Сақтандыруды және қайта сақтандыруды инспекциялау туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк Басқармасының 1999 жылғы 23 қыркүйектегі N 306 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 19 қарашада тіркелді. Тіркеу N 982. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі N 110 (V042845) қаулысымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының инспекция жүргiзу шарттарын реттеу және Қазақстан Республикасының сақтандыру заңдарын жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Сақтандыруды және қайта сақтандыруды инспекциялау туралы нұсқаулық бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi олардың қызметiне инспекция жүргiзген кезде Сақтандыруды және қайта сақтандыруды инспекциялау туралы нұсқаулықта белгiленген талаптарға сәйкес тексеру жүргiзуге жағдай жасауды қамтамасыз ететiн болсын.
3. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Сақтандыруды және қайта сақтандыруды инспекциялау туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күн iшiнде осы қаулы мен Сақтандыруды және қайта сақтандыруды инспекциялау туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, мүдделi бөлiмшелерi мен облыстық филиалдарына жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.З.Нәлiбаевқа жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 23 қыркүйектегі
N 306 қаулысымен бекітілген
Сақтандыруды және қайта сақтандыруды
инспекциялау туралы нұсқаулық
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасындағы сақтандыру қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес әзiрленген және сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының (бұдан әрi - сақтандыру ұйымдары) қызметiн инспекциялауға (тексеруге) байланысты негiзгi шарттарды және рәсiмдердi белгiлейдi.
1. Жалпы ереже
1. Сақтандыру ұйымдарына оның нақты қаржылық және институционалдық жай-күйi туралы деректердi анықтау, бүкiл қызметiн немесе жекелеген мәселелердi талдау, оның заң талаптарын орындауын тексеру мақсатында инспекция жүргiзiледi.

Об утверждении Инструкции об инспектировании страховых и перестраховочных организаций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 1999г. N 306. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.11.99г. N 982. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 апреля 2004 года N 110 (V042845)
В целях регламентации условий проведения инспектирования страховых (перестраховочных) организаций и совершенствования страхового законодательства Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию об инспектировании страховых и перестраховочных организаций и ввести ее в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Страховым (перестраховочным) организациям при инспектировании их деятельности Национальным Банком Республики Казахстан обеспечить условия проведения проверки в соответствии с требованиями, установленными Инструкцией об инспектировании страховых и перестраховочных организаций.
3. Департаменту страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Инструкции об инспектировании страховых и перестраховочных организаций;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию об инспектировании страховых и перестраховочных организаций до сведения всех страховых (перестраховочных) организаций, заинтересованных подразделений и областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Налибаева А.З.
Председатель
Утверждена
Постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 23.09.1999г. N 306
ИНСТРУКЦИЯ ОБ ИНСПЕКТИРОВАНИИ
СТРАХОВЫХ И ПЕРЕСТРАХОВОЧНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с нормативными правовыми актами, регулирующими страховую деятельность в Республике Казахстан, и определяет основные условия и процедуры, связанные с инспектированием (проверкой) деятельности страховых и перестраховочных организаций (далее - страховые организации).
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Инспектирование страховой организации производится с целью установления данных о ее реальном финансовом и институциональном состоянии, анализа всей деятельности или отдельных вопросов, проверки выполнения ею требований законодательства.

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) сақтандыруды қадағалаушы уәкiлеттi мемлекеттiк орган ретiнде сақтандыру ұйымына өз өкiлеттiгi шегiнде жан-жақты тексеру жүргiзуге немесе оны жекелеген мәселелер бойынша тексеруге құқығы бар.
3. Сақтандыру ұйымына Ұлттық Банктiң тапсырмасы негiзiнде инспекция жүргiзiледi, онда тексерiлуге тиiстi негiзгi мәселелер, инспекция жүргiзу мерзiмi, инспекция жүргiзушi топтың басшысы және құрамы туралы деректер, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасау жөнiндегi өкiлеттiктер көрсетiледi.
Ескерту: 3-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен
4. Ұлттық Банктiң сақтандыру ұйымына болашақта оның қызметiне инспекция жүргiзу туралы алдын ала хабарлауға құқығы бар. Сақтандыру ұйымы инспекция жүргiзушi топқа өткiзiлуге тиiстi қажеттi құжаттарды тексеру жүргiзудiң алдында дайындап қоюға мiндеттi. Сақтандыру ұйымының қызметiне алдын ала хабарламай-ақ инспекция жүргiзуге болады.
2. Инспекция жүргізу
5. Инспекция жүргiзушi топ жұмысын өз бетiнше ұйымдастырады және оның зерттеу үшiн сақтандыру ұйымынан барлық қажеттi құжаттарды, оның iшiнде инспекциялау нәтижесi туралы есепке тiркеп қою үшiн олардың көшiрмесiн алуға құқы бар. Тараптар құжаттарды тиiстi қабылдау-өткiзу актiн ресiмдеу жолымен қабылдап өткiзуге тиiс.
Инспекция жүргізушi топтың басшысы тексеру жүргiзiлетiн сақтандыру ұйымының басшысына сұрату жiберуге құқылы.
Ескерту: 5-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен .
5-1. Әрбiр тексерiлген учаске бойынша инспекция жүргiзушi топтың жұмыс есебi жасалып, сақтандыру ұйымына қарауға ұсынылады.
Ескертулер болмаса, сақтандыру ұйымы жұмыс есебiне қол қояды. Жұмыс есебiнiң мазмұнына ескертулер болған жағдайда сақтандыру ұйымы жұмыс есебiне қол қойып, өзiнiң наразылығын бiлдiредi, ол инспекция жүргізуші топтың қарауына жатады.
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен .
6. Сақтандыру ұйымының мiндетi:
1) қажеттi құжаттарды (мәлiметтердi) дайындауға және оларды инспекция жүргiзушi топқа уақтылы өткiзуге жауапты мамандарды белгiлеу;
2) инспекция жүргiзушi топқа жұмыс iстеу үшiн жеке бөлме және (сақтандыру ұйымымен келiсе отырып) демалыс күндерiн қосқанда сақтандыру ұйымының әкiмшiлiк ғимаратына кiруге рұқсат беру;

2. Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), как уполномоченный государственный орган страхового надзора, вправе в пределах своих полномочий проводить комплексное инспектирование страховой организации или инспектирование ее по отдельным вопросам.
3. Инспектирование страховой организации проводится на основании задания Национального Банка, в котором указываются основные вопросы, подлежащие проверке, срок проведения инспектирования, данные о руководителе и составе инспекционной группы, полномочия по составлению протокола об административном правонарушении. <*>
Сноска. Пункт 3 с дополнениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
4. Национальный Банк вправе заранее уведомить страховую организацию о предстоящем инспектировании ее деятельности. Страховая организация обязана подготовить необходимые документы, которые должны быть представлены инспекционной группе к началу проведения проверки. Инспектирование деятельности страховой организации возможно и без предварительного уведомления.
2. ПРОВЕДЕНИЕ ИНСПЕКТИРОВАНИЯ
5. Инспекционная группа организует свою работу самостоятельно и вправе получать от страховой организации для изучения все необходимые документы, в том числе их копии - для приобщения к отчету о результатах инспектирования. Прием-передача документов сторонами должна производиться путем оформления соответствующего акта приема-передачи.
Руководитель инспекционной группы вправе направлять запросы
руководителю проверяемой страховой организации. <*>
Сноска. Пункт 5 с дополнениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
5-1. По каждому проверенному участку инспекционной группой составляется рабочий отчет, который представляется страховой организации для рассмотрения.
При отсутствии замечаний страховая организация подписывает рабочий отчет. В случае наличия замечаний к содержанию рабочего отчета страховая организация подписывает рабочий отчет и представляет свои возражения, которые подлежат рассмотрению инспекционной группой. <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 5-1 - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
6. Страховая организация обязана:
1) определить специалистов, ответственных за подготовку необходимых документов (сведений) и их своевременную передачу инспекционной группе;
2) предоставить инспекционной группе отдельное помещение для работы и разрешение на вход в административное здание страховой организации, включая выходные дни (по согласованию со страховой организацией);

3) өз қызметкерлерiнiң және штаттан тыс қызметкерлерiнiң инспекция жүргiзушi топ мүшелерiнiң сақтандыру ұйымының қызметiне қатысты сұрақтарына түсiнiктеме берудi (ауызша немесе жазбаша) қамтамасыз ету;
4) инспекция жүргiзушi топқа инспекцияны уақтылы аяқтауға көмектесу.
7. Инспекция жүргiзушi топтың мүшелерi сақтандыру ұйымына инспекция жүргiзген кезде сақтандыру ұйымынан алынған құжаттардың бүтiндiгiн және олардағы ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етуге мiндеттi.
8. Сақтандыру ұйымына инспекция жүргiзу аяқталғаннан кейiн үш апта мерзiмде инспекция жүргiзушi топтың басшысы тексеру нәтижелерi туралы қорытынды есеп жасайды және оны Ұлттық Банктiң қаржылық қадағалау бөлiмшесiнiң (бұдан әрi - қаржылық қадағалау бөлiмшесi) басшысы мақұлдағаннан кейiн тексеру жүргiзiлетiн сақтандыру ұйымына қол қоюға жiбередi. Қорытынды есепте тапсырмада көзделген мәселелер тиiстi бөлiмдерге бiрiктiрiледi.
Тексеруге қатысты мәселелер бойынша Ұлттық Банктiң құрылымдық бөлiмшелерiнен немесе үшiншi тұлғалардан қосымша мәлiметтер, қорытындылар алу қажет болған жағдайда қаржылық қадағалау бөлiмшесiнiң басшысы инспекциялау нәтижелерi жөнiндегi есептi дайындау мерзiмiн ұзартуы мүмкiн.
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен
9. Сақтандыру ұйымы инспекциялаудың қорытынды есебiн алған күннен бастап он күндiк мерзiмде оған қол қойып Ұлттық Банкке жiбереді.
Қорытынды есеппен келiспеген жағдайда, сақтандыру ұйымының өзiнiң жазылған қарсы пiкiрiн қоса тiркеуге құқы бар.
Ескерту: 9-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен
10. Сақтандыру ұйымына инспекция жүргiзу жөнiндегi тиiсiнше ресiмделген қорытынды есеп екi данада жасалады, оның бiреуi қаржылық қадағалау бөлiмшесiнде сақталады, ал екiншiсi сақтандыру ұйымына жiберiледi.
Ескерту: 10-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен
11. Инспекциялау қорытындысы Ұлттық Банктiң өз қызметiн қамтамасыз етуiне ғана пайдаланылуға тиiс.
12. Сақтандыру ұйымының инспекциялау қорытындысы туралы есептi заң актiлерiнде тiкелей көзделген жағдайда болмаса, өзiнiң қаржылық күш-қуатын дәлелдеуге, жарнамалық немесе басқа да мақсатқа пайдалануға, осы құжатты (көшiрмесiн) Ұлттық Банктiң рұқсатынсыз үшiншi адамға беруге құқығы жоқ.

3) обеспечить дачу ее работниками объяснений (устно или письменно) на вопросы членов инспекционной группы, касающихся деятельности страховой организации;
4) оказывать инспекционной группе содействие в своевременном завершении проводимого инспектирования.
7. Члены инспекционной группы при проведении инспектирования страховой организации обязаны обеспечить сохранность полученных от страховой организации документов и конфиденциальность содержащейся в них информации.
8. В трехнедельный срок после окончания инспектирования страховой организации руководитель инспекционной группы составляет итоговый отчет о результатах проверки и после его одобрения руководителем подразделения финансового надзора Национального Банка (далее - подразделение финансового надзора) направляет в проверяемую страховую организацию для подписания. В итоговом отчете вопросы, предусмотренные заданием, объединяются в соответствующие разделы.
Срок подготовки отчета по результатам инспектирования может быть продлен руководителем подразделения финансового надзора при необходимости получения дополнительных сведений, заключений структурных подразделений Национального Банка или третьих лиц по вопросам, касающимся проверки. <*>
Сноска. Пункт 8 в новой редакции - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
9. Страховая организация в десятидневный срок со дня получения итогового отчета инспектирования подписывает его и направляет в Национальный Банк.
В случае несогласия с итоговым отчетом страховая организация вправе приложить свои письменные возражения. <*>
Сноска. Пункт 9 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
10. Оформленный должным образом итоговый отчет по инспектированию страховой организации составляется в двух экземплярах, один из которых хранится в подразделении финансового надзора, а второй - направляется в страховую организацию. <*>
Сноска. Пункт 10 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
11. Результаты инспектирования подлежат использованию исключительно в целях обеспечения Национальным Банком своих функций.
12. Страховая организация не вправе использовать отчет о результатах инспектирования для подтверждения ее финансовой состоятельности, в рекламных или иных целях, передавать этот документ (копию) без согласия Национального Банка третьим лицам, за исключением случаев, прямо предусмотренных законодательными актами.

13. Инспекция жүргiзуге кедергi жасаған жағдайда, оның лауазымды адамына, Сақтандыру ұйымына заңда көзделген негiзде және тәртiппен тиiстi шара қолдана алады.
14. Сақтандыру ұйымына инспекция жүргiзу қорытындысын қаржылық қадағалау бөлiмшесiнiң басшысында өтетiн сақтандыру ұйымдарының басшылары шақырылған мәжiлiсте қарауға болады.
Ескерту: 14-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен .
15. Жекелеген жағдайда инспекция жүргiзу қорытындысын Ұлттық Банктiң Төрағасында немесе оның қаржылық қадағалау бөлiмшесiне жетекшiлiк ететiн орынбасарында өтетiн мәжiлiсте қарауға болады.
Ескерту: 15-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен .
16. Инспекциялау нәтижесi туралы есепте баяндалған қорытындыларды Ұлттық Банктегi осындай талқылаудың қорытындысы бойынша түзетуге болады.
17. Ұлттық Банк сақтандыру ұйымының қызметiне жекелеген мәселелер төңiрегiнде инспекция жүргiзген жағдайда, акт қорытынды, жұмыс есептерi жасалмай ресiмделедi.
Ескерту: 17-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 30 қаңтардағы N 15   қаулысымен .
3. Қорытынды ережелер
18. Қаржылық және басқа да есеп жүргiзуде сақтандыру ұйымының
құжаттық мәлiметтерi инспекциялау нәтижесi туралы есепте келтiрiлген мәлiметтермен сәйкеспеген жағдайда, сақтандыру ұйымы өзi жүргiзген есептi аталған есептiң нәтижесiне сәйкес келтiруге мiндеттi.
19. Сақтандыру ұйымы инспекциялау аяқталған күннен бастап бiр ай мерзiмнiң iшiнде инспекциялау кезiнде анықталған кемшiлiктердi жою жөнiнде қолданылған шара туралы жазбаша ақпаратты Ұлттық Банкке тапсыруға мiндеттi.
20. Инспекциялауды жүзеге асырған адамдар сақтандыру құпиясын немесе коммерциялық құпияны жария еткенi үшiн жауап бередi.
21. Осы Нұсқаулықта реттелмеген мәселелер заңда белгiленген тәртiппен шешiледi.
Ұлттық Банк
Төрағасы

13. В случае воспрепятствования проведению инспектирования к должностным лицам страховой организации могут быть применены соответствующие меры по основаниям и в порядке, установленном законодательством.
14. Результаты инспектирования страховой организации могут быть рассмотрены на совещании при руководителе подразделения финансового надзора с приглашением руководителей страховой организации. <*>
Сноска. Пункт 14 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
15. В отдельных случаях результаты инспектирования могут быть рассмотрены на совещании при Председателе Национального Банка или его заместителе, курирующем подразделение финансового надзора. <*>
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
16. Выводы, изложенные в отчете о результатах инспектирования, могут быть скорректированы по итогам такого обсуждения в Национальном Банке.
17. В случае проведения Национальным Банком инспектирования деятельности страховой организации по отдельному кругу вопросов оформляется акт проверки без составления итогового, рабочего отчетов. <*>
Сноска. Пункт 17 с изменениями - постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 января 2003 года N 15.
3. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
18. При расхождении документальных данных финансовой и иной отчетности страховой организации со сведениями, приведенными в отчете о результатах инспектирования, страховая организация обязана привести свою отчетность в соответствие с результатами названного отчета.
19. Страховая организация обязана в месячный срок с момента окончания инспектирования предоставить Национальному Банку письменную информацию о принятых мерах по устранению недостатков, выявленных при инспектировании.
20. Лица, осуществляющие инспектирование, несут ответственность за разглашение тайны страхования либо коммерческой тайны.
21. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, определенном законодательством.
Председатель
Национального Банка