Тауар таңбалары жөніндегі заңдар туралы шартқа Қазақстан Республикасының қосылуы туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2002 жылғы 4 ақпан N 292-ІІ.
Женевада 1994 жылғы 27 қазанда жасалған Тауар таңбалары жөніндегі заңдар туралы шартқа Қазақстан Республикасы қосылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
1-бап Қысқартылған сөйлемшелер
(2002 жылғы 7 қарашада күшіне енді - ҚР СІМ-нің ресми сайты)
Осы Шарттың мақсаты үшiн және арнайы ескертпелер болмаған кезде:
(i) "ведомство" Уағдаласушы тарап таңбалар тiркеудi тапсырған агенттiктi бiлдiредi;
(іі) "тiркеу" ведомствоның таңбаны тiркегенiн бiлдiредi;
(iii) "өтiнiм" тiркеуге берiлген өтiнiмдi бiлдiредi;
(iv) "тұлғаға" сiлтемелер жеке және/немесе заңды тұлғаға жасалатын сiлтемелердi бiлдiредi;
(v) "иеленушi" таңбалар тiзiлiмiнде тiркеу иеленушiсi ретiнде көрсетiлген тұлғаны бiлдiредi;
(vi) "таңбалар тiзiлiмi" ведомство қалыптастыратын деректердiң жиынтығын бiлдiредi. Тiзiлiм, олар сақталатын көздерге қарамастан тiркеулерге қатысты енгiзiлген барлық деректер мен барлық тiркеулердiң мазмұнын қамтиды;
(vii) "Париж конвенциясы" 1883 жылғы 20 наурызда Парижде қайта қараулар мен түзетулер ескерiле отырып қол қойылған, Өнеркәсiп меншiгiн қорғау жөнiндегi Париж конвенциясын бiлдiредi;
(vііі) "Ницца жiктемесi" Ницца келiсiмi Z010258_ құрған 1957 жылғы 15 маусымда Ниццада қайта қараулар мен түзетулер ескерiле отырып қол қойылған, Таңбаларды тiркеу мақсаттары үшiн тауарлар мен қызметтердiң халықаралық жiктемесi туралы жiктеменi бiлдiредi;
(iх) "Уағдаласушы тарап" осы Шарттың қатысушысы - кез келген мемлекеттi немесе үкiметаралық ұйымды бiлдiредi;
(х) "бекiту грамотасына" жасалған сiлтемелер құжаттың қабылданғаны және мақұлданғаны туралы сiлтеменi бiлдiредi;
(хi) "Ұйым" Дүниежүзiлiк санаткерлiк меншiк ұйымын бiлдiредi;
(хii) "Бас директор" Ұйымның Бас директорын бiлдiредi;
(хiii) "Нұсқаулық" 17-бапта аталған осы Шартқа арналған Нұсқаулықты бiлдiредi.
2-бап Шарт қолданылатын таңбалар
(1) [Таңбаларсипаты] (а) Осы Шарт Уағдаласушы тараптардың iшiнен көлемдi таңбаларды тiркеуге қабылдайтын, осы Шарттың күшiн мұндай таңбаларға қолдануға мiндеттi болатын жағдайда ғана көрнекi белгілеулерден тұратын таңбаларға қолданылады.
(b) Осы Шарт жалаңграфикалық таңбаларға және көрнекi белгiлеулерден тұратын таңбаларға, атап айтқанда, дыбыстық және иiс таңбаларына қолданылмайды.
(2) [Таңбалардыңтүрлерi] (а) Осы Шарт тауарларға/тауарлық таңбалар /немесе қызметтерге/қызмет көрсету таңбалары/немесе тауарлар мен қызметтерге жататын таңбаларға қолданылады.
(b) Осы Шарт, ұжымдық, сертификаттық және кепiлдiк таңбаларға қолданылмайды.

О присоединении Республики Казахстан к Договору о законах по товарным знакам
Закон Республики Казахстан от 4 февраля 2002 года N 292.
Республике Казахстан присоединиться к Договору о законах по товарным знакам, совершенному в Женеве 27 октября 1994 года.
Президент
Республики Казахстан
Договор о законах по товарным знакам
Статья 1 Сокращенные выражения
Для целей настоящего Договора и при отсутствии специальных оговорок:
(i) "ведомство" означает агентство, которому Договаривающаяся сторона поручила регистрацию знаков;
(ii) "регистрация" означает регистрацию знака ведомством;
(iii) "заявка" означает заявку на регистрацию;
(iv) ссылки на "лицо" означают ссылки на физическое и/или юридическое лицо;
(v) "владелец" означает лицо, которое в реестре знаков указано в качестве владельца регистрации;
(vi) "реестр знаков" означает совокупность данных, которые формирует ведомство. Реестр включает содержание всех регистраций и все данные, внесенные в отношении всех регистраций, независимо от носителя, на котором они хранятся;
(vii) "Парижская конвенция" означает Парижскую конвенцию по охране промышленной собственности, подписанную в Париже 20 марта 1883 г. с учетом пересмотров и поправок;
(viii) "Ниццкая классификация" означает классификацию, учрежденную Z010258_ Ниццким соглашением о Международной классификации товаров и услуг для целей регистрации знаков, подписанным в Ницце 15 июня 1957 г. с учетом пересмотров и поправок;
(ix) "Договаривающаяся сторона" означает любое государство или межправительственную организацию - участника настоящего Договора;
(х) ссылки на "ратификационную грамоту" означают ссылки на документ о принятии и одобрении;
(xi) "Организация" означает Всемирную организацию интеллектуальной собственности;
(xii) "Генеральный директор" означает Генерального директора Организации;
(xiii) "Инструкция" означает Инструкцию к настоящему Договору, которая упоминается в Статье 17.
Статья 2 Знаки, к которым применяется Договор
(1) [Характер знаков] (а) Настоящий Договор применяется к знакам, состоящим из визуальных обозначений, при условии, что только те из Договаривающихся сторон, которые принимают к регистрации объемные знаки, обязаны распространять действие настоящего Договора на такие знаки.
(b) Настоящий Договор не применяется к голографическим знакам и знакам, не состоящим из визуальных обозначений, в частности, к звуковым и обонятельным знакам.
(2) [Виды знаков] (а) Настоящий Договор применяется к знакам, относящимся к товарам (товарные знаки) или услугам (знаки обслуживания) или к товарам и услугам.
(b) Настоящий Договор не применяется к коллективным, сертификационным и гарантийным знакам.

3-бап Өтiнiм
(1) [Өтiнiмдегi немесе онымен қоса жүретiн нұсқаулар мен элементтер. Баж] (а) Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiмде мынадай нұсқаулар мен элементтердiң бәрiнiң немесе кейбiреулерiнiң болуын талап ете алады:
(i) тiркеу туралы өтiнiш;
(ii) өтiнiм берушiнiң аты-жөнi және мекен-жайы;
(iii) егер ол қандай да бiр елдің азаматы болса, өтінiм иесi азаматы болып табылатын мемлекеттiң атауы; онда оның, болса тұрғылықты жерi бар мемлекеттiң атауы; өтiнiм иесiнiң, болса шын мәнiсiндегi және жалған емес өнеркәсiптiк немесе сауда кәсiпорны бар аумақтағы мемлекеттiң атауы;
(iv) заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық сипаты және мемлекеттiң, ал қажет кезiнде, егер өтiнiм берушi заңды тұлға болып табылса, заңдарына сәйкес аталған тұлға құрылған мұндай мемлекеттiң құрамындағы аумақтық бiрлiктiң атауы;
(v) егер өтiнiм берушiде болса, сенiм бiлдiрген адамның аты және мекен-жайы;
(vi) егер 4(2)(b) бапқа сәйкес қажеттiлiгi болса, iскерлiк хат жазысудың мекен-жайы;
(vіі) егер өтiнiм берушi мұндай басымдық құқығын пайдаланып қалғысы келсе, Париж конвенциясының 4-бабына сәйкес қажет етiлуi мүмкiн басымдық туралы мұндай өтiнiштi қолдау нұсқауларымен және дәлелдемелерiмен бiрге бұрын берiлген өтінiмнiң басымдығын сұрайтын өтінім;
(vііі) егер өтiнiм берушi мұндай күзеттiң артықшылығын пайдаланып қалғысы келсе, Уағдаласушы тараптың заңдарына сәйкес қажет етiлетiн мұндай өтiнiштi қолдау нұсқауларымен бiрге, тауарларды және/немесе қызметтердi экспонаттау нәтижесiнен туындайтын қорғауды сұрайтын өтiнiм;
(iх) егер Уағдаласушы тараптың ведомствосы стандартты рәмiздердi пайдаланатын болса, егер өтiнiм берушi таңбалардың мұндай рәмiздердi пайдалана отырып тiркелгенiн және жарияланғанын қаласа,- стандартты рәмiздердi (әрiптер мен сандарды) пайдалану туралы өтiнiм;
(х) егер өтiнiм берушi мұндай қорғауды сұрауды қаласа, таңбаның ерекшелiк элементi ретiндегi түсiн, сондай-ақ қорғауы сұралатын түстiң немесе түстердiң атауын қорғауды сұрау туралы өтiнiш және түстердiң әрқайсысына байланысты, осы түсте орындалған таңбаның негiзгi бөлiктерiне нұсқау;
(хi) егер таңба көлемдi болып табылса, өтiнiшi;
(хіі) таңбаның бiр немесе бiрнеше бейнесi;
(хііі) таңбаның немесе оның белгiлi бiр бөлiктерiнiң транслитерациясы;
(хiv) белгiнiң не оның белгiлi бiр бөлiктерiнiң аударылуы;
(хv) Ницца жiктемесiнiң сыныптары бойынша топтастырылған таңбаның тiркелуi сұралатын тауарлардың және/немесе қызметтердiң атаулары, бұл ретте әр топтың алдында көрсетiлген Жiктеме тәртiбiмен ұсынылған тауарлардың немесе қызметтердiң сол тобы жататын осы Жiктеме сыныбының нөмiрi келуi тиiс;
(хvi) (4) тармақта көрсетiлген тұлғаның қолы;
(хvіі) Уағдаласушы тараптардың заң талаптарына сәйкес таңбаны пайдалану ниетi туралы өтiнiш.
(b) (а)(хvіі) тармақшасында аталған таңбаны пайдалану ниетi туралы өтiнiштiң орнына немесе оған қосымша, өтiнiм берушi таңбаны нақты пайдалану туралы өтiнiш бере алады және Уағдаласушы тараптардың заң талаптарына сәйкес оның дәлелдемелерiн ұсына алады.
(с) Кез келген Уағдаласушы тарап, оның ведомствосына берiлген өтiнiмге байланысты баж төленуiн талап ете алады.
(2) [Өтiнiмдiұсыну] Өтiнiмдi ұсыну талабына қатысты бiрде-бiр Уағдаласушы тарап:
(i) егер (3) тармақ ескерiле отырып, оны Нұсқаулықта көзделген өтiнiм Бланкiсiне сәйкес келетiн бланкiде ұсынылған жағдайда, ол қағазда жазбаша түрде ұсынылса;
(ii) егер Уағдаласушы тарап өзiнiң ведомствосына телефакс арқылы хабарлама беруге рұқсат берсе және өтiнiм (3) тармақ ескерiле отырып, осындай берудiң нәтижесiнде алынған қағаз көшiрмесi (i) тармақшада аталған өтiнiм Бланкісiне сәйкес келген жағдайда берiлген болса, өтiнiмдi қабылдамауына болмайды.
(3) [Тiлi] Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiмдi оның ведомствосы қабылдаған тiлде немесе тiлдердiң бiрiнде жасалуын талап ете алады. Егер оның ведомствосында бiрнеше тiл қабылданған болса, осы ведомство қоятын басқа да тiлдiк талаптардың орындалуын өтiнiм берушiден талап ете алады, бұл ретте өтiнiмнiң бiреуден көп тiлде жасалуын талап ете алмайды.

Статья 3 Заявка
(1) [Указания или элементы, содержащиеся в заявке или сопровождающие ее. Пошлины] (а) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявка содержала все или некоторые из следующих указаний или элементов:
(i) заявление о регистрации;
(ii) имя и адрес заявителя;
(iii) название государства, гражданином которого является заявитель, если он является гражданином какого-либо государства; название государства, в котором он имеет местожительство, при наличии такового; название государства, на территории которого заявитель имеет действительное и нефиктивное промышленное или торговое предприятие, при наличии такового;
(iv) организационно-правовой характер юридического лица и название государства, а при необходимости, территориальной единицы в составе такого государства, в соответствии с законодательством которого учреждено указанное лицо, - если заявитель является юридическим лицом;
(v) имя и адрес поверенного, если заявитель имеет такового;
(vi) адрес для деловой переписки, если в соответствии со Статьей 4(2) (b) требуется таковой;
(vii) заявление, испрашивающее приоритет ранее поданной заявки, вместе с указаниями и доказательством в поддержку такого заявления о приоритете, которые могут требоваться в соответствии со Статьей 4 Парижской конвенции, - если заявитель хочет воспользоваться правом такого приоритета;
(viii) заявление, испрашивающее охрану, возникающую в результате экспонирования товаров и/или услуг на выставке, вместе с указаниями в поддержку такого заявления, которые требуются в соответствии с законодательством Договаривающейся стороны, - если заявитель хочет воспользоваться преимуществом такой охраны;
(ix) заявление об использовании стандартных символов (букв и цифр), если заявитель хочет, чтобы знак был зарегистрирован и опубликован с использованием стандартных символов, - если ведомство Договаривающейся стороны использует такие символы;
(х) заявление об испрашивании охраны цвета в качестве отличительного элемента знака, а также название цвета или цветов, на которые испрашивается охрана, и в связи с каждым из цветов указание основных частей знака, выполненных в этом цвете, - если заявитель хочет испрашивать такую охрану;
(xi) заявление, если знак является объемным;
(xii) одно или несколько изображений знака;
(xiii) транслитерацию знака или определенных его частей;
(xiv) перевод знака или определенных его частей;
(xv) названия товаров и/или услуг, для которых испрашивается регистрация знака, сгруппированных по классам Ниццкой классификации, при этом каждой группе должен предшествовать номер класса этой Классификации, к которому относится данная группа товаров или услуг, представленная в порядке указанной Классификации;
(xvi) подпись лица, указанного в пункте (4);
(xvii) заявление о намерении использовать знак в соответствии с требованиями законодательства Договаривающейся стороны.
(b) Вместо или в дополнение к заявлению о намерении использовать знак, упомянутому в подпункте (а)(хvii), заявитель может подать заявление о фактическом использовании знака и представить доказательства этого в соответствии с требованиями законодательства Договаривающейся стороны.
(c) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы в связи с заявкой ее ведомству были уплачены пошлины.
(2) [Представление заявки] в отношении требований к представлению заявки ни одна Договаривающаяся сторона не может отклонить заявку,
(i) если она представлена в письменном виде на бумаге, при условии, что, с учетом пункта (3), она представлена на бланке, соответствующем Бланку заявки, предусмотренному Инструкцией,
(ii) если Договаривающаяся сторона разрешает передачу уведомлений ее ведомству по телефаксу и заявка передана таким образом, при условии, что, с учетом пункта (3), бумажная копия, полученная в результате такой передачи, соответствует Бланку заявки, упомянутому в подпункте (i).
(3) [Язык] Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявка была составлена на языке или одном из языков, принятых в ее ведомстве. Если в ее ведомстве приняты несколько языков, от заявителя может быть потребовано выполнение других языковых требований, предъявляемых этим ведомством, при этом не может быть потребовано, чтобы заявка была составлена более чем на одном языке.

(4) [Қолы] (а) (1)(а)(хvі) тармақта аталған қол қою өтiнiм берушiнiң немесе оның сенiм бiлдiрген адамының қолы болуы мүмкiн.
(b) Кез келген Уағдаласушы тарап (а) тармақшасын ескермей-ақ (1)(а)(хvіі) және (b) тармақтарында аталған өтiнiшке, егер тiптi оның сенiм бiлдiрген адамы болған жағдайда да, өтiнiм берушiнiң өзiнiң қолы қойылуын талап ете алады.
(5) [Бiрнеше сыныптарға жататын тауарлар және/немесе қызметтер үшiн бiр өтiнiм] Дәл сол бiр өтiнiм бiрнеше тауарларға және/немесе қызметтерге, олардың Ницца жiктемесiнiң бiр немесе бiрнеше сыныптарына жататынына қарамастан, қатысты бола алады.
(6) [Нақтыпайдалану] Егер таңбаны пайдалану ниетi жөнiндегi өтiнiш (1)(а)(хvіі) тармағына сәйкес берiлген болса, кез келген Уағдаласушы тарап ұлттық заңдарда белгiленген мерзiмде және Нұсқаулықта жазылған ең аз мерзiмдi ескере отырып, өтiнiм берушiнiң көрсетiлген заң талаптарына сәйкес оның ведомствосына таңбаның нақты пайдаланылуына дәлелдер ұсынуын талап ете алады.
(7) [Басқашарттардыңорындалуынталапетугетыйымсалу] Бiрде бiр Уағдаласушы тарап өтiнiмге қатысты (1)-(4) және (6) тармақтарда көрсетiлген айырымдық шарттардың орындалуын талап ете алмайды. Атап айтқанда, өтiнiмге қатысты оны қараудың барлық кезеңi бойына мынадай шарттардың орындалуын талап ете алмайды:
(i) сауда тiзiлiмiнен кез келген үзiндi немесе куәлiктi берудi;
(іі) өтiнiм берушiге өнеркәсiптiк немесе сауда қызметiн жүзеге асырады деген нұсқауды, сондай-ақ тиiстi дәлелдердi берудi;
(ііі) өтiнiм берушiнiң өтiнiмде тiзбеленген тауарлар мен қызметтерге сай қызметтi жүзеге асырады деген нұсқауды, сондай-ақ тиiстi дәлелдердi берудi;
(iv) таңбаның, Париж конвенциясының quinquies 6-бабын қолдануды өтiнiм берушi сұрайтын жағдайларды қоспағанда, басқа Уағдаласушы тараптың немесе Уағдаласушы тарап болып табылмайтын Париж конвенциясына қатысушы-мемлекеттiң тізiлiмiнде тiркелдi деген дәлелдердi берудi.
(8) [Дәлелдер] Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiм бойынша сараптама жүргiзу кезiнде, егер ведомствода өтiнiм iшiндегi кез келген нұсқаудың немесе элементтiң дұрыстығына қатысты негiзделген күдiк туатын болса, оның ведомствосына дәлелдер ұсынуды талап ете алады.
4-бап Өкiлдiк Iскерлiк хат жазысу мекен-жайы
(1) [Практикағажiберiлген,сенiмбiлдiрiлгенадам] Кез келген Уағдаласушы тарап оның ведомствосы қолданатын кез келген рәсiм мақсаттары үшiн сенiм бiлдiрiлушi ретiнде тағайындалған адамның осы ведомство алдында сенiм білдiрген, практикаға жiберiлген адамы болуын талап ете алады.
(2) [Мiндеттiөкiлдiк.Iскерлiкхатжазысумекен-жайы]
(а) Кез келген Уағдаласушы тарап өзiнiң аумағындағы нақты және жалған емес өнеркәсiп немесе сауда кәсiпорны жоқ және онда тұрмайтын тұлғаның, өз ведомствосы қолданатын кез келген рәсiм мақсаттары үшiн сенiм бiлдiрген адамы болып ұсынылуын талап ете алады.
(b) (а) тармақшасының мағынасында өкiлдiктi талап етпейтiн кез келген Уағдаласушы тарап, оның ведомствосы қолданатын кез келген рәсiм мақсаттары үшiн өзiнiң аумағындағы нақты және жалған емес өнеркәсiп және сауда кәсiпорны жоқ және онда тұрмайтын тұлғадан осы аумақта iскерлiк хат жазысу мекен-жайының болуын талап ете алады.
(3) [Сенiмхат] (а) Уағдаласушы тарап өтiнiм берушiнiң, иеленушiнiң немесе кез келген мүдделi тұлғаның өзiнiң ведомствосы алдында сенiм бiлдiрiлген адамы ұсынылуына рұқсат беретiн немесе талап ететiн жағдайларда, ол ондай сенiм бiлдiрген адамды өтiнiм иесiнiң, иеленушiнiң немесе басқа да тұлғаның аты және қолы бар бөлек хабарлама (бұдан әрi - "сенiмхат") арқылы тағайындауды талап ете алады.
(b) Сенiмхат онда көрсетiлген бiр немесе бiрнеше өтiнiмге және/немесе тiркеуге немесе сенiм бiлдiрілген адамды тағайындайтын тұлға көрсеткен кез-келген ерекшелiктер ескерiлiп, осы тұлғаның барлық қолда бар және болашақ өтiнiмдерiне және/немесе тiркеулерiне қатысты болуы мүмкiн.
(с) Сенiмхат сенiм бiлдiрiлген адамның заңдық әрекеттерiн белгiлi бiр дәрежеде құқықтық жағынан шектейдi. Кез келген Уағдаласушы тарап сенiмхатта сенiм бiлдiрiлген адамның өтiнiмдi қабылдамай тастау мен немесе белгiнi тiркеуден бас тарту құқығына ие екендiгiне нақты ескертпе жасауды талап ете алады.
(d) Егер хабарламаны ведомствоға, онда сенiм бiлдiрiлген адам ретiнде аталған тұлға табыс етсе, бiрақта ведомство мұндай хабарламаны қабылдау кезiнде қажеттi сенiмхат жоқ болып шықса, онда Уағдаласушы тарап мұндай сенiмхатты өзiнiң ведомствосына Уағдаласушы тараптар белгiлеген мерзiм iшiнде және Нұсқаулықта жазылған ең қысқа мерзiмдi ескерiп ұсынуды талап ете алады. Егер сенiмхат ведомствоға Уағдаласушы тараптар белгілеген мерзiм iшiнде табыс етiлмесе, онда Уағдаласушы тарап аталған тұлғаның хабарламасының күшi жоқ деп есептеуi мүмкiн.
(е) Сенiмхаттың ұсынылуы мен мазмұнына қатысты талаптарға қатысты Уағдаласушы тараптың бiрде бiреуi:
(i) егер (4) тармақ ескерiлiп, ол Нұсқаулықта көзделген сенiмхаттың тиiстi Бланкiсiне сай бланкiде ұсынылған жағдайда ол қағазға түсiрiлген жазбаша түрде ұсынылса;
(іі) егер (4) тармақ ескерiлiп, осындай ұсыну нәтижесiнде алынған қағаз көшiрмесi (i) тармақшасында аталған сенiмхаттың тиiстi Бланкiсiне сай бланкiде ұсынылған жағдайда Уағдаласушы тарап өзiнiң ведомствосына хабарламаны телефакс арқылы жiберуге рұқсат етсе және сенiмхат осылайша жiберiлсе, сенiмхаттың қолданылуын мойындамауына болмайды.
(4) [Тілі] Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiмдi оның ведомствосы қабылдаған тiлде немесе тiлдердiң бiрiнде жасалуын талап ете алады.
(5) [Сенiмхатқасiлтеме] Кез келген Уағдаласушы тарап өзiнiң ведомствосына сенiм бiлдiрген адамның осы ведомство қолданатын рәсiм үшiн жасаған кез келген хабарламасында сенiм бiлдiрген адамның соның негiзiнде өз мiндетiн жүзеге асыратын сенiмхатына сiлтеме болуын талап ете алады.

(4) [Подпись] (а) Подпись, упомянутая в пункте (1)(а)(хvi), может быть подписью заявителя или его поверенного.
(b) Без учета подпункта (а) любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявления, упомянутые в пункте (1)(a)(xvii) и (b), были подписаны самим заявителем даже в том случае, если у него есть поверенный.
(5) [Одна заявка для товаров и/или услуг, относящихся к нескольким классам] Одна и та же заявка может относиться к нескольким товарам и/или услугам, независимо от их принадлежности к одному или нескольким классам Ниццкой классификации.
(6) [Фактическое использование] Если заявление о намерении использовать знак подано в соответствии с пунктом (1)(а)(хvii), любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявитель в течение срока, установленного национальным законодательством, и с учетом минимального срока, предписанного Инструкцией, представил в ее ведомство доказательства фактического использования знака в соответствии с требованиями указанного законодательства.
(7) [Запрещение требовать выполнение других условий] Ни одна Договаривающаяся сторона не может требовать в отношении заявки выполнения условий, отличных от указанных в пунктах (1)-(4) и (6). В частности, в отношении заявки на протяжении всего периода ее рассмотрения не может быть потребовано выполнение следующих условий:
(i) предоставление любого свидетельства или выписки из торгового реестра;
(ii) указание того, что заявитель осуществляет промышленную или торговую деятельность, а также предоставление соответствующих доказательств;
(iii) указание того, что заявитель осуществляет деятельность, соответствующую товарам и/или услугам, перечисленным в заявке, а также предоставление соответствующих доказательств;
(iv) предоставление доказательств того, что знак зарегистрирован в реестре знаков другой Договаривающейся стороны или государства-участника Парижской конвенции, не являющегося Договаривающейся стороной, за исключением тех случаев, когда заявитель испрашивает применение Статьи 6 quinquies Парижской конвенции.
(8) [Доказательства] Любая Договаривающаяся сторона в ходе проведения экспертизы по заявке может требовать предоставление доказательств ее ведомству, если у ведомства возникают обоснованные сомнения в отношении достоверности любого указания или элемента, содержащегося в заявке.
Статья 4 Представительство. Адрес для деловой переписки
(1) [Поверенные, допущенные к практике] Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы лицо, назначенное в качестве поверенного для целей любой процедуры, применяемой ее ведомством, было поверенным, допущенным к практике перед этим ведомством.
(2) [Обязательное представительство. Адрес для деловой переписки]
(a) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы лицо, которое не проживает и не имеет действительного и нефиктивного промышленного или торгового предприятия на ее территории, для целей любой процедуры, применяемой ее ведомством, было представлено поверенным.
(b) Любая Договаривающаяся сторона, не требующая представительства в смысле подпункта (а), может требовать, чтобы лицо, которое не проживает и не имеет действительного и нефиктивного промышленного или торгового предприятия на ее территории, для целей любой процедуры, применяемой ее ведомством, имело на этой территории адрес для деловой переписки.
(3) [Доверенность] (а) В тех случаях, когда Договаривающаяся сторона разрешает или требует, чтобы заявитель, владелец или любое другое заинтересованное лицо было представлено поверенным перед ее ведомством, она может требовать, чтобы такой поверенный был назначен в отдельном уведомлении (далее "доверенность"), содержащем, в зависимости от случая, имя и подпись заявителя, владельца или другого лица.
(b) Доверенность может относиться к одной или нескольким заявкам и/или регистрациям, указанным в ней, или, с учетом любого исключения, указанного лицом, назначающим поверенного, ко всем существующим и будущим заявкам и/или регистрациям этого лица.
(c) Доверенность может ограничивать полномочия поверенного определенными юридическими действиями. Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы доверенность, в соответствии с которой поверенный имеет право отзывать заявку или отказываться от регистрации знака, четко оговаривала это.
(d) Если уведомление ведомству передает лицо, указанное в нем в качестве поверенного, но на момент получения такого уведомления ведомство не располагает необходимой доверенностью, Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы такая доверенность была представлена ее ведомству в течение срока, установленного Договаривающейся стороной, и с учетом минимального срока, предписанного Инструкцией. Если доверенность не представлена ведомству в течение срока, установленного Договаривающейся стороной, Договаривающаяся сторона может предусматривать, что уведомление указанного лица не имеет силы.
(e) В отношении требований к представлению и содержанию доверенности ни одна Договаривающаяся сторона не может не признать действие такой доверенности,
(i) если она представлена в письменном виде на бумаге, при условии, что, с учетом пункта (4), она представлена на бланке, соответствующем Бланку доверенности, предусмотренному Инструкцией,
(ii) если Договаривающаяся сторона разрешает передачу уведомлений ее ведомству по телефаксу и доверенность передана таким образом, при условии, что бумажная копия, полученная в результате такой передачи, с учетом пункта (4), соответствует Бланку доверенности, упомянутому в подпункте (i).
(4) [Язык] Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы доверенность была составлена на языке или одном из языков, принятых в ее ведомстве.
(5) [Ссылка на доверенность] Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы любое уведомление, сделанное поверенным ее ведомству для целей процедуры, применяемой этим ведомством, содержало ссылку на доверенность, на основании которой поверенный осуществляет свои действия.

(6) [Басқашарттардыорындаудыталапетугетиымсалу] Бiрде бiр Уағдаласушы тарап өтiнiмге қатысты (3)-(5) тармақтарда қаралатынмәселелерге қатысты осы тармақтарда қаралғаннан өзгеше шарттарды орындауды талап ете алмайды.
(7) [Дәлелдер] Кез келген Уағдаласушы тарап, егер ведомствода (2)-(5) тармақтарда аталған, кез келген хабарлама болатын кез келген нұсқаудың дұрыстығына қатысты негiзделген күдiк туатын болса, оның ведомствосына дәлелдер ұсынуды талап ете алады.
5-бап Беру күнi
(1) [Жолберiлерталаптар] (а) (b) тармақшасы мен (2) тармағынескерiп, Уағдаласушы тарап, 3(3) бапта жазылған мынадай нұсқаулар мен элементтердi:
(i) белгiнi тiркеу сұралатын тиiстi немесе жобалау нұсқауды;
(іі) өтiнiм берушiнi салыстыратын нұсқауларды;
(iii) пошта арқылы өтiнiм берушiмен немесе оның сенiм бiлдiрілген тұлғасымен байланысты жолға қоюға қажеттi нұсқауларды;
(iv) өтiнiмде сұралған белгi бейнесiн мейлiнше анық бейнелеу, оны тiркеудi;
(v) тiркеуi сұралатын тауарлардың және/немесе қызметтердiң тiзбесiн;
(vi) Уағдаласушы тараптардың заң талаптарына сәйкес 3(1)(а)(хvіі) бапта аталған өтiнiш немесе 3(1)(b) бапта аталған өтiнiш пен дәлелдемелердi өз ведомствосы алған күнiн өтiнiм беру күнi ретiнде белгiлейдi, бұл ретте егер оны аталған заңнама талап етсе, мұндай өтiнiштерге сенiм бiлдiрген адам болған жағдайда да, - 3(1)(а)(хvii) немесе (b) бабы қолданған жағдайда өтiнiм берушiнiң өзi қол қояды.
(b) Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiм беру күнi ретiнде оның ведомствосының (а) тармақшасында аталған нұсқаулар мен элементтердiң бәрiн емес, бiр бөлiгiн ғана алған, немесе 3(3) бапта көрсетiлген тiлден басқа тiлде алған күнiн белгiлейдi.
(2) [Жолберiлерқосымшаталаптар] (а) Уағдаласушы тарап беру күнiн тағайындалған баж төленгенше белгiлемеуiн көздеуi мүмкiн.
(b) Уағдаласушы тарап (а) тармақшасында аталған талапты, егер ол мұндай талапты осы Шартқа қосылу күнiне қолданған жағдайда ғана қолдана алады.
(3) [Түзетулерменмерзiмдер] (1) және (2) тармақтарға сәйкес түзетулер енгiзу шарты мен мерзiмi Нұсқаулықта белгiленедi.
(4) [Басқашарттарорындаудыталапетугетыйымсалу] Бiрде бiр Уағдаласушы тарап беру күнiне қатысты (1) және (2) тармақтарда аталғаннан өзгеше шарттарды орындауды талап ете алмайды.

(6) [Запрещение требовать выполнение других условий] Ни одна Договаривающаяся сторона в отношении вопросов, рассматриваемых в пунктах (3)-(5), не может требовать выполнения условий, отличных от предусмотренных в этих пунктах.
(7) [Доказательства] Любая Договаривающаяся сторона может требовать представление доказательств ее ведомству, если у ведомства возникают обоснованные сомнения в отношении достоверности любого указания, содержащегося в любом из уведомлений, упомянутых в пунктах (2)-(5).
Статья 5 Дата подачи
(1) [Допустимые требования] (а) С учетом подпункта (b) и пункта (2) Договаривающаяся сторона устанавливает в качестве даты подачи заявки дату получения ее ведомством следующих указаний и элементов на языке, предписанном Статьей 3(3):
(i) явного или подразумеваемого указания того, что испрашивается регистрация знака;
(ii) указаний, позволяющих идентифицировать заявителя;
(iii) указаний, достаточных для установления контакта по почте с заявителем или его поверенным, при наличии такового;
(iv) достаточно четкого изображения знака, регистрация которого испрашивается в заявке;
(v) перечня товаров и/или услуг, для которых испрашивается регистрация;
(vi) заявления, упомянутого в Статье 3(1)(а)(хvii), или заявления и доказательств, упомянутых в Статье 3(1)(b), в соответствии с требованиями законодательства Договаривающейся стороны, при этом, если этого требует указанное законодательство, такие заявления должны быть подписаны самим заявителем даже в том случае, если у него есть поверенный, - в тех случаях, когда применяется Статья 3(1)(a)(xvii) или (b).
(b) Любая Договаривающаяся сторона может устанавливать в качестве даты подачи заявки дату получения ее ведомством не всех, а только некоторых из указаний и элементов, упомянутых в подпункте (а), или получения их на языке, отличном от языка, предписанного Статьей 3(3).
(2) [Допустимые дополнительные требования] (а) Договаривающаяся сторона может предусматривать, что дата подачи не будет установлена до уплаты предписанных пошлин.
(b) Договаривающаяся сторона может применять требование, упомянутое в подпункте (а), только в том случае, если она применяет такое требование на дату присоединения к настоящему Договору.
(3) [Исправления и сроки] Условия и сроки внесения исправлений в соответствии с пунктами (1) и (2) устанавливаются Инструкцией.
(4) [Запрещение требовать выполнение других условий] Ни одна Договаривающаяся сторона не может требовать в отношении даты подачи выполнения условий, отличных от упомянутых в пунктах (1) и (2).

6-бап Бiрнеше сыныптарға қатысты тауарларды және/немесе
қызметтердi бiр тiркеу
Егер Ницца топтастыруының бiрнеше тобына қатысты тауарлар мен/немесе қызметтер бiр және тап сол өтiнiмге енгiзiлсе, онда осы өтiнiм бойынша бiр тiркеу жүргiзiледi.
7-бап Өтiнiмдi бөлу және тiркеу
(1) [Өтiнiмдiбөлу] (а), Бiрнеше тауарлар және/немесе қызметтер (бұдан әрi - "бастапқы өтiнiм") қамтылған кез келген өтiнiмдi:
(i) ең болмағанда таңбаны тiркеу туралы ведомство шешiм қабылдағанға дейiн;
(ii) ведомствоның таңбаны тiркеген шешiмiне қарсы қарсылық бiлдiрудi қарауға байланысты рәсiм кезiнде;
(ііі) таңбаны тiркеу туралы шешiмге шағым беруге байланысты рәсiм кезiнде;
бастапқы өтiнiмде тiзбеленген тауарлардың және/немесе қызметтердiң өтiнiмдерi арасында үлестiру арқылы өтiнiм берушi немесе оның өтiнiшi бойынша екi немесе бiрнеше өтiнiмге бөлуi мүмкiн (бұдан әрi - "бөлiнген өтiнiмдер") жүзеге асады. Бөлiнген өтiнiмдерде бастапқы өтiнiмдегi беру күнi және бар болса, оның басымдығы сақталады.
(b) (а) тармақшасын ескере отырып, кез келген Уағдаласушы тарап, өтiнiмдi бөлуге, оның iшiнде баж төлеуге қатысты талаптарды белгiлеуге ерiктi.
(2) [Тiркеудiбөлу] тиiстi өзгертулердi ескерiле отырып, (1) тармақ тiркеудi бөлуге қатысты қолданылады. Мұндай бөлу:
(i) үшiншi тұлғаның тiркеудi жарамсыз деп таныған талабына байланысты ведомство алдындағы рәсiм кезiнде;
(іі) ведомствоның мұның алдындағы рәсiм кезiнде қабылдаған шешiмiне шағым беруге байланысты рәсiм кезiнде.
Уағдаласушы тарап, егер оның заңнамасы үшiншi тұлғаға таңбаны, оның нақты тiркелгенiне дейiн тiркеуге қарсы қарсылық бiлдiруге рұқсат ететiн болса, тiркеудi бөлу мүмкiндiгiн көздемеген кездегi жағдайда рұқсат етiледi.
8-бап Қол қою
(1) [Қағазғатүсiрiлгенхабарлама] Егер Уағдаласушы тараптың ведомствосына жiберiлген хабарлама қағазға түсiрiлiп ұсынылса және қол қою талап етiлсе, Уағдаласушы тарап:
(i) (ііі) тармақшасын ескере отырып, өз қолымен қол қояды;
(іі) өз қолымен қол қою орнына қол қоюдың басқа түрлерiн, атап айтқанда, қол қойылған белгi немесе штемпель, не мөр пайдалануға рұқсат етуге ерiктi;
(iii) егер хабарламаға қол қоятын жеке тұлға Уағдаласушы тараптың азаматы болып табылса, және ондай тұлғаның мекен-жайы соның аумағында болса, оның өз қолымен қол қою орнына мөр қолдануын талап ете алады;
(iv) егер жеке тұлғаның мөрi пайдаланатын болса, мөрде ондай тұлғаның әрiппен көрсетiлген атының қоса жазылуын талап ете алады.
(2) [Телефакспенберiлетiнхабарлама] Егер Уағдаласушы тарап хабарламаны өз ведомствосына телефакс арқылы жiберуге рұқсат етсе, егер телефакспен алынған басылымда қолдың бейнесi немесе, (1)(iv) тармаққа сәйкес қажет болғанда мөрi қолданатын жеке тұлғаның атының әрiппен көрсетiлген мөрiнiң бейнесi болса, ол хабарламаға қол қойылған деп есептеледi.
(b) (а) тармақшасында аталған Уағдаласушы тарап, бейнесi телефакспен берiлген құжаттың оның ведомствосына Нұсқаулықта жазылған ең қысқа мерзiм ескерiлiп, белгiлi бiр мерзiм iшiнде жеткiзiлуiн талап ете алады.
(3) [Электрондықбайланысқұралыменхабарлау] Егер Уағдаласушы тарап оның ведомствосына хабарламаны электрондық байланыс құралы арқылы беруге рұқсат етсе, егер Уағдаласушы тараптың белгiлегенiндей, онда хабарламаны электрондық байланыс құралымен жолдаған жiберушi көрсетiлген болса, мұндай хабарламаға қол қойылған деп есептелiнедi.
(4) [Куәлiктiталапетугетыйымсалу] Бiрде бiр Уағдаласушы тарап кез келген қойылған қолдың немесе алдыңғы тармақтарда аталған басқа да тұлғаны куәландыру құралдарының куәландыруын, нотариаттық куәландырылуын, сендiрiлуiн, заңдастырылуын немесе басқадай куәландырылуын Уағдаласушы тараптың заңнамасы тiркеуден бас тартуға байланысты қол қоюдың куәландырылуын көздеген жағдайдан басқа кезде, талап ете алмайды.

Статья 6 Одна регистрация для товаров и/или услуг, относящихся к нескольким классам
Если товары и/или услуги, относящиеся к нескольким классам Ниццкой классификации, включены в одну и ту же заявку, то по этой заявке производится одна регистрация.
Статья 7 Разделение заявки и регистрации
(1) [Разделение заявки] (а) Любая заявка, в которой перечислены несколько товаров и/или услуг (далее "первоначальная заявка"),
(i) по крайней мере до принятия ведомством решения о регистрации знака,
(ii) во время процедуры, связанной с рассмотрением возражения против решения ведомства зарегистрировать знак,
(iii) во время процедуры, связанной с обжалованием решения о регистрации знака, может быть разделена заявителем или по его просьбе на две или несколько заявок (далее "выделенные заявки") путем распределения между такими заявками товаров и/или услуг, перечисленных в первоначальной заявке. Выделенные заявки сохраняют дату подачи первоначальной заявки и ее приоритет, при наличии такового.
(b) С учетом подпункта (а) любая Договаривающаяся сторона свободна устанавливать требования в отношении разделения заявки, включая уплату пошлин.
(2) [Разделение регистрации] С учетом соответствующих изменений пункт (1) применяется в отношении разделения регистрации. Такое разделение разрешается
(i) во время процедуры перед ведомством, связанной с требованием третьих лиц признать регистрацию недействительной,
(ii) во время процедуры, связанной с обжалованием решения, принятого ведомством в ходе предшествующей процедуры, при условии, что Договаривающаяся сторона может не предусматривать возможности разделения регистрации, если ее законодательство разрешает третьим лицам возражать против регистрации знака до его фактической регистрации.
Статья 8 Подпись
(1) [Уведомление на бумаге] Если уведомление, адресованное ведомству Договаривающейся стороны, представлено на бумаге и требуется подпись, Договаривающаяся сторона
(i) принимает собственноручную подпись, с учетом подпункта (iii),
(ii) свободна разрешать вместо собственноручной подписи использование других форм подписи, таких как оттиск или штемпель с подписью, либо использование печати,
(iii) может требовать, чтобы вместо собственноручной подписи использовалась печать, если физическое лицо, подписывающее уведомление, является ее гражданином и адрес такого лица находится на ее территории,
(iv) может требовать, чтобы печать сопровождалась буквенным указанием имени физического лица, если используется печать такого лица.
(2) [Уведомление по телефаксу] (а) Если Договаривающаяся сторона разрешает передачу уведомлений ее ведомству по телефаксу, она будет считать уведомление подписанным, если на распечатке, полученной по телефаксу, имеется изображение подписи или, где это необходимо в соответствии с пунктом (1)(iv), изображение печати вместе с буквенным указанием имени физического лица, печать которого используется.
(b) Договаривающаяся сторона, упомянутая в подпункте (а), может требовать, чтобы документ, изображение которого передано по телефаксу, был передан ее ведомству в течение определенного срока с учетом минимального срока, предписанного Инструкцией.
(3) [Уведомление электронными средствами связи] Если Договаривающаяся сторона разрешает передачу уведомлений ее ведомству электронными средствами связи, она будет считать уведомление подписанным, если в нем указан отправитель, направивший уведомление электронными средствами связи, как это предписывает Договаривающаяся сторона.
(4) [Запрещение требовать удостоверение] Ни одна Договаривающаяся сторона не может требовать засвидетельствования, нотариального засвидетельствования, заверки, легализации или другого удостоверения любой подписи или других средств удостоверения лица, упомянутых в предшествующих пунктах, за исключением тех случаев, когда законодательство Договаривающейся стороны предусматривает удостоверение подписи в связи с отказом от регистрации.

9-бап Тауарлардың және/немесе қызметтердiң жiктемесi
(1) [Тауарлардыңжәне/немесеқызметтердiңкөрсетiлуi] Өтiнiмге немесе, тiркеуге қатысты ведомство жүзеге асырған және тауарларды және/немесе қызметтердi қамтылған әрбiр тiркеу мен кез келген жарияланым Ницца жiктемесiнiң сыныптары бойынша және аталған Жiктеме тәртiбiмен топтастырылған осы тауарлардың және/немесе қызметтердiң атауын көрсетедi, бұл ретте әрбiр топтың алдында тауарлар мен қызметтердiң аталған тобына қатысты топтың нөмiрi болуы тиiс.
(2) [Бiр немесе сол топтың өзiне немесе түрлi топтарға жататын тауарлар немесе қызметтер] (а) Тауарлар мен қызметтер ведомство жүзеге асырған кез келген тiркеу немесе жарияланым негiзiнде ұқсас болады деп есептелмейдi, олар Ницца жiктемесiнiң бiр және сол тобында көрiнiс бередi.
(b) Тауарлар мен қызметтер ведомство жүзеге асырған кез келген тiркеу немесе жарияланым негiзiнде бiр-бiрiнен ерекшеленедi деп есептелмейдi, олар Ницца жiктемесiнiң түрлi топтарында көрiнiс бередi.
10-бап Аты-жөнiнiң немесе мекен-жайының өзгеруi
(1) [Иеленушiнiңаты-жөнiнiңнемесемекен-жайыныңөзгеруi] Егер тiркеудiң иеленушiсi бұрынғы болып қалса, бiрақ оның аты-жөнi немесе мекен-жайы өзгерсе, онда әрбiр Уағдаласушы тарап тиiстi тiркеу нөмiрi мен тiркелiмге енгiзiлуi тиiс өзгертуi көрсетiле отырып, иеленушi немесе оның сенiмдi өкiлi қол қойған хабарламада жасалған өзiнiң таңбалар тiзiлiмiне мұндай өзгертулердi ведомствоның енгiзуi туралы өтiнiштi таниды. Мұндай өтiнiш беру талаптарына қатысты бiр де бiр Уағдаласушы тарап:
(i) (с) тармақшасы ескерiле отырып, Нұсқаулықта көзделген тиiстi өтiнiш Бланкiсiнiң бланкiсiнде берiлген жағдайда, егер ол жазбаша түрде қағазға түсiрілiп берiлсе;
(іі) егер Уағдаласушы тарап оның ведомствосына хабарлауды телефакс арқылы жiберуге рұқсат етсе, және өтiнiш (с) тармақшасы ескерiле отырып, осындай жiберу нәтижесiнде алынған қағаз көшiрмесi (i) тармақшасында аталған өтiнiш Бланкiсiне сай келсе, өтiнiштен бас тарта алмайды.
(b) Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiште:
(i) иеленушiнiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
(іі) егер тiркеудiң иеленушiсiнде болса, сенiмдi өкiлдiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
(iii) егер тiркеудiң иеленушiсiнде болса, iскерлiк хат алмасу мекен-жайы көрсетiлуiн талап ете алады;
(с) Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiштiң өзiнiң ведомствосы қабылдаған тiлде немесе тілдердiң бiрiнде жасалуын талап ете алады.
(d) Кез келген Уағдаласушы тарап өзiнiң ведомствосына түскен өтiнiшке байланысты баж төлеудi талап ете алады.
(е) егер өзгерту бiрнеше тiркеуге қатысты болған күннiң өзiнде, онда тиiстi тiркеулер нөмiрiнiң барлығы көрсетiлген жағдайда бiр өтiнiш жеткiлiктi.

Статья 9 Классификация товаров и/или услуг
(1) [Указания товаров и/или услуг] Каждая регистрация и любая публикация, осуществленная ведомством в отношении заявки или регистрации и содержащая указание товаров и/или услуг, указывает название этих товаров и/или услуг, сгруппированных по классам Ниццкой классификации и в порядке указанной Классификации, при этом каждой группе должен предшествовать номер класса, к которому относится данная группа товаров или услуг.
(2) [Товары или услуги, относящиеся к одному и тому же классу или к разным классам] (а) Товары или услуги не могут считаться сходными на том основании, что в любой регистрации или публикации, осуществленной ведомством, они фигурируют в одном и том же классе Ниццкой классификации.
(b) Товары или услуги не могут считаться отличными друг от друга на том основании, что в любой регистрации или публикации, осуществленной ведомством, они фигурируют в разных классах Ниццкой классификации.
Статья 10 Изменение имен или адресов
(1) [Изменение имени или адреса владельца] (а) Если владелец регистрации остался прежним, но изменились его имя и/или адрес, каждая Договаривающаяся сторона признает заявление о внесении ведомством такого изменения в свой реестр знаков, сделанное в уведомлении, подписанном владельцем или его поверенным, с указанием номера соответствующей регистрации и изменения, которое должно быть внесено в реестр. В отношении требований к представлению такого заявления ни одна Договаривающаяся сторона не отклонит заявление,
(i) если оно представлено в письменном виде на бумаге, при условии, что, с учетом подпункта (с), оно представлено на бланке, соответствующем Бланку заявления, предусмотренному Инструкцией,
(ii) если Договаривающаяся сторона разрешает передачу уведомления ее ведомству по телефаксу и заявление передано таким образом, при условии, что, с учетом подпункта (с), бумажная копия, полученная в результате такой передачи, соответствует Бланку заявления, упомянутому в пункте (i).
(b) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы в заявлении были указаны:
(i) имя и адрес владельца;
(ii) имя и адрес поверенного, если владелец регистрации имеет такового;
(iii) адрес для деловой переписки, если владелец регистрации имеет таковой.
(c) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявление было составлено на языке или одном из языков, принятых в ее ведомстве.
(d) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы в связи с заявлением ее ведомству была уплачена пошлина.
(e) Даже если изменение касается нескольких регистраций, достаточно одного заявления, при условии, что в нем указаны номера всех соответствующих регистраций.

(2) [Өтінімберушiнiңаты-жөнiменмекен-жайыныңөзгеруi] тиiстi өзгертулер ескерiле отырып, өзгерiс өтiнiмге немесе өтiнiмдерге, немесе тiркеу не тiркелулерге қатысты болған кезде, егер тиiстi өтiнiмдердiң кез келгенiне нөмiр әлi берiлмеген немесе ондай нөмiр өтiнiм берушi не оның сенiмдi өкiлiне мәлiм болмаған кезде, Нұсқаулықта көрсетiлгендей, өтiнiш мұндай өтiнiмге теңестiрiлген жағдайда (1) тармақ қолданылады.
(3) [Сенiмдi өкiлдiң аты-жөнi мен мекен-жайының немесе iскерлiк хат алмасу мекен-жайының өзгеруi], тиiстi өзгертулер ескерiле отырып, болса, сенiмдi өкiлдiң аты-жөнi мен мекен-жайының кез келген өзгеруiне және болса, iскерлiк хат алмасу мекен-жайына қатысты кез келген өзгеруге (1) тармақ қолданылады.
(4) [Басқашарттардыңорындалуынталапетугетыйымсалу] Бiрде бiр Уағдаласушы тарап осы бапта аталған өтiнiшке қатысты 1-3 тармақта аталғаннан өзгеше шарттардың орындалуын талап ете алмайды. Атап айтқанда, мұндай өзгертудi растайтын қандай да бiр құжат берудi талап ете алмайды.
(5) [Дәлелдер] Кез келген Уағдаласушы тарап, егер ведомствода өтiнiште көзделген кез келген нұсқаудың дұрыстығына қатысты негiзделген күдiк туатын болса, оның ведомствосына дәлелдер ұсынуды талап ете алады.
11-бап Иеленушiнiң өзгеруi
(1) [Тiркеудiиеленушiнiңөзгеруi] (а) Тiркеудi иеленушi өзгерген жағдайда әрбiр Уағдаласушы тарап жақ тiзiлiмге енгiзiлуi қажет тиiстi тiркеу нөмiрлерi мен өзгерiстердi көрсете отырып, бұрынғы иеленушi немесе оның сенiмдi өкiлi не жаңадан болған тiркеудi иеленушi қол қойған хабарламада жасалған өзiнiң таңбалар тізілімiне ведомствоның мұндай өзгерту енгiзу туралы өтiнiштi таниды.
Мұндай өтiнiш беру талаптарына қатысты бiр де бiр Уағдаласушы тарап:
(i) (2)(а) тармақшасы ескерiле отырып, Нұсқаулықта көзделген тиiстi өтiнiш Бланкiсiнiң бланкiсiне берiлген жағдайда, егер ол жазбаша түрде қағазға түсiрілiп берiлсе;
(ii) егер Уағдаласушы тарап оның ведомствосына хабарлауды телефакс арқылы жiберуге рұқсат етсе, және өтiнiш (2)(а) тармақшасы ескерiле отырып, осындай жiберу нәтижесiнде алынған қағаз көшiрмесi (i) тармақшасында аталған өтiнiш Бланкiсiне сай келсе, өтiнiштен бас тарта алмайды.
(b) Егер иеленушiнiң өзгеруi келiсiм-шарт жасау нәтижесi болып табылса, кез келген Уағдаласушы тарап оның өтiнiште көрсетiлуiн талап ете алады, онда сұрау салған тараптың таңдауы бойынша мынадай құжаттардың бiреуi қоса ұсынылады:
(i) шарттың көшiрмесi, бұл орайда мұндай көшiрменi мемлекеттiк нотариустың немесе кез келген басқа да құзыреттi мемлекеттiк органның куәландыруы талап етiлуi мүмкiн;
(іі) шарттың тiркеу иеленушiсiнiң өзгеруiн көрсететiн үзiндiсi, бұл орайда мұндай көшiрменi мемлекеттiк нотариустың немесе кез келген басқа да құзыреттi мемлекеттiк органның куәландыруы талап етiлуi мүмкiн;
(ііі) Нұсқаулықта жазылған нысан мен мазмұнға сай жасалған және бұрынғы және жаңа иеленушiлердiң қолдары қойылған таңба құқығын беру туралы расталмаған куәлiк;
(iv) Нұсқаулықта жазылған нысан мен мазмұнға сай жасалған және бұрынғы және жаңа иеленушiлердiң қолдары қойылған таңба құқығын беру туралы расталмаған құжат.
(с) Егер иеленушiнiң өзгеруi қосылудың нәтижесi болып табылса, кез келген Уағдаласушы тарап құзыреттi органның құрған және мұндай қосылуды дәлелдейтiн құжат көшiрмесi, мысалы, сауда тiзiлiмi үзiндiсiнiң көшiрмесi қоса ұсынылған өтiнiште оның көрсетiлуiн талап ете алады, бұл орайда мұндай көшiрменi мемлекеттiк нотариустың немесе кез келген басқа да құзыреттi мемлекеттiк органның куәландыруы талап етiлуi мүмкiн;
(d) Келiсiм-шарт жасасу немесе бiрiгу нәтижесiнде қосар иеленушiлердiң, бiрақ бәрiнiң емес бiреуi немесе бiрнешеуi өзгерген жағдайда, кез келген Уағдаласушы тарап өзгеруге қатысы жоқ кез келген қосар иеленушiнiң өзi қол қойған құжатында иеленушiнi өзгертуге арнайы келiсiм болуын талап ете алады.
(е) Егер иеленушiнiң өзгеруi қосылудың нәтижесi емес, ол басқа себептерден, мысалы заң қолданудан немесе сот шешiмiнен туындаған болса кез келген Уағдаласушы тарап құзыреттi органның құрған және мұндай қосылуды дәлелдейтiн құжат көшiрмесi, мысалы, сауда тiзiлiмi үзiндiсiнiң көшiрмесi қоса ұсынылған өтiнiште оның көрсетiлуiн талап ете алады, бұл орайда мұндай көшiрменi мемлекеттiк нотариустың немесе кез келген басқа да құзыреттi мемлекеттiк органның куәландыруы талап етiлуi мүмкiн;
(f) Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiште:
(i) бұрынғы иеленушiнің аты-жөнi мен мекен-жайы;
(іі) жаңа иеленушiнiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
(ііі) егер ол қандай да бiр мемлекеттiң азаматы болып табылса, жаңа иеленушi азаматы болып табылатын мемлекеттiң атауы; жаңа иеленушiнiң, болса, тұрғылықты жерi бар мемлекеттiң атауы; жаңа иеленушiнiң, болса, нақты және жалған емес өнеркәсiп немесе сауда кәсiпорны орналасқан мемлекеттiң атауы;
(iv) егер жаңа иеленушi заңды тұлға болып табылса, заңды тұлғаның ұйымдық - құқықтық сипаты және мемлекеттiң, ал қажет жағдайда заңына сәйкес аталған заңды тұлға құрылған сол мемлекеттiң құрамындағы аумақтық бiрлiктiң атауы;
(v) егер бұрынғы иеленушiде ол болса, сенiмдi өкiлдiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
(vi) егер бұрынғы иеленушiде ол болса, iскерлiк хат алмасу мекен-жайы;
(vіі) егер жаңа иеленушіде ол болса, сенiмдi өкiлдiң аты-жөнi мен мекен-жайы;

(2) [Изменение имени или адреса заявителя] С учетом соответствующих изменений пункт (1) применяется в тех случаях, когда изменение касается заявки или заявок, либо заявки или заявок и регистрации или регистраций, при условии, что, если любой из соответствующих заявок еще не присвоен номер или такой номер не известен заявителю или его поверенному, заявление, тем не менее, идентифицирует такую заявку так, как это предписано Инструкцией.
(3) [Изменение имени или адреса поверенного или адреса для деловой переписки] С учетом соответствующих изменений пункт (1) применяется к любому изменению имени или адреса поверенного, при наличии такового, и к любому изменению, относящемуся к адресу для деловой переписки, при наличии такового.
(4) [Запрещение требовать выполнение других условий] Ни одна Договаривающаяся сторона не может требовать в отношении заявления, упомянутого в настоящей статье, выполнения условий, отличных от упомянутых в пунктах (1)-(3). В частности, не может быть потребовано предоставление какого-либо документа, подтверждающего такое изменение.
(5) [Доказательства] Любая Договаривающаяся сторона может требовать предоставление ее ведомству доказательств, если у ведомства возникают обоснованные сомнения в отношении достоверности любого указания, содержащегося в заявлении.
Статья 11 Изменение владельца
(1) [Изменение владельца регистрации] (а) В случае изменения владельца регистрации каждая Договаривающаяся сторона признает заявление о внесении ведомством такого изменения в свой реестр знаков, сделанное в уведомлении, подписанном прежним владельцем регистрации или его поверенным, либо лицом, которое стало владельцем регистрации (далее "новый владелец"), или его поверенным, с указанием номера соответствующей регистрации и изменения, которое должно быть внесено в реестр. В отношении требований к представлению заявлений ни одна Договаривающаяся сторона не может отклонить заявление,
(i) если оно представлено в письменном виде на бумаге, при условии, что, с учетом пункта (2)(а), оно представлено на бланке, соответствующем Бланку заявления, предусмотренному Инструкцией,
(ii) если Договаривающаяся сторона разрешает передачу уведомлений ее ведомству по телефаксу и заявление передано таким образом, при условии, что, с учетом пункта (2)(а), бумажная копия, полученная в результате такой передачи, соответствует Бланку заявления, упомянутому в подпункте (i).
(b) Если изменение владельца является результатом заключения контракта, любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы это было указано в заявлении, к которому, по выбору запрашивающей стороны, прилагается один из следующих документов:
(i) копия контракта, при этом может быть потребовано, чтобы такая копия была заверена государственным нотариусом или любым другим компетентным государственным органом;
(ii) выписка из контракта, отражающая изменение владельца регистрации, при этом может быть потребовано, чтобы такая выписка была заверена государственным нотариусом или любым другим компетентным государственным органом;
(iii) незаверенное свидетельство о передаче права на знак, составленное в соответствии с формой и содержанием, предписанными Инструкцией, и подписанное прежним и новым владельцами;
(iv) незаверенный документ о передаче права на знак, составленный в соответствии с формой и содержанием, предписанными Инструкцией, и подписанный прежним и новым владельцами.
(с) Если изменение владельца является результатом слияния, любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы это было указано в заявлении, к которому прилагается копия документа, составленного компетентным органом и доказывающего такое слияние, например, копия выписки из торгового реестра, при этом может быть потребовано, чтобы такая копия была заверена органом, выдавшим этот документ, или государственным нотариусом, или любым другим компетентным государственным органом.
(d) В случае изменения одного или нескольких, но не всех совладельцев, в результате заключения контракта или слияния, любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы любой совладелец, на которого не распространяется изменение, в подписанном им документе дал специальное согласие на изменение владельца.
(е) Если изменение владельца не является результатом заключения контракта или слияния, а вызвано другими причинами, например, применением закона или решением суда, любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы это было указано в заявлении, к которому прилагается копия документа, доказывающего такое изменение, при этом может быть потребовано, чтобы копия была заверена органом, который выдал такой документ, государственным нотариусом или любым другим компетентным государственным органом.
(f) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы в заявлении были указаны:
(i) имя и адрес прежнего владельца;
(ii) имя и адрес нового владельца;
(iii) название государства, гражданином которого является новый владелец, если он является гражданином какого-либо государства; название государства, в котором новый владелец имеет место жительства, при наличии такового; название государства, в котором новый владелец имеет действительное и нефиктивное промышленное или торговое предприятие, при наличии такового;
(iv) организационно-правовой характер юридического лица и название государства, если новый владелец является юридическим лицом, а при необходимости, территориальной единицы в составе такого государства, в соответствии с законодательством которого учреждено указанное юридическое лицо;
(v) имя и адрес поверенного, если прежний владелец имеет такового;
(vi) адрес для деловой переписки, если прежний владелец имеет таковой;
(vii) имя и адрес поверенного, если новый владелец имеет такового;

(vііі) егер болуы 4(2)(b) бабына сәйкес талап етiлсе, жаңа иеленушiнiң iскерлiк хат алмасу мекен-жайы көрсетiлуiн талап ете алады.
(g) Кез келген Уағдаласушы тарап өзiнiң ведомствосына түскен өтiнiшке байланысты баж төлеудi талап ете алады.
(h) Егер иеленушiнi өзгерту бiрнеше тiркеуге қатысты болған күннiң өзiнде, бұрынғы және жаңа иеленушi әрбiр тiркеу үшiн бiр және сол тұлғалар болып табылған және өтiнiште бұл тiркеулердiң нөмiрi көрсетiлген жағдайда бiр өтiнiш жеткiлiктi:
(i) Егер иеленушiнi өзгерту бұрынғы иеленушiнiң тiркеуiнде тiзiлген тауарлар мен немесе қызметтердiң бәрiне бiрдей қатысты болмаса, және заңнама ондай өзгерту жөнiндегi жазбаны енгiзуге рұқсат етсе, ведомство иеленушiнi өзгертуге қатысты орын алған тауарлар мен қызметтерге қатысты бөлек тiркеу жүргiзедi.
(2) [Тiлi.Аудармасы] Кез келген Уағдаласушы тарап (1) тармақта аталған өтiнiштiң, таңба құқығын беру туралы куәлiктiң немесе мұндай құқықты беру туралы құжаттың оның ведомствосында қабылданған тiлде немесе тiлдердiң бiрiнде жасалуын талап ете алады.
(b) егер (1)(b)(i) және (ii), (с) және (е) тармағында аталған құжаттар Уағдаласушы тараптың ведомствосында қабылданған тiлде немесе тiлдердiң бiрiнде ұсынылмаса, онда Уағдаласушы тарап өтiнiшке талап етiлген құжатқа оның ведомствосы қабылдаған тiлде немесе тiлдердiң бiрiнде жасалған аудармасы немесе куәландырылған аудармасы қоса берiлуiн талап ете алады.
(3) [Өтiнiмиеленушiсiнiңөзгеруi] тиiстi өзгертулерi ескерiле отырып, (1) және (2) тармақтар, егер тиiстi өтiнiмдердiң кез келгенiне әлi нөмiр берiлмесе немесе бұл нөмiр өтiнiм берушiге немесе оның сенiмдi өкiлiне мәлiм болмаса, әйткенмен өтiнiш Нұсқаулықта көрсетiлгендегiдей теңестiрiлген болса, иеленушiнi өзгерту өтiнiмге немесе өтiнiмдерге, немесе өтiнiмдi немесе өтiнiмдердi тiркеуге немесе тiркеулерге қатысты жағдайларда қолданылады.
(4) [Басқашарттардыорындауғатыйымсалу] Бiрде бiр Уағдаласушы тарап осы бапта аталған өтiнiшке қатысты (1)-(3) тармақта аталғаннан өзгеше шарттардың орындалуын талап ете алмайды. Атап айтқанда, мынадай шарттарды орындауды:
(i) (1)(с) тармағының ережелерiн ескере отырып, сауда тiзiлiмiнен үзiндiнi немесе кез келген құжатты ұсынуды;
(ii) жаңа иеленушiнiң өнеркәсiптiк немесе сауда қызметiн жүзеге асыратынын, сондай-ақ тиiстi дәлелдеулер ұсынуын көрсетудi;
(ііі) иеленушiнiң өзгеруi таралатын тиiстi тауарлар мен қызметтердi жаңа иеленушiнiң асыратынын, сондай-ақ тиiстi дәлелдер ұсынуын көрсетудi;
(іv) бұрынғы иеленушiнiң өз кәсiпорыны мен материалдық активтерiн жаңа иеленушiге толықтай немесе жартылай тапсырғанын көрсетудi, сондай-ақ тиiстi дәлелдер ұсынуды талап ете алмайды.

(viii) адрес нового владельца для деловой переписки, если в соответствии со Статьей 4(2)(b) требуется таковой.
(g) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы в связи с заявлением ее ведомству была уплачена пошлина.
(h) Даже если изменение владельца касается нескольких регистраций, достаточно одного заявления, при условии, что прежний и новый владельцы являются одними и теми же лицами для каждой регистрации и, что в заявлении указаны номера этих регистраций.
(i) Если изменение владельца касается не всех товаров и/или услуг, перечисленных в регистрации прежнего владельца, и законодательство разрешает внесение записей о таком изменении, ведомство производит отдельную регистрацию, относящуюся к товарам и/или услугам, в отношении которых имело место изменение владельца.
(2) [Язык. Перевод] (а) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявление, свидетельство о передаче права на знак или документ о передаче такого права, упомянутые в пункте (1), были составлены на языке или одном из языков, принятых в ее ведомстве.
(b) Если документы, упомянутые в пункте (1)(b)(i) и (ii), (с) и (е), представлены не на языке или не на одном из языков, принятых в ведомстве Договаривающейся стороны, Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы к заявлению был приложен перевод или заверенный перевод требуемого документа на язык или один из языков, принятых в ее ведомстве.
(3) [Изменение владельца заявки] С учетом соответствующих изменений пункты (1) и (2) применяются в тех случаях, когда изменение владельца касается заявки или заявок, либо заявки или заявок и регистрации или регистраций, при условии, что, если любой из соответствующих заявок еще не присвоен номер или такой номер не известен заявителю или его поверенному, в заявлении, тем не менее, заявка идентифицируется так, как это предписано Инструкцией.
(4) [Запрещение требовать выполнение других условий] Ни одна Договаривающаяся сторона не может требовать в отношении заявления, упомянутого в настоящей Статье, выполнения условий, отличных от указанных в пунктах (1)-(3). В частности, не может быть потребовано выполнение следующих условий:
(i) предоставление любого документа или выписки из торгового реестра с учетом положения пункта (1)(с);
(ii) указание того, что новый владелец осуществляет промышленную или торговую деятельность, а также предоставления соответствующих доказательств;
(iii) указание того, что новый владелец осуществляет деятельность, соответствующую товарам и/или услугам, на которые распространяется изменение владельца, а также предоставления соответствующих доказательств;
(iv) указание того, что прежний владелец полностью или частично передал свое предприятие или нематериальные активы новому владельцу, а также предоставление соответствующих доказательств.

(5) [Дәлелдер] Кез келген Уағдаласушы тарап оның ведомствосына дәлелдер, немесе, (1)(с) немесе (е) тармағының ережелерi таралатын жағдайларда қосымша дәлелдер ұсынуды, егер ведомствосында осы Бапта аталған өтiнiште және/немесе көзделген кез келген нұсқаудың дұрыстығына қатысты негiзделген күдiк туатын болса талап ете алады.
12-бап Қателердi түзету
(1) [Тiркеугеқатыстықателердiтүзету] (а) Әрбiр Уағдаласушы тарап оның ведомствосына хабарланған өтiнiште немесе басқа өтiнiште жасалған қателердi және тиiстi тiркеу нөмiрi көрсетiле отырып, тiркеудiң иеленушiсi немесе оның сенiмдi өкiлi қол қойған хабарламада қамтылған оның ведомствосының жарияланымда көрсетiлген түзетiлуi тиiс болатын және түзетiлуi тiзiлiмге енгiзiлуi тиiс болатын қателердi түзету туралы өтiнiштi мойындайды. Мұндай өтiнiш беру талаптарына қатысты бiрде бiр Уағдаласушы тарап:
(i) (2)(а) тармақшасы ескерiле отырып, Нұсқаулықта көзделген тиiстi өтiнiш Бланкiсiнiң бланкiсiне берiлген жағдайда, егер ол жазбаша түрде қағазға түсiрілiп берiлсе;
(іі) егер Уағдаласушы тарап оның ведомствосына хабарлауды телефакс арқылы жiберуге рұқсат етсе, және өтiнiш (2)(а) тармақшасы ескерiле отырып, осындай жiберу нәтижесiнде алынған қағаз көшiрмесi (i) тармақшасында аталған өтiнiш Бланкiсiне сай келсе, өтiнiштен бас тарта алмайды.
(b) Кез келген Уағдаласушы тарап өтiнiште:
(i) иеленушiнiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
(іі) егер тiркеудiң иеленушiсiнде болса, сенiмдi өкiлдiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
(iii) егер тiркеудiң иеленушiсiнде болса, iскерлiк хат алмасу мекен-жайы көрсетiлуiн талап ете алады.
(с) Кез келген, Уағдаласушы тарап өтiнiштiң өзiнiң ведомствосы қабылдаған тiлде немесе тiлдердiң бiрiнде жасалуын талап ете алады.
(d) Кез келген Уағдаласушы тарап өзiнiң ведомствосына түскен өтiнiшке байланысты баж төлеудi талап ете алады.
(е) егер өзгерту бiрнеше тiркеуге қатысты болған күннiң өзiнде, қате мен талап етiлетiн түзету әрбiр тiркеу үшiн бiр және сол болатын болса және өтiнiште барлық осы тiркеулердiң нөмiрi көрсетiлген жағдайда бiр өтiнiш жеткiлiктi.
(2) [Өтiнiмгеқатыстықателердiтүзету] тиiстi өзгертулерi ескерiле отырып, (1) тармақ, егер тиiстi өтiнiмдердiң кез келгенiне әлi нөмiр берiлмесе немесе бұл нөмiр өтiнiм берушiге немесе оның сенiмдi өкiлiне мәлiм болмаса, әйткенмен өтiнiш Нұсқаулықта көрсетiлгендегiдей теңестiрiлген болса, иеленушiнi өзгерту өтiнiмге немесе өтiнiмдерге, немесе өтiнiмдi немесе өтiнiмдердi тiркеуге немесе тiркеулерге қатысты жағдайларда қолданылады.

(5) [Доказательства] Любая Договаривающаяся сторона может требовать представление ее ведомству доказательств или, в случаях, на которые распространяются положения пункта (1)(с) или (е), дополнительных доказательств, если у ведомства возникают обоснованные сомнения в отношении достоверности любого указания, содержащегося в заявлении и/или в любом документе, упомянутом в настоящей Статье.
Статья 12 Исправление ошибок
(1) [Исправление ошибки, касающейся регистрации] (а) Каждая Договаривающаяся сторона признает заявление об исправлении ошибки, сделанной в заявке или другом заявлении, сообщенном ее ведомству, и отраженной в реестре знаков и/или любой публикации ее ведомства, содержащееся в уведомлении, подписанном владельцем регистрации или его поверенным, с указанием номера соответствующей регистрации, ошибки, которая должна быть исправлена, и исправление, которое должно быть внесено в реестр. В отношении требований к представлению такого заявления ни одна Договаривающаяся сторона не может отклонить заявление,
(i) если оно представлено в письменном виде на бумаге, при условии, что, с учетом подпункта (с), оно представлено на бланке, соответствующем Бланку заявления, предусмотренному Инструкцией;
(ii) если Договаривающаяся сторона разрешает передачу уведомления ее ведомству по телефаксу и заявление передано таким образом, при условии, что, с учетом подпункта (с), бумажная копия, полученная в результате такой передачи, соответствует Бланку заявления, упомянутому в подпункте (i).
(b) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы в заявлении были указаны:
(i) имя и адрес владельца;
(ii) имя и адрес поверенного, если владелец имеет такового;
(iii) адрес для деловой переписки, если владелец имеет таковой.
(c) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявление было составлено на языке или одном из языков, принятых в ее ведомстве.
(d) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы в связи с заявлением ее ведомству была уплачена пошлина.
(е) Даже в том случае, когда исправление относится к нескольким регистрациям одного и того же лица, достаточно одного заявления, при условии, что ошибка и требуемое исправление являются одними и теми же для каждой регистрации, и что в заявлении указаны номера всех этих регистраций.
(2) [Исправление ошибки, касающейся заявки] С учетом соответствующих изменений пункт (1) применяется в тех случаях, когда ошибка касается заявки или заявок, либо заявки или заявок и регистрации или регистраций, при условии, что, если любой из соответствующих заявок еще не присвоен номер или такой номер не известен заявителю или его поверенному, в заявлении, тем не менее, заявка идентифицируется так, как это предписано Инструкцией.

(3) [Басқашарттардыорындауғатыйымсалу] Бiрде бiр Уағдаласушы тарап осы бапта аталған өтiнiшке қатысты (1) және (2) тармақта аталғаннан өзгеше шарттардың орындалуын талап ете алмайды.
(4) [Дәлелдер] Кез келген Уағдаласушы тарап, егер ведомствода өтiнiште көзделген кез келген нұсқаудың дұрыстығына қатысты негiзделген күдiк туатын болса, оның ведомствосына дәлелдер ұсынуды талап ете алады.
(5) [Ведомствоныңқателерi] Уағдаласушы тараптың ведомствосы ех оffiсiо немесе қандай да бiр бажды төлемей өз қатесiн өтiнiш етуге байланысты түзейдi.
(6) [Түзелмейтiнқателер] Бiрде бiр Уағдаласушы тарап оның заңнамасына сәйкес түзетуге келмейтiн кез келген қатеге қатысты (1), (2) және (5) тармақтардың ережелерiн қолдануға мiндетті емес.
13-бап Тiркеудiң қолданыс мерзiмi және оны ұзарту
(1) [Тiркеудi ұзарту туралы немесе оған iлеспе өтiнiште болатын нұсқаулар немесе элементтер. Баж] (а) Кез келген Уағдаласушы тарап тiркеудi ұзартудың өтiнiш берген және мұндай өтiнiште мынадай нұсқаулардың бәрi немесе бiрнешеуi болған жағдайда жүзеге асырылуын талап ете алады:
(i) тiркеудi ұзарту жөнiндегi өтiнiш;
(ii) тiркеудi иеленушiнiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
(ііі) тиiстi тiркеудiң нөмiрi;
(iv) нәтижесiнде тиiстi тiркеу жүзеге асырылған өтiнiм беру күнi не Уағдаласушы тараптың таңдауы бойынша - тиiстi тiркеудi жүзеге асыру күнi;
(v) егер ол иеленушiде болса, сенiмдi өкiлдiң аты-жөнi мен мекен-жайы;
(vi) егер ол иеленушiде болса, iскерлiк хат алмасу мекен-жайы;
(vіі) егер Уағдаласушы тарапты таңбалар тiзiлiмiне енгiзiлген кейбiр тауарлар және/немесе қызметтерге қатысты ғана тiркеудi ұзартуды жүзеге асыруға рұқсат берсе және ондай ұзарту сұралған жағдайда тiркеудi ұзарту сұралған тауарлар және/немесе қызметтердiң атауы немесе Ницца жiктемесiнiң сыныптары бойынша топтастырылған тiркеудi ұзарту сұралмаған тiзiлiмге енгiзiлген тауарлар және/немесе қызметтердiң атауы, бұл ретте әрбiр топтың алдында аталған Жiктеме сыныптарының тәртiбiмен ұсынылған тауарлар мен қызметтердiң аталған тобына қатысты топтың нөмiрi болуы тиiс;
(iх) иеленушi мен оның сенiмдi өкiлiнiң қолы, немесе, (vііі) тармақшасы қолданған жағдайда, осы тармақшада аталған тұлғаның қолы.
(b) Кез келген Уағдаласушы тарап тiркеудi ұзарту жөнiндегi өтiнiшке байланысты өзiнiң ведомствосына баж төлеудi талап ете алады. Тiркеудiң бастапқы кезеңi үшiн баж төленгеннен кейiн немесе тiркеудi ұзартудың кез келген кезеңiнен кейiн бұл кезең iшiнде күшiнде болғанда тiркеудi қолдау үшiн ешқандай басқа ақы төлеу талап етiлмейдi. Осы тармақшаның мақсаттары үшiн таңбаны пайдалануға қатысты өтiнiш және/немесе дәлелдер ұсынылуына байланысты баж тiркеудi күшiнде ұстау үшiн төленген болып табылмайды және оған осы тармақшаның ережелерi таралмайды.
(с) Кез келген Уағдаласушы тарап тiркеудi ұзарту туралы өтiнiштiң ұсынылуын және (b) тармақшасында аталған тиiстi баждың Нұсқаулықта көрсетiлген ең жақын мерзiм ескерiле отырып, Уағдаласушы тараптың заңында белгiлеген мерзiм iшiнде ведомствоға төленуiн талап ете алады.
(2) [Өтiнiшберу] Өтiнiш беру талаптарына қатысты Уағдаласушы тараптың бiр де бiрi:
(i) (2)(а) тармақшасы ескерiле отырып, Нұсқаулықта көзделген тиiстi өтiнiш Бланкiсiнiң бланкiсiне берiлген жағдайда, егер ол жазбаша түрде қағазға түсiрiлiп берілсе;
(іі) егер Уағдаласушы тарап оның ведомствосына хабарлауды телефакс арқылы жiберуге рұқсат етсе, және өтiнiш (2)(а) тармақшасы ескерiле отырып, осындай жiберу нәтижесінде алынған қағаз көшiрмесi (i) тармақшасында аталған өтiнiш Бланкiсiне сай келсе, өтiнiштен бас тарта алмайды.
(3) [Тiлi] Кез келген Уағдаласушы тарап тiркеудi ұзарту туралы өтiнiштiң оның ведомствосында қабылданған тiлде немесе тiлдердiң бiрiнде жасалуын талап ете алады.

(3) [Запрещение требовать выполнение других условий] Ни одна Договаривающаяся сторона не может требовать в отношении заявления, упомянутого в настоящей Статье, выполнения условий, отличных от упомянутых в пунктах (1) и (2).
(4) [Доказательства] Любая Договаривающаяся сторона может требовать предоставление ее ведомству доказательств, если у ведомства возникают обоснованные сомнения в отношении того, является ли предполагаемая ошибка действительно ошибкой.
(5) [Ошибки ведомства] Ведомство Договаривающейся стороны исправляет свои ошибки ex officio или по просьбе без уплаты какой-либо пошлины.
(6) [Неисправляемые ошибки] Ни одна Договаривающаяся сторона не обязана применять положения пунктов (1), (2) и (5) в отношении любой ошибки, которая в соответствии с ее законодательством не может быть исправлена.
Статья 13 Срок действия регистрации и его продление
(1) [Указания или элементы, содержащиеся в заявлении о продлении регистрации или сопровождающие его. Пошлины] (а) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы продление регистрации осуществлялось при условии подачи заявления и, чтобы такое заявление содержало все или некоторые из следующих указаний:
(i) просьбу о продлении регистрации;
(ii) имя и адрес владельца регистрации;
(iii) номер соответствующей регистрации;
(iv) дату подачи заявки, в результате которой была осуществлена соответствующая регистрация, либо дату осуществления соответствующей регистрации - по выбору Договаривающейся стороны;
(v) имя и адрес поверенного, если владелец имеет такового;
(vi) адрес для деловой переписки, если владелец имеет таковой;
(vii) названия внесенных в реестр товаров и/или услуг, для которых испрашивается продление регистрации, или названия внесенных в реестр товаров и/или услуг, для которых не испрашивается продление регистрации, сгруппированных по классам Ниццкой классификации, при этом каждой группе должен предшествовать номер класса этой Классификации, к которому относится данная группа товаров или услуг, представленная в порядке классов указанной Классификации, - если Договаривающаяся сторона разрешает осуществлять продление регистрации только в отношении некоторых товаров и/или услуг, внесенных в реестр знаков, и испрашивается такое продление;
(viii) имя и адрес иного лица, чем владелец или его поверенный, если Договаривающаяся сторона разрешает, чтобы заявление о продлении регистрации было подано таким лицом;
(ix) подпись владельца или его поверенного, или, в случае, применения подпункта (viii), подпись лица, упомянутого в этом подпункте.
(b) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы в связи с заявлением о продлении регистрации ее ведомству была уплачена пошлина. После уплаты пошлины за первоначальный период регистрации или за любой период продления регистрации не может быть потребована никакая другая оплата за поддержание регистрации в силе в течение такого периода.
Для целей настоящего подпункта пошлины в связи с предоставлением заявления и/или доказательств в отношении использования знака не рассматриваются как оплата за поддержание регистрации в силе, и на них не распространяются положения настоящего подпункта.
(с) Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявление о продлении регистрации было представлено и соответствующая пошлина, упомянутая в подпункте (b), уплачена ведомству в течение срока, установленного законодательством Договаривающейся стороны, с учетом минимальных сроков, предписанных Инструкцией.
(2) [Представление заявления] В отношении требований к представлению заявления ни одна Договаривающаяся сторона не может отклонить заявление,
(i) если оно представлено в письменном виде на бумаге при условии, что, с учетом пункта (3), оно представлено на бланке, соответствующем Бланку заявления, предусмотренному Инструкцией,
(ii) если Договаривающаяся сторона разрешает передачу уведомлений ее ведомству по телефаксу и заявление передано таким образом, при условии, что, с учетом пункта (3), бумажная копия, полученная в результате такой передачи, соответствует Бланку заявления, упомянутому в подпункте (i).
(3) [Язык] Любая Договаривающаяся сторона может требовать, чтобы заявление о продлении регистрации было составлено на языке или одном из языков, принятых в ее ведомстве.

(4) [Басқашарттардыорындауғатыйымсалу] Бiр де бiр Уағдаласушы тарап осы бапта аталған өтiнiшке қатысты (1)-(3) тармақта аталғаннан өзгеше шарттардың орындалуын талап ете алмайды. Атап айтқанда, мынадай шарттарды орындауды:
(i) (1)(с) тармағының ережелерiн ескере отырып, сауда тiзiлiмiнен үзiндiнi немесе кез келген құжатты ұсынуды;
(іі) жаңа иеленушiнiң өнеркәсiптiк немесе сауда қызметiн жүзеге асыратынын, сондай-ақ тиiстi дәлелдеулер ұсынуын көрсетудi;
(ііі) иеленушiнiң өзгеруi таралатын тиiстi тауарлар мен қызметтердi жаңа иеленушiнiң асыратынын, сондай-ақ тиiстi дәлелдер ұсынуын көрсетудi;
(iv) бұрынғы иеленушiнiң өз кәсiпорыны мен материалдық активтерiн жаңа иеленушiге толықтай немесе жартылай тапсырғанын көрсетудi, сондай-ақ тиiстi дәлелдер ұсынуды талап ете алмайды.
(5) [Дәлелдер] Кез келген Уағдаласушы тарап егер ведомствода өтiнiште көзделген кез келген нұсқаудың дұрыстығына қатысты негiзделген күдiк туатын болса, оның ведомствосына дәлелдер ұсынуды талап ете алады.
(6) [Нақтыiсбойыншасараптамажасауғатыйымсалу] Бiр де бiр Уағдаласушы тараптың ведомствосы оны ұзарту мақсатында нақты iс бойынша тiркеу сараптамасын жүргiзе алмайды.
(7) [Тiркеудiңқолданысмерзiмi] Тiркеудiң бастапқы қолданыс мерзiмi он жыл болады және одан ары қарайғы он жылдық кезеңдерге ұзартылуы мүмкiн.
14-бап Болжалды бас тарту жағдайындағы ескертулер
Ведомство өтiнiмдi немесе өтiнiштi 10-13 баптарға сәйкес, жағдайға байланысты, өтінiм берушiге немесе өтiнiш берген тарапқа ақылға сыйымды мерзiм iшiнде болжалды бас тартуға қатысты ескертпенi ұсынбай тұрып, толық немесе жартылай қабылдаудан бас тарта алмайды.
15-бап Париж конвенциясын сақтау мiндеттiлігі
Кез келген Уағдаласушы тарап Париж конвенциясының таңбаларға қатысты ережелерiн сақтауға мiндеттенедi.
16-бап Қызмет көрсету таңбалары
Кез келген Уағдаласушы тарап қызмет көрсету таңбаларына Парижконвенциясының тауар таңбаларына қатысты тиiстi ережелерiн қолданады және оларды тiркейдi.
17-бап Нұсқаулық
(1) [Мазмұны] (а) Осы Шартқа қоса ұсынылған Нұсқаулықта:
(i) тiркелуiн осы Шарт әдейi "Нұсқаулықта көрсеткен" талаптарға;
(ii) осы Шарттың ережелерiн қолдану үшiн пайдалы кез келген қосымша егжей-тегжейлерге;
(ііі) кез келген әкiмшiлiк талаптарға, мәселелерге немесе рәсiмдерге қатысты ережелер мазмұндалған.
(b) Нұсқаулықта сол сияқты Халықаралық үлгi бланкiлер де бар.
(2) [ШартпенНұсқаулықарасындағыалшақтық] Осы Шарттың ережелерiмен Нұсқаулықтың ережелерi арасында алшақтық болған жағдайда Шарттыңережелерi қолданылады.
18-бап Қайта қарау. Хаттамалар
(1) [Қайтақарау] Осы Шартты дипломатиялық конференция қайта қарауы мүмкiн.
(2) [Хаттама] Таңбалар саласындағы заңдардың үйлесiмдiлiгiн одан әрi дамыту мақсатында дипломатиялық конференция хаттаманы, егер бұл хаттамалар осы Шарттың ережелерiне қайшы келмесе, қабылдай алады.

(4) [Запрещение требовать выполнения других условий] Ни одна Договаривающаяся сторона не может требовать в отношении заявления о продлении регистрации выполнения условий, отличных от указанных в пунктах (1)-(3). В частности, не может быть потребовано выполнение следующих условий:
(i) предоставление изображения или другая идентификация знака;
(ii) предоставление доказательств того, что знак зарегистрирован или, что регистрация знака продлена в реестре знаков любой другой Договаривающейся стороны;
(iii) предоставление заявления и/или доказательств в отношении использования знака.
(5) [Доказательства] Любая Договаривающаяся сторона в ходе рассмотрения заявления о продлении действия регистрации может требовать предоставление доказательств ее ведомству, если у ведомства возникают обоснованные сомнения в отношении достоверности любого указания или элемента, содержащегося в заявлении о продлении регистрации.
(6) [Запрещение проводить экспертизу по существу] Ни одно ведомство Договаривающейся стороны не может проводить экспертизу регистрации по существу для целей ее продления.
(7) [Срок действия регистрации] Срок действия первоначальной регистрации составляет десять лет и может быть продлен на последующие десятилетние периоды.
Статья 14 Замечания в случае предполагаемого отказа
Ведомство не может полностью или частично отклонить заявку или заявление в соответствии со Статьями 10-13 без предоставления, в зависимости от случая, заявителю или стороне, подавшей заявление, возможности в течение разумного срока сделать замечания в связи с предполагаемым отказом.
Статья 15 Обязательство соблюдать Парижскую конвенцию
Любая Договаривающаяся сторона обязуется соблюдать положения Парижской конвенции в отношении знаков.
Статья 16 Знаки обслуживания
Любая Договаривающаяся сторона применяет к знакам обслуживания соответствующие положения Парижской конвенции в отношении товарных знаков и регистрирует их.
Статья 17Инструкция
(1) [Содержание] (а) Инструкция, прилагаемая к настоящему Договору, содержит правила относительно:
(i) требований, регулирование которых настоящий Договор специально "предписывает в Инструкции";
(ii) любых дополнительных подробностей, полезных для применения положений настоящего Договора;
(iii) любых административных требований, вопросов или процедур.
(b) Инструкция также содержит Типовые международные бланки.
(2) [Расхождение между Договором и Инструкцией] В случае, расхождений между положениями настоящего Договора и положениями Инструкции, применяются положения Договора.
Статья 18 Пересмотр. Протоколы
(1) [Пересмотр] Настоящий Договор может быть пересмотрен дипломатической конференцией.
(2) [Протоколы] Для целей дальнейшего развития гармонизации законодательств в области знаков дипломатическая конференция может принимать протоколы, если эти протоколы не противоречат положениям настоящего Договора.

19-бап Шартқа қатысу
(1) [Шартқақатысуқұқығы] Халықаралық қатынастардың мынадай субъектiлерi Шартқа қол қоя алады және (2) және (3) тармақтарды, сондай-ақ 20(1) және (3) баптарды ескере отырып, оның тарабы бола алады:
(i) кез келген мемлекет - таңбаларды оның өз ведомствосы тiркей алатын Ұйым мүшесi;
(ii) осы үкiметаралық ұйымның барлық мүше-мемлекеттерi Ұйым мүшелерi болып табылған жағдайда, - осындай мақсаттар үшiн тиiстi өтiнiмде көрсетiлген оған кiретiн әр мүше-мемлекеттерде немесе оның сол мүше-мемлекеттерiнде осы үкiметаралық ұйымды құратын шарт қолданылатын аумақта әрекет ететiн, таңбалар тіркеле алатын ведомствосы бар кез келген үкiметаралық ұйым;
(iii) кез келген мемлекет - аталған басқа мемлекеттiң Ұйым мүшесi болып табылатын ведомствосы арқылы ғана таңбалар тiркеле алатын Ұйым мүшесi;
(iv) кез келген мемлекет - үкiметаралық ұйымның осы мемлекет мүшесi болып табылатын ведомствосы арқылы ғана таңбалар тiркеле алатын Ұйым мүшесi;
(v) кез келген мемлекет - Ұйымға мүше-мемлекеттер тобының жалпы ведомствосы арқылы ғана таңбалар тiркеле алатын Ұйым мүшесi.
(2) [Бекiтунемесеқосылу] (1) тармақта аталған Халықаралық қатынастың кез келген субъектiсi:
(i) егер ол осы Шартқа қол қойса, бекiту грамотасын;
(ii) егер ол осы Шартқа қол қоймаса, қосылу туралы актiнi сақтауға тапсыра алады.
(3) [Сақтауғатапсырукүнi] (а) (b) тармақшасы ескерiле отырып, бекiту грамотасын немесе қосылу туралы актiнi сақтауға тапсыру күнi болып мыналар есептеледi:
(i) (1)(i) тармақта аталған мемлекет жағдайында - мемлекеттiң тиiстi құжатын сақтауға тапсыру күнi;
(іі) үкiметаралық ұйым жағдайында - үкiметаралық ұйымның тиiстi құжатын сақтауға тапсыру күнi;
(iii) мынадай шарттың орындалған күнi: осы мемлекеттiң тиiстi құжаты және (1)(iv) тармақта аталған мемлекет жағдайында, - аталған басқа мемлекеттiң тиiстi құжаты сақтауға тапсырылуы;
(iv) (1)(iv) тармақта аталған мемлекет жағдайында - жоғарыда аталған (1)(v) тармақшасына сәйкес қолданылатын күн;
(v) (1)(v) тармақта аталған мемлекеттер тобының мүше-мемлекеттерi жағдайында - барлық мүше-мемлекеттер топтарының құжаттары сақтауға тапсырылған күн.
(b) Кез келген бекiту грамотасына немесе мемлекеттiң қосылуы туралы актiге (осы тармақшада "құжат" деп аталады) өтiнiш iлестiрiлуi мүмкiн, онда олардың атаулары көрсетiле отырып, сол сияқты осы Шарттың тараптары болу құқығы бар басқа мемлекеттiң бiреуiнiң немесе үкiметаралық ұйымның бiреуiнiң құжаты сақтауға тапсырылса немесе басқа мемлекеттiң екеуiнiң құжаты немесе басқа мемлекеттiң бiреуiнiң және үкiметаралық ұйымның бiреуiнiң құжаты сақтауға тапсырылса, ол сақтауға тапсырылды деп есептеледi. Осындай өтiнiш болатын құжат өтiнiште көрсетiлген шарттың орындалған күннен бастап сақтауға тапсырылған деп қаралатын болады. Алайда, егер өтiнiште көрсетiлген құжатты сақтауға тапсыруда, өз кезегiнде, осындай түрдегi өтiнiш iлесе жүретiн болса, ондай құжат соңғы өтiнiште көрсетiлген шарттың орындалған күнiнен бастап сақтауға тапсырылды деп есептеледi.
(с) (b) тармақшасына сәйкес жасалған кез келген өтiнiш кез келген уақытта толықтай немесе жартылай керi қайтарылып алынуы мүмкiн. Кез келген мұндай қайтару Бас директордың тиiстi хабарламасын алған күннен бастап күшiне енедi.

Статья 19 Участие в Договоре
(1) [Право на участие в Договоре] Подписать Договор и, с учетом пунктов (2) и (3), а также Статьи 20(1) и (3), стать его стороной могут следующие субъекты международных отношений:
(i) любое государство-член Организации, в котором знаки могут регистрироваться его собственным ведомством;
(ii) любая межправительственная организация, имеющая ведомство, в котором могут регистрироваться знаки, действующие на территории, на которой применяется договор, учреждающий эту межправительственную организацию, в каждом из входящих в нее государств-членов или в тех ее государствах-членах, которые указаны для такой цели в соответствующей заявке, при условии, что все государства-члены этой межправительственной организации являются членами Организации;
(iii) любое государство-член Организации, в котором знаки могут регистрироваться только через ведомство другого указанного государства, являющегося членом Организации;
(iv) любое государство-член Организации, в котором знаки могут регистрироваться только через ведомство межправительственной организации, членом которой является это государство;
(v) любое государство-член Организации, в котором знаки могут регистрироваться только через общее ведомство группы государств-членов Организации.
(2) [Ратификация или присоединение] Любой субъект международных отношений, упомянутый в пункте (1), может сдать на хранение:
(i) ратификационную грамоту, если он подписал настоящий Договор,
(ii) акт о присоединении, если он не подписал настоящий Договор.
(3) [Дата сдачи на хранение] (а) С учетом подпункта (b) датой сдачи на хранение ратификационной грамоты или акта о присоединении считается:
(i) дата сдачи на хранение соответствующего документа государства - в случае государства, упомянутого в пункте (1)(i);
(ii) дата, на которую сдан на хранение соответствующий документ межправительственной организации, - в случае межправительственной организации;
(iii) дата, на которую выполнено следующее условие: сданы на хранение соответствующий документ этого государства и соответствующий документ другого указанного государства - в случае государства, упомянутого в пункте (1)(iii);
(iv) дата, применяемая в соответствии с вышеуказанным подпунктом (ii), - в случае государства, упомянутого в пункте (1)(iv);
(v) дата, на которую сданы на хранение документы всех государств- членов группы, - в случае государства-члена группы государств, упомянутой в пункте (1)(v).
(b) Любая ратификационная грамота или акт о присоединении государства (упоминаемые в настоящем подпункте как "документ") может сопровождаться заявлением, в котором он считается сданным на хранение при условии, что также сдан на хранение документ одного другого государства или одной межправительственной организации, или сданы на хранение документы двух других государств, или документы одного другого государства и одной межправительственной организации, имеющих право стать стороной настоящего Договора, с указанием их названий. Документ, содержащий такое заявление, рассматривается как сданный на хранение с даты, на которую выполнено условие, указанное в заявлении. Однако, если сдача на хранение документа, указанного в заявлении, в свою очередь, сопровождается заявлением такого рода, такой документ считается сданным на хранение с даты, на которую выполнено условие, указанное в последнем заявлении.
(c) Любое заявление, сделанное в соответствии с подпунктом (b), в любое время может быть отозвано полностью или частично. Любое такое изъятие вступает в силу с даты получения соответствующего уведомления Генеральным директором.

20-бап Бекiтулер мен қосылулардың күшiне ену күнi
(1) [Назарғаалынатынқұжаттар] Осы Баптың мақсаттары үшiн 19(1) бапта аталған, халықаралық қатынастар субъектiлерi сақтауға тапсырған және 19(3) бапқа сәйкес күшiне ену күнi бар бекiту грамоталары немесе қосылу туралы актiлер ғана назарға алынады.
(2) [Шарттыңбастапқыкүшiнеенуi] Осы Шарт бес мемлекет өздерiнiң бекiту грамоталарын немесе қосылу туралы актiлерiн сақтауға тапсырғаннан кейiн үш айдан соң күшiне енедi.
(3) [Осы Шарт күшiне енгеннен кейiн бекiтулер мен қосылулардың күшiне енуi] (2) тармақтың ережелерi таралмайтын кез келген халықаралық қатынастар субъектiсiне қатысты осы Шарт ол өзiнiң бекiту грамотасын немесе қосылу туралы актiсiн сақтауға тапсырғаннан кейiн үш айдан соң күшiне енедi.
21-бап Ескертпелер
(1) [Таңбалардыңерекшетүрлерi] Кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым 2(1)(а) және 2(а) бабына қарамастан, ол ұқсастырылған, тыйым салынған немесе туынды таңбаларға 3(1) және (2), 5, 7, 11 және 13 баптарының ешқандай ережелерiн қолданбайтындығын ескертпелер арқылы мәлiмдей алады. Мұндай ескертпеде жоғарыда аталған ережелердiң осындай ескертпеге қатысы барлары көрсетiледi.
(2) [Мiндеттiшарттар] Кез келген ескертпе (1) тармаққа сәйкес, ескертпе жасайтын тиiстi мемлекеттiң немесе үкiметаралық ұйымның Шартының бекiту грамоталарына немесе қосылу туралы актiлерiне қоса ұсынылатын өтiнiште жасалады.
(3) [Ескертпелердiалыптастау] (1) тармаққа сәйкес жасалған кез келген ескертпе кез келген уақытта алынып тасталуы мүмкiн.
(4) [Басқаескертпелержасауғатыйымсалу] осы Шартқа (1) тармақта аталған жағдайдан басқа ешқандай ескертпеге жол берiлмейдi.
22-бап Өтпелi ережелер
(1) [Бiрнеше топқа қатысты тауарлар мен қызметтер үшiн бiр өтiнiм. Өтiнiмдi бөлу] Кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым 3(5) бапқа қарамастан, өтiнiмнiң оның ведомствосына Ницца жiктемесiнiң бiр сыныбына жататын тауарларға немесе қызметтерге қатысты ғана берiлетiндiгiн мәлiмдей алады.
(b) Кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым 6-бапқа қарамастан, егер Ницца жiктемесiнiң бiрнеше сыныбына қатысты тауарлар және/немесе қызметтер бiр және сол өтiнiмге енгiзiлсе, онда осындай тiркеудiң әрқайсысында аталған өтiнiм негiзiнде жүзеге асырылған барлық басқа осындай тiркеуге сiлтеме болса, осы өтiнiм бойынша таңбалар тiзiлiмiнде бiрнеше тiркеу жүргiзiле алады.

Статья 20 Дата вступления в силу ратификаций и присоединений
(1) [Документы, принимаемые во внимание] Для целей настоящей Статьи во внимание принимаются только ратификационные грамоты или акты о присоединении, сданные на хранение субъектами международных отношений, упомянутыми в Статье 19(1), и имеющие дату вступления в силу в соответствии со Статьей 19(3).
(2) [Первичное вступление в силу Договора] Настоящий Договор вступает в силу через три месяца после того, как пять государств сдали на хранение свои ратификационные грамоты или акты о присоединении.
(3) [Вступление в силу ратификаций и присоединений после вступления в силу настоящего Договора] В отношении любого субъекта международных отношений, на которого не распространяется положение пункта (2), настоящий Договор вступает в силу через три месяца с даты, на которую он сдал на хранение свою ратификационную грамоту или акт о присоединении.
Статья 21 Оговорки
(1) [Особые виды знаков] Любое государство или межправительственная организация путем оговорки может заявить, что, несмотря на Статью 2(1)(а) и (2)(а), она не будет применять никакие положения Статей 3(1) и (2), 5, 7, 11 и 13 к ассоциированным, запрещающим или производным знакам. В такой оговорке указываются те из вышеуказанных положений, к которым относится такая оговорка.
(2) [Обязательные условия] Любая оговорка в соответствии с пунктом (1) делается в заявлении, прилагаемом к ратификационной грамоте или акту о присоединении к настоящему Договору соответствующего государства или межправительственной организации, делающей оговорку.
(3) [Снятие оговорок] Любая оговорка, сделанная в соответствии с пунктом (1), может быть снята в любое время.
(4) [Запрещение делать другие оговорки] За исключением случая, предусмотренного в пункте (1), не допускаются никакие оговорки к настоящему Договору.
Статья 22 Переходные положения
(1) [Одна заявка для товаров и услуг, относящихся к нескольким классам. Разделение заявки] (а) Любое государство или межправительственная организация может заявить, что, несмотря на Статью 3(5), заявка в ее ведомство может быть подана только в отношении товаров или услуг, принадлежащих к одному классу Ниццкой классификации.
(b) Любое государство или межправительственная организация может заявить, что, несмотря на Статью 6, если товары и/или услуги, относящиеся к нескольким классам Ниццкой классификации, включены в одну и ту же заявку, то по этой заявке может производиться несколько регистраций в реестре знаков, при условии, что каждая из таких регистраций будет содержать ссылку на все другие такие регистрации, осуществленные на основе указанной заявки.

(с) (а) тармақшасына сәйкес өтiнiш жасаған кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым 7(1) бапқа қарамастан өтiнiмдi бөлуге жол берiлмейтiндiгiн мәлiмдей алады.
(2) [Бiрнешеөтiнiмдержәне/немесетiркеулерүшiнбiрсенiмхат] Кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым 4(3)(b) бабына қарамастан, сенiмхаттың бiр өтiнiмге ғана немесе бiр тiркеуге ғана қатысты бола алатынын мәлiмдей алады.
(3) [Сенiмхатқа қойылған қолды немесе өтiнiмге қойылған қолды куәландыруды талап етуге тыйым салу] Кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым, 8(4) бапқа қарамастан, кез келген сенiмхаттағы қойылған қолдың немесе кез келген өтiнiмдегi қойылған қолдың куәландырылуын, нотариаттық куәландырылуын, расталуын, заңдастырылуын немесе басқа да тәсiлмен куәландырылуын талап етуi мүмкiн екендiгiн мәлiмдей алады.
(4) [Аты-жөнi немесе мекен-жайдың өзгеруiне, иеленушiнiң өзгеруiне немесе қатенi түзетуге қатысты бiрнеше өтiнiмдер және/немесе тiркеулер үшiн бiр өтiнiш] Кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым 10(1)(е), (2) және (3) бабына 11(1)(е) және (3) бабына және 12(1)(е) және (2) бабына қарамастан, аты-жөнi және/немесе мекен-жайдың, өзгеруiне қатысты өзгертулер енгiзу жөнiндегi өтiнiш және иеленушiге қатысты өзгертулер енгiзу жөнiндегi өтiнiш және қатенi түзетуге қатысты өтiнiш тек бiр ғана өтiнiм немесе бiр ғана тiркеуге қатысты болатындығын мәлiмдей алады.
(5) [Тiркеудi ұзартуға байланысты пайдалануға қатысты өтiнiмдердi беру және/немесе дәлелдердi ұсыну] Кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым, 13(4)(ііі) бапқа қарамастан, ол тiркеудi ұзартуға байланысты таңбаны пайдалануға қатысты өтiнiш берудi және/немесе дәлелдердi ұсынуды талап ете алатындығын мәлiмдей алады.
(6) [Тiркеудiұзартуғабайланыстынақтыiсбойыншасараптама] Кез келген мемлекет немесе үкiметаралық ұйым, 13(6) бапқа қарамастан, қызметтерге таралатын тiркеудiң бастапқы ұзартылуына байланысты оның ведомствосы мұндай сараптаманың осы Шарт күшiне енгенге дейiн қызмет көрсету таңбаларын тiркеу мүмкiндiгi енгiзiлген осындай мемлекет пен ұйымның заңнамасы күшiне енгеннен кейiнгi алты айлық мерзiм iшiнде берiлген өтiнiмдер негiзiнде жүзеге асырылған көптеген тiркеулердi жоюмен мұндай сараптама шектелген болса, мұндай тiркеуге нақты iс бойынша сараптама жасай алатындығын мәлiмдей алады.
(7) [Жалпыережелер] (а) Мемлекет немесе үкiметаралық ұйым (1)-(6) тармақтарға сәйкес өтiнiштi, егер осы Шартқа бекiту грамотасын немесе қосылу жөнiндегi актiнi тапсыру күнiне оның заңын қолдануды әлгiндей өтiнiшсiз жалғастыру осы Шарттың тиiстi ережелерiне қайшы келетiн жағдайда ғана, жасай алады.
(b) (1)-(6) тармақтарға сәйкес жасалған кез келген өтiнiш, өтiнiш жасаған мемлекеттiң немесе үкiметаралық ұйымның бекiту грамотасы мен осы Шартқа қосылу туралы актiсiне тiркеледi.
(с) (1)-(6) тармақтарға сәйкес жасалған кез келген өтiнiш кез келген уақытта қайтарылып алына алады.
(8) [Өтiнiштiқолданысыныңжойылуы] (а) (с) тармақшасы ескерiле отырып, Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Бас Ассамблеясы белгiлеген тәжiрибеге сәйкес дамушы ел немесе үкiметаралық ұйым деп есептелетiн, мүшелерiнiң әрқайсысы сондай мемлекет болып табылатын мемлекеттiң (1)-(6) тармақтарға сәйкес жасаған кез келген өтiнiшi осы Шарт күшiне енген күннен кейiнгi сегiз жыл өтiсiмен қолданысын жояды.
(b) (с) тармақшасы ескерiле отырып, (а) тармақшасында аталған мемлекеттен басқа мемлекет немесе (а) тармақшасында аталған үкiметаралық ұйымнан өзге үкiметаралық ұйым (1)-(6) тармақтарға сәйкес жасаған кез келген келiсiм осы Шарт күшiне енген күннен кейiнгi алты жыл өтiсiмен қолданысын жояды.

(c) Любое государство или межправительственная организация, сделавшая заявление в соответствии с подпунктом (а), может заявить, что, несмотря на Статью 7(1), разделение заявки не допускается.
(2) [Одна доверенность для нескольких заявок и/или регистраций] Любое государство или межправительственная организация может заявить, что, несмотря на Статью 4(3)(b), доверенность может относиться только к одной заявке или только к одной регистрации.
(3) [Запрещение требовать удостоверение подписи в доверенности и подписи в заявке] Любое государство или межправительственная организация может заявить, что, несмотря на Статью 8(4), может быть потребовано, чтобы подпись в любой доверенности или подпись заявителя в любой заявке была засвидетельствована, нотариально засвидетельствована, заверена, легализована или удостоверена другим способом.
(4) [Одно заявление для нескольких заявок и/или регистраций в отношении изменения имени и/или адреса, изменения владельца или исправления ошибки] Любое государство или межправительственная организация может заявить, что, несмотря на Статью 10(1)(е), (2) и (3), Статью 11 (1)(h) и (3) и Статью 12(1)(е) и (2), заявление о внесении изменения в отношении имени и/или адреса, заявление о внесении изменения в отношении владельца и заявление в отношении исправления ошибки может относиться только к одной заявке или только к одной регистрации.
(5) [Подача заявления и/или предоставление доказательств в отношении использования в связи с продлением регистрации] Любое государство или межправительственная организация, может заявить, что, несмотря на Статью 13(4)(iii), в связи с продлением регистрации она будет требовать подачу заявления и/или предоставление доказательств в отношении использования знака.
(6) [Экспертиза по существу в связи с продлением регистрации] Любое государство или межправительственная организация может заявить, что, несмотря на Статью 13(6), в связи с первым продлением регистрации, распространяющейся на услуги, ее ведомство может проводить экспертизу такой регистрации по существу, при условии, что такая экспертиза ограничена устранением множественных регистраций, осуществленных на основе заявок, поданных в течение шестимесячного периода после вступления в силу законодательства такого государства или организации, которым до вступления в силу настоящего Договора была введена возможность регистрации знаков обслуживания.
(7) [Общие положения] (а) Государство или межправительственная организация может делать заявление в соответствии с пунктами (1)-(6) только в том случае, если на дату сдачи ратификационной грамоты или акта о присоединении к настоящему Договору, продолжение применения ее законодательства без такого заявления будет противоречить соответствующим положениям настоящего Договора.
(b) Любое заявление, сделанное в соответствии с пунктами (1)-(6), прилагается к ратификационной грамоте или акту о присоединении к настоящему Договору государства или межправительственной организации, сделавшей заявление.
(c) Любое заявление, сделанное в соответствии с пунктами (1)-(6), может быть отозвано в любое время.
(8) [Утрата действия заявления] (а) С учетом подпункта (с) любое заявление, сделанное в соответствии с пунктами (1)-(5) государством, которое согласно установившейся практике Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций считается развивающейся страной, или межправительственной организацией, каждый из членов которой является таким государством, утрачивает действие по истечении восьми лет с даты вступления в силу настоящего Договора.
(b) С учетом подпункта (с) любое заявление, сделанное в соответствии с пунктами (1)-(5) иным государством, помимо государства, упомянутого в подпункте (а), или иной межправительственной организацией, помимо межправительственной организации, упомянутой в подпункте (а), утрачивает действие по истечении шести лет с даты вступления в силу настоящего Договора.