Наркологиялық бақылау жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылуға тиіс жұмысқа жіберілетін кәсіптердің Тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және Халықты Әлеуметтік Қорғау министрлігі 1997 ж. 29 қараша N 4. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 19 наурыз N 490 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 2005 жылғы 7 ақпандағы N 37-ө бұйрығымен.
--------------Бұйрықтан үзінді--------------
Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы заңнамасын жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір нормативтік құқықтық кесімдерінің күші жойылды деп танылсын...
Министр
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрiнiң
2005 жылғы 7 ақпандағы
N 37-ө бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір нормативтік
құқықтық кесімдерінің тізбесі
7. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң "Наркологиялық бақылау жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылуға тиіс жұмысқа жіберілетін кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" 1997 жылғы 29 қарашадағы N 4 (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 490 тіркелген) бұйрығы...
---------------------------
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 5 наурыздағы№N 305 қаулысымен бекітілген Үкіметтің "1997-1998 жылдарға арналған есірткіні пайдалануға және заңсыз таратуға қарсы іс-қимыл жасаудың кешенді шаралары" жөніндегі мақсатты бағдарламасының 12-тармағына сәйкес, бұйырамын:
1. Білім беру, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігінің Денсаулық сақтау комитетімен келісілген наркологиялық бақылау жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылуға тиіс жұмысқа жіберілетін кәсіптердің Тізбесі (қоса ұсынылады) бекітілсін.
2. Облыстар мен Алматы қаласының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау басқармалары:
Тізбенің жұмыс берушілер мен еңбек ұжымдарына жеткізілуін қамтамасыз етсін;
мемлекеттік еңбек инспекциялары меншік және шаруашылықты жүргізу нысандарына қарамастан жер-жерлердегі жұмыс берушілердің осы Тізбенің талаптарын орындауына бақылау жасасын.
Министр
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
1994 жылғы 29 қарашада№N 4
бұйрығымен бекітілген
Наркологиялық бақылау
жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылуға
тиіс жұмыстарға жіберілетін кәсіптердің
Тізбесі
Жұмыс беруші осы ұсынылып отырған Тізбенің негізінде наркологиялық бақылау жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылуға тиіс жұмыстарға жіберілетін кәсіптердің Тізбесін (жергілікті санитарлық-эпидемиялық органдармен бірге) келісіп, бекітеді.
Қысымы жоғары ыдыстарға қызмет ететін аппаратшылар
Қалалық электрмен жүретін көліктердің (трамвай, троллейбус) автокөлік құралдарының жүргізушілері
Іске қосылып тұрған күші 127 В электр қондырғыларымен жұмыс істейтін және оларды оперативті қосатын қызметкер; іске қосу, монтаждау жұмыстарын жүргізуші және жоғары вольтты сынаушы қызметкер;
Крандар машинистері (краншылар)
Есірткілік препараттармен, А, Б топтарындағы препараттармен жұмыс істеуге рұқсат етілетін медициналық қызметкер;
Өрт сөндірумен және жарылғыш заттармен байланысты өндірістік процестерде істейтін қызметкер
Әскерилендірілген күзеттердің, арнайы байланыс қызметтерінің, инкассация аппаратының, банктердің және басқа да ведомстволар мен қызметтердің дәрімен атылатын қаруды алып жүруі және оны пайдалану рұқсат етілген қызметкерлері
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен Білім, мәдениет және денсаулық министрлігінің соттық экспертизасы органдарының қызметкерлері, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінде қызмет етушілер, кімнің іс-әрекеттері есірткі     заттарымен байланысты Газ құтқару қызметтерінің, ашық қалған газ және мұнай фонтандарының пайда болуынан алдын ала сақтандыру және оларды жою жөніндегі әскерилендірілген бөлімдер мен отрядтардың, кен құтқару отрядтарының, өрттен қорғау бөлімдерінің қызметкерлері
Темір жол, әуе көліктері қозғалысының қауіпсіздігіне жауап беретін диспетчерлік қызметтің қызметкерлері Адамдар мен жүк тасымалдайтын темір жол, теңіз, өзен, әуе көліктерінің қызметкерлері
Жарылғыш заттарды (ВВ) қолданумен және сақтаумен айналысатын қызметкерлер
Жер асты жұмыстарының барлық түрінде істейтін қызметкерлер
Мына заттар:
қош иісті:
бензидин және оның қоспалары,
дианизидин,
толундин және оның қоспалары,
нафтиламиндер;
К бензолы және оның туындылар:
изопрорилбензол,
толуол,
ксилол,
стирол және т.б. галоидты қош иістілер;
галоидты бензилдер, хлористы бензилиден;
галоидты майлы көмірсутектері қатарынан:
дихлорэтан;
хлористы метил;
төрт хлорлы көмірсутегі;
винихлорид;
хлористы метилен;
хлористы метил;
хлороформа;
бромэтил;
трихлорэтилен;
хлорпрен;
шектеулі және шектеусіз көмірсутектер өндірісінде істейтін, оларды қайта өңдейтін және осыларды қолданатын қызметкерлер
Барлық шикізаттардан (органикалық, органикалық емес, синтетикалық
заттар, өсімдіктер) дәрі-дәрмектер жасайтын өндірістерде істейтін және осы дәрілерді:
алкалаоид және олардың тұздарын;
есірткілік анальгетиктерді;
жалпы анастетиктерді (есірткілерге арналған заттар);
психотропты заттарды:
нейролептиктерді,
транквилизаторларды,
антидепрассанттарды,
психикаға ықпал ететін заттарды, ноотропты топтардан басқа;
ұйықтатын дәрілерді:
барбитуровты қышқылдарды (барбитоптар),
алифатты қоспалар қатарын (құрамында галоиды бар),
туынды бензодиазепин және басқа гетероциклды қоспаларды орап,
қораптарға салатын қызметкерлер
Фармация және дәрі-дәрмек тармағы қызметкерлері, есірткі препараттары бар жерге кіруге мүмкіндікті
Ғылыми-зерттеу мекемелерінің қызметкерлері, жұмысы есірткі заттарын синтездеуге және ғылыми зерттеуге байланысты, сондай-ақ органикалық қосындылар "Тізбесінде" орналасқан
Наркологиялық бақылауды жүргізу, оның кезеңділігі мен көлемі
"Өндірістік факторлардың зиянды, қауіпті және қолайсыз әсеріне

Об утверждении Перечня профессий, допуск к работе по которым должен осуществляться после проведения наркологического контроля
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 ноября 1997 г. N 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.03.1998 г. N 490. Утратил силу - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 7.02.2005г. N 37-п
Извлечение из приказа Министра труда и
социальной защиты населения РК от 7.02.2005г. N 37-п
"В целях совершенствования законодательства Республики Казахстан о безопасности и охране труда ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Перечень
утративших силу некоторых нормативных правовых актов
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
...
7. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 ноября 1997 г. N 4 "Об утверждении Перечня профессий, допуск к работе по которым должен осуществляться после проведения наркологического контроля"...".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с пунктом 12 Правительственной целевой программы "Комплексные меры противодействия злоупотреблению и незаконному распространению наркотиков на 1997-1998 годы", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1997 г. № 305 P970305_  , приказываю:
1. Утвердить согласованный с Комитетом здравоохранения Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан Перечень профессий, допуск к работе по которым должен осуществляться после проведения наркологического контроля (прилагается).
2. Начальникам областных, Алматинского городского управлений по труду и социальной защиты населения:
обеспечить доведение Перечня до работодателей и трудовых коллективов;
государственной инспекции труда на местах установить контроль за соблюдением работодателями, независимо от форм собственности и хозяйствования, требований настоящего Перечня.
Министр
Утвержден
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 ноября 1997 г. N 4
Перечень
профессий, допуск к работе
по которым должен осуществляться после
проведения наркологического контроля
Работодатель на основании прилагаемого Перечня определяет, согласовывает (с местными органами санитарно-эпидемиологической службы) и утверждает профессии, допуск к которым должен осуществляться после проведения наркологического контроля.
Аппаратчики, обслуживающие сосуды под давлением
Водители автотранспортных средств, городского электротранспорта
(трамвай, троллейбус)
Персонал, обслуживающий действующие электроустановки
напряжением 127
В и выше и производящий в них оперативные переключения;
персонал,
выполняющий наладочные, монтажные работы и высоковольтные
испытания
Машинисты крана (крановщики)
Медперсонал, имеющий доступ к наркотическим препаратам,
препаратам
групп А, Б
Работники военизированной охраны, служб спецсвязи, аппарата
инкассации,
банков, других ведомств и служб, которым разрешено ношение
огнестрельного оружия и его применение
Работники, участвующие в пожарных и взрывоопасных
производственных
процессах
Работники органов судебной экспертизы Министерства юстиции,
Министерства образования, культуры и здравоохранения, а также       сотрудников Министерства внутренних дел Республики Казахстан,
деятельность которых связана с наркотическими веществами
Работники газоспасательных служб, военизированных частей и
отрядов по предупреждению возникновения и ликвидации открытых
газовых и нефтяных фонтанов, военизированных горных,
горноспасательных
отрядов, пожарной охраны
Работники диспетчерской службы, отвечающие за безопасность
движения
железнодорожного, воздушного транспорта
Работники железнодорожного, речного, морского, воздушного
транспорта,
связанные с перевозкой людей и грузов
Работники, связанные с применением и хранением взрывчатых
материалов
(ВВ)
Работники, занятые на всех видах подземных работ
Работники, занятые в производстве, переработке и применении:
аминов ароматического рода:
бензидина и его соединений,
дианизидина,
толундина и его соединений,
нафтиламинов;
бензола К и его производных:
изопропилбензола,
толуола,
ксилола,
стирола и др.;
галоидопроизводных ароматического ряда;
галоидных бензилов, хлористого бензилидена;
галоидопроизводных углеводородов жирного ряда:
дихлорэтана,
четыреххлористого углерода,
винилхлорида,
хлористого метилена,
хлористого метила,
хлороформа,
бромэтила,
трихлорэтилена,
хлорпрена;
предельных и непредельных углеводородов
Работники, занятые в производстве лекарственных препаратов из
всех
видов сырья (органического, неорганического, синтетического,
растительного), фасовке и упаковке готовых лекарственных форм:
алкалоидов и их солей;
наркотических анальгетиков;
общих анастетиков (средства для наркотиков);
психотропных средств:
нейролептиков,
транквилизаторов,
антидепрессантов,
психостимулирующих, кроме группы ноотропных;
снотворных средств:
производных барбитуровой кислоты (барбитураты),
соединений алифатического ряда (галоидосодержащие),
производных бензодиазепина и других гетероциклических
соединений;
Работники фармации и аптечной сети, имеющих доступ к
наркотическим
препаратам
Работники научно-исследовательских учреждений, работа которых
связана с синтезом и исследованием наркотических средств,
психотропных веществ, а также с перечисленными в "Перечне"
органическими соединениями

ұшырайтын қызметкерлерді, жеке көліктің жүргізушілерін міндетті медициналық тексеруден өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 1993 жылғы 21 қазандағы N 440 бұйрығына сәйкес белгіленеді.
Жұмысқа жаңадан орналасушы адамдар (көрсетілген Тізбенің негізінде) наркодиспансерден наркологиялық бақылаудан өткендігі туралы анықтама өткізеді.

Проведение наркологического контроля, его периодичность, объем устанавливаются в соответствии с приказом Министерства здравоохранения Республики Казахстан N 440 от 21 октября 1993 года "О проведении обязательных медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов, водителей индивидуального транспорта".
Вновь поступающие на работу (на основании указанного Перечня), предоставляют справку о наркологическом контроле из наркодиспансера.