Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының Қаулысы 1998 жылы 6 мамырдағы N 101 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 26 маусымда тіркелді. Тіркеу N 85. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының валюта заңдарын жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 23 мамырдағы N 206 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесіне қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Заң департаменті (Өртембаев А.К.):
- осы қаулыны және Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркесін;
- осы қаулыны және Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргізу ережесіне өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық (аумақтық) басқармаларына (филиалдарына) және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.З. Нәлібаевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
1998 жылы 6 мамырдағы
N 101 Қаулысымен бекiтiлген
Тiркеу N 634
Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1998 жылы 23 мамырдағы N 206 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1.02.-тармағындағы және одан әрi мәтiн бойынша "банктiк емес қаржы ұйымдары" деген сөздер "банктiк операцияларды жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1.07.-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1.07. Тазартылған алтын құймаларымен валюта операцияларын жүргiзу тәртiбi осы қатынастарды реттеп отыратын, қолданылып жүрген заңдармен белгiленедi."
3. 2.01.-тармақтың бiрiншi азатжолы мынадай сөйлеммен толықтырылсын:
"Заңды тұлғалар - резиденттер мен резидент еместер арасындағы операциялар бойынша шетел валютасымен төлемдердiң Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген жағдайлардан басқасы аударым тәртiбiмен жүзеге асырылады."

Об утверждении изменений и дополнений в Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 мая 1998 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 23.06.1998 г. за № 85. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 г. № 88.
В целях совершенствования валютного законодательства Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан
постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Изменения и дополнения в "Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан", утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 206 V970328_ , и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Уртембаев А.К):
- зарегистрировать Настоящее постановление и Изменения и дополнения в "Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан" в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
- довести Настоящее постановление и Изменения и дополнения в "Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан" до сведения областных (территориальных) управлений (филиалов) Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением Настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Налибаева А.З.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "6" мая 1998 года N 101
рег. N 634
Изменения и дополнения
в "Правила проведения валютных операций
в Республике Казахстан"
В "Правила проведения валютных операций в Республике Казахстан", утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 206, внести следующие изменения и дополнения:
1. В пункте 1.02 и далее по тексту слова "небанковские финансовые учреждения" заменить словами "организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций".
2. Пункт 1.07 изложить в следующей редакции:
"1.07. Порядок проведение валютных операций с аффинированным золотом в слитках устанавливается действующим законодательством, регулирующим данные отношения".
3. Абзац первый пункта 2.01 дополнить предложением следующего содержания:
"Платежи по операциям между юридическими лицами - резидентами и нерезидентами в иностранной валюте осуществляются в безналичном порядке, за исключением случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан".

4. 2.03-тармақтың екiншi азатжолындағы "тиiстi шарт күшiне енген күннен бастап 180 күн iшiнде мiндеттемелердiң орындалуы жүзеге асырылмаған болса" деген сөздер "тараптардың бiрi екiншi тарап мiндеттеменi орындағаннан кейiн 180 күн iшiнде жүзеге асырмаған болса" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2.03-тармақтың екiншi азатжолындағы, 3.03-тармақтың екiншi азатжолындағы, 5.03-тармақтың екiншi азатжолындағы, 7.03-тармақтағы "және/" деген шылау алынып тасталсын.
6. 2.04.-тармақтағы: "тiркеу" деген сөзден кейiн "немесе лицензиялау" деген сөздермен толықтырылсын; "тiркеу тәртiбi капитал қозалысына байланысты операцияларды тiркеу тәртiбi туралы 1997 жылдың 24 сәуiрдегi N 129 Ережемен" деген сөздер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 2.05.-тармақ алынып тасталсын.
8. 3.01.,4.01.,5.01.-тармақтарындағы "Клиенттердiң екiншi деңгейдегi банктерде банктiк шоттарды ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы" 1997 жылы 4 наурыздағы N 61 Нұсқаулықта деген сөздер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. 3.02.-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.02. Заңды тұлғалардың - резиденттердiң уәкiлеттi банктердегi шоттарына аударым тәртiбiмен түскен шетел валютасы қолданылып жүрген заң талаптары сақталған болса шектеусiз қабылданады.
Заңды тұлғалар - резиденттер өздерiнiң уәкiлеттi банктердегi шоттарындағы шетел валютасын қолданылып жүрген заңға қайшы келмейтiн мақсатқа пайдалана алады.
Заңды тұлғалардың - резиденттердiң валюта шотындағы қолма-қол ақша қаражаты резидент еместерге жалақы төлеуге және олардың қызметкерлерiнiң шетелдiк iссапарларға шығуына байланысты жұмсалуы мүмкiн.
Заңды тұлғалардың - резиденттердiң бұрын алынған қолма-қол валюта қаражатының пайдаланылмаған бөлiгi олардың уәкiлеттi банктердегi шотына 10 жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей мiндеттi түрде есептелуге тиiс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қолма-қол шетел валютасымен айырбас операцияларын жүргiзуге берген лицензиясы бар заңды тұлғалар - резиденттер айырбас операцияларын жүргiзу үшiн уәкiлеттi банктердегi өздерiнiң шоттарынан қолма-қол шетел валютасын ала алады.
10. 3.04.-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қолма-қол шетел валютасымен айырбас операцияларын жүргiзуге берген лицензиясы бар заңды тұлғалар - резиденттер қолма-қол шетел валютасымен айырбас операцияларын жүргiзу үшiн уәкiлеттi банктерден қолма-қол шетел валютасын қолма-қол немесе аударып есеп айырысу арқылы сатып ала алады."

4. Во втором абзаце пункта 2.03 слова "не было произведено в течение 180-дней с даты вступления в силу соответствующего договора" заменить словами "одной из сторон не было произведено в течение 180 дней после исполнения обязательства другой стороной".
5. Во втором абзаце пункта 2.03, во втором абзаце пункта 3.03, во втором абзаце пункта 5.03, в пункте 7.03 исключить союз "и/".
6. В пункте 2.04:
после слова "регистрации" дополнить словами "или лицензирования";
слова "Положением "О порядке регистрации операций, связанных с движением капитала" N 129 от 24 апреля 1997 года" заменить словами "нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан".
7. Пункт 2.05 исключить.
8. В пунктах 3.01, 4.01 и 5.01 слова "Инструкцией "О порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках второго уровня" N 61 от 4 марта 1997 года и настоящими Правилами" заменить словами "нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан".
9. Пункт 3.02 изложить в следующей редакции:
"3.02. Иностранная валюта, поступающая на счета юридических лиц - резидентов в уполномоченных банках в безналичном порядке, зачисляется без ограничений при соблюдении требований действующего законодательства.
Юридические лица - резиденты могут использовать иностранную валюту, находящуюся на их счетах в уполномоченных банках, на цели, не противоречащие действующему законодательству.
Наличные средства с валютных счетов юридических лиц - резидентов могут быть сняты на выплату заработной платы нерезидентам и на расходы, связанные с выездом их работников в зарубежные служебные командировки.
Неиспользованная часть ранее снятых наличных валютных средств юридическими лицами - резидентами подлежит обязательному зачислению на их счета в уполномоченных банках не позднее 10 рабочих дней.
Юридические лица - резиденты, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, могут снимать со своих счетов в уполномоченных банках наличную иностранную валюту для проведения обменных операций".
10. Пункт 3.04 дополнить абзацем следующего содержания:
"Юридические лица - резиденты, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, могут приобретать наличную иностранную валюту в уполномоченных банках за наличный или безналичный расчет для проведения обменных операций с наличной иностранной валютой".

11. 3.08-тармақтағы және одан әрi мәтiн бойынша "проценттер" деген сөз "сыйақы (мүдде)" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. 3.09.-тармақтағы "шетел валютасын қолдануға байланысты қызметтi лицензиялау тәртiбi туралы 1997 жылы 24 сәуiрдегi N 130 Ережеге" деген сөздер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. 4.03.-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4.03. Заңды тұлғалардың - резидент еместердiң уәкiлеттi банктердегi шоттарына аударым тәртiбiмен түскен шетел валютасы шектеусiз қабылданады.
Заңды тұлғалар - резидент еместер өздерiнiң уәкiлеттi банктердегi шоттарындағы ұлттық және/немесе шетел валютасын қолданылып жүрген заңға қайшы келмейтiн мақсатқа пайдалана алады.
Заңды тұлғалардың - резидент еместердiң валюта шотындағы қолма-қол ақша қаражаты өз қызметкерлерiне жалақы төлеуге және олардың iссапарларға шығуына байланысты жұмсалуы мүмкiн.
Заңды тұлғалардың - резидент еместердiң бұрын алынған қолма-қол валюта қаражатының пайдаланылмаған бөлiгi олардың уәкiлеттi банктердегi шотына 10 күннен кешiктiрiлмей мiндеттi түрде есептелуге тиiс.
14. 4.05.-тармақтың және 5.06-тармақтың бiрiншi азатжолындағы "және Қазақстан Ұлттық Банкiнде тiркелгенi туралы куәлiк" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкiнде" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. 5.03-тармақтың бiрiншi азатжолындағы "валюта операцияларын" деген сөздерден кейiн "баламасы он мың АҚШ долларынан астам сомаға" деген сөздермен толықтырылсын.
16. 5.05.-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5.05. Жеке тұлғалар - резиденттер мен резидент еместер қолма-қол шетел валютасын Қазақстан Республикасының аумағында тек банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi банктер мен уәкiлеттi ұйымдар арқылы айырбас операцияларын жүргiзу үшiн, өздерiнiң валюта шоттарына есептеу үшiн, осы Ережеде көзделген жағдайларда шот ашпай-ақ уәкiлеттi банктер арқылы аударымды жүзеге асыру және Қазақстан Ұлттық Банкiнiң тиiстi лицензиясы бар заңды тұлғалар сататын тауарлар мен қызмет үшiн есеп айырысуға пайдалануға құқылы.
17. 5-бөлiм мынадай мазмұндағы 5.07.-1., 5.07.-2., 5.07.-3., 5.07.-4. және 5.07.-5.-тармақтармен толықтырылсын:
"5.07.-1. Жеке тұлғалар - резиденттер мен резидент еместердiң баламасы 10 мың АҚШ доллары дейiнгi сомаға бiр жолы аударым түрiндегi ағымдағы валюта операциялары шот ашпай-ақ уәкiлеттi банктер арқылы жүзеге асырылуы мүмкiн.
Егер осы аударымдар кәсiпкерлiк қызметтi, инвестициялық қызметтi немесе жылжымайтын мүлiк сатып алуды жүзеге асыруға байланысты болса, осы тармақтың нормасы жеке тұлғалар - резиденттер мен резидент еместердiң аударымдарына қолданылмайды.

11. В пункте 3.08 и далее по тексту слово "процентов" заменить словами "вознаграждения (интереса)".
12. В пункте 3.09 слова "Положением о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты" N 130 от 24 апреля 1997 года" заменить словами "нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан".
13. Пункт 4.03. изложить в следующей редакции:
"4.03. Национальная и/или иностранная валюта, поступающая на счета юридических лиц - нерезидентов в уполномоченных банках в безналичном порядке, зачисляется без ограничений.
Юридические лица - нерезиденты могут использовать национальную и/или иностранную валюту, находящуюся на их счетах в уполномоченных банках, на цели, не противоречащие действующему законодательству.
Наличные средства с валютных счетов юридических лиц - нерезидентов могут быть сняты на выплату заработной платы своим работникам и на их командировочные расходы.
Неиспользованная часть ранее снятых юридическими лицами - нерезидентами наличных валютных средств подлежит обязательному зачислению на их счета в уполномоченных банках не позднее 10 дней".
14. В первом абзаце пункта 4.05 и в пункте 5.06 слова "и свидетельства о регистрации в Национальном Банке Казахстана" заменить словами "Национального Банка Казахстана".
15. Первый абзац пункта 5.03 после слов "валютных операций" дополнить словами "на сумму в эквиваленте свыше десяти тысяч долларов США".
16. Пункт 5.05 изложить в следующей редакции:
"5.05. Физические лица - резиденты и нерезиденты вправе использовать наличную иностранную валюту на территории Республики Казахстан только для проведения обменных операций через уполномоченные банки и уполномоченные организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, для зачисления на свои валютные счета, осуществления переводов через уполномоченные банки без открытия счета в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, и для расчетов за товары и услуги, реализуемые юридическими лицами, имеющими соответствующую лицензию Национального Банка Казахстана".
17. Дополнить раздел 5 пунктами 5.07-1, 5.07-2, 5.07-3, 5.07-4 и 5.07-5 следующего содержания:
"5.07-1. Текущие валютные операции в виде разовых переводов физических лиц - резидентов и нерезидентов на сумму в эквиваленте до десяти тысяч долларов США могут осуществляться через уполномоченные банки без открытия счета. Нормы настоящего пункта не распространяются на переводы физических лиц - резидентов и нерезидентов, если данные переводы связаны с осуществлением предпринимательской деятельности, инвестиционной деятельности или приобретением прав на недвижимость.

5.07.-2. Шетел валютасын Қазақстан Республикасынан аударуды және Қазақстан Республикасына аударылған шетел валютасын алуды жеке тұлға немесе оның уәкiлеттi өкiлi жеке басын куәландыратын құжатты және аударым жасауға берiлген тапсырманы немесе аударымды алуға берiлген өтiнiштi көрсету арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасынан шетел валютасын аударуға арналған тапсырмада мыналар көрсетiлуi тиiс:
жiберушiнiң аты-жөнi;
жiберушiнiң жеке басын растайтын құжат туралы мәлiмет (номерi, сериясы, кiм және қашан берiлген);
СТН (егер жiберушi Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес салық төлеушi болып табылған жағдайда);
алушының деректемелерi (егер алушы заңды тұлға болса);
алушының аты-жөнi, сондай-ақ банктiң алушының жеке басының ұқсастығын анықтауына мүмкiндiк беретiн басқа да деректер (егер алушы жеке адам болса);
қызмет етушi банктiң деректемелерi;
аударым сомасы және аударымның мақсаты;
күнi және жеке адамның қойған қолы.
Жiберушi Қазақстан Республикасынан шетел валютасын аударуға арналған тапсырмада осы аударым кәсiпкерлiк қызметпен, инвестициялық қызметпен немесе жылжымайтын мүлiкке құқық алумен байланысты еместiгiн растайтын жазу болуы тиiс."
5.07.-3. Қазақстан Республикасына аударылған шетел валютасын алуға арналған өтiнiште мыналар көрсетiлуi тиiс:
жiберушiнiң аты-жөнi;
жiберушiнiң жеке басын растайтын құжат туралы мәлiмет (номерi, сериясы, кiм және қашан берген);
СТН (егер жiберушi Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес салық төлеушi болып табылған жағдайда);
аударым сомасы және аударымның мақсаты;
күнi және жеке адамның қойған қолы.
Алушы адамның Қазақстан Республикасына шетелден аударылған шетел валютасын алуға берген өтiнiшiнде осы аударымның шетелдегi кәсiпкерлiк немесе инвестициялық қызметпен байланысты еместiгiн растайтын жазу болуы тиiс."
5.07.-4. Жеке тұлға осы ережеде белгiленген талаптарға жауап бермейтiн құжаттарды берсе, сондай-ақ көрсетiлген құжаттарды беруден бас тартса, уәкiлеттi банк шетел валютасын аударуды немесе берудi жүзеге асырмайды.
5.07.-5. Банк - корреспонденттiң төлем нұсқаулығы болмауына байланысты немесе аударымды алушының келмеуiне байланысты аударымды төлеу мүмкiн болмаған жағдайда, уәкiлеттi банк Қазақстан Республикасына аударылған шетел валютасын түскен күннен бастап 180 күннен кейiн банк корреспондентке қайтарып жiбередi.
Ұлттық Банк
Төрағасы

5.07-2. Перевод иностранной валюты из Республики Казахстан и получение иностранной валюты, переведенной в Республику Казахстан, осуществляется физическим лицом или его уполномоченным представителем при предъявлении документа, удостоверяющего личность, и поручения на перевод или заявления на получение перевода.
В поручении на перевод иностранной валюты из Республики Казахстан должны быть указаны:
фамилия, имя, отчество отправителя;
сведения о документе, удостоверяющем личность отправителя (номер, серия, кем и когда выдан);
РНН (в случае, если отправитель в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан является налогоплательщиком);
реквизиты получателя (если получатель юридическое лицо);
фамилия, имя, отчество, а также другие данные, позволяющие банку идентифицировать личность получателя (если получатель - физическое лицо);
реквизиты обслуживающего банка;
сумма перевода и цель перевода;
дата и подпись физического лица.
В поручении на перевод иностранной валюты из Республики Казахстан отправителем должна быть произведена запись, подтверждающая, что данный перевод не связан с предпринимательской деятельностью, инвестиционной деятельностью или приобретением прав на недвижимость.
5.07-3. В заявлении на получение переведенной в Республику Казахстан иностранной валюты должны быть указаны:
фамилия, имя, отчество получателя;
сведения о документе, удостоверяющем личность получателя (номер, серия, кем и когда выдан);
РНН (в случае, если получатель в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан является налогоплательщиком);
сумма перевода и цель перевода;
дата и подпись физического лица.
В заявлении на получение иностранной валюты, переведенной из-за границы в Республику Казахстан, получателем должна быть произведена запись, подтверждающая, что данный перевод не связан с предпринимательской или инвестиционной деятельностью за границей.
5.07-4. При предоставлении физическим лицом документов, не отвечающих требованиям, установленным настоящими Правилами, а также при отказе предоставить указанные документы, уполномоченный банк не осуществляет перевод или выдачу иностранной валюты.
5.07-5. При невозможности выплаты перевода в связи с отсутствием платежной инструкции банка - корреспондента либо в связи с неявкой получателя перевода иностранная валюта, переведенная в  Республику Казахстан, возвращается уполномоченным банком банку - корреспонденту по истечении 180 дней со дня поступления".
Председатель