"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеу изоляторларындағы адамдарды күзету мен қадағалауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 19 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 8 мамырдағы № 46/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 мамырда № 36095 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеу изоляторларындағы адамдарды күзету мен қадағалауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 6 сәуірдегі № 19 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10988 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеу изоляторларындағы адамдарды күзету мен қадағалауды жүзеге асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы автокөлік бейнетіркегіші (бұдан әрі – бейнетіркегіш) – күзетте ұсталатын адамдарды айдауылдауға және этаппен жіберуге арналған арнайы автомобильде аудиобейнежазбаларды жүзеге асыру үшін арналған техникалық құрылғы;
2) портативті алып жүретін бейнетіркегіш (бұдан әрі – бейнежетон) –күзетте ұсталатын адамдарды күзету мен қадағалауға тартылған тергеу изоляторы қызметкерлерінің, тергеу изоляторы басшылығының және оған уәкілетті адамдардың күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауды жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ тергеу изоляторының медицина қызметкері медициналық тексеру өткізу және медициналық көмек көрсету барысында аудиобейнежазбаны жүзеге асыру үшін арналған техникалық құрылғы.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Тергеу изоляторларындағы қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету, дене күшін, арнайы құралдарды, газ және оқ ататын қаруларды қолдану тәртібі";
6 және 7-тараулардың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Жеке құрамды күшейтілген күзетке ауыстыру тәртібі";
"7-тарау. Күзет пен қадағалау, дабыл және байланыс техникалық құралдарын пайдалану тәртібі";
мынадай мазмұндағы 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142-тармақтармен толықтырылсын:
"126. Күдіктілер мен айыпталушылардың Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 15 қазандағы № 346 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9887 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларын бұзуының, сотталғандардың жазаны өтеу тәртібін бұзуының алдын алу және жолын кесу, тергеу изоляторы қызметкерлерінің тарапынан болатын азаптауларға және өзге де құқыққа қарсы әрекеттерге жол бермеу мақсатында бейнекамералар дәретханаларды, моншаларды, қол жуатын және душ бөлмелерін қоспағанда, тергеу изоляторы әкімшілігі айқындайтын орындарда орнатылады. Бұл ретте күдіктілер мен айыпталушылардың дене тексеруі жүзеге асырылатын үй-жайлар шымылдықтармен жабдықталады.

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 19 "Об утверждении Правил осуществления охраны и надзора за лицами, находящимися в следственных изоляторах органов национальной безопасности Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 8 мая 2025 года № 46/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2025 года № 36095
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 апреля 2015 года № 19 "Об утверждении Правил осуществления охраны и надзора за лицами, находящимися в следственных изоляторах органов национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10988) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления охраны и надзора за лицами, находящимися в следственных изоляторах органов национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальный автомобильный видеорегистратор (далее – видеорегистратор) – техническое устройство, предназначенное для осуществления аудиовидеозаписи на специальном автомобиле, предназначенном для конвоирования и этапирования лиц, содержащихся под стражей;
2) портативный носимый видеорегистратор (далее – видеожетон) – техническое устройство, предназначенное для осуществления аудиовидеозаписи сотрудниками следственных изоляторов, задействованными в охране и надзоре за лицами, содержащимися под стражей, руководством следственного изолятора и уполномоченными им лицами при осуществлении личного приема подозреваемых и обвиняемых, а также медицинским работником следственного изолятора при проведении медицинского осмотра и оказании медицинской помощи.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок обеспечения мер безопасности, применения физической силы, специальных средств газового и огнестрельного оружия в следственных изоляторах";
заголовки глав 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок перевода личного состава на усиленную охрану";
"Глава 7. Порядок применения технических средств охраны и надзора, сигнализации и связи";
дополнить пунктами 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142 следующего содержания:
"126. В целях предупреждения и пресечения нарушений подозреваемыми и обвиняемыми Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденных приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 346 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9887), нарушений порядка отбывания наказания осужденными, недопущения пыток и иных противоправных действий со стороны сотрудников следственного изолятора, видеокамеры устанавливаются в местах, определяемых администрацией следственного изолятора, за исключением туалетов, бань, умывальных и душевых комнат. При этом помещения, где осуществляется телесный осмотр подозреваемых и обвиняемых, оборудуются ширмами.

127. Бейнежетон құқық бұзушылықтардың жолын кесу кезінде сапалы айғақтық базаны жинақтауды қамтамасыз ету мақсатында қоршаған ортаны, азаматтардың, күдіктілердің және айыпталушылардың іс-қимылдарына, сондай-ақ қызметтік міндеттерін орындау кезеңінде тергеу изоляторы қызметкерлерінің іс-қимылдары процесіне аудиобейнежазбаны жүзеге асыруға арналған.
128. Тергеу изоляторының бастығы қабылдауды, шығаруды және сақтауды, сондай-ақ жазылған жазбаларды қарауды және талдауды жүргізетін жауапты адамды тағайындайды. Бұл ретте деректерді сақтау серверіне арнайы пароль қойылады, оны жауапты адам және тергеу изоляторының бастығы ғана біледі.
129. Бейнежетондар деректерді жинау және бейнежетондарды сақтау терминалында сақталады және кезекші әрбір қызметкерге қызметтік міндеттерін орындауды бастар алдында осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес бейнежетондарды беруді және тапсыруды есепке алу журналында қол қойғыза отырып, береді.
130. Бейнежетон қызметтік міндеттерін орындау кезінде тергеу изоляторы қызметкерінің іс-қимылына кедергі келтірмей, кеуде тұсына иық буынына жақын бекітіледі.
131. Бейнежетон қызметтік міндеттерді орындау сәтінен бастап қосылады және жазба ол аяқталғанға дейін үздіксіз жүргізіледі. Бұл ретте бейнежетонды қосу процесінде тергеу изоляторының қызметкері орнатылған құрылғы уақытының дәлдігіне көз жеткізеді.
132. Қызметтік міндеттерді орындау кезеңінде тергеу изоляторының қызметкерлері бейнежетонның сақталуын қамтамасыз етеді және жұмыстың аяқталуы бойынша кезекшіге тапсырады.
133. Демалу, тамақтану жағдайында тергеу изоляторының қызметкері аудиобейнежазбаны жүргізуді тек кезекшінің немесе тікелей бастығының рұқсаты бойынша тоқтатады, кейіннен бейнежетонды беруді және тапсыруды есепке алу журналына тиісті жазбаларды енгізеді.
134. Тергеу изоляторының қызметкері бейнежетонға ұқыптап қарауға, оның жоғалуына, бүлінуіне жол бермеуге, басқа адамдарға бермеуге міндетті.
135. Бейнетіркегіштер (антивандальды қорғаныспен не оларды қорғаныс корпусына орналастыру арқылы) арнайы автомобильдің ішіне және сыртына айдауылдалатын және этаппен жіберілетін адамдарды және сыртқы жақтағы жағдайды бақылау үшін:
1) екі бейнекамера алдыңғы бөлігінде, олар бірыңғай пластик корпусына бірлесіп жиналуы тиіс, салонда және автокөлік алдындағы жағдайды бақылау үшін, бұл ретте бейнетіркегіш жүргізушінің шолуына кедергі келтірмеуі тиіс;
2) айдауылдалатын және этаппен жіберілетін адамдарды ұстауға арналған камераларға қарсы айдауыл тобының бақылаушылары орналасатын шанақ дәлізінде;

127. Видеожетон предназначен для осуществления аудиовидеозаписи окружающей обстановки, действий граждан, подозреваемых и обвиняемых, а также процесса действий сотрудников следственного изолятора в период исполнения служебных обязанностей с целью обеспечения сбора качественной доказательной базы при пресечении правонарушений.
128. Начальник следственного изолятора назначает ответственное лицо, которое производит приемку, выгрузку и хранение записей, а также просмотр и анализ произведенных записей. При этом на сервер хранения данных устанавливается специальный пароль, который знает только ответственное лицо и начальник следственного изолятора.
129. Видеожетоны хранятся в терминале сбора данных и хранения видеожетонов и выдаются дежурным каждому сотруднику перед началом исполнения служебных обязанностей под подпись в журнале учета выдачи и сдачи видеожетона согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
130. Видеожетон закрепляется в области груди ближе к плечевому суставу, не создавая помех действиям сотрудника следственного изолятора при исполнении служебных обязанностей.
131. Включение видеожетона производится с момента начала исполнения служебных обязанностей, и запись ведется непрерывно до его завершения. При этом в процессе включения видеожетона сотрудник следственного изолятора убеждается в точности установленного времени устройства.
132. В период исполнения служебных обязанностей сотрудники следственного изолятора обеспечивают сохранность видеожетона и по окончании работы сдают дежурному.
133. В случае отдыха, приема пищи, сотрудник следственного изолятора приостанавливает ведение аудиовидеозаписи, но только по разрешению дежурного или непосредственного начальника, с последующим занесением соответствующих записей в журнале учета выдачи и сдачи видеожетона.
134. Сотрудник следственного изолятора бережно относится к видеожетону, не допускает его утрату, порчу, не передает его другим лицам.
135. Видеорегистраторы (с антивандальной защитой либо путем размещения их в защитном корпусе) устанавливаются в специальном автомобиле внутри и снаружи для контроля за конвоируемыми и этапируемыми лицами и обстановкой с внешней стороны:
1) две видеокамеры на лобовой части, совместно собранные в едином пластиковом корпусе, для наблюдения за обстановкой в салоне и перед автотранспортом, при этом не допускается, чтобы видеорегистратор создавал помехи обзору водителя;
2) в коридоре кузова, где размещаются контролеры конвойной группы напротив камер для содержания конвоируемых и этапируемых лиц;

3) сыртқы жағдайды және күдіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторына қабылдауды және белгіленген орынға жіберу үшін оларды айдауылға беруді, сондай-ақ белгіленген орында айдауылдалатын және этаппен жіберілетін адамдарды беру және қабылдауды өткізуді бақылау үшін шанақтың сыртқы жағынан кіреберіс есіктердің үстінен;
4) автокөліктің артқы жағындағы жағдайды бақылау үшін шанақта орнатылады.
136. Бейнетіркегіштер алынбайды және жауапты адамға тапсырылмайды, тұрақты негізде арнайы автомобильде болады. Жазбаларды түсіру кезінде тек жады картасы алынады.
137. Бейнетіркегіш адамдарды айдауылдау немесе этаптау сәтінен бастап қосылады және жазба ол аяқталғанға дейін үздіксіз жүргізіледі.
138. Ұшақта, жолаушылар вагонында немесе су көлігінде айдауылмен апару процесіне және айдауылдау кезіндегі қоршаған жағдайға аудиобейнежазба жүргізу айдауыл тобы бақылаушыларының бейнежетондары арқылы жүзеге асырылады.
139. Әрбір бейнежетонға, бейнетіркегішке, соның ішінде бейнежетонның, бейнетіркегіштің ақпарат тасымалдағышына (бұдан әрі – жады картасы) құрылғыны беру, қабылдау және ақпараттық деректерді түсіру кезінде жұмыста есепке алу үшін түгендеу нөмірі беріледі.
140. Бейнежетондағы және бейнетіркегіштегі бар жазбаны өз бетімен жоюға, сондай-ақ оларды ажыратуға және аудиобейнежазбаны жүргізуге кедергі келтіруге жол берілмейді.
141. Бейнежазбаларды сақтау мерзімі:
1) қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша – 3 жыл;
2) әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша – 1 жыл;
3) құқық бұзушылықтар белгілері жоқ өзге де жағдайлар бойынша – 60 тәулік.
142. Сервер бөлмесінде немесе кезекші бөлімде орнатылған деректерді сақтау серверіндегі ақпаратқа тек жауапты адамның және тергеу изоляторы бастығының қолжетімділігі бар, бұл ретте сақтау серверіндегі деректерге (күні мен уақытты өзгерту) өзгерістер енгізуге тыйым салынады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 24-қосымшасымен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Тергеу изоляторы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3) с внешней стороны кузова над входными дверями для наблюдения обстановки с внешней стороны и контроля за проведением приема подозреваемых и обвиняемых в следственный изолятор и передачи их конвою для отправки к месту назначения, а также передачи и приема конвоируемых и этапируемых лиц на месте назначения;
4) на кузове для наблюдения за обстановкой позади автотранспорта.
136. Видеорегистраторы не снимаются и не сдаются ответственному лицу, а на постоянной основе находятся в специальном автомобиле. При выгрузке записи изымается только карта памяти.
137. Включение видеорегистратора производится с момента начала конвоирования или этапирования лиц, и запись ведется непрерывно до его завершения.
138. Аудиовидеозапись процесса конвоирования и окружающей обстановки при конвоировании в самолете, пассажирском вагоне или водном транспорте осуществляется через видеожетоны контролеров конвойной группы.
139. Каждому видеожетону, видеорегистратору, в том числе носителю информации (далее – карта памяти) видеожетона, видеорегистратора присваивается инвентарный номер для учета в работе при выдаче, приемке устройства и выгрузке информационных данных.
140. Не допускается самовольное удаление имеющейся записи с видеожетона и видеорегистратора, а также их отключение и воспрепятствование ведению аудиовидеозаписи.
141. Срок хранения видеозаписей:
1) по уголовным правонарушениям – 3 года;
2) по административным правонарушениям – 1 год;
3) по иным случаям, не содержащим признаки правонарушений – 60 суток.
142. Допуск к информации на сервере хранения данных, который установлен в серверной комнате или дежурной части предоставляется только ответственному лицу и начальнику следственного изолятора, при этом не допускается внесение изменений в данные на сервере хранения (изменение даты и времени).";
дополнить приложением 24 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Следственному изолятору Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тергеу изоляторларының қызметін бағыттаушы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2025 жылғы 8 мамырдағы
№ 46/қе Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының тергеу
изоляторларындағы адамдарды
күзету мен қадағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
24-қосымша
(нысан)
Мұқабаның беткі жағы
Бейнежетонды беруді және тапсыруды есепке алу
ЖУРНАЛЫ № ___
_________________________________________________________________________
(ҰҚК органының атауы)
20 ___ жылғы "___" __________ басталды
20 ___ жылғы "___" __________ аяқталды
Мұқабаның ішкі жағы
№ п/п
Бейнежетонның (есте сақтау картасының) түгендеу нөмірі
Бейнежетонды пайдаланушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
Күні және уақыты, алғаны туралы қол қою
Күні және уақыты, тапсырғаны туралы қол қою
Ақпаратты алу күні және уақыты
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, направляющего деятельность следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 8 мая 2025 года № 46/қе
Приложение 24
к Правилам осуществления
охраны и надзора за лицами,
находящимися в следственных
изоляторах органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
(форма)
Лицевая сторона обложки
ЖУРНАЛ № ___
учета выдачи и сдачи видеожетона
_____________________________________________________________
(наименование органа КНБ)
Начат "___" _______ 20 __ года
Окончен "___" _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
№ п/п
Инвентарный номер видеожетона (карты памяти)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пользователя
Дата и время, подпись о получении
Дата и время, подпись о сдаче
Дата и время выгрузки информации
Примечание
1
2
3
4
5
6
7