Спирттiң барлық түрлерiнiң ауысуына бақылау жасаудың тәртiбi
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi 1997 жылғы 30 қаңтар N 29. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 28 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 266. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2004 жылғы 13 желтоқсандағы N 643 бұйрығымен.
------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
Салық салу саласындағы ведомстволық нормативтiк құқықтық актiлердi Конституциямен, Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiмен сәйкестендiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Күшi жойылған деп танылсын:
3) "Спирттің барлық түрлерiн өткiзудi бақылау тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк салық комитетi Төрағасының 1997-жылғы 6-ақпандағы N 29 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 1997-жылы 28-ақпанда N 266 тiркелген)...
Төраға
_______________________________
Қазақстан             Қазақстан           Қазақстан
Республикасының       Республикасының     Республикасының
Мемлекеттiк           Мемлекеттiк         Көлiк және
салық комитетi        кеден комитетi      коммуникациялар
министрлiгi
30.01.1997 ж.         30.01. 1997ж.       30.01.1997 ж.
N 12-2-4/685           N034-4/665         N 01-дж/223
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 15 қаңтардағы N 68  P970068_  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында спирттiң барлық түрлерiн тасымалдау кезiнде шығынға және ұрлыққа жол бермеу сонымен бiрге, акциздеуге жататын өнiмдердi шығару мен сатудан бюджетке түсетiн қаржыларға бақылауды күшейту мақсатында, Мемлекеттiк салық комитетi, Мемлекеттiк кеден комитетi және Қазақстан Республикасының көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Қазақстан Республикасының аумағында спирттiң барлық түрлерiнiң өндiрiлуi мен бақылауынан мынадай тәртiбiн бекiтедi.
1997 жылдан бастап Қазақстан Республикасының барлық аумағында спирттi өндiрудiң және оның айналымының жарияланған мiндеттемелерi енгiзiледi. Жарияламада өндiрiлген спирт және оның айналымы жайында мыналар көрсетiледi.
спирттi өндiрушiлер:
- лицензияның сериясы мен реттiк саны, оны алған уақыты;
- өндiрiлген спирттiң көлемi;
- жiберiлген спирттiң көлемi (оның iшiнде кеден жарияламасы және Қазақстан Республикасының шекарасын кесiп өткен уақыты көрсетiлiп экспортқа жiберiлгенi);
- алушының реквизиттерi (лицензияның сериясы мен реттiк саны, алынған уақыты);
- спирт шығының көлемi мен жiберiлген бағыты;
- Есептi уақыттың басы мен соңындағы спирттiң қалдығы.
спирттi алушылар:
- лицензияның сериясы мен реттiк саны, оны алған уақыты;
- алынған спирттiң көлемi;
- спирттi алатын көздер-берушiлердiң реквизиттерi (лицензиялардың сериясы мен реттiк саны, алынған уақыты, тауар-көлiк құжаттарының реттiк саны, импорттан келген спирт үшiн кеден жарияламасы);
- спирттi алатын көздер-берушiлердiң реквизиттерi (лицензиялардың сериясы мен реттiк саны, алынған уақыты, тауар-көлiк құжаттарының реттiк саны, импорттан келген спирт үшiн кеден жарияламасы);
- шығыс етiлген спирттiң көлемi және қайда жiберiлгендiгi;
- есептi уақыттың басы мен соңындағы спирттiң қалдығы.
спирттi тапсырушылар -
- лицензияның сериясы мен реттiк саны, оны алған уақыты;
- алынған спирттiң көлемi;
- спирттiң келетiн көздерi, тапсырушылардың реквизиттерi (лицензиялардың сериясы мен реттiк саны, алынған уақыты, тауар-көлiк құжаттарының реттiк саны, импорт бойынша-кеден жарияламасы);
- шығыс етiлген спирттiң көлемi (оның iшiнде кеден жарияламасы және Қазақстан Республикасының шекарасын кесiп өткен уақыты көрсетiлiп экспортқа жiберiлгенi);
- алушылардың реквизиттерi (лицензиялардың сериясы мен реттiк саны, алынған уақыты, тауар-көлiк құжаттарының реттiк саны);
- есептi уақыттың басы мен соңындағы спирттiң қалдығы.
спирттiң көлемi нақты көрсеткiштерiмен акциздердiң сомасы көрсетiлiп (декалитр есебiмен) және бағамдалуымен (көтерме сауда бағасымен) жарияланады.

Об утверждении Порядка контроля за перемещением всех видов спирта
Приказ Председателя Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 6 февраля 1997 г. N 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 февраля 1997 г. N 266. Утратил силу - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 13 декабря 2004г. N 643
Извлечение из приказа Председателя Налогового комитета
Министерства финансов Республики Казахстан
от 13 декабря 2004г. N 643
"В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в области налогообложения в соответствие с Конституцией, законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, приказываю:
1. Признать утратившими силу:
...
3) приказ Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 6 февраля 1997 г. N 29 "Об утверждении Порядка контроля за перемещением всех видов спирта" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 28 февраля 1997 г. N 266)...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель".
--------------------------------------------------------------------
1. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 января 1997 года N 68 P970068_ "О дополнительных мерах по усилению контроля за поступлением средств в бюджет от производства и реализации подакцизной продукции" утвердить прилагаемые к настоящему приказу Порядок и приложения к нему и ввести их в действие с 1 февраля 1997 года.
2. "Порядок контроля за перемещением всех видов спирта" зарегистрировать в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Порядок
контроля за перемещением всех видов спирта
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 января 1997 года N 68, в целях недопущения потерь и хищений при транспортировке по территории Республики Казахстан всех видов спирта, а также усиления контроля за поступлением средств в бюджет от производства и реализации подакцизной продукции, Государственный налоговый комитет, Государственный таможенный комитет и Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан устанавливают на территории Республики Казахстан следующий порядок контроля за производством и оборотом всех видов спирта.
С 1997 года вводится обязательное декларирование производства и оборота спирта на всей территории Республики Казахстан. В декларации производства и оборота спирта указываются:
производителями спирта -
- серия и номер своей лицензии, дата ее получения;
- объемы производства спирта;
- объемы отгруженного спирта (в т.ч. экспорт, с указанием таможенной декларации и даты пересечения границы Республики Казахстан);
- реквизиты получателей (серии и номера лицензий, даты их получения, номера товаро-транспортных документов);
- остатки спирта на начало и конец отчетного периода;
получателями спирта -
- серия и номер своей лицензии, дата ее получения;
- объемы полученного спирта;
- источники поступления спирта - реквизиты поставщиков (серии и номера лицензий, даты их получения, номера товаро-транспортных документов, для спирта полученного по импорту - таможенная декларация);
- направления и объемы расхода спирта;
- остатки спирта на начало и конец отчетного периода;
поставщиками спирта -
- серия и номер своей лицензии, дата ее получения;
- объемы полученного спирта;
- источники поступления спирта, реквизиты поставщиков (серии и номера лицензий, даты их получения, номера товаро-транспортных документов, по импорту - таможенная декларация);
- объемы отгруженного спирта (в т.ч. экспорт с указанием таможенной декларации и даты пересечения границы Республики Казахстан);
- реквизиты получателей (серии и номера лицензий, даты их получения, номера товаро-транспортных документов);
- остатки на начало и конец отчетного периода.
Объемы спирта декларируются в натуральных показателях (декалитрах) и стоимостных (в оптово-отпускных ценах), с указанием суммы акцизов.

Спирттi шығарушылар мен алушылардың барлығы салық төлеушi тiркелген жер бойынша салық органдарына, ұсынылған форма үлгiсiмен (1, 2 және 3 қосымшалар) өсiм қорытындысы және тұтас жыл бойынша жариялама (декларация) ай аяқталған соң 10 күн мерзiмнiң iшiнде берiледi.
Кәсiпорындар жариялама тапсырған кезде салық органдары акциздерде көрсетiлген посттардың мәлiметтерiне сәйкес алынған және алкоголь өнiмдерiн өндiруге еткен спирттiң көлемi немесе басқа ұйымдарға сатылған көрсетiлген жарияламадағы мәлiметтердi сыртқа сатылған спирттiң акцизiнiң төленгендiгiне көңiл аудара отырып анықтауға тиiс.
Қазақстан Республикасының көлiк және коммуникациялар министрлiгiне темiржол көлiгi бойынша тасымалданатын спирттiң барлық түрлерiнiң тәулiк сайын темiржол басқармасына берiлуiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетiмен келiсе отырып қамтамасыз етуге тапсырылсын.
Қазақстан Республикасының кеден шекарасының тапсырылатын кеден органдарына дейiнгi спирттiң тапсырылуын бақылау Қазақстан Республикасы кеден комитетiнiң қолданымдағы нормативтiк құжаттарына сәйкес жүргiзiледi. Кеден органдары (белгiлеу, жiберу) тиiстi салық органдарына импортердiң (экспортердiң) спирттiң барлық түрлерiне қатысты хатталған кеден-жүк жарияламасының көшiрмесiн күн сайын тапсырып отырады.
Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы жылжитын импортқа шығарылатын спирттiң, алкогольдiң, темекi өнiмдерi мен сыраның барлық түрлерi Мемлекеттiк кеден комитетiнiң жинақталған хабарында, әр айдың онына дейiн тұтынушыға жеткенше жылжуы үшiн белгiленген форма бойынша (қосымша 4) Мемлекеттiк салық комитетiне жинақталған хабар берiлiп отырады.
Осы тәртiптiң талаптарын орындамай спирт өндiрiп оны айналымға шығарған заңды және жеке тұлғалар қолданымдағы заңдарға сәйкес жауапқа тартылады.
Қазақстан             Қазақстан           Қазақстан
Республикасының       Республикасының     Республикасының
Мемлекеттiк           Мемлекеттiк         Көлiк және
салық комитетiнiң     кеден комитетiнiң   коммуникациялар
Төрағасы              Төрағасы            Министрi

Декларации представляются в 10-дневный срок после окончания месяца, всеми производителями и получателями спирта, нарастающим итогом и в целом за год, налоговым органам по месту регистрации налогоплательщика, по прилагаемым формам (Приложение 1, 2 и 3).
Налоговые органы при представлении предприятиями деклараций должны уточнить данные, представленные в декларации, с данными акцизных постов о количестве спирта, полученного и использованного на производство алкогольной продукции или реализованного сторонним организациям, обращая внимание на уплату акциза за реализованный на сторону спирт.
Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить ежесуточную передачу управлениями железных дорог сведений о перевозимых железнодорожным транспортом всех видов спирта, Государственному налоговому комитету Республики Казахстан по согласованной форме.
Контроль за доставкой спирта от таможенной границы Республики Казахстан до таможенных органов назначения осуществляется в соответствии с действующими нормативными документами Государственного таможенного комитета Республики Казахстан. Таможенные органы (назначения (отправления) представляют ежедневно в соответствующие налоговые органы копии грузовых таможенных деклараций импортера (экспортера), оформленные в отношении всех видов спирта.
Обобщенная информация от Государственного таможенного комитета о перемещении через таможенную территорию Республики Казахстан всех видов импортируемого спирта, алкогольной, табачной продукции и пива, ежемесячно до 10 числа представляется в Государственный налоговый комитет по прилагаемой форме (приложение 4), для контроля дальнейшего его продвижения до потребителя.
Юридические и физические лица, осуществляющие производство и оборот спирта с нарушением требований настоящего Порядка, привлекаются к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ          ПРЕДСЕДАТЕЛЬ             МИНИСТР
ГОСУДАРСТВЕННОГО      ГОСУДАРСТВЕННОГО         ТРАНСПОРТА И
НАЛОГОВОГО КОМИТЕТА   ТАМОЖЕННОГО КОМИТЕТА     КОММУНИКАЦИЙ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН  РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН     РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН