Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 14 сәуірдегі № 66-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 сәуірде № 35975 болып тіркелді
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тарифтерді қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Тарифтік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Тарифтерді қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тарифтерді қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және:
1) табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістері ескерілген тарифті есептеу тетігі;
2) уақытша өтемдік тарифті бекіту тәртібі;
3) тарифті саралау тәртібі;
4) тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіту тәртібі;
5) инвестициялық бағдарламаны және оның өзгерісін бекіту тәртібі;
6) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау тәртібі;
7) уақытша төмендету коэффициентін бекіту тәртібі;
8) реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу тәртібі;
9) табиғи монополия субъектісі пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау тәртібі;
10) уәкілетті орган бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту тәртібі;
11) тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесін, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу тәртібі;

Об утверждении Правил формирования тарифов
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2025 года № 35975
В соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования тарифов.
2. Департаменту тарифной политики Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министр водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Правила формирования тарифов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования тарифов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон) определяют:
1) механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий;
2) порядок утверждения временного компенсирующего тарифа;
3) порядок дифференциации тарифа;
4) порядок утверждения тарифа в упрощенном порядке;
5) порядок утверждения инвестиционной программы и ее изменения;
6) порядок определения тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии;
7) порядок утверждения временного понижающего коэффициента;
8) порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам;
9) порядок определения допустимого уровня прибыли субъекта естественной монополии;
10) порядок изменения, утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия;
11) перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе;

12) тарифті индекстеу тәртібі;
13) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тариф, тарифтік смета, инвестициялық бағдарлама жобаларының, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің нысандарын;
14) тарифтің болжамды индексін есептеу және қолдану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін көрсететін (бұдан әрі – реттелетін қызметтер) табиғи монополиялар субъектілеріне (бұдан әрі – субъект) қолданылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) активтердің қолданысқа енгізілген коэффициенті – табиғи монополия саласына жатқызылған қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) өндіру және ұсыну кезінде Субъектінің негізгі құралдарын, олардың технологиялық қуатына қарай нақты пайдалануды (қолданысқа енгізілгендігін) сипаттайтын проценттік көріністегі көрсеткіш;
2) активтер санының өзгеру индексі – Субъект қызметінің реттеліп көрсетілетін түрлерін жүзеге асыру үшін қажет активтердің орташа жылдық санынан бақыланатын шығындарға байланысты есептеу мақсатында тарифтерді белгілеу кезінде қолданылатын активтердің орташа жылдық санының өзгеру индексі;
3) алғаш рет құрылған субъект – тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын не ұсынуды жоспарлайтын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
4) алғашқы реттелетін кезең басталғанға дейін инвестицияланған инвестициялық капиталдың қалдық құны – уәкілетті орган Субъектілер үшін алғашқы реттелетін кезеңнің басына белгілеген инвестицияланған капиталдың құны;
5) алынатын экономикалық негізділігін ескере отырып тарифте есепке шығындардың түрлері мен мөлшерлерін шектеу – шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігін есептеу негізінде тарифте ескерілетін шығындар деңгейінің, сондай-ақ тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде есептелген нормативтiк техникалық ысыраптар (олар болған кезде) деңгейінің шегін белгілеу;
6) амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатсыз пайдалану – бекітілген тарифте және (немесе) бекітілген тарифтік сметада көзделген қаражатты амортизациялық аударымдар есебінен реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге капитал салымдарына және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруға байланысты емес мақсаттарға бағыттау;
7) канал – су ресурстарын басқару, су пайдаланушыларға су беру, сумен жабдықтау үшін пайдаланылатын жасанды гидротехникалық құрылысжай;

12) порядок индексации тарифа;
13) формы проектов тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
14) порядок расчета и применения прогнозного индекса тарифа.
2. Настоящие Правила распространяются на субъектов естественных монополий (далее – субъект) оказывающих услуги подачи воды по каналам и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений (далее – регулируемые услуги).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) коэффициент задействованности активов – показатель в процентном выражении, характеризующий фактическое использование (задействованность) основных средств субъекта при производстве и предоставлении услуг, отнесенных к сфере естественной монополии, от их технологической мощности;
2) индекс изменения количества активов – индекс изменения среднегодового количества активов, который применяется при установлении тарифов с целью учета зависимости контролируемых затрат от среднегодового количества активов, необходимых для осуществления регулируемых видов деятельности субъектами;
3) субъект созданный впервые – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее либо планирующее предоставлять потребителям регулируемые услуги;
4) остаточная стоимость инвестированного капитала, инвестированного до начала первого регулируемого периода – стоимость инвестированного капитала, установленная уполномоченным органом на начало первого регулируемого периода для субъектов;
5) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности – установление предела уровня затрат, учитываемых в тарифе на основании расчетов потребности сырья, материалов, топлива, энергии, а также уровня нормативных технических потерь, произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере) (при их наличии);
6) нецелевое использование средств амортизационных отчислений – направление средств, предусмотренных в утвержденном тарифе и (или) утвержденной тарифной смете, за счет амортизационных отчислений на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемой услуги, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам;
7) канал – искусственное гидротехническое сооружение, используемое для управления водными ресурсами, подачи воды водопользователям, водоснабжения.

8) бақыланатын шығындардың базалық деңгейі – реттелетін реттеу кезеңіне арналған шығыстарды жоспарлау үшін Субъект пайдаланатын бақыланатын шығындардың деңгейі;
9) бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту – іс-шараларды қосу, алып тастау, іс-шаралар сомасын (құнын) және көлемін түзету, іс-шараларды орындау мерзімдерін ауыстыру;
10) бекітілген тарифтің, тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның қолданылуының есепті кезеңі – тариф, тарифтік смета және инвестициялық бағдарлама бекітілген уақыт кезеңі;
11) бизнес-процесс – шығындар баптарының элементтері бойынша өндірістік шығындарды калькуляциялау баптары;
12) бөлу базасы – шығындар мен активтердің тартылу дәрежесін қызметтер түрлеріне бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер);
13) бөлу коэффициенті – жылу және электр энергиясын құрамдастырылған өндіруді жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілері үшін қызметтер арасында шығындар мен активтерді бөлу үшін бөлу базасын қолдану нәтижесінде алынған жанама, бірлескен немесе жалпы шығындар немесе активтер үлесі – электр энергиясын өндіруге арналған отын шығысының құрамдастырылған өндіріс отынының жалпы шығысына қатынасы;
14) бөлек есепке алу – реттеліп көрсетілетін қызмет түрлерінің өзіндік құнын, тарифтік сметаны талдау және қызметтерге тарифтерді есептеу мақсатында субъектінің қызмет түрлері, қызметтері, операциялары бойынша бөлек шығындар, кірістер, тартылған активтер мен өндірістік көрсеткіштер туралы ақпаратты жинау және қорыту жүйесі;
15) бірлескен шығындар – бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан бөлу базалары негізінде бөлінеді;
16) бірлесіп тартылған активтер – бірнеше қызметті (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ, бірақ қызметтер көрсетуде олардың іске қосылу дәрежесі бөлу базасының негізінде айқындалған тартылған активтер;
17) бірінші деңгейдегі жауапкершілік орталығы – өнім өндірумен, жұмыстарды орындаумен және тұтынушыларға қызмет көрсетумен тікелей айналысатын жауапкершілік орталығы;
18) бірінші реттелетін кезең басталғаннан кейін инвестицияланған инвестициялық капиталдың бастапқы құны – инвестицияланған капитал базасында ескерілетін негізгі құралдар мен басқа да активтердің бастапқы баланстық құнын білдіретін және субъектілердің инвестицияланған капиталды қайтару шамасын айқындау мақсаттары үшін пайдаланылатын бірінші реттелетін кезең басталғаннан кейін инвестицияланған капиталдың құны;

8) базовый уровень контролируемых затрат – уровень контролируемых затрат, используемый субъектом для планирования расходов на регулируемый период регулирования;
9) изменение утвержденной инвестиционной программы – включение, исключение мероприятий, корректировка сумм (стоимости) и объемов мероприятий, перенос сроков исполнения мероприятий;
10) отчетный период действия утвержденного тарифа и тарифной сметы и инвестиционной программы – период времени, на который утверждены тариф, тарифная смета и инвестиционная программа;
11) бизнес-процесс – статьи калькулирования производственных затрат по элементам статей затрат;
12) база распределения – количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
13) коэффициент распределения – доля косвенных, совместных или общих затрат или активов, полученная в результате применения базы распределения для распределения затрат и активов между услугами;
14) раздельный учет – система сбора и обобщения информации о затратах, доходах, задействованных активах и производственных показателях раздельно по видам деятельности, услугам, операциям субъекта, в целях анализа себестоимости регулируемых видов деятельности, тарифной сметы и расчета тарифов на услуги;
15) совместные затраты – затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения;
16) совместно задействованные активы – задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг определена на основе баз распределения;
17) центр ответственности первого уровня – центр ответственности, непосредственно занимающийся производством продукции, выполнением работ и предоставлением услуг для потребителей;
18) первоначальная стоимость инвестированного капитала, инвестированного после начала первого регулируемого периода – стоимость капитала, инвестированного после начала первого регулируемого периода, которая представляет собой первоначальную балансовую стоимость основных средств и других активов, учитываемых в базе инвестированного капитала и используется для целей определения величины возврата инвестированного капитала субъектами;

19) бірінші реттелетін кезең басталғаннан кейін инвестицияланған капиталдың қалдық құны – инвестицияланған капиталдың жинақталған қайтарылуын шегергендегі инвестицияланған капиталдың бастапқы құны және субъектілер инвестициялаған капиталға кірістің шамасын айқындау мақсаттары үшін пайдаланылады;
20) жалпы активтер – қызметтердің барлық түрлерін ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан қызметтерді ұсынуда олардың тартылу дәрежесі бөлу базасының негізінде айқындалады;
21) жалпы шығындар – қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан бөлу базасының негізінде бөлінеді;
22) жанама операциялар – қызмет түрлерінің көрсетілетін қызметтерінің өзіндік құнына енгізілетін бірнеше негізгі операцияларды жүзеге асыру үшін орындалатын операциялар;
23) жауапкершілік орталығы – субъектінің дербес құрылымдық бөлімшесі. Жауапкершілік орталықтары субъектінің салалық және географиялық сегменттері мен ұйымдық деңгейлері бойынша топтастырылады;
24) жеке Х-фактор – уәкілетті орган бекіткен, реттеліп көрсетілетін қызметті көрсетуге жұмсалатын субъекті шығыстарының бірдей немесе нашар құрылымдық параметрлері кезінде реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға уәкілетті орган айқындаған ең төменгі шығыстарға қатысын сипаттайтын субъекті қызметінің тиімділік көрсеткіші;
25) инвестицияланған капитал базасы – уәкілетті орган реттелетін кезеңнің тиісті жылына айқындайтын инвестицияланған капиталдың шамасы, оның негізінде тарифтерді белгілеу кезінде инвестицияланған капиталға кірістің шамасы айқындалады;
26) инвестицияланған капиталға кіріс – тарифті есептеу үшін пайдаланылатын және инвестицияланған капиталдың құнына қайта есептелген инвестицияланған капиталға кірістілік нормасы ретінде айқындалатын реттелетін ұйымның қажетті жалпы түсіміне енгізілетін шама;
27) инвестицияланған капиталды қайтару – тарифті есептеу үшін пайдаланылатын және инвестицияланған капиталды қайтару мерзіміне бөлінген инвестицияланған капиталдың құны ретінде айқындалатын реттелетін ұйымның қажетті жалпы түсіміне енгізілетін шама;
28) инвестицияланған капиталды қайтару мерзімі – пайдалануға берілген активтерді құруға инвестицияланған капитал Субъектіге толық көлемде қайтарылатын мерзім;
29) инвестицияланған капитал – реттелетін кезең ішінде реттеліп көрсетілетін қызметті жүзеге асыру үшін қажет өз қаражаты есебінен де, қарыз қаражаты есебінен де қаржыландырылған Субъектінің негізгі құралдары мен материалдық емес активтері;

19) остаточная стоимость инвестированного капитала, инвестированного до начала первого регулируемого периода – стоимость инвестированного капитала, установленная уполномоченным органом на начало первого регулируемого периода для субъектов;
20) общие активы – активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе баз распределения;
21) общие затраты – затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения;
22) косвенные операции – операции, выполняемые для осуществления нескольких основных операций, включаемых в себестоимость предоставляемых услуг видов деятельности;
23) центр ответственности – самостоятельное структурное подразделение субъекта. Центры ответственности группируются по отраслевым и географическим сегментам и организационным уровням субъекта;
24) индивидуальный Х-фактор – показатель эффективности деятельности субъекта, характеризующий отношение расходов субъекта на предоставление регулируемой услуги к минимальным расходам на предоставление регулируемой услуги при одинаковых или худших структурных параметрах;
25) база инвестированного капитала – величина инвестированного капитала, определяемая уполномоченным органом на соответствующий год регулируемого периода, на основе которой определяется величина дохода на инвестированный капитал при установлении тарифов;
26) доход на инвестированный капитал – величина, используемая для расчета тарифа и включаемая в необходимую валовую выручку регулируемой организации, которая определяется как норма доходности на инвестированный капитал перемноженная на стоимость инвестированного капитала;
27) возврат инвестированного капитала – величина, используемая для расчета тарифа и включаемая в необходимую валовую выручку регулируемой организации, которая определяется как стоимость инвестированного капитала поделенная на срок возврата инвестированного капитала;
28) срок возврата инвестированного капитала – срок, в течение которого капитал, инвестированный в создание активов, введенных в эксплуатацию, будет в полном объеме возвращен субъекту;
29) инвестированный капитал – основные средства и нематериальные активы субъекта, профинансированные как за счет его собственных, так и за счет заемных средств, необходимые для осуществления регулируемой деятельности в течение регулируемого периода;

30) инвестициялық бағдарлама – инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді немесе Субъект қызметінің көрсеткіштерін қазіргі деңгейде сақтауды білдіретін техникалық-экономикалық және (немесе) экологиялық әсер алу мақсатында субъектінің қолда бар активтерін кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, ұстап-тұруға және жаңа активтерін жасауға бағытталатын қаражатты салу және қайтару жөніндегі іс-шаралар жоспары;
31) инфляцияның болжамды мәндері – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі тиісті күнтізбелік жылдың соңғы күніне белгілеген инфляцияның мәні. Инфляцияның жоғарғы және төменгі деңгейі белгіленген жағдайда инфляция деңгейі ауқымының орташа мәні пайдаланылады;
32) индекстеу әдісі – қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің бекітілген тарифтерді жыл сайын индекстеуі арқылы тарифтерді қалыптастыру;
33) капиталдық салымдар – бұл қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, қолдауға және жаңа активтерді құруға, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын негізгі құралдарды сатып алуға бағытталған қаражат;
34) капиталдың құны – табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруымен байланысты инвестициялық тәуекелдерді бейнелейтін қарыз және меншікті капиталдың табыстылығы мөлшерлемесін сипаттаушы шама;
35) көрсетілетен қызметті тұтынудың нақты көлемі – мәлімделген кезеңге ұқсас өткен жыл кезеңі үшін тұтынушының қызметтерді тұтыну көлемі;
36) көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі – тұтынушының немесе субъектінің уақытша төмендету коэффицентін бекітуге арналған өтінімінде көрсетілген қызметті тұтыну көлемі;
37) қарыз капиталы – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін құру немесе реконструкциялау үшін қарыздар (кредиттер алу, облигациялар шығару және сату, ақшалай міндеттемелердің басқа да түрлері бойынша қаражат алу) есебінен пайда болған капитал;
38) қосылған шығыстар – өңірлік, желілік және корпоративтік деңгейдегі жауапкершілік орталықтарының және орталықтандырылған жабдықтаудың бірінші деңгейдегі жауапкершілік орталықтарының жалпы және әкімшілік шығыстарын, сондай-ақ орталықтандырылған жабдықтаудың бірінші деңгейдегі жауапкершілік орталықтарының өндірістік шығындарын қамтитын шығыстар;
39) қуаттылығы аз субъект – реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъект:
көлемі жылына бес жүз мың текше метрге дейінгі сумен жабдықтау және (немесе) су бұру;
Қуаттылығы аз субъектіге кірісі күнтізбелік бір жылда субъектінің барлық реттеліп көрсетілетін қызметтерінен түскен кірістің бес пайызынан аспайтын реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша субъект те жатады. Бұл ретте қалған реттелетін қызметтер бойынша субъект қуаттылығы аз субъектіге жатпайды.

30) инвестиционная программа – план мероприятий по вложению и возврату средств, направляемых на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов субъекта с целью получения технико-экономического и (или) экологического эффектов, выражаемых в достижении целевых показателей инвестиционной программы или сохранении показателей деятельности субъекта на существующем уровне;
31) прогнозные значения инфляции – значения инфляции, установленные Национальным Банком Республики Казахстан на позднюю дату соответствующего календарного года. В случае установления верхнего и нижнего уровня инфляции, используется среднее значение диапазона уровней инфляций;
32) метод индексации – формирование тарифа путем ежегодной индексации утвержденного тарифа субъектом естественной монополии малой мощности;
33) капиталовложение – это средства, направляемые на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов, приобретение основных средств, используемых при предоставлении регулируемых услуг;
34) стоимость капитала – величина, характеризующая ставку вознаграждения на заемные и собственные средства, отражающая инвестиционные риски, связанные с осуществлением деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
35) фактический объем потребления услуги – объем потребления услуги потребителем за период предыдущего года, аналогичный заявленному периоду;
36) заявленный объем потребления услуги – объем потребления услуги, указанный в заявке потребителя или субъекта на утверждение временного понижающего коэффициента;
37) заемный капитал – капитал, образуемый за счет займов (получения кредитов, выпуска и продажи облигаций, получения средств по другим видам денежных обязательств) для создания или реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
38) добавленные расходы – расходы, включающие общие и административные расходы центров ответственности регионального, сетевого и корпоративного уровней и центров ответственности первого уровня централизованного снабжения, а также производственные затраты центров ответственности первого уровня централизованного снабжения;
39) субъект естественной монополии малой мощности – субъект, предоставляющий регулируемые услуги:
водоснабжения и (или) водоотведения объемом до пятисот тысяч кубических метров в год;
К субъекту естественной монополии малой мощности также относится субъект по предоставляемой регулируемой услуге, доход от которой не превышает пяти процентов дохода от всех регулируемых услуг субъекта за один календарный год. При этом по оставшимся регулируемым услугам субъект не относится к субъекту малой мощности.

40) құрылымдық параметрлер – субъекті қызметінің тиімділігіне және шығыстарына елеулі әсер ететін субъектінің сандық көрсеткіштері, олардың тізбесін жеке Х-факторларды бағалау мақсатында реттеліп көрсетілетін қызмет бөлінісінде уәкілетті орган айқындайды;
41) қызмет бағыттары – қызметтер көрсетуге дербес те, сол сияқты бір-бірімен өзара іс-қимыл жасауға қатысатын қызметтерді өндірудің белгілі бір процестерінің жиынтығы;
42) қызмет бағытының элементтері – кейіннен реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне және жалпы реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөле отырып, олардың құнын және олармен байланысты шығындарды бағалау және бөлу үшін біріктірілген қызметтерді, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын негізгі құралдар топтары;
43) қызмет көрсету процестері – нәтижесі өндірістік процестер мен менеджмент процестеріне қызмет көрсету болып табылатын қызметтерді өндіру процестері;
44) қызмет түрі – пайда табу мақсатында қызметтер кешенін көрсетуге, жұмыстарды орындауға және тауарлар өндіруге байланысты операциялық қызмет;
45) қызметтерге жанама тартылған активтер – бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар тартылған активтер және сондықтан олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ олардың белгілі бір қызметтерді көрсетуде тартылу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде айқындалады;
46) қызметтерге жанама шығындар – бірнеше қызметпен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар және сондықтан олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылмаған, бірақ шығындардың туындау себептерін көрсететін бөлу базалары негізінде қызметтерге бөлінген шығындар;
47) қызметтерге тікелей тартылған активтер – белгілі бір қызметті ұсынумен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылған;
48) қызметтерге тікелей шығындар – белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар және сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылған шығындар;
49) Лондон банкаралық нарығының мөлшерлемесі – жылдық пайыз ретінде көрсетілетін проценттерді есептеу кезеңінің бірінші күніне құны бойынша (немесе проценттерды төлеу күніне құны бойынша проценттерды есептеудің бастапқы кезеңі жағдайында не проценттерды есептеудің осындай кезеңі күні, не проценттік есептеудің алдындағы күні) алты айлық бір валюталық
депозиттер бойынша Лондон банкаралық нарығындағы ұсыныс мөлшерлемесі;

40) структурные параметры – количественные показатели субъекта, существенно влияющие на эффективность деятельности и расходы субъекта, перечень которых в целях оценки индивидуальных Х-факторов в разрезе регулируемой услуги;
41) направления деятельности – совокупность определенных процессов производства услуг, которые участвуют в предоставлении услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
42) элементы направления деятельности – группы основных средств, используемые при предоставлении услуг, в том числе регулируемых, объединенные для оценки и распределения их стоимости и связанных с ними затрат на направления деятельности с последующим распределением на виды регулируемых услуг и в целом на нерегулируемые услуги;
43) обслуживающие процессы – процессы производства услуг, результатом которых является обслуживание производственных процессов и процессов менеджмента;
44) вид деятельности – операционная деятельность, связанная с предоставлением комплекса услуг, выполнением работ и производством товаров, с целью извлечения прибыли;
45) косвенно задействованные активы на услуги – задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но степень их задействованности в предоставлении определенных услуг определяется на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
46) косвенные затраты на услуги – затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
47) прямо задействованные активы на услуги – задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
48) прямые затраты на услуги – затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
49) ставка Лондонского межбанковского рынка – ставка предложения на Лондонском межбанковском рынке по шестимесячным одновалютным депозитам стоимости на первую дату периода начисления процентов (или в случае начального периода начисления процентов по стоимости на дату выплаты процентов либо в день такого периода начисления процентов, либо на следующий день, предшествующий первому дню процентных начислений), которая выражается как годовой процент;

50) мәлімделген кезең – тұтынушының немесе субъектінің уақытша төмендету коэффицентін бекітуге өтінімінде көрсетілген кезең;
51) менеджмент процестері – кәсіпорын қызметін талдауды, бүкіл кәсіпорын қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған іс-қимылдарды үйлестіруді қамтитын қызметтерді өндіру процестері;
52) меншікті капитал – қатысушылардың немесе Субъекті акционерлерінің меншігіне жататын және қатысушыларға немесе Субъектінің акционерлеріне белгілі бір табыс алуға құқық беретін үлестердің немесе акциялардың белгілі бір санынан тұратын, сондай-ақ жинақталған бөлінбеген пайда капиталын және резервтік капиталды, есепті кезеңге Субъектінің баланстық деректері бойынша анықталатын қосымша төленген және қосымша төленбеген капиталды қамтитын капитал;
53) меншікті қаражат – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін құру немесе реконструкциялау үшін пайдаланылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің ақшалай қаражаты (акционерлік (жарғылық) капитал, бөлінбеген пайдасы (таза кірісі) немесе амортизациялық аударымдары);
54) мерзімі өткен кредиторлық берешек – шартқа сәйкес белгіленген мерзімде орындалмаған тұтынушының құбыр желісі ұйымы алдындағы қаржылық міндеттемелерінің, ақшалай борыштарының сомасы;
55) негізделмеген кіріс – уәкілетті орган бекіткен тарифті асырып көрсету, оның ішінде көрсетілетін қызметтерді есепке алу аспабының көрсеткіштері, тұтыну көлемі, шамасы және нормалары бойынша құқыққа сыйымсыз есепке жазу және (немесе) тарифтік сметада көзделген амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатсыз пайдалану, уәкілетті орган бекіткен мөлшердің бес пайызынан астамға тарифтік смета шығындарының баптарын орындамау, инвестициялық бағдарламаларды орындауға тарифтік сметада көзделген қаражатты игермеу немесе мақсатсыз пайдалану нәтижесінде субъект алған қосымша кіріс;
56) негізгі құралдар объектілері – ғимараттардың, құрылыстардың, машиналар мен жабдықтардың, өлшеу және реттеуші аспаптар мен құрылғылардың, есептеу техникасының, көлік құралдарының, құрал-саймандардың, өндірістік және шаруашылық мүкәммал мен керек-жарақтардың; шаруашылық ішіндегі жолдардың және реттелетін қызметке тартылған және инвестицияланған капитал базасына енгізілген субъектінің негізгі құралдарының өзге де тиісті объектілерінің объектілері;
57) операциялық қызмет – субъектінің табыс алу жөніндегі негізгі қызметі және инвестициялық және қаржылық қызметтен өзгеше өзге де қызмет;
58) өтеу кестесі – тұтынушының труба құбыры ұйымының алдындағы, тұтынушының және труба құбыры ұйымы басшысының қолдарымен расталған мерзімі өткен кредиторлық берешегін өтеу кестесі;

50) заявленный период – период, указанный в заявке потребителя или субъекта на утверждение временного понижающего коэффициента;
51) процессы менеджмента – процессы производства услуг, включающие анализ деятельности предприятия, координацию действий, направленных на повышение эффективности деятельности всего предприятия;
52) собственный капитал – капитал, принадлежащий участникам или акционерам субъекта, и состоящий из определенного числа долей или акций, дающий участникам или акционерам субъекта право на получение определенного дохода, а также включающий накопленную нераспределенную прибыль и резервный капитал, дополнительно оплаченный и дополнительно неоплаченный капитал;
53) собственные средства – денежные средства (акционерный (уставный) капитал, нераспределенная прибыль (чистый доход) или амортизационные отчисления) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, используемые в создании и реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
54) просроченная кредиторская задолженность – неисполненная в установленный срок в соответствии с договором сумма финансовых обязательств, денежных долгов потребителя перед субъектом;
55) необоснованный доход – дополнительный доход, полученный субъектом в результате превышения тарифа, в том числе неправомерного начисления по показаниям прибора учета, объемам, величине и по нормам потребления услуг, утвержденного уполномоченным органом, и (или) нецелевого использования средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, неисполнения статей затрат тарифной сметы более чем на пять процентов от утвержденных уполномоченным органом размеров, неисполнения или нецелевого использования средств, предусмотренных тарифной сметой на выполнение инвестиционных программ;
56) объекты основных средств – объекты зданий, сооружений, машин и оборудования, измерительных и регулирующих приборов и устройств, вычислительной техники, транспортных средств, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря и принадлежностей; внутрихозяйственных дорог и прочих соответствующих объектов основных средств субъекта, задействованных в регулируемой деятельности и включенных в базу инвестированного капитала;
57) операционная деятельность – основная деятельность субъекта по получению дохода и иная деятельность, отличная от инвестиционной и финансовой;
58) график погашения – график погашения просроченной кредиторской задолженности потребителя перед субъектом, заверенный подписями потребителя и руководителя субъекта;

59) өндірістік процестер – өндіріске және қызметтер көрсетуге тікелей бағытталған процестер;
60) өтінім – субъектінің уәкілетті органға тарифті бекіту туралы өтініші;
61) пайданың жол берілетін деңгейі – табиғи монополия субъектісінің (бұдан әрі – субъект) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша тиімді жұмыс істеуі үшін алу құқығына ие, тарифтің құрамына кіретін және реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде тартылған активтерінің баланстық немесе қайта бағаланған құнын және бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті пайда мөлшерлемесі ескеріле отырып айқындалатын және Тарифтерді қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес Субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес есептелетін пайда (таза кіріс);
62) реттеліп көрсетілетін қызметтер – табиғи монополиялар салаларындағы субъектілер ұсынатын және уәкілетті органның мемлекеттік реттеуіне жататын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер;
63) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділік көрсеткіштері – тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну процесінің технологиялық және өзге де объективті параметрлерін қамтитын реттеліп көрсетілетін қызметтерді бағалау, оның ішінде тәуелсіз сыртқы бағалауға жататын өлшемшарттарының жиынтығы;
64) субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштері – субъект қызметі нәтижелері мен тарифті қалыптастыру кезінде ескерілетін оның экономикалық, басқарушылық, өндірістік шығындарының арақатынасы;
65) салалық Х-фактор – Әдістемеге сәйкес тиісті салаға жатқызылған есептеу фомуласында табиғи монополия саласындағы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне арналған тарифті есептеу формуласында ескеру мақсатында уәкілетті орган бекіткен экономиканың факторлық өнімділігіне қатысты саланың факторлық өнімділігінің өсу қарқынын сипаттайтын саланың тиімділік көрсеткіші;
66) салалық мемлекеттік орган – уәкілетті органды қоспағанда, тұтынушыны қызметін тұтынушы қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік басқару саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
67) саланың факторлық өнімділігі – қолданыстағы өндіріс факторларын (еңбекті, капиталды) тиімді пайдалану (қосымша кеңейтусіз) арқылы қол жеткізілген саланың өнімділігі;
68) стандартты ауытқу – Әдістемеге сәйкес уәкілетті орган айқынған орташа мәнге қатысты деректердің шашыраңқылығын сипаттайтын статистикалық шама;
69) су берудің механикаландырылған тәсілі – су көздерінен су көтеру (сорғылар) немесе машиналық (механикалық көтеру) механизмдер арқылы су берілетін тәсіл;

59) производственные процессы – процессы, непосредственно направленные на производство и предоставление услуг;
60) заявка – обращение субъекта в уполномоченный орган об утверждении тарифа;
61) допустимый уровень прибыли – прибыль (чистый доход), которую субъект имеет право получить для эффективного функционирования по предоставлению регулируемой услуги, входящая в состав тарифа и определяемая с учетом балансовой или переоцененной стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, необходимых для реализации утвержденной инвестиционной программы, и рассчитываемая в соответствии с настоящими Правилами;
62) регулируемые услуги – товары, работы, услуги, предоставляемые субъектами в сферах естественных монополий и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом;
63) показатели качества и надежности регулируемых услуг – совокупность критериев оценки регулируемых услуг, включающая технологические и иные объективные параметры процесса предоставления регулируемых услуг потребителям, подлежащие, в том числе независимой внешней оценке;
64) показатели эффективности деятельности субъектов – соотношение результатов деятельности субъекта и его экономических, управленческих, производственных издержек, учитываемое при формировании тарифа;
65) отраслевой Х-фактор – показатель эффективности отрасли, характеризующий темп прироста факторной производительности отрасли относительно факторной производительности экономики, в целях учета в формуле расчета тарифа на регулируемую услугу субъекта в сфере естественной монополии, отнесенной, в соответствии с настоящим Механизмом, к соответствующей отрасли;
66) отраслевой государственный орган – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство отраслью (сферой) государственного управления, в которой осуществляет деятельность потребитель, за исключением уполномоченного органа;
67) факторная производительность отрасли – производительность отрасли, достигнутая путем эффективного использования имеющихся (без дополнительного расширения) факторов производства (труд, капитал);
68) стандартное отклонение – статистическая величина, характеризующая разброс данных относительно среднего значения, определенная уполномоченным органом в соответствии с настоящими Правилами;
69) механизированный способ подачи воды – способ, при котором вода из источника подается при помощи водоподъемных механизмов (насосов), или машинный (механический водоподъем);

70) су берудің өзағар тәсілі – су көтеру (сорғыларды) немесе машиналық механизмдерін (механикалық көтеру) қолданусыз, гравитациялық күштерді пайдалану негізінде су алу мен таратуға мүмкіндік беретін жүйелер бойынша су беру;
71) суармалау нормалары – вегетациялық кезеңде суармалау алаңының гектарына берілетін су көлемі ( бұдан әрі -текше метр/га);
72) су беру тәсілі – өзағар, механикаландырылған;
73) субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтері –мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі ұсынатын қызметтер;
74) суды каналдар арқылы беру қызметі – суды сутартқыштар (каналдар, құбыржолдар) арқылы тасымалдау мен бөлу және оны су пайдаланушыларға;
75) сыртқы рейд – гидротехникалық құрылысжайлармен қорғалмаған рейдтер;
76) стратегиялық тауарлар:
электр энергиясы шығындардың орнын толтыру үшін – суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін көрсететін субъектілер үшін электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті ескере отырып;
су – суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін көрсететін субъектілер үшін;
77) табиғи монополия – тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің белгілі бір түрін өндіру мен ұсынудың технологиялық ерекшеліктеріне байланысты тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің осы түріне сұранысты қанағаттандыру үшін бәсекелестік жағдайлар жасау мүмкін болмайтын немесе экономикалық жағынан тиімсіз болатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығының жай-күйі;
78) табиғи монополия саласының тарифтік реттеу әдісі – тарифті қалыптастыру кезінде қолданылатын әдіс;
79) табиғи монополия субъектісі – тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
80) тариф – реттеліп көрсетілетін қызмет құнының ақшалай мәні;
81) тарифке немесе оның шектi деңгейiне енгiзiлетiн пайданы шектеу – инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты ескере отырып, белгіленген осы Қағидаларда айқындалған пайда шамасының шегін белгілеу;
82) тарифті саралау – тұтынудың, оның ішінде тұтынушылар тобының шарттарына қарай тарифтің әртүрлі деңгейін белгілеу;
83) тарифтік кіріс – субъектінің уәкілетті орган бекіткен тариф бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуден алған кірісі;
84) тарифтік реттеудің шығындық әдісі – субъектінің баптар бойынша айқындалған, экономикалық негізделген шығындарына және пайдасына қарай тарифті қалыптастыру әдісі;
85) тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті талдау – бұл субъектінің есепті кезең үшін негіздеуші материалдар мен растайтын құжаттарды тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті орган түзеткен мәндермен бірге тарифтік сметаның орындалуы туралы есепте ұсынған шығындар баптарының, пайданың, көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызмет көлемінің, тариф мөлшерінің нақты мәндерін бекітілген тарифтік сметада ұсынылған шығындардың, пайда баптарының, көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызмет көлемінің, тариф мөлшерінің көрсеткіштерімен талдауды, бекітілген тарифтік сметаның шығындар баптарының орындалмауының нақты себептерін, оның ішінде шығындарды үнемдеу (болған кезде), уәкілетті орган есепке енгізетін өзгерістер мен нақтылауды негіздеуді (болған кезде) көздейтін процесс, уақытша өтемдік тарифті енгізу үшін негіздердің болуы немесе болмауы туралы тұжырымдар;

70) самотечный способ подачи воды – подача воды по системам, позволяющим забирать и распределять воду на основе использования сил гравитации (собственной массы или тяжести), без использования водоподъемных механизмов (насосов), или машинного (механического водоподъема);
71) оросительные нормы – объем воды, подаваемый на гектар орошаемой площади за вегетационный период (далее – кубический метр/га);
72) способ подачи воды – самотечный, механизированный;
73) регулируемые услуги субъекта – услуги, предоставляемые субъектом государственно-частного партнерства;
74) услуга по подаче воды по каналам – транспортировка и распределение воды по водоотводам (каналам, трубопроводам), и ее подача водопользователям.
75) рейд внешний – незащищенный гидротехническими сооружениями;
76) стратегические товары:
электрическая энергия с учетом услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки для компенсации потерь – для субъектов оказывающие услуги по подаче воды по каналам и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;
вода – для субъектов оказывающие услуги по подаче воды по каналам и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;
77) естественная монополия – состояние рынка товаров, работ, услуг, при котором создание конкурентных условий для удовлетворения спроса на определенный вид товаров, работ, услуг невозможно или экономически нецелесообразно в силу технологических особенностей производства и предоставления данного вида товаров, работ, услуг;
78) метод тарифного регулирования сферы естественной монополии – метод, применяемый при формировании тарифа;
79) субъект естественной монополии – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее потребителям регулируемые услуги;
80) тариф – денежное выражение стоимости регулируемой услуги;
81) ограничение прибыли, включаемой в тариф – установление предела величины прибыли, определенной в соответствии с настоящими Правилами, с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы;
82) дифференциация тарифа – установление разных уровней тарифа в зависимости от условий потребления, в том числе группы потребителей;
83) тарифный доход – доход субъекта от предоставления регулируемых услуг по утвержденному уполномоченным органом тарифу;
84) затратный метод тарифного регулирования – метод формирования тарифа в зависимости от постатейно определенных, экономически обоснованных затрат и прибыли субъекта;
85) анализ отчета об исполнении тарифной сметы – это процесс, предусматривающий сопоставление фактических значений статей затрат, прибыли, объема предоставленной регулируемой услуги, размера тарифа, представленных субъектом в отчете об исполнении тарифной сметы за отчетный период, со значениями, скорректированными уполномоченным органом по результатам проверки обосновывающих материалов и подтверждающих документов, с показателями статей затрат, прибыли, объема предоставленной регулируемой услуги, размера тарифа, представленных в утвержденной тарифной смете, установление достоверных причин неисполнения статей затрат, утвержденной тарифной сметы, в том числе экономии затрат (при наличии), обоснование вносимых уполномоченным органом в отчет изменений и уточнений (при наличии), выводы о наличии или отсутствии оснований для введения временного компенсирующего тарифа;

86) тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерін сақтауға және субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізілуіне қарай тарифті қалыптастыру әдісі;
87) тарифтік учаске – шекарасында тұтынушылардың бір тобының шегінде суды беруге арналған бірыңғай тариф бекітілетін және қолданылатын арнаның учаскесі;
88) тарифтің шығын бөлігі – тарифті айқындау кезінде ескерілетін, субъектінің көрсетілетін қызметтер ұсынуына байланысты шығындар жиынтығы. Осы шығындар реттеліп көрсетілетін қызметтің өзіндік құнынан және кезең шығыстарынан (жалпы және әкімшілік шығыстар, сату жөніндегі шығыстар, сыйақылар төлеу жөніндегі шығыстар) тұрады;
89) тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін шығын түрлерін шектеу – тарифтi және тарифтiк сметаларды бекiту кезінде ескерілмейтін шығыстар тізбесін белгілеу;
90) тарифтің болжамды индексі – тарифтің болжамды деңгейін оның болжамын есептеу жолымен айқындайтын көрсеткіш;
91) тартылған активтер – негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді қамтитын қызметтер (қызметтер) ұсыну үшін пайдаланылатын субъектінің активтері;
92) тартылған активтердің реттелетін базасы – Субъектінің жеке меншігіндегі және (немесе) Субъект табыс алуға құқығы бар қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) өндірген және ұсынған кезде пайдаланатын активтердің реттелетін құны;
93) тұтынушы – реттеліп көрсетілетін қызметтерді пайдаланатын немесе пайдалану ниеті бар жеке немесе заңды тұлға;
94) тұтынушылар топтары – тұтыну мақсатына және (немесе) тәсіліне байланысты топтастырылған субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынушылар;
95) уақытша өтемдік тариф – тұтынушыларға қаражатты қайтару мақсатында уәкілетті орган белгілі бір мерзімге бекітетін тариф;
96) уақытша төмендету коэффициенті – тұтынушылар мен субъектінің мүдделерін қорғау мақсатында уәкілетті орган бекіткен және тарифке қолданылатын шама;
97) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі;
98) халықаралық қаржы ұйымдарының қарыздары – қарыз шарты негізінде не вексельдер, облигациялар, басқа да бағалы қағаздар және халықаралық қаржы ұйымдарының өзге де ақшалай міндеттемелері түрінде халықаралық қаржы ұйымдары берген қарыздар;
99) шартты-ауыспалы шығындар – шартты-ауыспалы санатқа енгізілмеген, электр және жылу энергиясын құрамдастырылған өндіруге арналған шығындар;
100) шығыс мөлшерлемесі – өндірістік операциялар өлшеуішінің бірлігіне келетін шығындар шамасы;
101) шығыстар бабы (шығындардың түрлері) – жекелеген қызметтер, бір немесе бірнеше біртекті өндірістік операциялар бойынша ескерілетін шығындар;

86) стимулирующий метод тарифного регулирования – метод формирования тарифа в зависимости от соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов;
87) тарифный участок – участок канала, в границах которого утверждается и действует единый тариф на подачу воды в пределах одной группы потребителей;
88) затратная часть тарифа – совокупность затрат, связанных с предоставлением услуг субъектом, которые учитываются при определении тарифа. Данные затраты состоят из себестоимости регулируемой услуги и расходов периода (общие и административные расходы, расходы по реализации, расходы по выплате вознаграждений);
89) ограничение видов затрат, включаемых в затратную часть тарифа – установление перечня расходов, не учитываемых при утверждении тарифа и тарифной сметы;
90) прогнозный индекс тарифа – показатель, определяющий допустимый уровень тарифа путем расчета его прогноза;
91) задействованные активы – активы субъекта, используемые для предоставления услуги (услуг), включающие основные средства и нематериальные активы;
92) регулируемая база задействованных активов – регулируемая стоимость активов, находящихся в собственности субъекта и (или) используемых при производстве и предоставлении услуг, на которые субъект имеет право получать прибыль;
93) потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами;
94) группа потребителей – потребители регулируемой услуги субъекта, сгруппированные в зависимости от цели и (или) способа ее потребления;
95) временный компенсирующий тариф – тариф, утверждаемый уполномоченным органом на определенный срок в целях возврата средств потребителям;
96) временный понижающий коэффициент – величина, утвержденная уполномоченным органом и применяемая к тарифу в целях защиты интересов потребителей и субъекта;
97) уполномоченный орган – Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан;
98) займы международных финансовых организаций – займы, выданные международными финансовыми организациями, на основании договора займа либо в виде векселей, облигаций, других ценных бумаг и иных денежных обязательств международных финансовых организаций;
99) условно-переменные затраты – затраты, связанные с приростом заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги;
100) расходная ставка – величина затрат, приходящая на единицу измерителя производственных операций;
101) статья расходов (виды затрат) – затраты, учитываемые по отдельным услугам, одной или нескольким однородным производственным операциям;

102) ішкі қызметтер – субъект қызметінің бір бағыттарымен жүргізілетін және одан әрі сыртқы қызметті осы субъект қызметінің басқа бағыттарымен көрсету мақсатында тұтынылатын қызметтер;
103) ішкі рейд – гидротехникалық құрылысжайлармен қорғалған рейдтер
104); экономикалық негізделген шығындар – осы Қағидаларға сәйкес айқындалған реттелетін қызметті ұсынуға байланысты шығындар;
105) экономиканың факторлық өнімділігі – қолданыстағы өндіріс факторларын (еңбекті, капиталды) пайдалану (қосымша кеңейтусіз) арқылы қол жеткізілген экономиканың өнімділігі;
106) экономикалық ресурстар – өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын, табиғи (шикізат, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), күрделі (физикалық капитал – негізгі құралдар), айналым қаражаты (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржы (ақша капиталы) ресурстары болып бөлінетін көздердің, құралдардың жиынтығы;
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, тариф бес және одан көп жылғы мерзімге белгіленеді. Тариф тарифтің бүкіл қолданылу кезеңіне немесе әрбір жылға бекітіледі.
5. Тариф реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша шығындардың орнын толтыруды және субъектіні дамытуға және оның тиімді жұмыс істеуіне және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де мақсаттарға бағытталатын пайда алуды қамтамасыз етеді.
6. Тарифтің және тарифтік сметаның жобасын қалыптастыру осы Қағидалардың қосымшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
1-параграф. Тарифтер қалыптастыру қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
7. Тарифті қалыптастыру кезінде табиғи монополиялар салаларының мынадай тарифтік реттеу әдістері қолданылады:
1) шығындық;
2) ынталандырушы;
3) индекстеу;
4) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау.
8. Табиғи монополия саласын тарифтік реттеу әдісі жиынтығында мынадай шарттары сақталған:
1) табиғи монополия саласын тарифтік реттеудің тиісті әдісін қолдануға субъектінің экономикалық және технологиялық әзірлігі болған;
2) субъекті мен тұтынушыларға олар орындай алмайтын міндеттерді жүктеуге жол берілмеген жағдайда қолданылады.
9. Тарифтік реттеудің шығындық әдісін қолдана отырып тарифті қалыптастыру:
1) экономикалық негізділігін ескеріле отырып, тарифте есепке алынатын шығындардың түрлері мен мөлшерлерін шектеуді;

102) внутренние услуги – услуги, производимые одними направлениями деятельности субъекта и потребляемые с целью предоставления в дальнейшем внешней услуги другими направлениями деятельности этого же субъекта;
103) рейд внутренний – защищенный гидротехническими сооружениями;
104) экономически обоснованные затраты – затраты, связанные с предоставлением регулируемой услуги, определенные согласно настоящим Правилам;
105) факторная производительность экономики – производительность экономики, достигнутая путем использования имеющихся (без дополнительного расширения) факторов производства (труд, капитал);
106) экономические ресурсы – совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал – основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
4. Тариф устанавливается сроком на пять и более лет, за исключением случаев, предусмотренных Законом. Тариф утверждается сроком на весь период действия тарифа или на каждый год.
5. Тариф обеспечивает возмещение затрат по предоставлению регулируемой услуги и получение прибыли, направляемой на развитие и эффективное функционирование субъекта и иные цели, незапрещенные законодательством Республики Казахстан.
6. Формирование проекта тарифа и тарифной сметы осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Параграф 1. Формирование тарифов
Раздел 1. Общие положения
7. При формировании тарифа применяются следующие методы тарифного регулирования сфер естественных монополий:
1) затратный;
2) стимулирующий;
3) индексации;
4) определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
8. Метод тарифного регулирования сферы естественной монополии применяется при соблюдении в совокупности следующих условий:
1) экономической и технологической готовности субъекта к применению соответствующего метода тарифного регулирования сферы естественной монополии;
2) недопущения возложения на субъекта и потребителей невыполнимых обязанностей.
9. Формирование тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования предусматривает:
1) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности;

2) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде айқындалған, олар болған жағдайда шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтік техникалық ысыраптарды, персоналдың нормативтік санын қолдануды;
3) жылдарға бөле отырып тарифтік сметаны бекітуді;
4) тозуды есепке жазудың тікелей әдісін қолдануды;
5) Заңның 8-бабының 6) тармақшасына және 23-бабына сәйкес субъектінің сатып алуды жүргізуі;
6) субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде тартылған активтерінің баланстық немесе қайта бағаланған құнын және осы Қағидаларға сәйкес Табиғи монополия субъектісі пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес есептелген пайда мөлшерлемесін және бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражат көлемін ескере отырып, пайданың жол берілетін деңгейін айқындауды;
7) инвестициялық бағдарламаны бекітуді;
8) бекітілген тарифтік смета шығындарының баптарын орындамағаны, амортизациялық аударымдардың және бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының қаражатын мақсатқа сай пайдаланбағаны үшін уақытша өтемдік тарифті бекітуді көздейді.
10. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті қалыптастыру мыналарды:
1) шығындардың экономикалық негізділігін ескере отырып, олардың тарифте ескерілетін түрлері мен мөлшерлерін шектеуді;
2) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде айқындалған, олар болған жағдайда шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтік техникалық ысыраптарды, персоналдың нормативтік санын қолдану.
Осы тармақшаның күші тарифтік реттеудің шығындық әдісінен тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне өткен жағдайда тарифті бекіту кезінде қолданылады.
3) бақыланатын және бақыланбайтын шығындарды айқындауды;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамағаны үшін уақытша өтемдік тарифті және бақыланбайтын шығындарды бекітуді;
5) инвестицияланған капиталды қайтаруды және инвестицияланған капиталдың кірістілік нормасын, сондай-ақ субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде қолданысқа енгізілген активтерінің теңгерімдік құнын және осы Қағидаларға сәйкес есептелген пайда мөлшерлемесін ескере отырып пайданы айқындауды;
6) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін айқындауды;
7) субъектілер қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін айқындауды;
8) тозуды есепке жазудың тікелей әдісін қолдануды;
9) инвестициялық бағдарламаны бекітуді;

2) применение технических и технологических норм расходов сырья, материалов, топлива, энергии при их наличии, нормативных технических потерь, нормативной численности персонала, определенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
3) утверждение тарифной сметы с разбивкой по годам;
4) применение прямолинейного метода начисления износа;
5) проведение закупок субъектом в соответствии с подпунктом 6) статьи 8 и статьи 23 Закона;
6) определение допустимого уровня прибыли с учетом балансовой или переоцененной стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной в соответствии с настоящими Правилами, и объема средств, необходимых для реализации утвержденной инвестиционной программы;
7) утверждение инвестиционной программы;
8) утверждение временного компенсирующего тарифа за неисполнение статей затрат утвержденной тарифной сметы, нецелевое использование средств амортизационных отчислений и мероприятий утвержденной инвестиционной программы.
10. Формирование тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования предусматривает:
1) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности;
2) применение технических и технологических норм расходов сырья, материалов, топлива, энергии при их наличии, нормативных технических потерь, нормативной численности персонала, определенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
Действие настоящего подпункта применяется при утверждении тарифа в случае перехода с затратного метода тарифного регулирования на стимулирующий метод тарифного регулирования.
3) определение контролируемых и неконтролируемых затрат;
4) утверждение временного компенсирующего тарифа за неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы и неконтролируемых затрат;
5) определение прибыли с учетом возврата инвестированного капитала и норм доходности, инвестированного капиталам, также балансовой стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной в соответствии с настоящими Правилами;
6) определение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
7) определение показателей эффективности деятельности субъектов;
8) применение прямолинейного метода начисления износа;
9) утверждение инвестиционной программы;

10) реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін көрсететін субъектілер үшін тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісі бойынша тарифті айқындау ерекшеліктерін көздейді.
реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін көрсететін субъектілерді тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифтерді қалыптастыру және бекіту осы Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
11) жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғыртуға (техникалық қайта жарақтандыруға) және кеңейтуге, оң экономикалық және технологиялық әсер алу мақсатында заманауи инфрақұрылымды құруға және дамытуға бағытталған реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде инновацияларды енгізу.
11. Индекстеу әдісін қолдана отырып тарифті қалыптастыру:
1) осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес уәкілетті орган айқындайтын деңгейден аспайтын бекітілген тарифті индекстеу жолымен қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің жыл сайынғы тарифті белгілеуі;
2) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму параметрлері ескеріле отырып, жыл сайын күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірілмей айқындалатын тарифті индекстеу деңгейін қолдануды көздейді.
12. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты, бекітілген инвестициялық бағдарлама негізінде тарифті айқындау осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тарифтерді қалыптастыру тәсілдері:
1) субъект тарифтік реттеудің шығындық немесе ынталандырушы тәсілімен тарифті бекітуге өтінім берген кезде уәкілетті органжүзеге асыратын тарифті бекітуі;
2) тарифті индекстеу әдісімен есептеген кезде қуаттылығы аз табиғи монополия субъект жүзеге асыратын субъектінің тарифті белгілеуі;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде уәкілетті орган өзінің бастамасы бойынша немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде табиғи монополия саласындағы концессия субъектісінің өтініші негізінде жүзеге асыратын концессия шарты негізінде тарифті айқындау.
2-бөлім. Өтінімді ұсыну және қабылдау
14. Уәкілетті орган тарифті бекіту үшін субъект электрондық нысанда өтінім ұсынады.
15. Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) тарифтің (не салалық ерекшеліктері ескеріле ала отырып прейскуранттың) жобасы;

10) особенности определения тарифа по стимулирующему методу тарифного регулирования для субъектов, оказывающих регулируемые услуги подачи воды по каналам и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Формирование и утверждение тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъектов, оказывающих регулируемые услуги подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, осуществляется в соответствии с Параграфом 3 Главы 2 настоящих Правил.
11) внедрение инноваций при предоставлении регулируемых услуг, направленных на модернизацию (техническое перевооружение) и расширение действующих производств, создание и развитие современной инфраструктуры в целях получения положительного экономического и технологического эффекта.
11. Формирование тарифа с применением метода индексации предусматривает:
1) ежегодное установление субъектом естественной монополии малой мощности тарифа путем индексации утвержденного тарифа не выше уровня, определяемого уполномоченным органом в соответствии Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам;
2) применение уровня индексации тарифа, определяемого ежегодно не позднее, чем за два месяца до начала календарного года с учетом параметров социально-экономического развития Республики Казахстан.
12. Определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, утвержденной инвестиционной программы осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
13. Способы формирования тарифов:
1) утверждение тарифа, осуществляемое уполномоченным органом при подаче субъектом заявки на утверждение тарифа затратным или стимулирующим методом тарифного регулирования;
2) установление тарифа субъектом, осуществляемое субъектом естественной монополии малой мощности при расчете тарифа методом индексации;
3) определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, осуществляемое уполномоченным органом по его инициативе или на основании заявления субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии в сфере естественной монополии.
Раздел 2. Представление и принятие заявки
14. Для утверждения тарифа уполномоченным органом субъектом предоставляется заявка в электронной форме.
15. К заявке прилагаются:
1) проект тарифа (либо прейскуранта с учетом отраслевых особенностей);

2) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкеснегіздейтін материалдар уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қоса тіркеле отырып, тарифтік сметаның жобасы;
3) тарифті бекіту қажеттігі туралы анықтама-негіздеме;
4) инвестициялық бағдарламаның жобасы немесе бекітілген инвестициялық бағдарлама;
5) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес инвестициялық бағдарламалар шеңберінде нысаналы көрсеткіштері бар субъектілердің жөндеу картасы;
6) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеуге бағытталған шығындар сметасы;
7) алдыңғы күнтізбелік екі жыл үшін қаржылық есептілік;
8) субъектінің ақпараты:
қаржы-шаруашылық қызмет туралы, инвестициялық қызмет туралы;
негізгі қорлардың жай-күйі туралы, алдыңғы күнтізбелік екі жылғы еңбек бойынша жалақының құрылымы мен бөлінуі туралы;
9) шығыстардың баптар бойынша есептеулері;
10) пайданың есептеулері;
11) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал санының, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің және техникалық ысыраптардың есептеулері;
12) алдыңғы күнтізбелік жыл үшін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялар шешімдерінің көшірмелері;
13) бекітілген инвестициялық бағдарлама іске асырылғанға дейін пайдаланылатын және жылдарға бөле отырып, ұзақ мерзімді кезеңде бекітілген инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру кезінде пайдалануға берілетін негізгі құралдарға амортизациялық аударымдардың есептеулері;
14) қарыз ресурстарын қаржыландыру және өтеу шарттары туралы растайтын құжаттар;
15) субъектінің жобалық қуаты және оны іс жүзінде пайдалану туралы деректер;
16) Заңның 25-бабының 6-2-тармағына сәйкес ақпараттандыру объектілерінен алынған табиғи монополия субъектісінің қуатын нақты пайдалану туралы деректер;
17) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемін растайтын құжаттар (реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты көлемдері көрсетілген шарттардың тізілімі, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің төмендегенін растайтын құжаттар, жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті және субъектінің мүмкіндіктері, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдерді төмендетуге жол бермеу негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің есептемелері және бар болған жағдайда тұтынушылық сұранысты маркетингтік зерттеу материалдары);
18) өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан үшін және алдыңғы күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары туралы және көлемдері туралы нақты деректерді растайтын құжаттар (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизациясын көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі) қоса беріледі.

2) проект тарифной сметы с приложением обосновывающих материалов по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) справка-обоснование о необходимости утверждения тарифа;
4) проект инвестиционной программы или утвержденная инвестиционная программа;
5) карта ремонтов субъектов с целевыми показателями в рамках инвестиционных программ согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
6) смета затрат, направленных на ремонт, не приводящих к росту стоимости основных средств;
7) финансовая отчетность за два предшествующих календарных года;
8) информация субъекта:
о финансово-хозяйственной деятельности, об инвестиционной деятельности;
о состоянии основных фондов, о структуре и распределении заработной платы и по труду за два предшествующих календарных года;
9) постатейные расчеты расходов;
10) расчет прибыли;
11) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии и технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
12) копии решений конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, работ, услуг за предшествующий календарный год;
13) расчет амортизационных отчислений на основные средства, используемые до реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта) и вводимые в эксплуатацию при реализации утвержденной инвестиционной программы (проекта), в долгосрочный период с разбивкой по годам;
14) подтверждающие документы об условиях финансирования и возмещения заемных ресурсов (заключенный договор с банком с приложением графика погашения основного долга и процентов);
15) данные о проектной мощности субъекта и фактическом ее использовании;
16) данные о фактическом использовании мощности субъекта естественной монополии из объектов информатизации в соответствии с пунктом 6-2 статьи 25 Закона;
17) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (реестр договоров с указанием фактических объемов потребления регулируемых услуг, документы, подтверждающие снижение объемов потребления регулируемых услуг, расчеты объемов потребления регулируемых услуг, исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, материалы маркетинговых исследований потребительского спроса);
18) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).

Заңның 20-бабының 5-тармағында көзделген жағдайда, Заңның 20-бабының 1-тармағында көрсетілген субъектілер үшін шығындық әдісті қолдана отырып тарифті бекіту кезінде алдыңғы күнтізбелік бір жыл үшін осы тармақтың 6) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттар олар болған жағдайда және осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көзделген құжаттар қоса беріледі.
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті бекіту кезінде өтінімге осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 3), 4), 6), 7), 9), 10), 13), 14) және 16) тармақшаларында көзделген құжаттар, сондай-ақ негіздейтін материалдарды қоса тіркей отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің және субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштерінің жобалары қоса беріледі.
Уәкілетті орган Заңның 15-бабының 8-тармағына сәйкес бекітетін тізбеге енгізілген субъектілер үшін тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифтерді бекіту жағдайларын қоспағанда, субъект уәкілетті органға бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі өткеннен кейін тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті бекітуге өтінім ұсынады.
16. Топтар бойынша сараланған тұтынушылар санының азаюына байланысты ұсынылған көрсетілген қызметтер көлемі өзгерген кезде реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді бекітуге арналған өтінімге:
1) осы Қағидалардың 15-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар;
2) өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан немесе алдыңғы күнтізбелік жыл үшін тұтынушылар топтары бөлінісінде текше метрде (бұдан әрі – м3) суды тұтыну көлемі бойынша ақпарат;
Реттеліп көрсетілетін қызметті екі және одан да көп субъектілер көрсеткен жағдайда бірыңғай тарифті бекітуге жол беріледі. Бұл ретте субъект келесі құжаттарды қоса бере отырып, бірыңғай тарифті бекітуге өтінім береді:
1) аймақ бойынша бірыңғай тарифті бекіту себептерін көрсететін , түсіндірме жазба;
2) тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифтік сметаның жобасы;
3) аймақ бойынша бірыңғай тарифті бекіту қажеттігін растайтын құжаттар;
4) өтінім берудің алдындағы төрт тоқсандағы және өткен күнтізбелік жылдағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары мен көлемі туралы нақты деректерді растайтын құжаттар.
17. Қызмет көрсетудің технологиялық процесін өзгерту және тариф пен тарифтік сметаны жеке-жеке магистральдық, шаруашылықаралық (шаруашылықішілік) арналарға бөлу қажет болған кезде өтінімге тариф өзгермей қоса беріледі:

В случае, предусмотренном пунктом 5 статьи 20 Закона, при утверждении тарифа с применением затратного метода для субъектов, указанных в пункте 1 статьи 20 Закона, прилагаются в случае их наличия документы, предусмотренные подпунктами 6) и 7) части первой настоящего пункта, за один предшествующий календарный год и документы, предусмотренные подпунктом 4) части первой настоящего пункта.
При утверждении тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования к заявке прилагаются документы, предусмотренные подпунктами 1), 3), 4), 6), 7), 9), 10), 13), 14) и 16) части первой настоящего пункта, а также проекты показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъектов с приложением обосновывающих материалов.
Заявку на утверждение тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъект представляет в уполномоченный орган по истечении срока действия утвержденного тарифа, за исключением случаев утверждения тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования для субъектов, включенных в перечень, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с пунктом 8 статьи 15 Закона.
16. При изменении объемов предоставленных услуг в связи с уменьшением количества дифференцированных по группам потребителей к заявке на утверждение тарифов на регулируемые услуги прилагаются:
1) документы, указанные в части первой пункта 15 настоящих Правил;
2) информация по объему потребления воды в разрезе групп потребителей, в кубических метрах (далее – м3) за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
Допускается утверждение единого тарифа при оказаний регулируемой услуги двумя и более субъектами. При этом, субъектом предоставляется заявка на утверждение единого тарифа с приложением следующих документов:
1) пояснительная записка, с указанием причин утверждения единого тарифа по региону;
2) проект тарифной сметы в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам;
3) документы, подтверждающие необходимость утверждения единого тарифа по региону;
4) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год.
17. При необходимости изменения технологического процесса предоставления услуги и разделения тарифа и тарифной сметы по отдельности на магистральные, межхозяйственные (внутрихозяйственные) каналы, к заявке без изменения тарифа прилагается:

1) тариф пен тарифтік сметаны бөлу қажеттілігі туралы түсіндірме жазба;
2) тариф және тарифтік смета жобасы;
3) тарифті және тарифтік сметаны бөлу бойынша есептер мен негіздемелік материалдар.
18. Субъект осы Қағидалардың 15, 16 және 17-тармақтарына сәйкес өтінімге қоса берілетін есептеулерді және негіздейтін материалдарды реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
19. Уәкілетті орган өтінімді алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей қоса берілетін есептеулердің және негіздейтін материалдардың толықтығын және осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкестігіне тексереді және субъектіге өтінімнің қарауға қабылданғаны немесе осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша түрде хабарлайды.
20. Уәкілетті органның өтінімді қараудан бас тартуына мыналар:
1) субъектінің осы Қағидалардың 15, 16 немесе 17-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.
21. Егер өтінімді қараған кезде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті орган оны субъектіден кемінде бес жұмыс күн мерзімін белгілей отырып, жазбаша түрде сұратады.
22. Өтінімдер Заңның 25-бабының 7-тармағында белгіленген талаптар ескеріле отырып, электрондық жеткізгіште ұсынылады.
23. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органды міндетті түрде хабардар ете отырып, төтенше жағдайлардың немесе авариялардың алдын алу үшін шұғыл жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру мақсатында бекітілген тарифтік сметадағы шығындар баптарын дербес қайта бөледі.
3-бөлім. Тарифті бекіту
24. Уәкілетті орган ұзақ мерзімді кезеңге тариф бекітілген кезде өтінімді ұсынылған күнінен бастап тоқсан жұмыс күнінен аспайтын мерзімде және Заңның 20-бабына сәйкес тариф бекітілген кезде күнтізбелік отыз күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
25. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 16, 17-тармақтарына сәйкес ұсынылған өтінімді жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Сараланған тарифтерді бекітуге арналған өтінім осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес ұсынылған тарифті бекітуге арналған өтініммен бір мезгілде ұсынылған жағдайда, сараланған тарифтерді бекітуге арналған өтінім осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген мерзімде қаралады.
26. Уәкілетті орган субъект ұсынатын тариф және тарифтік смета жобаларын жария тыңдаулар өткізу кезде талқылауға шығарады.

1) пояснительная записка о необходимости разделения тарифа и тарифной сметы;
2) проект тарифа и тарифной сметы;
3) расчеты и обосновывающие материалы по разделению тарифа и тарифной сметы.
18. Прилагаемые в соответствии с пунктами 15, 16 и 17 настоящих Правил к заявке расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
19. Уполномоченный орган не позднее семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов на соответствие пункту 18 настоящих Правил и в письменном виде информирует субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
20. Основаниями отказа в принятии к рассмотрению уполномоченным органом заявки являются:
1) непредставление субъектом документов, предусмотренных пунктами 15, 16 и 17 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 18 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
21. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
22. Заявки с прилагаемыми документами, представленными на электронном носителе с учетом требования, установленного пунктом 7 статьи 25 Закона.
23. Субъект самостоятельно перераспределяет статьи затрат в утвержденной тарифной смете в целях осуществления срочных ремонтных работ для предупреждения чрезвычайных ситуаций или аварий с обязательным уведомлением уполномоченного органа.
Раздел 3. Утверждение тарифа
24. Уполномоченный орган рассматривает заявку в срок не более девяноста рабочих дней со дня ее представления, при утверждении тарифа на долгосрочный период и не более тридцати календарных дней, при утверждении тарифа в соответствии со статьей 20 Закона.
25. Уполномоченный орган рассматривает заявку, представленную в соответствии с пунктами 16 и 17 настоящих Правил, в срок не более двадцати рабочих дней.
В случае предоставления заявки на утверждение дифференцированных тарифов одновременно с заявкой на утверждение тарифа, представленной в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил заявка на утверждение дифференцированных тарифов рассматривается в срок, указанный в пункте 24 настоящих Правил.
26. Уполномоченный орган выносит предлагаемые субъектом проекты тарифа и тарифной сметы на обсуждение при проведении публичных слушаний.

Жария тыңдауларды уәкілетті орган тарифті бекіту кезінде – тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей, тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіту кезінде, сондай-ақ тарифті Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес бекіткен кезде және Заңның 22-бабының 1-тармағының 4), 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда – тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей өткізеді.
27. Уәкілетті орган тарифтің және тарифтік сметаның жобасын субъект ұсынған қоса берілетін негіздеуші құжаттармен және есептеулермен бірге талдау жүргізу арқылы қарайды және шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қараудың нәтижелері туралы қорытынды қалыптастырады.
28. Уәкілетті орган субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде оның қолданылу мерзімін көрсете отырып тарифті бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыны уәкілетті орган тарифті бекіту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын қалыптастырады.
Құзыреті Заңның 8 және 10-баптарында көзделген уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы органның Инвестициялық бағдарламаны бекіту және оны өзгерту қағидаларына сәйкес қабылдаған инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы шешімі тарифті бекітуден бас тартуға шешім қабылдау үшін негіз болып табылады.
29. Уәкілетті орган тарифті бекіту туралы немесе тарифті бекітуден бас тарту туралы шешімі уәкілетті орган басшысының немесе оның орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті орган субъектіге оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап кемінде күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жібереді.
Тарифті бекіту туралы шешіммен бірге субъекті өтініммен қоса ұсынған шығындар, пайда және бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының баптарына өзгерістер мен нақтылаулардың негіздемесі жіберіледі.
30. Бекітілген тарифтер мен тарифтік сметаларды уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында оларды бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.
31. Тариф, Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, тариф бекітілген айдан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
32. Субъект тарифтің бекітілгені туралы ақпаратты қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді және күнтізбелік бес күн ішінде уәкілетті органға тұтынушыларды тарифтің енгізілгені туралы хабарландыру фактісі туралы ақпарат ұсынады.

Публичные слушания проводятся уполномоченным органом при утверждении тарифа не позднее, чем за тридцать календарных дней до утверждения тарифа, при утверждении тарифа в упрощенном порядке, а также при утверждении тарифа в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона и в случаях, предусмотренных подпунктами 4), 6), 7), и 9) пункта 1 статьи 22 Закона, – не позднее, чем за десять календарных дней до утверждения тарифа.
27. Уполномоченный орган рассматривает проект тарифа и тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом путем проведения анализа и за один день до принятия решения формирует заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта по форме 13 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
28. Уполномоченный орган на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта, принимает решение об утверждении тарифа с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
Заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта формируется уполномоченным органом за один день до принятия решения об утверждении тарифа.
Отказ в утверждении инвестиционной программы уполномоченным органом, либо местным исполнительным органом, компетенции которых предусмотрены статьями 8 и 10 Закона, является основанием для отказа в утверждении тарифа.
29. Решение уполномоченного органа об утверждении тарифа или отказе в утверждении тарифа оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо его заместителя и направляется уполномоченным органом субъекту не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.
С решением об утверждении тарифа направляется обоснование изменений и уточнений статей затрат, прибыли и мероприятий утвержденной инвестиционной программы, представленных субъектом с заявкой.
30. Утвержденные тарифы и тарифные сметы уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.
31. Тариф вводится в действие не ранее первого числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа, за исключением случаев, предусмотренных Законом.
32. Субъект доводит до сведения потребителей информацию об утверждении тарифа не позднее, чем за тридцать календарных дней до его введения в действие и в течение пяти календарных дней представляет в уполномоченный орган информацию о факте уведомления потребителей о введении тарифа.

33. Егер субъект осы Заңда белгіленген мерзімдерде тұтынушыға тарифтің енгізілетіні туралы хабарламаса, онда көрсетілген тариф уәкілетті органның шешімінде көрсетілген күннен бастап енгізілмейді. Бекітілген тарифті енгізу тариф бекітілген айдан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
4-бөлім. Тарифті көтерместен тарифтік сметаны өзгерту
34. Бекітілген тарифтік сметаны тарифті жоғарылатпай өзгерту үшін субъект ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде қағаз немесе электрондық нысанда уәкілетті органға бекітілген тарифтік сметаны тарифті жоғарылатпай өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
35. Тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішке тарифті жоғарылатпай енгізілетін өзгерістер ескерілген тарифтік сметаның жобасы және өзгерістер енгізудің қажеттілігін негіздейтін және растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар/қабылдап алу-беру актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, теңгерімдік және қалдық құнды, жұмыс істеу мерзімін, жылдық амортизацияны, есептемелерді көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі) қоса беріледі.
Тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін есептемелерді және негіздейтін материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды және уәкілетті органға береді.
36. Уәкілетті орган тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындардың талаптарын және осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін шығындардың мөлшерін шектеуді ескере отырып, оны ұсынған сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішті қарайды.
Егер бекітілген тарифтік сметаны тарифті көтерместен өзгерту өтінішті қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті орган оны субъектіден кемінде бес жұмыс күн мерзімін белгілей отырып, жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаны тарифті көтерместен өзгерту өтінішті қарау мерзімі субъектіні бұл туралы хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
37. Уәкілетті орган тарифтік сметаның жобасын субъект ұсынған қоса берілетін негіздеуші құжаттармен және есептеулермен бірге талдау жүргізу арқылы қарайды және шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша субъектінің тарифтік сметасының жобасын қараудың нәтижелері туралы қорытынды қалыптастырады.
38. Уәкілетті орган субъектінің тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізу туралы немесе бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыны уәкілетті орган тарифті бекіту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын қалыптастырады.

33. В случае, если субъект не проинформирует потребителя о введении тарифа в сроки, установленные настоящим Законом, то указанный тариф не вводится с даты, указанной в решении уполномоченного органа. Введение утвержденного тарифа осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа.
Раздел 4. Изменение тарифной сметы без повышения тарифа
34. Для изменения утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа субъект обращается в уполномоченный орган с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в бумажной или электронной форме в срок до 1 ноября текущего календарного года.
35. К заявлению об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа прилагаются проект тарифной сметы с учетом изменений без повышения тарифа и материалы, обосновывающие и подтверждающие необходимость внесения изменений (копии договоров, актов выполненных работ/приемов-передачи, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, расчеты).
Заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа, а также прилагаемые к нему расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются и подаются в уполномоченный орган субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
36. Уполномоченный орган рассматривает заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в срок не более тридцати календарных дней со дня его представления с учетом требований затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, и ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе согласно настоящим Правилам.
В случае, если при рассмотрении заявления об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок рассмотрении заявления об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
37. Уполномоченный орган рассматривает проект тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленными субъектом, путем проведения анализа и за один день до принятия решения формирует заключение о результатах рассмотрения проекта тарифной сметы субъекта по форме 13 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
38. Уполномоченный орган на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифной сметы субъекта принимает решение о внесении изменений в утвержденную тарифную смету или об отказе во внесении изменений в утвержденную тарифную смету.
Заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта формируется уполномоченным органом за один день до принятия решения об утверждении тарифа.

39. Уәкілетті орган егер мұндай өзгерту субъектінің тарифін жоғарылатуға әкеп соққан жағдайда, бекітілген тарифтік сметаны өзгертуден бас тартады.
40. Уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаға оның сомасын азайту жағына қарай өзгерістер енгізген жағдайда, тарифтік смета мен тарифке оның сомасын төмендету жағына қарай өзгерістер енгізеді.
41. Шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігі ескеріле отырып, айқындалған тарифтік сметада көзделген шығындар баптарын өзгерту еңсерілмейтін күш мән-жайларын және төтенше жағдайларды қоспағанда, аталған шығыстардан асып түскен жағдайда не шығыс нормаларын бес пайыздан астам төмендеткен жағдайда жүзеге асырылады.
2-параграф. Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсыну және оған талдау жүргізу
42. Тарифтің қолданылу кезеңінде субъект жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органға бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша электрондық нысанда ұсынады.
Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифті бекіту кезінде субъект жыл сайын уәкілетті органға есепті жылы нақты қол жеткізілген кірістер, шығыстар, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы, уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен субъектілер қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерді ұсынады.
Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып есеп реттеу жыл аяқталғанға дейін екі ай бұрын ұсынылады.
Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке қоса берілетін есептер мен негіздеуші материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
43. Тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке:
1) орындалмау себептері түсіндіріле отырып, тарифтік сметаның орындалуы туралы түсіндірме жазба;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 15384 болып тіркелген) "Жария мүдделі ұйымдардың жариялауы үшін жылдық қаржылық есептілік тізбесіне сәйкес нысан бойынша субъектінің пайдасы мен шығындары туралы есеп";
3) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін, жөндеуге бағытталған шығындар сметаларының іске асырылуы туралы мәліметтер;
4) тарифтік смета бойынша субъектінің нақты шығындарын растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар/қабылдау-тапсыру актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі, есептеулер).

39. Уполномоченный орган отказывает в изменении утвержденной тарифной сметы в случае, если такое изменение приводит к повышению тарифа субъекта.
40. Уполномоченный орган вносит изменения в тарифную смету и тариф в сторону его снижения в случае внесения изменений в инвестиционную программу в сторону уменьшения ее суммы.
41. Изменение статей затрат, предусмотренных в тарифной смете, определенных с учетом потребностей сырья, материалов, топлива, энергии, осуществляется в случае превышения указанных расходов либо в случае снижения норм расхода более чем на пять процентов, за исключением обстоятельств непреодолимой силы и чрезвычайных ситуаций.
Параграф 2. Представление отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы и проведение его анализа
42. В период действия тарифа субъект ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы в уполномоченный орган в электронной форме по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При утверждении тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъект ежегодно представляет в уполномоченный орган отчеты о фактически достигнутых за отчетный год доходах, расходах, соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, достижении показателей эффективности деятельности субъектов в порядке, определяемым уполномоченным органом.
Отчет с применением стимулирующего метода тарифного регулирования предоставляется за два месяца до окончания регуляторного года.
Прилагаемые к отчету об исполнении утвержденной тарифной сметы расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
43. К отчету об исполнении тарифной сметы прилагаются:
1) пояснительная записка об исполнении тарифной сметы с объяснением причин ее неисполнения;
2) отчет о прибылях и убытках субъекта по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) сведения о реализации смет затрат, направленных на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств;
4) материалы, подтверждающие фактические затраты субъекта по тарифной смете (копии договоров, актов выполненных работ/приемов-передачи, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, расчеты);

5) көрсетілген үнемдеудің іс-жүзінде пайдаланылған және (немесе) көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерінің қысқарғанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындарды баптар бойынша үнемдеуді растайтын материалдар:
мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын енгізуі туралы ақпараты бар хаты;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
төленетін көлемдер мен сомаларды көрсете отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің тізілімі ұсынылатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді (АШТӨ) қоспағанда, тұтынушылар ұсынған реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерін салыстырып тексеру актілері мен төлеуге берілген шот-фактуралар;
мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемдері туралы ақпараты бар хаты:
6) осы Қағидаларға 9-тарауға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес нысандар бойынша есептілік;
7) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу қорытындылары бойынша тұжырым.
44. Субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебіне талдауды уәкілетті орган келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жасайды.
Егер субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті орган бес жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімді белгілей отырып, жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы субъектінің есебіне талдау жасау мерзімі субъектіні бұл туралы хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
45. Уәкілетті орган субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есебін талдау жүргізу жолымен қарайды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау нәтижелері туралы қорытындыны қалыптастырады.
46. Уәкілетті орган Заңның 33-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есебін қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде уақытша өтемдік тарифті енгізу туралы шешім қабылдайды.
47. Тарифті, тарифтік сметаны бекітуге және өзгертуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есептердің, құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.

5) материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг:
письмо местного исполнительного органа с информацией о внедрении субъектом более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг и выставленные счет-фактуры к оплате, за исключением сельхозтоваропроизводителей (СХТП), по которым предоставляется реестр объемов потребления регулируемых услуг с указанием объемов и сумм к оплате;
письмо местного исполнительного органа с информацией о фактических объемах предоставленных регулируемых услуг;
6) отчетность по формам, в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, согласно главе 9 настоящих Правил;
7) заключение по итогам проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы.
44. Анализ отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы проводится уполномоченным органом в срок не более девяноста календарных дней со дня его поступления.
В случае, если при рассмотрении отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок проведения анализа отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
45. Уполномоченный орган рассматривает отчет об исполнении тарифной сметы субъекта путем проведения его анализа и формирует заключение о результатах рассмотрения отчета об исполнении тарифной сметы по форме 13 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
46. Уполномоченный орган на основании заключения о результатах рассмотрения отчета об исполнении тарифной сметы субъекта в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 33 Закона принимает решение о введении временного компенсирующего тарифа.
47. Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение и изменение тарифа, тарифной сметы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.

2-тарау. Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістері ескерілген тарифті есептеу тетігі
1-параграф. Жалпы ережелер
48. Тарифті есептеу тетігі табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну жөніндегі шығындарды өтеуді және субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуіне және Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасында тыйым салынбаған өзге де мақсаттарға бағытталатын пайда алуды қамтамасыз етуге тиіс.
49. Осы Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістері ескерілген тарифті есептеу тетігі:
табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің шығындық әдісі ескерілген тарифті есептеуді;
реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеуді;
индекстеу әдісін қолдану ескерілген тарифті есептеуді;
жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау әдісін қолдану ескерілген тарифті есептеуді айқындайды.
2-параграф. Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің шығындық әдісі ескерілген тарифті есептеу тетігі
1-бөлім. Тарифті есептеу
50. Табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, тарифтерді есептеу реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтердің есебін және табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, тарифті есептеу ерекшеліктерін айқындайды.
51. Тарифтік реттеудің шығындық әдісі қолданылатын тарифті уәкілетті орган экономикалық негізделген шығындар мен пайданы айқындау жолымен бекітеді.
52. Тарифті бекіткен кезде тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
ТД – тарифтік кіріс, теңге;
ПОУ – заттай мәнде реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланатын көлемі.
53. Тарифтік кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
ТД = Z + ДУП,
мұндағы:
Z – экономикалық негізделген шығындар, теңге;
ДУП –пайданың жол берілетін деңгейі, теңге.
54. Тариф барлық қолданылу кезеңіне (5 және одан астам жыл) бекітілген кезде ол мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
i – тарифтің қолданылу кезеңінің жылы;
n – тарифтің қолданылу кезеңі.
∑ ТДi – тарифтің қолданылу кезеңінің барлық жылына тарифтік кірістердің сомасы, теңге;
∑ ПОУi – тарифтің қолданылу кезеңінің барлық жылдарына реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланған көлемдерінің заттай мәндегі сомасы.
55. Тариф оның қолданылу кезеңіне әр жылына бекітілген кезде тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
ТДi – тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір і жылына тарифтік кіріс, теңге;
ПОУi – заттай мәнде тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылына реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің заттай мәндегі жоспарлы көлемі.

Глава 2. Механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
48. Механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий должен обеспечивать возмещение затрат по предоставлению регулируемой услуги и получение прибыли, направляемой на развитие и эффективное функционирование субъекта и иные цели, не запрещенные законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
49. Настоящий Механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий определяет:
расчет тарифа с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий;
расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги;
расчет тарифа с учетом применения метода индексации;
расчет тарифа с учетом применения метода определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
Параграф 2. Расчет тарифа с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий
Раздел 1. Расчет тарифа
50. Расчет тарифов с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий определяет расчет тарифов на регулируемые услуги, и особенности расчета тарифа в зависимости от специфики с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий.
51. Тариф с применением затратного метода тарифного регулирования утверждается уполномоченным органом путем определения экономически обоснованных затрат и прибыли.
52. При утверждении тарифа, тариф определяется по формуле:
где:
ТД – тарифный доход, тенге;
ПОУ – планируемый объем регулируемой услуги в натуральном выражении.
53. Тарифный доход определяется по следующей формуле:
ТД = Z + ДУП,
где:
Z – экономически обоснованные затраты, тенге;
ДУП – допустимый уровень прибыли, тенге.
54. При утверждении тарифа на весь период его действия (пять и более лет) тариф определяется по формуле:
где:
i – год периода действия тарифа;
n – период действия тарифа.
∑ ТДi – сумма тарифных доходов за все годы периода действия тарифа, тенге;
∑ ПОУi – сумма планируемых объемов регулируемой услуги за все годы периода действия тарифа в натуральном выражении.
55. При утверждении тарифа на каждый год периода его действия тариф определяется по формуле:
где:
ТДi – тарифный доход на каждый i год периода действия тарифа, тенге;
ПОУi – планируемый объем регулируемой услуги на каждый i год периода действия тарифа в натуральном выражении.

56. Тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір і жылына тарифтік кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Zi – і жылы экономикалық негізделген шығындар, теңге;
ДУПi – і жылы пайданың жол берілетін деңгейі, теңге.
57. Реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланатын көлемі ретінде өткен күнтізбелік жыл немесе соңғы төрт тоқсан, оның ішінде тарифтің қолданылу кезеңінің (бес және одан астам) бірінші жылы үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемдері және реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемдері – Қазақстан Республикасының даму басымдықтарын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып кейінгі жоспарлантын жылдарға қабылданады.
Тарифтерді есептеу кезінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемдерін төмендеткен кезде жоспарланатын көлемдер субъекті ұсынған, осы төмендеуді негіздейтін және растайтын материалдардың негізінде қабылданады.
Субъекті жоспарланатын көлемді нақты көлемдерден жоғары ұсынған жағдайда (тарифтер деңгейін ұстау немесе өсуі үшін көлемдердің төмендеуіне жол бермеу мақсатында) тарифтерді есептеу кезінде жоспарланатын көлемдерді қабылдайды.
Заңның 20-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген субъектілер үшін тарифтерді есептеу кезінде жоспарланатын көлемдер қабылданады.
2-бөлім. Реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтеріне тарифті есептеу ерекшеліктері
58. Суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу бекітілген шарттарға сәйкес гидротехникалық құрылыстар кешенінің және (немесе) жасанды гидротехникалық құрылыстардың көмегімен арна арқылы суды тарту түрінде ұсынатын субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерге қолданылады.
59. Суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтеріне тариф осы параграфтың 1-бөліміне сәйкес тарифті есептеу тәртібіне сәйкес есептеледі және судың 1 текше метрі үшін теңгемен өлшенеді.
Бұл ретте тұтынушылар топтары бойынша есептік тарифтерді және (немесе) сараланған тарифтерді бекітуге жол беріледі.
Егер реттеліп көрсетілетін қызметтер бірнеше облыстардың (аудандардың) аумағында көрсетілсе, онда қызмет бойынша тариф және тарифтік смета жалпы немесе объектілер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек есептеледі.
60. Экономикалық негізделген шығындар егер субъект көрсетілетін қызметтерді бірнеше облыстардың немесе учаскелердің аумағында ұсынса, егер субъект көрсетілетін қызметтерді облыс/қала/аудан аумағында ұсынса, субъектінің аумақтық филиалдарының шығындарынан қалыптасады (болған жағдайда).
Субъектінің құрамында екіден астам өндірістік аумақтық филиал болған жағдайда, жиынтық шығындар мына формула бойынша есептеледі:
Zжалп = Zфил + Zорт,
мұндағы:
Zжалп – субъектінің жалпы экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Zфил – көрсетілетін қызметтердің көлеміне есептелген, субъектінің аумақтық филиалдарының жиынтық экономикалық негізделген шығындары, теңге;
Zорт – Субъектінің орталық аппаратының шығыстары, теңге.

56. Тарифный доход на каждый i год периода действия тарифа определяется по следующей формуле:
ТДi = Zi + ДУПi,
где:
Zi – экономически обоснованные затраты в i году, тенге;
ДУПi – допустимый уровень прибыли в i году, тенге.
57. В качестве планируемого объема регулируемой услуги принимаются фактические объемы регулируемых услуг за предыдущий календарный год, или за последние четыре квартала, в том числе на первый год периода действия тарифа (пять и более лет) и планируемые объемы регулируемых услуг – на последующие планируемые годы с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан.
При снижении планируемых объемов регулируемых услуг при расчете тарифов принимаются планируемые объемы на основании представленных субъектом материалов, обосновывающих и подтверждающих данное снижение.
В случаях предоставления субъектом планируемого объема выше фактических объемов (в целях недопустимости снижения объемов для поддержания или роста уровня тарифов) при расчете тарифов принимаются планируемые объемы.
Для субъектов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 20 Закона при расчете тарифов принимаются планируемые объемы.
Раздел 2. Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений
58. Расчет тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений распространяется на регулируемые услуги, предоставляемые субъектом в виде подвода воды от канала к группам водопользователей с помощью комплекса гидротехнических сооружений и (или) искусственного гидротехнического сооружения в соответствии с заключенными договорами.
59. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений рассчитывается в соответствии с порядком расчета тарифа согласно разделу 1 настоящего параграфа и измеряется в тенге за 1 кубический метр воды.
При этом, допускается утверждение расчетного тарифа, и (или) дифференцированных тарифов по группам потребителей.
В случае, если регулируемые услуги предоставляются на территории нескольких областей (районов), то тариф и тарифная смета рассчитываться на услугу в целом или раздельно по объектам и (или) участкам.
60. Экономически обоснованные затраты формируются из затрат территориальных филиалов субъекта (при их наличии), если субъект предоставляет услуги на территории нескольких областей или участков, если субъект предоставляет услуги на территории области/города/района.
При наличии в составе субъекта более двух производственных территориальных филиалов суммарные затраты рассчитываются по формуле:
Zобщ = Zфил + Zцентр,
где:
Zобщ – общие экономически обоснованные затраты субъекта, тенге;
Zфил – суммарные экономически обоснованные затраты территориальных филиалов субъекта, рассчитанные на объем услуг, тенге;
Zцентр – расходы центрального аппарата субъекта, тенге.

61. Суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі қызметтерге арналған Тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n-тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе бүкіл кезеңге);
Tn-1 текше метр үшін тарифтің қолданылу кезеңіне суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі қызметтерге арналған тариф, теңге;
Zn-осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып қабылданған тарифтің қолданылу кезеңіне арналған экономикалық негізделген шығындар, мың теңге;
ДУПn-тарифтің әрекет ету кезеңіне салық салынғанға дейінгі пайданың рұқсат етілген деңгейі, мың теңге;
Vn-тарифтің әрекет ету кезеңінде көрсетілетін қызметтер көлемі, мың текше метр.
3-параграф. Реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтеріне тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеу.
1-бөлім. Реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтеріне тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген тарифті есептеудің ерекшеліктері.
1-кіші бөлім. Жалпы ережелер
62. Осы ынталандыру әдісі суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін көрсететін субъектілерге қолданылады.
63. Тарифтер субъект үшін ұзақтығы бес және одан астам жыл болатын реттеу кезеңіне бекітіледі. Тарифтер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынғаны үшін жол берілетін кірісті өтеу үшін есептеледі.
64. Реттеу кезеңінің әрбір жылы ішінде жыл сайынғы түзету қолданылады. Жыл сайынғы түзету тарифті бекіту кезінде пайдаланылатын осы Қағидалардың 203-тармағына сәйкес бекітілген және нақты көрсеткіштер арасындағы айырмашылықтарды айқындайды. Келесі реттеу жылына бекітілген тариф осы параграфтың 5-бөліміне сәйкес жыл сайынғы түзету тәртібіне сәйкес өзгертіледі.
65. Реттеу кезеңі деп уәкілетті орган белгілейтін, субъектінің жол берілетін кірісі белгіленетін кезең түсініледі.
66. Реттеу жылы деп бекітілген тариф қолданысқа енгізілген күннен басталатын 12 ай түсініледі.
67. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын және бақыланбайтын шығындарды орындамағаны үшін уақытша өтемдік тариф Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-кіші бөлім. Тарифті бекітуге арналған өтінімді қарау
68. Субъектінің тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдануға экономикалық және технологиялық дайындығына байланысты реттеу кезеңі жыл сайын әр жылдың 1 қаңтарынан немесе 1 шілдесінен басталады.

61. Тариф на услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений рассчитывается по формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
Tn – тариф на услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений на период действия тарифа за 1 кубический метр, тенге;
Zn – экономически обоснованные затраты на период действия тарифа, принятые с учетом требований настоящих Правил, тысяч тенге;
ДУПn – допустимый уровень прибыли до налогообложения на период действия тарифа, тысяч тенге;
Vn – объем оказываемых услуг на период действия тарифа, тысяч кубических метров.
Параграф 3. Расчет тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Раздел 1. Особенности расчета тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования на регулируемые услуги подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений
Подраздел 1. Общие положения
62. Настоящий стимулирующий метод распространяются на субъектов, оказывающих регулируемые услуги подачи воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
63. Тарифы утверждаются для субъекта на регуляторный период продолжительностью в пять и более лет. Тарифы рассчитываются для возмещения допустимого дохода за предоставление регулируемых услуг.
64. В течение каждого года регуляторного периода применяется ежегодная корректировка. Ежегодная корректировка определяет различия между утвержденными и фактическими показателями, в соответствии с пунктом 203 настоящих Правил, используемыми при утверждении тарифа. Утвержденный тариф на следующий регуляторный год изменяется в соответствии с порядком ежегодной корректировкой согласно разделу 6 настоящего параграфа.
65. Под регуляторным периодом понимается период, устанавливаемый уполномоченным органом, на который устанавливается допустимый доход субъекта.
66. Под регуляторным годом понимается 12 месяцев со дня введения в действие утвержденного тарифа.
67. Временный компенсирующий тариф за неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы и неконтролируемых затрат применяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Подраздел 2. Рассмотрение заявки на утверждение тарифа
68. В зависимости от экономической и технологической готовности Субъекта к применению стимулирующего метода тарифного регулирования регуляторный период наступает ежегодно с 1 января или с 1 июля каждого года.

69. Субъект реттеу кезеңі басталғанға дейін жүз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес тарифтерді нысандар бойынша тарифтерді бекітуге арналған өтінім береді. Өтінім электрондық нысанда ұсынылады және осы Қағидаларға сәйкес ұсынылатын жол берілетін кірістің барлық құрауыштарын, ұсынылатын тарифтерді қамтиды.
70. Уәкілетті орган өтінімді ұсынған күннен бастап тоқсан жұмыс күні ішінде оны қарайды.
71. Өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) тарифтің (не салалық ерекшеліктер ескерілген прейскуранттың) жобасы;
2) тарифті бекітудің қажет екені туралы анықтама-негіздеме;
3) инвестициялық бағдарламаның жобасы немесе бекітілген инвестициялық бағдарлама;
4) алдыңғы күнтізбелік екі жыл үшін қаржылық есептілік;
5) мынадай:
қаржы-шаруашылық қызмет туралы, инвестициялық қызмет туралы;
негізгі қорлардың жай-күйі, жекелеген лауазымдар мен кәсіптер бойынша және алдыңғы күнтізбелік екі жылғы еңбек бойынша жұмыскерлер жалақысының мөлшері туралы есептер;
6) пайданың есептемесі;
7) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал саны, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттіліктерінің және техникалық ысыраптардың есептемелері;
8) қарыз ресурстарды қаржыландыру және өтеу шарттары туралы растайтын құжаттар;
9) субъектінің жобалық қуаты және оның нақты пайдаланылуы туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланып отырған көлемін растайтын құжаттар (реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты көлемдері көрсетілген шарттар тізілімі, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің төмендеуін растайтын құжаттар, субъектінің сапалы жалпыға бірдей қызмет көрсету міндеті мен мүмкіндіктері негізге алынған реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің есептемелері, тарифтер деңгейін ұстап тұру немесе өсіру мақсатында көлемдердің азаюына жол берілмеуі, тұтынушылық сұраныстарды маркетингтік зерттеу материалдары);
11) негіздеуші материалдар қоса берілген, осы Қағидаларға 3-қосымшаның 9-нысанына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің және субъект қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің жобалары.
72. Уәкілетті орган өтінімді алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей қоса беріліп отырған есептемелердің және негіздеуші материалдардың толықтығын тексереді және өтінімнің қарауға қабылданғаны немесе осы Қағидалардың 74-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша түрде субъектіні хабардар етеді.

69. Субъект не позднее, чем за сто рабочих дней до начала регуляторного периода, представляет в уполномоченный орган заявку на утверждение тарифов по формам согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Заявка представляется в электронной форме и включает все компоненты предлагаемого допустимого дохода, предлагаемые тарифы, согласно настоящим Правилам.
70. Заявка рассматривается уполномоченным органом в течение девяноста рабочих дней со дня ее представления.
71. К заявке прилагаются:
1) проект тарифа (либо прейскуранта с учетом отраслевых особенностей);
2) справка-обоснование о необходимости утверждения тарифа;
3) проект инвестиционной программы или утвержденная инвестиционная программа;
4) финансовая отчетность за два предшествующих календарных года;
5) отчеты:
о финансово-хозяйственной деятельности, об инвестиционной деятельности;
о состоянии основных фондов, размерах заработной платы работников по отдельным должностям и профессиям и по труду за два предшествующих календарных года;
6) расчет прибыли;
7) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии и технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
8) подтверждающие документы об условиях финансирования и возмещения заемных ресурсов;
9) данные о проектной мощности субъекта и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (реестр договоров с указанием фактических объемов потребления регулируемых услуг, документы, подтверждающие снижение объемов потребления регулируемых услуг, расчеты объемов потребления регулируемых услуг, исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, материалы маркетинговых исследований потребительского спроса);
11) проекты показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъекта, согласно форме 9 приложения 3 настоящих Правил, с приложением обосновывающих материалов.
72. Уполномоченный орган не позднее семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов и в письменном виде информирует субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 74 настоящих Правил.

73. Осы Қағидалардың 71-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін есептемелер мен негіздеуші материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
74. Өтінімді қабылдаудан бас тартуға:
1) субъектінің осы Қағидалардың 71-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 73-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу негіз болып табылады.
75. Егер өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті орган оны субъектіден жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
Бұл ретте, уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде қосымша ақпараттың ұсынылмауы, уәкілетті органның субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
76. Уәкілетті орган субъект ұсынған тариф жобаларын жария тыңдаулар өткізу кезінде талқылауға шығарады.
Жария тыңдаулар рәсімін тариф бекітілген кезде Заңның 8-бабының 6) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган жүргізеді.
77. Уәкілетті орган талдау жүргізу арқылы субъект ұсынған негіздеуші құжаттармен және есептемелермен қоса берілген тариф жобасын қарайды және шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын тариф жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды қалыптастырады
Бұл ретте, уәкілетті орган тиісті шығындарды тарифте ескерілетін шығындар тізбесіне, осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес түзетеді.
78. Уәкілетті орган субъект тарифінің жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде тарифтің қолданылу мерзімін көрсете отырып, оны бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
79. Уәкілетті орган тарифті бекіту немесе тарифті бекітуден бас тарту туралы шешімі уәкілетті орган басшысының немесе оның орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей уәкілетті орган субъектіге жібереді.
80. Субъект тарифтің бекітілгені туралы ақпаратты қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді және күнтізбелік бес күн ішінде уәкілетті органға тұтынушыларды тарифтің енгізілгені туралы хабарландыру фактісі туралы ақпарат ұсынады.
81. Уәкілетті орган бекітілген тарифтерді оларды бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында орналастырады

73. Прилагаемые в соответствии с пунктом 71 настоящих Правил к заявке расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
74. Основаниями отказа в принятии заявки являются:
1) непредставление субъектом документов, предусмотренных пунктом 71 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 73 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
75. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом, в случае не представления дополнительной информации в сроки, установленных уполномоченным органом является основанием для принятия уполномоченным органом решения в рамках представленных данных субъектом.
76. Уполномоченный орган выносит предлагаемые субъектом проекты тарифа на обсуждение при проведении публичных слушаний.
Процедура публичных слушаний проводятся уполномоченным органом при утверждении тарифа в соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона.
77. Уполномоченный орган рассматривает проект тарифа с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом путем проведения анализа и за один день до принятия решения формирует заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа.
При этом, уполномоченный орган корректирует соответствующие затраты в соответствии с перечнем затрат, учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
78. Уполномоченный орган на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифа субъекта, принимает решение об утверждении тарифа с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
79. Решение уполномоченного органа об утверждении тарифа или отказе в утверждении тарифа оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо его заместителя и направляется уполномоченным органом субъекту не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.
80. Субъект доводит до сведения потребителей информацию об утверждении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до его введения в действие и в течение пяти календарных дней представляет в уполномоченный орган информацию о факте уведомления потребителей о введении тарифа.
81. Утвержденные тарифы уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.

82. Бекітілген тарифтер осы Қағидалардың 68-тармағында көрсетілген мерзімде күшіне енеді.
3-кіші бөлім. Инвестициялық бағдарламаны әзірлеуге және тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, оны өзгертуге қойылатын талаптар
83. Инвестициялық бағдарламаның жобасына инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш беру кезінде орындалған іс-шаралар енгізілмейді.
84. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы Қазақстан Республикасының даму басымдықтары мен Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері ескеріле отырып әзірленеді және онда мыналарға:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, жаңа активтерді құруға;
2) энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шаралар көзделеді.
85. Инвестициялық бағдарламаны жоспарлау және қалыптастыру Тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес субъект әзірлейтін субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады.
86. Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы осы Қағидалардың 313-тармағында көзделген өлшемшарттардың кем дегенде біреуіне сәйкес келетін іс-шаралардың мазмұнымен әзірленеді.
87. Инвестициялық бағдарлама тарифтің қолданылу мерзіміне бекітіледі.
88. Инвестициялық бағдарлама неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды, энергия аудиті негізінде әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын ескере отырып қалыптастырылады.
89. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру және оны іске асыру үшін тартылған қарыз қаражатын қайтару:
бар борыштық міндеттемелер есебінен;
жаңа борыштық міндеттемелер есебінен;
амортизациялық аударымдардан және жол берілетін пайдадан ақша ағындары есебінен;
гранттар есебінен;
капитал құю немесе акциялар шығару есебінен жүзеге асырылады.
90. Инвестициялық бағдарламаның құрамына пайыздық төлемдер мен қарыздың негізгі сомасын өтеуді қоса алғанда, бар және болжамды борыштық міндеттемелерге қызмет көрсетуге арналған шығындарды бағалау және болжау кіреді.

82. Утвержденные тарифы вступают в силу в срок, указанный пунктом 68 настоящих Правил.
Подраздел 3. Требования к разработке инвестиционной программы и ее изменения с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
83. В проект инвестиционной программы не включаются мероприятия, которые на момент подачи заявления на утверждение инвестиционной программы исполнены.
84. Инвестиционная программа субъекта разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, и предусматривает мероприятия, направленные на:
1) расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг;
2) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности;
3) повышение качества предоставляемых регулируемых услуг.
85. Планирование и формирование инвестиционной программы осуществляется в соответствии Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, а также на основании методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, разрабатываемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам согласно настоящим Правилам.
86. Проект инвестиционной программы субъекта разрабатывается с содержанием мероприятий, соответствующих не менее одному из критериев, предусмотренных пунктом 313 настоящих Правил.
87. Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
88. Инвестиционная программа формируется с учетом наиболее эффективных методов и технологий, а также реализации планов мероприятий по энергосбережению и энергоэффективности, разработанных на основе энергоаудитов.
89. Реализация утвержденной инвестиционной программы и возврат заемных средств, привлеченных для ее реализации осуществляются:
за счет существующих долговых обязательств;
за счет новых долговых обязательств;
за счет денежных потоков от амортизационных отчислений и допустимой прибыли;
за счет грантов;
за счет вливания капитала или выпуск акций.
90. В состав инвестиционной программы включается оценка и прогноз затрат на обслуживание существующих и прогнозируемых долговых обязательств, включая процентные платежи и погашение основной суммы долга.

91. Инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру мынадай тәсілдермен айқындалады:
1) реттеліп көрсетілетін қызметке болжамды амортизациялық аударымдардың ең аз үлесі күрделі шығындарды ақшалай қаржыландыруға немесе күрделі шығындарды қаржыландыру мақсатында пайдаланылатын борышқа қызмет көрсетуге қосылады;
2) болжамды жол берілетін пайданың ең аз үлесі күрделі шығындарды ақшалай қаржыландыруға немесе күрделі шығындарды қаржыландыру мақсатында пайдаланылатын борышқа қызмет көрсетуге қосылады.
92. Осы Қағидалардың 91-тармағында көрсетілген ең аз үлестерді уәкілетті органсубъект ұсынған материалдар негізінде айқындайды. Ең аз үлестер амортизацияның болжамды нормасынан 100%-ға дейінгі деңгейде және болжамды жол берілетін пайдадан 50%-ға дейінгі деңгейде белгіленеді.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта міндеттемелер белгіленген жағдайда, онда ең төменгі үлестер сапа, сенімділік және тиімділік көрсеткіштері орындалған жағдайда халықаралық шарт міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етуге жіберілетін жол берілетін пайданың 50%-на дейінгі деңгейде белгіленеді.
93. Субъектілерге мемлекеттік бюджет қаражатынан өтеусіз негізде бөлінетін гранттар тарифтің шығынды бөлігінде есепке алынбайды.
94. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне өтуге байланысты субъект бұрын қолданыста болған инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау бойынша аяқталмаған міндеттемелерді ескере отырып, инвестициялық бағдарламаның жобасын қалыптастырады.
95. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне өтуге байланысты бұрын қолданыста болған инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі бойынша бірінші реттеу кезеңіне инвестициялық бағдарламаның жобасына қосылады.
4-кіші бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту
96. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінімді электрондық нысанда:
уәкілетті органға субъектілердің Мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген субъектімен;
осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді қоспағанда, субъектілердің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъект бір мезгілде жергілікті атқарушы органға бір мезгілде ұсынылады.
Инвестициялық бағдарлама тариф қолданысының реттеу жылына бекітіледі.
Тариф белгілеудің ынталандырушы әдісі бойынша инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын осы Қағидалардың 97-тармағында көзделген құжаттарды ұсына отырып, тиісті реттеу жылына арналған іс-шараларды кейіннен бекіте отырып, бір жылға және одан да көп уақытқа бекітуге жол беріледі және оны уәкілетті орган ол бекітуге ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Егер инвестициялық бағдарлама бір жылға немесе одан да көп уақытқа бекітілген жағдайда, келесі реттеу жылдарына арналған инвестициялық бағдарламаны орындауға арналған сома реттеу кезеңнің әр жылына бөлінеді және амортизациялық аударымдар мен пайданы ескере отырып түзетіледі.

91. Финансирование инвестиционной программы определяется нижеследующими способами:
1) минимальная доля прогнозируемых амортизационных отчислений на регулируемую услугу включается на денежное финансирование капитальных затрат или обслуживание долга, используемого для целей финансирования капитальных затрат;
2) минимальная доля прогнозируемой допустимой прибыли выделяется на денежное финансирование капитальных затрат или обслуживание долга, используемого для целей финансирования капитальных затрат.
92. Минимальные доли, указанные в пункте 91 настоящих Правил, определяются уполномоченным органом на основании представленных субъектом материалов. Минимальные доли устанавливаются на уровне до 100 % от прогнозируемой нормы амортизации и на уровне до 50 % от прогнозируемой допустимой прибыли.
В случае если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены обязательства, то минимальные доли устанавливаются на уровне до 50 % от допустимой прибыли, которая направляется на обеспечение исполнения международного договора, при условии исполнения показателей качества, надежности и эффективности.
93. Выделяемые субъектам гранты из средств государственного бюджета на безвозмездной основе, не учитываются в затратной части тарифа.
94. В связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, субъект формирует проект инвестиционной программы с учетом незавершенных обязательств по выполнению мероприятий ранее действующей инвестиционной программы.
95. В связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, мероприятия, ранее действующие инвестиционной программы включаются в проект инвестиционной программы в первый регуляторный период по стимулирующему методу тарифного регулирования.
Подраздел 4. Рассмотрение и утверждение инвестиционной программы с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
96. Заявка на утверждение инвестиционной программы представляется в электронной форме:
субъектом, включенным в республиканский раздел Государственного регистра субъектов, в уполномоченный орган;
субъектом, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные частью первой настоящего пункта одновременно в местный исполнительный орган.
Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
Утверждение мероприятий инвестиционной программы по стимулирующему методу тарифообразования допускается на один год и более, с последующим утверждением мероприятий на соответствующий регуляторный год с предоставлением документов, предусмотренных пунктом 97 настоящих Правил и рассматривается уполномоченным органом в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления на утверждение.
В случае если инвестиционная программа утверждена на один год и более, сумма на выполнение инвестиционной программы на последующие регуляторные года распределяются на каждый год регуляторного периода и корректируется с учетом амортизационных отчислений и прибыли.

97. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы;
2) іске асырылатын технологиялық және техникалық іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділігін есептеу, оның ішінде субъектінің технологиялық процесін басқарудың ақпараттық жүйелерін енгізу және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелері, технологиялық басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу көзделетін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасының тиімділік көрсеткіштері;
3) сатып алынатын негізгі құралдардың, баға деңгейін салыстырмалы талдауды қоса бере отырып, құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнын көрсетумен, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпарат, оның ішінде осындай жұмыстарды, жиынтық сметалық есептерді, объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды әрбір объект бойынша жеке-жеке жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растау, бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама (болған жағдайда);
4) осы Қағидалардың 89-тармағында көрсетілген қаражатты тарту туралы растайтын құжаттар;
5) егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінсе немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылса, оны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар;
6) субъектінің тарифтік сметасының жобасын қоса бере отырып, инвестициялық бағдарлама жобасының іске асырылу кезеңінде оның тарифтеріне әсер ету болжамы;
7) "Энергия аудитінің қорытындылары бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10958 болып тіркелген) нысан бойынша субъектінің бірінші басшысы бекіткен энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындылары бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
98. Уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасын ол бекітуге ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.

97. К заявлению на утверждение инвестиционной программы прилагаются:
1) проект инвестиционной программы субъекта согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) показатели эффективности проекта инвестиционной программы субъекта по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предусматривающие, в том числе расчет эффективности проекта инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий;
3) информация об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу (в случае наличия);
4) подтверждающие документы о привлечений средств, указанных в пункте 89 настоящих Правил;
5) документы, подтверждающие размеры и условия финансирования инвестиционной программы в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) прогноз влияния проекта инвестиционной программы на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифной сметы субъекта;
7) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, утвержденный первым руководителем субъекта по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 "Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10958).
98. Уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления на утверждение.

99. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган субъектіні және (немесе) жергілікті атқарушы органды оны қарауға қабылдағаны не осы Қағидалардың 315-тармағында көзделген жағдайларда оны қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша хабардар етеді.
100. Егер инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті орган оны жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
Уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде қосымша ақпарат бермеу, уәкілетті органның осы субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
101. Уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаның жобасын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей инвестициялық бағдарлама жобасының технологиялық негізділігі тұрғысынан және (немесе) жергілікті атқарушы органмен жобаны бірлесіп талқылауды жүргізеді.
Инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
102. Осы Қағидалардың 313-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін және (немесе) негіздеуші деректермен расталмайтын іс-шаралар анықталған жағдайда, уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаның жобасына ескертулер береді. Бұл ретте өтінімге талдау жүргізу мерзімі уәкілетті органның ескертулері жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
103. Уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаның жобасына мыналар:
энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі іс-қимыл жоспарларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының немесе тиісті саланың даму басымдықтарына сәйкес келмеуі;
ұсынылатын іс-шаралардың орынсыздығы;
негіздеуші құжаттармен расталмауы;
технологиялық немесе экономикалық тиімсіздігі;
қаржыландыру көзімен қамтамасыз етілмеуі;
амортизациялық аударымдардан қаржыландырудың ең аз үлесіне және жол берілетін пайдаға сәйкес келмеуі;
Қазақстан Республикасының немесе инвестициялық бағдарлама іске асырылатын өңірдің әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне сәйкес келмеуі туралы ескертулерді көрсетеді.
104. Субъект күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып, пысықталған инвестициялық бағдарламаны ұсынады.

99. В срок не позднее семи рабочих дней со дня получения заявления на утверждение инвестиционной программы или на изменение утвержденной инвестиционной программы уполномоченный орган письменно уведомляет субъекта и (или) местный исполнительный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии ее к рассмотрению в случаях, предусмотренных пунктом 315 настоящих Правил.
100. В случае, если при рассмотрении заявки на утверждение инвестиционной программы необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
Не предоставление дополнительной информации в сроки, установленные уполномоченным органом, является основанием для принятия уполномоченным органом решения в рамках представленных данных субъектом.
101. Уполномоченный орган не позднее тридцати календарных дней с даты получения проекта инвестиционной программы проводит совместные обсуждения проекта с местным исполнительным органом на предмет технологической обоснованности проекта инвестиционной программы в случае если субъект естественных монополий состоит в местном разделе Государственного регистра.
По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы местный исполнительный орган не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет уполномоченному органу заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта.
102. В случае выявления мероприятий несоответствующих требованию пункта 313 настоящих Правил и (или) не подтверждающихся обосновывающими данными, уполномоченный орган предоставляет замечания к проекту инвестиционной программы. При этом срок проведения анализа заявки приостанавливается до устранения замечаний уполномоченного органа.
103. К проекту инвестиционной программы уполномоченным органом указываются следующие замечания о:
не соответствии приоритетам развития Республики Казахстан или соответствующей отрасли, включая планы действий по энергоэффективности и энергосбережению;
нецелесообразности предлагаемых мероприятий;
не подтверждении обосновывающими документами;
технологической или экономической неэффективности;
необеспечении источником финансирования;
не соответствии минимальной доле финансирования из амортизационных отчислений и допустимой прибыли;
не соответствии социально-экономическим показателям Республики Казахстан или региона, в котором реализовывается инвестиционная программа.
104. Субъект в срок не более тридцати календарных дней представляет доработанную инвестиционную программу с учетом замечаний уполномоченного органа.

105. Инвестициялық бағдарламаның пысықталған жобасы ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып, амортизациялық аударымдардың сомасы және инвестициялық бағдарлама жобасы іс-шараларының бір бөлігін іске асыру үшін болжамды қаражаттың тиісті мөлшеріне пайда алып тасталады.
106. Егер субъект ұсынған инвестициялық бағдарлама жобасын қарау барысында уәкілетті орган оны өзгертуді жүргізген жағдайда, өзгеріс туралы шешім қабылдау алдында жергілікті атқарушы органның қатысуымен келісу мақсатында кеңес өткізіледі, оның қорытындысы бойынша инвестициялық бағдарлама жобасын өзгертудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді, оны уәкілетті орган жергілікті атқарушы органның атына субъектінің инвестициялық бағдарламасын бекіту туралы шешімнің жобасымен бірге жібереді.
107. Инвестициялық бағдарламаны бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешім уәкілетті органның бұйрығымен немесе уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен ресімделеді.
108. Инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту тарифті бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады және Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
5-кіші бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту
109. Субъект уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы органға бір мезгілде тарифті өзгертусіз, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен ағымдағы реттеу жылының 1 қаңтарынан кешіктірмей жүгінеді:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – ағымдағы реттеу жылының 1 шілдесінен кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – ағымдағы реттеу жылының 1 қаңтарынан кешіктірілмейтін мерзімде.
110. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны түзету үшін мыналар:
1) ұлттық немесе өңірлік саясаттағы, сондай-ақ даму жоспарларындағы өзгерістер;
2) болжамдарға қатысты электр энергиясына, суға және жылытуға нақты ұсыныс пен сұраныстағы өзгерістер;
3) еңсерілмейтін күш мән-жайлары;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру көздерінің қолжетімділігі мен құнындағы өзгерістер;
5) анықталған қажеттілікті қанағаттандырудың неғұрлым тиімді тәсілдерін анықтау;
6) инвестициялық бағдарлама шеңберінде іс-шараларды іске асыру кезінде мерзімдердің кешігуі негіз болып табылады.
111. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге арналған өтінішке осы Қағидалардың 333-тармағына сәйкес құжаттар қоса беріледі.
112. Уәкілетті органның және (немесе) жергілікті атқарушы орган осы Қағидаларда көзделген тәртіппен субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы өтінішін қарайды.
Уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы жобаны ол ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және субъектінің өзгертілген инвестициялық бағдарламасының жобасын бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға табиғи монополиялар субъектісі Мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөлімінде тұрған жағдайда субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
Инвестициялық бағдарламаны бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешім ресімделеді:
- уәкілетті органның бұйрығымен Мемлекеттік тіркелімнің республикалық бөліміне енгізілген;
- уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен Мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөліміне енгізілген.

105. В случае непредставления доработанного проекта инвестиционной программы, с учетом замечаний уполномоченного органа, исключается сумма амортизационных отчислений и прибыль на соответствующий размер средств, прогнозируемых для реализации части мероприятий проекта инвестиционной программы.
106. В случае, если в ходе рассмотрения представленного субъектом проекта инвестиционной программы уполномоченный орган проводит ее изменение, перед принятием решения об изменении проводится совещание с участием со всеми заинтересованными сторонами в целях согласования, по итогам которого принимается решение о целесообразности или нецелесообразности изменения проекта инвестиционной программы. По итогам совещания оформляется протокол, который направляется уполномоченным органом в адрес местного исполнительного органа с проектом решения об утверждении инвестиционной программы субъекта.
107. Решение об утверждении или об отказе в утверждении инвестиционной программы оформляется приказом уполномоченного органа либо совместным приказом уполномоченного органа и местного исполнительного органа.
108. Отказ в утверждении инвестиционной программы является основанием для отказа в утверждении тарифа и осуществляется в соответствии с Законом.
Подраздел 5. Изменение утвержденной инвестиционной программы с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
109. Субъект обращается одновременно в уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы без изменения тарифа:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 июля текущего регуляторного года;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 января текущего регуляторного года.
110. Основаниями для корректировки утвержденной инвестиционной программы являются:
1) изменения в национальной или региональной политике, а также планах развития;
2) изменения в фактическом предложении и спросе на электроэнергию, воду и отопление относительно прогнозов;
3) обстоятельства непреодолимой силы;
4) в связи с изменениями в доступности и стоимости источников финансирования утвержденной инвестиционной программы;
5) выявление более эффективных способов удовлетворения выявленной потребности;
6) задержки сроков при реализации мероприятий в рамках инвестиционной программы.
111. К заявлению на изменение утвержденной инвестиционной программы прилагаются документы в соответствии с пунктом 333 настоящих Правил.
112. Уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган рассматривают заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы субъекта, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект об изменении инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления и принимают решения об утверждении или отказе в утверждении измененного проекта инвестиционной программы субъекта.
По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы местный исполнительный орган не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет уполномоченному органу заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта в случае если субъект естественных монополий состоит в местном разделе Государственного регистра.
Решение об утверждении или об отказе в утверждении инвестиционной программы оформляется:
- включенного в Республиканский раздел Государственного регистра приказом уполномоченного органа;
- включенного в местный раздел Государственного регистра совместным приказом уполномоченного органа и местного исполнительного органа.

113. Субъект субъектіге тәуелді емес себептер бойынша бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамаған жағдайда (шарттың екінші тарапының міндеттемелерін еңсерілмейтін күш мән-жайлары салдарынан орындамауы), бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдері келесі реттеу жылына ауыстырылады:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – олар іске асырылған жылдан кейінгі 1 қарашадан кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – олар іске асырылған жылдан кейінгі 1 мамырдан кешіктірілмейтін мерзімде.
Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдерін қайта ауыстыруға жол берілмейді.
114. Субъект уәкілетті органға және (немесе) жергілікті атқарушы органның мекенжайына осы Қағидалардың 113-тармағында көзделген жағдайлардың басталғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішті:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары іске асырылған жылдан кейінгі жылдың 15 шілдесінен кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары іске асырылған жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
115. Жергілікті атқарушы орган уәкілетті органға субъектінің инвестициялық бағдарламасына өзгерістер енгізудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытындыны:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – 15 қыркүйектен кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – 15 наурыздан кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
116. Субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы шешім, егер табиғи монополиялар субъектісі мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөлімінде тұрған жағдайда, уәкілетті органның бұйрығымен немесе уәкілетті органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен мерзімінде ресімделеді:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – 1 қарашадан кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – 1 мамырдан кешіктірілмейтін мерзімде ресімделеді.
2-бөлім. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, тарифті қалыптастыру тетігі
1-кіші бөлім. Жол берілетін кіріс
117. Субъектінің жол берілетін кірісі реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін реттеу кезеңі ішінде алатын жол берілетін кірісі;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын есептік бақыланатын операциялық шығысы;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын бақыланбайтын шығындарының болжамы;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде реттелетін активтерден алатын амортизациялық аударымдары;
– субъектінің реттеу кезеңінің t жылы ішінде алатын жол берілетін пайдасы.

113. В случае неисполнения субъектом мероприятий утвержденной инвестиционной программы по причинам, не зависящим от субъекта (неисполнение обязательств другой стороной договора, вследствие обстоятельств непреодолимой силы), сроки исполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы переносятся на следующий регуляторный год:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 ноября следующего за годом их реализации;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 мая следующего за годом их реализации.
Не допускается повторный перенос сроков исполнения мероприятий инвестиционной программы.
114. Субъект направляет в адрес уполномоченного органа и (или) местный исполнительный орган заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы с приложением документов, подтверждающих наступление случаев, предусмотренных в пункте 113 настоящих Правил в срок:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 15 июля года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 15 февраля года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы.
115. Местный исполнительный орган, направляет в уполномоченный орган заключение о целесообразности или нецелесообразности проведения изменений инвестиционной программы субъекта в срок:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 15 сентября;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 15 марта.
116. Решение об изменении инвестиционной программы субъекта оформляется приказом уполномоченного органа либо совместным приказом уполномоченного органа и (или) местного исполнительного органа в срок, в случае если субъект естественной монополий состоит в местном разделе Государственного регистра:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 ноября;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 мая.
Раздел 2. Механизм формирования тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
Подраздел 1. Допустимый доход
117. Допустимый доход субъекта определяется за каждый год регуляторного периода по следующей формуле:
где:
– допустимый доход субъекта получаемый в течении регуляторного периода для предоставления регулируемых услуг;
– расчетный контролируемый операционный расход субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода;
– прогноз неконтролируемых затрат субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода;
– амортизационные отчисления субъекта, получаемые от регулируемых активов в течение года t регуляторного периода;
– допустимая прибыль субъекта, получаемый в течение года t регуляторного периода.

118. Бекітілген орташа базалық тариф реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– реттеу кезеңінің t жылындағы бекітілген орташа базалық тариф;
– реттеу кезеңінің t жылындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі.
119. Жол берілетін кіріс реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну бойынша шығындарды өтеуді және субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуіне бағытталған пайданы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де мақсаттарды алуды қамтамасыз етеді. Инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру жеткіліксіз болған жағдайда уәкілетті орган жол берілетін кірісті ұлғайту жағына қарай түзету мүмкіндігін қарайды.
120. Егер Қағидаларда өзгеше айқындалмаса, тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне көшуге байланысты субъектінің алдыңғы реттеу кезеңі бойынша барлық құқықтары мен міндеттемелері бірінші реттеу кезеңіне өтеді.
3-бөлім. Операциялық шығындар
1-кіші бөлім. Операциялық шығыстарды есепке алу қағидаттары
121. Жол берілетін кіріске енгізілген операциялық шығыстар субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға жататын тиімді шығыстарының болжамын білдіреді.
122. Субъект тариф жобасын (кірістер мен шығыстар туралы ақпарат) қалыптастыру кезінде шығындарды бақыланатын және бақыланбайтын шығындарға бөледі.
123. Негізгі қызметпен байланысты емес мақсаттар үшін бақыланатын және бақыланбайтын шығындарды пайдалануға жол берілмейді.
124. Бақыланбайтын шығындарға мынадай:
1) стратегиялық тауарларға және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтерге шығындар;
2) тиісті салада (салада) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептемелеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейімен байланысты шығыстар;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған сақтандырудың міндетті түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар жатады.
125. Мемлекеттік бюджетке төленетін айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, өсімпұлдар бақыланбайтын шығыстарға жатпайды.
126. Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған бақыланбайтын шығындарға жатпайтын шығыстар реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған бақыланатын шығындарға жатады.
127. Егер уәкілетті орган өзгеше айқындамаса, барлық өзге шығыстар бақыланатын шығыстар болып табылады.
128. Реттеу кезеңінің бірінші жылының шығындарын қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

118. Утвержденный средний базовый тариф определяется для каждого года регуляторного периода по следующей формуле:
где:
– утвержденный средний базовый тариф за год t регуляторного периода;
– прогнозируемый объем регулируемых услуг в год t регуляторного периода.
119. Допустимый доход обеспечивает возмещение затрат по предоставлению регулируемой услуги и получение прибыли, направляемой на развитие и эффективное функционирование субъекта и иные цели, не запрещенные законодательством Республики Казахстан. В случае недостаточности финансирования инвестиционной программы уполномоченного органа рассматривает возможность корректировки допустимого дохода в сторону увеличения.
120. Если иное не определено в Правилах, в связи с переходом на стимулирующий метод тарифного регулирования, все права и обязательства субъекта по предыдущему регуляторному периоду переходят в первый регуляторный период.
Раздел 3. Операционные расходы
Подраздел 1. Принципы учета операционных расходов
121. Операционные расходы, включенные в допустимый доход, представляют собой прогноз эффективных расходов субъекта, которые относятся к предоставлению регулируемых услуг.
122. Субъект при формировании проекта тарифа (информации о доходах и расходах) распределяет затраты на контролируемые и неконтролируемые.
123. Не допускается использование контролируемых и неконтролируемых затрат для целей, не связанных с основной деятельностью.
124. К неконтролируемым затратам относятся следующие расходы:
1) затраты на стратегические товары и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;
2) расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь, произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
3) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, определенные в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
125. Штрафы, неустойка, пени, выплачиваемые в государственный бюджет, не относятся к неконтролируемым расходам.
126. Расходы на предоставление регулируемой услуги, не относящиеся к неконтролируемым затратам, относятся к контролируемым затратам на предоставление регулируемой услуги.
127. Если уполномоченным органом не определено иное, все прочие расходы являются контролируемыми затратами.
128. Формирование затрат первого года регуляторного периода осуществляется в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.

129. Тарифті қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына сәйкес әзірлейтін субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады.
130. Субъектілерге мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидиялар тарифтің шығын бөлігінде есепке алынбаған шығыстарға бағытталған субсидияларды қоспағанда, тарифтің шығын бөлігін азайтуда ескеріледі.
2-кіші бөлім. Бақыланбайтын шығындарды есептеу
131. Келесі реттеу кезеңіне тариф бекітуге арналған өтінім шеңберінде субъект уәкілетті орган келесі реттеу кезеңнің әрбір жылына бақыланбайтын шығындардың болжамын ұсынады. Бақыланбайтын шығындар болжамы өтінім бергенге дейінгі соңғы төрт тоқсандағы нақты деректерді талдауды ескере отырып, негіздемелермен, есептеулермен және растайтын құжаттармен және мәліметтермен бірге реттеу кезеңіндегі санаттар бойынша қалыптастырылады.
132. Субъект ұсынған бақыланбайтын шығындар болжамын қарау барысында уәкілетті орган қажет болған жағдайда жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
133. Уәкілетті органның сұрау салуы бойынша белгілеген мерзімдерде тиісті ақпаратты бермеу уәкілетті органның субъект ұсынған деректер шеңберінде шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
134. Уәкілетті орган бақыланбайтын шығындардың болжамын қарайды және оны субъект ұсынған редакцияда немесе ол енгізген өзгерістермен жалпы тарифті айқындау шеңберінде бекітеді. Уәкілетті орган бақыланбайтын шығындар болжамын белгілеген кезде:
1) растайтын құжаттардың, есептемелер мен мәліметтердің болмауы және/немесе көлемі толық болмауы;
2) технологиялық немесе экономикалық тиімсіздігі;
3) алдыңғы күнтізбелік жыл үшін болжамды және нақты мәндер арасындағы айырмашылыққа сәйкес іске асырылмауы кезінде субъект болжамына өзгерістер енгізеді.
135. Уәкілетті орган бақыланбайтын шығындар болжамын бекіту кезінде субъект ұсынған растайтын құжаттарды, есептемелер мен мәліметтерді талдау негізінде шешім қабылдайды.
136. Реттеу кезеңі ішінде бекітілген және нақты бақыланбайтын шығындар арасындағы айырмашылық осы параграфтың 6-бөліміне сәйкес жыл сайынғы түзету тетігінің көмегімен айқындалады.
3-кіші бөлім. Бақыланатын шығындарды есептеу

129. Формирование тарифа осуществляется на основании методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, разрабатываемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам согласно настоящим Правилам.
130. Выделяемые субъектам субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшении затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
Подраздел 2. Расчет неконтролируемых затрат
131. В рамках заявки на утверждение тарифа на следующий регуляторный период, субъект предоставляет уполномоченному органу прогноз неконтролируемых затрат на каждый год следующего регуляторного периода. Прогноз неконтролируемых затрат формируется по категориям за регуляторный период с обоснованиями, расчетами и подтверждающими документами, и сведениями, с учетом анализа фактических данных за последние четыре квартала до подачи заявки.
132. В ходе рассмотрения прогноза неконтролируемых затрат, представленного субъектом, уполномоченный орган при необходимости запрашивает дополнительную информацию в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
133. Не предоставление соответствующей информации по запросу уполномоченного органа в установленные сроки является основанием для принятия уполномоченным органом решения в рамках представленных субъектом данных.
134. Уполномоченный орган рассматривает прогноз неконтролируемых затрат и утверждает его в представленной субъектом редакции или с внесенными им изменениями в рамках определения общего тарифа. Уполномоченный орган при установлении прогноза неконтролируемых затрат вносит изменения в прогноз субъекта при:
1) отсутствии и/или неполном объеме подтверждающих документов, расчетов и сведений;
2) технологической или экономической неэффективности;
3) отсутствии реализации в соответствии с разницей между прогнозируемыми и фактическими значениями за предыдущий календарный год.
135. Уполномоченный орган при установлении прогноза неконтролируемых затрат принимает решение на основании анализа представленных субъектом подтверждающих документов, расчетов и сведений.
136. Разница между утвержденными и фактическими неконтролируемыми затратами в течение регуляторного периода определяются с помощью механизма ежегодной корректировки согласно разделу 6 настоящего параграфа.
Подраздел 3. Расчет контролируемых затрат

137. Реттеу кезеңінің басында есептелген және реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін жол берілетін кіріске енгізілген бақыланатын шығыстар База - Ауқым - Серпін өлшемшарттарына сәйкес төмендеу тәсілі пайдаланыла отырып айқындалады.
База - Ауқым - Серпін жол берілетін кірістің бақыланатын шығындарының құрауышын айқындау үшін қолданылатын өлшемшарт болып табылады.
138. Субъект бақыланатын шығыстарға арналған пайдаланылмаған қаражаттың белгілі бір көлеміне дербес билік етеді.
139. Бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылының бақыланатын шығыстары егжей-тегжейлі талдау жүргізу жолымен айқындалған және өтінім берудің алдындағы жылғы инфляцияның нақты деңгейін ескере отырып, осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес өтінім берудің алдындағы күнтізбелік жылғы нақты шығындардың көрсеткіштері (параметрлері) бойынша қабылданады.
140. Келесі реттеу кезеңдерінің бірінші жылының бақыланатын шығындары осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес егжей-тегжейлі талдау жүргізу арқылы өтінім берудің алдындағы алдыңғы реттеу кезеңінің соңғы екі жылындағы нақты шығындардың көрсеткіштері (параметрлері) ескеріле отырып қабылданады.
Бұл шығындар өтініш берудің алдындағы алдыңғы реттеу кезеңінің соңғы екі жылындағы бақыланатын шығындардың жалпы көрсеткіштері серпінінің орташа мәнінің коэффициентіне, осы жылдарға арналған нормативтік анықтамаға енгізілетін тиімділік коэффициентін ескере отырып түзетіледі.
141. Бірінші реттеу кезеңінің нормаланатын бақыланатын шығындарын уәкілетті орган базалық жылға субъектінің шығындарын талдау негізінде, соңғы күнтізбелік жылғы нақты расталған бақыланатын шығындарды талдауды негізге ала отырып, бірақ өнім бірлігін өндіру үшін шикізатқа, материалдарға, отынға және энергияға қажеттілік деңгейінен асырмай, тиісті салада қолданылатын нормалар мен стандарттарды және субъект тарифті бекітуге арналған өтінімді бергенге дейін сатып алынған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағаларды негізге ала отырып айқындайды.
Бақыланбайтын шығындар деп есептелетін шығыстар осы Қағидаларға сәйкес бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылының айқындалатын құнына (мәніне) енгізілмейді.
142. Субъект тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды Заңның 23-бабына сәйкес жүзеге асырады.
143. Субъект тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесімен интеграцияланған электрондық сатып алудың электрондық жүйесі арқылы жүзеге асырады.

137. Контролируемые расходы, рассчитанные в начале регуляторного периода и включенные в допустимый доход за каждый год регуляторного периода, определяются с использованием нисходящего подхода, в соответствии с критериями База - Масштаб - Динамика.
База - Масштаб - Динамика является критериями, применяемые для определения компонента контролируемых затрат допустимого дохода.
138. Субъект самостоятельно распоряжается определенным объемом неиспользованных средств, предназначенных для контролируемых расходов.
139. Контролируемые расходы первого года первого регуляторного периода принимаются по показателям (параметрам) фактических затрат за календарный год, предшествующий подачи заявки, определенных путем проведения детального анализа и в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, с учетом фактического уровня инфляции за год, предшествующей подаче заявки.
140. Контролируемые затраты первого года последующих периодов регулирования принимаются с учетом показателей (параметров) фактических затрат за последние два года предыдущего регуляторного периода, предшествующего подаче заявки путем проведения детального анализа в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
Данные затраты корректируются на коэффициент среднего значения динамики общих показателей контролируемых затрат последних двух лет предыдущего регуляторного периода, предшествующего подаче заявления, с учетом среднего фактического уровня инфляции на эти годы, и коэффициента эффективности, включаемого в нормативное определение на эти годы.
141. Нормируемые контролируемые затраты первого регуляторного периода уполномоченным органом определяется за базовый год на основе анализа затрат субъекта, основываясь на анализе фактических подтвержденных контролируемых затрат за последний календарный год, но не выше уровня потребности в сырье, материалах, топливе и энергии для производства единицы продукции на основе норм и стандартов, действующих в соответствующей отрасли, и цен на товары, работы, услуги, закупленные субъектом до подачи заявки на утверждение тарифа.
Расходы, которые считаются неконтролируемыми затратами, не включаются в определяемую стоимость (значение) первого года первого регуляторного периода в соответствии с настоящими Правилами.
142. Закупки товаров, работ, услуг субъектом осуществляются в соответствии со статьей 23 Закона.
143. Закупки товаров, работ, услуг субъектом осуществляются посредством информационной системы электронных закупок, интегрированной с информационной системой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.

144. Бірінші реттеу кезеңінің бірінші жылындағы персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект персоналының нормативтік саннан аспайтын нақты санына және өтінім берудің ресми статистикалық ақпарат бойынша бір жыл ішінде қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) орташа айлық номиналды жалақыны негізге ала отырып айқындалады.
145. Ауқымның өзгеруіне байланысты шығыстардағы өзгерістерді ескере отырып, ауқымды өзгерту жөніндегі ұсыныстарды субъект міндеттемелерді өзгертудің қажет екенін немесе үшінші тарап немесе мемлекеттік орган енгізген өзгерістің басқа себебін растаумен, түсіндірме жазбаны және осындай мәндердің өзгергені туралы растайтын құжаттарды ұсына отырып береді.
146. Субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті теңгерімге және (немесе) сенімгерлік басқаруға мүлікті өтеусіз пайдалануға алған кезде оны теңгерімге және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес жергілікті атқарушы органдардан алу бақыланатын шығындардың ауқымын өзгерту үшін негіз болып табылады.
147. Реттеу кезеңінің әрбір келесі жылының жол берілетін бақыланатын шығыстары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткішін ескере отырып түзетілген бірінші жылдың мәнін көбейту арқылы есептеледі.
148. Серпін шамасы реттеу кезеңінің бірінші жылын қоспағанда, реттеу кезеңінің әрбір жылы үшін мынадай мәндер:
1) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы ескеріліп есептеледі. Егер ресми болжам диапазон түрінде көрсетілсе, онда диапазонның орташа нүктесі қолданылады;
2) уәкілетті органның шешімі бойынша реттеу кезеңіндегі өнімділікті арттыру есебінен шығындарды төмендетудің есептеу қарқыны ескеріліп есептеледі, мұнда теріс мән көрсеткіштердің жақсаруын білдіреді.
149. Еңбек өнімділігін арттыру есебінен шығындарды азайтудың есептемелік көрсеткіші субъектіге еңбек тиімділігі мен өнімділігін арттыру үшін қосымша ынталандыруды қамтамасыз етеді.
4-кіші бөлім. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп
150. Субъект уәкілетті органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген мерзімдерде, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті электрондық нысанда мынадай мәліметтерді:
1) инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары, көздері және мөлшері туралы ақпаратты;

144. Расходы на оплату труда персонала первого года первого регуляторного периода определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной номинальной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по официальной статистической информации за год, предшествующей подаче заявки.
145. Предложения по изменению масштаба с учетом изменений в расходах, обусловленных изменениями масштаба, предлагаются субъектом с подтверждением о необходимости изменения обязательств или другой причины изменения наложенной третьей стороной или государственным органом, с представлением пояснительной записки и подтверждающих документов о изменениях таких значений.
146. Получение на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектом, от местных исполнительных органов в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества при его получении в безвозмездное пользование является основанием для изменения масштаба контролируемых затрат.
147. Допустимые контролируемые затраты каждого последующего года регуляторного периода рассчитываются путем умножения значения первого года, скорректированного с учетом показателя прогноза социально - экономического развития Республики Казахстан.
148. Величина динамики рассчитывается для каждого года регуляторного периода, за исключением первого года регуляторного периода, с учетом следующих значений:
1) показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан. Если официальный прогноз указан в виде диапазона, то используется средняя точка;
2) расчетного темпа снижения затрат за счет повышения производительности за регуляторный период по решению уполномоченного органа, где отрицательное значение означает улучшение показателей.
149. Расчетный показатель снижения затрат за счет повышения производительности обеспечивает субъекту дополнительный стимул для повышения эффективности и производительности.
Подраздел 4. Отчет об исполнении утвержденной инвестиционной программы
150. Субъект представляет в адрес уполномоченного органа в электронной форме отчет об исполнении инвестиционной программы по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в сроки, указанные в пункте 42 настоящих Правил, с указанием следующих сведений:
1) информация о фактических условиях, источниках и размерах финансирования инвестиционной программы;

2) инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысаналы көрсеткіштер тізбесіне сәйкес инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
3) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштерден ауытқу себептерінің негіздерін;
4) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалуын растайтын материалдарды (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, теңгерімдік және қалдық құнын, қызмет ету мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілік тізбесі) көрсете отырып, инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті ұсынады.
4-бөлім. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы және тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, субъектілер үшін амортизацияға түзету
1-кіші бөлім. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы
151. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы субъек ол бойынша амортизациялық аударымдар сомасын және жол берілетін пайда алатын активтер құнын көрсетеді.
152. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылатын қажетті активтер қосылады.
153. Субъект өзінің аудиттелген қаржылық есептілігіне қолданысқа енгізілген активтерді қайта бағалауды немесе басқа түзетулерді қоса алғанда, қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына қосылған активтердің құнын тиісінше көрсетуге жауапты болады.
154. Бірінші реттеу кезеңі үшін осы тарауға сәйкес тариф белгілеудің ынталандыру әдісі қолданылған жағдайда, қолданысқа енгізілген активтердің бастапқы реттелетін базасы бірінші реттеу кезеңінің басталуының алдындағы күнге аудиттелген қаржылық есептілікте тіркелген активтердің қалдық құнының сомасын білдіреді. Реттеу кезеңінің басындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы алдыңғы реттеу кезеңінің жабылу күніндегі активтердің қалдық құнының сомасын білдіреді.
155. Әрбір реттеу кезеңі үшін кезең ішінде әр жыл үшін қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының ашылуы мен жабылуы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– t жылы жабылу күніне қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы, теңге;
– t-1 жабылу күніне қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына балама болатын, t жылы қолданысқа енгізілген активтердің бастапқы реттелетін базасы, теңге;
– субъектінің реттелетін кезеңнің t жылы ішінде реттелетін активтерден алатын амортизациялық аударымдары, теңге;
– активтерді басқа тараптарға сату, беру немесе есептен шығарудың болжамды шамасымен байланысты субъектінің ақпараты негізінде уәкілетті органайқындаған t жылындағы активтердің шығуының болжамды құны, теңге;
– бекітілген инвестициялық бағдарламаға сәйкес t жылы пайдалануға енгізілетін активтердің болжамды құны.

2) информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе в соответствии с перечнем целевых показателей по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
3) обоснование причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
4) материалы, подтверждающие фактическое исполнение мероприятий инвестиционной программы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
Раздел 4. Регулируемая база задействованных активов и корректировка на амортизацию для субъектов с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
Подраздел 1. Регулируемая база задействованных активов
151. Регулируемая база задействованных активов отражает стоимость активов, по которым субъект получает сумму амортизационных отчислений и допустимую прибыль.
152. В регулируемую базу задействованных активов включаются необходимые активы, используемые для предоставления регулируемых услуг.
153. Субъект несет ответственность за надлежащее отражение стоимости активов, включенных в регулируемую базу задействованных активов, в своей аудированной финансовой отчетности, включая переоценку задействованных активов или другие корректировки.
154. В случае применения стимулирующего метода тарифообразования в соответствие с настоящей Главой для первого регуляторного периода, начальная регулируемая база задействованных активов представляет собой сумму остаточной стоимости активов, зарегистрированных в аудированной финансовой отчетности на день, непосредственно предшествующий началу первого регуляторного периода. Регулируемая база задействованных активов на начало регуляторного периода представляет собой сумму остаточной стоимости активов на дату закрытия предыдущего регуляторного периода.
155. Для каждого регуляторного периода открытие и закрытие регулируемой базы задействованных активов за каждый год в течение периода рассчитывается по следующей формуле:
где:
– регулируемая база задействованных активов на дату закрытия в году t, тенге;
– начальная регулируемая база задействованных активов в году t, которая эквивалентна регулируемой базе задействованных активов на дату закрытия в году t-1, тенге;
– амортизационные отчисления субъекта, получаемые от регулируемых активов в течение года t регуляторного периода, тенге;
– прогнозируемая стоимость выбытия активов в году t, определенная уполномоченным органом на основе информации субъекта, связанной с прогнозируемой величиной продажи, передачи или списания активов другим сторонам, тенге;
– прогнозируемая стоимость активов, вводимых в эксплуатацию в год t в соответствии с утвержденной инвестиционной программой, тенге.

156. Активтер пайдалануға берілген күнге дейін аяқталмаған болып саналады. Аяқталмаған активтерге амортизациялық аударымдар немесе жол берілетін пайда есептелмейді, бірақ қажет болған кезде пайыздық шығыстар капиталдың орташа өлшемді құнын есептеуде қолданылатын борыш құны бойынша пайыздық мөлшерлемені пайдалана отырып капиталдандырылады.
157. Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын есептеу мақсаты үшін активтерді қайта бағалауға жол берілмейді.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын активтер уәкілетті органмен келісіледі.
Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуі кезінде қолданысқа енгізілген активтерді субъектінің шығаруы уәкілетті органмен келісіледі.
158. 203-тармаққа сәйкес жыл сайынғы түзету шеңберінде реттелетін жылдың соңындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын және келесі жылдың басындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын қайта есептеу жүргізіледі. Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау қорытындылары бойынша қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы инвестициялық бағдарламаның нақты орындалу сомасына түзетіледі.
159. Реттелетін жылдың басына қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын есептеуде осы жыл ішіндегі күрделі шығындардың сомасы қосылады.
160. Бір жыл ішінде амортизацияға түзету қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасын қайта есептеу ескеріле отырып қайта қаралады. Амортизациялық аударымдардың бастапқы бекітілген және қайта есептелген шамасы арасындағы айырма жыл сайынғы түзетуге енгізіледі.
161. Есептік жылдан кейінгі жылы алдыңғы есептік жылдың соңындағы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы амортизациялық аударымдарды қайта есептеуді ескере отырып, есептік жылғы нақты күрделі шығындар мен есептік жылдан кейінгі жылғы болжамды күрделі шығындарды ескере отырып түзетіледі.
2-кіші бөлім. Капиталдың орташа өлшемді құны
162. Капиталдың жол берілетін пайдасы қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы құнының және капиталдың орташа өлшемді құнының негізінде айқындалады.
163. Капиталдың орташа өлшемді құнын әрбір реттеу кезеңі үшін уәкілетті орган субъектінің ұсынған есептері мен ақпараты негізінде айқындайды.
164. Капиталдың орташа өлшемді құнын есептеу әдістемесі осы Қағидалардың 165-тармағына сәйкес формула бойынша есептеледі. Бұл ретте капиталдың орташа өлшемді құнының шамасы әрбір субъект үшін жеке айқындалады.
165. Капиталдың орташа өлшемді құны мынадай формула бойынша салық төлегеннен кейінгі номиналды құнды пайдалана отырып есептеледі:

156. Активы считаются незавершенными до даты ввода в эксплуатацию. На незавершенные активы не начисляются амортизационные отчисления или допустимая прибыль, но процентные расходы при необходимости капитализируются с использованием процентной ставки по стоимости долга, применяемой в расчете средневзвешенной стоимости капитала.
157. Не допускается переоценка активов для целей расчета регулируемой базы задействованных активов.
Используемые активы при предоставлении регулируемых услуг согласовываются с уполномоченным органом.
Вывод субъектом активов, задействованных при оказаний регулируемых услуг субъекта, согласовывается с уполномоченным органом.
158. В рамках ежегодной корректировки в соответствии с пунктом 203 настоящих Правил, производится перерасчет регулируемой базы задействованных активов на конец регулируемого года и регулируемой базы задействованных активов на начало следующего года. По итогам рассмотрения отчета об исполнении инвестиционной программы регулируемая база задействованных активов корректируется на фактическую сумму исполнения инвестиционной программы.
159. В расчете регулируемой базы задействованных активов на начало регулируемого года добавляется сумма капитальных затрат в течение этого года.
160. Корректировка на амортизацию за год пересматривается с учетом перерасчета регулируемой базы задействованных активов. Разница между первоначально утвержденной и пересчитанной величиной амортизационных отчислений включается в ежегодную корректировку.
161. В году, следующем за отчетным, регулируемая база задействованных активов на конец предыдущего отчетного года корректируется с учетом фактических капитальных затрат за отчетный год и прогнозных капитальных затрат в году, следующих за отчетным с учетом перерасчета амортизационных отчислений.
Подраздел 2. Средневзвешенная стоимость капитала
162. Допустимая прибыль капитала определяется на основе стоимости регулируемой базы задействованных активов и средневзвешенной стоимости капитала.
163. Средневзвешенная стоимость капитала определяется уполномоченным органом для каждого регуляторного периода на основании представленных расчетов и информации субъекта.
164. Методология расчета средневзвешенной стоимости капитала рассчитывается по формуле согласно пункту 165 настоящих Правил. При этом величина средневзвешенной стоимости капитала определяется для каждого субъекта индивидуально.
165. Средневзвешенная стоимость капитала рассчитывается с использованием номинальной стоимости после уплаты налогов по следующей формуле:

СВСК=DEBT ×(1-T) ×GEAR+EQTY ×(1-GEAR),
мұндағы:
СВСК – субъект капиталының орташа өлшемді құны, %;
DEBT – қарыз капиталдың құны, %;
T – корпоративтік табыс салығының мөлшерлемесі, %;
GEAR – меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы;
EQTY – меншікті капиталдың құны, %.
166. Меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің қарыз капиталының құнын борыштың жиынтық құнынан және кәсіпорынның меншікті капиталынан үлес ретінде көрсетеді.
167. Меншікті капитал мен қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің ол бойынша толық деректер бар соңғы жылғы меншікті және қарыз капиталының нақты арақатынасына тең.
Меншікті және қарыз капиталдың арақатынасы субъектінің борыштық міндеттемелерінің құнын борыштың және кәсіпорынның меншікті капиталының жиынтық құнының үлесі ретінде көрсетеді және мынадай формула бойынша есептеледі:
GEAR= D/(D+E),
мұндағы:
GEAR – субъекті қарыз капиталының үлесі;
D – жиынтық салынған капиталдағы қарыз капиталының (борыштың) шамасы;
E – жиынтық салынған капиталдағы меншікті капиталдың шамасы.
168. Егер нақты арақатынас осы субъектіде қолданылатын қаржыландыру құрылымы үшін тиімсіз болып табылса, уәкілетті орган субъектінің нақты коэффициентінен ерекшеленетін меншікті және қарыз капитал арақатынасының коэффициентін белгілейді.
169. Субъектінің меншікті және қарыз капиталының тиімді болып табылатынын айқындау кезінде уәкілетті орган мыналарды:
1) Қазақстан Республикасындағы басқа субъектілерге қатысты қолданылатын меншікті және қарыз капиталдың арақатынасын;
2) Қазақстан Республикасы үшін экономикалық, климаттық немесе әлеуметтік-экономикалық жағдайлары ұқсас елдердегі реттеуші органдар қолданатын меншікті және қарыз капиталдың арақатынасын бағалау тәсілін;
3) жалпыға қолжетімді деректер жиынтығын пайдалана отырып, электр энергетикасы, жылу энергетикасы және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру салаларындағы субъектілер үшін қаржыландырудың тиімді құрылымдарын ескереді.
170. Қарыз капиталының құны мынадай формула бойынша есептеледі:
, мұндағы:
DEBT – қарыз капиталының құны;
– тәуекелсіз мөлшерлеме;
– борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы;
171. Тәуекелсіз мөлшерлеме тарифті бекітуге өтінімді қарау кезінде уәкілетті органның шешімі қабылданған сәтте Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ағымдағы базалық мөлшерлемесіне сәйкес белгіленеді.
172. Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы субъектінің қарыздары мен базалық мөлшерлеме бойынша орташа өлшемді пайыздық мөлшерлемелер арасындағы айырмашылықты білдіреді және субъектіге кредит берумен байланысты қосымша тәуекелді, демек, кредиторлар талап ететін неғұрлым жоғары кірісті көрсетеді.

СВСК=DEBT ×(1-T) ×GEAR+EQTY ×(1-GEAR), где:
СВСК – средневзвешенная стоимость капитала субъекта, %;
DEBT – стоимость заемного капитала, %;
T – ставка корпоративного подоходного налога, %;
GEAR – соотношение собственного и заемного капитала;
EQTY – стоимость собственного капитала, %.
166. Соотношение собственного и заемного капитала указывает стоимость заемного капитала субъекта как долю от совокупной стоимости долга и собственного капитала предприятия.
167. Соотношение собственного и заемного капитала равно фактическому соотношению собственного и заемного капитала субъекта за последний год, по которому имеются полноценные данные.
Соотношение собственного и заемного капитала указывает стоимость долговых обязательств субъекта как долю от совокупной стоимости долга и собственного капитала предприятия и рассчитывается по следующей формуле:
GEAR= D/(D+E), где:
GEAR – доля заемного капитала субъекта;
D – величина заемного капитала (долга) в совокупном вложенном капитале;
E – величина собственного капитала в совокупном вложенном капитале.
168. Если фактическое соотношение является неэффективным для структуры финансирования, действующей у данного субъекта, уполномоченный орган устанавливает коэффициент соотношения собственного и заемного капитала, который отличается от фактического коэффициента субъекта.
169. При определении эффективности соотношения собственного и заемного капитала субъекта, уполномоченный орган учитывает:
1) соотношение собственного и заемного капитала, применяемое в отношении других субъектов в Республике Казахстан;
2) подход к оценке соотношения собственного и заемного капитала, применяемый регулирующими органами в странах, подходящих со схожими для Республики Казахстан экономическими, климатическими, или социально-экономическими условиями;
3) международный опыт по эффективным структурам финансирования для субъектов в сфере водоснабжения и (или) водоотведения с использованием общедоступных наборов данных.
170. Стоимость заемного капитала рассчитывается по следующей формуле:
, где:
DEBT – стоимость заемного капитала;
– безрисковая ставка;
– премия за риск по долговым обязательствам.
171. Безрисковая ставка устанавливается в соответствии с текущей базовой ставкой Национального Банка Республики Казахстан на момент принятия решения уполномоченного органа при рассмотрении заявки на утверждение тарифа.
172. Премия за риск по долговым обязательствам представляет собой разницу между средневзвешенными процентными ставками по займам субъекта и базовой ставкой, и отражает дополнительный риск, связанный с кредитованием субъекта, а, следовательно, более высокую доходность, требуемую кредиторами.

173. Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақыны уәкілетті орган айқындайды. Егер уәкілетті орган мұндай шешім қабылдамаса, онда борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы 3,5% мөлшерінде белгіленеді.
174. Қаржыландыру бойынша қосымша шығыстар борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақының құрамына енгізілмейді.
175. Меншікті капиталдың құны мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
EQUTY – меншікті капиталдың құны;
RFR – тәуекелсіз мөлшерлеме;
ERP – меншікті капитал бойынша тәуекел үшін сыйлықақы;
Beta – меншікті капиталдың бета-коэффициенті.
176. Тәуекелсіз мөлшерлеме осы Қағидалардың 171-тармағына сәйкес белгіленеді.
177. Меншікті капитал бойынша тәуекел үшін сыйлықақы кредиттеу субъектісіне кредит берумен байланысты қосымша тәуекелді, демек, кредиторлар талап ететін жоғары кірісті көрсетеді.
178. Меншікті капиталдың бета-коэффициенті субъектілердің жалпы Қазақстан Республикасындағы акцияларға инвестициялау тәуекеліне қатысты тәуекелін көрсетеді.
179. Айқындылық пен ашықтықты қамтамасыз ету мақсатында меншікті капитал тәуекелі және меншікті капиталдың бета-коэффициенті үшін сыйлықақы мәнін уәкілетті орган әрбір реттеу кезеңі басталар алдында белгілейді.
180. Уәкілетті орган түзейтін бастапқы тіркелген мәндер:
1) меншікті капитал тәуекелі үшін сыйлықақы 6%;
2) меншікті капиталдың бета-коэффициенті 0,89 болып табылады.
181. Бір жылда жол берілетін пайда қайта есептелген қолданысқа енгізілген активтерді пайдаланумен жыл сайын қайта есептеледі. Бастапқыда бекітілген және қайта есептелген жол берілетін пайда арасындағы айырмашылық жыл сайынғы түзетуге енгізіледі.
5-бөлім. Өнімділік пен тиімділікті ынталандыру
182. Реттеу кезеңінің әрбір жылында өнімділік пен тиімділікті ынталандыру тетігі қолданылады, оның мақсаты субъектіні сапа мен сенімділік көрсеткіштеріне, оның ішінде инновациялық шешімдерді ескере отырып, қол жеткізуге ынталандыру болып табылады.
Уәкілетті орган жергілікті атқарушы органмен бірлесіп, егер субъект мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөлімінде тұрған жағдайда, осы Қағидалардың 187-тармақта көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы, сенімділігі және субъекттер қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін белгілеуге қатысады.
183. Өнімділік пен тиімділікті ынталандыру тетігі жыл сайынғы түзету арқылы іске асырылады, ол тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәндеріне қатысты қол жеткізілген тиімділік көрсеткіштеріне қарай субъектінің жол берілетін кірісіне енгізілетін жол берілетін пайданы төмендету түріндегі айыппұл санкцияларын көздейді.

173. Премия за риск по долговым обязательствам определяется уполномоченным органом. Если уполномоченный орган не принимает такого решения, то премия за риск по долговым обязательствам устанавливается в размере 3,5%.
174. Дополнительные расходы по финансированию не включаются в состав премии за риск по долговым обязательствам.
175. Стоимость собственного капитала рассчитывается по следующей формуле:
где:
EQUTY – стоимость собственного капитала;
RFR– безрисковая ставка;
ERP– премия за риск по собственному капиталу;
Beta– бета-коэффициент собственного капитала.
176. Безрисковая ставка устанавливается в соответствии с пунктом 171 настоящих Правил.
177. Премия за риск по собственному капиталу отражает дополнительный риск, связанный с кредитованием субъекта кредитования, и, следовательно, более высокую доходность, требуемую кредиторами.
178. Бета-коэффициент собственного капитала отражает риск субъектов по отношению к риску инвестиций в акции в целом в Республике Казахстан.
179. В интересах обеспечения определенности и прозрачности значения премии за риск собственного капитала и бета-коэффициента собственного капитала устанавливается уполномоченным органом перед началом каждого регуляторного периода.
180. Первоначальными фиксированными значениями, которые корректируются уполномоченным органом, являются:
1) премия за риск собственного капитала 6 %;
2) бета-коэффициент собственного капитала 0,89.
181. Допустимая прибыль за год пересчитывается ежегодно с использованием пересчитанной регулируемой базы задействованных активов. Разница между первоначально утвержденной и пересчитанной допустимой прибылью включается в ежегодную корректировку.
Раздел 5. Стимулирование производительности и эффективности
182. В каждом году регуляторного периода применяется механизм стимулирования производительности и эффективности, целью которого является стимулирование субъекта к достижению показателей качества и надежности, в том числе, с учетом инновационных решений.
Уполномоченный орган совместно с местным исполнительным органом в случае если субъект состоит в местном разделе Государственного регистра участвуют в установлении показателей качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъектов, предусмотренных пунктом 187 настоящих Правил.
183. Механизм стимулирования производительности и эффективности реализуется посредством ежегодной корректировки, которая предусматривает штрафные санкции в виде снижения утвержденной допустимой прибыли, включаемой в допустимый доход субъекта, в зависимости от достигнутых показателей эффективности по отношению к целевым значениям показателей эффективности.

184. Түзету инвестициялық бағдарламаны қаржыландыруға бағытталған жол берілетін пайданың үлесін қоспағанда, реттеу кезеңінің әрбір жылындағы жол берілетін пайданың үлесіне көбейтілген тиімділікке қол жеткізу дәрежесінен пайызбен есептеледі.
185. Жол берілетін пайданың үлесін әрбір реттеу кезеңі үшін уәкілетті орган айқындайды. Әдепкі қалпы бойынша мән инвестициялық бағдарламаны қаржыландыруға бөлінетін жол берілетін пайданың ең төменгі үлесін шегергендегі жол берілетін пайданың 50% -ына дейін құрайды.
186. Уәкілетті орган барлық реттеу кезеңінің ішінде тиімділік пен өнімділікті өлшеу үшін осы Қағидалардың 187-тармағында айқындалған сапа және сенімділік көрсеткіштеріне салмақ коэффициенттерін белгілейді.
187. Уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерді көрсететін субъектілер үшін сапа мен сенімділіктің мынадай көрсеткіштері:
1) суды тасымалдаудың технологиялық процесінде тұтынылатын электр энергиясының тасымалданатын су көлемінің бірлігіне (кВт*сағ/текше м) үлес шығысы;
2) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының мерзімінде толық көлемде орындалуы;
3) судың нормативтік ысыраптары деңгейінің төмендеуі, %;
4) табиғи монополиялар саласындағы заңнаманы бұзушылықтар саны, бірлік;
5) жөндеу жұмыстарын уақтылы орындау;
6) авариялар саны, бірлік;
7) реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша кәсіпорындарға инновациялық технологияны енгізу;
8) басшы құрамның біліктілік талаптарын сақтауы;
9) негізгі құралдардың тозуын азайту үшін салмақ коэффиценттерін, % бекітеді.
Уәкілетті орган субъект үшін сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің салмақ коэффиценттерін айқындау кезінде мынадай басымдықтарды:
1) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, уәкілетті орган және (немесе) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатында белгілеген тиісті сектор (сала) үшін мақсаттарды;
2) сапа және сенімділіктің тиісті көрсеткіші бойынша қызмет нәтижелерін бағалау үшін қажетті деректерді алу үшін қажетті деректердің немесе процестердің болуын;
3) субъектінің инвестицияларын;
4) әрбір реттеу кезеңінде субъект үшін таңдалған сапа және сенімділік көрсеткіштерінің өзгерістерін барынша азайту арқылы бір реттеу кезеңінен артық әрекет ететін өнімділік және ынталандыру әдістерін қолдауды;
5) кәсіпорындарда реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша инновациялық шешімдерді енгізуді пайдаланады.
188. Уәкілетті орган субъектінің сыйлықақыларын есептеу мақсаттары үшін сапа мен сенімділіктің әрбір көрсеткішіне салмақ коэффициенттерін белгілейді.
Сапа және сенімділік көрсеткіштерін бекіту кезінде уәкілетті орган Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметін жақсарту үшін тиісті теріс көрсеткіштерді айқындайды.

184. Корректировка рассчитывается в процентах от степени достижения эффективности, умноженной на долю допустимой прибыли в каждом году регуляторного периода, за исключением доли допустимой прибыли, направленной на финансирование инвестиционной программы.
185. Доля допустимой прибыли определяется уполномоченным органом для каждого регуляторного периода. Значение по умолчанию составляет до 50 % от допустимой прибыли за минусом минимальной доли допустимой прибыли, выделяемой на финансирование инвестиционной программы.
186. Уполномоченный орган устанавливает весовые коэффициенты к показателям качества и надежности, определенным в пункте 187 настоящих Правил для измерения эффективности и производительности в течение всего регуляторного периода.
187. Уполномоченный орган для субъектов, оказывающих регулируемые услуги подачи воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений, устанавливает весовые коэффициенты для следующих показателей качества и надежности:
1) удельный расход электрической энергии, потребляемой в технологическом процессе транспортировки воды, на единицу объема транспортируемой воды (кВт*час/куб. м);
2) исполнение в полном объеме мероприятий инвестиционной программы в сроки;
3) снижение уровня нормативных потерь воды, %;
4) количество нарушений законодательства в сфере естественных монополий, единиц;
5) своевременное выполнение ремонтных работ;
6) количество аварий, единиц;
7) внедрение инновационной технологии в предприятии по регулируемой услуге;
8) соблюдение квалификационных требовании руководящего состава;
9) снижение износа основных средств, %.
Уполномоченный орган при определении для субъекта весовых коэффициентов показателей качества и надежности учитывает следующие приоритеты:
1) цели для соответствующего сектора (отрасли), установленные Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, уполномоченным органом и (или) документом Системы государственного планирования;
2) наличие данных или процессов, необходимых для получения данных, необходимых для оценки результатов деятельности по соответствующему показателю качества и надежности;
3) инвестиции субъекта;
4) поддержку методов производительности и стимулирования, которые действуют более одного регуляторного периода, путем минимизации изменений показателей качества и надежности, выбранных для субъекта в каждом регуляторном периоде;
5) внедрение инновационных решений в предприятиях по регулируемой услуге.
188. Уполномоченный орган устанавливает весовые коэффициенты к каждому показателю качества и надежности для целей расчета штрафов субъекта.
При утверждении показателей качества и надежности уполномоченный орган определяет отрицательные показатели, соответствующие для улучшения оказания регулируемой услуги Субъекта.

189. Осы Қағидалардың 187-тармақтарында көрсетілген сапа мен сенімділіктің барлық көрсеткіштері бойынша салмақ коэффициенттерінің сомасы субъекті үшін 100%-ға тең.
Егер Cубъект сапа және сенімділік көрсеткіштерінің толық тізімін ұсынбаса, Субъект уәкілетті органға олардың салмақтық үлестерін бекітілген сапа мен сенімділік көрсеткіштеріне қосу үшін есепке алынбаған көрсеткіштер туралы талдау және/немесе есептеулер ұсынады.
Есепке алынбаған көрсеткіштер туралы талдау және/немесе есептеулер болмаған кезде уәкілетті орган есепке алынбаған әрбір сапа мен сенімділік көрсеткішінің үлесін барлық салмақ коэффициенттерінен 10% мөлшерінде алып тастайды.
Салмақ коэффициентін айқындау кезінде уәкілетті орган сапа мен сенімділік көрсеткішін мынадай басымдық бойынша есептейді:
1) X-ке теңестірілген басымдығы төмен көрсеткіш, бұл ретте көрсеткіштің шамасы кемінде 1%, бірақ 2%-дан аспайды;
2) басымдығы төмен көрсеткіштен кейінгі келесі көрсеткіш Х+У-ке тең, бұл ретте У көрсеткішінің шамасы кемінде 1%, бірақ 2%-дан аспайды;
3) ең басым екі көрсеткіш (Х+У)*К, мұндағы К шамасы сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің санына тең.
Сапа мен сенімділіктің қалған көрсеткіштері бойынша салмақ коэффициенті ең басым екі көрсеткіштен аспайтын қалдық қағидаты бойынша біркелкі бөлінеді.
190. Субъект үшін сапа және сенімділік көрсеткіштерінің салмақтық коэффициенттерін белгілеу кезінде уәкілетті орган осы Қағидалардың 187-тармағына сәйкес сапа және сенімділік көрсеткішінің салыстырмалы маңыздылығын ескереді.
191. Уәкілетті орган субъектілердегі сапа және сенімділік және ресурстардың болуы көрсеткішін жинау, мониторингтеу және тексеру рәсімдерін әзірлеу қажеттілігін негізге ала отырып, белгілі бір реттеу кезеңі шегінде сапаның және сенімділіктің жекелеген көрсеткіштеріне қолданылатын салмақтық коэффициенттерді өзгертеді.
Сапа және сенімділік көрсеткішінің салмақтық коэфициенттерін өзгерту кезінде белгілі бір реттеу кезеңі үшін уәкілетті орган субектілетге ортақ тәсілдерге негізделеді.
192. Тарифтік өтінім шеңберінде субъект уәкілетті орган соңғы үш жылдың нақты көрсеткіштерін ескере отырып, субъект үшін белгіленген тиімділік көрсеткіштерінің нақты мәндері туралы деректерді ұсынады.
193. Мұндай деректер болмаған жағдайда субъект тиімділік көрсеткіштерімен белгіленген параметрлерді айқындау үшін алдыңғы үш жылдағы нақты мәндері бар мәндерді ұсынады.
194. Уәкілетті орган қажет болған жағдайда субъектіден тиімділік көрсеткіштерінің тиісті параметрлерін айқындау үшін қосымша ақпарат пен деректерді сұратады.

189. Сумма весовых коэффициентов по всем показателям качества и надежности, указанных в пункте 187 настоящих Правил для субъекта равна 100 %.
Если Субъектом представлен не полный список показателей качества и надежности Субъект предоставляет в уполномоченный орган анализ и/или расчеты о не учтенных показателях для включения их весовых долей на утвержденные показатели качества и надежности.
При отсутствии анализа и/или расчетов о не учтенных показателях уполномоченный орган исключает долю каждого не учтенного показателя качества и надежности от всех весовых коэффициентов в размере 10 %.
При определении весового коэффициента уполномоченный орган рассчитывает показатель качества и надежности по следующей приоритетности:
1) менее приоритетный показатель, приравненный Х, при этом величина показателя составляет не менее 1 %, но не более 2 %;
2) следующий показатель за менее приоритетным показателем равно Х+У, при этом величина показателя У составляет не менее 1 %, но не более 2 %;
3) наиболее приоритетных два показателя (Х+У)*К, где величина К равна количеству показателям качества и надежности.
По оставшимся показателям качества и надежности весовой коэффициент распределяется равномерно по остаточному принципу, который не превышает наиболее приоритетные два показателя.
190. При установлении весовых коэффициентов показателей качества и надежности для субъекта уполномоченный орган учитывает относительную важность показателя качества и надежности, в соответствии с пунктом 187 настоящих Правил.
191. Уполномоченный орган меняет весовые коэффициенты, применяемые к отдельным показателям качества и надежности в пределах определенного регуляторного периода, исходя из необходимости разработки процедур сбора, мониторинга и проверки показателя качества и надежности, и наличия ресурсов в субъектах.
При изменении весовых коэффициентов показателя качества и надежности на определенный регуляторный период уполномоченный орган основывается на общих для субъектов подходах.
192. В рамках тарифной заявки субъект представляет в уполномоченный орган данные о фактических значениях показателей эффективности, установленных для субъекта, с учетом фактических показателей последних трех лет.
193. В случае отсутствия таких данных субъект предоставляет имеющие фактические значения за три предыдущих года для определения параметров, установленных показателями эффективности.
194. Уполномоченный орган при необходимости запрашивает у субъекта дополнительную информацию и данные для определения соответствующих параметров показателей эффективности.

195. Тарифті айқындау шеңберінде уәкілетті орган тиімділіктің әрбір көрсеткіші үшін мынадай:
1) төменгі шекаралық нысаналы мән,
2) жоғарғы нысаналы мән,
3) нысаналы көрсеткіштен асып кеткені және оған қол жеткізбегені үшін айыппұл мөлшері (нысаналы мәннен пайызбен көрсетілген), сондай-ақ негіздемемен берілген айыппұлдың ең жоғары рұқсат етілген шектері параметрлерін белгілейді.
196. Жыл сайынғы түзету шеңберінде субъект уәкілетті органға бірінші реттеу жылын қоспағанда, тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепті жыл сайын ұсынады.
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – әр жылдың 1 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – әр жылдың 1 мамырынан кешіктірілмейтін мерзімде түзетуге өтінім береді.
Субъект тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепті қалыптастыру кезінде соңғы он екі айда қалыптасқан нақты көрсеткіштерді қолданады.
Субъект тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепті қалыптастыру кезінде соңғы он екі айда қалыптасқан нақты көрсеткіштерді қолданады.
Тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепке мыналар:
1) әрбір көрсеткіш бойынша – жоспарлы және нақты көрсеткіштер;
2) нысаналы көрсеткішпен салыстырғанда нақты көрсеткіштер негізінде есептелген әрбір көрсеткіш бойынша әр жылғы айыппұл мөлшерлемесі қоса беріледі.
197. Неғұрлым жоғары балл көрсеткіштердің жақсарғанын көрсететін әрбір тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті былайша есептеледі:
1) егер нақты көрсеткіштер төменгі шекаралық нысаналы мән мен жоғарғы шекаралық нысаналы мән арасындағы диапазоннан 0-ден 20% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті 100% деңгейінде белгіленеді;
2) егер нақты көрсеткіштер төменгі және жоғарғы нысаналы мәндер арасындағы диапазоннан 20% - дан 80% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті мынадай формулаға сәйкес көрсеткіштер жақсарған сайын пропорционалды түрде азаяды:
мұндағы:
– t жылы қолданылатын i тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті;
– t жылындағы i тиімділік көрсеткішінің нақты мәні;
– i тиімділік көрсеткіші нысаналы мәнінің төменгі шекарасы;
– i тиімділік көрсеткішінің жоғарғы шекаралық мәні;
3) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазонның 80% -ынан асатын болса, онда айыппұл коэффициенті 0% деңгейінде белгіленеді.
198. Сапа мен сенімділіктің әрбір көрсеткіші үшін, егер неғұрлым төмен баға неғұрлым жоғары көрсеткіштерге дәлел болса, айыппұл коэффициенті былайша есептеледі:

195. В рамках определения тарифа уполномоченный орган устанавливает следующие параметры для каждого показателя эффективности:
1) нижнее граничное целевое значение;
2) верхнее целевое значение;
3) размер штрафа (выраженный в процентах от целевого значения) за превышение и недостижение целевого показателя, а также максимально допустимые пределы штрафа, с обоснованием.
196. В рамках ежегодной корректировки субъект представляет в уполномоченный орган отчет о достижении показателей эффективности, за исключением первого регуляторного года, ежегодно:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 ноября следующего регуляторного года;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 мая следующего регуляторного года.
Субъект при формировании отчета о достижении показателей эффективности применяет фактические показатели, сформированные за последние двенадцать месяцев.
К отчету о достижении показателей эффективности прилагаются:
1) по каждому показателю – плановые и фактические показатели;
2) ставка штрафа в каждом году по каждому показателю, рассчитанная на основе фактических показателей по сравнению с целевым показателем.
197. Для каждого показателя эффективности, где более высокий балл свидетельствует об улучшении показателей, коэффициент штрафа рассчитывается следующим образом:
1) если фактические показатели находятся в диапазоне от 0 до 20 % от диапазона между нижним граничным целевым значением и верхним граничным целевым значением, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 100 %;
2) если фактические показатели находятся в диапазоне от 20 % до 80 % от диапазона между нижним и верхним целевыми значениями, то штрафной коэффициент пропорционально уменьшается по мере улучшения показателей в соответствии со следующей формулой:
, где:
– штрафной коэффициент для показателя эффективности i, применяемый в году t;
– фактическое значение эффективности i в году t;
– нижняя граница целевого значения показателя эффективности i;
– верхнее граничное значение показателя эффективности i;
3) если фактические показатели превышают 80 % диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 0 %.
198. Для каждого показателя качества и надежности, где более низкая оценка свидетельствует о более высоких показателях, штрафной коэффициент рассчитывается следующим образом:

1) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазоннан 80-нен 100% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті 100% деңгейінде белгіленеді;
2) егер нақты көрсеткіштер нысаналы мәннің төменгі шекарасы мен нысаналы мәннің жоғарғы шекарасы арасындағы диапазоннан 20 - дан 80% - ға дейінгі диапазонда болса, онда айыппұл коэффициенті мынадай формулаға сәйкес көрсеткіштердің жақсаруына қарай пропорционалды түрде азаяды:
мұндағы:
– t жылы қолданылатын i тиімділік көрсеткіші үшін айыппұл коэффициенті;
– t жылындағы i тиімділік көрсеткішінің нақты мәні;
– i тиімділік көрсеткіші нысаналы мәнінің төменгі шекарасы;
– i тиімділік көрсеткішінің жоғарғы шекаралық мәні;
3) егер нақты өнімділік төменгі және жоғарғы шекара арасындағы диапазонның 20%-ынан төмен болса, айыппұл коэффициенті 0% - ға тең болып белгіленеді.
199. Жалпы ынталандыру айыппұлын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
– t жылғы тиімділікті ынталандыру үшін айыппұл;
– субъект t жылы қамтамасыз ететін жол берілетін пайда, теңге;
– реттеу кезеңіндегі өнімділік үшін ынталандыруға жататын жол берілетін пайданың үлесі;
– реттеу кезеңінде тиісті сапа және сенімділік көрсеткішіне қол жеткізбегені үшін айыппұлға келетін салмақ (бірге тең салмақ коэффициенттерінің қосындысы кезінде);
– t-2 жылы нақты көрсеткіштер негізінде есептелген сапа мен сенімділіктің тиісті көрсеткішіне қол жеткізбегені үшін айыппұл коэффициенті, %.
200. Өнімділік үшін айыппұл жыл сайынғы түзету жүргізумен бір мезгілде келесі жылы жол берілетін кірістен ұсталады, ал жол берілетін тарифтер осы параграфтың 6-бөліміне сәйкес қайта есептеледі.
201. Субъект жалпы ынталандыру айыппұлының 70% шамасына алып келген және реттеу кезеңінде екі реттен астам тиімділік көрсеткіштеріне жүйелі түрде қол жеткізбеген кезде, уәкілетті орган тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, келесі реттеу кезеңіне арналған тарифті бекітуді шектейді.
6-бөлім. Жыл сайынғы түзетулер
1-кіші бөлім. Жалпы ережелер
202. Реттеу кезеңі ішінде әрбір реттеу жылының қорытындылары бойынша жыл сайынғы түзету жүргізіледі және реттеу кезеңінің екінші және кейінгі жылдарында қолданылады.
Реттеу кезеңінің соңғы жылын түзету келесі реттеу кезеңінің бірінші реттеу жылында жол берілетін кірістің бекітілетін шамасында ескеріледі.
203. Жыл сайынғы түзету мынадай мәндердің сомасы ретінде есептеледі:

1) если фактические показатели находятся в диапазоне от 80 до 100 % от диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент устанавливается на уровне 100 %;
2) если фактические показатели находятся в диапазоне от 20 % до 80 % от диапазона между нижней границей целевого значения и верхней границей целевого значения, то штрафной коэффициент пропорционально уменьшается по мере улучшения показателей в соответствии со следующей формулой:
где:
– штрафной коэффициент для показателя эффективности i, применяемый в году t;
– фактическое значение показателя эффективности i в году t;
– нижняя граница целевого значения показателя эффективности i;
– верхнее граничное значение показателя эффективности i;
3) если фактическая производительность ниже 20 % диапазона между нижней и верхней границей, штрафной коэффициент устанавливается равным 0 %.
199. Расчет общего стимулирующего штрафа производится по следующей формуле:
, где:
– штраф за стимул эффективности в году t;
– допустимая прибыль, которую субъект обеспечивает в году t, тенге;
– доля допустимой прибыли, которая подлежит стимулированию за производительность в регуляторный период;
– вес, приходящийся на штраф за недостижение соответствующего показателя качества и надежности в регуляторный период (при сумме весовых коэффициентов, равной единице);
– штрафной коэффициент за недостижение соответствующего показателя качества и надежности, рассчитанный на основе фактических показателей в году t-2, %.
200. Штраф за производительность удерживается, с допустимого дохода в последующем году одновременно с проведением ежегодной корректировки, а допустимые тарифы пересчитываются согласно разделу 6 настоящего параграфа.
201. При систематическом не достижении субъектом показателей эффективности, приведшем к величине общего стимулирующего штрафа 70 % и больше более двух раз регуляторного периода, уполномоченный орган ограничивает утверждение тарифа на следующий регуляторный период с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования.
Раздел 6. Ежегодные корректировки
Подраздел 1. Общее положение
202. В течение регуляторного периода по итогам каждого регуляторного года производится ежегодная корректировка и применяется во второй и последующие годы регуляторного периода.
Корректировка последнего года регуляторного периода учитывается в утверждаемой величине допустимого дохода в первом регуляторном году следующего регуляторного периода.
203. Ежегодная корректировка рассчитывается как сумма следующих значений:

1) бекітілген тарифтерді есептеу үшін пайдаланылатын реттеу кезеңінің t жылы ішінде ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтің бекітілген көлемі мен реттеліп көрсетілетін қызметтің нақты көлемі арасындағы айырма;
2) жол берілетін кіріске енгізілген бақыланбайтын шығындардың болжамды мәні мен бақыланбайтын шығындардың нақты мәні арасындағы айырма;
3) амортизациялық аударымдарды және (немесе) жол берілетін пайданы түзету түріндегі бекітілген және нақты күрделі шығындар арасындағы айырма үшін өтемақы;
4) 3 пайыздық тармақтан асқан жағдайларда нақты және болжамды инфляция арасындағы айырма. Мұндай жағдайда бақыланатын шығындар, реттеу кезеңінің бірінші жылының бақыланатын шығындарын қоспағанда, субъектінің негіздеме қоса берілген өтінімі негізінде өткен жылдың нақты инфляциясы деңгейіне түзетіледі.
Пайыздық тармақ пайызбен көрсетілген екі мән айырмашылығының өлшем бірлігі болып табылады.
2-кіші бөлім. Жыл сайынғы түзетуді қарау
204. Субъект жыл сайын реттеу жылы аяталғанға дейін уәкілетті органға:
реттеу кезеңі әр жылдың 1 қаңтарынан басталған жағдайда – әр жылдың 1 қарашасынан кешіктірілмейтін мерзімде;
реттеу кезеңі әр жылдың 1 шілдесінен басталған жағдайда – әр жылдың 1 мамырынан кешіктірілмейтін мерзімде түзетуге өтінім береді.
Бұл ретте реттеу жылы аяқталғанға дейін ұсынылған түзетуге өтінім әрбір реттеу жылының 9 айындағы нақты көрсеткіштерді және 3 айындағы болжамды көрсеткіштерді ескере отырып, растайтын құжаттар мен есептеулер:
1) келесі жылдан бастап қолдануға ұсынылатын бақыланбайтын шығындарды, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемін;
2) осы Қағидаларға сәйкес активтердің қалдық құнының өзгерістерін, тиімділік көрсеткіштерінің сақталуын және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуын ескере отырып, амортизациялық аударымдар мен жол берілетін пайданы;
3) тариф түзетілгеннен кейін келесі жылға ұсынылатын тарифті растайтын құжаттар мен есептемелер негізінде қалыптастырылады.
205. Келесі жылдар үшін жыл сайынғы түзетуді есептеуде нақты қалыптасқан көрсеткіштермен, өткен жылдардағы жыл сайынғы түзетудің шамасын айқындау кезінде пайдаланылған алдыңғы реттеу жылының үш айының жол берілетін кірісін құрайтын болжамды мәндер арасындағы айырмашылық есепке алынады.
206. Егер жыл сайынғы түзетуге өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті орган оны субъектіден жазбаша түрде, мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
207. Уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде ақпаратты ұсынбау уәкілетті органның ұсынылған деректер шеңберінде тиісті көрсеткіш бойынша шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.

1) разница между утвержденным объемом регулируемой услуги, предоставляемой в течение года t регуляторного периода, которая используется для расчета утвержденных тарифов, и фактическим объемом регулируемой услуги;
2) разница между прогнозным значением неконтролируемых затрат, включенных в допустимый доход, и фактическим значением неконтролируемых затрат;
3) компенсация за разницу между утвержденными и фактическими капитальными затратами в виде корректировки амортизационных отчислений и (или) допустимой прибыли;
4) разница между фактической и прогнозируемой инфляцией в случаях превышения 3 процентных пунктов. В таком случае корректируются контролируемые затраты, за исключением контролируемых затрат первого года регулируемого периода, на уровень фактической инфляции предыдущего года, на основании заявки субъекта с приложением обоснования.
Процентный пункт является единицей измерения разности двух значений, выраженных в процентах.
Подраздел 2. Рассмотрение ежегодной корректировки
204. Субъект ежегодно представляет уполномоченному органу заявку на корректировку до окончания регуляторного года:
в случае начала регуляторного периода с 1 января каждого года – в срок не позднее 1 ноября каждого года;
в случае начала регуляторного периода с 1 июля каждого года – в срок не позднее 1 мая года каждого года.
При этом, заявка на корректировку, представленная до окончания регуляторного года формируется с учетом фактических показателей за 9 месяцев и прогнозных показателей за 3 месяца каждого регуляторного года на основании подтверждающих документов и расчетов:
1) неконтролируемых затрат, объемов регулируемых услуг, предлагаемую к применению со следующего года;
2) амортизационных отчислений и допустимой прибыли, с учетом изменений остаточной стоимости активов, соблюдения показателей эффективности и исполнения утвержденной инвестиционной программы, в соответствии с настоящими Правилами;
3) предлагаемого тарифа на следующий год после его корректировки.
205. Для последующих лет расчет ежегодной корректировки учитывает разницу между прогнозными значениями составляющих допустимого дохода трех месяцев предыдущего регуляторного года, которые использовались при определении величины ежегодной корректировки в предыдущие годы, с фактически сложившими значениями.
206. Если при рассмотрении заявки на ежегодную корректировку, необходима дополнительная информация уполномоченный орган запрашивает ее у субъекта в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
207. Не предоставление информации в сроки, установленные уполномоченным органом, является основанием для принятия уполномоченным органом решения по соответствующему показателю в рамках представленных данных.

208. Уәкілетті орган келесі реттеу жылы басталғанға дейін күнтізбелік алты күннен кешіктірмей, келесі реттеу жылына түзетілген тарифті бекітеді, өзінің интернет-ресурсында жариялайды және субъектіге хабарлама жібереді.
209. Субъект тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей ақпаратты кейін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастырумен, өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы бұл туралы тұтынушыларды хабардар етеді.
210. Субъект бес жұмыс күні ішінде тұтынушыларды хабардар ету фактісі туралы ақпаратты уәкілетті органға ұсынады.
211. Егер жыл сайынғы түзетуді бекіту кейінге қалдырылса, онда субъектінің жол берілетін кірісі бекітілген тарифке сәйкес қолданылуы мүмкін тарифтер мен реттеу кезеңінің жаңа жылының басталуы және жаңа тарифтердің күшіне енуі сәтінің арасындағы кезеңде алдыңғы тарифке сәйкес алынатын тарифтер арасындағы айырмаға түзетіледі.
3-кіші бөлім. Жыл сайынғы түзетулерді есептеу тетігі
212. Жыл сайынғы түзету мыналарды:
1) шекті кірістілікті түзетуді;
2) бақыланбайтын шығындар бойынша түзетуді;
3) күрделі шығындарды толық қамтамасыз етпеуге байланысты амортизациялық аударымдарды түзетуді өтейтін амортизациялық аударымдар бойынша түзетуді;
4) күрделі шығындарды толық қамтамасыз етпеуге байланысты жол берілетін пайдадағы түзетуді өтейтін жол берілетін пайда бойынша түзетуді;
5) болжамды және нақты инфляция арасындағы 3%-дан астам айырмаға бақыланатын шығындар бойынша түзетуді қамтиды.
213. Жыл сайынғы түзету келесі жылы жол берілетін кіріске қолданылады және мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– t жылғы жыл сайынғы түзету, теңге;
– t жылғы шекті кірістілікті түзету, теңге;
– t жылғы бақыланбайтын шығындар бойынша түзету, теңге;
– t жылғы амортизациялық аударымдар бойынша түзету, теңге;
– t жылғы жол берілетін пайда бойынша түзету, теңге;
– t жылғы болжамды және нақты инфляция арасындағы 5%-дан астам айырмаға бақыланатын шығындар бойынша түзету, теңге.
214. Жыл сайынғы түзетуді есептеу кезінде алдыңғы жыл сайынғы түзетулерде пайдаланылған болжамды мәндер мен өткен жылы берілген үш айдың нақты мәндері және кейін алынған факт арасындағы оң немесе теріс айырмашылық ескеріледі.
215. Шекті кірісті түзету көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлеміне қарамастан субъектілер алатын толық жол берілетін кірісті қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.

208. Уполномоченный орган не позднее чем за шесть календарных дней до начала следующего регуляторного года, утверждает скорректированный тариф на следующий регуляторный год, публикует на своем интернет-ресурсе и направляет уведомление субъекту.
209. Субъект не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа информируют об этом потребителей путем размещения информации на своем интернет-ресурсе с последующим размещением в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
210. Субъект представляет в уполномоченный орган в течение пяти календарных дней информацию о факте уведомления потребителей.
211. Если утверждение ежегодной корректировки откладывается, то допустимый доход субъекта корректируется на разницу между тарифами, которые применялись бы в соответствии с утвержденным тарифом, и тарифами, взимаемыми в соответствии с предыдущим тарифом, в период между началом нового года регуляторного периода и моментом вступления в силу новых тарифов.
Подраздел 3. Механизм расчета ежегодной корректировки
212. Ежегодная корректировка включает следующее:
1) корректировка предельной доходности;
2) корректировка по неконтролируемым затратам;
3) корректировка по амортизационным отчислениям, которая компенсирует корректировки амортизационных отчислений, в связи с недообеспечением капитальных затрат;
4) корректировка по допустимой прибыли, которая компенсирует корректировки в допустимой прибыли в связи с недообеспечением капитальных затрат;
5) корректировка по контролируемым затратам на разницу более 3 % между прогнозируемой и фактической инфляцией.
213. Ежегодная корректировка применяется к допустимому доходу в следующем году и рассчитывается по следующей формуле:
где:
– ежегодная корректировка в году t, тенге;
– корректировка предельной доходности в году t, тенге;
– корректировка по неконтролируемым затратам в году t, тенге;
– корректировка по амортизационным отчислениям в году t, тенге;
– корректировка по допустимой прибыли в году t, тенге;
– корректировка по контролируемым затратам на разницу более 5 % между прогнозируемой и фактической инфляцией в году t, тенге.
214. При расчете ежегодной корректировки учитывается положительная или отрицательная разница, между прогнозными значениями, использованными в предыдущих ежегодных корректировках и фактическими значениями трех месяцев, поданных в предыдущем году и фактом, полученным после.
215. Корректировка предельного дохода осуществляется в целях обеспечения полного допустимого дохода, получаемого субъектов, вне зависимости от объема оказанных регулируемых услуг.

216. Шекті кірісті түзету мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– шекті кірісті түзету;
– сатулар бойынша орташа өлшемді, t-1 жылы бекітілген орташа тариф, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің бірлігі үшін теңге;
– t-1 жылы тасымалданатын немесе жеткізілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі;
– t-1 жылы тасымалданатын немесе жеткізілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі.
217. Бақыланбайтын шығындар бойынша түзету субъектінің нақты бақыланбайтын шығындарды өтеуін қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
218. Бақыланбайтын шығындар бойынша түзету, егер нақты шығындар болжанғаннан жоғары болса, оң болады немесе нақты шығындар болжанғаннан төмен болса, теріс болады.
219. Бақыланбайтын шығындарды түзету мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
– бақыланбайтын шығындарды түзету;
– t-1 жылғы нақты жиынтық бақыланбайтын шығындар;
– t-1 жылғы болжамды бақыланбайтын шығындар.
220. Бақыланатын шығындар бойынша инфляцияға түзету реттеу кезеңінің өткен жылындағы нақты инфляция бақыланатын шығындарды белгілеу кезінде қолданылатын, осы жылға болжамды инфляциядан ең аз дегенде 3 пайыздық тармаққа жоғары немесе төмен нақты инфляция ретінде есептеледі.
221. Мұндай жағдайда субъект инфляцияның ықпалына ұшыраған бақыланатын шығындар бөлігінде негіздейтін құжаттарды ұсына отырып, тиісті бақыланатын шығындар үшін инфляцияға түзетуді сұратады.
222. Инфляцияға түзету жыл сайынғы түзетуде болжамды және инфляцияның ықпалына ұшыраған бақыланатын шығындардың үлесіне көбейтілген нақты инфляцияның арасындағы пайыздық тармақтардағы айырмаға тең тарифтің ұлғаюы немесе төмендеуі ретінде көзделеді.
4-параграф. Индекстеу әдісін қолдануды ескере отырып тарифті есептеу тетігі
223. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі тарифтерді индекстеуді он екі айда бір реттен жиілетпей жүргізеді.
224. Тарифті индекстеу әдісімен есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Т = Т бекітілген * Уинд,
мұндағы:
Т – индекстеу әдісімен айқындалатын тариф;
Т бекітілген – уәкілетті орган бекіткен тариф;
Уинд – уәкілетті орган айқындаған индекстеу деңгейі.
225. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъект осы Қағидаларға сәйкес есептелген шығындарды бөлуді дербес жүзеге асырады.
226. Тарифті индекстеу деңгейін уәкілетті орган жыл сайын күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму параметрлерін ескере отырып айқындайды.

216. Корректировка предельной доходности рассчитываться по следующей формуле:
где:
– корректировка предельного дохода;
– средневзвешенный по продажам, утвержденный средний тариф в году t-1, тенге за единицу предоставляемых регулируемых услуг;
– прогнозируемые объемы предоставляемых регулируемых услуг, транспортируемые или поставляемые в году t-1;
– фактические объемы предоставляемых регулируемых услуг, транспортируемые или поставляемые в году t-1.
217. Корректировка по неконтролируемым затратам осуществляется в целях обеспечения возмещения субъектом фактических неконтролируемых затрат.
218. Корректировка по неконтролируемым затратам является положительной, если фактические затраты выше прогнозируемых, или является отрицательной, если фактические затраты ниже прогнозируемых.
219. Корректировка по неконтролируемым затратам рассчитывается по следующей формуле:
где:
– корректировка по неконтролируемым затратам;
– фактические совокупные неконтролируемые затраты в году t-1;
– прогнозируемые неконтролируемые затрат в году t-1.
220. Корректировка на инфляцию по контролируемым затратам рассчитывается, когда фактическая инфляция в предыдущем году регуляторного периода как минимум на 3 процентных пунктов выше или ниже прогнозной инфляции на этот год, применяемой при установлении контролируемых затрат.
221. В таком случае субъект запрашивает корректировку на инфляцию для соответствующих контролируемых затрат, с предоставлением обосновывающих документов в части контролируемых затрат, подвергшихся влиянию инфляции.
222. Корректировка на инфляцию предусматривается в ежегодной корректировке как увеличение или уменьшение тарифа, равная разнице в процентных пунктах между прогнозируемой и фактической инфляцией, умноженной на долю контролируемых затрат, подвергшихся влиянию инфляции.
Параграф 4. Расчет тарифа с учетом применения метода индексации
223. Индексация тарифов производится субъектом естественной монополии малой мощности не чаще одного раза в двенадцать месяцев.
224. Расчет тарифа методом индексация осуществляется по формуле:
Т = Тутв * Уинд,
где: Т – тариф определяемый методом индексации;
Тутв – тариф утвержденный уполномоченным органом;
Уинд – уровень индексации, определенный уполномоченным органом.
225. Субъект естественной монополии малой мощности самостоятельно осуществляет распределение затрат, рассчитанных в соответствии с настоящими Правилами.
226. Уровень индексации тарифа определяется уполномоченным органом ежегодно не позднее чем за два месяца до начала календарного года с учетом параметров социально-экономического развития Республики Казахстан.

227. Тарифті индекстеу деңгейін айқындау Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында тиісті бес жылдық болжамды кезеңге мақұлданған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көзделген инфляция деңгейі туралы деректер негізінде процентпен жүзеге асырылады.
Алдағы күнтізбелік жылға арналған инфляция деңгейінің орташа мәні индекстеу деңгейі ретінде қабылданады және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып түзетіледі.
228. Индекстеу деңгейін белгілеу туралы шешім өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірілмей орналастырылады.
5-параграф. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау әдісін қолдануды ескере отырып тарифті есептеу тетігі
229. Реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифі мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Ti – реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифі;
Bi – жылдық түсім;
ГВi – шығындарды өтеу немесе бюджеттен кіріс алу көздері;
Vi – реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемі.
230. Жылдық түсім мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
i – реттелетін кезеңдегі есеп айырысу жылының нөмірі, i = 1, 2, 3...
Тi – i жылға жылдық түсім;
Pi – i жылға тарифке қосылатын шығындар;
ТҚi – i жылға инвестицияланған капиталды қайтару;
ККi – i жылға айқындалатын инвестицияланған жеке құралдарға кіріс.
231. Инвестицияланған капиталды қайтару мынадай формула бойынша есептеледі:
BKi = BKPi + BKБi
мұндағы:
ВКi – i жылы инвестицияланған капиталды қайтару;
ВКРi – инвестицияланған қарыз капиталын қайтару;
ВКБi – инвестицияланған меншікті қаражатты қайтару.
РИКi – і жылға қарыз шартын өтеу кестесіне сәйкес қабылданған инвестицияланған қарыз капиталының жылдық төлем мөлшері.
ИИКi – уәкілетті органмен келісу бойынша қажет болған жағдайда қарызды өтеуге бағытталатын және і жылдың сол кезеңінде тарифтің шығын бөлігінде ескерілетін амортизациялық аударымдар сомасы;
мұндағы:
ПИКi – инвестицияланған меншікті қаражаттың бастапқы сомасы;
РИi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану процесінде қайта инвестицияланған меншікті капитал сомасы;
НЦКi – нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған меншікті капиталдың сомасы;
СВКi – мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын, оның ішінде концессия шартын қолданудың қалдық мерзімі, жылдармен;
ВКрi – алдыңғы кезеңдерде қайтарылған меншікті капитал.

227. Определение уровня индексации тарифа осуществляется на основании данных об уровне инфляции в процентах, предусмотренных Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного на заседании Правительства Республики Казахстан на соответствующий пятилетний прогнозный период.
В качестве уровня индексации принимается среднее значение уровня инфляции на предстоящий календарный год (процент) и корректирует его с учетом изменений, вносимых в Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан.
228. Решение об установлении уровня индексации размещается на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, не позднее чем за два месяца до начала календарного года.
Параграф 5. Расчет тарифа с учетом применения метода определении тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии
229. Тариф на регулируемые услуги рассчитывается по формуле:
где:
Ti – тариф на регулируемые услуги;
Bi – годовая выручка;
ГBi – источники компенсации затрат или получения дохода из бюджета;
Vi – объем регулируемых услуг.
230. Годовая выручка рассчитывается по формуле:
Bi = Pi + Bki + Дki,
где:
i – номер расчетного года периода регулирования, i = 1, 2, 3…
Bi – годовая выручка, на год i;
Pi – затраты включаемые в тариф, на год i;
Bki – возврат инвестированного капитала, на год i;
Дki – доход на инвестированные собственные средства, определяемый на год i.
231. Возврат инвестированного капитала рассчитывается по формуле:
BKi = BKPi + BKБi,
где:
ВКi – возврат инвестированного капитал в году i;
ВКРi – возврат инвестированного заемного капитала;
ВКБi – возврат инвестированных собственных средств.
BKPi = PИКi - ИИКi,
РИКi – размер годового платежа инвестированного заемного капитала, принятый в соответствии с графиком погашения договора займа на год i.
ИИКi – сумма амортизационных отчислений, которая по согласованию с уполномоченным органом в случае необходимости направляется также на погашение займа и учитывается в затратной части тарифа в том же периоде года i;
где:
ПИКi– первоначальная сумма инвестированных собственных средств;
РИi – сумма реинвестированного собственного капитала, в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
НЦКi – сумма собственного капитала, использованная не по целевому назначению;
СВКi – остаточный срок действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, в годах;
ВКрi – возвращенный в предыдущие периоды собственный капитал.

3-тарау. Уақытша өтемдік тарифті бекіту қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
232. Осы тараудың мақсаты субъект көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) уақытша өтемдік тарифтің мөлшерін бекіту және есептеу тәртібін айқындау болып табылады.
233. Осы Қағидалардың ережелері меншік нысанына қарамастан барлық субъектілерге қолданылады.
234. Уақытша өтемдік тарифті бекітуге негіздер:
1) осы Заңға сәйкес уәкілетті орган бекіткен тарифтің асып кетуі;
2) амортизациялық аударымдар қаражатын мақсатқа сай пайдаланбау;
3) бекітілген инвестициялық бағдарламаның тарифте ескерілген іс-шараларын орындамау, бұған мынадай:
бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған бекітілген тарифтік сметада көзделген қаражаттың толық алынбауына алып келген көлемдердің төмендеу жағдайлары жатпайды. Бұл ретте бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамаудың жалпы сомасынан көлемдердің төмендеуіне мөлшерлес толық алынбаған кіріс сомасы алып тасталады, негізсіз кірістің қалған сомасына уәкілетті орган уақытша өтемдік тариф енгізеді;
өткізілген конкурстық (тендерлік) рәсімдердің нәтижелері бойынша қалыптасқан ақшаның үнемделуі;
анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды енгізуге байланысты шығындарды үнемдеу жағдайлары жатпайды;
4) мынадай:
анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге байланысты шығындарды үнемдеу;
субъектіге байланысты емес себептер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерінің төмендеуіне байланысты шығындарды үнемдеу жағдайларын қоспағанда бекітілген тарифтік смета шығындары баптарының бекітілген тарифтік сметада көзделген мөлшерлерден бес пайыздан астамға орындалмауы. Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаны орындамаудың жалпы сомасынан көлемдердің төмендеуіне мөлшерлес толық алынбаған кіріс сомасы алып тасталады, негізсіз кірістің қалған сомасына уәкілетті орган уақытша өтемдік тариф енгізеді;
өткізілген конкурстық (тендерлік) рәсімдердің нәтижелері бойынша пайда болған ақшаның үнемделуі.
235. Субъект уәкілетті органға аталған үнемдеудің нақты пайдаланылуын және (немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну көлемдерінің азайғанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындардың баптары бойынша үнемдеуді растайтын мынадай материалдарды ұсынады:
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын енгізуі туралы ақпараты бар мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның хаты;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің тізілімі ұсынылатын табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық қызметтерді қоспағанда, ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін тұтынушылармен салыстыру актілері және төлеуге ұсынылған шот-фактуралар;
мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі туралы ақпараты бар хаты.

Глава 3. Правила утверждения временного компенсирующего тарифа
Параграф 1. Общие положения
232. Целью настоящей главы является определение порядка утверждения и расчета размера временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги (товары, работы), оказываемые субъектом.
233. Положения настоящей главы распространяются на всех субъектов независимо от форм собственности.
234. Основаниями утверждения временного компенсирующего тарифа являются:
1) превышение тарифа, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с Законом;
2) нецелевое использование средств амортизационных отчислений;
3) неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы, учтенных в тарифе, за исключением следующих случаев:
снижения объемов, повлекших недополучение средств, предусмотренных в утвержденной тарифной смете на реализацию утвержденной инвестиционной программы. При этом из общей суммы неисполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы исключается сумма недополученного дохода, соразмерная снижению объемов, на оставшуюся сумму необоснованного дохода уполномоченным органом вводится временный компенсирующий тариф;
экономии денег, сложившейся по результатам проведенных конкурсных (тендерных) процедур;
экономии затрат в связи с введением более эффективных методов и технологий;
4) неисполнение статей затрат утвержденной тарифной сметы более чем на пять процентов от размеров, предусмотренных утвержденной тарифной сметой, за исключением следующих случаев:
экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь;
экономии затрат в связи со снижением объемов регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта. При этом из общей суммы неисполнения утвержденной тарифной сметы исключается сумма недополученного дохода, соразмерная снижению объемов, на оставшуюся сумму необоснованного дохода уполномоченным органом вводится временный компенсирующий тариф;
экономии денег, сложившейся по результатам проведенных конкурсных (тендерных) процедур.
235. Субъект представляет в уполномоченный орган следующие материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг:
письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о внедрении субъектом более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг и выставленные счет-фактуры к оплате, за исключением коммунальных услуг в сферах естественных монополий, по которым предоставляется реестр объемов потребления регулируемых услуг с указанием объемов и сумм к оплате;
письмо государственного органа и (или) местного исполнительного органа с информацией о фактических объемах предоставленных регулируемых услуг.

2-параграф. Уақытша өтемдік тарифті бекіту
236. Уақытша өтемдік тарифті уәкілетті органның:
1) субъектінің қызметін тексеру;
2) субъекті ұсынатын бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерді жыл сайынғы талдау нәтижелері бойынша бекітеді.
237. Егер бекітілген тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті ұсыну сәтіне бекітілген тарифтік смета мен инвестициялық бағдарламаның қолданылуының есептік кезеңі он екі айдан азды құраса, бекітілген тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті талдау сұрау салудың негізінде тарифтік смета мен инвестициялық бағдарламаның қолданылуының есепті кезеңі өткеннен кейін немесе субъектінің қызметін тексеру қорытындысы бойынша жүргізіледі.
238. Осы Қағидалардың 234-тармағында көрсетілген фактілерді растау үшін субъект уәкілетті органға Заңның 26-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес есепке растайтын материалдарды ұсынады.
239. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат оны уәкілетті органғаұсынудан бас тартуға негіз болып табылмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты ұсыну кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң толық тiзбесiн көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердiң тiзбесiн бекітуі туралы актінің көшірмесін қоса береді.
240. Уақытша өтемдік тариф осы Қағидалардың 255-тармағына сәйкес шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып бекітіледі.
241. Уақытша өтемдiк тарифтi енгiзу субъектінің тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындауы туралы тексеру, талдау жүргізілген айдан кейінгі екінші айдың бiрiншi күнiнен бастап жүзеге асырылады.
242. Субъекті уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы ақпаратты тұтынушының назарына оны қолданысқа енгізгенге дейін кемінде күнтізбелік он күн бұрын жеткізеді.
243. Уақытша өтемдік тарифтің қолданылуы кезеңінде субъект ай сайын коммуналдық көрсетілетін қызметтерді төлеу туралы төлем құжатындағы реттеліп көрсетілетін қызметтің құнына ескертпе түрінде тарифтің төмендетілгені туралы ақпаратты тұтынушылардың назарына жеткізеді.
Реттеліп көрсетілетін қызметтің құнына берілген ескертпеде уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланған, уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы уәкілетті органның шешіміне сілтеме жасалып, тұтынушылардың қаражатын қайтару сомасын көрсете отырып, тарифтің төмендетілгені туралы ақпарат көрсетіледі.

Параграф 2. Утверждение временного компенсирующего тарифа
236. Временный компенсирующий тариф утверждается уполномоченным органом по результатам:
1) проверки деятельности субъекта;
2) ежегодного анализа отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, представляемых субъектом.
237. В случае, если на момент предоставления отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы и инвестиционной программы отчетный период действия утвержденной тарифной сметы и инвестиционной программы составляет менее двенадцати месяцев, анализ отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы и инвестиционной программы проводится по истечении отчетного периода действия тарифной сметы и инвестиционной программы на основании запроса или по итогам проверки деятельности субъекта.
238. Для подтверждения фактов, указанных в пункте 234 настоящих Правил, субъект предоставляет в уполномоченный орган подтверждающие материалы к отчету в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 26 Закона.
239. Информация, составляющая коммерческую тайну, не является основанием для отказа в ее предоставлении уполномоченному органу, при этом заинтересованные лица при предоставлении информации указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
240. Временный компенсирующий тариф утверждается с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения в соответствии с пунктом 255 настоящих Правил.
241. Введение временного компенсирующего тарифа осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем проведения проверки, анализа отчетов об исполнении субъектом тарифной сметы и (или) инвестиционной программы.
242. Субъект доводит до сведения потребителя информацию об утверждении временного компенсирующего тарифа не позднее, чем за десять календарных дней до введения его в действие.
243. Ежемесячно, в период действия временного компенсирующего тарифа субъект доводит до сведения потребителей информацию о снижении тарифа в виде примечания к стоимости регулируемой услуги в платежном документе об оплате коммунальных услуг.
В примечании к стоимости регулируемой услуги указывается информация о снижении тарифа с указанием суммы возврата средств потребителям со ссылкой на решение уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа, размещенное на интернет-ресурсе уполномоченного органа.

244. Уәкiлеттi органның уақытша өтемдiк тарифтi бекiту туралы шешiмi уәкiлеттi органның бұйрығымен ресiмделедi. Қабылданған шешім туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
245. Уақытша өтемдік тарифтің қолданылуы кезеңінде субъект қажет болған жағдайда уәкілетті органға осы Қағидаларға сәйкес жаңа тарифті бекітуге өтініммен жүгінеді.
Бұл ретте жаңа тарифтің деңгейін негіздеуге алынған кіріс субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушыларға оның өтеген сомасын шегерумен, шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып негізсіз алынған кіріс сомасына азаяды.
Инвестициялық бағдарламаны іске асыратын және міндеттемелері субъектінің рейтингімен тікелей байланысты кредиттік ұйымдардың қарыз қаражатын тартатын субъекті үшін тарифтік сметаның және (немесе) инвестициялық бағдарламаның орындалмауы нәтижесінде алынған сома кіріс бөлігін кеміту жолымен тарифтің деңгейін өзгертуге өтінімді қарау кезінде ескеріледі.
Бұл ретте тарифтік сметада тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны орындамау сомасы жеке жолда көрсетіледі.
Уәкілетті орган субъектінің жаңа тарифті бекітуге арналған өтінімін қарау кезінде уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып негізсіз кіріс сомасын анықтаған кезде, оны жаңа тариф деңгейін негіздеуге алынған кірістен алып тастайды.
Уәкілетті орган Қағидалардың осы тармағына сәйкес жаңа тарифті бекітуден бас тартқан және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып негізсіз кіріс сомасын анықтаған жағдайда уәкілетті орган уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешім қабылдайды.
246. Уақытша өтемдік тариф субъекті тұтынушыларға өзі негізсіз алған кірісті, оның ішінде соттың шешімі бойынша толық өтеген жағдайда қолданылмайды.
247. Субъектiнің тұтынушыларға келтiрген шығындары уақытша өтемдiк тарифтiң қолданылу кезеңi аяқталғанға дейiн толық өтелген жағдайда, субъект тұтынушыларға келтірілген шығындарды өтеу фактісін растайтын құжаттарды (абоненттер бойынша есепке жазу ведомосы, түбіртектер, шот-хабарламалар, шот-фактуралар, оның ішінде екінші деңгейдегі банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, интернет-ресурстардан немесе терминалдардан, төлем агенттерінен және (немесе) абоненттер бойынша төлем ұйымдарынан) қоса бере отырып, уәкiлеттi органға уақытша өтемдiк тарифтiң қолданылу кезеңi аяқталғанға дейiн уақытша өтемдiк тарифтiң күшін жою туралы өтiнiшпен жүгінеді.
Уәкiлеттi орган уақытша өтемдік тарифті алып тастау туралы өтiнiштi қарап, нәтижесі бойынша уақытша өтемдік тарифті алып тастау туралы, уақытша өтемдік тарифтің қолданыс кезеңін өзгерту туралы шешім қабылдайды не субъетіге өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес келмеген жағдайда, бас тарту себептерін көрсете отырып, бас тартылғандығы туралы хабардар етеді.

244. Решение уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа оформляется приказом уполномоченного органа. Информация о принятом решении размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
245. В период действия временного компенсирующего тарифа субъект в случае необходимости обращается в уполномоченный орган с заявкой на утверждение нового тарифа в соответствии с настоящими Правилами.
При этом доход, принятый в обоснование уровня нового тарифа, уменьшается на сумму необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения за минусом уже возмещенного субъектом потребителям его регулируемых услуг.
Для субъекта, реализующего инвестиционную программу и привлекающего заемные средства кредитных организаций, обязательства по которым напрямую связаны с рейтингом субъекта, суммы, полученные в результате неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы, учитываются при рассмотрении заявки на изменение уровня тарифа путем уменьшения доходной части.
При этом, отдельной строкой в тарифной смете указывается сумма неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы.
При рассмотрении уполномоченным органом заявки субъекта на утверждение нового тарифа, уполномоченный орган при выявлении суммы необоснованного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, исключает ее из дохода, принятого в обоснование уровня нового тарифа.
В случае отказа уполномоченным органом в утверждении нового тарифа в соответствии с настоящим пунктом Правил и выявления суммы необоснованного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченный орган принимает решение об утверждении временного компенсирующего тарифа.
246. Временный компенсирующий тариф не применяется в случае полного возмещения субъектом необоснованно полученного им дохода потребителям, в том числе по решению суда.
247. В случае полной компенсации убытков, причиненных потребителям субъектом, до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа, субъект обращается в уполномоченный орган с заявлением об отмене временного компенсирующего тарифа до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа с приложением документов, подтверждающих факт возмещения убытков потребителям (ведомость начисления по абонентам, квитанции, счета-извещения, счета-фактуры, в том числе от банков второго уровня и организаций, осуществляющие отдельные виды банковских операций, интернет-ресурсов или терминалов, платежных агентов и (или) платежных организаций по абонентам).
Уполномоченный орган рассматривает заявление об отмене временного компенсирующего тарифа и по результатам рассмотрения принимает решение об отмене временного компенсирующего тарифа, об изменении периода действия временного компенсирующего тарифа, либо уведомляет субъекта об отказе с указанием причин отказа при не соответствии части первой настоящего пункта, в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявления.

3-параграф. Уақытша өтемдік тариф мөлшерін есептеу
248. Осы Қағидалардың 234-тармағында көрсетілген бұзушылықтар анықталған жағдайда, уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтердің іс жүзінде ұсынылған көлемін және субъекті бұзушылықтарға жол берген кезеңде іс жүзінде алынған кірісті айқындайды.
249. Субъектi жол берген бұзушылықтар кезеңi:
1) осы Қағидалардың 234-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда – субъектi уәкiлеттi орган бекiткен тарифтен асатын құн бойынша ақы алған кезең;
2) осы Қағидалардың 234-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайда – уәкiлеттi орган субъектiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне тарифтiк смета бекiткен жыл болып есептеледi.
250. Осы Қағидалардың 234-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
НК1 = (Т1 – Т) * V1,
мұндағы:
НК1 – субъектінің негізсіз алған кірісі;
T1 – субъектi нақты қолданған ұсынылатын қызметтер құны, теңге;
Т – уәкiлеттi орган уақытша өтемдік тарифтің бекітілуі туралы шешім қабылданған күні бекiткен тариф, теңге;
V1– бұзушылықтарға жол берілген кезең iшiнде субъектiнің нақты ұсынған реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемi.
251. Осы Қағидалардың 234-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
НК2 = Амақсатс.
мұндағы:
НК2 – субъектінің негізсіз алған кірісі;
Амақсатс – бекітілген тарифте және (немесе) тарифтік сметада Субъекті реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге капиталдық салымдарға және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруға байланысты емес мақсаттарға бағыттаған амортизациялық аударымдар қаражаты есебінен көзделген қаражат, теңге.
252. Осы Қағидалардың 234-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
НК3 – субъектінің негізсіз алған кірісі;
ИБi – тарифтерді бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаның орындалмаған і – іс-шарасын толық немесе ішінара іске асыруға инвестициялық бағдарламада көзделген шығындар, теңге.
253. Осы Қағидалардың 234-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда, негiзсiз алынған кіріс мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
НК4 –субъектінің негізсіз алған кірісі;
Зi– бекiтiлген тарифтiк сметада ескерiлген шығындармен салыстырғанда i-бабы бойынша 5 проценттен асатын шығындарды толық игермеу, теңге, мынадай формула бойынша анықталады:
Зi=Збекіт.*95%-Зфакт,
мұндағы:
З бекітілген тарифтік сметада көзделген i-бабы бойынша шығындар, теңге;
Зфакт – тарифтік сметаның орындалуы туралы есепте көзделген i-бабы бойынша нақты шығындар, теңге;

Параграф 3. Расчет размера временного компенсирующего тарифа
248. В случае выявления нарушений, указанных в пункте 234 настоящих Правил, уполномоченный орган определяет объем фактически предоставленных регулируемых услуг и фактически полученных доходов за период допущенных субъектом нарушений.
249. Периодом допущенных субъектом нарушений считается в случае, предусмотренном:
1) подпунктом 1) пункта 234 настоящих Правил – период, в течение которого субъект взимал оплату по стоимости, превышающей тариф, утвержденный уполномоченным органом;
2) подпунктами 2), 3) и 4) пункта 234 настоящих Правил – год, на который уполномоченным органом утверждена тарифная смета на регулируемые услуги субъекта.
250. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 234 настоящих Правил, необоснованно полученный доход определяется по формуле:
НД1 = (Т1–Т) * V1,
где:
НД1 – необоснованно полученный доход субъекта;
T1 – фактически применявшаяся субъектом стоимость предоставляемых услуг, тенге;
T – тариф, утвержденный уполномоченным органом на день принятия решения об утверждении временного компенсирующего тарифа, тенге;
V1 – объем фактически предоставленных субъектом регулируемых услуг за период, в котором допущены нарушения.
251. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 234 настоящих Правил, необоснованно полученный доход определяется по формуле:
НД2=Анецел,
где:
НД2 – необоснованно полученный доход субъекта;
Анецел – средства, предусмотренные в утвержденном тарифе и (или) тарифной смете за счет средств амортизационных отчислений, направленные субъектом на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам, тенге.
252. В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 234 настоящих Правил, необоснованно полученный доход определяется по формуле:
где:
НД3 – необоснованно полученный доход субъекта;
ИПi – затраты, предусмотренные в инвестиционной программе, на реализацию полностью или частично неисполненного i-го мероприятия инвестиционной программы, учтенные при утверждении тарифов, тенге.
253. В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 234 настоящих Правил, необоснованно полученный доход определяется по формуле:
где:
НД4 – необоснованно полученный доход субъекта;
Зi – недоосвоение затрат по i-ой статье превышающее 5 процентов по сравнению с затратами, учтенными в утвержденной тарифной смете, тенге, определяется по формуле:
Зi = Зутв * 95 % - Зфакт,
где:
Зутв – затраты по i-ой статьи предусмотренные, в утвержденной тарифной смете, тенге;
Зфакт – фактические затраты по i-ой статьи предусмотренные, в отчете об исполнении тарифной смете, тенге;

254. Негiзсiз алынған кіріс сомасы (НК) мынадай формула бойынша анықталады:
НК = НК1 + НК2 + НК3 + НК4 + НКбекіт. – НКөтел.,
мұндағы:
НКбекітілген – қолданыстағы уақытша өтемдік тарифті бекіту кезінде ескерілген негiзсiз алынған кіріс, теңге;
НКөтел – шешім қабылдау күніне өтелген негiзсiз алынған кіріс, теңге.
255. Негізсіз алынған кірістің түпкілікті сомасы шешім қабылдаған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
НКк – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі ескеріле отырып негізсіз алынған кіріс сомасы, теңгемен;
НК – осы Қағидалардың 234-тармағында көзделген бұзушылықтардың түрлері бойынша негізсіз алынған кірістің жалпы сомасы;
к – шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі, пайызбен.
256. Уақытша өтемдiк тариф бір жылға мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Төтем. – уақытша өтемдiк тариф, теңге;
V – бекiтiлген тарифтiк сметада ескерілген уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіндегі реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң жылдық көлемi.
4-тарау. Тарифті саралау қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
257. Осы тараудың мақсаты сараланған тарифтерді есептеу тетігін айқындау болып табылады.
258. Тарифтерді қалыптастыру Қағидаларына 2-тарауына сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес есептелген тариф тұтынушылар тобына сараланады және уәкілетті орган экономикалық негізделген шығындар мен пайданың негізінде әрбір топ үшін жеке бекітеді.
Субъект тарифті саралауды қолдану кезінде алынған қосымша табысты инвестициялық бағдарламаны ұлғайтуға бағыттайды.
2-параграф. Тарифті саралау
1-бөлім. Суды каналдар арқылы беру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті саралау
259. Суды каналдар арқылы беру бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті саралау мақсатында тұтынушылар мынадай топтарға бөлінеді:
1) ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші, акваөсіру субъектілері - бірінші топ;
2) су арналары, бюджеттік ұйымдар - екінші топ;
3) электр энергиясын өндіретін кәсіпорындар - үшінші топ;
4) су жіберу (табиғатты қорғау, санитарлық-эпидемиологиялық) – төртінші топ;
5) өнеркәсіптік кәсіпорындар, өзге де коммерциялық және коммерциялық емес ұйымдар – бесінші топ.
Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін суды үнемдеуге ынталандыру мақсатында бірінші топтың тарифі тұтынушылардың мынадай санаттары бойынша сараланады:
1 кіші топ – су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен келісілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары шегінде суды тұтынатын ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер;
2 кіші топ – су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен келісілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормаларының асып кетуіне жол берген суды тұтынатын ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері.

254. Сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = НД1 + НД2 + НД3 + НД4 + НДутв.–НДвозм,
где:
НДутв. – необоснованно полученный доход, учтенный при утверждении действующего временного компенсирующего тарифа, тенге;
НДвозм. – необоснованно полученный доход, возмещенный на день принятия решения, тенге.
255. Окончательная сумма необоснованно полученного дохода определяется с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения по формуле:
где:
НДк – сумма необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, в тенге;
НД – общая сумма необоснованно полученного дохода по видам нарушений, предусмотренным пунктом 234 настоящих Правил;
к – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения, в процентах.
256. Временный компенсирующий тариф определяется на год по следующей формуле:
где:
Ткомп. – временный компенсирующий тариф, тенге;
V – годовой объем регулируемых услуг на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете.
Глава 4. Правила дифференциации тарифа
Параграф 1. Общие положения
257. Целью настоящей главы является определение механизма расчета дифференцированных тарифов.
258. Тариф, рассчитанный в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно Главе 2 настоящих Правил, дифференцируется в зависимости от группы потребителей и утверждается уполномоченным органом отдельно для каждой группы на основе экономически обоснованных затрат и прибыли.
Полученный дополнительный доход при применении дифференциации тарифа субъект направляет на увеличение инвестиционной программы.
Параграф 2. Дифференциация тарифа
Раздел 1. Дифференциация тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по каналам
259. В целях дифференциации тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по каналам потребители подразделяются на следующие группы:
1) сельскохозяйственный товаропроизводитель, субъекты аквакультуры – первая группа;
2) водоканалы, бюджетные организации – вторая группа;
3) предприятия, производящие электроэнергию – третья группа;
4) попуски (природоохранные, санитарно-эпидемиологические) – четвертая группа;
5) промышленные предприятия, прочие коммерческие и некоммерческие организации – пятая группа.
В целях стимулирования сельскохозяйственных товаропроизводителей к водосбережению, тариф первой группы дифференцируется по следующим категориям потребителей:
1 подгруппа – сельскохозяйственные товаропроизводители, потребляющие регулируемые услуги в пределах удельных норм водопотребления и водоотведения, согласованных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения;
2 подгруппа – сельскохозяйственные товаропроизводители потребляющие, регулируемые услуги, допустившие превышение удельных норм водопотребления и водоотведения, согласованных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.

260. Субъект алған қосымша табыс тұтынушылардың бірінші тобының "Ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші" 1 және 2-кіші топтарының тарифін қолдану кезінде реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша жабдықтар мен желілерді жаңғыртуға, реконструкциялауға, сондай-ақ негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға жіберіледі.
Уәкілетті орган қосымша табысты мақсатсыз пайдаланудың бекітілген тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті талдау кезінде белгілеген жағдайда, негізсіз табыс субъектінің бекітілген барлық табысынан алып тасталады.
261. Тұтынушылардың әрбір тобы үшін суды каналдар арқылы беру жөніндегі қызметтерге арналған Тариф түзету коэффициентіне түзетілген есептік тариф негізінде айқындалады (ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі өзгерген кезде орташа алынған есептік тарифтің орташа түсімдік есептік тарифтен ауытқуы).
262. Тұтынушылардың әрбір тобы үшін суды каналдар арқылы беру жөніндегі қызметтерге есептік тариф мына формула бойынша айқындалады:
1) су берудің механикаландырылған тәсілі үшін:
Тnмi есеп = Tn * Vфакт /Dфакт * (Dмiфакт/Vмiфакт),
мұндағы:
i – тұтынушылар тобы;
Тnмi есеп – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың i-ші тобы үшін су берудің механикаландырылған тәсілі үшін есептік тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Dфакт – алдыңғы аяқталған күнтізбелік жыл үшін қызмет көрсетуден түскен нақты табыс, мың теңге;
Vфакт – алдыңғы аяқталған күнтізбелік жыл үшін көрсетілген қызметтердің нақты көлемі, мың текше метр;
DMIфакт – алдыңғы аяқталған күнтізбелік жыл үшін тұтынушылардың i-ші тобы үшін механикаландырылған су беруден түскен нақты кіріс, мың теңге;
Vмi факт – алдыңғы аяқталған күнтізбелік жылдағы тұтынушылардың i-ші тобы үшін механикаландырылған сумен жабдықтаудың нақты көлемі, мың текше метр;
2) су берудің өздігінен ағатын тәсілі үшін:
Tnсi есеп = Tn * Vфакт/Dфакт * (Dсi факт/Vсi факт),
мұндағы:
i – тұтынушылар тобы;
Тnсi есеп – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың I-ші тобы үшін су берудің өздігінен ағатын тәсілі үшін есептік тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Dфакт – алдыңғы аяқталған күнтізбелік жыл үшін қызмет көрсетуден түскен нақты табыс, мың теңге;
Vфакт – алдыңғы аяқталған күнтізбелік жыл үшін көрсетілген қызметтердің нақты көлемі, мың текше метр;
Dсi факт – алдыңғы аяқталған күнтізбелік жыл үшін тұтынушылардың i-ші тобы үшін өздігінен ағатын су беруден түсетін нақты табыс, мың теңге;
Vсi факт – алдыңғы аяқталған күнтізбелік жылдағы тұтынушылардың i-ші тобы үшін ауырлық күшімен сумен жабдықтаудың нақты көлемі, мың текше метр.

260. Полученный субъектом дополнительный доход при применении тарифа 1 и 2-подгруппы первой группы потребителей "сельскохозяйственный товаропроизводитель" направляется на модернизацию, реконструкцию оборудования и сетей по регулируемой услуге, а также приобретение основных средств (оборудование).
В случае установления уполномоченным органом при анализе отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы нецелевого использования дополнительного дохода, то необоснованный доход исключается от утвержденного всего дохода субъекта.
261. Тариф на услуги по подаче воды по каналам для каждой группы потребителей определяется на основе расчетного тарифа, скорректированного на поправочный коэффициент (отклонение средневзвешенного расчетного тарифа от среднеотпускного расчетного тарифа при изменении прогнозируемых объемов предоставляемых регулируемых услуг).
262. Расчетный тариф на услуги по подаче воды по каналам для каждой группы потребителей определяется по формуле:
1) для механизированного способа подачи воды:
Tnмi расчет =Tn * Vфакт /Dфакт * (Dмi факт/Vмi факт),
где:
i – группа потребителей;
Tnмi расчет – расчетный тариф для механизированного способа подачи воды для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Dфакт – фактический доход от предоставления услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vфакт – фактический объем предоставленных услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
Dмi факт – фактический доход от механизированной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vмi факт – фактический объем механизированной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
2) для самотечного способа подачи воды:
Tnсi расчет = Tn * Vфакт/Dфакт * (Dсi факт/Vсi факт),
где:
i – группа потребителей;
Tnсi расчет – расчетный тариф для самотечного способа подачи воды для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Dфакт – фактический доход от предоставления услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vфакт – фактический объем предоставленных услуг за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров;
Dсi факт – фактический доход от самотечной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч тенге;
Vсi факт – фактический объем самотечной водоподачи для i-й группы потребителей за предыдущий законченный календарный год, тысяч кубических метров.

263. Тұтынушылардың әрбір тобы үшін есептік тарифтерді және тарифтің қолданылу кезеңіне ұсынылатын қызметтердің болжамды көлемін ескере отырып орташа өлшенген есептік тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
n-тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе бүкіл кезеңге);
i-тұтынушылар тобы;
Tn орт. есептеу – тарифтің қолданылу кезеңіне орташа өлшенген есептік тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Vnci – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың i-ші тобы үшін өздігінен ағатын су беру көлемі, мың текше метр;
Vnmi – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың i-ші тобы үшін механикаландырылған су беру көлемі, мың текше метр;
сi – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың i-ші тобы үшін өздігінен ағатын су беру бойынша көлемге тариф туындыларының сомасы, мың теңге;
mi – тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың i-ші тобы үшін механикалық су беру бойынша көлемге тариф туындыларының сомасы, мың теңге.
264. Осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес айқындалған орташа өлшемді есептік тарифтің орташа өнімді есептік тарифтен ауытқуын көрсететін түзету коэффициенті ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі өзгерген кезде мынадай формулада айқындалады:
Kn түзету = Tn /(Tn орт. есеп),
мұндағы:
Kn түзету – тарифтің қолданылу кезеңінде кірістердің жинақталу дәрежесін сипаттайтын түзету коэффициенті, бұл ретте коэффициенттің мәндері мыналарды білдіреді: Kn түзетулер <1 – тарифтің қолданылу кезеңіндегі есептік кіріс тарифтің қолданылу кезеңіндегі тарифтік кірістен асады; Kn түзетулер =1 – тарифтің қолданылу кезеңіндегі есептік және тарифтік кірістер тең; Kn түзетулер >1 – тарифтің қолданылу кезеңіндегі есептік кіріс тарифтің қолданылу кезеңіндегі қажетті тарифтік кірістен аз екендігі.
265. Тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың әрбір тобы үшін Тариф формулалар бойынша айқындалады: 1) су берудің механикаландырылған тәсілі үшін:
Tnмi = Tnмi есеп * Kn түзету,
2) су берудің өздігінен ағатын тәсілі үшін:
Tnci = Tnci есеп * Kn түзету,
мұндағы:
Tnмi – су берудің механикаландырылған тәсілімен тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың i-ші тобы үшін тариф, 1 текше метр үшін теңге;
Tnci – су берудің өздігінен ағатын тәсілімен тарифтің қолданылу кезеңіне тұтынушылардың i-ші тобы үшін тариф, 1 текше метр үшін теңге.
266. Тұтынушылардың бірінші тобының мынадай санаттары үшін суды каналдар арқылы беру балық шаруашы жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формулалар бойынша айқындалады:

263. Средневзвешанный расчетный тариф с учетом расчетных тарифов для каждой группы потребителей и прогнозируемых объемов предоставляемых услуг на период действия тарифа рассчитывается по формуле:
где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
i – группа потребителей;
Tn ср.расчет – средневзвешанный расчетный тариф на период действия тарифа, тенге за 1 кубический метр;
Vnci – объем самотечной водоподачи для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч кубических метров;
Vnmi – объем механизированной водоподачи для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч кубических метров;
S
ci – сумма произведений тарифа на объем по самотечной водоподаче для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч тенге;
S
mi – сумма произведений тарифа на объем по механической водоподаче для i-й группы потребителей на период действия тарифа, тысяч тенге.
264. Поправочный коэффициент, отражающий отклонения средневзвешенного расчетного тарифа от среднеотпускного расчетного тарифа, определенного в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно главе 2 к настоящим Правилам, при изменении прогнозируемых объемов предоставляемых регулируемых услуг, определяется формуле:
Kn поправ = Tn /(Tn ср.расчет),
где:
Kn поправ – поправочный коэффициент, характеризующий степень собираемости доходов в период действия тарифа, при этом значения коэффициента означают: Kn поправ <1 – что расчетный доход на период действия тарифа, превышает тарифный доход на период действия тарифа; Kn поправ =1 – что расчетный и тарифный доходы на период действия тарифа равны; Kn поправ >1 – что расчетный доход на период действия тарифа меньше необходимого тарифного дохода на период действия тарифа.
265. Тариф для каждой группы потребителей на период действия тарифа определяется по формулам:
1) для механизированного способа подачи воды:
Tnмi = Tnмi расчет * Kn поправ,
2) для самотечного способа подачи воды:
Tnci = Tnci расчет * Kn поправ,
где:
Tnмi – тариф для i-й группы потребителей на период действия тарифа при механизированном способе подачи воды, тенге за 1 кубический метр;
Tnci – тариф для i-й группы потребителей на период действия тарифа при самотечном способе подачи воды, тенге за 1 кубический метр.
266. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по каналам для следующих категорий первой группы потребителей определяется по формулам:

Таштө1 = Т1
Таштө2 = 1,2*Т1
мұндағы,
Т1 – осы Қағидалардың 265-тармағына сәйкес айқындалған бірінші топтың тарифі;
Таштө1–1-кіші топқа арналған тариф;
Таштө2 – 2-кіші топқа арналған тариф.
Су тұтынудың үлестік нормаларынан асып кету фактісі болған жағдайда, 1 айдағы есепке жазудың жалпы көлемін есептеу кезінде су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен келісілген су тұтыну мен су бұрудың үлестік нормалары шегінде тұтынылған көлемге бірінші кіші топтың тарифі қолданылады, ал қалған көлемге 2-кіші топтың тарифі қолданылады.
5-тарау. Тарифтердi оңайлатылған тәртiппен бекiту қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
267. Тарифтерді оңайлатылған тәртіппен бекіту Қағидалары осы Қағидалардың 268-тармағына сәйкес субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер мен тарифтік сметаларды бекітудің оңайлатылған тәртібін айқындайды.
268. Тарифтерді оңайлатылған тәртіппен бекіту өтінімді ұсынудың және қараудың, Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті бекітудің және қолданысқа енгізудің, бекітілген тарифтік сметаны өзгертудің, субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті ұсынудың және оған талдау жүргізудің оңайлатылған тәртібін айқындайды:
1) алғаш рет құрылған;
2) жаңа реттелетін қызметті (жаңа реттелетін қызметтерді) көрсететін;
3) егер қолданыстағы тариф объектiлер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек бекiтiлген болса, жаңа объектiлерді және (немесе) учаскелерді сатып алған (салған) жағдайда;
4) қуаты аз.
269. Тарифтер мен тарифтік сметалардың жобаларын бекіту туралы өтінім беру және шешім қабылдау кезінде уәкілетті органмен субъектілер тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесін, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларын, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу қағидаларын басшылыққа алады.
2-параграф. Өтінімдерді ұсынудың оңайлатылған тәртібі
270. Тарифтерді қалыптастыру қағидаларының 268-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген субъекті уәкілетті органның Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілгені туралы хабарламасын алған сәттен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға электрондық нысанда өтінім ұсынады.
Осы Қағидалардың 268-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген субъект жаңа объектілерде және (немесе) учаскелерде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету басталғаннан бастап күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде осы Қағидалардың 271-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органға электрондық нысанда өтінім ұсынады.

Тсхтп1 = Т1
Тсхтп2 = 1,2*Т1, где,
Т1 – тариф первой группы, определенный в соответствии с пунктом 265 настоящих Правил;
Тсхтп1 – тариф для 1 подгруппы;
Тсхтп2 – тариф для 2 подгруппы.
В случае наличия факта превышения удельных норм водопотребления, то при расчете общего объема начислений за 1 месяц, к потребленному объему в пределах удельных норм водопотребления и водоотведения, согласованных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения применяется тариф 1 подгруппы, и на оставшийся объем применяется тариф 2 подгруппы.
Глава 5. Правила утверждения тарифов в упрощенном порядке
Параграф 1. Общие положения
267. Правила утверждения тарифов в упрощенном порядке определяют упрощенный порядок утверждения тарифов и тарифных смет на регулируемые услуги субъектов, соответствующие пункту 268 настоящих Правил.
268. Утверждения тарифов в упрощенном порядке определяют упрощенный порядок представления и рассмотрения заявки, утверждения и введения в действие тарифа на регулируемые услуги субъекта, изменения утвержденной тарифной сметы, представления отчета об исполнении тарифной сметы субъекта и проведение анализа:
1) созданного впервые;
2) оказывающего новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги);
3) в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф утвержден раздельно по объектам и (или) участкам;
4) малой мощности.
269. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов и тарифных смет уполномоченный орган и субъекты руководствуются Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, а также Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, согласно настоящим Правилам.
Параграф 2. Упрощенный порядок представления заявок
270. Субъект, указанный в подпунктах 1) и 2) пункта 268 настоящих Правил, в срок не позднее десяти календарных дней со дня получения уведомления уполномоченного органа о включении его в Государственный регистр субъектов представляет заявку в уполномоченный орган в электронной форме.
Субъект, указанный в подпункте 3) пункта 268 настоящих Правил, в срок не позднее десяти календарных дней с начала оказания регулируемых услуг на новых объектах и (или) участках, представляет заявку в уполномоченный орган в электронной форме, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 271 настоящих Правил.

271. Жасалған мәміленің немесе банкрот деп танылған борышкер − субъектінің мүліктік массасын өткізудің нәтижесінде оның активтері өз меншігіне түскен субъекті жаңа тариф бекітілгенге дейін, бірақ активтер түскен күннен бастап алты айдан асырмай, осы активтердің алдыңғы меншік иесі үшін бекітілген тариф бойынша тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтер ұсынуды жалғастырады.
Осы Қағидалардың 268-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген субъектінің өтініміне мыналар қоса беріледі:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тарифтік смета жобасын не салалық ерекшеліктерді есепке ала отырып, прейскуранттың жобасы және тарифтің жобасы;
2) жобалық қуат туралы деректер:
3) толық жазылуын қоса бере отырып, кредиторлық және дебиторлық берешектің бар екендігі немесе жоқтығы туралы деректер;
4) негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, шығыстардың баптар бойынша есептеулері ( тарифтің қолдану кезеңіне көзделген шығындар туралы негіздейтін материалдар ретінде деректер ұсынылады);
5) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал санының, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің және техникалық шығындардың есептеулері;
6) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдар есебі;
7) пайданы есептеу;
8) негізгі өндірістік қорларды жұмыс жағдайында ұстау үшін қажетті шығындар сметасының жобасы;
9) алғашқы рет құрылған немесе жаңа реттеліп көрсетілетін қызметті (жаңа реттеліп көрсетілетін қызметтерді) ұсынатын субъект ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметке немесе егер осы субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тариф объектілер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек бекітілсе, жаңа объектілер және (немесе) учаскелер сатып алған (салған) жағдайда немесе кірме жолдардың бөлінбейтін бөлігі болып табылатын кірме жолдардың жаңа учаскелерін сатып алған (салған) жағдайда көрсетілетін қызметтеріне субъектіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тариф бекітілген тарифтің, тарифтік сметалардың 6-нысан бойынша тарифтік смета жобасы;
10) еңбек ақы қорын және басшылардың лауазымдық жалақысын белгілеу туралы мемлекеттік мүлікті немесе мемлекеттік кәсіпорынды басқару жөніндегі уәкілетті органның шешімі (мемлекеттік кәсіпорындар немесе мемлекеттің басым үлесін иеленуші кәсіпорындар үшін);
11) мемлекеттік органдар өз құзыретінің шегінде белгілеген ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес жалпыға бірдей қызмет көрсету міндетін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланған көлемін растайтын құжаттар (ниеттер хаттамалары, шарттар, ұсынылатын қызметтер көлемдерінің есептеулері).

271. Субъект, активы которого поступили в его собственность в результате заключенной сделки или реализации имущественной массы должника – субъекта, признанного банкротом, продолжает предоставление потребителям регулируемых услуг по тарифу, утвержденному для предыдущего собственника данных активов, до утверждения нового тарифа, но не более шести месяцев со дня поступления активов.
К заявке субъекта, указанного в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 268 настоящих Правил, прилагаются:
1) проект тарифа либо прейскуранта с учетом отраслевых особенностей и проект тарифной сметы по формам согласно приложению 1 к Правилам формирования тарифов;
2) данные о проектной мощности;
3) данные о наличии или отсутствии кредиторской и дебиторской задолженности с приложением расшифровки;
4) постатейные расчеты расходов с приложением обосновывающих материалов (в качестве обосновывающих материалов представляются данные о затратах, предусмотренных на период действия тарифа);
5) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии и технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
6) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
7) расчет прибыли;
8) проект сметы затрат, необходимых для поддержания основных производственных фондов в рабочем состоянии;
9) проект тарифной сметы по форме 6 проектов тарифа, тарифных смет на регулируемую услугу, предоставляемую субъектом, созданным впервые или предоставляющим новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги) или в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф на регулируемые услуги данного субъекта утвержден раздельно по объектам и (или) участкам согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
10) решение уполномоченного органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства);
11) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг исходя из обязанности всеобщего обслуживания в соответствии с требованиями к качеству предоставляемых регулируемых услуг, установленными государственными органами в пределах их компетенции и возможностей субъекта (протоколы намерений, договоры, расчеты объемов предоставляемых услуг).

272. Қуаттылығы аз табиғи монополия Субъект уәкілетті орган айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифті өзгерту кезінде осы Қағидаларға сәйкес тарифті индекстеу қағидаларын басшылыққа алады.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъекті тарифті уәкілетті орган айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға өзгерткен кезде уәкілетті органға электрондық нысанда өтінім береді.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің өтініміне мыналар:
1) тарифті бекіту қажеттігін ашатын және реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бөлінісінде жылдар бөлінісінде тарифтерді соңғы бекіту сәтінен бастап өткен кезең үшін субъектінің қаржы-шаруашылық қызметінің талдауын қамтитын түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп;
3) осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф пен тарифтік сметаның жобасы;
4) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік;
5) тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал санының, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің және техникалық шығындардың есептеулері;
6) субъектінің негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін, жөндеуе жіберілетін шығындардың жылдық сметаларының жобасы;
7) күрделі жөндеулер жүргізуге жіберілетін шығындардың жылдық сметалары;
8) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып, амортизациялық аударымдардың есептеулері;
9) субъекті желілерінің (жабдығының) жобалық қуаты және оны нақты пайдалану туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланып отырған көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, шарттар);
11) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сатып алу бағасын растайтын құжаттар;
12) негізгі құралдарды соңғы қайта бағалау нәтижелері туралы мәліметтер (болған кезде);
13) пайданың есептеулері;
14) өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан үшін және алдындағы күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары туралы және көлемдері туралы нақты деректерді растайтын құжаттар.
Реттеліп көрсетілетін қызметті көрсету кезінде екі және одан да көп субъектілер бірыңғай тарифті бекіткен жағдайда, мынадай құжаттарды қоса бере отырып, бірыңғай тарифті бекітуге өтінім беріледі:
1) аймақ бойынша бірыңғай тарифті бекіту себептерін көрсететін түсіндірме жазба;
2) тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифтік сметаның жобасы;

272. Субъект естественной монополии малой мощности при изменении тарифа на величину, не превышающую уровень индексации тарифа, определенную уполномоченным органом, руководствуется Правилами индексации тарифа согласно настоящим Правилам.
Субъект естественной монополии малой мощности при изменении тарифа на величину, превышающую уровень индексации тарифа, определенную уполномоченным органом, представляет заявку в уполномоченный орган в электронной форме.
К заявке субъекта естественной монополии малой мощности прилагаются:
1) пояснительная записка, раскрывающая необходимость утверждения тарифов, и содержащая анализ финансово-хозяйственной деятельности субъекта за период, прошедший со дня последнего утверждения тарифов в разрезе годов по регулируемым видам услуг;
2) отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги по форме 9 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) проект тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги по форме 8 согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
4) финансовая отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
5) расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
6) проект годовых смет затрат, направляемых на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств субъекта;
7) годовые сметы затрат, направляемых на проведение капитальных ремонтов;
8) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
9) данные о проектной мощности сетей (оборудования) субъекта и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (протоколы намерений, договоры);
11) документы, подтверждающие цены закупок товаров, работ и услуг;
12) сведения о результатах последней переоценки основных средств (при наличии);
13) расчет прибыли;
14) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год.
В случае утверждении единого тарифа при оказаний регулируемой услуги двумя и более субъектами, предоставляется заявка на утверждение единого тарифа с приложением следующих документов:
1) пояснительная записка, с указанием причин утверждения единого тарифа по региону;
2) проект тарифной сметы в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам;

3) аймақ бойынша бірыңғай тарифті бекіту қажеттігін растайтын құжаттар;
4) өтінім берудің алдындағы төрт тоқсандағы және өткен күнтізбелік жылдағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары мен көлемі туралы нақты деректерді растайтын құжаттар.
Уәкілетті орган бірыңғай тарифті бекіту үшін ұсынылған өтінімді жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
273. Субъектінің өтініміне қоса берілетін есептеулер мен негіздеуші материалдар электрондық нысанда реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке ұсынылады.
274. Уәкілетті орган субъектінің өтінімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей субъект ұсынған, осы Қағидалардың 268-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген, қоса берілген есептеулердің және негіздеуші материалдардың толықтығын, осы Қағидалардың 271-тармағына сәйкестігін, қуаттылығы аз табиғи монополия субъектіге – осы Қағидалардың 272-тармағына сәйкестігін тексереді және өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе осы Қағидалардың 275-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, оны қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша түрде қағаз тасымалдағышта субъектіні хабардар етеді.
275. Өтінімді қабылдаудан бас тартуға мыналар негіздер болып табылады:
1) субъектінің осы Қағидалардың 268-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында, осы Қағидалардың 271-тармағында көзделген құжаттарды немесе қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің осы Қағидалардың 272-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 273-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.
276. Заңның 25-бабының 7-тармағында белгіленген талапты ескере отырып, электрондық жеткізгіште қоса берілген құжаттармен бірге ұсынылады.
3-параграф. Тарифті бекіту мен қолданысқа енгізудің оңайлатылған тәртібі
277. Уәкілетті орган тарифті оңайлатылған қағидалармен бекітуге арналған өтінімді, ұсынылған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде қарайды.
Өтінімді жобасын қарау мерзімі өтінім уәкілетті органға түскен күннен бастап есептеледі.
Уәкілетті орган қосымша ақпаратты субъектіден ұсыну мерзімдерін көрсете отырып, бірақ кемінде бес жұмыс күнін белгілеумен, жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте өтінімді қарау мерзімі Субъектіні бұл жөнінде хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
278. Осы Қағидалардың 268-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген субъектілер үшін тариф осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфына сәйкес Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің шығындық әдісі ескерілген тарифті есептеу тетігіне сәйкес айқындалады.

3) документы, подтверждающие необходимость утверждения единого тарифа по региону;
4) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год.
Уполномоченный орган рассматривает заявку, представленную для утверждения единого тарифа, в срок не более двадцати рабочих дней.
273. Прилагаемые к заявке субъекта расчеты и обосновывающие материалы представляются в электронной форме в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
274. Уполномоченный орган не позднее пяти рабочих дней со дня получения заявки субъекта проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов, представленных субъектом, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 268 настоящих Правил, на соответствие пункту 271 настоящих Правил, субъектом естественной монополии малой мощности – на соответствие пункту 272 настоящих Правил, и в письменном виде на бумажном носителе информирует субъекта о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 275 настоящих Правил.
275. Основаниями отказа в принятии заявки являются:
1) непредставление субъектом указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 268 настоящих Правил документов, предусмотренных пунктом 271 настоящих Правил, или субъектом естественной монополии малой мощности документов, предусмотренных пунктом 272 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 273 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
276. Заявки с прилагаемыми документами, представленными на электронном носителе с учетом требования, установленного пунктом 7 статьи 25 Закона.
Параграф 3. Упрощенный порядок утверждения и введения в действие тарифа
277. Уполномоченный орган рассматривает заявку на утверждение тарифа в упрощенном порядке в срок не более тридцати календарных дней со дня ее представления.
Срок рассмотрения заявки исчисляется со дня поступления заявки в уполномоченный орган.
Дополнительную информацию уполномоченный орган запрашивает у субъекта в письменном виде с указанием сроков ее представления, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
278. Тариф для субъектов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 268 настоящих Правил, определяется в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно параграфу 2 главы 2 настоящих Правил.

279. Уәкілетті орган тарифті оңайлатылған тәртіппен бекітуге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірілмейтін мерзімде жария тыңдаулар өткізеді.
Жария тыңдаулардың өткізілетін күні мен орны туралы ақпаратты және (немесе) онлайн-трансляцияға сілтемені уәкілетті орган оңайлатылған тәртіптегі тарифтің жобасын талдау бойынша жария тыңдаулар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жариялайды.
280. Уәкілетті орган тарифтің және тарифтік сметаның жобасын қоса беріліп отырған негіздеуші құжаттармен және субъект талдау жүргізу жолымен ұсынған есептеулермен қарайды.
281. Уәкілетті орган субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қараудың нәтижелері туралы қорытынды негізінде оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, оңайлатылған тәртіппен тарифті бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган субъект тарифінің және тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыны тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын қалыптастырады.
282. Тарифті бекіту туралы шешім уәкілетті органның бұйрығы түрінде ресімделеді және субъектіге оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірілмей жіберіледі.
Тарифті бекіту туралы шешіммен бірге Субъекті өтініммен бірге ұсынған шығындар, пайда баптарына енгізілген өзгерістер мен нақтылаулардың негіздемесі жіберіледі.
Уәкілетті органның тарифті бекіту туралы немесе тарифті бекітуден бас тарту туралы шешімі уәкілетті органның басшысының немесе оның орынбасарының бұйрығымен ресімделеді және субъектіге оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап кемінде күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жібереді.
283. Бекітілген тарифтер мен тарифтік сметаларды уәкілетті орган оларды бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
284. Осы Қағидалардың 268-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген субъектілер үшін оңайлатылған тәртіппен бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі он екі айдан аспайды.
285. Заңның 20-бабының 1-тармағында көрсетілген субъектілер үшін оңайлатылған тәртіппен бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі өткеннен кейін тариф тарифтік реттеудің шығындық әдісі қолданыла отырып, күнтізбелік бір жылға бекітіледі.
Заңның 20-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген субъектілер үшін оңайлатылған тәртіппен бекітілген тариф көтерілген жағдайда, уәкілетті орган жаңа тарифтерді енгізумен бір мезгілде субъектілердің негізсіз алған кірісін тұтынушыларға өтеу туралы шешім қабылдауға міндетті.

279. Уполномоченный орган в срок не позднее чем за десять календарных дней до утверждения тарифа в упрощенном порядке проводит публичные слушания.
Информация о дате и месте проведения публичных слушаний и (или) ссылки на онлайн-трансляцию опубликовывается уполномоченным органом не позднее чем за пять календарных дней до дня проведения публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа в упрощенном порядке, в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
280. Уполномоченный орган рассматривает проект тарифа и тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом, путем проведения анализа.
281. Уполномоченный орган на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта принимает решение об утверждении тарифа в упрощенном порядке с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
Заключение о результатах рассмотрения проекта тарифа и тарифной сметы субъекта формируется уполномоченным органом за один день до принятия решения об утверждении тарифа в упрощенном порядке или отказе в его утверждении.
282. Решение об утверждении тарифа оформляется в виде приказа уполномоченного органа и направляется субъекту не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения об его утверждении.
С решением об утверждении тарифа направляется обоснование изменений и уточнений статей затрат, прибыли, представленных субъектом с заявкой.
Решение об утверждении тарифа или отказе в утверждении тарифа оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо его заместителя и направляется уполномоченным органом субъекту не позднее пяти календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.
283. Утвержденные тарифы и тарифные сметы уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.
284. Срок действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке для субъектов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 268 настоящих Правил, не превышает двенадцати месяцев.
285. По истечении срока действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке для субъектов, указанных в пункте 1 статьи 20 Закона, тариф утверждается на один календарный год с применением затратного метода тарифного регулирования.
В случае завышения тарифа, утвержденного в упрощенном порядке для субъектов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 20 Закона, уполномоченный орган одновременно с введением новых тарифов принимает решение о компенсации потребителям необоснованно полученного дохода субъектами.

286. Тарифті қолданысқа енгізу тариф бекітілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
287. Субъектілер тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушыларға тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін қамтитын ақпаратты өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыра отырып, бұл жөнінде хабарлайды.
288. Субъект бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға тұтынушыларды хабардар ету фактісі туралы ақпаратты ұсынады.
Егер субъекті осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерде тұтынушыға тарифтің енгізілетіні туралы хабарламаса, онда көрсетілген тариф уәкілетті органның шешімінде көрсетілген күннен бастап енгізілмейді. Бекітілген тарифті енгізу уәкілетті орган тарифті бекіткен айдан кейінгі үшінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
289. Уәкілетті орган өтінімді қарауға қабылдау немесе қараудан бас тарту туралы, тарифтерді бекіту немесе бекітуден бас тарту туралы шешіміне субъекті немесе реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушы Заңның 26-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында және 27-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында белгіленген қағидамен және мерзімдерде шағым жасай алады.
4-параграф. Субъектінің бекітілген тарифтік сметасын өзгерту
290. Субъект ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейін өтінішпен қағаз немесе электрондық нысанда уәкілетті органға уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметаны тарифті жоғарылатпай өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
Тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтініш осы Қағидаларға 273-тармағының талаптарына сәйкес ресімделеді.
291. Тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінген кезде субъекті уәкілетті органға тарифтік сметаның жобасын, өзгерістерді ескере отырып және бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуді негіздейтін материалдарды ескере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша ұсынады.
292. Уәкілетті орган осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесінің, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу Қағидалардың талаптарын ескере отырып, ұсынылған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде бекітілген тарифтік сметаны тарифті көтермей өзгерту туралы өтінішті қарайды.
293. Уәкілетті орган тарифтің және тарифтік сметаның жобасын қоса беріліп отырған негіздеуші құжаттармен және субъект талдау жүргізу жолымен ұсынған есептеулермен қарайды.
Егер бекітілген тарифтік сметаны тарифті көтерместен өзгерту өтінішті қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті орган оны субъектіден кемінде бес жұмыс күн мерзімін белгілей отырып, жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаны тарифті көтерместен өзгерту өтінішті қарау мерзімі субъектіні бұл туралы хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алғанға дейін тоқтатыла тұрады.

286. Введение в действие тарифа осуществляется с первого числа месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа.
287. Субъекты не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа информируют об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы, на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
288. Субъект в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган информацию о факте уведомления потребителей.
В случае, если субъект не проинформирует потребителя о введении тарифа в сроки, установленные настоящими Правилами, то указанный тариф не вводится с даты, указанной в решении уполномоченного органа. Введение утвержденного тарифа осуществляется с первого числа третьего месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа уполномоченным органом.
289. Решение уполномоченного органа о принятии или отказе в принятии заявки к рассмотрению, об утверждении или отказе в утверждении тарифов обжалуются субъектом или потребителем регулируемых услуг в порядке и сроки, установленные подпунктом 11) пункта 1 статьи 26 и подпунктом 3) пункта 1 статьи 27 Закона.
Параграф 4. Изменение утвержденной тарифной сметы субъекта
290. Субъект обращается в уполномоченный орган с заявлением об изменении утвержденной уполномоченным органом тарифной сметы без повышения тарифа до 1 ноября текущего календарного года в бумажной или электронной форме.
Заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа оформляется в соответствии с требованиями пункта 273 настоящих Правил.
291. При обращении с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа субъект представляет в уполномоченный орган проект тарифной сметы, по форме 7 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с учетом изменений и материалы, обосновывающие внесение изменений в утвержденную тарифную смету.
292. Уполномоченный орган рассматривает заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в срок не более тридцати календарных дней со дня представления с учетом требований Перечня затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правил ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
293. Уполномоченный орган рассматривает проект тарифа и тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом, путем проведения анализа.
В случае, если при рассмотрении заявления об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок рассмотрении заявления об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.

294. Уәкілетті орган субъектінің тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізу туралы немесе бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Субъектінің тарифтік сметасының жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындыны уәкілетті орган бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізу туралы немесе бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін бір күн бұрын қалыптастырады.
295. Уәкілетті орган бекітілген тарифтік сметаны өзгертуден, егер мұндай өзгеріс субъектінің тарифін арттыруға әкеп соққан жағдайда бас тартады.
5-параграф. Субъектінің тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсыну және оған талдау жүргізу
296. Субъект жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидалардың 297-тармағына сәйкес және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, алдыңғы күнтізбелік жыл үшін бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті электрондық нысанда ұсынады.
Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке қоса берілетін есептемелерді және негіздейтін материалдарды субъект реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
297. Тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке алдыңғы күнтізбелік жыл үшін материалдар қоса беріледі:
1) орындалмау себептерін түсіндіре отырып тарифтік сметаның орындалуы туралы түсіндірме жазба;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) "Субъектінің пайдасы мен шығындары туралы есебі";
3) негізі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеуге жіберілетін шығындардың сметаларын іске асыру туралы мәліметтер;
4) субъектінің тарифтік смета бойынша нақты шығындарын растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі);
5) аталған үнемдеуді нақты пайдалануды және (немесе) көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерін қысқартуды растайтын материалдарды қоса бере отырып шығындарды баптар бойынша үнемдеуді растайтын материалдар:
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың неғұрлым тиімді әдістері мен технологияларын енгізуі туралы ақпараты бар жергілікті атқарушы органның хаты;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерді (АШТӨ) қоспағанда, тұтынушылармен ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерін салыстыру актілері және төлеуге берілетін көлемдер мен сомаларды көрсете отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемдерінің тізілімі ұсынылатын төлеуге берілетін шот-фактуралар;;
жергілікті атқарушы органның ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі туралы ақпараты бар хаты.

294. Уполномоченный орган на основании заключения о результатах рассмотрения проекта тарифной сметы субъекта принимает решение о внесении изменений в утвержденную тарифную смету или об отказе во внесении изменений в утвержденную тарифную смету.
Заключение о результатах рассмотрения проекта тарифной сметы субъекта формируется уполномоченным органом за один день до принятия решения о внесении изменений в утвержденную тарифную смету или об отказе во внесении изменений в утвержденную тарифную смету.
295. Уполномоченный орган отказывает в изменении утвержденной тарифной сметы в случае, если такое изменение приводит к повышению тарифа субъекта.
Параграф 5. Представление отчета об исполнении тарифной сметы субъекта и проведение его анализа
296. Субъект ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет в электронной форме в уполномоченный орган отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы за предшествующий календарный год с приложением обосновывающих материалов согласно пункту 297 настоящих Правил и по форме 9 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Прилагаемые к отчету об исполнении утвержденной тарифной сметы расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
297. К отчету об исполнении тарифной сметы прилагаются материалы за предыдущий календарный год:
1) пояснительная записка об исполнении тарифной сметы с объяснением причин ее неисполнения;
2) отчет о прибылях и убытках субъекта по форме, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) сведения о реализации смет затрат, направленных на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств;
4) материалы, подтверждающие фактические затраты субъекта по тарифной смете (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счетов-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации);
5) материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг:
письмо местного исполнительного органа с информацией о внедрении субъектом более эффективных методов и технологий предоставления регулируемых услуг;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг и выставленные счет-фактуры к оплате, за исключением сельхозтоваропроизводителей (СХТП), по которым предоставляется реестр объемов потребления регулируемых услуг с указанием объемов и сумм к оплате;
письмо местного исполнительного органа с информацией о фактических объемах предоставленных регулируемых услуг;

6) осы Қағидаларға сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес нысандар бойынша есептілік.
298. Субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін талдауды уәкілетті орган күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жүргізеді.
299. Егер субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті орган мерзімді белгілей отырып, бірақ кемінде бес жұмыс күнінен асырмай оны жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы субъектінің есебіне талдау жүргізу мерзімі субъектіні бұл туралы хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
300. Субъектінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін уәкілетті орган ол уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет - ресурсында орналастырады.
301. Уәкілетті орган субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті оған талдау жүргізу жолымен қарайды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау нәтижелері туралы қорытындыны қалыптастырады.
302. Уәкілетті орган Заңның 33-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда субъектінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті қарау нәтижелері туралы қорытындының негізінде уақытша өтемдік тарифті енгізу туралы шешім қабылдайды.
303. Тарифті, тарифтік сметаны бекітуге және өзгертуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есептердің, құжаттардың, ақпараттың және басқа материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
6-тарау. Инвестициялық бағдарламаны және оның өзгеруін бекіту қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
304. Инвестициялық бағдарламаны бекіту және оны өзгерту инвестициялық бағдарламаны бекіту және оны өзгерту тәртібін көздейді.
305. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы Қазақстан Республикасының даму басымдықтары және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері ескеріле отырып әзірленеді және:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, жаңа активтерді жасауға;

6) отчетность по формам, в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, согласно настоящим Правилам.
298. Анализ отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы проводится уполномоченным органом в срок не более девяноста календарных дней.
299. В случае, если при рассмотрении отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок проведения анализа отчета субъекта об исполнении утвержденной тарифной сметы приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
300. Отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы субъекта уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе не позднее двух рабочих дней со дня его поступления в уполномоченный орган.
301. Уполномоченный орган рассматривает отчет об исполнении тарифной сметы субъекта путем проведения его анализа и формирует заключение о результатах рассмотрения отчета об исполнении тарифной сметы по форме 13 согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
302. Уполномоченный орган на основании заключения о результатах рассмотрения отчета об исполнении тарифной сметы субъекта в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 33 Закона принимает решение о введении временного компенсирующего тарифа.
303. Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение и изменение тарифа, тарифной сметы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной тарифной сметы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 6. Правила утверждения инвестиционной программы и ее изменения
Параграф 1. Общие положения
304. Утверждение инвестиционной программы и ее изменения предусматривает порядок утверждения инвестиционной программы и ее изменения.
305. Инвестиционная программа субъекта разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, и предусматривает мероприятия, направленные на:
1) расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг;

2) энергия үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды көздейді.
Бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген субъектінің негізгі құралдарына салым көлемдері реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерді өзгерту болжамын есептеу кезінде ескеріледі.
306. Инвестициялық бағдарламаны жоспарлау және жасау осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
307. Инвестициялық бағдарлама тарифтің қолданылу мерзіміне бекітіледі.
308. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру және оны іске асыру үшін тартылған қарыз қаражатын қайтару, сондай-ақ мемлекеттік бағдарламаларын және (немесе) ұлттық жобаларын, сондай – ақ уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары):
тарифте ескерілген пайда мен амортизациялық аударымдар есебінен;
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
309. Субъект анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық шығындарды төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге немесе ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерін табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқартуға байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде пайда болған, іс-шаралар орындалған жағдайда бекітілген инвестициялық бағдарламада және бекітілген тарифтік сметада көзделген шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігіне дербес билік етеді.
2-параграф. Инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту
310. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінім қағаз немесе электрондық нысанда:
Уәкілетті органға субъектілердің мемлекеттік тіркелімінің республикалық бөліміне енгізілген субъект;
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді қоспағанда, субъектілердің Мемлекеттік тіркелімінің жергілікті бөліміне енгізілген субъект бір мезгілде уәкілетті органға және жергілікті атқарушы органға ұсынады.
311. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінімге мыналар:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы;

2) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности;
3) повышение качества предоставляемых регулируемых услуг.
Предусмотренные в утвержденной инвестиционной программе объемы вложений в основные средства субъекта учитываются при расчетах прогноза изменения тарифов на регулируемые услуги.
306. Планирование и составление инвестиционной программы осуществляется в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
307. Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
308. Реализация утвержденной инвестиционной программы и возврат заемных средств, привлеченных для ее реализации, а также возврат средств, привлеченных для реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов системы государственного планирования, утвержденных уполномоченным органом (далее – Документы системы государственного планирования), осуществляются:
за счет прибыли и амортизационных отчислений, учтенных в тарифе;
за счет иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
309. Субъект самостоятельно распоряжается недоиспользованной частью затрат, предусмотренных в утвержденной инвестиционной программе при условии исполнения мероприятий, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов предоставляемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта, или результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
Параграф 2. Рассмотрение и утверждение инвестиционной программы
310. Заявление на утверждение инвестиционной программы представляется в бумажной или электронной форме:
Субъектом, включенным в республиканский раздел Государственного регистра субъектов в уполномоченный орган;
Субъектом, включенным в местный раздел Государственного регистра субъектов, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные частью первой настоящего пункта одновременно в уполномоченный орган и местный исполнительный орган.
311. К заявлению на утверждение инвестиционной программы прилагаются:
1) проект инвестиционной программы субъекта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) іске асырылатын технологиялық және и техникалық іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, оның ішінде субъектінің технологиялық процестерін басқарудың ақпараттық жүйелерін енгізуді және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін, технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін (болған кезде) енгізуді көрсете отырып, оның ішінде инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділік есебін көздейтін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасының тиімділік көрсеткіштері;
3) сатып алынатын негізгі құралдардың, құралыс-монтаждау жұмыстарының құнын көрсете отырып, бағалар деңгейінің салыстырмалы талдауын, оның ішінде мұндай жұмыстарды жүргізу қажеттігін құжаттамалық техникалық растауды, жиынтық сметалық есептеулерді, әрбір объект бойынша объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды, бизнес-жоспарды, прайс-парақтарды, шарттар көшірмелерін, белгіленген қағидалармен (болған жағдайда) сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттаманы қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған инвестициялық шығындар туралы ақпарат.
Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінішті қарау "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарымен келісілген эскиздер (эскиздік жобалар) бойынша жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасыз жүзеге асырылады;
4) банкпен жасалған шарт (негізгі борышты және проценттерды өтеу кестесін қоса бере отырып);
5) оларды іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінген немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылған жағдайда, инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар;
6) субъектінің тарифтік сметасының жобасын қоса бере отырып, оны іске асыру кезеңінде оның тарифтеріне инвестициялық бағдарлама жобасының ықпал ету болжамы;
7) энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген, "Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энргия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 391 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 10958 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша субъектінің бірінші басшысы бекіткен энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
Осы тармақшаның талаптары "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Энергия үнемдеу туралы заң) сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері болып табылатын субъектілерге қолданылады.

2) показатели эффективности проекта инвестиционной программы субъекта по формам согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предусматривающие, в том числе расчет эффективности проекта инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе внедрение информационных систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета и, автоматизированных систем управления технологическим процессом;
3) информация об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу (в случае наличия).
Рассмотрение заявления на утверждение инвестиционной программы осуществляется без проектной (проектно-сметной) документации по эскизам (эскизным проектам) согласованный с местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 60 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
4) заключенный договор с банком (с приложением графика погашения основного долга и процентов);
5) документы, подтверждающие размеры и условия финансирования инвестиционной программы в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) прогноз влияния проекта инвестиционной программы на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифной сметы субъекта;
7) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, утвержденный первым руководителем субъекта по форме, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 391 "Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10958).
Требования настоящего подпункта распространяются на субъектов, являющихся в соответствии с Законом Республики Казахстана "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" (далее – Закон об энергосбережении) субъектами Государственного энергетического реестра.

312. Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің басшысы не оны алмастыратын адам не субъект басшысының орынбасары қол қояды. Осы талап өтінішті электрондық нысанда беруге қолданылмайды.
313. Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасы мынадай өлшемшарттардың кемінде біріне сәйкес келетін іс-шараларды қамтумен әзірленеді:
1) салалық және өндірістік ерекшеліктерге қарай шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының азаюы;
2) нормативтік техникалық шығындардың азаюы;
3) көлемнің ұлғаюы және (немесе) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының артуы;
4) Субъектінің технологиялық процесті басқарудың ақпараттық жүйелерін енгізу және (немесе) электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерін, технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін енгізу;
5) ол болған кезде, субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынушылардың дебиторлық берешек деңгейін төмендету бойынша кешенді іс-шаралар;
6) негізгі құралдардың тозуын төмендету;
7) инвестициялық бағдарламаға енгізілген іс-шараларді іске асырудан субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің сапасын, сенімділігі мен тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету;
8) Энергия үнемдеу туралы Заңға сәйкес Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің энергиямен жабдықтауды қамтамасыз етуі және энергия тиімділігін арттыруы.
314. Уәкілетті орган және (немесе) жергілікті уәкілетті орган субъектінің инвестциялық бағдарламасының жобасын ол ұсынылған күннен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мезгілде қарайды.
315. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуде өтінішті алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган субъектіні және (немесе) жергілікті атқарушы органды оны қарауға қабылдау туралы не оны қараудан бас тарту туралы мынадай жағдайларда:
1) инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінішті беру кезінде субъект осы Қағидалардың 311-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;
бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш беру кезінде субъект осы Қағидалардың 333-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;
бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш беру кезінде субъект осы Қағидалардың 97-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбаса;
2) инвестициялық бағдарлама жобасының немесе инвестициялық бағдарламаға өзгерістердің осы Қағидалардың 313-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі;

312. Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и подписываются руководителем субъекта либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя субъекта. Данное требование не распространяется на представление заявления в электронной форме.
313. Проект инвестиционной программы субъекта разрабатывается с содержанием мероприятий, соответствующих не менее одному из следующих критериев:
1) снижение расходов сырья, материалов, топлива, энергии в зависимости от отраслевых и производственных особенностей;
2) снижение нормативных технических потерь;
3) увеличение объема и (или) повышения качества предоставляемых регулируемых услуг;
4) внедрение информационных систем управления технологическим процессом субъекта и (или) внедрение автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, автоматизированных систем управления технологическим процессом.
5) комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг субъекта, в случае ее наличия;
6) снижение износа основных средств;
7) обеспечение повышения качества, надежности и эффективности регулируемой услуги субъекта от реализации мероприятий, включенных в инвестиционную программу;
8) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности в соответствии с Законом об энергосбережении субъектами Государственного энергетического реестра.
314. Уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления на утверждение.
315. В срок не позднее семи рабочих дней со дня получения заявления на утверждение инвестиционной программы или на изменение утвержденной инвестиционной программы уполномоченный орган письменно (бумажно или электронно) уведомляет субъекта и (или) местный исполнительный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии ее к рассмотрению в следующих случаях:
1) при подаче заявления на утверждение инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 311 настоящих Правил;
при подаче заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 333 настоящих Правил;
при подаче заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 97 настоящих Правил;
2) несоответствие проекта инвестиционной программы или изменений в инвестиционную программу одному из критериев, указанные в пункте 313 настоящих Правил;

3) жаңа инвестициялық бағдарламаны іске асыру немесе бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту (мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруды қоспағанда) бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асырудың қалған мерзіміне тарифті арттыруды талап еткен жағдайда оның қарауға қабылданғаны немесе оның қарауға қабылдаудан бас тартылғаны туралы (қағаз және электрондық) жазбаша хабардар етеді.
316. Инвестициялық бағдарламаны:
1) уәкілетті орган субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтауы және субъектілер қызметі тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізу мәніне;
2) құзыреті Заңның 10-бабында көзделген жергілікті атқарушы орган ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін арттыру мақсатында технологиялық негізділік және реттеліп көрсетілетін қызметтерге тұтынушылардың сұранысын қанағаттандыру мәніне қарайды.
317. Инвестициялық бағдарламаның жобасын оның негізділігі тұрғысынан қарау кезінде:
1) осы Қағидалардың 305-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін;
2) қаржыландыру көзімен қамтамасыз етілмеген;
3) негіздеуші құжаттармен расталмаған іс-шаралар алып тасталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес инвестициялық бағдарламаның барлық іс-шараларын алып тастау инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Инвестициялық бағдарламаны бекітуден уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы органның бас тартуы тарифті бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Табиғи монополиялар субъектісінің инвестициялық бағдарламасын бекіту немесе инвестициялық бағдарламасын бекітуден бас тарту туралы шешімдер қабылданады:
- Республикалық бөлімге енгізілген мемлекеттік тіркелімнің уәкілетті органның шешімімен қабылданады;
- уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның бірлескен шешімімен мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөліміне енгізілген.
318. Инвестициялық бағдарламаның жобасына инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтінім беру кезінде орындалған іс-шаралар қосылмайды.
319. Инвестициялық бағдарлама жобасының реттеліп көрсетілетін қызметтің тарифтеріне, сапасы мен сенімділігіне және субъектінің қызмет тиімділігіне әсерін айқындау мақсатында оны іске асыру кезеңіне оның тиімділігіне экономикалық және қаржылық талдау жүргізіледі.
320. Уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаның жобасын қоса берілетін негіздеуші құжаттармен және субъект ұсынған есептеулермен, оның тиімділігіне талдау жүргізу жолымен қарайды.

3) в случае, если реализация новой инвестиционной программы или изменение утвержденной инвестиционной программы (за исключением реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов Системы государственного планирования, утвержденных уполномоченным органом) требует повышения тарифа на оставшийся срок реализации утвержденной инвестиционной программы.
316. Инвестиционная программа рассматривается:
1) уполномоченным органом на предмет соблюдения субъектом показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов;
2) местным исполнительным органом, компетенции которых предусмотрены статьей 10 Закона, на предмет технологической обоснованности и удовлетворения спроса потребителей на регулируемые услуги в целях повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг.
317. При рассмотрении проекта инвестиционной программы на предмет его обоснованности исключаются мероприятия:
1) несоответствующие требованиям, предусмотренным пунктом 305 настоящих Правил;
2) необеспеченные источником финансирования;
3) неподтвержденные обосновывающими документами.
Исключение в соответствии с частью первой настоящего пункта всех мероприятий инвестиционной программы является основанием для отказа в утверждении инвестиционной программы.
Отказ в утверждении инвестиционной программы уполномоченным органом и (или) местным исполнительным органом, является основанием для отказа в утверждении тарифа.
Решения об утверждении инвестиционной программы или отказе в утверждении инвестиционной программы субъекта естественных монополий:
- включенного в Республиканский раздел Государственного регистра принимается решением уполномоченного органа;
- включенного в местный раздел Государственного регистра совместным решением уполномоченного органа и местного исполнительного органа.
318. В проект инвестиционной программы не включаются мероприятия, которые на момент подачи заявления на утверждение инвестиционной программы исполнены.
319. В целях определения влияния проекта инвестиционной программы на тарифы, качество и надежность регулируемой услуги и эффективность деятельности субъекта в период ее реализации проводится экономический и финансовый анализ ее эффективности.
320. Уполномоченный орган рассматривает проект инвестиционной программы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленными субъектом путем проведения анализа ее эффективности.

321. Субъектінің инвестициялық бағдарлама жобасының тиімділігін бағалау мынадай:
көрсетілетін қызметтердің сапасы және (немесе) сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуді (арттыруды) сипаттайтын іс-шаралардың нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу;
инвестициялық бағдарлама бекітілетін кезеңнің әрбір жылына инвестициялық шығындардың және (немесе) іс-шаралардың кемінде 95 процентін инвестициялық бағдарламаның (жобаның) нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге жіберу өлшемшарттарына сәйкес жүргізіледі.
322. Уәкілетті орган субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасын қарау нәтижелері туралы қорытындының негізінде инвестициялық бағдарламаны бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешімнің жобасын қалыптастырады.
323. Уәкілетті органның салалық құрылымдық бөлімшесі мемлекеттік тіркелімнің республикалық бөліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектісінің инвестициялық бағдарламасының жобасын қарау нәтижелері бойынша инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшесіне субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
324. Мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектісінің инвестициялық бағдарламасының жобасын қарау нәтижелері бойынша:
жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекітуге өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
уәкілетті орган шешім қабылданғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей:
жергілікті атқарушы органға инвестициялық бағдарламаны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешімнің жобасын жібереді;
не субъектіні уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган қол қойған дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы хабардар етеді.
Инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тартылған жағдайда, инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы дәлелді қорытындыны уәкілетті орган жергілікті атқарушы органның атына уәкілетті органғаинвестициялық бағдарлама жобасы келіп түскен сәттен бастап отыз бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
Уәкілетті органның дәлелді қорытындысы жергілікті атқарушы органға келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жергілікті атқарушы орган кеңес өткізеді, оның қорытындысы бойынша субъектінің инвестициялық бағдарламасын бекітуден бас тарту туралы бірлескен шешім қабылданады. Кеңестің қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді.
жергілікті атқарушы орган уәкілетті органнан келіп түскен инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы дәлелді қорытындыны уәкілетті органмен кеңес өткізген кезден бастап екі жұмыс күні ішінде, бірақ уәкілетті органның дәлелді қорытындысы жергілікті атқарушы органға келіп түскен кезден бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды және қол қояды.
Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасын ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган уәкілетті органға инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешімді жібереді не дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы хабарлайды.
Жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы ақпарат енгізген жағдайда, инвестициялық бағдарламаны қарау мерзімі он жұмыс күніне ұзартылады.
Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешімнің жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттігі туралы ақпарат уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде кеңес өткізеді, оның қорытындысы бойынша инвестициялық бағдарламаны бекіту не одан бас тарту туралы қол қойылған шешім жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы ақпаратты қабылдау туралы бірлескен шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді.

321. Оценка эффективности проекта инвестиционной программы субъекта проводится в соответствии со следующими критериями:
достижение целевых показателей мероприятий, характеризующих обеспечение (повышение) качества и (или) надежности и безопасности услуг;
направление не менее 95 процентов инвестиционных затрат и (или) мероприятий в каждом году периода, на который утверждается инвестиционная программа, на достижение целевых показателей инвестиционной программы (проекта).
322. Уполномоченный орган на основании заключения о результатах рассмотрения проекта инвестиционной программы субъекта формирует проект решения об утверждении инвестиционной программы или отказе в ее утверждении.
323. По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы субъекта естественных монополий, включенного в республиканский раздел Государственного регистра отраслевое структурное подразделение уполномоченного органа не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет ответственному структурному подразделению уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта.
324. По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы субъекта естественных монополий, включенного в местный раздел Государственного регистра:
местный исполнительный орган не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления на утверждение инвестиционной программы, направляет уполномоченному органу заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта.
Уполномоченный орган не позднее, чем за десять рабочих дней до принятия решения:
направляет в местный исполнительный орган подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы с приложением инвестиционной программы;
либо уведомляет субъекта об отказе в утверждении инвестиционной программы с приложением мотивированного заключения, подписанного уполномоченным органом и местным исполнительным органом.
В случае отказа в утверждении инвестиционной программы, мотивированное заключение об отказе в утверждении инвестиционной программы направляется уполномоченным органом в адрес местного исполнительного органа в срок не позднее тридцати пяти рабочих дней со дня поступления проекта инвестиционной программы в уполномоченный орган.
В срок не позднее пяти рабочих дней со дня поступления мотивированного заключения уполномоченного органа местным исполнительным органом проводится совещание, по итогам которого принимается совместное решение об отказе в утверждении инвестиционной программы субъекта. По итогам совещания оформляется протокол.
Местный исполнительный орган рассматривает и подписывает поступившее от уполномоченного органа мотивированное заключение об отказе в утверждении инвестиционной программы в течение двух рабочих дней со дня проведения совещания с уполномоченным органом, но не более семи рабочих дней со дня поступления в местный исполнительный орган мотивированного заключения уполномоченного органа.
В течение пяти рабочих дней со дня представления подписанного проекта решения об утверждении инвестиционной программы местный исполнительный орган направляет уполномоченному органу подписанное решение об утверждении инвестиционной программы либо информирует о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы с приложением мотивированного заключения.
В случае внесения местным исполнительным органом информации о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы срок рассмотрения инвестиционной программы продлевается на десять рабочих дней.
В срок не позднее трех рабочих дней со дня поступления в уполномоченный орган информации о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы проводится совещание, по итогам которого принимается совместное решение о принятии информации о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы либо его отклонения. По итогам совещания оформляется протокол.

325. Субъектінің инвестициялық бағдарламасының жобасын өзгертуді осы Қағидалардың ережелерін ескере отырып уәкілетті орган жүргізеді.
326. Субъект ұсынған инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау барысында уәкілетті орган оны өзгерткен жағдайда, өзгерту туралы шешім қабылдаудың алдында келісу мақсатында жергілікті атқарушы органның қатысуымен кеңес өткізіледі, оның қорытындысы бойынша инвестициялық бағдарламаның жобасын өзгертудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді, оны уәкілетті орган субъектінің инвестициялық бағдарламасын бекіту туралы шешімнің жобасымен жергілікті атқарушы органның атына жібереді.
327. Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешім Заңның 10-бабында көзделген құзыретке сәйкес уәкілетті органның немесе уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
328. Жергілікті атқарушы орган мен уәкілетті орган кеңес қорытындысы бойынша бірыңғай шешімге келмесе, уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъекті ұсынған инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы бірлескен шешімге қол қояды.
329. Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын уәкілетті орган, тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган өздерінің интернет-ресурстарында осы Қағидалардың 1-қосымшаның нысандарына сәйкес инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешім қабылданған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей орналастырады.
330. Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің көшірмесін субъектіге уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган шешім қабылдаған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
3-параграф. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту
331. Субъекті ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей тарифті көтерместен бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен уәкілетті органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға бір мезгілде жүгіне алады.
Мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырған жағдайда субъект уәкілетті органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
Осы тармақтың талаптары уәкілетті органның инвестициялық бағдарламаны өзгерту бойынша өтінішін пысықтауға қайтарған кезде субъектіге, сондай-ақ осы Қағидалардың 325-тармағында көзделген жағдайларда қолданылмайды.
Субъекті инвестициялық бағдарламаны пысықтайды және оны уәкілетті органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға уәкілетті орган Субъектінің инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішін қайтаруды алған кезден бастап күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімде қайта қарауға жібереді.
Ескертулер жойылмаған, оның ішінде негіздеуші құжаттармен бірге уәкілетті орган ескертулері бойынша түсіндірмелері ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы пысықталған өтінішін қайта қарау қорытындысы бойынша оны қараусыз қалдырады.

325. Изменение проекта инвестиционной программы субъекта производится уполномоченным органом с учетом положений настоящих Правил.
326. В случае, если в ходе рассмотрения представленного субъектом проекта инвестиционной программы уполномоченный орган проводит ее изменение, перед принятием решения об изменении проводится совещание с участием местного исполнительного органа в целях согласования, по итогам которого принимается решение о целесообразности или нецелесообразности изменения проекта инвестиционной программы. По итогам совещания оформляется протокол, который направляется уполномоченным органом в адрес местного исполнительного органа с проектом решения об утверждении инвестиционной программы субъекта.
327. Решение об утверждении инвестиционной программы оформляется приказом уполномоченного органа либо совместным приказом уполномоченного органа и местного исполнительного органа согласно компетенции, предусмотренной статьей 10 Закона.
328. В случае, если по итогам совещания, уполномоченный орган и местный исполнительный орган не пришли к единому решению, уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган подписывают совместное решение об отказе в утверждении инвестиционной программы, представленной субъектом.
329. Утвержденная инвестиционная программа субъекта размещается уполномоченным органом и (или) местным исполнительным органом на своих интернет-ресурсах не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения об утверждении инвестиционной программы по формам приложения 1 к настоящим Правилам.
330. Копия решения об утверждении инвестиционной программы направляется субъекту уполномоченным органом не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения уполномоченным органом и (или) местным исполнительным органом.
Параграф 3. Изменение утвержденной инвестиционной программы
331. Субъект обращается одновременно в уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы без повышения тарифа не позднее 1 ноября текущего года.
В случае реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов системы государственного планирования, субъект обращается в уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы.
Требования настоящего пункта не распространяются на субъекта при возврате уполномоченным органом заявления по изменению инвестиционной программы на доработку, а также в случае, предусмотренной пунктом 325 настоящих Правил.
Субъект дорабатывает инвестиционную программу и направляет ее на повторное рассмотрение в уполномоченный орган, и (или) местный исполнительный орган в срок не более десяти календарных дней со дня получения возврата уполномоченным органом заявления субъекта по изменению инвестиционной программы.
В случае не устранения замечаний, в том числе непредставление разъяснений по замечаниям уполномоченного органа с обосновывающими документами, уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган по итогам повторного рассмотрения доработанного заявления субъекта об изменении инвестиционной программы оставляют его без рассмотрения.

332. Субъекті сондай-ақ уәкілетті органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен мынадай жағдайларда:
- оның қызметін тексеру қорытындысы бойынша уәкілетті орган мұндай өзгерту жүргізудің қажеттігі туралы нұсқама енгізген;
- уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтің талап етілетін көлемін ұсыну үшін қажетті бос және қолжетімді қуаттар, сыйымдылықтар, орындар, субъекті желілерінің өткізу қабілеттерінің немесе субъекті желілерінің болмау фактісі анықталған кезде техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы шешімнің көшірмесін алуға байланысты субъектіге экономикалық орындылық болған кезде бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту және реттеліп көрсетілетін қызметке қосылу үшін жағдайлар жасау қажеттігі туралы хабарлаған жағдайда жүгінеді.
Субъекті жергілікті атқарушы органмен келісу бойынша уәкілетті орган ағымдағы жылдың соңына дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей міндетті түрде хабардар ете отырып, тарифтерді бекіткен кезде есепке алынбаған инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын өзгертеді немесе алып тастайды.
333. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішке:
1) инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізуді негіздейтін материалдарды (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстар актілерінің көшірмелері, белгіленген қағидалармен сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама (болған жағдайда) қоса бере отырып, өзгерістерді ескертумен инвестициялық бағдарламаның жобасы;
бекітілген инвестициялық бағдарламаға жаңа іс-шаралар енгізілген жағдайда осы Қағидалардың 311-тармағының 3) тармақшасына сәйкес растайтын материалдар қоса беріледі;
2) негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізудің қажеттігі туралы субъектінің бағалауы;
3) қаржыландыру мен қарыз қаражатын қайтарудың ықтимал шарттары;
4) инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінсе немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылса, онда қаржыландыру мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар ұсынылады.
Қоса берілетін құжаттар тігіледі, нөмірленеді және субъектінің басшысы не оны алмастыратын адам не субъект басшысының орынбасары қол қояды. Осы талап электрондық нысанда өтініш беруге қолданылмайды.
Уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің инвестициялық бағдарламасының өзгеруі туралы жобаны оның ұсынылған күнінен бастап қырық бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.

332. Субъект также обращается в уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган с заявлением об изменении инвестиционной программы в случаях, если:
по итогам проверки его деятельности уполномоченным органом внесено предписание о необходимости проведения такого изменения;
уполномоченный орган в связи с получением копии решения об отказе в выдаче технических условий при установлении факта отсутствия свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта или отсутствия сетей субъекта или иного имущества субъекта, необходимого для предоставления требуемого объема регулируемой услуги, проинформировал субъекта о необходимости изменения утвержденной инвестиционной программы при наличии экономической целесообразности и создания условий для подключения к регулируемой услуге.
Субъект по согласованию с местным исполнительным органом меняет или исключает мероприятия инвестиционной программы, не учтенные при утверждении тарифов, с обязательным уведомлением уполномоченного органа не позднее тридцати календарных дней до конца текущего года.
333. К заявлению об изменении утвержденной инвестиционной программы, прилагаются:
1) проект инвестиционной программы с учетом изменений с приложением материалов, обосновывающих внесение изменений в инвестиционную программу (бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, копии актов выполненных работ, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке (в случае наличия);
в случае включения в утвержденную инвестиционную программу новых мероприятий прилагаются подтверждающие материалы согласно подпункту 3) пункта 311 настоящих Правил;
2) оценка субъекта о необходимости внесения изменений в инвестиционную программу с приложением обосновывающих материалов;
3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и подписываются руководителем субъекта либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя субъекта. Данное требование не распространяется на представление заявления в электронной форме.
Уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган рассматривают проект об изменении инвестиционной программы субъекта в срок не более сорока пяти рабочих дней со дня его представления.

334. Субъекті бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын оған байланысты емес себептер (шарттың екінші тарапы міндеттемелерін орындамауы, конкурсты (тендерді) өткізілмеді деп тану, еңсерілмейтін күштің мән-жайлары салдары) бойынша орындамаған жағдайда, бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдері олар іске асырылатын жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан дейін келесі күнтізбелік жылға ауыстырылады.
Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдерін қайта ауыстыруға жол берілмейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайда, Субъекті, инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру жылынан кейінгі жылдың 15 қаңтарынан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы органның атына осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайлардың басталуын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтініш жібереді.
Жергілікті атқарушы орган 15 ақпанға дейінгі мерзімде уәкілетті органға субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгертудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
Егер табиғи монополиялар субъектісі мемлекеттік тіркелімнің республикалық бөлімінде тұрған жағдайда уәкілетті органның салалық құрылымдық бөлімшесі 15 ақпанға дейінгі мерзімде уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшесіне субъектінің инвестициялық бағдарламасы өзгерістерінің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
Егер табиғи монополиялар субъектісі мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөлімінде тұрған жағдайда жергілікті атқарушы орган 15 ақпанға дейінгі мерзімде уәкілетті органға субъектінің инвестициялық бағдарламасы өзгерістерінің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жібереді.
335. Уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы өтінішті, оның ішінде субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы қайта пысықталған өтінішті осы Қағидалардың 313, 314, 315, 316, 317, 319, 320, 321, 322, 323, 324, 326, 327, 328, 329 және 330-тармақтарында көзделген тәртіппен қарайды.
Субъектінің инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы шешім уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын іске асыру жылынан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірілмейтін мерзімде ресімделеді.
Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы шешім инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары іске асырылған жылдан кейінгі жылдың 1 наурызынан кешіктірілмейтін мерзімде ресімделеді:
- уәкілетті органның бұйрығымен Мемлекеттік тіркелімнің республикалық бөліміне енгізілген;
- уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның бірлескен бұйрығымен Мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөліміне енгізілген.

334. В случае неисполнения субъектом естественной монополии мероприятий инвестиционной программы по причинам, не зависящим от него (неисполнение обязательств другой стороной договора, признание конкурса (тендера) несостоявшимся вследствие непреодолимой силы), сроки исполнения мероприятий инвестиционной программы переносятся на следующий год путем изменения инвестиционной программы до 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы.
Не допускается повторный перенос сроков исполнения мероприятий инвестиционной программы.
В случае, предусмотренном частью первой настоящего пункта, субъект, в срок не позднее 15 января года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы, направляет в адрес уполномоченного органа и (или) местного исполнительного органа заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы с приложением документов, подтверждающих наступление случаев, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
В случае если субъект естественных монополий состоит в республиканском разделе Государственного регистра отраслевое структурное подразделение уполномоченного органа в срок до 15 февраля направляет ответственному структурному подразделению уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности изменений инвестиционной программы субъекта.
В случае если субъект естественных монополий состоит в местном разделе Государственного регистра местный исполнительный орган в срок до 15 февраля направляет уполномоченному органу заключение о целесообразности или нецелесообразности изменений инвестиционной программы субъекта.
335. Уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган рассматривают заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы субъекта, в том числе повторно доработанного заявления субъекта об изменении инвестиционной программы в порядке, предусмотренном пунктами 313, 314, 315, 316, 317, 319, 320, 321, 322, 323, 326, 327, 328, 329, 330 настоящих Правил.
Решения об изменении утвержденной инвестиционной программы оформляется в срок не позднее 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы:
- включенного в Республиканский раздел Государственного регистра приказом уполномоченного органа;
- включенного в местный раздел Государственного регистра совместным приказом уполномоченного органа и местного исполнительного органа.

4-параграф. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны орындау туралы есепті ұсыну және оған талдау жүргізу
336. Тарифтің қолданылу кезеңінде субъект жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органға және жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 337-тармағына және 1-қосымшасыңа сәйкес осы Қағидаларға негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті бір мезгілде электрондық нысанда ұсынады.
337. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке мыналар қоса беріледі:
1) ұсынылатын реттеліп көрсетіліетін қызметтердің жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептілік тізбесіне сәйкес пайда мен шығындар туралы есеп;
3) инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшерлері туралы ақпарат;
4) инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысаналы көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат;
5) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштерден ауытқу себептерін түсіндіру;
6) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалғанын растайтын материалдар (шарттардың, атқарылған жұмыстар актілерінің, шот-фактуралардың көшірмелері, жүкқұжаттардың, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизациясын көрсете отырып, негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі);
7) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу қорытындылары бойынша қорытынды.
338. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы субъектінің есебі уәкілетті орган интернет-ресурсында есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей орналастырылады.
339. Субъектінің бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есебін қарауды уәкілетті орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган ол түскен күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімде жүргізеді.
Егер бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті орган мерзімді белгілей отырып, бірақ кемінде бес жұмыс күнінен асырмай оны жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке талдау жүргізу мерзімі, бұл туралы субъектіні хабардар ете отырып, қажетті ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.

Параграф 4. Рассмотрение отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы и проведение его анализа
336. В период действия тарифа субъект ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет одновременно в уполномоченный орган и (или) местный исполнительный орган в электронной форме отчет об исполнении утвержденной инвестиционной программы с приложением обосновывающих материалов согласно пункту 337 настоящих Правил и по формам приложения 1 к настоящим Правилам.
337. К отчету об исполнении утвержденной инвестиционной программы прилагаются:
1) информация о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг;
2) отчет о прибылях и убытках субъекта по форме, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы;
4) информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе в соответствии с перечнем целевых показателей согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) разъяснения причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
6) материалы, подтверждающие фактическое исполнение мероприятий инвестиционной программы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации);
7) заключение по итогам проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы.
338. Отчет субъекта об исполнении утвержденной инвестиционной программы размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в срок не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом.
339. Рассмотрение отчета субъекта об исполнении утвержденной инвестиционной программы проводится уполномоченным органом, и (или) местным исполнительным органом в срок не более девяноста календарных дней со дня его поступления.
В случае, если при рассмотрении отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок проведения анализа отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.

340. Уәкілетті орган бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті субъект ұсынған қоса берілген негіздеуші құжаттармен және есептермен бірге талдау жүргізу жолымен қарайды.
341. Субъекті ұсынған бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке талдау жүргізу субъектінің инвестициялық бағдарламаны іске асыруының тиімділігін бағалауды көздейді.
342. Инвестициялық бағдарламаны іске асырудың тиімділігін бағалауды субъекті есепті кезеңде іс-шараларды іске асырудың нақты көрсеткіштерді бекітілген инвестициялық бағдарламада қабылданған іс-шаралардың нысаналы көрсеткіштерімен салыстыру арқылы жүргізеді.
343. Субъектінің инвестициялық бағдарламасының орындалуы туралы есепті қарау қорытындылары бойынша ол келіп түскен күннен бастап күнтізбелік қырық бес күннен кешіктірмей:
- уәкілетті органның салалық құрылымдық бөлімшесі, егер табиғи монополиялар субъектісі мемлекеттік тіркелімнің республикалық бөлімінде тұрған жағдайда, инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындауды қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы өзінің қорытындысын уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшесіне жібереді;
- егер табиғи монополиялар субъектісі мемлекеттік тіркелімнің жергілікті бөлімінде тұрған жағдайда, жергілікті атқарушы орган уәкілетті органға инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындауды қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы өз қорытындысын жібереді.
344. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау нәтижелері туралы қорытындыны қалыптастырады, оның негізінде Заңның 33-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда уақытша өтемдік тарифті енгізу туралы шешім қабылдайды.
345. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге және өзгертуге арналған өтінімге қоса берілетін, сондай-ақ бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерге қоса берілетін есептердің, құжаттардың, ақпараттың және басқа да материалдардың толықтығы, негізділігі және дұрыстығы үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес табиғи монополия субъектісі жауапты болады.
7-тарау. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
346. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты негізінде, оның ішінде концессия шарты бойынша өз қызметін жүзеге асыратын субъектілердің тарифін айқындау тәртібін айқындайды.

340. Уполномоченный орган рассматривает отчет об исполнении утвержденной инвестиционной программы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленными субъектом, путем проведения анализа.
341. Проведение анализа представленного субъектом отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы предусматривает оценку эффективности реализации инвестиционной программы субъектом.
342. Оценка эффективности реализации инвестиционной программы субъектом проводится путем сопоставления фактических показателей реализации мероприятий за отчетный период, с целевыми показателями мероприятий, принятыми в утвержденной инвестиционной программе.
343. По итогам рассмотрения отчета об исполнении инвестиционной программы субъекта не позднее сорока пяти календарных дней со дня его поступления:
- отраслевое структурное подразделение уполномоченного органа направляет ответственному структурному подразделению уполномоченного органа свое заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия исполнения мероприятий инвестиционной программы в случае если субъект естественных монополий состоит в республиканском разделе Государственного регистра;
- местный исполнительный орган направляет уполномоченному органу свое заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия исполнения мероприятий инвестиционной программы в случае если субъект естественных монополий состоит в местном разделе Государственного регистра.
344. Уполномоченный орган формирует заключение о результатах рассмотрения отчета об исполнении инвестиционной программы по форме 13 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании которого в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 33 Закона принимает решение о введении временного компенсирующего тарифа.
345. Ответственность за полноту, обоснованность и достоверность расчетов, документов, информации и других материалов, прилагаемых к заявке на утверждение и изменение инвестиционной программы, а также прилагаемых к отчетам об исполнении утвержденной инвестиционной программы, несет субъект естественной монополии в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 7. Правила определения тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии
Параграф 1. Общие положения
346. Определение тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, определяют порядок определения тарифа субъектов, осуществляющих свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии.

2-параграф. Тарифтерді қалыптастыру
347. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессиялық жобаның жобасын қарау кезінде мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің салынған инвестицияларын қайтаруды қамтамасыз етуді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының жобасының техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес салынған инвестицияларға кірістілік деңгейін ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажетті шығындардың құнынан төмен емес тарифі есептеледі, егер мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында немесе концессия шартында өзгеше көзделмесе.
348. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін тарифтер субъектінің тиімді жұмыс істеуі үшін пайда алу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, инвестицияланған қаражаттың қайтарылуын ескепке алмай қалыптастырылады.
349. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің бірлігіне арналған тарифтер мынадай кезеңдер бойынша қалыптасады:
1) жылдық ақшалай түсім есебі, ол:
осы Қағидалардың 351-тармағына сәйкес тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін шығындардың жылдық сомасын айқындауды;
осы Қағидалардың 352 және 353-тармақтарына сәйкес инвестицияланған капиталдың бастапқы және қалдық сомасының мөлшерін айқындау мен алдағы кезеңге инвестицияланған капиталды қайтарудың жылдық сомасының есебін;
осы Қағидалардың 354-тармағына сәйкес инвестицияланған меншікті қаражаттарға арналған пайданың жылдық сомасының есебін қамтиды;
2) осы Қағидалардың 357-тармағына сәйкес алдағы кезеңге реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша жылдық көлемін айқындау;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша жылдық түсімді негізделген бөлу жолымен тарифтердің құндық негізін айқындау.
350. Тарифтерді қалыптастыру реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес субъект әзірлейтін субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесі негізінде жүзеге асырылады.
351. Тарифті қалыптастыру кезінде тиісті негіздеуші материалдармен расталған мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің мүліктік кешеніне кіретін әлеуметтік саланың объектілерін қаржыландыруға байланысты шығыстар ескеріледі.
352. Шығындарды қалыптастыру осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу Қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 2. Формирования тарифов
347. При рассмотрении проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, тариф рассчитывается не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемой услуги, с учетом обеспечения возврата вложенных инвестиций государственного и частного партнера и уровня доходности на вложенные инвестиции в соответствии с технико-экономическим обоснованием проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, если иное не предусмотрено договором государственно-частного партнерства или договором концессии.
348. После окончания срока действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, тарифы формируются без учета возврата инвестированного капитала, с обеспечением возможности получения прибыли для эффективного функционирования субъекта.
349. Тарифы на единицу регулируемых услуг формируются по следующим этапам:
1) расчет годовой выручки, включающий в себя:
определение годовой суммы затрат, включаемых в затратную часть тарифа в соответствии с пунктом 351 настоящих Правил;
определение размера первоначальной и остаточной суммы инвестированного капитала и расчет годовой суммы возврата инвестированного капитала на предстоящий период в соответствии с пунктами 352 и 353 настоящих Правил;
расчет годовой суммы прибыли на инвестированные собственные средства в соответствии с пунктом 354 настоящих Правил;
2) определение годового объема по видам регулируемых услуг на предстоящий период в соответствии с пунктом 357 настоящих Правил;
3) определение стоимостной основы тарифов путем обоснованного распределения годовой выручки по видам предоставляемых регулируемых услуг.
350. Формирование тарифов осуществляется на основании методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов, разрабатываемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам согласно настоящим Правилам.
351. При формировании тарифа учитываются расходы, связанные с финансированием объектов социальной сферы, входящей в имущественный комплекс объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии, подтвержденные соответствующими обосновывающими материалами.
352. Формирование затрат осуществляется в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.

353. Инвестицияланған капиталдың жалпы мөлшері меншікті және инвестицияланған қарыз капиталы сомасы ретінде айқындалады.
Инвестицияланған капиталдың бастапқы сомасының болжамды шекті мөлшері және оны тартудың алдын ала шарттары (қарыз капиталының құрылымы, сыйақы мөлшерлемесі және меншікті қаражаттың пайда мөлшерлемесі, мақсатты пайдаланылуы, игеру кестесі, қайтару шарттары) субъектінің растайтын құжаттарының негізінде (субъектінің қаржылық есептілігі, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны қаржыландыру туралы меморандумдар, банк шоттарынан үзінді көшірмелер) айқындалады.
Инвестицияланған капиталды тартқаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына жасалған қарыз шарттарына сәйкес инвестицияланған капиталды (қарыз капиталының құрылымы, сыйақы мөлшерлемесі және меншікті қаражаттың пайда мөлшерлемесі, мақсатты пайдалану, игеру кестесі, қайтару шарттары) тарту сомасы мен шарттары көзделетін қосымша келісім жасасу арқылы тиісті өзгерістер енгізіледі.
354. Инвестицияланған капиталды мақсатсыз пайдалануға жол берілмейді.
Тариф құрамындағы инвестицияланған капиталды (меншікті және қарыз) қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және тиісті құжаттармен расталған субъектінің инвестициялық бағдарламасында көзделген нысаналы мақсат бойынша пайдаланылған капиталға ғана жүргізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану кезеңінде Субьектінің меншікті қаражатын қайта инвестициялау сомасы мен мерзімдері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және Субьектінің инвестициялық бағдарламасында айқындалады және мақсатты пайдаланудың тиісті құжаттармен расталуға тиіс.
Тарифте ескерілетін қарыз капиталын қайтарудың жылдық сомасы қарыз шартында белгіленетін қарыз капиталын қайтару (өтеу) кестесінің негізінде айқындалады. Қарыз капиталын қайтару сомасын есептеу кезінде инвестициялық бағдарламаға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының талаптарына сәйкес қайта инвестициялау (негізгі құралдарды жаңарту және жөндеу) үшін алдағы кезеңде Субьект пайдаланбайтын амортизациялық қордың бос ақша қаражаты ескеріледі.
Субъектінің тарифте ескерілетін инвестицияланған меншікті қаражатын қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалана бастаған сәттен бастап мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты қолданысының барлық мерзімі бойы жыл сайын тең төлемдермен жүргізіледі. Субьектінің меншікті қаражатын қайта инвестициялау кезінде меншікті қаражатты қайтару меншікті қаражаттың қайта инвестицияланған сомасы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган жыл сайын реттеу кезеңі ішінде пайдалануға берілген объектілер туралы нақты деректерді, бекітілген пайдалануға беру жоспарын түзетуді және қайтарылмаған инвестицияланған капиталдың қалдығын ескере отырып, реттеу кезеңінің кезекті есепті жылына белгіленетін инвестицияланған капиталды қайтару шамасына түзету жүргізеді.

353. Общий размер инвестированного капитала определяется как сумма собственного и заемного инвестированного капитала.
Прогнозный предельный размер и предварительные условия привлечения (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения, условия возврата) первоначальной суммы инвестированного капитала определяются на основании подтверждающих документов субъекта (финансовой отчетности субъекта, меморандумов о финансировании проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, выписки со счетов банков).
После привлечения инвестированного капитала в договор государственно-частного партнерства, в том числе в договор концессии вносятся соответствующие изменения путем заключения дополнительного соглашения, в котором предусматриваются сумма и условия привлечения инвестированного капитала (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения и условия возврата) в соответствии с заключенными договорами займа.
354. Не допускается нецелевое использование инвестированного капитала.
Возврат инвестированного капитала (собственного и заемного) в составе тарифа производится только на капитал, использованный по целевому назначению, предусмотренному в договоре государственно-частного партнерства, в том числе в договоре концессии и инвестиционной программе субъекта и подтвержденному соответствующими документами.
Сумма и сроки реинвестирования собственных средств субъекта в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии определяются договором государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии и инвестиционной программой субъекта, и подлежат подтверждению соответствующими документами целевого использования.
Годовая сумма возврата заемного капитала, учитываемая в тарифе, определяется на основании графика возврата (погашения) заемного капитала, устанавливаемого договором займа. При расчете суммы возврата заемного капитала учитываются свободные денежные средства амортизационного фонда, не используемые субъектом в предстоящем периоде для реинвестирования (обновления и ремонта основных средств) согласно инвестиционной программе и условиям договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
Возврат инвестированных собственных средств субъекта, учитываемых в тарифе, производится равномерными ежегодными платежами на протяжении всего срока действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии со дня начала эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии. При реинвестировании собственных средств субъектом возврат собственных средств осуществляется с учетом реинвестированной суммы собственных средств.
Ежегодно в течение периода регулирования уполномоченным органом производится корректировка величины возврата инвестированного капитала, устанавливаемого на очередной расчетный год периода регулирования, с учетом фактических данных о введенных в эксплуатацию объектах, корректировки утвержденного плана вводов и остатков не возвращенного инвестированного капитала.

355. Субъектінің тарифте ескерілетін инвестицияланған және (немесе) қайта инвестицияланған меншікті қаражатына арналған пайданың жылдық сомасы пайда мөлшерлемесінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына, оның ішінде концессия жобасына салынған субъектінің меншікті қаражатының қалдық сомасына көбейтіндісі ретінде есептеледі.
Инвестицияланған меншікті капиталға пайда мөлшерлемесі қарыз қаражатына арналған сыйақы құнынан немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына қол қою сәтіне белгіленген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері ақша қаражатын (депозиттер) тарту мөлшерлемесінен кем емес шама болып табылады.
Субъектінің инвестицияланған және қайта инвестицияланған меншікті қаражаты толық қайтарылғаннан кейін пайданың жылдық сомасы тарифте ескеріледі.
356. Инвестициялық бағдарламаны іске асыруға субъектінің меншікті қаражаты жіберілген жағдайда, инвестициялық жобаны іске асыру үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы көрсеткіштері диапазонының орташа мәні (инфляция) ескеріле отырып есептеледі.
357. Субъектілерге мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамада және концессиялық заңнамада көзделген мемлекеттік бюджет қаражатынан шығындарды өтеуге және кіріс алуға бөлінетін көздер тарифтің шығын және кіріс бөліктерінде ескерілмеген шығыстарды жабуға және кірістерді қамтамасыз етуге бағытталған төлемдерді қоспағанда, тарифті азайтуда ескеріледі.
Шығындарды өтеу және кірістер алу көздерінің төлемақы мөлшері мен қағидалары мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында көзделеді және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
358. Тарифтің шығын бөлігінде ескерілмеген шығыстарға бағытталған субсидияларды қоспағанда, субъектілерге мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидиялар тарифтің шығын бөлігін азайтуда ескеріледі.
359. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін айқындау ұсынылатын қызметтердің түрлері бойынша нақты және болжамды деректердің негізінде заттай өлшемде жүзеге асырылады.
360. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тариф осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес есептеледі.
3-параграф. Тарифтерді айқындау
361. Тарифтерді айқындауды уәкілетті орган уәкілетті органның бастамасы бойынша жүргізеді.
362. Жаңадан құрылған субъект не реттеліп көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін көрсететін субъект уәкілетті органның оны субъектілердің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға тарифті оңайлатылған тәртіппен бекітуге арналған өтінімді осы Қағидаларға сәйкес ұсынады.

355. Годовая сумма прибыли на инвестированные и (или) реинвестированные собственные средства субъекта, учитываемая в тарифе, рассчитывается как произведение ставки прибыли на остаточную сумму собственных средств субъекта, вложенных в проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект.
Ставка прибыли на инвестированный собственный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства или ставки привлечения денежных средств (депозитов) банками второго уровня Республики Казахстан, определенной на момент подписания договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
После полного возврата инвестированных и реинвестированных собственных средств субъекта годовая сумма прибыли учитывается в тарифе.
356. В случае направления на реализацию инвестиционной программы собственных средств субъекта, расходы на выплату вознаграждений для реализации инвестиционного проекта рассчитываются с учетом среднего значения диапазона показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
357. Выделяемые субъектам из средств государственного бюджета источники возмещения затрат и получения доходов, предусмотренные законодательством в области государственно-частного партнерства и концессионным законодательством, учитываются в уменьшении тарифа, за исключением выплат, направленных на покрытие расходов и обеспечение доходов, не учтенных в затратной и доходной части тарифа.
Размер и порядок выплат источников возмещения затрат и получения доходов из средств государственного бюджета предусматриваются в договоре государственно-частного партнерства, в том числе договоре концессии и осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
358. Выделяемые субъектам субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшении затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
359. Определение объема регулируемых услуг осуществляется в натуральном измерении на базе фактических и прогнозных данных по видам предоставляемых услуг.
360. Тариф на регулируемые услуги субъекта рассчитывается в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам.
Параграф 3. Определение тарифов
361. Определение тарифов производится уполномоченным органом по инициативе субъекта или по инициативе уполномоченного органа.
362. Вновь созданный субъект либо субъект, оказывающий новые виды регулируемых услуг, в течение десяти календарных дней со дня получения уведомления уполномоченного органа о включении его в Государственный регистр субъектов представляет в уполномоченный орган заявку на утверждение тарифа в упрощенном порядке согласно настоящим Правилам.

363. Субъектілер үшін тарифті бекітуге арналған өтінімге оңайлатылған тәртiппен осы Қағидаларға 271-тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ:
1) бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының көшірмесі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтерден алынған таза кірістің (пайданың) пайдалануы туралы ақпарат;
3) өткен кезеңдердегі инвестицияланған капиталды (қарыз және меншік) қайтару туралы мәліметтер;
4) қарыз қаражатын және қарыз қаражаты бойынша сыйақыларды төлеу кестесі;
5) энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
364. Субъект тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік тоқсан күннен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органға электрондық нысанда тарифті айқындау үшін өтініш береді.
365. Өтінішке осы Қағидалардың 359-тармағында көзделген құжаттар қоса беріледі, сондай-ақ:
1) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының көшірмесі;
2) өткен кезеңдердегі инвестицияланған капиталды (қарыз және меншік) қайтару туралы мәліметтер;
3) энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары қоса беріледі.
366. Уәкілетті органның бастамасы бойынша тарифті айқындаған жағдайда субъект тиісті талапты алған күннен бастап бір ай мерзімде субъект экономикалық негізделген есептерді және ақпаратты субъектінің бастамасы бойынша тарифті айқындауға арналған өтінімді ұсыну кезіндегідей көлемде ұсынады.
367. Өтінішке қоса берілетін есептер мен негіздеуші материалдар мынадай талаптарға сәйкес жасалады:
1) Қоса беріліп отырған материалдарға субъектінің басшысы не оны алмастыратын тұлға не субъект басшысының орынбасары қол қояды. Бұл талап өтінімді электрондық нысанда ұсынуға қолданылмайды.
2) негiздеушi материалдар ретiнде өтiнiм берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі және өткен күнтiзбелiк жыл iшiндегi шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі өтінім қарауға қабылданғаннан кейін уәкілетті органның талабы бойынша өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі шығындар туралы нақты деректерді уәкілетті органға күнтізбелік он бес күн ішінде ұсынады;
4) тарифтерге көлемдердің маусымдық ауытқуының әсерін болдырмау мақсатында бір жылға есептелген деректер негізге алынады;

363. К заявке на утверждение тарифа для субъектов в упрощенном порядке прилагаются документы, указанные в пункте 271 настоящих Правил, а также:
1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии;
2) информация об использовании чистого дохода (прибыли) от регулируемых услуг в соответствии с договором государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии;
3) сведения о возврате инвестированного капитала (заемного и собственного) за предыдущие периоды;
4) график возврата заемных средств и выплат вознаграждений по заемным средствам;
5) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита.
364. Субъект в срок не позднее, чем за девяносто календарных дней до введения в действие тарифа представляет заявление на определение тарифа в уполномоченный орган в электронной форме.
365. К заявлению прилагаются документы, предусмотренные пунктом 359 настоящих Правил, а также:
1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии;
2) сведения о возврате инвестированного капитала (заемного и собственного) за предыдущие периоды;
3) план мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанный по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита.
366. В случае определения тарифа по инициативе уполномоченного органа, субъект в месячный срок со дня получения субъектом соответствующего требования представляет экономически обоснованные расчеты и информацию в объеме, что и при подаче заявки для определения тарифа по инициативе субъекта.
367. Прилагаемые к заявлению расчеты и обосновывающие материалы составляются в соответствии со следующими требованиями:
1) прилагаемые материалы подписываются руководителем субъекта либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя субъекта. Данное требование не распространяется на представление заявки в электронной форме.
2) в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
3) субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии в течение пятнадцати календарных дней после принятия заявки к рассмотрению по требованию уполномоченного органа представляет в уполномоченный орган уточненные фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;
4) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы, в обоснование принимаются данные в расчете на год;

5) тарифтердің жобаларын есептеу кезінде базаға өтінім берер алдындағы төрт тоқсан ішіндегі немесе өткен күнтізбелік жыл ішіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемдері алынады;
6) реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң көлемдерi төмендеген кезде төмендетудi негiздеушi және растаушы материалдар ұсынылады;
7) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі жүзеге асыратын қызметтердiң әрбiр түрiне жеке дайындалады.
368. Уәкілетті орган өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және субъектіні өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе өтінішті қарауға қабылдаудан бас тартқаны туралы бас тарту себептерін келтіре отырып, жазбаша түрде хабардар етеді.
369. Уәкілетті орган субъектінің өтiнішiн қарауға қабылдаудан бас тартуын жазбаша негiздейді.
370. Өтінішті қарауға қабылдаудан бас тартуға негіздемелер мыналар болып табылады:
1) өтінімді ұсыну мерзімін бұзу;
2) осы Қағидалардың 362 және 364-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 367-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) анық емес ақпаратты қамтитын құжаттарды ұсыну;
5) субъектінің инвестициялық тарифті бекітуге өтінім беру жағдайларын қоспағанда, конкурсты (тендерді) өткізу туралы талаптарды, сондай-ақ табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өзге тәсілдермен сатып алу туралы талаптарды бұзу.
371. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты өтінім беруші "коммерциялық құпия" деген белгімен ұсынады және жеке мұқабада жібереді және ол қолдаухат қаралатын ақпараттар (құжаттар) топтамасына енгізіледі.
Ақпарат құрамындағы коммерциялық құпия оны уәкілетті органға ұсынудан бас тартуға негіз бола алмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты уәкілетті органға ұсыну кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің толық тізбесін көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтер тізбесін бекіту туралы актісінің көшірмесін қоса береді.
372. Уәкілетті орган өтінішті ол ұсынылған күннен бастап тоқсан жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, өтінім оңайлатылған қағидалармен қаралған жағдайда – Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес экономикалық негізделген есептеулер ұсынылған жағдайда өтінім берілген сәттен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде қарайды.
373. Уәкілетті органға өтінішті субъект ұсынған негіздеуші құжаттарды талдау және есептер жолымен қарайды.

5) при расчете проектов тарифов, за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
6) при снижении объемов регулируемых услуг представляются материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение;
7) подготовленные по отдельности на каждый вид деятельности, осуществляемой субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии.
368. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заявления проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде уведомляет субъекта о принятии заявления к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.
369. Уполномоченный орган письменно обосновывает отказ в принятии к рассмотрению заявления субъекта.
370. Основаниями отказа в принятии заявления к рассмотрению являются:
1) нарушение сроков представления заявки;
2) непредставление документов, указанных в пунктах 362 и 364 настоящих Правил;
3) несоответствие представленных документов требованиям пункта 367 настоящих Правил;
4) предоставление документов, содержащих недостоверную информацию;
5) нарушение требований о проведении конкурса (тендера), а также требований о приобретении товаров, работ и услуг иными способами, установленных законодательством о естественных монополиях, за исключением случаев обращения субъекта с заявкой на утверждение инвестиционного тарифа.
371. Информация, составляющая коммерческую тайну, представляется заявителем с пометкой "коммерческая тайна" и направляется в отдельной обложке и включается в пакет информации (документов) для рассмотрения ходатайства.
Коммерческая тайна в составе информации не служит основанием отказа в ее предоставлении уполномоченному органу, при этом заинтересованные лица при представлении информации в уполномоченный орган указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
372. Заявление рассматривается уполномоченным органом в срок не более девяноста рабочих дней со дня ее представления, в случае рассмотрения заявки в упрощенном порядке – не более тридцати календарных дней со дня подачи заявки при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и настоящими Правилами.
373. Уполномоченный орган рассматривает заявление путем анализа представленных субъектом с заявлением обосновывающих документов и расчетов.

374. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес субъектіден қосымша ақпарат сұратады.
Субъект талап етілетін ақпаратты уәкілетті орган белгілеген мерзімде немесе оны толық көлемде ұсынбаған жағдайда уәкілетті органның тарифтерді қалыптастыру кезінде мәлімделген шығындарды ескермейді.
375. Жария тыңдаулар уәкілетті органның тарифті айқындауы кезінде тариф айқындалғанға дейін отыз күнтізбелік күннен кешіктірілмей өткізіледі.
376. Уәкілетті орган өтінішті қарау нәтижелері бойынша оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, тарифті бекіту туралы шешім қабылдайды.
377. Тарифтердi қолдану мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессионердің бекітілген инвестициялық бағдарламаны және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын, оның ішінде концессия шартын iске асыруға көзделген кезеңінен аспайтын кезеңге белгiленедi.
378. Уәкілетті органның тарифтерді бекіту туралы шешімі уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді және субъектіге олар қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірмей жолданады.
379. Субъект тарифтердi қолданысқа енгiзу туралы ақпаратты өзiнiң қызметiн жүзеге асыратын әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында осы ақпаратты орналастыру арқылы оларды қолданысқа енгiзгенге дейiн күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткiзедi.
380. Субъект уәкiлеттi органға күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тарифтердi қолданысқа енгiзу туралы тұтынушыларды хабардар ету фактiсі туралы ақпарат ұсынады.
8-тарау. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
381. Осы тарау субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту тәртібі мен шарттарын айқындайды.
382. Уақытша төмендету коэффициенті мемлекет, субъект және тұтынушы үшін осы шараның экономикалық тиімділігі мен орындылығын есептеу негізінде белгіленеді.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің экономикалық тиімділігі субъект пен тұтынушы ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің және (немесе) алатын кірістер көлемінің ұлғаюымен және (немесе) халықтың жұмыспен қамтылуының және (немесе) мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдердің өсуімен айқындалады.
383. Уақытша төмендету коэффициентін қолдану кезінде субъект алатын кіріс реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға қажетті шығындарды жабуды қамтамасыз етеді.
384. Уақытша төмендету коэффициенті бір күнтізбелік жылдан аспайтын белгілі бір кезеңге бекітіледі және бекітілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.

374. Уполномоченный орган запрашивает дополнительную информацию у субъекта в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
В случае непредставления субъектом требуемой информации в сроки, установленные уполномоченным органом, или представления их не в полном объеме, уполномоченный орган не учитывает заявленные затраты при формировании тарифов.
375. Публичные слушания проводятся уполномоченным органом при определении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до определения тарифа.
376. Уполномоченный орган по результатам рассмотрения заявления принимает решение об определении тарифа с указанием срока его действия.
377. Срок действия тарифа устанавливается на период, не превышающий срок реализации субъектом государственно-частного партнерства, в том числе концессионером, утвержденной инвестиционной программы и договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
378. Решение уполномоченного органа об определении тарифов оформляется приказом уполномоченного органа и направляется субъекту не позднее тридцати пяти календарных дней до введения их в действие.
379. Субъект доводит до сведения потребителя информацию о введении в действие тарифов не позднее чем за тридцать календарных дней до введения их в действие путем размещения данной информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект осуществляет свою деятельность.
380. Субъект в срок не позднее пяти календарных дней представляет в уполномоченный орган информацию о факте уведомления потребителей о введении тарифов в действие.
Глава 8. Правила утверждения временного понижающего коэффициента
Параграф 1. Общие положения
381. Настоящая глава определяет порядок и условия утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам на регулируемые услуги субъектов.
382. Временный понижающий коэффициент устанавливается на основе расчета экономической эффективности и целесообразности этой меры для государства, субъекта и потребителя.
Экономическая эффективность утверждения временного понижающего коэффициента определяется увеличением объема предоставляемых регулируемых услуг и (или) получаемых доходов субъектом и потребителя и (или) ростом занятости населения и (или) поступлений в государственный бюджет.
383. Доход, получаемый субъектом при применении временного понижающего коэффициента, обеспечивает покрытие затрат, необходимых для предоставления регулируемой услуги.
384. Временный понижающий коэффициент утверждается на определенный период, но не более чем на один календарный год и вводится в действие с первого числа месяца, следующего за месяцем его утверждения.

385. Уақытша төмендету коэффициенті бекіту тұтынушы ағымдағы міндеттемелерін жүз процент төлеген кезде, реттеліп көрсетілетін қызметтерге төлем бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешегі болмаған жағдайда немесе кредиторлық берешекті өтеу кестесіне сәйкес өтеген жағдайда жүргізіледі.
2-параграф. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
386. Уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінімді тұтынушы немесе субъект (бұдан әрі – өтініш беруші) береді.
387. Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы мынадай өлшемшарттардың біріне сәйкес келген кезде айқындалады:
1) егер өтінімде көрсетілген жоспарланатын жылдық көлем асып кеткен жағдайда, өткен жылдың тиісті кезеңіне қатысты реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтыну көлемінің ұлғаюы:
- қолданыстағы тарифтік сметада және (немесе) субъект тарифінде көзделген осы тұтынушының реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтыну көлемі;
- өткен жылдың ұқсас кезеңінде осы тұтынушының реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынудың нақты көлемі;
388. Уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін өтініш беруші осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес тарифке уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін өтініш беруші ұсынатын негіздеуші құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім береді.
Өтінішке қоса берілетін негіздейтін құжаттар мынадай рәсімдерді сақтай отырып ұсынылады:
1) әрбір параққа бірінші басшы, ал қаржы құжаттарына бас бухгалтер де қол қояды. Бірінші басшы мен бас бухгалтер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ұсынылатын ақпараттың анықтығына жауапты болады;
2) алдыңғы кезеңге қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелері бойынша нақты деректер, сондай-ақ бекіту кезеңіне сұратылатын кезеңге уақытша төмендеті коэффицентін қолданудан күтілетін нәтижелер ұсынылады.
389. Осы Қағидаларға сәйкес талап етілетін негіздеуші құжаттарды ұсынбау немесе толық көлемде ұсынбау, ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 388-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі өтінімді қарауға қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
390. Уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтініш берушіні өтінімді қарауға қабылдау не қабылдаудан бас тарту туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
Өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартылған жағдайда, өтініш беруші уәкілетті органға кемінде бір айдан кейін өтініммен жүгінеді.

385. Утверждение временного понижающего коэффициента производится при условии стопроцентной оплаты потребителем текущих обязательств, отсутствия просроченной кредиторской задолженности по оплате за регулируемые услуги или при условии погашения кредиторской задолженности в соответствии с графиком погашения.
Параграф 2. Утверждение временного понижающего коэффициента
Раздел 1. Утверждение временного понижающего коэффициента
386. Заявка на утверждение временного понижающего коэффициента подается потребителем или субъектом (далее – заявитель).
387. Целесообразность утверждения временного понижающего коэффициента на регулируемые услуги субъекта определяется при соответствии одному из следующих критериев:
1) увеличение объемов потребления регулируемых услуг по отношению к соответствующему периоду предыдущего года, при условии, если планируемый годовой объем, указанный в заявке, превышает:
- объем потребления регулируемых услуг данного потребителя, предусмотренный в действующей тарифной смете и (или) тарифе субъекта;
- фактический объем потребления регулируемых услуг данного потребителя за аналогичный период предыдущего года;
388. Для утверждения временного понижающего коэффициента заявитель представляет в уполномоченный орган заявку на утверждение временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемую услугу по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением обосновывающих документов, предоставляемые заявителем для утверждения временного понижающего коэффициента к тарифу согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Прилагаемые к заявке обосновывающие документы представляются с соблюдением следующих процедур:
1) каждый лист подписывается первым руководителем, а финансовые документы и главным бухгалтером. Первый руководитель и главный бухгалтер несут ответственность за достоверность представляемой информации в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) представляются фактические данные по результатам финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период, а также ожидаемые результаты от применения временного понижающего коэффициента на запрашиваемый период их утверждения.
389. Непредставление или представление не в полном объеме обосновывающих документов, требуемых в соответствии с настоящими Правилами, несоответствия представленных документов требованиям пункта 388 настоящих Правил, является основанием для отказа в принятии заявки к рассмотрению.
390. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней со дня поступления заявки на утверждение временного понижающего коэффициента в письменной форме уведомляет заявителя о принятии либо отказе в принятии заявки к рассмотрению.
В случае отказа в принятии заявки к рассмотрению заявитель обращается с заявкой в уполномоченный орган не ранее, чем через месяц.

391. Уәкілетті органның өтінімді қарауға қабылданғаны туралы хабарламасын алғаннан кейін, өтініш беруші бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы өтінімді уәкілетті органның хабарламасын қоса бере отырып, салалық мемлекеттік органға қарау үшін жібереді.
Егер тұтынушы өтініш беруші болып табылса, уақытша төмендету коэффициентін бекіту қажеттігі туралы өтінім субъектіге, салалық мемлекеттік органға және уәкілетті органға бір мерзімде ұсынылады.
392. Қажет болған жағдайда, уәкілетті орган салалық мемлекеттік органнан, субъектіден, тұтынушыдан қосымша ақпаратты сұратады.
Бұл ретте, өтінімді қарау мерзімі сұратылған ақпаратты алғанға дейін, тоқтатыла тұрады.
393. Салалық мемлекеттік орган, субъект өтініш берушіден өтінімді алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды ұсынады, онда уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылатын деңгейін бекітудің орындылығының негіздемесі не оны бекітудің орынсыздығы көрсетіледі.
Салалық мемлекеттік орган, субъект тұтынушы өтініміне сүйене отырып, уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытындыға мыналарды:
- өтінімге сәйкес кезеңдер бөлінісінде тұтынылатын көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлемдерін;
- уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылатын деңгейінің есеп-негіздемесін;
- түсіндірме жазбаны қоса береді.
394. Уәкілетті орган өтініш берушінің бастамасы бойынша не салалық мемлекеттік органның өтінішхаты бойынша қосымша ақпаратын алған кезде, өтінімді қарау мерзімі бес жұмыс күніне ұзартылады.
395. Уәкілетті орган өтініш беруші ұсынған құжаттарға және салалық мемлекеттік орган, субъект ұсынған қорытындыларға өтінім келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тексеріс жүргізеді.
Уақытша төмендету коэффициентін деңгейін есептеу осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес жүргізіледі.
396. Жүргізілген сараптаманың нәтижелері бойынша уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешім қабылдайды не оны бекітуден бас тартады.
397. Салалық мемлекеттік органнан, субъектіден уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы туралы қорытындылар алынған жағдайда, уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы шешімді уәкілетті орган тұтынушының өтінім кезеңіне байланысты айлар, не тоқсан, не жартыжылдық бөлінісінде көрсетілетін қызметтің көлемін көрсете отырып, не тұтастай алғанда жыл бойынша бұйрық түрінде қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі тұтынушыға, субъектіге, құзыретті органға және салалық мемлекеттік органға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.

391. После получения уведомления уполномоченного органа о принятии заявки к рассмотрению, заявитель в срок не позднее пяти рабочих дней направляет данную заявку для рассмотрения в отраслевой государственный орган с приложением уведомления уполномоченного органа.
В случае, если заявителем является потребитель, заявка о необходимости утверждения временного понижающего коэффициента представляется одновременно субъекту, отраслевому государственному органу и уполномоченный орган.
392. При необходимости, уполномоченный орган запрашивает дополнительную информацию у отраслевого государственного органа, субъекта, потребителя.
При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается до получения запрашиваемой информации.
393. Отраслевой государственный орган, субъект не позднее десяти рабочих дней со дня получения заявки от заявителя представляют в уполномоченный орган заключение о целесообразности или нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, в котором отражается обоснование целесообразности утверждения предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента либо обоснование нецелесообразности его утверждения. В случае целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента указывается уровень, который целесообразно утвердить.
Отраслевой государственный орган, субъект, исходя из заявки потребителя, к заключению о целесообразности или нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента прилагают следующее:
- плановые объемы потребляемых услуг, в разрезе периодов в соответствии с заявкой;
- расчет-обоснование предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента;
- пояснительную записку.
394. При получении уполномоченным органом дополнительной информации, представленной по инициативе заявителя либо по ходатайству отраслевого государственного органа, срок рассмотрения заявки продлевается на пять рабочих дней.
395. Уполномоченный орган проводит проверку документов, представленных заявителем и заключений, представленных отраслевым органом, субъектом в срок не более тридцати рабочих дней со дня поступления заявки.
Расчет уровня временного понижающего коэффициента производится согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
396. По результатам проведенной проверки, уполномоченный орган принимает решение об утверждении временного понижающего коэффициента либо отказывает в его утверждении.
397. В случае получения заключений о целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента от отраслевого государственного органа, субъекта решение об утверждении временного понижающего коэффициента принимается уполномоченным органом в виде приказа, с указанием объема предоставляемой услуги в разрезе месяцев, либо квартала, либо полугодия, либо в целом по году, в зависимости от периода заявки потребителя.
Копия приказа об утверждении временного понижающего коэффициента направляется потребителю, субъекту, отраслевому государственному органу не позднее пяти рабочих дней со дня его подписания.

398. Уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициентін бекітуден мынадай:
1) салалық мемлекеттік органнан, субъектіден уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орынсыздығы туралы бір немесе бірнеше қорытынды алу;
2) салалық мемлекеттік органның, субъектінің уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытындыны, сондай-ақ сұратылған қосымша ақпаратты белгіленген мерзімде ұсынбауы;
3) егер субъекті реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті бекіту кезінде уақытша төмендету коэффициентін алуға ниетті және осы Қағидалардың 387-тармағында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келетін тұтынушы реттеліп көрсетілетін қызметті тұтыну көлемін негізсіз төмендеткені анықталса;
4) өтініш берушінің талап етілетін ақпаратты осы Қағидалардың 392-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбауы немесе оны толық көлемде ұсынбауы жағдайларында бас тартады.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітуден бас тартқан кезде уәкілетті орган тиісті дәлелді қорытынды шығарады, ол қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тұтынушыға, субъектіге, құзыретті органға және салалық мемлекеттік органға жіберіледі.
399. Уәкілетті орган қажет болған жағдайда салалық мемлекеттік органның, субъект өкілдерінің, реттеліп көрсетілетін қызметті тұтынушылар мен тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен кеңес өткізеді.
400. Субъект пен тұтынушы арасында жасалған шартқа (бұдан әрі – Шарт) өзгеріс және (немесе) толықтырудың негізінде уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның орынбасарының бұйрығымен бекітілген уақытша төмендету коэффициентін қолданады. Шарт бекітілген уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу кезеңін және тұтынушының тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициентін қолданусыз аталған реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың нақты орындалған көлеміне тарифтерді қайта есептеу түрінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынудың мәлімделген көлемдерін орындамағаны үшін тұтынушының жауапкершілігін көздейді.
Субъект пен тұтынушы арасында Шарт Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте уәкілетті органның уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы бұйрығы күшіне енген күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалады.
401. Уақытша төмендету коэффициентінің қолданылуы белгіленген мерзім өткеннен кейін, сондай-ақ уәкілетті орган субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметіне жаңа тарифті бекіткен кезден бастап тоқтатылады.

398. Уполномоченный орган отказывает в утверждении временного понижающего коэффициента в случаях:
1) получения одного и более заключений о нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента от отраслевого государственного органа, субъекта;
2) непредставления отраслевым государственным органом, субъектом заключения о целесообразности или нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента, а также запрашиваемой дополнительной информации в установленные сроки;
3) если будет установлено, что при утверждении тарифа на регулируемую услугу субъекта потребитель, претендующий на получение временного понижающего коэффициента и соответствующий критериям, указанным в пункте 387 настоящих Правил, необоснованно занизил объем потребления регулируемой услуги;
4) непредставления заявителем требуемой информации в сроки, установленные пунктом 392 настоящих Правил, или представления ее не в полном объеме.
При отказе в утверждении временного понижающего коэффициента уполномоченный орган выносит соответствующее мотивированное заключение, которое в срок не более трех рабочих дней со дня его принятия направляется потребителю, субъекту, отраслевому государственному органу.
399. Уполномоченный орган в случае необходимости проводит совещание с участием представителей отраслевого государственного органа, субъекта, потребителей регулируемых услуг и независимых экспертов.
400. Субъект применяет временный понижающий коэффициент, утвержденный приказом первого руководителя уполномоченного органа либо его заместителем на основании изменения и (или) дополнения к договору (далее – Договор), заключенному между субъектом и потребителем. Договор предусматривает период действия, утвержденного временного понижающего коэффициента и ответственность потребителя за невыполнение заявленных объемов потребления регулируемых услуг в виде перерасчета тарифов на фактически выполненный объем потребления указанных регулируемых услуг без применения временного понижающего коэффициента за соответствующий период времени.
Договор между субъектом и потребителем заключается в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий не позднее семи рабочих дней со дня вступления в силу приказа уполномоченного органа об утверждении временного понижающего коэффициента.
401. Действие временного понижающего коэффициента прекращается по истечении установленного срока, а также со дня утверждения уполномоченным органом нового тарифа на регулируемую услугу субъекта.

2-бөлім. Уақытша төмендету коэффициентін болдырмау
402. Бекітілген уақытша төмендету коэффициентін уәкілетті орган белгіленген мерзім өткенге дейін мынадай:
1) уақытша төмендету коэффициентін одан әрі қолданудың экономикалық орынсыздығы;
2) тұтынушының туындаған кредиторлық берешегі немесе өтеу кестесін орындамау;
3) осы Қағидалардың 387-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеу;
4) бұйрықта осы және Қағидалардың 400-тармағына сәйкес жасалған шартта көзделген талаптарды орындамау жағдайларының бірі болған кезде алып тастайды.
403. Осы Қағидалардың 402-тармағында көрсетілген жағдайлар туындаған жағдайда, субъект бұл туралы ақпаратты уәкілетті органға дереу ұсынады.
404. Тұтынушы, субъект уәкілетті органға бекітілген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы ұсыныспен жүгінеді, бұл ретте осы Қағидалардың 402-тармағына сәйкес осындай алып тастау қажеттілігін негіздейтін материалдарды береді.
Бекітілген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
405. Белгіленген мерзім өткенге дейін уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы шешім қабылдау кезінде уәкілетті орган субъектіге қорытындымен жүгінеді, сондай-ақ тұтынушдан ақпарат сұратады.
Субъект сұрау салған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, уақытша төмендету коэффициентін алып тастаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды береді.
Ұсынылған қорытындыларды ескере келе, уәкілетті орган материалдарды алған кезден бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде уақытша төмендету коэффициентін алып тастау бойынша негіздеуші материалдарға тексеріс жүргізеді.
Сұрау салған кезден бастап он жұмыс күні ішінде салалық орган мен субъектінің қорытындылары ұсынылмаған жағдайда, уәкілетті орган он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қолда бар қорытындыларды ескере отырып, бекітілген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау бойынша негіздеуші материалдарға тексеріс жүргізеді.
406. Жүрізілген сараптама нәтижелері бойынша уәкілетті орган уәкілетті органның бұйрығы қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей, салалық мемлекеттік органға, субъектіге хабарлама жібере отырып, уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы бұйрық түрінде шешім қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициентінің күшін жою туралы ақпаратты субъект тұтынушының назарына уәкілетті органның уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы бұйрығы қолданысқа енгізілген күнге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жеткізеді.

Раздел 2. Отмена временного понижающего коэффициента
402. Утвержденный временный понижающий коэффициент отменяется уполномоченным органом до истечения установленного срока при наличии одного из следующих условий:
1) экономическая нецелесообразность дальнейшего применения временного понижающего коэффициента;
2) возникновение кредиторской задолженности потребителя или невыполнение графика погашения;
3) несоответствие критериям, установленным пунктом 387 настоящих Правил;
4) невыполнение условий, предусмотренных приказом и договором, заключенным в соответствии с пунктом 400 настоящих Правил.
403. В случае возникновения условий, указанных в пункте 402 настоящих Правил, субъект незамедлительно представляет об этом информацию в уполномоченный орган.
404. Потребитель, субъект обращается в уполномоченный орган с предложением об отмене утвержденного временного понижающего коэффициента, предоставив при этом материалы, обосновывающие необходимость такой отмены в соответствии с пунктом 402 настоящих Правил.
Решение об отмене утвержденного временного понижающего коэффициента принимает уполномоченный орган.
405. При принятии решения об отмене временного понижающего коэффициента до истечения установленного срока, уполномоченный орган за заключением обращается к отраслевому государственному органу, субъекту, а также запрашивает информацию у потребителя.
Отраслевой государственный орган, субъект не позднее десяти рабочих дней со дня запроса предоставляют заключения о целесообразности или нецелесообразности отмены временного понижающего коэффициента с приложением обосновывающих материалов, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
С учетом представленных заключений уполномоченный орган проводит проверку обосновывающих материалов по отмене временного понижающего коэффициента в срок не более десяти рабочих дней со дня получения материалов.
При непредставлении по истечении десяти рабочих дней со дня запроса заключений отраслевого государственного органа и субъекта, уполномоченный орган проводит проверку обосновывающих материалов по отмене утвержденного временного понижающего коэффициента с учетом имеющихся в наличии заключений в срок не позднее десяти рабочих дней.
406. По результатам проведенной проверки уполномоченный орган принимает решение в виде приказа об отмене временного понижающего коэффициента с направлением уведомления отраслевому государственному органу, субъекту не позднее, чем за десять календарных дней до введения в действие приказа уполномоченного органа.
Информация об отмене временного понижающего коэффициента доводится субъектом до сведения потребителя не позднее, чем за пять календарных дней до даты введения в действие приказа уполномоченного органа об отмене временного понижающего коэффициента.

407. Уақытша төмендету коэффициентін қолданысын жою туралы ұсыныс қабылданбаған жағдайда, уәкілетті орган дәлелді қорытынды шығарады, ол осындай ұсыныспен жүгінген тұлғаға жіберіледі.
9-тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
408. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу тәртібін айқындайды.
409. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу суды каналдар арқылы беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерге және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеуге қолданылады.
2-параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу
410. Есепке алуды бөлек жүргізу табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға мәліметтерді ұсына отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және жалпы реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша бөлек кірістер, шығындар мен тартылған активтер туралы деректерді жинау және қорытындылау жүйесін білдіреді.
411. Есепке алуды бөлек жүргізу Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (бұдан әрі – ХҚЕС) сәйкес қабылданған бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаттарына негізделеді. Бөлек есепке алу мақсаттары үшін ХҚЕС түсіндіру кезінде қаржылық есептілікті интерпретациялау жөніндегі Халықаралық комитеттің интерпретациясы (IFRIC), бухгалтерлік есеп пен аудит мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Сарапшылық кеңесінің ұсынымдары бастапқы және неғұрлым сенімді ақпарат көзі болып табылады.

407. При отклонении предложения об отмене действия временного понижающего коэффициента уполномоченным органом выносится мотивированное заключение, которое направляется заявителю, обратившемуся с таким предложением.
Глава 9. Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам
Параграф 1. Общие положения
408. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам определяют порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам.
409. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам распространяются на субъектов, предоставляющих регулируемые услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Параграф 2. Ведение раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам для субъектов, предоставляющих регулируемые услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений
410. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, с представлением сведений в уполномоченный орган, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий.
411. Ведение раздельного учета основывается на принципах ведения бухгалтерского учета, принятых в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (далее – МСФО). Для целей раздельного учета первоначальным и наиболее достоверным источником информации при интерпретации МСФО являются интерпретации Международного комитета по интерпретации финансовой отчетности (IFRIC), рекомендации Экспертного Совета Министерства финансов Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита.

412. Субъектілер бөлек есепке алуды жүргізу мақсаттары үшін Заңның 26-бабы 2-тармағының 9) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен осы Қағидаларға сәйкес субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізудің әзірленген және бекітілген әдістемелерін келіседі.
413. Бөлек есепке алудың негізгі қағидалары:
1) кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде тиісті қызметтер түрлеріне тікелей жатқызу (тікелей жатқызу мүмкін болған жағдайда) басымдығы;
2) кірістердің, шығындар мен тартылған активтердің олармен байланысты қызмет түрлерімен себеп-салдарлық байланысының болуы;
3) кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу және бөлу кезіндегі ашықтық.
414. Есепке алуды бөлек жүргізу мынадай талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады:
1) қызметтің белгілі бір түріне жатқызылған барлық өндірістік көрсеткіштер, кірістер мен шығыстар тиісті есепке алу құжаттарымен расталады;
2) жазбалар оларды шолуды, аудитті және өзара бақылау құжаттарының деректерін салыстыруды жеңілдететін нысанда ұйымдастырылады;
3) егер бухгалтерлік және статистикалық есепке алу құжаттарындағы ақпарат толық көлемде ұсынылмаса, онда толықтырушы ақпаратты қамтитын құжаттарға қиылысатын сілтемелер енгізіледі;
4) бухгалтерлік, статистикалық (өндірістік) және өзге де есептіліктің құжаттары, ресми статистикалық ақпарат, жұмыс құжаттары мен осы Қағидаларға сәйкес табиғи өндірістік көрсеткіштерді, көрсетілетін қызметтердің көлемдік заттай көрсеткіштерін және заттай көрсеткіштер бірліктеріне үлестік шығыстар мен кірістердің калькуляциясын және Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар туралы заңнамасында көзделген өзге де мақсаттарды бөлек есепке алуды және есепке алуды жүргізу үшін пайдаланылатын есептер олар қолданысқа енген сәттен бастап бес жыл бойы сақталады.
415. Есепке алуды бөлек жүргізген кезде субъект қызметтің мынадай түрлерін жеке бөліп көрсетеді:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтер;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет.
416. Әрбір реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер біртіндеп белгілі бір операциялар мен бизнес-процестер номенклатурасына бөлінеді. Бірқатар қосалқы өндірістік операциялар бірнеше қызмет түрлері үшін ортақ болып табылады.
417. Қызметтер көрсетуден түскен кірістер бастапқы құжаттар мен бухгалтерлік есепке алуды деректерінің негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтер мен реттелмейтін қызметтердің түрлері бойынша:

412. Субъекты для целей ведения раздельного учета в соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 26 Закона согласовывают с уполномоченным органом разработанные и утвержденные методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг субъектов в соответствии с настоящими Правилами.
413. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения (при возможности прямого отнесения) доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды услуг на основе первичных данных;
2) наличие причинно-следственной связи доходов, затрат и задействованных активов с теми видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых услуг.
414. Ведение раздельного учета осуществляется с соблюдением следующих требований:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к определенному виду деятельности, подтверждаются соответствующими учетными документами;
2) записи организовываются в форме, облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;
3) в случае, если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то вводятся перекрестные ссылки на документы, содержащие дополняющую информацию;
4) документы бухгалтерской, статистической (производственной) и иной отчетности, официальная статистическая информация, рабочие документы и отчеты, используемые в соответствии с настоящими Правилами, для ведения раздельного учета и учета натуральных производственных показателей, объемных натуральных показателей услуг и калькуляций удельных расходов и доходов на единицы натуральных показателей, и иных целей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях, хранятся в течение пяти лет со дня их вступления в действие.
415. При ведении раздельного учета субъектом отдельно выделяются следующие виды деятельности:
1) регулируемые услуги;
2) деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам.
416. Каждая регулируемая услуга и деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам последовательно распределяются в определенную номенклатуру операций и бизнес-процессов. Ряд вспомогательных производственных операций является общим для нескольких видов услуг.
417. Доходы от предоставления услуг учитываются раздельно по видам регулируемых услуг и нерегулируемых услуг на основе первичных документов и данных бухгалтерского учета:

1) реттеліп көрсетілетін қызмет түрлері бойынша – жасалған шарттар шеңберінде көрсетілген қызметтердің нақты көлеміне және уәкілетті орган бекіткен тарифтерге сәйкес;
2) реттеліп көрсетілмейтін қызмет түрлері бойынша-тиісті қызметтердің көлеміне және осы қызметтер ұсынылған бағаларға байланысты өзге де қызметтерді көрсетуден түскен табыстарды негізге ала отырып, бөлек есепке алынады.
418. Реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар табиғи монополия субъектісінің есепке алу саясатына сәйкес айқындалады. Бұл ретте тарифтік сметаларды қалыптастыру кезінде шығындар тарифте ескерілетін және ескерілмейтін Шығындар тізбесінің талаптарын ескере отырып, осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидасы ескеріледі.
419. Көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу мақсаттары үшін негізгі құралдардың бүкіл тізбесінен:
1) көрсетілетін қызметтерге тікелей тартылған активтер;
2) көрсетілетін қызметтерге жанама тартылған активтер;
3) көрсетілетін қызметтерге бірлесіп тартылған активтер;
4) жалпы активтер бөлінеді.
420. Тікелей тартылған активтер белгілі бір қызметке тікелей жатқызылады. Жанама тартылған, бірлесіп тартылған және жалпы активтер бөлу базасы және олардың негізінде есептелген бөлу коэффициенттері қолданылатын қызметтерге жатқызылады.
421. Субъектінің шығындарды бөлек есепке алуды жүргізу мақсаттарына арналған үшін негізгі құралдары табиғи монополия субъектісінің есепке алу саясатына сәйкес топтастырылады.
422. Бірлесіп іске қосылған және жалпы активтерді бөлу базасы ретінде субъект қызмет көрсетуден алынған табысты не өзге де көрсеткіштерді қабылдайды. Жанама іске қосылған активтерді бөлу базалары уәкілетті органмен келісілмейді. Іске қосылған активтерді бөлу базалары қаржы жылының қорытындылары бойынша жылына бір рет қайта қаралады.
423. Осы Қағидаларда белгіленген нысандар бойынша есептілікті субъект күнтізбелік бір жылға тең кезең үшін жасайды және уәкілетті органға тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке қоса берілетін құжаттар ретінде жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей (уәкілетті органның сұрауы бойынша ұсынылатын есептердің нысандарын қоспағанда):
сумен жабдықтау және (немесе) су бұру – 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-қосымшаларға сәйкес.
424. Субъект уәкілетті органға Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген мерзімде ХҚЕС-ға сәйкес жасалған аудиттелген қаржылық есептілікті ұсынады.
10-тарау. Табиғи монополия субъектісі пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидалары

1) по регулируемым видам деятельности – в соответствии с фактическим объемом предоставленных услуг в рамках заключенных договоров и по тарифам, утвержденным уполномоченным органом;
2) по нерегулируемым видам деятельности – исходя из доходов от предоставления прочих услуг в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым данные услуги были предоставлены.
418. Затраты, связанные с предоставлением регулируемых и нерегулируемых услуг, определяются в соответствии с учетной политикой субъекта. При этом при формировании тарифных смет затраты учитываются с учетом требований Перечня затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам.
419. Для целей ведения раздельного учета задействованных активов по видам предоставляемых услуг из всего перечня основных средств выделяются:
1) прямо задействованные активы на услуги;
2) косвенно задействованные активы на услуги;
3) совместно задействованные активы на услуги;
4) общие активы.
420. Прямо задействованные активы относятся непосредственно на определенную услугу. Косвенно задействованные, совместно задействованные и общие активы относятся на услуги с применением баз распределения и рассчитанных на их основе коэффициентов распределения.
421. Основные средства субъекта для целей ведения раздельного учета затрат
422. В качестве базы распределения совместно задействованных и общих активов субъект принимает полученный от предоставления услуг доход, либо иные показатели. Базы распределения косвенно задействованных активов с уполномоченным органом не согласовываются. Базы распределения задействованных активов пересматриваются один раз в год по итогам финансового года.
423. Отчетность по формам, установленным настоящими Правилами, составляется субъектом за период, равный одному календарному году, и представляется в уполномоченный орган ежегодно в качестве документов, прилагаемых к отчету об исполнении тарифной сметы в срок не позднее 1 мая года, следующего за отчетным (за исключением форм отчетов, которые представляются по запросу уполномоченным органом), в сферах:
водоснабжения и (или) водоотведения – согласно приложениям 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 к настоящим Правилам;
424. Субъект представляет в уполномоченный орган в срок, прошедшую аудит финансовую отчетность, составленную в соответствии с МСФО.
Глава 10. Правила определения допустимого уровня прибыли субъекта

1-параграф. Жалпы ережелер
425. Субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау тәртібін айқындайды.
Пайданың жол берілетін деңгейі реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде қолданысқа енгізілген субъект активтерінің баланстық немесе қайта бағаланған құнын және осы Қағидаларда айқындалған әдіс бойынша есептелген пайда ставкасын және бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражат көлемін ескере отырып айқындалады.
2-параграф. Пайданың жол берілетін деңгейін айқындау қағидалары
1-бөлім. Пайданың жол берілетін деңгейін есептеу
426. Пайданың жол берілетін деңгейі тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылына мынадай формула бойынша анықталады:
ДУПi = СПi * РБЗАi,
мұндағы:
ДУП- пайданың жол берілетін деңгейі, теңге.
i – тарифтің қолданылу кезеңінің жылы, жыл;
СПi – тартылған активтердің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі;
PБЗAi – тартылған активтердің реттелетін базасы, теңге.
427. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша тартылған активтердің реттелетін базасы тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылында осы Қағидалардың сәйкес қағидалармен бекітілген инвестициялық бағдарламаға сәйкес ұзақ мерзімді активтерді пайдаланудан шығаруды және пайдалануға енгізуді ескере отырып есептеледі.
Өндірістік мақсаттағы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер олар консервациялауда немесе бір жылдан артық жөндеуде, техникалық қайта жабдықтауда (реконструкциялауда), жалдауда болған жағдайда және ұзақ мерзімді қолданыста болмаған өзге жағдайларда, қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының құрамына кірмейді.
428. "Халықтық IPO" бағдарламасының шеңберінде акцияларын құнды қағаздар нарығына шығаруды жүзеге асыратын субъектілерді қоспағанда, бақылау пакеттерi мемлекетке тиесілі Кәсіпорындар мен акционерлік қоғамдардың, сондай-ақ олармен үлестес заңды тұлғалардың тартылған активтерiнiң реттелетiн базасы активтердiң тартылған коэффициентiне активтердiң нақты құнының туындысы ретiнде мынадай формула бойынша анықталады:
РБА = СА Кза,
мұндағы:
СА – активтердің нақты құны, теңге;
Кза – активтердің тартылу коэффициенті.
Активтердің тартылу коэффициенті олардың технологиялық қуаттылығына Субъектінің негізгі құралдарымен ұсынылатын реттеліп көрсетілетін (нормативтік ысыраптарды ескере отырып) қызметтердің нақты көлемінің (алдыңғы төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін) арақатынасы ретінде айқындалады.
429. Активтердің нақты құны конкурстық негізінде таңдалған тәуелсіз бағалаушылармен оларды қайта бағалау нәтижесінде алынған Субъектілердің негізгі құралдарының қалдық құнының негізінде айқындалады.
"Халықтық IPO" бағдарламасы шеңберінде акцияларын құнды қағаздар нарығына шығаруды жүзеге асырған Субъектілер үшін, сондай-ақ осы Қағидалардың 428-тармағында көрсетілмеген, негізгі құралдары сенімгерлік басқаруға, мүліктік жалдауға, лизинг бойынша немесе басқа мәмілелер нәтижесінде алынған Субъектілер үшін:

Параграф 1. Общие положения
425. Определение допустимого уровня прибыли субъекта определяет порядок определения допустимого уровня прибыли субъекта.
Допустимый уровень прибыли определяется с учетом балансовой или переоцененной стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной по методу, определенной настоящими Правилами, и объема средств, необходимых для реализации утвержденной инвестиционной программы.
Параграф 2. Определение допустимого уровня прибыли
Раздел 1. Расчет допустимого уровня прибыли
426. Допустимый уровень прибыли определяется на каждый год периода действия тарифа по формуле:
ДУПi = СПi * РБЗАi ,
где:
ДУП – допустимый уровень прибыли;
i – год периода действия тарифа, год;
СПi – ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
РБЗАi – регулируемая база задействованных активов, тенге.
427. Регулируемая база задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам рассчитывается с учетом выбытия из эксплуатации и ввода в эксплуатацию долгосрочных активов в каждом году периода действия тарифа в соответствии с инвестиционной программой, утверждаемой в порядке согласно настоящим Правилам.
Основные средства и нематериальные активы производственного назначения не включаются в состав регулируемой базы задействованных активов в случае их консервации или нахождения более одного года в ремонте, на техническом перевооружении (реконструкции), в аренде и иных случаях длительного незадействования.
428. Регулируемая база задействованных активов государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилиированных с ним юридических лиц, за исключением субъектов, осуществивших вывод акций на рынок ценных бумаг в рамках программы "Народное IPO", определяется как произведение фактической стоимости активов на коэффициент задействованности активов по следующей формуле:
РБА = СА * Кза ,
где:
РБА – регулируемая база задействованных активов;
СА – фактическая стоимость активов, тенге;
Кза – коэффициент задействованности активов.
Коэффициент задействованности активов определяется как соотношение фактического объема (за четыре предшествующие квартала или за предыдущий календарный год) предоставляемых регулируемых (с учетом нормативных потерь) услуг основными средствами субъекта к их технологической мощности.
429. Фактическая стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъектов, полученной в результате их переоценки независимыми оценщиками, выбранными на конкурсной основе.
Для субъектов, осуществивших вывод акций на рынок ценных бумаг в рамках программы "Народное IPO", а также для субъектов, не указанных в пункте 428 настоящих Правил, основные средства которых получены в доверительное управление, имущественный найм, по лизингу или в результате иных сделок:

1) тартылған активтердің реттелетін базасы иелігінде болған және (немесе) пайдаланған кезеңдегі (жыл сайынғы) нақты есептелген амортизациялық аударымдарды қоспағанда, нақты өндірілген (жыл сайынғы) инвестицияларды, негізгі құралдардың бастапқы құнының өсіруіне әкелген иелігінде болған және (немесе) пайдаланған кезеңдегі жөндеу және жұмыстардың басқа түрлерін ескере отырып, Субъектілердің негізгі құралдардың сатып алу (сатып алудың басқа тәсілдері) құның негізінде айқындалады;
2) акциялардың бақылау пакеті мемлекеттің, сондай-ақ олармен үлестес заңды тұлғалардың иелігіндегі мемлекеттік кәсіпорындардан, акционерлік қоғамдардан, сондай-ақ олармен үлестес заңды тұлғалардан тартылған активтердің реттелетін базасы осы Қағидалардың 428 және 429-тармақтарына сәйкес айқындалады.
Пайда мөлшерлемесінің есебі осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларының ерекшеліктерін ескере отырып жүзеге асырылады.
2-бөлім. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұрудың реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсететін Субъектілердің пайда мөлшерлемесін есептеу
430. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін ұсынатын субъектілер үшін, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен тарифті осы Қағидалардың 431-тармағының 4) тармақшасының негізінде оның мерзімі өткенге дейін өзгертуді жүзеге асыратын субъектілер үшін пайда мөлшерлемесі елу пайыздан аспайтын мөлшерде қабылданады.
Қаржыландыру көздері инвестиция көлемдерінен асып түскен кезде инвестицияларды қаржыландыру көздері ретінде амортизациялық аударымдар мен қарыз қаражатының пайдаланылуы ескеріле отырып, пайда инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру үшін қажет деңгейге дейін төмендеу жағына қарай түзетіледі.
Егер сумен жабдықтау және (немесе) су бұру көрсетілетін қызметтеріне тарифтің жоспарлы деңгейі қосылған құн салығынсыз бір текше метр үшін екі жүз теңгеден асып түссе, пайда мөлшерлемесі тарифті бекітуге өтінім беру күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің базалық мөлшерлемесі деңгейінде қабылданады.
11-тарау. Уәкілетті орган бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту қағидалары
1-параграф. Уәкілетті орган бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгертудің негіздері мен шарттары
1-бөлім. Жалпы ережелер
431. Тарифті өзгерту уәкілетті органның бастамасы бойынша жылына екі реттен асырмай және субъектінің бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган бекіткен тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгертуге:
1) стратегиялық тауарлар түрінің және құнының және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтердің (бағалардың) өзгеруі;

1) регулируемая база задействованных активов определяется на основе стоимости приобретения (покупки и других способов приобретения) основных средств субъектов с учетом фактически произведенных (ежегодных) инвестиций, ремонтных и других видов работ за период владения и (или) пользования, повлекших увеличение первоначальной стоимости основных средств, за минусом фактически начисленных за период владения и (или) пользования (ежегодных) амортизационных отчислений;
2) от государственных предприятий, акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилиированных с ними юридических лиц регулируемая база задействованных активов определяется в соответствии с пунктами 428 и 429 настоящих Правил.
Расчет ставки прибыли осуществляется с учетом специфики сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам.
Раздел 2. Расчет ставки прибыли субъектов, предоставляющих регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения
430. Ставка прибыли для субъектов, предоставляющих услуги водоснабжения и (или) водоотведения, а также для субъектов, осуществляющих изменении утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока на основании подпункта 4) пункта 431 настоящих Правил принимается в размере не более пятидесяти процентов.
При превышении источников финансирования над объемами инвестиций прибыль корректируется в сторону снижения до уровня необходимого для реализации инвестиционной программы (проекта) с учетом использования амортизационных отчислений и заемных средств в качестве источников финансирования инвестиций.
Если плановый уровень тарифа на услуги водоснабжения и (или) водоотведения превышает двести тенге за один метр кубический без налога на добавленную стоимость, ставка прибыли принимается на уровне базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на дату подачи заявки на утверждение тарифа.
Глава 11. Правила изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия
Параграф 1. Изменение утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия
Раздел 1. Общие положения
431. Изменение тарифа осуществляется по инициативе уполномоченного органа не более двух раз в год, и по инициативе субъекта не более одного раза в год.
Основаниями изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия являются:
1) изменение вида и стоимости стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;

2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төтенше жағдайдың жариялануы;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мөлшерлемелерінің өзгеруі;
4) мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруға байланысты бекітілген инвестициялық бағдарламаның өзгеруі;
5) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы;
6) реттелетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерін сақтамау;
7) субъектілер қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізбеу;
8) субъектілер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті теңгерімге және (немесе) сенімгерлік басқаруға алу;
9) ресми статистикалық ақпарат бойынша бір жыл ішінде қалыптасқан өңірдегі (қаладағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша бір қызметкердің орташа айлық номиналды жалақысының өзгеруі;
2-бөлім. Өтінімді қарау, өзгертілген тарифті бекіту және қолданысқа енгізу
432. Тариф оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзгерген жағдайда, осы Қағидалардың 431-тармағының 4), 5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көзделген негіздерді қоспағанда, шығындардың тиісті бабы өзгереді.
Бұл ретте, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу-сату бағасының айырмасына байланысты алынған алдыңғы аяқталған Кезең (Жыл) үшін нақты шығыстар немесе кірістер туындаған жағдайда суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтері бөлігінде уәкілетті орган осы Қағидалардың 431-тармағы негізінде тариф өзгерген кезде электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы бойынша шығындарды қоспағанда, тірек гидротехникалық құрылысжайлар тарифтің шығыс бөлігін негізсіз алынған немесе алынбаған кіріс сомасына өзгертеді.
Уәкілетті орган осы Қағидалардың 431-тармағының 5) тармақшасында көзделген себеп бойынша тарифтің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оның өзгеруіне:
1) бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есептің;
2) тұтынушының растайтын құжаттармен қоса, тұтынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің жоспарланатын ұлғаюы туралы ақпараттың негізінде оның қолданылу мерзімі өткенге дейін тарифті өзгертуге бастамашылық жасайды.
Осы Қағидалардың 431-тармағының 5), 8) тармақшаларында көзделген себептер бойынша тариф оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерген жағдайда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 434-тармағына сәйкес ұсынылған есептер мен материалдарға талдау жүргізеді.

2) объявление чрезвычайной ситуации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) изменение ставок налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) изменение утвержденной инвестиционной программы в связи с реализацией государственных программ и (или) национальных проектов, а также Документов системы государственного планирования;
5) увеличение объемов предоставляемых регулируемых услуг;
6) несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
7) недостижение показателей эффективности деятельности субъектов;
8) получение на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами;
9) изменение среднемесячной номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности в регионе (городе), сложившейся по официальной статистической информации за год.
Раздел 2. Рассмотрение заявки, утверждения и введения в действие измененного тарифа
432. В случае изменения тарифа до истечения его срока действия, за исключением оснований, предусмотренных подпунктами 4), 5), 6), 7), 8), 9) пункта 431 настоящих Правил, изменяется соответствующая статья затрат.
При этом, в случае возникновения фактических расходов или доходов за предыдущий законченный период (год), полученных из-за разницы цены купли-продажи электрической энергии у единого закупщика электрической энергии, уполномоченный орган для субъектов оказывающие услуги подачи воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений изменяет затратную часть тарифа, на сумму необоснованно полученного или недополученного дохода, за исключением затрат по балансирующему рынку электрической энергии, при изменении тарифа на основании пункта 431 настоящих Правил.
Уполномоченный орган инициирует изменение тарифа до истечения его срока действия по причине, предусмотренной подпунктом 5) пункта 431 настоящих Правил, на основании:
1) отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы;
2) информации потребителя о планируемом увеличении объемов потребляемых регулируемых услуг с приложением подтверждающих документов.
В случае изменения тарифа до истечения его срока действия по причинам, предусмотренным подпунктами 5), 8) пункта 431 настоящих Правил, уполномоченный орган проводит анализ расчетов и материалов, представленных согласно пункту 434 настоящих Правил.

431-тармақтың 5) тармақшасының негізінде өтінішпен ұсынылған есептеулер мен материалдарды талдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган шартты-ауыспалы шығындар мен көрсетілетін қызметтердің көлемін түзетеді немесе егер мұндай өзгеріс бекітілген тарифтің жоғарылауына әкеп соқтырса, субъектінің тарифті өзгертуге өтінішін қараусыз қалдырады.
433. Уәкілетті орган бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту үшін Субъекті уәкілетті органға негіздейтін материалдармен (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі) қоса өтінім ұсынады.
434. Тарифті өзгертуге берілген өтінімге:
1) Уәкілетті орган бекіткен тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту себептері көрсетілген түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларға сәйкес Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесіне, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифтік сметаның жобасы қоса беріледі. Бұл ретте, стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған жағдайда тарифтік сметада стратегиялық тауарларды пайдалануды және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтердің (бағалардың) өзгеруін қамтитын шығындардың баптары ғана түзетіледі;
3) Уәкілетті орган бекіткен тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту қажет екенін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Стратегиялық тауарлардың құны және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға тарифтер (бағалар) өзгерген жағдайда, тарифті бекітуге берілетін өтінімге конкурстық құжаттама, тауарларды сатып алу бойынша конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері, шарттар, шот-фактуралар, шығындар деңгейінің есептемелері, сондай-ақ тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептемелері, стратегиялық тауар шығыстарының нормалары қоса беріледі.
Уәкілетті органның тарифтің қолданылу мерзімі өткенге дейін оны өзгерту туралы өтінімді қарау мерзімі:
1) осы Қағидалардың 431-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген жағдайларда оның ұсынылған күнінен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;
2) осы Қағидалардың 431-тармағының 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көзделген жағдайларда оның ұсынылған күнінен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
Тариф уәкілетті органның бастамасы бойынша өзгерген жағдайда субъект тиісті ақпаратты алған күннен бастап бір ай мерзімде экономикалық негізделген есептемелер мен материалдарды (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелерін, баланстық және қалдық құнын, қызмет ету мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесін) ұсынады.

По результатам анализа представленных с заявлением расчетов и материалов на основании подпункта 5) пункта 431, уполномоченный орган корректирует условно-переменные затраты и объемы оказываемых услуг или оставляет без рассмотрения заявление субъекта на изменение тарифа, если такое изменение приводит к повышению утвержденного тарифа.
433. Для изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия субъект представляет в уполномоченный орган заявку с приложением обосновывающих материалов (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
434. К заявке на изменение тарифа прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия;
2) проект тарифной сметы в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам. При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;
3) документы, подтверждающие необходимость изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия.
В случае изменения стоимости стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров к заявке на утверждение тарифа прилагаются конкурсная документация, решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат, а также произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), расчеты технических потерь, нормах расхода стратегического товара.
Срок рассмотрения уполномоченного органа заявки об изменении тарифа до истечения его срока действия в случаях, предусмотренных:
1) подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 431 настоящих Правил, составляет не более десяти рабочих дней со дня ее представления;
2) подпунктами 4), 5), 6), 7), 8) пункта 431 настоящих Правил, составляет не более тридцати рабочих дней со дня ее представления;
В случае изменения тарифа по инициативе уполномоченного органа субъект в месячный срок со дня получения соответствующей информации представляет экономически обоснованные расчеты и материалы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).

435. Егер өтінімді қараған кезде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті орган оны жазбаша түрде мерзімін бес жұмыс күнінен кем қылмай белгілей отырып сұратады.
Бұл ретте өтінімді қарау Субъектіні бұл жөнінде хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Субъект талап етілетін ақпаратты уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде ұсынбаған немесе оларды толық көлемде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган тарифтерді қалыптастыру кезінде мәлімделген шығындарды есепке алмайды.
Уәкілетті орган осы Қағидалардың 431-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайлар туындаған кезде тарифті және тарифтік сметаны өзгертуге бастамашылық жасайды және осы Қағидалардың 3-параграфтың 2-тарауына сәйкес тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес тарифтің мөлшері айқындалады.
436. Осы Қағидалардың 431-тармағының 4), 6), 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда тариф бекітілетін кезде уәкілетті орган ол бекітілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жария тыңдаулар өткізеді.
437. Уәкілетті орган тарифтің және тарифтік сметаның жобасына талдау жүргізу арқылы Субъекті ұсынған негіздеуші құжаттар мен есептеулерді қоса бере отырып қарайды.
Уәкілетті орган Субъектінің тарифтің және тарифтік сметаның жобасын талдау қорытындысы бойынша оның қолданылу мерзімін көрсете отырып тарифті бекіту немесе оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Тарифті бекіту туралы шешім уәкілетті орган басшысының немесе оның орынбасарының бұйрығымен ресімделеді.
438. Осы Қағидалардың 431-тармағына сәйкес өзгертілген тарифті қолданысқа енгізу уәкілетті орган бекіткен күннен бастап жүзеге асырылады.
439. Субъекті осы Қағидалардың 431-тармағында көзделген жағдайларда, тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тұтынушыларға тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін көрсететін ақпаратты ұсына отырып, бұл жөнінде мынадай тәсілдердің бірімен хабарлайды:
тұтынушының атына хат;
төлем құжаттарында;
Субъектінің өзінің немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында;
тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында.
440. Субъектінің ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің төмендеуі мынадай:
Субъекті ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы;
Уәкілетті орган бекіткен Субъектінің тарифтік сметасында көзделген нақты шығындардың қысқаруы;
Субъекті Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асыратын, реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет түрлерінен елеулі кірістерді алу;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасының тиісінше өзгеруі;
инвестициялық бағдарламаның соманың азаю жағына қарай өзгеруі жағдайларында жүзеге асырылады.
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге төмендетілетін тарифтің мөлшерін Субъекті реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажет шығындардың құнынан төмен емес белгілейді және Субъектінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алу мүмкіндігін ескереді.

435. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, уполномоченный орган запрашивает ее в письменном виде с установлением срока не менее пяти рабочих дней.
При этом рассмотрение заявки приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта.
В случае непредставления субъектом требуемой информации в сроки, установленные уполномоченного органа, или представления их не в полном объеме, уполномоченный орган не учитывает заявленные затраты при формировании тарифов.
Уполномоченный орган при наступлении случаев, предусмотренных подпунктами 6) и 7) пункта 431 настоящих Правил, инициирует изменение тарифа и тарифной сметы и определяет размер тарифа в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно параграфу 3 главы 2 настоящих Правил.
436. При утверждении тарифа в случаях, предусмотренных подпунктами 4), 6), 7) пункта 431 настоящих Правил, уполномоченным органом проводятся публичные слушания не позднее чем за десять календарных дней до его утверждения.
437. Уполномоченный орган рассматривает проект тарифа и тарифной сметы с прилагаемыми обосновывающими документами и расчетами, представленных субъектом путем проведения анализа.
Уполномоченный орган по итогам анализа проекта тарифа и тарифной сметы субъекта принимает решение об утверждении тарифа с указанием срока его действия или отказе в его утверждении.
Решение об утверждение тарифа оформляется приказом руководителя уполномоченного органа либо его заместителя.
438. Введение в действие тарифа, измененного в соответствии с пунктом 431 настоящих Правил, осуществляется с даты, установленной уполномоченным органом.
439. Субъект в случаях, предусмотренных пунктом 431 настоящих Правил, не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие тарифа информирует об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы одним из следующих способов:
письмо в адрес потребителя;
в платежных документах;
на своем интернет-ресурсе субъекта или уполномоченного органа;
в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
440. Снижение тарифа на предоставляемые регулируемые услуги субъекта осуществляется в следующих случаях:
увеличения объемов предоставляемых субъектом регулируемых услуг;
сокращения фактических затрат, предусмотренных утвержденной уполномоченным органом тарифной сметой субъекта;
получения значительных доходов от видов деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, осуществляемых субъектами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан;
изменения инвестиционной программы в сторону уменьшения ее суммы.
Размер снижаемого тарифа на предоставляемые регулируемые услуги устанавливается субъектом не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг и учитывает возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование субъекта.

441. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің төмендеуі:
1) инвестициялық бағдарламаларды және (немесе) инвестициялық жобаны орындалмау;
2) сапасын төмендету, сондай-ақ ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің санын шектеу;
3) тұтынушылардың құқықтарына қысым жасау үшін негіз болып табылмайды.
442. Көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді төмендету туралы субъектінің шешімі Субъектінің бірінші басшысының не тарифтің қолданылу мерзімі кемінде бір жыл белгіленіп, оны алмастыратын тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.
443. Субъекті тарифтерді төмендету туралы шешім қабылдау кезінде мұндай шешім қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей уәкілетті органды қабылданған шешім және тарифтерді төмендету шарттары туралы хабардар етеді.
Тарифті төмендету туралы шешіммен Субъекті уәкілетті органға есеп-қисаптарды және тарифті төмендету мүмкіндігін растайтын негіздеуші құжаттарды ұсынады.
444. Тарифтерді төмендету туралы Субъектінің шешімі уәкілетті органмен келісу күнінен кейінгі айдың 1-күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
445. Субъекті уәкілетті органды тарифтерді төмендету туралы хабарламаған немесе уақтылы хабарламаған жағдайда, тарифтерді төмендету туралы шешім келесі күнтізбелік тоқсанның екінші айының бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
446. Субъекті тарифтерді төмендету туралы ақпаратты тұтынушының назарына ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей жеткізеді.
12-тарау. Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары
1-параграф. Жалпы ережелер
447. Осы тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесі, субъект ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметке арналған тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидалары тарифте ескерілетін шығындар тізбесін, тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу тәртібін айқындайды.
448. Тарифтер мен тарифтік сметалардың жобаларын қалыптастыру уәкілетті органмен келісілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларына сәйкес Субъект әзірлейтін және бекітетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу әдістемесінің негізінде жүзеге асырылады осы Қағидалардың 9-тарауына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтер.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаны қалыптастыру кезінде шығындар осы тарауға, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп туралы, табиғи монополиялар туралы заңнамасына және Салық кодексіне сәйкес ескеріледі.

441. Снижение тарифов на предоставляемые регулируемые услуги не служит основанием для:
1) невыполнения инвестиционных программ и (или) инвестиционного проекта;
2) снижения качества, а также ограничения количества предоставляемых регулируемых услуг;
3) ущемление прав потребителей.
442. Решение субъекта о снижении тарифов на предоставляемые регулируемые услуги утверждается приказом первого руководителя субъекта либо лицом, его замещающим с установлением срока действия тарифа не менее одного года.
443. Субъект при принятии решения о снижении тарифов не позднее чем за десять календарных дней до введения в действие такого решения уведомляет уполномоченный орган о принятом решении и условиях снижения тарифов.
С решением о снижении тарифа субъект предоставляет в уполномоченный орган расчеты и обосновывающие документы, подтверждающие возможность снижения тарифа.
444. Решение субъекта о снижении тарифов вводится в действие с 1 числа месяца, следующего за датой согласования с уполномоченным органом.
445. В случае не уведомления или несвоевременного уведомления субъектом уполномоченного органа о снижении тарифов решение о снижении тарифов вводится в действие с первого числа второго месяца следующего календарного квартала.
446. Субъект доводит до сведения потребителя информацию о снижении тарифов не позднее, чем за пять календарных дней до введения его в действие.
Глава 12. Перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
Параграф 1. Общие положения
447. Настоящий Перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе на регулируемую услугу, предоставляемую субъектом, определяют перечень затрат, учитываемых в тарифе, порядок ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе.
448. Формирование проектов тарифов и тарифных смет осуществляется на основании согласованной с уполномоченным органом методики ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг, разрабатываемой и утверждаемой субъектом в соответствии с Правилами ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, согласно главе 9 настоящих Правил.
При формировании тарифной сметы на регулируемые услуги затраты учитываются в соответствии с настоящей главой, законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете, о естественных монополиях и Налоговым кодексом.

449. Заңның 20-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес тарифті қалыптастыру кезінде жоспарланатын шығыстардың баптары реттеліп көрсетілетін қызметке жоспарланатын шығындардың негізінде жасалады және субъект негіздеуші құжаттарды ұсына отырып растайды.
Заңның 20-бабы 1-тармағының 4) тармақшаларына сәйкес тарифті қалыптастыру кезінде жоспарланатын шығыстардың баптары өтінім берудің алдындағы төрт тоқсандағы шығындар туралы нақты деректер негізінде түзетулерді ескере отырып, өтінім берген жылдың алдындағы жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметке нақты шығындар негізінде жасалады және субъект негіздеуші құжаттарды ұсына отырып растайды.
Тарифтің қолданылу кезеңінің бірінші жылына жоспарланатын шығыстардың баптары (бес және одан да көп жыл) өтінім берудің алдындағы жылдың алдындағы жылдағы реттеліп көрсетілетін қызметке нақты шығындар негізінде, өтінім берудің алдындағы төрт тоқсандағы шығындар туралы нақты деректер негізінде түзетулер ескеріле отырып жасалады және субъект негіздеуші құжаттарды ұсына отырып растайды. Тарифтің қолданылу кезеңінің кейінгі жылдарына (бес және одан да көп жыл) жоспарланатын шығыстардың баптары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамын (инфляция) және тарифтің болжамды индексін (субъект басқа субъектілерден реттеліп көрсетілетін қызметтерді сатып алған жағдайда) ескере отырып, бірінші (базалық) жылдың көрсеткіштері негізінде жасалады.
Тарифтік сметаның жобасында Инвестициялық бағдарламаның немесе субъектінің бекітілген бағдарламасының жобасында көзделетін параметрлер (көрсеткіштер) ескеріледі.
2-параграф. Тарифте есепке алынатын шығындар тізбесі және тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары
450. Субъектінің тарифіне енгізілетін шығындарды реттеу олардың экономикалық негізділігін ескере отырып, тарифте ескерілетін шығындардың түрлері мен мөлшерін шектеу жолымен жүзеге асырылады.
451. Тарифтің шығын бөлігінің өндірістік шығыстары:
1) материалдық шығыстарды;
2) өндiрiстiк персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын;
3) амортизацияны;
4) негізгі қаражаттың ұлғаюына әкеп соқпайтын жөндеуге жұмсалатын шығыстарды;
5) реттеліп көрсетілетін қызметке тікелей жататын өзге де өндірістік шығыстарды қамтиды.
452. Тарифтің шығын бөлігінің кезең шығыстарына:
1) әкімшілiк персоналға еңбекақы төлеу шығыстары;
2) міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға арналған шығыстар;
3) амортизация;
4) өзге де әкімшілік шығыстар;
5) субъектінің инвестициялық жобасын іске асыру үшін қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар кіреді.

449. Статьи расходов, планируемые при формировании тарифа в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 20 Закона составляются на основании планируемых затрат на регулируемую услугу и подтверждаются субъектом с предоставлением обосновывающих документов.
Статьи расходов, планируемые при формировании тарифа в соответствии с подпунктами 4) пункта 1 статьи 20 Закона составляются на основании фактических затрат на регулируемую услугу за год, предшествующий году подачи заявки, с учетом поправок на основании фактических данных о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявке, и подтверждаются субъектом с предоставлением обосновывающих документов.
Статьи расходов, планируемые на первый год периода действия тарифа (пять и более лет), составляются на основании фактических затрат на регулируемую услугу за год, предшествующий году подачи заявки, с учетом поправок на основании фактических данных о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявке, и подтверждаются субъектом с предоставлением обосновывающих документов. Статьи расходов, планируемые на последующие годы периода действия тарифа (пять и более лет), составляются на основании показателей первого (базового) года с учетом прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) и прогнозного индекса тарифа (в случае приобретения субъектом регулируемых услуг у других субъектов).
В проекте тарифной сметы учитываются параметры (показатели), предусматриваемые в проекте инвестиционной программы или утвержденной программы субъекта.
Параграф 2. Перечень затрат, учитываемых в тарифе и Правила ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
450. Регулирование затрат, включаемых в тариф субъекта осуществляется путем ограничения видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности.
451. В производственные расходы затратной части тарифа включаются:
1) материальные расходы;
2) расходы на оплату труда производственного персонала;
3) амортизация;
4) расходы на ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге.
452. В расходы периода затратной части тарифа включаются:
1) расходы на оплату труда административного персонала;
2) расходы на обязательные виды страхования, налоги;
3) амортизация;
4) прочие административные расходы;
5) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации инвестиционного проекта субъекта.

453. Тарифтің шығын бөлігі өндірістік шығыстары тарифтің шығын бөлігінде былайша қамтылады:
1) тарифтің шығыс бөлігіне енгізілетін материалдық шығыстар тиісті салада (салада) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде өндірілген өнім (қызметтер, тауарлар, жұмыстар) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия (бұдан әрі – материалдық ресурстар)қажеттілігінің есептеулерінен аспайтын нақты көрсеткіштер негізге алына отырып айқындалады (олар болған кезде) және Заңның 23-бабында белгіленген тәртіппен тарифті бекітуге өтінім бергенге дейін жүргізілген сатып алудың нақты нәтижелері бойынша айқындалған материалдық ресурстардың бағалары.
Тиісті салада (салада) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық шығындардың есептеулеріне сәйкес нормативтік техникалық шығындардың деңгейіне байланысты шығыстар.
2) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштерін ескере отырып немесе нақты санын негізге ала отырып, бірақ субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санын, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып немесе субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санын және орташа айлық жалақысын негізге ала отырып, тарифті қалыптастыру кезінде өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект өтінім берудің алдындағы жылдың басынан бастап қалыптасқан бір жыл ішінде немесе төртінші тоқсандағы ресми статистикалық ақпарат бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес қызметтер көрсететін өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) жалақы.
Жаңа объектілер, қуаттар енгізілген және инвестициялық бағдарламада көзделген өзге де іс-шаралар іске асырылған жағдайда, тарифті қалыптастыру кезінде жаңа объектілерге өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар өндірістік персоналдың нормативтік саны негізге алына отырып, айқындалады.
Бұл ретте персонал санының, шикізаттың, материалдардың, отынның, энергияның қажеттілігін есептеу және техникалық ысыраптарды есептеу тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде жүргізіледі.
Субъект екі және одан да көп өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) реттелетін қызметтер көрсеткен және бірыңғай тариф бекітілген жағдайда, тарифті қалыптастыру кезінде өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар нақты санына қарай, бірақ субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын, қолданыстағыларда қабылданған орташа айлық жалақыға қарай тарифтің шығыс бөлігіне енгізіледі ресми статистикалық ақпарат бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштерін ескере отырып немесе субъект персоналының нақты санын, бірақ нормативтік санынан аспайтын және реттеліп көрсетілетін өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) көрсетілетін орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткішін негізге ала отырып, тарифтер өтінім берудің алдындағы бір жыл немесе төртінші тоқсан үшін және формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақының орташа өлшемді көрсеткіші;
– өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы ресми статистикалық ақпарат бойынша i-өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақы;
– өтінім берудің алдындағы i-өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы субъектінің нақты іске қосылған саны.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған өндірістік персоналдың жалақысы субъект қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес қызметтер көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) өндірістік персоналдың орташа айлық жалақысынан асып кеткен кезде өтінім берудің алдындағы жылдың басынан бастап қалыптасқан бір жылдағы немесе төртінші тоқсандағы ресми статистикалық ақпарат бойынша және (немесе) осы Қағидаларда айқындалған орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткішінен жоғары, республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын өндірістік персоналдың жалақысы ескеріледі Қазақстан (инфляция).
Субъектінің қолданыстағы тарифтік сметасында экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында тұрғаны үшін қосымша төлемдер болмаған жағдайда орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады.

453. Производственные расходы затратной части тарифа включаются в затратную часть тарифа следующим образом:
1) материальные расходы, включаемые в затратную часть тарифа, определяются исходя из фактических показателей, но не превышающих расчеты потребности сырья, материалов, топлива, энергии (далее – материальных ресурсов) на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ), произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере) (при их наличии), и цен материальных ресурсов, определенных по фактическим результатам закупок, произведенных до подачи заявки на утверждение тарифа, в порядке, установленном статьей 23 Закона.
Расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
2) расходы на оплату труда производственного персонала при формировании тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по официальной статистической информации за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
В случае введения новых объектов, мощностей и реализации иных мероприятий, предусмотренных инвестиционной программой расходы на оплату труда производственного персонала для новых объектов определяются исходя из нормативной численности производственного персонала.
При этом, расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, производятся на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
В случае оказания регулируемых услуг субъектом в двух и более регионах (в областях, городах республиканского значения, столице) и утверждения единого тарифа, расходы на оплату труда производственного персонала при формировании тарифа включаются в затратную часть тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и средневзвешенного показателя среднемесячной заработной платы в оказываемых регулируемые услуги регионах (в областях, городах республиканского значения, столице), согласно видам экономической деятельности, сложившейся по официальной статистической информации за год или за четвертый квартал, предшествующей подаче заявки и определяется по формуле:
– средневзвешенный показатель среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности;
– среднемесячная заработная плата по видам экономической деятельности в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) сложившейся по официальной статистической информации за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки;
– фактическая задействованная численность субъекта в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
При превышении заработной платы производственного персонала, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над среднемесячной заработной платой производственного персонала в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по официальной статистической информации за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующий подаче заявки и (или) над средневзвешенным показателем среднемесячной заработной платы, определенным настоящими Правилами, учитывается заработная плата производственного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
В случае отсутствия в действующей тарифной смете субъекта дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан.

3) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) субъектiнiң негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін және бағыттайтын жөндеуге қаражаты мұндай жұмыстың қажеттілігі туралы растаушы құжаттардың негізінде тарифтің шығындық бөлігіне енгізіледі;
5) реттеліп көрсетілетін қызметке тікелей жататын басқа өндірістік шығындар салалық ерекшелікті ескере отырып, растаушы құжаттардың негізінде тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі.
454. Кезең шығыстары тарифтің шығындық бөлігінде былайша есепке алынады:
1) әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект персоналының нақты санына, бірақ нормативтік санынан аспайтын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыға немесе субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және орташа айлық жалақысына қарай айқындалады өтінім берудің алдындағы жылдың басынан бастап қалыптасқан бір жылдағы немесе төртінші тоқсандағы ресми статистикалық ақпарат бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес Субъект қызметтер көрсететін өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) төлемдер.
Субъект екі және одан да көп өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) реттелетін қызметтер көрсеткен және бірыңғай тариф бекітілген жағдайда, тарифті қалыптастыру кезінде әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар нақты санына, бірақ субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын, қолданыстағыларда қабылданған орташа айлық жалақыға сүйене отырып, тарифтің шығыс бөлігіне енгізіледі ресми статистикалық ақпарат бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштерін ескере отырып немесе субъект персоналының нақты санын, бірақ нормативтік санынан аспайтын және реттеліп көрсетілетін өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) көрсетілетін орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткішін негізге ала отырып, тарифтер өтінім берудің алдындағы жылдың басынан бастап қалыптасқан бір жыл немесе төртінші тоқсан үшін және формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
– экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткіші;
– өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы ресми статистикалық ақпарат бойынша І-өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақы;
– өтінім берудің алдындағы i-өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бір жыл немесе жылдың басынан қалыптасқан төртінші тоқсан үшін субъектінің нақты іске қосылған саны.
– өтінім берудің алдындағы i-өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы субъектінің нақты іске қосылған саны.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған әкімшілік персоналдың жалақысы субъект қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес қызметтер көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) әкімшілік персоналдың орташа айлық жалақысынан асып кеткен кезде бір жылдағы немесе жыл басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы ресми статистикалық ақпарат бойынша, өтінім берудің алдындағы және (немесе) осы Қағидаларда айқындалған орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткішінен жоғары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын әкімшілік персоналдың жалақысы (инфляция) ескеріледі;
Субъектінің қолданыстағы тарифтік сметасында экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында тұрғаны үшін қосымша төлемдер болмаған жағдайда орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады.

3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
4) средства, направляемые субъектом на ремонт, не приводящие к росту стоимости основных средств, включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов о необходимости такой работы;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге, включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
454. Расходы периода учитываются в затратной части тарифа следующим образом:
1) расходы на оплату труда административного персонала определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по официальной статистической информации за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
В случае оказания регулируемых услуг субъектом в двух и более регионах (в областях, городах республиканского значения, столице) и утверждения единого тарифа, расходы на оплату труда административного персонала при формировании тарифа включаются в затратную часть тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и средневзвешенного показателя среднемесячной заработной платы в оказываемых регулируемые услуги регионах (в областях, городах республиканского значения, столице), согласно видам экономической деятельности, сложившейся по официальной статистической информации за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки и определяется по формуле:
– средневзвешенный показатель среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности;
… – среднемесячная заработная плата по видам экономической деятельности в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) сложившейся по официальной статистической информации за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки;
… – фактическая задействованная численность субъекта в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
При превышении заработной платы административного персонала, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над среднемесячной заработной платой административного персонала в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по официальной статистической информации за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующий подаче заявки и (или) над средневзвешенным показателем среднемесячной заработной платы, определенным настоящими Правилами, учитывается заработная плата административного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);
В случае отсутствия в действующей тарифной смете субъекта дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан.

2) кезең шығыстарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасы бойынша белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес айқындалады:
3) негізгі құралдардың және өндірістік емес сипаттағы материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) өзге де әкімшілік шығыстар салалық ерекшеліктерді ескере отырып, растайтын құжаттардың негізінде тарифтің шығындық бөлігіне енгізіледі.
Өзге де әкімшілік шығыстар консалтингтік, маркетингтік көрсетілетін қызметтердің және мердігерлік тәсілмен жүргізілетін жөндеу жұмыстарының шығыстарын және бөгде ұйымдар жүзеге асыратын салалық ерекшеліктерге байланысты басқа да көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ іссапар шығыстарын және әкімшілік персоналдың байланысқа, мерзімдік баспасөзге, қызметтік автокөлікті ұстауға, ақпараттық, консультациялық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстарын қамтиды.
Табиғатты қорғауға арналған шығыстар, табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемақы өзге де шығыстарға қосылады және мөлшерлемелер мен алымдар мөлшерін ескере отырып айқындалады.
Өндірістік қажеттілікке байланысты әкімшілік персоналдың біліктілігін арттыруға арналған шығыстар мұндай қажеттілікті растайтын құжаттарды ұсынған кезде кезең шығыстарында ескеріледі.
Өндірістегі өнертапқыштыққа және өнертабыстыққа байланысты шығыстар реттеліп көрсетілетін қызметтердің шеңберінде экономикалық негізделген материалдар болған кезде кезең шығыстарына қосылады.
4-1) инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін өз қаражатынан және жеңілдікті кредиттеуден тартылған сыйақылар мен негізгі борышты төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде ескеріледі.
5) субъектінің инвестициялық жобасын іске асыру үшін қарыз қаражаттары үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар субъект банкпен жасалған шартты ұсынған кезде кезең шығыстарына (негізгі борышты және пайыздарды өтеу графигін қоса бере отырып) қосылады және былайша анықталады:
инвестициялық жобаны іске асыру үшін ұлттық валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2,5 еселік базалық мөлшерлемесі қолданыла отырып есептелген сома шегінде ескеріледі.
инвестициялық жобаны іске асыру үшін шетелдік валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде Лондон банкаралық нарығының төрт еселік мөлшерлемесі қолданыла отырып есептелген сома шегінде ескеріледі.
Шетелдік валютада алынған қарыз қаражаттары үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштерінің және Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің болжамды көрсеткіштерінің негізінде шетелдік валютаға теңге бағамының болжамды өзгеруі ескеріле отырып, тарифтің шығындық бөлігінің кезең шығыстарында ескеріледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің базалық мөлшерлемесі мен Лондон банкаралық нарығының мөлшерлемесі субъектінің тарифін және тарифтік сметаларын бекіту жөнінде шешім қабылданған күніне қолданылады.

2) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, учитываемые в расходах периода, определяются в соответствии со ставками, установленными согласно действующему налоговому законодательству Республики Казахстан;
3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов непроизводственного характера;
4) прочие административные расходы включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
В прочие административные расходы включаются расходы на консалтинговые, маркетинговые услуги и ремонтные работы, проводимые подрядным способом и другие услуги в зависимости от отраслевых особенностей, осуществляемые сторонними организациями, а также командировочные расходы и расходы на услуги связи административного персонала, периодическую печать, содержание служебного автотранспорта, информационные, консультационные услуги.
Расходы на охрану природы, плата за использование природных ресурсов включаются в прочие расходы и определяются с учетом размеров ставок и сборов.
Расходы на повышение квалификации административного персонала, связанные с производственной необходимостью, учитываются в расходах периода при предоставлении документов, подтверждающих такую необходимость.
Расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством производства, в рамках регулируемых услуг включаются в расходы периода при наличии экономически обоснованных материалов;
4-1) расходы на выплату вознаграждений и основного долга привлеченных из собственных средств и льготного кредитования для реализации инвестиционной программы учитываются при расчете тарифа.
5) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации инвестиционного проекта субъекта включаются в расходы периода при предоставлении субъектом заключенного договора с банком (с приложением графика погашения основного долга и процентов) и определяются следующим образом:
расходы на выплату вознаграждений по заемным средствам, получаемым в национальной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 2,5 кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;
расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в иностранной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа в пределах суммы, рассчитанной с применением четырех кратной ставки Лондонского межбанковского рынка.
Вознаграждение за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части тарифа с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогнозных показателей республиканского бюджета Республики Казахстан.
Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка применяются на день принятия решения по утверждению тарифа и тарифных смет субъекта.

455. Тікжелілік (біркелкі) есептеу әдісі бойынша есептелген негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары тарифтің шығындық бөлігіне қосылады.
Уәкiлеттi орган сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласындағы қызметтерді көрсететін субъектiлерді қоспағанда, амортизациялық аударымдарды өсіруді субъект негiзгi құралдарға қайта бағалау жүргiзгеннен және (немесе) олар реконструкцияланғаннан (жаңғыртылғаннан) кейiн тарифтiң шығын бөлiгiне кезең-кезеңмен қосады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде тартылған активтерден түсетін амортизациялық аударымдар реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге күрделі қаржы салымдармен, инвестициялық жобаларды іске асырумен және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтарумен байланысты мақсаттарға бағытталады.
Сот шешімімен жойылған өтемдік тарифті қолдануға байланысты субъект табысты алмаған жағдайда, алынбаған табыс сомасы тариф кезекті өзгерген кезде, оның ішінде бекітілген тарифтің қолданылу кезеңінде ескеріледі.
3-параграф. Тарифте есепке алынбайтын шығындардың тізбесі
456. Субъектілердің тарифтерін қалыптастыру және бекіту кезінде тарифтің шығындық бөлігінде мынадай шығыстар:
нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптарға, тауарлық-материалдық құндылықтардың және қоймалардағы қорлардың бүлінуі мен жетіспеушілігіне, басқа да өндірістік емес шығыстар мен ысыраптар;
реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылмайтын не субъектінің теңгерімінде болып табылмайтын негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
жалға, сенімгерлік басқаруға немесе мүліктік жалдауға алынған негізгі құралдарды (жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардан басқа) пайдаланғаны үшін төлемге, операциялық лизинг бойынша төлемдерге;
ластаушы заттардың нормативтен тыс шығарындылары (шығарындылары) үшін төлемдер;
сот шығындары;
үмітсіз қарыз;
шаруашылық шарттарының талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа түрлері;
кірісті жасырғаны (төмендеткені) үшін айыппұлдар мен өсімпұлдар;
жымқыру шығындары;
реттелетін қызмет көрсету үшін пайдаланылатын негізгі құралдардың, материалдардың ақауынан болған шығындар;
қызмет көрсететін өндірістер мен шаруашылықтарды ұстау бойынша (үй-жайларды тегін ұсыну, қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына коммуналдық қызметтердің құнын төлеу);
құзыретті органмен келісілген технологиялық қажеттіліктен басқа, денсаулық сақтау объектілерін, мектепке дейінгі балалар мекемелерін, оқу орындарын, кәсіптік-техникалық училищелерді ұстауға;
сауықтыру лагерлерін, мәдениет және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстауға;
мәдени-ағарту, сауықтыру және спорттық іс-шараларды (демалыс кештерін, спектакльдерді, концерттерді өткізу) өткізуге;
кәсіпорын қызметкерлеріне тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығын алуға берілген несиелерді (пайызсыз несиелерді қоса алғанда) өтеуге;
бау - бақша серіктестіктерін абаттандыру бойынша (оның ішінде жол салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру);
дәрістер, көрмелер, даулар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар, қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға мүшелік жарналар өткізуге және ұйымдастыруға;
өндірістік мақсаттарда пайдаланылатын өнімді қоспағанда, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнама бойынша, жарнамалық, плакаттық және типографиялық өнімдерді шығару бойынша;
субъектінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын ғимараттар мен құрылыстарды, жатақханалар мен қонақ үйлердегі орындарды сатып алуға, жалға алуға және күтіп ұстауға (өндірістік шығындарға енгізілетін реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін технологиялық қажетті өндірістік персонал үшін темір жол айрықтарындағы қызметтік тұрғын үй-жайларды күтіп-ұстауға арналған шығыстарды қоспағанда);
қаланы абаттандыру, ауыл шаруашылығына көмек көрсету және басқа да осындай жұмыстарды орындауға;
білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалысын төлеуге;
кәсіптік ауруларды оңалтумен байланысты шығындардан басқа, қызметкерлерге және олардың балаларына емделуге, демалуға, экскурсияға арналған жолдамаларды төлеу бойынша Субъект қаражаты есебінен;
өз қызметкерлеріне медициналық көмек көрсетуге Денсаулық сақтау органдарымен жасалған шарттар бойынша емханалардың қызметтеріне ақы төлеу бойынша;
сақтандыру төлемдері (кәсіпорындар өз қызметкерлерінің пайдасына жасаған жеке және мүліктік сақтандыру шарттары бойынша төлейтін жарналар);
қызметкерлерге, оның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге қосымша берілген (заңнамада көзделгеннен тыс) демалыстарды төлеу бойынша қызметкердің отбасы мүшелерінің демалысты пайдалану орнына және кері қайтуына жол ақысын төлеу, сондай-ақ пайдаланылмаған демалысы үшін өтемақы;
демеушілік көмектің барлық түрлерін ұсынуға;
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделгеннен басқа, субъект қызметкерлеріне жеңілдіктер (қызметкерлерге тегін немесе төмендетілген бағамен тамақ беру, денсаулық топтарына абонементтерге, секцияларда, клубтарда сабақтарға ақы төлеу, протездеу);
мерейтойлық күндерге немесе қызметкерлерге көтермелеу түрінде берілетін сыйлықтарды сатып алуға (автомашиналарды, пәтерлерді, ұзақ мерзімді пайдаланылатын заттарды қоса алғанда, сондай-ақ қызметкерлердің дербес шоттарының пайыздық мөлшерлемелерін ұлғайтуға);
мектепке дейінгі мекемелердегі, санаторийлердегі және сауықтыру лагерьлеріндегі балаларға тамақтану құнын өтеуге;
тұтынушылардан коммуналдық төлемдерді қабылдау бойынша банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қызметтеріне;
ұжымдық шартта айқындалған мақсаттарға кәсіподақтарға аударымдар;
тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізуге, өнертабыстар мен рационализаторлық ұсыныстар бойынша модельдер мен үлгілерді дайындауға және сынауға байланысты (реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуда қолданылатын жұмыстарды қоспағанда, көрмелер, байқаулар, конкурстар және өнертабыс пен рационализация жөніндегі басқа да іс-шараларды ұйымдастыру, авторлық сыйақылар төлеу және басқалар;
реттелетін қызметтерді өндіруге және ұсынуға жатпайтын және тарифтердің өсуіне әкелетін шығыстар.

455. Амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов рассчитываются по прямолинейному (равномерному) методу начисления и включаются в затратную часть тарифа.
Увеличение амортизационных отчислений, за исключением субъектов, предоставляющих услуги в сфере водоснабжения и (или) водоотведения, включается уполномоченным органа в затратную часть тарифа после проведения субъектом переоценки основных средств и (или) их реконструкции (модернизации) поэтапно.
Амортизационные отчисления от активов, задействованных при предоставлении регулируемых услуг направляются на цели, связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемой услуги, реализацией инвестиционных программ и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам.
В случае недополучекния дохода субъектом в связи с применением компенсирующего тарифа, отмененного решением суда, сумма недополученного дохода учитывается при очередном изменении тарифа, в том числе в период действия утвержденного тарифа.
Параграф 3. Перечень затрат, не учитываемых в тарифе
456. При формировании и утверждении тарифов субъектов в затратной части тарифа не учитываются следующие расходы:
на сверхнормативные технические и коммерческие потери, порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, другие непроизводительные расходы и потери;
амортизационные отчисления основных средств, не используемых при предоставлении регулируемых услуг, либо не находящихся на балансе субъекта;
на плату за пользование основными средствами (кроме основных средств общехозяйственного назначения), полученными в аренду, доверительное управление или в имущественный наем, выплаты по операционному лизингу,
платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
судебные издержки;
безнадежная задолженность;
штрафы, пени, неустойки и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров;
штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
убытки от хищений;
потери от брака используемых для предоставления регулируемой услуги основных средств, материалов;
по содержанию обслуживающих производств и хозяйств (бесплатное предоставление помещений, оплата стоимости коммунальных услуг организациям общественного питания);
на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных учреждений, учебных заведений, профессионально-технических училищ, кроме технологически необходимых, согласованных с компетентным органом;
на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, спектаклей, концертов);
на погашение ссуд (включая беспроцентные), выданных работникам предприятий на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
по благоустройству садовых товариществ (в том числе, строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
на проведение и организацию лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, членские взносы в общественные организации и ассоциации;
по рекламе в средствах массовой информации, по изданию рекламной, плакатной и типографской продукции, за исключением продукции, используемой в производственных целях;
на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъекта (за исключением расходов на содержание служебных жилых помещений на железнодорожных разъездах для производственного персонала, технологически необходимых для предоставления регулируемых услуг, которые включаются в производственные расходы);
на выполнение работ по благоустройству города, предоставлению помощи сельскому хозяйству и другие подобного рода работы;
на оплату отпусков работникам, обучающихся в организации образования;
по оплате путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств субъекта, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профзаболеваний;
по оплате услуг поликлиник по договорам, заключенным с органами здравоохранения на предоставление своим работникам медицинской помощи;
страховые платежи (взносы, уплачиваемые предприятиями по договорам личного и имущественного страхования, заключенных предприятиями в пользу своих работников);
по оплате дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно, а также компенсация за неиспользованный отпуск;
на предоставление всех видов спонсорской помощи;
льготы работникам субъекта (предоставление питания работникам бесплатно или по сниженным ценам, оплата абонементов в группы здоровья, занятий в секциях, клубах, протезирование), кроме предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан;
на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая автомашины, квартиры, предметы длительного пользования, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников);
на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
на услуги банков и организации, осуществляющих отдельные виды банковских операций по приему коммунальных платежей от потребителей;
отчисления профсоюзам на цели, определенные коллективным договором;
связанные с проведением опытно-экспериментальных работ, изготовлением и испытанием моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям (за исключением работ, применяющихся в представлении регулируемых услуг, организацией выставок, смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации, выплаты авторских вознаграждений и другие;
расходы, не относящиеся к производству и предоставлению регулируемых услуг и приводящие к росту тарифов.

457. Сыйлықақыға және жұмыстың қорытындысы бойынша жалақыға берілетін басқа да сыйақы түрлерiне, ұжымдық шарттың талаптарын орындауға арналған шығыстар мынадай көздер, оның ішінде:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметтен алынған кіріс;
2) әкімшілік және өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығыстарын үнемдеу;
3) анағұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету немесе ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдерін субъектіге байланысты емес себептер немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша қысқартуға байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде пайда болған, іс-шаралар орындалған жағдайда бекітілген инвестициялық бағдарламада және бекітілген тарифтік сметада көзделген шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігі есебінен жүзеге асырылады.
458. Шығыстарға бағытталған, тарифтің шығындық бөлігінде ескерілмеген субсидияларды қоспағанда, субъектіге мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлiнетiн субсидия тарифтiң шығындық бөлiгін азайтуда ескерiледi.
4-параграф. Тарифте есепке алынбайтын пайданы шектеу
459. Уәкілетті орган тарифті есептеу кезінде жол берілетін пайда деңгейін осы Қағидаларға сәйкес субъектінің жол берілетін пайда деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын, қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының шамасына пайда мөлшерлемесінің көбейтіндісі ретінде айқындайды.
Тарифке қосылатын пайда деңгейі дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі субъекттердің тарифтеріне қосылатын пайданы қоспағанда, инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты ескере отырып шектеледі.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі субъекттердің тарифіне қосылатын пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыруға және Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті қаражат ескеріле отырып шектеледі.
Инвестицияларды субъектілер меншікті және (немесе) қарыз қаражат есебінен жүзеге асырады. Меншікті қаражат көзі пайда (таза кіріс) және амортизациялық аударымдар болып табылады.
Қарыз қаражатын қайтару пайда (таза кіріс) және (немесе) амортизациялық аударымдар есебінен жүзеге асырылады.
13-тарау. Тарифті индекстеу қағидалары

457. Расходы на премирование и другие виды вознаграждений к заработной плате по итогам работы, на выполнение условий коллективного договора, в том числе, осуществляются за счет следующих источников:
1) дохода, полученного от деятельности, не относящейся к регулируемым услугам;
2) экономии расходов на оплату труда административного и производственного персонала;
3) недоиспользованной части затрат, предусмотренной в утвержденной инвестиционной программе при условии исполнения мероприятий и в утвержденной тарифной смете, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов предоставляемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта, или результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
458. Выделяемая субъекту субсидия из средств государственного бюджета, учитывается в уменьшение затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
Параграф 4. Ограничение прибыли, включаемой в тариф
459. Уполномоченный орган при расчете тарифа определяет допустимый уровень прибыли как произведение ставки прибыли на величину регулируемой базы задействованных активов, определяемой в соответствии с Правилами определения допустимого уровня прибыли субъекта.
Уровень прибыли, включаемый в тариф ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, за исключением прибыли, включаемой в тариф субъектов, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу.
Уровень прибыли, включаемый в тариф субъектов, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, и для развития и эффективного функционирования субъекта, в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.
Инвестиции осуществляются субъектами за счет собственных и (или) заемных средств. Источниками собственных средств являются прибыль (чистый доход) и амортизационные отчисления.
Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли (чистого дохода) и (или) амортизационных отчислений.
Глава 13. Правила индексации тарифа

1-параграф. Индекстеу әдісін қолдана отырып қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің тарифті бекіту қағидалары
460. Индекстеу әдісін қолданылатын қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифті уәкілетті орган айқындайтын деңгейден асырмайтын деңгейде индекстеу жолымен жыл сайын белгілейді.
Уақытша өтемдік тарифті бекіткен жағдайда, қуаттылығы аз табиғи монополия субъекті тарифті оның қолданылу кезеңі өткеннен кейін уәкілетті орган айқындайтын индекстеу деңгейінен асырмай жоғарлатады.
Бұл ретте, қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі өзгерткен реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф, тарифтік смета, тиісінше, реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф және тарифтік смета болып табылады.
461. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі тариф өзгергенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде Заңның 15-бабының 13-тармағына сәйкес жария тыңдаулар өткізеді.
Жария тыңдауларды өткізудің күні және орны туралы ақпаратты және (немесе) онлайн-трансляцияға сілтемені қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі оларды өткізгенге дейін күнтізбелік отыз күн бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ол болмаған жағдайда уәкілетті органға интернет-ресурсында немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру үшін береді.
462. Тарифті индекстеу туралы шешім осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифтік сметаны қоса бере отырып және тарифтердің өзгеру себептерін көрсете отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес уәкілетті орган айқындайтын индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифтерді өзгерту туралы Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектінің ішкі бұйрығымен ресімделеді.
463. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі уәкілетті органды тарифтің өзгеруі туралы оны қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тарифті, бекітілген тарифтік сметаны өзгертудің себептерін қамтитын ақпаратты ұсына отырып хабардар етеді.
464. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі өзгертілген тариф күшіне енгізілгенге дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей тарифті, бекітілген тарифтік сметаны өзгертудің себептерін қамтитын ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы тұтынушыларды бұл туралы хабардар етеді, ол болмаған жағдайда уәкілетті органға оның интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру үшін ұсынады.

Параграф 1. Утверждение тарифа субъектом естественной монополии малой мощности с применением метода индексации
460. Тариф с применением метода индексации устанавливается ежегодно субъектом естественной монополии малой мощности путем индексации утвержденного тарифа не выше уровня, определяемого уполномоченный органом.
В случае утверждения временного компенсирующего тарифа субъект естественной монополии малой мощности повышает тариф не выше уровня индексации, определяемого уполномоченным органом, по истечении периода его действия.
При этом, тариф на регулируемые услуги, тарифная смета, измененные субъектом естественной монополии малой мощности, являются, соответственно, тарифом и тарифной сметой на регулируемые услуги.
461. Субъект естественной монополии малой мощности в срок не позднее, чем за тридцать календарных дней до изменения тарифа проводит публичные слушания в соответствии с пунктом 13 статьи 15 Закона.
Информация о дате и месте проведения публичных слушаний и (или) ссылки на онлайн-трансляцию размещается субъектом естественной монополии малой мощности на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляется уполномоченным органом для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за тридцать календарных дней до их проведения.
462. Решение об индексации тарифа оформляется внутренним приказом субъекта естественной монополии малой мощности об изменении тарифов на величину, не выше уровня индексации, определяемого уполномоченным органом в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно Главе 2 настоящих Правил, с приложением тарифной сметы и указанием причин изменения тарифов.
463. Субъект естественной монополии малой мощности информирует уполномоченный орган об изменении тарифа не позднее чем за тридцать календарных дней до введения его в действие с предоставлением информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
464. Субъект естественной монополии малой мощности не позднее чем за пять календарных дней до введения в действие измененного тарифа информирует об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы, на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляет в уполномоченный орган для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.

465. Индекстеу әдісімен тарифті есептеу және оның тарифті индекстеу деңгейін айқындау осы Қағидалардың 2-тарауға сәйкес Табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, тарифті есептеу тетігіне сәйкес жүзеге асырылады.
14-тарау. Тарифтің болжамды индексін есептеу және қолдану қағидалары
1-параграф. Тарифтің болжамды индексін есептеу қағидалары
466. Уәкілетті орган суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтері бойынша бес жылдық кезеңге арналған тарифтердің болжамды индекстерін айқындайды.
467. Табиғи монополиялар салалары бойынша тарифтердің болжамды индекстерін есептеуді уәкілетті орган Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін және Тарифтердің болжамды өзгеруінің мынадай параметрлерге әсерін ескере отырып, тарифтік саясат жөніндегі кеңестің ұсыныстарын негізге ала отырып жүргізеді:
Негізгі тараптар
Түйінді параметрлер
Мемлекет
Инфляцияға және басқа да макроэкономикалық көрсеткіштерге әсері
Ірі тұтынушылардан салықтардың түсуіне әсері
Қызмет көрсету сапасына және тұтынушылардың қанағаттану дәрежесіне әсері
Табиғи монополиялар
Қаржылық аспектілер
Инвестициялар
Көрсетілетін қызметтің сапасына сапа және сенімділік көрсеткіштерін орындаудың әсері
Салалар (тұтынушылар)
Рентабельділік
Бәсекеге қабілеттілік және нарықтың үлесі
Өнімнің бағасы
Тұтынушылар
Көрсетілетін қызметтердің сапасы
Көрсетілетін қызметтердің қол жетімділігі
468. Болжамды индекстерді есептеудің жүргізілген нұсқалары тарифтік саясат жөніндегі Кеңестің қарауына және инфляцияның жылдық деңгейіне әсерін кейіннен бағалау үшін уәкілетті органға жіберіледі.
Бес жылдық кезеңге арналған тарифтердің болжамды индекстерін тарифтік саясат жөніндегі кеңестің және уәкілетті органның қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органайқындайды.
469. Тарифтердің болжамды индекстері бес жылдық кезеңнің бірінші күнтізбелік жылы басталғанға дейін екі айдан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның бес жылдық кезеңге арналған бұйрығымен бекітіледі.
Келесі жылдары жыл сайын күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі ай бұрын уәкілетті органның бұйрығымен осы Қағидалардың 368 және 369-тармақтарына сәйкес есептелген бес жылдық кезеңнің соңғы жылына арналған тарифтердің болжамды индекстері бекітіледі.
470. Бес жыл кезең ішінде тарифтердің болжамды индекстерін уәкілетті орган тиісті күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей түзетуі мүмкін. Бұл ретте осы Қағидалардың 368 және 369-тармақтарына сәйкес тарифтердің болжамды индекстерінің есептемесі жүргізіледі.

465. Расчет тарифа методом индексации и определение его уровня индексации тарифа осуществляется в соответствии с Механизмом расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно главе 2 настоящих Правил.
Глава 14. Правила расчета и применения прогнозного индекса тарифа
Параграф 1. Расчет прогнозного индекса тарифа
466. Уполномоченный орган определяет прогнозные индексы тарифов на пятилетний период по услугам подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
467. Расчет прогнозных индексов тарифов по сферам естественных монополий производится уполномоченным органом исходя из показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и предложений Совета по тарифной политике с учетом влияния прогнозируемого изменения тарифов на следующие параметры:
Основные стороны
Ключевые параметры
Государство
Влияние на инфляцию и другие макроэкономические показатели
Влияние на поступление налогов от крупных потребителей
Влияние на качество обслуживания и степень удовлетворенности потребителей
Естественные монополии
Финансовые аспекты
Инвестиции
Влияние на качество услуг выполнение показателей качества и надежности
Отрасли (потребители)
Рентабельность
Конкурентоспособность и доля рынка
Цены на продукцию
Потребители
Качество услуг
Доступность услуг
468. Варианты проведенного расчета прогнозных индексов направляются на рассмотрение Совета по тарифной политике и в уполномоченный орган для последующей оценки влияния на годовой уровень инфляции.
Прогнозные индексы тарифов на пятилетний период определяются уполномоченным органом по результатам рассмотрения Советом по тарифной политике и уполномоченным органом.
469. Прогнозные индексы тарифов утверждаются приказом уполномоченного органа на пятилетний период в срок не позднее, чем за два месяца до начала первого календарного года пятилетнего периода.
В последующие годы ежегодно за два месяца до начала календарного года приказом уполномоченного органа утверждаются прогнозные индексы тарифов на последний год пятилетнего периода, рассчитанные в соответствии с пунктами 468 и 469 настоящих Правил.
470. В течение пятилетнего периода прогнозные индексы тарифов могут корректироваться уполномоченным органом в срок не позднее, чем за два месяца до начала соответствующего календарного года. При этом проводится расчет прогнозных индексов тарифов в соответствии с пунктами 468 и 469 настоящих Правил.

2-параграф. Тарифтің болжамды индексін қолдану қағидалары
471. Тарифтердің болжамды индекстері табиғи монополиялар салалары бойынша тарифтің жол берілетін деңгейін айқындайтын көрсеткіш болып табылады. Уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді бекіткен кезде тарифтердің болжамды индекстерінің асып кетуіне жол берілмейді.
472. Табиғи монополиялар салалары бойынша бес жылдық кезеңге арналған болжамды индекстер мынадай формулаға сәйкес субъектілердің тарифтерін бекіту кезінде қолданылады:
мұндағы:
Тбек – (субъектісінің) уәкілетті орган белгіленген қағидалармен тиісті күнтізбелік жылға бекітетін тарифі, бір бірлік үшін теңге;
Тд – субъектінің бұрын қолданыста болған тарифі, бір бірлік үшін теңге;
I – субъекті қызметін жүзеге асыратын табиғи монополия саласындағы тиісті күнтізбелік жылға арналған тарифтердің болжамды индексі, %.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
1-нысан
Тарифтің, тарифтік сметаның, инвестициялық бағдарламаның, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің жобасы ________________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы арналған тарифтік смета
р/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыс-тағы тарифтік сметада қабылдан-ды
Алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіш-тері
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіш-тері
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
Жобаны іске асырудың барлық кезеңіне, оның ішінде
Жобаны іске асырудың 1 (базалық) жылы
Жобаны іске асырудың 2-жылы
Жобаны іске асырудың
3-жылы
I
Тауарларды өндіруге және көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1.1
Шикізат және материалдар
мың теңге
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
мың теңге
1.3
Жанар-жағармай материалдары
көрсету
1.4
Отын
көрсету
1.5
Энергия
көрсету
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
мың теңге
2.1
Өндірістік персоналдың жалақысы
мың теңге
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
3
Амортизация
мың теңге
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
мың теңге
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
мың теңге
5
Өзге де шығындар (таратып жазу)
мың теңге
II
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
мың теңге
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
мың теңге
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
мың теңге
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
6.3
Салықтар
мың теңге
6.4
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
мың теңге
7
Сыйақылар төлеу шығыстары
мың теңге
III
Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған барлық шығын
мың теңге
IV
Кіріс (АРБ*ПМ)
мың теңге
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
мың теңге
VI
Барлық кіріс
мың теңге
VII
Ұсынылатын қызметтердің көлемі
Заттай көрсеткіштермен
VIII
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
IX
Тариф (қосымша құн салығынсыз)
Теңге/ ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
оның ішінде:
8.1
Өндірістік
8.2
Әкімшілік
9
Орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
Өндірістік персоналдың
9.2
Әкімшілік персоналдың
10
Күрделі жөндеу
мың
теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы, оның ішінде
12.1
Жөндеуге арналған материалдар
12.2
Жалақы
12.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
Ескертпе:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ –пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
2-нысан
______________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ______________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы арналған тарифтік смета
РР/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдыңғы аяқталған жылдың нақты көрсеткіштері
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсанның нақты көрсеткіштер
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
I
Тауарларды өндіруге және қызметтер ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
Мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
көрсету
1.1
Шикізат және материалдар
көрсету
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
көрсету
1.3
Жанар-жағармай материалдары
көрсету
1.4
Отын
көрсету
1.5
Энергия
көрсету
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
көрсету
2.1
Өндірістік персоналдың жалақысы
көрсету
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
көрсету
МӘМС
көрсету
3
Амортизация
көрсету
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
көрсету
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
көрсету
5
Өзге де шығындар (таратып жазу)
көрсету
II
Кезең шығыстары барлығы, оның ішінде
көрсету
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
көрсету
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
көрсету
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
көрсету
МӘМС
көрсету
6.3
Салықтар
көрсету
6.4
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
көрсету
7
Сыйақы төлеу шығыстары
көрсету
III
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығын
көрсету
IV
Кіріс (АРБ*ПМ)
көрсету
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
көрсету
VI
Барлық кіріс
көрсету
VII
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі
Заттай көрсеткіштермен
VIII
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
IX
Тарифі (қосымша құн салығынсыз)
Теңге/ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Персоналдың тізім бойынша орташа саны,
адам
Оның ішінде:
8.1
Өндірістік
адам
8.2
Әкімшілік
адам
9
Орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
Өндірістік персоналдың
теңге
9.2
Әкімшілік персоналдың
теңге
10
Күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
көрсету
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы, оның ішінде
көрсету
12.1
Жөндеуге арналған материалдар
көрсету
12.2
Жалақы
көрсету
12.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
көрсету
Ескертпе:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ –пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
3-нысан
_____________________________________________ Субъектінің атауы
Өзінің қызметін жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде, оның ішінде концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік смета
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Жылға есептегенде қолданыстағы тарифте қабылданды, барлығы
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
1
Тауарлар өндірісіне және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы
мың теңге
2
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде:
көрсету

Параграф 2. Применение прогнозного индекса тарифа
471. Прогнозные индексы тарифов являются показателем, определяющим допустимый уровень тарифа по сферам естественных монополий. Превышение прогнозных индексов тарифов при утверждении уполномоченным органом тарифов на регулируемые услуги недопустимо.
472. Прогнозные индексы на пятилетний период по сферам естественных монополий применяются при утверждении тарифов субъектов в соответствии со следующей формулой:
где:
Тутв – тариф субъекта, утверждаемый уполномоченным органом в установленном порядке на соответствующий календарный год, тенге за единицу;
Тд – ранее действующий тариф субъекта, тенге за ед.;
I – прогнозный индекс тарифов на соответствующий календарный год в сфере естественной монополии, в которой осуществляет деятельность субъект, %.
Приложение 1 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма 1
Проект тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении
утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы
Тарифная смета ________________________________
на (наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
За весь период реализации проекта, в том числе
1-ый (базовый) год реализации проекта
2-ой год реализации проекта
i-й год реализации проекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
Тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе
Тысяч тенге
1.1
Сырье и материалы
Тысяч тенге
1.2
Покупные изделия
Тысяч тенге
1.3
Горюче-смазочные материалы
указать
1.4
Топливо
указать
1.5
Энергия
указать
2
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
Тысяч тенге
2.1
Заработная плата производственного персонала
Тысяч тенге
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
Тысяч тенге
ОСМС
Тысяч тенге
3
Амортизация
Тысяч тенге
4
Ремонт, всего, в том числе
Тысяч тенге
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
Тысяч тенге
5
Прочие затраты (расшифровать)
Тысяч тенге
II
Расходы периода всего, в том числе
Тысяч тенге
6
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
Тысяч тенге
6.1
Заработная плата административного персонала
Тысяч тенге
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
Тысяч тенге
ОСМС
Тысяч тенге
6.3
Налоги
Тысяч тенге
6.4
Прочие расходы (расшифровать)
Тысяч тенге
7
Расходы на выплату вознаграждений
Тысяч тенге
III
Всего затрат на предоставление услуг
Тысяч тенге
IV
Доход (РБА*СП)
Тысяч тенге
V
Регулируемая база задействованных активов (РБА)
Тысяч тенге
VI
Всего доходов
Тысяч тенге
VII
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге / на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
8.1
Производственного
человек
8.2
Административного
человек
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в том числе
тенге
9.1
Производственного персонала
человек
9.2
Административного персонала
человек
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
указать
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего, в том числе
указать
12.1
Материалы на ремонт
указать
12.2
Заработная плата
указать
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
указать
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
_____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
_____________________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___ года
Форма 2
Тарифная смета ______________________________
на (наименование субъекта естественной монополии)
_________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие 4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
Тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе
указать
1.1
Сырье и материалы
указать
1.2
Покупные изделия
указать
1.3
Горюче-смазочные материалы
указать
1.4
Топливо
указать
1.5
Энергия
указать
2
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
указать
2.1
Заработная плата производственного персонала
указать
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
указать
ОСМС
указать
3
Амортизация
указать
4
Ремонт, всего, в том числе
указать
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
указать
5
Прочие затраты (расшифровать)
указать
II
Расходы периода всего, в том числе
указать
6
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
указать
6.1
Заработная плата административного персонала
указать
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
указать
ОСМС
указать
6.3
Налоги
указать
6.4
Прочие расходы (расшифровать)
указать
7
Расходы на выплату вознаграждений
указать
III
Всего затрат на предоставление услуг
указать
IV
Доход (РБА*СП)
указать
V
Регулируемая база задействованных активов (РБА)
указать
VI
Всего доходов
указать
VII
Объем предоставляемых услуг (товаров, работ)
в натуральных показателях
VIII
Нормативные технические потери
%
в натуральных показателях
IX
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге / на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
В том числе:
8.1
Производственного
человек
8.2
Административного
человек
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в том числе
тенге
9.1
Производственного персонала
тенге
9.2
Административного персонала
тенге
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
указать
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего, в том числе
указать
12.1
Материалы на ремонт
указать
12.2
Заработная плата
указать
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
указать
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон ___________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
____________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы,
телефон/фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
____________________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Форма 3
_____________________________________________
Наименование субъекта
Тарифная смета на регулируемые услуги субъекта естественной монополии,
осуществляющего свою деятельность на основании заключенного договора
государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии
№ п/п
Наименование показателей *
Единица измерения
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии
1
2
3
4
5
1
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
Тысяч тенге
1
Материальные затраты, всего, в том числе:
указать

1)
Шикізат пен материалдар
көрсету
2)
Энергия
көрсету
3)
ЖЖМ
көрсету
4)
Отын
көрсету
5)
Сатып алынатын энергия
көрсету
6)
Сатып алынатын су
көрсету
2
Электр энергиясының, сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың технологиялық шығысы (нормативтік ысыраптар)
көрсету
3
Еңбекке ақы төлеу шығындары, барлығы, оның ішінде:
көрсету
1)
Жалақы
көрсету
2)
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
көрсету
4
Амортизация
көрсету
5
Жөндеу, барлығы, оның ішінде:
көрсету
1)
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
көрсету
6
Өзге де шығындар, барлығы, оның ішінде:
көрсету
1)
Байланыс қызметтері
көрсету
2)
Бөгде ұйымдардың жүктерді тасымалдауы
көрсету
3)
Күзет қызметтері
көрсету
4)
Іссапар шығыстары
көрсету
5)
Кадрлар даярлау
көрсету
6)
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
көрсету
7)
Табиғи ресурстарды (суды және басқаларды) пайдаланғаны үшін төлем
көрсету
8)
Іске қосу-реттеу жұмыстары
көрсету
9)
Өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа да коммуналдық қызметтер
көрсету
10)
Сақтандырудың міндетті түрлері
көрсету
11)
Лицензиялар сатып алу
көрсету
12)
Қоршаған ортаны қорғау
көрсету
13)
Басқа да шығындар (таратып жазу қажет)
көрсету
2
Кезең шығыстары, барлығы
көрсету
7
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
көрсету
1)
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде:
көрсету
2)
Әкімшілік персоналдың жалақысы
көрсету
3)
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
көрсету
МӘМС
көрсету
4)
Банк қызметтері
көрсету
5)
Амортизация
көрсету
6)
Техникалық басқару құралдарын, есептеу техникасын және және т.б. ұстауға және қызмет көрсетуге арналған шығыстар (таратып жазу қажет)
көрсету
7)
Коммуналдық қызметтер
көрсету
8)
Бөгде ұйымдардың қызметтері
көрсету
9)
Іссапар шығыстары
көрсету
7
Өкілдік шығыстар, мерзімдік басылым, байланыс шығыстары
көрсету
11)
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
көрсету
12)
Жалпы шаруашылық тағайындаудағы негізгі құралдарды жалға алу
көрсету
13)
Салықтар
көрсету
14)
Басқа да шығыстар (таратып жазу қажет)
көрсету
8
Өткізу қызметін ұстауға арналған шығыстар, барлығы, оның ішінде:
көрсету
1)
Жалақы
көрсету
2)
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
көрсету
МӘМС
көрсету
3)
Түбіртектерді ресімдеу шығыстары
көрсету
4)
Қызметтерді өткізумен байланысты амортизация (оның ішінде су өлшеуіштер)
көрсету
5)
Ағымдағы жөндеу
көрсету
6)
Негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін жөндеу
көрсету
7)
Маркетингтік қызметтер
көрсету
8)
Басқа шығыстар (толық жазу)
көрсету
9
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
көрсету
3
Барлық шығындар
көрсету
4
Пайда
көрсету
5
Барлық кірістер
көрсету
6
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
көрсету
7
Нормативтік ысыраптар
мың м3/мың теңге
8
Тариф (қосылған құн салығынсыз)
теңге/м3
Ескертпе:
* шығындарды қажет болған жағдайда өзінің қызметін жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының негізінде, оның ішінде концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополия субъектісі кеңейтеді немесе толықтырады, көрсеткіштердің атауы мен өлшем бірлігі ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түріне сәйкес көрсетіледі;
ЖЖМ – жанар-жағармай материалдары;
м3 – текше метр;
ОСМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
4-нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.minsu.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): AML-R1
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: - жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
Ауытқу %
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
Тауарларды өндіру және қызметтерді ұсыну шығындары, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде:
мың теңге
Шикізат пен материалдар
мың теңге
Сатып алынатын бұйымдар
мың теңге
Жанар-жағармай материалдары
мың теңге
Отын
мың теңге
Энергия
мың теңге
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Өндірістік персоналдың жалақысы
мың теңге
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
Амортизация
мың теңге
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Ағымдағы жөндеу
мың теңге
Өзге шығындар (таратып жазу)
мың теңге
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
мың теңге
Әкімшілік персоналдың жалақысы
мың теңге
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
мың теңге
МӘМС
мың теңге
Салықтар
мың теңге
Өзге де шығыстар (таратып жазу)
мың теңге
Сыйақылар төлеу шығыстары
мың теңге
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығындар
мың теңге
Кіріс (АРБ*ПС)
мың теңге
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
мың теңге
Барлық кіріс
мың теңге
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
Заттай көрсеткіштермен
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
Тариф (қосылған құн салығынсыз)
теңге /ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Ескертпе:
* шығындар қажет болғанда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
АРБ – активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ – пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
4-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме Тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп (индексі-AML-R1, кезеңділігі: жылдық)

1)
Сырье и материалы
указать
2)
Энергия
указать
3)
ГСМ
указать
4)
Топливо
указать
5)
Энергия покупная
указать
6)
Вода покупная
указать
2
Технологический расход электрической энергии водоснабжения и (или) водоотведения (нормативные потери)
указать
3
Затраты на оплату труда, всего, в том числе:
указать
1)
Заработная плата
указать
2)
Социальный налог и социальные отчисления, обязательное социальное медицинское страхование
указать
4
Амортизация
указать
5
Ремонт, всего, в том числе:
указать
1)
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
указать
6
Прочие затраты, всего, в том числе:
указать
1)
Услуги связи
указать
2)
Транспортировка грузов сторонними организациями
указать
3)
Услуги охраны
указать
4)
Командировочные расходы
указать
5)
Подготовка кадров
указать
6)
Охрана труда и техника безопасности
указать
7)
Плата за использование природных ресурсов (воду и другие)
указать
8)
Пусконаладочные работы
указать
9)
Дезинфекция, дератизация производственных помещений, вывоз мусора и другие коммунальные услуги
указать
10)
Обязательные виды страхования
указать
11)
Приобретение лицензий
указать
12)
Охрана окружающей среды
указать
13)
Другие затраты (необходимо расшифровать)
указать
2
Расходы периода, всего
указать
7
Общие и административные расходы, всего
указать
1)
Затраты на оплату труда, всего в том числе:
указать
2)
Заработная плата административного персонала
указать
3)
Социальный налог и социальные отчисления
указать
ОСМС
указать
4)
Услуги банка
указать
5)
Амортизация
указать
6)
Расходы на содержание и обслуживание технических средств управления, вычислительной техники и так далее (расшифровать)
указать
7)
Коммунальные услуги
указать
8)
Услуги сторонних организаций
указать
9)
Командировочные расходы
указать
10)
Представительские расходы, расходы на периодическую печать, связь
указать
11)
Охрана труда и техника безопасности
указать
12)
Аренда основных средств общехозяйственного назначения
указать
13)
Налоги
указать
14)
Другие расходы (необходимо расшифровать)
указать
8
Расходы на содержание службы сбыта, всего, в том числе:
указать
1)
Заработная плата
указать
2)
Социальный налог и социальные отчисления
указать
ОСМС
указать
3)
Расходы на оформление квитанций
указать
4)
Амортизация (в том числе водомеров), связанная со сбытом услуг
указать
5)
Текущий ремонт
указать
6)
Ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств
указать
7)
Маркетинговые услуги
указать
8)
Другие расходы (необходимо расшифровать)
указать
9
Расходы на выплату вознаграждений
указать
3
Всего затрат
указать
4
Прибыль
указать
5
Всего доходов
указать
6
Объемы предоставляемых услуг
указать
7
Нормативные потери
тысяч м3/тысяч тенге,
8
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
тенге/м3
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются субъектом естественной монополии, осуществляющим свою деятельность на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии, наименование показателей и единицы измерения указываются в соответствии с предоставляемым видом регулируемых услуг;
ГСМ – горюче-смазочные материалы;
м3 – кубический метр;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
форма 4
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minsu@gov.kz
Наименование административной формы: Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): AML-R1
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение в процентах
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
тысяч тенге
Материальные затраты, всего, в том числе
тысяч тенге
Сырье и материалы
тысяч тенге
Покупные изделия
тысяч тенге
Горюче-смазочные материалы
тысяч тенге
Топливо
тысяч тенге
Энергия
тысяч тенге
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
тысяч тенге
Заработная плата производственного персонала
тысяч тенге
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
Амортизация
тысяч тенге
Ремонт, всего, в том числе
тысяч тенге
Текущий ремонт
тысяч тенге
Прочие затраты (расшифровать)
тысяч тенге
Расходы периода всего, в том числе
тысяч тенге
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
тысяч тенге
Заработная плата административного персонала
тысяч тенге
Социальный налог и социальные отчисления
тысяч тенге
ОСМС
тысяч тенге
Налоги
тысяч тенге
Прочие расходы (расшифровать)
тысяч тенге
Расходы на выплату вознаграждений
тысяч тенге
Всего затрат на предоставление услуг
тысяч тенге
Доход (РБА*СП)
тысяч тенге
Регулируемая база задействованных активов (РБА).
тысяч тенге
Всего доходов
тысяч тенге
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
Нормативные технические потери
%
В натуральных показателях
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге/на единицу предоставляемых услуг
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге);
СП – ставка прибыли (%);
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
_________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
________________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение к форме 4,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об исполнении тарифной сметы
(индекс - AML-R1, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті дайындауына арналған. Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің кірістері, шығыстары мен көлемдерінің тізбесі.
2. Өтінім беру және тарифтердің, оның ішінде сараланған тарифтердің жобаларын бекіту туралы шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-баған – реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде уәкілетті орган бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
4. 2-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
5. 3-баған – бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
6. 4-баған – тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсыну кезеңіндегі кірістер мен шығыстардың баптары туралы, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері және субъект қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
7. 5-баған – тарифтік сметаның бекітілген көрсеткіштерінен тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
8. 6-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
5-нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.minsu.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ҚНТ-1
Кезең: тоқсандық
Есепті кезең 20___ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: – тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1
2
3
4
5
6
Төлем бойынша міндеттемелер:
Мың доллар*
Миллион теңге*
Кредиттер үшін пайыздар
Мың доллар*
Миллион теңге*
Комиссиялық төлемақылар, сыйлықақылар және тағы басқа
Мың доллар*
Миллион теңге*
Қарыздың негізгі сомасы
Мың доллар *
Миллион теңге*
Резервтік қорға жіберілді
Мың доллар *
Миллион теңге*
Есепті кезең соңында резервтік қорда қаражаттың нақты болуы
Мың доллар *
Миллион теңге*
Жинақталған қаражатқа сыйақы есептеу сомалары
Мың доллар *
Миллион теңге*
Ескертпе:
* Егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерге төлемақының нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен беріледі.
** АҚШ долларына теңгенің бағамын көрсету.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___"______________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
5-нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы мәліметтер (индексі - ҚНТ-1, кезеңділігі: тоқсандық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги. Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов, в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. 1 графа – указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемые уполномоченным органом в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта по форме, утвержденной уполномоченным органом;
4. 2 графа – указывается единица измерения показателей тарифной сметы;
5. 3 графа – указывается предусмотренные в утвержденной тарифной смете показатели о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии;
6. 4 графа – указываются фактически сложившиеся показатели тарифной сметы о статьях доходов и расходов, об объемах предоставляемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта за период предоставления отчета об исполнении тарифной сметы;
7. 5 графа – указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной смете;
8. 6 графа – указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.
форма 5
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minsu@gov.kz
Наименование административной формы: Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ФВЗ-1
Периодичность: квартальная
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Единица измерения
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1
2
3
4
5
6
Обязательства по выплате:
Тысяч долларов*
Миллионов тенге*
Процентов за кредиты
Тысяч долларов *
Миллионов тенге*
Комиссионных выплат, премий и так далее
Тысяч долларов *
Миллионов тенге*
Основной суммы займа
Тысяч долларов *
Миллионов тенге*
Направлено в резервный фонд
Тысяч долларов *
Миллионов тенге*
Фактическое наличие средств в резервном фонде на конец отчетного периода
Тысяч долларов *
Миллионов тенге*
Суммы начисления вознаграждения на накопленные средства
Тысяч долларов *
Миллионов тенге*
Примечание:
* В случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам.
** Указывать курс тенге к доллару США.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
__________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
__________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
__________________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение
к форме 5, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения о фактической выплате наступивших обязательств по займам
(индекс - ФВЗ-1, периодичность: квартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъектілер) қарыздар бойынша пайда болған міндеттемелерді нақты төлеу туралы ақпаратты дайындауына арналған.
2. Көрсетілген ақпаратты инвестициялық бағдарламасы бар субъектілер тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін қол жеткізілген нақты көрсеткіштерді құжаттамалық растай отырып және келісілген нұсқадан олар ауытқыған жағдайда себептерін түсіндіре отырып ұсынады.
3. Тарифтерге сыйақы төлеуге арналған шығындар және инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы енгізіледі. Инвестициялық бағдарламаны іске асыру кезеңінде сыйақылар (кредиттер үшін пайыздар, комиссиялық төлемдер) мөлшерінің өзгеруіне және алынған кредиттер бойынша негізгі борышты қайтару сомасына төмендету жағына ғана жол беріледі.
4. Шетел валютасында алынған кредиттер үшін сыйақылар мен негізгі борышты қайтару сомасы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштері негізінде теңге бағамының шетел валютасына болжамды өзгеруі (инфляция) ескеріле отырып, тарифке енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-баған - сыйақы төлеуге арналған көрсеткіштердің атауы және уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы көрсетіледі.
6. 2-баған - көрсеткіштердің өлшем бірлігі көрсетіледі (егер қарыздар ұлттық валютада болған жағдайда, онда тек теңгемен төлемдер бойынша ақпарат жіберіледі. Егер қарыздар шетел валютасымен алынған жағдайда, онда ақпарат екі өлшемде: шетел валютасымен, алынған қарыздар бойынша міндеттемелерді төлеудің нақты бағамы бойынша ұлттық валютамен ұсынылады. Бұдан басқа, теңгенің АҚШ долларына шаққандағы бағамы көрсетіледі).
7. 3,4,5,6-бағандар - тиісті жылдың тоқсандары бойынша сыйақылар төлеуге арналған көрсеткіштердің ақпараты және кредиттер үшін негізгі борышты қайтару сомасы көрсетіледі.
6-нысан
Егер осы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қолданыстағы тариф объектілер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек бекітілген болса, алғаш рет құрылған немесе жаңа реттеліп көрсетілетін қызметті (жаңа реттеліп көрсетілетін қызметтерді) ұсынатын немесе жаңа объектілерді және (немесе) учаскелерді сатып алған (салған) жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметке тарифтің, тарифтік сметалардың жобасы
Тарифтік сметаның жобасы _____________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
_________________________________________________
реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы арналған тарифтік смета
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
I
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы
мың теңге
Оның ішінде:
-//-
1
Материалдық шығындар, барлығы
-//-
Оның ішінде:
-//-
1.1
Шикізат және материалдар
-//-
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
-//-
1.3
ЖЖМ
-//-
1.4
Отын
-//-
1.5
Энергия
-//-
2
Еңбекке ақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
Оның ішінде:
-//-
2.1
Жалақы
-//-
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
-//-
МӘМС
-//-
3
Амортизация
-//-
4
Жөндеу, барлығы
-//-
Оның ішінде:
-//-
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
-//-
5
Өзге шығындар (таратып жазу)
-//-
II
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
Оның ішінде:
-//-
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
-//-
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
-//-
МӘМС
-//-
6.3
Амортизация
-//-
6.4
Коммуналдық қызметтер
-//-
6.5
Салықтар
-//-
6.6
Басқа да шығыстар (таратып жазу)
-//-
7
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
-//-
III
Барлық шығындар
-//-
IV
Пайда
-//-
V
Барлық кіріс
-//-
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
Заттай көрсеткіштермен
мың теңге
VII
Нормативтік ысыраптар
%
Заттай көрсеткіштермен
VIII
Тарифі (қосымша құн салығынсыз)
Теңге/көрсетілетін қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8
Жұмыскерлерінің орташа тізім бойынша саны, барлығы
Адам
Оның ішінде:
-//-
8.1
Өндірістік персонал
-//-
8.2
Әкімшілік персонал
-//-
9
Орташа айлық жалақы, барлығы
Теңге
Оның ішінде:
-//-
9.1
Өндірістік персоналдың
-//-
9.2
Әкімшілік персоналдың
-//-
10
Күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (таратып жазу)
-//-
12
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы
-//-
Оның ішінде:
-//-

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий (далее – субъекты) информации о фактической выплате наступивших обязательств по займам.
2. Указанная информация представляется субъектами, имеющим инвестиционную программу ежеквартально до 25 числа, следующего за отчетным периодом, с документальными подтверждениями достигнутых фактических показателей и разъяснениями причин, в случае их отклонений от согласованного варианта.
3. В тарифы включаются затраты на выплату вознаграждений и сумма возврата основного долга за кредиты для реализации инвестиционной программы. Изменение размера вознаграждений (проценты за кредиты, комиссионные выплаты) и сумма возврата основного долга по полученным кредитам в период реализации инвестиционной программы допускается только в сторону снижения.
4. Вознаграждения и сумма возврата основного долга за кредиты, полученные в иностранной валюте, включаются в тариф с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
5. 1 графа – указывается наименование показателей на выплату вознаграждений и сумма возврата основного долга за кредиты для реализации инвестиционной программы, по форме, утвержденной уполномоченным органом.
6. 2 графа – указывается единица измерения показателей (в случае, если займы в национальной валюте, то направляется только информация по выплатам в тенге. В случае, если займы взяты в иностранной валюте, то информация представляется в двух измерениях: иностранной валюте, в национальной валюте по фактическому курсу оплаты обязательств по полученным займам. Кроме того, указывается курс тенге к доллару США).
7. 3,4,5,6 графа – указывается информация показателей на выплату вознаграждений и сумма возврата основного долга за кредиты по кварталам соответствующего года.
Форма 6
Проект тарифа, тарифных смет на регулируемую услугу, предоставляемую субъектом естественной монополии, созданным впервые или предоставляющим новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги) или в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф на регулируемые услуги данного субъекта естественной монополии утвержден раздельно по объектам и (или) участкам
Тарифная смета ________________________________
на (наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тысяч тенге
В том числе:
1
Материальные затраты, всего
-//-
В том числе:
1.1
Сырье и материалы
-//-
1.2
Покупные изделия
-//-
1.3
ГСМ
-//-
1.4
Топливо
-//-
1.5
Энергия
-//-
2
Затраты на оплату труда, всего
-//-
В том числе:
2.1
Заработная плата
-//-
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
3
Амортизация
-//-
4
Ремонт, всего
-//-
В том числе:
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
-//-
5
Прочие затраты (расшифровать)
-//-
II
Расходы периода, всего
-//-
6
Общие и административные расходы, всего
-//-
В том числе:
6.1
Заработная плата административного персонала
-//-
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
6.3
Амортизация
-//-
6.4
Коммунальные услуги
-//-
6.5
Налоги
-//-
6.6
Другие расходы (расшифровать)
-//-
7
Расходы на выплату вознаграждений
-//-
III
Всего затрат
-//-
IV
Прибыль
-//-
V
Всего доходов
-//-
VI
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
тысяч тенге
VII
Нормативные потери
%
В натуральных показателях
VIII
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге/на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Среднесписочная численность работников, всего
Человек
В том числе:
8.1
Производственного персонала
-//-
8.2
Административного персонала
-//-
9
Среднемесячная заработная плата, всего
Тенге
В том числе:
9.1
Производственного персонала
-//-
9.2
Административного персонала
-//-
10
Капитальный ремонт
тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
-//-
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего
-//-
В том числе:

8. 6-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.
10-нысан
Инвестициялық бағдарлама және инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы есептер
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы ____________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
_________________________________________________________________________
(қызмет түрі)
Инвестициялық бағдарламаның кезеңі: 20__ – 20__ жылғы ____________
р/с №
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Инвестициялардың сомасы, мың теңге (қосылған құн салығынсыз)
Қаржыландыру көзі, мың теңге
Меншікті
Қарыз
Бюджет қаражаты
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет
1
2
3
4
5
6
7
8
9
20__ жылға арналған инвестициялық бағдарлама
20__ жылға Барлығы
1.
1.1
2.
….
20__ жылға арналған инвестициялық бағдарлама
20__ жылға Барлығы
1.
1.1
2.
….
20__ – 20__ жылдарға жиынтығы
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___"______________
11-нысан
Инвестициялық бағдарламаға
қосымша
Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламасының тиімділік көрсеткіштері ____________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектіcінің атауы, қызмет түрі)
Инвестициялық бағдарлама кезеңі: 20__ – 20__ жылғы _________
р/с №
Инвести-циялық бағдар-лама іс-шараның атауы
Іске асыру кезеңіне инвестициялық бағдарламаның тиімділігінің есебі, жыл*
Заттай мәнде шикізат, материалдар, отын және энергия шығысының төмендеуі
Негізгі құралдардың тозуының төмендеуі, %
Нормативтік ысыраптардың төмендеуі, %
Авариялылықтың төмендеуі, %
іске асыру-дың 1-жылы
іске асыру-дың 2-жылы
іске асырудың ...жылы
іске асыру-дың 1-жылы
іске асыру-дың 2-жылы
іске асыру-дың ...жылы
іске асыру-дың 1-жылы
іске асыру-дың 2-жылы
іске асыру-дың ...жылы
іске асыру-дың 1-жылы
іске асыру-дың 2-жылы
іске асыру-дың ...жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.1
2.
20__ жылға Барлығы
1.
1.1
2.
Ескертпе:
*Оны іске асыру кезеңіне инвестициялық бағдарламаның тиімділігін есептеу саланың ерекшелігін ескере отырып көрсеткіштермен толықтырылады.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/
Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___"______________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
12-нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.minsu.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ИБ-1
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең 20___ жыл.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: - жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
р/с №
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат
Пайда және залал туралы ақпарат*
Инвестициялық бағдарламаның сомасы
Инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат, мың теңге
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) атауы және қызмет көрсетілетін аумақ
Іс-шаралардың атауы
Өлшем бірлігі
Заттай көрсеткіштермен саны
Инвестициялық бағдарлама шеңберінде қызметтерді көрсету кезеңі
Жоспар
Нақты
Ауытқу
Ауытқу себептері
Меншікті қаражат
Қарыз қаражаты
Бюджет қаражаты
Амортизация
Пайда
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Кестенің жалғасы
Инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат **
Қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштермен ауытқу себептерін түсіндіру
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін және қызметтің тиімділігін арттыруды бағалау
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай заттай мәнде шикізат, материалдар, отын және энергия шығыстарының төмендеуі,
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша тозудың (физикалық) негізгі қорлардың (активтердің) төмендеуі, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша ысыраптардың төмендеуі, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша авариялылықтың төмендеуі
нақты өткен жылғы
нақты ағымдағы жылғы
нақты өткен жылғы
нақты ағымдағы жылғы
жоспар
нақты өткен жылғы
нақты ағымдағы жылғы
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Ескертпе:

8. 6 графа – указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной смете;
9. 7 графа – указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.
форма 10
Инвестиционная программа и отчеты об исполнении инвестиционных программ
Инвестиционная программа субъекта естественной монополии
_______________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
_______________________________________________________________
(вид деятельности)
Период инвестиционной программы: _________ 20__ – 20__ года
№ п/п
Наименование мероприятий инвестиционной программы
Единица измерений
Количество
Сумма инвестиций, тысяч тенге (без налога на добавленную стоимость)
Источник финансирования, тысяч тенге
Собственные
Заемные
Бюджетные средства
Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Инвестиционная программа на 20__ год
ВСЕГО на 20__ год
1.
1.1
2.
….
Инвестиционная программа на 20__ год
ВСЕГО на 20__ год
1.
1.1
2.
….
ИТОГО на 20__ – 20__ года
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон ______________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
_______________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
_______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
_______________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
форма 11
Приложение
к инвестиционной программе
Показатели эффективности инвестиционной программы субъекта естественной монополии
_________________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии, вид деятельности)
Период инвестиционной программы: _________ 20__ – 20__ года
№ п/п
Наименование мероприятия инвестиционной программы
Расчет эффективности инвестиционной программы на период ее реализации, год*
Снижение расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натуральном выражении
Снижение износа основных средств, %
Снижение нормативных потерь, %
Снижение аварийности, %
1-ый год реализации
2-ый год реализации
… год реализации
1-ый год реализации
2-ый год реализации
… год реализации
1-ый год реализации
2-ый год реализации
… год реализации
1-ый год реализации
2-ый год реализации
… год реализации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.1
2.
ВСЕГО на 20__ год
1.
1.1
2.
Примечание:
* Расчет эффективности инвестиционной программы на период
ее реализации дополняется показателями с учетом специфики отрасли.
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _______________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
________________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Форма 12
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minsu@gov.kz
Наименование административной формы: Отчет об исполнении инвестиционной программы
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ИП-1
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Информация о плановых и фактических объемах предоставления регулируемых услуг
Информация о прибылях и убытках*
Сумма инвестиционной программы
Информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы, тысяч тенге
Наименование регулируемых услуг (товаров, работ) и обслуживаемая территория
Наименование мероприятий
Единица измерения
Количество в натуральных показателях
Период предоставления услуги в рамках инвестиционной программы
План
Факт
Отклонение
Причины отклонения
Собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
Амортизация
Прибыль
План
Факт
Факт прошлого года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Продолжение таблицы
Информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе**
Разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе
Оценка повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг и эффективности деятельности
Снижение расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натуральном выражении в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Факт текущего года
Факт прошлого года
Факт текущего года
План
Факт
Факт прошлого года
Факт текущего года
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Примечание:

* Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) 3-қосымшасына сәйкес пайда мен залал туралы ақпарат;
** ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін есепке ала отырып, өзге де көрсеткіштер бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделсе);
** ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру бойынша растайтын құжаттарды қоса бере отырып ұсынылады (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстардың құны мен шығындар туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларын пайдалануға қабылдау актілері, ішкі үстемелер, табиғи монополиялар субъектілерінің пайдалануға беру және теңгерімге қабылдау туралы ішкі бұйрықтары).
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___"______________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
12-нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп
(индексі-ИБ-1, кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерге инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті дайындауына арналған. Инвестициялық бағдарлама-"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 7) тармақшасына сәйкес, инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді немесе Субъект қызметінің көрсеткіштерін қазіргі деңгейде сақтауды білдіретін техникалық-экономикалық және (немесе) экологиялық әсер алу мақсатында субъектінің қолда бар активтерін кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, ұстап-тұруға және жаңа активтерін жасауға бағытталатын қаражатты салу және қайтару жөніндегі іс-шаралар жоспары.

* информация о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
** информация заполняется, в том числе по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе); ** информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов естественных монополий о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс)
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
_________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
_________________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение
к форме 12, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об исполнении инвестиционной программы
(индекс – ИП-1, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами отчета об исполнении инвестиционной программы на регулируемые услуги. Инвестиционная программа - план мероприятий по вложению и возврату средств, направляемых на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов субъекта естественной монополии с целью получения технико-экономического и (или) экологического эффектов, выражаемых в достижении целевых показателей инвестиционной программы или сохранении показателей деятельности субъекта естественной монополии на существующем уровне в соответствии с подпунктом 7) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).

2. Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-баған – реттік нөмірі көрсетіледі;
4. 2,3,4,5,6,7 -бағандар – реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жоспарлы және нақты көлемі туралы ақпарат көрсетіледі, оның ішінде "Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) атауы және қызмет көрсетілетін аумақ", "Іс-шаралардың атауы", "Өлшем бірлігі", "Заттай көрсеткіштермен саны", "Инвестициялық бағдарлама шеңберінде қызметтерді көрсету кезеңі", оның ішінде "Жоспар", "Нақты", "Ауытқу", "Ауытқу себептері".
5. 8-баған – Пайда және залал туралы есеп көрсетіледі;
6. 9,10,11,12 -бағандар – инвестициялық бағдарламаның сомасы көрсетіледі, оның ішінде "Жоспар", "Нақты", "Ауытқу", "Ауытқу себептері".
7. 13,14,15,16 -бағандар – инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат мың теңгеде көрсетіледі, оның ішінде "Меншікті қаражат", "Қарыз қаражаты", "Бюджет қаражаты", оның ішінде "Амортизация", "Пайда".
8. 17,18,19,20,21,22,23 -бағандар – инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат көрсетіледі, оның ішінде "Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай заттай мәнде шикізат, материалдар, отын және энергия шығыстарының төмендеуі", "Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша тозудың (физикалық) негізгі қорлардың (активтердің) төмендеуі, %", "Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша ысыраптардың төмендеуі, %", "Бекітілген инвестициялық бағдарламаға қарай іске асыру жылдары бойынша авариялылықтың төмендеуі", оның ішінде "Нақты ағымдағы жылғы", "Нақты өткен жылғы", "Нақты ағымдағы жылғы", "Жоспар", "Нақты", "Нақты өткен жылғы", "Нақты ағымдағы жылғы".
9. 24-баған - қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштермен ауытқу себептерін түсіндіру көрсетіледі;
10. 25-баған - ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін және қызметтің тиімділігін арттыруды бағалау көрсетіледі;
13-нысан
____-____ жылдарға арналған тарифтік сметаның орындалуы туралы қарау нәтижелері туралы қорытындыны _________________________________________ (талданатын құжаттың атауы) ______________________________________________________________________ (реттеліп көрсетілетін қызметтің және табиғи монополия субъектісінің атауы)

2. При рассмотрении отчета об исполнении инвестиционной программы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. 1 графа – указывается порядковый номер;
4. 2, 3, 4, 5, 6, 7 графы - указывается информация о плановых и фактических объемах предоставления регулируемых услуг, в том числе "Наименование регулируемых услуг (товаров, работ) и обслуживаемая территория, согласно Классификатора административно-территориальных объектов (КАТО)", "Наименование мероприятий", "Единица измерения", "Количество в натуральных показателях", "Период предоставления услуги в рамках инвестиционной программы", в том числе "План", "Факт", "Факт прошлого года";
5. 8 графа – указывается отчет о прибылях и убытках;
6. 9, 10, 11, 12 графы – указывается сумма инвестиционной программы, в том числе "План", "Факт", "Отклонение", "Причины отклонения";
7. 13, 14, 15, 16 графы – указывается информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы в тысяч тенге, в том числе "Собственные средства", "Заемные средства", "Бюджетные средства", в том числе "Амортизация", "Прибыль";
8. 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 графы – указывается информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе, в том числе "Снижение расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натуральном выражении в зависимости от утвержденной инвестиционной программы", "Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы", "Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы", "Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы", в том числе "Факт текущего года", "Факт прошлого года", "Факт текущего года", "План", "Факт", "Факт прошлого года", "Факт текущего года";
9. 24 графа – указывается разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
10. 25 графа – указывается оценка повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг и эффективности деятельности.
форма 13
Заключение о результатах рассмотрения об исполнении тарифной сметы
на ____-____ годы _________________________________________
(наименование анализируемого документа)
_________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги и субъекта естественной монополии)

1. Кіріспе (табиғи монополия субъектісінің атауы және көрсеткіштер, тарифтің қолданылуының жоспарланатын кезеңі және пайдаланылған ақпарат көздері мен құжаттардың тізбесі көрсетіледі).
2. Негізгі бөлім (мәндерді салыстыру нәттижелері және оларды өзгерту себептері кесте нысанында көрсетіледі:
жобаны қарау кезінде: субъект мәлімдегенмен салыстырғанда бекітілгендерден көрсеткіштердің өзгеру пайызы, мәлімделгенмен салыстырғанда уәкілетті органның ведомствосы тексерген көрсеткіштердің өзгеру пайызы, бекітілгендермен салыстырғанда уәкілетті органның ведомствосы мақұлдаған көрсеткіштердің ауытқу пайызы;
есепті қарау кезінде: табиғи монополия субъектісінің есебі бойынша нақты көрсеткіштердің бекітілгендерге өзгеру пайызы, нақты тексерілген көрсеткіштердің субъектінің есебі бойынша нақты көрсеткіштерден ауытқу пайызы, нақты тексерілген көрсеткіштердің бекітілгендерден ауытқу пайызы).
Кесте – Қарау қорытындылары
__________________________________________________________________________
(талданатын құжаттың, табиғи монополия субъектісінің және оның реттеліп көрсетілетін қызметінің атауы)
р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген көрсеткіштер
Субъектінің мәлімдеген көрсеткіштің жобасы
Субъек есебі бойынша нақты көрсеткіш
Субъектінің есебі бойынша нақты көрсеткіштің бекітілгенге қатынасы
Мәлімделген көрсеткіштің бекітілгенге қатынасы, пайызбен
Жобаны/есепті қарау қорытындысы бойынша тексерілген көрсеткіш
Тексерілген көрсеткіштің субъектінің есебі бойынша мәлімделген нақтыға қатынасы, пайызбен
Тексерілген көрсеткіштің бекітілген қатынасы, пайызбен
Көрсеткіштердің өзгеру себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе:

1. Введение (указываются наименование субъекта естественной монополии и показатели, планируемый период действия тарифа и перечень источников использованной информации и документов).
2. Основная часть (в табличной форме указываются результаты сопоставления значений и причины их изменений:
при рассмотрении проекта: процент изменения показателей, заявленных субъектом, от утвержденных, процент изменения показателей, проверенных ведомством уполномоченного органа в сравнении с заявленными, процент отклонения показателей, одобренных ведомством уполномоченного органа, в сравнении с утвержденными;
при рассмотрении отчета: процент изменения фактических показателей по отчету субъекта естественной монополии, к утвержденным, процент отклонения фактических проверенных показателей от фактических показателей по отчету субъекта, процент отклонения фактических проверенных показателей от утвержденных).
Таблица – Итоги рассмотрения
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(наименование анализируемого документа, субъекта естественной
монополии и его регулируемой услуги)
№ п/п
Наименование показателей
Единица измерения
Утвержденные показатели
Фактические показатели по отчету субъекта
Заявленный субъектом проект показателя
Отношение фактического показателя по отчету субъекта к утвержденному, %
Отношение заявленного показателя к утвержденному, %
Показатель, проверенный по итогам рассмотрения проекта/отчета
Отношение проверенного показателя к заявленному/ фактическому по отчету субъекта, %
Отношение проверенного показателя к утвержденному, %
Причины изменения показателей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Примечание:

Инвестициялық бағдарламаның кезеңі: 20__ 20 __ жыл аралығында
р/с №
Қыз-меттің атауы
Бірлік
Саны
Бекітілген сома – Жалпы
мың теңге
Нақты сома – Жалпы
мың теңге
Бүгінгі күнге жұмсалған нақты сома
мың теңге
Бекітілген сома – Жыл
мың теңге
Нақты сома – Жыл
мың теңге
Қаржыландыру көзі
Кез келген ауытқуларға түсініктемелер
Реттелетін қызметтен түсетін түсімдер
Борыш
Қолма-қол ақша резервтері
Бюджет қаражаты немесе субсидия-лар
Реттел-меген қызметтер
1.
2.
3.
4.
5.
6.
….
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Кесте 5
Амортизациялық аударымдар және пайда Капиталдың есептік орташа өлшемді құны __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Атауы
Өлшем бірлігі
Бағалау
1.
Борыштық міндеттемелердің құны
%
1.1.
Тәуекелсіз мөлшерлеме
%
1.2.
Борыштық міндеттемелер бойынша тәуекел үшін сыйлықақы
%
2.
Меншікті капитал құны
%
2.1.
Меншікті капитал тәуекелі үшін сыйлықақы
%
2.2.
Акционерлік капиталдың бета-коэффициенті
3.
Меншікті және қарыз капиталдың арақатынасы
%
3.1.
Компанияның қарыз капиталын бағалау
мың теңге
3.2.
Компанияның меншікті капиталын бағалау
мың теңге
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Кесте 6
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы және амортизация __________________________________________________________________ ( табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с №
Активтің атауы
Актив санаты
Активтің қызмет ету мерзімі (жылдармен)
Пайдалануға берілген күні (жыл)
Қызметтің қалған мерзімі (жылдармен)
Пайдалануға беру кезіндегі активтің құны (теңгемен)
Жыл басындағы активтің қалдық құны (теңгемен)
Амортизация (теңгемен)
Активтің шығуы (теңгемен)
Жыл соңындағы активтің қалдық құны (теңгемен)
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Кесте 7
Амортизация және жол берілетін пайда __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
5 жыл
1.
Инвестицияларды қаржыландыруға жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдардың үлесі
%
2.
Инвестицияларды қаржыландыруға бөлінуге тиіс жол берілетін пайданың үлесі
%
3.
Амортизациялық аударымдар
мың теңге
4.
Капитал пайдасы
мың теңге
5.
Қарызға қызмет көрсетуге арналған шығындар
мың теңге
6.
Қайта инвестициялануға тиіс амортизациялық аударымдарды және капитал пайдасын бағалау
мың теңге
7.
Инвестициялық бағдарламаны бағалау
мың теңге
8.
Жол берілетін амортизация
мың теңге
9.
Қайта инвестициялау үшін жол берілетін пайда
мың теңге
10.
Еркін пайдалану үшін жол берілетін пайда
мың теңге
11.
Амортизациялық аударымдар мен пайдадан ақша ағындары есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарлама
мың теңге
12.
Жаңа борыштық міндеттемелер есебінен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарлама
мың теңге
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Кесте 8
Сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштері алдыңғы кезеңдерде сапа мен сенімділіктің түйіндікөрсеткіштерін орындау нәтижелері __________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ___________________________________________________________________ (қызмет түрі)
Р/с №
Сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
Жыл (көрсету)
Жыл (көрсету)
Жыл (көрсету)
Жыл (көрсету)
Жыл (көрсету)
1
2
3
4
5
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 3-қосымшаның
нысанына әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
Реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтеріне тарифтік реттеудің ынталандыру әдісімен тариф бекітуге өтінім
(Индекс: ЫӘӨ-1, кезеңділігі: реттеуші кезең)
1 тарау. Жалпы ережелер

Период инвестиционной программы: _________ 20__ – 20__ года
п/п
Наименование деятельности
Единица
Количество
Утвержденная сумма – Общая
тыс.
тенге
Фактическая сумма – Общая
тыс.
тенге
Фактическая сумма, израсходованная на сегодняшний день
тыс.
тенге
Утвержденная сумма – Год
тыс.
тенге
Фактическая сумма – Год
тыс.
тенге
Источник финансирования
Пояснения к любым отклонениям
Поступления от регулируемой деятель-ности
Долг
Резервы наличности
Бюджетные средства или субсидии
Нерегламентированные услуги
1.
2.
3.
4.
5.
6.
….
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон __________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
___________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
____________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Таблица 5
Амортизационные отчисления и прибыль
Расчетная Средневзвешенная стоимость капитала
_____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
______________________________________________________
(вид деятельности)
Наименование
Единица измерения
Оценка
1.
Стоимость долговых обязательств
%
1.1.
Безрисковая ставка
%
1.2.
Премия за риск по долговым обязательствам
%
2.
Стоимость собственного капитала
%
2.1.
Премия за риск собственного капитала
%
2.2.
Бета-коэффициент акционерного капитала
3.
Соотношение собственного и заемного капитала
%
3.1.
Оценка заемного капитала компании
тысяч тенге
3.2.
Оценка собственного капитала компании
тысяч тенге
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
__________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Таблица 6
Регулируемая база задействованных активов и амортизация
____________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии
_____________________________________________________
(вид деятельности)
п/п
Наименование актива
Категория актива
Срок службы актива (в годах)
Дата ввода в эксплуатацию (год)
Оставшийся срок службы (в годах)
Стоимость актива при вводе в эксплуатацию (в тенге)
Остаточная стоимость актива на начало года (в тенге)
Амортизация (в тенге)
Выбытие актива (в тенге)
Остаточная стоимость актива на конец года (в тенге)
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон __________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
___________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
____________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Таблица 7
Амортизация и допустимая прибыль
__________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
___________________________________________________
(вид деятельности)
№ п/п
Наименование
Единица измерения
1 год
2 год
3 год
4 год
5 год
1.
Доля амортизационных отчислений, которая должна быть отнесена на финансирование инвестиций
%
2.
Доля допустимой прибыли, которая должна быть выделена на финансирование инвестиций
%
3.
Амортизационные отчисления
тысяч тенге
4.
Прибыль капитала
тысяч тенге
5.
Затраты на обслуживание задолженности
тысяч тенге
6.
Оценка амортизационных отчислений и прибыли капитала, которые должны быть реинвестированы
тысяч тенге
7.
Оценка инвестиционной программы
тысяч тенге
8.
Допустимая амортизация
тысяч тенге
9.
Допустимая прибыль для реинвестирования
тысяч тенге
10.
Допустимая прибыль для свободного использования
тысяч тенге
11.
Инвестиционная программа, финансируемая за счет денежных потоков от амортизационных отчислений и прибыли
тысяч тенге
12.
Инвестиционная программа, финансируемая за счет новых долговых обязательств
тысяч тенге
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
__________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
__________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Таблица 8
Ключевые показатели качества и надежности
Результаты исполнения ключевых показателей качества и надежности в предыдущие периоды
___________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
____________________________________________________
(вид деятельности)
№ п/п
Ключевые показатели качества и надежности
Единица измерения
Год (указать)
Год (указать)
Год (указать)
Год (указать)
Год (указать)
1
2
3
4
5
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон __________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
___________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение к форме
Приложения 3 к Правилам
формирования тарифов,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе
Заявка на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования
на регулируемые услуги подачи воды по каналам и регулирования
поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений
(индекс - ЗСМ-1, периодичность: регуляторный период)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме субъектілердің реттеліп көрсетілетін суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтеріне тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісімен тарифті бекітуге өтінімді дайындауға. Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі-Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтің табыстарының, шығыстарының және көлемдерінің тізбесі.
2. Өтінім беру және тарифтердің, оның ішінде сараланған тарифтердің жобаларын бекіту туралы шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-баған-реттік нөмірі көрсетіледі;
4. 2-баған- атауы көрсетіледі, оның ішінде: "Бақыланатын шығыстар", "Бақыланбайтын шығыстар", "Амортизация, оның ішінде: инвестициялық бағдарламада ескерілген, активтердің реттелетін базасы (АРБ), жол берілетін пайда (тиімділік үшін сыйақы төлеуге дейін), оның ішінде: тиімділік үшін сыйақыны, барлық кірістерді, көрсетілген қызметтер көлемін ескере отырып, инвестициялық бағдарламаға жатқызылған, Тариф (ҚҚС-сыз)";
5. 3-баған- өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4 – тен 8-ге дейін бағандар-1-ден 5-ші жылға дейін көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 3-қосымшаның нысанына 1-кестеде кезең бөлінісінде тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісімен тарифті бекітуге бақыланатын шығындар (бірінші реттеуші кезең) көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 3-қосымшаның нысанына 2-кестеде кезең бөлінісінде тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісімен тарифті бекітуге бақыланатын шығындар (кейінгі реттеуші кезеңдер) көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 3-қосымшаның нысанына 3-кестеде кезең бөлінісінде тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісімен тарифті бекітуге арналған бақыланбайтын шығындар көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 3-қосымшаның нысанына 4-кестеде инвестициялық бағдарлама, кезең, оның ішінде: бекітілген және нақты сомалар, қаржыландыру көзі және кез келген ауытқуларға түсініктемелер көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 3-қосымшаның нысанына 5-кестеде амортизациялық аударымдар мен пайда, капиталдың есептік орташа өлшенген құны көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами заявки на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования на регулируемые услуги подачи воды по каналам и регулирования поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений. Тарифная смета - перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов, в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. 1 графа – указывается порядковый номер;
4. 2 графа – указывается наименование, в том числе: "Контролируемые расходы", "Неконтролируемые расходы", "амортизация, в том числе: учтенная в инвестиционной программе, Регулируемая база активов (РБА), Допустимая прибыль (до выплаты вознаграждения за эффективность), в том числе: отнесенная к инвестиционной программе, с учетом вознаграждения за эффективность, Всего доходов, Объем предоставленных услуг, Тариф (без НДС)";
5. 3 графа – указывается единица измерения;
6. с 4 по 8 графы – указываются с 1-го по 5-ый год.
В таблице 1 к форме приложения 3 к Правилам формирования тарифов указываются контролируемые затраты (первый регуляторный период) на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования в разрезе периода.
В таблице 2 к форме приложения 3 к Правилам формирования тарифов указываются контролируемые затраты (последующие регуляторные периоды) на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования в разрезе периода.
В таблице 3 к форме приложения 3 к Правилам формирования тарифов указываются неконтролируемые затраты на утверждение тарифа стимулирующим методом тарифного регулирования в разрезе периода.
В таблице 4 к форме приложения 3 к Правилам формирования тарифов указывается инвестиционная программа, период, в том числе: утвержденные и фактические суммы, источник финансирования и пояснения к любым отклонениям.
В таблице 5 к форме приложения 3 к Правилам формирования тарифов указываются амортизационные отчисления и прибыль, расчетная средневзвешенная стоимость капитала.

Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 3-қосымшаның нысанына 6-кестеде қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы және амортизация көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 3-қосымшаның нысанына 7-кестеде кезең бөлінісінде амортизация және жол берілетін пайда көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 3-қосымшаның нысанына 8-кестеде сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштері, алдыңғы жылдардағы сапа мен сенімділіктің түйінді көрсеткіштерін орындау нәтижелері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
4-қосымша
1-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің жыл сайынғы түзетуі (жыл сайынғы түзету туралы қысқаша ақпарат) _____________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
р/с
Атауы
Мәні (мың теңге)
1
Шекті кірістілікті түзету
2
Бақыланбайтын операциялық шығыстарды түзету
3
Амортизациялық аударымдарды түзету
4
Жол берілетін пайданы түзету
5
Инфляцияның өзгеруіне түзету
6
Жиыны
Бекітілген тарифке сәйкес келесі жылға арналған болжамды көлем (м3)
Тарифтерді түзету (м3 үшін теңге)
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
2-нысан
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, табиғи монополия субъектісінің шекті кірістілігін түзету _____________________________________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ________________________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
Р/с№
Атауы
Өлшем бірлігі
Ағымдағы жылға бекітілген мән
Ағымдағы жылғы нақты мән
Өткен жылдың түзетуіне енгізілген есептік мән (3 ай)
Өткен жылдың түзетуі үшін (бұрын бағаланған үш ай үшін) нақты мән
Түсіндіру
Нақты мәндер (9 ай)
Есептік мәндер (3 ай)
1
Бекітілген орташа тариф
м3/ теңге
2
Бекітілген көлем
м3/ теңге
3
Нақты көлем
м3/ теңге
A
Шекті кірістілікті түзету
мың теңге

В таблице 6 к форме приложения 3 к Правилам формирования тарифов указывается регулируемая база задействованных активов и амортизация.
В таблице 7 к форме приложения 3 к Правилам формирования тарифов указывается амортизация и допустимая прибыль в разрезе периода.
В таблице 8 к форме приложения 3 к Правилам формирования тарифов указываются ключевые показатели качества и надежности, результаты исполнения ключевых показателей качества и надежности в предыдущие годы.
Приложение 4 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма 1
Ежегодная корректировка субъекта естественной монополий с учетом
стимулирующего метода тарифного регулирования
(краткая информация о ежегодной корректировки)
________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Значение (тысяч тенге)
1
Корректировка предельной доходности
2
Корректировка неконтролируемых операционных расходов
3
Корректировка амортизационных отчислений
4
Корректировка допустимой прибыли
5
Корректировка на изменение инфляции
6
Итого
Прогнозируемый объем (м3) на следующий год, согласно утвержденному тарифу
Корректировка тарифов (тенге за м3)
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _________________________________
Электрондық пошта мекен жайы/Адрес электронной почты
__________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Форма 2
Корректировка предельной доходности субъекта естественной монополий
с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Утвержденное значение на текущий год
Фактическое значение за текущий год
Расчетное значение (3 месяца), включенное в корректировку предыдущего года
Фактическое значение (за ранее оцененные три месяца) для корректировки предыдущего года
Пояснение
Фактические значения (9 месяцев)
Расчетные значения (3 месяца)
1
Утвержденный средний тариф
тенге/м3
2
Утвержденный объем
тысяч м3
3
Фактический объем
тысяч м3
A
Корректировка предельной доходности
тысяч тенге

Барлық кіріс (=1+2+3+4+5+6)
теңге
8
Көрсетілген қызметтер көлемі
м3
9
Тариф (ҚҚС-сыз) (=7 ÷ 8)
м3
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
___________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
____________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Кесте 1
Табиғи монополия субъектісінің қаржылық көрсеткіштері _____________________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ______________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы
р/с №
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан
1.1
Тоқсан басындағы берешек
теңге
1.2
АҚШ доллары
2.1
Борыштың негізгі сомасын тоқсан ішінде өтеу
теңге
2.2
АҚШ доллары
3.1
Тоқсан ішіндегі жаңа берешек
теңге
3.2
АҚШ доллары
4.1
Тоқсанның соңындағы берешек
теңге
4.2
АҚШ доллары
5.1
Тоқсанның аяғында борыштық міндеттемелердің көлемі бойынша орташа өлшемді қалған қолданылу мерзімі теңгемен Тоқсанның аяғында борыштық міндеттемелердің көлемі бойынша орташа өлшемді қалған қолданылу мерзімі АҚШ долларымен
теңге
5.2
АҚШ доллары
6.1
Тоқсан ішінде төленген борыш бойынша пайыздар
теңге
6.2
АҚШ доллары
7.1
Борыштық міндеттемелер бойынша орташа мәндегі пайыздық мөлшерлеме, теңгемен
%
7.2
Борыштық міндеттемелер бойынша орташа мәндегі пайыздық мөлшерлеме, AҚШ долларымен
%
8.1
Комиссиялар, сыйлықақылар және т.б.
теңге
8.2
АҚШ доллары
9.1
Тоқсанның соңындағы резервтік қордағы қаражат
теңге
9.2
АҚШ доллары
10.1
Тоқсан ішінде резервтік қор қаражатының өзгеруі
теңге
10.2
АҚШ доллары
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
__________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
1-нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі ескерілген, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп
(индексі - ТСЫӘОЕ, кезеңділігі: жылдық)

Всего доходов (=1+2+3+4+5+6)
тенге
8
Объем предоставляемых услуг
м3
9
Тариф (без НДС) (=7 ÷ 8)
м3
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _________________________________
Электрондық пошта мекен жайы/Адрес электронной почты
__________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
____________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Таблица 1
Финансовые показатели субъекта естественной монополии
_________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии)
________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Показатель
Единица измерения
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал
1.1
Задолженность на начало квартала
тенге
1.2
долларов США
2.1
Погашение основной суммы долга в течение квартала
тенге
2.2
долларов США
3.1
Новая задолженность в течение квартала
тенге
3.2
долларов США
4.1
Задолженность на конец квартала
тенге
4.2
долларов США
5.1
Средневзвешенный по объему оставшийся срок действия долговых обязательств в тенге на конец квартала Средневзвешенный по объему оставшийся срок действия долговых обязательств в долларах США на конец квартала
тенге
5.2
долларов США
6.1
Проценты по долгу, выплаченные в течение квартала
тенге
6.2
долларов США
7.1
Средневзвешенная процентная ставка по долговым обязательствам в тенге
%
7.2
Средневзвешенная процентная ставка по долговым обязательствам в долларах США
%
8.1
Комиссии, премии и т.п.
тенге
8.2
доллары США
9.1
Средства в резервном фонде на конец квартала
тенге
9.2
долларов США
10.1
Изменение средств резервного фонда в течение квартала
тенге
10.2
долларов США
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон __________________________________
Электрондық пошта мекен жайы/Адрес электронной почты
___________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии),
подпись, телефон Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение к форме 1,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы с учетом
стимулирующего метода тарифного регулирования
(индекс - ОТССМ-1, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті дайындауға арналған. Тарифтік смета – "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі-Заң) 4-бабының 26) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтің табыстарының, шығыстарының және көлемдерінің тізбесі.
2. Өтінім беру және тарифтердің, оның ішінде сараланған тарифтердің жобаларын бекіту туралы шешім қабылдау кезінде, сондай-ақ тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-баған-реттік нөмірі көрсетіледі;
4. 2-баған-уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша кірістер мен шығыстардың баптары туралы, көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы көрсеткіштер және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
5. 3 баған – өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4 баған-бекітілген тарифтік сметада көзделген көрсеткіштер көрсетіледі;
7. 5 баған-тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері көрсетіледі;
8. 6 – баған-ауытқу себептері көрсетіледі.
1-кестеде табиғи монополия субъектісінің тоқсандар бөлінісіндегі қаржылық көрсеткіштері көрсетіледі.
2-нысан
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.minsu.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының орындалуы туралы есеп
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ИБО-
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең 20 ___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: - жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
р/с №
Қызмет атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Бекітілген сома жиыны
Нақты сома жиыны
Ағымдағы күнге жұмсалған нақты сома
Жыл бойғы бекітілген сома
Жыл бойғы нақты сома
Бас тарту себептері
1.
теңге
2.
көрсету
3.
көрсету
4.
көрсету
5.
көрсету
6.
көрсету
7.
көрсету
8.
көрсету
9.
көрсету
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20_______ жыл "___" ____________
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
2-нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есеп
(индексі - ИБО, кезеңділігі: жылдық)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами отчета об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги. Тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 26) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При подаче заявки и принятии решения об утверждении проектов тарифов, в том числе дифференцированных тарифов, а также при рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. 1 графа – указывается порядковый номер;
4. 2 графа - указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемой ведомством уполномоченного органа в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, утвержденной уполномоченным органом;
5. 3 графа – указывается единица измерения;
6. 4 графа – указывается предусмотренные показатели в утвержденной тарифной смете;
7. 5 графа – указывается фактически сложившиеся показатели тарифной сметы;
8. 6 графа – указывается причины отклонения.
В таблице 1 указываются финансовые показатели субъекта естественной монополии в разрезе кварталов.
Форма 2
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minsu@gov.kz
Наименование административной формы: Исполнение инвестиционной программы субъекта естественной монополии
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): ИИП-1
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование деятельности
Единица измерения
Количество
Итого утвержденная сумма
Итого фактическая сумма
Фактическая сумма, израсходованная на текущую дату
Утвержденная сумма за год
Фактическая сумма за год
Причины отклонения
1.
тенге
2.
указать
3.
указать
4.
указать
5.
указать
6.
указать
7.
указать
8.
указать
9.
указать
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон __________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
___________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение к форме 2,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Исполнение инвестиционной программы субъекта естественной монополии
(индекс – ИИП-1, периодичность: годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме субъектілердің реттеліп көрсетілетін қызметтерге инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті дайындауына арналған. Инвестициялық бағдарлама-"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 7) тармақшасына сәйкес, инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді немесе Субъект қызметінің көрсеткіштерін қазіргі деңгейде сақтауды білдіретін техникалық-экономикалық және (немесе) экологиялық әсер алу мақсатында субъектінің қолда бар активтерін кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, ұстап-тұруға және жаңа активтерін жасауға бағытталатын қаражатты салу және қайтару жөніндегі іс-шаралар жоспары.
2. Инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде уәкілетті орган мен табиғи монополия субъектілері осы Қағидаларды және бухгалтерлік есеп стандарттарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын басшылыққа алады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-баған-реттік нөмірі көрсетіледі;
4. 2 - баған-қызметтің атауы көрсетіледі;
5. 3 баған – өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 4 баған – саны көрсетіледі;
7. 5-баған-барлығы бекітілген сома көрсетіледі;
8. 6-баған-жиынтық нақты сома көрсетіледі;
9. 7-баған-ағымдағы күнге жұмсалған нақты сома көрсетіледі;
10. 8 – баған-жыл үшін бекітілген сома көрсетіледі;
11. 9 – баған-бір жылдағы нақты сома көрсетіледі;
12. 10 – баған-ауытқу себептері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 6-қосымша
нысан
___________________________________________________ реттеліп
(реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы) көрсетілетін қызметіне арналған
тарифтерге уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім
1. Өтініш берушінің толық атауы не аты, әкесінің аты (бар болған кезде), тегі:
__________________________________________________________
2. Осы Ережеге сәйкес уақытша төмендету коэффициентін бекіту негіздемесі:
__________________________________________________________
3. Мәлімделетін уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі:
_______________________________________________________________
4. Мәлімделетін уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу кезеңі:
__________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына 7-қосымша
нысан
Өтініш беруші тарифке уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін ұсынылатын құжаттар

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами отчета об исполнении инвестиционной программы на регулируемые услуги. Инвестиционная программа - план мероприятий по вложению и возврату средств, направляемых на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов субъекта естественной монополии с целью получения технико-экономического и (или) экологического эффектов, выражаемых в достижении целевых показателей инвестиционной программы или сохранении показателей деятельности субъекта естественной монополии на существующем уровне в соответствии с подпунктом 7) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. При рассмотрении отчета об исполнении тарифной сметы, уполномоченный орган и субъекты естественной монополии руководствуются настоящими Правилами и нормативными правовыми актами, устанавливающими стандарты бухгалтерского учета, налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. 1 графа – указывается порядковый номер;
4. 2 графа - указывается наименование деятельности;
5. 3 графа – указывается единица измерения;
6. 4 графа – указывается количество;
7. 5 графа – указывается итого утвержденная сумма;
8. 6 графа – указывается итого фактическая сумма;
9. 7 графа – указывается фактическая сумма, израсходованная на текущую дату;
10. 8 графа – указывается утвержденная сумма за год;
11. 9 графа – указывается фактическая сумма за год;
12. 10 графа – указывается причины отклонения.
Приложение 6 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
форма
Заявка на утверждение временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемую услугу
______________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
1. Полное наименование заявителя либо фамилия, имя, отчество (при его наличии):
____________________________________________________________________
2. Основание утверждения временного понижающего коэффициента в соответствии
настоящими Правилами:
____________________________________________________________________
3. Уровень заявляемого временного понижающего коэффициента:
____________________________________________________________________
4. Период действия заявляемого временного понижающего коэффициента:
____________________________________________________________________
Приложение 7 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Документы, предоставляемые заявителем для утверждения временного понижающего коэффициента к тарифу

1) осы Қағиданың 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметке уақытша төмендету коэффициентін бекіту деңгейі мен мерзімін көрсете отырып уақытша төмендету коэффициентін бекітуге өтінім;
2) өтініш берушінің толық атауы (жеке немесе заңды тұлға), мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері;
3) экономикалық орындылығының есебі мен оның сұратылған деңгейінің есебін қоса алғанда, уақытша төмендету коэффициенттерін қолданудан күтілетін нәтижелерді көрсете отырып уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қажеттігінің анықтама-негіздемесі. Экономикалық орындылығының және сұратылған уақытша төмендету коэффициенті деңгейінің есептері мәтін түріндегі түсіндірмелермен сүйелдеменеді;
4) реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифке уақытша төмендету коэффициентін бекіту нәтижесінде бюджет алдында салық міндеттемелерін сақтау немесе ұлғайту туралы анықтама-негіздеме;
5) өтінім берілген жылдың алдындағы күнтізбелік жылдағы қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, пайдалар мен залалдар туралы есеп, ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп, түсіндірме жазба, еңбек бойынша есеп), сондай-ақ өткен кезеңдегі қаржылық-шаруашылық қызметті талдау (тоқсан, жартыжылдық, 9 ай не жыл – өтінімді беру күніне қарай ) сондай-ақ оларға мәтін нысанындағы түсіндірме жазба;
6) субъектінің алдындағы берешектің жай-күйі (ағымдағы айдың бірінші күніне өзара есеп айырысуды салыстыру актісі, тұтынушының және субъект басшысының қолдарымен расталған, берешек болған жағдайда, тұтынушының берешегін өтеу кестесі);
7) тарифтер мен төлем сомаларын көрсете отырып айлар бойынша бөлумен көрсетілетін қызметтердің нақты (өткен жылғы ұқсас кезең үшін және алдыңғы күнтізбелік жылға) және мәлімделген көлемдері.
8) шығындар баптары бойынша (оның ішінде субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне шығындар) бөле отырып, шығарылатын өнімнің атауы, шығарылатын өнімнің өзіндік құны.
9) электр энергиясы тасымалданатын энергия көзінің атауы.
10) тарифтер мен төлем сомаларын көрсете отырып айлар бойынша бөлумен электр энергиясын энергия беру ұйымының желілері бойынша берудің нақты (өткен жылғы тиісті кезең үшін) және жоспарланатын көлемі.
11) тарифтер мен төлем сомаларын көрсете отырып айлар бойынша бөлумен желіге босатудың нақты (өткен жылғы тиісті кезең үшін) және жоспарланатын көлемі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды

1) заявка на утверждение временного понижающего коэффициента с указанием уровня и срока утверждения временного понижающего коэффициента на регулируемую услугу по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
2) полное наименование заявителя (физическое или юридическое лицо), нотариально засвидетельствованные копии свидетельства о государственной регистрации, учредительных документов.
3) справка-обоснование необходимости утверждения временного понижающего коэффициента, включая расчет экономической целесообразности и расчет его запрашиваемого уровня с указанием ожидаемых результатов от применения временных понижающего коэффициента. Расчеты экономической целесообразности и уровня запрашиваемого временного понижающего коэффициента сопровождаются пояснениями в текстовом виде;
4) справка-обоснование о сохранении или увеличении налоговых обязательств перед бюджетом в результате утверждения временного понижающего коэффициента к тарифу на регулируемые услуги;
5) финансовая отчетность за календарный год, предшествующий году подачи заявки (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, пояснительная записка, отчет по труду), а также анализ финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период (квартал, полугодие, 9 месяцев, либо год – в зависимости от даты подачи заявки), а также пояснительная записка к ним в текстовой форме;
6) состояние задолженности перед субъектом (акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца, в случае наличия задолженности график погашения задолженности потребителя, заверенный подписями потребителя и руководителя субъекта);
7) фактический (за аналогичный период предыдущего года и предшествующий календарный год) и заявленный объемы услуг с разбивкой по месяцам с указанием тарифов и сумм оплаты.
8) наименование выпускаемой продукции, себестоимость выпускаемой продукции с разбивкой по статьям затрат (в том числе затраты на регулируемые услуги субъекта).
9) наименование энергоисточника, откуда транспортируется электрическая энергия.
10) фактический (за соответствующий период предыдущего года) и планируемый объем передачи электрической энергии по сетям энергопередающей организации с разбивкой по месяцам с указанием тарифов и сумм оплаты.
11) фактический (за соответствующий период предыдущего года) и планируемый объем отпуска в сеть с разбивкой по месяцам с указанием тарифов и сумм оплаты.
Приложение 8 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
форма
Заключение о целесообразности или нецелесообразности утверждения временного понижающего коэффициента

1. Тұтынушы:
______________________________________________________________
2. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын сала:
______________________________________________________________
3. Ол бойынша уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ұсынылатын көрсетілетін қызмет:
______________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылатын деңгейі (жоспарланған көлемдер және есептеу-негіздемелер осы Қағиданың 421-тармағына сәйкес қоса беріледі):
______________________________________________________________
5. Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығының немесе орынсыздығының негіздемесі (негіздеуші материалдар қоса беріледі):
______________________________________________________________
6. Тұтынушы немесе өтінім берген өтініш беруші үшін уақытша төмендету коэффициентін бекіту тиімділігін бағалау (бағалауды салалық мемлекеттік орган жүргізеді):
______________________________________________________________
7. Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің тұтынушы қызметін жүзеге асыратын салаға әсерін бағалау (бағалауды салалық мемлекеттік орган жүргізеді):
______________________________________________________________
8. Мемлекет үшін уақытша төмендету коэффициентін бекіту тиімділігін бағалау (бағалауды салалық мемлекеттік орган жүргізеді):
______________________________________________________________
9. Уақытша төмендету коэффициентін бекітпеу жағдайында салдарларды бағалау (салалық мемлекеттік орган толтырады):
______________________________________________________________
10. Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің су құбыры ұйымының қызметіне әсерін бағалау (құзыретті мемлекеттік орган толтырады):
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
9-қосымша
нысан
Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1. Тарифтерге уақытша төмендету коэффиценті деңгейінің есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Кп – көрсетілетін қызметке уақытша төмендету коэффициенті;
Т – уәкілетті органның ведомствосы бекіткен көрсетілетін қызметтің бірлігіне тариф;
Т1 – көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне есептік тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
V – көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемі;
V1 – көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі;
T2 – көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемінен көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің өсу бірлігіне есептік тариф мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
П – қолданыстағы тарифте салынған көрсетілетін қызметтің бірлігіне пайда;
дельта3 – шартты-ауыспалы шығындар.

1. Потребитель: _________________________________________________
2. Отрасль, в которой потребитель осуществляет деятельность:
_______________________________________________________________
3. Услуга, по которой предлагается утверждение временных понижающих
коэффициентов: _________________________________________________
4. Предлагаемый уровень временного понижающего коэффициента
(плановые объемы и расчеты-обоснования прилагаются в соответствии
с пунктом 393 настоящих Правил): _________________________________
5. Обоснование целесообразности или нецелесообразности утверждения
временного понижающего коэффициента (прилагаются обосновывающие
материалы): _____________________________________________________
6. Оценка эффективности утверждения временного понижающего
коэффициента для потребителя или заявителя, подавшего заявку
(оценка производится отраслевым государственным органом):
________________________________________________________________
7. Оценка влияния утверждения временного понижающего коэффициента
на отрасль, в которой осуществляет деятельность потребитель
(оценка производится отраслевым государственным органом):
________________________________________________________________
8. Оценка эффективности утверждения временного понижающего
коэффициента для государства (оценка производится отраслевым
государственным органом): ________________________________________
9. Оценка последствий в случае не утверждения временного понижающего
коэффициента (заполняется отраслевым государственным органом):
________________________________________________________________
10. Оценка влияния утверждения временного понижающего коэффициента
на деятельность водопроводной организации (заполняется отраслевым
государственным органом): ________________________________________
Приложение 9 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам производится по следующей формуле:
где:
Кп– временный понижающий коэффициент на услугу;
Т – тариф на единицу услуги, утвержденный уполномоченным органом;
Т1 – расчетный тариф на единицу заявленного объема потребления услуги, который определяется по формуле:
где:
V – фактический объем потребления услуги;
V1– заявленный объем потребления услуги;
T2 – расчетный тариф на единицу прироста заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги, который определяется по формуле:
где:
П – прибыль на единицу услуги, заложенная в действующем тарифе;
дельта3 – условно-переменные затраты.

2. Суды магистральдық құбыржолдары және суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер мысалында тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу:
1) суды магистральдық құбыржолдары және суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу кезінде қолданылатын шартты деректер:
тұтынушы – "Адал су" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
көрсетілетін қызмет түрі – суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу;
су құбыры ұйымының көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне бекітілген тариф (Т) – 1 текше метр (бұдан әрі – м3) үшін 28,42 теңге;
су құбыры ұйымының көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне қолданыстағы тарифте салынған пайда (П) – 2,1 теңге/м3;
көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі (V1) – 49651 м3;
көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемі (V) – 45000 м3;
шартты-ауыспалы шығындар (дельта3) – 32623,63 теңге.
2) көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемінен көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің өсу бірлігіне есептік тариф айқындалады (3):
3) көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне есептік тариф айқындалады (2):
4) көрсетілетін қызметтің тарифіне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі айқындалады:
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
10-қосымша
нысан
Уақытша төмендету коэффициентін алып тастаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды
1. Тұтынушы:
_______________________________________________________________
2. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын сала:
_______________________________________________________________
3. Ол бойынша уақытша төмендету коэффициентін алып тастау ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы:
_________________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициентінің бекітілген деңгейі:
_______________________________________________________________
5. Уақытша төмендету коэффициентін алып тастаудың орындылығының немесе орынсыздығының негізі (негіздеуші материалдар қоса беріледі):
______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
11-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________________ Кәсіпорынның атауы
Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша ________ жылға арналған тартылған активтерді бөлу кестесі
Активтің атауы
Есептік (қалдық) құны, теңге 6-қосымшадан
Тартылғ-ан активтер-дің құны, барлығы 6-қосымш-адан
Оның ішінде көрсетілетін қызметтерге
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Бөлу коэффициенті 6-қосымшадан

2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на примере услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений:
1) условные данные, применяемые при расчете уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений:
потребитель – коммунальное государственное предприятие "Адал су";
вид услуги – подача воды по магистральным трубопроводам и каналам, регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;
утвержденный тариф на единицу услуги водопроводной организации (Т) – 28,42 тенге за 1 кубический метр (далее – м3);
прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуги водопроводной организации (П) – 2,1 тенге/м3;
заявленный объем потребления услуги (V1) – 49651 м3;
фактический объем потребления услуги (V) – 45000 м3;
условно-переменные затраты (дельта3) – 32623,63 тенге;
2) определяется расчетный тариф на единицу прироста заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги (3):
3) определяется расчетный тариф на единицу заявленного объема потребления услуги (2):
4) определяется уровень временного понижающего коэффициента к тарифу на услуги (1):
Приложение 10 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
форма
Заключение о целесообразности или нецелесообразности отмены временного понижающего коэффициента
1. Потребитель:
______________________________________________________________
2. Отрасль, в которой потребитель осуществляет деятельность:
______________________________________________________________
3. Наименование регулируемой услуги, по которой предлагается отмена
временного понижающего коэффициента:
______________________________________________________________
4. Утвержденный уровень временного понижающего коэффициента:
______________________________________________________________
5. Основание целесообразности или нецелесообразности отмены
временного понижающего коэффициента
(прилагаются обосновывающие материалы):
______________________________________________________________
Приложение 11 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
форма
_______________________________________
Наименование предприятия
Таблица распределения задействованных активов по видам услуг на __________год
Наименование актива
Учетная (остаточная) стоимость, тенге из приложения 6
Стоимость задействованных активов, всего, тенге из приложения 6
В том числе на услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Коэффициент распределения из приложения 6

Активтің құны, теңге (3-баған * 4-баған)
Бөлу коэффициенті 6-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 6-баған)
Бөлу коэффициенті 6-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 8-баған)
Бөлу коэффициенті 6-қосымшадан
Активтің құны, теңге (3-баған * 10-баған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
12-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________________ Кәсіпорынның атауы
__________ жылы __________________________________________ (негізгі құралдар топтарының атауы) тобы бойынша активтерді және шығындарды бөлу коэффициентінің есебі
Актив-тің атауы
Актив немесе шығын түрі
Жұмыс-тық жай-күйі (жұмыс істейді немесе резервте)
Активтің есептік (қалдық) құны, теңге
Тартылған активтің есептік (қалдық) құны, теңге
Бөлу база-сының мәні
Бөлу коэффициен-тінің мәні
Көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Көрсетілетін қызмет
Қызмет
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20___ жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 66-НҚ
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігіне
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.minsu.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): БУ-су-3
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең 20___ жыл
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу бойынша қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: – ағымдағы жылдың 1 мамырына дейін
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындардың атауы
Бухгалтерлік есеп бойынша есепті кезеңдегі сома, барлығы, мың теңге
оның ішінде
Көрсетілетін қызметтерге тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалар бойынша сома
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифте ескерілмеген шығындардың сомасы, мың теңге
Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, Тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу қағидалары бойынша сома, мың теңге
Реттеліп көрсетілетін қызметтер
Көрсетілетін қызмет
Бөлу коэффициенті
Бекітілген тарифтік смета бойынша, сома, мың теңге

Стоимость актива, тенге гр3*гр4
Коэффициент распределения из приложения 6
Стоимость актива, тенге гр3*гр6
Коэффициент распределения из приложения 6
Стоимость актива, тенге гр3*гр8
Коэффициент распределения из приложе-ния 6
Стоимость актива, тенге гр3*гр10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _________________________________
Электрондық пошта мекен жайы/Адрес электронной почты
__________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение 12 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
форма
_________________________________________________
Наименование предприятия
Расчет коэффициента распределения активов и затрат по группе
__________________________________ на _________ год
(наименование группы основных средств)
Наименование актива
Вид актива или затрат
Рабочее состояние (работает или в резерве)
Учетная (остаточная) стоимость актива, тенге
Учетная (остаточная) стоимость задействованного актива, тенге
Значение базы распределения
Значение коэффициент распределения
Услуги
Услуга
Услуга
Услуга
Услуга
Атауы
Мекен жайы
Наименование____________________
Адрес_______________________
________________________________
____________________________
Телефоны/Телефон _________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
__________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение 13 к Правилам
формирования тарифов
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 66-НҚ
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.minsu@gov.kz
Наименование административной формы: Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): РУ-Вода – 3
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20 ___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты естественной монополии, оказывающие услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 1 мая текущего года
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Наименование доходов и затрат по видам предоставляемых услуг
Сумма за отчетный период по бухгалтерскому учету, всего, тысяч тенге
В том числе
Сумма по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, на услуги
Сумма затрат, неучтенная в тарифе согласно Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, тысяч тенге
Сумма по Перечню затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилам ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, тысяч тенге
Регулируемые услуги
Услуга
Коэффициент распределения
Сумма по утвержденной тарифной смете, тысяч тенге

Ауытқу (11-баған – 10-баған)
Бөлу коэффициенті
Нақты сома (4-баған * 13-баған)
Бөлу коэффициенті
Нақты сома (4-баған * 15-баған)
9
10
11
12
13
14
15
16
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес____________________
________________________________
_________________________
Телефоны/Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
______________________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Главный бухгалтер _________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
______________________________________________________________
Күні 20_______ жыл "___" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Көрсетілетін қызмет түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есеп (индекс - БУ-су-3) кезеңділігі: жылдық)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме суды каналдар арқылы беру және тірек гидротехникалық құрылысжайларының көмегімен жерүсті ағынын реттеу қызметтерін ұсынатын табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындарды қорытынды бөлу туралы есебін жасауға және ұсынуға арналған. Субъектілер әрбір қызмет түрі бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүзеге асырады.
2. Құндық мәндегі барлық көрсеткіштер ондық таңбасыз мың теңгемен толтырылады.
3. Есепке субъектінің басшысы, бас бухгалтері және орындаушысы қол қояды. Есеп уәкілетті органның ведомствосына электрондық және қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру кезінде субъект сол жақ жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауын және оның мекенжайын, ал оң жақ жоғарғы бұрышта – уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің тиісті қосымшасын көрсетеді.

Отклонение (графа 11 – графа 10)
Коэффициент распределения
Фактическая сумма (графа 4 * графа 13)
Коэффициент распределения
Фактическая сумма (графа 4 * графа 15)
9
10
11
12
13
14
15
16
Атауы
Мекенжайы
Наименование____________________
Адрес____________________
________________________________
_________________________
Телефоны/Телефон _________________________________
Электрондық пошта мекенжайы/Адрес электронной почты
__________________________________________________
Орындаушы/Исполнитель
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефон/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы/
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)/
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
___________________________________________________
Дата "____" ______________ 20___года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг
(индекс - РУ-Вода – 3, периодичность: годовая)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных предназначено для составления и представления субъектами естественных монополий, предоставляющими услуги по подаче воды по каналам и регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений (далее – субъект), отчета об итоговом распределении доходов и затрат по видам услуг. Субъекты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду услуг.
2. Все показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака.
3. Отчет подписывается руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта. Отчет представляется в ведомство уполномоченного органа на электронном и бумажном носителе.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
4. При заполнении формы в левом верхнем углу субъект указывает наименование предприятия и его адрес, а в правом верхнем углу – соответствующее приложение нормативного правового акта уполномоченного органа.

5. Субъект мәліметтерді өткен күнтізбелік жылға толтырады.
6. 1-бағанда субъект ұсынатын қызметтердің түрлері бойынша кірістер мен шығындардың атауы туралы ақпарат келтіріледі.
7. 2-бағанда бухгалтерлік есеп бойынша тиісті кезеңдегі кірістер мен шығындардың жиынтық сомасы туралы деректер теңгемен келтіріледі (3-баған + 4-баған).
8. Қағидаларға 7-қосымшадағы кірістердің жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есептің "Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізуден түскен кіріс" жолы бойынша көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
9. Қағидаларға 7-қосымшадағы шығыстардың жиынтық сомасы кезең шығыстарын шегергенде субъект тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес жасайтын қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есептің "Өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құны" жолы бойынша көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
10. Қағидаларға 7-қосымшадағы кезең шығыстарының жиынтық сомасы тиісті кезең үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамаға сәйкес субъект жасайтын қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері туралы есептің "Кезең шығыстары" жолында көрсетілген деректерге сәйкес келеді.
11. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің есептік (қалдық) құны тиісті күнгі бухгалтерлік есеп деректеріне сәйкес келеді.
12. 3-бағанда тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, осы Қағидаларға сәйкес Тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына (бұдан әрі – тізбе) сәйкес тарифте ескерілмеген шығындар сомасы туралы деректер келтіріледі.
13. 4-бағанда Тізбеге сәйкес кірістер мен шығындар сомасы.
14. Бағандарда 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16 реттеліп көрсетілетін (сумен жабдықтау және (немесе) су бұру) және реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бөлінісінде тізбеге сәйкес шығындар сомасы туралы деректер келтіріледі.
15. 5-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметін бөлу коэффициенті туралы ақпарат келтіріледі.
16. 6-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің бекітілген тарифтік сметасы бойынша кірістер мен шығындар сомасы туралы деректер келтіріледі.
17. 7-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің нақты шығындары мен кірістері туралы деректер келтіріледі (4-баған – 5-баған).
18. 8-бағанда субъектінің тиісті реттеліп көрсетілетін қызметінің бекітілген тарифтік сметасы бойынша кірістер мен шығындар сомасына нақты шығындар мен кірістерден ауытқу туралы деректер келтіріледі (7-баған –6-баған).

5. Сведения заполняются субъектом на предыдущий календарный год.
6. По графе 1 приводится информация о наименовании доходов и затрат по видам предоставляемых услуг субъекта.
7. По графе 2 приводятся данные об итоговой сумме доходов и затрат за соответствующий период по бухгалтерскому учету, в тенге (графа 3 + графа 4).
8. Итоговая сумма доходов соответствует данным, отраженным по строке "Доход от реализации товаров, работ и услуг" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
9. Итоговая сумма расходов за минусом расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Себестоимость реализованных товаров (работ, услуг)" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
10. Итоговая сумма расходов периода соответствует данным, отраженным по строке "Расходы периода" отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составляемого субъектом в соответствии с законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за соответствующий период.
11. Учетная (остаточная) стоимость основных средств и нематериальных активов соответствует данным бухгалтерского учета на соответствующую дату.
12. По графе 3 приводятся данные о сумме затрат, неучтенной в тарифе в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам (далее – Перечень).
13. По графе 4 сумма доходов и затрат согласно Перечню.
14. В графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 приводятся данные о сумме затрат согласно Перечню, в разрезе регулируемых (водоснабжения и (или) водоотведения) и нерегулируемых услуг.
15. По графе 5 приводятся информация о коэффициенте распределения соответствующей регулируемой услуге субъекта.
16. По графе 6 приводятся данные о сумме доходов и затрат по утвержденной тарифной смете соответствующей регулируемой услуге субъекта.
17. По графе 7 приводятся данные о фактических затратах и доходах соответствующей регулируемой услуге субъекта (графа 4 – графа 5).
18. По графе 8 приводятся данные об отклонении от фактических затратов и доходах к сумме доходов и затрат по утвержденной тарифной смете соответствующей регулируемой услуге субъекта (графа 7 – графа 6).