"Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 13 наурыздағы № 90/НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 26 наурыздағы № 124/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 наурызда № 35862 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 13 наурыздағы № 90/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32073 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларда:
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Геодезиялық пункттерді қорғау тәртібі";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Геодезиялық пункттерді қайта салу (орнын ауыстыру) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2024 жылғы 11 сәуірдегі № 222/НҚ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік геодезиялық, нивелирлік және гравиметриялық желілерінің пункттері мен белгілерін салу, зерттеп-қарау және қалпына келтіру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.";
7-8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Аумағында геодезиялық пункттер орналасқан жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылары (бұдан әрі – меншік иелері мен жер пайдаланушылары) геодезиялық пункттердің бүліну немесе жойылу жағдайлары туралы уәкілетті органға және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың жергілікті атқарушы органдарына хабарлайды.
Геодезиялық пункттердің бүлінуі немесе жойылуы анықталған сәттен бастап меншік иелері мен жер пайдаланушылары он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың жергілікті атқарушы органдарына жазбаша хабарлама жібереді.
8. Меншік иелері мен жер пайдаланушылары геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргізу кезінде геодезиялық пункттерге көлікпен (жаяу) кіруге мүмкіндік береді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Геодезиялық пункттердi бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) (бұдан әрі – рұқсат) Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) рұқсатымен ғана жүргізіледі.
Геодезиялық пункттердi бұзуға немесе қайта салуға (орнын ауыстыруға) рұқсат беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) болып табылады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазылған.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2023 года № 90/НҚ "Об утверждении Правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 26 марта 2025 года № 124/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2025 года № 35862
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2023 года № 90/НҚ "Об утверждении Правил об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32073) следующие изменения и дополнение:
в Правилах об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок охраны геодезических пунктов";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Перезакладка (перенос) геодезических пунктов осуществляется в соответствии с Инструкцией по закладке, обследованию и восстановлению пунктов и знаков государственных геодезических, нивелирных и гравиметрических сетей Республики Казахстан утвержденной приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 апреля 2024 года № 222/НҚ.";
пункты 7-8 изложить в следующей редакции:
"7. Собственники и землепользователи земельных участков, на территории которых размещены геодезические пункты (далее – собственники и землепользователи), сообщают в уполномоченный орган и местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы, городов областного значения, районов о случаях повреждения или уничтожения геодезических пунктов.
С момента обнаружения повреждения или уничтожения геодезических пунктов собственники и землепользователи в течение десяти рабочих дней направляют письменное уведомление в адрес уполномоченного органа и местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы, городов областного значения, районов.
8. Собственники и землепользователи предоставляют возможность подъезда (подхода) к геодезическим пунктам при проведении геодезических и картографических работ.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Снос или перезакладка (перенос) геодезических пунктов проводится только с разрешения (далее – разрешение) Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Выдача разрешения на снос или перезакладку (перенос) геодезических пунктов является государственной услугой (далее – государственная услуга).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложены согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыскері өтініш тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде, көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қолы қойылған геодезиялық пункттердi бұзуға немесе қайта салуға (орнын ауыстыруға) болатындығы немесе болмайтындығы туралы сұрауды, зерттеу жүргізу үшін топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстар жүргізуді жүзеге асыратын ведомстволық бағынысты кәсіпорынға (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты кәсіпорын) дайындайды және жолдайды.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыскері оң қорытынды алған жағдайда, бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қолы қойылған электрондық құжат нысанында ағымдағы жылдың соңына дейінгі мерзіммен геодезиялық пункттердi бұзуға немесе қайта салуға (орнын ауыстыруға) рұқсатты береді.
Теріс қорытынды алған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту жөніндегі алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымды білдіру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші электрондық құжат нысаны бойынша рұқсат береді не осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес рұқсатты беруден бас тарту туралы дәлелді жауап дайындап, көрсетілетін қызметті алушыға жолдайды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ қойылған рұқсатты не дәлелді бас тартуды жібереді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

"16. Работник услугодателя в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявления подготавливает и направляет, подписанный ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, запрос о возможности или невозможности сноса или перезакладки (переноса) геодезического пункта в подведомственное предприятие, осуществляющее производство топографо-геодезических и картографических работ для проведения обследования (далее – подведомственное предприятие).";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При положительном заключении работник услугодателя в течение одного рабочего дня выдает в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, разрешение по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам со сроком действия до конца текущего года.
При отрицательном заключении услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает разрешение либо направляет услугополучателю мотивированный отказ в выдаче разрешения по форме электронного документа, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя разрешение либо мотивированный отказ, подписанную ЭЦП услугодателя.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
2-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
";
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
";
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының келісімі мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге электрондық құжат нысанындағы геодезиялық пункттерді бұзуға немесе қайта салуға (орнын ауыстыруға) өтініш
";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Геодезиялық пункттерді
қорғау, бұзу немесе қайта
салу (орнын ауыстыру)
туралы қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігіне
___________________________
(жеке тұлғаның аты,
әкесінің аты
(бар болса), тегі,
___________________________
немесе заңды тұлғаның
толық атауы)";
4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающий жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.";
в приложении 2:
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Наименование услугодателя
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – услугодатель)
";
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
";
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявление на снос или перезакладку (перенос) геодезических пунктов в форме электронного документа с согласием услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
";
правый верхний угол приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам об охране, сносе
или перезакладке (переносе)
геодезических пунктов
Форма
В Министерство цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от _________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
____________________________
физического лица либо полное
наименование юридического
лица";
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2025 жылғы 26 наурыздағы
№ 124/НҚ бұйрығына
1-қосымша
Геодезиялық пункттерді
қорғау, бұзу немесе қайта
салу (орнын ауыстыру)
туралы Қағидаларға
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлiгi
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Геодезиялық пункттердi бұзуға немесе қайта салуға (орнын ауыстыруға) рұқсат
Нөмірі ___________
"___" ______ 20__ жыл
Жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі не заңды тұлғаның толық атауы
________________________________________________________________
Геодезиялық пункттің орналасқан орны ______________________________
_____________________________________________________________________
(облыс, аудан, елді мекен)
Қорытынды _____________________________________________________
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрі
2025 жылғы 26 наурыздағы
№ 124/НҚ бұйрығына
2-қосымша
Геодезиялық пункттерді
қорғау, бұзу немесе қайта
салу (орнын ауыстыру)
туралы қағидаларға
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлiгi
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Жеке тұлғаның аты,
әкесінің аты (бар болса),
тегі не заңды тұлғаның
толық атауы
_________________
Дәлелді бас тарту
Нөмірі ___________
"___" _______ 20__ жыл
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлiгi, Сіздің 20 __ жылғы "___" ____________ № ____________ өтінішіңізді қарастырып, мынадай себеппен геодезиялық пункттердi бұзуға немесе қайта салуға (орнын ауыстыруға) рұқсат беруден бас тартады:
[Дәлелді бас тартудың себебі]
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 26 марта 2025 года
№ 124/НҚ
Приложение 4
к Правилам об охране, сносе
или перезакладке (переносе)
геодезических пунктов
Форма
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлiгi
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Разрешение на снос или перезакладку (перенос) геодезических пунктов
Номер _________
"___" _____ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица
либо полное наименование юридического лица
____________________________________________________
Место расположение геодезического пункта
____________________________________________________
____________________________________________________
(область, район, населенный пункт)
Заключение _________________________________________
[Должность подписывающего]
[Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
Приложение 2 к приказу
Министр цифрового
развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 26 марта 2025 года
№ 124/НҚ
Приложение 5
к Правилам об охране, сносе
или перезакладке (переносе)
геодезических пунктов
Форма
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлiгi
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического лица
либо полное наименование
юридического лица
________________________
Мотивированный отказ
Номер _________
"___" ______20___ года
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан рассмотрев Ваше заявление № _________ от "___" _____ 20__ года,
отказывает в выдаче разрешения на снос или перезакладку (перенос)
геодезических пунктов по следующей причине:
[Причина мотивированного отказа]
[Должность подписывающего]
[Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]