Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi Мемлекеттiк инспекция органдарының қадағалауындағы өнеркәсіп салаларында пайдаланатын қауiп-қатерi жоғары өзіміздiң елде шығарылатын өнiмдердiң, жаңа түрлерiн қабылдау сынағына жiберуге, сериялық шығаруға және қолдануға, сол сияқты шет елден әкелiнген қауiп-қатерi жоғары өнiмдердi пайдалануға рұқсат беру тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше Жағдайлар Жөніндегі Агенттігінің 1999 жылғы 29 қарашадағы N 256 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу басқармасы 2000 жылғы 6 наурыз N 1072. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 2005 жылғы 20 мамырдағы N 469 бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді---------
"Заңға тәуелдi актiлердi жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкiмiне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Өнеркәсiптегі жұмыстардың қауiпсiз жүргiзiлуiн қадағалау және тау-кен қадағалау комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi төрағасының кейбір шешімдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
Министр
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті жанындағы
Өнеркәсiптегi жұмыстардың қауiпсiз жүргізілуін қадағалау
және тау-кен қадағалау комитетiнiң, Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекеттiк комитетiнiң,
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi
төрағасының күші жойылған кейбiр шешімдерінің тізбесі
5. "Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi мемлекеттiк инспекцияның қадағалауындағы органдарға қабылдау сынақтарына рұқсат беру тәртiбi, аса қауiптi отандық, сондай-ақ импорттық өнiмдердiң жаңа үлгiлерiн сериялық шығаруға және қолдануға рұқсаттар беру туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi төрағасының 1999 жылғы 29 қарашадағы N 256 бұйрығы...
------------------------------------
"Еңбекті қорғау туралы"  Z933000_  , "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы"  Z960019_  , заңдарына және "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі Агенттігі туралы", "Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөніндегі Мемлекеттік инспекция туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылдың 27 сәуіріндегі N 481  P990481_  және 1997 жылдың 7 шілдесіндегі N 1068  P971068_  бекітілген қаулыларына сәйкес өзіміздің елде шығарылатын және шет елден әкелінген қауіп-қатері жоғары өнімдерді қабылдау сынағына жіберуге, шығаруға және пайдалануға берілетін рұқсатты реттеу мақсатында (технологиялық жабдықтар, машиналар, механизмдер және басқа да бұйымдар) өнеркәсіп салаларындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөніндегі Мемлекеттік инспекцияның қадағалауындағы органдарына Бұйырамын:
1. "Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөніндегі Мемлекеттік инспекция органдарының қадағалауындағы өнеркәсіп салаларында пайдаланатын қауіп-қатері жоғары өзіміздің елде шығарылатын өнімдердің жаңа түрлерін қабылдау сынағына жіберуге, сериялық шығаруға және қолдануға, сол сияқты шет елден әкелінген қауіп-қатері жоғары өнімдерді пайдалануға рұқсат беру тәртібі туралы Нұсқама" бекітілсін.

О порядке допуска к приемочным испытаниям, выдачи разрешений на серийный выпуск и применение новых образцов отечественной, а также импортной продукции повышенной опасности, эксплуатируемой в отраслях промышленности, поднадзорных органам Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 29 ноября 1999 года N 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6.03.2000 г. N 1072. Утратил силу - приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 20.05.2005г. N 469
Извлечение из приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК
от 20.05.2005г. N 469
"В соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" ПРИКАЗЫВАЮ:
Признать утратившими силу некоторые решения Комитета по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору при Кабинете Министров Республики Казахстан, Государственного Комитета Респубилки казахстан по чрезвычайным ситуациям соглано приложению.
Министр
Приложение
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям РК
от 20.05.2005г. N 469
...
5. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 29 ноября 1999 года N 256 "О порядке допуска к приемочным испытаниям, выдачи разрешений на серийный выпуск и применение новых образцов отечественной, а также импортной продукции повышенной опасности, эксплуатируемой в отраслях промышленности, поднадзорных органам Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций" ...".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законами Республики Казахстан Z933000_ "Об охране труда", Z960019_ "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" и Положениями P990481_ "Об Агентстве Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", P971068_ "О Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций", утвержденных постановлениями Правительства Республики Казахстан соответственно от 27 апреля 1999 года N 481 и от 7 июля 1997 года N 1068, для упорядочения выдачи разрешений на испытание, выпуск и применение отечественной и импортной продукций повышенной опасности (технологическое оборудование, машины, механизмы и другие изделия) в поднадзорных органам Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций отраслях промышленности приказываю:
1. Утвердить "Инструкцию о порядке допуска к приемочным испытаниям, выдачи разрешений на серийный выпуск и применение новых образцов отечественной, а также импортной продукции повышенной опасности, эксплуатируемой в отраслях промышленности, поднадзорных органам Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций".

2. "Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөніндегі Мемлекеттік инспекция органдарының қадағалауындағы өнеркәсіп салаларында пайдаланатын қауіп-қатері жоғары өзіміздің елде шығарылатын өнімдердің жаңа түрлерін қабылдау сынағына жіберуге, сериялық шығаруға және қолдануға, сол сияқты шет елден әкелінген қауіп-қатері жоғары өнімдерді пайдалануға рұқсат беру тәртібі туралы Нұсқаулықтың" қолданысқа енуіне және орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі Агенттігінің төтенше жағдайларды мемлекеттік қадағалау, техникалық және тау-кен қадағалауы жөніндегі Департаментіне (Оглов В.В.) жүктелсін.
Агенттіктің Төрағасы
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң
1999 жылғы 29 қарашадағы
N 256 қаулысымен бекiтiлдi
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi Мемлекеттiк
инспекция органдарының қадағалауындағы өнеркәсіп салаларында
пайдаланатын қауiп-қатерi жоғары өзіміздiң елде шығарылатын
өнiмдердiң, жаңа түрлерiн қабылдау сынағына жiберуге, сериялық
шығаруға және қолдануға, сол сияқты шет елден әкелiнген қауiп-қатерi
жоғары өнiмдердi пайдалануға рұқсат беру тәртiбi туралы
Нұсқама
1. Бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы нұсқама өзiмiздің елде шығарылатын және төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi Мемлекеттiк инспекция органдарының бақылауындағы шет ел жабдықтарының жаңа түрлерiн (қауiп-қатерi жоғары өнiмдердiң қайтадан құрылған немесе заман талабына сай жаңартылған түрлерi) қабылдау сынағына жiберуге, сериялық шығаруға және пайдалануға рұқсат беру тәртiбi туралы бұрын қолданып жүрген салалық нұсқаманы, Қазақстан Республикасының "Еңбектi қорғау", "Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" Заңдарының талабына және "Қазақстан Республикасының Агенттiгi туралы", "Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi Мемлекеттiк инспекция туралы" Ережелердi, соңғы жылдары республикадағы өнеркәсіп салаларының басқару құрылымдарында болып жатқан өзгерiстер, тапсырыс берушiнiң жобалау-конструкторлық ұйымдар, жасаушы-зауыттар (жабдықтаушы) және сынақ жүргiзушi орталықтардың өзара әрекеттесе жасаған талдаулары есебiнен ауыстырып бiртұтас құжат жасау мақсатында жасалынды.
2. Нұсқама төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi Мемлекеттiк инспекция органдарының қадағалауындағы өнеркәсiп салаларында пайдаланатын қауiп-қатерi жоғары өзiмiздiң елде шығарылатын өнiмдердiң жаңа түрлерiн қабылдау сынағына жiберуге, сериялық шығаруға және қолдануға, сол сияқты шет елден әкелiнген қауіп-қатерi жоғары өнiмдердi (жабдықтарды, машиналарды және механизмдердi, электр техника бұйымдарын, құралдарды, материалдарды және жұмысы қауiп-қатер туғызуға байланысты басқа да бұйымдар) пайдалануға рұқсат берудiң тәртiбi мен шартын белгiлейдi.
Республиканың өнеркәсiп салалары бойынша қауiптiлiгi жоғары өнiмдердің тiзiмi 1 қосымшада келтiрiлген.

2. Контроль за вводом в действие и исполнением "Инструкции о порядке допуска к приемочным испытаниям, выдачи разрешений на серийный выпуск и применение новых образцов отечественной, а также импортной продукции повышенной опасности, эксплуатируемой в отраслях промышленности, поднадзорных органам Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций" возложить на Департамент по государственному надзору за чрезвычайными ситуациями, техническому и горному надзору Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям (Оглов В.В.).
Председатель Агентства
Утверждена приказом Агентства
Республики Казахстан по
чрезвычайным ситуациям
от 29 ноября 1999 года N 256
Инструкция
О порядке допуска к приемочным испытаниям, выдачи
разрешений на серийный выпуск и применение новых
образцов отечественной, а также импортной продукции
повышенной опасности, эксплуатируемой в отраслях
промышленности, поднадзорных органам Государственной
инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных
ситуаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая инструкция разработана с целью замены единым документом ранее действовавших отраслевых инструкций о порядке допуска к приемочным испытаниям и выдачи разрешений на серийный выпуск и применение новых образцов отечественного (вновь созданные или модернизированные образцы), а также импортного оборудования, контролируемого органами Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, с учетом требований Законов Республики Казахстан "Об охране труда", "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" и Положений "Об Агентстве Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "О Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций", изменений, происшедших в последние годы в структурах управления отраслями промышленности республики, анализа взаимодействия заказчиков с проектно-конструкторскими организациями, заводами-изготовителями (поставщиками) и испытательными центрами.
2. Инструкция устанавливает порядок и условия выдачи разрешений на допуск к приемочным испытаниям, серийный выпуск и применение новых образцов отечественной, а также импортной продукции повышенной опасности (оборудование, машины и механизмы, электротехнические изделия, средства, материалы и другие изделия, работа которых связана с потенциальным риском), эксплуатируемой на поднадзорных органам Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций отраслях промышленности, работа которой связана с потенциальным риском.
Перечень продукции повышенной опасности по отраслям промышленности Республики приведен в приложении 1.

3. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi Мемлекеттiк инспекцияның ұйымдастырушылық құрылымына:
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi Агенттiгiнiң төтенше жағдайларды мемлекеттiк қадағалау, техникалық және тау-кен қадағалауы жөнiндегi Департаменттi (бұдан әрi - Департамент);
Агенттiктiң аумақтық органдарының төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi облыстық, қалалық меминспекциялары, Облысаралық және Департаменттің Теңiз меминспекциясы (бұдан әрi - Департамент) енедi.
Облыстық, Астана мен Алматы қалаларының төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөнiндегi инспекциялары, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгінiң аумақтық органдары, Облысаралық мемлекеттiк және мамандандырылған Теңiз инспекциялары (бұдан әрi - инспекциялар).<*>
Ескерту: 3-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар
жөніндегі агенттігінің 2000 жылғы 18 қазандағы N 240
бұйрығымен V001328_
4. Рұқсат қағазы (Меминспекцияның, Департаменттің) меншiк нысанына қарамастан, субъектiлерге қауiп-қатерi жоғары өзiмiздің елде шығарылатын өнiмдердің жаңа түрлерiн қабылдау сынағына жiберуге, сериялық шығаруға және қолдануға құқық бередi және олардың тау-техникалық, технологиялық және өндiрiстiк жағдайларына байланысты оның қолдану саласын белгiлейдi.
5. Нұсқама мыналар үшiн:
1) ұйымдар, меншiк нысанына қарамастан, қауiп-қатерi жоғары өнiмдердi жасаушы, шығарушы, пайдаланушы және төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi Меминспекцияның қадағалауындағы органдарына, кәсіпорындарына, өндiрiстер мен нысандарына жеткiзумен айналысатын басқа да заңды тұлғалар;
2) сертификаттау жөнiндегi органдары, сертификациялық сынау орталықтары және сынау ұйымдары (лабораториялар), салалық институттар, қауiп-қатерi жоғары өнiмдердi қабылдау сынағынан өткiзетiн және қауiпсiздiк жөнiндегі қолданып жүрген нормативтi құжаттардың талабына сәйкестiгi туралы қорытынды беретiн өкiлеттi инженерлiк-методикалық орталықтар (бұдан әрi - орталық) үшiн мiндеттi болып табылады.
2. Бөлім. Өнiмдердi қабылдау сынағына
жiберу тәртiбi
6. Қауiпсiздiгi жөнiнен жоғары талаптар қойылатын, өнiмдердiң жаңа түрлерiн қабылдау сынағына жiберудi Меминспекция жүргiзедi. Меминспекцияның тiзбесi 2 қосымшада келтiрiлген.
7. Қауіптiлiгi жоғары өнiмдердiң жаңа түрлерiн (партиясын) қабылдау сынағына жiберуге рұқсат алу үшiн нысанында сынақ жүргiзiлетiн, мүдделi кәсiпорындар немесе ұйымдар меминспекцияға төмендегiдей құжаттар тапсырады:
1) өнiмдердің тәжiрибелiк үлгiлерiн жасайтын, комиссия тағайындайтын және сынақ жүргiзетiн ұйымның бұйрығы;

3. В организационную структуру Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций входят:
Департамент по государственному надзору за чрезвычайными ситуациями, техническому и горному надзору (далее - Департамент).
Областные, г.г. Астаны и Алматы инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций территориальных органов Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Межобластная государственная и Морская специализированная инспекции (далее - инспекции). <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по чрезвычайным ситуациям от 18 октября 2000 года N 240 V001328_ .
4. Разрешение (Госинспекции, Департамента) является официальным документом, предоставляющим право субъектам хозяйственной деятельности (далее - организации), независимо от их форм собственности на допуск к приемочным испытаниям, на серийное производство и применение продукции повышенной опасности и одновременно устанавливает возможную область ее применения в зависимости от горно-технических, технологических и производственных условий.
5. Инструкция является обязательной для:
1) организаций, независимо от их форм собственности, разрабатывающих, изготавливающих, эксплуатирующих и занимающихся поставкой продукции повышенной опасности на подконтрольные органам Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и предприятия, производства и объекты;
2) органов по сертификации, сертификационных испытательных центров и испытательных организаций (лабораторий), отраслевых институтов, инженерно-методических центров (далее - центр), уполномоченных проводить испытания продукции повышенной опасности и выдачи заключений о соответствии их требованиям действующих нормативных документов по безопасности.
Глава 2. Порядок допуска продукции к приемочным
Испытаниям
6. Допуск к приемочным испытаниям новых образцов продукции, к которым предъявляются повышенные требования по безопасности, производится Госинспекциями. Перечень Госинспекций приведен в приложении 2.
7. Для получения разрешения на допуск к приемочным испытаниям опытных образцов (партий) продукций повышенной опасности, заинтересованное предприятие или организация, на объектах которой производятся испытания, представляет в госинспекцию следующие документы:
1) приказ организации, изготовившей опытные образцы продукции, о назначении комиссии и проведении испытаний;

2) <*>
3) тәжiрибелiк бұйымдардың үлгiлерiне кiргiзiлген (жарылыстан қорғау, электр қауiпсiздiгi, ұшқын қауiпсiздiгi, дыбыс және тербелiс, электр магниттiк қосылушылық және т.т.б.) дайын бұйымдардың қауiпсiздiк талабына сәйкестiк сертификаты;<*>
4) <*>
5) даярлаушының құрастырған және сынақ жүргiзетiн ұйымдармен немесе қауiпсiздiк жөнiндегi институттармен келiсiлген сынақ қабылдау бағдарламасы және әдiстемесi;
6) техникалық сипаттама, нұсқама немесе монтаждау, эксплуатациялау, жөндеу, бөлшектеу жөнiнен нұсқаулар;
7) экологиялық сараптау қорытындысы.
Ескерту: 7-тармақ өзгертілді - ҚР Төтенше жағдайлар жөніндегі
агенттігінің 2000 жылғы 18 қазандағы N 240
бұйрығымен V001328_
8. Сертификациялау жөнiндегi сынақ жүргiзетiн ұйымдар (лабораториялар) және институттар, сынақ жүргiзуге құқық беретiн және Қазақстан Республикасындағы өнiмдердің қауiпсiздiк жөнiндегi нормативтi құжаттарға сәйкестiгi туралы қорытынды беретiн орталықтар тiзiмi 3 қосымшада келтiрiлген.
9. Сертификациялық сынау орталықтарын, сынау ұйымдарын (лабораторияларын) және салалық институттарды сертификациялау жөнiндегi органдар, сертификация, сынақ жүргізу және оларға қорытынды беру, оларды аккредиттеу немесе белгiленген тәртiппен тiркеу туралы қосымша ақпарат.
10. 7 тармақта аталған құжаттар сынақ басталғанға дейiн бiр ай бұрын түгелiмен меминспекцияға тапсырылады. Меминспекция 20 күннiң iшiнде ұсынылған құжаттарды, өнiмдердiң үлгiлерiн қарайды және сол бойынша шешiм қабылдайды.
11. Жаңа үлгідегi өнiмдердi сынақтан өткiзу жөнiнде ұсынылған материалдар меминспекцияда 5 жыл бойы немесе сериялы өнiмдердi шығарғанға дейiн сақталады.
12. Тапсырылған құжаттар жеткiлiксiз болған жағдайда, инспекция сынақ жүргiзудің қауiпсiздiк жағдайын қамтамасыз етуге қатысты қосымша материалдарды талап етедi.
13. Сынақ жүргiзуге рұқсат берiлетiн өнiмдерді үлгiлерiнде зауыттан шыққан кестесiнде және техникалық құжатында "Сынақ жасайтын" деген белгiлерi болуы керек.
14. Жабдықтарды монтаждар алдында сынақтан өткiзу үшiн меминспекцияның рұқсаты болуы керек. Рұқсат беру нысаны 4 қосымшада берiлген.
3. Бөлім. Өнiмдерге сынақ жүргізу және олардың
қорытындысын ресімдеу
15. Үлгiлердi (партиялар) сынақтан өткiзу, мынадай ұқсас жағдайларда кейiн бұл қауіптiлiгi жоғары өнiмдердi, барынша шегiне жеткен техникалық сипаттау кезiнде пайдаланылатындай жағдайда жүргiзiлуi қажет.

2) (подпункт утратил силу - приказом Председателя Агентства РК по чрезвычайным ситуациям от 18 октября 2000 года N 240 V001328_ );
3) сертификаты соответствия требованиям безопасности (взрывозащищенность, электробезопасность, искробезопасность, шум, вибрация, электромагнитная совместимость и т.д.) на готовые изделия, встроенные в образцы опытной продукции;
4) (подпункт утратил силу - приказом Председателя Агентства РК по чрезвычайным ситуациям от 18 октября 2000 года N 240 V001328_ );
5) программа и методика приемочных испытаний, составленные разработчиком и согласованные испытательной организацией или институтом по безопасности;
6) техническое описание, инструкция или руководство по монтажу, эксплуатации, ремонту демонтажу;
7) заключение экологической экспертизы. <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по чрезвычайным ситуациям от 18 октября 2000 года N 240 V001328_ .
8. Перечень органов по сертификации испытательных организаций (лабораторий) и институтов, центров, имеющих право на проведение испытаний и выдачи заключений о соответствии продукции действующим в Республике Казахстан нормативным документам по безопасности приведен в приложении 3.
9. Дополнительная информация об органах по сертификации, сертификационных испытательных центрах, испытательных организациях (лабораториях) и отраслевых институтах, центрах по проведению сертификации, испытаний и выдачи заключений будет представляться по мере их аккредитации или регистрации в установленном порядке.
10. Перечисленные в пункте 7 документы предъявляются в полном объеме в Госинспекцию за месяц до начала испытания. Госинспекция в течение 20 дней рассматривает представленные документы, образцы продукции и принимает по ним решения.
11. Представленные материалы на проведение испытаний новых образцов продукции хранятся в госинспекции в течение 5 лет или до освоения серийного производства.
12. При недостаточности представленных документов инспекция может потребовать представления дополнительных материалов, касающихся обеспечения безопасных условий проведения испытаний.
13. Допускаемые к проведению испытаний образцы продукции должны иметь обозначение "ОПЫТНЫЙ" на заводской табличке и в технической документации.
14. Началу монтажа оборудования должно предшествовать получение разрешения госинспекции на проведение приемочных испытаний. Форма разрешения приведена в приложении 4.
Глава 3. Проведение испытаний продукции
и оформление результатов
15. Испытания опытных образцов (партий) должны проводиться в условиях, аналогичных тем, в которых в последствии будет эксплуатироваться эта продукция повышенной опасности и при технических характеристиках, максимально приближенных к предельным.

16. Сынақ жүргiзу үшiн шығарушы 15.001-88 ГОСТ-қа сәйкес сынақ жүргiзетiн комиссия тағайындайды. "Өңдеу және өнiмдi өндiрiске жеткiзу жүйелерi. Өндiрiстiк-техникаға арналған өнiмдер".
Комиссияның құрамына (келiсiм бойынша) тапсырыс өкiлдерi, жасаушы, даярлаушы, өңдеушiлер, сонымен бiрге Меминспекция және Мемлекеттiк қадағалаудың басқа да органдары (экологиялық, санитарлық-эпидемиологиялық және басқалар) кiредi.
17. Қабылдау сынағын жүргiзу жөнiндегi комиссиясының жұмысының қорытындысы актiмен ресiмделедi, онда, конструкциялық кемшiлiктерiнің бар (жоқ) екендiгiн қамтитын бөлiм және оларды жою жөнiнен ұсыным болуы керек.
18. Сынақ жүргiзу туралы құжаттары ресiмделгеннен кейiн 10 күн iшiнде даярлаушы сынақ жүргiзуге қатысатын ұйымдарға актiнiң 1 данасын жiберуi тиiс.
19. Сынақтан өткен өнiмдердің үлгiлерiн одан әрi пайдалануын, сынақ жүргiзген комиссия анықтайды.
20. Iрi және арнайы жасалынған жабдықтардың жекеленген үлгiлерiне, электр техникалық бұйымдарына немесе бiрлi-жарымды шығарылған өндiрiстерге сынақ жүргiзу, сынақ жүргiзетiн ұйыммен Департаменттің келiсiмi бойынша сынақ жасап шығарған зауытта жүргiзiлуi мүмкiн. Сынақ жүргiзетiн ұйымдардың ұсынысы бойынша сынақ жүргiзудiң мөлшерi мен тәртiбiн Департамент анықтайды.
4. Бөлiм. Қауіптiлiгі жоғары өнiмдердiң сериялық түрлерiн
шығаруға рұқсат беру және оларды пайдалану
21. Қауіптiлiгi жоғары өнiмдердi сериялық шығаруға және олардың жаңа үлгiлерiн пайдалануға рұқсатты, даярлаушы-кәсіпорынның ұсынған материалдары бойынша Агенттiк Департаментi бередi.
Рұқсат қағазының қолдану мерзiмi 5 жылға дейiн белгiленедi және өнiмнiң нақты бiр түрiнiң техникалық жағдайда қолдану мерзiмiн асыруға болмайды.
22. Өнiмдердің (4, 5, 6 қосымшалар) жаңа үлгiлерiн қабылдау сынағына жiберуге, сериялық түрлерiн шығаруға және өнiмдердiң жаңа түрлерiн пайдалануға рұқсат алу, оны даярлауға, жеткiзуге және оларды арналған салалар бойынша тау-кен техникалық, технологиялық және өндiрiстiк жағдайларда пайдалану оның негiзi болып табылады.
Департаменттің рұқсат қағазынсыз жабдықтарды қадағалауындағы кәсiпорындарда, өндiрiстер мен нысандарда пайдалануға тиым салынады. Өнiмнің сол немесе басқа үлгiсiн шығаруға немесе пайдалануға рұқсат қағазы бар, кәсiпорындардан техникалық құжаттар жинағын сатып алған басқа кәсiпорындардың оны шығаруға және пайдалануға құқы жоқ.
23. Даярлаушы кәсiпорындар өнiмдердің жаңа үлгiлерiнiң сериялық түрлерiн шығаруға және пайдалануға рұқсат қағазын алу үшiн Департаментке төмендегідей құжаттар өткiзедi:
1) сынақ жүргiзу хаттамасына сәйкес сертификаты немесе салалық институттардың, орталықтардың (органның сертификаты болмаған жағдайда) қауіпсiздiк жөнiндегi қолданып жүрген нормативтi құжаттарының талабына өнiмнің сәйкестiгi туралы қорытындысы. Мұндай жағдайда сәйкестiк сертификатында немесе институттың, орталықтың берген қорытындысында өнiмдердi жинақтау үшiн қолданылатын электр техникалық бұйымдарының (куәлiгінде) сертификат нөмiрi көрсетiлуi керек;

16. Для проведения испытаний разработчик назначает приемочную комиссию в соответствии с ГОСТ 15.001-88 "Система разработки и постановки продукции на производство. Продукция производственно-технического назначения".
В состав комиссии входят (по согласованию) представители заказчика, разработчика, изготовителя, а также Госинспекции и других органов Государственного надзора (экологического, санитарно-эпидемиологического и др.).
17. Результаты работы комиссии по проведению приемочных испытаний оформляются актом, где должен быть раздел, отражающий вопросы обеспечения безопасности, наличия (или отсутствия) конструктивных недостатков и рекомендации по их устранению.
18. В течение 10 дней, после оформления документов о проведении испытаний разработчик должен направить по 1 экземпляру акта организациям, принявшим участие в испытаниях.
19. Возможность дальнейшей эксплуатации опытных образцов продукции, прошедших испытания, определяется комиссией, проводившей испытания.
20. Для отдельных образцов крупного или специального оборудования, электротехнических изделий или оборудования единичного производства по согласованию с испытательной организацией и Департаментом испытания могут проводиться на заводе изготовителе. Объем и порядок проведения испытаний по предложению испытательной организации определяется Департаментом.
Глава 4. Выдача разрешений на серийный выпуск и
применение продукции повышенной опасности
21. Разрешение на серийный выпуск и применение новых образцов продукции повышенной опасности выдает Департамент Агентства по материалам, представленным предприятием-изготовителем.
Срок действия разрешения устанавливается на период до 5 лет и не может превышать срок действия технических условий на конкретный тип оборудования.
22. Наличие разрешения (приложения 4,5,6) на испытание, серийный выпуск и применение новых образцов продукции является основанием для ее изготовления, поставки и эксплуатации по назначению в конкретных горно-технических, технологических и производственных условиях.
Без разрешения Департамента эксплуатация оборудования на поднадзорных ему предприятиях, производствах и объектах запрещается.
Приобретение комплекта технической документации у предприятия, имеющего разрешение на выпуск и применение того или иного типа продукции, не дает право на ее выпуск и применение другим предприятием.
23. Для получения разрешения на серийный выпуск и применение новых образцов продукции предприятие-изготовитель представляет в Департамент следующие документы:
1) сертификат соответствия с протоколами испытания или заключение отраслевого института, центра (в случае отсутствия органа сертификации) о соответствии продукции требованиям действующих нормативных документов по безопасности. При этом в сертификате соответствия или заключении института, центра должны быть указаны номера сертификатов (свидетельства) на электротехнические изделия, применяемые для комплектования продукции;

2) белгiленген тәртiппен бекiтiлген, техникалық шарттары;
3) өнiмдердің техникалық тiзiмi және нұсқамасы немесе пайдалану, монтаждау және жөндеу жүргiзу жөнiндегi нұсқаулығы;
4) қабылдау сынағының актiсi;
5) қабылдау сынағын жүргiзу кезiнде шыққан кемшiлiктердi (болған жағдайда) жою жөнiндегi даярлаушы кәсiпорынның анықтамасы;
6) сериялық өндiрiстер кезiнде өнiмнің қауiпсiздiк көрсеткіштерiнің тұрақтылығын қамтамасыз ететiн даярлаушының мүмкiндiгiн растайтын өндiрiстi тексеру хаттамасы.
24. Департамент материалдарды алғаннан кейiн 30 күн iшiнде ұсынылған материалдарды қарап шығады және солар бойынша шешiм қабылдайды. Өнiмнің үлгiсi бойынша қаралатын мәлiметтер толық болмаса, даярлаушыдан қосымша мәлiметтер сұратылады. Мұндай жағдайда материалдарды қарау мерзiмi мәлiмет түскен уақыттан бастап саналады.
Материалдарды қарау қорытындысы дұрыс болған жағдайда Агенттiктің Департаментi қадағалауындағы кәсіпорындарда, өндiрiстерде және нысандарда өнiмдердің сериялық түрлерiн шығаруға және оларды пайдалануға рұқсат бередi.
Рұқсат қағазының бiрiншi данасы өтiнiш иесiне, екiншiсi сертификациялау жөнiндегi органға немесе институтқа, қорытынды берген орталыққа жiберiледi. Рұқсат қағазының бақылау данасы Департаментте қалады. Рұқсат беру нысаны 5 қосымшада келтiрiлген.
Материалдарды қарауда дұрыс қорытынды шығарылмаса, материалды жiберген кәсiпорынның мекен-жайына қабылданбады деген дәлелдi қағаз жiберiледi.
25. Сертификациялау жөнiндегi органдар, сынақ жүргiзетiн ұйымдар, салалық институттар және қауіпсiздiк жөніндегi орталықтар әртүрлi аккредитивтелген сынақ жүргiзетiн орталықтардан және лабораториялардан, олардың аккредиттелген салаларына сәйкес жүргiзiлген сынақтардан алынған қорытындыларын мойындауы мүмкiн.
26. Департаменттiң берген уақытша рұқсаты бойынша жекеленген жағдайларда сериялық өндiрiстi шығаруға дайындау кезiнде сынақ жүргiзетiн ұйымның ұсынған уақытша рұқсатының iс-әрекет мерзiмi немесе шығарылатын өнiм мөлшерi көрсетiлген қорытындысының негiзiнде өнiмнің белгiленген сериясын шығаруға рұқсат берiледi.
27. Сынақ жүргiзетiн ұйым өнiмнiң нұсқаушы сериясын шығару мүмкiндiгi туралы қорытындыны ресiмдеу кезiнде өнiмдердiң тәжiрибелi үлгiлерiн қабылдау сынағынан өткiзу қорытындысын, оның өндiрiс жағдайын, сатылған дайын технологияның өзгерiсiн ескеруi қажет.
Өнiмнің қабылдау сынағынан өткен нұсқаушы сериясының мөлшерiн және оның қажеттiлiгiн сынақ жүргiзетiн ұйым анықтайды. Нұсқаушы сериялық үлгiлердi қабылдау сынағынан өткiзу хаттамалары сериялы өндiрiс шығару қорытындысын ресiмдеу кезiнде пайдалануы мүмкiн, егер олардың берiлгенiне 2 жылдан аспаса және сериялық үлгiлерінің конструкциясына өзгерiстер енгiзiлмесе.

2) технические условия, утвержденные в установленном порядке;
3) техническое описание продукции и инструкция или руководство по эксплуатации, монтажу и ремонту;
4) акт приемочных испытаний;
5) справка предприятия-изготовителя об устранении недостатков (при их наличии), выявленных при приемочных испытаниях;
6) протокол проверки производства, подтверждающий возможность изготовителя обеспечить стабильность показателей безопасности продукции при серийном производстве.
24. В срок не более 30 дней со дня получения материалов Департамент рассматривает представленные материалы и принимает по ним решение. При неполных данных по рассматриваемому образцу продукции у исполнителя запрашиваются дополнительные сведения. В этом случае срок рассмотрения исчисляется со времени их поступления.
При положительных результатах рассмотрения материалов выдается разрешение Департаментом Агентства на серийный выпуск и применение продукции на поднадзорных предприятиях, производствах и объектах.
Первый экземпляр разрешения направляется заявителю, второй - органу по сертификации или институту, центру выдавшему заключение. Контрольный экземпляр разрешения остается в Департаменте. Форма разрешения приведена в приложении 5.
При отрицательных результатах рассмотрения материалов в адрес направившего материалы предприятия выдается мотивированный отказ.
25. Органы по сертификации, испытательные организации, отраслевые институты и центры по безопасности могут признать результаты испытаний, полученные от разных аккредитованных испытательных центров и лабораторий, проведенные в соответствии с областью их аккредитации.
26. В отдельных случаях допускается на период подготовки серийного производства выпуск установочной серии продукции по временному разрешению Департамента на основании представленного заключения испытательной организации с указанием рекомендуемого срока действия временного разрешения или объема выпуска продукции
27. При оформлении заключения о возможности выпуска установочной серии испытательная организация должна учитывать результаты приемочных испытаний опытных образцов продукции, фактическое состояние ее производства, реализованные изменения технологии изготовления.
Необходимость и объемы испытаний образцов продукции установочной серии определяются испытательной организацией.
Протоколы испытаний образцов установочной серии могут использоваться при оформлении заключения на серийное производство, если со времени их выдачи прошло не более 2 лет и не вносились в конструкцию серийных образцов изменения.

28. Рұқсат қағазының қолдану мерзiмi бiткен соң, оны ұзарту берiлу тәртiбiне ұқсас тәртiппен жүргiзiледi. Мұндай жағдайда ұсынылатын материалдардың көлемiн қысқартуға сынақ жүргiзетiн ұйымдардың, институттардың және қауiпсiздiк орталығының келiсiмi бойынша рұқсат берiледi.
5 Бөлiм. Қауiптiлiгi жоғары шет ел өнімдерiн
пайдалануға рұқсат беру
29. Қауiптiлiгi жоғары шет ел өнiмдерiн пайдалануға рұқсатты (шет ел фирмаларында жасалынған және Қазақстанның өкiлеттi өкiлдерiнiң қатысуынсыз аккредиттелген ұйымдарда сыналған және сынау қорытындысын (сертификаттарын) өзара мойындамағандығы туралы келiсiмi жоқ жабдықтарға, машиналарға және механизмдерге, материалдарға, электротехникалық бұйымдарға және басқаларына) жабдықтаушы ұсынған материалдар бойынша Агенттiк Департаментi бередi.
30. Қауiптiлiгi жоғары шет ел өнiмдерiн сатып алуда, Қазақстан Республикасында қолданылатын техника қауiпсiздiгiнің талабына сай сертификациялау жөнiндегi органымен (сынақ жүргiзу органымен) немесе салалық институтпен, қауiпсiздiк жөнiндегi орталықпен және Агенттiктің төтенше жағдайлардың алдын алу және оны жою жөнiндегi Мемлекеттiк инспекция органдарымен бұрынғы қолданылатын сәйкестiк бағасына сай шешiм қабылдануы қажет.
31. Шет ел өнiмдерiн Департаменттің қадағалауға алған кәсiпорындарында, өндiрiстерiнде және нысандарында қолдануға рұқсат алу үшiн өнiммен жабдықтаушы Департаментке төмендегідей құжаттарды ұсынады:
1) оны пайдалану және қолдану саласы туралы қысқаша жазылған жолдама хат;
2) Қазақстан Республикасында аккредиттелген сертификациялау жөнiндегi органдарының сынақ жүргiзген хаттамасы немесе салалық институттардың, қауiпсiздiк жөнiндегi орталықтың (сертификациялау органы болмаған жағдайда) өнiмнiң қауiпсiздiк жөнiндегi нормативтi құжаттарының талабына сәйкестiгi туралы берген қорытындысы, сәйкестiк сертификаты;
3) белгiленген тәртiппен бекiтiлген, техникалық шарттары;
4) жабдықтарды ұлттық (жабдықтаушы елдер) немесе халықаралық стандарттың талабына сай шығару кезiнде, жолдама хатында техникалық шарты болмаған жағдайда қажеттi ақпарат берiледi;
5) өнiмнің техникалық тiзiмi және нұсқамасы немесе пайдалану, монтаждау және жөндеу жөнiндегi нұсқаулығы.
32. Қазақстан Республикасында аккредиттелген және сәйкестiк сертификаты немесе Қазақстанда қолданылатын қауiпсiздiк жөнiндегі талапқа сай сынақ жүргiзетiн органның (орталықтың, сертификациялау жөнiндегi органның) берген сәйкестiк туралы қорытындысы бар ТМД елдерiнен түскен өнiм, егер тапсырыс берушi қосымша сынақ жүргiзу туралы ескертпесе, қосымша сынақтан өткiзiлмейдi.

28. Продление разрешения по истечении срока его действия производится в порядке, аналогичном порядку его выдачи. При этом допускается сокращение объема представляемых материалов по согласованию с испытательной организацией, институтом и центром безопасности.
Глава 5. Выдача разрешений на применение
импортной продукции повышенной опасности
29. Разрешение на применение импортной продукции повышенной опасности (оборудования, машины и механизмы, материалы, электротехнические изделия и др., изготовленные иностранной фирмой и испытанные в организациях, аккредитованных без участия полномочных представителей Казахстана, и не имеющих соглашения о взаимопризнании результатов испытаний (сертификатов) выдает Департамент Агентства по материалам, представленным поставщиком.
30. Принятию решения на закупку импортной продукции повышенной опасности должна предшествовать оценка соответствия действующим в Республике Казахстан требованиям технической безопасности органом по сертификации (испытательной организацией) или отраслевым институтом, центром по безопасности и органами Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций Агентства.
31. Для получения разрешения на применение импортной продукции на поднадзорных органам Государственной инспекции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций производствах и объектах поставщик продукции представляет в Департамент следующие документы:
1) сопроводительное письмо с краткой информацией о ее назначении и области применения;
2) сертификат соответствия, выданный аккредитованным в Республике Казахстан органом по сертификации с протоколами испытания или заключения отраслевого института, центра по безопасности (в случае отсутствия органа сертификации) о соответствии продукции требованиям нормативных документов по безопасности;
3) технические условия, утвержденные в установленном порядке;
4) при выпуске оборудования в соответствии с требованиями национальных (страны поставщики) или международных стандартов при отсутствии технических условий в сопроводительном письме дается необходимая информация;
5) техническое описание продукции и инструкция или руководство по эксплуатации, монтажу и ремонту.
32. Продукция, поступающая из стран СНГ и имеющая сертификат соответствия или заключения о соответствии действующим в Казахстане требованиям по безопасности от испытательных организаций (центров, органов по сертификации), аккредитованных в Республике Казахстан, дополнительным испытаниям не подвергается, если проведение дополнительных испытаний не оговаривается заказчиком.

33. Қазақстанға жеткiзiлетiн өнiм үлгiлерiн сынақтан өткiзуге Қазақстанда аккредиттелген сынақ жүргiзу орталықтарының мамандарына жабдықтаушы елдiң сынақ жүргiзетiн ұйымдарында сынақ жүргiзуге рұқсат берiледi, әрбiр нақты өнiмге сынақ жүргiзу Департаментпен келiсiледi.
34. Ұсынылған материалдар дұрыс болған жағдайда, Департамент қауіптiлiгi жоғары шет ел өнiмдерiн өзi қадағалауға алған кәсiпорындарда, өндiрiстерде және нысандарда қолдануға рұқсат бередi. Шет ел өнiмдерiн қолдануға берiлген рұқсат нысаны 6 қосымшада келтiрiлген.
35. Департамент пен Меминспекциялар өздерiнiң Ережелерiне сәйкес төмендегідей қадағалау функцияларын жүзеге асырады:
1) қабылдау сынағына жiберу сатысынан бастап, қауіптiлiгi жоғары өнiмдердің ережелерiне, қауiпсiздiк нормаларына және стандартқа сәйкестiгiне мемлекеттiк қадағалау жүргiзедi;
2) Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөнiндегi Мемлекеттiк комитетi 19.04.1997 ж. бекiткен "Көрсетiлген нысандарды дайындауды қадағалау жөнiндегi нұсқауларға" сәйкес қазан, көтергiш құрал және газ шаруашылығының нысандары үшiн тәжiрибе үлгiлерiн дайындау сатысынан бастап;
3) жабдықтарды дайындайтын, монтаждайтын және пайдаланатын ұйымдар мен кәсіпорындарға конструкциялық кемшiлiктерiн жою туралы нұсқамаларды орындау, сонымен бiрге дайындауда, монтаждаудағы және пайдалануда қауiпсiздiгiн төмендететiн мiндеттемелер бередi және олардың орындалуын бақылайды;
4) қауiптiлiгi жоғары өнiмдер қауiпсiздiк нормасы мен ережелердің талабына және бекiтiлген жобалау шешiмiне сәйкес келмесе, олардың сериялық түрлерiн шығаруға және пайдалануға Департаменттiң берген рұқсаты және пайдалануға сәйкестiк сертификаты жоқ болған жағдайда, сонымен қатар рұқсат құжатының қолдану мерзiмi бiткен уақытта немесе өнiм құжатта көрсетiлген талапқа сәйкес келмеген жағдайда өнiм шығару тоқтатылады және оны пайдалануға тиым салынады;
5) потенциалды қауiптi өндiрiстер үшiн шығарылатын өнiмдердi қажет болған жағдайда ереже талабы мен қауiпсiздiк нормасына сәйкестiгiн шығарушы-зауыттарда тексередi.
36. Қауiпсiздiк көрсеткiштерiнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету үшiн Департамент пен меминспекция Департаменттiң берген рұқсатымен өнiмдердi дайындауда, шығаруда методикалық нұсқауларға сәйкес инспекциялық бақылау жүргiзедi.
37. Даярлаушы кәсiпорындарға зерттеу жүргiзуге сынақ жүргiзу орталықтарының (лаборатория) және Қазақстан Республикасының стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi аумақтық органдарының мамандары тартылуы мүмкiн.
Тексеру кезiнде қажет болған жағдайда жабдықтарды тексеру сынағынан (инспекциялық) өткiзу талап етiлуi мүмкiн, оның көлемi сынақ жүргiзетiн ұйымдардың келiсiмi бойынша бекiтiледi.

33. Допускается проведение испытаний образцов подлежащей поставке продукции специалистами аккредитованных в Казахстане испытательных центров в испытательных организациях страны поставщика. По каждой конкретной продукции проведение таких испытаний согласовывается Департаментом.
34. При положительных результатах рассмотрения представленных материалов Департамент выдает разрешение на применение импортной продукции повышенной опасности на поднадзорных ему предприятиях, производствах и объектах. Форма разрешения на применение импортной продукции приведена в приложении 6.
Глава 6. Надзор
35. Департамент и Госинспекции согласно их положениям осуществляют следующие надзорные функции:
1) со стадии приемочных испытаний осуществляют государственный надзор за соответствием правилам, нормам безопасности и стандартам продукции повышенной опасности;
2) для объектов - котлонадзора, подъемных сооружений и газового хозяйства со стадии изготовления опытного образца;
3) дают организациям и предприятиям, ведущим разработку, изготовление, монтаж и эксплуатацию оборудования обязательные для выполнения предписания об устранении конструктивных недостатков, а также недостатков в изготовлении и монтаже, снижающих безопасность эксплуатации и контролируют их выполнение;
4) приостанавливают выпуск и запрещают применение продукции повышенной опасности в случае несоответствия ее требованиям правил и норм безопасности и утвержденным проектным решениям, отсутствия разрешения Департамента на серийный выпуск и применения, сертификата соответствия, а также при истечении срока действия разрешительной документации или при наличии несоответствия продукции содержащимся в указанной документации требованиям;
5) проверяют в случае необходимости на заводах-изготовителях соответствие требованиям правил и норм безопасности выпускаемой продукции для потенциально опасных промышленных производств.
36. Для обеспечения стабильности показателей безопасности Департамент и госинспекции осуществляют в соответствии с методическими указаниями инспекционный контроль за изготовлением продукции, выпускаемой по разрешению, выданному Департаментом.
37. К обследованию предприятия-изготовителя могут привлекаться специалисты испытательных центров (лабораторий) и территориальных органов стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан.
В случае необходимости при проверках могут быть затребованы контрольные (инспекционные) испытания оборудования, объем которых устанавливается по согласованию с испытательной организацией.

38. Рұқсат мерзiмiн қолдану кезiнде, өнiмнің немесе оның жекеленген элементтерi қауiпсiздiк талабына сәйкес келмесе немесе өнiм жөнiнде қарсылық шағым түссе меминспекция жабдықтарға тексеру сынағын жүргiзедi.
39. Кәсiпорынды тексеру немесе өнiмдi сынап бақылау қорытындысы бойынша, тез арада шара қолданып, өнiмдi белгiленген талапқа сәйкес келтiрмесе, онда Департамент жазбаша түрде рұқсат қағазының күшiн жояды.
40. Өнiмнің сериялық түрiн шығаруға және пайдалануға рұқсат қағазын беру туралы шешiмнен бас тартса, сонымен бiрге Меминспекция мен Департамент және Агенттiктің iс-әрекетiн өтiнiш иесiнiң Қазақстан Республикасының заңы белгiлеген тәртiппен сотқа шағымдануға құқы бар.
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң
1999 жылдың 29 қарашасындағы
N 256 бұйрығына
1 қосымша
Жұмысы потенциалды қауiп-қатерге байланысты,
мемлекеттiк тау-кен техникалық қадағалау органдарының
қадағалауындағы өнеркәсiп салаларында пайдаланатын
қауiп-қатерi жоғары өнiмдердiң (процестердiң)
Тізбесі
1. Тiзбе Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi Агенттiгiнің төтенше жағдайларды, техникалық және тау-кен қадағалауды мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi Департаменттiң қадағалауындағы өндiрiстер мен нысандарда пайдаланатын өнiмдер (процестердiң) жиынтығын қамтиды.
2. Бiрдей өндiрiстер мен нысандарда қолданылатын аттас өнiмдердi, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi Агенттiгiнің төтенше жағдайларды, техникалық және тау-кен қадағалауды мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi Департаменттiң қадағалауындағы басқа нысандарда да пайдалануға болады.
1. Тау-кен рудасы мен көмiр өнеркәсiбiнде, карьерлерде, уатқыш-сорттайтын,
агломерациялық және байытушы фабрикаларда қолданылатын өнiмдер.
1) қауiптiлігi жоғары тау-шахта жабдықтары, оның iшiнде жарылыстан қорғайтын жинақталған электр жабдықтары:
- тазалағыш және қазушы кешендерi, яғни агрегаттар мен комбайндар;
- шахты оқпанын қазу және кен орнын көтеру үшiн машиналар мен кешендер;
- механикаландырылған тiреуiштер және iлгiш тiреуiштер;
- сүргiлегiш қондырғылар;
- кескіш машиналар;
- тиегiш машиналар;
- адамдар және жүк үшiн ленталы конвейерлер;
- қопарғыш конвейерлер;
- жер асты жұмыстарында қолданатын сақтандырғыш және басқа да шығырлар;
- шахтаның жылжымалы компрессорлары;
- рудник электр тасушылар, гир тасушылар, дизель тасушылар;
- өзi жүретiн вагонеткалар (вагондар), секциялы поездар;
- дизельдi жетегi бар өзi жүретiн машиналар;
- жолаушы таситын вагонеткалар;
- шахтының көтергiш машиналары, шахты көтермелерi, арқандар, шахты көтермелерi үшiн аспалы және тiркемелi қондырғылар;
- жерасты лифтiлерi;
- адамдар және жүк таситын жолдар ылдиға қарай және көлденең адамдарды жеткiзетiн жолдар;
- жер асты кен орындарындағы арқанмен жүк таситын, кiшкене рельстi және жер бетiндегi рельстi жолдар;
- шахты вагонеткаларын аударғыштар;
- жол төсеушi, тiрек кеңейткіш, жер асты жұмыстары үшiн тиегiш-көлiк және жеткiзгіш машиналар;
- тiреуiштердi тұрғызу үшiн машиналар мен механизмдер және жер асты кен орындарында төбенi байлау үшiн өзi жүретiн сөрелер;
- қол және колонкалы электр бұрғылар және электр аралар, бұрғылағыш және опырғыш балғалар, пневматикалық және гидравликалық бұрғылар, жер астында қолданылатын вулканизаторлар;
- жер асты жұмыстары үшiн гидромониторлар;
- гидроэлеваторлы қондырғылар және жуғыш аспаптар;
- шахтылар мен рудниктердi желдететiн бас және жергiлiктi желдеткiштер, қауiптi газ бен шаңнан желдететiн пневматикалық желдеткiштер;
- жер асты және жер бетiндегi тау-кен жұмыстары үшiн бұрғылағыш қондырғылар және бұрғылағыш станоктар;
- сиымдылығы 5 куб.м. және одан да артық ожауы бар экскаваторлар;
- ауыстырып қосқыш пункттер, ашық тау-кен жұмыстарындағы кешендi жылжымалы трансформаторлы аралық станциялар, қосқыш арматуралар;
- жер асты және ашық тау-кен жұмыстарында қолданылатын кабельдер, баулар және сымдар, қосқыш арматуралар;
- дабыл бергiш аппаратуралар, автоматтандыру, су төккiш және желдеткiш қондырғыларының жұмыстарын дистанциялық басқару және бақылау;
- ашық тау-кен жұмыстарындағы адамдарды токпен зақымданудан қорғау қондырғылары;
- шаңды басатын және шаңды жинайтын қондырғылар және көмiр шахтылары үшiн шаңды бақылайтын аспаптар;
- жеке қорғану құралдары (өзiн-өзi қорғау, респираторлар, функциялық және электрстатикалық көрсеткiштер бойынша ұшқын қауiпсiздiгiнен және электр қауiпсiздiгiнен қорғану құралдары);
- тау-кен руда және руда емес өнеркәсіптің ұсатқыш кешендерi;
- барлық үлгідегi диiрмендер;
- барлық үлгідегi елек;
- флотомашиналар;
- барлық үлгідегi бульдозерлер мен бекiту жабдықтары;
- гидромониторлар;
- жер снарядтар;
- тас кескіш машиналар;
- тас блоктарын кесу үшiн фрезерлер және кескiш тiстер;

38. Контрольные испытания оборудования в период действия разрешения могут также проводиться при выявлении госинспекциями несоответствия продукции или ее отдельных элементов требованиям безопасности или поступлении рекламации на продукцию.
39. По результатам проверки предприятия или контрольных испытаний продукции, если принятием незамедлительных мер не может быть восстановлено соответствие продукции установленным требованиям, разрешение может быть аннулировано Департаментом письменно.
40. Заявитель вправе обжаловать решение об отказе в выдаче разрешения на серийный выпуск и применение продукции, а также действия Госинспекций и Департамента в Агентстве или в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
Перечень
продукции (процессов) повышенной опасности, применяемой
на поднадзорных органам государственного горнотехнического
надзора отраслях промышленности, работа которой связана с
потенциальным риском
1. Перечень охватывает номенклатуру продукции (процессов), применяемую на производствах и объектах поднадзорных Департаменту по государственному надзору за чрезвычайными ситуациями, техническому и горному надзору Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
2. Одноименная продукция, применяемая на одних производствах и объектах, может быть использована также на других объектах подконтрольных Департаменту по государственному надзору за чрезвычайными ситуациями, техническому и горному надзору Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
1. Продукция, применяемая в горнорудной и угольной промышленностях, на карьерах, дробильно-сортировочных, агломерационных и обогатительных фабриках.
1) Горно-шахтное оборудование повышенной опасности, в том числе с комплектующим взрывозащищенным электрооборудованием:
- очистные и проходческие комплексы, в т.ч. агрегаты и комбайны;
- машины и комплексы для проходки шахтных стволов и восстающих выработок;
- механизированные крепи и крепи сопряжений;
- струговые установки;
- врубовые машины;
- погрузочные машины;
- ленточные конвейеры для людей и грузовые;
- забойные конвейеры;
- предохранительные и другие лебедки, применяемые на подземных работах;
- шахтные передвижные компрессоры;
- рудничные электровозы, гировозы, дизелевозы;
- самоходные вагонетки (вагоны), секционные поезда;
- самоходные машины с дизельным приводом;
- пассажирские вагонетки;
- шахтные подъемные машины, шахтные клети, канаты, подвесные и прицепные устройства для шахтных клетей и скипов, парашюты шахтных клетей, шкивы копровые;
- лифты подземные;
- людские и грузолюдские дороги для доставки людей по
горизонтальным и наклонным выработкам;
- грузовые канатные, монорельсовые и напочвенные рельсовые
дороги в подземных выработках;
- опрокидыватели шахтных вагонеток;
- путеукладочные, поддировочные, погрузочно-транспортные и
доставочные машины для подземных работ;
- машины и механизмы для возведения крепи и самоходные полки для оборки кровли в подземных выработках;
- ручные и колонковые электросверла и электропилы, бурильные и         отбойные молотки, пневматические и гидравлические сверла,
вулканизаторы, применяемые на подземных работах;
- гидромониторы для подземных работ;
- гидроэлеваторные установки и промывочные приборы;
- вентиляторы главного и местного проветривания для шахт и рудников, опасных по газу и (или) пыли, пневматические вентиляторы;
- буровые установки и бурильные станки для подземных и открытых горных работ;
- экскаваторы с емкостью ковша 5 куб.м. и более;
- переключательные пункты, комплектные передвижные трансформаторные подстанции на открытых горных работах, соединительная арматура;
- кабели, шнуры и провода, применяемые на подземных и открытых горных работах, соединительная арматура;
- аппаратура сигнализации, автоматизации, дистанционного управления и контроля за работой водоотливных и вентиляторных установок (общего назначения);
- устройства защиты людей от поражения электротоком на открытых горных работах;
- пылеподавляющие и пылеулавливающие устройства и приборы пылевого контроля для угольных шахт;
- средства индивидуальной защиты (самоспасатели, респираторы, другие приборы и средства защиты по показателям фрикционной и      электростатической искробезопасности и электробезопасности);
- дробильные комплексы горнорудной и нерудной промышленности;
мельницы всех типов;
- грохоты всех типов;
- флотомашины;
- бульдозеры и скреперы всех типов;
- гидромониторы;
- земснаряды;
- уступные и надуступные камнерезные машины;
- фрезы и режущие зубья для нарезки каменных блоков;

2) 12.2.020-76 ГОСТ бойынша 1 және 2 топтағы өнеркәсiптiң қадағалауға алынған салалары үшiн жарылыстан қорғағыш электр жабдықтары.
3) Рудадағы орындағыш электр жабдықтары:
- электр двигательдерi;
- iске қосқыш, бөлгiш, қорғану аппаратурасы және қондырғылары;
- трансформаторлар, трансформаторлы шағын стансалар және жинақталған бөлушi қондырғылар;
- күш беретiн электр жабдықтары және жинақталған аппаратуралар мен қондырғылар;
2. Мұнай газ шығаратын өнеркәсіптерде геологиялық барлауда, магистральдi мұнай-газ - өнiмдерi құбырларында қолданылатын өнiмдер.
1) Мұнай жүретiн құбырлардың түрлерi:
- Бұрғылау құбырлары, бұрғылау құбырлары мен колонналардың элементтерi;
- айналмалы құбырлар, айналмалы құбырлар мен колонналардың элементтерi;
- насосты-компрессорлы құбырлар, насосты-компрессорлы құбырлардың элементтерi;
- мұнай газ кәсiпшiлiгi коммуникациясы үшiн құбырлар;
- магистральдi коммуникациялар үшiн құбырлар;
2) Скважиналар үшiн жабдықтар (жер үстi және жер асты):
- ауызы бар жабдықтар;
- қосқыш клапандар;
- ауа жiбермейтiн қондырғылар;
- жабдықтар және автоматты поршендi пайдалану кезiндегi жер асты қондырғылары;
- штангалы насосы бар скважиналарды пайдалану кезiндегi жер үстi және жер асты жабдықтары;
- батырмалы насосы бар скважиналарды пайдалану кезiндегi жер үстi және жер асты жабдықтары;
- мұнай мен газды екiншi және үшiншi әдiстермен өндiру кезiндегi жер үстi және жер асты жабдықтары (су жинағыш құрылғылардың жабдықтары, шығырлы насосты стансалары, ағынды суларды тазалайтын жабдықтар, жылуды шайқалтатын жабдықтар, iшкi қабаттағы жану үшiн жабдықтар;
- жер асты насосты станса жабдықтары, қысыммен толтырылатын скважиналардың жабдықтары, су, -газ, -бу, -ауаны бөлетiн пункттер, компрессорлар, компрессорлы қондырғылар, компрессорлы стансалар);
- мұнай газ және қысыммен толтырылатын скважиналардың және мұнай кәсiпшiлiгi нысандарында пайдалану кезiндегi жер үстi және жер асты жұмыстарына бақылау жасайтын телемеханика және аппаратура жүйелерiнiң аспаптары;
- электр жабдықтары және мұнай кәсiпшiлiгi нысандарының материалдары;
- кен орындарындағы өндiру процесi кезiндегi скважиналардың параметрiн және одан алынатын өнiмдердi зерттеу үшiн жер үстi және жер асты жабдықтары;
- скважиналарды күшейту және игеру үшiн жер үстi және жер асты жабдықтары;
3) Скважиналарды бұрғылайтын жабдықтар:
- бұрғылау қондырғылары және конструкциялық элементтерiмен бұрғылау станоктары;
- қарсы лақтыратын жабдықтар;
- скважиналарды бұрғылау үшiн құрал-саймандар мен материалдар;
- скважиналарды бұрғылау үшiн авариялық құрал-саймандар;
- жер үстi және жер асты бұрғылау процесi кезiндегi оның параметрiне кешендi бақылау жасайтын аспаптар мен аппаратуралар;
- скважиналарды бұрғылау үшiн электр жабдықтары;
- арнайы агрегаттар, скважиналарды бұрғылау үшiн машиналар мен механизмдер (цементтейтiн агрегаттар, насосты агрегаттар, өзі жүретiн және стационардық крандар);
- қабаттарды тексеру және сынау үшiн жарылыс жұмыстарын жүргiзу үшiн жабдықтар;
- бұрғылау процесi және бұрғылау бiткен кезде скважиналарды зерттеу үшiн жабдықтар;
- геологиялық-техникалық зерттеу жүргiзу жабдықтары;
- скважиналарға геофизикалық зерттеу жүргiзу үшiн (электрлi, радиоактивтi, акустикалық каротаж және кавернометр үшiн) жабдықтар;

2) Взрывозащищенное электрооборудование 1 и 2 групп по ГОСТ 12.2.020-76 для подконтрольных отраслей промышленности.
3) Электрооборудование в рудничном нормальном исполнении:
- электродвигатели;
- пусковая, распределительная, защитная аппаратура и
устройства;
- трансформаторы, трансформаторные подстанции и комплектные
распределительные устройства;
- силовое электрооборудование и комплектная аппаратура защиты и сигнализации подъемных установок.
2. Продукция, применяемая в нефтегазодобывающей промышленности, геологоразведке, на магистральных нефте, - газо, - продуктопроводах.
1) Трубы нефтяного сортамента:
- трубы бурильные, элементы бурильных труб и колонн;
- обсадные трубы, элементы обсадных труб и колонн;
- насосно-компрессорные трубы, элементы насосно-компрессорных труб;
- трубы для нефтегазопромысловых коммуникаций;
- трубы для магистральных коммуникаций.
2) Оборудование для скважин (наземное и подземное):
- устьевое оборудование;
- пусковые клапаны;
- герметизирующие устройства;
- оборудование и подземные устройства при эксплуатации автоматическим поршнем;
- наземное и подземное оборудование при эксплуатации скважин           штанговым насосом;
- наземное и подземное оборудование при эксплуатации скважин           погружными насосами;
- наземное и подземное оборудование при вторичных и третичных методах добычи нефти и газа (оборудование водозаборных сооружений, блочные кустовые насосные станции, оборудование для очистки сточных вод, оборудование для закачки теплоносителя, оборудование для               внутрипластового горения, оборудование подземных кустовых насосных станций, устьевое оборудование нагнетательных скважин, водо, -
газо, - паро - воздухораспределительные пункты, компрессоры,         компрессорные установки, компрессорные станции);
- приборы системы телемеханики и аппаратура контроля работы наземного и подземного оборудования при эксплуатации нефтегазовых и         нагнетательных скважин и нефтепромысловых объектов;
- электрооборудование и материалы нефтепромысловых объектов;
- наземное и подземное оборудование для исследования параметров скважин и извлекаемой из них продукции в поверхностных условиях в процессе разработки месторождений;
- наземное и подземное оборудование для интенсификации и освоения скважин.
3) Оборудование для бурения скважин:
- буровые установки и буровые станки с элементами его конструкций;
- противовыбросовое оборудование;
- инструменты и материалы для бурения скважин;
- аварийные инструменты для бурения скважин;
- приборы и аппаратура для одиночного и комплексного контроля          параметров процесса бурения наземного и подземного использования;
- электрооборудование для бурения скважин;
- специальные агрегаты, машины и механизмы для бурения скважин         (агрегаты цементировочные, агрегаты насосные, смесительные           агрегаты, краны самоходные и стационарные);                        - оборудование для прострелочно-взрывных работ опробывания и           испытания пластов;
- оборудование для исследования скважин в процессе и окончании         бурения;
- оборудование при геолого-технических исследованиях;
- оборудование для геофизических исследований скважин (при             электрическом, радиактивном, акустическом каротаже и для             кавернометрии).

4) Мұнай, газ және суды жинау, дайындау, сақтау және тасымалдауға қажеттi жабдықтар:
- автоматтандырылған өлшеу қондырғылары;
- насостар, компрессорлар;
- қотару насостары және компрессорлы стансалар;
- мұнай, газ және су дайындау қондырғылары;
- резервуарлар;
- автоматтандырылған тауар мұнайын беру жүйелерi;
- мұнай, газ және су жинау, дайындау және тасымалдау жабдықтарының жүйелерiнің жұмысын бақылайтын аспаптар мен аппаратуралар;
- мұнайгазсу өнiмдерiн жеке кешендi және сапалы бақылайтын аспаптар мен аппаратуралар;
- тиектi арматура;
- мұнай мен газ жинау және тасымалдау жұмыстарына бақылау жасайтын телемеханика жүйелерi;
- мұнай, -газ, -су көлiктерiнiң коммуникацияларын тазалайтын жабдықтар мен қондырғылар;
- магистралды мұнай, -газ, -өнiм өткiзгiштерi мен мұнай дайындау кәсiпшiлiгiнiң жабдықтары мен материалдары.
5) Жер астындағы скважиналарды жөндейтiн жабдықтар:
- стационарлық қондырғылар (агрегаттар) және қосу-көтеру операциялары үшiн (ҚКО) өзi жүретiн қондырғылар;
- ҚКО үшiн құрал-саймандар;
- ҚКО механикаландырылған және автоматтандырылған құралдары;
- жуғыш өзi жүретiн және стационарлы агрегаттар;
- скважиналарды құмнан, парафиннен, асфальтқарамай заттарынан және гипстен тазалау үшiн жер үстi және жер асты жабдықтары мен қондырғылары;
- авариялық құрал-саймандар мен материалдар (торпеда және жарылғыш заттар);
- скважиналарды күшейту үшiн жер үстi және жер асты жабдықтары;
- химреагент пен материалдарды тасымалдайтын жабдықтар мен қондырғылар.
6) Теңiз гидротехникалық құрылғылары:
- стационарлық теңiз құрылғылары (теңiз эстакадалары, эстакада жанындағы алаңдар, су асты құрылғылары);
- теңiз құйылысы скважиналарының жабдықтары;
- қалқымалы теңiз бұрғылау қондырғылары;
- теңiз кен орындарында мұнай мен газ жинау жабдықтары;
- теңiз мұнай құйғыш кемелерi;
- қалқымалы-қалтқылар;
- су астындағы мұнай газ көлiк коммуникациялары мен теңiз құрылғыларына жөндеу, зерттеу және бақылау жүргiзу үшiн жабдықтар мен қондырғылар.
7) Химиялық реагенттер және материалдар (кен орындарын пайдалануда, бұрғылауда және скважиналарды зерттеуде қолданылатын):
- үстіңгi-активтi заттар (ҮАЗ);
- суды қоюландырғыш;
- қышқылдар;
- ҚӘУЗ (цианид және басқалары);
- ерiткiштер;
- коррозияның нигибиторлары;
- эмульгаторлар;
- көбiкпен сөндiргiштер;
- тампонажды материалдар мен қоспалар;
- ауырлатқыштар;
- реагент-стабилизаторлар;
- майлағыш қоспалар;
- кен орындарын арнайы зерттеу үшiн қолданылатын радиоактивтi материалдар (жер асты гидродинамиканы зерттеу т.т.б);
8) 12.2.02-76 ГОСТ бойынша қадағалауға алынған өндiрiстiң өнеркәсіп салаларындағы 1 және 2 топтағы жарылыстан қорғайтын жабдықтар.

4) Оборудование для сбора, подготовки, хранения и транспортировки нефти, газа и воды:
- автоматизированные замерные установки;
- насосы, компрессоры;
- перекачивающие насосные и компрессорные станции;
- установки подготовки нефти, газа и воды;
- резервуары;
- автоматизированные системы сдачи товарной нефти;
- приборы и аппаратура по контролю за работой оборудования             системы сбора, подготовки и транспортировки нефти, газа и воды;
- приборы и аппаратура для индивидуального комплексного и              качественного контроля за нефтегазоводопродукцией;
- запорная арматура;
- система телемеханики для контроля за работой сбора и
транспортировки нефти и газа;
- оборудование и устройства для очистки нефте, - газо,               - водотранспортных коммуникаций;
- электрооборудование и материалы магистральных нефте, - газо,       - продуктопроводов и промысловой системы подготовки нефти.
5) Оборудование для подземного ремонта скважин:
- стационарные устройства (агрегаты) и самоходные установки для пуско-подъемных операций (СПО);
- инструменты для СПО;
- средства механизации и автоматизации СПО;
- промывочные самоходные и стационарные агрегаты;
- наземное и подземное оборудование и устройства (установки) для
очистки скважин от песка, парафина, асфальтосмолистых веществ и
гипса;
- аварийный инструмент и материалы (в т.ч. торпеды и взрывчатые
вещества);
- наземное и подземное оборудование (установки) для интенсификации
скважин;
- оборудование и установки для перевозки химреагентов и материалов.
6) Морские гидротехнические сооружения:
- стационарные морские сооружения (Эстакады морские, приэстакадные
площадки, подводные сооружения);
- оборудование устьев морских скважин;
- плавучие морские буровые установки;
- оборудование сбора нефти и газа на морских месторождениях;
- морские нефтеналивные суда;
- поплавки-понтоны;
- железобетонные и чугунные пригрузы;
- оборудование и устройства для подводного ремонта, исследования и
контроля нефтегазотранспортных коммуникаций и морских сооружений.
7) Химические реагенты и материалы
(используемые при эксплуатации месторождений, бурении и
исследовании скважин):
- поверхностно-активные вещества (ПАВ);
- загустители воды;
- кислоты;
- СДЯВ (цианиды и др.);
- растворители;
- ингибиторы коррозии;
- эмульгаторы;
- пеногасители;
- тампонажные материалы и смеси;
- утяжелители;
- реагенты-стабилизаторы;
- смазочные добавки;
- радиоактивные материалы, используемые для специального исследования
месторождений (межпластовые перетоки, исследование подземной
гидродинамики и т.д.)
8) Взрывозащищенное оборудование 1 и 2 групп по ГОСТ 12.2.02-76 для
подконтрольных производств отрасли промышленности.

3. Химиялық, мұнай химиялық, мұнай газ өңдейтiн өнеркәсiп салаларында қолданылатын өнiмдер.
1) Жабдықтар және механизмдер:
- барлық үлгiдегi компрессорлар мен құбыр компрессорлары;
- барлық үлгiдегi детандерлер;
- сығылған газ бен ТЖС қотаратын насостар;
- жарылу өрт қауiптi және улы газдар үшiн газ және құбыр арқылы газ үрлегiштер, вакуум насостар;
- центрифугалар;
- жарылу қауiптi және улы сұйық өнiмдердi сүзу үшiн барлық үлгідегi сүзгiштер;
- жарылу қауiптi және улы газдарды тазалау үшiн барлық түрiндегi сүзгіштер;
- жарылу қауiптi және улы орта үшiн электр сүзгiштер;
- барлық түрiндегi ұсатқыштар және диiрмендер;
- тiк және көлденең түрiндегi гидро ұсақтағыштар;
- ағаш-талшықты тақта өндiрiсiндегi жартылай целлюлозды, целлюлоздарды және жаңқаны ыстықтай тартатын қондырғылар;
- жарылу қауiптi және улы заттарды кептiргiштер;
- макулатураны жылыдай өңдейтiн қондырғылар;
- автоклавтар;
- қысыммен жұмыс iстейтiн реакторлар;
- әртүрлi ауа өткiзбейтiн реакторлар;
- жарылу қауiптi және улы өнiмдердi булайтын аппараттар;
- жалғасу аппараттары;
- пайдаға асырғыш қазандар;
- мезгiл-мезгiл қозғап отырып пiсiретiн қазандар;
- целлюлозаны үздiксiз тiк қазандарда пiсiретiн қондырғылар;
- целлюлозаны және жартылай целлюлозаны үздiксiз пiсiретiн бiр-және көп құбырлы қондырғылар;
- үрлегiш резервуарлар;
- оттегi-сiлтiлi целлюлоза қондырғылары;
- жарылу қауiптi және улы орта үшiн абсорберлер және адсорберлер;
- жарылу қауiптi және улы орта үшiн ретификациялы қазандар;
- жарылу қауiптi және улы өнiмдердi араластыратын қондырғылары бар аппараттар;
- жарылу қауіпті және улы өнімдер үшін технологиялық пештер;
- ауаны бөлетiн блоктар;
- кокс газын бөлетiн блоктар;
- табиғи газды конверсиялайтын агрегаттар;
- көмiртек тотығын конверсиялайтын агрегаттар;
- метан және көмiртек тотығын бiрiктiрiп конверсиялайтын агрегаттар;
- газгенераторлары;
- азот сутегi қоспасын көмір қышқыл газынан тазалау үшін колонналар;
- аммиакты сұйық түрге айналдыратын колонналар;
- аммиакты синтездейтiн колонналар;
- сығылған газдарды сақтайтын жинағыштар;
- конвертерлi газдарды тазалау үшiн скруберлер;
- мыс аммиак ерiтiндiлерiнiң регенераторлары;
- сұйытылған газдарды, жарылу қауiптi және улы газдарды сақтау үшiн резервуарлар, жинағыштар, газголдерлер;
- қышқыл, сiлтi, аммиак, сұйық хлор сақтайтын ыдыстар;
- газды көмiр қышқыл газынан сұйық азотпен жуатын агрегаттар;
- аммиак селитрасы өндiрiсiнде бейтараптанған жылуды қолданатын агрегаттар;
- метанол синтезiнің агрегаттары;
- табиғи газды пиролиздеу агрегаттары;
- хлораторлар;
- полимеризаторлар; ксантогенераторлар және вискоза талшықтары өндiрiсiндегi турбоерiткiштерi;
- целлюлозаның мерсоризаторлары;
- ацитиляторлар;
- суспензионды полистирол алу үшiн колонналар;
- дегидрлi реакторлар;
- жарылу қауіпі бар және улы газдар үшiн газгольдерлер;
- жуғыштар;
- резеңкенi, пластмассаны, парониттi, электрониттi өңдеу үшiн жаныштап қақтағыш;
- резеңкеден жасалатын бұйымдарды ысыту арқылы өңдейтiн жабдықтар престер, қазандар, жеке вулканизаторлар, форматор-вулканизаторлар, автодөңгелектер мен камераларды вулканизациялаудың тасқынды-автоматтандырылған жүйелерi;
- барлық үлгідегi бойлай тiлу-кескiш станоктары;
- барлық үлгiдегi ағаш-кескiш машиналар;
- сульфураторлар;
- желiм араластырғыш;
- барлық мөлшердегi ирелеңдеген престер;
- әртүрлi мөлшердегi барлық автодөңгелектердi жинайтын, тасқынды-автоматтандырылған жинау жүйелерiнiң жинау станоктары;

3. Продукция, применяемая в химической, нефтехимической,
нефтегазоперерабатывающей отраслях промышленности.
1) Оборудование и механизмы:
- компрессоры и трубокомпрессоры всех типов и назначений;
- детандеры всех типов и назначений;
- насосы для перекачки сжиженных газов и ЛВЖ;
- газо и турбогазодувки, вакуум-насосы для взрывопожароопасных и
токсичных газов;
- центрифуги;
- фильтры всех типов для фильтрации взрывоопасных и токсичных жидких
продуктов;
- фильтры всех видов для очистки взрывоопасных и токсичных газов;
- электрофильтры для взрывоопасных и токсичных сред;
- дробилки и мельницы всех типов и назначений;
- гидроразбиватели вертикального и горизонтального типов;
- установки для горячего размола полуцеллюлозы, целлюлозы и щепы в
производстве древесно-волокнистых плит;
- сушилки для взрывоопасных и токсичных веществ;
- установка для тепловой обработки макулатуры;
- автоклавы;
- реакторы, работающие под давлением;
- реакторы герметичные разных типов;
- аппараты выпарные для взрывоопасных и токсичных продуктов;
- аппараты контактные;
- котлы утилизаторы;
- варочные котлы периодического действия;
- установки непрерывной варки целлюлозы с вертикальным котлом;
- одно- и многотрубные установки для непрерывной варки целлюлозы и
полуцеллюлозы;
- выдувные резервуары;
- установки кислородно-щелочной целлюлозы;
- абсорберы и адсорберы для взрывоопасных и токсичных сред;
- ректификационные котлы для взрывоопасных и токсичных продуктов;
- аппараты с перемешивающими устройствами для взрывоопасных и
токсичных продуктов;
- печи технологические для взрывоопасных и токсичных продуктов;
- блоки разделения воздуха;
- блоки разделения коксового газа;
- агрегаты конверсии природного газа;
- агрегаты конверсии окиси углерода;
- агрегаты совмещенной конверсии метана и окиси углерода;
- газогенераторы;
- колонны для очистки азотоводородной смеси от углекислого газа и
окиси углерода;
- колонны конденсации аммиака;
- колонны синтеза аммиака;
- сборники для хранения сжиженных газов;
- скруберы для очистки конверторного газа;
- регенераторы медноаммиачных растворов;
- резервуары, сборники, газгольдеры для хранения сжиженных,
взрывоопасных и токсичных газов;
- емкости для хранения кислот, щелочей, аммиака, жидкого хлора;
- агрегаты промывки газа от окиси углерода жидким азотом;
- испарители сжиженных газов;
- агрегаты окисления аммиака;
- агрегаты моноэтаноламиновой очистки;
- электролизеры всех типов и назначений;
- агрегаты промывки газов от оксида углерода инертными газами;
- агрегаты, использующие тепло нейтрализации в производстве аммиачной
селитры;
- агрегаты синтеза мочевины;
- агрегаты синтеза метанола;
- агрегаты пиролиза природного газа;
- хлораторы;
- смесители для взрывоопасных и токсичных продуктов;
- полимеризаторы; ксантогенераторы и турборастворители в производстве
вискозных волокон;
- мерсоризаторы целлюлозы;
- ацитиляторы;
- колонны для получения суспензионного полистирола;
- реакторы дегидрирования;
- газгольдеры для взрывоопасных и токсичных газов;
- омылители;
- вальцы для переработки резины, пластмасс, паронита, электронита;
- оборудование для вулканизации изделий из резины (прессы, котлы,
индивидуальные вулканизаторы, форматоры-вулканизаторы,
поточно-автоматические линии вулканизации автопокрышек и камер);
- продольно-резательные станки всех типов;
- диагонально-резательные машины всех типов;
- сульфураторы;
- клеемешалки;
- червячные прессы всех типоразмеров;
- сборочные станки для сборки автопокрышек всех типо-размеров,
поточно-автоматические линии сборки.

2) өндiрiстiң өнеркәсіп салалары үшiн 12.2.020-76 ГОСТ бойынша 1 және 2 топтағы жарылыстан қорғайтын электр жабдықтары;
4. Металлургия өнеркәсiбiнде қолданылатын өнiмдер.
1) Шихта дайындау және аралас оспалар:
- вагон аударғыштар, дөңгелек және өзектi диiрмендер, барлық үлгідегi үккiштер, барлық үлгідегi конвейерлер, агломашиналар, тас електер, кептiргіш пештер, грануляторлар.
2) Кокс химиялық өндiрiсi:
- кокстi батарейлер, газ мұздатқыштары, коксты рампалар, есiгi алынатын машиналар; кокс итергiштер, коксты құрғақ қылып кептiретiн камералар, бөлектегiш машиналар, центрифугалар, сатураторлар, вакуумды-сүзгіштер, кристалдандырушы, ректификациялы және сүзушi колонналар.
3) Металлургия өндiрiсi:
- шахтылы, шағылдырғыш, руда термиялық, электр термиялық, индукциялық, домна, мартен және басқа да металлургиялық пештер, металлургиялық конвертерлер, миксерлер, аударғыш машиналар, болат құйғыш және шойын тасығыш арбалар, шлакты араластыратын машиналар, тұндырғыштар, тығыздағыштар, тазартқыш қазандар, пайдаға асыратын қазандар, турбокомпрессорлар, газ үрлегiштер, тазартқыш және титанды қалпына келтiретiн пештер;
4) Прокат өндiрiсi:
- барлық үлгiдегi прокат станы, кесек тасығыштар, өздiгiнен жүретiн арбалар, пратцен крандар, басқару постары, әдiстемелiк пештер, қалпақты пештер, рольгангтер, көмкергіштер, айналмалы столдар, гильотиндi және дискiлi қайшылар, жолақ дайындайтын агрегаттар, өрнек жасайтын ванналар, электрмен қалайылау агрегаттары, кесектердi дайындайтын агрегаттар, электрмен құю агрегаттары, дайындаманы үздiксiз құятын машиналар, кесектердi үздiксiз күйдiретiн агрегаттар.
5) Күкiрт қышқылының өндiрiсi:
- барлық үлгідегi электр сүзгiштер, барлық үлгідегi байланысу аппараттары, скрубберлер, конденсаторлар, абсорберлер.
6) Оттегi мен сутегi өндiрiсi:
- Оттегi және әуе компрессорлары, ауаны бөлетiн блоктар, газ үрлегiштер, ылғал бөлгiштер, кептiру блоктары, газгольдерлер, регенераторлар, скрубберлер, конденсаторлар, абсорберлер.
7) Металлургия өнеркәсiбiнің (тiзбе берiлген ГОСТ-а көрсетiлген) қадағалауға алынған өндiрiстерi үшiн 12.2.020-76 ГОСТ бойынша 1 және 2 топтағы жарылыстан қорғайтын электр жабдықтары.
5. қазан газ, көтергiш құрылғылар және астық өнiмдерi шаруашылығының нысандарында қолданылатын өнiмдер.
1) қазан газ шаруашылығының жабдықтары мен механизмдерi:
- бу және су жылытатын қазандар;
- қазандармен қоса пайдаланылатын көмекшi жабдықтар (экономайзерлер, қыздырғыш, жылытқыш, конденсаторлар, күл ұстағыштар, диiрмендер және басқалар);
- техникалық қадағалау органдарында тiркелген, бу және ыстық су өткiзетiн құбырлар;
- қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстар;
- қазан қадағалау нысандарына қойылған iлмек және реттейтiн арматуралар;
- қорғау және жарылу клапандары;
- барлық үлгідегi қазандар, пештер, жылытқыштардың жанғыш қондырғылары;
- сұйық отын форсункалары;
- газбен жанатын пештер су жылытқыштар және т.т.б;
- тасымалды және стационарлық газ iздегiштер және газ индикаторлары;
- буландырғыш қондырғылар;
- қауiпсiздiк автоматикасының элементтерi, бақылау аспаптары;

2) Взрывозащищенное электрооборудование 1 и 2 групп по ГОСТ
12.2.020-76 для производств отраслей промышленности.
4. Продукция, применяемая в металлургической промышленности
1) Шихтоподготовка и агломерация:
- вагоноопрокидыватели, мельницы шаровые и стержневые, дробилки
всех типов, конвейера и питатели всех типов, грохота, агломашины,
сушильные печи, охладители, грануляторы.
2) Коксохимическое производство
- коксовые батареи, газовые холодильники, коксовые рампы,
двересьемные машины, коксовыталкиватели, камеры сухого тушения
кокса, отсадочные машины, центрифуги, сатураторы, скрубера,
вакуум-фильтры, кристаллизаторы, ректификационные и дистиляционные
колонны.
3) Металлургическое производство
-  шахтные, отражательные, руднотермические, электротермические,
индукционные, доменные, мартеновские и иные металлургические печи,
металлургические конвертеры, миксеры, завалочные машины,
сталеразливочные и чугуновозные тележки, машины для скачивания
шлака, машины для торкретирования огнеупорными массами,
отстойники, нагнетатели, котлы рафинировочные, котлы-утилизаторы,
турбокомпрессоры, газодувки, печи дисциляции и восстановления
титана.
4) Прокатное производство
- прокатные станы всех типов, слитковозы, электрокары, пратценкраны,
посты управления, печи методические, колпаковые печи, рольганги,
кантователи, поворотные столы, гильотинные и дисковые ножницы,
агрегаты подготовки полосы, травильные ванны, агрегаты
электролитического лужения, моталки для смотки полосы, машины
непрерывного литья заготовок, агрегаты непрерывного отжига полосы.
5) Сернокислотное производство:
- электрофильтры всех типов, контактные аппараты всех типов,
скрубберы, компрессоры, промывочные и сушильные башни.
6) Производство кислорода и водорода
- кислородные и воздушные компрессоры, блоки разделения воздуха,
газодувки, влагоотделители, блоки осушки, газгольдеры,
регенераторы, скрубберы, конденсаторы, абсорберы.
7) Взрывозащищенное электрооборудование 1 и 2 групп по ГОСТ
12.2.020-76 для подконтрольных производств металлургической
промышленности (перечень указан в данном ГОСТе).
5. Продукция, применяемая на объектах котлогазового хозяйства,
подъемных сооружений и хлебопродуктов
1) Оборудование и механизмы котлогазового хозяйства:
- котлы паровые и водогрейные;
- оборудование вспомогательное для использования с котлами
(экономайзеры, перегреватели, подогреватели, конденсаторы,
золоуловители, мельницы и др.);
- трубопроводы пара и горячей воды, регистрируемые в органах
технического надзора;
- сосуды, работающие под давлением;
- арматура запорная и регулирующая, устанавливаемая, на объектах
котлонадзора;
- запорная и регулирующая газовая арматура;
- предохранительные и взрывные клапаны;
- горелочные устройства всех типов котлов, печей, подогревателей и
т.д.;
- форсунки жидкого топлива;
- газовые печи водонагреватели и т.д.;
- переносные и стационарные газоискатели и газоиндикаторы;
- испарительные установки;
- элементы автоматики безопасности, приборы контроля;

- қазан газ шаруашылығының өндiрiсi үшiн 12.2020-76 ГОСТ бойынша 1 және 2 топтағы жарылыстан қорғайтын жабдықтар.
2) Көтергiш құрылғылардың жабдықтары мен механизмдерi:
- барлық үлгiдегi жүк көтергiштер;
- барлық үлгідегi лифтiлерi;
- эскалаторлар;
- арқанды жолаушылар және жүк таситын жолдар;
- барлық үлгідегi көтергiштер;
- қосқыш, бөлгiш, қорғану аппаратуралары және дабыл беру аппаратуралары, блокадалау.
3) Астық өнiмдерi нысандарының жабдықтары мен механизмдерi:
- тас жинағыштар;
- сепараторлар;
- құрсау, щетка шығаратын машиналар;
- магниттi қоспаларды ұстайтын машиналар;
- жаныштап үгетiн станоктар;
- астық, ұн елейтiн машина;
- елекпен тазалағыш машиналар;
- өңдейтiн кедiр-бұдыр салатын машиналар;
- қабығын аршыйтын машиналар;
- үйiндi тазалағыштар;
- сүрлемдегi және бункердегi астықты желдететiн қондырғылар;
- қопарғышты бәсеңдеткiш;
- шаң соратын және пневматикалық жабдықтар;
- балғалы үгiткіштер;
- деташерлер;
- шынжырлы, бұрандалы, ленталы конвейерлер;
- қадағалауға алынған астық өнiмдерi өндiрiсi үшiн 12.2.020-76 ГОСТ бойынша 1 және 2 топтағы жарылыстан қорғайтын электр жабдықтары;
6. Жарылыс жұмыстарын жүргiзу кезiнде қолданылатын өнімдер (процесстер).
1) Жабдықтар, құралдар, материалдар:
- жарылғыш материалдар;
- жарылғыш аспаптар (машинаның);
- бақылау-өлшеуiш аспаптары;
- жарылғыш аспаптардың дұрыстығын тексеретiн құралдар;
- зарядталған машиналар және жарылыс жұмыстарын механизациялау үшiн зарядтаушылар.
7. Тау-құтқару, газдан құтқару және фонтанға қарсы техника, жабдықтар және керек-жарақтар, өттегi-тыныс алатын аппаратуралар, бақылау-өлшеуiш аспаптары, адамдарды құтқару үшiн құрал-жабдықтар және т.т.б.
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 29 қарашадағы
N 256 бұйрығына
2 қосымша
Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды
жою жөніндегі Мемлекеттік инспекциялардың
Тізбесі
______________________________________________________________________
N   Жергілікті органдардың      Мекен-жайы, поштасы,    Олардың қызмет
т/т        аттары                  факсы, қаланың коды    көрсететін
және жұмыс телефоны      аумақтары
______________________________________________________________________
1            2                          3                   4
______________________________________________________________________
1. Алматы қалалық төтенше        480100, Алматы қ.,      Алматы қ.
жағдайлардың алдын алу          Зенков көш. 80/84
және оларды жою жөніндегі       код 8-327-2
Мемлекеттік инспекция           Тел. 61-27-42,
және 61-20-94
2. Алматы облыстық               480100, Алматы қ.,      Алматы обл.

- взрывозащищенное оборудование 1 и 2 групп по ГОСТ 12.2020-76
для производств котлогазового хозяйства.
2) Оборудование и механизмы подъемных сооружений:
- грузоподъемные, всех типов;
- лифты всех типов;
- эскалаторы;
- канатные пассажирские и грузовые дороги;
- подъемники всех типов;
- пусковая, распределительная, защитная аппаратура и аппаратура
сигнализации, блокировки.
3) Оборудование и механизмы объектов хлебопродуктов:
- камнеотборники;
- сепараторы;
- машины обоечные, щеточные, бичевые;
- машины для улавливания магнитных примесей;
- станки вальцевые;
- рассевы;
- машины ситовеечные;
- станки шлифовально-рифельные;
- машины шелушильные;
- Нория ленточная;
- ворохоочистители;
- установки для активного вентилирования зерна в силосах и бункерах;
- взрыворазрядители;
- аспирационное и пневмотическое оборудование;
- дробилки молотковые;
- деташеры;
- конвейеры цепные, винтовые и ленточные;
- взрывозащищенное электрооборудование 1 и 2 групп по ГОСТ
12.2.020-76 для подконтрольных производств хлебопродуктов.
6. Продукция (процессы), применяемая при ведении взрывных работ
1) Оборудование, средства, материалы:
- взрывчатые материалы;
- средства инициирования;
- взрывные приборы (машинки);
- контрольно-измерительные приборы;
- средства контроля исправности взрывных приборов;
- зарядные машины и зарядчики для механизации взрывных работ.
7. Горноспасательная, газоспасательная и противофонтанная техника,
оборудование и инвентарь, кислородно-дыхательная аппаратура, контрольно-
измерительные приборы, средства для спасения людей и т.д.
Приложение 2
к приказу Агентства Республики
Казахстан по чрезвычайным
ситуациям от 29 ноября 1999 г.
N 256
Перечень
Государственных инспекций по предупреждению и ликвидации
чрезвычайных ситуаций
---------------------------------------------------------------------------
N  !   Наименование        !  Адрес почтовый,     !  Обслуживаемые
п/п !     местного          !  телетайп, факс,     !  территории
!      органа           !  код города и        !
!                       !  служебный тел.      !
---------------------------------------------------------------------------
1  !         2             !         3            !         4
---------------------------------------------------------------------------
1    Алматинская               480100, г. Алматы       г. Алматы
городская                 ул. Зенкова, 80/84
государственная           код 8-327-2
инспекция по              тел. 61-27-42,
предупреждению и               61-20-94
ликвидации
чрезвычайных ситуаций
2    Алматинская область       480100, г. Алматы       Алматинская обл.

ТЖ төтенше жағдайлардың         Зенков көш. 80/84       оның ішінде
алдын алу және оны жою          код 8-327-2             бұрынғы
жөніндегі Мем. инспекциясы.     тел. 61-17-30           Талдықорған
облысы
3. Астана қ.                     473027, Астана қ.       Астана қ.
Қал. инспекциясы              Сарыарқа көш., 89
код 8-317-2
факс 32-40-32
тел. 32-43-35
4. Ақмола                        Көкшетау қ.,             Ақмола обл.
_______"_______               код 8-316-22             оның ішінде
тел. 5-56-61             бұрынғы Торғай
облысы аумағының
бір бөлігі
5. Ақтөбе                        463000, Ақтөбе қ.,       Ақтөбе обл.
_____"_________               Маресьев көш, 81 а
код 8-313-2
тел. 57-34-05
54-12-03
6. Атырау                        465003, Атырау қ.        Атырау обл.
_____"________                Әуезов к-ш, 53 А
код 8-312-22
факс 5-44-19
тел 5-80-60
5-83-80
7. Шығыс Қазақстан               492000, Өскемен қ.,       ШҚО
_____"________              Буров көш, 63             бұрынғы
код 8-323-2               Семей обл.
тел. 66-13-73,
66-12-40
8. Жамбыл                        484006, Тараз қ.          Жамбыл обл.
____"______                   Ниетқалиев көш, 8
код 8-326-22
тел. 4-83-03,
4-84-16
9. Батыс Қазақстан               417000, Орал қ.,
_____"______                 Дзержинский көш.,100       Батыс
код 8-311-22               Қазақстан обл.
тел. 2-41-62,
55-06-33
10. Қарағанды                    470075, Қарағанды қ.,      Қарағанды обл,
_____"______                 Ленин көш, 106             бұрынғы
код 8-321-2                Жезқазған обл.
Тел.49-27-90
57-31-44
11. Қостанай                     459120, Рудный қ.,         Қостанай обл.
_____"_______                 Ленин көш, 26              бұрынғы
код 8-314-31               Торғай обл.
Тел. 2-77-55,
2-77-72
12. Қызылорда                    467014, Қызылорда қ.        Қызылорда
_____"______                 Байтұрсынов көш, 26а        облысы
код 8-324-22
тел. 7-45-84
13. Маңғыстау                    466200, Ақтау қ,           Маңғыстау
____"______                  22 ықшам ауданы            облысы
код 8-329-2
тел. 21-21-20
6-67-81
14. Павлодар                    637082, Павлодар қ.         Павлодар
____"_____                  Совет көш., 16              облысы
код 8-318-2
тел. 75-47-59,
75-26-70
15. Солтүстік-                  642028, Петропавл қ,        Солтүстік
Қазақстан                   Осипенко көш, 1             Қазақстан
код 8-315-2                 облысы
тел. 46-87-81               бұрынғы
Көкшетау обл.
16. Оңтүстік-                   486002, Шымкент қ.          Оңтүстік-
Қазақстан                  Гагарин көш, 86             Қазақстан
___"_____                 телетайп 181112             облысы
"Пресс"
код 8-325-2
тел. 12-56-815

Гос.инспекция по          ул. Зенкова, 80/84      в т.ч. бывшая
предупреждению            код 8-327-2             Талды-Курганская
и ликвидации ЧС           тел. 61-17-30           область
3    Горинспекция              473027, г. Астана       г. Астана
г.Астаны                  ул. Делегатская, 89
код 8-317-2
факс 33-37-92
тел. 32-43-35
4    Акмолинская               475000, г. Кокшетау     Акмолинская обл.
----"----                 код 8-316-22            в т.ч. часть
тел. 5-56-61            территории бывшей
Торгайской области
5    Актюбинская               463000, г. Актюбинск    Актюбинская обл.
----"----                 ул. Маресьева, 81а
код 8-313-2
тел. 57-34-05
54-12-03
6.   Атырауская                465003, г. Атырау       Атырауская обл.
----"----                 ул. Ауэзова, 53А
код 8-312-22
факс 5-44-19
тел. 5-80-60,
5-83-80
7.   Восточно-                 492000, г. Усть-        ВКО, в т.ч. бывшая
Казахстанская             Каменогорск,            Семипалатинская
----"----                 ул. Бурова, 63          обл.
код 8-323-2
тел. 66-13-73,
66-12-40
8.   Жамбылская                484006, г. Тараз        Жамбылская обл.
----"----                 ул. Ниеткалиева, 8
код 8-326-22
тел. 4-83-03,
4-84-16
9.   Западно-                  417000, г. Уральск      Западно-
Казахстанская             ул. Дзержинского, 100   Казахстанская обл.
----"----                 код 8-311-22
тел. 2-41-62,
55-06-33
10.   Карагандинская            470075, г. Караганда    Карагандинская
----"----                 ул. Ленина, 106         обл., в т.ч. бывшая
код 8-321-2             Жезказганская
тел. 49-27-90           область
57-31-44
11.   Костанайская              459120, г. Рудный       Костанайская обл.
----"----                 пр. Ленина, 26          в т.ч. бывшая
код 8-314-31            Торгайская обл.
тел. 2-77-55,
2-77-72
12.   Кзылординская             467014, г. Кзылорда     Кзылординская
----"----                 ул. Байтурсынова, 26а   область
код 8-324-22
тел. 7-45-84
13.   Мангистауская             466200, г. Актау        Мангистауская
----"----                 24-й мкр                область
код 8-329-2
тел. 21-21-20,
6-67-81
14.   Павлодарская              637082, г. Павлодар     Павлодарская
----"----                 ул. Советов, 16         область
код 8-318-2
тел. 75-47-59,
75-26-70
15.   Северо-Казахстанская      642028,                 Северо-
----"----                 г. Петропавловск,       Казахстанская обл.
ул. Осипенко, 1         в т.ч. бывшая
код 8-315-2             Кокшетауская обл.
тел. 46-87-81
16.   Южно-Казахстанская        486002, г. Шымкент      Южно-Казахстанская
----"----                 ул. Гагарина, 86        область
телетайп 181112
"Пресс"
код 9-325-2
тел. 12-56-94,
18-25-815

17. Атом-энергетика             474456, Степногор қ.        НАК ҚАТЭП
кешенінде қауіпсіз          Ақмола облысы               нысандары
жұмыс жүргізуді                                         Республиканың
қадағалайтын                2-ықшам ауданы              барлық аумағы
облысаралық                 31 үй                       бойынша
меминспекция                код 8-317-45
тел. 9-14-02,
9-27-86
18. Мамандандырылғын            465003, Атырау қ.           Атырау,
теңіз меминспекциясы        Әуезов көш, 53А             Маңғыстау,
код 8-312-22                Қызылорда
тел. 3-17-73, 3-37-24       облыстары.
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 29 қарашадағы
N 256 бұйрығына
3 қосымша
Сынақ жүргiзуге және қауіптілігі жоғары өнiмдердiң
қолданыстағы қауіптiлiк жөнiндегi нормативтi құжаттарға
сәйкестiгi туралы қорытынды шығаруға құқы бар сертификаттау
жөнiндегi және сынақ жүргiзетiн ұйымдардың (лабораториялардың,
орталықтардың), салалық институттардың, орталықтардың
аккредиттелген органдардың
Тізбесі
1. "Кранэнерго" ғылыми-өндiрiстiк ассоциациясы (ҒӨА) - бу және су жылытатын қазандарды, қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстарды, бу және ыстық су құбырларын, жүк көтергiш крандарды, мемлекеттiк стандартқа, нормаға және қауiпсiздiк талабына сәйкес сертификаттайтын орган (аккредитация аттестаты 20.06.97. N КК 64600.04.0061).
Мекен-жайы: 480074, Алматы қ, Б.Майлин көшесi, 109 үй.
2. "Кранэнерго" ҒӨА жанындағы пiсiру және бақылау жасап сынақ жүргiзетiн лаборатория - мемлекеттiк стандартқа, нормаға және қауiпсiздiк талабына сәйкес, металдық сапасын және пiсiрiлiп қосылған жерiн сынаудан өткiзедi, химиялық талдау, физикалық әдiстемелiк бақылау жүргiзедi (аккредитация аттестаты 20.06.97 ж. N КК64600.0610.0276).
Мекен-жайы: 480074, Алматы қ, Б.Майлин көшесi, 109 үй.
3. Тау өнеркәсiбiнде (ҚАЗҮЗИТӨЖ) қауiпсiз жұмыс жүргiзу жөнiндегi қазақтың мемлекеттiк ғылыми-зерттеу институты - тау-көлiк жабдықтарын, жарылғыш материалдарды, электр жабдықтарын және бақылау-өлшеуiш аспаптарын, оларды мемлекеттiк стандартқа, нормаға және қауiпсiздiк талабына сәйкес сынаудан өткiзедi (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 09.03.92 ж. N 201 қаулысы).
Мекен-жайы: Қарағанды қ, Алалыкин көшесi, 12 үй.
4. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнің Қазақстан Республикасы тау құтқарушыларының ғылыми-инженерлiк орталығы (ҒИО ҚРТҚ) - мемлекеттiк стандартқа, нормаға және қауiпсiздiк талабына сәйкес тау құтқару жабдықтарын, өртке қарсы техникаларды және әскериленген авариялық-құтқару үшiн керек-жарақтарды сынаудан өткiзедi (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің 31.08.92 ж. N 724 қаулысы).
Мекен-жайы: Қарағанды қаласы, Кромской көшесi, 44 үй.

17.   Межобластная              474456, г. Степногорск   Объекты НАК
госинспекция по           Акмолинской области      КАТЭП
надзору за безопасным     2-й мкр, дом 31          по всей
ведением работ в атомно-  код 8-317-45             территории
энергетическом комплексе  тел. 9-14-02,            Республики
9-27-86
18.   Специализированная        465003, г. Атырау,       Атырауская,
морская госинспекция      ул. Ауэзова, 53А         Мангистауская,
код 8-312-22             Кызылординская
тел. 5-81-88             области
Приложение  3
к приказу Агентства Республики
Казахстан по чрезвычайным
ситуациям от 29 ноября 1999г.
N 256
Перечень
аккредитованных органов по сертификации и
испытательных организаций (лабораторий, центров),
отраслевых институтов, центров, имеющих право на
проведение испытаний и выдачу заключений о
соответствии продукции повышенной опасности
действующим нормативным документам по безопасности
1. Научно-производственная ассоциация (НПА) "Кранэнерго" - орган по сертификации паровых и водогрейных котлов, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов пара и горячей воды, грузоподъемных кранов, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (аттестат аккредитации от 20.06.97г. N КК 64600.04.0061).
Адрес: 480074, г.Алматы, ул.Б.Майлина, 109.
2. Испытательная лаборатория сварки и контроля при НПА "Кранэнерго" - испытание качества металла и сварных соединений, проведение химического анализа, физических методов контроля, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (аттестат аккредитации от 20.06.97г. N КК 64600.06.10.0276).
Адрес: 480074, г.Алматы, ул. Б.Майлина, 109.
3. Казахский государственный научно-исследовательский институт по безопасности работ в горной промышленности (КАЗНИИБГП) - испытание горно- транспортного оборудования, взрывчатых материалов, электрооборудования и контрольно-измерительных приборов, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 09.03.92г. N 201).
Адрес: г.Караганда, ул.Алалыкина, 12.
4. Научно-инженерный центр горноспасателей Республики Казахстан (НИЦ ГРК) Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан - испытание горноспасательного оборудования, противопожарной техники и инвентаря для военизированных аварийно-спасательных частей, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 31.08.92г. N 724).
Адрес: г.Караганда, ул.Кромского, 44.

5. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнің ғылыми-зерттеу және "Каспиймұнайгаз" жобалау институтының жанындағы мұнай газ өнеркәсiбiнде, мұнай және газ жөнiндегi геологияда - мемлекеттiк стандартқа, нормаға және қауiпсiздiк талабына сәйкес мұнай газ кәсіпшiлiгi, мұнай газ өндiрушi және бұрғылау жабдықтарын, магистральдi мұнай-, газ-, өнiм өткiзгiштерiн, электр жабдықтарын және бақылау-өлшеуiш аспаптарын сынаудан өткiзедi (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 14.04.93 ж. N 298 қаулысы).
Мекен-жайы: 465021, Атырау қ, Абай көшесi, 5 үй.
6. Қазақстан Республикасы Бiлiм және мәдениет министрлiгiнің Шымкент химия технологиялық және өнеркәсiп экологиясының ғылыми-зерттеу институтының жанындағы (ҒЗИХТӨЭ) химиялық, мұнайхимиялық, мұнай өңдеу, микробиологиялық, химия-фармацевтикалық және тамақ өнеркәсiбi техника қауіпсiздiгінің ғылыми-зерттеу орталығы - мемлекеттiк стандартқа, нормаға және қауiпсiздiк талабына сәйкес технологиялық жабдықтарды және аспаптарды сынаудан өткiзедi, жоғарыда аталған өнеркәсiп салаларында өндiрiс қауiпсiздiгiн қамтамасыз етедi (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 09.11.94 ж. N 1238 қаулысы).
(Құжаттың 7-тармағы болмағандықтан, орысша мәтінді ұсынамыз)
Адрес: 486042, г.Шымкент, пл. им. В.И.Ленина, 3.
7. Научно-исследовательский центр по технической безопасности для предприятий черной металлургии при химико-металлургическом институте Национального центра по комплексной переработке минерального сырья (НЦ КПМС) Республики Казахстан - испытание технологического оборудования и приборов обеспечения безопасности металлургических производств, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 09.11.94г. N 1238).
Мекен-жайы: 486042, Шымкент қ, В.И.Ленин атындағы алаң, 3.
8. Қазақстан Республикасының КПМС НЦ түстi металдар Шығыс ғылыми-зерттеу тау кен металлургиялық институтының жанындағы түстi металл кәсіпорындары үшiн техника қауiпсiздiгi жөнiндегi ғылыми-зерттеу орталығы - мемлекеттiк стандартқа, нормаға және қауiпсiздiк талабына сәйкес технологиялық жабдықтарды және металлургиялық өндiрiстi қамтамасыз ететiн аспаптарды сынаудан өткiзедi (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 09.11.94 ж. N 1238 қаулысы).
Мекен-жайы: 492014, Өскемен қ, Промышленная көшесi,1.
9. Үлбi жобалау-конструкторлық институтының "Үлбi" мемлекеттiк холдинг компаниясы жанындағы - "КАТЭП" НАК кәсіпорны үшiн техника қауiпсiздiгi жөнiнен ғылыми-зерттеу орталығы - мемлекеттiк стандартқа, нормаға және қауiпсiздiк талабына сәйкес өзiмiздің және шет елдің металлургиялық және химиялық жабдықтарын, өндiрiс қауiпсiздiгi жөнiндегi бақылау-өлшеу аспаптарын сынаудан өткiзедi (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің 26.07.95 ж. N 1022 қаулысы).

5. Научно-исследовательский центр технической безопасности в нефтегазовой промышленности, геологии по нефти и газу при научно-исследовательском и проектном институте "Каспиймунайгаз" Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан - испытание нефтегазопромыслового, нефтегазоперерабатывающего и бурового оборудования, объектов магистральных нефте-, газо-, продуктопроводов, электрооборудования и контрольно-измерительных приборов, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 14.04.93г. N 298).
Адрес: 465021, г.Атырау, ул.Абая, 5.
6. Научно-исследовательский центр технической безопасности в химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико-фармацевтической и пищевой промышленности при Шымкентском научно-исследовательском институте химической технологии и промышленной экологии (НИИХТПЭ) Министерства образования и культуры Республики Казахстан - испытание технологического оборудования и приборов обеспечения безопасности производств в выше перечисленных отраслях промышленности, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 12.04.94г. N 374).
Адрес: 486042, г.Шымкент, пл. им. В.И.Ленина, 3.
7. Научно-исследовательский центр по технической безопасности для предприятий черной металлургии при химико-металлургическом институте Национального центра по комплексной переработке минерального сырья (НЦ КПМС) Республики Казахстан - испытание технологического оборудования и приборов обеспечения безопасности металлургических производств, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 09.11.94г. N 1238).
Адрес: г.Караганда, ул.Ермекова, 63.
8. Научно-исследовательский центр по технической безопасности для предприятий цветной металлургии при Восточном научно-исследовательском горнометаллургическом институте цветных металлов (ВНИИцветмет) НЦ КПМС Республики Казахстан - испытание технологического оборудования и приборов обеспечения металлургических производств, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 09.11.94г. N 1238).
Адрес: 492014, г.Усть-каменогорск, ул.Промышленная, 1.
9. Научно-исследовательский центр по технической безопасности для предприятий НАК "КАТЭП" при Ульбинском проектно-конструкторском институте Государственной холдинговой компании "Ульба" - испытание отечественного и зарубежного металлургического и химического оборудования, контрольно-измерительных приборов по безопасности производств, исходя из условий их соответствия государственным стандартам, нормам и требованиям безопасности (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26.07.95г. N 1022).

Мекен-жайы: 492026, Өскемен қ, Школьное шоссе көш, 63.
10. Қазақстан мемлекеттiк жарылыс жұмыстарының орталығы (ҚМЖЖӨ) - жарылыс жұмыстары үшiн жарылыс материалдарын, машиналарды, механизмдердi және аспаптарды сынаудан өткiзу (Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің 07.06.93 ж. N 464 қаулысы).
Мекен-жайы: 480013, Алматы қ, Ахмет Байтұрсынұлы атындағы көше, 147-б.
11. "Инженерлiк-методикалық орталығы" ЖШС - өзiмiздiң қайтадан құрылған және сатып алынған шет ел жабдықтарын ереже талабы мен қауiпсiздiк нормасына сәйкес сараптау және қорытындылау (ТЖМК 05.05.97 ж. N 11/694 рұқсаты).
Мекен-жайы: 480002, Алматы қ, Емелев көшесi, 6.
12. Қазақстан Республикасында көршiлес шет елдердiң төмендегi ұйымдарынан жабдықтар мен материалдарға рұқсат алып сынау жүргiзу шын деп танылады:
а) Ресей Федерациясы бойынша:
1. Тау өнеркәсiбiнде қауiпсiз жұмыс жүргiзу жөнiндегi Шығыс ғылыми-зерттеу институты (ШығҒЗИ) - жарылыстан қорғау және руда өндiретiн жабдықтарды, бұйымдарды және материалдарды сынау орталығы.
Мекен-жайы: 650002, Кемеров қ, Институт көшесi, 3.
2. А.А.Скочин атындағы тау iстерi институты (ТIИ) - аккредитациялау саласына сәйкес тау шахты жабдықтарын сертификациялау жөнiндегi орган.
Мекен-жайы: 140004, Люберцы қ, Москва облысы., Октябрь даңғылы, 213.
Б) Украина республикасы бойынша:
1. Тау өнеркәсiбiнде қауіпсiз жұмыс жүргiзу жөнiндегi Мемлекеттiк Макеевский ғылыми-зерттеу институты (МакҒЗИ).
Жарылыстан қорғау, руда өндiретiн және тау шахты жабдықтарын, материалдарын және қорғану құралдарын сынау орталығы. МакҒЗИ Ресей Федерациясының 09.06.93 ж. Мемстандартымен аккредитивтелген.
Мекен-жайы: 339008, Макеевка қ, Донецк облысы, Лихачев көшесi,60.
В) сонымен бiрге Ресей Федерациясының, Украинаның, Әзірбайжанның, Арменияның, Молдованың, Белоруссияның, Грузияның, Қырғызстанның, Тәжiкстанның, Түркменстанның, Өзбекстанның сертификациялау жөнiндегi мемлекеттiк органдарының сертификаттары.
13. Қазақстан Республикасында Түрiк стандарттау ТSЕ институтының Қазақстан Республикасы мен Түрiк Республикасының 1992 жылы Алматы қ, қол қойылған екi жақтың келiсiмiне сәйкес жасалынған сынау хаттамасымен сертификаттарының күшi бар болып саналады (ҚР Мемстандартының мәлiметтерi бойынша).
Ескертпе:
1. Сынау орталықтарының сертификациялау жөнiндегi органдарының (ұйымдардың, лабораториялардың) тiзiмi Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi Комитетiнде белгiленген тәртiппен аккредитивтеу мүмкiндiгiне қарай кеңейе бередi. Тiзбе 01.07.99 ж. жасалынды.

Адрес: 492026, г.Усть-каменогорск, ул.Школьное шоссе, 63.
10. Казахстанский государственный центр взрывных работ (КГЦВР) - испытание взрывчатых материалов, машин, механизмов и приборов для взрывных работ (постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 07.06.93г. N 464).
Адрес: 480013, г.Алматы, ул.Ахмета Байтурсын улы, 147-б.
11. ТОО "Инженерно-методический центр" - экспертиза и выдача заключений на соответствие вновь созданного отечественного и приобретенного импортного оборудования требованиям правил и норм безопасности (разрешение ГКЧС от 05.05.97г. N 11/694).
Адрес: 480002, г. Алматы, ул.Емелева, 6.
12. Признаются действительными в Республике Казахстан результаты испытаний оборудования и материалы на получение разрешения, оформленные следующими организациями стран ближнего зарубежья:
а) по Российской федерации:
1. Восточный научно-исследовательский институт по безопасности работ в горной промышленности (ВостНИИ) - испытательный центр взрывозащищенного и рудничного оборудования, изделий и материалов.
Адрес: 650002, г.Кемерово, ул.Институтская, 3.
2. Институт горного дела (ИГД) им.А.А.Скочинского - орган по сертификации горношахтного оборудования в соответствии с областью аккредитации.
Адрес: 140004, г.Люберцы, Московской обл., Октябрьский проспект, 213.
б) по республике Украина:
1. Государственный Макеевский научно-исследовательский институт по безопасности работ в горной промышленности (МакНИИ). Испытательный центр взрывозащищенного, рудничного и горношахтного оборудования, материалов и средств защиты. МакНИИ аккредитован Госстандартом Российской федерации 09.06.93г.
Адрес: 339008, г.Макеевка Донецкой области, ул. Лихачева, 60.
в) а также сертификаты государственных органов по сертификации Российской Федерации, Украины, Азербайджана, Армении, Молдовы, Белоруссии, Грузии, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана.
13. Признаются действительными в Республике Казахстан сертификаты с протоколами испытаний Турецкого института стандартов TSE (в соответствии с двухсторонним соглашением Республики Казахстан с Республикой Турция, подписанным в августе 1992г. в г.Алматы (по данным Госстандарта РК).
Примечание: 1. Перечень органов по сертификации, испытательных
центров (организаций, лабораторий) может расширяться по
мере аккредитации их в установленном порядке, в Комитете
по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства
энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.
Перечень составлен по состоянию на 01.07.99г.

2. Жоғарыда аталған салалық институттары, Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi Агенттiгiнiң уәкiлеттi орталықтары технологиялық және басқа да жабдықтарды, аппаратураларды сынаудан өткiзу үшiн белгiленген тәртiппен сертификациялау жөнiндегi орган немесе сынақ жүргiзу орталықтары ретiнде стандарттау жөнiндегi Комитетiнде аккредитивтелуi қажет.
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 29 қарашадағы
N 256 бұйрығына
4 қосымша
__________________________________________________________________
(мемлекеттік қадағалау органының аты)
Рұқсат
Сынақ жүргізуге ___________________________________________ берілді
(стендті қабылдаушы)
_________________________________________________________үлгілерін
(тәжірибелі, экспериментальды)
__________________________________________________________________
(жабдықтың немесе электр техникалық бұйымдардың аты)
Ұсынылған материалдарды қарап ____________________________________
________________________________ рұқсат беруге болады деп санайды
(мемқадағалау органының аты)
__________________________________________________________________
(бірлестіктің, кәсіпорынның, ұйымның аты)
сынақ жүргізуге __________________________________________________
(стендті қабылдаушы)
__________________________________________________________________
(жабдықтың аты, сынақ жүргізетін орын, кәсіпорынның аты)
______________________ бағдарламаны және сынақ жүргізу әдістемесін
сақтаған жағдайда.
Ерекше шарттары __________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Сынақ жүргізіп болғаннан кейін он күннен кешіктірмей, белгіленген
тәртіппен ресімделген актінің данасын, жіберу
__________________________________________________________________
(мемқадағалау органының аты)
Ж.М.
200 __ж."___"________ ___________________________
(құжат берген адамның қолы)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 29 қарашадағы
N 256 бұйрығына
5 қосымша
Елтаңба
Қазақстан Республикасының Төтенше
жағдайлар жөніндегі Агенттігі
Төтенше жағдайларды мемлекеттік
қадағалау, техникалық және тау-кен
қадағалауы жөніндегі Департаментіне
Рұқсат
Берілді ____________________________________________________________
(бұйымның аты, оның түрлері) сериялық түрін, белгіленген түрін шығаруға)
____________________________________________________________________
шығарылған _________________________________________________________
(шығарған зауыттың аты)
____________________________________________________________________
(зауыттың орналасқан жері)
және пайдалануға ___________________________________________________
(өнеркәсіп саласы, қауіптілік санаты)
____________________________________________________________________
Эксплуатациялауға рұқсат беру үшін қауіпсіздіктің қосымша шарттары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қолдану мерзімі ______________________ дейін белгіленді
(айы-күні және жылы)
Қолдану мерзімі _______________________________ дейін ұзартылды
(айы-күні және хатының нөмірі)
__________________________________________________________________
Негіз: қабылдау сынағын жүргізген ұйымның (орталықтың) қорытындысы
немес сәйкестік сертификаты ______________________________________
(ұйымның сертификациялау жөніндегі
__________________________________________________________________
органның аты, айы-күні және нөмірі)
Ж.М.
200 ___ ж. "__"________  _______________________________________
(рұқсат берген адамның қолы, аты-жөні лауазымы)
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнің
1999 жылғы 29 қарашадағы
N 256 бұйрығына
6 қосымша
Елтаңба
Қазақстан Республикасының Төтенше
жағдайлар жөніндегі Агенттігі
Төтенше жағдайларды мемлекеттік
қадағалау, техникалық және тау-кен
қадағалауы жөніндегі Департаментіне
Рұқсат
Пайдалануға ________________________________________________________
(қауіптілігі жоғары шет ел өнімінің аты,
____________________________________________________________________
түрі және қысқаша сипаттамасы)
шығарылған ________________________________________________________
(елі, шығарған зауыты)
Ұсынылған материалдарды қарап шығып _______________________________
(сәйкестік сертификаты,
___________________________________________________________________
сынақ жүргізетін ұйымның қорытындысы, берілген айы-күні, нөмірі)
Департамент рұқсат етуге болады деп санайды _______________________
(бірлестіктің,
___________________________________________________________________
кәсіпорынның, ұйымның аты және орны)
Ерекше шарттары: __________________________________________________
___________________________________________________________________
Қолдану мерзімі _______________________________ дейін белгіленген.
(айы-күні және жылы)
Қолдану мерзімі _______________________________ дейін ұзартылды.
(айы-күні және хаттың нөмірі)
Ж.М.
200 __ж. "___"_______      _______________________________________
(рұқсат берген адамның қолы, аты-жөні)

2. Вышеперечисленные отраслевые институты, центры,
уполномоченные Правительством Республики Казахстан и
Агентством Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям
на проведение испытаний технологического и другого
оборудования, аппаратуры должны быть аккредитованы в
Комитете по стандартизации в установленном порядке как
орган по сертификации или в качестве испытательных
центров.
Приложение  4
к приказу Агентства Республики
Казахстан по чрезвычайным
ситуациям от 29 ноября 1999г.
N 256
________________________________________________________________
(наименование органа государственного надзора)
Разрешение
На проведение____________________________________________испытаний
(приемочных, стендовых)
_________________________________________________________образцов
(опытных, экспериментальных)
________________________________________________________________
(наименование оборудования или электротехнического изделия)
рассмотрев представленные материалы_____________________________
____________________________________считает возможным разрешить
(наименование органа госнадзора)
________________________________________________________________
(наименование объединения, предприятия, организации)
проведение_________________________________________испытаний
(приемочных, стендовых)
___________________________________________________________________
(наименование оборудования, место испытаний, наименование предприятия)
________________________при условии соблюдения программы и методики
проведения испытаний.
Особые условия_____________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Не позднее десяти дней после окончания испытаний экземпляр акта,
оформленного в установленном порядке, направить
____________________________________________________________________
(наименование органа госнадзора)
м.п.
"____"______________200_ г.     ___________________________________
(подпись лица, выдавшего документ)
Приложение  5
к приказу Агентства Республики
Казахстан по чрезвычайным
ситуациям от 29 ноября 1999г.
N 256
Герб
Агентство Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям
Департамент по государственному надзору
за чрезвычайными ситуациями, техническому
и горному надзору
Разрешение
На______________________________________________________________
(серийный выпуск, выпуск установочной серии)
_______________________________________________________________
(наименование изделия, его тип)
изготовленного_________________________________________________
(наименование завода-изготовителя)
_______________________________________________________________
(местоположение завода)
и применение___________________________________________________
(отрасль промышленности, категория опасности)
_______________________________________________________________
Дополнительные условия безопасности для допуска в эксплуатацию
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Срок действия установлен до___________________________________
(дата и год)
Срок действия продлен до______________________________________
(дата и номер письма)
______________________________________________________________
Основание: Заключение испытательной организации (центра) или
сертификат соответствия)______________________________________
(наименование организации,
______________________________________________________________
органа по сертификации, дата и номер)
м.п.
"___"______________200_г.         ________________________________
подпись
(Ф.И.О., должность лица, выдавшего разрешение)
Приложение  6
к приказу Агентства Республики
Казахстан по чрезвычайным
ситуациям от 29 ноября 1999г.
N 256
Герб
Агентство Республики Казахстан
по чрезвычайным ситуациям
Департамент по государственному надзору
за чрезвычайными ситуациями, техническому
и горному надзору
Разрешение
На применение______________________________________________________
(наименование импортной продукции повышенной
___________________________________________________________________
опасности, тип и краткая характеристика)
___________________________________________________________________
изготовленной______________________________________________________
(страна, завод-изготовитель)
___________________________________________________________________
рассмотрев представленные материалы________________________________
(сертификат соответствия,
___________________________________________________________________
заключение испытательной организации, дата выдачи и номер и др.)
___________________________________________________________________
Департамент считает возможным разрешить ___________________________
(наименование
___________________________________________________________________
объединения, предприятия, организации и места)
Особые условия:____________________________________________________
___________________________________________________________________
Срок действия установлен до___________________________________
(дата и год)
Срок действия продлен до______________________________________
(дата и номер письма)
м.п.
"___"______________200_г.         ________________________________
подпись
(Ф.И.О., должность лица, выдавшего разрешение)