Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимi туралы
Қазақстан Республикасы Кабинет министрі жанындағы Кеден комитетiнiң Бұйрығымен 1995 жылғы 26 қазан N 157-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылға 9 қарашада N 128 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2001.02.09. N 46 бұйрығымен. ~V011444
1. Жалпы ережелер
1.1. Мемлекет пайдасына бас тарту - кеден баждарын, қосымша құнға салықты, акциздердi, алуы кеден органдарына жүктелген басқа да салықтарды алусыз, сондай-ақ экономикалық саясат шараларын (квоталау, лицензиялау т.б.) қолданбай-ақ, тауар немесе көлiк құралдарынан адамның бас тартатын кездегi кеден режимi.
1.2. Тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiмен орналастыруға кеден органының рұқсатымен жол берiледi.
1.3. Осы Ережеге сәйкес тауарлар мен көлiк құралдарынан бас тарту мемлекетке ешқандай шығынын тигiзбейдi.
1.4. Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiн таңдап алған адам тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне орналастыруға кеден органының рұқсатын алған соң аталған режимдi басқасына айырбастауға құқылы емес.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет
пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне
орналастыру
2.1. Тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне:
- Қазақстан Республикасы кеден шекарасын iс жүзiнде кесiп өткен, әкелiнетiн тауарлар мен көлiк құралдары;
- Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген және өзге кедендiк режимiне орналастырылған тауарлар мен көлiк құралдары;
- өздерiне қатысты кеден декларациясы берiлген немесе оларды адамның шығаруын қалайтын ниетiн орындауға тiкелей бағытталатын өзге әрекет жасалған, әкетiлетiн тауарлар мен көлiк құралдары орналастыруы мүмкiн.
2.2. Тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне:
- Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған тауарлар мен көлiк құралдарын;
- Қазақстан Республикасы аумағында еркiн айналым үшiн немесе керi импорттың кедендiк режимiне сәйкес шығарылған тауарлар мен көлiк құралдарын;
- N 1 Қосымшада аталынған тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыруға жол берiлмейдi.
2.3. Кеден органы тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне орналастырудан:
- тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне орналастыру мемлекетке шығынын тигiзуi мүмкiн болса;
- тауарлар мен көлiк құралдарының құны кеден органының жүзеге асыруға байланысты шығыстарын жаба алмаса;
- кеден органдарының тауарлар мен көлiк құралдарын өткеру мүмкiндiгi шектеулi болса;
- кеден органының бұған жеткiлiктi негiздерi болатын өзге жағдайларда бас тартуы мүмкiн.

ПОЛОЖЕНИЕ О таможенном режиме отказа в пользу государства
УТВЕРЖДЕНО Приказом Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 26 октября 1995 г. N 157-П. Утратило силу - приказом Таможенного комитета МГД РК от 9 февраля 2001 г. N 46 ~V011444
1. Общие положения
1.1. Отказ в пользу государства - таможенный режим, при котором лицо отказывается от товара или транспортного средства, без взимания таможенных пошлин и налогов, взимание которых возложено на таможенные органы, а также без применения мер экономической политики.
1.2. Помещение товара или транспортных средств под таможенный
режим отказа в пользу государства допускается с разрешения
таможенного органа.
1.3. Отказ от товаров или транспортных средств в соответствии с
настоящим Положением не влечет каких-либо расходов для государства.
1.4. Лицо, избравшее таможенный режим отказа в пользу
государства, не вправе изменить указанный режим на другой после
получения разрешения таможенного органа на помещение товаров или
транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу
государства.
2. Помещение товаров
и транспортных средств под
таможенный режим отказа в пользу государства
2.1. Под таможенный режим отказа в пользу государства могут
быть помещены:
- ввозимые товары и транспортные средства, фактически пересекшие таможенную границу Республики Казахстан;
- товары и транспортные средства, ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан и помещенные под иной таможенный режим;
- вывозимые товары и транспортные средства, в отношении которых подана таможенная декларация или совершено иное действие, непосредственно направленное на реализацию намерения лица их вывезти.
2.2. Не допускается помещение под таможенный режим отказа в пользу государства:
- товаров и транспортных средств, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан;
- товаров и транспортных средств, выпущенных для свободного обращения на территории Республики Казахстан или в соответствии с таможенным режимом реимпорта;
- товаров и транспортных средств, поименованных в Приложении N 1.
2.3. Таможенный орган может отказать в предоставлении разрешения на помещение товаров или транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства в случаях:
- если помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства может повлечь какие-либо расходы для государства;
- если стоимость товаров и транспортных средств не может покрыть расходов таможенного органа, связанных с их реализацией;
- если возможность реализации товаров и транспортных средств таможенными органами ограничена;
- в иных случаях, когда у таможенного органа имеются достаточные основания для этого.

2.4. Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiн тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзетiн адам не кеден брокерi мәлiмдеуi мүмкiн.
Бас тартудың кедендiк режимiне мәлiмдеудiң заңдылығы үшiн декларант кез келген үшiншi адамның алдында жауап бередi.
Кеден органдары декларанттың мемлекет пайдасына бас тартқан тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты үшiншi адамдардың қандай да бiр мүлiктiк талаптарын қанағаттандырмайды.
2.5. Тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне орналастыруға рұқсатты беру туралы шешiмдi кеден органы құрылымдық бөлiмшесiнiң бастығы не Қазақстан Республикасы Орталық кеден органының арнайы нормативтi актiлерiмен басқаша белгiленбесе, оның орнындағы адам қабылдайды.
2.6. Кеден органы сертификациялау немесе басқа мемлекеттiк органдардың бақылауына жататын тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты сертификаты бар болған немесе мал дәрiгерлiк, фитосанитарлық, экологиялық және мемлекеттiк бақылаудың басқа да түрлерiнен өткен жағдайда тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне орналастыруға рұқсат бередi.
2.7. Кеден органдары тасымалдаушыға, қойма иесiне, өзге адамдарға осы тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне орналастырылғанға дейiн тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау, сақтауға, олармен жүк және өзге де операцияларды жүргiзумен байланысты кез келген шығыстарды өтемейдi.
3. Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк
режимiне орналастырылатын тауарлар мен
көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу
3.1. Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне орналастырылатын тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу Орталық кеден органының арнайы нормативтi актiлерiмен басқаша белгiленбесе, қызметiнiң аймағында тауарлар мен көлiк құралдары орналасқан кеден органында жүргiзiледi.
3.2. Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру кезiнде декларант кеден органына төмендегiдей құжаттарды:
- N 2 Қосымшаға сәйкес толтырылған кедендiк жүк декларациясы не N 3 Қосымшаға сәйкес адамның толтырылған өтiнiшi. Егер адам кедендiк статистиканы жүргiзу мақсатында кеден органының лауазымды адамына аталған өтiнiштi көрсету жолымен тауарлар мен көлiк құралдарын мәлiмдесе, кедендiк жүк декларациясының бланкiсiнде N 4 Қосымшаға сәйкес мәлiмделiнген деректердi көшiрiп жазады.
- егер тауарлар мен көлiк құралдары өзге мемлекеттiк органдардың бақылауына жататын болса, онда осы органдардың рұқсаттары;
- тауарлар мен көлiк құралдарына жүк және тауарды алып жүру құжаттары (үстеме жол құжаттары, коносаменттерi, арнайы құжаттар, шот-фактуралар және т.б.);
- мiндеттi сертификаттауға жататын тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты - сертификат;
- кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүргiзу үшiн қажет өзге құжаттарды көрсетедi.

2.4. Таможенный режим отказа в пользу государства может заявить лицо, перемещающее товары или транспортные средства, либо таможенный брокер.
Ответственность за правомерность заявления таможенного режима отказа в пользу государства перед любыми третьими лицами несет декларант.
Таможенные органы не удовлетворяют каких-либо имущественных требований третьих лиц в отношении товаров и транспортных средств, от которых декларант отказался в пользу государства.
2.5. Решение о предоставлении разрешения на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства принимает начальник структурного подразделения таможенного органа либо лицо, его замещающее, если специальными нормативными актами Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан не установлено иное.
2.6. Таможенный орган предоставляет разрешение на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства при условии прохождения ветеринарного, фитосанитарного, экологического и других видов государственного контроля в отношении товаров и транспортных средств, подлежащих сертификации или контролю других государственных органов.
2.7. Таможенные органы не возмещают перевозчику, владельцу склада или иным лицам каких-либо расходов, связанных с транспортировкой, хранением товаров и транспортных средств, проведением грузовых и иных операций с ними до помещения этих товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства.
3. Таможенное оформление
товаров и транспортных средств, помещаемых
под таможенный режим отказа в пользу государства
3.1. Таможенное оформление товаров и транспортных средств, помещаемых под таможенный режим отказа в пользу государства, производится в таможенном органе, в регионе деятельности которого находятся товары и транспортные средства, если специальными нормативными актами Таможенного комитета при Кабинете Министров не предусмотрено иное.
3.2. При помещении товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства в таможенный орган декларантом предоставляются следующие документы:
- грузовая таможенная декларация, заполненная в соответствии с Инструкцией о порядке заполнения грузовой таможенной декларации, утвержденной приказом ТК при КМ РК от 26.09.95 N 127-П, либо заявление лица, составленное в соответствии с Приложением N 2. Если лицо декларирует товары или транспортные средства путем представления указанного заявления, должностного лица таможенного органа в целях ведения таможенной статистики переносит на бланк грузовой таможенной декларации заявленные сведения в соответствии с Приложением N 3;
- разрешения иных государственных органов, если товары и транспортные средства подлежат контролю этих органов;
- грузовые и товаросопроводительные документы на товары и транспортные средства (накладные, коносаменты, спецификации, счета-фактуры и т.д.);
- сертификат в отношении товаров и транспортных средств, подлежащих обязательной сертификации;
- иные документы, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля.

3.3. Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыруға кеден органының рұқсатын кеден органының құрылымдық бөлiмшесiнiң бастығы не оның орнындағы адам кедендiк жүк декларациясының "Д" бағанында не адамның өтiнiшiнде қолымен және жеке нөмiрлiк мөрмен куәландырылған "Бас тартуға рұқсат" деген жазуды жазу жолымен ресiмделедi.
3.4. Кеден органына кедендiк жүк декларациясын немесе адамның N 3 Қосымшаға сәйкес жасалынған мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру туралы өтiнiшiн ұсыну кепiл берушi кепiл туралы шартта кепiл заты ретiнде берiлген мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру туралы мәлiмдеген жағдайда кепiл заты болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты талап етiлмейдi. Кепiл берушiнiң шарттағы мұндай мәлiмдемесi мәлiмдеудiң жеңiлдетiлген нысаны болып табылады, кеден органының аталған шартты жасауы осы органның мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыруға рұқсаты ретiнде қаралады.
4. Қорытынды ереже
4.1. Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру кезiнде декларант кеден баждарын және салықтар, сондай-ақ кедендiк ресiмдеу үшiн кедендiк алымдар алынбайды.
4.2. Кеден органының мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыруға рұқсат берген кезiнде осы тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты кеден төлемдерiн төлеудi қамтамасыз ету үшiн берiлген банктiң кепiлдемесi өзiнiң күшiн жояды.
Осы уақытта сонымен қатар кеден төлемдерiн төлеудi қамтамасыз ететiн кепiлдiң шарттары бойынша кепiлдiк құқықтық қатынастар тоқтатылады, берiлген банктiң кепiлдемесi өзiнiң күшiн жояды.
4.3. Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру кезiнде төлеушiге:
- кеден төлемдерiн төлеудi қамтамасыз ету ретiнде кеден органының депозитiне салынған сомалар;
- кеден аумағында ұқсатудың кедендiк режимiне орналастырылатын тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру кезiнде төленген кедендiк әкелiм баждарының сомалары;
- Қазақстан Республикасы кеден аумағына тауарлар мен көлiк құралдары iс жүзiнде әкетiлмеген жағдайда тауарлар экспорттың кедендiк режимiне орналастырылған және тауарлар мен көлiк құралдары уақытша әкетiлген кезде кедендiк әкетiм баждарының сомалары қайтарылады.
Мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын, уақытша әкелiнетiн тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру кезiнде төленген кедендiк әкелiм баждары мен салықтар қайтарылмайды.

3.3. Разрешение таможенного органа на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства, оформляется начальником структурного подразделения таможенного органа, либо лицом, его замещающим, путем совершения надписи "Отказ разрешен", заверяемой подписью и личной номерной печатью, в графе "Д" грузовой таможенной декларации либо на заявлении лица.
3.4. Представление в таможенный орган грузовой таможенной декларации или заявление лица о помещении товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства, составленного в соответствии с Приложением N 2, не требуется в отношении товаров и транспортных средств, являющихся предметом залога, в случае если залогодатель заявил в договоре о залоге о помещении товаров и транспортных средств, переданных в качестве предмета залога, под таможенный режим отказа в пользу государства. Такое выраженное в договоре заявление залогодателя является упрощенной формой декларирования, а заключение указанного договора таможенным органом рассматривается как разрешение этого органа на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства.
4. Заключительные положения
4.1. При помещении товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства таможенные пошлины и налоги, а также таможенные сборы за таможенное оформление, не взимаются.
4.2. В момент предоставления таможенным органом разрешения на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства гарантия банка, выданная для обеспечения уплаты таможенных платежей в отношении этих товаров и транспортных средств, прекращает свое действие.
В тот же момент прекращаются залоговые правоотношения по договорам залога, обеспечивающим уплату таможенных платежей.
4.3. При помещении товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства плательщику возвращаются:
- суммы, внесенные на депозит таможенного органа в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей;
- суммы вывозных таможенных пошлин, уплаченных при помещении товаров и транспортных средств, помещенных под таможенный режим переработки на таможенной территории;
- суммы вывозных таможенных пошлин, уплаченные при помещении товаров под таможенный режим экспорта и при временном вывозе товаров и транспортных средств, в случае, если товары и транспортные средства не были фактически вывезены с таможенной территории Республики Казахстан.
При помещении товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства временно ввезенных товаров и транспортных средств уплаченные суммы ввозных таможенных пошлин и налогов возврату не подлежат.