Бюджеттік ұйымдарға Қазақстанның ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам) Халықтық Жинақ банкісі арқылы қолма-қол ақшаларды берудің уақытша тәртібі (салымдар мен стипендиялар бойынша бет шоттарына есептелетін еңбекақылардан басқалары)
Бұйрық Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1997 жылғы 31 қазандағы N 379 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 3 қарашада тіркелді. Тіркеу N 412. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі 2000 жылғы 17 қараша N 488 бұйрығымен. ~V001333
Ескерту. Бүкіл мәтіні бойынша Банктің атауынан "Акционерлік"
деген сөз алынып тасталды және ұйымдық-құқықтық
нысан - ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам) көрсетілді - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.07.15. N 325
V980623_ бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымша берiлген Қазақстанның Ұлттық Банкiсiнiң жүйелiк бөлiмшелерiнiң, филиалдарының бюджет ұйымдарының жұмысшыларына еңбекақыны және басқа да ақшалай төлемдердiң сомаларын олардың сақтық шоттарына немесе есеп-карталарына аудару және Қазақстанның Ұлттық Банкi арқылы бюджет ұйымдарына қолма-қол ақша төлеудiң Уақытша ережесi 1997 жылдың 15 қарашасынан бастап күшiне енсiн.
2. Қазынашылық Департаментiне 1997 жылдың 31 желтоқсанына дейiн аяқталуы көзделген бюджет ұйымдарына еңбекақы төлеудiң жаңа формаларына көшу жөнiндегi ұйымдастыру шараларын және Қазақстанның Ұлттық Банкi арқылы Қазынашылық атаулы чекпен қамтамасыз ету тапсырылсын:
- Алматы қаласының бюджеттен қаржыландырылатын бюджет ұйымдарын еңбекақы төлеудiң жаңа формаларына көшiру;
- Қазақстанның Ұлттық Банкiнде Қазынашылықтың атаулы чектерi арқылы Алматы қаласының бюджеттен қаржыландырылатын бюджет ұйымдарына қолма-қол ақша төлеуге көшiру.
3. Республикалық Ұлттық Банк республикалық бюджеттiң есебiнен қаржыландырылатын ұйымдардың қаржылары үшiн Алматы қаласының аудандық бөлiмшелерiнде және ААББ-сына Қазынашылық органдарының ағымдағы (транзиттiк) шоттарын ашып және онда Қазынашылықтың ағымдағы (транзиттiк) шоттарының қаржысын аудару жөнiнде төлем құжаттарының қазынашылық органдары тапсырған күнi Қазақстанның Ұлттық Банкiндегi операциялардың уақытылы өтуiн қамтамасыз етсiн.
4. Қазынашылықтың Алматы қалалық және облыстық басқармалары Қазақстанның Ұлттық Банкiнiң филиалдарында қойылған қол үлгiсi бар тапсырылған құжат бойынша ағымдағы (транзиттiк) шоттар ашсын. Қазақстанның Ұлттық Банкi Қазынашылықтық ағымдағы (транзиттiк) шоттарын жаңғырту үшiн қаржының уақытылы аударылуын қамтамасыз етсiн.
Вице-министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң
1997 жылғы 7.10.
N 379 бұйрығымен
БЕКIТIЛГЕН
Бюджеттiк ұйымдарға Қазақстанның ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам)
Халықтық Жинақ банкiсi арқылы қолма-қол
ақшаларды берудiң уақытша тәртiбi
(салымдар мен стипендиялар бойынша бет
шоттарына есептелетiн еңбекақылардан басқалары)
1. Жалпы бөлiм
1.1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 4-тамыздағы N 1214 P971214_ "Стипендияларды, еңбекақыларды және мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын ұйымдардағы басқа да ақшалай төлемдердi төлеудiң нысанын өзгерту жөнiндегi шаралар туралы" қаулысына сәйкес бюджеттiк ұйымдарға облыстық, аймақтық, аудандық филиалдары және Қазақстанның ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам) Халықтық Жинақ Банкiсiнiң филиалдары (одан әрi - Халықтық банк филиалы) жоқ аудан орталықтарындағы құрылымдық бөлiмшелерi арқылы қолма-қол ақшаны берудiң негiзгi операцияларын реттейтiн осы тәртiп жасалды.
1.2. Уақытша тәртiп талап ету салымдары бойынша бет шоттарға есептелген еңбекақылардан және карта - шоттар арқылы алынатын стипендиялардан басқа қолма-қол ақшаларды алуға, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бюджет есебiнен немесе бюджеттен тыс көздерден ұсталатын барлық бюджеттiк ұйымдарға қолданылады. Ерекше жағдайларда Қазынашылықтың облыстық, Алматы қалалық басқармалары бастықтарының жазбаша рұқсаты бойынша бұл тәртiп еңбекақылар мен стипендияларды төлеу кезiнде қолма-қол ақша алу үшiн пайдаланылуы мүмкiн.
1.3. Халықтың Банктiң елдi мекендерде филиалдары немесе құрылымдық бөлiмшелерi болмаған жағдайда бұл тәртiп еңбекақылар мен стипендияларды төлеу үшiн қолданылады.
1.4. Заңды тұлғалар мен тауар-материалдық байлықтарды алу және қызметтердi көрсету кезiнде барлық есептер бюджеттiк ұйымдармен тәртiпке сәйкес, қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша жүргiзiледi.
1.5. Бюджеттiк ұйымдар алған қолма-қол ақшалар нысаналы мақсат бойынша қатаң жұмсалуы керек.
1.6. Кассалық операцияларды жүргiзу және бюджеттiк ұйымдардың кассалардағы қолма-қол ақшаларының лимитi мен есептердегi қолма-қол ақшаларды пайдаланудың шектi сомаларын анықтау тәртiбi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 8.09.1997 ж. N 298 V970385_ бұйрығымен бекiтiлген "Бюджеттiк ұйымдардағы кассалық операцияларды енгiзудiң уақытша тәртiбiмен" айқындалған.
1.7. Халықтық банктiң қаржылық қызмет көрсетуiн Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi орталықтандырып төлейдi. Республика бюджеттiк ұйымдарының нақтылы алған қолма-қол ақшалары үшiн төленетiн комиссиялық төлемдердiң көлемiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi мен Халықтық банк арасындағы Бас келiсiммен айқындалады.
2. Бюджеттiк ұйымдардың қолма-қол ақшаларды алу тәртiбi
Ескерту. Бөлімнің атауы өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.

Временный порядок выдачи наличных денег бюджетным организациям через ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана (кроме заработной платы, зачисляемой на лицевые счета по вкладам и стипендий)
Утвержден приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 31 октября 1997 г. N 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 1997 г. N 412. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 17 ноября 2000г. N 488 ~V001333
(Извлечение из приказа Приказ Министерства финансов РК
от 31 октября 1997 г. N 379  V970413_  )
"1. Утвердить ... Временный порядок выдачи наличных денег бюджетным организациям через Народный Банк Казахстана и ввести их в действие с 15 ноября 1997 г.
Вице-министр"
Сноска. По всему тексту из наименования Банка исключено слово "Акционерный" и указана организационно-правовая форма - ОАО (Открытое Акционерное Общество) согласно приказу Департамента казначейства Минфина РК от 15 июля 1998г. N 325  V980623_  .
1. Общая часть
1.1. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 августа 1997 г. N 1214  P971214_  "О мерах по изменению формы выплаты стипендий, заработной платы и других денежных выплат в организациях, содержащихся за счет государственного бюджета", разработан настоящий Порядок, регламентирующий основные операции выдачи наличных денег бюджетным организациям через областные, региональные, районные филиалы и структурные подразделения в районных центрах, не имеющих филиалов ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана (далее - филиалы Народного банка).
1.2. Временный порядок распространяется на получение наличных денег, кроме заработной платы, зачисляемой на лицевые счета по вкладам до востребования и стипендий через карт-счета, всеми бюджетными организациями, содержащимися за счет Государственного бюджета Республики Казахстан или внебюджетных источников. В исключительных случаях, по письменному разрешению начальника областного, Алматинского городского управлений Казначейства, данный порядок может быть использован для получения наличных денег при выплате заработной платы и стипендий.
1.3. При отсутствии в населенном пункте филиала или структурного подразделения ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана данный порядок распространяется на выплату заработной платы и стипендий.
1.4. Все расчеты с юридическими лицами при приобретении товаро-материальных ценностей и оказании услуг производятся бюджетными организациями, как правило, по безналичному расчету.
1.5. Наличные деньги, полученные бюджетными организациями, должны расходоваться строго по целевому назначению.
1.6. Порядок ведения кассовых операций и определения лимита наличных денег в кассах бюджетных организаций и предельной суммы использования наличных денег в расчетах определен "Временным порядком ведения кассовых операций в бюджетных организациях", утвержденным  приказом  Министерства финансов Республики Казахстан N 298 от 8.09.97 г.
1.7. Финансовые услуги ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана будут оплачиваться Министерством финансов Республики Казахстан централизовано. Размер оплаты комиссионных за фактически полученные наличные деньги бюджетными организациями Республики определяется Генеральным соглашением между Министерством финансов Республики Казахстан и ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана.
2. Порядок получения наличных денег
бюджетными организациями <*>
Сноска. Название раздела 2 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .

2.1. Ақша чектерi бойынша операцияларды есептеу үшiн Қазынашылықтың облыстық (Алматы қалалық) басқармалары мен аудандық бөлімдерінде, сондай-ақ Халықтық банктiң филиалдарында аумақтық қазынашылық республикалық бюджет есебiнен ұсталатын бюджеттiк ұйымдар үшiн жеке қолма-қол ақшаның ағымдағы транзиттi шоттары ашылады және жергiлiктi бюджет есебiнен ұсталатын ұйымдар үшiн олар Қазақстан Республикасы банктерi мекемелерiнiң бухгалтерлiк есеп Жоспарлық шоттарының "Бiрыңғай Қазынашылық шотының" 889 баланстық шотында ашылады. (ҚР Ұлттық банкiнiң 06.08.1997 ж. N 24220/623 хаты негiзiнде).
Бұдан басқа, бюджеттен тыс шоттардан қолма-қол ақша төлеу бойынша Халықтық банкінің қызметі үшін Қазынашылықтың аумақтық органдарында, Бірыңғай Қазынашылық шот" 889 баланстық шотта қолма-қол ақшаның ағымдағы транзиттік шоты ашылады. Шоттың мақсаты бюджеттен тыс шоттардан қолма-қол ақшаны төлеу бойынша жүргізілген төлемдер үшін Халықтық банкінің қызметтерін төлеу шотына ақшаны жинақтау және Қазынашылықтық аумақтық органдарының Халықтық банкі қаржылық қызметінің құнын орталықтан төлеу болып табылады.
889 шоты бойынша бюджеттік ұйымдардың бюджеттен тыс көздерінен қолма-қол ақша беру үшін Халықтық банкінің қызметтерін төлеуге талдау есебі жүргізіледі.
Ескерту. 2.1.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.07.15.
N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.2. Халықтық банк филиалдарында ашылған қолма-қол ақшалардың ағымдағы транзиттiк шоттарының ерекшелiгi әрбiр операциялық күн соңында транзиттiк шот аумақтық қазынашылықтардан түскен қаражаттар есебiнен жабу керектiгi және бұл шоттың қалдығы операциялық күннiң соңында ноль болуы керектiгi болып табылады.
2.3. Қолма-қол ақшаны алушы - бюджеттiк (120, 130, 132 және 724 шот) ұйым оларды нақтылы алуға бiр күн қалғанда алдын ала бюджеттiк сыныптаманың он таңбалы кодын көрсете отырып қолма-қол ақша алушының тегі, аты-жөні және әкесінің аты "Төлем мақсаты" текстік аумақта жазылған алынатын ақшаның шегі толтырылады Қазынашылықтың облыстық (Алматы қалалық) басқармалары мен аудандық бөлімдерінде қолма-қол ақшаның транзиттiк шотына бюджеттiк (бюджеттен тыс) шоттың қаражаттарын аудара отырып алынатын соманы алу үшiн төлемдiк тапсырысқа әзiрлейдi. Республикалық бюджет есебiнен ұсталатын бюджеттiк ұйымдар республикалық бағыныстағы ұйымдардың транзиттiк шоттарына аударады, жергiлiктi бюджет есебiнен ұсталатын бюджеттiк ұйымдар.

2.1. Для учета операций по денежным чекам, в областных (Алматинском городском) управлениях и районных отделах Казначейства, а также в филиалах ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана, территориальным казначействам открываются текущие транзитные счета наличности отдельно для бюджетных организаций, содержащихся за счет республиканского бюджета и для организаций, содержащихся за счет местного бюджета. Они открываются на балансовом счете 889 "Единый Казначейский счет" Плана счетов бухгалтерского учета в учреждениях банков Республики Казахстан (основание - письмо Нацбанка РК от 06.08.97г. N 24220/623).
Кроме того, для оплаты услуг Народного банка по выплате наличных денег с внебюджетных счетов бюджетных организаций в территориальных органах Казначейства открывается текущий транзитный счет наличности на балансовом счете 889 "Единый Казначейский счет". Назначением счета является аккумулирование денег в счет оплаты услуг Народного Банка за проводимые платежи по выплате наличности с внебюджетных счетов организаций, и централизованная оплата стоимости финансовых услуг Народному Банку территориальными органами Казначейства.
По счету 889 ведется аналитический учет по оплате услуг Народного банка за выдачу наличных денег из внебюджетных источников бюджетных организаций. <*>
Сноска. Пункт 2.1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.2. Особенностью текущих транзитных счетов наличности, открытых в филиалах ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана является то, что в конце каждого операционного дня транзитный счет должен быть закрыт, за счет поступивших от территориальных казначейств средств, и остаток этого счета на конец операционного дня должен быть нулевым.
2.3. Бюджетная организация - получатель наличных денег, предварительно за 1 день до их фактического получения готовит платежное поручение на предстоящую сумму получения с перечислением средств с бюджетного (120, 130, 132 и счета 724) (внебюджетного) счета на транзитный счет наличности в областных (Алматинском городском) управлениях и районных отделах Казначейства с указанием 10-значного кода бюджетной классификации и заполнением в текстовом пространстве "Назначение платежа" фамилии, имени и отчества получателя наличных денег, на имя которого выписывается денежный чек. Бюджетная организация, содержащаяся за счет республиканского бюджета, перечисляет средства на транзитный счет организаций республиканского подчинения, бюджетная организация, содержащаяся за счет средств местного бюджета, - на соответствующий транзитный счет местного бюджета.

Бюджеттік ұйымдар бюджеттен тыс шоттардан қолма-қол ақша алған жағдайда "Төлемнің мақсаты" "N_____төлем тапсырысы бойынша Халықтық банкіне көрсетілген қаржылық қызметтер үшін сыйақылар" және шығындардың бюджеттік сыныбының 10 таңбалы кодының текстік аймағын көрсете отырып, бірдей қосымша төлем тапсырысын дайындайды, Қазынашылықтың тиісті органында ашылған 889 шотына Халықтық банкінің қаржылық қызметтері үшін сыйақыларды аударады.
Қазынашылықтың аумақтық органы бюджеттік ұйымдардың көрсеткен қызметтері тарифін жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 2.3.-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.07.15. N 325
V980623_ бұйрығымен.
2.4. Бiр мезгiлде, бюджеттiк ұйым Халықтық банктегi ағымдағы транзиттiк шоттан алу үшiн тапсырыстағы алушының атына (есеп беретiн адам) көрсетiлген сомаға ақша чегiн, оған қол қоймай толтырады. Бұл чек төлемдiк тапсырысқа қосып жапсырылады. Бiрнеше төлемдiк тапсырысқа бiр ақша чегi толтырылуы мүмкiн. Чекте ерекшелiктi көрсету талап етiлмейдi.
2.5. Аумақтық қазынашылықтың жауапты атқарушысы ұсынылған төлемдiк тапсырыстарды бұл бюджеттiк ұйымдардың бет шоттары бойынша АРМ-қазынашылықтағы ерекшелiк шығыстарының сәйкестiгi бойынша лимиттiң бос қалдықтарындағы қолма-қол ақшаны тексередi. Егер, чектер мен төлемдiк тапсырыстар дұрыс толтырылса және қолма-қол ақшаны алу үшiн лимит жеткiлiктi болса қазынашылықтың жауапты атқарушысы тапсырыстық төлемнiң келесi бетiнiң соңына қол қояды және оны орындалуы үшiн Бюджеттiк банкке бередi. Одан кейiн, операция бөлімінің жауапты атқарушысы ұйымдардың бет шоттарында қаражаттарда республикалық бағыныстағы ұйымдар үшiн Бюджеттiк банктегi қолма-қол ақшалардың транзиттiк шотына (iшкi) аударады. Чек пен тапсырыстық төлемнiң көшiрмесi арнаулы тағайындалған атқарушыға берiледi (егер бұл қазынашылықтың аудандық бөлiмшесi болмаса), ол құжаттарды журналда NN 2, 2-а-қосымша қосымша) және қолма-қол ақшаларды алу үшiн ақша чектерiнiң реестрiн әзiрлейдi (N 3 қосымша).
Ескерту. 2.5.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.6. Жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын бюджеттiк ұйымдар толтырылған құжаттарды тапсырыс төлемдерiмен және 2.3 және 2.4 тармақшаларға сәйкес толтырылған чектермен бiрге Қазынашылықтың аумақтарына органдары ұсынады, онда оларды осы бюджеттiк ұйымның бет шоттары бойынша жергiлiктi бюджеттiң АРМ-қаржыгерiндегi бос қалдықтағы бар ақшаны тексередi. Егер, құжаттар дұрыс толтырылса және қолма-қол ақшаны алуға рұқсат етiлсе Бюджеттiк банктiк жауапты атқарушысы тапсырыстық төлемнiң келесi бетiнiң соңына қол қояды, бұл құжаттарды қабылдайды және арнаулы журналға (NN 2, 2-а қосымша), одан кейiн қаражаттарды ұйымның бет шотынан жергiлiктi бағыныстағы ұйымдар үшiн Бюджеттiк банктегi қолма-қол ақшалардың транзиттiк шотына (iшкi) аударады. Одан басқа Қазынашылық жауапты атқарушысы ақша чектерiнiң реестрiн (N 3 қосымша) қазынашылыққа чектермен қоса сағат 14.00-ден кешiктiрмей бередi, одан кейiн тексерiледi және қазынашылықтың мөрiмен расталады.
Ескерту. 2.6.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.

В случае получения наличных денег с внебюджетных счетов бюджетная организация одновременно дополнительно готовит платежное поручение с указанием в текстовом пространстве "Назначение платежа" - вознаграждение за оказанные финансовые услуги Народному Банку по чеку N, даты и 10-значного кода бюджетной классификации расходов, перечисляет деньги на счет 889, открытый в соответствующем органе Казначейства. Тариф за оказанные услуги бюджетной организации письменно сообщает территориальный орган Казначейства. <*>
Сноска. Пункт 2.3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.4. Одновременно бюджетная организация выписывает денежный чек на сумму, указанную в поручении на имя получателя (подотчетное лицо), на получение с текущего транзитного счета в ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана, не подписывая его. Данный чек прикладывается к платежному поручению. На несколько платежных поручений может быть выписан один денежный чек. Указание специфики в чеке не требуется.
2.5. Ответственный исполнитель территориального казначейства проверяет представленные платежные поручения на наличие свободного остатка лимита по соответствующей специфике расхода в АРМ-казначея по лицевому счету данной бюджетной организации. Если чеки и платежные поручения оформлены правильно и лимита достаточно для получения наличных денег, ответисполнитель казначейства ставит визу на обратной стороне платежного поручения и передает его на исполнение в Бюджетный банк. Затем ответственный исполнитель операционного отдела производит перевод средств с лицевого счета организации на транзитный счет наличности (внутренний) в Бюджетном банке для организаций республиканского подчинения. Чек и копия платежного поручения передается специально назначенному исполнителю (если это не районное подразделение казначейства), который регистрирует документы в журналах (приложения NN 2, 2-а) и готовит реестр денежных чеков на получение наличных денег (Приложение N 3). <*>
Сноска. Пункт 2.5 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.6. Бюджетные организации, финансируемые из местного бюджета, оформленные документы вместе с платежными поручениями и чеками, оформленными в соответствии с п.п. 2.3 и 2.4, представляют в обслуживающие территориальные органы Казначейства, где их проверяют на наличие свободного остатка в АРМ-финансиста местного бюджета по лицевому счету данной бюджетной организации. Если документы оформлены правильно и дано разрешение на получение наличных денег, ответисполнитель Казначейства ставит визу на обратной стороне платежного поручения, принимает и регистрирует в специальных журналах (приложения NN 2, 2-а) данные документы, затем производит перевод средств с лицевого счета организации на транзитный счет наличности (внутренний) и Бюджетном банке для организаций местного подчинения. Кроме того, ответственный исполнитель Казначейства готовит реестр денежных чеков (Приложение N 3) и передает вместе с чеками казначейству не позднее 14.00 часов, который затем проверяется и заверяется печатью казначейства. <*>
Сноска. Пункт 2.6 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .

2.7. Бюджеттiк қаражаттар есебiнен қолма-қол ақшаны алу үшiн бюджеттiк мекеме бюджеттен тыс шоттан ағымдағы транзиттiк шотқа (889) 2.3,
2.4 тармақтарына сәйкес қаражаттарды аударуға арналған тапсырыстық төлемдердi әзiрлейдi және Қазынашылықтың атқарушысына соңғысы журналға және 2.6 тармаққа сәйкес реестрге енгiзу үшiн ұсынады.
Ескерту. 2.7.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.8. Бюджеттiк ұйым өкiлiнiң атына толтырылған ақша чектерi Ұлттық банктiң тиiстi филиалдарына сағат 16.00-ге дейiн ұсынады, одан кейiн төленген төлемдердi республикалық және жергiлiктi бағыныстағы ұйымдар үшiн жеке олардың реестрлерiн (N 3 қосымша) толтырып ұсынады. Ақша чектерiн төлеуге ұсынылатын реестрлер екi дана етiп толтырылады және аумақтық қазынашылық өкiлiнiң құжатқа қолы қойылған және мөр бедерiнiң үлгiсi енгiзiлген өкiлеттi адамы қол қояды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті немесе нотариалды мекемелер, Ұлттық банк филиалдарының транзиттi шоттарының қолма-қол ақшаны жұмсауға арналған қол қою үлгiсi мен құжаттарын қазынашылықтың облыстық, Алматы қалалық басқармалары Ұлттық банк филиалдарына ұсынады. Аумақтық қазынашылықтың жауапты атқарушыларының қол қою үлгiсi мен құжаттарын қазынашылықтың облыстық басқармалары бекiтедi.
Ескерту. 2.8.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.9. Бюджеттiк мекемелерге қолма-қол ақшаны беру Ұлттық банктiң филиалдары Алматы және Ақмола қалаларынан басқа банктердегi әрбiр филиалға күн сайынғы лимиттiң 100 000 теңге шегiнде реестр мен чектер түскеннен кейiн жүргiзiледi. Алматы және Ақмола қалаларындағы банктердiң филиалдары үшiн күн сайынғы лимит 10 млн. теңге. Егер чектердiң реестрлерiнiң сомалары жоғарыда аталған лимитте жоғары болса, онда қалған чектерге төлем тағайындалған лимиттен жоғары, реестр алынғаннан кейiнгi екiншi күнi жүргiзiледi.
Ұлттық банктiң филиалдары жергiлiктi уақыт бойынша сағат 9.00-ден 12.00-ге дейiн бюджеттiк ұйымның кассирiне немесе оның орнындағы, атына ақша чегi жазылған адамға қолма-қол ақшаны тiкелей берудi жүргiзедi. Сағат 14.30-да Ұлттық банктiң филиалдарының жауапты атқарушылары аумақтық қазынашылыққа шоттың әрбiр транзитi бойынша жеке төленген чектердiң реестрлерiн (N 4 қосымша) ұсынады және аумақтық қазынашылықтың жауапты атқарушыларына қол қоюға бередi. Ақша чегi Ұлттық банк филиалдарының төлеуi үшiн 10 күн iшiнде күшiнде болады. Егер, ақша чектерiнде қандай да бiр дәлсiздiктер анықталған жағдайда мұндай чектер реестрдiң екiншi данасында қайтару себептерi көрсетiлiп, тиiстi белгi қойылып, аумақтық қазынашылыққа қайтарылады.

2.7. Для получения наличных денег за счет внебюджетных средств, бюджетная организация готовит платежное поручение на перечисление средств с внебюджетного счета на текущий транзитный счет (889) в соответствии с пунктами 2.3, 2.4 и представляет ответисполнителю Казначейства для включения последним в журнал и реестр в соответствии с пунктом 2.6. <*>
Сноска. Пункт 2.7 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.8. Денежные чеки, оформленные на имя представителей бюджетных организаций, представляются в соответствующие филиалы ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана до 16.00 часов дня, предшествующего выплате, с составлением их реестра (Приложение N 3) отдельно для организаций республиканского и местного подчинения. Реестры,представляемые к оплате денежных чеков, составляются в двух экземплярах и подписываются лицами, уполномоченными представителями территориального казначейства, внесенными в документ с образцами подписей и оттисками печати. Документы с образцами подписей на расходование наличных денег с транзитного счета в филиалах ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана, Департаментом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан или нотариальными конторами представляются областными, Алматинским городским управлениями казначейства в филиалы ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана. Документы с образцами подписей ответ исполнителей территориальных казначейств заверяются облуправлениями Казначейств. <*>
Сноска. Пункт 2.8 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.9. Выдача наличных денег бюджетным организациям производится филиалами ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана на следующий день после поступления реестра и чеков в пределах ежедневного лимита 100000 тенге на каждый филиал банка, за исключением г.Алматы, г.Акмолы. Для филиалов банка г.Алматы и г.Акмолы ежедневный лимит - 10 млн.тенге. Если сумма реестра чеков превышает вышеназванные лимиты, то оплата остальных чеков производится на второй день после получения реестра, сверх установленного лимита.
Выдача наличных денег производится филиалами ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана с 9.00 до
13.00 часов местного времени непосредственно кассиру бюджетной организации или лицу, его заменяющего, на имя которого выписан денежный чек. В 14.30 часов ответисполнитель филиала ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана представляет в территориальное казначейство реестры оплаченных чеков (Приложение N 4) отдельно по каждому транзитному счету и отдает под роспись ответисполнителю территориального казначейства. Денежный чек действителен для оплаты филиалом ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана в течение 10 дней. В случае, если в денежных чеках будут обнаружены какие-либо неточности, то такие чеки возвращаются территориальным Казначействам с соответствующей отметкой на втором экземпляре реестра с указанием причины возврата.

2.10. Қазынашылықтың аумақтық органдары қазынашылықтың ақша чектерiнiң реестрлерi бойынша төленген чектердiң реестрлерiн Ұлттық банктiң ұсынған филиалдары тексередi және жергiлiктi уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейiн операция бөлімінің жауапты атқарушысы Ұлттық банктегi ағымдағы транзиттiк шоттағы қолма-қол ақшаларды (889) жабу үшiн реестрде көрсетiлген төленген чектердiң тапсырыстық төлемдерiн ұсынуды қамтамасыз етуге мiндеттi. Аумақтық қазынашылық операция бөлімінің жауапты атқарушысы тапсырыстық төлемдердiң уақытылы ұсынылуына және тапсырыстық реквизиттерiнiң толтырылуының дұрыстығына жауап бередi.
Ескерту. 2.10.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.11. Аумақтық қазынашылық Ұлттық банк филиалдарындағы қолма-қол ақшалардың ағымдағы шоттарға қаражаттарды есептеу бойынша тапсырыстық төлемдердiң өтуiн қабылдауға мiндеттi, Қазынашылықтың төлем құжаттарын және Ұлттық банктiң төленген чектердiң реестрлерiн уақтылы ұсынған жағдайында сол банк күнi ағымдағы транзиттiк шот (889) бойынша операциялардың өткенi үшiн жауап бередi. Ұлттық банктiң қоршотына аумақтық қазынашылықтың кiнәсi бойынша қаражаттар түспеген жағдайда соңғысы қарыз ақша шотына түспегендерге жатқызылып, несиелiк ресурстар ретiнде, бас келiсiмде айқындалғанында бұл сомада проценттер есептеледi.
Ағымдағы (889) шотқа қаражаттарды уақытылы алмаған әрбiр фактiнi Ұлттық банк ерiктi нысандағы актiлермен толтырады (4 данада) және банктiң филиалында тиiстi Қазынашылықта қол қойылады. Актiнiң бiр данасы аумақтық Қазынашылықта қалады, актiнiң екi данасы Қазынашылықтың облыстық басқармасына ұсынылады. Айыппұл санкцияларын төлеудi Қаржы министрлiгi бiр мезгiлде банктiң қаржылық қызмет көрсетулерiн төлей отырып жүргiзедi.
Ескерту. 2.11.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.12. Аумақтық қазынашылықтың жауапты атқарушысы Ұлттық банктiң 889 шотына қаражаттарды аударғаннан кейiн нақтылы төленген чектер туралы республика немесе жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын ұйымдар бойынша чектердi тiркеудiң журналына белгi жасайды (N 2 қосымшаның 9-12-бағандары, N 2-а қосымша 12-15-бағаналар).
Ескерту. 2.12.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.

2.10. Территориальные органы Казначейства проверяют представленные филиалом ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана реестры оплаченных чеков по реестрам денежных чеков Казначейства и до 16.00 часов местного времени обязаны обеспечить представление платежных поручений ответственному исполнителю операционного отдела на сумму, указанную в реестре оплаченных чеков для закрытия текущего транзитного счета наличности (889) в ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана. Территориальные казначейства несут ответственность за своевременность представления ответственному исполнителю операционного отдела платежного поручения и правильность заполнения реквизитов платежного поручения. <*>
Сноска. Пункт 2.10 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.11. Территориальное казначейство обязано контролировать прохождение платежного поручения по зачислению средств на текущий счет наличности в филиалах ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана, несет ответственность за прохождение операций по текущим транзитным счетам (889) в тот же банковский день, при своевременном представлении платежных документов Казначейством и реестра оплаченных чеков ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана. В случае непоступления средств по вине территориального казначейства на корсчет ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана, последний относит не поступившую сумму на ссудный счет, с начислением процентов на данную сумму, определенных в Генеральном соглашении, как за кредитные ресурсы.
Каждый факт несвоевременного получения ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана средств на текущий (889) счет оформляется актом произвольной формы (в четырех экземплярах) и подписывается в филиале банка и в соответствующем Казначействе. Один экземпляр акта остается в территориальном Казначействе, два экземпляра акта представляются в областное управление Казначейства. Оплата штрафных санкций производится Министерством финансов одновременно с оплатой финансовых услуг банка. <*>
Сноска. Пункт 2.11 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.12. Ответисполнитель территориального казначейства после перечисления средств ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана на 889 счет делает отметку о фактически оплаченных чеках в журналах регистрации чеков (графы 9-12 Приложение N 2, графы 12-15 приложение N 2-а) по организациям, содержащимся за счет республиканского или местного бюджетов. <*>
Сноска. Пункт 2.12 - с дополнениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .

2.13. Төленбеген чектер бойынша қалдықтардың тiркеу журналында есептелетiн сома қолма-қол ақшаға тиiстi транзиттiк шоттағы (889) қолма-қол ақша тең болуы керек.
Ескерту. 2.13.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.14. Егер, бюджеттiк ұйым он күн iшiнде қолма-қол ақшаны алмаса, онда осы бюджеттiк ұйымның арызы бойынша аумақтық қазынашылық Ұлттық банктiң филиалына чектi жазбаша қайтарып алады және оны алғаннан кейiн транзиттiк шоттан (iшкi) тапсырыстық төлемдердi бюджеттiк ұйымдардың шотына бюджеттiк сыныптаманың он таңбалы кодын көрсете отырып аударуды жүргiзедi. Одан басқа, тапсырыстық төлемдегi "Төлемнiң мақсаты" мәтiндiк бос орынға: "____"____________ N__________ чек бойынша алынбаған қолма-қол ақшаны қайтаруға" деп көрсетiледi. Тапсырыстық төлемге қазынашылықтың чек N және күнi көрсетiлген тиiстi белгiсi жасалып арызға қоса жапсырылады. Қазынашылық бұл чектi "Жабылған" деген белгiмен iс қағазына тiгедi және чектердi тiркеу журналында белгi жасайды.
Ескерту. 2.14.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.15. Чек бойынша қолма-қол ақша алған бюджеттiк ұйымдар сол күнi кiрiс кассалық ордерiн толтырады. Қолма-қол ақшаны алу үшiн аумақтық қазынашылықтың транзиттiк шотына қаржыларды аудару кезiнде бухгалтерлiк жазба жазылады: Дт 178 "Басқа дебиторлармен және несиешiлермен есептер" Кт 090, 100, 110, 111, 112.
Чек бойынша қолма-қол ақша алу кезiнде мынадай бухгалтерлiк жазба жазылады: Дт 120 "Касса" Кт 178 "Басқа дебиторлармен және несиешiлермен есептер".
Ескерту. 2.15.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325 V980623_ бұйрығымен.
2.16. Чек кiтапшаларын орталықтандырылған аумақтық қазынашылық Ұлттық банктiң тиiстi филиалдарынан, оларға бюджеттiк ұйымдар алдын ала төлем жасағаннан кейiн, сатып алады және соңғысына қол қойғызып және соңғы белгiленген нысан бойынша банк филиалына ұсынып, бюджеттiк ұйымдар шегiнде бланк-чектер реестрiне оларды енгiзе отырып сенiмхат бойынша бередi. Чек кiтапшалары бланкiлерiнiң есебi қатаң есептеме үшiн белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
2.17. Қазынашылықтың аумақтық органдары ай сайын есеп берудің соңынан айдың 2-күнінде Халықтық банкі арқылы төленген шек бойынша бюджеттен тыс шоттардан (N 2-а қосымшасы) қолма-қол ақшаны алуға шектерді тіркеу журналының дерегі бойынша соманы санайды (6-бағана) және соңғы көрсетілген реквизиттер бойынша Халықтық банктің филиалдары қаржы қызметтерін көрсеткені үшін сыйақылары аударуды жүргізеді. Сонымен Қазынашылықтың аумақтық органдары екі төлем тапсырмасын дайындауға тиіс (республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен ұсталатын ұйымдар бойынша жеке). Қазынашылықтың аумақтық органдары бюджеттік ұйымдардың қызметінің бюджеттен тыс қаржы есебінен қолма-қол ақша төлеу бойынша Халықтық банктің филиалдары көрсеткен қызметтер үшін (889) шоттағы жинақталған қаржының толық көлемінде уақытында аударылуы үшін жауап береді.
Есептi кезеңнен кейiнгi айдың жетiншi күнiне дейiн ай сайын аумақтық қазынашылық республикалық және жеке жергiлiктi бюджеттi тұратын бюджеттiк ұйымдардың есептi ай iшiнде алған қолма-қол ақшаларының сомалары бойынша Халықтық банктiң филиалдарымен салыстыру жүргiзедi. Салыстырудың нәтижелерi Халықтық банктiң филиалдарымен бiрлесе отырып толтырылады (N 5 қосымшаға сәйкес 4 данада). Актiнiң бiр данасы Қазынашылықтың аумақтық басқармасында қалады, актiнiң екi данасы Қазынашылықтың облыстық басқармасына ұсынылады.
Ескерту. 2.17.-тармақ бірінші абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.07.15.
N 325 V980623_ бұйрығымен.

2.13. Сумма, числящаяся в журнале регистрации в остатке по неоплаченным чекам, должна равняться остатку наличных денег на соответствующем транзитном счете (889) наличности. <*>
Сноска. Пункт 2.13 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.14. Если в течение 10 дней бюджетная организация не получает наличные деньги, то по заявлению этой бюджетной организации территориальное казначейство письменно отзывает чек из филиала ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана и после его получения производит перечисление платежным поручением с транзитного счета (внутреннего) на счет бюджетной организации с указанием 10-значного кода бюджетной классификации. Кроме того в платежном поручении в текстовом пространстве "Назначение платежа" указывается: "возврат не полученных наличных денег по чеку N______ от ______". К платежному поручению прикладывается заявление, на котором сделана соответствующая отметка казначейства с указанием N и даты чека. Казначейство подшивает данный чек в дело с отметкой "Погашено" и делает отметку в журнале регистрации чеков. <*>
Сноска. Пункт 2.14 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.15. Бюджетные организации, получившие наличные деньги по чеку, в тот же день выписывают приходный кассовый ордер. При перечислении средств на транзитный счет территориального казначейства для получения наличных денег производится бухгалтерская запись: Дт 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" Кт 090, 100, 110, 111, 112. <*>
При получении наличных денег по чеку производится бухгалтерская запись: Дт 120 "Касса" Кт 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами".
Сноска. Пункт 2.15 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
2.16. Чековые книжки закупаются централизованно территориальными казначействами в соответствующих филиалах ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана с предварительной оплатой их бюджетными организациями и выдаются последним под роспись и по доверенности с занесением их в реестр бланков-чеков в разрезе бюджетных организаций, который представляется в филиал банка по установленной последним форме. Учет бланков чековых книжек ведется в установленном порядке для строгой отчетности.
2.17. Территориальные органы Казначейства ежемесячно, не позднее 2 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по данным журнала регистрации чеков на получение наличности с внебюджетных счетов (приложение N 2-а) по оплаченным через Народный Банк чекам подсчитывают сумму (графа 6) и производят перечисление вознаграждения за оказанные финансовые услуги Филиалам Народного Банка по реквизитам, указанным последним. При этом, территориальными органами Казначейства должны готовиться два платежных поручения (отдельно по организациям, содержащимся за счет республиканского и за счет местных бюджетов). Территориальные органы Казначейства несут ответственность за своевременное перечисление в полном объеме аккумулированных на счете (889) средств, за оказанные Филиалами Народного Банка услуги по выплате наличных денег за счет средств внебюджетной деятельности бюджетных организаций. <*>
Ежемесячно до 7 числа, следующего за отчетным периодом, территориальные казначейства производят сверку с филиалами ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана по суммам полученных наличных денег за отчетный месяц бюджетными организациями, состоящими на республиканском и отдельно на местном бюджете. Результаты сверки оформляются совместно с филиалами ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана актом (в четырех экземплярах, согласно Приложению N 5). Один экземпляр акта остается в территориальном управлении Казначейства, два экземпляра акта представляются в областное управление Казначейства.
Сноска. Пункт 2.17 - с дополнениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .

2.18. Қазынашылықтың облыстық басқармасы Халықтық банкке уақытылы аударылмаған сомалар бойынша және республикалық және жеке жергiлiктi бюджеттерде тұратын бюджеттiк ұйымдардың есептi ай iшiндегi чектерi бойынша алынған қолма-қол ақшалардың сомалары туралы салыстырмалардың жиынтық актiлерiн (N 5 қосымша) жасайды және оны есептi айдан кейiнгi айдың 10 күнiне дейiн ҚР Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылық департаментiне ұсынады.
2.19. Бюджеттiк ұйымдар, қажет болған жағдайда, Қазынашылықтың
аумақтық органдарында қолма-қол ақшалардың қалдықтарын өздерiнiң бюджеттiк
шотына (120 және 130, 132 және 724, сондай-ақ және бюджеттен тыс 141, 142,
144) Халықтық банктiң филиалдары арқылы, қайтарылатын қаражаттарды
бюджеттiк сыныптаманың он таңбалы кодының қолма-қол ақшаларды жарнаға
хабарландыруға мiндеттi түрде көрсете отырып өздерiнiң кассалық шығыстарын
қалпына келтiру үшiн кассаға тапсыра алады.
Ескерту. 2.19.-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325
V980623_
бұйрығымен.
ҚР Қаржы министрлiгi
Қазынашылық
департаментiнiң директоры
Қазынашылық департаментi
бухгалтерлiк есеп пен есептеме
басқармасының бастығы
Келiсiлдi:
ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам) Ұлттық
Жинақ банкi
Халықтық банк Басқармасы
төрағасының бiрiншi
орынбасары
Халықтық банктiң Жедел
жұмыстар департаментiнiң
директоры
Бюджеттiк ұйымдармен
қолма-қол ақша алуының
уақытша тәртiбiне N 1 қосымша
Бұйрық__________ N___________
Мемлекеттiк бюджет есебiнен қаржыландырылатын бюджеттiк
ұйымдардың Банк-Агенттен қолма-қол ақша алу үшiн
операциялардан өту
КЕСТЕСI
(ҚР Үкiметiнiң 1997 жылғы 4 тамыздағы N 1214
"Қазақстанның ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам) Халықтық
жинақ банктiң филиалдары арқылы төлемдер")
Қазынашылықтың аумақтық органдарында мен
Банк-Агенттiң филиалдарында
Республикалық бюджет және жергiлiктi
бюджет бойынша (N 889 шот)
операциялар үшiн қолма-қол транзит
шоттары ашылады
Ескерту. Сөздер өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.07.15. N 325
V980623_
бұйрығымен.
1. Қазынашылықтағы қолма-қол транзит шоттың Банк-Агенттегi, Банк-Агенттiң күн iшiнде Қазынашылықтың несиелейтiндiгi, бiрақ әр банк күнiнiң аяғында нақты төленген чек бойынша Қазынашылық бұл соманы Банк-Агентке қайтарады.
2. Бюджеттiк ұйым ақшалай алуға төлем тапсырыстарын (1 тәулiк) бұрын тапсырды, ерекшелiктерi бойынша қазынашылықтың iшiнде қаржы қолма-қол транзит шотқа (889) аударылады.
3. Қазынашылық органдары жұмыс күнi сағат 16-ға дейiн Банк-Агентке келесi күнi ақша алу үшiн реестрдi және толтырылған чектердi тапсырады.

2.18. Областные управления Казначейства составляют сводные акты сверки (Приложение N 5) по суммам, несвоевременно перечисленным ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана и о полученных суммах наличных денег по чекам за отчетный месяц бюджетными организациями, состоящими на республиканском и отдельно на местном бюджетах, и представляют его к 10 числу месяца, следующего за отчетным, в Департамент Казначейства Министерства финансов РК.
2.19. Бюджетные организации, при необходимости, могут сдавать через филиалы ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана на свой бюджетный счет (120 и 130, 132 и 724, а также и внебюджетные счета 141, 142, 144) в территориальных органах Казначейства остатки наличных денег в кассе на восстановление своих кассовых расходов с обязательным указанием в объявлении на взнос наличных денег десятизначного кода бюджетной классификации возвращаемых средств. <*>
Сноска. Пункт 2.19 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
Директор Департамента
Казначейства Министерства
финансов РК
Приложение N 1
к Временному порядку
получения наличных
денег бюджетными
организациями <*>
Сноска. Приложение N 1 - с изменениями, внесенными приказом Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325  V980623_  .
Примечание.
Графическое изображение Схемы - в бумажном варианте.
СХЕМА
прохождения операций
для получения наличных денег в Банке-
Агенте бюджетными организациями,
содержащимися за счет Гос.бюджета
(Постановление Правительства
РК от 4 августа 1997 г. N 1214
выплата через филиалы ОАО
(Открытое Акционерное Общество)
Народный Сберегательный банк Казахстана
!Транзитные счета наличности в территориальных!
!органах Казначейства и филиалах Банк-Агента !
!открываются отдельно для операций по !
!Республиканскому бюджету и операций по !
!местным бюджетам (счет N 889) !
1. Особенность транзитного счета - наличности Казначейства в Банк-Агенте в том, что Банк-Агент кредитует в течение дня Казначейство, но в конце каждого банковского дня по фактически оплаченным чекам Казначейство восстанавливает эти суммы Банку-Агенту.
2. Бюджетные организации готовят заранее (на 1 сутки) платежное поручение на получение наличности по спецификам и средства зачисляются внутри казначейства на транзитный счет наличности (889).
Б. Организ. заполняют чек, но не подписывают его и прикладывают к платежному поручению.
3. Органы Казначейства представляют до 16 рабочего дня Банку-Агенту оформленные чеки и реестры на получение наличности в следующий день.

4. Халықтық банктiң филиалдары реестр және чек түскеннен кейiнгi күнi күндiк лимиттiң шегiнде банктiң әр филиалына 100000 теңгеден Алматы қаласынан (Ақмоладан) басқа бюджет ұйымдарына қолма-қол ақша бередi.
Алматы және Ақмола қалаларының банк филиалдары үшiн күндiк лимит 10 млн. теңге.
Егер чектердiң реестр сомасы жоғарыда аталған лимиттерден асып кетсе, онда қалған чектердi төлеу реестрдiң алғаннан кейiн екiншi банк күнi жүргiзiледi.
5. Қазынашылықтан түскен чектер бойынша Банк-Агент жергiлiктi уақытпен 9-13-тiң аралығында бюджет ұйымдарына ақша босатады.
6. Банк-Агент төлеген чектердiң реестрiн жасап, оның төлеу үшiн сағат 14.30-ға дейiн қазынашылыққа тапсырады.
7. Қазынашылық 16.00-ға дейiн төленген нақты чектер бойынша тапсырыс
төлемiн дайындайды, оның өтуiн қадағалайды. Әр банк күннiң соңында
Банк-Агентте транзит шотындағы ақша (889) нолге тең болуы керек. Төлем
құжаттарын тапсырғанда 889 шоты бойынша сол операция күнi өткен
операцияларға жауап бередi.
Ескерту. 7 және 8-тармақтар біріктірілді және өзгертілді - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.07.15.
N 325
V980623_
бұйрығымен.
9. Басты келiсiмге сәйкес Банк-Агенттiң қаржы қызметi Қаржымин-нен
орталықтандырылып төленедi.
_________________________          Б.ұйым
|     Қаржы жүйесiнiң     |--------------
|         барлық          |               |   Б.ұйым
|       деңгейлерi        |---------------------
|    Транзиттiк шот       |               |      |   Б.ұйым
|           (899)         |----------------------------
|_________________________|               |      |      |
|        (899)        |                 |      |      |
|          |          |                 |      |      |
|          |          |                 |      |      |
_____|          |          |_____            |      |      |
|                |                |           |      |      |
|                |                |           |      |      |
1) төлеуге  2) реестр және   3) төленген       |      |      |
реестр және    төленген         чектердiң      |      |      |
чектер         чектер           сомасына       |      |      |
|                |                            |      |      |
|                |          бiр тапсырыс      |      |      |
|                |          төлемi            |      |      |
|                |             |              |      |      |
|---------------
Банк-Агент
Транзит шоты
(899)                               әр Б. ұйым қолма-қол
ақша алуға келеді
Қолма-қол
ақша үшін
Қазынашылық
Қазынашылық
қолдарының
үлгілері
Тәртіпке N 2-қосымша
________________________                                  ______________
Бюджеттің атауы                                         ____ N ____
Қолма қол ақшаны алуға
арналған чектерді
тіркеу журналы
Күні____________1997 ж.
---------------------------------------------------------------------------
Қолма қол ақша алуға      !       Чектердің қозғалысы            ! Жауапты
аударым             !--------------------------------------!орындауш.
!       Чек берілді    !  Чек төленді  !  қолы
--------------------------------------------------------------------
Бюджет.!Ұйым.!Сома.!Тапсы.!Чек!Реестр!Сома.!Қолма!Күні!Реестр!Сома.!
тік    !ның  !сы   !рыс   ! N !  N   !сы,  !қол  !    !  N   !сы,  !
ұйымның!коды !теңге!төле. !   !      !теңге!ақша.!    !      !теңге!
атауы  !     !     !мінің !   !      !     !ны   !    !      !     !
!     !     ! N    !   !      !     !алушы.    !      !     !
!     !     !      !   !      !     !ның  !    !      !     !
!     !     !      !   !      !     !қолы !    !      !     !
---------------------------------------------------------------------------

4. Выдача наличных денег бюджетным организациям производится филиалами ОАО (Открытое Акционерное Общество) Народный Сберегательный банк Казахстана на следующий день после поступления реестра и чеков в пределах ежедневного лимита 100000 тенге на каждый филиал банка, за исключением г.Алматы (г.Акмолы).
Для филиалов банка г.Алматы и г.Акмолы ежедневный лимит - 10 млн.тенге .Если сумма реестра чеков превышает вышеназванные лимиты, то оплата остальных чеков производится на второй банковский день, после получения реестра.
5. С 9 до 13 часов местного времени Банк-Агент выдает наличность бюджетным организациям по поступившим от казначейства чекам.
6. Банк-Агент составляет реестр оплаченных чеков и представляет казначейству для оплаты до 14.30 часов.
7. Казначейство готовит платежное поручение Банку-Агенту по фактически оплаченным чекам до 16.00 и контролирует его прохождение, чтобы в конце каждого банковского дня транзитный счет наличности (889) в Банке-Агенте был нулевым. Несет ответственность за прохождение операций по счетам 889 в
тот же операционный день, когда представлены платежные документы. <*>
Сноска. Пункт 8 - присоеденен к пункту 7 согласно приказу Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325   V980623_  .
9. Финансовые услуги Банка-Агента оплачиваются Минфином централизовано, согласно Генеральному соглашению.
-------------------------------------------
! Все уровни финансовой системы            !
!       Транзитный счет (889):             !
!------------------------------------------!
!    1      !     2        !       3       !
-------------------------------------------
1 -         Б.организ.       - " -
2 -         Б.организ.       -  платежным поручением перечисляют
3 -         Б.организ.       - " -
1) реестр и чеки        2) реестр и                   3) одно платежное
на оплату              оплаченные чеки               поручение на сумму
оплаченных чеков
Банк-Агент
Транзитный счет
(889)
Казначейства для
наличности
образцы
подписей
Казначейства
Приложение N 2
к Порядку
________________________                            ______________
Наименование бюджета                              от ____ N ____
ЖУРНАЛ
РЕГИСТРАЦИИ ЧЕКОВ
НА ПОЛУЧЕНИЕ НАЛИЧНОСТИ
Дата____________1997 г.
Перечисление на получение     !              Движение чеков         !Рос-
наличных денег       !                                     !пись
!                                     !ответ.
!                                     !испол-
!                                     !нителя
---------------------------------------------------------------------------
Наименов.!Код ! Сумма !   N   !     Выписан чек    ! Оплачен чек    !
бюджетн. !орга! тенге !платеж.!-------------------------------------!
организа-!низа!       !поруче-!N ! N  !Сумма!Ф.И.О.!Да-! N   ! Сумма!
ции      !ции !       !ния    !че!рее-!тенге!получа!та !рее- ! тенге!
!    !       !       !ка!стра!     !теля  !   !стра !      !
!    !       !       !  !    !     !налич-!   !     !      !
!    !       !       !  !    !     !ности !   !     !      !
---------------------------------------------------------------------------

1   ! 2   !  3  !  4   ! 5 !   6  !  7  ! 8   ! 9  !  10  !  11 !  12
---------------------------------------------------------------------------
!     !     !      !   !      !     !     !    !      !     !
!     !     !      !   !      !     !     !    !      !     !
!     !     !      !   !      !     !     !    !      !     !
Жиыны  !  х  !     ! х    ! х !   х  !     !  х  !  х !  х   !     !   х
---------------------------------------------------------------------------
Төленбеген чек сомасының қалдығы:
Сол күнгі __________________
Жыл басынан бері ___________
___________________________      __________________________
Жауапты орындаушының қолы          Қолының толық жазылуы
Ескерту. N 2-а қосымшасымен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.07.15. N 325
V980623_
бұйрығымен.
Тәртіпке
2-а-қосымша
___________________________
Бюджеттің атауы
________________
________________
Бюджеттен тыс шоттардан қолма-қол
ақша алу үшін чектерді тіркеу        Күні_____199__ж.
ЖУРНАЛЫ
_______________________________________________________________________
| Қолма-қол ақша                    |Халықтық банкінің      |Чектердің |
|алу үшін аударым                   |қаржылық қызметтері  __|__________|
|                                   |үшін сыйақы            |Чек жазылды
|________________________________   |_______________________|_________ |
|Бюджеттік|Ұйымның |шот|Сомасы|Төлем|Сомасы  |    Төлем     |Чек реестр
|ұйымның  | коды   |N-і|теңге |сыры.| теңге  | тапсырысының | N-і| N-і |
| атауы   |        |   |      |теңге|        |    N-і       |    |     |
|_________|________|___|______|_____|________|______________|____|_____|
|    1    |   2    | 3 |   4  |  5  |   6    |      7       | 8  |  9  |
|_________|________|___|______|_____|________|______________|____|_____|
|         |        |   |      |     |        |              |    |     |
|_________|________|___|______|_____|________|______________|____|_____|
|Барлығы  |        |   |      |     |        |              |    |     |
|_________|________|___|______|_____|________|______________|____|_____|
___________________________________________________________________________
|        қозғалысы                                         |            |
|__________________________________________________________|            |
|                               |Чек төленді               |   Жауапты  |
|_______________________________|__________________________|орындаушының|
| Сомасы, | Қолма-қол ақша      | Күні   |реестр | Сомасы  |    қолы    |
|  теңге  |   алушының          |        | N-і   | теңге   |            |
|         |  тегі, аты-жөні     |        |       |         |            |
|_________|_____________________|________|_______|_________|____________|
|   10    |         11          |   12   |  13   |   14    |       15   |
|_________|_____________________|________|_______|_________|____________|
|_________|_____________________|________|_______|_________|____________|
| Барлығы |                     |        |       |         |            |
|_________|_____________________|________|_______|_________|____________|
Сомадағы чекпен төленбеген қалдық:
осы күн ішіндегі__________________
жыл басынан_______________________
_____________________
Жауапты орындаушының қолы
________________________
Қолды анықтау
Тәртіпке N 3-қосымша
Бюджет ұйымдарына
қолма-қол ақша алу үшін
N _______ чектің реестрі
Күні _______1997 ж.
__________________________           _______________________________
Қазынашылықтың атауы                    ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам)
Халықтың жинақ
банктің филиалы
--------------------------------------------------------------------
Ұйымның толық         ! Ұйымның     ! Төлеу үшін  !    Сомасы,
атауы            !   коды      !чектің нөмірі!    теңге
--------------------------------------------------------------------
!             !             !
!             !             !
!             !             !
--------------------------------------------------------------------
Жиыны               !             !             !
--------------------------------------------------------------------
__________________________________________________________
санмен                               сөзбен
сомада қолма қол ақшаны төлеуге реестр бойынша _________ чек берілген
саны
Қазынашылықтың бастығы _________________
М.О.
Орындаушы              _________________
Төлеу үшін чектің реестрі қабылданды _______________________
ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам)
Халықтық жинақ банктің
жауапты орындаушысы
Тәртіпке N 4-қосымша
ААҚ (Ашық Акционерлік Қоғам) Халықтық жинақ банк төлеген чектердің
Реестрі
_______________________________
Банк филиалының атауы
Күні____________
--------------------------------------------------------------------
Ұйымның         !  Ұйымның  ! Чек ! Сомасы, ! Қазынашылық
атауы           !    коды   !  N  ! теңге   ! реестрінің күні
!           !     !         ! және N
--------------------------------------------------------------------
!           !     !         !
!           !     !         !
!           !     !         !
--------------------------------------------------------------------
Жиыны          !           !     !         !
--------------------------------------------------------------------
Осы реестр бойынша ______________________________________сомада
санмен                 жазумен
____________________ чек төленді
саны
Халықтық банк
М.О.        филиалының бастығы____________________
Орындаушы  _______________________
Төленген чектердің реестрі               N _______ тапсырыс төлемімен
қабылданды                               аударылды
___________________________________                 Күні ___________
Қазынашылықтың жауапты орындаушысы
Күні ___________
5 қосымша

1     ! 2  !  3    !   4   !5 ! 6  !  7  !  8   ! 9 !  10 !  11  ! 12
---------------------------------------------------------------------------
ИТОГО за !  х !       ! х     !х ! х  !     !  х   ! х !  х  !      !  х
---------------------------------------------------------------------------
Остаток по неоплаченным чекам в сумме:
за текущий день __________________
с начала года ____________________
___________________________      __________________________
Подпись ответисполнителя           Расшифровка подписи
Приложение N 2-а
к Порядку <*>
Сноска. Порядок дополнен новым приложением N 2-а согласно приказу
Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325   V980623_  .
________________________________
Наименование бюджета                        ________________
от_______N______
Журнал
регистрации чеков
на получение наличности        Дата_______199_г.
с внебюджетных счетов
__________________________________________________________________________
Перечисления на получение       | Вознаграждение за финансовые
наличных денег               |    услуги Народного банка
___________________________________________|_______________________________
Наименование| Код   |  N  |Сумма,|  N      |  Сумма, |          N
бюджетной  |органи-|счета|тенге |платежно-|  тенге  | платежного поручения
организации |зации  |     |      |го       |         |
____________|_______|_____|______|поручения|_________|_____________________
_____1______|___2___|__3__|__4___|____5____|____6____|__________7__________
____________|_______|_____|______|_________|_________|_____________________
__Итого за__|_______|_____|______|_________|_________|_____________________
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________
|                   Движение чеков                 |              |
|__________________________________________________|    Роспись   |
|          Выписан  чек        |    Оплачен чек    |ответственного|
|______________________________|___________________| исполнителя  |
|  N |   N   |Сумма,|  Ф.И.О.  |Дата|   N   |Сумма,|              |
|чека|реестра|тенге |получателя|    |реестра|тенге |              |
|____|_______|______|наличности|____|_______|______|______________|
|_8__|___9___|__10__|____11____|_12_|___13__|__14__|_______15_____|
|____|_______|______|__________|____|_______|______|______________|
|____|_______|______|__________|____|_______|______|______________|
Остаток по неоплаченным чекам в сумме:
за текущий день______________________
с начала года________________________
________________________      ________________________
Подпись ответисполнителя        Расшифровка подписи
Приложение N 3
к Порядку
РЕЕСТР ЧЕКОВ N _______
на получение наличных денег
бюджетными организациями
Дата________1997 г.
__________________________           _______________________________
Наименование Казначейства               Филиал ОАО (Открытое Акционерное
Общество) Народный
Сберегательный банк Казахстана
--------------------------------------------------------------------
Полное наименование   ! Код         ! Номер чека !    Сумма,
организации           ! организации ! на оплату  !    тенге
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
ИТОГО               !             !            !
--------------------------------------------------------------------
По реестру представлено __________ чеков на выплату наличных в
кол-во
сумме ______________________________________________________________
цифрами прописью
Начальник Казначейства _________________
М.П.
Исполнитель            _________________
Реестр чеков на оплату принят ___________________________
ответисполнитель филиала
ОАО (Открытое Акционерное
Общество) Народный
Сберегательный банк Казахстана
Приложение N 4
к Порядку
РЕЕСТР
оплаченных чеков ОАО (Открытое Акционерное Общество)
Народный Сберегательный банк Казахстана
_______________________________
Наименование филиала банка
Дата_____________
--------------------------------------------------------------------
Наименование    !   Код     !   N     ! Сумма, !  Дата и N
организации     !организации!  чека   ! тенге  !  реестра
!           !         !        !  Казначейства
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
ИТОГО          !           !         !        !
--------------------------------------------------------------------
По данному реестру оплачено ______________ чеков на сумму _____
кол-во                   цифрами
____________________________________________________________________
прописью
Начальник филиала
М.П.        Народного банка ______________________
Исполнитель    _______________________
Реестр оплаченных чеков                  Перечислено
принят                                   платежным поручением N ____
_____________________________                       Дата ___________
ответисполнитель Казначейства
Дата ___________
Приложение N 5
от________N___ <*>

Ескерту. N 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің 1998.07.15. N 325
V980623_
бұйрығымен.
N_____ ______________
199__ж.______________арналған уақтылы аударылмаған қаражаттар туралы
деректер және Халықтық банктің филиалдары арқылы чектер бойынша
бюджеттік ұйымдарға қолма-қол ақша берудің салыстырып тексеру
актісі
_________________________________________________________________________
|                     Қазынашылықтың атауы                               |
|________________________________________________________________________|
| N |                     |  Чектер  |   Халықтық банкке      | Қаржылық |
|р/с|                     | бойынша  |     қазынашылық        |  қызмет  |
|   |                     | төленген | органдарының уақтылы   |көрсетулері
|   |                     |қаражаттар|аудармаған қаражаттары  |    үшін  |
|   |                     |          |туралы деректер(айыппұл |  Халықтық|
|   |                     |          | санкцияларын есептеу   |   банкке |
|   |                     |          |       үшін)            |  аумақтық|
|   |                     |          |                       |қазынашылық|
|   |                     |          |                        |органдары |
|   |                     |          |                        |   төледі |
|___|_____________________|__________|________________________|__________|
|   |                     |          | Күн саны |   Сома      |          |
|   |                     |          |          | (теңгемен)  |          |
|___|_____________________|__________|__________|_____________|__________|
| 1 |         2           |    3     |     4    |      5      |      6   |
|___|_____________________|__________|__________|_____________|__________|
| 1.|Республикалық бюджет.|          |          |             |          |
|   |те тұратын бюджеттік |          |          |             |          |
|   |ұйымдар бойынша,     |          |          |             |
|   |Барлығы:             |          |          |             |          |
|   |оның ішінде:         |          |          |             |          |
|   |а) қалаларда орналас.|          |          |             |          |
|   |қан бюджеттік ұйымдар|          |          |             |          |
|   |бойынша              |          |          |             |          |
|   |б) ауылдық жерлерде  |          |          |             |          |
|   |орналасқан бюджеттік |          |          |             |          |
|   |ұйымдар бойынша      |          |          |             |          |
|___|_____________________|__________|__________|_____________|__________|
| 2.|Жергілікті бюджетте  |          |          |             |          |
|   |тұрған бюджеттік     |          |          |             |
|   |бойынша, Барлығы:    |          |          |             |          |
|   |оның ішінде :        |          |          |             |          |
|   |а) қалаларда орналас.|          |          |             |          |
|   |қан бюджеттік ұйымдар|          |          |             |          |
|   |бойынша              |          |          |             |          |
|   |б) ауылдық жерлерде  |          |          |             |          |
|   |орналасқан бюджеттік |          |          |             |          |
|   |ұйымдар бойынша      |          |          |             |          |
|___|_____________________|__________|__________|_____________|__________|
|   |ЖИЫНЫ                |          |          |             |          |
|___|_____________________|__________|__________|_____________|__________|
Қаржылық қызмет көрсетулердің сомасы           Ресімделген актің
(1а-жол+2а-жол)*0,35% + (1б-жол +              уақыты мен нөмірі
2-б)*0,4%-6т._______мың теңгені құрады.        (айыппұл санкц. б-ша)
_____________________
_____________________
Аумақтық Қазынашылық органы           Халықтық Банктің
бастығының қолы                       жауапты тұлғасының
қолы
_____________________
_________________
МО                                         МО

Сноска. Приложение N 5 - в новой редакции согласно приказу
Департамента казначейства Минфина РК от 15.07.1998г. N 325   V980623_  .
Акт
сверки выдачи наличных денег бюджетным организациям
по чекам через филиалы Народного Банка и данных
о несвоевременно перечисленных средствах
за ______________ 199__ год
месяц
___________________________________________________________________________
Наименование Казначейства
___________________________________________________________________________
N |                           |Выплачено|Данные о несвоевременно|Оплачено
п/п|                           | средств |перечисленных органами !территор.
|                           |по чекам |  казначейства средств |органами
|                           |(в тенге)|Народному банку (для   |Казначей-
|                           |         |начисления штрафных    |ства за
|                           |         |санкций)    |          |финансо-
|                           |         |____________|__________|вые услу-
|                           |         |   Кол-во   |  Сумма   |ги Народ-
|                           |         |    дней    | (в тенге)|ному бан-
___|___________________________|_________|____________|__________|ку_(тн.)_
_1_|____________2______________|____3____|______4_____|_____5____|____6____
1.|По бюджетным организациям, |         |            |          |
|состоящим на республикан-  |         |            |          |
|ском бюджете, Всего:       |         |            |          |
|в том числе:               |         |            |          |
|а)по бюджетным орган-циям, |         |            |          |
|расположенным в городах    |         |            |          |
|б)по бюджетным орган-циям, |         |            |          |
|расположенным в сельской   |         |            |          |
___|местност    _______________|_________|____________|__________|_________
2.|По бюджетным организациям, |         |            |          |
|состоящим на местном       |         |            |          |
|бюджете, Всего:            |         |            |          |
|в том числе:               |         |            |          |
|а)по бюджетным орган-циям, |         |            |          |
|расположенным в городах    |         |            |          |
|б)по бюджетным орган-циям, |         |            |          |
|расположенным в сельской   |         |            |          |
___|местности   _______________|_________|____________|__________|_________
__|Итого______________________|_________|____________|__________|_________
Сумма финансовых услуг составила              Дата и номер
оформленного
акта
(стр.1а + стр.2а)*0,35%+(стр.1б+2б)*          (по штрафным санкциям)
0,4% - гр.6 ______________тыс. тенге         _________________________
_________________________
Подпись начальника территориального           Подпись ответственного лица
органа Казначейства                           Народного Банка
___________________________                   _________________________
М.П.                                           М.П.