Сноска. далее "магазины".
Комиссионные магазины по торговле транспортными средствами и техникой организуются по решению местных администраций с уведомлением органов Госавтоинспекции и Госсельтехнадзора.
II. ПРИЕМ НА КОМИССИЮ
2.1. На комиссию принимаются новые и бывшие в употреблении, технически исправные и неисправные, иностранного и отечественного производства легковые автомобили, не имеющие цветографической окраски, надписей и опознавательных полос и проблесковых маячков, самодельно сконструированные и изготовленные транспортные средства, грузовые автомобили (всех типов) и прицепы к ним, автобусы, автофургоны, тракторы, сельскохозяйственные машины, прицепные и навесные орудия к ним, мотоциклы, в том числе с колясками, мотороллеры, мотоколяски, водные транспортные средства<*>, а также запасные части к ним.
Сноска. далее "транспортные средства и техника".
2.2. На комиссию не принимаются:
транспортные средства, не снятые с учета в Госавтоинспекции, органах Госсельтехнадзора или в ведомственных предприятиях, организациях, учреждениях, которые осуществляют регистрацию и снятие их с учета в связи с продажей, а также собранные из запасных частей и агрегатов, либо восстановленные вновь из числа выбракованных.
2.3. Транспортные средства, техника и запасные части к ним принимаются на комиссию:
от граждан Республики Казахстан, которым они принадлежали на правах личной собственности, или по их доверенности на право продажи, оформленной в установленном порядке - при предъявлении паспорта или документа, его заменяющего;
от иностранных граждан, лиц без гражданства, по предъявлении национального паспорта или соответствующего документа на жительство, а ввезенный из-за границы транспорт - кроме того, при наличии разрешения таможенных органов;
от юридических лиц (предприятий, организаций, учреждений, совместных предприятий, концернов, ассоциаций, фирм, кооперативов, садоводческих товариществ и других) - по предъявлении заверенной в установленном порядке доверенности, выданной уполномоченному лицу, и его паспорта или документа, его заменяющего;
от финансовых органов - конфискованные и бесхозные - по предъявлении приговоров, определений, постановлений судов или по решениям других, уполномоченных на то государственных органов. Перешедшие по праву наследования государству - по предъявлении свидетельств нотариальных органов о праве государства на наследство или решений судебных органов.
Прием на комиссию зарегистрированных в установленном порядке транспортных средств и техники производится по предъявлении технических паспортов или свидетельств о регистрации или технических талонов транспортных средств (на прицепы и полуприцепы), а также номерных знаков "транзит", которые подлежат оприходованию. При отсутствии этих документов на транспортные средства и технику, принятые от финансовых или других государственных органов, в выдаваемой покупателю справке-счете производится соответствующая запись: "Принято и продано без технического паспорта (свидетельства о регистрации, технического талона)", которая заверяется подписью директора магазина и печатью.

Ескерту. Бұдан былай "дүкендер".
2. Комиссияға қабылдау
2.1. Комиссияға жаңа және қолдануда болған, техникалық дұрыс және бұзылған, шетелдік және өз еліміздің жеңіл автомобильдері, түрлі түсті графикалық бояусыз, жазусыз және айырым белгісі мен жылтыл маякшалары жоқ, қолдан құрастырып жасалған көліктік жабдықтар, жүк автомобильдері (барлық түрлері) және олардың тіркемелері, автобустар, автофургондар, тракторлар, ауыл шаруашылық мәшинелері, олардың тіркемелері мен қалқа құралдары, мотоциклдер, соның ішінде арбалы мотоциклдер, мотороллерлер, мотоарбалар, су көлік жабдықтары, сонымен бірге олардың қосымша бөлшектері қабылданады.
Ескерту. Бұдан былай "көліктік жабдықтар және техника".
2.2. Комиссияға қабылданбайды:
Мемлекеттік автоинспекцияның, мемлекеттік ауылшаруашылық техникалық бақылау органдарының есебіндегі немесе оларды тіркеуді және сатылуына байланысты тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын ведомостволық кәсіпорындардың, ұйымдардың, мекемелердің есебіндегі көліктік жабдықтар, сонымен бірге қосалқы бөлшектер мен агрегаттардан құрастырғандар немесе бракқа шығарылғандардың санынан қайта қалпына келтірілгендер.
2.3. Комиссияға көліктік жабдықтар, техника (өндіріс құралдары) және олардың қосалқы бөлшектері төмендегі тәртіппен қабылданады:
осы құралдар жеке меншігіне жататын Қазақстан Республикасы азаматтарынан немесе олардың белгілі тәртіппен тіркелген, сатуға берілген сенім хаты бойынша - төлқұжаты немесе оның орнына жүретін басқа құжаты көрсетілгенде;
шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардан Ұлттық төлқұжаты немесе Қазақстан Республикасында тұруға мүмкіндік беретін - тиісті құжаты көрсетілгенде, ал шетелден әкелінген көлік болса - сонымен бірге кеден органдарының рұқсат қағазы көрсетілуге тиіс;
заңды ұйымдардан (кәсіпорындардан, ұйымдардан, мекемелерден, біріккен кәсіпорындардан, концерндерден, ассоциациялардан, фирмалардан, кооперативтерден, бағбандық серіктестіктерден және басқалардан) белгілі тәртіппен куәландырылған өкілетті адамына берілген сенім хаты және оның төлқұжаты немесе оның орнына жүретін басқа бір құжаты көрсетілгенде;
Қаржы органдарынан тәркіленген және иесіз мүліктерді соттардың үкімдерін, ұйғарымдарын, қаулыларын немесе басқа өкілетті органдардың шешімдерін көрсетуімен. Мұра бойынша мемлекеттік өткізілсе, нотариалдық кеңсенің мемлекеттік мұрагерлік құқы көрсетілген куәлігі немесе сот органдарының шешімдері көрсетілгенде.
Белгіленген тәртіпте тіркелген көлік жабдықтары мен өндіріс құралдарын комиссияға қабылдау техникалық паспортын немесе тіркеу куәлігін я көлік жабдықтарының техникалық талонын (тіркемелер мен жартылай тіркемелерге), сонымен бірге кіріске енгізуге жататын "Транзит" номерлі белгілерін көрсетуімен жүзеге асырылады. Қаржы және басқа мемлекеттік органдардан қабылданған көліктік жабдықтар мен өндіріс құралдарының бұл құжаттары жоқ болса, сатып алушыға берілетін дүкен директорының қолымен және мөрімен куәландырылған анықтама - есебінде "Техникалық паспортсыз (тіркеу куәлігінсіз, техникалық талонсыз) қабылданып сатылды" деген тиісті белгі қойылады.

2.4. Прием на комиссию номерных агрегатов (двигателя, кузова, рамы, шасси) осуществляется по предъявлении справки Госавтоинспекции или справки-счета магазина, либо других документов, подтверждающих право собственности комитента на них.
2.5. При приеме на комиссию в магазине с участием комитента (доверенного лица) проверяется техническое состояние и укомплектованность транспортных средств и техники.
Проверку проводит специальная комиссия, состоящая из компетентных специалистов и утверждаемая директором магазина.
По просьбе комитента проверка технического состояния и оценка транспортных средств и техники могут проводиться с выездом на место их нахождения за дополнительную плату.
2.6. Принятые на комиссию транспортные средства, техника и номерные агрегаты (узлы) магазин оформляет актом-квитанцией установленной формы в 3-х экземплярах (приложение N 1), а принятые запасные части - комиссионным соглашением (приложение N 2), которые подписывают члены комиссии, представитель магазина и комитент (доверенное лицо).
Магазин несет ответственность согласно действующему законодательству за соответствие принятых на комиссию транспортных средств, техники и запасных частей к ним, характеристикам, отраженным в актах-квитанциях, а также за их сохранность и создание надлежащих условий хранения.
2.7. При приеме на комиссию транспортных средств, техники и запасных частей к ним магазин должен тщательно проверить документы, предъявленные комитентом (доверенным лицом), сверить соответствие данных технического паспорта с фактическими номерами узлов и агрегатов. При обнаружении признаков подделки документов или несоответствия с выбитыми на узлах и агрегатах номерами магазин обязан немедленно сообщить об этом в территориальный орган внутренних дел.
2.8. К принятым на комиссию транспортным средствам, технике и запасным частям к ним магазин прикрепляет товарный ярлык установленной формы, который подписывает представитель магазина и комитент.
2.9. Магазин ведет установленной формы журнал учета приема на комиссию и продажи транспортных средств, техники и номерных узлов (агрегатов) (приложение N 3). Срок хранения журнала 5 лет.
2.10. Предельный срок приема транспортных средств и техники на комиссию после снятия их с учета в органах Госавтоинспекции или Госсельхозтехнадзора и ведомственных предприятиях, организациях, учреждениях, которые осуществляют регистрацию и снятие с учета - 2 месяца.
2.11. Транспортные средства и технику, запасные части к ним доставляют в магазины комитенты за свой счет.

2.4. Нөмірлі агрегаттарды (двигательді, кузовты, раманы, шассиді) комиссияға қабылдау мемлекеттік автоинспекцияның анықтамасын немесе дүкеннің анықтама-есебін я комитенттің меншіктік құқын дәлелдейтін басқа бір құжаттарды көрсетуімен жүзеге асырылады.
2.5. Комиссияға қабылдау кезінде дүкенде комитенттің қатысуымен көліктік жабдықтар мен өндіріс құралдарының техникалық жай-күйі мен құрамы тексеріледі.
Тексеруді білікті мамандардан құралған және дүкен директоры бекітетін арнаулы комиссия жүргізеді.
Комитенттің өтініші бойынша көліктік жабдықтар мен өндіріс құралдарының техникалық жай-күйін тексеру және оларды бағалау қосымша ақыға олардың тұрған жерінде жүргізілуі мүмкін.
2.6. Комиссияға көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдары мен нөмірлі агрегаттарды (тораптарды) дүкен үш дана акт-төлем (N 1 қосымша) қағазымен қабылдайды, ал қосымша бөлшектер комиссия мүшелері, дүкеннің өкілі және комитент (я оның сенімді адамы) қол қойған комиссиялық келісіммен (N 2 қосымша) қабылданады.
Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес, дүкенге қабылданған көліктік жабдықтардың, өндіріс құралдарының және олардың қосалқы бөлшектерінің акт- төлем қағазындағы сипаттамасына сай келуіне, сонымен бірге олардың сақталуын және сақталуына керекті жағдай жасау жауапкершіліктері жүктеледі.
2.7. Комиссияға көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдарын және олардың қосалқы бөлшектерін қабылдау кезінде дүкен комитенттің тапсырған құжаттарын мұқият тексеріп, олардың техникалық паспорты көрсеткіштерінің тораптар мен агрегаттардың нақты нөмірлеріне сәйкес келуін тексеруге міндетті. Құжаттардың жалғандығы немесе тораптар мен агрегаттардың сәйкес еместігі анықталған жағдайда бұл туралы дүкен міндетті түрде жергілікті ішкі-істер бөліміне хабарлауға міндетті.
2.8. Дүкен қабылданған көліктік жабдықтарға, өндіріс құралдары мен олардың қосалқы бөлшектеріне белгіленген түрдегі, комитент пен дүкеннің өкілі қол қойған жазба қағаз бекітеді.
2.9. Дүкен көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдарын және нөмірлі тораптарды (агрегаттарды) комиссияға қабылдау және сату жөнінде есеп журналын жүргізеді (N 3 қосымша). Журналдың сақталу мерзімі - 5 жыл.
2.10. Мемлекеттік автоинспекция немесе Мемлекеттік ауылшаруашылық техникалық бақылау органдарынан және тіркеу мен есептен шығаруды жүзеге асыратын ведомостволық кәсіпорындардан, ұйымдардан, мекемелерден есептен шығарылған көліктік жабдықтардың және өндіріс құралдарының ақырғы қабылдану мерзімі - 2 ай.
2.11. Комитенттердің дүкенге көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдары мен олардың қосалқы бөлшектерін жеткізуі комитенттің өз есебінен төленеді.

2.12. Магазин может оказывать комитентам услуги по доставке транспортных средств и техники по тарифам, утвержденным в установленном порядке.
3. ОЦЕНКА И ПЕРЕОЦЕНКА ТРАНСПОРТНЫХ
СРЕДСТВ, ТЕХНИКИ И ЗАПАСНЫХ ЧАСТЕЙ К НИМ
3.1. Цену на транспортные средства, технику и запасные части к ним устанавливает комитент.
Магазин осуществляет экспертную оценку транспортных средств, техники и запасных частей к ним (конфискованных, бесхозных и др.).
3.2. В случае, если транспортные средства, техника и номерные агрегаты (узлы) не будут проданы в течение 15 рабочих дней, магазин переоценивает их совместно с вызванным комитентом (доверенным лицом) в размере, согласованном с ним. Если указанные товары после первого снижения цены не реализованы в течение последующих 15 рабочих дней, магазин проводит вторую переоценку в размере, согласованном с комитентом. Третью переоценку проводит магазин по согласованию с комитентом (доверенным лицом) по истечении последующих 15 рабочих дней.
Если транспортные средства, техника и номерные агрегаты (узлы) не реализованы в течение 15 рабочих дней после третьего снижения цены, комиссия переоценивает их до цены возможной реализации, либо в случае несогласия комитента, снимает с продажи и возвращает комитенту.
В случае неявки комитента (доверенного лица) по вызову без уважительных причин для переоценки транспортных средств, техники и номерных агрегатов (узлов) по истечении очередного срока реализации магазин снимает изделие с продажи, взимая с комитента плату за хранение в размерах, установленных настоящими Правилами.
3.3. В случае, если запасные части к транспортным средствам и технике не будут проданы в течение 20 рабочих дней, магазин вправе переоценить их на 20%. По истечении следующих рабочих дней после первой переоценки магазин может провести следующую переоценку на 30%, запасные части, не проданные в течение последующих 20 рабочих дней, магазин может переоценить до цены возможной реализации.
Все переоценки запасных частей к транспортным средствам и технике осуществляются без вызова комитента, подписью которого в комиссионном соглашении подтверждается его согласие на эти условия.
3.4. Комитент вправе в любое время самостоятельно снизить цену сданных на комиссию транспортных средств, техники и запасных частей к ним, отразив переоценку в акте-квитанции или комиссионном соглашении.
Сроки проведения последующей переоценки исчисляются со дня, следующего после оформления очередной переоценки.
3.5. Комитент вправе взять обратно сданные им на комиссию транспортные средства, технику и запасные части к ним. При этом он должен предъявить акт-квитанцию или комиссионное соглашение, паспорт или документ, его заменяющий, и подать на имя директора магазина заявление.

2.12. Дүкен комитенттерге көліктік жабдықтарды және өндіріс құралдарын жеткізу жөнінде белгіленген тәртіппен бекітілген тарифтер бойынша қызмет көрсете алады.
3. Көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдарын
және олардың қосалқы бөлшектерін бағалау
және қайта бағалау
3.1. Көліктік жабдықтардың, өндіріс құралдары мен қосалқы бөлшектерінің бағасын комитент белгілейді.
Дүкен көліктік жабдықтардың, өндіріс құралдары мен олардың қосалқы бөлшектерінің (тәркіленген, иесіз және басқалардың) эксперттік бағасын кесуді жүзеге асырады.
3.2. Егер 15 жұмыс күні ішінде көліктік жабдықтар, өндіріс құралдары мен нөмірлі агрегаттар (тораптар) сатылмаса, дүкен оларды шақырылған комитентпен немесе оның сенімді адамымен бірлесе отырып қайта бағалайды. Көрсетілген тауарлар бірінші төмендетілген бағасымен келесі 15 жұмыс күнінде де өтпесе, дүкен комитенттің келісімімен екінші қайта бағалау жүргізеді. Үшінші қайта бағалауды дүкен комитенттің (оның сенімді адамының) келісімімен келесі 15 күн өткеннен соң жүргізеді.
Егер көліктік жабдықтар, өндіріс құралдары мен нөмірлі агрегаттар (тораптар) үшінші рет бағасы төмендегеннен кейін 15 жұмыс күні ішінде сатылмаса, комиссия оларды өтетін бағасына дейін қайта бағалайды немесе комитент келіспеген жағдайда, сатудан алып комитентке қайтарады.
Көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдары мен нөмірлі агрегаттарды (тораптарды) қайта бағалауға шақырылған комитент (сенімді адам) дәлелсіз себептермен келмесе, дүкен бұйымдарды сатудан түсіріп, комитенттен сақталғаны үшін осы Ережемен белгіленген мөлшерде ақы өндіреді.
3.3. Көліктік жабдықтар мен өндіріс құралдарының қосалқы бөлшектері 20 жұмыс күнінде сатылмаса, дүкеннің оларды 20 процентке қайта бағалауға құқы бар. Келесі 20 жұмыс күні өткеннен соң дүкен оларды 30 процентке қайта бағалауына болады, келесі 20 жұмыс күнінде де өтпеген қосалқы бөлшектерді дүкен өтетін бағасына дейін қайта бағалауына болады.
Көліктік жабдықтар мен өндіріс құралдарының қосалқы бөлшектерінің барлық қайта бағалануы комитенттің қатысуынсыз жүзеге асырылады, бұған оның келісімі комиссиялық келісімдегі қойылған қолымен дәлелденеді.
3.4. Комиссияға тапсырылған көліктік жабдықтардың, өндіріс құралдары мен олардың қосалқы бөлшектерінің бағасын комитенттің өз бетімен кез келген уақытта төмендетуіне құқығы бар, бұндай қайта бағалаулар акт-төлем қағазында немесе комиссиялық келісімде көрсетілуге тиіс.
Келесі қайта бағалау мерзімі кезекті қайта бағалау өткен күннен бастап есептеледі.
3.5. Комиссияға тапсырылған көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдары мен олардың қосалқы бөлшектерін комитент қалаған уақытында қайтарып алуына болады. Бұл үшін ол акт-төлем қағазын немесе комиссиялық келісімді, төлқұжатын я оның орнына жүретін басқа бір құжатын көрсетіп, дүкен директорының атына өтініш беруге тиісті.

3.6. При возврате транспортных средств, техники и запасных частей к ним с комитента взимается плата за их хранение в размере 0,5% за первый и 2% за последующий полный и неполный месяц но не более 5% от первоначальной цены.
3.7. Магазин может проводить оценку транспортных средств, техники и запасных частей к ним без последующего их приема на комиссию (в случае дарения, наследования, раздела имущества и т.п.) с оплатой по установленным тарифам.
4. ПРОДАЖА ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ,
ТЕХНИКИ И ЗАПАСНЫХ ЧАСТЕЙ К НИМ
4.1. Принятые на комиссию транспортные средства, техника и запасные части к ним поступают в продажу не позднее, чем на следующий день после их приема.
4.2. Транспортные средства и техника продаются гражданам, иностранным гражданам, лицам без гражданства, достигшим 18-летнего возраста, а при продаже мотоциклов и мотороллеров - при достижении 16-летнего возраста, а также в соответствии с законодательством государственным, кооперативным и другим предприятиям (объединениям), учреждениям и организациям, являющимся юридическими лицами, независимо от форм собственности.
4.3. Транспортные средства и техника могут быть проданы по усмотрению их владельцев как обезличенно, так и любому конкретному покупателю.
4.4. При продаже транспортных средств (кроме водных) и техники магазин обязан создать покупателю условия для их опробования, предоставляя за отдельную плату горюче-смазочные материалы.
4.5. При продаже транспортных средств и техники магазин выдает покупателю справку-счет единого образца, номерные знаки "Транзит", полученные в установленном порядке, а также технический паспорт или свидетельство о регистрации или технический талон транспортного средства, в которых в разделе "Особые отметки" делается запись: "Продано по справке-счету (серия, номер)", которая заверяется подписью директора магазина и печатью, а также проставляется дата продажи.
При выдаче номерного знака "Транзит" магазин делает соответствующие записи в справке-счете и журнале приема на комиссию и продажи транспортных средств, техники, номерных агрегатов (узлов).
4.6. При продаже номерных агрегатов (узлов) магазин выдает покупателю справку-счет единого образца, а при продаже других деталей, узлов и запасных частей - товарный чек.
4.7. Приобретаемые транспортные средства, технику и запасные части к ним покупатель оплачивает наличными деньгами в кассу магазина или путем перечисления сумм со вкладов банков.

3.6. Көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдары мен олардың қосымша бөлшектерін қайтарып бергенде комитенттен олардың сақталғаны үшін бірінші айға бастапқы бағасының 0,5 процент мөлшерінде, ал келесі толық және толық емес айға оның 2 процент мөлшерінде ақы өндіріледі. Мұндай ақының көлемі бастапқы бағасының 5 процентінен аспауға тиісті.
3.7. Көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдары мен олардың қосалқы бөлшектерін бағалауды дүкен комиссияға қайта қабылдаусыз (сыйға берілген, мұрагерлік, мүліктерді бөлу және т.б. жағдайларда) белгіленген тарифтер бойынша ақымен жүргізуіне болады.
4. Көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдары
мен олардың қосалқы бөлшектерін сату
4.1. Комиссияға қабылданған көліктік жабдықтар, өндіріс құралдары мен олардың қосалқы бөлшектері қабылданған күннің ертеңінен қалдырмай сатылуға өткізіледі.
4.2. Көліктік жабдықтар мен өндіріс құралдары 18-жасқа толған өз еліміздің азаматтарына, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға, ал мотоцикл және мотороллерлер сатылғанда - 16 жасқа толғандарға, сонымен бірге заңға сәйкес меншік нысанына қарамастан заңды тұлға болып саналатын мемлекеттік, кооперативтік және басқа кәсіпорындарға (бірлестіктерге) мекемелер мен ұйымдарға сатылады.
4.3. Көліктік жабдықтар мен өндіріс құралдары олардың иелерінің қалауы бойынша иесіздендіре де, сол сияқты нақты сатып алушыға да сатылуы мүмкін.
4.4. Көліктік жабдықтар (су көлігінен басқа) мен өндіріс құралдары сатылғанда дүкен сатып алушыға оларды тексеріп көру үшін жанар-жағар материалдарды бөлек төленген ақыға беруімен жағдай жасауға міндетті.
4.5. Көліктік жабдықтар мен өндіріс құралдары сатылған кезде дүкен сатып алушыға бірыңғай үлгідегі анықтама-есепті, Мемлекеттік автоинспекциядан алынған "Транзит" деген нөмір белгісін, сонымен бірге техникалық паспортын немесе тіркеу куәлігін, я болмаса сатылған уақыты белгіленген, дүкен директорының қолымен және мөрмен куәландырылған, "Ерекше белгілер" деген бөлімінде "Анықтама-есеп бойынша сатылды (сериясы, нөмірі)" деген белгісі бар көліктік жабдықтардың техникалық талонын береді.
"Транзит" нөмір белгісін берерде дүкен анықтама-есеп пен көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдары мен нөмірлі агрегаттарды (тораптарды) комиссияға қабылдау және оларды сату журналына тиісті жазуларды жазып қояды.
4.6. Нөмірлі агрегаттар (тораптар) сатылғанда дүкен сатып алушыға бірыңғай үлгідегі анықтама-есепті, ал басқа бөлшектер, тораптар мен қосалқы бөлшектер сатылғанда - тауар чегін береді.
4.7. Сатып алушы сатып алынған көліктік жабдықтар, өндіріс құралдары мен қосалқы бөлшектер үшін ақшаны дүкеннің кассасына қолма-қол төлеу немесе ақшаны банкіден аудару арқылы есептеседі.

4.8. Транспортные средства, техника и запасные части к ним, купленные на комиссионных началах, обратно от покупателей не принимаются и не обмениваются.
4.9. За продажу транспортных средств, техники и запасных частей к ним с комитента взимается комиссионное вознаграждение, размер которого устанавливается торговыми предприятиями на местах исходя из складывающейся конъюнктуры рынка и заинтересованности комитента.
4.10. Деньги за проданные транспортные средства, технику и запасные части к ним выплачиваются комитенту на третий день после их продажи по предъявлении выданного магазином акта-квитанции, паспорта комитента (доверенного лица) или документа, его заменяющего, либо вида на жительство или по доверенности комитента, заверенной в установленном порядке, с обязательным указанием N паспорта или вида на жительство.
По желанию комитента подлежащая выплате сумма денег может быть перечислена на его счет в учреждение банка.
4.11. Комитенту, который имеет статус юридического лица, причитающиеся денежные суммы магазин перечисляет на его расчетный счет.
4.12. В случае неявки комитента (доверенного лица) за подлежащими выплате деньгами магазин учитывает их на своем балансе в течение 3-х лет, после чего перечисляет в бюджет.
4.13. В случае утери покупателем справки-счета на приобретенные транспортные средства, технику, номерные агрегаты (узлы) магазин по заявлению владельца, предъявлении им личного паспорта или документа его заменяющего, выдает на основании бухгалтерского учета новую справку-счет, в которой делается запись "Дубликат" и указывается серия, номер и дата ранее выданной справки-счета. Новую справку-счет заверяют подписями директор и главный (старший) бухгалтер. Серию и номер дубликата записывают в журнал учета, приема на комиссию и продажи транспортных средств, техники, номерных агрегатов и узлов.
ПРИМЕЧАНИЕ: при утрате, хищении справок-счетов магазин
обязан незамедлительно сообщить об этом в
областной (республиканский) орган внутренних
дел.
4.14. В комиссионном магазине на удобном для обозрения месте выставляют сданные на комиссию транспортные средства, технику и запасные части к ним, вывешивают извлечения из настоящих Правил, а также выписки из Правил регистрации и учета их в Госавтоинспекции и органах Госсельтехнадзора.
Приложение N 1
к приказу Министерства
промышленности и торговли
Республики Казахстан
от 2 октября 1995 г. N 195
АКТ-КВИТАНЦИЯ N ___________
Торговое предприятие________________________________________________
(наименование, принадлежность)
____________________________________________________________________
Адрес__________________________телефон______________________________
"____"______________19_____г.
Комиссия в составе тт.______________________________________________
Принято на комиссию от______________________________________________
(комитент, его адрес)
По доверенности_____________________________________________________
(Ф.И.О. доверенного лица, его адрес)
Паспорт или документ, его заменяющий________________________________
____________________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан)
____________________________________________________________________
(наименование транспортного средства, техники, марка, модель)
N двигателя_____________N шасси___________N кузова__________________
Дата выпуска__________________ Технический паспорт: серия___________
Пробег________________км
(по данным спидометра)
Внешнее состояние, дефекты, комплектность___________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кузов__________________Цвет_________________________________________
Двигатель________________Трансмиссия________________________________
Резина___________________Общий износ________________________________
(% годности)                        (%)
Члены комиссии_____________________________________
(подпись)
_____________________________________
(подпись)
Цена реализации_____________________________________________________
(сумма прописью)
Сдал_______________________________Принял___________________________
(подпись комитента или доверенного     (подпись представителя
лица)                                  магазина)
с актом-квитанцией ознакомлен. Выбитые заводом-изготовителем
номера на двигателе, шасси, кузове проверены в моем присутствии
и соответствуют данным технического паспорта________________________
(подпись покупателя)
______________________________
(дата)
Переоценка произведена по истечении 15 рабочих дней после приема
на комиссию____________________________
Дата___________________________________
Цена реализации_____________________________________________________
(сумма прописью)
Директор магазина________________________
(подпись)
Приемщик_________________________________
(подпись)
Комитент (доверенное лицо)_______________
(подпись)
Переоценка произведена по истечении 30 рабочих дней после приема
на комиссию__________________________________
Дата_________________________________________
Цена реализации_____________________________________________________
(сумма прописью)
Директор магазина_______________________
(подпись)
Приемщик________________________________
(подпись)
Комитент (доверенное лицо)______________
(подпись)
Переоценка произведена по истечении 45 рабочих дней после приема
на комиссию___________________________________________
Цена реализации_______________________________________
Цена реализации_____________________________________________________
(сумма прописью)
Плата за хранение__________________________________
(при возврате)
Комиссионное вознаграждение_________________________________________
(сумма прописью)
Сумма к выдаче комитенту____________________________________________
(сумма прописью)
Директор магазина______________________Приемщик_____________________
(подпись)                    (подпись)
Комитент (доверенное лицо)__________________________________________
(подпись)
Приложение N 2
к приказу Министерства
промышленности и торговли
Республики Казахстан
от 2 октября 1995 г. N 195
Торговое предприятие________________________________________________
(наименование, принадлежность)
____________________________________________________________________
КОМИССИОННОЕ СОГЛАШЕНИЕ N__________________
Принято на комиссию от _____________________________________________
____________________________________________________________________
(комитент, его адрес)
Расчетный счет предприятия (организации) N___________в______________
отд. Сбербанка г.__________________Доверенность N_____выдана________
Патент (Регистрационное удостоверение) N__________от________________
Паспорт или документ, его заменяющий________________________________
____________________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан)
Для реализации на комиссионных началах приняты на комиссию следующие
изделия:
--------------------------------------------------------------------
NN !Наименование изделия   ! Ед.изм.! Кол-во !Цена за   ! Сумма
!и техническое состояние!        !        !единицу   !
--------------------------------------------------------------------
1.
2.
3.
...
...
...
Итого
--------------------------------------------------------------------
(сумма прописью)
Размер комиссионного вознаграждения__________________%
--------------------------------------------------------------------
АКТ        !Цена, установленная !Размер    !Цена после
-----------------!комиссионным        !переоценки!переоценки
Дата  !   N     !соглашением         !    %     !
--------------------------------------------------------------------
1.
2.
3.
Условия выплаты причитающихся денежных сумм__________________________
____________________________________________________________________
Дополнительные условия______________________________________________
____________________________________________________________________
Комитент____________________    Директор____________________________
(подпись)           (товаровед)        (подпись)
Получить с комитента за хранение возвращенного изделия______________%
в сумме_______________________________
(сумма прописью)
Директор______________________________ Комитент_____________________
(подпись)                          (подпись)
Приходный ордер N___________сумма___________________________________
(прописью)
Кассир_______________________________
(подпись)
Изделие, сданное на комиссию, обратно получил_______________________
(дата)
Комитент____________________________
(подпись)

4.8. Делдалдық саудада сатып алынған көліктік жабдықтар, өндіріс құралдары мен қосалқы бөлшектер сатып алушыдан қайта қабылданбайды және алмастыруға жатпайды.
4.9. Көліктік жабдықтардың, өндіріс құралдары мен қосалқы бөлшектердің сатылғаны үшін комитенттен оның мүдделілігі мен қалыптасып келе жатқан рынок конъюнктурасын ескере отырып жергілікті жерлердегі сауда кәсіпорындары белгілейтін мөлшерде сыйақы өндіріледі.
4.10. Комитентке сатылған көліктік жабдықтардың, өндіріс құралдары мен қосалқы бөлшектердің ақшасы дүкен берген акт-төлем қағазын, комитенттің (оның сенімді адамының) төлқұжатын немесе оның орнына жүретін басқа бір құжатын, я болмаса Қазақстан Республикасында тұруға мүмкіндік беретін құжатын көрсетуімен немесе белгілі тәртіп бойынша куәландырылған, міндетті түрде төлқұжаттың немесе Қазақстан Республикасында тұруға мүмкіндік беретін құжаттың нөмірі жазылған комитенттің сенім хаты бойынша сатылған күннен бастап есептелгенде үшінші күні төленеді.
Комитенттің қалауы бойынша төленетін ақша банк мекемелеріндегі оның есеп шотына аударылуы мүмкін.
4.11. Дүкен заңды тұлға болып есептелетін комитентке тиесілі ақшаны оның есеп айырысу шотына аударады.
4.12. Өзіне тиесілі ақшаға комитент (я оның сенімді адамы) уақытында келмей қалса, онда ол ақшаны дүкен үш жыл бойы өзінің балансында есептейді, сонан соң бюджетке аударады.
4.13. Сатып алынған көліктік жабдықтардың, өндіріс құралдарының, нөмірлі агрегаттардың (тораптардың) анықтама-есебін жоғалтып алған жағдайда сатып алушының жеке төлқұжатын немесе оның орнына жүретін басқа бір құжатын көрсетуімен бухгалтерлік есептің негізінде "Қайталама" деген жазу жазылған және бұрын берілген анықтама-есептің сериясы, нөмірі мен берілген күні көрсетілген жаңа анықтама-есеп беріледі. Бұл жаңа анықтама-есепті директор және бас (аға) бухгалтер куәландырады. Көліктік жабдықтарды, өндіріс құралдарын, нөмірлі агрегаттар мен тораптарды комиссияға қабылдау және сату есебін жүргізетін журналға қайталама анықтама-есептің сериясы мен нөмірі жазылады.
Ескерту: анықтама-есеп жоғалған, ұрланған жағдайда
дүкен бұл жайында кідіріссіз облыстық
(республикалық) ішкі істер органына
хабарлауға тиісті.
4.14. Делдалдық сауда дүкенінде ыңғайлы көрнекті жерде комиссияға тапсырылған көліктік жабдықтар, өндіріс құралдары мен олардың қосалқы бөлшектері көрсетіліп қойылады, осы Ережеден үзінді ілінеді, сонымен бірге оларды Мемлекеттік автоинспекцияда және Мемлекеттік ауылшаруашылық бақылау органдарында тіркеу және есепке алу Ережесінен де үзінді ілінеді.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және сауда
министрлігінің
1995 жылғы 2 қазан N 195
бұйрығына
N 1 қосымша
Акт-төлем қағазы N _____
Сауда кәсіпорны_____________________________________________________
(аты, бағыныстылығы)
Мекен-жайы _________________________________ телефоны_______________
"___"________________________ 199 ж.
Комиссияның құрамы__________________________________________________
Комиссияға _____________________________________________ қабылданды.
(комитент, оның мекен-жайы)
Сенім хат бойынша___________________________________________________
(сенім берілген адамның аты-жөні, мекен-жайы)
____________________________________________________________________
Төлқұжат немесе оның орнына жүретін басқа документ ____________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, кіммен және қашан берілді) ____________________________________________________________________
(көліктік жабдықтың, өндіріс құралының маркасы, үлгісі)
двигательдің N ____________, шассидің N ___________, кузовтың N ____
Шығарылу мерзімі ___________________________
Техникалық паспорты: сериясы________________________________________
Жүргені__________________________________________________________ км
(спидометрдің көрсетуі бойынша)
Сыртқы көрінісі, ақаулары, құрамы___________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кузовы ______________________________________________ Түсі _________
Двигателі ______________________________________ Трансмиссия _______
Резеңкесі _______________________________ Жалпы ____________________
(жарамдылық проценті)      тозуы       (процент)
Комиссия мүшелері _______________
(қолы)
_______________
(қолы)
_______________
(қолы)
Сатылу бағасы_______________________________________________________
(Жазумен жазылған сомасы)
Тапсырды____________________________________________________________                 (Комитенттің немесе сенім берілген адамның қолы)
Қабылдады___________________________________________________________                              (дүкен өкілінің қолы)
Акт-төлем қағазымен таныстым. Двигательдің, шасси мен кузовтың
дайындаушы зауыт жасаған нөмірлері менің қатысуыммен тексерілді және
техникалық паспорттың мәліметтеріне сай келеді.
____________________________________________________________________                    (сатып алушының қолы, мерзімі)
Комиссияға қабылданған күннен бастап 15 жұмыс күні өткеннен кейін
______________________________________ қайта бағалау өткізілді.
Мерзімі ______________________________
Сатылу бағасы ______________________________________________________
(жазумен жазылған сомасы)
Дүкеннің директоры____________________________________
(қолы)
Қабылдаушы        _____________________________________
(қолы)
Комитент          _____________________________________
(сенімді адамы)                     (қолы)
Қабылдаған күннен бастап 45 күн өткеннен кейін______________________
қайта бағалау өткізілді.
Мерзімі ______________________________
Сатылу бағасы_______________________________________________________
(жазумен жазылған сомасы)
Сақталғаны үшін төленетін ақы_______________________________________
(қайтарып алғанда)
Делдалдық сыйақы____________________________________________________
(жазумен жазылған сомасы)
Комитентке берілетін сома___________________________________________
(жазумен жазылған сомасы)
Дүкеннің директоры ________________________ Қабылдаушы______________
(қолы)                           (қолы)
Комитент (сенімді адамы)___________________________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және сауда
министрлігінің
1995 жылғы 2 қазан N 195
бұйрығына
N 2 қосымша
Сауда кәсіпорны ____________________________________________________
(аты, бағыныстылығы)
Комиссиялық келісім N _____
Комиссияға ____________________________________________ қабылданды.
(комитенттің аты-жөні, мекен-жайы)
Кәсіпорынның (ұйымның) _________________________________ қаласындағы
Жинақ банкінің ______________________________________ бөлімшесіндегі
есеп айырысу шотының N ______________________________
Сенім хат N _______________ берілді_________________________________
Патент (тіркеу куәлігі) N___________________________________________
(жылы, айы, күні)
Паспорт немесе оның орнына жүретін құжат____________________________
____________________________________________________________________                (сериясы, нөмірі, кім және қашан берген)
Делдалдық саудада сату үшін комиссияға мына бұйымдар қабылданды:
____________________________________________________________________
| Рет  | Бұйымның аты және |  Өлшем | Саны | Бір бұйымның| Сомасы
| саны | техникалық жай -  | бірлігі|      | бағасы      |
| күйі              |        |      |             |
|______|___________________|________|______|_____________|__________
|      |                   |        |      |             |
|  1.  |                   |        |      |             |
|  2.  |                   |        |      |             |
|  3.  |                   |        |      |             |
|----- |                   |        |      |             |
|----- |                   |        |      |             |
|      |                   |        |      |             |         |Барлығы                   |        |      |             |         |___________________________________________________________________
(сомасы жазумен)
Комиссиялық сыйақының мөлшері _____________________________ процент
____________________________________________________________________
|          |    АКТ   |Комиссиялық келі. |Қайта бағалаудың|Қайта
| Рет саны |__________|сіммен белгіленген|     мөлшері    |бағалау.
|          |Мерзім| N |      бағасы      |                |дан
|          |      |   |                  |                |кейінгі
|          |      |   |                  |                |бағасы
|__________|______|___|__________________|________________|_________
|          |      |   |                  |                |
|    1.    |      |   |                  |                |
|    2.    |      |   |                  |                |
|    3.    |      |   |                  |                |
|   ---    |      |   |                  |                |
|          |      |   |                  |                |        |__________|______|___|__________________|________________|_________
Тиесілі ақшаны төлеу шарттары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қосымша шарттар___________________________________________________
__________________________________________________________________
Комитент _________________________     Директор__________________
(қолы)             (тауартанушы)        (қолы)
Қайтарылған бұйымның сақталғаны үшін комитенттен_______________сом
_______________________ тиын алынсын.
Директор __________________________      Комитент __________________
(қолы)                                   (қолы)
Кіріс ордері N ____________ сомасы ________________________________
(жазумен жазылған)
Кассир ______________________
(қолы)
Комиссияға тапсырған бұйымды қайтарып алдым____________________
(мерзімі)
Комитент _________________________
(қолы)