"Жарақат, оқиға, апат және қауіпті өндірістік факторлардың пайда болуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 8 мамырдағы № 183 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 13 мамырда № 36098 болып тіркелді
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 134) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жарақат, оқиға, апат және қауіпті өндірістік факторлардың пайда болуы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі-Министрлік) мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу;
2) осы бұйрықты Министрліктің интернет-ресурсында алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін орналастыру.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 8 мамырдағы
№ 183 Бұйрықпен
бекітілген
Нысан
Ұсынылады: өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz.
Әкімшілік нысанының атауы: Жарақат, оқиға, апат және қауіпті өндірістік факторлардың пайда болуы туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ТИАФ-4
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жыл "__"_______________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымдар, қауіпті өндірістік объектілері бар және (немесе) олардағы жұмыстарға тартылатын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: қағаз тасымалдағышта немесе электронды (болған жағдайда)
Жарақат, оқиға, апат және қауіпті өндірістік факторлардың пайда болуы туралы ақпарат
Көрсеткіштердің атауы
Ақпарат
1
Қауіпті өндірістік объектінің атауы
2
Объектінің орналасқан жері, мекен-жайы болмаған жағдайда бойлық-объектінің орналасқан жерінің ендігі
3
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
4
Мекенжайдың тіркеу коды
5
Оқиға санаты (жарақаттану, инцидент, авария, қауіпті өндірістік фактордың туындау фактісі)
6
Жағдайлар мен алдын ала себептердің қысқаша сипаттамасы
7
Хабарлама жіберілген күні мен уақыты
Ұйымның атауы:                                                 Мекенжайы:
Телефоны_____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: _________________________________________
Орындаушы___________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _______________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Жарақаттану, инцидент, авария және қауіпті өндірістік факторлардың туындауы туралы ақпарат" ТИАФ-4, факті бойынша

Об утверждении формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о травматизме, инциденте, аварии и возникновении опасных производственных факторов"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 8 мая 2025 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 мая 2025 года № 36098
В соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закон Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму, предназначенную для сбора административных данных "Информация о травматизме, инциденте, аварии и возникновении опасных производственных факторов".
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Министерство) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждена
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 8 мая 2025 года № 183
Форма
Представляется: в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Информация о травматизме, инциденте, аварии и возникновении опасных производственных факторов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ТИАФ-4
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: "__"_______________20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, эксплуатирующие опасный производственный объект, организации, имеющие опасные производственные объекты и (или) привлекаемыми к работам на них
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно
ИИН/БИН
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде (при наличии)
Информация о травматизме, инциденте, аварии и возникновении опасных производственных факторов
Наименование показателей
Информация
1
Наименование опасного производственного объекта
2
Местонахождение объекта, в случае отсутствия адреса долгота-широта местонахождения объекта
3
Код классификатора административно-территориальных объектов
4
Регистрационный код адреса
5
Категория происшествия (травматизм, инцидент, авария, факт возникновения опасного производственного фактора)
6
Краткое описание обстоятельств и предварительных причин
7
Дата и время направления сообщения
Наименование организации:
Адрес:
Телефон: ____________________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________
Исполнитель _________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Информация о травматизме, инциденте, аварии и возникновении опасных производственных факторов" ТИАФ-4, по факту

1. Осы түсіндірме "Жарақаттану, инцидент, авария және қауіпті өндірістік факторлардың туындауы туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі - нысан) толтыру жөніндегі ұсынымдарды айқындайды.
2. Нысанды қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымдар, қауіпті өндірістік объектілері бар және (немесе) олардағы жұмыстарға тартылатын ұйымдар толтырады және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ұсынады.
3. Нысан мемлекеттік және / немесе орыс тілдерінде толтырылады.
4. 1 жолда жолда жарақат алған қауіпті өндірістік объектінің атауы, инцидент, авария, қауіпті өндірістік фактордың туындау фактісі көрсетіледі.
6. 2 жолда жарақат алған объектінің орналасқан жері, инцидент, авария, қауіпті өндірістік фактордың туындау фактісі көрсетіледі. Мекенжай болмаған жағдайда бойлық-объектінің орналасқан жерінің ендігі көрсетіледі.
7. 3 жолда әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды көрсетіледі.
8. 4 жолда мекенжайдың тіркеу коды көрсетіледі.
9. 5 жолда мыналар көрсетіледі:
адам жарақат алған жағдайда-жарақат;
ғимараттар, құрылыстар және (немесе) техникалық құрылғылар қираған, бақыланбайтын жарылыс және (немесе) қауіпті заттар шығарылған жағдайда-авария;
қауіпті өндірістік объектіде қолданылатын техникалық құрылғылар істен шыққан немесе бүлінген, аварияға әкеп соқпаған технологиялық процесті жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз ететін параметрлерден ауытқыған жағдайда-инцидент;
қауіпті өндірістік объектілерде және әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде авариялар, инциденттер кезінде туындайтын, жеке және заңды тұлғаларға, қоршаған ортаға зиян (залал) келтіретін физикалық құбылыс болған жағдайда-қауіпті өндірістік фактор.
10. 6 жолда мән-жайлардың қысқаша сипаттамасы, алдын ала себептері көрсетіледі.
11. 7 жолда ақпаратты өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне жіберу күні мен уақыты көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет рекомендации по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о травматизме, инциденте, аварии и возникновении опасных производственных факторов" (далее - Форма).
2. Форма заполняется организациями, эксплуатирующими опасный производственный объект, организациями, имеющими опасные производственные объекты и (или) привлекаемые к работам на них и предоставляется в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
3. Форма заполняется на государственном и/или русском языках.
4. В строке 1 указывается наименование опасного производственного объекта, на котором произошел травматизм, инцидент, авария, факт возникновения опасного производственного фактора.
6. В строке 2 указывается местонахождение объекта, на котором произошел травматизм, инцидент, авария, факт возникновения опасного производственного фактора. В случае отсутствия адреса указывается долгота-широта местонахождения объекта.
7. В строке 3 указывается код классификатора административно-территориальных объектов.
8. В строке 4 указывается регистрационный код адреса.
9. В строке 5 указывается:
в случае получения человеком травмы - травматизм;
в случае разрушения зданий, сооружений и (или) технических устройств, неконтролируемого взрыва и (или) выброса опасных веществ – авария;
в случае отказа или повреждения технических устройств, применяемых на опасном производственном объекте, отклонения от параметров, обеспечивающих безопасность ведения технологического процесса, не приведшие к аварии – инцидент;
в случае физического явления, возникающее при авариях, инцидентах на опасных производственных объектах и объектах социальной инфраструктуры, причиняющее вред (ущерб) физическим и юридическим лицам, окружающей среде – опасный производственный фактор.
10. В строке 6 указывается краткое описание обстоятельств, предварительные причины.
11. В строке 7 указывается дата и время направления информации в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.