Құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 223-НҚ бұйрығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 қаңтардағы № 55 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 14- тармағының 27) және 29) тармақшаларына, "Құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттарды мақұлдау туралы" Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті Ғылыми-техникалық кеңесінің 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 58 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) ҚР ҚНБҚ 8.01-08-2022 "Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау тәртібі";
2) ҚР ҚНБҚ 8.04-09-2022 "Қосымша шығындардың сметалық нормалары. Құрылысты ұйымдастыруға және басқаруға арналған шығындар";
3)ҚР ҚНБҚ 8.04-03-2022 "Құрылыс-монтаж жұмыстарына арналған дара сметалық бағалар. Құрылыс-монтаж жұмыстарына арналған дара сметалық бағаларды қолдану жөніндегі жалпы ережелер";
4) ҚР ҚНБҚ 8.04-03-2022 "Құрылыс-монтаж жұмыстарына арналған дара сметалық бағалар. 1-жинақ. Ғимараттар. 1-шығарылым. Тұрғын үй- азаматтық мақсаттағы ғимараттар";
5) ҚР ҚНБҚ 8.04-03-2022 "Құрылыс-монтаж жұмыстарына арналған дара сметалық бағалар. 2-жинақ. Желілік құрылыстар. 1-шығарылым. Автомобиль жолдары" бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің (бұдан әрі - Комитет) Құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Комитеттің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Комитет төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі Құрылыс және
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
істері комитетінің төрағасы
Т. Қарағойшин
БАҒА БЕЛГІЛЕУ ЖӘНЕ СМЕТАЛАР БОЙЫНША НОРМАТИВТІК ҚҰЖАТТАР
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ ҚҰРЫЛЫСТЫҢ СМЕТАЛЫҚ ҚҰНЫН АЙҚЫНДАУ ТӘРТІБІ
ҚР ҚНБҚ 8.01-08-2022
НДЦС РК 8.01-08-2022
Мазмұны
1 Қолданылу саласы
2 Нормативтік сілтемелер
3 Терминдер мен анықтамалар
4 Жалпы ережелер
5 Құрылыстағы сметалық нормативтік құжаттар және баға қалыптастыру жүйесі
6 Құрылыстағы баға белгілеудің негізгі талаптары мен шарттары
7 Сметалық құжаттаманың құрамы мен түрлері, рәсімдеуге қойылатын талаптар
8 Құрылыстың сметалық құнын айқындау
8.1 Құрылыстың сметалық құнының құрамы мен құрылымы
8.2 Құрылысқа арналған сметалық құжаттаманы жасау
8.3 Ірілендірілген құн көрсеткіштерін қолдана отырып, құрылыс құнын есептеу ерекшеліктері
8.4 Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде құрылыстың сметалық құнын айқындау ерекшеліктері
8.5 Сметалық құжаттаманы түзету кезінде құрылыстың сметалық құнын айқындау ерекшеліктері
9 Құрылыс үшін инженерлік ізденістердің сметалық құнын айқындау
10 Құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының сметалық құнын айқындау
11 Құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау
12 Құрылыс объектілерін пайдалануға беру кезінде іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнын айқындау
А-қосымшасы (міндетті) Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің "Құрылыс" деген II бөлігіне енгізілетін өзге де жұмыстар мен шығындардың жоба тізбесі
Б-қосымшасы (міндетті) Құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге тапсырыс берушінің шығыстарының нормалары
В қосымшасы (міндетті) Сметалық құжаттамада деректерді конструктивтік-технологиялық топтастыру
Г-қосымшасы (міндетті) Сметалық құжаттаманың нысандары
Д қосымшасы (ақпараттық) Қазақстан Республикасындағы құрылыс саласында орындалған жұмыстарды мердігердің сметасын жасау және қабылдау кезіндегі шығындардың жекелеген түрлерін есепке алу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар
Кіріспе
Осы "Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау тәртібі" мемлекеттік нормативік құжаты Қазақстан Республикасының заңнамалық және нормативтік актілерінің, экономикалық дамыған елдердің шетелдік тәжірибесін зерделеудің негізінде әзірленді. Жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі жалпы әдістемелік ережелерді қамтиды.
1 Қолданылу саласы

Об утверждении нормативных документов по ценообразованию в строительстве
Приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 223-НҚ.
В соответствии с подпунктами 27) и 29) пункта 14 Положения республиканского государственного учреждения "Комитет по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан", утвержденного приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 января 2019 года № 55, постановлением Научно-технического совета Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года №58 "Об одобрении нормативных документов по ценообразованию в строительстве", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) НДЦС PK 8.01-08-2022 "Порядок определения сметной стоимости строительства в Республике Казахстан";
2) НДЦС PK 8.04-09-2022 "Сметные нормы дополнительных затрат. Затраты на организацию и управление строительством";
3) НДЦС PK 8.04-03 -2022 "Единичные сметные цены на строительно-монтажные работы. Общие положения по применению единичных сметных цен на строительно-монтажные работы";
4) НДЦС PK 8.04-03-2022 "Единичные сметные цены на строительно-монтажные работы. Сборник 1. Здания. Выпуск 1. Здания жилищно-гражданского назначения";
5) НДЦС PK 8.04-03-2022 "Единичные сметные цены на строительно-монтажные работы. Сборник 2. Линейные сооружения. Выпуск Автомобильные дороги";
2. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вступает в силу с 1 января 2023 года.
Председатель Комитета
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Т. Карагойшин
НОРМАТИВНЫЕ ДОКУМЕНТЫ ПО ЦЕНООБРАЗОВАНИЮ И СМЕТАМ
ПОРЯДОК ОПРЕДЕЛЕНИЯ СМЕТНОЙ СТОИМОСТИ СТРОИТЕЛЬСТВА В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
ҚР ҚНБҚ 8.01-08-2022
НДЦС РК 8.01-08-2022
Содержание
1.
Область применения
2.
Нормативные ссылки
3.
Термины и определения
4.
Общие положения
5.
Система сметных нормативных документов и ценообразования в строительстве
6.
Основные требования и условия ценообразования в строительстве
7.
Состав и виды сметной документации, требования к оформлению
8.
Определение сметной стоимости строительства
8.1.
Состав и структура сметной стоимости строительства
8.2.
Составление сметной документации на строительство
8.3.
Особенности расчета стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости
8.4.
Особенности определения сметной стоимости строительства в рамках реализации пилотного проекта
8.5.
Особенности определения сметной стоимости строительства при корректировке сметной документации
9.
Определение сметной стоимости инженерных изысканий для строительства
10.
Определение сметной стоимости проектных работ для строительства
11.
Определение сметной стоимости на инжиниринговые услуги в строительстве
12.
Определение сметной стоимости пусконаладочных работ при вводе в эксплуатацию объектов строительства
Приложение А (обязательное) Примерный перечень прочих работ и затрат, включаемых в часть II "Строительство" Сводного сметного расчета стоимости строительства
Приложение Б (обязательное) Нормы расходов заказчика на инжиниринговые услуги в строительстве
Приложение В (обязательное) Конструктивно-технологическая группировка данных в сметной документации
Приложение Г (обязательное) Формы сметной документации
Приложение Д (информационное) Методические рекомендации по учету отдельных видов затрат при составлении сметы подрядчика и приемке выполненных работ в сфере строительства в Республике Казахстан
1. Область применения

1.1 Осы нормативтік құжат Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау тәртібін белгілейді.
1.2 Осы нормативтік құжаттың ережелері Құрылыстың сметалық құны жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттама құрамында әзірленетін, қолданыстағы объектілерді (ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін, коммуникацияларды) салуға (жаңа объектілерді тұрғызуға және (немесе) өзгертуге (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта жаңартуға, күрделі жөндеуге), олармен байланысты технологиялық және инженерлік жабдықтарды монтаждауға (бөлшектеуге), сондай-ақ қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды бұзуға байланысты дайындық жұмыстары кезінде қолданылады.
2 Нормативтік сілтемелер
Осы Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын айқындау тәртібін (бұдан әрі - Тәртіп) қолдану үшін төмендегі нормативтік сілтемелік құжаттар қажет:
Қазақстан Республикасының азаматтық кодексі (Ерекше бөлім).
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 231 бұйрығымен бекітілген Құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрлерінің тізбесі (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 89132 нөмірмен тіркелген).
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 ақпандағы № 71 бұйрығымен бекітілген Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтер көрсету қағидалары (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 87407 нөмірмен тіркелген).
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 780 бұйрығымен бекітілген Объектілер құрылысының жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ әртүрлі деңгейдегі аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидалары (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 97795 нөмірмен тіркелген).
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығымен бекітілген Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидалары (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 89129 нөмірмен тіркелген).
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық- экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидалары (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 88443 нөмірмен тіркелген).

1.1 Настоящий нормативный документ устанавливает порядок определения сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
1.2 Положения настоящего нормативного документа применяют при разработке сметной документации в составе предпроектной, проектно-сметной документации на строительство (возведение новых и (или) изменение (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт) существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтаж (демонтаж) связанного с ними технологического и инженерного оборудования, а также работы, связанные со сносом (демонтажом) существующих зданий и сооружений).
2. Нормативные ссылки
Для применения настоящего Порядка определения сметной стоимости строительства в Республике Казахстан (далее – Порядок) необходимы следующие ссылочные нормативные документы:
Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть).
Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Перечень видов работ (услуг) в составе строительно-монтажных работ, утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 231 (Зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 89132).
Правила оказания инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 февраля 2015 года № 71 (Зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 87407).
Правила определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня, утвержденные приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 780 (Зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 97795).
Правила организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика), утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 (Зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 89129).
Правила утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно- сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (Зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 88443).

МЕМСТ 21.101 "Құрылысқа арналған жобалық құжаттаманың жүйесі. Жобалау және жұмыс құжаттамасына қойылатын негізгі талаптар".
ҚР ҚН 1.02-03 "Құрылысқа арналған жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу, келісу, бекіту тәртібі және құрамы".
ҚР ҚНБҚ 8.01-05 "Құрылыс ресурстарына арналған сметалық бағалардың және құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалардың есебі жөніндегі әдістемелік ұсынымдар".
Ескерту - Осы Жинақты пайдалану кезінде сілтемелі нормативтік құжаттардың мерзімді басып шығарылатын құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі нормативтік құжаттар тізбесі бойынша (СҚҚК-5) ағымдағы жылғы жағдай бойынша қолданылуын және ағымдағы жылы жарияланған тиісті сәулет, қала құрылысы және құрылыс каталогтарына сәйкестігін тексерген орынды. Егер сілтемелік құжат алмастырылса (өзгертілсе), онда осы Жинақты пайдалану кезінде алмастырылған (өзгертілген) құжатты басшылыққа алған жөн. Егер сілтемелік құжат ауыстырылмай жойылған болса, онда оған сілтеме жасалған ереже осы сілтемені қозғамайтын бөлікте қолданылады. Күні көрсетілмеген сілтемелер үшін сілтемелік нормативтік құжаттың соңғы басылымы (оның барлық өзгерістерін қоса алғанда) қолданылады.
3 Терминдер мен анықтамалар
Осы Тәртіпте тиісті айқындамаларымен мынадай терминдер пайдаланылады:
3.1 Жаңа құрылыс: Жаңа объект немесе жаңа өндірістік қуат құру мақсатында жаңа алаңдарда жүзеге асырылатын пайдалануға берілгеннен кейін дербес теңгерімде болатын жеке объектілердің, ғимараттар мен құрылыстардың, жаңадан құрылатын кәсіпорындардың негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер кешенінің, жекелеген өндірістердің құрылысы, таратылатын кәсіпорынның орнына жаңа алаңда қуаты (ғимараттың немесе құрылыстың өнімділігі, өткізу қабілеті, сыйымдылығы) сондай немесе одан да жоғары кәсіпорынның құрылысы.
3.2 Жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды, ғимаратты немесе құрылысты (объектіні) кеңейту: Жұмыс істеп тұрған объектіде қосымша өндірістер, алаңдар, қуат салу, сондай-ақ қосымша немесе жаңа өндірістік қуаттар құру мақсатында жұмыс істеп тұрған объектілердің аумағында немесе оларға іргелес алаңдарда жаңа цехтар мен негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілерді салу және қолданыстағыларын кеңейту. Жұмыс істеп тұрған объектілерді кеңейтуге олардың құрамына кіретін филиалдар мен өндірістердің құрылысы да жатады, олар пайдалануға берілгеннен кейін дербес теңгерімде болмайды. Егер жобалау процесінде объектіні кеңейтумен бір мезгілде жұмыс істеп тұрған цехтар мен негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілерді қайта жаңартуды жүзеге асыру қажеттілігі мен экономикалық орындылығы анықталса, тиісті жұмыстар мен шығындар объектіні кеңейту жобасының құрамына енгізіледі.
Ескерту - жұмыс істеп тұрған цехтар мен объектілерді қайта жаңарту жөніндегі жұмыстар мен шығындар кәсіпорынды кеңейтудің жиынтық сметалық есебіне енгізіледі.

ГОСТ 21.101 "Система проектной документации для строительства. Основные требования к проектной и рабочей документации".
СН РК 1.02-03 "Порядок разработки, согласования, утверждения и состав проектно- сметной документации на строительство".
НДЦС РК 8.01-05 "Методические рекомендации по расчету сметных цен на строительные ресурсы и сметных цен на перевозки грузов для строительства".
Примечание – При пользовании настоящим Порядком целесообразно проверить действие ссылочных нормативных документов по периодически издаваемому информационному перечню нормативных документов по ценообразованию в строительстве (АГСК-5) по состоянию на текущий год и соответствующим периодически издаваемым архитектурным, градостроительным и строительным каталогам, опубликованным в текущем году. Если ссылочный документ заменен (изменен), то при пользовании настоящим Порядком следует руководствоваться замененным (измененным) документом. Если ссылочный документ отменен без замены, то положение, в котором дана ссылка на него, применяется в части, не затрагивающей эту ссылку. Для недатированных ссылок применяют последнее издание ссылочного нормативного документа (включая все его изменения).
3. Термины и определения
В настоящем Порядке применяются следующие термины с соответствующими определениями:
3.1 Новое строительство: Строительство отдельных объектов, зданий и сооружений, комплекса объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения вновь создаваемых предприятий, отдельных производств, которые после ввода в эксплуатацию будут находиться на самостоятельном балансе, осуществляемое на новых площадках в целях создания нового объекта или новой производственной мощности, строительство на новой площадке предприятия такой же или большей мощности (производительности, пропускной способности, вместимости здания или сооружения) взамен ликвидируемого предприятия.
3.2 Расширение действующего предприятия, здания или сооружения: Строительство дополнительных производств, площадей, мощности на действующем объекте, а также строительство новых и расширение существующих отдельных цехов и объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения на территории действующих объектов или примыкающих к ним площадках в целях создания дополнительных или новых производственных мощностей. К расширению действующих объектов относится также строительство филиалов и производств, входящих в их состав, которые после ввода в эксплуатацию не будут находиться на самостоятельном балансе. Если в процессе проектной проработки выявилась необходимость и экономическая целесообразность одновременно с расширением объекта осуществить реконструкцию действующих цехов и объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения, соответствующие работы и затраты включаются в состав проекта расширения объекта.
Примечание – Работы и затраты по реконструкции действующих цехов и объектов включаются в сводный сметный расчет на расширение предприятия.

3.3 Қайта жаңарту: Ғимараттарды, құрылыстарды оның жұмыс істеуін жақсарту үшін қайта құру немесе жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардағы (станциялардағы) өндіріс көлемін арттыруды көздейтін шаралар кешені.
Ескерту - Жеке бөлмелерді, ғимараттың басқа бөліктерін немесе тұтастай алғанда ғимаратты өзгерту, әдетте, өзгертілетін объектіні жаңарту және жаңғырту қажеттілігімен байланысты. Кәсіпорынның қайта құрылуына негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы цехтар мен құрылыстарды, инженерлік коммуникацияларды қайта ұйымдастыру немесе кеңейту, кәсіпорынның, цехтың мақсатын өзгерту немесе олардың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін өзгерту жатады. Қайта құру кезінде объектіні қайта құру өндіріс көлемін арттыруға, жаңа өнім алуға, өндірісті жақсартуға және оның техникалық және экономикалық деңгейі, жұмыс жағдайлары және қазіргі заманғы ғылыми-техникалық жетістіктер негізінде қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай кешенді жоспары бойынша орындалады. .техникалық прогресс. Ғимараттарды реконструкциялау кезінде техникалық-экономикалық көрсеткіштердің (пәтерлердің саны мен ауданы, құрылыс көлемі мен ғимараттың жалпы ауданы, қуаттылығы немесе өткізу қабілеті) өзгеруіне байланысты құрылыс жұмыстарының кешені мен ұйымдастыру-құрылыс жұмыстары жүргізіледі. немесе оның мақсаты), оның жұмыс істеуін, қызмет көрсету сапасын жақсарту, қызмет көрсету көлемін ұлғайту үшін үй-жайлардың схемасын өзгерту, қондырмаларды, қосымшаларды және кеңейтулерді салу бойынша құрылыс жұмыстарының кешені орындалады.
3.4 Техникалық қайта жарақтандыру: Озық технология мен жаңа техниканы енгізу, өндірісті механикаландыру мен автоматтандыру, ескірген және физикалық тозған жабдықты жаңасымен, неғұрлым өнімдімен жаңғырту және ауыстыру, өндірісті ұйымдастыру мен құрылымын жақсарту негізінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың жекелеген өндірістерінің, цехтары мен учаскелерінің техникалық-экономикалық деңгейін арттыру жөніндегі іс-шаралар кешені.
3.5 Ғимараттар мен құрылыстарды жаңғырту: Қолданыстағы габариттердегі ғимараттың пайдалану көрсеткіштерін заманауи талаптарға сәйкес келтіруге, ғимараттардың, секциялар мен пәтерлердің жоспарлау құрылымын өзгертуге, ғимараттарды инженерлік жабдықтың жетіспейтін түрлерімен жабдықтауға, нысанды пайдалану технологиясы мен ыңғайлылығының заманауи талаптарына сәйкес жүйелер мен жекелеген құрылымдарды ауыстыруға бағытталған құрылыс-монтаждау жұмыстарының кешені.
3.6 Ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеу: Қажет болған жағдайда құрылымдық элементтер мен инженерлік жабдық жүйелерін ауыстыра отырып, оның ресурсын қалпына келтіру, сондай-ақ пайдалану көрсеткіштерін жақсарту мақсатында ғимарат пен құрылысты жөндеу. Құрылыс объектісінің жұмыс қабілеттілігін қалпына келтіру жолымен жүзеге асырылатын, пайдалану процесінде жоғалған конструктивтік, инженерлік, техникалық, эстетикалық қасиеттерін қалпына келтіру және (немесе) жақсарту жөніндегі жұмыстардың, оның ішінде құрылыс-монтаждау, іске қосу-баптау жұмыстарының және іс-шаралардың жиынтығы.

3.3 Реконструкция: Перестройка здания, сооружения для улучшения его функционирования или комплекс мероприятий, предусматривающих увеличение объема производства на действующих предприятиях (станциях).
Примечание – Изменение отдельных помещений, иных частей здания или здания в целом, как правило, связано с необходимостью обновления и модернизации изменяемого объекта. К реконструкции предприятия относится переустройство или расширение цехов и объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения, инженерных коммуникаций, изменение назначения предприятия, цеха или изменение их основных технико-экономических показателей. При реконструкции переустройство объекта выполняется по единому комплексному проекту без строительства новых объектов и цехов основного назначения, направлено на увеличение объема производства, получение новой продукции, совершенствование производства и улучшение его технико-экономического уровня, условий эксплуатации и охраны окружающей среды на базе современных достижений научно-технического прогресса. При реконструкции зданий выполняется комплекс строительных работ и организационно-строительных мероприятий, связанных с изменениями технико- экономических показателей (количества и площади квартир, строительного объема и общей площади здания, вместимости или пропускной способности или его назначения), изменением планировки помещений, возведением надстроек, встроек и пристроек для улучшения его функционирования, качества обслуживания, увеличения объема услуг.
3.4 Техническое перевооружение: Комплекс мероприятий по повышению технико-экономического уровня отдельных производств, цехов и участков действующих предприятий на основе внедрения передовой технологии и новой техники, механизации и автоматизации производства, модернизации и замены устаревшего и физически изношенного оборудования новым, более производительным, улучшения организации и структуры производства.
3.5 Модернизация зданий и сооружений: Комплекс строительно-монтажных работ, направленных на приведение эксплуатационных показателей здания в существующих габаритах в соответствие с современными требованиями, изменение планировочной структуры зданий, секций и квартир, оснащение зданий недостающими видами инженерного оборудования, замену систем и отдельных конструкций в соответствии с современными требованиями комфортности и технологии эксплуатации объекта.
3.6 Капитальный ремонт зданий и сооружений: Ремонт здания и сооружения с целью восстановления его ресурса с заменой при необходимости конструктивных элементов и систем инженерного оборудования, а также улучшения эксплуатационных показателей. Совокупность работ, в том числе строительно-монтажных, пусконаладочных и мероприятий по восстановлению утраченных в процессе эксплуатации и (или) улучшению конструктивных, инженерных, технических, эстетических качеств объекта строительства, осуществляемых путем восстановления их работоспособности.

3.7 Жоба: Жеке және заңды тұлғалардың түпкі ойының мәнін және оны іс жүзінде іске асыру мүмкіндігін ашатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс құжаттамасы (сызбалар, графикалық және мәтіндік материалдар, инженерлік және сметалық есептеулер), оның ішінде құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесі және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамасы нысанында ұсынылған, адамның мекендеуі мен тіршілік қызметіне қажетті жағдайларды қамтамасыз ету жөніндегі түпкі ойы.
3.8 Пилоттық жоба: Мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларында көзделген Нұр-Сұлтан қаласында, Жамбыл және Солтүстік Қазақстан облыстарында денсаулық сақтау, білім беру, тұрғын үй құрылысы салаларындағы объектілерді салу бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы шеңберінде іске асыру жоспарланып отырған инвестициялық жоба.
3.9 Инвестициялық жоба (инвестициялық құрылыс жобасы): Құрылыс бөлігін қамтитын бастапқы инвестициядан жұмыстың аяқталуына дейінгі күрделі салымдардың толық циклін жүзеге асыруға байланысты жоба.
3.10 Құрылыс: Құрылысы құрылыс құнының жиынтық сметалық есебімен бірыңғай жобалау-сметалық құжаттама бойынша жүзеге асырылатын әртүрлі мақсаттағы (өндірістік, әлеуметтік, көліктік және басқа да инфрақұрылым) ғимараттар мен құрылыстардың (объектілердің) жиынтығы.
3.11 Құрылыс кезегі: Пайдалануға берілуі жобада көзделген өнім шығаруды немесе қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін ғимараттар немесе құрылыстар тобының бір немесе бірнеше іске қосу кешендерінен тұратын құрылыстың бөлігі. Құрылыс кезегі бойынша жобалау-сметалық құжаттама құрылыс салу құрамында да, жеке жобада да бекітілуге жатады.
3.12 Іске қосу кешені: Құрылыстың немесе оның кезегінің бөлігі болып табылатын объектілер (немесе олардың бөліктері) тобы, оларды пайдалануға беру жобада қабылданған өнім шығаруды немесе қызмет көрсетуді, қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызмет көрсететін персонал үшін еңбек жағдайларын, қоршаған ортаны қорғау және пайдаланудың қалыпты (қолданыстағы нормаларға сәйкес) санитариялық- эпидемиологиялық жағдайларды қамтамасыз етеді. Іске қосу кешені жобада көзделген өнім шығаруды немесе қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін және дербес немесе жұмыс істеп тұрған ғимараттармен және құрылыстармен кешенде пайдаланылуы мүмкін жаңа құрылыстың объектілері немесе бөліктерінің жиынтығы болып табылады. Іске қосу кешені бойынша жобалау-сметалық құжаттама құрылыс салу құрамында да, жеке жобада да бекітуге жатады.

3.7 Проект: Замысел физических и юридических лиц по обеспечению необходимых условий обитания и жизнедеятельности человека, представленный в форме архитектурной, градостроительной и строительной документации (чертежей, графических и текстовых материалов, инженерных и сметных расчетов), в том числе технико-экономического обоснования строительства, и (или) проектно-сметной документации, раскрывающих сущность замысла и возможность его практической реализации.
3.8 Пилотный проект: Инвестиционный проект, планируемый к реализации в рамках поручения Президента Республики Казахстан по строительству объектов в сферах здравоохранения, образования, жилищного строительства в городе Нур-Султан, Жамбылской и Северо-Казахстанской областях, предусмотренных в государственных программах и программах развития территорий.
3.9 Инвестиционный проект (инвестиционный строительный проект): Проект, связанный с реализацией полного цикла капитальных вложений от начального вложения до завершения работ, в состав которого входит строительная часть.
3.10 Стройка: Совокупность зданий и сооружений (объектов), различного назначения (производственного, социального, транспортного и другой инфраструктуры), строительство которых осуществляется по единой проектно-сметной документации со сводным сметным расчетом стоимости строительства.
3.11 Очередь строительства: Часть строительства, состоящая из одного или нескольких пусковых комплексов группы зданий или сооружений, ввод которых в эксплуатацию обеспечивает выпуск продукции или оказание услуг, предусмотренных проектом. Проектно-сметная документация на очередь строительства подлежит утверждению в установленном порядке, как в составе стройки, так и отдельным проектом.
3.12 Пусковой комплекс: Группа объектов (или их частей), являющихся частью стройки или ее очереди, ввод которых в эксплуатацию обеспечивает выпуск продукции или оказание услуг, принятых проектом, соответствующие действующему законодательству условия труда для обслуживающего персонала, охрану окружающей среды и нормальные (согласно действующим нормам) санитарно-эпидемиологические условия эксплуатации. Пусковой комплекс представляет собой совокупность объектов или частей нового строительства, которые обеспечивают выпуск продукции или оказание услуг, предусмотренных проектом, и могут эксплуатироваться самостоятельно или в комплексе с уже действующими зданиями и сооружениями. Проектно-сметная документация по пусковому комплексу подлежит утверждению в установленном порядке, как в составе стройки, так и отдельным проектом.

3.13 Объект: Оған жататын барлық жайластырулары, жабдықтары, жиһазы, мүкәммалы, көмекші және қосалқы құрылғылары, оған іргелес инженерлік желілері және жалпы алаңдық материалдары бар жеке тұрған ғимарат немесе құрылыс немесе жалпы технологиялық немесе өзге де мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардың жиынтығы.
3.14 Ұқсас-объект: Өзінің функционалдық мақсаты мен техникалық сипаттамалары бойынша жобаланатын объектіге ұқсас (салыстырмалы) және үлгі ретінде неғұрлым тиімді техникалық-экономикалық көрсеткіштері бар объект.
Ескерту - Ұқсас объектіні негіздеуді және таңдауды сметалық құжаттаманы әзірлеуші мамандармен келісім бойынша жобалау құжаттамасын әзірлеуші жобалау ұйымының мамандары ұқсас объекті мен жобаланатын объектінің, олардың бөліктерінің бір біріне сәйкес дәрежесін салыстыру бойынша жүзеге асырады.
3.15 Тәжірибелік объект: Оны жобалау және/немесе салу жаңа жобалық шешімдерді және (немесе) құрылыс әдістерін таңдау, зерделеу және сынау, сондай-ақ бұрын жүргізілген зерттеулердің және (немесе) алдын ала зертханалық зерттеулердің нәтижелерін тәжірибеде растау мақсатында жүзеге асырылатын объект (құрылыс кезінде және пайдаланудың белгілі бір кезеңінде).
3.16 Сметалық құжаттама: Құрылыстың сметалық құнын анықтайтын жобаның бөлігі ретіндегі құжаттама.
3.17 Құрылыс алаңын дайындауға (игеруге) және объектіні іске қосуға арналған жиынтық сметалық құжат: Жер телімін алу, құрылыс алаңын және пайдалану персоналын дайындау, нысанды пайдалануға беру және жабдықты кешенді сынақтан өткізу үшін қажетті қаражат көлемін анықтайтын құжат.
3.18 Объектілерді салудың жиынтық сметасы: Тапсырыс берушінің саладағы заңнамамен реттелмеген шығындарын қоспағанда, инвестициялық жобаны іске асыруға тапсырыс берушінің (инвестордың) барлық шығындары үшін қаражат лимитін қамтитын құжат. сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің объектілерінің құрылыс алаңын дайындау (игерту) және пайдалануға беру жиынтық сметасына енгізіледі.
3.19 Құрылыстың сметалық құны: Сомасы жобалық материалдардың және сметалық-нормативтік базаның негізінде айқындалатын объект құрылысын жүзеге асыруға қажетті ақша.
3.20 Құрылыс ресурстары: Жұмысшылар мен машинистердің еңбек шығындары, құрылыс машиналары мен механизмдерді пайдалану уақыты, құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкциялары, жабдықтар.
3.21 Жабдық: Ғимараттардың (құрылыстардың) технологиялық және инженерлік жабдығы.

3.13 Объект: Отдельно стоящее здание или сооружение со всеми относящимися к нему обустройствами, оборудованием, мебелью, инвентарем, подсобными и вспомогательными устройствами, внутренними инженерными системами, или совокупность зданий и сооружений, имеющих общее технологическое или иное назначение.
3.14 Объект-аналог: Объект, схожий (сопоставимый) с проектируемым объектом по своему функциональному назначению, техническим характеристикам и другим ценообразующим факторам.
Примечание – Обоснование и подбор объекта-аналога производятся специалистами проектной организации, разрабатывающими проектную документацию, по согласованию со специалистами, осуществляющими разработку сметной документации, по соответствующему набору показателей и исходных данных, отражающих степень соответствия друг другу рассматриваемых вариантов аналогов и проектируемого объекта, его части.
3.15 Объект экспериментальный: Объект, проектирование и/или строительство которого осуществляется с целью выбора, изучения и проверки новых проектных решений и (или) методов строительства, а также подтверждения на практике (в ходе строительства и определенного периода эксплуатации) результатов ранее проведенных исследований и (или) предварительных лабораторных испытаний.
3.16 Сметная документация: Документация в составе проекта, определяющая сметную стоимость строительства.
3.17 Сводная смета на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию: Документ, определяющий объем средств, необходимых на отвод земли, подготовку территории строительства и эксплуатационного персонала, проведение пусконаладочных работ и комплексного опробования оборудования, обеспечивающих ввод объекта в эксплуатацию.
3.18 Сводный сметный расчет на строительство объектов: Документ, включающий лимит средств на все затраты заказчика (инвестора) на реализацию инвестиционного проекта, за исключением затрат заказчика, не регулируемых законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и включаемых в сводную смету на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию.
3.19 Сметная стоимость строительства: Деньги, необходимые для осуществления строительства объекта, сумма которых определяется на основе проектных материалов и сметно-нормативной базы.
3.20 Строительные ресурсы: Затраты труда рабочих и машинистов, время эксплуатации строительных машин и механизмов, строительные материалы, изделия, конструкции, оборудование.
3.21 Оборудование: Технологическое и инженерное оборудование зданий (сооружений).

3.22 Технологиялық жабдық: Нәтижесінде энергия өндірілетін, жартылай фабрикат, дайын өнім өндірілетін немесе олардың орын ауыстыруы қамтамасыз етілетін әртүрлі технологиялық процестерді, сондай-ақ технологиялық процестерді басқаруды автоматтандыруды, байланыс және бақылау функцияларын қамтамасыз ететін оларға ілеспе процестерді жүзеге асыратын технологиялық желілер, станоктар, қондырғылар, аппараттар, машиналар, механизмдер, аспаптар және басқа да құрылғылар; санитариялық- техникалық жабдық технологиялық процестің жүргізілуін және технологиялық жабдықтың жұмысын қамтамасыз ететін; негізгі жабдықпен жиынтықта жеткізілетін байлау құбырлары, құбыр арматурасы, металл конструкциялар, ұштары бөлінген өлшеуіш кабель учаскелері; іске қосылатын кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану үшін қажетті құралдың, технологиялық жабдықтың және мүкәммалдың бастапқы қоры және т. б., бастапқы қоры; қайта өңдеудің, өнім шығарудың технологиялық процестеріне қызмет көрсету барысында жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатын өндірістік мақсаттағы кәсіпорындардың көлік шаруашылығының жылжымалы құрамына жататын көлік құралдары (жүктерді темір жолдармен тасымалдауға арналған жылжымалы құрам, автомобиль көлік құралдары және өзге де көлік құралдары); жабдыққа қосалқы бөлшектер.
3.23 Үйлердің (ғимараттардың) инженерлік жабдықтары: Адамдардың тұруына (тұрмысына), еңбек қызметіне (болуына) қолайлы жағдай жасайтын, материалдық құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететін, сондай-ақ технологиялық жабдықтар мен өндірістік процестерді инженерлік қамтамасыз ететін инженерлік жүйелер мен техникалық құрылғылар кешені. Ғимараттардың (құрылыстардың) инженерлік жабдықтары сумен жабдықтау (суық және ыстық), кәріз, жылыту, желдету, ауаны баптау, газбен жабдықтау құрылғыларын, электр жабдықтары, көтергіш-көлік құрылғыларын (лифттер, эскалаторлар, траволаторлар және басқа да жабдықтар), қоқысты шығару, шаң жинау, өрт сөндіру, дабыл беру, телефон, радиофикация құралдарын және ішкі абаттандырудың басқа да түрлерін қамтиды.
3.24 Бағалар туралы ақпарат: Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының анықтамалық басылымдары, прайс-парақтар, өндірушілердің және (немесе) өнім берушілердің коммерциялық ұсыныстары.
Ескерту - Шығындар сметасын құрастыру кезінде бағалар туралы ақпарат құрылыстың құнының индекстерін қолдану жолымен жоба алдындағы, жобалау-сметалық құжаттамалар құрастырылатын сметалық бағалар деңгейіне келтіріледі.

3.22 Технологическое оборудование: Технологические линии, станки, установки, аппараты, машины, механизмы, приборы и другие устройства, совершающие различные технологические процессы, в результате которых производится энергия, вырабатывается полуфабрикат, готовый продукт или обеспечивается их перемещение, а также сопутствующие им процессы, обеспечивающие автоматизацию управления технологическими процессами, функции связи и контроля; санитарно-техническое оборудование, обеспечивающее ведение технологического процесса и работу технологического оборудования; поставляемые в комплекте с основным оборудованием обвязочные трубопроводы, трубопроводная арматура, металлические конструкции, мерные с разделанными концами участки кабелей; первоначальный фонд инструмента, технологической оснастки и инвентаря и т.п., необходимые для эксплуатации вводимых в действие предприятий, зданий и сооружений; транспортные средства, относящиеся к подвижному составу транспортного хозяйства предприятий производственного назначения, используемые для перемещения грузов в ходе обслуживания технологических процессов переработки, выпуска продукции (подвижной состав для перевозки грузов по железнодорожным путям, автомобильные транспортные средства и прочие транспортные средства); запасные части к оборудованию.
3.23 Инженерное оборудование зданий (сооружений): Комплекс инженерных систем и технических устройств, создающих комфортные условия проживания (быта), трудовой деятельности (пребывания) людей, обеспечивающих сохранение материальных ценностей, а также инженерного обеспечения технологического оборудования и производственных процессов. Инженерное оборудование зданий (сооружений) включает в себя устройства систем водоснабжения (холодного и горячего), канализации, отопления, вентиляции, кондиционирования воздуха, газоснабжения, электрооборудование, подъемно-транспортные устройства (лифты, эскалаторы, траволаторы и другое оборудование), средства мусороудаления, пылеуборки, пожаротушения, сигнализации, телефонизации, радиофикации и другие виды внутреннего благоустройства.
3.24 Информация о ценах: Справочные издания подведомственных организаций уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, прайс-листы, коммерческие предложения производителей и (или) поставщиков.
Примечание – При составлении сметной документации информация о ценах приводится к уровню сметных цен, в которых составляется предпроектная, проектно-сметная документация, путем применения индексов стоимости для строительства.

3.25 Шефмонтаж: Жабдықты дайындаушы кәсіпорын мамандары тарапынан оны пайдалануға бергенге дейін жабдықты монтаждау бойынша жұмыстарды тапсырыс беруші мамандарының орындауын және кепілдік көрсеткіштерге қол жеткізгенге дейін ұйымдастырушылық-техникалық басшылық және қадағалау, консультациялар өткізу және тапсырыс берушінің мамандарын оқыту.
4 Жалпы ережелер
4.1 Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау алдындағы (жобалау-сметалық) құжаттама бойынша құрылыстың сметалық құны инвестициялық жобаны іске асырудың тиісті кезеңінде тапсырыс беруші (инвестор) қаражатының лимитін айқындау үшін негіз болып табылады.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін объектілер бойынша дайын құрылыс өнімін жасаудың бірыңғай үздіксіз кешенді процесі ретінде жобаны іске асыруға тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражат лимитін айқындау (жобалау - құрылыстарды жабдықпен жиынтықтауды қоса алғанда, құрылыс және монтаждау жұмыстарын орындау, -объектіні пайдалануға беру) үшін негіз жобалау алдындағы сатыдағы есептеумен белгіленген, ведомстводан тыс кешенді сараптамамен келісілген (пилоттық жобалар үшін) және тапсырыс беруші бекіткен құрылыс құны болып табылады.
Пилоттық жобаны іске асыруға тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражаты мөлшерінің лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес құрылыстың сметалық құнына сәйкес нақтыланады.
4.2 Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құны теңгемен айқындалады.
4.3 Сметалық құжаттаманы жасау кезінде құрылыс ресурстарына және құрылысқа байланысты шығындарға нормативтік қажеттілік негізінде құнды айқындаудың есептік тәсілі (калькуляция) пайдаланылады.
4.4 Жобаны әзірлеудің тиісті кезеңінде сметалық құжаттаманы жасау кезінде бастапқы деректердің толықтығына байланысты үйлер, ғимараттар, жобалау- технологиялық блоктар, қолданыстағы сметалық нормативтік базаның және (немесе) ұқсас объектілердің шығын элементтері бойынша құндық және ресурстық көрсеткіштер пайдаланылады.
5 Құрылыстағы сметалық нормативтік құжаттар және баға қалыптастыру жүйесі
5.1 Құрылыстағы сметалық нормалау мен баға белгілеудің негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
құрылысқа арналған шығындарды жоспарлауды, оны ұйымдастыруды және қаржыландыруды қамтамасыз ету;
жобалау алдындағы сатыда (оның ішінде техникалық-экономикалық негіздемелер құрамында), құрылыстың сметалық құнын айқындаудың жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу процесінде, сондай-ақ объектіні пайдалануға беруге арналған шығындар құрамында - іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнын айқындаудың дұрыстығын қамтамасыз ету;
сметалық құжаттамада көрсетілетін құрылыстың сметалық құнын, іске қосу- жөндеу жұмыстарының сметалық құнын айқындауды қамтамасыз ету;
инвестициялардың тиімділігін арттыру, қаржы қаражатының жұмсалуын оңтайландыру.

3.25 Шефмонтаж: Организационно-техническое руководство и надзор со стороны специалистов предприятия-изготовителя оборудования за выполнением специалистами заказчика работ по монтажу оборудования до ввода его в эксплуатацию и достижения гарантийных показателей, проведение консультаций и обучение специалистов заказчика.
4. Общие положения
4.1 Сметная стоимость строительства по утвержденной в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предпроектной (проектно-сметной) документации является основанием для определения лимита средств заказчика (инвестора) на соответствующем этапе реализации инвестиционного проекта.
При реализации проекта как единого непрерывного комплексного процесса создания готовой строительной продукции (проектирование – выполнение строительных и монтажных работ, включая комплектацию строек оборудованием, – ввод объекта в эксплуатацию) по объектам, не требующим разработки технико-экономического обоснования, основанием для определения лимита средств заказчика (инвестора) является стоимость строительства, установленная расчетом на предпроектной стадии, согласованная комплексной вневедомственной экспертизой (для пилотных проектов) и утвержденная заказчиком.
Размер лимита средств заказчика (инвестора) на реализацию пилотного проекта уточняется в соответствии со сметной стоимостью строительства по утвержденной в установленном законодательством Республики Казахстан порядке проектно-сметной документации.
4.2 Сметная стоимость строительства в Республике Казахстан определяется в тенге.
4.3 При составлении сметной документации используется расчетный способ определения стоимости (калькуляция) на основе нормативной потребности в строительных ресурсах и затратах, связанных со строительством.
4.4 В зависимости от полноты исходных данных и материалов, необходимых для принятия решений о разработке проектной документации и последующей реализации проектов, а также на соответствующей стадии разработки проектно-сметной документации при составлении сметной документации используются стоимостные и ресурсные показатели по зданиям, сооружениям, проектно-технологическим блокам, элементам затрат действующей сметной нормативной базы и (или) объектов-аналогов.
5. Система сметных нормативных документов и ценообразования в строительстве
5.1 Основными задачами сметного нормирования и ценообразования в строительстве являются:
обеспечение планирования затрат на строительство, его организации и финансирования;
обеспечение достоверности определения сметной стоимости строительства на предпроектной стадии (в том числе в составе технико-экономических обоснований), в процессе разработки проектно-сметной документации, а также сметной стоимости пусконаладочных работ в составе затрат на ввод объекта в эксплуатацию;
обеспечение определения сметной стоимости строительства, сметной стоимости пусконаладочных работ, отражаемой в сметной документации;
повышение эффективности инвестиций, оптимизация расходования финансовых средств.

5.2 Құрылыстағы баға белгілеу саласындағы нормативтік құжаттардың мемлекеттік жүйесіне мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын анықтауға міндетті талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық актілер (ережелер), нормативтік құжаттар кіреді. құрылыстағы баға белгілеу туралы, құрылыстағы баға белгілеуге міндетті талаптарды әзірлеу және қамтамасыз ету жөніндегі ережелерді белгілейтін, міндетті стандарттармен (нұсқаулықтармен және әдістемелік нұсқаулармен) реттелмейтін басқа да нормативтік техникалық құжаттар кіреді.
5.3 Сметалық нормативтер (сметалық-нормативтік база) - бұл құрылыстың сметалық құнын анықтауға негіз болатын және оған кіретін баға мен сметалар бойынша нормативтік құжаттар кешенінің жалпыланған атауы:
құрылыстың сметалық құнын айқындау тәртібі;
объектілер құрылысының құнын айқындау, құрылысқа ілеспе өзге де жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжаттар, оқу құралдары мен әдістемелік ұсынымдар;
құрылыс ресурстарына сметалық бағаларды есептеу, құрылысқа жүктерді тасымалдау, құрылыстағы жұмыстардың сметалық нормалары мен бағаларын, құрылыс құнының көрсеткіштерін әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдар;
құрылыс, жөндеу-құрылыс жұмыстарына, жабдықтарды монтаждау жұмыстарына, іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалар;
құрылыс ресурстарына арналған сметалық бағалар;
құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар;
құрылыс, жөндеу-құрылыс жұмыстарына, жабдықтарды монтаждау жұмыстарына, іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған дара сметалық бағалар;
салыстырмалы нысанда (пайыздар, коэффициенттер түрінде) көрсетілген жеке шығыстар мен құрылыстағы шығындарға арналған сметалық нормалар;
ірілендірілген сметалық нормалар;
құнның ірілендірілген көрсеткіштері;
құрылыс үшін жобалау жұмыстарына арналған бағалар;
құрылыс үшін инженерлік зерттеулерге арналған бағалар;
құрылысқа арналған құн индекстері.
5.4 Сметалық нормативтер жобаны әзірлеудің әртүрлі сатыларында құрылыстың сметалық құнын анықтауға арналған.
Қажет болған жағдайда сметалық нормативтер жекелеген жобалық шешімдерді экономикалық бағалау және салыстыру үшін, сондай-ақ инвестициялардың құрылымдық өзгерістерін талдау үшін пайдаланылады.
5.5 Сметалық нормативтерді әзірлеу кезінде жекелеген нормативтерде қамтылған шығындарды қайта есепке алу мүмкіндігі алынып тасталады.
5.6 Құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде пайдаланылған сметалық нормативтер, егер мұндай шартта өзгеше көзделмесе, құрылыс бойынша жұмыстарды орындауды көздейтін шарттарды орындау кезінде қолданылмауға тиіс.
Ескерту - Сметалық нормалар мен бағалар, сондай-ақ олардағы ресурстар шығысының нормативтік көрсеткіштері материалдарды, бұйымдар мен конструкцияларды жұмыстарды жүргізуге арналған шығыстарға есептен шығару үшін, құрылыс қызметкерлеріне жалақы төлеу үшін, сондай-ақ механикаландыру ұйымдарымен құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдаланғаны үшін есеп айырысу үшін негіз болып табылмайды.

5.2 Государственная система нормативных документов в области ценообразования в строительстве включает нормативные правовые акты (правила), устанавливающие обязательные требования к определению стоимости строительства объектов за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора, нормативные документы по ценообразованию в строительстве, иные нормативные технические документы, которые устанавливают положения в развитие и обеспечение обязательных требований по вопросам ценообразования в строительстве, не регламентированным обязательными нормами (пособия и методические рекомендации).
5.3 Сметные нормативы (сметно-нормативная база) – это обобщенное название комплекса нормативных документов по ценообразованию и сметам, являющегося основой для определения сметной стоимости строительства и включающего в себя:
порядок определения сметной стоимости строительства;
пособия и методические рекомендации по определению стоимости строительства объектов, определению стоимости прочих работ и услуг, сопутствующих строительству;
методические рекомендации по расчету сметных цен на строительные ресурсы, перевозки грузов для строительства, по разработке сметных норм и цен на работы в строительстве, индексов стоимости для строительства;
элементные сметные нормы на строительные, ремонтно-строительные работы, на монтаж оборудования, пусконаладочные работы;
сметные цены на строительные ресурсы;
сметные цены на перевозки грузов для строительства;
единичные сметные цены на строительные, ремонтно-строительные работы, на монтаж оборудования, пусконаладочные работы;
сметные нормы на отдельные расходы и затраты в строительстве, выраженные в относительной форме (в виде процентов, коэффициентов);
укрупненные сметные нормы; укрупненные показатели стоимости;
цены на проектные работы для строительства; цены на инженерные изыскания для строительства; индексы стоимости для строительства.
5.4 Сметные нормативы предназначены для определения сметной стоимости строительства на различных стадиях разработки проекта.
При необходимости сметные нормативы используются для экономической оценки и сравнения отдельных проектных решений, а также для анализа структурных изменений инвестиций.
5.5 При разработке сметных нормативов исключается возможность повторного учета затрат, содержащихся в отдельных нормативах.
5.6 Сметные нормативы, использованные при определении сметной стоимости строительства, не подлежат применению при исполнении договоров, предусматривающих выполнение работ по строительству.
Примечание – Сметные нормы и цены, а также содержащиеся в них нормативные показатели расхода ресурсов не являются основанием для списания материалов, изделий и конструкций в расход на производство работ, для выплаты заработной платы работникам строительства, а также для расчетов за эксплуатацию строительных машин и механизмов с организациями механизации.

5.7 Сметалық нормалар құрылыс, монтаждау және басқа да жұмыстардың қабылданған өлшеуішіне белгіленген ресурстардың (құрылыс жұмыскерлерінің еңбек шығындары, құрылыс машиналары мен механизмдерінің жұмыс уақыты, материалдарға, бұйымдар мен конструкцияларға қажеттілік) жиынтығын білдіреді. Сметалық нормалар табиғи (физикалық) шамаларда немесе салыстырмалы нысанда (пайыздар, коэффициенттер түрінде) көрсетіледі.
Сметалық нормалар жұмыстардың түрлері, хронометраждық жұмыстардың нәтижелері, еңбектің үлгілік (бірыңғай, салааралық, салалық) нормалары, шет елдердің прогрессивті нормаларын бейімдеу, жобалардағы неғұрлым ұтымды техникалық шешімдер, материалдарға, бұйымдарға, конструкцияларға, жабдықтарға арналған қолданыстағы стандарттар бойынша технологиялық (техникалық-нормалау) карталар негізінде, сондай-ақ есептеу-талдау әдісімен әзірленеді.
Сметалық нормалар қабылданған техника мен технологияның қол жеткізілген орташа салалық деңгейін ескереді.
Сметалық нормалар қалыпты (стандартты, орташа) жағдайларда белгілі бір жұмыс түрін орындау үшін қажетті операциялардың толық кешенін ескереді. Ерекше жағдайларда (жұмыс істеп тұрған жабдыққа жақын жердегі қысылыңқылық, газдану), сондай-ақ еңбек өнімділігіне әсер ететін басқа жағдайларда жұмыстарды жүргізу кезінде сметалық нормаларға сметалық нормаларды қолдану жөніндегі нормативтік техникалық құжаттарда және сметалық нормалар жинақтарына техникалық бөлімдерде келтірілген коэффициенттер қолданылады.
5.8 Сметалық нормалар жинақтарының жекелеген бөлімдерінде (кіші бөлімдерінде) келтірілген нормативтік көрсеткіштерге коэффициенттер тиісті жинақтардың (бөлімдердің, кіші бөлімдердің) жалпы және техникалық бөліктерінде негізделген жағдайларды қоспағанда, сметалық нормалар жинақтарының басқа бөлімдерінің (кіші бөлімдерінің) нормаларына қолданылмайды.
5.9 Элементтік сметалық нормалар (ЭСН) құрылыстағы жұмыстардың жекелеген түрлерін орындауға заттай (физикалық) шамаларда қабылданған өлшеуішке құрылыс ресурстарының шығысын айқындайтын бастапқы деңгейдегі сметалық нормалар болып табылады. Элементтік сметалық нормалар жұмыс түрлеріне бірыңғай сметалық бағаларды, ірілендірілген сметалық нормативтерді (ірілендірілген сметалық нормаларды, құнның ірілендірілген көрсеткіштерін) әзірлеуге, сондай-ақ жұмыс түрлері мен құрылыс конструкцияларына арналған сметалық шығындарды айқындауға арналады.
Ресурстар шығысының элементтік сметалық нормалары күрделі және сапасына жоғары талаптар қойылатын бірегей ғимараттар мен құрылыстарды салу кезіндегі жекелеген конструкциялар мен жұмыстарға, сондай-ақ төмен сұрыпты материалдардан жасалған уақытша ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу кезінде және әрлеуге қойылатын қарапайым талаптар кезінде орындалатын жекелеген конструкциялар мен жұмыстарға қолданылмайды.
Ескерту - Материалдардың төмендетілген сұрыпты және ең қарапайым әрлеу талаптары тиісті есептік стандарттарда келтірілген материалдардың сортына және әрлеуге қойылатын талаптарға қатысты белгіленеді.

5.7 Сметные нормы представляют собой совокупность ресурсов (затрат труда работников строительства, времени работы строительных машин и механизмов, потребности в материалах, изделиях и конструкциях), установленную на принятый измеритель строительных, монтажных и других работ. Сметные нормы выражаются в натуральных (физических) величинах или в относительной форме (в виде процентов, коэффициентов).
Сметные нормы разрабатываются на основе технологических (технико- нормировочных) карт по видам работ, результатов хронометражных работ, типовых (единых, межотраслевых, отраслевых) норм труда, адаптации прогрессивных норм зарубежных стран, наиболее рациональных технических решений в проектах, действующих стандартов на материалы, изделия, конструкции, оборудование, а также расчетно- аналитическим методом.
Сметные нормы учитывают достигнутый среднеотраслевой уровень принятой техники и технологии.
Сметные нормы учитывают полный комплекс операций, необходимых для выполнения определенного вида работ в нормальных (стандартных, усредненных) условиях. При производстве работ в особых условиях (стесненности, загазованности, вблизи действующего оборудования), а также в иных условиях, оказывающих влияние на производительность труда, к сметным нормам применяют коэффициенты, приведенные в нормативных технических документах по применению сметных норм и технических частях к сборникам сметных норм.
5.8 Коэффициенты к нормативным показателям, приведенные в отдельных разделах (подразделах) сборников сметных норм, не применяются к нормам других разделов (подразделов) сборников сметных норм за исключением случаев, обусловленных в общих и технических частях соответствующих сборников (разделов, подразделов).
5.9 Элементные сметные нормы (ЭСН) представляют собой сметные нормы первичного уровня, определяющие расход строительных ресурсов на принятый измеритель в натуральных (физических) величинах на выполнение отдельных видов работ в строительстве. Элементные сметные нормы предназначаются для разработки единичных сметных цен на виды работ, укрупненных сметных нормативов (укрупненных сметных норм, укрупненных показателей стоимости), а также для определения сметных затрат на виды работ и строительных конструкций.
Элементные сметные нормы расхода ресурсов не распространяются на отдельные конструкции и работы при строительстве уникальных зданий и сооружений, к капитальности и качеству которых предъявляются повышенные требования, а также на отдельные конструкции и работы, которые выполняются при возведении временных зданий и сооружений из материалов пониженного сорта и при простейших требованиях к отделке.
Примечание – Пониженный сорт материалов и простейшие требования к отделке устанавливаются по отношению к сортности материалов и требованиям к отделке, приведенным в соответствующих сметных нормах.

5.10 Сметалық нормалар болмаған кезде Қазақстан Республикасының қолданыстағы сметалық-нормативтік базасында жеке сметалық нормалар әзірленеді. Жеке сметалық нормалар ҚР ҚН 1.02-03      "Құрылысқа арналған жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу, келісу, бекіту тәртібі және құрамы" сәйкес заңнамада белгіленген тәртіппен әзірленеді, келісіледі және бекітіледі.
Жеке сметалық нормалар объектінің мақсатын ескеретін жобалық шешімдерге сәйкес барлық күрделендіретін факторлармен жұмыстарды жүргізудің нақты жағдайларын ескере отырып жасалады. Жеке сметалық нормаларды қолдану кезінде оларға арттыру коэффициенттерін есептеу жүргізілмейді.
5.11 Сметалық тарифтік мөлшерлемелер (СТМ) құрылыс, арнайы құрылыс, жөндеу-құрылыс, монтаждау және іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау кезінде еңбек шығындарының сметалық бағаларын айқындау кезінде, сондай-ақ тікелей құрылыс, арнайы құрылыс, жөндеу-құрылыс жұмыстарын, жабдықтарды монтаждау жөніндегі жұмыстарды, сондай-ақ іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындаумен айналысатын жұмысшылардың, машинистердің, инженерлік буын мамандарының және жөндеуші жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеуге арналған қаражатты айқындау үшін сметалық құжаттаманы жасау кезінде нормативтік негіз ретінде пайдаланылады.
Сметалық тарифтік мөлшерлемелер "Құрылыс" экономикалық қызмет түрі бойынша жұмыскерлердің орташа номиналды айлық жалақысы туралы ресми статистикалық ақпарат негізінде есептеледі.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі мұнай-газ кешені ұйымдарының күшімен құрылысын жүзеге асыру жоспарланып отырған объектілер бойынша "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 1 ақпандағы Заңының 8-бабы 3-тармағының 29-2) тармақшасының негізінде Ұлттық әл- ауқат қорының директорлар кеңесі бекітетін тәртіпке сәйкес холдингішілік кооперация шеңберінде өнім берушіні таңдау жолымен дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі ұйымдардың ішкі құжаттарына сәйкес жұмыс кәсіптерінің тарифтік кестесі пайдаланылады.
5.12 Құрылыстағы еңбек шығындарына арналған сметалық бағалар (ЕШСБ) тиісінше құрылыс, арнайы құрылыс, жөндеу-құрылыс, монтаждау және іске қосу-жөндеу жұмыстарымен, құрылыс машиналарын пайдалану мен оларға қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылардың, инженерлік буын мамандарының және жөндеуші жұмысшылардың еңбегін пайдалануға арналған сметалық шығындарды және мердігердің оларға қызмет көрсетуге, әлеуметтік саланы дамытуға, жұмыскерлерді қосымша материалдық ынталандыруға арналған арналған шығындарын айқындауға арналған.
Ескерту - Жұмыстарды орындаушылардың нормативтік есептік пайдасы мердігерлік жұмыстармен айналысатын жұмысшыларды қосымша материалдық ынталандыруға арналған қаражаттың сметалық құжаттамасына енгізуге арналған. Жұмыстарды орындаушыларға құрылыс, арнаулы құрылыс, жөндеу- құрылыс, монтаждау, салынып жатқан объектіде пайдалануға беру жұмыстарын тікелей өз күшімен орындайтын құрылыс ұйымының құрылымдық бөлімшелері жатады.

5.10 При отсутствии сметных норм в действующей сметно-нормативной базе Республики Казахстан разрабатываются индивидуальные сметные нормы. Индивидуальные сметные нормы разрабатываются, согласовываются и утверждаются в установленном законодательством порядке согласно СН РК 1.02-03 "Порядок разработки, согласования, утверждения и состав проектно-сметной документации на строительство".
Индивидуальные сметные нормы разрабатываются с учетом условий производства работ со всеми усложняющими факторами в соответствии с проектными решениями, учитывающими назначение объекта. При применении индивидуальных сметных норм начисление на них повышающих коэффициентов не производится.
5.11 Сметные тарифные ставки (СТС) используются в качестве нормативной основы при определении сметных цен на затраты труда при выполнении строительных, специальных строительных, ремонтно-строительных, монтажных и пусконаладочных работ, а также при составлении сметной документации для определения средств на оплату труда рабочих, машинистов, специалистов инженерного звена и рабочих-наладчиков,
занятых непосредственно на выполнении строительных, специальных строительных, ремонтно-строительных работ, работ по монтажу оборудования, а также пусконаладочных работ.
Сметные тарифные ставки рассчитываются на основании официальной статистической информации о среднемесячной номинальной заработной плате работников по виду экономической деятельности "Строительство".
По объектам, строительство которых планируется осуществить силами организаций нефтегазового комплекса, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния, путем выбора поставщика в рамках внутрихолдинговой кооперации в соответствии с порядком, утверждаемым советом директоров Фонда национального благосостояния на основании подпункта 29-2) пункта 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния", используется тарифная сетка рабочих профессий в соответствии с внутренними документами организаций, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния.
5.12 Сметные цены на затраты труда в строительстве (СЦЗТ) предназначаются для определения сметных затрат на использование труда рабочих, специалистов инженерного звена и рабочих-наладчиков, занятых соответственно на строительных, специальных строительных, ремонтно-строительных, монтажных и пусконаладочных работах, на покрытие расходов подрядчика, непосредственно связанных с выполнением и обслуживанием строительных процессов, и нормативной сметной прибыли исполнителей работ.
Примечание – Нормативная сметная прибыль исполнителей работ предназначена для учета в сметной документации средств на дополнительное материальное стимулирование рабочих, занятых на подрядных работах. К исполнителям работ относятся структурные подразделения строительной организации, непосредственно выполняющие строительные, специальные строительные, ремонтно-строительные, монтажные, пусконаладочные работы на строящемся объекте собственными силами.

5.13 Құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына (бұдан әрі - материалдық ресурстар), жабдық пен ресурстарға арналған ағымдағы деңгейдегі сметалық бағалар Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша баға мониторингі нәтижесінде алынған деректер негізінде есептеледі.
5.14 Құрылыс материалдарына, бұйымдар мен конструкцияларға, жабдыққа сметалық бағалар (ҚСБ) материалдық ресурстар мен жабдыө үшін сметалық шығындарды есептеуге арналған нормативтік база болып табылады.
5.15 Құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалануға арналған сметалық бағалар (машина-сағаттың сметалық бағалары, МПСБ) құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалануға арналған сметалық шығындарды айқындау үшін нормативтік база болып табылады.
5.16 Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар (ЖТСБ) құрылыс жүктерін тасымалдаудың сметалық құнын айқындау үшін нормативтік база болып табылады.
5.17 Жұмыс түрлеріне арналған дербес сметалық бағалар (ДСБ) элементтік сметалық нормалар, құрылыс машиналары мен механизмдерінің машина-сағатының сметалық бағалары, материалдық ресурстар мен еңбек шығындарына сметалық бағалар негізінде есептеп шығарылады. Жұмыс түрлеріне арналған дербес сметалық бағалар (ДСБ) мердігердің жекелеген жұмыс түрлерін орындауға, сондай-ақ жалпы құрылыс конструкцияларының немесе олардың жекелеген элементтерінің құрылғысына арналған сметалық шығындарын айқындауға арналады.
5.18 Ірілендірілген сметалық нормалар объектінің қуаты көрсеткішінің, технологиялық аяқталған тораптардың (ғимараттың, құрылыстың конструктивтік элементтерінің) және жұмыс түрлерінің (кешендерінің) өлшем бірлігіне қажетті ресурстардың санын айқындайтын туынды сметалық нормалар болып табылады.
Құнның ірілендірілген көрсеткіштері объектілердің қуаты көрсеткішінің өлшем бірлігіне (ғимаратқа немесе жалпы құрылысқа, ғимараттың құрылыс көлемінің 1 м3, ғимараттың жалпы алаңының 1 м2, құрылыс ыдысының (резервуар, тұндырғыш, бассейн және т. б.) 1 м3, желілік құрылыс (электр беру желілері, автомобиль жолы, құбыр, электрмен жабдықтау және байланыс кабельдері) ұзақтығының 1 км, ғимараттың, құрылыстың функционалдық арналуын ескеретін басқа да техникалық сипаттамаларға (бұдан әрі - ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері), сондай-ақ технологиялық аяқталған тораптардың (ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтерінің) және жұмыс түрлерінің (кешендерінің) өлшем бірлігіне (бұдан әрі - ғимараттардың (құрылыстардың) конструктивтік элементтері және жұмыс түрлері (кешендері) сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері) әзірленеді.

5.13 Сметные цены на строительные материалы, изделия и конструкции (далее – материальные ресурсы), оборудование и ресурсы, составляющие себестоимость эксплуатации строительных машин и механизмов, рассчитываются на основе данных, полученных в результате мониторинга цен по регионам Республики Казахстан.
5.14 Сметные цены на строительные материалы, изделия и конструкции, оборудование (ССЦ) являются нормативной базой для определения сметных затрат на материальные ресурсы и оборудование.
5.15 Сметные цены на эксплуатацию строительных машин и механизмов (сметные цены машино-часа, СЦЭМ) являются нормативной базой для определения сметных затрат на эксплуатацию строительных машин и механизмов.
5.16 Сметные цены на перевозки грузов для строительства (СЦПГ) являются нормативной базой для определения сметной стоимости транспортирования строительных грузов.
5.17 Единичные сметные цены на виды работ (ЕСЦ) рассчитываются на основе элементных сметных норм, сметных цен машино-часа строительных машин и механизмов,
сметных цен на материальные ресурсы и затраты труда. Единичные сметные цены на виды работ предназначаются для определения сметных затрат на выполнение отдельных видов работ, а также на устройство строительных конструкций в целом или отдельных их элементов.
5.18 Укрупненные сметные нормы являются производными сметными нормами, определяющими количество необходимых ресурсов на единицу измерения показателя мощности объекта, технологически законченных узлов (конструктивных элементов здания, сооружения) и видов (комплексов) работ.
Укрупненные показатели стоимости разрабатываются на единицу измерения показателя мощности объектов (на здание или сооружение в целом, на 1м3 строительного объема здания, на 1м2 общей площади здания, на 1м3 Ұмкости сооружения (резервуара, отстойника, бассейна и пр.), на 1 км протяженности линейного сооружения (линии электропередачи, автомобильной дороги, трубопровода, кабелей электроснабжения и связи), на другие технические характеристики, учитывающие функциональное назначение здания, сооружения) (далее – укрупненные показатели стоимости строительства зданий и сооружений), а также на единицу измерения технологически законченных узлов (конструктивных элементов зданий, сооружений) и видов (комплексов) работ (далее – укрупненные показатели сметной стоимости конструктивных элементов зданий (сооружений) и видов (комплексов) работ).

5.19 Шекті құнның нормативтері құрылыс құнының ірілендірілген көрсеткіштерінің бір түрі болып табылады. Құрылыстың негізгі объектісінің жалпы ауданының өлшем бірлігіне (жалпы ауданның м2) әзірленеді. Шекті құн нормативтері құрылыс құнын бақылауға арналған.
5.20 Күрделі құрылыс объектілерінің ресурстық-технологиялық модельдері объектілердің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне арналған ірілендірілген сметалық нормалар және ірілендірілген құн көрсеткіштері негізінде әзірленеді. Объектілердің қуаттылық көрсеткішінің өлшем бірлігінің жиынтық сметалық нормалары мен жиынтық құнының көрсеткіштері жоба алдындағы құжаттаманы әзірлеу сатысында құрылысқа арналған сметалық шығындарды анықтауға арналған.
Ірілендірілген сметалық нормалар және ғимараттардың (құрылыстардың) конструктивтік элементтері мен жұмыс түрлері (кешендері) құнының ірілендірілген көрсеткіштері күрделі құрылыс объектілерінің технологиялық аяқталған тораптарының (конструктивтік элементтерінің) ресурстық-технологиялық модельдерінің негізінде әзірленеді. Ғимараттардың (құрылыстардың) конструктивтік элементтерінің және жұмыс түрлерінің (кешендерінің) құнының үлкейтілген сметалық нормалары мен ұлғайтылған көрсеткіштері жобалық-сметалық құжаттаманың құрамында құрылысқа арналған сметалық шығындарды анықтауға арналған.
5.21 Жекелеген шығыстарға және құрылыстағы шығындарға сметалық нормалар.
5.21.1 Құрылыс алаңында құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізуге байланысты жалпы учаскелік шығындардың сметалық нормалары сметалық құжаттамада мыналарды есепке алуға арналады:
мердігердің әкімшілік-шаруашылық шығыстары;
құрылыс алаңдарында жұмыстарды ұйымдастыруға арналған шығыстар;
құрылыстың температуралық аймағының климаттық жағдайларына байланысты құрылыс-монтаждау (жөндеу-құрылыс) жұмыстарын жүргізу кезіндегі қосымша шығыстар (еңбек өнімділігінің төмендеуіне байланысты шығындардан басқа);
мердігердің өзге де шығыстарын жабуға арналған қаражаттар.
5.21.2 Сметалық пайданың нормативі сметалық құжаттамада мердігерлерді дамытуға, олардың қызметкерлерін қосымша материалдық ынталандыруға (мердігерлік жұмыстармен айналысатын жұмысшыларды қоспағанда), толықтыруға байланысты шығындарды жабуға арналған қаражатты есепке алу үшін пайдалануға арналған. мердігер ұйымдардың мердігерлік қызметпен айналысатын мердігер ұйымдардың мердігерлік келісім-шарттарды орындау шеңберіндегі алдағы шығыстарын жабуға қажетті айналым қаражатын есепке алуға арналған. Сметалық пайда құрылыс өнімдері құнының кепілдендірілген бөлігі болып табылады.

5.19 Нормативы предельной стоимости являются разновидностью укрупненных показателей стоимости строительства. Разрабатываются на единицу измерения общей площади основного объекта строительства (м2 общей площади). Нормативы предельной стоимости предназначены для контроля стоимости строительства.
5.20 Укрупненные сметные нормы и укрупненные показатели стоимости на единицу измерения показателя мощности объектов разрабатываются на основе ресурсно- технологических моделей объектов капитального строительства. Укрупненные сметные нормы и укрупненные показатели стоимости на единицу измерения показателя мощности объектов предназначаются для определения сметных затрат на строительство на этапе разработки предпроектной документации.
Укрупненные сметные нормы и укрупненные показатели стоимости конструктивных элементов зданий (сооружений) и видов (комплексов) работ разрабатываются на основе ресурсно-технологических моделей технологически законченных узлов (конструктивных элементов) объектов капитального строительства. Укрупненные сметные нормы и укрупненные показатели стоимости конструктивных элементов зданий (сооружений) и видов (комплексов) работ предназначаются для определения сметных затрат на строительство в составе проектно-сметной документации.
5.21 Сметные нормы на отдельные расходы и затраты в строительстве.
5.21.1 Сметные нормы общеплощадочных затрат, связанных с организацией и управлением строительно-монтажными работами на строительной площадке по стройке, предназначены для учета в сметной документации:
административно-хозяйственных расходов подрядчика; расходов на организацию работ на строительных площадках;
дополнительных расходов при производстве строительно-монтажных (ремонтно- строительных) работ, связанных с климатическими условиями температурной зоны стройки (кроме затрат, связанных со снижением производительности труда);
средств для покрытия прочих расходов подрядчика.
5.21.2 Норматив сметной прибыли предназначен для учета в сметной документации средств на развитие подрядных организаций, дополнительное материальное стимулирование их работников (кроме рабочих, занятых на подрядных работах), на покрытие расходов, связанных с пополнением оборотных денежных средств, необходимых для покрытия предстоящих расходов подрядных организаций, связанных с подрядной деятельностью в рамках исполнения договоров подряда, иных расходов (в том числе на оплату налогов и платежей, осуществляемую за счет прибыли), не относимых на себестоимость строительной продукции. Сметная прибыль является гарантированной частью стоимости строительной продукции.

5.21.3 Күтпеген жұмыстар мен шығындар жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттамада жобалау-сметалық (оның ішінде жұмыс) құжаттаманы әзірлеу процесінде немесе бекітілген жобада көзделген объектілер (жұмыс түрлері) бойынша құрылыстың жобалық шешімдерін немесе шарттарын нақтылау нәтижесінде құрылыс барысында қажеттілік туындайтын жұмыстар құнын және шығындарды өтеу үшін қажетті қаражатты есепке алуға арналған.
5.22 Жабдыққа, жиһазға, мүкәммалға сметалық бағалар кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға беру үшін қажетті инженерлік және технологиялық жабдықты, жиһазды, мүкәммалды сатып алуға сметалық шығындарды айқындауға арналған.
5.23 Жобалау жұмыстарының бағалары құрылысқа арналған жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеуге, сондай-ақ аудандық жоспарлау және елді мекендерді салу жобаларын әзірлеуге, құрылысты ұйымдастыруға, аумақты инженерлік дайындауға, абаттандыруға, көгалдандыруға, сыртқы безендіруге сметалық шығындарды айқындауға арналған.
5.24 Құрылысқа арналған инженерлік ізденістердің бағалары инженерлік- геодезиялық, инженерлік-геологиялық ізденістерге, өзендердегі инженерлік-гидро- метеорологиялық ізденістерге, сондай-ақ инженерлік-гидрографиялық жұмыстарға сметалық шығындарды айқындауға арналған.
5.25 Құрылысқа арналған құн индекстері құн көрсеткіштерін тиісті кезеңдегі баға деңгейіне (алдыңғы, ағымдағы, алдағы) қайта есептеуге арналған.
6 Құрылыстағы баға белгілеудің негізгі талаптары мен шарттары
6.1 Құрылыстың сметалық құнында құрылыс жұмыстарының, жөндеу-құрылыс жұмыстарының (күрделі жөндеу кезінде), жабдықты монтаждау бойынша жұмыстардың және жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезеңінде айқындауға жататын өзге де шығындардың құны ескеріледі.
6.2 Құрылыстың сметалық құны жобалауға арналған тапсырманың және тапсырыс берушінің басқа да бастапқы деректерінің, жобалық шешімдердің, сметалық нормативтердің негізінде айқындалады.
6.3 Жобалау алдындағы құжаттама құрамындағы құрылыстың сметалық құны (бұдан әрі - есептік құн) объектілер қуаты көрсеткішінің өлшем бірлігіне, желілік құрылыс ұзындығының 1 км, ғимараттың, құрылыстың функционалдық арналуын ескеретін басқа да техникалық сипаттамаларға ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін пайдалана отырып, осы Тәртіпке сәйкес айқындалады. Қажет болған жағдайда жобалау алдындағы құжаттаманы әзірлеу кезеңінде ғимараттардың (құрылыстардың) құрылымдық элементтерінің және жұмыс түрлерінің (кешендерінің) құнының жиынтық көрсеткіштері (оның ішінде ұқсас объектілердің жобалық-сметалық құжаттамасы негізіндегі жиынтық құнының көрсеткіштері) пайдаланылады.

5.21.3 Непредвиденные работы и затраты предназначены для учета в предпроектной, проектно-сметной документации средств, необходимых для возмещения стоимости работ и затрат, потребность в которых возникает в процессе разработки проектно-сметной (в том числе рабочей) документации или в ходе строительства в результате уточнения проектных решений или условий строительства по объектам (видам работ), предусмотренным в утвержденном проекте.
5.22 Сметные цены на оборудование, мебель, инвентарь предназначаются для определения сметных затрат на приобретение инженерного и технологического оборудования, мебели, инвентаря, необходимых для ввода в эксплуатацию предприятий, зданий и сооружений.
5.23 Цены на проектные работы предназначены для определения сметных затрат на разработку предпроектной, проектно-сметной документации на строительство, а также на разработку проектов районной планировки и застройки населенных пунктов, организации строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства, озеленения, внешнего оформления.
5.24 Цены на инженерные изыскания для строительства предназначены для определения сметных затрат на инженерно-геодезические, инженерно-геологические изыскания, инженерно-гидрометеорологические изыскания на реках, а также инженерно- гидрографические работы.
5.25 Индексы стоимости для строительства предназначены для пересчета стоимостных показателей в уровень цен соответствующего периода (предыдущего, текущего, предстоящего).
6. Основные требования и условия ценообразования в строительстве
6.1 В сметной стоимости строительства учитывается стоимость строительных работ, ремонтно-строительных работ (при капитальном ремонте), работ по монтажу оборудования, оборудования и прочих затрат, подлежащих определению на этапе разработки предпроектной, проектно-сметной документации.
6.2 Сметная стоимость строительства определяется на основании задания на проектирование и других исходных данных заказчика, проектных решений, сметных нормативов.
6.3 Сметная стоимость строительства в составе предпроектной документации (далее
– расчетная стоимость) определяется в соответствии с настоящим Порядком с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объектов, на 1 км протяженности линейного сооружения, на другие технические характеристики, учитывающие функциональное назначение здания, сооружения. При необходимости на этапе разработки предпроектной документации применяются укрупненные показатели стоимости конструктивных элементов зданий (сооружений) и видов (комплексов) работ (в том числе укрупненные показатели стоимости на основе проектно-сметной документации объектов-аналогов).

6.4 Жобалау-сметалық құжаттама құрамындағы құрылыстың сметалық құны технологиялық аяқталған тораптардың (ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтерінің) және жұмыс түрлерінің (кешендерінің) сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштерін, жұмыс түрлеріне арналған дара сметалық бағаларды, жұмыс түрлеріне арналған ресурстар шығысының элементтік сметалық нормаларын және құрылыс ресурстарына арналған қолданыстағы сметалық бағалар жинақтарын пайдалана отырып, осы Тәртіпке сәйкес айқындалады. Қажет болған жағдайда негізгі құрылыс объектілері болып табылмайтын инженерлік инфрақұрылым объектілерін салуға арналған сметалық шығындарды айқындау үшін "Жобалау" сатысында қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне арналған жиынтық құн көрсеткіштері (оның ішінде ұқсас объектілердің жобалық- сметалық құжаттамасы негізіндегі құнның ірілендірілген көрсеткіштері) пайдаланылады. .
6.5 Жобаланатын объект құрылысының сметалық құны кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізу үшін сараптама ұйымына жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттаманы ұсыну күніне қолданыстағы ағымдағы бағаларда қалыптастырылады.
Кезеңдер бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде жобаланатын объект құрылысының сметалық құны кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізу үшін сараптама ұйымына тиісті кезеңнің жобалау-сметалық құжаттамасын ұсыну күніне қолданыстағы ағымдағы бағаларда қалыптастырылады.
Жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттама (кезең-кезеңімен әзірлеу кезінде тиісті кезеңнің жобалау-сметалық құжаттамасы) сараптама ұйымына ұсынылғаннан кейін кешенді ведомстводан тыс сараптама жүргізу үшін жаңа (өзгертілген, толықтырылған) сметалық нормативтер қолданысқа енгізілген жағдайларда, тапсырыс берушінің қалауы бойынша және бас жобалаушымен келісу бойынша жобалау процесінде сметалық құжаттамаға нормативтік талаптардың өзгеруіне байланысты түзетулерді уақтылы енгізу бойынша іс-шаралар жүргізілуі мүмкін. Мұндай түзетулер жобаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шарт күшіне енген күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Ескертулер
1 Құрылыстың сметалық құнын қалыптастыру кезінде жоба алдындағы, жобалау-сметалық құжаттаманы ведомстводан тыс кешенді сараптамаға сараптама жасау ұйымына тапсырған күнге қатысты соңғы қолданысқа енгізілген сметалық бағалар пайдаланылады;
2 Жобалық-сметалық құжаттаманы кезеңдер бойынша әзірлеу "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
6.6 Құрылысы алдағы күнтізбелік жылда (алдағы күнтізбелік жылдарда) жоспарланатын объектілер бойынша құрылыстың сметалық құны алдағы кезеңдердің инвестициялар көлемін құрылыс үшін құн индекстері арқылы индекстеу жолымен айқындалады.
Инвестициялардың көлемін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу тапсырыс беруші жобалауға арналған тапсырмамен бірге немесе жобалау процесінде сметалық құжаттаманы жасау басталғанға дейін ұсынатын құрылыстың басталуы туралы мәліметтер негізінде құрылыстағы нормативтік ұзақтығы мен бітеу нормаларына сәйкес орындалады.
Ескерту - "Алдағы күнтізбелік жыл (алдағы күнтізбелік жылдар)" бағалары сметалық құжаттаманы жасау кезінде пайдаланылатын жылға қатысты айқындалады.

6.4 Сметная стоимость строительства в составе проектно-сметной документации определяется в соответствии с настоящим Порядком с использованием укрупненных показателей сметной стоимости технологически законченных узлов (конструктивных элементов зданий, сооружений) и видов (комплексов) работ, единичных сметных цен на виды работ, элементных сметных норм расхода ресурсов на виды работ и действующих сборников сметных цен на строительные ресурсы. При необходимости для определения сметных затрат на строительство объектов инженерной инфраструктуры, не являющихся основными объектами строительства, на стадии "Проект" применяются укрупненные показатели стоимости на единицу измерения показателя мощности (в том числе укрупненные показатели стоимости на основе проектно-сметной документации объектов- аналогов).
6.5 Сметная стоимость строительства проектируемого объекта формируется на дату предоставления предпроектной, проектно-сметной документации в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы.
При разработке проектно-сметной документации по этапам сметная стоимость строительства проектируемого объекта формируется на дату предоставления проектно- сметной документации соответствующего этапа в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы.
В тех случаях, когда после предоставления предпроектной, проектно-сметной документации (проектно-сметной документации соответствующего этапа при поэтапной разработке) в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы введены в действие новые (измененные, дополненные) сметные нормативы, то по усмотрению заказчика и по согласованию с генеральным проектировщиком в процессе проектирования могут быть проведены мероприятия по своевременному внесению в сметную документацию поправок, связанных с изменениями нормативных требований. Такие поправки осуществляются не позднее даты вступления в силу договора на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проекта.
Примечания
1 При формировании сметной стоимости строительства используются сметные цены, введенные в действие последними по отношению к дате предоставления предпроектной, проектно-сметной документации в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы;
2 Разработка проектно-сметной документации по этапам осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
6.6 По объектам, строительство которых планируется в предстоящем календарном году (предстоящие календарные годы), сметная стоимость строительства определяется путем индексации объемов инвестиций предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.
Разбивка объемов инвестиций по календарным годам выполняется в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве, на основании сведений о начале строительства, предоставляемых заказчиком вместе с заданием на проектирование или в процессе проектирования до начала составления сметной документации.
Примечание – "Предстоящий календарный год (предстоящие календарные годы)" определяется (- ются) по отношению к году, цены которого применяются при составлении сметной документации.

6.7 Сметалық нормативтер негізінде құрастырылған сметалық құжаттама инвестициялық қызметті жоспарлауға және мердігерлік жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурсты өткізу үшін құрылыстың шекті бағасын анықтауға арналған (бұдан әрі - тапсырыс берушінің (инвестордың, құрылыс салушының, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің) сметасы. Тапсырыс берушінің сметасы кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салу, қайта жаңарту, жаңғырту, кеңейту, кәсіпорындарды техникалық қайта жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеу, күрделі құрылыс объектілерін бөлшектеу (бөліктеу) бойынша жұмыстарды әлеуетті өнім берушілерге (бұдан әрі - мердігерлер) конкурстық (тендерлік) құжаттама құрамында PDF форматында және бастапқы деректер мен сметаларды есептеу нәтижелерін ұсынудың әмбебап форматында (бұдан әрі - KENML форматы) электрондық көшірме түрінде Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және сатып алу саласындағы заңнамасына сәйкес беріледі.
7 Сметалық құжаттаманың құрамы мен түрлері, рәсімдеуге қойылатын талаптар
7.1 Сметалық құжаттаманың құрамы.
7.1.1 Сметалық құжаттаманың құрамы инвестициялық жобаның кезеңіне, әзірленетін жобалау-сметалық құжаттаманың сатылылығына, объектінің ерекшеліктері мен техникалық күрделілігіне байланысты айқындалады.
7.1.2 Жобалау алдындағы сатыдағы сметалық құжаттама мыналарды қамтиды:
түсіндірме жазба;
шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
ұшыру кешеніне кіретін объектілердің сметалық құнының анықтамасы (қажет болған жағдайда);
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі немесе құрылыс құнының есебі (техникалық-экономикалық негіздемелер әзірлеуді талап етпейтін объектілер үшін);
жергілікті және объектілік сметалық есептер;
шығындардың жекелеген түрлеріне сметалар, калькуляциялар, сметалық есептер (қажет болған жағдайда).
7.1.3 Жобалау құжаттамасын бірінші сатыда ("Жоба" сатысы, Ж) екі сатыға әзірлеу кезінде жобалық-сметалық құжаттама мыналарды қамтиды:
түсіндірме жазба;
шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
ұшыру кешеніне кіретін объектілердің сметалық құнының анықтамасы (қажет болған жағдайда);
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі;
объектілік және жергілікті сметалық есептер;
шығындардың жекелеген түрлеріне сметалар, калькуляциялар, сметалық есептер (қажет болған жағдайда).
Екінші сатыда ("Жұмыс құжаттамасы" сатысы, ЖҚ) сметалық құжаттама мыналарды қамтиды:
шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
ұшыру кешеніне кіретін объектілердің сметалық құнының анықтамасы (қажет болған жағдайда);
объектілік және жергілікті сметалар;
материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомосы.

6.7 Сметная документация, составленная на основе сметных нормативов, предназначена для планирования инвестиционной деятельности и определения максимальной цены строительства для проведения конкурса по закупу подрядных работ и услуг (далее – смета заказчика (инвестора, застройщика, администратора бюджетных программ)). Смета заказчика передается потенциальным поставщикам работ по строительству, реконструкции, модернизации, расширению предприятий, зданий и сооружений, техническому перевооружению предприятий, капитальному ремонту зданий и сооружений, демонтажу (разборке) объектов капитального строительства (далее – подрядчики) в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и законодательством в сфере закупок в виде электронной копии в формате PDF и в универсальном формате представления исходных данных и результатов расчета смет (далее – формат KENML).
7. Состав и виды сметной документации, требования к оформлению
7.1 Состав сметной документации.
7.1.1 Состав сметной документации определяется в зависимости от этапа инвестиционного проекта, стадии разрабатываемой проектно-сметной документации, особенностей и технической сложности объекта.
7.1.2 Сметная документация на предпроектной стадии содержит: пояснительную записку;
сводку затрат (при необходимости);
ведомость сметной стоимости объектов, входящих в пусковой комплекс (при необходимости);
сводный сметный расчет стоимости строительства или расчет стоимости строительства (для объектов, не требующих разработки технико-экономических обоснований);
локальные и объектные сметные расчеты;
сметы, калькуляции, сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости).
7.1.3 При разработке проектно-сметной документации в две стадии на первой стадии (стадия "Проект", П) сметная документация содержит:
пояснительную записку;
сводку затрат (при необходимости);
ведомость сметной стоимости объектов, входящих в пусковой комплекс (при необходимости);
сводный сметный расчет стоимости строительства; объектные и локальные сметные расчеты;
сметы, калькуляции, сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости).
На второй стадии (стадия "Рабочая документация", РД) сметная документация содержит:
сводку затрат (при необходимости);
ведомость сметной стоимости объектов, входящих в пусковой комплекс (при необходимости);
объектные и локальные сметы;
сводную ведомость материальных ресурсов и оборудования.

7.1.4 Жобалау құжаттамасын бір сатыға ("Жұмыс жобасы", ЖЖ) әзірлеу кезінде сметалық құжаттама мыналарды қамтиды:
түсіндірме жазба;
шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
ұшыру кешеніне кіретін объектілердің сметалық құнының анықтамасы (қажет болған жағдайда);
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі;
объектілік және жергілікті сметалар;
шығындардың жекелеген түрлеріне сметалар, калькуляциялар, сметалық есептер (қажет болған жағдайда);
материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомосы.
7.1.5 Құрылысын кезектер (іске қосу кешендері) бойынша жүзеге асыру көзделетін кәсіпорындар мен құрылыстарды жобалау кезінде бірінші кезектегі сметалық құжаттама мыналарды қамтиды:
егер өндірістік және өндірістік емес мақсаттағы объектілер болса, кәсіпорынды толық дамытуға арналған және кезектер (іске қосу кешендері) бойынша бөле отырып шығындар жиынтығы (қажет болған жағдайда);
кезектер (іске қосу кешендері) бойынша бөле отырып, толық дамытуға арналған құрылыс құнын есептеу (қажет болған жағдайда);
бірінші кезектегі құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі;
кейінгі кезектердегі құрылыс құнының есебі (қажет болған жағдайда);
кейінгі кезектер құнының объектілік сметалық есептері (қажет болған жағдайда).
Толық дамытуға арналған құрылыс құнының есебі бірінші кезектегі құрылысқа арналған жобаның құрамына кіреді және бірінші кезектегі құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінен және кейінгі кезектердегі құрылыс құнының есептерінен алынған деректерді қамтиды.
Кейінгі кезекке құрылыс құнын есептеу объектінің сметалық құнын есептеу деректері негізінде жасалады. Кейінгі кезекке құрылыс құнын есептеу 1-үлгілік нысанды пайдалана отырып жасалады. Құрылыстың екінші және одан кейінгі кезектері құнының есептеріне енгізілетін кәсіпорын мен ғимарат құрылысының құны құрылыстың әрбір кезегі үшін белгіленген мөлшерде болжанбаған жұмыстар мен шығындарға арналған қаражатты ескере отырып, құрылыс жобаларына құнның жиынтық сметалық есептері үшін белгіленген бөліктер мен тараулардың толық номенклатурасы бойынша айқындалады.
Құнның объектілік сметалық есептері кейінгі кезектер құрамында құрылысы көзделген объектілердің әрқайсысына жасалады.
7.1.6 Сметалық құжаттамаға түсіндірме жазбада мыналар келтіріледі:
1) құрылыс орналасқан аумақтық ауданға сілтеме (өңірдің, аумақтық аймақтың кодын көрсете отырып);
2) оларға сәйкес сметалық құжаттама әзірленетін құжаттарға сілтемелер;
3) қолданылған сметалық-нормативтік базаны, баға деңгейін сипаттайтын деректер және осы құрылыс салу жағдайларын ерекшелейтін басқа да мәліметтер;

7.1.4 При разработке проектно-сметной документации в одну стадию ("Рабочий проект", РП) сметная документация содержит:
пояснительную записку;
сводку затрат (при необходимости);
ведомость сметной стоимости объектов, входящих в пусковой комплекс (при необходимости);
сводный сметный расчет стоимости строительства; объектные и локальные сметы;
сметы, калькуляции, сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости);
сводную ведомость материальных ресурсов и оборудования.
7.1.5 При проектировании предприятий и сооружений, строительство которых намечается осуществлять по очередям (пусковым комплексам), сметная документация первой очереди содержит:
сводку затрат на полное развитие предприятия и с разбивкой по очередям (пусковым комплексам), если имеются объекты производственного и непроизводственного назначения (при необходимости);
расчет стоимости строительства на полное развитие с разбивкой по очередям (пусковым комплексам) (при необходимости);
сводный сметный расчет стоимости строительства первой очереди;
расчет стоимости строительства последующих очередей (при необходимости); объектные сметные расчеты стоимости последующих очередей (при необходимости).
Расчет стоимости строительства на полное развитие входит в состав проекта на строительство первой очереди и содержит данные из сводного сметного расчета стоимости строительства первой очереди и расчетов стоимости строительства последующих очередей. Расчет стоимости строительства на последующую очередь составляется на основании данных из объектных сметных расчетов стоимости. Расчет стоимости строительства на последующую очередь составляется с использованием формы 1. Стоимость строительства предприятия и сооружения, включаемая в расчеты стоимости второй и последующих очередей строительства, определяется по полной номенклатуре частей и глав, установленной для сводных сметных расчетов стоимости к проектам на строительство, с учетом средств на непредвиденные работы и затраты в установленном размере для каждой
очереди строительства.
Объектные сметные расчеты стоимости составляются на каждый из объектов, который намечается к строительству в составе последующих очередей.
7.1.6 В пояснительной записке к сметной документации приводятся:
1) ссылка на территориальный район (с указанием кода региона, территориальной зоны), где расположено строительство;
2) ссылки на документы, в соответствии с которыми разрабатывается сметная документация;
3) данные, характеризующие примененную сметно-нормативную базу, уровень цен и другие сведения, отличающие условия данной стройки;

4) өзге де шығындарды негіздеу. Мердігер анықталған және басқа жұмыстар мен шығындарға арналған қаражатты есептеу кезінде мердігерлік және басқа да ұйымдардың есептік деректеріне сілтемелер болған жағдайда, тиісті құжаттардың көшірмелері қоса берілуге тиіс.
Қажет болған жағдайда осы құрылысқа тән сметалық құнды анықтау тәртібі туралы басқа да мәліметтер келтіріледі (жалпы пайдаланудағы объектілерді салу жобаларының, ортақ объектілерді салуға қаражат енгізу туралы құжаттардың, олардың қызметтеріне қажеттілікке барабар болуы және т.б.).
7.2 Сметалық құжаттама түрлері.
7.2.1 Сметалық құжаттама жергілікті сметаларды, жергілікті сметаларды, объектілік сметаларды, объектілік сметаларды, шығындардың жекелеген түрлеріне сметаларды, құрылыс шығындарының жиынтық сметаларын, шығындардың жиынтықтарын, жұмыстардың жекелеген түрлеріне сметаларды, шығындар сметасын және т.б.
7.2.2 Сметалық құжаттама нысандары оны белгілі бір дәйектілікпен құрастыруға мүмкіндік береді, бірте-бірте кішігірім құрылыс элементтерінен үлкенірек құрылыс элементтеріне ауысады, олар жұмыс түрі (шығындар) - объект - іске қосу кешені - құрылыс кезеңі болып табылады - тұтастай алғанда құрылыс (құрылыс).
7.2.3 Жергілікті сметалар (4-нысан) бастапқы сметалық құжаттар болып табылады және келесілерге сүйене отырып, ғимараттар мен құрылыстар бойынша немесе жалпы алаңдық жұмыстар бойынша жұмыстардың жекелеген түрлеріне және шығындарға жасалады:
жұмыс сызбалары бойынша қабылданған ғимараттардың, құрылыстардың, олардың бөліктері мен конструктивтік элементтерінің параметрлері;
жұмыс сызбалары бойынша анықталатын жұмыс көлемі;
тапсырыстық ерекшеліктерден, ведомостардан және жұмыс сызбаларынан қабылданған жабдықтардың, жиһаз бен мүкәммалдың номенклатурасы және саны.
Жергілікті сметада ескерілген жұмыстарды орындау үшін қажетті материалдық ресурстар мен жабдықтарға қажеттілік материалдық ресурстар мен жабдықтардың ведомосында келтіріледі.
7.2.4 Жергілікті сметалар (4-нысан) ғимараттар мен құрылыстар бойынша немесе жалпы алаңдық жұмыстар бойынша жұмыстардың жекелеген түрлеріне және шығындарға жобаны әзірлеу кезінде анықталған көлемдер негізінде:
жұмыс көлемі мен шығындар мөлшері әлі толық анықталмаған және жұмыс құжаттамасы негізінде нақтылануға жататын;
жұмыс көлемін, оларды орындау сипаты мен әдістерін жобалау сатысында дәл анықтау мүмкін емес және құрылыс процесінде нақтыланатын жағдайларда жасалады.
7.2.5 Шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептер, әдетте, жалпы құрылыс бойынша сметалық нормативтерде ескерілмеген шығындарды (мысалы: құрылыс, монтаждау және арнайы құрылыс жұмыстарын орындау үшін жұмысшылардың іссапарымен байланысты шығындар және т.б.) өтеу үшін қажетті қаражаттың мөлшерін (лимитін) айқындау қажет болған жағдайларда жасалады.

4) обоснование прочих затрат. В случае, когда подрядчик определен и при расчетах средств на прочие работы и затраты имеются ссылки на отчетные данные подрядных и других организаций, должны быть приложены копии соответствующих документов.
При необходимости приводятся другие сведения о порядке определения сметной стоимости, характерные для данной стройки (наличие проектов строительства объектов общего пользования, документов о включении средств на строительство общих объектов пропорционально потребности в их услугах и т.д.).
7.2 Виды сметной документации.
7.2.1 Сметная документация включает в себя локальные сметы, локальные сметные расчеты, объектные сметы, объектные сметные расчеты, сметные расчеты на отдельные виды затрат, сводные сметные расчеты стоимости строительства, сводки затрат, сметы на отдельные виды работ, калькуляции и т.п.
7.2.3 Формы сметной документации позволяют составлять ее в определенной последовательности, постепенно переходя от мелких к более крупным элементам строительства, представляющим собой вид работ (затрат) – объект – пусковой комплекс – очередь строительства – строительство (стройка) в целом.
Локальные сметы (форма 4) являются первичными сметными документами и составляются на отдельные виды работ и затрат по зданиям и сооружениям или по общеплощадочным работам исходя из:
параметров зданий, сооружений, их частей и конструктивных элементов, принятых по рабочим чертежам;
объемов работ, определяемых по рабочим чертежам;
номенклатуры и количества оборудования, мебели и инвентаря, принятых из заказных спецификаций, ведомостей и рабочих чертежей.
Потребность в материальных ресурсах и оборудовании, необходимых для выполнения работ, учтенных в локальной смете, приводится в Ведомости материальных ресурсов и оборудования к локальной смете.
7.2.4 Локальные сметные расчеты (форма 4) составляются на отдельные виды работ и затрат по зданиям и сооружениям или по общеплощадочным работам на основе объемов, определившихся при разработке проекта, в тех случаях когда:
объемы работ и размеры затрат еще окончательно не определились и подлежат уточнению на основании рабочей документации;
объемы работ, характер и методы их выполнения невозможно точно определить на стадии проектирования и уточняются в процессе строительства.
7.2.5 Сметные расчеты на отдельные виды затрат составляются в тех случаях, когда требуется определить в целом по стройке размер (лимит) средств, необходимых для возмещения затрат, не учтенных сметными нормативами (например, затраты, связанные с командировкой рабочих для выполнения строительных, монтажных и специальных строительных работ и т.п.).

7.2.6 Объектілік сметалар өз құрамында объектіге жалпы жергілікті сметалардың деректерін біріктіреді және олардың негізінде жекелеген объектілердің сметалық құны қалыптасатын сметалық құжаттар болып табылады. Объектілік сметалар 3-нысан бойынша жасалады.
"Жұмыс құжаттамасы" сатысында жұмыс сызбаларында айқындалған жұмыс көлемі бойынша жасалған жекелеген ғимараттар мен құрылыстарды салуға арналған объектілік сметаларды жұмыс құжаттамасының құрамында тапсырыс беруші бекітуге тиіс. Сметалық құны объектілік сметалық есептерде айқындалған сметалық құннан асатын жекелеген ғимараттар мен құрылыстарға арналған көрсетілген сметаларды бекіту кезінде сметалық құнды ұлғайтуды тапсырыс беруші күтпеген жұмыстар мен шығындарға арналған қаражат есебінен немесе кәсіпорынның, құрылыстың құрамына кіретін басқа да объектілер құрылысының сметалық құнының жұмыс сызбалары негізінде нақтылау есебінен жобаға жиынтық сметалық есеп бойынша кәсіпорынды, құрылысты салудың жалпы сметалық құны шегінде жүргізеді.
7.2.7 Объектілік сметалық есептер өз құрамында объектіге жалпы жергілікті сметалық есептер мен жергілікті сметалардың деректерін біріктіреді және жұмыс құжаттамасы негізінде немесе құрылыс процесінде нақтылауға жататын жекелеген құрылыс объектілерінің құнын қалыптастырады. Объектілік сметалық есептер 3-нысан бойынша жасалады.
7.2.8 Объектілік сметалар (объектілік сметалық есептер) жекелеген құрылыс объектілеріне әзірленеді және қорытынды құн көрсеткіштері мен жергілікті сметалардың (жергілікті сметалық есептердің) нормативтік еңбекті қажетсінуінің көрсеткіштерін қамтиды.
Объектілік сметаны (объектінің сметалық есебі) құрастыру кезінде жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептеулер) В қосымшасына сәйкес бөлімдерге топтастырылады.
Егер құрылыс объектісінің сметалық құны бір жергілікті смета (жергілікті сметалық есеп) бойынша айқындалған жағдайда, объектілік сметаны (объектілік сметалық есеп) әзірленбейді.
7.2.9 Объектілік сметалар (объектілік сметалық есептер), сондай-ақ күрделі құрылыс объектісінің толық (лимиттелген шығындарды есептей отыра) сметалық құнын айқындау үшін пайдаланылады. Объект құрылысының толық сметалық құнын айқындау кезінде жиынтық сметалық есептің II бөлігінің "Құрылысты ұйымдастыру және басқару шығындары" деген 8-тарауында көзделген қаражат жиынтық сметалық есептегі нормалар бойынша ескеріледі. Осы объектіге жататын жиынтық сметалық есептің II бөлігінің "Құрылысты ұйымдастыру және басқару шығындары" деген тарауында көзделген жұмыстар мен шығындардың сол бөлігінің құны объектілер бойынша құрылыс- монтаждау жұмыстарының сметалық құнына барабар бөлінеді.

7.2.6 Объектные сметы объединяют в своем составе на объект в целом данные из локальных смет и являются сметными документами, на основе которых формируется сметная стоимость отдельных объектов. Объектные сметы составляются по форме 3.
Объектные сметы на строительство отдельных зданий и сооружений, составленные по объемам работ, определенным в рабочих чертежах на стадии "Рабочая документация". Подлежат утверждению заказчиком в составе рабочей документации. При утверждении указанных смет на отдельные здания и сооружения, сметная стоимость которых превышает сметную стоимость, определенную в объектных сметных расчетах, увеличение сметной стоимости производится заказчиком в пределах общей сметной стоимости строительства предприятия, сооружения по сводному сметному расчету к проекту за счет средств на непредвиденные работы и затраты или за счет уточнения на основании рабочих чертежей сметной стоимости строительства других объектов, входящих в состав предприятия, сооружения.
7.2.7 Объектные сметные расчеты объединяют в своем составе на объект в целом данные из локальных сметных расчетов и локальных смет и формируют стоимости отдельных объектов строительства, которые подлежат уточнению на основании рабочей документации или в процессе строительства. Объектные сметные расчеты составляются по форме 3.
7.2.8 Объектные сметы (объектные сметные расчеты) разрабатываются на отдельные объекты строительства и включают итоговые стоимостные показатели и показатели нормативной трудоемкости локальных смет (локальных сметных расчетов).
При составлении объектной сметы (объектного сметного расчета) производится группировка локальных смет (локальных сметных расчетов) в разделы согласно приложению В.
В случае, если сметная стоимость объекта строительства определена по одной локальной смете (локальному сметному расчету), то объектная смета (объектный сметный расчет) не разрабатывается.
7.2.9 Объектные сметы (объектные сметные расчеты) используются также для определения полной (с начислением лимитированных затрат) сметной стоимости объекта капитального строительства. При определении полной сметной стоимости строительства объекта средства на общеплощадочные затраты, предусмотренные главой "Затраты на организацию и управление строительством" части II сводного сметного расчета, сметная прибыль и непредвиденные работы и затраты (при необходимости) учитываются по тем же нормам, что и в сводном сметном расчете. Стоимость той части работ и затрат, определенных сметными расчетами и предусмотренных в главе "Затраты на организацию и управление строительством" части II сводного сметного расчета, которая относится к данному объекту, распределяется пропорционально сметной стоимости строительно- монтажных работ по объектам.

7.2.10 Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі.
7.2.10.1 Объектілер құрылысы немесе олардың кезектері құнының жиынтық сметалық есебі 1-нысан бойынша объектілік сметалық есептер, объектілік сметалар, жергілікті сметалар, жергілікті сметалық есептер, жұмыстардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептер және шығындар негізінде сметалық бағаларда (6.5. тармаққа сәйкес) жасалады.
Кәсіпорындар, ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының жиынтық сметалық есебінің позицияларында санамаланған сметалық құжаттардың нөміріне сілтемені көрсету қажет.
Жиынтық сметалық калькуляция тарауларында жекелеген объектілердің сметалық құны мен объектілік сметада (объектілердің сметалық сметасы) шектелген шығындарды есепке алмай айқындалған жұмыс түрлері "құрылыс-монтаждау" бағандары бойынша бөлумен бөлек жолда көрсетіледі. жұмыстар", "жабдықтар, жиһаздар және инвентарлар", "басқа шығындар", "Жалпы сметалық құн".
7.2.10.2 Құрылыс немесе оның кезектері (іске қосу кешендері) құнының жиынтық сметалық есебі жобалық-сметалық құжаттамада көзделген барлық объектілердің құрылысын толық аяқтау үшін инвестициялық жобаны (құрылыс объектісін) іске асыруға қажетті тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражатының сметалық лимитін айқындайтын құжат болып табылады.
Құрылыс құнының жиынтық сметалық есептері өндірістік және өндірістік емес (тұрғын үй-азаматтық) мақсаттағы объектілерді салуға жеке жасалады және бекітіледі.
Кәсіпорындар, ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ олардың кезектерін салудың жиынтық сметалық есептерде айқындалған құны техникалық-экономикалық негіздемелерде белгіленген құрылыстың есептік құнына, техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеуді талап етпейтін объектілер бойынша жобалауға арналған тапсырмада көрсетілген құрылыстың есептік (шекті) құнына, сондай-ақ екі сатылы жобалау кезінде "Жоба" сатысында бекітілген құрылыстың сметалық құнына сәйкес келуі немесе одан төмен болуы тиіс. Жиынтық сметалық есептерде айқындалған кезек құрылысының құны кәсіпорынды, ғимаратты немесе құрылысты толық дамытуға арналған құрылыс құнын есептеуде белгіленген құннан аспауы тиіс.
Құрылыс немесе оның кезектері (іске қосу кешендері) құнының жиынтық сметалық есебінде құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметаға енгізілетін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамамен реттелмейтін тапсырыс берушінің шығындары ескерілмейді.
7.2.11 Ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері бойынша жасалатын құрылыс құнының есебі күрделі құрылыс объектілеріне инвестицияларды жоспарлау (күрделі салымдарды негіздеу) кезінде тапсырыс берушінің (инвестордың) ақша қаражатына қажеттілігін айқындайтын сметалық құжат болып табылады.
Құрылыс құнының есебі жиынтық сметалық есеп шығындарының толық номенклатурасы бойынша жасалады. Егер құнның ірілендірілген көрсеткіштерімен жекелеген шығындар ескерілген болса, онда құрылыс құнын есептеуде мұндай шығындарды қайта ескерілмейді.
Қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның ғимараттары мен құрылыстарын салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, құрылыс құнын есептеу 2- нысан бойынша орындалады.

7.2.10 Сводный сметный расчет стоимости строительства.
7.2.10.1 Сводный сметный расчет стоимости строительства объектов или их очередей, составляется в сметных ценах (согласно пункту 6.5) на основе объектных сметных расчетов, объектных смет, локальных смет, локальных сметных расчетов, сметных расчетов на отдельные виды работ и затрат по форме 1.
В позициях сводного сметного расчета стоимости строительства предприятий, зданий и сооружений указывается ссылка на номер перечисленных сметных документов.
В главах сводного сметного расчета сметная стоимость отдельных объектов и видов работ, определҰнных в объектных сметах (объектных сметных расчетах) без начисления лимитированных затрат, показывается отдельной строкой с распределением по графам
"строительно-монтажных работ", "оборудования, мебели и инвентаря", "прочих затрат", "Общая сметная стоимость".
7.10.2.2 Сводный сметный расчет стоимости строительства или его очередей (пусковых комплексов) является документом, определяющим сметный лимит средств заказчика (инвестора), необходимых на реализацию инвестиционного проекта (объекта строительства) для полного завершения строительством всех объектов, предусмотренных проектно-сметной документацией.
Сводные сметные расчеты стоимости строительства составляются и утверждаются отдельно на строительство объектов производственного и непроизводственного (жилищно- гражданского) назначения.
Определенная в сводных сметных расчетах стоимость строительства предприятий, зданий и сооружений, а также их очередей должна соответствовать или быть ниже расчетной стоимости строительства, установленной в технико-экономических обоснованиях, расчетной (предельной) стоимости строительства, указанной в задании на проектирование по объектам, не требующим разработки технико-экономических обоснований, а также сметной стоимости строительства, утвержденной на стадии "Проект" при двухстадийном проектировании. Определенная в сводных сметных расчетах стоимость строительства очередей не должна превышать установленную в расчете стоимости строительства на полное развитие предприятия, здания или сооружения.
В сводном сметном расчете стоимости строительства или его очередей (пусковых комплексов) не учитываются затраты заказчика, не регулируемые законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, которые включаются в сводную смету на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию.
7.2.11 Расчет стоимости строительства, составляемый по укрупненным показателям стоимости строительства зданий и сооружений, является сметным документом, определяющим потребность заказчика (инвестора) в денежных средствах при планировании инвестиций (обосновании капитальных вложений) в объекты капитального строительства.
Расчет стоимости строительства составляется по полной номенклатуре затрат сводного сметного расчета. В случае, если укрупненными показателями стоимости отдельные затраты уже учтены, то в расчете стоимости строительства такие затраты повторно не учитываются.
Расчет стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы выполняется по форме 2.

7.2.12 Шығыстар жиынтығы.
7.2.12.1 Шығындар жиынтығы құрылыстың жалпы сметалық құнын анықтайтын және кешендер құрамында әртүрлі мақсаттағы объектілер құрылысына жиынтық сметалық есептерді біріктіретін сметалық құжат болып табылады. Шығындар жиынтығы 5-нысан бойынша айқындалады.
7.2.12.2 Шығындардың қысқаша мазмұны екі немесе одан да көп жиынтық шығындар сметасын біріктіреді:
a) кешендердің құрамында өнеркәсіптік объектілермен қатар өндірістік емес объектілердің (тұрғын үйлер, жолдар, эстакадалар және басқа инженерлік құрылыстар) жобалық-сметалық құжаттары әзірленген кезде;
б) құрылыстың әртүрлі түрлеріне жататын ғимараттар, құрылыстар немесе жеке үй-жайлар кіретін шағын ауданды, орамды, кешенді немесе мәдени-тұрмыстық мақсаттағы жеке ғимаратты дамытудың ЖСҚ әзірлеу кезінде тұрғын үй-азаматтық құрылыс үшін;
в) құрылыс процесінде жобалық-сметалық құжаттаманы түзету және қайта бекіту қажет болған жағдайда.Шығындардың қысқаша мазмұны жұмыстың аяқталған және қалдық көлемдерінің құнының жиынтық сметасын біріктіреді;
г) қорытынды кезеңде, кезеңдері бойынша жобалық-сметалық құжаттамаларды әзірлеу кезінде.Қорытынды кезеңде құрылыс шығындарының жиынтықтауында әрбір жобалау кезеңінің жиынтық сметалық құнының көрсеткіштері ескеріледі;
д) құрылыс бірнеше кезеңдерде жүргізілген жағдайда. Шығындар жиынтығында құрылыстың келесі кезеңдерінің құны құрылыс түрлері бойынша шығындарды бөлусіз жалпы сома ретінде көрсетіледі.
Ескерту - Барлық объектілерге ортақ шығындарды құрылыс түрлері бойынша бөлу келесідей жеке есеппен жүргізіледі:
сумен жабдықтау және су бұру, жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, төмен токтардың кварталішілік желілерінің құны - әрбір объектінің қажеттілігіне пропорционалды;
құрылыс алаңын дайындау және абаттандыру бойынша жұмыстардың құны - учаскелердің ауданына пропорционалды;
қалған шығындар - негізгі объектілердің жалпы ауданына пропорционалды. Құрылыс түрлері бойынша шығындарды бөлу бойынша есеп айырысулар жиынтықты құру кезінде қабылданады, түсіндірме жазбада немесе шығындар жиынына қосымшада келтірілген.
7.2.13 Іске қосу кешеніне кіретін объектілер құрылысының сметалық құнының ведомосы 6-нысан бойынша жасалады.
Жобалық-сметалық құжаттаманың құрамында ("Жоба", "Жұмыс құжаттамасы", "Жұмыс жобасы" сатыларында) іске қосу кешеніне кіретін объектілердің сметалық құнының ведомосы кәсіпорынды, ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалануға беруді жеке іске қосу кешендерімен жүзеге асыру көзделген жағдайда жасалады. Бұл ведомость іске қосу кешенінің құрамына кіретін объектілердің сметалық құнын, сондай-ақ жалпы алаңдық жұмыстар мен шығындарды қамтиды.
Ведомость, егер объект толығымен ұшыру кешеніне енгізілген болса, тиісті жергілікті және объектілік бағалаудың қорытынды деректерін қамтиды. Объектіні іске қосу кешеніне толық енгізбеген кезде бұл объектінің құны жобалық зерттеулер негізінде калькуляциялау арқылы анықталады.
Жиынтық сметалық сметаның II бөлімінің "Құрылыс алаңын дайындау" және "Құрылысты ұйымдастыруға және басқаруға арналған шығыстар" тарауларында және құрылыс құнының жиынтық сметалық құжаттамасының I және III бөліктерінде қарастырылған қаражат есебінен бөлек сметалар іске қосу кешеніне қатысты қаражат көлемін анықтайды. Егер бұл қаражатты берілген іске қосу кешеніне бөлу мүмкін болмаса, онда олар құрылыстың жалпы сметалық құнындағы іске қосу кешенінің сметалық құнының үлесіне пропорционалды түрде анықталады.
Құрылыс алаңында екі немесе одан да көп ұшыру кешендері бөлінген кезде ведомості тиісті бағандармен толықтырылады. "Барлығы" жолында іске қосу кешенінің және тұтастай алғанда құрылыс алаңының жалпы сметалық құны көрсетіледі.

7.2.12 Сводка затрат.
7.2.12.1 Сводка затрат является сметным документом, определяющим общую сметную стоимость строительства и объединяющим сводные сметные расчеты на строительство объектов различного назначения. Сводка затрат составляется по форме 5.
7.2.12.2 Сводкой затрат объединяются два и больше сводных сметных расчетов стоимости:
а) когда в составе комплексов, наряду с объектами производственного назначения разрабатывается проектно-сметная документация на объекты непроизводственного назначения (жилищно-гражданского назначения, дорог, путепроводов и других инженерных сооружений);
б) для жилищно-гражданского строительства при разработке проектно-сметной документации на застройку микрорайона, квартала, комплекса или отдельного здания культурно-бытового назначения, имеющего в своем составе здания, сооружения или отдельные помещения, относящиеся к различным видам строительства;
в) в случае, когда в процессе строительства возникла необходимость в корректировке и переутверждении проектно-сметной документации. Сводкой затрат объединяются сводные сметные расчеты стоимости выполненных и остаточных объемов работ;
г) на завершающем этапе при разработке проектно-сметной документации по этапам. На завершающем этапе в сводке затрат по стройке учитываются стоимостные показатели по сводным сметным расчетам каждого этапа проектирования;
д) при осуществлении строительства в несколько очередей. В сводке затрат стоимость последующих очередей строительства указывается общей суммой без распределения затрат по видам строительства.
Примечание – Распределение по видам строительства затрат, являющихся общими для всех объектов, производится отдельным расчетом следующим образом:
стоимость внутриквартальных сетей водоснабжения и канализации, теплоснабжения, энергоснабжения, слабых токов – пропорционально потребностям каждого объекта;
стоимость работ по подготовке территории строительства и благоустройству – пропорционально площади участков;
остальные затраты – пропорционально общей площади основных объектов. Расчеты распределения затрат по видам строительства, принятые при составлении сводки затрат, приводятся в пояснительной записке или приложении к сводке затрат.
7.2.13 Ведомость сметной стоимости строительства объектов, входящих в пусковой комплекс, составляется по форме 6.
Ведомость сметной стоимости объектов, входящих в пусковой комплекс, выполняется в составе проектно-сметной документации (на стадиях "Проект", "Рабочая документация", "Рабочий проект") в том случае, когда строительство и ввод в эксплуатацию предприятия, здания и сооружения предусматривается осуществлять отдельными пусковыми комплексами. Эта ведомость включает в себя сметную стоимость входящих в состав пускового комплекса объектов, а также общеплощадочных работ и затрат.
В ведомость включаются итоговые данные соответствующих локальных и объектных сметных расчетов, если объект в полном объеме входит в пусковой комплекс. Когда в пусковой комплекс объект входит неполностью, стоимость этого объекта определяется расчетом на основании проектных проработок.
Из средств, предусмотренных в главах "Подготовка территории строительства" и
"Затраты на организацию и управление строительством" части II сводного сметного расчета и в частях I и III сводного сметного расчета стоимости строительства, отдельными сметными расчетами определяются размеры средств, относящихся к пусковому комплексу. Если указанные средства не представляется возможным выделить для данного пускового комплекса, то они определяются пропорционально доле сметной стоимости пускового комплекса в общей сметной стоимости стройки.
При выделении на стройке двух и более пусковых комплексов ведомость дополняется соответствующими графами. В строке "Всего" показывается полная сметная стоимость пускового комплекса и стройки в целом.

7.2.14 Материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомосы құрылыс салу құрамына енгізілген әрбір объектінің құрылысына және 7-нысанға сәйкес жалпы құрылыс салу бойынша жасалады.
Құнның ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, объект құрылысының сметалық құнын айқындау кезінде материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомосы жасалмайды.
7.2.15 Құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған жиынтық смета құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің құрамдас бөлігі ретінде іздестіру жұмыстарының жалпы құнын айқындау үшін 1И нысан бойынша жасалады. Құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған жиынтық смета инженерлік ізденістердің түрлері бойынша сметалардан алынған деректерді және шығындардың жекелеген түрлеріне арналған калькуляцияларды біріктіреді.
7.2.16 Құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған смета 2И нысаны бойынша жасалады. Құрылыс үшін арналған инженерлік ізденістерге арналған сметалар ізденістердің түрлері бойынша сараланып жасалады: инженерлік-геодезиялық, инженерлік-геологиялық (инженерлік-экологиялық), инженерлік-гидрометеорологиялық және т. б.
7.2.17 Жобалау жұмыстарына арналған жиынтық смета құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің құрамдас бөлігі ретінде жобалаудың барлық сатыларында орындалатын жобалау жұмыстарының жалпы құнын айқындау үшін 1П нысаны бойынша жасалады. Жобалау жұмыстарына арналған жиынтық смета жобалаудың әрбір сатысы үшін жеке жасалады. Жобалау жұмыстарына арналған жиынтық смета жекелеген кезеңдер, жобалау жұмыстарының түрлері және шығындардың жекелеген түрлеріне арналған калькуляциялар бойынша сметалардан алынған деректерді біріктіреді.
7.2.18 Жобалау жұмыстарының сметасы 2П нысаны бойынша жобалаудың тиісті сатысында орындалатын жобалау жұмыстарының түрлеріне әзірленеді.
7.2.19. 3П нысаны бойынша жекелеген жұмыс түрлеріне арналған шығындардың калькуляциясы қолданыстағы сметалық-нормативтік базада құрылыс үшін жобалау (іздестіру) жұмыстарына арналған сметалық бағалар болмаған кезде жасалады.
7.2.20 Егер құрылыс үшін жобалау (іздестіру) жұмыстарының жалпы құнын айқындау үшін 2П (2И) нысаны бойынша бір ғана сметаны немесе 3П нысаны бойынша шығындар калькуляциясын жасау жеткілікті болса, онда бұл жағдайларда 1П (1И) нысаны бойынша жиынтық смета жасалмайды.
7.2.21 Іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі 1ПН нысаны бойынша жасалады. Іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметаның немесе объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметаның құрамдас бөлігі ретінде әзірленеді. Жекелеген жағдайларда іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының жиынтық сметалық есебінің құрамдас бөлігі ретінде әзірленеді.

7.2.14 Сводная ведомость материальных ресурсов и оборудования составляется на строительство каждого объекта, включенного в состав стройки, и в целом по стройке по форме 7.
При определении сметной стоимости строительства объекта с применением укрупненных показателей стоимости сводная ведомость материальных ресурсов и оборудования не составляется.
7.2.15 Сводная смета на инженерные изыскания для строительства составляется по форме 1И для определения общей стоимости изыскательских работ как составная часть сводного сметного расчета стоимости строительства. Сводная смета на инженерные изыскания для строительства объединяет данные из смет по видам инженерных изысканий и калькуляций на отдельные виды затрат.
7.2.16 Смета на инженерные изыскания для строительства составляется по форме 2И. Сметы на инженерные изыскания для строительства составляются дифференцированно по
видам изысканий: инженерно-геодезические, инженерно-геологические (инженерно- экологические), инженерно-гидрометеорологические и пр.
7.2.17 Сводная смета на проектные работы составляется по форме 1П для определения общей стоимости проектных работ, выполняемых на всех стадиях проектирования, как составная часть сводного сметного расчета стоимости строительства. Сводная смета на проектные работы составляется отдельно для каждой стадии проектирования. Сводная смета на проектные работы объединяет данные из смет по видам проектных работ и калькуляций на отдельные виды затрат.
7.2.18 Смета на проектные работы разрабатывается на виды проектных работ, выполняемых на соответствующей стадии проектирования, и составляется по форме 2П.
7.2.19 Калькуляция затрат на отдельные виды работ по форме 3П составляется при отсутствии сметных цен на проектные (изыскательские) работы для строительства в действующей сметно-нормативной базе.
7.2.20 Если для определения общей стоимости проектных (изыскательских) работ для строительства достаточно составить только одну смету по форме 2П (2И) или калькуляцию затрат по форме 3П, то в этих случаях сводная смета по форме 1П (1И) не составляется.
7.2.21 Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ составляется по форме 1ПН. Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ разрабатывается как составная часть сводной сметы на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию или сводной сметы на ввод в эксплуатацию объекта.

7.2.22 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған жергілікті сметалар (2ПН нысаны) бастапқы сметалық құжаттар болып табылады және іске қосу-жөндеу жұмыстарының жекелеген түрлеріне және ғимараттар мен құрылыстар бойынша шығындарға жасалады.
7.2.23 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған жергілікті сметалық есептер (2ПН нысаны) жұмыс көлемі мен шығын мөлшері әлі түпкілікті айқындалмаған және нақтылауға жататын жағдайларда жасалады.
7.2.24 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған жеке сметалық нормалар 3ПН нысаны бойынша жасалады.
7.2.25 Материалдар, бұйымдар мен конструкциялар құнының калькуляциясы жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу процесінде нақты құрылыс жағдайлары үшін сметалық бағалар деңгейінде (6.5. тармаққа сәйкес) материалдық ресурстардың сметалық құнын есептеуге арналған.
7.2.26 Тасымалданатын жүктің 1 тоннасына арналған көлік шығыстарының калькуляциясы жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу процесінде нақты құрылыс жағдайлары үшін теміржол және (немесе) автомобиль көлігімен құрылыс салу үшін жүктерді тасымалдаудың сметалық құнын айқындауға арналған.
7.3 Сметалық құжаттаманы рәсімдеуге қойылатын талаптар.
7.3.1 Сметалық құжаттама МЕМСТ 21.101 "Құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесі. Жобалық және жұмыс құжаттамасына қойылатын негізгі талаптар" бойынша құжаттаманы ресімдеу қағидаларына сәйкес ресімделеді.
7.3.2 Сметалық құжаттаманың нысандары Г қосымшасында келтірілген.
7.3.3 Арнайы бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып сметалық құжаттаманы жасау кезінде бастапқы деректер мен есептеу нәтижелерін KENML әмбебап форматында ұсыну қамтамасыз етіледі.
7.3.4 Сметалық құжаттаманы жасау кезінде оның нөмірленуі жүзеге асырылады. Жергілікті сметаларды (жергілікті сметалық есептерді) нөмірлеу құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің қай тарауына енгізілетінін ескере отырып, объектілік сметаны (объектілік сметалық есепті) қалыптастыру кезінде жүргізіледі.
Алаңдық сипаттағы құрылыстар басым экономика салаларында жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) нөмірі төрт цифрдан тұрады: алғашқы екі цифрлар тобы объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) нөміріне, үшінші цифрлар тобы - объектілік смета (объектілік сметалық есеп) бөлімінің коды; төртінші цифрлар тобы - объектілік сметадағы (объектілік сметалық есептегі) жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) реттік нөміріне сәйкес келеді. Объектілік смета (Объектілік сметалық есеп) бөлімінің коды В қосымшасына сәйкес қабылданады. Мысалы, жергілікті смета № 2-01-01-01.
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) нөмірі цифрлардың екі тобынан тұрады: бірінші цифр жиынтық сметалық есептің тарау нөміріне, екінші екі цифр - құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің тарауындағы жолдың реттік нөміріне сәйкес келеді. Мысалы, объектілік смета № 2-01.
Сызықтық сипаттағы ірі кешенді құрылыстар басым экономика салаларында нөмірлеу кезекті нөмірлер бойынша жүргізілуі мүмкін, мұнда құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің номенклатурасындағы белгілі бір кезекті нөмірге осындай барлық құрылыстар үшін бірдей объект түрі сәйкес келеді.
Шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептерді реттік нөмірлеу оларды сметалық құжаттамаға қосу тәртібімен бүтін сандармен жүргізіледі.

7.2.22 Локальные сметы на пусконаладочные работы (форма 2ПН) являются первичными сметными документами и составляются на отдельные виды пусконаладочных работ и затрат по зданиям и сооружениям.
7.2.23 Локальные сметные расчеты на пусконаладочные работы (форма 2ПН) составляются в тех случаях, когда объемы работ и размеры затрат еще окончательно не определились и подлежат уточнению.
7.2.24 Индивидуальные сметные нормы на пусконаладочные работы составляются по форме 3ПН.
7.2.25 Калькуляция стоимости материалов, изделий и конструкций предназначена для расчета сметной стоимости материальных ресурсов в уровне сметных цен (согласно пункту 6.5) для условий конкретной стройки в процессе разработки проектно-сметной документации.
7.2.26 Калькуляция транспортных расходов на 1 тонну перевозимого груза предназначена для определения сметной стоимости перевозки грузов для строительства железнодорожным и (или) автомобильным транспортом для условий конкретной стройки в процессе разработки проектно-сметной документации.
7.3 Требования к оформлению сметной документации.
7.3.1 Сметная документация оформляется в соответствии с правилами оформления документации по ГОСТ 21.101 "Система проектной документации для строительства. Основные требования к проектной и рабочей документации".
7.3.2 Формы сметной документации приведены в приложении Г.
7.3.3 При составлении сметной документации с использованием специальных программных средств по расчету и выпуску сметной документации обеспечивается представление исходных данных и результатов расчета в универсальном формате KENML.
7.3.4 При составлении сметной документации осуществляется ее нумерация. Нумерация локальных смет (локальных сметных расчетов) производится при формировании объектной сметы (объектного сметного расчета) с учетом того, в какую главу сводного сметного расчета стоимости строительства она (он) включается.
В отраслях экономики, где преобладают стройки площадочного характера, номер локальной сметы (локального сметного расчета) содержит четыре группы цифр: первые две группы цифр соответствуют номеру объектной сметы (объектного сметного расчета), третья группа цифр – коду раздела объектной сметы (объектного сметного расчета), четвертая группа цифр – порядковому номеру локальной сметы (локального сметного расчета) в объектной смете (объектном сметном расчете). Код раздела объектной сметы (объектного сметного расчета) принимается согласно приложению В. Например, локальная смета № 2-01-01-01.
Номер объектной сметы (объектного сметного расчета) содержит две группы цифр: первая цифра соответствует номеру главы сводного сметного расчета, вторые две цифры – порядковому номеру строки в главе сводного сметного расчета стоимости строительства. Например, объектная смета № 2-01.
В отраслях экономики, где преобладают крупные комплексные стройки линейного характера, нумерация может производиться по очередным номерам, где определенному очередному номеру в номенклатуре сводного сметного расчета стоимости строительства соответствует один и тот же для всех таких строек вид объекта.
Сквозная нумерация сметных расчетов на отдельные виды затрат производится целыми числами в порядке их включения в сметную документацию.

7.3.5 Жергілікті және объектілік сметаларды (жергілікті және объектілік сметалық есептерді), шығындардың жекелеген түрлеріне сметалық есептерді нөмірлеуді жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезеңінің нөміріне сәйкес келетін санмен толықтыруға рұқсат етіледі.
7.3.6 Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебіне және шығындар жиынтығына реттік нөмірлер берілмейді. Жобалау құжаттамасын әзірлеу жекелеген кезеңдер бойынша жүзеге асырылған жағдайда, құрылыс құнының жиынтық сметалық есебіне жобалау- сметалық құжаттаманы әзірлеу кезеңінің нөмірі беріледі.
7.4 Сметалық құжаттамадағы есептеулер нәтижелері мен жиынтық көрсеткіштері.
7.4.1 Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде):
смета, бөлім, кіші бөлім, позиция (тармақ) бойынша қорытынды құндық көрсеткіштер тұтас мәнге дейін дөңгелектенеді;
қалған құндық көрсеткіштер (жолма-жол, сондай-ақ аралық есептеулердің нәтижелері) үтірден кейін екі белгіге дейін дөңгелектенеді;
смета, бөлім, кіші бөлім бойынша нормативтік еңбекті қажетсінудің (еңбек шығындарының) қорытынды көрсеткіштері бүтін мәнге дейін, жол (аралық) - үтірден кейін 4 белгіге дейін дөңгелектенеді;
табиғи (физикалық) шамаларда көрсетілген көрсеткіштер үтірден кейін 4 белгіге дейін дөңгелектенеді.
7.4.2 Объектілік сметаларда (объектілік сметалық есептерде) жергілікті сметалардың (жергілікті сметалық есептердің) қорытынды мәндері үтірден кейін үш белгіге дейін дөңгелектеніп, мыңмен көрсетіледі.
7.4.3 Құрылыс құнының жиынтық сметалық есептерінде объектілік сметалардың (объектілік сметалық есептердің) қорытынды мәндері үтірден кейін үш белгіге дейін дөңгелектеніп, мыңмен көрсетіледі.
7.4.4 Шығындар мәліметтерінде жиынтық сметалық есептердің қорытынды мәндері үтірден кейін үш белгіге дейін дөңгелектеніп, миллион түрінде көрсетіледі. Есептеу нәтижелері және құрылыс құнын есептеудегі қорытынды мәндер дәл осындай тәртіппен келтіріледі.
7.5 Сметалық құжаттамада сандарды дөңгелектеу қағидалары.
7.5.1 Егер бөлінетін цифрлардың біріншісі 5-тен көп болса, онда қалған сандардың соңғысы күшейтіледі, яғни ол бірлікке артады. Сондай-ақ, алынып тасталатын цифрлардың біріншісі 5-ке тең болған кезде және одан кейін есепте болатын цифрлардың бір немесе бірнеше саны болған кезде күшейту болжанады.
7.5.2 Егер бөлінетін цифрлардың біріншісі 5-тен аз болса, онда күшейту жүргізілмейді.
7.5.3 Егер 5 цифры бөлініп, одан кейін есепте болатын цифрлар болмаса, онда дөңгелектеу ең жақын жұп санға орындалады, басқаша айтқанда, соңғы қалатын цифр, егер ол жұп болса, өзгеріссіз қалады және тақ болса күшейтіледі.
8 Құрылыстың сметалық құнын айқындау

7.3.5 Нумерацию локальных и объектных смет (локальных и объектных сметных расчетов), сметных расчетов на отдельные виды затрат допускается дополнять цифрой, соответствующей номеру этапа разработки проектно-сметной документации.
7.3.6 Сводному сметному расчету стоимости строительства и сводке затрат порядковые номера не присваиваются. В случае, когда разработка проектной документации осуществляется по отдельным этапам, сводному сметному расчету стоимости строительства присваивается номер этапа разработки проектно-сметной документации.
7.4 Результаты вычислений и итоговые показатели в сметной документации.
7.4.1 В локальных сметах (локальных сметных расчетах):
итоговые стоимостные показатели по смете, разделу, подразделу, позиции (пункт) округляются до целого значения;
остальные стоимостные показатели (построчные, а также результаты промежуточных вычислений) округляются до двух знаков после запятой;
итоговые показатели нормативной трудоҰмкости (затрат труда) по смете, разделу, подразделу округляются до целого значения, построчные (промежуточные) – до 4 знаков после запятой;
показатели, выраженные в натуральных (физических) величинах, округляются до 4 знаков после запятой.
7.4.2 В объектных сметах (объектных сметных расчетах) итоговые значения из локальных смет (локальных сметных расчетов) показываются в тысячах с округлением до трех знаков после запятой.
7.4.3 В сводных сметных расчетах стоимости строительства итоговые значения из объектных смет (объектных сметных расчетов) показываются в тысячах с округлением до трех знаков после запятой.
7.4.4 В сводках затрат итоговые значения из сводных сметных расчетов показываются в миллионах с округлением до трех знаков после запятой. В таком же порядке приводятся результаты вычислений и итоговые значения в расчетах стоимости строительства.
7.5 Правила округления чисел в сметной документации.
7.5.1 Если первая из отделяемых цифр больше 5, то последняя из оставляемых цифр усиливается, то есть увеличивается на единицу. Усиление также предполагается и тогда, когда первая из убираемых цифр равна 5, а за ней имеется одна или некоторое количество значащих цифр.
7.5.2 Если первая из отсекаемых цифр меньше 5, то усиление не производится.
7.5.3 Если отсекается цифра 5, а за ней не имеется значащих цифр, то округление выполняется на ближайшее четное число, другими словами, последняя оставляемая цифра остается неизменной, если она четная, и усиливается в случае, если она нечетная.
8. Определение сметной стоимости строительства

8.1 Құрылыстың сметалық құнының құрамы мен құрылымы
8.1.1 Инвестициялардың құрылымына және құрылысты жоспарлау мен ұйымдастыру тәртібіне сәйкес құрылыстың сметалық құны мыналардың құнын ескереді:
1) құрылыс-монтаждау жұмыстары;
2) жабдық, жиһаз және мүкәммал;
3) өзге де шығындар.
8.1.2 Сметалық құжаттамада құрылыс-монтаждау жұмыстары құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрлерінің тізбесіне сәйкес ескеріледі.
8.1.3 Құрылыс объектісінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған жабдыққа, жиһазға, мүкәммалға, оның ішінде жеке дайындалуға қойылатын негізгі талаптар тапсырыс беруші бекітетін жобалауға арналған тапсырмамен, сондай-ақ жобаның тиісті бөлімдерін әзірлеу нәтижелері бойынша жобалау барысында белгіленеді.
8.1.4 Құрылыстың сметалық құжаттамасында жабдық, жиһаз және мүкәммал құнында мыналар ескеріледі:
a) объект маңындағы қоймаға сатып алу (дайындау) және жеткізу құны:
монтаждалатын немесе бөлшектенетін (технологиялық, энергетикалық, көтергіш- көліктік, сорғы-компрессорлық және басқа да жабдықтар) барлық түрлерінің кешендері, электрондық есептеу орталықтарының жабдықтары, зертханалар, әртүрлі мақсаттағы шеберханалар, медициналық кабинеттер;
бақылау-өлшеу аспаптары, автоматтандыру және байланыс құралдары;
құрал-саймандар, мүкәммал, қалыптар, құрылғылар, жарақтар, қосалқы бөлшектер, қолданысқа енгізілетін өндірістердің бастапқы қорына енгізілетін жартылай фабрикаттарды немесе дайын өнімді тасымалдауға арналған арнайы контейнерлер;
қолданысқа жаңадан енгізілген жатақханаларды, коммуналдық шаруашылық, ағарту, мәдениет, денсаулық сақтау, сауда объектілерін бастапқы жарақтандыру үшін талап етілетін жабдық, жиһаз, мүкәммал, құрал-саймандар және басқа да ішкі жабдықтау заттары;
қалалар мен өзге де елді мекендерді абаттандыру және сыртқы жабдықтардың, жиһаздардың, мүкәммалдың (қалалық ортадағы көше жиһазы мен мүкәммал, сәндік композициялар және монтаждауды талап етпейтін зауытта дайындалған өзге де тасымалданатын шағын сәулет нысандары);
б) жеке тораптар мен бөлшектер түрінде өндіруші құрылысқа жеткізетін ірі габаритті және ауыр салмақты жабдықты (жабдықты монтаждауға арналған сметалық нормалар құрамында ескерілетін толық дайындауды қоспағанда) құрылыс жағдайларында толық дайындауға (жөнге келтіруге және ірілендіріп құрастыруға) жол берілмейді;
Ескерту - Үлкен жабдық құрылыс алаңдарына толық жинақталған түрде жеткізіледі. Өндіріс орындарында монтаждау кезінде монтаждау операцияларын қажет етпейтін ішкі құрылғылары бар ең үлкейтілген тасымалданатын блоктар немесе жинақтар ретінде габаритті емес жабдық жинақталмаған түрде жеткізіледі. Жабдықты қосымша өндіруге кеткен шығындар оның сату бағаларында есепке алынады және сметалық есептердегі жекелеген баптарда қарастырылмаған.
в) шефмонтаж құны (шефмонтаж шарттарында жеткізілетін жабдық үшін);
г) технологиялық процестердің алдын ала орнатылған лицензиялық бағдарламалық жасақтамасы.

8.1 Состав и структура сметной стоимости строительства
8.1.1 Сметная стоимость строительства в соответствии со структурой инвестиций и порядком планирования и организации строительства учитывает стоимость:
строительно-монтажных работ;
оборудования, мебели и инвентаря;
прочих затрат.
8.1.2 В сметной документации строительно-монтажные работы учитываются в соответствии с Перечнем видов работ (услуг) в составе строительно-монтажных работ.
8.1.3 Основные требования к оборудованию, мебели, инвентарю, в том числе индивидуального изготовления, предназначенным для обеспечения функционирования объекта строительства, устанавливаются заданием на проектирование, утверждаемым заказчиком, а также в процессе проектирования по результатам разработки соответствующих разделов проекта.
8.1.4 В сметной документации на строительство в стоимости оборудования, мебели и инвентаря учитываются:
а) стоимость приобретения (изготовления) и доставки на приобъектный склад: комплексов всех видов монтируемого или не монтируемого оборудования
(технологического, энергетического, подъемно-транспортного, насосно-компрессорного и другого оборудования), оборудования электронных вычислительных центров, лабораторий, мастерских различного назначения, медицинских кабинетов;
контрольно-измерительных приборов, средств автоматизации и связи;
инструмента, инвентаря, штампов, приспособлений, оснастки, запасных частей, специальных контейнеров для транспортировки полуфабрикатов или готовой продукции, включаемых в первоначальный фонд вводимых в действие производств;
оборудования, мебели, инвентаря, инструмента и других предметов интерьера помещений, требующихся для первоначального оснащения вновь вводимых в действие общежитий, объектов коммунального хозяйства, образования, культуры, здравоохранения, торговли;
оборудования, мебели, инвентаря внешнего убранства и благоустройства городов и иных населенных пунктов (уличная мебель и инвентарь, прочие переносные малые архитектурные формы заводского изготовления, не требующие монтажа);
б) доизготовление (доработку и укрупнительную сборку) в построечных условиях крупногабаритного и тяжеловесного оборудования, поставляемого на стройку производителем в виде отдельных узлов и деталей (за исключением доизготовления, учитываемого в составе сметных норм на монтаж оборудования);
Примечание – Габаритное оборудование поставляется на строительные площадки в полностью собранном виде. Негабаритное оборудование поставляется в разобранном виде максимально укрупненными транспортабельными блоками или узлами с внутренними устройствами, не требующими при монтаже подгоночных операций, прошедшими на заводах-изготовителях поузловую контрольную сборку. Затраты на доизготовление оборудования учитываются в его отпускных ценах и отдельными позициями в сметах не предусматриваются.
в) стоимость шефмонтажа (для оборудования, поставляемого на условиях шефмонтажа);
г) предварительно установленное лицензионное программное обеспечение технологических процессов.

8.1.5 Қолданысқа жаңадан енгізілген жатақханаларды, коммуналдық шаруашылық, ағарту, мәдениет, денсаулық сақтау, сауда объектілерін бастапқы жарақтандыру үшін талап етілетін жабдық, жиһаз, мүкәммал, құрал-саймандар және басқа да ішкі жабдықтау интерьері жиынтықтарының құрамында мыналар көзделмейді:
а) кіріктірілген жиһаз (кіріктірілген жиһазды орнату шығындарын құрылыс- монтаждау жұмыстарының құрамына қосу ұсынылады);
б) үй-жайлардың ішкі безендірілуінің қымбат тұратын заттары (кілемдер, картиналар және т. б.);
в) жұмсақ мүкәммал және шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы ұсақ заттар (асхана ыдыстары, кеңсе керек-жарақтары, жеке пайдаланылатын заттар, төсек-орын жабдықтары және т. б.);
г) қызмет көрсетуші персоналға арналған арнайы киім, кітапхана қоры (оқу, әдістемелік, анықтамалық, көркем әдебиет және басылымдар, аудио-бейне ойнатылатын бөлме, оның ішінде электронды форматтағы кітапхана қорына) және т. б.
8.1.6 Қолданысқа жаңадан енгізілген денсаулық сақтау және білім беру объектілерін бастапқы жарақтандыруға арналған сметалық құжаттамада жұмсақ мүкәммалды (төсек-орыннан, жеке пайдаланылатын заттардан басқа) және шаруашылық- тұрмыстық мақсаттағы ұсақ заттарды (кеңсе керек-жарақтарынан басқа) сатып алуға арналған қаражатты ескеруге рұқсат етіледі. Жаңадан пайдалануға берілген денсаулық сақтау және білім беру объектілерін бастапқы жарақтандыруға арналған жұмсақ мүкәммалдардың және шағын тұрмыстық заттардың сметалық құжаттамада есепке алынатын тізбесін тапсырыс беруші айқындайды.
8.1.7 Құрылыстың сметалық құнында өндіріс технологиясына байланысы емес және өнімді қайта өңдеудің, шығарудың технологиялық процестеріне қатыспайтын көлік құралдарының құны ескерілмейді, атап айтқанда:
а) теміржол көлігінің жылжымалы құрамы (локомотивтер, барлық түрлендірілген вагондар), оның ішінде салынып жатқан және жұмыс істеп тұрған метрополитендерге арналған вагондар, контейнерлер, теміржол жүрісіндегі крандар, жылжымалы тартқыш қосалқы станциялар және жөндеу бірліктері, жол машиналары мен механизмдері;
б) ұшақтар, тікұшақтар, олардың қозғалтқыштары, жолаушылар және жүк әуе көлігінің авиациялық жабдықтары;
в) теңіз кемелері және ішкі су көлігі кемелері, контейнерлер, паромдар, жүзбелі доктар мен крандар, жер сорғылары мен жер снарядтары, құтқару жүзбелі құралдары мен шлюпкалар, такелаж, электр навигациялық жабдықтар;
г) балық шаруашылығы флотының кемелері мен контейнерлері;
д) автомобильдер, автотіркемелер, автомобиль көлігінің жол машиналары;
е) трамвайлар, автобустар, троллейбустар, метрополитен вагондары, көшелерді тазалауға арналған машиналар және басқа да коммуналдық шаруашылық машиналары;
ж) құрылыс және монтаждау ұйымдарының құрылыс машиналары, механизмдері және көлік құралдары, сүйреу машиналары және тетіктері, ағаш дайындау кәсіпорындарының электр моторлы аралары;
з) ауыл шаруашылығы кәсіпорындары мен ұйымдарының тракторлары, комбайндары, көлік құралдары және басқа да машиналары;
и) энергия поездары, жылжымалы дизельді электр станциялары;
к) бұрғылау жабдығы (бұрғылау қондырғыларын қоса алғанда);
л) өндіріс технологиясына байланысты емес және өнімді қайта өңдеудің, шығарудың технологиялық процестеріне қатыспайтын өзге де көлік құралдары.

8.1.5 В составе наборов оборудования, мебели, инвентаря, инструмента и других предметов интерьера помещений, требующихся для первоначального оснащения вновь вводимых в действие общежитий, объектов коммунального хозяйства, образования, культуры, здравоохранения, торговли не предусматриваются:
а) встроенная мебель (затраты на установку встроенной мебели рекомендуется включать в состав строительно-монтажных работ);
б) дорогостоящие предметы интерьера помещений (ковры, картины и т.п.);
в) мягкий инвентарь и мелкие предметы хозяйственно-бытового назначения (столовая посуда, канцелярские принадлежности, предметы индивидуального пользования, постельное бельҰ и т.п.);
г) специальная одежда для обслуживающего персонала, библиотечный фонд (учебная, методическая, справочная, художественная литература и издания, аудио- видеотека, в т.ч в библиотечный фонд в электронном формате) и т.п.
8.1.6 В сметной документации для первоначального оснащения вновь вводимых в действие объектов здравоохранения и образования допускается учитывать средства на приобретение мягкого инвентаря (кроме постельного белья, предметов индивидуального пользования) и мелких предметов хозяйственно-бытового назначения (кроме канцелярских принадлежностей). Перечень мягкого инвентаря и мелких предметов хозяйственно- бытового назначения для первоначального оснащения вновь вводимых в действие объектов
здравоохранения и образования, подлежащих учету в сметной документации, определяется заказчиком.
8.1.7 В сметной стоимости строительства не учитывается стоимость транспортных средств, не связанных с технологией производства и не участвующих в технологических процессах переработки, выпуска продукции, а именно:
а) подвижной состав железнодорожного транспорта (локомотивы, вагоны всех модификаций), в том числе и вагоны для строящихся и действующих метрополитенов, контейнеры, краны на железнодорожном ходу, передвижные тяговые подстанции и ремонтные единицы, путевые машины и механизмы;
б) самолеты, вертолеты, двигатели к ним, авиационное оборудование пассажирского и грузового воздушного транспорта;
в) морские суда и суда внутреннего водного транспорта, контейнеры, паромы, плавучие доки и краны, землесосы и земснаряды, спасательные плавучие средства и шлюпки, такелаж, электронавигационное оборудование;
г) суда и контейнеры флота рыбного хозяйства;
д) автомобили, автоприцепы, дорожные машины автомобильного транспорта;
е) трамваи, автобусы, троллейбусы, вагоны метрополитена, машины для очистки улиц и другие машины коммунального хозяйства;
ж) строительные машины, механизмы и транспортные средства строительных и монтажных организаций, трелевочные машины и механизмы, электромотопилы лесозаготовительных предприятий;
з) тракторы, комбайны, транспортные средства и другие машины сельскохозяйственных предприятий и организаций;
и) энергопоезда, передвижные дизельные электростанции; к) буровое оборудование (включая буровые установки);
л) прочие транспортные средства, не связанные с технологией производства и не участвующие в технологических процессах переработки, выпуска продукции.

8.1.8 Өзге де шығындарға құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың құнына кірмейтін барлық қалған шығындар жатады.
Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің "Құрылыс" деген ІІ бөлігінде ескерілген басқа да жұмыстар мен шығындардың жоба тізбесі және оларды жиынтық сметалық есепке енгізу тәртібі А қосымшасында келтірілген.
8.1.9 Құрылыс-монтаждау жұмыстарының құны және жабдыққа, жиһазға және мүкәммалға арналған шығындар құрылыс құрамына кіретін жекелеген объектілердің шекарасында анықталады, ал өзге де шығындар жалпы құрылыс бойынша анықталады.
Құрылыстың құрамында жекелеген объектілерді бөлу және олардың шекараларын анықтау құрылысты жоспарлау мен ұйымдастыру үшін құрылыс бойынша сметалық құжаттамадағы шығындарды оңтайлы құрылымдау шарттарына сүйене отырып жүзеге асырылады.
8.1.10 Құрылыстың мамандандырылған түрлерінің ерекшеліктері қандай да бір ғимараттар мен құрылыстарды жекелеген объектілерге жатқызу ескеріледі. Құрылыстың түрі мен ерекшелігіне байланысты сметалық құжаттаманы жасау кезінде жекелеген объектілер ретінде мыналар бөліп көрсетіледі:
өндірістік немесе тұрғын үй-азаматтық кешендерді салу кезінде - оларға қызмет көрсететін және қосалқы құрылыстары бар сыртқы желілер (сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау, газдандыру, энергиямен жабдықтау, байланыс және т.б.), кірме жолдар, орамішілік жолдар, жалпы алаң жұмыстары;
мұнай және газ өнеркәсібінің құрылысы кезінде - оған қатысты барлық жабдықтармен, қосалқы құрылыстармен және жұмыстармен бірге мұнай немесе газ ұңғымасы (пайдалану немесе барлау);
көмір және тау-кен өнеркәсібінің құрылысы кезінде - шахтаның тау-кен қазбалары мен басқа да жерасты құрылыстарын үңгілеу және жабдықтау;
орман және ағаш өңдеу өнеркәсібінің құрылысы кезінде - сүректі сұрыптау немесе топтастыру бойынша учаске;
мелиорация мен су шаруашылығының құрылысы кезінде - арна немесе барлық құрылыстары бар арна учаскесі, барлық құрылыстары мен жұмыс түрлері бар мелиорацияланатын жер алаңы;
теміржол құрылысында - белгілі бір учаскедегі аралық немесе бөлек пункт шегіндегі жер төсемі немесе жолдың жоғарғы құрылысы, байланыс, сигнал беру, орталықтандыру, бұғаттау, энергиямен жабдықтау немесе байланыс желісі;
автожол құрылысында - жер төсемі, жол жабыны, су өткізу құбырлары және автожол учаскесі шегіндегі басқа да құрылыстар;
желілік құрылыс кезінде (темір және автомобиль жолдары, магистральдық құбырлар, электр беру және байланыс желілері) - учаскелердің бірінің шегіндегі ғимараттар мен құрылыстар тобы (мысалы: тіреуіш қабырғалар, көшкінге қарсы немесе опырылымға қарсы құрылыстар, су өткізу құрылыстары - аралық шегінде; бағыттамалық бекеттер, техникалық қарап тексеру пункттері - бөлек пункт шегінде; күшейткіш пункттер, байланыс және сигнал беру, орталықтандыру, бұғаттау құрылғылары тобы - белгілі бір учаскеде).

8.1.8 К прочим затратам относятся все остальные затраты, не включаемые в стоимость строительно-монтажных работ, оборудования, мебели и инвентаря.
8.1.9 Примерный перечень прочих работ и затрат, учитываемых в части II "Строительство" сводного сметного расчета стоимости строительства, и порядок их включения в сводный сметный расчет приведены в приложении А.
Стоимость строительно-монтажных работ, оборудования, мебели и инвентаря определяются в границах отдельных объектов, входящих в состав стройки, а прочие затраты определяются по стройке в целом.
Выделение отдельных объектов в составе стройки и определение их границ осуществляется исходя из условия оптимального структурирования затрат в сметной документации по стройке для планирования и организации строительства.
8.1.10 Особенности видов строительства учитываются при отнесении тех или иных зданий и сооружений к отдельным объектам. В зависимости от вида строек и специфики строительства в качестве отдельных объектов при составлении сметной документации выделяются:
при строительстве производственных или жилищно-гражданских комплексов – наружные сети с обслуживающими и вспомогательными сооружениями на них (водоснабжение, канализация, теплофикация, газификация, энергоснабжение, связи и т.п.), подъездные пути, внутриквартальные дороги, общеплощадочные работы;
при строительстве в нефтяной и газовой промышленности – нефтяная или газовая скважина (эксплуатационная или разведочная) со всеми относящимися к ней оборудованием, вспомогательными сооружениями и работами;
при строительстве в угольной и горнорудной промышленности – проходка и оборудование горных выработок и других подземных сооружений шахты;
при строительстве в лесной и деревообрабатывающей промышленности – участок по сортировке или сплотке древесины;
при строительстве в мелиорации и водном хозяйстве – канал или участок канала со всеми сооружениями, мелиорируемая земельная площадь со всеми сооружениями и видами работ;
в железнодорожном строительстве – земляное полотно или верхнее строение пути в пределах перегона или раздельного пункта, линии связи, сигнализации, централизации, блокировки, энергоснабжения или контактной сети на определенном участке;
в автодорожном строительстве – земляное полотно, дорожная одежда, водопропускные трубы и другие сооружения в пределах участка автодороги;
при линейном строительстве (дороги железные и автомобильные, магистральные трубопроводы, линии электропередачи и связи) – группа зданий и сооружений в пределах одного из участков (например: подпорные стенки, противооползневые или противообвальные сооружения, водопропускные сооружения – в пределах перегона; стрелочные посты, пункты технического осмотра – в пределах раздельного пункта; группа усилительных пунктов, устройств связи и сигнализации, централизации, блокировки – на определенном участке).

8.2 Құрылысқа арналған сметалық құжаттаманы жасау
8.2.1 Объектінің құрылысына арналған сметалық құжаттама жобалық деректер мен сметалық-нормативтік база негізінде жасалады.
8.2.2 Жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер) (4-нысан) әзірленетін жобалау-сметалық құжаттама бойынша қабылданған жобалау шешімдеріне сәйкес бөлек жасалады:
ғимараттар мен құрылыстар бойынша - жұмыс түрлеріне, ғимараттың (құрылыстың) конструктивтік элементтеріне, ішкі инженерлік жүйелер мен жабдықтарға және басқа да шығындарға);
жалпы алаңдық жұмыстар бойынша - тік жоспарлауға, инженерлік желілердің, жолдардың құрылғысына, аумақты абаттандыруға, шағын сәулет нысандарына және басқаларға.
Жергілікті сметалар (жергілікті сметалар) шегінде жұмыстарды және шығындарды бөлу құрылыстың жекелеген түрлерінің ерекше ерекшеліктерін ескере отырып, жұмыстардың технологиялық реттілігіне сәйкес келеді.
Жергілікті бағалаулардағы деректердің топтастырылуы (жергілікті бағалаулар) В қосымшасында келтірілген. Қажет болған жағдайда деректердің құрылымдық және технологиялық топтастырылуы толықтырылуы мүмкін.
8.2.3 Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) (4-нысан) жұмыстардың әрбір түрі келесі көрсетіштермен ұсынылады:
жекелеген жұмыс түрлерінің (дара сметалық бағалар, элементтік сметалық нормалар атауына сәйкес) сметалық құны;
дара сметалық бағаларда, қарапайым сметалық нормаларда ескерілмеген материалдық ресурстардың сметалық құны;
жабдықтың (жиһаз, мүкәммал - бар болса) сметалық құны;
тасымалдаудың сметалық құны;
өзге де шығындардың (бар болса) сметалық құны.
Ескерту - Сметалық құжаттаманы есептеу және беру үшін арнайы бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып, жергілікті сметаны (жергілікті сметалық есептеу) құрастырған кезде экрандық редакторда қарау қамтамасыз етіледі (құжат қағазға басып шығарылған кезде олар басып шығарылмайды): жұмыстың өлшем бірлігінің сметалық құнына енгізілген шығындар;
жұмыстың өлшем бірлігінің сметалық құнының есебі (элементарлы есептік нормаларды пайдалану кезінде);
нормативтік еңбек сыйымдылығы;
жергілікті сметаға материалдық ресурстар мен құрал-жабдықтардың ведомостары.
8.2.4 Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) (4-нысан) кіші бөлімдер, бөлімдер бойынша және жалпы жергілікті смета (жергілікті сметалық есеп) бойынша қорытынды деректер келтіріледі, қорытынды деректер олардан жұмысшылардың еңбегіне (оның ішінде жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеу) шығындар, машиналар мен механизмдер (оның ішінде машинистердің еңбегіне ақы төлеу бойынша қорытынды деректер), материалдар, бұйымдар мен конструкциялар, жабдықтар, тасымалдау шығындары және өзге де шығындар және жұмыстардың нормативтік еңбек бөлінісі бойынша бөлінеді.

8.2 Составление сметной документации на строительство
8.2.1 Сметная документация на строительство объекта составляется на основе проектных данных и сметно-нормативной базы.
8.2.2 окальные сметы (локальные сметные расчеты) (форма 4) составляются в соответствии с принятыми проектными решениями по разрабатываемой проектно-сметной документации раздельно:
по зданиям и сооружениям – на виды работ, конструктивные элементы здания (сооружения), внутренние инженерные системы и оборудование и другие затраты);
по общеплощадочным работам – на вертикальную планировку, устройство инженерных сетей, путей и дорог, благоустройство территории, малые архитектурные формы и другие.
Распределение работ и затрат внутри локальных смет (локальных сметных расчетов) соответствует технологической последовательности работ с учетом специфических особенностей отдельных видов строительства.
Группировка данных в локальных сметах (локальных сметных расчетах) приведена в приложении В. При необходимости конструктивно-технологическая группировка данных может быть дополнена.
8.2.3 В локальных сметах (локальных сметных расчетах) (форма 4) каждый вид работ представляется в следующими показателями:
сметная стоимость отдельных видов работ (в соответствии с наименованием единичных сметных цен, элементных сметных норм);
сметная стоимость материальных ресурсов, не учтенных единичными сметными ценами, элементными сметными нормами;
сметная стоимость оборудования (мебели, инвентаря – при наличии); сметная стоимость перевозок;
сметная стоимость прочих затрат (при наличии).
Примечание – При составлении локальной сметы (локального сметного расчета) с использованием специальных программных средств по расчету и выпуску сметной документации обеспечивается просмотр в экранном редакторе (не печатаются при выводе документа на бумагу):
затрат, учтенных в сметной стоимости единицы измерения работы;
расчета сметной стоимости единицы измерения работы (при применении элементных сметных норм); нормативной трудоемкости;
ведомости материальных ресурсов и оборудования к локальной смете.
8.2.4 В локальных сметах (локальных сметных расчетах) (форма 4) по графе 7 приводятся итоговые данные по подразделам, разделам и в целом по локальной смете (локальному сметному расчету) с выделением из них итоговых данных по затратам на труд рабочих (в том числе на оплату труда рабочих), на машины и механизмы (в том числе на оплату труда машинистов), материалы, изделия и конструкции, оборудование, перевозки, прочим затратам и нормативной трудоемкости работ.

8.2.5 Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) бөлімдері (кіші бөлімдері) бойынша жиынтық деректер жолының 4
6 бағандарында жобалық шешімнің (элемент, кешен, жұмыс түрі) жобалық есептегіші, бірлік саны көрсетіледі. өлшем бірлігінің сметалық құны көрсетіледі.
Конструктивтік шешім (элемент), кешен немесе жұмыс түрі үшін ең тән өлшем бірлігі жобалық есептегіш ретінде қабылданады (мысалы, м3 - жер жұмыстары, іргетас, қабырғалар және т.б. үшін, м2 - шатыр, терезелер және т.б. үшін). , жалпы ауданы м2 және басқа өлшем бірліктері). Жұмыстар мен шығындар тобына неғұрлым тән өлшем бірлігін таңдау мүмкін болмаса, есеп айырысу есептегіші ретінде теңге қабылданады.
Өлшем бірлігінің сметалық құны секцияның жалпы құнын конструктивті шешімнің өлшем бірліктерінің санына (элемент, кешен, жұмыс түрі) бөлу арқылы анықталады.
Ескерту - Сметалық құжаттаманы есептеу және беру үшін арнайы бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып, жергілікті сметаны (жергілікті сметалық есептеу) құрастырған кезде экрандық редакторда (құжат қағазға басып шығарылған кезде басып шығарылмайды) соңғы мәліметтерді қарауға болады. келесі нысанда бөлімдер мен бөлімшелер бойынша тұтастай алғанда бағалау:
"Олардың ішінен:
жұмысшыларға арналған еңбек шығындары
оның ішінде жұмысшылардың жалақысы
машиналар мен механизмдер,
оның ішінде жүргізушілердің жалақысы
материалдар, бұйымдар мен құрылымдар
жабдық
тасымалдау
басқа да шығындар
Нормативтік еңбек сыйымдылығы, адам-сағат".
8.2.6 Жергілікті сметаны жасау кезеңінде сметалық нормалар мен жоба бойынша ресурстар бөлінеді (іріктеледі). Нормаларда көзделген ресурстар жоба бойынша ресурстармен салыстыра отырып талданады және үйлестіріледі, нақты маркалары, типтік өлшемдері және басқа да сипаттамалары жоқ материалдық ресурстарға тиісті жобалық шешімдерге ресурстарды ауыстыру жолымен түзету жүргізіледі.
8.2.7 Жұмыстардың, ресурстардың атаулары, олардың шифрлары (кодтары), өлшем бірліктері сметалық нормативтер жинақтарының ұқсас позицияларына сәйкес өзгеріссіз келтіріледі.
2-бағанда сметалық нормативтердің тиісті ережелеріне сілтемелер көрсетіле отырып, ДСБ, ЭСН, СБЖ, МПСБ, ЖТСБ қолдану тәртібіне және жұмыс шарттарына (ресурстарға) коэффициенттерді ескеруге байланысты көрсеткіштерді нақтылау жергілікті сметаларды (жергілікті сметалық есептерді) жасау кезінде жүзеге асырылады.
8.2.8 Жұмыстардың көлемі жобалау құжаттамасының, жұмыстардың атаулары, олардың өлшем бірліктері мен саны көрсетілген жұмыс көлемі ведомостарының, сызбалар мен ерекшеліктерге сілтемелердің, жұмыстардың көлемі мен материалдық ресурстардың шығыстарын есептеудің (есептеу формулаларын келтіре отырып), сондай-ақ құрылыстың сметалық құнын айқындау үшін қажетті өзге де бастапқы деректердің негізінде айқындалады.

8.2.5 В графах 4
6 строки итоговых данных по разделам (подразделам) локальной сметы (локального сметного расчета) указывается расчетный измеритель конструктивного решения (элемента, комплекса, вида работ), количество единиц измерения и сметная стоимость единицы измерения.
В качестве расчетного измерителя принимается наиболее характерная единица измерения для конструктивного решения (элемента), комплекса или вида работ (например, м3 – для земляных работ, фундамента, стен и т.д., м2 – для кровли, окон и т.д., м2 общей площади и другие единицы измерения). В случае отсутствия возможности выбора наиболее характерной единицы измерения для группы работ и затрат расчетным измерителем принимается тенге.
Сметная стоимость единицы измерения определяется путем деления общей стоимости по разделу на количество единиц измерения конструктивного решения (элемента, комплекса, вида работ).
Примечание – При составлении локальной сметы (локального сметного расчета) с использованием специальных программных средств по расчету и выпуску сметной документации обеспечивается просмотр в экранном редакторе (не печатаются при выводе документа на бумагу) итоговых данных по смете в целом, по разделам и подразделам в следующем виде:
"из них:
затраты на труд рабочих,
в том числе оплата труда рабочих машины и механизмы,
в том числе оплата труда машинистов материалы, изделия и конструкции оборудование
перевозки прочие затраты
Нормативная трудоемкость, чел.-ч.".
8.2.6 а этапе составления локальной сметы производится выделение (выборка) ресурсов по сметным нормам и проекту. Предусмотренные в нормах ресурсы анализируются и синхронизируются в сопоставлении с ресурсами по проекту, производится корректировка материальных ресурсов, не имеющих конкретных марок, типоразмеров и других характеристик, путем замены ресурсов на соответствующие проектным решениям.
8.2.7 Наименования работ, ресурсов, их шифры (коды), единицы измерения приводятся в соответствии с аналогичными позициями сборников сметных нормативов без изменений.
Уточнения показателей, связанные с порядком применения ЕСЦ, ЭСН, ССЦ, СЦЭМ, СЦПГ и учетом коэффициентов на условия работ (ресурсы), с указанием в графе 2 ссылок на соответствующие положения сметных нормативов осуществляются при составлении локальных смет (локальных сметных расчетов).
8.2.8 Объемы работ определяются на основании проектной документации, ведомостей объемов работ с указанием наименований работ, их единиц измерения и количества, ссылок на чертежи и спецификации, подсчета объемов работ и расхода материальных ресурсов (с приведением формул подсчета), а также иных исходных данных, необходимых для определения сметной стоимости строительства.

8.2.9 Ресурстарды бөлу (іріктеу) Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сметалық нормаларға сәйкес жобалау материалдары (материалдарға, бұйымдарға, конструкцияларға және жабдықтарға арналған жұмыс сызбалары, ведомостар және ерекшеліктер) бойынша жүргізіледі.
Шығысы жобалық шешімдерге байланысты болатын жекелеген материалдық ресурстар бойынша (кабель, сымдар, құбырлар, металл конструкциялар және басқалар), ал сметалық нормалар кестелерінде тек атаулары ғана көрсетілген және шығыс "П" символымен белгіленген, сметалық құжаттаманы жасау кезінде осы материалдық ресурстардың шығысы жобалық деректер бойынша оларды объект маңындағы қоймадан пайдалану орнына өткізу кезінде (шығын, табиғи кему) және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу процесінде материалдық ресурстарды өңдеу кезінде пайда болатын (қалдықтар) жойылуы қиын ысыраптар мен қалдықтарды ескере отырып айқындалады.
Материалдардың жойылуы қиын ысыраптары мен қалдықтарының шамасы құрылыстағы материалдардың жойылуы қиын ысыраптары мен қалдықтарының нормативтерін әзірлеу және қолдану қағидаларына сәйкес үлгілік нормалар бойынша айқындалады. Нақты материал үшін шығындар мен қалдықтардың қолданыстағы үлгілік нормасы болмаған кезде ұқсас материалға арналған тиісті үлгілік норманы, ал аналогы болмаған кезде - материалдарды дайындаушы кәсіпорындардың техникалық құжаттамасының талаптарына сәйкес есептік деректерді қолдануға рұқсат етіледі.
8.2.10 Құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын бөлшектеуге арналған сметалық шығындарды айқындау кезінде құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын бөлшектеу кезінде алынған бұзу қалдықтары мен материалдарды тиеу, тасымалдау (құрылыс алаңынан кәдеге жарату мақсатында алып тастау немесе қоймалау орнына дейін) және түсіру құны қосымша ескеріледі. Бұзу қалдықтары мен бөлшектеу кезінде алынған материалдардың атауы, тізбесі, массасы мен тасымалдау қашықтығы жобалау құжаттамасының, оның ішінде құрылысты ұйымдастыру жобасының (бөлшектеу және бұзу кезіндегі жұмыстарды ұйымдастыру жобасының) негізінде айқындалады.
8.2.11 Дара сметалық бағалар, элементтік сметалық нормалар және ірілендірілген сметалық нормативтер сметалық нормативтерді қолдану жөніндегі нормативтік техникалық құжаттарда және белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті жинақтардың техникалық бөліктерінде қамтылған талаптарды, шарттар мен шектеулерді ескере отырып, нақты құрылыстың және құрылыс көзделіп отырған ауданның шарттары үшін қабылданады.
8.2.12 Жобалау құжаттамасында және (немесе) жобалауға арналған тапсырмада көрсетілген материалдық ресурстар мен жабдықтардың құны оларды (тапсырыс берушінің, мердігердің) сатып алу шарттарына қарамастан сметалық құжаттамада ескеріледі.

8.2.9 Выделение (выборка) ресурсов производится по проектным материалам (рабочие чертежи, ведомости и спецификации на материалы, изделия, конструкции и оборудование) в соответствии со сметными нормами, действующими на территории Республики Казахстан.
По отдельным материальным ресурсам, расход которых зависит от проектных решений (кабель, провода, трубы, металлические конструкции и другие), а в таблицах сметных норм указаны только наименования и расход обозначен символом "П", при составлении сметной документации расход этих материальных ресурсов определяется по проектным данным с учетом трудноустранимых потерь и отходов, возникающих при их перемещении от приобъектного склада до места использования (потери, естественная убыль) и образующихся при обработке материальных ресурсов в процессе производства строительно-монтажных работ (отходы).
Величина трудноустранимых потерь и отходов материалов определяется по типовым нормам в соответствии с правилами разработки и применения нормативов трудноустранимых потерь и отходов материалов в строительстве. При отсутствии для конкретного материала действующей типовой нормы потерь и отходов допускается применение соответствующей типовой нормы для аналогичного материала, а при
отсутствии аналога – расчетных данных в соответствии с требованиями технической документации предприятий-изготовителей материалов.
8.2.10 При определении сметных затрат на демонтаж строительных конструкций и оборудования стоимость погрузки, перевозки (от строительной площадки до места удаления или складирования с целью утилизации) и разгрузки отходов сноса и материалов, полученных при разборке строительных конструкций и оборудования, учитываются дополнительно. Наименование, перечень, масса и расстояние перевозки отходов сноса и материалов, полученных при разборке, определяются на основании проектной документации, в том числе проекта организации строительства (проекта организации работ при демонтаже и сносе).
8.2.11 Единичные сметные цены, элементные сметные нормы и укрупненные сметные нормативы принимаются для условий конкретной стройки и того района, в котором намечается строительство, с учетом требований, условий и ограничений, содержащихся в нормативных технических документах по применению сметных нормативов и в технических частях соответствующих сборников, утвержденных в установленном порядке.
8.2.12 Стоимость материальных ресурсов и оборудования, указанных в проектной документации и (или) задании на проектирование, учитывается в сметной документации независимо от условий их приобретения (заказчиком, подрядчиком).

8.2.13 Құрылыс өндірісінің технологиясына сәйкес жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау кезінде бір реттен артық пайдаланылатын материалдық ресурстардың (айналымдағы ресурстар) сметалық құны сметалық нормаларда немесе сметалық нормалардың тиісті жинақтарының техникалық бөліктерінде, дара сметалық бағаларда келтірілген бірнеше рет айналымды ескере отырып, олардың саны туралы деректер негізінде айқындалады.
8.2.14 Сметалық құжаттаманы жасау кезінде материалдық ресурстарға арналған шығындар құрылыс аймағы үшін белгіленген сметалық бағалар бойынша, жабдыққа - арналған шығындар жалпы Қазақстан Республикасы бойынша (яғни құрылыс аймағын есепке алмағанда) қабылданады.
Екі немесе бірнеше аймақта орналасқан желілік құрылыс объектілеріне арналған сметалық құжаттаманы жасау кезінде материалдық ресурстарға арналған шығындар желілік құрылыс объектісінің жалпы ұзындығының ең үлкен бөлігі орналасқан аймақ үшін белгіленген сметалық бағалар бойынша қабылданады.
Құрылыс аймағы бойынша кейбір материалдық ресурстарға сметалық баға болмаған жағдайда, оларға жұмсалатын шығындарды құрылыс орнына жақын аумақтық аймақ бойынша, жақын карьерлерден немесе өндіруші кәсіпорындардан, олардың әкімшілік-аумақтық тиесілігіне қарамастан, жүк тасымалдары үшін ашық жақын темір жол станциясынан ұтымды логистикаға сүйене отырып қабылдау керек. Материалдық ресурстар мен жабдықтарды жеткізудің көліктік схемаларын тапсырыс беруші жобалау құжаттамасының құрамында бекітеді.
8.2.15 Материалдық ресурстар мен жабдықтардың атаулары жобаға салынған ресурсты бір мәнді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін маркасын, негізгі параметрлерін, техникалық сипаттамаларын, стандарттың белгіленуін көрсете отырып келтіріледі.
8.2.16 Материалдық ресурстар мен жабдықтарға қажеттілік Материалдық ресурстар мен жабдықтар ведомосында (жергілікті сметаға 2-қосымша (4-нысан)) және Жергілікті сметаға материалдық ресурстар мен жабдықтардың жиынтық ведомосында (7- нысан) мынадай ретпен келтіріледі:
1) аттас позициялардың жиынтық құнының кему тәртібімен сараланатын заттай өлшем бірліктеріндегі атаулар бойынша материалдық ресурстар;
2) аттас позициялардың жиынтық құнының кему тәртібімен сараланған заттай өлшем бірліктеріндегі атаулар бойынша жабдық;
3) өзге де материалдық ресурстар, теңгемен.
8.2.17 Жергілікті сметалармен (жергілікті сметалық есептермен) айқындалатын сметалық құн жұмысшылардың еңбек шығындарының, құрылыс машиналары мен механизмдерін, материалдық ресурстар мен жабдықтарды пайдаланудың сметалық құнын ескереді.
8.2.18 Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) тиісті кезеңдегі баға деңгейіндегі құрылыстың сметалық құны технологиялық аяқталған тораптардың (ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтерінің) және жұмыс түрлерінің (кешендерінің) сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері, жұмыс түрлері бойынша дара сметалық бағалар, элементтік сметалық нормалар және құрылыс ресурстарына арналған сметалық бағалар бойынша айқындалады.

8.2.13 Сметная стоимость материальных ресурсов, используемых более одного раза при выполнении отдельных видов работ в соответствии с технологией строительного производства (оборачиваемые ресурсы), определяется на основании данных об их количестве с учетом неоднократной оборачиваемости, приведенной в сметных нормах или в технических частях соответствующих сборников сметных норм, единичных сметных цен.
8.2.14 При составлении сметной документации затраты на материальные ресурсы принимаются по сметным ценам, установленным для зоны строительства, на оборудование
– по Республике Казахстан в целом (т.е. без учета зоны строительства).
При составлении сметной документации для объектов линейного строительства, расположенных в двух или нескольких зонах затраты, на материальные ресурсы принимаются по сметным ценам, установленным для зоны, в которой располагается наибольшая по протяженности часть общей длины объекта линейного строительства.
В тех случаях, когда по зоне стройки отсутствуют сметные цены на некоторые материальные ресурсы, затраты на них следует принимать по ближайшей к месту строительства территориальной зоне, от ближайших карьеров или предприятий- производителей, от ближайшей железнодорожной станции, открытой для грузовых перевозок, независимо от их административно-территориальной принадлежности исходя из рациональной логистики. Транспортные схемы доставки материальных ресурсов и оборудования утверждаются заказчиком в составе проектной документации.
8.2.15 Наименования материальных ресурсов и оборудования приводятся с указанием марки, основных параметров, технических характеристик, обозначения стандарта, позволяющие однозначно идентифицировать заложенный в проекте ресурс.
8.2.16 Потребность в материальных ресурсах и оборудовании приводится в Ведомости материальных ресурсов и оборудования к локальной смете (форма 4) и в
Сводной ведомости материальных ресурсов и оборудования (форма 7) в следующей последовательности:
1) материальные ресурсы по наименованиям, в натуральных единицах измерения, с ранжированием в порядке убывания суммарной стоимости одноименных позиций;
2) оборудование по наименованиям, в натуральных единицах измерения с ранжированием в порядке убывания суммарной стоимости одноименных позиций;
3) прочие материальные ресурсы, в тенге.
8.2.17 Сметная стоимость, определяемая локальными сметами (локальными сметными расчетами), учитывает сметную стоимость затрат труда рабочих, эксплуатации строительных машин и механизмов, материальных ресурсов и оборудования.
8.2.18 В локальных сметах (локальных сметных расчетах) сметная стоимость строительства в уровне цен соответствующего периода определяется по укрупненным показателям сметной стоимости технологически законченных узлов (конструктивных элементов зданий, сооружений) и видов (комплексов) работ, единичным сметным ценам по видам работ, элементным сметным нормам и сметным ценам на строительные ресурсы.

8.2.19 Құрылыс-монтаждау жұмыстарының жекелеген конструктивтік элементтері мен түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері жергілікті сметалар мен жергілікті сметалық есептерде жұмыс көлемдерін айқындау үшін жеткілікті жобалық деректер болған кезде пайдаланылады.
Құн есептеріне жекелеген конструктивтік элементтер мен құрылыс-монтаждау жұмыстары түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштерінде ескерілмеген сметалық шығындар қосымша қосылады.
8.2.20 Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) жұмыстардың жекелеген түрлерінің сметалық құнын есептеу 8.2.8-тармағына сәйкес айқындалған жұмыстардың көлемдерін жұмыстың өлшем бірлігінің сметалық құнына көбейту жолымен орындалады.
8.2.21 Элементтік сметалық нормаларды қолдану кезінде жұмыстың өлшем бірлігінің сметалық құны элементтік сметалық нормалар бойынша қабылданған жұмыстың өлшем бірлігіне ресурстар көлемін көбейту қорытындысының және ағымдағы бағаларда осы ресурстардың өлшем бірлігінің сметалық құнының жиынтығы ретінде айқындалады.
Жұмыстың өлшем бірлігінің сметалық құнын есептеу шығыстары тиісті өлшем бірліктерінде элементтік сметалық нормада ескерілген ресурстардың атаулары бойынша жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) (4-нысан) жекелеген жолдарында (тармақшаларында) орындалады, атап айтқанда:
орташа разрядты көрсете отырып, жұмысшылардың еңбек шығындары, оның ішінде жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеу,
машиналар мен механизмдер, оның ішінде машинистердің еңбегіне ақы төлеу, материалдар, бұйымдар және конструкциялар.
8.2.22 Жұмыс түрлеріне дара сметалық бағаларды қолдану кезінде жұмыстың өлшем бірлігінің сметалық құны мыналардың құн көрсеткіштерін ескереді:
жұмысшылардың еңбегіне жұмсалатын шығындар, оның ішінде жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеу,
машиналар мен механизмдер, оның ішінде машинистердің еңбегіне ақы төлеу;
материалдар, бұйымдар мен конструкциялар.
Дара сметалық бағаларда ескерілмеген материалдық ресурстардың сметалық құны:
заттай өлшем бірліктеріндегі (м, м2, м3, т, кг және басқалар) дара сметалық бағалар жинақтарында келтірілген шығыс нормалары бойынша (бар болса);
жобалық деректер бойынша (негіздемесі болған кезде жойылуы қиын ысыраптар мен қалдықтарды ескере отырып) анықталады.
8.2.23 Жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық құны осы Тәртіпте жазылған тәртіппен жобалау құжаттамасының (немесе жобалау алдындағы сатыдағы техникалық-экономикалық негіздеменің техникалық-технологиялық бөлімінің деректері) негізінде айқындалады және тиісті жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) ескеріледі.
Тапсырыс берушінің жеткізу жабдықтарының тізбесін тапсырыс беруші жобалауға арналған тапсырманы дайындау кезінде (қажет болған жағдайда) бастапқы деректердің құрамында айқындайды. Тапсырыс беруші жеткізген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық құны туралы мәліметтер қосылған құн салығы есепке алынбай объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) және құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің қорытындысына анықтама ретінде келтіріледі: "оның ішінде қосылған құн салығын есепке алмағанда тапсырыс беруші жеткізген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық құны".

8.2.19 Укрупненные показатели сметной стоимости отдельных конструктивных элементов и видов строительно-монтажных работ используются в локальных сметах и локальных сметных расчетах при наличии проектных данных, достаточных для определения объемов работ.
При расчете стоимости дополнительно включаются сметные затраты, неучтенные укрупненными показателями сметной стоимости отдельных конструктивных элементов и видов строительно-монтажных работ.
8.2.20 В локальных сметах (локальных сметных расчетах) расчет сметной стоимости отдельных видов работ выполняется путем перемножения объемов работ, определенных в соответствии с пунктом 8.2.8, на сметную стоимость единицы измерения работы.
8.2.21 При применении элементных сметных норм сметная стоимость единицы измерения работы определяется как сумма итогов перемножения объемов ресурсов на единицу измерения работы, принятых по элементным сметным нормам, и сметной стоимости единицы измерения этих ресурсов.
Расчет сметной стоимости единицы измерения работы выполняется в отдельных строках (подпунктах) локальной сметы (локального сметного расчета) (форма 4) по наименованиям ресурсов, расход которых учтен в элементной сметной норме в соответствующих единицах измерения, а именно:
затрат труда рабочих с указанием среднего разряда, в том числе оплаты труда рабочих,
машин и механизмов, в том числе оплаты труда машинистов, материалов, изделий и конструкций.
8.2.22 При применении единичных сметных цен на виды работ сметная стоимость единицы измерения работы учитывает показатели стоимости:
затрат труда рабочих, в том числе оплаты труда рабочих, машин и механизмов, в том числе оплаты труда машинистов; материалов, изделий и конструкций.
Сметная стоимость материальных ресурсов, не учтенных единичными сметными ценами, определяется:
по нормам расхода, приведенным в сборниках единичных сметных цен в натуральных единицах измерения (м, м2, м3, т, кг и других) (при наличии);
по проектным данным (с учетом трудноустранимых потерь и отходов при наличии обоснования).
8.2.23 Сметная стоимость оборудования, мебели и инвентаря определяется на основе проектной документации (или данных технико-технологического раздела технико- экономического обоснования на предпроектной стадии) в соответствии с настоящим Порядком и учитывается в локальных сметах (локальных сметных расчетах).
Перечень оборудования поставки заказчика определяется в составе исходных данных при подготовке задания на проектирование (при необходимости). Сведения о сметной стоимости оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика приводятся справочно за итогом объектной сметы (объектного сметного расчета) и сводного сметного расчета стоимости строительства без учета налога на добавленную стоимость: "в том числе сметная стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика без учета налога на добавленную стоимость".

8.2.24 Жабдықты бастапқы тиеуге арналған материалдарға арналған шығындар жабдыққа арналған сметалық шығындарды есепке алу үшін белгіленген тәртіппен сметалық құжаттамада ескеріледі. Мұндай материалдарға: катализаторлар, түйістірме массасы, адсорбенттер, сүзгі материалдары және т. б. жатады. Бастапқы тиеуге арналған материалдарға арналған шығындар жабдықтар мен құбырларды (технологиялық жүйелерді) бір рет тиеуге арналған мөлшерге есепке алынады.
8.2.25 Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) еңбекке ақы төлеуге арналған қаражат еңбек шығындарының сметалық бағаларында ескерілген жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеуге арналған қаражатты және машиналар мен механизмдерді пайдалану құнының құрамында ескерілген машинистердің еңбегіне ақы төлеуге арналған қаражатты жиынтықтау арқылы айқындалады.
8.2.26 Жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеу тікелей құрылыс және монтаждау жұмыстарымен айналысатын, оның ішінде объект маңындағы қоймадан жұмыс аймағына дейінгі материалдарды, бұйымдар мен конструкцияларды құрылысішілік көлікте жұмыс істейтін жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеуді қамтиды. Жұмысшылардың еңбегіне ақы төлеуге арналған қаражат тиісті өңір үшін сметалық нормалар, сметалық тарифтік мөлшерлемелер (оның ішінде еңбек шығындарына арналған сметалық бағалар құрамында ескерілген) және жоба бойынша қабылданған жұмыстардың көлемі туралы деректер негізінде айқындалады.
Машинистердің еңбегіне ақы төлеу құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалануға арналған шығындардың құрамына енгізіледі және сметалық тарифтік мөлшерлемелер бойынша машиналар мен механизмдердің машина-сағаты құнының құрамында есептеледі.
8.2.27 Жұмыстарды орындауға арналған еңбек шығындарының сметалық құны нормативтік еңбекті қажетсінуге (адам-сағатпен) және еңбек шығындарының сметалық бағасына сүйене отырып айқындалады. Нормативтік еңбекті қажетсіну (еңбек шығындары) сметалық нормалар (жұмыстың өлшем бірлігіне) және жоба бойынша қабылданған жұмыстар көлемі негізінде айқындалады. Еңбек шығындарына арналған сметалық баға жұмыстың орташа разрядын ескере отырып, тиісті өңір үшін еңбек шығындарына арналған сметалық бағалар жинағы бойынша қабылданады.
8.2.28 Құрылыс машиналарын пайдалануға арналған шығындар қажетті машиналардың нормативтік қажеттілігіне (машина-сағатпен) және бір машина-сағаттың бағасына сүйене отырып айқындалады. Құрылыс машиналары мен механизмдерінің бір машина-сағатының бағасы тиісті өңір үшін құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалануға арналған ағымдағы деңгейдегі сметалық бағалар жинағы бойынша қабылданады.

8.2.24 Затраты на материалы для первичной загрузки оборудования учитываются в сметной документации в порядке, установленном для учета сметных затрат на оборудование. К таким материалам относятся: катализаторы, контактная масса, адсорбенты, фильтрующие материалы и т.д. Затраты на материалы для первичной загрузки учитываются за количество для одноразовой загрузки оборудования и трубопроводов (технологических систем).
8.2.25 В локальных сметах (локальных сметных расчетах) средства на оплату труда определяются путем суммирования средств на оплату труда рабочих, учтенных в сметных ценах на затраты труда, и средств на оплату труда машинистов, учтенных в составе стоимости эксплуатации машин и механизмов.
8.2.26 Оплата труда рабочих включает оплату труда рабочих, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах, в том числе занятых на внутрипостроечном транспорте материалов, изделий и конструкций от приобъектного склада до рабочей зоны. Средства на оплату труда рабочих определяются на основании сметных норм, сметных тарифных ставок (в том числе учтенных в составе сметных цен на затраты труда) для соответствующего региона, и данных об объемах работ, принятых по проекту.
Оплата труда машинистов учтена в составе затрат на эксплуатацию строительных машин и механизмов и рассчитывается в составе стоимости машино-часа машин и механизмов по сметным тарифным ставкам.
8.2. 27 Сметная стоимость затрат труда на выполнение работ определяется исходя из нормативной трудоемкости (в человеко-часах) и сметной цены на затраты труда. Нормативная трудоемкость (затраты труда) определяется на основании сметных норм (на единицу измерения работы) и объемов работ, принятых по проекту. Сметная цена на затраты труда принимается по сборнику сметных цен на затраты труда для соответствующего региона с учетом среднего разряда работы.
8.2.28 Затраты на эксплуатацию строительных машин определяются исходя из нормативной потребности необходимых машин (в машино-часах) и цены одного машино- часа. Цена одного машино-часа строительных машин и механизмов принимается по сборнику сметных цен на эксплуатацию строительных машин и механизмов для соответствующего региона.

8.2.29 Материалдық ресурстардың сметалық құны олардың атауы, техникалық параметрлері, сипаттамалары мен саны туралы деректер негізінде құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына ағымдағы деңгейдегі өңірлік (аймақтық) сметалық бағалар бойынша бағалардың ағымдағы деңгейінде айқындалады.
Материалдық ресурстардың тізбесі мен саны сметалық нормаларда келтірілген олардың шығысының нормативтік көрсеткіштері және жоба бойынша қабылданған жұмыстар көлемі негізінде қабылданады.
Жобалау кезінде нақты құрылыстың жағдайлары үшін материалдық ресурстарға арналған сметалық бағалар осы Тәртіпте, сондай-ақ сметалық нормативтер жинақтарына техникалық бөліктерде жазылған тәртіппен айқындалады.
8.2.30 Жобада қабылданған қажетті техникалық параметрлері мен сипаттамалары бар жекелеген құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына тиісті кезеңнің сметалық бағалар жинақтарында бағалар болмаған жағдайда, олардың құнын тапсырыс беруші бекіткен осындай ресурстардың сметалық бағалары бойынша бекітілген шешімдеріне сәйкес айқындаған жөн. Мұндай материалдық ресурстардың өлшем бірлігінің сметалық бағасы жобада қабылданған техникалық параметрлер мен сипаттамаларды ескере отырып, бағалар туралы ақпаратты пайдалана отырып, ең төмен баға бойынша айқындалады.
Тапсырыс беруші бекіткен материалдық ресурстардың сметалық бағалары бойынша шешімдер сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіз болып табылады.
Сметалық құжаттамада материалдық ресурсты беруші туралы мәліметтер келтірілмейді.
8.2.31 Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының сметалық баға жинақтарында ескерілмеген құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының сметалық құны материалдық ресурстарды объект маңындағы қоймаға немесе оларды жұмысқа беру орнына сатып алуға және жеткізуге жұмсалған барлық шығындардың сомасы ретінде айқындалады және өндірушінің (өнім берушінің) босату бағасын, көлік шығыстарын, дайындау-қойма шығыстарын қамтиды шығындар.
8.2.32 Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының көліктік шығыстары оларды объект маңындағы қоймаға жеткізу бойынша барлық шығындарды қамтиды.
Сметалық баға жинақтарында ескерілмеген құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын объект маңындағы қоймаға (немесе оларды жұмысқа беру орнына) дейін жеткізу бойынша шығындарды айқындау үшін жүктің 1 тоннасына арналған көлік шығыстарының калькуляциясы жасалады.
Материалдық ресурстарды жеткізу шарттары мен қашықтығы көлік схемаларына сәйкес қабылданады. Жеткізудің көліктік схемалары ұтымды логистиканы, жүктің сыныбы мен сипаттамасын, жолдың санатын, көлік құралының түрін және оның жүк көтергіштігін, материалдық ресурстың ең төменгі сметалық бағасын айқындауды ескере отырып әзірленеді. Материалдық ресурсты немесе жабдықты жеткізу көзі (мысалы, карьер, өндіруші кәсіпорын, теміржол станциясы) айқындалмаған жағдайда, тасымалдау қашықтығы жеткізушіден ең жақын орналасқан ауданның, тиісті аумақтық аймақ қаласының әкімшілік орталығынан құрылыстағы объект жанындағы қоймаға дейінгі ең аз қашықтықтан құралады. Жеткізудің көліктік схемаларын тапсырыс беруші жобалау құжаттамасының құрамында бекітеді.
Жүктерді тасымалдау, тиеу-түсіру жұмыстары, вагондарды тиеуге (түсіруге) беру және т.б. құны құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық баға бойынша қабылданады.

8.2.29 Сметная стоимость материальных ресурсов определяется на основании данных об их наименовании, технических параметрах, характеристиках и количестве по региональным (зональным) сметным ценам на строительные материалы, изделия и конструкции.
Перечень и количество материальных ресурсов принимаются на основании нормативных показателей их расхода, приведенных в сметных нормах, и объемов работ, принятых по проекту.
Для условий конкретной стройки при проектировании сметные цены на материальные ресурсы определяются в соответствии с настоящим Порядком, а также техническими частями к сборникам сметных нормативов.
8.2.30 В случае отсутствия цен на отдельные строительные материалы, изделия и конструкции с необходимыми техническими параметрами и характеристиками, принятыми в проекте, в сборниках сметных цен соответствующего периода, их стоимость следует определять согласно утвержденным решениям заказчика по сметным ценам таких ресурсов. Сметная цена единицы измерения таких материальных ресурсов определяется по наименьшей цене с использованием информации о ценах с учетом технических параметров и характеристик, принятых в проекте.
Утвержденные заказчиком решения по сметным ценам материальных ресурсов являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщике материального ресурса не приводятся.
8.2.31 Сметная стоимость строительных материалов, изделий и конструкций, не учтенных сборниками сметных цен на строительные материалы, изделия и конструкции, определяется как сумма всех затрат на приобретение и доставку материальных ресурсов на приобъектный склад или место их передачи в работу и включает отпускную цену производителя (поставщика), транспортные расходы, заготовительно-складские расходы.
8.2.32 Транспортные расходы строительных материалов, изделий и конструкций включают все затраты по доставке их на приобъектный склад.
Для определения затрат по доставке строительных материалов, изделий и конструкций, не учтенных сборниками сметных цен, до приобъектного склада (или места передачи их в работу) составляются калькуляции транспортных расходов на 1 тонну груза.
Условия и расстояния доставки материальных ресурсов принимаются в соответствии с транспортными схемами. Транспортные схемы доставки разрабатываются с учетом определения наименьшей сметной цены материального ресурса, исходя из рациональной логистики, класса и характеристики груза, категории дороги, типа транспортного средства и его грузоподъемности. В случае, когда источник поставки материального ресурса или оборудования (например, карьер, предприятие-производитель, железнодорожная станция) не определен, расстояние перевозки складывается из расстояния от поставщика в
ближайшем административном центре района, городе соответствующей территориальной зоны до приобъектного склада на стройке согласно транспортной схеме. Транспортные схемы доставки утверждаются заказчиком в составе проектной документации.
Стоимость перевозки грузов, погрузочно-разгрузочных работ, подачи вагонов под погрузку (выгрузку) и т.п. принимается по сметным ценам на перевозки грузов для строительства.

8.2.33 Жеткізуге тапсырыстарды орналастыруға, қабылдауға, есепке алуға, қоймада сақтауға және құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын жұмысқа беруге байланысты шығындар дайындау-қойма шығыстары есебінен жабылады.
Құрылыс материалдары, бұйымдары мен құрастырмалары үшін дайындау- қоймалық шығыстар қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның құрылыс ресурстарына сметалық бағаларды есептеу кезінде қолданылатын нормалар бойынша франко-объект маңындағы қойма бағасынан айқындалады.
8.2.34 Инженерлік жабдықтың құны инженерлік жабдыққа тиістік кезеңнің сметалық бағасы бойынша қабылданады.
8.2.35 Жинақтарда сметалық бағалар болмаған кезде инженерлік жабдықтың құны тапсырыс берушінің осындай жабдықтың сметалық бағалары бойынша қабылдаған және бекітілген шешімдерінің негізінде айқындалады. Мұндай инженерлік жабдықтың сметалық бағасы жобада қабылданған жабдықтың техникалық параметрлерін, сапалық және пайдалану сипаттамаларын ескере отырып, ең төмен баға бойынша бағалар туралы ақпаратты пайдалана отырып айқындалады.
Типі мен маркасы бойынша жобалау шешімдеріне сәйкес келетін инженерлік жабдықтың сметалық бағалары бойынша тапсырыс берушінің бекітілген шешімдері жобалау ұйымына бастапқы деректер ретінде (жобалау тапсырмасында не сметалық бөлімді әзірлеу басталғанға дейін жобалау процесінде) ұсынылады және сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіз болып табылады.
Сметалық құжаттамада инженерлік жабдықты беруші туралы мәліметтер келтірілмейді.
8.2.36 Сметалық бағалар жинағында ескерілмеген жабдықтың сметалық құны осы жабдықты сатып алуға және объект маңындағы қоймаға немесе жабдықты монтаждауға беру орнына жеткізуге арналған барлық шығындардың, сондай-ақ объект маңындағы қоймада сақтауға байланысты шығыстардың жиынтығы ретінде айқындалады. Жабдықтың сметалық құнына ескеріледі:
1) қосалқы бөлшектердің құнын, ыдыстың, қаптаманың және деректеменің құнын қамтитын босату бағасы;
2) көлік шығыстары;
3) дайындау-қойма шығыстары;
4) кедендік баждар мен салықтар;
5) шефмонтаж құны (шефмонтаж шарттарында жеткізілетін жабдық үшін).
Бағалық ақпарат негізінде жабдықтың сметалық құнын анықтау кезінде сатып алу және сақтау шығындарын қоспағанда, жоғарыда аталған шығындардың барлығы (олардың болуы бойынша бөлумен) ескеріледі. Сатып алу және сақтау шығындары жергілікті сметаны құру кезінде алынады.
8.2.37 Жабдықтың сметалық құнында қосалқы бөлшектер жөндеу, іске қосу және игеру кезінде жабдықтың үздіксіз жұмысын қамтамасыз ететін бір жиынтық көлемінде ескеріледі.
8.2.38 Көлік шығыстары объект маңындағы қоймаға жабдықты жеткізу бойынша барлық шығындарды қамтиды. Қажет болған жағдайда сметалық баға жинақтарында ескерілмеген жабдықты объект маңындағы қоймаға (немесе оны жұмысқа беру орнына) дейін жеткізу бойынша шығындарды айқындау үшін жүктің 1 тоннасына арналған көлік шығыстарының калькуляциясы жасалады. Жабдықты жеткізу шарттары мен қашықтықтары көлік схемаларына сәйкес қабылданады. Жүктерді тасымалдау, тиеу- түсіру жұмыстары, вагондарды тиеуге (түсіруге) беру және т.б. құны құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық баға бойынша қабылданады.
Жеткізудің көліктік схемалары ұтымды логистиканы, жүктің сыныбы мен сипаттамасын, жолдың санатын, көлік құралының түрін және оның жүк көтергіштігіне қарай жабдықтың ең төменгі сметалық құнын айқындауды ескере отырып әзірленеді. Жеткізудің көліктік схемаларын тапсырыс беруші жобалау құжаттамасының құрамында бекітеді.

8.2.33 Затраты, связанные с размещением заказов на поставку, приемкой, учетом, хранением на складе и передачей в работу строительных материалов, изделий и конструкций покрываются за счет заготовительно-складских расходов.
Заготовительно-складские расходы для строительных материалов, изделий и конструкций определяются от цены франко-приобъектный склад по нормам, применяемым при расчете сметных цен на строительные ресурсы действующей сметно-нормативной базы.
8.2.34 Стоимость инженерного оборудования принимается по сметным ценам соответствующего периода на инженерное оборудование.
8.2.35 При отсутствии сметных цен в сборниках стоимость инженерного оборудования определяется на основе принятых и утвержденных решений заказчика по сметным ценам такого оборудования. Сметная цена такого инженерного оборудования определяется с использованием информации о ценах по наименьшей цене с учетом технических параметров, качественных и эксплуатационных характеристик оборудования, принятых в проекте.
Утвержденные решения заказчика по сметным ценам инженерного оборудования, соответствующего по типу и марке проектным решениям, предоставляются проектной организации в качестве исходных данных (в задании на проектирование либо в процессе проектирования до начала разработки сметного раздела) и являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщике инженерного оборудования не приводятся.
8.2.36 Сметная стоимость оборудования, не учтенного сборником сметных цен, определяется как сумма всех затрат на приобретение и доставку этого оборудования на приобъектный склад или место передачи оборудования в монтаж, а также расходов, связанных с хранением на приобъектном складе. В сметной стоимости оборудования учитываются:
1) отпускная цена, включающая в себя стоимость запасных частей, стоимость тары, упаковки и реквизита;
2) транспортные расходы;
3) заготовительно-складские расходы;
4) таможенные пошлины и налоги;
5) стоимость шефмонтажа (для оборудования, поставляемого на условиях шефмонтажа).
При определении сметной стоимости оборудования по информации о ценах учитываются все вышеперечисленные затраты (с расшифровкой по их наличию), кроме
заготовительно-складских расходов. Заготовительно-складские расходы начисляются при составлении локальной сметы.
8.2.37 В сметной стоимости оборудования запасные части учитываются в объеме одного комплекта, обеспечивающего бесперебойную работу оборудования в течение наладки, пуска и освоения.
8.2.38 Транспортные расходы включают все затраты по доставке оборудования на приобъектный склад. При необходимости для определения затрат по доставке оборудования, не учтенного сборниками сметных цен, до приобъектного склада (или места передачи его в работу) составляются калькуляции транспортных расходов на 1 тонну груза. Условия и расстояния доставки оборудования принимаются в соответствии с транспортными схемами. Стоимость перевозки грузов, погрузочно-разгрузочных работ, подачи вагонов под погрузку (выгрузку) и т.п. принимается по сметным ценам на перевозки грузов для строительства.
Транспортные схемы доставки разрабатываются с учетом определения наименьшей сметной цены оборудования, исходя из рациональной логистики, класса и характеристики груза, категории дороги, типа транспортного средства и его грузоподъемности. Транспортные схемы доставки утверждаются заказчиком в составе проектной документации.

8.2.39 Сатып алу және сақтау шығындары жеткізілім тапсырыстарын орналастыруға, қабылдауға, есепке алуға, жабдықты қоймада сақтауға және жабдықты монтаждауға беруге байланысты шығындарды қамтиды.
Жабдықтар үшін дайындау-қойма шығыстары қолданыстағы сметалық- нормативтік базаның құрылысқа сметалық бағаларды есептеу кезінде қолданылатын нормалар бойынша франко-объект маңындағы қойма бағасынан айқындалады.
8.2.40 Жабдықтың сметалық құнына енгізілетін кедендік баждар мен салықтар Қазақстан Республикасының кедендік және салық заңнамасына сәйкес есептеледі.
8.2.41 Жабдықты шефмонтаждау бойынша қызметтердің құнын өнім беруші өндірушілер фирмада қабылданған нормативтер бойынша өз шығындарының калькуляциясымен айқындайды.
8.2.42 Объектілерді салуға арналған технологиялық жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың құны орталық мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволары тиісті қызмет саласында жүзеге асыратын техникалық саясатқа сүйене отырып айқындалады.
Технологиялық жабдықтың құны оны объект маңындағы қоймаға дейін жеткізуді, ал жиһаз бен мүкәммал бойынша - жеткізуді, құрастыруды және жобалық орынға орналастыруды (оның ішінде қажет болған кезде монтаждауды) қамтиды.
Технологиялық жабдықты, жиһазды және мүкәммалды таңдауды тапсырыс беруші алдын ала, жобалау басталғанға дейін немесе жобалау процесінде сметалық құжаттаманы жасау басталғанға дейін жүзеге асырады. Технологиялық жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың құнын жобалау ұйымының тапсырыс берушісі жобалауға арналған тапсырмаға бастапқы деректер ретінде ұсынады.
Егер жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес технологиялық жабдықтың, жиһаздың, мүкәммалдың құнын айқындауды олардың бағаларына мониторинг жүргізе отырып, жобалаушы жүзеге асыратын болса, онда сметалық құжаттамада технологиялық жабдықтың, жиһаздың, мүкәммалдың құны тапсырыс беруші сметалық бағаларды бекіткеннен кейін ғана ескеріледі.
8.2.43 Жобада қабылданған және сметалық бағалар жинақтарында ескерілмеген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық бағаларын айқындау кезінде бағалар туралы ақпаратты пайдалануға рұқсат етіледі.
Тапсырыс беруші бекіткен жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың сметалық бағалары бойынша шешімдер сметалық құжаттаманы жасау кезінде оларды қолдану үшін негіз болып табылады.
Сметалық құжаттамада өнім берушілер (өндірушілер) туралы мәліметтер келтірілмейді.
8.2.44 Сметалық бағалар жинақтарында ескерілмеген материалдық ресурстар, жабдық, жиһаз бен мүкаммалдың бағалары туралы ақпарат.
8.2.44.1 Ағымдағы деңгейде сметалық бағалар жинақтарында ескерілмеген материалдық ресурстарға, жабдыққа, жиһаз бен мүкәммалға ағымдағы бағалар туралы ақпаратта ИНКОТЕРМС ("франко" түрі) терминімен жеткізу шарттары туралы мәліметтер болуға тиіс. Егер мұндай шарттар көрсетілмесе, онда баға құрылыс объектісіне дейін осындай материалдық ресурстарды, жабдықты, жиһаз бен мүкәммалды жеткізуді ескере отырып, толық берілген деп есептеледі. Бұл жағдайда 8.2.32 және 8.2.38- тармақтарына сәйкес көлік шығыстары қосымша ескерілмейді.

8.2.39 Заготовительно-складские расходы включают затраты, связанные с размещением заказов на поставку, приемкой, учетом, хранением оборудования на складе и передачей оборудования в монтаж.
Заготовительно-складские расходы для оборудования определяются от цены франко- приобъектный склад по нормам, применяемым при расчете сметных цен на строительные ресурсы действующей сметно-нормативной базы.
8.2.40 Таможенные пошлины и налоги, включаемые в сметную стоимость оборудования, исчисляются в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан.
8.2.41 Стоимость услуг по шефмонтажу оборудования определяется производителями-поставщиками калькуляцией своих затрат по принятым в фирме нормативам.
8.2.42 Стоимость технологического оборудования, мебели и инвентаря для строительства объектов определяется исходя из технической политики, осуществляемой в соответствующей сфере деятельности центральными государственными органами и их ведомствами.
Стоимость технологического оборудования включает доставку его до приобъектного склада, а по мебели и инвентарю – доставку, сборку, и расстановку (в том числе монтаж при необходимости) на проектное место.
Выбор технологического оборудования, мебели и инвентаря осуществляется заказчиком заблаговременно, до начала проектирования или в процессе проектирования до начала составления сметной документации. Стоимость технологического оборудования, мебели и инвентаря предоставляется заказчиком проектной организации в качестве исходных данных к заданию на проектирование.
В случае если в соответствии с заданием на проектирование определение стоимости технологического оборудования, мебели, инвентаря с проведением мониторинга их цен осуществляет проектировщик, то в сметной документации стоимость технологического оборудования, мебели, инвентаря учитывается только после утверждения сметных цен заказчиком.
8.2.43 При определении сметных цен оборудования, мебели и инвентаря, принятых в проекте и не учтенных сборниками сметных цен, допускается использовать информацию о ценах.
Утвержденные заказчиком решения по сметным ценам оборудования, мебели и инвентаря являются основанием для их применения при составлении сметной документации.
В сметной документации сведения о поставщиках (производителях) не приводятся.
8.2.44 Информация о ценах на материальные ресурсы, оборудование, мебель и инвентарь, не учтенные сборниками сметных цен.
8.2.44.1 В информации о ценах приводятся сведения об условиях поставок в терминах ИНКОТЕРМС (вид "франко"). Если такие условия не указаны, то считается, что цена дана полностью с учетом доставки таких материальных ресурсов, оборудования, мебели и инвентаря до объекта строительства. В этом случае транспортные расходы согласно пунктам 8.2.32 и 8.2.38 дополнительно не учитываются.

8.2.44.2 Бағалар туралы ақпарат ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін жобаны (кезең-кезеңімен әзірлеу кезінде тиісті кезеңнің жобалау-сметалық құжаттамасын) сараптама ұйымына ұсынған күнге дейін алты айдан аспайтын кезеңде алынуға тиіс.
8.2.45 Жобалау және (немесе) өзге де техникалық құжаттамада жеке стандартталған (бейімделген) және (немесе) стандартталмаған жабдыққа егжей-тегжейлі техникалық талаптар болмаған жағдайда, тапсырыс берушімен келісу бойынша мұндай жабдықтың сметалық бағасын айқындауға жоба (кезең-кезеңімен әзірлеу кезінде тиісті кезеңнің жобалау-сметалық құжаттамасы) ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу үшін сараптама ұйымына ұсынылатын күнге дейін алты айдан бұрын алынған бағалар туралы ақпаратты пайдалана отырып, рұқсат етіледі. Мұндай құнды тиісті баға деңгейіне келтіру құрылыс үшін құн индекстерін пайдалана отырып немесе тапсырыс берушімен келісілген күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша шетел валютасындағы импорттық жабдықтың құнын теңгеге аудару жолымен жүзеге асырылады.
8.2.46 Сметалық бағалар жинақтарына кірмейтін бағаланған материалдық ресурстардың, жабдықтардың, жиһаздардың және мүкәммалдардың тізбесі.
8.2.46.1 Сметалық бағалар жинақтарында ескерілмеген және бағалар туралы ақпаратты пайдалана отырып айқындалған тапсырыс берушінің бекітуі үшін тізбеге енгізіледі.
8.2.46.2 Тізбеде келтіріледі:
Құрылыс конструкцияларының, бұйымдары мен құрылыс материалдарының тізбесіне (СҚҚҚК-3) (бар болса) сәйкес өнімнің коды;
ресурстың атауы;
өлшем бірлігі;
өлшем бірлігі үшін сметалық баға (қосылған құн салығын есепке алмағанда);
баға туралы ақпарат көзіне сілтеме;
сметалық бағаны есептеу (қажет болған жағдайда).
8.2.47 Жобалық деректерге сәйкес конструкциялар бөлшектелген (металл және темірбетон және т.б.), ғимараттар мен құрылыстар бұзылған жағдайларда, соның нәтижесінде жергілікті сметалардың (жергілікті сметалық есептердің) қорытындысынан қайтадан пайдалануға жарамды конструкциялар, бұйымдар мен материалдарды немесе құрылысқа қажетті жекелеген материалдарды (тас, қиыршық тас, ағаш және т.б.) алу болжанса, қайтарылатын сомалар анықтама түрде келтіріледі. Қайтарылатын сомаларды сметалық құжатты бөліп көрсету қажеттілігін тапсырыс беруші айқындайды.
Қайтарылатын сомалар "Қайтарылатын сомаларды қоса алғанда" жеке жолда көрсетіледі және кейін пайдалану үшін алынған конструкциялардың, материалдардың және бұйымдардың ассортименті мен санына қарай анықталады.
Қайтарылатын сомалар құрамындағы мұндай конструкциялардың, материалдардың және бұйымдардың құны осы сомадан оларды жарамды күйге келтіруге кеткен шығындар шегерілген бағалар бойынша (бағалау бағалары деңгейінде) айқындалады. Кездейсоқ өндіру тәртібімен алынған материалдардың құны, мүмкіндігінше, өтеусіз сатып алу бағалары бойынша есепке алынады (инертті материалдар мен қазбалар үшін бұрынғы карьер; орманды кесуден алынған ағаш үшін бос кесу алаңы және т.б.).
Ескерту - Қайтарылатын сомаларда ескерілген конструкцияларды, материалдар мен бұйымдарды құрылыстың жекелеген түрлерін орындау кезінде құрылыс өндірісінің технологиясына сәйкес бірнеше рет қолданылатын орауыш материалдар (қалыптар, бекіту және т.б.) деп аталатындардан ажырату керек. құрылыс жұмыстары. Олардың қайталанатын айналымы сәйкес жұмыс түрлері бойынша есептік нормаларда ескеріледі.

8.2.44.2 Информация о ценах должна быть получена в период, не превышающий шесть месяцев до даты предоставления проекта (проектно-сметной документации соответствующего этапа при поэтапной разработке) в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы.
8.2.45 В случае, когда в проектной и (или) иной технической документации отсутствуют детальные технические требования к индивидуальному стандартизированному (адаптированному) и (или) нестандартизированному оборудованию, по согласованию с заказчиком определение сметной цены такого оборудования допускается с использованием информации о ценах, полученной ранее, чем за шесть месяцев до даты предоставления проекта (проектно-сметной документации соответствующего этапа при поэтапной разработке) в экспертную организацию для проведения комплексной вневедомственной экспертизы. Приведение такой стоимости к соответствующему уровню цен осуществляется с использованием индексов стоимости для строительства или путем перевода стоимости импортного оборудования в иностранной валюте в тенге по официальному курсу Национального банка Республики Казахстан на дату, согласованную заказчиком.
8.2.46 Перечень сметных цен на материальные ресурсы, оборудование, мебель и инвентарь, не учтенные сборниками сметных цен.
8.2.46.1 Сметные цены на материальные ресурсы, оборудование, мебель и инвентарь, не учтенные сборниками сметных цен и определенные с использованием информации о ценах, включаются в перечень для утверждения заказчиком.
8.2.46.2 В перечне приводятся:
код продукции в соответствии с Перечнем строительных конструкций, изделий и строительных материалов (АГСК-3) (при наличии),
наименование ресурса, единица измерения,
сметная цена за единицу измерения (без учета налога на добавленную стоимость), ссылка на источник информации о цене,
расчет сметной цены (при необходимости).
8.2.47 В тех случаях, когда в соответствии с проектными данными осуществляется разборка конструкций (металлических и железобетонных и др.), снос зданий и сооружений, в результате чего намечается получение конструкций, изделий и материалов, пригодных для повторного применения, или производится сопутствующая строительству добыча отдельных материалов (камень, гравий, лес и др.), за итогом локальных смет (локальных сметных расчетов) справочно приводятся возвратные суммы. Необходимость выделения в сметной документации возвратных сумм определяется заказчиком.
Возвратные суммы показываются отдельной строкой "В том числе возвратные суммы" и определяются на основании номенклатуры и количества конструкций, материалов и изделий, получаемых для последующего использования.
Стоимость таких конструкций, материалов и изделий в составе возвратных сумм определяется по ценам (в уровне сметных цен) за вычетом из этих сумм затрат по приведению их в пригодное состояние. Стоимость материалов, получаемых в порядке попутной добычи, при возможности реализации учитывается по ценам франко-место заготовки (франко-карьер для инертных материалов и ископаемых; франко-лесосека для древесины, получаемой, от вырубки леса и т.п.).
Примечание – Конструкции, материалы и изделия, учитываемые в возвратных суммах, следует отличать от так называемых оборачиваемых материалов (опалубка, крепление и т.п.), которые применяются в соответствии с технологией строительного производства по несколько раз при выполнении отдельных видов строительных работ. Неоднократная их оборачиваемость учтена в сметных нормах на соответствующие виды работ.

8.2.48 Негізгі қорларда есепте тұрған және қайта құрылатын немесе техникалық қайта жарақтандырылатын жұмыс істеп тұрған кәсіпорын шегінде бөлшектеуге және салынып жатқан (қайта жаңартылатын) ғимаратқа көшіруге белгіленген жабдықты пайдалану кезінде жергілікті сметаларда тек бөлшектеуге және қайта монтаждауға арналған қаражат көзделеді, ал жабдықтың өзінің баланстық құны ескерілмейді.
8.2.49 Объектілік сметалар (объектілік сметалық есептер) жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер) сияқты бағалар деңгейінде әзірленеді.
8.2.50 Объектілік сметалар "құрылыс-монтаждау жұмыстары", "жабдық, жиһаз, мүкәммал", "өзге де шығындар", "барлығы" тиісті бағандары бойынша жұмыстардың сметалық құны мен шығындарын топтастыра отырып, жергілікті сметалардың қорытынды деректерін жинақтау жолымен объектілерге тұтастай жасалады. Объектілік сметаның қорытындысы үшін анықтамалық түрде тапсырыс берушінің жеткізу жабдығының, жиһазының және мүкәммалының құны (қажет болған жағдайда) көрсетіледі.
Объектілік сметаларда жергілікті сметалардың қорытынды деректері бойынша нормативтік еңбекті қажетсіну және еңбекке ақы төлеуге арналған қаражат көрсетіледі.
Объектілік сметаның позициялары бойынша жұмыстардың жекелеген түрлерінің дара құнының және объектінің есептік өлшеуішіне жұмсалатын шығындардың көрсеткіштері есептеледі.
Кіріктіре немесе жапсарлас салынған сауда, қоғамдық тамақтандыру, коммуналдық-тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарын (ұйымдарын), өзге де тұрғын емес үй-жайларды тұрғын ғимараттарға орналастырған кезде объектілік сметалар ғимараттың тұрғын және тұрғын емес бөлігі үшін және кәсіпорындарды, ұйымдарды орналастыруға және өзге де мақсаттағы кіріктіре (жапсарлас) салынған тұрғын емес бөлік үшін жеке жасалады. Ғимараттың тұрғын бөлігі мен кәсіпорынның (ұйымның) кіріктіре салынған үй-жайларының арасында жалпы конструкциялар мен құрылғылардың құнын бөлуді жобалаушы жобалау деректері бойынша ғимараттың тұрғын және тұрғын емес бөлігінің құрылыс көлеміне пропорционалды түрде жүргізеді. Аталған кәсіпорындар үшін тұрғын үйлерге жапсарлас салынған үй-жайлар бойынша жұмыстарды орындауға арналған шығындар толығымен үйдің тұрғын емес бөлігін салудың сметалық құнына жатқызылады.
Бір жалпы объектілік смета жасаған кезде, оның қорытындысынан бөлек ғимараттың тұрғын бөлігінің және кіріктіре салынған және/немесе (жапсарлас салынған) үй-жайлардың құнын бөліп көрсетіледі.
8.2.51 Жергілікті және объектілік сметалық есептер техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу кезінде немесе екі сатылы жобалау кезінде "жоба" сатысында ірілендірілген сметалық нормативтер және/немесе ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері негізінде кейіннен жұмыс жобасын немесе жұмыс құжаттамасын әзірлеу кезінде жұмыс көлемін нақтылаумен жасалады. Құрылысты жобалау процесінде нақтыланған жұмыс көлемінің негізінде жергілікті және объектілік сметалар жасалады.

8.2.48 При использовании оборудования, которое числится в основных фондах и намечается к демонтажу и переносу в строящееся (реконструируемое) здание в пределах реконструируемого или технически переоснащаемого действующего предприятия, в локальных сметах предусматриваются только средства на демонтаж и повторный монтаж, а балансовая стоимость самого оборудования не учитывается.
8.2.49 Объектные сметы (объектные сметные расчеты) разрабатываются в том же уровне цен, что и локальные сметы (локальные сметные расчеты).
8.2.50 Объектные сметы составляются на объекты в целом путем суммирования итоговых данных локальных смет с группировкой сметной стоимости работ и затрат по соответствующим графам "строительно-монтажных работ", "оборудования, мебели, инвентаря", "прочих затрат", "всего". За итогом объектной сметы справочно показывается
"в том числе" стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика (при необходимости).
В объектных сметах по итоговым данным локальных смет показываются нормативная трудоемкость и средства на оплату труда.
По позициям объектной сметы рассчитываются показатели единичной стоимости отдельных видов работ и затрат на расчетный измеритель объекта.
При размещении в жилых зданиях встроенных или пристроенных предприятий (организаций) торговли, общественного питания, коммунально-бытового обслуживания, иных нежилых помещений объектные сметы составляются отдельно для жилой части здания и для встроенной (пристроенной) нежилой части, предназначенной для размещения предприятий, организаций и иного назначения. Распределение стоимости общих конструкций и устройств между жилой частью здания и встроенным помещением предприятия (организации) производится проектировщиком по проектным данным пропорционально строительным объемам жилой и нежилой части здания. Затраты на выполнение работ по пристраиваемым к жилым домам помещениям для указанных предприятий относятся целиком на сметную стоимость строительства нежилой части дома.
При составлении одной общей объектной сметы за ее итогом отдельно выделяются стоимости жилой части здания и встроенных и/или (пристроенных) помещений.
8.2.51 Локальные и объектные сметные расчеты составляются при разработке технико-экономических обоснований или на стадии "Проект" при двухстадийном проектировании на основе укрупненных сметных нормативов и/или стоимостных показателей объектов-аналогов с последующим уточнением объемов работ при разработке рабочего проекта или рабочей документации. На основании уточненных объемов работ в процессе проектирования строительства составляются локальные и объектные сметы.

8.2.52 Сметалық лимитті айқындау үшін қажетті шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептер, егер шығындардың осы түрлері сметалық нормативтерде ескерілмесе, 6.5 тармаққа сәйкес бағалардағы осы шығындардың құнын калькуляциялау жолымен жасалады.
Толық сметалық құнынан немесе құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнынан пайызбен көрсетілген шығындардың жекелеген түрлеріне арналған нормативтер болған кезде сметалық есептер жасалмайды. Қаражат құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің тиісті тарауларына жеке жолмен енгізіледі.
8.2.53 Объектіні немесе оның кезегін (іске қосу кешенін) салуға арналған жобаға жиынтық сметалық есеп 6.5. тармаққа сәйкес сметалық бағалар деңгейінде жасалады.
Жиынтық сметалық есепте құрылыс алаңы шегінде және (немесе) олар бойынша жобалау құжаттамасы дайындалған желілік объектілердің бөлінген белдеуінің шекараларында орналасқан объектілер құрылысының, құрылыс алаңынан тыс орналасқан және жобалау құжаттамасында көзделген күрделі құрылыс объектілерін салу бойынша шығындарды қоса алғанда, жалпы құрылысты басқаруға және құрылыстағы жұмыстарды ұйымдастыруға арналған шығындардың, оның ішінде құрылыс алаңынан тыс негізгі уақытша құрылыстарға, сондай-ақ құрылыс объектісіне жататын инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне, сметалық пайдаға арналған шығындардың сметалық құны айқындалады.
8.2.54 Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебіне барлық объектілік сметалар мен есептер бойынша қорытындылар, сондай-ақ шығындардың жекелеген түрлеріне арналған сметалық есептер бойынша қорытындылар жеке жолдармен енгізіледі.
Объектілер құрылысы құнының жиынтық сметалық есебінің позициялары көрсетілген сметалық құжаттардың нөміріне сілтеме жасай отырып келтіріледі. Жобада көзделген әрбір объектінің сметалық құны сметалық құнын білдіретін мынадай бағандар бойынша бөлінеді: "құрылыс-монтаждау жұмыстары", "жабдық, жиһаз, мүкәммал", "өзге де шығындар", "Жалпы сметалық құн".
8.2.55 Жиынтық сметалық есепте қаражат келесі бөліктер мен шығындар бойынша бөлінеді:
I бөлік "Жобалау";
II бөлік "Құрылыс";
III бөлік "Инжинирингтік қызметтер";
8.2.56 Қосылған құн салығы.
Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің II бөлігінде қаражат мынадай тараулар бойынша бөлінеді:
1-тарау "Құрылыс аумағын дайындау".
2-тарау "Құрылыстың негізгі объектілері".
3-тарау "Қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер".
4-тарау "Энергетикалық шаруашылық объектілері".
5-тарау "Көлік шаруашылығы және байланыс объектілері".
6-тарау "Сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау және газбен жабдықтаудың сыртқы желілері мен құрылыстары".

8.2.52 Сметные расчеты на отдельные виды затрат, необходимые для определения сметного лимита, если эти виды затрат не учтены сметными нормативами, составляются путем калькуляции стоимости этих затрат в уровне сметных цен согласно пункту 6.5.
При наличии нормативов на отдельные виды затрат, выраженных в процентах от полной сметной стоимости или стоимости строительно-монтажных работ, сметные расчеты не составляются. Средства включаются отдельной строкой в соответствующие главы сводного сметного расчета стоимости строительства.
8.2.53 Сводный сметный расчет к проекту на строительство объекта или его очереди (пусковому комплексу) составляется в уровне сметных цен согласно пункту 6.5.
В сводном сметном расчете определяется сметная стоимость строительства объектов, расположенных в пределах строительной площадки и (или) границах полосы отвода линейных объектов, по которым подготовлена проектная документация, затрат на организацию и управление строительством в целом по стройке, включая затраты по строительству объектов капитального строительства, расположенных за пределами строительной площадки и предусмотренных проектной документацией, в том числе затрат на титульные временные сооружения за пределами строительной площадки, сетей инженерно-технического обеспечения, относящихся к объекту строительства, сметная прибыль.
8.2.54 В сводный сметный расчет стоимости строительства включаются отдельными строками итоги по всем объектным сметам и расчетам, а также итоги по сметным расчетам на отдельные виды затрат.
Позиции сводного сметного расчета стоимости строительства объектов приводятся со ссылкой на номер указанных сметных документов. Сметная стоимость каждого объекта, предусмотренного проектом, распределяется по графам "строительно-монтажных работ",
"оборудования, мебели, инвентаря", "прочих затрат", "Общая сметная стоимость".
8.2.55 В сводном сметном расчете средства распределяются по следующим частям и затратам:
Часть I "Проектирование"; Часть II "Строительство";
Часть III "Инжиниринговые услуги"; Налог на добавленную стоимость.
8.2.56 В части II сводного сметного расчета стоимости строительства средства распределяются по следующим главам:
Глава 1 "Подготовка территории строительства". Глава 2 "Основные объекты строительства".
Глава 3 "Объекты подсобного и обслуживающего назначения". Глава 4 "Объекты энергетического хозяйства".
Глава 5 "Объекты транспортного хозяйства и связи".
Глава 6 "Наружные сети и сооружения водоснабжения, канализации, теплоснабжения и газоснабжения".

7-тарау "Аумақты абаттандыру және көгалдандыру".
8-тарау "Құрылысты ұйымдастыруға және басқаруға арналған шығындар".
Тиісті тарауда көзделетін объектілер, жұмыстар мен шығындар болмаған жағдайда, бұл тарау келесі тараулардың нөмірлері өзгертілмей өткізіледі.
Тараулардың құрылымы, сондай-ақ желілік құрылыс объектілері үшін және құрылыстың басқа да арнайы түрлері үшін құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің тараулары бойынша қаражатты бөлу олардың ерекшеліктеріне сәйкес қалыптастырылады. Әрқайсысында бірнеше объект бар аяқталған өндірістердің немесе кешендердің бірнеше түрі болған кезде, объектілерді, жұмыстар мен шығындарды тараулар ішінде бөлу кезінде тарау ішінде атауы өндірістердің (кешендердің) атауына сәйкес келетін бөлімдер бойынша топтастыру жүзеге асырылуы мүмкін.
8.2.57 Құрылыс құнының жиынтық сметасында нәтижелер құрылыстың сметалық құнының элементтері бойынша шығындарды бөлумен көрсетіледі (4
7 бағандарда):
жиынтық сметаның әрбір бөлігі бойынша;
II бөлімде - әрбір тарау үшін (тарау ішінде бөлімдер болса - әрбір бөлім бойынша), 1
7 және 1
8 тараулар бойынша болжамды пайда мен күтпеген жұмыстар мен шығындарға арналған қаражатты есептегеннен кейін жалпы нәтижелер;
I
III бөліктерінің нәтижесінде;
қосылған құн салығынан кейін - "Шоғырландырылған сметаға сәйкес барлығы".
8.2.58 Жиынтық сметаның I бөлігінде техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге, жобалау-іздестіру жұмыстарына, ТЭН сараптамасына, ЖСҚ-ға:
құрылысқа арналған инженерлік іздестіру жұмыстарының құны 9-бөлімнің ережелеріне сәйкес айқындалады. Қаражаттар 6,7-бағандарда көрсетіледі;
техникалық-экономикалық негіздемені, жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны 10-бөлімге сәйкес айқындалады. Қаражат 6,7-бағандарда көрсетіледі;
техникалық-экономикалық негіздемеге, жобалау-сметалық құжаттамаға сараптама жүргізу құны объектілерді салу, сондай-ақ кешенді қала құрылысы жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады. Қаражаттар 6,7-бағандарда көрсетілген.
Жиынтық сметалық есептің I бөлігінде жобалауға арналған қаражат осы Тәртіптің талаптарына (яғни, қаражаттың нормативтік лимиті) сәйкес жүргізілген есептеулердің нәтижелері бойынша есепке алынады. Сатып алу қорытындылары бойынша жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен жасалған шарттар бойынша жоба алдындағы (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеу жөніндегі жұмыстардың құны жиынтық сметалық есепке кірмейді.
Жобалық-сметалық құжаттаманың құрамында жиынтық сметалық есепте техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге және сараптауға арналған қаражат есепке алынбайды.

Глава 7 "Благоустройство и озеленение территории".
Глава 8 "Затраты на организацию и управление строительством".
В случае отсутствия объектов, работ и затрат, предусматриваемых соответствующей главой, эта глава пропускается без изменения номеров последующих глав.
Структура глав, а также распределение средств по главам сводного сметного расчета стоимости строительства для объектов линейного строительства и для других специальных видов строительства формируется в соответствии с их спецификой. При распределении объектов, работ и затрат внутри глав при наличии нескольких видов законченных производств или комплексов, каждый из которых имеет по нескольку объектов, внутри главы может быть осуществлена группировка по разделам, наименование которых соответствует названию производств (комплексов).
8.2.57 В сводном сметном расчете стоимости строительства показываются итоги с распределением затрат по элементам сметной стоимости строительства (в графах 4
7):
по каждой части сводного сметного расчета;
в части II – по каждой главе (при наличии внутри главы разделов – по каждому разделу), суммарные итоги по главам 1
7 и 1
8, после начисления сметной прибыли и средств на непредвиденные работы и затраты;
по итогу частей I
III;
после налога на добавленную стоимость – "Всего по сводному сметному расчету".
8.2.58 В часть I сводного сметного расчета включаются средства на разработку технико-экономического обоснования, проектно-изыскательские работы, экспертизу технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации:
стоимость инженерных изысканий для строительства определяется в соответствии с положениями раздела 9. Средства показываются в графах 6,7;
стоимость разработки технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации определяется в соответствии с разделом 10. Средства показываются в графах 6,7;
стоимость экспертизы технико-экономического обоснования, проектно-сметной документации определяется в соответствии с Правилами определения стоимости работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня. Средства показываются в графах 6,7.
В части I сводного сметного расчета средства на проектирование учитываются по результатам расчетов, выполненных в соответствии с требованиями настоящего Порядка, (т.е. нормативный лимит средств). Стоимость работ по разработке предпроектной (проектно-сметной) документации по договорам, заключенным с поставщиками работ и услуг по итогам закупок, в сводный сметный расчет не включается.
Средства на разработку и экспертизу технико-экономического обоснования в сводном сметном расчете в составе проектно-сметной документации не учитываются.

8.2.59 Егер объектінің құрылысы әртүрлі күнтізбелік жылдарда (өтпелі нысан) жүргізілсе, онда құрылыстың құны 6.6-тармаққа сәйкес құрылыстың нормативті ұзақтығына және құрылыстың басталуына байланысты жылдар бойынша бөлінеді. Тапсырыс беруші құрылыстың басталу күнін жобалау ұйымына жобалық тапсырмамен бірге немесе жобалау процесі кезінде сметалық құжаттаманы әзірлеу басталғанға дейін береді.
Құрылыс құнын жылдар бойынша бөлу жиынтық сметалық калькуляцияның II бөлігінің болжамды пайдасы мен күтпеген жұмыстары мен шығындарын ескере отырып, 1
8 тараулар (4
7 бағандар) бойынша жиынтық жиынтықтан келесі тәртіппен дәйекті түрде жасалады:
жобаны әзірлеу кезеңіндегі бағалардың жалпы сомасы көрсетіледі;
құны жылдар бойынша (соның ішінде тиісті жылдарға) бөлінеді;
құрылыс жылдары бойынша болжамды құнының есебі жүргізіледі;
жалпы сомасы жылдар бойынша бөлуді ескере отырып көрсетіледі;
одан әрі қорытындылар 8.2.57-тармақта сипатталғандай жылдар бойынша бөлінеді.
8.2.60 "Құрылыс алаңын дайындау" 1-тарауы құрылыс алаңын бөлуге және дамытуға байланысты жұмыстарға арналған қаражатты және шығындарды қамтиды. Құрылыстың сметалық құнының 1-тарауына енгізілген басқа жұмыстар мен шығындардың индикативті тізбесі А қосымшасында келтірілген.
8.2.60.1 Бүлінген жерлерді рекультивациялаудың техникалық сатысы, жойылған құнарлы (өсімдік) топырақ қабатын қолдану бойынша жұмыстардың сметалық құны құрылыс кезеңінде жер учаскелері пайдаланылған жағдайларда құрылыс құнының жиынтық сметасына енгізіледі.
8.2.60.2 Пайдалы қазбаларды ашық өндіруге арналған тау-кен өндіруші кәсіпорындарды, оның ішінде құрылысқа немесе құрылыс материалдары өнеркәсібіне арналған металл емес материалдарды өндіруге арналған карьерлерді салу кезінде құрылыстағы жерді рекультивациялау (карьерлер немесе тау жыныстары үйінділері) шығындары құрылыс сметасына енгізілмейді. Пайдалы қазбаларды игерумен байланысты жерді қалпына келтіруге жұмсалатын шығындар пайдалану шығындары есебінен, яғни. кәсіпорындар өнімінің өзіндік құны есебінен жүргізіледі.
8.2.61 "Құрылыстың негізгі объектілері" деген 2-тарауға негізгі технологиялық функцияларды орындауға арналған объектілерді (жайластырудың барлық элементтері бар жекелеген ғимараттар мен құрылыстарды) салуға арналған қаражат енгізіледі.
Әдетте кешенді жобаға құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінде көрсетілетін қазандық, электр беру желісі, жылу желілері, абаттандыру, жолдар және басқалар сияқты объектілер құрылысы құнының жиынтық сметалық есебі бар жеке жоба (жұмыс жобасы) әзірленген жағдайда, осы объектілерді тұрғызуға арналған қаражат осы объектілерді салуға арналған қаражат негізгі объектілер үшін сияқты 2-тарауға енгізіледі.

8.2.59 В случае если строительство объекта осуществляется в разные календарные годы (переходящий объект), то производится расчет стоимости строительства с разбивкой по годам в зависимости от нормативной продолжительности строительства и начала строительства в соответствии с пунктом 6.6. Срок начала строительства заказчик представляет проектной организации вместе с заданием на проектирование или в процессе проектирования до начала составления сметной документации.
Разбивка стоимости строительства по годам производится от итога по главам 1
8 (графы 4
7) с учетом сметной прибыли и непредвиденных работ и затрат части II сводного сметного расчета последовательно в следующем порядке:
показывается итог в ценах на период разработки проекта;
производится разбивка стоимости по годам (в том числе на соответствующий (-ие) год(-ы));
выполняется расчет прогнозной стоимости по годам строительства; показывается итог с учетом разбивки по годам;
далее считаются итоги с разбивкой по годам аналогично порядку, изложенному в пункте 8.2.57.
8.2.60 В главу 1 "Подготовка территории строительства" включаются средства на работы и затраты, связанные с отводом и освоением застраиваемой территории. Примерный перечень прочих работ и затрат, включаемых в главу 1 сметного расчета стоимости строительства, приводится в приложении А.
8.2.60.1 Сметная стоимость работ по техническому этапу рекультивации нарушенных земель, нанесению снятого плодородного (растительного) слоя почвы включается в сводный сметный расчет стоимости строительства в тех случаях, когда земельные участки использовались в период строительства.
8.2.60.2 В случае, когда осуществляется строительство горных предприятий по открытой разработке полезных ископаемых, в том числе карьеров по добыче нерудных материалов для строительства или промышленности строительных материалов, затраты на рекультивацию земель (карьеров или отвалов породы) в сметах на строительство не предусматриваются. Расходы на рекультивацию земель, связанные с разработкой полезных ископаемых, производятся за счет эксплуатационных затрат, т.е. за счет себестоимости продукции предприятий.
8.2.61 В главу 2 "Основные объекты строительства" включаются средства на возведение объектов (отдельных зданий и сооружений со всеми элементами обустройства), предназначенных для выполнения основных технологических функций.
В случае, когда разрабатывается отдельный проект (рабочий проект) со сводным сметным расчетом стоимости строительства таких объектов, как котельная, линия электропередачи, тепловые сети, благоустройство, дороги и другие, средства на возведение этих объектов включаются в главу 2 как для основных объектов.

8.2.62 "Қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер" деген 3-тарауға құрылысқа бөлінген аумақ шегінде орналасқан объектілерді тұрғызуға арналған қаражат енгізіледі:
a) өнеркәсіптік құрылыс үшін -
жөндеу-техникалық шеберханаларының ғимараттары;
әкімшілік-тұрмыстық өндірістік ғимараттар;
газгенераторлық;
оттегі;
компрессорлық;
қойма үй-жайлары;
эстакадалар, галереялар;
зертхана ғимараттары;
басқа да ұқсас ғимараттар мен құрылыстар;
тұрғын үй-азаматтық құрылыс үшін -
шаруашылық корпустары;
аурухана және ғылыми қалашықтардағы өту жолдары, жылыжайлар;
қоқыс жинағыштар және басқалар;
жұмысшыларға қызмет көрсетуге арналған (жеке тұрған емханалар, асханалар, дүкендер, халыққа тұрмыстық қызмет көрсету объектілері және басқа да объектілер) және кәсіпорындар құрылысы үшін бөлінген аумақ шегінде орналасқан мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстар.
8.2.63 Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің II бөлігінің 4
7- тарауларына тізбесі тараулардың атауларына сәйкес келетін объектілер енгізіледі.
8.2.64 "Құрылысты ұйымдастыруға және басқаруға арналған шығындар" 8-тарау құрылыс алаңы үшін тұтастай алғанда құрылыс алаңындағы құрылыс-монтаждау жұмыстарын ұйымдастыруға және басқаруға байланысты алаңның жалпы шығындарын жабуға арналған қаражатты және осыған байланысты қосымша шығындарды қамтиды. құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдерімен. Құрылысты ұйымдастыру мен басқаруға арналған ең көп тараған шығындардың шамамен тізбесі, сондай-ақ олардың мөлшерін анықтау әдістері А қосымшасында келтірілген.
8.2.65 Сметалық пайда.
8.2.65.1 Сметалық пайда құрылыстың жиынтық сметалық құнының ІІ бөлімінде "Құрылысты ұйымдастыруға және басқаруға арналған шығындар" тарауынан кейін жеке жол ретінде қарастырылады (4 және 7-бағандарда көрсетілген).
8.2.65.2 Құрылыстың сметалық құнында сметалық пайда 1
8 тараулардың жалпы сомасынан құрылыс-монтаж жұмыстарының сметалық құнының бес пайызы мөлшерінде есепке алынады.
8.2.65.3 Жабдықтың құнына және басқа да шығындарға (5 және 6-бағандар) болжамды пайда есептелмейді.
8.2.66 Күтпеген жұмыстар мен шығындар.
8.2.66.1 Күтпеген жұмыстар мен шығындар құрылыстың жиынтық сметалық сметасы ІІ бөлімінде "Бағаланатын пайда" жолынан кейін жеке жолда көрсетіледі. Құрылыстың сметалық құнында күтпеген жұмыстар мен шығындар сомаларда ескеріледі. 1
8 тараулардың жиынтығынан осы Тәртіппен белгіленген.
8.2.66.2 Күтпеген жұмыстар мен шығындардың мөлшерлемесі құрылыс түріне байланысты қолданылады. Құрылыс түрі жобаның (жұмыс жобасының) атауымен белгіленеді.

8.2.62 В главу 3 "Объекты подсобного и обслуживающего назначения" включаются средства на возведение объектов, расположенных в пределах территории, отведенной для строительства:
а) для промышленного строительства –здания ремонтно-технических мастерских; административно-бытовые производственные здания; газогенераторные;
кислородные; компрессорные; складские помещения; эстакады, галереи; здания лабораторий;
другие аналогичные здания и сооружения;
б) для жилищно-гражданского строительства –хозяйственные корпуса;
проходные, теплицы в больничных и научных городках; мусоросборники и другое;
здания и сооружения культурно-бытового назначения, предназначенные для обслуживания работающих (отдельно стоящие поликлиники, столовые, магазины, объекты бытового обслуживания населения и другие объекты) и расположенные в пределах территории, отведенной для строительства предприятий.
8.2.63 В главы 4
7 части II сводного сметного расчета стоимости строительства включаются объекты, перечень которых соответствует наименованиям глав.
8.2.64 В главу 8 "Затраты на организацию и управление строительством" включаются средства на покрытие общеплощадочных затрат, связанных с организацией и управлением строительно-монтажными работами на строительной площадке в целом по стройке, и дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства. Примерный перечень наиболее часто встречающихся затрат на организацию и управление строительством, а также способы определения их размера приведены в приложении А.
8.2.65 Сметная прибыль.
8.2.65.1 Сметная прибыль предусматривается в части II сводного сметного расчета на строительство отдельной строкой после главы "Затраты на организацию и управление строительством" (показываются по графам 4 и 7).
8.2.65.2 В сметной стоимости строительства сметная прибыль учитывается в размере пять процентов от сметной стоимости строительно-монтажных работ от итога глав 1
8.
8.2.65.3 На стоимость оборудования и прочие затраты (графы 5 и 6) сметная прибыль не начисляется.
8.2.66 Непредвиденные работы и затраты.
8.2.66.1 Непредвиденные работы и затраты предусматриваются отдельной строкой в части II сводного сметного расчета на строительство после строки "Сметная прибыль". В сметной стоимости строительства непредвиденные работы и затраты учитываются в размерах, установленных настоящим Порядком от итога глав 1
8.
8.2.66.2 Нормы непредвиденных работ и затрат применяются в зависимости от вида строительства. Вид строительства устанавливается наименованием проекта (рабочего проекта).

8.2.66.3 Жобалау алдындағы сатыда (құрылысқа арналған техникалық- экономикалық негіздеменің құрамында, техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін объектілер бойынша құрылыс құнының есебінде), "Жоба" сатысында екі сатылы жобалау кезінде күтпеген жұмыстар мен шығындар мынадай мөлшерлерде ескеріледі (құрылыс құнының пайызымен, қаражат құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің 4
7 бағандары бойынша көрсетіледі):
a) жеке жобалар бойынша жүзеге асырылатын құрылысқа:
7 (жеті) пайыз - тау-кен байыту комбинаттары, темір кені шахталары мен карьерлері, түсті металлургия мен химияның тау-кен кәсіпорындары, көмір шахталары мен разрездері, мұнай және газ кәсіпшіліктерін жайластыру объектілері, су электр станциялары, атом станциялары, метрополитендер, әр түрлі мақсаттағы тоннельдер және қабықша қадалары немесе бұрғылау қадаларына терең салынатын тіректері бар ірі көпірлер, сондай-ақ ұзындығы 80 м-ден асатын аралық темірбетон құрылыстары және ұзындығы 100 м-ден асатын металл аралық құрылыстары бар көпірлер, бірегей техникалық күрделі қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар, металлургия және химия комбинаттары мен зауыттары, байыту фабрикалары, мелиоративтік құрылыс объектілері, микробиологиялық өнеркәсіп кәсіпорындары, теңіз гидротехникалық құрылыстары (13 м және одан астам тереңдіктегі айлақтар, молдар, толқын тосқылар);
5 (бес) пайыз - қалған өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік, байланыс кәсіпорындары мен құрылыстары, қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар (тұрғын үйлерден басқа);
3 (үш) пайыз - тұрғын үйлер;
үлгілік және қайта қолданылатын жеке жобалар бойынша жүзеге асырылатын құрылысқа:
3 (үш) пайыз - өндірістік мақсаттағы объектілер;
2 (екі) пайыз - қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар, тұрғын үйлер.
8.2.66.4 "Жұмыс жобасының" құрамында сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде күтпеген жұмыстар мен шығындар келесі мөлшерлерде ескеріледі (құрылыс құнының пайызымен, қаражат құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің 4
7 бағандары бойынша көрсетіледі):
а) жеке жобалар бойынша жүзеге асырылатын құрылысқа:
3,5 (үш бес бес) пайыз - тау-кен байыту комбинаттары, темір рудалары мен карьерлері, түсті металлургия мен химияның тау-кен өндіру кәсіпорындары, көмір шахталары мен кеніштері, мұнай және газ кен орындарының объектілері, су электр станциялары, атом электр станциялары, метрополитендер, әр түрлі мақсаттағы тоннельдер және снаряд қадаларында немесе ұңғы қадаларында терең төсеу тіректері бар үлкен көпірлер, сондай-ақ ұзындығы 80 м-ден асатын темірбетон аралық конструкциялары бар көпірлер және ұзындығы 100 м-ден астам металл аралық конструкциялар, бірегей техникалық күрделі қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар , металлургиялық және химия зауыттары мен фабрикалары, қайта өңдеу зауыттары, мелиоративтік құрылыс объектілері, микробиологиялық өнеркәсіп кәсіпорындары, теңіздегі гидротехникалық құрылыстар (айлақтар, пирстер, 13 м және одан да көп тереңдіктегі толқындар);
3 (үш) пайыз - өнеркәсіптің, ауыл шаруашылығының, көліктің, байланыстың басқа да кәсіпорындары мен объектілері;
5 (бес) пайыз - қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар (тұрғын үйлерден басқа);
3 (үш) пайыз - тұрғын үйлер;
б) үлгілік және қайта қолданылатын жеке жобалар бойынша жүзеге асырылатын құрылысқа:
3 (үш) пайыз - барлық салалардағы өндірістік мақсаттағы объектілер;
2 (екі) пайыз - қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар, тұрғын үйлер.

8.2.66.3 На предпроектной стадии (в составе технико-экономического обоснования на строительство, в расчете стоимости строительства по объектам, не требующим разработки технико-экономического обоснования), на стадии "Проект" при двухстадийном проектировании непредвиденные работы и затраты учитываются в следующих размерах (в процентах от стоимости строительства, средства показываются по графам 4
7 сводного сметного расчета стоимости строительства):
а) на строительство, осуществляемое по индивидуальным проектам:
7 (семи) процентов – горно-обогатительные комбинаты, железорудные шахты и карьеры, горнорудные предприятия цветной металлургии и химии, угольные шахты и разрезы, объекты обустройства нефтяных и газовых промыслов, гидроэлектростанции, атомные станции, метрополитены, тоннели различного назначения и крупные мосты с опорами глубокого заложения на сваях-оболочках или буровых сваях, а также мосты с пролетными железобетонными строениями длиной более 80 м и металлическими пролетными строениями длиной более 100 м, уникальные технически сложные общественные здания и сооружения, металлургические и химические комбинаты и заводы, обогатительные фабрики, объекты мелиоративного строительства, предприятия микробиологической промышленности, морские гидротехнические сооружения (причалы, молы, волноломы на глубине 13 м и более);
5 (пяти) процентов – остальные предприятия и сооружения промышленности, сельского хозяйства, транспорта, связи, общественные здания и сооружения (кроме жилых домов);
3 (трех) процентов – жилые дома;
б) на строительство, осуществляемое по типовым и повторно применяемым индивидуальным проектам:
3 (трех) процентов – объекты производственного назначения;
2 (двух) процентов – общественные здания и сооружения, жилые дома.
8.2.66.4 При разработке сметной документации в составе "Рабочего проекта" непредвиденные работы и затраты учитываются в размерах (в процентах от стоимости строительства, средства показываются по графам 4
7 сводного сметного расчета стоимости строительства):
а) на строительство, осуществляемое по индивидуальным проектам:
3,5 (трех целых пяти десятых) процентов – горно-обогатительные комбинаты, железорудные шахты и карьеры, горнорудные предприятия цветной металлургии и химии,
угольные шахты и разрезы, объекты обустройства нефтяных и газовых промыслов, гидроэлектростанции, атомные станции, метрополитены, тоннели различного назначения и крупные мосты с опорами глубокого заложения на сваях-оболочках или буровых сваях, а также мосты с пролетными железобетонными строениями длиной более 80 м и металлическими пролетными строениями длиной более 100 м, уникальные технически сложные общественные здания и сооружения, металлургические и химические комбинаты и заводы, обогатительные фабрики, объекты мелиоративного строительства, предприятия микробиологической промышленности, морские гидротехнические сооружения (причалы, молы, волноломы на глубине 13 м и более);
3 (трех) процентов – остальные предприятия и сооружения промышленности, сельского хозяйства, транспорта, связи;
5 (пяти) процентов – общественные здания и сооружения (кроме жилых домов); 3 (трех) процентов – жилые дома;
б) на строительство, осуществляемое по типовым и повторно применяемым индивидуальным проектам:
3 (трех) процентов – объекты производственного назначения во всех отраслях;
2 (двух) процентов – общественные здания и сооружения, жилые дома.

8.2.66.5 Эксперименттік объектілерді салуға арналған жиынтық сметалық есептерде күтпеген жұмыстарға арналған қаражат мөлшері және шығындар тиісті құрылыстар үшін (қаражат мөлшері 7 (жеті) пайыз болып белгіленген құрылыстарды қоспағанда) жоғарыда көрсетілген қаражат мөлшеріне қарсы 1 (бір) пайызға ұлғайтылады.
8.2.67 Қосылған құн салығын ескере отырып, құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің II бөлігінің қорытындысы бойынша құн белгіленген тәртіппен бекітілген жоба бойынша құрылыстарды салу құнын айқындайды.
8.2.68 Инжинирингтік қызметтерге (жобаны басқару, техникалық және авторлық қадағалау) арналған қаражат 11 бөлімге сәйкес орындалған есептеулер нәтижелері бойынша жиынтық сметалық есептің III бөлігінде ескеріледі. Инжинирингтік қызметтерге арналған қаражаттың нормативтік лимиті осы Тәртіпің8-тарауының ережелеріне сәйкес айқындалады. Қаражат 6,7-бағандарда көрсетіледі.
8.2.69 Осы Тәртіпте келтірілген жиынтық сметалық есептің I бөлігіне, "Құрылыс аумағын дайындау" деген тарауына және II бөлігінің "Құрылысты ұйымдастыру және басқару шығындары" деген тарауына енгізілетін жұмыстар мен шығындардың тізбесі түпкілікті болып табылмайды. Осы тармақта көрсетілген жиынтық сметалық есептің тараулары мен бөліктерін құрылыстың айрықша ерекшеліктерін ескеретін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда күрделі салымдарға жатқызылатын шығындармен, сондай-ақ жобамен немесе жобалау алдындағы (жобалау- сметалық) құжаттаманы әзірлеуге арналған тапсырмамен тиісті негіздеме болған кезде толықтыруға рұқсат етіледі.
8.2.70 Тапсырыс беруші жеткізген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың жалпы құны (қажет болған жағдайда, егер бұл жобалауға арналған тапсырмада айқындалған болса) әрбір объект бойынша тапсырыс беруші жеткізген жабдық, жиһаз және мүкәммал құнының анықтамалық (оның ішінде) қорытынды мәндері келтірілген объектілік сметалардың тиісті жолдарының мәндерін жиынтықтаумен айқындалады. Тапсырыс берушінің жеткізу жабдығының, жиһазының, мүкәммалының құны анықтама ретінде (оның ішінде) құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің қорытындысы бойынша көрсетіледі.
8.2.71 Қосылған құн салығы сомасының есебі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жиынтық сметалық есептің I
III бөліктері бойынша қорытындылар сомасынан орындалады.
Қосылған құн салығы жиынтық сметалық есепте 6 және 7-бағандарда жеке жолмен есепке алынады.
Инвестициялық жобаны іске асыру кезіндегі құрылыс құны қосылған құн салығын ескере отырып, жиынтық сметалық есеп бойынша жиынтық сметалық құны болып табылады.
8.3. Ірілендірілген құн көрсеткіштерін қолдана отырып, құрылыс құнын есептеу ерекшеліктері

8.2.66.5 В сводных сметных расчетах на строительство экспериментальных объектов размер средств на непредвиденные работы и затраты увеличивается на 1 (один) процент против указанных выше размеров средств для соответствующих строек (за исключением строек, для которых размер средств установлен 7 (семь) процентов).
8.2.67 Стоимость по итогу части II сводного сметного расчета стоимости строительства с учетом налога на добавленную стоимость определяет стоимость строительства зданий и сооружений по утвержденному в установленном порядке проекту.
8.2.68 Средства на инжиниринговые услуги (управление проектом, технический и авторский надзор) учитываются в части III сводного сметного расчета по результатам расчетов, выполненных в соответствии с требованиями настоящего Порядка. Нормативный лимит средств на инжиниринговые услуги определяется в соответствии с разделом 11. Средства показываются в графах 6,7.
8.2.69 Приведенный в настоящем Порядке перечень работ и затрат, включаемых в часть I, главы "Подготовка территории строительства" и "Затраты на организацию и управление строительством" части II сводного сметного расчета, не является исчерпывающим. Указанные в настоящем пункте главы и части сводного сметного расчета дополняются затратами, учитывающими специфические особенности строительства и относимыми на капитальные вложения в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также при соответствующем обосновании проектом или заданием на разработку предпроектной (проектно-сметной) документации.
8.2.70 Общая стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика (при необходимости, если это определено в задании на проектирование) определяется суммированием значений соответствующих строк объектных смет, где справочно ("в том числе") приведены итоговые значения стоимости оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика по каждому объекту. Стоимость оборудования, мебели, инвентаря
поставки заказчика показывается справочно ("в том числе") за итогом части II сводного сметного расчета стоимости строительства.
8.2.71 Расчет суммы налога на добавленную стоимость выполняется от суммы итогов по частям I
III сводного сметного расчета в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Налог на добавленную стоимость учитывается в сводном сметном расчете отдельной строкой в графах 6 и 7.
Стоимостью строительства при реализации инвестиционного проекта считается общая сметная стоимость по сводному сметному расчету с учетом налога на добавленную стоимость.
8.3 Особенности расчета стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости

8.3.1 Құнның ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық есептерді жасау кезінде ағымдағы бағалардағы құрылыс құнын есептеу (Ққұр.аб, мың теңге) (8.1)- формула бойынша орындалады:
(8.1)
мұндағы n - құрылыс (құрылыс кезегі) немесе конструктивтік элементтер мен жұмыс түрлері құрамында салу көзделетін объектілер саны;
Ni - і-ші объектінің қуаты (желілік құрылыстың ұзындығы, ғимараттың, құрылыстың функционалдық арналуына ескеретін басқа да техникалық сипаттамалар) немесе і-ші конструктивтік элементтің (жұмыс түрінің) саны (көлемі);
Ққікі — і—ші объектінің қуат бірлігіне ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіші немесе нақты өңір үшін сметалық баға деңгейінде технологиялық аяқталған і-ші торап (ғимараттың, құрылыстың конструктивтік элементі) немесе жұмыс түрі (кешені) құнының ірілендірілген көрсеткіші (6.5 тармаққа сәйкес), мың теңге.
8.3.2 Ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері (бұдан әрі - ҚҚІК) және технологиялық аяқталған тораптар (ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтері) немесе жұмыс түрлері (кешендері) құнының ірілендірілген көрсеткіштері (бұдан әрі - КЖТ ҚҚІК) ірілендірілген сметалық нормативтердің жинақтары (бұдан әрі - Жинақтар) бойынша қабылданады. Сметалық құжаттаманы жасау кезінде ірілендірілген сметалық нормативтерді қолдану тәртібі Жинақтардың жалпы ережелері мен техникалық бөліктерінде келтірілген.
Есептеулердегі жұмыстардың құнын айқындау кезінде Жинақтардың ірілендірілген сметалық нормативтерінде ескерілген ғимараттардың, құрылыстардың, жұмыс түрлері мен шығындардың сипаттамаларымен құрылысы белгіленген объектінің сипаттамаларын қажетті салыстыру жасалады.
8.3.3 Құрылыстың гидрогеологиялық ауыр жағдайларына байланысты, мысалы, арнайы негіздер мен іргетастардың құрылысы, құрылыстың су деңгейін төмендету қажеттілігі және ҚҚІК-де ескерілмеген басқа да осындай жағдайлар, жұмыстар мен шығындардың жекелеген түрлеріне жергілікті сметалық есептер жасалады.
8.3.4 Жобалау алдындағы сатыда техникалық-экономикалық негіздеменің құрамындағы құрылыс құнын есептеу, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуді талап етпейтін объектілер бойынша құрылыс құнын есептеу объектінің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық бағаларда орындалады. Технологиялық аяқталған тораптардың (ғимараттың, құрылыстың конструктивтік элементтерінің) немесе жұмыс түрлерінің (кешендерінің) көлемі туралы деректер болған кезде технологиялық аяқталған тораптар (ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтері) немесе жұмыс түрлері (кешендері) құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, құрылыс құнын есептеуді орындауға рұқсат етіледі.
Екі сатылы жобалау кезінде "Жоба" сатысындағы сметалық құжаттамада технологиялық аяқталған тораптар (ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтері) немесе жұмыс түрлері (кешендері) құнының ірілендірілген көрсеткіштері қолданылады.
"Жұмыс жобасының" құрамында, сондай-ақ "Жұмыс құжаттамасының" құрамында сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде технологиялық аяқталған тораптардың (ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтерінің) немесе қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның жұмыс түрлерінің (кешендерінің) сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері қолданылады.

8.3.1 При составлении сметных расчетов с применением укрупненных показателей стоимости расчет стоимости строительства в уровне сметных цен (CCстр.тц, тыс. тенге) выполняется по формуле (8.1):
где n – количество объектов, намечаемых к строительству в составе стройки (очереди строительства), или конструктивных элементов и видов работ;
Ni – мощность (протяженность линейного сооружения, другие технические характеристики, учитывающие функциональное назначение здания, сооружения) і-ого объекта или количество (объем) і-ого конструктивного элемента (вида работ);
Cyпсi – укрупненный показатель стоимости строительства зданий и сооружений на единицу мощности і-ого объекта или укрупненный показатель стоимости і-ого технологически законченного узла (конструктивного элемента здания, сооружения) или вида (комплекса) работ для конкретного региона в уровне сметных цен (согласно пункту 6.5), тыс.тенге.
8.3.2 Укрупненные показатели стоимости строительства зданий и сооружений (далее – УПСС) и укрупненные показатели стоимости технологически законченных узлов (конструктивных элементов зданий, сооружений) или видов (комплексов) работ (далее – УПСС КВР) принимаются по сборникам укрупненных сметных нормативов (далее – Сборники). Порядок применения укрупненных сметных нормативов при составлении сметной документации приведен в общих положениях и технических частях Сборников.
При определении стоимости работ в расчетах делаются необходимые сопоставления характеристик намечаемого к строительству объекта с характеристиками зданий, сооружений, видов работ и затрат, учтенных укрупненными сметными нормативами Сборников.
8.3.3 В случаях, связанных с тяжелыми гидрогеологическими условиями строительства, таких как устройство специальных оснований и фундаментов, необходимость применения строительного водопонижения и других подобных условий, не учтенных в УПСС, составляются локальные сметные расчеты на отдельные виды работ и затрат.
8.3.4 На предпроектной стадии расчет стоимости строительства в составе технико- экономического обоснования, а также расчет стоимости строительства по объектам, не требующим разработки технико-экономического обоснования, выполняются в уровне сметных цен с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя мощности объекта. При наличии данных об объемах технологически законченных узлов (конструктивных элементов здания, сооружения) или видов (комплексов) работ расчет стоимости строительства выполняется с применением укрупненных показателей стоимости технологически законченных узлов (конструктивных элементов зданий, сооружений) или видов (комплексов) работ.
При двухстадийном проектировании в сметной документации на стадии "Проект" применяются укрупненные показатели стоимости технологически законченных узлов (конструктивных элементов зданий, сооружений) или видов (комплексов) работ.
При разработке сметной документации в составе "Рабочего проекта", а также в составе "Рабочей документации" применяются укрупненные показатели сметной стоимости технологически законченных узлов (конструктивных элементов зданий, сооружений) или видов (комплексов) работ действующей сметно-нормативной базы.

8.3.5 8.3.4 тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көзделген сметалық есептерді жасау үшін Жинақтарда ірілендірілген сметалық нормативтер болмаған жағдайда ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері қолданылады.
Ұқсас объектілердің жобалық-сметалық құжаттамасы негізінде ірілендірілген құн көрсеткіштерін жоба алдындағы (жобалау-сметалық) құжаттаманы әзірлеуді жүзеге асыратын жобалау ұйымы әзірлейді.
8.3.6 Ұқсас объектілердің жобалау-сметалық құжаттамасында ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы бар.
Аналогты таңдау кезінде жобаланған объектінің және ұқсас объектінің сипаттамаларының ең жоғары сәйкестігі қамтамасыз етіледі:
егер ол көлемдік-жоспарлау көрсеткіштеріне және конструктивтік схемағаа (жүйеге) әсер етсе, өндірістік-технологиялық немесе функционалдық арналуы бойынша;
көлемдік-жоспарлау көрсеткіштері және конструктивтік схема (жүйе) бойынша;
құрылысты жүзеге асыру жоспарланып отырған аумақтың табиғи және өзге де жағдайлары бойынша (құрылысты жүзеге асыру шарттары).
Ұқсас объектілердің жұмыс сызбаларына сметалардың деректері бойынша сметалық есептерді жасау кезінде өлшем бірлігін таңдау ғимараттың (құрылыстың) үлгісіне немесе конструкциялық элементтің түріне (жұмыс түріне) байланысты жүргізіледі.
Ұқсас объектінің құны келтірілген өлшем бірлігі объектінің өндірістік қуатын (оның функционалдық арналуын ескере отырып), объектінің конструктивтік және көлемдік-жоспарлау ерекшеліктерін неғұрлым анық көрсетеді.
Таңдалған өлшем бірлігі жобаланған объект пен ұқсас объект үшін бірдей қабылданады.
8.3.7 Ұқсас объектінің жобаланатын объектіге сәйкестігін талдау процесінде ұқсас объектінің құндық көрсеткіштеріне конструктивтік және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің өзгеруіне байланысты талап етілетін түзетулер енгізіледі, көзделіп отырған технологиялық процеске байланысты ерекшеліктер ескеріледі, сондай-ақ құрылыс ауданы үшін құн деңгейі бойынша түзетулер жасалады.
8.3.8 Ұқсас объектіні таңдау және жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін салыстыру кезінде ғимаратты немесе құрылысты салуға байланысты салыстырмалы жұмыстарды (құрылыс-монтаждау жұмыстарын) ғана салыстыру жүзеге асырылады.
8.3.9 Ұқсас объект бойынша объектінің қуат көрсеткішінің өлшем бірлігіне арналған құрылыс құнының ірілендірілген көрсеткіштерін есептеу жергілікті сметаға (жергілікті сметалық есепке) немесе объектілік сметаға (объектілік сметалық есепке) және құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің II бөлігінің "Құрылысты ұйымдастыру және басқаруға шығындар" деген 8-тарауына енгізуге жататын барлық шығындар бойынша жүргізіледі.

8.3.5 Для составления сметных расчетов, предусмотренных в первом и втором абзацах пункта 8.3.4, в случае отсутствия укрупненных сметных нормативов в Сборниках применяются стоимостные показатели объектов-аналогов.
Укрупненные показатели стоимости на основе проектно-сметной документации объектов-аналогов разрабатываются проектной организацией, осуществляющей разработку предпроектной (проектно-сметной) документации.
8.3.6 Проектно-сметная документация объектов-аналогов имеет положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы.
При выборе аналога обеспечивается максимальное соответствие характеристик проектируемого объекта и объекта-аналога:
по производственно-технологическому или функциональному назначению, если оно оказывает влияние на объемно-планировочные показатели и конструктивную схему (систему);
по объемно-планировочным показателям и конструктивной схеме (системе);
по природным и иным условиям территории, на которой планируется осуществлять строительство (условиям осуществления строительства).
Выбор единицы измерения при составлении сметных расчетов по данным смет к рабочим чертежам аналогичных объектов производится в зависимости от типа здания (сооружения) или вида конструктивного элемента (вида работ).
Единица измерения, к которой приводится стоимость объекта-аналога, наиболее достоверно отражает производственную мощность объекта (с учетом его функционального назначения), конструктивные и объемно-планировочные особенности объекта.
Выбранная единица измерения принимается одинаковая для проектируемого объекта и объекта-аналога.
8.3.7 В процессе анализа соответствия объекта-аналога проектируемому объекту в стоимостные показатели объекта-аналога вносятся требуемые корректировки в зависимости от изменения конструктивных и объемно-планировочных решений, учитываются особенности, зависящие от намечаемого технологического процесса, а также делаются поправки по уровню стоимости для района строительства.
8.3.8 При выборе объекта-аналога и сопоставлении технико-экономических показателей проекта осуществляется сравнение только сопоставимых работ, связанных со строительством здания или сооружения (строительно-монтажных работ).
8.3.9 Расчет укрупненных показателей стоимости строительства на единицу измерения показателя мощности объекта по объекту-аналогу производится по всем затратам, подлежащим включению в локальную смету (локальный сметный расчет) или объектную смету (объектный сметный расчет) и в главу 8 "Затраты на организацию и управление строительством" части II сводного сметного расчета стоимости строительства.

8.3.10 Ұқсас объект бойынша конструктивтік элементтер құнының және құрылыс- монтаждау жұмыстарының түрлерінің ірілендірілген көрсеткіштерін есептеу жергілікті сметаға (жергілікті сметалық есеп) енгізуге жататын барлық шығындар бойынша жүргізіледі.
8.3.11 Ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық есептерді жасау кезінде технологиялық жабдықтың құны, өзге де және лимиттелген шығындар осы Тәртіптің талаптарына сәйкес айқындалады.
8.3.12 Сметалық есептеулерді жасау кезінде пайдаланылатын ұқсас объектілердің барлық құндық көрсеткіштері 6.5. тармағына сәйкес сметалық бағалардың деңгейіне келтіріледі. Ұқсас объектінің құндық көрсеткіштерін қолдану оларда ескерілген шығындардың құрамына қарай жүзеге асырылады.
8.3.13 Сметалық құжаттамасы ресурстық әдіспен әзірленген ұқсас объектілердің құндық көрсеткіштері 6.5. тармаққа сәйкес сметалық бағаларың деңгейіне қайта есептеу сметалық құжаттаманың құрылымы мен құрамы бойынша құрылысты басқаруға және құрылыс алаңдарында жұмыстарды ұйымдастыруға арналған нормативтік шығындарға және сметалық пайдаға сәйкес келетін лимиттелген шығындарды ескере отырып, 5.21.1 және 5.21.2 тармақтарына сәйкес, құрылыс үшін құн индекстерін қолдана отырып (қажет болған жағдайда), қайта есептеу жолымен жүзеге асырылады.
8.3.14 2001 жылғы бағалардың базалық деңгейінен 6.5 тармаққа сәйкес құрылыстың сметалық құнының деңгейіне ұқсас объект қуаты көрсеткішінің өлшем бірлігіне құрылыс құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қайта есептеу құрылысты басқаруға және құрылыс алаңдарында жұмыстарды ұйымдастыруға арналған нормативтік шығындар мен сметалық пайданың құрылымы бойынша тиісті лимиттелген шығындар ескеріле отырып, объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) позициялары (қорытындылары) бойынша құрылыс үшін құн индексін қолдану жолымен 5.21.1 және 5.21.2 тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
2001 жылғы базалық баға деңгейінен ұқсас объектілер жобалары үшін инженерлік жабдықтардың сметалық құны тапсырыс берушінің шешімі бойынша құрылыс құнының индексін қолдану арқылы немесе 6.5-тармаққа сәйкес сметалық бағалар деңгейіне жеткізіледі. Қазақстан Республикасының аймақтарындағы құрылыс ресурстарының ағымдағы болжамды бағалары.
Ескертпе - Құрылыс құны сәйкес ұқсас объектілер болмаған кезде жоба алдындағы кезеңде құны көрсеткіштері базалық-индекстік әдіспен айқындалатын ұқсас объектілердің жобалары бойынша айқындалады, олардың құны ресурстық әдіс.
8.3.15 Қазақстан Республикасында іске асырудың аналогтары жоқ жобалар бойынша тапсырыс берушімен (инвестормен) келісім бойынша халықаралық тәжірибені ескере отырып, құрылыстың құны бойынша деректер қолданылады.
Қолданылатын деректер жобаланатын объектінің функционалдық арналуына және техникалық сипаттамаларына, сондай-ақ баға белгілеу және сметалық нормалар жөніндегі нормативтік құжаттарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Шетел валютасындағы құн көрсеткіштері тапсырыс берушімен келісілген күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми бағамы бойынша теңгеге аударылады.

8.3.10 Расчет укрупненных показателей стоимости конструктивных элементов и видов строительно-монтажных работ по объекту-аналогу производится по всем затратам, подлежащим включению в локальную смету (локальный сметный расчет).
8.3.11 При составлении сметных расчетов с применением стоимостных показателей объектов-аналогов стоимость технологического оборудования, прочие и лимитированные затраты определяются в соответствии с требованиями настоящего Порядка.
8.3.12 Все стоимостные показатели объектов-аналогов, используемые при составлении сметных расчетов, приводятся к уровню сметных цен в соответствии с пунктом 6.5. Применение стоимостных показателей объекта-аналога осуществляется исходя из состава учтенных в них затрат.
8.3.13 Стоимостные показатели объектов-аналогов, сметная документация которых разработана ресурсным методом, приводятся в уровень сметных цен в соответствии с пунктом 6.5 путем пересчета сметной документации с учетом лимитированных затрат, соответствующих по структуре и составу нормативным затратам на организацию и управление строительством в целом по стройке и сметной прибыли согласно пунктам 5.21.1 и 5.21.2, с применением индексов стоимости для строительства (при необходимости).
8.3.14 Укрупненные показатели стоимости строительства на единицу измерения показателя мощности объекта-аналога от базового уровня цен 2001 года приводятся в уровень сметных цен в соответствии с пунктом 6.5 по позициям (итогам) объектной сметы (объектного сметного расчета) с учетом лимитированных затрат, соответствующих по структуре нормативным затратам на организацию и управление строительством в целом по стройке и сметной прибыли согласно пунктам 5.21.1 и 5.21.2, с применением индекса стоимости для строительства.
Сметная стоимость инженерного оборудования по проектам объектов-аналогов от базового уровня цен 2001 года приводятся в уровень сметных цен в соответствии с пунктом
6.5 по решению заказчика осуществляется путем применения индекса стоимости для строительства или путем применения действующих сметных цен на строительные ресурсы по регионам Республики Казахстан.
Примечание – Стоимость строительства определяется по проектам объектов-аналогов, стоимостные показатели которых определены базисно-индексным методом, на предпроектной стадии при отсутствии соответствующих объектов-аналогов, стоимость которых определена ресурсным методом.
8.3.15 По проектам, не имеющим аналогов реализации в Республике Казахстан, по согласованию с заказчиком (инвестором) применяются данные по стоимости строительства с учетом международного опыта.
Применяемые данные должны соответствовать функциональному назначению и техническим характеристикам проектируемого объекта, а также требованиям законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан, включая нормативные документы по ценообразованию и сметным нормам.
Показатели стоимости в иностранной валюте переводятся в тенге по официальному курсу Национального банка Республики Казахстан на дату, согласованную заказчиком.

8.4 Пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде құрылыстың сметалық құнын айқындау ерекшеліктері
8.4.1 Осы бөлімнің ережелері мемлекеттік инвестициялар есебінен немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының Астана қаласында, Жамбыл және Солтүстік Қазақстан облыстарында денсаулық сақтау, білім беру, тұрғын үй құрылысы салаларындағы объектілерді салу жөніндегі инвестициялық пилоттық жобалардың (бұдан әрі - пилоттық жоба) жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезінде құрылыстың сметалық құнын айқындауға арналған.
8.4.2 Мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыру тетігін оңтайландыру және жетілдіру мақсатында тапсырыс берушілер (құрылыс салушылар) дайын құрылыс өнімін жасаудың бірыңғай үздіксіз кешенді процесі ретінде пилоттық жобаларды іске асыруды жүзеге асырады (құрылысты жабдықпен жиынтықтауды қоса алғанда, жобалау - құрылыс және монтаждау жұмыстарын орындау - объектіні пайдалануға беру).
Пилоттық жобалардың тізбесі, сондай-ақ пилоттық жобалар іске асырылатын аумақ (учаске) және (немесе) өңір, пилоттық жобаларды іске асырудың қағидалары мен мерзімдері мемлекеттік бағдарламалармен және аумақтарды дамыту бағдарламаларымен айқындалады.
8.4.3 Пилоттық жобаны іске асыруға тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражатының лимитін қалыптастыру үшін жоба алдындағы құжаттаманың құрамында құрылыстың сметалық құны (пилоттық жоба құрылысының сметалық құны) анықталады. сәйкес өңірлердегі бұрын жобаланған және салынған аналогтық объектілердің орташа құны ретінде. Пилоттық жобаны салудың сметалық құны ағымдағы сметалық және нормативтік-құқықтық базаның (бар болса) құнының жинақталған көрсеткіштерін пайдалана отырып, құрылыс құнын есептеу жолымен айқындалатын құннан аспайды.
8.4.4 Пилоттық жоба құрылысының есептік құны ғимараттың, құрылыстың функционалдық арналуын ескеретін техникалық сипаттамалар көрсеткішінің (объектілер, алаң қуатының көрсеткіші және т.б.) өлшем бірлігіне ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін пайдалана отырып, осы Тәртіпке сәйкес айқындалады.
Қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның ғимараттары мен құрылыстарын салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, құрылыс құнының есептері пилоттық жобаны іске асыруға Тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражатының лимитін айқындау кезінде құрылыс құнын бақылау мақсатында күрделі құрылыс объектілеріне инвестицияларды (күрделі салымдарды) жоспарлау (негіздеу) кезеңінде жасалады.

8.4 Особенности определения сметной стоимости строительства в рамках реализации пилотного проекта
8.4.1 Положения настоящего раздела предназначены для определения сметной стоимости строительства при разработке предпроектной, проектной (проектно-сметной) документации инвестиционных пилотных проектов по строительству объектов в отраслях здравоохранения, образования и жилищного строительства в городе Астане, Жамбылской и Северо-Казахстанской областях Республики Казахстан за счет государственных инвестиций или за счет средств субъектов квазигосударственного сектора (далее – пилотный проект).
8.4.2 В целях оптимизации и совершенствования механизма реализации государственных инвестиционных проектов заказчики (застройщики) осуществляют реализацию пилотных проектов как единый непрерывный комплексный процесс создания готовой строительной продукции (проектирование – выполнение строительных и монтажных работ, включая комплектацию строек оборудованием – ввод объекта в эксплуатацию).
Перечень пилотных проектов, а также территория (участок) и (или) регион осуществления реализации пилотных проектов, правила и сроки реализации пилотных проектов определяются государственными программами и программами развития территорий.
8.4.3 С целью формирования лимита средств заказчика (инвестора) на реализацию пилотного проекта сметная стоимость строительства в составе предпроектной документации (Расчетная стоимость строительства пилотного проекта) определяется как средняя стоимость ранее запроектированных и построенных в соответствующих регионах объектов-аналогов. Расчетная стоимость строительства пилотного проекта не превышает стоимость, определенную расчетом стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости действующей сметно-нормативной базы (при наличии).
8.4.4 Расчетная стоимость строительства пилотного проекта определяется в соответствии с настоящим Порядком с использованием укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений на единицу измерения показателя
технических характеристик, учитывающих функциональное назначение здания, сооружения (показателя мощности объектов, площади и т.д.).
Расчеты стоимости строительства с применением укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений действующей сметно-нормативной базы составляются на этапе планирования (обоснования) инвестиций (капитальных вложений) в объекты капитального строительства в целях контроля стоимости строительства при определении лимита средств заказчика (инвестора) на реализацию пилотного проекта.

8.4.5 Алдағы күнтізбелік жылда (жылдары) құрылысы жоспарланып отырған объектілер бойынша құрылыстың сметалық құны 6.6.-тармаққа сәйкес айқындалады.
8.4.6 Құнының ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, күрделі құрылыс объектілеріне инвестицияларды (күрделі салымдарды) жоспарлау (негіздеу) үшін қажетті ақша қаражатына қажеттілікті айқындау кезінде шығындар номенклатурасы құрылыстағы баға белгілеу жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес келеді.
8.4.7 Жобалау алдындағы құжаттаманың құрамында құнның ірілендірілген көрсеткіштерін қолдана отырып, сметалық есептерді жасау кезінде ағымдағы бағалардағы құрылыс құнын есептеу (Ққұр.аб, мың теңге) 8.3 кіші бөлімге сәйкес (8.3.15-тармақтан басқа) формула (8.1) бойынша орындалады.
8.4.8 Құрылыс құнын есептеу кезінде құрылысқа кіретін күрделі құрылыстың жеке объектілерін салу құны бөліп көрсетіледі.
8.4.9 Пилоттық жобаны іске асырудың жоспарланған кезеңінің құрылыс ресурстарына баға деңгейін есепке алу 6.6-тармаққа сәйкес жүргізіледі.
Құрылыс құнын есептеу құрылыстың нормативтік ұзақтығына және құрылыстың басталуына қарай жылдар бойынша бөле отырып жүргізіледі. Құрылыстың басталу мерзімін тапсырыс беруші бастапқы деректердің құрамында немесе сметалық құжаттаманы (құрылыс құнының есебін) жасау кезінде айқындайды.
8.4.10 Күрделі құрылыс объектілеріне инвестицияларды (күрделі салымдарды) жоспарлау (негіздеу) кезеңінде ақша қаражатына қажеттілікті айқындау үшін қажетті есептерді жасау кезінде жылдар бойынша бөлу рет-ретімен мынадай тәртіппен жүргізіледі:
жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге және сараптауға арналған қаражат 10 бөлімге сәйкес айқындалады;
құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясының II бөлігінің 1
8 тарауларына сәйкес шығындардың жалпы сомасы, сметалық пайда мен күтпеген жұмыстар мен шығындар, жобаны әзірлеу кезеңіндегі сметалық бағалар бойынша техникалық және сәулеттік қадағалауға арналған қаражат көрсетіледі;
құны жылдар бойынша ("соның ішінде:" тиісті жылдарға) бөлінген;
құрылыс жылдары бойынша болжамды құнының есебі жүргізіледі;
жалпы сомасын бөлумен көрсетеді.
8.4.11 Кешенді ведомстволық емес сараптамамен келісілген және тапсырыс беруші бекіткен құрылыстың сметалық құны пилоттық жобаны іске асыруға тапсырыс берушінің (инвестордың) қаражатының лимитін анықтау үшін негіз болып табылады.
8.4.12 Жобалау сатысындағы құрылыстың сметалық құны осы Тәртіпке сәйкес құрылымдық элементтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының жиынтық көрсеткіштерін, бірлік сметалық бағаларды, ресурстарды тұтынудың элементтік есептік нормаларын және сметалық бағалардың ағымдағы жинақтарын пайдалана отырып анықталады. құрылыс ресурстары.

8.4.5 По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), сметная стоимость строительства определяется в соответствии с пунктом 6.6.
8.4.6 При определении потребности в денежных средствах, необходимых для планирования (обоснования) инвестиций (капитальных вложений) в объекты капитального строительства, с применением укрупненных показателей стоимости номенклатура затрат соответствует действующим нормативным документам по ценообразованию в строительстве.
8.4.7 В составе предпроектной документации при составлении сметных расчетов с применением укрупненных показателей стоимости расчет стоимости строительства в уровне сметных цен (стр.тц, тыс. тенге) выполняется по формуле (8.1) в соответствии с подразделом 8.3 (кроме пункта 8.3.15).
8.4.8 В расчетах стоимости строительства выделяется стоимость строительства отдельных объектов капитального строительства, входящих в стройку.
8.4.9 Учет уровня цен на строительные ресурсы планируемого периода реализации пилотного проекта производится в соответствии с пунктом 6.6.
Расчет стоимости строительства производится с разбивкой по годам в зависимости от нормативной продолжительности строительства и начала строительства. Срок начала строительства определяется заказчиком в составе исходных данных или при составлении сметной документации (расчета стоимости строительства).
8.4.10 При составлении расчетов, необходимых для определения потребности в денежных средствах на этапе планирования (обоснования) инвестиций (капитальных вложений) в объекты капитального строительства, разбивка по годам производится последовательно в следующем порядке:
средства на разработку и экспертизу проектно-сметной документации определяются в соответствии с разделом 10;
показывается итог затрат, соответствующих главам 1
8 части II сводного сметного расчета стоимости строительства, сметной прибыли и непредвиденных работ и затрат, средств на технический и авторский надзор в сметных ценах на период разработки проекта; производится разбивка стоимости по годам ("в том числе:" на соответствующий(-ие)
год(ы));
выполняется расчет прогнозной стоимости по годам строительства; показывается итог с учетом разбивки.
8.4.11 Расчетная стоимость строительства, согласованная комплексной вневедомственной экспертизой и утвержденная заказчиком, является основанием для определения лимита средств заказчика (инвестора) на реализацию пилотного проекта.
8.4.12 Сметная стоимость строительства на стадии проектирования определяется в соответствии с настоящим Порядком с использованием укрупненных показателей сметной стоимости конструктивных элементов и видов работ, единичных сметных цен, элементных сметных норм расхода ресурсов и действующих сборников сметных цен на строительные ресурсы.

Пилоттық жобаларды іске асыру шеңберінде жобаланатын объекті құрылысының сметалық құны 6.5-тармаққа сәйкес сметалық бағалар деңгейінде қалыптастырылады.
8.4.13 Сметалық құжаттама жобалық деректердің және сметалық және нормативтік базаның негізінде осы бөлімде көрсетілген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Тәртіптің талаптарына сәйкес жасалады.
8.4.14 ЖСҚ әзірлеу сатысында құрылыс құнының жиынтық сметасын жасау кезінде 8.2.59-тармаққа сәйкес жылдар бойынша бөлу жүргізіледі.
8.4.15 Жобаларды басқару бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған қаражат заңмен белгіленген жағдайларда 11-бөлімге сәйкес айқындалады.
8.4.16 Мердігер сметалық құжаттаманы (соның ішінде PDF және KENML форматында электрондық көшірме түрінде) тапсырыс берушіге береді. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін құрылыстың сметалық құнын тапсырыс беруші Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларына сәйкес бекітеді.
8.5 Сметалық құжаттаманы түзету кезінде құрылыстың сметалық құнын айқындау ерекшеліктері
8.5.1 Объектінің конструкциялық схемасына, инженерлік және (немесе) технологиялық жабдықты, негізгі материалдарды және (немесе) бұйымдарды ауыстыруды қоса алғанда, оның көлемдік-жоспарлау, инженерлік-техникалық және (немесе) технологиялық жобалық шешімдеріне әсер ететін елеулі сипаттағы өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізуге байланысты сметалық құжаттаманы түзету кезінде, сондай-ақ объектінің құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде құрылыс ресурстарының құнын ұлғайту себебі бойынша бұрын бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманың құнын кемінде он пайызға елеулі түрде ұлғайту объектілер құрылысының сметалық құны осы Тәртіпің ережелеріне сәйкес айқындалады.
8.5.2 Жобалау-сметалық құжаттаманы түзету және қайта бекіту қажеттілігі құрылыс процесінде туындаған жағдайда, орындалған жұмыс көлемі бар жобалау- сметалық құжаттаманың бөлігі түзетуге жатпайды. Жұмыстардың қалдық көлемінің сметалық құны осы Тәртіптің ережелеріне сәйкес айқындалады.
8.5.3 Құрылыс процесінде құрылыстың бекітілген сметалық құны шегінде жобалау- сметалық құжаттаманы түзету қажеттілігі туындаған жағдайда, орындалған жұмыс көлемі бар жобалау-сметалық құжаттаманың бөлігі түзетуге жатпайды. Жұмыстардың қалдық көлемінің сметалық құны осы Тәртіпің ережелеріне сәйкес айқындалады.
Тапсырыс берушінің шешімі бойынша жергілікті сметаларды өзгертілген жобалық шешімдер бойынша жұмыс көлеміне ғана әзірленеді.

Сметная стоимость строительства проектируемого объекта в рамках реализации пилотных проектов формируется в уровне сметных цен согласно пункту 6.5.
8.4.13 Сметная документация составляется на основе проектных данных и сметно- нормативной базы в соответствии с требованиями настоящего Порядка с учетом особенностей, изложенных в настоящем разделе.
8.4.14 При составлении сводных сметных расчетов стоимости строительства на этапе разработки проектно-сметной документации разбивка по годам производится в соответствии с пунктом 8.2.59.
8.4.15 Средства на инжиниринговые услуги по управлению проектом в случаях, установленных законодательством, определяются в соответствии с разделом 11.
8.4.16 Сметная документация передается подрядчиком заказчику (в том числе в виде электронной копии в формате PDF и в формате KENML). После получения положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы сметная стоимость строительства утверждается заказчиком в соответствии с Правилами утверждения проектов (технико- экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций.
8.5 Особенности определения сметной стоимости строительства при корректировке сметной документации
8.5.1 При корректировке сметной документации, связанной с внесением изменений и (или) дополнений существенного характера, влияющих на конструктивную схему объекта, его объемно-планировочные, инженерно-технические и (или) технологические проектные решения, включая замену инженерного и (или) технологического оборудования, основных материалов и (или) изделий, а также при существенном увеличении стоимости ранее утвержденной проектно-сметной документации не менее чем на десять процентов по причине увеличения стоимости строительных ресурсов сметная стоимость строительства объектов определяется в соответствии с положениями настоящего Порядка.
8.5.2 В случае, когда необходимость в корректировке и переутверждении проектно- сметной документации возникла в процессе строительства, часть проектно-сметной документации, по которой имеются выполненные объемы работ, не подлежит корректировке. Сметная стоимость остаточных объемов работ определяется в соответствии с положениями настоящего Порядка.
8.5.3 В случае, когда в процессе строительства возникла необходимость в корректировке проектно-сметной документации в пределах утвержденной сметной стоимости строительства, часть проектно-сметной документации, по которой имеются выполненные объемы работ, не подлежит корректировке. Сметная стоимость остаточных объемов работ определяется в соответствии с положениями настоящего Порядка.
По решению заказчика локальные сметы разрабатываются только на объем работ по измененным проектным решениям.

8.5.4 Жұмыс көлемі жобалық шешімдерге енгізілетін өзгерістер ескеріле отырып, тапсырыс беруші бекіткен жобалық деректер, сондай-ақ орындалған және қалған физикалық жұмыс көлемдерінің бөлу ведомосы негізінде қабылданады.
8.5.5 Егер сметалық-нормативтік базада жоқ жабдық (жабдықтың бір бөлігі) жобалау-сметалық құжаттама түзетілгенге дейін сатып алынған (сатып алу жүзеге асырылған) немесе оларды беруге (сатып алу-сатуға) шарттар (келісімшарттар) жасалған жағдайда, онда мұндай жабдықтың құны сметалық құжаттамада 8.1.4-тармақтың ережелеріне сәйкес оны сатып алу бағасы бойынша ескеріледі. Мұндай жабдықтың құнын жобалау ұйымының тапсырыс берушісі жобалау тапсырмасына бастапқы деректер ретінде ұсынады.
8.5.6 Сметалық құжаттамаға құрылыстың сметалық құнын ұлғайтуды көздейтін жоба бойынша салыстырма кесте қоса беріледі. Салыстырмалы кестеде объектілер, құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің тараулары мен бөлімдері бойынша қорытынды деректер келтіріледі (жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер) бойынша қорытынды деректер көрсетілмейді).
9 Құрылыс үшін инженерлік ізденістердің сметалық құнын айқындау
9.1 Құрылыс үшін инженерлік ізденістердің құны құрылыс үшін инженерлік ізденістерді орындау үшін қажетті және жеткілікті ақша қаражатының шамасын (сомасын) білдіреді.
9.2 Құрылысқа инженерлік іздестіру жұмыстарының құны - құрылысқа инженерлік іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін қажетті және жеткілікті қаражат шамасын (сомасы) білдіреді.
Құрылыс үшін инженерлік ізденістердің осы Тәртіпқе сәйкес айқындалған және заңнамада белгіленген тәртіппен ресімделген құны тапсырыс берушінің (инвестордың) инженерлік ізденістерді орындау үшін қажетті қаражатының лимиті болып табылады.
9.3 Сараптама жұмыстарын жүргізу құны (ведомстводан тыс кешенді сараптама) инженерлік ізденістер құнына кірмейді.
9.4 Құрылыс үшін инженерлік ізденістердің құны мынадай әдістермен айқындалады:
қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның сметалық нормативтерін қолдана отырып, жұмыс түрлері бойынша есеппен (бұдан әрі - нормативтік құн);
іздестіру жұмыстарының еңбекті қажетсінуі негізінде есептеумен. Еңбекті қажетсіну негізгі өндірістік персоналдың іздестіру жұмыстарын жүргізуге арналған еңбек шығындарын есептеу арқылы анықталады.
9.5 Сметалық нормативтерді пайдалана отырып анықталған инженерлік ізденістер құнына енгізілмеген және қосымша есептеуді талап етеді:
1) міндетті келісуге қосымша шешімдер алу жөніндегі жұмыстар;

8.5.4 Объемы работ принимаются на основании проектных данных с учетом вносимых изменений в проектные решения, а также разделительной ведомости выполненных и остаточных физических объемов работ, утвержденной заказчиком.
8.5.5 В случае, если отсутствующее в сметно-нормативной базе оборудование (часть оборудования) приобретено (осуществлена закупка) или заключены договоры (контракты) на их поставку (куплю-продажу) до корректировки проектно-сметной документации, то стоимость такого оборудования учитывается в сметной документации по цене его приобретения в соответствии с пунктом 8.1.4. Стоимость такого оборудования предоставляется заказчиком проектной организации в качестве исходных данных к заданию на проектирование.
8.5.6 К сметной документации прилагается сравнительная таблица по проекту, предполагающему увеличение сметной стоимости строительства. В сравнительной таблице приводятся итоговые данные по объектам, главам и частям сводного сметного расчета стоимости строительства (итоговые данные по локальным сметам (локальным сметным расчетам) не указываются).
9. Определение сметной стоимости инженерных изысканий для строительства
9.1 Инженерные изыскания для строительства – комплекс технических исследований района строительства, позволяющих обосновать его целесообразность и местоположение, собрать необходимые данные для проектирования новых или реконструкции существующих объектов.
9.2 Стоимость инженерных изысканий для строительства представляет собой величину (сумму) денежных средств, необходимых и достаточных для выполнения инженерных изысканий для строительства.
Стоимость инженерных изысканий для строительства, определенная в соответствии с настоящим Порядком и оформленная в установленном законодательством порядке, является лимитом средств заказчика (инвестора), необходимых для выполнения инженерных изысканий.
9.3 Стоимость проведения экспертных работ (комплексная вневедомственная экспертиза) не входит в стоимость инженерных изысканий.
9.4 Стоимость инженерных изысканий для строительства определяется следующими методами:
расчетом по видам работ с применением сметных нормативов действующей сметно- нормативной базы (далее – нормативная стоимость);
расчетом на основании трудоемкости изыскательских работ. Трудоемкость определяется путем калькулирования затрат труда основного производственного персонала на выполнение изыскательских работ.
9.5 В стоимости инженерных изысканий, определенной с использованием сметных нормативов, не включены и требуют дополнительного расчета:
1) работы по получению дополнительных к обязательным согласованиям решений;

2) ҚР ҚН 1.02-03 сәйкес міндетті емес құжаттамалардың қосымша санын дайындау.
9.6 Инженерлік ізденістер құнында қосымша қосылған құн салығы ескеріледі. Жиынтық сметалық есептің I бөлігінде инженерлік ізденістерге арналған қаражат қосылған құн салығы есепке алынбай көрсетіледі.
9.7 Қажет болған кезде тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша ғимараттардың (құрылыстардың) негіздеріне (геологиялық ортасына) және ғимараттардың (құрылыстардың) жауапты тіреу конструкцияларының параметрлеріне геотехникалық мониторинг жүргізу құны қосымша ескеріледі. Қаражат жиынтық сметалық есептің I бөлігіндегі жеке жолда көрсетіледі.
9.8. Инженерлік ізденістердің құнын айқындау үшін негіз:
1) тапсырма (техникалық тапсырма) және тапсырыс берушіден бастапқы деректер;
2) инженерлік ізденістер саласындағы қолданыстағы нормативтер;
3) құрылысқа арналған инженерлік ізденістерге арналған бағалар жинағы.
9.9 Инженерлік ізденістер (смета) құнының есебі қолданыстағы сметалық- нормативтік базаның сметалық нормативтерін қолдана отырып, жұмыс түрлері бойынша жасалады.
9.10 Құрылысқа арналған инженерлік ізденістерге арналған бағалар жинағында (бұдан әрі - Ізденістерге арналған жинақ) келтірілген бағалар қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарын ескере отырып, инженерлік ізденістер бойынша далалық және камералдық жұмыстарды жүргізудің құрамы мен қазіргі заманғы технологиясына сәйкес есептелген.
9.11 Іздестіруге арналған жинақтың далалық жұмыстарының бағасы оларды экспедициялық жағдайларда орындау үшін көзделген және қызметкерлердің іссапарына (жол жүру жөніндегі шығыстардан басқа) немесе далалық жабдықталым ақшасын төлеуге байланысты шығыстарды ескереді.
Далалық жұмыстарды жұмыскерлерді іссапарға жібермей немесе жұмыскерлерге далалық жабдықталым немесе іссапар қаражатын төлемей жүргізген кезде осы жұмыстардың бағаларына 0,85 коэффициенті қолданылады.
9.12 Іздестіруге арналған жинақтың іздестіру материалдарын камералдық өңдеу бойынша бағалар қызметкерлерге іссапар немесе далалық жабдықталым ақшасын төлемей, оларды стационар жағдайында орындау үшін көзделген.
Экспедициялық жағдайларда іздестіру материалдарын камералдық өңдеуді орындау кезінде қызметкерлерді іссапарға жіберу немесе қызметкерлерге далалық жабдықталым ақшасын төлеу кезінде осы жұмыстардың бағаларына 1,15 коэффициенті қолданылады.
9.13 Бірнеше күрделі факторлар болған кезде және осыған байланысты бірнеше коэффициенттерді бірліктен артық қолданған кезде жалпы көтеру коэффициенті олардың бөлшек бөліктері мен бірліктерін қосу арқылы анықталады.
Бірліктен аз бірнеше коэффициенттер болған кезде жалпы төмендету коэффициенті оларды көбейту жолымен анықталады.
Жалпы көтеру және жалпы төмендету коэффициенттері көбейтіледі.

2) изготовление дополнительного количества документации сверх обязательных согласно СН РК 1.02-03.
9.6 В стоимости инженерных изысканий дополнительно учитывается налог на добавленную стоимость. В части I сводного сметного расчета средства на инженерные изыскания показываются без учета налога на добавленную стоимость.
9.7 При необходимости по заданию заказчика дополнительно учитывается стоимость проведения геотехнического мониторинга оснований (геологической среды) зданий (сооружений) и параметров ответственных несущих конструкций зданий (сооружений). Средства показываются отдельной строкой в части I сводного сметного расчета.
9.8 Основанием для определения стоимости инженерных изысканий служат:
1) задание (техническое задание) и исходные данные от заказчика;
2) действующие нормативы в сфере инженерных изысканий;
3) сборник цен на инженерные изыскания для строительства.
9.9 Расчет стоимости инженерных изысканий (смета) составляется по видам работ с применением сметных нормативов действующей сметно-нормативной базы.
9.10 Цены, приведенные в сборнике цен на инженерные изыскания для строительства (далее – Сборник на изыскания), рассчитаны в соответствии с составом и современной технологией производства полевых и камеральных работ по инженерным изысканиям, с учетом требований действующих нормативных документов.
9.11 Цены на полевые работы Сборника на изыскания предусмотрены для их выполнения в экспедиционных условиях и учитывают расходы, связанные с командировкой работников (кроме расходов по проезду) или с выплатой полевого довольствия.
При проведении полевых работ без направления работников в командировку или без выплаты работникам полевого довольствия или командировочных к ценам на эти работы применяется коэффициент 0,85.
9.12 Цены по камеральной обработке материалов изысканий Сборника на изыскания предусмотрены для выполнения их в условиях стационара, без выплаты работникам командировочных или полевого довольствия.
При выполнении камеральной обработки материалов изысканий в экспедиционных условиях с направлением работников в командировку или выплатой работникам полевого довольствия к ценам на эти работы применяется коэффициент 1,15.
9.13 При наличии нескольких усложняющих факторов и, в связи с этим, применении нескольких коэффициентов больше единицы общий повышающий коэффициент определяется путем суммирования их дробных частей и единицы.
При наличии нескольких коэффициентов меньше единицы общий понижающий коэффициент определяется путем их перемножения.
Общий повышающий и общий понижающий коэффициенты перемножаются.

9.14 Іздестіруге арналған жинақтың кестелерінде келтірілген жұмыстардың толық емес құрамын орындау кезінде бағаларға жұмыстардың еңбекті қажетсінуін азайтуға сәйкес келетін және тапсырыс берушімен келісім бойынша қабылданған төмендету коэффициенті қолданылады.
9.15 Инженерлік ізденістер түрлері бойынша сметаларда далалық, камералдық және зертханалық жұмыстар олардың экспедициялық жағдайларда немесе стационар жағдайларында орындалуын ескере отырып, сондай-ақ далалық лагерь жағдайларында орындалатын камералдық және зертханалық жұмыстар бөлінеді.
9.16 Іздестіруге арналған жинақтың кестелік бағаларымен ескерілмеген шығыстар сметаның "Өзге де шығыстар" деген жеке бөліміне бөлінеді. Оларға мыналар жатады:
а) ішкі көлік бойынша шығыстар. Ішкі көлік бойынша шығыстар іздестіру жүргізу учаскесі шегінде (яғни іздестіру ұйымы (экспедиция, партия, отряд) орналасқан жерден іздестіру учаскесіне дейін және кері қарай, сондай-ақ тікелей жұмыс учаскесінде) іздестірушілердің көшуі және жабдықтар мен материалдарды тасымалдау бойынша орындаушы ұйымның шығындарын өтеуді көздейді;
б) сыртқы көлік бойынша шығынстар. Сыртқы көлік бойынша шығыстар іздестіру жүргізетін ұйымның тұрақты орналасқан жерінен іздестіру экспедициясының, партиясының немесе отрядының базасына (немесе іздестіру учаскесіне дейін) дейін және кері қарай іздестіру жүргізушілердің жол жүруі және іздестіру жабдықтары мен материалдарын тасымалдау бойынша орындаушы ұйымның шығындарын өтеуді көздейді;
в) объектідегі іздестірулерді ұйымдастыру және жою бойынша шығыстар. Объектідегі іздестірулерді ұйымдастыру және жою бойынша шығыстар жұмыс уақытын жоғалтумен байланысты: қажетті құралдардың, материалдардың, арнайы киімнің және басқа да материалдық құндылықтардың тізбесімен өтінім жасауға және оларды алуға (өткізуге), жабдықтарды, керек-жарақтар мен материалдарды буып-түюге және жұмыс орнына жөнелтуге арналған шығындарды өтеуді және орындауды бастау үшін қажетті басқа да дайындық жұмыстарын көздейді іздестіру жұмыстарын жүргізуге, сондай-ақ машиналарды, жабдықтарды, құрылыстарды бөлшектеуге, бөлшектеуге, объектідегі іздестірулерді жоюға байланысты басқа да жұмыстарға бақылауды жүзеге асырады.
9.17 Іздестіруге арналған жинақта бағалар келтірілмеген және ұқсастығы бойынша қабылдана алмайтын құрылысқа арналған іздестіру жұмыстарының құны, сондай-ақ Іздестіруге арналған жинақта көзделмеген қосымша іздестіру жұмыстарының құны іздестіру жұмыстарының еңбекті қажетсінуі бойынша, яғни орындаушылардың (іздестіру ұйымының өндірістік персоналы қызметкерлерінің) жұмыс уақытының шығындары бойынша жеке есеппен айқындалады.

9.14 При выполнении неполного состава работ, приведенных в таблицах Сборника на изыскания, к ценам применяется понижающий коэффициент, соответствующий уменьшению трудоемкости работ и принятый по согласованию с заказчиком.
9.15 В сметах по видам инженерных изысканий выделяются полевые, камеральные и лабораторные работы с учетом их выполнения в экспедиционных условиях или в условиях стационара, а также камеральные и лабораторные работы, выполняемые в условиях полевого лагеря.
9.16 Расходы, не учтенные табличными ценами Сборника на изыскания, выделяются в отдельный раздел сметы "Прочие расходы". К ним относятся:
а) расходы по внутреннему транспорту. Расходы по внутреннему транспорту предусматривают компенсацию затрат организации-исполнителя по переездам изыскателей и перевозке оборудования и материалов в пределах участка производства изысканий (то есть от места базирования изыскательской организации (экспедиции, партии, отряда) до участка изысканий и обратно, а также непосредственно на участке работ);
б) расходы по внешнему транспорту. Расходы по внешнему транспорту предусматривают компенсацию затрат организации-исполнителя по проезду изыскателей и перевозке изыскательского оборудования и материалов от постоянного местонахождения организации, выполняющей изыскания, до базы изыскательской экспедиции, партии или отряда (или до участка изысканий) и обратно;
в) расходы по организации и ликвидации изысканий на объекте. Расходы по организации и ликвидации изысканий на объекте предусматривают компенсацию затрат, связанных с потерей рабочего времени на составление заявки с перечнем необходимых инструментов, материалов, спецодежды и других материальных ценностей и их получение (сдачу), упаковку и отправку оборудования, снаряжения и материалов к месту работ и другие подготовительные работы, необходимые для начала выполнения изыскательских работ, а также на разборку, демонтаж машин, оборудования, сооружений, другие работы, связанные с ликвидацией изысканий на объекте.
9.17 Стоимость изыскательских работ для строительства, для которых цены в Сборнике на изыскания не приведены и не могут быть приняты по аналогии, а также стоимость дополнительных изыскательских работ, не предусмотренных Сборником на изыскания, определяется отдельным расчетом по трудоемкости изыскательских работ, то есть по затратам рабочего времени исполнителей (работников производственного персонала изыскательской организации).

9.17.1 Іздестіру жұмыстарының еңбекті қажетсінуінің есептік көрсеткіштері, сондай-ақ іздестіру жұмыстарын орындаушылардың біліктілігі құрылысқа арналған іздестіру жұмыстарының шығындарын калькуляциялауды дайындау үшін негіз болып табылады.
9.17.2 Еңбекті қажетсіну бойынша іздестіру жұмыстарының құнын есептеу мынадай тәртіппен орындалады:
1) технологиялық процеске сәйкес жоспарланған іздестіру жұмыстарының тізбесі қалыптастырылады;
2) орындаушылардың біліктілік және сандық құрамы белгіленеді;
3) жобалау жұмыстарының еңбекті қажетсінуінің көрсеткіштері айқындалады;
4) іздестіру жұмыстарының құны еңбекті қажетсінудің алынған көрсеткіштері негізінде есептеледі.
9.17.3 Инженерлік ізденістер процесіне енгізілетін жұмыстардың тізбесі оңтайландырылған құрамда және оларды орындаудың ұтымды технологиялық дәйектілігінде ұсынылады. Жұмыстың әрбір түрі үшін оны орындау күрделілігіне қарай орындаушыны - тиісті біліктілігі бар маманды тағайындау қажет.
9.17.4 Мамандардың (орындаушылардың) біліктілігін көрсете отырып, іздестіру жұмыстарының әзірленген тізбесі негізінде әзірленетін процеске енгізілген жұмыстардың әрбір позициясы үшін еңбекті қажетсіну айқындалады. Жұмыстың күрделілігі "адам- сағатпен" өлшенеді.
9.17.5 Іздестіру жұмыстарының еңбекті қажетсінуінің көрсеткіштері осы жұмыс түрлерін орындау үшін іздестіру ұйымдарынан алынған нақты деректерді талдау және математикалық өңдеу жолымен айқындалады.
Салааралық немесе үлгілік еңбек нормалары жоқ еңбек құнының нормалары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес әзірленген еңбек нормалары негізінде есептеу жолымен қабылданады.
9.17.6 Іздестіру жұмыстарының құны (Қіж) еңбекті қажетсіну көрсеткіштерінің негізінде формула (9.1) бойынша теңгемен анықталады:
(9.1)
мұндағы ti - іздестіру жұмыстарының i-ші түрін орындаудың еңбекті қажетсінуі, адам-сағ.;
Кеа- инженерлік ізденістерге жұмсалатын жалпы шығындардағы өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеу үлесін белгілейтін коэффициент. Мәні (Кеа) 0,4 болып қабылданады;
Еіз.орт. - Қазақстан Республикасында іздестіру жұмыстарын орындаушылардың орташа сағаттық еңбекақысы, теңге/адам-сағ.
9.17.7 Іздестіру жұмыстарын орындаушылардың орташа сағаттық еңбекақысы (Еіз.орт) (9.2)-формула бойынша анықталады:
(9.2)
мұндағы Еіз.орт.ай. - Қазақстан Республикасы бойынша алдыңғы жылғы "Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет" экономикалық қызмет түріне сәйкес ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша орташа айлық жалақының шамасы, теңге;
Тжұм.ай. - алдыңғы жылғы өндірістік күнтізбеге сәйкес 40 сағаттық жұмыс аптасында жұмыс уақытының орташа айлық ұзақтығы, сағат;
Иқұр- құрылысқа арналған құн индексі.

9.17.1 Расчетные показатели трудоемкости изыскательских работ, а также квалификация исполнителей изыскательских работ являются основой для подготовки калькуляции затрат на изыскательские работы для строительства.
9.17.2 Расчет стоимости изыскательских работ по трудоемкости выполняется в следующем порядке:
1) формируется перечень планируемых к выполнению изыскательских работ в соответствии с технологическим процессом инженерных изысканий;
2) устанавливается квалификационный и количественный состав исполнителей;
3) определяются показатели трудоемкости проектных работ;
4) рассчитывается стоимость изыскательских работ на основании полученных показателей трудоемкости.
9.17.3 Перечень работ, включаемых в процесс инженерных изысканий, представляется в оптимизированном составе и рациональной технологической последовательности их выполнения. Для каждого вида работы в зависимости от сложности еҰ выполнения необходимо назначить исполнителя – специалиста соответствующей квалификации.
9.17.4 На основе разработанного перечня изыскательских работ с указанием квалификации специалистов (исполнителей) определяется трудоемкость для каждой позиции работ, включенной в разрабатываемый процесс. Трудоемкость работ измеряется в "человеко-часах".
9.17.5 Показатели трудоемкости изыскательских работ определяются путем анализа и математической обработки фактических данных, полученных от изыскательских организаций на выполнение этих видов работ.
Нормы затрат труда, на которые отсутствуют межотраслевые или типовые нормы труда, принимаются по расчету на основании норм труда, разработанных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
9.17.6 Стоимость изыскательских работ (Сиз) на основе показателей трудоемкости определяется по формуле (9.1), в тенге:
где – трудоемкость выполнения i-ого вида изыскательских работ, чел.-ч;
Кзп– коэффициент, устанавливающий долю оплаты труда производственного персонала в общих затратах на инженерные изыскания. Значение (Кзп) принимается 0,4;
Зиз.ср. – средняя почасовая оплата труда исполнителей изыскательских работ в
Республике Казахстан, тенге/чел.-ч.
Средняя почасовая оплата труда исполнителей изыскательских работ (Зиз.ср) определяется по формуле (9.2):
где Зиз.ср.мес. – величина среднемесячной заработной платы по данным официальной статистической информации по виду экономической деятельности "Профессиональная, научная и техническая деятельность" за предыдущий год в среднем по Республике Казахстан, тенге;
Траб.мес. – среднемесячная продолжительность рабочего времени при 40-часовой
рабочей неделе в соответствии с производственным календарем за предыдущий год, час; Истр – индекс стоимости для строительства.

9.18 Құрылысы үшін алдағы күнтізбелік жылда (жылдары) инженерлік ізденістер жоспарланатын объектілер бойынша инженерлік ізденістердің құны іздестіру жұмыстарын орындауды бастау мерзімін ескере отырып, инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.
10 Құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының сметалық құнын айқындау
10.1 Құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құны объектілердің құрылысына (жаңаларының құрылысы, қолданыстағыларын кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта жаңарту, күрделі жөндеу, консервациялау және кейіннен кәдеге жаратуға) арналған жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу бойынша, сондай-ақ аудандық жоспарлау және елді мекендерді салу, құрылысты ұйымдастыру, аумақты инженерлік дайындау, абаттандыру, көгалдандыру, сыртқы безендіру жобаларын әзірлеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті және жеткілікті ақша қаражатының шамасын (сомасын) білдіреді.
10.2 Құрылысқа арналған техникалық-экономикалық негіздемеге, объектілер құрылысының жобаларына, жобалау-сметалық құжаттамасына ведомстводан тыс кешенді сараптама, сондай-ақ әртүрлі деңгейдегі аумақтардың қала құрылысын жоспарлау жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу жөніндегі жұмыстардың құны жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу құнына кірмейді.
10.3 Жобалау алдындағы, жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеудің осы Тәртіпке сәйкес айқындалған және заңнамада белгіленген тәртіппен ресімделген құны тапсырыс берушінің (инвестордың) жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеуге қажетті қаражатының лимиті болып табылады.
10.4 Жобалау алдындағы құжаттаманы әзірлеу құны әзірленетін құжаттаманың түріне (құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесі, техникалық-экономикалық есеп, нобай (нобайлық жоба) және т.б.) байланысты есеппен айқындалады. Жобалау алдындағы құжаттаманы әзірлеу құны екі сатылы жобалау ("Жоба" және "Жұмыс құжаттамасы" сатылары) кезінде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеудің жалпы құнының 20 (жиырма) пайызынан аспауға тиіс.
10.5 Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу құнына қосымша мынадай шығыстар енгізіледі:
a) қосылған құн салығы;
б) әкімшілік персоналдың іссапарларын қоспағанда, құрылыс орнында жобалық шешімдер қабылдауды талап ететін жобалау ұйымы орналасқан пункттен тыс объектіні жобалауға байланысты іссапар шығыстары.
Жиынтық сметалық есептің I бөлігінде жобалау жұмыстарын орындауға арналған қаражат қосылған құн салығы есепке алынбай көрсетіледі.

9.18 По объектам, инженерные изыскания для строительства которых планируются в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), стоимость инженерных изысканий определяется путҰм разбивки объемов инвестиций по календарным годам с учетом срока начала выполнения изыскательских работ и индексации объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.
10. Определение сметной стоимости проектных работ для строительства
10.1 Стоимость проектных работ для строительства представляет собой величину (сумму) денежных средств, необходимых и достаточных для выполнения работ по разработке предпроектной, проектно-сметной документации на строительство (новых, расширение, модернизацию, техническое перевооружение, реконструкцию, капитальный ремонт, консервацию и постутилизацию существующих) объектов, а также по разработке проектов районной планировки и застройки населенных пунктов, организации строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства, озеленения, внешнего оформления.
10.2 Стоимость работ по проведению комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономического обоснования на строительство, проектно-сметной документации на строительство объектов, а также комплексной градостроительной экспертизы проектов градостроительного планирования территорий различного уровня не входит в стоимость разработки предпроектной, проектно-сметной документации.
10.3 Стоимость разработки предпроектной, проектно-сметной документации, определенная в соответствии с настоящим Порядком и оформленная в установленном законодательством порядке, является лимитом средств заказчика (инвестора), необходимых на разработку предпроектной, проектно-сметной документации.
10.4 Стоимость разработки предпроектной документации определяется расчетом в зависимости от вида разрабатываемой документации (технико-экономическое обоснование строительства, технико-экономический расчет, эскиз (эскизный проект) и т.д.). Стоимость разработки предпроектной документации не должна превышать 20 (двадцать) процентов от общей стоимости разработки проектно-сметной документации при двухстадийном проектировании (стадий "Проект" и "Рабочая документация").
10.5 В стоимость разработки проектно-сметной документации дополнительно включаются следующие расходы:
а) налог на добавленную стоимость;
б) командировочные расходы, связанные с проектированием объекта вне пункта нахождения проектной организации, требующим принятия проектных решений на месте строительства, за исключением командировок административного персонала.
В части I сводного сметного расчета средства на выполнение проектных работ показываются без учета налога на добавленную стоимость.

10.6 Жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеудің нормативтік құнына мынадай қызметтер (қажет болған жағдайда немесе тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша) кірмейді және жобалау жұмыстарының құнына қосымша есепке алынуға жатады:
жобалау-сметалық құжаттаманы шет тілінен және шет тіліне аудару;
ҚР ҚН 1.02-03 сәйкес жобалау-сметалық құжаттаманың міндетті құжаттардан артық даналарының қосымша санын дайындау.
10.7 Қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан (көшкіндер, сел, опырылымдар және басқалар) арнайы қорғау құрылыстарын жобалау құны еңбек шығындары бойынша құнды есептеу жолымен нақты жағдайларға сүйене отырып айқындалады және қосымша ескеріледі.
10.8 Жобалау жұмыстарының құнын айқындау мынадай әдістермен жүзеге асырылады:
қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның сметалық нормативтерін (бұдан әрі - нормативтік құн) қолдана отырып, жобалау объектілерінің заттай көрсеткіштері негізінде есептеумен;
жобалық жұмыстардың еңбекті қажетсінуі негізінде есептеумен. Еңбекті қажетсіну жобалау жұмыстарын орындау үшін негізгі өндірістік персоналдың еңбек шығындарын есептеу арқылы анықталады.
10.9 Жобалау жұмыстарының құнын айқындаудың негізгі әдісі қолданыстағы сметалық-нормативтік базаның сметалық нормативтерін қолдана отырып, жобалау объектілерінің заттай көрсеткіштері негізінде есептеу болып табылады.
10.10 Құрылыс үшін жобалау жұмыстарына арналған бағалар жинағында (бұдан әрі – Жобалау жұмыстарына арналған жинақ) келтірілген бағалар мыналарға арналған шығындарды ескереді:
құрылысқа арналған жобалау-сметалық құжаттамасын, аудандық жоспарлау және елді мекендер салу жобаларын әзірлеу, келісу, бекіту тәртібіне және құрамына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құжаттарда айқындалған жұмыстар;
кешенді ведомстводан тыс сараптама (кешенді қала құрылысы сараптамасы) органдарында және бекітетін инстанцияларда жобалау алдындағы, жобалау-сметалық құжаттамасын қорғау және олардың ескертулері бойынша тиісті өзгерістер енгізу;
келісу үшін қажетті көлемде көрсету материалдарын (макеттерден басқа) дайындау;
ҚР ҚН 1.02-03 сәйкес даналардың міндетті санымен кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салу үшін қағаз тасығышта төрт данада және электрондық тасығышта екі данада құжаттама (оның ішінде жұмыс құжаттамасының) жиынтығын әзірлеу.
10.11 Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бағасы ескерілмейді және жобалау тапсырмасына сәйкес келесі жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді және шығындарды қосымша есептеуді талап етеді:
a) бірнеше нұсқада жобалық шешімдерді әзірлеу;
б) ерекше күрделі конструкциялары мен жұмыс жүргізу әдістері бар объектілерді жобалау кезінде арнайы қосалқы құрылыстарға, тетіктерге, құрылғылар мен қондырғыларға арналған жұмыс сызбаларын, сондай-ақ көлемдік-жоспарлау және конструктивтік шешімдерге байланысты объект құрылысының күрделілігін ескере отырып, Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастыру және функцияларын жүзеге асыру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес әзірленетін негізгі құжаттардан тыс ҚҰЖ жасау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстарды бұзуға байланысты дайындық жұмыстарына арналған құрылысты ұйымдастыру жобасының (бұдан әрі - ҚҰЖ) қосымша құжаттарын әзірлеу;
в) мемлекеттік нормативтер талаптарындағы ықтимал өзгерістерді ескере отырып, жұмыстарды тапсырыс берушіге тапсыру-қабылдау актісі бойынша тапсырғаннан кейін жобалау-сметалық құжаттаманы түзету;
г) ғимараттар мен құрылыстардың көркемдік-декоративтік шешімдерін (интерьерлер, жеке жиһаз, жабдық, дизайн және жарнама элементтері, арнайы графика, қасбеттің сәулеттік жарықтандырылуы) әзірлеу, өзге де көркемдік жұмыстар;
д) зауытта дайындалған металл конструкциялар мен технологиялық құбырлардың егжей-тегжейлі сызбаларын әзірлеу;
е) осы жабдықты құрастырудың бастапқы талаптарын жасаудан басқа үлгілік емес және стандартты емес жабдықты дайындауға арналған конструкторлық құжаттаманы әзірлеу;
ж) жеке индустриялық құрылыс бұйымдарына құжаттама әзірлеу;
з) макеттер жасау;
и) жұмыстарды жүргізудің жобасын әзірлеу;
к) уақытша ғимараттар мен құрылыстар салуға жобалау-сметалық құжаттама әзірлеу;
л) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар, ғылыми- техникалық жұмыстар, оның ішінде жобалау кезінде арнайы техникалық шарттарды (АТШ) және жеке сметалық нормаларды (ЖСН) әзірлеу;
м) іздестіру жұмыстарына арналған шығындар;
н) энергия тұтынуды есепке алудың автоматтандырылған жүйелері, ғимараттар мен құрылыстар мониторингінің автоматтандырылған жүйелері (станциялары), оның ішінде мониторинг бойынша жұмыстарды жүргізу үшін жабдықтар мен бағдарламалық жасақтаманы сипаттай отырып, негізгі салмақ түсетін конструкциялар бойынша жобалау жұмыстары;
о) алаңнан тыс желілерге жоба әзірлеу;
п) жеке тұрған, жалпы аудандық (жалпы кварталдық) инженерлік құрылыстарды: жеке жылу пунктін, таратушы трансформаторлық қосалқы станцияларды, трансформаторлық қосалқы станцияларды әзірлеу;
р) дренажды жобалау;
с) күзет-қорғау дератизациялық жүйесін, өрт сөндіру, өртке қарсы желдеткіштің қауіпсіздік жүйелерінің құрылғыларын (күзет, өрт сигнал беруі, кіруді бақылау, бейнебақылау), телевидениені ұжымдық қабылдаудың ірі жүйелерін және электр байланысы жүйелерін, жергілікті есептеу желілерін және басқа да арнайы жүйелерді құрылыс нормалары мен қағидаларының белгіленген талаптарынан тыс әзірлеу;
т) азаматтық қорғанысқа және төтенше жағдайларға байланысты инженерлік- техникалық іс-шараларды әзірлеу;
у) технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйелері бойынша техникалық құжаттаманы әзірлеу;
ф) құрылыстың арнайы әдістерін жобалау (суды төмендету, мұздату, топырақты химиялық бекіту және басқа әдістер);
х) міндетті жобалық шешімдерге қосымша келісімдер алу бойынша жұмыстар;
ц) жобалау ұйымдарының құрылысқа арналған алаңды (трассаны) таңдауға қатысуы;
ч) объектілердің құрылысы барысында жүргізілетін авторлық қадағалау;
ш) Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың тиісті бөлімдеріне енгізілген "Қоршаған ортаны қорғау" (бұдан әрі - ҚОҚ) бөлімінен басқа, қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарын әзірлеу;
щ) құрылыс объектілерін ақпараттық модельдеу технологиясын (бұдан әрі - ҚОАМТ) қолдана отырып, жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу.

10.6 В нормативную стоимость разработки проектно-сметной документации не входят и подлежат учету в стоимости проектных работ дополнительно следующие услуги (в случае необходимости или по заданию заказчика):
перевод с иностранного языка и на иностранный язык проектно-сметной документации;
изготовление дополнительного количества экземпляров проектно-сметной документации свыше обязательных согласно СН РК 1.02-03.
10.7 Стоимость проектирования специальных защитных сооружений от опасных физико-геологических процессов и явлений (оползни, сели, обвалы и другие) определяется исходя из конкретных условий путем расчета стоимости по трудовым затратам и учитывается дополнительно.
10.8 Определение стоимости проектных работ осуществляется следующими методами:
расчетом на основании натуральных показателей объектов проектирования с применением сметных нормативов действующей сметно-нормативной базы (далее – нормативная стоимость);
расчетом на основании трудоемкости проектных работ. Трудоемкость определяется путем калькулирования затрат труда основного производственного персонала на выполнение проектных работ.
10.9 Основным методом определения стоимости проектных работ является расчет на основании натуральных показателей объектов проектирования с применением сметных нормативов действующей сметно-нормативной базы.
10.10 Цены, приведенные в сборнике цен на проектные работы для строительства (далее – Сборник на проектные работы), учитывают затраты на:
работы, определенные нормативными документами, устанавливающими требования к порядку разработки, согласования, утверждения и составу проектно-сметной документации на строительство, проектов районной планировки и застройки населенных пунктов;
защиту предпроектной, проектно-сметной документации в органах комплексной вневедомственной экспертизы (комплексной градостроительной экспертизы) и утверждающих инстанциях и внесение соответствующих изменений по их замечаниям;
изготовление демонстрационных материалов (кроме макетов), в объеме, необходимом для согласования;
разработку комплектов документации (в том числе рабочей) для строительства предприятий, зданий и сооружений в обязательном количестве экземпляров согласно СН РК 1.02-03.
10.11 Цены Сборника на проектные работы не учитывают и требуют дополнительного расчета в соответствии с заданием на проектирование следующие работы, услуги и затраты:
а) разработка проектных решений в нескольких вариантах;
б) разработка рабочих чертежей на специальные вспомогательные сооружения, приспособления, устройства и установки, при проектировании объектов с особо сложными конструкциями и методами производства работ, а также разработка дополнительных документов проекта организации строительства (далее – ПОС) с учетом сложности строительства объекта в зависимости от объемно-планировочных и конструктивных решений, в том числе на подготовительные работы, связанные со сносом существующих зданий и сооружений, в соответствии с действующими нормативными документами по составлению ПОС сверх основных документов, разрабатываемых согласно приложению 1 к Правилам организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика); в) корректировка проектно-сметной документации после сдачи работ заказчику по
акту сдачи-приемки в связи с учетом возможных изменений в требованиях государственных нормативов;
г) разработка художественно-декоративных решений зданий и сооружений (интерьеры, индивидуальная мебель, оборудование, элементы дизайна и рекламы, специальная графика, архитектурное освещение фасада), прочие художественные работы;
д) разработка деталировочных чертежей металлических конструкций и технологических трубопроводов заводского изготовления;
е) разработка конструкторской документации на изготовление нетипового и нестандартного оборудования, кроме составления исходных требований на конструирование этого оборудования;
ж) разработка документации на индивидуальные индустриальные строительные изделия;
з) изготовление макетов;
и) разработка проекта производства работ;
к) разработка проектно-сметной документации на строительство временных зданий и сооружений;
л) научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, научно- технические работы, в том числе разработка специальных технических условий (СТУ) и индивидуальных сметных норм (ИСН), при проектировании;
м) затраты на изыскательские работы;
н) проектные работы по автоматизированным системам учета энергопотребления, автоматизированным системам (станциям) мониторинга зданий и сооружений, в том числе ответственных несущих конструкций с описанием оборудования и программного обеспечения для проведения работ по мониторингу;
о) разработка проекта на внеплощадочные сети;
п) разработка отдельно стоящих, общерайонных (общеквартальных) инженерных сооружений: индивидуального теплового пункта, распределительных трансформаторных подстанций, трансформаторных подстанций;
р) проектирование дренажа;
с) разработка охранно-защитной дератизационной системы, устройств систем безопасности (охранной, пожарной сигнализации, контроля доступа, видеонаблюдения) пожаротушения, противопожарной вентиляции, крупных систем коллективного приема телевидения и систем электросвязи, локальных вычислительных сетей и других специальных систем сверх установленных требованиями строительных норм и правил;
т) разработка инженерно-технических мероприятий, связанных с гражданской обороной и чрезвычайными ситуациями;
у) разработка технической документации по автоматизированным системам управления технологическими процессами;
ф) проектирование специальных методов строительства (водопонижение, замораживание, химическое закрепление грунтов и другие методы);
х) работы по получению дополнительных к обязательным согласованиям проектных решений;
ц) участие проектных организаций в выборе площадки (трассы) для строительства; ч) авторский надзор, проводимый в ходе строительства объектов;
ш) разработка материалов оценки воздействия на окружающую среду, кроме раздела "Охрана окружающей среды" (далее – ООС), включенного в соответствующие разделы Сборника на проектные работы;
щ) разработка проектно-сметной документации с применением технологии информационного моделирования строительных объектов (далее – ТИМСО).

10.12 Құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құны жобаланатын объектілердің: қуатының, ұзындығының, құрылыс көлемінің, алаңының және басқалардың негізгі көрсеткіштеріне (бұдан әрі - жобаланатын объектілердің негізгі көрсеткіштері) сүйене отырып айқындалады.
10.13 Жобаланатын объектінің қабылданған заттай көрсеткіші жобалау жұмыстарына арналған жинақтың кестелерінде келтірілген ең төменгі көрсеткіштің жартысынан аз немесе екі еселенген ең жоғары көрсеткіштен көп болған жағдайларда, жобалау жұмыстарының құны 10.24-тармағында белгіленген тәртіппен жобалау жұмыстарының еңбекті қажетсінуі бойынша есептеумен айқындалады.
10.14 Кезектер бойынша құрылыс жүргізу кезінде кәсіпорындар мен құрылыстардың "Жұмыс жобаларын" ("Жобаларды") әзірлеу құны әрбір кезек үшін жеке негізгі көрсеткіштеріне сүйене отырып, Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бағасы бойынша анықталады, содан кейін жинақталады.
Бұл ретте құрылыстың бірінші кезегін жобалау құнына осы тармақтың бірінші абзацына сәйкес айқындалған "Жұмыс жобаларын" ("Жобаларды") жобалаудың жалпы сомасы шегінде барлық кейінгі кезектердің "Жұмыс жобасын" немесе "Жобасын" ("Жұмыс құжаттамасынсыз") әзірлеу құнының 20%-ына дейін қосылады.
10.15 Бірнеше үй-жайлардан, олардың топтарынан, әртүрлі қоғамдық және тұрғын үй мақсатындағы ғимараттар мен құрылыстардан тұратын көп функциялы ғимараттар мен қала құрылысы кешендері бойынша жобалау құжаттамасын әзірлеу құны кешенді немесе көп функциялы ғимаратты құрайтын әрбір ғимарат, құрылыс бойынша жеке жобалау жұмыстарына арналған жинақтың тиісті бөлімдері бойынша анықталады, содан кейін жинақталады.
10.16 Бірегей объектілер мен кешендер санатына жатқызылған объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құны Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бағасы бойынша айқындалады. Бұл ретте, әзірленуі күрделеніп отырған жобаның сол бөлімдерінің құнына 1,2 коэффициенті қолданылады.
Құрылыстың бірегей объектілеріне бұрын жеке-жеке немесе жиынтығында қолданылмаған, мемлекеттік немесе мемлекетаралық техникалық регламенттер және жобалау мен құрылыс жөніндегі нормативтік-техникалық талаптар белгіленбеген, осы объект үшін арнайы техникалық шарттарды (ерекше нормаларды) әзірлеу, келісу және бекіту қажеттілігін айқындайтын сәулеттік, көлемдік-жоспарлау, конструкциялық, инженерлік немесе технологиялық шешімдермен сипатталатын үйлер, ғимараттар және олардың кешендері жатады.
10.17 Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының жекелеген бөлімдерінің құны Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бөлімдеріне жобалау-сметалық құжаттаманың құнын бөлу кестелерінде келтірілген салыстырмалы көрсеткіштер (бағадан пайызбен) бойынша айқындалады.

10.12 Стоимость проектных работ для строительства определяется исходя из основных показателей проектируемых объектов: мощности, протяженности, строительного объема, площади и других (далее – основные показатели проектируемых объектов).
10.13 В случаях, когда принятый натуральный показатель проектируемого объекта меньше половины минимального или больше удвоенного максимального показателя, приведенных в таблицах Сборника на проектные работы, стоимость проектных работ определяется расчетом по трудоемкости проектных работ в порядке, установленном пунктом 10.24.
10.14 При строительстве по очередям стоимость разработки "Рабочих проектов" ("Проектов") предприятий и сооружений определяется по ценам Сборника на проектные работы исходя из основных показателей отдельно для каждой очереди, и затем суммируются.
При этом к стоимости проектирования первой очереди строительства добавляется до 20% от стоимости разработки "Рабочего проекта" или "Проекта" (без "Рабочей документации") всех последующих очередей в пределах общей суммы проектирования "Рабочих проектов" ("Проектов"), определенной в соответствии с первым абзацем настоящего пункта.
10.15 Стоимость разработки проектной документации по многофункциональным зданиям и градостроительным комплексам, состоящим из нескольких помещений, их групп, зданий и сооружений различного общественного и жилого назначения, определяется по соответствующим разделам Сборника на проектные работы отдельно по каждому зданию, сооружению, образующему комплекс или многофункциональное здание, и затем суммируются.
10.16 Стоимость разработки проектно-сметной документации на строительство объектов, отнесенных к категории уникальных объектов и комплексов, определяется по ценам Сборника на проектные работы. При этом к стоимости тех разделов проекта, разработка которых усложняется, применяется коэффициент 1,2.
К уникальным объектам строительства относятся здания, сооружения и их комплексы, характеризующиеся особыми, ранее не применявшимися по отдельности или в совокупности архитектурными, объемно-планировочными, конструктивными, инженерными или технологическими решениями, для которых не установлены государственные или межгосударственные технические регламенты и нормативно- технические требования по проектированию и строительству, определяющие необходимость разработки, согласования и утверждения для данного объекта специальных технических условий (особых норм).
10.17 Стоимость отдельных разделов проектно-сметной документации определяется по относительным показателям (в процентах от цены), приведенным в таблицах распределения стоимости проектно-сметной документации к разделам Сборника на проектные работы.

10.18 Қолданыстағы нормативтік құжаттарда көзделгенге қарсы қысқартылған құрамда және көлемде орындалуға жататын жобалау жұмыстарының (жобалауға арналған тапсырма өзгерген кезде жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, жобаның қосымша нұсқаларын немесе жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес әзірленетін жекелеген технологиялық, конструкциялық, сәулеттік және басқа да шешімдерді әзірлеу) құны, сондай-ақ бұрын орындалған жобалау материалдарын пайдалану кезінде Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бөлімдеріне кестелерде келтірілген оның салыстырмалы бөлінуіне (бағадан пайызбен) сәйкес жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бағасы бойынша айқындалады.
10.19 Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын ҚОАМТ қолдана отырып әзірлеу құны ақпараттық модельдерді құру арқылы әзірленетін жобаның сол бөлімдерінің құнына 1,2 коэффициентін қолдана отырып, Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бағасы бойынша айқындалады.
10.20 Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі және/немесе тапсырыс беруші отандық жобалау ұйымының қатысуымен Қазақстан Республикасында іске асыруға ұқсас емес жобаны әзірлеу үшін шетелдік жобалау ұйымын қатыстыру қажеттігі туралы шешім қабылдаған кезде жобалау жұмыстарының құны 1,25 коэффициентімен айқындалады. Отандық жобалау ұйымының қатысу дәрежесі тараптардың шартымен айқындалады.
Осы тармақтың бірінші абзацында көзделген коэффициентті және 10.16 және 10.19-тармақтарында көзделген коэффициенттерді бірге қолданылмайды.
10.21 Егер бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманы түзетудің негізді қажеттілігі туындаған жағдайда, онда мұндай жұмыстардың құны 10.1-кестеде келтірілген жеке жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу құнына коэффициенттерді қолдана отырып, Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бағасы бойынша айқындалады.
10.22 Жобалау жұмыстарының құнын Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бағасы бойынша айқындау кезінде жобалаудың бірнеше түрлі факторлары болған және осыған байланысты бірнеше коэффициенттерді қолданған кезде жалпы коэффициент оларды көбейту жолымен айқындалады.
10.1-кесте - Жобалық сметалық құжаттарды түзету кезіндегі жобалау жұмыстарының құнына коэффициенттер
Жобалау-сметалық құжаттамасының жалпы көлеміне қатысты енгізілетін өзгерістердің көлемі Коэффициент мәні
10%-дан кем
0,35
10%-дан жоғары 20%-ға дейін
0,45
20%-дан жоғары 30%-ға дейін
0,55
30%-дан жоғары 40%-ға дейін
0,65
40%-дан жоғары 50%-ға дейін
0,70
10.23 Жобалау жұмыстарының құнын есептеу (смета) Жобалау жұмыстарына арналған жинақтың бағасын қолдана отырып жасалады.
10.24 Жобалау жұмыстарына арналған жинақта бағалары келтірілмеген және ұқсастығы бойынша қабылдана алмайтын объектілерді салуға арналған жобалау құжаттамасын әзірлеу бойынша жұмыстардың құны, сондай-ақ Жобалау жұмыстарына арналған жинақта көзделмеген қосымша жобалау жұмыстарының құны жобалау жұмыстарының еңбекті қажетсінуі бойынша, яғни орындаушылардың (жобалау ұйымының өндірістік персоналының қызметкерлері) жұмыс уақытының шығындары бойынша жеке есеппен (калькуляциямен) айқындалады.

10.18 Стоимость проектных работ, подлежащих выполнению в сокращенном составе и объеме (разработка проектно-сметной документации при изменении задания на проектирование, разработка дополнительных вариантов проекта или отдельных технологических, конструктивных, архитектурных и других решений, разрабатываемых в соответствии с заданием на проектирование) против предусмотренного действующими нормативными документами, а также при использовании ранее выполненных проектных материалов, определяется по ценам Сборника на проектные работы в соответствии с еҰ относительным распределением (в процентах от цены), приведенным в таблицах к разделам Сборника на проектные работы.
10.19 Стоимость разработки проектно-сметной документации с применением ТИМСО определяется по ценам Сборника на проектные работы с применением коэффициента 1,2 к стоимости тех разделов проекта, которые разрабатываются посредством построения информационных моделей.
10.20 При принятии решения администратором бюджетной программы и/или заказчиком о необходимости привлечения иностранной проектной организации для разработки проекта, не имеющего аналогов реализации в Республике Казахстан, с участием отечественной проектной организации, стоимость проектных работ определяется с коэффициентом 1,25. Степень участия отечественной проектной организации определяется договором сторон.
Коэффициент, предусмотренный в первом абзаце настоящего пункта, не применяется совместно с коэффициентами по пунктам 10.16 и 10.19.
10.21 В случае если возникла обоснованная необходимость корректировки утвержденной проектно-сметной документации, то стоимость таких работ определяется по ценам Сборника на проектные работы с применением коэффициентов к стоимости разработки индивидуальной проектно-сметной документации, приведенными в таблице 10.1.
10.22 При определении стоимости проектных работ по ценам Сборника на проектные работы при наличии нескольких различных факторов проектирования и, в связи с этим, применении нескольких коэффициентов, общий коэффициент определяется путем их перемножения.
Таблица 10.1 – Коэффициенты к стоимости проектных работ при корректировке проектно-сметной документации
Объем вносимых изменений по отношению к общему объему проектно-сметной документации Значение коэффициента
менее 10%
0,35
свыше 10% до 20%
0,45
свыше 20% до 30%
0,55
свыше 30% до 40%
0,65
свыше 40% до 50%
0,70
10.23 Расчет стоимости проектных работ (смета) составляется с применением цен Сборника на проектные работы.
10.24 Стоимость работ по разработке проектной документации на строительство объектов, для которых цены в Сборнике на проектные работы не приведены и не могут быть приняты по аналогии, а также стоимость дополнительных проектных работ, не предусмотренных Сборником на проектные работы, определяется отдельным расчетом (калькуляцией) по трудоемкости проектных работ, то есть по затратам рабочего времени исполнителей (работников производственного персонала проектной организации).

10.24.1 Жобалаудың еңбекті қажетсінуінің есептік көрсеткіштері, сондай-ақ жобалау жұмыстарын орындаушылардың біліктілігі құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының шығындарын калькуляциялауды дайындау үшін негіз болып табылады.
10.24.2 Жобалау жұмыстарының еңбекті қажетсінуінің есептік көрсеткіштерін айқындау құрамы сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік нормативтерде белгіленген жобалау құжаттамасының барлық бөлімдері мен кіші бөлімдері үшін орындалады. Құрылысқа арналған жұмыс құжаттамасын орындаудың еңбекті қажетсінуінің көрсеткіштері құрылысқа арналған жобалау құжаттамасы жүйесінің (бұдан әрі - ҚЖҚЖ) стандарттарында белгіленген жұмыс құжаттамасының барлық негізгі жиынтықтары (жұмыс сызбаларының маркалары) үшін айқындалады.
10.24.3 Жобалау жұмыстарының құнын еңбекті қажетсіну көрсеткіштері бойынша есептеу мынадай тәртіппен орындалады:
1) жобалаудың технологиялық процесіне сәйкес орындауға жоспарланатын жобалау жұмыстарының тізбесі қалыптастырылады;
2) орындаушылардың біліктілік және сандық құрамы белгіленеді;
3) жобалау жұмыстарының еңбекті қажетсінуінің көрсеткіштері айқындалады;
4) жобалау жұмыстарының құны еңбекті қажетсінудің алынған көрсеткіштері негізінде есептеледі.
10.24.4 Жобалау процесіне енгізілетін жұмыстардың тізбесі оңтайландырылған құрамда және оларды орындаудың ұтымды технологиялық дәйектілігінде ұсынылады. Әрбір жобалау жұмысы үшін оны орындау күрделілігіне қарай тиісті біліктілігі бар орындаушыны (орындаушыларды) тағайындау қажет.
10.24.5 Мамандардың (орындаушылардың) біліктілігін көрсете отырып, әзірленген жобалау жұмыстарының тізбесі негізінде әзірленетін жобалау процесіне енгізілген жұмыстардың әрбір позициясы үшін еңбекті қажетсіну айқындалады. Жобалау жұмыстарының еңбекті қажетсінуі "адам-сағатпен" өлшенеді.
10.24.6 Жобалау жұмыстарын орындаудың еңбекті қажетсінуінің көрсеткіштері осы жұмыс түрлерін орындау үшін жобалау ұйымдарынан алынған нақты деректерді талдау және математикалық өңдеу жолымен айқындалады.
Салааралық немесе үлгілік еңбек нормалары жоқ еңбек құнының нормалары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес әзірленген еңбек нормалары негізінде есептеу жолымен қабылданады.
10.24.7 Жобалау жұмыстарының құны (Қжж) еңбекті қажетсіну көрсеткіштерінің негізінде (10.1)-формула бойынша теңгемен анықталады:
(10.1)
мұндағы ti - I-ші жобалық жұмысты орындаудың еңбекті қажетсінуі, адам-сағ;
Кеа- жобалау жұмыстарының құнындағы өндірістік персоналға еңбекақы төлеу үлесін белгілейтін коэффициент. Мәні (Кеа) 0,35 болып қабылданады;
Еж.орт — Қазақстан Республикасындағы жобалаушылардың орташа сағаттық еңбекақысы, теңге/адам-сағ.
10.24.8 Жобалаушылардың орташа сағаттық еңбекақысы (Еж.орт) (10.2)-формула бойынша анықталады, теңге/адам-сағ:

10.24.1 Расчетные показатели трудоемкости проектирования, а также квалификация исполнителей проектных работ являются основой для подготовки калькуляции затрат на проектные работы для строительства.
10.24.2 Определение расчетных показателей трудоемкости проектных работ выполняется для всех разделов и подразделов проектной документации, состав которых установлен государственными нормативами, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства. Показатели трудоемкости выполнения рабочей документации для строительства определяются для всех основных комплектов рабочей документации (марок рабочих чертежей), установленных стандартами Системы проектной документации для строительства (далее – СПДС).
10.24.3 Расчет стоимости проектных работ по показателям трудоемкости выполняется в следующем порядке:
1) формируется перечень планируемых к выполнению проектных работ в соответствии с технологическим процессом проектирования;
2) устанавливается квалификационный и количественный состав исполнителей;
3) определяются показатели трудоемкости проектных работ;
4) рассчитывается стоимость проектных работ на основании полученных показателей трудоемкости.
10.24.4 Перечень работ, включаемых в процесс проектирования, представляется в оптимизированном составе и рациональной технологической последовательности их выполнения. Для каждой проектной работы в зависимости от сложности еҰ выполнения необходимо назначить исполнителя (исполнителей) соответствующей квалификации.
10.24.5 На основе разработанного перечня проектных работ с указанием квалификации специалистов (исполнителей) определяется трудоемкость для каждой позиции работ, включенной в разрабатываемый процесс проектирования. Трудоемкость проектных работ измеряется в "человеко-часах".
10.24.6 Показатели трудоемкости выполнения проектных работ определяются путем анализа и математической обработки фактических данных, полученных от проектных организаций на выполнение этих видов работ.
Нормы затрат труда, на которые отсутствуют межотраслевые или типовые нормы труда, принимаются по расчету на основании норм труда, разработанных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
10.24.7 Стоимость проектных работ (Спр) на основе показателей трудоемкости определяется по формуле (10.1), в тенге:
где – трудоемкость выполнения i-ой проектной работы, чел.-ч;
Кзп– коэффициент, устанавливающий долю оплаты труда производственного персонала в стоимости проектных работ. Значение (Кзп) принимается 0,4;
Зп.ср – средняя почасовая оплата труда проектировщиков в Республике Казахстан,
тенге/чел.-ч.

(10.2)
мұнда:
Еж.орт.ай - Қазақстан Республикасы бойынша алдыңғы жылғы "Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет" экономикалық қызмет түріне сәйкес ресми статистикалық ақпарат бойынша орташа айлық жалақының шамасы, теңге;
Тжұмяи - алдыңғы жылғы өндірістік күнтізбеге сәйкес 40 сағаттық жұмыс аптасында жұмыс уақытының орташа айлық ұзақтығы, сағат;
Иқұр - құрылыс құнының индексі.
10.25 Жобалау алдағы күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша жобалау жұмыстарының құны жобалаудың нормативтік мерзімдеріне сәйкес инвестициялардың көлемдерін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу және тапсырыс беруші ұсынатын жұмыстардың басталуы туралы мәліметтердің негізінде құрылыс үшін құн индекстері арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеу арқылы айқындалады.
11 Құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды айқындау
11.1 Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы инжинирингтік қызметтер (құрылыстағы инжинирингтік қызметтер) - оңтайлы жобалық көрсеткіштерге қол жеткізу мақсатында құрылысты дайындауды және іске асыруды қамтамасыз ететін қызметтер кешені (техникалық және авторлық қадағалау, жобаны басқару).
11.2 Инжинирингтік қызметтерді көрсету үздіксіз сипатқа ие және салынған объектіні пайдалануға қабылдауды қоса алғанда, құрылыстың бүкіл кезеңі ішінде жүзеге асырылады.
11.3 Техникалық және авторлық қадағалау бойынша, сондай-ақ жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған қаражат Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаға, оның ішінде Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтерді көрсету қағидаларына сәйкес сметалық құжаттамада ескеріледі.
11.4 Объектілерді салу кезінде инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар пайдалануға беруге дейін құрылыстың бүкіл кезеңіне арналған құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінде оның ұзақтығының нормаларыня сәйкес көзделеді және тапсырыс берушінің объектіні жоспарлау және салу, сондай-ақ құрылыста инжинирингтік қызметтерді сатып алуды жүргізу үшін қаражатының лимиті болып табылады.
11.5 Инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар жобаны басқаруға, техникалық және авторлық қадағалауларға арналған шығындардың жеке есептерімен айқындалады.
11.6 Есептеу нәтижелері бойынша алынған инжинирингтік қызметтерге арналған қаражат құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің III бөлігіне енгізіледі.

Средняя почасовая оплата труда проектировщиков (Зп.ср) определяется по формуле (10.2), в тенге/чел.-ч:
где Зп.ср.мес – величина среднемесячной заработной платы по официальной статистической информации по виду экономической деятельности "Профессиональная, научная и техническая деятельность" за предыдущий год в среднем по Республике Казахстан, тенге;
Траб.мес – среднемесячная продолжительность рабочего времени при 40-часовой
рабочей неделе в соответствии с производственным календарем за предыдущий год, час; Истр – индекс стоимости для строительства.
10.25 По объектам, проектирование которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), стоимость проектных работ определяется путҰм разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормативными сроками проектирования и индексации объемов предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства на основании сведений о начале работ, предоставляемых заказчиком.
11. Определение сметной стоимости на инжиниринговые услуги в строительстве
11.1 Инжиниринговые услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (инжиниринговые услуги в строительстве) – комплекс услуг (технический и авторский надзоры, управление проектом), обеспечивающий подготовку и осуществление строительства с целью достижения оптимальных проектных показателей.
11.2 Инжиниринговые услуги имеют непрерывный характер, и осуществляются в течение всего периода строительства, включая приемку построенного объекта в эксплуатацию.
11.3 Средства на инжиниринговые услуги по техническому и авторскому надзору, а также по управлению проектом учитываются в сметной документации в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан, в том числе Правилами оказания инжиниринговых услуг в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
11.4 Затраты на инжиниринговые услуги при строительстве объектов предусматриваются в сводном сметном расчете стоимости строительства на весь период строительства до ввода в эксплуатацию в соответствии с нормами его продолжительности и являются лимитом средств заказчика для планирования и строительства объекта, а также проведения закупок инжиниринговых услуг в строительстве.
11.5 Затраты на инжиниринговые услуги определяются отдельными расчетами затрат на управление проектом, технический и авторский надзоры.
11.6 Средства на инжиниринговые услуги, полученные по результатам расчетов, включаются в часть III сводного сметного расчета стоимости строительства.

11.7 Әрбір кезеңнің (қорытынды кезеңнен басқа) жиынтық сметалық есебіндегі кезеңдер бойынша жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу кезінде құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар тапсырыс берушінің осындай көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар нормативінің ең аз мәні бойынша есептеледі. Қорытынды (соңғы) кезеңнің жиынтық сметалық есебінің III бөлігінде инжинирингтік қызметтерге арналған шығындар барлық кезеңдер бойынша құрылыстың жиынтық құнын негізге ала отырып есептелген қаражаттың нормативтік лимиті мен жекелеген (алдыңғы) кезеңдердің жиынтық сметалық есептеріне бұрын енгізілген инжинирингтік қызметтерге арналған қаражат сомасы арасындағы айырма ретінде ескеріледі.
11.8 Инжинирингтік қызметтер көрсетуге арналған шығындар есебіне енгізілмеген және қосымша қосылған құн салығы ескеріледі.
11.9 Инжинирингтік қызметтерге арналған шығындарды есептеу тапсырыс берушінің жобаны басқару, объектілерді салу кезінде техникалық және авторлық қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға арналған шығыстарының нормалары негізінде орындалады.
11.10 Тапсырыс берушінің жобаны басқаруға арналған шығындары инжинирингтік ұйымның Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаға сәйкес берілген бюджет пен мерзімдер шеңберінде инвестициялық жобаның мақсаттарына қол жеткізу үшін объектілерді жобалауды, салуды және пайдалануға беруді ұйымдастыру, жоспарлау, үйлестіру, бақылау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған шығындарын ескереді.
11.11 Сметалық құжаттамада құрылыс үшін жобаны басқару бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы (11.1)-формула бойынша айқындалады:
(11.1)
мұндағы Шжб - жобаны басқаруға арналған шығындар, мың теңге;
Ққұр. — құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің II бөлігінің қорытындысы бойынша 6.5 тармаққа сәйкес сметалық бағалар деңгейіндегі құрылыс құны (қосылған құн салығын есепке алмағанда), мың теңге;
ШНжб — жобаны басқаруға арналған шығыстарының нормасы, пайыз. Жобаны басқаруға арналған шығыстарының нормалары Б1 кестесінің 2-бағанында келтірілген.
Тапсырыс берушінің жобаны басқаруға арналған шығындарының нормалары құрылысты қадағалауға байланысты тапсырыс берушінің шығындарын (соның ішінде сапасы, мерзімі, құны, орындалған жұмыстарды қабылдау және объектілерді пайдалануға беру) есепке алмайды.
11.12 Қазынашылық сүйемелдеу - қазынашылық органындағы шоттар арқылы жүргізілген төлемдердің барлық кезеңдерінде құрылыс объектілерімен байланысты бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға бөлінген қаражаттың мақсатты пайдалануын, жобаның барлық қатысушыларымен - мердігерлермен, қосалқы мердігерлермен салықтарды толығымен төлеуді қамтамасыз етуін бақылау.

11.7 При разработке проектно-сметной документации по этапам в сводном сметном расчете каждого этапа (кроме заключительного) затраты на инжиниринговые услуги в строительстве рассчитываются по наименьшему значению норматива расходов заказчика на такие услуги. В части III сводного сметного расчета заключительного (последнего) этапа затраты на инжиниринговые услуги учитываются как разница между нормативным лимитом средств, рассчитанным исходя из суммарной стоимости строительства по всем этапам, и суммой средств на инжиниринговые услуги, ранее включенных в сводные сметные расчеты отдельных (предшествующих) этапов.
11.8 В расчет затрат на инжиниринговые услуги не включен и учитывается дополнительно налог на добавленную стоимость.
11.9 Расчет затрат на инжиниринговые услуги выполняется на основании норм расходов заказчика на осуществление функций по управлению проектом, техническому и авторскому надзору при строительстве объектов.
11.10 Затраты заказчика на управление проектом учитывают затраты инжиниринговой организации на осуществление деятельности по организации, планированию, координации, контролю за проектированием, строительством и вводом в эксплуатацию объектов для достижения целей инвестиционного проекта в рамках заданного бюджета и сроков в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
11.11 В сметной документации величина затрат на инжиниринговые услуги по управлению проектом для строительства определяется по формуле (11.1):
где ЗУП – затраты на управление проектом, тысяч тенге;
Сстр. – стоимость строительства в уровне сметных цен согласно пункту 6.5 по итогу части II сводного сметного расчета стоимости строительства (без учета налога на добавленную стоимость), тысяч тенге;
НРУП – норма расходов на управление проектом, процент. Нормы расходов на управление проектом приведены в графе 2 таблицы Б.1.
Нормами расходов на управление проектом не учтены расходы заказчика, связанные с надзором за строительством (включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию).
11.12 Казначейское сопровождение – контроль за целевым использованием средств, выделенных на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, связанных со строительством, обеспечением полноты уплаты налогов всеми участниками проекта –
генеральным подрядчиком и субподрядчиком на всех этапах проведения платежей через счета в органах казначейства.

Қазынашылық сүйемелдеу кезінде жобаны басқаруға арналған қаражаттың мөлшері 0,35 коэффициентін қолдана отырып, (11.1)-формула бойынша айқындалады.
11.13 Тапсырыс берушінің техникалық қадағалауға арналған шығындары Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаға сәйкес орындалған жұмыстардың сапасын, мерзімдерін, құнын, қабылдануын және объектілерді пайдалануға беруді қоса алғанда, жобаны іске асырудың барлық сатыларында құрылысты қадағалауға байланысты инжинирингтік ұйымның шығындарын ескереді.
11.14 Сметалық құжаттамада техникалық қадағалауды жүзеге асыру бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы (11.2)-формула бойынша айқындалады:
(11.2)
мұндағы ШТқ - техникалық қадағалауға арналған шығындар, мың теңге;
Ққұр. — құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің II бөлігінің қорытындысы бойынша 6.5 тармаққа сәйкес сметалық бағалар деңгейіндегі құрылыс құны (қосылған құн салығын есепке алмағанда), мың теңге;
ШНТҚ — техникалық қадағалауға арналған шығыстар нормасы, пайыз. Техникалық қадағалауға арналған шығыстар нормалары Б.1 кестесінің 3-бағанында келтірілген.
11.15 Тапсырыс берушінің авторлық қадағалауға арналған шығындары сәулет немесе қала құрылысы туындысының авторын (авторларын) қоса алғанда, Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаға сәйкес оны әзірлеушілер жүзеге асыратын құрылыс жобасының іске асырылуына бақылауды жүзеге асыруға арналған шығындарды ескереді.
11.16 Авторлық қадағалауды жүзеге асыру бойынша инжинирингтік қызметтерге арналған шығындардың шамасы (11.3)-формула бойынша айқындалады:
(11.3)
мұндағы ШАқ - авторлық қадағалауға арналған шығындар, мың теңге;
Ққұр. - құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің II бөлігінің қорытындысы бойынша 6.5 тармаққа сәйкес сметалық бағалар деңгейіндегі құрылыс құны (қосылған құн салығын есепке алмағанда), мың теңге;
ШНАҚ - авторлық қадағалауға арналған шығыстар нормасы, пайыз. Авторлық қадағалау жөніндегі инжинирингтік қызметтерге арналған шығыстарының нормалары Б2 кестесінде келтірілген.
11.17 Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеушілер үшін авторлық қадағалауға арналған шығындарға, әкімшілік персоналдың іссапарларын қоспағанда, құрылыс (құрылыс салу) орнында жобалық шешімдер қабылдау мақсатында жобалау ұйымы орналасқан жерден тыс объект салу кезінде құрылысқа авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымы мамандарының іссапарына байланысты шығыстар қосымша енгізіледі.
11.18 Сметалық шығындар есебіне жобаны басқару және техникалық қадағалау шығындарының құнына мамандарды құрылысқа іссапарға жіберуге қосымша шығындар қосылмайды.

Размер средств на управление проектом при казначейском сопровождении определяется по формуле (11.1) с применением коэффициента 0,35.
11.13 Затраты заказчика на технический надзор учитывают затраты инжиниринговой организации, связанные с надзором за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
11.14 В сметной документации величина затрат на инжиниринговые услуги по осуществлению технического надзора определяется по формуле (11.2):
где ЗТН – затраты на технический надзор, тысяч тенге;
Сстр. – стоимость строительства в уровне сметных цен согласно пункту 6.5 по итогу части II сводного сметного расчета стоимости строительства (без учета налога на добавленную стоимость), тысяч тенге;
НРТН – норма расходов на технический надзор, процент. Нормы расходов на технический надзор приведены в графе 3 таблицы Б.1.
11.15 Затраты заказчика на авторский надзор учитывают затраты на осуществление контроля за реализацией проекта строительства, осуществляемого его разработчиками, включая автора (авторов) архитектурного или градостроительного произведения, в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
11.16 Величина затрат на инжиниринговые услуги по осуществлению авторского надзора определяется по формуле (11.3):
где ЗАН – затраты на авторский надзор, тысяч тенге;
Сстр. – стоимость строительства в уровне сметных цен согласно пункту 6.5 по итогу части II сводного сметного расчета стоимости строительства (без учета налога на добавленную стоимость), тысяч тенге;
НРАН – норма расходов на авторский надзор, процент. Нормы расходов на инжиниринговые услуги по авторскому надзору приведены в таблице Б.2.
11.17 Для разработчиков проектно-сметной документации в затраты на авторский надзор дополнительно включаются расходы, связанные с командировкой специалистов проектной организации, осуществляющей авторский надзор за строительством, при строительстве объекта вне места нахождения проектной организации, в целях принятия проектных решений на месте строительства (стройке), за исключением командировок административного персонала.
11.18 В расчет сметных затрат на управление проектом и технический надзор затраты на командировку специалистов на стройку дополнительно не включаются.

11.19 Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымының мамандарын құрылыс объектісіне іссапарға жіберуге байланысты шығындар іссапарға жіберілген қызметкерлердің қажетті саны және олардың құрылыста болу мерзімі, сондай-ақ құрылыстың нормативтік ұзақтығы негізге алына отырып жасалатын жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу сатысындағы есеппен айқындалады.
Жобалау ұйымы мамандарының іссапар шығындарын есептеуде мыналар ескеріледі:
а) іссапарда болған күнтізбелік күндер үшін тәуліктік шығыстар;
б) межелі жерге бару және кері қайту жолы бойынша шығыстар;
с) тұрғын үй жалдау бойынша шығыстар.
11.20 Құрылысы алдағы күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша инжинирингтік қызметтердің құны алдағы кезеңдердің инвестициялар көлемдерін құрылыс үшін құн индекстері арқылы индекстеу жолымен айқындалады.
Инвестициялардың көлемін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу құрылыстағы нормативтік ұзақтығы мен бекіту нормаларына сәйкес, сондай-ақ тапсырыс беруші ұсынатын құрылыстың басталуы туралы мәліметтер негізінде орындалады.
11.21 Тапсырыс берушінің сметасында айқындалған құрылыстағы инжинирингтік қызметтердің қаражат лимиті құрылыстың барлық кезеңіне белгіленеді.
12 Құрылыс объектілерін пайдалануға беру кезінде іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнын айқындау
12.1 Осы бөлімнің ережелері пайдалануға берілетін құрылыс объектілерінде (жаңа құрылыс, қайта жаңартылатын, кеңейтілетін, жаңғыртылатын, техникалық қайта жарақтандырылатын кәсіпорындарда, ғимараттар мен құрылыстарда) іске қосу-жөндеу жұмыстарының құнын айқындау және іске қосу-жөндеу жұмыстарына сметалар (сметалық есептер) жасау жөніндегі негізгі қағидаттар мен ережелерді қамтиды.
12.2 Осы Тәртіптің ережелері құрылыс құнын айқындау бойынша қолданыстағы сметалық және нормативтік база негізінде салааралық пайдалануға арналған жабдықты пайдалануға берудің сметалық құнын айқындау кезінде қолданылады.
12.3 Осы Тәртіптің ережелері экономика салаларының құрамындағы кәсіпорындар мен салалардың арнайы технологиялық жабдықтарын іске қосудың сметалық құнын айқындау үшін қолданылмайды.
12.4 Іске қосу-жөндеу жұмыстары жеке сынақтарды дайындау және жүргізу кезеңінде және жабдықты кешенді сынау кезеңінде орындалатын жұмыстар кешені болып табылады. Бұл ретте "жабдық" ұғымы объектінің бүкіл технологиялық жүйесін, яғни технологиялық және жабдықтар мен құбыржолдардың барлық басқа түрлерінің кешенін, электр техникалық, санитариялық-техникалық құрылғыларды, автоматтандыруды және жобада көзделген басқа да жүйелерді қамтиды.
12.5 Жабдықты жеке сынау кезеңінде жүргізілетін іске қосу-жөндеу жұмыстары кешенді сынамалау үшін жабдықты қабылдауға дайындау мақсатында жұмыс құжаттамасында, жекелеген машиналарға, механизмдер мен агрегаттарға арналған стандарттар мен техникалық шарттарда көзделген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.

11.19 Затраты, связанные с командировкой на объект строительства специалистов проектной организации, осуществляющей авторский надзор, определяются расчетом на стадии разработки проектно-сметной документации, который составляется исходя из необходимого количества командированных работников, и срока их пребывания на стройке, а также нормативной продолжительности строительства.
В расчете затрат на командировку специалистов проектной организации учитываются:
а) суточные расходы за календарные дни нахождения в командировке; б) расходы по проезду к месту назначения и обратно;
в) расходы по найму жилого помещения.
11.20 По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), стоимость инжиниринговых услуг определяется путем индексации объемов инвестиций предстоящих периодов через индексы стоимости для строительства.
Разбивка объемов инвестиций по календарным годам выполняется в соответствии с нормативной продолжительностью и нормами задела в строительстве, а также на основании сведений о начале строительства, предоставляемых заказчиком.
11.21 Лимит средств инжиниринговые услуги в строительстве, определенный сметой заказчика, устанавливается на весь период строительства.
12. Определение сметной стоимости пусконаладочных работ при вводе в эксплуатацию объектов строительства
12.1 Положения настоящего раздела применяются при определении сметной стоимости пусконаладочных работ на вводимых в эксплуатацию объектах строительства (нового строительства, реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, технически перевооружаемых предприятиях, зданиях и сооружениях).
12.2 Положения настоящего Порядка применяются при определении сметной стоимости пусконаладочных работ оборудования межотраслевого применения на основе действующей сметно-нормативной базы по определению стоимости строительства.
12.3 Положения настоящего Порядка не применяется для определения сметной стоимости пусконаладочных работ специального технологического оборудования предприятий и производств в составе отраслей экономики.
12.4 Пусконаладочными работами является комплекс работ, выполняемых в период подготовки и проведения индивидуальных испытаний и в период комплексного опробования оборудования. При этом понятие "оборудование" охватывает всю технологическую систему объекта, то есть комплекс технологического и всех других видов оборудования и трубопроводов, электротехнические, санитарно-технические устройства, автоматизацию и другие системы, предусмотренные проектом.
12.5 Пусконаладочные работы, проводимые в период индивидуальных испытаний оборудования, обеспечивают выполнение требований, предусмотренных рабочей документацией, стандартами и техническими условиями на отдельные машины, механизмы и агрегаты, с целью подготовки оборудования к приемке для комплексного опробования.

12.6 Жабдықты кешенді сынау кезеңінде жобада көзделген технологиялық процесте жабдықтың бос жүрістегі бірлескен өзара байланысты жұмысын тексеру, реттеу және қамтамасыз ету, кейіннен жабдықты жүктемемен жұмысқа ауыстыру және жобада көзделген тұрақты технологиялық режимге шығару орындалады.
12.7 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған сметада мыналар ескерілмейді:
a) кәсіпорындардың, ғимараттардың, құрылыстардың күрделі құрылысының сметаларында ескерілген жұмыстар мен шығындар;
б) жабдықты тексеруге, оның ақаулары мен монтаждау ақауларын, құрылыс- монтаждау жұмыстарының кемшіліктерін жоюға байланысты және тиісінше жабдықты жеткізушілер, жұмыстарды орындаушы монтаждау және құрылыс ұйымдары өтейтін шығындар;
в) жобалау-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындар;
г) техникалық қызмет көрсету шығындары;
д) стандарттарда, нұсқаулық техникалық материалдарда, техникалық шарттарда, жабдықты монтаждау, жөндеу және пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарда көзделмеген жұмыстар;
е) кәсіпорындардың жобалық қуаттарын оларды пайдалануға қабылдағаннан кейін игеру кезеңінде жүзеге асырылатын жөндеу жұмыстары.
12.8 Іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құны сметалық нормалар мен Қазақстан Республикасының қолданыстағы сметалық-нормативтік базасының ресурстарына бағалар негізінде айқындалады.
12.9 Сметалық нормалар элементтік сметалық нормаларды қолдану жөніндегі нормативтік техникалық құжаттарда және белгіленген тәртіппен бекітілген тиісті жинақтардың техникалық бөліктерінде қамтылған талаптарды, шарттар мен шектеулерді ескере отырып, нақты құрылыстың және құрылыс көзделіп отырған ауданның шарттары үшін қабылданады.
Іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау кезінде күрделі жағдайлардың, еңбектің қысылыңқы, зиянды және еңбек өнімділігін төмендететін басқа да жағдайлардың әсерін есепке алу үшін жергілікті сметаларды жасау кезінде іске қосу-жөндеу жұмыстарына элементтік сметалық нормаларды қолдану жөніндегі жалпы ережелерде, іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалардың тиісті жинақтарының бөліктері мен бөлімдеріне техникалық бөліктер мен кіріспе нұсқауларда келтірілген коэффициенттер қолданылады. Бұл коэффициенттерді қолдану жобада негізделген.
12.10 Іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау кезінде еңбек шығындарының сметалық бағалары Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша құрылыстағы еңбек шығындарының сметалық бағаларының жинағы бойынша 6.5. тармаққа сәйкес қабылданады.
12.11 Іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құны құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметада немесе объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметада жеке жолмен ескеріледі.

12.6 В период комплексного опробования оборудования выполняются проверка, регулировка и обеспечение совместной взаимосвязанной работы оборудования в предусмотренном проектом технологическом процессе на холостом ходу с последующим переводом оборудования на работу под нагрузкой и выводом на устойчивый технологический режим, предусмотренный проектом.
12.7 В смете на пусконаладочные работы не учитываются:
а) работы и затраты, учтенные в сметах на капитальное строительство предприятий, зданий, сооружений;
б) затраты, связанные с ревизией оборудования, устранением его дефектов и дефектов монтажа, недоделок строительно-монтажных работ и возмещаемые соответственно поставщиками оборудования, монтажными и строительными организациями-исполнителями работ;
в) затраты на проектно-конструкторские работы; г) затраты на техническое обслуживание;
д) работы, не предусмотренные стандартами, руководящими техническими материалами, техническими условиями, инструкциями по монтажу, наладке и эксплуатации оборудования;
е) наладочные работы, осуществляемые в период освоения проектных мощностей предприятий после приемки их в эксплуатацию.
12.8 Сметная стоимость пусконаладочных работ определяется на основе сметных норм и цен на ресурсы действующей сметно-нормативной базы Республики Казахстан.
12.9 Сметные нормы принимаются для условий конкретной стройки и того района, в котором намечается строительство, с учетом требований, условий и ограничений, содержащихся в нормативных технических документах по применению элементных сметных норм и в технических частях соответствующих сборников, утвержденных в установленном порядке.
Для учета влияния сложных условий при выполнении пусконаладочных работ, стесненности, вредных условий труда и других, снижающих производительность труда, при составлении локальных смет применяются коэффициенты, приведенные в общих положениях по применению элементных сметных норм на пусконаладочные работы, технических частях и вводных указаниях к отделам и разделам соответствующих сборников элементных сметных норм на пусконаладочные работы. Применение этих коэффициентов обосновывается в проекте.
12.10 Сметные цены на затраты труда при выполнении пусконаладочных работ принимаются по Сборнику сметных цен на затраты труда в строительстве по регионам Республики Казахстан согласно пункту 6.5.
12.11 Сметная стоимость пусконаладочных работ учитывается отдельной строкой в сводной смете на ввод в эксплуатацию объекта, сводной смете на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию.

12.12 Белгіленген тәртіппен бекітілген іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құны кәсіпорынды, ғимарат пен құрылысты пайдалануға қабылдағанға дейін іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізудің бүкіл кезеңіне тапсырыс беруші қаражатының лимиті болып табылады.
12.13 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған сметалық құжаттаманы жобаны әзірлеуші немесе іске қосу-жөндеу ұйымы тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша әзірлейді.
12.14 Іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнын анықтау үшін мынадай сметалық құжаттама жасалады:
іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі;
кәсіпорын, ғимарат, құрылыс бойынша іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер);
іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалар жинақтарында қажетті нормалар болмаған жағдайда жасалатын іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған жеке сметалық нормалар;
іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізудің ерекше жағдайларына негізделген мердігерлік іске қосу-жөндеу ұйымдарының өзге де шығындарын есептеу.
12.15 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына сметалық құжаттамаға түсіндірме жазба жасалады, онда мынадай деректер келтіріледі:
жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
объектіні пайдалануға беру кезінде іске қосу-жөндеу жұмыстарына қатысатын ұйымдар туралы мәліметтер;
сметалық құжаттаманың құрамы;
сметалық құжаттаманы жасау үшін қабылданған сметалық нормативтердің тізбесі;
осы объектіні пайдалануға беру кезінде іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнын айқындау ерекшеліктері;
сметалық құжаттама жасалған бағалар деңгейі;
осы объектіге тән басқа да мәліметтер.
12.16 Келесілердің негізінде іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған сметалық құжаттама:
1) тапсырыс берушінің сметалық құжаттаманы әзірлеуге арналған тапсырмасы;
2) электр жабдығы мен автоматтандыру жүйелерінің сызбаларын, принципті және функционалдық схемаларын, жабдықтың ерекшелігін қоса алғанда, жобалау құжаттамасы;
3) тапсырыс беруші (инвестор) қабылдаған және жобалау құжаттамасында, оның ішінде жобаның "Құрылысты ұйымдастыру" бөлімінде көзделген шешімдер;
4) мемлекеттік және салалық сметалық нормативтер, техникалық шарттар, жұмыстарды жүргізу және қабылдау жөніндегі техникалық нормативтік құқықтық актілер, жабдықтарды дайындаушы ұйымдардың техникалық құжаттамасы;
5) іске қосу кезеңінің, жабдықтарды кешенді сынау ұзақтығы және ведомстволық ережелер мен нұсқаулықтарда белгіленетін нормативтер;
6) құрылысы аяқталған объектілерді, цехтар мен өндірістерді пайдалануға қабылдаудың салалық қағидалары;
7) еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормативтер;

12.12 Сметная стоимость пусконаладочных работ, утвержденная в установленном порядке, является лимитом средств заказчика на весь период производства пусконаладочных работ до приемки предприятия, здания и сооружения в эксплуатацию.
12.13 Сметная документация на пусконаладочные работы разрабатывается по заданию заказчика разработчиком проекта или пусконаладочной организацией.
12.14 Для определения сметной стоимости пусконаладочных работ составляется следующая сметная документация:
сметный расчет стоимости пусконаладочных работ;
локальные сметы (локальные сметные расчеты) на пусконаладочные работы по предприятию, зданию, сооружению;
индивидуальные сметные нормы на пусконаладочные работы, составляемые в случае отсутствия необходимых норм в сборниках элементных сметных норм на пусконаладочные работы;
расчеты прочих затрат подрядных пусконаладочных организаций, обусловленных специфическими условиями проведения пусконаладочных работ.
12.15 К сметной документация на пусконаладочные работы составляется пояснительная записка, в которой приводятся следующие данные:
технико-экономические показатели проекта;
сведения об организациях, участвующих в пусконаладочных работах при вводе объекта в эксплуатацию;
состав сметной документации;
перечень сметных нормативов, принятых для составления сметной документации; особенности определения сметной стоимости пусконаладочных работ при вводе в
эксплуатацию данного объекта;
уровень цен, в которых составлена сметная документация; другие сведения, характерные для данного объекта.
12.16 Сметная документация на пусконаладочные работы составляется на основе:
1) задания заказчика на разработку сметной документации;
2) проектной документации, включая чертежи, принципиальные и функциональные схемы электрооборудования и систем автоматизации, спецификация оборудования;
3) решений, принятых заказчиком (инвестором) и предусмотренных проектной документацией, в том числе в разделе проекта "Организация строительства";
4) государственных и отраслевых сметных нормативов, технических условий, технических нормативных правовых актов по производству и приемке работ, технической документации организаций-изготовителей оборудования;
5) продолжительности пускового периода, комплексного опробования оборудования и нормативов, устанавливаемых ведомственными положениями и инструкциями;
6) отраслевых правил приемки в эксплуатацию законченных строительством объектов, цехов и производств;
7) нормативов по охране труда, промышленной санитарии и пожарной безопасности;

8) іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу жобасы, іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу бағдарламалары және графиктер, жобалау құжаттамасы негізінде жасалған іске қосу-жөндеу жұмыстары көлемдерінің ведомосы.
12.17 Қазақстан Республикасының қолданыстағы сметалық-нормативтік базасында іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған сметалық нормалар болмаған кезде жеке сметалық нормалар әзірленеді. Жеке сметалық нормалар заңнамада белгіленген тәртіппен әзірленеді, бекітіледі, келісіледі.
12.17.1 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған жеке сметалық нормаларды технологиялық жобалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымдары, іске қосу-жөндеу және басқа да мүдделі ұйымдар, оның ішінде тапсырыс беруші ұйымдар элементтік сметалық нормалар жинақтарында, оның ішінде импорттық, стандартталмаған немесе дара дайындалған жабдықтар үшін жабдықтың (жұмыстардың) тиісті түрлері немесе олардың баламалары болмаған жағдайларда әзірлейді.
12.17.2 Жеке сметалық нормалар барлық күрделендіретін факторлармен жұмыстарды жүргізудің нақты жағдайларын ескере отырып жасалады.
12.17.3 Жеке сметалық нормаларда ескерілетін іске қосу-жөндеу жұмыстарының құрамы іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалар жинақтарындағы ережелерге сәйкес келеді.
Іске қосу-жөндеу жұмыстарының құрамына мыналар енгізілмейді:
a) техникалық шарттарға сәйкес оны дайындау немесе монтаждау сатысында жүргізілетін жабдықты сынау;
б) жабдықты тексеру, жөндеу, тораптар мен механизмдерді ауыстыру және жабдықтың төмен сапасынан, оны дұрыс емес немесе ұзақ сақтаудан, монтаждау ақауларынан туындаған басқа да жұмыстар.
12.17.4 Іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындаушылар буынының (бригадасының) құрамы нормативтік және техникалық құжаттама негізінде, қауіпсіздік техникасы қағидаларын ескере отырып, қолданыстағы Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес белгіленеді.
12.17.5 Іске қосу-жөндеу персоналының еңбек шығындары еңбек шығындарының нормалары негізінде қабылданады, ал олар болмаған жағдайда еңбекті техникалық нормалау әдістерімен анықталады. Техникалық нормалау әдістерін пайдалану мүмкін болмаған кезде еңбек шығындары сараптамалық бағалау негізінде айқындалады. Сараптамалық бағалау әдісі жекелеген кезеңдерді және осы жабдық бойынша іске қосу- баптау жұмыстарының тұтас кешенін орындауға еңбек шығындарын реттеу және сынау жөніндегі білікті мамандар тобының (I біліктілік санаты және одан жоғары баптау және сынау жөніндегі инженерлер) бағалауына негізделген.
12.17.6 Объект құрылысының құрамына дайындау циклі ұзақ машиналар мен күрделі технологиялық жабдықты, сондай-ақ жаңа және жаңғыртылған жабдықты қосқан кезде дайындаушы ұйымдар (өнім беруші ұйымдар) тапсырыс берушіге іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындауға арналған жеке сметалық нормаларды жасау үшін жеткілікті осы жабдық бойынша бастапқы деректерді береді.

8) проекта производства пусконаладочных работ, программ проведения пусконаладочных работ и графиков, ведомости объемов пусконаладочных работ, составленной на основании проектной документации.
12.17 При отсутствии сметных норм на пусконаладочные работы в действующей сметно-нормативной базе Республики Казахстан разрабатываются индивидуальные сметные нормы. Индивидуальные сметные нормы разрабатываются, утверждаются, согласовываются в установленном законодательством порядке.
12.17.1 Индивидуальные сметные нормы на пусконаладочные работы разрабатываются проектными организациями, осуществляющими технологическое проектирование, пусконаладочными и другими заинтересованными организациями, в том числе организациями-заказчиками, в тех случаях, когда отсутствуют соответствующие виды оборудования (работ) или их аналоги в сборниках элементных сметных норм, в том числе для оборудования импортного, нестандартизированного или единичного изготовления.
12.17.2 Индивидуальные сметные нормы разрабатываются с учетом конкретных условий производства работ со всеми усложняющими факторами.
12.17.3 Состав пусконаладочных работ, учитываемых в индивидуальных сметных нормах, соответствует положениям, содержащимся в сборниках элементных сметных нормах на пусконаладочные работы.
В состав пусконаладочных работ не включаются:
а) испытания оборудования, которые, согласно техническим условиям, производятся на стадии его изготовления или монтажа;
б) ревизия, ремонт оборудования, замена узлов и механизмов и другие работы, вызванные низким качеством оборудования, неправильным или длительным его хранением, дефектами монтажа.
12.17.4 Состав звена (бригады) исполнителей пусконаладочных работ устанавливается на основании нормативной и технической документации, в соответствии с действующим Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих с учетом правил техники безопасности.
12.17.5 Затраты труда пусконаладочного персонала принимаются на основе норм трудозатрат, а при их отсутствии определяются методами технического нормирования труда. При невозможности использования методов технического нормирования, затраты труда определяются на основе экспертных оценок. Метод экспертных оценок основан на оценке группой квалифицированных специалистов по наладке и испытаниям (инженеров по наладке и испытаниям I квалификационной категории и выше) затрат труда на выполнение отдельных этапов и в целом комплекса пусконаладочных работ по данному оборудованию.
12.17.6 При включении в состав строительства объекта машин и сложного технологического оборудования с длительным циклом изготовления, а также нового и модернизированного оборудования организации-изготовители (организации-поставщики) выдают заказчику исходные данные по этому оборудованию, достаточные для составления индивидуальных сметных норм на выполнение пусконаладочных работ.

12.17.7 Жеке сметалық нормаларды қолдану кезінде оларға жұмыс жүргізу жағдайларын ескеретін арттыру коэффициенттерін есептеу жүргізілмейді.
12.18 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер) жұмыстар жүргізілетін объектілерді сметалық есептің жеке бөлімдеріне бөле отырып, электр техникалық құрылғылар, автоматтандырылған басқару жүйелері, желдету жүйелері, технологиялық жабдықтар және т.б. бойынша жұмыстардың әрбір түріне мердігерлік іске қосу-жөндеу ұйымдарының мамандануына сәйкес жасалады.
12.19 Жергілікті сметаны жасау кезеңінде сметалық нормалар мен жоба бойынша ресурстар бөлінеді (іріктеледі). Нормаларда көзделген ресурстар жоба бойынша ресурстармен салыстыруда талданады және үйлестіріледі.
12.20 Жұмыстардың, ресурстардың атаулары, олардың шифрлары, кодтары, өлшем бірліктері іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған сметалық нормативтер жинақтарының ұқсас позицияларына сәйкес келтіріледі.
12.21 Жұмыс көлемі жобалық-сметалық құжаттама негізінде жасалған іске қосу- жөндеу жұмыстары көлемінің ведомостарынан қабылданады.
12.22 Жобалау алдындағы сатыда сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде (инвестициялардың негіздемесі, техникалық-экономикалық негіздеме) іске қосу-жөндеу жұмыстарының құны ұқсас объектілердің деректері негізінде есептеледі.
12.23 Іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнын анықтау үшін ұқсас объектілердің құндық деректерін пайдалану кезінде сметалық бағаларға көшу құрылыс үшін құн индексін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
12.24 Жергілікті сметалармен (жергілікті сметалық есептермен) айқындалатын сметалық құн іске қосу-жөндеу ұйымының іске қосу-жөндеу персоналының еңбегін пайдалану жөніндегі сметалық шығындарын, ұйымның оған қызмет көрсетуге, әлеуметтік саланы дамытуға және іске қосу-жөндеу персоналын материалдық ынталандыруға арналған шығыстарын ескереді.
Сметалық құнды есептеу іске қосу-жөндеу персоналының нормативтік еңбек шығындары және іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау кезіндегі еңбек шығындарының сметалық бағалары негізінде орындалады.
12.25 Мердігерлік ұйымдардың өндірістік жабдықтарын (бақылау-өлшеу аспаптарын, сынауға арналған стендтерді, электрондық-есептеу техникасын және т.б.) пайдалануға байланысты шығындар іске қосу-жөндеу ұйымының жұмыстарды басқаруға және ұйымдастыруға байланысты шығыстарының құрамында ескеріледі.
12.26 Іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау үшін қажетті және тапсырыс беруші өз есебінен қамтамасыз ететін материалдық (энергетикалық) ресурстарға арналған шығындар іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнына енгізілмейді. Көрсетілген шығындар құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға беруге арналған жиынтық сметада ескеріледі.

12.17.7 При применении индивидуальных сметных норм начисление на них повышающих коэффициентов, учитывающих условия производства работ, не производится.
12.18 Локальные сметы (локальные сметные расчеты) на пусконаладочные работы составляются на каждый вид работ в соответствии со специализацией подрядных пусконаладочных организаций: по электротехническим устройствам, автоматизированным системам управления, системам вентиляции, технологическому оборудованию и т.д., с выделением объектов, на которых производятся работы, в отдельные разделы сметного расчета.
12.19 На этапе составления локальной сметы производится выделение (выборка) ресурсов по сметным нормам и проекту. Предусмотренные в нормах ресурсы анализируются и синхронизируются в сопоставлении с ресурсами по проекту.
12.20 Наименования работ, ресурсов, их шифры, коды, единицы измерения приводятся в соответствии с аналогичными позициями сборников сметных нормативов на пусконаладочные работы.
12.21 Объемы работ принимаются из ведомостей объемов пусконаладочных работ, составленных на основании проектно-сметной документации.
12.22 При разработке сметной документации на предпроектной стадии (обоснование инвестиций, технико-экономическое обоснование) стоимость пусконаладочных работ рассчитывается на основании данных объектов-аналогов.
12.23 При использовании стоимостных данных объектов-аналогов для определения сметной стоимости пусконаладочных работ переход к уровню сметных цен осуществляется путем применения индекса стоимости для строительства.
12.24 Сметная стоимость, определяемая локальными сметами (локальными сметными расчетами), учитывает сметные затраты пусконаладочной организации по использованию труда пусконаладочного персонала, расходы организации на его обслуживание, на развитие социальной сферы и материальное стимулирование пусконаладочного персонала.
Расчет сметной стоимости выполняется на основании нормативных затрат труда пусконаладочного персонала и сметных цен на затраты труда при выполнении пусконаладочных работ.
12.25 Затраты, связанные с эксплуатацией производственного оборудования подрядных организаций (контрольно-измерительных приборов, стендов для испытаний, электронно-вычислительной техники и др.), учитываются в составе затрат на управление и организацию пусконаладочных работ.
12.26 Затраты на материальные (энергетические) ресурсы, необходимые для выполнения пусконаладочных работ и обеспечиваемые заказчиком за свой счет, в сметную стоимость пусконаладочных работ не включаются. Указанные затраты учитываются в сводной смете на ввод в эксплуатацию объекта, сводной смете на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию.

12.27 Ақауды түзету немесе жұмыс жүргізу технологиясынан ауытқу үшін іске қосу-жөндеу жұмыстарын қайта орындауға арналған шығындар көрсетілген сметаларға енгізілмейді.
12.28 Егер іске қосу-жөндеу жұмыстары өндіруші кәсіпорындардың немесе жабдықты жеткізуші фирмалардың техникалық басшылығымен жүргізілсе, іске қосу- жөндеу жұмыстарын орындау үшін қажетті еңбек шығындарына 0,8 коэффициенті қолданылады.
12.29 Іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі мынадай екі бөлімнен тұрады:
"Негізгі жұмыстар";
"Өзге де шығындар".
12.30 Іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебіне барлық жергілікті сметалар, есептер және шығындардың жекелеген түрлеріне арналған басқа да бастапқы сметалық құжаттама бойынша қорытындылар жеке жолдармен енгізіледі. Сметалық есептің позицияларында көрсетілген сметалық құжаттардың нөміріне сілтеме болады.
12.31 "Негізгі жұмыстар" бөліміне мыналар енгізіледі: жергілікті сметалар негізінде айқындалатын негізгі және қосалқы өндіріс объектілері бойынша іске қосу- жөндеу жұмыстарының құны; іске қосу-жөндеу ұйымының жұмыстарды басқаруға және ұйымдастыруға байланысты шығыстары, сметалық пайда.
12.32 Іске қосу-жөндеу ұйымының жұмыстарды басқарумен және ұйымдастырумен байланысты шығыстары, сондай-ақ сметалық пайда іске қосу-жөндеу жұмыстарының құнын сметалық есептеудің "Негізгі жұмыстар" бөліміне енгізілген жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер) бойынша қорытындыдан кейін жеке жолмен ескеріледі. Жергілікті сметалармен (жергілікті сметалармен) айқындалатын пайдалануға беру сметалық құнының 4,5 (төрт бүтін оннан бес) пайызы мөлшерінде қабылданады.
12.33 Сметалық пайда пайдалануға қабылдауды басқару және ұйымдастыру бойынша шығындарды ескере отырып, пайдалануға берудің сметалық құнының бес пайызы мөлшерінде жеке жол ретінде көрсетіледі.
12.34 "Өзге де шығындар" бөліміне нақты құрылыс (объект) бойынша жұмыстардың ерекше жағдайларын ескеретін мердігерлік іске қосу-жөндеу ұйымдарының шығындары, сондай-ақ іске қосу-жөндеу ұйымдары қызметкерлерін іссапарға жіберуге байланысты шығындар, іске қосу-жөндеу ұйымдары қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдауға байланысты шығындар, жұмыстарды ұйымдастырудың вахталық әдісін қолдануға байланысты шығындар, жоғары вольтты автозертхана және іске қосу- жөндеу жұмыстарын орындау үшін пайдаланылатын мамандандырылған автомашиналар жүрісіне арналған шығындар кіреді. Жұмыстың ерекше шарттары іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған элементтік сметалық нормалар жинағының техникалық бөліктерінің ережелеріне сәйкес ескеріледі.
Өзге шығындар іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу жобасының (іске қосу- жөндеу жұмыстарын жүргізу бағдарламалары мен кестелердің) негізінде ескеріледі.

12.27 Затраты на повторное выполнение пусконаладочных работ для исправления брака или отступлений от технологии производства работ в указанные сметы не включаются.
12.28 В случае, если пусконаладочные работы проводятся под техническим руководством предприятий-производителей или фирм-поставщиков оборудования, к затратам труда, необходимым для выполнения пусконаладочных работ, применяется коэффициент 0,8.
12.29 Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ содержит два раздела:
"Основные работы";
"Прочие затраты".
12.30 В сметный расчет стоимости пусконаладочных работ включаются отдельными строками итоги по всем локальным сметам, расчетам и другой первичной сметной документации на отдельные виды затрат. Позиции сметного расчета имеют ссылку на номер указанных сметных документов.
12.31 В раздел "Основные работы" включаются: стоимость пусконаладочных работ по объектам основного и вспомогательного производств, определяемая на основании локальных смет; затраты на управление и организацию пусконаладочных работ; сметная прибыль.
12.32 Затраты на управление и организацию пусконаладочных работ учитываются отдельной строкой после итога по локальным сметам (локальным сметным расчетам), включенным в раздел "Основные работы" сметного расчета стоимости пусконаладочных работ. Принимаются в размере 4,5 (четыре целых пять десятых) процентов от сметной стоимости пусконаладочных работ, определенной локальными сметами (локальными сметными расчетами).
12.33 Сметная прибыль учитывается отдельной строкой в размере пять процентов от сметной стоимости пусконаладочных работ с учетом затрат на управление и организацию пусконаладочных работ.
12.34 В раздел "Прочие затраты" включаются затраты подрядных пусконаладочных организаций, учитывающие специфические условия работ по конкретной стройке (объекту), а также затраты, связанные с командированием работников пусконаладочных организаций, затраты, связанные с перевозкой работников пусконаладочных организаций автомобильным транспортом, затраты, связанные с применением вахтового метода организации работ, затраты на пробег высоковольтной автолаборатории и специализированных автомашин, используемых для выполнения пусконаладочных работ. Специфические условия работ учитываются в соответствии с положениями технических частей сборников элементных сметных норм на пусконаладочные работы.
Прочие затраты учитываются на основании проекта производства пусконаладочных работ (программ проведения пусконаладочных работ и графиков).

12.35 Іске қосу-жөндеу ұйымдарының қызметкерлерін іссапарға жіберуге байланысты шығындар іске қосу-жөндеу ұйымы туралы мәліметтер болған кезде сметалық құжаттаманы әзірлеуге тапсырыс берушінің бастапқы деректерінде құрылыс объектісі іске қосу-жөндеу ұйымының тұрақты орналасу аймағынан тыс жерде болған кезде іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнына енгізіледі.
Іске қосу-жөндеу жұмыстарын жұмыс жүргізудің вахталық әдісімен орындау кезінде іссапарлар есептелмейді.
Іске қосу-жөндеу ұйымдары жұмыскерлерін іссапарға жіберу шығындарын есептеуде мыналар ескеріледі:
1) іссапарда болған күнтізбелік күндер үшін тәуліктік шығыстар;
2) межелі жерге бару және кері қайту жолы бойынша шығыстар;
3) тұрғын үй жалдау бойынша шығыстар.
12.36 Жұмыскерлерді іссапарға жіберу шарттары мен мерзімдері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес айқындалады.
12.37 Іске қосу-жөндеу ұйымдарының жұмыскерлерін іссапарға жіберуге байланысты шығындар іссапарға жіберілген жұмыскерлердің болжамды саны және олардың құрылысты ұйымдастыру жобасында, іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу жобасында және (немесе) іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу бағдарламасында және кестелерде айқындалған құрылыста болу мерзімі негізге алына отырып жасалатын есеппен айқындалады.
Іссапарға жіберілген қызметкерлер орындайтын іске қосу-жөндеу жұмыстарының жоспарланатын еңбекті қажетсінуі іссапарға жіберілетін қызметкерлердің ұтымды санына сүйене отырып, айқындалады.
12.38 Іске қосу-жөндеу ұйымдарының жұмыскерлерін автомобиль көлігімен тасымалдауға байланысты шығындар, сметалық құжаттаманы әзірлеуге тапсырыс берушінің бастапқы деректерінде іске қосу-жөндеу ұйымы туралы мәліметтер болған кезде, мердігер ұйымның орналасқан жері құрылыс тұрған жерден үш километрден астам қашықтықта болған, ал ортақ пайдаланылатын көлік оларды тасымалдауды қамтамасыз етпеген жағдайда, іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құнына енгізіледі.
Шығындар тасымалдауға жататын жұмыскерлердің санына және іске қосу-жөндеу жұмыстарының нормативтік ұзақтығына және жобалық қуатты игеруге және бастапқы деректерде көзделген тасымалдау қашықтықтарына, өңірлер бойынша жергілікті атқарушы және өкім етуші органдар белгілеген жалпы пайдаланымдағы көлікпен тасымалдау тарифтеріне байланысты құрылысты ұйымдастыру жобасының, іске қосу- жөндеу жұмыстарын жүргізу жобасы бөлімінің деректері негізінде есеппен айқындалады.
12.39 Жұмыстарды ұйымдастырудың вахталық әдісін қолдануға байланысты шығындар құрылысты ұйымдастыру жобасының, іске қосу-жөндеу жұмыстарын жүргізу жобасының бөлімінде тиісті негіздеме болған және тапсырыс берушімен келісілген кезде ескеріледі. Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдерімен байланысты қосымша шығындардың сметалық нормативтеріне сәйкес айқындалады.

12.35 Затраты, связанные с командированием работников пусконаладочных организаций, при наличии сведений о пусконаладочной организации в исходных данных заказчика на разработку сметной документации включаются в сметную стоимость пусконаладочных работ, когда объект строительства находится вне зоны постоянной дислокации пусконаладочной организации.
При выполнении пусконаладочных работ вахтовым методом производства работ командировочные не начисляются.
В расчете затрат на командирование работников пусконаладочных организаций учитываются:
1) суточные расходы за календарные дни нахождения в командировке;
2) расходы по проезду к месту назначения и обратно;
3) расходы по найму жилого помещения.
12.36 Условия и сроки направления в командировки работников определяются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
12.37 Затраты, связанные с командированием работников пусконаладочных организаций, определяются расчетом, который составляется исходя из предполагаемого количества командированных работников, и срока их пребывания на стройке, определенных в проекте организации строительства, проекте производства пусконаладочных работ и (или) программе проведения пусконаладочных работ и графиках.
Планируемая трудоемкость пусконаладочных работ, выполняемых командированными работниками, определяется исходя из рационального количества работников, направляемых в командировку.
12.38 Затраты, связанные с перевозкой работников пусконаладочных организаций автомобильным транспортом, при наличии сведений о пусконаладочной организации в исходных данных заказчика на разработку сметной документации, включаются в сметную стоимость пусконаладочных работ в случае, когда местонахождение подрядной организации находится на расстоянии более трех километров от места нахождения стройки, а транспорт общего пользования не обеспечивает их перевозку.
Затраты определяются расчетом на основании данных раздела проекта организации строительства, проекта производства пусконаладочных работ в зависимости от количества подлежащих перевозке работников и нормативной продолжительности пусконаладочных работ и освоения проектной мощности и предусмотренных в исходных данных расстояний перевозок, тарифов на перевозку транспортом общего пользования, установленных местными исполнительными органами по регионам.
12.39 Затраты, связанные с применением вахтового метода организации работ, учитываются при соответствующем обосновании разделом проекта организации строительства, проекта производства пусконаладочных работ и согласовании заказчиком. Определяются в соответствии со сметными нормативами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства.

12.40 Іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау үшін пайдаланылатын жоғары вольтты автозертхананың және мамандандырылған автомашиналардың жүрісіне арналған шығындар сметалық есеппен немесе шығу пунктінен межелі пунктіне дейін және кері қарай арнайы автомашинаның жүрісіне арналған шығындарды ескеретін калькуляциямен айқындалады.
12.41 Қажет болған кезде жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) қосалқы нормаланбайтын материалдарға арналған шығындар ескеріледі.
Көрсетілген қосалқы материалдардың құны олардың тапсырыс берушімен келісілген шығынына және 6.5 тармаққа сәйкес сметалық бағаларға қарай айқындалады.
12.42 Іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі мердігерлік жұмыстардың (шығындардың, көрсетілетін қызметтердің) құнын айқындайды.
12.43 Құрылысы алдағы күнтізбелік жылда (жылдары) жоспарланатын объектілер бойынша іске қосу-жөндеу жұмыстарының сметалық құны тапсырыс беруші ұсынатын жұмыстардың басталуы туралы мәліметтер негізінде іске қосу кезеңінің ұзақтығына және құрылыс үшін құн индексі арқылы алдағы кезеңдер көлемдерін индекстеуге сәйкес күнтізбелік жылдар бойынша инвестициялар көлемдерін бөлу арқылы айқындалады.
12.44 Іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебінде кәсіпорында (ғимаратта, құрылыста), оның кезегінде немесе іске қосу кешенінде мердігерлік іске қосу- жөндеу ұйымдарының көрсетілген жұмыстарды орындауына байланысты шығындар ескеріледі.
12.45 Іске қосу-жөндеу жұмыстарына арналған сметалық құжаттаманы жасауға арналған шығындар 10 бөлімге сәйкес еңбек шығындары негізінде айқындалады. Бұл ретте сметаны жасау жөніндегі жұмыстардың құны іске қосу-жөндеу жұмыстарының құнын сметалық есептеу жөніндегі жұмыстардың толық сметалық құнының бір пайызынан аспайды.

12.40 Затраты на пробег высоковольтной автолаборатории и специализированных автомашин, используемых для выполнения пусконаладочных работ, определяются сметным расчетом или калькуляцией, учитывающей затраты на пробег спецавтомашины от пункта выезда до пункта назначения и обратно.
12.41 При необходимости в локальных сметах (локальных сметных расчетах) учитываются затраты на вспомогательные ненормируемые материалы.
Стоимость указанных вспомогательных материалов определяется исходя из их расхода, согласованного с заказчиком, и сметных цен согласно пункту 6.5.
12.42 Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ определяет стоимость подрядных работ (затрат, услуг).
12.43 По объектам, строительство которых планируется в предстоящем (предстоящие) календарном году (годы), сметная стоимость пусконаладочных работ определяется путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с продолжительностью пускового периода и индексацией объемов предстоящих периодов через индекс стоимости для строительства на основании сведений о начале работ, предоставляемых заказчиком.
12.44 В сметном расчете стоимости пусконаладочных работ учитываются затраты, связанные с выполнением указанных работ подрядными пусконаладочными организациями на предприятии (здании, сооружении), его очереди или пусковом комплексе.
12.45 Затраты на составление сметной документации на пусконаладочные работы определяются на основе трудозатрат в соответствии с разделом 10. При этом стоимость работ по составлению сметы не превышает один процент от полной сметной стоимости работ по сметному расчету стоимости пусконаладочных работ.

12.46 Іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі бойынша қосылған құн салығы ағымдағы бағалардағы сметалық есепке енгізілетін барлық шығындар сомасынан Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мөлшерде қабылданады (іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебінің 4-бағанында ескеріледі).
12.47 Құрылыс объектілерін пайдалануға беру кезінде іске қосу-жөндеу жұмыстарының құны іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі бойынша қосылған құн салығын ескере отырып есептеледі.
А-қосымшасы
(міндетті)
Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебінің "Құрылыс" деген II бөлігіне
енгізілетін өзге де жұмыстар мен шығындардың жоба тізбесі
р/с №
Жиынтық сметалық есеп тарауларының нөмірі, жұмыстар мен шығындардың атауы
Жұмыстар мен шығындардың құнын айқындау және негіздеу тәсілі (жиынтық сметалық есепке енгізу тәртібі)
1
2
3

12.46 Налог на добавленную стоимость по сметному расчету стоимости пусконаладочных работ принимается в размере, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан от суммы всех затрат, включаемых в сметный расчет (учитывается в графе 4 сметного расчета стоимости пусконаладочных работ).
12.47 Стоимостью пусконаладочных работ при вводе в эксплуатацию объектов строительства считается общая сметная стоимость с учетом налога на добавленную стоимость по сметному расчету стоимости пусконаладочных работ.
Приложение А
(обязательное)
Примерный перечень прочих работ и затрат, включаемых в часть II "Строительство" Сводного сметного расчета стоимости строительства
№ п/п
Номер глав сводного сметного расчета, наименование работ и затрат
Способ определения и обоснование стоимости
работ и затрат, (порядок включения в сводный сметный расчет)
1
2
3

1-тарау "Құрылыс аумағын дайындау"
1.1
Ғимараттар мен құрылыстардың негізгі осьтерін бөлу, оларды натураға көшіру және пунктермен және белгілермен бекіту бойынша шығындар
Қолданыстағы сметалық-нормативтік базаны құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған бағалар бойынша есептеумен айқындалады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі).
1.2
Құрылымдарды, ғимараттар мен құрылыстарды, инфрақұрылым объектілерін, ғимараттар мен құрылыстардың конструктивтік элементтерін, абаттандыру элементтерін және т. Б. Физикалық бұзуға (бөлшектеуге) байланысты шығындар
Жобалау шешімінің (объектіні бұзуға (бөлшектеуге) арналған жобаның, бұзу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру жобасының (ЖҰЖ), құрылысты ұйымдастыру жобасының (ҚҰЖ), құрылыстарды бұзуға арналған актінің негізінде ақаулық ведомосының, өзге де негіздемелердің) негізінде сметамен айқындалады (4, 6 және 7-бағандарда көрсетіледі).
1.3
Бүлінген жерлерді рекультивациялауға арналған шығыстар
Бүлінген жерлерді рекультивациялаудың техникалық кезеңінің жобалық шешімдері, құрылысты ұйымдастыру жобасы (ҚҰЖ), басқа негіздемелер (4, 6 және 7 бағандарда көрсетілген) негізінде айқындалады.
8-тарау "Құрылысты ұйымдастыруға және басқаруға арналған шығындар"
8.1
Жалпы құрылыс алаңы бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарын ұйымдастыруға және басқаруға арналған шығындар (жалпы алаңның шығындары)
Құрылыс-монтаж жұмыстарын ұйымдастыруға және басқаруға арналған жалпы алаң шығындары сметалық нормалары бойынша айқындалады (4, 7-бағандарда көрсетіледі).
8.2
Қысқы кезеңде ғимараттарды уақытша жылытуға байланысты қосымша шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде сметалық есеппен айқындалады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі).
8.3
Уақытша кірме жолдарды (оның ішінде топырақ таситын) құрылыс алаңынан тыс түйісу пунктінен бастап құрылысішілік жолдар желісіне немесе уақытша айналма (құрылыс айналасында) жолға дейін салуға және күтіп-ұстауға арналған шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде сметалық есеппен айқындалады (4 және 7-бағандарда көрсетіледі).
Жалғасы
1
2
3
8.4
Құрылыс ауданын бастапқы игеру мақсатында жалпы желінің магистральдық желілік құрылыстарын салу кезінде трасса бойындағы уақытша жолдың (трасса бойындағы жолдың) құрылғысына арналған шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде сметалық есеппен айқындалады (4 және 7-бағандарда көрсетіледі).
8.5
Құрылыс материалдарын жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында желілік құрылыстарды салу кезінде қажетті уақытша кірме жолдардың (автомобиль, темір жол және т.б.) құрылысына арналған шығындар, егер жасанды құрылыстарды: көпірлерді, тоннель жолөтпелерін және т. б. салу трассада жұмыстар басталғанға дейін жүзеге асырылады
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде сметалық есеппен айқындалады (4 және 7-бағандарда көрсетіледі).
8.6
Объектіні алу көзінен бастап құрылыс алаңындағы тарату құрылғыларына дейін электр энергиясымен, сумен, жылумен және т.б. қамтамасыз ету үшін уақытша инженерлік коммуникациялардың құрылысына және оларды күтіп-ұстауға арналған шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде сметалық есеппен айқындалады (4 және 7-бағандарда көрсетіледі).
8.7
Техниканы жұмылдыруға және демобилизациялауға арналған шығындар (құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдаланудың машина-сағаты құнында ескерілген елді мекен мен құрылыс шегінде қайта орналастыруды қоспағанда)
Жергілікті мердігерлік ұйымдардың қуаттарын ұтымды пайдалану шарттарын негізге ала отырып, құрылысты ұйымдастыру жобасы шешімдерінің негізінде, ал олар жеткіліксіз болған жағдайда құрылыс орнына жақын орналасқан өңірлерден жергілікті сметалық есеппен айқындалады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі).
8.8
Құрылыс сметалық құжаты есебінен салынған және құрылысты аяқтағаннан кейін оларды қалпына келтіре отырып, осы жолдардағы құрылыстар мен құрылыстардағы тұрақты автомобиль жолдарын күтіп ұстауға арналған шығыстар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде жергілікті сметалық есеппен айқындалады (4 және 7-бағандарда көрсетіледі)
8.9
Егер қоғамдық көлік оларды тасымалдауды қамтамасыз етпесе немесе қоғамдық көлігктің арнайы бағыттарын пайдалана отырып тасымалдауды ұйымдастыру мүмкіндігі болмаса, құрылыс және монтаждау ұйымдарының жұмыскерлерін жұмыс орнына автомобиль көлігімен және кері қарай тасымалдау бойынша шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде сметалық есептермен айқындалады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі).

Глава 1 "Подготовка территории строительства"
1.1
Затраты по разбивке основных осей зданий и сооружений, переносу их в натуру и
закреплению пунктами и знаками
Определяются расчетом по ценам на инженерные изыскания для строительства действующей сметно-
нормативной базы (указываются в графах 6 и 7).
1.2
Затраты, связанные с физическим сносом (демонтажом) строений, зданий и сооружений, объектов инфраструктуры, конструктивных элементов зданий и сооружений, элементов благоустройства и др.
Определяются сметой на основании проектного решения (проекта на снос (демонтаж) объекта, проекта организации работ (ПОР) по сносу и демонтажу, проекта организации строительства (ПОС), дефектной ведомости на основании акта на снос строений, иных обоснований) (указываются в графах 4, 6 и 7).
1.3
Затраты по рекультивации нарушенных земель
Определяются сметой на основании проектных решений по техническому этапу рекультивации нарушенных земель, проекта организации строительства (ПОС), иных обоснований
(указываются в графах 4, 6 и 7).
Глава 8 "Затраты на организацию и управление строительством"
8.1
Затраты на организацию и управление строительно-монтажными работами по стройке в целом (общеплощадочные затраты)
Определяются по сметным нормам общеплощадочных затрат на организацию и управление строительно-монтажными работами по стройке в целом (указываются в графах 4, 7).
8.2
Дополнительные затраты, связанные с временным отоплением зданий в зимний период
Определяются сметным расчетом на основании решений проекта организации строительства в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства (указываются в
графах 6 и 7).
8.3
Затраты на строительство и содержание временных подъездных дорог (в том числе землевозных) за пределами строительной площадки от пункта примыкания до внутрипостроечной сети дорог или временной кольцевой (вокруг стройки)
дороги
Определяются сметным расчетом на основании решений проекта организации строительства в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства (указываются в графах 4 и 7).
Продолжение
8.4
Затраты на устройство временной дороги вдоль трассы (притрассовой дороги) при строительстве магистральных линейных сооружений общей сети с целью первоначального освоения района строительства
Определяются сметным расчетом на основании решений проекта организации строительства в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации
строительства (указываются в графах 4 и 7).
8.5
Затраты на строительство необходимых временных подъездных путей (автомобильных, железнодорожных т.п.) при строительстве линейных сооружений с целью обеспечения доставки строительных материалов в случае, когда строительство искусственных сооружений (мостов, путепроводов тоннелей и т.д.) осуществляется до начала работ на трассе
Определяются сметным расчетом на основании решений проекта организации строительства в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства (указываются в графах 4 и 7).
8.6
Затраты на строительство и содержание временных инженерных коммуникаций для обеспечения объекта электроэнергией, водой, теплом и т.п. от источника получения до распределительных устройств на строительной площадке
Определяются сметным расчетом на основании решений проекта организации строительства в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации
строительства (указываются в графах 4 и 7).
8.7
Затраты на мобилизацию и демобилизацию техники (за исключением перебазировки в пределах населенного пункта и стройки, учтенной в стоимости машино-часа эксплуатации строительных машин и механизмов)
Определяются локальным сметным расчетом на основании решений проекта организации строительства исходя из условия рационального использования мощностей местных подрядных организаций, а при их недостаточности из близлежащих к месту строительства регионов (указываются в графах 6 и 7).
8.8
Затраты на содержание постоянных автомобильных дорог и сооружений на этих дорогах, построенных за счет сметы на строительство и используемых для нужд строительства, с восстановлением их после
окончания строительства
Определяются локальным сметным расчетом на основании решений проекта организации строительства (указываются в графах 4 и 7).
8.9
Затраты по перевозке автомобильным транспортом работников строительных и монтажных организаций к месту работы и обратно автомобильным транспортом, если общественный транспорт не обеспечивает их перевозку или отсутствует возможность организовать перевозку с использованием специальных маршрутов
общественного транспорта
Определяются сметными расчетами на основании решений проекта организации строительства в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства (указываются в графах 6 и 7).

8.10
Вахталық әдіспен жұмыстарды орындауға байланысты шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде сметалық есептермен айқындалады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі).
Аяқталуы
1
2
3
8.11
Құрылыс, монтаждау және арнайы құрылыс жұмыстарын орындау үшін жұмысшыларды іссапарға жіберуге байланысты шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдері негізінде сметалық есептермен айқындалады (6 және 7-бағандарда көрсетіледі).
8.12
Ғимараттар мен құрылыстардың өткізілуі мен деформациялануына геодезиялық бақылау жүргізуге арналған шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдеріне байланысты қосымша шығындардың сметалық нормаларына сәйкес құрылысты ұйымдастыру жобасының және жұмыстарды жүргізу жобасының шешімдері негізінде сметалық есеппен айқындалады (6, 7-бағандарда көрсетіледі).
8.13
Экологиялық апат және радиациялық қауіп аймақтарында қосымша еңбекақы төлеуге арналған шығындар
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады (6, 7-бағандарда көрсетіледі).
8.14
Сметалық нормативтерде ескерілмеген шығындардың жекелеген түрлері, оның ішінде объектілерді бөлшектеуден (бөліктеуден) қалдықтарды жоюға арналған қаражат
Құрылысты ұйымдастыру жобасының, объектіні бұзуға (бөлшектеуге) арналған жобаның, бұзу және бөлшектеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру жобасының (ЖҰЖ) шешімдері және/немесе басқа да негіздеуші талаптар (заңнамалық, ведомстволық, нормативтік) негізінде сметалық есептермен айқындалады (6, 7-бағандарда көрсетіледі).
Б-қосымшасы
(міндетті)
Құрылыстағы инжинирингтік қызметтерге тапсырыс берушінің шығыстарының нормалары
Б.1-кестесі - Тапсырыс берушінің жобаны басқаруға және техникалық қадағалауға арналған шығындар нормалары
Құрылыс құны 2022 жылғы баға деңгейінде, мың теңге
Жобаны басқаруға арналған шығыстарының нормасы, пайыз
Техникалық қадағалауға арналған шығыстарының нормасы, пайыз
1
2
3
954000-ге дейін
1,39%
3,24%
954000-ден жоғары 1431000-ге дейін
1,25%
2,93%
1431000 -ден жоғары 1844400- ге дейін
1,13%
2,64%
1844400- ден жоғары 3180000- ге дейін
1,02%
2,38%
3180000 -ден жоғары 4134000- ге дейін
0,92%
2,15%
4134000-ден жоғары 6042000- ге дейін
0,83%
1,95%
6042000 -ден жоғары 8204400- ге дейін
0,76%
1,77%
8204400 -ден жоғары 10176000- ге дейін
0,70%
1,62%
10176000 -ден жоғары 12243000- ге дейін
0,65%
1,51%
12243000 -ден жоғары 15423000- ге дейін
0,61%
1,41%
15423000 -ден жоғары 18444000- ге дейін

8.10
Затраты, связанные с выполнением работ вахтовым методом
Определяются сметными расчетами на основании решений проекта организации строительства в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации
строительства (указываются в графах 6 и 7).
Окончание
8.11
Затраты, связанные с командировкой рабочих, привлекаемых для выполнения строительных, монтажных и специальных строительных работ
Определяются сметными расчетами на основании решений проекта организации строительства в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации строительства (указываются в графах 6 и 7).
8.12
Затраты на проведение геодезических наблюдений за перемещением и деформациями зданий и сооружений
Определяются сметным расчетом на основании решений проекта организации строительства и проекта производства работ в соответствии со сметными нормами дополнительных затрат, связанных с решениями проекта организации
строительства (указываются в графах 6, 7).
8.13
Затраты на дополнительную оплату труда в зонах экологического бедствия и радиационного риска
Определяются в соответствии законодательством Республики Казахстан (указываются в графах 6, 7).
8.14
Отдельные виды затрат, не учтенные сметными нормативами, в том числе средства на удаление отходов от демонтажа (разборки) объектов
Определяются сметными расчетами на основании решений проекта организации строительства, проекта на снос (демонтаж) объекта, проекта организации работ (ПОР) по сносу и демонтажу и/или других обосновывающих требований (законодательных, ведомственных, нормативных)
(указываются в графах 6, 7).
Приложение Б
(обязательное)
Нормы расходов заказчика на инжиниринговые услуги в строительстве
Таблица Б.1 – Нормы расходов заказчика на управление проектом и технический надзор
Стоимость строительства в уровне цен 2022
года, тысяч тенге
Норма расходов на управление проектом, процент
Норма расходов на технический надзор, процент
1
2
3
до 954000
1,39
3,24
свыше 954000 до 1431000
1,25
2,93
свыше 1431000 до 1844400
1,13
2,64
свыше 1844400 до 3180000
1,02
2,38
свыше 3180000 до 4134000
0,92
2,15
свыше 4134000 до 6042000
0,83
1,95
свыше 6042000 до 8204400
0,76
1,77
свыше 8204400 до 10176000
0,70
1,62
свыше 10176000 до 12243000
0,65
1,51
свыше 12243000 до 15423000
0,61
1,41
свыше 15423000 до 18444000

0,58%
1,35%
Ескертпелер
1 Құрылыстың құны құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясының "Құрылыс" ІІ бөлімінің нәтижесінде қабылданады және құрылыс құнының индекстері арқылы 2022 жылғы баға деңгейіне жеткізіледі.
2 Құрылыстың құны 2022 жылғы баға деңгейінде 18444000 мың теңгеден асатын болса:
жобаны басқаруға арналған шығыстар нормасы 106975,2 мың теңге сомасында және қосымша 18444000 мың теңгеден асатын сомадан 0,09 % белгіленді;
тапсырыс берушінің құрылысты техникалық қадағалауға жұмсайтын шығыстарының нормасы 248994 мың теңге сомасында және қосымша 18444000 мың теңгеден асатын сомадан 0,22 % белгіленді.
3 Жобаны басқару және техникалық қадағалау бойынша функцияларды біріктірген кезде 2 және 3-бағандар бойынша нормалар жинақталады.
Б.2-кестесі - Тапсырыс берушінің авторлық қадағалауға шығыстарының нормалары
Құрылыс құны 2022 жылғы баға деңгейінде, мың теңге
Авторлық қадағалауға арналған шығыстарының нормасы, пайыз
1
2
954000-ге дейін

0,58
1,35
Примечания
Стоимость строительства принимается по итогу части II "Строительство" сводного сметного расчета стоимости строительства и приводится к уровню цен 2022 года через индексы стоимости для строительства.
При стоимости строительства в уровне цен 2022 года свыше 18444000 тысяч тенге:
норма расходов на управление проектом определяется в размере 106975,2 тысяч тенге и сверх того 0,09% от суммы, превышающей 18444000 тысяч тенге;
норма расходов заказчика на технический надзор за строительством определяется в размере
248994 тысяч тенге и сверх того 0,22% от суммы, превышающей 18444000 тысяч тенге.
При объединении функций по управлению проектом и техническому надзору нормы по графам 2 и 3 суммируются.
Таблица Б.2 – Нормы расходов заказчика на авторский надзор
Стоимость строительства в уровне цен 2022 года, тысяч тенге
Норма расходов на авторский надзор, процент
1
2
до 954000

1,12%
954000-ден жоғары 1431000-ге дейін
1,01%
1431000 -ден жоғары 1844400- ге дейін
0,91%
1844400- ден жоғары 3180000- ге дейін
0,82%
3180000 -ден жоғары 4134000- ге дейін
0,74%
4134000-ден жоғары 6042000- ге дейін
0,67%
6042000 -ден жоғары 8204400- ге дейін
0,61%
8204400 -ден жоғары 10176000- ге дейін
0,56%
10176000 -ден жоғары 12243000- ге дейін
0,52%
12243000 -ден жоғары 15423000- ге дейін
0,49%
15423000 -ден жоғары 18444000- ге дейін
0,47%
Ескертпелер
1 Құрылыстың құны құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясының "Құрылыс" ІІ бөлімінің нәтижесінде қабылданады және құрылыс құнының индекстері арқылы 2022 жылғы баға деңгейіне жеткізіледі.
2 Құрылыс-монтаж жұмыстарының құны 2022 жылғы баға деңгейінде 18444000 мың теңгеден асатын болса, сәулет қадағалауы бойынша шығыстар нормасы 86686,8 мың теңге сомасында және бұдан басқа 18444000 мың теңгеден асатын соманың 0,11 %-ы белгіленсін.
В қосымшасы
(міндетті)
Сметалық құжаттамада деректерді конструктивтік-технологиялық
топтастыру
1 Сметалық құжаттамадағы деректерді конструктивтік-технологиялық топтастыру жұмыстардың түрлері, шығындар, ғимараттар мен құрылыстардың конструктивтік элементтері бойынша жергілікті сметалардағы (жергілікті сметалық есептердегі) шығындарды құрылымдауға арналған.
2 Деректерді жобалау-технологиялық блоктарға (бұдан әрі - ЖТБ) немесе бөлімдерге топтастыру жергілікті сметаларды (жергілікті сметалық есептерді) әзірлеу процесінде жүргізіледі.
3 Құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде сметалық құжаттамада деректерді ЖТБ-ға (бөлімдерге) топтастыруға қойылатын негізгі талаптар мыналар болып табылады:
жүйелілік;
иерархиялық бағыныштылық (ірі объектілерді кішігірім объектілерге бөлшектеу);
әмбебаптылығы.
4 Жергілікті сметалық есептерде (сметаларда) деректерді ЖТБ (бөлімдерге) топтастыру жұмыстардың технологиялық дәйектілігіне және құрылыстың жекелеген түрлерінің айрықша ерекшеліктерін ескере отырып, ғимараттың (құрылыстың) жекелеген конструктивтік (инженерлік) элементтері, жұмыс түрлері және инфрақұрылым құрауыштары бойынша жүргізіледі.
ЖТБ (бөлімдер) кіші бөлімдер бойынша саралауға рұқсат етіледі. Кіші бөлімдер құрылыс конструкцияларының, құрылыс бұйымдарының, негізгі жұмыс түрлерінің атаулары бойынша топтастырылады.
Құрылыс-монтаждау жұмыстары құрамындағы жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрлерінің тізбесіне (бұдан әрі - Жұмыстар түрлерінің тізбесі) сәйкес жұмыс түрлері бойынша деректерді ЖТБ-ға (бөлімдерге) топтастыру жүргізілді.
5 Жергілікті сметалардағы (жергілікті сметалық есептердегі) деректерді ЖТБ-ға (бөлімдерге), кіші бөлімдерге топтастыру В.1-кестеде келтірілген.
Жергілікті сметалардың (жергілікті сметалық есептердің) атаулары В.1-кестенің 3- бағанына сәйкес қабылданады.
Жобаны әзірлеу кезінде қажет болған жағдайда атаулары В.1-кестенің 3-бағанында көрсетілмеген жергілікті сметалар (жергілікті сметалық есептер) жасалады.
6 Жергілікті сметаларда (жергілікті сметалық есептерде) деректерді жобалау- технологиялық блоктарға (ЖТБ) немесе бөлімдерге топтастыру кезінде неғұрлым жиі пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар В.2-кестеде келтірілген. Жоғарыда келтірілген тізбе құрылыс қызметінде қолданылатын басқа ұғымдарды шектемейді.
В.1-кестесі - Жергілікті сметадағы (жергілікті сметалық есептегі) деректерді жобалық-технологиялық блоктар (бөлімдер), бөлімшелер бойынша топтастыру
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
А. Ғимараттар, ғимараттар кешені, құрылыстар құрамындағы ғимараттар
А.1.0
1
00
Құрылыс алаңын дайындау. Негізгі осьтердің бөлінуі
Ғимараттардың (құрылыстардың), негізгі осьтерін бөлу бойынша жұмыстар кешені, нақты көшіру пункттермен және белгілермен бекіту
Ғ имараттар (құрылыстар)
Ғимараттардың (құрылыстардың), негізгі осьтерін бөлу бойынша жұмыстар кешені, нақты көшіру пункттермен және белгілермен бекіту
Желілер
Ғимараттардың (құрылыстардың), негізгі осьтерін бөлу бойынша жұмыстар кешені, нақты көшіру пункттермен және белгілермен бекіту
А.1.0
1
00
Құрылыстарды бұзу (бөлшектеу) (АС, АР, КЖ, ПОС, бұзу бойынша жоба)
Ғ имараттарды физикалық бұзу (демонтаждау) және құрылыстарды бөлшектеу, басқа да бұзу (демонтаждау) жұмыстары (тазалау, бұзу қалдықтарын шығару) бойынша жұмыстар кешені.
1 құрылыс
2 құрылыс және т.б.
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
А.1.0
1
00
Желілерді бұзу (бөлшектеу), шығару.
(НВК, ТС, НЭС, НСС, ПОС, бұзу бойынша жоба)
Ғ имараттарды физикалық бұзу (демонтаждау) және құрылыстарды бөлшектеу, басқа да бұзу (демонтаждау) жұмыстары (тазалау, бұзу қалдықтарын шығару) бойынша жұмыстар кешені.
Сумен жабдықтау және кәріздің сыртқы желілері
Сумен жабдықтау желісі
Кәріз желісі
Жылумен жабдықтаудың сыртқы желілері
Электрмен жабдықтаудың сыртқы желілері
Байланыстың сыртқы желілері
А.1.0
1
00
Құрылыстарды бұзу (бөлшектеу) (ГП, ПОС, бұзу бойынша жоба)
Абаттандыру элементтерін физикалық бұзу (демонтаждау) және құрылыстарды бөлшектеу, басқа да бұзу (демонтаждау) жұмыстары (тазалау, бұзу қалдықтарын шығару) бойынша жұмыстар кешені.
Жасыл өсімдіктер
Ағаштар Бұталар Гүлдер Газон
Шағын сәулет нысандары (ШСН)
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
Жолдар, тротуарлар, алаңдар жабындары
(АС, КЖ, КМ, КД, ПОС)
Ғ имараттардың әрлеу жұмыстары мен инженерлік жабдықтарын қоспағанда, құрылыс-монтаждау жұмыстарының кешені (СМР).

1,12
свыше 954000 до 1431000
1,01
свыше 1431000 до 1844400
0,91
свыше 1844400 до 3180000
0,82
свыше 3180000 до 4134000
0,74
свыше 4134000 до 6042000
0,67
свыше 6042000 до 8204400
0,61
свыше 8204400 до 10176000
0,56
свыше 10176000 до 12243000
0,52
свыше 12243000 до 15423000
0,49
свыше 15423000 до 18444000
0,47
Примечания
Стоимость строительства принимается по итогу части II "Строительство" сводного сметного расчета стоимости строительства и приводится к уровню цен 2022 года через индексы стоимости для строительства.
При стоимости строительно-монтажных работ в уровне цен 2022 года свыше 18444000 тысяч тенге норма расходов на авторский надзор определяется в размере 86686,8 тысяч тенге и сверх того 0,11% от суммы, превышающей 18444000 тысяч тенге.
Приложение В
(обязательное)
Конструктивно-технологическая группировка данных в сметной документации
1. Конструктивно-технологическая группировка данных в сметной документации предназначена для структурирования затрат в локальных сметах (локальных сметных расчетах) по видам работ, затрат, конструктивным элементам зданий и сооружений.
2. Группировка данных на проектно-технологические блоки (далее – ПТБ) или разделы производится в процессе разработки локальных смет (локальных сметных расчетов).
3. Основными требованиями к группировке данных на ПТБ (разделы) в сметной документации при определении сметной стоимости строительства являются:
системность;
иерархическая подчиненность (деталировка крупных объектов на более мелкие); универсальность.
4. В локальных сметных расчетах (сметах) группировка данных в ПТБ (разделы) производится по отдельным конструктивным (инженерным) элементам здания (сооружения), видам работ и компонентам инфраструктуры в соответствии с технологической последовательностью работ и учетом специфических особенностей отдельных видов строительства.
ПТБ (разделы) допускается дифференцировать по подразделам. Подразделы группируются по наименованиям строительных конструкций, строительных изделий, основных видов работ.
Группировка данных в ПТБ (разделы) по видам работ произведена согласно Перечню видов работ (услуг) в составе строительно-монтажных работ (далее – Перечень видов работ).
5. Группировка данных в локальных сметах (локальных сметных расчетах) на ПТБ (разделы), подразделы приведена в таблице В.1.
Наименования локальных смет (локальных сметных расчетов) принимаются в соответствии с графой 3 таблицы В.1.
При разработке проекта при необходимости составляются локальные сметы (локальные сметные расчеты), наименования которых не перечислены в графе 3 таблицы В.1.
6. Термины и определения, наиболее часто используемые при группировке данных на проектно-технологические блоки (ПТБ) или разделы в локальных сметах (локальных сметных расчетах), приведены в таблице В.2. Приведенный перечень не ограничивает другие понятия, применяемые в строительной деятельности.
Таблица В.1 – Группировка данных в локальных сметах (локальных сметных расчетах) по проектно-технологическим блокам (разделам), подразделам
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы (локального
сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
А. Здания, комплекс зданий, здания в составе сооружений
А.1.0
1
00
Подготовка территории строительства. Разбивка основных осей
Комплекс работ по разбивке основных осей зданий (сооружений), сетей, перенос в натуру и закрепление пунктами и знаками.
Здания (сооружения)
Комплекс работ по разбивке основных осей зданий (сооружений), перенос в натуру и закрепление пунктами и знаками.
Сети
Комплекс работ по разбивке основных осей сетей, перенос в натуру и закрепление пунктами и знаками.
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы
(локального сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
А.1.0
1
00
Снос (демонтаж) строений
(АС, АР, КЖ, ПОС,
проект по сносу)
Комплекс работ по физическому сносу (демонтажу) строений и разборке конструкций, прочие работы по сносу
(демонтажу) (уборка, вывоз отходов сноса).
Строение 1
Строение 2 и т.д.
А.1.0
1
00
Снос (демонтаж), вынос сетей. (НВК, ТС, НЭС,
НСС, ПОС, проект по сносу)
Комплекс работ по физическому сносу (демонтажу), выносу сетей и разборке конструкций, прочие работы по сносу
(демонтажу) (уборка, вывоз отходов сноса).
Наружные сети водоснабжения и канализации
Сети водоснабжения Сети канализациии
Наружные сети теплоснабжения
Наружные сети электроснабжения
Наружные сети связи
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы
(локального сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
А.1.0
1
00
Снос (демонтаж) элементов благоустройства (ГП, ПОС, проект по сносу)
Комплекс работ по физическому сносу (демонтажу) элементов благоустройства и разборке конструкций, прочие работы по сносу
(демонтажу) (уборка, вывоз отходов сноса).
Зеленые насаждения
Деревья Кустарники Цветники Газон
Малые архитектурные формы (МАФ)
Покрытия дорожек, тротуаров, площадок
(АС, КЖ, КМ, КД, ПОС)
Комплекс строительно- монтажных работ (СМР), кроме отделочных работ и инженерного оборудования зданий.

А.2.1
2
01
Табандар мен іргетастар
Жер жұмыстары, табандар мен іргетастар
Жер жұмыстары Шұңқырлар, орлардың қабырғаларын бекіту Суды төмендету
Жер жұмыстарының түрлері (Жұмыс түрлері тізбесін қараңыз).
Табандар Іргетастар
Орналастыру және оқшаулау бойынша ҚМЖ кешені: табандар, конструкциялар, іргетастар (Жұмыс түрлерінің тізбесін қараңыз (ғимараттық барлық конструктивтік жүйелері үшін).
А.2.2
2
02
Ғ имаратты ң конструкти втік бөлігі
Ғимараттың конструктивтік бөлігі
0,000 белгісінен төмен ғимарат қаңқасы
Колонналар Балкалар (прогондар)
Қаңқаның тірек конструкцияларының құрылғысы (ғимараттың қаңқалы құрылымдық жүйесі үшін).
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
0,000 белгісінен төмен ғимарат конструкциясы
Жабын плиталары Қабырғалар Ара қабырғалар Баспалдақтар Басқа да конструкциялар (ойықтар, арналар және т.б.)
Құрылыс конструкцияларын орналастыру (ғимараттың барлық құрылымдық жүйелері үшін).
0,000 белгісінен жоғары қаңқа
Колонналар Балкала (ригельдер) Фермалар Диафрагмалар Байланыс
Қаңқаның негізіг конструкцияларын орналастыру (ғимараттың қаңқалы конструктивтік жүйесі үшін).
0,000 белгісінен жоғары қабырғалар
Сыртқы қабырғалар, маңдайшалар Ішкі қабырғалар, маңдайшалар
Негізгі және негізгі емес қабырғаларды орналастыру (ғимараттардың рамасыз және аралас конструкциялық жүйелері үшін).
0,000 белгісінен жоғары жабындар мен аралықтар
2 қабат
3 қабат және т.б. Лоджия (балкон) плиталары
Қаптамалардың және қабаттасудың плиталарының құрылғысы (ғимараттардың барлық конструктивті жүйелері үшін).
Шатырлар
Шатырдың негізгі конструкциясы (фермалар, стропилалар және т.б.)
Жүк көтергіш шатыр құрылымдарын орналастыру (ғимараттардың барлық құрылымдық жүйелері үшін).
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
Басқа да конструктивтік элементтер
Баспалдақтар, аралықтар және т. б.
Баспалдақтардың, платформалардың, қалқалардың және т.б. ұшулардың монолитті құрылымдарының құрылғысы.
(АС, АР, АИ)
Өңдеу жұмыстары кешені (Жұмыс түрлерінің тізімін қараңыз).

А.2.1
2
01
Основания и фундаменты
Земляные работы, основания и фундаменты
Земляные работы Крепления стенок траншей, котлованов Водопонижение
Виды земляных работ (см. Перечень видов работ).
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы (локального
сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Основания Фундаменты
Комплекс СМР по устройству и изоляции: оснований, конструкций фундаментов (см.
Перечень видов работ) (для всех конструктивных систем
здания).
А.2.2
2
02
Конструктивная часть здания
Конструктивная часть здания
Каркас здания ниже отметки 0,000
Колонны
Балки (прогоны)
Устройство несущих конструкций каркаса (для каркасной конструктивной системы здания).
Конструкции здания ниже отметки 0,000
Плиты перекрытия Стены Перегородки Лестницы Прочие конструкции
(приямки, каналы и т.д.)
Устройство конструкций здания (для всех конструктивных систем здания).
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы (локального
сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Каркас выше отметки 0,000
Колонны Балки (ригели) Фермы Диафрагмы
Связи
Устройство несущих конструкций каркаса (для каркасной конструктивной системы здания).
Стены выше отметки
0,000
Наружные стены, перемычки Внутренние стены, перемычки
Устройство несущих и ненесущих стен (для бескаркасной и смешанной
конструктивных систем зданий).
Покрытия и перекрытия выше отметки 0,000
этаж
этаж и т.д. Плиты лоджий (балконов)
Устройство плит покрытий и перекрытий (для всех конструктивных систем зданий).
Крыши
Несущие конструкции крыши (фермы, стропила и т.п.)
Устройство несущих конструкций крыши (для всех конструктивных систем зданий).
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы (локального
сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Прочие конструктивные элементы
Лестницы, перегородки и т.п.
Устройство монолитных конструкций лестничных маршей, площадок, перегородок и т.п.
(АС, АР, АИ)
Комплекс отделочных работ (см. Перечень видов работ).

А.2.3
2
03
Ғ имаратты ң сәулеттік бөлігі
Ғимараттың сәулеттік бөлігі
Жабын
Шатыр конструкциялары, парапет, шатырдың басқа құрылымдары (үй шатырындағы терезелері, шатырлар, суағарлар және т.б.)
Жабын конструкцияларын орнату.
Қабырғалар
Сыртқы қабырғалар, маңдайшалар Ішкі қабырғалар, маңдайшалар
Негізгі емес, негізгі қабырғалар конструкцияларын орнату (ғимараттың қаңқалы конструктивтік жүйесі үшін).
Басқа да конструктивтік элементтер
Баспалдақтар, аралықтар және т. б.
Басқа да конструктивтік элементтерді орнату
Кіре беріс
Кіреберістер, пандустар және т.б.
Кіреберістің конструкциясының құрылымы.
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
Қасбетті сыртқы өңдеу
Аспалы желдеткіш қасбект
Сылақ жұмыстары Сырлау жұмыстары Қаптау жұмыстары
Қаптау материалдарынан, жақтаудан, жылытқыштан тұратын желдетілетін қасбеттік жүйенің технологиялық циклінің құрылғысы; ғимараттардың қасбеттерін және сыртқы беттерін сылақ, қаптау, сырлау жұмыстары.
Сыртқы ойықтар
Есіктер Қақпалар Терезелер Витраждар Люктер
Монтаждау, әйнектеу, бояу: есіктер, қақпалар, терезелер, витраждар.
Ішкі ойықтар
Есіктер Терезелер Витраждар Люктер
Монтаждау, әйнектеу, бояу: есіктер, қақпалар, люктер, терезелер, витраждар.
Қабырғаларды ішкі әрлеу
0,000 белгісінен төмен қабаттар
1 қабат
2 қабат және т.б. 0,000 белгісінен жоғары қабаттар
1 қабат
2 қабат және т.б.
Қабырғалардың, қалқалардың ішкі әрлеу жұмыстарын орындау
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
Төбелерді әрлеу
0,000 белгісінен төмен қабаттар
1 қабат
2 қабат және т.б.
0,000 белгісінен жоғары қабаттар
1 қабат
2 қабат және т.б.
Төбелердің әрлеу жұмыстарын орындау
Едендер
0,000 белгісінен төмен қабаттар
1 қабат
2 қабат және т.б.
0,000 белгісінен жоғары қабаттар
1 қабат
2 қабат және т.б.
Бөлмелерде, алаңдарда, марштарда еден құрылымдарын орналастыру; ірге құрылғысы.
Өзге де әрлеу жұмыстары
Қасбеттердің декоративтік элементтері (эмблемы, флагштоки және т.б.) Балкон, терезе, қуыстардың декоративтік элементтері Ішкі баспалдақтарды қоршау Алдыңғы бөлімдерде қарастырылмаған басқа әрлеу конструкциялары
Басқа әрлеу жұмыстары мен конструкцияларын орнату.
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер. Субен жабдықтау (ВК, ВК.С)
Субен жабдықтаудың ішкі жүйесін орнату (Жұмыстар тізбесін қараңыз).
Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау
Өртке қарсы сумен жабдықтау
Ыстық сумен жабдықтау
Өндірістік сумен жабдықтау
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Кәріз
(ВК, ВК.С)
Ішкі кәріз жүйелерін орнату (Жұмыстар тізбесін қараңыз).
Шаруашылық-тұрмыстық кәріз
Өндірістік кәріз
Ішкі суағар
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Жылумен жабдықтау (ОВ, ОВ.С)
Ішкі жылумен жабдықтау жүйелерін орнату (Жұмыстар тізбесін қараңыз).
Жылу
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
Жылу пункті
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Желдету және ауа баптау (ОВ, ОВ.С)
Желдету және ауаны баптаудың ішкі жүйелерін орнату (Жұмыстар тізбесін қараңыз).
Желдету
Ауа баптау
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Г азбен жабдықтау (ГСВ, ГСВ.С)
Г азбен жабдықтаудың ішкі жүйесін орнату (Жұмыстар тізбесін қараңыз).
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Электрмен жабдықтау жнее электрмен жарықтандыру (ЭМ, ЭО; ЭМ.С, ЭО.С)
Электрмен жабдықтау және электрмен жарықтандырудың ішкі жүйелерін орнату
Күштік электрмен жабдықтау
Электр жарықтандыру жүйесі
Кабельдер мен қораптар
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Құрылымданған кабель желісі (СС, СКС, РТ; СС.С, СКС.С, РТ.С)
Құрылымданған кабель желісін орнату
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Телефонизация (СС, РТ; СС.С, РТ.С)
Телефонизацияның ішкі жүйелерін орнату (Жұмыстар тізбесін қараңыз).
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Жергілікті-есептеу желісі
(СС, ЛВС; СС.С, ЛВС.С)
Жергілікті-есептеу желісін орнату
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Бейнебақылау жүйесі
(СС, СВ, РТ; СС.С, СВ.С, РТ.С)
Бейнебақылау жүйесін орнату
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Қауіпсіздік жүйесі (СС, РТ; СС.С, РТ.С)
Қауіпсіздік жүйесін орнату.
В.1-кестенің жалғасы
Коды
Құрылыс құнының жиынтық сметалық калькуляциясы ның ІІ бөлімінің тарау нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің нөмірі
Объектілік сметаның (объектілік сметалық есептің) бөлімінің атауы
Жергілікті сметаның атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті смета бөлімінің атауы (жергілікті сметалық есептеу)
Жергілікті сметаның (жергілікті сметалық есептің) жобалық- технологиялық блогының (кіші бөлімшесінің) атауы
Жұмыстардың түрлері
1
2
3
4
5
6
7
8
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Өрт сөндіру (ПС, ПТ, ОС;
ПС.С, ПТ.С, ОС.С)
Өрт сөндіру жүйесін орнату (Жұмыстар тізбесін қараңыз).
А.2.4
2
04
Ішкі инженерлік жүйелер
Ішкі инженерлік жүйелер.
Жүк көтергіш машиналар (АС, АР)
Лифт, эскалатор, траволатор және т.б. орнату.

А.2.3
2
03
Архитектурная часть здания
Архитектурная часть здания
Кровля
Конструкции кровли, парапет, прочие конструкции на крыше (слуховые окна, зенитные
фонари, желоба и т.д.)
Устройство конструкций кровли.
Стены
Наружные стены, перемычки Внутренние стены, перемычки
Устройство конструкций ненесущих, самонесущих стен (для каркасной конструктивной системы здания).
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы (локального
сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Прочие конструктивные элементы
Лестницы, перегородки и т.п.
Устройство прочих конструктивных элементов.
Входная группа
Крыльца, пандусы и т.д.
Устройство конструкций входной группы.
Наружная отделка фасадов
Навесной вентилируемый фасад Штукатурные работы Окрасочные работы Облицовочные работы
Устройство технологического цикла вентилируемой фасадной системы, состоящей из облицовочных материалов, каркаса, утеплителя; штукатурные, облицовочные, окрасочные работы
фасадов и наружных поверхностей зданий.
Наружные проемы
Двери Ворота Окна Витражи Люки
Монтаж, остекление, покраска: дверей, ворот, люков, окон, витражей.
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы (локального
сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Внутренние проемы
Двери Окна Витражи Люки
Монтаж, остекление, покраска: дверей, ворот, люков, окон, витражей.
Внутренняя отделка стен
Этажи ниже отметки 0,000
этаж
этаж и т.д. Этажи выше отметки 0,000
этаж
этаж и т.д.
Устройство внутренних отделочных работ стен, перегородок.
Отделка потолков
Этажи ниже отметки 0,000
этаж
этаж и т.д. Этажи выше отметки 0,000
этаж
этаж и т.д.
Устройство отделочных работ потолков.
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы (локального
сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Полы
Этажи ниже отметки 0,000
этаж
этаж и т.д. Этажи выше отметки 0,000
этаж
этаж и т.д.
Устройство конструкций полов в помещениях, лестничных площадках, маршах; устройство плинтусов.
Прочие отделочные работы
Декоративные элементы фасадов (эмблемы, флагштоки и т.п.) Декоративные элементы балконов, окон, ниш
Ограждения внутренних лестниц Другие отделочные
конструкции, не учтенные в
предыдущих разделах
Устройство прочих отделочных работ и конструкций.
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы
(локального сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы.
Водоснабжение (ВК, ВК.С)
Устройство внутренних систем водоснабжения (см. Перечень видов работ).
Хозяйственно- питьевое водоснабжение
Противопожарное водоснабжение
Горячее водоснабжение
Производственное водоснабжение
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы.
Канализация (ВК, ВК.С)
Устройство внутренних систем канализации (см. Перечень видов работ).
Канализация хозяйственно- бытовая
Канализация производственная
Внутренние водостоки
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы
(локального сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы.
Теплоснабжение (ОВ, ОВ.С)
Устройство внутренних систем теплоснабжения (см. Перечень видов работ).
Отопление
Тепловой пункт
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы. Вентиляция и кондиционирование
(ОВ, ОВ.С)
Устройство внутренних систем вентиляции и кондиционирования (см. Перечень видов работ).
Вентиляция
Кондиционирование
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы.
Газоснабжение (ГСВ, ГСВ.С)
Устройство внутренних систем газоснабжения (см. Перечень видов работ).
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы. Электроснабжение и электроосвещение (ЭМ, ЭО; ЭМ.С,
ЭО.С)
Устройство внутренних систем электроснабжения и электроосвещения.
Силовое электрооборудование
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы
(локального сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
Системы электроосвещения
Кабели и короба
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы. Структурированная кабельная сеть
(СС, СКС, РТ; СС.С, СКС.С, РТ.С)
Устройство структурированной кабельной сети.
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы.
Телефонизация
(СС, РТ; СС.С, РТ.С)
Устройство внутренних систем телефонизации (см. Перечень видов работ).
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы. Локально- вычислительная сеть
(СС, ЛВС; СС.С, ЛВС.С)
Устройство локально- вычислительной сети.
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы. Система видеонаблюдения (СС, СВ, РТ; СС.С, СВ.С, РТ.С)
Устройство системы видеонаблюдения.
Код
Номер главы части II сводного сметного расчета стоимости строительства
Номер раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование раздела объектной сметы (объектного сметного расчета)
Наименование локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование раздела локальной сметы (локального сметного расчета)
Наименование проектно- технологического блока (подраздела) локальной сметы
(локального сметного расчета)
Виды работ
1
2
3
4
5
6
7
8
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы. Система безопасности
(СС, РТ; СС.С, РТ.С)
Устройство систем безопасности.
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы.
Пожаротушение (ПС, ПТ, ОС; ПС.С, ПТ.С, ОС.С)
Устройство систем пожаротушения (см. Перечень видов работ).
А.2.4
2
04
Внутренние инженерные системы
Внутренние инженерные системы. Грузоподъемные машины
(АС, АР)
Устройство лифтов, эскалаторов, траволаторов и т.п.

3 Егер жобалау жұмыстарының жалпы құнын айқындау үшін 1П нысаны бойынша жиынтық смета жасалмаса, 2П нысаны бойынша сметаға тапсырыс беруші ұйымының басшысы (жобалау ұйымы - жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу процесінде) қол қояды және ол ұйым мөрінің баспа таңбасымен (болған кезде) куәландырылады.
3П нысаны
Тапсырыс беруші ________________________________
(ұйымның атауы)
№ _____ шығындар калькуляциясы
__________________________________________________жұмыстарға4
(жобалау (іздестіру) жұмыстары түрінің атауы)
______________________________________________________________
(объектінің (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың),
жобалау сатысының атауы)
20___ жылғы бағаларда жасалды.
Реттік нөмірі
Негіздеме
Орындалатын жұмыстардың тізбесі
Орындаушылар
Еңбек шығындары, адам-сағ
Орташа сағаттық еңбекақы, теңге/адам- сағ.
Барлығы, теңге
мамандығы (біліктілігі)
саны
бір орындаушы
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жиыны
Жұмыстардың құны Кеа = ___
Қосылған құн салығы
Жұмыстардың жалпы құны
Калькуляция бойынша жиыны _______________________________________
(сомасы жазумен)
Әзірлеген __________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерген __________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
__________________________
4 Егер жобалау (іздестіру) жұмыстарының жалпы құнын айқындау үшін 1П (1И) нысаны бойынша жиынтық смета жасалмаса, 3П нысаны бойынша калькуляцияға тапсырыс беруші ұйымының (жобалау (іздестіру) ұйымының - жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу процесінде) басшысы қол қояды және ол ұйым мөрінің баспа таңбасымен (бар болса) куәландырылады.
1И нысаны
Инвестициялық жобаның атауы __________________________________
Тапсырыс беруші ______________________________________________
(ұйымның атауы)
Құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған жиынтық смета
_______________________________________________________________________
(объектінің (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың) атауы,
жобалау сатысы, іздестіру жұмыстарының түрі)
20___ жылғы бағаларда жасалды.
Реттік нөмірі
Орындалатын жұмыстар мен шығындар тізбесі
Смета, калькуляция нөмірлеріне сілтеме
Құны, мың теңге
1
2
3
4
Жиыны
Жиынтық смета бойынша жиыны ____________________________________
(сомасы жазумен)
Ұйым басшысы5 ___________________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі), ұйымның мөрі (бар болса)
Әзірлеген _________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерген _________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
________________________________
5 Құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған жиынтық сметаға тапсырыс беруші ұйымының (іздестіру ұйымының - жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу процесінде) басшысы қол қояды және ол ұйым мөрінің баспа таңбасымен куәландырылады (болған кезде).
2И нысаны
Тапсырыс беруші ____________________________________________________
(ұйымның атауы)
Құрылыс үшін инженерлік ізденістерге арналған № ______ смета6
__________________________________________________________________
(объектінің атауы (кәсіпорынның, ғимараттың, құрылыстың),
жобалау сатысы, іздестіру жұмыстарының түрі)
20___ жылғы бағаларда жасалды.
Реттік нөмірі
Бөліктің, тараудың, кестенің, нұсқаулардың нөмірі (позиция шифры)
Жұмыс түрлері, санаты
Өлшем бірлігі
Саны
Өлшем бірлігінің құны, теңге
Түзету коэффициенттері
Құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны
Смета бойынша жиыны _______________________________________________
(сомасы жазумен)
Әзірлеген ___________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерген ___________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
________________________________

3 В случае если для определения общей стоимости проектных работ сводная смета по форме 1П не составляется, смета по форме 2П подписывается руководителем организации заказчика (проектной организации – в процессе разработки проектно-сметной документации) и заверяется оттиском печати организации (при наличии).
Форма 3П
Заказчик ______________________________________
(наименование организации)
Калькуляция затрат № __________
на _________________________________________ работы4
(наименование вида проектных (изыскательских) работ)
________________________________________________________
(наименование объекта (предприятия, здания, сооружения),
стадии проектирования)
Составлена в ценах 20__года.
Номер по порядку
Обоснование
Перечень выполняемых работ
Исполнители
Затраты труда, чел.-ч
Средняя почасовая оплата труда, тенге/
чел.-ч.
Всего, тенге
специальность (квалификация)
количество
одного исполнителя
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого
Стоимость работ с Кзп = ______
Налог на добавленную стоимость
Общая стоимость работ
Итого по калькуляции _________________________________________
(сумма прописью)
Составил ____________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил _____________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
_____________
4 В случае если для определения общей стоимости проектных (изыскательских) работ сводная смета по форме 1П (1И) не составляется, калькуляция по форме 3П подписывается руководителем организации заказчика (проектной (изыскательской) организации – в процессе разработки проектно-сметной документации) и заверяется оттиском печати организации (при наличии).
Форма 1И
Наименование инвестиционного проекта __________________________________
Заказчик ______________________________________________________________
(наименование организации)
Сводная смета на инженерные изыскания для строительства
____________________________________________________
(наименование объекта (предприятия, здания, сооружения),
стадии проектирования, вида изыскательских работ)
Составлена в ценах 20__года.
Номер по порядку
Перечень выполняемых работ и затрат
Ссылка на номера смет, калькуляций
Стоимость, тыс.тенге
1
2
3
4
Итого
Итого по сводной смете _______________________________________
(сумма прописью)
Руководитель организации5 ____________________________________
подпись (инициалы, фамилия), печать организации (при наличии)
Составил ____________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
___________________
5 Сводная смета на инженерные изыскания для строительства подписывается руководителем организации заказчика (изыскательской организации – в процессе разработки проектно-сметной документации) и заверяется оттиском печати организации (при наличии).
Форма 2И
Заказчик ______________________________________
(наименование организации)
Смета № на инженерные изыскания для строительства6
_____________________________________________________________________________
(наименование объекта (предприятия, здания, сооружения),
стадии проектирования, вида изыскательских работ)
Составлена в ценах 20__года.
Номер по порядку
Номер части, главы, таблицы, указаний (шифр позиции)
Виды работ, категория
Единица измерения
Количество
Стоимость единицы измерения, тенге
Поправочные коэффициенты
Стоимость, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
Итого по смете __________________________________________________
(сумма прописью)
Составил ______________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ______________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
___________________

6 Егер іздестіру жұмыстарының жалпы құнын айқындау үшін 1И нысаны бойынша жиынтық смета жасалмаса, 2И нысаны бойынша сметаға тапсырыс беруші ұйымының басшысы (іздестіру ұйымы - жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу процесінде) қол қояды және ол ұйым мөрінің баспа таңбасымен (бар болса) куәландырылады.
13-қосымша
1ПН нысаны
Тапсырыс беруші _________________________________________
(ұйымның атауы)
Бекітілді
Құнның сметалық есебі бойынша іске қосу-жөндеу жұмыстарының құны
Сомасы                                                _________ мың теңге
оның ішінде:
қосылған құн салығы                                    _________ мың теңге
__________________________________________________________________
(бекіту туралы құжатқа сілтеме)
20__ жылғы "___" _____________.
Іске қосу-жөндеу жұмыстары құнының сметалық есебі
______________________________________________________
(құрылыстың атауы)
20___ жылғы бағаларда жасалды.
Реттік нөмірі
Жергілікті сметалар мен есептердің нөмірлері
Тараулардың, объектілердің, бөлімдердің, жұмыстар мен шығындардың атауы
Сметалық құны, мың теңге
1
2
3
4
Жобалау ұйымының басшысы ____________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Жобаның бас инженері __________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
__________________ бөлімінің бастығы _________________________________
(атауы)                              қолы (аты-жөні, тегі)
2ПН нысаны
Құрылыстың атауы _______________________________________________
Объектінің атауы _________________________________________________
Іскеқосу-жөндеу жұмыстарына арналған №      жергілікті смета
(Жергілікті сметалық есеп)
______________________________________________________
(жұмыстар мен шығындардың атауы)
Негіздеме:
Сметалық құны _________________________ мың теңге
Нормативтік еңбекті қажетсіну ____________ мың адам-сағ
20___ жылғы бағаларда жасалды.
Реттік нөмірі
Нормалар шифры
Жабдықтың немесе жұмыс түрлерінің атауы және техникалық сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Саны
Өлшем бірлігінің құны, теңге
Жалпы құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
ЖИЫНЫ кіші бөлім бойынша (кіші бөлім нөмірі):
ЖИЫНЫ бөлім бойынша (бөлім нөмірі):
ЖИЫНЫ смета бойынша:
Іске қосу-жөндеу жалпы шығындары
БАРЛЫҒЫ смета бойынша:
Әзірлеген ___________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерген ___________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
3 ПН нысаны
Құрылыстың атауы __________________________________________
Объектінің атауы ___________________________________________
Іскеқосу-жөндеу жұмыстарына арналған
№ ____ жеке сметалық норма
_______________________________________________________________________
(жабдықтың, жұмыстардың атауы және техникалық сипаттамасы)
Өлшеуіш _______________
Негіздеме:
Реттік нөмірі
Қабылданған еңбек шығындарын негіздеу
Жұмыстардың (еңбек процестерінің) атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Буын құрамы
Еңбек шығындары, адам- сағ
мамандығы (біліктілігі)
саны
өлшем бірлігіне
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Әзірлеген _____________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерген _____________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Құрылыстың атауы ______________________________________________________
Материалдар, бұйымдар мен конструкциялар құнының калькуляциясы
20___ жылғы бағаларда жасалды.
Реттік нөмірі
Материалдардың, бұйымдар мен конструкциялард ың атауы
Өлше м бірлігі
Ресурстың коды 7 немесе өндірушінің (өнім берушінің) атауы, оның орналасқан жері
Босату бағасының түрі (франко түрі немесе ИНКОТЕРМС терминімен)
Брутто өлшем бірлігіні ң салмағы, т
1 т жүкке көлік шығыстары , теңге
Көлік шығыстары калькуляцияс ының нөмірі
Өлшем бірлігіне құны, теңге
босату бағасы (ыдысты, қаптаманы, деректемен і ескере отырып)
көлік шығыста ры
жиыны сметалық баға франко- объект маңындағы қойма
дайында у-қойма шығыстары
барлығы сметалық баға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жобаның бас инженері ___________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
__________________________ бөлімінің бастығы _______________________________
(атауы)                                    қолы (аты-жөні, тегі)
Әзірлеген _______________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерген _______________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
__________________________________________________
7 Нақты құрылыс шарттары үшін тасымалдау қашықтығын ескере отырып, материалдық ресурстың сметалық бағасын түзету кезінде қолданыстағы сметалық- нормативтік база ресурсының коды көрсетіледі.
_____________________ 1 т. арналған көлік шығыстарының
№ ____ калькуляциясы
Бастапқы деректер:
1 Босату бағасының түрі ________________________________________________
2 Өнім берушілердің атауы және жеткізудің үлес салмағы, % _____________________
3 Теміржол тасымалы:

6 В случае если для определения общей стоимости изыскательских работ сводная смета по форме 1И не составляется, смета по форме 2И подписывается руководителем организации заказчика (изыскательской организации – в процессе разработки проектно-сметной документации) и заверяется оттиском печати организации (при наличии).
Форма 1ПН
Наименование инвестиционного проекта _________________________________
Заказчик _____________________________________________________________
(наименование организации)
Утверждена
стоимость пусконаладочных работ по Сметному расчету стоимости
в сумме
в том числе: ____________ тыс. тенге
налог на добавленную стоимость ___________ тыс. тенге
___________________________________________________________
(ссылка на документ об утверждении)
"___"_____________ 20__ год.
Сметный расчет стоимости пусконаладочных работ
___________________________________
(наименование стройки)
Составлена в ценах 20__года.
Номер по порядку
Номера локальных смет и расчетов
Наименование глав, объектов, разделов, работ и затрат
Сметная стоимость, тыс. тенге
1
2
3
4
Руководитель проектной организации ________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Главный инженер проекта __________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Начальник _________________ отдела ________________________________
(наименование)             подпись (инициалы, фамилия)
Форма 2ПН
Наименование стройки ______________________________
Наименование объекта ______________________________
Локальная смета № ____
(Локальный сметный расчет)
на пусконаладочные работы
на _________________________________________
(наименование работ и затрат)
Основание:
Сметная стоимость ____________________ тыс. тенге
Нормативная трудоемкость _____________ тыс. чел.-ч
Составлена в ценах 20__года.
Номер по порядку
Шифр норм
Наименование и техническая характеристика оборудования или видов работ
Единица измерения
Количество
Стоимость единицы измерения, тенге
Общая стоимость, тенге
1
2
3
4
5
6
7
ИТОГО по подразделу (номер подраздела):
ИТОГО по разделу (номер раздела):
ИТОГО по смете:
Общие затраты пусконаладочной организации
ВСЕГО по смете:
Составил ___________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ___________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Форма 3 ПН
Наименование стройки _______________________________
Наименование объекта _______________________________
Индивидуальная сметная норма №______
на пусконаладочные работы
на ____________________________________________________
(наименование и техническая характеристика оборудования, работ)
Измеритель ______________
Основание:
Номер по порядку
Обоснование принятых затрат труда
Наименование работ (трудовых процессов)
Единица измерения
Количество
Состав звена
Затраты труда, чел.-ч
специальность (квалификация)
количество
на единицу
измерения
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Составил ____________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Наименование стройки _________________________________
Калькуляция
стоимости материалов, изделий и конструкций
Составлена в ценах 20___ года.
Номер по порядку
Наименование материалов, изделий и конструкций
Единица измерения
Код ресурса7
или наименование производителя (поставщика), его место
нахождения
Вид отпускной цены (вид франко или в терминах ИНКОТЕРМС)
Вес единицы измерения брутто, т
Транспорт- ные расходы на 1 т груза, тенге
Номер кальку- ляции транс- портных расходов
Стоимость на единицу измерения, тенге
отпускная цена (с учетом тары, упаковки,
реквизита)
транспорт- ные расходы
итого сметная цена франко- приобъект-
ный склад
заготови- тельно- складские расходы
всего сметная цена
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Главный инженер проекта _________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Начальник отдела ________________________________________
(наименование) подпись (инициалы, фамилия)
Составил ________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
________________
7 Указывается код ресурса по действующей сметно-нормативной базе при корректировке сметной цены материального ресурса с учетом расстояний перевозки для условий конкретной стройки.
Калькуляция № __________
транспортных расходов на 1 т ________________
Исходные данные:
1 Вид отпускной цены_______________________________________
2 Наименование поставщиков и удельный вес поставки, % ________
3 Железнодорожные перевозки:

3.1 Жөнелту түрі ___________________________________________________________
3.2 Тариф _________________________________________________________________
3.3 Қосымша көрсетілетін қызметтер __________________________________________
3.4 Тарифтік схема _________________________________________________________
3.5 Вагондардың тиелу нормасы ______________________________________________
4 Автомобиль тасымалы:
4.1 Жүк сыныбы ___________________________________________________________

3.1 Вид отправки ____________________________________________
3.2 Тариф __________________________________________________
3.3 Дополнительные услуги ___________________________________
3.4 Тарифная схема __________________________________________
3.5 Норма загрузки вагонов ___________________________________
4 Автомобильные перевозки: _________________________________
4.1. Класс груза _____________________________________________

4.2 Тариф _________________________________________________________________
20___ жылғы бағаларда жасалды.
Реттік нөмірі
Операция атауы
Т асымалдаудың соңғы пункттерінің атауы (бастап - дейін)
Тасымалдау қашықтығы, км
1 т құны, теңге
есептеу формуласы
барлығы
1
2
3
4
5
6
1
Тиеу орындарында автомобильмен тасымалдау кезіндегі тиеу-түсіру жұмыстары
2
Тиеп-жөнелту орнына автомобильмен тасымалдау
3
Вагондарды тиеуге беру
4
Вагондарға тиеу және олардан түсіру
5
Теміржол тасымалы
6
Түсіруге беру
7
Межелі орындардағы автомобиль көлігі жанындағы тиеу-түсіру жұмыстары
8
Межелі орындардағы автомобиль тасымалдары
9
1 т жиыны
Әзірлеген:
Тексерген:
Ескертпелер
1 Материалдарды жеткізу бойынша көлік шығыстары бастапқы деректер негізінде есептеледі.
2 Теміржол және автомобиль көлігімен тасымалдау құны және қолданылатын көлік түріне байланысты өзге де шығыстар құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған ағымдағы деңгейдегі сметалық бағалар бойынша айқындалады.
3 Құрылыстар мен жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың темір жолдары бойынша тасымалдау құны осы құрылыстар үшін белгіленген тәртіппен бекітілген калькуляциялар бойынша айқындалады.
4 Тиеу-түсіру жұмыстарының және оларға байланысты қосымша операциялардың құны қолданыстағы сметалық нормалар мен бағалар бойынша қабылданады.
5 Дайындау-қоймалық шығындар франко-құрылыс алаңының материалдарының (бұйымдары, конструкциялары мен жартылай фабрикаттары) құнына белгіленген мөлшерде есептеледі.
Д қосымшасы
(ақпараттық)
Қазақстан Республикасындағы құрылыс саласында орындалған жұмыстарды
мердігердің сметасын жасау және қабылдау кезіндегі шығындардың жекелеген
түрлерін есепке алу жөніндегі әдістемелік ұсынымдар
1 Жалпы ережелер

4.2 Тариф __________________________________________________
Составлена в ценах 20__года.
Номер по порядку
Наименование операции
Наименование конечных пунктов перевозки (от - до)
Расстояние перевозки, км
Стоимость 1 т, тенге
формула подсчета
всего
1
2
3
4
5
6
1
Погрузочно-разгрузочные работы при автомобильных перевозках в местах отгрузки
2
Автомобильные перевозки к месту отгрузки
3
Подача вагонов под погрузку
4
Погрузка в вагоны и выгрузка из них
5
Железнодорожные перевозки
6
Подача под выгрузку
7
Погрузочно-разгрузочные работы при автомобильном транспорте в местах назначения
8
Автомобильные перевозки в местах назначения
9
Итого на 1 т
Составил:
Проверил:
Примечания
1. Транспортные расходы по доставке материалов калькулируются на основании исходных данных.
2. Стоимость перевозок железнодорожным и автомобильным транспортом и прочие расходы, связанные с применяемым видом транспорта, определяются по сметным ценам на перевозки грузов для строительства.
3. Стоимость перевозок по железнодорожным путям строек и действующих предприятий определяется по калькуляциям, утвержденным для этих строек в установленном порядке.
4. Стоимость погрузочно-разгрузочных работ и связанных с ними дополнительных операций принимается по сметным нормам и ценам.
5. Заготовительно-складские расходы начисляются в установленных размерах на стоимость материалов (изделий, конструкций и полуфабрикатов) франко-стройплощадка.
Приложение Д
(информационное)
Методические рекомендации по учету отдельных видов затрат при составлении сметы подрядчика и приемке выполненных работ в сфере строительства в Республике Казахстан
1. Общие положения

1.1 Осы әдістемелік ұсынымдар Қазақстан Республикасының құрылыс индустриясында жұмыстарды сатып алу және оларды қабылдау үшін жеткізушіні таңдау мақсатында конкурсқа қатысу үшін мердігердің сметасын жасау туралы ережелерді қамтиды.
2 Терминдер мен анықтамалар
2.1 Тапсырыс берушінің (инвестордың, әзірлеушінің, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің) сметасы: мемлекеттік сметалық нормативтер негізінде жасалған, инвестициялық қызметті жоспарлауға және тапсырыс берушінің объектіні салуға арналған қаражатының лимитін анықтауға арналған сметалық құжаттама, сондай-ақ құрылыстағы жұмыстар мен қызметтерді сатып алуды жүргізу.
2.2 Мердігердің сметасы: мердігерлік жұмыстарды сатып алу бойынша конкурсқа қатысу үшін өзінің ұйымдастырушылық және технологиялық мүмкіндіктерін ескере отырып, мердігердің конкурстық ұсынысының бөлігі ретіндегі сметалық құжаттама.
3 Мердігердің сметасы
3.1 Құрылыс-монтаж жұмыстарына мердігердің сметасы тапсырыс берушінің сметасы негізінде ағымдағы бағаларда мердігердің жалақы төлеу, құрылыс машиналарын пайдалану құны, нақты мәмілелер, қолданыстағы келісім-шарттар немесе оларды жеткізуге ұсыныстар, құрылысты ұйымдастыру және басқаруға шығындардың нақты деңгейі (жалпы алаңның шығындары) негізінде құрылыс ресурстарын қайта бағалай отырып жасалады.
3.2 Тапсырыс берушінің сметасы негізінде мердігердің сметасын жасаған кезде жоба бойынша жұмыстың атауы мен заттай көлемдері, құрылыс ресурстарының нормативтік шығындары, құрылыс материалдарының, бұйымдарының, конструкцияларының сапалық және сандық құрамы, жобаға арналған жабдық (тапсырыс берушінің бағалауының ресурстық бөлігі) өзгеріссіз қалады.
3.3 Мердігердің сметасын жасау кезінде жұмыстарды әлеуетті жеткізуші (мердігер) өзі құны бойынша жеңілдік ұсынатын ресурстарды дербес таңдайды. Жиынтық сметалық сметаның барлық тараулары бойынша құрылыс объектілерін (ғимараттар мен құрылыстарды) қамтитын ірі құрылыс объектілерінде мердігердің сметасына енгізілген біртекті ресурстар тиісті лауазымдар бойынша әрбір жергілікті смета бойынша бөлінеді және келісім-шарт бағасын қалыптастыру кезінде ескеріледі.
3.4 Мердігердің сметасында күтпеген жұмыстарға арналған қаражат және шығындар тапсырыс берушінің сметасында көзделген күтпеген жұмыстар мен шығындарға арналған қаражат шегінде есепке алынады.
4 Құрылыстың шарттық бағасы
4.1 Мердігерлік шартында тіркелетін құрылыстың мердігерлік бағасы мердігердің жеңімпаз баға ұсынысы негізінде оның сметасы бойынша (оферта) мердігерлік жұмыстарды сатып алу нәтижелері бойынша тапсырыс берушінің сметасымен белгіленген қаражат шегінде сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес айқындалады.

1.1 Настоящие методические рекомендации содержат положения по составлению сметы подрядчика для участия в конкурсе с целью выбора поставщика при закупках работ и их приемке в сфере строительства в Республике Казахстан.
2. Термины и определения
2.1 Смета заказчика (инвестора, застройщика, администратора бюджетных программ): сметная документация, составляемая на основе государственных сметных нормативов, предназначенная для планирования инвестиционной деятельности и определения лимита средств заказчика для строительства объекта, а также проведения закупок работ и услуг в строительстве.
2.2 Смета подрядчика: сметная документация в составе конкурсного предложения подрядчика, составляемая им с учетом собственной организационно-технологической возможности для участия в конкурсах по закупке подрядных работ.
3. Смета подрядчика
3.1 Смета подрядчика на строительно-монтажные работы составляется в текущих ценах на базе сметы заказчика с переоценкой строительных ресурсов на основе данных подрядчика по оплате труда, стоимости эксплуатации строительных машин, стоимости материальных ресурсов по фактическим сделкам, действующим контрактам, или предложениям на их поставку, по фактическому уровню расходов на организацию и управление строительством (общеплощадочные затраты).
3.2 При составлении сметы подрядчика на базе сметы заказчика наименование и физические объемы работ по проекту, нормативные расходы строительных ресурсов, качественный и количественный состав строительных материалов, изделий, конструкций, оборудования по проекту (ресурсная часть сметы заказчика) остаются без изменений.
3.3 При подготовке сметы подрядчика потенциальный поставщик работ (подрядчик) самостоятельно выбирает те ресурсы, на которые он предлагает стоимостную скидку. На крупных стройках, имеющих в своем составе объекты строительства (здания и сооружения) по всем главам сводного сметного расчета, однородные ресурсы, включенные в смету подрядчика, выделяются по каждой локальной смете по соответствующим позициям и учитываются при формировании договорной цены.
3.4 Средства на непредвиденные работы и затраты в смете подрядчика учитываются в пределах средств на непредвиденные работы и затраты, предусмотренных сметой заказчика.
4. Договорная цена строительства
4.1 Договорная цена строительства, фиксируемая в договоре подряда, определяется в соответствии с законодательством в сфере закупок по результатам закупок подрядных работ на основе выигравшего ценового предложения подрядчика по его смете (оферте) в пределах лимита средств, установленного сметой заказчика.

4.2 Конкурс нәтижелері бойынша жеңімпаздың баға ұсынысына сәйкес, мердігердің сметасы негізінде шарттық баға актісі қалыптастырылады және оған тапсырыс беруші мен мердігер қол қояды. Келісімшарттың бағасы туралы мәлімдеме шарттың жалпы сомасын анықтайды және шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
5 Орындалған жұмыстарды қабылдау
5.1 Орындалған жұмыстарды қабылдау тәртібі мен мерзімдері, құрылыс процесінде аяқталған құрылыс-монтаж жұмыстары үшін есеп айырысу мердігерлік шартта тараптардың келісімі бойынша белгіленеді. Олар бойынша ай сайынғы төлемдер тапсырыс беруші мен мердігер арасында келісілген нысандар бойынша жүргізіледі.
5.2 Тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы аяқталған құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстары бойынша есеп айырысуларды құрылымдық элементтер бойынша (осы элементтердің техникалық дайындығының пайызы), шартта көрсетілген жекелеген кезеңдерге немесе жұмыс аяқталғаннан кейін жүргізуге рұқсат етіледі.
5.3 Егер мердігердің нақты шығындары бағаны анықтау кезінде ескерілген (құрылыс материалдарын, бұйымдарын және конструкцияларын жеткізудің сметасын және көлік сызбасын жасау) аз болып шықса, тапсырыс беруші жобалау-сметалық құжаттаманы мердігер дербес және/немесе оның тапсырысы бойынша жасаған жағдайды қоспағанда, орындалған жұмыс үшін шартта көзделген баға бойынша ақы төлейді.
5.4 Нақты белгіленген шарттық бағасы бар шарттар бойынша орындалған жұмыстарға ақы төлеу кезінде күтпеген жұмыстарға арналған қаражаттар мен орындалған жұмыстарды қабылдау-тапсыру актілеріндегі шығыстар таратып жазылмайды және тапсырыс берушімен шарттың баға ведомосінде белгіленген мөлшерлеме бойынша төленеді.
5.5 Шамамен (ашық) шарттық бағасы бар шарттар бойынша нақты орындалған жұмыстарға ақы төлеу кезінде күтпеген жұмыстарға арналған қаражат және құрылыстың шарттық бағасында көзделген шығындар тапсырыс берушінің билігінде қалады және жобаны мақұлдаған/бекіткен органның/ұйымның осы қаражатты пайдалану қажеттілігінің әрбір жағдайы үшін бөлек рәсімделетін ресми рұқсатымен пайдаланылады.
5.6 Құрылыс аяқталғаннан және объектіні пайдалануға қабылдаудан кейін пайдаланылмаған күтпеген жұмыстар мен шығындарға арналған қаражаттың бөлігі тапсырыс берушінің билігінде қалады және тиісті бюджетке қайтарылуға жатады.

4.2 По итогам конкурса в соответствии с ценовым предложением победителя на основе сметы подрядчика формируется и подписывается заказчиком и подрядчиком ведомость договорной цены. Ведомость договорной цены определяет общую сумму договора и является неотъемлемой частью договора.
5. Приемка выполненных работ
5.1 Порядок и сроки приемки выполненных работ, расчетов за выполненные строительно-монтажные работы в процессе строительства устанавливаются договором подряда по соглашению сторон. Ежемесячные расчеты за них производятся по формам, согласованным между заказчиком и подрядчика.
5.2 Расчеты между заказчиком и подрядчиком за выполненные строительно- монтажные и ремонтно-строительные работы допускается осуществлять по конструктивным элементам (проценту технической готовности этих элементов), по отдельным, оговоренным договором этапам или после завершения всех работ по договору.
5.3 Если фактические расходы подрядчика оказались меньше тех, которые учитывались при определении цены (составлении сметы и транспортной схемы доставки строительных материалов, изделий и конструкций), заказчик производит оплату выполненных работ по цене, предусмотренной договором, за исключением случая, когда проектно-сметная документация составлялась подрядчиком самостоятельно и/или по его заказу.
5.4 При расчетах за выполненные работы по договорам с установленной твердой договорной ценой, средства на непредвиденные работы и затраты в актах приемки выполненных работ не расшифровываются и оплачиваются заказчиком по норме, установленной в ведомости договорной цены.
5.5 При расчетах за фактически выполненные работы по договорам с приблизительной (открытой) договорной ценой средства на непредвиденные работы и затраты, предусмотренные в договорной цене строительства, остаются в распоряжении заказчика и используются с официального разрешения органа/организации, утвердившего/утвердившей проект, оформляемого отдельно для каждого случая необходимости использования указанных средств.
5.6 Неиспользованная по завершении строительства и приемки объекта в эксплуатацию часть средств на непредвиденные работы и затраты остается в распоряжении заказчика и подлежит возврату в соответствующий бюджет.