Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 маусымдағы "Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" N 131-1 Заңының, осы мәселе бойынша Президенттiң жарлықтарының, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулыларының Алматы қаласында орындалу барысы туралы
І сайланған Алматы қалалық Мәслихатының ХХІV сессиясының 1999 жылғы 12 наурыздағы шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 1999 жылғы 20 сәуірде N 42 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы қалалық Мәслихатының 2005 жылғы 11 ақпандағы N 123 шешімімен
Ескерту.Күші жойылды - Алматы қалалық Мәслихатының 11.02.2005 N 123 шешімімен.
I-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты Қазақcтан Республикасының 1997 жылғы 19 маусымдағы "Шақын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" N 131-1 Заңының, осы мәселе бойынша Президенттiң жарлықтарының, Қазақстан Республикасы үкiметi қаулыларының Алматы қаласында орындалуын жайын қарап, қалада шағын кәсiпкерлiктi дамытуқа мемлекеттiк қолдауды қамтамасыз ету бойынша елеулi жүргiзiлгенiн атап көрсеттi. Алматы еркiн кәсiпкерлiк қаласы болып жарияланды, қала  өкiмiнiң жанынан Шағын бизнес департаментi құрылды, аудандар әкiмдерi аппараттарында шағын бизнес мәселелерi бойынша әкiмдердiң  орынбасарлары жетекшiлiк етедi, сауда бөлiмдерi кәсiпкерлiктi қолдау және дамыту бөлiмдерi болып қайта құрылды. 1998 жылы шақын кәсiпорындардың саны 800-ден асты және кәсiпорындардың жалпы саны 23,1 мыңға жеттi, онда 116 мың адам жұмыс iстейдi. 1997 жылмен салыстырқанда шағын кәсiпорындар көрсететiн қызметтер мен өндiретiн тауарлардың көлемi 5,2 процентке көбейдi.
Сонымен бiрге шағын кәсiпкерлiктiң дамуын орын алып отырқан бiрқатар проблемалар кiдiртуде. Айталық, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын бұза отырып, аудандар әкiмдер аппараттарында рұқсат ету құжаттарын беру тәжiрибесi (сауда жасауға арналқан рұқсат ету куәлiктерi, кәсiпорындардың төлқұжаттары) әлi толық жойылмақан, жекелеген фирмалардың мүдделерiн қорқайтын жақдайлар да кездеседi, кәсiпкерлердi аудандардың бюджеттен тыс қорларына және қайырымдылық қорларына "ерiктi демеушiлiк ету" деп аталатын келеңсiз iстi жасауға мәжбүр ететiн, жарналар төлететiн жағдайлар бар. Аудандар әкiмдерi аппараттары жанында негiзiнен кәсiпкерлерге салынатын айыппұлдардың есебiнен өз бюджеттерiн қалыптастыратын және ұсталатын әр түрлi құрылымдар құрылқан және жұмыс iстеуде. Аудандық салық комитеттерi арқылы патент немесе куәлiк берерде кәсiпкерлерден Қазақстан Республикасының "Жеке кәсiпкерлiк туралы" Заңында көрсетiлмеген құжаттарды (үй жайларды жалдау шарттары, олардың төл құжаттарының немесе жеке басының куәлiктерiнiң көшiрмелерiн) орынсыз талап етедi, куәлiктердiң немесе патенттердiң бланкiлерi үшiн 400-600 теңге аралықында жоғары ақы алынады, куәлiктер берiлетiн мерзiм өте шектеледi, патенттердiң құнының нақты мөлшерiн анықтау мақсатында фонометраждар жүргiзiлмейдi. Мемлекеттiк өкiлеттi орган - көрнекi ақпарат және жарнама басқармасының бар екенiне қарамастан, сыртқы көрнекi жарнамаларды орналастыратын орындардың жарнамалық кеңiстiктi пайдалануға берудiң жайын келiсу "Алматықалабезендiру" АҚ арқылы жүзеге асырылады. МӘның өзi Қазақстан Республикасы үкiметiнiң "Орталық және жергiлiктi атқару органдары арқылы көрсетiлетiн қызметтер үшiн ақы төлеудi реттеу жөнiндегi шаралар туралы" Қаулысына қайшы келедi. І-сайланқан Алматы қалалық Мәслихаты
ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:

О выполнении Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства" от 19-го июня 1997 года № 131-1, указов Президента, постановлений Правительства Республики Казахстан по данному вопросу в городе Алматы
Решение ХХIV-й сессии Алматинского городского маслихата I-го созыва от 12 марта 1999 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 20 апреля 1999 года № 42. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 11 февраля 2005 года № 123
Сноска. Утратило силу решением Маслихата города Алматы от 11.02.2005 № 123.
Рассмотрев выполнение Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства" от 19-го июня 1997 года № 131-1, указов Президента, постановлений Правительства Республики Казахстан по данному вопросу в городе Алматы, Алматинский городской Маслихат І-го созыва отмечает, что в городе проводится определенная работа по обеспечению государственной поддержки развития малого предпринимательства. Алматы объявлен городом свободного предпринимательства, создан Департамент малого бизнеса при акиме города, в аппаратах акимов районов вопросы малого бизнеса курируют заместители акимов, отделы торговли преобразованы в отделы по поддержке и развитию предпринимательства. Число малых предприятий за 1998 год увеличилось более чем на 800 и составило 23,1 тыс. предприятий, в которых занято 116 тыс. человек, на 5,2 процента по сравнению с 1997г. вырос объем производства товаров и услуг, предоставляемых малыми предприятиями.
Вместе с тем, ряд существенных проблем сдерживает развитие малого предпринимательства. Так, в нарушение действующего законодательства Республики Казахстан, в аппаратах акимов районов не искоренена практика выдачи разрешительных документов (разрешительных свидетельств на торговлю, паспортов предприятий), имеют место случаи прямого лоббирования интересов отдельных фирм, принуждения предпринимателей оплачивать, так называемые "добровольные спонсорские" взносы во внебюджетные фонды районов и благотворительные фонды. При аппаратах акимов районов созданы и функционируют различные структуры, формирующие свой бюджет и содержащиеся в основном за счет штрафов, налагаемых на предпринимателей. Районными налоговыми комитетами при получении патента или свидетельства запрашиваются не предусмотренные Законом Республики Казахстан "Об индивидуальном предпринимательстве" документы (договоры аренды помещений, копии паспортов или удостоверений личности), взимается высокая плата за бланки свидетельств или патентов от 400 до 600 тенге, неправомерно ограничиваются сроки, на которые выдаются свидетельства, практически не проводятся хронометражи, с целью определения реального размера стоимости патентов. Несмотря на наличие государственного уполномоченного органа - Управления визуальной информации и рекламы, согласование мест дислокации, размещения наружной визуальной рекламы, выдачи разрешений на использование рекламного пространства, осуществляется АО "Алматыгороформление", что противоречит постановлению Правительства Республики Казахстан "О мерах по упорядочению взимания платы за услуги, оказываемые центральными и местными исполнительными органами", Алматинский городской Маслихат 1-го созыва
РЕШИЛ:

1. Тұрақты депутаттық комиссиялар, аудандардың әкiмдерi, қалалық, аудандық мекемелердiң, ұйымдардың басшылары шағын кәсiпкерлiктi дамытуда жинақталқан тәжiрибенi пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының "Шағын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдау туралы" Заңының, Президенттiң жарлықтарының және Қазақстан Республикасы үкiметi қаулыларының талаптарын толық көлемде орындалуын қамтамасыз етсiн.
2. "Алматы қаласы бойынша шағын кәсiпкерлiктi дамытуды қолдаудың 1999-2000 жылдарға арналған Бағдарламасы" және "Алматы қаласындақы өнеркәсiптiк аймақтарды дамыту Тұжырымдамасы" бекiтiлсiн (N 1, 2 қосымшалар).
3. Қазақстан Республикасының Парламентiне және үкiметiне, Қазақстан Республикасының жекелеген заң актiлерiне кәсiпкерлiктi қолдау және дамыту мәселелерi бойынша өзгертулер мен толықтырулар енгiзу жөнiнде ұсыныстар жолдансын (N 3 қосымша).
4. Қазақстан РеспубликасыныҺ Парламентiнен шағын кәсiпкерлiктi қолдау мәселелерi бойынша Парламенттiк тыңдаулар өткiзу, Қазақстан Республикасының өкiмшiлiк, Салық, Салық-процессуальдық Кодекстерiн және Азаматтық Кодекстiң II-бөлiмiн қабылдауды тездету сұралсын.
5. Қазақстан Республикасының Парламентiне және үкiметiне Алматы қаласының өкiмiмен және Алматы қалалық Мәслихатымен келiспей "Алматы қаласының айрықша мәртебесi туралы" Заңына өзгерiстер енгiзбеу жөнiнде өтiнiш жасалсын.
6. Алматы қаласының әкiмiне мынадай ұсыныстар жасалсын:
6.1. Өндiрiстiк қызметпен айналысатын шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн қалалық бюджеттiң қаражаттары есебiнен мемлекеттiк тапсырыстар бойынша сатып алынатын тауарларды" (жұмыстар, қызметтер) барлық көлемiнiң кемiнде 10 процентiн резервке қоюдың жайын қарастыру, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының шеңберiнде олардың тауарларының (жұмыстар, қызметтер) өткiзiлуiне игi ықпал ететiн тамыр-таныстық шараларды жүзеге асыру;
6.2. Егер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында басқаша көрсетiлмесе, кәсiпкерлiк қызметтiң жекелеген түрлерiн жүзеге асыруға арналған мерзiмсiз лицензиялар беру және хаттау;
6.3. Алматы қаласында жарнамалық кеңiстiктi пайдаланғаны үшiн ақы төлеу, олардың есебiн алу, тiркеу, бақылау жөнiндегi жұмыстарды реттеу;
6.4. "Алматы қалалық Бизнес-Инкубатор" жабық акционерлiк қоғамын құру, оның жарлылық қорына үлес қосу ретiнде Алматы қаласында Өнеркәсiптiк аймақтарды ұйымдастыруға арналған, жарамды үй-жайлар бөлу;
6.5. Өнеркәсiптiк аймақтарда орналасқан шақын кҚсiпорындарқа көмек көрсету, қаланыҺ iрi кәсiпорындарымен өндiрiстiк-технологиялық байланыстар жасауына жәрдемдесу.

1. Постоянным депутатским комиссиям, акимам районов, руководителям городских, районных учреждений, организаций, используя накопленный опыт в развитии малого предпринимательства, обеспечить выполнение в полном объеме требований Закона Республики Казахстан "О государственной поддержке малого предпринимательства", указов Президента и постановлений Правительства Республики Казахстан.
2. Утвердить "Программу поддержки развития малого предпринимательства по городу Алматы на 1999-2000 годы" и "Концепцию развития Промышленных зон в городе Алматы", приложение №№ 1, 2.
3. Направить в Парламент и Правительство Республики Казахстан предложения в части внесения изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам поддержки и развития предпринимательства, приложение № 3.
4. Просить Парламент Республики Казахстан провести парламентские слушания по вопросам поддержки малого предпринимательства, ускорить принятие Административного, Налогового, Налогово-процессуального и II-й части Гражданского Кодексов Республики Казахстан.
5. Обратиться в Парламент и Правительство Республики Казахстан с просьбой не допускать внесения изменений в закон "Об особом статусе города Алматы" без согласования с акимом города Алматы и Алматинским городским Маслихатом.
6. Рекомендовать акиму города Алматы:
6.1. Предусмотреть для субъектов малого предпринимательства, занятых производственной деятельностью, резервирование не менее 10 процентов всех объемов товаров (работ, услуг), закупаемых по государственным заказам и подрядам за счет средств городского бюджета, определить для них в рамках действующего законодательства Республики Казахстан протекционистские меры способствующие продвижению их товаров (работ, услуг);
6.2. Производить выдачу и оформление бессрочных лицензий на осуществление отдельных видов предпринимательской деятельности, если иное не предусмотрено действующим законодательством Республики Казахстан;
6.3. Упорядочить работу по учету, регистрации, контролю и взиманию платы за использование рекламного пространства в городе Алматы;
6.4. Учредить закрытое акционерное общество "Алматинский городской Бизнес-Инкубатор", внести в качестве вклада в его уставный фонд помещения пригодные для организации Промышленных зон в городе Алматы;
6.5. Оказать содействие и помощь малым предприятиям, размещенным в Промышленных зонах, в организации кооперированных производственно-технологических связей с крупными предприятиями города.

7. Алматы қаласындағы аудандардың әкiмдерiне ұсынылсын:
7.1. шағын кәсiпкерлiктi қолдау және дамытудың қалалық және аудандық бағдарламаларын жүзеге асыруға бақытталған жұмыстарды жандандыру;
7.2. беделдi және тәжiрибелi кәсiпкерлердi қоғамдық кеңесшi ретiнде жұмысқа тарту, олардың тәжiрибесiн тарату, қоғамдық кәсiпкерлiк құрылымдарды қалыптастыруға жәрдемдесу.
8. Қалалық қаржы басқармасы:
8.1. осы мақсаттарға арналып бекiтiлiп, 1999 жылға арналған қалалық бюджетте көрсетiлген қаражаттардың көлемiнде шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несие беруге арналған ақша қаражаттарының толық көлемде бөлiнуiн қамтамасыз ету;
8.2. алдақы жылға арналған, Алматы қаласы бюджетiнiң жобасында шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне несиелер беру үшiн, оларды оқытуды қаржыландыруға, Өнеркәсiптiк аймақтарды өркендетуге және кәсiпкерлiктiң басқа да инфраққрылымдық жақтарын дамытуды қаржыландыруды қарастыру.
9. Алматы қалалық аумақтық мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi және Алматы қалалық Коммуналдық меншiктi басқару департаментi:
9.1. шағын өндiрiстiк кәсiпорындарды орналастыру үшiн тоқсан сайын бос тұрқан үй-жайларды iздестiрiп отырсын. Өндiрiстiк және офистiк үй-жайларға мұқтаж кәсiпкерлер хабардар болуы үшiн "Алматы ақшамы", "Вечерний Алматы" газеттерiнде ай сайын бос тұрған және пайдаланылмайтын нысандардың тiзiмдерiн жариялап отырсын;
9.2. өндiрiстiк салада қызмет ететiн шақын кәсiпкерлiк субъектiлерiмен ұзақ мерзiмдi негiзде, 10 жылға дейiн үй-жайларды жалдау шарттарын хаттау ұсынылсын.
10. Алматы қалалық Салық комитетi:
10.1. жеке кәсiпкерлермен жұмыс iстеудi бiр жүйеге келтiрiп, патенттер мен куәлiктердi берерде төрешiлдiктен бойларын аулақ салып, iстi дұрыс ұйымдастырсын;
10.2. 1999 жылғы 1 сәуiрге дейiн Алматы қаласындағы жеке кәсiпкерлерге патенттер мен куәлiктердi беру жөнiндегi бiрыңғай Ереженi әзiрлесiн және бекiтсiн, оларды бергенi және хаттақаны үшiн Қазақстан Республикасының Заңдарында белгiленбеген ақы алу тәртiбiнiң күшiн жойсын;
10.3. жеке кәсiпкер бекiтiлген салықтық мөлшерiмен келiспеген жағдайда патенттiң құны үшiн есеп айырысуды салық органының қызметкерi жүргiзген тексерудiң нәтижелерi және хронометраж негiзiнде немесе олар ұсынған мәлiметтерге сәйкес жүзеге асырсын;
10.4. белгiленген салық ставкаларының нақты мөлшерлерiне барынша жақындатылған, Алматы қаласындағы аудандарды аймақтарқа бөлудiң неқұрлым икемдi жүйесiн әзiрлесiн.

7. Рекомендовать акимам районов города Алматы:
7.1. Активизировать работу направленную на реализацию городской и районных программ поддержки и развития малого предпринимательства, принять меры, обеспечивающие субъектам малого бизнеса действенную помощь со стороны аппаратов акимов района, районных служб и подразделений;
7.2. Привлекать к работе общественными советниками авторитетных и опытных предпринимателей, распространять их опыт, содействовать формированию общественных предпринимательских структур.
8. Городскому финансовому управлению:
8.1. Обеспечить выделение в полном объеме средств на кредитование субъектов малого предпринимательства, в пределах ассигнований из городского бюджета на 1999г., утвержденных на эти цели.
8.2. Предусматривать в проекте бюджета города Алматы на предстоящий год средства для кредитования субъектов малого предпринимательства, на финансирование их обучения, развития Промышленных зон, и других инфраструктурных элементов предпринимательства.
9. Алматинскому городскому территориальному комитету госимущества и приватизации и Департаменту по управлению коммунальной собственностью города Алматы:
9.1. Ежеквартально проводить изыскание пустующих помещений для размещения в них малых производственных предприятий. Для информирования предпринимателей, нуждающихся в производственных и офисных помещениях, ежемесячно публиковать в газетах "Алматы Ақшамы" и "Вечерний Алматы" списки пустующих и не используемых объектов;
9.2. Рекомендовать оформление договоров аренды помещений с субъектами малого предпринимательства, занятых в производственной сфере производить на долгосрочной основе, сроком до 10 лет.
10. Налоговому комитету по городу Алматы:
10.1. Систематизировать работу с индивидуальными
предпринимателями, исключить бюрократизм, волокиту и
неорганизованность при выдаче патентов и свидетельств;
10.2. Разработать и утвердить до 1-го апреля 1999 года единое Положение по выдаче индивидуальным предпринимателям патентов и свидетельств по городу Алматы, отменить не установленную законодательством Республики Казахстан плату за их оформление и выдачу;
10.3. Расчет размера стоимости патента, в случаях несогласия индивидуального предпринимателя с размером утвержденного фиксированного налога производить на основании представленных им данных или на основании результатов обследования и хронометража, проведенного работниками налогового органа;
10.4. Разработать более гибкую систему зонирования районов города Алматы, максимально приближенную к реальным размерам ставок фиксированного налога.

11. Қалалық қаржы басқармасы Алматы қалалық Салық комитетiмен бiрлесе отырып, I-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының кезектi сессиясының қарауына жергiлiктi бюджетке қарыздар кәсiпорындармен, ұйымдармен өзара есеп айырысу жөнiндегi ұсыныстарды енгiзiп, кейiнiрек Алматы қаласында Өнеркәсiптiк аймақтарды ұйымдастыру үшiн осы қаланың коммуналдық меншiгiндегi пайдаланылмай тұрған үй-жайлардың бiраз бөлiгiн оларға берсiн.
12. Алматы қалалық өдiлет басқармасы заңды тұлқаларды тiркеу және қайта тiркеудiң тәжiрибесiн жетiлдiрiп, шағын кәсiпкерлiк субъектiлердiң тiркеудiң мерзiмiн 3 күнге дейiн төмендетуге қол жеткiзсiн.
13. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау экономикалық реформа және нарықтық қатынастарды дамыту мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссияға (Ю.В.Костин), Алматы қаласы өкiмiнiң бiрiншi орынбасарына (Қ.А.Бүкенов) жүктелсiн.
I-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты ХХIV сессиясының
төрағасы                                    В. Югай
I-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы                        Ж. Төрегелдинов
I-сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының
1999 жылқы 12 наурыздағы
24-сессиясының шешiмiне
N 1 қосымша
1999-2000 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН АЛМАТЫ ҚАЛАСЫ
БОЙЫНША ШАҒЫН КӘСIПКЕРЛIКТI
ҚОЛДАУ МЕН ДАМЫТУ
БАҒДАРЛАМАСЫ
Алматы қаласы
БАҒДАРЛАМА ПАСПОРТЫ АТАУЫ
1999-2000 жылдарқа арналған Алматы қаласында шағын кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытудың бақдарламасы
БАҒДАРЛАМАНЫҢ НЕГIЗГI ӘЗIРЛЕУШIСI
Алматы қаласының Шағын бизнес департаментi
БАҒДАРЛАМАНЫҢ БАСТЫ ОРЫНДАУШЫСЫ
Алматы қаласының Шағын бизнес департаментi
БАҒДАРЛАМАНЫҢ ОРЫНДАУШЫЛАРЫ
Қалалық қызметтер мен басқармалар, аудан әкiмдерi, кәсiпкерлердiң алматылық қауымдастықы, қоғамдық бiрлестiктер
БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ
Кәсiпкерлердi жан-жақты тиiмдi қолдаудың жүйесiн құру және осы негiзде экономиканың өндiрiстiк және басқа салаларында шағын кәсiпкерлiктiң тұрақты дамуын қамсыздандыру
БАҒДАРЛАМАНЫҢ МIНДЕТI
- Шағын кәсiпкерлiктi табысты дамуы үшiн қолайлы құқықтық, экономикалық және ұйымдық шарттарды жасау
- кәсiпкерлiктi қолдаудың қаржы-кредиттiк жыне инвестициялық тегершiктерiн дамыту және жетiлдiру;
- халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, жаңа жұмыс орындарын құру
- тұтыну базарын бәсеке қабiлеттi отандық тауарлармен толтыру үшiн экономиканы өндiрiстiк инновациялық және басқа салаларында шағын кәсiпорындарды ашу және дамыту
- шағын кәсiпорындарда мемлекеттiк тапсырысты орналастырудың тиiмдi тегершiгiн жасау
- шағын кәсiпкерлiк инфрақұрылымын жетiлдiру
- шағын кәсiпкерлiктiң экономикалық және әлеуметтiк дамуы мiндеттерiн шешуi үшiн қалалық құрылымдардың, атқарушы билiктiң жергiлiктi органдары мен қоғамдық ұйымдардың тиiмдi өзара iс-әрекетiн қамтамасыз ету
БАҒДАРЛАМАНЫҢ НЕГIЗГI ШАРАЛАРЫ
Негiзiнен сауда дәнекерлiк қызметте бақытталқан шағын бизнес бағдарында қалыптасқан өндiрiстiң тұралауы жағдайында, сондай-ақ Алматы қаласының дамуы ерекшелiгiн базарларда тауарлар мен қызметтердiң қалыптасқан жағдайын ескере отыра қала өкiмiнiң аппараты шағын бизнес департаментi арқылы барлық қала қызметтерi мен және басқаларымен өзара тығыз iс-әрекет ете отыра мына төмендегi басым бақыттарда кәсiпкерлiктi қолдау мен дамытуды жүргiзедi:
- азық-түлiк өнiмдерiн, ең алдымен жергiлiктi шикiзаттан өндiру;
- тiгiн, тоқыма өндiрiсi;
- картон-қақаз жҚне буып-түю өнiмдерiнiң өндiрiсi;
- балалар тауарларыныҺ түрлерiн шықару;
- дәрi-дәрмек препараттарының өндiрiсi;
- құрылыс материалдарын шықару;
- мүгедектерге арналқан өнiмдердi шықару;
- жиҺазды, оның iшiнде мектеп пен ауруханаға арналған жиҺазды шықару;
- тұрмыстық химия мен әсемдегiш-косметикалық бұйымдарды шықару;
- тұрғын үй мен әлеуметтiк мақсаттағы объектiлердi салу, жөндеу және пайдалануға беру;
- халыққа медициналық және тұрмыстық қызметтердi дамыту (кiр жуатын орын шеберханалары және т.б.);
- қоғамдық тамақтандыру объектiлерiнiң желiсiн дамыту.
Алматы қаласы үшiн жоғарыда мазмұндалған басым бағыттарды ескере отыра тараулар бойынша төмендегi шаралар қарастырылады:
I. Шағын кәсiпкерлiктi дамытудың құқықтық шарттарын жетiлдiру
II. Кәсiпкерлiктi қолдауды ұйымдық қамсыздандыру
III. Шағын кәсiпкерлiктi, шағын-кредиттiк, инвестициялық және өндiрiстiк-технологиялық қолдау
IV. Кәсiпкерлiктi қолдаудың инфрақұрылымдары мен өнеркәсiп аймақтарын дамыту
V. Шағын кәсiпкерлiктi кадрлық және ақпараттық қамсыздандыру
VI. Шағын кәсiпкерлiктiң әлеуметтiк қорқалуы және қәуiпсiздiгi
ҚАРЖЫЛАНДЫРУДЫҢ КӨЛЕМI МЕН КӨЗДЕРI

11. Городскому финансовому управлению совместно с Налоговым комитетом по городу Алматы в месячный срок рассмотреть возможность и представить на рассмотрение очередной сессии Алматинского городского Маслихата 1-го созыва, предложения по проведению взаимозачетов с предприятиями и организациями имеющими задолженность в местный бюджет, путем передачи части неиспользуемых ими помещений в коммунальную собственность города Алматы для последующей организации в них Промышленных Зон.
12. Управлению юстиции города Алматы совершенствовать практику регистрации и перерегистрации юридических лиц, добиться, снижения сроков регистрации субъектов малого предпринимательства до 3 дней.
13. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по вопросам экономической реформы и развитию рыночных отношений (Костин Ю.В.), первого заместителя акима города Алматы (Букенов К.А.).
Председатель
XXIV-й сессии Алматинского
городского Маслихата
1-го созыва                              В.Югай
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата 1-го созыва                    Ж.Турегельдинов
Приложение № 1
к решению 24-й сессии
Алматинского городского
Маслихата 1-го созыва
от 12 марта 1999г.
ПРОГРАММА
ПОДДЕРЖКИ И РАЗВИТИЯ МАЛОГО
ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА ПО ГОРОДУ АЛМАТЫ НА 1999-2000 ГОДЫ
г.Алматы
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
НАИМЕНОВАНИЕ
Программа поддержки и развития малого предпринимательства по городу Алматы на 1999-2000гг.
ОСНОВНОЙ РАЗРАБОТЧИК ПРОГРАММЫ
Департамент малого бизнеса города Алматы
ГОЛОВНОЙ ИСПОЛНИТЕЛЬ ПРОГРАММЫ
Департамент малого бизнеса города Алматы
ИСПОЛНИТЕЛИ ПРОГРАММЫ
Городские службы и управления, Акимы районов, Алматинская Ассоциация предпринимателей, общественные объединения
ЦЕЛЬ ПРОГРАММЫ
Формирование системы всеобъемлющей интенсивной поддержки предпринимателей и обеспечение на этой основе устойчивого развития малого предпринимательства в производственной и других сферах экономики
ЗАДАЧИ ПРОГРАММЫ
- Создание благоприятных правовых, экономических и организационных условий для успешного развития малого предпринимательства;
- Развитие и совершенствование финансово-кредитных и инвестиционных механизмов поддержки предпринимателей;
- Обеспечение занятости населения, создание новых рабочих мест;       - Развитие и открытие малых предприятии в производственной, инновационной и других сферах экономики для наполнения потребительского рынка конкурентоспособными отечественными товарами;
- Формирование эффективного механизма размещения
государственного заказа на малых предприятий;
- Совершенствование инфраструктуры малого предпринимательства;
- Обеспечение эффективного взаимодействия городских структур, местных органов исполнительной власти и общественных организаций для решения задач экономического и социального развития малого предпринимательства.
ОСНОВНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ ПРОГРАММЫ
В условиях стагнации производства, сложившейся ориентации в малом бизнесе, преимущественно направленной на торгово-посредническую деятельность, а также учитывая особенности развития города Алматы, конъюнктуры; складывающихся рынков товаров и услуг Аппарат Акима города в лице Департамента малого бизнеса в тесном взаимодействий со всеми городскими службами и управлениями осуществит поддержку и развитие предпринимательства по следующим приоритетным направлениям:
- производство продуктов питания, прежде всего из местного сырья;
- швейное, трикотажное, скорняжное производство;
- производство картонно-бумажной и упаковочной продукции;
- производство товаров детского ассортимента;
- производство лекарственных препаратов;
- производство строительных материалов;
- производство изделий для инвалидов;
- производство мебели, в том числе для школ, больниц;
- производство продукции бытовой химии и парфюмерно-косметических изделий;
-строительство, ремонт и эксплуатация жилья и объектов социального назначения;
развитие медицинских и бытовых услуг населению (прачечные, ремонтные мастерские и т.д.);
- развитие сети объектов общественного питания.
С учетом вышеизложенных приоритетных направлений для города Алматы предусматриваются следующие основные мероприятия по разделам:
I. Совершенствование правовых условий развития малого предпринимательства.
II. Организационное обеспечение поддержки предпринимательства.
III. Финансово-кредитная, инвестиционная и производственно-технологическая поддержка малого предпринимательства.
IV. Развитие инфрастуктуры и промышленных зон поддержки предпринимательства.
V. Информационное и кадровое обеспечение малого предпринимательства.
VI. Социальная защита и безопасность субъектов малого предпринимательства.
ОБЪЕМ И ИСТОЧНИКИ ФИНАНСИРОВАНИЯ

1999 жылқы республикалық жҚне жергiлiктi бюджет қаражатынан қаржыландырудың жалпы көлемi шамамен 100 млн. теңгенi құрайды.
Басқа көздерден, қосымша қаражатты тарту, оның iшiнде отандық кәсiпкерлер мен шет ел инвесторларының бос қаражаты, банк кредиттерi.
БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДАН КҮТIЛЕТIН
ТҮПКI НӘТИЖЕЛЕР
- Алматы қаласында жұмыс iстейтiн шақын кәсiпорындар саны 1,3-1,4 есеге көбейту;
- жаңа жұмыс орындарын ашу, сол арқылы қаладақы жұмыссыздық деңгейiн төмендетуге қол жеткiзу, халықтың жұмыспен қамтылуын қамсыздандыру;
- экономиканың өндiрiстiк және басқа салаларында шағын кәсiпкерлiктiң қалыптасуы мен дамуы үшiн барлық қолайлы жағдайда жасау есебiнен шағын кәсiпкерлiктi үдемелi дамыту;
- шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне ұйымдық-әдiстемелiк, ақпараттық талдау, кеңестiк сақтандыру және басқа қызметтердi көрсету үшiн осы сәтте жеткiлiктi дамықан нарықтық инфрақұрылымдар объектiлерiн қөру;
- қала базарларын жергiлiктi өндiрiстiң бәсекеқабiлеттi өнiмдермен және қызметтерiмен толтыру;
- салық салынатын база мен бюджеттiң кiрiс бөлiгiн көбейту.
БАҒДАРЛАМАНЫ IСКЕ АСЫРУ ТЕГЕРШIГI
Алматы қаласы өкiмi аппаратының, шақын бизнес департаментiнiң, қала және аудан қызметтерi мен басқармаларының, қоғамдық бiрлестiктерiнiң күш-жiгерiмен шағын кәсiпкерлiктi дамытудың мемлекеттiк саясатын iске асыру мақсатында, экономиканы тұрақтаныру, жұмыссыздық деңгейiн төмендету, қаланың экономикалық және басқа да мәселелерiн шешу бойынша қойылқан мiндеттерге қол жеткiзу үшiн шағын бизнес мүмкiндiгiн дамытуқа арналған қолда бар мүмкiндiктердi барынша пайдалану жөнiнде қадамдар жасалуда.
Бағдарлама кәсiпкерлiктi дамытудағы елеулi мәселелердi шешуге бағытталған нысаналы шараларды орындаудың нақты және шынайы кешенi ретiнде жасалды, қала және аудан құрылымдарының, қоғамдық бiрлестiктердiң, қауымдастықтардың және басқа ұйымдардың, кәсiпкерлердiң мүдделерi мен мүмкiндiктерiн, күш-жiгерiн жоғары деңгейде жұмсалдыруқа тиiс.
Бағдарламаның әрбiр шарасын орындау үшiн жауапты орындаушылар бекiтiлген және нақты мерзiмдерi белгiленген. Бағдарлама шараларын орындаушылар қызметiн үйлестiру мiндетi шақын бизнес департаментiне жүктелген, ол ай сайын шақын бизнестi қолдау жөнiндегi ҚР Агенттiгiне бағдарламаны iске асыру туралы ақпаратты Алматы қаласы әкiмi аппаратының басшылығына есептеп тапсырады, белгiленген шараларды өз уақытында орындауды қамтамасыз ету бойынша қажеттi шараларды қабылдайды, оны iске асыру барысындақы кемшiлiктердi жояды, сондай-ақ бағдарламаны iске асыруқа бөлiнген ақша қаражатының тиiмдi пайдаланылуын қамтамасыз етедi.
Осы бағдарламаның табысты және өз уақытында iске асыруды қамтамасыз ету үшiн белгiленген тәртiппен жекелеген шаралар мен орындалу мерзiмi бойынша өзгерiс енгiзуге жол берiледi.
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНДАҒЫ ШАҒЫН КӘСIПКЕРЛIКТIҢ
ҚАЗIРГI ЖАҒДАЙЫН ТАЛДАУ ЖӘНЕ БАҒДАРЛАМАНЫ
IСКЕ АСЫРУДАН КҮТIЛЕТIН
ТИIМДIЛIКТI БАҒАЛАУ
Кәсiпкерлiктi дамыту бағыттарын талдау, оның Алматы қаласында дәйектi даму сипатында екендiгiн және бюджетке айтарлықтай түсiмнiң көзi болып ғана қоймай, әлеуметтiк шиеленiстер төмендетудiң жұмыспен негiзгi қамтудың, қаланы дамытудың факторы бола отыра оң нәтиже әкелгендiгiн қуаттайды.

Общий объем финансирования из средств республиканского и местного бюджета в 1999 году предположительно составит около 100 млн.тенге.
Дополнительное привлечение средств из иных источников, в том числе свободных средств отечественных предпринимателей и зарубежных инвесторов, кредиты банков.
ОЖИДАЕМЫЕ КОНЕЧНЫЕ РЕЗУЛЬТАТЫ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
- Увеличение количества в городе Алматы действующих малых предприятий в 1,3-1,4 раза.
- Создание новых рабочих мест, тем самым достижение снижения уровня безработицы в городе, обеспечение трудозанятости населения.
- Устойчивое развитие малого предпринимательства в производственной и других сферах экономики за счет создания максимально благоприятных условий для его становления и развития.
- Создание достаточно развитой на этот момент сети объектов рыночной инфраструктуры, для оказания организационно- методических, информационно-аналитических, консультационных, страховых и иных услуг субъектам малого предпринимательства.
- Насыщение товарного рынка города конкурентоспособной продукцией и услугами местного производства.
- Увеличение налогооблагаемой базы и доходной части бюджета.
МЕХАНИЗМ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
В целях реализации государственной политики развития малого предпринимательства, усилиями Аппарата Акима г. Алматы, Департамента малого бизнеса, городских и районных служб и управлений, общественных объединений предпринимаются шаги по максимальному использованию имеющихся возможностей для реализации потенциала малого бизнеса с целью достижения поставленных задач по стабилизации экономики, снижения уровня безработицы, решения многих социальных и других проблем города.
Программа сформирована как комплекс конкретных и реальных в выполнении целевых мероприятий, направленных на разрешение существующих проблем в развитии предпринимательства, призвана в максимальной степени интегрировать действия городских и районных структур, общественных объединений, ассоциаций и других организаций с интересами и возможностями предпринимателей.
За исполнение каждого мероприятия Программы закреплены ответственные исполнители и установлены конкретные сроки. Функции координации деятельности исполнителей мероприятий Программы возложены  на Департамент малого бизнеса, который ежемесячно представляет информацию о ходе реализации Программы в Агентство РК по поддержке малого бизнеса, отчеты руководству Аппарата Акима г. Алматы, принимает необходимые меры по обеспечению своевременного выполнения намеченных мероприятий, устранению недостатков в процессе их реализации, а также обеспечивает эффективное использование финансовых средств, выделяемых на реализацию Программы.
Для обеспечения успешной и своевременной реализации настоящей Программы в установленном порядке допускается внесение изменений по отдельным мероприятиям и срокам исполнения.
АНАЛИЗ СОВРЕМЕННОГО СОСТОЯНИЯ МАЛОГО
ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА В ГОРОДЕ АЛМАТЫ
И ОЦЕНКА ОЖИДАЕМОЙ ЭФФЕКТИВНОСТИ
РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Анализ тенденций развития предпринимательства свидетельствует, что в городе Алматы оно имеет характер поступательного развития и приносит свои положительные плоды, став не только источником значительных поступлений в бюджет, но и фактором снижения социальной напряженности, основой обеспечения трудозанятости населения, развития города.

01.11.1998 ж. жағдай бойынша Алматы қаласында (статистика органдарының мәлiметi бойынша) 22051 шағын кәсiпорын тiркелген, оның iшiнде:
- өнеркәсiп өндiрiсi, о/i
- а/ш өнiмдерiн ұқсату                               - 2661
- ауыл шаруашылықы                                   - 241
- құрылыс                                            - 1666
- көлiк пен байланыс                                 - 1096
- сауда                                              - 8557
- мейманханалар мен ресторандар                      - 585
- қызметтiң басқа түрлерi                            - 7245
Тiркелген кәсiпорындардың жалпы санынан 01.11.1998 ж. жағдай бойынша (салық комитетiнiң жағдайы бойынша) 13124 жұмыс iстейдi (немесе 59,5%), оның iшiнде кәсiпорындардың басым көпшiлiгi сауда саласында жұмыс iстейдi - 6541 (немесе 49,8%), бұдан кейiн құрылыс 868 (немесе 6,6%), өнеркәсiп өндiрiсi, о/i а/ш өнiмдерiн ұқсату - 665 (немесе 5,5%), көлiк және байланыс - 593 (немесе 4,6%), мейманханалар мен ресторандар - 732 (немесе 5,6%), қызметтiң басқа түрлерi - 3556 (немесе 27,4%).
01.11.1998 ж. жағдай бойынша Алматы қаласында шағын кәсiпкерлер саны - 9299 адам.
үстiмiздегi жылғы он ай iшiнде қаладағы жұмыс iстейтiн кәсiпорындар 35362,1 млн. теңгенiң, ал жеке кәсiпкерлер 552,3 млн. теңгенiң қызметiн көрсеттi.
1998 жылдың қаңтары мен қазанның бойындағы кезең мәлiметтерiн талдау өткiзiлген өнiмнiң (жұмыстың, қызметтiң) жалпы көлемiнiң негiзгi үлесiнiң саудамен шұқылданатын шақын кәсiпорындарға тиесiлi екендiгiн - 75,5%, ал ең аз үлестiң мейманханалар мен ресторандар, көлiк пен байланысқа тиесiлi екендiгiн көрсетiп отыр, олар жалпы 3,5%. Экономиканың басқа саласындағы өндiрiс көлемiнiң көрсеткiштерi бойынша кәсiпорындар үлесi тиiсiнше төмендегiдей:
- құрылыс                   - 2%
- өнеркәсiп өндiрiсi        - 3,5%
- басқалары             - 19%
Еңбек нарықындақы жалпы жағдайдың шықуына қарамастан 01.11.1998 ж. жағдай бойынша шағын бизнес кәсiпорындарында Алматы қаласы бойынша 88632 адам жұмыс iстедi. Негiзiнен жұмыс күшiнiң сауда саласы - 39279 адам (немесе 44,3%), бұдан кейiн өнеркәсiп өндiрiсi мен құрылыс 20351 адам (немесе 23%), мейманханалар мен ресторандар, көлiк пен байланыста жалпы - 12179 адам (немесе 13,7%) және қызметтiң басқа түрлерiнде - 16823 адам (немесе 19%).
"Шағын кәсiпкерлiктi дамытуға мемлекеттiк қолдауды күшейту және жандандыру жөнiндегi шаралар туралы" 06.03.1997 ж. Қазақстан Республикасы Президентi Жарлығын орындау үшiн және бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде Алматыда жұмыс iстейтiн шағын кәсiпорындар саны өсуге, сондай-ақ кәсiпкерлiк құрылымдарға тартылған тартылатын адамдар саны - 115-125 мың адамға көбеюге тиiс.
Алматының - еркiн кәсiпкерлiк қаласы болып жариялануын назарқа ала отыра нарықтық инфрақұрылым объектiлерiнiң желiсi құрылып, кәсiпкерлерге халықаралық байланысты орнатуда, шағын бизнеске инвестицияны iздеу мен тартуда өнiмдердiң жаңа түрлерiн, технологияларды дамыту мен енгiзуде көмек көрсететiн болады.
Кәсiпкерлердiң өндiрiске, саудаға және көлеңкелi экономикадан шығу үшiн қызметтiң басқа түрлерiне жеке қаражатын салуға мүдделiлiк артады және соның салдары ретiнде салық базасы мен бюджеттiң кiрiс бөлiгi артады. Экономиканы сауықтыруда, әлеуметтiк шиеленiстi төмендетуде, қаланың бiрiншi кезектегi әлеуметтiк маңызды мiндеттерiн шешуде нақты нәтиже қол жететiн болады.
І-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты ХХIV сессиясының
төрағасы                                   В.Югай
I-сайланқан Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы                       Ж.Төрегелдинов
1999-2000 жылдарқа арналқан Алматы қаласында
шағын кәсіпкерлікті дамыту мен
қолдану үшін қолайлы жақдай
жасауқа бақытталқан ШАРАЛАР
1-ТАРАУ: ШАҒЫН КӘСІПКЕРЛІКТІҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ
ЖАҒДАЙЫН ЖЕТІЛДІРУ
Орын-
дау мерзімі
Орындаушылар
Аяқтау нысаны
Қар-
жы-
лан-
дыру көзі
Қар-
жы-
лан-
дыру сома-
сы
1.
ҚР қолданыстағы заңына сәйкестік пәнiне рұқсат құжаттарын беру жүйесiне жүргiзiлген талдау негiзiнде қала құрылымдарында кәсiпкерлер құжаттарының жеңiлдетiлген және жедел өту рәсiмiнiң үлгi - ережесiн бекiтуi жөнiндегi дөңгелек үстел мәжiлiсiне қатысу
1 тоқ-
сан 1999 жыл
Шағын биз-
нес депар-
таментi, өдiлет басқармасы, қалажерком,қаластат басқарма, бас АПБ, Қала СЭС, стандарт-
тау, мет-
рология және сертифи-
каттау орталығы,  қозғалмай-
тын мүлiк орталығы
Құжаттар-
дың жедел өтуiнiң үлгi- ережесi
2.
1998 жылғы 10 шiлдедегi "ҚР кейбiр заң актiлерiне өзгерiс пен толықтыру енгiзу туралы" ҚР  Заңына сәйкес қала СЭС органдары қоғамдық тамақтан-
дыру, емдеу -  сауықтыру объектiлерiн қоспағанда шағын   кәсiпкерлiк субъектiлерiне тексерiстi жылына бiр реттен артық тiзбесiн жүргiзбесiн
1999 жыл
қала СЭС
СМП тексеру жоспары 3 жыл мерзімге
3
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне "Салықтар және бюджетке басқа  мiндеттi төлемдер туралы" ҚР Президентiнiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заң күшi бар Жарлығына сәйкес мем.бюджетке жарты жылда бiр реттен аспай салықты аударудың дұрыстығы мен өз уақытында төлеуiбойынша тексерiс жүргiзу
1999 жыл
Салық комитетi, салық полициясы басқармасы
Тексерiстi жүргiзу кестесi
4.
Жеңiлдiк негiзде жер пайдалану үшiн шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн рәсiмдеу мәселесi бойынша ҚР заңына өзгерiс енгiзу жобасын әзiрлеу
1999 жыл
Қалажерком
Ұсыныстар
5.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне салықтық қолдау механизмi, оның iшiнде жеке кәсiпкерлердi патенттеудi дамыту бойынша ұсыныстар әзiрлеу және еңгiзу
I тоқсан 1999 жыл
Шағын департа-
мент бизнесi, қалалық салық комитетi, кәсiпкер-
лердiң Алматы қауымдас-
тығы
Мемкiрiс-
минiне, Шағын бизнестi қолдау жөнiндегi ҚР Агент-
тiгiне Ұсыныстар
6.
Шағын кәсiпкерлiктi реттеу мен қолдау және қолданыстағы заңды жүйелендiру мен жетiлдiру бойынша ұсыныстар әзiрлеу саласында қолданыстағы нормативтiк-құқық-
тық актiлердiң талдауын жүргiзу
жылына бiр рет
Шағын бизнес департа-
ментi, кәсiпкер-
лердiң Алматы қауымдас-
тығы
Шағын бизнестi қолдау жөнiндегi ҚР Агент-
тiгiне, Әдiлет минiне ұсыныстар
7.
Қала, аудан әкiмшiлiктерi әзiрлеген 1999-2000 жж. арналған шағын  кәсiпкерлiктi қолдау мен дамыту бағдарламасын үйлестiру және орындалуына бақылау
ай сайын
Шағын бизнес департа-
менті, аудан әкiмдерi
Орындалу барысы туралы ақпарат
8.
Кәсiпкерлiктi дамытуды атап айтқанда, отандық товар өндiрушiлер үшiн кеден кедергiлерiн азайтуға жәрдемдесу
II тоқсан 1999 жыл
Шағын бизнес департаментi, Алматы қ.Бойынша кеден басқармасы, Алматы қауымдас-
тығы
Мемкiрiсми-
нiне, Шағын бизнестi қолдау жөнiндегi ҚР Агенттiгiне ұсыныстар
9.
ҚР Парламентiнiң қарауына ҚР Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 Жарлығының 15-бабының қолданылуы бөлiмiне (атаулы жекешелендiру) мемлекеттiк ғимараттарды екi жылдан артық жалдаған және оның жөндеуi мен қалпына келтiруiне қаражат жұмсаған шағын кәсiпкерлiк субъектiлер үшiн
I тоқсан 1999 жыл
Алматы аумақтық жекешелендiру комитетi, Шағын департамент бизнесi
ҚР Парламен-
тiнiң ұсынысы
II-ТАРАУ. КӘСIПКЕРЛIКТI ҚОЛДАУДЫ
ҰЙЫМДЫҚ ҚАМСЫЗДАНДЫРУ
Шараландыру атауы
Орын-
дау мерзімі
Орындаушылар
Аяқтау нысыны
Қар-
жы-
лан-
дыру көзі
Қар-
жы-
лан-
дыру сомасы
1.
Шағын бизнес департаментiөкiлдерiнiң шағын кәсiпкерлiктi дамыту мәселесi бойынша қалалық комиссияның жұмысына белсендi қатысуын қамтамасыз ету
тұрақ-
ты
Шағын бизнес департаментi
Ұсыныстарды әзiрлеуге қатысу
2.
Кәсiпкерлер мен қоғамдық ұйымдардың қатысуымен қала әкiмiнiң конференциясын ұйымдастыру және өткiзу
жарты жылда бiр рет
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi, кәсiпкерлер қауымдастығы
Конференция
3.
Туындаған мәселелердi анықтау, сондай- ақ шағын бизнестi дамыту бойынша ұсыныстарды әзiрлеу мақсатында шағын кәсiпкерлiк  субъектiлерiне  сауалнама жүргiзу
жарты жылда бiр рет
Аудан әкiмдерi, кәсiпкерлер-
дiң Алматы қауымдастығы
Талдау анықтамасы
4.
Салық комитеттерi мен статистика органдарының өзара байланысын қамсыздандыру негiзiнде қалада шағын бизнестi дамыту бойынша мәлiметтердiң нақтыланған базасын құру
I тоқсан 1999 жыл
Қалалық статистика басқармасы, Алматы қ.Комитетi, аудан әкiмдерi
Мәлiметтер-
дi нақтылау бойынша механизм
5.
Шағын бизнестi дамытуға, қала экономикалық жағдайының ықпалына, жұмыспен қамсыздандыруға мониторинг жүргiзу, шағын кәсiпкерлiктi дамыту мен мемлекеттiк қолдаудың қалалық және аудандық бағдарламаларын iске асыруға талдау
ай сайын
Шағын бизнес департаментi, қала құрылымдары, аудан әкiмдерi
Шағын бизнестi қолдау жөнiндегi ҚР Агенттiгiне ақпарат
6.
Әртүрлi мәселелердi шешу. Ақпарат алуда барынша өзара iс-қимылға қол жеткiзу үшiн қала аудандары әкiмдерiнiң аппараттарында "Кәсiпкер күнiн" ұйымдастыру және өткiзу
ай сайын
Аудан әкiмдерi
Кәсiпкер күнi
7.
Қала құрылымдарының, бақылаушы органдардың және кәсiпкерлердiң қатысуымен "Алматы қаласында шағын кәсiпкерлiктi жандандыру жөнiндегi шаралар туралы" әкiм шешiмiнiң негiзiнде құрылған Алматы қаласында кәсiпкерлiктi дамыту мәселесi бойынша ұсыныс әзiрлеу жөнiндегi әдiстеме Кеңесiнiң мәжiлiсiн өткiзу
кемiде екi айда бiр рет
Шағын бизнес департаментi, қалалық қызметтер мен басқармалар, аудан әкiмдерi, кәсiпкерлер қауымдастығы
Ұсыныстар, қала әкiмiнiң шешiмi
8.
Аудан, қала қызметтерiн қоғамдық бiрлестiктердi тарта отыра ауданда қәсiпкерлiк дамыту мәселесi бойынша қала аудандары әкiмдерi аппараттарында алқа өткiзу
жарты жылда бiр рет
Аудан әкiмдерi, Шағын бизнес департаментi
Алқалар
9.
Бiрлескен жобаларды iске асыру мен енгiзуге, қаладағы кәсiпкерлiктi дамыту бойынша қабылданған қадамдарға, бақылаушы органдардың нұсқамалары мен  талаптарын таныстыруға арналған семинарлар, дөңгелек үстөлдер, конференциялар өткiзу
тоқсан сайын
Қалалық құрылымдар, аудан әкiмдерi, Шағын бизнес департаментi
Семинарлар, конференциялар
III-ТАРАУ. ШАҒЫН КӘСIПКЕРЛIКТI ҚАРЖЫ-КРЕДИТТIК,
ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ӨНДIРIСТIК ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ ҚОЛДАУ
Шараландыру атауы
Орын-
дау мерзімі
Орындаушылар
Аяқтау нысаны
Қар-
жы-
лан-
дыру көзі
Қар-
жы-
лан-
дыру сомасы
1
Қайтарым негiзiнде қала бюджетi қаражатынан жеңiл кредит үшiн ұсынылатын өндiрiстiк товар мен қызмет саласындағы шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң басым жобаларына iрiктеу жасау
1999 жыл
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi
Мақұлданған жобалар және олардың кредиттелуi
Қала бюд-
жетi
2
Жер учаскелерiнiң мақсатты пайдалану үшiн анықтау мен резервтеу мақсатында сауда объектiлерi (базар, дүкен, павильон) және көлiк қызметi объектiлерiн (ЖШС, ТҚС) 1999-2000 жж. арналған дамыту схемасын жасау
I тоқсан 1999 жыл
Сәулет қала құрылысы департаментi
Объектiлердi дамыту схемасы:
- сауда
- көлiк қызметi
3
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң аукциондардағы қарызгер кәсiпорындардың немесе банкрот кәсiпорындардың иелiгiндегi мүлiк және басқа қондырғыны сатып алу мақсатында қатысу механизмiн пысықтау
тұрақ-
ты
Шағын бизнес департаментi, Алматы қ. Бойынша кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру мен тарату жөнiндегi агенттiк, Салық комитетi, Салық полициясы
Аукциондарға қатысу
4
Қала үшiн басымдық инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшiн отандық кәсiпкерлер мен инвесторлардың еркiн қаражатын тартуға ықпал ету, Шағын бизнеске инвестицияның ықтимал көзiнiң ақпараттық базасын  жасау
тұрақ-
ты
Шағын бизнес департаментi, кәсiпкерлер қауымдастығы аудан әкiмдерi
Басым инвестиция-
лық жобалардың тiзбесi
5
Жаңа жұмыс орнын құру мақсатында әрiптестер мен инвестор iздеуде шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне  көмектесу, оның iшiнде:
- Майлин көшесiнде автотұрақ салу үшiн;
- әуежай алдындағы және Алматы вокзалының алдындағы алаңдарда қызметтер кешенiн ұйымдастыру үшiн (сауда, автотұрақ және басқа т.б.);
-кешендi қызметтер мен жүк жүргiзушiлерге арналған автомобильдерi тұрағын ұйымдастыру үшiн; - "Алатау", "Сұлтанқорған" базарларында халықаралық автобустар тұрағын салу үшiн
тұрақ-
ты
I жар-
ты жылдық 1999 жыл
III тоқсан 1999 жыл
III тоқсан 1999 жыл
1999 жыл
Аудан әкiмдерi
Ақпарат
Инвестор қаражаты
6
Кәсiпкерлiктi дамытудың басым бағыттарына сәйкес жаңа өндiрiстi, шағын цехтi, наубайхананы, оның iшiнде, қаланың шалғай аудандарында
- "Жұлдыз" ық.ау
- "Маяк" поселкесi

По состоянию на 01.11.1998г. в городе Алматы (по данным органов статистики) зарегистрировано 22051 малых предприятий, из них:
- промышленное производство в т.ч.
- переработка с/х продукции     - 2661
- сельское хозяйство            - 241
- строительство                 - 1666
- транспорт и связь             - 1096
- торговля                      - 8557
- гостиницы и рестораны         - 585
- другие виды деятельности      - 7245
Из общего числа зарегистрированных предприятий функционируют (по данным налогового комитета) по состоянию на 01.11.1998г. - 13124 (или 59,5%), из них наибольшее количество предприятий действуют в сфере торговли - 6541 (или 49,8%), затем строительства - 868 (или 6,6%), промышленного производства в т.ч. переработка с/х продукции - 665 ( или 5,1 %), транспорта и связи - 593 (4,6%), гостиниц и ресторанов - 732 (5,6%), другие виды деятельности - 3556 (или 27,4%).
По состоянию на 01.11.1998г. в городе Алматы количество индивидуальных предпринимателей составило 9299 человека.
За 10 месяцев текущего года действующими малыми предприятиями в городе оказано работ, услуг на сумму 35362, 1 млн.тенге, а индивидуальными предпринимателями на сумму 552,3 млн.тенге.
Анализ данных за период с января по октябрь 1998 года свидетельствует, что наибольший удельный вес от общего объема реализованной продукции (работ, услуг) приходится на предприятия малого бизнеса, занятых в сфере торговли - 75,5%, наиболее незначительный удельный вес на предприятия, занятые в сфере гостиниц и ресторанов, транспорта и связи, в целом составляя - 3,1%. Доля предприятий по показателям объем производства в остальных отраслях экономики составляет соответственно:
- строительство                - 2%
- промышленное производство    - 3,5%
- другие                       - 19%.
Несмотря на обострение ситуации в целом на рынке труда численность работающих по состоянию на 01.11.1998г. в предприятиях малого бизнеса, по городу Алматы составила 88632 чел. В основном, приток рабочей силы можно отметить в сферу торговли - 39279 чел. (или 44,3%), затем промышленного производства и строительства - 20351 чел. (или 23%), гостиниц и ресторанов, производства и строительства - 20351 чел.(или 23%), гостиниц и ресторанов, транспорта и связи, в целом составляя - 12179 (или 13,7%) и другие виды деятельности - 16823 чел. (или 19%).
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 06.03.1997 г. "О мерах по усилению государственной поддержки и активизации развития малого предпринимательства" и в результате реализации Программы должен быть обеспечен рост количества действующих малых предприятий по городу Алматы до 30 тыс., а также увеличение числа занятых в предпринимательских структурах до 115-125 тыс. чел.
Принимая во внимание, объявление Алматы - Городом свободного предпринимательства, будет сформирована сеть объектов рыночной инфраструктуры, оказана помощь предпринимателям в установлении международных связей, поиске и привлечении инвестиций в малый бизнес, развитии и внедрении новых видов продукции, технологий, и в ряде других, актуальных направлений.
Повысится заинтересованность предпринимателей во вложении собственных средств в производство, торговлю и др. виды деятельности, в выходе из теневой экономики, и как следствие, увеличится налогооблагаемая база и доходная часть бюджета. Будут достигнуты реальные результаты в оздоровлении экономики, снижении социальной напряженности, решении первоочередных социально-значимых задач города.
Председатель
XXIV-й сессии Алматинского
городского Маслихата I-го созыва      В.Югай
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата I-го созыва                 Ж.Турегельдинов
М Е Р О П Р И Я Т И Я,
НАПРАВЛЕННЫЕ НА СОЗДАНИЕ БЛАГОПРИЯТНЫХ УСЛОВИЙ ДЛЯ
РАЗВИТИЯ И ПОДДЕРЖКИ МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
В ГОРОДЕ АЛМАТЫ НА 1999-2000 ГОДЫ
РАЗДЕЛ I. СОВЕРШЕНСТВОВАНИЕ ПРАВОВЫХ УСЛОВИИ РАЗВИТИЯ
МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
Наименование мероприятия
Срок испол-нения
Исполни-   тели
Форма завер- шения
Источ- ники финан- сирова- ния
Сумма фи- нан- сиро- вания
1
Принимать участие в заседаниях Круглого стола по разработке Типовых правил упрощенной и ускоренной процедуры прохождения документов предпринимателей в городских структурах на основании проведенного анализа системы выдачи разрешительных документов на предмет соответствия действующему законодательству РК
1 квар- тал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса,  Управление юстиции, Горкомзем,  Горстат- управление, ГлавАПУ,  Гор.СЭС, Алматин- ский Центр стандарти-  зации, метрологии и серти- фикации, Центр по недвижи-  мости
Типовые правила ускорен- ного прохож- дения до- кументов
2
В соответствии с Законом РК от К) июля 1998г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты РК" органам Гор.СЭС проводить проверки субъектов малого предпринимательства, за исключением объектов общепита. лечебно-оздоровительных учреждений, не чаще одного раза в год
1999г.
Гор СЭС
План проверок СМИ сроком на 3 года
3
Проводить проверки субъектов малого предпринимательства в части правильности исчисления и своевременности уплаты налогов
1999г.
Налоговый комитет, Управление налоговой полиции
График проведе- ния проверок
и других обязательных платежей в гос. бюджет не более 1 раза в полугодие в соответствии с Указом Президента РК, имеющего силу закона от 24 апреля 1995 г "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
4
Подготовить проект внесения изменения в законодательство РК по вопросам оформлении документов субъектов малого предприниматель- ства на землепользование на льготной основе
I кварт-  тал 1999г.
Горкомзем
Предложения
5
Разработать и внести предложения по механизму налоговой поддержки субъектов малого предприниматель- ства, в том числе по развитию патентирования индивидуальных  предпринимателей
I кварт-  тал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса, Налоговой комитет города, Алматин- ская Ассоциация предприни-мателей
Предло- жения в Мингос- доходов, Агент- ство РК по под- держке малого бизнеса
6
Проводить анализ действующих нормативно-  правовых актов к сфере регулирования и поддержки малого предприниматель- ства и подготовки предложений по систематизации и совершенствованию действующего законодательства
1 раз в год
Департа- мент малого бизнеса, Алматин- ская Ассоциация предприни-мателей
Предло- жения в Агент- ство РК по под- держке малого бизнеса, Минюст
7
Осуществить координацию и контроль выполнения Программ поддержки и развития малого предприниматель- ства на 1999-2000 гг., разработанных районными акиматами города
ежеме- сячно
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов
Информа- ция о ходе выпол- нения
8
Содействовать снижению таможенных барьеров в развитии предпри- нимательства в частности отечественных товаропроизводи- телей
2 кварт-  тал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса, Таможенное Управление по г.Алматы, Алматин- ская Ассоциация предприни- мателей
Предло- жения в Мингос- доходов, Агент- ство РК по под- держке малого бизнеса
9
Внести на рассмотрение в Парламент РК предложение по внесению изменений в Указ Президента РК, имеющего силу Закона от 23 декабря 1995 года № 2721 "О приватизаций в части распространения ст. 15 (адресная приватизация) на субъектов малого предпринимательства, арендующих государственные помещения более 2-х лет и вложивших средства на их ремонт и восстановление
I кварт-  тал 1999г.
РАЗДЕЛ II. ОРГАНИЗАЦИОННОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ ПОДДЕРЖКИ ПРЕДПPИНИМАТЕЛЬСТВА
Наименование мероприятия
Срок испол- нения
Исполни- тели
Форма заверше- ния
Источ- ники финан- сиро- вания
Суммафи- нан- сиро- вания
1
Обеспечить активное участие представителей Департамента малого бизнеса в работе городских комиссий по вопросам, развитая малого предпринимательства
посто- янно
Департа- мент малого бизнеса, Городские структуры
Участие с подготовкой предложений
2
Организация и проведение Конференции акима города с участием предпринимателей и общественных организаций
1 раз в полу- годие
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов, Алматин- ская Ассоциация  предприни- мателей
Конфе- ренция
3
Проводить анкетирование субъектов малого предпринимательства с целью выявления существующих проблем, а также подготовки предложений по развитию малого бизнеса
1 раз в полу- годие
акимы районов, Алматин- ская Ассоциация предприни- мателей
Аналити- ческая справка
4
Создать уточненную базу данных по развитию малого бизнеса в городе на основе обеспечения взаимосвязи налоговых комитетов статистических органов
1 квар- тал 1999 г.
Городское управление статистики, Налоговый комитет г. Алматы, Акимы районов
Механизм по уточ- нению данных
5
Проводить мониторинг развития малого бизнеса, влияния на экономическое положение города, обеспечения трудозанятости и пр.; анализ реализации городской и районных программ развития и государственной поддержки малого предпринимательства
ежеме- сячно
Департамент малого бизнеса, городские структуры, акимы районов
Инфор- мация в Агент- ство РК по под- держке малого бизнеса
6
Организовать и проводить Дни предпринимателя в аппаратах акимов районов города для решения различных вопросов и достижения максимального взаимодействия с обеспечением доступности информации
ежеме- сячно
Акимы районов
День предпри- нимателя
7
Проводить заседания Методического Совета  по выработке рекомендаций по вопросам развития предпринимательства в городе Алматы, созданного на основании Решения Акима г.Алматы "О мерах по активизации малого предпринимательства в г.Алматы" с участием представителей городских структур, контролирующих органов и предпринимателей
не реже 1 раза в  2 ме- сяца
Департа- мент малого бизнеса, городские службы и управле- ния, акимы районов, Алматин- ская Ассоциация предприни- мателей
Рекомен- дации, Решение акима г.Алматы
8
Проводить коллегии в аппаратах акимов районов города по проблемам развития малого предпринимательства в районах с привлечением районных, городских служб, общественных объединений
1 раз в полу- годие
акимы районов, Департамент малого бизнеса
Коллегии
9
Проведение семинаров, круглых столов, конференций, посвященных результатам осуществления и внедрения совместных проектов, предпринятым шагам по развитию малого предпринимательства в городе, ознакомлению с инструкциями и требованиями контролирующих органов
еже- квар- тально
Городские структуры, Акимы районов, Департаментмалого бизнеса
Семина- ры, конфе- ренции
РАЗДЕЛ III. ФИНАНСОВО-КРЕДИТНАЯ, ИНВЕСТИЦИОННАЯ
И ПРОИЗВОДСТВЕННО-ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ
ПОДДЕРЖКА МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
Наименование мероприятия
Срок испол- нения
Исполни- тели
Форма заверше- ния
Источ- ники финан- сирова- ния
Суммафи- нан- сиро- вания
1
Осуществлять отбор приоритетных проектов субъектов малого предпринимательства в сфере производства товаров и услуг, рекомендуемых для льготного кредитования из средств городского бюджета на возвратной основе
1999г.
Департа- мент мало-  го бизнеса, Акимы районов
Одобрен-ные проекты и их кредито- вание
Бюджет города
2
С целью выявления и резервирования земельных участков для функционального использования составить схемы развития объектов торговли (рынков, магазинов, павильонов) и объектов обслуживания транспорта (АЗС, СТО ) на 1999-2000гг.
1 квар- тал 1999г.
Департа- мент архи- тектуры и градо- строитель-  ства
Схема развития объектов торгов- ли, обслу- живания тран- спорта
3
Проработать механизм участия субъектов малого предпринимательства в аукционных торгах с целью приобретения ими имущества, оборудования и пр. Предприятий-должни- ков, "ограниченного в распоряжении" или предприятий - бан-    кротов
посто- янно
Департа- мент мало-  го бизнеса, Агентство по реорга-  низации и ликвидации предприя- тий по г. Алматы, Налоговый комитет, Управление Налоговой полиции
Участие в аук- ционах
4
Способствовать привлечению свободных средств отечественных предпринимателей и инвесторов для финансирования приоритетных для города инвестиционных проектов с созданием информационной базы возможных источников инвестирования в малый бизнес
посто- янно
Департа- мент мало-  го бизнеса, Алматин- ская Ассоциация предпри- нимателей, акимы районов
Перечень приори- тетных инвести- ционных проектов
5
С целью создания новых рабочих мест оказать содействие субъектам малого предпринимательства в поиске партнеров или инвесторов, в том числе:
посто- янно
акимы районов
Инфор- мация
Сред- ства инвес-  тора
- для строительства многоярусной автостоянки на у.Майлина;
1 полу- годие 1999г.
- для организации комплекса услуг (торговля. автостоянка и пр.) на привокзальной площади Аэропорта и вокзала Алматы-1;
3 квар- тал 1999г.
- для организации стоянки грузовых автомобилей с комплексом услуг для водителей;
1999г.
- на строительство стоянки для междугородних автобусов на рынке "Алатау", "Султан-Корган"
1999г.
6
Согласно приоритетным направлениям развития предпринимательства содействовать открытию новых производств, мини-цехов, пекарен и т.д., в том числе в отдаленных участках города:
- мкр-н "Жулдыз";
- мкр-н "Алтай";

- 13-16 әскери қалашық
- 7-шi разъезд
1999 жыл
Аудан әкiмдерi, Шағын бизнес департаментi
Ақпарат
Инвестордың жеке қаражаты
7
Жаңа жұмыс орнын құра отыра жұмыс iстейтiн кәсiпорын базасында жаңа өндiрiстi ұйымдастыруға (немесе қайта салаландыру) жәрдемдесу
тұрақ-
ты
Аудан әкiмдерi
Инвестор қаражаты
8
Кәсiпкерлiктi дамытудың басым бағытына сәйкес тұрмыс қажетiн өтеу объектiле-
рiн, шағын өндiрiстi, шағын наубайхананы, ашуға көмектесу, оның iшiнде
- Әуезов ауданында тұрмыстық қызмет бойынша он стационарлық нүкте;
- ғимараттың iшкi жұмыстары үшiн әшекей панельдердi өндiру бойынша миницех;
- Өжет, Заря Восток п.Дорожник, Красный Трудовик ық. аудандарында нан бұйымдарын алкогольсiз сусындарды дайындау жөнiндегi цехтар
тұрақ-
ты
III тоқсан 1999 жыл
I тоқсан 1999 жыл
1999 жыл
Аудан әкiмдерi, Шағын бизнес департаментi
Ақпарат
Инвестордың жеке қаражаты, Банк кре-
дитi
9
Өндiрiс, құрылыс және қызметтiң басқа түрi үшiн кәсiпкерлерге анықталған бос жер учаскелерiн беру
тұрақ-
ты
Қалажерком, аудан әкiмдерi
Ақпарат
Инвестор қаражаты
10
Өнiмдердiң (қызметтiң) басым түрлерiн өндiру мен жеткiзу үшiн шағын кәсiпкерлiк субъектiлер арасында мемлекеттiк тапсырысты орналастырудың тиiмдi механизмiн жасау
тұрақ-
ты
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi
Ақпарат
11
Объектiлердiң бекiтiлген орналасуы бойынша аялдама кешенi мен шағын сәулет нысанын салуға тендер өткiзуге көмектесу
тұрақ-
ты
Аудан әкiмдерi
Тендерлер
12
Қаланың орта және iрi кәсiпорындары үшiн шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң товар (жұмыс, қызмет) өндiрiсiн атаулы қолдауын ұйымдастыру бойынша жұмыс жүргiзу iрi және орта шағын кәсiпорындар арасында тiкелей байланысты қамтамасыз етуге көмектесу
тұрақ-
ты
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi
Товар және қызмет өндiрiсiне тапсырыс орналастыру
13
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне аяқталмаған мемлекеттiк объектiлердi берудi жалғастыра отыра құрылысты аяқтау және әлеуметтiк маңызды бағыттарда пайдалану мақсатында жыл сайынғы түгендеу негiзiнде банк мәлiметтерiн тұрақты жаңарту
тұрақ-
ты
Коммуналдық меншiк департаментi, аумақком, аудан әкiмдерi
Есеп
14
Екiншi деңгейдегi банктермен шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне кредит ресурстарын берудi көбейту ықтималдылығын сыйағы үшiн проценттiк ставканы төмендету, берген кредит қаражат сомасы туралы ақпаратты беру, кәсiпкерлер сапасы мен алу мақсаты (өндiрiс, сауда және т.б.) шарттарымен пысықтау
I тоқсан 1999 жыл
Шағын бизнес департаментi, ҚР Ұлттық банк бас филиалы, аудан әкiмдерi, ҚР Банктер қауымдастығы, қала банк мекемелерi
Ұсыныстар Ақпараттар
15
Қолөнердi, дәстүрлi халық өнерi мен көркем орталықтарды өндiрiстi өркендету бойынша құру және қолдауға көмектесу
1999 жыл
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi
Ақпарат
Инвестор қаражаты
16
Шағын кәсiпорындар өнiмдерiнiң тақырыптық көрме жәрмеңкесiн, оның iшiнде ғылыми технологиялық салада ұйымдастыруға көмектесу
1999 - 2000 ж.
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi,
Көрме жармеңкелер кәсiпкерлер қауымдастығы, Алматы сауда өнеркәсiп палатасы
17
Коммерциялық дүңгiршектерде орналасқан сауда мен қызмет объектiлерiн тұрғын бiрiншi қабаты мен басқа ғимараттарқа жұмыстарын жалғастыру
1999 - 2000 ж.
Есеп салалары кәсiпорындарының жұмысын үйлестiру мен бақылау жөнiндегi департамент, аудан әкiмдерi
Қызмет
IV-ТАРАУ. ШАҒЫН КӘСIПКЕРЛIКТI ҚОЛДАУДЫҢ ИНФРАҚҰРЫЛЫМЫ
МЕН ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАРЫН ДАМЫТУ
Шаралардың атауы
Орын-
дау мерзі-
мі
Орындаушылар
Аяқтау нысаны
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру сома-
сы
1
Консалтингтiк, сақтандыру, заңдық және басқа қызметтердi көрсететiн нарықтық инфрақұрылымдар объектiлерiнiң желiсiн құру мен дамытуға көмектесу
тұрақ-
ты
Шақын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi
Ақпарат
2
Шағын кәсiпкерлiктi қолдау жөнiндегi қоғамдық бiрлестiктердi аудандық орталықтарды (қауымдастықты) құруға көмектесу. Оның ішінде:
- Алматы қ. Бостандық ауданы кәсіпкерлерінің қауымдастығы
1999 - 2000 ж.
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi, кәсiпкерлер қауымдастығы
Кәсiпкерлер-
дi қолдаудың орталықтары (қауымдастық)
3
ҚР ҰҒА химия институтының базасында "Экологиялық жаңа технологиялар орталығын" құру жөнiндегi ұсыныстар әзiрлеу, оның мiндетiне ҚТҚ ұқсатуды, ЖЖМ, тамақ өңiмдерiнiң және т.б. сапасына лабораториялық бақылауды қоса алғанда жаңа технологияны  сараптық тексеру жөнiндегi жұмыстар кiредi
III тоқсан 1999 жыл
Шағын бизнес департаментi, қалалық экология және табиғи ресурстар басқармасы, ҚР ҰҒА химия институты
Ұсыныстар
4
Лизингтiк компанияларды құру және қызметiн ұйымдастыруға көмектесу, лизингтiк қызметтердi дамыту жөнiндегi шаралар кешенiн әзiрлеу
тұрақ-
ты
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi
Кеңестер, жинақтар және басқа материалдар
5
Қалада франчайзингтiк қатынастарды дамыту бөлiгiнде ақпараттық кеңес қызметін жүргiзу
IV тоқсан 1999 жыл
Шағын бизнес департаментi,аудан әкiмдерi, кәсiпкерлер қауымдастығы
Кеңестер, жинақтар және басқа да материалдар
6
Инновациялық технологиялар мен инновациялық кәсiпкерлiк, технопарктер орталығын құруға жәрдемдесу, оның iшiнде Алатау поселкесiнде
I тоқсан 2000 ж.
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi
Ақпарат
Инвестор қаражаты
7
Бизнес-Инкубаторлар мен өнеркәсiп аймақтарын құру әдiстемесiн пысықтау
I жарты жылдық 1999 жыл
Шағын бизнес департаментi, Қазақстан - Түрiк "Тика" агенттiгi
Методология
8
Қалада Бизнес - Инкубаторларды құру үшiн 2 млн. АҚШ долларын тарту туралы Түрiк-Қазақстан "Тика" агенттiгiмен ниет хаттамасына қол қою
I тоқсан 2000 ж.
Шағын бизнес департаментi, Қазақстан - Түрiк "Тика" агенттiгi
Ниет хаттамасы
9
Өнеркәсiп аймағы мен Бизнес-Инкубатор аймағын құру үшiн қажеттi базаны зерттеу мен iрiктеу бойынша жұмыстар жүргiзу (ғимарат, қондырғы және т.б.)
III тоқсан 1999 ж.
Шағын бизнес департаментi, Қазақстан - Түрiк "Тика" агенттiгi
Базаны анықтау
10
Өнеркәсiп аймағында, Бизнес - Инкубаторында жеке өндiрiс орналастыруға мүдделi кәсiпкерлердi, олардың мүмкiндiгiн, өндiрiс мақсатын, түпкi өнiмiн анықтауды пысықтау
IV тоқсан 1999 жыл
Шағын бизнес департаментi, Қазақстан - Түрiк "Тика" агенттiгi
Ақпарат
11
Ұшу жобасы ретiнде Бизнес - Инкубаторды шығару
I жарты жылдық 2000 ж.
Шағын бизнес департаментi, Қазақстан - Түрiк "Тика" агенттiгi
Бизнес - Инкубатор
Инвестор қаражаты
2 млн. АҚШ доллары
12
Бизнес-Инкубатор мен өнеркәсiп аймақтарын құру жөнiндегi нәтижелер мен жинақталған тәжiрибенi қорыту, iстелiнген жұмыс нәтижесiн шығару
Ақпарат
V-ТАРАУ. ШАҒЫН КӘСIПКЕРЛIКТI АҚПАРАТТЫҚ ЖӘНЕ
КАДРЛЫҚ ҚАМСЫЗДАНДЫРУ
Шаралардың атауы
Орын-
дау мерзімі
Орындаушылар
Аяқтау нысаны
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру сома-
сы
1
Жұмыссыз адамдарды кәсiпкерлiк қызмет негiздерiне үйрету
тұрақты
Қалалық үлгiлiк жұмыспен қамту орталығы
Жылына бiр рет анықтама
2
Кәсiпкерлiкпен шұғылданғысы келетiндерге ақпараттық түсiнiктеме және әдiстемелiк көмек көрсету, сауда, қоғамдық тамақтандыру, тұрмыстық қызмет, салық заңы, салық заңы саласында қызметтердi жүргiзу ережесiн, санитарлық - гигиеналық нормалар мәселесi бойынша кеңестер, бухгалтерлiк есеп пен есеп берудi жүргiзудiң оңайлатылған нысаны
тұрақты
Шағын бизнес департаментi, қалалық үлгiлiк жұмыспен қамту орталығы, қала СЭС, қызмет саласындағы кәсiпорындар жұмысын үйлестiру мен бақылау жөнiндегi департамент, Салық комитетi, аудан әкiмдерi
Кеңестер, ақпараттық - әдiстемелiк құралдар, кiтапшалар, стендтер
3
Қала бойынша сауда, қоғамдық тамақтандыру, тұрмыстық қызмет объектiлерiн тиiмдi орналастыру мақсатында және шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн ақпараттандыру үшiн сауда алаңдарының мекен-жайын, телефонын көрсете отыра объектiлердiң мәлiметтер банкiсiн құру
Қызмет саласындағы кәсiпорындар жұмысын үйлестiру мен бақылау жөнiндегi департамент, аудан әкiмдерi
4
Шағын бизнес субъектiлерiне олардың тiршiлiк қабiлетiн қалпына келтiру мақсатында ақпарат беру
Алматы қаласы бойынша кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру мен тарату  жөнiндегi агенттiк
Мәлiметтер банк
5
Бизнес-жоспарларды жасау үшiн кәсiпкерлерге арналған тегiн семинарларды ПРООН/ЮНИДО желiсi бойынша өткiзу
I тоқсан 1999 жыл
ПРООН/ЮНИДО, аудан әкiмдерi
Семинарлар жүргiзу кестесi
ПРООН/ЮНИДО желiсi бойынша қаражат
Тегiн
6
Қала iрi жоқарғы оқу орындарының оқытушы құрамын тарта отыра шағын кәсiпкерлiк мәселесiн талдау бойынша ғылыми-зерттеу жұмысын жүргiзу
жарты жылда бiр рет
Шағын бизнес департаментi, кәсiпкерлер қауымдастығы, жоғары оқу орындары
Талдау ақпаратты, жарияланым-
дар
7
Кәсiпкерлер үшiн салық салу бойынша семинар өткiзу
ай сайын 1999 жыл
Аудан әкiмдерi, аудандық салық комитеттерi
Семинарлар өткiзу кестесi
Аудандық салық комитеттерi
8
Кәсiпкерлiк негiзiнен азаматтарды МБК-Персонал-Сер-
вис жобасының желiсi бойынша өз iсiн кеңейтушiлер мен өз iсiн жаңа бастаушыларға бөле отырып үйрету
I жарты жылды 1999 жыл
Аудан әкiмдерi, "МБК-Персонал- Сервис" ЖШС, МОТ ООН өкiлдiгi, Алматы менеджер мектебi
Семинарлар
Тыңдаушылар есебiнен
1 курс үшiн 50 у.е.
9
Бұқаралық ақпарат құралдарында (газет-журнал, теледидар) шағын бизнес мәселесi мен жетiстiгiн көрсету, кәсiпкерлiктi дамыту мен қолдаудың мәселесi бойынша материал әзiрлеу
тұрақты
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi, Алматы кәсiпкерлер қауымдастығы
VI-ТАРАУ. ШАҒЫН КӘСIПКЕРЛIК СУБЪЕКТIЛЕРIНIҢ
ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАЛУЫ ЖӘНЕ ҚАУIПСIЗДIГI
Шаралардың атауы
Орындау мерзімі
Орындаушылар
Аяқтау нысаны
Қаржыландыру көзі
Қаржыландыру сомасы
1
Заңда қаралған негiзде кәсiпкерлер шағымдары мен өтiнiмдерiнiң қаралуына тұрақты бақылау
тұрақты
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi, қалалық құрылымдар
Өтiнiш берушiлерге жауап
2
Әйел кәсiпкерлiгiн дамытуға көмектесу
1999- 2000 ж.
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi, Iскер әйелдер қауымдастығы
Ақпарат
3
Көзбояушылықпен шұғылданатын және кәсiпкерлерге қатысты басқа қылмыс іс-әрекеттерін жасайтын қылмыс топтарын анықтау үшін арнайы жедел сауықтыру шараларын жүргізу
ай сайын
IIБ, қала прокуратура-
сы, аудан әкiмдерi
Шақын бизнес бойынша қалалық алқа баяндамасы
4
Iшкi iстер органдары қызметкерлерi тарапынан кәсiпкерлерге қатысты заңсыз iс-әрекет, бопсаны ескерту мақсатында "Алматы кәсiпкерлерiнiң IIББ-ге үндеуiн" әзiрлеу
II тоқсан 1999 жыл
IIББ, Шағын бизнес департаментi
Кәсiпкерлердiң IIББ-ге үндеуi
5
Товар және қаржы рыноктарында шаруашылық субъектiлерiнiң қасқөйлiк бәсекелестiгiн ескерту және жол бермеу, реттеуi бойынша жұмыс жүргiзу, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн монополиялық қысымынан қорғау монополияны реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi комитет
тұрақты
Алматы қ. бойынша табиғи
Тоқсан сайын қала өкiмiне есеп беру
6
Жеке кәсiпкерлiк жағдайына, еңбектi қорғауды ұйымдастыруға талдау жүргiзу (анкеталық сауалнама)
жыл сайын II жарты жылдық
Қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармасы, IIББ кәсiпкерлер қауымдастығы
7
Бақылаушы органдардың шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн тексеруiнiң мерзiмдiгi мен заңдылығын сақтауына бақылау жасау
тоқсан сайын
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi
Ақпарат
8
Кәсiпкерлiктi қорғауға бағытталған нормативтiк заң актiлерiнiң орындалуына бақылау
жарты жылда бiр рет
Шағын бизнес департаментi, аудан әкiмдерi, IIББ, қала прокуратура-
сы
Ақпарат
9
Қылмыстық қол сүғұшылықтан қорғауды ұйымдастыруда кәсiпкерлiкке кеңестiк көмек көрсету мақсатында құқық қорғау органдарының басшылығымен бұқаралық ақпарат құралдарында хабарлар, мақалалар, жарияланымдар берiп тұру
тоқсан сайын
Шағын бизнес департаментi, IIББ, қала прокуратура-
сы, салық полициясы
Теледидар, баспасөзде-
гі мақала-
лар
І-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты ХХIV сессиясының
төрағасы                             В.Югай
I-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы                 Ж.Төрегельдинов
І-сайланған Алматы
қалалық Мәслихатының

- 13,16 военные городки;
- 70 разъезд
1999г.
Акимы районов, Департа- мент мало-  го бизнеса
Инфор- мация
Собст- венные сред- ства инвес-  тора
7
Содействовать в организации нового производства (или перепрофилировании) на базе действующих предприятий с созданием новых рабочих мест
посто- янно
Сред- ства инвес-  тора
8
Согласно приоритетным направлениям развития предпринимательства содействовать открытию объектов бытового обслуживания населения, созданию мини-производств. мини-пекарен, в том числе:
посто- янно
Акимы районов, Департа- мент мало-  го бизнеса
Инфор- мация
Собст- венные сред- ства инвес-  тора
- 10 стационарных точек по бытовому обслуживанию в Ауэзовском районе;
3 квар- тал 1999г.
- мини-цеха по производству декоративных панелей для внутренней отделки помещений;
1 квар- тал 1999г.
- цехов по изготовлению хлебобулочных изделий, безалкогольных напитков в п.Ожет, Заря Востока, мкр. Дорожник. Красный трудовик
1999г.
9
Осуществлять передачу выявленных неиспользуемых земельных участков предпринимателям под производство, строительство и другие виды деятельности
посто- янно
Горкомзем, акимы районов,
Инфор- мация
Сред- ства инвес-  тора
10
Сформировать эффективный размещения государственных заказов среди субъектов малого предпринимательства на производство и поставку приоритеты д видов продукции (услуг)
посто- янно
Департа- мент мало-  го бизнеса, акимы районов
Размеще- ние гос. заказа
11
Провести сегментацию и реструктуризацию крупных бездействующих предприятии с созданием на их базе малых предприятий с предоставлением возможности использования производственного помещения,  оборудования
посто- янно
Акимы районов
Инфор- мация
12
Оказывать содействие в проведении тендеров на строительство остановочных комплектов и малых архитектурных форм по утвержденной дислокации объектов
посто- янно
Акимы районов
Тендеры
13
Проводить работу по организации адресной поддержки производства товаров (работ, услуг) субъектами малого предпринимательства для средних и крупных предприятий города и оказывать содействие в обеспечении кооперированных связей между крупными, средними и малыми предприятиями
посто- янно
Департа- мент мало-  го бизнеса, акимы районов
Размеще- ние заказов на произ- водство товаров и услуг
14
Продолжить передачу государственных объектов незавершенного строительства субъектам малого предпринимательства, с постоянным обновлением банка данных на основе ежегодной инвентаризации, с целью окончания строительства и использования в социально значимых направлениях
посто- янно
Департа- мент ком- мунальной собствен- ности, Терком, акимы районов
Отчет
15
Проработать с банками второго уровня возможность увеличения выдачи кредитных ресурсов субъектам малого предпринимательства на условии снижения процентных ставок за вознаграждение, предоставления информации о сумме выданных кредитных средств, количестве предпринимателей, и цели назначения     (производство, торговля и пр.)
1 квар- тал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса,  Главный филиал Нацбанка РК, акимы районов, Ассоциация банков РК, Банковские учреждения города
Рекомен- дации, информа- ция
16
Оказывать содействие созданию и поддержке центров по возрождению ремесел, традиционных народных промыслов и художественных производств
1999г.
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов
Информа- ция
17
Содействовать в организации тематических выставок-ярмарок продукции малых, предприятий, в том числе в научно- технологической сфере
1999- 2000 гг.
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов, Алматин- ская Ассоциация предприни- мателей, Алматин- ская Торгово- промышлен- ная палата
Выставка-ярмарка
18
Проводить работу по переводу объектов торговли и услуг, размещенных в коммерческих киосках, на первые этажи жилых домов и других зданий
1999- 2000 гг.
Департа- мент по координа- ции и контролю за работой предприя- тий сферы услуг, акимы районов
Отчет
РАЗДЕЛ IV. РАЗВИТИЕ ИНФРАСТРУКТУРЫ И ПРОМЫШЛЕННЫХ
ЗОН ПОДДЕРЖКИ МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
Наименование мероприятия
Срок испол- нения
Исполни- тели
Форма заверше- ния
Источ- ники финан- сиро- вания
Сумма финансиро- вания
1
Оказывать содействие в создании и развитии сети объектов рыночной инфраструктуры, оказывающих консалтинговые, страховые, юридические и иные услуги
посто- янно
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов
Информа- ция
2
Содействие созданию общественных объединений, районных центров   (ассоциаций) по поддержке малого предприниматель- ства, в том числе:
1999- 2000 гг.
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов, Алматин- ская Ассоциа- ция предпри- нимателей
Центры   (Ассо- циации) поддержки предпри- нимателей
Ассоциации предпринимателей Бостандыкского района г.Алматы
3 кв. 1999г.
3
Подготовка предложений по созданию "Центра экологически чистых технологий" на базе Института химии НАНРК, в функции которого будет входить выполнение работ по экспертной проверке новых технологий, включая переработку ТБО, лабораторный контроль качества ГСМ. продуктов питания и т.п.
3 квар- тал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса, Алматин- ское Управле- ние экологии и природных ресурсов, Институт химии НАНРК
Предложе-ния
4
Содействие в создании и организации деятельности лизинговых компаний, разработать комплекс мер по развитию лизинговых УСЛУГ
Постоянно
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов
Консуль- тации, сборники и др. материалы
5
Осуществление информационно- консультационной помощи в части развития в городе франчайзинговых отношений
4 квар- тал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов, Ассоциа- ция предпри- нимателей
Консуль- тации, сборники и др. материалы
6
Оказать содействие в создании Центра  инновационных технологий и инновационного предприниматель- ства, технопарков, в том числе в поселке Алатау
1 квартал 2000г.
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов
Информа- ция
Сред-  ства   инвес- тора
7
Проработать методологию создание бизнес-  инкубаторов и промышленных зон
1 полугодие 1999г.
Департа- мент малого бизнеса, Турецко- Казах- станское Агентство "Тика"
Методо- логия
8
Подписать Протокол-намерение с Турецко-  Казахстанским Агентством "Тика о  привлечении 2 млн.долларов США на создание бизнес-инкубаторов в городе
1 квартал 2000 г.
Департа- мент малого бизнеса, Турецко- Казах- станское Агентство "Тика"
Протокол- намерение
9
Провести работу по исследованию и подбору  необходимой базы  (помещения, оборудование и  т.д ) для создания промышленных зон и бизнес-инкубаторов
3 квартал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса, Турецко- Казах- станское Агентство "Тика"
Опреде-   ление базы
10
Отработать по определению предпринимателей,  заинтересованных в размещении собственного  производства в промышленных зонах, бизнес инкубаторах, их возможности, направления производства, конечную продукцию
4 квартал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса, Турецко- Казах- станское Агентство "Тика"
Информа- ция
11
Осуществить запуск бизнес-инкубатора в качестве пилотного проекта
1 полугодие 2000г.
Департа- мент малого бизнеса, Турецко- Казах- станское Агентство "Тика"
Бизнес-инкубатор
Сред-  ства   инвес- тора
2 млн. дол- ла- ров США
12
Обобщить результаты и приобретенный опыт  по созданию бизнес-инкубаторов и промышленных зон с подведением итогов проделанной работы
3 квартал 2000г.
Департа- мент малого бизнеса
Полный пакет мате- риалов, информа-  ция
13
Оказывать содействие в создании аналогичных бизнес-инкубатов и промышленных зон с распространением приобретенного опыта
4 квартал 2000г.
Департа- мент малого бизнеса
Методи- ческие пособия, консуль- тации
РАЗДЕЛ V. ИНФОРМАЦИОННОЕ И КАДРОВОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
Наименование мероприятий
Срок испол- нения
Испол- нители
Форма завершения
Источ-ники финан- сиро- вания
Сумма фи- нан- сиро- вания
1
Осуществлять обучение лиц из числа безработных основам пред- принимательской деятельности
посто-  янно
Городской Модельный центр занятости
Справка 1 раз в полуго- дие
2
Оказывать информационно- разъяснительную и методическую помощь желающим заняться предпринима- тельством, консультации по вопросам санитарно- гигиенических норм, правил осуществления деятельности в сфере торговли, общепита, бытового обслуживания, налогового законодатель- ства, упрощенной формы ведения бухгалтерского учета и отчетности
посто-  янно
Департа- мент малого бизнеса, Модельный центр занятос- ти, Гор. СЭС, Департа- мент но коорди- нации и контролю за работой предпри- ятий сферы услуг, Налоговый комитет города, акимы районов
Консуль- тации, Справоч- но- мето- дические пособия, брошюры, стенды
3
Для информированности субъектов малого предприниматель- ства и в целях рационального размещения по городу объектов торговли, общепита, бытового обслуживания создать банк данных объектов с указанием месторасположения, принадлежности, торговой площади, телефонов
1999г.
Департа- мент по коорди- нации и контролю за работой предпри- ятий сферы услуг, акимы районов
Банк данных
4
Представлять субъектам малого бизнеса информации о несостоятельных предприятиях с целью восстановления их жизнеспособности
постоянно
Агентство по реор- ганизации и ликви- дации предприя- тий по г.Алматы, акимы районов
Банк данных
5
Проведение по линии ПРООНЛОНИДО бесплатных семинаров для предпринимателей по составлению бизнес-планов
1 квартал 1999г.
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов, ПРООНЛО- НИДО
График проведе- ния семи- наров
Сред- ства по линии ПРООН- ЛОНИДО
6
Проведение научно- исследовательской работы по анализу проблем малого  предприниматель- ства с привлечением преподавательского состава крупных, высших учебных заведений города
1 раз в полугодие
Департа- мент малого бизнеса, Алматин- ская Ассоциа- ция пред- принима- телей, ВУЗы
Аналити- ческая информа- ция, публи- кации
7
Проводить обучающие семинары по налогообложению для предприни- мателей
ежемесяч- но 1999г.
Акимы районов, Налоговые комитеты районов
График проведе- ния семи- наров
Нало- говые коми- теты райо- нов
8
Организовать обучение граждан основам  предпри- нимательства с подразделением для начинающих и для желающих расширить свое дело по линии проекта МБК-персонал- сервис
I полугодие 1999г.
Акимы районов, ТОО МБК- персонал- сервис, Предста- витель- ство МОТ ООН, Алматин- ская школа менедж- мента
Семинары
За счет слушателей
за один курс 50 у.е.
9
Освещать проблемы и достижения малого бизнеса в средствах массовой информации (телевидение, газеты, журналы и т.д.), подготовка материалов по актуальным вопросам развития и поддержки предприни- мательства
постоянно
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов,  Алматин- ская Ассоциа- ция пред- принима- телей
Публика- ции, передачи
РАЗДЕЛ VI. СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА И БЕЗОПАСНОСТЬ
СУБЪЕКТОВ МАЛОГО ПРЕДПРИНИМАТЕЛЬСТВА
Наименование мероприятия
Срок испол- нения
Исполни- тели
Форма заверше- ния
Источ- ники финан- сиро- вания
Суммафи- нан- сиро- вания
1
Осуществлять постоянный контроль за рассмотрением жалоб и обращений предпринимателей в сроки, предусмотренные законодательством
посто- янно
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов, Городские структуры
Ответы заявите- лям
2
Содействовать развитию женского предпринимательства
1999- 2000 гг.
Департа- мент малого бизнеса, акимы районов, Ассоциация деловых женщин
Инфор- мация
3
Проведение специальных оперативно- профилактических мероприятий на предмет выявления преступных группировок, занимающихся вымогательством и осуществляющих иные преступные действия по отношению к предпринимателям
ежеме- сячно
ГУВД, Прокура- тура города, акимы районов
Доклад на городской коллегии по малому бизнесу
4
С целью предупреждения противоправных действий, взяточничества, поборов со стороны сотрудников органов внутренних дел в отношении предпринимателей подготовить "Обращения ГУВД к предпринимателям г.Алматы"
2 квар- тал 1999г.
ГУВД, Департа- мент мало-  го бизнеса
Обращение ГУВД к предпри- нимателям
5
Проводить работу по регулированию поведения, предупреждению и недопущению недобросовестной конкуренции хозяйствующих субъектов на товарных и финансовых рынках; защиты субъектов малого предпринимательства от прессинга монополистических структур
посто- янно
Комитет по регулированию естественных монополий и защите конкуренции по г.Алматы, акимы районов
Ежеквар- тально отчет акиму города
6
Провести анализ (возможен анкетный опрос) состояния в частном предпринимательстве, организации охраны труда
еже- годно 2-е полу- годие
Управление по труду и социальной защите населения, ГУВД, Алматин- ская Ассоциация предприни- мателей
Аналити- ческая информа- ция
7
Осуществлять контроль за соблюдением периодичности и законности проверок субъектов малого предпринимательства контролирующими органами
еже- квар- тально
Департа- мент мало-  го бизнеса, акимы районов
Информа- ция
8
Осуществлять контроль за исполнением нормативно- законодательных актов, направленных на защиту предпринимательства
1 раз в по- луго- дие
Департа- мент мало-  го бизнеса, ГУВД, Прокура- тура города, акимы районов
Информа- ция
9
Привлечь средства массовой информации для подготовки передач, статей, публикаций с участием руководителей правоохранительных органов, с целью оказания консультационной помощи предпринимателям в организации защиты от преступных посягательств
еже- квар- тально
Департа- мент мало-  го бизнеса, ГУВД, Прокура- тура города, Налоговая инспекция
Передачи на ТВ, статьи, публика- ции в прессе
Председатель
XXIV-й сессии Алматинского
городского Маслихата I-го созыва      В.Югай
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата I-го созыва                 Ж.Турегельдинов
Приложение № 2
к решению 24-й сессии
Алматинского городского
Маслихата 1-го созыва

1999 жылғы 12 наурыздағы
24-сессиясының шешiмiне
N 2 Қосымша
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНДАҒЫ ӨНЕРКӘСIПТIК
АЙМАҚТАРДЫ ӨРКЕНДЕТУ
ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
Алматы қаласы, 1999 жыл
МАЗМҰНЫ
КIРIСПЕ
1. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАР ТУРАЛЫ ТҮСIНIК ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ МӘНI
2. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАРДЫ БАСҚАРУ КОМПАНИЯСЫНЫҢ ҚЫЗМЕТI ЖӘНЕ ӨКIЛЕТТIКТЕРI
3. ШАҒЫН КӘСIПОРЫНДАР -  ЖАЛДАУШЫЛАР
4. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАР ҚЫЗМЕТIНIҢ МАҚСАТТАРЫ ЖӘНЕ МIНДЕТТЕРI
5. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАР ҚҰРУДЫҢ НЕГIЗГI КЕЗЕҢДЕРI
6. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАРДЫ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ
ҚОРЫТЫНДЫ
КIРIСПЕ
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 6 наурыздағы "Шақын кәсiпкерлiктi мемлекеттiк қолдауды күшейту және дамытуды жандандыру жөнiндегi шаралар туралы" N 3398 және 1998 жылғы 31 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы шағын кәсiпкерлiктi дамытуды" және қолдаудың 1999-2000 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасы туралы" N 4189 Жарлықтарында шағын бизнестiң инфрақұрылымын қалыптастыру, атап айтқанда, әрбiр аймақта Бизнес-Инкубаторларды құру көрсетiлген.
Бизнес-Инкубаторлардың көп түрi бар және шартты түрде сөзбен екiге: бизнес орталықтарға, технопарктерге (технополюстерге) және өнеркәсiптiк аймақтарға бөлiнедi. Көптеген дамыған елдер инфрақұрылымдардың элементтерiн өркендетудiң нәтижесiнде өз экономикасының гүлденуiне қол жеткiздi.
1. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАР ТУРАЛЫ
ТҮСIНIК ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ МӘНI
Өнеркәсiптiк аймақ өзiнiң мәнi жағынан көптеген шағын оқшауланған кәсiпорындар орналасқан нысан болып табылады және бiртұтас өндiрiстiк аумақта ("бiр шаңырақ астында") қызмет етедi.
Өнеркәсiптiк аймақтарда өндiрiстiк алаңдар блок-сегменттерге бөлiнген, оларда әр түрлi жұмыс түрлерi мен тәсiлдерi, кооперациялық байланыстар деңгейi және дербестiк дәрежесi бар, әр түрлi ұйымдық-құқықтық формалар, оқшауланған шағын кәсiпорындар-жалдаушылардың (әрi қарай - ШК-жалдаушылар) көп мөлшерi орналасады. Көптеген әр түрлi шағын кәсiпорындардың бiр Өнеркәсiптiк аймаққа орналасуының бiр ғана шарты олардың салалық және технологиялық сәйкестiгi болып табылады.
Өнеркәсiптiк аймақтық бiртұтас кешенiнiң қалыпты қызмет етуi, негiзiнен, Өнеркәсiптiк аймақты басқаратын компания (компанияның басқарушысы) және бiртұтас кешеннiң бас менеджерi болып табылатын арнаулы орган арқылы қамтамасыз етiледi.
2. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАРДЫ БАСҚАРУ
КОМПАНИЯСЫНЫҢ ҚЫЗМЕТI ЖӘНЕ ӨКIЛЕТТIКТЕРI
Компанияның басқарушысы өнеркәсiптiк алаңдардың меншiк иесi болып табылады және оған Өнеркәсiптiк аймақты қалыптастыру және оның толық қызмет етуiн қамтамасыз ету жауапкершiлiк жүктеледi.
3. ШАҒЫН КөСIПОРЫНДАР -  ЖАЛДАУШЫЛАР
Бизнес-Инкубаторлардың негiзгi мақсаты оның аумағында орналасқан шағын кәсiпорындардың тұрақты қызмет етуiн қамтамасыз ету.
Өз бизнесiн коммерциялық негiзде бастаған кәсiпкерлер Өнеркәсiптiк аймақта қолдау табады. Оларға көптеген мамандардан кеңестер алу, үй-жайларды, жабдықтарды жалдау мүмкiндiктерi, басқа да жеңiлдiктер берiледi.
Өнеркәсiптiк аймақтың аумағында оқшауланған шағын кәсiпорындар орналастырылады, олардың әрқайсысы жеке блок-сегменттi иеленiп, онда өзiнiң өндiрiсiн ұйымдастырып, өзiне бөлiп берiлген өндiрiстiк үй-жайлардың шеңберiнде қызметiн жүзеге асырады.
Шағын кәсiпорын қызметiнiң түрiне қарай оған Өнеркәсiптiк аймақтың басқарушысы арқылы, Компаниямен жасалған шартқа сәйкес кәсiпорынды қолайлы ету бойынша көмек берiледi. ШК-жалдаушыға бөлiнген өндiрiстiк үй-жайдың құрамына қоймалар және басқа да қажеттi үй-жайлар енедi.
Өнеркәсiптiк аймаққа орналасатын кәсiпорындардың ұйымдық-құқықтық түрлерi ШК-жалдаушылардың өздерi арқылы белгiленедi.
ШК-жалдаушылардың қызметiн үйлестiру мақсатында Өнеркәсiптiк аймақтың басқарушысы арқылы Компанияның жарғылық капиталына қатысуға мүмкiндiк, оларға қосымша құрылтайшының тиiстi өкiлеттiктерi берiледi.

от 12 марта 1999г.
КОНЦЕПЦИЯ
РАЗВИТИЯ ПРОМЫШЛЕННЫХ ЗОН В ГОРОДЕ АЛМАТЫ
г. АЛМАТЫ, 1999 г.
СОДЕРЖАНИЕ
ВВЕДЕНИЕ
1. ПОНЯТИЕ И СУЩНОСТЬ ПРОМЫШЛЕННЫХ ЗОН
2. ФУНКЦИИ И ПОЛНОМОЧИЯ КОМПАНИИ ПО УПРАВЛЕНИЮ ПРОМЫШЛЕННОЙ ЗОНОЙ
3. МАЛЫЕ ПРЕДПРИЯТИЯ - АРЕНДАТОРЫ
4. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПРОМЫШЛЕННОЙ ЗОНЫ
5. ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ СОЗДАНИЯ ПРОМЫШЛЕННЫХ ЗОН
6. ФИНАНСИРОВАНИЕ ПРОМЫШЛЕННЫХ ЗОН ЗАКЛЮЧЕНИЕ
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
ВВЕДЕНИЕ
Указами Президента Республики Казахстан "О мерах по усилению государственной поддержки и активизации развития малого предпринимательства" № 3398 от 6 марта 1997 года и "О Государственной программе развития и поддержке малого предпринимательства в Республике Казахстан на 1999-2000 годы" № 4189 от 31 декабря 1998 года, предусматривается формирование инфраструктуры малого бизнеса, и в частности создание в каждом регионе бизнес-инкубаторов.
Бизнес-инкубаторы существуют во многообразии своих форм и условно подразделяются на: бизнес-центры, технопарки (технополюсы) и промышленные зоны. Все развитые страны во многом благодаря развитости инфраструктурных элементов добились бурного расцвета своей экономики.
1. ПОНЯТИЕ И СУЩНОСТЬ ПРОМЫШЛЕННОЙ зоны
Промышленная зона по своей сути является объектом, в котором множество малых обособленных предприятий размещены и функционируют на единой производственной территории ("под одной крышей").
В Промышленных зонах производственные площади разделены на блок-сегменты, в которых размещаются значительное число обособленных малых предприятий - арендаторов (далее МП- арендаторы), разнообразных организационно-правовых форм, с различной формами и методами работы, уровнем кооперированных связей и степени самостоятельности. Единственным условием для размещения множества различных малых предприятий в одну Промышленную зону (или "под одной крышей") является их отраслевая и технологическая совместимость.
Нормальное функционирование всего комплекса Промышленной зоны обеспечивается специальным органом, который по существу является компанией по управлению Промышленной зоной (управляющей компанией) и главным менеджером всего комплекса.
2. ФУНКЦИИ И ПОЛНОМОЧИЯ КОМПАНИИ ПО
УПРАВЛЕНИЮ ПРОМЫШЛЕННОЙ ЗОНОЙ
Управляющая компания является собственником производственных площадей, и на нее ложится ответственность как за формирование, так и за последующее обеспечение нормального функционирования всей системы жизнеобеспечения Промышленной зоны.
В обязанности управляющей компании входит осуществление следующих функций:
- подготовка и обустройство Промышленной зоны, подведение и подключение коммуникаций, инженерных сетей, подъездных путей и других элементов производственной инфраструктуры;
- разделение производственных помещений на блоки-сегменты;
- отбор заинтересованных лиц в организации в Промышленной зоне своих производств;
- привлечение иностранных партнеров и инвесторов к совместному сотрудничеству с казахстанскими предпринимателями, размещенными в Промышленной зоне;
- организация производств в блок - сегментах, передача их в аренду МП-арендаторам, оформление соответствующих документов;
- решение других вопросов, связанных с организацией и деятельностью всего комплекса Промышленной зоны, создания благоприятных условий для успешного функционирования размещенных в ней МП-арендаторов.
В набор оказываемых управляющей компанией услуг, кроме передачи в аренду МП-арендатором уже подготовленных производственных помещений (блок-сегментов), входит набор услуг, связанный с их офисным обслуживанием, в том числе:
- обеспечение МП-арендаторов сопутствующими поддерживающими средствами (оргтехникой, средств связи, библиотекой);
- предоставление офисных площадей;
- оказание секретарских услуг, услуг переводчиков, приема и пересылки корреспонденций, связи и др.);
- оказание комплекса услуг по разработке бизнес-планов и стратегии маркетинга, решениям вопросов финансирования; оказание бухгалтерских, юридических и других консультационных услуг, услуг по подготовке различных документов;
- организация обучения предпринимателей, работников МП- арендаторов;
- организация круглых столов, семинаров, обмен опытом;
- предоставление для переговоров конференц-зала, совещательных комнат;
- охрана и уборка помещений;
- другие услуги, связанные с администрированием и ведением бизнеса.
Отношения МП-арендаторов и управляющей компании строятся на договорной основе. Услуги, оказываемые управляющей компанией, предоставляются по ценам, обеспечивающим полное возмещение понесенных ею затрат. Набор услуг, оказываемых компанией по управлению Промышленной зоной, позволяет добиться значительной экономии средств МП-арендаторов путем коллективного пользования оснащенным офисом.
3. МАЛЫЕ ПРЕДПРИЯТИЯ-АРЕНДАТОРЫ
Главным назначением бизнес-инкубаторов, является обеспечение устойчивого функционирования малых предприятий, находящихся на ее территории.
Предприниматели, начинающие свой бизнес на основе коммерчески значимой идеи, получают в Промышленной зоне необходимую поддержку. Им предоставляется возможность получения консультации широкого круга специалистов, аренда помещений, оборудования и многого другого предоставляется на льготных условиях.
На территории Промышленной зоны размещаются обособленные малые предприятия, каждое из которых занимает отдельный блок- сегмент, организует в нем свое производство, осуществляет свою деятельность в рамках отведенных ему производственных помещений.
В зависимости от вида деятельности малого предприятия, ему определяется площадь и, соответственно, по договору с Компанией, управляющей Промышленной зоной, предоставляется помощь в обустройстве предприятия: начиная с подготовки и регистрации самого предприятия и, заканчивая установкой и монтажом оборудования. В отводимое МП-арендатору производственное помещение, могут входить также складские и иные необходимые ему помещения.
Организационно-правовые формы предприятий, размещаемых в Промышленной зоне, определяются самими МП-арендаторами.
В целях координации деятельности МП-арендаторов, допускается их участие в уставном капитале Компании управляющей Промышленной зоной и наделение их соответствующими полномочиями соучредителя.

4. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАР ҚЫЗМЕТIНIҢ
МАҚСАТТАРЫ ЖӘНЕ МIНДЕТТЕРI
Өнеркәсiп аймақтық құрудың негiзгi мақсаты шағын кәсiпкерлiктi дамытуды және отандық тұғыр өңдеушiнi қолдауды жандандыру, кәсiпкерлерге әсiресе, олардың қызметiнен бас тартқан кезiнде қолдау және көмек көрсету болып табылады. Өнеркәсiп аймақты ұйымдастыру заңды бизнестi дамытуға мүмкiндiк бередi, олардың тұрақты жұмыс iстеуi үшiн экономикалық және ұйымдық жағдай жасайды.
Жоғарыдағы көрсетiлген мақсаттарға мына мiндеттердi шешу арқылы қол жеткiзедi:
- жұмыс iстейтiн шағын кәсiпорындар саны көбейту
- халықтық жӘмыспен қамтылуын қамсыздандыру және жұмыссыздық деңгейiн төмендету
- бәсеке қабiлетi импортты ауыстыратын өнiмдердi шықару
- жергiлiктi өнеркәсiп бағыттары үшiн қажеттi экспорт-импорт қызметiн кеңейту
- бюджетке салықтық түсiмдер сомасын көбейту
- қаланың әртүрлi мәселелерiн шешуге көмектесу.
Өнеркәсiп аймағы тұрақты жұмыс iстейтiн шағын кәсiпорындар санын көбейтуге және сол арқылы салық салынатын базаны арттыруға мүмкiндiк бередi.
Алматы қаласында шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiн дамытуға мемлекеттiк қолдауды қамтамасыз ету, осы мақсаттар үшiн бөлiнетiн ақша қаражатын тиiмдi пайдалануды арттыру мақсатында "Алматы қалалық Бизнес-Инкубатор" жабық акционерлiк қоғамы құрылады, ол өнеркәсiп аймақының басқарушы компаниясы болып табылады, мемлекеттiк акциялар пакетiнiң 100 процентiне ие.
5. ӨНЕРКӘСIПТIК АЙМАҚТАР ҚҰРУДЫҢ
НЕГIЗГI КЕЗЕҢДЕРI
Өнеркәсiп аймағын құру мен қалыптастыру бiрнеше кезеңнен тұрады:
1. әзiрлiк кезеңi, ол мынаны қамтиды:
- өнеркәсiп аймақты құру үшiн жарамды ғимаратты таңдау және бөлу;
- өнеркәсiп аймақты басқару жөнiндегi "Алматы қалалық Бизнес-Инкубатор" жабық акционерлiк қоғамын құру;
- өнеркәсiп аймағын ұйымдастыру үшiн бөлiнген ғимаратты компания басқарушысының меншiгiне беру және қажеттi құжаттарды ресiмдеу;
- донор-инвесторларды және өнеркәсiп аймағын ұйымдастыруды қаржыландырудың басқа да көздерiн iздестiру;
- донорлармен өнеркәсiп аймағын мамандандыруды келiсу және анықтау;
- өнеркәсiп аймағы өндiрiстiк инфрақұрылымын құру жөнiндегi жалпы жұмыстарды жүргiзу мен жалпы орналастыруға байланысты шығындар сметасының есебiн және бизнес-жоспарды жасау;
- инвестормен өнеркәсiп аймақының өндiрiстiк инфрақұрылымын әзiрлеуге арналған бизнес-жоспар мен шықындар сметасын бекiту және келiсу;
- инвестормен жобаны қаржыландыру және оған қатысушылардың арасындағы мiндеттердi бөлу жөнiндегi келiсiмге қол қою;
- өнеркәсiп аймағында орналасуға және онда өз өндiрiсiн ұйымдастыруға мүдделi үмiткерлердi iрiктеу;
- мүмкiндiгi бар ШК-жалдаушылармен бастапқы құжаттарды ресiмдеу және оларды өнеркәсiп аймағында орналастыруға байланысты басқа рәсiмдiк шараларды жүргiзу.

4. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ ПРОМЫШЛЕННОЙ ЗОНЫ
Основной целью создания Промышленных зон является активизация развития малого предпринимательства и развитие отечественного товаропроизводителя, поддержка и оказание помощи предпринимателям особенно на начальном этапе их деятельности. Организация Промышленной зоны позволяет развивать легальный бизнес, создает экономические и организационные условия для их стабильного функционирования.
Достижение вышеуказанной цели обеспечивается решением следующих задач:
- увеличение числа действующих малых предприятий;
- обеспечение трудовой занятости населения и снижение уровня безработицы;
- производство конкурентоспособной импортозамещающей продукции;
- расширение экспортно-импортной деятельности в необходимом для местной промышленности направлении;
- увеличение суммы налоговых поступлений в бюджет;
- содействие решению различных проблем города.
Промышленная зона позволяет увеличить число устойчиво работающих малых предприятий и тем самым увеличить налогооблагаемую базу.
В целях обеспечения государственной поддержки развития субъектов малого предпринимательства в городе Алматы, повышения эффективности использования финансовых средств выделяемых на эти цели, создается Коммунальное государственное предприятие "Алматинский городской бизнес-инкубатор", которая является управляющей компанией Промышленной зоны.
5. ОСНОВНЫЕ ЭТАПЫ СОЗДАНИЯ ПРОМЫШЛЕННЫХ ЗОН
Создание и становление Промышленных зон производится в несколько этапов:
1. Этап - подготовительный, включающий в себя:
- выбор и отвод помещения, пригодного для создания Промышленной зоны;
- создание Компании по управлению Промышленными зонами (Коммунальным Государственным предприятием "Алматинский городской Бизнес-Инкубатор");
- передача выделенного под организацию Промышленной зоны помещения в собственность Управляющей компании и оформление необходимых документов;
- поиск доноров-инвесторов и других источников финансирования организации Промышленной зоны;
- определение и согласование с донорами выбора специализации Промышленной зоны;
- составление бизнес-плана и расчет сметы затрат, связанных с общим обустройством и проведением подготовительных работ по формированию производственной инфраструктуры Промышленной зоны;
- утверждение и согласование с инвестором бизнес-плана и сметы затрат на подготовку производственной инфраструктуры Промышленной зоны;
- подписание соглашения с инвестором финансирования проекта и распределение обязанностей между его участниками;
- отбор претендентов, заинтересованных в размещении в Промышленной зоне и организации в ней своих производств;
- оформление предварительных документов с потенциальными МП- арендаторами и проведение других процедурных мер, связанных с размещением их в Промышленной зоне.