"Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензия алу кезiнде заңды тұлғаларға қойылатын талаптар туралы"
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы Төрағасының 1997 жылғы 3 қазандағы N 156-А қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 16 қазанда тіркелді. Тіркеу N 404. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 177 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi лицензиялау туралы Ереженi бекiту туралы" 1997 жылғы 2 қазандағы N 1402 Қаулысын  жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы қаулы етедi:
I. Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi лицензия беруге өтiнiштi қарау кезiнде заңды тұлғаларға қойылатын талаптардың тiзбесi белгiленсiн:
1. Өтiнушiнiң мынадай көрсеткiштерiнiң оның қызметiнiң барлық кезеңi iшiнде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (БҚҰК) белгiлеген талаптарға және нормативтерге сәйкестiлiгi;
1) жарғылық капиталының мөлшерi;
2) өтiнушiнiң штатында өтiнушiнiң (оның филиалының, өкiлдiгiнiң) 3-санатты бiлiктiлiк куәлiктерi бар кемiнде үш маманының болуы, оның iшiнде:
басшы қызметкерлер;
активтердi инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын бөлiмшелердiң басшылары;
инвестициялық шешiмдердi қабылдауға және жүзеге асыруға тiкелей қатысатын мамандар.
3) үй-жайдың, ұйымдастыру техникаларының, компьютерлердiң, бағдарламалық-техникалық құралдардың және брокерлiк кеңселермен, зейнетақы қорларымен, Орталық депозитариямен және банк-кастодиандармен өзара әрекеттестiктi қамтамасыз ететiн телекоммуникациялық құрал-жабдықтың болуы;
4) заңды тұлға өзiнiң құрылтайшыларының қаржылық тұрақтылығын растау керек;
5) зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi ұйымдастыруды реттейтiн iшкi құжаттар әзiрлену керек.
2. Осы Қаулының 1-тармағында аталған көрсеткiштер мынадай құжаттарман расталу керек:
1) заңды тұлғалар-құрылтайшылар туралы мәлiметтер;
анкеталық мәлiметтер (1-қосымша);
заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi;
құрылтай құжаттарының нотариалды расталған көшiрмелерi;
бухгалтерлiк баланстар және аяқталған соңғы екi қаржы жылының және БҚҰК құжаттарды ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның қаржы нәтижелерi туралы есептер;
аяқталған соңғы қаржы жылындағы қаржылық есеп берушiлiкке аудиторлық есеп;

О требованиях, предъявляемых к юридическим лицам, при получении лицензии на осуществление деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 3 октября 1997 г. N 156а. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 1997 г. N 404. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 177 (V032397)
В целях реализации Постановления Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Положения о лицензировании деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" за N 1402  от 2 октября 1997 г. Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:
I. Установить перечень требований, предъявляемых к юридическим лицам, при рассмотрении заявления на выдачу лицензии по инвестиционному управлению пенсионными активами:
1. Соответствие следующих показателей заявителя в течение всего периода его деятельности требованиям и нормативам, устанавливаемым Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам (далее - НКЦБ):
1) размер уставного капитала;
2) наличие в штате заявителя не менее трех специалистов заявителя (его филиала, представительства), имеющих квалификационное свидетельство 3-й категории, в том числе:
руководящие работники;
руководители подразделений, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению активами;
специалисты, непосредственно участвующие в принятии и осуществлении инвестиционных решений;
3) наличие помещения, оргтехники, компьютеров, программно-технических средств и телекоммуникационного оборудования, обеспечивающего взаимодействие с брокерскими конторами, пенсионными фондами, Центральным депозитарием и банками-кастодианами;
4) юридическое лицо должно подтвердить финансовую устойчивость своих учредителей;
5) должны быть разработаны внутренние документы, регламентирующие организацию деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами.
2. Перечисленные в п.1 настоящего Постановления показатели должны быть подтверждены следующими документами:
1) сведения об учредителях-юридических лицах:
анкетные данные (приложение 1);
копию свидетельства о государственной регистрации в качестве юридического лица;
копии учредительных документов, заверенные нотариально;
бухгалтерские балансы и отчеты о финансовых результатах за два последних завершенных финансовых года и на конец последнего квартала перед представлением документов НКЦБ;
аудиторский отчет к финансовой отчетности (КСА5/МСА13) за последний завершенный финансовый год;

2) жеке тұлғалар-құрылтайшылар туралы мәлiметтер:
анкеталық мәлiметтер (2-қосымша);
табыстар және мүлiк туралы салық органдары растаған декларация;
3) басқару органдары туралы мәлiметтер, бөлiмшелерi туралы ережелер және тегiн, атын, әкесiнiң атын, енгiзу туралы бұйрықтың күнiн және нөмiрiн көрсете отырып штаттық кесте енгiзiлген өтiнушiнiң ұйымдық құрылымы;
4) жоспарлау-қаржылық құжаттарымен қоса өтiнушiнiң қызметiнiң экономикалық негiздемесi (бизнес-жоспар);
5) өтiнушiнiң iшкi аудит қызметi туралы ереже;
6) инвестициялық шешiмдi қабылдаудың және жүзеге асырудың тәртiбi туралы ереже;
7) зейнетақы активтерiмен жасалған мәмiлелердiң орындалысына бақылау жасаудың тәртiбi туралы ереже;
8) мәлiметтердiң тұтастығын және ақпараттардың құпиялығын қамтамасыз етуге iшкi бақылау жасау туралы ереже;
9) инвестициялық шешiмдер қабылдауға және жүзеге асыруға тiкелей қатысатын тұлғалардың, олардың құқықтары мен мiндеттерi нақты жазылған лауазымдық нұсқаулары;
10) үй-жайдың ұйымдастыру техникаларының, телекоммуникациялық құрал-жабдықтардың және бағдарламалық-техникалық құралдардың бар екенiн растайтын құжаттар;
11) бухгалтерлiк баланс және өтiнушiнiң соңғы аяқталған қаржы жылының және соңғы тоқсанның (құжаттарды ұсыну сәтiне) қаржылық нәтижелерi туралы есебi;
12) өтiнушiнiң аяқталған соңғы қаржы жылындағы (егер аяқталса) қаржылық есеп берушiлiкке аудиторлық есеп;
13) өз капиталының қолданылып жүрген заңдарға сәйкес есебi және жарғылық капиталын қалыптастыруды растайтын қаржылық құжаттар;
14) өтiнушiнiң осы Қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында аталған қызметкерлерiне БҚҰК берген, қолданылып жүрген үшiншi санатты (бағалы қағаздар портфелiн басқару жөнiндегi жұмыстарды орындауға рұқсат ету құқығымен) бiлiктiлiк куәлiктерiнiң көшiрмелерi;
14-1) осы Қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында аталған тұлғалардың еңбек кiтапшаларының (олар бар болса) немесе жеке еңбек шарттарының не жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың үзiндi-көшiрмелерiн;
15) ақпараттық-техникалық қызмет көрсетуге Мемлекеттiк зейнетақы төлеу орталығымен жасасқан келiсiмнiң көшiрмесi.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 14)-тармағы жаңа редакцияда - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999.04.20. N 30 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ 14-1)-тармақшамен толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 26 ақпандағы N 62 қаулысымен .
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 106 қаулысымен .
3. БҚҰК өтiнушiден Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес қосымша құжаттарды ұсыну жолымен оның қызметi туралы мәлiметтердi ашуды талап етуге құқылы.

2) сведения об учредителях-физических лицах:
анкетные данные (приложение 2);
декларацию о доходах и имуществе, заверенную органами налоговой службы;
3) организационную структуру заявителя, включающую сведения об органах управления, положения о подразделениях и штатное расписание с указанием фамилии, имени, отчества, даты и номера приказа о зачислении;
4) экономическое обоснование (бизнес-план) деятельности заявителя с планово-финансовыми документами;
5) положение о службе внутреннего аудита заявителя;
6) положение о порядке принятия и осуществления инвестиционного решения;
7) положение о порядке контроля за исполнением сделок с пенсионными активами;
8) положение о внутреннем контроле за обеспечением целостности данных и конфиденциальностью информации;
9) должностные инструкции лиц, непосредственно участвующих в принятии и осуществлении инвестиционных решений, содержащие подробное описание их прав и обязанностей;
10) документы, подтверждающие наличие помещения, оргтехники, телекоммуникационного оборудования и программно-технических средств;
11) бухгалтерский баланс и отчет о финансовых результатах заявителя за последний завершенный финансовый год и на конец последнего квартала (на момент подачи документов);
12) аудиторский отчет к финансовой отчетности заявителя (КСА5/МСА13) за последний завершенный финансовый год (если был завершен);
13) расчет собственного капитала в соответствии с действующим законодательством и финансовые документы, подтверждающие формирование уставного капитала;
14) копии действующих квалификационных свидетельств третьей категории (с правом допуска к выполнению работ по управлению портфелем ценных бумаг), выданных НКЦБ работникам заявителя, которые перечислены в подпункте 2) пункта 1 настоящего Постановления;
14-1) копии трудовых книжек (при их наличии) или индивидуальных трудовых договоров либо выписок из приказов о приеме на работу лиц, перечисленных в подпункте 2) пункта 1 настоящего постановления;
15) копию договора на информационно-техническое обслуживание с Государственным центром по выплате пенсий.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 20.04.99г. N 30 ; постановлением НКЦБ РК от 26.02.2000 N 62 ; постановлением НКЦБ РК от 20 апреля 2001 года N 106 .
3. НКЦБ вправе требовать от заявителя раскрытия сведений о его деятельности путем предоставления дополнительных документов в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

4. Өтiнушiнiң лицензия алуға ұсынылған құжаттарға қол қойған лауазымды тұлғасына осы құжаттардағы мәлiметтердiң дұрыстығына заңмен белгiленген жауапкершiлiк жүктеледi. Лицензиар өтiнушiнiң құжаттарындағы мәлiметтердiң дұрыс еместiгi үшiн жауап бермейдi.
5. Өтiнушi мәлiметтердегi және осы Қаулының 2-тармағына сәйкес лицензия алуға ұсынылған құжаттардағы өзгерiстер туралы БҚҰК жазбаша түрде ескертуге мiндеттi.
Өзгерiстер туралы мәлiметтер БҚҰК он күн мерзiмде берiлу керек.
II. Лицензиат зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi 6 ай iшiнде жүзеге асырмаған жағдайда, лицензияны қолдану тоқтатыла тұрады.
6. Осы Қаулының орындалысына бақылау жасау БҚҰК Инвестициялау басқармасына жүктелсiн.
7. Осы Қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткеннен кейiн күшiне енедi.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы

4. Должностные лица заявителя, подписавшие документы, представленные для получения лицензии, несут установленную законодательством ответственность за достоверность данных, содержащихся в этих документах. Лицензиар не несет ответственность за недостоверность сведений в документах заявителя.
5. Заявитель обязан в письменной форме уведомлять НКЦБ об изменениях в сведениях и документах, представленных для получения лицензии согласно пункта 2 настоящего Постановления.
Данные об изменениях должны быть представлены в НКЦБ в десятидневный срок.
II. Установить, что в случае неосуществления Лицензиатом деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами в течение 6-ти месяцев, действие лицензии приостанавливается.
6. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на Управление инвестирования НКЦБ.
7. Настоящее Постановление вступает в силу с даты государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель