Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 210 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 сәуірде № 36037 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. "Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 21 қыркүйектегі № 840 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17413 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Қағидалардың 1-тарауының 1-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 сәуірдегі
№ 210 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары

Об утверждении Правил сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2025 года № 36037.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п.4.
В соответствии с пунктом 7 статьи 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности (далее – Правила).
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2018 года № 840 "Об утверждении Правил сертификации должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17413).
3. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 2) пункта 1 главы 1 настоящих Правил, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 апреля 2025 года № 210
Правила сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді және бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттау тәртібін:
1) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін атқару жөніндегі уәкілетті органдар;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың 4-т. сәйкес 1-тармақтың 2) тармақшасы 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі.
2) жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері және аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган - республикалық бюджеттің және өз құзыреті шегінде жергілікті бюджеттердің, бюджеттен тыс қорлардың атқарылуы бойынша бюджетті атқару, бухгалтерлік есепті, бюджеттік есепті және бюджеттік есептілікті жүргізу саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) емтихан жұмысы – кандидат тапсырған емтиханның нәтижесі;
3) емтихан модулі (бұдан әрі – модуль) – осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген әрбір пән бойынша жауап нұсқалары бар тест сұрақтарынан және ахуалдық тапсырмалардан тұратын тапсырмалар көлемі;
4) кандидат – сертификат алуға үміткер республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың, жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің және аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамы;
5) қадағалаушылар – емтихан өткізу тәртібінің сақталуын қадағалайтын мүдделі мемлекеттік органдар қызметкерлерінің, жоғары оқу орындары оқытушыларының тәуелсіз сыртқы өкілдері;
6) сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – СН) – білімді растаушы ұйым әрбір кандидатқа беретін жеке нөмірі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок сертификации должностных лиц, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности:
1) администраторов республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) вводится в действие с 01.01.2027 в соответствии с п.4 настоящего Приказа.
2) администраторов местных бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению районного (города областного значения) бюджета.
2. Для целей настоящих Правил используются понятия:
1) центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области исполнения бюджета, ведения бухгалтерского учета, бюджетного учета и бюджетной отчетности по исполнению республиканского бюджета и, в пределах своей компетенции, местных бюджетов, внебюджетных фондов;
2) экзаменационная работа – результат сдачи экзамена кандидата;
3) экзаменационный модуль (далее – модуль) – объем заданий, состоящий из тестовых вопросов с вариантами ответов и ситуационных задач по каждой дисциплине, указанной в пункте 5 настоящих Правил;
4) кандидат – должностное лицо администратора республиканских бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, администратора местных бюджетных программ и уполномоченного органа по исполнению районного (города областного значения) бюджета, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченное на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности, претендующее на получение сертификата;
5) наблюдатели – независимые сторонние представители работников заинтересованных государственных органов, преподавателей высших учебных заведений, наблюдающие за соблюдением порядка проведения экзамена;
6) идентификационный номер (далее – ИН) – индивидуальный номер, присваиваемый организацией по подтверждению знаний каждому кандидату;

7) сертификаттау – кандидаттардың білімін және кәсіби, іскерлік қасиеттері мен әлеуетті мүмкіндіктерінің объективтік сипаттамаларын растау арқылы кандидаттың сертификат алу мақсатында емтихандар тапсыру рәсімі;
8) ұйым – жарғылық қызметінде бухгалтерлік есеп бойынша оқыту және біліктілікті арттыру көзделген бар ұйым.
2-тарау. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетін, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдарын сертификаттауды өткізу тәртібі
3. Ұйым бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әзірлеген және Мемлекеттік органдардың интернет–ресурстарының бірыңғай платформасында "www.gov.kz/memleket/entities/minfin" орналастырған оқу бағдарламалары бойынша оқыту жүргізеді.
4. Модульдер бюджет заңнамасын және бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы заңнаманы ескере отырып, қазақ және орыс тілдерінде жасалады және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісілуі тиіс.
Емтихан кандидаттардың таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде тапсырылады.
5. Кандидаттар мынадай пәндер бойынша емтихан тапсырады:
1) қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау.
6. Кандидаттар сертификаттауға тіркелу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) пәндердің атауларын көрсете отырып, емтихандарға жіберу туралы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын қағаз жеткізгіштегі құжаттың көшірмесі немесе цифрлық құжат;
3) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген еңбек қызметін растайтын құжаттардың бірі;
4) осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар (болған жағдайда).
7. Ұсынылған құжаттар пакеті осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде немесе ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда кандидатты сертификаттауға тіркеу жүргізілмейді.
8. Бухгалтерлік есеп және аудит саласында ұлттық және (немесе) халықаралық кәсіби біліктілікке кандидаттар мынадай сертификаттау пәндері бойынша жекелеген емтихандар тапсырудан босатылады:
1) кандидаттар мынадай:
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заң) сәйкес Мемлекеттік аудиторды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия берген "Мемлекеттік аудитор" сертификаты;
және (немесе) IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) халықаралық сертификаты (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат);
және (немесе) халықаралық CIPFA сертификаты (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом);
және (немесе) CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) халықаралық сертификаты (Дипломды мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты мемлекеттік аудитор) болған кезде "Қоғамдық сектор үшін халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады;

7) сертификация – процедура сдачи экзаменов с целью получения кандидатом сертификата посредством подтверждения знаний и объективной характеристики профессиональных, деловых качеств и потенциальных возможностей кандидатов;
8) организация – организация, в уставной деятельности которой предусмотрено обучение и повышение квалификации по бухгалтерскому учету.
Глава 2. Порядок проведения сертификации должностных лиц администраторов бюджетных программ и уполномоченных органов по исполнению республиканского бюджета, бюджета области, города республиканского значения, столицы, районного (города областного значения) бюджета, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности
3. Организация проводит обучение по программам обучения, разработанным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета и размещенным на Единой платформе интернет-ресурсов государственных органов "www.gov.kz/memleket/entities/minfin".
4. Модули составляются на казахском и русском языках с учетом бюджетного законодательства и законодательства в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности и подлежат согласовыванию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
5. Кандидаты сдают экзамены по следующим дисциплинам:
1) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора;
2) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
6. Для регистрации на сертификацию кандидаты представляют следующие документы:
1) заявление о допуске к экзаменам с указанием названия дисциплин;
2) копия документа на бумажном носителе или цифровой документ, удостоверяющий личность;
3) один из документов, подтверждающих трудовую деятельность, предусмотренных статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан;
4) документы, указанные в пункте 8 настоящих Правил (при наличии).
7. При несоответствии представленного пакета документов требованиям, установленным в пункте 6 настоящих Правил или при установлении факта неполноты представленных документов, регистрация на сертификацию кандидата не производится.
8. Кандидаты национальные и (или) международные профессиональные квалификации в области бухгалтерского учета и аудита, освобождаются от сдачи отдельных экзаменов по следующим дисциплинам сертификации:
1) кандидаты освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора" при наличии:
сертификата "Государственный аудитор", выданный Национальной комиссией по сертификации государственного аудитора в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон о государственном аудите и финансовом контроле);
и (или) международного сертификата IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе);
и (или) международного сертификата CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора);
и (или) международного сертификата CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе).

2) кандидаттар мынадай:
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аттестатталған Біліктілік комиссиясы берген "Аудитор" біліктілік куәлігі;
және (немесе) Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңға сәйкес Мемлекеттік аудиторды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия берген "Мемлекеттік аудитор" сертификаты;
және (немесе) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аккредиттелген ұйым берген "Кәсіби бухгалтер" сертификаты;
және (немесе) АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы) біліктілігі;
және (немесе) АСА (Associated Chartered Accountant) біліктілігі (Қауымдастырылған дипломы бар бухгалтер);
және (немесе) DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) халықаралық сертификаты (Халықаралық қаржылық есептілік бойынша диплом) болған кезде "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады.
9. Емтихан өткізуге арналған үй-жай бейне тіркеу құралдарымен жарақтандырылады.
10. Емтихан комиссиясын ұйым әрбір пән бойынша тақ санда (кемінде үш адам) комиссия төрағасы сайланатын мамандар санынан қалыптастырады.
11. Ұйымның емтихан өткізуі кезінде байқаушылар қатысады.
12. Емтиханның ұзақтығы үш сағатты (180 минут) құрайды.
13. Емтихан тапсыру үшін жалпы жиынтық балл ("өту" балы) ықтимал жүз (100) балдан кемінде елу (50) балды құрайды.
14. Балдардың саны мен емтиханның ұзақтығы олардың күрделілігіне қарай тест сұрақтары және (немесе) ахуалдық тапсырмалар бойынша әрбір модуль бөлінісінде белгіленеді.
15. Емтихан жұмыстарына емтихан аяқталған соң жеке нөмiр берiледi, олар кейіннен емтихан комиссиясына жіберіледі.
16. Емтихан комиссиясы кандидаттардың емтихан жұмыстарын күнтізбелік он бес күннен аспайтын мерзімде тексеріп бағалайды және мынадай шешімдердің бірін шығарады:
кандидат тапсырған пән бойынша жинақталған "өту балына" қол жеткізсе, емтиханнан өтті (оң нәтиже);
кандидат тапсырған пән бойынша жинақталған "өту балына" қол жеткізе алмаса, емтиханнан өте алмады (теріс нәтиже).
Емтихан нәтижелері комиссия төрағасы мен оның барлық мүшелерінің қолы қойылып емтихан комиссиясының хаттамасымен ресімделеді.
Оң нәтиже алған кандидаттарға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдардың оқығаны және емтиханнан өткені туралы сертификат беріледі.

2) кандидаты освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" при наличии:
квалификационного свидетельства "Аудитор", выданного аттестованной Квалификационной комиссией в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности";
и (или) сертификата "Государственный аудитор", выданный Национальной комиссией по сертификации государственного аудитора в соответствии с Законом о государственном аудите и финансовом контроле;
и (или) сертификата "Профессиональный бухгалтер", выданный аккредитованной организацией в соответствии с Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
и (или) квалификация АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров);
и (или) квалификация АСА (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер);
и (или) международный сертификат DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Диплом по международной финансовой отчетности).
9. Помещение для проведения экзамена оснащается средствами видео фиксации.
10. Экзаменационная комиссия формируется организацией по каждой дисциплине из нечетного числа (не менее трех человек) специалистов, из числа которых избирается председатель комиссии.
11. При проведении экзамена организацией присутствуют наблюдатели.
12. Продолжительность экзамена составляет три часа (180 минут).
13. Общий суммарный балл для сдачи экзамена ("проходной" балл) составляет не менее пятидесяти (50) баллов из ста (100) возможных баллов.
14. Количество баллов и продолжительность экзамена устанавливается в разрезе каждого модуля по тестовым вопросам и (или) ситуационным задачам в зависимости от их сложности.
15. Экзаменационным работам по окончании экзамена присваивается индивидуальный номер с последующей их передачей в экзаменационную комиссию.
16. Экзаменационная комиссия проводит проверку и оценку экзаменационных работ кандидатов в срок не более пятнадцати календарных дней с вынесением одного из следующих решений:
экзамен пройден, когда кандидатом достигнут "проходной балл" суммарно по сдаваемой дисциплине (положительный результат);
экзамен не сдан, когда кандидатом не достигнут "проходной балл" суммарно по сдаваемой дисциплине (отрицательный результат).
Результаты экзаменов оформляются протоколом экзаменационной комиссии за подписью председателя и всех ее членов.
Кандидатам, получившим положительный результат, выдается сертификат об обучении и прохождении экзамена должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

17. Емтиханнан өте алмаған кандидаттар теріс нәтиже алған күннен бастап бір айдан кейін оны қайта тапсырады.
18. Кандидат емтихан нәтижелерімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында белгіленген тәртіппен емтихан комиссиясының шешіміне сотқа шағымданады.
Республикалық бюджеттік
бағдарламалар әкімшілерінің
және облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
бюджетті атқару жөніндегі
жергілікті уәкілеттік берілген
лауазымды адамдарын
сертификаттау қағидаларына
қосымша
нысан
__________________________________ ұйымның атауы
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарының бухгалтерлік есепті жүргізуге және қаржылық есептілікті жасауға уәкілеттік берілген лауазымды адамдардың оқығаны және емтиханнан өткені туралы СЕРТИФИКАТ
№ _____
________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Емтихан комиссиясының төрағасы
______________ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
Ұйым басшысы
______________ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде))
_______________ № _____________________________________________
(күні) (сәйкестендіру нөмірі)
_______________________
(қаланы көрсету)

17. Кандидаты, не прошедшие экзамен, повторно проходят его не ранее одного месяца со дня получения отрицательного результата.
18. При несогласии с результатами экзамена кандидат обжалует решение экзаменационной комиссии в порядке, установленном статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, в суд.
Приложение
к Правилам сертификации
должностных лиц
администраторов
республиканских бюджетных
программ и местных
уполномоченных органов по
исполнению бюджета области,
города республиканского
значения, столицы
форма
__________________________________
наименование организации
СЕРТИФИКАТ
об обучении и прохождении экзамена должностных лиц администраторов республиканских бюджетных программ и местных уполномоченных органов по исполнению бюджета области, города республиканского значения, столицы, уполномоченных на ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности № _____
выдан(а) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Председатель экзаменационной комиссии
______________ ______________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель организации
______________ ______________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________ № ___________________________________________
(дата)                   (идентификационный номер)
___________________
(указать город)