Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша, жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар және арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар тағайындау және төлеу тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 1999 жылғы 12 сәуір N 60-б Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 14 маусымда тіркелді. Тіркеу N 801. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 2001 жылғы 25 наурыздағы N 17-П бұйрығымен. ~V011432
"Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша, жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Z970126_ 1997 жылғы 16 маусымдағы және "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар туралы" 1999 жылғы 5 сәуiрдегi N 365-1 Z990365_ Қазақстан Республикасының Заңдарын iске асыру мақсатында бұйырамын:
1. 3ейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша, жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар және арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар тағайындау және төлеу тәртiбi туралы қоса берiлген нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң 1997 жылғы 19 желтоқсандағы N 228-п, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1998 жылғы 2 наурызда N 479 V980479_ тiркелген Қазақстан Республикасының бiрiншi қаржы Вице-Министрiнiң 1998 жылғы 18 ақпандағы N 62 бұйрықтарымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша, жасына байланысты мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы тағайындау, қаржыландыру және төлеу тәртiбi туралы ереженiң күшi жойылсын.
3. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тіркеу жасалған күнiнен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
1999 жылғы 12 сәуір N 60-б
бұйрығымен бекітілді
Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк
орталықтан мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу
жағдайы бойынша, жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк
әлеуметтiк жәрдемақылар және арнаулы мемлекеттiк
жәрдемақылар тағайындау және төлеу тәртiбi туралы
Нұсқаулық
Осы Нұсқаулық мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар (бұдан әрi - мемәлеуметжәрдемақылар) және арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар (бұдан әрi - арнаулымемжәрдемақылар) тағайындау, төлеу тәртiбiн "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша, жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Z970126_ 1997 жылғы 16 маусымдағы, Зейнетақы тағайындау жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан (бұдан әрi - ЗТМО) "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақылар туралы" Z990365_ 1999 жылғы 5 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес белгiлейдi.
Мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымем-жәрдемақыларды тағайындау ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi арқылы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөнiндегi облыстық Астана және Алматы қалаларының өкiлдiктерi (бұдан әрi - өкiлдiктер) жүргiзедi.
Мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылар өткен ай үшiн төленедi.

Об утверждении Инструкции о порядке назначения и выплаты государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, по возрасту и специальных государственных пособий из Государственного центра по выплате пенсий
Приказ Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 60-п Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14.06.1999г. за N 801. Утратил силу - приказом Министра труда и соцзащиты населения РК от 25 марта 2001г. N 17-п ~V011432
В целях реализации Законов Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" Z970126_ , от 5 апреля 1999 года N 365-1 Z990365_ "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке назначения и выплаты государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, по возрасту и специальных государственных пособий из Государственного центра по выплате пенсий.
2. Отменить Положение о порядке назначения, финансирования и выплаты государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан V980479_ , утвержденное приказами от 19.12.97 г. N 228-п Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, от 18.02.98 г. N 62
первого вице-Министра финансов Республики Казахстан,
зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан
от 2.03.98 г. N 479.
3. Данная Инструкция вступает в силу со дня государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждено
приказом Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
N 60-п от 12 апреля 1999 года
Инструкция
о порядке назначения и выплаты государственных
социальных пособий по инвалидности, по случаю потери
кормильца, по возрасту и специальных государственных
пособий из Государственного центра по выплате пенсий
Настоящая Инструкция определяет порядок назначения, выплаты государственных социальных пособий (далее - госсоцпособия) и специальных государственных пособий (далее - спецгоспособий) в соответствии с Законами Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" Z970126_ , от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" Z990365_ из Государственного центра по выплате пенсий (далее - ГЦВП). Назначения госсоцпособий и спецгоспособий производятся областными, городов Астаны и Алматы представительствами Министерства труда и социальной защиты населения по назначению пенсий и пособий (далее - представительство) через районные (городские) отделения ГЦВП.
Выплата госсоцпособий и спецгоспособий производится за истекший месяц.

1. Мемәлеуметжәрдемақылар мен арнаулы-мемжәрдемақыларды
тағайындау шарттары
1. Мемәлеуметжәрдемақыларды және арнаулымемжәрдемақыларды алуға құқылы азаматтарға өкiлдiктер "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн жәрдемақылар туралы" және "Қазақстан Республикасында арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары белгiлеген мөлшерде жәрдемақы тағайындайды.
2. Мемәлеуметжәрдемақылар алуға құқылы адамдар тұрғылықты орыны бойынша ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерiне жәрдемақы тағайындау туралы өтiнiш бередi, мынадай құжаттарды тапсырады:
мүгедектiгi бойынша жәрдемақы тағайындағанда:
- алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басының куәлiгi);
- өтiнiш;
- медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиясының мүгедектiк тобын белгiлеу туралы анықтамасы (үлгi бойынша);
- тұрақты мекен-жайы туралы тұрғын үй-эксплуатациялық ұйымдардың (ЖПК), селолық және ауылдық әкiмдердiң және т.б. анықтамасы;
- әскери билетi (әскери қызметшiлер үшiн), iшкi iстер органдарында қызмет еткенiн дәлелдейтiн iшкi iстер органдарының анықтамасы;
асыраушысынан айрылған жағдай бойынша жәрдемақыларды тағайындағанда:
- алушының жеке басын куәландыратын құжат (жеке басының куәлiгi);
- қайтыс болған асыраушының, оның қарауындағы отбасында еңбекке жарамсыз мүшелерiнiң саны көрсетiлген өтiнiш;
- асыраушы қайтыс болған туралы куәлiк, немесе асыраушының хабарсыз жоқ болып кеткенiн куәландыратын құжат;
- қайтыс болған адаммен туысқандық байланыстарын дәлелдейтiн құжат, (егер асыраушы әкесi, шешесi, ағасы, апасы, немересi, өгей ұлы немесе өгей қызы болып табылса);
- неке туралы куәлiк;
- қайтыс болған асыраушының балаларының туу туралы куәлiктерi;
- алимент туралы сот органдарының атқару парағы (қамқорлыққа алу туралы құжат);
- қайтыс болған асыраушының қарауында еңбекке жарамсыз отбасы мүшелерiнiң бар екендiгi және тұрақты мекен-жайы туралы үй-эксплуатациялық ұйымдардың (ЖПК), селолық және ауылдық және т.б. анықтамасы;
- 18 ден 20 жасқа дейiнгi отбасы мүшелерiнiң оқушы немесе студент екендiгi туралы оқу орнының анықтамасы;
- әскери билет (қайтыс болған әскери қызметшiнiң), iшкi iстер органдарында қызмет еткенiн дәлелдейтiн iшкi iстер органдарының анықтамасы;
- қарауындағы еңбекке жарамды адамдардың еңбек кiтапшалары;
- тұрғылықты жерiндегi салық комитетiнен табыстар жөнiнде анықтама, сондай-ақ жұмыс iстемейтiндiгi және коммуналдық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорын-еңбек биржасында жұмыссыз сапасында тiркелгенi туралы, 8 жасқа толмаған балаларды, iнiлерiн, сiңілілерiн немесе қайтыс болған адамның немерелерiн бағып отырған адамдар үшiн анықтама.
Жасына байланысты мемәлеуметжәрдемақыларды тағайындағанда:
- алушының жеке басын және жасын куәландыратын құжат (жеке басының куәлiгi);
- өтiнiш;
- тұрақты мекен-жайы туралы үй-эксплуатациялық ұйымдардың (ЖПК), селолық және ауылдық және т.б. анықтамасы;

1. Условия назначения госсоцпособий и спецгоспособий
1. Назначение пособий гражданам, имеющим право на госсоцпособия и спецгоспособия, производятся представительствами в размере, установленном Законами Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" и "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан".
2. Лица, имеющие право на госсоцпособия, подают заявление о назначении госсоцпособия в районные (городские) отделения ГЦВП по месту жительства с представлением следующих документов:
при назначении госсоцпособий по инвалидности:
- документ, удостоверяющий личность получателя - удостоверение личности;
- заявление;
- справка медико-социальной экспертной комиссии (установленного образца) об установлении группы инвалидности;
- справка жилищно-эксплуатационных организаций (КСК), сельских и аульных акимов и т.п. о постоянном месте жительства;
- военный билет (для военнослужащих), справка органов внутренних дел, подтверждающая прохождение службы в органах внутренних дел;
при назначении госсоцпособий по случаю потери кормильца:
- документ, удостоверяющий личность получателя - удостоверение личности;
- заявление с указанием количества нетрудоспособных членов семьи, умершего кормильца, состоявших на его иждивении;
- свидетельство о смерти кормильца или документ, удостоверяющий безвестное отсутствие кормильца;
- документ, подтверждающий родственные отношения с умершим (если иждивенец является отцом, матерью, братом, сестрой, внуком, пасынком или падчерицей);
- свидетельство о браке;
- свидетельство о рождении детей, умершего кормильца;
- исполнительный лист судебных органов об алиментах (документ об опекунстве);
- справка жилищно-эксплуатационных организаций (КСК), сельских и аульных акимов и т.п. о нахождении на иждивении умершего кормильца нетрудоспособных членов семьи и постоянном месте жительства;
- справка учебного заведения о том, что члены семьи в возрасте от 18 до 23 лет являются учащимися или студентами;
- военный билет (умершего военнослужащего), справка из органов внутренних дел, подтверждающая прохождение службы в органах внутренних дел;
- трудовая книжка на иждивенцев в трудоспособном возрасте;
- справка о доходах с налогового комитета по месту жительства, а также справка, что не работают и зарегистрированы в коммунальном государственном казенном предприятии - бирже труда в качестве безработных для лиц, которые заняты уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего, не достигшими 8-ми лет.
При назначении госсоцпособий по возрасту:
- документ, удостоверяющий личность и возраст получателя (удостоверение личности);
- заявление;
- справка жилищно-эксплуатационных организаций (КСК), сельских и аульных акимов и т.п. о постоянном месте жительства;

3. Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы алуға құқылы адамдар мәртебесiн және арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы алуына азаматтың құқығын дәлелдейтiн құжаттардың көшiрмесiн қоса өтiнiш бередi:
- алушының жеке басын куәландыратын құжат (төлқұжат немесе жеке басының куәлiгi);
- жеңiлдiктерге құқығы туралы куәлiк (Ұлы Отан соғысы мүгедегiнiң, қатысушысының куәлiгi, әскери қызметшiлер санындағы мүгедектердiң куәлiгi (мүгедектiң жеңiлдiкке құқығы туралы), Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметiне марапатталғанның куәлiгi, Чернобыль АЭС апатын жоюға қатысушының куәлiгi, ақталған азаматтың куәлiгi, Қазақстан Республикасы алдындағы ерекше еңбек сiңiрген зейнеткердiң куәлiгi, "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерi және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Заң күшi бар, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 28 сәуiрдегi N 2247 U952247_ Жарлығына сәйкес жеңiлдiктер алуға құқығы бар туралы белгi соғылған зейнеткердiң куәлiгi немесе оның орнына жүретiн құжат (Чернобыль АЭС апатын немесе басқа азаматтық немесе әскери тағайындау объектiлерiндегi радиациялық апат және қирауды жоюға қатысқан фактiсiн дәлелдейтiн құжат, әскери билетiнде басқа мемлекеттер аумағында жауынгерлiк әрекеттерге қатысқаны туралы белгiлер, еңбек кiтапшасында белгiлер, прокуратура органдарынан ақталу туралы анықтама, қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде iшкi iстер органдары қызметкерiнiң қаза болу фактiсi жөнiнде анықтама);
- жеңiлдiктер бойынша мүгедектер мен соғысқа қатысқандарға теңелген адамдарға әскери комиссариаттардан жауынгерлiк әрекеттерге қатысқан фактiсiн дәлелдейтiн анықтама;
- Чернобыль АЭС апатының немесе басқа азаматтық немесе әскери тағайындау объектiлерiндегi радиациялық апат және қирау салдарын жою себебiнен қайтыс болған адамдардың отбасы үшiн Чернобыль АЭС апатының немесе басқа азаматтық немесе әскери тағайындау объектiлерiндегi радиациялық апат және қирау салдарын жою себебiнен қайтыс болғаны туралы көшiрмесi және әскери комиссариаттан немесе төтенше жағдайлар жөнiндегi комиссиядан азаматтық немесе әскери тағайындау объектiлерiндегi радиациялық апат және қирау салдарын жоюға қатысқанына байланысты қаза тапқан фактiсiн дәлелдейтiн анықтама;
- мүгедектiк тобын белгiлеу туралы медициналық-әлеуметтiк сараптау комиссиясының анықтамасы (үлгi бойынша);
- 16 жасқа дейiнгi мүгедек балалар үшiн дәрiгерлiк-консультативтiк комиссияның анықтамасы (үлгi бойынша);
- "Алтын алқа", "Күмiс алқамен" марапатталған немесе "Батыр ана" атағын алған, көп балалы ана атағын дәлелдейтiн құжат;
- төрт және одан артық бiрге тұратын кәмелетке толмаған (соның iшiнде балалар, - кәмелетке толғаннан кейiн - оқу орындарын бiтiрген уақытқа дейiн) балалардың туу туралы куәлiгi және селолық округтiң әкiм аппаратынан, (қалада) жеке меншiк пәтерлер кооперативiнен отбасы құрамы туралы анықтама, оқу орнынан баланың арнаулы орта немесе жоғарғы оқу орынында оқитыны туралы анықтамалары.

3. Лица, имеющие право на получение специального государственного пособия, подают заявление с приложением копии документов, подтверждающих статус и право гражданина на получение специального государственного пособия:
- документ, удостоверяющий личность получателя - удостоверение личности;
- удостоверение о праве на льготы (удостоверение участника, инвалида Великой Отечественной войны, удостоверение инвалида из числа военнослужащих (инвалида о праве на льготы), удостоверение награжденного за доблестный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны или архивная справка, удостоверение участника ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС, удостоверение реабилитированного гражданина, удостоверение пенсионера за особые заслуги перед Республикой Казахстан, пенсионное удостоверение с отметкой о праве на получение льгот в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 28 апреля 1995 года N 2247 U952247_ "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" или документ его заменяющий (документ, подтверждающий факт участия в ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС или других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, отметки об участии в боевых действиях на территории других государств в военном билете, отметки в трудовой книжке, справка о реабилитации из органов прокуратуры, справка по факту гибели сотрудника органов внутренних дел в период исполнения служебных обязанностей);
- для лиц, приравненных по льготам к инвалидам и участникам войны справку с военных комиссариатов, подтверждающую факт участия в боевых действиях;
- копия свидетельства о смерти вследствие ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения для семей лиц, погибших вследствие ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и справку с военного комиссариата или комитета по чрезвычайным ситуациям, подтверждающую факт взаимосвязи гибели (смерти, заболевания) с участием в ликвидации радиационных катастроф и аварий на объектах военного или гражданского назначения;
- справка медико-социальной экспертной комиссии (установленного образца) об установлении группы инвалидности;
- справка врачебно-консультативной комиссии (установленного образца) для детей инвалидов до 16 лет;
- документ, подтверждающий звание многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алка", "Кумыс алка" или получившей звание "Мать-героиня";
- свидетельство о рождении детей для семей, имеющих четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей (в том числе детей - после достижения ими совершеннолетия - до времени окончания ими учебных заведений) и справки из аппарата акима сельского округа, из кооператива собственников квартир (в городе) о составе семьи, справки из учебных заведений о факте обучения ребенка в среднем специальном или высшем учебном заведении.

4. Жәрдемақы тағайындауға қажет құжаттардың: тексерiс үшiн түпнұсқасы және аудандық (қалалық) бөлiмдер бастықтарының қолы қойылған көшiрмелерiн ұсыну керек. Салыстырып тексергеннен кейiн құжаттардың түпнұсқасы (жеке басының куәлiгi, әскери билет) өтiнiш иесiне қайтарылады.
5. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi құжаттар берiлген күннен бастап құжаттардың көшiрмелерi мен түпнұсқаларды салыстырып тексерудi жүргiзедi және мемәлеуметжәрдемақы мен арнаулымемжәрдемақы алушылардың iстерiн толық ресiмдейдi. Мемәлеуметжәрдемақы мен арнаулымемжәрдемақы алушылар iстерiнiң деректерi негiзiнде әр алушыға мемәлеуметжәрдемақы мен арнаулымемжәрдемақы тағайындау туралы ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiнiң бастығы мен орындаушы маманы куәландырған шешiмдердiң жобасын әзiрлейдi.
6. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiнде есепке тұрмаған, арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы алуға құқылы азаматқа жаңа iс ресiмделедi.
7. Әскери қызметшiлерге, iшкi iстер органдары қызметкерлерiне, жеңiлдiктерге құқығы бар отбасы мүшелерiне арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы тағайындауды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң және Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң тиiстi қызметтерi тағайындайды.
8. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi әр мемәлеуметжәрдемақы, арнаулымемжәрдемақы алушыға шешiм жобасын өкiлдiкке облыстық, Астана және Алматы ЗТМО қалалық бөлiмдерi арқылы жiбередi.
Облыстық, Астана және Алматы ЗТМО қалалық бөлiмi шешiм жобасына кiрiс нөмiрi мен күнi жазылған мөртаңба қояды да өкiлдiкке табыстайды.
9. Тағайындау күнi және хаттаманың нөмiрi, мемәлеуметжәрдемақы менарнаулымемжәрдемақының мөлшерi көрсетiлген мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы тағайындау туралы шешiм жобасын өкiлдiк бекiтедi, шешiмдi мөрмен және бастықтың қойылған қолымен куәландырады. Содан кейiн шешiмдi облыстық Астана және Алматы қалалық ЗТМО бөлiмiне тапсырады.
10. ЗТМО облыстық бөлiмi шешiмдi электрон түрiнде ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерiне тапсырады.
11. Мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылар өкiлдiкке шешiм түскен күннен бастап 5-күн мерзiм iшiнде тағайындалады.
12. Өтiнiшпен бiрге өкiлдiк бекiткен арнаулымемжәрдемақының тағайындалған мөлшерi туралы шешiмдi ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi зейнеткердiң және мемәлеуметжәрдемақы алушының iсiне тiгедi.
Мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылар тағайындауға құқығы болмаған жағдайда ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi мемәлеуметжәрдемақы алушының iсiн облыстық, Астана және Алматы қалаларының ЗТМО бөлiмдерi арқылы өкiлдiкке тапсырады.
Өкiлдiк құжаттарды қарап, мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы тағайындалмайтыны туралы шешiм шығарады да мемәлеуметжәрдемақы алушының iсiн ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiне облыстық, Астана және Алматы қалаларының ЗТМО бөлiмдерi арқылы өтiнiш иесiне жазбаша хабарландыру үшiн қайтарады.

4. Документы, необходимые для назначения пособий, должны быть представлены: в подлинниках для сверки и в копиях, заверенных начальником районных (городских) отделений ГЦВП. После сверки подлинники документов (удостоверение личности, военный билет) возвращаются заявителю.
5. Районное (городское) отделение ГЦВП со дня представления документов производит сверку копий документов с подлинниками и полностью формирует дела на получателей госсоцпособий и спецгоспособий. На основании данных дела получателя госсоцпособия и спецгоспособия готовит проекты решения о назначении госсоцпособия и спецгоспособия на каждого получателя, которые заверяются начальником районного (городского) отделения ГЦВП и исполняющим специалистом.
6. На гражданина, не состоящего на учете в районных (городских) отделениях ГЦВП, имеющего право на получение специального государственного пособия формируется новое дело.
7. Назначение специальных государственных пособий военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, членам семьи, имеющим право на льготы, производится соответствующими службами Министерства обороны, Министерства внутренних дел и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, республиканской гвардии и Службы охраны Президента Республики Казахстан.
8. Районное (городское) отделение ГЦВП в электронном виде направляет проекты решений на каждого получателя госсоцпособий, спецгоспособий в представительство через областное, Астанинское и Алматинское городское отделение ГЦВП.
Областное, Астанинское и Алматинское городское отделение ГЦВП проставляет на проекте решения штамп с входящим номером и датой и передает в представительство.
9. Представительство утверждает проект решения о назначении госсоцпособия или спецгоспособия с указанием даты назначения, размера госсоцпособия или спецгоспособия, заверяет решение печатью и подписью начальника. Затем его передает в областное, Астанинское и Алматинское городское отделение ГЦВП.
10. Областное отделение ГЦВП передает полученный экземпляр решения в электронном виде в районное (городское) отделение ГЦВП.
11. Госсоцпособия и спецгоспособия назначаются в 5-ти дневный срок со дня поступления решения в представительство.
12. Районным (городским) отделением ГЦВП подшивается в дело пенсионера и получателя госсоцпособия заявление вместе с решением о назначенном размере спецгоспособий, утвержденное представительством.
В случае отсутствия права на назначение госсоцпособия или спецгоспособия районное (городское) отделение ГЦВП направляет дело на получателя госсоцпособия в представительство, через областные, городов Астаны и Алматы отделения ГЦВП.
Представительство, рассмотрев документы, выносит решение об отказе в назначении госсоцпособия или спецгоспособия и возвращает дело получателя госсоцпособия, спецгоспособия с решением для письменного уведомления заявителя в районное (городское) отделение ГЦВП, через областные, городов Астаны и Алматы отделения ГЦВП.

13. Мемәлеуметжәрдемақылар мен арнаулымемжәрдемақылар мөлшерiн қайта қарау жыл сайын республикалық бюджет туралы заң бекiтетiн есептiк көрсеткiштiң өзгеруiне, сондай-ақ мүгедектiк тобы, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемәлеуметжәрдемақымен қамтамасыз етiлетiн отбасы мүшелерiнiң саны өзгеруiне байланысты жүргiзiледi.
Мүгедектiк тобы, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемәлеуметжәрдемақымен қамтамасыз етiлетiн отбасы мүшелерiнiң саны өзгерген кезде ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi өкiлдiкке қайтадан мүгедектiк тобы, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемәлеуметжәрдемақымен қамтамасыз етiлетiн отбасы мүшелерiнiң саны өзгеруiне байланысты жәрдемақы тағайындау туралы шешiм жiбередi. Мемәлеуметжәрдемақылар мен арнаулымемжәрдемақылар мөлшерiн қайта қарауды жыл сайын республикалық бюджет туралы заң бекiтетiн есептiк көрсеткiштiң өзгеруiне байланысты ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi жүргiзедi.
14. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша жәрдемақының мөлшерi оқу орнынан әкелген анықтамаға байланысты "Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3-тармағына сәйкес мерзiмде қайта қаралады.
2. Мемәлеуметжәрдемақы, арнаулымемжәрдемақы алушыларды есепке алу
тәртiбi және оларды төлеуге тiзiм-тiзiмдеме жасау
15. ЗТМО облыстық бөлiмдерiнен шешiм алғаннан кейiн ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi құжаттарға тиiстi өңдеу жасайды:
- ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерiнде есепте тұрмаған, арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы алуға құқығы бар азаматқа N 2-пос нысанда картiшкенi ашады;
- жәрдемақы және зейнетақы төлеу жөнiндегi N 2 және N 2-пос нысанында (үлгiсi қоса берiлген) есеп картiшкесiнде арнаулымемжәрдемақы алушы бөлек жолда көрсетiледi, ал N 2 және N 2-пос нысандарының сырт жағына ай сайын алынатын арнаулымемжәрдемақы мөлшерi белгiленедi;
- мемәлеуметжәрдемақылар түрлерi бойынша мемәлеуметжәрдемақылар төлеуге N 4-пос формасы бойынша тiзiм-тiзiмдеме ресiмдейдi және мемәлеуметжәрдемақылар түрлерi бойынша осы төлемдерге құқығы бар алушыларға N 6-Аспг (үлгiсi қоса берiлген) нысандағы есеп кiтабында тiркелетiн N 4-СПГ, N 4-В-спг (үлгiсi қоса берiлген) нысандарында мемәлеуметжәрдемақы төлеуге тiзiм-тiзiмдеме жасалады және электрон түрiнде ЗТМО облыстық бөлiмiне айдың 15-не дейiн жiберiледi. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi берген тiзiм-тiзiмдеме негiзiнде ЗТМО облыстық бөлiмiнде формасы N 3-пос мемәлеуметжәрдемақы және формасы N 3-спг (үлгiсi қоса берiлген) арнаулымемжәрдемақы төлеуге қажеттi қаражатқа жиынтық тiзiмдеме жасалады және электрон ЗТМО республикалық бөлiмiне жiберiледi.

13. Пересмотр размера госсоцпособия и спецгоспособия производится в связи с изменением месячного расчетного показателя, утверждаемого ежегодно законом о республиканском бюджете, а также с изменением группы инвалидности, числа членов семьи, обеспечиваемых госсоцпособиями по случаю потери кормильца.
При изменении группы инвалидности, числа членов семьи, обеспечиваемых госсоцпособиями по случаю потери кормильца, районное (городское) отделение ГЦВП вновь направляет решения о назначении госсоцпособий в связи с изменением группы инвалидности, числа членов семьи, обеспечиваемых госсоцпособиями по случаю потери кормильца в представительство. Пересмотр размера госсоцпособия и спецгоспособия производится в связи с изменением месячного расчетного показателя, утверждаемого ежегодно законом о республиканском бюджете, районными (городскими) отделениями ГЦВП.
14. Размер госсоцпособия по случаю потери кормильца в связи с представлением справки с места учебы пересматривается со сроком в соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту" Z970126_ .
2. Порядок учета получателей госсоцпособий,
спецгоспособий и составление списка - ведомости на
их выплату
15. Районное (городское) отделение ГЦВП, получив от областных отделений ГЦВП решение, производит соответствующую обработку документов:
- открывает карточку формы N 2-пос на гражданина, не состоящего на учете в районных (городских) отделениях ГЦВП, имеющего право на получение специального государственного пособия;
- в карточке учета по выплате пенсий и пособий формы N 2 и N 2-пос (образцы прилагаются) получатель спецгоспособия отражается отдельной строкой, а на обратной стороне формы N 2 и N 2-пос помесячно отмечается размер получаемого спецгоспособия;
- формирует раздельно по видам госсоцпособий по форме N 4-пос список-ведомость на выплату госсоцпособий и отдельно список-ведомость на выплату спецгоспособий получателям, имеющим право на данные выплаты по форме N 4-СГП, N 4-В-сгп (образцы прилагаются), которые регистрируются в книге-учета формы N 6-Асгп (образец прилагается) и в электронном виде направляются до 15 числа ежемесячно в областное отделение ГЦВП. В областном отделении ГЦВП на основе данных списков- ведомостей, представленных районным (городским) отделением ГЦВП, составляется сводная ведомость потребности средств на выплату госсоцпособий формы N 3-пос, спецгоспособий по форме N 3-сгп (образец прилагается) и передается в электронном виде в республиканское отделение ГЦВП.

- Зейнетақы және мемәлеуметжәрдемақы алушыларға, сондай-ақ тек қана арнаулымемжәрдемақы алуға құқылы азаматтарға N 7-спг немесе N 7Д-спг нысанындағы (үлгi қоса берiледi) тiзiм-тiзiмдеме бойынша жүргiзiледi.
16. Зейнеткерлердiң, мемәлеуметжәрдемақы алушылардың және жеңiлдiктерге құқығы бар азаматтардың зейнеткерлiк, жеңiлдiктi, арнаулы куәлiктерiнде арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы алуға құқығы бар туралы белгi соғылады.
17. ЗТМО республикалық бөлiмi N 3-пос, N 3-спг нысанындағы ЗТМО облыстық бөлiмдерiнiң өтiнiмдерiне сәйкес мемәлеуметжәрдемақы және арнаулымемжәрдемақы төлеуге бiр немесе бiрнеше төлеу тапсырыстарымен (МТ 102 форматындағы) тiзiм-тiзiмдемелердi қоса әр айдың 25 не дейiн қызмет көрсететiн банктiң корреспонденттiк шотына бiр уақытта хабарлама жiберiп қаражат қаржыландыруды жүргiзедi.
18. ЗТМО республикалық бөлiмдерi төлеу тапсырыстарында мемәлеуметжәрдемақы, арнаулымемжәрдемақы қажеттiгiне сәйкес жинақтар жөнiндегi шоттарға сомалар аудару тiзiм-тiзiмдемелердiң нөмiрлерiн көрсетедi және есепке алу кiтабында жазу жүргiзедi.
Сондай-ақ ай сайын ЗТМО облыстық бөлiмдерiне ұстап қалулар бойынша жалпы соманы аударады, есепке алу кiтабына жазады және N 2-пос нысандағы картiшкеде мемәлеуметжәрдемақы және арнаулымемжәрдемақы төлемдер аударуын көрсетедi.
19. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi ф. N 7-пос, ф. N 7-Д-пос (жәрдемақылар түрiне қарай), ф. N 7-спг, ф. N 7-Д-спг (Д-үйге жеткiзу) үш данада тiзiм-тiзiмдемелер жасайды, екеуiн банкке тапсырады, бақылау үшiн бiреуiн өздерiне қалдырады.
20. Көрсетiлген тiзiм-тiзiмдемелер мөртабанмен куәландырылады және ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiнiң бастығы қол қояды.
21. Мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдмақылар төлеу аяқталғаннан кейiн қызмет көрсетушi банк бiрлескен салыстырып тексеру актiсiн жасау үшiн мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдмақылар төлеу бойынша тiзiмнiң бiр данасын қайтарады.
22. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi электрон түрде ЗТМО облыстық бөлiмдерiне мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылардың нақты жасалған төлемдерi туралы ақпарат жiбередi.
23. ЗТМО облыстық бөлiмiнде берiлген тiзiм-тiзiмдеме негiзiнде N 2, N 2-пос нысанына ақпарат енгiзiледi.
3. Мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылар төлеу жөнiнде есеп картішкелерiн жүргiзу
24. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi толтырған мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдмақылар төлеу бойынша N 2-пос нысандағы картiшкелердi арнаулы бекiткен қызметкер жүргiзедi.
25. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiнiң жоғарыда айтылған маманы ЗТМО бөлiмiнде ашылатын мемәлеуметжәрдемақылар төлеу бойынша есеп картiшкелерiн жеке шоттар тiзiм-кiтабына тiркейдi.

Выплата спецгоспособий получателям пенсий и госсоцпособий, а также гражданам, имеющим право только на получение спецгоспособия, производится по списку-ведомости формы N 7-сгп или по форме N 7Д-сгп (образцы прилагаются).
16. В пенсионных, льготных, специальных удостоверениях пенсионеров, получателей госсоцпособий и граждан, имеющих право на льготы ставится отметка о праве на получение специального государственного пособия.
17. Республиканское отделение ГЦВП согласно заявкам областных отделений ГЦВП по форме N 3-пос (по видам пособий), N 3-сгп производит финансирование средств на выплату госсоцпособий и спецгоспособий одним или несколькими платежными поручениями (в формате МТ 102) с приложением списков-ведомостей не позднее 25 числа каждого месяца на корреспондентский счет обслуживающего банка с одновременным направлением уведомления.
18. Республиканское отделение ГЦВП в платежных поручениях указывает номера списков-ведомостей на перечисление сумм согласно потребности на госсоцпособия, спецгоспособия на счета по вкладам и производит запись в книге учета платежных поручений.
Также перечисляет ежемесячно на счета областных отделений ГЦВП общую сумму по удержаниям, производит запись в книге учета платежных поручений.
19. Районные (городские) отделения ГЦВП составляют списки- ведомости ф. N 7-пос, ф. N 7-Д-пос (по видам пособий), ф. N 7-сгп, ф.N 7-Д-сгп (Д - доставка на дом) в трех экземплярах, два передают в банк, один - для контроля оставляют у себя.
20. Указанные списки-ведомости заверяются штампом и подписываются начальником районного (городского) отделения ГЦВП.
21. По окончании выплаты госсоцпособий и спецгоспособий обслуживающий банк возвращает один экземпляр списков - на выплату госсоцпособий и спецгоспособий для составления совместного акта сверки.
22. Районные (городские) отделения ГЦВП в электронном виде направляют в областное отделение ГЦВП информацию о фактически произведенных выплатах госсоцпособий и спецгоспособий.
23. Районные (городские) отделения ГЦВП на основании данных списков-ведомостей вносит информацию в форму N 2 и N 2-пос.
3. Ведение карточек учета по выплате
госсоцпособий и спецгоспособий
24. Заполненные районными (городскими) отделениями ГЦВП карточки по форме N 2-пос по выплате госсоцпособий и спецгоспособий ведутся специально закрепленным работником.
25. Указанный специалист районного (городского) отделения ГЦВП регистрирует карточки учета по выплате госсоцпособий в книге-реестре лицевых счетов, которая заводится в отделении ГЦВП.

26. N 2-пос нысандағы мемәлеуметжәрдемақылар алушылардың картiшкелерi мемәлеуметжәрдемақылар түрi бойынша картотекада үшке топталады және нөмiрлер өсу тәртiбi бойынша.
Бұдан басқа барлық картотека екiге бөлiнедi:
ұстап қалулар жүргiзiлмейтiн мемәлеуметалушылар картiшкесi;
ұстап қалулары орындаушы өндiрiс тәртiбiнде жүргiзiлетiн мемәлеуметалушылар картiшкесi.
ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерiнде есепте тұрмайтын, арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы алуға құқығы бар азаматтардың N 2-пос нысандағы картiшкелерi бөлек топталады.
27. Мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы алушы басқа жаққа қоныс аударғанда, айтыс болғанда және мемәлеуметжәрдемақы және арнаулымемжәрдемақы төлеу тоқтатылатын басқа да жағдайлар салдарынан ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы алушының есеп картiшкесiн жабады.
Мемәлеуметжәрдемақы төлеу оны алу құқығы тоқтатылған мерзiмге дейiн (кетуi, қайтыс болу, кәмелетке толу, оқу орнын бiтiру, басқа себептер) жүргiзiледi.
28. Мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылар алушылардың жабылғын картiшкелерi ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерiнде мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылар төлеу жөнiндегi қолданып жүрген картiшкелерiнен бөлек сақталады, ревизия өткеннен кейiн ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiнiң мұрағатына тапсырылады, онда олар алфавит тәртiбiнде сақталады.
29. Мемәлеуметжәрдемақы алушының картiшкесi жабылғанда "мемәлеуметжәрдемақы төлеуiн тоқтату" бөлiгiнде күнi және жабылу себебi, сондай-ақ мемәлеуметжәрдемақылар немесе арнаулымемжәрдемақылар төленген айы мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылар есепке алынатын кiтап-тiзiмде бiр уақытта жасалған белгiсi көрсетiлген ЗТМО лауазымды адамдарының қолы қойылып жазылады.
30. Мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы төлемдерi аяқталғаннан кейiн қызмет көрсетушi банк пен ЗТМО бөлiмдерi арасында формасы N 8-пос, N 8-спг өзара тексеру актiсi және ЗТМО облыстық бөлiмiне тапсырылатын N 1-ПЦ формасында есеп беру жасалады. ЗТМО облыстық бөлiмi облыс бойынша жиынтық есеп беру жасайды және оны ЗТМО республикалық бөлiмiне жiбередi.
31. Қызмет көрсетушi банктегi алушының жеке шотына аударылған мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымем-жәрдемақылардың сомалары, ол қайтыс болған жағдайда республикалық бөлiмнiң есеп айырысу шотына ол қайтыс болғаннан кейiнгi келесi ай мерзiмi үшiн ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi хатының негiзiнде қайтаруға жатады.
32. Қызмет көрсетушi банктегi жеке шоттың өзгеруi ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерiне мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы алушының берген өтiнiші бойынша жүргiзiледi. 33. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi мемәлеуметжәрдемақылар және арнаулымемжәрдемақылар төлеу жөнiндегi есеп беру картiшкелерiн түгендеудi жылына бiр рет жүргiзедi. 4. Мемәлеуметжәрдемақы алушыларға ЗТМО-дан жерлеуге берiлетiн жәрдемақы төлеу тәртiбi 34. Мемәлеуметжәрдемақы алушы қайтыс болған жағдайда ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi қайтыс болу туралы куәлiктiң негiзiнде күн сайын ЗТМО облыстық бөлiмiне жерлеуге берiлетiн жәрдемақы төлеуге N 11-пос формада өтiнiм бередi. 35. ЗТМО облыстық бөлiмi ЗТМО республикалық бөлiмiне қызмет көрсетушi банк тұрғысынан жерлеуге берiлетiн жәрдемақы төлеуге күн сайынғы қажеттiк өтiнiмiн бередi.

26. Карточки формы N 2-пос получателей госсоцпособий группируются в картотеках раздельно по трем видам госсоцпособий и в порядке возрастания номеров.
Кроме того вся имеющаяся картотека делится на две части:
- карточка получателей госсоцпособий, не имеющих удержания;
- карточка получателей госсоцпособий, имеющих удержания в порядке исполнительного производства.
Карточки формы N 2-пос для граждан, не состоящих на учете в районных (городских) отделениях ГЦВП, имеющих право на получение специального государственного пособия, группируются отдельно.
27. В случае выезда получателя госсоцпособия или спецгоспособия, смерти и по другим причинам, вследствие которых наступает прекращение выплаты госсоцпособий и госспецпособий, районные (городские) отделения ГЦВП производят закрытие карточек учета получателя госсоцпособия или спецгоспособия.
Выплата спецгоспособий производится до момента прекращения права на его получение (выезд, смерть, достижение совершеннолетия, окончания учебного заведения, другие причины).
28. Закрытые карточки учета получателей госсоцпособий и спецгоспособий хранятся в районных (городских) отделениях ГЦВП отдельно от действующих карточек учета по выплате госсоцпособий и спецгоспособий, после проведения ревизии сдаются в архив районного (городского) отделения ГЦВП, где хранятся в алфавитном порядке.
29. При закрытии карточки учета получателя госсоцпособия и спецгоспособия в разделе "прекращение выплаты госсоцпособия" за подписью должностных лиц отделения ГЦВП делается запись с указанием даты и причины закрытия, а также месяца, по который выплачено госсоцпособие или спецгоспособие с одновременной отметкой в книге-реестре карточек учета получателей госсоцпособий или спецгоспособий.
30. По окончании выплаты госсоцпособий или спецгоспособий составляется акт сверки по форме N 8-пос, N 8-сгп о взаимосверке расчетов между обслуживающим банком и отделениями ГЦВП и составляется отчет по форме N 1-ПЦ, который передается в областное отделение ГЦВП. Областным отделением ГЦВП составляется сводный отчет по области и передается в республиканское отделение ГЦВП.
31. Суммы госсоцпособий и спецгоспособий, перечисленные на лицевой счет получателя госсоцпособий, спецгоспособий в обслуживающем банке, в случае его смерти подлежат возврату на расчетный счет республиканского отделения за период со следующего месяца после его смерти на основании письма районного (городского) отделения ГЦВП.
32. Изменение лицевого счета в обслуживающем банке производится по заявлению получателя госсоцпособия или спецгоспособия в районное (городское) отделение ГЦВП.
33. Районными (городскими) отделениями ГЦВП один раз в год производится инвентаризация карточек учета по выплате госсоцпособий и спецгоспособий.
4. Порядок выплаты пособий на погребение
из ГЦВП получателям госсоцпособия
34. В случае смерти получателя госсоцпособия на основании свидетельства о смерти, районные (городские) отделения ГЦВП ежедневно представляют областному отделению ГЦВП заявку потребности на выплату пособий на погребение по форме N 11-пос.
35. Областное отделение ГЦВП представляет республиканскому отделению ГЦВП ежедневную заявку потребности на выплату пособий на погребение в разрезе подразделения обслуживающего банка.

36. Көрсетiлген өтiнiм негiзiнде ЗТМО республикалық бөлiмi мемәлеуметжәрдемақы алушыларға жерлеуге қаражат қажеттiгiне өтiнiм әзiрлейдi және мемәлеуметжәрдемақы төлеуге жиынтық кестесiне енгiзедi.
37. Көрсетiлген қаражат түскен кезде ЗТМО республикалық бөлiмi облыстық қызмет көрсетушi Банкке жалпы сомамен оларды аударады.
38. ЗТМО облыстық бөлiмiне өтiнiм түскеннен кейiн сол күнi ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi қызмет көрсетушi Банкке жерлеуге берiлетiн жәрдемақы алушылардың тiзiм-тiзiмдемесiн тапсырады.
39. Қайтыс болған адамның отбасына жерлеуге берiлетiн бiр жолғы жәрдемақылардың сомасын банктегi арнаулы салымдар бойынша ашылатын шоттарға есепке алу және алушыларға арнаулы салымдардан төлеудi қызмет көрсетушi Банк пен Зейнетақы төлеу жөнiндегi орталықтың арасында жасалған Бас Келiсiм реттейдi.
40. ЗТМО республикалық бөлiмiнен мемәлеуметжәрдемақы алушыға төленетiн жерлеуге берiлетiн жәрдемақы мөлшерi "Қазақстан Республикасындағы мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 6 бабының 3-1 тармағына сәйкес белгiленедi.
41. Мемәлеуметжәрдемақының алынбаған тиiстi сомасы ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi ЗТМО республикалық бөлiмiне жiберетiн мемәлеуметжәрдемақы төлеуге қаражат қажеттiгiнiң жалпы өтiнiмiне енгiзедi, ал қайтыс болған мемәлеуметжәрдемақы алушы Банкке жiберiлетiн формасы N 7-пос тiзiм-тiзiмдемеге ақырғы рет енгiзiледi. ЗТМО республикалық бөлiмдерi аударған сомалары, тiзiмге сәйкес мемәлеуметжәрдемақы алушының Банктегi жеке шотына есепке алынады.
42. Қайтыс болған мемәлеуметжәрдемақы алушының жеке шотынан олардың мұрагерлерiне ақша төлеу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
5. Шетелге кететiн азаматтарға мемәлеуметжәрдемақы
және арнаулымемжәрдемақы төлеу
43. Шетелге тұрақты тұруға кететiн мемәлеуметжәрдемақы және арнаулымемжәрдемақы алушыларға мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы ЗТМО бөлiмiнен есептен шыққан айына дейiн төленедi.
Ол үшiн мемәлеуметжәрдемақы және арнаулымемжәрдемақы алушы ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiне шетелге кететiнi туралы өтiнiш бередi.
44. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi N 4-В-пос формасы бойынша бөлек тiзiм-тiзiмдеме жасайды және оны ЗТМО облыстық бөлiмiне жiбередi. ЗТМО облыстық бөлiмi көрсетiлген соманы мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар төлеу қажеттiгiнiң жинақ кестесiне енгiзедi де ЗТМО республикалық бөлiмiне тапсырады. ЗТМО республикалық бөлiмi тiзiм-тiзiмдеме негiзiнде қаржыландыру жүргiзедi.

36. Республиканское отделение ГЦВП формирует заявку потребности средств на погребение на получателей госсоцпособий и включает в сводный график на выплаты госсоцпособий.
37. При поступлении указанных средств республиканское отделение ГЦВП производит их перечисление областному обслуживающему Банку общей суммой.
38. Районное (городское) отделение ГЦВП после представления заявки областному отделению ГЦВП в тот же день представляет обслуживающему Банку список-ведомость получателей пособий на погребение по форме N 11-пос.
39. Зачисление сумм единовременных пособий на погребение семье умершего на открываемые счета по специальным вкладам в банке и выплаты получателям со специальных вкладов регламентируются Генеральным соглашением, заключаемым между обслуживающим Банком и Государственным центром по выплате пенсий.
40. Размер пособия на погребение получателя госсоцпособия, выплачиваемого из республиканского отделения ГЦВП устанавливается в соответствии с пунктом 3-1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" Z970126_ .
41. Сумма причитающегося недополученного госсоцпособия, включается районными (городскими) отделениями ГЦВП в общую заявку на потребность средств на выплату госсоцпособий, представляемую в республиканское отделение ГЦВП, а умерший получатель госсоцпособия включается в последний раз в список-ведомость по форме N 7-пос, представляемую в Банк. Перечисленные республиканским отделением ГЦВП суммы, согласно списку зачисляются на лицевой счет получателей госсоцпособий в Банке.
42. Выплата денег с лицевых счетов умерших получателей госсоцпособий производится их наследникам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Выплата госсоцпособия и спецгоспособия
гражданам, выезжающим за границу.
43. Получателям госсоцпособий и спецгоспособий, выезжающим на постоянное место жительство за границу, госсоцпособие или спецгоспособие выплачивается из районного (городского) отделения ГЦВП по месяц выписки.
Для этого получателем госсоцпособия или спецгоспособия подается заявление о выезде за границу в районное (городское) отделение ГЦВП.
44. Районное (городское) отделение ГЦВП составляет отдельный список-ведомость формы N 4-Впос и передает его в областное отделение ГЦВП. Областное отделение ГЦВП включает указанную сумму в сводный график потребности на выплату государственных социальных пособий и передает эти списки в республиканское отделение ГЦВП. Республиканское отделение ГЦВП на основании списков-ведомостей производит финансирование.

45. Кететiн мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы алушыға мемәлеуметжәрдемақы немесе арнаулымемжәрдемақы төлемдерi жасалғаннан кейiн ЗТМО облыстық бөлiмдерi және ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi мемәлеуметжәрдемақы және мұрағатқа тапсырылатын арнаулымемжәрдемақы алушының есеп картiшкесiне белгi соғады.
6. Бас бостандығынан айрылу кезеңiнде мемәлеуметжәрдемақы және
арнаулымемжәрдемақы төлеу
46. Мемәлеуметжәрдемақыларды алушылар бас бостандығынан айрылған жағдайда, оларды ұстау бойынша шығындарды өтеу үшiн Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 12 желтоқсандағы N 209-1 Қылмыстық-атқарушы Кодексiнiң 103-бабының 1 және 3 тармақтарына сәйкес жәрдемақылар төленедi.
47. Оны ұстауға бөлiнген шығындарды өтеу үшiн сотталған жәрдемақы алушы жазбаша өтiнішiнде жәрдемақының қандай түрiн алған және қай уақытқа дейiн оған төленгенiн көрсетiп түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгiне апарады. Түзеу мекемесi ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiне сотталғанның тегiн, атын, әкесiнiң атын, бұрын тұрған жерiнiң адресiн, оған жәрдемақы қай кезеңге төленгенiн, сондай-ақ жаза өтеу мерзiмiн және түзеу мекемесiнiң деректерiн көрсетiп хат жолдайды.
48. Түзеу мекемесiнiң тұрғылықты жерi бойынша ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi түзеу мекемесiнен хабарлау алып, сотталған мемәлеуметжәрдемақы немесе әлеуметмемжәрдемақы алушының iсiн бұрынғы (сотталғанға дейiнгi) тұрғылықты жерi бойынша ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiнен сұратады.
ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмi (түзеу мекемесiнiң тұрғылықты жерi бойынша) мемәлеуметжәрдемақы немесе әлеуметмемжәрдемақы алушының iсiн алып, оны есепке алады да мемәлеуметжәрдемақы немесе әлеуметмемжәрдемақыларды түзеу мекемесiнiң арнаулы шотына аудару үшiн сотталған жәрдемақы алушыны тiзiм-тiзiмдемеге енгiзедi.
49. ЗТМО облыстық бөлiмi мемәлеуметжәрдемақы және әлеуметмемжәрдемақы төлемдерiнiң жиынтық қажеттiк кестесiне түзеу мекемесiне аударуға жататын мемәлеуметжәрдемақы және әлеуметмемжәрдемақылардың жалпы сомаларын енгiзедi және көрсетiлген сомаларды белгiлi тәртiпте қаржыландыратын ЗТМО республикалық бөлiмiне тапсырады.
50. Түзеу мекемелерiнде сотталғандардың жеке шотына, барлық ұстап қалуларды санамағанда, оларға аударылған зейнетақы немесе басқа кiрiстердiң 25 процентiнен кем емесi, 60 жастан үлкен-еркектердiң, 55 жастан үлкен-әйелдердiң, 1 және 2-топтағы мүгедектердiң, кәмелетке толмағандардың, жүктi әйелдердiң, балалар үйiнде балалары бар әйелдердiң оларға аударылған зейнетақы немесе басқа кiрiстердiң 50 процентiнен кем емесi аударылады.
51. Арнаулымемжәрдемақы алушының бас бостандығынан айрылу түрiнде қылмыстық жаза өтеу кезеңiне арнаулымемжәрдемақы тағайындау және төлеу тоқтатылады.

45. После произведенной выплаты госсоцпособия или спецгоспособия выезжающим получателям госсоцпособий или спецгоспособий, районными (городскими) отделениями ГЦВП делаются отметки в карточке учета получателя госсоцпособий или спецгоспособий, которая затем сдается в архив.
6. Выплаты госсоцпособий на время
лишения свободы
46. В случае лишения свободы получателей госсоцпособий выплата госсоцпособий для возмещения расходов по их содержанию производится в соответствии с пунктами 1, 3 статьи 103 Уголовно-исполнительного Кодекса Республики Казахстан от 12 декабря 1997 года N 209-1.
47. Для возмещения расходов по его содержанию осужденный получатель пособия обращается с письменным заявлением в администрацию исправительного учреждения, указав какой вид пособия получал и по какое время ему выплачено пособие. Исправительное учреждение обращается с письмом в соответствующее районное (городское) отделение ГЦВП, где указывает фамилию, имя, отчество осужденного, прежний адрес его жительства, за какой период ему выплачено пособие, а также сроки отбытия наказания и реквизиты исправительного учреждения.
48. Районное (городское) отделение ГЦВП по месту нахождения исправительного учреждения, получив сообщение из исправительного учреждения, запрашивает дело осужденного получателя госсоцпособия из районного (городского) отделения ГЦВП по прежнему месту жительства (до его осуждения).
Районное (городское) отделение ГЦВП (по месту нахождения исправительного учреждения), получив дело получателя госсоцпособия ставит его на учет и включает осужденного получателя госсоцпособия в список-ведомость с указанием реквизитов для перечисления госсоцпособия на специальный счет исправительного учреждения.
49. Областное отделение ГЦВП включает в сводный график потребности на выплаты госсоцпособий общую сумму госсоцпособий, подлежащую к перечислению в исправительное учреждение, и передает ее в республиканское отделение ГЦВП, которое производит финансирование указанных сумм в установленном порядке.
50. В исправительных учреждениях на лицевой счет осужденных зачисляется, независимо от всех удержаний, не менее 25 процентов начисленных им пенсий или иных доходов, на лицевой счет мужчин - старше 60 лет, женщин - старше 55 лет, инвалидов 1 и 2 групп, несовершеннолетних, беременных женщин, женщин, имеющих детей в домах ребенка - не менее 50 процентов начисленных им пенсий или иных доходов.
51. Назначение и выплата спецгоспособия приостанавливается на период отбывания получателя спецгоспособия уголовного наказания в виде лишения свободы.

Егер арнаулымемжәрдемақы алушы "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" Z990365_ Заңның 4 бабында 3)-тармақшасында көрсетiлген азаматтарға жататын болса, онда осы жәрдемақы отбасының басқа оған құқығы бар мүшесiне ресiмделедi.
7. Мемәлеуметжәрдемақы және арнаулымемжәрдемақылардан ұстап қалулар
52. Жәрдемақылардан ұстап қалулар:
- сот шешiмдерi, анықтаулары, қаулылары және үкiмдерi, нотариалдық кеңселердiң орындау қағаздары және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот шешiмдерiн атқару үшiн белгiленген тәртiпте орындалатын басқа да шешiмдер мен қаулылар негiзiнде жүргiзiледi.
53. ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмдерi ай сайын ЗТМО облыстық бөлiмдерiне атқарушы өндiрiс тәртiбiнде жәрдемақылардан ұстап қалулар туралы N 4А-пос формасында мәлiметтер бередi.
54. ЗТМО облыстық бөлiмдерi ұстап қалулар жөнiнде N 4-А-пос формасында жиынтық қосымша тiзiлiм-тiзiмдi ЗТМО республикалық бөлiмдерiне тапсырады.
55. Орындау қағазы бойынша ұстап қалулар мен өндiрiп алулар есепке алу кiтабында мына тәртiпте жүргiзiледi:
а) келiп түскен орындау қағаздары алимент өндiру туралы орындау құжаттарын есепке алатын кiтапта тiркеледi;
б) жәрдемақы төлеу жөнiндегi есеп картiшкесiнде "өзге белгiлер" бөлiмiнде ұстап қалу оның пайдасына жасалып отырған адамның тегi, аты және әкесiнiң аты көрсетiледi;
в) әр аймақтық учаске бойынша алиментке орындау қағазының жәрдемақы алушылардан және алушыларға аударылған алимент сомалары ай сайын белгiленетiн тiзiмi жүргiзiледi;
г) тағайындалған жәрдемақы ай сайынғы ұстап қалуларды есепке алып төленедi, сонымен ЗТМО аудандық (қалалық) бөлiмiндегi жәрдемақы алушының есеп картiшкесiнде тиiстi жазу жүргiзiледi.
56. Артық төлеудi өндiрiп алу жөнiндегi талдамалы есеп мынадай тәртiпте жүргiзiледi:
а) бұл сомаларды есепке алу жәрдемақы төлемдерi жөнiндегi N 2-пос нысанындағы картiшкенiң бөлiмiнде жасалады, ол туралы жазу жасалғанда ұстап қалуға жататын жалпы артық төлем сомалары,айлық ұстап қалу сомасы, мерзiмi көрсетiледi;
в) мемжәрдемақылар үшiн аударылған қаражатты қаржыландыру үшiн тiзiм-тiзiмдемелерiнде артық төлемдердi өтеу ұстап қалуларына шегерiлген сомалары көрсетiледi. Ұстап қалған сомалар жәрдемақы алушылардың N 2-пос нысандағы есеп картiшкелерiнде жазылады.
57. Арнаулымемжәрдемақылардан ұстап қалулар жасалмайды.

В случае, если получатель спецгоспособия относится к гражданам, указанным в подпункте 3) статьи 4 Закона "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан" Z990365_ , то данное пособие может быть переоформлено на другого члена семьи, имеющего на это право.
7. Удержания из госсоцпособия и спецгоспособия
52. Удержания из госсоцпособия могут производиться:
- на основании судебных решений, определений, постановлений и приговоров в части имущественных взысканий, исполнительных надписей нотариальных контор и других решений и постановлений, исполнение которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан производится в порядке, установленном для исполнения судебных решений.
53. Районные (городские) отделения ГЦВП ежемесячно представляют в областные отделения ГЦВП сведения об удержаниях из госсоцпособий в порядке исполнительного производства по форме N 4А-пос.
54. Областные отделения ГЦВП передают в республиканское отделение ГЦВП сводный дополнительный список-ведомость по удержаниям по форме N 4-Апос.
55. Учет по удержанию и взысканию по исполнительным листам ведется в книге в следующем порядке:
а) поступающие исполнительные листы регистрируются в книге учета исполнительных документов о взыскании алиментов;
б) на карточках учета по выплате госсоцпособий в разделе "разные отметки" указываются фамилия, имя и отчество лица, в пользу которого производится удержание;
в) по каждому территориальному участку ведется реестр исполнительных документов на алименты, в котором ежемесячно отмечаются удержанные с получателей госсоцпособий и переведенные получателям суммы алиментов;
г) выплата назначенного госсоцпособия производится с учетом ежемесячного удержания, при этом делается соответствующая запись в карточке учета получателя госсоцпособия, находящегося в районном (городском) отделении ГЦВП.
56. Аналитический учет расчетов по взысканию переплат ведется в следующем порядке:
а) учет этих сумм производится в разделе карточки учета формы N 2-пос по выплате госсоцпособий, делается об этом запись с указанием общей суммы переплат, подлежащей удержанию, месячной суммы удержания, срока;
б) по каждому территориальному участку работником ведется реестр удержания излишне выплаченных сумм госсоцпособий за каждый год;
в) в списках-ведомостях для перечисления финансирования средств для госсоцпособий указываются суммы за вычетом удержаний в погашение переплат. Удержанные суммы записываются в карточках учета формы N 2-пос получателей госсоцпособий.
57. Удержание из спецгоспособия не производится.