ҚР МКМ Салық полициясы Академиясына оқуға кандидаттарды іріктеу Ережелерін бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Кіріс министрлігі Салық полициясы комитеті 1999 жылғы 7 қыркүйек N 91 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 27 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 912. Күші жойылды - ҚР Қаржы полициясы Агенттігі төрағасының 2001 жылғы 6 маусымдағы N 81 бұйрығымен. ~V011681
ҚР МКМ Салық полициясы комитетінің Салық полициясы Академиясына кандидаттарды сапалы іріктеу және уақытылы қамтамасыз ету, қабылдау емтихандарын өткізу және кандидаттарды тыңдаушы қатарына қабылдау мақсатында бұйырамын:
1. ҚР МКМ Салық полициясы комитетінің Салық полициясы Академиясына
оқуға кандидаттарды іріктеу Ережесі бекітілсін.
2. Осы Ереже талаптары ҚР Кеден комитеті органдарына таратылсын.
3. Салық полициясы Академиясы бастығына және Салық полициясы
комитетінің территориялық бөлімшелер бастықтарына:
жеке құрамға бұйрықпен таныстыруды ұйымдастыру;
бекітілген Ережеге сәйкес Салық полициясы Академиясына оқуға
кандидаттарды сапалы іріктеу және уақытылы қамтамасыз ету.
4. Бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Салық полициясы Академиясының
бастығына (Қоғамов М.Ч.) жүктелсін.
5. Бұйрық ҚР Әділет Министрлігінде тіркелген күннен бастап күшіне
енеді.
Мемлекеттік Кірістің
Бірінші вице-Министрі -
Салық полициясы комитетінің
төрағасы, Салық полициясы
генерал-майоры
Бекітілді
ҚР МКМ Спк-нің
бұйрығымен
N 91 7 қыркүйек 1999 ж.
ҚР МКМ СПК Салық полициясының Академиясына
оқуға кандидаттарды iрiктеу
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже ҚР МКМ СПК Салық полициясы Академиясына оқуға кандидаттарды iрiктеу шартымен белгiленген, сондай-ақ Академияда және Салық полициясы Комитетiнің территориялық бөлiмшелерiнде iрiктеу жұмыстарын ұйымдастыру белгiлi тәртiппен жүргiзіледi.
2. Академия Салық полициясының бөлiмшелерi үшiн мамандармен толықтыру мақсатында, жоғары бiлiктi мамандармен ауыстыру барысында орта - басқарушы құрам кадрларын даярлайды.
3. Салық полициясы Академиясы және территориялық кадрлар аппараты оқуға кадрларды iрiктеу жұмыстарын сапалы жүргiзуде осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Салық полициясы бөлiмшелерiнен күндiзгi оқу бөлiмiне түсуге келген кандидаттар барып-қайту жол ақысын өздерi қызмет iстейтiн бөлiмшелерден қайтарып алады.

Об утверждении Правил отбора кандидатов на учебу в Академию налоговой полиции МГД РК
Приказ Председателя Комитета налоговой полиции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 7 сентября 1999 г. N 91 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27.09.99г. за N 912 Утратил силу - приказом Председателя Агентства финансовой полиции РК от 6 июня 2001 года N 81 ~V011681
В целях обеспечения своевременного и качественного отбора кандидатов на учебу в Академию налоговой полиции Комитета налоговой полиции Министерства государственных доходов Республики Казахстан, проведения вступительных экзаменов и зачисления кандидатов в слушатели приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора кандидатов на учебу в Академию налоговой полиции Комитета налоговой полиции МГД Республики Казахстан.
2. Требования настоящих Правил распространяются на органы Таможенного комитета Республики Казахстан.
3. Начальнику Академии налоговой полиции и начальникам территориальных подразделений Комитета налоговой полиции:
организовать изучение данного приказа личным составом;
обеспечить своевременный и качественный отбор кандидатов на учебу в
Академию налоговой полиции согласно утвержденным Правилам.
4. Контроль за выполнением данного приказа возложить на начальника
Академии налоговой полиции (М.Ч. Когамов).
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня регистрации в Министерстве
юстиции Республики Казахстан.
Первый вице-Министр государственных
доходов - Председатель Комитета налоговой полиции
отбора кандидатов на учебу в Академию налоговой полиции
Правила
отбора кандидатов на учебу
в Академию налоговой полиции Комитета
налоговой полиции Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регламентируют условия отбора кандидатов на учебу в Академию налоговой полиции Комитета налоговой полиции МГД РК, а также устанавливают порядок организации проведения отбора в Академии и территориальных подразделениях Комитета налоговой полиции.
2. Академия готовит кадры среднего начальствующего состава подразделений налоговой полиции для комплектования должностей, подлежащих к замещению специалистами высшей квалификации.
3. Академия налоговой полиции и кадровые аппараты территориальных подразделений должны своевременно и качественно проводить отбор кандидатов на учебу, руководствуясь настоящими Правилами.
4. Направленным на очную форму обучения кандидатам из числа рядового и начальствующего состава подразделений налоговой полиции, возмещаются расходы на проезд железнодорожным транспортом к месту расположения Академии и обратно за счет средств комплектующих подразделений.

5. Академияға оқуға түскiсi келген кандидаттар емтихан кезiнде казармалық жағдайда орналастырылады. Олар өз қаражаты есебiнен солдаттық мөлшер бойынша тамақтанады және тұрмыстық жағдаймен қамтамасыз етiледi.
6. Академиядағы толық оқу курсы әскери қызметiн өтеумен теңестiрiледi және оқыған уақыты Салық полициясы комитетiнде қызмет өтелiне қосылады.
7. Салық полициясы Академиясына оқуға басқа мемлекеттің азаматтары қабылдануы мүмкiн, сондай-ақ басқа министрлiктердiң жолдамалары бойынша ҚР азаматтары Қазақстан Республикасы МКМ-нің халықаралық және Үкiмет аралық келiсiм негiзiнде контракт бойынша қабылданады.
2. Iрiктеу шарты және оқуға жiберу
8. Салық полициясы Академиясына орта және орта арнаулы бiлiмi бар, Салық полициясы комитетi қызметкерлерiнің талап-тiлектерiне сай келетiн, әскери қызметке және оқуға денсаулығы жарамды ҚР азаматтары оқуға iрiктелiнедi.
9. Академияда оқу үшiн Салық полициясы бөлiмшелерінің кадр аппаратымен Кеден қызметi территориялық бөлiмшелердің жетекшiлерiмен тығыз қарым-қатынаста болып,кандидаттарды iрiктеумен оқып-үйренудi жүзеге асырады. Академияны бiтiрушiлер Ережеге сай жолдамамен келген бөлiмшелерiнде ҚР МКМ СПК-нің келiсiмi мен әрi қарай қызметiн өткередi.
10. Оқуға кандидаттарды iрiктеу Салық полициясы комитетiнің, Академияның және Салық полициясы бөлiмшелерiнiң кадрлар аппараты жетекшiлерінің төрағалығымен, Салық полициясы комитетiндегi СПК төрағасы орынбасарының төрағалығымен, жетекшi кадр аппаратының iрiктеушi комиссиялары арқылы жүргiзiледi. Академиядағы iрiктеу комиссиясының төрағасы - Академия бастығы.
11. 0қуға кандидаттарды iрiктеудiң негiзгi принциптерi:
бұқаралық - ақпарат құралдары бойынша жастар арасында үгiт насихат жұмыстарын жүргiзу;
оқуға кандидаттарды iрiктеу кезiнде жоғары оқу орындары және қоғамдық ұйымдармен бiрлесе жұмыс iстеу;
кандидаттарды iрiктеуде олардың моральдық, жеке тұлғалық, рухани және бiтiм тұлғасын толық және жан-жақты зерттеу.
12. Салық полициясы бөлiмшелерінің қатардағы және басқарушы құрам iшiнен Академияға оқуға түскiсi келетiндер, қызмет өткеру орнына байланысты территориялық бөлiмшелердiң бастығына немесе Академия бастығына рапорт бередi. Азаматтық тұлғалар тұрғылықты жерi бойынша Салық полициясы бөлiмшелерiнің кадр аппаратына арыз бередi.

5. Кандидаты на учебу в Академию, во время вступительных экзаменов, находятся на казарменном положении. Они обеспечиваются бытовыми условиями и питанием по норме солдатского пайка за счет личных средств.
6. Полный курс обучения в Академии приравнивается к прохождению срочной воинской службы и засчитывается в стаж службы в Комитете налоговой полиции.
7. На учебу в Академию налоговой полиции могут быть приняты граждане других государств, а также граждане Республики Казахстан, направленные другими министерствами, по контрактам между соответствующими министерствами и Министерством государственных доходов Республики Казахстан на основе межгосударственных и межправительственных соглашений.
2. Условия отбора и направления на учебу
8. Для учебы в Академии налоговой полиции отбираются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее или среднее специальное образование (высшее - в порядке получения второго высшего образования по заочной форме обучения) и отвечающие требованиям, предъявляемым к сотрудникам Комитета налоговой полиции, годные по состоянию здоровья к военной службе и учебе.
9. Отбор и изучение кандидатов для учебы в Академии осуществляют кадровые аппараты подразделений налоговой полиции и таможенных служб в тесном взаимодействии с руководителями территориальных подразделений. Выпускники Академии, как правило, направляются для дальнейшего прохождения службы в подразделения, их направившие.
10. Отбор кандидатов на учебу проводится отборочными комиссиями Комитета налоговой полиции, Академии и на местах, под председательством руководителей кадровых аппаратов подразделений налоговой полиции, в Комитете налоговой полиции под председательством заместителя председателя Комитета налоговой полиции, курирующего кадровый аппарат. В Академии председателем отборочной комиссии является начальник Академии.
11. Основные принципы отбора кандидатов на учебу:
проведение профориентационной работы среди молодежи по средствам массовой информации;
налаживание взаимодействия при отборе кандидатов на учебу с образовательными заведениями и общественными организациями;
объективный, полный и всесторонний подход к изучению моральных, интеллектуальных, духовных и физических качеств кандидатов.
12. Лица рядового и начальствующего состава подразделений налоговой полиции, изъявившие желание поступить на учебу в Академию, подают рапорт, в зависимости от места прохождения службы, на имя начальника Академии или начальника территориального подразделения. Гражданские лица подают заявления непосредственно в кадровые аппараты подразделений налоговой полиции по месту жительства.

13. Салық полициясы комитетi территориялық бөлімшелерiнің жетекшiлерi әрбiр кандидаттардың рапортын немесе арызын (өтiнiшiн) қарай, олармен сұхбат жүргiзедi және қабылдау шартымен сәйкес келген жағдайда кандидаттарды құжат дайындау үшiн кадрлар аппаратына жiберiледi. Кадрлар аппараты 1997 жылғы 4-iншi желтоқсандағы "Салық полициясы органдарында қызметiн өтеу туралы Ережеге " сәйкес оқуға түскiсi келетiн кандидаттарды дәрiгерлiк тексерiске жiбередi.
14. Кандидаттарды iрiктеу процесi, олардың iскерлiгiне, жеке тұлғалығына, моральдық және дене бiтiмiне байланысты ерекшеленедi.
Бұндай қасиеттер болмаған жағдайда оларды оқып-үйрену жұмысы тоқтатылады.
15. Әрбiр кандидаттарды оқып-үйрену жұмысы аяқталған соң,олардың жеке iс-құжаттары оқуға жiберу немесе жiбермеу туралы соңғы шешiм үшiн iрiктеушi комиссияның қарауына жiберiледi. Iрiктеушi комиссия отырысының қорытындысы хаттама арқылы толтырылып, хаттама комиссия төрағасымен бекiтiледi және хатшының қолымен расталынады. Хаттаманың көшiрмесi әрбiр кандидаттың жеке iсiне хатталынады.
16. Кандидаттардың құжат материалдары оқуға түсу үшiн Академияға жiберiледi. Академияның қабылдау комиссиясы өз отырысында әрбiр кандидаттың құжаттарын қарап, қабылдау емтиханына жiберу туралы соңғы шешiм ұсынады. Кандидаттарды емтиханға жiберу немесе жiбермеу туралы шешiм түсу емтиханына дейiн он күн бұрын құжат жiберiлген бөлiмшелерге хабарланады.
17. Салық полициясы қызметкерлерi iшiнен оқуға түскiсi келген кандидаттарға қабылдау емтиханы толық тапсыру үшiн және барып қайту жолын ескерiп кезектi еңбек демалысы берiледi.
18. Академияға оқуға түсуге құқы бар Салық полициясы қызметкерлерiнің кандидаттары оқуға түсу туралы соңғы шешiм шыққанға шейiн басқа бөлiмшеге ауысуға, іштей басқа қызметке орналасуға және штаттық қысқару бойынша жұмысты қысқару бойынша жұмыстан шығуға тыйым салынады.
19. Бөлiмшелер Академияға оқуға түскiсi келетiн кандидаттарды қабылдау емтихандарын тапсыру үшiн Академия бастығының шақыруы бойынша жiбередi.
20. Салық полициясы комитетi қызметкерлерi қатарынан күндiзгi оқу бөлiмiне оқуға түсетiн кандидаттар қабылдау емтихандарын тапсыруға кетпес бұрын, өз қызметi бойынша белгiленген тәртiппен iс құжаттарын тапсырады бiрақ оқуға түскенше өз қызметiнен босатылмайды.
21. Салық полициясы комитетi қатардағы және басқарушы құрам тұлғалары iшiнен күндiзгi оқу бөлiмiне түсушiлер қабылдау емтихандары аяқтағанша ақша қаражатымен қамтамасыз етiледi, ал қаржылық қызмет оларға ақшалай және аттестаттарын бередi.
3. Оқуға түсетiн кандидаттардың жеке iс-құжаттарын тiркеу

13. Руководитель территориального подразделения Комитета налоговой полиции рассматривает рапорт или заявление каждого кандидата, проводит собеседование с ним и при соответствии его условиям приема направляет кандидата в кадровый аппарат для оформления личного дела. Кадровый аппарат направляет кандидата на учебу на медицинское освидетельствование согласно "Положению о прохождении службы в органах налоговой полиции" от 4 декабря 1997 года.
14. В процессе изучения кандидата выявляются его интеллектуальные, деловые, моральные и физические качества, которые являются основой для дальнейшего изучения кандидата или прекращения этой работы.
15. После завершения изучения каждого кандидата, соответственно оформляется его личное дело и направляется на рассмотрение отборочной комиссии для окончательного решения о направлении на учебу или отказе. Итоги заседания отборочной комиссии оформляются протоколом, который утверждается председателем и заверяется секретарем комиссии. Выписка из протокола вкладывается в личное дело каждого кандидата.
16. Материалы на кандидата для поступления направляются в Академию. Приемная комиссия Академии рассматривает на своем заседании дело каждого кандидата и выносит окончательное решение о допуске кандидата к вступительным экзаменам. Решение о допуске или не допуске кандидата к вступительным экзаменам сообщается в комплектующее подразделение не позднее 10-ти дней до начала вступительных экзаменов.
17. Кандидатам из числа сотрудников налоговой полиции очередной отпуск представляется с таким расчетом, чтобы он мог быть использован полностью до откомандирования их на вступительные экзамены.
18. Кандидатов из числа сотрудников налоговой полиции, получивших право на поступление на учебу в Академию, запрещается переводить в другие подразделения.
19. Подразделения направляют в Академию кандидатов на учебу для сдачи вступительных экзаменов по вызову начальника Академии.
20. Кандидаты из числа сотрудников Комитета налоговой полиции, поступающие на дневное отделение, перед командированием в Академию для сдачи вступительных экзаменов, сдают в установленном порядке дела по занимаемой должности, но не освобождаются от занимаемой должности до зачисления на учебу.
21. Лица рядового и начальствующего состава Комитета налоговой полиции, поступающие на дневное обучение, обеспечиваются денежным содержанием до окончания вступительных экзаменов, а финансовые службы выдают им денежные и вещевые аттестаты.
3. Формирование личных дел кандидатов на учебу

22. Салық полиция комитетiнің белгiленген талабына сәйкес Академияның күндiзгi оқу бөлiмiне түсетiн кандидатқа жеке iс-құжаттары дайындалады. Кандидаттың жеке iс-құжаттарына мыналар тiркеледi:
оқуға жiберу туралы рапорт немесе өтiнiш, Салық полициясы комитетi қызметкерi үшiн оқуға жiберу туралы қорытынды-аттестация, соңғы оқу немесе жұмыс орнынан мiнездеме, оқуға жiберу туралы қорытынды (қосымша N 1), Салық полициясы бөлiмшесінің кадрлар аппараты растаған бiлiмi туралы құжат көшiрмесi, әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысымен берiлген медициналық карта, 3 (үш) фотосуретi (бас киiмсiз, 3х4 мөлшерлi, бұрыштамасыз).
23. Салық полициясы комитетi қызметкерлерi iшiнен сырттай оқу бөлiмiне iрiктелген кандидаттарға оқу iс құжаттары дайындалып, оған мынадай құжаттар кiредi: рапорт, кадрлар есебi бойынша жеке iс қағазы, оқуға жiберу туралы қорытынды аттестация, оқуға жiберу туралы қорытынды
(қосымша N 2) белгiленген үлгi бойынша дәрiгерлiк анықтама, Салық
полициясы бөлiмшелерiнiң кадрлар аппараты растаған бiлiмi туралы құжат
көшiрмесi, үш фотосурет (бас киiмсiз, жай киiммен, 3х4 мөлшерлi,
бұрыштамасыз).
4. Оқуға iрiктеу мен жiберудің ерекше шарттары
24. Жас мөлшерi 28 жастан аспаған Салық полициясы комитетiнің
қатардағы және басқарушы құрам тұлғалары Академияның күндiзгi оқу бөлiмiне
жiберiледi.
25. Жас мөлшерi 16 жасқа толған және 28 жастан аспаған азаматтық
тұлғалар Салық полициясы Академиясының күндiзгi оқу бөлiмiне iрiктелiнедi.
26. Академияның күндiзгi оқу бөлiмiне түсуге келген әйел жынысты
азаматшаларға Академия бастығы тарапынан тұрмыстық жағдай жасалынады.
27. Салық полициясында ең кемiнде үш жыл қызмет iстеген және жасы
35-тен аспаған, орта басқарушы құрам қызметiне ұсынылған Салық полициясы
комитетiнің қызметкерлерi Академиясының сырттай оқу бөліміне қабылданады.
28. Заңгерлiк емес жоғары бiлiмi бар Салық полициясы комитетiнiң
қызметкерлерi сырттай оқу бөлiмiне түсу үшiн Салық полициясында ең кемiнде
1 (бiр) жыл еңбек өтелi болуы керек және жасы 35-тен аспауы керек.
29. Аралас мамандық немесе бiлiктiлiгiн арттыру мақсатында бiлiм алу
қажет болған жағдайда екiншi жоғары бiлiм алу үшiн оқуға түсуге рұқсат
етiледi.
30. Оқуға түсетiн кандидаттардың жас мөлшерi мен олардың қызмет өтелi
оқуға қабылданған мерзiмдегi уақытпен анықталады.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

22. На кандидата на учебу в Академию на дневное отделение оформляется личное дело согласно установленным требованиям Комитета налоговой полиции. К личному делу кандидата прилагается рапорт или заявление о направлении на учебу, аттестация с выводами о направлении на учебу для сотрудников Комитета налоговой полиции, характеристика с последнего места работы или учебы, заключение о направлении на учебу (приложение N 1), копия документа об образовании, заверенная кадровым аппаратом подразделения налоговой полиции, карта медицинского освидетельствования с заключением военно-врачебной комиссии, три заверенные фотокарточки (без головного убора, в повседневной форме, размером 3х4 см, без уголка).
23. На кандидатов из числа сотрудников Комитета налоговой полиции, отобранных на заочное обучение, оформляются учебные дела, в которые входят: рапорт, личный листок по учету кадров, аттестация с выводами о направлении на учебу, заключение о направлении на учебу (приложение N 2), медицинская справка по установленной форме, копия документа об образовании, заверенная кадровым аппаратом подразделения налоговой полиции, три заверенные фотокарточки (без головного убора, в повседневной форме, размером 3х4 см, без уголка).
4. Особые условия отбора и направления на учебу
24. На дневное обучение в Академию направляются лица рядового и начальствующего состава Комитета налоговой полиции в возрасте не старше 28-ти лет.
25. Для поступления в Академию налоговой полиции на дневное обучение, из числа гражданских лиц, отбираются кандидаты достигшие возраста 16 лет и не старше 28 лет.
26. Лицам женского пола, прибывшим в Академию для поступления на дневное обучение, создаются бытовые условия проживания, определенные начальником Академии.
27. На заочное обучение принимаются сотрудники Комитета налоговой полиции, имеющие стаж службы в налоговой полиции не менее 3 лет и не достигшие 35-летнего возраста, состоящие в резерве на выдвижение на должности среднего начальствующего состава.
28. Сотрудники Комитета налоговой полиции, имеющие высшее
не юридическое образование и поступающие на заочное обучение, должны иметь
стаж работы в налоговой полиции не менее 1 года и быть не старше 35 лет.
29. Направление кандидатов на учебу для получения второго высшего
образования допускается лишь в порядке исключения при необходимости
получения ими смежной специальности или переквалификации.
30. Возраст кандидатов, поступающих на учебу, и стаж их службы на
соответствующих должностях, определяется по состоянию на момент зачисления
на учебу.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Цай Л.Г.)