"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 8 қарашадағы № ҚР ДСМ-130 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 14 сәуірдегі № 36 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 17 сәуірде № 35991 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 8 қарашадағы № ҚР ДСМ-130 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30478 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
преамбула мынадай редакцияда жазылсын:
""Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 9-бабының 40-3) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларында:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдер штаммдары туралы ақпаратты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бойынша мынадай мерзімдерде:
патогендігі I және (немесе) II топтағы ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект тоқсан сайынғы негізде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейінгі мерзімде;
патогендігі III және (немесе) IV топтағы ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект жыл сайын 15 ақпанға дейінгі мерзімде ұсынады.";
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында пайдаланылатын патогенді және өнеркәсіптік микроорганизмдердің жұмыс коллекцияларын қалыптастыру, жүргізу және күтіп-бағу қағидаларына 3-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-130 "Об утверждении правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 апреля 2025 года № 36. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2025 года № 35991
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-130 "Об утверждении правил формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30478) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 40-3) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в правилах формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, утвержденных указанным приказом:
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Информация о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов предоставляется в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по форме, предназначенной для сбора административных данных, согласно приложению 3 к настоящим Правилам в следующие сроки:
субъект, осуществляющий обращение с ПБА I и (или) II групп патогенности, на ежеквартальной основе в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
субъект, осуществляющий обращение с ПБА III и (или) IV групп патогенности, ежегодно в срок до 15 февраля.";
приложение 3 к правилам формирования, ведения и содержания рабочих коллекций патогенных и промышленных микроорганизмов, используемых в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 36 бұйрығына
қосымша
Халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
пайдаланылатын патогенді
және өнеркәсіптік
микроорганизмдердің жұмыс
коллекцияларын қалыптастыру,
жүргізу және күтіп-бағу
қағидаларына
3-қосымша
Ұсынылады: "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесіне
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан мына интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: "Жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдердің штамдары туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-РКМ.
Жиілігі: тоқсан сайын, жыл сайын.
Есепті кезең: 20____жылғы ______________.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектілер.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
патогендігі I және (немесе) II топтағы ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект тоқсан сайынғы негізде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейінгі мерзімде;
патогендігі III және (немесе) IV топтағы ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект жыл сайын 15 ақпанға дейінгі мерзімде.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдердің штамдары туралы ақпарат
Реттік нөмірі
Микроорганизм штамының атауы
Микроорганизм штамын қайда, кім, қашан және қандай биологиялық материалдан бөліп алды
Жұмыс коллекциясына орналастыру мақсаты
Штамдары бар ыдыстар саны
Сақтау мерзімі
Есепті кезеңнің басында
Келіп түсті немесе жойылды
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ________________________________
_______________________________________
Мекенжайы ___________________________
______________________________________
Телефоны _________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________________
Орындаушы _______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан
қоспағанда) ___________________________
"Жұмыс коллекциясында
орналастырылған
микроорганизмдердің
штамдары туралы ақпарат"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдердің штамдары туралы ақпарат" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индекс: 1-РКМ және кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын)

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 36
Приложение 3
к правилам формирования,
ведения и содержания
рабочих коллекций патогенных
и промышленных микроорганизмов,
используемых в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Представляется: в республиканское государственное учреждение "Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан"
Форма, предназначенная для сбора административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Информация о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов"
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-РКМ.
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная.
Отчетный период: ______________ 20___ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных: субъекты, осуществляющие обращение с ПБА.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных:
субъект, осуществляющий обращение с ПБА I и (или) II групп патогенности, на ежеквартальной основе в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
субъект, осуществляющий обращение с ПБА III и (или) IV групп патогенности, ежегодно в срок до 15 февраля.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Информация о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов
Порядковый номер
Наименование штамма микроорганизма
Где, кем, когда и от какого биологического материала выделен штамм микроорганизма
Цель размещения в рабочую коллекцию
Количество емкостей со штаммами
Срок хранения
На начало отчетного периода
Поступило или уничтожено
Остаток на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющего его обязанности
_______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
"Информация о размещенных
в рабочей коллекции штаммах
микроорганизмов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных административными источниками на безвозмездной основе
"Информация о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов"
(индекс: 1-РКМ и периодичность формы: ежеквартально, ежегодно)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жұмыс коллекциясында орналастырылған микроорганизмдердің штамдары туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъектілер толтырады және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетіне ұсынады.
3. Нысанға бірінші басшы немесе оның міндетін атқаратын адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
4. Нысанды мынадай мерзімдерде:
патогендігі I және (немесе) II топтағы ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект тоқсан сайынғы негізде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-күніне дейінгі мерзімде;
патогендігі III және (немесе) IV топтағы ПБА-мен жұмыс істеуді жүзеге асыратын субъект жыл сайын 15 ақпанға дейінгі мерзімде ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
2. Нысанның 2-бағанында микроорганизм штамының атауы көрсетіледі.
3. Нысанның 3-бағанында микроорганизм штамын қайда, кім, қашан және қандай биологиялық материалдан бөліп алғаны көрсетіледі.
4. Нысанның 4-бағанында жұмыс коллекциясына орналастыру мақсаты көрсетіледі.
5. Нысанның 5, 6 және 7-бағандарында штамдар бар ыдыстар саны, оның ішінде: есепті кезеңнің басында; келіп түскен немесе жойылған; есепті кезеңнің соңындағы қалдық көрсетіледі.
6. Нысанның 8-бағанында сақтау мерзімі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Информация о размещенных в рабочей коллекции штаммах микроорганизмов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется субъектами, осуществляющими обращение с ПБА, и предоставляется в Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Форма подписывается первым руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в следующие сроки:
субъектом, осуществляющим обращение с ПБА I и (или) II групп патогенности, на ежеквартальной основе в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
субъектом, осуществляющим обращение с ПБА III и (или) IV групп патогенности, ежегодно в срок до 15 февраля.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
2. В графе 2 Формы указывается наименование штамма микроорганизма.
3. В графе 3 Формы указывается где, кем, когда и от какого биологического материала выделен штамм микроорганизма.
4. В графе 4 Формы указывается цель размещения в рабочую коллекцию.
5. В графах 5, 6 и 7 Формы указывается количество емкостей со штаммами, в том числе: на начало отчетного периода; поступило или уничтожено; остаток на конец отчетного периода.
6. В графе 8 Формы указывается срок хранения.