"Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2025 жылғы 14 наурыздағы № 21 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 18 наурызда № 35831 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21727 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында:
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілетін медициналық көмектің сапасын басқару, медициналық ұйымда сапа менеджменті мен стандарттауды ұйымдастыру, ішкі сараптаманы, оның ішінде клиникалық аудитті ұйымдастыру және жүргізу үшін меншік нысанына қарамастан медициналық ұйымда пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметі (бұдан әрі – қызмет) құрылады.
Қызметті тікелей бағынатын және медициналық ұйымның бірінші басшысы лауазымға тағайындайтын басшы басқарады, сондай-ақ медициналық ұйымның бірінші басшысының қалауы бойынша медициналық көмектің сапасы жөніндегі бірінші басшының орынбасары лауазымы бекітіледі.
Қызметтің құрылымы мен құрамын көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемі, бейіні, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдар үшін қуаты, амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар үшін бекітілген халықтың саны ескеріле отырып, медициналық ұйымның басшысы бекітеді.
Денсаулық сақтау субъектісінде бекітілген халық болмаған кезде қызметтің құрылымы мен құрамы медицина қызметкерлерінің санын және (немесе) көрсетілетін медициналық қызметтердің көлемін ескере отырып бекітіледі.
Штаттық құрылымы 5 бірліктен аспайтын Денсаулық сақтау субъектілерінде қызмет функциясы бірінші басшыға жүктеледі.
Қызмет медициналық ұйымның бірінші қабатында орналасқан тұрақты жұмыс істейтін сенім телефонымен және азаматтарды қабылдау кабинетімен қамтамасыз етіледі.
Сенім телефонының жұмыс істеуі туралы ақпарат медициналық ұйымның ресми сайтында және интернет платформаларда, сондай-ақ күту залдарында (залдарда), тіркеу орындарында және дәрігерлер кабинеттерінде көрнекті жерде орналастырылады.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020 "Об утверждении правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи)"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 марта 2025 года № 21. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2025 года № 35831
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020 "Об утверждении правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21727) следующие изменения и дополнения:
в правилах организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи), утвержденных указанным приказом:
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Для управления качеством предоставляемой медицинской помощи, организации менеджмента качества и стандартизации в медицинской организации, организации и проведения внутренней экспертизы, в том числе клинического аудита в медицинской организации вне зависимости от формы собственности создается служба поддержки пациента и внутренней экспертизы (далее – Служба).
Службу возглавляет руководитель непосредственно подчиненный и назначаемый на должность первым руководителем медицинской организации, также утверждается должность заместителя первого руководителя по качеству медицинской помощи по усмотрению первого руководителя медицинской организации.
Структура и состав Службы утверждаются руководителем медицинской организации с учетом объема оказываемых медицинских услуг, профиля, мощности для организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, количества прикрепленного населения для организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
При отсутствии прикрепленного населения у субъекта здравоохранения структура и состав Службы утверждается с учетом численности медицинских работников и (или) объема оказываемых медицинских услуг.
В субъектах здравоохранения, где штатная структура составляет не более 5 единиц, функция Службы возлагается на первого руководителя.
Служба обеспечивается постоянно функционирующим телефоном доверия и кабинетом для приема граждан, расположенным на первом этаже медицинской организации.
Информация о функционировании телефона доверия размещается на официальном сайте медицинской организации и в интернет платформах, а также на видном месте в залах ожидания (холлах), регистратуре и кабинетах врачей.

10. Қызмет сараптама жүргізеді:
1) стационарлық немесе стационарды алмастыратын көмек көрсететін ұйымдарда айына емделген жағдайлардың кемінде 15% - ы, сондай-ақ барлық жағдайлар:
бейінді емес госпитализация жағдайлары;
шұғыл емдеуге жатқызудан бас тарту саны;
стационардан шығарылғаннан кейін МСАК-қа берілген активтердің саны, сондай-ақ шұғыл емдеуге жатқызудан бас тарту (100%);
өлім-жітім;
асқынулар, оның ішінде операциядан кейінгі;
ауруханаішілік;
сапасыз алдыңғы емнің салдарынан бір ай ішінде бір ауру бойынша қайта емдеуге жатқызу;
емдеу мерзімін ұзарту немесе қысқарту;
клиникалық және патологиялық диагноздардың сәйкессіздіктері;
негізсіз ауруханаға жатқызу;
Жүргізілген гемотрансфузия жағдайларының 20%.
2) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда:
айына кемінде 10% сараптама:
жұқпалы ауруларға қарсы иммундауға жататын адамдардың емделген жағдайлары, амбулаториялық карталары;
сондай-ақ барлық жағдайлар:
ана өлімі;
0 жастан 5 жасқа дейінгі балаларды қоса алғанда үйде қайтыс болу;
аурудан еңбекке қабілетті жастағы адамдардың үйде қайтыс болуы;
уақтылы вакцинацияланбаған немесе жұқпалы ауруларға қарсы вакцинацияланбаған;
жүкті және жаңа туған нәрестелерге патронаждық бару (100%);
стационарлық емдеуге жатқызуды талап етпейтін жіті аурулар кезінде балаларды үйде бақылау;
емдеудің тиімділігі және химиотерапиядан кейінгі бақылау реакциясын талдау;
онкологиялық аурулар мен туберкулездің дамыған түрлері;
еңбекке қабілетті жастағы адамдардың мүгедектікке алғашқы шығу жолы;
алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін ұйымдар деңгейінде басқарылатын жүктіліктің асқынулары;
стационардан шығарылғаннан кейін пациенттерді (балалар, босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдер), қан айналымы жүйесінің аурулары бар пациенттерді (инсульт пен инфаркттан кейін) бақылау.
3) жедел медициналық жәрдем ұйымдарында тоқсан ішінде қызмет көрсетілген шақырулардың кемінде 10% медициналық қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама, оның ішінде барлық жағдайлар:
стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйыммен емдеуге жатқызудан бас тартқаннан кейін пациентке шығу;
медициналық құжаттамада, оның ішінде пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қойған электрондық нысанда жазумен ресімделген ықтимал салдарларды көрсете отырып, медициналық көмектен бас тартудың;
пациенттің не оның заңды өкілінің медициналық көмектен бас тартуына қол қоюдан бас тартуы, бұл туралы медициналық құжаттамада, оның ішінде медицина қызметкері қол қойған электрондық нысанда тиісті жазбасы бар;
жағдайларды қоспағанда, бірінші шақырылған сәттен бастап бір тәулік ішінде бір ауруға қайта шақырулар:
қоңыраулардағы өлім: бригада келгенге дейінгі өлім, бригаданың қатысуымен өлім;
медициналық құжаттарда, оның ішінде электрондық форматта жазумен ресімделген және пациент не оның заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қойған ықтимал салдарларды көрсете отырып, медициналық көмектен бас тартудың;

10. Службой проводится экспертиза:
1) в организациях, оказывающих стационарную или стационарозамещающую помощь, не менее 15 % пролеченных случаев в месяц, а также все случаи:
случаи непрофильной госпитализации;
количество отказов в экстренной госпитализации;
количество переданных активов в ПМСП после выписки из стационара, а так же отказов в экстренной госпитализации (100 %);
летальных исходов;
осложнений, в том числе послеоперационных;
внутрибольничных;
повторной госпитализации по одному и тому же заболеванию в течение одного месяца вследствие некачественного предыдущего лечения;
увеличения или уменьшения сроков лечения;
расхождений клинического и патологоанатомического диагнозов;
необоснованной госпитализации;
20 % от случаев проведенных гемотрансфузий.
2) в организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь:
не менее 10 % экспертиз за месяц:
пролеченных случаев, амбулаторных карт лиц, подлежащих иммунизации против инфекционных заболеваний;
а также все случаи:
материнской смертности;
смерти на дому детей от 0 до 5 лет включительно;
смерти на дому лиц трудоспособного возраста от заболеваний;
несвоевременной вакцинации или отсутствия вакцинации против инфекционных заболеваний;
патронажного посещения беременных и новорожденных (100 %);
наблюдение на дому за детьми при острых заболеваниях, не требующих госпитализации на стационарное лечение;
эффективность лечения и анализ контрольной реакции после химиотерапии;
запущенных форм онкологических заболеваний и туберкулеза;
первичного выхода на инвалидность лиц трудоспособного возраста;
осложнений беременности, управляемых на уровне организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь;
наблюдений за пациентами после выписки из стационара (за детьми, за женщинами в послеродовом периоде), за пациентами с болезнями системы кровообращения (после инсультов и инфарктов).
3) в организациях скорой медицинской помощи экспертиза качества медицинских услуг (помощи) не менее 10 % обслуженных вызовов за квартал, в том числе все случаи:
выезда к пациенту после отказа в госпитализации медицинской организацией, оказывающей стационарную помощь;
отказа от медицинской помощи с указанием возможных последствий, оформленных записью в медицинских документациях, в том числе в электронной форме, подписанной пациентом либо его законным представителем, а также медицинским работником;
отказа от подписания пациентом либо его законным представителем отказа от медицинской помощи, с соответствующей записью об этом в медицинской документации, в том числе в электронной форме, подписанной медицинским работником;
повторных вызовов к одному и тому же заболеванию в течение суток с момента первого вызова, за исключением случаев:
летальности при вызовах: смерть до прибытия бригады, смерть в присутствии бригады;
отказа от медицинской помощи с указанием возможных последствий, оформленных записью в медицинских документах, в том числе в электронном формате, и подписанной пациентом либо его законным представителем, а также медицинским работником;

4) қалпына келтіру лечения және медициналық оңалту ұйымдарында-тоқсан сайын барлық жағдайлар:
өлім-жітім;
аурухана ұйымдарына ауыстыру;
емдеу мерзімін ұзарту немесе қысқарту;
жедел медициналық жәрдем шақыруларының саны;
жіті аурулар пайда болған кезде алғашқы медициналық көмек көрсету;
аурухана жарақаты;
ауруханаішілік инфекциялар.
5) паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсету ұйымдарында-тоқсан сайын барлық жағдайлар:
өлім-жітім;
ауруханаішілік инфекциялар;
аурухана жарақаты;
6) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда тоқсанына донорлардың медициналық карталарының кемінде 20% медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізіледі, сондай-ақ "Қанды, оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу номенклатураларын, қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 қазандағы № ҚР ДСМ - 140/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 21478 болып тіркелген) сақталуына бақылау және гемотрансмиссивті инфекциялар маркерлеріне (АИТВ, В және С гепатиттері) құю алдында реципиентті тексеруге арналған барлық жағдайларға жүргізіледі.";
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Қызмет медициналық оқыс оқиғаның басталу фактілерін және сақтандыру жағдайларын есепке алу және ағымдағы талдауды жүргізеді, оның нәтижелері медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізіліміне "Медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2024 жылғы 26 маусымдағы № 32 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 34606 болып тіркелген) сәйкес енгізеді.
Қызмет "Медициналық оқыс оқиға жағдайларын (оқиғаларды) айқындау, оларды есепке алу және талдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 қазандағы № ҚР ДСМ-147/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 21511 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-147/2020 бұйрығы) сәйкес медициналық оқыс оқиға жағдайларының есебін жүргізеді және оқиғаның әрбір жағдайы (оқиғасы) туралы анықтаманы (жиынтық ақпаратты) жібереді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қызмет зерттейді:
1) осы медициналық ұйымда медициналық көмек көрсету стандарттарына, медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес бекітілген Ішкі индикаторлар, оның ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшада баяндалған индикаторлар (осы нақты бейінге қолдану мүмкіндігіне сәйкес);

4) в организациях восстановительного лечения и медицинской реабилитации – ежеквартально все случаи:
летальных исходов;
перевода в больничные организации;
увеличения или уменьшения сроков лечения;
количество вызовов скорой медицинской помощи;
оказание первой медицинской помощи при возникновении острых заболеваний;
больничного травматизма;
внутрибольничных инфекций.
5) в организациях по оказанию паллиативной помощи и сестринского ухода – ежеквартально все случаи:
летальных исходов;
внутрибольничных инфекций;
больничного травматизма.
6) в организациях, осуществляющих деятельность в сфере службы крови, проводится экспертиза качества медицинских услуг(помощи) не менее 20 % медицинских карт доноров в квартал, а также проводится контроль соблюдения приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 140/2020 "Об утверждении номенклатуры, правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови, ее компонентов, а также правил переливания крови, ее компонентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под 21478) и все случаи на обследование реципиента перед переливанием на маркеры гемотрансмиссивных инфекций (ВИЧ, гепатиты В и С).";
пункт 13 изложить следующей редакции:
"13. Службой проводится учет и текущий анализ фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев, результаты которых вносятся в единый реестр учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев согласно приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 32 "Об утверждении Правил формирования и ведения единого реестра учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34606).
Служба проводит учет медицинских инцидентов и направляет справку (сводную информацию) о каждом случае (событии) медицинского инцидента в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 октября 2020 года № ҚР ДСМ-147/2020 "Об утверждении правил определения случаев (событий) медицинского инцидента, их учета и анализа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21511) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-147/2020).";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Служба изучает:
1) внутренние индикаторы, утвержденные в настоящей медицинской организации в соответствии со стандартами оказания медицинской помощи, правилами оказания медицинской помощи, в том числе индикаторы, изложенные в приложении 1 к настоящим Правилам (в соответствии с возможностью применения к данному конкретному профилю);

2) түзету шараларының жоспарлары және олардың сараптамадан өткен нәтижелер бойынша орындалуы;
3) клиникалық аудиторлардың қорытындылары;
4) пациенттерге сауалнама жүргізу және сұхбат беру нәтижелері, өтініштер бойынша жұмыс нәтижелері;
5) № ҚР ДСМ - 147/2020 бұйрығына сәйкес медициналық инциденттерді талдау нәтижелері.
6) интернет платформаларда орналастырылған ресми көздердің, сенім телефонының байланыс нөмірлерінің құралдары бойынша халықтың қызметке қолжетімділігін талдау нәтижелері.
7) азаматтарды қабылдау кабинетінің жұмыс тиімділігі мен қолжетімділігін, орналасуын талдау;
8) тәуекелдерді басқару жөніндегі бағдарламаның орындалу барысы;
9) медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттердің не оның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің бар (жоқ) екендігі туралы тәуелсіз сараптама комиссиясының қорытындысымен келіспеген жағдайда, медициналық инцидент деп танылған жағдайлардың санын немесе пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің барын сақтандыру төлемінің саны мен сомасын көрсете отырып өтініштерін талдау.
Талдау нәтижелері бойынша құрылымдық бөлімшелердің және жалпы медициналық ұйымның қызметі бағаланады.";
мынадай редакциядағы 25-1 тармақпен толықтырылсын:
"25-1. Қызмет басшысы немесе Медициналық көмектің сапасы жөніндегі бірінші басшының орынбасары осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес қызмет жұмысының тиімділік индикаторларына қол жеткізуді бағалау жолымен қызмет жұмысын бағалайды.";
36-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"36. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары медициналық қызметтердің (көмектің) сапасының сыртқы сараптамасын және денсаулық сақтау субъектілерінің қызметтеріне ақы төлеу медициналық ұйымдарға, оның ішінде тергеу изоляторларында және қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін адамдарға қатысты медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі жөніндегі шарттық міндеттемелердің орындалуына мониторинг шеңберінде осы Қағидаларға және "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде денсаулық сақтау субъектілері көрсететін қызметтерге ақы төлеу уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасы мен көлемі жөніндегі шарттық міндеттемелерге мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 13 мамырдағы № ҚР ДСМ-43 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28054 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-43 бұйрық) сәйкес жүргізеді.";

2) планы корректирующих мер и их исполнение по результатам прошедших экспертиз;
3) заключения клинических аудиторов;
4) результаты анкетирования и интервьюирования пациентов, результаты работы по обращениям;
5) результаты анализа медицинских инцидентов в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ - 147/2020.
6) результаты анализа доступности населения к Службе по средствам официальных источников размещенных на интернет платформах, контактных номеров телефона доверия.
7) Анализ эффективности работы и доступности, расположения кабинета приема граждан;
8) ход исполнения программы по управлению рисками;
9) анализ обращений пациентов либо его супруга (супруги), близких родственников или законных представителей в случае несогласия с заключением независимой экспертной комиссии о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности, с указанием количества случаев, признанных медицинским инцидентом или наличия факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности, с указанием количества и суммы страховой выплаты.
По результатам проведенного анализа оценивается деятельность структурных подразделений и в целом медицинской организации.";
дополнить пунктом 25-1следующей редакции:
"25-1. Руководитель Службы или заместитель первого руководителя по по качеству медицинской помощи оценивает деятельность путем оценки достижения индикаторов эффективности деятельности Службы согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.";
пункт 36 изложить следующей редакции:
"36. Местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы внешняя экспертиза качества медицинских услуг (помощи) и оплата услуг субъектов здравоохранения проводится в рамках мониторинга исполнения договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг в отношении медицинских организаций, в том числе оказывающих медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы в соответствии с настоящими Правилами и приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 мая 2022 года № ҚР ДСМ-43 "Об утверждении правил проведения мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг субъектов здравоохранения в рамках дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28054) (далее – приказ № ҚР ДСМ-43).";

осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 1-2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
Е. Нурлыбаев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
2025 жылғы 14 наурыздағы
№ 21 Бұйрығына
қосымша
Медициналық көрсетілетін
қызметтер (көмек) сапасына
ішкі және сыртқы
сараптамаларды
ұйымдастыру мен жүргізу

дополнить приложением 1-2 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Нурлыбаев
Приложение к приказу
и.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 марта 2025 года № 21

қағидаларына 1-2-қосымша
Пациенттерді қолдау және ішкі сараптама қызметінің жұмысын бағалау шеңберіндегі тиімділік индикаторлары
Индикаторлардың атауы
Өлшем бірлігі
Ақпараттың кезеңділігі
Ақпарат көзі
Шекті мәні
1
2
3
4
5
6
1.
Медициналық көмектің сапасына жүргізілген сараптамалар бойынша индикаторлар
1.1.
Стационарлық немесе стационарды алмастыратын көмек көрсететін ұйымдарда
1.1.1
Емделген жағдайларға жүргізілген сараптамалардың үлесі
%
Ай сайын
Қызмет басшысының немесе бірінші басшының медициналық көмектің сапасы жөніндегі орынбасарының есебі
кемінде 15%
1.1.2
Жүргізілген сараптамалардың үлесі:
бейінді емес госпитализация жағдайлары;
шұғыл емдеуге жатқызудан бас тарту саны;
стационардан шығарылғаннан кейін МСАК-қа берілген активтердің саны, сондай-ақ шұғыл емдеуге жатқызудан бас тарту;
өлім-жітім;
асқынулар, оның ішінде операциядан кейінгі;
ауруханаішілік;
сапасыз алдыңғы емнің салдарынан бір ай ішінде бір ауру бойынша қайта емдеуге жатқызу;
емдеу мерзімін ұзарту немесе қысқарту;
клиникалық және патологиялық диагноздардың сәйкессіздіктері;
негізсіз ауруханаға жатқызу;
%
Ай сайын
Қызмет басшысының немесе бірінші басшының медициналық көмектің сапасы жөніндегі орынбасарының есебі

Приложение 1-2
к Правилам организации
и проведения внутренней
и внешней экспертиз качества
медицинских услуг (помощи)
Индикаторы эффективности деятельности Службы поддержки пациентов и внутренней экспертизы в рамках оценки деятельности
Наименование индикаторов
Единица измерения
Периодичность информации
Источник информации
Пороговое значение
1
2
3
4
5
6
1.
Индикаторы по проведенным экспертизам качества медицинской помощи
1.1.
В организациях, оказывающих стационарную или стационарозамещающую помощь
1.1.1
Доля проведенных экспертиз пролеченных случаев
%
ежемесячно
Отчет руководителя Службы или заместителя первого руководителя по качеству медицинской помощи
не менее 15 %
1.1.2
Доля проведенных экспертиз:
случаи непрофильной госпитализации;
количество отказов в экстренной госпитализации;
количество переданных активов в ПМСП после выписки из стационара, а так же отказов в экстренной госпитализации;
летальных исходов;
осложнений, в том числе послеоперационных;
внутрибольничных;
повторной госпитализации по одному и тому же заболеванию в течение одного месяца вследствие некачественного предыдущего лечения;
увеличения или уменьшения сроков лечения;
расхождений клинического и патологоанатомического диагнозов;
необоснованной госпитализации;
%
ежемесячно
Отчет руководителя Службы или заместителя первого руководителя по качеству медицинской помощи

100 %
1.1.3
Жүргізілген сараптамалардың үлесі:
жүргізілген гемотрансфузия жағдайларынан
%
Ай сайын
Қызмет басшысының немесе бірінші басшының медициналық көмектің сапасы жөніндегі орынбасарының есебі
20%
1.2
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда:
1.2.1
Жүргізілген сараптамалардың үлесі:
жұқпалы ауруларға қарсы иммундауға жататын адамдардың емделген жағдайлары, амбулаториялық карталары
%
Ай сайын
Қызмет басшысының немесе бірінші басшының медициналық көмектің сапасы жөніндегі орынбасарының есебі
кемінде 10 %

100 %
1.1.3
Доля проведенных экспертиз:
от случаев проведенных гемотрансфузий
%
ежемесячно
Отчет руководителя Службы или заместителя первого руководителя по качеству медицинской помощи
20%
1.2.В организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь:
1.2.1
Доля проведенных экспертиз:
пролеченных случаев, амбулаторных карт лиц, подлежащих иммунизации против инфекционных заболеваний
%
ежемесячно
Отчет руководителя Службы или заместителя первого руководителя по качеству медицинской помощи
не менее 10 %

100%
1.5
Паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсету ұйымдарында
1.5.1
Жүргізілген сараптамалардың үлесі:
өлім-жітім;
ауруханаішілік инфекциялар;
аурухана жарақаты
%
Тоқсан сайын
Қызмет басшысының немесе бірінші басшының медициналық көмектің сапасы жөніндегі орынбасарының есебі
100%
1.6
Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда
1.6.1
Донорлар карталарына жүргізілген сараптамалардың үлесі және қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сапасын бақылау, сақтау, өткізу қағидаларын, сондай-ақ қанды, оның компоненттерін құю қағидаларын сақтау
%
Тоқсан сайын
Қызмет басшысының немесе бірінші басшының медициналық көмектің сапасы жөніндегі орынбасарының есебі
кемінде 20%
1.6.2
Гемотрансмиссивті инфекциялардың (АИТВ, В және С гепатиттері) маркерлеріне құю алдында реципиентті тексеруге жүргізілген сараптамалардың үлесі.
%
Тоқсан сайын
Қызмет басшысының немесе бірінші басшының медициналық көмектің сапасы жөніндегі орынбасарының есебі
100%
2.
Барлық ұйымдар үшін басқа функционалдық қызметтер бойынша индикаторлар
2.1
Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған уақыт кезеңі ішінде уақтылы және объективті қаралған өтініштердің үлесі
%
Тоқсан сайын
Өтініштерді есепке алу журналы (бар болса), "Е-Otinish" азаматтардың барлық өтініштерін қабылдау мен өңдеудің бірыңғай платформасы ( бар болса), Call-орталық (бар болса), бірінші басшының блогы және сайт (бар болса), медициналық ұйымның электрондық поштасы (бар болса)
Индикаторды 100%-ға жеткізу
2.2
ТСК отырыстарының қорытындылары бойынша сақтандыру жағдайы деп танылған өтініштердің үлесі Қызметтің ТСК-ға жіберген өтініштерінің жалпы санынан
%
Тоқсан сайын
ТСК отырысына өтінішті жіберу туралы негіздемесі бар Қызметтің ұсынымдары
Индикатордың мәні кемінде 50 құрайды %
2.3
медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттердің не оның жұбайының (зайыбының), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің бар (жоқ) екендігі туралы тәуелсіз сараптама комиссиясының қорытындысымен келіспеген жағдайда, медициналық инцидент деп танылған жағдайлардың санын немесе пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісінің барын сақтандыру төлемінің саны мен сомасын көрсете отырып өтініштерін талдау
%
Тоқсан сайын
ТСК қорытындылары, сақтандыру ұйымдарынан алынған ақпарат
100%
2.4
Медициналық оқыс оқиға және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алу және ағымдағы талдау
%
Ай сайын
МАЖ (КМАЖ, СНЭТ АЖ), есепті деректер, операциялар мен манипуляцияларды есепке алу нысаны
Индикатордың мәні 100 %-ға ұмтылады
2.5
Пациенттердің медициналық қызметтердің (көмектің)деңгейі мен сапасына қанағаттану дәрежесін анықтау
%
Тоқсан сайын
Сауалнама нәтижелері (қағаз және электрондық)
Индикатордың мәні кемінде 80 құрайды %
2.6
Ішкі аудит қорытындылары бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің (көмектің) сапасын төмендетудің анықталған себептері мен жағдайларын жою бойынша қызметтің енгізілген ұсынымдары мен ұсыныстарының үлесі
%
Ай сайын
Ішкі аудит қорытындылары бойынша көрсетілетін медициналық қызметтердің (көмектің) сапасын төмендетудің анықталған себептері мен жағдайларын жою жөніндегі қызметтің ұсынымдары мен ұсыныстары
Индикатордың мәні кемінде 75 құрайды %
2.7
Тәуекелдерді басқару жөніндегі бағдарламаның/ жоспардың орындалуын мониторингтеу
%
Тоқсан сайын
Бекітілген тәуекелдер тізілімін қамтитын тәуекелдерді басқару жөніндегі бағдарламаны орындау жөніндегі медициналық ұйымның бірінші басшысының есебі
кемінде 50 %
2.8
Өтініштерге қатысты Бақылаушы органдардың ұсынымдарын орындау пайызы
%
Тоқсан сайын
Бақылаушы органдардың ұсынымдары (анықтамалар, актілер, мониторинг қорытындылары, нұсқама)
Индикатордың мәні 100-ге ұмтылады %
Ескертпе:

100 %
1.5.В организациях по оказанию паллиативной помощи и сестринского ухода
1.5.1
Доля проведенных экспертиз:
летальных исходов;
внутрибольничных инфекций;
больничного травматизма.
%
ежеквартально
Отчет руководителя Службы или заместителя первого руководителя по качеству медицинской помощи
100 %
1.6.В организациях, осуществляющих деятельность в сфере службы крови
1.6.1
Доля проведенных экспертиз карт доноров и соблюдение правил заготовки, переработки, контроля качества, хранения, реализации крови, ее компонентов, а также правил переливания крови, ее компонентов
%
ежеквартально
Отчет руководителя Службы или заместителя первого руководителя по качеству медицинской помощи
не менее 20 %
1.6.2
Доля проведенных экспертиз на обследование реципиента перед переливанием на маркеры гемотрансмиссивных инфекций (ВИЧ, гепатиты В и С).
%
ежеквартально
Отчет руководителя Службы или заместителя первого руководителя по качеству медицинской помощи
100 %
2.
Индикаторы по другим функциональным деятельностям для всех организаций
2.1
Доля обращений рассмотренных своевременно и объективно в течение периода времени, определенного законодательством Республики Казахстан
%
Ежеквартально
Журнал учета обращений (при их наличии), Единая платформа приема и обработки всех обращений граждан "Е-Otinish" (при их наличии), Call-центр (при их наличии), блог первого руководителя и сайт (при их наличии), электронная почта медицинской организации (при их наличии)
Значение индикатора стремится к 100 %
2.2
Доля обращений, признанных страховым случаем по итогам заседаний НЭК из общего количество обращений, направленных в НЭК Службой
%
Ежеквартально
Рекомендации Службы с обоснованием о направлении обращения на заседание НЭК
Значение индикатора составляет не менее 50 %
2.3
Анализ обращений пациентов либо его супруга (супруги), близких родственников или законных представителей в случае несогласия с заключением независимой экспертной комиссии о наличии (отсутствии) факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности, с указанием количества случаев, признанных медицинским инцидентом или наличия факта причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности, с указанием количества и суммы страховой выплаты
%
Ежеквартально
Заключения НЭК, информация от страховых организаций
100%
2.4
Учет и текущий анализ фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев
%
Ежемесячно
МИС (КМИС, ЭРСБ), отчетные данные, форма учета операции и манипуляции
Значение индикатора стремится к 100 %
2.5
Определение степени удовлетворенности пациентов уровнем и качеством медицинских услуг (помощи)
%
Ежеквартально
Результаты опроса (бумажных и электронных)
Значение индикатора составляет не менее 80 %
2.6
Доля внедренных рекомендаций и предложений Службы по устранению выявленных причин и условий снижения качества оказываемых медицинских услуг (помощи) по итогам внутреннего аудита
%
Ежемесячно
Рекомендации и предложения Службы по устранению выявленных причин и условий снижения качества оказываемых медицинских услуг (помощи) по итогам внутреннего аудита
Значение индикатора составляет не менее 75 %
2.7
Мониторинг исполнения программы по управлению рисками
%
Ежеквартально
Отчет первого руководителя медицинской организации по исполнению Программы по управлению рисками, включающую утвержденный реестр рисков
не менее 50 %
2.8
Процент исполнения рекомендаций контролирующих органов в отношении обращений
%
Ежеквартально
Рекомендации контролирующих органов (справки, акты, итоги мониторингов, предписание)
Значение индикатора стремится к 100 %
Примечание:

1. СНЭТ АЖ – "Стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі
2. МАЖ – медициналық ақпараттық жүйелер
3. ТСК – тәуелсіз сараптама комиссиясы
4. КМАЖ – кешенді медициналық ақпараттық жүйе

1. ИС ЭРСБ - информационная система "Электронный регистр стационарных больных"
2. МИС – медицинские информационные системы
3. НЭК – независимая экспертная комиссия
4. КМИС – комплексная медицинская информационная система