Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жылжымайтын мүлік жөніндегі Орталықтарының және оның филиалдарының ақпараттық қызмет көрсетуі туралы Ережесі
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі 1997 жылғы 20 маусым Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 17 шілдіде тіркелді. Тіркеу N 334. Күші жойылды - ҚР Әділет министрлігінің 2000 жылғы 29 қаңтардағы N 6 бұйрығымен. ~V001035
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 25 желтоқсандағы заң күші бар "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" U952727_ Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 20 ақпандағы N 236 P970236_ "Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 заң күші бар Жарлығын жүзеге асыру шаралары туралы" қаулысына сәйкес дайындалған.
2. Осы Ережемен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жылжымайтын мүлік жөніндегі Орталықтар және оның филиалдарының (әрі қарай тіркеуші органдар) жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпараттық қызмет көрсетудің тәртібі, негіздері, шарттары мен түрлері белгіленеді.
3. Жылжымайтын мүлікке жүргізілген тіркеу және тіркелген құқықтар туралы мәліметтер мемлекеттік ақпараттық ресурстар болып табылады және оны алуда заңға сәйкес мүдделі пайдаланушы-азаматтарға, заңды тұлғаларға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ұсынылады.
4. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат ұсыну Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 30 қазандағы N 1316 P961316_ ақпараттық қызмет көрсету жөніндегі қаулысымен бекітілген жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу үшін алым төлеу тәртібі туралы Ережеге сәйкес, ал аталған Ереженің 5-тармағымен белгіленген жағдайларда - ақысыз тәртібі Ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Төлем объектілік белгі бойынша айқындалатын ақпараттық қызмет көрсетудің әрбір бірлігі үшін осы ережемен белгіленген жағдайлардан басқа, жүзеге асырылады.
5. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат ашық және түсінікті болады. Осы ережеге сәйкес заңдармен қатысты мемлекеттік құпияларға немесе мемлекеттік емес құпияларға ақпарат ерекшелікті құрайды. Пайдаланушылар тіркеуші орган алдында жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеуге алым алу тәртібі және ақпараттық қызмет көрсету туралы Ереженің 5-тармағымен көзделген, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес мемлекеттік немесе мемлекеттік емес құпияларға заңдарға қатысты ақпарат ұсыну жағдайларынан басқа сұралатын ақпарат алу қажеттігін негіз етуге міндетті емес.

Положение об оказании информационных услуг Центрами по недвижимости Министерства юстиции Республики Казахстан и их филиалами
Утверждено Министерством юстиции Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 1997 года N 334. Утратило силу - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2000 N 6 ~V001035
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 25 декабря 1995 года U952727_ "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 1997 года N 236 P970236_ "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 года N 2727 U952727_ ".
2. Настоящим Положением устанавливаются порядок, основания, условия и виды оказания информационных услуг о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним Центрами по недвижимости Министерства юстиции Республики Казахстан и их филиалами (далее регистрирующие органы).
3. Данные о произведенной регистрации и зарегистрированных правах на недвижимое имущество являются государственными информационными ресурсами и предоставляются в соответствии с законодательством заинтересованным в ее получении пользователям-гражданам, юридическим лицам, а также государственным органам.
4. Предоставление информации о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним осуществляется за плату в размере, определяемом в соответствии с Положением о порядке взимания платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним и оказание информационных услуг, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 1996 года N 1316 P961316_ , а в случаях, установленных пунктом 5 указанного Положения - бесплатно.
Оплата осуществляется за каждую единицу информационных услуг, определяемой по объектному признаку, за исключением случаев, установленных настоящим Положением.
5. Информация о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним является открытой и общедоступной. Исключение составляет информация, отнесенная законодательством к государственным секретам или негосударственным секретам в соответствии с настоящим Положением. Пользователи не обязаны обосновывать перед регистрирующим органом необходимость получения запрашиваемой информации за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 Положения о порядке взимания платы за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним и оказание информационных услуг, а также случаев предоставления информации, отнесенной законодательством к государственным секретам или негосударственным секретам в соответствии с настоящим Положением.

6. Мемлекеттік құпияларға қатысты ақпарат ұсыну Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 19 қаңтардағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау туралы" Z931000_ Заңымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
7. Азаматтар (дербес мағлұматтар) және басқа құқық иелері туралы ақпаратты ашатын мағлұматтар, жеке тұлғаның тегін, есімін, әкесінің атынан басқа, заңды тұлғалардың атаулары мен реквизиттері мемлекеттік емес құпиялар санатына жатқызылады және ақпараттық қызмет көрсету мәні болып табылмайды.
8. Тіркеу туралы ақпарат осы Ереженің 18-тармағымен белгіленген жағдайлардан басқа, нақты объект бойынша ғана ұсынылады.
9. Осы ережеге сәйкес тіркеуші органдар арқылы ұсынылған жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы жалғыз заңды елеулі ақпарат болып табылады.
10. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу, сондай-ақ олардың құқық иеленушілері туралы ақпаратқа ие тіркеуші орган заңға сәйкес Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұсынылатын ақпараттың дәлдігі үшін, осындай ақпаратты ұсыну және пайдалануды қорғау, өңдеу тәртібін бұзғаны үшін жауап береді.
11. Тіркеуші органдардың талабы бойынша сот тәртібімен заңсыздық белгіленуі мүмкін және басқа органдардың және ұйымдардың жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді тіркеу туралы ақпарат жинау және ұсыну жөніндегі қызмет тоқтатылуы мүмкін.
2. Ақпарат ұсыну негізі және тәртібі
12. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат ұсыну сұрау берілетін орган, ұсынылатын ақпарат түрі, жылжымайтын мүлік объектісінің түрі, оның орналасқан жері, арыз берушінің мәліметтері (тегі, есімі, әкесінің аты, төлқұжат мәліметтері, жеке тұлғаның тұратын жері, заңды тұлғаның атауы мен реквизиттері) көрсетілетін жазбаша сұрау салу негізінде жүзеге асырылады. Құқық қорғау, сот және атқарушы органдар олардың құзыретімен келген және нормативтік-құқықтық актілермен көзделген басқа да жағдайларда сұрау салуда ақпарат талап етілетін, сондай-ақ сұрау салынатын ақпаратты пайдалану мақсатының (бағытының) негіздері көрсетіледі.
13. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат алу үшін сұрау салудан басқа арыз беруші тіркеуші органға мынадай құжаттарды береді:

6. Предоставление информации, отнесенной к государственным секретам, осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 19 января 1993 года Z931000_ "О защите государственных секретов Республики Казахстан".
7. Сведения, раскрывающие информацию о гражданах (персональные данные) и других правообладателях, за исключением фамилии, имени и отчества физического лица, наименования и реквизитов юридического лица, относятся к категории негосударственных секретов и не могут быть предметом информационных услуг.
8. Информация о регистрации предоставляется только по конкретному объекту недвижимого имущества, за исключением случаев, установленных пунктом 18 настоящего Положения.
9. Информация о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним, предоставленная регистрирующими органами в соответствии с настоящим Положением, является единственной юридически значимой информацией о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и сделок с ним.
10. Регистрирующий орган, владеющий в соответствии с законодательством информацией о правах на недвижимое имущество и сделок с ним, а также об их правообладателях, несет в соответствии с законодательством Республики Казахстан ответственность за точность предоставляемой информации, за нарушение режима защиты, обработки, порядка предоставления и пользования такой информацией.
11. По иску регистрирующих органов в судебном порядке может быть установлена неправомерность и прекращена деятельность других органов и организаций по сбору и предоставлению информации о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и сделок с ним.
2. ОСНОВАНИЕ И ПОРЯДОК ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ
ИНФОРМАЦИИ
12. Предоставление информации о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним осуществляется на основании письменного запроса, где указываются орган, в который подается запрос, вид предоставляемой информации, вид объекта недвижимости, место его нахождения, данные заявителя (фамилия, имя, отчество, паспортные данные, место жительства физического лица, наименование и реквизиты юридического лица). В случаях обращения правоохранительных, судебных и исполнительных органов в соответствии с их компетенцией и в других случаях, предусмотренных нормативно-правовыми актами, в запросе указываются основания, в соответствии с которыми истребуется информация, а также цель использования (назначение) запрашиваемой информации.
13. Помимо запроса для получения информации о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и сделок с ним заявитель представляет в регистрирующий орган следующие документы:

1) жеке басын куәландырушы құжат;
2) заңмен белгіленген жағдайларда өкілдің өкілеттігін куәландырушы құжат;
3) төлем туралы банктің белгісімен ақпараттық қызмет көрсету туралы төлем енгізгені туралы құжат.
14. Тіркеуші орган сұрау салу негізінде арыз берушіге жазбаша түрде жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпаратты оның жазбаша сұрау салуы түскен сәттен бастап 10 күннен асырмай ұсынуға міндетті.
3. Ақпараттық қызмет көрсету түрлері
15. Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат:
1) арыз берушінің сұрау салуына сәйкес жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді тіркеу туралы мағлұматты қамтитын құқықтық кадастрдің тіркеуші бетінен көшірмені;
2) құқықтық кадастрдың тіркеуші қағазынан және жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелер бұрын тіркелген (жылжымайтын объект тарихы) жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді тіркеу объектісінің барлық құқық иелері және олардың бөлігін қамтитын тіркеуші органның басқа да ақпараттық базасынан көшірмені;
3) жылжымайтын мүлік объектісі жоспарларын (сызбаларын) қоса, тіркеуші органмен куәландырылған тіркеуші іс құжаттарының көшірмелерін;
4) жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелер туралы жинақталған мағлұматтардың анықтамаларын;
5) жылжымайтын мүлік объектілері, олардың идентификациялық және техникалық объектілері туралы анықтамаларды;
6) қарау сатысындағы тіркеуші органға қабылданған өтініштер туралы анықтамаларды;
7) ақпараттық қызмет көрсетуге үшінші адамдардың берген және атқарылған сұрау салулары туралы құқық иеленушінің сұрау салулары жөніндегі анықтамалар беру түрінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жылжымайтын мүлікті және заңды тұлғаларды тіркеу жөніндегі Агенттігімен және тіркеуші органдармен осы Ережемен белгіленген талаптарға сәйкес ақпараттық қызмет көрсетудің өзге де түрлері де белгіленуі мүмкін.
16. Құқықтық кадастрдың тіркеуші қағазынан көшірме мынаны қамту керек: жылжымайтын мүлік объектісінің түрі, оның кадастрлық нөмірі, көлемі, орналасқан жері (мекен-жайы), қолданылып жүрген барлық құқықтар, ауыртпалықтар (шектеулер), құқық иеленушілер мен олардың үлес мөлшері немесе арыз берушінің сұрауына сәйкес тіркеуші қағаздың үлгісінен өзге де ақпарат туралы мағлұматтар.
17. Тіркеуші органмен куәландырылған тіркеуші істегі құқық белгілеуші құжаттардың көшірмелері құқық иеленушінің, құқық қорғау және сот органдарының сұрау салулары бойынша беріледі. Аталған құжаттар өзге жағдайларда мемлекеттік емес құпия болып танылады және құқық иесінің жазбаша келісімімен ұсынылады.

1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, удостоверяющий полномочия представителя в случаях, установленных законодательством;
3) документ о внесении платы за оказание информационных услуг с отметкой банка об оплате.
14. Регистрирующий орган на основании запроса обязан предоставить заявителю в письменной форме информацию о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и сделок с ним в срок не более 10 дней с момента поступления его письменного запроса.
3. ВИДЫ ИНФОРМАЦИОННЫХ УСЛУГ
15. Информация о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним осуществляется в виде выдачи:
1) выписки из регистрационного листа правового кадастра, содержащей сведения о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и сделок с ним в соответствии с запросом заявителя;
2) выписки из регистрационного листа правового кадастра и других информационных баз регистрирующего органа, включающей сведения обо всех или части правообладателях объекта недвижимости и сделок с ним, ранее зарегистрированных в формах государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним (история объекта недвижимости);
3) копии документов регистрационного дела, заверенных регистрирующим органом, включая планы (схемы) объектов недвижимости;
4) справки регистрирующего органа, включающей обобщенные данные о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и сделок с ним;
5) справки об объектах недвижимости, их идентификационных и технических характеристиках;
6) справки о ранее принятых заявках в регистрирующий орган, находящихся на стадии рассмотрения;
7) справки по запросам правообладателя о поданных и исполненных запросах третьих лиц на оказание информационных услуг.
Агентством по регистрации недвижимости и юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан и регистрирующими органами могут быть установлены иные виды оказания информационных услуг в соответствии с требованиями, установленными настоящим Положением.
16. Выписка из регистрационного листа правового кадастра должна содержать: вид объекта недвижимости, его кадастровый номер, площадь, местоположение (адресные ориентиры), сведения о всех существующих на момент выдачи правах, обременениях (ограничениях) в отношении данного объекта недвижимости, правообладателях и размере их долей либо иную информацию из формы регистрационного листа в соответствии с запросом заявителя.
17. Копии правоустанавливающих документов, находящихся в регистрационном деле, заверенные регистрирующим органом, выдаются по запросам правообладателя, правоохранительных и судебных органов. В иных случаях указанные документы признаются негосударственными секретами и предоставляются с письменного согласия правообладателя.

18. Олардың ісіндегі азаматтық және қылмыстық істерге қатысты,
сондай-ақ пайдаланушылардың арнайы сұрау салуы бойынша құқық қорғау және
сот органдарының дәлелді сұрау салулары бойынша ақпарат объектілік белгі
бойынша ғана ұсынылады.
19. Құқықтық кадастрдың тіркеуші қағаздарындағы көшірмелерден және
ақпараттық қызмет көрсетудің басқа да түрлеріндегі жылжымайтын мүлікке
құқықтарды және олармен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы
куәлікте қамтылатын мағлұматтар берілген сәтке жарамды.

18. По мотивированным запросам правоохранительных и судебных органов в отношении гражданских и уголовных дел, находящихся в их производстве, а также по специальным запросам пользователей информация предоставляется не только по объектному признаку.
19. Данные, содержащиеся в свидетельстве о государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним, в выписках из регистрационных листов правового кадастра и других формах информационных услуг являются действительными на момент выдачи.