Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 10 наурыздағы N 534 Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заң актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар):
9-баптың 1-тармағының 32) тармақшасындағы "этил спиртiн сақтау және сату," деген сөздер алып тасталсын.
2. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндiрілуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 20, 720-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшадағы "1,5" деген цифр "бiр жарым" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
"бөлшек сауда" және "өткiзу" деген сөздер тиiсiнше "бөлшек саудада өткiзу" және "сату" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бақылау-кассалық аппаратпен" деген сөздер "бақылау-кассалық машинамен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада ", тағамдық емес шикiзаттан", "сондай-ақ коньяктiк және жүзiмдiк спирттер" деген сөздер алып тасталып, "тазарту жолымен" деген сөздерден кейiн ", шарап материалынан төте немесе екі мәрте айдап айыру жолымен және тағамдық емес шикiзаттан өзге де жолмен" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) фирмалық арнаулы дүкен - сауда залымен жабдықталған, фискальдық жады бар бақылау-касса машинасымен жарақталған және өзiнiң алкоголь өнiмiн бөлшек саудада өткiзуге арналған стационарлық үй-жай;";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции
Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года N 534
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139):
в подпункте 32) пункта 1 статьи 9 слова "хранение и реализация этилового спирта," исключить.
2. В Закон  Республики Казахстан от 16 июля 1999 г. "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 720):
1) в статье 1:
в подпункте 1) цифры "1,5" заменить словом "полутора";
в подпункте 4):
слова "розничная торговля - реализация" заменить словами "розничная реализация - продажа";
слова "контрольно-кассовым аппаратом" заменить словами "контрольно-кассовой машиной";
в подпункте 5) слова "непищевого сырья, а также спирты, коньячный и виноградный" заменить словами "из виноматериала путем прямой или двойной перегонки и иным путем из непищевого сырья";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) фирменный специализированный магазин - стационарное помещение, оборудованное торговым залом, оснащенное контрольно-кассовой машиной с фискальной памятью и предназначенное для розничной реализации собственной алкогольной продукции;";

мынадай мазмұндағы 14)-19) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) мемлекет меншiгiне өткен этил спиртi немесе алкоголь өнiмi - сот шешiмi негiзінде тәркiленген, мемлекет меншiгiне өтеусiз өткен, мемлекет пайдасына тауардан бас тартудың кедендiк режимiнде ресiмделген этил спирті немесе алкоголь өнiмi;
15) пластикалық ыдыс - полиэтилен полистирол және өзге полимерлiк материал негiзiндегi тұтыну ыдысы;
16) аралас полимерлік ыдыс - iшкi жағы тағам сақтайтын полимерлік материалдан жасалған аралас полимерлік материалдардан дайындалған тұтыну ыдысы;
17) есепке алу-бақылау таңбасы - қажетті қорғау дәрежесi бар, алкоголь өнiмінің айналымын есепке алу және бақылауды жүзеге асыру мақсатымен оны (сырадан басқасын) бiрдейлендiруге арналған арнайы бiржолғы жапсырма;
18) қаңылтыр ыдыс - iшкi жағы тағам сақтайтын материалмен қапталған арнаулы қаңылтырдан жасалған тұтыну ыдысы;
19) тұтыну ыдысы - тұтынушыға алкоголь өнiмiмен қоса келiп түсетiн, көлiктiк ыдыс өз функциясын атқармайтын және Қазақстан  Республикасының азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы орталық атқарушы органы пайдалануға рұқсат еткен материалдардан жасалған ыдыс.";
2) 5-бапта:
1-тармақтың 10) тармақшасындағы "өңделген" деген сөз алып тасталсын;
2-тармақтағы "38-45%, 50% және 56%" деген цифрлар "отыз сегiз - қырық бес процент, елу процент және елу алты процент" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "12-60%", "30%-тен 60%-ке дейiнгі" және "12%-тен 30%-ке дейiнгі" деген сөздер тиiсiнше "он екi - алпыс процент", "отыз проценттен алпыс процентке дейiнгi" және "он eкi проценттен отыз процентке дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақ "физикалық байыту арқылы" деген сөздерден кейiн ", қажет болған ретте қантты және лимон қышқылын пайдалана отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтағы "тағамдық дәмдi-хош иiсті қоспаларды (химиялық қоспадан басқа)" деген сөздер ", қантты, этил спиртін" деген сөздермен ауыстырылсын;
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Шарап ішімдіктері - негiзiн табиғи жүзiм, жемiс шарап материалдары немесе олардың концентраттары құрайтын, қант, емен концентраты, тағамдық дәмдi-хош иiсті табиғи қоспалар, бояғыштар мен су қосылған, этил спиртi мен күшейтілген шарап материалдары қосылмаған, күштiлiгi он екі проценттен аспайтын алкогольді ішiмдiктер.
12. Шарап материалы - ашытылған немесе ашытуды тоқтата тұру тәсiлiне қарамастан ашытылу процесiндегi, құрамында этил спиртінің бір жарым проценттен астам мөлшерлiк үлесi бар, шарап дайындауға немесе араластыруға арналған жүзiм сөлi, жемiс-жидек шырыны";
13-тармақ мемлекеттiк тiлдегi мәтiнде өзгермейдi;

дополнить подпунктами 14)-19) следующего содержания:
"14) этиловый спирт или алкогольная продукция, перешедшие в собственность государства, - конфискованные, безвозмездно перешедшие в собственность государства на основании судебного решения, оформленные в таможенном режиме отказа от товара в пользу государства этиловый спирт или алкогольная продукция;
15) пластиковая емкость - потребительская тара на основе полиэтилена, полистирола и иного полимерного материала;
16) комбинированная полимерная тара - потребительская тара, изготовленная из комбинированных полимерных материалов, внутренняя поверхность которых изготовлена из пищевого полимерного материала;
17) учетно-контрольная марка - специальная разовая наклейка с необходимыми степенями защиты, предназначенная для идентификации алкогольной продукции (кроме пива) с целью учета и осуществления контроля за ее оборотом;
18) жестяная тара - потребительская тара, изготовленная из специальной жести, внутренняя поверхность которой состоит из пищевого материала;
19) потребительская тара - тара, поступающая к потребителю с алкогольной продукцией, не выполняющая функцию транспортной тары и изготовленная из материалов, разрешенных к использованию центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области охраны здоровья граждан.";
2) в статье 5:
в подпункте 10) пункта 1 слово "обработанный" исключить;
в пункте 2 цифры "38-45%, 50% и 56%" заменить словами "тридцать восемь - сорок пять процентов, пятьдесят процентов и пятьдесят шесть процентов";
в пункте 3 цифры "12-60%", "30% до 60%" и "12% до 30%" заменить соответственно словами "двенадцать - шестьдесят процентов", "тридцати процентов до шестидесяти процентов" и "двенадцати процентов до тридцати процентов";
пункт 9 дополнить словами "с использованием при необходимости сахара и лимонной кислоты";
в пункте 10 слова "пищевых вкусо-ароматических добавок (кроме химических)" заменить словами "сахара, этилового спирта";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Винные напитки - алкогольные напитки, крепостью не более двенадцати процентов, основу которых составляют натуральные виноградные, плодовые виноматериалы или их концентраты, с добавлением сахара, дубового концентрата, пищевых вкусо-ароматических добавок природного происхождения, красителей и воды без добавления этилового спирта и крепленых виноматериалов.
12. Виноматериал - сусло виноградное, сок плодово-ягодный, сброженные или находящиеся в процессе брожения независимо от способа приостановки брожения, с объемной долей этилового спирта более полутора процентов, предназначенные для приготовления вин или для купажирования.";
в пункте 13 цифру "3" заменить словом "трех";

16-тармақтағы "30%" деген цифр "отыз процент" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақтағы "30%" деген цифр "отыз проценттен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 7-бапта:
2-тармақ "жасайды" деген сөзден кейiн "және бекiтедi" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "сырадан" деген сөз "қос тотықты көмiртекпен қанықтырылғаннан" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 9-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) акциздік алым таңбаларынсыз және есепке алу-бақылау таңбаларынсыз өткiзуге;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) алкоголь өнiмiн (сыра мен құрамында он екi проценттен аз көлемдегi этил спирті бар әлсiз алкоголь сусындарынан басқа) қаңылтыр ыдыстарда, аралас полимер ыдыстарда, этикеткасы жоқ шөлмектерде және пластик ыдыстарда өткізуге;";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Этил спиртi мен алкоголь өнімі айналымының тәртiбін Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";
5) 10-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакция жазылсын:
"1. Этил спиртiнiң импорты жасап шығаруға этил спиртi пайдаланылатын алкоголь өнiмi өндiруге арналған лицензия болған кезде, этил спиртiнiң импортына берiлетiн лицензия бойынша жүзеге асырылады.
Шарап материалының импорты жасап шығаруға шарап материалы пайдаланылатын алкоголь өнiмiн өндiруге арналған лицензия болған кезде, шарап материалының импортына берiлетін лицензия бойынша жүзеге асырылады.
Алкоголь өнiмiнiң импорты алкоголь өнiмiнiң импортына берiлетiн лицензия бойынша және алкоголь өнiмiн өндiруге не алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) сақтауға, көтерме саудада өткiзуге арналған лицензиялары болған кезде жүзеге асырылады.
2. Этил спиртiнің экспортына этил спиртін өндiруге арналған лицензия болған кезде ғана жол берiледi.
Алкоголь өнімін өндiруге, алкоголь өнiмін (сырадан басқа) сақтауға, көтерме саудада өткiзуге арналған лицензиялардың болуы алкоголь өнімiнің экспортына құқық бередi.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Айналымына осы Заңның 9-бабының 2-тармағында тыйым салынған этил спирті мен алкоголь өнiмiн Қазақстан Республикасына әкелуге тыйым салынады.";
6) 11-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Этил спиртін сақтаудың және өткiзудің тәртiбi
мен шарттары";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Этил спиртін сақтау мен өткiзу этил спиртiн өндiруге лицензия болғанда ғана өндiрушiнiң қойма жайларынан жүзеге асырылады.";
мынадай редакциядағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Этил спиртiн сақтау Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртіппен жүзеге асырылады.";

в пункте 16 цифры "30%" заменить словами "тридцать процентов";
в пункте 17 цифры "30%" заменить словами "тридцати процентов";
3) в статье 7:
пункт 2 после слова "разрабатывается" дополнить словами "и утверждается";
в пункте 5 слово "пива" заменить словами "насыщенной двуокисью углерода";
4) в статье 9:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) реализация алкогольной продукции (кроме пива) без марок акцизного сбора и учетно-контрольных марок;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) реализация алкогольной продукции в жестяных емкостях (кроме пива и слабоалкогольных напитков с объемным содержанием этилового спирта менее двенадцати процентов), в комбинированной полимерной таре, в бутылках без этикеток и пластиковых емкостях;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Правила оборота этилового спирта и алкогольной продукции утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
5) в статье 10:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Импорт этилового спирта осуществляется по лицензии на импорт этилового спирта при наличии лицензии на производство алкогольной продукции, на выработку которой используется этиловый спирт.
Импорт виноматериала осуществляется по лицензии на импорт виноматериала при наличии лицензии на производство алкогольной продукции, на выработку которой используется виноматериал.
Импорт алкогольной продукции осуществляется по лицензии на импорт алкогольной продукции и при наличии лицензий на производство алкогольной продукции либо на хранение, оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива).
2. Экспорт этилового спирта допускается только при наличии лицензии на производство этилового спирта.
Наличие лицензий на производство алкогольной продукции, хранение, оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива) дает право на экспорт алкогольной продукции.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Запрещается ввоз в Республику Казахстан этилового спирта и алкогольной продукции, оборот которых запрещен пунктом 2 статьи 9 настоящего Закона.";
6) в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Порядок и условия хранения и реализации этилового
спирта";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Хранение и реализация этилового спирта осуществляются только при наличии лицензии на производство этилового спирта со складских помещений производителя.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Хранение этилового спирта осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";

7) 12-бапта:
тақырыбындағы "көтерме саудамен" деген сөздер алып тасталсын;
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өндiрушi алкоголь өнiмiн фирмалық арнаулы дүкендер арқылы және алкоголь өнiмдерiн сақтауға және көтерме саудада өткiзуге лицензиясы бар тұлғаларға өткiзуге құқылы.
2. Импорттаушылар және алкоголь өнімін (сырадан басқа) сақтауға, көтерме саудада өткiзуге арналған лицензиясы бар тұлғалар алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) сақтауға, көтерме және бөлшек саудада өткiзуге арналған тиiстi лицензиясы бар тұлғаларға ғана алкоголь өнiмiн өткiзуге құқылы.";
3-тармақ алып тасталсын;
8) 15-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "уәкілеттi орган" деген сөздердiң алдынан "этил спиртi мен алкоголь өнiмiнiң өндiрiсiне және импортына - " деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "алкоголь өнімiнiң бөлшек саудасы үшiн" деген сөздер "алкоголь өнiмін (сырадан басқа) сақтауға және көтерме саудада өткiзуге, алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) бөлшек саудада өткiзуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы тармақта белгiленген жағдайларды қоспағанда, этил спиртін өндiруге лицензиясы болмаса этил спиртiн сақтауға және өткiзуге тыйым салынады.
Алкоголь өнiмiн өндiруге арналған лицензия этил спиртiн сақтауға, өздерi шығарған алкоголь өнiмiн сақтауға және фирмалық арнаулы дүкендер арқылы өткiзуге, сондай-ақ алкоголь өнiмiн сақтау мен көтерме саудада өткiзуге лицензиясы бар адамдарға көтерме саудада өткiзуге құқық бередi.";
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақта:
3) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткiзу;";
9) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндiруге, алкоголь өнiмiн (сырадан басқа сақтауға, көтерме саудада өткiзуге лицензия алу үшiн бiлiктiлік талаптарына сәйкестігін анықтау тұрғысынан тұлғаларды тексерудi шарт негiзiнде уәкiлеттi органның арнаулы мемлекеттiк кәсiпорындары ғана жүргiзедi.";
10) 19-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзацтағы "этил спиртін сақтау мен өткiзуге, алкоголь өнiмiн сақтауға және өткiзуге" деген сөздер "алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) сақтауға, көтерме және бөлшек саудада өткiзуге," деген сөздермен ауыстырылсын;
9) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) лицензияда көрсетілмеген мекен-жайда этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өндіргенде, алкоголь өнiмiн сақтағанда, көтерме және бөлшек саудада өткiзгенде;";
"14) осы Заңның 15-бабының 6-тармағы көзделген қызмет түрлерiне лицензиясы жоқ тұлғалардан этил спирті мен алкоголь өнiмiн сатып алғанда алты ай мерзiмге дейiн тоқтата тұру себебiн көрсете отырып тоқтата тұруға құқылы.";

7) в статье 12:
в заголовке слово "оптовая" исключить;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Производитель вправе реализовывать алкогольную продукцию через фирменные специализированные магазины и лицам, имеющим лицензию на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции.
2. Импортеры и лица, имеющие лицензии на хранение, оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива), вправе реализовывать алкогольную продукцию исключительно лицам, имеющим соответствующую лицензию на хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива).";
пункт 3 исключить;
8) в статье 15:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить словами "на производство и импорт этилового спирта и алкогольной продукции";
в подпункте 2) слова "для розничной торговли алкогольной продукции" заменить словами "на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива), на розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива)";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Хранение и реализация этилового спирта без лицензии на производство этилового спирта запрещаются, за исключением случаев, установленных настоящим пунктом.
Лицензия на производство алкогольной продукции дает право на хранение этилового спирта, хранение и реализацию алкогольной продукции собственного производства через фирменные специализированные магазины, а также на оптовую реализацию лицам, имеющим лицензию на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции.";
пункт 5 исключить;
в пункте 6:
подпункты 3) и 6) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) хранение, оптовая и розничная реализация алкогольной продукции (кроме пива);";
9) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Обследование лиц на предмет установления соответствия квалификационным требованиям для получения лицензии на производство этилового спирта и алкогольной продукции, хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции (кроме пива) производится на договорной основе только специализированными государственными предприятиями уполномоченного органа.";
10) в пункте 1 статьи 19:
в абзаце первом слова "хранение и реализацию этилового спирта, хранение и реализацию алкогольной продукции" заменить словами "хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива)";
подпункты 9) и 14) изложить в следующей редакции:
"9) производства этилового спирта и алкогольной продукции, хранения, оптовой и розничной реализации алкогольной продукции по адресу, не указанному в лицензии;";
"14) приобретения этилового спирта и алкогольной продукции у лиц, не имеющих лицензий на виды деятельности, предусмотренные в пункте 6 статьи 15 настоящего Закона.";

11) 20-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзацтағы "сақтау мен өткiзуге" деген сөздер "алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) сақтауға, көтерме және бөлшек саудада өткiзуге," деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "жәйттер жойылмаған" деген сөздерден кейiн ";" белгiсi қойылып, "жағдайда сот тәртiбiмен қайтарылып алынуы мүмкін." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) лицензиат бір жыл iшiнде бұрын лицензияның қолданылуын тоқтата тұрған бұзушылықты қайталап жасаған жағдайда сот тәртiбiмен қайтарылып алынуы мүмкiн.";
12) 21-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекет меншiгiне өткен этил спиртi мен алкоголь өнiмi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген ережелерге сәйкес пайдаланылады немесе жойылады.".
2-бап.  Осы Заң қолданысқа енгiзілген кезде лицензиялары болған жеке және заңды тұлғалар осы Заң қолданысқа енгiзілген күннен бастап алты ай мерзімде өз қызметiн осы Заңға сәйкес келтiруге мiндетті.
Қазақстан Республикасының
Президенті

11) в пункте 1 статьи 20:
в абзаце первом слова ", хранение и реализацию этилового спирта и алкогольной продукции" заменить словами "этилового спирта и алкогольной продукции, хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции (кроме пива)";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) повторного в течение года совершения лицензиатом нарушения, за которое ранее действие лицензии было приостановлено.";
12) пункт 5 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"5. Этиловый спирт и алкогольная продукция, перешедшие в собственность государства, используются или уничтожаются в соответствии с правилами, установленными Правительством Республики Казахстан.".
Статья 2.  Физические и юридические лица, имеющие лицензии на момент введения в действие настоящего Закона, обязаны привести свою деятельность в соответствие с настоящим Законом в шестимесячный срок со дня введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан