"Мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 26 қыркүйектегі № 406 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 7 сәуірдегі № 144-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 сәуірде № 35956 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 26 қыркүйектегі № 406 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29848 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Азаматтық қоғам істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан
Республикасы Қаржы нарығын
реттеу және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикаcының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және реформалар
агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі

О внесении изменения в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 26 сентября 2022 года № 406 "Об утверждении Правил формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов"
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 7 апреля 2025 года № 144-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2025 года № 35956
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 26 сентября 2022 года № 406 "Об утверждении Правил формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29848) следующее изменение:
Правила формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов, утвержденных указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам гражданского общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридической департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр культуры
и информации
Республики Казахстан

2025 жылғы 7 сәуірдегі
№ 144-НҚ Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрінің
2022 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 406 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 4-1-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және үкіметтік емес ұйымдар үшін мемлекеттік гранттарды қалыптастыру, беру, мониторингтеу және олардың тиімділігін бағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік бағдарлама – өзара байланысты әлеуметтік жобалар кешені;
2) әлеуметтік жоба – әлеуметтік мәні бар салалардағы мақсаттарға қол жеткізуге бағытталған, бір жыл ішінде және үш жылға дейін іске асырылатын ұйымдастырушылық, экономикалық және техникалық шаралардың жиынтығы;
3) грант алушы – осы Қағидаларға сәйкес грант алған және оператормен тиісті шарт жасасқан үкіметтік емес ұйым;
4) гранттар беру жөніндегі конкурстық комиссия (бұдан әрі – Конкурстық комиссия) – үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператор құратын және мемлекеттік гранттар беру туралы шешім қабылдайтын алқалы орган;
5) жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқару мен өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалық атқарушы орган;
6) конкурс – осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік гранттар беру үшін жеңімпазды айқындау процесі;
7) қысқа мерзімді гранттар – іске асыру мерзімі үш айдан бір жылға дейін құрайтын, қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бес жүз еселенген мөлшерінен кем емес және үш мың еселенген мөлшерінен аспайтын гранттар;
8) мүдделер қақтығысы - конкурс сарапшысының және (немесе) Гранттар беру жөніндегі конкурстық комиссия мүшесінің жеке мүдделілігі объективті шешім қабылдауға ықпал ете алатын ахуал;
9) мемлекеттік гранттарды қалыптастыру – мемлекеттік органдардың мемлекеттік гранттардың бағыттарын айқындау, мемлекеттік гранттар үшін бюджет қаражатын жыл сайынғы және (немесе) орта мерзімді жоспарлау және айқындау рәсімін жүргізу жөніндегі қызметі;

от 7 апреля 2025 года
№ 144-НҚ
Утверждены приказом
Министра информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 26 сентября 2022 года № 406
Правила формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 4-1 Закона Республики Казахстан "О государственном социальном заказе, государственном заказе на реализацию стратегического партнерства, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок формирования, предоставления, мониторинга и оценки эффективности государственных грантов для неправительственных организации.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) социальная программа – комплекс взаимосвязанных социальных проектов;
2) социальный проект – совокупность организационных, экономических и технических мер, направленных на достижение целей в социально значимых сферах, реализующихся в течение одного года и до трех лет;
3) грантополучатель – неправительственная организация, получившая грант в соответствии с настоящими Правилами, и заключившая соответствующий договор с оператором;
4) конкурсная комиссия по присуждению грантов (далее – Конкурсная комиссия) – коллегиальный орган, создаваемый оператором в сфере грантового финансирования неправительственных организаций и принимающий решение о предоставлении государственных грантов;
5) местный исполнительный орган – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий, в пределах своей компетенции, местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
6) конкурс – процесс определения победителя для предоставления государственных грантов, в соответствии с настоящими Правилами;
7) краткосрочные гранты – гранты, срок реализации которых составляет от трех месяцев до одного года, объем финансирования – не менее пятисоткратного и не более трехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
8) конфликт интересов – ситуация, при которой личная заинтересованность эксперта конкурса и (или) члена Конкурсной комиссии по присуждению грантов, может повлиять на объективное принятие решения;
9) формирование государственных грантов – деятельность государственных органов по определению направлений государственных грантов, проведению процедуры ежегодного и (или) среднесрочного планирования и определения бюджетных средств для государственных грантов;

10) мемлекеттік гранттардың тиімділігін бағалау – жобаларды іске асыру барысында алынған нәтижелерді, олардың қойылған мақсаттар мен күтілетін нәтижелерге сәйкестігін талдау процесі;
11) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс және үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) – мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру, оның іске асырылу мониторингі және нәтижелерін бағалау, үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттарды қалыптастыру және олардың тиімділігін бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік орган, оның ішінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы орган;
12) орта мерзімді гранттар – іске асыру мерзімі бір жылдан екі жылға дейін құрайтын, қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш мың еселенген мөлшерінен кем емес және он мың еселенген мөлшерінен аспайтын гранттар;
13) өтініш беруші – осы Қағидаларға сәйкес грант алуға өтінім берген үкіметтік емес ұйым;
14) үкіметтік емес ұйымның өтінімі (бұдан әрі – өтінім) – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген үкіметтік емес ұйымның өтініші;
15) үкiметтiк емес ұйымдармен өзара iс-қимыл және ынтымақтастық жөнiндегi кеңестер – құрамына мүдделi мемлекеттiк органдар мен үкiметтiк емес ұйымдардың өкiлдерi кiретiн, мемлекеттік орган мен үкіметтік емес ұйымдар арасындағы өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу үшін құрылатын консультациялық-кеңесшi органдар;
16) үкіметтік емес ұйымдарға арналған грант (бұдан әрі – грант) – үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператордың азаматтық бастамаларды қолдау, әлеуметтік саланы дамытудың өзекті мәселелерін шешуге үкіметтік емес ұйымдардың әлеуетін тарту мақсатында үкіметтік емес ұйымдарға беретін қаражат;
17) үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттарды іске асыру мониторингі – үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттарды іске асыру туралы ақпаратты жинау, өңдеу және талдау;
18) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс–қимыл саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
19) үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператор (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және Заңға сәйкес гранттар ұсынуға құқығы бар акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым;

10) оценка эффективности государственных грантов – процесс анализа результатов, полученных в ходе реализации проектов, их соответствия поставленным целям и ожидаемым результатам;
11) государственный орган в сфере государственного социального заказа и грантов для неправительственных организаций (далее – государственный орган) – государственный орган, в том числе центральный государственный и местный исполнительный орган, осуществляющий деятельность по формированию, мониторингу реализации и оценке результатов государственного социального заказа, формированию и оценке эффективности государственных грантов для неправительственных организаций;
12) среднесрочные гранты – гранты, срок реализации которых составляет от одного года до двух лет, объем финансирования – не менее трехтысячекратного и не более десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
13) заявитель – неправительственная организация, подавшая заявку на получение гранта в соответствии с настоящими Правилами;
14) заявка неправительственной организации (далее – заявка) – заявление неправительственной организации с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил;
15) советы по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями – консультативно-совещательные органы, создаваемые для выработки предложений по совершенствованию взаимодействия и сотрудничества между государственным органом и неправительственными организациями, в состав которых входят представители заинтересованных государственных органов и неправительственных организаций;
16) грант для неправительственных организаций (далее – грант) – средства, предоставляемые неправительственным организациям оператором в сфере грантового финансирования неправительственных организаций в целях поддержки гражданских инициатив, привлечения потенциала неправительственных организаций к решению актуальных вопросов развития социальной сферы;
17) мониторинг реализации грантов для неправительственных организаций – сбор, обработка и анализ информации о реализации государственных грантов для неправительственных организаций;
18) уполномоченный орган в сфере взаимодействия с неправительственными организациями (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере взаимодействия с неправительственными организациями;
19) оператор в сфере грантового финансирования неправительственных организаций (далее – оператор) – некоммерческая организация в форме акционерного общества, определяемая Правительством Республики Казахстан и имеющая право на предоставление грантов в соответствии с Законом;

20) ұзақ мерзімді гранттар – іске асыру мерзімі екі жылдан үш жылға дейін құрайтын, қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің он мың еселенген мөлшерінен кем емес, осы Қағидаларға сәйкес ұзақ мерзімді жобаларды іске асыру үшін қажетті материалдық базасы бар үкіметтік емес ұйымдарға берілетін гранттар;
21) Уәкілетті орган жанындағы үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі) – үкiметтiк емес ұйымдармен өзара іс-қимылды жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу үшін уәкілетті орган құратын консультациялық кеңесшi орган;
22) сарапшы – Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген салалардың бірі бойынша қажетті кәсіптік білімі бар және Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген бір немесе бірнеше сала бойынша кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесі және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысуға кемінде 2 (екі) жыл тәжірибесі бар жеке тұлға;
23) сарапшылар тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – осы Қағидаларға сәйкес өтінімдерді бағалау үшін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін адамдар қатарынан үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператор қалыптастыратын гранттар беру салалары бойынша сарапшылар тізімі;
2-тарау. Мемлекеттік гранттарды қалыптастыру тәртібі
3. Мемлекеттік гранттарды қалыптастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) бірінші кезең – ұсыныстарды жинау және талдау, мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін қалыптастыру;
2) екінші кезең – Үйлестіру кеңесінің немесе мемлекеттік органдардың жанынан құрылатын үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөніндегі кеңестердің қарауына мемлекеттік гранттардың бағыттарын енгізу;
3) үшінші кезең – бюджеттік өтінімге қосу және оны Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен қарау.
4. Бірінші кезеңде мемлекеттік органдар жыл сайын күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейін үкіметтік емес ұйымдар мен азаматтардан осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік гранттардың бағыттары бойынша ұсыныстар жинайды.
Мемлекеттік органдар жыл сайын күнтізбелік жылдың 1 желтоқсанына дейін берілген ұсыныстарды мына дереккөздердің біріне:
1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік саясатының басымдықтарына, Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына, Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауларына;

20) долгосрочные гранты – гранты, срок реализации, которых составляет от двух до трех лет, объем финансирования не менее десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год предоставляемые неправительственным организациям, имеющим необходимую материальную базу для реализации долгосрочных проектов, в соответствии с настоящими Правилами;
21) Координационный совет по взаимодействию с неправительственными организациями при уполномоченном органе (далее – Координационный совет) – консультативно-совещательный орган, создаваемый уполномоченным органом для выработки предложений по совершенствованию взаимодействия с неправительственными организациями;
22) эксперт – физическое лицо, обладающее необходимыми профессиональными знаниями по одной из сфер, предусмотренных пунктом 1 статьи 5 Закона и имеющее опыт работы не менее 5 (пяти) лет по одной или нескольким сферам, предусмотренным пунктом 1 статьи 5 Закона, и опыт участия в реализации социальных проектов не менее 2 (двух) лет;
23) реестр экспертов (далее – реестр) – список экспертов по сферам предоставления грантов, формируемый оператором в сфере грантового финансирования неправительственных организаций, из числа лиц, соответствующих требованиям настоящих Правил для оценки заявок в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 2. Порядок формирования государственных грантов
3. Формирование государственных грантов состоит из следующих этапов:
1) первый этап – сбор и анализ предложений, формирование перечня направлений государственных грантов;
2) второй этап – внесение направлений государственных грантов на рассмотрение Координационного совета или советов по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями, создаваемых при государственных органах;
3) третий этап – включение в бюджетную заявку и его рассмотрение в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. На первом этапе государственные органы ежегодно до 1 ноября календарного года собирают от неправительственных организаций и граждан предложения по направлениям государственных грантов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Государственные органы ежегодно до 1 декабря календарного года анализируют представленные предложения на предмет соответствия одному из источников:
1) приоритетам государственной политики Республики Казахстан, стратегическим и программным документам Республики Казахстан, посланиям Президента Республики Казахстан;

2) әлеуметтік зерттеулердің нәтижелеріне, халықтың қажеттіліктерін бағалауға, алдыңғы күнтізбелік 2 (екі) жылдағы іске асырылған гранттардың нәтижелері мен ұсынымдарына сәйкестігі тұрғысынан талдау жасайды.
Талдау қорытындылары бойынша мемлекеттік органдар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін (бұдан әрі – мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесі) қалыптастырады.
Мемлекеттік органдар уәкілетті органға жолдағанға дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей операторға тиісті ұсынымдар алу үшін мемлекеттік гранттар бағыттары тізбесінің қалыптастырылған жобасын жібереді.
Оператор 10 (он) жұмыс күні ішінде мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін қалыптастыру процесінде мемлекеттік органдар ескеретін ұсынымдар мен ұсыныстарды қарайды және мемлекеттік органдарға жібереді.
5. Екінші кезеңде мемлекеттік органдар оператордың ұсынымдарын ескере отырып, мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін Үйлестіру кеңесінің немесе мемлекеттік органдар жанынан құрылатын үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөніндегі кеңестердің қарауына шығарады, оның ішінде:
Орталық мемлекеттік органдардың мемлекеттік гранттары бағыттарының тізбесі бойынша:
1) орталық мемлекеттік органдар жыл сайын күнтізбелік жылдың 5 ақпанынан кешіктірмей уәкілетті органға мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін жібереді;
2) уәкілетті орган жыл сайын күнтізбелік жылдың 15 наурызына дейін мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін Үйлестіру кеңесінің қарауына жібереді;
3) уәкілетті орган мемлекеттік гранттардың бағыттары бойынша Үйлестіру кеңесінің ұсынымдарын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы ұсынымдарды олардың құзыретіне сәйкес орталық мемлекеттік органдарға жібереді.
Жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесі бойынша жыл сайын күнтізбелік жылдың 1 тамызына дейін үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөніндегі кеңестердің қарауына мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін шығарады.
6. Үшінші кезеңде мемлекеттік органдар Үйлестіру кеңесінің немесе үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл және ынтымақтастық жөніндегі кеңестің ұсынымдары негізінде мемлекеттік гранттарды түрлері бойынша бөле отырып, мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін қалыптастырады және оларды Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген тәртіппен өздерінің бюджеттік өтінімдеріне қосады.
Гранттарды түрлері бойынша бөлу мемлекеттік органның жүргізген талдау қорытындылары бойынша белгіленген проблемаға байланысты мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
қысқа мерзімді гранттар бойынша:

2) результатов социологических исследований, оценки потребностей населения, результатов и рекомендаций реализованных грантов за предыдущие 2 (два) календарных года.
По итогам анализа государственные органы формируют перечень направлений государственных грантов для неправительственных организаций (далее – перечень направлений государственных грантов) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Государственные органы не позднее 20 (двадцати) рабочих дней до направления в уполномоченный орган направляют оператору сформированный проект перечня направлений государственных грантов для получения соответствующих рекомендаций.
Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней рассматривает и направляет в государственные органы рекомендации и предложения, которые учитываются государственными органами в процессе формирования перечня направлений государственных грантов.
5. На втором этапе государственные органы с учетом рекомендаций оператора выносят перечень направлений государственных грантов на рассмотрение Координационного совета или советов по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями, создаваемых при государственных органах, в том числе:
По перечню направлений государственных грантов центральных государственных органов:
1) центральные государственные органы ежегодно не позднее 5 февраля календарного года направляют в уполномоченный орган перечень направлений государственных грантов в соответствии с компетенцией;
2) уполномоченный орган ежегодно до 15 марта календарного года направляет на рассмотрение Координационного совета перечень направлений государственных грантов;
3) уполномоченный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения рекомендаций Координационного совета по направлениям государственных грантов направляет эти рекомендации в центральные государственные органы в соответствии с их компетенцией.
Местные исполнительные органы по перечню направлений государственных грантов ежегодно до 1 августа календарного года выносят на рассмотрение советов по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями перечень направлений государственных грантов.
6. На третьем этапе государственные органы на основе рекомендаций Координационного совета или совета по взаимодействию и сотрудничеству с неправительственными организациями формируют перечень направлений государственных грантов с распределением по видам государственных грантов и включают их в свои бюджетные заявки в порядке, предусмотренном бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Распределение по видам грантов осуществляется по следующим критериям в зависимости от обозначенной проблемы по итогам проведенного анализа государственного органа:
по краткосрочным грантам:

1) іске асыру мерзімі үш айдан бір жылға дейін;
2) қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде бес жүз еселенген және үш мың еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерді құрайды;
3) республикалық бюджеттен мемлекеттік гранттар іске асырылған жағдайда кемінде 1 аудандық маңызы бар қаланың немесе ауылдың немесе кенттің не ауылдық округтің аумағында жергілікті міндеттерді шешу;
4) жергілікті бюджеттен мемлекеттік гранттар іске асырылған жағдайда кемінде 1 ауылдың немесе кенттің не ауылдық округтің аумағында жергілікті міндеттерді шешу.
орта мерзімді гранттар бойынша:
1) іске асыру мерзімі бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімді құрайды;
2) қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде үш мың еселенген және он мың еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерді құрайды;
3) мемлекеттік гранттар республикалық бюджет есебінен іске асырылған жағдайда:
кемінде 2 (екі) облыс немесе республикалық маңызы бар қалаларды қоса алғанда кемінде 2 (екі) ұқсас әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы өңірлік міндеттерді шешу;
4) жергілікті бюджеттен мемлекеттік гранттар іске асырылған жағдайда аумақтағы өңірлік міндеттерді шешу:
облыстың кемінде 2 (екі) ауданы және (немесе) облыстық маңызы бар қаласы;
республикалық маңызы бар қаланың және (немесе) астананың кемінде 2 (екі) ауданы.
ұзақ мерзімді гранттар бойынша:
1) іске асыру мерзімі екі жылдан үш жылға дейінгі мерзімді құрайды;
2) қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кемінде он мың еселенген мөлшерін құрайды;
3) мемлекеттік гранттар республикалық бюджет есебінен іске асырылған жағдайда:
кемінде 10 (он) облыстың немесе республикалық маңызы бар қалаларды қоса алғанда кемінде 10 (он) ұқсас әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында іске асырылатын республикалық міндеттерді шешу;
4) мемлекеттік гранттар жергілікті бюджет есебінен іске асырылған жағдайда аумақтағы өңірлік міндеттерді шешу:
облыстың кемінде 3 (үш) ауданы және (немесе) облыстық маңызы бар қаласы;
республикалық маңызы бар қаланың және (немесе) астананың кемінде 3 (үш) ауданы.
5) бірнеше құрамдауыштардан және (немесе) қызметтерден тұратын іс-шаралар кешені.
3-тарау. Мемлекеттік гранттарды беру тәртібі
7. Мемлекеттік гранттарды оператор Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген салалар шеңберінде және мемлекеттік органның оператормен жасасатын үкіметтік емес ұйымдарға мемлекеттік гранттар беру үшін ақша қаражатын беру туралы шарт негізінде мемлекеттік бюджет қаражатынан береді.
Мемлекеттік гранттар беру мынадай кезеңдерден тұрады:

1) срок реализации составляет от трех месяцев до одного года;
2) объем финансирования составляет не менее пятисоткратного и не более трехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) при реализации государственных грантов из республиканского бюджета решение локальных задач на территории не менее 1 города районного значения или села, или поселка или сельского округа;
4) при реализации государственных грантов из местного бюджета решение локальных задач на территории не менее 1 села, или поселка или сельского округа.
по среднесрочным грантам:
1) срок реализации составляет от одного года до двух лет;
2) объем финансирования составляет не менее трехтысячекратного и не более десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) при реализации государственных грантов из республиканского бюджета:
решение региональных задач на территории не менее 2 (двух) областей или не менее 2 (двух) аналогичных административно-территориальных единиц, включая города республиканского значения;
4) при реализации государственных грантов из местного бюджета решение региональных задач на территории:
не менее 2 (двух) районов и (или) города областного значения области;
менее 2 (двух) районов города республиканского значения и (или) столицы.
по долгосрочным грантам:
1) срок реализации составляет от двух до трех лет;
2) объем финансирования составляет не менее десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
3) при реализации государственных грантов из республиканского бюджета:
решение республиканских задач, реализуемых на территории не менее 10 (десяти) областей или не менее 10 (десяти) аналогичных административно-территориальных единиц, включая города республиканского значения;
4) при реализации государственных грантов из местного бюджета решение региональных задач на территории:
не менее 3 (трех) районов и (или) города областного значения области;
менее 3 (двух) районов города республиканского значения и (или) столицы.
5) комплекс мероприятий, состоящий из нескольких компонентов и (или) услуг.
Глава 3. Порядок предоставления государственных грантов
7. Государственные гранты предоставляются оператором из средств государственного бюджета в рамках сфер, предусмотренных пунктом 1 статьи 5 Закона, и на основании договора о передаче денежных средств для предоставления государственных грантов неправительственным организациям, заключаемым государственным органом с оператором.
Предоставление государственных грантов состоит из следующих этапов:

1) мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін бекіту;
2) сарапшылар тізілімін қалыптастыру және конкурстық комиссия құрамын бекіту;
3) конкурс өткізу;
4) грант алушымен шарт жасасу.
8. Мемлекеттік гранттар беру мемлекеттік гранттар бағыттарының бекітілген тізбесі негізінде конкурс өткізу арқылы:
1) республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне осы мақсаттарға бөлінген қаражаттан – орталық мемлекеттік органдардың – республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мемлекеттік гранттар бағыттары тізбесінің негізінде;
2) осы мақсаттарға бөлінген жергілікті бюджет қаражатынан – жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік гранттар бағыттары тізбесінің негізінде жүзеге асырылады.
1-параграф. Мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесін бекіту тәртібі
9. Республикалық немесе жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінген кезде, мемлекеттік органдар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті бюджет бекітілген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде мемлекеттік гранттардың бағыттар тізбесін бекітеді.
Мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесі мыналарды:
1) өтініш берушілер ұсынатын әлеуметтік жобалар шешуге бағытталатын проблемалардың сипаттамасын;
2) мемлекеттік гранттардың түрлері бойынша мемлекеттік гранттарды қаржыландыру көлемі мен іске асыру мерзімдерін;
3) нысаналы индикаторлар және күтілетін нәтижелерді;
4) мемлекеттік гранттардың іске асырылу аумағын;
5) ұзақ мерзімді гранттарды іске асыру кезінде материалдық базаға қойылатын талаптарды қамтиды.
10. Мемлекеттік органдар мемлекеттік гранттар бағыттарының бекітілген тізбесін ол бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
11. Мемлекеттік орган қаржы жылы ішінде мемлекеттік гранттардың қосымша бағыттарын қалыптастырған кезде мемлекеттік гранттар бағыттарының қосымша тізбесін бекітеді.
Мемлекеттік гранттар бағыттарының қосымша тізбесі осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес бекітіледі.
2-параграф. Сарапшылар тізілімін қалыптастыру және конкурстық комиссия жұмысының тәртібі
12. Оператор өтінімдерді бағалауды жүзеге асыру үшін осы Қағидаларға сәйкес сарапшылар тізілімін жүргізеді.
13. Оператор конкурстық рәсімдерді өткізу мақсатында Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын сарапшылар тізіліміне енгізу үшін кандидаттарды жинауды жүзеге асырады.
Сарапшылар тізіліміне енгізу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) заңды немесе жеке тұлғалардан ұсыныстар жинау;
2) оператордың кандидаттардың белгіленген талаптарға сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы тексеруі;

1) утверждение перечня направлений государственных грантов;
2) формирование реестра экспертов и утверждение состава конкурсной комиссии;
3) проведение конкурса;
4) заключение договора с грантополучателем.
8. Предоставление государственных грантов осуществляется путем проведения конкурса на основании утвержденного перечня направлений государственных грантов:
1) из выделенных администраторам республиканских бюджетных программ средств на эти цели – на основании перечня направлений государственных грантов центральных государственных органов – администраторов республиканских бюджетных программ;
2) из средств местного бюджета, выделенных на эти цели – на основании перечня направлений государственных грантов местных исполнительных органов.
Параграф 1. Порядок утверждения перечня направлений государственных грантов
9. При выделении из республиканского или местного бюджетов средств, государственные органы утверждают перечень направлений государственных грантов в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня утверждения соответствующего бюджета по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень направлений государственных грантов содержит:
1) описание проблемы, на решение которых направляются социальные проекты, предлагаемые заявителями;
2) объем финансирования и сроки реализации государственных грантов по видам государственных грантов;
3) целевые индикаторы и ожидаемые результаты;
4) территория реализации государственных грантов;
5) при реализации долгосрочных грантов - требование к материально-технической базе.
10. Государственные органы размещают утвержденный перечень направлений государственных грантов на своем интернет-ресурсе в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его утверждения.
11. При формировании государственным органом дополнительных направлений государственных грантов в течение финансового года утверждается дополнительный перечень направлений государственных грантов.
Дополнительный перечень направлений государственных грантов утверждается в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
Параграф 2. Порядок формирования реестра экспертов и работы конкурсной комиссии
12. Оператором для осуществления оценки заявок ведется реестр экспертов в соответствии с настоящими Правилами.
13. Оператор с целью проведения конкурсных процедур осуществляет сбор кандидатов для включения в реестр экспертов, являющимися резидентами Республики Казахстан.
Включение в реестр экспертов состоит из следующих этапов:
1) сбор предложений от юридических либо физических лиц;
2) проверка оператором о соответствии или несоответствии кандидатов установленным требованиям;

3) кандидаттың "Әлеуметтік жобаларды сараптау" білім беру модулінен өтуі;
4) кандидатты тізілімге енгізу.
Тізілім жыл бойы жаңартылады.
14. Сарапшылар тізіліміне енгізу үшін заңды және жеке тұлғалар операторға күнтізбелік жыл ішінде мынадай құжаттар топтамасын жібереді:
1) ресми хат (заңды тұлғалар үшін) немесе еркін нысандағы өтініш (жеке тұлғалар үшін);
2) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес тізілімге енгізу үшін кандидат туралы мәліметтер;
3) ұсыныс хаттар, сертификаттар (болған жағдайда), білімі туралы құжаттардың немесе мемлекеттік гранттар бағыты бойынша сарапшының біліктілігін растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері;
4) Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген бір немесе бірнеше салаларда жұмыс тәжірибесін және кемінде 2 (екі) жыл әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысу тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмесі; 5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес дербес деректерді жинауға, өңдеуге, таратуға, оның ішінде жариялауға келісім беру.
15. Оператор жеке және заңды тұлғалардан түскен ұсыныстарды келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және кандидаттардың ұсынған құжаттарын Қағидалардың осы тармағында көрсетілген қажетті талаптарға сәйкестігін тексереді.
Оператор мемлекеттік гранттар бағыттары бойынша олар мынадай талаптарға сәйкес келген кезде кандидаттардың тізімін қалыптастырады:
1) Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген бір немесе бірнеше салаларда кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесінің және әлеуметтік жобаларды іске асыруға қатысуда кемінде 2 (екі) жыл жұмыс тәжірибесінің болуы;
2) Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген мемлекеттік гранттар салаларының бірі бойынша кәсіптік білімінің болуы.
16. Оператор кандидатқа:
1) толық емес құжаттар топтамасын ұсынғанда;
2) құжаттарда қамтылған дәйексіз деректер анықталғанда;
3) кандидат осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмегенде, кандидат бойынша ұсынысты қараудан бас тарта алады.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген негіздер бойынша тізілімге енгізуден бас тарту сарапшы кандидатурасын ұсынған жеке және (немесе) заңды тұлғаға жіберіледі.
Құжаттардың толық топтамасы қайта ұсынылған жағдайда оператор осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес рәсімді жүргізеді.
18. Кандидат осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда оператор кандидатқа оператор платформасының базасында "Әлеуметтік жобаларды сараптау" білім беру модулінен өту қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
Кандидат 5 (бес) жұмыс күні ішінде білім беру модулінен өтеді.

3) прохождение кандидатом образовательного модуля "Экспертиза социальных проектов";
4) включение кандидата в реестр.
Реестр обновляется в течение года.
14. Для включения в реестр экспертов юридические и физические лица в течение календарного года направляют оператору следующий пакет документов:
1) официальное письмо (для юридических лиц) либо заявление в произвольной форме (для физических лиц);
2) сведения о кандидате для включения в реестр согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) рекомендательные письма, сертификаты (при наличии), копии документов об образовании или иных документов, подтверждающих квалификацию эксперта по направлению государственных грантов;
4) копию документов, подтверждающих опыт работы по одной или нескольким сферам, предусмотренным пунктом 1 статьи 5 Закона, и опыт участия в реализации социальных проектов не менее 2 (двух) лет;
5) согласие на сбор, обработку, распространение, в том числе на публикацию персональных данных согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
15. Оператор рассматривает предложения физических и юридических лиц в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления предложения и проверяет предоставленные документы кандидатов на соответствие необходимым требованиям, указанным в настоящем пункте Правил.
Оператор формирует список кандидатов по направлениям государственных грантов при соответствии их следующим требованиям:
1) наличие опыта работы не менее 5 лет по одному или нескольким сферам, предусмотренным пунктом 1 статьи 5 Закона и не менее 2 (двух) лет опыта участия в реализации социальных проектов;
2) наличие профессиональных знаний по одному из сфер государственных грантов, предусмотренных пунктом 1 статьи 5 Закона.
16. Оператор отказывает кандидату в рассмотрении предложения по кандидату при:
1) предоставлении неполного пакета документов;
2) обнаружении недостоверных данных, содержащихся в документах;
3) несоответствии кандидата требованиям указанных в пункте 15 настоящих Правил.
17. Отказ о включении в реестр по основаниям, установленных пунктом 16 настоящих Правил, направляется физическому и (или) юридическому лицу, предложившему кандидатуру эксперта.
При повторном предоставлении полного пакета документов оператор проводит процедуру в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил.
18. При соответствии кандидата требованиям, указанным в пункте 15 настоящих Правил оператор направляет уведомление кандидату о необходимости прохождения образовательного модуля "Экспертиза социальных проектов" на базе платформы оператора.
Кандидат проходит в течение 5 (пяти) рабочих дней образовательный модуль.

19. Кандидат "Әлеуметтік жобаларды сараптау" білім беру модулінен өтпеген жағдайда оператор кандидатқа тізілімге енгізуден бас тартады.
20. "Әлеуметтік жобаларды сараптау" білім беру модулінен сәтті өткен жағдайда оператор кандидатты сарапшылар тізіліміне енгізеді.
Оператор тізілімге енгізілген сарапшыға қызмет көрсету шартын жібереді.
Бір сарапшы Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген 3 (үштен) аспайтын салалар бойынша сарапшылар тізіліміне енгізіледі.
21. Сарапшыны тізілімнен шығару оператордың шешімі бойынша:
1) сарапшының сарапшылар тізілімінен шығару туралы өтініші бойынша;
2) үкіметтік емес ұйымдардың мемлекеттік грант алуға өтінімдерін бағалау кезінде мүдделер қақтығысының болу фактісі туралы расталған немесе оператор хабардар етілмеген жағдайда;
3) сарапшы қызмет көрсету шартының талаптарын бұзғанда жүзеге асырылады.
22. Конкурс сарапшыларының құрамын Оператор сарапшының өтініш берушілермен мүдделер қақтығысының бар-жоғын ескере отырып, Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген салалар бойынша қалыптастырады.
Оператор қорытынды жарияланған келесі күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде сарапшыларға конкурсқа жіберілген өтініш берушілердің тізімін және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес мүдделер қақтығысының бар-жоғы туралы хабарлама нысанын жібереді.
Өтініш берушімен мүдделер қақтығысы бар сарапшылар өтінімдерді қарауға жіберілмейді.
23. Сарапшы мүдделер қақтығысының бар-жоғы туралы хабарламаны алғаннан кейінгі келесі күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде операторға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес толтырылған нысанды жібереді.
Оператор сарапшылардан мүдделер қақтығысының жоқ екені туралы ақпарат алғаннан кейінгі келесі күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде сарапшылар құрамын бекітеді.
24. Сарапшылар қызметті 1 (бір) конкурс ішінде, оператор мен сарапшы арасында жасалған шарт негізінде жүзеге асырады.
25. Конкурстық комиссияны оператор мемлекеттік гранттар беру туралы шешім қабылдау үшін құрады.
Конкурстық комиссияның құрамы кемінде 5 мүшеден, оның ішінде мемлекеттік органдардың, оператордың, үкіметтік емес ұйымдардың және (немесе) өкілді органдардың өкілдерінен тұрады.
Конкурстық комиссияның құрамы тиісті мүдделі мемлекетік орган өкілінің міндетті қатысуымен мемлекеттік орган бөлген мемлекеттік грант бағыттарының әрбір тізбесі үшін жеке қалыптастырылады.
Конкурстық комиссияның мүшелері оның жұмысына қоғамдық негізде қатысады.
Конкурстық комиссияның төрағасын отырысқа қатысып отырған мүшелерінің арасынан оның құрамы сайлайды.

19. При не прохождении кандидатом образовательного модуля "Экспертиза социальных проектов" оператор отказывает кандидату во включении в реестр.
20. При успешном прохождении образовательного модуля "Экспертиза социальных проектов" оператор включает кандидата в реестр экспертов.
Оператор направляет включенному в реестр эксперту договор на оказание услуг.
Один эксперт включается в реестр экспертов не более чем по 3 (трем) сферам, предусмотренным пунктом 1 статьи 5 Закона.
21. Исключение эксперта из реестра осуществляется по решению оператора:
1) по заявлению эксперта на исключение из реестра экспертов;
2) подтверждения либо не уведомления оператора о факте наличия конфликта интересов при оценке заявки неправительственной организации на получение государственного гранта;
3) нарушение экспертом условий договора оказания услуг.
22. Состав экспертов конкурса формируется Оператором по сферам, предусмотренным пунктом 1 статьи 5 Закона, с учетом наличия либо отсутствия у эксперта конфликта интересов с заявителями.
Оператор в течение 1 (одного) рабочего дня со следующего дня опубликования заключения направляет экспертам список допущенных к конкурсу заявителей и форму уведомления о наличии либо об отсутствии конфликта интересов согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Эксперты, имеющие конфликт интересов с заявителем, не принимают участие в рассмотрении заявок.
23. Эксперт в течение 1 (одного) рабочего дня со следующего дня после получения уведомления о наличии либо об отсутствии конфликта интересов направляет оператору заполненную форму, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Оператор в течение 1 (одного) рабочего дня со следующего дня после получения от экспертов информации об отсутствии конфликта интересов утверждает состав экспертов.
24. Эксперты осуществляют деятельность в течение 1 (одного) конкурса, на основании заключенного договора между оператором и экспертом.
25. Конкурсная комиссия создается оператором для принятия решения о предоставлении государственных грантов.
Состав Конкурсной комиссии состоит из не менее 5 членов, в том числе представителей государственных органов, оператора, неправительственных организаций и (или) представительных органов.
Состав Конкурсной комиссии формируется отдельно для каждого перечня направлений государственного гранта, выделенного соответствующим государственным органом, с обязательным участием представителя заинтересованного государственного органа.
Члены Конкурсной комиссии принимают участие в его работе на общественных началах.
Председатель Конкурсной комиссии избирается составом на его заседании из числа присутствующих его членов.

26. Конкурстық комиссияның төрағасы:
1) Конкурстық комиссия отырысына жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Конкурстық комиссия отырысы барысында тәртіп пен әдеп нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
3) отырыстың хаттамасын өз қолымен куәландырады;
4) Конкурстық комиссияның шешімін қабылдау қорытындылары бойынша өтініш берушілердің қарсылықтарын қарау нәтижелері бойынша шешімдерді қарайды және өз қолымен куәландырады.
Конкурстық комиссияның мүшесі:
1) Конкурстық комиссияның отырыстарына қатысады;
2) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес өтінімдерді, сарапшылардың бағалау қорытындыларын, өтініш берушілерге қатысты оператордың ақпаратын қарайды;
3) өтінімдер мен өтініш берушілер туралы ақпаратты құпия сақтайды;
4) өз қызметін жүзеге асыру үшін барлық қажетті құжаттама мен мәліметтерді сұратады;
5) Конкурстық комиссияның шешімін қабылдау қорытындылары бойынша өтініш берушінің қарсылықтарын қарайды;
6) осы Қағидалардың және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын сақтайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы оператордың уәкілетті адамы болып табылады.
Конкурстық комиссияның хатшысы:
1) Конкурстық комиссия мүшелеріне сарапшылардың бағалау қорытындыларын және Конкурстық комиссияға жіберілген өтінімдер бойынша оператордың ақпаратын қоса алғанда, құжаттар топтамасын жібереді;
2) Конкурстық комиссия мүшелерін оны өткізгенге дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Конкурстық комиссия отырысының өткізілу уақыты, күні және орны туралы хабардар етеді; 3) Конкурстық комиссияның отырысын ұйымдастырады;
4) Конкурстық комиссияның хаттамасын жүргізеді;
5) Конкурстық комиссия төрағасының хаттамаға қол қоюын қамтамасыз етеді.
3-параграф. Конкурсты өткізу тәртібі
27. Конкурс мынадай:
1) оператордың интернет-ресурсында, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында конкурс туралы хабарландыруды жариялау;
2) әлеуетті өтініш берушілер үшін консультациялар өткізу;
3) оператордың үкіметтік емес ұйымдардан өтінімдер қабылдауы;
4) оператордың өтінімдерді осы Қағидаларға сәйкестігін қарауы;
5) конкурстық іріктеуді жүргізу;
6) оператордың интернет-ресурсында конкурс нәтижелері туралы хаттамадан үзінді-көшірмені орналастыру және мемлекеттік гранттың жеңімпазы болған үкіметтік емес ұйымдарға хабарлама жіберу кезеңдерінен тұрады.
28. Оператор үкіметтік емес ұйымдарға мемлекеттік гранттар беру үшін ақша қаражатын беру туралы мемлекеттік органдармен жасалған шарттардың негізінде осы Қағидаларға сәйкес қажетті рәсімдердің жүргізілуін қамтамасыз етеді
29. Оператор үкіметтік емес ұйымдарға мемлекеттік гранттар беру үшін ақша қаражатын беру туралы шарты жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында қазақ және орыс тілдерінде конкурс туралы хабарландыруды жариялайды.

26. Председатель Конкурсной комиссии:
1) осуществляет общее руководство заседанием Конкурсной комиссии;
2) обеспечивает соблюдение порядка и этических норм в ходе заседания Конкурсной комиссии;
3) заверяет своей подписью протокол заседания;
4) рассматривает и за своей подписью заверяет решения по результатам рассмотрения возражений заявителей по итогам принятия решения Конкурсной комиссии;
Член Конкурсной комиссии:
1) участвует в заседаниях Конкурсной комиссии;
2) рассматривает заявки, оценочные заключения экспертов, информацию оператора в отношении заявителей в соответствии с требованиями настоящих Правил;
3) сохраняет в тайне информацию о заявках и заявителях;
4) запрашивает всю необходимую документацию и сведения для осуществления своей деятельности;
5) рассматривает возражения заявителя по итогам принятия решения Конкурсной комиссии;
6) соблюдает требования настоящих Правил и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Секретарем Конкурсной комиссии является уполномоченное лицо оператора.
Секретарь Конкурсной комиссии:
1) направляет членам Конкурсной комиссии пакет документов, включая оценочные заключения экспертов и информацию от оператора по направленным на Конкурсную комиссию заявкам;
2) извещает членов Конкурсной комиссии о времени, дате и месте проведения заседания Конкурсной комиссии, в срок не позднее чем за 2 (два) рабочих дня до его проведения;
3) организует заседание Конкурсной комиссии;
4) ведет протокол Конкурсной комиссии;
5) обеспечивает подписание протокола председателем Конкурсной комиссии.
Параграф 3. Порядок проведения конкурса
27. Конкурс состоит из следующих этапов:
1) публикация объявления о конкурсе на интернет-ресурсе оператора, также в средствах массовой информации;
2) проведение консультаций для потенциальных заявителей;
3) прием заявок оператором от неправительственных организаций;
4) рассмотрение заявок оператором на соответствие настоящим Правилам;
5) проведение конкурсного отбора;
6) размещение выписки из протокола о результатах конкурса на интернет-ресурсе оператора и направление уведомления неправительственным организациям, ставших победителем государственного гранта.
28. Оператор обеспечивает проведение необходимых процедур в соответствии с настоящими Правилами на основании заключенного договора с государственными органами о передаче денежных средств для предоставления государственных грантов неправительственным организациям.
29. Оператор на своем интернет-ресурсе, также в средствах массовой информации публикует объявление о конкурсе на казахском и русском языках в течение 2 (двух) рабочих дней с даты заключения договора о передаче денежных средств для предоставления государственных грантов неправительственным организациям.

30. Қысқа мерзімді гранттар беру ерекшеліктері осы тараудың 4-параграфында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Орта мерзімді және ұзақ мерзімді гранттар беру ерекшеліктері осы тараудың 5-параграфында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
31. Грант бағыты бойынша конкурс мынадай негіздердің бірі бойынша:
1) конкурсқа қатысуға ұсынылған өтінімдер болмаса;
2) өтінімдердің бірде-біреуі конкурсқа қатысуға жіберілмесе;
3) егер қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді гранттың бағыты бойынша бағалауға ұсынылған өтінімдердің бірде-біреуі конкурс сарапшыларының бағалау қорытындыларының нәтижелері бойынша ең жоғары жиынтық балл санының 50 (елу) пайызынан артық жинамаса, өтпеді деп танылады.
Гранттар бағыты бойынша конкурс өтпеді деп танылған жағдайда оператор өзінің интернет-ресурсында 2 (екі) жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде конкурс туралы хабарландыруды қайта жариялайды.
32. Конкурстық комиссияның шешімі конкурстық комиссияның отырысында қарапайым көпшілік дауыспен дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған кезде түпкілікті шешімді конкурстық комиссияның төрағасы қабылдайды.
Конкурстық комиссияның отырысы оның мүшелерінің 50 (елу) пайыздан астамы қатысқан жағдайда заңды болып саналады.
Конкурстық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және оператор үшін міндетті болып табылады.
Конкурстық комиссияның хаттамасы жеңімпаз туралы, сондай-ақ екінші орынды алған өтініш беруші туралы мәліметтерді қамтиды.
Оператор Конкурстық комиссия шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оператордың интернет-ресурсында хаттамадан үзінді-көшірмені орналастырады.
33. Өтініш беруші оператор хаттамадан үзінді-көшірмені орналастырған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оператордың электрондық мекенжайына Конкурстық комиссияның шешіміне жазбаша нысанда қарсылық береді.
Оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның отырысына дейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Конкурстық комиссияның қарауына жіберілетін ақпаратты дайындайды.
34. Конкурстық комиссия мынадай:
1) конкурстық комиссияның шешімін өзгеріссіз қалдыру;
2) өтініш берушінің негізделген қарсылықтарын ескере отырып, Конкурстық комиссияның шешіміне өзгерістер енгізу шешімдерінің бірін қабылдайды.
Оператор Конкурс комиссиясының төрағасы қол қойған хаттаманы алған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
1) хаттамадан үзінді-көшірмені өзінің интернет-ресурсында орналастырады;
2) ұсынылған қарсылыққа өтініш берушіге тиісті хабарлама жібереді.
Қағидалардың 33-тармағының бірінші абзацында көзделген шағымдану мерзімдері өткеннен кейін Конкурстық комиссияның шешімдері қайта қаралуға жатпайды.

30. Особенности предоставления краткосрочных грантов осуществляются в порядке, определенном параграфом 4 настоящей главы.
Особенности предоставления среднесрочных и долгосрочных грантов осуществляются в порядке, определенном параграфом 5 настоящей главы.
31. Конкурс по направлению гранта, признается несостоявшимся по одному из следующих оснований:
1) отсутствие представленных заявок на участие в конкурсе;
2) к участию в конкурсе не допущена ни одна из заявок;
3) если ни одна из представленных на оценку заявок по направлению краткосрочного, среднесрочного и долгосрочного гранта не набрала более 50 (пятидесяти) процентов от максимального итогового количества баллов по результатам оценочных заключений экспертов конкурса.
При признании конкурса по направлению грантов несостоявшимся оператор в течение 2 (двух) рабочих дней на своем интернет-ресурсе повторно публикует объявление о конкурсе на казахском и русском языках.
32. Решение Конкурсной комиссии принимается на заседании Конкурсной комиссии голосованием простым большинством голосов. При равенстве голосов, окончательное решение принимает председатель Конкурсной комиссии.
Заседание Конкурсной комиссии считается правомочным при условии присутствия более 50 (пятидесяти) процентов ее членов ее членов.
Решение Конкурсной комиссии оформляется протоколом и является обязательным для оператора.
Протокол Конкурсной комиссии содержит сведения о победителе, а также о заявителе, занявшим второе место.
Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения Конкурсной комиссии размещает выписку из протокола на интернет-ресурсе оператора.
33. Заявитель предоставляет в письменной форме возражение к решению Конкурсной комиссии на электронный адрес оператора в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня размещения оператором выписки из протокола.
Оператор в течение 3 (трех) рабочих дней готовит информацию, которая направляется на рассмотрение Конкурсной комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней до его заседания.
34. Конкурсная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) оставить решение Конкурсной комиссии без изменений;
2) внести изменения в решение Конкурсной комиссии, с учетом обоснованных возражений заявителя.
Оператор в течение 1 (одного) рабочего дня последующего с даты получения, подписанного председателем Конкурсной комиссии протокола:
1) размещает выписку из протокола на своем интернет-ресурсе;
2) направляет заявителю соответствующее уведомление на предоставленное возражение.
Решения Конкурсной комиссии по истечению сроков обжалования, предусмотренных первым абзацем 33 пункта Правил, пересмотру не подлежат.

35. Конкурс қорытындыларына шағымдану мерзімдері өткеннен кейін немесе конкурс қорытындыларына шағымдану нәтижелері бойынша Конкурстық комиссияның шешімі қабылданғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде оператор әлеуетті грант алушы алған кезден бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде оған қол қоюға жататын әлеуетті грант алушыларға мемлекеттік грант беру туралы шарт жасасу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
36. Мемлекеттік грантты беру туралы шартқа мемлекеттік грантты қаржыландыру шарттары, аралық және қорытынды есептердің нысандары, мониторинг жүргізу үшін растайтын құжаттарға қойылатын талаптар, конкурс талаптарына сәйкес өтініш беруші ұсынған әлеуметтік жобаны іске асыру жөніндегі шығындардың егжей-тегжейлі жоспары мен сметасы енгізіледі.
Мемлекеттік грант беру туралы шарт жасасу үшін әлеуетті грант алушы екінші деңгейдегі банктегі банктік шот туралы анықтаманың көшірмесін ұсынады.
37. Егер мемлекеттік грант беру туралы шарт осы Қағидаларда белгіленген мерзімде әлеуетті грант алушының кінәсінен жасалмаған кезде, оператор шарттың жобасын хаттамаға сәйкес жеңімпаздан кейінгі екінші орында тұрған өтініш берушіге жібереді.
38. Жеңімпаздан кейінгі өтініш беруші болмаған жағдайда оператор конкурсты қайта өткізу туралы шешім қабылдайды.
4-параграф. Қысқа мерзімді гранттар беру тәртібі
39. Қысқа мерзімді гранттарды беруге өтінімдерді қабылдау мерзімі оператор конкурс туралы хабарландыруды жариялағаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Конкурсқа қатысу үшін өтініш беруші қабылдау аяқталған күннен және уақыттан кешіктірмей Операторға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес құрылтай құжаттарын (Жарғы, оған барлық өзгерістер мен толықтырулармен, құрылтай шарты (болған жағдайда) және өтініш берушінің уәкілетті органының бірінші басшыны тағайындау туралы) қоса бере отырып, қазақ немесе орыс тілдерінде өтінім енгізеді.
Өтініш берушінің қолымен куәландырылған өтінімдер оператордың хабарландыруында көрсетілген электрондық мекенжайға пошта байланысы арқылы немесе қолма-қол не веб-портал арқылы беру тәсіліне байланысты қағаз немесе электрондық тасығышта ұсынылады.
Оператор хабарландыруда көрсетілген мерзімнен кейін алынған өтінімдерді қарамайды.
40. Өтінім мемлекеттік орган бекітетін үкіметтік емес ұйымдар үшін мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесі және осы Қағидалардың талаптары негізінде қалыптастырылады.
Ұсынылатын әлеуметтік жоба шығыстарының сметасы әлеуметтік жобаны іске асыруға тікелей байланысты шығындардан және өтінімде көрсетілген жоспарланған іс-шаралардан қалыптастырылады.

35. После истечения сроков обжалования итогов конкурса или после принятия решения Конкурсной комиссии по результатам обжалования итогов конкурса в течение 2 (двух) рабочих дней оператор направляет потенциальным грантополучателям уведомление о необходимости заключения договора о предоставлении государственного гранта, который подлежит подписанию в течение 7 (семи) рабочих дней с момента его получения потенциальным грантополучателем.
36. В договор о предоставлении государственного гранта включаются условия финансирования государственного гранта, формы промежуточных и итоговых отчетов, требования к подтверждающим документам для проведения мониторинга, детальный план и смета расходов по реализации социального проекта, предложенные заявителем в соответствии с условиями конкурса.
Для заключения договора о предоставлении государственного гранта потенциальный грантополучатель предоставляет копию справки о банковском счете в банке второго уровня.
37. При не заключении договора о предоставлении государственного гранта по вине потенциального грантополучателя в сроки, установленные в настоящих Правилах, оператор направляет проект договора следующему за победителем заявителю, занявшим второе место согласно протоколу.
38. При отсутствии следующего за победителем заявителя, оператор принимает решение о повторном проведении конкурса.
Параграф 4. Порядок предоставления краткосрочных грантов
39. Срок приема заявок для предоставления краткосрочных грантов составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней после публикации объявления о конкурсе оператором.
Для участия в конкурсе заявитель не позднее даты и времени окончания приема вносит оператору заявку на казахском или русском языках согласно приложению 7 к настоящим Правилам с приложением учредительных документов (устав со всеми изменениями и дополнениями к нему, учредительный договор (при наличии) и решение уполномоченного органа заявителя о назначении первого руководителя).
Заверенные подписью заявителя заявки подаются посредством почтовой связи на электронный адрес, указанный в объявлении оператора или нарочно, или через веб портал на бумажном или электронном носителе в зависимости от способа подачи.
Заявки, полученные позже указанного срока в объявлении, не подлежат рассмотрению оператором.
40. Заявка формируется на основании перечня направлений государственных грантов для неправительственных организаций, утверждаемых государственным органом, и требованиям настоящих Правил.
Смета расходов предлагаемого социального проекта формируется из затрат, непосредственно связанных с реализацией социального проекта и планируемых мероприятий, указанных в заявке.

41. Оператор өтінімдерді қабылдау аяқталғаннан кейінгі күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде оларды осы Қағидаларда көзделген талаптарға және мемлекеттік гранттар бағыттарының бекітілген тізбесіне сәйкестігін қарайды.
Оператор өтінімдерді қарау нәтижесі бойынша қорытынды дайындайды және оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
Қорытындыда келіп түскен өтінімдердің жалпы саны, сараптамалық бағалауға өткен өтінімдердің саны туралы ақпарат және өтініш берушілер бөлінісінде жіберілмеген өтінімдер туралы ақпарат қамтылады.
42. Оператор мынадай жағдайларда:
1) өтінім осы Қағидалардың 39 және 40-тармақтарының талаптарына, оның ішінде осы Қағидалардың № 7 қосымшасына сәйкес өтінім нысанына қойылатын талаптарға, материалдық-техникалық қамтамасыз ету және институционалдық дамытуға арналған шығыстардың мөлшеріне, ұсынылған құжаттардың толықтығына және өтініш берушінің қолының болуына сәйкес келмеген;
2) өтінім мемлекеттік гранттар бағыттарының бекітілген тізбесіне, оның ішінде нысаналы индикаторға, күтілетін нәтижелерге, іске асыру мерзімі мен аумағына сәйкес келмесе сондай-ақ, грантты қаржыландыру мөлшерін арттырса;
3) үкіметтік емес ұйымның құрылтай құжаттарының мемлекеттік грант бағытына сәйкес келмеуі;
4) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 51 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13355 болып тіркелген) бекітілген Үкіметтік емес ұйымдар өз қызметтері туралы мәліметтерді ұсыну және олар туралы дерекқорды қалыптастыру қағидаларына сәйкес тәртіпте үкіметтік емес ұйымдардың дерекқорында үкіметтік емес ұйым туралы мәліметтер болмаған;
5) егер үкіметтік емес ұйым тарату процесінде болған;
6) егер үкіметтік емес ұйым банкрот деп танылса;
7) егер үкіметтік емес ұйымның атқарушылық іс жүргізу бойынша берешегі болса;
8) егер үкіметтік емес ұйым мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімінде тұрған;
9) егер үкіметтік емес ұйымның мүлкіне тыйым салынған;
10) егер үкіметтік емес ұйымның экономикалық қызметі тоқтатылған;
11) егер үкіметтік емес ұйымның басшылары, құрылтайшылары мемлекеттік органның және (немесе) оператордың уәкілетті адамдарының жұбайы (зайыбы), жақын туыстары, жекжаттары болған;
12) егер үкіметтік емес ұйымның басшылары, құрылтайшылары террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізіміне, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген;

41. Оператор в течение 7 (семи) рабочих дней со следующего дня после окончания приема заявок рассматривает их на соответствие требованиям, предусмотренным настоящими Правилами, и утвержденному перечню направлений государственных грантов.
Оператор по итогам рассмотрения заявок готовит заключение и размещает его на своем официальном интернет-ресурсе.
Заключение содержит информацию об общем количестве поступивших заявок, количестве заявок, прошедших на экспертную оценку и информацию о не допущенных заявках в разрезе заявителей.
42. Оператор отказывает в участии в конкурсе и направляет заявителю соответствующее уведомление в следующих случаях:
1) несоответствия заявки требованиям пунктов 39 и 40 настоящих Правил, в том числе касательно требований к форме заявки согласно приложению 7 настоящих Правил, размеру расходов на материально-технического обеспечение и институциональное развитие, полноты представленных документов и наличию подписи заявителя;
2) несоответствия заявки утвержденному перечню направлений государственных грантов, в том числе целевому индикатору, ожидаемым результатам, сроку и территории реализации, а также превышения объема финансирования гранта;
3) несоответствие учредительных документов неправительственной организации направлению государственного гранта;
4) отсутствия сведений о неправительственной организации в Базе данных неправительственных организаций, в порядке, согласно Правилам предоставления сведений о своей деятельности неправительственными организациями и формирования Базы данных о них, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 51 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13355);
5) если неправительственная организация находится в процессе ликвидации;
6) если неправительственная организация признана банкротом;
7) если у неправительственной организации имеются задолженности по исполнительному производству;
8) если неправительственная организация состоит в реестре недобросовестных участников государственных закупок;
9) если на имущество неправительственной организации наложен арест;
10) если у неправительственной организации экономическая деятельность приостановлена;
11) если у неправительственной организации руководители, учредители которых являются супругом (супругой), близкими родственниками, свойственниками уполномоченных лиц государственного органа и (или) оператора;
12) если у неправительственной организации руководители, учредители включены в список лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.

13) егер үкіметтік емес ұйымның оператор алдында ағымдағы берешегі бар болса конкурсқа қатыстырудан бас тартады және өтініш берушіге тиісті хабарлама жібереді.
43. Өтінімдердің осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеру қорытындылары бойынша оператор конкурсқа қатысуға жіберілген өтінімдерді сараптамалық бағалауға жібереді.
44. Конкурсқа қатысуға жіберілген үкіметтік емес ұйымдардың өтінімдерін бағалауды сарапшылар жүзеге асырады.
Өтінімдерді алғаннан кейін сарапшылар оларды осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген өтінімдерді бағалаудың мынадай:
1) өтінім берушінің ақпараттық ашықтығы;
2) жобаны іске асыру тәсілдерінің инновациялығы;
3) жобаның логикалық жүйелілігі мен жүзеге асырылуы, сондай-ақ жоба іс-шараларының оның мақсаттарына, міндеттеріне және күтілетін нәтижелеріне сәйкестігі;
4) жоба шығыстары сметасының негізділігі, сондай-ақ жоспарланған шығындардың барабарлығы;
5) жобаның әлеуметтік әсері өлшемшарттарына сәйкес бағалайды.
45. Сарапшылар оператордан сараптамалық бағалауға өтінімдер келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей операторға толтырылған және қол қойылған бағалау қорытындысын ұсынады.
Республикалық бюджет қаражатынан мемлекеттік гранттар бойынша конкурс өткізілген жағдайда әрбір өтінімді кемінде 5 (бес) сарапшы қарайды.
Жергілікті бюджет қаражатынан мемлекеттік гранттар бойынша конкурс өткізілген жағдайда әрбір өтінімді кемінде 3 (үш) сарапшы қарайды.
Сарапшылар өз қызметін конкурс сарапшыларының құрамымен танысу құқығынсыз дербес жүзеге асырады.
46. Бағалау қорытындыларын алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оператор жиынтық бағаларды қалыптастырады.
Сарапшылардың бағалау қорытындыларының нәтижесі бойынша ең жоғары жиынтық балл санының 50 (елу) пайызынан астам жинаған өтінімдер Конкурстық комиссияның қарауына жіберіледі.
47. Конкурстық комиссияның хатшысы отырыс өткізілетін күнге дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Конкурстық комиссия мүшелерін хабардар етеді және сарапшылардың бағалау қорытындылары мен Конкурстық комиссияға өткен өтінімдер бойынша оператордың ақпаратын қоса алғанда, құжаттар топтамасын жібереді.
48. Шешім Конкурстық комиссияның отырысында қарапайым көпшіліктің дауыс беруі арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда соңғы шешімді Конкурстық комиссияның төрағасы қабылдайды.
Конкурстық комиссияның отырысы оның мүшелерінің 50 (елу) пайызынан астамы қатысқан жағдайда заңды болып саналады.
Конкурстық комиссияның хаттамасы жеңімпаз туралы, сондай-ақ екінші орынды алған өтініш беруші туралы мәліметтерді қамтиды.

13) если у неправительственной организации имеется текущая задолженность перед оператором.
43. По итогам завершения процедуры проверки заявок на соответствие требованиям настоящих Правил оператор направляет допущенные к участию в конкурсе заявки на экспертную оценку.
44. Оценка допущенных на участие в конкурсе заявок неправительственных организаций осуществляется экспертами.
После получения заявок эксперты оценивают их согласно критериям оценки заявок, указанным в приложении 8 к настоящим Правилам:
1) информационная открытость заявителя;
2) инновационность подходов реализации проекта;
3) логическая последовательность и осуществимость проекта, а также соответствие мероприятий проекта его целям, задачам и ожидаемым результатам;
4) обоснованность сметы расходов проекта, а также адекватность планируемых затрат;
5) социальное воздействие проекта.
45. Эксперты предоставляют оператору заполненное и подписанное оценочное заключение не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления заявок на экспертную оценку от оператора.
При проведении конкурса по государственным грантам из средств республиканского бюджета каждая заявка рассматривается не менее 5 (пятью) экспертами.
При проведении конкурса по государственным грантам из средств местного бюджета каждая заявка рассматривается не менее 3 (тремя) экспертами.
Эксперты осуществляют свою деятельность самостоятельно, без права ознакомления с составом экспертов конкурса.
46. В течение 1 (одного) рабочего дня, следующего после получения оценочных заключений оператор формирует сводные оценки.
По итогам оценочных заключений экспертов заявки, набравшие более 50 (пятидесяти) процентов от максимального итогового количества баллов, направляются на рассмотрение Конкурсной комиссии.
47. Секретарь Конкурсной комиссии не позднее 3 (трех) рабочих дней до даты проведения заседания уведомляет членов Конкурсной комиссии и направляет пакет документов, включая оценочные заключения экспертов и информацию от оператора по прошедшим на Конкурсную комиссию заявкам.
48. Решение принимается на заседании Конкурсной комиссии голосованием простым большинством голосов. При равенстве голосов, окончательное решение принимает председатель Конкурсной комиссии.
Заседание Конкурсной комиссии считается правомочным при условии присутствия более 50 (пятидесяти) процентов ее членов.
Протокол Конкурсной комиссии содержит сведения о победителе, а также о заявителе, занявшим второе место.

49. Күн тәртібіне қарауға енгізілген мәселеге қатысты Конкурстық комиссия мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, ол бұл туралы Конкурстық комиссияның төрағасын хабардар етеді.
Конкурстық комиссияның мұндай мүшесі көрсетілген мәселе бойынша дауыс беруге қатыспайды.
50. Конкурстық комиссияның шешімі оны өткізген күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді, оған отырыста төрағалық етуші қол қояды.
51. Конкурстық комиссия мен оператор қызметінің кейінгі рәсімдері осы Қағидалардың 32-38-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
5-параграф. Орта мерзімді және ұзақ мерзімді гранттар беру тәртібі
52. Орта мерзімді және ұзақ мерзімді гранттарды беруге өтінімдерді қабылдау мерзімі оператор конкурс туралы хабарландыруды жариялаған кезден бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
Өтініш берушінің қолымен куәландырылған өтінімдер оператордың хабарландыруында көрсетілген электрондық мекенжайға пошта байланысы арқылы немесе қолма-қол не веб-портал арқылы беру тәсіліне байланысты қағаз немесе электрондық тасығышта беріледі.
Хабарландыруда көрсетілген мерзімнен кейін алынған өтінімдер Оператордың қарауына жатпайды.
53. Конкурсқа қатысу үшін өтінім беруші қабылдау аяқталатын күні және уақытынан кешіктірмей операторға мына құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде өтінім енгізеді:
орта мерзімді және ұзақ мерзімді гранттар үшін:
1) құрылтай құжаттарының көшірмелері (Жарғы, оған барлық өзгерістер және толықтырулармен, құрылтай шарты (болған жағдайда) және өтініш берушінің уәкілетті органының бірінші басшыны тағайындау туралы шешімі);
2) ұсынылатын әлеуметтік жобаға қатысуды растайтын құжаттардың көшірмелері (хат және (немесе) меморандум және (немесе) шарт) қоса берілген әріптестердің тізбесі (болған жағдайда);
3) өтініш берушінің мемлекеттік гранттар бағыты бойынша әлеуметтік жобаларды іске асырудағы жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар (шарттардың және көрсетілген қызметтер актілерінің электрондық көшірмелері. Әлеуметтік жобалар шетелдік көздер есебінен іске асырылған жағдайда, сондай-ақ гранттар оператор арқылы іске асырылған жағдайда – шарттардың және өзге де құжаттардың көшірмелері (оператор арқылы гранттар іске асырған жағдайда салыстыру актісі) (болған жағдайда);
4) ұзақтығы 3 минуттан аспайтын жобаның бейне-таныстырылымына сілтеме.
ұзақ мерзімді гранттар үшін қосымша:
5) өтініш берушінің жеке салымы немесе әлеуметтік жобаны қаржыландырудың басқа көздері болған кезде растайтын құжаттар (болған жағдайда);

49. При возникновении у члена Конкурсной комиссии конфликта интересов в отношении вопроса, рассмотрение которого включено в повестку дня, он уведомляет об этом председателя Конкурсной комиссии.
Такой член Конкурсной комиссии не принимает участия в голосовании по указанному вопросу.
50. Решение Конкурсной комиссии оформляется протоколом в течение 2 (двух) рабочих дней после даты его проведения, который подписывается председательствующим на заседании.
51. Последующие процедуры деятельности Конкурсной комиссии и оператора осуществляются в соответствии с пунктами 32-38 настоящих Правил.
Параграф 5. Порядок предоставления среднесрочных и долгосрочных грантов
52. Срок приема заявок для предоставления среднесрочных и долгосрочных грантов составляет 20 (двадцать) рабочих дней с момента публикации объявления о конкурсе оператором.
Заверенные подписью заявителя заявки подаются посредством почтовой связи на электронный адрес, указанный в объявлении оператора или нарочно, или через веб портал на бумажном или электронном носителе в зависимости от способа подачи.
Заявки, полученные позже указанного срока в объявлении, не подлежат рассмотрению Оператором.
53. Для участия в конкурсе заявитель не позднее даты и времени окончания приема заявок вносит оператору заявку на казахском или русском языках согласно форме приложения 9 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
для среднесрочных и долгосрочных грантов:
1) копии учредительных документов (устав со всеми изменениями и дополнениями к нему, учредительный договор (при наличии) и решение уполномоченного органа заявителя о назначении первого руководителя);
2) перечень партнеров с приложением копий подтверждающих документов участия в предлагаемом социальном проекте (письмо, и (или) меморандум, и (или) договор) (при наличии);
3) документы, подтверждающие опыт работы заявителя по реализации социальных проектов по направлению государственных грантов (электронные копии договоров и актов оказанных услуг. При реализации социальных проектов за счет иностранных источников, а также реализации грантов через оператора - копии договоров и иных документов (акт сверки в случае реализации грантов через оператора) (при наличии);
4) ссылка на видео-презентацию проекта продолжительностью не более 3 минут.
для долгосрочных грантов дополнительно:
5) документ, подтверждающий наличие собственного вклада заявителя или других источников финансирования социального проекта (при наличии);

6) ұзақ мерзімді гранттарды іске асыру үшін қажетті материалдық-техникалық базаның болуын растайтын құжаттар (ұзақ мерзімді гранттарды іске асыру үшін материалдық-техникалық база меншікті немесе жалға берілетін жылжымайтын мүлік, жабдық, материалдық емес активтер болып табылады).
54. Өтінім мемлекеттік орган бекітетін үкіметтік емес ұйымдар үшін мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесі және осы Қағидалардың талаптары негізінде қалыптастырылады.
Ұсынылатын әлеуметтік жобаның шығыстар сметасы әлеуметтік жобаны іске асыруға және өтінімде көрсетілген жоспарланған іс-шараларға тікелей байланысты шығындардан әр жылға жеке қалыптастырылады.
Ұсынылатын әлеуметтік жоба шығыстарының сметасы әлеуметтік жобаны іске асыруға тікелей байланысты шығындардан және жеке өтінімде көрсетілген жоспарланған іс-шаралардан қалыптастырылады.
55. Оператор өтінімдерді қабылдау аяқталғаннан кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды осы Қағидаларда көзделген талаптарға және мемлекеттік гранттар бағыттарының бекітілген тізбесіне сәйкестігін қарайды.
Оператор мынадай жағдайларда:
1) өтінімдер осы Қағидалардың 52 және 53-тармақтарының талаптарына, оның ішінде осы Қағидалардың № 9 қосымшасына сәйкес нысанға қойылатын талаптарға, материалдық-техникалық қамтамасыз етуге және институционалдық дамытуға арналған шығыстардың мөлшеріне, ұсынылған құжаттардың толықтығына және өтініш берушінің қолының болуына сәйкес келмеген;
2) өтінім мемлекеттік гранттар бағыттарының бекітілген тізбесіне, оның ішінде нысаналы индикаторға, күтілетін нәтижелерге, іске асыру мерзімі мен аумағына, грантты қаржыландыру көлеміне, сондай-ақ ұзақ мерзімді гранттар кезінде материалдық-техникалық базаға қойылатын талаптарға сәйкес келмеген;
3) үкіметтік емес ұйымның құрылтай құжаттарының мемлекеттік грант бағытына сәйкес келмеуі;
4) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 51 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13355 болып тіркелген) бекітілген Үкіметтік емес ұйымдар өз қызметтері туралы мәліметтерді ұсыну және олар туралы дерекқорды қалыптастыру қағидаларына сәйкес тәртіпте үкіметтік емес ұйымдардың дерекқорында үкіметтік емес ұйым туралы мәліметтер болмаған;
5) егер үкіметтік емес ұйым тарату процесінде болған;
6) егер үкіметтік емес ұйым банкрот деп танылса;
7) егер үкіметтік емес ұйымның атқарушылық іс жүргізу бойынша берешегі болса;
8) егер үкіметтік емес ұйым мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тізілімінде тұрған;
9) егер үкіметтік емес ұйымның мүлкіне тыйым салынған;

6) документы, подтверждающие наличие необходимой материально-технической базы для реализации долгосрочных грантов (материально-технической базой для реализации долгосрочных грантов является собственное или арендуемое недвижимое имущество, оборудование, нематериальные активы).
54. Заявка формируется на основании перечня направлений государственных грантов для неправительственных организаций, утверждаемых государственным органом, и требованиям настоящих Правил.
Смета расходов предлагаемого социального проекта формируется на каждый год отдельно из затрат, непосредственно связанных с реализацией социального проекта и планируемых мероприятий, указанных в заявке.
55. Оператор, в течение 10 (десяти) рабочих дней со следующего дня после окончания приема заявок рассматривает их на соответствие требованиям, предусмотренным настоящими Правилами, и утвержденному перечню направлений государственных грантов.
Оператор отказывает в участии в конкурсе и направляет заявителю соответствующее уведомление в следующих случаях:
1) несоответствия заявки требованиям пунктов 52 и 53 настоящих Правил, в том числе касательно требований к форме согласно приложению 9 настоящих Правил, размеру расходов на материально-техническое обеспечение и институциональное развитие, полноты представленных документов и наличию подписи заявителя;
2) несоответствия заявки утвержденному перечню направлений государственных грантов, в том числе целевому индикатору, ожидаемым результатам, сроку и территории реализации, объему финансирования гранта, а также при долгосрочных грантах требованиям к материально-технической базе;
3) несоответствие учредительных документов неправительственной организации направлению государственного гранта;
4) отсутствия сведений о неправительственной организации в Базе данных неправительственных организаций, в порядке, согласно Правилам предоставления сведений о своей деятельности неправительственными организациями и формирования Базы данных о них, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 51 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13355);
5) если неправительственная организация находится в процессе ликвидации;
6) если неправительственная организация признана банкротом;
7) если у неправительственной организации имеются задолженности по исполнительному производству;
8) если неправительственная организация состоит в реестре недобросовестных участников государственных закупок;
9) если на имущество неправительственной организации наложен арест;

10) егер үкіметтік емес ұйымның экономикалық қызметі тоқтатылған;
11) егер үкіметтік емес ұйымның басшылары, құрылтайшылары мемлекеттік органның және (немесе) оператордың уәкілетті адамдарының жұбайы (зайыбы), жақын туыстары, жекжаттары болған;
12) егер үкіметтік емес ұйымның басшылары, құрылтайшылары террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізіміне, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілген;
13) егер үкіметтік емес ұйымның оператор алдында ағымдағы берешегі бар болса конкурсқа қатыстырудан бас тартады және өтініш берушіге тиісті хабарлама жібереді.
56. Оператор өтінімдерді қарау нәтижелері бойынша қорытынды дайындайды және оны өзінің ресми интернет-ресурсына орналастырады.
Қорытынды келіп түскен өтінімдердің жалпы саны, сараптамалық бағалауға өткен өтінімдердің саны және өтініш берушілер бөлінісінде қабылданбаған және жіберілмеген өтінімдер туралы ақпаратты қамтиды.
57. Өтінімдерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеру рәсімдерін аяқтау қорытындылары бойынша оператор сарапшыларға конкурсқа қатысуға жіберілген өтінімдерді бағалауға жібереді.
58. Сарапшылар конкурсқа қатысуға жіберілген үкіметтік емес ұйымдардың өтінімдерін бағалауды жүзеге асырады.
Өтінімдерді алғаннан кейін сарапшылар оларды осы Қағидаларға 10-қосымшада көрсетілген өтінімдерді бағалау өлшемшарттарына сәйкес бағалайды:
1) өтінім берушінің ақпараттық ашықтығы;
2) өтінім берушінің мемлекеттік грант бағыты бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы;
3) жоспарланған қызметке жобалау командасының тәжірибесі мен құзыреттерінің сәйкестігі;
4) жобаны іске асыру тәсілдерінің инновациялығы;
5) жобаның логикалық жүйелілігі мен жүзеге асырылуы, сондай-ақ жоба іс-шараларының оның мақсаттарына, міндеттеріне және күтілетін нәтижелеріне сәйкестігі;
6) жобаны іске асыру ауқымы;
7) жоба шығыстары сметасының негізділігі, сондай-ақ жоспарланған шығындардың барабарлығы;
8) жобаның әлеуметтік әсері;
ұзақ мерзімді гранттар бойынша:
9) ұйымның өз үлесі және жобаны іске асыруға тартылатын қосымша ресурстар, оны одан әрі дамыту перспективалары өлшемшарты бойынша қосымша бағаланады.
59. Сарапшылар операторға толтырылған және қол қойылған бағалау қорытындысын оператордан сараптамалық бағалауға өтінімдер келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Республикалық бюджет қаражатынан мемлекеттік гранттар бойынша конкурс өткізілген жағдайда әрбір өтінімді кемінде 5 (бес) сарапшы қарайды.
Жергілікті бюджет қаражатынан мемлекеттік гранттар бойынша конкурс өткізілген жағдайда әрбір өтінімді кемінде 3 (үш) сарапшы қарайды.
Сарапшылар өз қызметін конкурс сарапшыларының құрамымен танысу құқығынсыз, дербес жүзеге асырады.

10) если у неправительственной организации экономическая деятельность приостановлена;
11) если у неправительственной организации руководители, учредители которых являются супругом (супругой), близкими родственниками, свойственниками уполномоченных лиц государственного органа и (или) оператора;
12) если у неправительственной организации руководители, учредители включены в список лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма;
13) если у неправительственной организации имеется текущая задолженность перед оператором.
56. Оператор по итогам рассмотрения заявок готовит заключение и размещает его на своем официальном интернет-ресурсе.
Заключение содержит информацию об общем количестве поступивших заявок, количестве заявок, прошедших на экспертную оценку и о не допущенных заявках в разрезе заявителей.
57. По итогам завершения процедуры проверки заявок на соответствие требованиям настоящих Правил оператор направляет допущенные к участию в конкурсе заявки на оценку экспертам.
58. Оценка допущенных на участие в конкурсе заявок неправительственных организаций осуществляется экспертами.
После получения заявок эксперты оценивают их согласно критериям оценки заявок, указанным в приложении 10 к настоящим Правилам:
1) информационная открытость заявителя;
2) наличие опыта работы заявителя по направлению государственного гранта;
3) соответствие опыта и компетенций проектной команды планируемой деятельности;
4) инновационность подходов реализации проекта;
5) логическая последовательность и осуществимость проекта, а также соответствие мероприятий проекта его целям, задачам и ожидаемым результатам;
6) масштаб реализации проекта;
7) обоснованность сметы расходов проекта, а также адекватность планируемых затрат;
8) социальное воздействие проекта;
по долгосрочным грантам дополнительно оцениваются по следующему критерию:
9) собственный вклад организации и дополнительные ресурсы, привлекаемые на реализацию проекта, перспективы его дальнейшего развития.
59. Эксперты предоставляют оператору заполненное и подписанное оценочное заключение не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления заявок на экспертную оценку от оператора.
При проведении конкурса по государственным грантам из средств республиканского бюджета каждая заявка рассматривается не менее 5 (пятью) экспертами.
При проведении конкурса по государственным грантам из средств местного бюджета каждая заявка рассматривается не менее 3 (тремя) экспертами.
Эксперты осуществляют свою деятельность самостоятельно, без права ознакомления с составом экспертов конкурса.

60. Бағалау қорытындыларын алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оператор жиынтық бағаларды қалыптастырады.
Сарапшылардың бағалау қорытындыларының нәтижесі бойынша Конкурстық комиссияның қарауына ең жоғары қорытынды балл санының 50 (елу) пайызынан астам жинаған өтінімдер жіберіледі.
61. Конкурстық комиссияның хатшысы отырыс өткізілетін күнге дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Конкурстық комиссия мүшелерін хабардар етеді және сарапшылардың бағалау қорытындылары мен Конкурстық комиссияға өткен өтінімдер бойынша оператордың ақпаратын қоса отырып, құжаттар топтамасын жібереді.
62. Шешім Конкурстық комиссияның отырысында қарапайым көпшілік дауыс берумен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, соңғы шешімді Конкурстық комиссияның төрағасы қабылдайды.
Конкурстық комиссияның отырысы оның мүшелерінің 50 (елу) пайызынан астам қатысқан жағдайда заңды болып саналады.
Конкурстық комиссияның хаттамасы жеңімпаз туралы, сондай-ақ екінші орынды алған өтініш беруші туралы мәліметтерді қамтиды.
63. Қарауы күн тәртібіне енгізілген мәселеге қатысты Конкурстық комиссия мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, ол бұл туралы Конкурстық комиссия төрағасын хабардар етеді.
Конкурстық комиссияның мұндай мүшесі көрсетілген мәселе бойынша дауыс беруге қатыспайды.
64. Конкурстық комиссияның шешімі оны өткізген күннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді, оған отырыста төрағалық етуші қол қояды.
65. Конкурстық комиссия мен оператор қызметінің кейінгі рәсімдері осы Қағидалардың 32-38-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Мемлекеттік гранттарды іске асыру мониторингін жүзеге асыру тәртібі
66. Оператор осы Қағидаларға және мемлекеттік грант беру туралы жасалған шартқа сәйкес, оның ішінде тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып, мемлекеттік гранттарды іске асыру мониторингін жүргізеді.
Мемлекеттік гранттарды іске асыру мониторингін оператор әлеуметтік жобаларды іске асыру барысы туралы ақпаратты және грант алушы ұсынған олардың іске асырылуы туралы есептерді жинау, өңдеу және талдау арқылы жүзеге асырады.
67. Қысқа мерзімді гранттарды іске асыру кезінде мониторинг жүргізудің кезеңділігі грант беру шартында көрсетіледі және аралық есепті және жобаны іске асыру қорытындылары бойынша есепті ұсыну қорытындылары бойынша кемінде 1 (бір) рет жүргізіледі.
Орта мерзімді және ұзақ мерзімді гранттарды іске асыру кезінде мониторинг жүргізудің кезеңділігі грант беру шартында көрсетіледі және тоқсан сайынғы негізде ұсынылады.
Мониторинг жүргізудің кезеңділігі форс-мажорлық мән-жайлар (дүлей зілзалалар) туындаған жағдайда ғана азаюы жағына қарай өзгереді.

60. В течение 1 (одного) рабочего дня, следующего после получения оценочных заключений оператор формирует сводные оценки.
По итогам оценочных заключений экспертов заявки, набравшие более 50 (пятидесяти) процентов от максимального итогового количества баллов, направляются на рассмотрение Конкурсной комиссии.
61. Секретарь Конкурсной комиссии не позднее 3 (трех) рабочих дней до даты проведения заседания уведомляет членов Конкурсной комиссии и направляет пакет документов, включая оценочные заключения экспертов и информацию от оператора по прошедшим на Конкурсную комиссию заявкам.
62. Решение принимается на заседании Конкурсной комиссии голосованием простым большинством голосов. При равенстве голосов, окончательное решение принимает председатель Конкурсной комиссии.
Заседание Конкурсной комиссии считается правомочным при условии присутствия более 50 (пятидесяти) процентов ее членов.
Протокол Конкурсной комиссии содержит сведения о победителе, а также о заявителе, занявшим второе место.
63. При возникновении у члена Конкурсной комиссии конфликта интересов в отношении вопроса, рассмотрение которого включено в повестку дня, он уведомляет об этом председателя Конкурсной комиссии.
Такой член Конкурсной комиссии не принимает участия в голосовании по указанному вопросу.
64. Решение Конкурсной комиссии оформляется протоколом в течение 2 (двух) рабочих дней после даты его проведения, который подписывается председательствующим на заседании.
65. Последующие процедуры деятельности Конкурсной комиссии и оператора осуществляются в соответствии с пунктами 32-38 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок осуществления мониторинга реализации государственных грантов
66. Оператором проводится мониторинг реализации государственных грантов в соответствии с настоящими Правилами и заключенным договором о предоставлении государственного гранта, в том числе с привлечением независимых экспертов.
Мониторинг реализации государственных грантов осуществляется оператором посредством сбора, обработки и анализа информации о ходе реализации социальных проектов и отчетов об их реализации, представленных грантополучателем.
67. Периодичность проведения мониторинга при реализации краткосрочных грантов отражается в договоре на предоставление гранта и составляет не менее 1 (одного) раза по итогам предоставления промежуточного отчета и отчета по итогам реализации проекта.
Периодичность проведения мониторинга при реализации среднесрочных и долгосрочных грантов отражается в договоре на предоставление гранта и предоставляется на ежеквартальной основе.
Периодичность проведения мониторинга изменяется в сторону уменьшения только при возникновении форс-мажорных обстоятельств (стихийные бедствия).

68. Мемлекеттік гранттардың іске асырылу мониторингі мыналарды:
1) мемлекеттік грант беру туралы шартқа қосымша болып табылатын іске асырылатын жобаның сапалық және сандық көрсеткіштеріне қол жеткізуді;
2) өтініш берушілер конкурсқа қатысуға ұсынған сметаға сәйкес гранттық қаражаттың мақсатты пайдаланылуын;
3) есептерде және өзге де құжаттарда көрсетілген деректердің анықтығы мен толықтығын қамтиды.
69. Әлеуметтік жобаларға мониторингті толық және сапалы жүргізу үшін оператор мынадай құралдарды пайдаланады:
индикаторлар мен күтілетін нәтижелерді талдау – жоспарланған нәтижелер мен индикаторларды нақты көрсеткіштермен салыстыру арқылы жобаның іске асырылу барысын қадағалау;
"Жасырын сатып алушы" әдісі – жобаның қызметтерін және (немесе) өнімдерін алу кезінде игілік алушылардың тәжірибесін қайта құру жолымен жобаны іске асыру процесін жасырын бақылауға бағытталған мониторинг әдісі;
сауалнама – динамикалық және (немесе) басқа да деректерді немесе жай-күйді жасау үшін пайдаланылатын, жобаның игілік алушыларына мәселелердің арнайы ресімделген тізімін ұсыну жолымен жүзеге асырылатын бастапқы ақпаратты жинау.
70. Гранттық қаражаттың тиімділігін арттыру мақсатында оператор қаржы қаражаты болған кезде грант алушының орналасқан жері немесе жобаны іске асыру орны бойынша шығуды жүзеге асырады және (немесе) мынадай тәуекелдердің болу фактісі анықталған немесе белгіленген жағдайда әлеуметтік жобаларды іске асыруды мониторингтеу үшін сарапшыларды тартады:
бюджет қаражатын әлеуметтік жобаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес пайдаланбау;
грант алушының бағдарламалық және қаржылық есептерді жоспарланған мерзімдерді бұза отырып ұсынуы;
қызмет көлемін жоспарланған мерзімдерді бұза отырып орындау;
мәлімделген индикаторлар мен күтілетін нәтижелерге қол жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік грант беру туралы шарт талаптарына сәйкес толық көлемде орындамау;
операторға және өзге де мүдделі тараптарға жалған ақпарат беру фактілерін белгілеу;
мемлекеттік грант беру туралы шарт талаптарын жүйелі түрде бұзу.
71. Мемлекеттік гранттарды іске асыру қорытындылары бойынша грант алушылар ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей операторға есеп береді және оны грант алушының интернет-ресурсында орналастырады.
Грант алушылардың есептерінің қорытындылары бойынша оператор "Үкіметтік емес ұйымдарды гранттық қаржыландыру саласындағы оператордың өз қызметінің нәтижелері туралы есебінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 403 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 12633 болып тіркелген) нысан бойынша мемлекеттік гранттардың іске асырылуы туралы есепті қалыптастырады және ағымдағы күнтізбелік жылдың 15 желтоқсанынан кешіктірмей уәкілетті органға немесе орталық мемлекеттік органдарға не жергілікті атқарушы органдарға жібереді.

68. Мониторинг реализации государственных грантов включают в себя:
1) достижение качественных и количественных показателей реализуемого проекта, являющегося приложением к договору о предоставлении государственного гранта;
2) целевое использование грантовых средств, в соответствии со сметой представленные заявителями на участие в конкурсе;
3) достоверность и полнота данных, отраженных в отчетах и иных документах.
69. Для полного и качественного проведения мониторинга социальных проектов оператором используются следующие инструменты:
анализ индикаторов и ожидаемых результатов – отслеживание хода реализации проекта посредством сопоставления запланированных результатов и индикаторов с фактическими показателями;
метод "тайный покупатель" – метод мониторинга, который направлен на скрытое наблюдение за процессом реализации проекта путем воссоздания опыта благополучателей при получении услуг и (или) продуктов проекта;
анкетирование – сбор первичной информации, используемый для составления динамических и (или) других данных или состоянии, осуществляемый путем предоставления благополучателям проекта специально оформленного списка вопросов.
70. С целью повышения эффективности грантовых средств оператор при наличии финансовых средств осуществляет выезд по месту нахождения грантополучателя или месту реализации проекта и (или) привлекает экспертов для мониторинга реализации социальных проектов в случае обнаружения или установления факта наличия следующих рисков:
использования бюджетных средств не в соответствии с целями и задачами социального проекта;
предоставление грантополучателем программных отчетов с нарушением запланированных сроков;
выполнение объема услуг с нарушением запланированных сроков;
выполнение услуг по достижению заявленных индикаторов и ожидаемых результатов не в полном объеме в соответствии с условиями договора о предоставлении государственного гранта;
установление фактов предоставления недостоверной информации оператору и иным заинтересованным сторонам;
систематическое нарушение условий договора о предоставлении государственного гранта.
71. По итогам реализации государственных грантов грантополучателями оператору предоставляется отчет не позднее 1 декабря текущего календарного года, который размещается на интернет-ресурсе грантополучателя.
По итогам отчетов грантополучателей, оператор формирует отчет о реализации государственных грантов по форме, утвержденной приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 403 "Об утверждении формы отчета оператора в сфере грантового финансирования неправительственных организаций о результатах его деятельности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12633), и не позднее 15 декабря текущего календарного года направляет в уполномоченный орган или центральные государственные органы или местные исполнительные органы.

5-тарау. Мемлекеттік гранттардың тиімділігін бағалауды жүргізу тәртібі
72. Қысқа мерзімді гранттардың тиімділігін бағалау жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін 1 (бір) ай ішінде жүзеге асырылады.
73. Орта мерзімді гранттар бойынша тиімділікті бағалау 2 (екі) рет:
1) аралық – жобаны іске асырудың бірінші жылының қорытындысы бойынша 1 (бір) ай ішінде;
2) қорытынды – жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде жүзеге асырылады.
74. Ұзақ мерзімді гранттар бойынша тиімділікті бағалау 3 (үш) рет жүзеге асырылады:
1) бірінші аралық – жобаны іске асырудың бірінші жылының қорытындысы бойынша 1 (бір) ай ішінде;
2) екінші аралық – жобаны іске асырудың екінші жылының қорытындысы бойынша 1 (бір) ай ішінде;
3) қорытынды – жобаны іске асыру аяқталғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде.
75. Мемлекеттік гранттардың тиімділігін бағалауды мемлекеттік органдар тиімділікті бағалау жөніндегі комиссиялар құру және бекіту жолымен азаматтық қоғам өкілдерін тарта отырып жүзеге асырады.
Комиссия құрамы мемлекеттік орган өкілдерінен, Оператордың сарапшыларының тізіліміндегі сарапшылар қатарынан, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерінен, қоғамдық кеңестер, үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл жөніндегі консультативтік-кеңесші органдар мүшелері қатарынан қалыптастырылады. Комиссия кемінде 5 (бес) мүшеден тұрады.
Бұл ретте, мемлекеттік органдар грант беру туралы шарттың бұзылуына байланысты іске асырылуы мерзімінен бұрын тоқтатылған жобаның тиімділігіне бағалау жүргізбейді.
76. Мемлекеттік гранттардың тиімділігін бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі:
1) релеванттық. Осы өлшемшарт шеңберінде жоба іс-шаралары мен нәтижелерінің өтініш беруші өтінімде белгілеген мақсаттарға қол жеткізуге сәйкестігі бағаланады;
2) тиімділік. Осы өлшемшарт шеңберінде әлеуметтік жобаның сандық және сапалық нәтижелері, жобаны орындаудың уақтылығы мен толықтығы бағаланады;
3) әлеуметтік әсер. Осы өлшемшарт шеңберінде нысаналы топтың, көрсетілетін қызметті алушылардың жоба шеңберінде көрсетілетін қызметті (өнімді, нәтижені) алу процесіне қанағаттану деңгейі бағаланады;
4) орнықтылық. Осы өлшемшарт шеңберінде жоба аясында басталған қызметті жалғастыру ықтималдығы бағаланады.
77. Әрбір өлшемшарт бойынша 1 (бірден) 5 (бес) балға дейін қойылады.
Мемлекеттік гранттың тиімділігін бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша мемлекеттік грантты іске асырудың табыстылығы туралы жалпы тұжырымды айқындаумен аяқталады:
0-ден 12-ге дейін – төмен және (немесе) жоба қанағаттанарлықсыз іске асырылды;

Глава 5. Порядок проведения оценки эффективности государственных грантов
72. Оценка эффективности краткосрочных грантов осуществляется в течение 1 (одного) месяца после завершения реализации проекта.
73. По среднесрочным грантам оценка эффективности осуществляется 2 (два) раза:
1) промежуточный – в течение 1 (одного) месяца по итогам первого года реализации проекта;
2) итоговый - после завершения реализации проекта в течение 3 (трех) месяцев.
74. По долгосрочным грантам оценка эффективности осуществляется 3 (три) раза:
1) первый промежуточный – в течение 1 (одного) месяца по итогам первого года реализации проекта;
2) второй промежуточный – в течение 1 (одного) месяца по итогам второго года реализации проекта;
3) итоговый - после завершения реализации проекта в течение 3 (трех) месяцев.
75. Оценка эффективности государственных грантов осуществляется государственными органами с привлечением представителей гражданского общества путем создания и утверждения комиссий по оценке эффективности.
Состав комиссии формируется из числа представителей государственного органа, из числа экспертов из Реестра экспертов оператора, представителей неправительственных организаций, членов общественных советов, консультативно-совещательных органов по взаимодействию с неправительственными организациями. Комиссия состоит из не менее 5 (пяти) членов.
При этом, государственные органы не проводят оценку эффективности проекта, реализация которого была прекращена досрочно в связи с расторжением договора о предоставлении государственного гранта.
76. Оценка эффективности государственных грантов проводится по следующим критериям:
1) релевантность. В рамках данного критерия оценивается соответствие мероприятий и результатов проекта достижению целей, обозначенных заявителем в заявке;
2) эффективность. В рамках данного критерия оцениваются количественные и качественные результаты социального проекта, своевременность и полнота выполнения проекта;
3) социальный эффект. В рамках данного критерия оценивается уровень удовлетворенности целевой группы, услугополучателей процессом получения услуги (продукта, результата) в рамках проекта, уровень влияния на услугополучателей;
4) устойчивость. В рамках данного критерия оценивается вероятность продолжения деятельности, начатой в рамках проекта.
77. По каждому критерию выставляется от 1 (одного) до 5 (пяти) баллов.
Оценка эффективности государственного гранта завершается определением общего вывода об успешности реализации государственного гранта по следующим показателям:
от 0 до 12 – низкий и (или) проект реализован неудовлетворительно;

12-ден 16-ға дейін – орташа және (немесе) жоба қанағаттанарлық түрде іске асырылды;
16-дан 20-ға дейін – жоғары және (немесе) жоба сәтті іске асырылды.
78. Мемлекеттік гранттардың тиімділігін бағалау жөніндегі комиссияның шешімі отырыста қабылданады және мемлекеттік органнан бағалауға өтінімдер түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді.
Комиссия шешімі отырысқа қатысып отырған мүшелердің көпшілік дауысымен қабылданады.
79. Мемлекеттік орган тиімділікті бағалау нәтижелерін операторға олар мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында жарияланғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Тиімділікті бағалау нәтижелері мемлекеттік органдар келесі қаржы жылына арналған мемлекеттік гранттардың бағыттарын қалыптастыру кезінде және оператордың үкіметтік емес ұйымдардың мемлекеттік грант алуына конкурстық іріктеу жүргізуі кезінде ескеріледі.
Аралық бағалау мемлекеттік грантты сапалы іске асыру үшін ұсынымдар әзірлеу мақсатында жүргізіледі.
80. Мемлекеттік органдар жыл сайын жартыжылдықтың қорытындылары бойынша, 5 шілдеге дейін және жылдың қорытындылары бойынша 25 қаңтарға дейін уәкілетті органға тиісті жылы іске асырылатын және (немесе) іске асырылған мемлекеттік гранттар жөніндегі ақпаратты ұсынады. Есеп Excel (Эксель) форматында қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады.
Гранттарды қалыптастыру,
беру, мониторингтеу және
олардың тиімділігін
бағалау қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына ұсынылады.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz порталында мемлекеттік органның интернет ресурстары немесе әлеуметтік желілері арқылы.
Әкімшілік нысанның атауы: 20__ жылға арналған мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне енгізу үшін үкіметтік емес ұйымдар мен азаматтардың ұсыныстары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): МКГГ-1
Кезеңділік: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасының үкіметтік емес ұйымдары мен жеке тұлғалары

от 12 до 16 – средний и (или) проект реализован удовлетворительно;
от 16 до 20 – высокий и (или) проект реализован успешно.
78. Решение комиссии по оценке эффективности государственных грантов принимается на заседании и оформляется протоколом в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления заявок на оценку от государственного органа.
Решение комиссии принимается большинством голосов членов, присутствующих на заседании.
79. Результаты оценки эффективности направляются государственным органом оператору не позднее 5 (пяти) рабочих дней после их публикации на официальном интернет-ресурсе государственного органа.
Результаты оценки эффективности учитываются государственными органами при формировании направлении государственных грантов на следующий финансовый год и при проведении оператором конкурсного отбора на получение неправительственными организациями государственного гранта.
Промежуточная оценка проводится в целях выработки рекомендации для качественной реализации государственного гранта.
80. Государственные органы ежегодно по итогам полугодия, до 5 июля и по итогам года до 25 января предоставляют в уполномоченный орган информацию о реализуемых и (или) реализованных государственных грантов на соответствующий год. Отчет предоставляется на казахском и русском языках в формате Excel (Эксель).
Приложение 1
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: В государственные органы Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: через интернет ресурсы или социальные сети государственного органа на порталах www.gov.kz.
Наименование административной формы: Предложения неправительственных организаций и граждан для включения в перечень направлений государственных грантов на 20___ год
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): МКГГ-1
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: неправительственные организации и физические лица Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. "20__ жылға арналған мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне енгізу үшін үкіметтік емес ұйымдар мен азаматтардың ұсыныстары" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі – Нысан) орталық мемлекеттік органдарға жыл сайын күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейін, жергілікті атқарушы органдарға жыл сайын күнтізбелік жылдың 1 шілдесіне дейін беріледі.
2. Осы Нысанды жүргізудің негізгі міндеті үкіметтік емес ұйымдар мен азаматтардың Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына 20__ жылға арналған мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне енгізу үшін ақпарат жіберуі болып табылады.
3. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған кезде – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 2-бағанында мемлекеттік грант салалары бойынша мемлекеттік грант салалары бойынша ұсынылатын бағытының атауы көрсетіледі.
5. Нысанның 3-бағанында мемлекеттік грант шеңберінде гранттың іске асырылуын шешуі тиіс проблеманың қысқаша сипаттамасы көрсетіледі.
6. Нысанның 4-бағанында мемлекеттік грант шеңберінде қаржыландырудың қажетті көлемі көрсетіледі.
7. Нысанның 5-бағанында гранттың түрі және мемлекеттік грант шеңберінде грантты іске асыру мерзімі көрсетіледі.
8. Нысанның 6-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышына сәйкес мемлекеттік грант шеңберінде грантты іске асыру аумағы көрсетіледі.
9. Нысанның 7-бағанында мемлекеттік грант шеңберінде күтілетін нәтиже көрсетіледі.
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін бағалау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттардың ____ жылға арналған бағыттарының тізбесі
Заңның 5-бабы 1-тармағына сәйкес мемлекеттік грант саласы
Мемлекеттік гранттың бағыты
Проблеманың қысқаша сипаттамасы
Қаржыландыру көлемі (мың теңге)
Грант түрі және грантты іске асыру мерзімі
Грантты іске асыру аумағы (осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес)
Нысаналы индикатор және күтілетін нәтижелер
Материалдық-техникалық базаға қойылатын талаптар (ұзақ мерзімді гранттарды іске асыру кезінде ғана белгіленеді)
1
2
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін бағалау
қағидаларына
3-қосымша
Кімге: "Азаматтық бастамаларды қолдау орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына
Кімнен:
(үкіметтік емес ұйымның толық атауын көрсету)
Сарапшылар тізіліміне енгізу үшін кандидат туралы мәліметтер
Осы арқылы сарапшылар тізіліміне енгізу үшін кандидат туралы ақпаратты жібереміз, кестеде көрсетілген ақпарат кандидаттан алынғанын, тексерілгенін, дұрыс және толық болып табылатынын растаймыз.
р/с
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Байланыс ақпараты
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы
Заңның 5-бабы 1-тармағына сәйкес кандидатура ұсынылатын сала
Кандидатты ұсынушы үкіметтік емес ұйымның атауы
5-бағанда көрсетілген сала бойынша жұмыс тәжірибесі
Ұсынымдар (болған жағдайда) (үкіметтік емес ұйымның атауын көрсету)
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
Қосымшалар:

1. Общие положения
1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Предложения неправительственных организаций и граждан для включения в перечень направлений государственных грантов на 20___ год" (далее – Форма) предоставляется в центральные государственные органы ежегодно до 1 ноября календарного года, в местные исполнительные органы ежегодно до 1 июля календарного года.
2. Основной задачей ведения данной Формы является направление информации неправительственными организациями и гражданами для включения в перечень направлений государственных грантов на 20___ год в государственные органы Республики Казахстан.
3. Форму подписывает первый руководитель, а при его отсутствии – лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснение по заполнению формы
4. В графе 2 формы указывается наименование предлагаемого направления государственного гранта по сферам государственного гранта.
5. В графе 3 формы указывается краткое описание проблемы, которую должна решить реализация гранта в рамках государственного гранта.
6. В графе 4 формы указывается необходимый объем финансирования в рамках государственного гранта.
7. В графе 5 формы указывается вид гранта и срок реализации гранта в рамках государственного гранта.
8. В графе 6 формы указывается территория реализации гранта в рамках государственного гранта согласно Классификатору административно-территориальных объектов.
9. В графе 7 формы указывается ожидаемый результат в рамках государственного гранта.
Приложение 2
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Форма
Перечень направлений государственных грантов для неправительственных организации на ____ год
Сфера государственного гранта согласно пункту 1 статьи 5 Закона
Направление государственного гранта
Краткое описание проблемы
Объем финансирования
(тысячи тенге)
Вид гранта и срок реализации гранта
Территория реализации гранта (в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил)
Целевой индикатор и ожидаемые результаты
Требование к материально-технической базе
(устанавливаются только при реализации долгосрочных грантов)
1
2
Приложение 3
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Форма
Кому: Некоммерческому
акционерному обществу
"Центр поддержки
гражданских инициатив"
От кого:
(указать полное наименование
неправительственной организации)
Сведения о кандидате для включения в реестр экспертов
Настоящим направляем информацию о кандидате для включения в реестр экспертов подтверждаем, что информация, указанная в таблице, была получена от кандидата, проверена, является достоверной и полной.
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) эксперта
Контактная информация
Место работы, занимаемая должность
Сфера, по которому предлагается кандидатура, согласно пункту 1 статьи 5 Закона
Наименование неправительственной организации, рекомендующее кандидата
Опыт работы по сферам, указанному в графе 5
Рекомендации (при наличии) (указать наименование неправительственной организации)
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
Приложения:

1) кандидаттың растайтын құжаттары бар түйіндемесі;
2) ұсыным хаттарының көшірмелері;
20____жылғы_ "____" ________ қолы________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда). Лауазымы
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін
бағалау қағидаларына
4-қосымша
Кандидаттың түйіндемесі
1. Білімі
Білім беру мекемесінің атауы (қала, ел)
Түскен уақыты
Аяқтаған күні
Факультеті
Мамандығы
Біліктілікті арттыру
Білім беру мекемесінің атауы (қала, ел)
Сертификат атауы, мамандану тақырыбы
Түскен уақыты
Аяқтаған күні
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы:
2. Еңбек қызметі (соңғы жұмыс орнынан бастап, барлық алдыңғы жұмыс орындарын көрсетіңіз):
Ұйымның атауы және орналасқан жері:
Ұйым қызметінің бағыты:
Атауы
Басталуы
айы және жылы
Аяқталуы
айы және жылы
Лауазымдық міндеттері:
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларының, грамоталарының, алғыс хаттарының болуы (атауы және марапаттау жылы);
4. Үйінің мекенжайы (нақты және тіркеу бойынша);
5. Жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесі;
6. Растайтын құжаттар (қосымшаларымен дипломдардың көшірмесі), еңбек кітапшасының көшірмелері.
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін
бағалау қағидаларына
5-қосымша
"Азаматтық бастамаларды
қолдау орталығы" КЕАҚ
Басқарма төрағасына
Кімнен: _____________________
(сарапшыға кандидаттың тегі,
аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
Өтініш
Мен, (сарапшыға кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, таратуға, оның ішінде жариялауға келісім беремін.
(қолы)
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін
бағалау қағидаларына
6-қосымша
Кімге: "Азаматтық
бастамаларды қолдау орталығы"
коммерциялық емес
акционерлік қоғамына
Кімнен: _____________________
(сарапшының тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда)
Сарапшының гранттар беруге арналған конкурсқа өтініш берушімен мүдделер қақтығысының бар-жоқтығы (керегін белгілеңіз) туралы хабарлама
Мен_____________________________________________________________, (сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
гранттар беруге арналған конкурстың өтініш берушілерімен мүдделер қақтығысының жоқтығы туралы хабардар етемін және сарапшы ретінде өз қызметімді жүзеге асыру кезінде әділдік пен объективтілік қағидаттарын мүлтіксіз ұстанамын.
гранттар беруге арналған конкурстың өтініш берушілерімен мүдделер қақтығыстың бар-жоқтығы туралы (керегін белгілеңіз).
Сіз үкіметтік емес ұйымның мүшесі (қатысушысы), жұмыс істеп жатқан құрылтайшысы (керегінің астын сызыңыз) болып табыласыз ба (егер болсаңыз, онда үкіметтік емес ұйымның атауын көрсетіңіз):________________________________.
Сіз басқару органының мүшесі, үкіметтік емес ұйымның басшысы болып табыласыз ба (егер болсаңыз, онда басқару органының, үкіметтік емес ұйымның атауын және атқаратын лауазымыңызды көрсетіңіз):________________________________________.
Сіз соңғы бір жылдың ішінде үкіметтік емес ұйымнан қызмет көрсеткеніңіз үшін немесе тікелей қаржылай қолдау көрсеткеніңіз үшін төлем алдыңыз ба (егер алсаңыз, нақты қандай қызметтер екенін және үкіметтік емес ұйымның атауын көрсетіңіз):_____________________.
Сізде үкіметтік емес ұйымның қызметкерлерімен жақын туыстық байланыстарыңыз бар ма (егер болса, жұмыскердің тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда), ол жұмыс істейтін үкіметтік емес ұйымның атауын, туыстық дәрежесін көрсетіңіз):_________________.
Сізде өзге де ықтимал мүдделер қақтығысы бар ма (егер болса, қандай екенін көрсетіңіз):____________________________________________.
Мен мүдделер қақтығысына қатысты саясатты түсінетінімді және осы хабарламаны толтыру кезінде шынайы ақпарат бергенімді растаймын.
20____ж. "____" ________ қолы________
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін
бағалау қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Кімге: "Азаматтық
бастамаларды қолдау орталығы"
коммерциялық емес
акцонерлік қоғамы
Кімнен: ____________________
(өтініш беруішінің толық
атауын көрсету)
"______________________________________________________________________________" мемлекеттік грант бағыты бойынша (мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесінен жазылады) үкіметтік емес ұйымдар үшін қысқа мерзімді гранттар беру конкурсына қатысуға өтінім

1) резюме кандидата с подтверждающими документами;
2) копии рекомендательных писем;
"____" 20____ год
Подпись
Фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Должность
Приложение 4
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Резюме кандидата
1. Образование
Название образовательного учреждения (город, страна)
Дата поступления
Дата окончания
Факультет
Специальность
Повышение квалификации
Название образовательного учреждения (город, страна)
Название сертификата, тема специализации
Дата поступления
Дата окончания
Ученая степень, ученое звание:
2. Трудовая деятельность (начиная с последнего места работы, перечислите все предыдущие места работы):
Название и местонахождение организации:
Направление деятельности организации:
Название
Начало месяц и год
Окончание месяц и год
Должностные обязанности:
3. Наличие государственных наград Республики Казахстан, грамот, благодарственных писем (название и год награждения);
4. Домашний адрес (фактически и по прописке);
5. Копия документа, удостоверяющего личность;
6. Подтверждающие документы (копии дипломов с приложениями), копии трудовой книжки.
Приложение 5
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Председателю
Правления НАО
“Центр поддержки
гражданских инициатив”
От кого: _________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
кандидата в эксперты)
Заявление
Я, (фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата в эксперты)
руководствуясь Законом Республики Казахстан "О персональных данных
и их защите" даю согласие на сбор, обработку, распространение,
в том числе на публикацию моих персональных данных.
(подпись)
Приложение 6
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Кому: Некоммерческому
акционерному обществу
"Центр поддержки
гражданских инициатив"
От кого: _______________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) эксперта)
Уведомление о наличии либо об отсутствии (нужное подчеркнуть)
конфликта интересов у эксперта с заявителями конкурса на предоставление грантов
Я _______________________________________________________, уведомляю
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта) □
об отсутствии конфликта интересов с заявителями конкурса на предоставление
грантов и при осуществлении своей деятельности в качестве эксперта буду
неукоснительно следовать принципам справедливости и объективности
о наличии конфликта интересов с заявителями конкурса на предоставление грантов
(отметить нужное).
Являетесь ли Вы членом (участником), действующим учредителем
(нужное подчеркнуть) неправительственной организации (если да, то указать
наименование неправительственной организации):
______________________________________________________________________.
Являетесь ли Вы членом органа управления, руководителем неправительственной
организации (если да, то указать орган управления, наименование
неправительственной организации и занимаемую должность):
_____________________________________________________________________.
Получали ли Вы в течение последнего года оплату за оказанные услуги или прямую
финансовую поддержку от неправительственной организации (если да, то указать,
какие именно услуги и наименование неправительственной организации):
_____________________________________________________________________.
Имеются ли у Вас близкие родственные связи с работниками неправительственной
организации (если да, то указать фамилию, имя, отчество (при его наличии)
работника, наименование неправительственной организации, в которой он работает,
степень родства):
______________________________________________________________________.
Имеются ли у Вас иные потенциальные конфликты интересов (если да, то указать
какие): _______________________________________________________________.
Я подтверждаю, что понимаю политику в отношении конфликта интересов
и предоставляю достоверную информацию при заполнении данного уведомления.
"____" ________________20___год
Подпись _________________
Приложение 7
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Форма
Кому: Некоммерческому
акционерному обществу
"Центр поддержки
гражданских инициатив"
От кого: ____________________
(указать полное наименование
заявителя)
Заявка на участие в конкурсе на предоставление краткосрочных грантов
для неправительственных организаций по направлению государственного гранта
(выписывается из перечня направлений государственных грантов)
"______________________________________________________________________"

1. Өтініш беруші
1. БСН
(толтыру қажет)
2. Ұйымның тіркелген күні
(толтыру қажет)
3. Ұйымның толық атауы
(толтыру қажет)
4. Ұйымның заңды мекенжайы
(толтыру қажет)
5. Ұйым басшысы
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда), Лауазымы
(толтыру қажет)
6. Ұйымның жұмыс тәжірибесі бар нысаналы топтар
(толтыру қажет)
7. Ұйымның байланыс телефоны
(толтыру қажет)
8. Электрондық пошта мекенжайы
(толтыру қажет)
9. Өтініш берушінің веб-сайты, әлеуметтік желілердегі парақшалары (топтар, аккаунттар)
(толтыру қажет, егер ақпарат жоқ болса, "жоқ" деп көрсетіледі)
10. Ұйым туралы қосымша ақпарат (болған жағдайда)
(толтыру қажет емес, егер ақпарат жоқ болса, "жоқ" деп көрсетіледі)
2. Әлеуметтік жобаның командасы
1. Әлеуметтік жоба командасының мүшелері туралы қысқаша ақпарат
ТАӘ, командадағы ұстаным (толтыру қажет)
3. Жоба туралы
* Ұсынылып отырған әлеуметтік жоба үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне (оның ішінде нысаналы индикаторды, күтілетін нәтижелерді, мерзімін, грантты іске асыру аумағын қоса алғанда) және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуі тиіс
1. Іске асыруға грант сұралатын әлеуметтік жобаның атауы
(мемлекеттік гранттың бағытын негізге ала отырып, еркін нысанда көрсетіледі)
(толтыру қажет)
2. Ресми статистикалық ақпаратқа және (немесе) әкімшілік және (немесе) объективті деректерге (зерттеу нәтижелеріне, деректерді талдауға, талдамалық жарияланымдар мен БАҚ материалдарына және т.б. сілтемелер) негізделген жобаны іске асыру аумағындағы нысаналы топтың және (немесе) әлеуметтік аспектілердің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы (1 парақтан аспауы тиіс)
(толтыру қажет)
3. Әлеуметтік жобаның мақсаты
(жобаның мақсаты мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесі бойынша гранттың нысаналы индикаторына және күтілетін нәтижелеріне сәйкес келуге тиіс)
(толтыру қажет)
4. Әлеуметтік жобаны іске асыру аумағы
* гранттың іске асырылу аумағы мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесінде көрсетілген аумаққа сәйкес келуі тиіс
(толтыру қажет)
5. Әлеуметтік жобаны іске асыруды бастаған күн – әлеуметтік жобаны іске асыруды аяқтаған күн
(қысқа мерзімді грант кемінде 3 ай ішінде іске асырылуға және ағымдағы жылдың 30 қарашасынан кешіктірілмей аяқталуға тиіс)
(толтыру қажет)
6. Әлеуметтік жобаның нысаналы топтары
(жобаның нысаналы топтары жобаның мақсатына, сондай-ақ мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне сәйкес нысаналы индикаторға және күтілетін нәтижелерге сәйкес айқындалады)
(толтыру қажет)

1. Заявитель
1. БИН
(обязательно к заполнению)
2. Дата регистрации организации
(обязательно к заполнению)
3. Полное наименование организации
(обязательно к заполнению)
4. Юридический адрес организации
(обязательно к заполнению)
5. Руководитель организации
Фамилия Имя Отчество (при его наличии), должность
(обязательно к заполнению)
6. Целевые группы, опыт работы с которыми имеет организация
(обязательно к заполнению)
7. Контактный телефон организации
(обязательно к заполнению)
8. Адрес электронной почты
(обязательно к заполнению)
9. Веб-сайт заявителя, страницы (группы, аккаунты) в социальных сетях
(обязательно к заполнению, в случае отсутствия информации указывается "отсутствует")
10. Дополнительная информация об организации (при наличии)
(не обязательно к заполнению, в случае отсутствия информации указывается "отсутствует")
2. Команда социального проекта
1. Краткая информация о членах команды социального проекта
ФИО, позиция в команде (обязательно к заполнению)
3. О проекте
* Предлагаемый социальный проект должен соответствовать перечню направлений государственных грантов для неправительственных организаций (включая целевой индикатор, ожидаемые результаты сроки, территорию реализации гранта) и требованиям настоящих Правил
1. Название социального проекта, на реализацию которого запрашивается грант
(указывается в произвольной форме исходя из направления государственного гранта)
(обязательно к заполнению)
2. Описание текущего состояния целевой группы и (или) социальных аспектов в территории реализации проекта, основанное на официальной статистической информации и (или) административной и (или) объективных данных (ссылки на результаты исследования, анализ данных, аналитические публикации и материалы СМИ, и др.) (не более 1 страницы)
(обязательно к заполнению)
3. Цель социального проекта
(цель проекта должна соответствовать целевому индикатору и ожидаемым результатам гранта согласно перечню направлений государственных грантов)
(обязательно к заполнению)
4. Территория реализации социального проекта
* территория реализации гранта должна соответствовать территории, указанной в перечне направлений государственных грантов
(обязательно к заполнению)
5. Дата начала реализации социального проекта – дата окончания реализации социального проекта
(краткосрочный грант должен быть реализован в течение не менее 3 месяцев и должен быть завершен не позднее 30 ноября текущего года)
(обязательно к заполнению)
6. Целевые группы социального проекта
(целевые группы проекта определяются в соответствии с целью проекта, а также целевому индикатору и ожидаемым результатам согласно перечню направлений государственных грантов)
(обязательно к заполнению)

7. Әлеуметтік жобаның күтілетін әсері
(жобаны іске асыру нәтижесінде қол жеткізу жоспарланатын сандық мәндері бар нақты өзгерістер көрсетіледі)
(толтыру қажет)
8. Әлеуметтік жобаны ақпараттық қолдау
Ақпараттық өнім
(мысалы, мақала, бейнеролик, баннер, пост, бюллетень және т.б.)
Әлеуметтік жобаны және (немесе) әлеуметтік бағдарламаны іске асыру уақытындағы ақпараттық өнімдердің саны
Жария ету арналары
(мысалы, телевидение, баспа басылымы, интернет-порталдар, жеке сайт, әлеуметтік желілер, радио, таралымдар және т.б.)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
4.Әлеуметтік жобаның егжей-тегжейлі сипаттамасы
*Әлеуметтік жобаның егжей-тегжейлі сипаттамасы әлеуметтік жобаның мақсаттары мен нәтижелеріне қол жеткізу бойынша егжей-тегжейлі іс-шаралар жоспарын қамтуы және үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне (оның ішінде нысаналы индикатор, күтілетін нәтижелер, мерзімі, грантты іске асыру аумағы) сәйкес келуі қажет
р/с
Міндеттер
(жобаның мақсатына қол жеткізуді қамтамасыз ететін және мемлекеттік гранттар тізбесіне сәйкес келетін әлеуметтік жобаның міндеттері көрсетіледі)
Іс-шараның атауы және сипаттамасы
(әлеуметтік жобаның әрбір тапсырмасын орындау үшін атқарылатын негізгі іс-шаралар көрсетіледі және сипатталады)
Өтетін орны
(іс-шараның аумағы/өткізу орны көрсетіледі)
Сапалық және сандық көрсеткіштер (іс-шараларға)
(іс-шараны өткізу шеңберінде өлшенетін нәтижелерді көрсететін сапалық және сандық көрсеткіштер көрсетіледі)
Жоспарланған индикаторлар
(әрбір сандық және сапалық көрсеткіш үшін сандық мән көрсетіледі)
Іске асыру мерзімдері
(әр іс-шараның "айы, жылы" көрсетіледі)
...
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
5. Әлеуметтік жоба шығыстарының сметасы
* Әлеуметтік жоба шығыстарының қорытынды сомасы мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне сәйкес гранттық қаржыландыру көлемінен аспауға тиіс.
** Материалдық-техникалық қамтамасыз етуге және институционалдық дамытуға арналған шығыстар қысқа мерзімді гранттың жалпы құнының 10%-інен аспайды.
Шығыстардың баптары
Өлшем бірлігі
Саны
Бірлік құны,
теңгемен
Барлығы, теңге
Негіздеме/түсініктеме
...
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
*Барлығы:
(барлық шығыстар сомасы)
(толтыру қажет)
** Материалдық-техникалық қамтамасыз ету деп жөндеу мен құрылыстың ағымдағы және күрделі нысандарын, жылжымайтын мүлікті сатып алуды қоспағанда, әлеуметтік жобаның мақсаттарына сәйкес ұйымды дамытуға бағытталған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу түсініледі. Институционалдық даму деп грант алушының қызметкерлерін оқытуға және олардың біліктілігін арттыруға бағытталған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, сондай-ақ оқу орнына дейінгі жол жүру шығындары, оқу-әдістемелік материалдарды сатып алу түсініледі.

7. Ожидаемое воздействие социального проекта
(указываются конкретные изменения с количественными значениями, которые планируется достичь в результате реализации проекта)
(обязательно к заполнению)
8. Информационное сопровождение социального проекта
Информационный продукт
(например, статья, видеоролик, баннер, пост, бюллетень, др.)
Количество информационных продуктов за время социального проекта и(или) социальной программы
Каналы освещения
(например, телевидение, печатные издания, интернет-порталы, собственный сайт, социальные сети, радио, рассылки, др.)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
4. Детальное описание социального проекта
*Детальное описание социального проекта должно содержать детализированный план действий по достижению целей и результатов социального проекта и соответствовать перечню направлений государственных грантов для неправительственных организаций (включая целевой индикатор, ожидаемые результаты сроки, территорию реализации гранта)
п\н
Задачи
(указываются задачи социального проекта, которые обеспечивают достижение цели проекта и соответствуют перечню государственных грантов)
Наименование и описание мероприятия
(указываются и описываются основные мероприятия, которые будут предприняты для выполнения каждой задачи социального проекта)
Место проведения
(указывается территория/место проведения мероприятия)
Качественные и количественные показатели (к мероприятиям)
(указываются качественные и количественные показатели, которые предполагают измеримые результаты в рамках проведения мероприятия)
Планируемые индикаторы
(указывается числовое значение для каждого количественного и качественного показателя)
Сроки выполнения
(указывается "месяц, год" каждого мероприятия)
...
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
5. Смета расходов социального проекта
* Итоговая сумма расходов социального проекта не должна превышать объем грантового финансирования согласно перечню направлений государственных грантов.
**Расходы на материально-техническое обеспечение и институциональное развитие составляет не более 10 % от общей стоимости краткосрочного гранта.
Статьи расходов
Единица измерения
Количество
Стоимость единицы,
в тенге
Сумма, в тенге
Обоснование/ комментарий
...
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
*Итого:
(сумма всех расходов)
(обязательно к заполнению)
**Под материально-техническим обеспечением понимается приобретение товаров, работ и услуг, направленных на развитие организации в соответствии с целями социального проекта, за исключением текущих и капитальных форм ремонтов и строительства, приобретения недвижимого имущества. Под институциональным развитием понимается приобретение товаров, работ и услуг, направленных на обучение и повышение квалификации сотрудников грантополучателя, а также затраты на проезд до места обучения, приобретение учебно-методических материалов.

6. Өтінімді растау
Осы өтінімге қол қою арқылы өтініш беруші: - Осы Қағидаларда айқындалған үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттар беруге арналған конкурсты (бұдан әрі – конкурс) өткізу шарттары мен тәртібіне келісім беруін; – осы өтінімнің құрамында ұсынылған ақпараттың өзектілігі мен анықтығын; - жүзеге асырылуы ҚР заңнамасының талаптарын бұзатын осы өтініммен конкурсқа ұсынылған іс-шаралар жобасында болмауын; – осы өтінімде пайдаланылуы ҚР заңнамасының талаптарын бұзатын ақпараттың болмауын; – осы өтінімде ұсынылуы және өңделуі дербес деректер субъектісінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзатын дербес деректердің болмауын; - ұйымның жарғысына сәйкес осы өтінімде көрсетілген бағытқа сәйкес келетін қызметтің бір немесе бірнеше түрін жүзеге асыруын; - ұйымды тарату, ұйымның дәрменсіздігі (банкроттығы) туралы іс бойынша іс жүргізу, оның қызметін тоқтата тұру рәсімінің болмауын; - ұйымның Қазақстан Республикасының бюджет жүйесінің бюджеттеріне орындау мерзімі басталған салықтар, алымдар және өзге де міндетті төлемдер бойынша мерзімі өткен берешегінің болмауын (осы өтінім берілген күнге ұйымның тиісті арызы бойынша шешім болмаған кезде ұйым белгіленген тәртіппен шағым жасайтын берешекті қоспағанда);
- ұйымның оператор алдында ағымдағы берешегінің болмауын; - ұйымның басшылары, құрылтайшылары, мемлекеттік органның және (немесе) оператордың уәкілетті адамдарының жұбайы (зайыбы), жақын туыстары, жекжаттары болып табылмайтынын; - ұйымның басшылары, құрылтайшылары террористік әрекетке қатысы бар адамдардың тізіміне, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілмегенін растайды.
_________ ___________ ___________________________ "____" _____________ 20___ж
(ұйым басшысының лауазымы) (қолы) (қолдың толық жазылуы) (толтыру күні)
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін
бағалау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Кімге: "Азаматтық
бастамаларды қолдау
орталығы" коммерциялық емес
акцонерлік қоғамы
Кімнен: ____________________
(өтініш беруішінің толық
атауын көрсету)
Қысқа мерзімді гранттардың өтінімдерін бағалау өлшемшарттары - Бағалау қорытындысы
Сарапшының ТАӘ:
ҮЕҰ атауы:
Бағыты:
Балл
Бағалау мазмұны
Сарапшының бағасы
1.Өтініш берушінің ақпараттық ашықтығы
9-10
Ұйым осы өлшемшарттарға толық сәйкес келеді: – қызметі туралы ақпаратты интернеттен іздеу сұрау салулары арқылы оңай табуға болады; – ұйымның қызметі бұқаралық ақпарат құралдарында жүйелі түрде жария етіледі; – ұйымның қолданыстағы, тұрақты жаңартылатын сайты бар, онда оның қызметі туралы егжей-тегжейлі жылдық есептер ұсынылған, іске асырылған жобалар мен іс-шаралар, басқару органдарының құрамы туралы (болған жағдайда) өзекті ақпарат орналастырылған; – ұйымның әлеуметтік желілерде ұйымның қызметі, оның ішінде іске асырылған және іске асырылып жатқан жобалары туралы ақпарат тұрақты жаңартылып отыратын парақшалары (топтары) бар; – ұйым тұрақты түрде өз қызметі туралы жылдық есептілікті жариялайды.
6-8
Ұйым жалпы аталған өлшемшартқа сәйкес келеді, алайда сарапшының жеңіл-желпі ескертулері бар: – ұйымның қызметі, оның ішінде іске асырылған және іске асырылып жатқан жобалары туралы өзекті ақпараты бар ұйымның қолданыстағы сайты, әлеуметтік желілердегі парақшалары (топтары) бар, алайда ұйымның жұмысы, ол тартатын ресурстар, басқару органдарының құрамы, іске асырылған бағдарламалар, жобалар туралы егжей-тегжейлі мәліметтер жоқ; – қызметі туралы ақпаратты интернеттен іздеу сұраулары арқылы табуға болады; – ұйымның қызметі бұқаралық ақпарат құралдарында мезгіл-мезгіл жарияланып отырады; – сарапшының басқа ескертулері бар (түсініктемемен).
3-5
Ұйым аталған өлшемшартқа ішінара сәйкес келеді: – ұйымның қызметі бұқаралық ақпарат құралдарында және интернетте аз жарияланады; – ұйымның әлеуметтік желіде өзекті емес (ескірген) ақпараты бар сайты және (немесе) парақшасы (тобы) бар; – ұйымның қызметі туралы есептер ашық қолжетімді емес; – сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
0-2
Жоба осы өлшемшартқа сәйкес келмейді:
– ұйымның қызметі туралы ақпарат интернетте мүлде жоқ;
– сарапшының басқа да елеулі ескертулері бар (түсініктемемен).
2.Жобаны іске асыру тәсілдерінің инновациялығы
5
Жоба инновациялық табылады: – жоба проблемаларды шешуге және мақсатқа, қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жаңа немесе айтарлықтай жақсартылған практикаларды, әдістерді енгізуге бағытталған; – ұйымда сипатталған инновацияларды сәтті енгізу үшін ресурстар мен тәжірибе бар
Ескертпе: Жобаның инновациялылығы – мазмұны, нысандары және құралдары бойынша бұрын ұсынылып отырған жобаның өңірінде іске асырылмаған жобаның іске асырылуы. Бірегейлік – меншікті (соның ішінде авторлық) технологияларды (әдістерді, әдістемелерді) пайдалана отырып, жобаны іске асыру.

6. Подтверждение заявки
Подписывая данную заявку, заявитель подтверждает:
– согласие с условиями и порядком проведения конкурса на предоставление государственных грантов для неправительственных организации (далее – конкурс), которые определены настоящими Правилами;
– актуальность и достоверность информации, представленной в составе настоящей заявки;
– отсутствие в представленном на конкурс настоящей заявкой проекте мероприятий, осуществление которых нарушает требования законодательства РК;
– отсутствие в настоящей заявке информации, использование которой нарушает требования законодательства РК;
– отсутствие в настоящей заявке персональных данных, предоставление и обработка которых нарушает права и законные интересы субъекта персональных данных;
– осуществление организацией в соответствии с ее уставом одного или нескольких видов деятельности, соответствующих направлению, указанному в настоящей заявке;
– отсутствие процедуры ликвидации организации, производства по делу о несостоятельности (банкротстве) организации, приостановления ее деятельности;
– отсутствие у организации просроченной задолженности по налогам, сборам и иным обязательным платежам в бюджеты бюджетной системы Республики Казахстан, срок исполнения по которым наступил (за исключением задолженности, обжалуемой организацией в установленном порядке, при отсутствии решения по соответствующему заявлению организации на дату подачи настоящей заявки);
- отсутствие у организации текущей задолженности перед оператором;
– что руководители, учредители организации не являются супругом (супругой), близкими родственниками, свойственниками уполномоченных лиц государственного органа и (или) оператора;
– что руководители, учредители организации не включены в список лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
____________________________________ _______________ ___________________________
"____" _____________ 20___год
(должность руководителя организации) (подпись) (расшифровка подписи) (дата заполнения)
Приложение 8
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Форма
Кому: Некоммерческому
акционерному обществу
"Центр поддержки
гражданских инициатив"
От кого: ____________________
(указать полное наименование
заявителя)
Критерии для оценки заявок краткосрочных грантов – Оценочное заключение
ФИО эксперта:
Наименование НПО:
Направление:
Балл
Содержание оценки
Оценка эксперта
1.Информационная открытость заявителя
9-10
Организация полностью соответствует данному критерию:
− информацию о деятельности легко найти в Интернете с помощью поисковых запросов;
− деятельность организации систематически освещается в средствах массовой информации;
− организация имеет действующий, постоянно обновляемый сайт, на котором представлены подробные годовые отчеты о ее деятельности, размещена актуальная информация о реализованных проектах и мероприятиях, составе органов управления (при наличии);
− организация имеет страницы (группы) в социальных сетях, на которых регулярно обновляется информация о деятельности организации, в том числе о реализованных и реализуемых проектах;
− организация регулярно публикует годовую отчетность о своей деятельности
6-8
Проект в целом соответствует данному критерию, однако имеются несущественные замечания эксперта:
− организация имеет действующий сайт, страницы (группы) в социальных сетях с актуальной информацией о деятельности организации, в том числе о реализованных и реализуемых проектах, однако без подробных сведений о работе организации, привлекаемых ею ресурсах, составе органов управления, реализованных программах, проектах;
− информацию о деятельности возможно найти в Интернете с помощью поисковых запросов;
− деятельность организации периодически освещается в средствах массовой информации;
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
3-5
Проект частично соответствует данному критерию:
− деятельность организации мало освещается в средствах массовой информации и в Интернете;
− у организации есть сайт и (или) страница (группа) в социальной сети, которые содержат неактуальную (устаревшую) информацию;
− отчеты о деятельности организации отсутствуют в открытом доступе;
имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
0-2
Проект не соответствует данному критерию:
- информация о деятельности организации практически отсутствует в Интернете;
имеются другие серьезные замечания эксперта (с комментарием)
2. Инновационность подходов реализации проекта
5
Проект является инновационным:
− проект преимущественно направлен на внедрение новых или значительно улучшенных практик, методов, направленных на решение проблемы и достижение цели, поставленных задач;
− у организации есть ресурсы и опыт, чтобы успешно внедрить описанные инновации.
Примечание:
Инновационность проекта – реализация проекта, по содержанию, формам и средствам ранее не реализовывавшегося в регионе осуществления заявляемого проекта
Уникальность – реализация проекта с использованием собственных (в том числе авторских) технологий (методов, методик).

3. Жобаның логикалық жүйелілігі мен жүзеге асырылуы, сондай-ақ жоба іс-шараларының оның мақсаттарына, міндеттеріне және күтілетін нәтижелеріне сәйкестігі
9-10
Жоба аталған өлшемшартқа толық сәйкес келеді: - өтінімнің барлық бөлімдері логикалық өзара байланысты, әрбір бөлімде жобаның мазмұнын толық түсіну үшін қажетті және жеткілікті ақпарат бар; - жобаның мақсаты проблеманы шешуге бағытталған; - күнтізбелік жоспар жақсы құрылымдалған, егжей-тегжейлі, нақты іс-шаралардың сипаттамасын қамтиды; - жоспарланған іс-шаралар конкурс шарттарына сәйкес келеді және қойылған міндеттерді шешуді және жобаның күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді; - жобаның міндеттерін толық көлемде шешуге мүмкіндік беретін нақты және ақылға қонымды мерзімдер көрсетілген.
6-8
Осы өлшемшарт бойынша жоба толығымен пысықталды, алайда сарапшының ескертулері бар:
- өтінімнің барлық бөлімдері логикалық өзара байланысты, алайда елеусіз мағыналық сәйкессіздіктер бар, бұл жобаның ішкі тұтастығын бұзады;
- жоспарланған іс-шаралар конкурс шарттарына сәйкес келеді және қойылған міндеттерді шешуді және бағдарламаның күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді, сонымен бірге іс-шаралар құрамы толық оңтайлы емес
3-5
Аталған өлшемшарт бойынша жоба жеткілікті пысықталмаған, сарапшының ескертулері бар:
- егжей-тегжейлі жоспар негізгі іс-шаралардың мазмұнын анықтауға мүмкіндік бермейтін тек қызметтің жалпы бағыттарын сипаттайды, жобаны іске асырудың дәйектілігін ашпайды;
- міндеттер, іс-шаралар мен күтілетін нәтижелер арасында логикалық байланыс бұзылған;
- жобаның мақсаты белгіленген проблеманы толық шешуге бағытталмаған;
- ұсынылған іс-шаралардың іске асырылуы күтілетін нәтижелерге қол жеткізуді толық қамтамасыз етпейді;
- сарапшының басқа ескертулері бар (түсініктемемен).
0-2
Жоба осы өлшемшартқа сәйкес келмейді: -жоба төмен деңгейде пысықталды, жоба іс-шараларының оның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келмейді, жоспарланған қызмет пен күтілетін нәтижелер арасында қайшылықтар бар; -мақсаттар, міндеттер қоюдағы, іс-шараларды сипаттаудағы, жобаның нәтижелеріндегі елеулі қателіктер мұндай жобаны іске асыруды орынсыз етеді; -іс-шараларды орындау мерзімдері дұрыс емес және жобаның мәлімделген мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келмейді, дұрыс ойластырылмағандықтан, жобаны іске асыруда елеулі тәуекелдер тудырады; -сарапшының басқа да елеулі ескертулері бар (түсініктемемен).
4. Жоба шығыстары сметасының негізділігі, сондай-ақ жоспарланған шығындардың барабарлығы
9-10
Жоба осы өлшемшартқа толық сәйкес келеді:
- жобаның шығыстар сметасында жобаның барлық іс-шараларын қаржылық қамтамасыз ету көзделген және жобаның іс-шараларына тікелей байланысты емес шығыстар жоқ;
- барлық жоспарланған шығыстар нақты және негізделген;
- жобада ұйымда бар ресурстарды белсенді пайдалану көзделген.
6-8
Жоба жалпы осы өлшемшартқа сәйкес келеді, алайда сарапшының жеңіл-желпі ескертулері бар: -барлық жоспарланған шығыстар нақты, міндеттерден, іс-шаралардан тұрады және негізделген, сонымен бірге кейбір шығыстарға түсініктемелерден олардың құрамын (егжей-тегжейін) дәл анықтау мүмкін емес; -сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
3-5
Жоба тұтастай алғанда осы өлшемшартқа сәйкес келеді, алайда сарапшының ескертулері бар:
-жоспарланған шығыстардың барлығы дерлік жобаның іс-шараларымен және күтілетін нәтижелерге қол жеткізумен тікелей байланысты емес;
-жобаның шығыстар сметасында жобаны іске асыруға тікелей қатысы жоқ жанама шығыстар көзделген;
-орташа нарықтық еңбекақы деңгейімен, тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер, жалдау бағаларымен салыстырғанда, кейбір шығыстар жоғары немесе төмен (шығыстарға түсініктемелерде тиісті негіздемесіз);
-кейбір жоспарланған шығыстардың негіздемесі олардың жоба іс-шараларымен өзара байланысын бағалауға мүмкіндік бермейді;
- сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
0-2
Жоба осы өлшемшартқа сәйкес келмейді:
-жобаны іске асыруға жұмсалатын болжамды шығындар тым жоғары немесе төмен бағаланған және (немесе) жоба іс-шараларына, конкурс шарттарына сәйкес келмейді;
-жоба шығыстарының сметасы шындыққа жанаспайды, өтінім мәтініне сәйкес келмейді;
- жобаның шығыстар сметасы гранттың нысаналы сипатына сәйкес келмейді, шығыстардың бір бөлігі жоба іс-шараларын орындауға бағытталмайды не жобаны іске асыруға мүлде қатысы жоқ;
-жоба сипаттамасындағы және жоба шығыстарының сметасындағы сомалар арасында сәйкессіздіктер бар;
- сарапшының басқа да маңызды ескертулері бар (түсініктемемен).
5.Жобаның әлеуметтік әсері
9-10
−Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына әсері нақты тұжырымдалған және шынайылығы жоғары. Күтілетін өзгерістер анықталған қажеттіліктер мен проблемаларға толығымен сәйкес келеді.
− Жобаның нысаналы топтың өмірінде және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайында елеулі жақсартуларға қалай әкелетінін растайтын дәлелді және негізделген деректер бар. Болжамдар мен модельдер егжей-тегжейлі сипатталған, бұл болжамды әсердің ауқымы мен маңыздылығын көрсетеді.
− Жоба аяқталғаннан кейін сақталатын орнықты әсері бар айтарлықтай ұзақ мерзімді өзгерістер әкеледі деп күтілуде. Болжалды нәтижелер нысаналы топқа және қоғамға және (немесе) тұтастай алғанда жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына ұзақ және оң әсер етеді.
6-8
−- Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына әсері жақсы тұжырымдалған және тұтастай алғанда шынайы. Күтілетін өзгерістер қажеттіліктерге сәйкес келеді, дегенмен болжамдарда кейбір шектеулер немесе белгісіздіктер болуы мүмкін.
−- Жобаның нысаналы топтың жағдайын және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайын қалай жақсартатыны туралы негізделген болжамдар бар, бірақ кейбір аспектілер толық пысықталмауы немесе болжамдарда шектеулер болуы мүмкін.
−- Жоба нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына айтарлықтай оң өзгерістер енгізуді көздейді, бірақ ұзақ мерзімді нәтижелер онша айқын емес немесе тұрақсыз болуы мүмкін. Қысқа мерзімді де және ықтимал ұзақ мерзімді де әсерлер болуы мүмкін.
3-5
−- Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына әсері тұжырымдалған, бірақ айтарлықтай айқын немесе шынайы болмауы мүмкін. Күтілетін нәтижелер тым асқақ немесе негіздемесі жеткіліксіз болуы мүмкін.
−- Нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына болжамды әсердің негіздемелері жеткілікті түрде егжей-тегжейлі көрсетілмеуі мүмкін. Әсердің ауқымы мен қолжетімділігіне қатысты болжамдар белгісіз болып қалады.
−- Жоба нысаналы топқа жақсартулар әкелуі мүмкін, бірақ жобаның тұрақтылығы ұзақ мерзімді перспективада белгісіз немесе шектеулі болып қалады. Нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына өзгерістердің орнықтылығын қамтамасыз ету жөніндегі жоспар түсініксіз болуы мүмкін.
0-2
−- Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына күтілетін әсері тұжырымдалмаған немесе өте түсініксіз тұжырымдалмаған
−Болжанатын нәтижелер анықталған қажеттіліктерге сәйкес келмейді, шынайы болжам жоқ.
−- Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына қалай әсер ететіні туралы негіздеме жоқ немесе ол жеткілікті түрде пысықталмаған. Күтілетін нәтижелер түсінідірілмеген және жоба жағдайды жақсарту үшін қалай әсер ететіні жөнінде деректер жоқ.
−- Жобаның ұзақ мерзімді, орнықты нәтижелер туралы нақты болжамдары жоқ. Күтілетін өзгерістер жоқ немесе нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына айтарлықтай әсер етпейді. Қол жеткізілген нәтижелердің орнықтылығы көзделмеген.
Сарапшының тұжырымдары мен қорытындысы
Тұжырымдар:
Жоба іске асыруға ұсынылады / Жоба іске асыруға ұсынылмайды (бір нұсқаны таңдаңыз)
(қолы)
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін
бағалау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Кімге: "Азаматтық
бастамаларды қолдау
орталығы" коммерциялық емес
акцонерлік қоғамы
Кімнен: ____________________
(өтініш беруішінің толық
атауын көрсету)
"____________________________________________________________________________" мемлекеттік грант бағыты бойынша (мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесінен жазылады) үкіметтік емес ұйымдар үшін орта мерзімді және ұзақ мерзімді гранттар беру конкурсына қатысуға өтінім

3. Логическая последовательность и осуществимость проекта, а также соответствие мероприятий проекта его целям, задачам и ожидаемым результатам
9-10
Проект полностью соответствует данному критерию:
− все разделы заявки логически взаимосвязаны, каждый раздел содержит информацию, необходимую и достаточную для полного понимания содержания проекта;
− цель проекта направлен на решение проблем;
− детальный план хорошо структурирован, детализирован, содержит описание конкретных мероприятий;
− запланированные мероприятия соответствуют условиям конкурса и обеспечивают решение поставленных задач и достижение ожидаемых результатов проекта;
− указаны конкретные и разумные сроки, позволяющие в полной мере решить задачи проекта
6-8
По данному критерию проект в целом проработан, однако имеются замечания эксперта:
− все разделы заявки логически взаимосвязаны, однако имеются несущественные смысловые несоответствия, что нарушает внутреннюю целостность проекта;
− запланированные мероприятия соответствуют условиям конкурса и обеспечивают решение поставленных задач и достижение цели и ожидаемых результатов программы, вместе с тем состав мероприятий не является полностью оптимальным
3-5
Проект по данному критерию проработан недостаточно, имеются замечания эксперта:
− детальный план описывает лишь общие направления деятельности, не позволяющие определить содержание основных мероприятий, не раскрывается последовательность реализации проекта;
− имеются нарушения логической связи между задачами, мероприятиями и ожидаемыми результатами;
−цель проекта не в полной мере направлен на решение обозначенной проблемы;
− реализация предлагаемых мероприятий не в полной мере обеспечивают достижение ожидаемых результатов;
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
0-2
Проект не соответствует данному критерию:
− проект проработан на низком уровне, имеются несоответствия мероприятий проекта его целям и задачам, противоречия между планируемой деятельностью и ожидаемыми результатами;
− существенные ошибки в постановке целей, задач, описании мероприятий, результатов проекта делают реализацию такого проекта нецелесообразной;
− сроки выполнения мероприятий некорректны и не соответствуют заявленным целям и задачам проекта, из-за непродуманности создают значительные риски реализации проекта;
− имеются другие серьезные замечания эксперта (с комментарием)
4. Обоснованность сметы расходов проекта, а также адекватность планируемых затрат
9-10
Проект полностью соответствует данному критерию:
− в смете расходов проекта предусмотрено финансовое обеспечение всех мероприятий проекта и отсутствуют расходы, которые непосредственно не связаны с мероприятиями проекта;
− все планируемые расходы реалистичны и обоснованы;
− в проекте предусмотрено активное использование имеющихся у организации ресурсов
6-8
Проект в целом соответствует данному критерию, однако имеются несущественные замечания эксперта:
− все планируемые расходы реалистичны, следуют из задач, мероприятий и обоснованы, вместе с тем из комментариев к некоторым расходам невозможно точно определить их состав (детализацию);
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
3-5
Проект в целом соответствует данному критерию, однако имеются замечания эксперта:
− не все предполагаемые расходы непосредственно связаны с мероприятиями проекта и достижением ожидаемых результатов;
− в смете расходов проекта предусмотрены побочные, не имеющие прямого отношения к реализации проекта, расходы;
− некоторые расходы завышены или занижены по сравнению со средним рыночным уровнем оплаты труда, цен на товары, работы, услуги, аренду (без соответствующего обоснования в комментариях к расходам);
− обоснование некоторых запланированных расходов не позволяет оценить их взаимосвязь с мероприятиями проекта;
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
0-2
Проект не соответствует данному критерию:
− предполагаемые затраты на реализацию проекта явно завышены либо занижены и (или) не соответствуют мероприятиям проекта, условиям конкурса;
− смета расходов проекта нереалистичен, не соответствует тексту заявки;
− смета расходов проекта не соответствует целевому характеру гранта, часть расходов не направлена на выполнение мероприятий проекта либо вообще не имеет отношения к реализации проекта;
− имеются несоответствия между суммами в описании проекта и в смете расходов проекта;
−имеются другие серьезные замечания эксперта (с комментарием)
5. Социальное воздействие проекта
9-10
− Влияние проекта на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности четко сформулировано и высоко реалистично. Ожидаемые изменения полностью соответствуют выявленным потребностям и проблемам.
− Есть убедительные и обоснованные данные, подтверждающие, как проект приведет к значительным улучшениям в жизни целевой группы и (или) социально-экономическом положении местности. Прогнозы и модели детализированы, что показывает масштаб и значимость предполагаемого влияния.
− Ожидается, что проект принесет значительные долгосрочные изменения с устойчивым эффектом, который сохранится после завершения проекта. Прогнозируемые результаты имеют длительное и позитивное воздействие на целевую группу и сообщество и (или) социально-экономическое положение местности в целом.
6-8
− Влияние проекта на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности хорошо сформулировано и в целом реалистично. Ожидаемые изменения соответствуют потребностям, хотя могут быть некоторые ограничения или неопределенности в прогнозах.
− Есть обоснованные предположения о том, как проект улучшит положение целевой группы и (или) социально-экономическое положение местности, однако некоторые аспекты могут быть менее подробно проработаны или иметь ограничения в прогнозах.
− Проект предполагает значительные положительные изменения для целевой группы и (или) социально-экономического положения местности, но долгосрочные результаты могут быть менее очевидными или нестабильными. Возможно наличие как краткосрочных, так и потенциальных долгосрочных эффектов.
3-5
− Влияние проекта на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности сформулировано, но может быть недостаточно ясным или реалистичным. Ожидаемые результаты могут быть слишком амбициозными или недостаточно обоснованными.
− Обоснования предполагаемого воздействия на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности могут быть недостаточно детализированы. Прогнозы относительно масштабов и достижимости воздействия остаются неопределенными.
− Проект может принести улучшения для целевой группы, но устойчивость проекта в долгосрочной перспективе остается неопределенными или ограниченными. Планы по обеспечению устойчивости изменений для целевой группы и (или) социально-экономического положения местности могут быть неясными.
0-2
− Ожидаемое воздействие проекта на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности не сформулировано или сформулировано крайне неясно. Прогнозируемые результаты не соответствуют выявленным потребностям, отсутствует реалистичность прогноза.
− Нет обоснования того, каким образом проект повлияет на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности, или оно недостаточно проработано. Ожидаемые результаты не объяснены, и отсутствуют данные о том, как проект повлияет на улучшение ситуации.
− Проект не имеет явных прогнозов долгосрочных, устойчивых результатов. Ожидаемые изменения либо отсутствуют, либо не имеют значительного влияния на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности. Не предусмотрена устойчивость достигнутых результатов.
Выводы и заключение эксперта
Выводы:
Проект рекомендован к реализации / Проект не рекомендован к реализации (выбрать один вариант)
(подпись)
Приложение 9
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Форма
Кому: Некоммерческому
акционерному обществу
"Центр поддержки
гражданских инициатив"
От кого: ____________________
(указать полное наименование
заявителя)
Заявка на участие в конкурсе на предоставление среднесрочных и долгосрочных
грантов для неправительственных организаций по направлению государственного
гранта (выписывается из перечня направлений государственных грантов)
"____________________________________________________________________"

1. Өтініш беруші
1. БСН
(толтыру қажет)
2. Ұйымның тіркелген күні
(толтыру қажет)
3. Ұйымның толық атауы
(толтыру қажет)
4. Ұйымның заңды мекенжайы
(толтыру қажет)
5. Ұйым басшысы
Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса), лауазымы
(толтыру қажет)
6. Ұйымның Жарғыға сәйкес қызметінің негізгі түрлері
(толтыру қажет)
7. Ұйымның жұмыс тәжірибесі бар нысаналы топтар
(толтыру қажет)
8. Ұйымның байланыс телефоны
(толтыру қажет)
9. Электрондық пошта мекенжайы
(толтыру қажет)
10. Өтініш берушінің веб-сайты, әлеуметтік желілердегі парақшалары (топтар, аккаунттар)
(толтыру қажет)
11. Мемлекеттік грант бағыты бойынша негізгі іске асырылған жобалар мен бағдарламалар *
(құжаттармен расталған жобалар ғана көрсетіледі)
Ескерту*
Көрсетілген қызметтер шарттарының және актілерінің электрондық көшірмелері жобалардың іске асырылуын және өтініш берушінің жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар болып табылады. Әлеуметтік жобалар шетелдік көздер есебінен іске асырылған жағдайда және гранттар оператор арқылы іске асырылған жағдайда – шарттардың және өзге де құжаттардың көшірмелері (оператор арқылы гранттар іске асырған жағдайда салыстыру актісі).
Әлеуметтік жобаның атауы
Қаржыландыру көлемі (теңге)
Қаржыландыру көзі/Тапсырыс беруші
Орындау кезеңі
Негізгі нәтижелері
Басталуы
Аяқталуы
1
(тәжірибе болған жағдайда міндетті түрде толтыру қажет, тәжірибе болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
(тәжірибе болған жағдайда міндетті түрде толтыру қажет, тәжірибе болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
(тәжірибе болған жағдайда міндетті түрде толтыру қажет, тәжірибе болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
(тәжірибе болған жағдайда міндетті түрде толтыру қажет, тәжірибе болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
(тәжірибе болған жағдайда міндетті түрде толтыру қажет, тәжірибе болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
(тәжірибе болған жағдайда міндетті түрде толтыру қажет, тәжірибе болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
2. Әлеуметтік жоба командасы
1. Әлеуметтік жоба командасының мүшелері туралы ақпарат
Команда мүшесінің ТАӘ
Мәлімделген жобадағы позиция және міндеттер
Жұмыс тәжірибесі
...
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет, ақпарат болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
3. Жоба туралы
* Ұсынылып отырған әлеуметтік жоба үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне (оның ішінде нысаналы индикатор, күтілетін нәтижелер, мерзімі, грантты іске асыру аумағы) және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуі тиіс
1. Іске асыруға грант сұралатын әлеуметтік жобаның атауы
(мемлекеттік гранттың бағытын негізге ала отырып, еркін нысанда көрсетіледі)
(толтыру қажет)

1. Заявитель
1. БИН
(обязательно к заполнению)
2. Дата регистрации организации
(обязательно к заполнению)
3. Полное наименование организации
(обязательно к заполнению)
4. Юридический адрес организации
(обязательно к заполнению)
5. Руководитель организации
Фамилия Имя Отчество (при его наличии), должность
(обязательно к заполнению)
6. Основные виды деятельности организации согласно Уставу
(обязательно к заполнению)
7. Целевые группы, опыт работы с которыми имеет организация
(обязательно к заполнению)
8. Контактный телефон организации
(обязательно к заполнению)
9. Адрес электронной почты
(обязательно к заполнению)
10. Веб-сайт заявителя, страницы (группы, аккаунты) в социальных сетях
(обязательно к заполнению)
11. Основные реализованные проекты и программы по направлению государственного гранта *
(указываются только подтвержденные документами проекты)
Примечание.* Документами, подтверждающими реализацию проектов и опыт работы заявителя являются электронные копии договоров и актов оказанных услуг. В случае реализации социальных проектов за счет иностранных источников и в случае реализации грантов через оператора - копии договоров и иных документов (акт сверки в случае реализации грантов через оператора).
Название социального проекта
Объем финансирования (в тенге.)
Источник/Заказчик финансирования
Период выполнения
Основные результаты
Начало
Окончание
1
(обязательно к заполнению при наличии опыта, в случае отсутствия опыта указать "отсутствует")
(обязательно к заполнению при наличии опыта, в случае отсутствия опыта указать "отсутствует")
(обязательно к заполнению при наличии опыта, в случае отсутствия опыта указать "отсутствует")
(обязательно к заполнению при наличии опыта, в случае отсутствия опыта указать "отсутствует")
(обязательно к заполнению при наличии опыта, в случае отсутствия опыта указать "отсутствует")
(обязательно к заполнению при наличии опыта, в случае отсутствия опыта указать "отсутствует")
2. Команда социального проекта
1. Информация о членах команды социального проекта
ФИО члена команды
Позиция и обязанности в заявленном проекте
Опыт работы
...
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению, в случае отсутствия информации указывается "отсутствует")
3. О проекте
* Предлагаемый социальный проект должен соответствовать перечню направлений государственных грантов для неправительственных организаций (включая целевой индикатор, ожидаемые результаты сроки, территорию реализации гранта) и требованиям настоящих Правил
1. Название социального проекта, на реализацию которого запрашивается грант
(указывается в произвольной форме исходя из направления государственного гранта)
(обязательно к заполнению)

2. Ресми статистикалық ақпаратқа және (немесе) әкімшілік және (немесе) объективті деректерге (зерттеу нәтижелеріне, деректерді талдауға, талдамалық жарияланымдар мен БАҚ материалдарына және т.б. сілтемелер) негізделген жобаны іске асыру аумағындағы нысаналы топтың және (немесе) әлеуметтік аспектілердің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы (1 парақтан аспауы тиіс)
(толтыру қажет)
3. Әлеуметтік жобаның мақсаты
(жобаның мақсаты мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесі бойынша гранттың нысаналы индикаторына және күтілетін нәтижелеріне сәйкес келуі тиіс)
(толтыру қажет)
4. Әлеуметтік жобаның сипаттамасы: жобаны іске асырудың тетіктері (әдістері) (мына сұрақтарға жауап беру қажет: межеленген мақсаттарға қалай қол жеткізуге болады, қойылған міндеттер қалай орындалады, олардың шешу жолдарын кім жүзеге асырады, бұл ретте қандай ресурстар тартылатын болады)
(1 парақтан аспайды)
*4-бөлім. Әлеуметтік жобаның егжей-тегжейлі сипаттамасына сәйкес келуі қажет
(толтыру қажет)
5. Жоба туралы бейне-таныстырылым сілтеме)
*Әлеуметтік жобаның егжей-тегжейлі сипаттамасы 4-бөліміне сәйкес келуі қажет
(толтыру қажет)
6. Әлеуметтік жобаны іске асыру аумағы
* гранттың іске асырылу аумағы мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесінде көрсетілген аумаққа сәйкес келуі тиіс
(толтыру қажет)
7. Әлеуметтік жобаны іске асырудың басталу күні – әлеуметтік жобаны іске асырудың аяқталу күні
*1) орта мерзімді грант 1 жылдан 2 жылға дейінгі аралықта іске асырылуы және келесі жылдың 30 қарашасынан кешіктірілмей аяқталуы тиіс
2) ұзақ мерзімді грант 2 жылдан 3 жылға дейінгі аралықта іске асырылуы тиіс және қорытынды жылдың 30 қарашасынан кешіктірілмей аяқталуы тиіс
(толтыру қажет)
8. Әлеуметтік жобаның нысаналы топтары
(жобаның нысаналы топтары жобаның мақсатына, сондай-ақ мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне сәйкес нысаналы индикаторға және күтілетін нәтижелерге сәйкес айқындалады)
(толтыру қажет)
9. Әлеуметтік жобаның күтілетін әсері
(жобаны іске асыру нәтижесінде қол жеткізу күтілетін сандық мәндері бар нақты өзгерістер көрсетіледі)
(толтыру қажет)
10. Әлеуметтік жобаның әріптестері (болған жағдайда)*
* тек құжаттармен расталған әріптестер көрсетіледі – әріптестердің хаттарымен, меморандумдармен, шарттармен және т.б. расталады.
Әріптес
Қолдау түрі
(әріптес болған жағдайда толтырылады, әріптес болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
(әріптес болған жағдайда толтырылады, әріптес болмаған жағдайда "жоқ" деп көрсету қажет)
11. Әлеуметтік жобаны ақпараттық сүйемелдеу
Ақпараттық өнім
(мысалы, мақала, бейнеролик, баннер, пост, бюллетень және т.б.)
Әлеуметтік жобаны және (немесе) әлеуметтік бағдарламаны іске асыру уақытындағы ақпараттық өнімдердің саны
Жариялау арналары
(мысалы, теледидар, баспасөз басылымы, интернет порталдар, жеке сайт, әлеуметтік желілер, радио, таралымдар және т.б.)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
4. Әлеуметтік жобаның егжей-тегжейлі сипаттамасы
*Әлеуметтік жобаның егжей-тегжейлі сипаттамасы әлеуметтік жобаның мақсаттары мен нәтижелеріне қол жеткізу бойынша әр жылға егжей-тегжейлі іс-шаралар жоспарын қамтуы және үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне сәйкес келуі қажет (оның ішінде нысаналы индикаторды, күтілетін нәтижелерді, мерзімін, грантты іске асыру аумағын қоса алғанда)
р\с
Міндеттер
(жобаның мақсатына қол жеткізуді қамтамасыз ететін және мемлекеттік гранттар тізбесіне сәйкес келетін әлеуметтік жобаның міндеттері көрсетіледі)
Іс-шараның атауы және сипаттамасы
(әлеуметтік жобаның әрбір тапсырмасын орындау үшін қолданылатын негізгі іс-шаралар көрсетіледі және сипатталады)
Өтетін орны
(іс-шараның аумағы/өткізу орны көрсетіледі)
Сапалық және сандық көрсеткіштер (іс-шараларға)
(іс-шараны өткізу шеңберінде өлшенетін нәтижелерді көрсететін сапалық және сандық көрсеткіштер көрсетіледі)
Жоспарланған индикаторлар
(әрбір сандық және сапалық көрсеткіш үшін сандық мән көрсетіледі)
Іске асыру мерзімдері
(әр іс-шараның "айы, жылы" көрсетіледі)
...
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)

2. Описание текущего состояния целевой группы и (или) социальных аспектов в территории реализации проекта, основанное на официальной статистической информации и (или) административной и (или) объективных данных (ссылки на результаты исследования, анализ данных, аналитические публикации и материалы СМИ, и др.) (не более 1 страницы)
(обязательно к заполнению)
3. Цель социального проекта
(цель проекта должна соответствовать целевому индикатору и ожидаемым результатам гранта согласно перечню направлений государственных грантов)
(обязательно к заполнению)
4. Описание социального проекта: механизмы (методы) реализации (необходимо ответить на вопросы: каким образом будут достигнуты намеченные цели, как будут выполняться поставленные задачи, кто будет осуществлять их решение, какие ресурсы будут при этом задействованы)
(не более 1 страниц)
*должно соответствовать разделу 4. Детальное описание социального проекта
(обязательно к заполнению)
5. Видео-презентация о проекте (ссылка)
*должно соответствовать разделу 4. Детальное описание социального проекта
(обязательно к заполнению)
6. Территория реализации социального проекта
* территория реализации гранта должна соответствовать территории, указанной в перечне направлений государственных грантов
(обязательно к заполнению)
7. Дата начала реализации социального проекта – дата окончания реализации социального проекта
*1) среднесрочный грант должен быть реализован в течение от 1 года до 2 лет и должен быть завершен не позднее 30 ноября следующего года
2) долгосрочный грант должен быть реализован в течение от 2 до 3 лет и должен быть завершен не позднее 30 ноября заключительного года
(обязательно к заполнению)
8. Целевые группы социального проекта
(целевые группы проекта определяются в соответствии с целью проекта, а также целевому индикатору и ожидаемым результатам согласно перечню направлений государственных грантов)
(обязательно к заполнению)
9. Ожидаемое воздействие социального проекта
(указываются конкретные изменения с количественными значениями, которые ожидаются достичь в результате реализации проекта)
(обязательно к заполнению)
10. Партнеры социального проекта (при наличии) *
*указываются только подтвержденные документами партнеры - подтверждается письмами партнеров, меморандумами, договорами, и др.
Партнер
Вид поддержки
(заполняется при наличии партнера, в случае отсутствия партнера "отсутствует")
(заполняется при наличии партнера, в случае отсутствия партнера "отсутствует")
11. Информационное сопровождение социального проекта
Информационный продукт
(например, статья, видеоролик, баннер, пост, бюллетень, др.)
Количество информационных продуктов за время социального проекта и(или) социальной программы
Каналы освещения
(например, телевидение, печатные издания, интернет-порталы, собственный сайт, социальные сети, радио, рассылки, др.)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
4.Детальное описание социального проекта
*Детальное описание социального проекта должно содержать ежегодный детализированный план действий по достижению целей и результатов социального проекта и соответствовать перечню направлений государственных грантов для неправительственных организаций (включая целевой индикатор, ожидаемые результаты сроки, территорию реализации гранта)
п\н
Задачи
(указываются задачи социального проекта, которые обеспечивают достижение цели проекта и соответствуют перечню государственных грантов)
Наименование и описание мероприятия
(указываются и описываются основные мероприятия, которые будут предприняты для выполнения каждой задачи социального проекта)
Место проведения
(указывается территория/место проведения мероприятия)
Качественные и количественные показатели (к мероприятиям)
(указываются качественные и количественные показатели, которые предполагают измеримые результаты в рамках проведения мероприятия)
Планируемые индикаторы
(указывается числовое значение для каждого количественного и качественного показателя)
Сроки выполнения
(указывается "месяц, год"
каждого мероприятия)
...
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)

5. Әлеуметтік жоба шығыстарының сметасы
* Әлеуметтік жоба шығыстарының сметасы әр жылға жеке қалыптастырылады
**Әлеуметтік жоба шығыстарының қорытынды сомасы мемлекеттік гранттар бағыттарының тізбесіне сәйкес гранттық қаржыландыру көлемінен аспауы тиіс.
*** Материалдық-техникалық қамтамасыз етуге және институционалдық дамытуға арналған шығыстар орта мерзімді гранттың жалпы құнының 10%-інен және ұзақ мерзімді гранттың жалпы құнының 5%-інен аспайды.
Шығыстардың баптары
Өлшем бірлігі
Саны
Құны, теңге
Барлығы, теңге
Қаржыландыру көздері
Негіздеме/түсініктеме
Өтініш беруші (жеке салым)
Грант қаражаты
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
(толтыру қажет)
Барлығы:
*** Материалдық-техникалық қамтамасыз ету деп жөндеу мен құрылыстың ағымдағы және күрделі нысандарын, жылжымайтын мүлікті сатып алуды қоспағанда, әлеуметтік жобаның мақсаттарына сәйкес ұйымды дамытуға бағытталған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу түсініледі. Институционалдық даму деп грант алушының қызметкерлерін оқытуға және олардың біліктілігін арттыруға бағытталған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, сондай-ақ оқу орнына дейінгі жол жүру шығындары, оқу-әдістемелік материалдарды сатып алу түсініледі.
6. Өтінімді растау
Осы өтінімге қол қою арқылы өтініш беруші: - Осы Қағидаларда айқындалған үкіметтік емес ұйымдарға арналған мемлекеттік гранттар беруге арналған конкурсты (бұдан әрі – конкурс) өткізу шарттары мен тәртібіне келісім беруін; – осы өтінімнің құрамында ұсынылған ақпараттың өзектілігі мен анықтығын; - жүзеге асырылуы ҚР заңнамасының талаптарын бұзатын осы өтініммен конкурсқа ұсынылған іс-шаралар жобасында болмауын; – осы өтінімде пайдаланылуы ҚР заңнамасының талаптарын бұзатын ақпараттың болмауын; – осы өтінімде ұсынылуы және өңделуі дербес деректер субъектісінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзатын дербес деректердің болмауын; - ұйымның жарғысына сәйкес осы өтінімде көрсетілген бағытқа сәйкес келетін қызметтің бір немесе бірнеше түрін жүзеге асыруын; - ұйымды тарату, ұйымның дәрменсіздігі (банкроттығы) туралы іс бойынша іс жүргізу, оның қызметін тоқтата тұру рәсімінің болмауын; - ұйымның Қазақстан Республикасының бюджет жүйесінің бюджеттеріне орындау мерзімі басталған салықтар, алымдар және өзге де міндетті төлемдер бойынша мерзімі өткен берешегінің болмауын (осы өтінім берілген күнге ұйымның тиісті арызы бойынша шешім болмаған кезде ұйым белгіленген тәртіппен шағым жасайтын берешекті қоспағанда);
- ұйымның оператор алдында ағымдағы берешегінің болмауын; - ұйымның басшылары, құрылтайшылары, мемлекеттік органның және (немесе) оператордың уәкілетті адамдарының жұбайы (зайыбы), жақын туыстары, жекжаттары болып табылмайтынын; - ұйымның басшылары, құрылтайшылары террористік әрекетке қатысы бар адамдардың тізіміне, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесіне енгізілмегенін растайды.
_______________ _______________ ___________________ "____" _____________ 20___жыл
(ұйым басшысының лауазымы) (қолы) (қолдың толық жазылуы) (толтыру күні)
Мемлекеттік гранттарды
қалыптастыру, беру,
мониторингтеу және
олардың тиімділігін
бағалау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Кімге: "Азаматтық
бастамаларды қолдау
орталығы" коммерциялық емес
акцонерлік қоғамы
Кімнен: ____________________
(өтініш беруішінің толық
атауын көрсету)
Орта мерзімді және ұзақ мерзімді гранттардың өтінімдерін бағалауға арналған өлшемшарттар - Бағалау қорытындысы
Сарапшының ТЕӘ:
ҮЕҰ атауы:
Бағыты:
Бағалау өлшемшарты
Сарапшының бағасы
1.Өтініш берушінің ақпараттық ашықтығы

5. Смета расходов социального проекта
* Смета расходов социального проекта формируется на каждый год отдельно
** Сумма расходов социального проекта на каждый год не должна превышать объем грантового финансирования согласно перечню направлений государственных грантов.
***Расходы на материально-техническое обеспечение и институциональное развитие составляет не более 10 % от общей стоимости среднесрочного гранта и не более 5 % от общей стоимости долгосрочного гранта.
Статьи расходов
Единица измерения
Количество
Стоимость, в тенге
Всего, в тенге
Источники финансирования
Обоснование/комментарий
Заявитель (собственный вклад)
Средства гранта
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
(обязательно к заполнению)
Итого:
***Под материально-техническим обеспечением понимается приобретение товаров, работ и услуг, направленных на развитие организации в соответствии с целями социального проекта, за исключением текущих и капитальных форм ремонтов и строительства, приобретения недвижимого имущества. Под институциональным развитием понимается приобретение товаров, работ и услуг, направленных на обучение и повышение квалификации сотрудников грантополучателя, а также затраты на проезд до места обучения, приобретение учебно-методических материалов.
6. Подтверждение заявки
Подписывая данную заявку заявитель подтверждает:
– согласие с условиями и порядком проведения конкурса на предоставление государственных грантов для неправительственных организации (далее – конкурс), которые определены настоящими Правилами;
– актуальность и достоверность информации, представленной в составе настоящей заявки;
– отсутствие в представленном на конкурс настоящей заявкой проекте мероприятий, осуществление которых нарушает требования законодательства РК;
– отсутствие в настоящей заявке информации, использование которой нарушает требования законодательства РК;
– отсутствие в настоящей заявке персональных данных, предоставление и обработка которых нарушает права и законные интересы субъекта персональных данных;
– осуществление организацией в соответствии с ее уставом одного или нескольких видов деятельности, соответствующих направлению, указанному в настоящей заявке;
– отсутствие процедуры ликвидации организации, производства по делу о несостоятельности (банкротстве) организации, приостановления ее деятельности;
– отсутствие у организации просроченной задолженности по налогам, сборам и иным обязательным платежам в бюджеты бюджетной системы Республики Казахстан, срок исполнения по которым наступил (за исключением задолженности, обжалуемой организацией в установленном порядке, при отсутствии решения по соответствующему заявлению организации на дату подачи настоящей заявки);
- отсутствие у организации текущей задолженности перед Оператором;
– что руководители, учредители организации не являются супругом (супругой), близкими родственниками, свойственниками уполномоченных лиц государственного органа и (или) оператора;
– что руководители, учредители организации не включены в список лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
____________________________________ _______________ ___________________________ "____" _____________ 20___год (должность руководителя организации) (подпись) (расшифровка подписи) (дата заполнения)
Приложение 10
к Правилам формирования,
предоставления, мониторинга
и оценки эффективности грантов
Форма
Кому: Некоммерческому акционерному
обществу "Центр поддержки
гражданских инициатив"
От кого: _____________________________
(указать полное наименование заявителя)
Критерии для оценки заявок среднесрочных и долгосрочных грантов – Оценочное заключение
ФИО эксперта:
Наименование НПО:
Направление:
Критерий оценок
Оценка эксперта
1.Информационная открытость заявителя

9-10
Ұйым осы өлшемшартқа толық сәйкес келеді:
−қызметі туралы ақпаратты интернеттен іздеу сұраулары арқылы оңай табуға болады;
−ұйымның қызметі бұқаралық ақпарат құралдарында жүйелі түрде жария етіледі;
−ұйымның қолданыстағы, тұрақты жаңартылатын сайты бар, онда оның қызметі туралы егжей-тегжейлі жылдық есептер ұсынылған, іске асырылған жобалар мен іс-шаралар, басқару органдарының құрамы туралы (болған жағдайда) өзекті ақпарат орналастырылған;
−ұйымның әлеуметтік желілерде ұйымның қызметі, оның ішінде іске асырылған және іске асырылып жатқан жобалары туралы ақпарат үнемі жаңартылып отыратын парақшалары (топтары) бар;
−ұйым тұрақты түрде өз қызметі туралы жылдық есептілікті жариялайды.
6-8
Ұйым жалпы осы өлшемшартқа сәйкес келеді, алайда сарапшының жеңңл-желпі ескертулері бар:
−ұйымның қызметі, оның ішінде іске асырылған және іске асырылып жатқан жобалары туралы өзекті ақпараты бар ұйымның қолданыстағы сайты, әлеуметтік желілердегі парақшалары (топтары) бар, алайда ұйымның жұмысы, ол тартатын ресурстар, басқару органдарының құрамы, іске асырылған бағдарламалар, жобалар туралы егжей-тегжейлі мәліметтер жоқ;
−- қызметі туралы ақпаратты интернеттен іздеу сұраулары көмегімен табуға болады;
−- ұйымның қызметі тұрақты түрде бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланып отырады;
−сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
3-5
Ұйым осы өлшемшартқа ішінара сәйкес келеді:
−-ұйымның қызметі бұқаралық ақпарат құралдарында және интернетте аз жарияланады;
−-ұйымның әлеуметтік желіде өзекті емес (ескірген) ақпараты бар сайты және (немесе) парақшасы (тобы) бар;
−- ұйымның қызметі туралы есептер ашық қолжетімді емес;
−- сарапшының басқа ескертулері бар (түсініктемемен).
0-2
Жоба аталған өлшемшартқа сәйкес келмейді:
−ұйымның қызметі туралы ақпарат интернетте мүлде жоқ;
−сарапшының басқа да маңызды ескертулері бар (түсініктемемен).
2. Өтінім берушінің мемлекеттік грант бағыты бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы
9-10
−Өтініш берушінің мемлекеттік гранттың бағытына сәйкес келетін ұқсас қызметтерді көрсету нарығында он жылдан астам жұмыс тәжірибесі бар және тиісті құжаттармен расталған
6-8
−Өтініш берушінің мемлекеттік гранттың бағытына сәйкес келетін ұқсас қызметтерді көрсету нарығында бес жылдан астам және он жылға (қоса алғанға) дейінгі жұмыс тәжірибесі бар жәни тиісті құжаттармен расталған
3-5
−Өтініш берушінің мемлекеттік гранттың бағытына сәйкес келетін ұқсас қызметтерді көрсету нарығында екі жылдан астам және бес жылға (қоса алғанда) дейінгі жұмыс тәжірибесі бар және тиісті құжаттармен расталған
0-2
−Өтініш берушінің мемлекеттік гранттың бағытына сәйкес келетін ұқсас қызметтерді көрсету нарығында екі жылға дейінгі жұмыс тәжірибесі бар және тиісті құжаттармен расталған;
−Өтініш берушінің мемлекеттік гранттың бағытына сәйкес келетін ұқсас қызметтерді көрсету нарығында жұмыс тәжірибесі жоқ немесе тиісті құжаттармен расталмаған
3. Жоспарланған қызметке жобалау командасының қызмет тәжірибесі мен құзыреттерінің сәйкестігі
9-10
Жоба аталған өлшемшартқа толық сәйкес келеді:
−- жоба жобаны іске асыру үшін қажетті барлық бейіндер бойынша тәжірибелі, білікті және оң беделге ие мамандармен толық қамтамасыз етілген;
−өтінімде көрсетілген команданың әрбір мүшесінің жоба барысында елеулі ауыстыруларсыз - жобаның күнтізбелік жоспарында және шығыстар сметасында белгіленген шарттарда, тәртіппен және мерзімдерде жоба бойынша сапалы жұмыс істеу мүмкіндігі дәлелденді.
6-8
Жоба жалпы осы өлшемшартқа сәйкес келеді, алайда сарапшының жеңіл-желпі ескертулері бар:
−- жоба жалпы тәжірибелі, білікті және оң беделге ие мамандармен қамтамасыз етілген, бірақ кейбір қажетті бейіндер бойынша ақпарат жоқ;
−- сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
3-5
Жоба осы өлшемшартқа ішінара сәйкес келеді:
−- өтінімде жоба командасының сипаттамасы қамтылады, бірақ негізгі іс-шаралардың нақты орындаушылары аталмаған не олардың білімі мен тәжірибесі туралы немесе жобаны іске асыру шеңберінде орындалатын функциялары туралы мәліметтер келтірілмейді;
−- өтінімде көрсетілген жоба командасының мүшелері жобаны іске асыру үшін қажетті тәжірибе мен құзыреттер деңгейіне толық сәйкес келмейді;
−сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
0-2
Жоба осы өлшемшартқа сәйкес келмейді:
−жоба командасының сипаттамасы, оның біліктілігі, өтінімдегі жұмыс тәжірибесі іс жүзінде жоқ;
−тәжірибесі жеткіліксіз және жоба командасы біліктілігінің төмен болуына байланысты жобаны іске асырудың жоғары тәуекелдері бар;
−сарапшының басқа да маңызды ескертулері бар (түсініктемемен).

9-10
Организация полностью соответствует данному критерию:
− информацию о деятельности легко найти в Интернете с помощью поисковых запросов;
− деятельность организации систематически освещается в средствах массовой информации;
− организация имеет действующий, постоянно обновляемый сайт, на котором представлены подробные годовые отчеты о ее деятельности, размещена актуальная информация о реализованных проектах и мероприятиях, о составе органов управления (при наличии);
− организация имеет страницы (группы) в социальных сетях, на которых регулярно обновляется информация о деятельности организации, в том числе о реализованных и реализуемых проектах;
− организация регулярно публикует годовую отчетность о своей деятельности
6-8
Проект в целом соответствует данному критерию, однако имеются несущественные замечания эксперта:
− организация имеет действующий сайт, страницы (группы) в социальных сетях с актуальной информацией о деятельности организации, в том числе о реализованных и реализуемых проектах, однако без подробных сведений о работе организации, привлекаемых ею ресурсах, составе органов управления, реализованных программах, проектах;
− информацию о деятельности возможно найти в Интернете с помощью поисковых запросов;
− деятельность организации периодически освещается в средствах массовой информации;
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
3-5
Проект частично соответствует данному критерию:
− деятельность организации мало освещается в средствах массовой информации и в Интернете;
− у организации есть сайт и (или) страница (группа) в социальной сети, которые содержат неактуальную (устаревшую) информацию;
− отчеты о деятельности организации отсутствуют в открытом доступе;
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
0-2
Проект не соответствует данному критерию:
- информация о деятельности организации практически отсутствует в Интернете;
− имеются другие серьезные замечания эксперта (с комментарием)
2. Наличие опыта работы заявителя по направлению государственного гранта
9-10
−У заявителя имеется опыт работы более десяти лет на рынке оказания аналогичных услуг, соответствующих направлению государственного гранта и подтверждены соответствующими документами
6-8
− У заявителя имеется опыт работы свыше пяти и до десяти лет включительно на рынке оказания аналогичных услуг, соответствующих направлению государственного гранта и подтверждены соответствующими документами
3-5
− У заявителя имеется опыт работы свыше от двух и до пяти лет включительно на рынке оказания аналогичных услуг, соответствующих направлению государственного гранта и подтверждены соответствующими документами
0-2
- У заявителя имеется опыт работы до двух лет на рынке оказания аналогичных услуг, соответствующих направлению государственного гранта и подтверждены соответствующими документами;
− У заявителя отсутствует опыт работы на рынке оказания аналогичных услуг, соответствующих направлению государственного гранта или не подтверждены соответствующими документами.
-3. Соответствие опыта и компетенций проектной команды планируемой деятельности
9-10
Проект полностью соответствует данному критерию:
− проект полностью обеспечен опытными, квалифицированными и имеющими положительную репутацию, специалистами по всем необходимым для реализации проекта профилям;
− в заявке доказана возможность каждого члена указанной в заявке команды качественно работать над проектом на условиях, в порядке и в сроки, установленные календарным планом и сметой расходов проекта, без существенных замен в ходе проекта
6-8
Проект в целом соответствует данному критерию, однако имеются несущественные замечания эксперта:
− проект в целом обеспечен опытными, квалифицированными и имеющими положительную репутацию специалистами, но по некоторым необходимым профилям информация отсутствует;
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
3-5
Проект частично соответствует данному критерию:
− в заявке содержится описание команды проекта, но конкретные исполнители основных мероприятий не названы либо не приводятся сведения об их знаниях и опыте или о выполняемых функциях в рамках реализации проекта;
− указанные в заявке члены команды проекта не в полной мере соответствуют уровню опыта и компетенций, необходимых для реализации проекта;
−имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
0-2
Проект не соответствует данному критерию:
− описание команды проекта, ее квалификации, опыта работы в заявке практически отсутствует;
− имеются высокие риски реализации проекта в силу недостаточности опыта и низкой квалификации команды проекта;
− имеются другие серьезные замечания эксперта (с комментарием)

4. Жобаны іске асыру тәсілдерінің инновациялығы
5
Жоба инновациялық, бірегей болып табылады:
−- жоба проблемаларды шешуге және мақсатқа, қойылған міндеттерге қол жеткізуге бағытталған жаңа немесе айтарлықтай жақсартылған практикаларды, әдістерді енгізуге бағытталған;
−- ұйымда сипатталған инновацияларды табысты енгізу үшін ресурстар мен тәжірибе бар
0
Ескертпе: Жобаның инновациялылығы – өңірде бұрын іске асырылмаған мәлімделетін жобаның мазмұны, нысандары мен құралдары бойынша жобаны іске асыру Бірегейлік – меншікті (оның ішінде авторлық) технологияларды (әдістерді, әдістемелерді) пайдалана отырып, жобаны іске асыру.
5. Жобаның логикалық жүйелілігі мен жүзеге асырылуы, сондай-ақ жоба іс-шараларының оның мақсаттарына, міндеттеріне және күтілетін нәтижелеріне сәйкестігі
9-10
Жоба осы өлшемшартқа толық сәйкес келеді:
−- өтінімнің барлық бөлімдері логикалық өзара байланысты, әрбір бөлімде жобаның мазмұнын толық түсіну үшін қажетті және жеткілікті ақпарат бар;
−- күнтізбелік жоспар жақсы құрылымдалған, егжей-тегжейлі, нақты іс-шаралардың сипаттамасын қамтиды;
−-жоспарланған іс-шаралар конкурс шарттарына сәйкес келеді және қойылған міндеттерді шешуді және жобаның күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
−- жобаның міндеттерін толық көлемде шешуге мүмкіндік беретін нақты және ақылға қонымды мерзімдер көрсетілген.
6-8
Осы өлшемшарт бойынша жоба тұтастай пысықталды, алайда сарапшының ескертулері бар:
−- өтінімнің барлық бөлімдері логикалық өзара байланысты, алайда елеусіз мағыналық сәйкессіздіктер бар, бұл жобаның ішкі тұтастығын бұзады;
−- жоспарланған іс-шаралар конкурс шарттарына сәйкес келеді және қойылған міндеттерді шешуді және бағдарламаның күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді, сонымен бірге іс-шаралар құрамы толық оңтайлы болып табылмайды
3-5
Осы өлшемшарт бойынша жоба жеткілікті пысықталмаған, сарапшының ескертулері бар:
−- күнтізбелік жоспар негізгі іс-шаралардың мазмұнын айқындауға мүмкіндік бермейтін тек қызметтің жалпы бағыттарын ғана сипаттайды, жобаны іске асырудың дәйектілігін ашпайды,
−- міндеттер, іс-шаралар мен болжамды нәтижелер арасында логикалық байланыс бұзылған;
−- жобаның мақсаты белгіленген проблеманы толық шешуге бағытталмаған;
−- ұсынылған іс-шаралардың іске асырылуы күтілетін нәтижелерге қол жеткізуді толық қамтамасыз етпейді;
−- сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
0-2
Жоба осы өлшемшартқа сәйкес келмейді:
−- жоба төмен деңгейде пысықталған, жоба іс-шараларының оның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкессіздіктер, жоспарланған қызмет пен күтілетін нәтижелер арасында қайшылықтар бар;
−-мақсаттар, міндеттер қоюдағы, іс-шараларды сипаттаудағы, жобаның нәтижелеріндегі елеулі қателіктер мұндай жобаны іске асыруды орынсыз етеді;
−- іс-шараларды орындау мерзімдері дұрыс емес және жобаның мәлімделген мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келмейді, дұрыс ойластырылмағандықтан, жобаны іске асыруда елеулі тәуекелдер тудырады;
−- сарапшының басқа да маңызды ескертулері бар (түсініктемемен).

4. Инновационность подходов реализации проекта
5
Проект является инновационным:
− проект преимущественно направлен на внедрение новых или значительно улучшенных практик, методов, направленных на решение проблемы и достижение цели, поставленных задач;
− у организации есть ресурсы и опыт, чтобы успешно внедрить описанные инновации.
0
Примечание:
Инновационность проекта – реализация проекта, по содержанию, формам и средствам ранее не реализовывавшегося в регионе осуществления заявляемого проекта
Уникальность – реализация проекта с использованием собственных (в том числе авторских) технологий (методов, методик).
5. Логическая последовательность и осуществимость проекта, а также соответствие мероприятий проекта его целям, задачам и ожидаемым результатам
9-10
Проект полностью соответствует данному критерию:
− все разделы заявки логически взаимосвязаны, каждый раздел содержит информацию, необходимую и достаточную для полного понимания содержания проекта;
− календарный план хорошо структурирован, детализирован, содержит описание конкретных мероприятий;
− запланированные мероприятия соответствуют условиям конкурса и обеспечивают решение поставленных задач и достижение ожидаемых результатов проекта;
− указаны конкретные и разумные сроки, позволяющие в полной мере решить задачи проекта
6-8
По данному критерию проект в целом проработан, однако имеются замечания эксперта:
− все разделы заявки логически взаимосвязаны, однако имеются несущественные смысловые несоответствия, что нарушает внутреннюю целостность проекта;
− запланированные мероприятия соответствуют условиям конкурса и обеспечивают решение поставленных задач и достижение цели и ожидаемых результатов программы, вместе с тем состав мероприятий не является полностью оптимальным
3-5
Проект по данному критерию проработан недостаточно, имеются замечания эксперта:
− календарный план описывает лишь общие направления деятельности, не позволяющие определить содержание основных мероприятий, не раскрывается последовательность реализации проекта;
− имеются нарушения логической связи между задачами, мероприятиями и ожидаемыми результатами;
− цель проекта не в полной мере направлен на решение обозначенной проблемы;
− реализация предлагаемых мероприятий не в полной мере обеспечивают достижение ожидаемых результатов;
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
0-2
Проект не соответствует данному критерию:
− проект проработан на низком уровне, имеются несоответствия мероприятий проекта его целям и задачам, противоречия между планируемой деятельностью и ожидаемыми результатами;
− существенные ошибки в постановке целей, задач, описании мероприятий, результатов проекта делают реализацию такого проекта нецелесообразной;
− сроки выполнения мероприятий некорректны и не соответствуют заявленным целям и задачам проекта, из-за непродуманности создают значительные риски реализации проекта;
− имеются другие серьезные замечания эксперта (с комментарием)

6. Жобаны іске асыру ауқымы
9-10
Жоба осы өлшемшартқа толық сәйкес келеді:
-- жобаның мәлімделген аумақтық қамтуы ақталды және жоба шешуге бағытталған проблемаларға сәйкес келеді;
-- жобаның мәлімделген аумақтық қамтуы ұйымның нақты мүмкіндіктеріне сәйкес келеді;
-жобада оны іске асырудың барлық мәлімделген аумағы шегіндегі қызмет көзделген.
6-8
Жоба тұтастай осы өлшемшартқа сәйкес келеді, алайда сарапшының жеңіл-желпі ескертулері бар:
-- жобада әріптестерді тарту есебінен оны іске асыру аумағы шегінде қызмет көзделген, бірақ өтінімде барлық осындай әріптестермен орнықты байланыстардың болуы расталмаған;
-- күнтізбелік жоспар мен жобаны іске асырудың мәлімделген аумағы арасында ішінара (елеусіз) алшақтық бар, мұндай аумақтық қамтуды қамтамасыз ету күнтізбелік жоспарда белгіленген мерзімдерде қиындық тудыруы мүмкін;
-- сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
3-5
Жоба осы өлшемшартқа ішінара сәйкес келеді:
-- жобаның мәлімделген аумақтық қамтуына ұйымның нақты мүмкіндіктері толық сәйкес келмейді;
-- мәлімделген аумақта жобаны іске асыру мүмкіндігі жобаның шығыстар сметасында толық көлемде қамтамасыз етілмеген, ал өтінімде өзг де көздер туралы ақпарат жоқ;
-- жобаны іске асыру аумағы ретінде жобаны іске асыру шеңберінде құру немесе дамыту жоспарланып отырған интернет-ресурстың әлеуетті аудиториясы мәлімделді;
-- сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
0-2
Жоба осы өлшемшартқа сәйкес келмейді:
-- жобаны іске асырудың мәлімделген аумағы өтінім мазмұнымен расталмайды;
-- өтінімде белгіленген аумақтармен өзара іс-қимыл дәлелденген жоқ;
-- сарапшының басқа да маңызды ескертулері бар (түсініктемемен).
7. Жоба шығыстары сметасының негізділігі, сондай-ақ жоспарланған шығындардың барабарлығы
9-10
Жоба осы өлшемшартқа толық сәйкес келеді:
−жобаның шығыстар сметасында жобаның барлық іс-шараларын қаржылық қамтамасыз ету көзделген және жобаның іс-шараларына тікелей байланысты емес шығыстар жоқ;
−барлық жоспарланған шығыстар нақты және негізделген;
−жобада ұйымда бар ресурстарды белсенді пайдалану көзделген.
6-8
Жоба тұтастай аталған өлшемшартқа сәйкес келеді, алайда сарапшының жеңіл-желпі ескертулері бар:
−- барлық жоспарланған шығыстар нақты, міндеттерден, іс-шаралардан тұрады және негізделген, сонымен бірге кейбір шығыстарға түсініктемелерден олардың құрамын (егжей-тегжейін) дәл анықтау мүмкін емес;
−- сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
3-5
Жоба тұтастай алғанда аталған өлшемшартқа сәйкес келеді, алайда сарапшының ескертулері бар:
−- жоспарланған шығыстардың барлығы жобаның іс-шараларымен және күтілетін нәтижелерге қол жеткізумен тікелей байланысты емес;
−жобаның шығыстар сметасында жобаны іске асыруға тікелей қатысы жоқ жанама шығыстар көзделген;
−- орташа нарықтық еңбекақы деңгейімен, тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер, жалдау бағаларымен салыстырғанда кейбір шығыстар жоғары немесе төмен (шығыстарға түсініктемелерде тиісті негіздемесіз);
−- кейбір жоспарланған шығыстардың негіздемесі олардың жоба іс-шараларымен өзара байланысын бағалауға мүмкіндік бермейді;
−сарапшының басқа да ескертулері бар (түсініктемемен).
0-2
Жоба осы өлшемшартқа сәйкес келмейді:
−- жобаны іске асыруға болжамды шығындар анық жоғары немесе төмен бағалан және (немесе) жоба іс-шараларына, конкурс шарттарына сәйкес келмейді;
−- жобаның шығыстар сметасы шындыққа жанаспайды, өтінім мәтініне сәйкес келмейді;
−-жобаның шығыстар сметасы гранттың нысаналы сипатына сәйкес келмейді, шығыстардың бір бөлігі жоба іс-шараларын орындауға бағытталмайды не жобаны іске асыруға мүлде қатысы жоқ;
−- жоба сипаттамасындағы және жоба шығыстарының сметасындағы сомалар арасында сәйкессіздіктер бар;
−-сарапшының басқа да маңызды ескертулері бар (түсініктемемен).
8. Жобаның әлеуметтік әсері
9-10
−Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына әсері нақты тұжырымдалған және шынайылығы жоғары. Күтілетін өзгерістер анықталған қажеттіліктер мен проблемаларға толығымен сәйкес келеді.
− Жобаның нысаналы топтың өмірінде және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайында елеулі жақсартуларға қалай әкелетінін растайтын дәлелді және негізделген деректер бар. Болжамдар мен модельдер егжей-тегжейлі сипатталған, бұл болжамды әсердің ауқымы мен маңыздылығын көрсетеді.
− Жоба аяқталғаннан кейін сақтааалатын торнықты әсері бар айтарлықтай ұзақ мерзімді өзгерістер әкеледі деп күтілуде. Болжалды нәтижелер нысаналы топқа және қоғамға және (немесе) тұтастай алғанда жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына ұзақ және оң әсер етеді.
6-8
−- Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына әсері жақсы тұжырымдалған және тұтастай алғанда шынайы. Күтілетін өзгерістер қажеттіліктерге сәйкес келеді, дегенмен болжамдарда кейбір шектеулер немесе белгісіздіктер болуы мүмкін.
−- Жобаның нысаналы топтың жағдайын және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайын қалай жақсартатыны туралы негізделген болжамдар бар, бірақ кейбір аспектілер толық қарастырылмауы немесе болжамдарда шектеулер болуы мүмкін.
−- Жоба нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына айтарлықтай оң өзгерістер енгізуді көздейді, бірақ ұзақ мерзімді нәтижелер онша айқын емес немесе тұрақсыз болуы мүмкін. Қысқа мерзімді және ықтимал ұзақ мерзімді әсерлер болуы мүмкін.
3-5
−- Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына әсері тұжырымдалған, бірақ айтарлықтай айқын немесе шынайы болмауы мүмкін. Күтілетін нәтижелер тым асқақ немесе негіздемесі жеткіліксіз болуы мүмкін.
−- Нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына болжамды әсердің негіздемелері жеткілікті түрде егжей-тегжейлі көрсетілмеуі мүмкін. Әсердің ауқымы мен қолжетімділігі туралы болжамдар белгісіз болып қалады.
−- Жоба нысаналы топқа жақсартулар әкелуі мүмкін, бірақ жобаның тұрақтылығы ұзақ мерзімді перспективада белгісіз немесе шектеулі болып қалады. Нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына өзгерістердің орнықтылығын қамтамасыз ету жөніндегі жоспар түсініксіз болуы мүмкін.
0-2
−- Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына күтілетін әсері тұжырымдалмаған ,бірақ айқын тұжырымдалмаған
− Күтілетін нәтижелер анықталған қажеттіліктерге сәйкес келмейді, шынайы болжам жоқ.
−- Жобаның нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына қалай әсер ететіні туралы негіздеме жоқ немесе ол жеткілікті түрде пысықталмаған. Күтілетін нәтижелер түсінідірілмеген және жоба жағдайды жақсарту үшін қалай әсер ететіні жөнінде деректер жоқ.
−- Жобаның ұзақ мерзімді, орнықты нәтижелері туралы нақты болжамдары жоқ. Күтілетін өзгерістер нысаналы топқа және (немесе) жергілікті жердің әлеуметтік-экономикалық жағдайына айтарлықтай әсер етпейді немесе мүлде әсер етпейді. Қол жеткізілген нәтижелердің орнықтылығы көзделмеген.
Тек ұзақ мерзімді гранттар үшін қосымша өлшемшарт
9. Ұйымның өз үлесі және жобаны іске асыруға тартылатын қосымша ресурстар, оның одан әрі даму перспективалары
9-10
өз салымының және қосымша ресурстардың деңгейі жоба шығыстарының кемінде 30%-ын құрайды
6-8
өз салымының және қосымша ресурстардың деңгейі жоба шығысының кемінде 20%-ын құрайды
3-5
өз салымының және қосымша ресурстардың деңгейі жоба шығысының кемінде 10%-ын құрайды
0-2
жобаны тек грант есебінен іске асыру болжанады
Сарапшының тұжырымдамалары мен қорытындысы
Тұжырымдар:
Жоба іске асыруға ұсынылады / Жоба іске асыруға ұсынылмайды (бір нұсқаны таңдаңыз)
(қолы)

6. Масштаб реализации проекта
9-10
Проект полностью соответствует данному критерию:
− заявленный территориальный охват проекта оправдан и соответствует тем проблемам, на решение которых направлен проект;
− заявленный территориальный охват проекта соответствует реальным возможностям заявителя;
в проекте предусмотрена деятельность всей заявленной территории реализации проекта
6-8
Проект в целом соответствует данному критерию, однако имеются несущественные замечания эксперта:
− в проекте предусмотрена деятельность в пределах территории его реализации за счет вовлечения партнеров, но наличие устойчивых связей со всеми такими партнерами в заявке не подтверждено;
− имеется частичное (несущественное) расхождение между заявленной территорией реализации проекта и календарным планом, обеспечение такого территориального охвата может вызвать затруднения в сроки, установленные календарным планом;
имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
3-5
Проект частично соответствует данному критерию:
− заявленный территориальный охват проекта не в полной мере соответствует реальным возможностям заявителя;
− возможность реализации проекта на заявленной территории не обеспечена в полном объеме в смете расходов проекта, при этом информация об иных источниках в заявке отсутствует;
− в качестве территории реализации проекта заявлена потенциальная аудитория интернет-ресурса, который планируется создать или развивать в рамках реализации проекта;
имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
0-2
Проект не соответствует данному критерию:
− заявленная территория реализации проекта не подтверждается содержанием заявки;
− не доказано взаимодействие с территориями, обозначенными в заявке;
имеются другие серьезные замечания эксперта (с комментарием)
7. Обоснованность сметы расходов проекта, а также адекватность планируемых затрат
9-10
Проект полностью соответствует данному критерию:
− в смете расходов проекта предусмотрено финансовое обеспечение всех мероприятий проекта и отсутствуют расходы, которые непосредственно не связаны с мероприятиями проекта;
− все планируемые расходы реалистичны и обоснованы;
− в проекте предусмотрено активное использование имеющихся у организации ресурсов
6-8
Проект в целом соответствует данному критерию, однако имеются несущественные замечания эксперта:
− все планируемые расходы реалистичны, следуют из задач, мероприятий и обоснованы, вместе с тем из комментариев к некоторым расходам невозможно точно определить их состав (детализацию);
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
3-5
Проект в целом соответствует данному критерию, однако имеются замечания эксперта:
− не все предполагаемые расходы непосредственно связаны с мероприятиями проекта и достижением ожидаемых результатов;
− в смете расходов проекта предусмотрены побочные, не имеющие прямого отношения к реализации проекта, расходы;
− некоторые расходы завышены или занижены по сравнению со средним рыночным уровнем оплаты труда, цен на товары, работы, услуги, аренду (без соответствующего обоснования в комментариях к расходам);
− обоснование некоторых запланированных расходов не позволяет оценить их взаимосвязь с мероприятиями проекта;
− имеются другие замечания эксперта (с комментарием)
0-2
Проект не соответствует данному критерию:
− предполагаемые затраты на реализацию проекта явно завышены либо занижены и (или) не соответствуют мероприятиям проекта, условиям конкурса;
− смета расходов проекта нереалистичен, не соответствует тексту заявки;
− смета расходов проекта не соответствует целевому характеру гранта, часть расходов не направлена на выполнение мероприятий проекта либо вообще не имеет отношения к реализации проекта;
− имеются несоответствия между суммами в описании проекта и в смете расходов проекта;
− имеются другие серьезные замечания эксперта (с комментарием)
8.Социальное воздействие проекта
9-10
− Влияние проекта на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности четко сформулировано и высоко реалистично. Ожидаемые изменения полностью соответствуют выявленным потребностям и проблемам.
− Есть убедительные и обоснованные данные, подтверждающие, как проект приведет к значительным улучшениям в жизни целевой группы и (или) социально-экономическом положении местности. Прогнозы и модели детализированы, что показывает масштаб и значимость предполагаемого влияния.
− Ожидается, что проект принесет значительные долгосрочные изменения с устойчивым эффектом, который сохранится после завершения проекта. Прогнозируемые результаты имеют длительное и позитивное воздействие на целевую группу и сообщество и (или) социально-экономическое положение местности в целом.
6-8
− Влияние проекта на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности хорошо сформулировано и в целом реалистично. Ожидаемые изменения соответствуют потребностям, хотя могут быть некоторые ограничения или неопределенности в прогнозах.
− Есть обоснованные предположения о том, как проект улучшит положение целевой группы и (или) социально-экономическое положение местности, однако некоторые аспекты могут быть менее подробно проработаны или иметь ограничения в прогнозах.
− Проект предполагает значительные положительные изменения для целевой группы и (или) социально-экономического положения местности, но долгосрочные результаты могут быть менее очевидными или нестабильными. Возможно наличие как краткосрочных, так и потенциальных долгосрочных эффектов.
3-5
− Влияние проекта на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности сформулировано, но может быть недостаточно ясным или реалистичным. Ожидаемые результаты могут быть слишком амбициозными или недостаточно обоснованными.
− Обоснования предполагаемого воздействия на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности могут быть недостаточно детализированы. Прогнозы относительно масштабов и достижимости воздействия остаются неопределенными.
− Проект может принести улучшения для целевой группы, но устойчивость проекта в долгосрочной перспективе остается неопределенными или ограниченными. Планы по обеспечению устойчивости изменений для целевой группы и (или) социально-экономического положения местности могут быть неясными.
0-2
− Ожидаемое воздействие проекта на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности не сформулировано или сформулировано крайне неясно. Прогнозируемые результаты не соответствуют выявленным потребностям отсутствует реалистичность прогноза.
− Нет обоснования того, каким образом проект повлияет на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности, или оно недостаточно проработано. Ожидаемые результаты не объяснены, и отсутствуют данные о том, как проект повлияет на улучшение ситуации.
− Проект не имеет явных прогнозов долгосрочных, устойчивых результатов. Ожидаемые изменения либо отсутствуют, либо не имеют значительного влияния на целевую группу и (или) социально-экономическое положение местности. Не предусмотрена устойчивость достигнутых результатов.
Дополнительный критерий только для долгосрочных грантов
9.Собственный вклад организации и дополнительные ресурсы, привлекаемые на реализацию проекта, перспективы его дальнейшего развития
9-10
уровень собственного вклада и дополнительных ресурсов составляет не менее 30 % расходов проекта
6-8
уровень собственного вклада и дополнительных ресурсов составляет не менее 20 % расхода проекта
3-5
уровень собственного вклада и дополнительных ресурсов составляет не менее 10 % расхода проекта
0-2
реализация проекта предполагается только за счет гранта
Выводы и заключения эксперта
Выводы
Проект рекомендован к реализации / Проект не рекомендован к реализации (выбрать один вариант)
(подпись)