2025 жылы Қазақстан Республикасы ұлттық ауыл шаруашылығы санағын өткізуге арналған санақ парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2025 жылғы 12 наурыздағы № 7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 наурызда № 35808 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 58) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 44) тармақшасына және "2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 1248 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес 2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге арналған санақ парақтары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ауыл шаруашылығы статистикасы және ұлттық санақтар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты мүдделі мемлекеттік атқарушы органдарға, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық және аумақтық бөлімшелеріне және "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына орындау үшін жеткізуді.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Ұлттық
статистика бюросының басшысы
М. Турлубаев
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2025 жылғы 12 наурыздағы
№ 7 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге арналған санақ парағының нысаны
Санақ парағы "www.sanaq.gov.kz" интернет-ресурсында орналастырылған
Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы шаруашылықтар)
Индексі 1-ААТ (ЖҚШ)
Кезеңділігі: біржолғы
Санақ субъектілері: жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері бар және/немесе ауыл шаруашылығы малдары бар үй шаруашылықтары

Об утверждении переписных листов для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году
Приказ Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 12 марта 2025 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2025 года № 35808
В соответствии с подпунктом 58) пункта 15 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, с подпунктом 44) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ и постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2023 года № 1248 "О проведении национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить переписные листы для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту статистики сельского хозяйства и национальных переписей Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) доведение настоящего приказа до заинтересованных государственных органов, структурных и территориальных подразделений Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" для исполнения.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
М. Турлубаев
Приложение 1 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 12 марта 2025 года № 7
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Форма переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году
Переписной лист размещен на интернет-ресурсе "www.sanaq.gov.kz"
Список предварительного обхода (личных подсобных хозяйств)
Индекс 1-СПО (ЛПХ)
Периодичность: единовременная
Субъекты переписи: домашние хозяйства, имеющие земельные участки,
для ведения личного подсобного хозяйства и/
или имеющие сельскохозяйственных животных

10.1
құқық иеленуші
10.2
өзге де
Егер 8-жол белгіленсе, онда сауал салу аяқталды.
ІІ бөлім. Санақ объектісі туралы мәліметтер
Жол коды
Белгілері
Мәліметтер
А
Б
1
1.
2025 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша жер учаскесінің жалпы алаңы, шаршы метр (үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі)
1 сотық=100 шаршы метр; 1 гектар =100 сотық; 1 гектар= 10 000 шаршы метр
2.
2025 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша Сіз өзіңіздің жер учаскеңізде ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіресіз бе? ("
" белгісін қойыңыз, егер "жоқ" болса 3-сұраққа өту)
2.1
2025 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы дақылдары мен көпжылдық екпелер егілген алаңды көрсетіңіз, шаршы метр (үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі)
3.
2025 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының бары ( "
" белгісін қойыңыз)
4.
Ескертпе4
Ынтымақтастығыңыз үшін рақмет!
ТАӘ (бар болса)________________________________________
Ескертпе:
3ӘАОЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Ұлттық" кіші бөлімі, "Статистикалық жіктеуіштер" бөлімінде орналастырылған Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеушіне сәйкес толтырылады;
4Ескертпеде әрбір объект бойынша кез келген өзгерістер мен ескертулер көрсетіледі.
2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын өткізу үшін "Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы шаруашылықтар)" санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы шаруашылықтар)" санақ парағы (индексі 1-ААТ (ЖҚШ), кезеңділігі біржолғы) қосымшасында келтірілген.
"Алдын ала аралау тізімі
(жеке қосалқы
шаруашылықтар)"
санақ парағына (индексі 1-ААТ
(ЖҚШ), қосымша, кезеңділігі
біржолғы
2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу үшін "Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы шаруашылықтар)" санақ парағын (индексі 1-ААТ (ЖҚШ), кезеңділігі біржолғы) толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық 2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу үшін "Алдын ала аралау тізімі (жеке қосалқы шаруашылықтар)" санақ парағын (индексі 1-ААТ (ЖҚШ), кезеңділігі біржолғы) (бұдан әрі-санақ парағы) толтыруды нақтылайды.
2. Осы нұсқаулықта мына анықтамалар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы санағы – ауыл шаруашылығының құрылымы мен жай-күйі туралы деректерді жинау, өңдеу, ресми статистикалық ақпаратты талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;

10.1
правообладателем
10.2
другое
Если отмечена строка 8, то опрос окончен.
Раздел ІІ. Сведения об объекте переписи
Код строки
Признаки
Сведения
А
Б
1
1.
Общая площадь земельного участка по состоянию на 1 июня 2025 года, квадратный метр
(указывается с одним знаком после запятой)
1 сотка=100 квадратных метров; 1 гектар =100 соток; 1 гектар= 10 000 квадратных метров
2.
Выращиваете ли Вы на своем земельном участке сельскохозяйственные культуры по состоянию на 1 июня 2025 года?
(отметьте знаком "
", если "нет" то переход на вопрос 3)
2.1.
Укажите площадь, занятую под посевами сельскохозяйственных культур и многолетними насаждениями по состоянию на 1 июня 2025 года, квадратный метр (указывается с одним знаком после запятой)
3.
Наличие сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 июня 2025 года (отметьте знаком "
")
4.
Примечание4
Благодарим за сотрудничество!
Ф.И.О. (при его наличии) __________________________________________
Примечание:
3КАТО – заполняется согласно Классификатору административно-территориальных объектов, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации", подразделе "Национальные";
4В примечании указываются любые изменения и замечания по каждому объекту.
Инструкция по заполнению переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году "Список предварительного обхода (личных подсобных хозяйств" приведена в приложении к переписному листу "Список предварительного обхода (личных подсобных хозяйств" (индекс 1-СПО (ЛПХ), периодичность единовременная).
Приложение
к переписному листу
"Список предварительного обхода
(личных подсобных хозяйств"
(индекс 1-СПО (ЛПХ),
периодичность единовременная)
Инструкция по заполнению переписного листа для проведения национальной
сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году
"Список предварительного обхода (личных подсобных хозяйств"
(индекс 1-СПО (ЛПХ), периодичность единовременная)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году "Список предварительного обхода (личных подсобных, хозяйств)" (индекс 1-СПО (ЛПХ), периодичность: единовременная (далее – переписной лист).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
1) сельскохозяйственная перепись – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки данных о структуре и состоянии сельского хозяйства, анализа и распространения официальной статистической информации;

2) ауыл шаруашылығы дақылдары – азық-түлік, техникалық шикізат және мал азығын алу мақсатында өсірілетін дақылды өсімдіктер;
3) ауыл шаруашылығы жануарлары – адам өсiретiн, ауыл шаруашылығы өндiрiсiне тiкелей қатысы бар жануарлардың, құстардың, балықтардың және бал араларының барлық түрi;
4) әкімшілік-аумақтық бірлік – Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы жүйесінің құрамдас бөлігі (ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс);
5) бау-бақша өсіру – ауыл шаруашылығы дақылдарын және көпжылдық ағаш-бұта екпелерін өсіру үшін жер учаскесінде жүзеге асырылатын қызмет түрі;
6) бақша өсіру – көпжылдық ағаш-бұта екпелерін қоспағанда, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін жер учаскесінде жүзеге асырылатын қызмет түрі;
7) жеке қосалқы шаруашылық – ауылдық жерде және қала маңындағы аймақта орналасқан жер учаскесінде өз қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған қызмет түрі;
8) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
9) көпжылдық дақылдар – жүзім, цитрус жемістері, дәнді және сүйекті жемістер, жеміс ағаштары, бұталар және өзге жаңғақтар, құрамында майы бар жемістер, дәмдеуіштер, хош иісті және фармацевтикалық дақылдар, өзге де көпжылдық дақылдар;
10) мекенжай – жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жерінің сипаттамасы (өңір, елді мекен, елді мекеннің құрамдас бөліктері, бастапқы жылжымайтын мүлік объектісі, қайталама жылжымайтын мүлік объектісі (бар болса);
11) санақ объектілері – жер және егіс алаңдары; ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстарының саны; ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтары; мал шаруашылығы кешендері мен құс фабрикалары; ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстарын ұстауға арналған өндірістік құрылыстар мен үй-жайлар; ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған құрылыстар мен құрылысжайлар болып табылады;
12) санақ субъектісі – жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері (саяжай, бау-бақша, бақша) бар және/немесе ауыл шаруашылығы жануарлары бар үй шаруашылықтары;
13) статистикалық байқау – статистикалық байқау объектісі бойынша алғашқы статистикалық деректерді ғылыми-ұйымдастырып жинау;
14) үй шаруашылығы – бірге тұратын, өз табыстары мен мүлкін толықтай немесе ішінара біріктіретін және тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді бірлесіп тұтынатын бір немесе одан да көп жеке тұлғалардан құралған экономикалық субъект.
3. Интервьюерлер нақтылау жүргізеді және планшет немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді қолдану мүмкіндігі болмаған жағдайда) пайдаланумен санақ парағын толтырады.

2) сельскохозяйственные культуры – культурные растения, возделываемые с целью получения продуктов питания, технического сырья и корма для скота;
3) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
4) административно-территориальная единица – составная часть системы административно-территориального устройства Республики Казахстан (село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область);
5) садоводство – вид деятельности, осуществляемой на земельном участке для выращивания сельскохозяйственных культур и многолетних древесно-кустарниковых насаждений;
6) огородничество – вид деятельности, осуществляемой на земельном участке для выращивания сельскохозяйственных культур, за исключением многолетних древесно-кустарниковых насаждений;
7) личное подсобное хозяйство – вид деятельности для удовлетворения собственных нужд на земельном участке, расположенном в сельской местности и пригородной зоне;
8) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным Кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
9) культуры многолетние – виноград, фрукты цитрусовые, плоды семечковые и косточковые, деревья плодовые, кустарники и орехи прочие, плоды маслосодержащие, специи, культуры ароматические и фармацевтические, культуры многолетние прочие;
10) адрес – описание местоположения объекта недвижимости (регион, населенный пункт, составные части населенного пункта, первичный объект недвижимости, вторичный объект недвижимости (при наличии);
11) объекты переписи – земельная и посевная площади; поголовье сельскохозяйственных животных и птицы; сельскохозяйственная техника и оборудование; животноводческие комплексы и птицефабрики; производственные постройки и помещения для содержания сельскохозяйственных животных и птицы; постройки и сооружения для хранения сельскохозяйственной продукции;
12) субъект переписи – домашние хозяйства, имеющие земельные участки, для ведения личного подсобного хозяйства и/или имеющие сельскохозяйственных животных;
13) статистическое наблюдение – научно организованный сбор первичных статистических данных по объекту статистического наблюдения;
14) домашнее хозяйство – экономический субъект, состоящий из одного или более физических лиц, проживающих совместно, объединяющих полностью или частично свои доходы и имущество и совместно потребляющих товары и услуги.
3. Интервьюерами проводится уточнение и заполнение переписного листа с использованием планшета или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов).

4. Санақ парағының титулдық бетінде нұсқаушылық және тіркеу учаскелерінің нөмірлерін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының аумақтық бөлімшелері береді және мекенжайлар тізілімін планшеттегі мобильді қосымшаға жүктегеннен кейін автоматты түрде көрінеді.
I бөлімнің 1-бағанында санақ субъектісі туралы мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1 және 2-жолдарда аумақтың коды және әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы "е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – "е-Статистика" ИАЖ) Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі;
3-жолда "е-Статистика" ИАЖ анықтамалығына сәйкес көше типі;
4, 5, 6, 7-жолдарда тұрғынжайдың, тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) мекенжайы, нөмірі, пәтердің нөмірі (болған жағдайда) және мекенжайдың тіркеу коды көрсетіледі;
8-жолда қараусыз қалған немесе бос үй, игерілмеген жер учаскесі болса, онда "
" белгісі қойылады және одан әрі сауал салу аяқталады;
9-жолда сауал салынатын кәмелетке толған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
10.1-жолда егер сауал салынатын адам жер учаскесінің құқық иесі болып табылса "
" белгісі қойылады.
ІІ бөлімнің 1-бағанында санақ объектісі туралы мына мәліметтер көрсетіледі:
1-жолда 2025 жылғы 1 маусымға жер учаскесінің жалпы алаңы шаршы метрмен көрсетіледі;
2-жолда 2025 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша жер учаскесінде ауыл шаруашылығы дақылдарын өсірсе "
" белгісі қойылады;
2.1-жолда егер жер учаскесінде ауыл шаруашылығы дақылдары өсірілетін болса, онда 2025 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы дақылдарының егістері мен көпжылдық екпелер отырғызылған алаң шаршы метрмен (үтірден кейін бір таңбамен) көрсетіледі;
3-жолда 2025 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының қолда бары "
" белгісімен белгіленеді;
4-жолда осы объект бойынша кез келген өзгерістер мен ескертулер көрсетіледі.
5. Жұмыскер аралау кезінде өзінің тіркеу учаскесінде жоқ тұрғынжайды, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) және тұрғын емес үй-жайды тапқан жағдайда, жұмыскер оны санақ парағына енгізеді және планшетте белгілейді.
6. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) ІІ бөлім. Санақ объектісі туралы мәліметтер:
2.1-жол ≤ 1-жол;
егер 2-жол "жоқ" деп белгіленсе, онда 3-сұраққа көшу;
егер 2-жол "иә" деп белгіленсе, онда 2.1-жол міндетті түрде толтырылады.
2) Бөлімдер арасындағы бақылау:
І бөлімді толтырмай, ІІ бөлімге көшуге жол берілмейді;
егер 1-бөлімнің 8-жолы "Қараусыз қалған жер учаскесі" деп белгіленген болса, сауал салу аяқталады.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар
агенттігінің Ұлттық статистика
бюросының басшысы
2025 жылғы 12 наурыздағы
№ 7 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
2025 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге арналған санақ парағының нысаны
Санақ парағы "www.sanaq.gov.kz" интернет-ресурсында орналастырылған
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары
Индексі 2-АШК/ШФҚ
Кезеңділігі: біржолғы

4. На титульном листе переписного листа номера инструкторского и регистрационного участков присваиваются территориальными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, и отображаются автоматически после загрузки реестра адресов в мобильное приложение на планшете.
В графе 1 раздела I указываются следующие сведения о субъекте переписи:
в строке 1 и 2 код территории и наименование административно-территориальной единицы указывается в соответствии с Классификатором административно-территориальных объектов из интегрированной информационной системы "е-Статистика" (далее – ИИС "е-Статистика");
в строке 3 тип улицы согласно справочнику ИИС "е-Статистика";
в строках 4, 5, 6, 7 указываются адрес, номер жилища, жилого дома (жилого здания), номер квартиры (в случае наличия) и регистрационный код адреса;
в строке 8 если заброшенный или пустующий дом, неосвоенный земельный участок, то отмечается знаком "
" и далее опрос окончен;
в строке 9 фамилия, имя и отчество (при его наличии) опрашиваемого совершеннолетнего лица;
в строке 10.1 отмечается знаком "
", если опрашиваемое лицо является правообладателем земельного участка.
В графе 1 раздела IІ указываются следующие сведения об объекте переписи:
в строке 1 указывается общая площадь земельного участка на 1 июня 2025 года в квадратных метрах;
в строке 2 отмечается знаком "
" выращиваются ли на земельном участке сельскохозяйственные культуры по состоянию на 1 июня 2025 года;
в строке 2.1 указывается площадь, занятая под посевами сельскохозяйственных культур и многолетними насаждениями по состоянию на 1 июня 2025 года, в квадратных метрах (с одним знаком после запятой), в случае если на земельном участке выращиваются сельскохозяйственные культуры;
в строке 3 отмечается знаком "
" наличие сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 июня 2025 года;
в строке 4 – любые изменения и замечания по данному объекту.
5. В случае если при обходе работник обнаружит жилище, жилой дом (жилое здание) и нежилое помещение, отсутствующее на его регистрационном участке, работник заносит его в переписной лист и отмечает на планшете.
6. Арифметико-логический контроль:
1) Раздел ІІ. Сведения об объекте переписи:
строка 2.1 ≤ строки 1;
если строка 2 отмечено "нет", то переход на вопрос 3;
если строка 2 отмечено "да", то строка 2.1 обязательно к заполнению.
2) Контроль между разделами:
не заполнив раздел І, переход к разделу ІІ недопустим;
если в строке 8 раздела 1 отмечено "Заброшенный земельный участок" опрос завершается.
Приложение 2 к приказу
Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 12 марта 2025 года № 7
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Форма переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году
Переписной лист размещенна интернет-ресурсе "www.sanaq.gov.kz"
Сельскохозяйственные предприятия, индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства
Индекс 2-СХП/КФХ
Периодичность: единовременная

Санақ субъектілері: Экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің (ЭҚБЖ) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5, 01.6, 03.2 кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қосалқы түрлерімен ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары
Ұсыну мерзімі: 2025 жылғы 1 тамыздан бастап 20 қазан аралығында
БСН1/ЖСН2 коды
Атауы ___________________________________________________________________
Тіркеу ӘАОЖ3
нұсқаушылық
учаскесінің №4
есеп
учаскесінің №5
Ескертпе:
1Мұнда және бұдан әрі БСН – бизнес-сәйкестендiру нөмiрi – заңды тұлға (филиал мен өкiлдiк) және қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк түрiнде жүзеге асыратын дара кәсiпкер үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр
2ЖСН – жеке сәйкестендiру нөмiрi – жеке тұлға үшiн қалыптастырылатын бiрегей нөмiр
3ӘАОЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Статистикалық жіктеуіштер" бөлімі "Ұлттық" кіші бөлімінде орналастырылған әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес толтырылады;
4,5Нұсқаушылық және есеп учаскелерінің нөмірлерін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының аумақтық бөлімшелері береді және мекенжайлар тізілімі планшеттегі мобильді қосымшаға жүктелгеннен кейін автоматты түрде көрсетіледі.
Құрметті респондент! Сіздің кәсіпорныңыздың (шаруашылығыңыздың) соңғы 12 айда ЭҚЖЖ-ға сәйкес экономикалық қызметтің қандай түрлерімен айналысқанын көрсетіңіз негізгі қосалқы қосалқы
негізгі
қосалқы
қосалқы
I бөлім. Жер ресурстары және оларды пайдалану. Өсімдік шаруашылығы
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелеріңіз іс жүзінде орналасқан ӘАОЖ1 бойынша елді мекендерді/ауылдық округтерді көрсетіңіз
1
__________________________________ (елді мекеннің/ауылдық округтың атауы)
2
___________________________________ (елді мекеннің/ауылдық округтың атауы)
Назар аударыңыз: көрсетілген елді мекендерде/ауылдық округтерде жер ресурстары және олардың пайдаланылуы туралы ақпаратты көрсете отырып, 1-бөлімді толтыру қажет.

Субъекты переписи: юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5, 01.6, 03.2.
Срок представления: с 1 августа по 20 октября 2025 года
код БИН1/ИИН2
Наименование ________________________________________________________________________
КАТО3 регистрации
№ инструкторского участка4
№ счетного участка5
Примечание:
Здесь и далее БИН1- бизнес-идентификационный номер – уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства;
ИИН2 – индивидуальный идентификационный номер – уникальный номер, формируемый для физического лица; КАТО3 – заполняется согласно Классификатору административно-территориальных объектов, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации", подразделе "Национальные";
4,5Номера инструкторского и счетного участков присваиваются территориальными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и отображаются автоматически после загрузки реестра адресов в мобильном приложении на планшете.
Уважаемый респондент!
Укажите, какими видами экономической деятельности, занималось Ваше предприятие (хозяйство) за последние 12 месяцев согласно ОКЭД
Раздел I. Земельные ресурсы и их использование. Растениеводство
Укажите населенные пункты/сельские округа согласно КАТО3, где фактически расположены Ваши земельные участки сельскохозяйственного назначения
1.
______________________________________________
(наименование населенного пункта/сельского округа)
2.
______________________________________________
(наименование населенного пункта/сельского округа)
Обратите внимание: необходимо заполнить Раздел 1, указав информацию о земельных ресурсах и их использование в указанных населенных пунктах/сельских округах.

3. Суару көздері
бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады
Жол коды
Суару көздері
"
" белгісі қойылады
А
Б
1
1
Жалпы суару жүйесінен
2
Табиғи (көлдер, өзендер, бұлақтар)
3
Су қоймасы (бассейн)
4
Терең ұңғымалардан (жер асты)
5
Таяз құдық
4. Ауыл шаруашылығы дақылдарының (маусымдық) 2025 жылғы егін үшін егіс алқаптарын көрсетіңіз (бірлескен қызмет туралы шарт бойынша пайдаланылатын алаңдарды қоса алғанда)
алаңы үтірден кейін екі таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Дақылдардың атауы
АШӨСЖ6 коды
Барлығы, гектармен
оның ішінде:
элиталық (будан) тұқым егілген
I-II және III репродукция
III репродукциядан төмен
А
Б
В
1
2
3
4
4.1 2025 жылғы егін егу үшін пайдаланылатын тұқым материалдары көздерін көрсетіңіз және олардың үлестерін пайыздарға бөліңіз
бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Үлесі, %
А
Б
1
1
Меншікті өндіріс тұқымдары
2
Отандық селекция тұқымдары
3
Шетелдік селекция тұқымдары
100%
5. 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша көпжылдық дақылдардың саны мен алаңын көрсетіңіз
алаңы үтірден кейін екі таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Көпжылдық дақылдардың атауы
АШӨСЖ6 коды
Көпжылдық екпелер,
барлығы
оның ішінде: жеміс беретін жастағы
ағаштар саны, дана
алаңы, гектармен
ағаштар саны, дана
алаңы, гектармен
А
Б
В
1
2
3
4
Ескертпе:
6Мұнда және бұдан әрі АШӨСЖ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Статистикалық жіктеуіштер" бөлімінде орналастырылған ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (қызметтерінің) анықтамалығына сәйкес толтырылады.
6. 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша шаруашылықта пайдаланылатын жылыжайлардың саны мен алаңын көрсетіңіз
алаңы үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Бірлік саны
Жалпы алаңы, шаршы метрде
А
Б
1
2
1
Барлық жылыжайлар
оның ішінде
1.1
меншікті (жалға берілгендерді қоспағанда)
1.2
жалға алынғандар
1-жолдан:
2
жылытылатын
3
өнеркәсіптік

3. Источники орошения
допускается несколько вариантов ответа
Код строки
Источники орошения
отмечается знаком "
"
А
Б
1
1
Из общей оросительной системы
2
Природные (озера, реки, ручьи)
3
Водохранилище (бассейн)
4
Из глубоких скважин (подземные)
5
Неглубокий колодец
4. Укажите посевные площади сельскохозяйственных культур (сезонных) под урожай 2025 года (включая площади, используемые по договорам о совместной деятельности)
площадь указывается с двумя знаками после запятой
Код строки
Наименование культуры
Код СКПСХ6
Всего, в гектарах
из них:
засеяно элитными
семенами (гибридами)
I-II и III репродукции
ниже III репродукции
А
Б
В
1
2
3
4
4.1 Укажите источники семенного материала, используемых для посева под урожай 2025 года и распределите их доли в процентах
допускается несколько вариантов ответа
Код строки
Наименование показателей
Доля, %
А
Б
1
1
Семена собственного производства
2
Семена отечественной селекции
3
Семена иностранной селекции
100 %
5. Укажите количество и площадь многолетних культур по состоянию на 1 августа 2025 года
площадь указывается с двумя знаками после запятой
Код
строки
Наименование многолетних культур
Код СКПСХ6
Многолетние насаждения, всего
из них: в плодоносящем возрасте
количество деревьев, штук
площадь, в гектарах
количество деревьев, штук
площадь, в гектарах
А
Б
В
1
2
3
4
Примечание:
6Здесь и далее СКПСХ – заполняется согласно Справочнику продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации".
6. Укажите количество и площадь теплиц, используемых в хозяйстве по состоянию на 1 августа 2025 года
площадь указывается с одним знаком после запятой
Код строки
Наименование показателей
Количество, единиц
Общая площадь,
в квадратных. метрах
А
Б
1
2
1
Всего теплиц
в том числе
1.1
собственные (за исключением сданных в аренду)
1.2
арендованные
Из строки 1:
2
отапливаемые
3
промышленные

7. Жабық топырақтың отырғызу алаңын көрсетіңіз, шаршы метр
алаңы үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Ауыл шаруашылығы дақылдарының атауы
АШӨСЖ6 коды
Пайдаланылған алаң,
шаршы метрде
А
Б
В
1
Х
8. 2025 жылғы егінге топырақ сапасын жақсарту үшін қандай тыңайтқыштар мен құралдар қолданылды
алаңы үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Тыңайтылған (өңделген) алаң, гектармен
Отандық өндіріс өнімі пайдаланылған
Отандық өнімнің үлесін көрсетіңіз, "
" белгісі қойылады
1-30%
31-60%
61-100%
А
Б
1
2
3
4
5
1
Минералды тыңайтқыштар, барлығы
Х
Х
Х
Х
оның ішінде:
Х
Х
Х
Х
1.1
азот
1.2
фосфор
1.3
калий
1.4
кешенді
2
Органикалық тыңайтқыштар, барлығы
Х
Х
Х
Х
оның ішінде:
Х
Х
Х
Х
2.1
көң
Х
Х
Х
Х
3
Органикалық-минералдық тыңайтқыштар
4
Биотыңайтқыштар
5
Топырақты әктендіру
Х
Х
Х
Х
6
Топырақты гипстендіру
Х
Х
Х
Х
7
Басқа
Х
Х
Х
Х
8.1. 2025 жылғы егінге өсімдіктерді қорғаудың қандай құралдары қолданылды
алаңы үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Өңделген алаң, гектармен
Отандық өндіріс өнімдері пайдаланылған
Отандық өнімнің үлесін көрсетіңіз, "
" белгісі қойылады
1-30%
31-60%
61-100%
А
Б
1
2
3
4
5
1
Пестицидтер, барлығы
Х
Х
Х
Х
одан:
1.1
гербицидтер
1.2
инсектицидтер
1.3
фунгицидтер
1.4
родентицидтер
1.5
аралас
1.6
басқа
9. Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) органикалық өнім өндірумен айналыса ма?
иә
жоқ
9.1. Болашақта органикалық өсімдік өнімдерін өндіруді жоспарлап отырсыз ба?
9.2. Өсімдік шаруашылығында органикалық өнім өндіру
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
"
" белгісі қойылады
А
Б
1
1
Органикалық өнім өндіру
1.1
Процесті сәйкестікті растау жөніндегі отандық орган сертификаттаған
1.2
Процесті сәйкестікті растау жөніндегі шетелдік орган сертификаттаған
2
Өтпелі кезең өнімдерін өндіру
9.3. Органикалық өнімді өсіруге пайдаланылатын алаң
алаңы үтірден кейін екі таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлері
АШӨСЖ6 коды
Алаңы, гектармен
А
Б
В
1

7. Укажите площади посадок закрытого грунта, в квадратных метрах
площадь указывается с одним знаком после запятой
Код строки
Наименование сельскохозяйственных культур
Код СКПСХ6
Используемая площадь,
в квадратных метрах
А
Б
В
1
8. Какие удобрения и средства для улучшения качества почв были использованы под урожай 2025 года
площадь указывается с двумя знаками после запятой
Код
строки
Наименование показателей
Удобренная (обработанная) площадь, в гектарах
Использовалась продукция отечественного производства
Укажите долю отечественной продукции, отмечается "
"
1-30 %
31-60 %
61-100 %
А
Б
1
2
3
4
5
1
Минеральные удобрения, всего
Х
Х
Х
Х
из них:
Х
Х
Х
Х
1.1
азотные
1.2
фосфорные
1.3
калийные
1.4
комплексные
2
Органические удобрения, всего
Х
Х
Х
Х
из них:
Х
Х
Х
Х
2.1
навоз
Х
Х
Х
Х
3
Органоминеральные удобрения
4
Биоудобрения
5
Известкование почв
Х
Х
Х
Х
6
Гипсование почв
Х
Х
Х
Х
7
Другое
Х
Х
Х
Х
8.1 Какие средства защиты растений были использованы под урожай 2025 года
площадь указывается с двумя знаками после запятой
Код строки
Наименование показателей
Обработанная площадь, в гектарах
Использовалась продукция отечественного производства
Укажите долю отечественной продукции, отмечается "
"
1-30 %
31-60 %
61-100 %
А
Б
1
2
3
4
5
1
Пестициды, всего
Х
Х
Х
Х
из них:
1.1
гербициды
1.2
инсектициды
1.3
фунгициды
1.4
родентициды
1.5
комбинированные
1.6
другое
9. Практикует ли Ваше предприятие (хозяйство) производство органической продукции?
да
нет
9.1. Планируете ли Вы в будущем производить органическую продукцию растениеводства?
да
нет
9.2. Производство органической продукции в растениеводстве
Код строки
Наименование показателей
отмечается знаком "
"
А
Б
1
1
Производство органической продукции
1.1
Процесс сертифицирован отечественным органом по подтверждению соответствия
1.2
Процесс сертифицирован зарубежным органом по подтверждению соответствия
2
Производство продукции переходного периода
9.3. Площадь, используемая для выращивания органической продукции
площадь указывается с двумя знаками после запятой
Код строки
Виды сельскохозяйственных культур
Код СКПСХ6
Площадь,
в гектарах
А
Б
В
1

10.1 Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) өсімдік шаруашылығы үшін жалға алынған құрылыстар мен құрылысжайларды пайдалана ма?
иә
жоқ
II бөлім. Мал шаруашылығы
Құрметті респондент!
Сіздің кәсіпорныңыздың (шаруашылығыңыздың) құрылымдық бөлімшесінің ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру (мал шаруашылығы) қызметін іс жүзінде жүзеге асыратын елді мекендерді/ауылдық округтерді ӘАОЖ1 сәйкес көрсетіңіз
1.
___________________________________
(елді мекеннің/ауылдық округтың атауы)
2.
___________________________________
(елді мекеннің/ауылдық округтың атауы)
Назар аударыңыз: көрсетілген елді мекендердегі/ауылдық округтердегі әрбір құрылымдық бөлімше үшін ауыл шаруашылығы жануарларының саны, құрылыстары туралы ақпаратты және басқа да деректерді көрсете отырып, II бөлімді толтыру қажет.
11. 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының санын (жалға немесе пайдалануға алынғандарды есепке алумен) жыныс-жас құрылымы бөлінісінде көрсетіңіз
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
АШӨСЖ6 коды
барлығы, бас
одан: жалға немесе пайдалануға алынған
А
Б
В
1
2

10.1 Используются ли в Вашем предприятии (хозяйстве) постройки и сооружения для растениеводства, взятые в аренду?
да
нет
Раздел II. Животноводство
Уважаемый респондент!
Укажите населенные пункты/сельские округа согласно КАТО1, где фактически осуществляется деятельность структурного подразделения Вашего предприятия (хозяйства) по разведению сельскохозяйственных животных (животноводство)
1.
______________________________________________
(наименование населенного пункта/сельского округа)
2.
______________________________________________
(наименование населенного пункта/сельского округа)
Обратите внимание: необходимо заполнить Раздел II, указав информацию о поголовье сельскохозяйственных животных, постройках и других данных для каждого структурного подразделения в указанных населенных пунктах/сельских округах.
11. Укажите поголовье сельскохозяйственных животных по состоянию на 1 августа 2025 года в разрезе половозрастной структуры (с учетом взятых в аренду или пользование)
Код
строки
Наименование показателей
код СКПСХ6
Всего, голов
из них: взятые в аренду или пользование
А
Б
В
1
2

13.1 Сіздің кәсіпорныңызда (шаруашылығыңызда) жалға алынған мал шаруашылығы үшін құрылыстар мен құрылысжайлар пайдаланыла ма?
иә
жоқ
14. Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) органикалық өнім өндірумен айналыса ма?
иә
жоқ
14.1. Болашақта органикалық мал өнімдерін өндіру жоспарыңызда бар ма?
иә
жоқ
14.2. Мал шаруашылығында органикалық өнімдерді өндіру
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
"
" белгісі қойылады
А
Б
2
1
Органикалық өнім өндіру
1.1
Процесті сәйкестікті растау жөніндегі отандық орган сертификаттаған
1.2
Процесті сәйкестікті растау жөніндегі шетелдік орган сертификаттаған
2
Өтпелі кезең өнімдерін өндіру
14.3. 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша органикалық мал шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларының саны
Жол коды
Ауыл шаруашылығы жануарларының атауы
АШӨСЖ6 коды
Саны, мал басы
А
Б
В
1
III бөлім. Балық өсіру
15. Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша балық және (немесе) оның құртшабақтарын өсірумен айналыса ма? "
" белгісі қойылады
иә
жоқ
15.1 Өсірілетін балық түрін көрсетіңіз
15.2 Балық өсірудің жобалық қуатын көрсетіңіз, жылына тонна
үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі.
15.3 Сіздің кәсіпорныңыздың (шаруашылығыңыздың) балық өсіру шаруашылығы типін көрсетіңіз
Жол коды
Шаруашылық типі
"
" белгісі қойылады
А
Б
1
1
Тоғанда балық өсіру шаруашылығы
2
Көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығы
3
Тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы
4
Сумен қамтамасыз ету циклі тұйықталған балық өсіру шаруашылығы
5
Басқа
15.4 Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) балықтарға арналған отандық өндіріс жемдерін пайдалана ма?
иә
жоқ
15.5 Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) отандық өндірістің балық өсіру материалын (балық құртшабақтарын) пайдалана ма?
иә
жоқ
IV бөлім. Техникалық құралдар
16. Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) ауылшаруашылық техникасын, машиналары мен жабдықтарын қолдана ма?
иә
жоқ
16.1 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша ауыл шаруашылығы техникалары, машиналары мен жабдықтарының санын көрсетіңіз (Сіздің кәсіпорныңыздың (шаруашылығыңыздың) балансында немесе лизингте тұрған)
Жол коды
Ауыл шаруашылығы техникасының атауы
Барлығы,
дана
оның ішінде:
1-бағаннан
жекеменшік
лизингте
Отандық өндіріс
пайдалану мерзімі
10 жылдан астам
А
Б
1
2
3
4
5
Өздігінен жүретін техника
Тіркеме, аспалы және өзге де ауыл шаруашылығы техникасы
x
x
x
Жабдықтар
16.2 Сіздің кәсіпорныңызда (шаруашылығыңызда) жалға алынған ауылшаруашылығы техникасы мен жабдығы пайдаланыла ма?
иә
жоқ
V бөлім. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу
17. Кәсіпорын (шаруашылық) өсірілген (шаруашылықта өндірілген) ауыл шаруашылығы өнімін өткізуді 2025 жылы қандай арналар арқылы жүзеге асырғанын көрсетіңіз
бірнеше жауап нұсқасын көрсетуге болады
тиісті жауап нұсқасына "
" белгісі қойылады
Жол коды
Өнімнің түрлері
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу арналары:
дайындау
ұйымдарына
өңдеуші кәсіпорындарға
сауда желісі және қоғамдық тамақтандыру желісі арқылы
экспортқа
ауыл шаруашылығы кооперативтеріне
делдалдарға
халыққа
А
B
1
2
3
4
5
6
7
1
Өсімдік шаруашылығы
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1.1
Дәнді (күрішті қосқанда) және бұршақты дақылдар
1.2
Техникалық дақылдар
1.3
Мал азықтық дақылдар
1.4
Қант қызылшасы (жемнен басқа)
1.5
Картоп
1.6
Көкөністер
1.7
Жемістер
1.8
Жидектер
1.9
Жүзім
2
Мал шаруашылығы
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2.1
Сойылған немесе союға өткізілген мал мен құс
(сойыс салмақта)
2.2
Сүттің барлық түрлері
2.3
Жұмыртқаның барлық түрлері
2.4
Бал
2.5
Ірі және ұсақ терілер
2.6
Жүн
VI бөлім. Ауыл шаруашылық емес қызмет

13.1 Используются ли в Вашем предприятии (хозяйстве) постройки и сооружения для животноводства, взятые в аренду?
да
нет
14. Практикует ли Ваше предприятие (хозяйство) производство органической продукции?
да
нет
14.1. Планируете ли Вы в будущем производить органическую продукцию животноводства?
да
нет
14.2 Производство органической продукции в животноводстве
Код строки
Наименование показателей
Отмечается знаком "
"
А
Б
1
1
Производство органической продукции
1.1
Процесс сертифицирован отечественным органом по подтверждению соответствия
1.2
Процесс сертифицирован зарубежным органом по подтверждению соответствия
2
Производство продукции переходного периода
14.3 Поголовье сельскохозяйственных животных в органическом животноводстве по состоянию на 1 августа 2025 года
Код строки
Виды сельскохозяйственных животных
Код СКПСХ6
Количество, голов
А
Б
В
1
Раздел III Рыбоводство
15. Занимается ли Ваше предприятие (хозяйство) выращиванием рыб и (или) их молоди по состоянию на 1 августа 2025 года? Отмечается знаком "
"
да
нет
15.1 Укажите виды выращиваемой рыбы
15.2 Укажите проектную мощность выращивания рыбы, тонн в год
указывается с одним знаком после запятой
15.3 Укажите тип рыбоводного хозяйства Вашего предприятия (хозяйства)
Код строки
Тип хозяйства
отмечается знаком "
"
А
Б
1
1
Прудовое рыбоводное хозяйство
2
Озерно-товарное рыбоводное хозяйство
3
Садковое рыбоводное хозяйство
4
Рыбоводное хозяйство с замкнутым циклом водообеспечения
5
Другое
15.4 Использует ли Ваше предприятие (хозяйство) корма для рыб отечественного производства?
да
нет
15.5 Использует ли Ваше предприятие (хозяйство) рыбопосадочный материал (молодь рыб) отечественного производства?
да
нет
Раздел IV. Технические средства
16. Использует ли Ваше предприятие (хозяйство) сельскохозяйственную технику, машины и оборудования?
да
нет
16.1 Укажите наличие исправной сельскохозяйственной техники, машин и оборудования по состоянию на 1 августа 2025 года
(находящихся на балансе Вашего предприятия (хозяйства) или в лизинге)
Код строки
Наименование сельскохозяйственной техники
Всего,
штук
в том числе:
из графы 1
собственные
в лизинге
отечественного производства
со сроком эксплуатации
свыше 10 лет
А
Б
1
2
3
4
5
Самоходная техника
Прицепная, навесная и прочая сельскохозяйственная техника
x
x
x
Оборудование
16.2 Используются ли в Вашем предприятии (хозяйстве) сельскохозяйственная техника и оборудование, взятые в аренду?
да
нет
Раздел V. Реализация сельскохозяйственной продукции
17. Укажите, через какие каналы реализации предприятие (хозяйство) осуществляло реализацию выращенной
(произведенной в хозяйстве) сельскохозяйственной продукции в 2025 году
допускается несколько вариантов ответа
отмечается знаком "
" соответствующий вариант ответа
Код
строки
Виды продукции
Каналы реализации сельскохозяйственной продукции:
заготовительным организациям
перерабатывающим предприятиям
через торговую сеть и сеть общественного питания
на экспорт
сельскохозяйственным кооперативам
посредникам
населению
А
B
1
2
3
4
5
6
7
1
Растениеводство
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
1.1
Зерновые
(включая рис)
и бобовые культуры
1.2
Технические культуры
1.3
Кормовые культуры
1.4
Сахарная свекла
(кроме кормовой)
1.5
Картофель
1.6
Овощи
1.7
Плоды
1.8
Ягоды
1.9
Виноград
2
Животноводство
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
2.1
Забито или
реализовано на убой
скота и птицы
(в убойном весе)
2.2
Молоко всех видов
2.3
Яйца всех видов
2.4
Мед
2.5
Крупные и мелкие шкуры
2.6
Шерсть
Раздел VI. Несельскохозяйственная деятельность

25. Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам туралы мынадай ақпаратты көрсетіңіз:
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________________________
25.1 Жасы (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша толық жасы)
25.2 Жынысы
ер
әйел
25.3 Білімі
25.4 Алған білімі (басшының) ауыл шаруашылығы мамандығына жата ма?
Иә
жоқ
25.5 Еңбек өтілі, жыл: барлығы
25.5.1 соның ішінде ауыл шаруашылығы саласында
25.6 Соңғы 12 айда кәсіптік оқытуға (немесе біліктілікті арттыру курстарына) барды ма?
иә
жоқ
25.6.1 соның ішінде ауыл шаруашылығы саласында:
иә
жоқ

25. Укажите следующие сведения о руководителе или лице, исполняющего его обязанности:
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________________
25.1 Возраст (число полных лет по состоянию на 1 августа 2025 года)
25.2 Пол
мужской
женский
25.3 Образование
25.4 Полученное образование (руководителя) относится к специальности сельского хозяйства?
да
нет
25.5 Стаж работы, лет: всего
25.5.1 в том числе в области сельского хозяйства
25.6 Проходили ли профессиональное обучение (или курсы повышения квалификации) за последние 12 месяцев?
да
нет
25.6.1 в том числе в области сельского хозяйства:
да
нет

28.1 Мигранттардың санын көрсетіңіз, адам
29. Сіздің кәсіпорныңыз (шаруашылығыңыз) соңғы 12 айда (2025 жылғы 1 тамызға) ауылшаруашылық жұмыстарын орындау үшін отбасы мүшелерін жұмысқа тартты ма?
иә
жоқ
Кәсіпорын (шаруашылық) басшысы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
байланыс телефонының нөмірі: ______________________________________________
электрондық мекенжайы: ____________________________________________________
Сұрақнаманы толтыруға кеткен уақыт, мин
Ескертпе:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге арналған "Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары" санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық "Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары" (индексі 2-АШК/ШФҚ, кезеңділігі біржолғы) санақ парағына қосымшада келтірілген.
"Ауыл шаруашылығы
кәсіпорындары, дара
кәсіпкерлер және шаруа
немесе фермер қожалықтары"
(индексі 2-АШК/ШФҚ
кезеңділігі біржолғы)
санақ парағына
қосымша
2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге арналған "Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары" санақ парағын (индексі 2-АШК/ШФҚ, кезеңділігі біржолғы) толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық 2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге арналған "Ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, дара кәсіпкерлер және шаруа немесе фермер қожалықтары" санақ парағын (индексі 2-АШЖ /ШФҚ, кезеңділігі біржолғы) (бұдан әрі – санақ парағы) толтыруды нақтылайды.
2. Осы нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы санағы – ауыл шаруашылығының құрылымы мен жай-күйі туралы деректерді жинау, өңдеу, ресми статистикалық ақпаратты талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;
2) ауыл шаруашылығы кәсіпорны – ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен, сақтаумен және қайта өңдеумен айналысатын, ауыл шаруашылығы саласында қызмет көрсететін заңды тұлға немесе оның құрылымдық бөлімшесі;

28.1 Укажите численность мигрантов, человек
29. Привлекало ли Ваше предприятие (хозяйство) к работе членов семьи для выполнения сельскохозяйственных работ за последние 12 месяцев (на 1 августа 2025 года)?
да
нет
Руководитель предприятия (хозяйства) или лицо, исполняющее его обязанности
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________________
номер контактного телефона: __________________________________________________
электронный адрес: __________________________________________________________
Время, затраченное на заполнение вопросника, мин
Примечание:
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
Инструкция по заполнению переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году "Сельскохозяйственные предприятия, индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства" приведена в приложении к переписному листу "Сельскохозяйственные предприятия, индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства" (индекс 2-СХП/КФХ, периодичность единовременная).
Приложение
к переписному листу
"Сельскохозяйственные предприятия,
индивидуальные предприниматели
и крестьянские или фермерские хозяйства"
(индекс 2-СХП/КФХ, периодичность единовременная)
Инструкция по заполнению переписного листа для проведения
национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году
"Сельскохозяйственные предприятия, индивидуальные предприниматели
и крестьянские или фермерские хозяйства"
(индекс 2-СХП/КФХ, периодичность единовременная)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году "Сельскохозяйственные предприятия, индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства" (индекс 2-СХП/КФХ, периодичность единовременная) (далее – переписной лист).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
1) сельскохозяйственная перепись – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки данных о структуре и состоянии сельского хозяйства, анализа и распространения официальной статистической информации;
2) сельскохозяйственное предприятие – юридическое лицо или его структурное подразделение, занимающееся производством, хранением и переработкой, сельскохозяйственной продукции, оказанием услуг в области сельского хозяйства;

3) ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығы (АШӨСЖ) – ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерін экономикалық қызмет түрлері бойынша жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін анықтамалық;
4) ауыл шаруашылығы алқаптары – ауыл шаруашылығы өнімін өндіруге жүйелі түрде қатысатын жер алқаптары және оларға: егістік, тыңайған жерлер, көпжылдық екпелер, шабындықтар мен жайылымдар жатады;
5) астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) – астық сақтауға арналған мамандандырылған техникалық құрылысжай;
6) атыз бойымен суару (атызбен суару) – өздігінен ағатын жер үсті суарудың ең жақсы тәсілі;
7) атыздар (дақылдар арасындағы су арналары) – егістер арасындағы су арналары арқылы су тарату;
8) будан тұқымдар – генетикалық айырмашылығы бар аналық нысандарды будандастырудан алынған және гетерозис нәтижесінде шығымдылығы немесе өзге де көрсеткіштері бойынша ең үздік аналық нысаннан асып түсетін өсімдіктердің тұқымдары;
9) балық өсіру материалы – балық өсіру объектісіне қарай, су айдындарына балық жіберуге арналған дернәсілдер, құртшабақтар, шабақтар және балықтардың жасына байланысты басқа да топтары;
10) гербицидтер – арамшөптерді жою үшін қолданылатын химиялық заттар;
11) егiстiк – жүйелi түрде өңделетiн және көп жылдық шөптердiң егiстiгiн қоса алғанда, ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiгiне пайдаланылатын жер учаскелерi, сондай-ақ сүрi жер. Алдын ала егiлетiн дақылдардың егiстiгi орналасқан (үш жылдан аспайтын уақыт аралығында), түбегейлi жақсарту мақсатында жыртылған шабындықтар мен жайылымдардың жер учаскелерi, сондай-ақ бақтардың егiске пайдаланылатын қатар аралығы егiстiкке жатпайды;
12) егіншіліктегі сүрі жер – бір жаз бойы егін егілмей қалдырылатын жыртылған алқап;
13) жаңбырлату әдісі (суару) – дақылдар учаскелері бойынша жаңбыр түрінде үлкен қысыммен суару;
14) жайылым – ауыл шаруашылығы жануарларын жыл бойы немесе маусымдық жаю үшін берілетін және пайдаланылатын жер учаскелері. Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю кезінде, жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормалары сақталған кезде жайылымдардың өнімділігі жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларына жемшөп қажеттілігінен асатын жағдайларда, жемшөп дайындау мақсатында шөп шабуға рұқсат етіледі;
15) жылыжай – бұл жылыжай өсімдіктерін және көшеттерді жыл бойы өсіруге арналған, кез келген жарық өткізетін материалмен жабылған арнаулы үй-жай;
16) инсектицидтер - жәндіктер зиянкестерін жоюға бағытталған препараттар;
17) көпжылдық дақылдар – жүзім, цитрус жемістері, дәнді және сүйекті жемістер, жеміс ағаштары, бұталар және өзге жаңғақтар, құрамында майы бар жемістер, дәмдеуіштер, хош иісті және фармацевтикалық дақылдар, өзге де көпжылдық дақылдар;

3) справочник продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (СКПСХ) – справочник, устанавливающий порядок классификации и кодирования продукции сельского, лесного и рыбного хозяйства по видам экономической деятельности;
4) сельскохозяйственные угодья – земельные угодья, которые систематически участвуют в производстве сельскохозяйственной продукции и к ним относятся: пашня, залежь, многолетние насаждения, сенокосы и пастбища;
5) зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт) – специализированное техническое сооружение для хранения зерна;
6) полив по бороздам (бороздковое орошение) — наиболее совершенный способ самотечного поверхностного полива;
7) борозды (каналы с водой между посевов) – распределение воды по каналам с водой между посевами;
8) гибридные семена – семена, полученные от скрещивания генетически различающихся родительских форм и форм, превосходящих вследствие гетерозиса лучшую родительскую форму по урожайности или иным показателям;
9) рыбопосадочный материал – личинки, молодь, сеголетки и другие возрастные группы рыб в зависимости от объекта рыбоводства, предназначенные для зарыбления водоемов;
10) гербициды – это химические вещества, применяемые для уничтожения сорных растений;
11) пашня – земельный участок, систематически обрабатываемый и используемый под посевы сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав, а также чистые пары. К пашне не относятся земельные участки сенокосов и пастбищ, занятые посевами предварительных культур (в течение не более трех лет), распаханные с целью коренного улучшения, а также междурядья садов, используемые под посевы;
12) пар в земледелии – вспаханное поле, оставляемое на одно лето незасеянным;
13) дождевой метод (полив) – орошение под большим давлением в виде дождя, по участкам культур;
14) пастбища – земельные участки, предоставляемые и используемые для круглогодичного или сезонного выпаса сельскохозяйственных животных. При выпасе сельскохозяйственных животных на пастбищах допускается сенокошение в целях заготовки кормов в случаях, когда продуктивность пастбищ превышает потребность в кормах выпасаемых сельскохозяйственных животных при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ;
15) теплица – это специальное помещение, покрытое любым светопрозрачным материалом, предназначенное для круглогодичного выращивания тепличных растений и рассады;
16) инсектициды – препараты, направленные на уничтожение насекомых вредителей;
17) культуры многолетние – виноград, фрукты цитрусовые, плоды семечковые и косточковые, деревья плодовые, кустарники и орехи прочие, плоды маслосодержащие, специи, культуры ароматические и фармацевтические, культуры многолетние прочие;

18) көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығы – табиғи және жасанды су айдындарында ихтиофаунаны толық немесе ішінара ауыстыру арқылы жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;
19) қызметтің негізгі түрі – қосылған құны шаруашылық жүргізуші субъект жүзеге асыратын қызметтің кез келген басқа қызмет түрінің қосылған құнынан асатын қызмет түрі;
20) қосалқы қызмет түрі – негізгіден басқа үшінші тұлғалар үшін өнімді (тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді) өндіру мақсатында жүзеге асырылатын қызмет түрі;
21) майлы дақылдар – тоң май алу үшін өсірілетiн өсiмдiктер;
22) маусымдық дақылдар – дәнді, бұршақ дақылдары және майлы тұқымдар, көкөністер және бақша, тамыр-жемісті және түйнекжемісті (картоп, қант қызылшасы), темекі, талшықты тоқыма дақылдары (мақта, зығыр, кендір), маусымдық өзге де дақылдар (азықтық дақылдар, гүлдер);
23) минералды тыңайтқыштар – құрамында өсімдікке қажетті қоректік заттар бар және топырақтың қасиеттерін жақсарту және жеміс-жидек дақылдарының өнімділігін арттыру үшін енгізілетін химиялық қосылыстар;
24) органикалық тыңайтқыштар – синтетикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және өсімдіктердің өсуін реттеуіштерді, синтетикалық негіздегі өсімдіктердің өсуін реттеуіштермен ынталандыру құралдарын пайдаланбай, жабайы өсімдіктерді жинауды қоса алғанда, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
25) органикалық-минералды тыңайтқыштар – органикалық заттардан тұратын және онымен байланысты химиялық немесе адсорбциялық - минералды қосылыстардан тұратын гуминді тыңайтқыштар (шымтезек, қоңыр көмір, лайлар, тақтатастар, қарашірік, құрамында азот, фосфор және калий бар минералды қосылыстармен өңделеді);
26) органикалық мал шаруашылығы – мал өсірудің экстенсивті және табиғи әдістерін пайдалана отырып, жемшөптердің табиғи көздеріне толық қолжетімділікті қамтамасыз ететін жағдайда ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру;
27) органикалық өсімдік шаруашылығы – жабайы өсімдіктерді жинауды қоса есептегенде, синтетикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және өсімдіктердің өсуін реттеуіштерді пайдаланбастан, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
28) пестицидтер – өсімдіктердің зиянкестерімен және сыртқы паразиттерімен, арамшөптермен, сақталатын ауыл шаруашылығы өнімдерінің зиянкестерімен күресу үшін пайдаланылатын, жеміс-көкөніс өнімдерінің жалпы шығымдылығын арттыру үшін қолданылатын химиялық немесе биологиялық препараттар;
29) родентицидтер – кеміргіштерді жоюға арналған препараттар тобының жалпы атауы;
30) суармалы ауыл шаруашылығы алқаптары – ауыл шаруашылығын пайдалануға және суаруға жарамды, тұрақты немесе уақытша суару жүйесі бар жерлер;

18) озерно-товарное рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в полувольных контролируемых условиях путем полной или частичной замены ихтиофауны в естественных и искусственных водоемах;
19) основной вид деятельности – вид деятельности, добавленная стоимость которого превышает добавленную стоимость любого другого вида деятельности, осуществляемого хозяйствующим субъектом;
20) вторичный вид деятельности – вид деятельности, помимо основного, который осуществляется с целью производства продукции (товаров и услуг) для третьих лиц;
21) масличные культуры – растения, возделываемые для получения жирных масел;
22) культуры сезонные – культуры зерновые, бобовые, семена масличные, овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды (картофель, сахарная свекла), табак, культуры волокнистые прядильные (хлопок, лен, конопля), культуры сезонные прочие (культуры кормовые, цветы);
23) минеральные удобрения – химические соединения, содержащие необходимые для растения питательные вещества и вносимые в почву для улучшения ее свойства и повышения урожайности плодово-ягодных культур;
24) органические удобрения – производство сельскохозяйственных культур, включая сбор диких растений, без использования синтетических удобрений, пестицидов и регуляторов роста растений, регуляторов и стимуляторов роста растений на синтетической основе;
25) органоминеральные удобрения – гуминовые удобрения, состоящие из органического вещества и связанные с ним химические или адсорбционно- минеральных соединений (торф, бурый уголь, илы, сланцы, перегной, обрабатывают минеральными соединениями, содержащими азот, фосфор и калий);
26) органическое животноводство – разведение сельскохозяйственных животных в условиях, обеспечивающих полный доступ к естественным источникам кормов, с использованием экстенсивных и естественных методов разведения;
27) органическое растениеводство – производство сельскохозяйственных культур, включая сбор диких растений, без использования синтетических удобрений, пестицидов и регуляторов роста растений, регуляторов и стимуляторов роста растений на синтетической основе;
28) пестициды – это химические или биологические препараты, используемые для борьбы с вредителями и внешними паразитами растений, сорными растениями, вредителями хранящейся сельскохозяйственной продукции, применяющиеся для повышения валового выхода плодоовощной продукции;
29) родентициды – общее название группы препаратов, предназначенных для уничтожения грызунов;
30) орошаемые сельскохозяйственные угодья – земли, пригодные для сельскохозяйственного использования и полива, имеющие постоянную или временную оросительную сеть;

31) сумен қамтамасыз ету циклі тұйықталған балық өсіру шаруашылығы – сумен қамтамасыз етудің тұйықталған циклі технологиясы қолданыла отырып, балықтар мен басқа да су жануарларын қолдан өсірумен байланысты шаруашылық қызмет түрі;
32) сою алаңы (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңы) – ет өңдейтін кәсіпорындар немесе сою пункттері жоқ кезде құрылатын ветеринариялық-санитариялық ережелерді сақтаумен және жануар мен сойылған мал өнімдеріне ветеринариялық тексеру жүргізумен, мал союға бейімдендірілген үй-жай (орын);
33) сою пункті – ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізіле отырып, мал союға және сойылған мал өнімдерін бастапқы өңдеуге арналған жабдықпен жарақтандырылған, ветеринариялық-санитариялық нормалар мен талаптарға сай келетін мамандандырылған үй-жай;
34) спринклерлі суару – бұл су ағынын кішкене тамшыларға бөлетін спринклерлер арқылы топырақ бетіне жоғарыдан таралатын әдіс;
35) табиғи – суару үшін жасалмаған таяз көлдер, табиғи арналар немесе өзендер, немесе жер үсті суларының жасанды су айдындары (көлдер, өзендер, бұлақтар) судың бастапқы көзі жаңбыр суы немесе резервуарға жиналған жер асты сулары болуы мүмкін;
36) табиғи шабындықтар – шөп шабу үшін жүйелi түрде пайдаланылатын жер учаскелерi;
37) тамшылатып суару әдісі – өсімдікке су тамызу әдісімен немесе микро суару, сондай-ақ тұман күйін жасау арқылы дақылдарды суару;
38) терең ұңғымалар – байқау бірлігінің аумағында немесе оған жақын жерде орналасқан су көзі; пайдаланылатын су артезиан ұңғымаларынан немесе табиғи жер асты қабатынан (жерасты табиғи көздері немесе басқа да осыған ұқсас көздер) сорғымен айдалады;
39) топырақты әктендіру – көптеген ауылшаруашылық өсімдіктеріне зиянды артық қышқылдықты жою үшін топыраққа әк және басқа әк тыңайтқыштарын қосу арқылы қышқыл топырақты химиялық мелиорациялау әдісі;
40) топырақты гипстендіру – топырақты сіңіру кешенінде натрийдің үлкен үлесі және гипстің көмегімен сілтілі реакциясы бар сортаң топырақтардың химиялық мелиорациясын қабылдау;
41) тоғандар мен бассейндер – суды ұстау және су айналымын қамтамасыз етуге қабілетті жер деңгейінен жоғары немесе төмен салынған жасанды бірліктер;
42) тоғанда балық өсіру шаруашылығы – балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын пайдалана отырып, балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;
43) тор қоршамалар – табиғи су айналымына мүмкіндік беретін кіріктірілген ау, сымды тор немесе кез келген өзге торланған материалдармен қоршалған ашық немесе жабық құрылымдар;

31) рыбоводное хозяйство с замкнутым циклом водообеспечения – вид хозяйственной деятельности, связанный с искусственным разведением рыб и других водных животных с применением технологии замкнутого цикла водообеспечения;
32) убойная площадка (площадка по убою сельскохозяйственных животных) – приспособленное помещение (место), устанавливаемое на период отсутствия мясоперерабатывающих предприятий или убойных пунктов, для проведения убоя скота с соблюдением ветеринарно-санитарных правил и проведением ветеринарного осмотра животного и продукции его убоя;
33) убойный пункт – специализированное помещение, оснащенное оборудованием по убою животных и первичной обработке продукции убоя животных, отвечающее ветеринарно-санитарным нормам и требованиям, с проведением ветеринарно-санитарной экспертизы;
34) спринклерное орошение – это метод, при котором вода распределяется сверху на поверхность почвы с помощью спринклеров, разбивающих поток воды на небольшие капли;
35) природные – мелкие озера, каналы или реки природные, или искусственные водоемы поверхностных вод (озера, реки, ручейки), не созданные для полива, первичным источником воды может быть дождевая вода или подземные воды, собранные в резервуар;
36) естественные сенокосы – сельскохозяйственное угодье, имеющее постоянный травяной покров систематически используемое под сенокошение;
37) капельный метод – орошение культур методом капанья воды на растение, или посредством микроорошения, а также и путем создания состояния тумана;
38) глубокая скважина — это источник воды, находящийся на территории единицы наблюдения или поблизости от нее; используемая вода откачивается насосом из артезианских скважин, или из природного подпочвенного слоя (подземные природные источники или другие подобные источники);
39) известкование почвы – способ химической мелиорации кислых почв, через внесение в почву извести и других известковых удобрений для устранения избыточной кислотности, вредной для многих сельскохозяйственных растений;
40) гипсование почвы – прием химической мелиорации солонцовых почв, имеющих большую долю натрия в почвенном поглощающем комплексе и щелочную реакцию с помощью гипса;
41) пруды и бассейны – искусственные единицы, построенные выше или ниже уровня земли, способные удерживать воду и производить обмен воды;
42) прудовое рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных с использованием рыбохозяйственных технологических водоемов;
43) садки – открытые или крытые огражденные структуры, со встроенной сетью, с проволочной сеткой или с любыми другими ячеистыми материалами, позволяющими естественный водный обмен;

44) тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы – табиғи және жасанды су айдындарында орналасқан және жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда ұстауға мүмкіндік беретін арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;
45) тыңайған жер – бұрын егiстiк құрамында болған және күзден бастап бiр жылдан аса ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге пайдаланылмайтын және пар айдауға әзiрленбеген жер учаскесi;
46) фунгицидтер – әртүрлі дақылдардың ауруларымен күресуге арналған химиялық препараттар;
47) экологиялық таза өнім – бұл экологиялық таза технологиялар мен жабдықтың көмегімен өндірілген, құрамындағы зиянды заттар қоршаған ортаға және адамның денсаулығына залал келтірмейтін қолайлы қоршаған ортада тасымалданған және сақталған өнім.
3. Санақ парағын Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (ЭҚЖЖ) 011, 012, 013, 014, 015, 016, 032 кодтары бойынша экономикалық қызметтің негізгі немесе қайталама түрлерімен ауыл шаруашылығы қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғалар және (немесе) оның құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, шаруа немесе фермер қожалықтарын қоса алғанда, дара кәсіпкерлер ұсынады.
Егер ауыл шаруашылығы қызметі бірнеше алаңдардың және (немесе) облыстардың/қалалардың аумағында жүзеге асырылса, заңды тұлғалар және (немесе) олардың құрылымдық және оқшауланған бөлімшелері, дара кәсіпкерлер мен шаруа немесе фермер қожалықтары жердің, ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңдарының, мал мен құстың, балық өсіру және басқаларының нақты орналасқан жері бойынша деректерді көрсете отырып, әрбір аумақ бойынша санақ парағын толтырады.
4. I бөлімде жер ресурстары, суару әдістері мен көздері, егіс алаңы және басқалары туралы ақпарат Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес әрбір аумақ бойынша 1-сұрақтан 10.1-кіші сұрақ бойынша көрсетіледі.
1-сұрақта үтірден кейін екі таңбасы бар гектардағы жер алаңы көрсетіледі. Кәсіпорын (шаруашылық) жерлерінің жалпы алаңын меншік нысандары бөлінісінде көрсету қажет:
1.1-жол меншік құқығындағы жердің алаңы;
1.2-жол уақытша жер пайдалану (жалдау) құқықтарында бекітілген жердің алаңы (жерді мемлекеттен 49 жылға жалға алу осы жол бойынша көрсетіледі);
1.3-жол бірлескен қызмет туралы шарт негізінде пайдаланылатын жердің алаңы (жалға берілгенін есепке алмағанда);
1.4-жол бірлескен қызмет туралы шарт негізінде берілген жердің алаңы.

44) садковое рыбоводное хозяйство – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в специальных устройствах (садках), расположенных в естественных и искусственных водоемах и позволяющих содержать их в полувольных контролируемых условиях;
45) залежь – земельный участок, который ранее находился в составе пашни и более одного года, начиная с осени, не используется для посева сельскохозяйственных культур и не подготовлен под пар;
46) фунгициды – препараты химического происхождения, предназначенные для борьбы с заболеваниями различных культур;
47) экологически чистая продукция – продукция, которая произведена и получена при помощи экологически чистой технологии и оборудования, транспортирована и сохранена в благоприятной окружающей среде, содержание вредных веществ в которой, не оказывает вредное воздействие на окружающую среду и здоровье человека.
3. Переписной лист представляют юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели, включая крестьянские или фермерские хозяйства, осуществляющие сельскохозяйственную деятельность с основным или вторичным видами экономической деятельности по кодам Общего классификатора видов экономической деятельности (ОКЭД) 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5, 01.6, 03.2.
Если сельскохозяйственная деятельность осуществляется на территории нескольких районов и (или) областей/городов, юридические лица и (или) их структурные и обособленные подразделения, индивидуальные предприниматели и крестьянские или фермерские хозяйства заполняют переписной лист, по каждой территории, отражая данные по фактическому месту нахождения земли, посевных площадей сельскохозяйственных культур, скота и птицы, рыбоводства и другое.
4. В разделе I отражается информация о земельных ресурсах, методах и источниках орошения, посевной площади и другое по каждой территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) с вопроса 1 по подвопросу 10.1.
В вопросе 1 указывается земельная площадь в гектарах с двумя знаками после запятой. Общую площадь земли предприятия (хозяйства) необходимо показать в разрезе форм собственности:
строка 1.1 площадь земель, находящихся на правах собственности;
строка 1.2 площадь земель, закрепленных на правах временного землепользования (аренда), (аренда земли у государства на 49 лет указывается по этой строке);
строка 1.3 площадь земель, используемых на основании договора о совместной деятельности (без учета сданной в аренду);
строка 1.4 площадь земель, переданных на основании договора о совместной деятельности.

Шаруашылық жерлерінің жалпы алаңы (2.1-жол бойынша) ауыл шаруашылығы алқаптарының түрлері бойынша бөлінеді: егістік, тыңайған жерлер, көпжылдық екпелер, шабындықтар, жайылымдар, сондай-ақ барлық ауыл шаруашылығы емес алқаптардың алаңы жеке бөлінеді (2.1.2-жол).
Егістік жердің алаңынан (2.1.1.1-жол) нақты суармалы жерлердің алаңын бөліп, 2.1.1.1.1-жол бойынша көрсету қажет.
Суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарына ауыл шаруашылығында пайдалануға және суаруға жарамды, су ресурстары жүйесiнiң қазiргi пайдалы жұмыс коэффициентiнде суару нормаларының жобалау немесе қолданыстағы нормативтерi бойынша осы жердi сумен қамтудың қолайлы мерзiмi iшiнде қамсыздандырудың кемiнде 75 процентiнен кем емес су ағынымен қамтамасыз ететiн суару көзiмен байланысты тұрақты және уақытша суару жүйесi бар жер жатады.
2.1.1.1.2-жол бойынша парға арналған жердің алаңын егістік жерден бөліп көрсету қажет.
Ауыл шаруашылығы емес жерлерге арнайы мелиорациялық іс - шаралар (құрғату, суару) жүргізілмеген ауыл шаруашылығы өндірісі үшін пайдалануға болмайтын жер алаңдары, сондай-ақ жер алаңдары - ормандар, бұталар, су астындағы жерлер (өзендер, көлдер), жолдар мен сүлелер астындағы жерлер, құрылыстар, көшелер, алаңдары мен аулалары, құмдар, ауыл шаруашылығында пайдалануға жарамсыз өзге де жерлер (таулардың беткейлері, жыралар, тасты топырақтар, зиянды сортаңдар және басқалар) астындағы жерлер жатады. Бұл жолға шаруашылықішілік жолдар, коммуникациялар, тұйық су айдындары, мелиоративтік жүйе, ауыл шаруашылығының жұмыс істеуі үшін қажетті құрылыстар мен құрылысжайлар алып жатқан жерлер, сондай-ақ ауыл шаруашылығы емес алқаптардың массивтеріне қиылысқан өзге де алқаптар енгізіледі.
I бөлімнің 2-сұрағы 1-сұрақтың 2.1.1.1.1-жолы бойынша нақты суарылатын егістік алаңы бойынша деректер ұсынылған жағдайда толтырылады.
2-сұрақта шаруашылықта қолданылатын суару әдістері көрсетіледі: жаңбырлату, тамшылатып суару, спринклерлі суару, жаппай бастыра суару, атызбен суару.
Су учаскеге беріледі және құбыр жүйесі арқылы таратылады, содан кейін бүріккіш бастар арқылы ауаға шығарылады және топырақ бетіне түседі.
Жаппай бастыра суару негізінен күрішті суару үшін, жайылмалы суару және тұзданған топырақты шаю кезінде қолданылады. Көбінесе ол жоңышқа, жүгері және дәнді дақылдарды суару үшін қолданылады.
I бөлімнің 3-сұрағында суару көздері көрсетіледі: жалпы суару жүйесінен, табиғи су айдындары (көлдер, өзендер, бұлақтар), су қоймасы (бассейн), жер асты бұлақтары (терең ұңғымалар), таяз құдықтар.
I бөлімнің 4-сұрағында, ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алқаптары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
2025 жылғы егін алаңдарының көлемін анықтау кезінде мынадай қағидаларды басшылыққа алған жөн.

Общая площадь земель хозяйства (по строке 2.1) распределяется по видам сельскохозяйственных угодий: пашня, залежь, многолетние насаждения, сенокосы, пастбища, а также отдельно выделяется площадь всех несельскохозяйственных угодий (строка 2.1.2).
Из площади пашни (строка 2.1.1.1) необходимо выделить площадь фактически орошаемых земель и показать по строке 2.1.1.1.1.
К орошаемым сельскохозяйственным угодьям относятся земли, пригодные для сельскохозяйственного использования и полива, имеющие постоянную или временную оросительную сеть, связанную с источником орошения, водные ресурсы которого обеспечивают полив этих земель стоком не ниже 75 процентов обеспеченности в оптимальные сроки по проектным или действующим нормативам оросительных норм при существующем коэффициенте полезного действия системы.
По строке 2.1.1.1.2 отразить площадь земель, занятых под пары, выделив ее из площади пашни.
К несельскохозяйственным угодьям относятся земельные площади, которые не могут быть использованы для сельскохозяйственного производства, на которых не были проведены специальные мелиоративные мероприятия (осушение, орошение), а также земельные площади – леса, кустарники, земли под водой (реки, озера), земли под дорогами и прогонами, земли под постройками, улицами, площадями и дворами, пески, прочие земли, непригодные к использованию в сельском хозяйстве (склоны гор, овраги, каменистые почвы, злостные солончаки и другие). В данную строку заносятся земли, занятые внутрихозяйственными дорогами, коммуникациями, замкнутыми водоемами, мелиоративной сетью, постройками и сооружениями, необходимыми для функционирования сельского хозяйства, а также прочие угодья, вкрапленные в массивы несельскохозяйственных угодий.
Вопрос 2 раздела I заполняется, при условии представления данных по площади фактически орошаемой пашни по строке 2.1.1.1.1 вопроса 1.
В вопросе 2 указать используемые в хозяйстве методы орошения: дождевание, капельное орошение, спринклерное орошение, сплошное затопление, бороздковое орошение.
Вода подаҰтся на участок и распределяется по нему через систему труб, затем выбрасывается в воздух через распылительные головки и падает на поверхность почвы.
Метод сплошного затопления применяют преимущественно для орошения риса, при лиманном орошении и промывке засолҰнных почв. Реже его используют для орошения люцерны, кукурузы и зерновых культур.
В вопросе 3 раздела I указываются источники орошения: из общей оросительной системы, природные водоемы (озера, реки, ручьи), водохранилище (бассейн), подземные источники (глубокие скважины), неглубокие колодцы.
В вопросе 4 раздела I, указываются сведения по посевным площадям сельскохозяйственных культур.
При определении размера площадей под урожай 2025 года следует руководствоваться следующими правилами:

1) жалпы егіс алаңына және дақылдар түрлері бойынша мынадай егістер енгізіледі:
2025 жылғы 1 тамызда сақталған күздік дақылдар мен көпжылдық егілген шөптер;
2025 жылғы 1 тамызда сақталған жаздық дақылдардың негізгі дақылдары (қайта егуді есептемегенде).
2) жалпы егіс алаңына кірмейді:
жасыл тыңайтқышқа өндірілген дақылдар (жасыл көң дақылдары);
алдын ала жыртылғаннан кейін табиғи шабындықтар мен жайылымдарды түбегейлі жақсарту тәртібімен өндірілген көпжылдық шөптерді егу (көпжылдық шөптерді шалшыққа егу).
Дақылдар бойынша олардың егістіктері, оның ішінде элиталық тұқымдармен (будандармен) егілген, I, II, III репродукциялы, III репродукциядан төмен жалпы алаң көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлері мен сорттары бойынша егіс алқаптарында 2025 жылғы егіске арналған егістердің нақты мөлшері (бірлескен қызмет туралы шарттар бойынша пайдаланылатын алқаптарды қоса алғанда) көрсетіледі.
Дәнді, дәнді-бұршақты және майлы дақылдар бойынша элиталық (будан) тұқымдармен егілген, I, II, III репродукциялы, III репродукциядан төмен егістік алқаптар бөлінеді.
Элиталық тұқымдар ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң түпнұсқа тұқымынан алынған және тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк құжаттар талаптарына сәйкес келеді.
Тұқымдардың репродукциясы дегеніміз бірінші жылы элиталық тұқымды себуден есептелетін қайта себу тізбегі, бірінші жыл – бірінші репродукция, екінші жыл – екінші репродукция, үшінші жыл – үшінші репродукция, төртінші жыл – төртінші репродукция, бесінші жыл – бесінші репродукция, алтыншы жыл – жаппай репродукция.
5-сұрақта 2025 жылғы 1 тамыздағы АШӨСЖ сәйкес көпжылдық дақылдар алқаптарының саны мен мөлшері (гектармен) көрсетіледі.
Жауап беру кезінде мыналарды ескеру қажет:
дәнді, сүйекті, жаңғақ тұқымдарының ағаштары алғашқы жемістер пайда болғаннан кейінгі үшінші-төртінші жылы жеміс беретін жасқа енген болып саналады;
жидек бұталары (қарлыған, қарақат, таңқурай) – оларды көшеттермен отырғызғаннан кейінгі үшінші жылы, бүлдірген (құлпынай) – екінші жылы, жүзім – бесінші жылы;
жеміс беретін жасқа жеткен екпелер санақтың алдындағы жылы олардан жеміс алынғанына немесе алынбағанына қарамастан, ағаштар мен бұталар қатарында есепке алынады.
Қарақат, қарлыған, теңіз шырғаны екпелері бұталардың алаңы мен саны, бүлдірген (құлпынай) және таңқурай (қаражидек) тек өздері алып жатқан алаң бойынша есепке алынады.
1 сотық - 100 шаршы метр
10 сотық – 1000 шаршы метр
100 шаршы метр – 0,01 гектар
1 гектар - 100 сотық
1 гектар -10000 шаршы метр
1000 шаршы метр - 0,1 гектар
I бөлімнің 6-сұрағында жыл соңына дейін жоспарланғандарды қоса алғанда, барлық айналымдарды ескере отырып, барлық жылыжайлардың (жыл бойы, қысқы, көктемгі) саны мен алаңы көрсетіледі.
I бөлімнің 7-сұрағында көкөністерді, жидек дақылдарын, саңырауқұлақтарды, гүлдерді отырғызатын жабық топырақты отырғызу алаңдары үтірден кейін бір таңбасы бар шаршы метрде көрсетіледі.

1) в общую посевную площадь и по видам культур включаются посевы:
сохранившихся на 1 августа 2025 года озимых культур и многолетних сеяных трав;
основные посевы яровых культур (без учета повторных посевов), сохранившиеся на 1 августа 2025 года.
2) в общую посевную площадь не включаются:
посевы, произведенные на зеленое удобрение (сидеральные посевы);
посевы многолетних трав, произведенные в порядке коренного улучшения естественных сенокосов и пастбищ после их предварительной распашки (посевы многолетних трав на залужение).
По культурам указывается общая площадь под их посевами, в том числе засеянная элитными семенами (гибридами), I, II, III репродукции, ниже III репродукции.
В посевных площадях по видам и сортам сельскохозяйственных культур отражаются фактические размеры посевов под урожай 2025 года (включая площади, используемые по договорам о совместной деятельности).
По зерновым, зернобобовым и масличным культурам выделяются посевные площади, засеянные элитными (гибридными) семенами, I, II, III репродукции, ниже III репродукции.
Элитные семена сельскохозяйственных растений, получены от оригинальных семян и соответствуют требованиям нормативных документов в области семеноводства.
Под репродукцией семян понимают последовательность пересевов, считая от посева семян элиты первый год – первая репродукция, второй год – вторая репродукция, третий год – третья репродукция, четвертый год – четвертая репродукция, пятый год – пятая репродукция, шестой год – массовая репродукция.
В вопросе 5 указываются количество и размеры площадей (в гектарах) многолетних культур согласно СКПСХ на 1 августа 2025 года.
При ответе необходимо учитывать:
деревья семечковых, косточковых, орехоплодных пород считаются вступившими в плодоносящий возраст на третий-четвертый год после появления первых плодов;
кусты ягодников (крыжовника, смородины, малины) – на третий год после их посадки саженцами, земляники (клубники) – на второй, виноград – на пятый год;
насаждения, достигшие плодоносящего возраста, учитываются в числе деревьев и кустарников независимо от того, был или нет, получен с них урожай в предшествующем переписи году.
Посадки смородины, крыжовника, облепихи учитываются по площади и числу кустов, земляники (клубники) и малины (ежевики) – только по занимаемой ими площади.
1 сотка – 100 квадратных метров
10 соток – 1000 квадратных метров
100 квадратных метров – 0,01 гектар
1 гектар – 100 соток
1 гектар – 10000 квадратных метров
1000 квадратных метров – 0,1 гектар
В вопросе 6 раздела I указываются количество и площади всех теплиц (круглогодичных, зимних, весенних) с учетом всех оборотов, включая планируемые до конца года.
В вопросе 7 раздела I указываются площади посадок закрытого грунта, занятые посадками овощей, ягодных культур, грибов, цветов в квадратных метрах с одним знаком после запятой.

I бөлімнің 8-сұрағында 2025 жылғы егінге қолданылатын тыңайтқыштар мен 2025 жылғы егін үшін топырақ сапасын жақсартуға арналған құралдар көрсетіледі. 1-бағанда гектардағы ұрықтандырылған (өңделген) алаң көрсетіледі. 2-бағанда отандық өндіріс өнімі пайдаланылған жағдайда "
" белгісі қойылады, 3-5-бағандарда енгізілген тыңайтқыштардың (құралдардың) жалпы көлемінен отандық өндіріс өнімі қандай пайыздық қатынаста пайдаланылғаны көрсетіледі.
8.1 кіші сұрақта 2025 жылғы егінге пайдаланылатын өсімдіктерді қорғауға арналған құралдар (пестицидтер) көрсетіледі.
I бөлімнің 9-сұрағында егер өсімдік шаруашылығы бойынша органикалық өнім өндіруді жүзеге асыратын немесе өтпелі кезеңдегі өнім өндіру сатысында тұрған кәсіпорын болса, онда "иә" деп жауап беріледі.
9.1-кіші сұрақта 9-сұрақта "жоқ" деген жауап болған жағдайда, кәсіпорын (шаруашылық) болашақта өсімдік шаруашылығының органикалық өнімін өндіруді жоспарлап отырғаны атап өтіледі.
9.2 кіші сұрақта органикалық өнім өндіру санаттары бойынша "
" белгісі қойылады: отандық немесе шетелдік орган сертификаттаған өндіріс процесі және өтпелі кезең.
9.3 кіші сұрақта түрлері (дәнді дақылдар, бұршақ дақылдары, майлы дақылдар, көкөніс, бақша дақылдары, тамыр және түйнек дақылдары) бойынша органикалық өнімді өсіру үшін пайдаланылатын алаң көрсетіледі.
I бөлімнің 10 сұрағында құрылыстар мен құрылысжайлардың (астық тұқым қоймасы, көкөніс картоп қоймасы, жеміс сақтау қоймасы, минералды тыңайтқыштарды, улы химикаттарды сақтауға арналған қоймалар және т.б.) болуы туралы ақпарат, олардың саны көрсетіледі, олардан жекеменшік немесе жалға алынған үй-жайлар, жалпы алаңы (шаршы метрмен) және сыйымдылығы (тоннамен) бөліп көрсетіледі.
Өсімдік шаруашылығының ауыл шаруашылығы өнімін сақтауға арналған құрылыстардың сыйымдылығы өнімді сақтаудың агротехникалық және техникалық нормаларына сәйкес өндірістік алаңдарды, механикаландыру құралдарын толық пайдалану және жасанды орта құруды ескере отырып айқындалады.
5. II бөлімде 11-сұрақтан 14.3-кіші сұраққа дейін әрбір аумақ әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының саны, оларды күтіп-ұстауға арналған құрылыстар мен құрылысжайлар туралы ақпарат көрсетіледі.
ІІ бөлім кәсіпорын (шаруашылық) мал шаруашылығымен айналыспаса толтырылмайды.
II бөлімнің 11-сұрағында кәсіпорынға (шаруашылыққа) меншік құқығымен бекітілген ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың орналасқан жеріне (мал шаруашылығы үй-жайларында, шалғайдағы жайылымдарда) қарамастан олардың басы туралы деректер ұсынылады, олардан жалға немесе пайдалануға алынған мал, құс, өзге де жануарлар бөлініп көрсетіледі. Ауыл шаруашылығы жануарлары басын мен құстардың санын 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша және АШӨСЖ анықтамалығына сәйкес жыныстық-жас топтары бөлінісінде көрсету қажет.

В вопросе 8 раздела I отражаются применяемые под урожай 2025 года удобрения и средства для улучшения качества почв для урожая 2025 года. В графе 1 указывается удобренная (обработанная) площадь в гектарах. В графе 2 проставляется знак "
" в случае использования продукции отечественного производства, в графах 3-5 указывается, в каком процентном соотношении использовалась продукция отечественного производства от общего объема внесенных удобрений (средств).
В подвопросе 8.1 указываются средства для защиты растений используемые под урожай 2025 года (пестициды).
В вопросе 9 раздела I если предприятие, осуществляет производство органической продукции по растениеводству или находится на стадии производства продукции переходного периода, то отмечается ответ "Да".
В подвопросе 9.1 в случае ответа "Нет" в вопросе 9, отмечается планирует ли предприятие (хозяйство) в будущем производить органическую продукцию растениеводства.
В подвопросе 9.2 отмечается знаком "
" производство органической продукции по категориям: процесс производства, сертифицированный отечественным или зарубежным органом и переходного периода.
В подвопросе 9.3– площадь, используемая для выращивания органической продукции по видам (зерновые, бобовые, масличные, овощные, бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды).
В вопросе 10 раздела I указывается информация о наличии построек и сооружений (зерносеменохранилище, овощекартофелехранилище, фруктохранилище, склады для хранения минеральных удобрений, ядохимикатов и так далее), их количество, из них выделяются собственные или арендованные помещения, общая площадь (в квадратных метрах) и вместимость (тонн).
Вместимость построек, предназначенных для хранения сельскохозяйственной продукции растениеводства, определяется с учетом полного использования производственных площадей, средств механизации и создания искусственной среды в соответствии с агротехническими и техническими нормами хранения продукции.
5. В разделе II отражается информация о поголовье сельскохозяйственных животных, постройках и сооружениях для их содержания и другое по каждой территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО) с вопроса 11 по подвопросу 14.3.
Раздел II не заполняется, если предприятие (хозяйство) не занимается животноводством.
В вопросе 11 раздела II представляются данные о поголовье сельскохозяйственных животных и птицы независимо от их местонахождения (в животноводческих помещениях, на отгонных пастбищах), закрепленных за предприятием (хозяйством) на праве собственности, из них выделить взятое в аренду или пользование скот, птицу, прочие животные. Поголовье сельскохозяйственных животных и птицы необходимо указать по состоянию на 1 августа 2025 года и в разрезе половозрастных групп в соответствии со справочником СКПСХ.

2025 жылдың 1 тамызынан кейін сатылған, сойылған немесе өлген жануарлар қолда бар мал санына жазылуы керек. 2025 жылғы 1 тамыздан кейін туылған және/немесе сатып алынған жануарлар есепке алынбайды.
II бөлімнің 12-сұрағында кәсіпорында (шаруашылықта) қолданылатын ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау жүйелері (жайылымда жаю, қорада ұстау, қорада ұстау-жайылымда жаю, шалғай-жайылым) көрсетіледі.
II бөлімнің 13-сұрағында жануарларды ұстауға арналған қолданыстағы құрылыстар мен құрылысжайлар, олардың саны, жалпы алаңы (шаршы метрмен) және сыйымдылығы (мал орны, құс орны) көрсетіледі.
1 басқа алаңның нормасы (ш.м.): ірі қара мал мен жылқы 4-5, бұзау мен құлын 1,5-3, қой мен ешкі 0,5-2, шошқа 1-7.
II бөлімнің 14-сұрағында егер мал шаруашылығы бойынша органикалық өнім өндіруді жүзеге асыратын немесе өтпелі кезеңдегі өнім өндіру сатысында тұрған кәсіпорын болса, онда "иә" деп жауап беріледі.
14.1-кіші сұрақта 14-сұрақта "жоқ" деген жауап болған жағдайда, кәсіпорын (шаруашылық) болашақта мал шаруашылығының органикалық өнімін өндіруді жоспарлап отырғаны белгіленеді.
14.2-кіші сұрақта – 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша органикалық мал шаруашылығындағы мал саны (ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері және бас саны) көрсетіледі.
14.3-кіші сұрақта – (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша органикалық мал шаруашылығындағы мал басы (Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері және бас саны).
6. III бөлімде, егер балық шаруашылығы саласындағы қызмет бірнеше алаңдардың және (немесе) облыстардың/қалалардың аумағында жүзеге асырылса, онда әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес әрбір аумақ бойынша мәліметтер жеке көрсетіледі.
15-сұрақтың III бөлімінде егер егер кәсіпорын (шаруашылық) балық және (немесе) оның құртшабақтарын өсіруді жүзеге асырса (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша), "иә" жолына "
" белгісі қойылады.
15.1-кіші сұрақта АШӨСЖ сәйкес өсірілетін балық түрлері көрсетіледі.
15.2-кіші сұрақта жылына балықты өсірудің жобалық қуаттылығы тоннамен көрсетіледі.
15.3-кіші сұрақта кәсіпорында қолданылатын балық өсіру шаруашылығының түрлері (тоғанда, көлде тауарлы, тор қоршамада, сумен қамтамасыз ету циклі тұйықталған) белгіленеді.
15.4-кіші сұрақта отандық өндірістегі балықтарға арналған жемді пайдалану "
" белгісімен белгіленеді.
15.5-кіші сұрақта отандық өндірістегі балық отырғызу материалын (құршабақты) пайдалану "
" белгісімен белгіленеді.
7. IV бөлімде кәсіпорын (шаруашылық) ауыл шаруашылығы техникасын, машиналар мен жабдықтарды пайдаланған жағдайда толтырылады.

Животные, проданные, забитые или павшие после 1 августа 2025 года должны быть переписаны в наличное поголовье. Животные, родившиеся и/или приобретенные после 1 августа 2025 года, не учитываются.
В вопросе 12 раздела II указываются применяемые на предприятии (хозяйстве) системы содержания сельскохозяйственных животных (пастбищное, стойловое, стойлово-пастбищное, отгонно-пастбищное).
В вопросе 13 раздела II указываются имеющиеся в наличии постройки и сооружения для содержания животных, их количество, общая площадь (в квадратных метрах) и вместимость (скотомест, птицемест).
Норма площади на 1 голову (квадратных метров): крупный рогатый скот и лошади 4-5, телята и жеребята 1,5-3, овцы и козы 0,5-2, свиньи 1-7.
В 14 вопросе раздела II если предприятие, осуществляет производство органической продукции по животноводству или находится на стадии производства продукции переходного периода, то отмечается ответ "Да".
В подвопросе 14.1 в случае ответа "Нет" в вопросе 14, отмечается планирует ли предприятие (хозяйство) в будущем производить органическую продукцию животноводства.
В подвопросе 14.2 отмечается знаком "
" производство органической продукции по категориям: процесс производства, сертифицированный отечественным или зарубежным органом и переходного периода.
В подвопросе 14.3 – поголовье в органическом животноводстве (виды сельскохозяйственных животных и количество голов) по состоянию на 1 августа 2025 года.
6. В разделе III, если деятельность в области рыбоводства осуществляется на территории нескольких районов и (или) областей/городов, то отдельно указываются сведения по каждой территории согласно Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО).
В разделе III вопросе 15 проставляется знак "
" в поле "да", если предприятие (хозяйство) осуществляет деятельность по выращиванию рыбы и (или) молоди (по состоянию на 1 августа 2025 года).
В подвопросе 15.1 указываются виды выращиваемой рыбы в соответствии с СКПСХ.
В подвопросе 15.2 указывается проектная мощность выращивания рыбы в тоннах за год.
В подвопросе 15.3 отмечаются типы рыбоводного хозяйства, применяемые на предприятии (прудовое, озерно-товарное, садковое, хозяйство с замкнутым циклом водообеспечения).
В подвопросе 15.4 отмечается знаком "
" использование кормов для рыб отечественного производства.
В подвопросе 15.5 отмечается знаком "
" использование рыбопосадочного материала отечественного производства (молодь рыб).
7. Раздел IV заполняется в случае использования предприятием (хозяйством) сельскохозяйственной техники, машин и оборудования.

16.1-кіші сұрақта отандық және импорттық өндірістің барлық типтері мен маркаларының ауыл шаруашылығы техникасы, машиналары мен жабдықтары көрсетіледі.
16.2-кіші сұрақта кәсіпорын (шаруашылық) жалға алынған ауыл шаруашылығы техникасын, машиналар мен жабдықтарды пайдаланған жағдайда "иә" деген жауап белгіленеді.
8. 17-сұрақтың V бөлімінде өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнімдерін – дайындаушы ұйымдарға, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдейтін кәсіпорындарға, сауда желісі және қоғамдық тамақтану желісі арқылы, экспортқа, ауыл шаруашылығы кооперативтеріне, делдалдарға, халыққа өткізу арналары белгіленеді.
9. 18-сұрақтың VI бөлімінде кәсіпорын (шаруашылық) жүзеге асыратын, бірақ АШӨСЖ анықтамалығына сәйкес ауыл шаруашылығының құрамына кірмейтін қызмет түрлері (сүтті, етті, жемістер мен көкөністерді, астықты қайта өңдеу, теріні, жүнді өңдеу және басқалары) белгіленеді.
10. VII бөлімнің 19-сұрағында кәсіпорынның (шаруашылықтың) астық қоймаларына, сою пункттері мен алаңдарына, ветеринариялық пункттерге, көтерме-тарату орталықтарына, көкөніс, жеміс-жидек қоймаларына, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына, минералды тыңайтқыштарды, улы химикаттарды сақтауға арналған қоймаларға 100 км радиуста қолжетімділігінің болуы белгіленеді.
11. VIII бөлімде кәсіпорынның шаруашылық қызметін жүргізу шарттары көрсетіледі.
20-сұрақта 2025 жылы кәсіпорынға (шаруашылыққа) үшінші тұлғалар ұсынған қызмет түрлері (топырақ дайындау, егу, жинау және ауыл шаруашылығы дақылдарын қорғау жөніндегі қызмет, жануарларды күтіп-бағу және күту, ветеринариялық қызмет көрсету, қолдан ұрықтандыру, мамандардың консультациясы және басқалары) көрсетіледі.
21-сұрақта жаңа цифрлық технологияларды (мобильді немесе онлайн – қосымшалар, географиялық ақпараттық жүйелер, қоршаған ортаның жай-күйін мониторингілеу жүйелері, ауыл шаруашылығы объектілерін мониторингілеу үшін дрондар, пилотсыз ұшыру, GPS жүйелері және басқалары), аграрлық шаруашылықты басқаруда автоматтандыру құралдарын пайдалану туралы ақпарат көрсетіледі.
22-сұрақтың 1-бағанында кәсіпорынға (шаруашылыққа) кәсіпорын (шаруашылық) қызметінің барлық кезеңінде өнімділікті, су беру жөніндегі қызметтердің құнын арттыруға, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға және т.б. мемлекеттік қолдау шараларын (субсидиялар) беру фактісі, соңғы 12 айдағы 2-бағанда көрсетіледі.
23-сұрақта кәсіпорынның (шаруашылықтың) соңғы 12 айда алған кредиттің нысаналы мақсаты мен кредит мерзімдері (қысқа мерзімді кредиттер, жер учаскелерін сатып алуға, техника, машиналар мен жабдықтар сатып алуға, жаңа өндірістік объектілер салуға және басқалары) көрсетіледі.
Ауыл шаруашылығы қажеттіліктеріне арналған кредит ауыл шаруашылығы өндірісінің жұмыс істеуіне байланысты мақсаттарда алынған кредиттің кез келген түрін білдіреді.
24-сұрақта кәсіпорынның (шаруашылықтың) ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесі болып табылатындығы және қайсысының мүшесі екендігі (өндірістік, өткізуші, сервистік, өңдеуші және басқалары) көрсетіледі.

В подвопросе 16.1 отражается наличие исправной сельскохозяйственной техники, машины и оборудование всех типов и марок, как отечественного, так и импортного производства.
В подвопросе 16.2 в случае использования предприятием (хозяйством) сельскохозяйственной техники, машин и оборудования, взятые в аренду, то отмечается ответ "Да".
8. В разделе V вопросе 17 отмечаются каналы реализации продукции растениеводства и животноводства – заготовительным организациям, предприятиям, перерабатывающим сельскохозяйственную продукцию, через торговую сеть и сеть общественного питания, на экспорт, сельскохозяйственным кооперативам, посредникам, населению.
9. В разделе VI вопросе 18 отмечаются виды деятельности, осуществляемые предприятием (хозяйством), но не входящие в состав сельского хозяйства согласно справочнику СКПСХ (переработка молока, мяса, плодов и овощей, зерна, обработка шкур, шерсти и так далее).
10. В вопросе 19 раздела VII отмечается наличие доступа предприятия (хозяйства) к зернохранилищам, убойным пунктам и площадкам, ветеринарным пунктам, оптово-распределительным центрам, овоще-, фруктохранилищам, предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции, складам для хранения минеральных удобрений, ядохимикатов в радиусе 100 км.
11. В разделе VIII отражаются условия ведения хозяйственной деятельности предприятия.
В вопросе 20 указываются виды услуг (подготовка почвы, посев, уборка и услуга по защите сельскохозяйственных культур, содержание и уход за животными, ветеринарное обслуживание, искусственное осеменение, консультация специалистов и так далее) предоставленные третьими лицами, предприятию (хозяйству) в 2025 году.
В вопросе 21 отражается информация об использовании новых цифровых технологий (мобильные или онлайн – приложения, географические информационные системы, системы мониторинга состояния окружающей среды, дроны, беспилотники для мониторинга объектов сельского хозяйства, системы GPS и другие), средств автоматизации в управлении аграрным хозяйством.
В графе 1 вопроса 22 отражается факт предоставления мер государственной поддержки (субсидий) предприятию (хозяйству) на повышение урожайности, стоимости услуг по подаче воды, развитие племенного животноводства и так далее за весь период деятельности предприятия (хозяйства), в графе 2 за последние 12 месяцев.
В вопросе 23 указывается целевое назначение кредита и сроки кредита (краткосрочные кредиты, кредиты на приобретение земельных участков, на приобретение техники, машин и оборудования, на строительство новых производственных объектов и другие), полученного предприятием (хозяйством) за последние 12 месяцев.
Кредит на сельскохозяйственные нужды означает любой тип кредита, полученный в целях, связанных с функционированием сельскохозяйственного производства.
В вопросе 24 указывается, является ли предприятие (хозяйство) членом сельскохозяйственного кооператива и какого (производственные, сбытовые, сервисные, перерабатывающие и иные).

12. 25-сұрақтың IX бөлімінде шаруашылық басшысы немесе оның міндетін атқаратын адам – жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жасы, жынысы, білімі, жұмыс өтілі, біліктілікті арттыру курстарынан өтуі туралы мәліметтер көрсетіледі.
26-сұрақта еңбек шарттары мен азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар негізінде кәсіпорында (шаруашылықта) жұмыс істейтін қызметкерлердің тізімдік саны туралы деректер көрсетіледі. Қызметкерлердің тізімдік саны тұрақты негізде жұмыс істейтін және маусымдық қызметкерлерді бөле отырып көрсетілсін. Жұмыскерлердің орташа саны соңғы 12 айдағы (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша) жұмыскерлер санын жинақтау және алынған соманы 12-ге бөлу жолымен айқындалады. Сондай-ақ ауыл шаруашылығы өндірісінде жұмыс істейтін тұрақты шаруашылық жұмыскерлерінің жас құрамы бойынша тізімдік саны туралы деректер ұсынылады, сондай-ақ олардан әйелдер саны бөлініп көрсетілсін (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша соңғы 12 айдағы орташа).
IX бөлімнің 27-сұрағында бір тұрақты жұмыскердің жұмыс істеген адам-сағаттарының орташа саны көрсетіледі (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша соңғы 12 айдағы орташа). Толық жұмыс уақыты (бес күндік, 246-248 жұмыс күні, бір күн – 8 сағат) кем дегенде 1980 сағат, адам-сағаттың толық жұмыс уақытына қатынасы төменде келтірілген:
1. ≤ 495 – толық жұмыс уақытының 25%-дан азы;
2. 496 – 990 – толық жұмыс уақытының 25%-дан 49%-ға дейін;
3. 991 – 1485 – толық жұмыс уақытының 50%-дан 74%-ға дейін;
4. 1486 – 1980 – толық жұмыс уақытының 75% -дан 99%-ға дейін;
5. ≥ 1981 – 1981 сағаттан артық.
Шетелдік еңбек мигранттары жұмысқа тартылған жағдайларда 2025 жылдың соңғы 12 айында IX бөлімнің 28 және 28.1-сұрақтары белгіленеді.
29-сұрақта соңғы 12 айда (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша) ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау үшін кәсіпорынға (шаруашылыққа) отбасы мүшелерін жұмысқа тарту көрсетіледі.
13. Санақ парағын электрондық форматта толтыру интернет желісі арқылы www.sanaq.gov.kz веб-порталында онлайн режимде жүзеге асырылады.
14. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 1-сұрақ. "2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша кәсіпорын (шаруашылық) жерлерінің сипаттамасы":
1-жол=1.1+1.2+1.3+1.4-жолдардың ∑;
1.4-жол<1.1+1.2+1.3 жолдардың ∑;
2-жол≤ 1-жол;
2.1-жол=2.1.1-жол + 2.1.2-жол+ 2.1.3-жол;
2.1.1-жол= 2.1.1.1-жол + 2.1.1.2 + 2.1.1.3+2.1.1.4+2.1.1.5-жолдар;
2.1.1.1-жол≥ 2.1.1.1.1-жол +2.1.1.1.2-жол.
8-сұрақ. "2025 жылғы егінге топырақ сапасын жақсарту үшін қандай тыңайтқыштар мен құралдар қолданылды":

12. В разделе IX вопроса 25 указываются сведения о руководителе хозяйства или лице исполняющем его обязанности – индивидуальный идентификационный номер (ИИН), фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст, пол, образование, стаж работы, прохождении курсов повышения квалификации.
В вопросе 26 указываются данные о списочной численности работников, занятых на предприятии (хозяйстве) на основании трудовых договоров и договоров гражданско-правового характера. Списочную численность работников отразить с разбивкой, занятых на постоянной основе и сезонных работников. Средняя численность работников определяется путем суммирования численности работников за последние 12 месяцев (на 1 августа 2025 года) и деления полученной суммы на 12. А также представляются данные по списочной численности постоянных работников хозяйства, занятых в сельскохозяйственном производстве по возрастному составу, а также выделить из них количество женщин (средняя за последние 12 месяцев по состоянию на 1 августа 2025 года).
В вопросе 27 раздела IX указывается среднее число отработанных человеко-часов одним постоянным работником (средняя за последние 12 месяцев по состоянию на 1 августа 2025 года). Полное рабочее время (пятидневка, 246-248 рабочих дней, один день – 8 часов) не менее 1980 часов, процентное соотношение человеко-часов к полному рабочему времени приведено ниже:
1. ≤ 495 – менее 25% от полного рабочего времени;
2. 496 – 990 – от 25% до 49% от полного рабочего времени;
3. 991 – 1485 – от 50% до 74% от полного рабочего времени;
4. 1486 – 1980 – от 75% до 99% полный рабочий день;
5. ≥ 1981 – более 1981 часов.
В случаях привлечения на работу иностранных трудовых мигрантов за последние 12 месяцев 2024 года отмечается вопрос 28 и 28.1 раздела IX.
В 29 вопросе отмечается привлечение к работе членов семьи в предприятие (хозяйство) для выполнения сельскохозяйственных работ за последние 12 месяцев (на 1 августа 2025 года).
13. Заполнение переписного листа в электронном формате осуществляется посредством сети интернет в онлайн режиме на веб-портале www.sanaq.gov.kz.
14. Арифметико-логический контроль:
1) вопрос 1. "Характеристика земель предприятия (хозяйства) по состоянию на 1 августа 2025 года":
строка 1=∑ строк 1.1+1.2+1.3+1.4;
строка 1.4<∑ строк 1.1+1.2+1.3;
строка 2≤ строки 1;
строка 2.1=стр. 2.1.1 + стр. 2.1.2+ стр. 2.1.3;
строка 2.1.1=стр. 2.1.1.1 + стр. 2.1.1.2+ 2.1.1.3+2.1.1.4+2.1.1.5;
строка 2.1.1.1≥стр. 2.1.1.1.1 + стр. 2.1.1.1.2.
Вопрос 8 "Какие удобрения и средства для улучшения качества почв были использованы под урожай 2025 года":

2-жол ≥ 2.1- жолдың ∑, 1-баған үшін.
16-сұрақ. "2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша кәсіпорынның (шаруашылықтың) ауыл шаруашылығы техникалары, машиналары мен жабдықтарының санын көрсетіңіз":
1-баған = 2 және 3-бағандардың ∑, әр жол үшін.
26-сұрақ. "Орташа алғанда соңғы 12 айдағы ауыл шаруашылығы өндірісінде жұмыспен қамтылған жұмыскерлердің тізімдік санын және жас құрамын көрсетіңіз (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша)":
1-жол = 1.1 және 1.2-жолдардың ∑, әрбір баған үшін;
1.1-жол ≥ 1.1.1–1.1.3 жолдардың ∑, 3,4 баған үшін.
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросының
басшысы
2025 жылғы 12 наурыздағы
№ 7 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялылығына кепілдік береді
2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге арналған санақ парағының нысаны
Санақ парағы "www.sanaq.gov.kz" интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке қосалқы шаруашылықтар
Индексі 3-ЖҚШ
Кезеңділігі: біржолғы
Санақ субъектілері: жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері бар және/немесе ауыл шаруашылығы жануарлары бар үй шаруашылықтары
Ұсыну мерзімі: 2025 жылғы 1 тамыздан бастап 20 қазан аралығында
нұсқаушылық
учаскесінің1
есеп
учаскесінің2
ӘАОЖ3 коды
Әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы _________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________________
Үйдің (учаскенің) нөмірі _________________ пәтердің нөмірі _____________________
Ескертпе:
1,2 Нұсқаушылық және есеп учаскелерінің нөмірлерін Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының аумақтық бөлімшелері береді және мекенжайлар тізілімі планшеттегі мобильді қосымшаға жүктелгеннен кейін автоматты түрде көрсетіледі;
3 ӘАОЖ – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Статистикалық жіктеуіштер" бөлімі "Ұлттық" кіші бөлімінде орналастырылған Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
I бөлім. Жер ресурстары
1. 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша үй шаруашылығы жерлерінің сипаттамасы
(1 сотық = 100 шаршы метр; 10 сотық = 1 000 шаршы метр; 1 гектар = 100 сотық; 1 гектар = 10 000 шаршы метр)
алаңы үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Алаңы, шаршы метрмен
А
Б
1
1
Жер ресурстары
1.1
меншік құқығымен бекітілген жер
1.2
уақытша жер пайдалану (жалдау) құқығымен бекітілген жер, мемлекеттен алуды қоса алғанда
1.3
бірлескен қызмет туралы шарт негізінде пайдаланылатын жер
1.4
бірлескен қызмет туралы шарт негізінде берілген жер
II бөлім. Өсімдік шаруашылығы

строка 2 ≥ строки 2.1 для графы 1.
Вопрос 16 "Укажите количество сельскохозяйственной техники, машин и оборудования предприятия":
графа 1 = ∑ граф 2 и 3, для каждой строки.
Вопрос 26 "Укажите списочную численность работников предприятия (хозяйства) в среднем за последние 12 месяцев и возрастной состав, занятых в сельскохозяйственном производстве (по состоянию на 1 августа 2025 года)":
строка 1 = ∑ строк 1.1 и 1.2, для каждой графы;
строка 1.1 ≥ ∑ строк 1.1.1–1.1.3, для графы 3, 4.
Приложение 3
к приказу Руководитель Бюро
национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 12 марта 2025 года № 7
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Форма переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году
Переписной лист размещена интернет-ресурсе "www.sanaq.gov.kz"
Личные подсобные хозяйства
Индекс 3-ЛПХ
Периодичность: единовременная
Субъекты переписи: домашние хозяйства, имеющие земельные участки,
для ведения личного подсобного хозяйства и/или имеющие сельскохозяйственных животных
Срок представления: с 1 августа по 20 октября 2025 года
№ инструкторского участка1
№ счетного участка2
Код КАТО3
Наименование административно-территориальной единицы_________________________________________
Адрес _______________________________________________________________________________________
Номер дома (участка)________________номер квартиры ____________________________________________
Примечание:
1,2Номера инструкторского и счетного участков присваиваются территориальными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан и отображаются автоматически после загрузки реестра адресов в мобильное приложение на планшете;
3КАТО – заполняется согласно Классификатору административно-территориальных объектов, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации", подразделе "Национальные".
Раздел I. Земельные ресурсы
1. Характеристика земель домашнего хозяйства по состоянию на 1 августа 2025 года
(1 сотка =100 квадратных метров; 10 соток=1 000 квадратных метров; 1 гектар =100 соток; 1 гектар = 10 000 квадратных метров)
площадь указывается с одним знаком после запятой
Код строки
Наименование показателей
Площадь, в квадратных метрах
А
Б
1
1
Земельные ресурсы
1.1
земля, закрепленная на правах собственности
1.2
земля, закрепленная на праве временного землепользования (аренды), у государства
1.3
земля, используемая на основании договора о совместной деятельности
1.4
земля, переданная на основании договора о совместной деятельности
Раздел II. Растениеводство

2. Сіздің үй шаруашылығыңыз өсімдік шаруашылығымен айналыса ма (маусымдық, көпжылдық дақылдардың егісі бар ма)?
иә
жоқ
3. 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша маусымдық және көпжылдық дақылдардың (санын қоса алғанда) егіс алаңдарын (аула маңындағы учаскенің шегінен тыс егістерді қоса алғанда) көрсетіңіз
алаңы үтірден кейін бір таңбамен көрсетіледі
Жол коды
Дақылдың атауы
АШӨСЖ коды4
Ағаштар саны, бірлік
Алаңы, шаршы метрмен
А
Б
В
1
2
Ескертпе:
4Мұнда және бұдан әрі АШӨСЖ – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында "Статистикалық жіктеуіштер" бөлімінде орналастырылған Ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтерінің) анықтамалығына сәйкес толтырылады.

2. Занимается ли Ваше домашнее хозяйство растениеводством (имеются ли посевы сезонных, многолетних культур)?
да
нет
3. Укажите посевные площади (включая посевы за пределами приусадебного участка) сезонных и многолетних культур
(включая количество) по состоянию на 1 августа 2025 года
площадь указывается с одним знаком после запятой
Код строки
Наименование культуры
Код СКПСХ4
Количество деревьев, единиц
Площадь, в квадратных метрах
А
Б
В
1
2
Примечание:
4Здесь и далее СКПСХ – заполняется согласно Справочнику продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства, размещенному на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в разделе "Статистические классификации".

18.1 Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________________________
18.2 Жасы (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша толық жасы)
18.3 Жынысы
Ер
Әйел
19. 2025 жылғы 1 тамызға Сізді қоса алғанда үй шаруашылығында тұрақты тұратын адамдардың санын көрсетіңіз,
адам
19.1 одан әйелдер
адам
20. Сізді қоса алғанда жеке қосалқы шаруашылықта жұмыс істейтін, 15 жастағы және одан үлкен үй шаруашылығы мүшелерінің санын көрсетіңіз,
адам
20.1 одан әйелдер
адам
21. Сіз соңғы 12 айда ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау үшін жалдамалы жұмыскерлерді тарттыңыз ба? (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша)
Иә
жоқ
22. Сіз және/немесе үй шаруашылығының мүшелері соңғы 12 айда қосалқы шаруашылықта жұмыс істеу үшін жеке тұлғаларға жалданып жұмыс істедіңіз бе? (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша)
иә
жоқ
Сауалнама жүргізілген адамның байланыс телефонының нөмірі: ___________________
Сауалнаманы толтыруға кеткен уақыт, мин
Ескертпе:
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына анық емес бастапқы статистикалық деректерді ұсыну және бастапқы статистикалық деректерді белгіленген мерзімде ұсынбау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу үшін "Жеке қосалқы шаруашылықтар" санақ парағын толтыру жөніндегі нұсқаулық ("Жеке қосалқы шаруашылықтар" санақ парағына (индексі 3-ЖҚШ, кезеңділігі біржолғы) қосымшада келтірілген.
"Жеке қосалқы
шаруашылықтар"
санақ парағына (индексі 3-
ЖҚШ, кезеңділігі біржолғы)
қосымша
2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге арналған "Жеке қосалқы шаруашылықтар" санақ парағын (индексі 3-ЖҚШ, кезеңділігі біржолғы) толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық 2025 жылы Қазақстан Республикасының ұлттық ауыл шаруашылығы санағын жүргізу үшін "Жеке қосалқы шаруашылықтар" санақ парағын (индексі 3-ЖҚШ, кезеңділігі біржолғы) (бұдан әрі – санақ парағы) толтыруды нақтылайды.
2. Осы нұсқаулықта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы санағы – ауыл шаруашылығының құрылымы мен жай-күйі туралы деректерді жинау, өңдеу, ресми статистикалық ақпаратты талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;
2) ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерінің (көрсетілетін қызметтердің) анықтамалығы (АШӨСЖ) – ауыл, орман және балық шаруашылығы өнімдерін экономикалық қызмет түрлері бойынша жіктеу және кодтау тәртібін белгілейтін анықтамалық;

18.1 Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________________________
18.2 Возраст (число полных лет по состоянию на 1 августа 2025 года)
18.3 Пол
Мужской
Женский
19. Укажите число лиц, постоянно проживающих в домашнем хозяйстве на 1 августа 2025 года включая Вас,
человек
19.1 из них женщин
человек
20. Укажите число членов домашнего хозяйства, занятых в личном подсобном хозяйстве в возрасте от 15 лет и старше, включая Вас,
человек
20.1 из них женщин
человек
21. Привлекали ли Вы наемных работников для выполнения сельскохозяйственных работ за последние 12 месяцев?
(по состоянию на 1 августа 2025 года)
да
нет
22. Были ли Вы и/или члены домашнего хозяйства заняты по найму у физических лиц для работы в личном подсобном хозяйстве за последние 12 месяцев? (на 1 августа 2025 года)
да
нет
Номер контактного телефона опрашиваемого лица: __________________________________________________
Время, затраченное на заполнение вопросника, мин
Примечание:
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики в установленный срок являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
Инструкция по заполнению переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году "Личные подсобные хозяйства" (приведена в приложении к переписному листу "Личные подсобные хозяйства" (индекс 3-ЛПХ, периодичность единовременная).
Приложение
к переписному листу
"Личные подсобные хозяйства"
(индекс 3-ЛПХ,
периодичность единовременная)
Инструкция по заполнению переписного листа для проведения национальной
сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году "Личные подсобные хозяйства"
(индекс 3-ЛПХ, периодичность единовременная)
1. Настоящая инструкция детализирует заполнение переписного листа для проведения национальной сельскохозяйственной переписи Республики Казахстан в 2025 году "Личные подсобные хозяйства" (индекс 3-ЛПХ, периодичность единовременная) (далее – переписной лист).
2. В настоящей инструкции используются следующие определения:
1) сельскохозяйственная перепись – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки данных о структуре и состоянии сельского хозяйства, анализа и распространения официальной статистической информации;
2) справочник продукции (услуг) сельского, лесного и рыбного хозяйства (СКПСХ) – справочник, устанавливающий порядок классификации и кодирования продукции сельского, лесного и рыбного хозяйства по видам экономической деятельности;

3) әкімшілік-аумақтық бірлік – Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы жүйесінің құрамдас бөлігі (ауыл, кент, ауылдық округ, қаладағы аудан, қала, аудан, облыс);
4) бақша өсіру – көпжылдық ағаш-бұта екпелерін қоспағанда, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін жер учаскесінде жүзеге асырылатын қызмет түрі;
5) бау-бақша өсіру – ауыл шаруашылығы дақылдарын және көпжылдық ағаш-бұта екпелерін өсіру үшін жер учаскесінде жүзеге асырылатын қызмет түрі;
6) ветеринарлық пункт – ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін облыстың жергілікті атқарушы органдары құрған, аудандық маңызы бар қалада, кентте, ауылда, ауылдық округте орналасқан мемлекеттік ветеринариялық ұйымның оқшауланған бөлімшесі;
7) егістік – жүйелi түрде өңделетiн және көп жылдық шөптердiң егiстiгiн қоса алғанда, ауыл шаруашылығы дақылдарының егiстiгiне пайдаланылатын жер учаскелерi, сондай-ақ сүрi жер;
8) жайылым – ауыл шаруашылығы жануарларын жыл бойы немесе маусымдық жаю үшін берілетін және пайдаланылатын жер учаскелері;
9) жер учаскесі – Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген тәртіппен жер қатынастары субъектілеріне бекітіліп берілетін, тұйық шекара ішінде бөлінген жер бөлігі;
10) жеке қосалқы шаруашылық – ауылдық жерде және қалаға іргелес аймақты орналасқан жер учаскесінде өзінің жеке қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған қызмет түрі;
11) жылыжай – бұл жылыжай өсімдіктерін және көшеттерді жыл бойы өсіруге арналған, кез келген жарық өткізетін материалмен жабылған арнаулы үй-жай;
12) жылыжайлардың жалпы алаңы – өндірістік алаң (өсімдіктерді өсіруге пайдаланылатын, олардың арасынан өтуге арналған орын), сондай-ақ қосалқы, әкімшілік-тұрмыстық, қосалқы өндірістік үй-жайлардың алаңы;
13) көпжылдық дақылдар – жүзім, цитрус жемістері, дәнді және сүйекті жемістер, жеміс ағаштары, бұталар және өзге жаңғақтар, құрамында майы бар жемістер, дәмдеуіштер, хош иісті және фармацевтикалық дақылдар, өзге де көпжылдық дақылдар;
14) құрылысжай – жасанды жолмен жасалған, табиғи немесе жасанды кеңiстiк шекаралары бар және өндiрiстiк процестердi орындауға, материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға немесе адамдарды, жүктердi уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргiзуге) арналған ауқымды, ашық немесе желiлiк объект (жер үстi, су бетi және (немесе) жер асты, су асты);

3) административно-территориальная единица – составная часть системы административно-территориального устройства Республики Казахстан (село, поселок, сельский округ, район в городе, город, район, область);
4) огородничество – вид деятельности, осуществляемой на земельном участке для выращивания сельскохозяйственных культур, за исключением многолетних древесно-кустарниковых насаждений;
5) садоводство – вид деятельности, осуществляемой на земельном участке для выращивания сельскохозяйственных культур и многолетних древесно-кустарниковых насаждений;
6) ветеринарный пункт – расположенное в городе районного значения, поселке, селе, сельском округе обособленное подразделение государственной ветеринарной организации, созданной местными исполнительными органами области для осуществления деятельности в области ветеринарии;
7) пашня – земельный участок, систематически обрабатываемый и используемый под посевы сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав, а также чистые пары;
8) пастбища – земельные участки, предоставляемые и используемые для круглогодичного или сезонного выпаса сельскохозяйственных животных;
9) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном Земельным Кодексом Республики Казахстан порядке за субъектами земельных отношений;
10) личное подсобное хозяйство – вид деятельности для удовлетворения собственных нужд на земельном участке, расположенном в сельской местности и пригородной зоне;
11) теплица – это специальное помещение, покрытое любым светопрозрачным материалом, предназначенное для круглогодичного выращивания тепличных растений и рассады;
12) общая площадь теплиц – производственная площадь (используемая для культивации растений, места для прохода между ними), а также площадь подсобных, административно-бытовых, вспомогательных производственных помещений;
13) культуры многолетние – виноград, фрукты цитрусовые, плоды семечковые и косточковые, деревья плодовые, кустарники и орехи прочие, плоды маслосодержащие, специи, культуры ароматические и фармацевтические, культуры многолетние прочие;
14) сооружение – искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надворный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы, и предназначенный для выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций;

15) маусымдық дақылдар – дәнді, бұршақ дақылдары, майлы тұқымдар, көкөністер және бақша дақылдары, тамыр жемістілер және түйнек жемістілер (картоп, қант қызылшасы), темекі, талшықты тоқыма дақылдары (мақта, зығыр, кендір), өзге де маусымдық дақылдар (азықтық дақылдар, гүлдер);
16) минералды тыңайтқыштар – құрамында өсімдікке қажетті қоректік заттар бар және топырақтың қасиеттерін жақсарту және жеміс-жидек дақылдарының өнімділігін арттыру үшін енгізілетін химиялық қосылыстар;
17) мекенжай – жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жерінің сипаттамасы (өңір, елді мекен, елді мекеннің құрамдас бөліктері, бастапқы жылжымайтын мүлік объектісі, қайталама жылжымайтын мүлік объектісі (бар болса);
18) органикалық тыңайтқыштар – синтетикалық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және өсімдіктердің өсуін реттеуіштерді, синтетикалық негіздегі өсімдіктердің өсуін реттеуіштер мен ынталандыру құралдарын пайдаланбай, жабайы өсімдіктерді жинауды қоса алғанда, ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру;
19) өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерi – ауыл шаруашылығы дақылдарын (дәндi, майлы дақылдар, көкөністер, қант қызылшасы, мақта және басқалар) өсіру процесінде алынған өнiм;
20) парник – жарық өткізетін жабыны бар культивациялық имарат, көшеттер мен көкөністерді өсіруге арналған, өсімдіктерге күтім имараттың сырт жағынан жасалады, көктемде, ішінара жазда және күзде пайдаланылады;
21) пайдаланылмайтын (бос) жерлер – бір немесе одан да көп егіс маусымы бойы уақытша тұқым себілмеген жерлер;
22) статистикалық байқау – статистикалық байқау объектісі бойынша бастапқы статистикалық деректерді ғылыми-ұйымдастырып жинау;
23) сою алаңы (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңы) – ет өңдейтін кәсіпорындар немесе сою пункттері жоқ кезде құрылатын, ветеринариялық-санитариялық ережелерді сақтаумен және жануар мен сойылған мал өнімдеріне ветеринариялық тексеру жүргізумен, мал союға бейімдендірілген үй-жай (орын);
24) сою пункті – ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізіле отырып, мал союға және сойылған мал өнімдерін бастапқы өңдеуге арналған жабдықпен жарақтандырылған, ветеринариялық-санитариялық нормалар мен талаптарға сай келетін мамандандырылған үй-жай;
25) табиғи шабындықтар – шөп шабу үшін жүйелі түрде қолданылатын, тұрақты шөп жамылғысы бар ауыл шаруашылығы алқабы;
26) тыңайған жер - бұрын егiстiк құрамында болған және күзден бастап бiр жылдан аса ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге пайдаланылмайтын және пар айдауға әзiрленбеген жер учаскесi;
27) үй шаруашылығы – бірге тұратын, өз табыстары мен мүлкін толықтай немесе ішінара біріктіретін және тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді бірлесіп тұтынатын бір немесе одан да көп жеке тұлғалардан құралған экономикалық субъект.

15) культуры сезонные – культуры зерновые, бобовые, семена масличные, овощи и бахчевые, корнеплоды и клубнеплоды (картофель, сахарная свекла), табак, культуры волокнистые прядильные (хлопок, лен, конопля), культуры сезонные прочие (культуры кормовые, цветы);
16) минеральные удобрения – химические соединения, содержащие необходимые для растения питательные вещества и вносимые в почву для улучшения ее свойства и повышения урожайности плодово-ягодных культур;
17) адрес – описание местоположения объекта недвижимости (регион, населенный пункт, составные части населенного пункта, первичный объект недвижимости, вторичный объект недвижимости (при наличии);
18) органические удобрения – производство сельскохозяйственных культур, включая сбор диких растений, без использования синтетических удобрений, пестицидов и регуляторов роста растений, регуляторов и стимуляторов роста растений на синтетической основе;
19) продукция растениеводства – продукция, полученная в процессе возделывания сельскохозяйственных культур (зерновых, масличных, овощей, сахарной свеклы, хлопка и других);
20) парник – культивационное сооружение со светопрозрачным покрытием, предназначенное для выращивания рассады и овощей, с уходом за растениями снаружи сооружения, находится в эксплуатации весной, частично летом и осенью;
21) неиспользуемые (пустующие) земли – земли, которые временно остаются незасеянными на протяжении одного или более посевных сезонов;
22) статистическое наблюдение – научно организованный сбор первичных статистических данных по объекту статистического наблюдения;
23) убойная площадка (площадка по убою сельскохозяйственных животных) – приспособленное помещение (место), устанавливаемое на период отсутствия мясоперерабатывающих предприятий или убойных пунктов, для проведения убоя скота с соблюдением ветеринарно-санитарных правил и проведением ветеринарного осмотра животного и продукции его убоя;
24) убойный пункт – специализированное помещение, оснащенное оборудованием по убою животных и первичной обработке продукции убоя животных, отвечающее ветеринарно-санитарным нормам и требованиям, с проведением ветеринарно-санитарной экспертизы;
25) залежь – земельный участок, который ранее находился в составе пашни и более одного года, начиная с осени, не используется для посева сельскохозяйственных культур и не подготовлен под пар;
26) естественные сенокосы – сельскохозяйственное угодье, имеющее постоянный травяной покров систематически используемое под сенокошение;
27) домашнее хозяйство – экономический субъект, состоящий из одного или более физических лиц, проживающих совместно, объединяющих полностью или частично свои доходы и имущество и совместно потребляющих товары и услуги.

3. Санақ парағын жеке қосалқы шаруашылық жүргізу үшін жер учаскелері (саяжай, бау-бақша, бақша) бар және/немесе ауыл шаруашылығы жануарлары бар үй шаруашылықтары тапсырады.
4. Санақ парағының титулдық бетінде мыналар көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының аумақтық бөлімшелері беретін нұсқаушылық және есеп учаскелерінің нөмірлері, планшеттегі мобильді қолданбаға мекенжайлар тізілімі жүктелгеннен кейін автоматты түрде көрсетіледі;
аумақтың коды және әкімшілік-аумақтық бірліктің атауы "е-Статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесінен Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне (бұдан әрі – ӘАОЖ) сәйкес көрсетіледі;
үйдің (учаскенің), пәтердің нөмірі.
5. I бөлімнің 1-сұрағында жер алаңы үтірден кейін бір таңбамен шаршы метрмен көрсетіледі:
1.1-жол меншік құқығындағы жер алаңы;
1.2-жол уақытша жер пайдалану (жалдау) құқығымен бекітілген жер алаңы. Мемлекеттен 49 жылға жерді жалға алу осы жолға қойылады;
1.3-жол бірлескен қызмет туралы шарт негізінде пайдаланылатын жер алаңы (жалға берілгенін есепке алмағанда);
1.4-жол бірлескен қызмет туралы шарт негізінде берілген жер алаңы.
6. 2-сұрақта, егер үй шаруашылығында маусымдық, көпжылдық дақылдардың егісі болған жағдайда, "иә" жолына "
" белгісі қойылады. Әйтпесе, "жоқ" жолына "
" белгісі қойылады және сауалнаманың "Мал шаруашылығы" III бөліміне өтеді.
3-сұрақта 2025 жылғы егін алаңыныі мөлшерін анықтау кезінде мына қағидаларды басшылыққа алу қажет:
1) жалпы егіс алаңына және дақылдар түрлері бойынша мына егістер енгізіледі:
2025 жылғы 1 тамызға сақталған күздік дақылдар мен көпжылдық егілген шөптер;
2025 жылғы 1 тамызға сақталған жаздық дақылдардың негізгі егістері (қайта егуді есептемегенде).
2) жалпы егіс алаңына мыналар енгізілмейді:
жасыл тыңайтқышқа отырғызылған дақылдар (сидеральды егістер);
табиғи шабындықтар мен жайылымдарды түбегейлі жақсарту тәртібінде оларды алдын ала жыртқаннан кейін отырғызылған көпжылдық шөптердің егістері (шалғындандыру үшін егілген көпжылдық шөптер).
Көпжылдық екпелер алаңдарының саны мен мөлшері 2025 жылғы 1 тамызға АШӨСЖ сәйкес көрсетіледі.
Жауап беру кезінде:
дәнді, сүйекті, жаңғақ тұқымдарының ағаштары алғашқы жемістері пайда болғаннан кейін үшінші-төртінші жылы, жидек бұталары (қарлыған, қарақат, таңқурай) – оларды көшет түрінде отырғызғаннан кейінгі үшінші жылы, бүлдірген (құлпынай) - екінші жылы, жүзім-бесінші жылы жеміс беретін жасқа жетті деп есептеледіу;
жеміс беретін жасқа жеткен екпелер алдыңғы жылы олардан жеміс алынғанына немесе алынбағанына қарамастан, ағаштар мен бұталар қатарында есепке алынады.
Қарақат, қарлыған, шырғанақ екпелері алаңы мен бұталарының саны, бүлдірген (құлпынай) және таңқурай (қаражидек) тек өздері алып жатқан алаң бойынша есепке алынады.

3. Переписной лист представляют домашние хозяйства, имеющие земельные участки (дачные, садовые, огородные), для ведения личного подсобного хозяйства и/или имеющие сельскохозяйственных животных.
4. На титульном листе переписного листа указываются:
номера инструкторского и счетного участков, которые присваиваются территориальными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, и отображаются автоматически после загрузки реестра адресов в мобильное приложение на планшете;
код территории и наименование административно-территориальной единицы указывается в соответствии с Классификатором административно-территориальных объектов (далее – КАТО) из интегрированной информационной системы "е-Статистика";
номер дома (участка), квартиры.
5. В вопросе 1 раздела I указывается земельная площадь в квадратных метрах с одним знаком после запятой:
строка 1.1 площадь земель, находящихся на правах собственности;
строка 1.2 площадь земель, закрепленных на правах временного землепользования (аренда). Аренда земли у государства на 49 лет проставляется по этой строке;
строка 1.3 площадь земель, используемых на основании договора о совместной деятельности (без учета сданной в аренду);
строка 1.4 площадь земель, переданных на основании договора о совместной деятельности.
6. В вопросе 2 отмечается знаком "
" в поле "да", в случае если в домашнем хозяйстве имеются посевы сезонных, многолетних культур. Иначе отмечается знаком "
" в поле "нет" и опрос переходит в раздел III "Животноводство".
В вопросе 3, при определении размера площадей под урожай 2025 года следует руководствоваться следующими правилами:
1) в общую посевную площадь и по видам культур включаются посевы:
сохранившихся на 1 августа 2025 года озимых культур и многолетних сеяных трав;
основные посевы яровых культур (без учета повторных посевов), сохранившиеся на 1 августа 2025 года.
2) в общую посевную площадь не включаются:
посевы, произведенные на зеленое удобрение (сидеральные посевы);
посевы многолетних трав, произведенные в порядке коренного улучшения естественных сенокосов и пастбищ после их предварительной распашки (посевы многолетних трав на залужение).
Количество и размеры площадей многолетних насаждений указываются согласно СКПСХ на 1 августа 2025 года.
При ответе учитывать:
деревья семечковых, косточковых, орехоплодных пород считаются вступившими в плодоносящий возраст на третий-четвертый год после появления первых плодов, кусты ягодников (крыжовника, смородины, малины) – на третий год после их посадки саженцами, земляники (клубники) – на второй, виноград – на пятый год;
насаждения, достигшие плодоносящего возраста, учитываются в числе деревьев и кустарников независимо от того, был либо не был получен с них урожай в предшествующем году.
Посадки смородины, крыжовника, облепихи учитываются по площади и числу кустов, земляники (клубники) и малины (ежевики) только по занимаемой ими площади.

1 сотық – 100 шаршы метр
10 сотық – 1000 шаршы метр
100 шаршы метр – 0,01 гектар
1 гектар – 100 сотық
1 гектар – 10000 шаршы метр
1000 шаршы метр – 0,1 гектар
Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдарда жаю кезінде жайылымдардың өнімділігі жайылатын ауыл шаруашылығы жануарларының жемшөпке қажеттілігінен асып түскен жағдайларда, жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормаларын сақтау шартымен жемшөп дайындау мақсатында шөп шабуға рұқсат етіледі.
4-сұрақта 2025 жылғы егін салатын топырақ сапасын жақсарту үшін қолданылатын тыңайтқыштар мен құралдар көрсетіледі.
5-сұрақта 2025 жылғы егінге қолданылатын өсімдіктерді қорғау құралдары көрсетіледі.
7. ІІІ бөлімнің 6-сұрағында, егер үй шаруашылығында мал мен құстың басы болған жағдайда, "иә" жолына "
" белгісі қойылады. Болмаған жағдайда "жоқ" жолына "
" белгісі қойылады және сауалнаманың "Балық өсіру" IV бөліміне өтеді.
7-сұрақта 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша үй шаруашылығы мүшелеріне меншік құқығымен бекітілген, сондай-ақ жалға немесе пайдалануға алынған мал, құс, өзге де жануарлар АШӨСЖ сәйкес қай жерде (мал шаруашылығы үй-жайларында, шалғай жайылымдарда) екеніне қарамастан, көрсетіледі. 1-бағанда қолда бар ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстардың жалпы саны (бұдан әрі – басы) жыныс-жас топтары бойынша нақты санымен (бал аралары – ұя саны) көрсетіледі. 2-бағанда жалға немесе пайдалануға алынған мал басы көрсетіледі.
2025 жылдың 1 тамызынан кейін сатылған, сойылған немесе өлген малдар қолда бар мал басына жазылуы керек. 2025 жылғы 1 тамыздан кейін туылған және/немесе сатып алынған жануарлар есепке алынбайды.
8-сұрақта ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау жүйелері "
" белгісімен белгіленеді.
8. IV бөлімнің 9-сұрағында, егер үй шаруашылығы балық және (немесе) олардың құртшабақтарын өсіруді жүзеге асырса (2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша) "иә" жолына "
" белгісі қойылады, әйтпесе "жоқ" жолына "
" белгісі қойылады және сауалнаманың "Техникалық құралдар, үй-жайлар" V бөліміне өтеді.
9.1-кіші сұрақта 2025 жылғы 1 тамызға АШӨСЖ сәйкес өсірілетін балық түрлері көрсетіледі.
9.2-кіші сұрақта балық өсірудің жобалық қуаты (жабдықтың техникалық паспорттарынан не шаруашылықтың жобалау-сметалық құжаттамасынан алынған деректер) жылына килограмммен көрсетіледі.
9. V бөлімнің 10-сұрағында жануарларды ұстауға арналған қолда бар құрылыстар мен құрылысжайлар, олардың саны, жалпы алаңы (шаршы метрмен) және сыйымдылығы (мал орны, құс орны) көрсетіледі.
11-сұрақта ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға арналған жеке тұрған үй-жайлардың саны мен жалпы алаңы (шаршы метрмен) көрсетіледі.
12-сұрақта іс жүзінде пайдаланылуына және техникалық жай-күйіне қарамастан: жұмыс істейтін; жұмыс істемейтін, бірақ әлі баланстан шығарылмаған, жөндеуде тұрған барлық типтегі және маркалы ауыл шаруашылығы техникасы, машиналары мен жабдықтары көрсетіледі.

1 сотка – 100 квадратных метров
10 соток – 1000 квадратных метров
100 квадратных метров – 0,01 гектар
1 гектар – 100 соток
1 гектар – 10000 квадратных метров
1000 квадратных метров – 0,1 гектар
При выпасе сельскохозяйственных животных на пастбищах допускается сенокошение в целях заготовки кормов в случаях, когда продуктивность пастбищ превышает потребность в кормах выпасаемых сельскохозяйственных животных при соблюдении предельно допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ.
В вопросе 4 отражаются применяемые по урожай 2025 года удобрения и средства для улучшения качества почв.
В вопросе 5 отражаются применяемые по урожай 2025 года средства защиты растений.
7. В вопросе 6 раздела III отмечается знаком "
" в поле "да", в случае если в домашнем хозяйстве имеется поголовье скота или птицы. Иначе отмечается знаком "
" в поле "нет" и опрос переходит в раздел IV. "Рыбоводство".
В вопросе 7 отражаются, по состоянию на 1 августа 2025 года, закрепленные за членами домашнего хозяйства на правах собственности, а также взятые в аренду или пользование скот, птица, прочие животные, независимо от того, где они находятся (в животноводческих помещениях, в отгоне на пастбищах) в соответствии с СКПСХ. В графе 1 указывается общее количество имеющегося поголовья сельскохозяйственных животных и птицы по половозрастным группам (далее – поголовье) в физических головах (пчел медоносных – в штуках семей). В графе 2 количество поголовья, взятое в аренду или пользование.
Животные, проданные, забитые или павшие после 1 августа 2025 года должны быть переписаны в наличное поголовье. Животные, родившиеся и/или приобретенные после 1 августа 2025 года, не учитываются.
В вопросе 8 отмечаются знаком "
" системы содержания сельскохозяйственных животных.
8. В вопросе 9 раздела IV отмечается знак "
" в поле "да", если домашнее хозяйство осуществляет выращивание рыб и (или) их молоди (по состоянию на 1 августа 2025 года), иначе отмечается знаком "
" в поле "нет" и опрос переходит в раздел V. "Технические средства, помещения".
В подвопросе 9.1 указываются виды выращиваемой рыбы в соответствии с СКПСХ на 1 августа 2025 года.
В подвопросе 9.2 указывается проектная мощность выращивания рыбы (данные из технических паспортов оборудования либо проектно-сметной документации хозяйства), в килограммах в год.
9. В вопросе 10 раздела V указываются имеющиеся в наличии постройки и сооружения для содержания животных, их количество, общая площадь (в квадратных метрах) и вместимость (скотомест, птицемест).
В вопросе 11 указываются количество и общая площадь в (квадратных метрах) отдельно стоящих помещений для хранения сельскохозяйственной продукции.
В вопросе 12 отражается сельскохозяйственная техника, машины и оборудование всех типов и марок, независимо от практического использования и технического состояния: исправные; неисправные, но еще не списанные с баланса, находящиеся в ремонте.

10. VI бөлімнің 13-сұрағында ауыл шаруашылығы өнімін өндіру мақсатына "
" белгісі қойылады.
14-сұрақта егер ауыл шаруашылығы өнімі кейіннен өткізу үшін өңделсе, жауаптардың бір немесе бірнеше нұсқасына "
" белгісі қойылады.
15-сұрақта ауыл шаруашылығы өнімін өткізу арналары бойынша жауаптардың бір немесе бірнеше нұсқасына "
" белгісі қойылады.
11. VII бөлімнің 16-сұрағында бір немесе бірнеше жауап нұсқасына "
" белгісі қойылады: 2025 жылы үй шаруашылығына үшінші тұлғалар ұсынған қызмет түрлері (топырақ дайындау, ауыл шаруашылығы дақылдарын егу және жинау және қорғау жөніндегі қызмет, жануарларды ұстау және күтіп-баптау, ветеринариялық қызмет көрсету, қолдан ұрықтандыру, мамандардың консультациясы және тағы басқа).
17-сұрақта үй шаруашылығының басшысы ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшесі болып табыла ма әлде жоқ па, қайсы кооперативтің мүшесі (өндірістік, өткізу, сервистік, қайта өңдеу және басқалар) екені көрсетіледі.
12. VIII бөлімнің 18-сұрағында ауыл шаруашылығы қызметімен айналысатын үй шаруашылығы мүшесінің жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) көрсетіледі.
19-сұрақта 2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша үй шаруашылығында тұрақты тұратындардың саны көрсетіледі.
20-сұрақта 2025 жылғы 1 тамызға жеке қосалқы шаруашылықта жұмыс істейтін 15 және одан жоғары жастағы үй шаруашылығы мүшелерінің саны көрсетіледі.
21-сұрақта, егер ауыл шаруашылығы жұмыстарын орындау үшін жалдамалы жұмыскерлер тартылған жағдайда, "иә" жолына "
" белгісі қойылады, әйтпесе "жоқ" жолына "
" белгісі қойылады.
Сауалнаманың соңында сауалнамаға қатысқан адамның байланыс телефонының нөмірі және сауалнаманы толтыруға кеткен уақыт көрсетіледі.
13. Ауыл шаруашылығы санағының байқау объектілері бойынша бастапқы статистикалық деректерді жинауды планшетті немесе қағаз жеткізгішті (планшеттерді пайдалану мүмкіндігі болмаған жағдайда) пайдалана отырып интервьюерлер жүзеге асырады. Сондай-ақ санақ парағын толтыру www.sanaq.gov.kz веб-порталында онлайн режимде интернет желісі арқылы электрондық форматта қолжетімді.
14. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1-сұрақ "2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша үй шаруашылығы жерлерінің сипаттамасы":
1-жол ≤ 1.1+1.2+1.3-1.4-жолдардың ∑;
1.4-жол < 1.1+1.2+1.3 жолдардың ∑;
V бөлімде 10-сұрақта, егер 1-6-жолдар бойынша 1-баған толтырылған болса, барлық жолдар бойынша 2 және 3-бағандар толтырылуы тиіс.
Егер 8 және 9-жолдарда 1-баған толтырылған болса, онда 8 және 9-жолдар бойынша 2-баған толтырылуы тиіс.
11-сұрақта егер 1-баған толтырылса, барлық жолдар бойынша 2-баған толтырылуы тиіс.
12.1-сұрақ "2025 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша үй шаруашылығыңыздың жеке меншігіндегі жұмыс істеп тұрған ауыл шаруашылығы техникасын, машиналары және жабдықтарын көрсетіңіз":

10. В вопросе 13 раздела VI отмечается знаком "
" цель производства сельскохозяйственной продукции.
В вопросе 14 отмечается знаком "
" один или несколько вариантов ответов, если осуществлялась переработка сельскохозяйственной продукции для ее последующей реализации.
В вопросе 15 указывается знаком "
" один или несколько вариантов ответов по каналам реализации сельскохозяйственной продукции.
11. В вопросе 16 раздела VII указываются знаком "
" один или несколько вариантов ответа: виды услуг (подготовка почвы, посев, уборка и услуга по защите сельскохозяйственных культур, содержание и уход за животными, ветеринарное обслуживание, искусственное осеменение, консультация специалистов и так далее) предоставленные третьими лицами, домашнему хозяйству в 2025 году.
В вопросе 17 указывается, является ли глава домашнего хозяйства членом сельскохозяйственного кооператива и какого (производственные, сбытовые, сервисные, перерабатывающие и иные).
12. В вопросе 18 раздела VIII указывается индивидуальный идентификационный номер (ИИН) члена домашнего хозяйства, занимающегося сельскохозяйственной деятельностью.
В вопросе 19 указывается число постоянно проживающих в домашнем хозяйстве на 1 августа 2025 года человек.
В вопросе 20 указывается численность членов домашнего хозяйства в возрасте 15 лет и старше, занятых в личном подсобном хозяйстве на 1 августа 2025 года человек.
В вопросе 21 отмечается знаком "
" в поле "да", в случае если для выполнения сельскохозяйственных работ, привлекались наемные работники, иначе отмечается знаком "
" в поле "нет".
В конце опроса указывается номер контактного телефона опрашиваемого лица и время, затраченное на заполнение вопросника.
13. Сбор первичных статистических данных по объектам наблюдения сельскохозяйственной переписи осуществляется интервьюерами с использованием планшета или бумажного носителя (в случае отсутствия возможности использования планшетов). А также заполнение переписного листа доступно в электронном формате посредством сети интернет в онлайн режиме на веб-портале www.sanaq.gov.kz.
14. Арифметико-логический контроль:
Вопрос 1 "Характеристика земель домашнего хозяйства по состоянию на 1 августа 2025 года":
строка 1 ≤ ∑ строк 1.1+1.2+1.3-1.4;
строка 1.4<∑ строк 1.1+1.2+1.3.
В разделе V вопрос 10 если заполнена графа 1 по строкам 1-6 должно быть заполнена графы 2 и 3 по всем строкам.
Если заполнена строки 8 и 9 графа 1 должна быть заполнена графа 2 по строкам 8 и 9.
В вопросе 11 если заполнена графа 1 должна быть заполнена графа 2 по всем строкам.
Вопрос 12.1 "Укажите наличие исправной сельскохозяйственной техники, машины и оборудования, находящихся в личной собственности вашего домашнего хозяйства по состоянию на 1 августа 2025 года":

1-баған ≥ 2-баған, әрбір жол үшін;
11-жолдағы 1-баған ≥ 11.1-жол.
12.1-сұрақта егер 15-жолда 1-бағанда белгі қойылған болса, онда 1-ден 14-ке дейінгі жолдар 1-2-бағандар бойынша бос болуы тиіс.
VII бөлімде 16-сұрақта егер 15-жолда белгі қойылған болса, онда 1-ден 14-ке дейінгі жолдар бос болуы тиіс.
17-сұрақта егер 6-жолда белгі қойылған болса, 1-ден 5-ке дейінгі жолдар бос болуы тиіс.

графа 1 ≥ графы 2 для каждой строки;
строка 11 графа 1≥строке 11.1.
Вопрос 12.1 если в строке 15 графа 1 есть отметка, то строки с 1 по 14 должны быть пустыми по графам 1 и 2.
В разделе VII вопрос 16 если в строке 15 есть отметка, то строки с 1 по 14 должны быть пустыми.
Вопрос 17 Если в строке 6 есть отметка, то строки с 1 по 5 должны быть пустыми.