Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының жарғылық және меншікті капиталының ең аз мөлшері туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк Басқармасы 1999 жылғы 15 қараша N 355. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 15 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 998. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 117 қаулысымен. ~V011513.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Сақтандыру туралы" U952475_ Заң күші бар Жарлығының 11, 35, 40 және 42-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасы қаулы етеді:
1. Қайта құрылатын ұйымдар үшін жарғылық капиталдың мынадай ең аз мөлшері белгіленген:
1) қайта сақтандыру ұйымдарының жарғылық капиталы - 200.000.000 (екі жүз миллион) теңге;
2) өмірді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының жарғылық капиталы - 150.000.000 (жүз елу миллион) теңге;
3) басқа да сақтандыру операцияларын жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының жарғылық капиталы - 100.000.000 (жүз миллион) теңге;
2. Жұмыс істеп тұрған сақтандыру ұйымдарының меншікті капиталының мынадай ең аз мөлшері белгіленсін:
1) 2000 жылдың 1 мамырына дейінгі мерзімде:
- 75.000.000 (жетпіс бес миллион) теңге - өмірді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін;
- 50.000.000 (елу миллион) теңге - басқа да сақтандыру операцияларын жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін;
2) 2000 жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде:
- 150.000.000 (жүз елу миллион) теңге - өмірді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін;
- 100.000.000 (жүз миллион) теңге - Алматы қаласы мен Алматы облысының аумағында тіркелген басқа да сақтандыру операцияларын жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін; <*>
3) 2001 жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде:
100.000.000 (жүз миллион) теңге - басқа сақтандыру операцияларын жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін Алматы қаласы мен Алматы облысының аумағында тіркелгендерден басқасы. <*>
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтар N 11 қаулысымен. V011423_
3. Жұмыс істеп тұрған сақтандыру ұйымдарының 2-тармақтың 2 және 3-тармақшаларында көрсетілген меншікті капиталы болса ғана лицензия алуға немесе сақтандырудың жаңа түріне лицензияның қосымшасын алуға немесе филиал ашуға рұқсат алуға өтініш беруге құқығы бар. <*>
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 31 қаңтар N 11 қаулысымен.
V011423_
4. Сақтандыруды қадағалау департаменті (Мекішев А. А.)
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан
Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын
қабылдасын;

О минимальных размерах уставного и собственного капиталов страховых и перестраховочных организаций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 355 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.12.99г. за N 998. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 117 ~V011513
В соответствии со статьями 11, 35, 40 и 42 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, U952475_ "О страховании", Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить минимальный размер уставного капитала для вновь
создаваемых:
1) перестраховочных организаций - 200.000.000 (двести миллионов)
тенге;
2) страховых организаций, осуществляющих страхование жизни -
150.000.000 (сто пятьдесят миллионов) тенге;
3) страховых организаций, осуществляющих иные страховые операции -
100.000.000 (сто миллионов) тенге.
2. Установить для действующих страховых организаций минимальный
размер собственного капитала:
1) в срок до 1 мая 2000 года:
- 75.000.000 (семьдесят пять миллионов) тенге - для страховых
организаций, осуществляющих страхование жизни;
- 50.000.000 (пятьдесят миллионов) тенге - для страховых организаций,
осуществляющих иные страховые операции;
2) в срок до 1 ноября 2000 года:
- 150.000.000 (сто пятьдесят миллионов) тенге - для страховых
организаций, осуществляющих страхование жизни;
- 100.000.000 (сто миллионов) тенге - для страховых организаций, зарегистрированных на территории г.Алматы и Алматинской области, осуществляющих иные страховые операции;
3) в срок до 1 апреля 2001 года: 100.000.000 (сто миллионов) тенге - для страховых организаций, кроме зарегистрированных на территории г.Алматы и Алматинской области, осуществляющих иные страховые операции. <*>
Сноска. Пункт 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 11 V011423_ .
3. Действующие страховые организации вправе обратиться за получением лицензии или приложения к лицензии на новые виды страхования или за получением разрешения на открытие филиала только при наличии собственного капитала в размере, указанном в подпунктах 2 и 3 пункта 2. <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 31 января 2001 года N 11 V011423_ .
4. Департаменту страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры
к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан
Настоящего постановления;

2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік
тіркеуден өткізілген күннен бастап он күн мерзімде осы қаулыны барлық
сақтандыру ұйымдарына жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкі Төрағасы Г. А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление
до всех страховых организаций.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Склярова И.В.)