Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 29 мамырдағы № 889 "Жылуды, ыстық және суық суды тұтыну нормаларын қолдануды ретке келтiру туралы" қаулысын жүзеге асыру туралы
Қызылорда облысы әкімінің 1997 жылғы 6 маусымдағы № 504 шешімі. Қызылорда облысының Әділет басқармасында 1997 жылғы 06 маусымда № 12 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы № 247 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысы әкімдігінің 20.12.2004 № 247 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 29 мамырдағы № 889 "Жылуды, ыстық және суық суды тұтыну нормаларын қолдануды ретке келтіру туралы" қаулысын орындау үшін және тұтынушылардың құқын сақтау мақсатында ШЕШІМ ЕТЕМІН:
1. Қызылорда қаласы мен аудандар әкімдері:
- облыс әкімі аппараты өкілдерінің тұратын баға және монополияға қарсы саясат жөніндегі комитеттің, стандарттау, метрология және сертификаттау органдарының, құрылыс, тұрғын үй, сәулет және аумақтарда құрылыс салу басқармасының, коммуналдық мекемелер, пәтерлердің меншік иелерінің ассоциациясы мен пәтерлердің меншік иесі кооперативтері өкілдерінің қатысуымен комиссия құрылсын және он күн мерзім ішінде есептеу құралдарының көрсеткіштеріне сәйкес коммуналдық қызмет көрсетулердің нақты тұтынылуын айқындау жөнінде жұмыс жүргізсін, тұтынудың жаңа нормаларын енгізсін және орындалғаны туралы облыс әкіміне баяндасын;
- 1997 жылдың 1 қазанына дейін коммуналдық қызмет жабдықтаушылар есебінен /жеке-суық су мен газ бойынша, ұжымдық-жылу және ыстық су бойынша/, Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлігі үстіміздегі жылдың 29-30 сәуірінде тендердің шешімдерін басшылыққа ала отырып, есептеу құралдарының отандық өндірушілеріне артықшылық беріп, бюджеттік ұйымдар мен тұрғындар үшін есептеу құралдарын сатып алу мен орындауды қамтамасыз етсін;
- коммуналдық қызметті тұтынуды есептеу құралдарын орнату кестелері бекітілсін;
- есептеу құралдары орнатылғанға дейін 1997 жылдың 1 мамырынан бастап есептеу құралдары бойынша есептелген орташа нақты тұтыну көрсеткіштерінің негізінде әзірленген жылуды, ыстық және суық суды тұтыну нормаларына кэффициенттерді енгізсін;
- коэффициенттерді енгізумен бір уақытта коммуналдық қызмет көрсетулер үшін төлемдер бойынша тиісті қайта есептеу жүргізуді қамтамасыз етсін;
- пәтерлердің меншік иелері кооперативтермен бірлесіп есептеу құралдарының құнын кезең-кезеңімен өтеудің шарттары мен кестелерін айқындасын;
- коммуналдық қызмет көрсетулерді берушілер арасында бәсекелестікті дамыту үшін жағдай жасау және жылу мен судың ысырабын азайту жөнінде тиісті шаралар қабылдасын;
- пәтерлердің меншік иелері кооперативтері ассоциациясының және пәтерлердің меншік иелері кооперативтерінің есептеуіне құралдар мен шағын қазандықтарды орнату жұмыстарына жеке тұрғындардың қаражатын тарту жұмыстарын жандандырсын.

О реализации постановления Правительства РК "Об упорядочении применения норм потребления тепла, горячей и холодной воды" от 29 мая 1997 года № 889
Решение акима Кызылординской области от 6 июня 1997 года № 504. Зарегистрировано Управлением юстиции Кызылординской области 06 июня 1997 года № 12. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20 декабря 2004 года № 247
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 20.12.2004 № 247.
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 29 мая 1997 года № 889 "Об упорядочении применения норм потребления тепла, горячей и холодной воды" и в целях защиты прав потребителей:
1. Акимам г.Кызылорды и районов:
- создать комиссии из представителей аппарата акима области с участием представителей комитета по ценовой и антимонопольной политике, органов стандартизации, метрологии и сертификации, управлении строительства, архитектуры, жилья и застройки территории, коммунальных предприятий, ассоциации КСК и кооперативов собственников квартир и в 10-ти дневной срок провести работу по определению фактического потребления коммунальных услуг согласно данным приборов учета, ввести новые нормы потребления и доложить об исполнении акиму области;
- до 1 октября 1997 года обеспечить заявку и установку приборов учета для бюджетных организации и населения за счет поставщиков коммунальных услуг /индивидуальных – по холодной воде и газу, коллективных – по теплу и горячей воде/, отдавая предпочтение отечественным производителям приборов учета, руководствуясь результатами тендера, проведенного Министерством экономики и торговли РК 29-30 апреля т.г.;
- утвердить графики установки приборов учета потребления коммунальных услуг;
- до установки приборов учета ввести с 1 мая 1997 г. Коэффициенты к нормам потребления тепла, горячей и холодной воды, газа, разработанные на основе показателей средне-фактического потребления, расчитанного по приборам учета;
- одновременно с введением коэффициентов обеспечить проведение соответствующих перерасчетов по платежам за коммунальные услуги;
- совместно с КСК определить условия и графики поэтапного погашения стоимости приборов учета;
- принять необходимые меры по созданию условий для развития конкуренции среди поставщиков коммунальных услуг и сокращению потерь тепла и воды;
- оживить работу ассоциации кооперативов собственников квартир и кооперативов собственников квартир в части вовлечения средств населения на установку приборов учета и миникотелен.

2. Баға және монополияға қарсы саясат жөніндегі аумақтықкомитеті екі күн мерзім ішінде жергілікті атқарушы органдар мен тұрғындар назарына коммуналдық қызмет көрсетулерді тұтыну нормаларына олардың есептеу құралдары арқылы айқындалған нақты тұтынылуына сүйене отырып, коэффициеттер есептеу әдістемесін, сондай-ақ есептелген коммуналдық төлемдерді қайта есептеу әдістемесін /бұқаралық ақпарат құралдары арқылы/ жеткізетін болсын.
3. Баға және монополияға қарсы саясат жөніндегі аумақтық комитетті, энергетика және коммуналдық шаруашылық мекемелерінің басшыларына /Ж. Пірімов, Ж. Көшербаев, А.Дулыбаев, К. Иманбаев, Б.Есенов, К.Баймаханов, А.Жүргенбаев и. Назаров/;
- бір ай мерзім ішінде шығатын өнімнің өзіндік құнына кіретін шығындар құрамын қайта қарап, оларды азайтудың шараларын және ыстық, суық суға, канализацияға, жылуға, газ бен электр энергеиясына қазіргі кезде қолданып жүрген тарифтер қайта қаралсын;
- тез арада дебиторлық қарыздардың қысқартылуын қамтамасыз етіп, қажетті шаралар қолдансын;
4. Облыстық құрылыс, тұрғын үй, сәулет және аумақтарда құрылыс салу басқармасының бастығы /К. Баймаханов/, баға және монополияға қарсы саясат жөніндегі аумақтық комитеті төрағасының міндетін атқарушы /Н.Пірімов/ бір ай мерзім ішінде жергілікті атқарушы органдардың тиісті елді мекендерде есептеу құралдарын орнатуды ұйымдастыру жөніндегі жұмысын тексерсін. Тексеру нәтижелері туралы облыс әкіміне баяндасын.
5. 1998 жылдың 1 қаңтарынан бастап коммуналдық қызмет көрсетулер үшін /суық және ыстық су, жылу/ ақы алу есептеу құралдарының көрсетуі бойынша жүргізілетін болсын.
6. Облыстық сертификаттау және стандарттау, метрология орталығы / А. Әмірғалиев/ 1997 жылдың 1 шілдесіне дейін облыста есептеу құралдарын мемлекеттік сынақтан өткізуге арналған тіркелген сынақ лабораторияларын құру жөнінде шаралар қабылдасын және оларды салыстыруды ұйымдастырсын.
7. Осы шешімнің орындалуына бақылау жасау облыс әкімінің орынбасары Ф. Фаткульдиновке жүктелсін.
Әкім Б. Сапарбаев

2. Территориальному комитету по ценовой и антимонопольной политике в двухдневный срок довести до сведения местных исполнительных органов и населения /через средства массовой информации/ методику расчета коэффициентов норм потребления, определенного учета, а также методику перерасчета начисленных коммунальных платежей.
3. Территориальному комитету по ценовой и антимонопольной политике, руководителям предприятий энергетики и коммунального хозяйства /Примов Н., Кушербаев Ж., Дулыбаев А., Иманбаев К., Есенов Б., Жургенбаев А., Назаров Н.,/:
- в месячный срок пересмотреть состав затрат включаемых в себестоимость выпускаемой продукции, принять меры по их резкому сокращению и пересмотреть действующие тарифы на холодную и горячую воду, канализацию, отопление, газ и электроэнергию;
- принять необходимые меры и обеспечить резкое сокращение дебиторской задолженности;
4. Начальнику областного управления строительства, жилья и застройки территорий Баймаханову К., и.о. председателя теркомитета по ценовой и антимонопольной политике Примову Н., в месячный срок проверить работу местных исполнительных органов по организации установки приборов учета. О результатах проверки доложить акиму области.
5. С 1 января 1998 года взимание платы за коммунальные услуги /холодную и горячую воду, газ, тепло/ как правило, призводить по показаниям приборов учета.
6. Областному центру метрологии, стандартизации и сертификации /Амиргалиев А./ до 1 июля 1997 года принять меры по созданию в области испытательной лаборатории для проведения государственных испытаний приборов учета и организовать их поверку.
7. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима области Фаткульдинова Ф.Х.
Аким Б. Сапарбаев