Кеден қоймасы туралы Ереже
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетiнiң бұйрығымен 1995 жылғы 16 қазан N 147-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 6 қарашада N 125 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Кіріс министрлігі Кеден комитетінің 1999 ж. 3 қарашадағы N 528-Б бұйрығымен. ~V990970
1. Жалпы ережелер
1.1. Кеден қоймасы - кеден ақысы салығы алынбайтын және тауарларға сақтау кезеңiнде экономикалық саясат шаралары (рұқсат беру, квота) қолданылмайтын акциздiк (жанама салықсыз), әкелiнген тауарлар кеден бақылауында болатын кеден тәртiбi.
Кеден қоймасы тәртiбiне сәйкес тауарларды сақтауға арналған, соған арнайы бөлiнiп, жарақтандырылған кез келген жай немесе басқа да орын кеден қоймасы деп танылады.
1.2. Кеден қоймасын мекемелер, ұйымдар және басқа да заңды тұлғалар, адамдардың жекеменшiк атауы бар, бiрақ заңды тұлға мәртебесi жоқ бiрлестiктер, жеке меншiк кәсiпорны, бар, Қазақстан Республикасының заңына сәйкес құрылған дара (отбасылық), жеке кәсiпорындар, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағында тiркелген, заңды тұлға құрмайтын кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын адамдар (бұдан былай "қойма иесi") құра алады.
1.3. Кеден қоймасының кез келген адамның пайдалануына болатын ашық түрi, белгiлi бiр адамдардың ғана тауар сақтауына арналған жабық түрi болады.
1.4. Кеден қоймасының аумағы кеден бақылауының аймағы болып табылады.
2. Кеден қоймасын құруға рұқсат беру тәртiбi
2.1. Кеден қоймасы тәртiбiне сәйкес тауарларды сақтауға арналған, арнайы бөлiнген және жарақтандырылған бiр немесе бiрнеше жайдан, немесе басқа да жерлерден (бұдан былай - жай), бұл жайларға иелiгi бар адамға кеден қоймасын құруға Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi органының аймағында болуға тиiс. Егер кеден қоймасын Қазақстан Республикасының кеден органдары құрған болса, оған рұқсат алудың қажетi жоқ.
2.2. Рұқсат алу үшiн жайдың иесi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетiне (бұдан былай кеден комитетi) өтiнiш бередi, онда кеден қоймасының түрi, оның заңды мекен жайы, рұқсат беру туралы мәселенi шешу үшiн елеулi мәнi бар басқа да мәлiметтер көрсетiлуге тиiс, рұқсат алу үшiн түсiм төленiп, сондай-ақ АҚШ долларының 50 000 эквивалентi сомасында кеден төлемiнен төлеу туралы банкiнiң кепiлдемесiн бередi.
Өтiнiш берудiң үлгiсi N 1 Ережеде көрсетiлген.

Положение О таможенных складах
Утверждено приказом Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 16 октября 1995 г. N 147р. Утратило силу - приказом ТК МГД РК от 3 ноября 1999г. N 528-П ~V990970
I. Общие положения
1.1. Режим таможенного склада предназначен для хранения под таможенным контролем ввезенных товаров без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер экономической политики на период хранения, а также для хранения под таможенным контролем предназначенных на экспорт товаров с неприменением таможенных пошлин, мер экономической политики до их фактического экспорта.
Таможенным складом признается любое специальное выделенное и обустроенное помещение или иное место, предназначенное для хранения товаров в соответствии с режимом Таможенного склада.
1.2. Таможенные склады могут учреждаться предприятиями, учреждениями, организациями и другими юридическими лицами, объединениями лиц с собственным наименованием, но не имеющими статуса юридического лица, индивидуальными (семейными) частными предприятиями, созданными в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, зарегистрированными на территории Республики Казахстан (далее "Владелец склада").
1.3. Таможенный склад может быть открытого типа, то есть доступным для использования любыми лицами, и закрытого типа, то есть предназначенным для хранения товаров лишь для определенных лиц.
1.4. Территория таможенного склада является зоной таможенного контроля.
2. Порядок выдачи лицензии
на учреждение таможенного склада
2.1. Лицензия на учреждение таможенного склада выдается Таможенным комитетом при Кабинете Министров Республики Казахстан на одно или несколько специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок или иных мест (далее помещения), предназначенных для хранения товаров в соответствии с режимом таможенного склада, лицу, во владении которого находятся данные помещения, при условии местонахождения их в зоне деятельности одного таможенного органа. Получение лицензии не требуется, если таможенный склад учреждается таможенными органами Республики Казахстан.
2.2. Для получения лицензии владелец помещений подает заявление в Таможенный комитет при Кабинете Министров Республики Казахстан (далее Таможенный комитет), в котором указывается тип таможенного склада, его юридический адрес, иные сведения, имеющие существенное значение для решения вопроса о выдаче лицензии, уплачивает сбор за выдачу лицензии, а также представляет гарантию банка об уплате таможенных платежей и налогов на сумму, эквивалентную 50000 дол. США.
Образец заявления приведен в Приложении N 1.

2.3. Өтiнiшке мына құжаттар тiркеледi:
- жай иесiнiң құру және тiркеу құжаттарының көшiрмесi (жарғы, құру шарты, тiркеу туралы куәлiк т.б.);
- қоймаға арналған жайдың жоспары мен жазбалары;
- жайды иелену құқы бар құжат;
- қоймаға кiре алатын құқы бар қызметкерлердiң тiзiмi.
2.4. Кеден төлемiн төлеу үшiн кеден қоймасын үздiксiз жұмыс iстеуiнiң өнбойына банкiнiң кепiлдеме беруi керек. Құнсыздану ескерiлген кепiлдеме күшiнiң мерзiмi шектеусiз болады. Құнсыздану ескерiлмеген кепiлдеме 3 айдан соң жаңартылып тұруға тиiс.
2.5. Өтiнiштi түскеннен соң Кеден комитетi 30 күннен кешiктiрiлмей қарайды. Көрсетiлген мерзiм iшiнде қойманың жарақтандырылған және жабдықталғандығы осы ережеге сәйкес тексерiледi.
Кеденге берiлген мәлiметтердi анықтай түсу үшiн Кеден комитетiнiң облыстардағы кеден басқармаларынан, мемлекеттiк органдардан, банктерден, басқа да ұйымдардан қосымша құжаттар алдыртуға қақысы бар. Мұндайда өтiнiштi қарау мерзiмi ондай құжаттар түскен күннен бастап саналады.
2.6. Рұқсат үш данада етiп толтырылады. Бiрiншi дана қойма иесiне берiледi, екiншi дана кеден қоймасы орналасқан жердегi жұмыс iстейтiн кеден басқармасына жiберiледi. Үшiншi дана кеден қоймаларын реестрден өткiзетiн Кеден комитетiнде қалады. Рұқсат беру формасы N 2 Ережеде көрсетiлген.
2.7. Егер кеден қоймасына арналған жай осы ережеге сай жарақтандырылмаған және Кеден комитетiнiң талаптарына сәйкес келмесе, кеден басқармасы белгiлi бiр дәлелдi себептермен қоймада сақтау үшiн көрсетiлген тауарларға кеден бақылауын жүргiзе алмайтын болса, рұқсат беруден бас тартуға негiз болса, онда рұқсат беруден бас тарылады.
2.8. Қазақстан Республикасы кеден заңында көрсетiлген тәртiп бойынша рұқсат беру туралы бас тартуға шағым беруге де болады.
2.9. Лицензияның әрекет ету мерзiмi 3 жыл құрайды. Кеден қоймасының мекемесiне лицензия беру үшiн, қойманың жалпы алаңына байланысты:
- қойманың жалпы алаңы 1000 шаршы метрге дейiн болса - 9000 мың ЭКЮ көлемiнде;
- қойманың жалпы алаңы 1000 шаршы метрден жоғары 2000 шаршы метрге дейiн болса - 14000 мың ЭКЮ көлемiнде;

2.3. К заявлению прилагаются следующие документы:
- копии учредительных и регистрационных документов владельца помещений (устав, учредительный договор, свидетельство о регистрации и т.п.);
- планы и чертежи помещения, предназначенного для склада;
- документы, подтверждающие право владения помещениями;
- список работников, имеющих право доступа на склад.
2.4. Уплата таможенных платежей и налогов должна обеспечиваться гарантией банка непрерывно в течение всего срока функционирования таможенного склада. Гарантия, в которой учитывается инфляция, может действовать без ограничения срока. Гарантия, в которой не учитывается инфляция, должна возобновляться через 3 месяца.
2.5. Заявление рассматривается Таможенным комитетом в течение 30 дней со дня его получения. В указанный срок проверяется обустройство и оборудование склада на соответствие настоящему Положению.
Таможенный комитет вправе запрашивать у таможенных управлений по областям, государственных органов, банков, иных организаций дополнительные документы в подтверждение сведений, представленных таможне. В этом случае срок рассмотрения заявления исчисляется с даты поступления таких документов.
2.6. Лицензия оформляется в трех экземплярах. Первый экземпляр выдается владельцу склада, второй экземпляр направляется в таможенный орган, в зоне деятельности которого находится таможенный склад, третий экземпляр остается в Таможенном комитете для ведения реестра таможенных складов. Форма лицензии приведена в Приложении N 2 .
2.7. В выдаче лицензии может быть отказано в случаях, если обустройство помещений, предназначенных для таможенного склада, не соответствует настоящему Положению и не отвечает требованиям Таможенного комитета, если таможенный орган в силу объективных причин не может в полной мере осуществлять таможенный контроль за товарами, заявленными для хранения на складе, а также в иных случаях, когда имеются достаточные основания для отказа. При отказе в выдаче лицензии Таможенный комитет извещает заявителя об этом в письменном виде с изложением причин отказа.
2.8. Отказ в выдаче лицензии может быть обжалован в порядке, предусмотренном таможенным законодательством Республики Казахстан.
2.9. Срок действия лицензии составляет 3 года. За выдачу лицензии на учреждение таможенного склада взимается дифференцированный сбор, в зависимости от общей площади склада:
- при общей площади склада до 1000 квадратных метров включительно - в размере 9000 ЭКЮ;
- при общей площади склада свыше 1000 квадратных метров до 2000 квадратных метров включительно - в размере 14000 ЭКЮ;

- қойманың жалпы алаңы 2000 шаршы метрден жоғары болса - 19000 мың ЭКЮ көлемiнде жiктеу жиналымы алынады. <*>
ЕСКЕРТУ. 2.9.-тармағы жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттiк кеден
комитетiнiң 1997.06.02. N 148-П бұйрығымен. V970047_
3. Рұқсатты жою, күшiн тоқтату және керi қайтарып алу
3.1. Қойма орналасқан жердегi жұмыс iстейтiн Кеден комитетi кеден қоймасын құрауға берiлген рұқсатты жоя немесе қайтара алады, яки оның күшi 3 айға дейiн тоқтатылуы мүмкiн.
3.2. Егер рұқсат өтiнiш берушiге көрсетiлген негiздер бойынша берiлуi мүмкiн болмаса, яки ол толық немесе жеткiлiксiз мәлiметтер негiзiнде берiлсе, оның рұқсат беру туралы шешiм қабылдауға тиесiлi елеулi мәнi болса, рұқсат жойылды. Жою туралы шешiм рұқсат берiлген күннен бастап күшiне енедi.
3.3. Қойма иесiнiң өзiнiң құқықтарын жеке басына пайдаланғандығы жайында жеткiлiктi негiздер табылса, рұқсат күшi тоқтатылады.
3.4. Егер қойма иесi Қазақстан Республикасының кеден заңдары талаптарына орындамаса, рұқсат керi қайтарылып алынады.
Керi қайтарып алу күшi керi қайтарып алу туралы шешiм қабылданған күннен жүзеге асады, ал рұқсат кеден тәртiбiн бұзғаны үшiн жасалу шарасы ретiнде керi қайтарып алынғанда iс бойынша қаулыны орындау күнiнен күшiне енедi.
3.5. Рұқсатты жою немесе оның күшiн тоқтату Кеден комитетiнiң төрағасының бұйрығы түрiнде толтырылып, ондай шешiм қабылдануының себептерi мiндеттi түрде көрсетiледi.
3.6. Рұқсат жойылған немесе керi қайтарып алынған жағдайда, қойма иесi оны бұйрық шыққан соң он бес күннен қалдырмай Кеден комитетiне тапсыруға тиiс. Кеден тәртiбiн бұзғаны үшiн жазылу шаралары ретiнде керi қайтарылып алынған жағдайда, мерзiм ол жөнiндегi қаулы қолына берiлген немесе жолданған - шағымды немесе наразылықты қанағаттандырусыз қалдырған күннен бастап есептелiнедi.
3.7. Рұқсат жойылып немесе керi қайтарып алынғанда ол үшiн берiлген түсiм қайтарылмайды.
3.8. Кеден қоймасын құруға рұқсат беру туралы қайта берiлген өтiнiштi Кеден комитетi рұқсатты жою немесе керi қайтарып алуға сондай шешiм қабылдауға себепшi болған бұзушылықтар түзетiлген жағдайда ғана бiр жылдан соң қарайды.
4. Кеден қоймасын жарақтау және жабдықтауға
қойылатын талаптар
4.1. Кеден қоймасының жарақталуы кеден бақылауынан тыс тауарлардың түсу және оларды қоймадан шығару мүмкiндiгiн болдырмауға және қоймадағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге тиiс.
4.2. Қойма ауласы қоршалуға тиiс. Егер Кеден қойма үйiнiң бiр бөлiгi немесе құрылыс, кiрме жолдарының жабдығы және оған iргелес түсiру алаңы болса, кеден бақылауындағы тауарларға бөгде адамның кiруiне болмайды.

- при общей площади склада свыше 2000 квадратных метров - в размере 19000 ЭКЮ. <*>
Сноска. Пункт 2.9 - с изменениями, внесенными приказом Государственного таможенного комитета РК от 2 июня 1997 г. N 148-П.
3. Приостановление
действия и отзыв лицензии
3.1. Лицензия на учреждение таможенного склада может быть отозвана или действие ее приостановлено Таможенным комитетом на основании представления таможенного органа в зоне деятельности которого находится склад.
3.2. Лицензия отзывается, если она была выдана на основе неполных или недостоверных сведений, имеющих существенное значение для принятия решения о ее выдаче, предъявленных заявителем, а также по основаниям, предусмотренным законодательством о лицензировании. Отзыв действует с даты выдачи лицензии.
3.3. Действие лицензии приостанавливается, если владелец таможенного склада не соблюдает требований, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан.
В этом случае помещение новых партий товаров на склад, а также их выпуск со склада не допускается на срок приостановления.
Приостановление действует с даты принятия решения о приостановлении.
3.4. Отзыв лицензии или приостановление ее действия оформляется в форме распоряжения Заместителя Председателя Таможенного комитета с обязательным указанием причин для такого решения.
3.5. При отзыве лицензии владелец склада не позднее пятнадцати дней со дня издания приказа должен передать ее в Таможенный комитет.
3.6. При отзыве лицензии сбор за ее выдачу возврату не подлежит.
3.7. Повторное заявление о выдаче лицензии на учреждение таможенного склада может рассмотрена Таможенным комитетом через год после отзыва лицензии при условии устранения нарушений, послуживших причиной такого решения.
4. Требования к обустройству
и оборудованию таможенного склада
4.1. Обустройство таможенного склада должно исключать возможность поступления товаров и изъятие их со склада помимо таможенного контроля и обеспечивать сохранность товаров, находящихся на складе.
4.2. Территория склада должна быть огорожена. В случае, если таможенным складом является часть здания или сооружения, оборудование подъездных путей к ним и примыкающих разгрузочных площадок должно исключать доступ посторонних лиц к товарам, находяхся под таможенным контролем.

4.3. Кеден органдары кеден қоймасын жарақтандыруға, соның iшiнде қосарлап бекiту құрылысымен жабдықтауға нақты талаптар қоюға қақылы.
Жеткiзе жабдықтауды, тәртiптi ұстауды, кеден қоймасын күзету тәртiбiн қамтамасыз етудi кеден қоймасының иесi өзi есебiнен жүргiзедi.
4.4. Қойма иесi қойманы жеткiлiктi жұмыс iстейтiндей етiп материалдық-техникалық жағынан, соның iшiнде.
- тиеу-түсiру және көлiк құралдарымен;
- қойма жабдықтарымен;
- байланыс құралдарымен;
- ұйымдастыру техникасымен;
- мебельмен жарақтандыруды қамтамасыз етедi.
4.5. Кеден органы қызметкерлерiне кеден органының талаптарына сай келетiн және кеден бақылауын, кеден құжаттарының толтырылуын жүзеге асыратын қажеттi жабдықталған жай, байланыс құралдары ақысыз берiлуге тиiс.
5. Кеден қоймасы иесiнiң мiндеттерi
5.1. Кеден қоймасының иесi:
- кеден қоймасында сақтауда тұрған тауарларды кеден бақылауынсыз қоймада шығару мүмкiндiгiне жол бермеуге;
- кеден қоймасын құруға рұқсат шарттарын сақтауға және қоймада тұрған тауарларға бұл органдардың лауазымды адамдарының кiруiн қамтамасыз етумен қоса, кеден органдарының талаптарын орындауға;
- есеп жүргiзуге, соның iшiнде (кейбiр кеден органдарының талабы бойынша - автоматтандырылған) және осы ережеде көрсетiлген тәртiппен сақтаудағы тауарлар туралы кеден органдарына есеп беруге;
- рұқсат жойылған немесе керi қайтарылып алынған жағдайда, кеден қоймасын жоюдың тәртiбiн орындауға және тауардың сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
5.2. Қойма иесiне қолданылып жүрген заңға сәйкес өз мiндетiн орындау жауапкершiлiгi жүктеледi.
6. Кеден қоймасына тауарларды орналастыру
6.1. Кеден қоймасы кеден қоймасының тәртiбi бойынша орналастырған тауарларды сақтауға ғана пайдаланылады.
6.2. Кеден қоймасына Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Республикасынан және Қазақстан Республикасы аумағы арқылы өтетiн, тыйым салынған тауарлардан басқа, кез-келген, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң рұқсатымен сыртқа, iшке әкелiнетiн және өтетiн тауар кедендiк тәртiппен орналастырылады.
6.3. Басқа тауарларды бүлдiретiн немесе сақтаудың ерекше шарттарын талап ететiн тауарлар кеден қоймасының арнайы жабдықталған жайларына орналастырылуы тиiс.
6.4. Тауарлар кеден органының өкiлеттi лауазымды адамның көзiнше кеден қоймасына орналастырылуы керек.
6.5. Кеден қоймасы тәртiбi бойынша тауарлар орналастырылған жағдайда декларацияланған (тiзiлген) тауарлар N 3 Ережеде көрсетiлген тәртiппен толтырылып, жүк кеден декларациясымен қоса кеден органына тапсырылуға тиiс.

4.3. Таможенные органы вправе устанавливать конкретные
требования к обустройству таможенного склада, в том числе и
требование оборудования двойными запорными устройствами, одно из
которых находилось бы в ведении таможенного органа. Дооборудование,
поддержание в порядке, охрана таможенного склада и обеспечение
пропускного режима производится владельцем таможенного склада и
за его счет.
4.4. Владелец склада должен обеспечить материально-техническое
оснащение склада, достаточное для его функционирования, в том числе:
- погрузочно-разгрузочные и транспортные средства;
- складское оборудование;
- средства связи;
- оргтехнику;
- мебель.
4.5. Для сотрудников таможенного органа должны безвозмездно
выделяться отвечающие требованиям таможенного органа и необходимые
для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления
оборудованные помещения, средства связи, транспортные средства.
5. Обязанности
владельца таможенного склада
5.1. Владелец таможенного склада обязан:
- исключить возможность изъятия с таможенного склада товаров, находящихся на хранении, помимо таможенного контроля;
- соблюдать условия лицензии на учреждение таможенного склада и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа должностных лиц этих органов к товарам, хранящимся на складе;
- вести учет (в том числе автоматизированный - по отдельному требованию таможенного органа) и представлять таможенным органам отчетность о хранящихся товарах в порядке, установленном настоящим Положением;
- в случае отзыва лицензии обеспечить сохранность товаров и выполнение процедуры ликвидации таможенного склада.
5.2. Владелец склада несет ответственность за выполнение своих обязанностей в соответствии с действующим законодательством.
6. Помещение
товаров на таможенный склад
6.1. Таможенный склад может использоваться только для хранения товаров, помещенных под режим таможенного склада.
6.2. Под таможенный режим таможенного склада могут помещаться любые товары за исключением товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан и транзиту через территорию Республики Казахстан, а также товаров, экспорт, импорт и транзит которых осуществляется по разрешению Кабинета Министров Республики Казахстан.
6.3. Товары, могущие причинить вред другим товарам или требующие особых условий хранения, должны помещаться в специально приспособленные помещения таможенного склада.
6.4. Товары помещаются на таможенный склад в присутствии уполномоченных должностных лиц таможенного органа.
6.5. При помещении товаров под режим таможенного склада товары подлежат декларированию путем представления в таможенный орган грузовой таможенной декларации, заполненной в соответствии с порядком, установленным Инструкцией о порядке заполнения грузовой таможенной декларации, утвержденной приказом ТК при КМ РК от 26.09.95 N 127-П.

6.6. Жүк кеден декларациясымен бiрге кеден органына мына құжаттар тапсырылады:
- әкелiнген тауарлардың жүк және тауар алып жүретiн құжаттары (накладной, коносамент, сипаттама құжат, шот-фактура, т.б.);
- кедендiк толтыру мен кедендiк бақылауды асыратын қажеттi басқа да құжаттар.
Сертификаттауға жататын тауарлар кеден қоймасына орналастырылған
жағдайда, сақтау кезеңiне сертификат әкеп тапсыру қажет етiлмейдi.
6.7. Егер Қазақстан аумағына әкелiнген мал және өсiмдiк және мал
өнiмдерi кеден қоймасына орналастырылған жағдайда тиiстi мемлекеттiк
органдар оған фитосанитария, малдәрiгерлiк бақылау жүргiзедi.
7. Кеден қоймасында сақталған кезде тауарларға
жүргiзiлетiн операциялар
7.1. Тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатымен кеден қоймасында
жатқан тауарларға мынадай операциялар жүргiзiледi:
- тазалау;
- желдету;
- кептiру (соның iшiнде жылы ауа жiберу);
- сақтаудың қолайлы температура тәртiбiн жасау (салқындату, тоңазыту,
қыздыру);
- қоршаған бумаға орналастыру;
- қорғағыш май мен консервантпен қаптау.
- тот баспас үшiн сырлау;
- алдын ала қорғауыштар салу;
- тасымалдаудан бұрын тотқа қарсы нәрсемен қаптау.
7.2. 7.1. тармақта аталған операциялардан басқа, кеден қоймасын
орналастырылған тауарларды сату мен тасымалдауға дайындау қажет, олар
мыналар:
- лектердi ұсақтау;
- жөнелтуге дайындау;
- сұрыптау;
- буып-түю;
- қайта буып-түю;
- тиеу;
- түсiру;
- шамадан тыс тиеу;
- қайта қаттап немесе жұмыс жағдайына келтiретiн жай операциялар;
- дұрыстап орналастыру үшiн қойманың көлемiне қарай тауарларды
орналастыру;
- тауарларды көрсеткiш сөрелерге орналастыру;
- байқап көру.
7.3. 7.2. тармақта көрсетiлген операциялар тек кеден органының
рұқсатымен жүргiзiледi.
7.4. Тауарларға жүргiзiлген барлық операциялар бұл тауарлардың
(сапасын) өзгертпеуге тиiс.
8. Кеден төлемiн төлеу
8.1. Кеден қоймасының тәртiбi бойынша тауарларды орналастырғанда кедендiк толтыру үшiн Қазақстан Республикасының валютасымен тауардың кедендiк құнының 2 % мөлшерiнде немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi белгiлеген бағамен шет ел валютасымен кеден түсiмi алынады.
8.2. 8.3. тармақта көрсетiлген басқа жағдайларда кеден ақысын, салығын және басқа да кедендiк төлемдер төлеу жауапкершiлiгi кеден иесiне жүктеледi.

6.6. Одновременно с грузовой таможенной декларацией в таможенный орган представляются следующие документы:
- грузовые и товаросопроводительные документы на ввезенные
товары (накладные, коносаменты, спецификации, счета-фактуры и
т.д.);
- иные документы, необходимые для осуществления таможенного
оформления и таможенного контроля.
При помещении на таможенный склад товаров, подлежащих
сертификации, представление сертификата не требуется на период
хранения.
6.7. При помещении на таможенный склад продукции растительного
и животного происхождения, ввезенной из-за границы, соответствующими
государственными органами производится фитосанитарный и ветеринарный
контроль, если такой контроль не производился при ввозе на
территорию Республики Казахстан.
7. Операции, производимые с
товарами при хранении на таможенном складе
7.1. Товары, хранящиеся на таможенном складе, могут подвергаться
следующим операциям по обеспечению их сохранности:
- чистке;
- проветриванию;
- сушке (в том числе с созданием притока тепла);
- созданию оптимального температурного режима хранения
(охлаждению, замораживанию, подогреву);
- помещению в защитную упаковку;
- нанесению защитной смазки и консервантов;
- окрашиванию для защиты от ржавчины;
- введению предохранительных присадок;
- нанесению антикоррозийного покрытия перед транспортировкой.
7.2. Помимо операций, перечисленных в п.7.1., с товарами,
помещенными на таможенный склад, могут производиться операции по
подготовке их к продаже и транспортировке, такие как:
- формирование отправок;
- сортировка;
- упаковка;
- переупаковка;
- маркировка;
- погрузка;
- выгрузка;
- перегрузка;
- простые операции, связанные с доукомплектовкой или
приведением в рабочее состояние;
- перемещение товаров в пределах склада с целью рационального
размещения;
- размещение товаров на демонстрационных стендах;
- тестирование.
7.3. Операции, указанные в п. 7.2., могут производиться только
с разрешения таможенного органа.
7.4. Все операции, производимые с товарами, не должны изменять характеристик (качеств) этих товаров, связанных с изменением их классификации по ТН ВЭД на уровне девятого знака цифрового кода.
8. Уплата таможенных платежей
8.1. При помещении товаров под режим таможенного склада взимаются таможенные сборы за таможенное оформление в валюте Республики Казахстан в размере 0,2% таможенной стоимости товаров или в иностранной валюте, курс которой котируется Национальным банком Республики Казахстан.
8.2. Ответственность за уплату таможенных пошлин, налогов и внесение иных таможенных платежей несет владелец таможенного склада, за исключением случая, предусмотренного п.8.3.

8.3. Кеден органының келiсiмiмен кеден төлемiн төлеу жауапкершiлiгi тауарын сақтауды кеденнiң ашық түрдегi қоймасына орналастырған адамға да жүктелуi мүмкiн.
8.4. Кеден тәртiбiне сәйкес сыртқа шығаруға арналған тауарларды кеден қоймасына орналастырған жағдайда, ондай тауарлар кеден ақысы мен салығынан босатылады, егер тауарларды сыртқа нақты шығару кезiнде бұлардан босатылған немесе қайтарып беру көрсетiлген болса, онда аталған тауар кеден қоймасына орналастырылғаннан үш ай кешiктiрiлмей әкетiлуге тиiс.
Көрсетiлген мерзiмде тауарларды нақты алып кете алмаған жағдайда, кеден ақы, салық, сондай-ақ одан Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсi сол банк берген кредиттен белгiленген ставка бойынша олардан процент төлейдi.
8.5. Егер тауар апат салдарынан немесе жойқын күштiң әсерiнен құрып немесе iз-тозсыз жоғалмаса яки табиғи тоздырғыш күштен жетпей қалса немесе дұрыс сақталған жағдайда азайып қалса, кеден органының рұқсатынсыз тауарды берген немесе Қазақстан Республикасы аумағына әкелгенде ол жоғалған жағдайда, қойма иесi, осы Ереженiң 8.3. тармағында көрсетiлгенiндей, қоймаға тауар орналастырған адам оны еркiн айналымға жiберген кезде төлеуге тиiстi кеден салығын төлейдi.
9. Кеден қоймасында сақталатын тауарлардың
есебiн алу және есебiн беру
9.1. Кеден қоймасын мұндай тауарлар орналастырылған жағдайда, оларды қойма иесi қойма құжаттарына Кеден комитетi белгiлеген (N 4 Қосымша) форма бойынша тiркеуге тиiс.
9.2. Кеден қоймасының иесi үш айда бiр рет кеден органына сақтаудағы тауар мен оларды сақтау мерзiмi туралы кезектi есеп берiп тұруға мiндеттi. Жергiлiктi негiз болған жағдайда, кеден органының кезектен тыс есеп тапсыруға қақысы бар. Ондай есеп бұл жөнiнде кеден органының бастығы жазбаша талап еткен күннен қалдырмай 3 күн iшiнде тапсырылуға тиiс.
9.3. Кеден органының қоймада сақтаулы жатқан тауарды түгендеуiне де қақысы бар.
10. Тауарларды сақтаудың мерзiмi
Тауарлар кеден қоймасында үш жыл бойына сақталуы мүмкiн. Аталған мерзiмдi кейбiр адамдар үшiн кеден органы шегере де алады. Тауарлардың нақты сақталу ұзақтығын белгiлеген шек бойынша сақтауға тауар қоюшы адам қойма иесiмен бiрлесiп анықтайды.
11. Қоймадан тауар шығару
11.1. Кеден қоймасында сақтаулы жатқан тауарлардың сақталу мерзiмi өтiсiмен басқаша кеден тәртiбi көрсетiледi. Ондай тауарларды кедендiк толтыру көрсетiлген тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.

8.3. С согласия таможенного органа ответственность за уплату таможенных платежей и налогов может быть возложена на лицо, поместившее товары на хранение на таможенный склад открытого типа.
8.4. При помещении на таможенный склад товаров, предназначенных для вывоза в соответствии с таможенным режимом экспорта, такие товары освобождаются от таможенных пошлин и налогов, либо уплаченные суммы возвращаются, если такое освобождение или возврат предусмотрены при фактическом экспорте товаров. При этом указанные товары должны быть вывезены не позднее трех месяцев со дня помещения на таможенный склад.
При неосуществлении фактического вывоза товаров в установленные сроки уплачиваются таможенные пошлины. Налоги, а также проценты с них по ставкам, устанавливаемым Национальным банком Республики Казахстан по предоставляемым этим банком кредитам.
8.5. При выдаче без разрешения таможенного органа или утрате ввезенных на территорию Республики Казахстан товаров владелец склада, а в случае, предусмотренном пунктом 8.3, настоящего Положения, лицо, поместившее товары на склад, должны уплатить таможенные платежи, которые подлежали бы уплате при выпуске для свободного обращения, если только товары не оказались уничтоженными, безвозвратно утерянными вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо недостача произошла в силу естественного износа или убыли при нормальных условиях хранения.
9. Учет и отчетность о товарах,
хранящихся на таможенном складе
9.1. При помещении товаров на таможенный склад такие товары должны быть зарегистрированы владельцем склада в складских документах по форме, устанавливаемой Таможенным комитетом (Приложение N 4).
9.2. Владелец таможенного склада обязан не реже одного раза в три месяца представлять в таможенный орган очередной отчет о хранящихся товарах и сроках их хранения. При наличии достаточных оснований таможенный орган вправе обязать представить внеочередной отчет. Такой отчет должен быть представлен в течение 3 дней со дня предъявления письменного требования об этом начальника таможенного органа.
9.3. Таможенный орган вправе производить инвентаризацию товаров, хранящихся на складе.
10. Срок хранения товаров
Товары могут храниться на таможенном складе в течение трех лет. Указанный срок может ограничиваться для отдельных лиц таможенным органом. Конкретная продолжительность хранения товаров в установленных пределах определяется лицом, помещающим товары на хранение, совместно с владельцем склада.
11. Выпуск товаров со склада
11.1. По истечении срока хранения товары, хранящиеся на таможенном складе, должны быть заявлены к иному таможенному режиму. Таможенное оформление таких товаров производится в соответствии с заявленным режимом.

11.2. Бiр кеден қоймасынан екiншi кеден қоймасына кеден тәртiбiн өзгертпей-ақ орналастыруға болады. Ондай жағдайда тауар кеден бақылауымен жеткiзу тәртiбiн сақтау отырып орналастырылады.
Тауарды сақтаудың мерзiмi оларды кеден қоймасына алғаш орналастырған күннен есептеледi.
11.3. Айналымға түсiру мақсатымен, яки басқа да кеден тәртiбi бойынша орналастырылған тауарлардың кедендiк құны мен саны қоймадан шыққан сәттен анықталады.
Ондайда тауардың кедендiк құны тауарларды қоймаға орналастырғандағы көрсетiлгендерден кем болмауға тиiс.
11.4. Басқа да кеден тәртiбiмен көрсетiлген, сақтаудағы тауарлардың
мерзiмi өтiп кеткен жағдайда, тауарлардың иесi кеден органы болып
табылатын тауарларды қойма иесi соның есебiнен орналастырылады.
12. Жабық түрдегi қойманы құрудың ерекшелiктерi
12.1. Жабық түрдегi кеден қоймасын:
- олардың кәсiби қызметiне айналған тауар сақтауға маманданған
адамдар (тұрмыстық қызмет т.б.);
- егер қойма иесi бiр мезгiлде тасымалдаушы болса, сондай-ақ
тасымалдайтын тауарларын сақтау үшiн;
- қойманы құрғанда оның иесi белгiленген үшiншi адамның тауарын
сақтау үшiн құрады.
12.2. Қойма иесi рұқсат алу үшiн берген өтiнiшiнде жабық қойманы
құрудың қажеттiгiн дәлелдеуге тиiс.
12.3. Кеден органы жабық түрдегi кеден қоймасын жарақтандыруға жеке
талаптар қолданбауға да қақылы.
13. Қойма иесi мен кеден органының өзара қарым-қатынасы
13.1. Кеден органы қойма иесiнiң пiкiрiн ескерiп, қойманың құрылысын,
қоймада сақталатын тауар түрi, оның өткiзгiштiк қабiлетi мен басқа да
факторларға байланысты кеден қоймасының кеден тәртiбiн пайдаланудың
реттерiн бекiтедi.
13.2. Бұл ретте:
- кеден қоймасын, соның iшiнде кеден органы қызметкерлерiнiң жайын
жарақтандыруға қатысты кеден талаптары;
- қойманың жұмыс тәртiбi;
- тауарларды есепке алудың түрi;
- кеден қоймасында сақтаулы тауарлар туралы қойма иесiнiң есеп беру
түрi мен мерзiмдерi;
- қойма жұмысын қатысты басқа да талаптар мен шарттар көрсетiлуге
тиiс.
13.3. Аталған реттер осы Ережеге және кеден заңына қайшы келмеуге
тиiс.
14. Кеден қоймасын жою
14.1. Кеден қоймасы рұқсат күшiнiң мерзiмi өтiп кеткен, қойма иесi тiлек бiлдiрген, сондай-ақ кеден қоймасын құруға берiлген рұқсатты кеден комитетi жойған немесе керi қайтарып алған жағдайда жойылады.

11.2. Допускается перемещение товаров с одного таможенного склада на другой без изменения таможенного режима. Фактическое перемещение товаров в этом случае осуществляется в соответствии с порядком доставки товаров под таможенным контролем.
Срок хранения товаров исчисляется с даты их первоначального
помещения на таможенный склад.
11.3. Таможенная стоимость товаров и их количество для целей
выпуска товаров для свободного обращения либо помещения товаров
под иной таможенный режим определяются на момент выпуска товаров
со склада.
При этом таможенная стоимость товаров не может быть ниже
заявленной при помещении товаров на склад.
11.4. По истечении срока хранения товары, не заявленные к
иному таможенному режиму, помещаются владельцем склада за его счет
на склад временного хранения, владельцем которого является
таможенный орган.
12. Особенности учреждения
склада закрытого типа
12.1. Таможенные склады закрытого типа учреждаются:
- лицами, специализирующимися на хранении товаров, предназначенных для их профессиональной деятельности (сервисное обслуживание и т.п.);
- для хранения собственных товаров, а также перевозимых товаров, если владелец склада одновременно является перевозчиком;
- для хранения товаров третьих лиц, определенных владельцем склада при его учреждении.
12.2. В заявлении на выдачу лицензии владелец склада должен обосновать целесообразность учреждения склада закрытого типа.
12.3. Таможенный орган вправе не применять отдельные требования к обустройству таможенного склада закрытого типа.
13. Взаимоотношения между
владельцем склада и таможенным органом
13.1. Таможенный орган с учетом мнения владельца склада утверждает процедуру использования таможенного режима таможенного склада в зависимости от конструкции склада, видов товаров, хранящихся на складе, его пропускной способности и других факторов, затрагивающих функционирование конкретного склада.
13.2. В процедуре оговариваются:
- требования таможенного органа к обустройству таможенного
склада, в том числе и помещений для сотрудников таможенного
органа;
- режим работы на складе;
- формы учета товаров;
- формы и сроки представления владельцем склада отчетности о
товарах, хранящихся на таможенном складе;
- иные требования и условия, связанные с функционированием
склада.
13.3. Указанная процедура не может противоречить настоящему
Положению и таможенному законодательству Республики Казахстан.
14. Ликвидация таможенного склада
14.1. Таможенный склад ликвидируется по истечении срока действия лицензия, по желанию владельца склада, а также при аннулировании или отзыве Таможенным комитетом лицензии на учреждение таможенного склада.

14.2. Рұқсат күшiнiң мерзiмi өтiп кеткенi, яки қойма иесiнiң тiлегi бойынша қойманы жою туралы шешiледi. Кеден комитетiнiң төрағасы бұйрық түрiнде қабылдайды.
Рұқсатты жою немесе керi қайтарып алуға байланысты қойманы жойған жағдайда қойманы жою туралы қосымша бұйрық шығарылмайды.
14.3. Кеден қоймасын жою туралы шешiм қабылданған күннен қойма
уақытша сақтау қоймасына айналады. Ондайда қоймаға тауарлардың жаңа легiн
орналастыруға жол берiлмейдi.
14.4. Қойма иесi 3 күн мерзiм iшiнде қоймада сақтауды жатқан тауарлар
туралы N 5 Ережеде көрсетiлген форма бойынша есеп беруге тиiс, сондай-ақ
оны қоймаға тауарын сақтаған адамға хабарлауы керек. Кеден органы 7 күн
мерзiм iшiнде ондағы тауарларды түгендеп шығуға тиiс.
14.5. Рұқсатты жойған немесе керi қайтарып алған жағдайда:
- жойғанда - қоймаға тауар орналастырылған күннен;
- керi қайтарып алғанда - керi қайтарып алу туралы шешiм қабылданған
күннен қайтадан кедендiк толтыру жүргізiледi.
14.6. Жойылған қоймада тауар сақтағаны үшiн кеден қоймасының иесi
кеден органдары бекiткен, қоймада уақытша сақтағаны үшiн белгiленген
мөлшерде:
- жойылғанда - сақтаудың барлық кезеңiне;
- керi қайтарып алғанда - керi қайтарып алу туралы шешiм
қабылданғаннан соң тауар сақтағаны үшiн кеден түсiмiн төлейдi.
14.7. 14.3.-14.6. тармақтағы ереже кеден тәртiбiн бұзғаны үшiн
жазалау шаралары ретiнде, рұқсатты керi қайтарып алған жағдайда, iс
жөнiндегi қаулының орындалу күнiнен қолданылады. Ондайда мұндай қаулы
шығарылған күннен бастап тауардың жаңа легiн қоймаға орналастыруға жол
берiлмейдi.
14.8. Кеден қоймасын жою туралы шешiм қабылданғаннан 2 ай iшiнде
уақытша сақтау қоймасынан тауар шығарған жағдайда, Қазақстан
Республикасының кеден заңына сәйкес кеден тәртiбiн бұзғаны үшiн жауапқа
тартылады.
15. Қорытынды Ережелер
15.1. Кеден қоймасын құру рұқсатын басқа адамға беруге болмайды.
15.2. Өтiнiште, сондай-ақ оған қоса берiлген құжаттарда кез келген өзгерiс болған жағдайда, қойма иесi 3 күн iшiнде Кеден комитетiне хабарлауға тиiс.
15.3. Егер мәлiметтегi өзгерiстер кеден қоймасын құруға рұқсат беруге болмайтын сипатта болса, егер рұқсат беру жөнiндегi өтiнiшiнде яки оған қоса берген құжаттарда қойма иесi ондай мәлiметтердi көрсеткен болса (қойма түрi, жайдың орналасқан жерi, оларды жарақтау және жабдықтау т.б.) онда бұл жөнiндегi жазбаша хабарлама қойма иесiнiң өтiнiшi ретiнде сол қойма иесiнiң кеден қоймасын жою жөнiндегi тiлегi ретiнде қаралады. Кеден комитетiнiң шешiмiне Қазақстан Республикасының Кеден заңында көрсетiлген тәртiп бойынша шағым берiлуi мүмкiн.
15.4. Қойма иесi Кеден комитетiнiң келiсiмiмен пайдаланатын жайдың алаңын ұлғайта яки азайта алады. Ол үшiн қойма иесi Кеден комитетiне жай алаңның жаңа көлемiн көрсетiп, оны жарақтау мен жабдықтауға сипаттама берiп, өтiнiш жасайды, оның жаңа жоспары мен сызбасын тапсырады. Алаңын ұлғайтқан жағдайда, қажетiнше рұқсат беру үшiн қосымша түсiм төлейдi. Алаңын азайтқанда рұқсат беру үшiн төленген түсiмнiң бөлiгi қайтарылмайды.

14.2. Решение о ликвидации склада по истечении срока действия лицензии либо по желанию его владельца принимаются в форме приказа Председателя Таможенного комитета.
При ликвидировании склада в связи с отзывом лицензии дополнительный приказ о ликвидации склада не издается.
14.3. С даты принятия решения о ликвидации таможенный склад становится складом временного хранения. При этом помещение новых партий товаров на склад не допускается.
14.4. Владелец склада обязан в 3-дневный срок подать полный отчет о товарах, хранящихся на складе по форме, приведенной в Приложении N 5, а также известить об этом лиц, поместивших товары на склад.
Таможенный орган производит инвентаризацию товаров не позднее чем в семидневный срок.
14.5. При отзыве лицензии товары подлежат повторному таможенному оформлению с даты принятия решения об отзыве.
14.6. За хранение товаров на ликвидируемом складе, в случае отзыва лицензии, владельцем таможенного склада уплачиваются таможенные сборы в размере, установленном для складов временного хранения, учрежденных таможенными органами, после принятия решения об отзыве.
14.7. Невывоз товаров со склада временного хранения в течение 2-х месяцев с даты принятия решения о ликвидации таможенного склада влечет ответственность за нарушение таможенных правил в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
15. Заключительное положение
15.1. Лицензия на учреждение таможенного склада передаче другому лицу не подлежит.
15.2. При изменении любых сведений, указанных в заявлении, а также в документах, прилагаемых к заявлению, владелец склада обязан в течении 7 дней письменно уведомить об этом Таможенный комитет.
15.3. Если изменение сведений носит такой характер, что лицензия на учреждение таможенного склада не могла быть выдана, если бы владелец склада указал такие сведения в заявлении о выдаче лицензии либо в прилагаемых к заявлению документах (тип склада, местонахождение помещений, их обустройство и оборудование и т.п.), то письменное уведомление об этом рассматривается как заявление владельца склада о ликвидации таможенного склада по желанию его владельца. Таможенный комитет мотивированно информирует владельца склада о невозможности сохранения действий лицензии.
Решение Таможенного комитета может быть обжаловано в порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.
15.4. С согласия Таможенного комитета владелец склада может увеличить либо уменьшить площадь используемых помещений. Для этого владелец склада подает в Таможенный комитет заявление с указанием нового размера площади и характеристикой обустройства и оборудования помещений, предоставляет новые планы и чертежи.
При увеличении площади производится, при необходимости доплата к сбору за выдачу лицензии. При уменьшении площади возврат части уплаченного сбора за выдачу лицензии не производится.

15.5. Қойма иесi рұқсатқа өзгерту енгiзудi қажет ететiн мәлiметтердi өзгерткен жағдайда, бұрынғылары көрсетiлiп, рұқсаттың жаңа бланкiсi толтырылып, рұқсат қайта тiркеледi, бөлiгi өзгертiлсе - жаңа мәлiметтер берiледi. Бұрынғы рет номерiне алфавит бойынша белгiленген тәртiппен әрiп белгiсi қосылады.
Кеден қоймасы туралы Ережеге
N 1 Қосымша Қазақстан Республикасының Орталық кеден органына
___________________________
(кiсiнiң толық аты-жөнi)
Өтiнiш
Ашық (жабық) кеден қоймасын құруға рұқсат беруiңiздi
өтiнемiн.
Өзiм туралы мыналарды хабарлаймын:
1.______________________________________________________________
(толық және қысқартылған заңды аты, ОКПО коды, заңды
________________________________________________________________
және нақты мекен жай, тiркеу туралы куәліктiң номерi)
2.______________________________________________________________
(ашылған болса, ашылған рубль және валюта шоты, мекен-жайы
________________________________________________________________
және банктердiң ОКПО коды)
3.______________________________________________________________
(қоймаға арналған жайдың орналасқан жерi)
4. _____________________________________________________________
(қоймаға арналған жайдың жалпы алаңы)
5.______________________________________________________________
(қоймаға арналған жайдың материалдық-техникалық
________________________________________________________________
жарақтануына сипаттама)
6.______________________________________________________________
(күзетпен қамтамасыз етiлуi, қолда бар сигнал беру
________________________________________________________________
құрылғысы мен өртке қарсы жабдықтар)
7.______________________________________________________________
(сақтауға ұсынылған тауарлардың тiзiмi)
8.______________________________________________________________
(рұқсат беру туралы шешiм қабылдауға пайдаланылуы мүмкiн
________________________________________________________________
басқа да информациялар)
Ф.А.Ә.   (кәсiпорын, мекеме немесе
ұйым атынан - оның басшысы)     қолы мөр
Қосымша:___________________________________________________

15.5. При изменении владельцем склада сведений, требующих внесения изменений в лицензию, производится перерегистрация лицензии путем заполнения нового бланка лицензии с указанием прежних, а в измененной части - новых сведений. К прежнему порядковому номеру добавляется буквенное обозначение в последовательности, определяемой алфавитом.
Приложение N 1
к Положению о таможенных складах в Таможенный комитет при Кабинете Министров Республики Казахстан от________________________________ (полное наименование лица)
З А Я В Л Е Н И Е
Прошу выдать лицензию на учреждение таможенного склада
открытого (закрытого) типа.
О себе сообщаю следующее:
1.__________________________________________________________________
(полное и сокращенное юридическое наименование, код ОКПО,
____________________________________________________________________
юридический и фактический адреса, регистрационный номер
____________________________________________________________________
свидетельства о регистрации)
2. _________________________________________________________________
(рублевый и валютный счета, адреса и коды ОКПО банков, в которых
____________________________________________________________________
эти счета открыты)
3.__________________________________________________________________
(местонахождение помещений, предназначенных для склада)
4.__________________________________________________________________
(общая площадь помещений, предназначенных для склада)
5.__________________________________________________________________
(характеристика материально-технического оснащения помещений,
____________________________________________________________________
предназначенных для склада)
6.__________________________________________________________________
(обеспечение охраны, наличие сигнализационных устройств и
____________________________________________________________________
противопожарного оборудования)
7.__________________________________________________________________
(перечень товаров, предполагаемых для хранения)
8.__________________________________________________________________
(иная информация, которая может быть использована для принятия
____________________________________________________________________
решения о выдаче лицензии)
Ф.И.О. (от имени предприятия,
учреждения или организации
- его руководитель)              Подпись         Печать
Приложение:_________________________________________________________
(перечень документов, прилагаемых к заявлению в
_________________________________________________________