"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан  Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 16 маусымдағы N 58 Заңы
1-бап.  "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N  23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) автоматтандырылған ақпараттық жүйе - жинақтаушы зейнетақы қорының жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы активтерiн және жинақталған қаражаттарын есепке алуды жүзеге асыруға қажеттi және ақпараттың сенiмдiлiгiн, сақталуын және оны рұқсатсыз кiруден қорғауды қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтамасыз етiлуi;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі - Қазақстан Республикасының азаматтарына осы Заңмен белгiленген зейнеткерлік жасқа жеткен соң берiлетiн ай сайынғы ақшалай төлем;";
11) тармақшада:
"(келiсім)" деген сөз алып тасталсын;
"салымшы мен" деген сөздер "салымшы және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) ең төменгі зейнетақы - тиістi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген зейнетақы төлемдерінің ең төменгi мөлшерi;";
2) 5-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемi:
1) 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн зейнетақы алып келген;
2) осы Заңның 9-бабына сәйкес зейнеткерлік жасқа жеткен Қазақстан Республикасының азаматтарына;
3) әскери қызметшілерге, iшкi iстер органдарының, қылмыстық-атқару жүйесі органдарының (мекемелерінің), қаржы полициясы және өртке қарсы қызмет органдарының арнайы атақтар берiлген және ішкi iстер органдарының еңбек сіңірген жылдары үшiн зейнетақы төлемдерiн алуға құқығы бар қызметкерлерi үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіп қолданылатын қызметкерлерiне төленедi.  V990741   V001196
Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемi Орталықтан және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемін, сондай-ақ мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алуына қарамастан жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемінің мөлшері ең төменгi күнкөрiс деңгейіне кезең-кезеңімен жақындатыла отырып, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен жыл сайын белгiленедi.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн төлеу халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы орган айқындайтын тәртiппен бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 16 июня 2005 года N 58
Статья 1.  Внести в  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, cт. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) автоматизированная информационная система - программное обеспечение накопительного пенсионного фонда, необходимое для осуществления им учета пенсионных активов и накоплений на индивидуальном пенсионном счете и обеспечивающее надежность, сохранность и защиту информации от несанкционированного доступа;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) государственная базовая пенсионная выплата - ежемесячная денежная выплата, предоставляемая гражданам Республики Казахстан по достижении пенсионного возраста, установленного настоящим Законом;";
в подпункте 11):
слово "(соглашение)" исключить;
слова "вкладчиком и" заменить словами "вкладчиком и (или)";
дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) минимальная пенсия - минимальный размер пенсионных выплат, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;";
2) пункт 2 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная базовая пенсионная выплата осуществляется гражданам Республики Казахстан:
1) получающим пенсию до 1 января 1998 года;
2) достигшим пенсионного возраста в соответствии со статьей 9 настоящего Закона;
3) военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, органов (учреждений) уголовно-исполнительной системы, органов финансовой полиции и противопожарной службы, которым присвоены специальные звания и на которых распространяется порядок, установленный законодательством Республики Казахстан для сотрудников органов внутренних дел, имеющим право на получение пенсионных выплат по выслуге лет.  V990741    V001196
Государственная базовая пенсионная выплата осуществляется независимо от получения пенсионных выплат из Центра и (или) из накопительных пенсионных фондов, а также государственного социального пособия по инвалидности.
Размер государственной базовой пенсионной выплаты ежегодно устанавливается законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год с поэтапным приближением к прожиточному минимуму.
Выплата государственной базовой пенсионной выплаты осуществляется за счет бюджетных средств в порядке, определяемом центральным исполнительным органом в области социальной защиты населения.

Осы Заңның 9-бабының 1-3-тармақтарына сәйкес зейнеткерлiк жасқа жеткен кезде асыраушысынан айырылу жағдайына және жасына байланысты мемлекеттiк әлеуметтік жәрдемақылар азаматтардың тiлегi бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiмен ауыстырылуы мүмкiн.";
3) 6-баптың 2-тармағында:
6) тармақша алып тасталсын;
12-1) тармақшада "жылына кемiнде бiр рет" деген сөздер алып тасталсын;
4) 8-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "9-бабына" деген сөздер "9-бабының 1-3-тармақтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 18-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1), 4-1), 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасының Үкiметі белгiлеген тәртiппен мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша салымшылардың деректер базасын және міндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бiрыңғай тiзiмiн қалыптастыруды;";
"4-1) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасаспаған және (немесе) әлеуметтік жеке код беру туралы куәлігі жоқ (немесе) деректемелерінде қателер жіберілген тұлғалардың міндетті зейнетақы жарналарын агентке қайтаруды;
4-2) салымшылардың жинақталған зейнетақы қаражаттарын бiр жинақтаушы зейнетақы қорынан басқасына аударуды;";
6) 22-баптың 3-тармағындағы "9-бабына" деген сөздер "9-бабының 1-3-тармақтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 22-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-1-бап. Мiндетті зейнетақы жарналарының ставкасы
1. Жинақтаушы зейнетақы қорларына төленуге тиiстi мiндетті зейнетақы жарналары осы баптың 3-тармағына сәйкес айқындалатын тәртіппен зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын, қызметкердiң ай сайынғы табысының он процентi мөлшерiнде белгiленедi. Бұл ретте, мiндетті зейнетақы жарналарын есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табыс тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жалақының жетпіс бес еселенген ең төменгi мөлшерден аспауға тиiс.
2. Адвокаттар, жеке нотариустер, сондай-ақ жеке кәсіпкерлер үшiн жинақтаушы зейнетақы қорларына өз пайдасына төлеуге жататын, салық кезеңінің әрбiр айы үшін есептелетін мiндетті зейнетақы жарналары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын табыстың он процентi мөлшерiнде, бiрақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген жалақының ең төменгi мөлшерінің он процентінен кем емес және жалақының жетпiс бес еселенген ең төменгі мөлшерiнiң он процентінен жоғары емес болып белгiленеді.
Арнаулы салық режимін қолданатын шаруа (фермер) қожалықтары үшiн шаруа (фермер) қожалығы мүшесiнiң (қатысушысының) және басшысының пайдасына жинақтаушы зейнетақы қорларына төлеуге жататын, салық кезеңiнің әрбiр айы үшін есептелетін мiндетті зейнетақы жарналары тиістi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген жалақының ең төменгi мөлшерінің он процентiнен кем емес және жалақының жетпiс бес еселенген ең төменгi мөлшерінiң он процентiнен жоғары емес мөлшерде белгiленедi.
Арнаулы салық режимін біржолғы талон негiзiнде қолданатын жеке тұлғалар үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына өз пайдасына төлеуге жататын мiндеттi зейнетақы жарналары  бiржолғы талондар  сатып алынатын әрбiр отыз күнге есептелетін, тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген жалақының ең төменгі мөлшерiнiң он процентi мөлшерiнде белгіленедi.

При достижении пенсионного возраста в соответствии с пунктами 1-3 статьи 9 настоящего Закона государственные социальные пособия по случаю потери кормильца и по возрасту по желанию граждан могут быть заменены государственной базовой пенсионной выплатой в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
3) в пункте 2 статьи 6:
подпункт 6) исключить;
в подпункте 12-1) слова "не реже одного раза в год" исключить;
4) в подпункте 2) пункта 1 статьи 8 слова "со статьей 9" заменить словами "с пунктами 1-3 статьи 9";
5) пункт 2 статьи 18 дополнить подпунктами 2-1), 4-1), 4-2) следующего содержания:
"2-1) формирование базы данных вкладчиков по обязательным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;";
"4-1) возврат агенту обязательных пенсионных взносов лиц, не заключивших договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов и (или) не имеющих свидетельства о присвоении социального индивидуального кода, и (или) в реквизитах которых допущены ошибки;
4-2) перевод пенсионных накоплений вкладчиков из одного накопительного пенсионного фонда в другой;";
6) в пункте 3 статьи 22 слова "со статьей 9" заменить словами "с пунктами 1-3 статьи 9";
7) статью 22-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 22-1. Ставка обязательных пенсионных взносов
1. Обязательные пенсионные взносы, подлежащие уплате в накопительные пенсионные фонды, устанавливаются в размере десяти процентов от ежемесячного дохода работника, принимаемого для исчисления пенсионных взносов в порядке, определяемом в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи. При этом ежемесячный доход, принимаемый для исчисления обязательных пенсионных взносов, не должен превышать семидесятипятикратный минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
2. Для адвокатов, частных нотариусов, а также индивидуальных предпринимателей обязательные пенсионные взносы в свою пользу, подлежащие уплате в накопительные пенсионные фонды, устанавливаются в размере десяти процентов от дохода, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но не менее десяти процентов от минимального размера заработной платы и не выше десяти процентов от семидесятипятикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, исчисляемые за каждый месяц налогового периода.
Для крестьянских (фермерских) хозяйств, применяющих специальный налоговый режим, обязательные пенсионные взносы в пользу члена (участника) и главы крестьянского (фермерского) хозяйства, подлежащие уплате в накопительные пенсионные фонды, устанавливаются в размере не менее десяти процентов от минимального размера заработной платы и не выше десяти процентов от семидесятипятикратного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, исчисляемые за каждый месяц налогового периода.
Для физических лиц, применяющих специальный налоговый режим на основе  разового талона , обязательные пенсионные взносы в свою пользу, подлежащие уплате в накопительные пенсионные фонды, устанавливаются в размере десяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, исчисляемые за каждые тридцать дней, на которые приобретаются разовые талоны.

3. Мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеп шығарудың, ұстап қалудың (есептелуінің) және аударудың тәртiбi мен мерзiмдерiн Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлейдi.";
8) 22-2-баптың 2-тармағындағы "оларды салық салынғаннан кейiнгi табыс есебiнен жүзеге асырған жағдайда" деген сөздер алып тасталсын;
9) 23-3-баптың 3-тармағының екінші бөлiгi алып тасталсын;
10) 24-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
11) 27-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "құрылтайшылары (акционерлерi)" деген сөздер "акционерлері" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) төлемдердi жүзеге асыру кезiнде жинақтаушы зейнетақы қорынан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен зейнетақы төлемдерiн алуға;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Агенттердiң Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртіппен Орталықтан қызметкердің мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартының болуы туралы растама алуға құқығы бар.";
3-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
12) мынадай мазмұндағы 27-1-баппен толықтырылсын:
"27-1-бап. Жинақталған зейнетақы қаражаттарын аудару
1. Жинақталған зейнетақы қаражаттарын бiр жинақтаушы зейнетақы қорынан басқасына аудару салымшының (алушының) жеке өтiнiшi бойынша уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
2. Салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражаттарын аудару туралы өзi өтiнiш жасауға мүмкiндiгi болмаған жағдайда, салымшы (алушы) жеке немесе заңды тұлғаға жинақталған зейнетақы қаражаттарын аудару жүзеге асырылатын жинақтаушы зейнетақы қорын көрсете отырып, жинақталған зейнетақы қаражаттарын аударуға өтiнiш жасауға нотариалды куәландырылған сенiмхат бередi.
Сенiм бiлдiрілген өкіл одан жинақталған зейнетақы қаражаттарын аудару жүзеге асырылатын жинақтаушы зейнетақы қорына өтiнiш берген кезде, жинақталған зейнетақы қаражаттарын аудару туралы өтiнiш жасауға берiлген нотариалды куәландырылған сенiмхатты және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде көзделген құжаттарды ұсынады.";
13) 29-баптың 1-тармағында:
4) тармақшада "ақпарат берудi" деген сөздер "ақпарат беру тәртiбiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-1) тармақшада "құрылтайшылары (акционерлерi)" деген сөздер "акционерлерi" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 31-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Егер жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерi бойынша күнтiзбелiк жылдың соңына есептелетiн номиналдық кiрiстiлiгiнiң көрсеткiшi кiрiстiлiктiң ең төменгi мәнiнен кем шаманы құрайтын болса, онда жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгіленген тәртiппен номиналдық кiрiстiлiктiң көрсеткiшi мен кiрiстіліктің ең төменгi мәнi арасындағы айырманы өз капиталының есебiнен қалпына келтiредi.
Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерi бойынша номиналдық кiрiстiлiгiн және кiрiстiлiктiң ең төменгi мәнiн есептеу тәртібi уәкілеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiмен белгiленедi.
Өзiнiң басқаруындағы әрбiр жинақтаушы зейнетақы қорының активтерiне қатысты зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым немесе зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры кiрiстілiктiң ең төменгi мәнiнен төмен емес кiрiстілiк алуды қамтамасыз етедi.
Егер жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерi бойынша күнтiзбелiк жылдың соңына есептелетiн номиналдық кiрiстілiгiнiң көрсеткiшi кiрiстiлiктiң ең төменгi мәнiнен кем шаманы құраса, бұл жағдайда жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға номиналдық кiрiстіліктiң көрсеткіші мен кiрiстiлiктiң ең төменгі мәні арасындағы айырманы өтеу туралы талап қояды.";

3. Порядок и сроки исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
8) в пункте 2 статьи 22-2 слова "при условии осуществления их за счет дохода, после обложения налогом" исключить;
9) часть вторую пункта 3 статьи 23-3 исключить;
10) пункт 2 статьи 24 исключить;
11) в статье 27:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "учредителях (акционерах)" заменить словом "акционерах";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) получать пенсионные выплаты из накопительного пенсионного фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан на момент осуществления выплат;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Агенты имеют право получать из Центра подтверждение о наличии у работника договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
подпункт 3) пункта 3 исключить;
12) дополнить статьей 27-1 следующего содержания:
"Статья 27-1. Перевод пенсионных накоплений
1. Перевод пенсионных накоплений из одного накопительного пенсионного фонда в другой осуществляется по личному обращению вкладчика (получателя) в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. В случае невозможности личного обращения вкладчика (получателя) с заявлением о переводе пенсионных накоплений вкладчик (получатель) выдает физическому или юридическому лицу нотариально удостоверенную доверенность на обращение с заявлением о переводе пенсионных накоплений с указанием в ней накопительного пенсионного фонда, в который осуществляется перевод пенсионных накоплений.
Поверенный при обращении в накопительный пенсионный фонд, из которого осуществляется перевод пенсионных накоплений, предъявляет нотариально удостоверенную доверенность на обращение с заявлением о переводе пенсионных накоплений и документы, предусмотренные нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
13) в пункте 1 статьи 29:
в подпункте 4) слово "информирование" заменить словами "порядок информирования";
в подпункте 5-1) слова "об учредителях (акционерах)" заменить словами "об акционерах";
14) пункт 4 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"4. Если показатель номинальной доходности накопительного пенсионного фонда по пенсионным активам, рассчитываемый на конец календарного года, составляет величину, меньшую минимального значения доходности, то накопительный пенсионный фонд восстанавливает разницу между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности за счет собственного капитала в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Порядок расчета номинальной доходности накопительного пенсионного фонда по пенсионным активам и минимального значения доходности устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами, в части активов каждого накопительного пенсионного фонда, находящегося у нее в управлении, или накопительный пенсионный фонд, самостоятельно осуществляющий инвестиционное управление пенсионными активами, обеспечивает получение доходности не ниже минимального значения доходности.
В случае, если показатель номинальной доходности накопительного пенсионного фонда по пенсионным активам, рассчитываемый на конец календарного года, составил величину, меньшую минимального значения доходности, накопительный пенсионный фонд предъявляет требования к организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, о возмещении разницы между показателем номинальной доходности и минимальным значением доходности.";

15) 31-1-бапта:
1-тармақта:
"1-3-тармақтарында" деген сөздерден кейiн "және 23-бабының 1-тармағы 3) тармақшасында" деген сөздермен толықтырылсын;
"тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген" деген сөздердiң алдынан "зейнетақы аннуитетi шарты жасасылған күнге" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлігіндегі "2) және 3) тармақшаларында" деген сөздер "2) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiндегi "тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген" деген сөздердiң алдынан "зейнетақы аннуитеті шарты жасасылған күнге" дейін сөздермен толықтырылсын;
16) 31-2-баптың 2-тармағындағы "шарт тараптарының келiсiмiмен" деген сөздер "осы Заң талаптарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 31-4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiмен белгiленген құжаттар пакетiн алған кезден бастап күнтiзбелiк отыз күн ішінде алушының жинақталған зейнетақы қаражатын сақтандыру ұйымына аударуға мiндеттi.";
18) 40-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлiкпен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қоры атқарушы органының басшысы немесе бас бухгалтерi лауазымына кандидаттың қызметiнiң негiзгi түрі қаржы қызметтерiн көрсету болып табылатын ұйымда кемінде үш жыл жұмыс стажы болуға тиіс.";
2-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;";
бесінші абзац алып тасталсын;
19) 41-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) зейнетақы жарналарын тарту жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға;";
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) салымшыға және ақпарат алушыға жылына кемiнде бiр рет, сондай-ақ оның сұрауы бойынша кез келген сұралатын күнгі оның жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйi туралы ақы алмай ақпарат беруге және осы Заңның 50-бабында көзделген қағидаларды ескере отырып, оның жинақталған зейнетақы қаражаттары туралы ақпаратқа қол жеткiзуiнiң электронды және өзге де тәсiлдерiн қамтамасыз етуге міндетті.
Жинақтаушы зейнетақы қорының жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпаратты беру тәсiлi салымшымен (алушымен) келiсім бойынша анықталады.
Ағымдағы жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша жеке зейнетақы шотында ақша болмаған немесе салымшы (алушы) зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта көрсетілген тұрғылықты мекен-жайының өзгергенi туралы жинақтаушы зейнетақы қорына хабарламаған жағдайларда жинақтаушы зейнетақы қоры салымшыға (алушыға) өткен жылғы жинақталған зейнетақы қаражатының жай-күйі туралы ақпарат жiберуді жүзеге асырмайды;";

15) в статье 31-1:
в пункте 1:
после слов "статьи 9" дополнить словами "и подпункте 3) пункта 1 статьи 23";
дополнить словами ", на дату заключения договора пенсионного аннуитета";
в пункте 2:
в части первой слова "в подпунктах 2) и 3)" заменить словами "в подпункте 2)";
часть вторую дополнить словами ", на дату заключения договора пенсионного аннуитета";
16) в пункте 2 статьи 31-2 слова "соглашением сторон договора" заменить словами "требованиями настоящего Закона";
17) пункт 1 статьи 31-4 изложить в следующей редакции:
"1. В течение тридцати календарных дней с момента получения пакета документов, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа, накопительный пенсионный фонд обязан перевести пенсионные накопления получателя в страховую организацию.";
18) в статье 40:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Кандидат на должность руководителя исполнительного органа или главного бухгалтера накопительного пенсионного фонда должен иметь стаж работы не менее трех лет в организации, основным видом деятельности которой является оказание финансовых услуг.";
в пункте 2:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"имеющее судимость, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке;";
абзац пятый исключить;
19) в статье 41:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) осуществлять деятельность по привлечению пенсионных взносов;";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) предоставлять вкладчику и получателю информацию о состоянии его пенсионных накоплений не реже одного раза в год, а также по его запросу на любую запрашиваемую дату без взимания платы и обеспечивать электронный и иные способы доступа к информации о его пенсионных накоплениях с учетом положений, предусмотренных статьей 50 настоящего Закона.
Способ передачи накопительным пенсионным фондом информации о состоянии пенсионных накоплений определяется по соглашению с вкладчиком (получателем).
Накопительный пенсионный фонд не осуществляет направления вкладчику (получателю) информации о состоянии пенсионных накоплений за истекший год в случаях отсутствия денег на индивидуальном пенсионном счете по состоянию на 1 января текущего года или неуведомления вкладчиком (получателем) накопительного пенсионного фонда об изменении места жительства, указанного в договоре о пенсионном обеспечении;";

мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен электронды құжат айналымын пайдалана отырып, Орталыққа мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы салымшылармен жасасылған шарттар туралы мәлiмет ұсынуға;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) әрбiр жеке тұлғаның тұратын жерiне қарамастан, олармен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасу және оны бұзу кепiлдігін қамтамасыз етуге мiндеттi. Жинақтаушы зейнетақы қорлары әрбiр филиалдың және өкiлдiктiң осы қызметтердi көрсетуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.";
20) 45-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Таратылатын мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорының алушылары мен салымшылары тарату комиссиясы немесе уақытша әкiмшiлiк (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушы) белгілеген мерзiмдерде басқа жинақтаушы зейнетақы қорын дербес таңдауға құқылы.";
21) 45-1-бапта:
3-тармақта "екi мерзiмдiк баспасөз басылымында" деген сөздер "мерзiмдi екi баспасөз басылымында мемлекеттiк тілде және орыс тiлiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Ерiктi түрде таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы зейнетақы активтерiн, зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша оның мiндеттемелерiн басқа жинақтаушы зейнетақы қорына уәкiлеттi орган белгiлеген тәртіппен өткiзу жөнiнде шаралар қабылдауға мiндеттi.";
22) 45-2-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жинақтаушы зейнетақы қорының лицензиясын керi қайтарып алу туралы шешiм қабылданған жағдайда уәкiлеттi орган уақытша әкiмшiлiктi (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушыны) тағайындайды.
Жинақтаушы зейнетақы қоры жұмысының, оның уақытша әкiмшiлiгiн (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушыны) тағайындаудың тәртiбi, сондай-ақ уақытша әкiмшiлiктiң (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушының) өкiлеттiктерi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерiмен айқындалады.
Мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкiмшiлiгi (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушы) зейнетақы активтерiн, зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша оның мiндеттемелерiн басқа жинақтаушы зейнетақы қорына уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен өткiзу жөнiнде шаралар қабылдауға мiндеттi.
Уақытша әкiмшілік (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушы) өз қызметiн уәкiлеттi орган жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясын тағайындағанға дейiнгi кезеңде жүзеге асырады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының тарату комиссиясы тағайындалғанға дейiн уақытша әкiмшiлiктiң (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушының) қызметiне бақылау жасауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Уақытша әкiмшiлiктiң (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушының) есебi жинақтаушы зейнетақы қорын тарату туралы шешiм қабылдаған уәкiлеттi органға және сотқа табыс етіледi.
Уақытша әкiмшiлiктiң (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушының) атқарылған жұмыс туралы есебiн сот бекiтедi.
Уақытша әкiмшілік (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушы) тарату комиссиясын тағайындау туралы шешiм қабылданған күннен бастап он күннен аспайтын мерзiмде жинақтаушы зейнетақы қорының құжаттары мен мүлкiн тарату комиссиясына бередi.
Жинақтаушы зейнетақы қорының құжаттары мен мүлкiн уақытша әкімшіліктен (жинақтаушы зейнетақы қорын уақытша басқарушыдан) қабылдап алу және тарату комиссиясының төрағасына беру төрт дана етіп жасалатын актімен ресімделеді және оны уәкiлеттi орган бекiтедi. Бекітілген актінің бір данасы iстің материалдарына тiркеу үшiн сотқа жiберіледi.";
7-тармақтың екiншi бөлiгі "тағайындау" деген сөзден кейiн "және босату" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) представлять Центру сведения о заключенных с вкладчиками договорах о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов с использованием электронного документооборота в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) обеспечивать гарантию заключения и расторжения договора о пенсионном обеспечении с каждым физическим лицом вне зависимости от места проживания.
Накопительные пенсионные фонды обязаны обеспечить предоставление данных услуг каждым филиалом и представительством.";
20) пункт 5 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"5. Получатели и вкладчики ликвидируемого негосударственного накопительного пенсионного фонда вправе самостоятельно выбрать другой накопительный пенсионный фонд в сроки, установленные ликвидационной комиссией или временной администрацией (временным управляющим накопительным пенсионным фондом).";
21) в статье 45-1:
пункт 3 дополнить словами ", на государственном и русском языках";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Ликвидационная комиссия добровольно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда обязана принять меры по передаче пенсионных активов, его обязательств по договорам о пенсионном обеспечении другому накопительному пенсионному фонду в порядке, установленном уполномоченным органом.";
22) в статье 45-2:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае принятия решения об отзыве лицензии накопительного пенсионного фонда уполномоченный орган назначает временную администрацию (временного управляющего накопительным пенсионным фондом).
Порядок работы накопительного пенсионного фонда, назначения его временной администрации (временного управляющего накопительным пенсионным фондом), а также полномочия временной администрации (временного управляющего накопительным пенсионным фондом) определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Временная администрация (временный управляющий накопительным пенсионным фондом) принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда обязана принять меры по передаче пенсионных активов, его обязательств по договорам о пенсионном обеспечении другому накопительному пенсионному фонду в порядке, установленном уполномоченным органом.
Временная администрация (временный управляющий накопительным пенсионным фондом) осуществляет свою деятельность в период до назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда.
Контроль за деятельностью временной администрации (временного управляющего накопительным пенсионным фондом) до назначения ликвидационной комиссии накопительного пенсионного фонда осуществляет уполномоченный орган.
Отчет временной администрации (временного управляющего накопительным пенсионным фондом) представляется в уполномоченный орган и суд, принявшие решение о ликвидации накопительного пенсионного фонда.
Отчет временной администрации (временного управляющего накопительным пенсионным фондом) о выполненной работе утверждается судом.
Временная администрация (временный управляющий накопительным пенсионным фондом) передает документы и имущество накопительного пенсионного фонда ликвидационной комиссии в срок не более десяти дней со дня принятия решения о назначении ликвидационной комиссии.
Прием-передача документов и имущества накопительного пенсионного фонда от временной администрации (временного управляющего накопительным пенсионным фондом) председателю ликвидационной комиссии оформляется актом, который составляется в четырех экземплярах и утверждается уполномоченным органом. Один экземпляр утвержденного акта направляется в суд для приобщения к материалам дела.";
часть вторую пункта 7 после слова "назначения" дополнить словами "и освобождения";

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Жинақтаушы зейнетақы қорын таратуға байланысты шығыстар таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының есебiнен жүргізіледі.";
23) 47-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "акционерлер" деген сөзден кейін "басқа тұлғалардың акцияларға орналастырылған активтерін және жарғылық капиталына қатысу үлестерін шегере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
24) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының комиссиялық
сыйақылары
1. Комиссиялық сыйақының шектi шамасын жинақтаушы зейнетақы қоры:
1) инвестициялық табыстың он бес процентiнен;
2) айына зейнетақы активтерінің 0,05 процентінен аспайтын шекте белгілейдi.
Комиссиялық сыйақының шамасы жылына бiр реттен жиi емес өзгертiлуi мүмкiн және Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында таратылатын кемiнде мерзiмдi екi баспасөз басылымында мемлекеттiк тілде және орыс тiлiнде жариялау арқылы салымшылар мен алушыларға күнтiзбелiк жыл басталардан кемiнде бiр ай бұрын хабарландырылуға тиiс. Комиссиялық сыйақыны өндiрiп алу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілейдi.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының өз қаражатын пайдаланудан алынған табыстары толық көлемiнде жинақтаушы зейнетақы қорына тиесілі болады.";
25) 49-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Зейнетақы активтерiн және жеке зейнетақы шоттарындағы жинақталған қаражатты есепке алуға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйелерге қойылатын талаптар уәкiлетті органның нормативтік құқықтық актiсiмен белгіленедi.";
26) 50-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Алушының жеке зейнетақы шотының болуы туралы, олардағы ақшаның қалдықтары мен өзгерiстерi туралы анықтамалар алушы қайтыс болған жағдайда жазбаша сұрау бойынша өсиетте аталған адамдарға, олардың қарауындағы мұрагерлік iстер бойынша ұйғарым негізiнде соттарға берiледi.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Жеке зейнетақы шотының болуы және ондағы ақша туралы анықтамалар алушы қайтыс болған жағдайда олардың қарауындағы мұрагерлiк iстер бойынша нотариат кеңселерiнe, жеке нотариустарға және шетелдiк консулдық мекемелерге беріледi.".
2-бап.  Осы Заң, 2005 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 2) тармақшасын, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-баптың 5) тармақшасының төртiншi абзацын және 11) тармақшасының жетiншi абзацын қоспағанда, 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізiледi.
Ескерту. 2-бапқа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының   2006.07.04. N  148  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан  қараңыз) Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президентi

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Расходы, связанные с ликвидацией накопительного пенсионного фонда, производятся за счет ликвидируемого накопительного пенсионного фонда.";
23) часть первую пункта 4 статьи 47 дополнить словами "за вычетом активов, размещенных в акции и доли участия в уставном капитале других лиц";
24) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Комиссионные вознаграждения накопительных
пенсионных фондов
1. Предельная величина комиссионного вознаграждения устанавливается накопительным пенсионным фондом в пределах не выше:
1) пятнадцати процентов от инвестиционного дохода;
2) 0,05 процента в месяц от пенсионных активов.
Величина комиссионного вознаграждения может изменяться не чаще одного раза в год и должна объявляться вкладчикам и получателям не позднее одного месяца до начала календарного года путем публикации не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, на государственном и русском языках. Порядок взимания комиссионного вознаграждения устанавливается Правительством Республики Казахстан.
2. Доходы, полученные от использования собственных средств накопительного пенсионного фонда, принадлежат в полном объеме накопительному пенсионному фонду.";
25) статью 49 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Требования к автоматизированным информационным системам для учета пенсионных активов и накоплений на индивидуальных пенсионных счетах устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
26) в статье 50:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Справки о наличии индивидуального пенсионного счета получателя, об остатках и движении денег на нем в случае смерти получателя выдаются по письменному запросу лицам, указанным в завещании, судам на основании определения по находящимся в их производстве наследственным делам.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Справки о наличии индивидуального пенсионного счета и денег на нем выдаются в случае смерти получателя нотариальным конторам, частным нотариусам и иностранным консульским учреждениям по находящимся в их производстве наследственным делам.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2006 года, за исключением подпункта 2) статьи 1, который вводится в действие с 1 июня 2005 года, абзаца четвертого подпункта 5) и абзаца седьмого подпункта 11) статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года.  <*>
Сноска. В статью 2 внесены изменения Законом РК от 4 июля 2006 года N  148  (порядок введения в действие см.  ст.2 ).
Президент
Республики Казахстан