Жер негiзгi өндiрiс құралы болып табылатын, жеке және заңды тұлғаның мәртебесiне ие шаруа (фермер) қожалықтарына жеңiлдетiлген салық салу жүйесiн және Қазақстан Республикасы салық қызметi органдарының патенттер беру тәртiбi туралы НҰСҚАУЛЫҚ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi 1996 жылғы 15 желтоқсан N 40 Бұйрық. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 25 желтоқсанда N 237 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 13 желтоқсандағы N 643 бұйрығымен.
------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
Салық салу саласындағы ведомстволық нормативтiк құқықтық актiлердi Конституциямен, Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiмен сәйкестендiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Күшi жойылған деп танылсын:
1) "Жер негiзгi өндiрiс құралы болып табылатын, жеке және заңды тұлғаның мәртебесiне ие шаруа (фермер) қожалықтарына жеңiлдетiлген салық салу жүйесiн және Қазақстан Республикасы салық қызметi органдарының патенттер беру тәртiбi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік салық комитетiнiң 1996-жылғы 15-желтоқсандағы N 40 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде 1996-жылы 25-желтоқсанда N 237 тiркелген)...
Төраға
_______________________________
ҚР МСК                          ҚР Мемжерком
Төрағасының бұйрығымен            Төрағасының қаулысымен
бекiтiлген                         келiсiлген
1996 ж. 15 желтоқсан N 40         1996 ж. 4 желтоқсан N 155
НҰСҚАУЛЫҚ
Бұл нұсқаулық Қазақстан Республикасы Президентiнiң заң күшi бар, 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235  Z952235_  "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығының 138 бабына сәйкес енгiзiледi.
Нұсқаулық салық салудың жеңiлдетiлген жүйесiн және негiзгi өндiрiс құралы жер болып табылатын, (бұдан әрi шаруашылық) жеке және заңды тұлға саналатын шаруа (фермер) қожалықтарына Қазақстан Республикасы салық қызметi органдарының патент беруiнiң тәртiбiн орнықтырады.
1. Жалпы ережелер
1.1. Шаруашылықтарға жеңiлдетiлген салық салу жүйесi Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген салық салу жүйесiнiң кәдiмгi тәртiбiмен қатар қолданылады. Салық салу жүйесiнiң таңдау немесе бұрынғы жүйеге оралу құқығы осы нұсқаулыққа сәйкес шаруашылықтардың өз еркi бойынша берiледi.
1.2. Осы нұсқаулыққа қамтылатын, шаруашылықтарға салық салудың жеңiлдетiлген жүйесiн қолдану табыс және жер салығы төлемдерiн алмастыруды, құндық бағасына тәуелдi, өлшемi, сапасы, тұрақты пайдалану құқығымен берiлген есептелетiн, осы қызметке орналасуға (ары қарай патент) патент құнының төлемiмен Қазақстан Республикасының заңымен бекiтiлген шаруашылықтардың жеңiлдетiлген салық салу жүйесiн алмастыруды пайдалануға болады.
Салық салудың жеңiлдетiлген жүйесiн қолданатын шаруашылықтар үшiн кеден төлемдерi, мемлекеттiк баж, акциздер, мүлiкке және көлiк құралдарына салық, лицензиялық жиындар, мемлекеттiк бюджеттен тыс қорларға аударулар төлемдерiнiң тәртiбi сақталады.
2. Жеңiлдетiлген салық салу жүйесiнiң субъектiлерi
2.1. Жеңiлдетiлген салық салу жүйесiнiң әрекетi жұмысшыларының саны 50 адамға дейiн шектеулi Шаруашылықтарға (шартты мердiгерлiк пен еңбек шарттары және келiсiмдерi бойынша жұмыс iстейтiндердi қосқанда) таратылады.

Об утверждении Инструкции "Об упрощенной системе налогообложения и порядке выдачи органами налоговой службы Республики Казахстан патентов крестьянским (фермерским) хозяйствам, имеющим статус физического или юридического лица, для которых земля является основным средством производства"
Приказ Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 15 декабря 1996 г. N 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 1996 г. N 237. Утратил силу - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 13 декабря 2004г. N 643
Извлечение из приказа Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 13 декабря 2004г. N 643
"В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в области налогообложения в соответствие с Конституцией, законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, приказываю:
1. Признать утратившими силу:
1) Приказ Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 15 декабря 1996 г. N 40 "Об утверждении Инструкции "Об упрощенной системе налогообложения и порядке выдачи органами налоговой службы Республики Казахстан патентов крестьянским (фермерским) хозяйствам, имеющим статус физического или юридического лица, для которых земля является основным средством производства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 25 декабря 1996 года N 237)...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с письмом Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 1996 года N 20-22/111463
п р и к а з ы в а ю:
Утвердить Инструкцию "Об упрощенной системе налогообложения и порядке выдачи органами налоговой службы Республики Казахстан патентов крестьянским (фермерским) хозяйствам, имеющим статус физического или юридического лица, для которых земля является основным средством производства", разработанную совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству.
Председатель
Инструкция
"Об упрощенной системе налогообложения
и порядке выдачи органами налоговой
службы Республики Казахстан патентов
крестьянским (фермерским) хозяйствам,
имеющим статус физического или юридического
лица, для которых земля является
основным средством производства"
Настоящая Инструкция вводится в соответствии с статьей 138 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 24 апреля 1995г. N 2235 Z952235_ "0 налогах и других обязательных платежах в бюджет". Инструкция устанавливает упрощенную систему налогообложения и порядок выдачи органами налоговой службы Республики Казахстан патентов крестьянским (фермерским) хозяйствам,- имеющим статус физического или юридического лица, для которых земля является основным средством производства (далее Хозяйство).
1. Общие положения
1.1. Упрощенная система налогообложения Хозяйств применяется наряду с обычной системой налогообложения, предусмотренной законодательством Республики Казахстан. Право выбора системы налогообложения, включая переход к упрощенной системе или возврат к обычной системе, предоставляется Хозяйствам на добровольной основе в порядке, предусмотренном настоящей Инструкцией.
1.2. Применение упрощенной системы налогообложения Хозяйствами, подпадающими под действие настоящей Инструкции предусматривает замену уплаты подоходного и земельного налогов, установленных законодательством Республики Казахстан уплатой стоимости патента на занятие данной деятельностью (далее - Патент), исчисляемого в зависимости от оценочной стоимости, размера, качества, местоположений и водообеспеченности земельного участка, предоставленного на праве постоянного землепользования для хозяйств, применяющих упрощенную систему налогообложения сохраняется действующий порядок уплаты таможенных платежей, государственных пошлин, акциза, налогов на имущество и транспортные средства, лицензионных сборов, отчислений в государственные внебюджетные фонды.
2. Субъекты упрощенной системы налогообложения
2.1. Действие упрощенной системы налогообложения распространяется на Хозяйства с предельной численностью работающих (включая работающих по договорам подряда и трудовым контрактам и соглашениям) до 50 человек независимо от вида осуществляемой ими деятельности.

2.2. Шаруашылық өзiнiң өндiрiс циклiнде еңбек келiсiмi бойынша қызметкерлердi белгiленген санға дейiн қабылдай алады. Осы орайда еңбек келiсiмiмен қызметке таратылғандар орындалған жұмыстан алынған кiрiстен табыс салығын төлейдi. Табыс салығын ұстау мен дер кезiнде төлеуге жауапкершiлiктi Шаруашылық Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар  Z952235_  "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығының 50 бабының 2-тармақшасына сәйкес жүргiзiледi.
3. Нақтыланған жиынтықты жер салығын
айқындаудың тәртiбi
3.1. Салық салудың жеңiлдетiлген жүйесiн қолданатын шаруашылықтар үшiн "Жер негiзгi өндiрiс құралы болып табылатын, жеке және заңды тұлға мәртебесiне ие шаруа (фермер) қожалықтарынан алынатын белгiленген жиынтықты жер салығын патенттiң құнына енгiзудi айқындаудың тәртiбi" (1 қосымша). Қолданылып жүрген заңға орай, айқындалған жиынтықты салық бюджет кiрiсiне осы тәртiппен тiркеуге жатады.
4. Жеңiлдетiлген салық салу жүйесiн
қолдану тәртiбi
4.1. Шаруашылықтардың жеңiлдетiлген салық салу жүйесiн қолдану құқығын белгiлейтiн негiзгi ресми құжат, салық есебiнде тұрған шаруашылықтардың тұрған жерiнде календарлық жыл бойына берiлетiн патентi болып табылады. Патент формасы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетiмен бекiтiледi және Қазақстан Республикасының барлық аумағы үшiн бiркелкi болып табылады.
4.2. Осы нұсқаулық ықпалының аумағына енетiн Шаруашылықтар үшiн Патенттiң жылдық бағасы жер үшiн төлем ставкасын айқындайтын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 8 мамырдағы N 576  P960576_  "Мемлекет жеке меншiкке сататын немесе пайдалануға берген жерге ақы төлеу ставкаларын бекiту туралы" Қаулысында көрсетiлгендей белгiленген сомадағы жер салығы, жердi пайдалану құқығын бағамдау бағасының 0,25%-i көлемiнен алынатын табыс салығынан және қолданымдағы салық заңына сәйкес белгiленген сомадағы жер салығынан тұрады (Есептеменiң типтiк формасы N 2 қосымша).
4.3. Ауыл шаруашылық өндiрiсiн жүргiзу үшiн шаруашылыққа тұрғылықты пайдалануға берiлетiн жерге салынатын белгiленген салықтың мөлшерiн анықтау жер қатынасы және жер мәселесi жөнiндегi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдарымен, болмаса жекеменшiкке сатылатын немесе жердi пайдалануға мемлекет рұқсат берген Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 1 қазанда шыққан N 1203  P961203_  "Жекеменшiк пайдалануға сатылған немесе мемлекет пайдалануға берген жерлердiң бағамдарын бағалау тәртiбiн бекiту туралы" қаулысына орай жекеменшiк пайдалануға немесе мемлекеттiк пайдалануға берген жер учаскелерiн бағамдау тәртiбiне сәйкес белгiленедi.

2.2. Хозяйство в своем производственном цикле имеет право принимать по трудовому соглашению работников в пределах допускаемой численности. При этом привлеченные в Хозяйство по трудовому соглашению работники отдельно уплачивают подоходный налог с доходов, полученных от выполненных работ. Ответственность за удержание и своевременную уплату подоходного налога несет Хозяйство в соответствии с пунктом 2 статьи 50 Указа Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
3. Порядок определения
фиксированного суммарного земельного налога
3.1. Для Хозяйств, применяющих упрощенную систему налогообложения, устанавливается "Порядок определения фиксированного суммарного земельного налога с крестьянских (фермерских) хозяйств, имеющих статус физического или юридического лица, для которых земля является основным средством производства, для включения в стоимость патента"(Приложение N 1). Определенный этим Порядком суммарный налог подлежит зачислению в доход бюджета, согласно действующему законодательству.
4. Порядок применения
упрощенной системы налогообложения
4.1. Официальным документом, удостоверяющим право применения Хозяйствами упрощенной системы налогообложения, является Патент, выдаваемый сроком на один календарный год налоговыми органами по месту постановки Хозяйств на налоговый учет. Форма Патента устанавливается Государственным налоговым комитетом Республики Казахстан и является единой на всей территории Республики Казахстан.
4.2. Годовая стоимость Патента для Хозяйств, подпадающих под действие настоящей Инструкции, включает в себя фиксированный суммарный земельный налог, состоящий из подоходного налога, исчисляемого в размере 0,25%, от оценочной стоимости права землепользования, определенной по ставкам платы за землю, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 мая 1996 г. N 576 P960576_ "Об утверждении ставок платы за землю, продаваемую в частную собственность или предоставляемую в землепользование государством" и суммы земельного налога, определяемого в соответствии с действующим налоговым законодательством (Типовая форма расчета - Приложение N 2).
4.3. Определение оценочной стоимости земельных участков, предоставляемых в постоянное землепользование Хозяйству для ведения сельскохозяйственного производства, для исчисления фиксированного суммарного земельного налога производится территориальными органами Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, либо его производственными подразделениями в соответствии с Порядком определения оценочной стоимости земельных участков, продаваемых в частную собственность или предоставляемых в землепользование государством, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 октября 1996 года N 1203 P961203_ "Об утверждении Порядка определения оценочной стоимости земельных участков, продаваемых в частную собственность или предоставляемых в землепользование государством".

4.4. Шаруашылық патенттiң жылдық бағамын төлеудi төрт мезгiл жүргiзедi, алған кезде - патенттiң 4/1 бағасы, қалған бөлiктер салық қызметi органдары тағайындаған төлемдердiң мөлшерi бойынша бiрдей көлемде 20 мамыр, 20 тамыз, 20 қарашада төленедi. Өндiрiстiң ерекшелiгiне сәйкес салық органдары Шаруашылықпен көрсетiлген мерзiмдер бойынша Патент сомасын төлеу ақысын анықтай алады.
4.5. Егер шаруашылық жерге байланысты емес қосымша қызметпен айналысқан жағдайда, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1996 жылғы 16 тамыздағы N 1126 "Кәсiпкерлiк қызметпен айналысушы жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасы салық қызметi органдарының патент беру туралы тәртiбiн бекiту жөнiндегi", кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға құқық беретiн екiншi патент берiледi, немесе бұл қызметке қолданылып жүрген заңға орай және басқа да салық төлеу мiндеттеледi.
4.6. Егер Шаруашылық айналысуды көздеген қызмет, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 12 сәуiрдегi N 2200  Z952200_  Заң күшi бар "Лицензиялау туралы" Жарлығына сәйкес лицензияландырылса, онда аталған Жарлықтың 7-бабының 1 тармағына сәйкес қызметтiң осындай түрiмен айналысуға Патент алу құқығын олар лицензияны алғаннан кейiн пайдалана алады. Осындай Шаруашылықты салық есебiне қою лицензияның өкiлеттiк органымен бекiтiлген тәртiпте лицензиат алғаннан кейiн жүзеге асады.
4.7. Салық органдары шаруашылықтарға Патенттi олар салық төлеуге тiркеуге тұрған жерi бойынша кезектi тоқсанның басталуынан бұрын бiр ай мерзiмнiң iшiнде жазбаша өтiнiш негiзiнде:
а) егер Шаруашылықтағы жұмысшылардың жалпы саны осы Нұсқаулыққа сәйкес белгiленген, шектеулi санынан аспаса;
б) егер Шаруашылықтың өткен есептiк кезеңде салық төлеу мен басқа да мiндеттi төлемдер бойынша ұзартылған борыштары болмаса берiледi.
4.8. Шаруашылықтың жеңiлдетiлген салық салуға көшуi немесе бұдан дәлелдi бас тартуы туралы шешiм Шаруашылықтың өтiнiш берген уақытынан бастап он күн мерзiмде салық салу органымен шығарылады.
4.9. Салық органынан патент алу үшiн Шаруашылық, тiркеуге арыз бередi, онда шаруашылықтың аты (шаруашылық басшысының есiмi, фамилиясы, әкесiнiң аты) көрсетiледi, салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi (СТТН), атқаратын қызметiнiң түрi, орналасқан жерi, банк мекемелерiнде ашылған есеп және басқа да шоттардың нөмiрi өтiнiште көрсетiледi. Салық органы өтiнiшке Патенттiң тiркеу нөмiрi мен оның берiлген мерзiмiн белгiлейдi.
Патенттiң әрекет ету мерзiмi бiткеннен кейiн, Шаруашылықтың өтiнiшi бойынша салық органы кезектi /жылға/ мерзiмге Патент бередi.
Патент алған Шаруашылық жер салығы мен табыс салығы жөнiндегi салық декларациясын беруден босатылады. Есеп беретiн жылдың қорытындысы бойынша патентте көрсетiлген сомаға қайта есептеу жүргiзiлмейдi.
Патент қатаң есеп беретiн құжат тәртiбiн сақтайды. Патент өзгертiлмейдi, басқа тұлғаға беруге болмайды.

4.4. Выплата годовой стоимости Патента осуществляется Хозяйствами в четыре срока: в момент получения - 1/4 части патента, оставшаяся часть равными долями по срокам 20 мая, 20 августа и 20 ноября, с распределением платежей, устанавливаемым органом налоговой службы. В зависимости от специфики производства налоговые органы по согласованию с Хозяйством могут определять суммы платы за Патент по указанным срокам.
4.5. При занятии Хозяйством дополнительной деятельностью, не связанной с землей, выдается второй патент на право занятия предпринимательской деятельностью в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 августа 1995 г. N 1126 "Об утверждении положения о порядке выдачи органами налоговой службы Республики Казахстан патентов физическим лицам, занимающимся предпринимательской деятельностью", либо такая деятельность облагается налогами и другими платежами согласно действующего законодательства.
4.6. В случае, если деятельность, которой предполагает заниматься Хозяйство, лицензируется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 12 апреля 1995 года N 22OO "О лицензировании", то в соответствии с пунктом 1 статьи 7 названного Указа выдача Патентов на право занятия таким видом деятельности осуществляется после получения им лицензии. Постановка такого Хозяйства на налоговой учет осуществляется после получения лицензиатом в установленном порядке в уполномоченном органе лицензии.
4.7. Хозяйствам Патент выдается налоговыми органами по месту их постановки на налоговый учет на основе письменного заявления, подаваемого не позднее чем за один месяц, до начала очередного квартала, при соблюдении следующих условий:
а) если общее число работников, занятых в Хозяйстве, не превышает предельной численности, установленной в соответствии с настоящей Инструкцией;
б) если Хозяйство не имеет просроченной задолженности по уплате налогов и иных обязательных платежей за предыдущий отчетный период.
4.8. Решение о переходе Хозяйства на упрощенную систему налогообложения или мотивированный отказ от этого выносится налоговым органом в десятидневный срок со дня подачи заявления Хозяйством.
4.9. Для получения патента в налоговом органе Хозяйство предъявляет Заявление для регистрации, в котором указываются наименование Хозяйства (фамилия, имя, отчество главы хозяйства, регистрационный номер налогоплательщика (РНН), вид осуществляемой деятельности, местонахождение, номера расчетных и иных счетов, открытых в учреждениях банков. Налоговый орган на заявлении фиксирует регистрационный номер Патента и дату его выдачи.
По истечении срока действия Патента, по заявлению Хозяйства, налоговый орган выдает Патент на очередной (годичный) срок действия. Хозяйство, получившее Патент, освобождается от предоставления налоговых деклараций по подоходному и земельному налогу. По итогам отчетного года перерасчет указанной в Патенте суммы не производится.
На Патент распространяется правило документа строгой отчетности. Патент является неотчуждаемым, передача его другим лицам запрещается.

4.10. Шаруашылық заңды себептермен Патенттi жоғалтып алса, салық органдары оған Патенттiң көшiрмесiн бередi.
4.11. Шаруашылықта жұмыс iстеушiлердiң саны осы Нұсқаулықта көрсетiлген мөлшерден асып кеткен жағдайда Шаруашылық сол өзгерiс енген тоқсаннан кейiнгi келесi тоқсанның басынан бастап салық төлеудiң қарапайым жүйесiне көшедi.
Салық төлеудiң жеңiлдетiлген жүйесi қызметiн тоқтатқан жағдайда Шаруашылық төлеген жер салығының жиынтықты сомасы есеп айырысуға немесе қайтаруға жатпайды.
4.12. Жеңiлдетiлген салық төлеу жүйесiнен бас тарту немесе салық төлеудiң қарапайым жүйесiне қайта көшу (қайтару) календарлық жыл аяқталудан 15 күн бұрын салық органына тиiстi өтiнiш берген жағдайда келесi календарлық жылдың басынан басталады.
5. Ықшамдалған салық төлеу жүйесiн
қолданатын Шаруашылықтың жауапкершiлiгi
5.1. Ықшамдалған салық жүйесiн қолданатын Шаруашылықтың жауапкершiлiгi Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 24 көкектегi N 2235 Заң күшi бар   Z952235_   "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Жарлығына және Қазақстан Республикасының басқа да Заң актiлерiне сәйкес күшiне енедi.
6. Осы Нұсқаулықтың күшiне енуi
6.1. Осы Нұсқаулық ресми бекiтiлген күннен бастап күшiне енедi.
* Патент - бюджетпен түпкiлiктi өзара есеп айырысатын және салық төлеудiң ықшамдалған жүйесiн қолдануға құқық беретiн құжат.
Төраға
ҚР Мемсалық комитетiнiң және
ҚР Мемлекеттiк жер комитетiнiң
нұсқаулығына N 1 қосымша
"___"________________ 199 ж.
Жер негiзгi өндiрiс құралы болып табылатын, жеке және
заңды тұлғаның мәртебесiне ие шаруа (фермер)
қожалықтарынан алынатын бекiтiлген жиынтықты жер салығын
патенттiң құнына енгiзудi айқындаудың
ТӘРТIБI
1. Бұл тәртiп Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар, 1995 ж. 24 сәуiрдегi N 2235  Z952235_  "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" жарлығының 138 бабына сәйкес әзiрлендi.
2. Шаруа (фермер) қожалықтарынан алынатын бекiтiлген жиынтықты жер салығының енгiзiлуi салық салуды ретке келтiру, есеп айырысуды жеңiлдету қажеттiгiнен туындаған және шаруашылықты жүргiзудiң неғұрлым тиiмдi түрлерiн дамытуға және жердi ұқыпты пайдалануға бағытталған.
3. Шаруа (фермер) қожалықтарынан алынатын бекiтiлген жиынтықты жер салығы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 8 мамырдағы N 576 "Мемлекет жеке меншiкке сатқан немесе пайдалануға берген жерге ақы төлеу ставкаларын бекiту туралы" Қаулысында бекiтiлген ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргiзу үшiн азаматтарға және мемлекеттiк емес заңды тұлғаларға тұрақты пайдалануға берiлетiн жер ақысының ставкалар бойынша айқындалатын, жердi пайдалану құқығын бағалау құнының 0,25 процентi мөлшерiнде табыс салығынан және қолданымдағы салық заңдарына сәйкес айқындалатын жер салығын сомасымен есептеледi.

4.10. В случае утери Хозяйством Патента при наличии уважительных причин налоговый орган выдает ему дубликат Патента.
4.11. При превышении определенной настоящей Инструкцией предельной численности работающих Хозяйство переходит на обычную систему налогообложения, начиная с квартала, следующего за кварталом, в котором произошло превышение численности. При прекращении деятельности по упрощенной системе налогообложения уплаченный Хозяйством фиксированный суммарный земельный налог возврату или перерасчету не подлежит.
4.12. Отказ от применения упрощенной системы налогообложения и обратный переход (возврат) к обычной системе налогообложения может осуществляться Хозяйствами с начала очередного календарного года при условии подачи соответствующего заявления в налоговый орган в срок не позднее чем за 15 дней до завершения календарного года.
5. Ответственность Хозяйств, применяющих
упрощенную систему налогообложения
5.1. Ответственность Хозяйств, применяющих упрощенную систему налогообложения, наступает в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 24 апреля 1996г. N2235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и другими законодательными актами Республики Казахстан.
6. Вступление в силу настоящей Инструкции
6.1. Настоящая Инструкция вступает в силу со дня ее официального утверждения.
* Патент - документ, удостоверяющий окончательные взаиморасчеты с бюджетом и на право применения упрощенной системы налогообложения.
Приложение N 1
к Инструкции
Государственного
налогового комитета
РК и Госкомзема РК
от 15 декабря 1996 г.
N 40
П О Р Я Д О К
определения фиксированного
суммарного земельного налога с
крестьянских (фермерских) хозяйств,
имеющих статус физического или юридического
лица, для которых земля является основным средством
производства, для включения в стоимость патента
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с статьей 138 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
2. Введение фиксированного суммарного земельного налога с крестьянских (фермерских) хозяйств обусловливается необходимостью упорядочения налогообложения, упрощения расчетов и направлено на развитие наиболее эффективных форм хозяйствования и рациональное использование земель.
3. Фиксированный суммарный земельный налог с крестьянских (фермерских) хозяйств, состоит из подоходного налога, исчисляемый в размере 0,25 процента от оценочной стоимости землепользования, определенной по ставкам платы за землю, предоставляемую государством в постоянное землепользование гражданам и негосударственным юридическим лицам для ведения сельскохозяйственного производства, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 мая 1996г. N 576 P960576_ "Об утверждении ставок платы за землю, про- даваемую в частную собственность или предоставляемую в землепользова- ние государством", и суммы земельного налога, определяемого в соот- ветствии с действующим налоговым законодательством.

4. Бекiтiлген жиынтықты жер салығының мөлшерiн есептеп шығару ауыл шаруашылығы алқаптарының түрлерiн, топырақ қатпарларын, шаруа (фермер) қожалықтарының орналасу аумағын ескере отырып жүзеге асырылады.
5. Шаруа (фермер) қожалығына ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргiзу үшiн берiлген жер учаскелерiнiң бағаланған құнын айқындау, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 ж. 1 қазандағы N 1203  P961203_  "Мемлекет жеке меншiкке сатқан немесе пайдалануға берген жерге ақы төлеу тәртiбiн бекiту туралы" қаулысында көрсетiлген, бекiтiлген жиынтықты жер және табыс салығын анықтау үшiн Қазақстан Республикасының жер қатынастары және жердi пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң аумақтық органдары немесе жеке меншiкке сатылатын, мемлекет пайдалануға берген жер учаскелерiнiң бағалық құнын айқындау тәртiбiне сәйкес оның өндiрiстiк бөлiмшелерi арқылы жүргiзiледi.
6. Шаруа (фермер) қожалығының жердi пайдалану құқығының бағалау құнының актiсiн шаруа (фермер) қожалығының басшысы жердi пайдалану жөнiндегi жергiлiктi жердегi салық органына тапсырады.
7. Салық органы берiлген деректердiң негiзiнде осы тәртiптiң 3-тармағына сәйкес бекiтiлген жиынтықты жер салығын есептеп шығарып, оны патент үшiн төленетiн ақыға қосады.
---------------------             Қосымша N 2
/СТТН/                     Қазақстан Республикасы
салық комитетiнiң және
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк жер комитетiнiң
нұсқаулығына
"___"__________ 199 ж. N____
ЕСЕПТЕСУ
шаруа /фермер/ қожалығының патентiнiң бағасын анықтау
"_____________________"     ___________________
/шаруашылықтың аты/         /ауданы, облысы/
мерзiмi ______________ 199 ж.
1. Мемлекеттiк актiнiң көрсетуi бойынша Шаруашылыққа ауыл
шаруашылығы жүргiзу үшiн берiлген жердiң жалпы көлемi ________ га,
оның iшiнде жайылымдық жерлер:
а/ ____________________________________
б/ ____________________________________
в/ ____________________________________
г/ ____________________________________
2. ҚР Мемлекеттiк жер комитетi органдары берген жер бөлiгiнiң
белгiленген бағасы ________________________ теңге
3. Жер салығының тағайындалған сомасы
барлығы _______________ теңге, оның iшiнде
- жер салығы __________ теңге
- табыс салығы __________ теңге /0,25% х 2 жол/
Үшiншi жол бойынша патенттiң жылдық бағасы __________ теңге
төлеу мерзiмi:
I мерзiм 199  жылдың "_____"____________ дейiн
II мерзiм 199  жылдың "_____"____________ дейiн
III мерзiм 199  жылдың "_____"____________ дейiн
IҮ мерзiм 199  жылдың "_____"____________ дейiн
Тiркеу жасалған кездегi шаруашылықтағы жұмысшылардың барлық
саны олардың iшiнде:
- шаруашылықтың мүшелерi ________________ адам
- еңбек шарты бойынша жұмыс ________________ адам
- iстеушiлер  ________________ адам
Патент үшiн төлем мына есепке аударылсын_______________________
_______________________________________________________________
Ескерту: есептесу екi дана жасалды
________________________________             __________________
Салық органы бөлiмiнiң бастығы                    /қолы/
________________________________             __________________
Салық инспекторы                           /қолы/
Таныстым: ______________________             __________________
Шаруашылық басшысы                    /қолы/
Мөр                   Есептесудiң тiркелген уақыты
"___"____________ 199 ж.

4. Расчет размера фиксированного суммарного земельного налога осуществляется с учетом балла бонитета и видов сельскохозяйственных угодий, почвенного покрова, территориального расположения крестьянского (фермерского) хозяйства.
5. Определение оценочной стоимости земельных участков, предоставленных в постоянное землепользование крестьянскому (фермерскому) хозяйству для ведения сельскохозяйственного производства, для исчисления фиксированного суммарного земельного налога производится территориальными органами Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству либо его производственными подразделениями в соответствии с Порядком определения оценочной стоимости земельных участков, продаваемых в частную собственность или предоставляемых в землепользование государством, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 октября 1996 года N 1203 "Об утверждении Порядка определения оценочной стоимости земельных участков, продаваемых в частную собственность или предоставляемых в землепользование государством".
6. Акт оценочной стоимости права землепользования крестьянского (фермерского) хозяйства предоставляется главой крестьянского (фермерского) хозяйства в налоговый орган по месту нахождения землепользования.
7. Налоговый орган на основании представленных данных исчисляет фиксированный суммарный земельный налог в соответствии с пунктом 3 данного Порядка и включает его в плату за патент.
Приложение N 2
к Инструкции
Государственного
налогового комитета
РК и Госкомзема РК
от 15 декабря 1996 г.
N 40
__________________
(Р Н Н)
Р а с ч е т
определения стоимости патента
крестьянского (фермерского) хозяйства
"_____________________"           _________________________
(наимен. Хозяйства)                (район, область)
за период с______по_______199  г.
1. Общая площадь земли сельскохозяйственного назначения
Хозяйства по данным Госакта ______га, в т.ч. по видам угодий:
а)____________________________________
б)____________________________________
в)____________________________________
г)____________________________________
2. Оценочная стоимость земельного участка по данным органов
Госкомзема РК_____________тенге.
3. Фиксированный суммарный земельный налог
всего ___тенге, в т.ч.
- земельный налог______тенге
- подоходный налог_____ тенге (0,25% х стр 2)
Годовая стоимость патента согласно строки 3________тенге
сроки уплаты
I срок на  "___"__________________199__г.
II срок на  "___"__________________199__г.
Ill срок на  "___"__________________199__г.
IV срок на  "___"__________________199__г.
Всего работников Хозяйства на момент регистрации_____ человек
из них: - члены хозяйства                    _____ человек
- работающие по трудовому соглашению _____ человек
Плата за патент должна быть перечислена на р/с_______________
__________________________________________________________________
Примечание: расчет составляется в двух экземплярах.
1__________________________________ 0         1 _______________
Начальник отдела налогового органа              (подпись)
1________________________ 0                   1 _______________
Налоговой инспектор                              (подпись)
Ознакомлен 1:_______________________ 0          1 _______________
Глава Хозяйства                       (подпись)
М. П.                                Дата регистрации
расчета "__"______199__г.