"Қазақстан Республикасы су көлігі қызметкерлеріне түнгі жұмыстары үшін қосымша еңбек ақы төлеу тәртібі туралы Ережелерді" бекіту туралы
Бекітілді Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі 1998 жылғы 8 желтоқсан N 607 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 маусым N 558 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 723 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 29.10.2012 № 723 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігімен келісілген 1997 жылғы 04.11. "Қазақстан Республикасы су көлігі қызметкерлеріне түнгі жұмыстары үшін қосымша ақы төлеу тәртібі туралы Ережесі" бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы су көлігі қызметкерлеріне түнгі жұмыстары үшін қосымша ақы төлеу тәртібі туралы Ереже" күшіне енгізілсін.
Министр
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникациялар министрлігі
Су көлігі департаменті
ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасы су көлігі қызметкерлеріне
түнгі жұмыстары үшін қосымша ақы төлеу тәртібі туралы
1. Жүзушілер құрамының қызметкерлеріне түнгі жұмыс уақыттарының әрбір сағаты үшін тарифтік сағат ставкасының (лауазымдық жалақының) 35% мөлшерінде қосымша еңбекақы төленеді.
Түнгі жұмыс уақыты - кешкі сағ. 10-нан таңертеңгі сағ. 6-ға дейінгі уақыт болып есептеледі (Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарына сай).
2. Тәулік бойы пайдаланылатын, өздігінен жүзу кемелерінің командалық құрамына түнгі уақыттарда вахта атқарғаны үшін Қазақстан Республикасы су көлігі кемелерінде қызмет ету туралы Жарғысымен белгіленген қосымша ақы төленеді.
3. Тәулік бойы пайдаланылатын өздігінен жүзетін және өздігінен жүзбейтін кемелердің сменалық кезек атқаратын экипаж мүшелерінің түнгі вахталық жұмыс сағаттары үшін (олар үшін Қазақстан Республикасы су көлігі Жарғысымен нақтылы жұмыс уақыты белгіленбеген) вахта жүргізу кестесімен белгіленген қосымша ақы төленеді. Вахталық жұмыс-кестелері: командалық құрам үшін - кәсіпорынның, кеме иелерінің басшыларымен, ал қатардағы құрам үшін - кеме капитанмен (командирмен, шкипермен) бекітіледі.
Аталмыш қызметкерлердің вахталық кестелерінде белгіленген түнгі жұмыс уақыттарындағы ең көп сағат саны N 1 Қосымшада келтірілген.
4. Тәулік бойы пайдаланылмайтын кемелерде, мысалы, жүрдек жолаушы кемелерде экипаж мүшелерінің нақты түнгі жұмыс сағаттары үшін қосымша ақы төленеді.
Осы кемелердегі өндіріс жұмыстарының кестелері: командалық құрам үшін - кәсіпорынның, кеме иесінің басшыларымен, ал қатардағы құрам үшін - капитанмен (командирмен, шкипермен) бекітіледі.

Об утверждении Положения "О порядке дополнительной оплаты труда за работу в ночное время работникам водного транспорта Республики Казахстан"
Приказ Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 8 декабря 1997 года № 607. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.07.1998 г. за № 558. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 723
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 29.10.2012 № 723 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приказываю:
1. Утвердить согласованное с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 04.11.1997 года "Положение о порядке дополнительной оплаты труда за работу в ночное время работникам водного транспорта Республики Казахстан" (прилагается).
2. Ввести в действие "Положение о порядке дополнительной оплаты труда за работу в ночное время работникам водного транспорта Республики Казахстан".
Министр
Положение
"О порядке дополнительной оплаты труда
за работу в ночное время работникам водного
транспорта Республики Казахстан"
1. Работникам плавающего состава за каждый час работы в ночное время производится дополнительная оплата труда в размере 35% часовой тарифной ставки (должностного оклада).
Ночным считается время с 10 часов вечера до 6 часов утра (согласно трудового законодательства Республики Казахстан ).
2. Командному составу самоходных судов, эксплуатируемых круглосуточно, доплата производится за часы несения вахты в ночное время, установленные Уставом службы на судах водного транспорта Республики Казахстан.
3. На самоходных и несамоходных судах, эксплуатируемых круглосуточно, членам экипажей, несущим сменные дежурства (вахты), для которых Уставом службы на судах водного транспорта Республики Казахстан конкретное время несения вахт не установлено, доплата производится за часы работы в ночное время, установленные графиком несения вахт. Графики несения вахт утверждаются: для командного состава - руководителем предприятия, судовладельцем, а для рядового состава - капитаном (командиром, шкипером) судна.
Максимальное количество часов работы в ночное время, которое допускается устанавливать в графиках вахт указанным работникам, приведено в приложении N 1
4. На судах, не работающих круглосуточно, например на скоростных пассажирских судах, доплата членам экипажей производится за часы фактической работы в ночное время.
Графики производства работ на этих судах утверждаются: для командного состава - руководителем предприятия,судовладельцем, а для рядового состава - капитаном (командиром, шкипером) судна.

5. Сменалық кезекте (вахтада) тұрмайтын командалық және қатардағы құрамның қызметкерлері өздеріне жүктелген лауазымдық міндеттерін күндізгі уақытта орындайды және ереже бойынша, түнгі жұмыс сағаттарына тартылмайды. Кейбір жағдайларда, кеме капитанының (командирінің, шкиперінің) өкімі бойынша өндірістік қажеттілікке байланысты түнгі жұмысқа тартылған жағдайда, оларға нақты түнгі жұмыс сағаттары үшін қосымша ақы төленеді.
Аталмыш қызметкерлердің толық күнтізбелік айдағы түнгі жұмыс сағаттарының уақыты: вахтаға тұрмайтын рульші - моториске - 60 сағаттан, сменалық кезекке (вахтаға) тұрмайтын өзге қызметкерлерге - 30 сағаттан аспауы тиіс.
6. Тәулік бойы пайдаланылатын өздігінен жүзбейтін кемелерде, штаты бір немесе екі адамнан тұратын дебаркадерлер мен брандвахталарда Қазақстан Республикасы су көлігі кемелерінде қызмет ету туралы Жарлығына сәйкес вахта жүргізу тәртібі кеменің нақты жұмыс жағдайын ескере отырып, шкипермен белгіленеді. Бұл жағдайда, толық күнтізбе айдағы шкипердің түнгі жұмыс уақыты 90 сағаттан, матростікі 30 сағаттан аспауы тиіс.
7. Нормалы жұмыс күні бар экипаж мүшелерінің түнгі уақытта қосымша ақы төленетін қауырт жұмыстарды атқарған кезде, қосымша төлем лауазымдық жалақы есебінен (бір жарым немесе екі есе өсірілмей) төленеді.
Экипаж мүшелерінің түнгі уақытта апат жұмыстарын атқарғаны үшін оларға белгіленген жұмыс күнінің ұзақтығынан артық түнгі сағаттарға қосымша төлем жасалмайды.
8. Түнгі жұмыс уақыттарында штат қызметкерлері жетіспеген жағдайда қосымша төлем жетіспеген қызметкердің лауазымдық жалақысы есебінен (10% асырмай) жүргізіледі.
9. Жүзушілер құрамы қызметкерлерінің түнгі жұмысындағы қосымша төлемінің сағаттық тариф ставкасын анықтау үшін лауазымдық айлық жалақыны осы айдың күнтізбесі бойынша жұмыс сағаттарының санына бөлу жолымен есептейді.
10. Түнгі жұмысты есепке алу жалақы туралы кеме журналының "Жұмыс уақыты мен демалыс күндерді есептеу табелі" бойынша жүргізіледі. Қосымша ақы төленетін түнгі уақытта істелген сағат саны күнтізбелік тәулік ішінде нақты жасалған жұмыс уақытының қорытындысы ретінде "Нақты негізде жасалды" деген жолға жазылады. Үш сменалық жұмыста "Негізгі қызметі жөніндегі" 1 бөлімде әрбір жұмыс күні үшін капитанға 8/4, штурманға 8/2 және т.б. қойылады. Бір айдағы түнгі жұмыс сағаттарының жалпы саны нақты жұмыс атқарылған уақыттың қорытындысы ретінде "жиыны" графасына жазылады.
11. Осы Ережеге сай түнгі жұмыс үшін төленетін қосымша ақы экипаж мүшелеріне кемелердің пайдалануда болған кезеңінде, кемелерді жөндеуге қоюға әзірлеуде, тоқтатуға немесе бұзылудан сақтау кезеңдерде төленеді.
Кәсіпорындарда (ұйымдарда) кемелерді судан шығарарда және жүзушілер құрамының жұмысшыларын пайдалануда, жөндеуде және флотты тоқтатуда немесе басқа жұмыстарда түнгі жұмыс уақыты үшін төленетін қосымша ақы осы кәсіпорындардың (ұйымдардың) қызметкерлер үшін белгіленген мөлшерде жүргізіледі.

5. Работники командного и рядового состава, не несущие сменных дежурств (вахт), выполняют возложенные на них должностные обязанности в дневное время и к работе в ночные часы, как правило, не привлекаются. В отдельных случаях, когда в связи с производственной необходимостью работники по распоряжению капитана (командира, шкипера) судна привлекаются к работе в ночное время, доплата им производится за фактически отработанные ночные часы.
Время ночной работы указанных работников за полный календарный месяц не должно превышать: моториста - рулевого, не несущего вахты - 60 часов, остальных работников, не несущих сменных дежурств (вахт) - 30 часов.
6. На эксплуатируемых круглосуточно несамоходных судах, дебаркадерах и брандвахтах со штатом один или два человека порядок несения вахт в соответствии с Уставом службы на судах водного транспорта РК устанавливается шкипером с учетом конкретных условий работы судна. При этом время ночной работы шкипера за полный календарный месяц не должно превышать 90 часов, матроса 30 часов.
7. За время выполнения членами экипажей с нормированным рабочим днем в ночное время дополнительно оплачиваемых авральных работ доплата производится из расчета должностного оклада (без увеличения в полтора или два раза). За время выполнения членами экипажей аварийных работ в ночные часы сверх установленной для них продолжительности рабочего дня доплата не производится.
8. При работе за недостающих по штату работников в ночное время, доплата производится из расчета должностного оклада недостающего работника (без повышения на 10 процентов).
9. Часовая тарифная ставка работников плавающего состава для определения доплаты за работу в ночное время исчисляются путем деления месячного должностного оклада на количество рабочих часов по календарю в данном месяце.
10. Учет работы в ночное время производится по "Табелю учета рабочего времени и дней отгула" судового журнала заработной платы. Количество часов работы в ночное время, подлежащих дополнительной оплате, проставляется в строке "Фактически отработано" как знаменатель к фактически отработанному времени за календарные сутки. Так, при трехсменной работе в разделе 1 "По основной должности" капитану следует проставить 8/4, первому штурману 8/2 и т.д. за каждый рабочий день. Общее количество часов работы в ночное время за месяц проставляется в графе "Итого" как знаменатель к фактически отработанному времени.
11. Доплата за работу в ночное время в соответствии с настоящим Положением производится членам экипажей в период нахождения судов в эксплуатации, подготовки судов к постановке на ремонт, отстой или консервацию (разоружение).
При выводе судов из эксплуатации и использовании работников плавающего состава в предприятиях (организациях) на ремонте и отстое флота или других работах, доплата за работу в ночное время производится в размерах, установленных для работников этих предприятий (организаций), занятых на аналогичных работах.