"Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына және "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 1 сәуірдегі № 29 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 2 сәуірде № 35913 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымшамен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларында:
7-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын
"3) кезекті біліктілік деңгейін растауды немесе беруді бағалауға үміткерлер;";
15-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2), 4), 5) тармақшаларында көрсетілген денсаулық сақтау мамандарын бағалау мынадай кезеңдердің бірізді өтуін қамтиды:";
17-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Осы Қағидалардың 7-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген денсаулық сақтау мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау біліктілік деңгейін бастапқы немесе кезекті беру кезінде мынадай кезеңдердің бірізді өтуін қамтиды:";
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Біліктілік санатын беру туралы куәліктің қолданылу мерзімі 2021 жылғы 1 қаңтардан кейін өткен денсаулық сақтау мамандары білімді бағалау және кейс-тестинг (жағдаяттық тапсырмаларды шешу) кезеңінен өтпей-ақ тиісті (баламалы) біліктілік деңгейін алуға үміткер болады.
Біліктілік санатын беру туралы куәліктің қолданылу мерзімі 2021 жылғы 1 қаңтардан кейін өткен денсаулық сақтау мамандары осы бұйрықтың 17-тармағына сәйкес кәсіптік даярлығын бағалау нәтижелері бойынша біліктіліктің кезекті деңгейіне үміткер болады.
Санат беру туралы мерзімсіз куәліктері бар денсаулық сақтау мамандары кәсіптік даярлық бағалауынан өтпейді.";

О внесении изменений и дополнения в приказ министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" и приказ министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 апреля 2025 года № 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2025 года № 35913
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оценки профессиональной подготовленности специалистов в области здравоохранения, утвержденных приложением 3 к указанному приказу:
подпункт 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"3) претендующие на оценку подтверждения или присвоения очередного уровня квалификации";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Оценка специалистов здравоохранения, указанных в подпунктах 1), 2), 4), 5) пункта 7 настоящих Правил включает последовательное прохождение следующих этапов:";
абзац первый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Оценка профессиональной подготовленности специалистов здравоохранения, указанных в подпункте 3) пункта 7 настоящих Правил при первичном или очередном присвоении уровня квалификации включает последовательное прохождение следующих этапов:";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Специалисты здравоохранения, у которых срок действия свидетельства о присвоении квалификационной категории истек после 1 января 2021 года, претендуют на получение соответствующего (эквивалентного) уровня квалификации без прохождения этапа оценки знаний и кейс-тестинг (решение ситуационных задач).
Специалисты здравоохранения, у которых срок действия свидетельства о присвоении квалификационной категории истек после 1 января 2021 года, претендуют на очередной уровень квалификации по результатам оценки профессиональной подготовленности согласно пункта 17 настоящего приказа.
Специалисты здравоохранения, имеющие бессрочные свидетельства о присвоении категории, не проходят оценку профессиональной подготовленности.";

көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21843 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Денсаулық сақтау" саласының СБШ сәйкес денсаулық сақтау қызметкерлеріне біліктілік деңгейін беру немесе растау "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) сәйкес бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
Медицина қызметкерлері "Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру", "Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер шеңберінде бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйымның қорытындысы болған кезде "Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес тәртіппен берілген немесе расталған біліктілік деңгейі ескеріле отырып мамандық (мамандандырулар) бойынша маман сертификатын алады немесе растайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Біліктілік деңгейін беруге немесе растауға үміткер денсаулық сақтау қызметкері бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйымға осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес ҮКД нәтижелерін ұсынады.
Денсаулық сақтау қызметкеріне біліктілік деңгейін беру үшін:

приложение 1 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843) следующие изменения:
в Правилах подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Присвоение или подтверждение уровня квалификации, согласно ОРК сферы "Здравоохранение", работникам здравоохранения осуществляется на основании результата оценки профессиональной подготовленности, выданного аккредитованной организацией по оценке, в порядке согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763).
Медицинские работники при наличии заключения аккредитованной организации по оценке, в рамках государственных услуг "Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике", "Выдача сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике", получают или подтверждают сертификат специалиста по специальности (специализации) с учетом присвоенного или подтвержденного уровня квалификации, в порядке, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 "Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Работник здравоохранения, претендующий на присвоение или подтверждение уровня квалификации, предоставляет в аккредитованную организацию по оценке результатов НПР согласно пункту 6 настоящих Правил.
Для присвоения очередного уровня квалификации работнику здравоохранения необходимо:

1) білім туралы дипломымен расталған біліктілік деңгейіне сәйкес денсаулық сақтау саласында білімінің болуы;
2) бағалау жөніндегі аккредиттелген ұйымы берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі;
3) көрсетілетін қызметтердің электрондық тіркелімінен немесе кәсіптік қызмет туралы есеппен расталған, құрылымдық бөлімше басшысы қол қойған кәсіптік стандарттың талаптарына сәйкес мәлімделген біліктілік деңгейіне сәйкес келетін еңбек функцияларын орындауы;
4) персоналды басқару қызметі және медициналық ұйым басшысы куәландырған ҮКД расталған нәтижелері қажет.
Біліктілік санатын беру туралы куәліктің қолданылу мерзімі 2021 жылғы 1 қаңтардан кейін өткен денсаулық сақтау қызметкерлері білімді бағалау және кейс-тестинг (жағдаяттық тапсырмаларды шешу) кезеңінен өтпей-ақ тиісті (баламалы) біліктілік деңгейін алуға үміткер болады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Біліктіліктің кезекті деңгейін беру кезінде "Денсаулық сақтау" саласының СБШ белгілеген біліктілік деңгейлерінің кезектілігі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сақталады.
Санат беру туралы мерзімсіз куәліктері бар денсаулық сақтау қызметкерлері кәсіптік даярлық бағалауынан өтпей-ақ тиісті біліктілік деңгейі бар мамандық бойынша маман сертификатына куәлікті қайта ресімдей алады.
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша денсаулық сақтау қызметкерлері сол мамандық бойынша орта білімнен кейінгі немесе жоғары медициналық білім алған кезде бұрынғы жұмыс өтілі ескеріле отырып, баламалы біліктілік санатының біліктілік деңгейі сақтала отырып, маман сертификатын қайта ресімдей алады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
реттік нөмірі 22-жол алып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

1) наличие образования в области здравоохранения, соответствующего уровню квалификации, подтвержденного дипломом об образовании;
2) результат оценки профессиональной подготовленности, выданный аккредитованной организацией по оценке.
3) выполнение трудовых функций, соответствующих заявленному уровню квалификации согласно требованиям профессионального стандарта, подтвержденные отчетом из электронного регистра услуг или о профессиональной деятельности, подписанного руководителем структурного подразделения;
4) подтвержденные результаты НПР, заверенные службой управления персоналом и руководителем медицинской организации.
Работники здравоохранения, у которых срок действия свидетельства о присвоении квалификационной категории истек после 1 января 2021 года, претендуют на получение соответствующего (эквивалентного) уровня квалификации без прохождения этапа оценки знаний и кейс-тестинг (решение ситуационных задач).";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. При присвоении очередного уровня квалификации соблюдается последовательность уровней квалификаций, установленная ОРК сферы "Здравоохранение" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Работники здравоохранения, имеющие бессрочные свидетельства о присвоении категории, переоформляют их на сертификат специалиста по специальности с соответствующим уровнем квалификации без прохождения оценки профессиональной подготовленности.
Работники здравоохранения по специальности "Сестринское дело" при получении послесредного или высшего медицинского образования той же специальности переоформляют сертификат специалиста с сохранением уровня квалификации эквивалентной квалификационной категории с учетом предыдущего стажа работы.";
в приложении 1 к указанным правилам:
строку, порядковый номер 22 исключить;
приложение 3 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 1 сәуірдегі
№ 29 Бұйрығына
1- қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
мамандарды бағалау
қағидаларына
1-қосымша
нысан
________________________
басшысына (бағалау
жөніндегі ұйымның
атауы)
________________________
________________________
кімнен__________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда)
________________________
(мамандық)
Өтініш
Маған денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттау үшін
______________________________________________________________
мамандығы бойынша кәсіптік даярлықты бағалаудан және
______________________________________________________________
біліктілік деңгейінен өтуге рұқсат беруіңізді сұраймын.
беру / растау
(керегінің астын сызу)
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 8-бабының 4-тармағына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы
мамандарды сертификаттау үшін кәсіптік даярлықтан өту үшін қажетті
ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
менің қолжетімділігі шектемен дербес деректерімді жинауға және өңдеуге
келісім беремін.
Күні
Кандидаттың қолы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 1 сәуірдегі
№ 29 бұйрығына
2- қосымша
Денсаулық сақтау
қызметкерлерінің үздіксіз
кәсіптік даму нәтижелерін
растау, біліктілік деңгейін беру
және растау қағидаларына
3-қосымша
Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік дамуы
Үздіксіз кәсіптік даму іс-шарасының атауы
1
Салалық біліктілік шеңберінің деңгейлері
4.0;
5.0;
6.0;
7.0 (I);
7.1 (R)
4.1;
5.1;
6.1;
7.1 (I);
7.2 (R)
4.2;
5.2;
6.2;
7.2 (I);
7.3 (R)
4.3;
5.3;
6.3;
7.3 (I);
7.4 (R)
Біліктілік санаты
Біліктілік санаты жоқ
Екінші біліктілік санаты
Бірінші біліктілік санаты
Жоғары біліктілік санаты
2
Үздіксіз кәсіптік даму іс-шараларының жалпы көлемі (қосымша білім берудің, формалды емес білім берудің және қосымша құзыреттердің сынақ бірліктерінің сомасы)
-
5 жыл ішінде кемінде 210 сынақ бірлігі
немесе сақтандыру жағдайын сараптау кезінде Тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу, соңғы 3 жылда кемінде 3 рет.
5 жыл ішінде кемінде 210 сынақ бірлігі
немесе сақтандыру жағдайын сараптау кезінде Тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу, соңғы 3 жылда кемінде 3 рет.
5 жыл ішінде кемінде 210 сынақ бірлігі
немесе сақтандыру жағдайын сараптау кезінде тәуелсіз сараптама комиссиясына қатысу, соңғы 3 жылда кемінде 3 рет.
3
Қосымша білімі
-
базалық немесе орта деңгейдегі біліктілікті арттырудың кемінде 150 сынақ бірлігі (сағат)
орта немесе жоғары деңгейдегі біліктілікті арттырудың кемінде 120 сынақ бірлігі (сағат)
жоғары немесе мамандандырылған деңгейдегі біліктілікті арттырудың кемінде 60 сынақ бірлігі (сағат)
Формалды емес білімі және қосымша құзыреттер
-
кемінде 60 сынақ бірлігі
кемінде 90 сынақ бірлігі
кемінде 150 сынақ бірлігі

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда
и социальной защиты
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 апреля 2025 года № 29
Приложение 1
к Правилам оценки
специалистов
в области здравоохранения
Форма
Руководителю
___________________________
(наименование организации
по оценки)
____________________________
___________________________
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
(специальность)
Заявление
Прошу Вас разрешить мне пройти оценку профессиональной подготовленности
для сертификации специалистов в области здравоохранения по специальности
____________________________________________________________________
____________ и уровня квалификации ___________________________________
нужное вписать.
присвоение / подтверждение (нужное подчеркнуть).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных ограниченного
доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах, необходимых для прохождения профессиональной
подготовленности для сертификации специалистов в области здравоохранения
в соответствии с пунктом 4 статьи 8 Закона Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите".
Дата
Подпись кандидата
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 1 апреля 2025 года № 29
Приложение 3
к правилам подтверждения
результатов непрерывного
профессионального развития,
присвоения и подтверждения
уровня квалификации
работников здравоохранения
Непрерывное профессиональное развитие работников здравоохранения
Наименование мероприятия непрерывного профессионального развития
1
Уровни отраслевой рамки квалификаций
4.0;
5.0;
6.0;
7.0 (I);
7.1 (R)
4.1;
5.1;
6.1;
7.1 (I);
7.2 (R)
4.2;
5.2;
6.2;
7.2 (I);
7.3 (R)
4.3;
5.3;
6.3;
7.3 (I);
7.4 (R)
Квалификационная категория
Без квалификационной категории
Вторая квалификационная категория
Первая квалификационная категория
Высшая квалификационная категория
2
Общий объем мероприятий непрерывного профессионального развития (сумма зачетных единиц дополнительного образования, неформального образования и дополнительных компетенций)
-
не менее 210
зачетных единиц
за 5 лет
либо участие в Независимой экспертной комиссии при экспертизе страхового случая, не менее 3 раз за последние 3 года.
не менее 210
зачетных единиц
за 5 лет либо
участие в Независимой экспертной комиссии при экспертизе страхового случая, не менее 3 раз за последние 3 года.
не менее 210 зачетных единиц
за 5 лет либо
участие в Независимой экспертной комиссии при экспертизе страхового случая, не менее 3 раз за последние 3 года.
3
Дополнительное образование
-
не менее 150 зачетных единиц (часов) повышения квалификации базового или среднего уровня
не менее 120 зачетных единиц (часов) повышения квалификации среднего или высшего уровня
не менее 60 зачетных единиц (часов) повышения квалификации высшего или специализированного уровня
Неформальное образование и дополнительные компетенции
-
не менее 60 зачетных единиц
не менее 90 зачетных единиц
не менее 150 зачетных единиц