Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің жанындағы Кеден комитетінің 1995 жылғы 11 қазандағы N 141-П бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті 1999 жылғы 9 желтоқсан N 609-Б Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 15 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1001. Күші жойылды - ҚР Кіріс министрлігі Кеден комитетінің 2001.02.06. N 42 бұйрығымен. ~V011443
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы"  Z952368_  Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"  Z990426_  Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануына байланысты
Бұйырамын:
1. Мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Кеден комитетiнiң 1995 жылғы 11 қазандағы N 141-П бұйрығының, 1-тармағының үшiншi абзацындағы "Ереже" сөзi "нұсқаулық" сөзiмен ауыстырылсын;
2) Жоғарыда аталған бұйрықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын бақылау жөнiндегi Нұсқаулықта:
1.2-тармағының б) тармақшасындағы "Жарлығымен" сөздерi "Заңымен" сөзiмен ауыстырылсын;
екiншi абзацтағы және 2 Варианттың төртiншi абзацындағы "және валюталық бақылаудың" сөздерi "(төлемдер бөлiмiмен)" сөздерiмен ауыстырылсын;
1 Варианттағы "(2.10-тармағы Тауарлардың кедендiк құнының тәртiбi мен шарттары туралы Ережелер)" сөздерi (2.10-тармағы "Қазақстан Республикасына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнының тәртiбi мен шарттары туралы Нұсқаулық (бұдан әрi - Кедендiк құнды мәлiмдеу тәртiбi туралы Нұсқаулық))" сөздерiмен ауыстырылсын;
бүкiл мәтiн бойынша "Ереженiң" сөзiн "Кедендiк құнды мәлiмдеу тәртiбi туралы Нұсқаулықтың" сөздерiмен ауыстырылсын;
2.5-тармағының үшiншi абзацындағы "және валюталық бақылаудың" сөздерi "(төлемдер бөлiмiнiң)" сөздерiмен ауыстырылсын;
3) Жоғарыда аталған бұйрықпен бекiтiлген, Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлардың кедендiк құнын мәлiмдеудiң тәртiбi мен шарттары туралы Ережеде:
атаудағы "Ереже" сөзi "Нұсқаулық" сөзiмен ауыстырылсын;
бүкiл мәтiн бойынша:
"Ереже", "Ереженiң" сөздерi сәйкесiнше "Нұсқаулық", "Нұсқаулықтың" сөздерiмен ауыстырылсын;
"Президент Жарлығы", "Президент Жарлығының", "Президент Жарлығымен", "Президент Жарлығында" сондай-ақ "Жарлық", "Жарлықпен", "Жарлықтың", "Жарлықта" сөздерi сәйкесiнше "Заң", "Заңның", "Заңда" сөздерiмен ауыстырылсын;
1.6. 1-тармақшасының екiншi абзацы алынып тасталсын;
1-сiлтемедегi "Заң күшi бар" сөздерi алынып тасталсын;
17а бағанының бесiншi абзацындағы "олардың салмағына пропорционал" сөздерi "олардың құнына пропорционал" сөздерiмен ауыстырылсын;
Аталған Ережеге 3 қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений и дополнений в приказ Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 11 октября 1995 года N 141-П
Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 9.12.99 г. N 609-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.12.99г. за N 1001. Утратил силу - приказом Председателя Таможенного Комитета МГД РК от 6 февраля 2001г. N 42 ~V011443
В связи с принятием Закона Республики Казахстан Z990426_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Внести следующие изменения и дополнения:
1) в третьем абзаце пункта 1 приказа Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 11 октября 1995 года N 141-П V950145_ слово "Положение" заменить словом "Инструкцию";
2) в Инструкции по контролю таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Приказом:
в подпункте б) пункта 1.2 слова "Указом Президента" заменить словом "Законом";
в пункте 2.1:
во втором абзаце и в четвертом абзаце варианта 2 слова "и валютного контроля" заменить словами "(отделом платежей)";
в варианте 1 слова "(п.2.10 Положения о порядке и условиях таможенной стоимости товаров)" заменить словами "(п.2.10 Инструкции о порядке и условиях таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан (далее - Инструкция о порядке заявления таможенной стоимости)";
по всему тексту слово "Положения" заменить словом "Инструкции о порядке заявления таможенной стоимости";
в третьем абзаце пункта 2.5 слова "и валютного контроля" заменить словами "(отдела платежей)";
3) в Положении о порядке и условиях заявления таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным приказом:
в названии слово "Положение" заменить словом "Инструкция";
по всему тексту:
слова "Положение", "Положения" заменить соответственно словами "Инструкция", "Инструкции";
слова "Указ Президента", "Указа Президента", "Указом Президента", "Указе Президента", а также слова "Указ", "Указом", "Указа", "Указе" заменить соответственно словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе";
второй абзац подпункта 1.6.1 исключить;
в сноске 1 слова "имеющий силу Закона," исключить;
в Приложении 2:
в названии и далее по тексту слова "Инструкция", "настоящей Инструкцией", "настоящей Инструкции" заменить соответственно словами "Правила", "настоящими Правилами", "настоящих Правил";
в пятом абзаце графы 17а слова "пропорционально их весу" заменить
словами "пропорционально их стоимости".
Приложение 3 к указанному Положению изложить в новой редакции
согласно приложению к настоящему приказу.

2. Құқықтық қамсыздандыру басқармасы (Г. Мұхамедиева) осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Баспасөз қызметi (Г. Исахан) осы бұйрықтың жариялануын қамтамасыз етсiн.
4. Кедендiк кiрiстер басқармасы (Б.А. Жұмабеков) осы бұйрықтың жүзеге асуын қамтамасыз етсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi Төрағасының орынбасары Д. Құнанбаевқа жүктелсiн.
ҚР МКМ КК
1999 ж. "___"_______
N _______ бұйрығына
қосымша
Кедендiк құнның, кедендiк төлемдер
мен салықтардың түзетулерiн толтыру тәртібі туралы
Ереже
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарларға кедендiк құнның, кедендiк төлемдер мен салықтардың түзету нысанын толтырудың тәртiбiн (бұдан әрi - КҚТ) анықтайды.
2. КҚТ комплектi КҚТ-1 нысанындағы тiгiлген негiзгi төрт парақтан, ал осы Нұсқаулықта қарастырылған жағдайларда КҚТ-2 нысанындағы қосымша парақтардан құралады (қосымша).
КҚТ парақтары кедендiк жүк мағлұмдамасының (бұдан әрi - КЖМ) парақтарына ұқсас бөлiнедi.
3. КҚТ-1 негiзгi парағы бiр атаудағы тауардың (9-шы белгi деңгейiндегi СЭҚ ТН бойынша бiрдей классификация) кедендiк құнының, кедендiк төлемдер мен салықтарының түзетулерi туралы мәлiметтердi көрсету үшiн қолданылады, егер мұндай тауарлар қатысында бiр кеден режимi белгiленген болса.
Негiзгi парақтың бағандарын толтырудың жалпы ережелерi КЖМ-ның сәйкес бағандарын толтыру ережелерiне ұқсас.
4. Тауарлардың бiрнеше атауының кедендiк құны, кедендiк төлемдер мен салықтарының түзетулерi кезiнде КҚТ-2 қосымша парақтары пайдаланылады, олардың әрбiреуi тауардың тағы екi атауының кедендiк құнын, кедендiк төлемдер мен салықтарын түзетуге мүмкiндiк бередi. Қосымша парақтарды толтыру ережелерi КҚТ-1 негiзгi парағының тиiстi бағандарын толтырудың ережелерiне ұқсас.
5. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарлар қатысында кедендiк құнды және кедендiк төлемдердi түзету мынадай жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкiн:
1) Кедендiк ресiмдеу барысында:
- мағлұмдаушының мәлiмдеген кедендiк құнның әдiсi, мөлшерi және/немесе құрылымы оны растауға ұсынылған құжаттарды және нақты төленген немесе төленуге жататын бағаны (КҚМ-1 "А" бөлiмi немесе КҚМ-2 "А" және "Б"), оларға қосымша үстемелер (КҚМ-1 "Б" бөлiмi немесе КҚМ-2 "В" бөлiмiнiң 16-19 бағаны), оларға қосымша үстемелер (КҚМ-1 "Б" бөлiмi немесе КҚМ-2 "В" бөлiмiнiң 16-19 бағаны) немесе олардан шегерулер (КҚМ-1 "В" бөлiмi немесе "В" бөлiмiнiң 20-23 бағаны) оның нәтижесiнде кедендiк құнның мөлшерi өзгередi (КҚМ-1 23 бағаны немесе КҚМ-2 25 бағаны);

2. Управлению правового обеспечения (Мухамедиева Г.А.) обеспечить
государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Пресс-службе (Исахан Г.) обеспечить опубликование настоящего
приказа.
4. Управлению таможенных доходов (Жумабеков Б.А.) обеспечить
реализацию настоящего приказа.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
Заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных
доходов Республики Казахстан Кунанбаева Д.
Председатель
Приложение
к приказу ТК МГД РК
от 9 декабря 1999г.
N 609-П
Правила
заполнения формы корректировки таможенной
стоимости, таможенных платежей и налогов
1. Настоящие Правила определяют порядок заполнения формы корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов (далее - КТС) на товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан.
2. Комплект КТС состоит из четырех основных сброшюрованных листов формы КТС-1, а в случаях, предусмотренных настоящей Инструкцией, и добавочных листов формы КТС-2.
Листы КТС распределяются аналогично листам грузовой таможенной декларации (далее - ГТД).
3. Основной лист КТС-1 используется для указания сведений о корректировке таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов товара одного названия (одна и та же классификация по ТН ВЭД на уровне 9-го знака), если в отношении таких товаров установлен один и тот же таможенный режим.
Общие правила заполнения граф основного листа аналогичны правилам заполнения соответствующих граф ГТД.
4. При корректировке таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов нескольких наименований товаров используются добавочные листы КТС-2, каждый из которых дает возможность корректировать таможенную стоимость, таможенные платежи и налоги еще двух наименований товаров. Правила заполнения добавочных листов аналогичны правилам заполнения соответствующих граф основного листа КТС-1.
5. Корректировка таможенной стоимости и таможенных платежей в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан, может осуществляться в следующих случаях:
1) в ходе таможенного оформления:
- в процессе контроля таможенной стоимости при выявлении несоответствия заявленного декларантом метода, величины и/или структуры таможенной стоимости предъявленным в ее подтверждение документам и уточнении цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате (раздел "А" ДТС-1 или разделы "А" и "Б" ДТС-2), дополнительных начислений к ней (раздел "Б" ДТС-1 или гр.16-19 раздела "В" ДТС-2), дополнительных начислений к ней (раздел "Б" ДТС-1 или гр.16-19 раздела "В" ДТС-2) или вычетов из нее (раздел "В" ДТС-1 или гр.20-23 раздела "В"), в результате чего изменена величина таможенной стоимости (гр.23 ДТС-1 или гр.25 ДТС-2);

- мәлiмделген кедендiк құнның мөлшерiне әсер еткен КҚМ-1 немесе КҚМ-2 нысандарында техникалық қателер анықталуының және түзетiлуiнiң нәтижесiнде;
- "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы"  Z952368_  Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 3-тармағына сәйкес тауарды мағлұмдаушының пайдалануына беру мақсатында уақытша (шартты) кедендiк бағалауды жүзеге асыру қажеттiгi кезiнде.
2) Уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен тауарды мағлұмдаушыға пайдалануға бергеннен кейiн:
- мағлұмдаушының тапсырған қосымша ақпараттарының негiзiнде немесе кеден органымен тауарды кедендiк бағалауды жүргiзген кезде (белгiленген мерзiмде мағлұмдаушының қажеттi ақпаратты тапсырмаған жағдайда).
3) Тауарды еркiн айналым үшiн шығарғаннан кейiн:
- тауарды мағлұмдау кезiнде кедендiк құнның мөлшерiне және/немесе құрылымына әсерiн тигiзген техникалық қателер анықталған кезде;
- кейiнгi тексеру барысында анықталған дұрыс емес мағлұмдау анықталған жағдайларда (кеден органында сақтаулы құжаттардың пакетiн кейiнгi бақылау кезiндегi сияқты, СЭҚ қатысушылардың қаржы-экономикалық қызметiн тексеру өткiзген кездегiдей);
- мәлiмделген кедендiк құнның сыртқы саудалық өзара шарт (шарттың) шарттарына әкелiнген тауардың саны және/немесе сапасы жағынан ауытқуына байланысты кедендiк мағлұмдаманы қабылдаған күнге орын алған тауарлардың нақты құнына сәйкессiздiгi анықталған жағдайда. Түзету мағлұмдаушының өтiнiшi бойынша, Қазақстан Республикасының Орталық кеден органымен белгiленген тәртiпке сәйкес жүргiзiледi.
6. КҚТ-1, КҚТ-2 тек кедендiк құны (соның iшiнде статистикалық құн,
кедендiк төлемдер мен салықтар) түзетiлетiн тауарларға ғана толтырылады.
Аталған нысандар КЖМ-ның ажырамас бөлiгi болып табылады.
7. Кедендiк құнды түзету нысанын толтыру ережелерi.
Мағлұмдаушымен толтырылатын бағандар:
Сандық - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34,
35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54.
2, 7, 8, 14, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 37 және 41 бағандардағы
КЖМ-ның сәйкес бағандарынан деректер қайталанады.
1-баған. "Түзету түрi".
Сол жақ бөлiмшеде түзету түрiндегi алтыбелгiлiк сандық код
көрсетiледi:
бiрiншi сан түзету қандай этапта жүзеге асырылып жатқандығын
көрсетедi:
1 - кедендiк ресiмдеу процесiнде;
2 - мағлұмдаушының пайдалануына уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен
тауарды бергеннен кейiн;
3 - мәлiмделген кеден режимiне сәйкес тауарды шығарғаннан кейiн;
екiншi сан:
1 - КҚМ-1 "А" немесе КҚМ-2 "А" және "Б" бөлiмдерi бойынша кедендiк
құнның мөлшерiне әсер еткен техникалық қателер*;
Ескерту. Техникалық қателерге арифметикалық қателер, қайта есептеудегi қателер немесе тауардың кедендiк құнын есептеу кезінде валюта бағамының дұрыс қолданылмауынан болған қателер жатады.

- в результате выявления и исправления в формах ДТС-1 или ДТС-2 технических ошибок, повлиявших на величину заявленной таможенной стоимости;
- при необходимости осуществления временной (условной) таможенной оценки в целях предоставления товара в пользование декларанту в соответствии со статьей 125 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан";
2) после предоставления декларанту в пользование товара с временной (условной) таможенной оценкой:
- при определении окончательной таможенной стоимости товара на основании дополнительной информации, представленной декларантом либо при проведении таможенной оценки товара таможенным органом (в случае непредставления декларантом необходимой информации в установленный срок);
3) после выпуска товара для свободного обращения:
- при выявлении технических ошибок при декларировании товара, повлиявших на величину и/или структуру таможенной стоимости;
- в случаях обнаружения недостоверного декларирования, выявленного в ходе проведения последующей проверки (как при последующем контроле пакета документов, хранящегося у таможенного органа, так и при проведении проверки финансово-хозяйственной деятельности участников ВЭД);
- в случаях выявления несоответствия заявленной таможенной стоимости действительной стоимости товаров, имевшей место на дату принятия таможенной декларации, в связи с отклонениями ввезенного товара по количеству и/или качеству условиям внешнеторгового контракта (договора). Корректировка производится по заявлению декларанта в соответствии с порядком, установленным центральным таможенным органом Республики Казахстан.
6. КТС-1, КТС-2 заполняются только на те товары, таможенная стоимость
(в т.ч. статистическая стоимость, таможенные платежи и налоги) которых
корректируется. Указанные формы являются неотъемлемой частью ГТД.
7. Правила заполнения формы корректировки таможенной стоимости.
Графы, заполняемые декларантом:
цифровые - 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34,
35, 37, 38, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 54.
В графах 2, 7, 8, 14, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 37 и 41 повторяются
данные из соответствующих граф ГТД.
Графа 1. "Тип корректировки"
В левом подразделе указывается шестизначный цифровой код типа
корректировки, в котором:
первая цифра показывает, на каком этапе осуществляется корректировка:
1 - в процессе таможенного оформления;
2 - после предоставления декларанту в пользование товара с временной
(условной) таможенной оценкой;
3 - после выпуска товара в соответствии с заявленным таможенным
режимом;
вторая цифра:
1 - технические ошибки*, повлиявшие на величину таможенной стоимости
по разделу "А" ДТС-1 или "А" и "Б" ДТС-2;
* - к техническим ошибкам относятся арифметические ошибки, ошибки в пересчете или из-за неправильного применения курса валюты при расчете таможенной стоимости товара.

2 - КҚМ-1 "А" бөлiмiнiң немесе КҚМ-2 "А" және "Б" бөлiмдерiнiң деректерiн түзету.
Ескерту. Техникалық және мазмұнды қателер анықталған жағдайда "2" санын көрсету қажет;
үшіншi сан (кедендiк құн көлемiнiң есебiнен шығарылатын сомалармен/шегерiстермен байланысты деректердi түзету):
1 - КҚМ-1 "Б" бөлiмiндегi немесе КҚМ-2 "В" бөлiмi бойынша (16-19 баған) кедендiк құнның көлемiне әсер еткен техникалық қателер;
2 - қосымша үстемелердiң құрылымы мен мөлшерiн нақтылауға байланысты КҚМ-1 "Б" бөлiмiнiң немесе КҚМ-2 "В" бөлiмiнің (16-19 баған) деректерiн түзетулер;
төртiншi сан (кедендiк құн көлемiнiң есебiнен шығарылатын сомалармен/шегерiстермен байланысты деректердi түзету):
1 - КҚМ-1 "В" бөлiмi немесе КҚМ-2 "В" бөлiмi (20-23 баған) бойынша кедендiк құнның көлемiне әсер еткен техникалық қателер;
2 - рұқсат етiлген есептен шығарулардың құрылымы мен көлемiне байланысты КҚМ-1 "В" немесе КҚМ-2 "В" бөлiмiнiң (20-23 баған) деректерiн түзетулер;
бесiншi сан:
1 - жетiспеушілік, сапасыз тауар;
2 - кеден органдарымен жүргiзiлген құжаттық келесi тексерудiң нәтижесi;
3 - кеден органдарымен жүргiзiлген СЭҚ қатысушының қаржы-шаруашылық қызметiн тексерудiң нәтижесi;
алтыншы сан оның аяқталған көзқарасынан түзетудiң түрiн көрсетедi:
1 - уақытша (шартты) кедендiк бағалауға байланысты кедендiк құнның түзетуi;
2 - соңғы кедендiк бағалауға байланысты кедендiк құнның түзетуi.
Ескерту: 1. Түзету кодының сандары сандардың арасындағы және 5 пен 6 сандарының арасындағы "/" белгiсiмен үш блокқа бөлiнедi. Осылай, түзету түрiнiң коды: Х/ХХХХ/Х түрiнде болады.
Екiншi блокта (екiден беске дейiнгi сандар) қарастырылған позициялардың бiрi болмаған кезде бұл жерде нөлдер қойылады.
Мысалдар:
1) Түзетудiң 1/1020/2 түрi түзету кедендiк ресiмдеу процесiнде жүзеге асырылды, түзетудiң себептерi КҚМ-1 "А" бөлiмi бойынша немесе КҚМ-2 "А" және "Б" бөлiмдерi бойынша техникалық қателер және КҚМ-1 "В" бөлiмi бойынша немесе КҚМ-2 "В" бөлiмi (20-23 баған) бойынша деректердi нақтылау болып табылады. Түзету кедендiк құнның соңғы есебiне байланысты жүргiзілдi.
2) Түзетудiң 1/0000/1 түрі кедендiк құнды түзету кедендiк ресiмдеу процесiнде уақытша (шартты) кедендiк бағалауға байланысты жүзеге асырылғанын бiлдiредi.
3) Түзетудiң 2/0200/2 түрi түзету мағлұмдаушыға қосымша үстемелердi нақтылайтын құжаттарды мағлұмдаушы тапсырғаннан кейiн соңғы кедендiк бағалауды жүргiзуге байланысты уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен тауарды мағлұмдаушыға тапсырғаннан кейiн жүзеге асырылғанын білдiредi.

2 - корректировка данных раздела "А" ДТС-1 или разделов "А" и "Б" ДТС-2.
Примечание. В случае выявления одновременно технических и содержательных ошибок следует указать цифру "2";
третья цифра (корректировка данных, связанных со списываемыми суммами/вычетами из величины таможенной стоимости):
1 - технические ошибки, повлиявшие на величину таможенной стоимости по разделу "Б" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.16-19) ДТС-2;
2 - корректировка данных раздела "Б" ДТС-1 или раздела "В" (гр.16-19) ДТС-2, связанная с уточнением структуры и величины дополнительных начислений;
четвертая цифра (корректировка данных, связанных со списываемыми суммами/вычетами из величины таможенной стоимости):
1 - технические ошибки, повлиявшие на величину таможенной стоимости по разделу "В" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.20-23) ДТС-2;
2 - корректировка данных раздела "В" ДТС-1 или раздела "В" (гр.20-23)
ДТС-2, связанная с уточнением структуры и величины разрешенных вычетов;
пятая цифра:
1 - недостача, некачественный товар;
2 - результат последующей документальной проверки, проведенной
таможенными органами;
3 - результат проверки финансово-хозяйственной деятельности участника
ВЭД, проведенной таможенными органами;
шестая цифра показывает тип корректировки с точки зрения ее
завершенности:
1 - корректировка таможенной стоимости в связи с временной (условной)
таможенной оценкой;
2 - корректировка таможенной стоимости в связи с окончательной
таможенной оценкой.
Примечание 1. Цифры кода корректировки разделяются на три блока знаком "/" между первой и второй, пятой и шестой цифрами. Таким образом, код типа корректировки имеет вид: Х/ХХХХ/Х.
При отсутствии во втором блоке (цифры со второй по пятую) какой-либо из предусмотренных позиций в этом месте проставляются нули.
Примеры:
1) Тип корректировки 1/1020/2 означает, что корректировка осуществлена в процессе таможенного оформления, причинами корректировки являются технические ошибки по разделу "А" ДТС-1 или по разделам "А" и "Б" ДТС-2 и уточнение данных по разделу "В" ДТС-1 или по разделу "В" (гр.20-23) ДТС-2. Корректировка проведена в связи с окончательным расчетом таможенной стоимости.
2) Тип корректировки 1/0000/1 означает, что корректировка таможенной стоимости осуществлена в процессе таможенного оформления в связи с временной (условной) таможенной оценкой.
3) Тип корректировки 2/0200/2 означает, что корректировка осуществлена после предоставления декларанту товара с временной (условной) таможенной оценкой в связи с проведением окончательной таможенной оценки после представления декларантом документов, уточняющих величину дополнительных начислений.

4) Түзетудiң 2/0000/2 түрi мағлұмдаушының оның мәлiмдеген кедендiк құнын растайтын құжаттарды белгiленген мерзiмде тапсырмағандықтан кеден органының соңғы кедендiк бағалауды өткiзуiне байланысты мағлұмдаушыға уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен тауарды тапсырғаннан кейiн, мағлұмдаушының қосымша тапсырылған құжаттарына байланысты жүзеге асырылғанын білдiредi.
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде КЖМ 1-бағанының екiншi бөлiмшесiнен кеден режимiнiң екi белгiлi сандық коды көрсетiледi.
3-баған. "Қосымша парақтар".
Егер қосымша парақтар (КҚТ-2 нысаны) пайдаланылса толтырылады. Бағанды толтырудың ережелерi КЖМ-ның сәйкес бағанын толтыру ережесiне ұқсас.
5-баған. "Тауарлардың барлық атаулары"
Бағанда кедендiк құны түзетiлетiн тауарлар атауының жалпы саны көрсетiледi (сандармен).
12-баған. "Жалпы кедендiк құн".
Бағанның сол жақ бөлiмшесiнде кедендiк құны түзетiлмеген қалған тауарлардың КЖМ-ның КҚТ-1 және КҚТ-2 45-бағандары, КҚТ-1 және КҚТ-2 45-бағандары және негiзгi және қосымша парақтардың 45-бағандарының сол жақ бөлiмшелерiнде көрсетiлген тауарлардың түзетiлген сомасы ретiнде анықталған жалпы түзетiлген құн қойылады.
Бағанның оң жақ бөлiмшесiнде егер түзету бiрiншi рет жүргiзiлсе КЖМ-ның негізгі парағы 12-бағанының мәнi немесе егер кедендiк құнды түзету жүргiзiлген болса, КҚТ-1-дiң алдыңғы бағаны сол жақ бөлiмшесiнiң мәнi көрсетiледi.
20-баған. "Жеткiзілім шарттары".
Тауар жеткiзілімiнiң шарттарын нақтылауға байланысты кедендiк құнды түзеткен жағдайда бұл бағанда жеткiзілімнiң нақтыланған шарты көрсетiледi. Бұл болмаған жағдайда КЖМ-ның сәйкес бағандарынан деректер қайталанады.
22-баған. "Валюта және тауарлардың жалпы фактуралық құны".
Осы тауардың фактуралық құнын кедендiк ресiмдеуге КЖМ-сын қабылдау күнiне нақтылауға (өзгеруге) байланысты осы бағанда тауардың фактуралық құнының нақтыланған мәнi көрсетiледi. Бұл болмаған жағдайда КЖМ-ның сәйкес бағанынан деректер қайталанады.
23-баған. "Валюта бағамы".
22-бағанның сол жақ бөлiмшесiнде көрсетiлген валютаның бағамын нақтылауға байланысты тауардың кедендiк құнын түзеткен жағдайда осы бағанда Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен кедендік ресiмдеуге КЖМ-сын қабылдаған күнге белгiленген Қазақстан Республикасының валютасына тауардың фактуралық құны мәлiмделген валюта курсының нақтыланған мәнi көрсетiледi. Бұл болмаған жағдайда КЖМ-ның сәйкес бағанынан деректер қайталанады.
Ескерту: Кедендiк құнның барлық түзетулерi (соның iшiнде тауарды еркiн айналым үшiн шығарғаннан кейiн кедендiк құнды түзетудi қоса) кедендiк ресiмдеуге КЖМ-сын қабылдаған күнге валютаның бағамы бойынша жүргiзiледi.
32-баған. "N тауары".
КЖМ-ның сәйкес бағанындағы кедендiк құны түзетiлетiн тауардың нөмiрi көрсетiледi.
38-баған. "Таза салмағы (кг)".
Тауардың таза салмағын Қазақстан Республикасының кеден аумағына енгiзу сәтiне нақтылауға байланысты кедендiк құнды түзеткен жағдайда осы бағанда тауардан оны пайдалануға дейiн ажырамайтын алғашқы орамасын есепке ала отырып тауардың таза салмағының құжаттық расталған мәнi немесе құйылатын және төгiлетiн тауарлардың жалпы салмағы көрсетiледi.
42-баған. "Тауардың фактуралық құны".
Тауардың фактуралық құнын нақтылауға байланысты кедендiк құнды түзеткен жағдайда осы бағанда тауардың нақтыланған фактуралық құны көрсетiледi. Бұл болмаған жағдайда КЖМ-ның сәйкес бағанынан деректер қайталанады.
44-баған. "Қосымша ақпарат/тапсырылатын құжаттар".
Баған егер кедендiк құнды түзету кезiнде мағлұмдаушы қосымша құжаттар (өзара шартқа толықтырулар, қосымша келiсiмдер, кеден органдарының рұқсат қағаздары және т.с.) тапсырған жағдайда толтырылады.
Бағанды толтыру ережесi КЖМ-ның осындай бағанын толтыру ережелерiне ұқсас, бұл кезде оның негiзiнде түзету жүргiзiлген, мағлұмдаушының қосымша тапсырған құжаттарының нөмiрлерi мен күнi көрсетiледi.
45-баған. "Тауардың кедендiк құны".

4) Тип корректировки 2/0000/2 означает, что корректировка осуществлена после предоставления декларанту товара с временной (условной) таможенной оценкой в связи с проведением таможенным органом окончательной таможенной оценки из-за непредставления декларантом в установленный срок документов, подтверждающих заявленную им таможенную стоимость, в связи с дополнительно представленными декларантом документами.
В правом подразделе графы указывается двузначный цифровой код таможенного режима из второго подраздела графы 1 ГТД.
Графа 3. "Добавочные листы"
Заполняется, если используются добавочные листы (форма КТС-2).
Графа 5. "Всего наименований товаров".
В графе указывается (цифрами) общее количество наименований товаров, таможенная стоимость которых корректируется.
Графа 12. "Общая таможенная стоимость"
В левом подразделе графы проставляется общая откорректированная таможенная стоимость, определяемая как сумма откорректированных стоимостей товаров, указанных в левых подразделах граф 45 КТС-1 и КТС-2, граф 45 КТС-1 и КТС-2, граф 45 основного и добавочного листов ГТД остальных товаров, таможенная стоимость которых не корректировалась.
В правом подразделе указывается значение графы 12 основного листа ГТД, если корректировка проводится впервые, или значение левой подграфы предыдущей формы КТС-1, если корректировка таможенной стоимости уже проводилась.
Графа 20. "Условия поставки"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением условий поставки товара в этой графе указывается уточненное условие поставки. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 22. "Валюта и общая фактурная стоимость товаров"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением (изменением) фактурной стоимости данного товара на день принятия ГТД к таможенному оформлению в данной графе указывается уточненное значение фактурной стоимости товара. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 23. "Курс валюты"
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с уточнением курса валюты, указанной в левом подразделе графы 22, в данной графе указывается уточненное значение курса валюты, в которой заявлена фактурная стоимость товара, к валюте Республики Казахстан, установленный Национальным банком Республики Казахстан на день принятия ГТД к таможенному оформлению. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Примечание. Все корректировки таможенной стоимости (в том числе и корректировки таможенной стоимости после выпуска товара для свободного обращения) проводятся по курсу валюты на день принятия ГТД к таможенному оформлению.
Графа 32. "Товар N"
Указывается номер товара из соответствующей графы ГТД, таможенная стоимость которого корректируется.
Графа 38. "Вес нетто (кг)"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением веса нетто товара на момент ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан в данной графе указывается уточненное и документально подтвержденное значение чистого веса товара с учетом первичной упаковки, неотделимой от товара до его потребления, или общий вес для наливных и насыпных товаров. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 42. "Фактурная стоимость товара"
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с уточнением фактурной стоимости товара в данной графе указывается уточненная фактурная стоимость товара. В противном случае повторяются данные из соответствующей графы ГТД.
Графа 44. "Дополнительная информация/представляемые документы"
Графа заполняется в случае, если в ходе корректировки таможенной стоимости декларантом дополнительно представляются документы (дополнения к контракту, дополнительные соглашения, разрешения таможенных органов и т.п.).
Правила заполнения графы аналогичны правилам заполнения той же графы ГТД, при этом указываются номера и дни представленных дополнительно декларантом документов, на основании которых проведена корректировка.
Графа 45. "Таможенная стоимость товара"

Бағанда өзара шарт валютасында 31-бағанда бейнеленген, тауардың түзетiлген кедендiк құны көрсетiледi. Кедендiк құн КҚМ-ның сәйкес нысанының 2-парағында ресiмделген есептермен расталады.
46-баған. "Статистикалық құн".
Шартты (уақытша) кедендiк бағалауға байланысты тауардың кедендiк құнын түзеткен жағдайда бұл баған толтырылмайды.
Соңғы кедендiк бағалауға байланысты тауардың кедендiк құнын түзеткен жағдайда бұл бағанда түзетiлген кедендiк құнның негiзiнде есептелген тауардың статистикалық құны көрсетіледi.
Бағанды толтыру ережесi КЖМ-ның сәйкес бағанын толтыру ережелерiне ұқсас.
47-баған. "Кеден баждары мен алымдарын есептеу".
Кеден төлемдерiн есептеу кезiндегi алғашқы бес бағаншаларды толтырудың тәртiбi ("Түрi", "Есептеу негiзi", "Ставка", "Сома", "ТТ") КЖМ-ның 47-бағанындыкiндей, кедендiк ресiмдеу үшiн алымдарды есептеу кезiнде есептеу үшiн негiзге КҚТ-1 12-бағанында көрсетiлген құн алынады, ал әкелу кезiнде алынатын өзге кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеу үшiн КҚТ-1-дiң (КҚТ-2) 42-бағанында көрсетілген құн алынады.
"ТК" ("Төлем түрiнiң коды") бағаншасында:
0 - түзетiлген төлемнiң сомасы КЖМ-да көрсетiлген (осы тауар үшiн) ұқсас төлемнiң сомасынан төмен болса немесе (егер ертеректе кедендiк құнды түзету жүзеге асырылған болса) КҚТ-1 немесе КҚТ-2 нысанының сәйкес парағында (егер түзету нәтижесiнде төлем сомасының көбеюi орын алса) көрсетiледi.
Ескерту: егер кедендiк құнды түзету нәтижесiнде төлемнiң тиiстi түрi үшiн төлем сомасы өзгермесе, онда бағаншада сызықша қойылады.
"Алдыңғы сома" бағаншасында ертеректе КЖМ-да немесе КҚТ-1 және КҚТ-2-де (егер кедендiк құнды, кедендiк төлемдер мен салықтарды түзету жүзеге асырылған болса) мәлiмделген сомасы көрсетiледi.
"Өзгерiс" бағаншасында "Сома" және "Алдыңғы сома" бағаншаларында көрсетiлген шамалардың айырмашылығы көрсетiледi, егер төлемдерге қосымша үстеме аударылған болса "+" белгiсiмен, егер төлемдердi қайтару жүргiзiлсе "-" белгiсiмен.
"Өндiрiп алуға жататын жалпы сома" бағаншасында "Өзгерiстер" бағаншасында көрсетiлген шамалардың сомасы көрсетiледi.
54-баған. "Орны мен күнi".
Мағлұмдаушының осы бағанды толтыру ережелерi КЖМ-ның сәйкес бағанын толтыру ережелерiне ұқсас.
КҚТ-1 (КҚТ-2) нысаны кеден органының лауазымды тұлғасымен толтырылған жағдайда, осы бағанда онымен толтыру күнi, қолы және жеке нөмiрлi мөрi қойылады. Бұл кезде 14-баған толтырылмайды.
8. Кеден органы толтыратын бағандар.
Кеден органы А, 43, С, D бағандарын толтырады.
А бағаны.
Уақытша (шартты) кедендiк бағалауға байланысты кедендiк құнды түзеткен жағдайда осы бағанада мағлұмдаушының кеден органына кедендiк құнды нақтылау үшін қажеттi құжаттарды тапсырған күнi көрсетiледi. Кедендiк құнды нақтылаудың жалпы белгiленген мерзiмiнiң шегінде (60 күн) бiрнеше аралық мерзiмдер белгiленсе, онда осы бағанда ретiмен осы мерзiмдердiң әрқайсысы көрсетiледi.
43-баған. "Кедендiк құнды анықтау үшiн пайдаланылған кедендiк бағалаудың әдiсi".
Кедендiк құнды анықтаудың сандық белгiленуi көрсетiледi. Егер әдiс өзгермеген жағдайда мағлұмдаушының кедендiк құнын мәлiмдеген кездегi қолданған әдiсi көрсетiледi (КЖМ-ның сәйкес бағанының бiрiншi позициясы (сан)). Егер кедендiк құнды түзету кезiнде кедендiк құнды анықтаудың басқа әдiсi қолданылған жағдайда, осы бағанда құнды түзету кезiнде қолданылған әдiс көрсетiледi.
Тауарды уақытша (шартты) кедендiк бағалаумен шығарған жағдайда бұл
бағанда "0" қойылады.
С бағаны.
Мағлұмдаушының оған уақытша (шартты) кедендік бағалаумен тауарды
беруге өтінішіне сәйкес кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуінің түрі
көрсетіледі. Бұл кезде кеден органының лауазымды тұлғасымен кеден
органының депозитіне қажетті кедендік төлемдер енгізілген төлем қағазының
нөмірі көрсетіледі және белгіленген тәртіпте куәландырылады.
D бағаны.
Жеке нөмірлі мөрмен куәландырылған кеден органының құрылымдық
бөлімшелері басшыларының қолдары және күні қойылады.
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

В графе указывается в валюте контракта скорректированная таможенная стоимость товара, описанного в графе 31. Таможенная стоимость подтверждается расчетами, оформляемыми на листе 2 соответствующей формы ДТС.
Графа 46. "Статистическая стоимость"
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с условной (временной) таможенной оценкой данная графа не заполняется.
В случае корректировки таможенной стоимости товара в связи с окончательной таможенной оценкой в данной графе указывается статистическая стоимость товара, рассчитанная на основе откорректированной таможенной стоимости.
Правила заполнения графы аналогичны правилам заполнения соответствующей графы ГТД.
Графа 47. "Исчисление таможенных пошлин и сборов"
Порядок заполнения первых пяти подграф ("Вид", "Основа начисления", "Ставка", "Сумма", "СП") при расчете таможенных платежей такой же, как и для графы 47 ГТД, за исключением того, что при расчете сборов за таможенное оформление за основу для начисления берется стоимость, указанная в графе 12 КТС-1, а для расчета иных таможенных платежей и налогов, взимаемых при ввозе - стоимость, указанная в графе 45 КТС-1 (КТС-2).
В подграфе "КП" ("Код вида платежа") указывается:
0 - если сумма откорректированного платежа меньше суммы аналогичного платежа, указанного (для данного товара) в ГТД или (если ранее уже осуществлялась корректировка таможенной стоимости) в соответствующем листе формы КТС-1 или КТС-2 (т.е. имеет место увеличение суммы платежа в результате корректировки).
Примечание: если в результате корректировки таможенной стоимости сумма платежа для соответствующего вида платежа не изменилась, то в подграфе ставится прочерк.
В подграфе "Предыдущая сумма" указывается ранее заявленная в ГТД или КТС-1 и КТС-2 (если уже осуществлялись корректировки таможенной стоимости, таможенных платежей и налогов) сумма платежа.
В подграфе "Изменение" указывается разница величин, указанных в подграфах "Сумма" и "Предыдущая сумма" со знаком "+", если происходит доначисление платежей, со знаком "-", если происходит возврат платежей.
В подграфе "Общая сумма, подлежащая взысканию" указывается сумма величин, указанных в подграфе "Изменения".
Графа 54. "Место и дата"
Правила заполнения декларантом этой графы аналогичны правилам заполнения соответствующей графы ГТД.
В случаях, когда форма КТС-1 (КТС-2) заполняется должностным лицом таможенного органа, в этой графе им проставляется день заполнения, подпись и личная номерная печать.
При этом графа 14 не заполняется.
8. Графы, заполняемые таможенным органом
Таможенным органом заполняются графы А, 43, С, D.
Графа А.
В случае корректировки таможенной стоимости в связи с временной (условной) таможенной оценкой в данной графе указывается день представления декларантом таможенному органу документов, необходимых для уточнения таможенной стоимости. В том случае, если в рамках общего установленного срока уточнения таможенной стоимости (60 дней) устанавливается несколько промежуточных сроков, то в данной графе последовательно указывается каждый из этих сроков.
Графа 43. "Метод таможенной оценки, использованный для определения таможенной стоимости".
Указывается цифровое обозначение метода определения таможенной стоимости. В том случае, если метод не изменяется, то указывается тот метод, который использовался декларантом при заявлении таможенной стоимости (первая позиция (цифра) соответствующей графы ГТД). В том случае, если при корректировке таможенной стоимости использовался другой метод определения таможенной стоимости, то в данной графе указывается тот метод, который применялся при корректировке стоимости. В случае выпуска товара с временной (условной) таможенной оценкой в этой графе проставляется "0".
Графа С.
Указывается вид обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов в
соответствии с заявлением декларанта на предоставление ему товара с
временной (условной) таможенной оценкой. При этом должностным лицом
таможенного органа указывается номер платежного поручения, по которому
внесены необходимые таможенные платежи на депозит таможенного органа, и
заверяется в установленном порядке.
Графа D.
Проставляются подписи руководителей структурных подразделений
таможенного органа, заверенные личной номерной печатью, и дата.
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Склярова И.В.)