"Магистральдық мұнай құбырларын пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 84 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 147-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 7 сәуірде № 35949 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Магистральдық мұнай құбырларын пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 84 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10107 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Магистральдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистральдық мұнай құбырларын пайдалану қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы магистральдық мұнай құбырларын пайдалану қағидалары "Магистральдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және магистральдық мұнай құбырларын пайдалану тәртібін айқындайды.";
78-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"78. Магистральдық мұнай құбырларының желілік бөлігіндегі жөндеу жұмыстарына мыналар жатады:
1) ағымдағы жөндеу (вантуздар, ысырмалар, әуелік өткелдер, тазарту және диагностикалау құралдарын іске қосу мен қабылдау тораптары, мұнай құбыры қабырғасының көтергіш қабілетін қалпына келтіре отырып (қажет болған жағдайда), оқшаулағыш жабынды ауыстыра отырып электрхимиялық қорғау құралдары), композиттік муфтамен, қысқыш дәнекерленген муфтамен және тұрақты жөндеу конструкцияларын орната отырып, катушкалар мен құбыр секцияларын ауыстыра отырып құбыр денесінің ақауларын жөндеу;
2) күрделі жөндеу (құбырларды ауыстыра отырып);
3) авариялық-қалпына келтіру жөндеуі.";
84-тармақ алып тасталсын;
85 және 86-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"85. Жөндеу түрін таңдау (ағымдағы, күрделі, авариялық-қалпына келтіру) мыналарға байланысты жүзеге асырылады:
1) ақаулы учаскелерді жөндеу түрлері мен әдістері бойынша техникалық-экономикалық көрсеткіштер;
2) мұнай құбырының ұзындығы бойынша ақаулардың орын алу тығыздығы;
3) оқшаулағыш жабынның жай-күйі.
86. Магистральдық мұнай құбырларын күрделі жөндеу лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлеген жобаға және жөндеуді орындайтын ұйым әзірлеген жұмыстар жүргізу жобасына сәйкес орындалады.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай тасымалдау және өңдеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 84 "Об утверждении Правил эксплуатации магистральных нефтепроводов"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 147-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2025 года № 35949
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 84 "Об утверждении Правил эксплуатации магистральных нефтепроводов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10107) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах эксплуатации магистральных нефтепроводов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила эксплуатации магистральных нефтепроводов разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе" и определяют порядок эксплуатации магистральных нефтепроводов.";
пункт 78 изложить в новой редакции:
"78. Ремонтные работы на линейной части магистральных нефтепроводов включают:
1) текущий ремонт (вантузов, задвижек, воздушных переходов, узлов пуска и приема средств очистки и диагностики, средств электрохимической защиты, с заменой изоляционного покрытия и с восстановлением (при необходимости) несущей способности стенки нефтепровода, ремонт дефектов тела трубы с заменой катушек и секций труб, с композитной муфтой, обжимной приварной муфтой и установкой постоянных ремонтных конструкций;
2) капитальный ремонт (с заменой труб);
3) аварийно-восстановительный ремонт.";
пункт 84 исключить;
пункты 85 и 86 изложить в новой редакции:
"85. Выбор вида ремонта (текущий, капитальный, аварийно-восстановительный) производится в зависимости от:
1) технико-экономических показателей по видам и методам ремонта дефектных участков;
2) плотностей распределения дефектов по длине нефтепровода;
3) состояния изоляционного покрытия.
86. Капитальный ремонт магистральных нефтепроводов выполняется в соответствии с проектом, разработанным проектной организацией, имеющей лицензию, и проектом производства работ, разработанным организацией, выполняющей ремонт.".
2. Департаменту транспортировки и переработки нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан