Жол жұмыстарына конкурс (мердігерлік сауда-саттық) ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің 1998 жылғы 18 маусымдағы N 123 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 27 шілдеде N 554 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Көлiк және коммуникациялар министрiнің 2004 жылғы 30 желтоқсандағы N 491-І бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді-----------------
"Нормативтiк кұқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы N 213 Заңының 27-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жол жұмыстарына арналған конкурстарды (мердiгерлiк саудаларды) ұйымдастыру және өткiзу тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 1998 жылғы 18 маусымдағы N 123 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде N 554 болып тiркелген) күшi жойылды деп танылсын...
Министр
--------------------------------
Осы "Ереже" жол жұмыстары кешенін (қызмет көрсету) орындау, немесе басқа да жол жұмыстарына конкурс (мердігерлік сауда-саттық) әзірлеудің, ұйымдастырудың және жүргізудің тәртібін анықтайды.
Ереже "ҚазжолҒЗИ" АҚ-да әзірленді
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Жол жұмыстарына конкурс (мердігерлік сауда-саттық) ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы Ереже", бұдан әрі қарай "Ереже", Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шілдедегі "Мемлекеттік сатып алу" N 163-1  Z970163_  ЗКР Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 25 ақпандағы N 141  P980141_  "Тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсету түрлерін мемлекеттік сатып алу Тәртібін" бекіткен қаулысына сәйкес дайындалды.
2. Мемлекеттік сатып алу - тапсырысшы ретінде мемлекет меншігіне Қазақстан Республикасының республикалық және жергілікті бюджеттерінің, сондай-ақ бюджеттік емес қорлар қаржысы есебінен тауар, жұмыс және қызмет көрсету түрлерін сатып алу болып табылады.
3. Аталмыш Ереже Жол қоры қаражаты есебінен жол жұмыстарына конкурс ұйымдастыру ретін белгілейді.
4. Жол жұмыстарына конкурс өткізудің ретін жүргізуді жүзеге асыруға кіріспес бұрын конкурсты ұйымдастырушы (тапсырысшы) мыналарды орындауға міндетті:
- өкілетті орган бекіткен жұмыс, қызмет көрсету түрлері мен көлемдері, сондай-ақ жол жұмыстарын қаржыландыру көлемдері негізінде конкурс өткізу жөнінде шешім қабылдау;
- жол жұмыстарына тапсырыс беру шартын белгілеу және оларды жүзеге асырудың әдістерін таңдап алу.

Об утверждении Положения о порядке организации и проведения конкурсов (подрядных торгов) на дорожные работы
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 июня 1998 года N 123. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.07.1998 г. N 554. Утратил силу - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 30.12.2004г. N 491-I. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Извлечение из приказа
Министра транспорта и коммуникаций РК
от 30.12.2004г. N 491-I
"В соответствии с пунктом 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" от 24 марта 1998 года N 213, приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 июня 1998 года N 123 "Об утверждении Положения о порядке организации и проведения конкурсов (подрядных торгов) на дорожные работы"...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр".
-------------------------------------------------------------------
С целью упорядочения подготовки и проведения конкурсов (подрядных торгов) на выполнение комплекса дорожных работ (услуг) или отдельных видов дорожных работ приказываю:
1. Утвердить положение "О порядке организации и проведения конкурсов (подрядных торгов) на дорожные работы".
2. Директорам казенных предприятий автодорог при выполнении приказа Минтранскома от 06.05.98г. N 96 "О конкурсах на дорожные работы" строго руководствоваться настоящим положением.
3. Управлению автомобильных дорог и автотранспорта (Ларичев С.Л.) и отделу юридической работы (Ахметжанов О.Е.) представить настоящее положение в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за выполнением приказа возложить на начальника Управления автомобильных дорог и автомобильного транспорта Ларичева С.Л.
Министр
Положение
о порядке организации и проведения
конкурсов (подрядных торгов) на дорожные работы
I. Общие положения
1. Настоящее положение "О порядке проведения конкурсов (подрядных торгов) на дорожные работы", в дальнейшем "Положение...", разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" от 16 июля 1997 года N 163-1 ЗРК Z970163_ и "Порядком проведения государственных закупок товаров, работ и услуг" утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 1998 года N 141 P980141_ .
2. Государственные закупки - приобретение государством в лице заказчиков в государственную собственность товаров и получение необходимых государству работ и услуг за счет средств республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан, а также внебюджетных фондов.
3. Данное Положение определяет процедуры проведения конкурсов на дорожные работы за счет средств Дорожного фонда.
4. До начала осуществления процедур проведения конкурса на дорожные работы организатор конкурса (заказчик) обязан:
- принять решение о проведение конкурса на основе утвержденных уполномоченным органом номенклатуры и объемов работ, услуг, также объемов финансирования дорожных работ;
- определить условия размещения заказов на дорожные работы и выбрать способ их осуществления.

5. Жол жұмыстарына конкурс өткізудің мынадай тәртібі белгіленеді (Көліккомминінің 1998 жылдың 6 мамырындағы N 96 бұйрығы):
5.1. Республикалық жол желісінде жол салудың, қайта жаңартудың, күрделі, орташа жөндеудің және жолдар мен жол құрылыстарын ұстаудың жұмыс құны:
- Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген тиісті қаржы жылының бірінші тоқсанына арналған есепті көрсеткіштің мың есесіне дейінгі мөлшерде болғанда қазыналық автожолы кәсіпорындары өткізеді;
- есепті көрсеткіш мың еседен жоғары болса - Қазақстан Республикасы Көліккоммині ұйымдастырған комиссия өткізеді.
5.2. Жергілікті автожол желісінде жоғарыда аталған жұмыстарды орындау жөніндегі конкурстары:
- есепті көрсеткіштің мың есесіне дейінгі мөлшерде болғанда - қазыналық автожолы кәсіпорындары;
- құны бұдан жоғары болғанда жергілікті мемлекет органдары өткізеді.
5.3. Төтенше жағдай кездескенде (апат, тасқын су бұзылыстары, сол тектес басқа бұзылыстар) қазыналық автожол кәсіпорындарының директорларына қалпына келтіру жұмыстарын, жұмыс жүргізушілерден барлық керекті баға негіздемелерін сұрап алу арқылы, конкурс жарияламай-ақ жүргізуге құқық береді.
6. Жол жұмыстары кешенін (қызмет көрсету) немесе жол жұмыстарының жеке түрлеріне тапсырыс орналастыру конкурсы үш және одан көп қатысушылардан мердігер таңдап алу мақсатында өткізіледі. Сөйтіп тапсырысшы қаржысының неғұрлым тиімді пайдаланылуына және оның жұмыс орындалуы (мерзімі, сапасы, және т.б.) жөнінде қоятын талаптарының мүмкіндігінше қадағалауына қол жетеді.
7. Конкурсқа мына заңды және жеке тұлғалардың қатысуына тыйым салынады:
- банкрот болғандар;
- тапсырысты орындау үшін керекті қызмет түріне арналған лицензиясы жоқтар;
- конкурс комиссиясының мүшелері.
II. Жол жұмыстарына конкурс жүргізу процесін ұйымдастыру
Алдағы конкурс туралы хабарландыру
8. Ашық конкурсты жүргізу кезінде конкурсты ұйымдастырушы ресми баспасөзде осы конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін бір айдан кешіктірмей хабарландыру жариялауға міндетті.
9. Жабық конкурс әдісімен жүргізу кезінде конкурсты ұйымдастырушы осы конкурсқа қатысуға өтінімдерді қабылдау аяқталатын күнге дейін бір айдан кешіктірмей потенциалды мердігерлерге жазбаша хабарлама жіберуге міндетті.
10. Алда болатын конкурс туралы хабарландыру (жазбаша хабарлама) мынадай ақпаратты қамтуға тиіс:
1) конкурс ұйымдастырушының аты және орналасқан жері;
2) ұйғарылып отырған жол жұмыстарының (қызметінің) көлемі мен түрлері;
3) жұмысты орындаудың талап етілетін мерзімдері мен кестесі;
4) конкурстық құжаттаманы алу орны және тәсілі;

5. Устанавливается следующий порядок проведения конкурсов на дорожные работы (приказ Минтранскома N 96 от 6 мая 1998 года):
5.1. Конкурсы на республиканской сети дорог на строительство, реконструкцию, капитальный, средний ремонт и содержание дорог и дорожных сооружений при стоимости работ:
- до тысячекратного размера расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на первый квартал соответствующего финансового года, проводят казенные предприятия автомобильных дорог;
- свыше тысячекратного размера расчетного показателя - проводит конкурсная комиссия, организуемая Министерством транспорта и коммуникаций РК.
5.2. Конкурсы на местной сети автомобильных дорог при выполнении указанных выше работ проводят:
- при стоимости до тысячекратного размера расчетного показателя - казенные предприятия автомобильных дорог;
- свыше этой стоимости - местные государственные органы.
5.3. В случае чрезвычайных ситуаций (стихийные бедствия, паводковые разрушения, другие аналогичные явления) директорам казенных предприятий предоставляется право проводить восстановительные работы без объявления конкурса, запросив у производителя работ все необходимые ценовые обоснования.
6. Конкурс с целью размещения заказов на комплекс дорожных работ (услуги) или отдельных видов дорожных работ проводится для обеспечения выбора подрядчика их трех и более участников. Тем самым достигается наиболее эффективное использование средств заказчика и максимально возможный учет его требований к выполнению работ (сроки, качество, этапность и т.д.).
7. Запрещается участие в конкурсах юридических и физических лиц:
- объявленных банкротами;
- не имеющих лицензии на осуществление деятельности, необходимой для выполнения заказа;
- членов конкурсной комиссии;
II. Организация процесса конкурса на дорожные работы
Объявление о предстоящем конкурсе
8. При проведении открытого конкурса организатор конкурса обязан опубликовать объявление в официальной печати не позднее чем за один месяц до дня окончания приема заявок на участие в конкурсе.
9. При проведении закрытого конкурса организатор конкурса обязан направить уведомления потенциальным подрядчикам не позднее чем за месяц до дня окончания приема заявок на участие в этом конкурсе.
10. Объявление (уведомление) о предстоящем конкурсе должно включать в себя следующую информацию:
1) наименование и местонахождение организатора конкурса;
2) объем и виды предполагаемых дорожных работ (услуг);
3) требуемые сроки и графики выполнения работ (услуг);
4) место и способы получения конкурсной документации;

5) конкурсты өткізу орны және уақыты;
6) потенциалды үміткерлерге қойылатын біліктілік талаптары;
7) басқа да қажетті ақпарат.
Конкурсқа шетелдік тұрақты өнім беруші орындаушы үміткерлердің қатысатыны болжанып отырса, онда хабарландыру шетел тілінде де жарияланады.
11. Тапсырыс беруші ақпаратының кез келген өзгерісі осы Ереженің 10-тармағы бойынша ашық конкурс болған жағдайда дереу жариялануы немесе жабық конкурс болған мүдірсіз потенциалды үміткерлер хабардар болуы тиіс, бұл ретте конкурстық өтінімді тапсыру мерзімі осындай соңғы өзгерістер туралы потенциалды үміткерлерге хабарлаған күннен бастап есептеледі.
Потенциалды үміткерлердің
біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
12. Конкурсты ұйымдастырушы конкурсқа қатысуға өздерінің өтініштерін тапсырушы барлық потенциалды үміткерлерден, оның біліктілік талаптарына сай екендігін дәлелдейтін мынадай құжаттарды талап етуге құқылы:
кәсіби білімін, тәжірибесін, атақ-абыройын, сондай-ақ жол жұмыстарын орындау туралы шартта көрсетілген міндеттемелердің орындалуына қажетті қаржылық, материалдық-техникалық және еңбек ресурстары бар екендігін растайтын ұйымның бланкісіне басылған бірінші басшының қолы қойылған хаты (2-қосымша);
потенциалды үміткердің жол жұмыстарын орындауға, қызметтер көрсетуге құқығын дәлелдейтін лицензияның және басқа да құжаттардың көшірмесі;
потенциалды үміткердің қаржылық жағдайы туралы банктің анықтамасы, бюджетке, Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа және Жол қорына салық және басқа да міндетті төлемдерді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Міндетті медициналық сақтандыру қорына, Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына жарналар төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындағаны туралы салық органының анықтамасы. Осы анықтамалар өткізілетін конкурс туралы хабарланған күннің алдындағы соңғы ай бойынша беріледі.
13. Біліктілік талаптары жөніндегі ақпараттың толымсыз, дәл емес немесе жалған екені анықталған жағдайда конкурсты ұйымдастырушы потенциалды үміткерді конкурсқа қатыстырмауға құқығы бар.
14. Конкурсты ұйымдастырушы біліктілік талаптарын түзген кезде, егер республикада тиісті конкурстық орта бар болса, ұлттық қауіпсіздік, сондай- ақ отандық жол салушыларды қолдау тұрғысынан тек қазақстандық потенциалды үміткерлермен ғана шектелуге құқылы.
Потенциалды үміткерлерге конкурсты
ұйымдастырушы ұсынатын конкурстық құжаттама
15. Конкурсты ұйымдастырушы әзірлеген және потенциалды үміткерлерге ұсынатын конкурстық құжаттама белгіленген конкурстық құжаттама нысандарына сәйкес орындалуы және мынадай ақпараттарды қамтуы тиіс:
- потенциалды үміткердің осы Ереженің 12-тармағына сәйкес құжаттарды беруі туралы талап;
- қажетті маманданымдарды, жоспарларды, сызбаларды, нобайлар мен халықаралық немесе ішкі стандарттарды қоса алғанда, сатып алынатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердің техникалық және сапалық сипаттамалары;
- жұмыс көлемі;
- жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін орын;
- жол жұмыстарын орындайтын жері, қызметтер көрсету мерзімдері;
- орындалуға тиіс кез келген ілеспе қызмет көрсетулер;
- конкурстық өтінімнің бағасы көрсетілуі мүмкін валюта немесе валюталар және конкурстық өтінімнің бағасын бірыңғай валютаға келтіру үшін қолданылатын бағам;

5) место и время проведения конкурса;
6) квалификационные требования к потенциальным претендентам;
7) другую необходимую информацию.
В случае, когда предполагается участие в конкурсе иностранных потенциальных исполнителей работ, объявление публикуется также на иностранном языке.
11. Любые изменения информации заказчика по пункту 10 настоящего Положения должны быть незамедлительно опубликованы в случае открытого конкурса или доведены до сведения потенциальных претендентов в случае закрытого конкурса, при этом исчисление срока представления конкурсных заявок производится с даты уведомления потенциальных претендентов о последнем из таких изменений.
Документы, подтверждающие соответствие потенциального претендента
квалификационным требованиям.
12. Организатор конкурса вправе потребовать у всех потенциальных претендентов представляющих свои заявки на участие в конкурсе, следующие документы, подтверждающие соответствие потенциальных претендентов квалификационным требованиям:
- письмо на бланке организации за подписью первого руководителя с подтверждением наличия профессиональных знаний, опыта, репутации, а также необходимых финансовых, материально-технических и трудовых ресурсов для исполнения обязательств, оговариваемых в договоре на дорожные работы (приложение 2);
- копии лицензий и/или других документов, подтверждающих право потенциального претендента на выполнение дорожных работ (услуг);
- справку банка о финансовом состоянии потенциального претендента, справку налогового органа о выполнении потенциальным претендентом обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, Государственный центр по выплате пенсий и в Дорожный фонд, уплате взносов в Фонд государственного социального страхования, Фонд обязательного медицинского страхования, Фонд содействия занятости. Данные справки представляются за последний месяц, предшествующий дате объявления о предстоящем конкурсе.
13. Организатор конкурса вправе отстранить потенциального претендента от участия в конкурсе в случае обнаружения неполной, неточной или ложной информации по квалификационным требованиям.
14. Организатор конкурса при формировании квалификационных требований вправе ограничиться только казахстанскими потенциальными претендентами по соображениям поддержки отечественных дорожных строителей, если в республике имеется соответствующая конкурентная среда.
Конкурсная документация, предоставляемая организатором конкурса
потенциальным поставщикам.
15. Конкурсная документация, подготавливаемая организатором конкурса и предоставляемая потенциальным претендентам, должна быть выполнена в соответствии с установленными формами конкурсной документации и содержать следующую информацию:
- требование о представлении потенциальным претендентом документов в соответствии с пунктом 12 настоящего Положения;
- технические и качественные характеристики работ и услуг, включая необходимые спецификации, планы, чертежи, эскизы и ссылки на международные или внутренние стандарты;
- объем работ;
- место выполнения дорожных работ;
- сроки выполнения дорожных работ;
- любые сопутствующие услуги, подлежащие выполнению;
- валюта или валюты, в которых может быть выражена цена конкурсной заявки, и курс, который будет применен для приведения цен конкурсных заявок к единой валюте;

- конкурстық өтінім осы Ереженің 52-тармағына сәйкес қызмет көрсету бағасынан бөлек басқа да элементтерді өзіне қамтуға тиіс пе (мүмкін бе) деген ескертпемен қоса негізінде ұтып шыққан конкурстық өтінім анықталатын өлшемдер тізбесі. Бұл ретте осы Ереженің 53-62-тармақтарына сәйкес тапсырыс берушімен бірлесе отырып конкурсты ұйымдастырушы белгілейтін осы элементтерді құндық көрсеткішке келтіру проценті көрсетіледі;
- егер конкурстық құжаттамада жұмыстардың және қызмет көрсетулердің балама сипаттамасы, балама келісімнің шарттары немесе басқа да талаптары болған жағдайда тиісті нұсқау және балама конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстыру тәсілінің сипаты;
- потенциалды үміткердің конкурстық өтінімін қамтамасыз етудің мазмұны мен нысаны;
- конкурстық өтінімді тапсырудың әдісі, орны және мерзімі;
- потенциалды үміткер конкурстық құжаттамаға байланысты түсініктеме сұрай алатын әдістері;
- қажет болған жағдайда конкурстық өтінім беру мерзімі аяқталғанға дейін потенциалды үміткердің конкурстық өтінімін өзгертуге немесе қайтарып алуға құқығының бар екендігін көрсету;
- конкурстық өтінімдер бар конверттерді ашу орны, күні, уақыты және рәсімі, сондай-ақ оларды қарау рәсімдері мен мерзімдері;
- конкурсты ұйымдастырушының конкурстық өтінімдерді қабылдауға уәкілетті лауазымды адамдарының аты-жөні, телефоны, бөлме нөмірі, тұратын жерінің мекен-жайы.
16. Конкурсты ұйымдастырушы тапсырысшы конкурс құжаттамасын бергені үшін конкурс ұйымдастырушының оны әзірлеуге, бастыруға және таратуға жұмсаған шығынынан аспайтын мөлшерде ақы алуға құқылы.
Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету
17. Егер тапсырыс беруші (конкурсты ұйымдастырушы) конкурстық өтінімді қамтамасыз ету ақысын төлеуді талап етсе, онда мұндай талап барлық потенциалды үміткерлерге қатысты болуы тиіс.
18. Конкурс өтінімін қамтамасыз етудің мазмұны мен нысанын конкурсты ұйымдастырушы белгілейді (қамтамасыз ету мөлшері күтіліп отырған жол жұмыстары көлемінің жалпы сомасының 5 процентінен аспайтын сомада белгіленеді). Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мына түрде берілуі мүмкін:
- қолма-қол ақша қаражаты;
- банк кепілдігі;
- мүлік кепілдігі;
- бағалы қағаздар және басқалар.
19. Конкурсты ұйымдастырушы потенциалды үміткерге конкурс өтінімін қамтамасыз ету ақысын мынадай жағдайларда қайтарады:
- конкурс өтінімінің қолданылу мерзімі аяқталғанда;
- жол жұмыстары туралы шарт күшіне енгенде;
- сауда-саттық рәсімі конкурс жеңімпазы анықталмай тоқтатылғанда;
- конкурстық құжаттамада конкурстық өтінімді кері қайтарып алу мүмкіндігі болған жағдайда конкурстық өтінімдерді берудің түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін конкурстық өтінімді кері қайтарғанда;
- басқа потенциалды үміткер конкурстың жеңімпазы болып анықталса.

- перечень критериев, на основании которых будет определяться выигравшая конкурсная заявка, включая указание на то, должна ли цена конкурсной заявки включать в себя другие элементы в соответствии с пунктом 52 настоящего Положения помимо стоимости работ (услуг). При этом указываются проценты приведения данных элементов в стоимостное выражение, определяемые заказчиком в соответствии с пунктами 53-62 настоящего Положения;
- соответствующее указание и описание способа оценки и сопоставления альтернативных конкурсных заявок, если в конкурсной документации допускаются альтернативные характеристики работ и условия договора или другие требования;
- содержание и форму обеспечения конкурсной заявки потенциального претендента;
- способ, место и срок представления конкурсных заявок;
- способы, с помощью которых потенциальный претендент может запросить разъяснения в связи с конкурсной документацией;
- указание, при необходимости, на право потенциального претендента изменять или отзывать свою конкурсную заявку до истечения срока представления конкурсных заявок;
- место, дату, время и процедуры вскрытия конвертов с конкурсными заявками, а также процедуры и срок их рассмотрения;
- фамилии, телефоны, номера комнат, адрес места работы должностных лиц организатора конкурса, уполномоченных принимать конкурсные заявки.
16. (Заказчик) организатор конкурса вправе взимать плату за представление конкурсной документации в размере, не превышающем расходы на ее подготовку, печатание и рассылку.
Обеспечение конкурсной заявки
17. Если заказчик (организатор конкурса) требует внести обеспечение конкурсной заявки, то такое требование должно относится ко всем потенциальным претендентам.
18. Содержание и форму обеспечения конкурсной заявки определяет организатор конкурса (размер обеспечения устанавливается не более 5% от общей суммы предполагаемого объема дорожных работ). Обеспечение конкурсной заявки может представляться в виде:
наличных средств;
банковской гарантии;
залогового имущества;
ценных бумаг и др.
19. Организатор конкурса возвращает внесенное обеспечение конкурсной заявки потенциальному претенденту в случаях:
истечения срока действия конкурсной заявки;
вступление в силу договора о дорожных работах;
прекращение процедур торгов без определения победителя конкурса;
отзыва конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, если в конкурсной документации предусмотрена возможность отзыва конкурсной заявки;
определения победителям конкурса другого потенциального претендента.

20. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету ақысы осы Ереженің 19-тармағындағы жағдайлардың бірі туындаған сәттен бастап бес жұмыс күнінің ішінде қайтарылады, ал конкурс жеңімпазының конкурстық өтінімін қамтамасыз ету ақысы жол жұмыстары туралы шарт жасасқаннан кейін бес жұмыс күнінің ішінде қайтарылады. Конкурстық өтінімдерді қамтамасыз ету ақысына арналған проценттер оның конкурсты ұйымдастырушыда болған кезеңі үшін есептелмейді.
21. Егер потенциалды үміткер:
- конкурстық өтінімді берудің соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін конкурстық өтінімді кері қайтарса немесе өзгертсе;
- конкурстық құжаттамада қарастырылмаған жағдайда, конкурстық өтінімді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін конкурстық өтінімді кері қайтарса немесе өзгертсе;
- конкурс жеңімпазы деп анықталғанымен жол жұмыстары туралы шартқа қол қоймаса, конкурсты ұйымдастырушы потенциалды үміткерлерге ол төлеген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді қайтармайды.
Конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру
22. Потенциалды үміткер конкурс өтінімін берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейінгі 10 күннен кешіктірмей конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салуға құқылы. Конкурсты ұйымдастырушы потенциалды үміткердің осындай сұрауына үш күн мерзім ішінде жауап беруге және сұрау салу кімнен түскенін көрсетпей конкурс ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы берген барлық потенциалды жабдықтаушыларға осындай түсінік беруі тиіс.
23. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін кез келген уақытта өз бастамасымен, не қандай да бір потенциалды үміткер тарапынан жіберілген түсіндірме беру туралы сауалға жауап ретінде толықтыру шығару арқылы конкурстық құжаттаманы өзгертуге құқылы. Толықтыру дереу (яғни ол қабылданған күні) конкурсты ұйымдастырушы конкурс құжаттамасын берген барлық потенциалды үміткерлерге хабарланады және оның мұндай потенциалды үміткерлер үшін міндетті күші болады, бұл ретте конкурс құжаттамасын беру мерзімі осындай соңғы толықтырулар туралы потенциалды үміткерлерге хабарлаған күннен бастап есептеледі.
Конкурстық өтінім
24. Потенциалды үміткер конкурсты ұйымдастырушыға ұсынатын конкурстық өтінім конкурстық құжаттаманың белгіленген нысандарына сәйкес орындалуға және мынадай ақпараттарды қамтуға тиіс (3-қосымша):
1) техникалық маманданымдарды, жоспарларды, сызбаларды, нобайлар мен халықаралық және ішкі стандарттарға сілтемелерді қоса алғанда, ұсынылатын жұмыстардың, қызмет көрсетулердің техникалық және сапалық сипаттамалары;

20. Возврат обеспечения конкурсной заявки производится в течение пяти рабочих дней с момента наступления одного из случаев пункта 19 настоящего Положения, а возврат обеспечения конкурсной заявки победителя конкурса производится в течение пяти рабочих дней после заключения договора о дорожных работах. Проценты на обеспечение конкурсной заявки на период его нахождения у организатора конкурса не начисляется.
21. Организатор конкурса не возвращает потенциальному претенденту внесенное им обеспечение конкурсной заявки в случаях, если потенциальный претендент:
отозвал или изменил конкурсную заявку после истечения окончательного строка представления конкурсных заявок;
отозвал или изменил конкурсную заявку до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, если это не было предусмотрено в конкурсной документации;
не подписал договор о дорожных работах, будучи определенным в качестве победителя конкурса.
Разъяснение положений конкурсной документации
22. Потенциальный претендент вправе обратиться с запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее 10 дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Организатор конкурса должен в трехдневный срок ответить на такой запрос потенциального претендента и без указания, от кого поступил запрос сообщить такое разъяснение всем потенциальным поставщикам, которым организатор конкурса предоставил конкурсную документацию.
23. Организатор конкурса вправе в любое время до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по своей собственной инициативе либо в ответ на запрос о разъяснении со стороны какого-либо потенциального претендента изменить конкурсную документацию путем издания дополнения. Дополнение незамедлительно (т.е. в день его принятия) сообщается всем потенциальным претендентам, которым организатор конкурса предоставил конкурсную документацию, и имеет обязательную силу для потенциальных претендентов, при этом исчисление срока предоставления конкурсной документации производится с даты уведомления потенциальных претендентов о последнем из таких дополнений.
Конкурсная заявка
24. Конкурсная заявка, представляемая потенциальным претендентом организатору конкурса, должна быть выполнена в соответствии с установленными формами конкурсной документации и содержать следующую информацию (приложение 3):
1) технические и качественные характеристики предлагаемых работ, услуг, включая технические спецификации, планы, чертежи, эскизы и ссылки на международные и внутренние стандарты;

2) жұмыс көлемі;
3) жұмыстар орындалатын, қызметтер көрсетілетін орын;
4) жұмысты орындаудың, қызметтер көрсетудің мерзімдері;
5) жұмыстардың, қызмет көрсетулердің бағасы;
6) конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес басқа да қажетті ақпараттар.
25. Потенциалды конкурстық өтінімді жабық конвертте, конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде ұсынады.
26. Конкурстық өтінімдер конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзім ішінде күшінде болады.
27. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтінімнің күшінде болған мерзімі аяқталғанға дейін потенциалды үміткерлерден осы мерзімді қосымша нақты уақыт кезеңіне ұзартуды өтіне алады. Потенциалды үміткерлер мұндай сұрау салудан конкурстық өтінімді қамтамасыз етуге өздері өткізген ақыны қайтарып алу құқығын жоғалтпай-ақ бас тарта алады және оның конкурстық өтінімінің күшінде болу мерзімі ұзартылмаған қолданылу мерзімі біткеннен кейін аяқталады.
28. Егер конкурстық құжаттамада мұндай мүмкіндік қарастырылған болса, онда потенциалды үміткер конкурстық өтінімді қамтамасыз етуге өзі өткізген ақыны қайтарып алу құқығын жоғалтпай-ақ конкурстық өтінімді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін өзінің конкурстық өтінімін өзгертуі немесе қайтарып алуы мүмкін. Егер конкурсты ұйымдастырушы қайтарып алу туралы мұндай өзгерісті немесе хабарламаны конкурстық өтінімді берудің соңғы мерзіміне дейін алған болса, онда оның күші бар болып табылады.
29. Потенциалды үміткер конкурстық өтініммен бірге:
- егер мұндай талап конкурстық құжаттамада көзделген болса, конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді;
- потенциалды үміткердің кәсіптік талаптарға сәйкестігін растайтын құжатты ұсынуға тиіс (Ереженің 12-тармағы).
30. Конкурсты ұйымдастырушы осы Ереженің 25 және 29-тармақтарының талаптарын бұза отырып ұсынылған конкурстық сұраныстарды қарамауға құқылы.
Конкурстық өтінімдерді конкурстық комиссияның қарауы
және конкурс жеңімпазымен жол жұмыстары туралы шарт
жасасу
31. Конкурстық өтінімдерді қарауды қамтамасыз ету және конкурс жеңімпазын анықтау үшін конкурсты ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен конкурс комиссиясы туралы Ережеге сәйкес жұмыс істейтін конкурстық комиссияны құрады (4-қосымша).
32. Конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін конкурстық комиссия конкурстық құжаттамада белгіленген күнде және сағатта конкурстық өтінімдерді ұсынған барлық потенциалды үміткерлердің немесе олардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен конкурстық өтінімдер бар конверттерді ашады.
33. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер бар конверттерді ашу рәсімінде қатысушыларға конкурстық өтінім ұсынған потенциалды үміткерлердің атаулары мен орналасқан жерін және олар ұсынған конкурстық өтінімдердің бағаларын хабарлайды.

2) объем работ;
3) место выполнение работ, оказания услуг;
4) сроки выполнения работ (услуг);
5) цену работ (услуг);
6) другую необходимую информацию в соответствии с требованиями конкурсной документации организатора конкурса.
25. Потенциальный поставщик представляет конкурсную заявку в запечатанном конверте в сроки, установленные конкурсной документацией.
26. Конкурсные заявки остаются в силе в течение срока, указанного в конкурсной документации.
27. До истечения срока действия конкурсных заявок организатор конкурса может просить потенциальных претендентов продлить этот срок на дополнительный конкретный период времени. Потенциальный претендент может отклонить такой запрос, не теряя права на возврат внесенного им обеспечения конкурсной заявки, и срок действия его конкурсной заявки закончится по истечении непродленного срока действия.
28. Если в конкурсной документации предусматривается такая возможность, то потенциальный претендент может изменить или отозвать свою конкурсную заявку до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, не теряя права на возврат внесенного им обеспечения своей конкурсной заявки. Такое изменение или уведомление об отзыве является действительным, если оно получено организатором конкурса до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
29. Одновременно с конкурсной заявкой потенциальный претендент должен представить:
обеспечение конкурсной заявки, если такое требование предусмотрено в конкурсной документации;
документы подтверждающие соответствие потенциального претендента квалификационным требованиям (пункт 12 Положения).
30. Организатор конкурса вправе не рассматривать конкурсные заявки, представленные с нарушением требований пунктов 25 и 29 настоящего Положения.
Рассмотрение конкурсных заявок конкурсной комиссией и заключение договора на дорожные работы с победителем конкурса
31. Для обеспечения рассмотрения конкурсных заявок и определения победителя конкурса, организатор конкурса (заказчик) образовывает конкурсную комиссию, которая определяет подрядчика на дорожные работы, действуя согласно порядка, установленного в приложении 4.
32. После истечения окончательного срока представления конкурсных заявок в определенные в конкурсной документации день и час, конкурсная комиссия в присутствии всех потенциальных претендентов представивших конкурсные заявки, или их уполномоченных представителей вскрывает конверты с конкурсными заявками.
33. Конкурсная комиссия объявляет присутствующим на процедуре вскрытия конвертов с конкурсными заявками наименования и места нахождения потенциальных претендентов, представивших конкурсные заявки, и предложенные ими цены конкурсных заявок.

34. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер бар конвертті ашқан күннен бастап 10 күннен асырмай конкурсты қорытындылайды.
35. Конкурстың қорытындысы конкурстық комиссия мен конкурс жеңімпазы қол қоятын конкурстық құжаттаманың белгілеген нысандарына сәйкес конкурстық комиссия отырысының хаттамасы түрінде рәсімделеді (5, 6, 7-қосымшалар). Аталған хаттамада:
- конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жері;
- осы Ереженің 37-тармағында көзделген жағдайда ұсынысы конкурс жеңімпазынан кейін артықшылықты болып қабылдануы мүмкін олардың басымдығы тәртібінде конкурсқа қатысушылардың атауы мен орналасқан жері;
- жол жұмыстары туралы шартқа қол қойылуға тиісті 15 күннен аспайтын, конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап есептелетін мерзім көрсетіледі;
- Егер конкурс осы Ереженің 14-тармағына сәйкес қатысушылардың шектеулі санымен өткізілетін болса, онда хаттамада мұндай шешімнің негіздемесі көрсетіледі.
36. Тапсырыс беруші конкурс жеңімпазы деп танылған потенциалды үміткерге жол жұмыстары туралы шарттың конкурстық құжаттаманың белгіленген нысандарына сәйкес әзірленген жобасын жібереді.
37. Егер конкурс жеңімпазы жол жұмыстары туралы шартқа конкурс комиссиясы отырысының хаттамасында осы шартқа қол қою үшін белгіленген мерзімде қол қоймаса, тапсырыс берушінің аталған мерзім өткеннен кейінгі 7 күннен кешіктірмей осы Ереженің 35-тармағына сәйкес конкурстық комиссия отырысының хаттамасында көрсетілген, ұсынысы конкурс жеңімпазынан кейін неғұрлым артықшылықты деп танылған конкурстың басқа қатысушысымен жол жұмыстары туралы шарт жасасуға құқығы бар. Бұл ретте жұмыстары туралы шартта конкурсқа қатысушыны жұмыстарды, қызмет көрсетулерді беруші ретінде таңдап алудың себептері мен негіздемесі көрсетіледі.
38. Екі жақтың жол жұмыстары туралы шартқа конкурс жеңімпазы айқындалған талаптардан өзгеше қандай да бір өзгерістер енгізуге құқығы жоқ.
III. Жол жұмыстарына конкурс нысанын таңдау
39. Конкурсты ұйымдастырушы нақтылы жол жұмыстарының шарттарына сүйене отырып, конкурстың мынадай үлгілерінің бірін белгілеуі керек:
1) жобалау жұмыстарына, құрылыс, жөндеу, жолды күту жұмыстарына жабдықтарды жеткізуге жекелеген конкурстар;
2) жабдықтарды жеткізу мен құрылыс-монтаж жұмыстарын қоса алғанда, жобалау жұмыстары мен құрылыс объектілеріне жекелеген конкурстар;
3) жол жұмыстарын "даяр қалпында" тапсыруға конкурс.
40. Егер салынуға тиісті объект кең таралған болса, осы Ереженің 39-тармағының 1-тармақшасы бойынша өткізілетін конкурстың нысаны қолданылуы мүмкін. Мұндай жағдайда конкурсты ұйымдастырушы жабдықтар беруге және жобалау жұмыстарына жекелеген конкурстар, одан кейін, құрылыс-монтаж жұмыстарына конкурс өткізеді. Бұл ретте қосу-реттеу жұмыстары жабдықтар беру конкурсына немесе құрылыс-монтаж жұмыстарының конкурсына енгізіледі.

34. Конкурсная комиссия подводит итоги конкурса в срок не более 10 дней со дня вскрытия конвертов.
35. Итоги конкурса оформляются в виде протокола заседания конкурсной комиссии в соответствии с установленными формами конкурсной документации, подписываемого конкурсной комиссией и победителем конкурса (приложения 5,6, 7). В данном протоколе указываются:
наименование и местонахождение победителя конкурса;
наименование и местонахождение участников конкурса в порядке их приоритетности, предложения которых могут быть приняты предпочтительными после победителя конкурса в случае, предусмотренном пунктом 37 настоящего Положения;
срок со дня подписания протокола заседания конкурсной комиссии, не превышающий 15 дней, в течение которого должен быть подписан договор о дорожных работах;
Если конкурс проводится с ограничением количества участников в соответствии с пунктом 14 настоящего Положения, то в протоколе указывается обоснование такого решения.
36. Заказчик направляет потенциальному претенденту, признанному победителем конкурса, проект договора о дорожных работах, подготовленный в соответствии с установленными формами конкурсной документации.
37. В случае неподписания победителем конкурса договора о дорожных работах в срок, установленный в протоколе заседания конкурсной комиссии для подписания договора о дорожных работах, заказчик вправе не позднее 7 дней после истечения данного срока заключить договор о дорожных работах с другим участником конкурса, указанным в протоколе заседания конкурсной комиссии в соответствии с пунктом 35 настоящего Положения, предложение которого признано наиболее предпочтительным после победителя конкурса. При этом в договоре о дорожных работах в обязательном порядке указываются причины и обоснование выбора участника конкурса в качестве претендента дорожных работ (услуг).
38. Стороны не вправе вносить в договор о дорожных работах какие-либо изменения, отличные от условий, в соответствии с которыми был определен победитель конкурса.
III. Выбор формы конкурса на дорожные работы
39. Организатор конкурса, исходя из конкретных условий дорожных работ должен определить одну из следующих форм конкурса:
1) отдельные конкурсы на проектные работы, строительство, ремонт, содержание дорог, поставку оборудования;
2) отдельные конкурсы на проектные работы, на строительство и ремонт объекта, включая поставку оборудования;
3) конкурс на дорожные работы "под ключ".
40. Форма конкурса по подпункту 1 пункта 39 настоящего Положения может применяться, если объект, сооружение которого необходимо, является широко распространенным. В этом случае организатор конкурса проводит отдельные конкурсы на поставку оборудования и проектные работы, затем конкурс на строительно-монтажные работы. При этом пусконаладочные работы включаются в конкурс на поставку оборудования или в конкурс на строительно-монтажные работы.

41. Осы Ереженің 39-тармағының 2-тармақшасы бойынша конкурстың нысаны, егер салынуы қажет объект мамандандырылған болып табылатын болса қолданылады. Бұл жағдайда конкурсты ұйымдастырушы жабдықтарды жеткізу мен құрылыс-монтаж жұмыстарын қоса алғанда, жобалау жұмыстары мен объектіні салуға жеке конкурстар өткізеді.
42. Осы Ереженің 39-тармағының 3-тармақшасы бойынша конкурстың нысаны, егер салынуы қажет объект арнаулы және ірі немесе сирек болып табылатын болса қолданылады. Бұл жағдайда конкурсты ұйымдастырушы объектіні "даяр қалпында" салуға конкурс өткізеді.
43. Конкурсты ұйымдастырушы объектінің құрылысын салуға конкурс жариялаған кезде нақты жұмыс жағдайы негізінде конкурстың нысанын дербес таңдайды. Бұл ретте конкурстық құжаттамалар мен конкурстың қорытындысы туралы хаттамада конкурстың сол немесе өзге де нысанын қолдануға негіздеме келтірілуі тиіс.
44. Аймақтық сипаты бар жол жұмыстарын жасау жөнінде конкурс өткізу кезінде конкурсты ұйымдастырушы аймақтар бойынша жекелеген конкурстар өткізуге құқылы.
IV. Конкурстық өтінімдерді қарау,
бағалау және салыстыру
45. Конкурстық комиссия осы Ереженің 24-тармағының шартты талаптарына сәйкес келетін конкурстық өтінімдерді ғана қарауға қабылдайды.
46. Конкурстық комиссия өтінімдерді қарау, бағалау және салыстыру кезінде потенциалды үміткерлерден конкурстық өтінімдерді қарауды, бағалауды және салыстыруды жеңілдету үшін конкурстық өтінімдерге байланысты түсіндірме ұсынуды сұрай алады.
47. Конкурстық комиссия конкурстық мәліметтерді, егер онда конкурстық құжаттамада мазмұндалған сипаттарды, шарттарды және өзге де талаптарды айтарлықтай өзгертпейтін немесе айтарлықтай ауытқушылық болып табылмайтын шағын ауытқушылық болса немесе егер онда конкурстық мәлімдеменің мәнін қозғамастан түзетуге болатын грамматикалық немесе арифметикалық қателер болса, конкурстық мәлімдемені формальды талаптарға жауап беретін ретінде қарай алады. Кез келген мұндай ауытқушылық мүмкіндігіне қарай сандық жағынан көрсетіледі және конкурстық өтінімді бағалау және салыстыру кезінде ескеріледі.
48. Шартты талаптарға жауап бермейтін конкурстық өтінімді осы талаптарға сәйкес келтіруге ешқандай сұраныстарға, ұсыныстар жасауға немесе рұқсат етулерге жол берілмейді.
49. Конкурстық комиссия, егер аталған конкурстық өтінім осы Ереженің 47-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда шартты талаптарға жауап бермейтін болса конкурстық өтінімнен бас тартады.
50. Конкурстық комиссия конкурстың жеңімпазын айқындау үшін барлығына өзге тең жағдайлар кезінде бағаны төмендетуге арналған аукцион түрінде потенциалды үміткер арасында конкурс өткізуге құқылы.

41. Форма конкурса по подпункту 2 пункта 39 настоящего Положения может применяться, если объект, сооружение которого необходимо, является специализированным. В этом случае организатор конкурса проводит отдельные конкурсы на проектные работы и на сооружение объекта, включая поставку оборудования и строительно-монтажные работы.
42. Форма конкурса по подпункту 3 пункта 39 настоящего Положения может применяться, если объект, сооружение которого необходимо, является специализированным и крупным или уникальным. В этом случае организатор конкурса проводит конкурс на сооружение объекта "под ключ".
43. Организатор конкурса при объявлении конкурса на сооружение объекта самостоятельно выбирает форму конкурса, исходя из конкретных условий работ. При этом в конкурсной документации и протоколе об итогах конкурса должно быть приведено обоснование применения той или иной формы конкурса.
44. При проведении конкурса по дорожным работам (услугам), имеющих региональный характер, организатор конкурса вправе проводить отдельные конкурсы по регионам.
IV. Рассмотрение, оценка и сопоставление
конкурсных заявок
45. Конкурсная комиссия принимает к рассмотрению только те конкурсные заявки, которые соответствуют формальным требованиям пункта 24 настоящего Положения.
46. При рассмотрении, оценке и сопоставлении конкурсных заявок конкурсная комиссия может просить потенциальных претендентов представить разъяснения в связи с их конкурсными заявками, с тем чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление конкурсных заявок.
47. Конкурсная комиссия может рассматривать конкурсную заявку как отвечающую формальным требованиям, если в ней присутствуют незначительные отклонения, которые существенно не изменяют или не являются существенным отступлением от характеристик, условий и прочих требований, изложенных в конкурсной документации, или если в ней присутствуют грамматические или арифметические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа конкурсной заявки. Любые такие отклонения выражаются, по мере возможности, количественно и учитываются при оценке и сопоставлении конкурсных заявок.
48. Не допускается никаких запросов, предложений или разрешений с тем, чтобы привести конкурсную заявку, не отвечающую формальным требованиям, в соответствие с этими требованиями.
49. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку, если данная конкурсная заявка не отвечает формальным требованиям, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 47 настоящего Положения.
50. Для определения победителя конкурса конкурсная комиссия вправе провести конкурс между потенциальными претендентами в виде аукциона на понижение цены при всех прочих равных условиях.

51. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысу үшін қабылданған конкурстық өтінімдерді бағалайды, салыстырады және ең төменгі бағаның негізінде немесе бағадан басқа осы Ереженің 15-тармағының 8-тармақшасында көзделген басқа да элементтерді ескере отырып, жеңіп шыққан конкурстық өтінімді айқындайды.
52. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде конкурстық өтінімнің бағасынан басқа мына элементтерді:
1) конкурстық өтінімдерде ұсынылған жол жұмыстарының мерзімі мен кестесін;
2) конкурстық өтінімдерде ұсынылған төлем шарттарын;
3) жабдықты пайдаланудың кепілді мерзімінің ішінде болжанған пайдалану шығыстарын;
4) ұсынылатын жабдықтың пайдалану сипаты мен өнімділігін;
5) Қазақстан Республикасының шикізат, өндіріс және еңбек ресурстарын пайдаланудың жалпы арасалмағын;
6) шағын кәсіпкерлікке қолдау көрсетуді;
7) Қазақстан Республикасында жаңа өндірістер мен жұмыс орындарын құруды;
8) Қазақстан Республикасының басқару, ғылыми және өндірістік кадрларын даярлауды ескере алады.
Конкурстық комиссия осы тармақта көрсетілген элементтердің осы Ереженің 53-62-тармақтарына сәйкес айқындалған, барлық потенциалды жабдықтаушыларға бірдей мөлшерлерде қолданылатын конкурстық өтінімдердің бағасына әсерін айқындайды.
53. Егер конкурстық өтінімде конкурстық құжаттамада мәлімделген тапсырысшымен салыстырғанда берудің неғұрлым кешірек мерзімі көзделсе, онда конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер құнының белгілі бір процентінің негізінде (талап етілгенмен салыстырғанда кешіктірудің әрбір аптасы үшін 0-ден 2 процентке дейін ұсынылады) бұл кешіктіруді ақшалай түрде білдіруге және берудің неғұрлым жай мерзімі бар конкурстық өтінімнің бағасына қосуы тиіс. Аталған рәсім берудің неғұрлым кешірек мерзімдерін көздейтін әрбір конкурстық өтінімге жеке қолданылады. Мерзімінен бұрын бергені үшін ешқандай жеңілдік көзделмейді.
54. Тапсырыс беруші конкурстық құжаттамада төлемнің шарттарын мәлімдеуі тиіс және конкурстық ұсыныс төлемнің негізгі шарттарына сәйкес бағалануы қажет. Сонымен бірге, конкурстық комиссия потенциалды үміткерге төлемнің баламалы шарттарын ұсынуға рұқсат бере алады, бұл ретте потенциалды үміткер бұндай жағдайда қандай бағалық жеңілдіктерді ұсына алатындығын көрсетуі тиіс.
55. Потенциалды үміткер өзінің конкурстық өтінімінде жабдықты пайдаланудың кепілдікті мерзімі ішіндегі пайдалану шығындарын көрсетуі және оларды есептермен растауы тиіс. Конкурстық комиссия пайдалану шығыстарының құны ең төменгі конкурстық өтінімді айқындауы және басқа конкурстық өтінімдердің бағасына әрбір конкурстық өтінімнің пайдалану шығыстарының құны пайдалану шығыстарының ұсынылып отырған ең төменгі құнынан асатын процентін қосуы тиіс.

51. Конкурсная комиссия оценивает и сопоставляет конкурсные заявки, которые были приняты для участия в конкурсе, и определяет выигравшую конкурсную заявку на основе самой низкой цены или с учетом помимо цены других элементов, как это предусмотрено пунктом 15 (абзац 8) настоящего Положения.
52. При оценке и сопоставлении конкурсных заявок конкурсная комиссия помимо цены конкурсной заявки может учитывать следующие другие элементы.
1) сроки и график дорожных работ, предлагаемых в конкурсных заявках;
2) условия платежа, предлагаемые в конкурсных заявках;
3) предполагаемые эксплуатационные расходы в течение гарантийного срока эксплуатации оборудования;
4) эксплуатационные характеристики и производительность предлагаемого оборудования;
5) удельный вес использования сырьевых, производственных и трудовых ресурсов Республики Казахстан;
6) поддержка малого предпринимательства;
7) создание новых производств и рабочих мест в Республике Казахстан;
8) подготовка управленческих, научных и производственных кадров Республики Казахстан.
Конкурсная комиссия определяет влияние указанных в настоящем пункте элементов на цену конкурсной заявки на основе определенных процентов в соответствии с пунктами 53-62 настоящего Положения, применяемых в равном размере ко всем потенциальным поставщикам.
53. Если в конкурсной заявке предусматривается более поздний срок работ по сравнению с заявленным заказчиком в конкурсной документации, то конкурсная комиссия должна на основе определенного процента от стоимости конкурсной заявки (рекомендуется от 0 до 2 процентов за каждую неделю задержки по сравнению с требуемой) выразить эту задержку в денежном выражении и прибавить к цене конкурсной заявки с более поздним сроком работ. Данная процедура применяется к каждой конкурсной заявке, предусматривающей более поздние сроки работ, отдельно. За досрочное завершение работ никакие скидки не предусматриваются.
54. Заказчик в конкурсной документации должен заявить условия платежа, и конкурсные предложения должны оцениваться на основе базовых условий платежа. Вместе с тем конкурсная комиссия может разрешить потенциальным претендентам представить альтернативные условия платежа, при этом потенциальный претендент должен указать, какую ценовую скидку он может предложить в этом случае.
55. Потенциальный поставщик оборудования в своей конкурсной заявке должен указать эксплуатационные расходы в течение гарантийного срока эксплуатации оборудования и подтвердить их расчетами. Конкурсная комиссия должна определить конкурсную заявку с минимальной стоимостью эксплуатационных расходов и прибавить к цене других конкурсных заявок такой процент, на который стоимость эксплуатационных расходов каждой конкурсной заявки превышает предлагаемую минимальную стоимость эксплуатационных расходов.

56. Потенциалды үміткер жол жұмыстарының (жабдықтаушылардың) конкурстық құжаттарының техникалық талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ете отырып ұсынылған жабдықтардың немесе атқарылған жұмыстардың пайдалануға кепілдік берілетін кезеңін көрсетуі тиіс. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімнің бағасына, егер конкурстық өтінімде ұсынылған кепілдік кезеңі конкурстық құжаттамада мәлімделген базалық кезеңнен аз болған жағдайда конкурстық өтінімнің бағасына белгіленген процент (әр жыл үшін 0-ден 3 процентке дейін ұсынылады) қосуы немесе кепілдік берілген кезең базалықтан көп болса алып тастауы тиіс.
57. Егер конкурстық өтінімде конкурстық өтінімдердің бағасының 30 және одан астам мөлшерінде Қазақстан Республикасының шикізаттық, өндірістік және/немесе еңбек ресурстарын пайдалану ұсынылса, онда конкурстық комиссия мұндай конкурстық өтінімдердің бағасын белгіленген процентке (0-ден 3 процентке дейін ұсынылады) кемітеді.
58. Егер конкурстық өтінімде құны конкурстық өтінімдер бағасының 30 және одан астам проценті мөлшерінде Қазақстан Республикасында жаңа өндірістік және жұмыс орындарын құру ұсынылса, онда конкурстық комиссия мұндай конкурстық өтінімдердің бағасын белгіленген процентке (0-ден 3 процентке дейін ұсынылады) кемітеді.
59. Егер конкурстық өтінімде конкурстық өтінімнің бағасының 10 және одан астам проценті мөлшерінде Қазақстан Республикасында басқару, ғылыми және/немесе өндіріс кадрларын даярлауды жүзеге асыру ұсынылса, онда конкурстық комиссия мұндай конкурстық өтінімнің бағасын белгіленген процентке (0-ден 0,1 процентке дейін ұсынылады) кемітеді.
60. Осы Ереженің 44-тармағында көзделген жағдайларда конкурстық комиссия конкурстық өтінімнің бағасын белгіленген процентке (0-ден 0,5 процентке дейін ұсынылады) арттыруы тиіс.
61. Егер конкурстық құжаттамада мұндай көзделсе конкурстық өтінімдерді қарау мен бағалау кезінде конкурстық комиссия жергілікті потенциалды үміткерлердің конкурстық өтінімдерінің бағасын Қазақстан Республикасының аумағында істелінген жол жұмыстарын жасау кезінде шетелдерден осындай тауарларды әкелуді ұсынатын шетелдік потенциалды үміткерлермен салыстырғанда салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуді көрсететін белгілі бір процентке азайта алады (0-ден 10 дейін процентке ұсынылады).
62. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді сандық бағалау үшін осы Ереженің 51-61-тармақтарына сәйкес әрбір конкурстық өтінімнің бағасы мен басқа элементтердің әсерін ақшалай түрде жинақтайды. Жиынтық бағасы төмен конкурстық өтінім жеңіп шыққан болып саналады. Бір немесе бірнеше конкурстық өтінімнің жиынтық бағасы тең болған жағдайда неғұрлым жақсы пайдалану сипаттамасы мен өнімділігі бар жабдықтарды ұсынатын конкурстық өтінімге артықшылық беріледі.

56. Потенциальный претендент, обеспечивая соответствие дорожных работ (поставок) техническим условиям конкурсной документации, должен указать период, в течение которого гарантируются эксплуатационные характеристики предлагаемого оборудования или выполненных работ. Конкурсная комиссия должна прибавить к цене конкурсной заявки определенный процент (рекомендуется от 0 до 3 процентов за каждый год) в случае, если предлагаемый в конкурсной заявке гарантийный период меньше базового заявленного в конкурсной документации, или отнять, если гарантийный период больше базового.
57. Если в конкурсной заявке предлагается использование сырьевых, произодственных и/или трудовых ресурсов Республики Казахстан в размере 30 и более процентов от цены конкурсной заявки, то конкурсная комиссия уменьшает цену такой конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 3 процентов).
58. Если в конкурсной заявке предлагается создание новых производств и рабочих мест в Республике Казахстан стоимостью в размере 30 и более процентов от цены конкурсной заявки, то конкурсная комиссия уменьшает цену такой конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 3 процентов).
59. Если в конкурсной заявке предлагается осуществление подготовки управленческих, научных и/или производственных кадров Республики Казахстан в размере 10 и более процентов от цены конкурсной заявки, то конкурсная комиссия уменьшает цену такой конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 1 процента).
60. В случаях, предусмотренных пунктом 47 настоящего Положения конкурсная комиссия должна увеличить цену конкурсной заявки на определенный процент (рекомендуется от 0 до 0,5 процента).
61. Если такое предусмотрено в конкурсной документации, конкурсная комиссия может при рассмотрении и оценке конкурсных заявок уменьшить цену конкурсных заявок местных потенциальных претендентов на определенный процент, отражающий уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет при производстве дорожных работ, по сравнению с иностранными потенциальными претендентами, предлагающими производство дорожных работ (рекомендуется от 0 до 10 процентов).
62. Для количественной оценки конкурсных заявок конкурсная комиссия суммирует в денежном выражении цену каждой конкурсной заявки и влияние других элементов в соответствии с пунктами 51-61 настоящего Положения. Конкурсная заявка с наименьшей суммарной ценой считается выигравшей. В случае равенства суммарных цен двух или нескольких конкурсных заявок предпочтение отдается конкурсной заявке, с более лучшими эксплуатационными характеристиками и производительностью.

63. Басқа элементтердің конкурстық өтінімнің бағасына жиынтық проценттік әсер етуі осы Ереженің 53, 55-60 тармақтарына сәйкес 10 проценттен аспауы тиіс.
V. Жол жұмыстарына келісім жасау (шарттар
64. Осы Ереженің 62-тармағына сәйкес конкурстық өтінімі жеңіп шыққан деп танылған тапсырысшы және үміткер (не осы Ереженің 37-тармағына сәйкес ұсынысы конкурс жеңімпазынан кейінгі біршама тартымды деп танылған үміткер) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және конкурстық құжаттамаларда көзделген шарттарда және осы Ереженің 35 және 37 тармақтарында белгіленген мерзімдерде шарт жасасады.
65. Егер конкурстық құжаттамада ондай көзделсе тапсырыс беруші жол жұмыстарын жасау туралы шарт жасасқанға дейін үміткерден осы Ереженің 12-тармағының 3-тармақшасына сәйкес біліктілік талаптарына өзінің сәйкестігін растауды талап ете алады.
VI. Ашық конкурс
66. Ашық конкурс мердігерлік сауда-саттық жүргізудің негізгі тәсілі болып табылады.
67. Ашық конкурс өткізудің рәсімі осы Ереженің I-V тарауларында көрсетілген ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
68. Ашық конкурс:
1) Потенциалды жабдықтаушыдан олардың бағаларын көрсетпестен жұмыстардың, қызмет көрсетулердің техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттарына қатысты жұмыстар, қызметтер, бағасы аталмаған ұсыныстар сұратуды, берілген ұсыныстарға талдау жүргізуді және қажет болған жағдайда мұндай конкурстық өтінімді ұсынушы потенциалды үміткерлермен келіссөздер жүргізуді;
2) ұсынысы тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетушілердің берілген техникалық, сапалық және өзге де сипаттамаларына сәйкес келеді деп танылған потенциалды үміткерлердің олардың бағасын көрсетуімен конкурстық өтінім енгізуін қамтитын екі кезеңді рәсімді пайдалану арқылы өткізілуі мүмкін.
69. Екі кезеңді рәсімді пайдалану арқылы ашық конкурс:
1) талап етілетін жұмыстардың, қызмет көрсетулердің егжей-тегжейлі техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамасын айқындау және қалыптастыру қиын болған;
2) ғылыми зерттеулер, эксперименттер, зерделеулер немесе әзірлеулер жүргізу жол жұмыстары объектісі болып танылған;
3) бір кезеңді ашық конкурс оның жеңімпазын айқындамаған жағдайларда өткізіледі.
70. Ашық конкурсты өткізудің қорытындысы ол өткізілген күннен бастап 10 күннен кешіктірілмей ресми баспасөзде жариялануы тиіс және жарияланым мынадай ақпаратты:
1) конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жері;
2) жұмыстарды орындаудың, қызметтер көрсетудің жинағы мен құнын;
3) жол жұмыстарының, қызмет көрсетулердің жалпы құнын қамтуы тиіс.
VII. Жабық конкурс

63. Суммарное процентное влияние на цену конкурсной заявки других элементов в соответствии с пунктами 53, 55-60 настоящего Положения не должно превышать 10 процентов.
V. Заключение контракта (договора) на дорожные работы
64. Заказчик и претендент, чья конкурсная заявка признана выигравшей в соответствии с пунктом 62 настоящего Положения (либо претендент, чье предложение признано наиболее привлекательным после победителя конкурса в соответствии с пунктом 37 настоящего Положения), заключают контракт о государственных закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан и на условиях, предусмотренных в конкурсной документации, и в сроки, установленные пунктами 35 и 37 настоящего Положения.
65. Если такое предусмотрено в конкурсной документации, заказчик может до заключения контракта о дорожных работах потребовать от претендента подтвердить свое соответствие квалификационным требованиям в соответствии с абзацем 3 пунктом 12 настоящего Положения.
VI. Открытый конкурс
66. Открытый конкурс является основным способом осуществления подрядных торгов.
67. Процедуры проведения открытого конкурса осуществляются в соответствии с правилами, указанными в разделах I-IV настоящего Положения.
68. Открытый конкурс может проводиться с использованием двухэтапных процедур, которые включают в себя:
1) запрос у потенциальных поставщиков предложений, касающихся технических, качественных или иных характеристик работ, услуг, без указания их цены, проведение анализа представленных предложений и, при необходимости, проведение переговоров с потенциальными претендентами, представившими такие конкурсные заявки;
2) внесение потенциальными претендентами, предложения которых признаны соответствующими заданным техническим, качественным и иным характеристикам работ, услуг, конкурсных заявок с указанием цены.
69. Открытый конкурс с использованием двухэтапных процедур проводится в случаях, когда:
1) сложно определить и сформулировать подробные технические, качественные или иные характеристики требуемых работ, услуг;
2) объектом закупок является проведение научных исследований, экспериментов, изысканий или разработок;
3) одноэтапный открытый конкурс не привел к определению победителя конкурса.
70. Итоги проведения открытого конкурса должны быть опубликованы в официальной печати не позднее 10 дней с даты их подведения, и публикация должна содержать следующую информацию:
1) наименование и место нахождения победителя конкурса;
2) номенклатура и стоимость выполнения работ, оказание услуг;
3) общую стоимость дорожных работ, услуг.
VII. Закрытый конкурс

71. Жабық конкурс:
1) жол жұмыстары, қызмет көрсетулер олардың жоғары немесе мамандандырылған сипаты бойынша потенциалды үміткерлердің шектеулі санында ғана және мұндай потенциалды үміткерлер белгілі болғанда;
2) конкурстық өтінімдердің көп санын қарау және бағалау үшін қажет уақыт пен шығыстар сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызмет көрсетулердің құнынан айтарлықтай асып кететін жағдайларда жүргізіледі.
72. Жабық конкурс өткізудің рәсімдері осы Ереженің I-V тарауларында белгіленген ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
73. Жабық конкурс:
1) потенциалды үміткерлерден олардың бағаларын көрсетпестен қызмет көрсетулердің техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамаларына қатысты ұсыныстарды, берілген ұсыныстарға талдау жүргізуді және қажет болған жағдайда мұндай конкурстық өтінім берген потенциалды үміткерлермен келіссөздер жүргізуді;
2) ұсынысы жұмыстардың, қызмет көрсетулердің берілген техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамаларына сәйкес келетін потенциалды үміткерлердің олардың бағаларын көрсету арқылы конкурстық өтінім енгізуін қамтитын екі кезеңдік рәсімдері пайдалану арқылы өткізілуі мүмкін.
74. Екі кезеңді рәсімді пайдалану арқылы ашық конкурс:
1) талап етілетін жұмыстардың, қызмет көрсетулердің егжей-тегжейлі техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамасын айқындау және қалыптастыру қиын болған;
2) ғылыми зерттеулер, эксперименттер, зерделеулер немесе әзірлеулер жүргізу жол жұмыстарының объектісі болып табылған;
3) бір кезеңді жабық конкурс оның жеңімпазын айқындамаған жағдайларда өткізіледі.
75. Жабық конкурсты өткізудің қорытындысы олар өткізілген күннен бастап 10 күннен кешіктірілмей ресми баспасөзде жариялануы тиіс және жарияланым мынадай ақпаратты:
1) конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жерін;
2) істелінетін жұмыстың атауы мен көлемін, жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетудің құнын;
3) жол жұмыстарының, қызмет көрсетудің жалпы құнын қамтуы тиіс.
Жабық конкурсты өткізудің қорытындысы жабық конкурс осы Ереженің 74-тармағының 3-тармақшасына сәйкес өткізілсе жарияланбайды.
VIII. Бағалық ұсыныстарға сұранымды
пайдалану арқылы конкурс
76. Бағалық ұсыныстарға сұранымды пайдалану арқылы конкурс жабық конкурстың нысандарының бірі болып табылады және потенциалды үміткерлерде бар жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алу үшін жүзеге асырылады және бұл ретте мұндай сатып алулардың шарты тек бағасы болып табылады. Ақпарат көзі ретінде бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнамалық хабарландырулар, фирмалардың прайс-парақтары және т.б. пайдаланыла алады.
77. Бағалық ұсыныстарға сұранымды пайдалану арқылы конкурс қандай да болмасын біртектес жол жұмыстарының, қызмет көрсетулердің көлемі құндық тұрғысында тиісті қаржы жылының бірінші тоқсанында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген есепті көрсеткіштің мың еселенген мөлшерінен аспайтын жағдайларда ғана қолданылады.

71. Закрытый конкурс проводится в случаях, когда:
1) дорожные работы, услуги по причине их высокосложного или специализированного характера имеются в наличии только у ограниченного количества потенциальных претендентов и такие потенциальные претенденты известны;
2) время и расходы, требующиеся для рассмотрения и оценки большого количества конкурсных заявок, будут значительно превышать стоимость самих работ, услуг;
72. Процедуры проведения закрытого конкурса осуществляются в соответствии с правилами, установленными в разделах I-V настоящего Положения.
73. Закрытый конкурс может проводиться с использованием двухэтапных процедур, которые включают в себя:
1) запрос у потенциальных претендентов предложений, касающихся технических, качественных или иных характеристик работ, услуг, без указания их цены, проведения анализа представленных предложений и, при необходимости, проведение переговоров с потенциальными претендентами, представившими такие конкурсные заявки;
2) внесение потенциальными претендентами, предложения которых признаны соответствующими заданным техническим, качественным и иным характеристикам работ, услуг, конкурсных заявок, с указанием цены.
74. Закрытый конкурс с использованием двухэтапных процедур производится в случаях, когда:
1) сложно определить и сформулировать подробные технические, качественные или иные характеристики требуемых работ, услуг;
2) объектом дорожных работ является проведение научных исследований, экспериментов, изысканий или разработок;
3) одноэтапный закрытый конкурс не привел к определению победителя конкурса.
75. Итоги проведения закрытого конкурса должны быть опубликованы в официальной печати не позднее 10 дней с даты их подведения и публикация должна содержать следующую информацию:
1) наименование и местонахождение победителя конкурса;
2) номенклатура и объем работ, стоимость выполнения работ, оказания услуг;
3) общую стоимость дорожных работ, услуг.
Итоги проведения закрытого конкурса не публикуются, когда закрытый конкурс проводится в соответствии с подпунктом 3 пункта 74 настоящего Положения.
VIII. Конкурс с использованием  запроса
ценовых предложений
76. Конкурс с использованием запроса ценовых предложений является одной из форм закрытого конкурса и осуществляется для работ, услуг, имеющихся в наличии у потенциальных претендентов, и при этом существенным условием таких работ является только цена. В качестве источника информации могут использоваться рекламные объявления в средствах массовой информации, прайс-листы фирм и т.п.
77. Конкурс с использованием запроса ценовых предложений применяется только в тех случаях, когда объемы дорожных работ каких-либо однородных работ, услуг в стоимостном выражении не превышают тысячекратного размера расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на первый квартал соответствующего финансового года.

78. Бір қаржы жылының ішінде біртектес жұмыстарды, қызмет көрсетуді орындауды олардың кемінде біреуінің мөлшері осы қаржы жылына арналып Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген есепті көрсеткіштің мың еселенген мөлшерінен кем болуы үшін олардың көлемдерін бөліктеуге тыйым салынады.
IХ. Бір көзден мемлекеттік сатып алу
79. Бір көзден жүргізілген жол жұмыстары конкурс рәсімінсіз жасалатын жұмыс болып табылады және мына жағдайларда, егер:
1) жұмыстар, қызмет көрсетулер тек қандай да болмасын нақты потенциалды үміткер ғана болғанда немесе қандай да болмасын потенциалды үміткер сатып алынатын жұмыстарға, қызмет көрсетулерге қатысты айрықша құқықтарға ие болғанда;
2) төтенше жағдайлардың пайда болуының салдарынан нақты жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алуға жедел қажеттілік пайда болған және мұндай сатып алуды конкурстық тәсілмен жүзеге асыру үшін жеткілікті уақыт болмағанда;
3) қандай да болмасын орындаушыдан жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатып алған тапсырыс беруші жүйелендіру, стандарттау немесе осы сатып алынған жұмыстармен, қызмет көрсетулермен үйлесімділікті қамтамасыз ету үшін сол орындаушыдан басқа да сатып алулар жүргізудің қажеттігін айқындаған жағдайларда жүзеге асырылады.
80. Тапсырысшының бір көзден жол жұмыстарын жүзеге асыру кезінде мұндай үміткерден бұл үміткер ұсынған жұмыстардың, қызмет көрсетулердің бағасына барлық қажетті негіздемені сұратуға құқығы бар.
81. Тапсырысшы бір көзден жол жұмыстарын жүргізудің қорытындысы бойынша конкурстық құжаттаманың белгіленген нысандарына сәйкес жол жұмыстары жасалынғаны туралы хаттама рәсімдеуі тиіс.
Х. Мемлекеттік сатып алуда - шағын
кәсіпкерлікті қолдау
82. Конкурсты ұйымдастырушы шағын кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру мақсатында жұмыстардың, қызмет көрсетулердің жекелеген түрлерін алу жөнінде конкурстар ұйымдастырған кезде шағын кәсіпкерлік субъектілерінен жұмыстарды, қызметтерді ұйымдастыру үшін мұндай жұмыстардың, қызметтердің жалпы көлемінің 10 процентіне дейін резервтендіруді көздеуі тиіс.
83. Қазақстан Республикасының Үкіметі шағын кәсіпкерлік субъектілерінен сатып алу жүзеге асырылуы тиіс жұмыстар, қызмет көрсетулер түрлерінің номенклатурасы мен олардың көлемдерін бекіткеннен кейін конкурсты ұйымдастырушы бекітілген номенклатура мен көлемдер бойынша конкурстар өткізеді. Мұндай конкурстарға қатысуға тек шағын кәсіпкерлік субъектілері ғана шақырылады.
84. Шағын кәсіпкерлік субъектілері арасында конкурстар ұйымдастырудың және өткізудің рәсімдері қоғамдық ұйымдардың өкілдерін тарту арқылы осы Тәртіптің I-IX тарауларына сәйкес жүзеге асырылуы және бұқаралық ақпарат құралдарында кеңінен жариялануы тиіс.

78. При проведении однородных работ, услуг в течение одного финансового года запрещается дробление их объемов на части, с тем чтобы размер хотя бы одной из них был менее тысячекратного размера расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на этот финансовый год.
IХ. Государственные закупки из одного источника
79. Дорожные работы из одного источника являются работами без применения конкурсных процедур и осуществляются в случаях, когда:
1) работы, услуги выполняются одним конкретным потенциальным претендентом или какой-либо потенциальный претендент обладает исключительными правами в отношении дорожных работ, услуг;
2) вследствие возникновения чрезвычайной ситуации возникает срочная потребность в осуществлении работ, услуг, и нет достаточно времени для осуществления торгов способом конкурса;
3) заказчик, осуществляя с определенным исполнителем работы, услуги, по соображениям унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с этими работами, услугами определяет необходимость проведения других работ у того же исполнителя.
80. При осуществлении дорожных работ из одного источника заказчик имеет право запросить у такого претендента все необходимые обоснования предлагаемой этим претендентом цены работ, услуг.
81. По итогам проведения дорожных работ из одного источника заказчик должен оформить протокол о работах в соответствии с установленными формами конкурсной документации.
Х. Поддержка малого предпринимательства при
осуществлении государственных закупок
82. В целях осуществления государственной поддержки субъектов малого предпринимательства организатор конкурса при организации конкурсов по торгам отдельных видов работ, услуг должен предусмотреть резервирование до 10 процентов от общего объема таких работ для организации работ субъектами малого предпринимательства.
83. После утверждения Правительством Республики Казахстан номенклатуры работ, услуг и их объемов, закупки которых должны осуществляться у субъектов малого предпринимательства, организатор конкурса организует конкурсы по утвержденной номенклатуре и объемам. К участию в таких конкурсах приглашаются только субъекты малого предпринимательства.
84. Процедуры организации и проведения конкурсов среди субъектов малого предпринимательства должны осуществляться в соответствии с разделами I-IX настоящего Положения с привлечением представителей общественных организаций и широко освещаться в средствах массовой информации.

85. Егер ашық конкурсты ұйымдастыру кезінде конкурстық өтінім берген шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қатарынан потенциалды үміткер саны үштен кем болған жағдайда, онда конкурсты ұйымдастырушы шағын кәсіпкерлік субъектілерінен ғана емес басқалардан да көзделген сатып алуларды жүзеге асыруға құқылы.
86. Егер жабық конкурсты ұйымдастыру кезінде жіберілген сұрауларға жауап ретінде конкурстық өтінімдер алынбаған жағдайда конкурсты ұйымдастырушы шағын кәсіпкерлік субъектілерінен ғана емес басқалардан да көзделген сатып алуларды жүзеге асыруға құқылы.
ХI. Қорытынды ережелер
87. Жол жұмыстарына конкурс туралы шарттардың атқарылуына бақылау жасауды қолданылып жүрген заңдарға сәйкес уәкілетті орган жүзеге асырады.
88. Жол жұмыстары туралы шарттар жасасу немесе оны атқару процесінде тапсырысшы мен мердігердің арасында туындаған барлық даулар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шешіледі.
89. Мердігерлік сауда-саттық процесіне қатысушылар мемлекеттік сатып алу туралы заңдарды бұзғаны үшін қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауаптылықта болады.
ҚОСЫМШАЛАР
1-қосымша
Жол жұмыстары жөнінде конкурс
(аукцион, сауда-саттық, тендер) өткізу туралы хабарландыру
____________________________________________________________________
(конкурс ұйымдастырушының атауы)
жол жұмыстарына (қызмет көрсетулер) жөнінде конкурс (аукцион,
сауда-саттық, тендер) өткізу туралы хабарландыру:
____________________________________________________________________
(жұмыстарды орындаудың, қызмет көрсетудің) көлемін, орнын және
____________________________________________________________________                          мерзімін көрсету арқылы
____________________________________________________________________
жұмыстар, қызмет көрсетулер туралы қысқаша сипаттама беру
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Осы конкурсқа мынадай біліктілік талаптарына жауап беретін барлық
заңды және жеке тұлғаларға рұқсат етіледі:
Конкурстық құжаттардың пакетін______________________________________
конкурстық құжаттамаларды алудың
______________________________________________________ алуға болады.
мерзімін, орнын және тәсілін көрсету
Өтінімдер___________________________________________________________
өтінімдер берілетін мерзім, уақыты және мекенжайы, анықтама алу
____________________________________________________________________                    үшін байланыс телефондарын көрсету
__________________________________________________ берілуі керек.
М.О.
2-қосымша
1-бет
ҮМІТКЕР КӘСІПОРНЫ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
(құрылым мен ұйымдар
___________________________________________________________________
| 1. |                Ұйымның атауы
|____|_____________________________________________|________________
| 2. |                Меншік нысаны
|____|_____________________________________________|________________
| 3. |    Тіркеу органының орны, күні (тіркеу)
|    |  құжаттарының көшірмесі қоса беріліп отыр)
|____|_____________________________________________|________________
| 4. |             байланыс мекен-жайы
|____|_____________________________________________|________________
| 5. |             құқықтық мекен-жайы
|____|_____________________________________________|________________
| 6. |             банк деректемелері
|____|_____________________________________________|________________
| 7. |                  Басшысы:
|    |       Лауазымы, фамилиясы, аты-жөні
|____|_____________________________________________|________________
| 8. |              Телефоны, факсі
|____|_____________________________________________|________________
| 9. |                Басты ұйым                   |  Еншілес ұйым
|____|_____________________________________________|________________
| 10.|     лицензиясы берілген жұмыс түрлері,
|    |   көрсетілген іс-әрекет мерзімі (лицензия
|    |          көшірмесі қоса берілді)
|____|_____________________________________________|________________
| 11.|   Банктермен бірге жұмыс жасайтын (займ
|    |   бере алатын мүмкіндігі, құқықты нұсқау
|    |              алуға мәліметтер)
|____|_____________________________________________|________________
| 12.  Осы уақытта сот жүріп жатқан айырып-тану
|      кезінде тартылған/тартылмағаны себебі       |
|___________________________________________________________________
|            (арыз беруші (жауап) беруші)
|___________________________________________________________________
9 бағанада бас және еншілес ұйым басқа атаулы және құқықты
мекен-жайы болмаған жағдайда "болады" деп жазу керек.
Қосымша.
1. Тіркеу құжаттарының көшірмесі.
2. Жарғы құжаттарының көшірмесі.
3. Лицензиялар көшірмесі.
4. Қаржы қызметі жайында мәліметтер:
- меншік пен займ капиталы;
- өткен жылдың баланстық есебі.
Басшы
Бас бухгалтер
М.О.
2-бет
АДАМДАР ҚОРЫ: БІЛІКТІЛІКТІ АЙҚЫНДАЙТЫН ҚҰРАМ
(БАСҚАРУШЫ ҚҰРАМ МЕН
ИНЖЕНЕРЛІК-ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕР)
___________________________________________________________________
|NN |      Фамилиясы,      | Лауазымды |  Жұмыс|   Жұмыс   |Ең соңғы
|р/н|        аты-жөні      |   орны    |  өтілі|   өтілі   |білік.
|   |                      |           |(жалпы)|   (осы    |тілікті
|   |                      |           |       | лауазымды |арттыру
|   |                      |           |       |  орнында) |мәліметі
|   |                      |           |       |           |нің күні
|___|______________________|___________|_______|___________|________

85. В случае, если при организации открытого конкурса количество потенциальных претендентов из числа субъектов малого предпринимательства, представивших конкурсные заявки, менее трех, то организатор конкурса вправе осуществить предусматривавшиеся закупки не только у субъектов малого предпринимательства.
86. В случае, если при организации закрытого конкурса не было получено конкурсных заявок в ответ на посланные запросы, организатор конкурса вправе осуществить предусматривавшиеся закупки не только у субъектов малого предпринимательства.
ХI. Заключительные положения
87. Контроль за исполнением договоров о конкурсах на дорожные работы осуществляется уполномоченным органом в соответствии с действующим законодательством.
88. Все споры, возникающие между заказчиком и подрядчиком в процессе заключения или исполнения договора о дорожных работах, разрешаются в соответствии с действующим законодательством.
89. Участники процесса подрядных торгов за нарушение законодательства о государственных закупках несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
Приложения
Приложение 1
Объявление о проведении конкурса
(аукциона, торгов, тендера) на дорожные работы
_______________________________________________________________ объявляет
наименование организатора конкурса
о проведении конкурса (аукциона, торгов, тендера) на дорожные работы
(услуги):________________________________________________________________
дать краткое описание (работ, услуг) с указанием объема,
_________________________________________________________________________
места и срока выполнения работ, оказания услуг
К настоящему конкурсу допускаются все юридические и физические лица,
отвечающие квалификационным требованиям.
Пакет конкурсных документов и квалификационные требования можно
приобрести_______________________________________________________________
указать срок, место и способы получения конкурсной документации
___________________________________________________________________________
и способы получения конкурсной документации
Заявки должны быть представлены
___________________________________________________________________________
указать срок, время и адрес представления заявок, контактные телефоны
для справок
Приложение 2
Лист 1
Информация о предприятии претендента
(структура и организация)
___________________________________________________________________________
1. Наименование организации       !
___________________________________!_______________________________________
2. Форма собственности            !
___________________________________!_______________________________________
3. Дата, место, орган регистрации !
(копии регистрационных         !
документов прилагаются)        !
___________________________________!_______________________________________
4. Почтовый адрес                 !
___________________________________!_______________________________________
5. Юридический адрес              !
___________________________________!_______________________________________
6. Банковские реквизиты           !
___________________________________!_______________________________________
7.  Руководитель: должность,       !
фамилия, имя, отчество         !
___________________________________!_______________________________________
8.  Телефон, факс                  !
___________________________________!_______________________________________
9.  Головная организация*          !          Дочерние организации
___________________________________!_______________________________________
_______________!___________________!___________________!___________________
10. Виды работ, на которые выдана  !
лицензия, срок действия (копии !
лицензии прилагаются)          !
___________________________________!_______________________________________
11. Банки, с которыми работает     !
(данные о возможности          !
предоставления займа, право    !
обращаться за рекомендациями)  !
___________________________________!_______________________________________
12. В настоящее время в судебные разбирательства не вовлечен/вовлечен в
судебное разбирательство по поводу
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(в качества истца (ответчика)
___________________________________________________________________________
Примечание * - В графе 9 в случае отсутствия  головной и дочерних
организаций с другими названиями и юридическими адресами следует написать
"Не имеется".
Приложения.
1. Копии регистрационных документов.
2. Копии уставных документов.
3. Копия лицензии.
4. Сведения о финансовой деятельности:
- собственный и заемный капитал;
- балансовый отчет за предыдущий год.
Руководитель
Гл. бухгалтер
М.П.
Лист 2
Людские ресурсы: квалификационный состав
(руководящий состав и инженерно-технические работники)
___________________________________________________________________________
N ! Фамилия, и.о. ! Занимаемая !Стаж   !Стаж работы  ! Сведения о дате
п/п!               !  должность !работы !(в занимаемой!последней перепод
!               !            !(общий)!должности)   !готовки, повышении
!               !            !       !             !квалификации
___!_______________!____________!_______!_____________!____________________

| 1 |           2          |     3     |    4  |     5     |   6
|___|______________________|___________|_______|___________|________
|   |                      |           |       |           |
|___|______________________|___________|_______|___________|________
Басшы:
М.О.
3-бет
АДАМДАР ҚОРЫ: БІЛІКТІЛІКТІ АЙҚЫНДАЙТЫН ҚҰРАМ
(ЖҰМЫСШЫЛАР
___________________________________________________________________
|NN |                          | біліктілік|  Саны   |   Осы ұйым-
|р/н|        Мамандығы         |  разряды  |         |оферентіндегі
|   |                          |           |         | өтілі
|___|__________________________|___________|_________|______________
| 1 |            2             |     3     |    4    |    5
|___|__________________________|___________|_________|______________
|   |                          |           |         |
|___|__________________________|___________|_________|______________
Басшы:
М.О.
4-бет
ТЕХНИКАЛЫҚ МҮМКІНДІКТЕРІ (ҚОРЛАР):
ЖАБДЫҚТАР, МАШИНАЛАР, ТЕТІКТЕР
___________________________________________________________________
|NN | машиналар мен құрал- | маркасы |  Саны |техникалық|меншік түрі
|р/н|жабдықтардың атаулары |         |       | жағдайы  |жал меншігі
|   |                      |         |       |          |
|___|______________________|_________|_______|__________|___________
| 1 |             2        |    3    |   4   |    5     |     6
|___|______________________|_________|_______|__________|___________
|   |                      |         |       |          |
|___|______________________|_________|_______|__________|___________
Ескерту: 6-бағанада кәсіпорын жалға берген жағдайда көрсетіледі
- жалға берушінің орны
Басшы:
М.О.
5-бет
ТӘЖІРИБЕ: ОРЫНДАЛҒАН ЖОЛ ЖҰМЫСТАРЫ
Орындалған жұмыстың барлық көлемі (соңғы 3 жылда).
199 ____ ж. _________________________ млн.теңге
199 ____ ж. _________________________ млн.теңге
199 ____ ж. _________________________ млн.теңге
____________________________________________________________________
|NN |  Объектінің атауы    |Тапсырысшы| Орындалатын |Жұмыстың|Жұмыс
|р/н|(объектілер-тараптары)|          |жұмыс түрлері|басталу |бағасы
|   |                      |          |             |  мен   |
|   |                      |          |             |аяқталу |
|   |                      |          |             |  күні  |
|___|______________________|__________|_____________|________|______
| 1 |          2           |     3    |      4      |    5   |   6
|___|______________________|__________|_____________|________|______
|   |                      |          |             |        |
|___|______________________|__________|_____________|________|______
Қосымша:
Тапсырысшының буклеттері, мақалалары, кітаптары мен басқа
растайтын құжаттары, тендірде қысқа мерзімде жоғары дәрежелік ұйымдастыру-техникалық параметрлері ұсыныстар.
Басшы
Бас бухгалтер
3-қосымша
1-бет
(Кімге)__________________________________________________________
конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендерлерді) ұйымдастырушының
(Кімнен)___________________________________________________________
потенциалды үміткердің атауы
КОНКУРСТЫҚ ӨТІНІМ   ______________________________________________________, мемлекеттік
потенциалды үміткердің атауы
жол жұмыстарын мердігерлік сауда-саттық конкурсына қатысуға арналған
конкурстық құжаттардың пакетін, жұмыстарын орындауды (қызмет
көрсетуді) жүзеге асыруды ұсынады:
1.__________________________________________________________________
егер техникалық ерекшелігі, жоспарлар, сызбалар нобайлар және
____________________________________________________________________
халықаралық және ішкі стандарттарға сілтемелер қажет болса, оларды
____________________________________________________________________
қоса беру арқылы ұсынылатын жол жұмыстарының (қызмет көрсетулердің)
____________________________________________________________________              техникалық және сапалық сипаттамасын келтіру
2.__________________________________________________________________
жол жұмыстарының (қызмет көрсетудің) көлемі
3.__________________________________________________________________
жол жұмыстары орындалатын (қызмет көрсетілетін) жер
4.__________________________________________________________________
жол жұмыстарының орындау (қызмет көрсету) мерзімдері

_1_!______2________!______3_____!___4___!______5______!___________6________
___!_______________!____________!_______!_____________!____________________
Руководитель:
М.П.
Лист 3
Людские ресурсы: квалификационный состав (рабочие)
___________________________________________________________________________
NN! Специальность ! Разряд квалификации ! Количество ! Стаж работы в
п/п!               !                     !            !организации-оференте
___!_______________!_____________________!____________!____________________
_1_!______2________!___________3_________!______4_____!_________5__________
___!_______________!_____________________!____________!____________________
Руководитель:
М.П.
Лист 4
Технические возможности (ресурсы):
оборудование, машины, механизмы
___________________________________________________________________________
NN! Наименование машин ! Марка ! Кол-во ! Техническое ! Вид собств.
п/п! и оборудования     !       !   шт.  !  состояние  ! (собст. аренда)
___!____________________!_______!________!_____________!___________________
_1_!_________2__________!___3___!___4____!______5______!_________6_________
___!____________________!_______!________!_____________!___________________
Примечание: В графе 6 в случае аренды указывается предприятие -
арендодатель, его местонахождение.
Руководитель
М.П.
Лист 5
Опыт: выполненные дорожные работы
Общий объем выполненных работ (за последние 3 года):
- в 199___г.______________млн.тг
- в 199___г.______________млн.тг
- в 199___г.______________млн.тг
___________________________________________________________________________
N ! Наименование объекта  !Заказчик!Виды       !Дата начала и  !Стоимость
п/п!(объекты-представители)!        !выполняемых!окончания работ!работ
___!_______________________!________!работ______!_______________!__________
_1_!____________2__________!____3___!_____4_____!______5________!_____6____
___!_______________________!________!___________!_______________!__________
Приложение:
Буклеты, статьи, отзывы Заказчиков, книги и другие документы,
подтверждающие опыт организации и ее способность реализовать проект,
предложенный в тендере с высокими организационно-техническими параметрами
в сжатые сроки.
Руководитель:
М.П.
Приложение 3
Лист 1
(Кому)_________________________________________________________________
наименование организатора конкурса (аукциона, торгов, тендера)
(От кого)_________________________________________________________
наименование потенциального претендента
Конкурсная заявка
___________________________________________________________________________
наименование потенциального претендента
рассмотрев пакет конкурсных документов для участия в конкурсе подрядных
торгов на дорожные работы (услуги) предлагает осуществить выполнение
дорожных работ (услуг):
1._____________________________________________________________________
привести технические и качественные характеристики предлагаемых
___________________________________________________________________________
дорожных работ (услуг) с приложением, если необходимо, технических
___________________________________________________________________________
спецификаций планов, чертежей эскизов и ссылок на международные и
___________________________________________________________________________
внутренние стандарты
2._____________________________________________________________________
объем дорожных работ (услуг)
3._____________________________________________________________________
место выполнения дорожных работ (услуг)
4._____________________________________________________________________
сроки выполнения дорожных работ (услуг)

5. Егер конкурстық құжаттамада ондай көзделсе, басқа элементтердің
құны көрсетілген жол жұмыстарының (қызмет көрсетулердің) бағасының
кестесі.
Осы конкурстық өтінімнің (конкурстық құжаттаманың шарттарына
сәйкес немесе егер конкурстық құжаттамада конкурстық өтінімнің талап
етілген қолдану мерзімі көрсетілмесе)
19 ___ жылдың ________________________ дейін қолдану мерзімі бар.
___________________________         __________________________
қолы, күні                            аты-жөні, лауазымы
М.О.
2-бет
КОНКУРСТЫҚ ӨТІНІМНІҢ
БАҒАЛАР КЕСТЕСІ
____________________________________________________________________                     потенциалды үміткердің атауы
(теңге)
___________________________________________________________________
|  Көрсеткіштің атауы  |Істелінетін жол жұмыстарының (қызмет) атауы
|______________________|______________|______________|______________
|1. Шыққан елі         |              |              |
|______________________|______________|______________|______________
|2. Бірліктің бағасы   |              |              |
|                2     |              |              |
|     (км.п.м., м      |              |              |
|______________________|______________|______________|______________
|3. Жұмыс көлемі       |              |              |
|______________________|______________|______________|______________
|4. Жұмыстың жалпы     |              |              |
|   бағасы
|______________________|______________|______________|______________   ____________________________           _________________________
қолы, күні                            аты-жөні, лауазымы
М.О.
4-қосымша
1-бет
Анықтау жөніндегі конкурстық комиссия
(жол жұмыстарының мердігері
I. Жалпы ережелер
1. Конкурстық комиссия конкурстар өткізу және оның жеңімпазын анықтау үшін құрылады.
2. Конкурстық комиссия жол жұмыстарының мердігерлік процесін реттеу жөніндегі уәкілеттік орган болып табылатын Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің, әкімшіліктер және қазыналық кәсіпорындар жанынан құрылады.
3. Конкурстық комиссиялардың дербес және сандық құрамын конкурстық комиссия құрылған органдардың бірінші басшылары бекітеді.
4. Орталық және мемлекеттік органдар жанындағы конкурстық комиссияның құрамына олардың ведомостволық бағыныстағы органдардың басшылары мен мамандары, сондай-ақ келісім арқылы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу жөніндегі Департаментінің өкілдері кіргізіледі.
5. Конкурстық құжаттаманы дайындаған кезде конкурстық комиссия тапсырысшымен бірлесе отырып жол жұмыстарына (қызмет көрсетулерді) мердігерлік сауда-саттықты жүргізудің Ережесіне сәйкес бағаға жатпайтын элементтердің конкурстық өтінімінің бағасына ықпал ету проценттерін анықтайды.
II. Конкурстық комиссия қызметінің тәртібі

5. Таблица цен дорожных работ (услуг) с указанием стоимости других
элементов, если такое предусмотрено конкурсной документацией.
Настоящая конкурсная заявка имеет срок действия (в соответствии с
условиями конкурсной документации или, если в конкурсной документации не
указан требуемый срок действия конкурсной заявки) до____________19____г.
_______________________                          ___________________
подпись, дата                                  Ф.И.О. должность
М.П.
Лист 2
Таблица цен
конкурсной заявки
_______________________________________________________________________
наименование потенциального поставщика
(тенге)
___________________________________________________________________________
Наименование показателя   ! Наименование дорожных работ (услуг)
_________________________________!_________________________________________
1. Страна происхождения          !            !              !
_________________________________!____________!______________!_____________
2. Цена за единицу (км, пм, м2)  !            !              !
_________________________________!____________!______________!_____________
3. Объем работ                   !            !              !
_________________________________!____________!______________!_____________
4. Общая стоимость работ         !            !              !
_________________________________!____________!______________!_____________
_______________________                          ___________________
подпись, дата                                  Ф.И.О. должность
М.П.
Приложение 4
Лист 1
Конкурсная комиссия по определению
подрядчика на дорожные работы
I. Общие положения
1. Конкурсная комиссия создается для проведения конкурса и определения его победителя.
2. Конкурсные комиссии образуются при Министерстве транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, акиматах и казенных предприятиях, являющихся уполномоченным государственным органом по регулированию процесса подрядных работ на дорожные работы.
3. Персональный и количественный состав конкурсных комиссий утверждается первыми руководителями органов, при которых создаются конкурсные комиссии.
4. В состав конкурсных комиссий при центральных и местных государственных органах, их подведомственных учреждениях включаются руководители и специалисты этих органов, а также по согласованию - представители Департамента по государственным закупкам Министерства финансов Республики Казахстан.
5. При подготовке конкурсной документации конкурсная комиссия совместно с заказчиком определяет проценты влияния на цену конкурсной заявки неценовых элементов в соответствии с Положением проведения подрядных торгов на дорожные работы (услуги).
II. Порядок деятельности конкурсной комиссии

6. Конкурс өткізуді бастағанға дейін конкурстық комиссия конкурсты ұйымдастырушы дайындаған конкурстық құжаттамамен танысуға тиіс.
7. Конкурс өтініштері бар конверттерді ашқан кезде конкурстық комиссия қатысушы тұлғаларға потенциалды үміткердің атауы мен конкурстық өтінімдердің орны және конкурстық өтінімдердің бағаларын жариялайды.
8. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер бар конверттер ашылған күннен бастап 10 күннен аспайтын мерзімде жұмыстарды, қызмет көрсетулерді мемлекеттік сатып алуды жүргізудің тәртібіне сәйкес конкурстық өтінімдерді бағалайды және конкурсты қорытындылайды. Конкурстық өтінімдерді қараған және оларды бағалаған кезде дауыс саны тең болған жағдайда конкурстық комиссия төрағасының немесе оның орнындағы адамның дауысы шешуші болып табылады.
9. Конкурстың қорытындысы жұмыстарды, қызмет көрсетулерді мемлекеттік сатып алуды жүргізудің Ережесіне және конкурстық құжаттаманың нысандарына сәйкес конкурстық комиссияның мүшелері мен конкурстың жеңімпазынан қол қоятын хаттама түрінде рәсімделеді. Бұл хаттамада:
конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жері;
жұмыстарды, қызмет көрсетулерді мемлекеттік сатып алуды жүргізу Ереженің 34-тармағында көзделген жағдайда ұсынысы конкурстың жеңімпазын кейінгі артықшылықты олардың басымдылығы тәртібімен конкурсқа қатысушылардың атауы мен орналасқан жері;
жол жұмыстары туралы шартқа қол қойылуға тиісті, конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап санағанда 15 күннен аспайтын мерзім көрсетіледі.
III. Конкурстық комиссияның өкілеттіктері
10. Конкурстық комиссия конкурсқа қатыстыру үшін қабылданған конкурстық өтінімдерге баға береді, салыстырады және жеңіп шыққан конкурстық өтінімді анықтайды. Конкурстық комиссияның шешімі түпкілікті болып табылады.
11. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдердің қаралуын, бағалануын және салыстырылуын жеңілдету потенциалды үміткерлерден, олардың конкурстық өтінімдеріне байланысты түсініктемелер сұратуға құқылы. Осы талаптарға сәйкес келмейтін, шартты талаптарға жауап бермейтін, конкурстық өтінімді өткізу үшін ешқандай сұрау салуға, ұсыныс жасауға немесе рұқсат етуге жол берілмейді.
12. Потенциалды үміткерлер ұсынған барлық өзге де тең жағдайларда конкурстық комиссия жеңімпазды анықтау үшін конкурсты, бағаны төмендету мақсатындағы аукцион түрінде өткізуге құқылы.
13. Конкурстық комиссия, егер конкурстық өтінімде конкурстық құжаттамада баяндалған сипаттамаларды, шарттар және өзге де талаптарды айтарлықтай өзгертпейтін және олардан шегіну болып саналмайтын, елеусіз ауытқушылықтар болса, немесе егер онда, конкурстық өтінімнің мәнісіне тиіспей, жөндеуге болатын грамматикалық және арифметикалық қателер бар болса, оны талаптарға сай келеді деп қарауға құқылы.

6. До начала проведения конкурса конкурсная комиссия должна ознакомиться с конкурсной документацией, подготовленной организатором конкурса.
7. При вскрытии конвертов с конкурсными заявками конкурсная комиссия объявляет присутствующим лицам наименования и места дислокаций потенциальных претендентов и цены конкурсных заявок.
8. Конкурсная комиссия оценивает конкурсные заявки и подводит итоги конкурса в соответствии с Положением проведения государственных закупок, работ, услуг в срок не более 10 дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками. В случае равенства голосов конкурсной комиссии при рассмотрении и оценке конкурсных заявок, решающим является голос председателя конкурсной комиссии или лица, его замещающего (заместитель председателя комиссии определяется приказом).
9. Итоги конкурса оформляются в виде протокола в соответствии с Положением проведения государственных закупок, работ, услуг и формами конкурсной документации, который подписывается членами конкурсной комиссии и победителем конкурса. В данном протоколе указываются:
наименование и место дислокации победителя конкурса;
наименование и места дислокаций участников конкурса в порядке их приоритетности, предложения которых могут быть приняты предпочтительными после победителя конкурса, в случае, предусмотренном пунктом 34 Положения проведения государственных закупок, работ и услуг;
срок со дня подписания протокола заседания конкурсной комиссии, не превышающий 15 дней, в течение которого должен быть подписан договор о дорожных работах.
III. Полномочия конкурсной комиссии
10. Конкурсная комиссия оценивает и сопоставляет конкурсные заявки, которые были приняты для участия в конкурсе, и определяет выигравшую конкурсную заявку. Решение конкурсной комиссии является окончательным.
11. Конкурсная комиссия вправе запросить у потенциальных претендентов разъяснения в связи с их конкурсными заявками, с тем чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление конкурсных заявок. Не допускается никаких запросов, предложений или разрешений, с тем чтобы привести конкурсную заявку, не отвечающую формальным требованиям, в соответствие с этими требованиями;
12. При всех прочих равных условиях, предложенных потенциальными претендентами конкурсная комиссия вправе для определения победителя провести конкурс в виде аукциона на понижение цены.
13. Конкурсная комиссия вправе рассматривать конкурсную заявку как отвечающую требованиям, если в ней присутствуют незначительные отклонения, которые существенно не изменяют или не являются существенным отступлением от характеристик, условий и прочих требований, изложенных в конкурсной документации, или если в ней присутствуют грамматические или арифметические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа конкурсной заявки.

14. Конкурстық комиссия, егер:
1) конкурстық өтінімді ұсынған потенциалды үміткерлер жол жұмыстарын және қызмет көрсетулерді "Жол жұмыстарына конкурс (мердігерлік сауда-саттық) ұйымдастыру мен жүргізу тәртібі" Ережесінің 12-тармақтарында көрсетілген біліктілік талаптарына сай болмаса;
2) конкурстық өтінім осы Ереженің 47-тармағында көзделгеннен басқа жағдайларда, қарапайым талаптарға жауап бермесе, конкурстық өтінімді қабылдамауға құқылы.
15. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерге баға беру үшін қажет болған кезде техникалық сарапшыларды қатыстыруға құқылы.
5-қосымша
1-бет
Есепті көрсеткіш бағасы мыңнан жоғары объектілер
бойынша конкурстық комиссия мәжілісінің
ХАТТАМАСЫ
_______________________________     _______________________________
конкурс өткізілетін жер             конкурстың өткізілетін күні
1. Конкурстық комиссия_________________________________________
конкурстық комиссияның құрамын атау
құрамына мына мердігерлік сауда-саттықты (жұмыстарды, қызмет
көрсетулерді):
____________________________________________________________________
сатып алынатын жол жұмыстарын (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді)
____________________________________________________________________                     жол жұмыстарына қысқаша сипаттау
жол жұмыстары жөніндегі конкурс (аукцион, сауда-саттық, тендер)
өткізеді.
2. Конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге) қатысуға
мына потенциалды үміткерлерге рұқсат етіледі:
____________________________________________________________________
конкурстық өтінімдер берген потенциалды үміткерлердің атауы
____________________________________________________________________                           мен орналасқан жері
3. Конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге) қатысқан
потенциалды үміткерлер олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін
растайтын қажетті құжаттарды ұсынды.
4. Конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге) қатысқан
потенциалды үміткерлер жол жұмыстарына (жұмыстарды орындау,
қызметтер көрсету) мынадай ұсыныстар тапсырды:
____________________________________________________________________
әрбір конкурстық өтінімнің басқа негізгі шарттарының бағасы мен
____________________________________________________________________                        қысқаша мазмұнын көрсету
5. Конкурстық комиссия конкурсты (аукционды, сауда-саттықты,
тендерді) дайындау кезінде конкурсты (аукционды, сауда-саттықты,
тендерді) ұйымдастырушы потенциалды үміткерлерден конкурсты
(аукционды, сауда-саттықты, тендерді) ұйымдастырушы мынадай
түсіндірме берген
2-бет
____________________________________________________________________                   сауалдарға жауаптардың қорытылған
____________________________________________________________________                            мазмұны жазылады
конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы мынадай сауалдар
алынғандығын атап өтеді:
____________________________________________________________________
мұндай сауалдардың қорытылған мазмұны жазылады
Бұл ретте конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендерді)
ұйымдастырушы конкурстық құжаттамаға мынадай өзгеріс жасады;
____________________________________________________________________
егер мұндай өзгерістер болса, конкурстық құжаттаманың
____________________________________________________________________                  өзгерісінің қорытылған мазмұнын беру

14. Конкурсная комиссия вправе отклонить конкурсную заявку, если:
1) потенциальный претендент, представивший данную конкурсную заявку, не соответствует квалификационным требованиям, указанным в пунктах 12 и 15 "Положения о порядке организации и проведения конкурсов (подрядных торгов) на дорожные работы";
2) данная конкурсная заявка не отвечает формальным требования, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 47 "Положения о порядке организации и проведения конкурсов (подрядных торгов) на дорожные работы".
15. Конкурсная комиссия для оценки конкурсных заявок вправе привлекать при необходимости технических экспертов.
Приложение 5
Лист 1
Протокол
заседания конкурсной комиссии по объектам
стоимостью более тысячи расчетных показателей
__________________________               ________________________
место проведения конкурса                дата проведения конкурса
1. Конкурсная комиссия в составе:
___________________________________________________________________________
перечислить состав конкурсной комиссии
провела конкурс (аукцион, торги, тендер) по подрядным торгам на выполнение
дорожных работ (услуг):
___________________________________________________________________________
кратко описать дорожные работы (услуги)
2. К участию в конкурсе (аукционе, торгах, тендере) допущены
следующие потенциальные претенденты:
___________________________________________________________________________
перечислить наименования и места нахождения потенциальных
претендентов,
___________________________________________________________________________
представивших конкурсные заявки
3. Потенциальные претенденты, участвовавшие в конкурсе (аукционе, торгах, тендере), представили необходимые документы, подтверждающие их соответствие квалификационным требованиям.
4. Потенциальные претенденты, участвовавшие в конкурсе (аукционе, торгах, тендере), представили следующие предложения по выполнению дорожных работ (услуг):_____________________________________________________________
указать стоимость и краткое изложение других основных ___________________________________________________________________________
условий каждой конкурсной заявки
5. Конкурсная комиссия отмечает, что организатором конкурса (аукциона, торгов, тендера) при подготовке конкурса (аукциона, торгов, тендера) были получены от потенциальных претендентов следующие запросы о разъяснении конкурсной документации: ___________________________________________________________________________
изложить обобщенное содержание таких запросов на которые организатором конкурса (аукциона, торгов, тендера) были даны следующие разъяснения: ___________________________________________________________________________
изложить обобщенное содержание ответов на запросы
При этом, организатором конкурса (аукциона, торгов, тендера) были произведены следующие изменения конкурсной документации: ___________________________________________________________________________
дать обобщенное изложение изменений конкурсной документации, ___________________________________________________________________________
если такие изменения происходили

6. Конкурстық комиссия ұсынылған конкурстық өтінімдерді қарау
кезінде конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстырудың мынадай
өлшемдеріне сүйенеді:
____________________________________________________________________
конкурстық өтінімдерді, бағалау мен салыстырудың өлшемдерін атап
айту
7. Конкурстық комиссия қарауға ұсынылған құжаттардың негізінде,
ұсынылған конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстырудың нәтижелері
бойынша шешті:
1. Мына потенциалды үміткерлердің конкурстық өтінімді
конкурстың (аукционның, сауда-саттықтың, тендердің) жеңімпазы
деп танылсын:
____________________________________________________________________
аталған конкурстың өтінімді ұсынушы өнім берушінің атауы мен
орналасқан жерін көрсету
2) Лайықты 2-ші және 3-ші орын алғандар________________________
Егер конкурстық өтінімдерді қарау, бағалау және салыстыру
кезінде барлық конкурстық өтінімдерден бас тартылса, тиісті себебі
көрсетіледі.
3) Тапсырысшыға (тапсырысшыларға)______________________________
әр тапсырысшының
____________________________________________________________________
атауы мен орналасқан жерін айту күнін көрсету,
____________________________________________________ дейін мерзімде
бірақ аталған хаттамаға қол қойылған күннен
____________________________________________________________________                       бастап 15 күннен артық емес
________________________________________________________________ мен
конкурстық өтінімді ұтып алған потенциалды үміткерлердің болуын
көрсету жол жұмыстары туралы шарт жасасу тапсырылсын.
Конкурсты ұйымдастырушы________________________________________
конкурсты (аукционды, сауда-саттықты,
____________________________________________________________________                тендерді) ұйымдастырушының атауын көрсету
конкурстық комиссия отырысының осы хаттамасының көшірмесі мен
аталған конкурстың (аукционның, сауда-саттықтың, тендердің)
қорытындылары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігіне жолдасын;
бұқаралық ақпарат құралдарында өткізілген конкурстың
(аукционның, сауда-саттықтың, тендердің) қорытындыларын жарияласын.
____________________________________________________________________
конкурстық комиссияның төрағасы мен мүшелерінің қолдары, аты-жөні
____________________________________________________________________
конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендер) жеңіп алған
____________________________________________________________________
потенциалды үміткер басшының қолы, аты-жөні, деректемелері
6-қосымша
1-бет
Есепті бағасы көрсеткіштен мың есеге дейінгі
объектілер бойынша конкурстық комиссия мәжілісінің
ХАТТАМАСЫ
_______________________________     ____________________________
конкурс өткізілетін жер             конкурстың өткізілетін күні

6. Конкурсная комиссия при рассмотрении представленных конкурсных заявок исходила из следующих критериев оценки и сопоставления конкурсных заявок: ___________________________________________________________________________
перечислить критерии оценки и сопоставления конкурсных заявок
7. На основании представленных на рассмотрение документов, по результатам оценки и сопоставления представленных конкурсных заявок конкурсная комиссия Решила:
1) Признать выигравшей конкурс (аукцион, торги, тендер) конкурсную
заявку следующего потенцильного претендента
___________________________________________________________________________
указать наименование и местонахождения претендента, представившего данную
___________________________________________________________________________
конкурсную заявку
2) 2-е и 3-е места заняли
соответственно_______________________________
Если при рассмотрении, оценке и сопоставлении конкурсных заявок все
конкурсные заявки были отклонены, указать соответствующую причину.
3) Поручить:
Заказчику______________________________________________________________
перечислить наименование и местонахождение заказчика
в срок до__________________________________________________________________
указать дату, но не более 15 дней от даты подписания данного
___________________________________________________________________________
протокола
заключить договор на выполнение дорожных работ с __________________________
указать наименование
___________________________________________________________________________
потенциального претендента, представившего выигравшую конкурсную заявку
Организатор конкурса__________________________________________________
указать наименование организатора конкурса
___________________________________________________________________________
(аукциона, торгов, тендера)
направить в Министерство финансов Республики Казахстан копии
настоящего протокола заседания конкурсной комиссии и информацию об итогах
данного конкурса (аукциона, торгов, тендера);
опубликовать в средствах массовой информации итоги проведенного
конкурса (аукциона, торгов, тендера).
___________________________________________________________________________
Подписи, Ф.И.О. председателя и членов конкурсной комиссии
___________________________________________________________________________
подпись, Ф.И.О. руководителя, реквизиты претендента, выигравшего конкурс
___________________________________________________________________________
(аукцион, торги, тендер)
Приложение 6
Лист 1
Протокол
заседания конкурсной комиссии по объектам
стоимостью менее тысячи расчетных показателей
___________________________                    __________________________
место проведения конкурса                     дата проведения конкурса

1. Конкурстық комиссия__________________________________________
конкурстық комиссияның құрамын атау
құрамына мына мердігерлік сауда-саттықты (жұмыстарды, қызмет
көрсетулерді):
____________________________________________________________________
сатып алынатын жол жұмыстарын (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді)
____________________________________________________________________
қысқаша сипаттау мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурс (аукцион,
сауда-саттық, тендер) өткізеді.
2. Конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге) қатысуға мына
потенциалды үміткерлерге рұқсат етіледі:
____________________________________________________________________
конкурстық өтінімдер берген потенциалды үміткерлердің атауы
____________________________________________________________________                         мен орналасқан жерін атау
3. Конкурсқа (аукционға, сауда-саттыққа, тендерге) потенциалды
үміткерлер олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын
қажетті құжаттарды ұсынды.
____________________________________________________________________
әрбір конкурстық өтінімнің басқа негізгі шарттарының бағасы мен
____________________________________________________________________                        қысқаша мазмұнын көрсету
4. Конкурстық комиссия қарауға ұсынылған құжаттардың негізінде,
ұсынылған конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстырудың нәтижелері
бойынша шешті:
1) Мына потенциалды үміткерлердің конкурстық өтінімді
конкурстың (аукционның, сауда-саттықтың, тендердің) жеңімпазы
деп танылсын:
____________________________________________________________________
аталған конкурстың өтінімді ұсынушы үміткердің атауы мен
орналасқан жерін көрсету
2) Лайықты 2-ші және 3-ші орын алғандар________________________
Егер конкурстық өтінімдерді қарау, бағалау және салыстыру
кезінде барлық конкурстық өтінімдерден бас тартылса, тиісті себебі
көрсетіледі.
3) Тапсырысшыға (тапсырысшыларға)______________________________
әр тапсырысшының
____________________________________________________________________                   атауы мен орналасқан жерін айту
____________________________________________________ дейін мерзімде
күнін көрсету, бірақ аталған хаттамаға қол қойылған күннен
____________________________________________________________________                       бастап 15 күннен артық емес
________________________________________________________________ мен
конкурстық өтінімді ұтып алған потенциалды үміткерлердің болуын
көрсету жол жұмыстары туралы шарт жасасу тапсырылсын.
Конкурсты ұйымдастырушы________________________________________
конкурсты (аукционды, сауда-саттықты,
____________________________________________________________________                тендерді) ұйымдастырушының атауын көрсету
конкурстық комиссия отырысының осы хаттамасының көшірмесі мен
аталған конкурстың (аукционның, сауда-саттықтың, тендердің)
қорытындылары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлігіне жолдасын;
бұқаралық ақпарат құралдарында өткізілген конкурстың
(аукционның, сауда-саттықтың, тендердің) қорытындыларын жарияласын.
____________________________________________________________________
конкурстық комиссияның төрағасы мен мүшелерінің қолдары, аты-жөні
____________________________________________________________________
конкурсты (аукционды, сауда-саттықты, тендер) жеңіп алған
____________________________________________________________________
потенциалды үміткер басшының қолы, аты-жөні, деректемелері
7-қосымша
Бір көзден сатып алғандағы тапсырысшы мәжілісінің
ХАТТАМАСЫ
______________________________    ____________________________
тапсырысшының отырысы               тапсырысшының отырысының
өткізілетін жер                     өткізілген күні
Тапсырысшы____________________________________________________
тапсырысшының атауын көрсету
мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшін_________________________
жол жұмыстарын
____________________________________________________________________                    қызмет көрсетудің атауын көрсету
ШЕШТІ:

1. Конкурсная комиссия в составе:
___________________________________________________________________________
перечислить состав конкурсной комиссии
___________________________________________________________________________
провела конкурс (аукцион, торги, тендер) на выполнение дорожных работ
(услуг):
___________________________________________________________________________
кратко описать дорожные работы (услуги)
2. К участию в конкурсе (аукционе, торгах, тендере) допущены
следующие потенциальные претенденты:
___________________________________________________________________________
перечислить наименования и места нахождения потенциальных
претендентов, _____________________________________________________________
представивших конкурсные заявки
3. Потенциальные претенденты, участвовавшие в конкурсе (аукционе,
торгах, тендере) представили следующие предложения по выполнению дорожных
работ (услуг); ____________________________________________________________
указать стоимость и изложить краткое содержание других основных условий
___________________________________________________________________________
каждой конкурсной заявки
4. На основании представленных на рассмотрение документов, по
результатам оценки и сопоставления представленных конкурсных заявок
конкурсная комиссия Решила:
1) Признать выигравшей конкурс (аукцион, торги, тендер) конкурсную
заявку следующего потенциального претендента:
___________________________________________________________________________
указать наименование и местонахождение претендента, представившего данную
___________________________________________________________________________
конкурсную заявку
2) 2-е и 3-е место заняли соответственно -____________________________
3) Поручить:
Заказчику______________________________________________________________
перечислить наименование и местонахождение заказчика
в срок
до___________________________________________________________________
указать дату, но не более 15 дней от даты подписания данного
___________________________________________________________________________
протокола
заключить договор о выполнении дорожных работ с ___________________________
указать наименование
___________________________________________________________________________
потенциального претендента, представившего выигравшую конкурсную заявку
Организатору
конкурса___________________________________________________________________
указать наименование организатора конкурса
___________________________________________________________________________
(аукциона, торгов, тендера)
направить в Министерство финансов Республики Казахстан копии
настоящего протокола заседания конкурсной комиссии и информацию об итогах
данного конкурса (аукциона, торгов, тендера);
опубликовать в средствах массовой информации итоги проведенного
конкурса (аукциона, торгов, тендера).
___________________________________________________________________________
подписи, Ф.И.О. председателя и членов конкурсной комиссии
___________________________________________________________________________
подпись, Ф.И.О. руководителя, реквизиты претендента, выигравшего конкурс
___________________________________________________________________________
(аукцион, торги, тендер)
Приложение 7
Протокол
заседания заказчика при закупке из одного источника
___________________________                    __________________________
место заседания заказчика                     дата заседания заказчика
Для осуществления государственных закупок_____________________________
указать наименование дорожных
_________________________________заказчик__________________________________
работ, услуг                              указать наименование заказчика
Решил:

1. _________________________________________________ байланысты
бір көзден мелекеттік сатып алу тәсілін қолданудың
негізін баяндау
бір көзден мемлекеттік сатып алу тәсілін қолдануды;
2. Жалпы сомасы________________________________________________
мемлекеттік сатып алу туралы шарттың бағасы
____________________________________________________________ теңгеге
санмен және жазбаша көрсету
________________________________________________________ мен жол
жұмыстары туралы шарт жасалатын үміткердің атауы мен орналасқан жері
жол жұмыстары туралы шарт жасасуды__________________________________
жол жұмыстарын
____________________________________________________________________                 қызмет көрсетулерді қысқаша сипаттау
__________________________________      ___________________________
жұмысты орындаушының                    тапсырысшының қолы мен
қолы мен деректемелері                       деректемелері

1. Применить способ государственных закупок из одного источника в
связи_____________________________________________________________________
изложить обоснование применения  способа государственных закупок из
___________________________________________________________________________
одного источника
2. Заключить договор о выполнении дорожных работ______________________
кратко описать
___________________________________________________________________________
дорожные работы
на общую сумму_____________________________________________________________
указать стоимость договора на дорожные работы цифрами и
_________________тенге
письменно с ______________________________________________________________
наименование и местонахождение претендента, с которым заключается
___________________________________________________________________________
договор на дорожные работы
______________________________________      _______________________________
подпись и реквизиты исполнителя работ        подпись и реквизиты заказчика