ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ СОТ САРАПШЫЛАРЫН АТТЕСТАЦИЯЛАУ ТУРАЛЫ ЕРЕЖЕ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРІНІҢ БҰЙРЫҒЫМЕН БЕКІТІЛДІ 1998 жылғы 16 наурыз N 181 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 cәуірде тіркелді. Тіркеу N 507. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2005.08.05. N 214 бұйрығымен. V053784
Қазақстан Республикасының "Сот сараптамасы заңын" іске асыру мақсатында:
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы сот сарапшыларын аттестациялау туралы Ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы орталығында сот сарапшысы біліктілігін беру тәртібі туралы Ереже және Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі Сот сараптамасы орталығы жанында сот сарапшысы біліктілігін беру жөніндегі біліктілік комиссиясы қызметінің тәртібі туралы Нұсқау бекітілсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын қадағалау юстиция Вице-Министрі А.К. Дауылбаевқа жүктелсін.
МИНИСТР
I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1.1. Сот сарапшыларын аттестациялау Қазақстан Республикасы "Сот сараптамасы туралы"  Заңының  16-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Сот сарапшыларының аттестациясы сот сарапшыларының кәсіби біліктілігінің өсуін бағалау мен ынталандыру мақсатында жүргізіледі.
1.2. Аттестациядан Қазақстан Республикасы сот сараптамасы органдарының қызметкері болып табылатын сот сарапшылары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының "Сот сараптамасы туралы" Заңының 10-бабы 2-тармағының талаптарын орындайтын, Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің сот сараптамасы орталығы жанындағы немесе Қазақстан Республикасы Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігінің комиссиядан Сот-медицина орталығы жанындағы біліктілік емтиханын тапсыру нәтижесі бойынша сот сарапшысы біліктілігі берілген басқа да адамдар өтеді.
1.3. Қазақстан Республикасында сот-сараптама қызметін жүзеге асыру құқына лицензия алу үшін аттестациядан өту міндетті шарт болып табылады.
1.4. Сот сарапшыларын аттестациядан өткізу үшін Әділет министрінің бұйрығымен Әділет Министрлігінің жанынан Аттестациялық комиссия құрылады, ол тұрақты негізде жұмыс істейді.
1.5. Комиссия құрамына кіретіндер: Қазақстан Республикасының юстиция Вице-Министрі, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығының директоры және оның орынбасары, Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігінің Сот медицина орталығы территориялық бөлімшелерінің аттестация өткізілетін жердегі басшылары.

Положение Об аттестации судебных экспертов Республики Казахстан
Утверждено приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 16 марта 1998 г. N 181. Зарегистрированo в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.04.1998 г. N 507. Приказ утратил силу - приказом и.о. Министра юстиции РК от 5 августа 2005 года N 214 (V053784 (вводится в действие со дня официального опубликования)
В целях реализации Закона Республики Казахстан   Z970188_   "О судебной экспертизе" приказываю:
1. Утвердить Положение "Об аттестации судебных экспертов Республики Казахстан".
2. Утвердить Положение   V980508_   "О порядке присвоения квалификации судебного эксперта в Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан" и Инструкцию   V980509_   "О порядке деятельности квалификационной комиссии по присвоению квалификации судебного эксперта при Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан".
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Вице-Министра юстиции Даулбаева А.К.
Министр
Положение
"Об аттестации судебных экспертов
Республики Казахстан"
I. Общие положения
1.1. Аттестация судебных экспертов осуществляется в соответствии со статьей 16 Закона Республики Казахстан  Z970188_  "О судебной экспертизе".
Аттестация судебных экспертов проводится в целях оценки и стимулирования роста профессиональной квалификации судебных экспертов.
1.2. Аттестацию проходят судебные эксперты, являющиеся сотрудниками органов судебной экспертизы Республики Казахстан, а также иные лица, удовлетворяющие требованиям пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан  Z970188_  "О судебной экспертизе", которым в результате сдачи квалификационного экзамена комиссии при Центре судебной экспертизы Министерства юстиции либо при Центре судебной медицины Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан присвоена квалификация судебного эксперта.
1.3. Прохождение аттестации является обязательным условием для получения лицензии на право осуществления судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан.
1.4. Для проведения аттестации судебных экспертов приказом Министра юстиции образуется Аттестационная комиссия при Министерстве юстиции, которая работает на постоянной основе.
1.5. В состав комиссии входят: Вице-Министр юстиции Республики Казахстан, директор Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан и его заместитель, директор Центра судебной медицины Министерства образования, культуры и здравоохранения и его заместитель, а также начальники областных управлений юстиции, руководители территориальных подразделений Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан и Центра судебной медицины Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан по месту проведения аттестации.

1.6. Аттестацияланатын сарапшылардың материалдарын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы мен Қазақстан Республикасы Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігінің Сот медицина орталығы ұсынады.
1.7. Аттестациялық комиссияның Алматы мен Ақмола қаласындағы қызметін ұйымдық-техникалық қамтамасыз ету Әділет министрлігіне, ал облыс орталықтарында облыстық юстиция басқармаларына жүктеледі.
II. АТТЕСТАЦИЯНЫ ӨТКІЗУ ТӘРТІБІ
2.1. Аттестациялық комиссияға мына төмендегі материалдар ұсынылады:
- Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы Орталығы директорының немесе Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігінің Сот медицина орталығы директорының ұсынысы;
- аттестациядан өтушінің кәсіптік дайындық дәрежесін, іскерлігін және адамгершілік қасиетін көрсететін мінездеме;
- нотариус растаған жоғарғы білім туралы дипломның көшірмесі (аттестациядан өтушінің ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы бар болса, онда диплом мен аттестаттың көшірмесі);
- нотариус растаған сот сарапшысы біліктілігін беру туралы куәліктің көшірмесі;
- өмірбаян;
- жұмыс орны растаған кадрлардың есебін жүргізудің жеке парағы.
2.2. Осы ұсынылған материалдармен бірге аттестациядан өтушінің соңғы екі жылдағы көтермелеулері мен тәртіптілік жазалары туралы бұйрықтардың көшірмелері, сарапшылық қорытындылардың рецензиялары, сот сараптама орындарының ол туралы қабылданған шешімдері және арыздары туралы мәліметтер қоса ұсынылуы керек. Аттестациялық комиссияның қарауы бойынша аттестациядан өтуші адам туралы қосымша мәліметтер талап етілуі мүмкін.
2.3. Аттестациядан өтуші адам мінездемемен және басқа да материалдармен танысып, қол қоюы керек.
2.4. Комиссия материалдарды қарап шығады және тоқсанында бір рет сессия түрінде аттестация өткізеді.
2.5. Аттестациядан өтуші адамның кәсіптік деңгейі, адамгершілік және іскерлік қасиеттері комиссияның мәжілісіне алдын ала дайындық кезінде анықталады.
2.6. Аттестациядан өтуші адамға алдағы болатын аттестация туралы оның басталуынан 10 (он) күн бұрын жазбаша хабарлануы керек.
2.7. Аттестация мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде, аттестациядан өтуші адамның қалауынша өткізіледі.
2.8. Аттестация берілген материалдар бойынша әңгімелесу түрінде өткізіледі.
2.9. Аттестациялық комиссияның мәжілісі, оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болғанда ғана құқылы болады. Мәжілісте хаттама жүргізіледі, онда: мәжілістің уақыты, болған жері, комиссия құрамы, аттестациядан өтуші адамның аты-жөні жүргізілген әңгімелесудің қысқаша мазмұны жазылады. Комиссияның шешімі оның мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші болып табылады.

1.6. Материалы на аттестуемых экспертов представляют Центр судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан и Центр судебной медицины Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан.
1.7. Организационно-техническое обеспечение деятельности Аттестационной комиссии в гг. Алматы и Акмола возлагается на Министерство юстиции, в областных центрах - на областные управления юстиции.
II. Порядок проведения аттестации
2.1. В аттестационную комиссию представляются следующие материалы:
- представление директора Центра судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан либо директора Центра судебной медицины Министерства образования, культуры и здравоохранения;
- характеристика, отражающая уровень профессиональной подготовки, деловые и нравственные качества аттестуемого;
- нотариально заверенная копия диплома о высшем образовании (при наличии у аттестуемого ученой степени и ученого звания - копии диплома и аттестата);
- нотариально заверенная копия свидетельства о присвоении квалификации судебного эксперта;
- автобиография;
- личный листок по учету кадров, заверенный по месту работы.
2.2. К представляемым материалам должны быть приложены копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях аттестуемого за последние два года, рецензии на экспертные заключения, сведения о жалобах и решения органов судебной экспертизы, принятых по ним.
По усмотрению аттестационной комиссии могут быть затребованы дополнительные сведения об аттестуемом.
2.3. Аттестуемый должен быть ознакомлен с характеристикой и другими материалами под роспись.
2.4. Комиссия рассматривает материалы и проводит аттестацию сессионно, один раз в квартал.
2.5. Профессиональный уровень, нравственные и деловые качества аттестуемого определяются в ходе предварительной подготовки к заседанию комиссии.
2.6. Аттестуемый должен быть письменно извещен о предстоящей аттестации за 10 (десять) дней до ее начала.
2.7. Аттестация проводится на государственном либо русском языке по выбору аттестуемого.
2.8. Аттестация проводится в форме собеседования по представленным материалам.
2.9. Заседание аттестационной комиссии правомочно при наличии не менее двух третей ее членов. На заседании ведется протокол, в котором отражаются: время и место заседания, состав комиссии, фамилия, имя, отчество, место работы аттестуемого и краткое содержание проведенного собеседования, а также решение, принятое комиссией. Решение комиссии принимается простым большинством голосов ее членов. При равном количестве голосов, голос председателя является решающим.

2.10. Аттестациялық комиссияның шешімі:
- аттестациядан өтті;
- аттестациядан өтпеді деген қорытынды түрде ресімделеді.
2.11. Шешім мен хаттамаларға төрағалық етуші мен комиссия мүшелері қол қояды. Шешіммен келіспеген комиссия мүшесі өзінің пікірін жазбаша түрде беруге құқылы.
2.12. Аттестацияның нәтижесі аттестациядан өтушіге дауыс берілгеннен кейін хабарланады.
2.13. Аттестациялық комиссияның қорытындысы адам аттестациядан өткеннен кейін беріледі.
2.14. Аттестациялық комиссияның материалдары тұрақты сақтауға жататын құжаттар категориясына жатады.
2.15. Аттестациялық комиссияның "аттестациядан өтпеді" деген шешіміне осы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап 10 күн ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне шағымдануға болады. Сот сарапшысының аттестациядан өту туралы мәселесін қайта қарауға үш ай мерзім өткеннен кейін рұқсат етіледі.
2.16. Сот сараптамасы органдарының қызметкерлері болып табылатын адамдарды аттестациядан қайта өткізу бес жыл өткеннен кейін жүргізіледі.
Басқа адамдарды аттестациядан қайта өткізу сот-сараптама қызметін жүзеге асыру құқына лицензияның әрекет мерзімі біткеннен кейін жүзеге асырылады.
2.17. Қайта аттестациялау осы Ережеде көзделген тәртіппен жүргізіледі.
1-қосымша
Біліктілік комиссиясы мәжілісінің
ХАТТАМАСЫ
___________________________________________________________________
(сот-сараптама органының аты)
"__"___________ 199 _ ж.
Мәжіліске қатысқандар
_______________________________________________
егер біліктілік комиссиясының
___________________________________________________________________
мәжілісіне оның мүшелері емес мамандар қатысатын болса,
___________________________________________________________________
онда хаттамаға олардың аты-жөнімен бірге, жұмыс орны,
__________________________________________________________________
лауазымы және мамандығы көрсетіледі       Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің Сот сараптамасы орталығында сот сарапшысы біліктілігін берудің тәртібі туралы Ережеге сәйкес Біліктілік комиссиясы:                                1.__________________________________________________________________
аты-жөні, тегі, лауазымы ____________________________________________________________________                       сараптама түрі, мамандығы ____________________________________________________________________
сот сарапшысы біліктілігін беру туралы
_________________________________ ұсынысын;
2.
____________________________________________________мінездемесін;
аты-жөні, тегі, лауазымы                          3. _________________________________________________________
жасаған аты-жөні, тегі
бақылау іс-жүргізу немесе сарапшы қорытындысының жобасын қарап шықты.
____________________________________________________________________
аты-жөні, тегі                                Білім деңгейін анықтау үшін
_________________________________________
мынандай сұрақтар қойылды:
__________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
оларға _____________________________________________ жауаптар берілді          (дұрыс, дұрыс емес)
Біліктілік комиссиясы шешті:
Іс жүргізу құқығымен сот сарапшысы біліктілігін ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________|берілсін
Сот сарапшысы біліктілігін
__________________________________________
беруден қалыс қалу _________________________________________________
(себебін көрсету)
____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы:                                                   Хатшысы:
2-қосымша
Сот сарапшысы біліктілігін беру туралы
куәліктерді беруді тіркеу
ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________
| Рет  |  Куәлік | Куәлікті алған адамның  |   Куәлік   | Алғандығы
| саны |  нөмірі | аты-жөні, тегі          |  берілген  | жөнінде
|      |         |                         |    күн     |    қолы
|______|_________|_________________________|____________|___________
|      |         |                         |            |
|______|_________|_________________________|____________|___________
3-қосымша
СОТ САРАПШЫСЫНЫҢ КАРТОЧКАСЫ
Фамилиясы, аты-жөні
______________________________________________________
Білімі
________________________________________________________________
(қандай жоғарғы оқу орнын, қашан бітірді)
Ғылыми дәрежесі, атағы
___________________________________________________
___________________________________________________________________
Лауазымы
___________________________________________________________________
(сот сарапшысы біліктілігін беру кезіндегі)
Сот-сараптама ұйымдарындағы жұмыс стажы
__________________________________
___________________________________________________________________
______________________________________ сарапшылық-біліктілік
комиссиясының
___________________________________ 199 _ ж. " __ " ____________
шешімімен
_____________________________________________________ N _________
хаттама
____________________________________________________ іс-жүргізу
құқығымен
________________________________________________________________
сараптама мамандығы бойынша сот сараптамасы біліктілігі берілді.     Сарапшылық-біліктілік комиссиясының 199 _ ж. " __ "
_________________
__________________ шешімімен
_________________________________________
____________________________________________________________________
(қай түрі және қандай мамандықтар бойынша)
сараптамалар жүргізуге қосымша құқық берілді.
Сарапшылық-біліктілік комиссиясының 199 _ ж. " __ "
_________________
__________________ шешімімен
____________________________________________
__________________________________________________________________
(қай түрі және қандай мамандықтар бойынша)
сараптамалар жүргізу құқығы ұзартылды
______________________________________________________________
байланысты       (себептерін көрсету керек)
199 __ ж. " ____ " ___________________________________ сараптамалар
жүргізу құқығынан айырылды.

2.10. Решение Аттестационной комиссии оформляется в виде заключения:
- аттестован;
- не аттестован.
2.11. Решения и протоколы подписываются председательствующим и членами комиссии. Член комиссии, не согласный с решением, вправе свое мнение изложить в письменном виде.
2.12. Результаты аттестации сообщаются аттестуемому после голосования.
2.13. Заключение аттестационной комиссии выдается лицу после прохождения аттестации.
2.14. Материалы аттестационной комиссии относятся к категории документов постоянного хранения.
2.15. Отрицательное решение аттестационной комиссии может быть обжаловано в Министерстве юстиции Республики Казахстан в течение 10 дней со дня получения копии решения комиссии. Повторное рассмотрение вопроса об аттестации судебного эксперта допускается не ранее, чем через три месяца.
2.16. Повторная аттестация лиц, являющихся сотрудниками органов судебной экспертизы, проводится по истечении 5 лет. Повторная аттестация иных лиц осуществляется по истечении срока действия лицензии на право осуществления судебно-экспертной деятельности.
2.17. Повторная аттестация проводится в порядке, предусмотренном настоящим Положением.
Приложение 1
Протокол
заседания квалификационной комиссии
___________________________________________________________________________
(наименование судебно-экспертного органа)
"____"__________199__г.
В заседании участвовали_______________________________________________
(если в заседании квалификационной
___________________________________________________________________________
комиссии принимали участие специалисты, не являющиеся ее членами,
___________________________________________________________________________
то в протоколе кроме фамилии указывается их место работы,
___________________________________________________________________________
должность и специальность)
Квалификационная комиссия в соответствии с "Положением о порядке присвоения квалификации судебного эксперта в Центре судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан" рассмотрела:
1. Представление____________________________________________________________
о присвоении квалификации судебного эксперта_______________________________
(вид экспертизы,
___________________на______________________________________________________
специальность)                  (фамилия, имя, отчество, должность)
2. Характеристику_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
3. Наблюдательные производства или проекты заключений эксперта,
составленные_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________________
Для выяснения уровня знаний___________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
были заданы вопросы:__________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________,
на которые им даны___________________________________________________ответы
(правильные, неправильные)
Квалификационная комиссия решает:
Присвоить__________________________________________________квалификацию
судебного эксперта с правом производства___________________________________
(вид экспертизы, специальность)
Воздержаться от присвоения____________________________________________
квалификации судебного эксперта____________________________________________
(указать мотивы)
___________________________________________________________________________
Председатель комиссии:
Секретарь:
Приложение 2
Журнал
регистрации выдачи свидетельств о присвоении
квалификации судебного эксперта
___________________________________________________________________________
N ! Номер        ! Фамилия, имя, отчество лица,  ! Дата выдачи  !Расписка
п/п! свидетельства! получившего свидетельство     !свидетельства !в
!              !                               !              !получении
___!______________!_______________________________!______________!________
Приложение 3
Карточка судебного эксперта
Фамилия, имя, отчество_____________________________________________________
Образование________________________________________________________________
(какое учебное заведение окончил и когда)
Ученая степень, звание_____________________________________________________
___________________________________________________________________________
Должность__________________________________________________________________
(на момент присвоения квалификации судебного эксперта)
Стаж работы в судебно-экпертных организациях_______________________________
Квалификация судебного эксперта присвоена решением
экспертно-квалификационной комиссии________________________________________
_____________________________________________от "____"______________199__г.
(наименование судебно-экспертной организации)
протокол N_________________с правом производства___________________________
___________________________________________________________________________
экспертиз по специальности_________________________________________________
___________________________________________________________________________
Дополнительно представлено право производства экспертиз____________________
___________________________________________________________________________
(какого вида и по какой специальности)
____________________________решением экспертно-квалификационной комиссии
от "____"____________199__г.
Продлено право экспертиз___________________________________________________
(какого вида и по какой
____________________________решением экспертно-квалификационной комиссии
специальности)
_____________________________________________от "____"______________199__г.
лишен права экспертиз "_____"_____________199__г.
в связи с ________________________________________________________________
(указать причину)

Карточканың көлемі 210 х 148 мм.

Размер карточки 210х148 мм