Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) ережесін бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 1999 жылғы 5 қараша N 340 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 24 қараша тіркелді. Тіркеу N 984. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 200 қаулысымен.
Екiншi деңгейдегi банктердiң депозиторларының мүддесiн қорғау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) ережесi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктердi қадағалау департаментi (Жұмағұлов Б.К.):
1) Заң департаментімен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркесiн;
2) Осы қаулыны және бекiтiлген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) міндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап екi апта мерзiмде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Халықаралық қатынастар басқармасын (Сембиев Н.Қ.) Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) ережесiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Хабаршысында және республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 5 қарашадағы
N 340 қаулысымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасының Екінші деңгейдегі Банктеріндегі
жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті
ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) ережесі

Об утверждении Правил обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 ноября 1999 года № 340. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.11.99г. за N 984. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. N 200
В целях защиты интересов депозиторов банков второго уровня Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского надзора (Жумагулов Б.К.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Управлению международных отношений и связей с общественностью (Сембиев Н.К.) опубликовать Правила обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан в Вестнике Национального Банка Республики Казахстан и республиканских средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 5 ноября 1999г. № 340
Правила обязательного
коллективного гарантирования
(страхования) вкладов (депозитов)
физических лиц в банках второго
уровня Республики Казахстан
Сноска. По всему тексту Правил слова "Правления", "Правлением", "Председателя Правления", "Председатель Правления" заменены словами "Совета Директоров", "Советом Директоров", "Генерального Директора", "Генеральный Директор" постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .

Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Z952444_  және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Z952155_  Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi және екiншi деңгейдегi банктердегi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) тәртiбi мен жағдайларын, оны iске асыру тетiгiн белгiлейдi, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктердегi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк берудi (сақтандыруды) жүзеге асыратын ұйымдардың қызметiн және екiншi деңгейдегi банктермен және олардың салымшыларымен (депозиторларымен) өзара қарым-қатынасын реттейдi.
Ескерту. Кіріспе өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк берудi (сақтандыруды) коммерциялық емес ұйым болып табылатын "Қазақстанның жеке тұлғалардың салымдарына кепiлдiк беру (сақтандыру) қоры" жабық акционерлiк қоғамы жүзеге асырады.
Қор қызметiнiң мақсаты осы Ережеде белгiленген тәртiппен екiншi деңгейдегi банктердегi салымға (депозитке) салынған жеке тұлғалардың ақшасын қайтаруды қамтамасыз ету болып табылады.
2. Осы Ереженi қолдану мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк-агент - Қормен агенттiк келiсiм негiзiнде салымшыларға (депозиторларға) өтеу төлемi бойынша iс-шараларды жүзеге асыратын банк;
2) жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне қатысушы банк (бұдан әрi - қатысушы банк) - жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) қайтару жөнiндегi мiндеттемелерiне осы Ережеге сәйкес кепiлдiк берiлген және қатысушының куәлiгi бар банк;
3) қатысушы банктiң салымшысы (депозиторы) - қайтару жөнiндегi мiндеттемелерiне осы Ережеге сәйкес кепiлдiк берiлген қатысушы банкте салымдары (депозиттерi) бар жеке тұлға;
4) салым (депозит) бойынша өтеу - Қор салымшыға төлеуi тиiс ақша сомасы;
4-1) осы Ереженiң 19-тармағында көзделген жағдайларда осы Ережеге сәйкес қайтару жөнiндегi мiндеттемелерге кепiлдiк берiлетiн қатысушы-банк салымдар (депозиттер) сомасы мөлшерiнде Қорға аударатын банктiң төлемi ақша сомасы;
5) салымдар (депозиттер) бойынша өтеу үшiн қатысушы банктер бұрын аударған мiндеттi күнтiзбелiк жарна сомасы, қордың активтерiн және жарғылық капиталының бiр бөлiгiн орналастырудан түскен кiрiс жетiспеген жағдайда қатысушы банктер осы Ережеде белгiленген тәртiппен қорға аударатын ақша сомасы;

Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан Z952444_  "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и Z952155_  "О Национальном Банке Республики Казахстан" и устанавливают порядок и случаи обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня, механизм его реализации, а также регламентируют деятельность организации, осуществляющей обязательное коллективное гарантирование (страхование) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня, и ее взаимоотношения с банками второго уровня и их вкладчиками (депозиторами).
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
Глава 1. Общие положения
1. Обязательное коллективное гарантирование (страхование) вкладов (депозитов) физических лиц в банках второго уровня Республики Казахстан осуществляет закрытое акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования (страхования) вкладов физических лиц" (далее - Фонд), являющееся некоммерческой организацией.
Целью деятельности Фонда является обеспечение возврата денег физических лиц, размещенных во вклады (депозиты) в банках второго уровня, в порядке, установленном настоящими Правилами.
2. В целях применения настоящих Правил используются следующие понятия:
1) банк-агент - банк, осуществляющий мероприятия по выплате возмещения вкладчикам (депозиторам) на основании агентского соглашения с Фондом;
2) банк-участник системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц (далее банк-участник) - банк, обязательства которого по возврату вкладов (депозитов) физических лиц гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, имеющий свидетельство участника;
3) вкладчик (депозитор) банка-участника - физическое лицо, имеющее вклады (депозиты) в банке-участнике, обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами;
4) возмещение по вкладу (депозиту) - сумма денег, подлежащая выплате Фондом вкладчику;
4-1) выплаты банка - сумма денег, перечисляемая банком-участником в Фонд в размере суммы вкладов (депозитов), обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, в случаях, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил;
5) дополнительные взносы - сумма денег, перечисляемая банками-участниками в Фонд в случае недостаточности суммы перечисленных ранее банками-участниками обязательных календарных взносов, дохода от размещения активов и части уставного капитала Фонда для возмещения по вкладам (депозитам) в порядке, определенном настоящими Правилами;

6) мiндеттi күнтiзбелiк жарна - қатысушы банктер Қорға тоқсан сайын аударып отыратын ақша сомасы;
7) Салымдар (депозиттер) бойынша өтем жасауға арналған резерв - Қордың жарғылық капиталы, мiндеттi күнтiзбелiк және қосымша жарналар ерiксiз таратылатын қатысушы-банктiң Қордың талаптарын қанағаттандыру тәртiбiнде алынған банк төлемi, ақшасы, сондай-ақ жарғылық және резервтiк капиталға аударымдар сомасына азайтылған Қордың таза кiрiсiнiң мөлшерiнде осы Ережеге сәйкес құралатын және салымдар (депозиттер) бойынша өтем жасауға арналған ақша сомасы;
8) жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне қатысушының куәлiгi (бұдан әрi қатысушының куәлiгi) - Қордың банкке беретiн және банктiң жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне қатысуын куәландыратын құжат;
9) жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесi - негiзгi қызметi осы Ережеде белгiленген тәртiппен салымдар (депозиттер) бойынша төлемдi өтеу болып табылатын Қор және қатысушы банктер құратын жүйе;
10) төтенше жарна - осы Ережеде белгiленген тәртiппен өтеу үшiн Қор қарызға алған ақшаны өтеу мақсатында қатысушы-банктер Қорға аударатын ақша сомасы.
Ескерту. 2-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 2-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N 274
қаулысымен. V011624_
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) банк операцияларын жүргiзуге берген лицензияларда жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдау, банктiк есепшоттарын ашу және жүргiзу құқығына тiкелей нұсқау болса, осы Ереженiң талаптарына сәйкес жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) банктiң өз капиталынан асатын мөлшерде қабылдауға құқығы бар банктер қатысады.
Жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) банктiң өз капиталынан асатын мөлшерде қабылдауға құқығы жоқ банктер де қатыса алады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен. V001279_
Ескерту. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_

6) обязательные календарные взносы - сумма денег, ежеквартально перечисляемая банками-участниками в Фонд;
7) резерв для возмещения по вкладам (депозитам) - сумма денег, формируемая в соответствии с настоящими Правилами, в размере уставного капитала Фонда, обязательных календарных и дополнительных взносов, выплат банка, денег, полученных в порядке удовлетворения требований Фонда принудительно ликвидируемым банком-участником, а также чистого дохода Фонда, уменьшенного на сумму отчислений в уставный и резервный капитал, предназначенная для выплаты возмещения по вкладам (депозитам);
8) свидетельство участника системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц (далее - свидетельство участника) - документ, выдаваемый Фондом банку и удостоверяющий участие банка в системе обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц;
9) система обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц - система, образуемая Фондом и банками-участниками, основной функцией которой является выплата возмещения по вкладам (депозитам) в порядке, определенном настоящими Правилами;
10) чрезвычайные взносы - сумма денег, перечисляемая банками-участниками в Фонд в порядке, определенном настоящими Правилами, для погашения заимствований Фонда.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
3. В систему обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в соответствии с требованиями настоящих Правил при наличии прямого указания в лицензиях на осуществление банковских операций, выданных Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), на право приема депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, вступают банки, имеющие право на прием вкладов (депозитов) физических лиц в размере, превышающем собственный капитал банка.
В систему обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц также могут быть включены банки, не имеющие право на прием вкладов (депозитов) физических лиц в размере, превышающем собственный капитал банка.
Сноска. Пункт 3 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .

4. Жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі, қатысушы банк еріксіз таратылған жағдайда, жеке тұлғаның банктік салым шарттарымен немесе салым құжаттарымен куәландырылған теңгедегі мерзімді салымдарын (депозиттерін) сыйақымен, АҚШ долларындағы және еуродағы салымдарын сыйақысыз, сондай-ақ теңгедегі талап ету салымдарын (депозиттерін) сыйақысыз қайтару бойынша қатысушы банктің міндеттемелері болып табылады. Салымдар (депозиттер) бойынша өтемақы, осы Ережеге сәйкес қайтарылуына кепілдік берілетін міндеттемелер осы Ереженің 34-тармағында көрсетілген мөлшерде төленеді.
Қатысушы банктің:
жеке тұлғалардың салымдары (депозиттері)-кепілдіктері, олардың міндеттемелері бойынша;
еріксіз таратылатын қатысушы банктің басшы қызметкерлерінің және олардың жақын туыстарының, сондай-ақ банктің дауыс беру құқығы бар акцияларының бес және одан да көп процентін иеленуші акционерлерінің және олардың жақын туыстарының салымдары (депозиттері) бойынша;
банктік салым шарты жасалған күні Қордың Директорлар кеңесі белгілеген салымдар (депозиттер) бойынша сыйақы ставкасының шектеулі көлемінен асатын салымдардың (депозиттердің) сыйақы ставкасы бойынша жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) объектісі болып табылмайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен. V001279_
Ескерту. 4-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2002.04.13. N 136 қаулысымен. V021863_
5. Қор салымшыға (депозиторға) салым (депозит) бойынша өтеудi осы салым (депозит) салынған қатысушы банк ықтиярсыз таратылған жағдайда, осы осы Ережеде белгiленген тәртiппен төлейдi және мынадай жағдайларда: қатысушы-банк салым (депозит) бойынша мiндеттеменi орындаған жағдайда;
салымшының салымы (депозитi) бойынша осы Ережеде белгiленген мөлшерде өтеу төленген жағдайда тоқтатады.
Ескерту. 5-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
2-тарау. Қорды құру тәртібі
6. Қордың құрылтайшысы Ұлттық Банк болып табылады. Қордың акцияларын
Қазақстан Республикасының Үкiметi сатып алуына болады.
Ескерту. 6-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен.  V011624_
7. Қордың жарғылық капиталы 1 (бiр) миллиард теңге.

4. Объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц являются обязательства банка-участника по возврату, в случае принудительной ликвидации банка-участника, срочных вкладов (депозитов) физических лиц в тенге с вознаграждением, в долларах США и евро без вознаграждения, а также вкладов (депозитов) до востребования в тенге без вознаграждения, удостоверенных договорами банковского вклада или вкладными документами. Возмещение по вкладам (депозитам), обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, выплачивается в размерах, указанных в пункте 34 настоящих Правил.
Не являются объектом обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц обязательства банка-участника:
по вкладам (депозитам) - гарантиям физических лиц, по их обязательствам;
по вкладам (депозитам) руководящих работников принудительно ликвидируемого банка-участника и их близких родственников, а также его акционеров, владеющих пятью и более процентами акций банка с правом голоса и их близких родственников;
по вкладам (депозитам), ставка вознаграждения по которым превышает на день заключения договора банковского вклада предельные величины ставок вознаграждения по вкладам (депозитам), установленные Советом директоров Фонда.
Сноска. Пункт 4 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; с изменениями и дополнениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ ; в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
5. Фонд выплачивает вкладчику (депозитору) возмещение по вкладу (депозиту) в случае принудительной ликвидации банка-участника, в котором размещен данный вклад (депозит) в порядке, определенном настоящими Правилами, и прекращает выплату возмещения в следующих случаях:
исполнение обязательства по вкладу (депозиту) банком-участником;
выплата вкладчику (депозитору) возмещения по его вкладу (депозиту) в объеме, определенном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 5 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
Глава 2. Порядок создания Фонд а
6. Учредителем Фонда является Национальный Банк. Акции Фонда могут быть приобретены Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
7. Уставный капитал Фонда составляет 1 (один) миллиард тенге.

8. Қордың қызметiне Директорлар кеңесi жалпы басшылық жасайды, ол
жетi адамнан тұрады. Қордың Директорлар кеңесiнiң құрамына Ұлттық Банктiң
төрт өкiлi, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнен және Қазақстан
Қаржыгерлерi ассоциациясынан бiр-бiр өкiл және Қордың ағымдағы қызметiне
басшылық жасайтын және Ұлттық Банк тағайындайтын Қордың Бас Директоры
кiредi.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N
274 қаулысымен.  V011624_
9. Қордың банктiк есепшоттары тек қана Ұлттық Банкте ашылады.
10. Қордың ақшасы:
1) Қор активтерiнен кемiнде 80% мөлшерде - мемлекеттiк бағалы
қағаздарға;
2) Ұлттық Банктегi салымдарға (депозиттерге) салынады.
3-тарау. Қордың және оның Директорлар кеңесінің қызметi,
құқықтары және мiндеттерi
11. Қор мынадай негiзгi қызметтердi орындайды:
1) қатысушы банк ықтиярсыз таратылған жағдайда, оның салымшыларына (депозиторларына) салымдар (депозиттер) бойынша осы Ережеде белгiленген көлемде және тәртiппен өтем төлейдi;
2) активтердi басқарады;
3) қатысушылардың куәлiктерiнiң есебiн жүргiзедi;
4) Қор Жарғысында, осы Ережеде және Ұлттық Банктiң басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген өзге де қызметтердi жүзеге асырады.
12. Өз қызметiн орындаған кезде Қор:
1) Ұлттық Банкпен ақпарат алмасу туралы келiсiм жасауға және осыған сәйкес қатысушы банктердiң қаржылық жай-күйi және осы банктерде кепiлдiк берiлген салымдардың (депозиттердiң) жалпы сомасы туралы банктiк құпия болатын мәлiметтерден басқа мәлiметтер алуға;
2) Ұлттық Банкке қатысушы банктердiң банк заңдарын және осы Ереженiң талаптарын бұзған оқиғалары туралы хабарлап отыруға;
3) осы Ережеде белгiленген тәртiппен қатысушы банктi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесінен шығаруға және қатысушының куәлігiн қайтып алуға;
4)
5) ықтиярсыз таратылатын қатысушы банктен ерiксiз таратылатын қатысушы банк ұсынған есеп айырысуға сәйкес ақша сомасы көлемiнде өтем төлеу жөнiндегi мiндеттемелердi орындауға байланысты қанағаттандыруды талап етуге;
6) өз өкiлiн банктi уақытша басқаратын әкiмшiлiктiң құрамына кiргiзуге;
7) өз өкiлiн қатысушы банктiң тарату комиссиясының құрамына кiргiзуге сот алдында өтiнiш жасауға;
8) өз құзыры шегiнде басқа да заңды iстердi жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 12-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 12-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_

8. Общее руководство деятельностью Фонда осуществляет Совет Директоров, который состоит из семи человек. В состав Совета Директоров Фонда входят четыре представителя Национального Банка, по одному представителю Министерства финансов Республики Казахстан и Ассоциации финансистов Казахстана и Генеральный Директор Фонда, осуществляющий руководство текущей деятельностью Фонда, и назначаемый Национальным Банком.
Сноска. Пункт 8 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
9. Банковские счета Фонда открываются только в Национальном Банке.
10. Размещение денег Фонда производится:
1) в размере не менее 80% от активов Фонда - в государственные ценные бумаги;
2) во вклады (депозиты) в Национальном Банке.
Глава 3. Функции, права и обязанности Фонда и его Совета Директоров
11. Фонд выполняет следующие основные функции:
1) в случае принудительной ликвидации банка-участника выплачивает его вкладчикам (депозиторам) возмещение по вкладам (депозитам) в объеме и порядке, определенном настоящими Правилами;
2) управляет активами;
3) ведет учет свидетельств участников;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные Уставом Фонда, настоящими Правилами и другими нормативными правовыми актами Национального Банка.
12. При выполнении своих функций Фонд вправе:
1) заключать с Национальным Банком соглашение об обмене информацией и получать в соответствии с ним сведения о финансовом состоянии банков-участников и общей сумме гарантируемых вкладов (депозитов) в этих банках, за исключением сведений, составляющих банковскую тайну;
2) сообщать Национальному Банку о фактах нарушения банками-участниками требований банковского законодательства и настоящих Правил;
3) в порядке, установленном настоящими Правилами, исключить банк-участник из системы коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц и отозвать свидетельство участника;
4) (исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 13
июля 2001 года N 274 V011624_ );
5) требовать от принудительно ликвидируемого банка-участника удовлетворения требований, связанных с выполнением обязательств по выплате возмещения в объеме суммы согласно расчету, представленному принудительно ликвидируемым банком-участником;
6) включать своего представителя в состав временной администрации по управлению банком;
7) ходатайствовать перед судом о включении своего представителя в состав ликвидационной комиссии банка-участника;
8) осуществлять иные правомочия в пределах своей компетенции.
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .

13. Өз қызметiн атқарған кезде Қор:
1)
2) Ұлттық Банкке өз қызметi туралы қаржы есебiн, оның iшiнде жылдық есептi, Ұлттық Банк белгiлейтiн тәртiппен, нысанмен және мерзiмде берiп отырады;
2-1) шетел валютасымен салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлеу үшiн, сондай-ақ шетел валютасымен алынған заемдарды өтеу үшiн iшкi рынокта шетел валютасын сатып алуға құқығы бар.
2-2) өзiнiң жылдық балансын, сондай-ақ қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есептi қатысушы банктерге ұсынады және мерзiмдi басылымдарда жариялап отырады.
Ескерту. 13-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен. V001279_
Ескерту. 13-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N 274
қаулысымен. V011624_
14. Қор Директорлар кеңесінің құзыры:
1) банктердi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне кiргiзу туралы шешiм қабылдау;
2) қатысушы банктердiң Қорға мiндеттi күнтiзбелiк және басқа жарналарды енгiзуiнiң ставкалары мен мерзiмiн осы Ережеге сәйкес белгiлеу;
3) қатысушы банкке инспекторлық тексеру жүргiзу және/немесе оған жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдауға, банктiк есепшоттарын ашуға және жүргiзуге берiлген лицензияны тоқтату мен қайтарып алуды қоса алғанда банк заңдарында көзделген ықпал етудiң шектелген шаралары мен санкция қолдану туралы Ұлттық Банк алдында өтiнiш жасауға шешiм қабылдау;
4) қатысушы банктердi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне)
мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiнен шығару туралы шешiм
қабылдау;
5) Қор активтерiн келiсiм бойынша Ұлттық Банкке сенiмдi басқаруға
өткiзу туралы шешiм қабылдау;
6) ықтиярсыз таратылатын қатысушы банктiң салымшыларына өтем төлеу
туралы шешiм қабылдау;
7) банк-агенттi таңдау Директор бекiтетiн iшкi ережелерге
сәйкес;
8) Қор Директорлар кеңесінің Төрағасын сайлау және Қордың лауазымды
адамдарын тағайындау;
9) Қордың жыл сайынғы кiрiстерi мен шығыстары сметасын бекiту;
10) осы Ережеге сәйкес басқа да өкiлеттiктер.
Ескерту. 14-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен.  V001279_
Ескерту. 14-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен.  V011624_
15. Қордың лауазымды адамдары мен қызметкерлерi өз мiндеттерiн атқару
барысында қатысушы банктердiң жұмысы туралы өздерiне мәлiм болған барлық
ақпаратты тек қызмет мақсатында ғана пайдалануға мiндеттi және алынған
мәлiметтердi жария еткенi үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес
жауап бередi.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен.  V001279_

13. При осуществлении своих функций Фонд:
1) (исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 13
июля 2001 года N 274 V011624_ );
2) представляет в Национальный Банк финансовую отчетность о своей деятельности, в том числе годовой отчет, в порядке, формах и сроках, определяемых Национальным Банком;
2-1) имеет право приобретать иностранную валюту на внутреннем рынке для выплат возмещения по вкладам (депозитам) в иностранной валюте, а также для погашения займов, полученных в иностранной валюте;
2-2) предоставляет банкам-участникам и публикует в периодических печатных изданиях свой годовой баланс, а также отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности.
Сноска. Пункт 13 - с изменениями и дополнениями, внесенными Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
14. Полномочия Совета Директоров Фонда:
1) принятие решения о включении банков в систему обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в соответствии с внутренними правилами, утверждаемыми Советом Директоров;
2) установление ставок и сроков внесения банками-участниками обязательных календарных и иных взносов в Фонд в соответствии с настоящими Правилами; А 3) принятие решения о ходатайстве перед Национальным Банком о проведении инспекторской проверки банка-участника и/или применения к нему ограниченных мер воздействия и санкций, предусмотренных банковским законодательством, включая приостановление или отзыв лицензии на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц;
4) принятие решения об исключении банка-участника из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц;
5) принятие решения о передаче активов Фонда в доверительное управление Национальному Банку по соглашению;
6) принятие решения о выплате возмещения вкладчикам принудительно ликвидируемого банка-участника;
7) выбор банка-агента;
8) избрание Генерального Директора Фонда и назначение должностных лиц Фонда;
9) ежегодное утверждение сметы доходов и расходов Фонда;
10) иные полномочия в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 14 - с дополнениями и изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
15. Должностные лица и работники Фонда обязаны использовать исключительно в служебных целях всю ставшую им известной в процессе осуществления своих функций информацию о деятельности банков-участников и несут ответственность за разглашение полученных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .

4- тарау. Қатысушы банктiң мiндеттерi
16. Қатысушы-банк:
1) осы Ережеге және Қор Директорлар кеңесінің шешiмдерiне сәйкес мiндеттi күнтiзбелiк және басқа жарналарын уақытылы және толық көлемде төлеуге;
1-1) осы Ережеге сәйкес банктiң мiндеттi күнтiзбелiк және басқа да жарналары мен төлемдерiн жасау тәртiбi мен мерзiмi туралы және осы Шарттың талаптарын орындамағаны үшiн жауапкершiлiгi, оның iшiнде Қордың банктiң келiсiмiнсiз оның банктiк есепшоттарынан мерзiмiнде төленбеген күнтiзбелiк, басқа да жарналар және төлемдер сомасындағы ақшаны алуға құқығын көздейтiн Қормен Шарт жасау;
2) осы Ережеде көзделген мәлiметтердi Қорға уақытылы және толық көлемде берiп тұруға;
3) қатысушы банктi ықтиярсыз тарату туралы сот шешiмi күшiне енген күннен кейiн салымшылар (депозиторлар) алдындағы мiндеттемелердiң орындалғаны туралы Қорға дереу хабарлауға;
4) осы Ереженің 19-тармағында көзделген жағдайларда, кепілдік берілетін салымдарды (депозиттерді) екі айдың ішінде қайтару жөніндегі міндеттемелерін өзі өтеуге не салымшылардың (депозиторлардың) қалауы бойынша салымдарды (депозиттерді) көрсетілген мерзімде банктің Міндетті күнтізбелік және өзге де жарналар мен төлемдер жасау тәртібі мен мерзімдері туралы шартында белгіленген мерзімде басқа қатысушы банктерге аударуға және Қор белгілеген кестеге сәйкес банктің салымдарды (депозиттерді) қайтару жөніндегі соңғы міндеттемелерін өтеуге қажетті сомада төлемді жүзеге асыруға;
5) клиенттерге қатысушы банк куәлiгiнiң номерiн және берiлген күнiн көрсете отырып, өзiнiң жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне қатысатыны туралы, сондай-ақ салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлеу туралы жазбаша хабарлау жолымен және клиенттердiң жазбаша және ауызша сұрақтарына жауап беру жолымен хабарлауға;
5-1) осы Ережеге сәйкес банктiк салым шартында жеке тұлғаның салымына (депозитiне) кепiлдiктiң болуы немесе болмауын мiндеттi түрде көрсетуге;
5-2) тізбесін Қор белгілейтін тәуелсіз аудиторлық ұйымдардың бірінің қатысушы банкте тәуекелдерді басқару жүйесінің бар екендігін және оның бағасын растайтын аудиторлық қорытындыны Қорға беруге;
Ескерту. Бұл өзгеріс 2002 жылдың 1 қазанынан бастап күшіне енеді - ҚР
Ұлттық Банкі басқармасының 2002.04.13. N 136 қаулысымен.
V021863_
6) салымшылар (депозиторлар) алдында мiндеттемелердi толық және
уақытында орындау мүмкiн болмай қалған жағдай туындағаны туралы Қорға
дереу хабарлауға;
7) Ерiксiз таратылған жағдайда Қор Директорлар кеңесі бекiтетiн
нысандар бойынша мәлiметтердi және қатысушы банктiң жеке тұлғалардың
салымдарға (депозиттерге) салған ақшасын қабылдауын растайтын банк
куәландырған құжаттардың көшiрмелерiн;

Глава 4. Обязанности банка-участника
16. Банк-участник обязан:
1) своевременно и в полном объеме вносить обязательные календарные и иные взносы в соответствии с настоящими Правилами и решениями Совета Директоров Фонда;
1-1) заключить с Фондом Договор о порядке и сроках внесения обязательных календарных и иных взносов и выплат банка в соответствии с настоящими Правилами и ответственности за невыполнение условий данного Договора, в том числе предусматривающий право Фонда на изъятие денег в сумме неуплаченных в срок календарных, иных взносов и выплат банка с банковских счетов банка без его согласия;
2) своевременно и в полном объеме предоставлять в Фонд сведения, предусмотренные настоящими Правилами;
3) немедленно уведомлять Фонд об исполнении обязательств перед вкладчиком (депозитором) после дня вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации банка-участника;
4) в случаях, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил в течение двух месяцев самостоятельно погасить обязательства по возврату гарантируемых вкладов (депозитов) либо по желанию вкладчиков (депозиторов) в указанный срок перевести вклады (депозиты) в другие банки-участники либо в сроки, определенные Договором о порядке и сроках внесения обязательных календарных и иных взносов и выплат банка, и согласно определенному Фондом графику осуществить выплаты банка в Фонд в сумме, необходимой для погашения последним обязательств по возврату вкладов (депозитов);
5) сообщать клиентам о своем участии в системе обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц с указанием номера и даты выдачи свидетельства банка-участника, а также об условиях выплаты возмещения по вкладам (депозитам) с помощью письменных сообщений и в ответах на письменные и устные запросы клиентов;
5-1) обязательно отражать в договоре банковского вклада наличие или отсутствие гарантированности вклада (депозита) физического лица в соответствии с настоящими Правилами;
5-2) предоставить в Фонд аудиторское заключение одной из независимых аудиторских организаций, перечень которых определяется Фондом, содержащее подтверждение наличия в банке-участнике системы управления рисками и ее оценку;
Сноска. Подпункт 5-2) вводится в действие с 1 октября 2002 года - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
6) немедленно уведомлять Фонд о возникновении ситуации, влекущей невозможность полного и своевременного исполнения обязательств перед вкладчиками (депозиторами);
7) предоставить Фонду в случае принудительной ликвидации сведения по формам, утверждаемым Советом Директоров Фонда;

8) осы Ережеде көзделген басқа да талаптарды орындауға мiндеттi.
Ескерту. 16-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен.  V001279_
Ескерту. 16-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N 274
қаулысымен.  V011624_
Ескерту. 16-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2002.04.13. N 136 қаулысымен.  V021863_
17. Қатысушы банк осы Ережеде белгiленген талаптарды сақтамаған
жағдайда Ұлттық Банк оған ықпал етудiң банк заңдарында көзделген шектеулi
шараларын және санкция қолдануға құқылы.
5-тарау. Қатысушының куәлiгiн беру
және қайтарып алу тәртiбi
18. Осы Ереженiң N 1 қосымшасына сәйкес ресiмделетiн қатысушының куәлiгi банкке осы банктi жеке тұлғалардың мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне енгiзу туралы Қор Директорлар кеңесінің шешiмi қабылданған жағдайда берiледi. Қор қатысушы банктердiң тiзiлiмiне тиiстi ақпаратты енгiзу арқылы қатысушылардың куәлiктерiнiң есебiн жүргiзедi.
Қатысушының куәлiгiн алған банктер қатысушы банктердiң тiзiлiмiне енгiзiледi.
Ескерту. 18-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
19. Қор жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттеріне) міндетті ұжымдық кепілдік беру (сақтандыру) жүйесінен қатысушы банкті мынадай жағдайларда шығарып тастауға құқылы:
1) барлық банктік операцияларды жүргізуге берілген лицензияны қайтарып алуды қоспағанда, қатысушы банкке жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдауға, банктік есепшоттарын ашуға және жүргізуге берілген лицензия қайтарылып алынғанда;
2) Міндетті күнтізбелік, өзге де жарналар мен төлемдер жасау тәртібі мен мерзімдері туралы шартқа сәйкес банктің есепшотынан оның келісімінсіз күнтізбелік және өзге де жарналары мерзімінде төленбеген сомадағы ақшаны Қордың алуы түрінде қатысушы банкке қатысты шаралар ұдайы (қатарынан он екі күнтізбелік ай бойы үш немесе одан да көп рет) қолданылғанда;
3) егер банктің осы Ережеге сәйкес қайтарылуы жөніндегі міндеттемелеріне кепілдік берілген салымдарының (депозиттерінің) сомасы (салынған салымдар (депозиттер) мен олар бойынша есептелген сыйақы сомасы) осы банктегі жеке тұлғалардың салымдарының (депозиттерінің) сомасынан (салынған салымдар (депозиттер) мен олар бойынша есептелген сыйақы сомасынан) аз болса, оларды қайтару жөніндегі міндеттемелерге кепілдік берілмейді;
Ескерту. Бұл өзгеріс 2002 жылдың 1 қыркүйегінен бастап күшіне енеді -
ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2002.04.13. N 136 қаулысымен.
V021863_
4) егер Қорға қатысушы банк салымшылар (депозиторлар) алдындағы міндеттемелерін толық және уақтылы орындауға кедергі келтіретін жағдайдың туындауын растайтын ақпарат берсе;

8) выполнять иные требования, предусмотренные настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 16 - с изменениями и дополнениями, внесенными Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
17. В случае несоблюдения банком-участником требований, установленных настоящими Правилами, Национальный Банк вправе применить к нему ограниченные меры воздействия и санкции, предусмотренные банковским законодательством.
Глава 5. Порядок выдачи и отзыва свидетельства участника
18. Свидетельство участника, оформляемое в соответствии с приложением N 1 к настоящим Правилам, выдается банку в случае принятия Советом Директоров Фонда решения о включении данного банка в систему обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов физических лиц. Фонд ведет учет свидетельств участников путем внесения соответствующей информации в реестр банков-участников.
Банки, получившие свидетельство участника, вносятся в реестр банков-участников.
Сноска. Пункт 18 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
19. Фонд вправе исключить банк-участник из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц в случаях:
1) отзыва лицензии банка-участника на прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц, за исключением отзыва лицензии на проведение всех банковских операций;
2) систематического (трех и более раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) применения по отношению к банку-участнику меры в виде изъятия Фондом денег в сумме неуплаченных в срок календарных и иных взносов с банковских счетов банка без его согласия в соответствии с Договором о порядке и сроках внесения обязательных календарных, иных взносов и выплат банка;
3) если сумма вкладов (депозитов) (суммы внесенных вкладов (депозитов) и начисленного по ним вознаграждения) банка, обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, меньше суммы вкладов (депозитов)(суммы внесенных вкладов (депозитов) и начисленного по ним вознаграждения) физических лиц в данном банке, обязательства по возврату которых не гарантируются;
Сноска. Подпункт 3) вводится в действие с 1 сентября 2002 года - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
4) если Фонду банком-участником была представлена информация, свидетельствующая о возникновении ситуации, влекущей невозможность полного и своевременного исполнения обязательств перед вкладчиками (депозиторами);

5) қатысушы банктерге осы Ереженің 16-тармағының 1-1), 5-1) және 5-2) тармақшаларындағы талаптарды орындамағанда;
6) заңды тұлға ретінде қатысушы банктің қызметі тоқтатылғанда.
Осы тармақтың 1) - 5) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша қатысушы банкті шығарған жағдайда, банк осы Ереженің 16-тармағының 4) тармақшасындағы талаптарды орындауға міндетті.
Ескерту. 19-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N 274
қаулысымен. V011624_
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2002.04.13. N 136 қаулысымен. V021863_
20. Банк жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiнен шығарылғанда және одан қатысушы куәлiгi қайтарып алынғанда банк қатысушы банктер тiзiмiнен шығарылады. Қатысушы банктiң жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiнен шығарылғаны және одан қатысушы куәлiгi қайтарылып алынғаны туралы хабарлама осы шешiм қабылданған күннен бастап үш күн iшiнде банкке және Ұлттық Банкке жiберiледi.
Осы хабарламаны алған банк үш жұмыс күнi iшiнде қатысушы куәлiгiн Қорға қайтаруға мiндеттi.
21. Қор Директорлар кеңесінің банкке қатысушы куәлiгiн беру туралы немесе қатысушы банктi жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерiн) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру жүйесiнен шығару және одан қатысушы куәлiгiн қайтарып алу туралы шешiмi жиырма жұмыс күнi iшiнде - банкке қатысушының куәлiгiн беру туралы, үш жұмыс күнi iшiнде - қатысушы банктi шығару және қатысушының куәлiгiн қайтарып алу туралы республикалық газеттерде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жарияланады.
Ескерту. 21-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N 274
қаулысымен. V011624_
22. Қор республикалық газеттерде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде тоқсан сайын қатысушы банктердiң тiзiлiмiн және қатысушы банктердiң тiзiлiмiндегi өткен тоқсандағы өзгерiстер туралы мәлiметтерді жариялап тұрады.
Ескерту. 22-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
6-тарау. Салымдар (депозиттер) бойынша
өтем үшiн резерв қалыптастыру тәртiбi
23. Қор салымшылар алдындағы мiндеттемелерiн орындау үшiн Ұлттық Банктен, Қазақстан Республикасының Үкiметiнен, басқа ұйымдардан қарыз алуға немесе олардың кепiлдiгiмен Ұлттық Банктiң қайта қаржыландыруының ресми ставкасынан жоғары емес ставка бойынша қарыз алуға құқылы.

5) невыполнения требований, предъявляемых к банкам-участникам пунктами 1-1), 5-1) и 5-2) пункта 16 настоящих Правил;
6) прекращения деятельности банка-участника как юридического лица.
В случае исключения банка-участника по основаниям, указанным в подпунктах 1)-5) настоящего пункта, банк обязан выполнить требования подпункта 4) пункта 16 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 19 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; в новой редакции постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ ; в новой редакции постановлением Правления Национального Банка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
20. При исключении банка из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц и отзыве у него свидетельства участника банк исключается из реестра банков-участников. Уведомление об исключении банка-участника из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц и отзыве у банка свидетельства участника направляется в течение трех дней со дня принятия такого решения банку и Национальному Банку.
Получив указанное уведомление, банк обязан вернуть Фонду свидетельство участника в течение трех рабочих дней.
21. Решение Совета Директоров Фонда о выдаче банку свидетельства участника или об исключении банка-участника из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) депозитов физических лиц и отзыве у банка свидетельства участника публикуется в республиканских газетах на государственном и русском языках в течение двадцати рабочих дней - о выдаче банку свидетельства участника, трех рабочих дней - об исключении банка-участника и отзыве свидетельства участника.
Сноска. Пункт 21 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
22. Фонд публикует ежеквартально в республиканских газетах на государственном и русском языках реестр банков-участников и сведения об изменениях в реестре банков-участников за истекший квартал.
Сноска. Пункт 22 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
Глава 6. Порядок формирования резерва
для возмещения по вкладам (депозитам)
23. Фонд для выполнения обязательств перед вкладчиками вправе осуществлять заимствования у Национального Банка, Правительства Республики Казахстан, иных организаций либо заимствования под их гарантии по ставке не выше официальной ставки рефинансирования Национального Банка.

24. Мiндеттi күнтiзбелiк жарна ставкасы Ұлттық Банк бекiткен әдiстемеге сәйкес әрбiр қатысушы банк үшiн оның қаржы жағдайына байланысты жеке белгiленедi және мiндеттi күнтiзбелік жарнаны төлеу алдында есеп беретiн тоқсанның соңғы күнiне салымдар (депозиттер) және олар бойынша есептелген сыйақыны (мүдденi) қайтару жөнiндегi мiндеттемелерге осы Ережеге сәйкес кепiлдiк берiлетiн сомасынан 0,125%-тен 0,375%-ке дейiн болады.
Ескерту. 24-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
25. Қор қатысушы банкке мiндеттi күнтiзбелiк жарна ставкасының өзгергенi туралы Қор Директорлар кеңесі белгiлеген мерзiмде хабарлайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен. V001279_
26. Осы Ережеге сәйкес оларды қайтару жөнiнде кепiлдiк берiлетiн мiндеттемелер қатысушы банктiң депозиттерiнiң жиынтық сомасына проценттiк ара қатынасы ретiнде белгiленетiн қатысушы банкке қатысты оның қаржылық жағдайына байланысты мiндеттi күнтiзбелiк жарналарының ең көп жиынтық мөлшерiн жеке белгiлеуге құқылы, содан соң қатысушы банк мiндеттi күнтiзбелiк жарналарын төлеудi тоқтатады. Қатысушы банктердiң мiндеттi күнтiзбелiк жарналарының жиынтық мөлшерi ең көп мөлшерден төмендеген кезде қатысушы банк мiндеттi күнтiзбелiк жарна төлей бастауға тиiс.
Ескерту. 26-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 26-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
27. Қатысушы банк мiндеттi күнтiзбелiк жарна сомасының есебiн мiндеттi күнтiзбелiк жарна ставкасының абсолюттi мәнiн есеп берiлетiн тоқсаннан кейiнгi айдың 1-i күнгi жағдай бойынша қайтару жөнiндегi мiндеттемелерге осы Ережеге сәйкес кепiлдiк берiлетiн салымдар (депозиттер) сомасын көбейту жолымен шығарып отырады.
Ескерту 27-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен. V001279_
28. Қатысушы банктер Ұлттық Банктегi Қор есепшотына мiндеттi күнтiзбелiк жарналарын осы Ережеге сәйкес өздерi аударып отырады.
29. Салымдар /депозиттер/ бойынша өтем үшiн резерв қалыптастыру мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
салымдар /депозиттер/ бойынша толық көлемде өтем үшiн қатысушы банктер бұрын төлеген мiндеттi күнтiзбелiк жарналар, банк төлемдерi сомасы және жарғылық және резервтiк капиталға аударымдар сомасына азайтылған Қор активтерiн орналастырудан түскен таза табыс пайдаланылады;

24. Ставка обязательного календарного взноса устанавливается индивидуально для каждого банка-участника в зависимости от его финансового состояния в соответствии с методикой, утверждаемой Национальным Банком, и составляет от 0,125% до 0,375% от суммы вкладов (депозитов) и начисленного вознаграждения (интереса) по ним, обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, на последнюю дату отчетного квартала перед внесением обязательного календарного взноса.
Сноска. Пункт 24 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
25. Фонд извещает банк-участник об изменении ставки обязательного календарного взноса в сроки, установленные Советом Директоров Фонда.
Сноска. Пункт 25 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
26. Фонд вправе индивидуально по отношению к банку-участнику в зависимости от его финансового состояния установить максимальный суммарный размер обязательных календарных взносов (далее - максимальный размер), определяемый как процентное соотношение к совокупной сумме депозитов банка-участника, обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, по достижению которого выплата обязательных календарных взносов банком-участником прекращается. При снижении суммарного размера обязательных календарных взносов банка-участника ниже максимального размера выплата обязательных календарных взносов банком-участником должна быть возобновлена.
Сноска. Пункт 26 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
27. Расчет суммы обязательного календарного взноса производится банком-участником самостоятельно путем умножения абсолютного значения ставки обязательного календарного взноса на сумму вкладов (депозитов), обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами, по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Пункт 27 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
28. Перечисление на счет Фонда в Национальном Банке обязательных календарных взносов производится банками-участниками самостоятельно в соответствии с настоящими Правилами.
29. Формирование резерва для возмещения по вкладам (депозитам) производится в следующем порядке:
в полном объеме для возмещения по вкладам (депозитам) используется сумма перечисленных ранее банками-участниками обязательных календарных взносов, выплат банка и чистого дохода от размещения активов Фонда, уменьшенного на сумму отчислений в уставный и резервный капитал;

салымдар /депозиттер/ бойынша өтем үшiн бұрын құралған сома жетiспеген жағдайда жарғылық капиталдың қалған ақшасы кемінде 500 миллион теңге болуы ескеріле отырып, Қордың жарғылық капиталының ақшасы пайдаланылады, бiрақ 500 млн. теңгеден аспауы керек;
салымдар /депозиттер/ бойынша өтем үшiн бұрын құралған сома жетiспеген жағдайда салымдар /депозиттер/ бойынша жетiспеген өтем сомасының 50%-iн қатысушы банктер Қордың банктiк есепшотына аудару арқылы енгiзiледi, ал салымдар /депозиттер/ бойынша өтем үшiн жетiспейтiн соманың қалған 50%-i осы Ереженiң 23-тармағына сәйкес Қордың қарыз алуы есебiнен төленедi.
Ескерту. 29-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
Ескерту. 29-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2002.04.13. N 136 қаулысымен. V021863_
30. Қатысушы банктердiң қосымша және төтенше жарналар салу ставкалары мен мерзiмiн Қордың Директорлар кеңесі қайтару жөнiндегi мiндеттемелерге осы Ережеге сәйкес кепiлдiк берiлетiн банктер тартқан салымдарға (депозиттерге) мөлшерлес етiп белгiлейдi.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен. V001279_
30-1. Жарғылық және резервтiк капиталға аударымдар сомасына азайтылған Қор активтерiн орналастырудан түскен таза табыс салымдар (депозиттер) бойынша өтем үшiн резервке жатқызылады.
Ескерту. 30-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен. V001279_
Ескерту. 30-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N 274
қаулысымен. V011624_
31. Салымдар (депозиттер) бойынша өтем ретiнде Қор төлеген таратылған қатысушы банк ұсынған есеп айырысуға сәйкес ақша сомасы көлемiнде өтем төлеу жөнiндегi мiндеттемелердi орындауға байланысты Қордың болашақ талаптарын қанағаттандыру есебiнен, сондай-ақ қатысушы банктер тартқан қайтару жөнiндегi мiндеттемелерге осы Ережеге сәйкес кепiлдiк берiлетiн салымдар /депозиттер/ мөлшерiне байланысты қатысушы банктердiң төтенше жарналары есебiнен өтеледi, оның мөлшерi мен мерзiмiн Қор Директорлар кеңесі белгiлейдi.
Ескерту. 31-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 31-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
32. Ұлттық Банктiң қатысушы банкке банк заңдарында көзделген шектелген ықпал ету шараларын және санкция қолдануы бұл банктi мiндеттi күнтiзбелiк, қосымша және төтенше жарналарды төлеуден босатпайды.

в случае недостаточности суммы сформированного ранее резерва для возмещения по вкладам (депозитам) используются деньги из уставного капитала Фонда, но не более 500 млн.тенге, с учетом того, чтобы остаток денег уставного капитала составлял не менее 500 миллионов тенге;
в случае недостаточности суммы сформированного ранее резерва для возмещения по вкладам (депозитам) 50 процентов от суммы, недостающей для возмещения по вкладам (депозитам), вносятся путем перечисления на банковский счет Фонда банками-участниками дополнительных взносов, а 50 процентов от суммы, недостающей для возмещения по вкладам (депозитам) уплачиваются за счет заимствований Фонда в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 29 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
30. Ставки и сроки внесения дополнительных и чрезвычайных взносов банков-участников устанавливаются Советом Директоров Фонда пропорционально размерам привлеченных банками вкладов (депозитов), обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 30 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
30-1. Чистый доход от размещения активов Фонда, уменьшенный на сумму отчислений в уставный и резервный капитал, относится в резерв для возмещения по вкладам (депозитам).
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 30-1 согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
31. Деньги, выплаченные Фондом в качестве возмещения по вкладам (депозитам), погашаются за счет удовлетворения будущих требований Фонда, связанных с выполнением обязательств по выплате возмещения в объеме суммы согласно расчету, представленному ликвидируемым банком-участником, а также за счет чрезвычайных взносов банков-участников, размер и срок внесения которых устанавливаются Советом Директоров Фонда в зависимости от размера привлеченных банком-участником вкладов (депозитов), обязательства по возврату которых гарантируются в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 31 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_  .
32. Возможные применения к банку-участнику Национальным Банком ограниченных мер воздействия и санкций, предусмотренных банковским законодательством, не освобождает данный банк от уплаты обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов.

7- тарау. Салымдар /депозиттер/ бойынша өтем төлеу
тәртiбi мен шарттары
33. Салымдар (депозиттер) мен олар бойынша есептелген сыйақы бойынша өтемақы, қайтарылуына кепілдік берілген міндеттемелер салым (депозит) қандай валютамен салынса, сол валютамен төленеді.
Ескерту. 33-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2002.04.13. N 136 қаулысымен. V021863_
34. Қор салымдар (депозиттер) бойынша өтемақыны, қайтарылуына кепілдік берілген міндеттемелерді мынадай мөлшерде төлейді:
Мерзімді салымдар (депозиттер) бойынша:
теңгемен - салынған салымның (депозиттің), бірақ 400 мың теңгеден аспайтын, сондай-ақ қатысушы банктің банктік операциялар жүргізуге берілген лицензиясын қайтарып алғанға дейін қолданылған Ұлттық Банктің ресми қайта қаржыландыру ставкасының елу проценті шегінде қатысушы банктің банктік операциялар жүргізуге берілген лицензиясы қайтарып алынғанға дейін есептелген сыйақы сомасы;
АҚШ долларымен және еуромен - салынған салым (депозит) сомасының тоқсан проценті, сыйақысыз, бірақ қатысушы банктің банктік операциялар жүргізуге берілген лицензиясы қайтарып алынған күні қолданылған салық және кеден төлемдері үшін Ұлттық Банк белгілейтін, шетел валюталарының теңгеге ресми бағамы бойынша есептелген шетел валютасымен салынған салымның (депозиттің) 360 мың теңге баламасынан аспайтын сомасы.
Теңгемен салынған талап ету салымдары (депозиттері) бойынша - салынған салымның (депозиттің) сомасы, бірақ 50 мың теңгеден аспайды, сыйақысыз төленеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354
қаулысымен. V001279_
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2002.04.13. N 136 қаулысымен. V021863_
34-1. Мерзімді салымдар (депозиттер), қайтарылуына кепілдік берілген міндеттемелер, оның ішінде бір салымшының (депозитордың) түрлі валюталармен (теңге, АҚШ доллары және еуро) салғандары бір мерзімді салым (депозит) ретінде қарастырылады, олар бойынша өтемақы осы Ереженің 34-тармағында белгіленген мөлшерде төленеді. Мұндайда өтемақыны есептеу салынған мерзімді салымдар мөлшерінің сомасына қарай жасалады, бірақ 400 мың теңгеден аспайды. Салымшы (депозитор) осы Ереженің 34-тармағын ескере отырып, өзінің түрлі валюталармен салған мерзімді салымдары (депозиттері) бойынша өтемақы төлеудің кезегін белгілеуге құқылы.
Талап ету салымдары (депозиттері), қайтарылуына кепілдік берілген міндеттемелер, оның ішінде бір салымшының (депозитордың) салғандары бір талап ету салымы (депозиті) ретінде қарастырылады, олар бойынша өтемақы салынған салымның мөлшерінде төленеді, бірақ 50 мың теңгеден аспайды.
Ескерту. 34-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2002.04.13. N 136 қаулысымен. V021863_

Глава 7. Порядок и условия выплаты возмещения
по вкладам (депозитам)
33. Возмещение по вкладам (депозитам) и начисленному по ним вознаграждению, обязательства по возврату которых гарантируются, выплачивается в той же валюте, в какой был внесен вклад (депозит).
Сноска. Пункт 33 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
34. Фонд выплачивает каждому вкладчику (депозитору) возмещение по вкладам (депозитам), обязательства по возврату которых гарантируются, в следующих размерах:
По срочным вкладам (депозитам):
в тенге - сумма внесенного вклада (депозита), но не более 400 тысяч тенге, а также вознаграждения, начисленного до отзыва лицензии банка-участника на проведение банковских операций в пределах пятидесяти процентов от официальной ставки рефинансирования Национального Банка, действовавшей до отзыва лицензии банка-участника на проведение банковских операций;
в долларах США и евро - девяносто процентов суммы внесенного вклада (депозита), без вознаграждения, но не более суммы, эквивалентной 360 тысяч тенге в иностранной валюте, в которой был внесен вклад (депозит), исчисленной по официальному курсу иностранных валют к тенге, устанавливаемым Национальным Банком для целей налоговых и таможенных платежей, действовавшему на день отзыва лицензии банка-участника на проведение банковских операций.
По вкладам (депозитам) до востребования в тенге - сумма внесенного вклада (депозита), но не более 50 тысяч тенге, без вознаграждения.
Сноска. Пункт 34 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
34-1. Срочные вклады (депозиты), обязательства по возврату которых гарантируются, в том числе внесенные одним вкладчиком (депозитором) в различных валютах (тенге, доллар США и евро), рассматриваются как один срочный вклад (депозит), возмещение по которым выплачивается в размерах, определенных пунктом 34 настоящих Правил. При этом расчет возмещения производится от суммы размеров внесенных срочных вкладов, но не более 400 тысяч тенге. Вкладчик (депозитор) вправе определить очередность выплаты возмещения по срочным вкладам (депозитам), внесенным им в различных валютах, с учетом пункта 34 настоящих Правил.
Вклады (депозиты) до востребования, обязательства по возврату которых гарантируются, в том числе внесенные одним вкладчиком (депозитором), рассматриваются как один вклад (депозит) до востребования, возмещение по которому выплачивается в размере внесенного вклада, но не более 50 тысяч тенге.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 - согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .

35. Қатысушы банктi жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiнен шығару және банктен қатысушының куәлiгiн қайтарып алу Қор Директорлар кеңесінің банктен қатысушының куәлiгiн қайтарып алу туралы шешiмi қабылданған күнге дейiн осы банкке салынған салымдар (депозиттер) бойынша Қордың мiндеттемелерiн тоқтатпайды.
Ескерту. 35-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
36. Қатысушы-банктi ықтиярсыз тарату туралы соттың шешiмi күшiне енген күнгi жағдай бойынша салымдарды (депозиттердi) өтеу есебiн қатысушы банк көрсетiлген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде Қорға тапсыруы тиiс.
Ескерту. 36-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
37. Қор қатысушы-банктi ықтиярсыз тарату туралы соттың шешiмi күшiне енген күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлейтiн агент-банк, салымшылардың (депозиторлардың) салымдар (депозиттер) бойынша өтемдердi алатын жерi (жерлерi) мен кезеңдерi туралы екi республикалық газетке хабарлама жариялайды. Осы ақпаратты салымшы (депозитор) тiкелей Қордан алуға құқылы.
Ескерту. 37-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
38. Қор агенттiк келiсiм негiзiнде мынадай өлшемдерге сәйкес болуы тиiс агент банк арқылы салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлейдi:
банк жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiнiң қатысушысы болуы тиiс;
банктiң касса операцияларын жүргiзуге лицензиясы болуы тиiс.
Агент банктi таңдаған кезде мыналар ескерiледi:
банктiң агенттiк келiсiмдi жасаған күнге дейiн алты ай iшiнде пруденциалдық нормативтердi сақтауы;
салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлеу үшiн қажеттi орындарда филиалдардың және/немесе есеп айырысу-касса бөлiмдерiнiң болуы;
банк Қор және қатысушы банктердiң салымшыларына салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлеудiң неғұрлым тиiмдi талаптарын ұсынады.
Өзге талаптардан басқа депозиттер бойынша Қор және агент банк арасында жасалатын өтем төлеуге арналған агенттiк келiсiмде мiндеттi түрде агент банктiң Қордың агент банкке салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлеуге аударған салымдар (депозиттер) бойынша өтем жасауға резерв ақшасын уақтылы және мақсатты пайдалануы жөнiндегi мiндетi болуы тиiс.
Қор агент банктiң қызметiне сыйақы төлемейдi.
Ескерту. 38-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_

35. Исключение банка-участника из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц и отзыв у банка свидетельства участника не прекращает обязательства Фонда по вкладам (депозитам), размещенным в данном банке до дня принятия решения Совета Директоров Фонда об отзыве у банка свидетельства участника.
Сноска. Пункт 35 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
36. Расчет возмещения по вкладам (депозитам) по состоянию на день вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации банка-участника должен быть представлен банком-участником в Фонд в течение пяти рабочих дней с указанного дня.
Сноска. Пункт 36 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
37. Фонд в течение десяти рабочих дней со дня вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации банка-участника публикует в двух республиканских газетах сообщение о банке-агенте по выплате возмещения по вкладам (депозитам), месте (местах) и периоде получения вкладчиками (депозиторами) возмещения по вкладам (депозитам). Данную информацию вкладчик (депозитор) вправе получить непосредственно в Фонде.
Сноска. Пункт 37 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
38. Выплата возмещения по вкладам (депозитам) производится Фондом на основании агентского соглашения через банк-агент, который должен соответствовать следующим критериям:
банк должен быть участником системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц;
банк должен иметь лицензию на проведение кассовых операций.
При выборе банка-агента также учитываются:
соблюдение банком пруденциальных нормативов в течение шести месяцев до даты заключения агентского соглашения;
наличие филиалов и/или расчетно-кассовых отделов в необходимых для выплаты возмещения по вкладам (депозитам) местах;
банком предлагаются наиболее выгодные для Фонда и вкладчиков банков-участников условия выплаты возмещения по вкладам (депозитам).
Помимо других условий, агентское соглашение на выплату возмещения по депозитам, заключаемое между Фондом и банком-агентом, в обязательном порядке должно содержать обязанность банка-агента по своевременному и целевому использованию денег резерва для возмещения по вкладам (депозитам), перечисленных Фондом банку-агенту для выплаты возмещения по вкладам (депозитам).
Вознаграждение за услуги банка-агента Фондом не выплачивается.
Сноска. Пункт 38 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .

38-1. Егер қатысушы банктердің бірде біреуі осы Ереженің 38-тармағының талаптарына сай келмесе, Қор агенттік келісім негізінде салымдар (депозиттер) бойынша "Казпочта" ААҚ арқылы өтемақы төлейді. Сонымен бірге көрсетілген агенттік келісімде осы Ережеде көзделген міндетті талаптар болуға тиіс.
Ескерту. 38-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2002.04.13. N 136 қаулысымен. V021863_
39. Қор агент-банк арқылы салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлеген кезде агент-банкке төлем жасау көзделген салымдар (депозиттер) бойынша өтелуге тиiстi соманы көрсете отырып, салымшылардың (депозиторлардың) тiзiмiн бередi және агент-банктiң Ұлттық Банктегi корреспонденттiк есепшотына қажеттi сомасын аударады.
Ескерту. 39-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
40. Қатысушы банктiң салымшысы (депозиторы) қатысушы банктi ықтиярсыз тарату туралы сот шешiмi күшiне енгеннен кейiн екі айдың iшiнде агент-банкке салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлеуi туралы өтiнiш жасайды. Өтiнiшке банктiк салым шарттарының және/немесе салым құжаттарының түпнұсқалары мен олардың көшiрмелерi қоса салынуы тиiс.
Егер салымшының (депозитордың) осы өтiнiштi жасауына мүмкiндiк бермеген жағдайлар кедергi келтiрген болса, Басқарманың шешiмi бойынша салымшының (депозитордың) өтiнiшi негiзiнде өтiнiш жасау мерзiмi ұзартылуы мүмкiн.
Ескерту. 40-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
41. Агент-банк ықтиярсыз таратылатын қатысушы банктегi салымдар (депозиттер) туралы Қордан және салымшыдан (депозитордан) алынған мәлiметтердi салыстырып тексередi. Салымшының (депозитордың) қатысушы-банкке талап ету құқығы расталған кезде Қор 15 жұмыс күнi iшiнде салымшыға (депозиторға) агент-банк арқылы өтем төлейдi. Егер өтем төлеген кезде комиссия шығыстарын төлеу көзделсе, олар агенттiк келiсiмге сәйкес Қор есебiнен төленедi.
Қор салымдар (депозиттер) бойынша өтемге арналған резерв жетiспеген жағдайда салымдар (депозиттер) бойынша өтем төлеу мерзiмiн ұзартуға құқылы, бiрақ ол мерзiм 60 жұмыс күнiнен аспауы керек.
Ескерту. 41-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 41-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
42. Салымдар (депозиттер бойынша) өтем жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен жағдайда ғана төленедi.
Салымшыға (депозиторға) өтем төлеген кезде салым (депозит) бойынша өтеуге ұсынылған сомадан толық емес көлемде банктiк салым шарттарының және/немесе салым құжаттарының түпнұсқасында және олардың көшiрмелерiнде салымшыға (депозиторға) төленген өтемнiң сомасын көрсеткен Қордың агент-банкiнiң белгiсi және салымшының (депозитордың) көрсетiлген соманы алғандығын растайтын қолы қойылады. Аталған құжаттардың түпнұсқалары салымшыға (депозиторға) қайтарылады, ал агент-банк олардың көшiрмелерiн Қорға бередi.
Ескерту. 42-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 42-тармақ толықтырылды және өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 2001 жылғы 13 шілдедегі N 274
қаулысымен. V011624_

38-1. В случае, если ни один из банков-участников не будет соответствовать условиям пункта 38 настоящих Правил, Фонд выплачивает возмещение по вкладам (депозитам) на основании агентского соглашения через ОАО "Казпочта". При этом, указанное агентское соглашение должно содержать обязательные условия, предусмотренные настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 38-1 - согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 13 апреля 2002 года N 136 V021863_ .
39. При выплате возмещения по вкладам (депозитам) через банки-агенты Фонд представляет в банк-агент списки вкладчиков (депозиторов), по вкладам (депозитам) которых предусмотрены выплаты, с указанием сумм, подлежащих возмещению, и перечисляет на корреспондентский счет банка-агента в Национальном Банке необходимую сумму.
Сноска. Пункт 39 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_  .
40. Вкладчик (депозитор) банка-участника в течение двух месяцев после вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации банка-участника обращается в банк-агент с письменным заявлением о выплате ему возмещения по вкладам (депозитам). К заявлению должны быть приложены оригиналы договоров банковского вклада и/или вкладных документов и их копии.
На основании заявления вкладчика (депозитора) срок обращения может быть продлен по решению Совета Директоров, если обращению вкладчика (депозитора) препятствовали обстоятельства, сделавшие невозможным данное обращение.
Сноска. Пункт 40 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
41. Банк-агент сверяет данные о вкладах (депозитах) в принудительно ликвидируемом банке-участнике, полученные от Фонда и вкладчика (депозитора). При подтверждении прав требования вкладчика (депозитора) к банку-участнику Фонд через банк-агент выплачивает возмещение вкладчику (депозитору) в течение 15 рабочих дней. Если при выплате возмещения предусмотрены оплата комиссионных расходов, они оплачиваются за счет Фонда согласно агентскому соглашению.
При недостатке резерва для возмещения по вкладам (депозитам) Фонд вправе продлить срок выплаты возмещения по вкладам (депозитам), но не более чем на 60 рабочих дней.
Сноска. Пункт 41 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
42. Выплата возмещения по вкладам (депозитам) производится только при предоставлении документа, удостоверяющего личность. При выплате возмещения вкладчику (депозитору) в неполном объеме от заявленной к возмещению суммы по вкладу (депозиту) на оригиналах договоров банковского вклада и/или вкладных документов и их копиях проставляется отметка банка-агента Фонда с указанием суммы выплаченного вкладчику (депозитору) возмещения и подписью вкладчика (депозитора), подтверждающей получение им указанной суммы. Оригиналы указанных документов возвращаются вкладчику (депозитору), а их копии передаются банком агентом в Фонд.
Сноска. Пункт 42 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .

43. Салымшыға (депозиторға) салым (депозит) бойынша өтеуге мәлiмделген сома толық көлемде төленген жағдайда банктiк салым шарттарының және/немесе салым құжаттарының түпнұсқалары және олардың агент банк куәландырған көшiрмелерiн агент-банк Қорға жiбередi.
Ескерту. 43-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен. V001279_
Ескерту. 43-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
43-1. Агент банк агенттiк келiсiмнiң барлық шарттарын орындаған кезде ол салымшыларға (депозиторларға) төленуi тиiс, бiрақ олар талап етпеген ақшаны салымдар (депозиттер) бойынша өтем жасауға резервке есептеу үшiн Қорға қайтарады.
Ескерту. 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
44. Салымдар (депозиттер) бойынша төленген өтем туралы ақпарат және төлемдi растайтын құжаттарды агент-банк ай сайын Қорға жiберiп отырады. Қор өз кезегiнде осы ақпаратты ықтиярсыз таратылатын қатысушы банкке жiбередi.
Ескерту. 44-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
44-1. Қатысушы банктiң тарату комиссиясының Қормен талаптарды қанағаттандыруы жөнiндегi есеп айырысуы банктердi ықтиярсыз тарату мәселелерiн реттейтiн Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Сонымен қатар Қордың салымдар (депозиттер) бойынша өтемдi есептеуге сәйкес, ықтиярсыз таратылатын қатысушы банктен алған, бiрақ Қордың нақты төлеген өтем сомасынан асатын ақша сомасы резервке салымдар (депозиттер) бойынша өтем үшiн жiберiледi.
Ескерту. 44-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2001 жылғы 13 шілдедегі N 274 қаулысымен. V011624_
45. Егер қатысушы банк салымшы (депозитор) хақында да кредитор немесе кепiлшi ретiнде болған жағдайда салым (депозит) бойынша өтеу мөлшерi салымшыға (депозиторға) төленуге тиiстi салым (депозит) бойынша өтелетiн сома мен қатысушы банктiң орындау мерзiмi жеткен қарсы талаптарының сомасы арасындағы айырмашылық ретiнде белгiленедi.
46. Қатысушы-банктiң салымшысы (депозиторы):
1) өзi салым (депозит) салған банктен жеке тұлғалардың салымдарына
(депозиттерiне) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесiне
банктiң қатысуы туралы мәлiмет (ақпарат) алуға;
2) Қорға қатысушы банктiң салымдарды (депозиттердi) қайтару жөнiндегi
мiндеттемелерiн орындамау фактiлерi туралы хабарлауға;

43. В случае выплаты вкладчику (депозитору) возмещения в полном объеме от заявленной к возмещению суммы по вкладу (депозиту) оригиналы договоров банковского вклада и/или вкладных документов и их копии, удостоверенные банком-агентом, передаются банком-агентом в Фонд.
Сноска. Пункт 43 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ ; постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
43-1. При выполнении банком-агентом всех условий агентского соглашения деньги, подлежащие выплате вкладчикам (депозиторам), но не востребованные ими, возвращаются банком-агентом Фонду для зачисления в резерв для возмещения по вкладам (депозитам).
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 43-1 постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
44. Информация о выплаченном возмещении по вкладам (депозитам) и подтверждающие выплату документы ежемесячно направляются банком-агентом Фонду. В свою очередь, Фонд направляет данную информацию принудительно ликвидируемому банку-участнику.
Сноска. Пункт 44 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
44-1. Расчеты ликвидационной комиссии банка-участника с Фондом по удовлетворению требований осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, регулирующим вопросы принудительной ликвидации банков.
При этом сумма, полученная Фондом от принудительно ликвидируемого банка-участника в соответствии с расчетом возмещения по вкладам (депозитам), но превышающая сумму фактически выплаченного Фондом возмещения, направляется в резерв для возмещения по вкладам (депозитам).
Сноска. Правила дополнены новым пнктом 44-1 постановлением Правления Национального Банка РК от 13 июля 2001 года N 274 V011624_ .
45. В случае, если банк-участник выступал по отношению к вкладчику (депозитору) также в качестве кредитора или гаранта, размер возмещения по вкладу (депозиту) определяется как разница между суммой возмещения по вкладу (депозиту), подлежащей выплате вкладчику (депозитору), и суммой встречных требований банка-участника, по которым наступил срок исполнения.
46. Вкладчик (депозитор) банка-участника вправе:
1) получать от банка, в котором он размещает вклад (депозит), сведения (информацию) об участии банка в системе обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц;
2) сообщать Фонду о фактах невыполнения банком-участником обязательств по возврату вкладов (депозитов);

3) Қордан салымдар (депозиттер) бойынша осы Ережеде белгiленген
шарттармен өтем алуға;
4) қатысушы банктен өз талаптарын Қордан алынған салымдар
(депозиттер) бойынша өтемнен асатын мөлшерде қанағаттандыруды талап етуге
құқылы.
8-тарау. Қорытынды ережелер
47. Салымшыларға (депозиторларға) өтем төлеуге байланысты мәселелер
бойынша туындаған даулар сот тәртiбiмен шешiледi.
48. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес шешiледi.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
______________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Басқармасының 1999 жылғы 5
қарашадағы N 340 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының екiншi
деңгейдегi банктерiндегi жеке
тұлғалардың салымдарына
/депозиттерiне/ мiндеттi ұжымдық
кепiлдiк беру /сақтандыру/ ережесiне
N 1 Қосымша
Ескерту.  Қосымша өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының
2000 жылғы 22 қыркүйектегі N 354 қаулысымен.  V001279_
_______________________________________________________________________
"Қазақстанның жеке тұлғалардың салымдарына /депозиттерiне/
кепiлдiк беру /сақтандыру/ қоры" жабық акционерлiк қоғамы
Қазақстанның жеке тұлғалардың салымдарына /депозиттерiне/
мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру
/сақтандыру/ жүйесiне қатысушының
Куәлігі
_____________________жыл     N ___________________
Осы куәлiк _______________________________________
/банктiң атауы/
жеке тұлғалардың салымдарына /депозиттерiне/ мiндеттi ұжымдық
кепiлдiк беру /сақтандыру/ жүйесiне қатысатынын растайды.
Аталған банк ықтиярсыз таратылған кезде оның теңгемен, АҚШ долларымен
және еуромен салынған мерзiмдiк салымды (депозиттi) қайтару жөнiндегi
мiндеттемелерiне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк
құқықтық актiлерiнде белгiленген тәртiппен кепiлдiк берiледi.
"Қазақстанның жеке тұлғалардың
салымдарына /депозиттерiне/
кепiлдiк беру /сақтандыру/ қоры"
жабық акционерлiк қоғамы
Директорлар кеңесінің төрағасы                 /қол қоятын жерi/
МО
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева А.Ж.

3) получать от Фонда возмещение по вкладам (депозитам) в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами;
4) требовать от банка-участника удовлетворения требований в размере, превышающем полученное от Фонда возмещение по вкладам (депозитам).
Глава 8. Заключительные положения
47. Споры, возникающие по вопросам, связанным с выплатой возмещения вкладчикам (депозиторам), разрешаются в судебном порядке.
48. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Приложение № 1
к Правилам обязательного
коллективного
гарантирования (страхования)
вкладов (депозитов)
физических лиц
в банках второго уровня
Республики Казахстан,
утвержденным
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 5 ноября 1999г. № 340
Сноска. Приложение № 1 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 22 сентября 2000 года N 354 V001279_ .
ЗАО "Казахстанский фонд
гарантирования (страхования) вкладов физических лиц"
СВИДЕТЕЛЬСТВО
участника системы обязательного
коллективного гарантирования
(страхования) вкладов (депозитов)
физических лиц Республики Казахстан
от ___ ______________ _____ г. № _________
Настоящее свидетельство удостоверяет, что_________________________
(наименование банка)
участвует в системе обязательного коллективного гарантирования
(страхования) вкладов (депозитов) физических лиц.
Обязательства указанного банка по возврату срочных вкладов
(депозитов) в тенге, долларах США и евро гарантируются в установленном
нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан
порядке при его принудительной ликвидации.
Генеральный Директор
ЗАО "Казахстанский фонд гарантирования (страхования)      (место подписи)
вкладов физических лиц"                                   _______________
М.П.