Жұмыстық сынау мерзімін өткізу және ұйымдастыру туралы
Қызылорда облысы әкімінің 1997 жылғы 1 сәуірдегі № 462 шешімі. Қызылорда облысының Әділет басқармасында 1997 жылғы 21 сәуірдегі № 1 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы № 247 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 20.12.2004 № 247 қаулысымен.
Қосымша әлеуметтік қорғауға мұқтаж және тұрақты жұмыс іздеуде қиындық көріп жүрген жұмыссыздарды жұмысқа орналастыруға көмек көрсету мақсатында ШЕШІМ ЕТЕМІН:
1. Облыста жұмыстық сынау мерзім енгізілсін /тұрақты жұмысқа орналастыру кезіндегі сынау/.
2. Аудандар мен Қызылорда қаласының әкімдері жұмыспен қамту орталықтарымен бірлесіп, жұмыстық сынау мерзімін өткізетін кәсіпорындар тізбесін бекітсін/.
3. Жұмыстық сынау мерзімі туралы уақытша ереже бекітілсін /қоса беріліп отыр/.
4. Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бас басқармасы 1997 жылдың бірінші және екінші жартыжылдық қорытындысы бойынша жұмыстық сынау мерзімін ұйымдастыру мен өткізу барысы туралы хабарлама тапсырсын.
5. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің бірінші орынбасары С.Нұрғисаевқа жүктелсін.
ӘКІМ Б. САПАРБАЕВ
Облыс әкімінің
1997 жылғы 1 көкек
№ 462 шешімімен
бекітілген
Жұмыссыздарға арналған /еңбекке орналастыру кезіндегі/ сынау мерзімі туралы
УАҚЫТША ЕРЕЖЕ
Осы ереже қосымша әлеуметтік қорғауды қажет ететін, тұрақты жұмыс іздеуде қиындық көретін жұмыссыздарды жұмысқа орналастыруға көмек көрсету мақсатында әзірленді. Ереже Қазақ ССР-нің Еңбек туралы заңдар/кодексінің 22-24 баптары және "Халықтың жқмыспен қамтылуы туралы" Заңның 5, 9, 11, және 15 баптары негізінде дайындалды.
1. Жұмыстық сынау мерзімі жұмысшының бос жұмыс орнында /вакансия/ оған тапсырылған жұмысқа сәйкес келуін тексеру болып табылады. Кәсіпорынға жұмыстық сынауға ұзақ уақыт /3 айдан кем емес/ жұмыспен қамтау орталықтарында есепте тұратын және еңбек нарқында бәсекеге түсу қабілеті төмен, жұмысқа орналасуда қиындық көретін тұрғындар/ тобына жататын жұмыссыздар жіберіледі.
2. Жұмыстық/сынау мерзімі бос жұмыс орны /вакансия/ туралы мәлімет және жұмыссыз, жұмыс беруші және жұмыспен қамту қызметі арасындағы, онда иелісуші жақтардың міндеттемелері, орындалу мерзімі, жұмыс түрлері, ақы төлеу жағдайы және келешекте жұмысқа орналастыру мүмкіндіктері алдын-ала ескерілген үш жақты келісім шарт негізінде ұйымдастырылады /қоса беріліп отыр/.
3. Егер де сынау мерзімі кезінде жұмысшы өз міндеттерін біліктілікпен орындаса және жұмыс беруші тарапынан ескертпелер болмаса, ол сынаудан өткен болып есептеледі және кәсіпорынға тұрақты жұмыскер есебінде бекітіледі. /Қазақ КСР-і, ЕЗК-і 24 бап/.

Об организации и проведении рабочей стажировки
Решение акима Кызылординской области от 1 апреля 1997 года № 462. Зарегистрировано Управлением юстиции Кызылординской области 21 апреля 1997 года № 1. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20 декабря 2004 года № 247
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20.12.2004 № 247.
В целях оказания содействия в трудоустройстве безработных, нуждающихся в дополнительной социальной защите и испытывающих затруднения в поисках постоянной работы решил:
1. Ввести в области рабочую стажировку (испытание при постоянном трудоустройстве).
2. Акимам районов и г. Кызылорды совместно с центрами занятости утвердить перечень предприятий, где будет проводится рабочая стажировка.
3. Утвердить временное положение о рабочей стажировке (прилагается).
4. Главному управлению труда и социальной защиты населения представить информацию о ходе организаций и проведения рабочей стажировки по итогам I и ІІ полугодий 1997 года.
5. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на первого заместителя акима области Нургисаева С.Н.
АКИМ Б. САПАРБАЕВ
"УТВЕРЖДЕНО"
Решением акима области
от "1" апреля 1997 г.
№ 462
ВРЕМЕННОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
об организации рабочей стажировки для безработных (испытание при приеме на работу).
Данное положение разработано с целью оказания содействия в трудоустройстве безработным, требующим дополнительной социальной защиты и испытывающим затруднения в поиске постоянной работы. Положение разработано на основании статей 22.24 КЗоТа Казахской ССР и статей 5, 9, 11, и 15 Закона "О занятости населения".
1. Рабочая стажировка представляет собой проверку соответствия рабочего поручаемой ему работе на свободном рабочем месте (вакансии). На стажировку в предприятия направляются безработные, длительное время (не менее 3-х месяцев), состоящие на учете в центрах занятости и малоконкурентные на рынке труда категории населения, испытывающие затруднения в трудоустройстве.
2. Рабочая стажировка организуется на основании сведений о вакансиях и заключаемых трехсторонних договоров между безработными, работодателями и службой занятости, в которых оговариваются обязательства сторон, сроки выполнения, виды работ. условия оплаты труда и возможности дальнейшего трудоустройства (прилагается ).
3. Если в период стажировки рабочий квалифицированно выполнял свои обязанности и со /стороны работодателя к нему не было претензий, то он считается выдержавшим испытание и закрепляется на предприятии, как постоянный работник (статья 24 КЗоТ Каз. ССР).

4. Біліктілігін арттыру, болмаса қосымша мамандық алу қажеттігі болған жағдайда жұмыспен қамту қызметі Жұмыспен қамтуға көмектесу қоры қаржысы есебінен белгіленген тәртіп бойынша қосымша жасалған шарт негізінде оқу орындарында, болмаса сол кәсіпорында кәсіби оқуды ұйымдастырады.
5. Жұмыс беруші сынау мерзімін өтеп жүрген жұмыскерді дәлелді себепсіз және жұмыспен қамту қызметінің келісімінсіз жұмыстан босатуға құқы жоқ.
6. Жұмысшылар сынау мерзімін өтеп жүрген кезінде еңбек заңдылық нормаларын және кәсіпорынның ішкі тәртібі ережелерін сақтауға міндетті.
Жұмыс берушілер техника қауіпсіздігі мен еңбек қорғау ережелерінің еңбек және жұмыспен қамту заңдылықтарының сақталуына жауапты.
7. Жұмысшылар кәсіпорында сынау мерзімін өтеп жүрген кезінде нақтылы орындаған жұмысы бойынша, осы кәсіпорындағы пайдаланып жүрген тариф негізінде жалақы алады. Бейімделу мерзімінде /3 айдан артық емес/ жұмыссыздық жөніндегі жәрдемақы мөлшерінде жұмыспен қамтуға көмектесу қоры қаржысынан ішінара қаржыландырылады.
8. Жұмыссыздар үшін жұмыстық сынау мерзімін қаржыландыру жұмыс берушілер және Мемлекеттік жұмыспен қамтуға көмектесу қоры қаржысы есебінен жүргізіледі. Жұмыспен қамтуға көмектесу қорының осы мақсатқа бөлінген қаржысынан салық алынбайды, одан әлеуметтік қамсыздандыру қорына ақша аударылмайды /жұмыспен қамту туралы Заңның 22 бабы/. Жұмыстық сынау мерзімін өтеуге бағытталған Жұмыспен қамтуға көмектесу қоры қаржысын жұмыс берушілердің /кәсіпорындардың, шаруашылық жүргізуші субъектілердің/ қарыздарын өтеуге және басқада мақсатқа жұмсауына тыйым салынады.
9. Жұмыссыздар үшін жұмыстық сынақтан өтуді ұйымдастыру туралы осы ереженің сақталуына бақылау жасауды касіпорын әкімшілігі мен жұмыспен қамту қызметі іске асырады. Осы жұмыстардың жүргізілуіне тікелей бақылауды жұмыспен қамту қызметінің мемлекеттік инспекциясы іске асырады, ол өз құзырына сәйкес кәсіпорындарды тексеруді, сондай-ақ жұмыстық сынау мерзімін өткізуге қатысатын жақтардың арасында болатын талас мәселелерді қарайды.
10. Бұл ереже Халықтың жұмыспен қамтылуы туралы заңның және Еңбек туралы заңдар кодексінің жаңа редакциясы қабылданғанға дейін қолданылады.

4. В случае необходимости повышения квалификации или получения смежной профессии, служба занятости организует профессиональное обучение в учебных заведениях или на данном предприятии за счет средств "Фонда Содействия Занятости в установленном порядке на основании дополнительного договора.
5" Работодатель не вправе уволить работника находящегося на стажировке без уважительных причин и не получив согласия службы занятости.
6. В период прохождения стажировки рабочие обязаны соблюдать нормы трудового законодательства и правила внутреннего распорядка предприятия. Работодатели несут ответственность за соблюдение законодательства о труде и занятости, правил охраны труда и техники безопасности.
7. Во время прохождения стажировки на предприятии рабочие получают заработную плату, по фактически выполненной работе, исходя из тарифов действующих на данном предприятии, с частичным финансированием из Фонда Содействия Занятости в размере причитающегося пособия по безработице на период адаптации (не более 3-х месяцев).
8. Финансирование рабочей стажировки для безработных производится за счет средств работодателей и средств Государственного Фонда Содействия Занятости. Средства Фонда Занятости направляемые на эти цели не облагаются подоходным налогом, с них не производится отчисления в Фонды Социального Страхования (ст.22 Закона о Занятости). Запрещается использование работодателями (предприятиями, хозяйствующими субъектами) средств Государственного Фонда Занятости, предназначенных для проведения рабочей стажировки, на погашение дебиторской задолженности и на другие цели.
9. Контроль за соблюдением настоящего положения об организации рабочей стажировки для безработных, осуществляется администрацией предприятия и службой занятости.
Непосредственный контроль за проведением этих работ осуществляется Госинспекцией службы занятости, которая согласно своей компетенции осуществляет проверку предприятий, а также рассматривает спорные вопросы, возникающие между сторонами - участниками рабочей стажировки.
10. Настоящее положение действует до принятия новой редакции Закона о занятости населения и Кодекса законов о труде.