Қалған терминдер Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" N 2368 Жарлығының 18 бабына сәйкес қолданылады.
1. Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасы кеден заңдарына және осы тәртiпке сәйкес шетелдiк тауарларды (бұдан әрi - тауарлар) ұқсату үшiн әкелу мен ұқсату өнiмдерiн әкету Қазақстан Республикасы кеден Комитетiнiң (бұдан әрi - ҚР
КК) рұқсаты негiзiнде жүзеге асырылады.
Жөндеу үшiн тауарларды әкелуге рұқсатты Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң қорытындысынсыз осы ережеде көзделген тәртiппен жергiлiктi кеден органдары бередi.
1.2. Тауарларды ұқсатуға әкелудi жүзеге асыратын адам немесе оның өкiлi Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiне уақтысында:
- белгiленген нысандағы жазбаша өтiнiштi (N 1 қосымша);
- белгiленген тәртiппен ҚР-сындағы тiркеу туралы куәлiктi;
- тауарлардың тек қана ұқсату мақсатында әкелiнетiндiгiн бiржақты растайтын ұқсатуға шартты (келiсiм шартты);
- келiсiм шарт жасасқан адам тауарларды ұқсату операцияларын жүзеге асырмайтын болса, ұқсатушы кәсiпорынмен келiсiм шартты;
- ұқсату өнiмдерiнiң бағасы мен ұқсату тауарларының құнын ескере отырып, өнiмдердi өндiрудiң жылдық көлемi; ұқсатуға жоспарланған өнiм көлемi, қайтару шарттары көрсетiлген ұқсату режимiнiң техникалық-экономикалық негiздемесiн;
- тауар немесе ұқсату өнiмi импорты немесе экспорты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң рұқсатымен жүзеге асырылатын тауарлардың тiзбесiне жататын болса, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң өкiмiн;
- мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес лицензияландырылған қызметтiң түрлерiмен айналысуға құқығы бар екендiгi жөнiндегi лицензиясын ұсынуға мiндеттi.
1.3. Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң ұқсату режимiн қолданудың экономикалық мақсатта жөн екендiгi туралы қорытындысы бар болса, тауарларды ұқсату операцияларының нәтижесiнде алынған өнiмдердiң мiндеттi мөлшерiн және оларды қайта әкету мерзiмдерiн анықтау бойынша, сонымен қатар:
- әкелiнген тауарлар ұқсату өнiмдерiн бiртектестендiрiле алатын;
- ұқсату өнiмдерiнiң экспортына не Қазақстан Республикасының өндiрiстiк қуаттарын пайдалануға септiгiн тигiзетiн;
- Қазақстан Республикасы кеден аумағында белгiленген тәртiппен тiркелген қазақстандық тұлға өзi жасасқан ұқсатуға келiсiм шарт бойынша тауарларды әкелетiн жағдайда ҚР КК-i кеден аумағында тауарларды ұқсатуға рұқсатты (N 2 қосымша) бередi.
Кеден аумағында тауарларды ұқсатуға рұқсат ол мәлiмдеушiнiң ұсынған толық емес немесе жалған мәлiметтерi негiзiнде берiлген болса, сонымен қатар оның иесi осы ереженiң шарттарын сақтамаса немесе рұқсат Қазақстан Республикасының экономикалық саясатына бұдан әрi сәйкес келмесе қайтарып алынуы мүмкiн.

Остальные термины используются в соответствии со ст. 18 Указа Президента Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" N 2368.
1. Общие положения
1.1. В соответствии с таможенным законодательством республики Казахстан и настоящим Порядком ввоз иностранных товаров (далее - товары) на переработку и вывоз продуктов переработки осуществляется на основании разрешения Таможенного комитета Республики Казахстан (далее - ТК РК).
Разрешения на ввоз товаров для ремонта выдаются таможенными органами на местах в соответствии с положением, предусмотренным настоящим Порядком без заключения Министерства экономики Республики Казахстан.
1.2. Лицо, осуществляющее ввоз товаров на переработку, или его представитель обязаны заблаговременно представить в ТК РК и Министерство экономики Республики Казахстан:
- письменное заявление по установленной форме (Приложение 1);
- свидетельство о регистрации в установленном порядке в РК;
- договор (контракт) на переработку, однозначно свидетельствующий, что товары ввозятся только для целей переработки;
- контракт с предприятием-переработчиком, в случае, если лицо, заключившее контракт не осуществляет операции по переработке товаров;
- технико-экономическое обоснование режима переработки, с указанием объемов годового производства, объемов продукции, планируемых для переработки, условий возврата продуктов переработки с расчетом их цены и стоимости переработки товаров;
- распоряжение Правительства Республики Казахстан, в случае, если товар или продукт переработки попадают под перечень товаров, импорт или экспорт которых осуществляется по разрешению Правительства Республики Казахстан;
- лицензию государственных органов на право заниматься лицензируемыми видами деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
1.3. Разрешение на переработку товаров на таможенной территории выдается ТК РК (Приложение 2), при наличии заключения Министерства экономики Республики Казахстан (Приложение 2а) об экономической целесообразности применения режима переработки, по установлению обязательного количества выхода продуктов переработки, образующихся в результате операций по переработке товаров и сроков их обратного вывоза, а также при условии, что:
- ввезенные товары могут быть идентифицированы в продуктах переработки;
- переработка способствует экспорту продуктов переработки либо использованию производственных мощностей Республики Казахстан;
- казахстанское лицо, зарегистрированное в установленном порядке на таможенной территории Республики Казахстан, ввозит товары по заключенному им контракту на переработку.
Разрешение на переработку товаров на таможенной территории может быть отозвано или действие его приостановлено таможенными органами Республики Казахстан.
Разрешение может быть отозвано в случаях, если оно было выдано на основе неполных или недостоверных сведений, предъявленных заявителем, а также если его владелец не соблюдает положения настоящего порядка или разрешение более не соответствует экономической политике Республики Казахстан.

1.4. Қазақстан Республикасы экономика министрлiгi мен ҚР КК-iнiң қорытындысы бойынша Қазақстан экономикасына нұқсан келтiрсе немесе ұқсату өнiмдерiн бiртектестендiру мүмкiн болмаса, мүдделi адамдардың Қазақстан Республикасы кеден аумағына ұқсатуға тауарларды әкелуге рұқсатты беруден бас тартылуы мүмкiн.
1.5. ҚР КК-iнiң ұқсатуға рұқсатты беруге қатысты шешiмi жазбаша түрде мүдделi адамға 30 күн мерзiмi iшiнде жеткiзiлуi тиiс.
1.6. Кеден органдары ұқсатушы кәсiпорындарында әкелiнген тауарлардың бар екендiгiн тексеруге, кәсiпорындардың әкiмшiлiктерiнен осындай тауарлардың есебiн жүргiзу мен ұқсату бойынша қойма, қаржы және технологиялық құжаттарды талап етуге құқысы бар.
1.7. Кеден Комитетi ұқсатуға әкелiнген тауарларды табу мерзiмi ұқсату операцияларының сипаттарын ескере отырып, әр нақты жағдайда, бiрақ Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тауарлардың өткiзiлген күнiнен бастап 2 жылдан асырылмай белгiлейдi. Аталған мерзiмдер ұқсату процестерi мен оның өнiмдерiн иеленудiң экономикалық жағынан ақталған ұзақтығын ескеруi тиiс.
1.8. Әр нақты жағдайда Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң қорытындысы негiзiнде кеден аумағында әр ұқсату операциялары бойынша ұқсату өнiмдерiнiң шығым нормасын белгiлейдi.
Қазақстан Республикасы кеден органдары тауарларды ұқсату операциялары нәтижесiнде алынған ұқсату өнiмдерiнiң мiндеттi шығым мөлшерiн белгiлейдi.
Бұл арада кеден лабораториялары келiспеушiлiк жағдайында ұқсату өнiмдерiнiң шығым нормасы бойынша түпкi қорытындыны жасайды.
1.9. Ұқсатуға рұқсат алған адам ҚР КК-iнiң келiсiмiмен басқа адам иегердiң барлық мiндеттемелерiн өз мойнына алатын жағдайда әкелiнген тауарлар мен ұқсату өнiмдерiн иелену құқығын оған бере алады, мұндайда рұқсатта тиiстi белгi жасалынады.
Ұқсатуға келiсiм шарттың шарттарын өзгерген жағдайда ҚР КК-iнiң бұрын берiлген рұқсаттың қолданылуы туралы жазбаша растауы қажет болады. Бұл ретте тауарларды ұқсатушы кәсiпорын өзгерген жағдайда ҚР КК-iне Қазақстан Республикасы экономика министрлiгiнiң тауарларды ұқсату операциялары нәтижесiнде алынған ұқсату өнiмдерiнiң мiндеттi шығым мөлшерiн белгiлеу бойынша (N 2а қосымша) қорытындысын мiндеттi түрде ұсыну керек.
1.10. "Кеден аумағында ұқсату" кеден режимiмен орналастырылған, бiрақ ұқсатудан өтпеген тауарлар иесiнiң өтiнiшiмен ҚР КК-i бақылаушы кеден органының тауардың ұқсатудан өтпегендiгi жөнiнде растауы болған жағдайда шетелдiк тауарларды Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары "керi экспорт" режимiмен әкетуге рұқсатты бередi.

1.4. Заинтересованным лицам может быть отказано в выдаче разрешения на ввоз иностранных товаров на переработку на таможенную территорию Республики Казахстан, если это по заключению Министерства экономики Республики Казахстан и ТК РК может нанести ущерб экономике Казахстана или представляется невозможным идентифицировать продукты переработки.
1.5. Решение ТК РК в отношении выдачи разрешения на переработку должно быть доведено до заинтересованного лица в письменно форме в срок до 30 дней.
1.6. Таможенные органы имеют право проверять на перерабатывающих предприятиях наличие ввезенных товаров, а также требовать от администрации предприятий складские, финансовые и технологические документы по учету и переработке таких товаров.
1.7. Срок нахождения товаров, ввезенных на переработку, устанавливается ТК в каждом конкретном случае, исходя из характера операций по переработке, но не более 2 лет со дня перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан. Указанные сроки должны учитывать экономически оправданную продолжительность процесса переработки и распоряжения ее продуктами.
1.8. В каждом конкретном случае ТК РК на основе заключения Министерства экономики Республики Казахстан устанавливает норму выхода продуктов переработки по каждой операции переработки товаров на таможенной территории.
Таможенные органы Республики Казахстан могут устанавливать обязательное количество выхода продуктов переработки, образующихся в результате операций по переработке товаров.
При этом таможенные лаборатории в случае разногласий выдают окончательное заключение по норме выхода продуктов переработки.
1.9. Лицо, получившее разрешение на переработку, с согласия ТК РК может передать право владения на ввезенные товары и продукты переработки другому лицу при условии, что данное лицо принимает на себе все обязательства владельца, при этом в разрешении делается соответствующая отметка.
При изменении условий контракта на переработку необходимо письменное подтверждение ТК РК о действии ранее выданного разрешения. При этом в случае изменения предприятия-переработчика товаров обязательно представление в ТК РК заключения Министерства экономики Республики Казахстан (Приложение 2а) по установлению обязательного количества выхода продуктов переработки, образующихся в результате операций по переработке товаров.
1.10. По просьбе владельца товаров, помещенных под таможенный режим "переработки на таможенной территории", но не подвергшихся переработке, ТК РК выдает разрешение на вывоз иностранных товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан в режиме "реэкспорта" при наличии подтверждения контролирующего таможенного органа о том, что товар не подвергался переработке.

1.11. Кеден заңдарының 279 бабына сәйкес тауарларды ұқсату тәртiбiн бұзу, яғни Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" N 2368 Жарлығымен және ҚР КК-iнiң нормативтi актiлерiмен белгiленген ұқсатуға арналған талаптарды, шектеулер мен рұқсат беру шарттарын, оларды ұқсатудың, ұқсату өнiмдерiнiң шығымы мөлшерiн, осындай тауарларды ұқсату операцияларын жүргiзу тәртiбi мен мерзiмiн сақтамау.
лицензияның күшiн кiдiрте отырып, ең төменгi бестен жиырмаға дейiнгi есептеу көрсеткiштерi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
1.12. Рұқсатта көрсетiлген мерзiмдердiң негiзгi түрде орындалмайтын кезiнде Кеден комитетi ұзарту қайта әкету мерзiмi өткен соң жүзеге асырылатын болса, Қазақстан Республикасы кеден аумағы арқылы тауар өткiзiлген күннен бастап екi жылдан асырмай ұқсату мерзiмiн ұзарта алады.
Бұл арада ұқсатуға рұқсат алған адам ҚР КК-iне тауарларды ұқсатудың шектi мерзiмi өткенге дейiн бiр айдан асырмай мерзiмдi ұзарту жөнiнде ықтиярлы нысанда өтiнiш беруi тиiс. Өтiнiшпен бiрге ол адам ҚР КК-iне:
а) кеден органының белгiленген нысандағы тауарларды ұқсату мерзiмiн одан әрi ұзартудың жөн екендiгi туралы қорытындысын (N 4 қосымша) ұсынуы қажет.
Қажет болған жағдайда ҚР КК-i қосымша құжаттар мен мәлiметтердi сұрастыра алады. Мұндай жағдайда өтiнiштi қарау мерзiмi құжаттар мен мәлiметтер ұсынылған күннен бастап есептеледi.
Жалпы қарау мерзiмi бiр айдан аспауы керек.
1.13. Қазақстан Республикасы кеден аумағы бойынша қазақстандық тауарлар мен ұқсату өнiмдерiнiң тасымалдануына бақылау Тауарларды кеден бақылауымен жеткiзу ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
1.14. Кедендiк жүк лицензияларын толтыру "Кедендiк жүк декларацияларын толтыру тәртiбi туралы нұсқауға" сәйкес жүргiзiледi.
2. Кеден баждары мен салықтарды төлеу тәртiбi
2.1. Кеден аумағында ұқсатудың кеден режимiне орналастырылатын шетелдiк тауарларды Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелген кезде кеден органының депозитiне кеден органының мәлiмделiнген кеден органының депозитiне кеден органының мәлiмделiнген кеден режимiне сәйкес ұқсатуға тауарларды әкелуге кедендiк жүк декларациясын қабылдаған күнге қолданылатын ставкалар бойынша әкелу кеден баждары мен салықтары салынады. Бұл ретте кедендiк жүк декларациясының 47 бағанының "СП" сатысында "ун" коды көрсетiледi.
2.2. Ұқсату өнiмдерiн экспорттау кезiнде экспортталатын ұқсату өнiмдерiн алуда пайдаланылған тауарларды өндiрiп алынған мөлшерге қатысты әкелу кеден баждары мен салықтарының сомалары осы Ереже сақталған жағдайда, сонымен қатар ұқсату өнiмдерi Қазақстан Республикасы кеден аумағы арқылы екi жылдан кешiктiрiлмей экспортталатын жағдайда төлем валютасымен төлеушiге қайтаруға жатады.
Қайтарылатын сомалардың проценттерi есептелiнбейдi.

1.11. В соответствии со ст. 279 таможенного законодательства нарушение порядка переработки товаров, то есть несоблюдение установленных Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан" N 2368 и нормативными актами ТК РК требований, ограничений и условий предоставления разрешения на переработку товаров, порядка и сроков их переработки, количества выхода продуктов переработки, проведения операций по переработке таких товаров, -
влечет наложение штрафа в размере от пяти до двадцати расчетных показателей с приостановлением действия разрешения.
1.12. При обоснованном невыполнении сроков, указанных в разрешении,Таможенный комитет, может продлить сроки переработки, но не более двух лет со дня перемещения товара через таможенную границу Республики Казахстан при условии, что продление осуществляется до истечения сроков обратного вывоза.
При этом лицо, получившее разрешение на переработку товаров, должно подать в ТК РК заявление в произвольной форме о продлении сроков не позднее одного месяца до истечения предельных сроков переработки товаров, одновременно с заявлением в ТК РК лицо должно представить:
а) заключение таможенного органа установленной формы о целесообразности дальнейшего продления срока переработки товаров (Приложение 4);
При необходимости ТК РК может запросить дополнительные документы и сведения. В этом случае, срок рассмотрения заявления исчисляется со дня представления таких документов и сведений.
Общий срок рассмотрения не может превышать одного месяца.
1.13. Контроль за перевозкой казахстанских товаров и продуктов переработки по таможенной территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Правилами доставки товаров под таможенным контролем.
1.14. Заполнение грузовых таможенных деклараций производится в соответствии с "Инструкцией о порядке заполнения грузовой таможенной декларации".
2. Порядок уплаты
таможенных пошлин и налогов
2.1. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан иностранных товаров, помещаемых под таможенный режим переработки на таможенной территории, на депозит таможенного органа вносятся ввозные таможенные пошлины и налоги по ставкам, действующим на дату принятия таможенным органом грузовой таможенной декларации на ввоз товаров на переработку в соответствии с заявленным таможенным режимом. При этом в пятой колонке "СП" графы 47 грузовой таможенной декларации указывается код "УН".
2.2. При экспорте продуктов переработки суммы ввозных таможенных пошлин и налогов, взысканные с того количества товаров, которое использовано на получение экспортируемых продуктов переработки, подлежат возврату плательщику в валюте уплаты при условии соблюдения настоящего Порядка, а также при условии, что продукты переработки экспортируются не позднее двух лет со дня перемещения товара через таможенную границу Республики Казахстан.
Проценты на возвращаемые суммы не начисляются.

2.3. Қазақстанның кеден аумағына еркiн айналысқа шығарылатын шетелдiк тауарлар мен ұқсату өнiмдерi "еркiн айналысқа шығару" режимiмен ресiмделiнген кеден декларациясы қабылданған күнге қолданылатын ставкалар бойынша әкелу кеден баждары мен салықтарын салуға жатады. Бұл ретте әкелу кеден баждары мен салықтары ұқсатуға әкелiнген тауарларға қатысты қолданылады және еркiн айналысқа шығару үшiн декларацияланған тауарлардың құны мен мөлшерiн анықтау күнi болып осындай тауарларды "еркiн айналысқа шығарудың" кеден режимiмен орналастырылған күнi саналады.
Әкелу баждары мен салықтарын төлеу ұқсатуға тауарларды әкелу кезiнде кеден органының депозитке салған сомалары есебiнен жүргiзiледi. Егер тауарларды әкелу кезiнде кеден органының депозитке салған сомасы "еркiн айналысқа шығару" режимi бойынша есептелген сомадан аз болса, тауарлар кеден органының есебiне кеден баждары мен салықтарының жетпеген сомалары төленген соң ғана еркiн айналысқа шығарылуы мүмкiн.
2.4. Ұқсатудан өтпеген әкелiнетiн шетелдiк тауарлар, сондай-ақ ұқсату өнiмдерi әкету кеден баждарынан босатылады. Аталған тауарлар мен өнiмдерге экономикалық саясат шаралары (лицензиялау, квоталау, келiсiм-шартты тiркеу ж.т.б.) қолданылмайды.
2.5. Әкелу баждары мен салықтары ұқсатуға әкелiнген тауарлар немесе ұқсату өнiмдерi құртылған жағдайда не авария немесе тежеусiз күштiң әрекетi салдарынан тауарлық сапаларының орнына келместей жоғалуы жағдайында қайтарылады. Бұл ретте олардың құруы немесе тауарлық сапаларының жоғалуы жөнiндегi факт кеден органдарының талаптарына сәйкес тиiсiнше куәлендiрiлуi қажет.
2.6. Қазақстан Республикасы кеден аумағына тауарлар мен ұқсату өнiмдерiн еркiн айналысқа шығару жағдайында олар құрығаннан кейiнгi кез келген қалдықтар мен сынықтары осындай қалдықтар мен сынықтардың импорты үшiн көзделген әкелу кеден баждары мен салықтарды салуға жатады.
2.7. Ұқсатуға әкелiнген, сонымен қатар Қазақстан Республикасы кеден аумағында жоғалған немесе ұрланған ұқсату өнiмдерi үшiн кеден органдарының депозитiне бұрын салынған әкелу баждары мен салықтары қайтарылмайды. Бұдан басқа тауарлар иесi кеден заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
2.8. Осы Ережеде көзделген ақша қаражатын қайтары Кеден төлемдерiн алу туралы нұсқауға сәйкес және 1.3. тармақтың соңғы бөлiгiнде айтылған рұқсат шарттарына сәйкес ұқсату режимi жабылғаннан кейiн ғана жүргiзiледi.
Осы сомалар шотына түскен кеден органына баждардың сомаларын қайтару үшiн төмендегiдей құжаттар:
- қайтару туралы өтiнiшi бар төлеушiнiң жазбаша өтiнiшi, оның ақша қаражаты қайтарылуға тиiстi банкiсiнiң реквизиттерi;
- ұқсатуға тауарларды әкелуге кедендiк жүк декларацияларының көшiрмелерi;
- өкiлеттi банктiң орындалуы туралы белгiсi қойылып, тиесiлi кеден баждарының төленгенiн растайтын төлем құжаттары;
- шекаралық кеденнiң ұқсату өнiмдерiнiң ҚР-сы кеден аумағынан тысқары әкетiлгенi туралы растауларының түсуi мiндеттi түрде ұсынылады.
Ұқсату өнiмдерiн тауарларды ұқсатуға әкелу кезiнде кедендiк ресiмдеудi жүргiзбеген кеден органдары арқылы әкету жағдайында қайтару бақылаушы кеден органына ұқсату өнiмдерiн әкетуге ресiмделiнген кедендiк жүк декларацияларының көшiрмелерiн берген соң және тауарды әкетудi ресiмдеген кеден органынан мұны растауы алынған соң жүргiзiледi.

2.3. Иностранные товары или продукты переработки, выпускаемые для свободного обращения на таможенную территорию Казахстана, подлежат обложению ввозными таможенными пошлинами и налогами по ставкам, действующим на день принятия таможенной декларации, оформленной в режиме "выпуск товаров для свободного обращения". При этом ввозные таможенные пошлины и налоги применяются к товарам, ввезенным для переработки, и датой определения стоимости и количества товаров, декларируемых для свободного обращения, считается дата помещения таких товаров под таможенный режим "выпуск товаров для свободного обращения".
Уплата ввозных пошлин и налогов производится за счет сумм, внесенных на депозит таможенного органа при ввозе товаров на переработку. В случае, если сумма, внесенная на депозит таможенного органа при ввозе товаров, меньше суммы, начисленной по декларации по режиму "выпуск товаров для свободного обращения", товары могут быть выпущены в свободное обращение только после уплаты недостающих сумм таможенных пошлин и налогов на счет таможенного органа.
2.4. Вывозимые иностранные товары, не подвергшиеся переработке, а также продукты переработки освобождаются от вывозных таможенных пошлин. К указанным товарам и продуктам не применяются меры экономической политики (лицензирование, квотирование, регистрация контракта и т.д.).
2.5. Ввозные таможенные пошлины и налоги возвращаются в случае гибели товаров, ввезенных для переработки, или продуктов переработки, либо невосполнимой утраты их товарных качеств в результате аварии или других обстоятельств непреодолимой силы. При этом факт их гибели или утраты товарных качеств должным образом удостоверен согласно требованиям таможенных органов.
2.6. Любые отходы или лом, оставшиеся после гибели товаров или продуктов переработки, в случае их выпуска для свободного обращения на таможенной территории Казахстана, подлежат обложению ввозными пошлинами и налогами, предусмотренными для импорта подобных отходов или лома.
2.7. За товары, ввезенные на переработку, а также за продукты переработки, утерянные или похищенные на таможенной территории Республики Казахстан ввозные пошлины и налоги, ранее внесенные на депозит таможенных органов, не возвращаются. Кроме того, владелец товаров привлекается к ответственности в соответствии с таможенным законодательством.
2.8. Предусмотренный настоящим Порядком возврат денежных средств производится в соответствии с Инструкцией о взимании таможенных платежей и только после закрытия режима переработки в соответствии с условиями разрешения, упомянутого в последней части пункта 1.3.
Для возврата сумм пошлин в таможенный орган, на счета которого поступили эти суммы, в обязательном порядке представляются следующие документы:
- письменное заявление плательщика, содержащее просьбу о возврате, его банковские реквизиты, куда должны быть возвращены денежные средства;
- копии грузовых таможенных деклараций на ввоз товаров для переработки;
- платежные документы, подтверждающие уплату причитающих сумм таможенных пошлин, с отметкой уполномоченного банка об исполнении;
- поступления подтверждений пограничной таможни о вывозе продуктов переработки за пределы таможенной территории РК.
В случае вывоза продуктов переработки через таможенные органы, не производившие таможенное оформление при ввозе товаров на переработку, возврат производится после представления в контролирующий таможенный орган копий грузовых таможенных деклараций, оформленных на вывоз продуктов переработки, и получения от таможенного органа, оформившего вывоз товара, подтверждения об этом.

3. Әкелiнетiн тауарлар мен әкетiлетiн ұқсату
өнiмдерiн бiртектестендiру шаралары
3.1. "Кеден аумағында ұқсату" кеден режимiмен әкелiнген тауарларды, сонымен қатар әкетiлетiн ұқсату өнiмдерiн бiртектестендiру үшiн кеден органдары осы тауарларға қорғасын мөртаңбалары, мөрлер, жай мөртаңбалар, цифрлiк және басқа да таңбалау түрiндегi кедендiк қамсыздандыруды қолдана алады. Тауарларды сипаттауды, масштабтық, бейнеленуiн, суреттердi
пайдалануға, сынамаларды, үлгiлердi алуға, сондай-ақ тауарлар иесiнiң
құжаттарын оқып үйренуге жол берiледi.
4. Ұқсатуға әкелiнетiн тауарларды
кедендiк ресiмдеу
4.1. "Қазақстан Республикасы кеден аумағында ұқсату" кедендiк
режимiмен әкелiнетiн тауарларды ресiмдеу рұқсатта көрсетiлген ұқсату
жерiне жақын орналасқан кеден органында жүргiзiледi.
4.2. Кедендiк ресiмдеу:
- Қазақстан Республикасы кеден аумағында тауарларды ұқсатуға
рұқсатты көрсеткен;
- мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес
лицензияландырылатын қызметтiң түрлерiмен айналысуға құқығы бар екендiгi
жөнiндегi лицензиясын ұсынған;
- кеден органы депозитiне әкелу кеден баждары мен салықтарды салған;
- тиiстi түрде толтырылған кедендiк жүк декларацияларын ұсынған;
- әкелiнетiн тауарларды қарап тексеру мен бiртектестендiру үшiн
ұсынған;
- кеден бақылауына қажеттi басқа құжаттарды ұсынған жағдайда
жүргiзiледi.
4.3. Тауарлардың әкелiнуiн ресiмдеген кеден органы кедендiк жүк
декларациясының бiр көшiрмесiн (сыртқы жақ бетiнде инспектордың қолы
мен жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген рұқсат нөмiрi көрсетiлiп жазу
жазылады) куәлендiрiледi және декларантқа ұқсату өнiмдерiнiң экспорттың
кеден режимiмен орналастырылған кезiнде кеден органына ұсыну үшiн
тапсырады.
5. Ұқсату өнiмдерiн әкетудi кедендiк ресiмдеу
5.1. Ұқсату өнiмдерiн әкетудi кедендiк ресiмдеу:
- "Қазақстан Республикасы кеден аумағында ұқсату" кеден режимiмен тауарларды орналастыру кезiнде кеден органының куәлендiрiлген кедендiк жүк декларациясының көшiрмесiн;
- Қазақстан Республикасынан тысқары ұқсату өнiмдерiн әкетуге тиiстi түрде толтырылған кедендiк жүк декларациясын;
- мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес лицензияландырылатын қызметтiң түрлерiмен айналысуға құқығы бар екендiгi жөнiндегi лицензиясын;
- ұқсату өнiмдерiн қарап тексеру мен бiртектестендiру үшiн, сонымен қатар кеден аумағында ұқсатуға рұқсатты беру шарттарының орындалуын тексеру үшiн;
- кеден бақылауына қажеттi басқа құжаттарды ұсынған жағдайда жүргiзiледi.

3. Меры идентификации ввозимых
товаров и вывозимых продуктов переработки
3.1. Для идентификации товаров, ввезенных в таможенном режиме "переработка на таможенной территории": а также вывозимых продуктов переработки таможенные органы могут налагать на эти товары таможенные обеспечения в виде пломб, печатей, штампов, цифровой и другой маркировки и т.д. Допускается использование описания товаров, их масштабное изображение, фотографии, взятие проб, образцов, а также изучение документов владельца товаров.
При этом таможенные лаборатории дают окончательные подтверждения о том, что произведенные продукты являются продуктом переработки в Казахстане ввезенных иностранных товаров.
4. Таможенное оформление
товаров, ввозимых на переработку
4.1. Таможенное оформление товаров, ввозимых в таможенном режиме "переработка на таможенной территории Республики Казахстан", производится в ближайшем от места переработки таможенном органе, указанном в разрешении.
4.2. Таможенное оформление производится при условии:
- предъявления разрешения на переработку товаров на таможенной территории Республики Казахстан;
- лицензии государственных органов на право заниматься лицензируемыми видами деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- внесения ввозных таможенных пошлин и налогов на депозит таможенного органа;
- предъявления надлежащим образом заполненных грузовых таможенных деклараций;
- предъявления ввозимых товаров для их досмотра и идентификации;
- предъявления других документов, необходимых для целей таможенного контроля.
4.3. Таможенный орган, оформивший ввоз товаров заверяет одну копию грузовой таможенной декларации (на оборотной стороне производится запись с указанием номера разрешения, заверенная подписью и личной номерной печатью инспектора) и вручает декларанту для предъявления в таможенный орган при помещении продуктов переработки под таможенный режим экспорта.
5. Таможенное оформление
вывоза продуктов переработки
5.1. Таможенное оформление вывоза продуктов переработки производится при условии предъявления:
- копии грузовой таможенной декларации, заверенной таможенным органом при помещении товаров под таможенный режим "переработки на таможенной территории Республики Казахстан";
- надлежаще заполненной грузовой таможенной декларации на вывоз продуктов переработки за пределы Республики Казахстан;
- лицензии государственных органов на право заниматься лицензируемыми видами деятельности в соответствии с законодательством республики Казахстан;
- продуктов переработки для досмотра и идентификации, а также проверки выполнения условий разрешения на переработку на таможенной территории;
- других документов, необходимых для целей таможенного контроля.

5.2. Ұқсату өнiмдерiнiң әкетiлуiн ресiмдеген кеден органы кедендiк жүк декларациясының бiр көшiрмесiн (сыртқы жақ бетiнде инспектордың қолы мен жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiлген рұқсат нөмiрi көрсетiлiп жазу жазылады) декларантқа бақылаушы кеден органына ұсыну үшiн тапсырады.
5.3. Ұқсатуға тауарларды әкелудi және ұқсату өнiмдерiн әкетудi кедендiк ресiмдеудi түрлi кеден органдары жүргiзген жағдайда ұқсату режимiне толық бақылауды рұқсатта көрсетiлген бақылаушы кеден органы жүргiзедi. Бұл арада ұқсату өнiмдерiнiң әкетiлуiн ресiмдеген кеден органы рұқсат нөмiрi, КЖД нөмiрлерi, әкетiлген ұқсату өнiмдерiнiң атауы, мөлшерi, сонымен қатар олардың әкетiлу мерзiмi туралы мәлiметтер көрсетiлiп, бақылаушы кеден органына осы жөнiнде хабарлайды.
5.4. Рұқсат алған адам ұқсату өнiмдерiн қайта әкету мерзiмi аяқталғанға дейiн бақылаушы кеден органына тауарлар мен ұқсату өнiмдерiн әкелудi, әкетудi ресiмдеген кеден органдары куәлендiрген кедендiк жүк декларацияларының көшiрмелерi ұсынылып, ұқсату режимiн пайдалану жөнiнде толық есеп беруге мiндеттi.
5.5. Тауарларды әкелу мен ұқсатуды жүзеге асырған адамның тауарларды
ұқсатуға рұқсаттың шарттарын, оларды ұқсатудың тәртiбi мен мерзiмдерiн,
ұқсату өнiмдерiнiң шығым мөлшерiн бұзған жағдайында кеден органы кеден
ережелерiнiң бұзылғандығы жөнiнде iс қозғайды, сонымен қатар ҚР КК-iне
хабарланады және рұқсаттың күшi кiдiртiледi немесе қайтарып алынады.
Ұқсату мерзiмдерi бойынша кеден ережелерiнiң бұзылғандығы туралы iс
тауарларды ұқсату мерзiмi өткеннен кейiнгi келесi күнi басталады.
1 қосымша
Қазақстан Республикасы кеден аумағында
ұқсатудың кеден режимiн пайдалануға
ӨТIНIШ
1. Мәлiмдеушiнiң (ұйымның) аты-жөнi, оның мекен-жайы, есепшотының N
2. Ұқсатуға келiсiм-шарттың (шарттың) нөмiрi мен күнi
3. Тауардың атауы
4. Тауардың коды, сипаттамасы, мөлшерi
5. Тауардың келiсiм-шарттық құны
6. Ұқсату өнiмдерiнiң атауы
7. Ұқсату өнiмдерiнiң коды, сипаттамасы, мөлшерi
8. Ұқсату өнiмдерiнiң келiсiм-шарттық құны
9. Ұқсату бойынша қызметтердiң құны
10. Ұқсату өнiмдерiнiң шығым нормасы
11. Ұқсату сипаттары
12. Ұқсатушы кәсiпорынның атауы, оның мекен-жайы
13. Бiртектестендiру әдiстерi
14. Кеден аумағында ұқсатуды бақылайтын кеденнiң атауы
15. Қайта әкетудiң мерзiмi (күнi, айы, жылы)
16. Осы өтiнiште көрсетiлген ұқсату өнiмдерiн немесе шетелдiк
тауарларды Қазақстан Республикасы кеден аумағынан 199__ жылдың
_____________ дейiн әкетуге мiндеттенемiз.
Мәлiмдеушiнiң қолы
(жетекшi)
(бас бухгалтер)
мөрi                           күнi
2 қосымша
Кеден органдары үшiн
Қазақстан Республикасы кеден аумағында ұқсатуға
РҰҚСАТ
Берiлген күнi
__________________

5.2. Таможенный орган, оформивший вывоз продуктов переработки, вручает декларанту для представления в контролирующий таможенный орган копию грузовой таможенной декларации (на оборотной стороне производится запись с указанием номера разрешения, заверяемая подписью и личной номерной печатью инспектора).
5.3. В случае, если таможенное оформление ввоза товаров на переработку и вывоза продуктов переработки осуществляется разными таможенными органами, полный контроль за исполнением режима переработки производится контролирующим таможенным органом, указанным в разрешении. При этом таможенный орган, оформивший вывоз продуктов переработки, информирует об этом контролирующий таможенный орган с указанием сведений о номере разрешения, номерах ГТД, наименовании, количестве вывезенных продуктов переработки, а также сроке их вывоза.
5.4. Лицо, получившее разрешение, до истечения срока обратного вывоза продуктов переработки, обязано представить в контролирующий таможенный орган, полный отчет об использовании режима переработки с предоставлением копий грузовых таможенных деклараций, удостоверенных таможенными органами, оформивших ввоз/вывоз товаров и продуктов переработки.
5.5. В случае нарушения лицом, осуществляющим ввоз и переработку товаров, условий разрешения на переработку товаров, порядка и сроков их переработки, количества выхода продуктов переработки, таможенным органом заводится дело о нарушении
таможенных правил, а также немедленно извещается ТК РК и
приостанавливается или отзывается действие разрешения. Дело о
нарушении таможенных правил по срокам переработки заводится на
следующий день после истечения срока переработки товаров.
Приложение 1
к Порядку
Заявление
на использование таможенного режима
переработки на/вне таможенной территории
(под таможенным контролем)
Республики Казахстан
1. Имя заявителя (организации), его адрес, N расчетного счета
2. Номер и дата контракта (договора) на переработку
3. Наименование товара
4. Код товара, описание, его количество
5. Контрактная стоимость товара
6. Наименование продуктов переработки
7. Код продуктов переработки, описание, его количество
8. Контрактная стоимость продуктов переработки
9. Стоимость услуг по переработке
10. Норма выхода продуктов переработки
11. Характер переработки
12. Название предприятия-переработчика, его адрес
13. Способы идентификации
14. Название таможни, контролирующей переработку на таможенной
территории
15. Срок обратного вывоза (дата, месяц, год)
16. Обязуемся вывезти продукты переработки или иностранные
товары, указанные в настоящем заявлении, с таможенной территории
Республики Казахстан в срок до ___________________199__года
Подпись заявителя
(руководитель)
(гл.бухгалтер)
Печать                                           Дата
Приложение 2
к Порядку
Для таможенных органов
Р а з р е ш е н и е
на переработку на/вне
таможенной территории
(под таможенным контролем)
Республики Казахстан
Дата выдачи
-----------

1. Мәлiмдеушiнiң (ұйымның) аты-жөнi, оның мекен-жайы, есепшотының N
2. Ұқсатуға келiсiм-шарттың (шарттың) нөмiрi мен күнi
3. Тауардың атауы
4. Тауардың коды, сипаттамасы, мөлшерi
5. Тауардың келiсiм-шарттық құны
6. Ұқсату өнiмдерiнiң атауы
7. Ұқсату өнiмдерiнiң коды, сипаттамасы, мөлшерi
8. Ұқсату өнiмдерiнiң келiсiм-шарттық құны
9. Ұқсату бойынша қызметтердiң құны
10. Ұқсату өнiмдерiнiң шығым нормасы
11. Ұқсату сипаттары
12. Ұқсатушы кәсiпорынның атауы, оның мекен-жайы
13. Бiртектестендiру әдiстерi
14. Кеден аумағында ұқсатуды бақылайтын кеденнiң атауы
15. Қайта әкетудiң мерзiмi
16. Ерекше белгiлер
Қазақстан Республикасы
Кеден Комитетi
Төрағасының қолы
мөрi                        күнi
2а қосымша
Қазақстан Республикасы
Кеден Комитетi үшiн
Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң
Қазақстан республикасы кеден аумағында/одан тысқары
кеден бақылауымен ұқсату режимiн пайдаланудың
экономикалық мақсатқа сәйкестiгi туралы
ҚОРЫТЫНДЫСЫ
1. Мәлiмдеушiнiң (ұйымның) аты-жөнi, оның мекен-жайы, есепшотының N
2. Ұқсатуға келiсiм-шарттың (шарттың) нөмiрi мен күнi
3. Экономикалық мақсатқа сәйкестiгiнiң көрсеткiштерi
4. Тауардың атауы
5. Мөлшерi
6. Ұқсату өнiмдерiнiң атауы
7. Мөлшерi
8. Ұқсату өнiмдерiнiң шығым нормасы
9. Ұқсату сипаттары
10. Ұқсатушы кәсiпорынның атауы, оның мекен-жайы
11. Қайта әкетудiң мерзiмi (күнi, айы, жылы)
Қазақстан Республикасының
Қолы                           Экономика министрлiгi
М.О.                                 күнi
3 қосымша
Кеден аумағында (одан тысқары) (кеден бақылауымен)
тауарларды ұқсату мерзiмiн одан әрi ұзартудың мақсатқа
сәйкестiгi туралы кеденнiң қорытындысы
___________________________________________________________________
__________________ N ___________________________ рұқсат бойынша
1. Тауарларды әкелу (әкету):
___________________________________________________________________
Тауардың атауы | СЭҚ ТН | Тауардың | Тауардың мөлшерi мен өлшем
|  коды  |  құны    |         бiрлiктерi
|        |          |______________________________
|        |          |  рұқсат б.  | iс жүзiнде
________________|________|__________|_____________|________________
1        |    2   |     3    |      4      |       5
Тауарларды әкелуге (әкетуге) рұқсат _____________% орындалды.
2. Ұқсату өнiмдерiн әкету (әкелу, өзге кеден режимiмен
орналастыру):
___________________________________________________________________
Тауардың атауы | СЭҚ ТН | Тауардың | Тауардың мөлшерi мен өлшем
|  коды  |  құны    |         бiрлiктерi
|        |          |______________________________
|        |          |  рұқсат б.  | iс жүзiнде
________________|________|__________|_____________|________________
1        |    2   |     3    |      4      |       5
Iс жүзiнде әкелiнген (әкетiлген) тауарға қатысты ұқсату
өнiмдерiн әкету (әкелу, өзге кеден режимiмен орналастыру) _________%
орындалды.

1. Имя заявителя (организации), его адрес, N расчетного счета
2. Номер и дата контракта (договора) на переработку
3. Наименование товара
4. Код товара, описание, его количество
5. Контрактная стоимость товара
6. Наименование продуктов переработки
7. Код продуктов переработки, описание, его количество
8. Контрактная стоимость продуктов переработки
9. Стоимость услуг по переработке
10. Норма выхода продуктов переработки
11. Характер переработки
12. Название предприятия-переработчика, его адрес
13. Способы идентификации
14. Название таможни, контролирующей переработку на таможенной
территории
15. Срок обратного вывоза
16. Особые отметки
Подпись Председателя
Таможенного комитета
Республики Казахстан
Печать Дата
Приложение 2а
к Порядку
Для Таможенного Комитета
Республики Казахстан
Заключение
Министерства Экономики Республики Казахстан
об экономической целесообразности использования
режима переработки на/вне таможенной территории
под таможенным контролем Республики Казахстан
1. Имя заявителя (организации), его адрес, N расчетного счета
2. Номер и дата контракта (договора) на переработку
3. Показатели экономической целесообразности
4. Наименование товара
5. Код товара, описание, его количество
6. Контрактная стоимость товара
7. Наименование продуктов переработки
8. Код продуктов переработки, описание, его количество
9. Контрактная стоимость продуктов переработки
10. Норма выхода продуктов переработки
11. Характер переработки
12. Название предприятия-переработчика, его адрес
13. Срок обратного вывоза (дата, месяц, год)
Подпись           Министр Экономики
Республики Казахстан
М.П.                   Дата
Приложение 3
к Порядку
Заключение таможенного органа
о целесообразности дальнейшего
продления сроков переработки
товаров на/вне таможенной
территории (под таможенным контролем)
-------------------------------------------------------------
по разрешению N____  от _________
1. Ввоз (вывоз) товаров:
________________________________________________________
Наименование   Код   Стоимость ! Количество товара
товара      ТНВЭД   товара   !   и ед. измерения
!------------------------
!по разреш. ! Фактически
!           !
_______________________________!___________!____________
1          2        3     !    4      !     5
Разрешение по ввозу (вывозу) товаров выполнено на _____%
2. Вывоз (ввоз, помещение под иной таможенный режим) продуктов
переработки:
________________________________________________________
Наименование   Код   Стоимость ! Количество товара
товара      ТНВЭД   товара   !   и ед. измерения
!------------------------
!по разреш. ! Фактически
!           !
_______________________________!___________!____________
1          2        3     !    4      !     5
2. Вывоз (ввоз, помещение под иной таможенный режим) продуктов
переработки по отношению к фактически ввезенному (вывезенному)
товару выполнен на ____%.

3. Кеден ережелерiн бұзу туралы iс бойынша шығарылған қаулының
мазмұны: __________________________________________________________
___________________________________________________________________
(шығарылған жағдайда көрсетiледi)
4. Мерзiмiн ҚР КК-i ұзартып қойған:
___________________________________________________________________
(құжаттың күнi мен шыққан нөмiрi)
5. Кеденнiң қорытындысы: _____________________________________
___________________________________________________________________
Кеден басқармасының бастығы
(кеден мөрiмен куәлендiрiлген қолы)
2 қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ КЕДЕН АУМАҒЫНАН ТЫСҚАРЫ
ҚАЗАҚСТАНДЫҚ ТАУАРЛАРДЫ ҰҚСАТУ ҮШIН ӘКЕТУГЕ КЕДЕНДIК
БАҚЫЛАУДЫҢ ТӘРТIБI
Осы Ереженiң мақсатында:
а) "кеден аумағынан тысқары ұқсатуға қазақстандық тауарларды әкету" терминi кеден баждарынан толық немесе iшiнара босатылып, салықтардан толық босатылып және экономикалық саясат шаралары қолданылмай, қазақстандық тауарлардың ұқсатылатын және Қазақстан Республикасы кеден аумағында ұқсату өнiмдерiнiң одан әрi еркiн айналысқа шығарылатын мақсатта Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары әкетiле және пайдаланыла алатын кеден режимiн бiлдiредi;
б) "ұқсату өнiмдерi" терминi Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары ұқсату нәтижесiнде алынған тауарларды бiлдiредi;
в) "тауарларды ұқсату" терминi:
- құрастыру, жиыстыру және басқа тауарларға қиюластыруды қосқанда тауар әзiрлеу;
- тауарларды ұқсату мен өңдеу;
- қалпына келтiрудi қосқанда тауарларды жөндеу;
- өндiрiсте пайдаланылатын немесе осындай тауарлардың өзi ұқсату барысында толық немесе iшiнара тұтынылатын болса да, ұқсату өнiмдерiн өндiрудi жеңiлдететiн кейбiр тауарларды қолдану бойынша операцияларды бiлдiредi;
г) "бақылаушы кеден органы" терминi Қазақстан Республикасы Кеден Комитетi берген рұқсаттың түпнұсқасы сақталатын және ұқсату режимiнiң орындалуына толық бақылауды жүзеге асыратын кеден органын бiлдiредi.
Қалған терминдер Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" N 2368 Жарлығының 18 бабына сәйкес қолданылады.
1. Жалпы ережелер
1.1. Кеден аумағынан тысқары тауарларды ұқсатудың кеден режимi:
тауарларды әкету әкелу кеден баждары мен салықтарын қайтаруды, олардан босатуды не әкету кезiнде берiлетiн төлемдердi алуды талап етуге негiз болса;
әкетiлгенге дейiн тауарлар әкелу кеден баждары мен салықтарынан толық босатылып осындай босатуды пайдалану аяқталғанға дейiн еркiн айналысқа шығарылған болса;
ұқсату өнiмдерiн Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары сату туралы келiсiм-шарттың жасалуына байланысты ұқсатуға әкетiлетiн тауарлар қайтаруға жатпайтын жағдайларда қолданылуы мүмкiн.

3. Содержание вынесенного постановления по делу о нарушении
таможенных правил:
__________________________________________________________
(указывается, если выносилось)
4. Продление уже осуществлялось ТК РК:
__________________________________________________________
(указывается дата и исходящий номер документа)
5. Заключение таможни:
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Начальник Таможенного Управления
(подпись, заверенная печатью таможни)
Приложение 2
к приказу
Порядок таможенного контроля
за вывозом казахстанских товаров
на переработку вне таможенной
территории Республики Казахстан
Для целей данного Положения:
а) термин "вывоз казахстанских товаров на переработку вне таможенной территории" означает таможенный режим, согласно которому казахстанские товары могут быть вывезены и использованы вне таможенной территории Республики Казахстан с целью их переработки и последующего выпуска продуктов переработки в свободное обращение на таможенной территории Республики Казахстан с полным или частичным освобождением от таможенных пошлин, полным освобождением от налогов и без применения мер экономической политики;
б) термин "продукты переработки" означает товары, полученные в результате переработки вне таможенной территории Республики Казахстан;
в) термин "переработка товаров" означает операции по:
- изготовлению товара, включая монтаж, сборку и подгонку под другие товары;
- переработке и обработке товаров;
- ремонту товара, включая его восстановление;
- использованию некоторых товаров, которые используются в производстве или облегчают производство продуктов переработки, даже если эти товары полностью или частично потребляются в ходе процесса переработки;
г) термин "контролирующий таможенный орган" означает таможенный орган, в котором находится оригинал разрешения, выданный Таможенным комитетом Республики Казахстан, и который осуществляет полный контроль за исполнением режима переработки.
Остальные термины используются в соответствии со ст. 18 Указа Президента Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" N 2368.
1. Общие положения
1.1. Таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории не может быть использован в следующих случаях:
если вывоз товаров дает основание требовать возврата ввозных таможенных пошлин и налогов, освобождения от них либо получения выплат, предоставляемых при вывозе;
если товары до вывоза были выпущены в свободное обращение с полным освобождением от ввозных таможенных пошлин и налогов - до окончания пользования таким освобождением;
если товары, вывозимые на переработку, не подлежат возврату в связи с заключением контракта о продаже продуктов переработки за пределы таможенной территории Республики Казахстан.

1.2. Қазақстан Республикасы кеден заңдарына және осы Тәртiпке сәйкес қазақстандық тауарларды (бұдан әрi - тауарлар) ұқсату үшiн әкету ҚР КК-iнiң рұқсаты негiзiнде жүзеге асырылады.
Қалпына келтiрудi қосқанда жөндеу үшiн тауарларды әкелуге рұқсатты осы ережеде көзделген тәртiппен жергiлiктi кеден органдары бередi.
1.3. Тауарларды ұқсатуға әкетудi жүзеге асыратын адам немесе оның өкiлi ҚР КК-iне және Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiне уақтысында:
- белгiленген нысандағы жазбаша өтiнiштi (N 1 қосымша);
- белгiленген тәртiппен ҚР-сындағы тiркеу туралы куәлiктi;
- тауарлардың тек қана ұқсату мақсатында әкелiнетiндiгiн бiржақты растайтын ұқсатуға шартты (келiсiм шартты);
- келiсiм шарт жасасқан адам тауарларды ұқсату операцияларын жүзеге асырмайтын болса, ұқсатушы кәсiпорынмен келiсiм шартты;
- ұқсату өнiмдерiнiң бағасы мен ұқсату тауарларының құнын ескере отырып, өнiмдердi өндiрудiң жылдық көлемi, ұқсатуға жоспарланған өнiм көлемi, қайтару шарттары көрсетiлген ұқсату режимiнiң техникалық-экономикалық негiздемесiн;
- тауар немесе ұқсату өнiмi импорты немесе экспорты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң рұқсатымен жүзеге асырылатын тауарлардың тiзбесiне жататын болса, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң өкiмiн;
- мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес лицензияландырылған қызметтiң түрлерiмен айналысуға құқығы бар екендiгi жөнiндегi лицензиясын ұсынуға мiндеттi.
1.4. Қазақстан Республикасы Экономика Министрлiгiнiң ұқсату режимiн қолданудың (N 2а қосымша) экономикалық мақсатқа сәйкестiлiгi туралы қорытындысы бар болса, тауарларды ұқсату операцияларының нәтижесiнде алынған өнiмдердiң мiндеттi мөлшерiн және оларды қайта әкету мерзiмдерiн анықтау бойынша, сонымен қатар:
- Қазақстан Республикасы кеден органы ұқсату өнiмдерiнiң әкетiлген тауарларды ұқсату нәтижесiнде пайда болғандығын анықтау мүмкiн деп есептейтiн;
- тауарларды кеден аумағынан тысқары ұқсату Қазақстан экономикасының мүдделерiне елеулi нұқсан келтiрмейтiн жағдайда ҚР КК-i кеден аумағынан тысқары тауарларды ұқсатуға әкетуге рұқсатты бередi.
Рұқсатты ҚР КК-i қайтарып ала алады немесе оның қолданылу күшiн кiдiрте алады.
Рұқсат ол мәлiмдеушiнiң ұсынған толық емес немесе жалған мәлiметтерi негiзiнде берiлген болса, сонымен қатар ҚР КК-iнiң белгiленген негiздерi бойынша қайтарып алынады.
1.5. Қазақстандық тауарларды ұқсатуға әкетуге рұқсат ұқсатуға келiсiм шарт жасаған және белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы кеден аумағында тiркелген адамдарға берiледi.

1.2. В соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и настоящим Порядком вывоз казахстанских товаров (далее - товары) для переработки осуществляется на основании разрешения ТК РК.
Разрешения на вывоз товаров для ремонта, включая его восстановление выдается таможенными органами на местах в соответствии с положениями, предусмотренными настоящим Порядком.
1.3. Лицо, осуществляющее вывоз товаров на переработку, или его представитель обязаны заблаговременно представить в ТК РК и Министерство экономики Республики Казахстан:
- письменное заявление по установленной форме (Приложение 1);
- свидетельство о регистрации в установленном порядке в РК;
- договор (контракт) о переработке, однозначно свидетельствующий, что товары вывозятся только для целей переработки;
- технико-экономическое обоснование режима переработки, с указанием объемов годового производства, объемов продукции, планируемых для переработки, условий возврата продуктов переработки с расчетом их цены и стоимости переработки товаров;
- распоряжение Правительства Республики Казахстан, в случае, если товар или продукт переработки попадают под перечень товаров, импорт или экспорт которых осуществляется по разрешению Правительства Республики Казахстан;
- лицензию государственных органов на право заниматься лицензируемыми видами деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
1.4. Разрешение на вывоз товаров для переработки вне таможенной территории выдается ТК РК при наличии заключения Министерства экономики Республики Казахстан об экономической целесообразности применения режима переработки (Приложение 2а), установлению обязательного количества выхода продуктов переработки, образующихся в результате операций по переработке товаров и сроков их обратного ввоза, а также при условии, что:
- таможенный орган Республики Казахстан считает возможным установить, что продукты переработки образовались в результате переработки вывезенных товаров;
- переработка товаров вне таможенной территории не наносит серьезного ущерба интересам казахстанской экономии.
Разрешение может быть отозвано или действие его приостановлено ТК РК.
Разрешение отзывается, если оно предоставлено на основе неполных или недостоверных сведений, предъявленных заявителем, а также по основаниям, устанавливаемым ТК РК. Отзыв действует с даты выдачи разрешения.
1.5. Разрешение на вывоз казахстанских товаров для переработки выдается лицам, заключившим контракт на переработку и зарегистрированным на таможенной территории Республики Казахстан в установленном порядке.

1.6. Қазақстан Республикасы экономика министрлiгi мен ҚР КК-iнiң қорытындысы бойынша Қазақстан экономикасына нұқсан келтiрсе немесе ұқсату өнiмдерiн бiртектестендiру мүмкiн болмаса, өтiнiш берген адамға Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары қазақстандық тауарларды ұқсатуға әкетуге рұқсатты беруден бас тартылуы мүмкiн.
Әкетiлген тауарларды ұқсату нәтижесiнде пайда болған ұқсату өнiмдерiн бiртектестендiру тәуелсiз сараптаманың (ҚР Мемлекеттiк стандартта тiркелген органдардың) актiсiмен расталатын жағдайларды қоспағанда ұқсату өнiмдерiн бiртектестендiру мүмкiн болмағандықтан ұқсату нәтижесiнде:
- алкогольдiк iшiмдiктер;
- темекi бұйымдары секiлдi ұқсату өнiмдерi алынатын тауарларға қатысты Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары ұқсатуға рұқсатты беруге жол берiлмейдi.
1.7. Қазақстан Республикасы Кеден Комитетiнiң қазақстандық тауарларды Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары ұқсатуға әкетуге өтiнiш бойынша шешiмi жазбаша түрде мүдделi адамға 30 күн мерзiмi iшiнде жеткiзiлуi тиiс.
1.8. Әр нақты жағдайда Қазақстан Республикасының Кеден Комитетi Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң қорытындысы негiзiнде әр ұқсату операциялары бойынша әкетiлетiн тауарлардың шығын нормасын белгiлейдi.
Қазақстан Республикасының кеден органдары кедендiк мақсатта тауарларды ұқсату операциялары нәтижесiнде алынған ұқсату өнiмдерiнiң мiндеттi шығын мөлшерiн белгiлей алады. Бұл арада кеден лабораториялары келiспеушiлiк жағдайында ұқсату өнiмдерiнiң шығын нормасы бойынша түпкi қорытындыны жасайды.
1.9. Кеден Комитетi ұқсатуға әкетiлетiн тауарларды табу мерзiмiн ұқсату операцияларының сипаттарын ескере отырып, әр нақты жағдайда, бiрақ Қазақстан Республикасы кеден аумағына тауарлардың өткiзiлген күнiнен бастап 2 жылдан асырылмай белгiлейдi. Аталған мерзiмдер ұқсату процестерiнiң экономикалық жағынан ақталған ұзақтығын ескеруi тиiс.
*Ескерту: 1.10.-1.14-тармақтардың қазақша аудармасы болмағандықтан
орысша мәтінді беріп отырмыз.
1.10. Ұқсату өнiмдерi Қазақстан Республикасы кеден аумағына қазақстандық тауарларды ұқсатуға әкетуге рұқсатта белгiленген мерзiмдерде әкетiлуi тиiс.
Қазақстан Республикасының Кеден Комитетi қазақстандық тауарлардың иесiнiң өтiнiшiмен өтiнiштi дәлелдi деп тапса және жалпы мерзiмi екi жылдан аспаса, осы мерзiмдi ұзарта алады.
Бұл арада ұқсатуға рұқсат алған адам ҚР КК-iне тауарларды ұқсатудың шектi мерзiмi өткенге дейiн бiр айдан асырмай мерзiмдi ұзарту жөнiнде ықтиярлы нысанда өтiнiш беруi тиiс.
При этом лицо, получившее разрешение на переработку товаров, должно подать в ТК РК заявление в произвольной форме о продлении сроков не позднее одного месяца до истечения предельных сроков переработки товаров. Одновременно с заявлением в ТК РК лицо должно представить:
а) заключение таможенного органа установленной формы о целесообразности дальнейшего продления срока переработки товаров (Приложение 4);
При необходимости ТК РК может запросить дополнительные документы и сведения. В этом случае, срок рассмотрения заявления исчисляется со дня представления таких документов и сведений.
Общий срок рассмотрения не может превышать одного месяца.

1.6. Лицу, подавшему заявление может быть отказано в выдаче разрешения на вывоз казахстанских товаров на переработку вне таможенной территории Республики Казахстан, если это по заключению Министерства экономики Республики Казахстан и Таможенного Комитета Республики Казахстан может нанести ущерб экономике Казахстана или представляется невозможным идентифицировать продукты переработки.
В связи с отсутствием возможности идентификации продуктов переработки не допускается выдача разрешений на переработку вне таможенной территории Республики Казахстан в отношении товаров, в результате переработки которых могут быть получены в качестве продуктов переработки:
- алкогольные напитки;
- табачные изделия.
1.7. Решение Таможенного комитета Республики Казахстан по заявлению на вывоз казахстанских товаров на переработку вне таможенной территории Республики Казахстан должно доводиться до заинтересованного лица в письменно форме в срок до 30 дней.
1.8. В каждом конкретном случае Таможенный комитет Республики Казахстан на основе заключения Министерства экономики Республики Казахстан устанавливает норму выхода товара по каждой операции переработки вывозимых товаров.
Таможенные органы Республики Казахстан могут устанавливать для таможенных целей обязательное количество выхода продуктов переработки, образующихся в результате операций по переработке товаров. При этом таможенные лаборатории в случае разногласий выдают окончательное заключение по норме выхода продуктов переработки.
1.9. Срок нахождения товаров, вывозимых на переработку, устанавливается Таможенным комитетом в каждом конкретном случае, исходя из характера операций по переработке, но не более 2 лет со дня перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан на основании заключения Министерства экономики. Указанные сроки должны учитывать экономически оправданную продолжительность процесса переработки.
1.10. Продукты переработки должны быть ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан в сроки, установленные в разрешении на вывоз казахстанских товаров на переработку.
Таможенный комитет Республики Казахстан по просьбе владельцев казахстанских товаров может продлить этот срок, если сочтет просьбу обоснованной и общий сок с продлением не превышает 2 лет.
При этом лицо, получившее разрешение на переработку товаров, должно подать в ТК РК заявление в произвольной форме о продлении сроков не позднее одного месяца до истечения предельных сроков переработки товаров. Одновременно с заявлением в ТК РК лицо должно представить:
а) заключение таможенного органа установленной формы о целесообразности дальнейшего продления срока переработки товаров (Приложение 4);
При необходимости ТК РК может запросить дополнительные документы и сведения. В этом случае, срок рассмотрения заявления исчисляется со дня представления таких документов и сведений.
Общий срок рассмотрения не может превышать одного месяца.

2.2. Ұқсату өнiмдерiн әкелу кеден аумағынан тысқары немесе iшiнара босату мұндай өнiмдердi кеден аумағынан тысқары тауарларды ұқсатуға рұқсат алған адам не оның тапсыруы бойынша кеден делдалы еркiн айналысқа шығаруға мәлiмдеген жағдайда берiледi.
Әкелу кеден баждарынан толық босату еркiн айналысқа алғаш шығарған кезде жетiспеушiлiк ескерiлгеннен басқа жағдайларда Қазақстан Республикасы кеден органының заңдар немесе шарттың ережелерiмен тегiн жүзеге асырылатын әкетiлген тауарды жөндеу ұқсатудың мақсаты болғандығына көзi жететiн жағдайда берiледi.
Әкелу кеден баждарынан iшiнара босату әкетiлетiн тегiн жөндеу кезiнде және басқа ұқсату операцияларын жүзеге асыру барысында берiледi. Кеден бажының сомасы жөндеу немесе ұқсату құнына көбейтiлген ұқсату өнiмдерiне қолданылатын ставкалар ескерiлiп анықталады.
Әкелiнетiн ұқсату өнiмдерi бойынша салықтардан толық босату ұқсатуға рұқсат алған адам не оның тапсыруы бойынша кеден делдалы еркiн айналысқа шығаруға мәлiмдеген жағдайда берiледi.
2.3. Осы Ережеде көзделген ақша қаражатын қайтару Кеден төлемдерiн алу туралы нұсқауға сәйкес жүргiзiледi.
Осы сомалар шотына түскен кеден органына баждардың сомаларын қайтару үшiн төмендегiдей құжаттар:
- қайтару туралы өтiнiшi бар төлеушiнiң жазбаша өтiнiшi, оның ақша қаражаты қайтарылуға тиiстi банкiсiнiң реквизиттерi;
- ұқсатуға тауарларды әкетуге кедендiк жүк декларацияларының көшiрмелерi;
- өкiлеттi банктiң орындалуы туралы белгiсi қойылып, тиесiлi кеден баждарының төленгенiн растайтын төлем құжаттары мiндеттi түрде ұсынылады.
Ұқсату өнiмдерiн тауарларды ұқсатуға әкету кезiнде кедендiк ресiмдеудi жүргiзбеген кеден органдары арқылы әкелу жағдайында қайтару бақылаушы кеден органына әкету мен әкелуге ресiмделiнген кедендiк жүк декларацияларының көшiрмелерiн берген соң және ұқсату өнiмдерiн әкелудi ресiмдеген кеден органынан мұны растауы алынған соң жүргiзiледi.
3. Әкетiлетiн қазақстандық тауарлар мен әкелiнетiн
ұқсату өнiмдерiн бiртектестендiру шаралары
3.1. Ұқсатуға әкетiлетiн қазақстандық тауарларды, сонымен қатар ұқсату өнiмдерiн бiртектестендiру үшiн кеден органдары осы тауарларға қорғасын мөртаңбалары, мөрлер, жай мөртаңбалар, цифрлiк және басқа да таңбалау түрiндегi кедендiк қамсыздандыруды қолдана алады. Тауарларды сипаттауды, масштабтық бейнелердi, суреттердi пайдалануға, сынамаларды,
үлгiлердi алуға, сондай-ақ тауарлар иесiнiң құжаттарын оқып, үйренуге жол
берiледi.
Кеден органдары ұқсату бөлiмдерiн бiртектестендiру үшiн осы
тауарлармен кеден аумағынан тысқары жүргiзiлетiн операцияларға қатысты
тауарларының шығуы туралы сертификаттарды, сонымен қатар коммерциялық
құжаттарды пайдалана алады.

2.2. Полное или частичное освобождение продуктов переработки от ввозных таможенных пошлин предоставляется в случае, если эти продукты заявляются для свободного обращения лицом, получившим разрешение на переработку товаров вне таможенной территории, либо по его поручению таможенным брокером.
Полное освобождение от ввозных таможенных пошлин предоставляется, если таможенный орган Республики Казахстан удостоверится в том, что целью переработки был ремонт вывезенного товара, осуществляемый безвозмездно в силу положений законодательства или договора, за исключением случаев, когда при первоначальном выпуске для свободного обращения учитывалось наличие недостатка.
Частичное освобождение от ввозных таможенных пошлин предоставляется при возмездном ремонте вывозимого товара и при осуществлении других операций по переработке. Сумма таможенной пошлины определяется исходя из ставок, применяемых к продуктам переработки, умноженных на стоимость ремонта или переработки.
По ввозимым продуктам переработки предоставляется полное освобождение от налогов в случае, если товары заявляются для свободного обращения лицом, получившим разрешение на переработку, либо по его поручению таможенным брокером.
2.3. Предусмотренный настоящим Порядком возврат денежных средств производится в соответствии с Инструкцией о взимании таможенных платежей.
Для возврата сумм пошлин в таможенный орган, на счета которого поступили эти суммы, в обязательном порядке представляются следующие документы:
- письменное заявление плательщика, содержащее просьбу о возврате, его банковские реквизиты, куда должны быть возвращены денежные средства;
- копии грузовых таможенных деклараций на вывоз товаров для переработки и ввоз продуктов переработки;
- платежные документы, подтверждающие уплату причитающихся сумм таможенных пошлин, с отметкой уполномоченного банка об исполнении.
В случае ввоза продуктов переработки через таможенные органы, не производившие таможенное оформление при вывозе товаров на переработку, возврат производится после представления в контролирующий таможенный орган копий грузовых таможенных деклараций, оформленных на вывоз и ввоз, и получения об этом подтверждения от таможенных органов, оформивших ввоз продуктов переработки.
3. Меры идентификации вывозимых
казахских товаров и
ввозимых продуктов переработки
3.1. Для идентификации казахстанских товаров, вывозимых на переработку, а также продуктов переработки таможенные органы могут налагать на эти товары таможенные обеспечения в виде пломб, печатей, штампов, меток, цифровой и другой маркировки и т.д. Допускается использование описания товаров, их масштабные изображения, чертежи, фотографии, взятие проб образцов и изучение документов владельца товаров.
Таможенные органы могут использовать для идентификации продуктов переработки сертификаты о происхождении товаров, а также коммерческие документы, относящиеся к произведенной вне таможенной территории операции с данными товарами.
При этом таможенные лаборатории дают окончательное подтверждение о том, что произведенные товары являются продуктом переработки вывезенных казахстанских товаров.

4. Қазақстандық тауарлар мен ұқсату өнiмдерiн
кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi
а) қазақстандық тауарлар:
4.1. Кеден аумағынан тысқары ұқсатуға әкетiлетiн қазақстандық тауарларды кедендiк ресiмдеудi Қазақстан Республикасы Кеден Комитетiнiң рұқсатында көрсетiлген кеден органы:
- Қазақстан Республикасы Кеден Комитетiнiң ұқсатуға рұқсатын;
- мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес лицензияландырылатын қызметтiң түрлерiмен айналысуға құқығы бар екендiгi жөнiндегi лицензиясын;
- кеден органының шотына әкету кеден баждарын аудару туралы банктiң құжатын не тауарларды әкетуге рұқсат етiлген кезеңге мәлiмдеушiнiң баждарды төлеуден және кеден алымдарын төлеуден шартты түрде босатылғаны туралы құжатты;
- тиiстi түрде толтырылған кедендiк жүк декларацияларын ұсынған;
- сонымен қатар кедендiк ресiмдеу мен бақылауды жүргiзуге байланысты
басқа да талаптарды орындаған жағдайда жүргiзедi.
4.2. Тауарларды әкетуге құжаттарды кедендiк ресiмдеу тауарларды кеден
бақылауымен жеткiзу ережелерiне сәйкес жүргiзiледi.
4.3. Кедендiк ресiмдеу жүргiзiлгеннен кейiн кеден органы кедендiк жүк
декларациясының бiр көшiрмесiн (сыртқы жақ бетiнде рұқсат нөмiрi мен
әкелiнетiн ұқсату өнiмдерiн кедендiк ресiмдеу жүзеге асырылатын кеден
органының атауы, инспектордың қолы мен жеке мөрi көрсетiлiп жазу жазылады)
куәлендiрiледi.
б) ұқсату өнiмдерi
4.4. Әкелiнетiн ұқсату өнiмдерiн шекаралық кеден органы ұқсату өнiмдерiн еркiн айналысқа шығару туралы мәселенi шешу үшiн iшкi кеден органына тауарларды кеден бақылауымен жеткiзу ережелерiне сәйкес ресiмдейдi.
4.5. Ұқсату өнiмдерi еркiн айналысқа:
- қазақстандық тауарларды әкетудi ресiмдеген кеден куәлендiрiлген әкетуге кедендiк жүк декларациясының көшiрмесiн ұсынған;
- тиiстi түрде толтырылған кедендiк жүк декларацияларын ұсынған;
- мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес лицензияландырылатын қызметтiң түрлерiмен айналысуға құқығы бар екендiгi жөнiндегi лицензиясын көрсеткен;
- ұқсату өнiмдерiн қарап тексеру мен бiртектестендiру үшiн және қазақстандық тауарларды ұқсатуға әкетуге рұқсаттың шарттарының орындалуын тексеруге көрсеткен;
- кеден заңдары мен осы Ережеде көзделген болса, кеден алымдарын, баждары мен салықтарын төлейдi;
сонымен қатар, кедендiк ресiмдеу мен бақылауды жүргiзуге байланысты басқа да талаптарды орындаған жағдайда шығарылады.
4.6. Ұқсату өнiмдерiн ресiмдеген кеден органы кедендiк жүк декларациясының бiр көшiрмесiн (сыртқы жақ бетiнде рұқсат нөмiрi мен әкелiнетiн ұқсату өнiмдерiн кедендiк ресiмдеу жүзеге асырылатын кеден органының атауы, инспектордың қолы мен жеке мөрi көрсетiлiп жазу жазылады) куәлендiрiледi және осы рұқсат бойынша ұқсату режимiнiң толық орындауды бақылайтын кеден органына ұсыну үшiн декларантқа тапсырады.

4. Порядок таможенного оформления
казахстанских товаров и продуктов переработки
а) Казахстанские товары
4.1. Таможенное оформление вывозимых на переработку вне таможенной территории казахстанских товаров производится таможенным органом, указанным в разрешении Таможенного комитета Республики Казахстан при условии представления:
- разрешения Таможенного комитета РК на переработку;
- лицензии государственных органов на право заниматься лицензируемыми видами деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- документа банка о перечислении на счет таможенного органа вывозных таможенных пошлин либо документа о предоставления условного освобождения заявителя от внесения пошлин на период разрешенного вывоза товаров и оплаты за таможенные сборы;
- надлежащим образом заполненных грузовых таможенных деклараций;
а также выполнения иных требований, связанных с проведением таможенного оформления и контроля.
4.2. Таможенное оформление документов на вывоз товаров производится согласно Правил доставки товаров под таможенным контролем.
4.3. После проведения процедуры таможенного оформления, таможенным органом заверяется одна копия грузовой таможенной декларации (на оборотной стороне производится запись с указанием номера разрешения и наименования таможенного органа, в котором будет осуществляться таможенное оформление ввозимых продуктов переработки и проставляется дата, подпись и личная номерная печать инспектора).
б) Продукты переработки
4.4. Ввозимые продукты переработки оформляются пограничным таможенным органом по правилам доставки под таможенным контролем во внутренний таможенный орган для решения вопроса о выпуске продуктов переработки в свободное обращение.
4.5. Продукты переработки выпускаются в свободное обращение при условии:
- представления копии грузовой таможенной декларации на вывоз, заверенной таможней, оформившей вывоз казахстанских товаров;
- представления надлежаще заполненной грузовой таможенной декларации;
- предъявления лицензии государственных органов на право заниматься лицензируемыми видами деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
- предъявления продуктов переработки для досмотра и идентификации и проверки выполнения условий разрешения на вывоз казахстанских товаров для переработки;
- оплаты таможенных сборов, пошлин и налогов, если это предусмотрено таможенным законодательством и настоящим Порядком;
а также выполнения иных требований, связанных с проведением таможенного оформления и контроля.
4.6. Таможенный орган, оформивший продукты переработки, заверяет одну копию грузовой таможенной декларации (на оборотной стороне производится запись с указанием номера разрешения и наименования таможенного органа, осуществляющего полный контроль по данному разрешению, а также даты, подпись и личная номерная печать инспектора) и вручает декларанту для предъявления в таможенный орган, контролирующий полное исполнение режима переработки по данному разрешению.

5. Кеден бақылауын жүзеге асырудың тәртiбi
5.1. Ұқсату режимiмен әкетiлетiн қазақстандық тауар бiр кеден органы арқылы өткiзiлетiн болса, рұқсаттың түпнұсқасы тiкелей осы кеден органына берiледi.
5.2. Бiр рұқсат бойынша қазақстандық тауарды ұқсатуға әкету түрлi кеден органдары арқылы жүргiзiлген жағдайда рұқсаттың түпнұсқасы аумағы арқылы тауардың неғұрлым көбiрек мөлшерi әкетiлетiн кеден органына жөнелтiледi. Барлық басқа кеден органдарына рұқсаттың бiр бiр көшiрмесi ұсынылуы тиiс.
Рұқсаттың әр көшiрмесiн рұқсаттың түпнұсқасы жатқан кеден мекемесiнiң бастығы мөрiмен және қолымен куәлендiрiлуi қажет.
5.3. Рұқсат алған адам ұқсату өнiмдерiн қайта әкелу мерзiмi аяқталғанға дейiн рұқсатта көрсетiлген (бiрнеше кеден мекемелерi арқылы әкетiлетiн жағдайда рұқсаттың түпнұсқасы жатқан кеден органына) тауарлар мен ұқсату өнiмдерiн әкелудi, әкетудi ресiмдеген кеден органдары куәлендiрген кедендiк жүк декларацияларының көшiрмелерi ұсынылып, ұқсату режимiн пайдалану жөнiнде толық есеп беруге мiндеттi.
5.4. Рұқсаттың түпнұсқасы жатқан кеден органы ұқсату шарттарына, кеден заңдарына және осы Ережеге сәйкес тауарлар мен ұқсату өнiмдерiнiң әкетiлуiне және әкелiнуiне толық кедендiк бақылау жасайды.
5.5. Тауарлардың әкетiлуiн және ұқсату өнiмдерiнiң әкелiнуiн ресiмдеген кеден органы рұқсат нөмiрi, әкетiлген ұқсату өнiмдерiнiң атауы, мөлшерi, сонымен қатар олардың әкетiлу мерзiмi туралы мәлiметтер көрсетiлiп, бақылаушы кеден органына осы жөнiнде хабарлайды.
5.6. Тауарларды ұқсату тәртiбiн бұзу анықталған жағдайда, яғни кеден заңдарына және осы Ережеге сәйкес белгiленген тауарларды ұқсатудың талаптарын, шектеулерiн және рұқсат берудiң, осындай тауарларды ұқсату операцияларын жүргiзудiң және ұқсату өнiмдерiн ауыстырудың шарттарын сақтамаған жағдайда кеден органдары кеден ережелерiнiң бұзылғандығы жөнiнде iс қозғайды. Осы рұқсат бойынша толық кеден бақылауын жүргiзетiн кеден органы мен ҚР КК рұқсаттың күшi тез арада кiдiртiлетiнi туралы хабарланады және одан кейiн қайтарып алынады. Ұқсату мерзiмдерi бойынша кеден ережелерiнiң бұзылғандығы туралы iс тауарларды ұқсату мерзiмi өткеннен кейiнгi келесi күнi басталады.
6. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары
тауарларды ұқсатудың ерекшеліктері туралы

5. Порядок осуществления
таможенного контроля
5.1. В случае, если казахстанский товар, вывозимый в режиме переработки перемещается через один таможенный орган, то оригинал разрешения предоставляется непосредственно в этот таможенный орган.
5.2. В случае, если вывоз казахстанского товара на переработку по одному разрешению осуществляется из нескольких таможенных органов, то оригинал разрешения направляется в тот таможенный орган, через которое будет вывозиться наибольшее количество товара. Во все остальные таможенные органы должны предъявляться по одной копии разрешения.
Каждая копия разрешения должна заверяться печатью и подписью начальника таможенного органа, в котором находится оригинал разрешения.
5.3. Лицо, получившее разрешение, до истечения срока обратного ввоза продуктов переработки, обязано представить в таможенный орган, указанный в разрешении (в случае вывоза через несколько таможенных учреждений - в таможенный орган, в котором находится оригинал разрешения), полный отчет об использовании режима переработки с предоставлением копий грузовых таможенных деклараций, удостоверенных таможенными органами, оформивших ввоз/вывоз товаров и продуктов переработки.
5.4. Таможенный орган, в котором находится оригинал разрешения, осуществляет полный таможенный контроль за вывозом и ввозом товаров и продуктов их переработки в соответствии с условиями переработки, таможенным законодательством и настоящим Порядком.
5.5. Таможенные органы, оформившие вывоз товаров и ввоз продуктов переработки, информируют об этом контролирующий таможенный орган с указанием сведений о номере разрешения, наименовании, количестве вывезенных продуктов переработки, а также сроке их ввоза.
5.6. В случаях выявления нарушений порядка переработки товаров, то есть несоблюдение установленных таможенным законодательством и настоящим Порядком требований, ограничений и условий предоставления разрешения на переработку товаров, порядка и сроков их переработки, проведения операций по переработке таких товаров и замены продуктов переработки, таможенными органами заводится дело о нарушении таможенных правил, а также немедленно извещается таможенный орган, осуществляющий полный таможенный контроль по данному разрешению и Таможенный комитет РК о приостановлении действия разрешения с последующим его отзывом. Дело о нарушении таможенных правил по срокам переработки заводится на следующий день после истечения срока переработки товаров.
6. Об особенностях переработки товаров вне
таможенной территории Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 - дополнено новым пунктом 6 согласно приказу Таможенного комитета МФ РК от 16.06.98г. N П-83.

6.1. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, құрамында бағалы металдар бар шикізат тазартылған бағалы алумен одан әрі тазарту үшін оларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына кіргізбей Қазақстан Республикасының уәкілді банкінде металл шоттарда міндетті тіркеуден өткізсін және кеден аумағынан тысқары тауарларды ұқсатудың кеден режимін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес экономикалық саясат шараларын қолданып тауарлар - экспортының режиміне өзгертіп шығарыла алады.
6.2. Кеден аумағынан тысқары тауарларды ұқсатудың кедендік режим тауарлар экспортының режиміне өзгерген кезде кедендік ресімдеуді ұқсату үшін берілетін рұқсатқа сәйкес кеден органдары жүзеге асырады.
Режимді өзгерту үшін мыналар негіз болып табылады:
- бастапқы саудалаудан өтуі туралы куәлік мына қосымшалармен;
- Қазақстан Республикасы уәкілді банктері есеп-шоттарынан үзінділер;
- Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес экономикалық саясат
шараларын қолдану.
6.3. Тауарлардың кедендік ресімделуі "Тауарларды ұқсату жөніндегі
ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік кеден
комитетінің 1996 жылғы 3 маусымдағы N 118-б бұйрығына және Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес басқа да нормативтік актілерге сәйкес
жүзеге асырылады деп белгіленсін.
ЕСКЕРТУ. 2-қосымша 6 баппен толықтырылды - ҚР Кеден комитетінің
1998.06.16. N 83
V980540_
бұйрығымен.
3 қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ КЕДЕН АУМАҒЫНДА КЕДЕН
БАҚЫЛАУЫМЕН ҰҚСАТУ ҮШIН ПАЙДАЛАНЫЛАТЫН ШЕТЕЛДIК
ТАУАРЛАРҒА КЕДЕНДIК БАҚЫЛАУ ЖАСАУДЫҢ ТӘРТIБI
Осы Ереженiң мақсатында:
а) "Қазақстан Республикасы кеден аумағына ұқсатуға шетелдiк тауарларды әкелу" терминi еркiн айналысқа келесi жолы шығарылғанға дейiн немесе ұқсату өнiмдерiн өзге де кеден режимiмен орналастырғанға дейiн олардың кеден бақылауымен ұқсатылуы үшiн кеден баждары мен салықтары
төлеттiрiлмей, экономикалық саясат шаралары қолданылмай, Қазақстан
Республикасы кеден аумағында шетелдiк тауарлардың қолданылатын кеден
режимiн бiлдiредi;
б) "ұқсату өнiмдерi" терминi Қазақстан Республикасы кеден аумағына
әкелiнген шетелдiк тауарларды ұқсату нәтижесiнде алынған тауарларды
бiлдiредi;
в) "тауарларды ұқсату" терминi:
- құрастыру, жиыстыру және басқа тауарларға қиюластыруды қосқанда
тауар әзiрлеу;
- тауарларды ұқсату мен өңдеу;
- қалпына келтiрудi қосқанда тауарларды жөндеу;
- өндiрiсте пайдаланылатын немесе осындай тауарлардың өзi ұқсату
барысында толық немесе iшiнара тұтынылатын болса да, ұқсату өнiмдерiн
өндiрудi жеңiлдететiн кейбiр тауарларды қолдану бойынша операцияларды
бiлдiредi.
Қалған терминдер Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан

6.1. Установить, что сырье, добытое на территории Республики Казахстан, содержащее драгоценные металлы, может вывозиться за ее территорию для дальнейшей переработки с получением аффинированных драгоценных металлов без физического ввоза их на таможенную территорию Республики Казахстан с обязательным зачислением на металлические счета в уполномоченном банке Республики Казахстан и изменением таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории на режим экспорта товаров с применением мер экономической политики в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6.2. Таможенное оформление в случае изменения таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории на режим экспорта товаров осуществляется таможенными органами на местах в соответствии с разрешением на переработку.
Основанием для изменения режима являются:
- свидетельство о прохождении первичных торгов с приложением;
- выписки из счетов уполномоченных банков Республики Казахстан;
- применение мер экономической политики в соответствии с
законодательством Республики Казахстан.
6.3. Установить, что порядок таможенного оформления товаров будет
осуществляться в соответствии с приказом Государственного таможенного
комитета Республики Казахстан № 118-П от 03.06.96. "Об утверждении
положений по переработке товаров" и иными нормативными актами в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу
Порядок таможенного контроля
иностранных товаров, используемых
для переработки под таможенным контролем
на таможенный территории Республики Казахстан
Для целей данного Положения:
а) термин "ввоз иностранных товаров на переработку на территорию Республики Казахстан" означает таможенный режим, согласно которому иностранные товары используются на таможенной территории Республики Казахстан без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер экономической политики для их переработки под таможенным контролем до последующего выпуска для свободного обращения или помещения продуктов переработки под иной таможенный режим;
б) термин "продукты переработки" означает товары, полученные, в результате переработки ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан иностранных товаров;
в) термин "переработка товаров" означает операции по:
- изготовлению товара, включая монтаж, сборку и подгонку под другие товары;
- переработке и обработке товаров;
- ремонту товара, включая его восстановление;
- использованию некоторых товаров, которые используются в производстве или облегчают производство продуктов переработки, даже если эти товары полностью или частично потребляются в ходе процесса переработки.

Республикасындағы кеден iсi туралы" N 2368 Жарлығының 18 бабына сәйкес
қолданылады.
1. Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасы кеден аумағында тауарларды кеден бақылауымен ұқсату осы Тәртiпте көзделген ерекшелiктер ескерiлiп, "Қазақстан Республикасы кеден аумағында ұқсатуға шетелдiк тауарларды әкелуге кеден бақылауын жасаудың тәртiбiне" сәйкес жүзеге асырылады.
1.2. Тауарларды кеден бақылауымен ұқсатуға рұқсат:
а) ұқсатуға әкелiнетiн тауарлар акцизделетiн тауарлар болып табылмайтын;
б) Қазақстан Республикасында ұқсату операцияларын тiкелей жүргiзетiн кәсiпорын тауарларды ұқсатуға әкелетiн;
в) тауарларды ұқсатуға әкелетiн кәсiпорын заңдық тұлға мәртебесiне ие болатын;
г) ұқсату операциялары кәсiпорынның кәдiмгi технологиялық процестерiне сәйкес жүргiзiлетiн;
д) кәсiпорынның тауарларды әкелу, әкетудiң тиiсiнше күндерiн, мөлшерi мен құнын көрсетiп, тауарларды ұқсатуға әкелу мен ұқсату өнiмдерiн әкетудiң уақыт кестесiн кеден органына ұсынатын;
е) кәсiпорын кеден бақылауымен ұқсатудың кеден режимiмен орналастырылған тауарлардың есебiн жүргiзетiн және ұқсатуға рұқсатты бақылау жасайтын кеден органы белгiлейтiн нысанда және мерзiмде осы тауарлар туралы осындай кеден органына жүйелi түрде, бiрақ айына кемiнде бiр рет берiп тұрады. Есебiн алу құжаттарында және есеп беру кезiнде кеден бақылауымен ұқсатудың кеден режимiмен орналастырылған тауарлардың атауы, мөлшерi, есеп берiлетiн күнге тауарларды ұқсатудың кезеңдерi, өнiмдердiң атауы мен мөлшерi туралы мәлiметтер және кеден органына бақылау жасауға қажеттi басқа да мәлiметтер болуы тиiс;
ж) кеден органы лауазымды адамдарының кеден бақылауымен ұқсатудың кеден режимiмен орналастырылған тауарларды және ұқсату өнiмдерiн ұқсату мен сақтау процесiне нақты (көру арқылы және құжаттармен) бақылауды жүзеге асырудың шынайы мүмкiндiгi бар болатын;
з) кәсiпорынның ұқсатудың кеден режимiмен орналастырылған тауарларға және ұқсату өнiмдерiне кеден бақылауынан басқа алыну мүмкiндiгiн болдырмауды шынайы қамтамасыз ететiн;
и) ұқсатуға әкелiнетiн тауарларға кедендiк салық салу деңгейi олардың құнының 100 процентiнен аспаса;
к) ұқсату мерзiмi алты айдан аспайтын жағдайда берiлуi мүмкiн.
1.3. Кеден бақылауымен тауарларды ұқсату экономикалық саясат шараларын қолданудан бас тарту мен тауарлардың шыққан елiн анықтау ережелерiн бұрмалау үшiн пайдаланыла алынбайды.

Остальные термины используются в соответствии со ст. 18 Указа Президента Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" N 2368.
1. Общие положения
1.1. Переработка товаров под таможенным контролем на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Порядком таможенного контроля за ввозом иностранных товаров для переработки на таможенной территории Республики Казахстан с учетом особенностей предусмотренными настоящим Порядком.
1.2. Разрешение на переработку товаров под таможенным контролем может быть выдано при условии, что:
а) ввозимые для переработки товары не являются подакцизными товарами;
б) товары ввозятся в Республику Казахстан для переработки предприятием, непосредственно осуществляющим операции по переработке;
в) организация, ввозящая товары на переработку, обладает статусом юридического лица;
г) операции по переработке производятся в соответствии с обычным технологическим процессом предприятия;
д) предприятие представляет в таможенный орган графики ввоза товаров на переработку и вывоза продуктов переработки с указанием соответственно даты ввоза или вывоза, количества товаров и их стоимости;
е) предприятие ведет учет товаров, помещенных под таможенный режим переработки под таможенным контролем, и периодически, но не реже одного раза в месяц, представляет отчетность о таких товарах в таможенный орган, контролирующий разрешение на переработку, по форме и в сроки, устанавливаемые этим таможенным органом. В документах учета и в отчетности должны содержаться сведения о наименовании товаров, помещенных под таможенный режим переработки под таможенным контролем, их количестве, операциях по переработке, стадии переработки товаров на дату представления отчета, наименовании и количестве продуктов переработки и другие сведения, которые необходимы таможенному органу в целях осуществления контроля;
ж) должностные лица таможенного органа имеют реальную возможность осуществлять фактический (визуальный и документальный) контроль за процессом переработки и хранением товаров, помещенных под таможенный режим переработки под таможенным контролем, и продуктов их переработки;
з) предприятие реально обеспечивает исключение возможности изъятия помимо таможенного контроля товаров, помещенных под таможенный режим переработки под таможенным контролем, и продуктов их переработки;
и) уровень таможенного обложения ввозимых для переработки товаров не превышает 100 процентов их стоимости;
к) срок переработки составляет не более шести месяцев;
1.3. Переработка товаров под таможенным контролем не может использоваться для уклонения от применения мер экономической и политики и обхода правил определения страны происхождения товаров.

1.4. Ұқсатуға рұқсатты бақылау жасайтын кеден органы ұқсату өнiмдерiнiң Қазақстан Республикасы кеден аумағынан нақты әкетiлгенге дейiн ұқсату өнiмдерiн еркiн айналысқа шығарғанға дейiн бақылауды жүзеге асыруы тиiс. Мұндай әкету тауарларды кеден бақылауымен жеткiзу ережелерiне сәйкес жүзеге асырылуы тиiс.
2. Кеден төлемдерiн төлеу тәртiбi
2.1. Тауарларды кеден бақылауымен ұқсатудың кеден режимiмен орналастыратын кезде кеден баждары мен салықтары алынбайды.
2.2. Ұқсату өнiмдерiн әкету кезiнде экспорттың кеден режимiне сәйкес кеден баждары алынбайды, мұндай тауарларға осы Ереженiң 1.3. тармағында көрсетiлген жағдайларды қоспағанда экономикалық саясат шаралары қолданылмайды.
2.3. Ұқсату өнiмдерiн еркiн айналысқа шығарудың кеден режимiмен орналастырған кезде әкелу кеден баждары мен салықтары ұқсатуға әкелiнген тауарларға және еркiн айналысқа шығарылатын ұқсату өнiмдерiн өндiруде пайдаланылатын тауарларға қатысты қолданылады.
Аталған сомаларды есептеу кезiнде "еркiн айналысқа шығарудың" режимiмен ресiмделiнген кеден декларациясы қабылданған күнге қолданылатын ставкалар мен Қазақстан Республикасы ұлттық банкiсiнiң бағамы қолданылады, ал еркiн айналысқа декларацияланатын тауарлардың құны мен мөлшерiн анықтау күнi болып мұндай тауарлардың мәлiмделiнген кеден режимiмен орналастыратын күн саналады.
2.4. Кеден бақылауымен ұқсатудың кеден режимiмен орналастырылатын, бiрақ өздерiне қатысты қандайда бiр себептер мен ұқсату операциялары жүргiзiлмеген тауарлар әкелу кеден баждары мен салықтарын, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсiнiң беретiн несиелерi бойынша ставкалармен кеден төлемдерiн төлеудi кейiнге қалдыруды iс жүзiнде пайдаланғаны үшiн олардан проценттердi төлеттiре отырып, еркiн айналысқа шығарудың кеден режимiмен орналастырылуы мүмкiн.
Аталған сомаларды есептеу мақсатында мәлiмделiнген еркiн айналысқа шығарудың кеден режимiмен кедендiк жүк декларациясы қабылданған күнге қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсiнiң ставкалары мен бағамы қолданылады, ал еркiн айналысқа декларацияланатын тауарлардың құны мен мөлшерiн анықтау күнi болып мынадай тауарлардың мәлiмделiнген кеден режимiмен орналастыратын күн саналады.
3. Қорытынды ереже
Тауарларды ұқсатудың тәртiбiн бұзған жағдайда кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасы Кеден заңдарына сәйкес жауапқа тартылады. Кеден баждары мен салықтарының төленбеген сомалары тәртiп бұзылған күнге қолданылатын ставкалар мен бағам бойынша өндiрiп алуға жатады. Сонымен бiрге бұл ретте осы сомалардан төлеу күнiн қосқанда тәртiп бұзылған күннен бастап есептелетiн өсiмақы өндiрiп алынады.

1.4. Таможенный орган, контролирующий разрешение на переработку, должен осуществлять контроль до момента фактического вывоза продуктов переработки с таможенной территории Республики Казахстан, либо до выпуска продуктов переработки в свободное обращение. Такой вывоз должен осуществляться в соответствии с правилами доставки товаров под таможенным контролем.
2. Порядок уплаты
таможенных платежей
2.1. При помещении товаров под таможенный режим переработки под таможенным контролем таможенные пошлины, налоги не взимаются.
2.2. При вывозе продуктов переработки в соответствии с таможенным режимом экспорта таможенные пошлины не взимаются, к таким товарам меры экономической политики не применяются, за исключением случаев, указанных в п. 1.3. настоящего Порядка.
2.3. В случае помещения продуктов переработки под таможенный режим выпуска для свободного обращения ввозные таможенные пошлины и налоги применяются к товарам, ввезенным на переработку и использованным для производства, выпускаемых для свободного обращения продуктов переработки.
При исчислении указанных сумм используются ставки и курс Национального банка Республики Казахстан, действующие на день принятия таможенной декларации, оформленной в режиме "выпуск для свободного обращения", а датой определения стоимости и количества товаров, декларируемых для свободного обращения, считается дата помещения таких товаров под заявленный таможенный режим.
2.4. Товары, помещенные под таможенный режим переработки под таможенным контролем, но в отношении которых по каким-либо причинам не проводились операции по переработке, могут быть помещены под таможенный режим выпуска для свободного обращения с уплатой ввозных таможенных пошлин и налогов, а также процентов с них за фактически использованную отсрочку уплаты таможенных платежей по ставкам, устанавливаемым Национальным банком Республики Казахстан по предоставляемым кредитам.
В целях исчисления указанных сумм применяются ставки и курс Национального банка Республики Казахстан, действующие на день принятия грузовой таможенной декларации с заявленным таможенным режимом выпуска для свободного обращения, а датой определения стоимости и количества товаров, декларируемых для свободного обращения, считается дата помещения таких товаров под заявленный таможенный режим.
3. Заключительное положение
В случае нарушения порядка переработки товаров виновные лица привлекаются к ответственности в соответствии с Таможенным законодательством Республики Казахстан. Неуплаченные суммы ввозных таможенных пошлин и налогов подлежат взысканию по ставкам и курсу, действующему на день установления нарушения. При этом также взыскиваются пени с этим сумм, исчисляемые со дня установления нарушения, включая день уплаты.