Бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға№арналған қаржы тұрақтылығының»өлшемдерiн (нормативтерiн) есептеудiң»және қолданудың тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының қаулысы 1998 жылғы 25 қарашадағы N 17. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 30 желтоқсанда N 658 тіркелді. Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық банкі басқармасының 2002 жылғы 16 ақпандағы N 54 қаулысымен. ~V021852
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Z970077_ Қазақстан Республикасының» 1997 жылғы 05 наурыздағы заңы 25-бабының»1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "ұлттық комиссия" деп аталады) қаулы етеді:
1. Бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының»өлшемдерiн (нормативтерiн) есептеудiң және қолданудың тәртiбi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн (қоса берiлдi).
2. Жоғарыда аталған Нұсқаулықтың 4-тармағымен айқындалған қаржы тұрақтылығының»1-шi "Өз қаражаттарының»абсолюттi жеткiлiктiлiгi" өлшемiнiң»(нормативiнiң) ең төменгi рұқсат етiлген мәнiн ұлттық комиссия бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензия алу үшiн "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының»1997 жылғы 05 наурыздағы заңы 26-бабының»2-тармағында көзделген өз капиталының ең»төменгi деңгейiнiң талабы ретiнде пайдаланатындығы белгiленсiн.
3. Жоғарыда аталған Нұсқаулықтың, 1998 жылғы 01 шiлде жағдайына бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензия иеленген ұйымдарға қатысты 1999 жылғы 01 қаңтардан бастап күшiне енгiзiлетiн 4-тармақты қоспағанда, ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап күшiне енгiзiлетiндiгi белгiленсiн.
4. Жоғарыда аталған Нұсқаулық Қазақстан Республикасының»Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап ұлттық комиссияның»1997 жылғы 30 шiлдедегi N 112 V970359_ қаулысымен бекiтiлген Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған қаржылық тұрақтылық нормативтерiн есептеу тәртiбi туралы нұсқаудың»(Қазақстан Республикасының»Әдiлет министрлiгiнде 1997 жылғы 29 тамызда 359 нөмiрмен V970359_ тiркелген) және "Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған қаржылық тұрақтылық нормативтерiн есептеу тәртiбi туралы нұсқауды бекiту туралы" ұлттық комиссияның 1997 жылғы 30 шiлдедегi N 112 қаулысының күштерiнiң жойылатындығы белгiленсiн.

Об утверждении Инструкции о порядке расчета и применения критериев (нормативов) финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 25 ноября 1998 года N 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.01.1999 г. за N 663. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 февраля 2002 года N 54 ~V021852 .
В соответствии с пунктом 1 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Z970077_ от 5 марта 1997 года Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Утвердить Инструкцию о порядке расчета и применения критериев (нормативов) финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг (прилагается).
2. Установить, что определенное пунктом 4 вышеуказанной Инструкции минимально допустимое значение критерия (норматива) финансовой устойчивости 1 "Абсолютная достаточность собственных средств" используется Национальной комиссией в качестве требования минимального уровня собственного капитала, предусмотренного пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года, для получения лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг.
3. Установить, что вышеуказанная Инструкция вводится в действие с момента ее регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан за исключением пункта 4, который вводится в действие в отношении организаций, обладающих лицензиями на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг по состоянию на 1 июля 1998 года, с 1 января 1999 года.
4. Установить, что с момента регистрации вышеуказанной Инструкции Министерством юстиции Республики Казахстан утрачивают силу Инструкция о порядке расчета нормативов финансовой устойчивости для юридических лиц, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утвержденная постановлением Национальной комиссии от 30 июля 1997 года N 112 (зарегистрированная Министерством юстиции Республики Казахстан 29 августа 1997 года за N 359) V970359_ , и постановление Национальной комиссии "Об утверждении Инструкции о порядке расчета нормативов финансовой устойчивости для юридических лиц, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" от 30 июля 1997 года N 112 V970359_ .

5. Қазақстан Республикасының»Әдiлет министрлiгiнiң»"Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1997 жылғы 30 маусымдағы N 112 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Ұлттық комиссияның» 1998 жылғы 13 тамыздағы N 10 қаулысын тiркеуден бас тартуына (Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң»1998 жылғы 07 қазандағы№N 3-2-21/3684 хаты) байланысты осы қаулының»күшi жойылсын.
6. Ұлттық комиссия Төрағасының»және мүшелерiнiң»Қазақстан Республикасының»бағалы қағаздар рыногы Брокерлерiнiң»және Дилерлерiнiң Қауымдастығының»мүшелерiмен 1998 жылғы 29 маусымда өткiзген кездесудiң нәтижелерiне сәйкес "Бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған қаржылық тұрақтылық нормативтерiн есептеу тәртiбi туралы нұсқауды бекiту туралы" Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 30 шiлдедегi N 112 қаулысының 4-тармағының»күшi осы қаулымен бекiтiлген Нұсқаулықтың»2-тармағын күшiне енгiзу күнiне қатысты 1999 жылғы 01 қаңтарға дейiн тоқтатыла тұрсын.
7. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасы:
1) осы Қаулыны және жоғарыда аталған Нұсқаулықты (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның, бағалы қағаздар рыногының»кәсiпқой қатысушылары қауымдастықтары және бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын және "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның»мүшесi болып табылмайтын ұйымдарды және бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушылары қауымдастықтарының»назарына
жеткiзсiн;
2) осы Қаулыны және жоғарыда аталған Нұсқаулықты (оны күшiне
енгiзгеннен кейiн) бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк
қызметтi жүзеге асыруға лицензия алуға ниет бiлдiрген ұйымдарды назарына
жеткiзсiн;
3) осы Қаулының»орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның»Төрағасы
Ұлттық комиссияның»мүшелерi
Бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi
жүзеге асыратын ұйымдарға№арналған қаржы тұрақтылығының»өлшемдерiн
(нормативтерiн) есептеудiң»және қолдануды тәртiбi туралы
Нұсқаулық
Осы Нұсқаулық "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының»1997 жылғы 05 наурыздағы заңына сәйкес әзiрлендi және бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын және банктер болып табылмайтын (бұдан әрi "Брокерлер-дилерлер" деп аталады) ұйымдар сақтауға мiндеттi қаржы тұрақтылығының»өлшемдерiн (нормативтерiн) белгiлейдi.
1-тарау. Қаржы тұрақтылығының 1-ші "Өз қаражаттарының абсолютті
жеткіліктілігі" өлшемі (нормативі)
1. Брокер-дилердiң»өз қаражаттарының абсолюттi жеткiлiктiлiгi Брокер-дилердiң»Қазақстан Республикасының»Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) өтiмдi ретiнде таныған активтерiнiң»арасындағы айырмашылық ретiнде және оның ағымдағы мiндеттемелерiмен есептелетiн К белгiсiмен (нормативiмен) мына формула
1
бойынша сипатталады:
К = ЛА – ТО, бұл жерде
1
К – өз қаражаттарының»абсолюттi жеткiлiктiлiгiнiң»белгiсi (нормативi);
1
ЛА  – Брокер-дилердiң»Ұлттық комиссия өтiмдi ретiнде таныған, осы
Нұсқаулықтың»2-тармағына сәйкес есептелген активтерiнiң»мөлшерi;
ТО  –  Брокер-дилердiң»осы Нұсқаулықтың»3-тармағына сәйкес есептелген
ағымдағы мiндеттемелерiнiң»мөлшерi.

5. В связи с отказом Министерства юстиции Республики Казахстан от регистрации постановления Национальной комиссии "О внесении изменения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 30 июля 1997 года N 112" от 13 августа 1998 года N 10 (письмо Министерства юстиции Республики Казахстан от 7 октября 1998 года N 3-2-8-21/3684) данное постановление аннулировать.
6. В соответствии с результатами встречи Председателя и членов Национальной комиссии с представителями членов Ассоциации Брокеров и Дилеров рынка ценных бумаг Республики Казахстан, состоявшейся 29 июня 1998 года, приостановить до 1 января 1999 года действие пункта 4 постановления Национальной комиссии "Об утверждении Инструкции о порядке расчета нормативов финансовой устойчивости для юридических лиц, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг" от 30 июля 1997 года N 112 в отношении даты ввода в действие пункта 2 утвержденной данным постановлением Инструкции.
7. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление и вышеуказанную Инструкцию (после ее введения в действие) до сведения ЗАО "Казахстанская фондовая биржа", ассоциаций профессиональных участников рынка ценных бумаг и организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и не являющихся членами ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" и ассоциаций профессиональных участников рынка ценных бумаг;
2) доводить настоящее Постановление и вышеуказанную Инструкцию (после
ее введения в действие) до сведения организаций, намеренных получить
лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке
ценных бумаг;
3) установить контроль за исполнением настоящего Постановления и
вышеуказанной Инструкции.
Председатель
Члены Комиссии
Инструкция
о порядке расчета и применения критериев
(нормативов) финансовой устойчивости для
организаций, осуществляющих брокерскую и
дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 5 марта 1997 года и устанавливает критерии (нормативы) финансовой устойчивости, обязательные к соблюдению организациями, которые осуществляют брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и не являются банками (далее именуемыми "Брокеры-дилеры").
Глава 1. Критерий (норматив) финансовой устойчивости 1
"Абсолютная достаточность собственных средств"
1. Абсолютная достаточность собственных средств Брокера-дилера
характеризуется критерием (нормативом) К1, рассчитываемым как разница
между активами Брокера-дилера, которые признаются Национальной комиссией
Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная
комиссия") в качестве ликвидных, и его текущими обязательствами, по
формуле:
К1 = ЛА-ТО, где
К1 - критерий (норматив) абсолютной достаточности собственных средств;
ЛА - размер активов Брокера-дилера, которые признаются Национальной
комиссией в качестве ликвидных, рассчитанный в соответствии с
пунктом 2 настоящей Инструкции;
ТО - размер текущих обязательств Брокера-дилера, рассчитанный
в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции.

2. Брокер-дилердiң ұлттық комиссия өтiмдi ретiнде таныған активтерiне:
1) қолма-қол ақшалар, оның»iшiнде шетелдiк валютамен клиенттің
ақшаларын шегере отырып;
2) банктiң ағымдағы шоттарындағы ақшалар, оның iшiнде шетелдiк
валютамен клиенттің ақшаларын шегере отырып;
3) жинақ банкiлерiнiң шоттарындағы ақшалар (банктердегi жедел депозиттер және банктiк депозиттiк сертификаттарға инвестицияланған), оның» iшiнде шетелдiк валютамен;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланған:
АҚШ долларына номинацияланған - дисконтсыз баланстық құны бойынша;
теңгеге номинацияланған - үш пайыздық дисконтпен баланстық құны бойынша;
5) он бес проценттiк дисконтты баланстық құны бойынша бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың, Орталық депозитарийдiң және қаржы құралдары рыногының»инфрақұрылымының»бөлiгi болып табылатын және акционерлерi (қатысушылары) қаржы құралдары рыногының»кәсiпқой қатысушылары болып табылатын өзге де заңды тұлғаларды»акциялары (жарғылық капиталдағы салымдар);
6) үш пайыз дисконтты баланстық құны бойынша бағалы қағаздары Қазақстан Республикасының»заңдарына сәйкес құрылған және жұмыс iстейтiн қор биржаларының»ресми тiзiмiне енгiзiлген Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң»заңдарына сәйкес эмиссияланған);
6-1) Қазақстан Республикасының өз капиталдары 5 000 000 000 теңгеден асатын ұйымдарының өзге де мемлекеттік емес бағалы қағаздары (оның ішінде басқа елдердің заңдарына сәйкес эмиссияланған), отыз пайыздық дисконтпен баланстық құны бойынша;
7) он проценттiк дисконтты баланстық құны бойынша Standard & Poor's Corporation немесе Fitch IBCA немесе Мооdу’s Investors Service рейтинг агенттiктерi берген инвестициялық (алыпсатарлық емес) рейтинг деңгейi бар шетелдiк мемлекеттердiң»мемлекеттiк бағалы қағаздары (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң, эмитент-мемлекеттер болғанымен, заңдарына сәйкес эмиссияланған);
8) он бес проценттiк дисконтты баланстық құны бойынша шетелдiк ұйымдарды»Нью-йорк, Лондон, Франкфурт және Токио қор биржаларындағы айналысқа рұқсат етiлген мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң, эмитент-ұйымдардың мемлекеттерi болғанымен, заңдарына сәйкес эмиссияланған);
9) он проценттiк дисконтты ағымдағы активтердiң құрамына кiретiн дебиторлық борыш (оған енгiзiлген қысқа мерзiмдi қаржы инвестицияларын ықтимал шегерумен);

2. Активы Брокера-дилера, которые признаются Национальной комиссией в
качестве ликвидных, включают:
1) наличные деньги, в том числе в иностранных валютах, за вычетом
денег клиентов;
2) деньги на текущих банковских счетах, в том числе в иностранных
валютах, за вычетом денег клиентов;
3) деньги на сберегательных банковских счетах (срочные депозиты в банках и инвестированные в банковские депозитные сертификаты), в том числе в иностранных валютах;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств:
номинированные в долларах США - по балансовой стоимости без дисконта;
номинированные в тенге - по балансовой стоимости с дисконтом в три процента;
5) акции (вклады в уставный капитал) организаторов торгов с ценными бумагами, Центрального депозитария и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка финансовых инструментов и акционерами (участниками) которых являются профессиональные участники рынка финансовых инструментов, по балансовой стоимости с дисконтом в пятнадцать процентов;
6) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), чьи ценные бумаги включены в официальные списки фондовых бирж, созданных и действующих в соответствии с законодательством Республики Казахстан, по балансовой стоимости с дисконтом в три процента;
6-1) прочие негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), чей собственный капитал превышает 5.000.000.000 тенге, по балансовой стоимости с дисконтом в тридцать процентов;
7) государственные ценные бумаги иностранных государств (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других, нежели государства-эмитенты, государств), которые имеют инвестиционный (неспекулятивный) уровень рейтинга, присвоенный рейтинговым агентством Standard & Рооr's Соrроrаtiоn или Fitch IВСА или Мооdу's Investors Sеrviсе, по балансовой стоимости с дисконтом в десять процентов;
8) негосударственные эмиссионные ценные бумаги иностранных организаций (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других, нежели государства организаций-эмитентов, государств), допущенные к обращению на Нью-йоркской, Лондонской, Франкфуртской и Токийской фондовых биржах, по балансовой стоимости с дисконтом в пятнадцать процентов;
9) дебиторскую задолженность, входящую в состав текущих активов (за возможным вычетом включенных в нее краткосрочных финансовых инвестиций) с дисконтом в десять процентов;

10) он проценттiк дисконтты ұзақ мерзiмдi дебиторлық борыш; <*>
10-1) жиырма пайыздық дисконтпен бухгалтерлік баланс бойынша негізгі қаражаттың қалдық құны.
11) болашақ кезеңдердi»бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушыларға, Орталық депозитарийге және қаржы құралдары рыногының инфрақұрылымының»бөлiгi болып табылатын және акционерлерi (қатысушылары) қаржы құралдары рыногының»кәсiпқой қатысушылары болып табылатын өзге де заңды тұлғаларға қайтарылатын жарналар бөлiгiндегi шығыстар кiредi. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999 жылғы
30 қыркүйектегі N 45 қаулысымен. V990953_
3. Брокер-дилердiң ағымдағы мiндеттемелерiне:
1) қысқа мерзiмдi кредиттер және овердрафт;
2) ұзақ мерзiмдi кредиттердiң ағымдағы бөлiгi, егер ол ағымдағы мiндеттемелерден Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп стандарттарына сәйкес шығарылып тасталмаса;
3) кредиторлық борыш клиент алдындағы міндеттемелерді шегеріп;
4) төлеу үшiн есептелген шығыстар;
5) болашақ кезеңдердiң»кiрiстерi;
6) әлдеқалай болған жағдаяттар бойынша есептелген төлемдер кiредi. <*>
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының 1999 жылғы
30 қыркүйектегі N 45 қаулысымен. V990953_
4. Өз қаражаттарының»абсолюттi жеткiлiктiлiгi өлшемiнiң (нормативiнiң) мәнi кемiнде:
1) нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң»шоттарын жүргiзу құқығын
иеленген Брокер-дилер үшiн – 30.000 айлық есептi көрсеткiш;
2) клиенттердiң»шоттарын жүргiзу құқығынсыз Брокер-дилер үшiн – 6.000
айлық есептi көрсеткiш болу керек.
2-тарау. Қаржы тұрақтылығының 2-ші "Өз қаражаттарының салыстырмалы
жеткіліктілігі" өлшемі (нормативі)
5. Брокер-диллердiң»өз қаражаттарының салыстырмалы жеткiлiктiлiгi
Брокер-дилердiң барлық мiндеттемелерiнiң»оның»абсолютi қаржы тұрақтылығына
қол жеткiзген деңгейiне қатысы ретiнде есептелетiн К өлшемiмен
2
(нормативiмен) мына формула бойынша сипатталады:
ДО + ТО
К  =–––––––, бұл жерде
2    К
1
К – өз қаражаттарының салыстырмалы жеткiлiктiлiгiнiң өлшемi
2
(нормативi);
ДО  –  Брокер-дилердiң осы Нұсқаулықтың 6-тармағына сәйкес есептелген
ұзақ мерзiмдi мiндеттемесiнiң мөлшерi;
ТО  –  Брокер-дилердiң»осы Нұсқаулықтың 3-тармағына сәйкес есептелген
ағымдағы мiндеттемесiнiң»мөлшерi;
К  –  Брокер-дилердiң»қол жеткiзген өз қаражатының абсолюттi
1
жеткiлiктiлiгi өлшемiнiң»(нормативiнiң) деңгейi.
6. Брокер-дилердiң»ұзақ мерзiмдi мiндеттемелерiне:
1) қамтамасыз етiлген кредиттер;
2) қамтамасыз етiлмеген кредиттер;
3) негiзгi және еншiлес ұйымдардың бiр-бiрiне берген кредиттерi (егер
Брокер-дилер осындай ұйымдардың»бiрi болып табылса);

10) долгосрочную дебиторскую задолженность с дисконтом в десять процентов;
10-1) основные средства по остаточной стоимости с дисконтом в двадцать процентов;
11) расходы будущих периодов в части возвращаемых взносов организаторам торгов с ценными бумагами, Центральному депозитарию и иным юридическим лицам, являющимся частью инфраструктуры рынка финансовых инструментов и акционерами (участниками) которых являются профессиональные участники рынка финансовых инструментов. <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 30.09.99г. N 45 V990953_ .
3. Текущие обязательства Брокера-дилера включают:
1) краткосрочные кредиты и овердрафт;
2) текущую часть долгосрочных кредитов, если она не исключается из текущих обязательств в соответствии со стандартами бухгалтерского учета Республики Казахстан;
3) кредиторскую задолженность за вычетом обязательств перед клиентами;
4) начисленные расходы к оплате;
5) доходы будущих периодов;
6) начисленные платежи по непредвиденным обстоятельствам. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 30.09.99г. N 45 V990953_ .
4. Значение критерия (норматива) абсолютной достаточности собственных средств должно быть не менее:
1) 30.000 месячных расчетных показателей - для Брокера-дилера,
обладающего правом ведения счетов клиентов в качестве номинального
держателя;
2) 6.000 месячных расчетных показателей - для Брокера-дилера без
права ведения счетов клиентов.
Глава 2. Критерий (норматив) финансовой устойчивости 2
"Относительная достаточность собственных средств"
5. Относительная достаточность собственных средств Брокера-дилера
характеризуется критерием (нормативом) К2, рассчитываемым как отношение
всех обязательств Брокера-дилера к достигнутому им уровню критерия
(норматива) абсолютной финансовой устойчивости по формуле:
ДО+ТО
К2=-------, где
К1
К2 - критерий (норматив) относительной достаточности
собственных средств;
ДО - размер долгосрочных обязательств Брокера-дилера,
рассчитанный в соответствии с пунктом 6 настоящей Инструкции;
ТО - размер текущих обязательств Брокера-дилера, рассчитанный
в соответствии с пунктом 3 настоящей Инструкции;
К1 - достигнутый Брокером-дилером уровень критерия (норматива)
абсолютной достаточности собственных средств.
6. Долгосрочные обязательства Брокера-дилера включают:
1) обеспеченные кредиты;
2) необеспеченные кредиты;
3) кредиты, предоставляемые друг другу основной и дочерними
организациями (если Брокер-дилер является одной из таких организаций);

4) мерзiмi ұзартылған салықтар кiредi.
7. Өз қаражатының абсолюттi жеткiлiктiлiгi өлшемiнiң (нормативiнiң)
мәнi кез келген Брокер-дилер үшiн:
1) 1999 жылдың»01 қаңтарына дейiн – 40,0;
2) 1999 жылдың 01 қаңтарынан 01 маусымына дейiн – 30,0;
3) 1999 жылдың»01 шiлдесiнен бастап – 20,0 аспау керек.
3-тарау. Қаржы тұрақтылығы өлшемдерінің (нормативтеріне)
сәйкестілігіне бақылау жасау
8. Қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң (нормативтерiнiң) мәндерiн Брокерлер-дилерлер әрбiр жұмыс күнi күннiң»басталу жағдайына есептейдi. Қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң»(нормативтерiнiң) мәндерiнiң»есептерi жазбаша түрде ресiмделуi және Брокерлер-дилерлердiң бiрiншi басшыларының»немесе оны ауыстыратын тұлғаларды қолдары қойылуы керек.
9. Брокерлер-дилерлер ұлттық комиссияны талап етуi бойынша оған осындай талап етудi алған күн iшiнде осы күннiң басталу немесе ұлттық комиссияның»талабында көрсетiлген кез келген өзге де өткен күн жағдайына қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң (нормативтерiнiң) мәндерiнiң»есебiн беру керек.
10. Қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң»(нормативтерiнiң) есептелген мәндерi осы Нұсқаулықтың 4 және 7-тармақтарының шарттарына сәйкес келмеген жағдайда Брокер-дилер осы сәйкессiздiктiң»фактiсi және себептерi туралы оны жою жөнiндегi шаралар жоспарын қоса бере отырып бiр күн iшiнде ұлттық комиссияға хабарлауға мiндеттi.
11. Брокерлер-дилерлер тоқсан сайын ағымдағы тоқсанның»бiрiншi күнiнiң»басты жағдайына Брокерлер-дилерлердiң тоқсан сайынғы есеп берулерi үшiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Ұлттық комиссия белгiлеген мерзiмдерде қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң»(нормативтерiнiң) мәндерiнiң есебiн тапсыруға мiндеттi. Қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң» (нормативтерiнiң) мәндерiнiң»осы Нұсқаулықтың 4 және 7-тармақтарының» шарттарына сәйкес келмеген жағдайда бұндай есептерге сәйкессiздiктердiң» себептерiне жасалған түсiндiрме және оларды жою жөнiндегi шаралар жоспары қоса жолдану керек.
12. Осы Нұсқаулықтың 4 және 7-тармақтарының»шарттарын Брокер-дилердiң»бұзуы Ұлттық комиссия Директоратының, заң бұзушылықтың ауырлығына қарай, бағалы қағаздар рыногындағы брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензияны қолдануды тоқтата тұру туралы немесе оны қайтарып алу туралы шешiм қабылдауы үшiн негiз болып табылады.
Осы Брокер-дилер мүшесi болып табылатын бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымының өтiнiшi болған кезде Ұлттық комиссияның Директораты бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензияны қолдануды тоқтата тұрмауға және осындай лицензияны қайтарып алмауға құқылы. Осы өтiнiштi берудiң тәртiбi бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымының оның басқару органының (Биржалық кеңесiнiң, қауымдастық кеңесiнің/Президиумының) Ұлттық комиссия Директоратымен келiсу бойынша бекiткен нормативтiк актiсiмен айқындалу керек (осы бөлiк Ұлттық комиссия Директоратының 1999 жылғы 09 көкектегі N 27 қаулысымен енгiзiлген). <*>

4) отсроченные налоги.
7. Значение критерия (норматива) относительной достаточности
собственных средств должно быть для любых Брокеров-дилеров не более:
1) до 1 января 1999 года - 40,0;
2) с 1 января до 1 июля 1999 года - 30,0;
3) с 1 июля 1999 года - 20,0.
Глава 3. Контроль за соответствием критериям
(нормативам) финансовой устойчивости
8. Значения критериев (нормативов) финансовой устойчивости рассчитываются Брокерами-дилерами каждый рабочий день по состоянию на начало дня. Расчеты значений критериев (нормативов) финансовой устойчивости должны быть оформлены в письменном виде и в обязательном порядке подписаны первыми руководителями Брокеров-дилеров или замещающими их лицами.
9. Брокеры-дилеры обязаны представлять Национальной комиссии по ее письменному требованию расчеты значений критериев (нормативов) финансовой устойчивости в течение дня получения такого требования по состоянию на начало этого дня или любого иного предшествующего дня, указанного в требовании Национальной комиссии.
10. В случае несоответствия рассчитанных значений критериев (нормативов) финансовой устойчивости условиям пунктов 4 и 7 настоящей Инструкции Брокер-дилер обязан в течение одного дня сообщить Национальной комиссии о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению.
11. Брокеры-дилеры обязаны ежеквартально представлять Национальной комиссии расчеты значений критериев (нормативов) финансовой устойчивости по состоянию на начало первого рабочего дня текущего квартала в сроки, установленные действующим законодательством для представления ежеквартальной отчетности Брокеров-дилеров Национальной комиссии. При несоответствии значений критериев (нормативов) финансовой устойчивости условиям пунктов 4 и 7 настоящей Инструкции такие расчеты должны сопровождаться объяснениями причин несоответствия и планами мероприятий по их устранению.
12. Нарушение Брокером-дилером условий пунктов 4 и 7 настоящей Инструкции является основанием для принятия Директоратом Национальной комиссии, в зависимости от тяжести нарушения, решения о приостановлении действия лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг или об ее отзыве.
Директорат Национальной комиссии вправе не приостанавливать действие лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг или не отзывать такую лицензию при наличии соответствующего ходатайства саморегулируемой организации профессиональных участников рынка ценных бумаг, членом которой является данный Брокер-дилер. Порядок выдачи указанного ходатайства должен определяться нормативным актом саморегулируемой организации профессиональных участников рынка ценных бумаг, утвержденным ее органом управления (Биржевым советом, советом/Президиумом ассоциации) по согласованию с Директоратом Национальной комиссии (данная часть включена постановлением Национальной комиссии от 09 апреля 1999 года N 27).

Бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымының бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензияны тоқтата тұрмау және осы Брокер-дилерге қаржы тұрақтылығының өлшемдерiн (нормативтерiн) осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келтiру жөнiнде қосымша мерзiм беру туралы өтiнiшiн Ұлттық комиссияның Директораты қанағаттандырған жағдайда, осы Брокер-дилер аталған мерзiм аяқталғанға дейiн осы Нұсқаулықтың 10-тармағымен белгiленген мiндеттердi орындаудан босатылады (осы бөлiк Ұлттық комиссия Директоратының 1999 жылғы 09 көкектегi N 27 қаулысымен енгізілген). <*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ толықтырылды - ҚР Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық
комиссиясының 1999.04.09. N 27 V990795_ қаулысымен.
13. Ұлттық комиссия Директораты осы Нұсқаулықтың»4 және 7-тармақтарының»шарттарын Брокер-дилердiң»бұзуы туралы мәселенi қараған кезде:
1) осы Нұсқаулықтың 8, 9, 10 немесе 11-тармақтарының»шарттарын бұза отырып жасалған заң бұзушылық;
2) қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң (нормативтерiнiң) Брокер-дилер қол жеткiзген мәндерiнiң осы Нұсқаулықтың»4 және 7-тармақтарымен рұқсат етiлген мәндерiнен жиырма немесе одан да көп проценттерге ауытқуы;
3) Брокер-дилердiң клиенттерi (инвесторлардың»және басқа жорамал
клиенттердiң) құқықтарының»және заңмен не келiсiммен қор№алатын
мүдделерiнiң»бұзылуына байланысты заң»бұзушылық;
4) жүйелi сипаттағы (күнтiзбелiк тоқсан iшiндегi үш және одан да көп)
заң»бұзушылық ауыр жағдаяттар болып танылады.
Ұлттық комиссияның»Төрағасы
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

В случае удовлетворения Директоратом Национальной комиссии ходатайства саморегулируемой организации профессиональных участников рынка ценных бумаг о неприостановлении действия лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг и предоставления данному Брокеру-дилеру дополнительного срока по приведению значений критериев (нормативов) финансовой устойчивости в соответствие с требованиями настоящей Инструкции данный Брокер-дилер освобождается от выполнения обязанностей, установленных пунктом 10 настоящей Инструкции, до истечения указанного срока (данная часть включена постановлением Национальной комиссии от 09 апреля 1999 года N 27). <*>
Сноска. Пункт 12 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением НКЦБ РК от 9.04.99г. V990795_ .
13. При рассмотрении Директоратом Национальной комиссии вопроса о нарушении Брокером-дилером условий пунктов 4 и 7 настоящей Инструкции признаются отягчающимися обстоятельствами:
1) нарушение, сопровождаемое нарушением условий пунктов 8, 9, 10 или 11 настоящей Инструкции;
2) отклонение достигнутых Брокером-дилером значений критериев
(нормативов) финансовой устойчивости от значений, допустимых пунктами 4 и
7 настоящей Инструкции, на двадцать и более процентов;
3) нарушение, связанное с нарушением прав и охраняемых законом либо
договором интересов клиентов Брокера-дилера (инвесторов и других возможных
клиентов);
4) систематический (три и более раза в течение календарного квартала)
характер нарушения.
(Специалист: Цай Л.Г.
Корректор:  Склярова И.В.)