Автомобиль көлік құралдарының шығарындыларын мониторингілеу қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 21 ақпандағы № 1/191 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2025 жылғы 26 ақпанда № 1800-02 болып тіркелді
"Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 9-28) тармақшасына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Автомобиль көлік құралдарының шығарындыларын мониторингілеу қағидалары бекітілсін.
2. Алматы қаласы экология және қоршаған орта басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Осы қаулының Алматы қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулыны Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыру.
3. "Автомобиль көлік құралдарынан шығарындыларды өлшеуді жүзеге асыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Алматы қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 1 ақпандағы № 1/56 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2023 жылғы 3 ақпандағы № 1716 болып тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкімнің орынбасары А. Амрин
Әкімнің орынбасары
2025 жылғы 21 ақпандағы
№ 1/191
қаулысына қосымша
Автомобиль көлік құралдарының шығарындыларын мониторингілеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы автомобиль көлік құралдарынан шығарындылар мониторингінің қағидалары (бұдан әрі-қағидалар) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне, "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 9-28) тармақшасына, "жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі-заң) сәйкес әзірленді және автомобиль көлік құралдарының шығарындыларын мониторингтеу тәртібін айқындайды.
Қағидалар Алматы қаласында пайдаланылатын мынадай автокөлік құралдарына қолданылады: осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес М1 санаттағы жеңіл автомобильдер, м2 және М3 санаттағы автобустар, N1, N2 және N3 санаттағы жүк автомобильдері, L санаттағы Мотоциклдер.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) сынақ зертханасы-оның атынан әрекет ететін, зерттеулерді, сынақтарды жүзеге асыратын заңды тұлға немесе заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі;
2) газ талдағыш-қозғалтқыштың пайдаланылған газдарының химиялық құрамын үздіксіз талдауға арналған аспап;
3) түтін-қозғалтқыштың цилиндрлеріндегі отын мен буланған майдың толық жанбауы нәтижесінде пайда болған, пайдаланылған газдардағы сұйық және (немесе) қатты бөлшектердің көрінетін дисперсиясы, белгілі бір ұзындықтағы пайдаланылған газдар бағанасын көрсететін жарық ағынының сіңу дәрежесін сипаттайтын нормаланатын көрсеткіш;

Об утверждении Правил мониторинга выбросов от автомобильных транспортных средств
Постановление акимата города Алматы от 21 февраля 2025 года № 1/191. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 26 февраля 2025 года № 1800-02
В соответствии с подпунктом 9-28) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга выбросов от автомобильных транспортных средств.
2. Управлению экологии и окружающей среды города Алматы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Алматы;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Алматы.
3. Признать утратившим силу постановление акимата города Алматы от 1 февраля 2023 года № 1/56 "Об утверждении Правил по осуществлению замеров выбросов от автомобильных транспортных средств" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1716 от 3 февраля 2023 года).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Алматы.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель акима А. Амрин
Приложение к постановлению
Заместитель акима
от 21 февраля 2025 года № 1/191
Правила мониторинга выбросов от автомобильных транспортных средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила мониторинга выбросов от автомобильных транспортных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан, подпунктом 9-28) статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", Законом Республики Казахстан "О дорожном движении" (далее - Закон) и определяют порядок мониторинга выбросов от автомобильных транспортных средств.
Правила распространяются на следующие автотранспортные средства, эксплуатируемые в городе Алматы: легковые автомобили категорий М1, автобусы категорий М2 и М3, грузовые автомобили категорий N1, N2 и N3, мотоциклы категории L, в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) испытательная лаборатория – юридическое лицо или структурное подразделение юридического лица, действующее от его имени, осуществляющее исследования, испытания;
2) газоанализатор - прибор для непрерывного анализа химического состава отработавших газов двигателя;
3) дымность - видимая дисперсия жидких и (или) твердых частиц в отработавших газах, образовавшаяся в результате неполного сгорания топлива и испарившегося масла в цилиндрах двигателя, нормируемый показатель, характеризующий степень поглощения светового потока, просвечивающего столб отработавших газов определенной длины;

4) қозғалтқыштың пайдаланылған газдарындағы ластаушы заттар құрамының нормалары (бұдан әрі – ластаушы заттар құрамының нормалары) - мәжбүрлі тұтану жүйесі бар қозғалтқыштармен жарақтандырылған автокөлік құралдары үшін пайдаланылған газдардың түтінінің нормалары және бензинмен жұмыс істейтін автокөлік құралдары үшін мәжбүрлі тұтанатын қозғалтқыштың пайдаланылған газдарындағы көміртегі (СО) тотығының, көмірсутектердің (СН) құрамының нормалары және осы Қағидалармен бекітілетін газ отынымен;
5) көміртегі тотығы (СО) – түсі, иісі және дәмі жоқ газ түріндегі ластаушы зат, нормаланатын компонент;
6) түтін өлшегіш-белгілі бір ұзындықтағы Іштен жану қозғалтқышының пайдаланылған газдарының бағанасын көрсететін жарық ағынының сіңу дәрежесін өлшеуге арналған аспап;
7) пайдаланылған газдар-автокөлік құралының пайдаланылған құбыры арқылы қозғалтқыштың цилиндрлерінен немесе жану камераларынан шығарылатын газдар қоспасы;
8) жылжымалы пост-өлшеулер жүргізу үшін қажетті аспаптармен және жабдықтармен жарақтандырылған автокөлік құралы;
9) өлшеу жөніндегі маман-өлшеуді жүзеге асыратын сынақ зертханасының қызметкері;
10) тексеру туралы сертификат-өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамаға сәйкес аккредиттелген салыстырып тексеру зертханасы берген аспапты метрологиялық тексеруден өткені туралы құжат;
11) стационарлық пост - өлшеуді жүргізу үшін қажетті аспаптармен және жабдықтармен жарақтандырылған стационарлық пост;
12) уәкілетті орган-Алматы қаласының аумағында мемлекеттік экологиялық саясат саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
13) көмірсутектер (СН) - нормаланатын компонент, ластаушы зат, қосылыстардың көмірсутекті тобы (парафиндер, олефиндер, нафтендер, хош иісті көмірсутектер);
14) автокөлік құралдарынан шығарындылар мониторингінің операторы-уәкілетті органның жанындағы мамандандырылған ұйым.
2 тарау. Автомобиль көлік құралдарының шығарындыларын жүзеге асыру тәртібі
3. Өлшеу стационарлық және жылжымалы бекеттерде жүзеге асырылады.
4. Алматы қаласының стационарлық бекеттері тәулік бойы, оның ішінде демалыс және мереке күндері жұмыс істейді.
5. Стационарлық және жылжымалы бекеттердегі өлшеулер саны уәкілетті орган мен сынақ зертханасы арасында жасалған шарттарда белгіленеді.
6. Сынақ зертханасы қамтамасыз етеді:
1) жасалған шарттардың талаптарына сәйкес өлшеу жөніндегі мамандардың стационарлық және жылжымалы бекеттері;

4) нормы содержания загрязняющих веществ в отработавших газах двигателя (далее – нормы содержания загрязняющих веществ) - нормы дымности отработавших газов для автотранспортных средств, оснащенных двигателями с принудительной системой зажигания и нормы содержания монооксида углерода (СО), углеводородов (СН) в отработавших газах двигателя с принудительным зажиганием для автотранспортных средств, работающих на бензине и на газовом топливе, утверждаемые настоящими Правилами;
5) монооксид углерода (СО) – нормируемый компонент, загрязняющее вещество в виде газа без цвета, запаха и вкуса;
6) измеритель дымности - прибор для измерения степени поглощения светового потока, просвечивающего столб отработавших газов двигателя внутреннего сгорания определенной длины;
7) отработавшие газы - смесь газов, удаляемая из цилиндров или камер сгорания двигателя через выхлопную трубу автотранспортного средства;
8) передвижной пост – автотранспортное средство, оснащенное необходимыми приборами и оборудованием для проведения измерений;
9) специалист по измерениям – сотрудник испытательной лаборатории, осуществляющий измерения уровня токсичности и дымности отработавших газов автотранспортных средств с применением сертифицированных приборов и оборудования;
10) сертификат о поверке – документ о прохождении метрологической поверки прибора, выданный поверочной аккредитованной лабораторией в соответствии с законодательством об обеспечении единства измерений;
11) стационарный пост – стационарный объект, оснащенный необходимыми приборами и оборудованием для проведения измерений;
12) уполномоченный орган - структурное подразделение местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере государственной экологической политики на территории города Алматы;
13) углеводороды (СН) - нормируемый компонент, загрязняющее вещество, углеводородная группа соединений (парафины, олефины, нафтены, ароматические углеводороды).
14) оператор мониторинга выбросов от автотранспортных средств – специализированная организация при уполномоченном органе.
Глава 2. Порядок осуществления измерений выбросов от автомобильных транспортных средств
3. Измерения осуществляются на стационарных и передвижных постах.
4. Стационарные посты города Алматы работают круглосуточно, в том числе в выходные и праздничные дни.
5. Количество измерений на стационарных и передвижных постах устанавливается в договорах, заключенных между уполномоченным органом и испытательной лабораторией.
6. Испытательная лаборатория обеспечивает:
1) стационарные и передвижные посты специалистами по измерениям в соответствии с условиями заключенных договоров;

2) өлшеуді жүзеге асыру үшін қажетті аспаптармен және жабдықтармен стационарлық және жылжымалы бекеттер;
3) аспаптарға олардың нұсқаулықтарына сәйкес техникалық қызмет көрсету;
4) өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аспаптарды уақтылы тексеруден өткізу;
5) осы Қағидаларға сәйкес өлшеулер жүргізу;
6) осы Қағидаларға сәйкес құжаттаманы жүргізу;
7) өлшеу нәтижелерін жинау, өңдеу және уәкілетті органға беру.
7. Өлшеу жөніндегі маман осы Қағидаларға сәйкес өлшеуді орындайды, оның қорытындысы бойынша электрондық түрде сақталатын өлшемдердің электрондық хаттамасы қалыптастырылады, сондай-ақ автокөлік құралдарын есепке алу журналы электрондық форматта толтырылады.
8. Өлшеу хаттамасының негізінде өлшеу маманы өлшеу көрсеткіштерін ластаушы заттардың мөлшерімен салыстырады.
9. Автокөлік құралдары оларды пайдалану кезінде өндіретін қоршаған ортаға шығарындылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы техникалық регламенттерде белгіленген рұқсат етілген деңгейден аспауға тиіс.
10. Ластаушы заттар құрамының нормалары осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларда көзделген көрсеткіштерге сәйкес болуға тиіс.
11. Автокөлік құралы қозғалтқышының пайдаланылған газдары ластаушы заттардың болу нормаларына сәйкес келген жағдайда автокөлік құралы қозғалысын жалғастырады.
12. Өлшеу нәтижесінде ластаушы заттардың мөлшері нормаларынан асып кеткен жағдайда автокөлік құралының иесіне қатысты Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 334-бабының бірінші бөлігіне сәйкес шаралар қабылданады.
13. Егер автокөлік құралының ластаушы заттарын ұстау нормаларынан асып кету бір жыл ішінде қайта белгіленген жағдайда, автокөлік құралының иесіне қатысты кодекстің 797-бабына, Заңның 51-бабына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес шаралар қабылданады.

2) стационарные и передвижные посты необходимыми приборами и оборудованием для осуществления измерений;
3) техническое обслуживание приборов согласно инструкциям к ним;
4) своевременное прохождение поверки приборов в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
5) проведение измерений в соответствии с настоящими Правилами;
6) ведение документации в соответствии с настоящими Правилами;
7) сбор, обработку и передачу уполномоченному органу результатов измерений.
7. Специалистом по измерениям выполняется измерение в соответствии с настоящими Правилами, по итогам чего формируется электронный протокол измерений, который хранится в электронном виде, а также заполняется журнал учета автотранспортных средств в электронном формате.
Информация, включающая в себя электронные протокола измерений и данные с журнала учета автотранспортных средств ежедневно передается оператору мониторинга выбросов от автотранспортных средств для внесения в базу данных мониторинга выбросов от автотранспортных средств.
8. На основании протокола измерений специалист по измерениям сравнивает показания измерений с нормами содержания загрязняющих веществ.
9. Выбросы в окружающую среду, производимые автотранспортными средствами при их эксплуатации, не должны превышать допустимый уровень, установленный техническими регламентами в сфере охраны окружающей среды.
10. Нормы содержания загрязняющих веществ должны соответствовать показателям, предусмотренным в приложении 2 и 3 к настоящим Правилам.
11. В случае соответствия отработавших газов двигателя автотранспортного средства нормам содержания загрязняющих веществ автотранспортное средство продолжает движение.
12. В случае установления, в результате измерения, превышения норм содержания загрязняющих веществ, в отношении владельца автотранспортного средства принимаются меры в соответствии с частью первой статьи 334 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - Кодекс).
13. В случае, если превышение норм содержания загрязняющих веществ автотранспортного средства установлено повторно в течение года, в отношении владельца автотранспортного средства принимаются меры в соответствии со статьей 797 Кодекса, статьей 51 Закона и Приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам".

14. Автокөлік құралының ластаушы заттар құрамының нормаларынан асып кету себептерін жою осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген өлшеулердің қорытындылары бойынша ресімделген сынақ зертханасының өлшеу хаттамасымен расталады.
3-тарау. Автомобиль көліктері үшін шығарындыларды өлшеуге қойылатын жалпы талаптар
15. Қозғалтқыштың иінді білігінің ең төменгі айналу жиіліктерінде бос жүріс режимінде бензин және (немесе) газ қозғалтқыштары бар автокөлік құралдарының пайдаланылған газдарындағы көміртегі тотығының (СО), көмірсутектердің (СН) құрамы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген мәндерден аспауға тиіс.
Өлшеу жүргізу көлік құралын жасаушы белгілеген қозғалтқыштың иінді білігінің ең аз айналу жиілігінде орындалады.
16. Сығымдаудан тұтанатын қозғалтқыштармен жарақтандырылған автокөлік құралдары үшін пайдаланылған газдардың түтіні осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген мәндерден аспауға тиіс.
17. Өлшеу кезінде көлік құралының жүрісі кемінде 3000 шақырым болуы керек. Аз жүгіріс кезінде тексеру жүргізілмейді.
18. Автокөлік құралында пайдаланылған газдарды шығару жүйесі герметикалық және толық болуы тиіс (шығару жүйесі элементтерінің көрінбейтін болмауы және зақымдалмауы тиіс). Автокөлік құралының шығару жүйесінің тұтастығы мен герметикалығы көрінетін бұзылған жағдайда өлшеу жүргізілмейді.
19. Автокөлік құралының экологиялық сыныбын айқындау осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өндіруші елге және автокөлік құралының шығарылған жылына байланысты жүзеге асырылады.
20. Өлшеу жүргізу кезінде аспаптың орналасқан жеріндегі атмосфералық жағдайлар (қоршаған ауаның температурасы, атмосфералық қысым, салыстырмалы ылғалдылық) қолданылатын аспаптардың пайдалану сипаттамаларымен айқындалады. Атмосфералық қысым 86,6 килопаскальдан (650 миллиметр сынап бағанасы) 80 килопаскальға дейін (600 миллиметр сынап бағанасы) төмен болған кезде, тау жағдайында нормалардың жоғарылау коэффициенті К = 1,1-ге тең қолданылады.
21. Өлшеу кезінде ГОСТ 33997-2016 және ҚР СТ 1433-2017 талаптарына сәйкес келетін және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес тексеру туралы қолданыстағы сертификаттары бар газ талдағыштарды, түтін өлшегіштерді және өзге де аспаптар мен жабдықтарды қолдану қажет.
22. Өлшеуді орындамас бұрын автокөлік құралының қозғалтқышы автокөлік құралының штаттық датчигі бойынша 60 °с-тан төмен емес температураға дейін қыздырылғанына көз жеткізу қажет.

14. Устранение причин превышения норм содержания загрязняющих веществ автотранспортного средства подтверждается протоколом измерений испытательной лаборатории, оформленным по итогам измерений, проведенных в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 3. Общие требования к проведению измерений выбросов от автомобильных транспортных средств
15. Содержание монооксида углерода (СО), углеводородов (СН) в отработавших газах автотранспортных средств с бензиновыми и (или) газовыми двигателями в режиме холостого хода на минимальных частотах вращения коленчатого вала двигателя не должно превышать значений, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам.
Проведение измерений выполняется при минимальной частоте вращения коленчатого вала двигателя, установленной изготовителем транспортного средства.
16. Дымность отработавших газов для автотранспортных средств, оснащенных двигателями с воспламенением от сжатия, не должна превышать значений, указанных в приложении 3 к настоящим Правилам.
17. При проведении измерения пробег транспортного средства должен быть не менее 3 000 километров. При меньшем пробеге проверка не проводится.
18. У автотранспортного средства система выпуска отработавших газов должна быть герметична и комплектна (не должно быть видимого отсутствия и повреждений элементов выпускной системы). В случае видимого нарушения целостности и герметичности выпускной системы автотранспортного средства, измерения не проводятся.
19. Определение экологического класса автотранспортного средства осуществляется в зависимости от страны производителя и от года выпуска автотранспортного средства в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
20. Атмосферные условия (температура окружающего воздуха, атмосферное давление, относительная влажность) в месте расположения прибора при проведении измерений определяются эксплуатационными характеристиками применяемых приборов. При атмосферном давлении ниже 86,6 килопаскаль (650 миллиметров ртутного столба) до 80 килопаскаль (600 миллиметров ртутного столба), в горных условиях, применяется коэффициент повышения норм равный К = 1,1.
21. При измерениях следует применять газоанализаторы, измерители дымности и иные приборы и оборудование соответствующие требованиям ГОСТ 33997-2016 и СТ РК 1433-2017 и имеющие действующие сертификаты о поверке в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
22. Перед выполнением измерения необходимо убедиться, что двигатель автотранспортного средства прогрет до температуры не ниже 60 °С по штатному датчику автотранспортного средства.

4-тарау. Бензинмен және (немесе) газ отынымен жұмыс істейтін, мәжбүрлеп тұтанатын қозғалтқышпен жарақтандырылған автокөлік құралдарының шығарындыларын дайындау және өлшеу ерекшеліктері
23. Қозғалтқышты қыздырғаннан кейін, бағдарламалық жасақтаманы пайдаланбай өлшеу кезінде келесі операциялар жүргізіледі:
1) қолмен немесе жартылай автоматты түрде бейтарап күйге ауысатын беріліс қорабының тұтқасы орнатылады. Автоматты беріліс қорабы бар автокөлік құралына арналған беруді таңдаушы "бейтарап" немесе "паркинг"күйіне орнатады;
2) автокөлік құралы тұрақ тежегішімен тежеледі;
3) газ анализаторының сынамасы автокөлік құралының шығару құбырына құбырдың неғұрлым тереңдетілген кесу нүктесінен кемінде 300 миллиметр тереңдікке енгізіледі және өлшеулер кемінде 30 секунд ішінде жүргізіледі;
4) алынған деректер қағаз жеткізгіште тіркеледі.
24. Бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып өлшеу жүргізу мыналарды қамтиды:
1) Өлшеу жүргізер алдында О2-ден басқа барлық өлшеу шкалаларында газ талдағыштың нөлдік көрсеткіштері тексеріледі және белгіленеді. О2 мазмұны газ талдағышты пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (Нұсқаулықта) белгіленген шектерде болуға тиіс;
2) қозғалтқыш білігінің ең аз айналу жиілігі белгіленеді;
3) газ анализаторы компьютерге қосылады;
4) бағдарламалық жасақтама компьютерде іске қосылады;
5) Бағдарламалық қамтамасыз етуге автокөлік құралы туралы қажетті деректер енгізіледі;
6) бағдарламалық қамтамасыз етуде өлшеу режимі іске қосылады және өлшеу рәсімі аяқталғаннан кейін бағдарламалық қамтамасыз ету өлшеу нәтижелерімен Сынақ хаттамасын қалыптастырады;
7) өлшеу нәтижелері кодекске сәйкес тиісті ден қою шараларын қабылдау үшін полиция қызметкеріне хабарланады.
25. Автокөлік құралында бөлек шығару жүйелері болған кезде өлшеу олардың әрқайсысында жүргізілуі керек. Өлшеу нәтижесі үшін нормаланған компоненттердің максималды мәндері алынады.
26. Аралас отын жүйесі (бензин және газ) болған кезде өлшеуді отынның әрбір түріне жүргізген жөн.
5-тарау. Қысудан тұтанатын қозғалтқышпен жабдықталған автокөлік құралдарының шығарындыларын дайындау және өлшеу ерекшеліктері
27. Қозғалтқыш қызғаннан кейін, бағдарламалық жасақтаманы пайдаланбай өлшеу кезінде келесі операциялар жүргізіледі:
1) қолмен немесе жартылай автоматты түрде бейтарап күйге ауысатын беріліс қорабының тұтқасы орнатылады. Автоматты беріліс қорабы бар автокөлік құралы үшін беру таңдаушысы "бейтарап" немесе "паркинг"жағдайына орнатылады;

Глава 4. Особенности подготовки и проведения измерений выбросов от автотранспортных средств, оснащенных двигателем с принудительным зажиганием, работающих на бензине и (или) газовом топливе
23. После прогрева двигателя, при осуществлении измерений без использования программного обеспечения, проводятся следующие операции:
1) устанавливается рычаг коробки передач с ручным или полуавтоматическим переключением в нейтральное положение. Избиратель передачи для автотранспортного средства с автоматической коробкой передач устанавливает в положение "нейтраль" или "паркинг";
2) затормаживается автотранспортное средство стояночным тормозом;
3) вводится пробозаборник газоанализатора в выпускную трубу автотранспортного средства на глубину не менее 300 миллиметров от наиболее заглубленной точки среза трубы и проводятся измерения в течение не менее 30 секунд;
4) регистрируются полученные данные на бумажном носителе.
24. Проведение измерений с использованием программного обеспечения включает в себя следующее:
1) перед проведением измерений проверяются и устанавливаются нулевые показания газоанализатора на всех шкалах измерения, кроме О2. Содержание О2 должно быть в пределах, установленных в инструкции (руководстве) по эксплуатации газоанализатора;
2) устанавливается минимальная частота вращения вала двигателя;
3) подключается газоанализатор к компьютеру;
4) запускается программное обеспечение на компьютере;
5) вводятся в программное обеспечение необходимые данные об автотранспортном средстве;
6) запускается в программном обеспечении режим измерения и по завершению процедуры измерения программное обеспечение формирует протокол испытаний с результатами измерений;
7) результаты измерений сообщаются сотруднику полиции для принятия соответствующих мер реагирования согласно Кодексу.
25. При наличии раздельных выпускных систем у автотранспортного средства измерение следует проводить в каждой из них. За результат измерения принимают максимальные значения нормируемых компонентов.
26. При наличии комбинированной системы топлива (бензин и газ), измерение следует проводить на каждый вид топлива.
Глава 5. Особенности подготовки и проведения измерений выбросов от автотранспортных средств, оснащенных двигателем с воспламенением от сжатия
27. После прогрева двигателя, при осуществлении замеров без использования программного обеспечения, проводятся следующие операции:
1) устанавливается рычаг коробки передач с ручным или полуавтоматическим переключением в нейтральное положение. Избиратель передачи для автотранспортного средства с автоматической коробкой передач устанавливается в положение "нейтраль" или "паркинг";

2) автокөлік құралы тұрақ тежегішімен тежеледі;
3) түтін өлшегіштің қисық түтігі автокөлік құралының шығару құбырына енгізіледі;
4) түтінді өлшеу еркін үдеу режимінде жүргізіледі;
5) иінді біліктің ең төменгі айналу жиіліктерінде бос жүріс режимінде қозғалтқыш жұмыс істеген кезде педаль тоқтағанға дейін 0,5-1,0 секундта біркелкі қозғалады. Педаль осы күйде 2-3 секунд ұсталады. Алғашқы өлшеу нәтижелерін аспап блогының сенсорында көрсеткеннен кейін және түтін өлшегіштің келесі өлшеуге дайындығы келесі циклды орындай бастайды;
6) еркін үдеу циклдары кемінде алты рет қайталанады;
4) соңғы төрт өлшем түтінінің орташа арифметикалық мәні тіркеледі, ол өлшеу нәтижесі үшін қабылданады және қағаз жеткізгіштегі өлшеу нәтижелерімен сынақ хаттамасы қалыптастырылады.
28. Бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып өлшеу жүргізу мыналарды қамтиды:
1) түтінді өлшеу еркін үдеу режимінде жүргізіледі;
2) иінді біліктің ең төменгі айналу жиіліктерінде бос жүріс режимінде қозғалтқыш жұмыс істеген кезде педаль тоқтағанға дейін 0,5-1,0 секундта біркелкі қозғалады. Педаль осы күйде 2-3 секунд ұсталады. Алғашқы өлшеу нәтижелерін аспаптық блок сенсорында көрсеткеннен кейін және түтін өлшегіштің келесі өлшеуге дайындығы келесі циклды орындай бастайды;
3) еркін үдеу циклдары кемінде алты рет қайталанады;
4) түтін өлшегіш компьютерге қосылады;
5) бағдарламалық жасақтама компьютерде іске қосылады;
6) бағдарламалық қамтамасыз етуге автокөлік құралы туралы қажетті деректер енгізіледі;
7) соңғы төрт өлшемнің түтінінің орташа арифметикалық мәні жүктеледі, ол өлшеу нәтижесі ретінде қабылданады және өлшеу нәтижелері бар сынақтардың электрондық хаттамасы қалыптастырылады;
8) өлшеу нәтижелері кодекске сәйкес тиісті ден қою шараларын қабылдау үшін полиция қызметкеріне хабарланады.
6-тарау. Автокөлік құралдарының шығарындыларын мониторингтеу субъектілері
29. Автокөлік құралдарынан шығарындылар мониторингі субъектілеріне келесілер жатады:
- уәкілетті орган;
- сынақ зертханасы;
- ішкі істер органдары;
- мүдделі ұйымдар.
30. Автокөлік құралдарының шығарындыларын мониторингтеу операторы автокөлік құралдарының шығарындыларын мониторингтеу субъектілерінен ақпарат жинауды және талдауды жүргізеді.
Автомобиль көлік құралдарының
шығарындыларын
мониторингілеу қағидаларына
1-қосымша
Автокөлік құралдарының санаты бойынша жіктелуі
Санат
Рұқсат етілген ең жоғары салмақ*, т
Автокөлік құралының сипаттамалары
M1
Жеңіл автомобильдер (жүргізушіден басқа, сегізден аспайтын орындық көлік құралдары)
М2
5** дейін
Автобустар (жүргізуші орнынан басқа сегізден астам орыны бар көлік құралдары)
М3
5** жоғары
N1

2) затормаживается автотранспортное средство стояночным тормозом;
3) вводится изогнутая трубка измерителя дымности в выпускную трубу автотранспортного средства;
4) измерение дымности проводится в режиме свободного ускорения;
5) при работе двигателя в режиме холостого хода на минимальных частотах вращения коленчатого вала равномерно перемещается педаль за 0,5-1,0 секунд до упора. Держится педаль в этом положении 2-3 секунды. После отображения результатов первого замера на датчике приборного блока и готовности измерителя дымности к следующему измерению приступают к выполнению следующего цикла;
6) циклы свободного ускорения повторяются не менее шести раз;
7) регистрируется среднеарифметическое значение дымности четырех последних измерений, которое принимается за результат измерения и формируется протокол испытаний с результатами измерений на бумажном носителе.
28. Проведение измерений с использованием программного обеспечения включает в себя следующее:
1) измерение дымности проводится в режиме свободного ускорения;
2) при работе двигателя в режиме холостого хода на минимальных частотах вращения коленчатого вала равномерно перемещается педаль за 0,5-1,0 секунд до упора. Держится педаль в этом положении 2-3 секунды. После отображения результатов первого замера на датчике приборного блока, и готовности измерителя дымности к следующему измерению приступают к выполнению следующего цикла;
3) циклы свободного ускорения повторяются не менее шести раз;
4) подсоединяются измеритель дымности к компьютеру;
5) запускается программное обеспечение на компьютере;
6) вводятся в программное обеспечение необходимые данные об автотранспортном средстве;
7) скачивается среднеарифметическое значение дымности четырех последних измерений, которое принимается за результат измерения и формируется электронный протокол испытаний с результатами измерений;
8) результаты измерений сообщаются сотруднику полиции для принятия соответствующих мер реагирования согласно Кодексу.
Глава 6. Субъекты мониторинга выбросов от автотранспортных средств
29. К субъектам мониторинга выбросов от автотранспортных средств относятся:
- уполномоченный орган;
- испытательная лаборатория;
- органы внутренних дел;
- заинтересованные организации.
30. Оператор мониторинга выбросов от автотранспортных средств производит сбор и анализ информации от субъектов мониторинга выбросов от автотранспортных средств.
Приложение 1
к Правилам мониторинга выбросов
от автомобильных транспортных средств
Классификация автотранспортных средств по категории
Категория
Разрешенная максимальная масса*, т
Характеристика автотранспортного средства
M1
Легковые автомобили (имеющие не более восьми мест для сидения, кроме водителя)
М2
До 5**
Автобусы (имеющие более восьми мест для сидения, кроме места водителя)
М3
Свыше 5**
N1

3,5*** дейін
Жүк көліктері
N2
3,5 - 12,0 жоғары***
N3
12,0*** жоғары
L
-
Мотоциклдер
* Арнайы АТС-қа орнатылатын арнайы жабдық жүктің баламасы ретінде қарастырылады.
** Біріктірілген автобус екі немесе одан да көп бөлінбейтін бекітілген бөлімдерден тұрады, онда жолаушылар салондары жолаушылардың еркін қозғалысы үшін бір-бірімен байланысқан; бөлінбейтін бөлімдер үнемі бір-бірімен бекітіліп отырады және оларды тек шеберханаларда болатын арнайы жабдықтың көмегімен бөлуге болады. Екі немесе одан да көп бөлінбейтін, бірақ артикуляциялық бөлімдерден тұратын артикуляциялық автобус бір көлік құралы ретінде қарастырылады.
*** Жартылай тіркемелерді тіркеп сүйреуге арналған ершікті тартқыштар үшін рұқсат етілген ең жоғары салмақ ретінде жарақталған күйдегі тартқыштың массасының және жартылай тіркемеден ершікті-тіркеуіш құрылғы арқылы тартқышқа берілетін ең жоғары статикалық тік жүктемеге сәйкес келетін массаның, сондай-ақ қажет болған жағдайда тартқыштың ең жоғары жүк массасының сомасы қаралады
Автомобиль көлік құралдарының
шығарындыларын
мониторингілеу қағидаларына
2-қосымша
Көміртегі монооксиді (СО), көмірсутектер (СН)құрамының нормалары мәжбүрлі тұтанатын қозғалтқыштың пайдаланылған газдарында жұмыс істейтін автомобиль көлік құралдары үшін бензинмен және газ отынымен
Көлік құралдарының санаттары және жиынтықталуы
Қозғалтқыштың иінді білігінің жылдамдығы
СО, көлемдік үлесі, %
СН, көлемдік үлесі, млн-1
Пайдаланылған газдарды бейтараптандыру жүйелерімен жабдықталмаған M және N
минималды
3,5

До 3,5***
Грузовые автомобили
N2
Свыше 3,5 до 12,0***
N3
Свыше 12,0***
L
-
Мотоциклы
* Специальное оборудование, устанавливаемое на специальных автотранспортных средствах, рассматривают как эквивалент груза.
** Сочлененный автобус состоит из двух или более нераздельно скрепленных секций, в которых размещены пассажирские салоны, связанные между собой проходом для свободного перемещения пассажиров; нераздельные секции постоянно скреплены друг с другом и могут быть разделены только с помощью специального оборудования, имеющегося обычно только в мастерских. Сочлененный автобус, состоящий из двух или более нераздельных, но сочлененных секций, рассматривают как одно транспортное средство.
*** Для седельных тягачей, предназначенных для буксирования полуприцепов, в качестве разрешенной максимальной массы рассматривают сумму массы тягача в снаряженном состоянии и массы, соответствующей максимальной статической вертикальной нагрузке, передаваемой тягачу от полуприцепа через седельно-сцепное устройство, а также, в случае необходимости, максимальной массы груза тягача.
Приложение 2
к Правилам мониторинга выбросов
от автомобильных транспортных средств
Нормы содержания монооксида углерода (СО), углеводородов (СН) в отработавших газах двигателя с принудительным зажиганием для автотранспортных средств, работающих на бензине и (или) на газовом топливе
Категории и комплектация транспортных средств
Частота вращения коленчатого вала двигателя
СО, объемная доля, %
СН, объемная доля, млн-1
M и N, не оснащенные системами нейтрализации отработавших газов
минимальная
3,5