"Қазақстан Республикасының темір жолдарымен жолаушылар мен багаждарын тасымалдаудың Уақытша Ережелеріне өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі Бұйрық 1998 жылғы 10 сәуір N 78 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 92
Халықаралық темір жолдар шарттарының нормаларына сәйкес келтіру мақсатымен бұйырамын:
1. Көлік және коммуникациялар министрлігінің 1995 жылғы 16 ақпанда N 37 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасының темір жолдарымен жолаушыларды және багаждарды тасымалдаудың Уақытша Ережелеріне" өзгерістер енгізілсін.
1.1. 1 тармақ келесі редакцияда баяндалсын:
"1. Жолаушының өзімен бірге тегін жеке орын алмай бір баланы алып жүруге құқығы бар, егер балалардың жасы:
- Қазақстан Республикасы аумағының шегінде жергілікті, республикалық, мемлекетаралық және халықаралық қатынастардағы поездармен жүру барысында 7 жасқа дейін;
- мемлекетаралық қатынаста жол жүруі барысында 5 жасқа дейін;
- халықаралық қатынаста жол жүруі барысында 4 жасқа дейін болған жағдайда;
- Қазақстан Республикасы аумағының шегінде жергілікті, республикалық,
мемлекетаралық және халықаралық қатынастардағы поездармен жүруі барысында
жолаушы;
- жол жүрудің толық құнының 50% төлеу арқылы 7 жастан 15 жасқа
дейінгі балалар үшін;
-  мемлекетаралық қатынаста жол жүруі барысында 5 жастан 10 жасқа
дейінгі балалар үшін балалар тарифі бойынша төлеу арқылы;
- халықаралық қатынаста жол жүруі барысында 4 жастан 12 жасқа дейінгі
балалар үшін балалар билеті бойынша төлеу арқылы бала билетін сатып алуға
құқығы бар.
Осы тармақтың бірінші азат жолына сәйкес жолаушы өзімен бірге тегін
жол жүруге құқығы бар бір баладан артық алып жүрген жағдайда, біреуінен
басқа балаларға балалар билетін сатып алуы тиіс."
1.2. 2 тармақтың бірінші азат жолы келесі редакцияда баяндалсын:
"Осы Ереженің 1 тармағының талаптарын бұзып бір ересек жолаушы
балаларды ертіп жүруі барысында ересек жолаушыдан белгіленген мөлшерде
айыппұл алынады."
1.3. 3 тармақтың бірінші азат жолы келесі редакцияда баяндалсын:
"Егер бала билеті бойынша жасы:
- Қазақстан Республикасы аумағының шегінде жергілікті, республикалық,
мемлекетаралық және халықаралық қатынаста жол жүруі барысында 15 жастан
жоғары;
- мемлекетаралық қатынаста жол жүруі барысында 10 жастан жоғары;
- халықаралық қатынаста жол жүруі барысында 12 жастан жоғары;
баланы ертіп жүрген жолаушыға белгіленген мөлшерде айыппұл салынады."
2. Темір жол көлігінің басқармасы заңгерлік бөліммен біріге отырып,
белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
бұйрықты тіркесін.

"О внесении изменений во Временные Правила перевозок пассажиров и багажа по железным дорогам Республики Казахстан"
Приказ Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 10.04.98. N 78 Зарегистрирован в Министерстве юстиции РК 25.05.1998 г. за N 92
В целях приведения в соответствие с нормами международных железнодорожных договоров приказываю:
1. Внести изменения во "Временные Правила перевозок пассажиров и багажа по железным дорогам Республики Казахстан", утвержденные приказом Министерства транспорта и коммуникаций от 16 февраля 1995 года N 37 V950057_ :
1.1. Пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Пассажир имеет право провезти с собой бесплатно одного ребенка без предоставления ему отдельного места, если возраст детей:
- до 7 лет при поездке в пределах территории Республики Казахстан в поездах местного, республиканского, межгосударственного и международного сообщения;
- до 5 лет при поездке в межгосударственном сообщении;
- до 4 лет при поездке в международном сообщении.
Пассажир имеет право приобрести детский билет:
с оплатой 50% от полной стоимости проезда для детей в возрасте:
- от 7 до 15 лет при поездке в пределах территории Республики Казахстан в поездах местного, республиканского, межгосударственного и международного сообщения;
с оплатой по детскому тарифу для детей в возрасте:
- от 5 до 10 лет в межгосударственном сообщении;
с оплатой по детским билетам для детей в возрасте:
- от 4 до 12 лет при поездке в международном сообщении.
При следовании с пассажиром более одного ребенка, имеющих право бесплатного проезда в соответствии с первым абзацем настоящего пункта, на всех остальных детей, кроме одного, должны приобретаться детские билеты."
1.2. Первый абзац пункта 2 изложить в следующей редакции:
"При проезде детей в сопровождении одного взрослого пассажира с нарушением требований пункта 1 настоящих Правил, с последнего взыскивается штраф в установленном размере".
1.3. Первый абзац пункта 3 изложить в следующей редакции:
"На пассажиров, сопровождающих детей, следующих по детскому билету, налагается штраф в установленном размере, если возраст детей:
- свыше 15 лет при поездке в пределах территории Республики Казахстан
в поездах местного, республиканского, межгосударственного и международного
сообщения;
- свыше 10 лет при поездке в межгосударственном сообщении;
- свыше 12 лет при поездке в международном сообщении".
2. Управлению железнодорожного транспорта совместно с юридическим
отделом произвести в установленном порядке регистрацию приказа в
Министерстве юстиции Республики Казахстан.

3. "Қазақстан темір жолы" Республикалық мемлекеттік кәсіпорын темір
жол кәсіпорындарының барлық қатысы бар қызметкерлеріне нұсқаулық беруді
және осы бұйрықтың орындалуын қамтамасыз етсін.
Министр

3. Республиканскому государственному предприятию "Казакстан темiр
жолы" обеспечить инструктаж всех причастных работников предприятий
железных дорог и исполнение настоящего Приказа.
Министр