"Сауда-саттыққа қатысушылардың сауда-саттыққа шығарылған мүлікке қатысты ақпаратты жария етуін қоса алғанда, банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңында сауда-саттықты өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 28 тамыздағы № 68 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 26 ақпандағы № 9 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 ақпанда № 35756 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сауда-саттыққа қатысушылардың сауда-саттыққа шығарылған мүлікке қатысты ақпаратты жария етуін қоса алғанда, банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңында сауда-саттықты өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 28 тамыздағы № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34995 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сауда-саттыққа қатысушылардың сауда-саттыққа шығарылған мүлікке қатысты ақпаратты жария етуін қоса алғанда, банктік және микроқаржы активтерін сататын электрондық сауда алаңында сауда-саттықты өткізу қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сауда-саттықты өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) сауда-саттықты өткізу әдісі;
2) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 15-18-бабының 1-тармағында көзделген сатылатын объектінің түрі;
3) бастапқы баға және объектіні сауда-саттықта одан төмен сатылмайтын баға (бұдан әрі – резервтік баға);
4) сауда-саттықты өткізу күні мен уақыты (электрондық сауда алаңында орналастырылған күннен бастап кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын белгіленеді);
5) объектіге қатысты сатушы ұсынатын құжаттардың тізбесі;
6) кепілдік жарнаны енгізу мөлшері, тәртібі және мерзімі, оператордың банктік деректемелері (банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды);
7) сауда-саттыққа қатысуға өтінімдерді (бұдан әрі – өтінім) қабылдау мерзімдері.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Сауда-саттыққа қатысушылардың өтінімдерін тексеру нәтижелері бойынша сатушы операторға өтінімнің қабылданғаны немесе оператордың ішкі қағидаларына сәйкес өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы хабарлама жібереді.
Мыналар өтінімді қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады:
1) сауда-саттық өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген кепілдік жарнаның сауда-саттық басталған сәтте оператордың банк шотына түспеуі;

О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2024 года № 68 "Об утверждении Правил проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов, включая раскрытие участниками торгов информации в отношении имущества, выставленного на торги"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 февраля 2025 года № 9. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2025 года № 35756
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2024 года № 68 "Об утверждении Правил проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов, включая раскрытие участниками торгов информации в отношении имущества, выставленного на торги" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34995) следующие изменения:
в Правилах проведения торгов на электронной торговой площадке по продаже банковских и микрофинансовых активов, включая раскрытие участниками торгов информации в отношении имущества, выставленного на торги, утвержденных указанным постановлением:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Объявление о проведении торгов содержит следующие сведения:
1) метод проведения торгов;
2) вид реализуемого объекта, предусмотренного пунктом 1 статьи 15-18 Закона о государственном регулировании;
3) начальную цену и цену, ниже которой объект не реализуется на торгах (далее – резервная цена);
4) дату и время проведения торгов (устанавливаются не менее чем за 10 (десять) календарных дней с даты размещения на электронной торговой площадке);
5) перечень предоставляемых продавцом документов в отношении объекта;
6) размер, порядок и срок внесения гарантийного взноса, банковские реквизиты оператора (банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код);
7) сроки приема заявок на участие в торгах (далее – заявка).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. По результатам проверки заявок участников торгов продавец направляет оператору уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки в соответствии с внутренними правилами оператора.
Основаниями для отказа в принятии заявки являются:
1) непоступление на момент начала торгов гарантийного взноса, указанного в объявлении о проведении торгов, на банковский счет оператора;

2) сауда-саттыққа қатысушының Мемлекеттік реттеу туралы заңның 15-18-бабының 3-тармағына сәйкес келмеуі;
3) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабына және "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабына сәйкес әлеуетті сатып алушылардың бір-біріне қатысты үлестес болуы.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Резервтік бағаны сатушы белгілейді, бірақ объектінің нарықтық құнының 100 (жүз) пайызынан аспайды.
Сауда саттық өтпеген жағдайда кейінгі сауда саттықтың резервтік бағасын сатушы мынадай деңгейде белгілейді:
екінші сауда-саттықта объектінің нарықтық құнының 70 (жетпіс) пайызынан аспайды;
кейінгі сауда-саттықта объектінің нарықтық құнының 50 (елу) пайызынан аспайды.";
31, 32 және 33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Қағидалардың 25, 26-тармақтарында және 30-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген жағдайларда сатушы өткізілмеген сауда-саттық туралы актіге қол қояды.
Өткізілмеген сауда-саттық туралы акт электрондық сауда алаңында қалыптастырылады, одан кейін оператор "Сауда-саттық өткізілмеген" мәртебесі бар сауда-саттық нәтижелері туралы мәліметтерді жариялайды және өткізілмеген сауда-саттық туралы актіні сатушыға жібереді.
32. Тікелей атаулы сату электрондық сауда алаңында Мемлекеттік реттеу туралы заңның 15-18-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген объектілерге қатысты өткізілмеген сауда-саттық туралы 3 (үш) немесе одан да көп актілердің негізінде жүргізіледі.
Сауда-саттық өтпеді деп танылған жағдайда, кейінгі сауда-саттық өткізілмеген сауда-саттық туралы бірінші актіге қол қойылған күннен бастап кемінде күнтізбелік 15 (он бес) күннен кейін өткізіледі.
33. Мемлекеттік реттеу туралы заңның 15-18-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген объектілерге қатысты тікелей атаулы сату өткізілген жағдайда, объектінің бағасы соңғы өткізілмеген сауда-саттықта белгіленген резервтік бағадан төмен емес деңгейде белгіленеді.".
2. Банктерді талдау және стресс-тестілеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

2) несоответствие участника торгов пункту 3 статьи 15-18 Закона о государственном регулировании;
3) аффилированность потенциальных покупателей по отношению друг к другу в соответствии со статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Резервная цена устанавливается продавцом, но не превышает 100 (сто) процентов от рыночной̆ стоимости объекта.
В случае несостоявшихся торгов резервная цена последующих торгов устанавливается продавцом на уровне:
не более 70 (семидесяти) процентов от рыночной стоимости объекта на вторых торгах;
не более 50 (пятидесяти) процентов от рыночной стоимости объекта на последующих торгах.";
пункты 31, 32 и 33 изложить в следующей редакции:
"31. В случаях, указанных в пунктах 25, 26 и части второй пункта 30 Правил, продавцом подписывается акт о несостоявшихся торгах.
Акт о несостоявшихся торгах формируется на электронной торговой площадке, после которого оператор публикует сведения о результатах торгов со статусом "Торги не состоялись" и направляет акт о несостоявшихся торгах продавцу.
32. Прямая адресная продажа проводится на электронной торговой площадке в отношении объектов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 15-18 Закона о государственном регулировании на основании 3 (трех) или более актов о несостоявшихся торгах.
В случае признания торгов несостоявшимися последующие торги проводятся не менее чем через 15 (пятнадцать) календарных дней с даты подписания первого акта о несостоявшихся торгах.
33. В случае проведения прямой адресной продажи в отношении объектов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 15-18 Закона о государственном регулировании, цена объекта устанавливается на уровне не ниже резервной цены, установленной на последних несостоявшихся торгах.".
2. Департаменту банковской аналитики и стресс-тестирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова