Этил спирті мен аклоголь өніміне арналған көлік жүк құжаттарының бірыңғай нысандарын енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 1999 жылғы 20 қыркүйектегі N 1161 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 20 қазанда тіркелді. Тіркеу N 945. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2003 жылғы 26 наурыздағы N 125 бұйрығымен.
Этил спирті мен алкоголь өнімнің айналымын бақылауды күшейту мақсатында Бұйырамын:
1. Этил спирті мен алкоголь өніміне арналған көлік жүк құжаттарын міндетті ресімдеу енгізілсін.
2. Этил спиртін өндірушілерге және алкоголь өнімін сақтау мен көтерме сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке, заңды тұлғаларға дербес бірдейлендіру нөмірі - кодтар берілсін.
3. Қоса беріліп отырған этил спирті мен алкоголь өніміне арналған көлік жөнелтпе құжаттарын ресімдеудің тәртібі бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасымен этил спирті мен алкоголь өніміне арналған көлік жүк құжаттарының бланкілерін әзірлеуге шарт жасассын;
өндірушілерден, алкоголь өнімін сақтаумен және көтерме сатумен айналысатын заңды және жеке тұлғалардан көлік жөнелтпе құжаттарының бланкілерін сатып алуға арналған өтініштің жиналуын қамтамасыз етсін;
бір ай мерзімде дербес бірдейлендіру нөмірлерін - кодтарды берудің тәртібі мен әдістемесін дайындасын.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк кiрiс Министрiнiң
1999 жылғы 20 қыркүйектегі
N 1161 бұйрығымен
бекiтiлген
Этиль спиртi мен алкоголь өнiмiне арналған көлiк
жүк жөнелтпе құжаттарын ресiмдеудiң тәртiбi
Ескерту: Мәтiн бойынша "сату кезiнде" сөзi "түсiру кезiнде" сөзiмен ауыстырылды; "шығарылу датасы, түсiрiлу датасы" сөзi "өлшем бiрлiгi" сөзiмен ауыстырылды; "дал" сөзi алынып тасталды; "жауапты" сөзiнен кейiн "өкiлеттi" сөзiмен толықтырылды, 11) тармақша алынып тасталды; "(шөлмек, дал)" сөзi алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртiп этиль спиртi мен алкоголь өнiмiне арналған көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын ресiмдеу жөнiндегi тәртiп "Этиль спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегi Заңына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Тәртiп этиль спиртiн сату алкоголь өнiмiн сақтау және көтерме сату жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардың жөнелту жөнiндегi операцияларды жүргiзуi кезiнде көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын ресiмдеудiң ретiн белгiлейдi.
Жөнелту жөнiндегi әрбiр операцияны жүргiзу кезiнде мiндеттi тәртiппен тиiстi көлiк жүкжөнелтпе құжаттары ресiмделедi. Осы жағдайда көлiк жүкқұжатының бiрiншi данасы этил спиртi мен алкоголь өнiмiн алушыға берiледi. Көлiк жүкқұжатының екiншi және үшiншi даналары этил спиртi мен алкоголь өнiмiн жеткiзушiнің өзiнде қалады.
Ескерту: 2-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .

О введении единых форм транспортных накладных на этиловый спирт и алкогольную продукцию
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 20 сентября 1999 года N 1161. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.10.99г. N 945. Утратил силу - приказом Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2003 года N 125 (V032238)
В целях усиления контроля за оборотом этилового спирта и алкогольной продукции ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Ввести обязательное оформление транспортных накладных на этиловый спирт и алкогольную продукцию.
2. Присвоить производителям этилового спирта, алкогольной продукции и физическим, юридическим лицам, осуществляющим деятельность по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции персональные идентификационные номера - коды.
3. Утвердить прилагаемые Правила оформления транспортных накладных на этиловый спирт и алкогольную продукцию.
4. Комитету по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан:
заключить договор с Банкнотной фабрикой Национального Банка Республики Казахстан на изготовление бланков транспортных накладных на этиловый спирт и алкогольную продукцию;
обеспечить сбор заявок на приобретение бланков транспортных накладных от производителей, юридических и физических лиц, занимающихся хранением и оптовой реализацией алкогольной продукции;
в месячный срок разработать правила и методику присвоения персональных идентификационных номеров - кодов.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Министр
Утверждены
приказом Министра
государственных доходов
Республики Казахстан
от 20 сентября 1999 г. N1161
Правила
оформления транспортных накладных
на этиловый спирт и алкогольную продукцию
Сноска. По тексту Правил слова "при реализации" заменены словами "при отгрузке"; слова "дата выпуска, дата отгрузки" заменены словами "единица измерения"; слова "дал" исключены; после слов "ответственного" дополнены словами "уполномоченного"; подпункты 11) исключены; слова "(бут, дал)" исключены приказом Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
1. Общие положения
1. Настоящие Правила по оформлению транспортных накладных на этиловый спирт и алкогольную продукцию разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" от 16 июля 1999 года.
2. Настоящие Правила устанавливают порядок оформления транспортных накладных при проведении операций по отгрузке юридическими и физическими лицами, осуществляющими деятельность по реализации этилового спирта, хранению и оптовой реализации алкогольной продукции (кроме пива).
При проведении каждой операции по отгрузке в обязательном порядке оформляются соответствующие транспортные накладные. При этом первый экземпляр транспортных накладных выдается получателю этилового спирта и алкогольной продукции. Второй и третий экземпляры транспортных накладных остаются у поставщика этилового спирта и алкогольной продукции.
Сноска. Пункт 2 - с дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.

3. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттары қатаң есептiлiк бланкiлерi болып табылады және оларға қатаң есептiлiк бланкiлерi ретiнде бухгалтерлiк есептiң тәртiбi қолданылады.
4. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарының жетi мәндi баспаханалық нөмiрлемесi бар, мынадай төрт түрге бөлiнедi және бiр бiрiнен түстерi бойынша ажыратылады:
этиль спиртiне арналған қызыл түстi көлiк жүкжөнелтпе құжатын алкоголь өнiмiн өндiрушiлерге этиль спиртiн түсіру кезiнде берушi ресiмдейдi (1-қосымша);
этиль спиртiне арналған көк түстi көлiк жүкжөнелтпе құжатын этиль спиртiн фармацевтикалық кәсiпорындар мен мемлекеттiк медициналық мекемелерге, этиль спиртiн техникалық мақсатта және/немесе алкоголдi емес өнiмдi өндiру кезiнде пайдаланатын ұйымдарға берушi ресiмдейдi (2-қосымша);
алкоголь өнiмiне арналған сары түстi көлiк жүкжөнелтпе құжатын алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) көтерме сату саласында өз қызметiн жүзеге асыратын көтерме сатушыларға түсіру кезiнде берушi ресiмдейдi (3-қосымша);
алкоголь өнiмiне арналған жасыл түстi көлiк жүкжөнелтпе құжатын алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) көтерме сату саласында өз қызметiн жүзеге асыратын мекемелерге (соның iшiнде жекеменшiк фирмалық арнайы дүкендерге де, олардың мекен-жайына байланыссыз) түсіру кезiнде берушi ресiмдейдi (4-қосымша).
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .
5. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Алкоголь өнiмiн өндiру және оның айналымын мемлекеттiк бақылау жөнiндегi комитетiнде берiледi (бұдан әрi - Комитет).
6. Ұйымдардың сатып алған көлiк жүкжөнелтпе құжаттары өзге ұйымдар мен тұлғаларға қайта сатуға, беруге немесе басқа нысандарда иесiздендiруге жатпайды.
2. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын толтыру тәртiбi
7. Этил спиртiне арналған қызыл түстi көлiк жүкжөнелтпе құжаты көрсетедi:
1) этил спиртiн өндiрушілерге:
этил спиртiн өндiрушi ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, өндiрiс орны;
мемлекеттiк лицензияның нөмерi, оны берушi орган, берiлген уақыты, әрекет ету мерзiмi;
салық төлеушiнiң тiркеу нөмерi;
жеке идентификациалық нөмерi-коды;
2) этил спиртiн алушыға:
этил спиртiн өндiрушi ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, өндiрiс орны;
мемлекеттiк лицензияның нөмерi, оны берушi орган, берiлген уақыты, әрекет ету мерзiмi;
салық төлеушiнiң тiркеу нөмерi;
жеке идентификациалық нөмерi-коды;
3) төлем формасының мәмiлесi:
ақшасыз есеп ауыстыруда-төлем тапсырмасының нөмері, уақыты;
қолма қол есеп айырысуда-кассалық кiрiс ордерiнiң нөмерi, уақыты;
консигнацияда-келiсiм шарттың нөмерi, уақыты;

3. Транспортные накладные являются бланками строгой отчетности и на них распространяются правила бухгалтерского учета как для бланков строгой отчетности.
4. Транспортные накладные имеют семизначную типографскую нумерацию, подразделяются на четыре вида и различаются по цветам:
транспортная накладная на этиловый спирт красного цвета оформляется поставщиком при отгрузке этилового спирта производителям алкогольной продукции (приложение 1);
транспортная накладная на этиловый спирт синего цвета оформляется поставщиком при отгрузке этилового спирта фармацевтическим предприятиям и государственным медицинским учреждениям, организациям, использующим этиловый спирт в технических целях и/или при производстве неалкогольной продукции (приложение 2);
транспортная накладная на алкогольную продукцию желтого цвета оформляется поставщиком при отгрузке алкогольной продукции (кроме пива) оптовым реализаторам, осуществляющим свою деятельность в сфере оптовой реализации алкогольной продукции (приложение 3);
транспортная накладная на алкогольную продукцию зеленого цвета оформляется поставщиком при отгрузке алкогольной продукции (кроме пива) организациям (в том числе и собственным фирменным специализированным магазинам, независимо от их местонахождения), осуществляющим свою деятельность в сфере розничной реализации алкогольной продукции (приложение 4).
Сноска. Пункт 4 - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
5. Транспортные накладные выдаются в Комитете по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Комитет).
6. Приобретенные организациями транспортные накладные не подлежат   перепродаже, передаче или отчуждению в других формах, иным организациям и лицам.
2. Порядок заполнения транспортных накладных
7. В транспортной накладной на этиловый спирт красного цвета указывается:
1) производителем этилового спирта:
наименование организации производителя этилового спирта, юридический адрес, адрес производства;
номер государственной лицензии, орган ее выдавший, дата выдачи, срок действия;
регистрационный номер налогоплательщика;
персональный идентификационный номер - код;
2) получателем этилового спирта:
наименование организации получателя этилового спирта, юридический адрес, адрес поставки;
номер государственной лицензии, орган ее выдавший, дата выдачи, срок действия;
регистрационный номер налогоплательщика;
персональный идентификационный номер - код;
3) форма оплаты сделки:
при безналичном расчете - номер платежного поручения, дата;
при наличном расчете - номер приходного кассового ордера, дата;
при консигнации - номер договора, дата;

4) тасымалдаушыға:
жүргiзушiнiң аты-жөнi, әкесiнiң аты;
жүргiзушiлiк куәлiгiнiң сериясы мен нөмерi, берiлген уақыты, берушi орган, көлiк құралының маркасы, мемлекеттiк нөмерi, жолсапар қағазының нөмерi, берiлген уақыты;
5) этил спиртiнiң сорты, ГОСТ;
6) шыққан күнi, жүк жөнелткен уақыты;
7) тиелген өнiмнiң мөлшерi;
8) өнiмнiң бiрлiк мөлшерiнiң бағасы (теңге);
9) өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
10) аударылған акциздiң құны (теңге);
11) алынып тасталынды ;
12) "өнiм бойынша барлығы деген жолға көрсетiледi:
тиелген өнiмнiң жалпы мөлшерi;
ыдыстың бағасын есептемегендегi өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
аударылған акциздiң жалпы құны (теңге);
13) "ыдыстың бағасы көліктік деген жолға көрсетiледi:
"тиелген өнiмнiң мөлшерi деген бағанға - бөлiнген ыдыстың саны;
"өнiмнiң жалпы бағасы деген бағанға - көліктік ыдыстың жалпы бағасы;
14) "көлiк жөнелтпе құжат бойынша барлығы деген жолға көрсетiледi:
тиелген өнiмнiң жалпы мөлшерi;
ыдысын қоса есептегендегi өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
аударылған акциздiң жалпы құны (теңге);
15) "жөнелтушi деген бағанға жазылатындар:
жөнелтушi-мекеменiң бiрiншi басшысының қолы және аты-жөнi;
жөнелтушi-мекеменiң бiрiншi есепшiсiнiң қолы және аты-жөнi;
16) "қабылдаушы деген бағанға жазылатындар:
қабылдаушы мекеменiң жауапты өкілетті қызметкерiнiң қолы, аты-жөнi, әкесiнiң аты, төлқұжатының сериясы мен нөмерi, берiлген уақыты, берушi орган.
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .
8. Этил спиртiне арналған көк түстi көлiк жүкжөнелтпе құжаты көрсетедi:
1) этил спиртiн өндiрушiлерге:
этил спиртін өндiрушi ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, өндiрiс орны;
мемлекеттiк лицензияның нөмерi, оны берушi орган, берiлген уақыты, әрекет ету мерзiмi;
салық төлеушiнiң тiркеу нөмерi;
жеке идентификациалық нөмерi-коды;
2) этил спиртiн алушыға:
этил спиртiн өндiрушi ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, өндiрiс орны мемлекеттiк лицензияның нөмерi, оны берушi орган, берiлген уақыты, әрекет ету мерзiмi;
салық төлеушiнiң тiркеу нөмерi;
жеке идентификациалық нөмерi-коды;
3) төлем формасының мәмiлесi:
ақшасыз есеп ауыстыруда-төлем тапсырмасының нөмерi, уақыты;
қолма қол есеп айырысуда-кассалық кiрiс ордерiнiң нөмерi, уақыты;
консигнацияда-келiсiм шарттың нөмерi, уақыты;
4) тасымалдаушыға:
жүргiзушiнiң аты-жөнi, әкесiнiң аты;
жүргiзушiлiк куәлiгiнiң сериясы мен нөмерi, берiлген уақыты, берушi орган, көлiк құралының маркасы, мемлекеттiк нөмерi, жолсапар қағазының нөмерi, берiлген уақыты;
5) этил спиртiнiң сорты, ГОСТ;
6) өлшем бірлігі;
7) тиелген өнiмнiң мөлшерi;

4) перевозчиком:
Ф.И.О. водителя;
серия и номер водительского удостоверения, дата выдачи, выдавший орган;
марка транспортного средства, государственный номер;
номер путевого листа, дата выдачи;
5) сорт этилового спирта, ГОСТ;
6) единица измерения;
7) количество отгруженной продукции;
8) цена за единицу продукции (тенге);
9) общая стоимость продукции (тенге);
10) сумма начисленных акцизов (тенге);
11) подпункт исключен;
12) в строке "итого по продукции" указываются:
общее количество отгруженной продукции;
общая стоимость продукции (тенге) без учета стоимости тары;
общая сумма начисленных акцизов (тенге);
13) в строке "стоимость транспортной тары" указываются:
в графе "количество отгруженной продукции" - количество отпущенной тары (шт.);
в графе "общая стоимость продукции" - общая стоимость транспортной тары;
14) в строке "всего по накладной" указываются:
общее количество отгруженной продукции;
общая стоимость продукции (тенге) с учетом стоимости тары;
общая сумма начисленных акцизов (тенге);
15) в графе "отправитель" проставляется:
подпись и фамилия первого руководителя организации-отправителя;
подпись и фамилия главного бухгалтера организации-отправителя;
16) в графе "получатель" проставляется:
подпись, Ф.И.О. ответственного уполномоченного работника организации-получателя;
серия и номер паспорта, дата выдачи, выдавший орган.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
8. В транспортной накладной на этиловый спирт синего цвета указывается:
1) производителем этилового спирта:
наименование организации производителя этилового спирта, юридический адрес, адрес производства;
номер государственной лицензии, орган ее выдавший, дата выдачи, срок действия;
регистрационный номер налогоплательщика;
персональный идентификационный номер - код;
2) получателем этилового спирта:
наименование организации получателя этилового спирта, юридический адрес, адрес поставки;
номер государственной лицензии, орган ее выдавший, дата выдачи, срок действия;
регистрационный номер налогоплательщика;
персональный идентификационный номер - код;
3) форма оплаты сделки:
при безналичном расчете - номер платежного поручения, дата;
при наличном расчете - номер приходного кассового ордера, дата;
при консигнации - номер договора, дата;
4) перевозчиком:
Ф.И.О. водителя;
серия и номер водительского удостоверения, дата выдачи, выдавший орган;
марка транспортного средства, государственный номер;
номер путевого листа, дата выдачи;
5) сорт этилового спирта, ГОСТ;
6) единица измерения;
7) количество отгруженной продукции;

8) өнiмнiң бiрлiк мөлшерiнiң бағасы (теңге);
9) өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
10) аударылған акциздiң құны (теңге);
11) алынып тасталынды ;
12) өнiм бойынша барлығы деген жолға көрсетiледi:
тиелген өнiмнiң жалпы мөлшерi;
ыдыстың бағасын есептемегендегi өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
аударылған акциздiң жалпы құны (теңге);
13) ыдыстың бағасы көлiктiк деген жолға көрсетiледi:
тиелген өнiмнiң мөлшерi деген бағанға - бөлiнген ыдыстың саны;
өнiмнiң жалпы бағасы деген бағанға - көлiктiк ыдыстың жалпы бағасы;
14) көлiк жөнелтпе құжат бойынша барлығы деген жолға көрсетiледi:
тиелген өнiмнiң жалпы мөлшерi;
ыдысын қоса есептегендегi өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
аударылған акциздiң жалпы құны (теңге);
15) жөнелтушi деген бағанға жазылатындар:
жөнелтушi-мекеменiң бiрiншi басшысының қолы және аты-жөнi;
жөнелтушi-мекеменiң бiрiншi есепшiсiнiң қолы және аты-жөнi;
16) қабылдаушы деген бағанға жазылатындар:
қабылдаушы мекеменiң жауапты өкілетті қызметкерiнiң қолы, аты-жөнi, әкесiнiң аты, төлқұжатының сериясы мен нөмерi, берiлген уақыты, берушi орган.
Ескерту: 8-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .
9. Этил спиртiне арналған сары түстi көлiк жүкжөнелтпе құжаты көрсетедi:
1) өндiрушiлерге (жеткiзушiге):
алкоголь өнiмiн өндiрушi (жеткiзушi) ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, өндiрiс орны;
мемлекеттiк лицензияның нөмерi, оны берушi орган, берiлген уақыты, әрекет ету мерзiмi;
салық төлеушiнiң тiркеу нөмерi;
жеке идентификациалық нөмерi-коды;
2) өнiм өндiрушiге:
алкоголь өнiмiн өндiрушi ұйымның атауы, заңды мекен-жайы, өндiрiс орны;
мемлекеттiк лицензияның нөмерi, оны берушi орган, берiлген уақыты, әрекет ету мерзiмi;
салық төлеушiнiң тiркеу нөмерi;
жеке идентификациалық нөмерi-коды;
3) төлем формасының мәмiлесi:
ақшасыз есеп ауыстыруда-төлем тапсырмасының нөмерi, уақыты;
қолма қол есеп айырысуда-кассалық кiрiс ордерiнiң нөмерi, уақыты;
консигнацияда-келiсiм шарттың нөмерi, уақыты;
4) тасымалдаушыға:
жүргiзушінің аты-жөнi, әкесiнiң аты;
жүргiзушiлiк куәлiгiнiң сериясы мен нөмерi, берiлген уақыты, берушi орган, көлiк құралының маркасы, мемлекеттiк нөмерi, жолсапар қағазының нөмерi, берiлген уақыты;
5) алкоголь өнiмiнiң тұтыну ыдысының сыйымдылығы атауы;
6) шыққан күнi, жүк жөнелткен уақыты;
7) тиелген алкоголь өнiмiнiң мөлшерi;
8) ыдыстың бағасын есептемегендегi өнiмнiң бiрлiк мөлшерiнiң бағасы (теңге);
9) ыдыстың бағасын есептемегендегi өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
10) аударылған акциздiң құны (теңге);

8) цена за единицу продукции (тенге);
9) общая стоимость продукции (тенге);
10) сумма начисленных акцизов (тенге);
11) подпункт исключен;
12) в строке "итого по продукции" указываются:
общее количество отгруженной продукции;
общая стоимость продукции (тенге) без учета стоимости тары;
общая сумма начисленных акцизов (тенге);
13) в строке "стоимость транспортной тары" указываются:
в графе "количество отгруженной продукции" - количество отпущенной тары (шт.);
в графе "общая стоимость продукции" - общая стоимость транспортной тары;
14) в строке "всего по накладной" указываются:
общее количество отгруженной продукции;
общая стоимость продукции (тенге) с учетом стоимости тары;
общая сумма начисленных акцизов (тенге);
15) в графе "отправитель" проставляется: подпись и фамилия первого руководителя организации-отправителя;
подпись и фамилия главного бухгалтера организации-отправителя;
16) в графе "получатель" проставляется:
подпись, Ф.И.О. ответственного уполномоченного работника организации-получателя;
серия и номер паспорта, дата выдачи, выдавший орган.
Сноска. Пункт 8 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
9. В транспортной накладной на алкогольную продукцию желтого цвета указывается:
1) производителем (поставщиком) продукции:
наименование организации производителя (поставщика) алкогольной продукции, юридический адрес, адрес производства;
номер государственной лицензии, орган ее выдавший, дата выдачи, срок действия;
регистрационный номер налогоплательщика;
персональный идентификационный номер - код;
2) получателем продукции:
наименование организации получателя алкогольной продукции, юридический адрес, адрес поставки;
номер государственной лицензии, орган ее выдавший, дата выдачи, срок действия;
регистрационный номер налогоплательщика;
персональный идентификационный номер - код;
3) форма оплаты сделки:
при безналичном расчете - номер платежного поручения, дата;
при наличном расчете - номер приходного кассового ордера, дата;
при консигнации - номер договора, дата;
4) перевозчиком:
Ф.И.О. водителя;
серия и номер водительского удостоверения, дата выдачи, выдавший орган;
марка транспортного средства, государственный номер;
номер путевого листа, дата выдачи;
5) наименование алкогольной продукции, емкость потребительской тары;
6) единица измерения;
7) количество отгруженной алкогольной продукции;
8) цена за единицу продукции без учета стоимости тары (тенге);
9) общая стоимость продукции без учета стоимости тары (тенге);
10) сумма начисленных акцизов (тенге);

8) ыдыстың бағасын есептемегендегi өнiмнiң бiрлiк мөлшерiнiң бағасы (теңге);
9) ыдыстың бағасын есептемегендегi өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
10) аударылған акциздiң құны (теңге);
11) алынып тасталынды ;
12) алынып тасталынды ;
13) "өнiм бойынша барлығы деген жолға көрсетiледi:
тиелген алкоголь өнiмiнiң жалпы мөлшерi;
ыдыстың бағасын есептемегендегi алкоголь өнiмiнiң жалпы бағасы (теңге);
аударылған акңиздiң жалпы құны (теңге);
14) "ыдыстың бағасы тұтынушы деген жолға көрсетiледi:
"тиелген өнiмнiң мөлшерi деген бағанға - бөлiнген тұтынушы ыдыстың саны;
өнiмнің жалпы құны" бағанында - "тұтыну ыдысының жалпы құны;
14-1. "көлiк ыдысының құны" жолында көрсетiледi:
"тиелген өнiм саны" бағанында - босатылған көлiк ыдысының саны;
"өнiмнің жалпы құны" бағанында - көлiк ыдысының жалпы құны;
15) "көлiк жөнелтпе құжат бойынша барлығы деген жолға көрсетiледi:
тиелген алкоголь өнiмiнiң жалпы мөлшерi;
ыдысын қоса есептегендегi өнiмнiң жалпы бағасы (теңге);
аударылған акциздiң жалпы құны (теңге);
16) "жөнелтушi деген бағанға жазылатындар:
жөнелтушi-мекеменiң бiрiншi басшысының қолы және аты-жөнi;
жөнелтушi-мекеменiң бiрiншi есепшiсiнiң қолы және аты-жөнi;
17) "қабылдаушы деген бағанға жазылатындар:
қабылдаушы мекеменiң жауапты өкілетті қызметкерiнiң қолы, аты-жөнi, әкесiнiң аты, төлқұжатының сериясы мен нөмерi, берiлген уақыты, берушi орган.
Ескерту: 10-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .
3. Алкоголь өнiмiн өндiрушілер босататын этил спиртiнiң
көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын ресiмдеудiң тәртiбi
11. Спирт зауыты этил спиртiн сатып алуға алкоголь өнiмiн өндiрушiлерден тапсырыстар түскен кезде, сұралып отырған көлемге көлiк жүк қүжаттамасын ресiмдейдi, оны мiндеттi түрде тиiстi акциз қосынының жауапты өкілетті қызметкерi тiркеуге алып, оның қолы мен мөрi қойылуы керек.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .
12. Этил спиртiн өндiрушi акциз қосынының жауапты қызметкерi тез арада өндiрушінің салық комитетi мен сатып алушының акциз қосынына жасалайын деп отырған шарт туралы хабарлауға мiндеттi.
Ескерту: 12-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .
13. Тармақ алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .
14. Алкоголь өнiмiн өндiрушi этил спиртiн тағайындалған жерiне жеткiзгеннен кейiн, көлiк жүк құжаттамасын тиiстi акциз қосынының жауапты қызметкерi этил спиртінің алынғаны туралы фактiнi растай отырып, мiндеттi түрде тiркейдi, қолы мен мөрiн қойып, куәландырады.
Ескерту: 14-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .

8) цена за единицу продукции без учета стоимости тары (тенге);
9) общая стоимость продукции без учета стоимости тары (тенге);
10) сумма начисленных акцизов (тенге);
11) подпункт исключен;
12) подпункт исключен;
13) в строке "итого по продукции" указываются:
общее количество отгруженной алкогольной продукции;
общая стоимость алкогольной продукции (тенге) без учета стоимости тары;
общая сумма начисленных акцизов (тенге);
14) в строке "стоимость потребительской тары" указываются:
в графе "количество отгруженной продукции" - количество отпущенной потребительской тары;
в графе "общая стоимость продукции" - общая стоимость потребительской тары;
14-1) в строке "стоимость транспортной тары" указываются:
в графе "количество отгруженной продукции" - количество отпущенной транспортной тары,
в графе "общая стоимость продукции" - общая стоимость транспортной тары;
15) в строке "всего по накладной" указываются:
общее количество отгруженной алкогольной продукции;
общая стоимость алкогольной продукции (тенге) с учетом стоимости тары;
общая сумма начисленных акцизов (тенге);
16) в графе "отправитель" проставляется:
подпись и фамилия первого руководителя организации-отправителя;
подпись и фамилия главного бухгалтера организации-отправителя;
17) в графе "получатель" проставляется:
подпись, Ф.И.О. ответственного уполномоченного работника организации-получателя;
серия и номер паспорта, дата выдачи, выдавший орган.
Сноска. Пункт 10 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
3. Порядок оформления транспортных накладных на этиловый
спирт, отпускаемый производителям алкогольной продукции
11. Спиртовый завод при поступлении заявок на приобретение этилового спирта от производителей алкогольной продукции оформляет на него транспортную накладную на запрашиваемый объем, которая в обязательном порядке регистрируется и заверяется подписью и печатью ответственного работника соответствующего акцизного поста.
Сноска. Пункт 11 - в новой редакции согласно приказу Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
12. Ответственный работник акцизного поста производителя этилового спирта обязан незамедлительно сообщить в налоговый комитет производителя и акцизный пост покупателя о совершаемой сделке.
Сноска. Пункт 12 - в новой редакции согласно приказу Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
13.
Сноска. Пункт 13 - исключен согласно приказу Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
14. После доставки этилового спирта производителем алкогольной продукции до места назначения, транспортная накладная в обязательном порядке регистрируется, заверяется подписью и печатью ответственного работника соответствующего акцизного поста, подтверждая факт получения этилового спирта.
Сноска. Пункт 14 - в новой редакции согласно приказу Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.

15. Этил спиртiн сатып алушының акциз қосынының жауапты қызметкерi көлiк жүк құжаттамасын тiркегеннен кейiн сатып алушының салық органы мен этил спиртiн өндiрушiнiң акциздiк қосынына жасалынған iс фактiсi туралы хабарлауға мiндеттi.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 436 бұйрығымен .
16. Салық органдары жасалынатын мәмiле туралы электронды пошта арқылы ақпарат алмасады.
4. Көлiк жүкжөнелтне құжаттарын Банкнот
фабрикасынан алудың тәртiбi
17. Республикалық мемлекеттiк кәсiпорын "ҚазАлкоОрталық" (бұдан әрi - РМК) заңды және жеке тұлғалардан көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын сатып алуға арналған өтiнiштердi жинауды қамтамасыз етедi.
18. РМК заңды және жеке тұлғалардың өтiнiштерiне сәйкес көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын түрлерi мен түстерi бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң Банкнот фабрикасында (бұдан әрi - Банкнот фабрикасы) әзiрлеуге тапсырыс орналастырады.
19. Банкнот фабрикасымен есеп айырысу РМК-ның есепшотына көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын сатудан түскен қаражаттың есебiнен жүргiзiледi (5-қосымша).
20. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын Банкнот фабрикасынан РМК-ға жеткiзудi РМК-ның өкiлдерi жүзеге асырады.
21. РМК қызметкерлерiнiң арасынан бiрiншi басшысының бұйрығымен көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын алуға, есебiн жүргiзуге, сақтау мен беруге материалдық жауапты өкілетті адам тағайындалады.
22. Банкнот фабрикасынан көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын РМК-ның бiрiншi басшысы тағайындайтын материалдық жауапты өкілетті адам алады.
23. Акциздiк алым таңбаларын алу үшiн материалдық жауапты өкілетті адамға РМК-ның бiрiншi басшысы, бас бухгалтерi қолдарын қойған және мөрмен куәландырылған сенiмхат берiледi.
5. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын Комитетке беру
24. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын РМК сақтау: жүк құжаттарын сақтауға арналған және беру жөнiндегi операцияларды жүргiзуге арналған екi жұмыс аймағы бар, өртке қарсы және күзет дабылы бар арнайы бөлiнген үй-жайда жүзеге асырылады.
25. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын Комитеттiң өкiлдерiне берудi мынадай құжаттары:
көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын алушының атына берiлген, Комитеттің басшысы немесе оның орынбасары қол қойған сенiмхаттың түпнұсқасы;
төлқұжаты немесе жеке басының куәлiгi;
көлiк жүк құжаттарын алушының қызметтiк куәлiгi бар материалдық жауапты өкілетті адам жүргiзедi.
6. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын заңды және жеке
тұлғаларға берудiң тәртiбi
26. Көлiк жүк құжаттарын сақтауды Комитет арнайы бөлiнген орында (сейфте) жүзеге асырады.
27. Комитеттiң көлiк жүк құжаттарын заңды және жеке тұлғаларға берудi мынадай құжаттарды:
көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын алуға арналған өтiнiштi (6-қосымша);
қызметтiң тиiстi түрiне арналған лицензияларды (көшiрмелерiн);
бұрын алынған көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын пайдаланғаны туралы есебiн;
РМК-ның есепшотына көлiк жүкжөнелтпе құжаттарына төлем жасағаны туралы төлем тапсырмасының көшiрмесiн;
көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын алуға арналған сенiмхатын;
көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын алушының жеке басын куәландыратын, көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын беру журналында тiркелетiн құжаттарын ұсынуы кезiнде жүргiзедi.

15. Ответственный работник акцизного поста покупателя этилового спирта после регистрации транспортной накладной, обязан сообщить в налоговый орган покупателя и акцизный пост производителя этилового спирта о факте совершенной сделки.
Сноска. Пункт 15 - в новой редакции согласно приказу Мингосдоходов РК от 10 мая 2000 года N 436.
16. Налоговые органы обмениваются информацией о совершаемых сделках посредством электронной почты.
4. Порядок получения транспортных накладных
с Банкнотной фабрики
17. Республиканское государственное предприятие "КазАлкоЦентр" (далее
- РГП) обеспечивают сбор заявок от юридических и физических лиц на приобретение транспортных накладных.
18. РГП, согласно заявок юридических и физических лиц, размещает заказ на изготовление транспортных накладных по видам и цветам на Банкнотной фабрике Национального банка Республики Казахстан (далее - Банкнотная фабрика).
19. Расчеты с Банкнотной фабрикой производятся за счет средств, поступающих от реализации транспортных накладных на расчетный счет РГП (приложение 5).
20. Доставка транспортных накладных с Банкнотной фабрики до РГП осуществляется представителями РГП.
21. Из числа работников РГП приказом первого руководителя назначается материально-ответственное лицо за получение, учет, хранение и выдачу транспортных накладных.
22. Транспортные накладные с Банкнотной фабрики получает материально- ответственное лицо, назначаемое первым руководителем РГП.
23. Для получения марок акцизного сбора материально-ответственному лицу выдается доверенность, подписанная первым руководителем РГП, главным бухгалтером и заверенная печатью.
5. Передача транспортных накладных
Комитету
24. Хранение транспортных накладных в РГП осуществляется в специально отведенном помещении с наличием двух рабочих зон: для хранения накладных и для проведения операций по выдаче, имеющем противопожарную и охранную сигнализацию.
25. Выдача транспортных накладных представителям Комитета  производится материально-ответственным лицом при наличии следующих документов:
подлинника доверенности, выданной на имя получателя транспортных накладных, подписанной руководителем Комитета или его заместителем;
паспорта или удостоверения личности:
служебного удостоверения получателя транспортных накладных.
6. Порядок выдачи транспортных накладных
юридическим и физическим лицам
26. Хранение транспортных накладных Комитетом осуществляется в специально отведенном месте (сейфе).
27. Выдача транспортных накладных Комитетом юридическим и физическим лицам производится при представлении следующих документов:
заявления на получение транспортных накладных (приложение 6);
лицензий на соответствующие виды деятельности (копии);
отчета об использовании ранее полученных транспортных накладных;
копии платежного поручения об оплате транспортных накладных на расчетный счет РГП;
доверенности на получение транспортных накладных;
документов, удостоверяющих личность получателя транспортных накладных, которые регистрируются в журнале выдачи транспортных накладных.

7. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын қайтарудың тәртiбi
28. Пайдаланылмаған көлiк жүкжөнелтпе құжаттарының бланкiлерi Комитетке заңды немесе жеке тұлғаның қайтарудың себептерiн көрсеткен көлiк жүк құжаттарының бланкiлерiн қайтарғаны туралы өтiнiшiнiң негiзiнде оларды сатып алған жерi бойынша қайтаруы мүмкiн.
29. 3аңды немесе жеке тұлғалардың көлiк жүк құжаттарын Комитетке қайтаруы көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын өткiзу-қабылдау актiсi бойынша жүзеге асырылады (7-қосымша).
30. Қайтарылған көлiк жүкжөнелтпе құжаттары үшiн ақша қаражатын РМК заңды немесе жеке тұлғаның есепшотына үш айдың iшiнде аударады.
31. Ақша қаражатын қайтаруды РМК Комитеттiң хатының негiзiнде көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын қайтару туралы өтiнiш пен өткiзу-қабылдау актiсiнiң көшiрмелерiн қоса бере отырып жүзеге асырады.
32. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарында баспаханалық ақауды тапқан кезiнде көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын алушылар оларды көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын ауыстыру туралы өтiнiшпен Комитетке актi бойынша тапсыруға мiндеттi.
Қайтарылған көлiк жүкжөнелтпе құжаттарының нөмiрлерi актiге жазылады, оған Комитеттiң бiрiншi басшысының бұйрығымен тағайындалған, құрамы кемiнде үш адамнан тұратын ақаулы жүкжөнелтпе құжаттарын қабылдау жөнiндегi комиссия қол қояды. Актiнiң бiр данасы РМК-ға жiберiледi.
8. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын жоюдың тәртiбi
33. Ресiмдеу процесiнде бүлiнген жүкжөнелтпе құжаттары жойылуға жатады. Бүлiнген жүкжөнелтпе құжаттарын алушы мынадай тәртiптi сақтай отырып бөлек парақтарға желiмдеуi тиiс:
көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын желiмдеу қыртыссыз және кедiр-бұдырсыз жүргiзiледi;
көлiк жүкжөнелтпе құжаттары жөнелтпе құжатының орталық бөлiгi мен нөмiрi анық көрiнетiндей етiлiп желiмделедi;
көлiк жүкжөнелтпе құжатының жекелеген бөлiктерi бөлiнiп кеткен кезiнде олардың басы бiрiктiрiлуi тиiс.
34. Бүлiнген көлiк жүкжөнелтпе құжаттары жойылуы үшiн оларды алған орны бойынша Комитетке жiберiледi.
35. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын жою комиссияның қатысуымен, Комитеттiң бiрiншi басшысының бұйрығымен белгiленетiн орында жүргiзiледi.
36. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын жою жөнiндегi комиссияның құрамын Комитеттiң бiрiншi басшысы бекiтедi, оның құрамында кемiнде бес адам болады.
37. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын жою жөнiндегi комиссияның құрамына мiндеттi тәртiппен Комитеттiң бiрiншi басшысы не ол уәкiлдiк берген адам, материалдық жауапты өкілетті адам және көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын алушы ұйымның өкілі кіреді.
38. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарының нақты жойылғаны туралы жою актiсi жасалады, онда жойылған жүкжөнелтпе құжаттың саны мен нөмірi көрсетiледi (8-қосымша). Актiге комиссия мүшелерi қол қояды және Комитеттiң мөрiмен бекiтiледi.

7. Порядок возврата транспортных накладных
28. Неиспользованные бланки транспортных накладных могут быть возвращены в Комитет по месту их приобретения на основании заявления юридического или физического лица о возврате бланков транспортных накладных, с указанием причин возврата.
29. Возврат транспортных накладных юридическими или физическими лицами в Комитет осуществляется по акту сдачи-приемки транспортных накладных (приложение 7).
30. Денежные средства за возвращенные транспортные накладные перечисляются РГП на расчетный счет юридического или физического лица в течение трех месяцев.
31. Возврат денежных средств РГП осуществляется на основании письма Комитета, с приложением копий заявления о возврате и акта сдачи-приемки транспортных накладных.
32. При обнаружении транспортных накладных, имеющих типографский брак, получатели транспортных накладных обязаны представить их по акту в Комитет, с заявлением о замене транспортных накладных.
Номера возращенных транспортных накладных вписываются в акт, который подписывается комиссией по приему бракованных накладных, назначенной приказом первого руководителя Комитета, в составе не менее трех человек. Один экземпляр акта направляется в РГП.
8. Порядок уничтожения транспортных накладных
33. Транспортные накладные, испорченные или поврежденные в процессе оформления, подлежат уничтожению. Поврежденные накладные должны быть наклеены получателем на отдельные листы с соблюдением следующих правил:
наклеивание транспортных накладных производится без складок и неровностей;
транспортные накладные наклеиваются таким образом, чтобы четко просматривалась центральная часть накладной и номер;
при разрыве транспортной накладной отдельные ее части должны быть соединены.
34. Поврежденные транспортные накладные направляются для уничтожения в Комитет по месту их получения.
35. Уничтожение транспортных накладных производится в месте,
определяемом приказом первого руководителя Комитета, в присутствии комиссии.
36. Состав комиссии по уничтожению транспортных накладных
утверждается первым руководителем Комитета, в составе не менее пяти человек.
37. В состав комиссии по уничтожению транспортных накладных в обязательном порядке должны входить первый руководитель, либо лицо уполномоченное им, материально-ответственное лицо Комитета и представитель организации-получателя транспортных накладных.
38. О фактическом уничтожении транспортных накладных составляется акт уничтожения, в котором указываются номера и количество уничтоженных накладных (приложение 8). Акт подписывается членами комиссии и заверяется печатью Комитета.

9. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын Комитетте есепке алу
және сақтау
39. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарының түсуiн есепке алу мен беру арнаулы журналда жүргiзiлуi тиiс, ол баулануы, нөмiрленуi, мөрмен бекiтiлуi және Комитеттiң бiрiншi басшысының қолымен куәландырылуы тиiс.
Журналды көлiк жүкжөнелтпе құжаттарын есепке алу мен беруге материалдық жауапты өкілетті адам жүргiзедi.
40. Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарының әрбiр тоқсанның 1-күнiнде iс жүзiндегi санын тексеру және материалдық жауапты өкілетті адам ауыстырылған кезiнде Комитеттiң бірiншi басшысының бұйрығымен тағайындалатын түгендеу комиссиясы жүзеге асырады.
41. Тiзiмдеме екi данада жасалады, түгендеу комиссиясының мүшелерi мен материалдық жауапты өкілетті адам қолдарын қояды.
Тiзiмдеменiң бiр данасы салыстырып тексеру ведомосiн жасау үшiн ұйымның бухгалтериясына берiледi.
Көлiк жүкжөнелтпе құжаттарында iс жүзiндегi айырмашылықтар анықталған жағдайда материалдық жауапты өкілетті адамның түсініктемесі қоса берілетін материалдар Комитеттің бірінші басшысына ұсынылады.
42. Материалдық жауапты өкілетті адам ауысқан кезінде көлік жүкжөнелтпе құжаттарының қалдықтарын қосымша қабылдау-өткізу актісі жасалады.
10. Көлік жүкжөнелтпе құжаттарын кәсіпорындар мен
ұйымдарда есепке алу
43. Көлік жүкжөнелтпе құжаттарының кірісі мен шығысын есепке аду қатаң есептілік бланкілеріне тән тәртіппен жүргізіледі.
44. Заңды және жеке тұлғалар көлік жүкжөнелтпе құжаттарының дұрыс есепке алынуын, олардың пайдаланылуын (саны мен құны бойынша), іске тігуді, бүлінген көлік жүкжөнелтпе құжаттарының олардың жоғалуына жол бермей белгіленген тәртіппен істен  шығарылуына дейін сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
11. Көлік жүкжөнелтпе құжаттарының пайдаланылуын
бақылау
45. Көлік жүкжөнелтпе құжаттарының дұрыс пайдаланылуын бақылауды Комитет және оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
12. Жауапкершілік
46. Осы Тәртіпті бұзғаны үшін қолданылып жүрген заңдармен белгіленген жауапкершілік пайда болады.

9. Учет и хранение транспортных накладных в Комитете
39. Учет поступления и выдачи транспортных накладных должен вестись в специальном журнале, который должен быть прошнурован, пронумерован, скреплен печатью и заверен подписью первого руководителя Комитета.
Журнал ведется лицом материально-ответственным за учет и выдачу транспортных накладных.
40. Проверка фактического количества, имеющегося в наличии транспортных накладных на 1 число каждого квартала и при смене материально-ответственного уполномоченного лица, осуществляется инвентаризационной комиссией, назначаемой приказом первого руководителя Комитета.
41. Опись составляется в двух экземплярах, подписывается членами   инвентаризационной комиссии и материально-ответственным лицом.
Один экземпляр описи передается в бухгалтерию организации для составления сличительной ведомости. В случае выявления расхождений фактического наличия транспортных накладных, материалы с приложением объяснительной материально-ответственного уполномоченного лица представляются первому руководителю Комитета.
42. При смене материально-ответственного уполномоченного лица дополнительно составляется акт приема-сдачи остатков транспортных накладных.
10. Учет транспортных накладных на предприятиях
и в организациях
43. Учет прихода и расхода транспортных накладных ведется в порядке, аналогичном для бланков строгой отчетности.
44. Юридические и физические лица должны обеспечить правильный учет транспортных накладных, их использование (по количеству и стоимости), списание на производство, сохранность поврежденных транспортных накладных до их списания в установленном порядке, не допуская их потери.
11. Контроль за использованием транспортных накладных
45. Контроль за правильностью использования транспортных накладных осуществляется Комитетом и его территориальными органами.
12. Ответственность
46. За нарушение настоящих правил наступает ответственность, установленная действующим законодательством.