Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулық бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 19 наурыздағы N 489 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрық кіріспемен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын ұйымдардағы бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. СССР Қаржы министрлігі 1987 жылғы 10 наурыздағы N 61 мемлекеттік бюджеттердің есебінен ұсталатын ұйымдардағы бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулық бекітуі туралы күші жойылған деп есептелсін.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық департаментінің
директоры
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі қазынашылық
департаментінің
1998 жылғы 27 қаңтардағы
N 30 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі
Нұсқаулық
Ескерту. Нұсқаулықтың атауындағы өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша және оған қосымшалардағы "бюджеттік ұйымдар", "ұйымдар" деген сөздер ауыстырылатын сөздердің септеулері мен жекеше және көпше түрлеріне тиісінше "мемлекеттік мекемелер" деген сөздермен ауыстырылсын, N 6 мемориалдық ордердің атауы "Түрлі ұйымдармен есеп айырысу бойынша және аванстық төлем тәртібінде жинақтаушы ведомость" 408-нысаны бұған кірмейді; Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша "министрлік (ведомство)" деген сөздер ауыстырылатын сөздердің септеулері мен жекеше және көпше түрлеріне тиісінше "республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен ;
Нұсқаулықтың бүкiл мәтiнi бойынша "шығыстар сметасы", "шығыстар сметасын", "шығыстар сметасының" деген сөздер "қаржыландыру жоспары" деген сөздермен ауыстырылды және "сметалар", "сметаларды", "сметаларға", "сметалармен" деген сөздер (1, 2, 10-тармақтарды, бесiншi абзацты, 131, 202-тармақтарды қоспағанда) ауыстырылатын сөздердiң септеулерi мен жекеше және көпше түрлерiне тиiсiнше "қаржыландыру жоспары" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2002 жылғы 18 ақпандағы N 67 бұйрығымен ;
барлық мәтін бойынша:
"мен гранттар", "мен гранттардың" деген сөздер алынып тасталсын;
"Департаменті", "Департаментінің" деген сөздер "Комитеті", "Комитетінің" деген сөздермен ауыстырылды;
"кірістер мен шығыстар сметасының", "кірістер мен шығыстар сметасы" деген сөздер тиісінше "кірістер мен шығыстарды қаржыландыру жоспарларының", "кірістер мен шығыстарды қаржыландыру жоспарлары" деген сөздермен ауыстырылды;

Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
Приказ Директора Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 г. № 30. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.03.1998 г. № 489. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
Сноска. Приказ дополнен преамбулой в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемую к настоящему Приказу Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях.
2. Считать утратившим силу приказ Министерства финансов СССР от 10 марта 1987 года N 61 Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в учреждениях и организациях, состоящих на Государственном бюджете СССР.
Директор Департамента
Утверждена
приказом Департамента Казначейства
Министерства финансов Республики Казахстан
от 27 января 1998 г. N 30
Инструкция
по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях <*>
Сноска. Название Инструкции - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
Сноска. По всему тексту Инструкции и в приложениях к ней слова "бюджетные организации", "организации" заменить словами "государственные учреждения" соответственно падежу и числу заменяемых слов, исключение составляет название мемориального ордера N 6 "Накопительная ведомость по расчетам с разными организациями и в порядке авансовых платежей" ф.408; по всему тексту инструкции слова "министерства (ведомства)" заменить словами "администраторы республиканских бюджетных программ" соответственно падежу и числу заменяемых слов согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ;
по всему тексту Инструкции слова "сметы расходов", "смет расходов", "сметам расходов" и слова "сметы", "смет", "сметам", "сметами" (исключая пункты 1, 2, 10 абзац пятый, 131, 202) заменены словами "плана финансирования" - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 февраля 2002 года N 67. V021793_ ;
по всему тексту:
слова "и грантам", "и грантов", "и гранты" исключены;
слова "Департаментом", "Департамента" заменены словами "Комитетом", "Комитета";
слова "смет доходов и расходов", "сметам доходов и расходов" заменены словами "планов доходов и финансирования расходов", "планам доходов и финансирования расходов";

"депозиттік шот", "депозиттік шотына", "депозиттік шоттың" деген сөздер тиісінше "депозиттік қаражат жөніндегі шот", "депозит қаражаты жөніндегі шотына", "депозиттік қаражат жөніндегі шоттар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігінің қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
барлық мәтін бойынша:
"төмен тұрған органдардың" деген сөздер "ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бюджет бойынша ашылған лимиттер" деген сөздер "Бюджет бойынша рұқсаттар" деген сөздермен ауыстырылды;
"төмендегі лимиттерді басқарушылар", "Лимиттердi төменгi тұрған бөлушiлер", "Лимиттердiң төмен тұрған иеленушiлерi", "төмен тұрған лимит таратушы", "төмен тұрған лимит таратушыға", "төмен тұрған лимит таратушымен", "Төмен тұрған лимит таратушыға" деген сөздер "мемлекеттік мекемелер", "Мемлекеттік мекемелер", "Мемлекеттік мекемелер", "мемлекеттік мекеме", "мемлекеттік мекемеге", "мемлекеттік мекемемен", "Мемлекеттік мекемеге" деген сөздермен ауыстырылды;
"Жергілікті бюджеттер бойынша лимиттер" деген сөздер "Жергілікті бюджеттер бойынша рұқсаттар" деген сөздермен ауыстырылды;
"демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған" және "демеушiлiк және қайырымдылық көмек жөніндегі" деген сөздер "демеушiлiк және қайырымдылық көмек" деген сөздермен ауыстырылды;
"Валюталық шот", "валюталық шот", "валюталық шотта", "валюталық шотқа", "валюталық шот" деген сөздер "Шетелдік валютадағы шот", "шетелдік валютадағы шоттар", "шетелдік валютадағы шотта", "шетелдік валютадағы шотқа", "шетелдік валютадағы шот" деген сөздермен ауыстырылды;
"Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шотқа", "ақылы қызметтер жөніндегі шотқа", "ақылы қызметтер жөніндегі шоттарға", "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттары есебiнен", "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шоттан" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шотқа", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шотқа", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттарға", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның есебінен", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттан" деген сөздермен ауыстырылды;
"депозиттік қаражат бойынша", "депозиттік қаражат жөніндегі шот" деген сөздер "депозиттік шоттар бойынша", "депозит шоты" деген сөздермен ауыстырылды;
"Арнаулы және валюталық шоттар" деген сөздер "Арнайы шоттар және шетелдік валютадағы шоттар" деген сөздермен ауыстырылды;
"лимиттердi жоғары тұрған таратушылар", "жоғары тұрған лимиттердi таратушымен" деген сөздер "бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері", "бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен" деген сөздермен ауыстырылды;
"жоғары тұрған мемлекеттік мекемелер", "жоғары тұрған мемлекеттік мекемелер", "Жоғары тұрған мемлекеттік мекемелер" деген сөздер "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері", "Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі" деген сөздермен ауыстырылды;
"бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға", "бюджетке түсетін түсiмдердiң тауарлық немесе заттай бөлiгiнiң" деген сөздер "тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетін түсімдермен және оларды жұмсауға", "тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетін түсімдердің" деген сөздермен ауыстырылды;
"Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шот" деген сөздер "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" деген сөздермен ауыстырылды;
"Гранттар жөніндегі арнайы шот", "Гранттар бойынша арнайы шот" деген сөздер "гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" деген сөздермен ауыстырылды;
"Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге аудару және басқа шаралар үшін мемлекеттік мекемелердің жұмсауына арналған ашық лимиттер" және "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарына, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге аударуға және басқа шараларға арналған лимиттер" деген сөздер "Мемлекеттік мекеменің ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелер қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған рұқсаттары" деген сөздермен ауыстырылды;
"ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шоттан" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттан" деген сөздермен ауыстырылды;
"демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттан" деген сөздер "демеушiлiк және қайырымдылық көмек шоттарынан" деген сөздермен ауыстырылды;
"ақылы қызметтерді іске асырудан алатын қаражат", "ақылы қызмет көрсетуді сатудан алынатын қаражаттар" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша" деген сөздермен ауыстырылды;
"Демеушiлiк және қайырымдылық көмек қаражаты", "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған қаражаттар бойынша" деген сөздер "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек ақшасы", "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған ақша бойынша" деген сөздермен ауыстырылды;
"лимиттердi бас таратушылар", "лимиттердің бас басқарушысы", "лимиттерді басқарушылар", "лимиттердiң басты иелiк етушiлерi", "лимиттердi бас таратушының", "лимиттердi бас таратушыны" деген сөздер "бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне", "бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісін" деген сөздермен ауыстырылды;
"ақылы қызмет көрсетуден", "Ақылы қызмет көрсетудi сатудан" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан" деген сөздермен ауыстырылды;

слова "депозитный счет", "депозитном счете", "депозитного счета" заменены словами "счет по депозитным средствам", "счете по депозитным средствам", "счета по депозитным средствам" - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ;
слова "нижестоящих органов" заменены словами "подведомственных государственных учреждений";
слова "Открытые лимиты по бюджету" заменены словами "Разрешения по бюджету";
слова "нижестоящими распорядителями лимитов", "нижестоящие распорядители лимитов", "нижестоящих распорядителей лимитов", "нижестоящего распорядителя лимитов", "нижестоящему распорядителю лимитов", "нижестоящим распорядителем лимитов", "нижестоящий распорядитель лимитов" заменены словами "государственными учреждениями", "государственные учреждения", "государственных учреждений", "государственное учреждение", "государственному учреждению", "государственным учреждением", "государственное учреждение";
слова "Лимиты по местным бюджетам" заменить словами "Разрешения по местным бюджетам";
слова "для спонсорской и благотворительной помощи" и "по спонсорской и благотворительной помощи" заменены словами "спонсорской и благотворительной помощи";
слова "Валютный счет", "валютным счетам", "валютных счетах", "валютный счет", "валютному счету" заменены словами "Счет в иностранной валюте", "счетам в иностранной валюте", "счетах в иностранной валюте", "счет в иностранной валюте", "счету в иностранной валюте";
слова "на счет для средств от платных услуг", "на счет по платным услугам", "на счета по платным услугам", "за счет средств от платных услуг", "со счета для средств от платных услуг" заменены словами "на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "на счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)", "со счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)";
слова "по депозитным средствам", "счет по депозитным средствам" заменены словами "по депозитным счетам", "депозитный счет";
слова "Специальные и валютные счета" заменены словами "Специальные счета и счета в иностранной валюте";
слова "вышестоящими распорядителями лимитов", "вышестоящим распорядителем лимитов" заменены словами "администраторами бюджетных программ", "администратором бюджетных программ";
слова "товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их", "товарной или натуральной части поступлений в бюджет" заменены словами "поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", "поступлений в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг);
слова "Специальный счет по внешним займам" заменены словами "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам";
слова "Специальный счет по грантам", "специальный счет по грантам", "специальному счету по грантам" заменены словами "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам", "специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам", "специальному счету бюджетного инвестиционного проекта по грантам";
слова "Открытые лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" и "Лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" заменены словами "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешения подведомственным государственным учреждениям";
слова "текущего счета для средств от платных услуг", "текущий счет для средств от платных услуг" заменены словами "счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)";
слова "текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи" заменены словами  "счета спонсорской и благотворительной помощи";
слова "средств, получаемых от реализации платных услуг", "средств от платных услуг" заменены словами "денег от реализации товаров (работ, услуг)";
слова "средств от спонсорской и благотворительной помощи", "по средствам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи" заменены словами "денег от спонсорской и благотворительной помощи", "по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи";
слова "главными распорядителями лимитов", "главных распорядителей лимитов", "главным распорядителем лимитов", "главному распорядителю лимитов", "главный распорядитель лимитов", "главного распорядителя лимитов"
заменены словами "администраторами бюджетных программ", "администраторов бюджетных программ", "администратором бюджетных программ", "администратору бюджетных программ", "администратор бюджетных программ", "администратора бюджетных программ";
слова "от оказания платных услуг", "от реализации платных услуг" заменены словами "от реализации товаров (работ, услуг)";
слова "вышестоящим органом" заменены словами "администратором бюджетных программ" -

"жоғары тұрған орган" деген сөздер "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
бүкіл мәтін бойынша "активтердің бір өлшемі құны 1/10 лимиті" деген сөздер "екі айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
бүкіл мәтін бойынша "090 "Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелерді қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған мемлекеттік мекеменің рұқсаты" және 100 "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар беру үшін рұқсаттары" қосалқы шоттарының атауы "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелерге қабылдауға арналған рұқсаттары" деген сөздермен ауыстырылды - 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
бүкіл мәтін бойынша "099 "Сыртқы қарыздардың есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар" деген сөздер "Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттардың есебінен жобалар бойынша рұқсаттар" деген сөздермен, "239 "Сыртқы қарыздар қаражатынан жобаларды қаржыландыру" деген сөздер "239 "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар қаражатынан жобаларды қаржыландыру" деген сөздермен, "099 "Сыртқы қарыздар есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар" деген сөздер "099 "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар" деген сөздермен ауыстырылды - 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
барлық мәтін бойынша "Ақылы қызметтер бойынша ҚБШ" деген сөздер "Ақылы қызметтер ҚБШ" деген сөздермен, "демеушілік және қайырымдылық көмектен" деген сөздер "демеушілік, қайырымдылық көмектен" деген сөздермен, "090 "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға арналған рұқсаттары" деген сөздер "090 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерін қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" деген сөздермен, "095 "Трансферттер бойынша рұқсаттар" деген сөздер "095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" деген сөздермен ауыстырылсын, "жеке немесе заңды тұлғалардың ақшаларын уақытша орналастыруға ҚБШ" деген сөздердегі "жеке немесе заңды тұлғалардың" деген сөздер алынып тасталсын - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 Бұйрығымен.
Бухгалтерлік есепті ұйымдастыру

- приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 .
Сноска. По всему тексту Инструкции слова "1/10 лимита стоимости активов" заменены словами "двух месячных расчетных показателей" - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
по всему тексту в названии субсчетов 090 и 100 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям" слова "и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям" исключены - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
по всему тексту слова "099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов" заменены словами "099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов и связанных грантов", слова "239 "Финансирование проектов из средств внешних займов" заменены словами "239 "Финансирование проектов из средств внешних займов и связанных грантов", слова "099 "Открытые лимиты на расходы по проектам за счет внешних займов" заменены словами "099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов и связанных грантов" - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования);
по всему тексту:
слова "КСН по платным услугам" заменены словами "КСН платных услуг" - приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 );
в словах "КСН временного размещения денег физических или юридических лиц" слова "физических или юридических лиц" исключены - приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 );
слова "спонсорской и благотворительной помощи" заменены словами "спонсорской, благотворительной помощи" - приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 );
слова "090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств" заменены словами "090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам" - приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 );
слова "095 "Разрешения по трансфертам" заменены словами "095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" - приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Организация бухгалтерского учета

1. Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ жекелеген мемлекеттік мекемелер жанындағы орталықтандырылған бухгалтериялар міндеттемелер және төлемдер бойынша жеке жоспарларының, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметті) сатудан түсетін ақшаның түсімдер мен шығыстардың жоспарларын, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметті) сатуынан түсетін ақшаны есепке алуға және олардың есебінен (бұдан әрі Ақылы қызметтер - ҚБШ) шығыстарды жүргізуге, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемелерге арналған демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін ақшаны есепке алуға және олардың есебінен жұмсауға (бұдан әрі - демеушілік, қайырымдылық көмек - ҚБШ), Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға (бұдан әрі - ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ) аудару шартымен беретін ақшаны есепке алуға, шетел валютасымен операциялар жүргізуі үшін шетел валютасындағы шотқа (бұдан әрі - шетел валютасындағы шот) және бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты (бұдан әрі - сыртқы қарыздың және байланысты гранттың бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты) республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты осы Нұсқаулыққа сәйкес операцияларды есепке алудың орындалуын жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 Бұйрығымен.
2. Міндеттемелер және төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларының, тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметті) сатудан түсетін ақшаның түсімдер мен шығыстар жоспарлары, демеушілік, қайырымдылық көмектен, ақылы қызметтер, ақшаны уақытша орналастырудан ҚБШ түсетін ақшаның, шетел валютасындағы шотқа және сыртқы қарыз бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотының және байланысты грантқа бухгалтерлік есебі осы Нұсқаулықта көзделген шоттардың жоспары бойынша бірыңғай теңгерімде жүргізіледі."
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 Бұйрығымен.
3. Бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық Комитетімен келісіп қажет болған жағдайда өз қызметінің өзгешелігін ескере отырып, өз жүйесінің мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөнінде жалпы ережелерді қолдану тәртібі туралы нұсқаулар шығарылуы мүмкін.
Ескерту. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .

1. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, а также централизованные бухгалтерии при отдельных государственных учреждениях осуществляют учет исполнения индивидуальных планов по обязательствам и платежам, планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), денег, поступивших на контрольные счета наличности для учета операций связанных с зачислением денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов (далее - КСН платных услуг), с зачислением и расходованием денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (далее - КСН спонсорской, благотворительной помощи), с зачислением денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам (далее - КСН временного размещения денег), на счета в иностранной валюте для проведения операций в иностранной валюте (далее - счета в иностранной валюте) и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта (далее - специальные счета бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам), учет операций, связанных с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их в соответствии с настоящей Инструкцией.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
2. Бухгалтерский учет исполнения индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам, планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), денег, поступивших на КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, временного размещения денег, на счета в иностранной валюте и специальные счета бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и связанным грантам ведется на едином балансе по плану счетов, предусмотренному настоящей Инструкцией.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
3. Администраторы бюджетных программ по согласованию с Комитетом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан в необходимых случаях могут издавать указания о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях своей системы с учетом специфики их деятельности. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .

4. Шығыс сметаларын орындаудың бухгалтерлік есебі осы нұсқаулыққа сәйкес бухгалтерлік есептің мемориалдық-ордерлік нысаны бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .
5. Есепке алуды орталықтандырған кезде қызмет көрсетілетін мемлекеттік мекемелердің басшыларына бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бұйрығымен бекітілетін Орталықтандырылған бухгалтерия туралы ережеде көзделген құқықтар беріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Орталықтандырылған бухгалтерия қызмет көрсететін ұйымдардың басшыларына осы ұйымдардың басшыларымен келісілген орталық бухгалтерияның бас бухгалтері белгілеген мерзімде шығыстар сметасының орындалуы туралы оларға қажетті мәліметтерді табыс етеді.
7. алынып тасталды
Ескерту. 7-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Бухгалтерлік қызмет басшылары өз жұмысында "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын , белгіленген тәртіпте бекітілген бухгалтерлік есеп және есеп беру (бухгалтерлік қызмет) басқармалары (бөлімдері) туралы ережелерді, және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік-құқықтық актілерін басшылыққа алады.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
9. Бюджеттік ұйымдардағы бухгалтерлік есеп Қазақстан Республикасы Заңдарының сақталуына, шығыс сметаларының орындалу барысына, кәсіпорындармен, ұйымдармен және тұлғалармен есеп айырысудың жәй-күйіне, ақшалай қаражаттар мен материалдық құндылықтардың сақталуына бақылау жасау үшін мемлекеттік органдарды  толық және дұрыс ақпараттармен қамтуы тиіс.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Бухгалтерлік қызметтің міндеттеріне мыналар кіреді:
- құжаттарды уақтылы және дұрыс рәсімдеуге және жасасқан операциялардың заңдылығына алдын-ала бақылау жасауды жүзеге асыру;
- тиісті қаржы жылына міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларымен бекітілген сомалар шегінде міндеттемелерді қабылдауды және екінші мен үшінші жылдардың жоспар кезеңдерінің базалық шығыстарын, белгіленген тәртіппен енгізілген өзгерістер есебімен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларымен сәйкес қаражаттардың жұмсалуын дұрыс, тиімді және орынды пайдалануды, сондай-ақ ақша қаражаттары мен материалдық құндылықтардың сақталуына бақылау жасау;
- ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің қаржыландыру жоспарларының орындалуына және олардың бухгалтерлік есепті жүргізуіне бақылау;
- түскен ақшаның түсімдері мен шығыстарын ақылы қызметтер ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ, ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ есепке алу, республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операцияларды есепке алу;
- арнайы қаржылар сметасы бойынша кірістер мен шығыстарды есепке алу және бюджеттен тыс басқа да қаржылар бойынша операцияларды есепке алу;
- бюджеттік ұйымдардың жұмысшылары мен қызметшілеріне жалақыны, студенттерге, тыңдаушыларға, аспиранттарға және оқушыларға стипендиялар есептеу және мерзімінде төлеу;
- ұйымдармен және жекелеген тұлғалармен қаржыландыру жоспарларды орындау үстінде пайда болатын есеп айырысуларды дер кезінде жүргізу;
- ақшалай қаражаттарды, есеп айырысулар мен материалдық құндылықтарды түгендеуді жүргізуге қатысу, түгендеудің нәтижелерін уақтылы және дұрыс анықтау және оларды есепте бейнелеу;
- есеп-есептеу жұмыстарын компьютерлендіру;
- белгіленген мерзімде бухгалтерлік есеп беруді жасау және табыс ету;
- ұйым басшысымен (штатта экономикалық қызметтің қызметкері болмаған жағдайда) қаржыландыру жоспарын және соған байланысты есептеулерді жасау және келісу;
- активтердің, бағасы арзан және тез тозатын заттардың және басқа да материалдық құндылықтардың олардың сақталу және пайдаланылу жерлерінде сақталуына бақылау жасауды жүзеге асыру;
бастапқы құжаттарды, қағаз және электрондық тасығыштарда бухгалтерлік есеп тіркелімдерін, есептілікті, есеп саясатын, есепке алу деректерін электрондық өңдеу бағдарламаларын, оларға есептеулерді, басқа да құжаттарды сақтау, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өткізу.
- есеп саясаты жөніндегі құжаттарды, есеп деректерін машиналық өңдеу бағдарламасын, оларға қатысты есептеулерді, басқа да құжаттарды сақтау, сондай-ақ белгіленген тәртіпте оларды архивке тапсыру.
Ескерту. 10-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.03.30. N 159 бұйрығымен , 2004.03.17 N 17 бұйрығымен , 2005.05.20 N 24 бұйрығымен , 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен, ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 Бұйрығымен.

4. Бухгалтерский учет исполнения плана финансирования осуществляется по мемориально-ордерной форме бухгалтерского учета в соответствии с Настоящей инструкцией. <*>
Сноска. Пункт 4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ .
5. При централизации учета руководители обслуживаемых государственных учреждений наделяются правами, предусмотренными в Положении о централизованной бухгалтерии, которое утверждается приказом администратора бюджетных программ.
Сноска. Пункт 5 в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
6. Централизованная бухгалтерия представляет руководителям обслуживаемых государственных учреждений необходимые им сведения об исполнении плана финансирования в сроки, установленные главным бухгалтером централизованной бухгалтерии по согласованию с руководителями этих государственных учреждений.
7. исключен
Сноска. Пункт 7 с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 февраля 2002 года N 67 V021793_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
8. Руководители бухгалтерских служб в своей работе руководствуются
Законом Республики Казахстан " О бухгалтерском учете и финансовой отчетности, положениями об управлениях (отделах) бухгалтерского учета и отчетности (бухгалтерских служб), утвержденными в установленном порядке, и другими нормативно-правовыми актами Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 февраля 2002 года N 67 V021793_ ; от 17 марта 2004 года N 17 .
9. Бухгалтерская служба в государственных учреждениях должна обеспечить полной и достоверной информацией государственные органы для контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан, за ходом исполнения плана финансирования, состоянием расчетов с предприятиями, государственными учреждениями и лицами, сохранностью денежных средств и материальных ценностей.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
10. В обязанности бухгалтерских служб входит:
- осуществление предварительного контроля за своевременным и правильным оформлением документов и законностью совершаемых операций;
- контроль за принятием обязательств в пределах сумм, утвержденных индивидуальными планами финансирования по обязательствам на соответствующий финансовый год, и базовых расходов второго и третьего годов планового периода, контроль за правильным, эффективным и целевым расходованием средств в соответствии с индивидуальными планами финансирования по платежам с учетом внесенных в установленном порядке изменений, а также за сохранностью денежных средств и материальных ценностей;
- контроль за исполнением планов финансирования подведомственными государственными учреждениями и правильным ведением ими бухгалтерского учета;
- учет поступлений и расходов денег на КСН платных услуг, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег, учет операций, связанных с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их;
- начисление и выплата в срок заработной платы рабочим и служащим, стипендий студентам, слушателям, аспирантам и учащимся государственных учреждений;
- своевременное проведение расчетов, возникающих в процессе исполнения планов финансирования с государственными учреждениями и отдельными лицами;
- участие в проведении инвентаризации денежных средств, расчетов и материальных ценностей, своевременное и правильное определение результатов инвентаризации и отражение их в учете;
- проведение инструктажа материально-ответственных лиц по вопросам учета и сохранности ценностей, находящихся на их ответственном хранении;
- составление и представление в установленные сроки бухгалтерской отчетности;
- составление и согласование с руководителем государственного учреждения (при отсутствии в штате работника экономической службы) планов финансирования и расчетов к ним;
- осуществление контроля за сохранностью активов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов и других материальных ценностей в местах их хранения и эксплуатации;
- систематизированный учет положений, инструкций, методических указаний по вопросам учета и отчетности, других нормативных документов, относящихся к компетенции бухгалтерских служб;
- хранение первичных документов, регистров бухгалтерского учета на бумажных и электронных носителях, отчетности, учетной политики, программ электронной обработки учетных данных, расчетов к ним, других документов, а также сдача их в архив в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; от 30 марта 2001 года N 159 V011487_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).

11. Бюджеттік ұйымның басшысы есеп жүйесін жасауды және бухгалтерлік есепті ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
Ұйымдардағы бухгалтерлік есеп бас бухгалтер басқаратын, оның құрылымдық бөлімшесі немесе орталықтандырылған бухгалтериясы болып табылатын бухгалтерлік қызметпен жүзеге асырылады.
Бухгалтерлік қызметі жоқ ұйымдарда бухгалтерлік есеп пен есеп беруді ұйым басшысының жазбаша өкімімен тағайындалған тиісті маманның жүзеге асыруы мүмкін.
Басшы бухгалтерлік есепті дұрыс жүргізу, есепке қатысы бар ұйымның барлық бөлімшелері мен қызметкерлерінің құжаттар мен мәліметтерді рәсімдеудің және есеп үшін тапсырудың тәртібі бойынша бас бухгалтердің талаптарын мүлтіксіз орындауын қамтамасыз ету үшін қажетті жағдайларда жасауға міндетті.
12. Бюджеттік ұйымның бас бухгалтерін ұйымның басшысы қызметке тағайындайды және босатады және тікелей ұйымның басшысына бағынады.
Бас бухгалтердің қызметіне арнаулы білімі бар тұлға тағайындалады.
13. Ұйымның бас бухгалтері бухгалтерлік есептің шоттарында барлық іске асырылатын шаруашылық операцияларының бақылауын және көрсетілуін, жедел операцияларды тапсыруды, бухгалтерлік есептерді белгіленген мерзімде жасауды қамтамасыз етеді.
14. Бас бухгалтер ұйымның басшысымен бірге тауарлы-материалды құндылықтар мен ақшалай қаржыларды қабылдауға және беруге негіз болатын құжаттарға, сондай-ақ қаржылық міндеттемелер мен шаруашылық шарттарына қол қояды. Ұйымның басшысы бас бухгалтердің ұсынуы бойынша жекелеген учаскелер жөнінде құжаттарға қол қою құқығын осыған өкілеттік берілген тұлғаларға тапсыра алады. Бас бухгалтердің қолынсыз құжаттар жарамсыз деп саналады және орындауға қабылданбайды.
15. Материалдық жауапты тұлғаларды тағайындау, босату және орын ауыстыру бас бухгалтердің келісімімен жүргізіледі.
16. Бухгалтерлік есепті жүргізген кезде әрбір қызметкер өзінің міндетін білуі және олардың орындалуына жауап беру үшін бухгалтерия қызметкерлерінің жұмыстағы міндеттерін белгілейді.
Бюджеттік ұйымның құрамына кіретін барлық бөлімшелер бухгалтерлік қызметке бухгалтерлік есеп пен бақылау үшін қажетті құжаттарды уақытында тапсыруға міндетті.
Бас бухгалтердің қажетті құжаттар мен мәліметтерді рәсімдеудің тәртібі және бухгалтерияға тапсыру бойынша талаптары ұйымның бөлімшелері мен қызметкерлерінің барлық қызметкерлері үшін, ал есеп орталықтандырылған кезде - барлық қызмет көрсетілетін ұйымдар үшін міндетті болып табылады.

11. Руководитель государственного учреждения обеспечивает создание учетной системы и организацию бухгалтерского учета.
Бухгалтерский учет в государственном учреждении осуществляется бухгалтерской службой государственного учреждения, являющейся его самостоятельным структурным подразделением или централизованной бухгалтерией, возглавляемой главным бухгалтером.
В государственных учреждениях, не имеющих бухгалтерскую службу, бухгалтерский учет и отчетность может осуществляться соответствующим специалистом, назначенным письменным распоряжением руководителя государственного учреждения.
Руководитель обязан создать необходимые условия для правильного ведения бухгалтерского учета, обеспечить неукоснительное выполнение всеми подразделениями и работниками государственного учреждения, имеющих отношение к учету, требований главного бухгалтера в части порядка оформления и представления для учета документов и сведений.
12. Главный бухгалтер государственного учреждения назначается и освобождается от должности руководителем и подчиняется непосредственно руководителю государственного учреждения.
На должность главного бухгалтера назначается лицо, имеющее специальное образование.
13. Главный бухгалтер государственного учреждения обеспечивает контроль и отражение на счетах бухгалтерского учета всех осуществляемых хозяйственных операций, предоставление оперативной операции, составление в установленные сроки бухгалтерской отчетности.
14. Главный бухгалтер подписывает совместно с руководителем государственного учреждения банковские документы и документы, служащие основанием для приемки и выдачи товарно-материальных ценностей и денежных средств, а также финансовые обязательства и хозяйственные договоры. Руководитель государственного учреждения может предоставить право подписи банковских документов и бухгалтерских документов уполномоченным на это лицам по представлению главного бухгалтера. Данные полномочия представляются на основании приказов руководителя государственного учреждения. Документы без подписи главного бухгалтера считаются недействительными и не принимаются к исполнению.
15. Назначение, увольнение и перемещение материально-ответственных лиц производятся с согласия главного бухгалтера.
16. При ведении бухгалтерского учета главный бухгалтер устанавливает служебные обязанности для работников бухгалтерии с тем, чтобы каждый работник знал свои обязанности и нес ответственность за их выполнение.
Все подразделения, входящие в состав государственного учреждения, обязаны своевременно передавать в бухгалтерскую службу необходимые для бухгалтерского учета и контроля документы.
Требования главного бухгалтера в части порядка оформления и представления в бухгалтерскую службу необходимых документов и сведений являются обязательными для всех работников подразделений и служб государственного учреждения, а при централизации учета для всех обслуживаемых государственных учреждений.

16-1. Бас бухгалтердi атқарып отырған лауазымынан босатқан (босатқан, басқа лауазымға тағайындаған, ауыстырған) кезде заңнамаға сәйкес лауазымға тағайындалған бас бухгалтерге, ал соңғысы болмаған кезде - мемлекеттiк мекеме басшысының бұйрығымен тағайындаған қызметкерге iстi тапсыру жүргiзiледi.
Iстi тапсырушы бас бухгалтер (бұдан әрi - тапсырушы) және iстi қабылдап алушы қызметкер (бұдан әрi - қабылдап алушы) iстi қабылдап алуды және тапсыруды мемлекеттiк мекеме басқарушысының бұйрығы негiзiнде жүргiзедi. Бұйрықта бухгалтерлiк қызметтiң iсiн қабылдап алу - тапсыру мерзiмi, бiрақ екi аптадан аспайтын, тапсырушы мен қабылдап алушының еңбекақысын төлеу тәртiбi көрсетiледi. Бұйрықта сол сияқты, iстi қабылдап алу-тапсыру кезеңiнде құжаттарға қол қою құқығы кiмге берiлетiнi көрсетiледi, бұл ретте, iстi қабылдап алушы тұлғаның қол қою құқығын ресiмдегенге дейiн құжаттарға қабылдап алушының бақылауымен iстi тапсырушы қол қоятындығы айтылуы тиiс.
Iстi тапсыру процесiнде осы мемлекеттiк мекеменiң бухгалтерлiк есеп жағдайы және есептi деректердiң растығы айқындалады, бұл ретте iстi қабылдап алушы мен тапсырушының жауапкершiлiгiн шектейтiн тиiстi Қабылдап алу - тапсыру кесiмi (бұдан әрi - Кесiм) жасалады.
Бухгалтерлiк қызметтiң iстерiн тапсыру соңғы ұсынылған баланс негiзiнде жүргiзiледi. Кесiмде iстi тапсыру жүзеге асырылатын мерзiм көрсетiлуi тиiс.
Iстi қабылдап алу мен тапсырудың басында iстi қабылдап алу-тапсыру сәтiндегi кассаның жағдайы (қолма-қол ақшаны сақтау үшiн тиiстi шаралардың қамтамасыз етiлуi, кассалық кiтаптағы жазбалардың жағдайы, кассада сақталатын басқа да құндылықтар бойынша жағдайы және олардың бухгалтерлiк жазбаларға сәйкес келуi, чек кiтапшаларының саны, қолданылмаған чектердiң нөмiрлерi) тексерiледi. Кассаны тексеру кесiмiне бухгалтерлiк қызмет iсiн тапсырушы тұлға да және қабылдап алушы да, сондай-ақ кассир, не болмаса кассалық операцияны жүргiзуге жауап беретiн тұлға қол қояды.
Iстi қабылдап алу және тапсыру кезiнде ақшалай есептiң, есеп айырысу операциялары есебiнiң, баланстың есеп айырысу баптарының (дебиторлық және кредиторлық берешектердiң нақтылығы, оған кiнәлi тұлғаларды көрсете отырып, өндiрiп алу үшiн нақты емес берешектiң болуы, өзара есеп айырысулардың салыстыру кесiмдерiнiң болуы, бюджетке уақытылы аударылмаған сомалардың болуы), сондай-ақ мемлекеттiк мекеменiң есептiлiгiн жасаудың (есеп тәртiбiн сақтау, ұсынылған есептiлiктiң сапасы) жағдайы тексерiледi.
Одан басқа Кесiмде:
бухгалтерлiк қызметте есептi ұйымдастыру (штат, оның жинақтылығы, мiндеттемелердi бөлу, лауазымдық нұсқаулықтар, бухгалтерлiк есеп және есептiлiк бойынша нұсқамалық материалдардың болуы, бухгалтерлiк кiтаптармен, есеп және есептiлiк бланкiлерiмен қамтамасыз етiлуi), есеп жүйесiн қалыптастыру;
есептiң бастапқы құжаттамасының, бухгалтерлiк есептiлiктiң жағдайы;
есептi және қаржылық бақылауды ұйымдастыру үшiн қажеттi iс-шаралар;
құжаттарды ресімдеудің және сақтаудың дұрыстығы, мұрағаттың жағдайы көрсетiледi.
Мемлекеттiк мекеменің есеп және есептiлiк жағдайын тексеру аяқталғаннан кейiн құрылған Кесiмге iстi қабылдап алушы мен тапсырушы қол қояды және мемлекеттiк мекеменің басшысы бекiтедi. Қабылдап алушы Кесiмнiң қандай да болмасын ережесiмен келiспеген жағдайда, ол оған қол қоятын кезде тиiстi дәлелдi ескертулер көрсетуге құқығы бар. Кесiм екi данада жасалады, оның бiреуi iстi тапсырушыда қалады. Кесiмге қол қойылғаннан кейiн iстi тапсырушы бас бухгалтер бухгалтерлiк қызметтi басқарудан босатылады.
Ескерту: 16-1-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен .

16-1. При освобождении главного бухгалтера от занимаемой должности (увольнении, назначении на другую должность, перемещении) производится сдача дел главному бухгалтеру, назначенному на должность в соответствии с законодательством, а при отсутствии последнего - работнику, назначенному приказом руководителя государственного учреждения.
Прием и сдача дел главным бухгалтером, сдающим дела (далее - сдающим), и работником, принимающим дела (далее - принимающим), производятся на основании приказа руководителя государственного учреждения. В приказе указывается срок приема-сдачи дел бухгалтерской службы, но не более двух недель; порядок оплаты труда сдающего и принимающего. В приказе также указывается, кому предоставлено на период приема-сдачи дел право подписи на документах, при этом должно быть оговорено, что до оформления права подписи лица, принимающего дела, документы подписывает сдающий дела под контролем принимающего.
В процессе сдачи дел определяется состояние бухгалтерского учета в данном государственном учреждении и достоверность отчетных данных, при этом составляется соответствующий Акт приема-сдачи дел (далее - Акт), разграничивающий ответственность принимающего и сдающего дела.
Передача дел бухгалтерской службы производится на основе последнего представленного баланса. В Акте должно быть указано, на какую дату осуществлена передача дел.
В начале приема и сдачи дел проверяется состояние кассы на момент приема-сдачи дел (обеспечены ли надлежащие условия для хранения денежной наличности, состояние записей в кассовой книге, состояние по другим ценностям, хранящимся в кассе, и соответствие их бухгалтерским записям, наличие чековых книжек, номера неиспользованных чеков). Акт проверки кассы подписывается лицом, как сдающим, так и принимающим дела бухгалтерской службы, а также кассиром, либо лицом, отвечающим за ведение кассовых операций.
При приеме и сдаче дел проверяется состояние денежного учета, учета расчетных операций, расчетных статей баланса (реальность дебиторской и кредиторской задолженности, наличие нереальной для взыскания задолженности, с указанием виновных в этом лиц, наличие актов сверки взаимных расчетов, наличие не перечисленных своевременно в бюджет сумм), а также составление отчетности (соблюдение отчетной дисциплины, качество представляемой отчетности) государственного учреждения.
Кроме того, в Акте отражается:
состояние организации учета в бухгалтерской службе (штат, его укомплектованность, распределение обязанностей, должностные инструкции, наличие инструктивных материалов по бухгалтерскому учету и отчетности, обеспеченность бухгалтерскими книгами, бланками учета и отчетности), формирование учетной системы;
состояние первичной документации учета, бухгалтерской отчетности;
мероприятия, необходимые для организации учета и финансового контроля;
правильность оформления и хранения документов, состояние архива.
Составленный по завершении проверки состояния учета и отчетности государственного учреждения Акт подписывается принимающим и сдающим дела, и утверждается руководителем государственного учреждения. В случае несогласия принимающего с какими-либо положениями Акта, он вправе при его подписании указать соответствующие мотивированные оговорки. Акт составляется в двух экземплярах, один из которых остается у лица, сдающего дела. После подписания Акта главный бухгалтер, сдающий дела, освобождается от руководства бухгалтерской службой. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 16-1 - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .

17. Бухгалтерлік есеп тіркелімдерінде жазбаларды көрсету үшін негіз болуға операциялар мен оқиғалардың жасалу фактісін тіркейтін тиісінше ресімделген бастапқы құжаттар қызмет етеді.
Бастапқы құжаттар - операциялар іске асырылған сәтте, егер мұның мүмкіндігі болмаса тікелей немесе оқиғалардың аяқталуы бойынша жасалуға тиіс.
Құжаттардың уақытында және тиісті сапада жасалуы, олардың бухгалтерлік есепте көрсету үшін белгіленген қажетті мерзімде тапсырылуы, құжаттарға қамтылған деректердің шынайылығы үшін осы құжаттарды жасаған және оған қол қойған тұлғалар жауап береді. Бастапқы құжаттардағы жазбалар ұзақ уақыт бойында олардағы жазулардың сақталуын қамтамасыз ететін құралдармен ғана жүргізілуге тиіс.
Жазбаларды есеп тізбелерінде көрсету үшін шаруашылық немесе оқиғалардың жасалған фактісін растайтын, дұрыс рәсімделген бастапқы құжаттар негіз болады.
Бастапқы құжаттар мынадай міндетті деректемелерді қамтуы тиіс: құжаттың (нысанның) атауы, жасалу күні; ұйымның атауы немесе атынан құжат жасалғанның тегі және әкесінің аты; операцияның немесе оқиғаның мазмұны; операцияның немесе оқиғаның өлшем бірліктері (сандық және құндық мәнде); операцияны жасауға жауапты тұлғалардың лауазымдарының атауы, тегі, әкесінің аты және қолдары (оқиғаны растау) және оның рәсімделу дұрыстығы; салық төлеушінің тіркеу нөмірі.
Бастапқы құжаттың электрондық бейнесінің рәсімделген қағазда жеткізуші, бастапқы құжаттың күші болады. Электрондық қойылған қолдарды пайдаланушы электрондық қолдарды пайдаланудың және алудың құқықтарына қатысты, тиісті сақтық және бақылау шараларын белгілеуге тиіс.
Бастапқы құжаттарды және бухгалтерлік есеп тіркелімдерін электрондық тасығыштарда жасау кезінде мемлекеттік мекемелер операциялардың басқа қатысушылары үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұндай талап ету құқығы берілген мемлекеттік органдардың талап етуі бойынша мұндай құжаттардың қағаз тасығыштардағы көшірмелерін әзірлеуі тиіс.
Қажетті жағдайларда бастапқы құжатқа қосымша реквизиттер: құжаттың нөмірі, ұйымның атауы мен мекен-жайы, құжатта расталған операцияны жасауға қажетті негіз, қосымша операциялардың сипатымен анықталатын басқа да қосымша реквизиттер енгізілуі мүмкін.
Бастапқы құжаттарда - мәтін бөлігінде де, сандық деректерде де тазартуға және келісілмеген түзетулерге жол берілмейді.
Бастапқы құжаттардағы қателер қате мәтінді немесе сомаларды сызып тастау және сызықтың үстінен дұрыс мәтінді немесе соманы жазу жолымен түзетіледі. Сызып тастау бұрынғы жазу көрініп тұратындай етіп жіңішке сызықпен жүргізіледі. Бастапқы құжаттағы қатені түзету "түзетілді" деген жазумен көрсетілуі және түзету енгізу уақыты көрсетіліп, құжатқа қол қойған тұлғаның қолымен расталуы тиіс.
Кассалық және банктік бастапқы құжаттарға түзетулер енгізуге жол берілмейді.

17. Основанием для отражения записей в регистрах бухгалтерского учета служат надлежаще оформленные первичные документы, которые фиксируют факт совершения операции или события.
Первичные документы должны быть составлены в момент совершения операции или события, если это не представляется возможным непосредственно по окончании операции.
Ответственность за своевременное и доброкачественное создание документов, передачу их в установленные сроки для отражения в бухгалтерском учете, за достоверность содержащихся в документах данных несут лица, создавшие и подписавшие эти документы. Записи в первичных документах должны производиться лишь такими средствами, которые обеспечивают сохранность записей в них в течение длительного времени.
Основанием для отражения записей в учетных регистрах служат надлежаще оформленные первичные документы, фиксирующие факт совершения хозяйственной операции или события.
Первичные документы должны содержать следующие обязательные реквизиты: наименование документа (формы), дату составления; наименование организации или фамилию и инициалы, от имени которого составлен документ; содержание операции или события; единицы измерения операции или события (в количественном и стоимостном выражении); наименование должностей, фамилии, инициалы и подписи лиц, ответственных за совершение операции (подтверждение события), и правильность ее (его) оформления; регистрационный номер налогоплательщика.
Электронный образ первичного документа имеет силу первичного документа, оформленного на бумажном носителе. Использующий электронные подписи должен установить надлежащие меры предосторожности и контроля, касающиеся права использования и доступа к электронным подписям.
При составлении первичных документов и регистров бухгалтерского учета на электронных носителях государственные учреждения должны изготовить копии таких документов на бумажных носителях для других участников операций, а также по требованию государственных органов, которым такое право требования предоставлено в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В необходимых случаях в первичном документе могут быть приведены дополнительные реквизиты: номер документа, название и адрес государственного учреждения, основание для совершения операции, зафиксированной документом, другие дополнительные реквизиты, определяемые характером документируемых операций.
В документах на приобретение материальных ценностей должна быть расписка материально-ответственного лица в получении этих ценностей, а в документах за выполненные работы - подтверждение принятия работ соответствующими лицами.
В первичных документах как в текстовой части, так и цифровых данных подчистки и неоговоренные исправления не допускаются.
Ошибки в первичных документах исправляются путем зачеркивания неправильного текста или суммы и надписания над зачеркнутым правильного текста или суммы. Зачеркивание производится тонкой чертой так, чтобы можно было прочитать ранее написанное. Исправление ошибки в первичном документе должно быть оговорено надписью "Исправлено" и подтверждено подписями лиц, подписавших документ, с указанием даты внесения исправления.
Внесение исправлений в кассовые и банковские первичные документы не допускается.

Ескерту. 17-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Есеп тіркемелеріндегі жазбалар үшін негіз болатын құжаттар ұйымның бас бухгалтері белгілеген және басшысы бекіткен мерзімдерде бухгалтерлік қызметке тапсырылуы тиіс.
Материалдық жауапты тұлғалар н. 442 құжаттарын тапсыруды тіркеген кезде, екі данада жасалған, тауарлы-материалды құндылықтардың кірісі мен шығысы бойынша бастапқы құжаттарды (кіріс және шығыс құжаттары бойынша жеке толтырылған) тапсырады. Материалдық жауап беретін тұлғаның қатысуымен жүргізілген, тапсырылған бастапқы құжаттардың дұрыс рәсімделуі тексерілген соң бухгалтер қызметкердің қолы қойылған тізімдеменің бір данасы материалдық жауапты тұлғаға қайтарылады, екінші данасы бухгалтерлік қызметтің іс-қағазында қалады.
Ақшалар мен материалдық құндылықтардың сақталуы үшін жауапты тұлғалармен толық материалдық жауапкершілік туралы белгіленген тәртіппен жазбаша шарт жасалады.
Ескерту: 18-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен
19. Бухгалтерлік қызметке келіп түскен бастапқы құжаттар үлгісі бойынша да (бастапқы құжаттарды рәсімдеудің, реквизиттерді толтырудың толықтығы мен дұрыстығы), мазмұны бойынша да (құжатталатын операциялардың заңдылығы, жекешеленген көрсеткіштердің пайымдық қисыны) міндетті түрде тексеріледі.
20. Тексерілген және есепке алынған құжаттар операциялар жасалған уақыттар бойынша (хронологиялық тәртіппен) жүйеленеді және мемориалдық ордерлермен - жинақтаушы ведомостармен рәсімделеді, оларға мынадай тұрақты нөмірлер беріледі:
- 1-ші мемориалдық ордер - н. 381 кассалық операциялар жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 2-ші мемориалдық ордер - н. 381 мемлекеттік мекемелердің кодтары қаржылардың жылжуы жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 3-мемориалдық ордер - н. 381 Ақылы қызметтер ҚБШ, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ, ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ, шетел валютасындағы шоттағы және сыртқы қарыздар және гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарындағы ақшаның есебі жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 5-ші мемориалдық ордер - н. 405 жалақы және стипендиялар жөніндегі есеп айырысу ведомостарының жинағы;
- 6-ші мемориалдық ордер - н. 408 ұйымдармен есеп айырысу жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 7-ші мемориалдық ордер - н. 408 аванстық төлемдер ретінде есеп айырысу жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 8-ші мемориалдық ордер - н. 386 есепті тұлғалармен есеп айырысу жөніндегі жинақтаушы ведомость;

Сноска. В пункт 17 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
18. Документы, служащие основанием для записей в регистрах учета, должны представляться в бухгалтерскую службу в сроки, установленные главным бухгалтером и утвержденные руководителем государственного учреждения.
Материально-ответственные лица представляют первичные документы по приходу и расходу товарно-материальных ценностей при реестре сдачи документов ф.442 (заполняется отдельно по приходным и расходным документам), составляемом в двух экземплярах. После проведенной в присутствии материально-ответственного лица проверки правильности оформления представленных первичных документов один экземпляр реестра с подписью бухгалтерского работника возвращается материально-ответственному лицу, второй экземпляр остается в делах бухгалтерской службы.
С лицами, ответственными за хранение денег и товарно-материальных ценностей, заключается письменный договор о полной материальной ответственности в установленном порядке. <*>
Сноска. Пункт 18 - с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
19. Поступившие в бухгалтерскую службу первичные документы обязательно подвергаются проверке как по форме (полнота и правильность оформления первичных документов, заполнения реквизитов), так и по содержанию (законность документируемых операций, логическая увязка отдельных показателей).
20. Проверенные и принятые к учету документы систематизируются по датам совершения операций (в хронологическом порядке) и оформляются мемориальными ордерами накопительными ведомостями, которым присваиваются следующие постоянные номера:
- мемориальный ордер 1 - накопительная ведомость по кассовым операциям ф. 381;
- мемориальный ордер 2 - накопительная ведомость по движению средств на кодах государственных учреждений ф. 381;
- мемориальный ордер 3 - накопительная ведомость по учету денег на КСН платных услуг, КСН спонсорской, благотворительной помощи, КСН временного размещения денег, на счете в иностранной валюте и специальных счетах бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам ф. 381;
- мемориальный ордер 5 - свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям ф.405;
- мемориальный ордер 6 - накопительная ведомость по расчетам с организациями ф.408;
- мемориальный ордер 7 - накопительная ведомость по расчетам в порядке авансовых платежей ф.408;
- мемориальный ордер 8 - накопительная ведомость по расчетам с подотчетными лицами ф.386;

- 9-ші мемориалдық ордер - н. 438 активтердің босатылуы және ауыстырылуы жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 10-ші мемориалдық ордер - н. 438 бағасы төмен және тез тозатын заттарды босату және ауыстыру жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 11-ші мемориалдық ордер - н. 398 тамақ өнімдерін кіріске алу жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 12-ші мемориалдық ордер - н. 411 тамақ өнімдерін жұмсау жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 13-ші мемориалдық ордер - н. 396 материалдарды жұмсау жөніндегі жинақтаушы ведомость;
- 14-ші мемориалдық ордер - н. 409 тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін кірістерді есептеудің жинақтаушы ведомость;
- 15-ші мемориалдық ордер - н. 406 балаларды асырағаны үшін ата-аналармен есеп айырысу жөніндегі жинақтаушы ведомость.
Қалған операциялар мен "Сторно" операциялары бойынша жеке-жеке әрбір ай үшін 16-сынан бастап нөмірленетін н. 274 жеке мемориалдық ордер жасалады.
Операциялардың көлемі бойынша жинақтаушы ведомостар құруды талап етпейтін бюджеттік ұйымдарда шоттардың деректері н. 274 жеке мемориалдық ордерлерде немесе жоғарыда көрсетілген тиісті нөмірлер беріліп, дәл бастапқы құжаттарға қойылатын бұрыштаманың таңбаларында көрсетіледі.
Жекелеген мемориалдық ордерлер операциялардың жасалуына қарай, бірақ жеке құжаттардың негізінде де, бір текті құжаттардың негізінде де, келесі күннен кешіктірмей жасалады. Мемориалдық ордерде қосалқы шоттардың деректері бір қосалқы шоттың дебеті және екінші қосалқы шотты несиесі жөніндегі немесе бір қосалқы шоттың дебеті және бірнеше қосалқы шоттың несиесі немесе керісінше, бір қосалқы шоттың несиесі және бірнеше қосалқы шоттардың дебеті жөніндегі операциялардың сипатына байланысты жазылады.
Мемориалдық ордерлерге бас бухгалтер немесе оның орынбасары мен орындаушы қол қояды.
Ескерту. 20-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2005.05.20 N 24 бұйрығымен , 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен, ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 Бұйрығымен.
21. Барлық мемориалдық ордерлер н. 308 "Бас журнал" кітабында тіркеліп, тәртіп бойынша, қосалқы шоттар бойынша жүргізіледі.
"Бас журнал" кітабы өткен жылғы қорытынды балансқа сәйкес жылдың басындағы қалдық сомалары жазбаларымен ашылады. Ондағы жазбалар - мемориалдық ордерлердің жасалуына қарай, ал мемориалдық ордерлерді - жинақтаушы ведомостарды жасаған кезде - айына бір рет жүргізіледі. Мемориалдық ордерлердің сомасы басында "Ордер бойынша сома" бағанына, ал одан соң тиісті қосалқы шоттардың дебеті мен несиесіне жазылады. Дебет бойынша да, несие бойынша да, барлық қосалқы шоттар жөніндегі бір айлық айналымдардың сомасы "Ордер бойынша сома" бағанының жиынтығына тең болуға тиіс. Бір айдағы айналымдардан соң екінші бағанға әрбір қосалқы шот бойынша келесі айдың басындағы қалдық шығарылады.

- мемориальный ордер 9 - накопительная ведомость по выбытию и  перемещению активов ф.438;
- мемориальный ордер 10 - накопительная ведомость по выбытию и перемещению малоценных и быстроизнашивающихся предметов ф.438;
- мемориальный ордер 11 - свод накопительных ведомостей по приходу продуктов питания ф.398;
- мемориальный ордер 12 - свод накопительных ведомостей по расходу продуктов питания ф.411;
- мемориальный ордер 13 - накопительная ведомость по расходу материалов ф.396;
- мемориальный ордер 14 - накопительная ведомость начисления доходов от реализации товаров (работ, услуг) ф.409;
- мемориальный ордер 15 - свод ведомостей по расчетам с родителями за содержание детей ф.406.
По остальным операциям и по операциям "Сторно" составляются отдельные мемориальные ордера ф.274, которые нумеруются начиная с 16 за каждый месяц в отдельности.
В государственных учреждениях, в которых по объему операций не требуется составления накопительных ведомостей, корреспонденция счетов указывается на отдельных мемориальных ордерах ф.274 или на оттисках штампа, проставляемых непосредственно на первичных документах с присвоением соответствующих номеров, указанных выше. Штамп должен содержать те же реквизиты, что и мемориальный ордер ф.274.
Отдельные мемориальные ордера составляются по мере совершения операций, но не позднее следующего дня (по получении первичного документа), как на основании отдельных документов, так и на основании группы однородных документов. Корреспонденция субсчетов в мемориальном ордере записывается в зависимости от характера операций по дебету одного субсчета и кредиту другого субсчета или дебету одного субсчета и кредиту нескольких субсчетов, или, наоборот, по кредиту одного субсчета и дебету нескольких субсчетов.
Мемориальные ордера подписываются главным бухгалтером или его заместителем и исполнителем.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
21. Все мемориальные ордера регистрируются в книге "Журнал-главная" ф.308. Учет в книге "Журнал-главная", как правило, ведется по субсчетам.
Книга "Журнал-главная" открывается записями сумм остатков на начало года в соответствии с заключительным балансом за истекший год. Записи в ней производятся по мере составления мемориальных ордеров, а при составлении мемориальных ордеров накопительных ведомостей один раз за месяц. Сумма мемориального ордера записывается сначала в графу "Сумма по ордеру", а затем в дебет и кредит соответствующих субсчетов. Сумма оборотов за месяц по всем субсчетам как по дебету, так и по кредиту должна быть равна итогу графы "Сумма по ордеру". Второй строкой после оборотов за месяц выводится остаток на начало следующего месяца по каждому субсчету.

22. Талдама есеп есептік тіркелімдерде (кітаптарда, карточкаларда, жинақтаушы ведомостарда, т.б.) жүргізіледі. Тіркелімдердегі жазбалардың тәртібі осы нұсқаулықтың тиісті бөлімдерінде баяндалған.
23. Бухгалтерлік кітаптарда жазбалар басталғанға дейін барлық беттер (парақтар) беттеледі. Соңғы бетке бас бухгалтердің қолы қойылып: "Бұл кітапта барлығы _____ бет (парақ) нөмірленген" деп жазылады. н. К0-4, н. 440 касса кітабы, еңбек кітапшаларының бланкілері мен оған қосылған беттерді есептейтін н. 449 кіріс-шығыс кітабы, жіппен байланып және сүргішпен бекітілуге, ал нн. К0-4 және 440 парақтарының саны - бюджеттік ұйым басшысының және бас бухгалтердің қолымен, ал н. 449 - бюджеттік ұйым басшысының қолымен расталуға тиіс.
Әрбір кітаптың сыртында ұйымның, орталықтандырылған бухгалтерияның атауы және кітаптың ашылған жылы жазылады. Онда ашылған қосалқы шоттардың тақырыптары болуға тиіс. Жазбаларды кітаптың басқа беттеріне ауыстырған кезде осы қосалқы шот бойынша тақырыпқа жазбаның ауыстырылғаны туралы, жаңа беттердің нөмірлері көрсетіліп, белгі қойылады.
Бухгалтерлік есеп кітаптары жыл аяқталғанда онда бос парақтар болған жағдайда келесі жылдың операцияларын жазу үшін пайдаланылуы мүмкін. Мұндайда кітаптар архивке 2 жылда бір рет тапсырылады.
Карточкалар (активтер жөніндегі карточкалардан басқа) әрбір есеп үшін жеке жүргізілетін 279 н. карточкалар тізбесінде тіркеледі. Активтерді есептеу карточкалары н. ОС-10 активтерді есептеу бойынша жеке карточкалардың жазбасында тіркеледі.
Карточкалар ішінде олар материалдық-жауапты тұлғалар бойынша, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда және қызмет көрсетілетін ұйымдарда қосалқы шоттар бойынша орналастырылатын картотекаларда сақталады.
Материалдарды, бағасы төмен және тез тозатын заттарды т.б. есепке алатын карточкалар жыл сайын немесе екі жылда бір рет карточкалардың тізімдерімен, тізбелерімен және басқа бухгалтерлік құжаттармен бірге, тігілген күйінде архивке тапсырылады.
Ішінде нн. ОС-6, 8, 9 соңғы түгендеу карточкасы бойынша құрал-саймандардың есептен шығарылғаны туралы белгі қойылған болса, активтерді есепке алу жөніндегі ОС-10 түгендеу карточкасының сипаттамасы архивке тапсырылады. Түгендеу карточкаларын архивке сипаттамасыз тапсырған кезде олар жеке ведомостқа жазылып, онда карточканың нөмірі мен есептен шығарылған құрал-саймандардың атаулары, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда, бұдан басқа, қызмет көрсетілетін бюджеттік ұйымның атауы жазылады.
Бухгалтерлік есеп тіркелімдеріндегі жазбалар олар алынғаннан кейінгі келесі күннен кешіктірмей бастапқы құжаттар бойынша жүргізіледі. Әрбір ай аяқталғаннан кейін талдамалық есептің тіркелімдерінде айналыстардың қорытындылары жасалады және қосалқы шоттар бойынша қалдықтар шығарылады.

22. Аналитический учет ведется в учетных регистрах (в книгах, карточках, накопительных ведомостях, и др.). Порядок записей в регистрах учета изложен в соответствующих разделах Настоящей инструкции.
23. В бухгалтерских книгах до начала записей нумеруются все страницы (листы). На последней странице листа за подписью главного бухгалтера делается надпись: "В настоящей книге всего пронумеровано_____ страниц (листов)". Кассовая книга ф. КО-4, ф.440, приходно-расходная книга учета бланков трудовых книжек и вкладышей к ним ф.449, кроме того, должны быть прошнурованы и опечатаны сургучной или мастичной печатью, а количество листов в фф. КО-4 и 440 заверено подписями руководителя государственного учреждения и главного бухгалтера и ф.449 - руководителем государственного учреждения.
На каждой книге надписывается: наименование государственного учреждения, централизованной бухгалтерии и год, на который книга открыта. В книге должно быть оглавление открытых в ней субсчетов. При переносе записей на другую страницу книги в оглавлении по данному субсчету делается отметка о переносе записи с указанием номеров новых страниц.
Книги бухгалтерского учета при наличии в них по истечении года свободных листов могут быть использованы для записи операций следующего года. В этих случаях книги сдаются в архив один раз в 2 года.
Карточки (кроме карточек по активам) регистрируются в реестре карточек ф.279, который ведется для каждого счета отдельно. Карточки для учета активов регистрируются в описи инвентарных карточек по учету активов ф.ОС-10.
Карточки хранятся в картотеках, в которых они располагаются по субсчетам с подразделением внутри их по материально ответственным лицам, а в централизованных бухгалтериях и по обслуживаемым государственным учреждениям.
Карточки учета материалов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов и т.п. сдаются в архив в подшитом виде вместе с реестром карточек, регистрами и другими бухгалтерскими документами ежегодно или один раз в два года. В такие же сроки сдаются в архив карточки учета активов, выбывших в течение года.
Опись инвентарных карточек по учету активов ф.ОС-10 сдается в архив, когда в ней имеются отметки о списании инвентаря по последней инвентарной карточке фф. ОС-6, 8, 9. При сдаче инвентарных карточек в архив без описи они записываются в отдельной ведомости, в которой указываются номер карточки и название списанного инвентаря, а в централизованных бухгалтериях, кроме того, и наименование обслуживаемого государственного учреждения.
Записи в регистрах бухгалтерского учета производятся с первичных документов не позднее следующего дня после их получения. По окончании каждого месяца в регистрах аналитического учета подсчитываются итоги оборотов и выводятся остатки по субсчетам.

24. Өткен жыл үшін бухгалтерлік есептің жазбаларында байқалған қателерді түзету мынадай тәртіппен жүргізіледі:
а) бухгалтерлік балансты тапсыру сәтіне дейінгі осы есепті кезеңде байқалған, аталған мемориалдық ордердің өзгертілуін талап етпейтін қателер дұрыс емес сомалар мен мәтінді, сызылып қалған жазбаларды оқуға болатындай етіп, жіңішке сызықпен сызып тастау арқылы түзетіледі және сызықтың үстіне түзеткен мәтін мен сома жазылады. Сонымен бірге осы арада тиісті жолдың тұсына бас бухгалтердің қолымен "түзетілді" деп жазылады;
б) бухгалтерлік балансты тапсыратын сәтке дейін байқалған, мемориалдық ордердегі қатеден пайда болған қателікті жазба оның сипатына байланысты қосымша мемориалдық ордер мен немесе "Қызыл сторно" тәсілі бойынша түзетіледі; баланс беріліп қойған, сол есепті кезеңдегі бухгалтерлік есептің жазбаларында байқалған барлық жағдайларда қателер дәл осылай түзетіледі. Қателерді түзету жөніндегі қосымша бухгалтерлік жазбалар, сондай-ақ "Қызыл сторно" тәсіліндегі түзетулер мемориалдық ордерлермен рәсімделеді, оларда, әдеттегі реквизиттерден басқа, аталған мемориалдық ордер арқылы түзетілетін мемориалдық ордердің нөміріне және уақытына сілтеме жасалады.
25. Синтетикалық және аналитикалық есеп шоттары бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығына бақылау жасау үшін тиісті синтетикалық шоттармен біріктірілген аналитикалық шоттардың әрбір тобы бойынша нн. М-44, 285 және 326 айналыс ведомостары жасалады. Айналыс ведомостарының әрбір аналитикалық шоттары бойынша айналыстар мен қалдықтардың қорытындылары н. 308 "Бас журнал" кітабының осындай қосалқы шоттары айналыстарының және қалдықтарының қорытындыларымен салыстырылады.
Айналыс ведомостары - ай сайын, ал активтер мен арзан құнды және тез тозатын заттар бойынша тоқсан сайын жасалады. Н. 326 айналыс ведомостындағы жазбалар қажет болған кезде бірнеше жыл бойы жүргізіледі.
26. Жаңа қаржылық жылда синтетикалық және аналитикалық шоттар бойынша бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінде қалдықтардың сомалары қорытынды баланспен және өткен жылғы есептік тізімдемелермен толықтай сәйкес жазылады.
Егер жоғары тұрған ұйымдар - жылдық есепті бекіткен кезде немесе қаржылық орган қабылдаған кезде қорытынды балансқа түзетулер жасалса, онда тиісті жазбаша өкімнің негізінде бұл түзетулер өткен қаржылық жылдың тізімдемелеріне де (бухгалтерлік жазбаны түзету жолымен), ағымдағы жылдың бухгалтерлік есепке алу тіркеліміне де (кіріс қалдықтарын өзгерту жолымен) енгізіледі.

24. Исправление ошибок, обнаруженных в записях бухгалтерского учета за текущий год, производятся в следующем порядке:
а) обнаруженная ошибка за данный отчетный период до момента представления бухгалтерского баланса, не требующая изменения данных мемориального ордера, исправляется путем зачеркивания тонкой чертой неправильных сумм и текста так, чтобы можно было прочитать зачеркнутое и надписывается над зачеркнутым исправленный текст и сумма. Одновременно, здесь же на полях против соответствующей строки за подписью главного бухгалтера делается оговорка "Исправлено";
б) обнаруженная ошибочная запись до момента представления бухгалтерского баланса, вызванная ошибкой в мемориальном ордере, в зависимости от ее характера исправляется дополнительным мемориальным ордером или по способу "Красное сторно"; точно также исправляются ошибки во всех случаях, когда они обнаружены в записях бухгалтерского учета за тот отчетный период, за который баланс уже представлен. Дополнительные бухгалтерские записи по исправлению ошибок, а также исправления способом "Красное сторно" оформляются мемориальными ордерами, в которых, помимо обычных реквизитов, делается ссылка на номер и дату мемориального ордера, исправляемого данным мемориальным ордером.
25. Для контроля за правильностью бухгалтерских записей по счетам синтетического и аналитического учета составляются оборотные ведомости фф. М-44, 285 и 326 по каждой группе аналитических счетов, объединяемых соответствующим синтетическим счетом. Итоги оборотов и остатки по каждому аналитическому счету оборотных ведомостей сверяются с итогами оборотов и остатками этих субсчетов книги "Журнал-главная" ф.308.
Оборотные ведомости составляются ежемесячно, а по активам и малоценным и быстроизнашивающимся предметам ежеквартально. Записи в оборотной ведомости ф.326 могут производиться при необходимости в течение нескольких лет.
26. В новом финансовом году в регистрах бухгалтерского учета по синтетическим и аналитическим счетам записываются суммы остатков на начало года в полном соответствии с заключительным балансом и учетными регистрами за истекший год.
Если вышестоящим государственным учреждением при утверждении или финансовым органом при приемке годового отчета сделаны исправления в заключительном балансе, то на основании соответствующего письменного распоряжения эти исправления вносятся как в регистры бухгалтерского учета прошлого финансового года (путем исправления бухгалтерской записи), так и в регистры бухгалтерского учета текущего года (путем изменения входящих остатков).

Ескерту. 26-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Әрбір есепті ай біткен соң барлық мемориалдық ордерлер, мемориалдық ордер-жинақтаушы ведомостар оларға қатысты құжаттармен бірге мерзімдік тәртіппен іріктеліп, жинақталуға тиіс. Құжаттардың саны аз болған жағдайда жинауды бір папкаға үш ай бойы жүргізуге болады. Мұқабаның сыртына: бюджеттік ұйымның немесе орталықтандырылған бухгалтерияның атауы; папканың, істің атауы мен рет нөмірі; есепті кезең - жылы мен айы; мемориалдық ордерлердің бастапқы және соңғы нөмірлері; істегі парақтардың саны жазылады.
28. Бастапқы құжаттардың, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің есептер мен баланстардың сақталуын, рәсімделуін және оларды архивке тапсыруды бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
Бастапқы құжаттар, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдері есептер мен баланстар оларды архивке тапсырғанға дейін бас бухгалтер өкілеттік берген тұлғалардың жауапкершілігімен бухгалтерияда арнаулы бөлмеде немесе жабылатын шкафтарда сақталуға тиіс.
Істер бюджеттік ұйымның бухгалтерлік архивінде белгіленген мерзім ішінде сақталады. Сақтау мерзімі біткеннен кейін істер белгіленген тәртіппен тиісті мемлекеттік архивке тапсырылады. Архивке істердің тапсырылғанын растайтын құжаттар бухгалтерлік қызметте тұрақты сақталады.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Бюджеттік ұйымдардың бастапқы құжаттарын, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін есептері мен баланстарын шығарып алуды тек тексеріп білу, алдын-ала тергеу, прокуратура органдары, соттар мен салық қызметі органдары ғана Қазақстан Республикасының салықтық және қылмыстық-іс жүргізу заңдарына сәйкес жүргізе алады.
Бюджеттік ұйымның тиісті лауазымды тұлғалары, шығарып алуды жүзеге асырған органдар өкілдерінің рұқсатымен және қатысуымен, құжаттарды алудың негіздері мен уақытын көрсете отырып, олардың көшірмелерін түсіріп ала алады.
Егер құжаттардың толық рәсімделмеген (тігілмеген, нөмірленбеген және с.с.) томдары шығарып алынса, бюджеттік ұйымның тиісті лауазымды тұлғалары бұл томдарды толтырып рәсімдей алады (сипаттама жасайды, парақтарды нөмірлейді, жіппен тігеді, мөрлеп жабады, өз қолымен, мөрімен растайды).
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдег N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. В пункт 26 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
27. По истечении каждого отчетного месяца все мемориальные ордера, мемориальные ордера - накопительные ведомости вместе с относящимися к ним документами должны быть подобраны в хронологическом порядке и сброшюрованы. При незначительном количестве документов брошюровку можно производить за три месяца в одну папку. На обложке надписываются: наименование государственного учреждения или централизованной бухгалтерии; название и порядковый номер папки, дела; отчетный период год и месяц; начальный и последний номера мемориальных ордеров; количество листов в деле.
28. Сохранность первичных документов, регистров бухгалтерского учета, отчетов и балансов, оформление и передачу их в архив обеспечивает главный бухгалтер.
Первичные документы, регистры бухгалтерского учета, отчеты и балансы до передачи их в архив должны храниться в бухгалтерии в специальных помещениях или закрывающихся шкафах под ответственностью лиц, уполномоченных главным бухгалтером.
В бухгалтерском архиве государственного учреждения дела хранятся в течение установленных сроков. По истечении сроков хранения дела в установленном порядке сдаются в соответствующий государственный архив. Документы, удостоверяющие сдачу дел в архив, хранятся постоянно в бухгалтерской службе.
Сноска. В пункт 28 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
29. Изъятие первичных документов, регистров бухгалтерского учета, отчетов и балансов государственных учреждений может производиться только органами дознания, предварительного следствия, прокуратуры, судами и органами налоговой службы на основании постановления этих органов в соответствии с налоговым и уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
С разрешения и в присутствии представителей органов, производящих изъятие, соответствующие должностные лица государственного учреждения могут снять копии с изымаемых документов с указанием оснований и даты их изъятия.
Если изымаются недооформленные тома документов (не подшитые, не пронумерованные и т.д.), то с разрешения и в присутствии представителей органов, производящих изъятие, соответствующие должностные лица государственного учреждения могут дооформить эти тома (сделать опись, пронумеровать листы, прошнуровать, опечатать, заверить своей подписью, печатью).
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .

Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
І бөлім. Активтер
33. Бұл бөлімде бюджеттік ұйымға жататын, оның ішінде жалға берілген, барлық активтердің қолдағы саны және жылжуы есептелінеді.
Активтердің бухгалтерлік есебі есептік тіркемелерде активтер түсімінің, олардың бюджеттік ұйым ішінде ауыстырылуының және шығарылуының дұрыс құжаттық рәсімделуін және уақытында көрсетілуін, сондай-ақ әрбір объектінің (заттың, заттар тобының) сақталуына және дұрыс пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етуі тиіс.
Активтерге мыналар жатады: жылжымайтын мүліктер (жер бөліктері, ғимараттар, құрылыстар, көпжылдық ағаштар және жермен тығыз байланысты, жылжытқанда олардың мақсатына зиян келтірілмеуі мүмкін емес, басқа объектілер), көлік құралдары, жабдықтар, өндірістік және шаруашылық құрал-саймандары, ересек жұмыстық және өнім беретін мал, арнаулы құрал-саймандар, өзге активтер.
Активтерге сондай-ақ жерді жақсартуға арналған күрделі салымдар (суландыру, құрғату, ирригациялау және басқа жұмыстар) және жалға алынған ғимараттар, құрылыстар және активтерге жататын басқа да активтер жатқызылады.
Көпжылдық ағаштарға, жерді жақсартуға арналған күрделі салымдар жыл сайын, бүкіл жұмыстар кешенінің аяқталуына қарамастан, пайдалануға қабылданған алаңдарға қатысты шығындардың сомасы да активтердің құрамына енгізіледі.
Жалға алынған активтерге жұмсалған күрделі шығындар, егер жалдау шартында өзгеше көзделмеген болса, іс жүзіндегі шығыстардың сомасында жалға алушылардың меншікті активтеріне қосылады.
Мыналар активтерге жатпайды және арзан құнды және тез тозатын заттардың құрамында бюджеттік ұйымда есептеледі:
а) құнының қаншалығына қарамастан, бір жылдан кем ұсталған құралдар;
б) олардың пайдалану мерзiмiне қарамастан, сатып алу бағасы бойынша бiр бiрлiк үшiн құны 40 есе есептiк көрсеткiшке дейiнгi заттар.
Пайдалану мақсатына және орындалу функцияларына байланысты пайдалану мерзiмi табиғи-заттық құрамы бойынша олардың құнына қарамастан активтерге жататын заттар (еңбек құралдары) ерекшелiгi құрайды, оларға өндiрiстiк-шаруашылық тағайындалған кiтапханалық қорлар, мұражай құндылықтары (белгiленген тәртiппен ескерілген экспонаттардан басқа), жануарлар әлемiнiң экспонаттары, сахналық-қойылым құралдары, үлгілiк жоспарлау жөнiндегi құжаттама және басқалар жатады.
в) құнына және қызмет мерзіміне қарамастан, арнаулы киім, арнаулы аяқ киім;
г) құнына және қызмет мерзіміне қарамастан, бюджеттің есебінен ұсталатын денсаулық сақтау, оқу-ағарту, халықты әлеуметтік қорғау қызметкерлері және басқаларға арналған формалық киім және аяқ киім;
д) орны толтырылатын шығындары үстеме шығыстардың құрамында құрылыс-монтаж жұмыстарының құнына жатқызылатын, уақытша (атаусыз) құрылыстар, қосалқы жайлар мен қондырғылар;
е) құны "б" тармақшасында белгіленген сатып алу және жасау құны бойынша лимиттің шегіндегі, қоймалардағы материалдық құндылықтарды сақтауға немесе технологиялық процестерге арналған ыдыстар;
ж) малдың төлдері және бордақыдағы малдар, құстар, үй қояндары, терісі бағалы аңдар, ара әулеттері, сондай-ақ есептегі малдар;
з) егуге арналып питомниктерде өсірілген көпжылдық көшеттер.
Ескерту: 33-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен

Сноска. Наименования главы с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
Раздел I. Активы
33. В этом разделе учитываются наличие и движение всех принадлежащих государственному учреждению активов, в том числе и сданных в аренду.
Бухгалтерский учет активов должен обеспечить правильное документальное оформление и своевременное отражение в регистрах учета поступления активов, их перемещения внутри государственного учреждения и выбытия, а также контроль за сохранностью и правильным использованием каждого объекта (предмета, комплекта).
К активам относятся: недвижимость (земельные участки, здания, сооружения, многолетние насаждения и другие объекты, прочно связанные с землей, перемещение которых невозможно без ущерба их назначению), транспортные средства, оборудование, производственный и хозяйственный инвентарь, взрослый рабочий и продуктивный скот, специальные инструменты, прочие активы.
К активам относятся также капитальные вложения на улучшение земель (мелиоративные, осушительные, ирригационные и другие работы) и арендованные здания, сооружения, оборудование и другие объекты, относящиеся к активам.
Капитальные вложения в многолетние насаждения, улучшение земель включаются в состав активов ежегодно в сумме затрат, относящиеся к принятым в эксплуатацию площадям, независимо от окончания всего комплекса работ.
Законченные капитальные затраты в арендованные активы зачисляются арендатором в собственные активы в сумме фактических расходов, если иное не предусмотрено договором аренды.
Не относятся к активам и учитываются в государственном учреждении в составе малоценных и быстроизнашивающихся предметов:
а) предметы, служащие менее одного года, независимо от их стоимости;
б) предметы стоимостью до 40-кратного расчетного показателя за единицу по цене приобретения, независимо от срока их эксплуатации.
Исключение составляют предметы (средства труда), которые независимо от их стоимости относятся к активам по сроку эксплуатации, натурально-вещественному составу, в зависимости от целей использования и выполняемых функций, к ним относятся предметы производственно- хозяйственного назначения, библиотечные фонды, музейные ценности (кроме экспонатов, которые учитываются в установленном порядке), экспонаты животного мира, сценическо-постановочные средства, документация по типовому проектированию и другие;
в) специальная одежда, специальная обувь, а также постельные принадлежности, независимо от стоимости и срока службы;
г) форменная одежда и обувь для работников здравоохранения, просвещения, социальной защиты населения и других, содержащихся за счет бюджета, независимо от стоимости и срока службы;
д) временные (нетитульные) сооружения, приспособления и устройства, затраты по возмещению которых относятся на себестоимость строительно-монтажных работ в составе накладных расходов;
е) тара для хранения материальных ценностей на складах или для технологических процессов стоимостью в пределах лимита, установленного в подпункте "б" по цене приобретения или изготовления;
ж) молодняк животных и животные на откорме, птица, кролики, пушные звери, семьи пчел, а также подопытные животные;
з) многолетние насаждения, выращиваемые в питомниках в качестве посадочного материала. <*>
Сноска. Пункт 33 - с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260   V011546_ .

34. Активтерді есептеу үшін 01 "Активтер" шоты арналады, ол мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
010 "Ғимарат";
010-1 "Жер";
011 "Құрылыс";
012 "Ауыспалы құрылыс";
013 "Машиналар мен жабдықтар";
014 "Материалдық емес активтер";
015 "Көлік құралдары";
016 "Аспаптар, өндірістік (иелігін қоса) және шаруашылық
құрал-саймандары";
017 "Жұмыстық және өнімдік мал";
018 "Кітапхана қоры";
019 "Өзге активтер".
Ескерту: 34-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
35. 010 "Ғимарат" қосалқы шотында мыналар жеке топтарға бөлініп есептеледі:
1) басқару органдары, әлеуметтік-мәдени және басқа ұйымдар пайдаланатын өндірістік-шаруашылық мақсаттағы ғимараттар (оқу орындарының, ауруханалардың, емханалардың және амбулаториялардың, қариялар мен мүгедектерге арналған үйлердің, балалар мекемелерінің, кітапханалардың, клубтардың, мұражайлардың, ғылыми-зерттеу институттарының, шеберханалардың және с.с. ғимараттары);
2) толық немесе көбіне тұрғын үйге арналған ғимараттар (барлық пайдалы тұрғын және тұрғын емес алаңдардың 50%-нен кем болмайтын тұрғын бөлмелердің жалпы пайдалы алаңы).
35-1. 010-1 "Жер" қосалқы шотында шығыстардың экономикалық сыныптамасының 451 "Жерді сатып алу" ерекшелігі бойынша бюджеттен бөлінетін қаражаттың есебінен сатып алынған жердің кез-келген түрі, ормандар, ішкі сулар мен пайдалы қазбалардың кен орындары ескеріледі.
Ескерту: 35-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
36. 011 "Құрылыс" қосалқы шотында: су айдағыштар, стадиондар, бассейндер, жолдар, көпірлер, ескерткіштер, парктердің, саябақтардың және қоғамдық бақтардың қоршаулары, тағы басқалар есептеледі.
37. 012 "Ауыспалы қондырғылар" қосалқы шотында электр тарату желілері, тұтынушыларға дейін сұйық және газ тәрізді заттарды құбырлар арқылы ауыстыруға арналған қуаттарды трансформациялау (баға түрге айналдыру) және беру үшін қажетті, барлық аралық құрылғылары бар трансмиссиялар мен құбырлар есептеледі.
Ескерту. Электр станцияларының, газды қысатын, сұйық айдайтын станциялардың ғимараттары 010 қосалқы шотында, ал оларда тұрған жабдықтар 013 қосалқы шотында есептеледі.
38. 013 "Машиналар мен жабдықтар" қосалқы шотында қуат машиналары мен жабдықтар, жұмыс машиналары мен жабдықтар, өлшеу аспаптары, реттеу аспаптары мен қондырғылары, лаборатория жабдықтары, компьютерлік жабдықтар, дәрігерлік жабдықтар, офис жабдықтары, мынадай жеке топтарға бөлінген өзге машиналар мен жабдықтар есептеледі:

34. Для учета активов предназначается счет 01 " Активы", который подразделяется на субсчета:
010 "Здания";
010-1 "Земля";
011 "Сооружения";
012 "Передаточные устройства";
013 "Машины и оборудование";
014 "Нематериальные активы";
015 "Транспортные средства";
016 "Инструменты, производственный (включая принадлежности) и хозяйственный инвентарь";
017 "Рабочий и продуктивный скот";
018 "Библиотечный фонд";
019 "Прочие активы".
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
35. На субсчете 010 "Здания" учитываются с выделением на отдельные группы:
1) здания производственно-хозяйственного назначения, занимаемые органами управления, социально-культурными (здания учебных заведений, больниц, поликлиник и амбулаторий, домов-интернатов для престарелых и инвалидов, детских учреждений, библиотек, клубов, музеев, научно- исследовательских институтов, лабораторий и т. д.) и другими государственными учреждениями;
2) здания, полностью или преимущественно предназначенные под жилье (общая полезная площадь жилых помещений которых занимает не менее 50% всей полезной жилой и нежилой площади).
35-1. На субсчете 010-1 "Земля" учитываются любого вида земля, леса, внутренние воды и месторождения полезных ископаемых, приобретенные за счет средств выделяемых из бюджета по специфике 451 "Приобретение земли" экономической классификации расходов.
Сноска. Пункт 35-1 дополнен приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
36. На субсчете 011 "Сооружения" учитываются: водокачки, стадионы, бассейны, дороги, мосты, памятники, ограждения парков, скверов и общественных садов и др.
37. На субсчете 012 "Передаточные устройства" учитываются: линии электропередачи, трансмиссии и трубопроводы со всеми промежуточными устройствами, необходимыми для трансформации (преобразования) и передачи энергии для перемещения по трубопроводам жидких и газообразных веществ до потребителя.
Примечание. Здания электростанций, газокомпрессорных, насосных и других станций учитываются на субсчете 010, а находящееся в них оборудование на субсчете 013.
38. На субсчете 013 "Машины и оборудование" учитываются: силовые машины и оборудование, рабочие машины и оборудование, измерительные приборы, регулирующие приборы и устройства, лабораторное оборудование, компьютерное оборудование, медицинское оборудование, офисное оборудование, прочие машины и оборудование с выделением на отдельные группы:

1) жылу және электр қуатын өндіретін қуат машиналары мен жабдықтар, әртүрлі қуаттарды (су, жел, жылу, электр және с.с. қуатын) механикалық қуаттарға, яғни қозғалыс қуатына айналдыратын машина-қозғағыштар;
2) өнім жасау және өндірістік мақсатта қызметтер көрсету процесінде және механикалық қозғағыштардың, адам және жануар күшінің көмегімен өндіріс процесінде еңбек затын ауыстыру барысында еңбек затына механикалық, жүк және жолаушы лифтiлерiн қоса алғанда термикалық және химиялық әсер етуге арналған жұмыс машиналары мен жабдықтары, машиналар, аппараттар мен жабдықтар;
3) өлшеу аспаптары - дозаторлар, амперметрлер, барометрлер, ваттметрлер, су өлшегіштер, вакуумметрлер, вапориметрлер, вольтметрлер, биіктік өлшегіштер, гальванометрлер, геодезиялық аспаптар, гигроскоптар, индикаторлар, компастар, манометрлер, хронометрлер, арнаулы таразылар, өлшегіштер, касса аппараттары ж.б.;
4) реттегіш аспаптар мен құрылғылар - оттегі-тыныс алу аспаптары, электрлі, пневматикалы және гидравликалы реттегіш қондырғылар, автоматты басқа тетіктері, орталықтандыру және топтау аппаратурасы, диспетчерлік бақылаудың желілік құрылғылары және басқалар;
5) лаборатория жабдықтары - пирометрлер, реттегіштер, калориметрлер, ылғалдылықты анықтайтын аспаптар, айдау текшелері, газ өткізгіштікті сынайтын аспаптар, жыртылуға төзімділікті сынайтын аспап, микроскоптар, термостаттар, тұрақтандырғыштар, кергіш шкафтар, тағы с.с.;
6) компьютерлік жабдықтар - дербес компьютерлер, калькуляторлар, лазерлі, матрицалы, түрлі-түсті принтерлер, сканерлер және басқалар;
7) медициналық жабдықтар - медициналық жабдықтар (тіс-дәрігер креслосы, операциялық столдар, арнаулы жабдығы бар төсектер және бас.), арнаулы дезинфекциялық дезинсекциялық жабдықтар, сүтханалар мен сүт станцияларының, қан құю станцияларының жабдықтары және басқалар;
8) офистік жабдықтар - көшіргіш машиналар, факс-машиналар, құжаттарды жоюға арналған машиналар және басқалар;
9) өзге машиналар мен жабдықтар - жоғарыдағы топтарда аталмаған машиналар, аппараттар мен басқа да жабдықтар, өзге машиналар мен жабдықтарға мыналар жатады: стадиондардың, спорт алаңдарының және спорт жайларының жабдықтары (оның ішінде спорт снарядтары), оқу орындарындағы кабинеттер мен лабораториялардың жабдықтары, киноаппаратуралар, жарық беретін аппаратура, сахна жабдықтары, саз аспаптары, теледидарлар, таспалар, бейне камералар, ұялы байланыс аппараттары, пейджерлер радиоаппаратура, ғылыми-зерттеу ұйымдары мен ғылыми жұмыспен айналысатын басқа да ұйымдардың арнаулы жабдықтары, АТС жабдықтары, автомобильмен қозғалатын өрт машиналары, өрт автоцистерналары, механикалық өрт сатылары, кір жуатын және тігін машиналар, тоңазытқыштар, шаңсорғыштар, кондиционерлер, микротолқынды пештер және басқалар.

1) силовые машины и оборудование, машины-генераторы, производящие тепловую и электрическую энергию, и машины-двигатели, превращающие разного рода энергию (энергию воды, ветра, тепловую, электрическую энергию и т.д.) в механическую, т.е. в энергию движения;
2) рабочие машины и оборудование, включая лифты грузовые и пассажирские, машины, аппараты и оборудование, предназначенные для механического, термического и химического воздействия на предмет труда в процессе создания продукта или услуг производственного характера и перемещения предмета труда в производственном процессе при помощи механических двигателей, силы человека и животных;
3) измерительные приборы - дозаторы, амперметры, барометры, ваттметры, водомеры, вакуумметры, вапориметры, вольтметры, высотомеры, гальванометры, геодезические приборы, гигроскопы, индикаторы, компасы, манометры, хронометры, специальные весы, мерники, кассовые аппараты и др.;
4) регулирующие приборы и устройства - кислородно-дыхательные приборы, регулирующие устройства электрические, пневматические и гидравлические, пульты автоматического управления, аппаратура централизации и блокировки, линейные устройства диспетчерского контроля и др.;
5) лабораторное оборудование - пирометры, регуляторы, калориметры, приборы для определения влажности, перегонные кубы, лабораторные копры, приборы для испытания на газонепроницаемость, приборы для испытания прочности образцов на разрыв, микроскопы, термостаты, стабилизаторы, вытяжные шкафы и т.п.;
6) компьютерное оборудование - персональные компьютеры, калькуляторы, лазерные, матричные, цветные принтеры, сканеры и др.;
7) медицинское оборудование - медицинское оборудование (зубоврачебные кресла, операционные столы, кровати со специальным оборудованием и др.), специальное дезинфекционное и дезинсекционное оборудование, оборудование молочных кухонь и молочных станций, станций переливания крови и др.;
8) офисное оборудование - копировальные машины, факс-машины, машины для уничтожения документов и пр.;
9) прочие машины и оборудование - машины, аппараты и другое оборудование, не поименованные в вышеперечисленных группах. К прочим машинам и оборудованию относятся: оборудование стадионов, спортплощадок и спортивных помещений (в том числе спортивные снаряды), оборудование кабинетов и мастерских в учебных заведениях, киноаппаратура, осветительная аппаратура, оборудование сцен, музыкальные инструменты, телевизоры, магнитофоны, видеокамеры, аппараты сотовой связи, пейджеры, радиоаппаратура, специальное оборудование научно-исследовательских государственных учреждений и других государственных учреждений, занимающихся научной работой, оборудование АТС, пожарные машины на автомобильном ходу, пожарные автоцистерны, механические пожарные лестницы, стиральные и швейные машины, холодильники, пылесосы, кондиционеры, микроволновые печи и др;

10) арттехқару-жарақ (атыс қаруы: пистолеттер мен револьверлер, автоматты қару, арнаулы мергендік қару-жарақ, арнаулы (ерекше) мақсаттағы полиция бөлімшесінің қару-жарағы, оқу және спорт қаруы, жарық сигналдарын беру құралдары; әскери инженерлік мүлік; әскери химиялық мүлік; оптикалық аспаптар;)
Ескерту: 38-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 , 2002.08.02. N 353 , ҚР Қаржы министрінің 2008.10.22 N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
39. 014 қосалқы шотында материалдық емес активтер есептеледі - олар материалдық-заттық негізі жоқ, бірақ ұзақ уақыт бойында табыс алуға мүмкіндік беретін объектілер. Активтердің бұл түріне мыналар жатады: төлемге сатып алынған жерді, суды, пайдалы қазбаларды және басқа табиғи ресурстарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды пайдалану құқығы; тауар белгілері мен сауда маркалары үшін құқықтар, сондай-ақ өзге мүліктік құқықтар (оның ішінде жаңалықтарды, "ноу-хауды" пайдалану), брокерлік орын, гудвилл, бағдарламалық қамтамасыз ету, ұйымдастыру шығыстары (өндірісті дайындау жөніндегі, тәжірибелік-конструкторлық ж.б.), маркетинг және басқа активтер.
Материалдық емес активтер есепте оларды сатып алу және дайындық жағдайына келтіру шығындарының іс жүзіндегі сомасында көрсетіледі.
Материалдық емес активтер қозғалысының талдама есебi НОС-6-н. Материалдық емес активтердi есепке алудың түгендеу карточкасында жүргiзiледi.
Ескерту. 39-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
40. 015 "Көлік құралдары" қосалқы шотында адамдар мен жүктерді көшіруге арналған қозғалыс құралдарының барлық түрлері есептеледі, олар мынадай жеке топтарға бөлінеді:
1) темір жол, су, автомобиль көліктерінің жылжымалы құрамы (электровоздар, тепловоздар, мотодрезиндер, вагондар, платформалар, цистерналар, теплоходтар, дизель-электроходтар, буксирлер, баржалар мен баркалар, қайықтар мен қызметтік қосымша кемелер, құтқару қайықтары, жүзбеліайлақтар, желкенді кемелер, жүк таситын және жеңіл автомобильдер, тіркемелер, автосамосвалдар, автобустар, трактор-тягачтар және басқалар);
2) әуе көлігінің жылжымалы құрамы (ұшақтар, тікұшақтар);
3) ат-көліктер (арбалар, шаналар және басқалар);
4) өндіріс көлігі (электрокарлар, мотоциклдер, мотороллерлер, велосипедтер, қоларбалар, мүгедектер арбасы және басқалар);
5) спорт көлігінің барлық түрлері.
Ескерту . Көлік және спорт аттары мен басқа да көліктік малдар 017 "Жұмыстық және өнімдік малдар" қосалқы шотында саналады.
Ескерту: 40-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен

10) арттехвооружение (стрелковое оружие: пистолеты и револьверы, автоматическое оружие, специальное снайперское вооружение, вооружение подразделений полиции специального (особого) назначения, учебное и спортивное оружие, средства световой сигнализации; средства индивидуальной бронезащиты личного состава; специальные средства; военно-инженерное имущество; военно-химическое имущество; оптические приборы;).
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18.05.2001 N 260 V011546_ ; от 02.08.2002 N 353 V021952_ ; приказом Министра финансов РК от 22.10.2008 № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
39. На субсчете 014 учитываются нематериальные активы - это объекты, которые не имеют материально-вещественной основы, но позволяющее получать доход в течение продолжительного времени. К этому виду активов относятся: приобретенные за плату права пользования землей, водой, полезными ископаемыми и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием; лицензии, права на товарные знаки и торговые марки, а также иные имущественные права (в том числе на использование изобретений, "ноу- хау"), брокерские места, гудвилл, программное обеспечение, организационные расходы (по подготовке производства, опытно-конструкторские и др.), маркетинг и другие активы.
Нематериальные активы отражаются в учете в сумме фактических затрат на их приобретение и приведение в состояние готовности.
Аналитический учет движения нематериальных активов ведется в Инвентарной карточке учета нематериальных активов ф. НОС-6. <*>
Сноска. Пункт 39 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 23 V990825_ .
40. На субсчете 015 "Транспортные средства" учитываются все виды средств передвижения, предназначенные для перемещения людей и грузов с выделением на отдельные группы:
1) подвижной состав железнодорожного, водного, автомобильного транспорта (электровозы, тепловозы, мотодрезины, вагоны, платформы, цистерны, теплоходы, дизель-электроходы, буксиры, баржи и барки, лодки и суда служебно-вспомогательные, спасательные, пристани плавучие, парусные суда, автомобили грузовые и легковые, прицепы, автосамосвалы, автоцистерны, автобусы, тракторы-тягачи и др.);
2) подвижной состав воздушного транспорта (самолеты, вертолеты);
3) гужевой транспорт (телеги, сани и др.);
4) производственный транспорт (электрокары, мотоциклы, мотороллеры, велосипеды, тележки, инвалидные коляски и др.);
5) все виды спортивного транспорта.
Примечание. Транспортные и спортивные лошади и другие транспортные животные учитываются на субсчете 017 "Рабочий и продуктивный скот". <*>
Сноска. Пункт 40 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .

41. 016 "Аспаптар, өндірістік және шаруашылық (иелігін қоса) құрал-саймандар" қосалқы шотында мыналар жеке топтарға бөлініп есептеледі:
1) аспаптар - механикаландырылған және механикаландырылмаған жалпы сипаттағы еңбек құралдары, сондай-ақ машиналарға бекітілген, материалдарды өңдеу үшін қолданылатын заттар. Оған мыналар жатады: қол еңбегінің кесетін, ұратын, қысатын және тығыздайтын құралдары, электр қуатының, қысылған ауаның және басқалардың көмегімен жұмыс істейтін, қолға ұстайтын механикаландырылған құралдарды қоса (электродрелдер, бояу бүріккіштер, электр тітіркеткіштер, гайка бұрағыштар және басқалар), сондай-ақ материалдарды өңдеуге, монтаж жұмыстарын жүргізуге арналған алуан түрлі құралдар және с.с. (қыспақтар, патрондар, бөлгіш тығындар, қозғағыштарды орнатуға және автомобильдердегі кардан біліктерін айналдыруға арналған құралдар және басқалар);
2) өндірістік саймандар мен жарақтар - жұмыс уақытында өндірістік амалдарды жеңілдетуге қызмет ететін өндірістік мақсаттағы заттар: жұмыс столдары, верстагтар, кафедралар, парталар және с.с. еңбекті қорғауға көмектесетін жабдықтар; сауда шкафтары мен сөрелер; сайман ыдыстары; жұмыс машиналарына жатқызуға болмайтын, техникалық мақсаттағы заттар (мысалы, сәулемен көшіретін рамалар және с.с.);
3) шаруашылық мүкәммал - офис керек-жарақтары (қабырғалық жиһаз, гарнитурлар, құрамалы жиһаздар, тумбалар, демалыс бұрышы), жылжытпалы баръерлер, iлгiштер, гардеробтар, әртүрлi шкафтар, дивандар, столдар, орындықтар, креслолар, кiтап сөрелерi, жанбайтын шкафтар мен жәшiктер, сейфтер, жазу машиналары, гектографтар, шапирографтар мен басқа да қолға ұстайтын көбейткiш және нөмiрлегiш аппараттар, телефон аппараттары, желдеткiштер, жылжытпалы киiз үйлер, шатырлар (оттегiлерiнен басқа), кроваттар (арнаулы жабдықтары барларынан басқа), кiлемдер, портъерлер, жалюзилер, терезеге арналған торлар және басқа да мүкәммал, сондай-ақ өртке қарсы қолданылатын заттар - гидропульттер, стендерлер, қол сатылар және с.с. (013 "Машиналар мен жабдықтар" қосалқы шоты бойынша есептелетiн, автомобильмен қозғалатын өрт су айдағыштары мен механикалық өрт сатыларын қоспағанда);
4) басқа да өндiрiстiк және шаруашылық мүкәммал - сейфтер, рамадағы картиналар, қола мүсiндер (бюсттер), мраморлы вазалар, шамдар (люстралар, бра), мемлекеттiк рәмiздер, көрнекiлiк агитация қабырғалары.
Ескерту: 41-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен 2008.10.22 N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

41. На субсчете 016 "Инструменты, производственный (включая принадлежности) и хозяйственный инвентарь" учитываются с выделением на отдельные группы:
1) инструменты механизированные и немеханизированные орудия труда общего назначения, а также прикрепляемые к машинам предметы, служащие для обработки материалов. К ним относятся: режущие, ударные, давящие и уплотняющие орудия ручного труда, включая ручные механизированные орудия, работающие посредством электроэнергии, сжатого воздуха и т.п. (электродрели, краскопульты, электровибраторы, гайковерты и др.), а также всякого рода приспособления для обработки материалов, производства монтажных работ и т.п. (тиски, патроны, делительные головки, приспособления для установки двигателей и для проворачивания карданного вала на автомобилях и др.);
2) производственный инвентарь и принадлежности предметы производственного назначения, которые служат для облегчения производственных операций во время работы: рабочие столы, верстаки, кафедры, парты и т.п. оборудование, способствующее охране труда; вместилища для хранения жидких и сыпучих тел (баки, лари, чаны, закрома и т.п.); шкафы торговые и стеллажи; инвентарная тара; предметы технического назначения, которые не могут быть отнесены к рабочим машинам (например, светокопировальные рамы и т.п.);
3) хозяйственный инвентарь - офисные принадлежности (стенка, гарнитуры, комплекты мебели, тумбы, уголок отдыха), переносные барьеры, вешалки, гардеробы, шкафы разные, диваны, столы, стулья, кресла, книжные полки, шкафы и ящики несгораемые, сейфы, пишущие машины, гектографы, шапирографы и другие ручные множительные и нумеровальные аппараты, телефонные аппараты, вентиляторы, переносные юрты, палатки (кроме кислородных), кровати (кроме кроватей со специальным оборудованием), ковры, портьеры, жалюзи, решетки на окна и другой хозяйственный инвентарь, а также предметы противопожарного назначения - гидропульты, стендеры, лестницы ручные и тому подобное (кроме насосов пожарных на автомобильном ходу и механических пожарных лестниц, учитываемых по субсчету 013 "Машины и оборудование");
4) прочий производственный и хозяйственный инвентарь - картины в рамах, зеркала, скульптуры (бюсты) бронзовые, мраморные вазы, светильники (люстры, бра), государственные символы, стенды наглядной агитации.
Сноска. Пункт 41 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18.05.2001 N 260 V011546_ ; приказом Министра финансов РК от 22.10.2008 № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

42. 017 "Жұмыстық және өнімдік мал" қосалқы шотында мынадай жеке топтарға бөлініп есептеледі:
1) жұмыстық мал - аттар, өгіздер, түйелер, есектер және басқа жұмыс малдары (көліктік және спорттық аттарды, басқа да көліктік малдарды, қызметтік иттерді қоса);
2) өнімдік және асыл тұқымды мал - сиырлар, бұқалар, буйволдар мен қодастар (жұмыстағысынан басқа), айғырлар мен асыл тұқымды биелер (жұмыс істемейтін), үйірде бағуға ауыстырылған биелер буралар мен інгендер (жұмыс істемейтін), ұрғашы бұғылар мен еркек бұғылар (мүйізді), еркек шошқалар мен мегежіндер, қойлар мен қошқарлар, ешкілер мен текелер және басқалар.
Ескерту. 42-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .
43. 018 қосалқы шотында жекелеген кітаптардың құнына қарамастан кітапханалық қорлар есептеледі. Кітапханалық қорларға мыналар енгізіледі: ғылыми, көркем және оқулық әдебиет, әдебиеттің арнаулы түрлері және басқа басылымдар.
44. 019 қосалқы шотында жеке топтарға бөлініп, мыналар есептеледі:
1) көпжылдық өскіндер. Көпжылдық өскіндерге олардың жасына қарамастан қолдан отырғызылған мынадай көпжылдық өсімдіктер жатады: жеміс-жидектердің барлық түрлері (ағаштар мен бұталар), көшелердегі, алаңдардағы, парктердегі, бақтардағы, саябақтардағы, ұйымдардың аумағындағы, тұрғын үй аулаларындағы көгалдандыру және көріктендіру өсімдіктері, жанды қоршаулар, қар тосқындары мен егістікті қорғайтын жалдар, құмдар мен өзен жағалауларын бекітетін өскіндер, жар-қабақ өскіндері және с.с.; ботаника бақтарының және ғылыми-зерттеу ұйымдары мен оқу орындарының ғылыми мақсаттарға арнап қолдан өсірілген өскіндері және басқа қолдан өсірілген өскіндер.
Жас өскіндердің барлық түрлері толық жетілген, яғни жеміс беретін, бұтақтары ұйысатын жасқа жеткен өскіндерден және с.с. бөлек есептеледі;
2) жерді жақсарту жөніндегі күрделі шығындар. Жерді жақсарту жөніндегі күрделі шығындарға күрделі салымдар есебінен жүргізілетін (жер бөліктерін жобалау, алқаптарды егістік үшін отау, даланы тастар мен қой тастардан тазарту, түбірлерді кесу, жабайы өсімдіктерден арылту, көлшіктерді тазарту және басқалар), ауыл шаруашылығына арналған жерді үстіртін жақсарту жөніндегі мәдени-техникалық шараларға арналған заттық сипатта емес (құрылыс салуға байланысты емес) шығындар жатады;
3) мұражай экспонаттарынан басқа (өнер және табиғаттану, көне заман және халық тұрмысы заттары, ғылыми, тарихи және техникалық сипаттағы заттар), мемлекеттік мұражайларда құндылықтарды есептеу және сақтау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес есептелетін, мұражай құндылықтары (олардың құнына қарамастан);

42. На субсчете 017 "Рабочий и продуктивный скот" учитываются с выделением на отдельные группы:
1) рабочий скот - лошади, волы, верблюды, ослы и другие рабочие животные (включая транспортных и спортивных лошадей и других транспортных животных, служебных собак);
2) продуктивный и племенной скот - коровы, быки-производители, буйволы и яки (кроме рабочих), жеребцы-производители и племенные кобылы (нерабочие), кобылы, переведенные на табунное содержание, верблюды-производители и матки (нерабочие), хряки-производители и свиноматки, овцематки, козы, бараны и др. <*>
Сноска. Пункт 42 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ .
43. На субсчете 018 "Библиотечный фонд" учитываются библиотечные фонды независимо от стоимости отдельных экземпляров книг. В библиотечный фонд включается: научная, художественная и учебная литература, специальные виды литературы и другие издания.
44. На субсчете 019 "Прочие активы" учитываются с выделением на отдельные группы:
1) многолетние насаждения. К многолетним насаждениям относятся искусственные многолетние насаждения вне зависимости от их возраста: плодовоягодные насаждения всех видов (деревья и кустарники), озеленительные и декоративные насаждения на улицах, площадях, в парках, садах, скверах, на территории государственных учреждений, во дворах жилых домов, живые изгороди, снегозащитные и полезащитные полосы, насаждения по укреплению песков и берегов рек, овражнобалочные насаждения и т.п.; искусственные насаждения ботанических садов и других научно-исследовательских государственных учреждений и учебных заведений для научных целей и другие искусственные многолетние насаждения.
Молодые насаждения всех видов учитываются отдельно от насаждений, достигших полного развития, т.е. возраста начала плодоношения, смыкания крон и т.п;
2) капитальные затраты по улучшению земель. К капитальным затратам по улучшению земель относятся затраты неинвентарного характера (не связанные со строительством сооружений) на культурно-технические мероприятия по поверхностному улучшению земель для сельскохозяйственного пользования, производимые за счет капитальных вложений (планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, очистка полей от камней и валунов, срезание кочек, расчистка зарослей, очистка водоемов и др.);
3) музейные ценности (независимо от их стоимости), кроме музейных экспонатов (предметов искусства и естествознания, старины и народного быта и экспонатов научного, исторического и технического значения), которые учитываются в соответствии с инструкцией по учету и хранению музейных ценностей в государственных музеях;

4) олардың құнына қарамастан, хайуанаттар паркіндегі және басқа сондай мекемелердегі жануарлар әлемнің экспонаттары;
5) сахналық қойылым құралдары (декорациялар, ағаш жиһаздары мен кәделік, бутафорлық заттар, театрлық және ұлттық костюмдер, бас киімдер, іш-киімдер, аяқ киімдер, париктер);
6) құнына қарамастан, үлгілік жобалау жөніндегі құжаттар;
7) техникалық тасушылардағы бағдарламалар, оқулық кинофильмдер, магнитті дискалар мен таспалар, кассеталар ж.б.;
8) өзге бұйымдар, балалар ойыншықтары, арнаулы шаңғылар және басқалар.
45. Қолында мұражайлық құндылықтар, лаборатория жабдықтары, аспаптар, құралдар және бағалы металдар мен тастардан жасалған басқа да заттар бар, бюджеттік ұйымдар оларды заңда белгіленген тәртіппен қосымша есепке алуға тиіс.
46. Барлық активтер бюджеттік ұйым басшысының бұйрығымен тағайындалған лауазымды тұлғаның жауапкершілігінде сақталуға тиіс.
Активті сақтауға жауапты тұлғалар активтердің н. ОС-13 мүліктік тізімін жүргізеді.
Жауапты тұлға ауыстырылған кезде оның сақтауында болған активтерді түгендеу жүргізіледі, ол туралы активтердi қабылдау-тапсыру (ауыстыру) актiсi ОС-1 н. бойынша, ал материалдық емес активтердi берген кезде Материалдық емес активтердi қабылдау-тапсыру актiсi НОС-1 н. бойынша қабылдау-тапсыру актісі жасалады.
Ескерту. 46-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
47. Активтер бухгалтерлік есепте бастапқы құны бойынша, яғни оларды сатып алудың, жасаудың және салудың іс жүзіндегі шығындары бойынша көрсетіледі. Бастапқы құнды өзгертуге тек қосымша күрделі салымдар жасалған, ішінара жойылған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдеріне сәйкес жүргізілетін активтерді бағалау жағдайларында ғана жол беріледі.
Салынып біткен қабырғалар мен құрылыстар - оларға жұмсалған шығындардың толық сомасымен, ал жаңа сатып алынған активтер - оларды сатып алу жөніндегі шығыстардың сомасымен енгізіледі.
Бухгалтерлiк шоттарда ескерiлген активтердiң бастапқы (қалпына келтiру) құны тек олардың құнын арттыратын қосымша құрылыс, қосымша жабдықтау немесе қайта құру жөнiндегi жұмыстар жүргiзгенде ғана өзгередi.
Күрделі жөндеу жөніндегі шығындар активтердің құнын ұлғайтуға жатқызылмайды.
Кітапханалардың қорына енгізілген кітаптар, оқулықтар мен басқа да басылымдар, оларды алғашқы түптеудің құнын қоса, бекітілген баға бойынша есептеледі. Кітаптарды жөндеуге және жаңғыртуға жұмсалған шығындар, оның ішінде қайтадан түптеу, кітаптардың құнын ұлғайтуға жатқызылмайды және бюджеттік ұйымның сметасы бойынша шығыстарға жіберіледі.
Ескерту. 47-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .

4) экспонаты животного мира в зоопарках и других аналогичных учреждениях независимо от их стоимости;
5) сценическо-постановочные средства стоимостью свыше двух месячных расчетных показателей за единицу (декорации, мебель и реквизит, бутафория, театральные и национальные костюмы, головные уборы, белье, обувь, парики);
6) документация по типовому проектированию независимо от стоимости;
7) программы на технических носителях, учебные кинофильмы, магнитные диски и ленты, кассеты и др.;
8) прочий инвентарь свыше 40-кратного расчетного показателя за единицу, детские игры, специальные лыжи и др.
45. Государственные учреждения, имеющие в наличии музейные ценности, лабораторное оборудование, приборы, инструмент и другие предметы из драгоценных металлов и драгоценных камней, должны дополнительно учитывать их в установленном законодательством порядке.
46. Все активы должны находиться на ответственном хранении должностных лиц, назначенных приказом руководителя государственного учреждения.
Лица, ответственные за хранение активов, ведут инвентарные списки активов ф.ОС-13. Ответственные лица следят за сохранностью активов и ведут учет всех изменений.
При смене ответственного лица производится инвентаризация активов, находящихся на его хранении, о чем составляется приемо-сдаточный акт по ф. ОС-1 Акт приемки-передачи (перемещения) активов, а при передаче нематериальных активов по ф. НОС-1 Акт приемки-передачи нематериальных активов. Акт утверждается руководителем государственного учреждения. <*>
Сноска. Пункт 46 - с дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
47. Активы отражаются в бухгалтерском учете по первоначальной стоимости, т.е. по фактическим затратам их приобретения, изготовления и сооружения. Изменение первоначальной стоимости допускается лишь в случаях осуществления дополнительных капитальных вложений или частичной ликвидации, а также оценки активов, проводимой в соответствии с решениями Правительства Республики Казахстан.
Законченные постройки и сооружения включаются в состав активов в полной сумме произведенных на них затрат, а вновь приобретенные активы в сумме затрат по их приобретению.
Учтенная на бухгалтерских счетах первоначальная (восстановительная) стоимость активов может изменяться лишь при проведении работ по достройке, дооборудованию или реконструкции, увеличивающих их стоимость.
Затраты по капитальному ремонту на увеличение стоимости активов не относятся.
Книги, учебники и другие издания, включенные в фонд библиотек, учитываются по номинальной цене, включая стоимость первоначального переплета их. Затраты на ремонт и реставрацию книг, в том числе и вторичный переплет, на увеличение стоимости книг не относятся и списываются на расходы по смете государственного учреждения. <*>
Сноска. Пункт 47 - с дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .

48. Активтер бюджеттік ұйымға (қоймаға) түскен кезде материалды жауапты тұлға берерменнің құжатына немесе ОС-1-н. активтерді қабылдау-тапсыру (ауыстыру) актiсiне және НОС-1-н. материалдық емес активтердi қабылдау-тапсыру актісіне осы құндылықтарды алғаны туралы қол қоюға тиісті. Қоймадан активтерді беру бюджеттік ұйымның басшысы бекітетін н. 434 жолдама қағазы (талап қағазы) бойынша жүргізіледі.
Бұл орайда н. 434 жолдама қағазы (талап қағазы) бір ғана данада жазылады.
Ескерту. 48-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
49. Заңда белгіленген тәртіппен алынған және қайтарусыз берілген активтер, сондай-ақ шығып қалған активтер есепте баланс құны бойынша көрсетіледі.
50. Мемлекеттiк мекемелер активтердi баланстан есептен шығаруды заңдармен белгiленген тәртiппен жүргiзедi.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
51. Активтердің жарамсыздығын, оларды жөндеудің тиімсіздігін анықтау үшін, активтерді есептеп шығаруға қажетті құжаттарды рәсімдеу үшін бюджеттік ұйым басшысының бұйрығымен тұрақты жұмыс істейтін комиссия құрылады. Комиссияның құрамына мыналар кіреді. Ұйым басшысының орынбасары (комиссия төрағасы), бас бухгалтер немесе оның орынбасары (штаттық кесте бойынша бас бухгалтердің лауазымы болмаған жағдайда, бухгалтерлік есепті жүргізу жүктелген тұлға), жол полициясының өкілі (автокөлік құралдарын есептен шығарған кезде). Тұрақты жұмыс істейтін комиссия есептен шығаруға жатқызылған объектіні тікелей қараудан өткізеді, бұл орайда техникалық құжаттарды (паспорт, қабаттар бойынша жоспарлар және басқа құжаттар) қамти отырып, сондай-ақ бухгалтерлік есептің деректерін пайдаланып, қалпына келтіруге және әрі қарай пайдалануға оның жарамайтынын растайды.
52. Комиссия есептен шығарудың себептерін (тозу, қайта жасау, авария) ж.б. белгілейді, есептен шығарылатын объектінің тораптарын, тетіктерін, материалдарын пайдаланудың мүмкіндігін анықтайды, оларды бағалайды және активтерді есептен шығаруға акт жасайды. Жарамсыздыққа жеткен активтерді есептен шығару белгіленген үлгідегі мынадай актілермен рәсімделеді: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі бекіткен, "Бюджеттік ұйымдарда активтерді есептен шығаруға арналған акт" (ОС-3 бюдж. нысаны), "Автокөлік құралдарын есептен шығаруға арналған акт" (ОС-4 нысаны); "Іш киімдер, төсек орын жабдықтарын, киім мен аяқ-киімдерді, аспаптарды, өндірістік және шаруашылық құралдарын баланстан шығаруға арналған акт" (н. 443), "Бюджеттік ұйымдарда кітапханалардан әдебиеттерді есептен шығаруға арналған акт" (444). Активтерді есептен шығаруға арналған актілерді ұйымның басшысы бекітеді. Есептен шығару актілеріне қол қойылғанға дейін активтерді бұзуға және қайта монтаждауға жол берілмейді.
Бағалы металдарды қолданып жасалған тетіктер мен тораптар "Алтын" мамандандырылған кәсіпорынына тапсырылуға тиіс, ал түсті металдардан жасалған және басқа жабдықтарды жөндеуге пайдаланылмайтын тетіктер мен тораптар осындай шикі заттарды жинау жүктелген жасалған тетіктер мен тораптарды баланстан шығару белгіленген тәртіпке сәйкес есептеледі.
Бюджеттік ұйымдар активтерді есептен шығарудан алған материалдық құндылықтарды өз мұқтаждары үшін пайдаланбаған жағдайда, олар белгіленген тәртіппен өткізіледі. Егер Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен активтерді өткізуден түскен сомаларды пайдаланудың өзге тәртібі белгіленбесе, бюджеттік органдар бұл сомаларды республикалық бюджеттік кірісіне аударады.
Ғимараттар мен құрылыстарды бір бағыныстан басқа бағынысқа беру мемлекеттік мүлік пен жекешелендіруді басқарудың аумақтық органдарының шешімі бойынша белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Мемлекеттiк мекемелер оларға смета бойынша бөлiнген қаражаттар есебiнен сатып алынған өздерiне бекiтiлген активтердi өз бетiнше сатуға құқығы жоқ. Активтердi сатуды активтер құнына байланысты "Жекешелендiру объектiлерiн сату жөнiндегi аукциондар ұйымдастырудың және өткiзудiң ережесiне" сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi немесе оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
Активтерді баланстан шығарудың қолданылып жүрген тәртібі бұзылған, сондай-ақ материалдық құндылықтарға немқұрайлылық көзқарас (жойып жіберу, жағып жіберу т.с.с.) орын алған жағдайда, бұған кінәлі тұлғалар заңда белгіленген тәртіппен жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 52-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен . РҚАО-ның ескертуі: ең алғашқы мәтіннің орыс тіліндегі мәтінмен сәйкес келмеуіне байланысты 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 бұйрықпен өзгерту енгізу мүмкін емес.

48. При поступлении активов в государственном учреждении (на склад) материально-ответственное лицо на документе поставщика или на акте приемкипередачи (перемещения) активов ф. ОС-1 и акте приемки-передачи нематериальных активов ф. НОС-1 должно расписаться в получении этих ценностей. Выдача активов со склада производится по накладным (требованиям) ф.434, которые утверждаются руководителем государственного учреждения. При этом накладная (требование) ф.434 выписывается в одном экземпляре. <*>
Сноска. Пункт 48 - с дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
49. Активы, полученные и переданные безвозмездно в установленном законом порядке, а также выбывшие активы отражаются в учете по балансовой стоимости.
50. Государственные учреждения производят списание с баланса активов в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. Пункт 50 - в новой редакции согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
51. Для определения непригодности активов, неэффективности проведения их ремонта, а также для оформления необходимой документации на списание активов приказом руководителя государственного учреждения создается постоянно действующая комиссия. В состав комиссии обязательно входят: заместитель руководителя государственного учреждения (председатель комиссии), главный бухгалтер или его заместитель (в случае отсутствия по штатному расписанию должности главного бухгалтера лицо, на которое возложено ведение бухгалтерского учета), лица, на которых возложена ответственность за сохранность активов, представитель дорожной полиции (при списании автотранспортных средств). Постоянно действующая комиссия производит непосредственный осмотр объекта, подлежащего списанию, привлекая при этом техническую документацию (паспорт, поэтажные планы и другие документы), а также использует данные бухгалтерского учета и устанавливает непригодность его к восстановлению и дальнейшему использованию.
52. Комиссия устанавливает причины списания (износ, реконструкция, авария и др.), определяет возможность использования отдельных узлов, деталей, материалов списываемого объекта, производит их оценку и составляет акт на списание активов. Списание пришедших в негодность активов оформляется актами установленных форм: "Акт на списание активов в государственных учреждениях" (форма ОС-3 бюдж.). Акт на списание автотранспортных средств (форма ОС-4), утвержденные Министерством финансов Республики Казахстан, "Акт на списание с баланса белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви,инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря" (форма 443), "Акт на списание из библиотеки литературы в государственных учреждениях" (форма 444). Акт на списание активов утверждает руководитель государственного учреждения. Разборка и демонтаж активов до утверждения актов на списание не допускается.
Стоимость материалов, полученных от разборки отдельных объектов активов и оставленных для хозяйственных нужд государственного учреждения, относится на увеличение средств бюджетного финансирования.
Детали и узлы, изготовленные с применением драгоценных металлов, подлежат сдаче в специализированные предприятия, а детали и узлы, изготовленные из цветных металлов и не используемые для ремонта другого оборудования, подлежат сдаче организациям, на которые возложен сбор такого сырья. Списанные с баланса детали и узлы, изготовленные с применением драгоценных металлов, учитываются в соответствии с установленным порядком.
В случае нарушения действующего порядка списания с баланса активов, а также бесхозяйственного отношения к материальным ценностям (уничтожение, сжигание и т.п.), виновные в этом лица привлекаются к ответственности в установленном законодательством порядке.
Передача активов из одного подчинения в другое производится в установленном порядке:
находящихся в республиканской собственности - по разрешению территориальных комитетов государственного имущества и приватизации;
находящихся в коммунальной собственности - по разрешению уполномоченного Акимом соответствующей административно-территориальной единицы исполнительного органа, финансируемого из местного бюджета.
Государственные учреждения не вправе самостоятельно реализовывать закрепленные за ними активы, приобретенные за счет средств, выделенных им по смете. Реализация активов осуществляется в соответствии с "Правилами организации и проведения аукционов по продаже объектов приватизации" в зависимости от стоимости активов Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан или его территориальными органами.
Суммы, поступившие от реализации активов, перечисляются государственными учреждениями в доход бюджета, если решением Правительства Республики Казахстан не установлен иной порядок использования этих сумм. <*>
Сноска. Пункт 52 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .

53. Активтерді есептеу мүліктік объектілерге бөлініп, олардың сақталу орындары мен жауапты тұлғалар бойынша жүргізіледі.
Бөлек мүліктік объект деп барлық қосалқы және жанама жарақтарымен қоса, аяқталған жобалық құрылым немесе белгілі бір жеке міндетті орындауға арналған өзгеше жобалы зат немесе біріккен тұтастықты білдіретін және белгілі бір жұмысты бірге орындайтын, жобалы мүшелік заттардың кешені есептеледі.
"Ғимарат" қосалқы шоты бойынша мүліктік объект деп әрбір жеке тұрған ғимарат саналады. Ғимараттың құрамына оны пайдалану үшін қажетті ғимараттың ішіндегі: жылытуға арналған қазандық қондырғыны қоса, ғимарат ішіндегі жылыту жүйесі (егер ғимараттың өзінде болса), барлық құрылғыларымен қоса су-газ құбырларының және канализацияның ішкі торабы, барлық жарық беретін арматураларымен бірге қуат және жарық өткізгіштерінің ішкі торабы, ішкі телефондық және хабарлау тораптары, ортақ санитарлық мақсаттағы желдеткіш құрылғылар, көтергіштер (лифттер) тәрізді барлық коммуникациялар кіреді.
Егер ғимарат бірі біріне тиісіп тұрса және ортақ қабырғасы болса, бірақ әрқайсысы жеке жобалық тұтастықты құраса, олар бөлек мүліктік объектілер деп саналады.
Ауладағы құрылыстар, қоршаулар мен ғимаратқа қызмет көрсететін басқа да жайлар (қора, шарбақ, құдық ж.б.) онымен қоса бір мүліктік объектіні құрайды. Егер бұл құрылыстар мен жайлар екі және одан көп ғимаратқа қызмет көрсететін болса, олар дербес мүліктік объектілер деп есептеледі.
Ғимараттың сыртынан салынған, дербес шаруашылық маңызы бар құрылыстар, жеке тұрған қазандық ғимараты сондай-ақ ауладағы жобалы құрылыстар (қоймалар, гараждар және с.с.) дербес мүліктік объектілер болып саналады.
Есепті ұйымдастыру және активтердің сақталуын қамтамасыз ету үшін әрбір объектіге (затқа) кітапханалық қорлардан басқа, он белгіден тұратын мүліктік нөмір беріледі. Бірінші үш белгі-қосалқы шотты, төртінші-топты және соңғы алтауы-топтағы заттың рет санын білдіреді. Топтарға бөлінбеген қосалқы шоттар бойынша төртінші белгі нөлмен көрсетіледі. Мәселен, былай: 0101000001 мүліктік нөмірі 010 "Ғимарат" қосалқы шоты, 1 топ - өндірістік сипаттағы ғимарат, объектінің рет нөмірі - 000001 дегенді білдіреді; 0163000005 мүліктік нөмірі 016 "Құрал-жабдықтар, өндірістік (жабдықтарды қоса алғанда) және шаруашылық құралдар" қосалқы шоты, 3-топ - шаруашылық мүлік, заттың мүліктік нөмірі 000005 дегенді білдіреді.
Ондағы мүліктік нөмір осы бюджеттік ұйымда болған бүкіл кезеңінде сақталады. Шығып қалған немесе жойылған объектілердің мүліктік нөмірі басқа объектілерге берілуге тиісті емес.
Арендаға алынған активтер 01 "Арендаға алынған активтер" баланстық шотында оған арендаға алушы берген мүліктік нөмірмен есептеледі.
Ескерту. 53-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2000.06.12. N 278 бұйрығымен .

53. Учет активов ведется в разрезе инвентарных объектов по местам их хранения и ответственным лицам.
Отдельным инвентарным объектом считается законченное конструктивное устройство со всеми относящимися к нему приспособлениями и принадлежностями, или конструктивно обособленный предмет, предназначенный для выполнения определенных самостоятельных функций или же обособленный комплекс конструктивно сочлененных предметов, представляющих собой единое целое и совместно выполняющих определенную работу.
Инвентарным объектом по субсчету "Здания" является каждое отдельно стоящее здание. В состав здания входят все коммуникации внутри здания, необходимые для его эксплуатации, такие как: система отопления внутри здания, включая и котельную установку для отопления (если последняя находится в самом здании), внутренняя сеть водогазопровода и канализации со всеми устройствами, внутренняя сеть силовой и осветительной электропроводки со всей осветительной арматурой, внутренние телефонные и сигнализационные сети и вентиляционные устройства общесанитарного значения, подъемники (лифты).
Если здания примыкают друг к другу и имеют общую стену, но каждое из них представляет собой самостоятельное конструктивное целое, они считаются отдельными инвентарными объектами.
Надворные постройки, ограждения и другие надворные сооружения, обслуживающие здание (сарай, забор, колодец и др.), составляют вместе с ним один инвентарный объект. Если эти постройки и сооружения обслуживают два и более зданий, они считаются самостоятельными инвентарными объектами.
Наружные пристройки к зданию, имеющие самостоятельное хозяйственное значение, отдельно стоящие здания котельных, а также капитальные надворные постройки (склады, гаражи и т.д.) являются самостоятельными инвентарными объектами.
Для организации учета и обеспечения контроля за сохранностью активов каждому объекту (предмету), кроме библиотечных фондов, присваивается инвентарный номер, который состоит из десяти знаков. Первые три знака обозначают субсчет, четвертый - группу и последние шесть знаков - порядковый номер предмета в группе. По тем субсчетам, по которым не выделены группы, четвертый знак обозначается нулем. Так, например, инвентарный номер 0101000001 обозначает субсчет 010 "Здания", группа 1 - здания производственно-хозяйственного назначения, порядковый номер объекта 000001; инвентарный номер 0163000005 обозначает субсчет 016 "Инструменты, производственный (включая принадлежности) и хозяйственный инвентарь", группа 3 - хозяйственный инвентарь, порядковый номер предмета 000005.
Когда инвентарный объект является сложным, т.е. включает те или иные обособленные элементы, составляющие вместе с ним одно целое, на каждом таком элементе должен быть обозначен тот же инвентарный номер, что и на основном, объединяющем их объекте. Инвентарный номер обозначается на жетоне, который прикрепляется к объекту, краской на объекте или иным способом.
Инвентарный номер, присвоенный объекту (предмету), сохраняется за ним на весь период его нахождения в данном государственном учреждении. Номера инвентарных объектов, выбывших или ликвидированных, не должны присваиваться другим объектам.
Арендованные активы учитываются на забалансовом счете 01 "Арендованные активы" под инвентарными номерами, присвоенными им арендодателем. <*>
Сноска. Пункт 53 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства МФ РК от 12 июня 2000 года N 278 V001188_ .

54. Сатып алынған активтердің құны - 01 шоттың тиісті қосалқы шотының дебетіне және "Ақшалай қаржылар" бөлімінің немесе "Есеп айырысу" бөлімінің тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазылады.
Пайдаланудан шыққан активтердің сомасына 01 шоттың тиісті қосалқы шоттарының кредиттері және 250, 020 қосалқы шоттардың дебеті бойынша жазу жүргізіледі.
Активтердің шығарылуы және ауыстырылуы жөніндегі операциялардың есебі н. 438 жинақтаушы ведомостында (9 мемориалдық ордер) жүргізіледі. Жинақтаушы ведомостқа жазулар енгізіледі. Бұл орайда "Жиынтығы" бағанында шығарылған және ауыстырылған материалдық құндылықтардың сомасы жазылады, ол қосалқы шоттардың дебеттері бойынша жазбалардың сомасына тең болуға тиіс. Ай аяқталған соң қосалқы шоттар бойынша қорытындылар "Бас журнал" кітабына жазылады.
55. Активтерді талдамалық есептеу нн. ОС-6, ОС-8 НОС-6 мүліктік карточкаларында жүргізіледі. Карточкалар әрбір мүліктік объект (зат) бойынша жүргізіледі. Біртекті заттар ОС-9 н. карточкаларында есептеледі.
Нн. ОС-6, ОС-8, ОС-9 НОС-6 мүліктік карточкалары активтердің н. ОС-10 есебі бойынша мүліктік карточкалардың тізімінде тіркеледі. Тізілім бір данада жасалады. Ондағы жазулар карточкалардың ашылған жылы көрсетіліп, активтердің топтары бойынша жүргізіледі. Әрбір топ үшін беттердің белгілі бір саны бөлінеді. Нөмірлеу 1-ші нөмірден бастап әрбір топ бойынша жүргізіледі. Орталықтандырылған бухгалтерияларда тізім қызмет көрсетілетін әрбір ұйым бойынша дәл осындай тәртіппен жасалады. Активтер шығарылған және ауыстырылған кезде тізімнің "Ескерту" бағанында мемориалдық ордердің уақыты (күні, айы, жылы) мен нөмірі көрсетіледі.
Мүліктік карточкалар бухгалтерлік қызметтің картотекаларында сақталады, ішінде олар - материалдық-жауапты тұлғалар бойынша, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда - қызмет көрсетілетін ұйымдар бойынша бөлініп, тиісті қосалқы шоттар мен топтар бойынша орналастырылады.
Ескерту. 55-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
56. Н. ОС-6 карточкасы ғимараттарды, құрылыстарды, ауыспалы құрылғыларды, машиналар мен жабдықтарды, аспаптарды, өндірістік (тиесілі заттарды қоса) және шаруашылық бұйымдарды, көлік құралдарын ж.б. Онда жазулар бастапқы құжаттардың: пайдалануға беру туралы қабылдау актілері, дайындаушы зауыттың техникалық паспорттары ж.б. құжаттардың негізінде жүргізіледі. Карточкаларда объектілердің (заттардың) өзгеше белгілері: сызбасы, үлгісі, нұсқасы, маркасы, зауыттық нөмірі, шығарылған (жасалған) уақыты, активтердің пайдалануға берілген уақыты мен нөмірі көрсетіледі.
Одан басқа объектінің (заттың) қысқаша жеке сипаттамасы жазылады. Жабдықтардың, аспаптардың, есептеу техникасының және с.с. құрамында қымбат бағалы металдар болған жағдайларда, "Объектінің қысқаша жеке сипаттамасы" бөлімінде құрамында қымбат бағалы металл бар тетіктердің тізбесі, тетіктің атауы мен металдың паспортында жазылған массасы көрсетіледі.
Активтерді бюджеттік ұйымның ішінде ауыстырған кезде осы карточканың арғы бетінде жазу жүргізіледі.

54. Стоимость приобретенных активов записывается в дебет соответствующих субсчетов счета 01 и кредит соответствующих субсчетов раздела "Денежные средства" или раздела "Расчеты". Одновременно делается запись по дебету соответствующего субсчета счета 20 или 21 и кредиту субсчета 250.
На сумму выбывших из эксплуатации активов производится запись по кредиту соответствующих субсчетов счета 01 дебету субсчетов 250, 020.
Учет операций по выбытию и перемещению активов ведется в накопительной ведомости ф.438 (мемориальный ордер 9). Записи в накопительную ведомость производятся по каждому документу. При этом в графе "Итого" записывается сумма выбывших и перемещенных материальных ценностей, которая должна равняться сумме записей по дебету субсчетов. По окончании месяца итоги по субсчетам записываются в книгу "Журнал-главная".
55. Аналитический учет активов ведется на инвентарных карточках ф.ф. ОС-6, ОС-8, НОС-6. Карточки ведутся по каждому инвентарному объекту (предмету). Однородные предметы учитываются на карточках ф.ОС-9.
Инвентарные карточки ф.ф.ОС-6, ОС-8, ОС-9, НОС-6 регистрируются в описи инвентарных карточек по учету активов ф.ОС-10. Опись ведется в одном экземпляре. Записи в ней производятся в разрезе групп активов с указанием года открытия карточек. Для каждой группы отводится соответствующее количество страниц. Нумерация ведется по каждой группе, начиная с номера 1. В централизованных бухгалтериях описи ведутся в таком же порядке по каждому обслуживаемому государственному учреждению. При выбытии и перемещении активов в графе "Примечание" описи указывается дата (число, месяц, год) и номер мемориального ордера.
Инвентарные карточки хранятся в картотеках бухгалтерской службы, в которых они располагаются по соответствующим субсчетам и группам с подразделением внутри их по материально-ответственным лицам, а в централизованных бухгалтериях - дополнительно и по обслуживаемым государственным учреждениям. <*>
Сноска. Пункт 55 - с дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
56. Карточка ф.ОС-6 предназначена для учета зданий, сооружений, передаточных устройств, машин и оборудования, инструментов, производственного (включая принадлежности) и хозяйственного инвентаря, транспортных средств и др. Записи в ней производятся на основании первичных документов: актов приемки о вводе в эксплуатацию, технических паспортов заводов-изготовителей и других документов. В карточке указываются характерные признаки объектов (предметов): чертеж, модель, тип, марка, заводской номер, дата выпуска (изготовления), дата и номер акта ввода активов в эксплуатацию.
Кроме того записывается краткая индивидуальная характеристика объекта (предмета). В тех случаях, когда в составе оборудования, приборов, вычислительной техники и т.д. имеются драгоценные металлы, в разделе "Краткая индивидуальная характеристика объекта" указывается перечень деталей, в составе которых имеется драгоценный металл, наименование детали и масса металла, указанная в паспорте.
При перемещении активов внутри государственного учреждения производится запись на оборотной стороне этой карточки.

57. Н. ОС-8 карточкасы жұмыстық, өнімдік және асыл тұқымды малды, сондай-ақ көпжылдық өскіндерді және жерді жақсарту (құрылыссыз) жөніндегі күрделі шығындарды есептеу үшін қолданылады.
Карточкада малдың жасы, түрі, таңбасы, аты т.с.с. көрсетіліп, жеке сипаттамасы келтіріледі.
Көпжылдық өскіндер тұқымы, отырғызылған бірлік саны мен алаңы көрсетіліп, мүліктік объектілер бойынша есептеледі. Объектінің құнына, жұмыстың бүкіл кешені біткеніне қарамастан, пайдалануға қабылданған алаңдарға қатысты барлық шығындардың сомасы енгізіледі.
Жерді жақсарту жөніндегі күрделі шығыстардың есебі әрбір шара бойынша қамтылатын алаң мен орындалған жұмыстың құны көрсетіліп, шараларға: жер бөліктерін жоспарлауға, алқаптарды егістік үшін отауға, жабайы шөптерді, көлшіктерді тазартуға бөлініп жүргізіледі.
58. Н. ОС-9 карточкасы кітапханалық қорларды және сахналық-қойылым құралдарын топтап есептеуге арналған.
Карточкалардағы жазу сандық және сомалық тұрғыда жүргізіледі.
Кітапханалық топтар үшін жеке карточка ашылады. Ондағы есеп ақшалай түрде жалпы сомамен ғана жүргізіледі.
Сахналық-қойылым құралдары бойынша топтық есепке арналған карточкалар материалдық жауапты тұлғалар бойынша номенклатуралық нөмірі көрсетіліп, бір атаудың, көлемі, сапасы жөнінен жақын материалдың заттары мен бағаларына ашылады.
"Активтердің тозуы" 02 есебі
59. Бұл шотта бюджеттік ұйымдардың балансында саналатын активтер тозуының қозғалысы көрсетіледі. Тозу ғимараттар мен құрылыстар, ауыспалы құрылғылар, машиналар мен жабдықтар, жұмыстық мал, көліктік құрал, өндірістік (тиесілігін қоса) және шаруашылық мүліктер, пайдалану жасына жеткен көпжылдық өскіндер бойынша анықталады және есептеледі.
60. Тозу мынадай активтер бойынша анықталмайды: сәулет пен өнердің бірегей ескерткіштері болып табылатын ғимараттар мен құрылыстар; жұмыс істейтін және жұмыс істемейтін жабдықтар, экспонаттар, нұсқалар, үлгілер, кабинеттер мен лабораторияларда тұрған және оқулық және ғылыми мақсаттар үшін пайдаланылатын макеттер және басқа да көрнекі құралдар; өнімдік мал, буйволдар, өгіздер, бұғылар, жануарлар әлемі экспонаттары (хайуанаттар парктерінде және басқа осындай мекемелерде); пайдалану жасына жетпеген көпжылдық өскіндер; кітапханалық қорлар, фильм қорлары, сахналық-қойылым жарақтары, мұражайлық және көркем құндылықтар, арттехқару-жарақ. Тозу сондай-ақ шекарадан тыс орналасқан бюджеттік ұйымдардың активтері бойынша да және 010-1 "Жер" қосалқы шотында ескерілетін активтер бойынша да анықталмайды.
Ескерту. 60-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2002.08.02. N 353 , Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

57. Карточка ф.ОС-8 служит для учета рабочего, продуктивного и племенного скота, а также для учета многолетних насаждений и капитальных затрат по улучшению земель (без сооружений).
В карточке приводится индивидуальная характеристика животного с указанием возраста, масти, тавра, клички и т.п.
Многолетние насаждения учитываются по инвентарным объектам с указанием породы, количества высаженных единиц и площади. В стоимость объекта включается сумма всех затрат, относящихся к принятым в эксплуатацию площадям, независимо от окончания всего комплекса работ.
Учет капитальных затрат по улучшению земель ведется в разрезе мероприятий: планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, расчистка зарослей, очистка водоемов с указанием занимаемой площади и стоимости выполненных работ по каждому мероприятию.
58. Карточка формы ОС-9 предназначена для группового учета библиотечных фондов и сценическо-постановочных средств.
Записи в карточках производятся в количественном и суммовом выражении.
Для библиотечных фондов открывается одна карточка. Учет в ней ведется только в денежном выражении общей суммой.
По сценическо-постановочным средствам карточки для группового учета открываются по материально-ответственным лицам на предметы одного наименования, близкие по размерам, качеству материала и цен с указанием номенклатурного номера.
Счет 02 "Износ активов"
59. На этом счете отражается движение износа активов, числящихся на балансе государственного учреждения. Износ определяется и учитывается по зданиям и сооружениям, передаточным устройствам, машинам и оборудованию, рабочему скоту, транспортным средствам, производственному (включая принадлежности) и хозяйственному инвентарю, многолетним насаждениям, достигшим эксплуатационного возраста.
60. Износ не определяется по следующим активам: по зданиям и сооружениям, являющимся уникальными памятниками архитектуры и искусства; оборудованию, экспонатам, образцам, моделям, действующим и недействующим, макетам и другим наглядным пособиям, находящимся в кабинетах и лабораториях и используемым для учебных и научных целей; продуктивному скоту, буйволам, волам, оленям, экспонатам животного мира (в зоопарках и других аналогичных учреждениях); многолетним насаждениям, не достигшим эксплуатационного возраста; библиотечным фондам, фильмофонду, сценическо-постановочным средствам, музейным и художественным ценностям; по арттехвооружению. Износ не определяется также по активам государственных учреждений, находящихся за границей, и по активам, учитываемым на субсчете 010-1 "Земля". <*>
Сноска. Пункт 60 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ ; приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).

61. Активтердің тозуы, олардың есепті айдың қай айында сатып алынғанына және салынғанына қарамастан, белгіленген нормаларға сәйкес, толық күнтізбелік жыл үшін анықталады.
Активтердің есептеудің нн. ОС-6, ОС-8 мүліктік карточкаларында тозудың жылдық сомасы - теңгемен, жылдық тозу нормасының шифры және тозу соңғы рет есептелген жыл жазылады.
Нормативтік активтер бойынша тозудың есебі 021 қосалқы шотында жүргізіледі. Пайдалы тұтыну мерзімін анықтау мүмкін емес материалдық емес активтер бойынша тозудың нормасы он жылға, бірақ ұйым қызметі мерзімінен көп емес уақытқа белгіленеді.
Тозудың есептелуі активтер құнының 100 %-інен артық жүргізілуі мүмкін емес. Жыл сайын тозудың сомасы карточкалардан ведомостқа жазылады. Желтоқсанның соңғы күні тозудың жалпы сомасына дебет бойынша - 250 қосалқы шотын және кредит бойынша - 020, 021 қосалқы шоттарын көрсете отырып, мемориалдық ордер жасалады. Мемориалдық ордер бойынша тозудың сомасы тек "Бас журнал" кітабына жазылады.
Әрі қарай пайдалануға жарамды объектілерге (заттарға) құнының 100 %-і мөлшерінде есептелген тозу оларды толық тозу себебі бойынша есептен шығаруға негіз бола алмайды. Объектілердің жойылуына немесе тиісті карточка бойынша қайтарусыз тапсырып берілуіне байланысты оларды (заттарды) шығарған кезде зат (объект) пайдалануда болған уақыттағы тозудың жалпы сомасы анықталады және тозу 020 қосалқы шоты бойынша осы сомаға кемітіледі.
Объектiнi пайдаланудың бүкiл кезеңi үшiн тозу сомасы беру жылын есептемегенде, объектiнiң баланстық құны, оның мемлекеттiк мекемеде болған уақыты (күнтiзбелiк жыл саны бойынша) туралы түгендеу карточкаларда бар деректердiң негiзiнде есептеледi.
Ескерту: 61-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен .
ІІ бөлім. Материалдық запастар
62. Бұл бөлімнің шоттарында бюджеттік ұйымға тиесілі құрылыс материалдары, қондырғы жабдықтары, материалдар, тамақ өнімдері, отын мен жанармай, мал азығы, жем, ыдыс, машиналар мен жабдықтардың запас бөлшектері, қосалқы шаруашылықтардың өнімдері мен бұйымдары, малдың төлдері мен бордақыдағы малдар, оқулық, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдар, сондай-ақ ұзақ пайдаланылатын және лабораториялық сынақтағы материалдар, шаруашылық шарттарындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған арнаулы жабдықтар есептеледі.
Материалдық запастар есепке алуда және есеп беруде, берерменнен алынған несие үшін проценттердің төлемін, жабдықтау, делдал, сыртқы экономикалық ұйымдар төлеген үстеме бағаларды (үстеме ақыларды), тауарлық биржалар қызметтерінің құнын, кедендік баждарды, өзге ұйымдардың күшімен жүзеге асырылатын тасымалдау, сақтау және жеткізу шығындарын қоса, оларды сатып алу шығындары бойынша анықталатын олардың іс жүзіндегі құны бойынша көрсетіледі.

61. Износ активов определяется за полный календарный год (независимо от того, в каком месяце отчетного года они приобретены или построены), в соответствии с установленными нормами.
В инвентарных карточках учета активов ф.ф.ОС-6, ОС-8 записывается годовая сумма износа в тенге, шифр годовой нормы износа и год, в котором последний раз начисляется износ.
Учет износа по нематериальным активам ведется на субсчете 021. По нематериальным активам, по которым невозможно определить срок полезного использования, нормы износа устанавливаются в расчете на десять лет, но не более срока деятельности государственного учреждения.
Начисление износа не может производиться свыше 100% стоимости активов. Ежегодно из карточек сумма износа записывается в ведомость. На общую сумму износа в последний рабочий день декабря составляется мемориальный ордер с отражением по дебету субсчета 250 и кредиту субсчетов 020, 021. Сумма износа по мемориальному ордеру записывается только в книгу "Журнал-главная".
Начисленный износ в размере 100% стоимости на объекты (предметы), которые годны для дальнейшей эксплуатации, не может служить основанием для списания их по причине полного износа.
При выбытии объектов (предметов) в связи с их ликвидацией или безвозмездной передачей по соответствующей карточке определяется общая сумма износа за время нахождения предмета (объекта) в эксплуатации и на эту сумму уменьшается износ по субсчету 020, 021.
Сумма износа за весь период эксплуатации объекта исчисляется на основании имеющихся в инвентарных карточках данных о балансовой стоимости объекта, времени нахождения его в государственном учреждении (по количеству календарных лет), не считая года передачи. <*>
Сноска. Пункт 61 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
Раздел II. Материальные запасы
62. На счетах этого раздела учитываются принадлежащие государственному учреждению строительные материалы, оборудование к установке, материалы, продукты питания, топливо и горючее, корма, фураж, тара, запасные части к машинам и оборудованию, продукция и изделия подсобных хозяйств, молодняк животных и животные на откорме, материалы для учебных, научных и других целей, а также материалы длительного использования и на лабораторном испытании, спецоборудование для хоздоговорных научно-исследовательских работ.
Материальные запасы отражаются в учете и отчетности по их фактической стоимости, которая определяется, исходя из затрат их приобретения, включая оплату процентов за приобретение в кредит, предоставленный поставщиком, наценки (надбавки), комиссионные вознаграждения, уплаченные снабженческим, посредническим, внешнеэкономическим государственным учреждениям, стоимость услуг товарных бирж, таможенные пошлины, расходы на транспортировку, хранение и доставку, осуществляемые силами сторонних государственных учреждений.

63. Материалдық запастарды есептеудің негізгі міндеттері: барлық материалдық құндылықтардың сақталуын және қозғалысы мен дұрыс пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз ету; запастар мен шығыстардың белгіленген нормаларын сақтау, белгіленген тәртіппен өткізуге жататын, пайдаланусыз материалдарды дер кезінде анықтау; бюджеттік ұйымның қоймаларында тұрған қалдықтар туралы нақты мәліметтер алу болып табылады.
Материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету және есебін дұрыс жолға қою мақсатында, қоймалық есептің ойдағыдай ұйымдастырылуын қамтамасыз ету керек. Материалдық құндылықтарды сақтау арнайы бейімделген бөлмелерде (қоймаларда) жүргізілуге тиіс. Материалдық құндылықтарды қоймалық жайларда орналастырудың тәртібі оларды қабылдау, беру және түгендеу жөніндегі операциялардың тездігін қамтамасыз етуі керек. Материалдық құндылықтарды қабылдау, сақтау және босату үшін жауапкершілік бюджеттік ұйым басшысының бұйрығымен тағайындалатын белгілі бір материалдық жауапты тұлғаға жүктеледі. Бұл тұлғалардың ауыстырылуы қоймаларда түгендеу жасаумен және бюджеттік ұйымның басшысы бекітетін қабылдау-тапсыру актілерін жасаумен бірге жүргізілуге тиіс.
Материалдық құндылықтардың сақталу орыны қажетті таразылық жабдықпен, өлшеу аспабымен, өлшейтін ыдыспен және басқа да бақылау жабдықтарымен жарақталуы қажет.
64. Материалдық құндылықтардың есебі материалдың атаулары және жауапты тұлғалар бойынша сандық және сомалық тұрғыда жүргізіледі.
Қоймада материалдық құндылықтардың есебін материалдық жауапты тұлға тек атаулар, сорттар және сан көрсеткіші бойынша ғана материалдың н. 017 қоймалық есеп кітабында жүргізеді.
Бухгалтерлік қызмет қоймадағы материалдық құндылықтардың келіп түсуін және бөлінуін бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ материалдардың есебі жөніндегі өз жазбаларын қоймада жүргізілетін жазбалармен салыстырып отырады.
65. Материалдар мен тамақ өнімдері кірістер жөніндегі бухгалтерлік есеп тіркелімдеріне бастапқы құжаттардың негізінде құндылықтар түскен күнмен жазылады. Бастапқы құжаттарда мынадай деректер көрсетілуге тиіс: материалдар мен тамақ өнімдері кімнен түскендігі, атауы, сорты, саны (салмағы), бағасы, сомасы, қоймаға түскен уақыты және осы құндылықтарды қабылдаған материалдық жауапты тұлғаның қойған қолы.
Берермен құжаттарының деректерімен алшақтық болған жағдайларда н. 429 қабылдау актісі жасалады. Актіні қабылдау комиссиясы міндетті түрде қойма меңгерушісін және мүдделі жақтарды қатыстыра отырып, екі данада жасайды. Актінің бір данасы қабылданған материалдық құжаттарды есептеу үшін, екіншісі - берерменнің наразылық хатын рәсімдеу үшін қолданылады.

63. Основными задачами учета материальных запасов являются: обеспечение сохранности и контроля за движением и правильным использованием всех материальных ценностей; соблюдение установленных норм запасов и расходов, своевременное выявление неиспользуемых материалов, подлежащих реализации в установленном порядке; получение точных сведений об остатках, находящихся на складах государственных учреждений.
В целях обеспечения сохранности и правильной постановки учета материальных ценностей необходимо обеспечить надлежащую организацию складского учета. Хранение материальных ценностей должно производиться в специально приспособленных помещениях (складах). Порядок размещения материальных ценностей в складских помещениях должен обеспечивать быстроту операций по их приемке, выдаче и проведению инвентаризации. Ответственность за приемку, хранение и отпуск материальных ценностей возлагается на определенных материально-ответственных лиц, назначенных приказом руководителя государственного учреждения. Смена этих лиц должна сопровождаться инвентаризацией складов и составлением приемо-сдаточных актов, утверждаемых руководителем государственного учреждения.
Места хранения материальных ценностей должны быть оснащены необходимым весовым оборудованием, измерительными приборами, мерной тарой и другими контрольными приспособлениями.
64. Учет материальных ценностей ведется в количественном и суммовом выражении по наименованиям материалов и ответственным лицам. Материалы и продукты питания учитываются по стоимости их приобретения.
Учет материальных ценностей на складе ведется материально-ответственным лицом в книге складского учета материалов ф.М-17 только по наименованиям, сортам и количеству.
Бухгалтерская служба систематически осуществляет контроль за поступлением и расходованием материальных ценностей, находящихся на складе, а также сверяет свои записи по учету материалов с записями, ведущимися на складе (кладовой).
65. Материалы и продукты питания в регистры бухгалтерского учета по приходу записываются на основании первичных документов (счетов, актов и других) тем числом, когда получены ценности. В первичных документах должны быть указаны следующие данные: от кого поступили материалы или продукты питания, наименование, сорт, количество (вес), цена, сумма, дата поступления на склад и расписка материально-ответственного лица, принявшего эти ценности.
В тех случаях, когда имеются расхождения с данными документов поставщика, составляется акт приемки по ф.429. Акт составляется приемочной комиссией в двух экземплярах с обязательным участием заведующего складом и незаинтересованной стороны. Один экземпляр акта используется для учета принятых материальных ценностей, другой для оформления претензионного письма поставщику.

Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Қоймадан материалдарды беру бюджеттік ұйымның басшысы бекіткен құжаттар бойынша жүргізіледі. Материалдарды беру үшін мынадай құжаттар қолданылады:
а) н. 434 жолдама қағазы (талап қағазы) қоймадан материалдар берілген кезде және материалдардың бюджеттік ұйымның ішінде ауыстырылған кезінде қолданылады. Жолдама қағаз (талап қағаз), әдетте, бір данада көшіріледі;
б) Н. 298 және н. 299 меню-талапхаты қоймадан тамақ өнімдерін беру үшін қолданылады. Меню-талапхаты күнсайын тамақ өнімдерін бөлудің нормалары және тұтынушылардың саны туралы деректері негізінде жасалады.
Тұлғалардың тамақ өнімдерін беру және алу туралы қолдары қойылған меню-талапхаттары кестеде белгіленген мерзімде, бірақ айына үш реттен сиретпей, бухгалтерлік қызметке тапсырылады.
Емдеу-профилактикалық ұйымдарда тамақ өнімдерін беру Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің келісімі бойынша өкілетті ведомствоның нұсқауымен белгіленген құжаттар бойынша жүргізіледі;
в) Н. 397 шөп және жем беретін ведомость. Шөп пен жем қоймадан белгіленген нормалардың шегінде босатылады;
ұйымдардың мұқтажына материалдар беретін н. 410 ведомосты ай бойында шаруашылық материалдарын, оқулық және басқа мақсаттарға арналған материалдарды беру үшін қолданылады. Бұл орайда жазуларды хронологиялық ретпен жүргізбеу керек, материалдардың әрбір түрі бойынша айдың аяғында жалпы қорытынды алу үшін, материалдардың әрбір түрі үшін белгілі сан мөлшерінде жол қалдыру қажет;
д) Н. 431 алыс-беріс картасы материалдар мен отынды күн сайын босатқан кезде, сондай-ақ ай бойында белгілі бір уақыт аралығы арқылы қолданылады.
Алыс-беріс картасы әрбір алушыға материалдардың бірнеше атауы бойынша тікелей мақсат бойынша жұмсау үшін жазып беріледі. Бұл карта екі данада жазылады, оның біреуі алушының қолымен - қоймада, екіншісі алушыда сақталады. Босатылған кезде алыс-беріс картасы - 15 күндік мерзімге, ал уақ-уақ босатылған кезде - бір айлық мерзімге беріледі.
Материалдар мен отын алушы алыс-беріс картасының өзіндік данасын көрсетуі бойынша белгіленген лимит шегінде беріледі. Материалдарды белгіленген лимиттен артық босату н. 434 жолдамахат (талапхат) бойынша жүргізіледі.
Егер қоймадан отынды ілеспехат (талапхат) немесе алыс-беріс картасы бойынша беру мүмкін болмаса, отынның шығынын есептен шығару қалдықты өлшеу актісі бойынша жүргізіледі. Өлшеу актісі бойынша отын белгіленген жұмсау нормаларымен салыстырғанда кем шыққан жағдайда, бюджеттік ұйымның басшысы артық жұмсаудың себебін анықтау және тиісті жағдайларда - төлеттіру шараларын қолданады;
е) жол парағы автомобиль бензинін шығысқа шығару үшін қолданылады. Бензин іс жүзіндегі жұмсалуы бойынша есептен шығарылады, бірақ автомобилдердің жекелеген маркалары үшін белгіленген нормалардан артық болмауға тиіс;
ж) Н. 1-т (нысандық) ведомствоаралық тауарлық-көліктік жалдамахат ұйымның өз мұқтажы үшін өз автомобилдерімен жүк тасуда қолданылады.

Сноска. В пункт 65 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 .
66. Выдача материалов со склада производится по документам, утвержденным руководителем государственного учреждения. Для выдачи материалов применяются следующие документы:
а) накладная (требование) ф.434 применяется при выдаче материалов со склада и при перемещении материалов внутри государственного учреждения. Накладная (требование) выписывается, как правило, в одном экземпляре;
б) меню-требование ф.298 и ф.299 применяется для выдачи продуктов питания со склада. Меню-требование составляется ежедневно на основании норм раскладки продуктов питания и данных о количестве довольствующихся.
Меню-требование с расписками лиц о выдаче и получении продуктов питания передается в бухгалтерскую службу в сроки, установленные графиком, но не реже трех раз в месяц.
Выдача продуктов питания в лечебно-профилактических государственных учреждениях производится по документам, установленным инструкцией уполномоченного ведомства по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан;
в) ведомость на выдачу кормов и фуража ф.397. Корма и фураж отпускаются со склада в пределах установленных норм;
г) ведомость выдачи материалов на нужды государственного учреждения ф.410 применяется для выдачи хозяйственных материалов, материалов для учебных и других целей в течение месяца. При этом записи в ведомости следует производить не в хронологическом порядке, а для каждого вида материалов необходимо оставлять определенное количество строк, чтобы в конце месяца по каждому виду материалов можно было получить общий итог;
д) заборная карта ф.431 применяется как при ежедневном отпуске материалов и топлива, так и через определенные промежутки времени в течение месяца.
Заборная карта выписывается на каждого получателя на несколько наименований материалов для расходования по прямому назначению. Эта карта выписывается в двух экземплярах, один из которых с распиской получателя хранится на складе, второй у получателя. При ежедневном отпуске материалов заборная карта выписывается сроком на 15 дней, а при периодическом отпуске сроком на месяц.
Материалы и топливо выдаются в пределах установленного лимита по предъявлении получателем своего экземпляра заборной карты. Отпуск материалов сверх установленного лимита производится по накладной (требованию) ф.434.
В тех случаях, когда выдача топлива со склада по накладной (требованию) или заборной карте является невозможной, списание расхода топлива производится по актам обмера остатков. В случае недостачи топлива по акту обмера в сравнении с установленными нормами расходования, руководитель государственного учреждения принимает меры к выявлению причин перерасхода и в надлежащих случаях меры взыскания;
е) путевой лист применяется для списания в расход автомобильного бензина. Бензин списывается по фактическому расходу, но не выше норм, утвержденных для отдельных марок автомобилей;
ж) товарно-транспортная накладная ф.1-т (типовая) междуведомственная применяется для перевозки грузов для нужд своего государственного учреждения на собственных автомобилях.

67. Материалдар мен тамақ өнімдерін есептен шығару, егер олар әртүрлі бағалармен сатып алынған болса, оларды сатып алған немесе орта баға бойынша жүргізіледі.
Қайтарылатын немесе алмастырылатын ыдыстар (күбілер, бидондар, жәшіктер, құмыралар және с.с.), бостары (босатылғандары) да, материалдық құндылықтар сақтаулы тұрғандары да, тиісті топтар немесе түрлер бойынша, берермендердің шоттарында көрсетілген бағалармен есептеледі.
Ыдыстар қайтарылған немесе сатылған кезде сатып алынған баға мен ыдыстың сатылған бағасы арасындағы айырмашылық іс жүзіндегі шығыстарға жатқызылады.
68. Материалдық запастарды есептеу үшін мынадай шоттар арналған:
03 "Бұйымдар және өнімдер";
04 "Жабдықтар, құрылыс материалдары мен ғылыми зерттеулерге арналған материалдар";
05 "Малдың төлдері және бордақыдағы малдар";
06 "Материалдар және тамақ өнімдері".
03 "Бұйымдар және өнімдер" шоты
69. Бұл шотта өндірістік (оқулық) шеберханалардың, қосалқы ауылдық және оқу-тәжірибелік шаруашылықтардың дайын бұйымдары мен өнімдері, сондай-ақ дайын баспа өнімі есептеледі.
70. 03 "Бұйымдар мен өнімдер" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
030 "Өндірістік (оқулық) шеберханалардың бұйымдары";
031 "Қосалқы (оқулық) ауылдық шаруашылықтардың өнімдері".
71. 030 "Өндірістік (оқулық) шеберханалардың бұйымдары" қосалқы шотында өндірістік (оқулық) шеберханаларда әзірленген дайын бұйымдар, сондай-ақ дайын баспа өнімі есептеледі. Дайын бұйымдар мен баспа өнімі оны дайындауға жұмсалған іс жүзіндегі шығындардың деректері бойынша анықталатын іс жүзіндегі құн бойынша есептеледі.
Қоймада дайын бұйымдар мен баспа өнімі қабылдау актілерінің немесе басқа да құжаттардың негізінде кіріске алынады. Дайын өнімнің сомасына 030 қосалқы шотының дебеті және 080 қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жүргізіледі.
Өткізілген өнімнің сомасына 030 қосалқы шоты кредиттеледі және 280 қосалқы шоты дебеттеледі.
Дайын бұйымдар мен дайын баспа өнімінің талдама есебі атауы, мөлшері мен құны және сақталу орны бойынша н. 296-а карточкаларында жүргізіледі.
72. 031 "Қосалқы (оқулық) ауылдық шаруашылықтардың өнімдері" қосалқы шотында қосалқы ауылдық шаруашылық және оқу-тәжірибелік шаруашылықтардың өнімдері есептеледі.
Өнімді кіріске алған кезде 031 қосалқы шоты дебеттеледі және 081 қосалқы шоты кредиттеледі.
Өнімді өткізген кезде өткізілген өнімнің жоспарланған құны 031 қосалқы шотының кредитінен 281 қосалқы шотының дебетіне жазылады.
Шаруашылықтың өз мұқтажына арналған өнім 06 шоттың тиісті қосалқы шотына 031 қосалқы шоттан көшіріледі.
Мұндай жағдайда, бір жылда алынған ауыл шаруашылығы өнімінің іс жүзіндегі құны жоспарланғаннан жоғары болса, өткізілмеген өнім бойынша айырмашылықтың сомасына 031 қосалқы шотының дебеті және 081 қосалқы шотының кредиті бойынша қосымша жазу жүргізіледі, ал өткізілген өнім бойынша 281 қосалқы шоты дебеттеледі және 081 қосалқы шоты кредиттеледі.
Егер бір жылда алынған ауыл шаруашылығы өнімінің іс жүзіндегі құны жоспарланғаннан төмен болса, онда айырмашылықтың сомасына (үнем сомасы) өткізілмеген өнім жөнінде 031 қосалқы шотының дебеті және 081 қосалқы шотының кредиті бойынша, ал өткізілген өнім жөнінде 281 қосалқы шотының дебеті және 081 қосалқы шотының кредиті бойынша теріс санды бухгалтерлік жазу жүргізіледі.
Қосалқы ауылдық қосалқы және оқу-тәжірибелік шаруашылықтардың өнімін талдамалық есептеу атауы, саны, құны және сақталу орны бойынша н. 296-а карточкаларында жүргізіледі.
04 "Жабдықтар, құрылыс материалдары және ғылыми
зерттеулерге арналған материалдар" шоты

67. Списание материалов и продуктов питания производится по ценам их приобретения или средним ценам, если они приобретались по разным ценам.
Возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, бутылки и т.п.) как свободная (порожняя), так и находящаяся под материальными ценностями, учитывается по соответствующим группам или видам по ценам, указанным в счетах поставщиков.
При возврате или реализации тары разница между ценой приобретения и ценой, по которой тара реализована относится на фактические расходы.
68. Для учета материальных запасов предназначены следующие счета:
03 "Изделия и продукция",
04 "Оборудование, строительные материалы и материалы для научных исследований",
05 "Молодняк животных и животные на откорме",
06 "Материалы и продукты питания".
Счет 03 "Изделия и продукция"
69. На этом счете учитываются готовые изделия и продукция производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, а также готовая печатная продукция.
70. Счет 03 "Изделия и продукция" подразделяется на субсчета:
030 "Изделия производственных (учебных) мастерских";
031 "Продукция подсобных (учебных) сельских хозяйств";
71. На субсчете 030 "Изделия производственных (учебных) мастерских" учитываются готовые изделия, изготовленные в производственных (учебных) мастерских, а также готовая печатная продукция. Готовые изделия и печатная продукция учитываются по фактической себестоимости, определенной по данным фактических затрат на ее изготовление.
Готовые изделия и печатная продукция приходуются на складе на основании актов приемки или других документов. На сумму готовой продукции производится запись по дебету субсчета 030 и кредиту субсчета 080.
На сумму реализованной продукции кредитуется субсчет 030 и дебетуется субсчет 280.
Аналитический учет готовых изделий и готовой печатной продукции ведется по наименованию, количеству и стоимости и по местам хранения на карточках ф.296-а.
72. На субсчете 031 "Продукция подсобных (учебных) сельских хозяйств" учитывается продукция подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств.
При оприходовании продукции дебетуется субсчет 031 и кредитуется субсчет 081.
При реализации продукции запланированная себестоимость реализованной продукции записывается с кредита субсчета 031 в дебет субсчета 281.
Продукция, предназначенная для нужд самого хозяйства, списывается с субсчета 031 на соответствующие субсчета счета 06.
В том случае, если фактическая себестоимость полученной за год сельскохозяйственной продукции выше запланированной, на сумму разницы в части нереализованной продукции производится дополнительная запись по дебету субсчета 031 и кредиту субсчета 081, а в части реализованной продукции дебетуется субсчет 281 и кредитуется субсчет 081.
Если же фактическая себестоимость полученной за год сельскохозяйственной продукции ниже запланированной, то на сумму разницы (сумма экономии) производится бухгалтерская запись отрицательными числами (красными чернилами) в части нереализованной продукции по дебету субсчета 031 и кредиту субсчета 081, а в части реализованной продукции по дебету субсчета 281 и кредиту субсчета 081.
Аналитический учет продукции подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств ведется по наименованию, количеству, стоимости и по местам хранения на карточках ф.296-а.
Счет 04 "Оборудование, строительные материалы
и материалы для научных исследований"

73. Бұл шотта салынып жатқан (жаңартылған) объектілерде орнатылуға тиісті жабдықтар, құрылыс материалдары, құрылғылар, тетіктер мен бюджет және бюджеттен тыс қаражаттар бойынша күрделі салымға бөлінген қаражаттың есебінен алынған басқа да материалдық құндылықтар, ғылыми зерттеу жұмыстарына арналған ұзақ пайдаланылатын материалдар, сондай-ақ шаруашылық шарттарындағы ғылыми зерттеу жұмыстарын орындау үшін сатып алынған арнаулы жабдықтар есептеледі.
74. 04 "Жабдықтар, құрылыс материалдары және ғылыми-зерттеулерге арналған материалдар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
040 "Қондыру жабдықтары";
041 "Күрделі құрылысқа арналған құрылыс материалдары";
043 "Ғылыми зерттеулерге және лабораториялық зерттеуге арналған ұзақ пайдаланылатын материалдар".
Ескерту. 74-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
75. 040 "Қондыру жабдықтары" қосалқы шотында қондыруға әзір құрылыстық құрылғылар мен тетіктер есептеледі. Оларға мыналар жатады: металл, темірбетон және ағаш құрылғылары; блоктар және ғимараттар мен құрылыстардың жиналмалы бөліктері; жиналмалы элементтер; жылу, желдету, санитарлық-техникалық жүйелерге арналған жабдықтар (жылу қазандары, радиаторлар және с.с.).
Бұл қосалқы шотта, сондай-ақ монтаждауды қажет ететін және қондыруға арналған отандық және шет елдік жабдықтар есептеледі. Монтаждауды талап ететін жабдықтарға олардың бөліктері жинақталып және ғимараттар мен құрылыстардың іргетасына бекітілген соң ғана іске қосылуы мүмкін жабдықтар, сондай-ақ осындай жабдықтардың запас бөлшектер жиынтығы жатады. Бұл орайда жабдықтардың қатарына орнатылған жабдықтың құрамындағы монтаждауға арналған бақылау-өлшеу аппаратурасы мен басқа да аспаптар енгізіледі. Аталған қосалқы шотта құрылыс үшін қажетті басқа да материалдық құндылықтар есептеледі.
Бұл қосалқы шот бойынша талдамалық есеп жабдықтардың, құрылғылар мен тетіктердің түрлері, саны және құны бойынша ф.296-а карточкаларында жүргізіледі.
76. 041 "Күрделі құрылысқа арналған құрылыс материалдары" қосалқы шотында күрделі құрылысқа арналған қаражаттың есебінен сатып алынған және құрылыс-монтаж жұмыстарында пайдаланылатын құрылыс материалдары есептеледі.
Құрылыс материалдарына мыналар жатады: силикат материалдары (цемент, құм, қыйыршақ, әк, тас, кірпіш, қыш және с.с.); ағаш материалдары (бөрене, тілінген тақтайлар, фанера және с.с.), құрылыс материалдары (темір, қаңылтыр, болат, табақталған мырыш және с.с.); металл бұйымдар (шегелер, гайкалар, болттар, құрсаулар және с.с.); санитарлық-техникалық материалдар (крандар, муфталар, тройниктер және с.с.); электротехникалық материалдар (кабель, шамдар, патрондар, роликтер, байлайтын заттар, сымдар, сақтандырғыш тетіктер және с.с.); химиялық-сұйық заттар (сыр, олифа, толь және с.с.) және басқа осындай материалдар.
Қосалқы ауылдық шаруашылықтарда бұл қосалқы шотта жеміс-жидек, жүзім бақтарын өсіруге арналған, егілетін материалдар және с.с. есептеледі.
Құрылыс материалдарының талдама есебі материалдардың атауы, саны және құны бойынша н. 266-а карточкаларында жүргізіледі.

73. На этом счете учитываются оборудование, подлежащее установке в строящихся (реконструируемых) объектах, строительные материалы, конструкции, детали и другие материальные ценности, приобретаемые за счет средств, выделенных на капитальные вложения по бюджету и другим внебюджетным средствам, материалы длительного использования для научно-исследовательских работ, а также специальное оборудование, приобретенное для выполнения хоздоговорных научно-исследовательских работ.
74. Счет 04 "Оборудование, строительные материалы и материалы для научных исследований" подразделяется на субсчета:
040 "Оборудование к установке";
041 "Строительные материалы для капитального строительства";
043 "Материалы длительного использования для научных исследований и на лабораторном испытании". <*>
Сноска. Пункт 74 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
75. На субсчете 040 "Оборудование к установке" учитываются готовые к установке строительные конструкции и детали. К ним относятся: металлические, железобетонные и деревянные конструкции; блоки и сборные части зданий и сооружений; сборные элементы; оборудование для отопительной, вентиляционной, санитарно-технической системы (отопительные котлы, радиаторы и т.п.).
На этом субсчете также учитывается отечественное и импортное оборудование, требующее монтажа и предназначенное для установки. К оборудованию, требующему монтажа, относится оборудование, которое может быть введено в действие только после сборки его частей и прикрепления к фундаменту или опорам зданий и сооружений, а также комплекты запасных частей такого оборудования. При этом в состав оборудования включается и контрольно-измерительная аппаратура или другие приборы, предназначенные для монтажа в составе установленного оборудования. На данном субсчете учитываются и другие материальные ценности, необходимые для строительства.
Аналитический учет по этому субсчету ведется по видам оборудования, конструкций и деталей, количеству и стоимости на карточках ф.296-а.
76. На субсчете 041 "Строительные материалы для капитального строительства" учитываются строительные материалы, приобретаемые за счет средств, предназначенных на капитальное строительство, и используемые в процессе строительства и монтажных работ.
К строительным материалам относятся: силикатные материалы (цемент, песок, гравий, известь, камень, кирпич, черепица и т.п.); лесные материалы (лес круглый, пиломатериалы, фанера и т.п.); строительный металл (железо, жесть, сталь, цинк листовой и т.п.); металлоизделия (гвозди, гайки, болты, скобяные изделия и т.п.); санитарно-технические материалы (краны, муфты, тройники и т.п.); электротехнические материалы (кабель, лампы, патроны, ролики, шнур, провод, предохранители, изоляторы и т.п.); химико-мокательные (краска, олифа, толь и т.п.) и другие аналогичные материалы.
В подсобных сельских хозяйствах на этом субсчете учитывается посадочный материал, приобретенный за счет капитальных вложений на закладку садов, ягодников, виноградников и т.п.
Аналитический учет строительных материалов ведется по наименованиям материалов, количеству и стоимости на карточках ф.296-а.

77. 043 "Ғылыми зерттеу және лабораториялық сынаққа арналған ұзақ пайдаланылатын материалдар" қосалқы шотында ғылыми-зерттеу институттарының, ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған жоғары оқу орнының лабораториясына немесе басқа да құрылымдық бөлімшелеріне қоймадан алынған, бірнеше мәрте немесе ұзақ уақыт пайдаланылатын материалдар есептеледі.
043 қосалқы шотында есептелетін материалдардың номенклатурасын бюджеттік ұйымның басшысы анықтайды.
Бюджеттік мәдениет ұйымдарында осы қосалқы шотта қоймадан өнер туындыларын, мұражайлық құндылықтар мен сәулет ескерткіштерін жаңғырту және жөндеу үшін алынған қымбат бағалы материалдардың есептелуі мүмкін.
043 қосалқы шотының дебетіне қоймадан алынған материалдар жазылады, бұл орайда 06 шотының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
Қоймадан аталған жұмыстарды орындау үшін алынған материалдар бюджеттік ұйым бойынша бұйрықпен тағайындалған тұлғаның жауапты сақтауында болуға тиіс. Бұл тұлғалар материалдарды атаулары мен саны бойынша н. М-17 кітабында есепке алынуға міндетті.
Материалдарды шығыс үшін есептен шығару бюджеттік ұйымның басшысы бекіткен актілердің немесе басқа да құжаттардың негізінде жүргізіледі. Жұмсалған материалдардың сомасына 043 қосалқы шоты кредиттеледі және 08, 20, 21-ші шоттардың қосалқы шоттарына сәйкес дебеттеледі. 043 қосалқы шоты бойынша талдамалық есеп материалдардың атауы, саны, құны мен материалдық-жауапты тұлға бойынша н. 296-а карточкаларында жүргізіледі.
78. Тармақ алып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
05 "Малдың төлдері және бордақыдағы малдар" шоты
79. Бұл шотта малдың барлық түрлерінің төлдері мен бордақыдағы малдар, құстар, үй қояндары, терісі бағалы аңдар, ара әулеттері олардың құнына қарамастан есептеледі. Бұл шот тек қосалқы ауылдық шаруашылықтарда ғана қолданылады.
Төлді және бордақылауға арналған малды сатып алған кезде, егер мал банк жәрдемақысы есебінен сатып алынған болса 050 қосалқы шотының дебетіне және тиісінше 111, 178 және 248 қосалқы шоттарының кредитіне жазу жүргізіледі.
Өз шаруашылығында төлдету арқылы алынған төлдер сол күні төл алынған актінің негізінде кіріске енгізіледі және алынған төлдің құны, 050 қосалқы шотының дебеті және егер қосалқы шаруашылықтарда шығындардың есебі 211 қосалқы шотында жүргізілсе, 081, 140, 230 немесе 400 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазу жүргізіледі.
Алынған қосымша салмақ пен өсімнің құнына 051 қосалқы шотының дебеті және 081 және 400 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазу жүргізіледі.

77. На субсчете 043 "Материалы длительного использования для научных исследований и на лабораторном испытании" учитываются материалы, полученные со склада в лабораторию или другие структурные подразделения научноисследовательского института, вуза для научно-исследовательских работ, которые используются неоднократно или длительное время, а также материалы, которые являются объектами научных исследований.
Номенклатура материалов, учитываемых на субсчете 043, определяется руководителем государственного учреждения.
В государственных учреждениях культуры на этом субсчете могут учитываться дорогостоящие материалы, полученные со склада для реставрации и ремонта произведений искусства, музейных ценностей и памятников архитектуры.
В дебет субсчета 043 записываются материалы, полученные со склада, при этом кредитуются соответствующие субсчета счета 06.
Материалы, полученные со склада для выполнения указанных работ, должны находиться на ответственном хранении у лиц, назначенных приказом по государственному учреждению. Эти лица обязаны учитывать материалы по наименованиям и количеству в книге ф.М-17.
Списание материалов в расход производится на основании актов или других документов, утвержденных руководителем государственного учреждения. На сумму израсходованных материалов кредитуется субсчет 043 и дебетуются соответствующие субсчета счетов 08, 20, 21. Аналитический учет по субсчету 043 ведется по наименованиям материалов, количеству, стоимости и материально ответственным лицам на карточках ф.296-а.
78. <*>
Сноска. Пункт 78 - исключен согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
Счет 05 "Молодняк животных и
животные на откорме"
79. На этом счете учитываются молодняк всех видов животных и животные на откорме, птицы, кролики, пушные звери, семьи пчел независимо от их стоимости. Этот счет применяется только в подсобных сельских хозяйствах.
При покупке молодняка и животных, предназначенных для откорма, производится запись в дебет субсчета 050 и кредит соответствующих субсчетов 111, 178 и 248, если животные приобретены за счет ссуды банка.
Молодняк животных, полученный от приплода в своем хозяйстве, приходуется в день отела, опороса, окота и т.п. на основании акта на приплод и на стоимость полученного приплода, производится запись по дебету субсчета 050 и кредиту субсчета 081, 140, 230, или 400, если в подсобных хозяйствах учет затрат ведется на субсчете 211.
На стоимость полученного привеса или прироста производится запись по дебету субсчета 050 и кредиту субсчета 081, 140, 230 или 400.

Бордақылау аяқталған соң сойылған малдардың құны 050 қосалқы шотының кредиті бойынша есептен шығарылады. Бұл орайда алынған өнімнің құны актінің негізінде 031 қосалқы шотының дебеті бойынша кіріске алынады. Сойылған малдардың құны мен алынған өнімнің құны арасындағы айырмашылық 050 қосалқы шотымен хабарламада 081 немесе 400 қосалқы шотына жатқызылады.
Материалдық-жауапты тұлғаның кінәсінен малдар жоғалған жағдайда, шаруашылыққа келтірілген зиян заңда белгіленген тәртіппен кінәлі тұлғалардан қайтарып алынуға тиіс.
031 қосалқы шотында және 050 қосалқы шотында есептелген мал өнімінің және мал төлдері қосқан салмақтың жоспарлы өзіндік құны жылдың аяғында алынған үнемнің немесе артық шығынның сомасына үйлестіріледі. Өнімнің жоспарлаған және іс жүзіндегі құны арасындағы анықталған айырмашылыққа, артық шығын жағдайларында оң сандармен және үнем жағдайларында - теріс сандармен 031 қосалқы шоты мен 050 қосалқы шоты дебеттеледі және 081 немесе 400 қосалқы шоттары кредиттеледі.
Мал төлдерінің талдама есебі олардың түрлері мен жасының топтарына қарай, ал бордақыдағы малдар - тек түрлері бойынша н. 395 "малдарды есептеу" кітабында жүргізіледі. Есеп малдардың тірідей салмағы, қосылған салмағы, қосылған өнімі туралы деректерді алу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиісті.
Ескерту. 79-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .
06 "Материалдар және тамақ өнімдері" шоты
80. Бұл шотта материалдар және тамақ өнімдері олардың заттық сипаттамасы бойынша есептеледі.
81. 06 "Материалдар және тамақ өнімдері" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
061 "Тамақ өнімдері";
062 "Дәрі-дәрмектер және байлау-таңу құралдары";
063 "Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары";
064 "Отын, жанар және жағар материалдар";
065 "Шөп және жем";
066 "Ыдыс";
067 "Өзге материалдар";
068 "Жол үстіндегі материалдар";
069 "Машиналар мен жабдықтарға арналған запас бөлшектер".
82. 060 "Оқулық, ғылыми және басқа мақсаттарға арналған материалдар" қосалқы шотында реактивтер мен химикаттар, қара металдардың, түсті металдардың сынықтары мен қалдықтары, арнаулы запас материалдары, әйнек және химиялық ыдыстар, металдар, ату жарақтары, белсенді өңдеу, арнайы өңдеу және газсыздандыру құралдары, электроматериалдар мен радиоматериалдар, радиошамдар, фотожарақтар, оқу бағдарламалары, оқулықтар мен ғылыми жұмыстарды шығаруға арналған қағаздар, есептегі малдар мен оқу мақсаттарына және ғылыми-зерттеу жұмыстарына арналған материалдар, сондай-ақ тіс салуға арналған қымбат бағалы және басқа металдар есептеледі.
Ескерту. 82-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .

По окончании откорма стоимость забитых животных списывается по кредиту субсчета 050. При этом стоимость полученной продукции на основании акта приходуется по дебету субсчета 031. Разница между стоимостью забитых животных и стоимостью полученной продукции относится на субсчет 081 или 400 в корреспонденции с субсчетом 050.
В случае падежа животных по вине материально-ответственных лиц ущерб, причиненный хозяйству, должен быть взыскан с виновных лиц в установленном законодательством порядке.
В конце года запланированная себестоимость продукции животноводства и стоимость привеса молодняка животных, учтенная на субсчете 031 и субсчете 050, корректируется на сумму полученной экономии или перерасхода. На выявленную разницу между запланированной и фактической себестоимостью продукции дебетуются субсчет 031 и субсчет 050 и кредитуется субсчет 081 или 400 положительными числами в случаях перерасхода и отрицательными числами (красными чернилами) в случаях экономии.
Аналитический учет молодняка животных ведется по видам и возрастным группам, а животных на откорме - только по видам в книге учета животных ф.395. Учет должен обеспечить возможность получения данных о живом весе, привесе, приросте животных и пр. <*>
Сноска. Пункт 79 - с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353   V021952_   .
Счет 06 "Материалы и продукты питания"
80. На этом счете учитываются материалы и продукты питания по их предметной характеристике.
81. Счет 06 "Материалы и продукты питания" подразделяется на субсчета:
060 "Материалы для учебных, научных и других целей";
061 "Продукты питания";
062 "Медикаменты и перевязочные средства";
063 "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности";
064 "Топливо, горючее и смазочные материалы";
065 "Корма и фураж";
066 "Тара";
067 "Прочие материалы";
068 "Материалы в пути";
069 "Запасные части к машинам и оборудованию".
82. На субсчете 060 "Материалы для учебных, научных и других целей" учитываются реактивы и химикаты, лом и отходы черных металлов, лом и отходы цветных металлов, материалы специального запаса, стекло и химпосуда, металлы, электроматериалы и радиоматериалы, радиолампы, фотопринадлежности, бумага для издания учебных программ, пособий и научных работ, подопытные животные и прочие материалы для учебных целей и научно-исследовательских работ, а также драгоценные и другие металлы для протезирования, боеприпасы, средства активной обработки, спецобработки и дегазации. <*>
Сноска. Пункт 82 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ .

83. 061 "Тамақ өнімдері" сметаларында 131 "Тамақ өнімдерін сатып алу" шығыстарын экономикалық сыныптаудың ерекшелігі бойынша қаржыландыру көзделген, бюджеттік ұйымдардағы тамақ өнімдері есептеледі.
Тамақ өнімдерінің түсуін есептеу 300-үлгідегі жинақтау ведомостында өнімдердің келуіне қарай жүргізіледі. Ведомость әрбір материалдық жауапты тұлға бойынша бөлек жасалады. Ведомостағы жазулар бастапқы құжаттардың негізінде сандық және сомалық көрсеткіштермен жүргізіледі. Ай аяқталғаннан кейін ведомоста қорытындылар шығарылады. 11 мемориалдық ордерді жасаудың негіздемесі н. 300 немесе н. 398 тамақ өнімдерінің келуі бойынша жинақтау ведомостволарының жиынтығы болып табылады.
Тамақ өнімдері шығыстарының есебі н. 399 тамақ өнімдері шығыстары бойынша жинақтау ведомосында жүргізіледі. Бұл ведомость материалдық жауапты тұлғалар бойынша жасалады. Жазулар онда н. 298 немесе н. 299 меню-талапхаты және басқа құжаттар негізінде жүргізіледі. Ай аяқталған соң ведомоста қорытындылар шығарылады, олар шығындалған тамақ өнімдерінің құнын анықтау үшін қолданылады. Сонымен бірге балалар мекемелері бойынша - тамақтанушылардың саны, балалардың болуы деректерімен, емдеу мекемелері бойынша - аурулардың саны туралы деректермен салыстырылып қаралады. 12-мемориалдық ордерді жасау үшін негіздеме, 399-үлгідегі жинақтау ведомосты немесе 411-үлгідегі тамақ өнімдерінің шығысы бойынша жинақтау ведомостарының жиынтығы болып табылады. Н. 411 жиынтыққа жинақтау ведомостволарының деректерінен басқа, тамақ өнімдеріне арналған басқа да шығын құжаттарының (тамақ өнімдері кем шығуының, базаларға қайтарылуының актілерінің және с.с.) деректері жазылады.
Тамақ өнімдерінің аналитикалық есебі н. М-44 айналыс ведомостволарында атаулар, сорттар, сан, құн және материалдық жауапты тұлғалар бойынша жүргізіледі. Айналыс ведомостволарына жазу н. 300 және н. 399 жинақтау ведомстволарының және басқа құжаттардың деректері негізінде тамақ өнімдерінің кірісі және шығысы бойынша жазылады. Ай сайын айналыс ведомостарында айналыстар есептеледі және ай басындағы қалдықтар шығарылады.
84. 062 "Дәрі-дәрмектер және байлау-таңу құралдары" қосалқы шотында, сметаларында шығыстарды экономикалық сыныптаудың тиісті ерекшелігі бойынша қаржыландыру көзделген, емдеу-профилактикалық және емдеу-мал дәрігерлік және басқа бюджеттік ұйымдардағы дәрі-дәрмектер, құрамдық заттар, бактериалық препараттар, сывороткалар, вакциналар, қан және байлау-таңу құралдары есептеледі. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ өз дәріханалары бар медициналық мекемелердегі қосымша және дәрі жасайтын материалдар есептеледі.
Дәрі-дәрмектер мен байлау-таңу құралдарының есебі тиісті орталық және өзге мемлекеттік органдар шығарған және Министрлікпен келісілген нұсқаулықтарға сәйкес жүргізіледі.

83. На субсчете 061 "Продукты питания" учитываются продукты питания в государственных учреждениях, в сметах которых предусмотрены ассигнования по соответствующей специфике экономической классификации расходов.
Учет поступления продуктов питания ведется в накопительной ведомости по приходу продуктов питания ф.300. Ведомость составляется по каждому материально-ответственному лицу отдельно. Записи в ведомости производятся на основании первичных документов в количественном и суммовом выражении. По окончании месяца в ведомости подсчитываются итоги. Основанием для составления мемориального ордера 11 является накопительная ведомость ф.300 или свод накопительных ведомостей по приходу продуктов питания ф.398.
Учет расходов продуктов питания ведется в накопительной ведомости по расходу продуктов питания ф.399. Эта ведомость составляется по материально-ответственным лицам. Записи в ней производятся на основании меню-требования ф.298 или ф.299 и других документов. По окончании месяца в ведомости подсчитываются итоги, которые служат для определения стоимости израсходованных продуктов питания. Одновременно сверяется число довольствующихся по детским учреждениям с данными посещаемости детей, по лечебным учреждениям по сведениям о наличии больных и др. Основанием для составления мемориального ордера 12 является накопительная ведомость ф.399 или свод накопительных ведомостей по расходу продуктов питания ф.411. В свод ф.411, кроме данных накопительных ведомостей, записываются данные других расходных документов на продукты питания (актов на недостачу продуктов питания, возврата на базу и т.п.).
Аналитический учет продуктов питания ведется по наименованиям, сортам, количеству, стоимости и материально-ответственным лицам в оборотных ведомостях ф.М-44. Записи в оборотные ведомости производятся на основании данных накопительных ведомостей ф.300 и ф.399 и других документов по приходу и расходу продуктов питания. Ежемесячно в оборотных ведомостях подсчитываются обороты и выводятся остатки на начало месяца.
84. На субсчете 062 "Медикаменты и перевязочные средства" учитываются медикаменты, компоненты, бактерийные препараты, сыворотки, вакцины, кровь и перевязочные средства в лечебно-профилактических и лечебно-ветеринарных и других государственных учреждениях, где в сметах предусмотрены ассигнования по соответствующей специфике экономической классификации расходов. На этом субсчете также учитываются вспомогательные и аптекарские материалы в медицинских учреждениях, имеющих свои аптеки.
Учет медикаментов и перевязочных средств ведется в соответствии с инструкциями, издаваемыми соответствующими центральными и иными государственными органами и согласованными с Министерством финансов Республики Казахстан.

Дәрілік заттарының аналитикалық есебі сомалық көріністе н. 296-а карточкаларында (н. 296 кітабында) сандық есеп бағанын толтырмастан бүкіл ұйым бойынша және әрбір бөлім (кабинет) бойынша мынадай топтар жөнінде жүргізіледі:
- дәрі-дәрмектер, сывороткалар мен вакциналар, дәрілік шөп шикізаттары, емдік минералдық сулар, дезинфекциялық құралдар, т.б.;
- байлау-таңу заттары-мәрлі, бинттер, мақта, компресс кленкасы мен қағаз және т.б.;
- көмекші материалдар-жылтыр, пергаментті және сүзгілі қағаздар, қағаз қораптар, қаптар және т.б.;
- ыдыс-сиымдылығы 5000 мл. жоғары шынылар мен банкілер, шөлмектер, бидондар, жәшіктер және құны сатып алынған дәрі-дәрмектердің бағасына енбейтін қайтарылатын ыдыстардың басқа заттары.
Денсаулық сақтау ұйымдардың емдеу-профилактикалық бөлімдерінде (кабинеттерінде) дәрілік заттары мынадай топтар бойынша заттық-сандық есептеуге жатады:
- улы дәрілік заттар;
- наркотикалық дәрілік заттар;
- этильді спирт;
- Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің нұсқауына сәйкес клиникалық тәжірибелер мен зерттеулерге арналған жаңа препараттар;
- Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі бекіткен тізбе бойынша қымбат бағалы тапшы дәрі-дәрмектер мен байлау-таңу заттары;
- дәрілік заттар салынбаған және салынған ыдыс.
Ескерту. 84-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. 063 "Шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары" қосалқы шотында бюджеттік ұйымдардың ағымдағы мұқтаждары үшін пайдаланылатын шаруашылық материалдары және кеңсе жарақтары (электр шамдары, сабын, щеткалар және т.б.), ағымдағы және күрделі жөндеуге арналған құрылыс материалдары есептеледі.
Шағын ұйымдарда кеңсе жарақтары (қағаз, қарындаш, сия, қаламұш және с. с.), сондай-ақ сатып алынған және ағымдағы мұқтаждар үшін біржолғы берілген дәрі-дәрмектер мен дайын дәрілер (спирт, байлау-таңу заттары мен қымбат дәрі-дәрмектерден басқа) олардың жалпы сомасы 063 қосалқы шотында кіріс және шығыс бойынша көрсетіліп, іс жүзіндегі шығыстарға шығарылады. Бұл құндылықтардың сатып алынуын және алынуын растайтын құжаттарда осы материалдарды алған адамның қойған қолы болуға тиіс.
86. 064 "Отын, жанар және жағар материалдар" қосалқы шотында қоймалар мен қорларда, сондай-ақ тікелей материалды жауапты адамдарда сақталған отынның, жанар және жағар майлардың барлық түрлері (ағаш, көмір, шымтезек, бензин, керосин, қарамай, автол және с.с.) есептеледі.

Аналитический учет лекарственных средств ведется в суммовом выражении на карточках формы 296-а (в книге ф.296) без заполнения граф количественного учета в целом по государственному учреждению и по каждому отделению (кабинету) по следующим группам ценностей:
- медикаменты - лекарственные средства, сыворотки и вакцины, лекарственное растительное сырье, лечебные минеральные воды, дезинфекционные средства и т.п.;
- перевязочные средства - марля, бинты, вата, компрессная клеенка и бумага и т.п.;
- вспомогательные материалы - бумага вощеная, пергаментная и фильтровальная, бумажные коробки, мешочки и т.д.;
- тара - склянки и банки, емкости свыше 5000 мл., бутылки, бидоны, ящики и другие предметы возвратной тары, стоимость которых не включается в цену приобретенных медикаментов.
В отделениях (кабинетах) лечебно-профилактических государственных учреждениях здравоохранения лекарственные средства подлежат предметно-количественному учету по следующим группам:
- ядовитые лекарственные средства;
- наркотические лекарственные средства;
- этиловый спирт;
- новые препараты для клинических испытаний и исследований в соответствии с указаниями Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
- дефицитные дорогостоящие медикаменты и перевязочные средства по списку, утвержденному Министерством здравоохранения Республики Казахстан;
- тара, как порожняя, так и занятая лекарственными средствами. <*>
Сноска. Пункт 84 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
85. На субсчете 063 "Хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности" учитываются хозяйственные материалы и канцелярские принадлежности, используемые для текущих нужд государственных учреждений (электрические лампочки, мыло, щетки и др.), строительные материалы, предназначенные для текущего и капитального ремонта.
В небольших государственных учреждениях канцелярские принадлежности (бумага, карандаши, чернила, перья и т.п.), а также медикаменты и готовые лекарства (за исключением спирта, перевязочных средств и дорогостоящих медикаментов), приобретенные и одновременно выданные на текущие нужды, могут списываться на фактические расходы с отражением их общей суммы по приходу и расходу на субсчете 063. На документах, подтверждающих приобретение и получение этих ценностей, должна быть расписка лица, получившего эти материалы.
86. На субсчете 064 "Топливо, горючее и смазочные материалы" учитываются все виды топлива, горючего и смазочных материалов, находящихся на складах или кладовых (дрова, уголь, торф, бензин, керосин, мазут, автол и т.д.), а также непосредственно у материально-ответственных лиц.

87. 065 "Мал азығы және жем" қосалқы шотында малға және басқа жануарларға арналған пішен, сұлы және басқа мал азығының түрлері есептеледі.
88. 066 "Ыдыс" қосалқы шотында бос (босалқы) және сондай-ақ материалдық құндылықтарымен орналасқан қайтарылатын немесе ауыстырылатын ыдыстар (күбілер, бидондар, жәшіктер, шыны банкілер, шөлмектер және с.с.) есептеледі.
89. 067 "Өзге материалдар" қосалқы шотында тұқым, тыңайтқыш және басқа материалдар есептеледі. Бұл қосалқы шотта сондай-ақ бюджеттік ұйымдарда жұмыс аттары болған жағдайда, туған төлдер (құлындар) есептеледі.
Туған төлдер 067 қосалқы шотының дебеті және 140 немесе 230 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
90. Бюджеттік ұйымдарда және орталық бухгалтерияларда 060, 063-067 қосалқы шоттары бойынша материалдарды аналитикалық есептеу атаулар, сорттар, саны, құны және материалдық жауапты адам бойынша 296-а нысандағы карточкаларда (н. 296 кітапта) жүргізіледі.
060 қосалқы шотында есептелетін қара металдардың сынықтары мен қалдықтары, түсті металдардың сынықтары мен қалдықтары және арнаулы запастағы материалдар бойынша талдау есебі 296-а нысанындағы карточкада немесе н. 296 кітапта бөлек жүргізіледі.
Карточкалар осы нұсқаулықтың 23-тармағында айтылған тәртіппен тіркеледі, бұл ретте карточкалардың тіркелімі (н. 279) орталықтандырылған бухгалтерияларда қызмет көрсетілетін әр ұйым бойынша бөлек жүргізіледі.
91. 068 "Жол үстіндегі материалдар" қосалқы шотында өзге қалалардың берістері бойынша бюджеттік ұйымдар ақысын төлеген, бірақ айдың аяғына дейін қоймаға түспеген материалдар есептеледі. Бұл қосалқы шотта, сондай-ақ бір орталықтан жабдықтау және шаруашылық қызмет көрсету қоймаларына алынған және бюджеттік ұйымдар бойынша бөлінбеген материалдар есептеледі.
Осы қосалқы шотта көрсетілген сомалар дұрыс рәсімделген құжаттармен және, атап айтқанда, жолда келе жатқан материалдарға - станцияның немесе порттың жүк түспегенін растайтын белгілері қойылған темір жол және су көлігі жөнелтпе құжатымен; бір орталықтан жабдықтау және шаруашылық қызметін көрсету топтарының қоймаларында тұрған материалдар бойынша - тиісті құжаттармен расталуға тиісті.
Жол үстіндегі материалдардың талдау есебі жеке берермендер бойынша н. 298-а карточкаларында (н. 296 кітапта) жүргізіледі. Қоймаға бір орталықтан жабдықтау және шаруашылық қызметін көрсету топтарынан түскен материалдардың бағасы, саны және сомасы көрсетіліп, олардың атаулары бойынша н. 296-а карточкаларында (н. 296 кітапта) есептеледі.
92. 069 "Машиналарға және жабдықтарға арналған қосалқы бөлшектер" қосалқы шотында машиналардағы (медициналық, электрондық-есептеу және т.б.), жабдықтардағы, тракторлардағы, комбайндардағы, көлік құралдарындағы тозған бөлшектерді (моторларды, камералар мен көмкерме таспаларды және с.с. автомобиль шиналарын қосатын) жөндеуге және ауыстыруға арналған запас бөлшектер есептеледі.

87. На субсчете 065 "Корма и фураж" учитывается сено, овес и другие виды кормов и фуража для скота и других животных.
88. На субсчете 066 "Тара" учитывается возвратная или обменная тара (бочки, бидоны, ящики, банки стеклянные, бутылки и т.п.), как свободная (порожняя), так и находящаяся с материальными ценностями.
89. На субсчете 067 "Прочие материалы" учитываются семена, удобрения и другие материалы. На этом субсчете также учитывается приплод молодняка (жеребят) при наличии в государственных учреждениях рабочих лошадей.
Приплод молодняка отражается по дебету субсчета 067 ,кредиту субсчета 140 или 230.
90. Аналитический учет материалов по субсчетам 060, 063 - 067 в государственных учреждениях и централизованных бухгалтериях ведется по наименованиям, сортам, количеству, стоимости и материально-ответственным лицам на карточках ф.296-а (в книге ф.296).
Аналитический учет по лому и отходам черных металлов, лому и отходам цветных металлов и материалам специального запаса, учитываемых на субсчете 060, ведется отдельно на карточках ф.296-а или в книге ф.296.
Карточки регистрируются в порядке, изложенном в пункте 23 Настоящей инструкции, при этом реестр карточек (ф.279) в централизованных бухгалтериях ведется отдельно по каждому обслуживаемому государственному учреждению.
91. На субсчете 068 "Материалы в пути" учитываются материалы, оплаченные государственными учреждениями по иногородним поставкам, но не поступившие к концу месяца на склад. На этом субсчете могут также учитываться материалы, полученные на склады групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания и не распределенные по государственным учреждениям.
Суммы, отраженные на этом субсчете, должны быть подтверждены надлежаще оформленными документами и, в частности, на материалы, находящиеся в пути, накладными железнодорожного и водного транспорта со штампами станции или порта, удостоверяющими непоступление груза; по материалам, находящимся на складах групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания, соответствующими документами.
Аналитический учет материалов в пути ведется по отдельным поставщикам на карточках ф.298-а (в книге ф.296). Материалы, поступившие на склад групп централизованного снабжения и хозяйственного обслуживания, учитываются по их наименованиям с указанием цены, количества и суммы на карточках ф.296-а (в книге ф.296).
92. На субсчете 069 "Запасные части к машинам и оборудованию" учитываются запасные части, предназначенные для ремонта и замены изношенных частей в машинах (медицинских, электронно-вычислительных и др.), оборудовании, тракторах, комбайнах, транспортных средствах (моторы, автомобильные шины, включающие покрышки, камеры и ободные ленты и т.п.).

Запас бөлшектердің талдау есебі олардың атаулары, маркалары, зауыттық нөмірлері, саны, құны және материалдық жауапты адамдар бойынша н. 296-а карточкаларында (н. 296 кітапта) жүргізіледі. Бұл орайда тозғандарын ауыстыру үшін қоймадан берілген автомобиль шиналары мен покрышкаларын бухгалтерлік қызмет н. 412 арзан құнды және тез тозатын заттар қозғалысының жедел (сандық) есебі ведомостында есептеледі, онда алған адамның қызметі мен тегі, алынған күні және зауыт нөмірлері жазылады. "Шығарылғаны туралы белгілер" бағанында жарамай қалғандықтан пайдаланудан шығарылған автомобиль шиналарының немесе покрышкаларының күні мен зауыттық нөмірі жазылады.
93. Сатып алынған материалдардың құнына 06 шотының тиісті қосалқы шоттарының дебетіне және 09, 10, 11, 16, 17 шоттардың тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазылады.
Жұмсалған материалдардың құны 06 шотының тиісті қосалқы шоттарының кредитіне және 08, 20, 21 шоттардың тиісті қосалқы шоттарының дебетіне жазылады.
94. Материалдың шығысы жөніндегі операциялардың есебі, тамақ өнімдерінен басқасы, н. 296 (13-мемориалдық ордер) материалдар шығыстар жөніндегі жинақтау ведомоствосында жүргізіледі.
Жазу жинақтаушы ведомостқа әрбір құжат және тиісті қосалқы шоттар бойынша, оның ішінде қызмет көрсетілетін бюджеттік ұйымдар немесе материалдық жауапты адамдар бойынша сомалары көрсетіле отырып жүргізіледі. Ай аяқталғаннан кейін қосалқы шоттар жөніндегі қорытындылар "Бас журнал" кітабына жазылады.
ІІІ бөлім. Арзан бағалы және тез тозатын заттар
95. Бұл бөлімде бюджеттік ұйымның иелігіндегі барлық арзан бағалы және тез тозатын заттардың қолда бары және қозғалысы есептеледі.
Арзан бағалы және тез тозатын заттардың құрамында осы нұсқаулықтың 33-тармағының "а", "б", "в", "г", "д", "е", "ж", "з" тармақшаларында аталған заттар есептеледі.
96. 07 "Арзан бағалы және тез тозатын заттар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
070 "Қоймадағы арзан бағалы және тез тозатын заттар";
071 "Пайдаланудағы арзан бағалы және тез тозатын заттар";
072 "Қоймадағы іш киім, төсек-орын жабдықтары, аяқ киім";
073 "Пайдаланудағы іш киім, төсек-орын жабдықтары, аяқ киім".
97. 070 "Қоймадағы арзан бағалы және тез тозатын заттар" қосалқы шотында қоймада тұрған арзан бағалы және тез тозатын заттар есептеледі.
Арзан бағалы және тез тозатын заттар олардың сатып алынуына қарай 070 қосалқы шотының дебеті және 09, 10, 11, 16, 17 шоттардың тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі. Сонымен бірге 08, 20, 21 шоттардың тиісті қосалқы шоттарының дебеті және 260 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазу жазылады.
Арзан бағалы және тез тозатын заттар оларды пайдалануға босату кезінде активтердің бір өлшемі құны лимитінің 1/10 шегінде 070 қосалқы шотының кредитіне және 260 қосалқы шотының дебетіне жазылады. Бұл заттардың есебін лауазымды адамдар 412-нысандағы арзан құнды және тез тозатын заттар қозғалысының жедел (сандық) шотының ведомостарында немесе М-17 нысанындағы материалдардың қоймалық есеп кітабында жүргізіледі. Бухгалтерлік қызметтің қызметкерлері бұл заттардың нақтылы қолда барын н. 412 немесе н. М-17 тіркелімдеріндегі жазбалармен дүркін-дүркін тексереді.
Арзан бағалы және тез тозатын заттар активтердің бір өлшемі құны лимитінің 1/10-тан асқаны 071 қосалқы шотының дебетіне және 070 қосалқы шотының кредитіне жазылады.

Аналитический учет запасных частей ведется по наименованиям запасных частей, маркам, заводским номерам, количеству, стоимости и материально- ответственным лицам на карточках ф.296-а (в книге ф. 296). При этом автомобильные шины и покрышки, выданные со склада для замены изношенных, бухгалтерской службой учитываются в ведомости оперативного (количественного) учета движения малоценных и быстроизнашивающихся предметов ф.412, в которой записываются должность и фамилия получившего, дата получения и заводские номера. В графе "Отметки о выбытии" записываются дата и заводской номер автомобильной шины или покрышки, выбывших из эксплуатации вследствие непригодности.
93. На стоимость приобретенных материалов производится запись в дебет соответствующих субсчетов счета 06 и кредит соответствующих субсчетов счетов 09, 10, 11, 16, 17.
Стоимость израсходованных материалов записывается в кредит соответствующего субсчета счета 06 и дебет соответствующих субсчетов счетов 08, 20, 21.
94. Учет операций по расходу материалов, кроме продуктов питания, ведется в накопительной ведомости по расходу материалов ф.396 (мемориальный ордер 13).
Записи в накопительную ведомость производятся по каждому документу и соответствующим субсчетам с выделением в том числе сумм по обслуживаемым государственным учреждениям или материально-ответственным лицам. По окончании месяца итоги по субсчетам записываются в книгу "Журнал-главная".
Раздел III. Малоценные и
быстроизнашивающиеся предметы
95. В этом разделе учитывается наличие и движение всех принадлежащих государственному учреждению малоценных и быстроизнашивающихся предметов.
В составе малоценных и быстроизнашивающихся предметов учитываются предметы, перечисленные в подпунктах "а", "6", "в", "г", "д", "е", "ж", "з" пункта 33 Настоящей инструкции.
96. Счет 07 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы" подразделяются на субсчета:
070 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы на складе";
071 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы в эксплуатации";
072 "Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь на складе";
073 "Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь в эксплуатации".
97. На субсчете 070 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы на складе" учитываются малоценные и быстроизнашивающиеся предметы, находящиеся на складе.
Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы по мере их приобретения отражаются по дебету субсчета 070 и кредиту соответствующих субсчетов счетов 09, 10, 11, 16, 17. Одновременно производится запись по дебету соответствующих субсчетов счетов 08, 20, 21 и кредиту субсчета 260.
Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы в пределах двух месячных расчетных показателей за единицу при отпуске их в эксплуатацию записываются в кредит субсчета 070 и дебет субсчета 260. Учет этих предметов ведется должностными лицами в ведомостях оперативного (количественного) учета движения малоценных и быстроизнашивающихся предметов формы 412 или в книге складского учета материалов формы М-17. Работники бухгалтерской службы периодически проверяют фактическое наличие этих предметов с записями в регистрах ф.412 или ф.М-17.
Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы свыше двух месячных расчетных показателей за единицу (комплект) записываются в дебет субсчета 071 и кредит субсчета 070.

Қоймада тұрған арзан бағалы және тез тозатын заттардың есебін материалдық жауапты тұлғалар заттардың атаулары мен саны бойынша н. М-17 кітапта жүргізеді. Бұл заттарды қоймадан беру н. 434 жіберу құжаты (талап ету) бойынша жүргізіледі.
Қоймадан берген кезде заттарға бюджеттік ұйымның атауы, олардың пайдалануға берілген жылы мен айы көрсетілген таңбалы штампы соғылады. Таңбалау бояумен (өшуге және химиялық әсерлерге шыдамды), жетонмен бекітіліп және басқа тәсілдермен жасалады.
070 қосалқы шоты бойынша талдау есебі заттардың атаулары, саны, құны және материалдық жауапты адамдар бойынша н. 296-а карточкаларында (н. 296 кітапта) жүргізіледі.
98. 071 "Пайдаланудағы арзан құнды және тез тозатын заттар" қосалқы шотында пайдаланылып жүрген арзан бағалы және тез тозатын заттар есептеледі.
Арзан бағалы және тез тозатын заттарды есептен шығару олар толықтай тозған кезде бюджеттік ұйымның басшысы бекіткен тиісті актілердің негізінде жүргізіледі.
Сынған ыдысты есептен шығару үшін н. 325 ыдыстың сынуын тіркейтін журнал жасалады. Журналға жазба жазуды тиісті лауазымды адамдар жүргізеді. Тұрақты жұмыс істейтін комиссия журналдың дұрыс жүргізілуін қадағалайды және тоқсан сайын (ай сайын) сынған ыдысты есептен шығаруға акт жасап отырады, оны бюджеттік ұйымның басшысы бекітеді.
Пайдаланудан шығарылған арзан бағалы және тез тозатын заттардың сомасы 071 қосалқы шотының кредиті және 260 қосалқы шотының дебеті бойынша жазба жазылады.
Арзан бағалы және тез тозатын заттардың шығарылуы және ауыстырылуы жөніндегі операциялардың есебі н. 438 жинақтау ведомостында (10-мемориалдық ордер) жүргізіледі.
Арзан бағалы және тез тозатын заттардың талдау есебі 071 қосалқы шоты бойынша заттардың атаулары, саны, олардың құны және материалдық жауапты адамдар бойынша н. 296-а карточкаларында немесе түгендеу тізіміне қосымша 402-жапсырма парақтарда және арзан бағалы және тез тозатын заттардың салыстырма ведомостында жыл бойында әрбір тоқсанның аяғындағы қалдықтарды көрсете отырып, жапсырма парақтардың тиісті бағанында көрсетіледі. Жапсырма парақтарды талдау есебінде қолданған кезде айналым ведомосты жасалмайды.
Н. 402 жапсырма парақта жазулар әр құжат бойынша жүргізіледі. Бұл орайда "Мемориалдық ордердің күні мен нөмірі", "Саны" және "Сомасы" деген бағандардың үстіндегі бос бөлікте құндылықтардың қозғалысы болған ай және операциялардың түрі - "түсті" немесе "шығарылды" деген белгілер қойылады. Егер бір айда бір атаулы және құндары бірдей заттар екі рет түскен болса, операциялар екі рет жазылады. Жыл бойында бірінші қаңтарға дейін болмаған жаңа атаулы заттар түсетін болса, олар н. 401 түгендеу тізіміне (салыстырмалы ведомость) жазылуы тиіс.

Учет малоценных и быстроизнашивающихся предметов, находящихся на складе, материально-ответственными лицами ведется по наименованиям предметов и количеству в книге ф.М-17. Выдача этих предметов со склада производится по накладной (требованию) ф.434.
При выдаче со склада на предметах ставится маркировочный штамп с указанием наименования государственного учреждения, года и месяца выдачи их в эксплуатацию. Маркировка может производиться краской (устойчивой по отношению к стиранию и химическим воздействиям), прикреплением жетона и другим способом.
Аналитический учет по субсчету 070 ведется по наименованиям предметов, количеству, стоимости и материально-ответственным лицам на карточках ф.296-а (в книге ф.296).
98. На субсчете 071 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы в эксплуатации" учитываются малоценные и быстроизнашивающиеся предметы, находящиеся в эксплуатации.
Списание малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится при полной их изношенности на основании соответствующих актов, утвержденных руководителем государственного учреждения.
Для списания разбитой посуды ведется журнал регистрации боя посуды ф.325. Записи в журнал производятся соответствующими должностными лицами. Постоянно действующая комиссия следит за правильным ведением журнала и ежеквартально (ежемесячно) составляет акт на списание разбитой посуды, который утверждается руководителем государственного учреждения.
На сумму выбывших из эксплуатации малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится запись по кредиту субсчета 071 и дебету субсчета 260.
Учет операций по выбытию и перемещению малоценных и быстроизнашивающихся предметов ведется в накопительной ведомости ф.438 (мемориальный ордер 10).
Аналитический учет малоценных и быстроизнашивающихся предметов по субсчету 071 ведется по наименованиям предметов, количеству, их стоимости и материально-ответственным лицам на карточках ф.296-а или на вкладных листах ф.402 к инвентаризационной описи и сличительной ведомости движение малоценных и быстроизнашивающихся предметов в течение года отражается в соответствующих графах вкладных листов с выделением остатков на конец каждого квартала. При применении в аналитическом учете вкладных листов оборотные ведомости не составляются.
Записи на вкладном листе ф.402 производятся по каждому документу. При этом в свободной части над графами "Дата и номер мемориального ордера", " Количество" и "Сумма" указывается месяц, в котором произошло движение ценностей и вид операции "поступило" или "выбыло". Если в одном месяце было два поступления предметов одного наименования и одной стоимости, операции записываются дважды. В тех случаях, когда в течение года поступают предметы нового наименования, которых не было на 1 января, они должны быть записаны в инвентаризационную опись (сличительную ведомость) ф.401.

99. 072 "Қоймадағы іш киім, төсек орын жабдықтары, киім және аяқ-киім" қосалқы шотында денсаулық сақтау, халықты әлеуметтік қорғау, халыққа білім беру және басқа ұйымдарында көрсетілген заттар, олардың атаулары, саны, материалдық жауапты адамдар бойынша мынадай топтарға бөлініп, М-17-нысанындағы материалдардың қоймалық есеп кітабында есептеледі:
1) іш киім (жейделер, қысқа жеңді көйлектер, халаттар және с.с.);
2) төсек орын жабдықтары мен жарақтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер, ақ жаймалар, көрпе тыстар, жастық тыстар, жапқыштар, төсек-қапшықтар және с.с.);
3) киім және нысанды киімдер, арнаулы киімдерді қоса (костюмдер, пальтолар, сулықтар, шолақ тондар, көйлектер, кофталар, юбкалар, күртелер, шалбарлар және с.с.);
4) аяқ-киім, арнаулы аяқ-киімдерді қоса (ботинкалар, етіктер, сандалдар, пималар және с.с.);
5) спорт киімдері және аяқ-киім (костюмдер, ботинкалар және с.с.).
Жұмсақ инвентарлардың көрсетілген заттары бюджеттік ұйым басшысының және бухгалтерлік қызмет өкілінің қатысуымен қойманың меңгерушісі ұйымның атауын көрсетіп, жуылмайтын және заттың сыртқы түрін бұзбайтын бояулы штамппен таңбалайды, ал заттар пайдалануға берілген кезде олар қоймадан берілген жыл мен ай қосымша көрсетіледі. Таңбалау штамптары бюджеттік ұйымның басшысында немесе оның орынбасарында сақталынуға тиіс.
Бұл заттардың сатып алынуына қарай олардың құны 072 қосалқы шотының дебеті және "Ақшалай қаржылар" бөлімінде немесе "Есеп айырысулар" бөлімінде тиісті қосалқы шоттардың кредиті бойынша көрсетіледі. Сонымен бірге 08, 20, 21 шоттарының тиісті қосалқы шоттарының дебеті және 260 қосалқы шотының кредиті бойынша жазулар жазылады. Заттардың қоймадан пайдалануға босатқан кезде 073 қосалқы шоты дебеттеледі және 072 қосалқы шоты кредиттеледі.
072 қосалқы шоты бойынша талдау есебі заттардың атаулары, саны, топтары және материалдық жауапты адамдар бойынша н. 296-а карточкаларында (н. 296 кітапта) немесе н. 402 жапсырма парақтарында жүргізіледі.
Іш киімдер, төсек орын жабдықтары, киім және аяқ-киім оларды пайдалануға босатқан кезде екі айлық есептік көрсеткішке дейін. 412 арзан бағалы және тез тозатын заттар қозғалысының жедел (сандық) есептеу ведомостарында есептеледі және 072 қосалқы шотының кредиті және 260 қосалқы шотының дебеті бойынша көрсетіледі.
Пайдалануға берілген екі айлық есептік көрсеткішінен асқан іш киімдер, төсек орын жабдықтары, киімдер мен аяқ-киімдер 073 қосалқы шотының дебетінде және 072 қосалқы шотының кредитінде жазылады.
Іш киімдерді, төсек орын жабдықтарын, киімдер мен аяқ-киімдерді есептеудің тәртібі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық Комитетінің келісімі бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ведомостволық нұсқаулықтарымен белгіленеді.
Ескерту. 99-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .

99. На субсчете 072 "Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь на складе" учитываются указанные предметы в государственных учреждениях здравоохранения, социальной защиты населения, народного образования и др. с выделением на отдельные группы по их наименованиям, количеству, материально-ответственным лицам в книге складского учета материалов формы М-17:
1) белье (рубашки, сорочки, халаты и т.п.);
2) постельное белье и принадлежности (матрацы, подушки, одеяла, простыни, пододеяльники, наволочки, покрывала, мешки спальные и т.п.);
3) одежда и обмундирование, включая спецодежду (костюмы, пальто, плащи, полушубки, платья, кофты, юбки, куртки, брюки и т.п.);
4) обувь, включая специальную(ботинки, сапоги, сандалии, валенки и т.п.);
5) спортивная одежда и обувь (костюмы, ботинки и т.п.).
Указанные предметы мягкого инвентаря маркируются заведующим складом в присутствии руководителя государственного учреждения и работника бухгалтерской службы специальным штампом несмываемой краской без порчи внешнего вида предмета с указанием наименования государственного учреждения, а при выдаче предметов в эксплуатацию дополнительно обозначаются год и месяц выдачи их со склада. Маркировочные штампы должны храниться у руководителя государственного учреждения или его заместителя.
По мере приобретения этих предметов их стоимость отражается по дебету субсчета 072 и кредиту соответствующих субсчетов раздела "Денежные средства" или раздела "Расчеты". Одновременно производится запись по дебету соответствующих субсчетов счетов 08, 20, 21 и кредиту субсчета 260. При отпуске предметов со склада в эксплуатацию дебетуется субсчет 073 и кредитуется субсчет 072.
Аналитический учет по субсчету 072 ведется по наименованиям, количеству, стоимости, группам и материально-ответственным лицам на карточках ф.296а (в книге ф.296), или вкладных листах ф.402.
Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь при отпуске их в эксплуатацию до двух месячных расчетных показателей за единицу учитываются в ведомостях оперативного (количественного) учета движения малоценных и быстроизнашивающихся предметов ф.412 и отражаются по кредиту субсчета 072 и дебету субсчета 260.
Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь свыше двух месячных расчетных показателей средств за единицу, выданные в эксплуатацию, записываются в дебет субсчета 073 и кредит субсчета 072.
Порядок учета белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви устанавливается ведомственными инструкциями администраторов бюджетных программ по согласованию с Комитетом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 99 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .

100. 073 "Пайдаланудағы іш киім, төсек-орын жабдықтары, киім және аяқ-киім" қосалқы шотында ұйымдардағы пайдаланудағы заттардың есебі жүргізіледі. Материалдық жауапты адамдар таңбаланған іш киімнің, төсек орын жабдықтарының және с.с. пайдаланылуы үшін жауап береді. Бұл заттарды есептен шығарған немесе қайтарусыз тапсырған кезде 260 қосалқы шоты дебеттеледі және 073 қосалқы шоты кредиттеледі.
Пайдаланудағы іш киімнің, төсек орын жабдықтары, киім және аяқ-киімнің талдау есебі заттардың атаулары, саны, олардың құны, топтары және материалдық жауапты адамдар бойынша 296-а үлгілеріндегі карточкаларда (н. 296 кітапта) немесе түгендеу тізіміне немесе салыстырма ведомосқа қоса 402-нысандағы жапсырма парақтарда жүргізіледі.
Тозған және жарамсыз болып қалған іш киімдерді, төсек орын жабдықтарын, киім мен аяқ-киімді есептен шығару 443-нысанындағы "Іш киімдерді, төсек орын жабдықтарын киім мен аяқ-киімдерді, аспаптарды, өндірістік және шаруашылық құралдарын баланстан шығару актісі" бойынша бюджеттік ұйымның басшысы бекіткен есептен шығаруға арналған актінің негізінде бүкіл жүйе үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерімен бекіткен пайдалану мерзімдері ескеріле отырып жүргізіледі.
Арнайы киiмдердi, арнайы аяқ-киiмдердi және сақтандыру жарақтарының талдама есебi Арнайы киiмдердiң, арнайы аяқкиiмдердiң және сақтандыру жарақтарын есепке алудың жеке карточкасы МБ-6-н. бойынша және Арнайы киiмдердiң, арнайы аяқкиiмдердiң және сақтандыру жарақтарын берудi (қайтаруды) есепке алу ведомосы МБ-7-н. бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 100-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
IV бөлім. Өндіріске және басқа мақсаттарға
арналған шығындар
101. Бұл бөлімде өндірістік (оқу) шеберханалардың, қосалқы селолық және оқу-тәжірибе шаруашылықтарының бұйымдар мен өнімдерді шығаруға тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер мен ақшаның жұмсалуы, баспа өнімін шығару және қызметтер көрсету жөніндегі, ұйымдармен эксперименттік қондырғыларды жасау жөніндегі шарттар бойынша ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарын орындау жөніндегі жоспарланған шығындар, сондай-ақ материалдарды дайындау және өңдеу жөніндегі шығындар есептеледі.
Мұндай шығындарды есептеу үшін 08 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шоты арналған.
Ескерту. 101-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
102. Өндіріске арналған шығындар тікелей және ілеспе (жанама) шығыстар деп бөлінеді.
І. Тікелей шығыстарға: материалдар, өндірістік жұмысшылардың, ғылыми қызметкерлердің және с.с. жалақысы, электр қуаты, есепті жыл өнімінің құнына жатқызылатын өткен жылдардың шығындары және басқа тікелей шығындар жатады.
ІІ. Ілеспе (жанама) шығыстарға: басқару аппаратының және қызмет көрсететін адамдардың жалақысы, кеңселерді жалдау ақысы, жылу, ағымдағы жөндеу және басқа жанама шығыстар жатады.
Өнімнің бір түрі ғана өндірілетін шаруашылықтарда барлық шығыстар тікелей болып саналады.
Тікелей өндірістік шығыстар тікелей өндірістің есебіне жатқызылады.
Бірнеше объектілер бар болған жағдайда ілеспе шығыстардың калькуляциясы 210 "Бөлінетін шығыстар" қосалқы шотында алдын ала есептеледі.

100. На субсчете 073 "Белье, постельные принадлежности, одежда и обувь в эксплуатации" в государственных учреждениях ведется учет предметов, находящихся в эксплуатации. Материально-ответственные лица несут ответственность за нахождение в эксплуатации немаркированного белья, постельных принадлежностей и т.п. При списании или безвозмездной передаче этих предметов дебетуется субсчет 260 и кредитуется субсчет 073.
Аналитический учет белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви, находящихся в эксплуатации, ведется по наименованиям предметов, количеству, их стоимости, группам и материально-ответственным лицам в карточках ф.296-а (в книге ф.296) или на вкладных листах формы 402 к инвентаризационной описи или сличительной ведомости.
Списание пришедших в ветхость и негодность белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви производится с учетом сроков службы, утвержденных администраторами бюджетных программ для своей системы на основании утвержденного руководителем государственного учреждения акта на списание по ф.443 "Акт на списание с баланса белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви, инструментов, производственного и хозяйственного инвентаря".
Аналитический учет спецодежды, спецобуви и предохранительных приспособлений ведется по ф. МБ-6 Личная карточка учета спецодежды, спецобуви и предохранительных приспособлений и по ф. МБ-7 Ведомость учета выдачи (возврата) спецодежды, спецобуви и предохранительных приспособлений. <*>
Сноска. Пункт 100 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
Раздел IV. Затраты на производство
и другие цели
101. В этом разделе учитываются затраты, планируемые по планам поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), на изготовление изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, по изданию печатной продукции и оказанию услуг, по выполнению научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам с государственными учреждениями по изготовлению экспериментальных устройств, а также затраты по заготовке и переработке материалов.
Для учета этих затрат предназначен счет 08 "Затраты на производство и другие цели". <*>
Сноска. Пункт 101 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; от 20 мая 2005 года N 24 .
102. Затраты на производство подразделяются на прямые и накладные (косвенные) расходы.
I. К прямым расходам относятся: материалы, заработная плата производственных рабочих, научных сотрудников и т.п, электроэнергия, затраты прошлых лет, относимые на стоимость продукции отчетного года, и прочие прямые затраты.
II. К накладным (косвенным) расходам относятся: заработная плата аппарата управления и обслуживающего персонала, аренда помещений, отопление, текущий ремонт и прочие косвенные расходы.
В тех хозяйствах, где вырабатывается один вид продукции, все расходы являются прямыми.
Прямые производственные расходы относятся на счет производства непосредственно.
При наличии нескольких объектов калькуляции накладные расходы предварительно учитываются на субсчете 210 "Расходы к распределению".

Ілеспе шығыстарды бөлу өндірістік (оқу) шеберханаларында және баспа өнімінің дайындау кезінде-ай сайын, ал қосалқы ауыл және оқу тәжірибе шаруашылықтарында жылдың аяғында жүргізіледі. Ілеспе шығыстар нақты жағдайларға байланысты жекелеген бұйымдар, ауыл шаруашылығы өнімдерінің түрлері немесе өндірістік салалар бойынша өндірістік жұмысшылардың, ғылыми қызметкерлердің және с.с. жалақысы бойынша немесе жұмсалған материалдар немесе тікелей шығындардың жиынтығы бойынша бөлінеді. Бұл орайда ілеспе шығыстар 210 қосалқы шотының кредитінен 08 шотының тиісті қосалқы шоттарының дебетіне есептен шығарылады.
103. 08 "Өндіріске және басқа мақсаттарға арналған шығындар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
080 "Өндірістік (оқу) шеберханаларының шығындары";
081 "Қосалқы (оқу) ауыл шаруашылық шығындары";
083 "Эксперименттік құрылғыларды жасауға арналған шығындар";
084 "Материалдарды дайындау және өңдеу жөніндегі шығындар".
Ескерту. 103-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
104. 080 "Өндірістік (оқу) шеберханалардың шығындары" қосалқы шотында өндірістік (оқу) шеберханаларында дайын бұйымдарды шығаруға байланысты, сондай-ақ баспа өнімдерін шығару және қызметтер көрсету жөніндегі шығындар есептеледі.
080 қосалқы шотының дебетіне бұйымдарды жасау, баспа өнімдерін шығару және қызметтер көрсету жөніндегі барлық шығындар жатқызылады. Дайын бұйымдарды, баспа өнімдерін шығару және оларды қоймаға (қорға) тапсыру кезінде 080 қосалқы шотының кредитіне және 030 қосалқы шотының дебетіне жазба жазылады.
Ақы төлеу үшін есептеме жазылып, тапсырылған, өтелген қызметтің іс жүзіндегі өзіндік құны 280 қосалқы шотының дебетіне және 080 қосалқы шотының кредитіне жазылады.
080 қосалқы шотының қалдығы өндірістік процесте тұрған бұйымдар бойынша ғана аяқталмаған өндірістік шығынның сомасын көрсетеді. Әдетте, аяқталмаған қызмет көрсету бойынша шығыстарға жол берілмейді.
Шығыстардың талдау есебі бұйымдардың түрлері бойынша және шығындардың ерекшеліктері бойынша н. 283 көп бағанды карточкаларда жүргізіледі.
105. 081 "Қосалқы (оқу) ауыл шаруашылық шығындары" қосалқы шотында қосалқы ауыл және оқу-тәжірибе шаруашылықтарының шығыстары есептеледі. Шығыстар шаруашылықтың салалары (мал шаруашылығы және егін шаруашылығы жөнінде) және олардың түрлері бойынша бөлек есептеледі. Егін шаруашылығы бойынша егіс, жайылым, көкөніс, бау-бақша шығыстары бөлек есептеледі. Қажет болған жағдайда есеп жекелеген дақылдар (астық, көкөніс, картоп және с.с.) бойынша ұйымдастырылуы мүмкін. Мал шаруашылығы бойынша ірі қара, қой шаруашылығы, шошқа шаруашылығы және с.с. бойынша шығындар бөлек есептеледі.
081 қосалқы шотының дебетіне өндірістің, сондай-ақ мал төлдерінің өлім-жітімі салдарынан болған барлық шығындар жатқызылады.

Распределение накладных расходов в производственных (учебных) мастерских и при изготовлении печатной продукции производится ежемесячно, а в подсобных сельских и учебно-опытных хозяйствах в конце года. Накладные расходы в зависимости от конкретных условий распределяются по отдельным изделиям, видам сельхозпродукции или отраслям производства пропорционально заработной плате производственных рабочих, научных сотрудников и т.п, или израсходованным материалам, или совокупности прямых затрат. При этом накладные расходы списываются с кредита субсчета 210 на дебет соответствующих субсчетов счета 08.
103. Счет 08 "Затраты на производство и другие цели" подразделяется на субсчета:
080 "Затраты производственных (учебных) мастерских";
081 "Затраты подсобных (учебных) сельских хозяйств";
083 "Затраты на изготовление экспериментальных устройств";
084 "Затраты по заготовлению и переработке материалов". <*>
Сноска. Пункт 103 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
104. На субсчете 080 "Затраты производственных (учебных) мастерских" учитываются затраты, связанные с выпуском готовых изделий в производственных (учебных) мастерских, а также по изданию печатной продукции и оказанию услуг.
В дебет субсчета 080 относятся все затраты по изготовлению изделий, изданию печатной продукции и по оказанию услуг. При выпуске готовых изделий, печатной продукции и передаче их на склад (кладовую) производится запись в кредит субсчета 080 и дебет субсчета 030.
Фактическая себестоимость оказанных услуг, по которым выписан и предъявлен счет к оплате, записывается в дебет субсчета 280 и в кредит субсчета 080.
Остаток субсчета 080 отражает сумму затрат незавершенного производства только по изделиям, находящимся в процессе производства. По услугам, как правило, незавершенных затрат не допускается.
Аналитический учет затрат ведется по видам изделий и по спецификам затрат на многографных карточках ф.283.
105. На субсчете 081 "Затраты подсобных (учебных) сельских хозяйств" учитываются затраты в подсобных сельских и учебно-опытных хозяйствах. Затраты учитываются раздельно по отраслям хозяйства (по животноводству и растениеводству) и по их видам. По растениеводству учитываются раздельно затраты полеводства, луговодства, овощеводства, садоводства. В случае необходимости учет может быть организован по отдельным культурам (зерно, овощи, картофель и т.п.). По животноводству учитываются раздельно затраты по крупному рогатому скоту, овцеводству, свиноводству и т.д.
В дебет субсчета 081 относятся все затраты производства, а также потери, понесенные вследствие падежа молодняка животных.

Жыл аяғында 081 қосалқы шотының кредитіне өнімнің өзіндік құны арасындағы жоспарланған және нақтылы айырмашылық есептен шығарылады. Бұл айырмашылық 031 қосалқы шоты мен 050 қосалқы шотының дебеті және 081 қосалқы шотының кредиті бойынша өткізілген өнімге қатысты, ал 281 қосалқы шотының дебеті және 081 қосалқы шотының кредиті бойынша өткізілген өнімге қатысты көрсетіледі. Бұл орайда артық шығын - оң сандармен, ал үнем - теріс сандармен (қызыл сиямен) жазылады.
Шығыстардың талдау есебі ауылшаруашылық дақылының әрбір атауы немесе малдардың әрбір тобы бойынша н. 283 карточкада жүргізіледі.
106. <*>
Ескерту: 106-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
107. 083 "Эксперименттік құрылғыларды жасауға арналған шығындар" қосалқы шотында бюджеттік жұмыстар бойынша ғылыми-зерттеулерді жүргізу үшін әртүрлі эксперименттік құрылғыларды (қондырғыларды, машиналар мен аспаптардың нұсқауларын, сынауға арналған стенділерді және т.б.) жасауға арналған шығында есептеледі.
083 қосалқы шотының дебетіне эксперименттік құрылғыларды жасауға байланысты шығындар жатқызылады, бұл орайда 01, 04, 06, 07 шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
083 қосалқы шотының кредитіне бюджеттік ұйымның басшысы бекіткен актіге сәйкес қабылданған эксперименттік құрылғыларды жасау жөніндегі нақтылы шығындар жазылады. Жасалған эксперименттік құрылғылар 013 немесе 071 тиісті шоттарына кіріске алынады.
Егер жұмыс біткен соң құрылғы кіріске алынбай, көрсетуге қалдырылса, онда акт жасалып, пайдаланылуы мүмкін материалдардың, құрылғыны монтаждау кезінде алынған аспаптардың бағасы бойынша кіріске алынады.
Эксперименттік құрылғыларды жасау жөніндегі талдау есебі әрбір эксперименттік құрылғы бойынша н. 283 көп бағанды карточкаларда жүргізіледі.
108. 084 "Материалдарды дайындау және өңдеу жөніндегі шығындар" қосалқы шотында шаруашылық жүргізу тәсілімен (іш киімдерді тігу, отын дайындау, көкөністерді өңдеу және с.с.) материалдарды дайындау және өңдеу жөніндегі операциялар есептеледі.
084 қосалқы шотының дебетіне материалдарды дайындауға және өңдеуге байланысты барлық шығыстар, олардың құны, сондай-ақ жеткізіп беру, сақтау және с.с. жөніндегі шығыстар жатқызылады.
Материалдардың белгілі бір түрін дайындау және өңдеу біткен соң тиісті тұлғаның қолы қойылған акт жасалады, онда өңдеу немесе дайындау барысында алынған құндылықтың саны, осы жұмыстарға жұмсалған шығындар және олардың құны көрсетіледі. Актіні бюджеттік ұйым басшысы бекітеді және ол шығындардың сомасын осы шоттан шығару және тиісті шоттар бойынша алынған құндылықты кіріске алу құқығын беретін құжат болып табылады.

В кредит субсчета 081 в конце года списывается разница между запланированной и фактической себестоимостью продукции. Эта разница отражается в части, относящейся к нереализованной продукции, по дебету субсчета 031 и субсчета 050 и кредиту субсчета 081, а в части, относящейся к реализованной продукции, по дебету субсчета 281 и кредиту субсчета 081. При этом перерасход записывается положительными числами, а экономия отрицательным числом (красными чернилами).
Аналитический учет затрат ведется на каждое наименование сельскохозяйственных культур или на каждую группу животных на карточках ф.283.
106. <*>
Сноска. Пункт 106 - исключен согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
107. На субсчете 083 "Затраты на изготовление экспериментальных устройств" учитываются затраты на изготовление различных экспериментальных устройств (установки, образцы машин и приборов, стенды для испытания и др.) для проведения научных исследований по бюджетным работам.
В дебет субсчета 083 относятся затраты, связанные с изготовлением экспериментальных устройств, при этом кредитуются соответствующие субсчета счетов 01, 04, 06, 07.
В кредит субсчета 083 записываются фактические затраты по изготовленным экспериментальным устройствам, принятым согласно акта, утвержденного руководителем государственного учреждения. Изготовленные экспериментальные устройства приходуются на соответствующих субсчетах 013 или 071.
Если после завершения работ устройство не оприходуется, а демонтируется, то составляется акт и оприходуется по цене возможного использования материалы, приборы, полученные при демонтаже устройства.
Аналитический учет по изготовлению экспериментальных устройств ведется по каждому экспериментальному устройству на многографных карточках ф.283.
108. На субсчете 084 "Затраты по заготовлению и переработке материалов" учитываются операции по заготовлению и переработке материалов хозяйственным способом (пошив белья, заготовка топлива, переработка овощей и т.п.).
На дебет субсчета 084 относятся все расходы, связанные с заготовлением и переработкой материалов, их стоимость, а также расходы по доставке, хранению и т.д.
По окончании заготовки и переработки того или другого вида материалов составляется акт за подписью соответствующих лиц, в котором указывается количество ценностей, полученных при переработке или от заготовки, затраты на эти работы и их себестоимость. Акт утверждается руководителем государственного учреждения и служит документом на право списания с этого счета сумм затрат и оприходования полученных ценностей по соответствующим счетам.

Талдау есебі дайындалған және ұқсатылған материалдардың әр түрлі бойынша н. 292-а карточкаларда (н. 292 кітапта) жүргізіледі.
V бөлім. "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар"
Ескерту. V бөлімде. "Ақшалай қаржылар", "Бюджет бойынша рұқсаттар" деген сөздер "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" деген сөздермен ауыстырылды; "Жергілікті бюджеттер бойынша рұқсаттар" деген сөздер "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
109. "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" бөлімінің шоттарында мемлекеттік мекемелер  мемлекеттік мекеменің коды жөніндегі, ақылы қызметтер ҚБШ жөніндегі, демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ жөніндегі, ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ жөніндегі, шетел валютасындағы шот жөніндегі және сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттары жөніндегі, сондай-ақ кассадағы ақшаны және өзге ақша құжаттарын есепке алу жөніндегі операцияларды ескереді.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
09 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шоты
110. <*>
Ескерту. 110-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
111. <*>
Ескерту. 111-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
112. Бюджеттік шоттардан шығыс операцияларын жүзеге асыруды ағымдағы қаржы жылы үшін төлемдер жөніндегі қаржыландыру жоспарының шегіндегі шығыстардың экономикалық сыныпталу ерекшеліктері бойынша қазынашылық органдары жүргізеді.
Республикалық бюджеттің қаржыларын пайдалану қатаң арнаулы мақсат бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 112-тармаққа толықтыру мен өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .

Аналитический учет ведется по каждому виду заготовок и переработок на карточках ф.292-а (в книге ф.292).
Раздел V. Денежные средства
Сноска. В Разделе V. слова "Разрешения по бюджету" заменены словами "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета"; слова "Разрешения по местным бюджетам" заменены словами "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" - приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
109. На счетах раздела "Денежные средства" государственные учреждения учитывают операции по коду государственного учреждения, по КСН платных услуг, по КСН спонсорской, благотворительной помощи, по КСН временного размещения денег, по счету в иностранной валюте и по специальным счетам бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и связанным грантам, а также по учету денег в кассе и прочих денежных документов.
Сноска. Пункт 109 в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Счет 09 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета"
110. Исключен - приказом Министра финансов РК от 24.02.2009  N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
111. (Пункт исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ).
112. Осуществление расходных операций с бюджетных счетов производится органами казначейства по спецификам экономической классификации расходов в пределах плана финансирования по платежам на текущий финансовый год.
Использование средств республиканского бюджета осуществляется строго по целевому назначению. <*>
Сноска. Пункт 112 - с дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 .

113. 09 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шоты бойынша (сыртқы қарыздарсыз және байланысты гранттарсыз) қалдықтар мемлекеттік мекеменің кодтары бойынша қаражаттар қалдықтарына сәйкес болуы керек.
Мемлекеттік мекеменің бюджет қаражаттарын жұмсауына бақылауды қамтамасыз ету үшін, аумақтық қазынашылық бөлімшесі 4-09 "Мерзімді міндеттемелердің бөліктері" нысан есебін, 4-12 "Орындалмаған міндеттемелердің бөліктері" нысан есебін және 4-20 "Шығыстар жөніндегі жиынтық есеп" нысан есебін қалыптастырады.
09 шоты бойынша бухгалтерлік жазбаларды тексеру үшін мемлекеттік мекеме 4-20 "Шығыстар жөніндегі жиынтық есеп" нысаны бойынша тоқсан сайын жұмыстың екі күні ішінде ай аяқталғаннан кейін айдың бірінші күніне аумақтық қазынашылық бөлімшесімен салыстыру жүргізеді.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
114. Мемлекеттік мекемелердің кодтарындағы қаражаттың қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 381 нысанның (2 мемориалдық ордер) жинақтау тізімдемесінде жүргізіледі. Жазбалар 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер бойынша күн сайынғы көшірме" нысананың, ақы төлеуге шоттардың және оларға қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
4-20 "Шығыстар жөніндегі жиынтық есеп" нысан және 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдердің тізімдемесі" нысан есептерінің және оған қосымша құжаттар негізінде жазбалар жүргізіледі. Ағымдағы қаржы жылғы төлемдерді қайтару бойынша жазбалар үшін негіз аумақтық қазынашылық бөлімшесі ұсынған 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы және 5-17 "Қалыптастыру және ауыстыру тізімдемесі" нысан есебі болып табылады. Аумақтық қазынашылық бөлімшесі ұсынған өткен жылдардың төлемдерін қайтару бойынша жазбалар үшін негізі 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы, ал өткен жылдардың дебиторлық берешек сомаларын қайтару республикалық бюджеттің кірісіне аудару бойынша - аумақтық қазынашылық бөлімшелердің төлем тапсырмасы болып табылады.
Орталықтандырылған бухгалтериялардан алынған қаражаттың талдамалы есебі 294-а-нысанының талдамалы есеп карточкаларында бағдарламалар мен кіші бағдарламалардың бөлінісінде жүргізіледі. 294-а-нысанның карточкаларындағы қорытынды бір айдың ішінде және жылдың басынан бастап есептеледі.
Міндеттемелер және төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларының орындалуын дербес есепке алуды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелерде және мемлекеттік мекемелер бойынша қаржыландырудың жалпы жоспарларын жасау кезінде орталықтандырылған бухгалтерияларда қабылданған міндеттемелер бойынша жоспарлы тағайындаулардың, кассалық және іс жүзіндегі шығыстардың талдамалы есебі бюджет сыныптамасының бағдарламалары, кіші бағдарламалары және ерекшеліктері бойынша 294-нысанның  лимиттер (қаржы бөлу) мен шығыстарды есепке алу кітабында жүргізіледі. Жазбалар бір күн бұрын түскен әрбір құжат бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрықтарымен.

113. Остатки по счету 09 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" (без внешних займов и связанных грантов) должны соответствовать остатку средств по коду государственного учреждения.
Для обеспечения контроля за расходованием бюджетных средств государственным учреждением, территориальным подразделением казначейства формируются отчет формы 4-09 "Детали периодических обязательств", отчет формы 4-12 "Детали невыполненных обязательств" и отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам".
Для проверки бухгалтерских записей по счету 09 государственным учреждением производится сверка на первое число месяца с территориальным подразделением казначейства ежеквартально в течение двух рабочих дней после окончания месяца, по форме 4-20 "Сводный отчет по расходам".
Сноска. Пункт 113 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009  N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
114. Учет операций по движению средств на кодах государственных учреждений ведется в накопительной ведомости форма 381 (мемориальный ордер 2). Записи производятся на основании формы 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения", счетов к оплате и приложенных к ним документах.
Записи производятся на основании отчетов формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" и формы 5-15 "Реестр платежей по государственным учреждениям" и приложенных к ним документов. Основанием для записи по возврату платежей текущего финансового года является платежное поручение по форме 2-38 и отчет формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов", представленное территориальным подразделением казначейства. Основанием для записи по возврату платежей прошлых лет является платежное поручение по форме 2-38, представленное территориальным подразделением казначейства, а по перечислению в доход республиканского бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет - платежное поручение территориального подразделения казначейства.
Аналитический учет полученных средств в централизованных бухгалтериях ведется в разрезе программ и подпрограмм на карточках аналитического учета форма 294-а. Итоги в карточках форма 294-а подсчитываются за месяц и сначала года.
В государственных учреждениях, осуществляющих учет исполнения  индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам самостоятельно, и в централизованных бухгалтериях при составлении общих индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по государственным учреждениям аналитический учет плановых назначений на принятие обязательств, кассовых и фактических расходов ведется в книге учета лимитов (ассигнований) и расходов форма 294 по программам, подпрограммам и спецификам бюджетной классификации. Записи производятся по каждому документу, поступивших за день. <*>
Сноска. Пункт 114 в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).

115. 09 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
090 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
093 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
096 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
098 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілген қызметтің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
099 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен жобалар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар".
Осы қосалқы шоттардың дебетінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың сомалары, сондай-ақ кассалық шығыстарды қалпына келтіруге енгізілген сомалар, ал кредитте Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына сәйкес нысаналы мақсат бойынша жұмсалған қаражаттар көрсетіледі.
Міндеттемелердің қабылдауға жоспарлы тағайындауларындағы сомаларына 090 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 093 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 096 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 098 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 099 "Сыртқы қарыздардың және байланысты гранттардың есебінен жобалар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" және қосалқы шоттарының дебетіне және 23 "Қаржыландыру" немесе 14 "Қаржыландыру бойынша ведомство ішіндегі есеп айырысулар" шотының тиісті қосалқы шотының кредитіне жазбалар жүргізіледі. Кассалық шығыстарды қалпына келтіруге түскен сомалар 090 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 093 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 096 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының дебетіне және 120 "Касса", 160 "Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысулар" және басқа да шоттардың тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазылады. Чектер және төлеуге берілетін шоттар бойынша сомалар 090 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 093 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 096 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредитіне және 06 "Материалдар мен тамақ өнімдері", 12 "Касса", 15 "Орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін тапсырыс берушілермен, мердігерлермен және тапсырысшылармен есеп айырысу" және басқа да шоттардың тиісті қосалқы шоттарының дебетіне жазылады.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.

115. Счет 09 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета" подразделяется на субсчета:
090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам";
093 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям";
095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам";
096 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов";
098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их";
099 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов".
В дебете этих субсчетов отражаются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, а также суммы, внесенные на восстановление кассовых расходов, а в кредите средства, израсходованные в соответствии с кодами Единой бюджетной классификации Республики Казахстан по целевому назначению.
На суммы плановых назначений на принятие обязательств производятся записи в дебет субсчетов 090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам", 093 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 096 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов", 098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 099 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов" и кредит соответствующего субсчета счета 23 "Финансирование" или 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию". Суммы, поступившие на восстановление кассовых расходов, записываются в дебет субсчетов 090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам", 093 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 096 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов" и кредит соответствующих субсчетов счетов 120 "Касса", 160 "Расчеты с подотчетными лицами" и др. Суммы по чекам и счетам к оплате записываются в кредит субсчетов 090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам", 093 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям", 096 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов" и дебет соответствующих субсчетов счетов 06 "Материалы и продукты питания", 12 "Касса", 15 "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги" и др.
Сноска. Пункт 115 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).

116. 090 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотында міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары мемлекеттік мекеменің қызметін ұстауға және басқа да іс-шараларға арналған сомалары ескеріледі.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
117. алынып тасталды
Ескерту. 117-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117-1. <*>
Ескерту. 117-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен
118. 093 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотында шығыстардың экономикалық сыныптамасының 420 "Негізгі капиталды құру" ішкі сыныбы бойынша бюджеттен бөлінетін күрделі салымдарды қаржыландыру бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар ескеріледі.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
118-1. 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотында трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар ескеріледі, олар жалпы сипаттағы трансферттерге, нысаналы ағымдағы трансферттерге, нысаналы даму трансферттеріне бөлінеді.
Трансферттерді міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларға сәйкес алу кезінде 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері аударған нысаналы ағымдағы трансферттер мен нысаналы дамуға трнасферттерінің сомасына төлеуге берілген шоттың негізінде 194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетіне және 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Төмен тұрған бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен аударылған жалпы сипаттағы трансферттердің сомасына 205 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Ескерту. 118-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.

116. На субсчете 090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам" учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам, на содержание деятельности и другие мероприятия государственного учреждения.
Сноска. Пункт 116 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
117. исключен
Сноска. Пункт 117 в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
117-1. пункт исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
118. На субсчете 093 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" учитываются плановые назначения на принятие обязательств по финансированию капитальных вложений, выделяемые из бюджета по подклассу 420 "Создание основного капитала" экономической классификации расходов.
Сноска. Пункт 118 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
118-1. На субсчете 095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" учитываются плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам, которые подразделяются на трансферты общего характера, целевые текущие трансферты, целевые трансферты на развитие.
При получении трансфертов согласно плановым назначениям на принятие обязательств производится запись по дебету субсчета 095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредиту субсчета 234 "Финансирование по трансфертам".
На сумму перечисленных целевых текущих трансфертов и целевых трансфертов на развитие администраторами бюджетных программ вышестоящего бюджета, на основании счета к оплате, производится запись в дебет субсчета 194 "Расчеты по целевым трансфертам" и по кредиту субсчета 095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
На сумму перечисленных трансфертов общего характера от администратора бюджетных программ уполномоченному органу по исполнению нижестоящего бюджета производится запись по дебету субсчета 205 "Расходы по трансфертам" и кредиту субсчета 095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Сноска. Пункт 118-1 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).

119. Тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен
120. Тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
120-1. 096 "Басқа да бюджеттердің есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге олар жергілікті бюджет есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде және керісінше жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге белгілі бір мақсаттарға республикалық бюджеттен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың қозғалысы ескеріледі.
Басқа бюджеттердің есебінен міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар алу кезінде 096 қосалқы шоттың дебеті бойынша және 232 "Басқа бюджеттердің есебінен қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Аударылған нысаналы трансферттердің сомасына жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшілері ақы төлеуге шоттың негізінде 194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетіне және 096 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Жалпы сипаттағы алынған трансферттер тиісті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға жеткізіледі, бұл ретте 202 "Басқа бюджеттердің есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 096 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Жылдың аяғында жүргізілген шығыстарды есептен шығару 232 қосалқы шотының дебеті және 202 қосалқы шотының кредиті бойынша жазбамен жүзеге асырылады.
Ескерту: 120-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.24 N 80 Бұйрықтарымен.
120-2. 098 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотында республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдер есебінен мемлекеттiк мекеменiң шығыстарына және басқа да iс-шараларға арналған міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың сомалары ескерiледi.
Мемлекеттiк мекемелерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар рұқсаттың негiзiнде республикалық бюджет есебінен қаржыландыру ретінде көрсетіледі.

119. <*>
Сноска. Пункт 119 исключен - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
120. (Исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ).
120-1. На субсчете 096 "Плановые назначения на принятие обязательств за счет других бюджетов" учитывается движение плановых назначений на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет республиканского бюджета, при получении им плановых назначений на принятие обязательств из местного бюджета, и наоборот, при получении плановых назначений на принятие обязательств из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
При получении плановых назначений на принятие обязательств за счет других бюджетов производится запись по дебету субсчета 096 и кредиту субсчета 232 "Финансирование за счет других бюджетов".
На сумму перечисленных целевых трансфертов администраторами бюджетных программ вышестоящего бюджета, на основании счета к оплате, производится запись в дебет субсчета 194 "Расчеты по целевым трансфертам" и по кредиту субсчета 096.
Полученные трансферты общего характера доводятся до уполномоченного органа по исполнению соответствующего бюджета, при этом производится запись по дебету субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов" и кредиту субсчета 096.
Списание произведенных расходов в конце года осуществляется записью по дебету субсчета 232 и кредиту субсчета 202.
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 120-1 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 ; в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 20 апреля 2007 года N 42 ; с изменением, внесенными приказами Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
120-2. На субсчете 098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения и на другие мероприятия за счет поступлений в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг).
В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются как финансирование за счет республиканского бюджета на основании разрешения.

Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша сомалар 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару тиiсінше 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының дебетi және 200 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа іс-шараларға бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.
Ескерту: 120-2-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005.05.20 N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
120-3. 099 "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар есебiнен жобалар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотында сыртқы қарыздар және байланысты гранттар есебiнен жобалар бойынша қаржыландыруға міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы ескеріледі. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың сомасында лимиттерге иелiк етушiлер 099 "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар есебiнен жобалар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебетiне және 239 "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар қаражатынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргiзедi, қаржылық жыл аяқталғаннан кейiн берілген міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындауларды пайдалану 239 "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар қаражатынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотының дебетi және 099 "Сыртқы қарыздар және байланысты гранттар есебiнен жобалар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi.
Ескерту: 120-3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005.05.20. N 24 , өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.24 N 80 Бұйрықтарымен.
10 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шоты

Суммы по операциям, связанные с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются по дебету субсчета 098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их". По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету соответственно субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования".
Сноска. Пункт 120-2 в редакции - от 20 мая 2005 года N 24 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
120-3. На субсчете 099 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов" учитываются суммы разрешений на финансирование по проектам за счет внешних займов и связанных грантов. На суммы плановых назначений на принятие обязательств администраторами бюджетных программ производятся записи в дебет субсчета 099 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов" и кредит субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов и связанных грантов", по окончании финансового года использование выданных плановых назначений на принятие обязательств отражается по дебету субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов и связанных грантов" и кредиту субсчета 099 "Плановые назначения на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов".
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 120-2 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; нумерация пункта 120-2 изменена на 120-3 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 30 марта 2001 года N 159 V011487_ ; пункт с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; в редакции - от 20 мая 2005 года N 24 ; с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Счет 10 "Разрешения по местным бюджетам"

121. 10 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шотында жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары ескеріледі.
Ескерту: 121-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
122. 122-тармақ алынып тасталсын - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
123. 10 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" шотының дебетінде міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың сомасы, сондай-ақ кассалық шығыстарды қалпына келтіруге енгізілген сома, ал кредитте мақсатқа сай бюджеттік сыныптаманың кодтарына сәйкес жұмсалған қаражаттар көрсетіледі.
Мемлекеттік мекеменің бюджет қаражаттарын жұмсауына бақылауды қамтамасыз ету үшін, аумақтық қазынашылық бөлімшесі 4-09 "Мерзімді міндеттемелердің бөліктері" нысан есебін, 4-12 "Орындалмаған міндеттемелердің бөліктері" нысан есебін және 4-20 "Шығыстар жөніндегі жиынтық есеп" нысан есебін қалыптастырады.
10 шоты бойынша бухгалтерлік жазбаларды тексеру үшін мемлекеттік мекеме 4-20 "Шығыстар жөніндегі жиынтық есеп" нысаны бойынша тоқсан сайын жұмыстың екі күні ішінде ай аяқталғаннан кейін айдың бірінші күніне аумақтық қазынашылық бөлімшесімен салыстыру жүргізеді.
Ескерту: 123-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2009.02.24 N 80 бұйрықтарымен.
124. Мемлекеттік мекемелердің кодтарындағы қаражаттар қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу N 381 нысаны (2-мемориалдық ордер) бойынша жинақтау ведомосында жүргізіледі.
4-20 "Шығыстар жөніндегі жиынтық есеп" нысаны және 5-15 "Мемлекеттік мекеме бойынша төлемдердің тізімдемесі" нысаны есептерінің және оған қосымша құжаттар негізінде жазбалар жүргізіледі. Ағымдағы қаржы жылғы төлемдерді қайтару бойынша жазбалар үшін негіз аумақтық қазынашылық бөлімшесі ұсынған 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы және 5-17 "Қалыптастыру және ауыстыру тізімдемесі" нысан есебі болып табылады. Өткен жылдардың төлемдерін қайтару бойынша жазбалар үшін негіз аумақтық қазынашылық бөлімшесі ұсынған 2-38-нысан бойынша төлем тапсырмасы, ал өткен жылдардың дебиторлық берешек сомаларын қайтару жергілікті бюджеттің кірісіне аудару бойынша - аумақтық қазынашылық бөлімшелердің төлем тапсырмасы болып табылады.
Орталықтандырылған бухгалтерияларда кассалық шығыстардың талдамалы есебі ерекшеліктер бойынша шығыстарды көрсете отырып, әрбір бағдарлама, ішкі бағдарлама бойынша 294-б-нысанның кассалық шығыстардың талдамалы есебінің карточкаларында жүргізіледі.
Міндеттемелер және төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларының орындалуын есепке алуды дербес жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелерде және орталықтандырылған бухгалтерияларда мемлекеттік мекемелер бойынша қаржыландырудың жалпы жоспарларын жасау кезінде міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың, кассалық және іс жүзіндегі шығыстардың талдамалы есебі бюджеттік сыныптаманың бағдарламалары, кіші бағдарламалары және ерекшеліктері бойынша 294-нысанның кітабында жүргізіледі. Жазба бір күн бұрын түскен әрбір құжат бойынша жүргізіледі.
Ескерту: 124-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), 2009.02.24 N 80 бұйрықтарымен.

121. На счете 10 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" учитываются плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, содержащегося за счет местных бюджетов.
Сноска. Пункт 121 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
122. <*>
Сноска. Пункт 122 - с дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; исключен - от 20 мая 2005 года N 24 .
123. В дебете счета 10 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета" отражаются суммы плановых назначений на принятие обязательств, а также суммы, внесенные на восстановление кассовых расходов, а в кредите средства, израсходованные в соответствии с кодами бюджетной классификации по целевому назначению.
Для обеспечения контроля за расходованием бюджетных средств государственным учреждением, территориальным подразделением казначейства формируются отчет формы 4-09 "Детали периодических обязательств", отчет формы 4-12 "Детали невыполненных обязательств" и отчет формы 4-20 "Сводный отчет по расходам".
Для проверки бухгалтерских записей по счету 10 государственным учреждением производится сверка на первое число месяца с территориальным подразделением казначейства ежеквартально в течение двух рабочих дней после окончания месяца, по форме 4-20 "Сводный отчет по расходам".
Сноска. Пункт 123 - в редакции от 20 мая 2005 года N 24 ; внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
124. Учет операций по движению средств на кодах государственных учреждений ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер 2).
Записи производятся на основании отчетов формы 4-20 "Сводный отчет по расходам" и формы 5-15 "Реестр платежей по государственным учреждениям" и приложенных к ним документов. Основанием для записи по возврату платежей текущего финансового года является платежное поручение по форме 2-38 и отчет формы 5-17 "Реестр восстановлений и переносов", представленное территориальным подразделением казначейства. Основанием для записи по возврату платежей прошлых лет является платежное поручение по форме 2-38, представленное территориальным подразделением казначейства, а по перечислению в доход местного бюджета суммы возврата дебиторской задолженности прошлых лет - платежное поручение территориального подразделения казначейства.
Аналитический учет кассовых расходов в централизованных бухгалтериях ведется на карточках аналитического учета кассовых расходов форма 294-б по каждой программе, подпрограмме с выделением расходов по спецификам. В карточках подсчитываются итоги за месяц и с начала года.
В государственных  учреждениях, осуществляющих учет исполнения  индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам самостоятельно, и в централизованных бухгалтериях при составлении общих индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам по государственным учреждениям аналитический учет плановых назначений на принятие обязательств, кассовых и фактических расходов ведется в книге форма 294 по программам, подпрограммам и спецификам бюджетной классификации. Записи производятся по каждому документу, поступившему за день.
Сноска. Пункт 124 - в редакции от 20 мая 2005 года N 24 ; внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).

125. 10-шот мынадай қосымша шоттарға бөлінеді:
100 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары";
103 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар";
108 "Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар".
Ұйымдардың шоттарына қаржылар түскен кезде 100, 103 тиісті қосалқы шоттардың дебетіне және тиісінше 230 немесе 140 қосалқы шоттардың кредитіне жазулар жазылады.
Қаржылар пайдаланылған кезде бастапқы құжаттардың негізінде 10 - шоттың тиісті қосалқы шоттарының кредитіне және 06, 12 және басқа шоттардың тиісті қосалқы шоттарының дебетіне жазба жазылады.
Кассалық шығыстарды қалпына келтіру үшін бюджеттік шоттарға қаржылар түскен кезде 10-шоттың тиісті қосалқы шотының дебетіне және 12, 16, 17 және басқа шоттардың тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазба жазылады.
Ескерту. 125-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.30. N 159 бұйрығымен , 2004.03.17 N 17 бұйрығымен , 2005.05.20 N 24 бұйрығымен , ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
126. 100 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шотында мемлекеттік мекеменінің қызметін ұстауға міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомалары ескеріледі.
Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
127. 103 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотында бюджеттен шығыстарды экономикалық сыныптаудың 420 "Негізгі капиталды құру" сыныпшасы бойынша бюджеттен бөлінген күрделі салымдарды қаржыландыру жөніндегі қаражаттың қозғалысы есептеледі.
Ескерту. 127-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005.05.20 N 24 бұйрығымен , ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
127-1. 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотында тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер есебiнен мемлекеттiк мекеменiң шығыстарына және басқа да iс-шараларға  міндеттерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар сомасы ескерiледi.
Жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар жергiлiктi бюджеттiң есебiнен қаржыландыру ретiнде көрсетiледi.
Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының дебетi және 200 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа іс-шараларға бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.
Ескерту. 127-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005.05.20 N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.

125. Счет 10 подразделяется на субсчета:
100 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам";
103 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям";
108 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их".
При поступлении финансирования на счета государственных учреждений производятся записи в дебет соответствующих субсчетов 100, 103 и в кредит субсчета 230 или 140 соответственно.
При использовании средств на основании первичных документов производятся записи в кредит соответствующего субсчета счета 10 и в дебет соответствующих субсчетов счетов 06, 12 и др.
При поступлении средств на бюджетный счет на восстановление кассового расхода производится запись в дебет соответствующего субсчета счета 10 и в кредит соответствующих субсчетов счетов 12, 16, 17 и др. <*>
Сноска. Пункт 125 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 30 марта 2001 года N 159 V011487_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
126. На субсчете 100 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам" учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на содержание деятельности государственного учреждения.
Сноска. Пункт 126 в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
127. На субсчете 103 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям" учитывается движение средств по финансированию капитальных вложений, выделяемых из бюджета по подклассу 420 "Создание основного капитала" экономической классификации расходов.
Сноска. В пункт 127 внесены изменения - приказами Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
127-1. На субсчете 108 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" учитываются суммы плановых назначений на принятие обязательств на расходы государственного учреждения и на другие мероприятия за счет поступлений в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг).
В государственных учреждениях, содержащихся за счет местных бюджетов, результаты по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются как финансирование за счет местного бюджета.
Операции, связанные с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются по дебету субсчета 108 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 108 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их". По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования". <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 127-1 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 30 марта 2001 года N 159 V011487_ ; в редакции от 20 мая 2005 года N 24 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).

128. <*>
Ескерту. 128-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.30. N 159 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
11 "Арнайы шоттар және шетелдік
валютадағы шоттар" шоты
129. 11 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және мемлекеттік мекеменің шоттары" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
110 "Демеушілік, қайырымдылық көмектің ҚБШ";
111 "Ақылы қызметтер ҚБШ";
112 "Ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ;
113 "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты";
114 "Мемлекеттік мекеменің карт-шоты";
115 "Есеп айырысу шоты";
116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты";
118 "Шетел валютасындағы шот";
119 "Жолдағы ақша".
Бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органда мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу, жүргізу және жабу Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
Екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашу, жүргізу және жабу Қазақстан Республикасының банк заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.24 N 80 Бұйрықтарымен.
130. 110 "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелер үшін қайырымдылық, демеушілік көмектен , Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес олар алатын, түсетін түсім ескеріледі.
Демеушілік және қайырымдылық көмек шотына түскен сомаға 110 "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоты дебеттеледі және 176 "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" есебінен шығыстарға алынған ақша бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоты кредиттеледі.
Сатып алынған материалдық құндылықтар үшін берушiге демеушiлiк және қайырымдылық көмек шотынан қаражаттарды аударған кезде 178 "Өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шотының дебетi бойынша және 110 "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Сатып алынған материалдық құндылықтарды кiрiске алу 01 "Активтер", 04 "Жабдықтар, құрылыс материалдары және ғылыми зерттеулерге арналған материалдар", 06 "Материалдар және тамақ өнімдері", 07 "Арзан және тез тозатын заттар" шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 178 "Өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта активтерді, арзан және тез тозатын заттарды сатып алған кезде 213 "Демеушілік, қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар" қосалқы шоттың дебетi бойынша және тиiсiнше 250 "Активтердегі қор", 260 "Арзан және тез тозатын заттардағы қор" қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Жұмсалған материалдардың, ақша қаражаттарының және басқа да шығыстардың сомасына 213 "Демеушілік, қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебетi және "Материалдық қорлар", "Ақша қаражаттары", "Есеп айырысулар" шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
Ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 5-20 "Мемлекеттік мекеменің шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" нысандарының және оған қоса берілген құжаттардың негізінде N 381 нысан бойынша жинақтау ведомостінде жүргізіледі.

128. (Пункт исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ).
Счет 11 "Специальные, валютные счета
и специальные счета по внешним займам и софинансированию"
129. Счет 11 "Контрольные счета наличности и счета государственного учреждения" подразделяется на субсчета:
110 "КСН спонсорской, благотворительной помощи";
111 "КСН платных услуг";
112 "КСН временного размещения денег";
113 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам";
114 "Карт-счет государственного учреждения"
115 "Расчетный счет";
116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам";
118 "Счет в иностранной валюте";
119 "Деньги в пути".
Открытие, ведение и закрытие счетов государственных учреждений в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета осуществляются в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Открытие, ведение и закрытие счетов государственных учреждений в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 129 - в редакции от 20 мая 2005 года N 24 ; с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20.04.2007 N 42 ; приказами Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
130. На субсчете 110 "КСН спонсорской, благотворительной помощи" учитывается поступление от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
На суммы, поступившие на КСН спонсорской, благотворительной помощи дебетуется субсчет 110 "КСН спонсорской, благотворительной помощи" и кредитуется субсчет 176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за КСН спонсорской, благотворительной помощи".
При перечислении средств со КСН спонсорской, благотворительной помощи поставщикам за приобретаемые материальные ценности производится запись по дебету субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" и по кредиту субсчета 110 "КСН спонсорской, благотворительной помощи". Оприходование приобретенных материальных ценностей отражается по дебету соответствующих субсчетов счетов 01 "Активы", 04 "Оборудование, строительные материалы и материалы для научных исследований", 06 "Материалы и продукты питания", 07 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы" и по кредиту субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами". Одновременно при приобретении активов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится запись по дебету субсчета 213 "Расходы за счет денег от спонсорской, благотворительной помощи и прочих средств" и соответственно по кредиту субсчетов 250 "Фонд в активах", 260 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах". На суммы израсходованных материалов, денежных средств и других расходов производятся записи по дебету субсчета 213 "Расходы за счет денег от спонсорской, благотворительной помощи и прочих средств" и кредиту соответствующих субсчетов счетов "Материальные запасы", "Денежные средства", "Расчеты".
Учет операций по движению денежных средств ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер N 3) на основании форм 5-20 "Выписка со счета государственного учреждения", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам.

110 "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шот бойынша талдамалы есеп демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң кейбір түрлерi бойынша 292-а нысан карточкаларында (кітапта 292-нысан) жүргiзiледi.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 Бұйрықтарымен
131. 111 "Ақылы қызметтер ҚБШ" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынатын ақша түсімі мен оның жұмсалуы ескеріледі.
Мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша Бюджет кодексіне сәйкес және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіппен пайдаланылады.
Мемлекеттiк жалпы бiлiм беретін мектептердiң жанындағы Жалпыға бiрдей мiндеттi орта бiлiм беру қорына мемлекеттiк мекемелердiң бюджеттiк қаражаттарды және демеушiлiк және қайырымдылық көмек шоттардан ақшаны аударуға рұқсат етiледi.
Ақылы қызметтер ҚБШ түскен сомалар 111 қосалқы шоттың дебетi және 03, 05, 10, 16, 17, 28 және 40 шоттардың тиiсті қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазылады.
111 қосалқы шотының кредитi бойынша қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы Ақылы қызметтер ҚБШ төленген сомалар және мемлекеттiк мекеменiң кассасына қолма-қол алынған сомалар көрсетіледi. Бұл ретте 04, 06, 08, 12, 16, 17 және 21 шоттардың тиiстi қосалқы шоттары дебеттеледi.
Ақылы қызметтер ҚБШ бюджет кiрiсiне аударылған сомалар 400 қосалқы шоттың дебетiне жатқызылады.
Ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 5-33 "Ақылы қызметтер бойынша шоттардағы қалдықтар туралы есеп", 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" нысандарының және оларға қоса берілетін құжаттардың негізінде жүргізіледі.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. 112 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақшаны есепке алу қозғалысы ескеріледі.

Аналитический учет по субсчету 110 "КСН спонсорской, благотворительной помощи" по отдельным видам спонсорской, благотворительной помощи ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292). <*>
Сноска. Пункт 130 - в редакции от 20 мая 2005 года N 24 ; внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
131. На субсчете 111 "КСН платных услуг" учитывается поступление и расходование денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений.
Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении, используются в соответствии с Бюджетным кодексом и в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
В Фонд всеобщего обязательного среднего образования при государственных общеобразовательных школах разрешается перечисление государственными учреждениями бюджетных денег и денег со счета спонсорской, благотворительной помощи.
Поступившие на КСН платных услуг суммы записываются по дебету субсчета 111 и кредиту соответствующих субсчетов счетов 03, 05, 10, 16, 17, 28 и 40.
По кредиту субсчета 111 отражаются суммы, оплаченные с КСН  платных услуг путем безналичных расчетов, и суммы, полученные наличными в кассу государственного учреждения. При этом дебетуются соответствующие субсчета счетов 04, 06, 08, 12, 16, 17 и 21.
Суммы, перечисленные с КСН платных услуг в доход бюджета, относятся в дебет субсчета 400.
Учет операций по движению денежных средств ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер N 3) на основании форм 5-33 "Отчет об остатках на счетах по платным услугам", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам.
Сноска. Пункт 131 - в новой редакции согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
132. На субсчете 112 "КСН временного размещения денег" учитывается движение денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.

Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ ақшаның түсуі 112 "Ақшаны уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотының дебеті және 174 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша есеп айырысу", жеке немесе заңды тұлғалардың ақшасын қайтару кезде немесе тиісті республикалық немесе жергілікті бюджеттерге беру кезінде 112 қосалқы шотының кредиті және 174 қосалқы шотының дебеті бойынша жазба жүргізіледі.
Бұдан басқа, 112 "Ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шотында түзету мекемелеріндегі сотталғандар орындаған жұмыстар үшін түскен ақша ескеріледі, бұл ретте 112 қосалқы шоты дебеттеледі және 179 "Аванстық төлемдер тәртібіндегі есеп айырысулар" қосалқы шоты кредиттеледі.
Ақша қаражатының қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 5-20 "Мемлекеттік мекеменің шотынан көшірме", 5-15 "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" нысандарының және оған қоса берілген құжаттардың негізінде N 381 нысан бойынша (N 3 мемориалдық ордер) жинақтау ведомостінде жүргізіледі.
112 "Ақшасын уақытша орналастыру ҚБШ" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп N 292-а нысаны бойынша карточкаларда (N 292 нысан бойынша кітапта) жүргізіледі.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 Бұйрықтарымен.
132-1. Сыртқы заемдар (заем қаражаттары) бойынша қаражаттардың түсуі және жұмсалуы жөніндегі қаржы операциялары 113 "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шотында ескеріледі. Арнайы шотты тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алуға және халықаралық қарыз шартына сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаны немесе бағдарламаны әкімшілендіруге шығыстардың үлесін үкіметтік сыртқы қарыз есебінен жабу үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ашады.
Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотқа қаражат түскен кезде 113-қосалқы шоттың дебетіне және 249 "Сыртқы заемдар" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі.
Сыртқы заемдар қаражат қозғалысы бойынша есеп 381-нысан (2 мемориалдық ордер) жинақтаушы тізімдемесінде жүргізіледі. Жазбалар екінші деңгейдегі банктің шоты бойынша көшірменің және оларға қоса берілген құжаттардың негізінде жүргізіледі.
113 қосалқы шот бойынша талдау есебі 294-а нысан карточкаларында шығыстардың бюджет жіктемесінің кодтары бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 132-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , өзгертулер енгізілді - 2002 жылғы 18 ақпандағы N 67 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132-2. алынып тасталды
Ескерту. Нұсқаулық 132-2-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .

Поступление денег на КСН временного размещения денег отражается по дебету субсчета 112 "КСН временного размещения денег" и кредиту субсчета 174 "Расчеты по деньгам временного размещения", при возврате денег физическим или юридическим лицам, либо передаче денег соответствующему республиканскому или местным бюджетам производится запись по кредиту субсчета 112 и дебету субсчета 174.
Кроме того, на субсчете 112 "КСН временного размещения денег" учитываются деньги, поступившие за выполненные работы осужденными исправительных учреждений при этом дебетуется субсчет 112 и кредитуется субсчет 179 "Расчеты в порядке авансовых платежей".
Учет операций по движению денежных средств ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер N 3) на основании форм N 5-20 "Выписка со счета государственного учреждения", 5-15 "Ежедневная выписка по проведенным платежам государственного учреждения" и приложенным к ним документам.
Аналитический учет по субсчету 112 "КСН временного размещения денег" ведется на карточках по форме N 292-а (в книге по форме N 292).
Сноска. Пункт 132 - в редакции от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
132-1. Финансовые операции по поступлению и расходованию средств по внешним займам (заемным средствам) учитываются на субсчете 113 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам". Специальный счет открывается администратором бюджетной программы для покрытия за счет правительственного внешнего займа доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) и на администрирование бюджетного инвестиционного проекта или программы в соответствии с международным договором займа.
При поступлении средств на Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам производится запись в дебет субсчета 113 и в кредит субсчета 249 "Внешние займы".
Учет операций по движению средств внешних займов ведется в накопительной ведомости форма 381 (мемориальный ордер 2). Записи производятся на основании выписки по счету банка второго уровня и приложенных к ним документов.
Аналитический учет по субсчету 113 ведется по кодам бюджетной классификации расходов на карточках форма 294-а. <*>
Сноска. Раздел V - дополнен новым пунктом 132.1 согласно приказу Департамента казначейства от 22.04.1998г. N 184; пункт 132.1 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 февраля 2002 года N 67 V021793_ ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .

132-2-1. 114 "Мемлекеттік мекеменің карт-шоты" қосалқы шотында мемлекеттік мекеменің карт-шотындағы ақша қозғалысы ескеріледі.
Мемлекеттік мекеменің карт-шотын толықтыру сомасына 114 "Мемлекеттік мекеменің карт-шоты" қосалқы шоты дебеттеледі және 09 "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" , 10 "Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" , 11 "Қолма-қол ақшаның бақылау шоттары және мемлекеттік мекеменің шоттары" шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
Есеп беретін тұлға корпоративтік төлем карточкасы бойынша карт-шоттан алған ақшаның сомасына 160 "Есеп беретін адамдармен есеп айырысулар" дебеті және 114 "Мемлекеттік мекеменің карт-шоты" кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Корпоративтік төлем карточкасын пайдалана отырып бюджет ақшасын нысаналы пайдалануды талдамалы есепке алу кітапта 453-нысан бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 132-2-1-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
132-3. "Есеп айырысу шоты" 115 қосалқы шотында Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнен Қазақстанның елшiлiктерi мен басқа да ұйымдар алған бюджет қаражаттарының есебi жүзеге асырылады.
Түскен сомалар 115 қосалқы шоттың дебеті және "Ұйымдардың және басқа да шаралардың шығыстарын бюджеттен қаржыландыру жөнiндегi есеп айырысулар" 140 қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi, жүргiзiлген шығыстарға 115 қосалқы шот кредиттеледi және 06, 07, 08, 12, 16, 17, 18 және 19 шоттардың тиiстi қосалқы шоттары дебеттеледi.
115 қосалқы шот бойынша талдама есеп 292-а-н. карточкаларында
жүргiзіледі.
Шетел мекемесінің есептік шотына жолдағы есептелген сома түскен кезде 115 қосалқы шотының дебеті және 119 қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 132-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132-4. 116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шотында байланысы бар гранттар бойынша қаражаттардың түсімі мен оның жұмсалуы жөніндегі операциялар ескеріледі. Арнайы шотты тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алуға және байланысы бар грант туралы келісімге сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаны немесе бағдарламаны әкімшілендіруге шығыстардың үлесін байланысы бар грант есебінен жабу үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ашады.

132-2-1. На субсчете 114 "Карт-счет государственного учреждения" учитывается движение денег на карт-счете государственного учреждения.
На сумму пополнения карт-счета государственного учреждения дебетуется субсчет 114 "Карт-счет государственного учреждения" и кредитуются соответствующие субсчета счетов 09 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета", 10 "Плановые назначения на принятие обязательств согласно индивидуальному плану финансирования по обязательствам государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета", 11 "Контрольные счета наличности и счета государственного учреждения".
На сумму денег снятых подотчетным лицом с карт-счета по корпоративной платежной карточке производится запись по дебету 160 "Расчеты с подотчетными лицами" и кредиту 114 "Карт-счет государственного учреждения".
Аналитический учет целевого использования бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки ведется в книге по форме 453.
Сноска. Пункт 132-2-1 дополнен приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
132.2. <*>
Сноска. Раздел V - дополнен новым пунктом 132.2 согласно приказу Департамента казначейства от 22.04.1998г. N 184; пункт исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
132-3. На субсчете 115 "Расчетный счет" осуществляется учет бюджетных средств, полученных посольствами Казахстана от Министерства иностранных дел Республики Казахстан и прочими организациями.
Поступившие суммы отражаются по дебету субсчета 115 и кредиту субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы организации и другие мероприятия", на произведенные расходы кредитуется субсчет 115, и дебетуются соответствующие субсчета счетов 06, 07, 08, 12, 16, 17, 18 и 19.
Аналитический учет по субсчету 115 ведется на карточках ф.292-а.
При поступлении на расчетный счет загранучреждения суммы, которая числилась в пути, производится по дебету субсчета 115 и кредиту субсчета 119.
Сноска. Раздел V - дополнен новым пунктом 132-3 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; с дополнениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
132-4. На субсчете 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам" учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам. Специальный счет открывается администратором бюджетной программы для покрытия за счет связанного гранта доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) и на администрирование бюджетного инвестиционного проекта или программы в соответствии с соглашением о связанном гранте.

Байланысы бар грант бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттардың түсуі кезінде жазба 116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шотының дебетіне және 245 "Гранттар" қосалқы шотының кредитіне жүргізіледі.
Байланысы бар гранттардың қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 381-нысанының жинақ ведомосында (3-мемориалдық ордер) жүргізіледі.
116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп N 294-а нысанының карточкаларында жүргізіледі.
Ескерту. 132-4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
133. Тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
134. Бюджеттік ұйымдар жүргiзетiн валюталық операцияларды есепке алу 118 "Шетелдік валютадағы шот" қосалқы шотында көрсетiледi.
Ескерту. 134-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
135. Шетелдік валютадағы шот бойынша операциялардың жасалу және ресiмдеу тәртiбi қолданылып жүрген заңдармен реттеледi. Шетелдік валютадағы шоттар қаражаттардың қозғалысы және шетелдiк валютамен операциялар бухгалтерлiк есепте ақша-есеп айырысу құжаттары жазылған күнi қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген анықталған валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша шетелдiк валютамен қайта есептеу арқылы алынған Қазақстан Республикасының валютасымен көрсетіледi. Осы операцияларды есепке алумен бiрге есеп айырысулар мен төлемдер валютамен жүргiзiледi. 118 қосалқы шот бойынша ақшалай қаражаттардың қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу әрбiр шот бойынша 381 үлгiдегi (3 мемориалдық ордер) жинақтаушы ведомоста, ал операциялардың талдау есебi - әрбiр валюта бойынша н. 292-а карточкаларда немесе н. 292 кiтапта теңгемен жүргізіледі.
Бюджеттік қаражаттар есебiнен шетел валютасын сатып алу кезiнде 178 "Басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотына дебеттеледi және 09, 10 шотына кредиттеледi. Шетел валютасы шетелдік валютадағы шотта түскен кезде 118 қосалқы шотына дебеттеледi және 178 кредиттеледi, сонымен бiрге екiншi жазба жазылады. Шетел валютасымен алынған сомаға 20 "Бюджет бойынша шығыстар" шотының дебетiне және 273 "Шетел валютасындағы қаражат қоры" қосалқы шотының кредитiне және комиссиондық алым сомасына 178 "Басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар".
Капитал салымдарын қаржыландыру қаражатының есебінен шетел валютасына сатып алу кезінде 178 "Өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шоты дебеттеледі және 093 "Күрделі салымдар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоты кредиттеледі. Шетел валютасы шетел валютасындағы шотқа түскен кезде 118 "Шетел валютасындағы шот" қосалқы шоты дебеттеледі және 178 кредиттеледі. Егер құрылыс мердігерлік тәсілмен жүргізілсе, жеткізушілермен шетел валютасында есеп айырысу кезінде 150 "Жеткiзушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысулар" қосалқы шоты дебеттеледі, бұл ретте орындалған жұмыстар үшін ақы төлеуге қабылданған шоттардың сомасына мердігермен есеп айырысу кезінде 118 қосалқы шоты кредиттеледі.

При поступлении средств на специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по связанным грантам производится запись в дебет субсчета 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам" и в кредит субсчета 245 "Гранты".
Учет операций по движению связанных грантов ведется в накопительной ведомости форма 381 (мемориальный ордер 3).
Аналитический учет по субсчету 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам" ведется на карточках формы N 294-а. <*>
Сноска. Раздел дополнен новым пунктом 132-4 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; в редакции - от 20 мая 2005 года N 24 .
133. <*>
Сноска. Пункт 133 - исключен согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
134. Учет валютных операций, проводимых государственным учреждением, ведется согласно Методических указаний N 1 по отражению в бухгалтерском учете валютных операций учреждений и государственных учреждений, состоящих на бюджете, утвержденных приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 15.12.94 г. N К 11\9277 и отражается на субсчете 118 "Счет в иностранной валюте". <*>
Сноска. Пункт 134 с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
135. Порядок совершения и оформления операций по счетам в иностранной валюте регулируется действующим законодательством. В бухгалтерском учете движение средств на счетах в иностранной валюте и операции в инвалюте отражаются в валюте Республики Казахстан, полученной путем перерасчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, действующему на дату выписки расчетно-денежных документов. Одновременно учет этих операций ведется в валюте расчетов и платежей. Учет операций по движению денежных средств по субсчету 118 ведется в тенге в накопительной ведомости ф.381 (мемориальный ордер 3), а аналитический учет операций - на карточках ф.292-а или в книге ф.292.
При покупке иностранной валюты за счет бюджетных ассигнований дебетуется субсчет 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" и кредитуются счета 09, 10. При поступлении инвалюты на валютный счет дебетуется субсчет 118 и кредитуется 178, одновременно делается вторая запись: дебет счета 20 "Расходы по бюджету" и кредит субсчетов 273 "Фонд валютных средств" на сумму полученной иностранной валюты и 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" на сумму комиссионного сбора.
При покупке иностранной валюты за счет средств финансирования капитальных вложений дебетуется субсчет 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" и кредитуется субсчет 093 "Плановые назначения на принятие обязательств по капитальным вложениям". При поступлении иностранной валюты на счет в иностранной валюте дебетуется субсчет 118 "Счет в иностранной валюте" и кредитуется 178. При расчетах в иностранной валюте с поставщиками, если строительство ведется подрядным способом, дебетуется субсчет 150 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками" при этом кредитуется субсчет 118, при расчетах с подрядчиком на суммы, принятые к оплате счетов за выполненные работы, дебетуется субсчет 203 "Расходы по бюджету на капитальные вложения" при этом кредитуется субсчет 150.

Демеушілік, қайырымдылық ҚБШ түскен ақша есебiнен валюталарды сатып алу кезiнде 178 қосалқы шотқа дебеттеледi және 11 "Қолма-қол ақшаны бақылау шоттары және мемлекеттік мекеменің шоттары" шотына кредиттеледi. Шетел валютасын шетелдік валютадағы шотта есептеу кезiнде 118 қосалқы шотына дебеттеледi және 178 кредиттеледi, сонымен бiрге екiншi жазба жасалады: шетел валютасымен алынған сомаға 21 "Басқа шығыстар" шотына дебеттеледi және 273 "Валюталық қаражаттар қоры" қосалқы шотына кредиттеледi және комиссиондық алым сомаларына 178 "Басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар".
Бухгалтерлiк баланста Шетелдік валютадағы шот бойынша қаржылардың қалдығы және шетелдiк валютамен көрсетiлген кредиторлық борыш есеп берiп отырған кезеңнiң соңғы күнiнде қолданылған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген анықталған валюта айырбасының рыноктық бағамы бойынша шетелдiк валютамен қайта есептеу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық валютасымен бейнеленедi. Сонымен бiрге аталған жазбалар есеп айырысулар мен төлемдер валютасымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 135-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), ҚР Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.24  N 80 Бұйрықтарымен.
135-1. 119 "Жолдағы ақша" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі шетмекемелердің шығыстарын қаржыландыруға аударған, бірақ шетмекеменің есептік шотына түспеген сома ескеріледі, бұл ретте 119 қосалқы шотының дебеті және 140 қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі;
шетмекеменің есептік шотына жолда есептелген соманың түсуі 115 қосалқы шотының дебеті және 119 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 135-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
12 "Касса" шоты
136. 120 қосалқы шотында бюджеттiк ұйымның кассасындағы ақшалай қаражаттардың қозғалысы және бар-жоғы есепке алынады.
Мемлекеттік мекемелердің кассаларында кассалық операцияларды жүргізу және қолма-қол ақшалардың лимитін анықтау тәртібі оларға енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды қоса алғанда Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 195 бұйрығымен бекiтілген Мемлекеттiк мекемелерде кассалық операцияларды жүргiзу ережесiнде анықталған.
Мемлекеттік мекемелердің екінші деңгейдегі банктер немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдар (бұдан әрі - банк) арқылы қолма-қол ақша алуы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде анықталған тәртіппен жүргізіледі.

При покупке инвалюты за счет денег, поступивших на КСН спонсорской, благотворительной помощи дебетуется субсчет 178 и кредитуется счет 11 "Контрольные счета наличности и счета государственного учреждения". При зачислении инвалюты на счет в иностранной валюте дебетуется субсчет 118 и кредитуется 178, одновременно делается вторая запись: дебет счета 21 "Прочие расходы" и кредит субсчета 273 "Фонд средств в иностранной валюте" на сумму полученной иностранной валюты и 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" на сумму комиссионного сбора.
В бухгалтерском балансе остатки средств по счету в иностранной валюте, а также дебиторская и кредиторская задолженности в иностранных валютах отражаются в национальной валюте Республики Казахстан путем перерасчета иностранной валюты по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, действующему на последнее число отчетного периода. Одновременно указанные записи производятся в валюте расчетов и платежей. <*>
Сноска. Пункт 135 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказами Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
135-1. На субсчете 119 "Деньги в пути" учитываются суммы, переведенные Министерством иностранных дел Республики Казахстан на финансирование расходов загранучреждения, но не поступившие на расчетный счет загранучреждения, при этом производится запись по дебету субсчета 119 и кредиту субсчета 140.
Поступление на расчетный счет загранучреждения суммы, которая числилась в пути, отражается по дебету субсчета 115 и кредиту субсчета 119. <*>
Сноска. Раздел дополнен новым пунктом 135-1 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
Счет 12 "Касса"
136. На субсчете 120 учитывается движение и наличие денежных средств в кассе государственного учреждения.
Порядок ведения кассовых операций и определения лимита наличных денег в кассах государственных учреждений определен Правилами ведения кассовых операций в государственных учреждениях, утвержденных приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2000 года N 195, с учетом внесенных в них изменений и дополнений.
Получение государственными учреждениями наличных денег через банки второго уровня или организации, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций (далее - банк), производится в порядке, определенном Правилами исполнения бюджета и их кассовое обслуживание, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан.

Атаулы чекпен қолда бар ақшаны алу кезiнде мынадай бухгалтерлiк жазба жазылады: Дт 120 "Касса" Кт 178 "Басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар".
Ескерту. 136-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен, ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 б ұйрығымен.
13 "Басқа да ақшалай қаражаттар" шоты
137. Осы шотта басқа да ақшалай қаражаттар есепке алынады.
Бұл шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
130 "Аккредитивтер";
132 "Ақша құжаттары";
134 "Қаржылық жұмсалым".
Ескерту: 137-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен
137-1. 130 "Аккредитивтер" қосалқы шотында тауарларды бергенi үшiн ақы төлеу жөнiнде берушiнiң алдында туындаған мемлекеттiк мекемелердiң мiндеттемелерiне сәйкес ашылған аккредитивтердiң сомасы ескерiледi.
Аккредитивтi ашқан кезде 130-қосалқы шот дебеттеледi және 09, 10, 11 шоттардың тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi.
Аккредитивтiң пайдаланылған сомасына 130-қосалқы шоттың кредитi бойынша және материалдық құндылықтар 01, 04, 06, 07-шоттардың тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша жазба жүргiзiледi.
Аккредитивтiң пайдаланылмаған сомасы тиiстi бюджеттiк немесе 09, 10, 11-ағымдағы шоттарға есепке алынады.
Бухгалтерлік есепте шетел валютасында ашылған аккредитивтер бойынша оң бағамдық айырманы көрсету 130 "Аккредитивтер" қосалқы шотының дебеті және 230 "Бюджеттен мемлекеттік мекеменің шығыстарына және басқа іс-шараларға қаржыландыру", 140 "Бюджеттен мемлекеттік мекеменің шығыстарына және басқа іс-шараларға қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының кредиті бойынша жүргізіледі, теріс бағамдық айырма сомасына осы қосалқы шоттар бойынша "сторно" деген жазба жасалады.
130-қосалқы шот бойынша талдамалы есеп әрбiр ашылған аккредитив бойынша 292-а нысан карточкаларында (292-нысан кiтабында) жүргiзiледi.
Ескерту: 137-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
138. 132 "Ақша құжаттары" қосалқы шотында әртүрлi ақша құжаттары: бензин мен майға, тамаққа төленген талондар, демалыс үйлерiне, санаторийлерге, турбазаларға төленген жолдамалар, пошта аударымдарына, пошта маркаларына және мемлекеттiк баж маркаларына алынған жазбаша хабарламалар, заем облигациялары (науқастардың сақтауға тапсырғаны және т.б.), еңбек кiтапшаларының бланкiлерi және оларға тiркелген тіркемелер және т.б. есепке алынады.
Бензинге арналған талон жүргiзушiге бюджеттік ұйым басшысының өкiмiмен есеп беру негiзiнде берiледi. Талондар бұрын алғандар үшiн есеп бергеннен кейiн барып берiледi.

При получении наличных денег по чеку территориального подразделения казначейства казначейства производится бухгалтерская запись: Дт 120 "Касса" Кт 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами". <*>
Сноска. Пункт 136 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238   V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260   V011546_   ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353   V021952_ ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Счет 13 "Прочие денежные средства"
137. На данном счете учитываются прочие денежные средства.
Этот счет подразделяется на субсчета:
130 "Аккредитивы"
132 "Денежные документы";
134 "Финансовые вложения". <*>
Сноска. Пункт 137 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
137-1. На субсчете 130 "Аккредитивы" учитываются суммы аккредитивов, открытых в соответствии с обязательствами государственных учреждений, возникающими перед поставщиками по оплате за поставку товаров.
При открытии аккредитива дебетуется субсчет 130 и кредитуются соответствующие субсчета счетов 09, 10, 11.
На суммы использованного аккредитива производится запись по кредиту субсчета 130 и дебету соответствующих субсчетов счетов материальных ценностей 01, 04, 06, 07.
Неиспользованные суммы аккредитива зачисляются на соответствующие бюджетные или текущие счета 09, 10, 11.
Отражение в бухгалтерском учете положительной курсовой разницы по аккредитивам открытым в иностранной валюте, производится по дебету субсчета 130 "Аккредитивы" и кредиту субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", а на сумму отрицательной курсовой разницы делается запись "сторно" по этим же субсчетам.
Аналитический учет по субсчету 130 ведется по каждому открытому аккредитиву на карточках форма 292-а (в книге форма 292). <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 137-1 - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
138. На субсчете 132 "Денежные документы" учитываются разные денежные документы: оплаченные талоны на бензин и масла, на питание, оплаченные путевки в дома отдыха, санатории, турбазы, полученные извещения на почтовые переводы, почтовые марки и марки госпошлины, облигации займа (сданные больными на хранение и т.п.), бланки трудовых книжек и вкладыши к ним и др.
Талоны на бензин выдаются водителю в подотчет по распоряжению руководителя государственного учреждения. Повторная выдача талонов может производиться только после сдачи отчета за ранее полученные.

Еңбек кiтапшаларының бланкiлерiмен оларға тiркемелерден басқа ақша құжаттарының талдау есебi олардың түрi бойынша н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта), еңбек кiтапшаларының бланкiлерiне және оған тiркемелердi есепке алу - н. 449 кiтапта жүргiзiледi.
139. 134 "Қаржылық жұмсалым" қосалқы шотында мемлекеттiк мекемелердiң тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның есебінен жүргiзiлетiн бюджеттiк ұйымдардың банк депозиттерiне, ұйымның бағалы қағаздарына, мемлекеттік және жергiлiктi заемдардың проценттiк облигацияларына жұмсаған қаржылары (инвестициялары) есепке алынады. Бұл орайда банк депозиттерiне салынған қаржылар, проценттік облигациялар және бағалы қағаздар 134 қосалқы шоттың дебетi және 11 шоттың кредитi бойынша көрсетiледi.
134 қосалқы шоты бойынша талдау есебi қаржылық салым түрлерi бойынша және н. 292 кiтабында немесе н. 292-а карточкасында бұл салымдар жүзеге асырылған объектiлер бойынша жүргiзiледi. Бухгалтерлiк есептегi облигациялар мен бағалы қағаздарды сатып алу: 134 қосалқы шотының дебетiнде және ақша қаражаттарының кредит қосалқы шоттарында көрiнiс табады. Сатып алу құны мен номиналды бағасының арасындағы есептен шығаруға (қосып есептеуге) кредит 134-тiң 410 дебетiне жазба жасалады. Қаржылық салымдардан алынған ақша қаражаттары қосалқы шоттарының дебетiне және 410 кредит шотына жазылады. Облигацияларды және басқа бағалы қағаздарды сату мен жабу ақша қаражаттарының қосалқы шот дебетi және 134 шотының кредит бойынша көрiнiс табады.
Ескерту. 139-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
VI бөлiм. "Қаржыландыру бойынша
ведомоствоiшiлiк есептер"
140. 14 шоты "Қаржыландыру бойынша ведомоствоiшiлiк есептер" лимиттердi төмен тұрған таратушылар мен оларға бағынысты бюджеттiк ұйымдар арасында шығыстар сметаларының атқарылу процесi кезiнде туындайтын, бюджеттен қаржыландыру бойынша есептер ескерiледi. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
140 "Ұйымның және басқа да шараларға арналған шығындарды бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелер";
142 "Басқа бюджеттер есебiнен қаржыландыру бойынша есептемелер";
143 "Күрделi жұмсалымдарды бюджетiнен қаржыландыру бойынша есептемелер".
Ескерту. 140-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен
141. 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарында мемлекеттік мекемелер бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен алынған қаржыландыру сомасын ескереді. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы қосалқы шотта ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің жүргізген қаржыландыру сомасын ескереді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері 14 "Қаржыландыру бойынша ведомство ішіндегі есеп айырысулар" шотының тиісті қосалқы шоттарының дебетіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерді қаржыландыру сомасы және орталықтандырылған іс-шараларға қаржыландыру жоспары бойынша қаржы бөлу есебінен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер үшін жүргізілген шығыстар, ал кредитке - ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерді қаржыландыруды азайту және бір жылға мемлекеттік мекемелер жүргізген шығыстардың сомасы жазылады.

Аналитический учет денежных документов, кроме бланков трудовых книжек и вкладышей к ним, ведется по их видам на карточках ф.292-а (в книге ф.292), учет бланков трудовых книжек и вкладышей к ним - в книге ф.449.
139. На субсчете 134 "Финансовые вложения" учитывается движение вложений (инвестиций) государственного учреждения в депозиты банков, ценные бумаги государственных учреждений, процентные облигации государственных и местных займов, производимых за счет денег от реализации товаров (работ, услуг) государственного учреждения. При этом вложения в депозиты банков, процентные облигации и ценные бумаги отражаются по дебету субсчета 134 и кредиту счета 11.
Аналитический учет по субсчету 134 ведется по видам финансовых вложений и по объектам, в которые осуществлены эти вложения в книге ф.292 или карточке ф.292-а. Приобретение облигаций и ценных бумаг в бухгалтерском учете отражаются записью: дебет субсчета 134 и кредит субсчетов денежных средств. На списание (доначисление) разницы между покупной стоимостью и номинальной делается запись - дебет 410 кредит 134. Полученный доход от финансовых вложений записываются в дебет субсчетов денежных средств и кредит счета 410. Продажа и погашение облигаций и других ценных бумаг отражаются по дебету субсчета денежных средств и кредиту счета 134. <*>
Сноска. Пункт 139 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
Раздел VI "Внутриведомственные расчеты
по финансированию"
140. На счете 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию" учитываются расчеты по финансированию из бюджета, возникающие в процессе исполнения планов финансирования между администраторами бюджетных программ и подведомственными им государственными учреждениями. Этот счет подразделяется на субсчета:
140 Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия";
142 "Расчеты по финансированию за счет других бюджетов";
143 "Расчеты по финансированию из бюджета капитальных вложений". <*>
Сноска. Пункт 140 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; от 17 марта 2004 года N 17 .
141. На субсчете 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" государственные учреждения учитывают суммы финансирования, полученные от администраторов бюджетных программ. Администраторы бюджетных программ на этом субсчете учитывают суммы произведенного финансирования подведомственных государственных учреждений.
Администраторы бюджетных программ в дебет соответствующего субсчета счета 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию" записывают суммы финансирования подведомственных государственных учреждений и расходы, произведенные для подведомственных государственных учреждений за счет ассигнований по плану финансирования на централизованные мероприятия, а в кредит - уменьшение финансирования подведомственных государственных учреждений и суммы расходов, произведенных государственными учреждениями за год. <*>

Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
141-1. Мемлекеттік мекемелерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде тиісті бюджетке түсетін түсімдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар тиісті бюджет есебінен қаржыландыру ретінде көрсетіледі.
Бұл ретте, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде тиісті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша оларда көрсетілген сома тиісті 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi және 200 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа іс-шараларға бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.
Ескерту. 141-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005.05.20 N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 б ұйрығымен.
142. Тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .

Сноска. Пункт 141 - в редакции от 20 мая 2005 года N 24 .
141-1. В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с поступлениями в соответствующий бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются как финансирование за счет соответствующего бюджета.
При этом указанные в них суммы по операциям, связанным с поступлениями в соответствующий бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются по дебету соответственно субсчета 098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 108 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 108 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их". По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования". <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 141-1 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 30 марта 2001 года N 159 V011487_ ; в редакции - от 20 мая 2005 года N 24 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
142. (Исключен - от 20 мая 2005 года N 24 ) .

142-1. Тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
143. 142 "Басқа бюджеттер есебiнен қаржыландыру бойынша есептемелер" қосалқы шотында басқа бюджеттер есебiнен жекелеген шараларды өткiзу үшiн алынған қаржыландыру сомалары ескерiледi.
144. 143 "Күрделi жұмсалымды бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелер" қосалқы шотында күрделi қаржыны және бюджет есебiнен басқа шараларды қаржыландыру сомалары ескерiледi.
145. Мемлекеттік мекемелер 140, 142, 143 қосалқы шоттар бойынша есептемелердiң есебiн қаржыландыру жоспарын атқару балансына "Бюджеттен қаржыландыру сомаларының қозғалысы туралы" анықтамада қарастырылғанындай көрсеткiш кескiнiнде н. 283 карточкасында жүргiзедi.
Жоғары тұрған ұйымдар балансының активiндегi 140, 142, 143 қосалқы шоттар бойынша қалдықтардың жиынтық балансын жасау кезiнде бағынысты ұйымдардың пассив баланстарындағы бұл қосалқы шоттар бойынша екi жақты жойылады.
Ескерту: 145-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен .
146. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен
VII бөлiм. Есеп айырысулар
147. Осы бөлiмде тауарлар, орындалған жұмыстар және көрсетiлген қызметтер үшiн берушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысу, әлеуметтiк салық жарналары және басқа да төлемдер бойынша бюджетпен, есеп беретiн адамдармен, жұмысшылармен және қызметшiлермен, стипендиаттармен, депоненттермен, мектеп-интернаттарда және басқа балалар мекемелерiнде балаларды ұстағаны үшiн ата-аналармен, өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысу және есеп айырысудың басқа да түрлерi ескерiледi.
Мемлекеттік мекемелердің азаматтық-құқықтық мәмілелері Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде анықталған тәртіппен тіркеуге жатады.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен тауарларды (жұмыстар мен қызметтерді) сатып алуға азаматтық-құқықтық мәмілелер жасасқан мемлекеттік мекемелер оларды Қазынашылықтың аумақтық бөлімшелерінде тіркейді.
Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттiк мекеме жасайтын, бiрақ қазынашылықтың аумақтық органдарынан тiркеуден өтпеген шарттар бюджеттiк қаржы бөлумен қамтамасыз етілмейдi және аяқталмаған болып саналады.
Мемлекеттiк мекеме жоспарлы тағайындаулар көлемiнен немесе қабылданған міндеттемелерден тыс қарызға алған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бюджеттiк ақша есебiнен төлеуге жатпайды.
Бекiтiлген сметалардан тыс тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алғаны үшiн мемлекеттiк мекемелердiң лауазымды тұлғалары заңнамада белгiленген тәртiппен жауап бередi.
Бекiтiлген сметадан тыс сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құнын төлеуге ұсынылған құжаттар (шоттар, орындалған жұмыстардың кесiмдерi) және сатып алынған тауарлар берушiге қайтарылуы тиiс, тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) қайтару мүмкiндiгi болмаған жағдайда, берушiге берешек мемлекеттiк мекеменiң бухгалтерлiк есебiнде көрсетiледi.
Ескерту. 147-тармақ өзгертілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238   бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.02.18 N 67 бұйрығымен , 2005.05.20 N 24 бұйрығымен , 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 б ұйрығымен.

142-1. <*>
Сноска. Раздел VI дополнен новым пунктом 142-1 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; пункт исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
143. На субсчете 142 "Расчеты по финансированию за счет других бюджетов" учитываются суммы финансирования, полученные на проведение отдельных мероприятий за счет других бюджетов.
144. На субсчете 143 "Расчеты по финансированию из бюджета капитальных вложений" учитываются суммы финансирования капитальных вложений и других мероприятий за счет бюджета.
145. Государственные учреждения учет расчетов по субсчетам 140, 142, 143 ведут на карточках ф.283 в разрезе показателей, предусмотренных в справке "О движении сумм финансирования из бюджета" к балансу исполнения плана финансирования.
При составлении сводного баланса остатки по субсчетам 140, 142, 143 в активе баланса вышестоящего государственного учреждения и по этим субсчетам в пассиве балансов подведомственных государственных учреждений взаимно исключаются. <*>
Сноска. Пункт 145 - с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
146. <*>
Сноска. Пункт 146 исключен - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
Раздел VII. Расчеты
147. В этом разделе учитываются расчеты с поставщиками и подрядчиками за товары, выполненные работы и оказанные услуги, расчеты с бюджетом по взносам социального налога и другим платежам, с подотчетными лицами, рабочими и служащими, стипендиатами, депонентами, с родителями за содержание детей в школах-интернатах и других детских учреждениях, прочими дебиторами и кредиторами, расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, и другие виды расчетов.
Гражданско-правовые сделки государственных учреждений, подлежат регистрации в порядке, определяемом Правилами исполнения бюджета и их кассовое обслуживание, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан.
Государственные учреждения, заключающие гражданско-правовые сделки на приобретение товаров (работ и услуг) за счет средств республиканского и местных бюджетов, регистрируют их в территориальных подразделениях Казначейства.
Договоры, заключаемые государственными учреждениями за счет средств государственного бюджета, но не прошедшие регистрацию в территориальных органах казначейства, не обеспечиваются бюджетными ассигнованиями и считаются несовершенными.
Товары (работы, услуги), приобретенные государственным учреждением в долг, сверх объема плановых назначений или принятых обязательств, не подлежат оплате за счет бюджетных денег.
За приобретения товаров (работ, услуг) сверх утвержденного плана финансирования ответственность несут должностные лица государственных учреждений в порядке, установленном законодательством.
Предъявленные к оплате документы (счета, акты выполненных работ) на стоимость приобретенных сверх утвержденного плана финансирования товаров (работ, услуг) и приобретенные товары должны быть возвращены поставщику, а в случае невозможности возврата товаров (работ, услуг) задолженность поставщику отражается в бухгалтерском учете государственного учреждения. <*>
Сноска. Пункт 147 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 февраля 2002 года N 67 V021793_ ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).

148. Түгендеу нәтижелерi бойынша дебиторлармен және кредиторлармен есеп айрысуларда мынадай өндiрiп алу үшiн нақты емес:
1) дебиторлық берешек:
өндiрiп алудан сот бас тартқан, оның iшiнде қуыну мерзiмi аяқталуы себептi;
оның мүлiктерiнiң жетiспеуiне байланысты борышкердi тарату кезiнде қанағаттанбаған, сондай-ақ таратылған балансты бекiткенге дейiн несие берушi мәлiмдеген;
егер міндеттеме борышкердің қайтыс болуымен аяқталған жағдайда, егер атқару борышкердің өзінің қатысуынсыз жүргізіле алмаса, не міндеттеме өзгеше түрде борышкердің жеке басымен тығыз байланысты болса;
2) кредиторлық берешек:
несие берушiнi таратқан жағдайда;
егер кредитор борышты кешірген жағдайда, егер борыштан босату туралы шешімді кредитор мүлкінің меншіктенушісі немесе оған уәкілетті тұлға қабылдаған жағдайда;
мемлекеттiк мекемеден өндiрiп алудан сот бас тартқан, оның iшiнде қуыну мерзiмi аяқталуы себептi.
Дебиторлық және кредиторлық берешектi есептен шығаруға негiздеме болған кезде дебиторлармен және несие берушiлермен мынадай мәлiметтерi болуға тиiс есеп айырысуларды түгендеу кесiмiне Анықтама жасалады:
дебитордың, несие берушiнiң атауы, нақты заңды мекен-жайы, СТН (салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi). Егер борышкердiң мекен-жайы және орналасқан жерi белгiсiз болған жағдайда, оған iздеу салу бойынша қолданылған шаралар көрсетiледi;
берешектiң сомасы:
берешек қандай баланстық шотта есепке алынады, қандай мiндеттемелер бойынша;
берешектiң пайда болған күнi;
берешектi растайтын құжаттар;
берешектiң пайда болуына немесе берешектi уақытында өндiрiп алуға кiнәлi лауазымды тұлға;
керi тәртiппен кiнәлiнiң есебiнен залалдың сомасын өндiрiп алудың мүмкiн еместiгi;
өндiрiп алу үшiн нақты емес борышты мойындаудың толық негiздемесi (дебиторлық берешектiң) (борышты өндiрiп алу бойынша қабылданған нақты шаралар, оның iшiнде талап қою-қуыну жұмыстарын жүзеге асыру, берiлген атқару құжаттары бойынша ақпараттар; тарату комиссиясы шешiмiнiң күнi, нөмiрi немесе борышкердiң банкроттығын мойындаған жағдайда тарату балансын бекiту туралы сот шешiмi. Мемлекеттiк мекемеге қуынудан бас тартқан кезде бас тартудың негiздемесiн, жоғары тұрған сот органдарында сот шешiмiнiң шағымы бойынша қолданылған шаралар көрсетілсiн.);
кредиторлық берешектi есептен шығару туралы шешiм қабылдауға арналған себептер (негiздемелер).
Мемлекеттiк мекеменiң басшысы Есеп айырысуларды түгендеу кесiмi, Дебиторлармен және несие берушiлермен есеп айырысуды түгендеу кесiмiне анықтама, сондай-ақ Түгендеу комиссиясының хаттамасы негiзiнде бұл туралы он күндiк мерзiмде бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсiне хабарлай отырып, дебиторлық және кредиторлық берешектi есептен шығару туралы шешiм қабылдайды.

148. По результатам инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами списанию подлежит следующая нереальная для взыскания:
1) дебиторская задолженность:
во взыскании которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности;
не удовлетворенная при ликвидации должника в связи с недостатком его имущества, а также не заявленная кредитором до утверждения ликвидационного баланса;
в случае, если обязательство прекращается смертью должника, если исполнение не может быть произведено без личного участия должника либо обязательство иным образом неразрывно связано с личностью должника;
2) кредиторская задолженность:
в случае ликвидации кредитора;
в случае прощения долга кредитором, при условии, если решение об освобождении от долга принято собственником имущества кредитора или уполномоченным на то лицом;
во взыскании с государственного учреждения которой судом отказано, в том числе по причине истечения срока исковой давности.
При наличии оснований для списания дебиторской и кредиторской задолженности составляется Справка к акту инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами, которая должна содержать следующие сведения:
наименование дебитора, кредитора, подробный юридический адрес, РНН (регистрационный номер налогоплательщика). В случае, если адрес и местонахождение должника неизвестны, указываются меры, принятые по его розыску;
сумма задолженности;
на каком балансовом счете числится задолженность, по каким обязательствам;
дата образования задолженности;
документы, подтверждающие задолженность;
должностные лица, виновные в возникновении задолженности или несвоевременном взыскании задолженности;
обоснование о невозможности возмещения суммы ущерба за счет виновного в регрессном порядке;
подробное обоснование признания долга (дебиторской задолженности) нереальным для взыскания (конкретные меры, принятые по взысканию долга, в том числе осуществление претензионно-исковой работы, информация по выданным исполнительным документам; дата, номер решения ликвидационной комиссии или решения суда об утверждении ликвидационного баланса в случае признания банкротства должника. При отказе государственному учреждению в иске указать основания отказа, принятые меры по обжалованию решения суда в вышестоящие судебные инстанции);
причины (основания) для принятия решения о списании кредиторской задолженности.
Руководитель государственного учреждения на основании Акта инвентаризации расчетов, Справки к акту инвентаризации расчетов с дебиторами и кредиторами, а также Протокола инвентаризационной комиссии принимает решение о списании дебиторской и кредиторской задолженности с сообщением об этом в десятидневный срок администратору бюджетных программ.

Дебиторлық берешектi өндiрiп алуға арналған нақты емес сомалар мемлекеттiк мекеме басшысының шешiмi бойынша есептен шығарылады және қаржыландырылуын кемiтуге жатқызылады, бұл ретте 140, 230-қосалқы шоттар дебеттеледi және есеп айырысулардың тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi.
Мемлекеттiк мекеменiң басшысы оны есептен шығару туралы шешiм қабылдаған кредиторлық берешектiң сомасы (оған объективтiк жағдайлар болған кезде) есептен шығарылады және 140, 230-қосалқы шоттардың артуына жатқызылады. Бухгалтерлiк есепте бұл операция есеп айырысудың тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 140, 230-қосалқы шоттардың кредитi бойынша көрсетiледi.
Борышкерлерден берешектi өндiрiп алу бойынша уақытылы шаралар қолданбағаны үшiн, берешектi негiздемесiз және заңсыз есептен шығарғаны үшiн мемлекеттiк мекеменiң басшысы және борышкерлерден берешектi өндiрiп алу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру (қуынуды ұсыну, шоттардың шешiмiне шағыну, атқарушы құжаттарды алу, сот атқарушылырына немесе екiншi деңгейдегi банктерге атқарушы парақтарды жiберу) мiндеттемесi жүктелген басқа да тұлғалар қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес тәртiптiк және/немесе басқа да жауапкершiлiкте болады.
Ескерту: 148-тармақ жаңа редакцияда жазылды, толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .
149. 15 "Орындаған жұмыстары және көрсеткен қызметтерi үшiн жеткiзушiлермен, мердiгерлермен және тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" шоты. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
150 "Жеткiзушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысулар";
151 "Сыртқы заемдар есебінен міндеттемелер бойынша есептесулер";
152 "Ғылыми әзірлемелер бойынша есеп айырысулар";
153 "Атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар";
154 "Бекiтiлген сметадан тыс несие берушiлермен есеп айырысу";
155 "Гранаттардың есебінен міндеттемелер жөніндегі есеп айырысулар";
157 "Жұмыстар мен қызмет көрсетулер үшiн тапсырыс берушiлердiң аванстары бойынша есеп айырысулар";
158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетін түсімдермен және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу";
159 "Әлеуметтiк салық жарналары бойынша есеп айырысулар".
Ескерту. 149-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.04.22. N 184 бұйрығымен , 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.03.30. N 159   бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004.03.17. N 17 , Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

Суммы нереальной для взыскания дебиторской задолженности списываются по решению руководителя государственного учреждения и относятся на уменьшение финансирования, при этом дебетуются субсчета 140, 230 и кредитуются соответствующие субсчета расчетов.
Суммы кредиторской задолженности, по которой руководителем государственного учреждения принято решение о списании ее (при наличии на это объективных условий), списываются и относятся на увеличение субсчетов 140, 230. В бухгалтерском учете эта операция отражается по дебету соответствующих субсчетов расчетов и по кредиту субсчетов 140, 230.
За несвоевременность принятия мер по взысканию задолженности с должников, за необоснованность и неправомерность списания задолженности руководитель государственного учреждения и другие лица, на которые возложены обязанности организации работы по взысканию задолженности с должников (предъявление исков, обжалование решений судов, получение исполнительных документов, направление исполнительных листов судебным исполнителям или в банки второго уровня и другие), несут дисциплинарную и/или иную ответственность в соответствии с действующим законодательством. <*>
Сноска. Пункт 148 в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ .
149. Счет 15 "Расчеты с поставщиками, подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги". Этот счет подразделяется на субсчета:
150 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками";
151 "Расчеты по обязательствам за счет внешних займов";
152 "Расчеты по научным разработкам";
153 "Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги";
154 "Расчеты с кредиторами сверх утвержденного плана финансирования"
155 "Расчеты по обязательствам за счет грантов"
157 "Расчеты по авансам заказчиков за работы и услуги";
158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их";
159 "Расчеты по взносам социального налога". <*>
Сноска. Пункт 149 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента казначейства МФ РК от 22.04.1998г. N 184; приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; от 30 марта 2001 года N 159 V011487_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; от 17 марта 2004 года N 17 .; приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).

150. 150 "Жеткiзушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысулар" қосалқы шотында күрделi қаржыға арналып қаржыландырылған қаражаттар есебiнен алынған құрылыс материалдары, конструкциялар детальдар, қондырғыларға арналған жабдықтар және т.б. үшiн жеткiзушілермен есеп айырысулар және құрылыс салу мен монтаждауға арнап және құрылыс-монтаж жұмыстарын орындағаны үшiн оларға берiлген конструкциялар мен детальдар бойынша мердiгерлермен есеп айырысулар ескерiледi.
150 қосалқы шотының дебетiнде жеткiзушiлермен есеп айырысулар бойынша құрылыс материалдары, конструкциялар мен детальдар үшiн төленген шоттардың сомалары жазылады, бұл ретте 093, 103 немесе 111 қосалқы шот несиеленедi. Қоймаға жеткiзушiлерден алынған құндылықтардың құнына 040, 041 немесе 150 қосалқы шоты дебеттеледi, егер құндылықтар мердiгерге қоймаға түспей берiлген болса 150 қосалқы шотында несиеленедi.
150 қосалқы шотының дебетiне мердiгермен есеп айырысу бойынша орындалған құрылыс монтаж жұмыстары үшiн сомалар және құрылыс-монтаж жұмыстары үшiн мердiгерге берілген конструкциялар мен детальдар, құрылыс материалдары жазылады, бұл ретте 040, 041, 093, 103, 111 қосалқы шоттарында кредиттеледi. Мердiгердiң атқарған құрылыс-монтаж жұмыстарының сомасына 203 қосалқы шотының дебетінде немесе 150 қосалқы шотының кредитiне жазба жазылады.
Н. 292-а карточкасында (н. 262 кiтабында) әрбiр жеткiзушi мен мердiгер бойынша талдау есебi жүргiзiледi.
Ескерту. 150-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
150.1. 151 "Сыртқы заемдар есебінен міндеттемелер бойынша есептесулер" қосалқы шотында жоба бойынша жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға арнап келісім (шарт) жасасқан жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар ескеріледі.
151 қосалқы шот дебеті бойынша мердігермен (жеткізушімен) есеп айырысу бойынша орындалған жұмыстар үшін аударылған сомалар көрініс табады, бұл ретте 113 "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шотында кредиттеледі. Мердігер (жеткізуші) орындаған жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) сомаларына 204 "Сыртқы заемдар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шот дебетіне және 151 қосалқы шот кредитіне жазба жасалады.
Материалдық құндылықтардың сатып алынған активтерінің құны тиісті материалдық құндылық активтері дебеті және 151 қосалқы шот кредиті бойынша көрініс табады. Сонымен бірге активтерді сатып алу кезінде 204 қосалқы шотының дебеті және 250 "Активтердегі қорлар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жасалады.

150. На субсчете 150 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками" учитываются расчеты с поставщиками за строительные материалы, конструкции и детали, оборудование для установки и т.п., приобретаемые за счет средств, ассигнованных на капитальные вложения, и расчеты с подрядчиками по конструкциям и деталям, переданным им для строительства и монтажа, и за выполненные строительно-монтажные работы.
По расчетам с поставщиками в дебет субсчета 150 записываются суммы оплаченных счетов за строительные материалы, конструкции и детали, при этом кредитуется субсчет 093, 103 или 111. На стоимость ценностей, полученных от поставщиков на склад, дебетуется субсчет 040, 041 или 150, если ценности переданы подрядчику, минуя склад, и кредитуется субсчет 150.
По расчетам с подрядчиком в дебет субсчета 150 записываются суммы, перечисленные за выполненные строительно-монтажные работы, и переданные подрядчику конструкции и детали, строительные материалы для строительномонтажных работ, при этом кредитуются субсчета 040, 041, 093, 103, 111. На суммы выполненных подрядчиком строительно-монтажных работ производятся записи в дебет субсчета 203 или 212 и кредит субсчета 150.
Аналитический учет ведется по каждому поставщику и подрядчику на карточках ф.292-а (в книге ф.292). <*>
Сноска. Пункт 150 с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
150.1. На субсчете 151 "Расчеты по обязательствам за счет внешних займов" учитываются расчеты с поставщиками и подрядчиками, заключившими договора (контракты) на выполнение работ (услуг) по проекту.
По расчетам с подрядчиком (поставщиком) по дебету субсчета 151 отражаются суммы, перечисленные за выполненные работы (услуги), при этом кредитуется субсчет 113 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам". На суммы выполненных подрядчиком (поставщиком) работ (услуг) производится запись в дебет субсчета 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" и кредит субсчета 151.
Стоимость приобретенных активов, материальных ценностей отражается по дебету соответствующих счетов активов, материальных ценностей и кредиту субсчета 151. Одновременно при приобретении активов производится запись по дебету субсчета 204 и кредиту субсчета 250 "Фонд в активах".

151 қосалқы шот бойынша талдау есебі н.292-а талдау есебінің карточкаларында әр жеткізуші және мердігер бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 150.1-тармақпен толықтырылды, толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.04.22. N 184 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен .
151. 152 "Ғылыми әзірлемелер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында кәсіпорындармен және ұйымдармен олардың ғылыми-зерттеу және тәжірибе-конструкторлық жұмыстарға, ғылыми зерттеулерге, ғылыми-техникалық жұмыстарға және бюджет қаражатының есебінен басқаларға арналған тапсырмаларды орындауы жөніндегі есеп айырысулары ескеріледі.
152 қосалқы шотының дебетіне бюджет шотынан ғылыми әзірлемелерге аударылған сома жазылады, бұл ретте 090 қосалқы шоты кредиттеледі. Кәсіпорындар орындаған ғылыми әзірлемелер жөніндегі жұмыстардың сомасына 201 қосалқы шоты дебеттеледі және 152 "Ғылыми әзірлемелер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоты кредиттеледі.
Осы қосалқы шот бойынша талдамалы есеп әрбір мемлекеттік мекеме бойынша 292 н-а карточкаларында жүргізіледі.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
152. 153 "Бойынша атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтер үшiн тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар" қосалқы шотында кәсiптiк-техникалық училищелерде олар үшiн атқарылған жұмыстар немесе көрсетiлген қызметтер үшiн және дайын бұйымдарды сатқаны үшiн тапсырыс берушiлермен есеп айырысулар, сондай-ақ өндiрiстiк оқу процесiнде оқушылардың орындаған жұмыстары үшiн кәсiпорындармен және ұйымдармен есеп айырысулар ескерiледi.
153 қосалқы шотының дебетiнде көрсетiлген қызметтердiң, оқушылардың ұйымдарда атқарған жұмыстары үшiн оқу орындарының оларға сыйақы сомаларын төлеуге жататын, оқу-өндiрiстiк шеберханаларда жасалған, сатылған даяр бұйымдардың құны және оқу базасын кеңейтуге, оқушыларға мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетуге және т.б. арналып бағытталған сомалар жазылады, бұл ретте тиiстi 189, 280, 400 қосалқы шоттарға кредиттеледi.
153 қосалқы шот кредитiне ұйымның тапсырыс берушiсiнен түскен сомалар жазылады, бұл ретте 111 қосалқы шот дебеттеледi.
153 қосалқы шоты бойынша талдау есебi н. 283 монографтық карточкасына ұйымдардың әрбiр тапсырыс берушiсi бойынша жазылады.
Ескерту. 152-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
153. алынып тасталынды .
153. 154 "Бекiтiлген сметадан тыс несие берушiлермен есеп айырысу" қосалқы шотында мемлекеттiк мекеменiң бекiтiлген шығыстар сметасынан тыс сатып алынған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) сатып алу ескерiледi. Егер берушi мемлекеттiк мекемеге алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) үшiн құжаттар ұсынса, бiрақ берушiге тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) қайтару мүмкiндiгi болмаса, онда 154 "Бекiтiлген сметадан тыс несие берушiлермен есеп айырысу" қосалқы шотының кредитiне және тиiстi қосалқы шоттардың дебетiне жазба жүргiзiледi. Өткен жылдың сметадан тыс сатып алынған тауарлары (жұмыстары, қызметтерi) бойынша мемлекеттiк мекемеде 2001 жылғы 1 қаңтарға дейiн пайда болған берешек 154-қосалқы шотқа ауысуы тиiс.
Бекiтілген сметадан тыс мiндеттеме қабылдауға жол берген лауазымдық тұлғалар заңнамада белгiленген тәртiппен жауап бередi.

Аналитический учет по субсчету 151 ведется по каждому поставщику и подрядчику на карточках аналитического учета ф.292-а. <*>
Сноска. Раздел VII - дополнен пунктом 150.1 согласно приказу Департамента казначейства МФ РК от 22.04.1998г. N 184; пункт - с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
151. На субсчете 152 "Расчеты по научным разработкам" учитываются расчеты с предприятиями и организациями по выполнению ими заказов на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, научные исследования, научно-технические работы и другие, за счет бюджетных средств.
В дебет субсчета 152 записываются суммы, перечисленные с бюджетного счета на научные разработки, при этом кредитуется субсчет 090. На суммы выполненных предприятиями работ по научным разработкам дебетуется субсчет 201 и кредитуются субсчет 152 "Расчеты по научным разработкам".
Аналитический учет по этому субсчету ведется по каждому государственному учреждению на карточках ф. 292-а.
Сноска. Пункт 151 в редакции приказа Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
152. На субсчете 153 "Расчеты с заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги" в профтехшколах учитываются расчеты с заказчиками за выполненные для них работы или оказанные услуги и за реализованные готовые изделия, а также расчеты с предприятиями и государственными учреждениями за работы, выполненные учащимися в процессе производственного обучения.
В дебет субсчета 153 записывается стоимость оказанных услуг, реализованных готовых изделий, изготовленных учебно-производственными мастерскими, суммы вознаграждения, подлежащие выплате учащимся учебных заведений за выполненные ими работы в государственных учреждениях, и суммы, направленные на расширение учебной базы, улучшение культурно-бытового обслуживания учащихся и т.п, при этом кредитуются соответствующие субсчета 189, 280, 400.
В кредит субсчета 153 записываются поступившие суммы от заказчика государственных учреждений, при этом дебетуется субсчет 111.
Аналитический учет по субсчету 153 ведется по каждому заказчику государственного учреждения на многографных карточках ф.283. <*>
Сноска. Пункт 152 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 23 V990825_ .
153. На субсчете 154 "Расчеты с кредиторами сверх утвержденного плана финансирования" учитываются приобретения товаров (работ, услуг) сверх утвержденного плана финансирования государственного учреждения. Если поставщиком предъявлены документы за полученные товары (работы, услуги) государственным учреждением сверх утвержденного плана финансирования, однако возврат товаров (работ, услуг) поставщику невозможен, то производится запись в кредит субсчета 154 "Расчеты с кредиторами сверх утвержденного плана финансирования" и дебет соответствующих субсчетов. Задолженность по приобретенным сверх утвержденного плана финансирования товарам (работам, услугам) прошлых лет, возникшая у государственного учреждения до 1 января 2001 года, должна быть перенесена на субсчет 154.
Должностные лица, допустившие принятие обязательств сверх утвержденного плана финансирования, несут ответственность в порядке, установленном законодательством.

Несие берушiлермен бекiтiлген шығыстар сметасынан тыс есеп айырысу есебi 292-нысан кiтабында (292-а нысан карточкаларында) жүргiзiледi.
Ескерту: 153-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен .
153-1. 155 "Гранттардың есебінен міндеттемелер жөніндегі есеп айырысулар" қосалқы шотында жоба бойынша жұмыстарды (қызметтерді) орындауға шарттар (келісім-шарттар) жасасқан берушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар ескеріледі.
155 қосалқы шотының дебеті бойынша мердігермен (берушімен) есеп айырысу бойынша орындалған жұмыстар (қызметтер) үшін аударылған сома көрсетіледі, бұл ретте 116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шоты кредиттеледі. Мердігер (беруші) орындаған жұмыстардың (қызметтердің) сомасына 209 "Гранттардың есебінен қаржыландырылатын жобалар жөніндегі шығыстар" қосалқы шотының дебетіне және 155 қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі.
Сатып алынған активтердің, материалдық құндылықтардың құны активтердің, материалдық құндылықтардың тиісті шоттарының дебеті және 155 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі. Сонымен бірге активтерді сатып алу кезінде 209 қосалқы шотының дебеті және 250 "Активтердегі қор" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
155 қосалқы шоты бойынша талдамалық есепке алу N 292-а нысанының талдамалық есепке алу карточкаларында әрбір беруші және мердігер бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 153-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
154-155. <*>
Ескерту: 154-155-тармақтар алынып тасталынды - ҚР Қаржы министрлігі  Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
156. 157 "Жұмыс және қызметтер көрсеткенi үшiн тапсырыс берушiлердiң аванстары бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында шарт бойынша бюджеттiк ұйымдардың атқарған жұмыстары мен қызмет көрсетулерi есебiнен ұйымдардан алған аванстары ескерiледi. Тапсырыс берушiден түскен қаражаттар 111 қосалқы шот дебетi және 157 қосалқы шот кредитi бойынша көрiнiс табады. Жыл iшiнде жасалған шығыстарды есептен шығару 400 қосалқы шот дебетi және 211 қосалқы шот кредитi бойынша жүргiзiледi.
Талдау есебi н. 292-а карточкасында (н. 292 кiтабында) жүргiзiледi.
Ескерту. 156-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
156-1. 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетін түсімдермен және оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында мемлекеттiк мекемелердiң бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық немесе заттай бөлiгiне байланысты операциялар бойынша есеп айырысулары ескерiледi.

Учет расчетов с кредиторами сверх утвержденного плана финансирования ведется в книге форма 292 (на карточках форма 292-а). <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 153 - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
153-1. На субсчете 155 "Расчеты по обязательствам за счет грантов" учитываются расчеты с поставщиками и подрядчиками, заключившими договора (контракты) на выполнение работ (услуг) по проекту.
По расчетам с подрядчиком (поставщиком) по дебету субсчета 155 отражаются суммы, перечисленные за выполненные работы (услуги), при этом кредитуется субсчет 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам". На суммы выполненных подрядчиком (поставщиком) работ (услуг) производится запись в дебет субсчета 209 "Расходы по проектам, финансируемым за счет грантов" и кредит субсчета 155.
Стоимость приобретенных активов, материальных ценностей отражается по дебету соответствующих счетов активов, материальных ценностей и кредиту субсчета 155. Одновременно при приобретении активов производится запись по дебету субсчета 209 и кредиту субсчета 250 "Фонд в активах".
Аналитический учет по субсчету 155 ведется по каждому поставщику и подрядчику на карточках аналитического учета формы N 292-а. <*>
Сноска. Раздел дополнен новым пунктом 153-1 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
154-155. <*>
Сноска. Пункты 154-155 - исключены согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
156. На субсчете 157 "Расчеты по авансам заказчиков за работы и услуги" учитываются авансы, полученные от государственных учреждений в счет выполнения государственными учреждениями работ и услуг по договорам. Поступившие средства от заказчиков отражаются по дебету субсчета 111 и кредиту субсчета 157. Списание расходов, произведенных в течение года, производится по дебету субсчета 400 и кредиту субсчета 211.
Аналитический учет ведется на карточках ф.292-а (в книге ф.292). <*>
Сноска. Пункт 156 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
156-1. На субсчете 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" учитываются расчеты государственных учреждений по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их.

Мемлекеттiк мекемелер активтердiң, арзан құнды және тез тозатын заттардың және басқа да материалдық құндылықтардың түсуiн тиiстi 01, 04, 06, 07-қосалқы шоттардың дебетi бойынша және 158-қосалқы шоттың кредитi бойынша ескередi. Бiр уақытта түскен активтердiң және арзан құнды және тез тозатын заттардың құнына 200 "Бюджет бойынша мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 250 "Активтердегi қорлар", 260 "Арзан құнды және тез тозатын заттардағы қорлар" қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.
Кадрларды оқыту, жабдықтарды жөндеу және жұмыстар мен мемлекеттiк мекемеге көрсетiлетiн қызметтердiң басқа да түрлерi бойынша шығыстар 200-қосалқы шоттың дебетi және 158-қосалқы шоттың кредитi бойынша көрсетiледi.
158-қосалқы шот бойынша есеп айырысулардың талдамалық есебi әрбiр операция бойынша 292-а нысан карточкаларында (292 нысан кiтабында) жүргiзiледi.
Ескерту. 156-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.30. N 159 бұйрығымен .
157. 159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында "Салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін әлеуметтік салықты есептеу және бюджетке төлеу жөніндегі операциялар ескеріледі.
Әлеуметтік салықты есептеу 159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының кредиті және шығыстар шоттарының тиісті қосалқы шоттарының дебеті бойынша көрсетіледі. Әлеуметтік салықты бюджетке төлеген кезде 159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысу" қосалқы шоты дебеттеледі және ақша қаражаты шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысу" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп 292-а нысанының карточкаларында (кітапта 292-нысан) жүргізіледі.
Ескерту. 157-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16 "Есеп беретiн адамдармен есеп айырысулар" шоты
158. 160 "Есеп беретiн адамдармен есеп айырысулар" және корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, бюджет ақшасының есебінен есеп айырысулар қосалқы шотына қолма-қол ақшасыз жолмен жүргiзiлуi мүмкiн емес шығыстарды төлеуге арналған оларға берiлетiн аванстар бойынша есеп беретiн адамдармен есеп айырысулар ескерiледi.
Есептiк аванстар тек осы бюджеттiк ұйымда ғана жұмыс iстейтiн адамдарға басшының өкiмi бойынша берiледi. Есептiк сомаларды беру кезiнде бухгалтерлiк қызметтiң қызметкерлерi өткен аванстар бойынша есеп беретiн адамның берешегi жоқтығы туралы белгi соғады.
Берiлген есептiк ақшалар оны беру кезiнде көзделген мақсатқа ғана жұмсалуы мүмкiн. Аванстық сомалардың жұмсалуы туралы есеп беретiн адам жұмсалған шығындарды қуаттайтын құжаттарды қосып, есептi ұсынады. Аванстық есепке қоса берiлiп отырған құжаттарды есеп беретiн адам олардың есептегi жазылу тәртiбiнде нөмiрлейдi.
Карт-шоттан корпоративтік төлем карточкасы бойынша ақша пайдалану туралы есеп беретін тұлғалар сауда чектерін, слиптер мен корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып, жүргізілген төлемдерді растау болып табылатын басқа да құжаттарды қоса бере отырып аванстық есеп береді.
Бухгалтерлiк қызметтегi аванстық есептер арифметикалық тексерiледi, сондай-ақ құжаттардың толтырылуының және мақсаты бойынша қаражаттардың жұмсалуының дұрыстығы тексерiледi. Тексерілген аванстық есептердi бюджеттiк ұйымдардың жетекшiлерi бекiтедi.
Аванстың пайдаланылмаған қалдығы есеп беретiн адамға аванстық есептi тапсырғаннан кейiн үш күннен кейiн қайтарылуы керек. Есеп беретiн адамға жаңа аванстарды беру бұрын берiлген авансты өтеген жағдайда жүргізілуі мүмкін.
Ескерту. 158-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

Поступления активов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов и других материальных ценностей государственные учреждения учитывают по дебету соответствующих субсчетов счетов 01, 04, 06, 07 и по кредиту субсчета 158. Одновременно на стоимость поступивших активов и малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится запись по дебету субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия" и по кредиту субсчетов 250 "Фонд в активах", 260 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах".
Расходы по обучению кадров, ремонту оборудования и другим видам работ и услуг, оказываемых государственному учреждению, отражаются по дебету субсчета 200 и кредиту субсчета 158.
Аналитический учет расчетов по субсчету 158 ведется на карточках форма 292-а (книге форма 292) по каждой операции. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 156-1 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 30 марта 2001 года N 159 V011487_ .
157. На субсчете 159 "Расчеты по взносам социального налога" учитываются операции по исчислению и уплате в бюджет социального налога, производимые государственными учреждениями согласно Кодексу Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Исчисление социального налога отражается по кредиту субсчета 159 "Расчеты по взносам социального налога" и по дебету соответствующих субсчетов счетов расходов. При уплате социального налога в бюджет дебетуется субсчет 159 "Расчеты по взносам социального налога" и кредитуются соответствующие субсчета счетов денежных средств.
Аналитический учет по субсчету 159 "Расчеты по взносам социального налога" ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).
Сноска. Пункт 157 - в новой редакции согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ ; от 20 мая 2005 года N 24 ; в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
Счет 16 "Расчеты с подотчетными лицами"
158. На субсчете 160 "Расчеты с подотчетными лицами" учитываются расчеты с подотчетными лицами по выдаваемым им авансам на оплату таких расходов, которые не могут быть произведены путем безналичных расчетов и расчеты за счет бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки.
Авансы под отчет выдаются по распоряжению руководителя только лицам, работающим в данном государственном учреждении. При выдаче сумм под отчет, работниками бухгалтерской службы делается отметка об отсутствии за подотчетным лицом задолженности по предыдущим авансам.
Деньги, выданные под отчет, могут расходоваться только на те цели, которые предусмотрены при их выдаче. Об израсходовании авансовых сумм, подотчетные лица представляют отчет с приложением документов, подтверждающих произведенные расходы. Документы, приложенные к авансовому отчету, нумеруются подотчетным лицом в порядке их записи в отчете.
Об использовании денег с карт-счета по корпоративной платежной карточке подотчетные лица представляют авансовый отчет с приложением торговых чеков, слипов и других документов, являющихся подтверждением произведенных платежей с применением корпоративной платежной карточки.
В бухгалтерской службе авансовые отчеты проверяются арифметически, а также проверяются правильность оформления документов и расходования средств по назначению. Проверенные авансовые отчеты утверждаются руководителем государственного учреждения.
Неиспользованный остаток аванса должен быть возвращен подотчетным лицом не позднее трех дней после сдачи авансового отчета. Выдача новых авансов подотчетному лицу может быть произведена при условии погашения ранее выданного аванса.
Сноска. В пункт 158 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).

159. Есептiк сомаларды жұмсағаны туралы аванстық есептi белгiленген мерзiмде ұсынбаған немесе пайдаланылмаған аванстардың қалдықтарын қайтармаған жағдайда бюджеттiк ұйым Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгiленген талаптарды сақтай отырып, авансты алған адамдардың жалақыларынан бұл берешектердi ұстауды жүргiзуге құқылы.
Есеп беретiн адамдарға берiлген сомалар 160 қосалқы шотына дебеттеледi және 09-12 шоттардың тиiстi қосалқы шотына кредиттеледi.
Аванстың жұмсалған сомаларына және қайтарылған есептiк сомалардың қалдықтарына 160 қосалқы шоттың несиесiне және 06, 07, 12, 18, 20, 21 шоттардың тиiстi қосалқы шоттардың дебетiне жазу жазылады.
Есеп беретін тұлғаның пайдаланылмаған аванстың қалдығын қайтаруы теңгемен қолма-қол ақша арқылы жүзеге асырылады, тиындармен сомада есеп беретін тұлға қайтармаған қалдық есепке соманы кейіннен беру кезінде ескеріледі. Қызметкер жұмыстан шығу сәтінде немесе есепті жылдың аяғында қайтармаған, 160-қосалқы шоттың дебеті бойынша ескерілетін тиындармен есеп беретін соманың қалдығы оның жалақысынан ұсталады, бұл ретте 180-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 160-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі. Мемлекеттік мекеменің есеп беретін тұлғаның алдындағы тиындармен борыш сомасы жұмыстан шығу сәтінде 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады, бұл ретте 160-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 188-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Есеп беретiн адамдармен есеп айырысудың талдау есебi н. 386 (8 мемориалды ордер) есеп беретiн адамдармен есеп айырысу бойынша жинақтаушы ведомоста жүргiзiледi. Бұл ведомостағы есеп позициялық тәсiлмен жүргiзiледi. Әр жол бойынша есеп беретiн адамның тегi, берiлген аванстың сомасы және жасалған шығындардың сомалары, пайдаланылмаған аванстың сомалары жазылады. Ай аяқталғаннан кейiн қорытындысы "160 қосалқы шот есеп-несиесi бойынша шығыстардың сомалары бекiтiлген" бағаны бойынша және "Қосалқы шоттардың дебеттерi" және "Екiншi жазба" бағандары бойынша "Журнал-бастысы" кiтабына жазылады.
Есеп беретiн адамдарының саны аз бюджеттiк ұйымдарда есеп айырысулардың талдау есебi н. 292-а карточкасына (н. 292 кiтабына) әрбiр есеп беретiн адам бойынша жүргiзiледi.
Корпоративтік төлем карточкасын қолдана отырып бюджет қаражатын нысаналы пайдаланудың талдамалы есебі кітапта 453-нысан бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 159-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.17. N 141 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
17 "Түрлi дебиторлармен және кредиторлармен есеп
айырысулар" шоты

159. В случаях непредставления в установленный срок авансовых отчетов об израсходовании подотчетных сумм или невозврата в кассу остатков неиспользованных авансов государственное учреждение имеет право производить удержание этой задолженности из заработной платы лиц, получивших авансы, с соблюдением требований, установленных действующим законодательством Республики Казахстан.
На суммы, выданные подотчетным лицам, дебетуется субсчет 160 и кредитуются соответствующие субсчета счетов 09-12.
На израсходованные суммы аванса и возвращенные остатки подотчетных сумм производятся записи в кредит субсчета 160 и дебет соответствующих субсчетов счетов 06,07,12,18,20,21.
Возврат подотчетным лицом остатка неиспользованного аванса осуществляется наличными деньгами в тенге, остаток не возвращенной подотчетным лицом суммы в тиынах учитывается при последующих выдачах сумм под отчет. Невозвращенный работником остаток подотчетных сумм в тиынах на момент увольнения или на конец отчетного года, учитываемый по дебету субсчета 160, удерживается из его заработной платы, при этом производится запись по дебету субсчета 180 и по кредиту субсчета 160. Сумма долга государственного учреждения перед подотчетным лицом в тиынах на момент увольнения списывается на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения", при этом производится запись по дебету субсчета 160 и по кредиту субсчета 188.
Аналитический учет расчетов с подотчетными лицами ведется в накопительной ведомости по расчетам с подотчетными лицами ф.386 (мемориальный ордер 8). Учет в этой ведомости ведется позиционным способом. По каждой строке записываются фамилия подотчетного лица, суммы выданного аванса и суммы произведенных расходов, а также поступившая сумма неиспользованного аванса. По окончании месяца итоги по графе "Утверждена сумма расходов по отчету кредит субсчета 160" и по графам "Дебет субсчетов" и "Вторые записи" записываются в книгу "Журнал-главная".
В государственных учреждениях с незначительным количеством подотчетных лиц аналитический учет расчетов ведется по каждому подотчетному лицу на карточках ф.292-а (в книге ф.292). <*>
Аналитический учет целевого использования бюджетных денег с применением корпоративной платежной карточки ведется в книге по форме 453.
Сноска. Пункт 159 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 17 марта 2001 года N 141   V011431 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Счет 17 "Расчеты с разными дебиторами
и кредиторами"

160. 17-шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
170 "Кем шығушылық бойынша есептемелер";
171 "Уақытша еңбекке жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы бойынша есеп айырысулар";
172 "Арнаулы төлем түрлерi бойынша есептемелер";
173 "Бюджетке төленетiн төлемдер бойынша есептемелер";
174 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша есеп айырысу";
175 "Шағын және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiру үшiн алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар";
176 "Демеушiлiк және қайырымдылық, көмектердiң сақтандыру төлемiнiң есебiнен шығыстарға алынған қаражат бойынша есеп айырысулар";
177 "Депоненттермен жасалатын есептемелер";
178 "Бекiтiлген сметаның шегiнде, басқа дебиторлармен және кредиторлармен жасалатын есептемелер";
179 "Аванстық төлемдер тәртiбiндегi есеп айырысулар".
Ескерту. 160-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2008.10.22 N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.24 N 80 Бұйрықтарымен.
161. "Кем шығушылық бойынша есептемелер" 170 қосалқы шотында ақша қаражаттары мен құндылықтардың кем шығуының ұрлануының сомалары, кiнәлi адамдар есебiне жатқызылған материалдық құндылықтар бүлiнуiнен болған сомалардың шығыны және белгiленген тәртiпте ұстауға жататын басқа сомалар.
Кем шығу мен ұрлаудан келтiрiлген залалдың көлемiн айқындау кезiнде зиян анықталған күнгi материалдық байлықтардың құнынан шығу керек.
Анықталған кем шығулар мен ұрлықтар кiнәлi адамдарға кем шығулар мен ұрлықтар белгiленген күннен кейiн 5 күн iшiнде, тексеру немесе ревизия актiсiнде көрсетiлген сомада жатқызылады, материалдар азаматтық iздеу үшiн тергеу органдарына берiлуi керек. Сот шешiмiн алған кезде кiнәлi адамға жатқызылған сомалар сот органының атқарушы парағына сәйкес нақтылануы керек.
170 қосалқы шотының дебетiне анықталған кем шығулардың, ұрлықтардың, шығындардың және т.б. сомалары, ақша қаражаттарының немесе материалдық байлықтардың тиiстi қосалқы шоттарының кредитiмен корреспонденцияларына жатады. 170 қосалқы шот кредитiне ұйымға келтiрiлген зиянды қайтаруға арналып ұйымның бюджет шотына немесе кассаға түскен сома жазылады.
Бұл қосалқы шоттар бойынша талдау есебi тегi, аты және әкесiнiң аты, қызметi, берешек пен кем есептелген сома пайда болған күнi көрсетiлiп әрбiр кiнәлi адам бойынша н. 292-а карточкасында (н. 292 кiтабында) жүргiзiледi.

160. Счет 17 подразделяется на следующие субсчета:
170 "Расчеты по недостачам";
171 "Расчеты по социальному пособию по временной нетрудоспособности";
172 "Расчеты по специальным видам платежей";
173 "Расчеты по платежам в бюджет";
174 "Расчеты по деньгам временного размещения";
175 "Расчеты по средствам, полученным на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса";
176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской, благотворительной помощи, страховой выплаты";
177 "Расчеты с депонентами";
178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования";
179 "Расчеты в порядке авансовых платежей".
Сноска. Пункт 160 с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99 N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18.05.2001 N 260 V011546 ; от 20.04.2007 N 42 ; приказом Министра финансов РК от 22.10.2008 № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ); от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
161. На субсчете 170 "Расчеты по недостачам" учитываются суммы недостач и хищений денежных средств и ценностей, суммы потерь от порчи материальных ценностей, отнесенные за счет виновных лиц, и другие суммы, подлежащие удержанию в установленном порядке.
При определении размера ущерба, причиненного недостачами и хищениями, следует исходить из стоимости материальных ценностей на день обнаружения ущерба.
Выявленные недостачи и хищения относятся на виновных лиц в сумме, указанной в акте проверки или ревизии, и в течение 5 дней после установления недостач и хищений материалы должны быть переданы в следственные органы для предъявления гражданского иска. При получении решения суда суммы, отнесенные на виновных лиц, должны быть уточнены в соответствии с исполнительным листом судебного органа.
В дебет субсчета 170 относятся суммы выявленных недостач, хищений, потерь и др. в корреспонденции с кредитом соответствующих субсчетов денежных средств или материальных ценностей. В кредит субсчета 170 записываются суммы, поступившие на бюджетный счет государственного учреждения или в кассу в возмещение причиненного государственному учреждению ущерба.
Аналитический учет по этому субсчету ведется на карточках ф.292-а (в книге ф.292) по каждому виновному лицу с указанием фамилии, имени и отчества, должности, даты возникновения задолженности и суммы недостачи.

162. "Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы жөніндегі есеп айырысулар" 171-қосалқы шотында мемлекеттік мекемелер уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша әлеуметтік жәрдемақы есептеу және төлеу бойынша есеп айырысуларды есепке алады.
Есептелген уақытша еңбекке жарамсыздық бойынша әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары "Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы жөніндегі есеп айырысулар" 171-қосалқы шотының дебеті және "Жұмысшылар мен қызметшілермен есеп айырысулар" 180-қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақы төлеу сомасына жазба "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысулар" 159-қосалқы шотының дебеті және 171-қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.
171-қосалқы шот бойынша талдамалы есеп 283-н. монографиялық карточкаларда жүргізіледі.
Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 2008.10.22 N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен
163. 172 "Арнайы төлем түрлері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелерге тиесілі асханалар ұсынатын тамақ үшін мектептер және мектеп-интернаттар оқушыларының тамағы үшін, мектеп жанындағы лагерьлерде балалардың болғаны үшін есеп айырысулар және тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін ақшасы иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің басқа да есеп айырысулары, сондай-ақ нысанды киім үшін есеп айырысулар ескеріледі.
Есептелген сомасына 172 қосалқы шотының дебетіне және 400 қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі. Түскен төлемнің сомасына 172 қосалқы шоты кредиттеледі және 111, 120 қосалқы шоттары дебеттеледі.
Ескерту. 163-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
164. алынып тасталды
Ескерту. 164-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
165. алынып тасталды
Ескерту. 165-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
166. алынып тасталды
Ескерту. 166-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

162. На субсчете 171 "Расчеты по социальному пособию по временной нетрудоспособности" государственными учреждениями учитываются расчеты по начислению и выплате социального пособия по временной нетрудоспособности.
Суммы начисленных социальных пособий по временной нетрудоспособности отражаются по дебету субсчета 171 "Расчеты по социальному пособию по временной нетрудоспособности" и кредиту субсчета 180 "Расчеты с рабочими и служащими".
На сумму выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности производится запись по дебету субсчета 159 "Расчеты по взносам социального налога" и кредиту субсчета 171.
Аналитический учет по субсчету 171 ведется на многографных карточках ф. 283.
Сноска. Пункт 162 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2008 № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
163. На субсчете 172 "Расчеты по специальным видам платежей" учитываются расчеты за питание, предоставляемое столовыми, принадлежащими государственным учреждениям, за питание обучающихся в школах и школах-интернатах, за пребывание детей в пришкольных лагерях и другие расчеты государственных учреждений по товарам (работам, услугам) деньги от реализации, которых остаются в их распоряжении, а также расчеты за форменную одежду.
На сумму начисленной платы производится запись в дебет субсчета 172 и кредит субсчета 400. На сумму поступившей платы кредитуется субсчет 172 и дебетуются субсчета 111, 120.
Сноска. Пункт 163 в редакции - приказом Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
164. исключен
Сноска. Пункт 164 исключен - приказом Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
165. исключен
Сноска. Пункт 165 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546 ; исключен - приказом Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
166. исключен
Сноска. Пункт 166 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 23 V990825_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; исключен - приказом Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .

167. алынып тасталды
Ескерту. 167-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. алынып тасталды
Ескерту. 168-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
169. Жұмысшылармен және қызметшілермен нысанды киім үшін есеп айырысу.
Нысанды киім үшін есеп айырысуларды есепке алу тәртібін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының тиісті орталық және өзге мемлекеттік органдары белгілейді.
Ескерту. 169-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
170. 172 "Арнаулы төлем түрлерi бойынша есептемелер" қосалқы шотында жетiм балалар қатарынан шыққан жоғары және арнаулы орта оқу орындарының және кәсiптiк-техникалық мектептердiң студенттерi мен оқушыларының киiмдерi, аяқ киiмдерi, төсек-орындары және тамағы үшiн ақшалай өтемақылар бойынша есептемелер ескерiледi. Жетiм балалар қатарынан шыққан оқушылар мен студенттерге өтемақы қаражаттары бойынша шығыстарды есептеу тәртiбiн Білім және ғылым министрлігі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсе отырып айқындайды.
Ескерту. 170-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
171. 173 "Бюджетке төленетiн төлемдер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында:
- жеке тұлғалардан алынатын жеке табыс салығы бойынша;
- кiнәлi адамдарға жатқызылған және бюджет кiрiсiне тапсыруға жататын, анықталған материалдық құндылықтар мен ақша қаражаттарының кем шығуының;
- қолданылып жүрген тәртiптерге сәйкес бюджет кiрiсiне тапсыруға жататын активтер мен басқа материалдық байлықтарды сатудан түскен сомалардың;
- өткен қаржы жылында пайда болған дебиторлық берешектердi қайтару сомалары бойынша;
- бұрынғы іздеудің мерзiмi бойынша кредиторлық және депоненттік берешектердiң талап етілмеген сомалардың;
- жаңа қаржы жылында бюджеттiк шотқа бюджеттiк ұйымдардың қайтаратын, өткен қаржы жылы үшiн пайдаланылмаған бюджеттiк қаражаттардың сомалары бойынша;
- басқа да түсiмдердiң бюджетпен есеп айырысулары ескерiледi.
Бюджетпен есеп айырысу бойынша пайда болған сомалар 173 қосалқы шотының кредитіне, ал бюджет кiрiсiне тиiстi сомалардың аударылуы бойынша - осы қосалқы шоттың дебетіне жазылады.

167. исключен
Сноска. Пункт 167 исключен - приказом Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
168. исключен
Сноска. Пункт 168 исключен - приказом Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
169. Расчеты с рабочими и служащими за форменную одежду.
Порядок учета расчетов за форменную одежду устанавливается соответствующими центральными и иными государственными органами Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 169 в редакции - приказом Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
170. На субсчете 172 "Расчеты по специальным видам платежей" учитываются расчеты по денежной компенсации на одежду, обувь, белье и питание студентов высших и учащихся средних специальных учебных заведений и профтехшкол из числа детей-сирот. Порядок учета расходов по денежным компенсациям с учащимися и студентами из числа детей-сирот устанавливается Министерством образования и науки Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 170 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; от 17 марта 2004 года N 17 .
171. На субсчете 173 "Расчеты по платежам в бюджет" учитываются расчеты с бюджетом:
- по индивидуальному подоходному налогу с физических лиц;
- выявленным недостачам материальных ценностей и денежных средств, отнесенных на виновных лиц и подлежащих сдаче в доход бюджета;
- вырученным суммам от реализации активов и других материальных ценностей, которые в соответствии с действующим порядком подлежат сдаче в доход бюджета;
- по суммам возврата дебиторской задолженности, образовавшейся в прошлые финансовые годы;
- невостребованным суммам депонентской задолженности по истечении срока исковой давности;
- по суммам, неиспользованных бюджетных ассигнований за прошлый финансовый год, возвращаемых государственными учреждениями, на бюджетные счета в новом финансовом году;
- прочим поступлениям.
Суммы, возникшие по расчетам с бюджетом, записываются в кредит субсчета 173, а по мере перечисления соответствующих сумм в доход бюджета - в дебет этого субсчета.

Талдау есебi н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) есеп айырысудың әр түрi бойынша жеке жүргiзiледi.
Ескерту: 171-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
172. 174 "Ақшаны уақытша орналастыру бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге жеке және (немесе) заңды тұлғалар олардың қайтарымдылығы не белгілі бір талаптар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартымен беретін ақшаны есепке алуға түскен сомалары ескеріледі.
174 қосалқы шотының кредитiне ұйымдардың уақытша қарауына түскен сомалар жазылады, бұл ретте 112 немесе 120 қосалқы шоттарында дебеттеледi, ал осы қосалқы шоттың дебетiне мақсат бойынша шоттан берiлген немесе аударылған сомалар жазылады.
Бұдан басқа, 174-қосалқы шотта сотталғандар мен тергеуге алынып сотталған тұлғалардан алынған сомасы мен жеке ақшалары ескеріледі, 174-қосалқы шоттың дебетіне атқару парағы бойынша сотталғандардың жалақыдан ұсталған сомасы, зейнетақылары, жәрдемақылары және өзге де табыстары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен көзделген сотталғандар пайдаланған шығыстарға арналған қаражат жазылады, бұл ретте 17, 18-шоттардың тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі. 174-қосалқы шоттың кредитіне сотталғандар мен тіркеуге алынып тұтқындалған тұлғалардың дербес шотына есептелген жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және өзге де табыстар жазылады, бұл ретте 189-қосалқы шот дебеттеледі.
Депозиттiк сомалардың талдау есебi н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) әр алушы бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 172-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
172-1. "Шағым және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiру үшiн алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" 175 қосалқы шотында жергiлiктi атқарушы органдардың жанындағы шағын кәсiпкерлiктi қолдау жөніндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) шағын және орта бизнесті несиелендіруге жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қарыз ақшалар бойынша есеп айырысулары көрсетiледi. Шағын және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiруге жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген қаражаттардың сомалары осы қосалқы шоттың дебетi және 248 қосалқы шоттың кредитi бойынша есепке алынады. Шағын және орта бизнес субъектiлерiнiң қаражаттарды қайтаруы 175 қосалқы шоттың кредитi және 100 дебетi бойынша жазбамен көрсетiледi, бiр мезгiлде 248 қосалқы шот дебетi және 100 қосалқы шот кредитi бойынша жазба жасалады.

Аналитический учет ведется отдельно по каждому виду расчетов на карточках ф.292-а (в книге ф.292). <*>
Сноска. Пункт 171 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
172. На субсчете 174 "Расчеты по деньгам временного размещения" учитываются суммы, поступившие государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам.
В кредит субсчета 174 записываются суммы, поступившие во временное распоряжение государственного учреждения, при этом дебетуется субсчет 112 или 120, а в дебет этого субсчета записываются суммы, выданные или перечисленные со счета по назначению.
Кроме того, на субсчете 174 учитываются изъятые суммы и личные деньги осужденных и следственно арестованных лиц, в дебет субсчета 174 записываются удержанные суммы из заработка, пенсий, пособий и иных доходов осужденных по исполнительным листам, а также использованные осужденными средства на расходы, предусмотренные нормативными правовыми актами Республики Казахстан, при этом кредитуются соответствующие субсчета счетов 17, 18. В кредит субсчета 174 записываются зарплата, пенсия, пособия и иные доходы, зачисленные на лицевые счета осужденных и следственно-арестованных лиц, при этом дебетуется субсчет 189.
Аналитический учет депозитных сумм ведется по каждому получателю на карточках ф.292-а (в книге ф.292).
Сноска. В пункт 172 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
172-1. На субсчете 175 "Расчеты по средствам, полученным на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса" отражаются расчеты управлений (отделов) по поддержке малого предпринимательства при местных исполнительных органах по ссудам, выделенным из местных бюджетов на кредитование малого и среднего бизнеса. Суммы средств, выделенных на кредитование субъектов малого и среднего бизнеса учитываются по дебету данного субсчета и кредиту субсчета 248. Возврат средств субъектами малого и среднего бизнеса отражается записью по кредиту 175 и дебету субсчета 100, одновременно делается запись по дебету субсчета 248 и кредиту субсчета 100.

175 қосалқы шот бойынша талдама есеп 292-а-н. карточкаларында (292-н. кiтабында) әрбiр субъект бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 172-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
173. 176 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған ақша бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында демеушілiк және қайырымдылық көмек түрінде түскен және қатаң түрде мақсатқа сай пайдаланылатын ақша бойынша есеп айырысулар ескерiледi.
Мақсатқа сай жұмсау үшін демеушілік және қайырымдылық көмек есебіне түскен сома 176 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған ақша бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті мен 110 "Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ" қосалқы шотының дебетіне жазылады.
Қаржы жылы аяқталғанда жыл iшiнде жүргiзiлген шығыстардың жалпы сомасы 213 "Демеушілік, қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар" қосалқы шотының кредитiнен 176 "Демеушілік және қайырымдылық көмек есебінен шығыстарға алынған ақша бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетiне көшiрiледi.
Демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң жекелеген түрлерi бойынша есеп айырысулардың талдамалы есебi 292-а нысан карточкаларында (кітапта N 292 нысан бойынша) жүргiзiледi.
Ескерту. 173-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
174. 177 "Депоненттермен есеп айырысулар" қосалқы шотында белгiленген мерзiмде алынбаған жалақы төлемдерi мен шәкiртақылардың сомалары ескерiледi.
Белгiленген мерзiмде алынбаған жалақы төлемдерi, мен шәкiртақылардың сомалары 177 қосалқы шотының кредитiне және 180 немесе 181 қосалқы шотының дебетiне жазылады. Жалақының депонентiнен берiлген сомаға 177-қосалқы шот дебеттеледi және 120-қосалқы шот кредиттеледi. Тиiстi бюджетке төлеуге жататын қуыну мерзiмi өткен депоненттiк берешек сомасы 177-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 173-қосалқы шоттың кредитi бойынша ескерiледi. Жалақы төлемдерi бойынша депонирленген сомалардың есебi депонирленген жалақы төлемдерi мен шәкiртақылардың талдау есебi н. 441 кiтабында жүргізiледi. Бұл кiтаптағы жазба әр депонент бойынша жүргiзiледi. "Талаптың көнелік мерзімі өткеннен кейін депоненттік берешектің талап етілмеген сомасы есептерді түгендеу актісінің, актіге анықтаманың, Комиссияның түгендеу хаттамасының негізінде тиісті бюджетке аударуға жатады және есепте 177-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 173-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі.
Айдың соңында н. 441 кiтабында "Кредит" және "Дебет" бағандары бойынша қорытындысы есептеледi және келесi айдың басына арналып кредиттiк қалдық шығарылады.

Аналитический учет по субсчету 175 ведется по каждому субъекту в на карточках ф. 292-а (в книге ф. 292). <*>
Сноска. Раздел VII дополнен новым пунктом 172-1 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
173. На субсчете 176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской, благотворительной помощи" учитываются расчеты по деньгам, поступившим в виде спонсорской, благотворительной помощи и используемым строго по целевому назначению.
Суммы, поступившие на КСН спонсорской, благотворительной помощи для расходования по целевому назначению, записываются в кредит субсчета 176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за КСН спонсорской, благотворительной помощи" и дебет субсчета 110 "КСН спонсорской, благотворительной помощи".
По окончании финансового года общая сумма произведенных за год расходов списывается с кредита субсчета 213 "Расходы за счет денег от спонсорской, благотворительной помощи и прочих средств" в дебет субсчета 176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской, благотворительной помощи".
Аналитический учет расчетов по отдельным видам спонсорской, благотворительной помощи ведется на карточках форма 292-а (в книге по форме N 292). <*>
Сноска. Пункт 173 в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
174. На субсчете 177 "Расчеты с депонентами" учитываются суммы заработной платы и стипендий, не полученные в установленный срок.
Суммы заработной платы и стипендий, не полученные в срок, записываются в кредит субсчета 177 и дебет субсчета 180 или 181. На суммы выданной депоненту заработной платы дебетуется субсчет 177 и кредитуется субсчет 120. Сумма депонентской задолженности, по которой истек срок исковой давности, подлежащая взносу в соответствующий бюджет учитывается по дебету субсчета 177 и по кредиту субсчета 173. Учет депонированных сумм по заработной плате ведется в книге аналитического учета депонированной заработной платы и стипендий ф.441. Записи в этой книге производятся по каждому депоненту. По истечении срока исковой давности невостребованные суммы депонентской задолженности, на основании акта инвентаризации расчетов, справки к акту, Протокола инвентаризационной комиссии, подлежат зачислению в соответствующий бюджет и отражаются в учете по дебету субсчета 177 и по кредиту субсчета 173.
В конце месяца в книге ф.441 подсчитываются итоги по графам "Кредит" и "Дебет" и выводится кредитовый остаток на начало следующего месяца.

Депозитке салынған соманы қолма-қол ақшамен төлеген жағдайда, тиындармен төленбеген соманың қалдығы 180-қосалқы шотқа қайтарылады және жалақы төлеу кезінде ескеріледі. Қызметкер жұмыстан шыққан кезде төленбеген және керісінше, соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артығымен төленген тиындардың қалдығы 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады.
Ескерту. 174-тармақ толықтырылды, өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.17. N 141 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .
175 "Бекiтiлген қаржыландыру жоспары шегiнде басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотында бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу, сондай-ақ банктерде аумақтық қазынашылық бөлімшесінің чектері бойынша қолма-қол ақша алу үшін аударылған сома ескеріледі.
Одан басқа 178 "Бекiтiлген қаржыландыру жоспары шегiнде басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотында "Автокөлiк құралдарының иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiктерiн мiндеттi сақтандыруға арналған жарналары" 125 және "Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін мемлекеттік міндетті дербес сақтандыруға арналған жарналар" 126 ерекшелiктерi бойынша "Бекiтiлген қаржыландыру жоспары шегiнде" бекiтiлген шығыстар сметасы шегiнде шығыстардың есебi көрiнiс табады.
Банкте қолма-қол ақша алу үшін қаражат аудару кезінде 178 қосалқы шотының дебеті және 090, 100, 110, 111, 112 қосалқы шоттарының кредиті бойынша бухгалтерлік жазба жүргізіледі. Аумақтық қазынашылық бөлімшесінің чектері бойынша қолма-қол алу кезінде 178 қосалқы шоты кредиттеледі және 120 қосалқы шоты дебеттеледі.
Басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысудың талдау есебi н. 408 жинақтаушы ведомоста (6 мемориалдық ордерi) ұстанымдық тәсілмен жүргiзiледi. Олардағы жазбалар әр құжат бойынша мынадай тәртiпте жүргiзiледi. Әр айдың басында жинақтаушы ведомостан өткен ай үшiн әр ұстаным (жол) бойынша 2-6 бағандарға материалдық құндылықтар алынбаған жеткiзушiлердiң шоттарының деректерi жазылады. Жеткiзушiлердiң төленген шоттарының түсуi бойынша 2-4, 7-11 бағандарына әр ұстаным (жол) бойынша жазба жазылады. Алынған материалдық құндылықтардың сомасына 178 қосалқы шотының кредитіне берешек көрсетiлген жол бойынша 15 бағанға және тиiстi қосалқы шоттар дебеттерiнiң 16-23 бағандарына жазба жазылады, ал екiншi жазба 24-26 бағандар бойынша көрiнiс табады. Ай аяқталғаннан кейiн қорытындысы саналады және 15-26 бағандардың деректерi "Бас журнал" кiтабына жазылады. Егер жүзеге асырылмаған шоттар бойынша жеткiзушiлер қаражаттарды ұйымдардың немесе орталықтандырылған бухгалтериялардың бюджеттiк шоттарына аударылса "Бас журнал" кiтабына жазылатын жазба бұл сомаларды есепке алмай жүргiзiледi. 27-28-бағандарда әр ұстаным (жол) бойынша ай соңындағы қалдықтар енгiзiледi.

В случае выплаты депонированных сумм наличными деньгами, остаток не выплаченной суммы в тиынах возвращается на субсчет 180 и учитывается при выплате заработной платы. При увольнении работника остаток тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения. <*>
Сноска. Пункт 174 - с дополнениями и изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 17 марта 2001 года N 141 V011431_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ .
175. На субсчете 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования" учитываются расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования, а также суммы перечисленные для получения наличных денег по чекам территориального подразделения казначейства в банках.
Кроме того, на субсчете 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования" отражается учет расходов в пределах утвержденного плана финансирования по спецификам 125 "Взносы на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автотранспортных средств" и 126 "Взносы на государственное обязательное личное страхование работников государственных учреждений".
При перечислении средств для получения наличных денег в банке производится бухгалтерская запись по дебету субсчета 178 и кредиту субсчетов 090, 100, 110, 111, 112. При получении наличных денег по чекам территориального подразделения казначейства кредитуется субсчет 178 и дебетуется субсчет 120.
Аналитический учет расчетов с прочими дебиторами и кредиторами ведется позиционным способом в накопительной ведомости ф.408 (мемориальный ордер 6). Записи в ней производятся по каждому документу в следующем порядке. В начале каждого месяца из накопительной ведомости за прошлый месяц в графах 2-6 по каждой позиции (строке) записываются данные счетов поставщиков, по которым не получены материальные ценности. По мере поступления оплаченного счета поставщика в графах 2-4, 7-11 производятся записи по каждой позиции (строке). На суммы полученных материальных ценностей производится запись в кредит субсчета 178 в графе 15 по той строке, по которой значится задолженность, и в дебет соответствующих субсчетов граф 16-23, а вторые записи отражаются по графам 24-26. По окончании месяца подсчитываются итоги и данные граф 15-26, записываются в книгу "Журнал-главная". В тех случаях, когда поставщики по не отоваренным счетам перечисляют средства на бюджетные счета государственных учреждений или централизованных бухгалтерий, записи в книгу "Журнал -главная" производятся без учета этих сумм. В графах 27-28 по каждой позиции (строке) выводятся остатки на конец месяца.

Басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу есебi н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) жүргiзiлуi мүмкiн, студенттер мен оқушылардың жатақхананы пайдаланғаны үшiн есеп айырысу есебi н. 285-а айналым ведомостында жүргiзiледi.
Өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтарған кезде "090 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары"; 100 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шоттарының дебеті мен 178 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі.
Ағымдағы жылдың дебиторлық берешегін қайтару "090 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары"; 100 "Міндеттемелер бойынша жеке қаржыландыру жоспарында көзделген мемлекеттік мекеменің міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулары" қосалқы шоттарының дебеті мен 178 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бюджеттiк ұйымдар тапсырыс төлемдерiн (үш банктiк күн толса) уақытылы ұсынбаған жағдайда Қазынашылық органдары өткен қаржы жылында пайда болған дебиторлық берешектердi қайтару сомасын республикалық бюджеттiң кiрiсiне есептеуге мемориалдық ордер толтырады.
Ескерту. 175-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен, ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
176. "Аванстық төлемдер тәртiбiндегi есеп айырысулар" 179 қосалқы шотында есеп айырысулар әр жеке мәмiле (тиеу, тауарды жiберу немесе қызмет көрсету) бойынша емес, алдын-ала келiсiлген тараптармен қаражаттарды мерзiмiнде және толық көлемде дүркiн-дүркiн аудару жолымен жүзеге асырылған жоспарлы төлемдер тәртiбiнде жеткiзушiлермен есеп айырысулар ескерiледi.
Жеткiзушi мен сатып алушы ай сайын нақтылы алынған материалдық құндылықтар немесе қызмет көрсетулер негiзiнде өздерiнiң есеп айырысуларының жағдайын нақтылайды шартта немесе келiсiмде көрсетiлген тәртiпте қайта есептеу жүргiзедi және тиiстi төлем жасайды.

Учет расчетов с прочими дебиторами и кредиторами может вестись на карточках ф.292-а (в книге ф.292), учет расчетов со студентами и учащимися за пользование общежитием ведется в оборотной ведомости ф.285.
При возврате дебиторской задолженности прошлых лет производится запись в дебет субсчетов 090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам", 100 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам" и кредит субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования".
Возврат дебиторской задолженности текущего года отражается по дебету субсчетов 090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам", 100 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам" и кредиту субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования". <*>
Сноска. Пункт 175 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 23 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
176. На субсчете 179 "Расчеты в порядке авансовых платежей" учитываются расчеты с поставщиками в порядке авансовых платежей, по которым расчеты осуществляются не по каждой отдельной сделке (отгрузке, отпуску товара или оказанию услуг), а путем периодического перечисления средств в сроки и в размерах, заранее согласованных сторонами.
На данном субсчете учитываются авансы исполнителям за выполнение государственного заказа, осуществляемые путем перечисления средств с бюджетного (лицевого) счета заказчика на счет исполнителя в банках второго уровня или в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
Ежемесячно поставщик и покупатель уточняют состояние своих расчетов на основании фактически полученных материальных ценностей или оказанных услуг и производят перерасчет и соответствующий платеж в порядке, обусловленном в договоре или соглашении.

179 қосалқы шоты бойынша есеп айырысулардың аналитикалық есебi, тамақ өнiмдерi үшiн есеп айырысулардан басқалары, ай iшiнде жасалған операцияларды көрсету үшiн әр жеткiзушіге қажеттi жол саны бөлiнетiн н. 408 жинақтаушы ведомосы (7 мемориалды ордер) жүргiзiледі. Жинақтаушы ведомостағы жазбалар операциялардың жасалғанына орай әр құжат (тапсырыстық төлем есеп) бойынша жүргiзiледi. Айдың қорытындысы "Бас журнал" кiтабына жазылады.
Егер жеткiзушiлер аванстық төлемдi ұйымдардың коды немесе орталықтанған бухгалтерияларға қайтарған жағдайда "Бас журнал" кiтабындағы жазбалар бұл сомаларды есепке алмай жүргiзiледi.
Жеткiзушiлермен аванстық төлем тәртібiндегi есеп айырысулардың есебi н. 292-а карточкада (н. 292 кiтапта) жүргізiлуi мүмкiн.
179-қосалқы шотта сол сияқты түзету мекемелері сотталғандарының көрсеткен қызмет үшін шаруашылық жүргізуші субъектілермен жасалған есептер ескеріледі. Депозиттік қаражаты жөніндегі шотқа орындалған жұмыстар, қызметтер үшін түзету мекемелері сотталғандарының жалақысы түскен кезде қызметтер 112 дебеттеледі және 179 кредиттеледі. Түзету мекемелері сотталғандары жалақысының, зейнатақыларының, жәрдемақыларының және өзге де табыстарының сомасы 189-қосалқы шоттың кредитіне жазылады, бұл ретте 179-қосалқы шот дебеттеледі.
Ескерту. 176-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2004.03.17 N 17 бұйрығымен , ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
18 "Жұмысшылармен және қызметшілермен және
стипендиаттармен есеп айырысулар" шоты
177. Бұл шотта жалақы төлемдерi бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен, шәкiртақылар бойынша студенттермен, аспиранттармен және оқушылармен және басқа есептермен есеп айырысулар ескерiледi.
178. 18 "Жұмысшылармен және қызметшiлермен және стипендиаттармен есеп айырысулар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
180 "Жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар";
181 "Стипендиаттармен есеп айырысулар";
182 "Несиеге сатылған тауарлар үшiн жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар";
183 "Банктердегi салымдар бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар";
184 "Сақтандыру шарттары бойынша жарналарды қолма-қол ақшасыз аудару бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар";
185 "Кәсiподақтардың мүшелiк жарналарының сомаларын қолма-қол ақшасыз аудару бойынша кәсiподақ мүшелерiмен есеп айырысулар";
186 "Банктiң қарыз ақшалары бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар";
187 "Атқарушы құжаттар мен басқа ұстанымдар бойынша есеп айырысулар";
188 Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу;
189 "Атқарылған жұмыстар үшiн басқа есеп айырысулар".
Ескерту. 178-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.17. N 141 бұйрығымен .

Аналитический учет расчетов по субсчету 179, кроме расчетов за продукты питания, ведется в накопительной ведомости ф.408 (мемориальный ордер 7), в которой для каждого поставщика отводится необходимое количество строк для отражения операций в течение месяца. Записи в накопительной ведомости производятся по каждому документу (платежному поручению, счету) по мере совершения операций. Итоги за месяц записываются в книгу "Журнал-главная".
В случаях, когда поставщиком возвращается авансовый платеж на  код государственного учреждения или централизованной бухгалтерии, записи в книге "Журнал-главная" производятся без учета этих сумм.
На субсчете 179 также учитываются расчеты с хозяйствующими субъектами за оказанные услуги осужденными исправительных учреждений. При поступлении на счет по депозитным счетам заработной платы осужденных исправительных учреждений за выполненные работы, услуги дебетуется 112 и кредитуется 179. Суммы заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов осужденных исправительных учреждений записываются в кредит субсчета 189, при этом дебетуется субсчет 179.       Сноска. Пункт 176 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238   V990825_   ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353  V021952_ ; приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Счет 18 "Расчеты с рабочими и служащими
и стипендиатами"
177. На этом счете учитываются расчеты с рабочими и служащими по заработной плате, а также со студентами, аспирантами и учащимися по стипендиям и другим расчетам.
178. Счет 18 "Расчеты с рабочими и служащими и стипендиатами" подразделяется на субсчета:
180 "Расчеты с рабочими и служащими";
181 "Расчеты со стипендиатами";
182 "Расчеты с рабочими и служащими за товары, проданные в кредит";
183 "Расчеты с рабочими и служащими по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки";
184 "Расчеты с рабочими и служащими по безналичным перечислениям взносов по договорам страхования";
185 "Расчеты с членами профсоюзов по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов";
186 "Расчеты с рабочими и служащими по ссудам банка";
187 "Расчеты по исполнительным документам и прочим удержаниям";
188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения";
189 "Другие расчеты за выполненные работы". <*>
Сноска. Пункт 178 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 17 марта 2001 года N 141 V011431_ .

179. 180 "Жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар" қосалқы шотында бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерiмен жасалатын есеп айырысулар ескерiледi.
Жалақы төлемдерiн есептеу айына бiр рет жүргiзiледi және айдың соңғы күнгi есебiнде көрiнiс табады.
Жалақы төлемдерiн есептеу үшiн: штаттық кесте мен жалақы төлемдерiнiң сәйкес бекiтiлген қызметкерлердi жұмысқа қабылдау жұмыстан босату, орын алмастыру туралы бюджеттiк ұйым бойынша бұйрық, жұмыс уақытын пайдалану табелi және жұмыс уақытын пайдалану және еңбекақыны есептеу табелi 421-н., Жұмысқа арналған өңдеу есебiнiң картасы 423-н., Нарядтар мен басқа да құжаттар 424-н. бойынша басқалар негiзгi құжат болып табылады.
Табелдердi бюджеттік ұйым бойынша бұйрықпен тағайындалған адам белгiленген үлгi бойынша жүргiзедi. Айдың соңында табель бойынша атқарылған күндердiң, сондай-ақ жұмыс жасалған сағаттардың жалпы саны айқындалады. Тиiстi қол қойылып толтырылған табель мен басқа құжаттар белгiленген мерзiмде жалақы төлемдерiн есептеу үшiн бухгалтерлiк қызметке тапсырылады.
Ескерту. 179-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
180. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Бюджетті атқару және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде анықталған тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 180-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007.04.20 N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
181. Қызметкерлерге айдың бiрiншi жартысы үшiн Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiпте ұстауға жататын салық сомаларын шегерiп, айлық жалақы төлемдерiнiң 50 % көлемiнде аванс берiледi.
Ай үшiн жалақы төлемдерiн есептеу және айдың екiншi жартысы үшiн төлем жасау, әдеттегiдей, н. 49 есептiк-төлем ведомості бойынша жүргiзiледi. Есептiк-төлем ведомостысына табелдердiң нөмiрлерi, қызметкерлердiң тектерi инициалдары, есептелген жалақы төлемдердiң сомалары және жәрдемақылар, берiлген аванс, ұсталған салықтар және басқа сомалар жазылады.
Есептiк-төлем және төлем ведомостарына бұл ведомостарды әзiрлеген және тексерген адам қол қояды. Жалақы төлемдерiн төлеу үшiн рұқсатқа ұйымның жетекшiсi және бас бухгалтер қол қояды.
Есептiк-төлем және төлем ведомостарын төлем мерзiмi бiткен бойда жалақы төлемдерi алынбай қалған адамдардың тегінiң тұсына кассир штамп соғуға немесе "Депонирленген" деп қолмен белгi соғуға және депонирленген сомалардың реестрiн жасауға мiндеттi. Ведомостың соңында кассир нақтылы төленген сома туралы және жалақы төлемдерiнiң алынбаған сомасы туралы жазба жазуға, бұл сомаларды есептiк-төлем және төлем ведомостары бойынша жалпы жиынымен салыстыруы және жазбаны өзiнiң қолымен қуаттауы керек. Егер ақшаны кассир емес басқа адам берген болса, онда ведомостқа "Ведомост бойынша ақшаны бердi-қызметi, қолы, қолының шифрленгенi" деген қосымша жазба жазылады. Есептік-төлем және төлем ведомостарына кассир жасаған белгiнi мұқият тексергеннен және берiлген және депонирленген сомаларды қайта есептегеннен кейiн жалақы төлемдерiнiң берiлген сомасына белгiленген тәртiпте толтырылатын және кiрiс және шығыс құжаттар тiркелетiн журналға тiркелiп шығыс кассалық ордер толтырылады. Төлем және есеп-төлем ведомостарына касса бойынша ақшаны есептен шығару жүргiзiлген шығыс кассалық ордерiнiң күнi мен нөмiрi қойылады.
Қызметкердiң өткен кезең үшiн жалақы төлемi туралы мәлiметтi алу үшiн түрлер бойынша жалақы төлемiнiң сомасы көрініс табатын қызметкер туралы жалпы мәлiметтен басқа н. 417 карточка-анықтамалық жүргiзiледi.

179. На субсчете 180 "Расчеты с рабочими и служащими" учитываются расчеты с работниками государственных учреждений.
Начисление заработной платы производится один раз в месяц и отражается в учете в последний день месяца.
Основными документами для начисления заработной платы являются: приказы по государственному учреждению о зачислении, увольнении и перемещении сотрудников в соответствии с утвержденным штатным расписанием и ставками заработной платы, табели учета использования рабочего времени и другие по ф. 421 Табель учета использования рабочего времени и подсчета заработка, ф. 423 Карта учета выработки на работы, ф. 424 Наряд и другие документы.
Табели ведутся ежемесячно по установленной форме лицами, назначенными приказом по государственному учреждению. В конце месяца по табелю определяется общее количество отработанных дней, а также часы переработок. Заполненные табель и другие документы, оформленные соответствующими подписями, в установленные сроки сдаются в бухгалтерскую службу для начисления заработной платы.
Сноска. Пункт 179 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
180. Выплата заработной платы работникам государственных учреждений производится в порядке, определенном Правилами исполнения бюджета и их кассовое обслуживание, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 180 в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
181. За первую половину месяца работникам выдается аванс в размере 50% месячной заработной платы за минусом сумм налогов, подлежащих удержанию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Начисление заработной платы за месяц и выплата за вторую половину месяца производится, как правило, по расчетно-платежной ведомости ф.49. В расчетно-платежной ведомости записываются табельные номера, фамилии и инициалы работников, суммы начисленной заработной платы и пособий, выданного аванса, удержанных налогов и других сумм.
Расчеты с рабочими и служащими при уходе в отпуск или увольнении производятся в записке-расчете ф.425. Начисленные суммы по этим расчетам записываются в расчетно-платежную ведомость, открытую на текущий месяц. В тех случаях, когда разовые расчеты по заработной плате при уходе в отпуск или увольнении не совпадают с составлением общего расчета, выплаты в межрасчетный период производятся по платежным ведомостям ф.389 или расходным кассовым ордером. Начисленные и выплаченные суммы по этим расчетам включаются в расчетно-платежную ведомость текущего месяца. При этом по графе "Сумма к выдаче" против данной фамилии делается прочерк, а выплаченная сумма записывается в графе "Выплаты в межрасчетный период".
Расчетно-платежные и платежные ведомости подписываются работниками, составившими и проверившими эти ведомости. Разрешение на выплату заработной платы подписывается руководителем государственного учреждения и главным бухгалтером.
По истечении срока выплаты в платежной и расчетно-платежной ведомости против фамилии лиц, у которых заработная плата осталась неполученной, кассир обязан поставить штамп или сделать отметку от руки "Депонировано" и составить реестр депонированных сумм. В конце ведомости кассир должен сделать надпись о фактически выплаченной сумме и о неполученной сумме заработной платы, сверить эти суммы с общим итогом по платежной или расчетно-платежной ведомости и скрепить надпись своей подписью. Если деньги выдавались не кассиром, а другим лицом, то на ведомости дополнительно делается надпись "Деньги по ведомости выдал - должность, подпись, расшифровка подписи". После тщательной проверки отметок, сделанных кассиром в платежных и расчетно-платежных ведомостях и подсчета выданных и депонированных сумм, на выданные суммы заработной платы составляется расходный кассовый ордер, который оформляется в установленном порядке и регистрируется в журнале регистрации приходных и расходных кассовых документов. На платежных и расчетно-платежных ведомостях проставляется дата и номер расходного кассового ордера, по которому произведено списание денег по кассе.
Для получения сведений о заработной плате работающего за прошлые периоды ведется карточка-справка ф.417, в которой помимо общих сведений о работнике ежемесячно отражаются суммы начисленной заработной платы по видам.

Есептелген жалақы төлемiнiң сомаларына 180 қосалқы шот кредитiне және 08, 20, 21, 17 шоттардың тиiстi дебетiне жазба жазылады.
Төленген жалақы төлемдерiнiң және жәрдемақылардың, белгiленген тәртiпте ұсталған сомалары 180 қосалқы шот дебетiне және 090, 100, 111, 120, 160 қосалқы шоттардың кредитiне және 17 және 18 шоттардың тиiстi қосалқы шоттарына жазба жазылады.
Есептiк-төлем ведомостары негiзiнде 5 мемориалдық ордер әзiрленедi.
Аурухана парақтары (еңбекке жарамсыздық парағы) жеке папкаға тiгiледi және жыл басынан бастап хронологиялық тәртiпте нөмiрленедi. Есепке қосып есептеу үшiн оның әр парағына есептiк-төлем ведомостарының нөмiрi қойылады.
Қызметкерге жалақының тиындармен төленбеген сомасы өтпелі қалдықпен (оң немесе теріс) 180-қосалқы шотта көрсетіледі және келесі айда жалақы төлеу кезінде ескеріледі, бұдан басқа, жалақы бойынша тиындармен берешектің қалдығы келесі жылға ауысады.
Қызметкер жұмыстан шыққан кезде төленбеген және керісінше, соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артығымен төленген тиындардың қалдығы 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады.
Ескерту. 181-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.17. N 141 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182. "Стипендиаттармен есеп айырысулар" қосалқы шотында жоғары оқу орындарының студенттерiмен және аспиранттарымен стипендиялар, ғылыми-зерттеу ұйымдармен және мектептердiң, колледждердiң, кәсiптiк-техникалық мектептердiң оқушыларымен, курстардың тыңдаушыларымен және т.б. бойынша есептер ескерiледi.
Стипендияларды есептеу мен төлеу есептiк-төлем ведомостарында оқу орындары жетекшiлерiнiң бұйрығы негiзiнде айына бiр рет жүргiзiледi.
Стипендия төлеу осы Нұсқаулықтың 180-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Есептелген стипендиялардың сомаларына 181 қосалқы шот кредитiне, ал осы шот дебетіне берiлген стипендиялардан ұсталған сома жазылады.
Стипендияның оны алушыға төленбеген тиындармен сомасы өтпелі қалдықпен 181-қосалқы шотта көрсетіледі және келесі айда жалақы төлеу кезінде ескеріледі, бұдан басқа, жалақы бойынша тиындармен берешектің қалдығы келесі жылға ауысады.
Стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған кезде төленбеген және керісінше, соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артығымен төленген тиындардың сомасы 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады.
Ескерту. 182-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.17. N 141 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .

На суммы начисленной заработной платы производится запись в кредит субсчета 180 и в дебет соответствующих субсчетов счетов 08, 20, 21, 17.
Суммы выплаченной заработной платы и пособий, удержания, произведенные в установленном порядке, записываются в дебет субсчета 180 и кредит субсчетов 090, 100, 111, 120, 160 и соответствующих субсчетов счетов 17 и 18.
Сумма не выплаченной работнику заработной платы в тиынах отражается на субсчете 180 переходящим остатком (отрицательным или положительным), и учитывается в следующем месяце при выплате заработной платы, кроме того, остаток задолженности по заработной плате в тиынах переходит на следующий год.
При увольнении работника остаток тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения.
На основании расчетно-платежных ведомостей составляется мемориальный ордер 5.
Больничные листки (листки нетрудоспособности) подшиваются в отдельную папку и нумеруются в хронологическом порядке с начала года. На каждом листке проставляется номер расчетно-платежной ведомости, в которую он включен для начисления. <*>
Сноска. Пункт 181 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 17 марта 2001 года N 141 V011431 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
182. На субсчете 181 "Расчеты со стипендиатами" учитываются расчеты по стипендиям со студентами и аспирантами вузов, научно-исследовательских государственных учреждений и учащимися школ, колледжей, профтехшкол, слушателями курсов и др.
Начисление и выплата стипендии производится в расчетно-платежных ведомостях один раз в месяц на основании приказов руководителей учебных заведений.
Выплаты стипендий производятся в соответствии с пунктом 180 настоящей Инструкции.
На суммы начисленных стипендий производится запись в кредит субсчета 181, а в дебет этого субсчета записываются суммы произведенных удержаний, выданных стипендий.
Сумма стипендии в тиынах, не выплаченная ее получателю, отражается на субсчете 181 переходящим остатком, и учитывается в следующем месяце при выплате стипендии, кроме того, остаток задолженности в тиынах переходит на следующий год.
При завершении срока обучения стипендиата сумма тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения. <*>
Сноска. Пункт 182 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказ ом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 17 марта 2001 года N 141 V011431_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ .

183. 182 "Несиеге сатылған тауарлар үшiн жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар" қосалқы шотында саудамен айналысатын ұйымдардың несиеге сатқан тауарлары үшiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң тапсырыстық мiндеттемелерi бойынша жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар ескерiледi.
Несиеге сатқан тауарлары үшiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң жалақы төлемдерiнен ұсталған сомаларға 182 қосалқы шот кредитiне және 180 қосалқы шот дебетiне жазба жазылады. Саудамен айналысатын ұйымдардың бюджеттiк шоттан, Ақылы қызметтер ҚБШ, Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ аударған сомалары 182 қосалқы шот дебетiне және 09, 10, 11 шоттардың тиiстi қосалқы шоттарына жазылады.
Несиеге сатқан тауарлары үшiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар бойынша есеп айырысулардың талдау есебi н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) жүргiзiледi. Әр қызметкер бойынша ұсталған сомалардың есебi тапсырыстық-мiндеттемелерде ал бiр ұйымның өзiнен несиеге тауарларды сатып алған жұмысшылар мен қызметшiлердiң саны айтарлықтай басым болған жағдайда, несиеге тауарларды сатып алған жұмысшылар мен қызметшiлердiң жалақы төлемдерiнен ұсталған тiркелiмiне (н. 407) жазылады. Айдың соңында 292-а үлгiсiндегi карточкалардағы (н. 292 кiтаптағы) жазба тiркелiмiне немесе тапсырыстық мiндеттемелермен салыстырылады.
Ескерту. 183-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
184. 183 "Банктердегi салымдар бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар" қосалқы шотында банктiк шотқа қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша жалақы төлемдерiн аударуға ниет бiлдiрген әрбiр қызметкердiң жазбаша өтiнiшi негiзiнде жұмысшылар мен қызметшiлердiң жалақы төлемдерiнен ұсталған сома ескерiледi.
Банктiк шотқа аудару үшiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң жалақы төлемдерiнен ұсталған сомаға 183 қосалқы шоты кредиттеледi және 180 қосалқы шоты дебеттеледi. 183 қосалқы шот дебетiне жұмысшылар мен қызметшiлердiң салымдары бойынша банктердегi шоттарға аударылған сомалар жазылады, бұл ретте 09, 10, 11 шоттардың тиiстi шоттары кредиттеледi.
Бұл қосалқы шоттар бойынша талдау есебi н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) жеке-жеке әр банк бойынша жүргізiледi. Салымшылардың саны айтарлықтай болған жағдайда әр адам және банктiң н. 285 айналым ведомосты бойынша жүргiзiледi.
185. 184 "Сақтандыру шарттары бойынша жарналарды қолма-қол ақшасыз аудару бойынша жұмысшылармен және қызметшілермен есеп айырысулар" қосалқы шотында сақтандыру органдарымен қолма-қол ақшасыз есеп айырысу жолымен сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерiне жұмысшылар мен қызметшiлердiң тапсырыстары бойынша жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар ескерiледi.

183. На субсчете 182 "Расчеты с рабочими и служащими за товары, проданные в кредит" учитываются суммы, удержанные из заработной платы по поручениям-обязательствам рабочих и служащих за товары, проданные в кредит торгующими государственными учреждениями.
На суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих за товары, проданные в кредит, производится запись в кредит субсчета 182 и в дебет субсчета 180. Суммы, перечисленные с бюджетного счета, с КСН платных услуг, с КСН спонсорской, благотворительной помощи торгующим государственным учреждениям, записываются в дебет субсчета 182 и в кредит соответствующих субсчетов счетов 09,10,11.
Аналитический учет расчетов по суммам, удержанным из заработной платы рабочих и служащих за товары, проданные в кредит, ведется по каждой торговому государственному учреждению в отдельности на карточках ф.292-а (в книге ф.292). Учет удержанных сумм по каждому работнику ведется на поручениях-обязательствах, а при значительном числе рабочих и служащих, купивших товары в кредит в одном и том же государственном учреждении, в реестре удержаний из заработной платы рабочих и служащих за товары, купленные в кредит (ф.407). В конце месяца записи на карточках ф.292-а (в книге ф.292) сверяются с реестрами или с поручениями-обязательствами. <*>
Сноска. Пункт 183 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
184. На субсчете 183 "Расчеты с рабочими и служащими по безналичным перечислениям на счета по вкладам в банки" учитываются суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих на основании письменного заявления каждого в отдельности работника, пожелавшего перечислять заработную плату по безналичным расчетам на банковские счета.
На суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих для перечисления на банковские счета, кредитуется субсчет 183 и дебетуется субсчет 180. В дебет субсчета 183 записываются суммы, перечисленные в банки на счета по вкладам рабочих и служащих, при этом кредитуются соответствующие субсчета счетов 09,10,11.
Аналитический учет по этому субсчету ведется по каждому банку в отдельности на карточках ф.292-а (в книге ф.292). При значительном числе вкладчиков учет ведется по каждому лицу и банку в оборотной ведомости ф.285.
185. На субсчете 184 "Расчеты с рабочими и служащими по безналичным перечислениям взносов по договорам страхования" учитываются суммы, удержанные из заработной платы по поручениям рабочих и служащих в уплату страховых платежей по договорам страхования путем безналичных расчетов с органами страхования.

184 қосалқы шот кредитiне жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар жазылады, бұл ретте 180 қосалқы шотында дебеттеледi.
Бюджет шотынан сақтандыру органының шотына аударылған сомалар 184 қосалқы шот дебетiне және 09, 10 шоттардың тиiстi қосалқы шоттарының кредитiне жазылады.
184 қосалқы шот бойынша талдау есебi н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) сақтандырудың әр органы бойынша жүргiзіледi.
186. 185 "Кәсiподақтардың мүшелiк жарналарының сомаларын қолма-қол ақшасыз аудару бойынша кәсiподақ мүшелерiмен есеп айырысулар" қосалқы шотында кәсiподақ ұйымдарымен есеп айырысудың қолма-қол ақшасыз жүйесi кезiнде кәсіподақтардың мүшелiк жарналарын жалақы төлемдерiнен ұстау ескерiледi.
Кәсiподақтардың мүшелiк жарналарын ұстау кәсiподақ мүшелерiнiң олардан кәсiподақтардың мүшелiк жарналарын қолма-қол ақшасыз қабылдау туралы жазбаша өтiнiш бiлдiрген жағдайда жүргізiледi.
Кәсiподақтардың мүшелiк жарналарын жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар 185 қосалқы шотының кредитiне және 180 қосалқы шотының дебетiне жазылады. Мемлекеттік мекеменің коды, Ақылы қызметтердің, демеушіліктің ҚБШ, аударылған сомаларға 185 қосалқы шотының дебетiне және 09, 10, 11 шоттардың тиiстi қосалқы шоттарының кредитiне жазба жазылады.
185 қосалқы шот бойынша талдау шоты н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) әр кәсiподақ ұйымдары бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 186-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.
187. 186 "Банктiң қарыз ақшалары бойынша жұмысшылармен және қызметшiлермен есеп айырысулар" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiпте банктен алынған қарыз ақшаны өтеу үшiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар ескерiледi.
186 қосалқы шот кредитiне қарыз ақшаны өтеу үшiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар жазылады, бұл ретте 180 қосалқы шоты дебеттеледi. Бюджеттiк шоттан, Ақылы қызметтер ҚБШ, Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ аударылған сомаларға 185 қосалқы шотының дебетiне және 09, 10, 11 шоттардың тиiстi қосалқы шоттарының кредитiне жазба жазылады.
Жұмысшылар мен қызметшiлермен талдау шоты 185 қосалқы шот бойынша н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар бойынша жүргiзiледi, қарыз берген банктiң олардың әр қайсысынан ұстау үшiн оларға жеке шот ашылады.
Ескерту. 187-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

В кредит субсчета 184 записываются суммы, удержанные из заработной платы, при этом дебетуется субсчет 180.
Суммы, перечисленные на счет органа страхования с бюджетного счета, записываются в дебет субсчета 184 и кредит соответствующих субсчетов счетов 09,10.
Аналитический учет по субсчету 184 ведется по каждому органу страхования на карточках ф.292-а (в книге ф.292).
186. На субсчете 185 "Расчеты с членами профсоюзов по безналичным перечислениям сумм членских профсоюзных взносов" учитываются удержанные из заработной платы членские профсоюзные взносы при безналичной системе расчетов с профсоюзными организациями.
Удержание членских профсоюзных взносов производится при наличии письменных заявлений членов профсоюзов с просьбой о приеме от них членских профсоюзных взносов путем безналичного расчета.
Суммы, удержанные из заработной платы в уплату членских профсоюзных взносов, записываются в кредит субсчета 185 и дебет субсчета 180. На суммы, перечисленные с кода государственного учреждения, КСН платных услуг, спонсорской, благотворительной помощи, запись производится в дебет субсчета 185 и кредит соответствующих субсчетов счетов 09, 10, 11.
Аналитический учет по субсчету 185 ведется по каждой профсоюзной организации на карточках ф.292-а (в книге ф.292). <*>
Сноска. Пункт 186 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
187. На субсчете 186 "Расчеты с рабочими и служащими по ссудам банка" учитываются суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих на погашение ссуды, полученной в банке в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В кредит субсчета 186 записываются суммы, удержанные из заработной платы рабочих и служащих в погашении ссуды, при этом дебетуется субсчет 180. На суммы, перечисленные с бюджетного счета, с КСН платных услуг, с КСН спонсорской, благотворительной помощи, дебетуется субсчет 186 и кредитуются субсчета соответствующих счетов 09, 10, 11.
Аналитический учет расчетов с рабочими и служащими по суммам, удержанным из заработной платы, ведется на карточках ф.292-а (в книге ф.292), к которой открывается отдельный счет для каждого учреждения банка, выдавшего ссуду. <*>
Сноска. Пункт 187 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .

188. 187 "Атқарушы құжаттар мен басқа ұстанымдар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында жалақы төлемдерiнен, стипендиялардан, атқарушы парақтары мен басқа құжаттар бойынша ұсталған сомалар ескерiледi.
Атқарушы парақтары мен басқа құжаттар бойынша жалақы төлемдерiнен ұсталған сомалар 187 қосалқы шотының кредитiне және 180, 181 қосалқы шоттардың дебетiне жазылады. 187 қосалқы шот дебетiне бюджеттiк шоттан, Ақылы қызметтер ҚБШ, Демеушілік, қайырымдылық көмек ҚБШ аударылған сомалар жазылады, бұл ретте 09, 10, 11 қосалқы шоттарын кредиттеледi.
Атқару қағаздары және басқа құжаттар бойынша жалақыдан ұсталған сома мемлекеттік мекеменің кассасы арқылы теңгемен қолма-қол ақшамен берілуі мүмкін. Оны алушыға төленбеген тиындармен сома өтпелі қалдықпен 187-қосалқы шотта көрсетіледі және келесі айда төлеу кезінде ескеріледі, бұдан басқа, жалақы бойынша тиындармен берешектің қалдығы келесі жылға ауысады.
Атқару қағазының немесе басқа құжаттың қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда, төленбеген және керісінше, соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану нәтижесінде артығымен төленген тиындардың қалдығы 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотына есепке алынады
Атқарушы парақтары мен басқа құжаттар бойынша талдау есебi әр алушы бойынша тегi немесе ұйымның атауы, атқарушы парақтар мен басқа құжаттардың нөмiрi, күнi және әрекет ету мерзiмi, н. 292-а карточкаларда (н. 292 кiтапта) ұсталған сомасы (процентпен) көрсетiлiп жүргiзiледi.
Мемлекеттiк мекемеге түсетін атқарушы парақтарды және алименттердi өндiрiп алу туралы басқа да құжаттарды тiркеу және есепке алу, сондай-ақ ұстап қалу мөлшерін есепке алу үшiн Алименттердi өндiрiп алу туралы атқарушы парақтардың есеп кiтабы 437-н. жүргiзiледi.
Ескерту. 188-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.03.17. N 141 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
188-1. 188 "Қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алуға байланысты есеп айырысу" қосалқы шотында қолма-қол тиындарды ақша айналымынан алу себебі бойынша қызметкер жұмыстан босатылған, стипендиаттың оқу мерзімі аяқталған, атқару қағазының немесе басқа да құжаттың қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда төленбеген немесе артық төленген тиындардың сомалары көрсетіледі. Жалақының, стипендиялардың, атқару парағы бойынша ұсталған сомалардың, тиынмен есеп беретін тұлғаның алдында берешек сомаларының төленбеген қалдығы 188-қосалқы шоттың кредиті бойынша және 160, 180, 181, 187-қосалқы шоттардың дебеті бойынша көрсетіледі.

188. На субсчете 187 "Расчеты по исполнительным документам и прочим удержаниям" учитываются суммы, удержанные из заработной платы, стипендии, по исполнительным листам и другим документам.
Суммы, удержанные из заработной платы по исполнительным листам и другим документам записываются в кредит субсчета 187 и дебет соответствующих субсчетов 180, 181. В дебет субсчета 187 записываются суммы, перечисленные с бюджетного и счета, с КСН платных услуг, с КСН спонсорской, благотворительной помощи, при этом кредитуются соответствующие субсчета счетов 09, 10, 11.
Суммы, удержанные из заработной платы по исполнительным листам и другим документам, могут быть выданы наличными деньгами через кассу государственного учреждения в тенге. Сумма в тиынах, не выплаченная ее получателю, отражается на субсчете 187 переходящим остатком, и учитывается в следующем месяце при выплате, кроме того, остаток задолженности в тиынах переходит на следующий год. В случае окончания срока действия исполнительного листа или другого документа остаток тиынов, не выплаченных, и наоборот, излишне выплаченных в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, зачисляется на субсчет 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения.
Аналитический учет расчетов по исполнительным листам и другим документам ведется по каждому получателю с указанием фамилии или государственного учреждения, номера, даты и срока действия исполнительного листа или другого документа, суммы (процента) удержаний на карточках ф.292-а (в книге ф.292).
Для регистрации и учета поступающих в государственное учреждение исполнительных листов и других документов о взыскании алиментов, а также учета размера удержаний ведется Книга учета исполнительных листов о взыскании алиментов ф. 437. <*>
Сноска. Пункт 188 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 17 марта 2001 года N 141 V011431 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
188-1. На субсчете 188 "Расчеты, связанные с изъятием наличных тиынов из денежного обращения" отражаются суммы тиынов, невыплаченные или излишне выплаченные в случаях увольнения работника, завершения срока обучения стипендиата, окончания срока действия исполнительного листа или другого документа, по причине изъятия наличных тиынов из денежного обращения. Невыплаченный остаток заработной платы, стипендии, сумм, удержанных по исполнительным листам, сумм задолженности перед подотчетным лицом в тиынах отражается по кредиту субсчета 188 и по дебету субсчетов 160, 180, 181, 187. Сумма излишне выплаченных тиынов в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге (до 50 тиынов округляется в меньшую сторону; 50 тиын и выше округляется в большую сторону) отражается по кредиту субсчетов 180, 181, 187 и по дебету субсчета 188.

Жылдың аяғында соманы бір теңгеге дейін дөңгелектеу арифметикалық әдісін қабылдау нәтижесінде жоғарыда көрсетілген төлемдер бойынша жалақының, стипендияның төленбеген сомаларының, атқару парақтары бойынша ұсталған сомалардың, тиынмен есеп беретін тұлғаның алдында берешек сомалардың және артық төленген тиындар сомаларының төленбеген қалдықтары арасындағы айырмашылық түрінде пайда болған 188 қосалқы шоттың кредиті бойынша қалдық бюджетке есепке алуға жатады, бұл ретте 188 қосалқы шоттың дебеті бойынша және 173-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі, оны бюджетке аудару кезінде 173-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 090-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүзеге асырылады. 188-қосалқы шоттың дебеті бойынша қалдық келесі жылға ауысады.
Ескерту. 188-1 тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.17. N 141 бұйрығымен .
189. 189 "Атқарылған жұмыстар үшiн басқа есеп айырысулар" қосалқы шотында жұмыс үшiн және бiржолғы тапсырыстарға шарттар бойынша жарияланымдарға төленетiн сыйақы сомалары бойынша есеп айырысулар ескерiледi.
189 қосалқы шот кредитiне есептелген сыйақы сомалары жазылады, бұл ретте 20, 21 шоттардың тиiстi қосалқы шоттарына дебеттеледi. 189 қосалқы шот дебетiне белгiленген тәртiпте ұсталған салықтар мен сыйақының төленген сомалары жазылады.
Бұдан басқа, 189-қосалқы шотта жалақы, зейнетақылар, жәрдемақылар және өзге де табыстар бойынша түзету мекемелерінің сотталғандарымен есеп айырысулар ескеріледі. 189-қосалқы шоттың кредитіне есептелген жалақының, зейнетақының, жәрдемақылардың және өзге де табыстардың сомасы жазылады, бұл ретте 179-қосалқы шот дебеттеледі. Сотталғандар мен тергеуге алынып тұтқындалған тұлғалардың дербес шоттарына жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және өзге де табыстар есептелген кезде 189-қосалқы шот дебеттеледі және 174-қосалқы шот кредиттеледі.
Әр алушы бойынша төленген сыйақы сомалары туралы мәлiметтердi алу қажет болған жағдайда н. 417 карточка-анықтама жүргiзiлуi мүмкiн.
Ескерту. 189-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .
19 "Зейнеткерлік және әлеуметтік қамтамасыз
ету жөніндегі есеп айырысулар" шоты
Ескерту. 19-шоттың атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2000.06.12. N 278 бұйрығымен .
190. Осы шотта жинақтаушы зейнетақы қорлары бойынша міндетті зейнетақы жарналары, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша, зейнетақылар төлеу бойынша, жеке тұлғаларға трансферттер бойынша, сондай-ақ нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысулар ескеріледі.
Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

По окончании года остаток по кредиту субсчета 188, сложившийся в виде разницы между суммой невыплаченных остатков заработной платы, стипендии, остатков невыплаченных сумм, удержанных по исполнительным листам, сумм задолженности перед подотчетным лицом в тиынах и суммой излишне выплаченных тиынов по вышеуказанным выплатам, в результате применения арифметического метода округления суммы до одного тенге, подлежит зачислению в бюджет, при этом производится запись по дебету субсчета 188 и по кредиту субсчета 173, при перечислении ее в бюджет осуществляется запись по дебету субсчета 173 и по кредиту субсчета 090. Остаток по дебету субсчета 188 переходит на следующий год. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 188-1 - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 17 марта 2001 года N 141 V011431_ .
189. На субсчете 189 "Другие расчеты за выполненные работы" учитываются расчеты по суммам гонорара, выплачиваемого за работы и выступления по договорам к разовым заказам.
В кредит субсчета 189 записываются суммы начисленного гонорара, при этом дебетуются соответствующие субсчета счетов 20, 21. В дебет субсчета 189 записываются удержанные в установленном порядке налоги и выплаченные суммы гонорара.
Кроме того, на субсчете 189 учитываются расчеты с осужденными исправительных учреждений по заработной плате, пенсиям, пособиям и иным доходам. В кредит субсчета 189 записываются суммы начисленной заработной платы, пенсий, пособий и иных доходов, при этом дебетуется субсчет 179. При зачислении на лицевые счета осужденных и следственно-арестованных лиц зарплаты, пенсии, пособий и иных доходов, дебетуется субсчет 189 и кредитуется субсчет 174.
В необходимых случаях для получения сведений о суммах выплаченного гонорара по каждому получателю может вестись карточка-справка ф.417. <*>
Сноска. Пункт 189 - с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ .
Счет 19 "Расчеты по пенсионному и социальному обеспечению" <*>
Сноска. Название счета в новой редакции согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 12.06.00г. N 278 V001188_ .
190. На этом счете учитываются расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, по выплате пенсий, по трансфертам физическим лицам, а также по целевым трансфертам.
Сноска. Пункт 190 - в новой редакции согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; в новой редакции согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 12.06.00г. N 278 V001188 ; в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .

191. 19 "Зейнетақымен қамтамасыз ету және халықты әлеуметтiк қорғау бойынша есеп айырысулар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
191 "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi есеп айырысулар";
192 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар";
193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар";
194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу";
195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу";
198 "Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар";
199 "Сыртқы несиелендiру бойынша есеп айырысулар".
Ескерту. 191-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2000.06.12. N 278 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
191-1. "Зейнетақылар мен жәрдемақыларды төлеу жөніндегі есеп айырысулар" 191 қосалқы шотында Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеуге республикалық бюджеттен бөлiнген қаражаттардың қозғалысы есепке алынады. Зейнетақыларды төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталыққа аударылған қаражаттарды Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi "Зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу жөніндегі есеп айырысулар" 191 қосалқы шотының дебетi және "Ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға аудару үшiн және басқа шараларға ұйымдардың шығыстарына арналған ашық лимиттер" 090 қосалқы шотының кредитi бойынша есепке алынады.
Зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды төлеу жөнiндегi iс жүзінде жүргiзiлген шығыстар Зейнетақыларды төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталық ұсынған iс жүзінде төленген зейнетақылар мен мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы есептiң негiзiнде "Ұйымдарды ұстауға және басқа шараларға арналған бюджет бойынша шығыстар" 200 қосалқы шотының дебетi және 191 қосалқы шотының кредитi бойынша есепке алынады.
191 қосалқы шот бойынша талдама есеп 283-н. көп бағанды карточкаларда жүргiзiледi.
Ескерту. 191-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .

191. Счет 19 "Расчеты по пенсионному обеспечению и социальной защите населения" подразделяется на субсчета:
191 "Расчеты по выплате пенсий и пособий"
192 "Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение"
193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам"
194 "Расчеты по целевым трансфертам"
195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования"
198 "Расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды"
199 "Расчеты по внутреннему кредитованию" <*>
Сноска. Пункт 191 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; от 12.06.00г. N 278 V001188_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
191-1. На субсчете 191 "Расчеты по выплате пенсий и пособий" учитывается движение средств, выделенных из республиканского бюджета Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на выплату пенсий и пособий. Средства, перечисленные Государственному Центру по выплате пенсий, учитываются Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по дебету субсчета 191 "Расчеты по выплате пенсий и пособий" и кредиту субсчета 090 "Открытые лимиты на расходы организации, для перевода подведомственным организациям и на другие мероприятия ".
Фактически произведенные расходы по выплате пенсий и государственных социальных пособий учитываются по дебету субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание организации и другие мероприятия" и кредиту субсчета 191 на основании отчета о фактически выплаченных пенсиях и государственных социальных пособиях, представляемого Государственным Центром по выплате пенсий.
Аналитический учет по субсчету 191 ведется на многографных карточках ф.283. <*>
слова "Открытые лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" и "Лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" заменены словами "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешения подведомственным государственным учреждениям";
Сноска. Раздел VII - дополнен новым пунктом 191-1 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; пункт 191-1 - с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ .

191-2. 192 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында облыстық, Астана, Алматы қалалық департаменттерінің (басқармаларының), аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдерінің жұмыс берушілердің жұмыс істейтін азаматтарға 1999 жылдың 1 қаңтарынан бастап 1999 жылдың 17 сәуірін қоса алғандағы кезең үшін есептелген, республикалық бюджет қаражаты есебінен міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша төлеуге арналған шығыстарын өтеуді қаржыландыру бойынша есеп айырысу көрсетіледі.
Жұмыс берушілердің жұмыс істейтін азаматтарға міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақыларды төлеуге арналған шығыстарын өтеу үшін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігін 46 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету кепілдіктері бойынша борышты өтеу" бағдарламасы бойынша 311 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету үшін жеке тұлғаларға берілетін трансферттер ерекшелігі бойынша бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын қаржыландыру көзделген. Қаржыландыру Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген тәртіпте жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне түскен жағдайда 090 "Мемлекеттік мекеменің ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелер қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған рұқсаттары" қосалқы шотының дебеті және 230 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазылады. Облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) бойынша лимиттер бөлініп, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 140 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелер" қосалқы шотының дебеті және 090 қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазады.
Жұмыс берушілердің жұмыс істейтін азаматтарға міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақыларды төлеуге арналған шығыстарын өтеу сомасының шығыстарын есептен шығаруды Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) ұсынған, қаражат төлеу туралы есептемесінің негізінде тоқсан сайын жүргізеді және 200 қосалқы шоттың дебеті және 140 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазу жазып көрсетеді. Қаржы жылы аяқталған бойда жасалған шығыстардың қорытынды айналымын есептен шығару 230 қосалқы шоттың дебеті және 200 қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.

191-2. На субсчете 192 "Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение" отражаются расчеты областных, городов Астаны, Алматы департаментов (управлений), районных (городских) отделов труда, занятости и социальной защиты населения по финансированию возмещения расходов работодателей на выплату работающим гражданам пособий по обязательному социальному обеспечению за счет средств республиканского бюджета, начисленных за период с 1 января 1999 года по 17 апреля 1999 года.
Для возмещения расходов работодателей на выплату работающим гражданам пособий по обязательному социальному обеспечению предусмотрено финансирование Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по программе 46 "Погашение долгов по гарантиям по обязательному социальному обеспечению" по специфике 331 "Трансферты физическим лицам на обязательное социальное обеспечение" экономической классификации расходов бюджета. Финансирование осуществляется в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан. При поступлении финансирования Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит запись по дебету субсчета 090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам" и кредиту субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Распределив лимиты по областным, городов Астаны, Алматы департаментам (управлениям) труда, занятости и социальной защиты населения, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит запись по дебету субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 090.
Списание на расходы сумм возмещения расходов работодателей на выплату работающим гражданам пособий по обязательному социальному обеспечению Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит ежеквартально на основании отчетов о выплате средств, представляемых областными, городов Астаны, Алматы департаментами (управлениями) труда, занятости и социальной защиты населения, и отражает записью по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 140. По окончании финансового года производится списание заключительными оборотами произведенных расходов записью по дебету субсчета 230 и кредиту субсчета 200.

Жұмыс берушілердің міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақыларды төлеу шығыстарын өтеудің қаржыландыруға арналған сомасына облыстық, Астана, Алматы қалалық департаменттері (басқармалары), аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазады.
Облыстық, Астана, Алматы қалалық департаменттері (басқармалары), аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері республикалық бюджеттің қаражатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1999 жылғы 25 мамырдағы N 242 бұйрығымен бекітілген Жұмыс берушілердің жұмыс істейтін азаматтарға міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақыларды төлеуге арналған шығыстарын өтеу ережесіне сәйкес төлем тапсырмасымен мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттарына немесе шаруашылық жүргізуші субъектілердің есеп шотына ұсынылған соңғы есептемелері негізінде аударады және 192 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті және 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазады. Бір мезгілде 192 қосалқы шотының кредиті және 205 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті бойынша жазу жазылады. Қаржы жылы аяқталған бойда жасалған шығыстардың қорытынды айналымын есептен шығару 095 қосалқы шоттың дебеті және 205 қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.
Жұмыс берушілердің шоттарына аударылған соманың талдама есебінен 283 монографтық карточкаларда әрбір жұмыс беруші бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 191-2-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2000.06.12. N 278 бұйрығымен , 2005.05.20. N 24 , Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
191-3. 193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында жеке тұлғалармен жасалатын есеп айырысулар:
әлеуметтiк төлемдер және әлеуметтiк көмектер бойынша,
қызметкерлер мен қызметшiлерге еңбекте алған жарақат, не болмаса заңнамаға сәйкес олардың еңбектегi мiндеттерiн орындауға байланысты өзге де денсаулығын зақымдаған залалдың орнын толтыру,
қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша,
әскери қызметшілерге (мерзімді әскери қызметшілерден басқа), сондай-ақ ішкі істер органдарының шұғыл-іздестіру, тергеу және саптық бөлімшелері, Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің, қаржы полициясы органдарының қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтер бойынша шығыстарды төлеу үшін берілетін ақшалай өтемақы бойынша,
жеке тұлғаларға басқа да трансферттер бойынша.
Жоғарыда көрсетілген 332 "Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер" ерекшелігі бойынша көзделген бюджеттік шығыстардың экономикалық сыныптамасын мемлекеттік мекемелер заңдарда белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды төлеу үшін әскери қызметшілерге берілетін ақшалай өтемақы.

На суммы полученного финансирования на возмещение расходов работодателей по выплате пособий по обязательному социальному обеспечению областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления), районные (городские) отделы труда, занятости и социальной защиты населения производят запись по дебету субсчета "095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредиту субсчета 234 "Финансирование по трансфертам".
Областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления), районные (городские) отделы, труда, занятости и социальной защиты населения перечисляют средства республиканского бюджета платежным поручением на бюджетные счета государственных учреждений или расчетные счета хозяйствующих субъектов на основании представленных последними отчетов в соответствии с Правилами возмещения расходов работодателей на выплату работающим гражданам пособий по обязательному социальному обеспечению, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 25 мая 1999 года N 242 V990810_ , и осуществляю запись по дебету субсчета 192 "Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение" и кредиту субсчета 095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам". Одновременно производится запись по кредиту субсчета 192 и дебету субсчета 205 "Расходы по трансфертам". По окончании финансового года производится списание заключительными оборотами произведенных расходов записью по дебету субсчета 095 и кредиту субсчета 205.
Аналитический учет сумм, перечисленных на счета работодателей, ведется по каждому работодателю на многографных карточках ф.283. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 191-2 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 12.06.00г. N 278 V001188_ ; внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
191-3. На субсчете 193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам" отражаются расчеты с физическими лицами:
по социальным выплатам и социальной помощи,
по возмещению ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством,
по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих,
по денежной компенсации военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов внутренних дел, органов Государственной противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции для оплаты расходов по содержанию жилища и коммунальные услуги,
по другим трансфертам физическим лицам.
Вышеуказанные трансферты, предусмотренные по специфике 332 "Трансферты физическим лицам" экономической классификации расходов бюджета, осуществляются государственными учреждениями в порядке, установленном законодательством.
Денежная компенсация военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг.

Заңдарда белгіленген мөлшерде тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды төлеу үшін әскери қызметшілерге берілетін ақшалай өтемақыны алуға құқығы бар лауазымдық тұлғалардың тізбесіне сәйкес мемлекеттік мекемелер өтемақы сомасын есептеуді жүргізеді. Есеп айырысу-төлем тізімі бойынша есептелген өтемақының сомасына 200 "Мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа да шараларға арналған бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазылады. Төленген өтемақының сомасы 193, 178, 120 қосалқы шоттарының дебеті бойынша 090, 178, 120 қосалқы шотының кредитінің корреспонденциясында көрсетіледі.
Әскери қызметкерлерге тұрғын үйдi ұстау және коммуналдық қызмет бойынша шығыстарды өтеуге ақшалай жәрдемақыны есептеудiң және төлеудiң талдамалы есебi, әрбiр жәрдемақы алушы бойынша 292-а нысан карточкаларында немесе 292-нысан кiтабында жүргiзіледi. Әскери қызметкерлерге тұрғын үйдi ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай жәрдемақының синтетикалық есебi N 405 нысан бойынша N 5 "Жалақы және стипендия бойынша есеп айырысу тiзiмдемелерiнiң жиынтығы" мемориалдық ордерiнде жүргiзiледi.
Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдер.
Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдер бойынша шығыстарды қаржыландыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 қаңтардағы N 80 қаулысымен бекітілген Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдерді жүзеге асырудың тәртібіне сәйкес іске асырылады.
Қаржыландыруға түскен жағдайда 090 "Мемлекеттік мекеменің ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелер қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған рұқсаттары" қосалқы шотының дебеті және 230 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жазу жазады. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) бойынша қаза болған, қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдерді қаржыландыруға арналған қаражатқа, сондай-ақ төлемдерді ұйымдастыру бойынша банктік қызметтер үшін шығыстарды өтеуге арналған қаражатқа деген олар ұсынған қажеттілік негізінде (қажеттілік азаматтардың өтініштері және азаматтардың құжаттары бойынша жасалған тізім негізінде айқындалады) лимиттерді таратады және 140 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебеті және 090 қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазады.

В соответствии с перечнем должностей лиц, имеющих право на получение денежной компенсации военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг в установленном законодательством размере, государственные учреждения производят начисление суммы компенсации. На суммы начисленной компенсации по расчетно-платежной ведомости производится запись по дебету субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам". Суммы выплаченной компенсации отражаются по дебету субсчета 193, 178, 120 в корреспонденции с кредитом субсчета 090, 178, 120.
Аналитический учет начисления и выплаты денежной компенсации военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг ведется в карточках форма 292-а или в книге форма 292 по каждому получателю компенсации. Синтетический учет денежной компенсации военнослужащим на содержание жилища и оплату коммунальных услуг ведется в мемориальном ордере N 5 "Свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям" по форме N 405.
Единовременные выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих.
Финансирование расходов по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих и их выплата производятся в соответствии с Правилами осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 января 2000 года N 80 P000080_ .
При поступлении финансирования Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит запись по дебету субсчета 090 "Плановые назначения на принятие обязательств государственного учреждения, предусмотренные индивидуальным планом финансирования по обязательствам" и кредиту субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан распределяет лимиты по областным, городов Астаны, Алматы департаментам (управлениям) труда, занятости и социальной защиты населения на основании представленных ими потребностей в средствах на финансирование единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, а также средств на возмещение расходов за банковские услуги по организации выплат (потребность определяется на основании списков, составленных по заявлениям и документам граждан) и производит запись по дебету субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 090.

Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдер сомаларының шығыстарын есептен шығаруды Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) ұсынған қаражат төлеу туралы есептеме негізінде тоқсан сайын жүргізеді және 200 қосалқы шотының дебеті және 140 қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазып көрсетеді. Қаржы жылы аяқталған бойда жасалған шығыстардың қорытынды айналымын есептен шығару 230 қосалқы шоттың дебеті және 200 қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.
Облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) бойынша қаза болған, қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдерді қаржыландыруға арналған қаражаттың, сондай-ақ төлемдерді ұйымдастыру бойынша банктік қызметтер үшін шығыстарды өтеуге арналған қаражаттың сомасына 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының дебеті және 234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазылады.
Облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) республикалық бюджет қаражатын қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілер ата-аналарының, асырап алушыларының, қамқоршыларының дербес шоттарына (олар таңдаған банктегі дербес шоттың реквизиттері көрсетілген, азаматтардың өтініштері негізінде) аударады және төлемді ұйымдастыру бойынша банктік қызмет көрсетулеріне төлем төлеуді жүзеге асырады. Аударым сомасы 193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті бойынша және 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бір мезгілде азаматтардың дербес шоттарына қаражатты аудару жөніндегі төлем тапсырмасы негізінде 193 қосалқы шотының кредиті бойынша және 205 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті бойынша жазу жазылады. Қаржы жылы аяқталған бойда жасалған шығыстардың қорытынды айналымын есептен шығару 234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотының дебеті және және 205 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі.
Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдердің талдама есебі н. 292-а карточкасында немесе н. 292 кітабында аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері бойынша жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының ұлттық валютасын қолданудың кейбір мәселелері туралы" 2001 жылғы 7 ақпандағы Жарлығы шыққан сәттен бастап бұрын бөлшек көлемі бар сомаларда, яғни тиындармен тағайындалған әлеуметтік төлемдер бойынша берешек тиын сомасына қарамастан, бір теңгеге дөңгелектеуге жатады. Бұл ретте дөңгелектеуге байланысты есептелгенге дейінгі сомаға 200-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 193-қосалқы шоттың кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Ескерту. 191-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2000.06.12. N 278 бұйрығымен , 2001.03.17. N 141 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

Списание на расходы сумм единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит ежеквартально на основании отчетов о выплате средств, представляемых областными, городов Астаны, Алматы департаментами (управлениями) труда, занятости и социальной защиты населения, и отражает записью по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 140. По окончании финансового года производится списание заключительными оборотами произведенных расходов записью по дебету субсчета 230 и по кредиту субсчета 200.
На суммы средств, полученных на единовременные выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, а также средств на возмещение расходов за банковские услуги по организации выплат, областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты населения производят запись по дебету субсчета 095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам" и кредиту субсчета 234 "Финансирование по трансфертам".
Областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты населения перечисляют средства республиканского бюджета на лицевые счета родителей, усыновителей, опекунов погибших, умерших военнослужащих (на основании заявлений граждан с указанием реквизитов лицевого счета в выбранном ими банке) и осуществляют оплату услуг банка по организации выплаты. Сумма перечисления отражается записью по дебету субсчета 193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам" и по кредиту субсчета 095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
Одновременно на основании платежных поручений по перечислению средств на лицевые счета граждан производится запись по кредиту субсчета 193 и дебету субсчета 205 "Расходы по трансфертам". По окончании финансового года производится списание заключительными оборотами произведенных расходов записью по дебету субсчета 234 "Финансирование по трансфертам" и кредиту субсчета 205 "Расходы по трансфертам".
Аналитический учет единовременной выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих ведется карточка ф.292-а или в книге ф.292 в разрезе районных (городских) отделов труда, занятости и социальной защиты населения.
С момента выхода Указа Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года U010549_ "О некоторых вопросах функционирования национальной валюты Республики Казахстан" задолженность по социальным выплатам, назначенным ранее в суммах, имеющих дробную величину, то есть с тиынами, подлежит округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов. При этом на сумму доначисления в связи с округлением производится запись по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 193. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 191-3 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 12.06.00г. N 278 V001188_ ; пункт с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 17 марта 2001 года N 141 V011431_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; от 20 мая 2005 года N 24 ; приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).

191-4. 194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттеріне бөлген нысаналы ағымдағы трансферттер және нысаналы даму трансферттері бойынша есеп айырысу ескеріледі.
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері аударған нысаналы трансферттердің сомасына ақы төлеуге шоттың негізінде 194 "Нысаналы трансферттер бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетіне және 095 "Трансферттер бойынша міндеттемелерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Игерілген немесе жоғары тұрған бюджеттің кірісіне қайтарылған нысаналы трансферттердің сомасына 205 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 194 қосалқы шотының кредиті бойынша N 2 Тиісті жергілікті атқарушы органдар ұсынған қаржыландыру жоспарының атқарылуы туралы есеп немесе осы трансферттерді бөлген жоғары тұрған бюджетке пайдаланылмаған (жете пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтаруды растайтын ақы төлеуге шоттың көшірмелері негізінде жазба жүргізіледі.
194 қосалқы шоты бойынша талдамалы есепке алу 292-а нысананың карточкаларында (292 нысан кітабында) жүргізіледі.
Ескерту. 191-4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
191-5. 195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу" қосалқы шотында "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуірдегі Заңына сәйкес мемлекеттік мекемелер жүргізетін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарын есептеу және аудару жөніндегі операциялар ескеріледі.".
Есептелген міндетті әлеуметтік есептеулер сомасына өткізбе "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік есептеулер бойынша есеп айырысулар" 195-қосалқы шотының кредиті бойынша және "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысулар" 159-қосалқы шоттың дебеті бойынша жасалады. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарды аудару кезінде 195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу" қосалқы шоты дебеттеледі және ақша қаражаты шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.

191-4. На субсчете 194 "Расчеты по целевым трансфертам" учитываются расчеты по целевым текущим трансфертам и целевым трансфертам на развитие выделенные администраторами бюджетных программ областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы.
На сумму перечисленных целевых трансфертов администраторами бюджетных программ вышестоящего бюджета, на основании счета к оплате, производится запись в дебет субсчета 194 "Расчеты по целевым трансфертам" и по кредиту субсчета 095 "Плановые назначения на принятие обязательств по трансфертам".
На сумму освоенных целевых трансфертов или возвращенных в доход вышестоящего бюджета производится запись по дебету субсчета 205 "Расходы по трансфертам" и кредиту субсчета 194, на основании формы N 2 Отчет об исполнении плана финансирования представленной соответствующими местными исполнительными органами или копии счета к оплате подтверждающего возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты.
Аналитический учет по субсчету 194 ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).
Сноска. Глава дополнена пунктом 191-4 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
191-5. На субсчете 195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" учитываются операции по исчислению и перечислению обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, производимые государственными учреждениями, согласно Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании".
На сумму начисленных обязательных социальных отчислений составляется проводка по кредиту субсчета 195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" и по дебету субсчета 159 "Расчеты по взносам социального налога". При перечислении обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования дебетуется субсчет 195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" и кредитуются соответствующие субсчета счетов денежных средств.

195 "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша есеп айырысу" қосалқы шоты бойынша талдамалы есепке алу 292-а нысананың карточкаларында (292 нысан кітабында) жүргізіледі.
Ескерту. 191-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2008.10.22 N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
192. 198 "Жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелер жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша есеп айырысуларды ескереді. Әрбір жеке тұлғадан міндетті зейнетақы жарналарын ұстау 180-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 198-қосалқы шоттың кредиті бойынша көрсетіледі. Жинақтаушы зейнетақы қорларына ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын аударған кезде 198-қосалқы шот дебеттеледі және 09, 10, 11-ақшалай қаражат шоттарының тиісті қосалқы шоттары кредиттеледі.
Жеке тұлғаның (қызметкердiң) жарнаны аударғандығы туралы толық ақпаратты алу үшiн бюджеттiк ұйым жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi зейнетақы жарналарының есеп карточкаларын көшірмесін жылына бір рет жеке тұлғаға (қызметкерге) беретін 451-н. толтырады.
Ескерту. 192-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
192-1. 199 "Iшкi несиелендiру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында мемлекеттiк мекеме қайтару негiзiнде iшкi несиелендiру мiндеттемелерi бойынша есеп айырысуларды ескередi.
Республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерден iшкi несиелендiруге бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне бөлiнген қаражат сомасы осы қосалқы шоттың тиiстi дебетi бойынша және 090, 100-қосалқы шоттардың кредитi бойынша көрсетіледi. Бiр мезгiлде 200-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 247-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзіледi.
Iшкi несиелендiру бойынша қаражатты қайтару 247-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 199-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбада көрсетiледi.
199-қосалқы шот бойынша талдамалы есеп 292-а нысан карточкаларында (292-нысан кiтаптарында) жүргiзiледi.
Ескерту: 192-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Аналитический учет по субсчету 195 "Расчеты по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования" ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).
Сноска. Глава дополнена пунктом 191-5 в соответствии с приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20.04.2007 N 42 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 22.10.2008 № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
192. На субсчете 198 "Расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды" государственные учреждения учитывают расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды. Удержание с дохода каждого физического лица обязательных пенсионных взносов отражается по дебету субсчета 180 и по кредиту субсчета 198. При перечислении удержанных обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды дебетуется субсчет 198 и кредитуются соответствующие субсчета счетов денежных средств 09, 10, 11.
Для получения полной информации о перечисленных взносах физического лица (работника)  государственное учреждение заполняет карточку учета обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды ф.451, копию которой один раз в год выдает физическому лицу (работнику). <*>
Сноска. Пункт 192 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ ; от 17 марта 2004 года N 17 .
192-1. На субсчете 199 "Расчеты по внутреннему кредитованию" государственные учреждения учитывают расчеты по обязательствам внутреннего кредитования на возвратной основе.
Суммы средств, выделенных администраторам бюджетных программ на внутреннее кредитование из республиканского или местных бюджетов, отражаются соответственно по дебету данного субсчета и по кредиту субсчета 090, 100. Одновременно делается запись по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 247.
Возврат средств по внутреннему кредитованию отражается записью по дебету субсчета 247 и по кредиту субсчета 199.
Аналитический учет по субсчету 199 ведется на карточках по форме 292-а (в книге форма 292). <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 192-1 - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546 ; внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 20 апреля 2007 года N 42 .

193. <*>
Ескерту: 193-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
III бөлiм. "Шығыстар"
194. Бұл бөлiмде смета бойынша көзделген шараларға арналған ұйымдардың жұмсалған нақтылы шығындары, сондай-ақ басқа бюджеттерден алынған шығындар есепке алынады.
Нақтылы шығындар деп, тиiстi құжаттар мен ресiмделген ұйымдардың iс жүзiндегi шығындары, оның iшiнде есептелген жалақы және шәкiртақы бойынша кредиторлардың төленбеген шоттары жөнiндегi шығыстары саналады.
Бюджет бойынша шығыстарды есепке алу мекеме, бағдарлама, iшкi бағдарлама және бюджеттiк сыныптау ерекшелiгi бойынша жүргiзiледi. Нақты шығыстарды есепке алу 20 "Бюджет бойынша шығыстар" және 21 "Басқа да шығыстар" шоттарында жүргiзiледi.
20 "Бюджет бойынша шығыстар" шоты
195. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
200 "Ұйымдарды ұстауға және басқа да шараларға арналған бекiтiлген сметаның шегiнде бюджет бойынша шығыстар";
201 "Ғылыми әзірлемелерге арналған шығыстар";
202 "Басқа бюджеттер есебiнен шығыстар";
203 "Күрделi қаржыларға арналған бюджеттер бойынша шығыстар";
204 "Сыртқы заемдар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар қосалқы шотында";
205 "Трансферттер бойынша шығыстар";
208 "Бекiтiлген шығыстар сметасынан тыс мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар";
209 "Гранттардың есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар.
Ескерту. 195-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.04.22. N 184 бұйрығымен , 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
196. 200 "Бекiтiлген қаржыландыру жоспарының шегiнде бекiтiлген шығыстар сметасының шегiнде ұйымдарды ұстауға және басқа да шараларға арналған бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шотында бекiтiлген шығыстар сметасының шегiнде ұйымдарды ұстауға және басқа да шараларға жұмсалатын нақтылы шығыстар есепке алынады.
Бұдан басқа, осы қосалқы шотта бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық немесе заттай бөлiгi есебiнен мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа шараларға арналған шығыстар ескерiледi.
Өздерiне бөлiнген рұқсаттар шегiнде бюджеттік қаражаттарды жұмсауға рұқсат алған бюджеттік ұйымдар оларды бекiтiлген шығыстар сметасында көзделген мөлшерде және арнаулы мақсаттарға сәйкес жұмсауға мiндеттi.

193. <*>
Сноска. Пункт 193 - исключен согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
Раздел VIII. "Расходы"
194. В этом разделе учитываются фактические расходы по средствам, производимым государственными учреждениями на мероприятия, предусмотренные по планам финансирования, а также расходы, полученные из других бюджетов.
Фактическими расходами считаются действительные затраты государственного учреждения, оформленные соответствующими документами, включая расходы по неоплаченным счетам кредиторов по начисленной заработной плате и стипендиям.
Учет расходов по бюджету ведется по учреждению, программе, подпрограмме и спецификам бюджетной классификации. Учет фактических расходов ведется на счетах 20 "Расходы по бюджету" и 21 "Прочие расходы". <*>
Сноска. Пункт 194 с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 февраля 2002 года N 67   V021793_ ; от 20 мая 2005 года N 24 .
Счет 20 "Расходы по бюджету"
195. Этот счет подразделяется на субсчета:
200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования";
201 "Расходы на научные разработки";
202 "Расходы за счет других бюджетов";
203 "Расходы по бюджету на капитальные вложения";
204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов";
205 "Расходы по трансфертам";
208 "Расходы на содержание государственного учреждения и другие мероприятия сверх утвержденного плана финансирования".
209 "Расходы по проектам, финансируемым за счет грантов" <*>
Сноска. Пункт 195 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента казначейства от 22.04.98г. N 184; приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
196. На субсчете 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования" учитываются фактически произведенные расходы на содержание государственного учреждения и на другие мероприятия в пределах утвержденной плана финансирования.
Кроме того, на данном субсчете учитываются расходы на содержание государственного учреждения и на другие мероприятия, за счет поступлений в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг).
Государственные учреждения, получившие разрешения расходовать бюджетные средства в пределах выделенных им разрешений, обязаны расходовать их в строгом соответствии с размерами и целевым назначением, предусмотренными утвержденными планами финансирования.

Қайтару негiзiнде (iшкi несиелендiру бойынша) республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерден қаражат бөлген жағдайда бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiсi 200-қосалқы шоттың дебетi бойынша және 247-қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзедi.
Қазақстан Республикасы Үкіметі шешімінің негізінде өтеусіз негізде бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне білім беруге немесе жарғылық капиталын толықтыруға бөлінген ақшалай қаражатты аударған кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі есептен шығыстарды шығаруды 200-қосалқы шоттың дебеті бойынша және 090, 100-қосалқы шоттардың кредиті бойынша жүргізеді.
Жыл аяқталғаннан кейiн лимиттерге басты иелiк етушiлердiң 200 қосалқы шоты 230 қосалқы шотының дебетiне жыл бойы жұмсалған шығындарын есептен шығару арқылы жабылады. Мемлекеттік мекемелер шығыстарын 140 қосалқы шоттың дебетiне есептен шығарады. Егер ұйымдар сметасында тек бюджеттен ғана емес, сондай-ақ басқа да көздерден қаржы бөлу ескерiлмесе, онда шығыстар ең алдымен басқа көздерден алынған қаржылар есебiнен, ал қалған сома - бюджеттiк қаражаттар есебiнен есептен шығарылады.
Бюджеттік ұйымдарда нақтылы шығыстардың талдау есебi н. 294 кiтапта жүргізiледi.
Ескерту. 196-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.03.30. N 159 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
196-1. <*>
Ескерту. 196.1-тармақпен толықтырылды, алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
196-2. 201 "Ғылыми әзірлемелерге арналған шығыстар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің ғылыми-зерттеу және тәжірибе-конструкторлық жұмыстарға, ғылыми зерттеулерге, ғылыми-техникалық жұмыстарға және бюджет қаражатының есебінен басқаларға арналған шығыстары ескеріледі.
Кәсіпорындар орындаған ғылыми әзірлемелер жөніндегі жұмыстардың сомасына 201 қосалқы шоты дебеттеледі және 152 "Ғылыми әзірлемелер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоты кредиттеледі.
Бір жылдың ішінде ғылыми жұмыстардың аяқталған және қабылданған нәтижелері бойынша шығындар 201 қосалқы шотында есептеледі. Жылдың аяғында бұл шығындар бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінде 230 қосалқы шотының немесе мемлекеттік мекемелерде 140 қосалқы шотының дебетіне есептен алынады.
Қабылдау актілерінің негізінде ғылыми жұмыстардың аяқталған және қабылданған нәтижелері 01 немесе 07 шотының тиісті қосалқы шоттарының дебеті және 250 немесе 260 қосалқы шотының кредиті бойынша жазылады.
Аяқталмаған және аяқталған, бірақ ғылыми жұмыстардың нәтижесі бойынша қабылданбаған шығындар 201 қосалқы шоты бойынша келесі жылдың балансына өтеді.

В случае выделения средств из республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (по внутреннему кредитованию) администратор бюджетных программ производит запись по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 247.
При перечислении денежных средств, выделенных администратору бюджетных программ на основании решения Правительства Республики Казахстан на образование или пополнение уставного капитала, администратор бюджетных программ производит списание расходов по дебету субсчета 200 и кредиту субсчетов 090, 100.
По окончании года субсчет 200 у администраторов бюджетных программ закрывается путем списания произведенных в течение года расходов в дебет субсчета 230. У государственных учреждений списание расходов производится в дебет субсчета 140. В тех случаях, когда планами финансирования государственных учреждений предусматривается выделение ассигнований не только из бюджета, но и из других источников, расходы списываются, в первую очередь, за счет ассигнований из других источников, а оставшаяся сумма - за счет бюджетных средств.
В государственных учреждениях аналитический учет фактических расходов ведется в книге ф.294. <*>
Сноска. Пункт 196 - с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 30 марта 2001 года N 159 V011487_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ ; от 20 мая 2005 года N 24 .
196-1. <*>
Сноска. Раздел VIII дополнен новым пунктом 196-1 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; (пункт исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
196-2. На субсчете 201 "Расходы на научные разработки" учитываются расходы государственных учреждений на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, научные исследования, научно-технические работы и другие, за счет бюджетных средств.
На суммы выполненных предприятиями работ по научным разработкам дебетуется субсчет 201 и кредитуются субсчет 152 "Расчеты по научным разработкам".
Затраты по законченным и принятым результатам научных работ в течение года числятся на субсчете 201. В конце года эти затраты списываются в дебет субсчета 230 у администраторов бюджетных программ или субсчета 140 у государственных учреждений.
Законченные и принятые результаты научных работ на основании актов приемки записываются по дебету соответствующих субсчетов счета 01 или 07 и кредиту субсчета 250 или 260.
Затраты по незаконченным и законченным, но не принятым результатам научных работ переходят по субсчету 201 на баланс следующего года.

201 қосалқы шоты бойынша шығыстарды талдамалы есепке алу 294 н. кітабында жүргізіледі.
Ескерту. 196-2-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
197. 202 "Басқа да бюджеттер есебiнен шығыстар" қосалқы шотында осы ұйымның сметасында ескерiлмеген шараларды орындауға арналған басқа бюджеттерден алынған қаражаттардың есебiнен жұмсалған шығыстар есепке алынады.
Жыл аяқталғаннан кейiн 202 "Басқа бюджеттер есебінен шығыстар" қосалқы шоттан шығыстар 232 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру", 142 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру бойынша шығыстар" қосалқы шоттарының дебетiне есептен шығарылады.
Шығыстардың талдау есебi әрбiр шара және шығыстар ерекшелiгi бойынша н. 294 кiтапта жүргiзiледi.
Ескерту. 197-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті Төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
198. 203 "Күрделi қаржыларға арналған бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шотында шығыстардың экономикалық сыныптамасында 420 "Негiзгi капиталды құру" iшкi сыныбы бойынша бюджеттен бөлiнетiн, құрылыс және монтаждау жұмыстарын жүргiзу әдiсiне қарамастан бюджет қаражаттары есебiнен жаңа құрылысқа және үйлер мен ғимараттарды қайта салуға жұмсалатын ұлттық және шетел валюталарындағы шығындар есепке алынады.
Егер құрылыс шаруашылық әдiспен жүргiзiлсе, жұмсалған шығындардың сомасы 203 қосалқы шотында дебеттеледі және тиiсiнше ақшалай қаражаттардың, есеп айырысулардың, құрылыс материалдарының және қондыруға арналған жабдықтардың, жеткiзушiлермен және мердiгерлермен жасасқан есеп айырысулар қосалқы шоттарында кредиттеледi.
Егер құрылыс мердiгерлiк әдiспен жүргiзiлсе, орындалған жұмыстардың шоттарын төлеуге қабылданған сома мөлшерiнде мердiгермен есеп айырысқан жағдайда 203 қосалқы шот дебеттеледi, бұл ретте 150 қосалқы шоты кредиттеледi.
Аяқталған және пайдалануға берiлген объектiлер бойынша шығындар жыл бойында 203 қосалқы шотында есептеледi. Жыл аяғында бұл шығындар лимиттердiң негiзгi иелiк етушiлерiнiң 231 қосалқы шотының немесе лимиттердiң төмен тұрған иеленушiлерінің 143 қосалқы шотының дебетiнде есептен шығарылады.
Аяқталған және пайдаланылуға берiлген құрылыс объектілерi қабылдау актiлерiнiң негiзiнде 01 шотының тиiстi қосалқы шоттарының дебетi және 250 қосалқы шоттың кредитi бойынша жазылады.
Аяқталмаған және аяқталған, бiрақ пайдалануға берiлмеген құрылыс және қайта салынған объектiлер бойынша шығындар 203 қосалқы шоты бойынша келесi жылдың балансына көшiрiледi.

Аналитический учет расходов по субсчету 201, ведется в книге ф. 294.
Сноска. Пункт 196-2 дополнен приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
197. На субсчете 202 "Расходы за счет других бюджетов" учитываются расходы, произведенные за счет средств, полученных из других бюджетов на выполнение мероприятий, не предусмотренных сметой данного государственного учреждения.
По окончании года расходы с субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов" списываются в дебет субсчетов 232 "Финансирование за счет других бюджетов", 142 "Расходы по финансированию за счет других бюджетов".
Аналитический учет расходов ведется по каждому мероприятию и специфике расходов в книге ф.294. <*>
Сноска. В пункт 197 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 .
198. На субсчете 203 "Расходы по бюджету на капитальные вложения" учитываются затраты на новое строительство и реконструкцию зданий и сооружений за счет бюджета в национальной и иностранной валютах независимо от способа ведения строительных и монтажных работ, выделяемых из бюджета по подклассу 420 "Создание основного капитала" экономической классификации расходов.
Если строительство ведется хозяйственным способом, на суммы произведенных затрат дебетуется субсчет 203 и кредитуются соответствующие субсчета денежных средств, расчетов, строительных материалов и оборудования к установке, расчетов с поставщиками и подрядчиками.
Если строительство ведется подрядным способом, субсчет 203 дебетуется при расчетах с подрядчиком на суммы, принятые к оплате счетов за выполненные работы, при этом кредитуется субсчет 150.
Затраты по законченным и сданным в эксплуатацию объектам в течение года числятся на субсчете 203. В конце года эти затраты списываются в дебет субсчета 231 у администраторов бюджетных программ или субсчета 143 у государственных учреждений.
Законченные и сданные в эксплуатацию объекты строительства на основании актов приемки записываются по дебету соответствующих субсчетов счета 01 и кредиту субсчета 250.
Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию объектам строительства и реконструкции переходят по субсчету 203 на баланс следующего года.

Шаруашылық әдiсiмен жүзеге асырылатын құрылыстың 203 қосалқы шоты бойынша шығындардың талдау есебi н. 294 кiтапта жүргiзiледi.
Құрылыс жұмыстары есепке алу және монтаждау бойынша жұмыстарды есепке алу бөлек жүргiзiледi.
Ескерту. 198-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
198.1. 204 "Сыртқы заемдар есебiнен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шотында сыртқы заемдар есебiнен жобаларды iске асыру барысында жүргiзiлген шығыстар ескерiледi.
Заем қаражаттары Заем туралы келісімде көзделген нысаналы мақсаттарға сәйкес қатаң жұмсалады.
Жалақы төлеу және консультант қызметкерлерге қосымша ақы төлеу сыртқы заем қаражаттарынан сыйақыларды (гонорарларды) төлеу жолымен жүргізіледі. Есептелген сыйақылардың (гонорарлардың) сомасына 180 "Жұмысшылармен және қызметшілермен есептесулер" қосалқы шотының кредитіне және 204 қосалқы шот дебетіне жазба жасалады. Қолданылып жүрген заңдармен белгіленген міндетті жарналарға есептелген сомалар 159, 171, 198 тиісті қосалқы шоттардың кредиті және 204 қосалқы шоттың дебеті бойынша көрініс табады. Төленген сыйақылардың (гонорарлардың) белгіленген тәртіпте ұсталған сомалары 183 қосалқы шот дебеті және 120 "Касса", 113 "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шоттарының кредиті және 17 "Түрлі дебиторлар мен кредиторлармен есептесулер" шотының тиісті шоттарында көрсетіледі.
Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты операцияларының банктік қызметтеріне төлем жасау 204 қосалқы шот дебеті және 113 қосалқы шот кредиті бойынша көрініс табады.
Үкіметтік сырты қарыздар есебінен пайдалануға тапсырылған жобалар бойынша ағымдағы қаржы жылындағы қарыздарды игеру барысында жүзеге асырылатын шығыстар жылдың соңында есептен шығарып тасталынады, бұл ретте жазба "Сыртқы қарыздар" 249-қосалқы шотының дебеті бойынша және 204-қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.
Үкіметтік сырты қарыздар есебінен пайдалануға тапсырылмаған жобалар бойынша ағымдағы қаржы жылындағы қарыздарды игеру барысында жүзеге асырылатын шығыстар 204-қосалқы шот бойынша келесі жылдың теңгеріміне өтеді.
Сыртқы заемдар есебінен жасалған нақтылы шығындардың талдау есебі н.294-а карточкасында жүргізіледі.
Ескерту. 198.1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.04.22. N 184 бұйрығымен , өзгертілді және толықтырылды - 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 , 2004.03.17 N 17 , өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2008.10.22  N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.

Аналитический учет затрат по субсчету 203 на строительство, осуществляемое хозяйственным способом, ведется в книге ф.294. Учет строительных работ и учет работ по монтажу ведется раздельно.
Сноска. Пункт 198 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
198.1. На субсчете 204 "Расходы по проектам, финансируемым за счет внешних займов" учитываются расходы, произведенные в ходе реализации проектов за счет внешних займов.
Заемные средства расходуются в строгом соответствии с целевым назначением, предусмотренным Соглашением о займах.
Оплата труда и дополнительная оплата сотрудников-консультантов производится путем выплаты вознаграждений (гонораров) из средств внешних займов. На сумму начисленных вознаграждений (гонораров) производится запись в кредит субсчета 180 "Расчеты с рабочими и служащими" и в дебет субсчета 204. Начисленные суммы установленных действующим законодательством обязательных взносов отражаются по кредиту соответствующих субсчетов 159, 171, 198 и дебету субсчета 204. Суммы выплаченных вознаграждений (гонораров), удержания, произведенные в установленном порядке, показываются по дебету субсчета 180 и кредиту субсчетов 120 "Касса", 113 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам" и соответствующих субсчетов счета 17 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами".
Оплата банковских услуг по операциям по спецсчету по внешним займам отражается по дебету субсчета 204 и кредиту субсчета 113.
На списанные суммы аванса, израсходованные подотчетными лицами, производится запись в кредит субсчета 160 "Расчеты с подотчетными лицами" и в дебет субсчета 204.
Расходы, осуществляемые в ходе освоения займов в текущем финансовом году, по проектам за счет внешних правительственных займов, которые сданы в эксплуатацию, списываются в конце года, при этом производится запись по дебету субсчета 249 "Внешние займы" и по кредиту субсчета 204.
Расходы, осуществляемые в ходе освоения займов в текущем финансовом году, по проектам за счет внешних правительственных займов, не сданным в эксплуатацию, переходят по субсчету 204 на баланс следующего года.
Аналитический учет фактических расходов, произведенных за счет внешних займов, ведется в карточке ф.294-а.
Сноска. Раздел VIII дополнен пунктом 198.1 в соответствии с приказом Департамента казначейства от 22.04.98 N 184; с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99 N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18.05.2001 N 260 V011546_ ; от 17.03.2004 N 17 ; приказом Министра финансов РК от 22.10.2008 № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ).

198-2. 205 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотында төмен тұрған бюджеттерге трансферттер бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері жүргізген шығыстар ескеріледі.
Жыл аяқталғаннан кейін 205 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотынан шығыстар 234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотының дебетіне есептен шығарылады.
Шығыстарды талдамалы есепке алу N 294 нысан бойынша кітапта бюджеттік бағдарламалар, кіші бағдарламалар және шығыстардың ерекшеліктері бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 198-2-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
199. <*>
Ескерту: 199-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
199. 208 "Бекiтiлген сметадан тыс мемлекеттiк мекеменi ұстауға және басқа iс-шараларға арналған шығыстар" қосалқы шотында қарызға алынған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) берушiге қайтару мүмкiндiгi болмаған жағдайда мемлекеттiк мекеменiң бекітілген шығыстар сметасынан тыс iс жүзiндегi шығыстар ескерiледi. Егер мемлекеттiк мекемеде бекiтiлген сметадан тыс 2001 жылғы 1 қаңтарға дейiн жүргiзiлген iс жүзiндегi шығыстар бар болса, онда олар 200-қосалқы шоттан 208-қосалқы шотқа ауыстырылуы тиiс.
Iс жүзiндегi шығыстардың талдамалы есебi 294-нысандағы кiтапта жүргiзiледi.
154 "Бекітілген қаржыландыру жоспарынан тыс кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шоты бойынша кредиторлық берешекті өтеуге есепті жылы ақшалай қаражат бөлінген жағдайда жыл аяқталғаннан кейін жүргізілген шығыстарды 230, 140-қосалқы шоттардың дебетіне есептен шығару жолымен 208-қосалқы шот жабылады.
Ескерту: 199-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .
199-1. 209 "Гранттардың есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" қосалқы шотында байланысы бар гранттар есебінен жобаларды іске асыру барысында жүргізілген шығыстар ескеріледі.
Заем қаражаттары гранттар туралы келісімде көзделген мақсатты тағайындауға қатаң сәйкес жұмсалады.
Еңбекақы төлеу және консультант-қызметкерлердің қосымша ақысы  байланысы бар гранаттардың қаражатынан сыйақыларды (гонорарларды) төлеу жолымен жүргізіледі. Есептелген сыйақылардың (гонорарлардың) сомасына 180 "Жұмысшылармен және қызметшілермен есептесулер" қосалқы шотының кредитіне және 209 қосалқы шотының дебетіне жазба жүргізіледі. Қолданыстағы заңнамада белгіленген міндетті жарналардың есептелген сомасы 159, 171, 198 тиісті қосалқы шоттарының кредиті және 209 қосалқы шотының дебеті бойынша көрсетіледі. Төленген сыйақылардың (гонорарлардың), белгіленген тәртіппен жүргізілген ұсталымдардың сомасы 180 қосалқы шотының дебеті және 120 "Касса", 116 "Гранттар бойынша арнайы шот" қосалқы шоттарының және 17 "Әртүрлі дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" шотының тиісті қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетіледі.

198-2. На субсчете 205 "Расходы по трансфертам" учитываются расходы, произведенные администраторами бюджетных программ по трансфертам нижестоящим бюджетам.
По окончании года расходы с субсчета 205 "Расходы по трансфертам" списываются в дебет субсчета 234 "Финансирование по трансфертам".
Аналитический учет расходов ведется по бюджетным программам, подпрограммам и спецификам расходов в книге по форме N 294.
Сноска. Пункт 198-2 дополнен приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
199. На субсчете 208 "Расходы на содержание государственного учреждения и другие мероприятия сверх утвержденного плана финансирования" учитываются фактические расходы государственного учреждения сверх утвержденного плана финансирования, в случае невозможности возврата поставщику товаров (работ, услуг), приобретенных в долг. Если у государственного учреждения имеются фактические расходы сверх утвержденного плана финансирования, произведенные до 1 января 2001 года, то они должны быть перенесены с субсчета 200 на субсчет 208.
Аналитический учет фактических расходов ведется в книге форма 294.
При выделении денежных средств в отчетном году на погашение кредиторской задолженности по субсчету 154 по окончании года субсчет 208 закрывается путем списания произведенных расходов в дебет субсчетов 230, 140. <*>
Сноска. Прежний пункт 199 - исключен согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238   V990825_ ; Инструкция дополнена новым пунктом 199 - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260   V011546_   ; с дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353 V021952_ ; от 17 марта 2004 года N 17 .
199-1. На субсчете 209 "Расходы по проектам, финансируемым за счет грантов" учитываются расходы, произведенные в ходе реализации проектов за счет связанных грантов.
Заемные средства расходуются в строгом соответствии с целевым назначением, предусмотренным соглашением о грантах.
Оплата труда и дополнительная оплата сотрудников-консультантов производится путем выплаты вознаграждений (гонораров) из средств связанных грантов. На сумму начисленных вознаграждений (гонораров) производится запись в кредит субсчета 180 "Расчеты с рабочими и служащими" и в дебет субсчета 209. Начисленные суммы установленных действующим законодательством обязательных взносов отражаются по кредиту соответствующих субсчетов 159, 171, 198 и дебету субсчета 209. Суммы выплаченных вознаграждений (гонораров), удержания, произведенные в установленном порядке, показываются по дебету субсчета 180 и кредиту субсчетов 120 "Касса", 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам" и соответствующих субсчетов счета 17 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами".

Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты бойынша операциялар жөніндегі банк қызметтеріне ақы төлеу 209 қосалқы шотының дебеті және 116 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Есеп беретін тұлғалар жұмсаған аванс сомасын есептен шығаруға 160 "Есеп беретін адамдармен есеп айырысулар" қосалқы шотының кредитіне және 209 қосалқы шотының дебетіне жазба жүргізіледі.
Байланысты гранттар есебінен пайдалануға тапсырылған жобалар бойынша игеру ағымдағы қаржы жылында аяқталған шығыстар жылдың соңында есептен шығарып тасталынады, бұл ретте жазба "Гранттар" 245-қосалқы шотының дебеті бойынша және 209-қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.
Байланысты гранттар есебінен пайдалануға тапсырылмаған жобалар бойынша игеру ағымдағы қаржы жылында аяқталған шығыстар 209-қосалқы шот бойынша келесі жылдың теңгеріміне өтеді.
Байланысы бар гранттар есебінен жүргізілген іс жүзіндегі шығыстарды талдамалық есепке алу N 294-а нысанының карточкасында жүргізіледі.
Ескерту: 199-1-тармақпен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), ҚР Қаржы министрінің 2008.10.22 N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
21 "Басқа да шығыстар" шоты
200. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
210 "Бөлiске арналған шығыстар";
211 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар";
212 "Өзге қаражаттың есебінен күрделі салымдарға жұмсалатын шығыстар";
213 "Демеушілік, қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар";
215 "Басқа қорлар есебiнен шығыстар";
216 "Күрделi қаржыларға арналған басқа қорлардың есебiнен шығыстар";
217 "Өндiрiстiк қызмет қаражаттары есебiнен шығыстар";
220 "Шетел валютасындағы қаражат есебiнен шығыстар".
Ескерту. 200-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
201. 210 "Бөлiске арналған шығыстар" қосалқы шотында өзi пайда болған сәтте жұмыстардың (объектiлердiң) белгiлi бiр түрiне немесе бұйымдардың белгiлi бiр түрiнiң немесе бiрнеше түрi өндiрiлген жағдайда өнiмдердiң өзiндiк құнына тiкелей жатқызуға болмайтын шығындар есепке алынады.
Ай бойында бөлiске арналған шығыстар 210 қосалқы шотының дебетiне және тиiстi қосалқы шоттардың кредитiне жазылады. Айдың аяғында бұл шығыстар белгiленген тәртiппен бөлiнедi. Қосалқы ауыл және оқу-тәжiрибе шаруашылықтарындағы қосымша шығыстарды бөлу жыл аяқталғаннан кейiн жүзеге асырылады.
Қосымша шығыстар нақты жағдайларға байланысты өндiрiстiк жұмысшылардың, ғылыми қызметкерлердiң және т.б. жалақысына немесе жұмсалған материалдарға немесе тiкелей шығыстардың жиынтығы мөлшерiне сәйкес бөлiнедi.

Оплата банковских услуг по операциям по специальному счету бюджетного инвестиционного проекта по грантам отражается по дебету субсчета 209 и кредиту субсчета 116.
На списание суммы аванса, израсходованные подотчетными лицами, производится запись в кредит субсчета 160 "Расчеты с подотчетными лицами" и в дебет субсчета 209.
Расходы, освоение которых завершено в текущем финансовом году, по проектам за счет связанных грантов, которые сданы в эксплуатацию, списываются в конце года, при этом производится запись по дебету субсчета 245 "Гранты" и по кредиту субсчета 209.
Расходы, освоение которых завершено в текущем финансовом году, по проектам за счет связанных грантов, не сданным в эксплуатацию, переходят по субсчету 209 на баланс следующего года.
Аналитический учет фактических расходов, произведенных за счет связанных грантов, ведется в карточке формы N 294-а.
Сноска. Глава дополнена пунктом 199-1 в соответствии с приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 17.03.2004 N 17 ; с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20.05.2005 N 24 ; от 20.04.2007 N 42 ; приказом Министра финансов РК от 22.10.2008 № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Счет 21 "Прочие расходы"
200. Этот счет подразделяется на субсчета:
210 "Расходы к распределению";
211 "Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)";
212 "Расходы на капитальные вложения за счет прочих средств";
213 "Расходы за счет денег от спонсорской, благотворительной помощи и прочих средств";
215 "Расходы за счет прочих фондов";
216 "Расходы за счет прочих фондов на капитальные вложения";
217 "Расходы за счет средств производственной деятельности";
220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте". <*>
Сноска. Пункт 200 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
201. На субсчете 210 "Расходы к распределению" учитываются затраты, которые в момент их возникновения не могут быть отнесены непосредственно на определенный вид работ (объект) или на себестоимость определенного вида изделий или продукции в случаях, когда вырабатывается несколько их видов.
Расходы, предназначенные к распределению в течение месяца, записываются в дебет субсчета 210 и кредит соответствующих субсчетов. В конце месяца эти расходы распределяются в установленном порядке. Распределение накладных расходов в подсобных сельских и учебно-опытных хозяйствах производится по окончании года.
Накладные расходы в зависимости от конкретных условий распределяются пропорционально заработной плате производственных рабочих, научных сотрудников и т п. или израсходованным материалам, или совокупности прямых затрат.

Бөлiске арналған шығыстар 210 қосалқы шотының кредитiнен 08, 20, 21 тиiстi қосалқы шоттардың дебетiнде есептен шығарылады.
Осы қосалқы шот бойынша талдау есебi н. 283 көп бағаналы карточкаларда жүргiзiледi.
202. 211 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша түсімдері мен шығыстарының жоспары бойынша шығыстар ескеріледі.
Жұмсалған материалдардың, ақша қаражаттарының және басқа шығыстардың сомасына 211 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебеті мен "Материалдық қорлар", "Ақша қаражаттары", "Есеп айырысулар" шоттарының тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазба жүргізіледі. Жыл аяқталғаннан кейiн жыл iшiнде жұмсалған шығыстардың жалпы сомасы 211 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар" қосалқы шотының кредитiнен 400 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кірістер" қосалқы шотының дебетiне есептен шығарылады.
Шығыстардың талдамалы есебi N 297-б-нысаны бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны есепке алу кітабында тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлері бойынша жүргiзiледi. Шығыстардың есебi көп бағанды карточкаларда N 283 нысан бойынша жүзеге асырылуы мүмкiн.
Ескерту. 202-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
203. 212. "Өзге қаражаттың есебінен күрделі салымдарға жұмсалатын шығыстар" қосалқы шотында күрделі салымдарға ақылы қызметтерді, демеушілік және қайырымдылық көмекті, байланысы бар гранттарды іске асырудан алынатын қаражат есебінен жабдықтарды сатып алуға жұмсалатын және шығарылатын өнімнің өзіндік құнына жатқызуға жататын шығыстар ескеріледі:
шығарылатын өнiмнiң өзiндiк құнына жатқызуға жатпайтын өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының, қосалқы ауыл және оқу-тәжiрибе шаруашылықтарының (жабдықтар мен құрал-саймандар сатып алу, оқу-өндiрiстiк шеберханаларды және қосалқы шаруашылықтарды кеңейту жөнiндегi күрделi жұмсалымдар). Өнiмнiң өзiндiк құнына енетiн өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының, қосалқы ауыл шаруашылықтарының шығындары 08 шоттың тиiстi қосалқы шоттарында есепке алынады;
спорт алаңдарын салуға;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда тосқауылдар салуға арналған шығарылатын өнiмнiң өзiндiк құнына жатқызуға жатпайтын шығындар есепке алынады.
Жыл соңында аяқталған және пайдалануға берiлген объектiлер бойынша шығындар, сондай-ақ шығарылатын өнiмнiң өзiндiк құнына жатқызуға жатпайтын басқа да шығындар 212 қосалқы шоттың кредитiнен 400, 246 қосалқы шоттардың дебетiне есептен шығарылады. Аяқталмаған және аяқталған, бiрақ пайдалануға берілмеген құрылыс және қайта құру объектiлерi бойынша шығындар 212 қосалқы шот бойынша баланста қалады.
Осы шот бойынша талдама есеп 294-н. кiтабында жүргiзiледi.
Ескерту. 203-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерістер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .

Расходы к распределению списываются с кредита субсчета 210 в дебет соответствующих субсчетов счетов 08,20,21.
Аналитический учет по этому субсчету ведется на многографных карточках ф.283.
202. На субсчете 211 "Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)" учитываются расходы по плану поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) остающихся в их распоряжении.
На суммы израсходованных материалов, денежных средств и других расходов производятся записи в дебет субсчета 211 "Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)" и кредит соответствующих субсчетов счетов "Материальные запасы", "Денежные средства", "Расчеты". По окончании года общая сумма произведенных за год расходов списывается с кредита субсчета 211 "Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)" в дебет субсчета 400 "Доходы от реализации товаров (работ, услуг)".
Аналитический учет расходов ведется по видам товаров (работ, услуг) в книге учета денег от реализации товаров (работ, услуг) по форме N 297-б. Учет расходов может осуществляться на многографных карточках по форме N 283. <*>
Сноска. Пункт 202 в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 .
203. На субсчете 212 "Расходы на капитальные вложения за счет прочих средств" учитываются расходы на капитальные вложения и приобретение оборудования за счет денег от реализации товаров (работ, услуг), спонсорской, благотворительной помощи, связанных грантов, и не подлежащие отнесению на себестоимость выпускаемой продукции:
производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, не подлежащие отнесению на себестоимость выпускаемой продукции (приобретение оборудования и инвентаря, капитальные вложения по расширению учебно-производственных мастерских и подсобных хозяйств). Затраты производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских хозяйств, входящие в себестоимость продукции, учитываются на соответствующих субсчетах счета 08;
на устройство спортивных площадок;
строительство кордонов на особо охраняемых природных территориях.
В конце года затраты по законченным и сданным в эксплуатацию объектам, а также другие затраты, не подлежащие отнесению на себестоимость выпускаемой продукции, списываются с кредита субсчета 212 в дебет субсчетов 400, 246, 176, 245. Затраты по незаконченным и законченным, но не сданным в эксплуатацию, объектам строительства и реконструкции остаются на балансе по субсчету 212.
Аналитический учет по этому субсчету ведется в книге ф.294. <*>
Сноска. Пункт 203 - в новой редакции согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 .

204. 213 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмектен алынатын қаражат және өзге де қаражаттың есебiнен шығыстар" қосалқы шотында демеушiлiк және қайырымдылық көмектен алынатын қаражат және өзге де қаражат есебiнен шығыстар ескерiледi.
Жұмсалған материалдардың, ақшалай қаражаттың және басқа да шығыстардың сомасына 213-қосалқы шоттың дебетiне және "Материалдық қорлар", "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес міндеттемелер қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар" , "Есеп айырысу" шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының кредитiне жазба жүргiзіледi. Жыл аяқталғаннан кейiн 213-қосалқы шот ағымдағы жылы 176-қосалқы шоттың дебетiне жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару жолымен жабылады.
Шығыстардың талдамалы есебi 283-нысандағы көп бағанды карточкаларда жекелеген ұйымдар (тапсырыс берушілер) және iс-шаралар бойынша жүргiзiледi.
Ескерту: 204-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
205. 215 "Басқа қорлар есебiнен шығыстар" қосалқы шотында министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және басқа да өкiлеттi және атқарушы органдарының белгiленген тәртiптегi жинақталған басқа қорлар есебiнен жасалатын шығыстары ескерiледi. Жыл аяқталғанда 215 қосалқы шоты 272 "Басқа қорлар" қосалқы шот дебетiне жыл iшiнде жасаған шығыстарын есептен шығару жолымен жабады.
215 қосалқы шот бойынша талдау есебi 294 нысанды кiтапта жүргiзiледi.
206. 216 "Күрделi қаржыларға арналған басқа қорлар есебiнен шығыстар" қосалқы шотында күрделi қаржыға министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және басқа да өкiлетті және атқарушы органдарының белгiленген тәртiптегi жинақталған басқа қорлар есебiнен жасалатын шығыстары ескерiледi. Пайдалануға берiлген объектілердiң аяқталғаны және қабылданғаны бойынша шығыстар жыл аяқталғанда 216 қосалқы шот кредитiнен 272 қосалқы шот дебетiне есептен шығарылады.
Құрылысқа арналған шығыстардың талдау есебi 294-нысандағы кiтапта әр объект бойынша жүргiзiледi. Құрылыс жұмыстарының есебi мен монтаждау бойынша жұмыстар жеке-жеке жүргiзiледi.
207. <*>
Ескерту: 207-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
208. 202 "Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар" қосалқы шотында шетел валютасындағы қаражаттың есебінен іс жүзіндегі шығыстардың есебі жүргізіледі.
Жабдықтар және тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу жөніндегі, шетелдік іссапарлар жөніндегі шығыстар және басқа да іс жүзіндегі шығыстар 220 "Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар" қосалқы шотында теңгемен ескеріледі.

204. На субсчете 213 "Расходы за счет денег от спонсорской, благотворительной помощи и прочих средств" учитываются расходы за счет денег от спонсорской, благотворительной помощи и прочих средств.
На суммы израсходованных материалов, денежных средств и других расходов производятся записи в дебет субсчета 213 и кредит соответствующих субсчетов счетов "Материальные запасы", "Денежные средства", "Расчеты". По окончании года субсчет 213 закрывается путем списания расходов, произведенных в течение года, в дебет субсчета 176.
Аналитический учет расходов ведется в разрезе отдельных организаций (заказчиков) и мероприятий на многографных карточках форма 283. <*>
Сноска. Пункт 204 в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; от 20 мая 2005 года N 24 .
205. На субсчете 215 "Расходы за счет прочих фондов" учитываются расходы, производимые за счет прочих фондов министерств, государственных комитетов и иных представительных и исполнительных органов, образуемых в установленном порядке. По окончании года субсчет 215 закрывается путем списания произведенных в течение года расходов в дебет субсчета 272 "Прочие фонды". Аналитический учет по субсчету 215 ведется в книге формы 294.
206. На субсчет 216 "Расходы за счет прочих фондов на капитальные вложения" учитываются расходы, фактически произведенные за счет прочих фондов министерств, государственных комитетов и иных представительных и исполнительных органов на капитальные вложения. Капитальные вложения осуществляются и учитываются аналогично бюджетным средствам. По окончании года расходы по законченным и принятым в эксплуатацию объектам списываются с кредита субсчета 216 в дебет субсчета 272.
Аналитический учет затрат на строительство ведется по каждому объекту в книге формы 294. Учет строительных работ и учет работ по монтажу ведется раздельно.
207. <*>
Сноска. Пункт 207 - исключен согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238   V990825_ .
208. На субсчете 220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте" ведется учет фактических расходов за счет средств в иностранной валюте.
Расходы по приобретению оборудования и товарно-материальных ценностей, по заграничным командировкам и другие фактические расходы учитываются на субсчете 220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте" в тенге.

220 "Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебетіне бір жылдың ішінде валюта операцияларына жұмсалған сома жазылады, бұл ретте 250 "Активтердегі қор", 260 "Арзан және тез тозатын заттардағы қор", 160 "Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысу" қосалқы шоттары және басқалар кредиттеледі.
Жылдың аяғында жүргізілген шығыстардың сомасы 220 "Шетел валютасындағы қаражаттың есебінен шығыстар" қосалқы шотының кредитінен 273 "Шетел валютасындағы қаражат қоры" қосалқы шотының дебетіне есептен шығарылады.
Ескерту. 208-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
IХ-бөлiм. Қаржыландыру
23 "Қаржыландыру" шоты
209. 23 шотын бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне қолданады. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
230 "Ұйымдардың шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру";
231 "Күрделi қаржыларды бюджеттен қаржыландыру";
232 "Басқа бюджеттердiң есебiнен қаржыландыру";
234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру";
238 "Ұйымдарды ұстауға арналған басқа да қаражаттар";
239 "Сыртқы заемдардың қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру".
Ескерту. 209-тармақ толықтырылды, өзгертілді  - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1998.04.22. N 184 бұйрығымен , 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
210. 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 231 "Күрделі салымдарды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шоттарында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттен алынған қаржыландыруы көрсетіледі. 232 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру" қосалқы шотында басқа бюджеттерден алынған қаржыландыру көрсетіледі.
230-232 қосалқы шоттардың кредитіне алынған міндеттерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулардың немесе алынған қаражаттардың сомасы, анықталған артық материалдардың және қайтарымсыз алынған материалдардың сомасы жазылады.
230-232 қосалқы шоттардың дебетіне жылдық есептердің негізінде жыл аяқталғаннан кейін есептен шығарылатын шығыстардың сомасы; есептен шығарылған кемшін материалдардың және алатын сенім жоқ борыштардың сомасы жазылады.

В дебет субсчета 220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте" записываются в течение года суммы, израсходованные на валютные операции, при этом кредитуются субсчета 250 "Фонд в активах", 260 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах", 160 "Расчеты с подотчетными лицами" и другие.
В конце года суммы произведенных расходов списываются с кредита субсчета 220 "Расходы за счет средств в иностранной валюте" в дебет субсчета 273 "Фонд средств в иностранной валюте".
Сноска. Пункт 208 в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
Раздел IХ. Финансирование
Счет 23 "Финансирование"
209. Счет 23 применяется администраторами бюджетных программ. Этот счет подразделяется на субсчета:
230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия";
231 "Финансирование из бюджета капитальных вложений";
232 "Финансирование за счет других бюджетов";
234 "Финансирование по трансфертам";
238 "Прочие средства на содержание государственного учреждения".
239 "Финансирование проектов из средств внешних займов и связанных грантов". <*>
Сноска. Пункт 209 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента казначейства от 22.04.98г. N 184; приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 апреля 2007 года N 42 ; приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
210. На субсчетах 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 231 "Финансирование из бюджета капитальных вложений" учитывается финансирование, полученное из бюджета администратором бюджетных программ. На субсчете 232 "Финансирование за счет других бюджетов" показывается финансирование, полученное из других бюджетов.
В кредит субсчетов 230-232 записываются суммы полученных плановых назначений на принятие обязательств или полученных средств, суммы выявленных излишков материалов и безвозмездно полученных материалов.
В дебет субсчетов 230-232 записываются суммы расходов, списываемых по окончании года на основании годовых отчетов; суммы списанных недостач материалов и безнадежных к получению долгов.

230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп N 283 нысанның көп бағанды карточкаларында жүргізіледі.
231 "Күрделі салымдарды бюджеттен қаржыландыру" және 232 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру" қосалқы шоттары бойынша есеп N 292-а-нысанның карточкаларда (292-нысанның кітабында) жүргізіледі.
Мемлекеттік мекемелерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде тиісті бюджетке түсетін түсімдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар тиісті бюджет есебінен қаржыландыру ретінде көрсетіледі. Бұл ретте, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде тиісті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша сома тиісті 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша міндеттерді қабылдауға арналған жоспарлы тағайындаулар", 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және тиісінше 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар", 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының дебетi және 200 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа іс-шараларға бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.
Ескерту: 210-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.02.24 N 80 бұйрығымен.

Аналитический учет по субсчету 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" ведется на многографных карточках форма 283.
Учет по субсчетам 231 "Финансирование из бюджета капитальных вложений" и 232 "Финансирование за счет других бюджетов" ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).
В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с поступлениями в соответствующий бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются как финансирование за счет соответствующего бюджета. При этом суммы по операциям, связанным с поступлениями в соответствующий бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются соответственно по дебету субсчетов 098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 108 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту соответственно субсчетов 098 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 108 "Плановые назначения на принятие обязательств по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их". По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и по кредиту субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования".
Сноска. Пункт 210 в редакции - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ; с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).

210-1. <*>
Ескерту. 210-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
211. алынып тасталды
Ескерту. 211-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен
212. алынып тасталды
Ескерту. 212-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
213. 238 "Ұйымды ұстауға арналған басқа да қаржылар" қосалқы шотында басқа көздерден қолданылып жүрген заңдарға сәйкес алынған қаржыландыру есепке алынады.
238 қосалқы шот түскен қаржылардың сомасына кредиттеледi.
Жыл аяғында 238 қосалқы шотының дебетiне бюджет бойынша нақтылы шығыстар (200 қосалқы шоты) есептен шығарылады.
Бұл қосалқы шоты бойынша талдау есебi н. 292-а карточкаларында (н. 292 кiтапта) жүргiзiледi.
213.1. 239 "Сыртқы заемдардың және байланысты гранттардың қаражаттарынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотында сыртқы заем қаражаттары есебінен жүзеге асырылатын жобаларды қаржыландыру ескеріледі.
Қаржы жылы аяқталған бойда сыртқы заемдардың және байланысты гранттардың есебінен шығыстардың қорытынды айналымдарын есептен шығару 239 қосалқы шот дебеті, 099 "Сыртқы заемдар есебiнен жобалар бойынша шығыстарға арналған ашық лимиттер" қосалқы шоты бойынша бухгалтерлік жазба жазылады.
239 қосалқы шот бойынша талдау есебі бағдарламалар, ішкі бағдарламалар және н.292-а талдау есебінің карточкасында шығыстардың есебі бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 213.1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.04.22. N 184 бұйрығымен , өзгертулер енгізілді - 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрықтарымен.
213-2. 234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотында бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері төмен тұрған бюджеттерге арналған трансферттер бойынша алынған қаржыландыруды ескереді.
234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотының кредитіне алынған рұқсаттардың сомасы жазылады.
234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотының дебетіне жыл аяқталғаннан кейін есептен шығарылатын шығыстардың сомасы жазылады.
Жылдың аяғында жүргізілген шығыстарды есептен шығару 234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шотының дебеті және 205 "Трансферттер бойынша шығыстар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазбамен жүзеге асырылады.

210-1. <*>
Сноска. Раздел IX - дополнен пунктом 210-1 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; пункт исключен - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
211. <*>
Сноска. Пункт 211 исключен - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ .
212. исключен
Сноска. Пункт 212 исключен - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
213. На субсчете 238 "Прочие средства на содержание государственного учреждения" учитывается финансирование, получаемое в соответствии с действующим порядком из прочих источников.
Субсчет 238 кредитуется на суммы поступивших средств.
В конце года в дебет субсчета 238 списываются фактические расходы по бюджету (субсчет 200).
Аналитический учет по этому субсчету ведется на карточках ф.292-а (в книге ф.292).
213.1 На субсчете 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов и связанных грантов" учитывается финансирование проектов, осуществляемое за счет средств внешних займов.
По окончании финансового года списание заключительными оборотами расходов, произведенных за счет внешних займов и связанных грантов, проводится бухгалтерской записью по дебету субсчета 239, кредиту субсчета 099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов и связанных грантов".
Аналитический учет по субсчету 239 ведется по программам, подпрограммам и спецификам расходов на карточках аналитического учета ф.292-а. <*>
Сноска. Раздел IX - дополнен пунктом 213.1 согласно приказу Департамента казначейства от 22.04.98г. N 184; пункт 213.1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238   V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
213-2. На субсчете 234 "Финансирование по трансфертам" администраторами бюджетных программ учитывается полученное финансирование по трансфертам для нижестоящих бюджетов.
В кредит субсчета 234 "Финансирование по трансфертам" записываются суммы полученных разрешений.
В дебет субсчета 234 "Финансирование по трансфертам" записываются суммы расходов, списываемые по окончании года.
Списание произведенных расходов в конце года осуществляется записью по дебету субсчета 234 "Финансирование по трансфертам" и кредиту субсчета 205 "Расходы по трансфертам".

234 "Трансферттер бойынша қаржыландыру" қосалқы шоты бойынша талдамалы есепке алу карточкаларда N 292-а нысаны бойынша (кітапта N 292 нысаны бойынша) жүргізіледі.
Ескерту. 213-2-тармақпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
Х бөлiм. Арнаулы мақсаттағы қорлар мен қаржылар
24 "Арнаулы мақсаттағы қорлар мен қаржылар" шоты
214. 24 "Арнаулы мақсаттағы қорлар мен қаржылар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
240 "Материалдық ынталандыру қоры";
245 "Гранттар";
246 "Өндiрiстiк және әлеуметтiк даму қоры";
247 "Iшкi несиелендiру";
248 "Банк кредиттерi";
249 "Сыртқы заемдар".
Ескерту. 214-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
215. 240 "Материалдық ынталандыру қоры" қосалқы шотында маңызды тапсырмаларды орындағаны және қызметкерлерге бiр жолғы көмек көрсеткенi үшiн министрлiктердiң, мемлекеттік комитеттердiң және басқа атқарушы органдардың қорына түскен қаржылар есептелiнедi. Қорды құруға түскен сомалар 240 қосалқы шотының кредитi және 110 қосалқы шотының дебетi бойынша жазылады. 240 қосалқы шоты бойынша талдау есебi қаржыларының түсу көздерi бойынша және оларды н. 283 көп бағанды карточкаларында пайдалану бағыты бойынша жүргiзiледi.
215-1. 245 "Гранттар" қосалқы шотында байланысы бар гранттардың сомасы ескеріледі.
Алынған байланысы бар гранттардың сомасы 245 қосалқы шотының кредиті бойынша және 116 "Гранттар бойынша арнайы шот" қосалқы шотының дебеті бойынша көрсетіледі.
Ағымдағы қаржы жылы байланысы бар гранттарды игеру барысында жүргізілген шығыстардың сомасы жыл аяғында 209 қосалқы шотының кредитінен 245 қосалқы шотының дебетіне алынады.
Жұмсалған айланысы бар гранттардың сомасы қаржы жылы аяқталғаннан кейін 209 қосалқы шотының кредитінен 245 қосалқы шотының дебетіне алынады.
Гранттардың байланысы бар түрлері бойынша 245 қосалқы шоты жөніндегі талдамалық есепке алу N 283 нысанының көп бағанды карточкаларында жүргізіледі.
Ескерту. 215-1-тармақпен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен .
216. 246 "Өндiрiстiк және әлеуметтік даму қоры" қосалқы шотында қолданылып жүрген заңда айқындалған жұмсалған шығындарды қаржыландыруға бөлiнген арнаулы мақсаттағы қаржылар есепке алынады.
Ғылыми-зерттеу ұйымдарында бұл қосалқы шотында шаруашылық келiсiм-шарты бойынша орындалатын ғылыми-зерттеу жұмыстары жөнiндегi шығыстардан кiрiстердiң асып түсу сомаларынан, осы ұйымда орындалатын жаңалық ашу үшiн лицензияларды сатудан түсетін қаржылардың қозғалысы есепке алынады.
Жоғары және арнаулы орта оқу орындарында 246 қосалқы шотында материалдық-техникалық базаны кеңейтуге және орнықтыруға арналған белгiленген тәртiпте түсетiн қаржылардың қозғалысы есепке алынады.
Өндiрiстiк және әлеуметтiк даму қорына түсетiн сомалар тиiстi қосалқы шоттардың дебетiне және 246 қосалқы шотының кредитiне жазылады.

Аналитический учет по субсчету 234 "Финансирование по трансфертам" ведется на карточках по форме N 292-а (в книге по форме N 292).
Сноска. Пункт 213-2 дополнен приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
Раздел Х. Фонды и средства целевого назначения
Счет 24 "Фонды и средства целевого назначения"
214. Счет 24 "Фонды и средства целевого назначения" подразделяются на субсчета:
240 "Фонд материального поощрения";
245 "Гранты"
246 "Фонд производственного и социального развития";
247 "Внутреннее кредитование";
248 "Кредиты банка";
249 "Внешние займы". <*>
Сноска. Пункт 214 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
215. На субсчете 240 "Фонд материального поощрения" учитываются средства, поступившие в фонд министерств, государственных комитетов и иных исполнительных органов за выполнение важных заданий и оказание единовременной помощи работникам. Суммы, поступившие на образование фонда, записываются по кредиту субсчета 240 и в дебет субсчета 110. Аналитический учет по субсчету 240 ведется по источникам поступления (образования) средств и по направлениям их использования на многографных карточках ф.283.
215-1. На субсчете 245 "Гранты" учитываются суммы связанных грантов.
Суммы связанных полученных связанных грантов отражаются по кредиту субсчета 245 и по дебету субсчета 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам".
Суммы связанных расходов, произведенных в ходе освоения связанных грантов в текущем финансовом году, списываются в конце года с кредита субсчета 209 в дебет субсчета 245.
Суммы связанных израсходованных связанных грантов по окончании финансового года списываются с кредита субсчета 209 в дебет субсчета 245.
Аналитический учет по субсчету 245 по видам связанных грантов ведется на многографных карточках формы N 283. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 215-1 - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; внесены изменения - от 20 мая 2005 года N 24 .
216. На субсчете 246 "Фонд производственного и социального развития" учитываются средства целевого назначения, направленные на финансирование затрат, определенных действующим законодательством.
В научно-исследовательских государственных учреждениях на этом субсчете учитывается движение средств, поступающих от сумм превышения доходов над расходами по научно-исследовательским работам, выполняемым по хозяйственным договорам от продажи лицензий на изобретения, выполненные в данном государственном учреждении.
В высших и средних специальных учебных заведениях на субсчете 246 учитывается движение средств, поступающих в установленном порядке на расширение и укрепление материально-технической базы.
Суммы, поступающие в фонд производственного и социального развития, записываются в дебет соответствующих субсчетов и кредит субсчета 246.

Ұйымның өндiрiстiк және әлеуметтiк даму қорының қаржылары есебiнен жаңа құрылыс, өңдеу және жабдықтарды сатып алуға арналып жұмсалған шығындары 212 қосалқы шотында есепке алынады. Жыл аяғында аяқталған және пайдалануға берiлген құрылыс объектiлерi бойынша шығындар 246 қосалқы шотының дебетiне жазылады.
Қордың пайдаланылмаған қалдықтары келесi жылға өтедi.
246 қосалқы шоты бойынша талдау есебi қаржыларының түсу (пайда болу) көздерi бойынша және оларды көп бағанды н. 283 карточкаларда қолдану бағыты бойынша жүргiзiледi.
216-1. 247 "Iшкi несиелендiру" қосалқы шотында қайтарымды негiзде республикалық немесе жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен берiлген (iшкi несиелер бойынша) несиелер ескерiледi.
247-қосалқы шоттың несиесi бойынша берiлген несиелер бойынша (iшкi несиелендiру бойынша) берешек сомасы көрсетiледi.
Несиенiң қайтарылуын растайтын төлем құжаттарының негiзiнде несиенi өтеу жүргiзiледi, бұл ретте 247-шот дебеттеледi және 199-қосалқы шот кредиттеледi.
247-қосалқы шот бойынша талдамалы есеп 283-нысан көп бағанды карточкаларында жүргiзiледi.
Ескерту: 216-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , өзгерту енгізілді - 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
217. 248 "Кредиттерi" қосалқы шотында материалдық-техникалық базаны ұйымдастыруға және тереңдетуге және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес басқа мақсаттарға алынған өтелмеген кредиттер есепке алынады.
Банктердiң кредитiнен алынған сомалар 248 қосалқы шотының кредитi және 111 қосалқы шотының дебетi бойынша көрсетiледi. Материалдық-техникалық базаны ұйымдастыру және кеңейту бойынша банк кредиттерiнiң есебiнен алынған шығындар 111 қосалқы шотының кредитi және 150, 178 тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша көрсетiледi.
Банк кредиттерiн өтеу кезiнде 248 қосалқы шоты дебеттеледi және 111 қосалқы шоты кредиттеледi.
Бұдан басқа, бұл шотта шағын және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiру үшiн жергiлiктi бюджеттерден жергiлiктi атқарушы органдарға берiлетiн сомалар көрсетiледi, берiлген кредиттердiң сомалары 248 қосалқы шотының кредитi және "Шағын және орта бизнес субъектiлерiн несиелендiруге алынған қаражаттар бойынша есеп айырысулар" 175 қосалқы шотының дебетi бойынша есепке алынады. Қаражаттар берiлген қарыз ақшаларды өтеуге түскен кезде 175 қосалқы шот кредиттеледi және 100 қосалқы шот дебеттеледi, бiр мезгiлде 148 қосалқы шоттың дебетi және 100 қосалқы шоттың кредитi бойынша екiншi жазба жасалады.

Произведенные затраты на новое строительство, реконструкцию и приобретение оборудования за счет средств фонда производственного и социального развития государственного учреждения учитываются на субсчете 212. В конце года затраты по законченным и сданным в эксплуатацию объектам строительства записываются в дебет субсчета 246.
Неиспользованные остатки фонда переходят на следующий год. Аналитический учет по субсчету 246 ведется по источникам поступления (образования) средств и по направлениям их использования на многографных карточках ф.283.
216-1. На субсчете 247 "Внутреннее кредитование" учитываются кредиты, выданные за счет средств республиканского или местных бюджетов на возвратной основе (по внутреннему кредитованию).
По кредиту субсчета 247 отражается сумма задолженности по выданным кредитам (по внутреннему кредитованию).
На основании платежных документов, подтверждающих возврат кредита, производится погашение кредита, при этом дебетуется субсчет 247 и кредитуется субсчет 199.
Аналитический учет по субсчету 247 ведется на многографных карточках форма 283. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 216-1 - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546 ; внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
217. На субсчете 248 "Кредиты" учитываются непогашенные кредиты, полученные в учреждениях банков на организацию и расширение материально-технической базы и другие цели в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Суммы полученных кредитов банков отражаются по кредиту субсчета 248 и дебету субсчета 111. Затраты за счет кредитов банка по организации и расширению материально-технической базы отражаются по кредиту субсчетов 111 и дебету соответствующих субсчетов 150,178.
При погашении кредитов банка дебетуется субсчет 248 и кредитуются субсчета 111.
Кроме того, на этом счете отражаются суммы, предоставляемые из местных бюджетов местным исполнительным органам для кредитования субъектов малого и среднего бизнеса, суммы предоставленных кредитов учитываются по кредиту субсчета 248 и дебету субсчета 175 "Расчеты по средствам, полученным на кредитование малого и среднего бизнеса". При поступлении средств в погашение выданных ссуд кредитуется субсчет 175 и дебетуется субсчет 100, одновременно делается вторая запись по дебету субсчета 248 и кредиту субсчета 100.

248 қосалқы шоты бойынша талдау есебi кредиттер түрлерi бойынша н. 283 көп бағанды карточкаларда жүргiзiледi.
Ескерту. 217-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
217-1. 249 "Сыртқы заемдар" қосалқы шотында Заем туралы келiсiмге сәйкес жобаларды қаржыландыру үшiн алынған заем сомасы ескеріледi.
Алынған заемдар сомасы 249-қосалқы шотының кредитi бойынша және 113 "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шотының дебетi бойынша көрсетiледi.
Ағымдағы жылы сыртқы үкiметтiк заемдарды игеру барысында жүргiзiлген шығыстар сомасы жылдың аяғында 204-қосалқы шоттың кредитiнен 249-қосалқы шоттың дебетiне көшiрiледi.
Ағымдағы қаржы жылы сыртқы үкiметтiк заемдарды қамту барысында жүргiзiлген шығыстардың сомасы жылдың аяғында 204-қосалқы шоттың кредитiнен 249-қосалқы шоттың дебетiне көшiріледi.
Ескерту. 217-1-тармақпен толықтырылды, жаңа редакцияда жазылды, өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
25 "Активтердегi қор" шоты
218. 250 қосалқы шотында тiкелей бюджеттік ұйымның қарамағында тұрған активтер қорына түсетiн салымдар (тозуды ескере отырып) есепке алынады. Жаңа құрылыс объектiлерi, жерге орналастыру және орманға орналастыру iсiне кiрiскен кезде 250 қосалқы шотының кредитiне және 01 шотының тиiстi қосалқы шоттарының дебетiне жазба жүргiзiледi.
Активтердi сатып алу 250 қосалқы шотының кредитiне және 20 және 21 тиiстi қосалқы шотының дебетiне жазылады.
Активтердi қайтарусыз алған кезде 250 және 020, 021 тиiстi қосалқы шоттарының кредитiне және 01 шотының тиiстi қосалқы шотының дебетiне жазба жүргiзiледi.
Активтердi қайтарусыз беруден шығу, тарату кезiнде 250 және 020, 021 қосалқы шоты дебеттеледi (тозу сомасына) және 01 шотының тиiстi қосалқы шоты кредиттеледi.
250 қосалқы шотында үлгiлiк жобалау бойынша құжаттаманың құны көрсетiледi, сондай-ақ бiр уақытта шығындарды шығыстарға жатқызып 019 қосалқы шотының дебетiне және 250 қосалқы шотының кредитiне жазба жасалады. Бұл құжаттаманы есептен шығарған кезде 250 қосалқы шоты дебеттеледi және 019 қосалқы шоты кредиттеледi.
250 қосалқы шоты бойынша талдау есебi активтердiң түсуi және шығуы бойынша көрсеткiш бөлiгiнде н. 283 көп бағанды карточкаларда жүргізіледі.
26 "Арзан бағалы және тез тозатын
заттардағы қор" шоты
219. 260 "Арзан бағалы және тез тозатын заттардағы қор" қосалқы шотында тiкелей ұйымның қарамағында тұрған арзан бағалы және тез тозатын заттардың құны есепке алынады.
Алынған арзан бағалы және тез тозатын заттардың, iш киiмдердiң, төсек-орын жабдықтарының, киiмдердiң және

Аналитический учет по субсчету 248 ведется на многографных карточках ф.283 по видам кредитов. <*>
Сноска. Пункт 217 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
217-1. На субсчете 249 "Внешние займы" учитываются суммы займов, полученных для финансирования проектов в соответствии с Соглашением о займах.
Суммы полученных займов отражаются по кредиту субсчета 249 и по дебету субсчета 113 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам".
Суммы расходов, произведенных в ходе освоения внешних правительственных займов в текущем финансовом году, списываются в конце года с кредита субсчета 204 в дебет субсчета 249.
Аналитический учет по субсчету 249 по видам займов и банкам-донорам, предоставившим их, и по грантам ведется на многографных карточках форма 283. <*>
Сноска. Раздел X - дополнен новым пунктом 217-1 согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 26 V011546_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
Счет 25 "Фонд в активах"
218. На субсчете 250 учитываются вложения в фонд активов (с учетом износа), находящихся в непосредственном распоряжении государственного учреждения. При вводе в действие новых объектов строительства, землеустройства и лесоустройства производится запись в кредит субсчета 250 и дебет соответствующих субсчетов счетов 01.
Приобретение активов записывается в кредит субсчета 250 и дебет соответствующих субсчетов 20 и 21.
При безвозмездном получении активов производится запись в кредит субсчетов 250 и 020, 021 и в дебет соответствующих субсчетов счета 01.
При выбытии, ликвидации, безвозмездной передаче активов дебетуются субсчета 250 и 020, 021 (на сумму износа) и кредитуются соответствующие субсчета счета 01.
На субсчете 250 отражается также стоимость документации по типовому проектированию, одновременно с отнесением затрат на расходы производится запись в дебет субсчета 019 и кредит субсчета 250. При списании этой документации дебетуется субсчет 250 и кредитуется субсчет 019.
Аналитический учет по субсчету 250 ведется на многографных карточках ф.283 в разрезе показателей по поступлению и выбытию активов.
Счет 26 "Фонд в малоценных и
быстроизнашивающихся предметах"
219. На субсчете 260 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах" учитывается стоимость малоценных и быстроизнашивающихся предметов, находящихся в непосредственном распоряжении государственного учреждения.

аяқ-киiмдердiң құны 260 қосалқы шотының кредитiне және 20, 21 шоттарының тиiстi қосалқы шотының дебетiне жазылады. Пайдаланудан шыққан арзан бағалы және тез тозатын заттардың, iш киiмдердiң, төсек-орын жабдықтарының, киiмдердiң және аяқ-киiмдердiң сомасына 260 қосалқы шотының дебетiне және 071, 073 қосалқы шотының
кредитiне жазба жасалады.
260 қосалқы шоты бойынша қалдық 070, 071, 072, 073 қосалқы шоттары бойынша қалдық сомасына теңестiрiлуi керек.
260 қосалқы шоты бойынша есеп н. 308 кiтапта жүргiзiледi.
27 "Қаржылық қаражаттардың қорлары" шоты
220. 27 шот "Қаржылық қаражаттардың қорлары" мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
272 "Басқа қорлар";
273 "Шетел валютасындағы қаражат қоры";
274 "Бағалы қағаздардағы қор".
Ескерту: 220-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
221. 272 "Басқа қорлар" қосалқы шотында министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және белгiленген тәртiпте тағайындалған өзге өкiлетті және атқарушы органдар қорлары қаражаттарының есебiн жүргiзедi.
Қорлардың түскен қаражаттары 112 және 115 қосалқы шот дебетi және 272 қосалқы шот кредитi бойынша көрiнiс табады. Жыл аяқталғаннан кейiн 215 қосалқы шот 272 қосалқы шот дебетiне жыл iшiнде жасалған шығыстарын есептен шығару жолымен жабылады. Аяқталған және тапсырылған объектiлер бойынша шығындар 272 қосалқы шот дебетiне есептен шығарылады.
272 қосалқы шот бойынша талдау есебi н. 283 монографтық карточкаларда түскен қаражаттардың түрлерi бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 221-тармақпен толықтырылды, жаңа редакцияда жазылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
222. 273 "Шетел валютасындағы қаражат қоры" қосалқы шотында валюталық қор қаржыларының қозғалысы есепке алынады. Жыл аяғында жасалған шығыстар сомасы 273 қосалқы шот дебетi және 220 қосалқы шот кредитi бойынша есептен шығарылады.
Ескерту: 222-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің төрайымының 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
223. 274 "Бағалы қағаздар қоры" қосалқы шотында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Мемлекеттік мүлiк және жекешелендiру департаментi тұлғасында мемлекетке жататын мемлекеттік пакет акциялары құны сомасының қозғалысы есепке алынады. Есепте мемлекеттiк пакет акцияларының құны 274 қосалқы шотының кредитi және 132 "Ақша құжаттары" қосалқы шотының дебетi бойынша көрсетiледi.
ХI бөлiм. Өнiмдi сату
28 "Өнiмдi, бұйымдарды және орындалған
жұмыстарды сату" шоты

Стоимость приобретенных малоценных и быстроизнашивающихся предметов, белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви записывается в кредит субсчета 260 и в дебет соответствующих субсчетов счетов 20,21. На сумму выбывших из эксплуатации малоценных и быстроизнашивающихся предметов, белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви производится запись в дебет субсчета 260 и в кредит субсчетов 071, 073.
Остаток по субсчету 260 должен равняться сумме остатков по субсчетам 070, 071, 072, 073. Учет по субсчету 260 ведется в книге ф.308.
Счет 27 "Фонды финансовых средств"
220. Счет 27 "Фонды финансовых средств" подразделяется на субсчета:
272 "Прочие фонды";
273 "Фонд средств в иностранной валюте";
274 "Фонд в ценных бумагах".
Сноска. В пункт 220 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
221. На субсчете 272 "Прочие фонды" осуществляется учет средств фондов министерств, государственных комитетов и иных представительных и исполнительных органов, образованных в установленном порядке.
Поступившие суммы фондов отражаются по дебету субсчета 112 и 115 и кредиту субсчета 272, расходы - соответственно по дебету субсчета 215 и 216. По окончании года субсчет 215 закрывается путем списания произведенных в течение года расходов в дебет субсчета 272. Затраты по законченным и сданным в эксплуатацию объектам в течение года числятся на субсчете 216, а по окончании года эти затраты списываются в дебет субсчета 272.
Аналитический учет по субсчету 272 ведется по видам поступления средств на многографных карточках ф.283. <*>
Сноска. Пункт 221 с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 .
222. На субсчете 273 "Фонд средств в иностранной валюте" учитываются суммы, поступившие на валютные операции. В конце года суммы произведенных расходов списываются в дебет субсчета 273 и по кредиту субсчета 220.
Сноска. В пункт 222 внесены изменения - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 апреля 2007 года N 42 .
223. На субсчете 274 "Фонд в ценных бумагах" учитывается движение сумм стоимости государственного пакета акций, принадлежащего государству в лице Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан. В учете стоимость государственного пакета акций отражается по кредиту субсчета 274 и дебету субсчета 132 "Денежные документы".
Раздел ХI. Реализация продукции
Счет 28 "Реализация продукции, изделий
и выполненных работ"

224. 28 қосалқы шотында өндiрiстiк (оқу) шеберханалардың, қосалқы ауылдық және оқу-тәжiрибе шаруашылықтарының дайын бұйымдарын және өнiмдерiн, дайын баспа өнiмдерiн, қызмет көрсетулердi сату есепке алынады.
Бұл шотты қолданбайтын қосалқы шаруашылықтар дайын өнiмдi сатқаннан алынған сомаларды 400 қосалқы шотында есепке алады.
28 шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
280 "Өндiрiстiк (оқу) шеберханалардың бұйымдарын сату";
281 "Қосалқы (оқу) ауыл шаруашылық өнiмдерiн сату";
Ескерту. 224-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
225. 280 "Өндiрiстiк (оқу) шеберханалардың бұйымдарын сату" қосалқы шотында өндiрiстiк (оқу) шеберханаларында шығарылатын дайын бұйымдарды сату сондай-ақ дайын баспа өнiмдерiн және қызмет көрсетулердi сату есепке алынады.
280 қосалқы шотының кредитіне сатылған бұйымның, дайын баспа өнiмiнiң және көрсетiлген қызметтiң сомасы жазылады, бұл ретте 111 немесе 120 қосалқы шоттары дебеттеледi.
280 қосалқы шотының дебетiне сатылған бұйымның және дайын баспа өнiмiнiң нақтылы өзiндiк құны жазылады, бұл ретте 030 қосалқы шоты кредиттеледi. Төлеуге арналған шоттар жазылған және көрсетiлген қызмет көрсетулердiң нақтылы өзiндiк құнына 280 қосалқы шоты дебеттеледi және 080 қосалқы шоты кредиттеледi.
280 қосалқы шоты бойынша кредиттiк қалдық табыс, ал дебеттік-бұйымды, баспа өнiмiн және қызмет көрсетулердi сатудан түскен шығын сомасын көрсетедi.
Сату нәтижелерi есептiк жыл аяқталғаннан кейiн 410 қосалқы шотына жатқызылады.
280 қосалқы шоты бойынша талдау есебi н. 283 көп бағанды карточкаларда жүргiзiледi.
226. 281 "Қосалқы (оқу) ауыл шаруашылық өнiмдерiн сату" қосалқы шотында қосалқы ауыл және оқу-тәжiрибе шаруашылықтары шығарған өнiмдердi сату есепке алынады.
281 қосалқы шотының кредитіне сатылған өнiмнiң сомасы жазылады, бұл ретте 111, 120 қосалқы шоттары дебеттеледi.
281 қосалқы шотының дебетiне сатылған өнiмнiң жоспарланған өзiндiк құны жазылады, бұл ретте 031 қосалқы шоты кредиттеледi.
Жыл аяғында сатылған өнiмнiң жоспарланған өзiндiк құны өнiмнiң нақтылы өзiндiк құнының ауытқуы сатылған жоспарланғаннан өнiмге төмендеген мөлшерде 281 қосалқы шотының дебетiне (081 қосалқы шотының кредитi бойынша) нақтылы өзiндiк құнына дейiн шегеру жолымен түзетiледi. Бұл ретте асыра шығындау оң сандармен, үнемдеу-терiс сандармен (қызыл сиямен) жазылады.
Бұл қосалқы шоттың кредиттiк қалдығы табыс сомасын, ал дебеттiк қалдығы - өнiмдi сатудан түскен шығынды көрсетедi.
Жыл аяғы бойынша нәтижелер 410 қосалқы шотына жатқызылады.
Қосалқы шоты бойынша талдау есебi н. 283 көп бағанды карточкаларда жүргiзiледi.

224. На счете 28 учитывается реализация готовых изделий и продукции производственных (учебных) мастерских, подсобных сельских и учебно-опытных хозяйств, готовой печатной продукции, оказания услуг.
Подсобные хозяйства, которые этот счет не применяют, суммы, полученные от реализации готовой продукции учитывают на субсчете 400.
Счет 28 подразделяется на субсчета:
280 "Реализация изделий производственных (учебных) мастерских";
281 "Реализация продукции подсобных (учебных) сельских хозяйств". <*>
Сноска. Пункт 224 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
225. На субсчете 280 "Реализация изделий производственных (учебных) мастерских" учитывается реализация готовых изделий, выпускаемых производственными (учебными) мастерскими, а также реализация готовой печатной продукции и оказанных услуг.
В кредит субсчета 280 записываются суммы реализованных изделий, готовой печатной продукции и оказанных услуг, при этом дебетуются субсчета 111 или 120.
В дебет субсчета 280 записывается фактическая себестоимость реализованных изделий и готовой печатной продукции, при этом кредитуется субсчет 030. На фактическую себестоимость оказанных услуг, по которым выписаны и предъявлены счета к оплате, дебетуется субсчет 280 и кредитуется субсчет 080.
Кредитовый остаток по субсчету 280 показывает сумму прибыли, а дебетовый - убыток от реализации изделий, печатной продукции и оказания услуг.
Результаты реализации по окончании отчетного года относятся на субсчет 410.
Аналитический учет по субсчету 280 ведется на многографных карточках ф.283.
226. На субсчете 281 "Реализация продукции подсобных (учебных) сельских хозяйств" учитывается реализация продукции, выпускаемой подсобными сельскими и учебно-опытными хозяйствами.
В кредит субсчета 281 записываются суммы реализованной продукции, при этом дебетуются субсчета 111, 120.
В дебет субсчета 281 записывается запланированная себестоимость реализованной продукции, при этом кредитуется субсчет 031.
В конце года запланированная себестоимость реализованной продукции корректируется до фактической себестоимости путем списания в дебет субсчета 281 (по кредиту субсчета 081) отклонений фактической себестоимости продукции от запланированной в размере, падающем на реализованную продукцию. При этом перерасход записывается положительными числами, а экономия - отрицательным числом (красными чернилами).
Кредитовый остаток этого субсчета показывает сумму прибыли, а дебетовый - убыток от реализации продукции. Результаты по окончании года относятся на субсчете 410. Аналитический учет по субсчету ведется на многографных карточках ф.283.

227. Тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
XII бөлiм. Кiрістер
40 "Кiрiстер" шоты
228. Бұл шот мынадай қосалқы шоттарға бөлiнедi:
400 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен кiрiстер";
Ескерту. 228-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
229. 400 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен кiрiстер" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiнде қалатын және бюджет бойынша бөлiнген қаражаттардан басқа белгiлi бiр мақсаттарға жұмсалатын ақылы қызметтерден түскен кірістер ескеріледі.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетiн кiрiстер қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы түсуi, сондай-ақ Ақылы қызметтер ҚБШ кейiнiрек есептеу үшiн мемлекеттiк мекемелердiң кассасына немесе банктердiң филиалдарына (бөлiмшелерiне) енгiзiлуi мүмкiн.
Қолма-қол ақшаларды мемлекеттiк мекемелердiң кассасына қабылдау кассалық кiрiс ордерi немесе белгiленген тәртiпте ресiмделген квитанциялар бойынша жүргiзiледi.
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетiн кiрiстердi сол сияқты бұл мемлекеттiк мекеме бойынша бұйрықпен жүктелген тұлға қабылдай алады. Мұндай жағдайда қолма-қол ақшаларды қабылдау квитанциялары 10-н. бойынша жүргiзiледi. Қабылданған ақшалар оларды қабылдау күнiнен бастап үш банктiк күннен кешiктiрiлмей Ақылы қызметтер ҚБШ тапсырылуы керек. Бұл қаражаттарды оларды тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шотқа алдын-ала тапсырмай жұмсауға рұқсат етiлмейдi.
400 қосалқы шоттың кредитiне тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетiн кiрiстердiң сомалары жазылады, бұл ретте 17 шотының тиiстi қосалқы шоттары немесе 111, 120-қосалқы шоттары дебеттеледi.
Бұдан басқа, 400 қосалқы шоттың кредитiне оқу-өндiрiстiк шеберханалардың қызметiнен түскен кiрiстердiң сомалары мен оқушылардың өндiрiстiк практикасынан түскен қаражаттар жазылады, бұл орайда 280 немесе 153 қосалқы шот дебеттеледi.
080, 081 қосалқы шоттар қолданылмайтын қосалқы шаруашылықтарда 400 қосалқы шоттың кредитiне дайындалған бұйымдар мен өнiмдердiң құны жазылады, бұл орайда 03, 031 қосалқы шоттар дебеттеледi.
400 қосалқы шоттың дебетiне:
қызмет көрсетудi сатудан алынған қаражаттар бойынша жыл iшiнде жұмсалған шығыстар (211 қосалқы шоттың кредитiнен);
бюджет кiрiсiне аударылған сомалар (111 қосалқы шоттың кредитiнен);
мемлекеттiк мекеменiң есебiнен қабылданған үмiтсiз борыштар мен жетiспеушiлiктердiң сомалары жазылады.
Бұл ретте материалдар мен есеп айырысулардың тиiстi қосалқы шоттары кредиттеледi.
Кiрiстердi есептеу жөнiндегi операциялардың есебi жинақтаушы

227. <*>
Сноска. Пункт 227 - исключен согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238   V990825_ .
Раздел ХII. Доходы
Счет 40 "Доходы"
228. Этот счет подразделяется на субсчета:
400 "Доходы от реализации товаров (работ, услуг)". <*>
Сноска. Пункт 228 - с изменениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
229. На субсчете 400 "Доходы от реализации товаров (работ, услуг)" учитываются доходы, получаемые от реализации товаров (работ, услуг), которые в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан остаются в распоряжении государственных учреждений и могут расходоваться на определенные цели помимо выделенных ассигнований по бюджету.
Доходы от реализации товаров (работ, услуг) могут поступать путем безналичных расчетов, а также вноситься в кассу государственных учреждений или филиалов (отделений) банков для последующего зачисления на КСН платных услуг.
Прием наличных денег в кассу государственных учреждений производится по приходным кассовым ордерам или квитанциям, оформленным в установленном порядке.
Принимать доходы от реализации товаров (работ, услуг) может также лицо, на которое возложено это приказом по государственному учреждению. В этом случае прием наличных денег производится по квитанциям ф.10. Принятые деньги должны не позднее трех банковских дней со дня их приема сдаваться на КСН платных услуг. Расходование этих средств без предварительной сдачи их на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг) не допускается.
В кредит субсчета 400 записываются суммы поступивших доходов от реализации товаров (работ, услуг), при этом дебетуются соответствующие субсчета счета 17 или субсчета 111, 120.
Кроме того, в кредит субсчета 400 записываются суммы поступивших доходов от деятельности учебно-производственных мастерских и средства от производственной практики учащихся, при этом дебетуется субсчет 280 или 153.
В подсобных хозяйствах, где не применяются субсчета 080, 081 в кредит субсчета 400 записывается стоимость изготовленных изделий и продукции, при этом дебетуются субсчета 03, 031.
В дебет субсчета 400 записываются:
расходы, произведенные в течение года, по средствам, полученным от реализации услуг (с кредита субсчета 211);
суммы, перечисленные в доход бюджета (с кредита субсчета 111);
суммы безнадежных долгов и недостач, принятых за счет государственного учреждения.
При этом, кредитуются соответствующие субсчета материалов и расчетов.

ведомоста 409-н. (14 мемориалдық ордер) жүргiзiледi.
Кiрiстердiң талдама есебi қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттардың әрбiр түрi бойынша 297-б-н. кiтабында жүргiзiледi, ал орталықтандырылған бухгалтерияларда есеп әрбiр қызмет етiлетiн мемлекеттiк мекеме бойынша жүргiзiледi. Кiрiстердiң есебi көп бағанды карточкаларда 283-н. жүзеге асырылуы мүмкiн.
Ескерту. 229-тармақ жаңа редакцияда, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
230. Тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен
41 "Кiрiстер мен шығындар" шоты
231. Осы шотта шығарылған өнiмдi, бұйымды және көрсетiлген қызметті сатудан алынған нәтижелер есепке алынады.
Жылдық есеп беру бекiтiлген соң қаржылық нәтижелер белгiленген тәртiпте есептен шығарылады.
Баланстан тысқары шоттар
232. Баланстан тысқары шоттарда ұйымда уақытша орналасқан және оған жатпайтын (жауапты сақтауға немесе қайта өңдеуге қабылданған жалданған активтер, материалдық құндылықтар) құндылықтар, сондай-ақ қатаң есеп берiлетiн бланктер, демалыс үйлерiне жолдамалар және т.б. есепке алынады. Баланстан тысқары шоттардағы есеп қарапайым жүйе бойынша жүргiзiледi.
Барлық тауар-материалдық құндылықтар, сондай-ақ баланстан тысқары шоттарда есепке алынған жалданған активтер баланста есепке алынатын құндылықтар үшiн белгiленген тәртiпте және мерзiмде түгенделедi.
233. Көрсетiлген құндылықтарды есептеу үшiн мынадай баланстан кейiнгi шоттар қолданылады:
01 "Жалданған активтер". Бұл шотта келiсiм-шарт бойынша бөгде ұйымнан жалға беруге, жалға беру үшiн келiсiм-шартта көрсетiлген құнға қабылданған активтер есепке алынады.
Жалға берiлген активтерге талдау есебi н. 296-а карточкаларда активтердiң әр объектісi жөнiнде (жалға берушiнiң жеке нөмiрлерi бойынша) жалға берушiлер бойынша жүргiзiледi.
02 "Жауапты сақталуға қабылданған тауар-материалдық құндылықтар". Бұл шотта келiсiм-шарт бойынша ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстарды орындау үшiн алынған арнаулы жабдықтарды қоса, ұйым жауапты сақтауға қабылдаған тауар-материалдық құндылықтары есепке алынады.
Жауапты сақтауға қабылданған тауар-материалдық құндылықтардың талдама есебi келiсiм-шарт бағасы және сатып алу бағасы бойынша түрлерi, сорттары және сақтау орындары жөнiнде иелiк етушi ұйым бойынша жүргізіледі.
Бұл шотта, сондай-ақ келiсiм-шартта көзделген баға бойынша қайта өңдеуге қабылданған шикiзаттар мен материалдар есепке алынады. Аналитикалық есеп тапсырыс-берушiлер, түрлерi, материалдардың сорттары және орналасқан жерлерi бойынша жүргiзiледi.

Учет операций по начислению доходов ведется в накопительной ведомости ф.409 (мемориальный ордер 14).
Аналитический учет доходов ведется по каждому виду средств от реализации услуг в книге ф.297-б, а в централизованных бухгалтериях учет ведется и по каждому обслуживаемому государственному учреждению. Учет доходов может осуществляться на многографных карточках ф.283. <*>
Сноска. Пункт 229 - в новой редакции согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ ; пункт - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260 V011546_ ; с изменениями - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ; от 20 мая 2005 года N 24 ; от 20 апреля 2007 года N 42 .
230. <*>
Сноска. Пункт 230 - исключен согласно приказу Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238 V990825_ .
Счет 41 "Прибыли и убытки"
231. На этом счете учитываются результаты, полученные от реализации выпущенной продукции, изделий и оказанных услуг.
После утверждения годового отчета финансовые результаты списываются в установленном порядке.
Забалансовые счета
232. На забалансовых счетах учитываются ценности, временно находящиеся в государственном учреждении и не принадлежащие ему (арендованные активы, материальные ценности, принятые на ответственное хранение или переработку), а также бланки строгой отчетности, путевки в дома отдыха и санатории и др. Учет на забалансовых счетах ведется по простой системе.
Все товарно-материальные ценности, а также арендованные активы, учтенные на забалансовых счетах, инвентаризируются в порядке и в сроки, установленные для ценностей, учитываемых на балансе.
233. Для учета указанных ценностей применяются следующие забалансовые счета:
01 "Арендованные активы". На этом счете учитываются активы, принятые от сторонних государственных учреждений по договору в аренду, в стоимости, предусмотренной договором на аренду.
Аналитический учет арендованных активов ведется по арендодателям по каждому объекту активов (по инвентарным номерам арендодателя) на карточках ф.296-а.
02 "Товарно-материальные ценности, принятые на ответственное хранение". На этом счете учитываются товарно-материальные ценности, принятые государственным учреждением на ответственное хранение, включая спецоборудование, приобретенное для выполнения научно-исследовательских и конструкторских работ по договорам.
Аналитический учет товарно-материальных ценностей, принятых на ответственное хранение, ведется по государственным учреждениям - владельцам, по видам, сортам и местам хранения, по договорным ценам или ценам приобретения.
На данном счете учитываются также сырье и материалы, принятые в переработку по ценам, предусмотренным в договорах. Аналитический учет ведется по заказчикам, видам, сортам материалов и месту их нахождения.

02 шот бойынша есеп н.296-а карточкаларда жүргiзiледi.
04 "Мұқият есептеме бланкiсi". Бұл шотта сақтауда тұрған және есеп жүргiзуге берiлетiн мұқият есептеме бланкiлерi-министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер бекiткен тiзбелерге сәйкес ақшалай чек және есеп айырысу үшiн чек кiтапшалары, квитанция кiтапшалары, аттестаттар, дипломдар, куәлiк бланкiлерi және т.с.с. есепке алынады.
Мұқият есептеме бланкілерiнiң талдау есебi бланктердiң әр түрлерi және оларды сақтау орны бойынша н. 448 мұқият есептеме бланкiсiнiң есеп кiтапшасында жүргiзiледi.
Бұдан басқа, 04 "Қатаң есептілік бланкілері" теңгерімделген шотта мерзімді басылым ведомстволық жазылу бойынша абонементтер ескеріледі. Абонементтің сомасын азайту іс жүзінде алынған мерзімді басылымдардың сомасына жүргізіледі. Талдамалы есеп N 296-а нысан бойынша карточкаларда мерзімді басылымның әрбір түрі бойынша жүргізіледі.
05 "Төлем қабiлетi жоқ дебиторлардың берешегiн есептен шығару". Бұл шотта қарыз берушiнiң мүлiктiк жағдайы өзгерген жағдайда оны төлеттiрiп алу мүмкiндiгiне бақылау үшiн оны есептен шығару мерзiмiнен бастап үш жыл iшiнде төлем қабiлетiнiң жоқ дебиторлардың берешегi есепке алынады. Бұл берешектердi өтеуге алынған сомалар бұл шоттан шығарылады және тиiстi бюджеттiң кiрiсiне тапсыруға жатады.
Талдау есебi берешек адамның тегi, аты және әкесiнiң аты көрсетiлiп н.292-а карточкаларда жүргiзiледi.
06 "Бiр орталықтан жабдықтау бойынша төленген материалдық құндылықтар". Бұл шотта бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі төлеген және басқа бюджеттерде тұратын өз жүйесiнiң ұйымдарына жiберiлген тауарлы-материалдық құндылықтар есепке алынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі жүк алушының ұйымынан көрсетiлген бағалар есепте берiлгендiгiн растайтын құжат алғаннан кейiн, олардың құны бұл шоттан шығарылады.
Орталықтандырылған тәртiпте төленген материалдық құндылықтардың талдау есебi жүк алушының әр ұйымы бойынша н.322 журналда жүргiзiледi.
07 "Қайтарылмаған материалдық құндылықтары үшiн оқушылар мен студенттердiң берешегi". Бұл шотта оқушылар мен студенттердiң олар қайтармаған киiм-кешектерi, iш киiмдерi, құрал-саймандары және басқа да құндылықтары үшiн берешегi есепке алынады.
Оқушылар мен студенттердiң есебiндегi материалдық құндылықтарды оқу орнының балансынан шығару оларды шегеру туралы бұйрықтың негiзiнде жүргiзiледi. Оқушылар мен студенттер қайтармаған материалдық құндылықтар баланстан тысқары есепке қабылданады және оларға Қазақстан Республикасының заңында белгiленген тәртiпте талап қойылады.

Учет по счету 02 ведется на карточках ф.296-а.
04 "Бланки строгой отчетности". На этом счете учитываются находящиеся на хранении и выдаваемые под отчет бланки строгой отчетности - денежные, чековые и расчетные чековые книжки, квитанционные книжки, аттестаты, дипломы, бланки удостоверений и т.п. - в соответствии с перечнями, утвержденными министерствами, государственными комитетами.
Аналитический учет бланков строгой отчетности ведется по каждому виду бланков и местам их хранения в книге учета бланков строгой отчетности ф.448.
Кроме того, на забалансовом счете 04 "Бланки строгой отчетности" учитываются абонементы по ведомственной подписке на периодические издания. Уменьшение суммы абонемента производится на сумму фактически полученных периодических изданий. Аналитический учет ведется по каждому виду периодического издания на карточках по форме N 296-а.
05 "Списанная задолженность неплатежеспособных дебиторов". На этом счете учитывается задолженность неплатежеспособных дебиторов в течение трех лет с момента ее списания для наблюдения за возможностью ее взыскания в случае изменения имущественного положения должников. Суммы, полученные в погашение этой задолженности, списываются с этого счета и подлежат сдаче в доход соответствующего бюджета.
Аналитический учет ведется на карточках ф.292-а с указанием фамилии, имени и отчества должника.
06 "Материальные ценности, оплаченные по централизованному снабжению". На этом счете учитываются товарно-материальные ценности, оплаченные администратором бюджетных программ и отгруженные государственным учреждениям своей системы, состоящим на других бюджетах.
При получении администратором бюджетных программ подтверждения от государственного учреждения - грузополучателя, что указанные ценности отражены в учете, стоимость их списывается с этого счета.
Аналитический учет материальных ценностей, оплаченных в централизованном порядке, ведется в журнале ф.322 по каждому государственному учреждению  - грузополучателю.
07. "Задолженность учащихся и студентов за невозвращенные материальные ценности". На этом счете учитывается задолженность за учащимися и студентами за невозвращенное ими обмундирование, белье, инструменты и другие ценности.
Списание с баланса учебного заведения материальных ценностей, числящихся за выбывшими учащимися и студентами, производится на основании приказа об их отчислении. Не возвращенные учащимися и студентами материальные ценности принимаются на забалансовый учет и предъявляется к ним иск в установленном законодательством порядке Республики Казахстан.

07 қосалқы шоты бойынша талдау есебi н.292-а карточкаларда әр оқушы мен студент бойынша жүргiзіледi.
08 "Ауыспалы спорттық сыйлықтар мен кубоктар". Бұл шотта әр ұйым белгiлеген және олардан алынатын жеңiмпаз командаларды марапаттау үшiн ауыспалы сыйлықтар, тулар, кубоктар есепке алынады. Сыйлықтар, тулар, кубоктар осы бюджеттiк ұйымда тұрған барлық кезеңнiң iшiнде есепке алынады.
Талдау есебi әр зат және оның н.296-а карточкалардағы құны бойынша жүргiзiледi.
09 "Жолдамалар". Бұл шотта қоғамдық, кәсiподақ және басқа ұйымдардан қайтарусыз алынған жолдамалар есепке алынады. Жолдамалар ақша құжаттарымен бiрге кассада сақталуы керек.
Талдау есебi н.296-а карточкаларда жолдамалардың түрлерi, олардың саны және ең төменгi құны бойынша жүргiзiледi.
10 "Зейнетақылар және жәрдемақылар туралы заңды, шоттық қателердi дұрыс қолданбаудың әсерiнен зейнетақылар мен жәрдемақылардың артық төленуi". Бұл шотта халықты әлеуметтiк қорғау органдарында тексерiс, тексеру актiлерi және басқа құжаттар бойынша анықталған зейнетақылар және жәрдемақылар туралы заңды, шоттық қателердi дұрыс қолданбаудың әсерiнен туындаған зейнетақылар мен жәрдемақылардың артық төленген сомасы есепке алынады.
11 "Әскери техниканың оқу құралдары". Бұл шотта тирлерде, спорттық оқ ататын алаңдарда, оқу орындарының әскери тәртiп кабинеттерiнде және т.с.с. орналасқан жабдықтар мен заттардың барлық түрлерi есепке алынады.
Заттардың талдау есебi н.296-а карточкаларда атаулары, олардың орналасқан жерлерi және материалдық-жауапты тұлғалар бойынша жүргiзiледi.
12 "Міндеттемелер". Осы шотта мемлекеттік мекемелер алған міндеттемелер есепке алынады.
Талдамалық есепке алу "Мемлекеттік мекеме қабылдаған міндеттемелерді есепке алу жөніндегі ведомосте" жүргізіледі, мынадай деректерді көрсете отырып: әкімші, бағдарлама, кіші бағдарлама, ерекшелік; бір жылға арналған міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, жылдың басынан бастап міндеттемелер және төлемдер бойынша қаржыландырудың жоспары; жыл басынан бастап қабылданған міндеттемелердің сомасы; жыл басынан бастап төленген міндеттемелер; ағымдағы айға; төленбеген міндеттемелер; түгел төленбеген міндеттемелер; міндеттемелер бойынша, төлемдер бойынша жоспарлардан қалған қаражаттарының қалдықтары..
Ескерту. 233-тармақ өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 , 2004.03.17 N 17 , 2005.05.20 N 24 , ҚР Қаржы министрінің 2008.10.22 N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.24 N 80 Бұйрықтарымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi
Қазынашылық Комитетiнiң
1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30
Республикалық және жергiлiктi
бюджеттердiң есебiнен
қаржыландырылатын ұйымдардағы
бухгалтерлiк есеп жөнiндегi
нұсқаулығына 1-қосымша
Бюджеттiк ұйымдарды материалдық құндылықтармен
бiр орталықтан жабдықтау жөнiндегі
операциялар есебiнiң тәртiбi туралы
нұсқау
I. Бiр бюджетте тұратын тапсырыс берушi мен жүк
алушының арасында туындайтын бiр орталықтан
жабдықтау жөнiндегi операциялар есебiнiң тәртiбi

Аналитический учет по счету 07 ведется по каждому учащемуся и студенту на карточках ф.292-а.
08 "Переходящие спортивные призы и кубки". На этом счете учитываются переходящие призы, знамена, кубки, учрежденные разными государственными учреждениями и получаемые от них для награждения команд-победителей. Призы, знамена, кубки учитываются в течение всего периода их нахождения в данном государственном учреждении.
Аналитический учет ведется по каждому предмету и его стоимости на карточках ф.296-а.
09 "Путевки". На этом счете учитываются путевки, полученные безвозмездно от общественных, профсоюзных и других государственных учреждений. Путевки должны храниться в кассе вместе с денежными документами.
Аналитический учет ведется по видам путевок, их количеству и номинальной стоимости на карточках ф.296-а.
10 "Переплата пенсий и пособий вследствие неправильного применения законодательства о пенсиях и пособиях, счетных ошибок". На этом счете в органах социальной защиты населения учитываются суммы переплат пенсий и пособий, возникшие вследствие неправильного применения действующего законодательства о пенсиях и пособиях и счетных ошибок, выявленных по актом ревизий, проверок и других документов.
11 "Учебные предметы военной техники". На этом счете учитываются все виды оборудования и предметы, находящиеся в тирах, на спортивных стрельбищах, в кабинетах военных дисциплин учебных заведений и т.п.
Аналитический учет предметов ведется по наименованиям, местам их нахождения и материально-ответственным лицам на карточках ф.296-а.
12 "Обязательства". На данном счете учитываются принятые государственным учреждением обязательства.
Аналитический учет ведется в "Ведомости по учету принятых государственным учреждением обязательств", с отражением следующих данных: администратор, программа, подпрограмма, специфика; план финансирования по обязательствам и платежам на год; план финансирования по обязательствам и по платежам с начала года; сумма принятых обязательств с начала года; оплаченные обязательства с начала года, за текущий месяц; неоплаченные обязательства; невыплаченные обязательства; остаток средств от плана по обязательствам, по платежам.
Сноска. Пункт 233 с изменениями, внесенными приказами Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.1999 N 238 V990825_ ; от 17.03.2004 N 17 ; от 20.05.2005 N 24 ; приказом Министра финансов РК от 22.10.2008  № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ); приказом Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 ).
Приложение 1
к "Инструкции по бухгалтерскому учету
в государственных учреждениях",
утвержденную приказом Департамента
Казначейства Министерства
финансов Республики Казахстан
от 27.01.1998 г. N 30
Указания
о порядке учета операций по централизованному
снабжению материальными ценностями
государственных учреждений
I. Порядок учета операций по централизованному
снабжению возникающих между заказчиком и
грузополучателем, состоящими на одном бюджете

1. Тапсырыс берушi бюджеттiк ұйымдарды бiр орталықтан жабдықтау тәртiбiнде материалдық құндылықтар үшiн жеткiзушiмен есеп айырысуды 178 "Басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотында есепке алады. Жеткiзушiнiң шотын төлеу кезiнде тапсырыс берушi 178 қосалқы шотты дебеттейдi және 090 және 100 қосалқы шотты кредиттейдi.
2. Жеткiзушiден жүк алушыға жiберiлген құндылықтарға алынған ұсынылған құжаттардың (шоттардың, үстеме құжаттардың және т.б.) негiзiнде тапсырыс берушi осы құндылықтардың сомасына 140 "Ұйымдардың және басқа шаралардың шығындарын бюджеттен қаржыландыру жөнiндегi есеп айырысулар" қосалқы шоттың дебетi бойынша және 178 "Басқа дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзедi. Мұнымен бiр уақытта тапсырыс берушi жүк алушының бюджеттiк ұйымына немесе орталықтандырылған бухгалтериясына хабарлама жiбередi.
3. Жүк алушының бухгалтериясы жеткiзушiнiң жiберген материалдық құндылықтарының хабарламасын және шотының көшiрмесiн алғаннан кейiн жүк алушының адресiне төмендегiдей жазба жүргiзедi:
активтердiң құрамына кiретiн түскен заттардың немесе басқа құралдардың, сондай-ақ арзан құнды және тез тозатын заттардың, iш-киiмдердiң, төсек орын жабдықтарының, киiмдердiң және аяқ-киiмдердiң сомасына 01 қосалқы шоттың немесе 070, 072 қосалқы шоттың тиiстi қосалқы шоттарды дебеттейдi және 140 қосалқы шотты кредиттейдi. Бiр уақытта 200 "Ұйымдарды және басқа шараларды ұстауға арналған бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың дебетiне және 250 немесе 260 қосалқы шоттың кредитiне екiншi жазба жасалады;
түскен материалдардың немесе қайтарылған ыдыстардың сомасына 06 тиiстi қосалқы шотты дебеттейдi және 140 қосалқы шотты кредиттейдi;
жеткiзiп берушi жiберген, бiрақ хабарлама түскен сәтке дейiн түспеген құндылықтардың сомасына 068 қосалқы шотты дебеттейдi және 140 қосалқы шотты кредиттейдi. Осы құндылықтарды алғаннан кейiн материалдық құндылықтардың тиiстi қосалқы шоттары дебеттеледi және 068 қосалқы шоты кредиттеледi. Активтердi және арзан құнды және тез тозатын заттарды, iш-киiмдердi, төсек орын бұйымдарын, киiмдердi және аяқ-киiмдердi алған кезде екiншi жазба жасалады.
4. Тапсырыс берушi жүк алушымен бiрге заттарды қабылдау кезiнде анықталған құндылықтардың жетiспеушiлiгi және бұзылуы немесе заттардың жинақсыздығының сомасына жүк алушыдан түскен рәсiмделген актiлердiң негiзiнде ведомостволық бағынысты бюджеттiк ұйымдардың 178 қосалқы шоттың дебетi (жеткiзушi немесе көлiк ұйымы) және 140 қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзедi.

1. Расчеты с поставщиком за материальные ценности в порядке централизованного снабжения государственных учреждений заказчик учитывает на субсчете 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами". При оплате счета поставщика заказчик дебетует субсчет 178 и кредитует субсчет 090 или 100.
2. На основании представленных документов (счетов, накладных и др.), полученных от поставщика на отправленные ценности грузополучателю заказчик на сумму этих ценностей производит запись по дебету субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы  государственных учреждений и другие мероприятия" и кредиту субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами". Одновременно с этим заказчик высылает бюджетной государственному учреждению -грузополучателю или централизованной бухгалтерии извещение. К извещению прилагается копия счета поставщика на отправленные в адрес грузополучателя материальные ценности.
3. Бухгалтерия грузополучателя по получении извещения и копии счета поставщика на отправленные материальные ценности в адрес грузополучателя производит следующие записи:
на сумму поступившего оборудования или других предметов, входящих в состав активов, а также малоценных и быстроизнашивающихся предметов, белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви дебетует соответствующие субсчета счета 01 или субсчета 070, 072 и кредитует субсчет 140. Одновременно производит вторую запись в дебет субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия" и кредит субсчета 250 или 260;
на сумму поступивших материалов или возвратной тары дебетует соответствующие субсчета счета 06 и кредитует субсчет 140;
на сумму отправленных поставщиком ценностей, но не поступивших к моменту получения извещения, дебетует субсчет 068 и кредитует субсчет 140. По получении этих ценностей дебетуются соответствующие субсчета материальных ценностей и кредитуется субсчет 068. При получении активов и малоценных и быстроизнашивающихся предметов, белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви делается вторая запись.
4. Заказчик на сумму недостачи и порчи ценностей или некомплектности предметов, выявленных при принятии их грузополучателем, на основании надлежаще оформленных актов, поступивших от грузополучателя, производит запись по дебету субсчета 178 (поставщик или транспортное государственное учреждение), кредиту субсчета 140 подведомственного государственного учреждения.

5. Тапсырыс берушiге қайтарылған ыдыстарды жiберген кезде жүк алушының бухгалтерлiк қызметi жеткiзушiмен есеп айырысу үшiн оның санын, құнын және бағасын көрсетіп, ыдыстың жiберiлгендiгiн растайтын барлық құжаттарды тапсырыс берушiге салып жiбередi. Осы операциялар бойынша жүк алушы қайтарылған ыдыстың сомасына 140 қосалқы шоттың дебетi және 066 қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзедi.
Тапсырыс берушi осы операциялар бойынша мынадай жазба жүргiзедi:
қайтарылған ыдысқа жүк алушыдан құжаттар алғаннан және тапсырушыға ол үшiн шот көрсеткеннен кейiн көрсетiлген шоттың сомасына 178 қосалқы шотты дебеттейдi 140 қосалқы шотты кредиттейдi, ыдысты алу құнының және жеткiзушiге ыдыс қайтарылған құнның арасындағы айырмашылықтың сомасына 200 қосалқы шотты дебеттейдi және 140 қосалқы шотты кредиттейдi;
қайтарылған ыдыс үшiн ақша алған кезде 090 немесе 100 қосалқы шотты дебеттейдi және 178 қосалқы шотты кредиттейдi. Егер қайтарылған ыдыс өткен жылы алынған болса, тапсырыс берушi осы соманы ол қаржыландырылатын бюджеттің кiрiсiне енгiзедi.
6. Жүк алушы бюджеттiк ұйым лимит бас таратушыға (тапсырушыға) тiкелей бағынышты болмаған жағдайда, соңғысы бұл бюджеттiк ұйымның материалдық құндылықтарымен бiр орталықтан жабдықтау жөнiндегi мемлекеттік мекеме арқылы операциялардың есебiн жүргiзедi.
Осы операциялар бойынша лимиттi бас таратушы (тапсырыс берушi) мемлекеттік мекемеге бiр орталықтан жабдықтау тәртiбiнде оған бағынысты ведомстволық бюджеттiк ұйымға құндылықтар жiберуге хабарлама көшiрмесiн жiбередi, бiр уақытта жiберiлген құндылықтар құнының сомасын 140 қосалқы шоттың дебетiне мемлекеттік мекемемен қаржыландыру жөнiндегi есеп айырысуларға жатқызады.
Мемлекеттік мекемеге оған тiкелей бағынысты бюджеттiк ұйымдарға жүктелген материалдық құндылықтарды бiр орталықтан жүргiзiлген тәртiпте төлеу туралы хабарламаның көшiрмесiн алған кезде активте 140 қосалқы шоттың дебетi (ведомствоға қарасты бюджеттiк ұйымдарды қаржыландыру жөнiндегi есеп айырысулар) және пассивте 140 қосалқы шоттың кредитi (төмен тұрған лимиттердi таратушымен қаржыландыру жөнiндегi есеп айырысулар) бойынша есепте көрiнiс табады.
II. Әр бюджетте тұратын тапсырыс берушi мен
жүк алушының арасында туындайтын орталықтандырылған
жабдықтау жөнiндегi операциялар есебiнiң тәртiбi
7. Бюджеттік ұйымдарды бiр орталықтан жабдықтау тәртiбiнде материалдық құндылықтар үшiн жеткiзушiмен есеп айырысуларды тапсырыс берушi 178 қосалқы шотта есепке алады. Жеткiзушiнiң шотын төлеу кезiнде тапсырыс берушi 178 қосалқы шотты дебеттейдi және 090 немесе 100 қосалқы шотты кредиттейдi.

5. При отправке поставщику возвратной тары бухгалтерская служба грузополучателя высылает заказчику для расчетов с поставщиком все документы, подтверждающие отправку тары с указанием ее количества, цены и стоимости. По этим операциям грузополучатель производит записи по дебету субсчета 140 и кредиту субсчета 066 на сумму возвратной тары.
Заказчик по этим операциям производит следующие записи:
по получении документов от грузополучателя на отправленную возвратную тару и предъявлении за нее счета поставщику дебетует субсчет 178 - на сумму предъявленного счета и кредитует субсчет 140, на сумму разницы между ценой приобретения тары и ценой, по которой возвращена тара поставщику, дебетует субсчет 200 и кредитует субсчет 140;
при получении денег за возвратную тару дебетует субсчет 090 или 100 и кредитует субсчет 178. Если возвратная тара приобреталась в прошлом году, заказчик эту сумму вносит в доход бюджета, из которого он финансируется.
6. В тех случаях, когда государственное учреждение - грузополучатель не подчинено непосредственно администратору бюджетных программ (заказчику), последний производит учет операций по централизованному снабжению материальными ценностями этого государственного учреждения через государственное учреждение.
Администратор бюджетных программ (заказчик) по этим операциям высылает государственному учреждению копию извещения на отправление ценностей подведомственному ему  государственному учреждению в порядке централизованного снабжения, одновременно сумму стоимости отправленных ценностей относит на расчеты по финансированию с государственным учреждением в дебет субсчета 140.
Государственное учреждение при получении копий извещений об оплате в централизованном порядке материальных ценностей, отгруженных непосредственно подчиненным ему государственным учреждениям, отражает в учете по дебету субсчета 140 в активе (расчеты по финансированию подведомственных государственных учреждений) и кредиту субсчета 140 в пассиве (расчеты по финансированию с администратором бюджетных программ).
II. Порядок учета операций
по централизованному снабжению,
возникающих между заказчиком и
грузополучателем, состоящими на разных бюджетах
7. Расчеты с поставщиком за материальные ценности в порядке централизованного снабжения государственного учреждения заказчик учитывает на субсчете 178. При оплате счета поставщика заказчик дебетует субсчет 178 и кредитует субсчет 090 или 100.

8. Жiберiлген құндылықтарға жеткiзушiден алынған ақтау құжаттарының (шоттардың, үстеме құжаттардың) негiзiнде жүк алушыға тапсырыс берушi осы құндылықтардың сомасына 200 қосалқы шоттың дебетіне және 178 қосалқы шоттың кредитiне жазба жүргiзедi. Бiр уақытта н. 322 жүк алушы бюджеттiк ұйым жөнiндегi журналда 06 "Бiр орталықтан жабдықтау жөнiнде төленген материалдық құндылықтар" баланс жасалғаннан кейiнгi шот бойынша жазба жүргiзiледi. Бұл ретте тапсырыс берушi жүк алушының бухгалтерлiк қызметiне сәйкес министрлiкпен (ведомствомен) белгiленген нысан бойынша хабарлама жiбередi. Хабарламаға жiберiлген құндылықтарға арналған жеткiзушi шотының көшiрмесi қоса берiледi.
9. Жүк алушының бухгалтерлiк қызметi жiберiлген материалдық құндылықтарға хабарламаны және көшiрменi алғаннан кейiн төмендегiдей жазба жүргiзедi:
активтердiң, арзан құнды және тез тозатын заттардың, iш киiмдердiң, төсек орын жабдықтарының, киiмдердiң және аяқ-киiмдердiң құрамына кiретiн түскен жабдықтардың немесе заттардың сомасына 01 шоттың немесе 070, 072 қосалқы шоттың тиiстi қосалқы шоттарын дебеттейдi және 250 немесе 260 қосалқы шотты кредиттейдi;
түскен материалдардың немесе қайтарылған ыдыстардың сомасына 06 шоттың тиiстi қосалқы шотын дебеттейдi және 140 қосалқы шотты кредиттейдi;
жеткiзушiнiң жүк алушының адресiне жiберiлген, бiрақ хабарлама алған сәтке дейiн түспеген құндылықтардың сомасына 068 қосалқы шотты дебеттейдi және 140 қосалқы шотты кредиттейдi.
Осы құндылықтарды алғаннан кейiн төмендегiдей жазбалар жасалады:
а) активтердiң, арзан құнды және тез тозатын заттардың, iш киiмдердiң, төсек орын жабдықтарының; киiмдердiң және аяқ-киiмдердiң құрамына кiретiн түскен жабдықтардың немесе заттардың сомасына 01 шоттың немесе 070, 072 қосалқы шоттың тиiстi қосалқы шоттарын дебеттейдi және 250 немесе 260 қосалқы шотты кредиттейдi. Бiр уақытта 140 қосалқы шоттың дебетiне және 068 қосалқы шоттың кредитiне бухгалтерлiк жазба жүргiзедi;
б) түскен материалдардың немесе қайтарылған ыдыстардың сомасына 06 шоттың сәйкес қосалқы шоты дебеттеледi және 068 қосалқы шоты кредиттеледi.
10. Материалдық құндылықтарды қабылдау жөнiндегі жүк алушының бухгалтерлiк қызметi тапсырыс берушiге тез арада орталықтандырылған жабдықтау тәртiбiмен түскен құндылықтарды есепке алғандығы туралы жауап хабар жiберуге мiндеттi.
Тапсырыс берушi жүк алушының бухгалтерлiк қызметiнен жауап хабар, сондай-ақ құндылықтарды қабылдаған кезде анықталған құндылықтың жетiспеушiлiгi және бұзушылығы немесе жинақсыздығы туралы актi алғаннан кейiн мынадай жазба жүргiзедi:
қабылданған материалдық құндылықтардың сомасына 06 баланстан кейiнгi шоттан шегерiм жүргiзедi;

8. На основании полученных от поставщика оправдательных документов (счетов, накладных и др.) на отправленные ценности грузополучателю заказчик на сумму этих ценностей производит запись в дебет субсчета 200 и кредит субсчета 178. Одновременно производится запись по забалансовому счету 06 "Материальные ценности, оплаченные по централизованному снабжению" в журнале ф.322 по государственным учреждениям - грузополучателям. При этом заказчик высылает бухгалтерской службе грузополучателя извещение по форме, установленной соответствующим министерством (ведомством). К извещению прилагается копия счета поставщика на отправленные ценности.
9. Бухгалтерская служба грузополучателя по получении извещения и копии счета поставщика на отправленные материальные ценности производит следующие записи:
на сумму поступившего оборудования или других предметов, входящих в состав активов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов, белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви, дебетует соответствующие субсчета счета 01 или субсчета 070,072 и кредитует субсчета 250 или 260;
на сумму поступивших материалов или возвратной тары дебетует соответствующие субсчета счета 06 и кредитует субсчет 140;
на сумму отправленных поставщиком в адрес грузополучателя ценностей, но не поступивших к моменту получения извещения, дебетует субсчет 068 и кредитует субсчет 140.
По получении этих ценностей делаются следующие записи:
а) на суммы поступившего оборудования или других предметов, входящих в состав активов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов, белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви дебетует соответствующие субсчета счета 01 или субсчета 070,072 и кредитует субсчет 250 или 260. Одновременно производится бухгалтерская запись в дебет субсчета 140 и кредит субсчета 068;
б) на сумму поступивших материалов или возвратной тары дебетуются соответствующие субсчета счета 06 и кредитуется субсчет 068.
10. Бухгалтерская служба грузополучателя по приемке материальных ценностей обязана немедленно выслать заказчику ответное извещение о принятии на учет поступивших ценностей в порядке централизованного снабжения.
Заказчик по получении от бухгалтерской службы грузополучателя ответного извещения, а также актов на недостачу и порчу ценностей или некомплектности предметов, выявленных при принятии ценностей, производит следующие записи:
на сумму принятых материальных ценностей производит списание с забалансового счета 06;

құндылықтарды қабылдаған кезде анықталған құндылықтардың жетiспеушiлiгiнiң және бұзылуының немесе заттардың жинақсыздығының сомасына 178 қосалқы шотты (жеткiзушiнiң немесе көлiк ұйымының) дебеттейдi және 200 қосалқы шотты кредиттейдi. Бiр уақытта 06 баланстан кейiнгi шоттан шегерiм жүргiзедi.
11. Жеткiзушiге ыдыстарды жiберген кезде жүк алушының бухгалтерлiк қызметi тапсырыс берушiге жеткiзушiлермен есеп айырысу үшiн ыдыстарды жiбергенiн растайтын, олардың санын, құнын және бағасын көрсетiп, барлық құжаттарды жiбередi және осы операциялар бойынша 140 қосалқы шоттың дебетiне және 066 қосалқы шоттың кредитiне жазба жасайды.
Тапсырыс берушi осы операциялар бойынша есеп бергенде мынадай жазба жүргiзедi:
жүк алушының бухгалтерлiк қызметi жiберiлген қайтарылатын ыдыстардың құжаттарын алғаннан және жеткiзушiге сол үшiн шотын көрсеткеннен кейiн 178 қосалқы шот (жеткiзушi) дебеттеледi және 200 қосалқы шот кредиттеледi;
жеткiзушiден қайтарылған ыдыс үшiн ақша алғаннан кейiн 090 қосалқы шот дебеттеледi және 100 қосалқы шот кредиттеледi. Қайтарылған ыдыс өткен жылы алынған болса, тапсырыс берушi бұл соманы ол қаржыландырылатын бюджеттiң кiрiсiне енгiзедi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық Комитетінің
1998 жылғы 27 қаңтардағы
N 30 нұсқаулығына
қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 1998.04.22. N 184 бұйрығымен , 1999.05.25. N 238 бұйрығымен , 2001.03.30. N 159 бұйрығымен , 2001.05.18. N 260 бұйрығымен , жаңа редакцияда 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен , 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 бұйрығымен , 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 42 (бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі), Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007.11.28. N 422 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2008.10.22  N 521 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз), 2009.02.24 N 80 Бұйрықтарымен.
Негізгі бухгалтерлік операциялар бойынша
қосалқы шоттардың хабарламасы
____________________________________________________________________
|                                        |Қосалқы шоттардың нөмірі
|                                        |_______________________
|                                        |  дебет    |    кредит
|     Операциялардың мазмұны             | бойынша   |    бойынша
____________________________________________________________________
1 |                2                       |     3     |     4 ____________________________________________________________________
1 бөлiм. Активтер

на сумму недостачи и порчи ценностей или некомплектности предметов, выявленных при приемке ценностей, дебетует субсчет 178 (поставщика или транспортного государственного учреждения) и кредитует субсчет 200. Одновременно производит списание с забалансового счета 06.
11. При отправке поставщику возвратной тары бухгалтерская служба грузополучателя высылает заказчику для расчетов с поставщиками все документы, подтверждающие отправку тары, с указанием ее количества, цены, стоимости и по этим операциям производит запись в дебет субсчета 140 и кредит субсчета 066.
Заказчик по этим операциям в учете производит следующие записи:
по получении документов от бухгалтерской службы грузополучателя на отправленную возвратную тару и предъявлении за нее счета поставщику дебетует субсчет 178 (поставщик) и кредитует субсчет 200;
при получении денег за возвратную тару от поставщика дебетует субсчет 090 или 100 и кредитует субсчет 178. В тех случаях, когда возвратная тара приобреталась в прошлом году, заказчик эту сумму вносит в доход бюджета, из которого он финансируется.
Приложение
к Инструкции Департамента
казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 января 1998 г. N 30
Сноска. Приложение в редакции приказа Председателя Комитета казначейства МФ РК от 02.08.2002 N 353   V021952_ ; от 17.03.2004 N 17 ; с изменениями, внесенными приказами Председателя Комитета казначейства МФ РК от 20.05.2005 N 24 ; от 20.04.2007 N 42 ; приказами Министра финансов РК от 28.11.2007 N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования); от 22.10.2008 № 521 (порядок введения в действие см. п. 3 ); от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 )
Корреспонденция субсчетов
по основным бухгалтерским операциям
__________________________________________________________________________
|                                              |   Номер субсчетов     |
|           Содержание операций                |_______________________|
|                                              | по дебету  |по кредиту|
__|______________________________________________|____________|__________|
1 |                     2                        |     3      |    4     |
__|______________________________________________|____________|__________|
Раздел 1. Активы

1 Қайтадан тұрғызылған ғимараттарды,         010-012       250
құрылыстарды және ауыспалы
қондырғыларды немесе ғимараттар мен
үй-жайларды қайта құру жөнiндегi жұмыстарды
пайдалануға қабылдау
2 Машиналар мен жабдықтарды, көлiк құралдарын, 013-019     090, 100
аспаптарды, өндiрiстiк (керек-жарақтарды                 111, 118
қоса алғанда), шаруашылық құрал-саймандарды,             178, 179
жұмыстық және өнiм беретiн малдарды,
кiтапхана қорына қосылатын кiтаптарды және
басқа да активтердi сатып алу
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi       200, 211,     250
213
3 Машиналар мен жабдықтарды, көлік           013, 015,     151
құралдарын, құрал-саймандарды және басқа   016, 019
активтерді сатып алу
Бір уақытта екінші жазба жүргізіледі          204        250
4 Активтердi қайтарусыз алу                  010-019      020, 021,
250
5 Шаруашылық тәсiлмен дайындалған активтердi 016, 019      084
(жиһаздар және т.б.) кiрiске алу
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi       200, 211      250
6 Мүлiктердi түгендеу кезiнде анықталған     010-019       250
активтердiң артығын кiрiске алу
7 Активтердi қайтарусыз беру                 020, 021,     010-019
250
8 Пайдаланылмайтын жабдықтардың, көлiк       020, 250      013-016,
құралдарының және т.б. артығын сату                          019,
Бюджеттің кiрiсiне түскен және есепке
алуға жататын сомаларға бiр уақытта        090, 100,     173
екiншi жазба жүргiзiледi.                  120, 178
9 Пайдаға жарамсыз деп танылған активтердi   020, 250      010-019
есептен шығару
10 Активтерді және арзан құнды және тез
тозатын заттарды тарату туралы алынған:
сатуға және бюджеттің кірісіне            063, 064,    173
есептеуге жататын                         067, 069
мемлекеттік мекеменің шаруашылық          063, 064     140, 230
мұқтаждықтар үшін қалдырылған             067, 069
материалдардың құнын кіріске алу
11 Түгендеу кезінде анықталған және          020, 250      013-019
мемлекеттік мекеменің есебiнен
қабылданған кем активтердi есептен
шығару
12 Кiнәлi тұлғалардың есебiне жатқызылған    020, 250      013-019
мүлiктердi түгендеу кезiнде анықталған
жетiспеушiлiктердiң салдарынан
активтердi есептен шығару
Бюджет кiрiсiне кiнәлi тұлғалардан
төлеттiрiп алынатын сомаларға бiр         170           173
уақытта екiншi жазба жүргiзiледi
13 Заттарды активтердiң құрамынан арзан      020, 250      013-019
құнды және тез тозатын заттардың
құрамына ауыстыру
Бiр уақытта арзан құнды және тез
тозатын заттарды кiрiске алуға екінші     070, 071      260
жазба жүргiзiледi
14 Тозу сомасынан желтоқсанның соңғы         250           020, 021
жұмыс күнiн есептеу
15 Сыртқы заемдардың есебінен алынған
активтердің тозуын есептеу                250           020
2 бөлiм. Материалдық запастар

1   Прием в эксплуатацию вновь выстроенных зда-      010-012    250
ний, сооружений и передаточных устройств или
работ по реконструкции зданий и сооружений
2   Приобретение машин и оборудования, транс-        013-019    090, 100,
портных средств, инструментов, производст-                  111, 118,
венного (включая принадлежности), хозяйст-                  178, 179
венного инвентаря, рабочего и продуктивного
скота, книг, включаемых в библиотечный фонд,
и прочих активов
Одновременно производится вторая запись          200, 211,   250
213
3   Приобретение машин и оборудования, транс-        013, 015,
портных средств, инструментов и прочих           016, 019    151
активов
Одновременно производится вторая запись          204         250
4   Безвозмездное получение активов                  010-019     020, 021,
250
5   Оприходование изготовленных хозяйственным        016, 019    084
способом активов (мебели и др.)
Одновременно производится вторая запись          200, 211    250
6   Оприходование излишков активов, выявленных       010-019     250
при инвентаризации
7   Передача безвозмездно активов                    020, 021,   010-019
250
8   Реализация излишнего, неиспользуемого            020, 250    013-016,
оборудования, транспортных средств и др.                     019
Одновременно производится вторая запись на       090, 100,   173
суммы, поступившие и подлежащие зачислению       120, 178
в доход бюджета
9   Списание активов, пришедших в негодность         020, 250    010-019
10  Оприходование стоимости материалов, получен-
ных от ликвидации активов и малоценных и
быстроизнашивающихся предметов:
подлежащих реализации и зачислению в доход       063, 064,   173
бюджета                                          067, 069
оставленных для хозяйственных нужд               063, 064,   140, 230
государственного учреждения                      067, 069
11  Списание недостач активов, выявленных при        020, 250    013-019
инвентаризации и принятых за счет государст-
венного учреждения
12  Списание активов вследствие недостачи, уста-     020, 250    013-019
новленной при инвентаризации, отнесенных за
счет виновных лиц
Одновременно производится вторая запись на       170         173
суммы, подлежащие взысканию с виновных лиц в
доход бюджета
13  Перевод предметов из состава активов в           020, 250    013-019
состав малоценных и быстроизнашивающихся
предметов
Одновременно производится вторая запись на       070, 071    260
оприходование малоценных и быстроизнашиваю-
щихся предметов
14  Начисление суммы износа в последний рабочий      250         020, 021
день декабря
15  Начисление износа активов, приобретенных за      250         020
счет внешних займов
Раздел 2.
Материальные запасы

16 Өндiрiстен қоймаға берiлген дайын         030, 031      080, 081,
бұйымдарды және өнiмдердi кiрiске алу                   400
17 Қосалқы шаруашылықтың дайын бұйымдары     280, 281      030, 031
мен өнiмдерiн сату
18 Қосалқы шаруашылықтың дайын өнiмдерiн     061, 065      031
мемлекеттік мекемелердің мұқтаждары үшiн       067
беру
19 Жыл аяғында ауылшаруашылық өнiмдерiнiң
жоспарланған және іс өзiндiк құнының
арасындағы айырмашылықтарды есептен
шығару (қайта шығындау) оның iшiнде:
қоймада тұрған сатылмаған өнiмдi,         031           081
сатылған өнiмдi                           281           081
20 Құрылыс үшiн берушiден жабдықтар мен      040, 041      150
құрылыс материалдарын алу
21 Күрделi құрылыс үшiн мердiгерлiк          150           040, 041
ұйымдарға жабдықтар мен құрылыс
материалдарын беру
22 Шаруашылық әдiспен орындалатын жаңа       203, 212      040, 041
құрылыс объектiлерiне жұмсалған
жабдықтар мен құрылыс материалдарын
есептен шығару
23 Түгендеу кезінде анықталған               040, 041      143, 231
жабдықтар мен құрылыс материалдарының
артығын кiрiске алу
24 Ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау үшiн    043           060
ғылыми бөлiмшелердi немесе өнер
туындыларын, мұражай құндылықтарын және
сәулет ескерткiштерiн қалпына келтiру
және жөндеу үшiн шеберханаларды ұзақ
уақыт пайдаланылатын материалдарды
қоймадан алуы
25 Жұмсалған ұзақ пайдаланылатын             083,          043
материалдарды есептен шығару              200, 211
26 Тапсырыс берушіге тақырып аяқтал.
ғаннан кейін қайтарылмаған және мына:
активтер                                  013, 016      020, 250
арзан құнды және тез тозатын              071           260
материалдар түрiнде пайдаланылатын
арнайы жабдықтарды пайдалануы мүмкiн      060, 063      140
баға бойынша кiрiске алу
27 Бордақылау үшiн мал сатып алу             050           111,178,
248
28 Жоспарланған өзiндiк құн бойынша жас      050           081,140,
төлге қосылған салмақты және төлдi                      230,400
есепке алу
29 Мемлекеттік мекеменің есебiнен            081, 140,     050
бордақыдағы өлген төлдер мен малдарды     230, 400
есептен шығару
30 Малдар өлген кезде жоспарланған баға      031           050
бойынша мал өнiмдерiн кiрiске алу
31 Мал шаруашылығы өнiмдерiнiң               031, 050      081, 400
жоспарланған өзiндiк құны
және сатылмаған өнім құнына жататын
бөлігіндегі жас төлдің қосылған
салмағының құны арасындағы айырмашылық
сомасын есептен шығару
(артық жұмсау)

16  Оприходование готовых изделий и продукции,       030, 031    080, 081,
переданных из производства на склад                          400
17  Реализация готовых изделий и продукции           280, 281    030, 031
подсобных хозяйств
18  Передача готовой продукции подсобных             061, 065,   031
хозяйств для нужд государственного               067
учреждения
19  Списание в конце года разницы между заплани-
рованной и фактической себестоимостью
сельскохозяйственной продукции (перерасход)
в части:
нереализованной продукции, находящейся на        031         081
складе реализованной продукции                   281         081
20  Получение от поставщиков оборудования и          040, 041    150
строительных материалов для строительства
21  Передача подрядным организациям оборудования     150         040, 041
и строительных материалов на капитальное
строительство
22  Списание оборудования и строительных мате-       203, 212    040, 041
риалов, израсходованных на объекты нового
строительства, выполняемого хозяйственным
способом
23  Оприходование излишнего оборудования и           040, 041    143, 231
строительных материалов, выявленных при
инвентаризации
24  Получение со склада материалов длительного       043         060
использования научными подразделениями для
выполнения научно-исследовательских работ
или мастерскими для реставрации и ремонта
произведений искусства, музейных ценностей
и памятников архитектуры
25  Списание израсходованных материалов длитель-     083, 200,   043
ного использования                               211
26  Оприходование по цене возможного использо-
вания спецоборудования, не возвращенного
заказчику после завершения темы и исполь-
зуемого в качестве:
активов                                          013, 016    020, 250
малоценных и быстроизнашивающихся предметов      071         260
материалов                                       060, 063    140
27  Приобретение животных для откорма                050         111, 178,
248
28  Оприходование привеса и приплода молодняка       050         081, 140,
по запланированной себестоимости                             230, 400
29  Списание за счет государственного учреждения     081, 140,   050
павшего молодняка и животных на откорме          230, 400
30  Оприходование мясных продуктов при убое          031         050
животных по запланированным ценам
31  Списание сумм разницы между запланированной      031, 050    081, 400
и фактической себестоимостью продукции
животноводства и стоимости привеса молодняка
животных в части, относящейся к нереализо-
ванной продукции (перерасход)

32 Материалдар мен тамақ өнiмдерiнiң түсуi   060-069        090,100,
111,118,
160,178,
179
33 Материалдар мен тамақ өнiмдерiнің         060-069       113, 116,
түсуі                                                    151, 155
34 Материалдар мен тамақ өнімдерін қайта     084           061, 063,
өңдеуге жіберу                                          065, 067
35 Дайындаудан және қайта өңдеуден           061, 063,     084
түскен материалдарды кіріске алу          064, 065,

32  Поступление материалов и продуктов питания       060-069     090, 100,
111, 118,
160, 178,
179
33  Поступление материалов и продуктов питания       060-069     113, 151,
116, 155
34  Передача материалов и продуктов питания в        084         061, 063,
переработку                                                  065, 067
35  Оприходование материалов, поступивших от         061, 063,   084
заготовки и переработки                          064, 065,

067
36 Түгендеу кезiнде анықталған              060-067,       140, 230,
материалдар мен тамақ өнiмдерiнiң           069          400
артығын кiрiске алу
37 Өтеусiз алынған материалдарды
кiрiске алу                             060-067, 069     140,230
38 Растайтын құжаттардың негiзiнде         200, 202,        060-065,
жұмсалған материалдар мен тамақ         204, 211, 213    067,069
өнiмдерiн есептен шығару
39 Растайтын құжаттардың негізінде           204,209        060-065,
жұмсалған материалдар мен тамақ                          067, 069
өнімдерін есептен шығару
40 Артық және пайдаланылмайтын               090, 100,      060-067,
материалдарды сату                        120, 178       069
Бiр уақытта қаржыландыруды азайтуға       140, 230       173
жазба жүргiзiледi
41 Шыққан материалдарды белгiленген          140, 143,     040,041,
норма шегiнде, сондай-ақ мемлекеттік      230, 231      060-067,
мекеменің есебiнен қабылданған                          069
жетiспеушiлiктi және бұзылуынан
жоғалған заттарды есептен шығару
42 Кiнәлi тұлғалардың есебiне жатқызылған      170         060-067,
кем шыққан және жоғалған материалдар                    069
мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару
43 Бюджет есебiнен қаржыланатын жұмыс          067         140, 230
жасайтын аттардан жас төлдi сатып алу
құны бойынша кiрiске алу
3 бөлiм. Арзан бағалы және тез тозатын заттар
44 Арзан құнды және тез тозатын заттарды,    070, 072    090,096,
iш киiмдердi, төсек орын жабдықтарын,                 100,111,
киiмдер мен аяқ-киiмдердi сатып алу                   112,118,
160,178,
179
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      200, 211,   260
213
45 Қайта өңдеуден түскен арзан бағалы        070, 072      084
және тез тозатын заттарды, iш киiмдердi,
төсек орын жабдықтарын, киiмдер мен
аяқ-киiмдердi кiрiске алу
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      200, 211      260
46 Қоймадан арзан құнды және тез тозатын
заттарды:
актив құнының бiр өлшем бiрлiгiн қоса     260           070
лимиттiң 1/10 дейiн (комплект)
актив құнының бiр өлшем бiрлiгiне
лимиттiң 1/10 жоғарысын (комплект)
пайдалануға беру                          071           070
47 Қоймадан iш киiмдердi, төсек орын
жабдықтарын, киiмдер мен аяқ-киiмдердi:
актив құнының бiр өлшем бiрлiгiне қоса
лимиттiң 1/10 дейiн (комплект)
актив құнының бiр өлшем бiрлiгiне         260           072
лимиттің 1/10 жоғарысын (комплект)
пайдалануға беру                          073           072
48 Түгендеу кезiнде анықталған арзан         070-073       260
құнды және тез тозатын заттардың,
iш киiмдердiң, төсек орын
жабдықтарының, киiмдер мен аяқ-
киiмдердiң артығын кiрiске алу

067
36  Оприходование излишков материалов и продук-      060-067,    140, 230,
тов питания, выявленных при инвентаризации       069         400
37  Оприходование безвозмездно полученных мате-      060-067,    140, 230
риалов                                           069
38  Списание израсходованных материалов и            200, 202,   060-065,
продуктов питания на основании оправдатель-      204, 211,   067, 069
ных документов                                   213
39  Списание израсходованных материалов и про-       204, 209    060-065,
дуктов питания на основании оправдательных                   067, 069
документов
40  Реализация излишних и неиспользуемых мате-       090, 100,   060-067,
риалов                                           120, 178    069
Одновременно производится запись на умень-
шение финансирования                             140, 230    173
41  Списание убыли материалов в пределах уста-       140, 143,   040, 041,
новленных норм, а также недостач и потерь        230, 231    060-067,
от порчи, принятых за счет государственного                  069
учреждения
42  Списание недостач и потерь материалов и          170         060-067,
продуктов питания, отнесенных за счет                        069
виновных лиц
43  Оприходование по закупочным ценам приплода       067         140, 230
молодняка от рабочих лошадей, содержащихся
за счет бюджета
Раздел 3. Малоценные
и быстроизнашивающиеся предметы
44  Приобретение малоценных и быстроизнашиваю-       070, 072    090, 096,
щихся предметов, белья, постельных принад-                   100, 111,
лежностей, одежды и обуви                                    112, 118,
160, 178,
179
Одновременно производится вторая запись          200, 211,   260
213
45  Оприходование малоценных и быстроизнашиваю-      070, 072    084
щихся предметов, поступивших из переработки,
белья, постельных принадлежностей, одежды и
обуви
Одновременно производится вторая запись          200, 211    260
46  Выдача со склада в эксплуатацию малоценных
и быстроизнашивающихся предметов:
до двух месячных расчетных показателей
включительно за единицу (комплект)               260         070
свыше двух месячных расчетных показателей
за единицу (комплект)                            071         070
47  Выдача со склада в эксплуатацию белья,
постельных принадлежностей, одежды и обуви:
до двух месячных расчетных показателей
включительно за единицу (комплект)               260         072
свыше двух месячных расчетных показателей
за единицу (комплект)                            073         072
48  Оприходование излишков малоценных и              070-073     260
быстроизнашивающихся предметов, белья,
постельных принадлежностей, одежды и обуви,
выявленных при инвентаризации

49 Пайдалануға жарамсыз арзан құнды және     260           071, 073
тез тозатын заттарды, iш киiмдердi,
төсек орын жабдықтарын, киiмдер мен
аяқ-киiмдердi есептен шығару
50 Жөндеуге мемлекеттік мекемелердің        063, 064       140,230
шаруашылық мұқтаждарына                  067, 069
қалдырылған арзан құнды және тез тозатын
заттарды, iш киiмдердi, төсек орын
жабдықтарын, киiмдер мен аяқ-киiмдердi
таратудан алынған материалдардың құнын
кiрiске алу
51 Пайдаланылмайтын арзан құнды және тез     260           070-073
тозатын заттардың, iш киiмдердiң, төсек
орын жабдықтарының, киiмдер мен
аяқ-киiмдердiң артығын сату
Бюджеттiң кiрiсiне есептелуге жататын     090, 100,     173
сомаларға бiр уақытта екiншi жазба        120, 178
жүргiзiледi
52 Түгендеу кезінде анықталған:
мемлекеттік мекеменің есебіне             260           070-073
қабылданған                               170           070-073
кiнәлi тұлғаларға жатқызылған
кем шыққан арзан құнды және тез
тозатын заттарды, iш киiмдердi, төсек
орын жабдықтарын, киімдер мен
аяқ-киiмдердi есептен шығару
Бюджет кiрiсiне беруге жататын сомаларға  260           173
бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi
4 бөлiм. Өндiрiске және басқа мақсаттарға
арналған шығындар
53 Өнiм өндiру бойынша тікелей шығыстарға    080-081     111, 112,
ақы төлеу                                             120, 156,
160, 178
54 Өнiмдердi өндiруге арналған               080-081     060, 063,
материалдарды қоймадан беру                           064,067,069
55 Өндiрiсте пайдаланылмаған материалдарды   060,        080, 081
қоймаға қайтару                           063, 064,
067, 069
56 Жалақыны есептеу:
өндiрiстiк персоналға әкімшілік-басқарушы 080, 081      180
және қызмет көрсетуші персоналға          210           180
57 Әлеуметтік қамсыздандыруға арналған       080, 081      171
алым сомасын есептеу                      210
58 Малдарды бордақылауға мал азығы           081           065
59 Өндірістің және тапсырыстың жекелеген     080, 081      210
түрлері бойынша тiркеме шығыстарды бөлу
60 Өндiрiстiк (оқу) шеберханаларының         280           080
көрсеткен қызметтерін сату
61 Сатылған өнiмге жататын бөлігіндегі       281           081
ауыл шаруашылық өнімнің жоспарланған
және іс жүзіндегі өзіндік құнының
арасындағы айырма сомасын есептен
шығару (қайта жұмсау)
62 Дайындау және қайта өңдеу бойынша         084        090,100,111,
көрсетілген қызмет көрсетулерге ақы                  120,160,178
төлеу
5 бөлiм. Ақшалай қаражат
63 Республикалық бюджет есебiнен
ұсталатын мемлекеттік мекеменің
бюджеттік шоттарына қаржыландырудың
түсуi:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің     090,093,096  230,231,232
балансында төмен тұрған лимиттердi       090,093,096  140,142,143
таратушының балансында мемлекеттік
мекеме
63-1  Бюджеттен трансферттер бойынша            095        234
міндеттемелерді қабылдауға арналған
жоспарлы тағайындаулар алған кезде
жазба жүргізіледі
64  Сыртқы заемдар бойынша арнайы
шотқа қаражаттың түсуі                    113            249
64-1. Гранттар бойынша арнайы

49  Списание пришедших в негодность малоценных       260         071, 073
и быстроизнашивающихся предметов, белья,
постельных принадлежностей, одежды и обуви
50  Оприходование стоимости материалов, полу-        063, 064,   140, 230
ченных от ликвидации малоценных и быстро-        067, 069
изнашивающихся предметов, белья, постельных
принадлежностей, одежды и обуви, оставленных
для хозяйственных нужд государственных
учреждений
51  Реализация излишних, неиспользуемых              260         070-073
малоценных и быстроизнашивающихся предметов,
белья, постельных принадлежностей, одежды и
обуви
Одновременно производится вторая запись на       090, 100,   173
суммы, подлежащие перечислению в доход           120, 178
бюджета
52  Списание выявленных при инвентаризации
недостач малоценных и быстроизнашивающихся
предметов, белья, постельных принадлежнос-
тей, одежды и обуви:
принятых за счет государственного учреждения     260         070-073
отнесенных на виновных лиц                       170         070-073
Одновременно производится вторая запись на
суммы, подлежащие зачислению в поступление       260         173
бюджета
Раздел 4. Затраты на производство и
другие цели
53  Оплата прямых расходов по производству           080-081    111, 112,
продукции                                                   120, 156,
160, 178
54  Выдача со склада материалов на производство      080-081    060, 063,
продукции                                                   064, 067,
069
55  Возврат материалов, неиспользованных в           060, 063,  080-081
производстве, на склад                           064, 067,
069
56  Начисление заработной платы:
производственному персоналу                      080, 081   180
административно-управленческому и
обслуживающему персоналу                         210        180
57  Начисление сумм сбора на социальное              080, 081,  171
обеспечение                                      210
58  Выдано кормов на откорм животных                 081        065
59  Распределение накладных расходов по              080-081    210
отдельным видам производства и заказам
60  Реализация услуг, оказанных производствен-       280        080
ными (учебными) мастерскими
61  Списание суммы разницы между запланированной     281        081
и фактической себестоимостью продукции
сельского хозяйства в части, относящейся к
реализованной продукции (перерасход)
62  Оплата оказанных услуг по заготовлению и         084        090, 100,
переработке                                                 111, 120,
160, 178
Раздел 5. Денежные средства
63  Поступление финансирования на бюджетный счет
государственного учреждения, содержащегося
за счет республиканского бюджета:
на балансе администратора бюджетных программ     090, 093,  230, 231,
096        232
на балансе государственных учреждений            090, 093,  140, 142,
096        143
63-1 При получении из бюджета плановых назначений
на принятие обязательств по трансфертам         095        234
производится запись
64  Поступление средств на спецсчет по внешним       113        249
займам
64-1 Поступление средств на cпециальный счет
бюджетного инвестиционного проекта по

шотқа қаражаттың түсуі                  116            245
64-2  Мемлекеттік мекеменің карт-шотын        114            09, 10,
толықтыру сомасына жазба жүргізіледі                   11
65 алынып тасталды
66 алынып тасталды ;
67 алынып тасталды ;
68 Кассалық шығыстардың орнын толтыруға      090,093,     120,150,
енгiзiлген сомаларды бюджеттiк шоттарға   096          160, 170,
есептеу                                                178,179
69 алынып тасталды ;
70 алынып тасталды ;
71 Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық
және заттай бөлiгiне және оларды          098, 108      230,140
жұмсауға байланысты операциялар бойынша
лимиттер ашу
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      158           098,108
72 Банкте қолма-қол ақша алу үшін            178           090,110,
қаражат аудару                                          111,112
73 Кассадан чектер бойынша қолма-қол ақша    120           178
алу
74 Жаңа құрылыс және қызмет көрсету үшiн     150,178,      090,093,
материалдық құндылықтар, жабдықтар,       179           096
құрылыс материалдары үшiн тапсырыс
берушiлер шотының ақы төлеуi
75 Мердiгерге күрделi құрылыс орындаған      150           093, 103
жұмыстары үшiн бюджеттiк шоттан сома
аудару
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi      203           150
76 Ұсталған салықтардың және т.б. сомасын    173           090, 093
бюджетке аудару
77 Кредитке, банкке жұмысшылар мен           182-187       090
қызметкерлердiң салымдарына, мүшелiк
кәсiподақ жарналарының кәсiподақ
ұйымдарына және т.б. сатылған тауарлар
үшiн бюджеттiк шоттардан сомаларды
аудару
78 Жыл аяғында міндеттемелерді қабылдауға
арналған жоспарлы тағайындаулар жабу      140,142,      090,093,
143,230-232   096
79 Жергiлiктi бюджеттің есебінен ұсталатын   100, 103      230
мемлекеттік мекемелердің бюджеттік        100, 103       140
шотына қаржыландырудың түсуі:
бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің
балансында
лимиттердi төмен тұрған таратушылардың
балансында
Жергiлiктi бюджеттің есебінен ұсталатын
мемлекеттік мекемелердің бюджеттік
шоттары бойынша қаражаттардың түсуi
мен жұмсалуы жөнiндегі қалған барлық
операциялардың хабарламасы осындай.
Бұл ретте 090, 093 қосалқы шоттардың
орнына 100, 103 қосалқы шоттар
қолданылады

грантам                                          116        245
64-2 На сумму пополнения карт-счета                  114        09, 10,
государственного учреждения производится                   11
запись
65   (Строка исключена - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 )
66   (Строка исключена - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 )
67   ( Строка исключена - приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
68  Зачисление на бюджетные счета сумм,              090, 093,  120, 150,
внесенных на восстановление кассовых             096        160, 170,
расходов                                                    178, 179
69   (Строка исключена - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 )
70  (Строка исключена - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов РК от 20 мая 2005 года N 24 ).
71  Открытие лимитов по операциям, связанным с       098, 108   230, 140
поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров
(работ, услуг) и расходованием их
Одновременно производится вторая запись          158        098, 108
72  Перечисление средств для получения               178        090, 110,
наличных денег в банке                                      111, 112
73  Получение в кассу наличных денег по чекам        120        178
74  Оплата счетов поставщиков за материальные        150, 178,  090, 093,
ценности, оборудование, строительные             179        096
материалы для нового строительства и
оказанные услуги
75  Перечисление с бюджетного счета сумм             150        093, 103
подрядчику за выполненные работы по капи-
тальному строительству
Одновременно производится вторая запись          203        150
76  Перечисление в бюджет сумм удержанных            173        090, 093
налогов и др.
77  Перечисления сумм с бюджетных счетов за          182-187    090
товары, проданные в кредит, в банки на
вклады рабочих и служащих, профсоюзным
организациям членских профсоюзных взносов
и др.
78  Закрытие плановых назначений на принятие
обязательств в конце года                   140, 142,  090, 093,
143,       096
230-232
79  Поступление финансирования на бюджетные
счета государственных учреждений, содержа-
щихся за счет местных бюджетов:
на балансе администраторов бюджетных программ    100, 103   230
на балансе государственных учреждений            100, 103   140
Корреспонденция всех остальных операций по
поступлению и расходованию средств по
бюджетным счетам государственных учреждений,
содержащихся за счет местных бюджетов,
такая же. При этом, вместо субсчетов 090,
093 применяются субсчета 100, 103

80 Демеушілік және қайырымдылық көмекке      110           176
қаражаттардың түсуi
81 Демеушілік және қайырымдылық көмекке      176, 213      110
және пайдаланылмаған қалдықтарды
қайтаруға арналған қаражаттарды
жұмсау
82 Мемлекеттік мекемелердің                  110           240
қызметкерлерiне ақшалай сыйлық төлеуге
және бiр жолғы көмек көрсетуге қор
ашу үшiн демеушілік және қайырымдылық
көмекке қаражаттың түсуi
83 Қызметкерлерге сыйақы төлеу үшiн          240           110
бюджеттiк ұйымдарға сомалар аудару
84 Қызметкерлер мен қызметшiлерге қарыз      110           176
ақша беру үшiн қаражаттардың түсуi
85 Демеушілік және қайырымдылық көмекке      178           110
арналған банкте ҚБШ-дан қолма-қол ақша
алу үшін қаражаттар аудару
86 Демеушілік және қайырымдылық көмекке      120           178
арналған ҚБШ мемлекеттік
мекеменің кассасына чектер бойынша
қолма-қол ақша алу
87 Ақылы қызметтер ҚБШ                       111         030,031,
бұйымдар мен өнімдерді сатудан                        178,280,
сомалардың түсуі                                      281
88 Ақылы қызметтер ҚБШ                       111         120,160
сомалардың түсуі
89 Мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорын.      111         400
дардан жалпыға білім беру қорына
соманың түсуі
90 Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді)       211         111, 120
сатудан түсетін
қаражаттар есебiнен шығыстар
91 Мектеп жанындағы интернаттарда            111         120, 160
балаларды тамақтандыруға арналған
ақылы қызметтер ҚБШ сомалардың түсуi
92 Валютаны бюджет қаражаты және ҚБШ         178         090, 100,       ақылы қызметтер, қайырымдылық,                        110, 111,
демеушілік көмек, жеке немесе заңды                      112
тұлғалардың ақшасын уақытша
орналастыру есебінен сатып алу
93 Кiрiс кассалық ордерлерi (чектер)         120         178,160,
бойынша кассаға сомалардың түсуi                      170,172
94 Кiрiс кассалық ордерлерi немесе оны     160,171,172,  120
алмастыратын басқа құжаттар бойынша     174,177,180,
кассадан беру                             181
94-1 Есеп беретін адам корпоративтік төлем   160         114
карточкасы бойынша карт-шоттан алған
ақшаның сомасына жазба жүргізіледі
95 Берушiлермен есеп айырысу үшiн
аккредитив ашу                            130         090,096,
100,110,111
96  Ашық аккредитивтердiң есебiне
берушiден алынатын материалдық
құндылықтардың түсiмi                   013-019, 040,
060-067, 069,
70            130
Активтердi (негiзгi құралдарды)
және төмен бағалы және тез тозатын
заттарды кiрiске алу кезiнде, бiр
уақытта екiншi жазба жүргiзiледi         200,211,213  250,260
97  Аккредитивтердiң пайдаланылмаған
қалдықтарын қайтару                      090,096,100,
110,111      130

80  Поступление средств спонсорской, благотво-      110        176
рительной помощи
81  Расходование средств спонсорской, благотво-     176, 213   110
рительной помощи и возвращение неиспользо-
ванного остатка
82  Поступление средств спонсорской, благотво-      110        240
рительной помощи для образования фонда на
выплату премий и оказание единовременной
помощи работникам государственных учреждений
83  Перечисление сумм государственным учрежде-       240        110
ниям на премирование работников
84  Поступление средств для выдачи ссуд рабочим      110        176
и служащим
85  Перечисление средств для получения наличных      178        110
денег в банке с КСН
86  Получение наличных денег по чекам в кассу        120        178
государственного учреждения с КСН
спонсорской, благотворительной помощи
87  Поступление сумм от реализации изделий и         111        030, 031,
продукции на КСН платных услуг                   178, 280,  281
88  Поступление сумм на КСН платных услуг            111     120, 160
89  Поступление сумм в фонд всеобуча от госу-        111        400
дарственных учреждений и предприятий
90  Расходы за счет денег от реализации товаров      211        111, 120
(работ, услуг)
91  Поступление сумм на КСН платных услуг            111        160
на питание детей в интернатах при школах
92  Покупка валюты за счет бюджетных средств и       178        090, 100,
денег, поступивших на КСН платных услуг,         110, 111,
спонсорской, благотворительной помощи,                      112
временного размещения денег физических или
юридических лиц
93  Поступление сумм в кассу по приходным            120        178, 160,
кассовым ордерам (чекам)                                    170, 172
94  Выдача из кассы по расходным кассовым            160, 171,  120
ордерам или другим заменяющим их документам      172, 174,
177, 180,
181
94-1 На сумму денег снятых подотчетным лицом с       160        114
карт-счета по корпоративной платежной
карточке производится запись
95  Открытие аккредитива для расчетов с              130        090, 096,
поставщиками                                                100, 110,
111
96  Поступление материальных ценностей от            013-019,   130
поставщика в счет открытого аккредитива          040,
060-067,
069, 070
Одновременно при оприходовании активов
(основных средств), малоценных и быстрои-        200, 211,  250, 260
знашивающихся предметов производится вторая      213
запись
97  Возврат неиспользованного остатка                090, 096,  130
аккредитива                                      100, 110,
111

98  Бензинге, тамақтануға, почта             132          090, 100,
маркаларына және т.б. талондар алу                    111, 178
99  Бензинге арналған талондардан басқа      200, 211     132
талондарды мақсатқа сай пайдалану
100 Бензин талондарын, еңбек кiтапшасын     160          132
бланкiлерiн және оларға жапсырма.
ларды есеп беруге беру
101 Облигациялар мен бағалы қағаздарды      134          111,112,118
сатып алу
102 Сатып алынатын және ең төменгi баға
арасындағы айырмашылықты:
кірісті (ең төменгі және сатып алынатын  410           134
баға жұмыстары үшін сомаларды есептеу
және белгіленген тәртіпте оқу орнының
жұмсауына сомаларды шегеру арасындағы
айырмашылық) есептен шығару (қосып       134           410
есептеу)
103 Қаржы салымдары бойынша кiрiс түсiмi     111, 112      410
104 Облигациялар мен басқа бағалы            111, 112      134
қағаздарды сату және өтеу (сатып алу)
105 Түзеу мекемелері сотталғандарының        112           179
жалақыларының жеке немесе заңды
тұлғалардың ақшасын уақытша орналастыру
ҚБШ-ға түсуі, орындалған жұмыстар,
қызметтер
6 бөлiм. Қаржыландыру бойынша iшкi
ведомстволық есеп айырысулар
106 Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік    140,142,   090,093,096
мекемелерде желтоқсанның соңғы жұмыс     143
күнi міндеттемелерді қабылдауға
арналған жоспарлы тағайындаулардың
пайдаланылмаған қалдықтарын жабу
107 Бюджет бойынша қаржыландыру есебiнен     140,142    200,202
жүргiзiлген шығыстарды желтоқсанның
соңғы жұмыс күнi ақырғы айналыммен
есептен шығару
108 алынып тасталды ;
109 Ведомостволық бағынысты ұйымдарда        143           203
құрылыс объектiлерiн аяқтау және
пайдалануға беру бойынша шығындарды
желтоқсанның соңғы жұмыс күнi ақырғы
айналыммен есептеп шығару
7 бөлiм. Есеп айырысулар
110 Құрылыс объектiлерiн пайдалануға берген  203, 212      150
тапсырыс берушiнiң мердiгермен соңғы
есеп айырысулары
111 Аяқталмаған құрылыс объектiлерiн         231           150
(үйлердi және ғимараттарды) бiр
мемлекеттiк мекеменiң иелiгiнен екiншi
мекеменiң иелiгiне беру (күрделi
құрылыс жоспарларын, қаржыландыруға
және жобалық-сметалық құжаттарды бере
отырып) жөнiндегi есеп айырысулар
Бiр мезгiлде екiншi жазба жүргiзiледi    150           203
112 Аяқталмаған құрылыс объектілерiн беру    150           231
актiсi бойынша бiр мемлекеттiк
мекеменiң балансынан екiншiсiнiң
балансына қабылдау
113 Мемлекеттiк мекеменiң балансына          203           150
қабылданған берiлген аяқталмаған
құрылыс объектілерi бойынша шығындар
114 ғылыми әзірлемелерге арналған            152           090
бюджеттік шоттан соманы аудару

98  Приобретение талонов на бензин, питание,         132        090, 100
почтовых марок и др.                                        111, 178
99  Использование талонов по целевому назна-         200, 211   132
чению, кроме талонов на бензин
100 Выдача в подотчет талонов на бензин, бланков     160        132
трудовых книжек и вкладышей к ним
101 Приобретение облигаций и ценных бумаг            134        111, 112,
118
102 Списание (доначисление) разницы между
покупной и номинальной стоимостью:
убыток (разница между покупной и номинальной     410        134
стоимостью)
доход (разница между номинальной и покупной      134        410
стоимостью)
103 Поступление дохода по финансовым вложениям       111, 112   410
104 Продажа и погашение (выкуп) облигаций и          111, 112   134
других ценных бумаг
105 Поступление на КСН временного размещения         112        179
денег заработной платы осужденных
исправительных учреждений за выполненные
работы, услуги
Раздел 6. Внутриведомственные расчеты
по финансированию
106 Закрытие остатков неиспользованных плановых
назначений на принятие обязательств в        140, 142,  090, 093,
последний рабочий день декабря в подведомст-     143        096
венных государственных учреждениях
107 Списание заключительными оборотами в послед-     140, 142   200, 202
ний рабочий день декабря произведенных
расходов за счет финансирования по бюджету
108  (Строка исключена - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 )
109 Списание заключительными оборотами в             143        203
последний рабочий день декабря затрат по
законченным и сданным в эксплуатацию
объектам строительства в подведомственных
учреждениях
Раздел 7. Расчеты
110 Окончательные расчеты заказчика с подряд-        203, 212   150
чиком за сданные в эксплуатацию объекты
строительства
111 Расчеты по передаче незаконченных объектов       231        150
строительства (зданий и сооружений) из
ведения одного государственного учреждения
в ведение другого (с передачей планов
капитального строительства, финансирования
и проектно-сметной документации)
Одновременно производится вторая запись          150        203
112 Принятие незаконченных объектов строитель-       150        231
ства с баланса одного государственного
учреждения на баланс другого по передаточ-
ному акту
113 Затраты по переданным незаконченным объектам     203        150
строительства, принятые на баланс государст-
венного учреждения
114 Перечисление суммы с бюджетного счета на         152        090
научные разработки

114-1 Кәсіпорындар орындаған ғылыми          201           152
әзірлемелер жөніндегі жұмыстардың
сомасына
115 Ғылыми-зерттеу және конструкторлық       013, 071      152
жұмыстар үшiн дайындалған приборлар
мен бұйымдарды акт немесе басқа
құжаттар бойынша қабылдау
Бiр уақытта екiншi жазба жүргiзiледi     200           250, 260
116 Тапсырыс берушiлерге олар үшiн жасалған  153           280
жұмыстардың, көрсетiлген қызметтердiң,
оқу-өндiрiстiк шеберханаларында
дайындалған бұйымдардың сату шоттарын
көрсету
117 Берушілердің (мердігерлерді) орындаған   204, 209     151, 155
жұмыстары, көрсетілген қызметтері үшін
шоттарды ұсыну
118 Өндiрiстiк оқу кезеңiнде оқушылардың     111           153
жасаған жұмыстары үшiн мекемелердің
ақылы қызметтер ҚБШ кәсiпорындардан
сомалардың түсуi
119 Кәсiпорындарда өндiрiстiк оқу кезеңiнде  153           189
мектеп оқушыларына олар орындаған
жұмыстары үшін сомаларды есептеу және
белгіленген тәртіпте оқу орнының
жұмсауына сомаларды шегеру
120 Шарт бойынша орындалған                  111           157
жұмыстар мен қызмет көрсетулерге
қаражаттардың түсуi
121 Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық    013-019,      158
немесе табиғи бөлiгiне және оларды       040, 041,
жұмсауға байланысты операциялар          060-069,
бойынша материалдық құндылықтардың         070
түсуi
Бiр уақытта активтердi (негiзгi          200           250,260
қаражатты) аз бағалы және тез тозатын
заттарды есепке алған кезде екiншi
жазба жүргiзiледi
122 Бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық    200           158
немесе табиғи бөлiгіне байланысты
операциялар бойынша шығыстар
(кадрларды оқыту, жабдықтарды жөндеу
және жұмыс пен қызметтердiң басқа
түрлерi бойынша)
123 Әлеуметтік салықты есептеу               200, 203,     159
211, 212
124 Әлеуметтік салықты аудару                159         090,100,
111,112
125 Бюджеттiк ұйымның кассасынан сомаларды   160         120
есептеуге беру
126 Банкте қолма-қол ақша алу үшін           178         090,100,
қаражаттарды аудару                                  110,111,
112
127 Есеп беруге банктен қолма-қол            160         178
қаржыландыруды чек бойынша алу
128 Шығындалған есеп берiлетiн сомалар       060-067,    160
туралы аванстық есептеменi ұсыну         069, 070,
072, 200,
202, 211
129 Жұмсалған есеп берілетін сомалар         204, 209    160
туралы аванстық есепті ұсыну
130 Аванстан қалған қалдықты бюджеттiк      090,096,100, 160
ұйымның кассасына немесе тiкелей банкке 110,111,112,
есеп беретін адамның қайтаруы           118, 120
131 Мемлекеттік мекеменің кассасында        170          040,041,
анықталған материалдардың және                       043,

114-1 На суммы выполненных предприятиями работ       201        152
по научным разработкам
115 (Строка исключена - приказом Министра финансов РК от 28 ноября 2007 года N 422 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после его первого официального опубликования).
116 Предъявление счета заказчикам за выполненные     153        280
для них работы, оказанные услуги, реализацию
изделий, изготовленных учебно-производствен-
ными мастерскими
117 Предъявление счетов поставщиков (подрядчи-       204, 209   151, 155
ков) за выполненные работы, оказанные услуги
118 Поступления от предприятий сумм                  111        153
на КСН платных услуг учебных заведений,
школ за выполненные учащимися работы в
период производственного обучения
119 Начисление сумм учащимися школ за выполненные    153        189
ими работы на предприятиях в период
производственного обучения и отчисление сумм
в распоряжение учебных заведений в установ-
ленном порядке
120 Поступление средств за работы и услуги,          111        157
выполненные по договорам
121 Поступление материальных ценностей по            013-019,   158
операциям, связанным с                           040-041,
поступлениями в бюджет в виде стоимости          060-069,
товаров (работ, услуг) и                         070
расходованием их
Одновременно при оприходовании активов
(основных средств) и малоценных и быстроизна-    200        250, 260
шивающихся предметов производится вторая
запись
122 Расходы по операциям, связанным с товарной       200        158
или натуральной частью поступлений в бюджет
(по обучению кадров, ремонту оборудования и
другим видам работ и услуг)
123 Начисление социального налога                    200, 203,  159
211, 212
124 Перечисление социального налога                  159        090, 100
111, 112
125 Выдача из кассы государственного учреждения      160        120
сумм в подотчет
126 Перечисление средств для получения наличных      178        090, 100
денег в банке                                               110, 111
112
127 Получение по чеку наличных средств из банка      160        178
в подотчет
128 Представление авансового отчета об израсхо-      060-067,   160
дованных подотчетных суммах                      069, 070,
072, 200,
202, 211
129 Представление авансового отчета об израсхо-      204, 209   160
дованных подотчетных суммах
130 Возврат подотчетным лицом остатка от аванса      090, 096,  160
в кассу государственного учреждения или          100, 110,
непосредственно в банк                           111, 112
118, 120
131 Отнесение за счет виновных лиц выявленных        170        040, 041,
недостач и потерь материалов и продуктов                    043,

тамақтардың жетіспеушiлiгi мен                       060-067,
жоғалуын және ақша қаражаттарының                    069, 120
кем шығуын кiнәлi тұлғалардың
есебiне жатқызу
Бір уақытта екінші жазба жүргізіледі     140         173
132 Кем шыққандарды өтеу үшiн мемлекеттік   090, 093     170
мекеменің кассасына және бюджеттiк,     100, 103,
шетелдік валютадағы шоттарына           118, 120
сомалардың түсуi
133 Есептелген әлеуметтiк салықтың          171          180
қаражаттары есебiнен жұмысшылар
мен қызметкерлерге уақытша еңбекке
жарамсыздық жөнiндегi жәрдемақыларды
есептеу
134 Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша
әлеуметтік жәрдемақы төлемі               159         171
134-1 Міндетті әлеуметтік есептеулер сомасы
есептелді                                159       195
134-2 Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру
қорына міндетті әлеуметтік есептеулер    195      090, 100,
сомасын аудару                                    110, 111
135 алынып тасталды
136 Мектеп жанындағы мектеп-интернаттардағы
және интернаттардағы балаларды ұстауға    172         238, 400
арналған төлемдердi есептеу
137 Балаларды ұстауға арналған төлемдердiң    090, 100,   172
түсуі                                     111, 120
138 Мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнде   172          120
балаларды ұстауға арналған төлемдердi
қайтару
139 Бюджет кiрiсiне беруге жататын           173         090,100,111
сомаларды аудару
140 Жұмыс iстейтiн орны бойынша              120          172
қызметкерлердi тамақтандыруға арналған
төлемнiң мемлекеттік мекеменің
кассасына түсуi
141 Кадрлар даярлауға және бiлiмiн           110, 111     176
жетiлдiруге мектептердi оқу
орындарының ақылы қызметтер жөніндегі
ҚБШ, демеушілік және қайырымдылық
көмекке арналған шотқа түсуi
142 Мерзiмiнде алынбаған жалақыларды және    180, 181     177
стипендияларды депоненттердiң шотына
аудару
143 Депоненттерге тиесiлі соманы мемлекеттік 177          120
мекеменің кассасынан төлеу
144 Мерзiмi өткен депоненттiк борыш          177          173
сомаларын есептен шығару
145 Қуыну мерзiмi өткен кредиторлық
берешек сомасын есептен шығару           178          140, 230
146 Материалдық құндылықтары үшін            178          090,092,
көрсетiлген шоттарға                                  093,96,
сәйкес сомаларды аудару                               100, 103,
111, 118
146-1 Капитал салымдарын қаржыландыру        178          093
қаражатының есебінен шетел валютасын
сатып алу кезінде жазба жүргізіледі
147 Материалдық құндылықтар, жабдықтар,      151, 155     113, 16
басқа да активтер (орындалған
жұмыстар, жүзеге асырылған қызмет
көрсетулер) үшін ұсынылған шоттарға
сәйкес жеткізушіге (мердігерге)
аударылған сома

питания и недостач денежных средств в кассе                 060-067,
государственного учреждения                                 069, 120
Одновременно производится вторая запись          140        173
132 Поступление сумм в кассу и на бюджетный,         090, 093,  170
валютный счета государственного учреждения в     100, 103,
погашение недостач                               118, 120
133 Начисление рабочим и служащим пособий по         171        180
временной нетрудоспособности за счет средств
начисленного социального налога
134 Выплата социального пособия по временной
нетрудоспособности                               159        171
134-1 Начислена сумма обязательных социальных        159        195
отчислений
134-2 Перечисление суммы обязательных                195        090, 100,
социальных отчислений в Государственный                   110, 111
фонд социального страхования
135 (Строка исключена - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 42 ).
136 Начисление платы за содержание детей в           172        238, 400
школах-интернатах и в интернатах при школах
137 Поступление платы за содержание детей            090, 100,  172
111, 120
138 Возврат платы за содержание детей в детских      172        120
дошкольных учреждениях
139 Перечисление сумм, подлежащих сдаче в доход      173        090, 100,
бюджета                                                     111
140 Поступление в кассу государственного             120        172
учреждения платы за питание работников по
месту работы
141 Поступление средств                              110, 111   176
на КСН платных услуг, спонсорской,
благотворительной помощи учебных заведений
школ на подготовку кадров и повышение
квалификации
142 Перечисление на счет депонентов не полученной    180, 181   177
в срок заработной платы и стипендий
143 Выплата из кассы государственного учреждения     177        120
сумм, причитающихся депонентам
144 Списание сумм депонентской задолженности, по     177        173
которым истек срок исковой давности
145 Списание сумм кредиторской задолженности, по     178        140, 230
которым истек срок исковой давности
146 Перечисление сумм поставщикам согласно           178        090, 092,
предъявленным счетам за материальные ценности               093, 096,
100, 103,
111, 118
146-1 При покупке иностранной валюты за счет         178        093
средств финансирования капитальных вложений
производится запись
147 Перечисление сумм поставщику (подрядчику)        151, 155   113, 16
согласно предъявленным счетам за
материальные ценности, оборудование, прочие
активы (выполненные работы и оказанные
услуги)

147-1 Егер құрылыс мердігер тәсілімен        150          118
жүргізілсе, өнім берушілермен шетел
валютасында есеп айырысу кезінде
жазба жүргізіледі
148 Жеткiзушілерге жiберген материалдық      179          090, 100
құндылықтары үшiн аванстық төлемдер
тәртiбiмен сомаларды аудару
149 Жұмысшылар мен қызметкерлердiң           200, 203,    180
жалақыларын есептеу                      211, 212
150 Салықтар мен басқа да ұсталымдарды       180          173,
жұмысшылар мен қызметкерлердiң                        182-187
жалақыларынан ұстау
151 Стипендияларды есептеу                   200          181
152 Композиторларға, әртiстерге, авторларға  200, 211     189
олардың келiсiм-шарт және тапсырыстар
бойынша орындаған жұмыстары үшiн
сыйақы есептеу
153 Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды   204, 209     180
(гонорарларды) есептеу
154 Сыйақыдан салық ұстау                    189          173
155 Сыйақылардан (гонорарлардан) салықтарды  180          173
ұстау
156 Жалақыларды, стипендиялар мен            180, 181,    120, 160
сыйақыларды төлеу                        189
157 Консультант-қызметкерлерге сыйақыларды   180          120,113,
(гонорарларды) төлеу                                     116
158 Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға   179          189
алынған тұлғалардың жалақылары,
зейнетақылары және өзге де табыстары
есептелген сомалары
159 Сотталғандардың және тергеуде тұтқынға   189          174
алынған тұлғалардың жалақыларын,
зейнетақыларын және өзге де табыстарын
дербес шоттарға есептеу
160 Жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi     180          198
зейнетақы жарналарының ұсталғаны
161 Жинақтаушы зейнетақы қорына мiндеттi     198         090,093,
зейнетақы жарналарын аудару                          100,103,
111
162 Міндетті жарналардың сомаларын есептеу   204         159, 171
163 Міндетті жарналардың сомаларын аудару    159, 171    113
164 Автокөлiк құралдары иелерiнiң            200         178
азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
үшiн мiндеттi сақтандыруға жарналар
есептеу
165 Әскери қызметшілерді және құқық қорғау   200         178
органдарының қызметкерлерін мемлекеттік
міндетті дербес сақтандыру, сондай-ақ
мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк
сақтандыруға жарналар есептеу
166 Автокөлiк құралдары иелерiнiң            178         090, 100
азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi үшiн
мiндеттi сақтандыруға және әскери
қызметшілерді және құқық қорғау
органдарының қызметкерлерін мемлекеттік
міндетті дербес сақтандыру, сондай-ақ
мемлекеттiк қызметшiлердi мемлекеттiк
сақтандыруға жарналар аудару
167 Қайтарымды негiзде сырттай несиелендiру
бойынша бөлiнген қаражатты аудару        199            090
Бiр уақытта қайтарымды негiзде сырттай
несиелендiру бойынша бөлiнген қаражат

147-1 При расчетах в иностранной валюте с             150       118
поставщиками, если строительство ведется
подрядным способом, производится запись
148 Перечисление сумм поставщикам за материальные    179        090, 100
ценности в порядке авансовых платежей
149 Начисление заработной платы рабочим и            200, 203,  180
служащим                                         211, 212
150 Удержания из заработной платы рабочих и          180        173,
служащих налогов и других удержаний                         182-187
151 Начисление стипендий                             200        181
152 Начисление гонорара композиторам, артистам,      200, 211   189
авторам за выполненные ими работы по
договорам и разовым заказам
153 Начисление вознаграждений (гонораров)            204, 209   180
сотрудникам-консультантам за услуги
154 Удержание налогов из гонорара                    189        173
155 Удержание налогов из вознаграждений              180        173
(гонораров)
156 Выплата заработной платы, стипендий и            180, 181,  120, 160
гонораров                                        189
157 Выплата вознаграждений (гонораров)               180        120, 113,
сотрудникам-консультантам                                   116
158 Суммы начисленной заработной платы,              179        189
пенсий, пособий и иных доходов осужденных
и следственно-арестованных лиц
159 Зачисление на лицевые счета осужденных и         189        174
следственно-арестованных лиц заработной
платы, пенсий, пособий и иных доходов
160 Удержано обязательных пенсионных взносов в       180        198
накопительные пенсионные фонды
161 Перечисление обязательных пенсионных взносов     198        090, 093,
в накопительные пенсионные фонды                            100, 103,
111
162 Начисление сумм обязательных взносов             204        159, 171
163 Перечисление сумм обязательных взносов           159, 171   113
164 Начисление взносов на обязательное страхова-     200        178
ние гражданско-правовой ответственности
владельцев автотранспортных средств
165 Начисление взносов на государственное обяза-     200        178
тельное личное страхование военнослужащих и
сотрудников правоохранительных органов, а
также государственное страхование государст-
венных служащих
166 Перечисление взносов на обязательное страхо-     178        090, 100
вание гражданско-правовой ответственности
владельцев автотранспортных средств и на
государственное обязательное личное страхо-
вание военнослужащих и сотрудников
правоохранительных органов, а также
государственное страхование государственных
служащих
167 Перечисление средств, выделенных по внутрен-     199        090
нему кредитованию на возвратной основе
Одновременно производится вторая запись на
сумму выделенных средств по внутреннему

сомасына екiншi жазба жүргiзiледi        200            247
168 Сырттай несиелендiру бойынша
қаражатты қайтару                        247            199
168-1 Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік      194           095
бағдарламаларының әкімшілері аударған
нысаналы трансферттердің сомасына
жазба жүргізіледі
8 бөлiм. Шығыстар
169 Шығыс құжаттарының негiзiнде материалдар 200, 202,     040,041,
мен тамақ өнiмдерiн есептен шығару       203, 211-213  043,
060-067,
069
170 Материалдық құндылықтарды жеткiзу        200, 202,     090,093,
бойынша көлiк жалдауға арналған         203, 211-213   100,103,
шығыстарға ақы төлеу                                   111,120,
178
171 Электр қуаты, коммуналдық және басқа     200, 203,     090,093,
шығыстар үшiн ақы төлеу                  211-213       100,103,
111
172 Сыртқы заемдар есебінен басқа да         204           113
шығындарды төлеу
172-1 Төмен тұрған бюджеттің атқарылуы       205           095
жөніндегі уәкілетті органға бюджеттік
бағдарламалардың әкімшісінен
аударылған жалпы сипаттағы
трансферттердің сомасына жазба
жүргізіледі
9 бөлiм. Қаржыландыру
173 Материалдардың кем шығуы, сондай-ақ      140, 142,     040,041,
талап қою мерзiмi өткен қайтпайтын       230-232       043,
қарыздардың сомасын есептен шығару                     060-067,
069,170,
178
174 Желтоқсанның соңғы жұмыс күнi            230-232       090,093,
міндеттемелерді қабылдауға                             096
арналған жоспарлы тағайындаулар
етілген лимиттi жабу
175 алынып тасталды ;
176 Жасалған шығындарын қорытынды            230, 232      200, 201
айналымдармен есептен шығару                           202, 208
177 Қаржы жылының аяқталған бойы сыртқы      239           099
заемдар және байланысты гранттардың
есебінен жасалған шығындардың соңғы
айналымын есептен шығару
178 Республикалық бюджеттен бірлесіп         230           200
қаржыландырылатын жобалар бойынша
жасалған шығындардың соңғы
айналымын есептен шығару
179 Ақталған және пайдалануға берiлген       231           203
құрылыс объектiлерi бойынша соңғы
айналыммен шығыстарды есептен шығару
180 Бюджеттiк ұйымдарды ұстауға              238           200
ата-аналардың қаражатынан және түскен
басқа қаражаттардың есебiнен соңғы
айналыммен шығыстарды есептен шығару
180-1 Жылдың аяғында жүргізілген шығыстарды  234           205
есептен шығару жазбамен жүзеге
асырылады
10 бөлiм. Мақсатқа бағытталған қорлар мен қаражаттар
181 Сыйақыларды төлеу қорын құруға және      400           240
мәдени-ағарту мемлекеттік мекемелерінің
қызметкерлерiне бiр жолғы көмек
көрсетуге арналған сомаларды шегеру

кредитованию на возвратной основе                200        247
168 Возврат средств по внутреннему кредитованию      247        199
168-1 На сумму перечисленных целевых трансфертов     194        095
администраторами бюджетных программ
вышестоящего бюджета, на основании счета к
оплате, производится запись
Раздел 8. Расходы
169 Списание материалов и продуктов питания на       200, 202,  040, 041,
основании расходных документов                   203,       043,
211-213    060-067,
069
170 Оплата расходов на наем транспорта по            200, 203,  090, 093,
доставке материальных ценностей                  211-213    100, 103,
111, 120,
178
171 Оплата за электроэнергию, коммунальные и         200, 203,  090, 093,
другие расходы                                   211-213    100, 103,
111
172 Оплата прочих расходов за счет внешних займов    204        113
172-1 На сумму перечисленных трансфертов общего      205        095
характера от администратора бюджетных
программ уполномоченному органу по
исполнению нижестоящего бюджета
производится запись
Раздел 9. Финансирование
173 Списание сумм недостач материалов, а также       140, 142,  040, 041,
безнадежных долгов по истечении срока исковой    230-232    043,
давности                                                    060-067,
069, 170,
178
174 Закрытие плановых назначений на принятие
обязательств в последний рабочий день декабря 230-232 090, 093, 096
175  (Строка исключена - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 )
176 Списание заключительными оборотами произве-      230, 232   200, 201,
денных расходов                                             202, 208
177 По окончании финансового года списание           239        099
заключительными оборотами расходов,
произведенных за счет внешних займов и
связанных грантов
178 Списание заключительными оборотами               230        200
произведенных расходов по проектам,
софинансируемым из республиканского бюджета
179 Списание заключительными оборотами расходов      231        203
по законченным и сданным в эксплуатацию
объектам строительства
180 Списание заключительными оборотами расходов      238        200
за счет средств родителей и прочих средств,
поступивших на содержание государственного
учреждения
180-1 Списание произведенных расходов в конце года   234        205
осуществляется записью
Раздел 10. Фонды и средства целевого назначения
181 Отчисление сумм на образование фонда на          400        240
выплату премий и оказание единовременной
помощи работникам культурно-просветительных
государственных учреждений

182 Мәдени-ағарту бюджеттiк ұйымдардың       240           111, 120
қызметкерлерiне сыйақылар төлеу
183 Мемлекеттік мекемелерді өндiрiстiк және  111           246
әлеуметтiк дамыту қорына сомалардың
түсуi
184 Мемлекеттік мекемелерді өндiрiстiк       246           212
және әлеуметтiк даму қоры есебiнен
жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару
185 Банктен қарыз ақша алу                   111           248
186 Банк кредиттерiн өтеуге ақылы қызметтер  248           111
бойынша ҚБШ аудару
187 Жобаны Келiсiмге сәйкес қайтарымды       113           249
негiзде қаржыландыруға арналған
сыртқы заемды алу
11 бөлiм. Өнімді сату
188 Нәтижелердi:
табыстарды                               280,281,410   410
шығындарды есептен шығару                              280,281
12 бөлiм. Кiрiстер
189 Көлiк жұмысы және басқа қызмет           178           400
көрсетулер үшiн жалгерлiк және
пәтерлiк төлемдердiң кiрiстер
сомасын есептеу
190 Жыл iшiнде өндiрiлген шығыстарды         400           211
есептен шығару
191 Шығыстардан кiрiстердiң өсуiн ақылы      173, 400      111
қызметтер жөніндегі ҚБШ бюджет
кiрiсiне аудару
192 Мемлекеттік мекеменің ақылы қызмет       400           060-067,
көрсетуден алынатын қаражаттар                         069
бойынша кірістер мен шығыстарды
қаржыландыру жоспарларының есебінен
қабылданған кем шыққан материал.
дарды есептен шығару
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық Комитетінің
1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30
нұсқаулығына қосымша
Ескерту. Қосымша өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық комитетінің 1999.05.25. N 238 бұйрығымен .
381-нысан
Мемориалдық ордерлер - жинақтаушы ведомостар
____________________________________________
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
____________ Мемориалдық ордер
19___ж.  ____________________
Қосалқы шот бойынша жинақтаушы ведомость
--------------------------------------------------------------------
NN !Қазынашылық органда.!Қосалқы шоттың дебетір/р
!рының немесе кассир.!-------------------------------------------
!дің есеп беру жазба.!     Қосалқы шоттардың кредиті
!сы жазылған күн     !
--------------------------------------------------------------------
1 !         2          ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 !11 !12 !13
--------------------------------------------------------------------
Барлығы
Айдың басындағы қалдық
Айдың аяғындағы қалдық
Айналым сомасы
381-нысанның артқы беті
--------------------------------------------------------------------
!Қазынашылық  !Қосалқы шоттың кредиті_______      !Екінші жазбалар
NN!органдарының !---------------------------------------------------
р/!немесе кассир!Қосалқы шоттардың дебеті              !Д- !Д- !Д-
р !дің есеп беру!---------------------------------------------------
!жазбасы жаз. !                               !Жиыны !К- !К- !К-
!ылған күн    !                               !      !   !   !
--------------------------------------------------------------------

182 Выплата премий работникам культурно-             240        111, 120
просветительных государственных учреждений
183 Поступление сумм в фонд производственного и      111        246
социального развития государственного
учреждения
184 Списание расходов, произведенных за счет         246        212
фонда производственного и социального
развития государственного учреждения
185 Получение ссуд банка                             111        248
186 Перечисление с КСН платных услуг                 248        111
в погашение кредитов банка
187 Получение внешнего займа для финансирования      113        249
проекта в соответствии с Соглашением на
возвратной основе
Раздел 11. Реализация продукции
188 Списание результатов:
прибыли                                          280, 281   410
убытков                                          410        280, 281
Раздел 12. Доходы
189 Начисление сумм доходов арендной и квартирной    178        400
платы, за работу транспорта и другие услуги
190 Списание расходов, произведенных в течение       400        211
года
191 Перечисление в доход бюджета с                   173, 400   111
КСН платных услуг суммы превышения
доходов над расходами
192 Списание недостач материалов, принятых за        400        060-067,
счет сметы доходов и расходов по средствам,                 069
получаемым от реализации товаров (работ, услуг)
государственного учреждения
__________________________________________________________________________
Приложение
к Инструкции Департамента Казначейства
Министерства финансов Республики Казахстан
от 27 января 1998 г. N 30
Форма 381 <*>
Сноска. Приложение - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Комитета казначейства Минфина РК от 25.05.99г. N 238   V990825_ ; приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260   V011546_ .
Мемориальные ордера - накопительные ведомости
____________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер ____________
за ____________________ 19___г.
Накопительная ведомость по субсчету
Дебет субсчета _________________
---------------------------------------------------------------------
NN !Дата выписки        !     Дебет субсчета
п/п!органов Казначейства!--------------------------------------------
!или отчета кассира  !     Кредит субсчетов
---------------------------------------------------------------------
1 !         2          ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10 !11 !12 !13
---------------------------------------------------------------------
Всего
Остаток на начало месяца
Остаток на конец месяца
Сумма оборотов
Оборотная сторона ф.381
--------------------------------------------------------------------
!             !Кредит субсчета _____________         !Вторые записи
NN !Дата выписки !---------------------------------------------------
п/п!органа Казна-!Дебет субсчетов                       !Д- !Д- !Д-
!чейства или  !---------------------------------------------------
!отчета       !                               !Итого !К- !К- !К-
!кассира      !                               !      !   !   !
---------------------------------------------------------------------

14!      15     !16!17!18!19!20!21!22!23!24!25!26!27!28!29 !30 !31
--------------------------------------------------------------------
Барлығы
Орындаушы   ___________ _______  ____________
қызметі   қолы     қолының толық
жазылуы
Бас бухгалтер ________ ______________     Қосымша ________ бет
қолы    қолының толық
жазылуы
________________________
Мемлекеттік ұйымның
(орталықтандырылған
бухгалтерияның) атауы
5 МЕМОРИАЛДЫҚ ОРДЕР
Ескерту: Жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің 2001.05.18. N 260 бұйрығымен .
200__ жылғы ___________
Жалақы мен стипендиялар бойынша есеп айырысу
ведомостарының жиынтығы
N 405-нысан
__________________________________________________
Қосалқы  Қосалқы Сома.
шоттың   шоттың   сы
дебеті   кредиті
__________________________________________________
Жалақының есептелгені        200      180
"    "    "                211      180
Стипендияның есептелгені     200      181
Уақытша жұмысқа жарамсызды.
ғы, жүктілігі және босануы   171      180
жөнінде жәрдемақы есептелді
Жинақтаушы зейнетақы қорына
міндетті зейнетақы           180      198
жарналары есептелді
Салықтың ұсталғаны           180      173
Депозитке салынатын          180      177
жалақының сомасы,
............................
............................
____________________________
Несиеге сатылған тауарлар    180      182
үшін ұсталды
Шоттарға салымдар жөнінде
қолма-қол ақшасыз аудару     180      183
бойынша ұсталғаны
Бас бухгалтер ________   Ерікті сақтандыру келісімі   180      184
(қолы)    бойынша ұсталды
______________________   Мүшелік кәсіподақ жарналары.
(қолының толық жазылуы)  ның сомасы қолма-қол ақшасыз 180      185
аудару бойынша ұсталғаны
Банктің ссудалары бойынша    180      186
Орындаушы __________     ұсталғаны
(лауазымы) (қолы)    Атқарушы құжаттар және басқа 180      187
ұсталымдар бойынша ұсталғаны
______________________   ............................
(қолының толық жазылуы)  ............................
............................
Әлеуметтік салықтан          200      159
есептелгені
"   "   "                   211      159
...........................
...........................
Барлығы____________________________________
N 405-нысанның арғы беті
____________________________________________________________________
Бюджеттік     Ведо.                  ЕСЕПТЕЛГЕНІ
жіктеменің    мос. ________________________________________________
мекемесі,     тың   штат қызметкерлеріне    штаттан тыс   Уақытша
бағдарламасы,          (жеке түрлеріне)    қызметкерлерге  жұмысқа
кіші бағдар.    N                                           жарам.
ламасы                                                     сыздығы
Ақылы қызмет                                                жөнін.
көрсетуден                                                  дегі
алынатын                                                  жәрдем.
қаражаттың                                                  ақы
түрлері            _______________________________________________
Қызмет                               Бар.  ерек.  ерек.  күн. сома
көрсетілетін                           лығы  шелік  шелік  дері  сы
мемлекеттік
мекемелердің
атауы
____________________________________________________________________
1          2     3  4   5   6   7  8      9      10    11   12 ____________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы 1.
____________________________________________________________________                               Ұсталғаны
____________________________________________________________________
1-ші жарты  жинақтаушы  төлем    атқару. несиеге
жылдыққа   зейнетақы   көзде.   шы құ.  сатыл.
Барлық   аванс      қорларына   рінен    жаттар  ған
есептел.            міндетті    ұстал.   бойынша тауар.
гені                зейнетақы   ған              лар
жарналары   жеке             үшін
тұлға.
лардан
алына.
тын
таб.
салығы
____________________________________________________________________
13      14          15         16    17  18     19     21 22 23
____________________________________________________________________
Таблицаның жалғасы 2.
___________________________________________________________
Берілетін
________________________   сомасы
аралық        барлық    _____________  Әлеуметтік
есеп айырысу  ұсталғаны                 салықтан
кезеңіндегі                несиеге      есептелгені
төлем
____________________________________________________________
24           25            26            27         28
____________________________________________________________
408 нысан
_______________________________
_______________________________
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
_________ Мемориалдық ордер
19___ ж. ________________
Түрлі ұйымдармен есеп айырысу бойынша және
аванстық төлем тәртібінде жинақтаушы ведомость
--------------------------------------------------------------------
NN  !Күні!N құжат    !Жеткізушінің!     Қосалқы шот бойынша
р/р !    !           !атауы       !     айдың басындағы қалдық
!    !           !            !--------------------------------
!    !           !            !     дебет     !    кредит
--------------------------------------------------------------------

14 !      15     !16!17!18!19!20!21!22!23!24!25!26!27!28!29 !30 !31
---------------------------------------------------------------------
Всего
Исполнитель ___________ _______  ____________
должность подпись  расшифровка
подписи
Главный бухгалтер ________ __________ Приложение на ________ листах
подпись  расшифровка
подписи
Форма 405 <*>
Сноска. Форма в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 18 мая 2001 года N 260   V011546_ .
________________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер 5
за __________200___ г.
Свод расчетных ведомостей по заработной плате и стипендиям
Форма 405
-----------------------------------------------------
Дебет     Кредит
субсчета  субсчета  Сумма
-----------------------------------------------------
Начислено заработной платы   200      180
"       "        "           211      180
Начислено стипендий          200      181
Начислено пособий по
временной нетрудоспособности,
по беременности и родам      171      180
Удержано с дохода каждого
физического лица начисленные
обязательные пенсионные
взносы                       180      198
Удержано налогов             180      173
Суммы: депонированной
заработной платы,            180      177
..........................
..........................
Удержано за товары, проданные
в кредит                     180      182
Удержано по безналичным
перечислениям на счета по
вкладам                      180      183
Удержано по договорам
добровольного страхования    180      184
Удержано по безналичным
перечислениям суммы членских
профсоюзных взносов          180      185
Удержано по ссудам банка     180      186
Удержано по исполнительным
документам и прочим
удержаниям                   180      187
..........................
..........................
..........................
Исчислено социального налога 200      159
"      "      "              211      159
...........................
...........................
Всего
---------------------------------------------------
Главный бухгалтер _________________  ______________________
(подпись)          (расшифровка подписи)
Исполнитель   _____________  ___________  _____________________
(должность)     (подпись)   (расшифровка подписи)
Оборотная сторона формы N 405
---------------------------------------------------------------------------
Учреждение, программа   N                   Начислено
подпрограмма бюджет-    ве-
ной классификации       до-   штатным работникам        нештатным
Виды средств от реал.   мос-  (по отдельным видам)      работникам
пл.услуг                ти
Наименование об-                                        по      по
служиваемых государ-                                    специ-  специ-
ственных учреждений                           всего     фике    фике
---------------------------------------------------------------------------
1                 2     3  4  5  6  7  8           9      10
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------------------------
Начислено          !Удержано !
---------------------------------------------
пособия по временной   Итого       аванс    !
нетрудоспособности     начислено   за 1-ю   !
половину !
дни    сумма                      месяца   !
---------------------------------------------
11      12               13          14    !
---------------------------------------------
Продолжение формы N 405
---------------------------------------------------------------------------
Удержано
---------------------------------------------------------------------------
обязательные  подоход.      по испол-  за товары,  по без-
пенсионные    налог с       нитель-    куплен-     наличным
взносы в      физ.лиц,      ным до-    ные в       перечисле-
накопитель-   удерж.у       кументам   кредит      ниям сумм
ные пенсион-  источника                            членских
ные фонды     выплаты                              профсоюз-
ных взносов
---------------------------------------------------------------------------
15            16      17    18        19          20        21   22   23
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
------------------------------------------------------------
Удержано            Сумма к   Исчислено                   !
выдаче    социального                 !
выплаты   всего                 налога                      !
в меж-    удержано    кредит                                !
расчет-                                                     !
ный                                                         !
период                                                      !
-------------------------------------------------------------
24         25         26         27         28       29   !
-------------------------------------------------------------
Форма 408
___________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
МЕМОРИАЛЬНЫЙ ОРДЕР _________
за ________________19___ г.
Накопительная ведомость по расчетам с разными организациями
и в порядке авансовых платежей
---------------------------------------------------------------------
NN  !Дата!N документа!Наименование!     Остаток на начало
п/п !    !           !поставщика  !     месяца по субсчету
!    !           !            !---------------------------------
!    !           !            !     дебет     !    кредит
---------------------------------------------------------------------

1  ! 2  !     3     !     4      !       5       !        6
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Қосалқы шоттың дебеті           !    Қосалқы шоттың кредиті
--------------------------------------------------------------------
күні!төлем тапсы.!қосалқы шот!Барлы!күні  !құжат         ! сомасы
!рысының N   !тардың кре !ғы   !      !нөмірі        !
!            !диті       !     !      !              !
!            !-----------!     !      !              !
!            !   !   !   !     !      !              !
--------------------------------------------------------------------

1  ! 2  !     3     !     4      !       5       !        6
---------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------
Дебет субсчета             !          Кредит субсчета
---------------------------------------------------------------------
дата!N платежного!кредит     !всего!дата  !номер         ! сумма
!поручения   !субсчетов  !     !      !документа     !
!            !-----------!     !      !              !
!            !   !   !   !     !      !              !
---------------------------------------------------------------------

7  !      8     !9  !10 !11 ! 12  !  13  !      14      !     15
--------------------------------------------------------------------
408 нысанның жалғасы
--------------------------------------------------------------------
Қосалқы шоттардың  ! Екінші жазбалар ! Қосалқы шот бойынша айдың
дебеті             !                 !  аяғындағы қалдық
--------------------------------------------------------------------
!  !  !  !  !  !  !   !  Д- ! Д- ! Д-   !    Дебет   !   Кредит
!  !  !  !  !  !  !   !-----------------!            !
!  !  !  !  !  !  !   !  К- ! К- ! К-   !            !
--------------------------------------------------------------------

7  !      8     !9  !10 !11 ! 12  !  13  !      14      !     15
---------------------------------------------------------------------
Продолжение ф.408
---------------------------------------------------------------------
Дебет субсчетов    !  Вторые записи  ! Остаток на конец месяца
!                 !       по субсчету
---------------------------------------------------------------------
!  !  !  !  !  !  !   !  Д- ! Д- ! Д-   !    ДЕБЕТ   !   КРЕДИТ
!  !  !  !  !  !  !   !-----------------!            !
!  !  !  !  !  !  !   !  К- ! К- ! К-   !            !
---------------------------------------------------------------------

16!17!18!19!20!21!22!23 ! 24  ! 25 !  26  !     27     !     28
--------------------------------------------------------------------
Орындаушы  _____________ __________ _____________
(қызметі)   (қолы)   (қолының толық
жазылуы)
Бас бухгалтер    __________ _______________
(қолы)    (қолының толық
жазылуы)
Қосымша _________ бет
___________________________________                      386 нысан
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
8 Мемориалдық ордер
19___ ж. ________________
Есеп беретін адамдармен есеп айырысулар
жөніндегі жинақтаушы ведомость
--------------------------------------------------------------------
NN !Аванстық   !Бюджет.    !Есеп беретін   !160 қосалқы шот бойынша
р/р!есеп       !ұйымның    !адамның тегі,  !ай басындағы қалдық
!берудің    !коды       !аты, әкесінің  !
!нөмірі     !           !аты            !------------------------
!           !           !               !берешек   !дебет !кредит
!           !           !               !пайда     !      !
!           !           !               !болған    !      !
!           !           !               !күн       !      !
--------------------------------------------------------------------
1 !     2     !     3     !       4       !     5    !  6   !  7
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Есеп беруге берілді және 160     !Аванстық пайдаланбаған сомасының
қосалқы шоттың дебеті қайта      !қайтарылуы
шығындауға қайтарылды            !
---------------------------------!----------------------------------
күні !қосалқы   !күні !қосалқы   !күні ! 160 қосалқы шоттың кредиті
!шоттың    !     !шоттың    !     !----------------------------
!дебеті    !     !кредиті   !     !қосалқы шоттың дебеті
--------------------------------------------------------------------
8  !     9    ! 10  !    11    ! 12  !           13
--------------------------------------------------------------------
386 нысанның жалғасы
--------------------------------------------------------------------
!Қосалқы шоттардың!Екінші жазба.!Айдың аяғын.!Анықтамалық
Есеп беру !        дебеті   !лар          !дағы қалдық !
бойынша   !-----------------!-------------!160 қосалқы !
шығыстардың  !  !  !  !  !  !Д- ! Д- ! Д- !шот бойынша !
сомасы бе.!  !  !  !  !  !  !-------------!            !------------
кітілді   !  !  !  !  !  !  !   !    !    !            !іссапар
----------!  !  !  !  !  !  !К- ! К- ! К- !------------!кезінде
160 қосалқы  !  !  !  !  !  !   !    !    !дебет!кредит!тәуліктік
шоттың    !  !  !  !  !  !  !   !    !    !     !      !төленгені
кредиті   !  !  !  !  !  !  !   !    !    !     !      !
--------------------------------------------------------------------

16!17!18!19!20!21!22!23 ! 24  ! 25 !  26  !     27     !     28
---------------------------------------------------------------------
Исполнитель_____________ __________ _____________
(должность)  (подпись)  (расшифровка
подписи)
Главный бухгалтер __________ _______________
(подпись) (расшифровка
подписи)
Приложение на _________ листах
___________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)               Форма 386
Мемориальный ордер 8
за ______________ 19___ г.
Накопительная ведомость по расчетам с подотчетными лицами
--------------------------------------------------------------------
NN !Номер      !Код        !Фамилия, имя,  !Остаток на начало
п/п!авансового !государ-   !о. подотчетного!месяца по субсчету 160
!отчета     !ственного  !лица           !
!           !учреждения !               !------------------------
!           !           !               !дата      !дебет !кредит
!           !           !               !возникно- !      !
!           !           !               !вения     !      !
!           !           !               !задолжен- !      !
!           !           !               !ности     !      !
--------------------------------------------------------------------
1  !     2     !     3     !       4       !     5    !  6   !  7
--------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------
Выдано в подотчет и возвращено   !Возврат неиспользованных сумм
перерасхода - дебет субсчета 160 !аванса
---------------------------------!----------------------------------
дата !кредит    !дата !кредит    !дата !   кредит субсчета 160
!субсчета  !     !субсчета  !     !----------------------------
!          !     !          !     !      дебет субсчета
--------------------------------------------------------------------
8  !     9    ! 10  !    11    ! 12  !           13
--------------------------------------------------------------------
Продолжение ф.386
--------------------------------------------------------------------
Утверждена! Дебет субсчетов !Вторые записи!Остаток на  !Справочно
сумма     !-----------------!-------------!конец месяца!
расхода   !  !  !  !  !  !  !Д- ! Д- ! Д- !по субсчету !
по отчету !  !  !  !  !  !  !-------------!    160     !-------------
----------!  !  !  !  !  !  !К- ! К- ! К- !------------!выплачено
кредит    !  !  !  !  !  !  !   !    !    !дебет!кредит!суточных при
субсчета  !  !  !  !  !  !  !   !    !    !     !      !командировках
160       !  !  !  !  !  !  !   !    !    !     !      !
---------------------------------------------------------------------

14    !15!16!17!18!19!20!21 ! 22 ! 23 !  24 !  25  !     26
--------------------------------------------------------------------
Орындаушы   _____________          ____________  ______________
(қызметі)             (қолы)       (қолының толық
жазылуы)
Бас бухгалтер    ____________   ______________
(қолы)        (қолының толық
жазылуы)
Қосымша _______________ бет
______________________________________                    438 нысан
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
_________ Мемориалдық ордер
19___ ж. ________________
Активтерді, арзан құнды және тез тозатын
заттарды, іш киімдерді, төсек орын жабдықтарын
киімдер мен аяқ-киімдерді әкелу және
орналастыру жөніндегі жинақтаушы ведомость
--------------------------------------------------------------------
NN !күні!Құжат!Құжаттың    !Материалдық  !Бюдж. !Қосалқы шоттардың
р/р!    !нөміріатауы       !жауап беретін!ұйым. !дебеті
!    !     !            !адам         !ның   !-------------------
!    !     !            !             !коды  !    !     !    !
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2  !  3  !     4      !      5      !   6  !  7 !  8  !  9 !10
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Қосалқы шоттардың кредиті           !  Екінші жазбалар
--------------------------------------!-----------------------------
!   !   !   !   !   !   !   !Барлы !   Д-   !   Д-    !    Д-
!   !   !   !   !   !   !   !ғы    !-----------------------------
!   !   !   !   !   !   !   !      !   К-   !   К-    !    К-
--------------------------------------------------------------------
11 !12 ! 13! 14! 15! 16! 17! 18! 19   !   20   !   21    !    22
--------------------------------------------------------------------
Орындаушы  _____________ __________ _____________
(қызметі)    (қолы)    (қолының толық
жазылуы)
Бас бухгалтер  _______________ _______________
(қолы)         (қолының толық
жазылуы)
Қосымша  _________ бет
____________________________________                     398 нысан
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
_________ Мемориалдық ордер
19___ ж. ________________
Тамақ өнімдерінің кірісі бойынша
жинақтаушы ведомосының жиынтығы
--------------------------------------------------------------------
NN !Материалдық жауап беретін!Бюдж.    !Жеткізушілердің атауы
р/р!         адам            !сыныптама!----------------------------
!                         !коды     ! ! ! ! ! ! !  !  !  !Жиыны
--------------------------------------------------------------------

14    !15!16!17!18!19!20!21 ! 22 ! 23 !  24 !  25  !     26
---------------------------------------------------------------------
Исполнитель _____________          ____________  ______________
(должность)            (подпись)     (расшифровка
подписи)
Главный бухгалтер     ____________   ______________
(подпись)    (расшифровка
подписи)
Приложение на _______________листах
______________________________________      Форма 438
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
МЕМОРИАЛЬНЫЙ ОРДЕР __________
за ________________19___ г.
Накопительная ведомость по выбытию и перемещению активов,
малоценных и быстроизнашивающихся предметов,
белья, постельных принадлежностей, одежды и обуви
---------------------------------------------------------------------
NN !Дата!Номер!Наименование!Материально  !Код   !Дебет субсчетов
п/п!    !доку-!документа   !ответственное!бюдж. !--------------------
!    !мента!            !лицо         !орга- !    !     !    !
!    !     !            !             !низац.!    !     !    !
---------------------------------------------------------------------
1 ! 2  !  3  !     4      !      5      !   6  !  7 !  8  !  9 !10
---------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------
Кредит субсчетов               !         Вторые записи
--------------------------------------!------------------------------
!   !   !   !   !   !   !   !Итого !   Д-   !   Д-    !    Д-
!   !   !   !   !   !   !   !      !------------------------------
!   !   !   !   !   !   !   !      !   К-   !   К-    !    К-
---------------------------------------------------------------------
11 !12 ! 13! 14! 15! 16! 17! 18! 19   !   20   !   21    !    22
---------------------------------------------------------------------
Исполнитель_____________ __________ _____________
(должность)  (подпись)  (расшифровка
подписи)
Главный бухгалтер _______________ _______________
(подпись)     (расшифровка
подписи)
Приложение на _________ листах
____________________________________         Форма 398
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
МЕМОРИАЛЬНЫЙ ОРДЕР _________
за ________________19___ г.
Свод накопительных ведомостей по приходу продуктов питания
---------------------------------------------------------------------
NN !Материально ответственное!Код      !Наименование поставщиков
п/п!         лицо            !государ- !-----------------------------
!                         !ственного! ! ! ! ! ! !  !  !  !Итого
!                         !учреждения ! ! ! ! ! !  !  !  !
---------------------------------------------------------------------

1 !            2            !    3    !4!5!6!7!8!9!10!11!12!   13
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
179 қосалқы шоттың кредиті
--------------------------------------------------------------------                  Қосалқы шоттардың дебеті
--------------------------------------------------------------------
"061"     !    "066"    !           !             !
--------------------------------------------------------------------

1  !            2            !    3    !4!5!6!7!8!9!10!11!12!   13
---------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------
Кредит субсчета 179
---------------------------------------------------------------------
Дебет субсчетов
---------------------------------------------------------------------
"061"     !    "066"    !           !             !
---------------------------------------------------------------------

14       !      15     !    16     !      17     !     18
--------------------------------------------------------------------
Орындаушы _____________ __________ ____________
(қызметі)   (қолы)    (қолының толық
жазылуы)
Бас бухгалтер ___________ ______________
(қолы)      (қолының толық
жазылуы)
Қосымша ________ бет
___________________________________                       411 нысан
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
12 Мемориалдық ордер
19___ ж. ________________
Тамақ өнімдерін шығындау бойынша
жинақтаушы ведомосының жиынтығы
--------------------------------------------------------------------
NN !Материалдық жауап беретін!Бюдж.  !061 қо. ! Қосалқы шоттардың
р/р!           адам          !ұйымның!салқы   ! дебеті
!                         !коды   !шоттың  !---------------------
!                         !       !кредиті !200!   !   !   ! 230
!                         !       !        !   !   !   !   ! 140
--------------------------------------------------------------------
1 !            2            !   3   !   4    ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 !  9
--------------------------------------------------------------------
Орындаушы _____________ __________ ____________
(қызметі)   (қолы)    (қолының толық
жазылуы)
Бас бухгалтер ___________ ______________
(қолы)      (қолының толық
жазылуы)
Қосымша ________ бет
____________________________________                       396 нысан
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
_________ Мемориалдық ордер
19___ ж. ________________
Материалдық шығыстар бойынша жинақтаушы ведомость
--------------------------------------------------------------------
NN !күні!Құжат!Құжаттың!Қосалқы шоттардың!Қосалқы шоттардың
р/р!    !нөмірі атауы  !дебеті кредиті   !дебеті
!    !     !        !----------------!---------------------------
!    !     !        !  !  !   !  !   !  200     !            !
!    !     !        !  !  !   !  !   !----------!------------!---
!    !     !        !  !  !   !  !   !ерек!сома.!ерек.!сомасы!
!    !     !        !  !  !   !  !   !    !сы   !     !      !
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2  !  3  !     4  !5 !6 !7  !8 ! 9 !10  ! 11  !12   ! 13   ! 14
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Оның ішінде бюджеттік ұйымдар бойынша
(материалдық жауап беретін адамдарға)
--------------------------------------------------------------------
!       !       !       !      !      !      !        !
--------------------------------------------------------------------

14       !      15     !    16     !      17     !     18
---------------------------------------------------------------------
Исполнитель_____________ __________ ____________
(должность)  (подпись) (расшифровка
подписи)
Главный бухгалтер ___________ ______________
(подпись)   (расшифровка
подписи)
Приложение на ________ листах
___________________________________          Форма 411
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
МЕМОРИАЛЬНЫЙ ОРДЕР 12
за ________________19___ г.
Свод накопительных ведомостей
по расходу продуктов питания
---------------------------------------------------------------------
NN !Материально ответственное!Код    !Кредит  !   Дебет субсчетов
п/п!           лицо          !государ!субсчета!----------------------
!                         !ствен. ! "061   !200!   !   !   ! 230
!                         !учрежде!        !   !   !   !   ! 140
!                         !ния    !        !   !   !   !   !
---------------------------------------------------------------------
1  !            2            !   3   !   4    ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 !  9
--------------------------------------------------------------------
Исполнитель __________  ____________   ____________
(должность)  (подпись)     (расшифровка
подписи)
Главный бухгалтер       _______________ _____________
(подпись)    (расшифровка
подписи)
Приложение на _________ листах
____________________________________        Форма 396
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
МЕМОРИАЛЬНЫЙ ОРДЕР 13
за ________________19___ г.
Накопительная ведомость по расходу материалов
---------------------------------------------------------------------
NN !Дата!Номер!Наименование!Кредит субсчетов!    Дебет субсчетов
п/п!    !доку-!документа   !----------------!------------------------
!    !мента!            !  !  !   !  !   !  200     !         !
!    !     !            !  !  !   !  !   !----------!---------!---
!    !     !            !  !  !   !  !   !спе-!сумма!спе!сумма!
!    !     !            !  !  !   !  !   !циф.!     !циф!     !
---------------------------------------------------------------------
1 ! 2  !  3  !     4      !5 !6 !7  !8 ! 9 !10  ! 11  !12 ! 13  !14
---------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------
В  том числе по государственным учреждениям
(материально-ответственным лицам)
---------------------------------------------------------------------
!       !       !       !      !      !      !        !
---------------------------------------------------------------------

15  !  16   !   17  !  18   !  19  !  20  !  21  !   22   !  23
--------------------------------------------------------------------
Қосалқы шоттардың кредиті бойынша айналым сомасы ________________
Орындаушы _____________ __________ ____________
(қызметі)   (қолы)    (қолының толық
жазылуы)
Бас бухгалтер ___________ ______________
(қолы)      (қолының толық
жазылуы)
Қосымша ________ бет
_________________________________                         386 нысан
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
8 Мемориалдық ордер
19___ ж. ________________
Есеп беретін адамдармен есеп айырысулар
жөніндегі жинақтаушы ведомость
--------------------------------------------------------------------
NN !Аванстық  !Бюдж.      !Есеп беретін  !160 қосалқы шот бойынша ай
р/р!есеп      !ұйымның    !адамның тегі, ! басындағы қалдық
!берудің   !коды       !аты, әкесінің !--------------------------
!нөмірі    !           !аты           !берешек    !дебет !кредит
!          !           !              !пайда      !      !
!          !           !              !болған     !      !
!          !           !              !күн        !      !
--------------------------------------------------------------------
1 !    2     !     3     !       4      !     5     !   6  !  7
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Есеп беруге берілді және    ! Аванстың пайдаланбаған сомасының
160 қосалқы шоттың дебеті   !         қайтарылуы
қайта шығындауға қайтарылды   !----------------------------------
---------------------------------! күні ! 160 қосалқы шоттың кредиті
күні !қосалқы  !күні !қосалқы    !      !---------------------------
!шоттың   !     !шоттың     !      ! қосалқы шоттың дебеті
!дебеті   !     !кредиті    !      !
--------------------------------------------------------------------
8  !    9    ! 10  !    11     !  12  !            13
--------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
!Қосалқы шоттардың!Екінші жазба.!Айдың аяғын.!Анықтамалық
Есеп беру !        дебеті   !лар          !дағы қалдық !
бойынша   !-----------------!-------------!160 қосалқы !
шығыстардың  !  !  !  !  !  !Д- ! Д- ! Д- !шот бойынша !
сомасы бе.!  !  !  !  !  !  !-------------!            !------------
кітілді   !  !  !  !  !  !  !   !    !    !            !іссапар
----------!  !  !  !  !  !  !К- ! К- ! К- !------------! кезінде
160 қосалқы  !  !  !  !  !  !   !    !    !дебет!кредит!тәуліктік
шоттың    !  !  !  !  !  !  !   !    !    !     !      !төленгені
кредиті   !  !  !  !  !  !  !   !    !    !     !      !
--------------------------------------------------------------------
14    !15!16!17!18!19!20!21 ! 22 ! 23 !  24 !  25  !     26
--------------------------------------------------------------------
Орындаушы   _____________          ____________  ______________
(қызметі)             (қолы)       (қолының толық
жазылуы)
Бас бухгалтер    ____________   ______________
(қолы)        (қолының толық
жазылуы)
Қосымша _______________ бет
__________________________________                        406 нысан
Бюджеттік ұйымның атауы
(орталықтандырылған бухгалтерияның)
N 15 Мемориалдық ордер
19___ ж. ________________
Балаларын ұстағаны үшін ата-аналармен есеп айырысу
бойынша ведомостардың жиынтығы
--------------------------------------------------------------------
!            !        !Ай басындағы !Келген   !       !Ай
NN !Бюджеттің   !Бюдж.   !берешек      !күндері  !Квитан.!аяғындағы
р/р!ұйымның     !ұйымның !             !үшін     !ция    !берешек
!атауы       !коды    !             !есептелді!бойынша!
!            !        !-------------!---------!төленді!
!            !        !дебет !кредит! Д 172   !       !----------
!            !        !      !      !-------- !       !де-!кре-
!            !        !      !      ! К 236   !       !бет!дит
--------------------------------------------------------------------
1 !     2      !    3   !  4   !  5   !    6    !   7   ! 8 ! 9
--------------------------------------------------------------------
Орындаушы   _____________          ____________  ______________
(қызметі)             (қолы)       (қолының толық
жазылуы)
Бас бухгалтер    ____________   ______________
(қолы)        (қолының толық
жазылуы)
Қосымша _______________ бет
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазынашылық Комитетінің
1998 жылғы 27 қаңтардағы
N 30 нұсқаулығына
қосымша
N 451-нысан
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің 2002.08.02. N 353 бұйрығымен .
______________________________
Қызметкердің аты-жөні Ғ                      ӘЖК____________________
____________________________________________________________________              Мемлекеттік мекеменің атауы және мекен-жайы
Жинақтаушы Зейнетақы Қорына міндетті зейнетақы
жарналарының N __________ карточкасы
____________________ жыл үшін
Жыл басындағы сальдо ____________________ теңге __________ тиын
____________________________________________________________________
|           |         |       Есептелгені        |Аяғындағы
| Басындағы |Бір айда |__________________________|  сальдо
|  сальдо   |ұсталғаны|     Төлем     |  Сомасы  |
|           |         |  тапсырмасы.  |          |
|           |         |    ның N, күні|          |
____________________________________________________________________
1           2          3            4             5         6
____________________________________________________________________
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Сәуір
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
____________________________________________________________________
Жиыны
____________________________________________________________________
Жыл аяғындағы сальдо ____________________ теңге __________ тиын
М.О. Мемлекеттік мекеменің
басшысы __________________ ____________________________________
(қолы)                  (аты-жөні, тегі)
Бас бухгалтер _______________ _________________________________
(қолы)               (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық Комитетінің
1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30
қосымша
Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті
зейнетақы жарналарын есептеу жөніндегі
ведомосы
__________________________ жыл үшін
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда, алынып тасталды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің 2002.08.02. N 353 бұйрығымен , 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің Қазынашылық
комитеті төрайымының
1998 жылғы 27 қаңтардағы
N 30 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік мекемелердегі
бухгалтерлік есеп жөніндегі
нұсқаулыққа қосымша
Ескерту. Нұсқаулық жаңа қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының 2004 жылғы 17 наурыздағы N 17 бұйрығымен .
___________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы
Мемлекеттік мекеме қабылдаған міндеттемелерді
есепке алу жөніндегі ведомость
__________________ жыл үшін
__________________________________________________________________
| 1 айда қабылданған |Жыл басынан қабылданған
|    міндеттемелер   |     міндеттемелер
__________________________________________________________________
Қаңтар
Ақпан
Наурыз
Мамыр
Маусым
Шілде
Тамыз
Қыркүйек
Қазан
Қараша
Желтоқсан
Жиыны:
__________________________________________________________________
Бір жыл ішіндегі кассалық шығыстар сомасы ____________ теңге
Жыл аяғында орындалмаған міндеттемелердің сомасы _____ теңге
Бас бухгалтер ___________________________
Мемлекеттік мекемелердегі
бухгалтерлік есеп жөніндегі
нұсқаулыққа қосымша
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің  2009.02.24 N 80 Бұйрығымен.
Мемлекеттік мекеменің атауы: ______________________
Мерзімділігі: _______________________________________
Өлшем бірлігі: ___________________________________
Мемлекеттік мекеменің қабылданған міндеттемелерді
есепке алу жөніндегі ведомосі
__________________ жылға
Әкімші Бағдарлама
Кіші бағдарлама Ерекшелігі
Атауы
Бір жылға міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары
Жыл басынан бастап қаржыландырудың жоспары
Жыл басынан бастап қабылданған міндеттемелердің сомасы
міндеттемелер бойынша
төлемдер бойынша
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
Төленген міндеттемелер
Төленбеген міндеттемелер
Түгел төленбеген міндеттемелер
Жоспардан қалған қаражат қалдығы
жыл басынан бастап
ағымдағы айға
Міндеттемелер бойынша
Төлемдер бойынша
7
8

15  !  16   !   17  !  18   !  19  !  20  !  21  !   22   !  23
---------------------------------------------------------------------
Сумма оборотов по кредиту субсчетов __________________________
Исполнитель ____________ _____________ _____________
(должность)   (подпись)   (расшифровка
подписи)
Главный бухгалтер ___________ _____________
(подпись) (расшифровка
подписи)
Приложение на ________ листах
__________________________________
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)                Форма 386
Мемориальный ордер 8
за__________________________ 19___ г.
Накопительная ведомость по расчетам с подотчетными лицами
---------------------------------------------------------------------
NN !Номер     !Код        !Фамилия, и.о. !   Остаток на начало
п/п!авансового!государ-   !подотчетного  !  месяца по субсчету 160
!отчета    !ственного  !лица          !---------------------------
!          !учреждения !              !дата       !дебет !кредит
!          !           !              !возникнов. !      !
!          !           !              !задолженно-!      !
!          !           !              !сти        !      !
--------------------------------------------------------------------
1  !    2     !     3     !       4      !     5     !   6  !  7
--------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
--------------------------------------------------------------------
Выдано в подотчет и       !     Возврат неиспользованных
возвращено перерасхода -    !            сумм аванса
дебет субсчета 160       !----------------------------------
---------------------------------! дата !    кредит субсчета 160
дата !кредит   !дата !кредит     !      !---------------------------
!субсчета !     !субсчета   !      !      дебет субсчета
--------------------------------------------------------------------
8  !    9    ! 10  !    11     !  12  !            13
--------------------------------------------------------------------
__________________________________            Форма 406
Наименование государственного учреждения
(централизованной бухгалтерии)
Мемориальный ордер N 15
за__________________ 19______г.
Свод ведомостей по расчетам с родителями
за содержание детей
--------------------------------------------------------------------
!            !         !Задолженность!Начислено!       !Задолжен-
NN !Наименование! Код     !на начало    !за дни   !       !ность на
п/п!государст-  !государ- !месяца       !посещения!Оплаче-!конец
!венного     !ственного!-------------!---------!но по  !месяца
!учреждения  !учреждения дебет!кредит! Д 172   !квитан-!----------
!            !         !      !      !-------- !ции    !де-!кре-
!            !         !      !      ! К 236   !       !бет!дит
---------------------------------------------------------------------
1  !     2      !    3    !  4   !  5   !    6    !   7   ! 8 ! 9
---------------------------------------------------------------------
Исполнитель ___________    _________   _____________________
(должность)    (подпись)   (расшифровка подписи)
Главный бухгалтер _________    ______________________
(подпись)     (расшифровка подписи)
Приложение на __________ листах
Приложение
к Инструкции Департамента
казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 января 1998 г. N 30 <*>
Сноска. Приложение в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353   V021952_   .
Форма N 451
______________________                     __________________
Ф.И.О. работника                    СИК |__________________|
__________________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения и адрес
Карточка учета N ______
обязательных пенсионных взносов в
Накопительные Пенсионные фонды
за ________________ год
Сальдо на начало года ________________ тенге_________тиын
_________________________________________________________________________
| Сальдо  | Удержано |        Перечислено         |  Сальдо|
|на начало| за месяц |____________________________|на конец|
|         |          |N, дата платежного| Сумма   |        |
|         |          |    поручения     |         |        |
______________|_________|__________|__________________|_________|________|
1        |   2     |     3    |        4         |    5    |    6   |
______________|_________|__________|__________________|_________|________|
Январь
Февраль
Март
Апрель
Май
Июнь
Июль
Август
Сентябрь
Октябрь
Ноябрь
Декабрь
__________________________________________________________________________
Итого
__________________________________________________________________________
Сальдо на конец года ___________________ тенге __________тиын
Руководитель
М.П. государственного учреждения  ______________    _______________________
(подпись)           (фамилия и.о.)
Главный бухгалтер            ______________    _______________________
(подпись)           (фамилия и.о.)
______________________________________________________________________
Приложение
к Инструкции Департамента
казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 января 1998 г. N 30 <*>
Сноска. Приложение в новой редакции - приказом Председателя Комитета казначейства МФ РК от 2 августа 2002 года N 353   V021952_ ; приложение исключено - приказом Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 17 марта 2004 года N 17 ;
________________________________________
Наименование государственного учреждения
Ведомость
по учету обязательных пенсионных взносов в
накопительные пенсионные фонды
за __________________________ год
Приложение
к Инструкции по бухгалтерскому учету
в государственных учреждениях
Сноска. Приложение в редакции приказа Министра финансов РК от 24.02.2009 N 80 (порядок введения в действие см. п.3 )
________________________________________
Наименование государственного учреждения: ___________________________
Периодичность: ______________________________________________________
Единица измерения: __________________________________________________
Ведомость
по учету принятых государственным   учреждением обязательств
на 1 ______________ год
Администратор
Программа
Подпрограмма
Специфика
Наиме-
нование
План
финансирова-
ния по
обязательст-
вам и
платежам
на год
План
финансирования с
начала года
Сумма
принятых
обяза-
тельств
с начала
года
по
обяза-
тельствам
по
плате-
жам
1
2
3
4
5
6
Всего:
продолжение таблицы
Оплаченные
обязательства
Неопла-
ченные
обяза-
тельст-
ва
Невыплаченные
обязательства
Остаток средств от плана
с
начала
года
за
текущий
месяц
по
обязательствам
по платежам
7
8

9=6-7
10
11=4-6
12-5-7
Бас бухгалтер __________  __________________________________
(Қолы)                (Аты-жөні)

9=6-7
10
11=4-6
12=5-7
Главный бухгалтер ________________ _______________
(подпись)     (Фамилия И.О.)