Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне инвестициялар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 4 мамырдағы N 48 Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат):
мынадай мазмұндағы 134-1 және 563-1-баптармен толықтырылсын:
"134-1-бап. Мемлекеттiк заттай гранттарды қайтару
мерзiмдерiн бұзу
Мемлекеттiк заттай гранттардың инвестициялар туралы заңдарда белгiленген қайтару мерзiмдерiн бұзу, -
заңды тұлғаларға бiр мыңнан екi мыңға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"563-1-бап. Инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi орган
1. Инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi орган осы Кодекстiң 134-1-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жаза қолдануға инвестициялар жөнiндегi уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары құқылы.".
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат):
1) 9-баптың 6-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "инвесторға" деген сөз "инвестициялық жобаның атқарылуын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-баптың 7) тармақшасындағы "инвесторға осы Кодексте және Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңдарында белгiленген тәртiппен меншiкке немесе жер пайдалануға өтеусiз" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына инвестициялық жобаны iске асыру үшiн осы Кодексте және Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңдарында белгiленген тәртiппен уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен берiле отырып, кейiннен меншiкке немесе жер пайдалануға өтеусiз" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 4-құжат):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам инвестиций
Закон Республики Казахстан от 4 мая 2005 года N 48
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5):
дополнить статьями 134-1 и 563-1 следующего содержания:
"Статья 134-1. Нарушение сроков возврата государственных
натурных грантов
Нарушение сроков возврата государственных натурных грантов, установленных законодательством об инвестициях, -
влечет штраф на юридических лиц в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей.";
"Статья 563-1. Уполномоченный орган по инвестициям
1. Уполномоченный орган по инвестициям рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 134-1 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа по инвестициям и его заместители.".
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99):
1) в части первой пункта 6 статьи 9 слово "инвестору" заменить словами "юридическому лицу Республики Казахстан, осуществляющему реализацию инвестиционного проекта,";
2) в подпункте 7) статьи 12 слова "безвозмездно в собственность или в землепользование инвестору" заменить словами "на праве временного безвозмездного землепользования юридическому лицу Республики Казахстан для реализации инвестиционного проекта с последующей безвозмездной передачей в собственность или в землепользование".
3. В Закон Республики Казахстан от 8 января 2003 г. "Об инвестициях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 1-2, ст. 4):

1) 1-бапта:
1) тармақшадағы "лизинг заттарын" деген сөздер "қаржы лизингi заттарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "инвестициялық жобаны iске асыру үшiн Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының меншiгiне не жер пайдалануына өтеусiз берiлетiн" деген сөздер ", Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына инвестициялық жобаны iске асыру үшiн уақытша өтеусiз пайдалануға берiле отырып не уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен ұсыныла отырып, кейiннен меншiкке не жер пайдалануға өтеусiз берiлетiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-баптың 1-тармағындағы "жаңа жұмыс орындарын құруға және бар жұмыс орындарын сақтауға" деген сөздер "қазақстандық кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 14-бапта:
1-тармақтағы "қызметтiң кiшi түрлерiн сыныптаушы" деген сөздер "экономикалық қызмет түрлерiн жалпы сыныптаушының сыныптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "инвестормен" деген сөздер "инвестициялық жобаның атқарылуын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының заңды тұлғасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 15-баптың 3) тармақшасындағы "инвестордың" деген сөз "тапсырыс берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 16-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Инвестициялық салықтық преференциялар әрбiр жекелеген жағдайда қызмет түрлерiне және тiркелген активтерге салынатын инвестициялардың көлемiне байланысты айқындалатын мерзiмге берiледi.";
6) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Кеден баждарын салудан босату
1. Кеден баждарын салудан босату инвестициялық жобаны iске асыру үшiн әкелiнетiн жабдықтар мен олардың жиынтықтаушы бұйымдарының импорты кезiнде ұсынылады.
2. Кеден баждарын салудан босату келiсiм-шарттың қолданыс мерзiмiне, бiрақ келiсiм-шарт тiркелген кезден бастап 5 жылдан аспайтын мерзiмге ұсынылады.
3. Осы баптың 2-тармағына сәйкес қабылданған шешiм туралы хабарламаны уәкiлеттi орган бес жұмыс күнi iшiнде кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға жiбередi.";
7) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк заттай гранттарды осы Заңда белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган мемлекеттiк мүлiктi және жер ресурстарын басқару саласындағы тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша инвестициялық мiндеттемелер келiсiм-шартқа сәйкес орындалған жағдайда кейiннен меншiкке не жер пайдалануға өтеусiз бере отырып, уақытша өтеусiз пайдалануға не уақытша өтеусiз жер пайдалану құқығымен бередi.

1) в статье 1:
подпункт 1) после слов "включая предметы" дополнить словом "финансового";
в подпункте 7) слова "безвозмездно передаваемое в собственность либо в землепользование юридическому лицу Республики Казахстан для реализации инвестиционного проекта" заменить словами "передаваемое во временное безвозмездное пользование либо
предоставляемое на праве временного безвозмездного землепользования юридическому лицу Республики Казахстан для реализации инвестиционного проекта с последующей безвозмездной передачей в собственность либо в землепользование";
2) в пункте 1 статьи 11 слова "создание новых и сохранение существующих рабочих мест" заменить словами "повышение квалификации казахстанских кадров";
3) в статье 14:
в пункте 1 слова "классификатора подвидов деятельности" заменить словами "классов общего классификатора видов экономической деятельности";
в пункте 4 слово "инвестором" заменить словами "юридическим лицом Республики Казахстан, осуществляющим реализацию инвестиционного проекта";
4) в подпункте 3) статьи 15 слово "инвестора" заменить словами "юридического лица Республики Казахстан, подавшего заявку";
5) пункт 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"1. Инвестиционные налоговые преференции предоставляются на срок, определяемый в каждом отдельном случае в зависимости от видов деятельности и объемов инвестиций в фиксированные активы.";
6) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Освобождение от обложения таможенными пошлинами
1. Освобождение от обложения таможенными пошлинами предоставляется при импорте оборудования и комплектующих к нему, ввозимых для реализации инвестиционного проекта.
2. Освобождение от обложения таможенными пошлинами предоставляется на срок действия контракта, но не более 5 лет с момента регистрации контракта.
3. Уведомление о решении, принятом в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, направляется уполномоченным органом в течение пяти рабочих дней уполномоченному государственному органу по вопросам таможенного дела.";
7) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Государственные натурные гранты в порядке, установленном настоящим Законом, предоставляются уполномоченным органом по согласованию с соответствующими государственными органами в сфере управления государственным имуществом и земельными ресурсами во временное безвозмездное пользование либо на праве временного безвозмездного землепользования с последующей безвозмездной передачей в собственность либо в землепользование в случае
выполнения инвестиционных обязательств в соответствии с контрактом.

Ұсынылған мемлекеттiк заттай грантты меншiкке немесе жер пайдалануға өтеусiз беру үшiн уәкiлеттi органның шешiмi негiз болып табылады. Уәкiлеттi органның шешiмi осы Заңның 21-1-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес өзi жүргiзген тексеру нәтижелерiнiң негiзiнде қабылданады.";
8) 19-бапта:
1)-3) тармақшаларда:
"нотариаттық тәртiппен" деген сөздер "нотариаттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"нотариаттық тәртiппен куәландырылған" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "құжаттар" деген сөз "құжаттардың нотариаттық куәландырылған көшiрмелерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) инвестициялық жобаны қаржыландырудың көздерi мен кепiлдiктерiн белгiлейтiн, құжаттардың нотариаттық куәландырылған көшiрмелерi. Инвестициялық жобаны өз қаражаты есебiнен қаржыландырған жағдайда олардың бар екендiгi туралы жазбаша растама қағазы қоса берiледi;";
7) тармақшадағы "инвестор" деген сөз "өтiнiм берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) өтiнiм берiлген тоқсанның алғашқы күнiне арналған бухгалтерлiк баланс;
9) салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегiнiң жоқ екендiгi туралы тiркеу орны бойынша салық органының анықтамалары болған жағдайда қабылдайды және тiркейдi.";
9) 20-бапта:
"Инвестициялық" деген сөздiң алдынан мәтiн "1." деген цифрмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Инвестициялық преференцияларды беруге жасалған өтiнiмдердi қабылдау, тiркеу және қарау тәртiбiн уәкiлеттi орган айқындайды.";
10) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Мониторинг және келiсiм-шарт талаптарының
сақталуын бақылау
1. Келiсiм-шарт жасасқаннан кейiн Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасы уәкiлеттi органға:
1) тоқсан сайын есептiк тоқсаннан кейiнгi айдың жиырма бесiнен кешiктiрмей статистика жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша инвестициялық жобаны iске асыру туралы есептi;
2) жыл сайын бiрiншi маусымнан кешiктiрмей:
статистика жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша бiр жылғы есептi және оған түсiндiрме жазбаны;
тiркелген активтердiң пайдаланылуға енгiзiлуiн растайтын құжатты;
аудиторлық есеппен расталған:
инвестициялық қызмет нәтижесiндегi кiрiстер мен шығыстар туралы есептi;
бiр жыл iшiндегi бухгалтерлiк балансты;
тiркелген активтердiң таратып көрсетiлген түсiндiрiлiмiн ұсынады.
Аудиторлық есеп өткен жылдағы қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерiн талдауды және келiсiм-шарт бойынша инвестициялық мiндеттемелердiң орындалуы туралы ақпаратты қамтуға тиiс.

Основанием для безвозмездной передачи предоставленного государственного натурного гранта в собственность или в землепользование является решение уполномоченного органа. Решение уполномоченного органа принимается на основании результатов проверки, проведенной им в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 21-1 настоящего Закона.";
8) в статье 19:
в подпунктах 1)-3):
слово "копии" заменить словами "нотариально засвидетельствованной копии";
слова ", удостоверенной в нотариальном порядке" исключить;
в подпункте 5) слово "документов" заменить словами "нотариально засвидетельствованных копий документов";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) нотариально засвидетельствованных копий документов, устанавливающих источники и гарантии финансирования инвестиционного проекта. В случае финансирования инвестиционного проекта из собственных средств прилагается письменное подтверждение об их наличии;";
в подпункте 7) слово "инвестором" заменить словами "подавшим заявку юридическим лицом Республики Казахстан";
дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) бухгалтерского баланса на первое число квартала, в котором была подана заявка;
9) справки налогового органа по месту регистрации об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.";
9) в статье 20:
текст перед словом "Заявка" дополнить цифрой "1.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Порядок приема, регистрации и рассмотрения заявки на предоставление инвестиционных преференций определяется уполномоченным органом.";
10) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Мониторинг и контроль за соблюдением условий
контрактов
1. После заключения контракта юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее контракт, представляет в уполномоченный орган:
1) ежеквартально не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отчет о реализации инвестиционного проекта по форме, установленной уполномоченным государственным органом по статистике;
2) ежегодно не позднее первого июня:
отчет за год по форме, установленной уполномоченным государственным органом по статистике, и пояснительную записку к нему;
документ, подтверждающий ввод в эксплуатацию фиксированных активов;
подтвержденные аудиторским отчетом:
отчет о доходах и расходах в результате инвестиционной деятельности;
бухгалтерский баланс за год;
расшифровку по фиксированным активам.
Аудиторский отчет должен содержать анализ результатов финансово-хозяйственной деятельности за прошедший год и информацию о выполнении инвестиционных обязательств по контракту.

2. Уәкiлеттi орган мониторингтi және келiсiм-шарт талаптарының сақталуын бақылауды өзi бекiткен тәртiппен тексерудiң мынадай нысандарында:
1) инвестициялық жобаларды iске асыру туралы есептiлiктi;
2) ұсынылған аудиторлық есептер негiзiнде;
3) инвестициялық қызмет объектiсiне бара отырып, оның iшiнде, инвестициялық жобаны iске асыру жөнiндегi құжаттарды қарау арқылы жүзеге асырады.";
11) 22-бапта:
3-тармақтың бiрiншi бөлiгінде:
бiрiншi абзацтың мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi өзгермейдi.
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасы келiсiм-шарт бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда;";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы Заңның 21-1-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасы табыс еткен есептiлiктегi мәлiметтердiң бұрмаланғаны немесе жасырылғаны анықталған жағдайда, бұл туралы Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасына жазбаша түрде хабарлаған кезден бастап үш ай өткен соң келiсiм-шартты бiржақты тәртiппен бұзуға құқылы.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл жағдайларда аталған заңды тұлға келiсiм-шарт бойынша берiлген инвестициялық преференциялар салдарынан төленбеген салықтар мен кеден баждарының сомасын Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген айыппұл санкцияларын қолдана отырып төлейдi.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасының бастамасы бойынша келiсiм-шарт бiржақты тәртiппен мерзiмiнен бұрын тоқтатылған кезде, аталған заңды тұлға келiсiм-шарт бойынша берiлген инвестициялық преференциялар салдарынан төленбеген салықтар мен кеден баждарының сомасын Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен өсiмпұлды есептей отырып төлейдi.".
5 және 6-тармақтардағы "инвестор" деген сөз "Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Мемлекеттiк заттай грантты қайтаруды Қазақстан Республикасының келiсiм-шарт жасасқан заңды тұлғасы уәкiлеттi орган келiсiм-шартты мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы шешiм қабылдағаннан кейiн күнтiзбелiк отыз күн iшiнде жүзеге асырады.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Мониторинг и контроль за соблюдением условий контрактов осуществляются уполномоченным органом в порядке, утверждаемом им, в следующих формах проверок:
1) отчетности о реализации инвестиционных проектов;
2) на основании представленных аудиторских отчетов;
3) с посещением объекта инвестиционной деятельности, в том числе с рассмотрением документов по реализации инвестиционного проекта.";
11) в статье 22:
в части первой пункта 3:
в абзаце первом слово "инвестора" заменить словами "юридического лица Республики Казахстан, заключившего контракт,";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) при неисполнении юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим контракт, своих обязательств по контракту;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) при выявлении искажения или сокрытия сведений в отчетности, представляемой юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим контракт в соответствии с пунктом 1 статьи 21-1 настоящего Закона.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В этих случаях указанное юридическое лицо уплачивает суммы налогов и таможенных пошлин, не уплаченных вследствие предоставленных по контракту инвестиционных преференций, с применением штрафных санкций, предусмотренных законами Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При досрочном прекращении контракта по инициативе юридического лица Республики Казахстан, заключившего контракт, в одностороннем порядке указанное юридическое лицо уплачивает суммы налогов и таможенных пошлин, не уплаченных вследствие предоставленных по контракту инвестиционных преференций, с начислением пени в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в пунктах 5 и 6 слово "инвестор" заменить словами "юридическое лицо Республики Казахстан, заключившее контракт,";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Возврат государственного натурного гранта осуществляется юридическим лицом Республики Казахстан, заключившим контракт, в течение тридцати календарных дней после принятия решения уполномоченного органа о досрочном прекращении контракта.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан