Әлеуметтік салықты есептеу мен төлеудің тәртібі туралы N 46 Нұсқау
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999 жылғы 10 ақпан N 49. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 26 наурызда тіркелді. Тіркеу N 717. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 36. "Әлеуметтiк салықты есептеу мен төлеудiң тәртiбi туралы" N 46 Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 10 ақпандағы N 49 V990717_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- Ескерту. "Салық және бюджетке мiндеттi басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығы" деген сөздер "Салық және бюджетке мiндетті басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен, "Жарлық", "Жарлықтың", 'Жарлықпен", "Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер тиiсiнше "Заң", "Заңның", "Заңмен", "Заңда", "Заңға" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 4.08.1999 ж. N 929 V990886_ бұйрығымен. Осы Нұсқау Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген. І. Жалпы ережелер 1. Әлеуметтік салық төлеушілер:
заңды тұлғалар (шетелдіктердің қатысуы бар заңды тұлғаларды, шетелдік заңды тұлғалардың өкілдіктері мен филиалдарын қоса);
осы Нұсқаудың 3-тармағына сәйкес әлеуметтік салық салынатын объектілері бар, заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалар болып табылады. Ескерту. 1-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999.05.19. N 519 V990803_ бұйрығымен. 2. Әлеуметтік салық төлеушілер салық төлеуді өздерінің тұрған жері бойынша жүзеге асырады. Заңды тұлғалар өздерінің филиалдары, өкілдіктері мен өзге де ерекшеленген құрылымдық бөлімшелері үшін әлеуметтік салық төлеуді олардың орналасқан жерi бойынша тиiстi бюджеттерiне болмаса Астана, Алматы қалаларының тиiстi бюджеттерiне немесе облыстық бюджеттерге осы Нұсқаудың 1-қосымшасында көзделген тәртіп бойынша жүзеге асырады. Ескерту. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 21.03.2000 ж. N 210 V001103_ бұйрығымен. Ескерту. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 24.05.2001 ж. N 660 V011583_ бұйрығымен. ІІ. Салық салу объектісі 3. Еңбекке ақы төлеу қоры әлеуметтік салық салу объектісі болып табылады.
Еңбекке ақы төлеу қорының құрамына жалақының, түрлі сыйақылардың, төлемақылардың, үстеме ақылардың, төлемдердің, ақшалай немесе нақты нысанда (қаржыландыру көзіне қарамастан) есептелген, заңдарда жұмыс істелмеген уақыт үшін қызметкерлерге есептелген ақшалай қаржыларды қоса жалақының барлық түрлері қосылады.
Еңбекақы қорына енгiзiлетiн төлемдер тiзбесi осы Нұсқауға N 5 қосымшада келтiрiлген.
Ескерту. 3-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.19. N 519 V990803_ бұйрығымен.
Ескерту. 3-тармақтың үшінші абзацы алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 4.08.1999 ж. N 929 V990886_ бұйрығымен.

Инструкция N 46 О порядке исчисления и уплаты социального налога
Утверждена приказом Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 10 февраля 1999 г. N 49. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.03.1999 г. N 717. Утратила силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 10 февраля 1999 года N 49 "Об утверждении Инструкций N 46 "О порядке исчисления и уплаты социального налога"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
Сноска. По всему тексту: слова "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" заменены словами "Закон Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"; слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменены соответственно словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону" согласно приказу Министра госдоходов РК от 4.08.99г. № 929 V990886_ .
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Z952235_ (далее - Закон).
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Плательщиками социального налога являются:
юридические лица (включая юридические лица с иностранным участием, представительства и филиалы иностранных юридических лиц);
физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, имеющие объекты обложения социальным налогом согласно пункта 3 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 19 мая 1999 года N 519 V990803_ .
2. Плательщики социального налога осуществляют уплату налога по месту своего нахождения.
Юридические лица осуществляют уплату социального налога за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения в соответствующие бюджеты по месту их нахождения либо в соответствующие бюджеты городов Астаны, Алматы или в областные бюджеты в порядке, предусмотренном в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 19 мая 1999 года N 519 V990803_ ; приказом МГД РК от 15.03.2000 г. N 210 V001103_ ; от 24 мая 2001 года N 660 V011583_ .
2. ОБЪЕКТ НАЛОГООБЛОЖЕНИЯ
3. Объектом налогообложения социальным налогом является фонд оплаты труда.
В состав фонда оплаты труда включаются все виды заработков, различных премий, доплат, надбавок, выплат, пособий отдельных социальных льгот, включая денежные суммы, начисленные работникам в соответствии с законодательством за неотработанное время, начисленные в денежной или натуральной форме (независимо от источника финансирования).
Перечень выплат, включаемых в фонд оплаты труда, приведен в приложении N 5 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 19 мая 1999 года N 519 V990803_ ; приказом Министра госдоходов РК от 4.08.99 г. N 929 V990886_ .

4. Салық төлеушiлер мынандай төлем түрлеріне әлеуметтік салық есептемейді:
1) заңды тұлға құрмай кәсiпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалармен және заңды тұлғалар ұстап қалатын зейнетақы жинақтаушы қорларына жеке адамдардың (қызметкерлердің) мiндеттi зейнетақы жарналары, Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес "Зейнетақы жарналарын есептеу үшiн алынған кiрiстi анықтау тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245 қаулысымен бекiтiлген Жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын ұстау және аудару ережесiне сәйкес айқындалады";
2) пайдаланылмаған демалыс үшін өтем еңбек демалысынан шақырту кезiнде және қызметкердiң босауы кезiнде;
3) ұйым тараған немесе жұмыс берушiнiң қызметi тоқтаған, жұмысшылардың саны және штаты қысқарған жағдайда, жеке еңбек шартын бұзу кезiнде, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әскери қызметке қызметкердi шақыру кезiнде орта айлық жалақы мөлшерiнде төленетiн өтемақы;
4) геологиялық барлау, топографиялық геодезиялық және iздестiру жұмыстарымен айналысатын жұмысшыларға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде егiстiк жабдықталым;
5) кезекшiлiк әдiстi жұмыстарды немесе жылжымалы сипатпен байланысты жұмыстарды атқаратын жұмысшылардың жалақысына Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде қосымша;
6) берілген арнайы киімнің, арнайы аяқкиім мен басқа да жеке қорғану құралдарының, сабынның, май кетіретін құралдардың, сүт пен емдік-профилактикалық тамақтың құны; Осы төлемдер "Еңбектi қорғау туралы" Z933000_ Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 22 қаңтардағы Заңында белгiленгендерге сәйкес жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен еңбек шарты бойынша жұмысшыларға жүргiзiледi.
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзiнiң еңбек мiндеттемесiн орындауға байланысты мертiгуiнен болмаса өзгелей денсаулығының зақымдануынан жұмысшыға келтiрiлген залалды өтеу (шығындалған табыстың бөлiгiнде өтеуден басқа). Жұмысшыға келтiрiлген залалды өтеу тәртiбi "Өзiнiң еңбек мiндеттемесiн орындауға байланысты мертiгуiнен болмаса денсаулығының зақымдануынан жұмысшыға немесе қызметкерге келтiрiлген залалдың барлық нысандары меншiгiнде мекемелердiң, ұйымдардың өтеу ережесiн бекiту туралы" P930201_ Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 17 наурыздағы N 201 қаулысымен реттеледi";
8) спорт жарыстарында, байқауларда, конкурстарда және тағы сол сияқтыларда жүлделі орындарға берілетін ақшалай сыйлықтар;

4. Налогоплательщики не начисляют социальный налог на следующие виды выплат:
1) обязательные пенсионные взносы физических лиц (работников) в накопительные пенсионные фонды, удерживаемые юридическими лицами, и физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
Порядок определения дохода, принимаемого для исчисления пенсионных взносов, определяется в соответствии с P990245_ Правилами удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года N 245;
2) компенсация за неиспользованный отпуск при отзыве из трудового отпуска и при увольнении работников;
3) компенсация, выплачиваемая в размере среднемесячной заработной платы при расторжении индивидуального трудового договора в случае ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности или штата работников, при призыве работника на военную службу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) полевое довольствие работников, занятых на геологоразведочных, топографо-геодезических и изыскательских работах, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) надбавки к заработной плате работников, выполняющих работы вахтовым методом или работы, связанные с подвижным характером, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
6) стоимость выданной спецодежды, спецобуви и других средств индивидуальной защиты, мыла, обезжиривающих средств, молока и лечебно- профилактического питания. Данные выплаты производятся работникам по условиям труда за счет средств работодателя в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 января 1993 года Z933000_ "Об охране труда";
7) возмещение ущерба, причиненного работнику увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением им трудовых обязанностей, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка). Порядок возмещения ущерба, причиненного работнику, регламентируется постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17.03.1993 года N 201 P930201_ "Об утверждении Правил возмещения предприятиями, учреждениями всех форм собственности ущерба, причиненного рабочим и служащим увечьем либо иным повреждением здоровья, связанным с исполнением ими трудовых обязанностей";
8) денежные награды, присуждаемые за призовые места на спортивных соревнованиях, смотрах, конкурсах и т.п.;

9) әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлерінің ақшалай ақылары;
10) қызметкерлерге бала туғанда, ақылы медициналық операция жасату үшін, жерлеуге арнап көрсетілетін материалдық көмек;
11) ұйыммен бiрге басқа орынға жұмысқа аудару кезiнде болмаса өту кезiнде жүру, мүлiктi тасымалдау және үй-жайды жалдау бойынша құжатты расталған шығыстардың өтемақысы;
12) жүктiлiгi мен босануы бойынша жалпы ауруларға байланысты уақытша еңбек етуге жарамсыздығы бойынша әлеуметтiк жәрдемақы және бала асырап алған әйелге (еркекке) әлеуметтiк жәрдемақы. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 11 маусымдағы N 731 P990731_ қаулысында бекiтiлген Жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен әлеуметтiк қамтамасыз ету бойынша жәрдемақыларды тағайындау және төлеу тәртiбi туралы нұсқаулықта белгiленген;
13) экологиялық апат және ядролық сынау полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес азаматтарға берiлген төлемақы. Төлемақы мөлшерi "Арал маңындағы экологиялық апат салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы Заңында және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақ салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" Z923600_ Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Заңында белгiленген;
14) табыс салығы салынған еңбек ақыдан аударулардан құралған кәсiподақ бюджетi қаражатынан кәсiподақ мүшелерi үшiн материалдық көмек.
15) мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтерi және халықаралық ұйымдар желiсi бойынша берiлетiн гранттар қаражаттары есебiнен жүргiзiлетiн төлемдер. Грант - мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтері, мемлекеттiк, халықаралық және қоғамдық ұйымдар және Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары Қазақстан Республикасының Yкiметiне, заңды тұлғаларға (оның iшiнде резидент еместерге), олардың филиалдарына, өкiлдiктерiне және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерiне, сондай-ақ жеке тұлғаларға белгiлi мақсаттарға (мiндеттерге) жету үшiн тегiн негiзде ұсынылатын мүлiк болып табылады.
Шетел мемлекетiмен (мемлекеттерiмен) болмаса халықаралық құқықты реттейтiн халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келiсiм) мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтерi және халықаралық ұйымдар желiсi бойынша берiлетiн гранттар қаражаттары есебiнен жүргiзiлетiн әлеуметтiк салық төлемiнен босатылу үшiн растау болып табылады"; 16) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң үкiм шығаруымен мемлекеттiк сыйақылар, степендиялар; 17) өз жұмысшыларына жеке жинақтаушы емес сақтандыру шарты бойынша жұмыс берушi төлейтiн сақтандыру сыйақылары. Ескерту. 4-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999.05.19. N 519 V990803_ бұйрығымен. Ескерту. 4-тармақтың толықтырылды, өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 4.08.1999 ж. N 929 V990886_ бұйрығымен. Ескерту. 4-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 21.03.2000 ж. N 210 V001103_ бұйрығымен. Ескерту. 4-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 24.05.2001 ж. N 660 V011583_ бұйрығымен. 5. Әлеуметтік салық қаржыландыру көздеріне қарамастан тиісті салықтардың ұсталуына дейін есептеледі. ІІІ. Әлеуметтік салықты есептеу мен төлеудің тәртібі 6. Әлеуметтік салықты мыналар төлейді:
а) заңды тұлғалар сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе уақытша жүрген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар:
Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбегіне ақы төлеу қорынан 26 процент ставка бойынша;
Мердiгерлiк, жалдау жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарт), шарт немесе өзгелей азаматтық құқықтық сипаттағы шарт негiзiнде қызметтi жүзеге асырған кезде, сондай-ақ шетел азаматы және азаматтығы жоқ тұлғалар әлеуметтiк салық төлеушiлер мүддесiнде Қазақстан Республикасына жұмысқа iссапарға жiберiлген жағдайларда, заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды тұлғалардың немесе жеке тұлғалардың жұмысшылары шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ тұлғалар деп танылады. Әлеуметтiк салық қазақстандық көзден төленетiн жалақы түрiндегi кiрiстен ескерiлiп есептеледi.
Қазақстан Республикасының шегiнде резидент емес жеке тұлғалар қазақстандық көзден кiрiс алған жағдайда, көрсетiлген тұлғаларға еңбекақы төлеу қоры осы Нұсқаулыққа N 6 қосымшаға сәйкес Әлеуметтiк салықты төлеушiлер беретiн болжанған кiрiс туралы анықтамада көрсетiлген олар мәлiмделген кiрiс сомасы негiзiнде айқындалады. Аталған жеке тұлғалар Болжанған кiрiс туралы анықтамамен мәлiмделген кiрiс сомасын растайтын шетел заңды тұлғалары мен резидент емес жеке тұлғалар арасында жасалған мердiгерлiк жалдау жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарт), шарт немесе өзгелей азаматтық құқықтық сипаттағы шарттың көшiрмесiн бiрге бередi.
а-1) еңбекақы төлеу қорынан 25,5 процент ставкасы бойынша мемлекеттiк мекемелермен;

9) денежное довольствие военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел;
10) материальная помощь, оказываемая работникам при рождении ребенка, для проведения платной медицинской операции, на погребение;
11) компенсация расходов, подтвержденных документально, по проезду, провозу имущества и найму помещения при переводе либо при переезде на работу в другую местность вместе с организацией;
12) социальные пособия по временной нетрудоспособности в связи с общим заболеванием, по беременности и родам и социальные пособия женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей. Размеры социальных пособий установлены Инструкцией P990731_ "О порядке назначения и выплаты пособий по социальному обеспечению за счет средств работодателя", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 11.06.1999 года N 731;
13) выплаты, предоставленные гражданам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне. Размер выплат установлен Законом Республики Казахстан от 30.06.1992 года Z922600_ "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" и Законом Республики Казахстан от 18.12.1992 года Z923600_ "О социальной защите граждан пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне";
14) материальная помощь для членов профсоюза из средств профсоюзного бюджета, сформированного из отчислений из заработной платы, обложенной подоходным налогом;
15) выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Грантом является имущество, предоставляемое на безвозмездной основе государствами, правительствами государств, государственными, международными и общественными организациями и физическими лицами Республике Казахстан, Правительству Республики Казахстан, юридическим лицам (в том числе нерезидентам), их филиалам, представительствам и иным обособленным структурным подразделениям, а также физическим лицам для достижения определенных целей (задач).
Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией, регулируемый международным правом;
16) государственные премии, стипендии, присужденные Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан;
17) страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам личного ненакопительного страхования своих работников.
Сноска. Пункт 4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 19 мая 1999 года N 519 V990803_ ; приказом Министра госдоходов РК от 4.08.99 г. N 929 V990886_ ; приказом МГД РК от 15.03.2000 г. N 210 V001103_ ; от 24 мая 2001 года N 660 V011583_ .
5. Социальный налог начисляется до удержания соответствующих налогов, независимо от источников финансирования.
3. ПОРЯДОК ИСЧИСЛЕНИЯ И УПЛАТЫ СОЦИАЛЬНОГО НАЛОГА
6. Социальный налог уплачивается:
а) юридическими лицами:
по ставке 21 процентов от фонда оплаты труда граждан Республики Казахстан, а также иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих или временно пребывающих в Республике Казахстан.
Иностранные граждане и лица без гражданства признаются работниками юридических лиц или физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица при осуществлении ими деятельности на основании индивидуального трудового договора (контракта), договоров подряда, найма или иного договора гражданско-правового характера, а также в случаях, когда иностранные граждане и лица без гражданства, прикомандированы для работы в Республике Казахстан в интересах плательщиков социального налога. Социальный налог исчисляется исходя из доходов в виде оплаты труда, выплачиваемых из казахстанского источника.
В случае получения дохода из казахстанского источника физическими лицами-нерезидентами за пределами Республики Казахстан, фонд оплаты труда по указанным лицам определяется на основании суммы заявленного ими дохода, указанного в Справке о предполагаемом доходе, представляемой плательщикам социального налога, в соответствии с Приложением N 6 к настоящей Инструкции. Указанные физические лица прилагают к Справке о предполагаемом доходе копию индивидуального трудового договора (контракта), договоров подряда, найма или иного договора гражданско-правового характера, заключенного между иностранным юридическим лицом и физическим лицом - нерезидентом, подтверждающего заявленную сумму дохода;

б) Ақыл-ой және дене дамуы бұзылған балалар мен жасөспірімдерді әлеуметтік бейімдеу мен еңбекке оңалту орталығы, еңбекке ақы төлеу қорынан 20,5 процент ставка бойынша;
в) "Ардагер" Республикалық зейнеткерлер кәсіпорындары бірлестігі, сондай-ақ сол бірлестіктің меншігі болып табылатын және соның қаржылары есебінен құрылған, тек зейнеткерлер жұмыс істейтін өндірістік, оқу-өндірістік ұйымдар, "SOS - Қазақстанның балалар ауылы" Балалар қайырымдылық қоры, Қызыр Жарты Ай және Қызыл Крест қоғамы, Ауғанстандағы соғыс ардагерлері Қазақ республикалық ұйымының Республикалық кәсіпорындар бірлестігі (өндірістік ұйымдардан басқа), Ауғанстандағы соғыс мүгедектерінің Ерікті қоғамы (өндірістік ұйымдардан басқа), еңбекке ақы төлеу қорынан 7,5 процент ставка бойынша. Олар сауда-делдалдық қызметтен, акциздеуге жататын тауарлар өндіруден және сатудан кіріс тапқан жағдайда салық 8 процент ставка бойынша төленеді;
г) Қазақстан Республикасы Мүгедектерінің ерікті қоғамы, қазақ саңыраулар қоғамы, Қазақ соқырлар қоғамы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншігі болып табылатын және солардың қаржылары есебінен құрылған, мүгедектер жұмыс істейтіндердің жалпы санының кемінде 50 процентін құрайтын өндірістік, оқу-өндірістік ұйымдар, Асырауында балалары бар Республикалық "Бибі-Ана" мүгедек әйелдер қоғамы, психофизикалық дамуы бұзылған мүгедектер мен балаларға қамқорлық жасау жөніндегі "Ақ бота" Лигасы қоғамдық бірлестігі, еңбекке ақы төлеу қорынан 6,5 процент ставка бойынша. Олар сауда-делдалдық қызметтен, акциздеуге жататын тауарлар өндіруден және сатудан кіріс тапқан жағдайда салық 7 процент ставка бойынша төленеді;
д) шаруа (фермерлiк) қожалықтарынан басқа заңды тұлға құрмай кәсіпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар, сондай-ақ патент негiзiнде заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар әрбiр қызметкер үшiн айлық есептiк көрсеткiштен 60 процент мөлшерiнде, сондай-ақ салық салынатын кiрiстi айқындау кезiнде ұстап қалуға жатқызылмайтын шығыстардан басқа оны алумен байланысты шығыстар минусы үшiн есептiк кiрiстен қосымша 10 процент;
д-1) патент негiзiнде заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар әрбiр қызметкер үшiн айлық есептiк көрсеткiштен 49 процент мөлшерiнде, сондай-ақ патент құнын айқындау кезiнде көрсетiлген салық салынатын айлық кiрiстен қосымша 5 процент;
е) айлық есептік көрсеткіштен 20 процент мөлшерінде шаруа (фермерлік) қожалықтары әрбір қызметкер, шаруа (фермерлік) қожалық басшысы және шаруа (фермерлік) қожалығының әрбір басшысы үшін;
ж)
Ескерту. 6-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.19. N 519 V990803_ бұйрығымен.
Ескерту. 6-тармақтың толықтырылды, өзгертілді - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 4.08.1999 ж. N 929 V990886_ бұйрығымен.
Ескерту. 6-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
21.03.2000 ж. N 210 V001103_ бұйрығымен.
Ескерту. 6-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрінің 24.05.2001 ж. N 660 V011583_ бұйрығымен.

б) Центром социальной адаптации и трудовой реабилитации детей и подростков с нарушениями умственного и физического развития по ставке 20,5 процента от фонда оплаты труда;
в) Республиканским объединением предприятий пенсионеров "Ветеран", а также производственными, учебно-производственными организациями, являющимися собственностью данного объединения и созданными за счет его средств, в которых работают только пенсионеры, Детским благотворительным фондом "SOS - детские деревни Казахстана", Обществом Красного Полумесяца и Красного Креста, Республиканским объединением предприятий Казахской республиканской организации ветеранов войны в Афганистане (без производственных организаций), Добровольным обществом инвалидов войны в Афганистане (без производственных организаций) по ставке 7,5 процента от фонда оплаты труда. В случае получения ими доходов от торгово- посреднической деятельности, производства и реализации подакцизных товаров налог уплачивается по ставке 8 процентов;
г) Добровольным обществом инвалидов Республики Казахстан, Казахским обществом глухих, Казахским обществом слепых, а также производственными учебно-производственными организациями, являющимися собственностью этих обществ и созданными за счет их средств, в которых инвалиды составляют не менее 50 процентов от общего числа работающих, Республиканским обществом женщин-инвалидов, имеющих на иждивении детей, "Бибi-Ана", общественным объединением Лига "Ак-Бота" по опеке инвалидов и детей с нарушениями в психофизическом развитии по ставке 6,5 процента от фонда оплаты труда. В случае получения ими доходов от торгово- посреднической деятельности, производства и реализации подакцизных товаров налог уплачивается по ставке 7 процентов;
д) физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, кроме крестьянских (фермерских) хозяйств, а также физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица на основе патента, в размере 60 процентов от месячного расчетного показателя за каждого работника, а также дополнительно 10 процентов от месячного дохода за минусом расходов, связанных с его получением, кроме расходов, не относимых на вычеты при определении налогооблагаемого дохода;
д-1) физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица на основе патента, в размере 49 процентов от месячного расчетного показателя за каждого работника, а также дополнительно 5 процентов от предполагаемого облагаемого месячного дохода, заявленного при определении стоимости патента;
е) крестьянскими (фермерскими) хозяйствами в размере 20 процентов от месячного расчетного показателя за каждого работника, главу крестьянского (фермерского) хозяйства и каждого члена крестьянского (фермерского) хозяйства".
Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 19 мая 1999 года N 519 V990803_ ; приказом МГД РК от 4.08.99г. N 929 V990886_ ; приказом МГД РК от 15.03.2000г. N 210 V001103_ ; от 24 мая 2001 года N 660 V011583_ .

6а. Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленiп, уақытша еңбекке жарамсыздығы, жүктiлiгi мен босануы, бала тууы кезiнде, жерлеу жөнiндегi жұмыс берушiлер есептеген сомалардың асырылуы нәтижесiнде 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша құралған терiс сальдо ай сайын еңбекақы қорының 1,5 процентi шегiнде әлеуметтiк салық төлеу есебiне есептеледi.
Ескерту. 6а-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.19. N 519 V990803_ бұйрығымен.
6б. Мемлекеттiк мекемелердің есептi кезеңдегi әлеуметтiк салыққа есептелген сомасы еңбекақы қорының 1,5 процентi шегiнде уақытша еңбекке жарамсыздығы, жүктегi мен босануы жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленген сомаға азайтылады.
Есептi кезеңдегi еңбекақы қорынан 1,5 проценттен асатын жүктiлiгi мен босануы бойынша, уақытша еңбекке қабiлетсiздiгi бойынша жәрдемақылар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленген сома келесi есептi кезеңге көшiрiледi және осы тармақпен белгiленген тәртiпте мемлекеттiк органдармен есептелген соманы азайтады.
Ескерту. 6б-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.19. N 519 V990803_ бұйрығымен.
Ескерту. 6б-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 21.03.2000 ж. N 210 V001103_ бұйрығымен.
7. Әлеуметтiк салық бойынша декларация аумақтық салық органдарына ұсынылады:
- осы Нұсқауға 3-қосымшада көрсетiлген нысан бойынша кәсіпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғалар (патент негiзiнде өз қызметiн жүзеге асыратындардан басқа), осы Нұсқауға 2-қосымшада көрсетiлген нысан бойынша заңды тұлғалар есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15 күнiнен кешiктiрмей тоқсан сайын;
- осы Нұсқауға 3А қосымшасында көрсетiлген нысан бойынша шаруа (фермер) қожалықтары бiртұтас жер салығы бойынша декларацияны тапсыру үшiн көзделген мерзiмдерде.
Осы тармақта көрсетiлген талап құны әлеуметтiк салықты енгiзетiн патент негiзiнде өз қызметiн жүзеге асыратын тұлғаларға таралмайды.
Заңды тұлғаның шешiмi бойынша оның филиалдары, өкiлдiктерi және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi өзiнiң орналасқан жерi бойынша аумақтық салық органына декларацияны ұсына және салықты дербес төлеудi жүргiзе алады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды- ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 21.03.2000 ж. N 210 V001103_ бұйрығымен.

6а. Отрицательное сальдо, образовавшееся по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм начисленных работодателями пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования, над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, ежемесячно засчитывается в счет уплаты социального налога в пределах 1,5 процента от фонда оплаты труда.
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 6а согласно приказу Мингосдоходов РК от 19 мая 1999 года N 519 V990803_ .
6б. Сумма начисленного государственными учреждениями за отчетный период социального налога уменьшается на сумму назначенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан пособий по временной нетрудоспособности, по беременности и родам в пределах 1,5 процента от фонда оплаты труда.
Сумма назначенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан пособий по временной нетрудоспособности, по беременности и родам, превышающая 1,5 процента от фонда оплаты труда отчетного периода, переносится на следующие отчетные периоды и уменьшает сумму начисленного государственными учреждениями налога в порядке, установленном настоящим пунктом.
Примечание. Данный абзац вводится в действие с 1.04.1999 года (Приказ МГД РК от 15.03.2000 N 210 V001103_ ).
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 6б согласно приказу Мингосдоходов РК от 19 мая 1999 года N 519 V990803_ ; с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 15.03.2000г. N 210 V001103_ .
7. Декларация по социальному налогу представляется в территориальные налоговые органы:
- ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом: юридическими лицами - по форме, приведенной в приложении 2 к настоящей Инструкции, физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью, - по форме, приведенной в приложении 3 к настоящей Инструкции;
- в сроки, предусмотренные для сдачи декларации по единому земельному налогу, крестьянскими (фермерскими) хозяйствами - по форме, приведенной в приложении 3А к настоящей Инструкции.
Указанное в настоящем пункте требование не относится к лицам, осуществляющим свою деятельность на основе патента, стоимость которого включает социальный налог.
По решению юридического лица его филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения могут представлять декларацию в территориальный налоговый орган по месту своего нахождения и осуществлять уплату налога самостоятельно.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 19 мая 1999 года N 519 V990803_ ; приказом Министра госдоходов РК от 4.08.99г. N 929 V990886_ ; в новой редакции согласно приказу МГД РК от 15.03.2000г. N 210 V001103_ .

2. Тарифтік ставкалар мен айлықақыларға үстеме ақылар мен қосымша ақылар (біліктілік шеберлігі, біліктілік сыныптары және тағы басқалар үшін).
3. Көп жылдық сіңірген еңбек, еңбек стажы үшін сыйақы (проценттік үстеме ақылар, ұйымда үзіліссіз жұмыс ұзақтығы үшін үстеме ақылар).
4. Ағымдағы сипаттағы өндірістік нәтижелер үшін сыйақылар.
5. Арнайы мақсаттағы қаржылар мен мақсатты түсімдер есебінен төленетін сыйақылар, біржолғы көтермелеулер.
6. Жыл ішіндегі жұмыс қорытындылары бойынша сыйақылар.
7. Демалысқа жыл сайынғы қосымша ақылар (демалысқа материалдық жәрдем).
8. Еңбекке ақы төлеуді аудандық реттеумен негізделген:
- аудандық коэффициенттер бойнша;
- шөлді, сусыз жерлерде, биік таулы аудандарда жұмыс істегені үшін, сондай-ақ экологиялық жұтау аудандарында жұмыс істегені үшін коэффициенттер мен үкімет шешімдерімен белгіленген өзге де коэффиценттер бойынша төлемдер.
9. Еңбек жағдайлары үшін қосымша ақылар (ауыр әрі зиянды, сондай-ақ аса ауыр және аса зиян еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін).
10. Түнгі уақытта жұмыс істегені, көп ауысымды режимде жұмыс істегені үшін қосымша ақылар.
11. Тұрақты жұмысы жол үстінде істелетін немесе жолсапар сипаты бар жағдайларда немесе қызмет көрсетілетін учаскелер шегіндегі қызметтік іссапарларға байланысты тәулікақының орнына жалақыға қосымша ақылар мен үстеме ақылар.
12. Құрылыста, қайта құруда және күрделі жөндеуде тікелей жұмыс істейтін қызметкерлер үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда жұмыс вахталық тәсілмен орындалғанда жұмыстың жылжымалы және іссапарлық сипаты үшін үстеме ақы.
13. Вахтада жұмыс істеу кестесінде көзделген, ұйымның тұрған жері (жиналу пункті) мен жұмыс орнына дейін және кері қарай жол жүру күндері үшін, сондай-ақ метеорологиялық жағдайларға байланысты және көлік ұйымдарының кінәсінен қызметкерлердің жолда кешіккен күндері үшін тарифтік ставканың, айлықақының мөлшерінде төленетін сомалар (жұмыстар вахталық тәсілмен орындалған кезде). 14. Жерасты жұмыстарында тұрақты істейтін қызметкерлерге олардың шахта (кеніш) ішінде құдықтан жұмыс орнына дейін және кері қарай жүруінің нормативтік уақыты үшін қосымша ақылар. 15. Геологиялық-барлау, топографиялық-геодезиялық және басқа да жұмыстарында істейтін қызметкерлерге далалық төлемдер. 16. Демалыс және мереке (жұмыс емес) күндері мерзімнен тыс жұмыс үшін ақы төлеу. 17. Жұмыс уақыты жинақталып есептелетін және заңдарда белгіленген басқа да жағдайларда, жұмыс вахталық тәсілмен ұйымдастырылған кезде қалыпты жұмыс уақыты ұзақтығынан тыс жұмыс істеуіне байланысты, қызметкерлерге берілетін демалыс күндері (отгулдар) үшін ақы төлеу. 18. Жыл сайынғы және қосымша демалыстарға ақы төлеу, пайдаланылмаған демалыс үшін ақшалай өтемақы. 19. Ұжымдық шарт бойынша қызметкерлерге, соның ішінде бала тәрбиелеп отырған әйелдерге қосымша берілген демалыстарға (заңдарда көзделгеннен тыс) ақы төлеу. 20. Жұмыстағы арнайы үзілістерге ақы төлеу, жасөспірімдердің жеңілдік сағаттарына ақы төлеу. 21. Мемлекеттік немесе қоғамдық міндеттерді орындауға тартылатын қызметкерлердің жұмыс уақытына ақы төлеу. 22. Ұйымдардың баласында тұрған кәсіптік-техникалық мектептер түлектерінің жұмысы басталуының алдындағы демалыс уақыты үшін ұйымдар төлейтін сомалар.

2. Надбавки и доплаты к тарифным ставкам и окладам (за профессиональное мастерство, квалификационные классы и т.д.).
3. Вознаграждение (процентные надбавки) за выслугу лет, стаж работы (надбавки за продолжительность непрерывной работы в организации).
4. Премии за производственные результаты текущего характера.
5. Премии, выплачиваемые за счет средств специального назначения и целевых поступлений, единовременные поощрения.
6. Вознаграждения по итогам работы за год.
7. Ежегодные доплаты к отпуску (материальная помощь к отпуску).
8. Выплаты, обусловленные районным регулированием оплаты труда по:
- районным коэффициентам;
- коэффициентам за работу в пустынных, безводных местностях, в высокогорных районах, а также за работу в районах экологического бедствия и иным коэффициентам, установленным решениями правительства.
9. Доплаты за условия труда (за работу в тяжелых и вредных, а также в особо тяжелых и особо вредных условиях труда).
10. Доплаты за работу в ночное время, за работу в многосменном режиме.
11. Доплаты и надбавки к заработной плате взамен суточных в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер, либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков.
12. Надбавка за подвижной и разъездной характер работ для работников, непосредственно занятых на строительстве, реконструкции и капитальном ремонте, а также при выполнении работ вахтовым методом в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
13. Суммы, выплачиваемые (при выполнении работ вахтовым методом) в размере тарифной ставки, оклада за дни в пути от места нахождения организации (пункта сбора) к месту работы и обратно, предусмотренные графиком работы на вахте, а также за дни задержки работников в пути по метеорологическим условиям и вине транспортных организаций.
14. Доплаты работникам, постоянно занятым на подземных работах, за нормативное время их передвижения в шахте (руднике) от ствола к месту работы и обратно.
15. Полевое довольствие работникам, занятым на геологоразведочных, топографо-геодезических и других полевых работах.
16. Оплата за работу в выходные и праздничные (нерабочие) дни, в сверхурочное время.
17. Оплата работникам за дни отдыха (отгулы), предоставляемые им в связи с работой сверх нормальной продолжительности рабочего времени при вахтовом методе организации работ, при суммированном учете рабочего времени и в других случаях, установленных законодательством.
18. Оплата ежегодных и дополнительных отпусков, денежная компенсация за неиспользованный отпуск.
19. Оплата дополнительно предоставленных по коллективному договору (сверх предусмотренных законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей.
20. Оплата специальных перерывов в работе, оплата льготных часов подростков.
21. Оплата рабочего времени работников, привлекаемых к выполнению государственных или общественных обязанностей.
22. Суммы, выплачиваемые организациями за время отпуска перед началом работы выпускникам профессионально-технических школ, находящихся на балансе организаций.

23. Бұрынғы жұмыс орны бойынша лауазымдық айлықақысы мөлшерлерін белгілі бір уақыт ішінде сақтай отырып басқа ұйымдардан жұмысқа орналастырылған қызметкерлер айлықақысының айырмасын, сондай-ақ уақытша қызметін атқару кезіндегі айырманы төлеу.
24. Қызметкердің кінәсінен болмаған тұрып қалуларға ақы төлеу.
25. Ұйымдардың жұмысшылары, басшылары мен мамандары біліктілікті арттыру және кадрларды қайта даярлау жүйесінде жұмыстан қол үзіп оқы кезінде олардың негізгі жұмыс орны бойынша жалақы.
26. Егер сол қаржылар жалақы қорынан есептелген жағдайда, рұқсат етілген ереуілдерге қатысқан қызметкерлерге төленетін сомалар.
27. Уақытша еңбекке жарамсыз болған жағдайда қызметкерлерге нақты жалақысына дейін қосымша ақы.
28. Донор қызметкерлерге тексеру, қан тапсыру және қан тапсырған күннен кейін берілетін әрбір демалыс күндері үшін ақы төлеу.
29. Амалсыз жұмысқа шықпау уақыты үшін ақы төлеу.
30. Жеткіліксіз біліктілігі немесе денсаулық жағдайы салдарынан қызметкердің атқарып отырған лауазымына немесе істеп отырған жұмысына сәйкессіздігіне байланысты әкімшіліктің бастамашылығымен еңбек шарты тоқтатылған жағдайларда; әскери қызметке шақырылуына және тараптардың еркіне тәуелсіз басқа да жағдайларға байланысты төленетін демалыстық жәрдемақы.
31. Жұмыс істелмеген уақыт үшін ақы төлеудің басқа да түрлері.
32. Оның тарифтік ставкаға (айлықақыға) қосымша төленетініне не негізгі ақы төлеу болып табылатынына қарамастан, проценттік немесе комиссиялық сыйақы.
33. Кәсіптерді (қызметтерді) қоса атқарғаны немесе уақытша болмаған қызметкердің міндеттерін атқарғаны үшін қосымша ақы.
34. Негізгі жұмысынан босатылған және босатылмаған және қызметкерлерді даярлау, қайта даярлау мен біліктілігін арттыру үшін, оқушылар мен студенттердің өндірістік практикасына басшылық жасау үшін тартылған ұйымдардың білікті жұмысшыларының, басшыларының, мамандарының еңбегіне ақы төлеу.
35. Қызметкердің кінәсінсіз брак деп танылған, өндірілген өнімдер (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін ақы төлеу.
36. Өндірістік практикасын ұйымдарда өтіп жатқан жоғары оқу орындарының студенттері мен орта арнаулы және кәсіптік-техникалық оқу орындары оқушыларының еңбегіне ақы төлеу, сондай-ақ біліктілік бағдар беру кезеңінде жалпы білім беру мектептері оқушыларының еңбегіне ақы төлеу.
37. Мемлекеттік ұйымдармен арнайы шарттарға сәйкес ұйымда жұмыс істеу үшін тартылған (жұмыс күшін беруге, мәселен әскери қызметшілердің) адамдар орындаған жұмыс үшін есептелген, сол адамдарға тікелей берілген де, мемлекеттік ұйымдарға аударылған да сомалар.
38. Жұмысқа бұйрыққа сәйкес басқа ұйымдардан қосалқы қызмет бойынша қабылданған адамдардың еңбегіне ақы төлеу.

23. Выплата разницы в окладах работникам, трудоустроенных из других организаций с сохранением в течение определенного срока размеров должностного оклада по предыдущему месту работы, а также при временном заместительстве.
24. Оплата простоев не по вине работника.
25. Заработная плата по основному месту работы рабочим, руководителям и специалистам организаций во время их обучения с отрывом от работы в системе повышения квалификации и переподготовки кадров.
26. Суммы, выплачиваемые работникам, принимавшим участие в санкционированных забастовках, в том случае, если эти средства начислены из фонда заработной платы.
27. Доплаты работникам в случае временной утраты трудоспособности до фактического заработка.
28. Оплата работникам-донорам за дни обследования, сдачи крови и отдыха, предоставляемого после каждого дня сдачи крови.
29. Оплата за время вынужденного прогула.
30. Выходное пособие, выплачиваемое в случаях прекращения трудового договора по инициативе администрации из-за несоответствия работника занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации либо состояния здоровья; в связи с призывом на военную службу и другими обстоятельствами, не зависящими от воли сторон.
31. Другие виды оплат за неотработанное время.
32. Процентное или комиссионное вознаграждение независимо от того, выплачивается ли оно дополнительно к тарифной ставке (окладу) или является основной оплатой.
33. Доплаты за совмещение профессий (должностей) или выполнение обязанностей временно отсутствующего работника.
34. Оплата труда квалифицированных рабочих, руководителей, специалистов организаций, освобожденных и не освобожденных от основной работы и привлекаемых для подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников, для руководства производственной практикой учащихся и студентов.
35. Оплата за производство продукции (работ, услуг), признанной браком не по вине работника.
36. Оплата труда студентов высших учебных заведений и учащихся средних специальных и профессионально-технических учебных заведений, проходящих производственную практику в организации, а также оплата труда учащихся общеобразовательных школ в период профессиональной ориентации.
37. Суммы, начисленные за выполненную работу лицам, привлеченным для работы в организации согласно специальным договорам с государственными организациями (на предоставление рабочей силы, например военнослужащих), как выданные непосредственно этим лицам, так и перечисленные государственным организациям.
38. Оплата труда лиц, принятых в соответствии с приказом на работу по совместительству из других организаций.

39. Кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалардан басқа тізімдік құрамдағы емес мына қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу:
- ұйымдар қызметкерлерінің тізімдік құрамында тұрмайтын адамдардың бір жолғы жұмыстарды (мүлікті жөндеу, әктеу мен сырлау, медицина мекемелерінде дәрігерлердің консультациясы, сараптама жөніндегі жұмыстар және тағы сол сияқтылар) орындағаны үшін: егер орындалған жұмыс үшін қызметкерлермен есеп айырысуларды сол ұйым тікелей заңды тұлғалармен емес, жеке тұлғалармен жүргізетін болса, мердігерлік шарттарды қоса азаматтық-құқықтық сипаттағы жасалған шарттар бойынша жұмыстарды орындағаны үшін еңбегіне ақы төлеу; Мұның өзінде, осы қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге арналған қаржылар мөлшері сол шарт пен төлем құжаттары бойынша сол жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) сметасы басшылыққа алынып анықталады;
- тізімдік құрамдағы емес қызметкерлердің қызмет көрсетулеріне (қаламақы) ақы төлеу (аудармалар, консультациялар, лекциялар оқу, радиодан және теледидардан сөйлеу және тағы басқалар үшін).
40. Жекелеген әлеуметтік жеңілдіктер берудің орнына ақшалай өтем:
- асханаларда, буфеттерде, профилакторийлерде тағамдар құнының қымбаттауына ақшалай өтем; - Қазақстан Республикасының заңдарымен кепілдік берілген тұрғын үй, коммуналдық қызмет көрсетулер және т.с.с. бермегені үшін экономиканың жекелеген салалары қызметкерлеріне ақшалай өтем сомалары. 41. Әскери қызметшілер мен ішкі істер органдары қызметкерлеріне ақшалай ақы. 42. Шет ел азаматтары мен Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе уақытша жүрген азаматтығы жоқ адамдарға жалақы төлеу. Ескерту. 42-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 24.05.2001 ж. N 660 V011583_ бұйрығымен. 43. Әлеуметтік салық төлеушілер мүдделерінде Қазақстан Республикасындағы жұмысы үшін іссапарға жіберілген резидент емес жеке тұлғалардың жалақысына байланысты шығыстар. Ескерту. 43-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 24.05.2001 ж. N 660 V011583_ бұйрығымен. ІІ. Нақты түрдегі жалақы 1. Нақты ақы төлеу тәртібімен берілетін өнім құны.
2. Экономиканың жекелеген салалары қызметкерлеріне тегін берілген (ҚР заңдарына сәйкес) коммуналдық қызмет көрсетулер, тағам, азық-түлік құны; Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкерлерге тегін берілген тұрғын үйге ақы төлеу жөніндегі шығындар.
3. Темір жол, авиа, теңіз, өзен, автомобиль көлігі мен қалалық электр көлігі қызметкерлерінің жол жүруі жөніндегі жеңілдіктер құны.
4. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тегін берілетін, тұрақты жеке пайдалануда қалатын заттардың (нысанды киім-кешекті қоса) құны немесе оларды төмен бағамен сатуға байланысты жеңілдіктер сомасы.

39. Оплата труда работников несписочного состава, кроме физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью:
- оплата труда лиц, не состоящих в списочном составе работников организации, за выполнение разовых работ (ремонт инвентаря, побелка и покраска, консультации врачей в медицинских учреждениях, работы по экспертизе и т.п.); за выполнение работ по заключенным договорам гражданско-правового характера, включая договора подряда, если расчеты с работниками за выполненную работу производятся непосредственно самой организацией с физическими, а не с юридическими лицами. При этом размер средств на оплату труда этих работников определяется исходя из сметы этих работ (услуг) по этому договору и платежных документов;
- оплата услуг (гонорар) работников несписочного состава (за переводы, консультации, чтение лекций, выступление по радио и телевидению и т.д.).
40. Денежная компенсация взамен предоставления отдельных социальных льгот:
- денежная компенсация удорожания стоимости питания в столовых, буфетах, профилакториях;
- суммы денежной компенсации работникам отдельных отраслей экономики за непредоставление гарантируемого законодательством Республики Казахстан жилья, коммунальных услуг и т.п.
41. Денежное довольствие военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел.
42. Оплата труда иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих или временно пребывающих в Республики Казахстан.
43. Расходы, связанные с оплатой труда физических лиц-нерезидентов, прикомандированных для работы в Республике Казахстан в интересах плательщиков социального налога.
Сноска. Глава I дополнена пунктами 42 и 43 согласно приказу МГД РК от 24 мая 2001 года N 660 V011583_ .
II. Заработная плата в натуральной форме
1. Стоимость продукции, выдаваемой в порядке натуральной оплаты.
2. Стоимость бесплатно предоставленных работникам отдельных отраслей экономики (в соответствии с законодательством РК) коммунальных услуг, питания, продуктов; расходы по оплате предоставляемого работникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан бесплатного жилья.
3. Стоимость льгот по проезду работников железнодорожного, авиа-, морского, речного, автомобильного транспорта и городского электротранспорта.
4. Стоимость выдаваемых бесплатно в соответствии с законодательством Республики Казахстан предметов (включая форменную одежду, обмундирование), остающихся в личном постоянном пользовании, или сумма льгот в связи с их продажей по пониженным ценам.

5. Қызметкерлер мен олардың балаларына емделуге, демалуға, экскурсиялар мен сапарларға жолдамаларды ұйым қаржылары есебінен ақы төлеу.
6. Қызметкерлерге тағамды тегін немесе төмендетілген бағалар бойынша беру (Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қызметкерлердің жекелеген санаттары үшін арнайы тағамнан басқа).
7. Ұйым қызметкерлеріне берілетін немесе қосалқы шаруашылықтар ұйым қызметкерлерін қоғамдық тамақтандыру үшін босататын өнімге (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) баға айырмасын өтеу жөніндегі шығындар.
8. Өз қызметкерлерінің медициналық жәрдем көрсетулеріне денсаулық сақтау органдарымен жасалған шарттар бойынша емханалардың қызмет көрсетулеріне ақы төлеу жөніндегі шығындар, балаларды мектепке дейінгі мекемелерде ұйым қаржылары есебінен ұстау үшін ақы төлеу.
9. Тұрғын үйге, пәтер ақысын, жатақханадағы орынға ақы төлеу.
10. Жұмыс орнына жалпы пайдаланудағы көлікпен, арнайы маршруттармен, ведомстволық көлікпен жүруге ақы төлеу.
11. Ұйымдар өз қызметкерлерінің пайдасына жасаған жеке және мүліктік сақтандыру шарттары бойынша ұйымдар төлейтін сақтандыру төлемдері (жарналар).
12. Басқа да жеңілдіктер (балалары мен отбасы мүшелерін оқытуға ақы төлеу, дене сауықтыру топтарына, секциялардағы, клубтардағы абонементтерге, газеттер мен журналдарға жазылуға, протез жасатуға және т.с. ақы төлеу).
13. Қызметкерлерге мерейтой күндеріне немесе көтермелеу түрінде берілетін сыйлықтар (машиналарды, пәтерлерді, ұзақ мерзім пайдаланылатын заттар мен басқа да тауарларды, сондай-ақ қызметкерлердің жеке шоттарындағы проценттік ставкаларды арттыруды қоса) сатып алуға шығындар.
ІІІ. Еңбекке ақы төлеу қосылатын басқа да төлемдер
1. Жұмыс көлемінің қысқаруына немесе жұмыс сипатының өзгеруіне байланысты жұмыстан босатылатын қызметкерлерге жұмыстан шығу жәрдемақысы (ұйым таратылған, адам саны, штат қысқарған және т.с.с., босатылған жағдайларда).
2. Қызметкерлер санының немесе штаттың қысқаруына, ұйымның қайта құрылуына немесе таратылуына байланысты жұмыстан босатылған қызметкерлердің жұмысқа орналасуы кезеңінде төленетін сомалар.
3. Бұл ұйымда жұмыс істемейтін адамдарға көрсетілетін материалдық жәрдем (зейнеткерлерге, мүгедектерге, қайтыс болған қызметкерлердің отбасына көрсетілетін материалдық жәрдемнен басқа).
4. Қызметкерлерге растайтын құжаттар болған жағдайда бала туған кезде, ақылы медициналық операциялар жасату үшін, жерлеуге көрсетілетін материалдық жәрдем.
5. Қызметкерлердің жұмысына байланысты жарақаттанумен немесе денсаулығына өзге де зиян келтірген залалға өтем ретіндегі төлемдер (алынбаған жалақы бөлігіндегі төлемдерден басқа).

5. Оплата путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии и путешествия за счет средств организации.
6. Предоставление питания работникам бесплатно или по сниженным ценам (кроме специального питания для отдельных категорий работников в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан).
7. Расходы по возмещению ценовой разницы на продукцию (работы, услуги), предоставляемую работникам организации или отпускаемую подсобными хозяйствами для общественного питания работников организации.
8. Расходы по оплате услуг поликлиник по договорам, заключенным с органами здравоохранения на предоставление своим работникам медицинской помощи, плата за содержание детей в дошкольных учреждениях за счет средств организации.
9. Оплата жилья, квартирной платы, места в общежитии.
10. Оплата проезда к месту работы транспортом общего пользования, специальными маршрутами, ведомственным транспортом.
11. Страховые платежи (взносы), уплачиваемые организациями по договорам личного и имущественного страхования, заключенных организациями в пользу своих работников.
12. Другие льготы (оплата обучения детей и членов семей, оплата абонементов в группы здоровья, занятий в секциях, клубах, подписки на газеты и журналы, протезирования и т.п.).
13. Расходы по приобретению подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая машины, квартиры, предметы длительного пользования и другие товары, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников).
III. Другие выплаты, включаемые в фонд оплаты труда
1. Выходное пособие высвобождаемым работникам в связи с сокращением объема работ или изменением характера работы (в случаях ликвидации организации, сокращения численности, штатов и т.п., а также увольнения из-за несчастного случая на производстве или профессионального заболевания).
2. Суммы, выплачиваемые на период трудоустройства уволенным работникам в связи с сокращением численности или штата работников, реорганизацией или ликвидацией организации.
3. Материальная помощь, оказываемая лицам, не работающим в данной организации (за исключением материальной помощи, оказываемой пенсионерам, инвалидам, семьям погибших работников).
4. Материальная помощь, оказываемая работникам при рождении ребенка, для проведения платной медицинской операции, на погребение при наличии подтверждающих документов.
5. Выплаты в возмещение ущерба, причиненного работникам увечьем, либо иным повреждением здоровья, связанных с их работой (кроме выплат в части утраченного заработка).

6. Кешкі және сырттай жоғары және орта арнаулы оқу орындарында, сырттай аспирантурада, кешкі (ауысымды) кәсіптік-техникалық мектептер мен кешкі (ауысымды) жалпы білім беретін мектептерде оқитын, сондай-ақ аспирантураға түсетін қызметкерлерге берілетін оқу демалыстарына ақы төлеу.
7. Жоғары және орта арнаулы оқу орындарын бітірген жас мамандарға, сондай-ақ кәсіптік-техникалық мектеп түлектеріне жұмыс басталар алдындағы демалыс уақыты үшін ұйымдар төлейтін сомалар.
8. Ұйымдар жоғары және орта арнаулы оқу орындарына оқуға жіберген студенттер мен оқушыларға ұйым есебінен төленетін стипендиялар. 9. Қызметкерлерге құрылысқа, тұрғын үй сатып алуға, тұрғын үй жағдайын жақсартуға берілетін материалдық жәрдем, субсидиялар, қызметкерлерге осы мақсаттарға арнап берілген қарыздарды (соның ішінде ипотекалық) өтеуге арналған шығындар. 10. Уақытша еңбекке жарамсыздық күндеріне ақы төлеу. 11. Жүктілік пен босану жөніндегі демалысқа ақы төлеу. 12. Егін жинауға және мал азығын дайындауға немесе монтаждау, реттеу, құрылыс жұмыстарын орындау үшін іссапарларға жіберілген қызметкерлерге тәулікақы мен пәтерақылардың орнына Қазақстан Республикасының Үкіметі көзделген мөлшерлерде негізгі жұмыс орны бойынша сақталатын орташа жалақы сомалары. 13. Авторлық қаламақы. 14. Жаңалықтар, өнертабыстар мен рационализаторлық ұсыныстар үшін 5 сыйақылар. 15. Спорт жарыстарында, байқауларда, конкурстарда және т.с.с жүлделі орындарға берілетін ақшалай сыйлықтар. 16. Басқа жерге жұмысқа ауысқанда немесе көшкенде жол жүру, мүлікті алып жүру және тұрғын үй жалдау жөніндегі шығындарды өтеу. 17. Берілген арнайы киімнің, арнайы аяқ киім мен басқа да жеке қорғаныс құралдарының, сабынның, май кетіретін құралдардың, сүт пен емдік- профилактикалық тағамның құны. 18. Ескерту. 18-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 24.05.2001 ж. N 660 V011583_ бұйрығымен. 19. Қызметкердің денсаулығына жарақат немесе өзге де зиян келтірілген жағдайда жалақыны өтеу.
N 6 қосымша
Ескерту. 6 қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 24.05.2001 ж. N 660 V011583_ бұйрығымен. Әлеуметтік салықты есептеу мен төлеу үшін резидент емес жеке тұлғаның қазақстандық көзден болжанған кірісі туралы АНЫҚТАМА Әлеуметтік салықты төлеуші_____________________________________________ Резидент емес жеке тұлғаның аты-жөні______________________________________________________ Қазақстан Республикасында жүру кезеңі:_________________________________ Нақты болу орны________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Салық Кіріс сомасы Қазақстан Республикасы Теңгеде кіріс жылының Ұлттық Банкінің теңгеге сомасы айлары* шетел валютасының бағамы ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 ___________________________________________________________________________ Қаңтар Ақпан Наурыз Сәуір Мамыр Маусым Шілде Тамыз Қыркүйек Қазан Қараша Желтоқсан Салық кезеңі үшін жиынтық ___________________________________________________________________________ Қолы___________ Күні_______________ * Қазақстан Республикасында нақты болған айлары толтырылады. Оқығандар: Умбетова А.М. Икебаева А.Ж.

6. Оплата учебных отпусков, предоставляемых работникам, обучающимся в вечерних и заочных высших и средних специальных учебных заведениях, в заочной аспирантуре, в вечерних (сменных) профессионально-технических школах и в вечерних (сменных) общеобразовательных школах, а также поступающим в аспирантуру.
7. Суммы, выплачиваемые организациями за время отпуска перед началом работы молодым специалистам, окончившим высшие или средние специальные учебные заведения, а также выпускникам профессионально- технических школ.
8. Стипендии студентам и учащимся, направленным организациями на обучение в высшие и средние специальные учебные заведения, выплачиваемые за счет средств организации. 9. Материальная помощь, субсидии, предоставляемые работникам на строительство, приобретение жилья, улучшение жилищных условий, расходы на погашение ссуд (в т.ч. ипотечных), выданных работникам на эти цели и др. 10. Оплата дней временной нетрудоспособности. 11. Оплата отпуска по беременности и родам. 12. Суммы среднего заработка, сохраняемые по месту основной работы в размерах, предусмотренных Правительством Республики Казахстан взамен суточных и квартирных за работниками, командированными на уборку урожая и заготовку кормов или для выполнения монтажных, наладочных, строительных работ. 13. Авторский гонорар. 14. Вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения. 15. Денежные награды, присуждаемые за призовые места на спортивных соревнованиях, смотрах, конкурсах и т.п. 16. Возмещение расходов по проезду, провозу имущества и найму помещения при переводе либо переезде на работу в другую местность. 17. Стоимость выданной спецодежды, спецобуви и других средств индивидуальной защиты, мыла, обезжиривающих средств, молока и лечебно- профилактического питания. 18. Пункт 18 исключен согласно приказу МГД РК от 24 мая 2001 года N 660 V011583_ . 19. Возмещение заработка в случае причиненного увечья или иного повреждения здоровья работника.
Приложение N 6
к Инструкции N 46 МГД РК
Сноска. Инструкция дополнена новым Приложением N 6 согласно приказу МГД РК от 24 мая 2001 года N 660 V011583_ . Справка о предполагаемом доходе из казахстанского источника физического лица-нерезидента, для исчисления и уплаты социального налога Плательщик социального налога __________________________________________ Ф.И.О. физического лица-нерезидента: ___________________________________ Период пребывания физического лица-нерезидента в РК:____________________ Место фактического пребывания __________________________________________ ________________________________________________________________________ Месяцы ! Сумма дохода ! Курс иностранных ! Сумма дохода налогового года* ! ! валют к тенге ! в тенге ! !Национального Банка ! ! !Республики Казахстан! ________________________________________________________________________ 1 ! 2 ! 3 ! 4 ________________________________________________________________________ Январь Февраль Март Апрель Май Июнь Июль Август Сентябрь Октябрь Ноябрь Декабрь ________________________________________________________________________ Итого за налоговый период ________________________________________________________________________ Подпись ___________________ Дата ______________________ * заполняются месяцы фактического пребывания в Республике Казахстан (Специалисты: Цай Л.Г. Жакупова Э.)