Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы N 220 Заңы
РҚАО-ның ескертуі. Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан  қараңыз.
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж. N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72,77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 338-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "айлық есептік көрсеткіштің екіден беске дейінгі" деген сөздер "екі жүз айлық есептік көрсеткіш" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының жиырма бір жасқа дейінгі азаматтарын құмар ойындармен және (немесе) ақшаға, заттарға және өзге де құндылықтарға бәс тігумен айналысуға тарту және рұқсат ету, -
үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) мынадай мазмұндағы 338-1-баппен толықтырылсын:
"338-1-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі
туралы заңнамасын бұзу
1. Ойын мекемелерін тұрғын үй қорына жатпайтын ғимараттарда орналастыру туралы талаптарды сақтамау, ойын мекемелерін ғибадат ету ғимараттарында және мемлекеттік органдар мен мекемелердің, білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының, сондай-ақ әуежайлардың, вокзалдардың ғимараттарында орналастыру, -
жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса
Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года N 220
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102;  Закон  Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
1) в статье 338:
в абзаце втором части первой слова "от двух до пяти" заменить словом "двухсот";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Вовлечение и допуск граждан Республики Казахстан в возрасте до двадцати одного года в занятия азартными играми и (или) пари на деньги, вещи и иные ценности -
влекут штраф в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
2) дополнить статьей 338-1 следующего содержания:
"Статья 338-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан
об игорном бизнесе
1. Несоблюдение требования о расположении игорных заведений в зданиях нежилого фонда, размещение игорных заведений в культовых зданиях и зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, а также аэропортов, вокзалов -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.

2. Құмар ойындарды Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасында белгіленген орындардан тыс жерлерде ұйымдастыру және өткізу, -
жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ойын автоматына технологиялық түрде енгізілген ұтыс проценті бойынша талаптарды сақтамау, -
жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Ойын бизнесін ұйымдастырушының міндетті резервтерді қалыптастыру, орналастыруды қамтамасыз ету және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен және жағдайларда пайдалану жөніндегі шарттарды орындамауы, -
лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Ойын автоматтарын немесе олардың бөлшектерін қабырғаларға, терезе мен есіктің ойықтарына монтаждау, -
жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Ойын бизнесін ұйымдастырушының заңнамада көзделмеген ойын бизнесі саласындағы қызмет түрлерін жүзеге асыруы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында онлайн-казино ұйымдастыруы және өткізуі, -
жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Ойын бизнесін ұйымдастырушының казино кассалары мен ойын орындарын бейне жазу жүйелерімен жабдықтау жөніндегі талаптарды сақтамауы, -
лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Организация и проведение азартных игр вне мест, установленных законодательством Республики Казахстан об игорном бизнесе, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
3. Несоблюдение требований по проценту выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
4. Невыполнение организатором игорного бизнеса условий по формированию, обеспечению размещения обязательных резервов и их использованию в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
5. Монтаж игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
6. Осуществление организатором игорного бизнеса не предусмотренных законодательством видов деятельности в сфере игорного бизнеса, а также организация и проведение онлайн-казино на территории Республики Казахстан -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
7. Несоблюдение организатором игорного бизнеса требования по оборудованию касс и игровых мест казино видеозаписывающими системами -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.

8. Бір казинода кемінде жиырма ойын үстелін, ойын автоматтары залында кемінде елу ойын автоматын орнату жөніндегі талаптарды сақтамау, -
лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Ойын бизнесін ұйымдастырушының ойын автоматтарын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес тестілеу және сертификаттау туралы талаптарды бұза отырып пайдалануы -
лауазымды адамдарға - екі жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың бірінші - тоғызыншы бөліктерінде көзделген іс-әрекеттерді әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасау, -
жеке тұлғаларға - екі жүз, лауазымды адамдарға - үш жүз, дара кәсіпкерлерге және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 541-баптың бірінші бөлігіндегі»338 (бірінші бөлігінде), деген сөздерден кейін "338-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
4) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органның (338 (бірінші бөлігі), 338-1-баптар);".
2. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж. N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда»"Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған»Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
РҚАО-ның ескертуі. 1-баптың 2-тармағы 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.

8. Несоблюдение требований по установлению в одном казино не менее двадцати игровых столов, в зале игровых автоматов не менее пятидесяти игровых автоматов -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
9. Использование организатором игорного бизнеса игровых автоматов с нарушением требований об их тестировании и сертификации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании -
влечет штраф на должностных лиц в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
10. Совершение действий, предусмотренных частями первой - девятой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влечет штраф на физических лиц в размере двухсот, на должностных лиц в размере трехсот, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
3) часть первую статьи 541 после слов "338 (частью первой)" дополнить цифрами ", 338-1";
4) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"уполномоченного органа в сфере игорного бизнеса (статьи 338 (часть первая), 338-1);".
2. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103;  Закон  Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):

1) 10-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "кез келген түрлері" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ құмар ойында және (немесе) бәс тігуде алынатын мүліктік пайда түріндегі табыстар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 60-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Ойын бизнесі салығы.";
3) 77-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ойын бизнесі салығын төлеушілер ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асырудан түскен кірістер бойынша корпоративтік табыс салығын төлеушілер болып табылмайды.";
4) 148-баптың 1-тармағының екінші бөлігі "көрсетілген кірістерді" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ құмар ойында және (немесе) бәс тігуде алынған мүліктік пайда түріндегі кірістерді" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 211-баптың 3-тармағының 7) тармақшасындағы "беру өткізу бойынша айналым болып табылмайды." деген сөздер "беру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыру бойынша айналым, өткізу бойынша айналым болып табылмайды.";
6) 255-бапта "тізбесі осы Кодекстің 257-бабында анықталған қызмет түрлеріне" деген сөздер "осы Кодекстің 257-бабында көрсетілген қызмет түріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 256-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "акцизделетін түрлерін" деген сөздер "акцизделетін түрін" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 257-бапта:
тақырыбындағы "мен қызмет түрлерінің тізбесі" деген сөздер "тізбесі және акцизделетін қызмет түрі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Лотереяны ұйымдастыру мен өткізу акцизделетін қызмет түрі болып табылады.";
9) 258-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
10) 259-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын;
11) 266-бап алып тасталсын;
12) 269-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
13) 271-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
14) мынадай мазмұндағы 14-1-бөліммен толықтырылсын:
"14-1-бөлім. Ойын бизнесі салығы
62-1-тарау. Ойын бизнесі салығы
367-1-бап. Төлеушілер
Мыналар:
1) казино;
2) ойын автоматтары залы;
3) тотализатор;
4) букмекерлік кеңсе қызметтерін көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар ойын бизнесі салығын төлеушілер болып табылады.
367-2-бап. Салық салу объектілері
Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыру кезінде:
1) ойын үстелі;
2) ойын автоматы;
3) тотализатор кассасы;
4) букмекер кеңсесінің кассасы ойын бизнесіне салық салу объектілері болып табылады.
367-3-бап. Салық ставкалары
Салық салу объектісінің бірлігінен ойын бизнесі салығын есептеу мынадай ставкалар бойынша жүргізіледі:
ойын үстелі - тоқсанына 2 500 айлық есептік көрсеткіш;
ойын автоматы - тоқсанына 88 айлық есептік көрсеткіш;
тотализатор кассасы - тоқсанына 375 айлық есептік көрсеткіш;
букмекер кеңсесінің кассасы - тоқсанына 225 айлық есептік көрсеткіш.

1) подпункт 3) пункта 1 статьи 10 дополнить словами ", а также доходы в виде имущественной выгоды, полученной в азартной игре и (или) пари";
2) статью 60 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Налог на игорный бизнес.";
3) статью 77 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Плательщики налога на игорный бизнес не являются плательщиками корпоративного подоходного налога по доходам от осуществления деятельности в сфере игорного бизнеса.";
4) часть вторую пункта 1 статьи 148 дополнить словами ", а также доходов в виде имущественной выгоды, полученной в азартной игре и (или) пари";
5) пункт 3 статьи 211 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) оборот по осуществлению деятельности в сфере игорного бизнеса.";
6) в статье 255 слова "виды деятельности, перечень которых определен" заменить словами "вид деятельности, указанный";
7) в подпункте 5) пункта 1 статьи 256 слова "подакцизные виды" заменить словами "подакцизный вид";
8) в статье 257:
в заголовке слово "видов" заменить словами "вид подакцизной";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Подакцизным видом деятельности является организация и проведение лотерей.";
9) пункт 4 статьи 258 исключить;
10) подпункт 5) пункта 1 статьи 259 исключить;
11) статью 266 исключить;
12) пункт 2 статьи 269 исключить;
13) пункт 6 статьи 271 исключить;
14) дополнить разделом 14-1 следующего содержания:
"Раздел 14-1. Налог на игорный бизнес
Глава 62-1. Налог на игорный бизнес
Статья 367-1. Плательщики
Плательщиками налога на игорный бизнес являются индивидуальные предприниматели и юридические лица, осуществляющие деятельность по оказанию услуг:
1) казино;
2) зала игровых автоматов;
3) тотализатора;
4) букмекерской конторы.
Статья 367-2. Объекты налогообложения
Объектами налогообложения налогом на игорный бизнес при осуществлении деятельности в сфере игорного бизнеса являются:
1) игровой стол;
2) игровой автомат;
3) касса тотализатора;
4) касса букмекерской конторы.
Статья 367-3. Ставки налога
Исчисление налога на игорный бизнес с единицы объекта обложения производится по следующим ставкам:
игровой стол - 2500 месячных расчетных показателей в квартал;
игровой автомат - 88 месячных расчетных показателей в квартал;
касса тотализатора - 375 месячных расчетных показателей в квартал;
касса букмекерской конторы - 225 месячных расчетных показателей в квартал.

367-4-бап. Салық кезеңі
Ойын бизнесі салығын есептеуге және төлеуге арналған салық кезеңі тоқсан болып табылады.
367-5-бап. Салықты төлеу тәртібі мен мерзімі
1. Салық кезеңі ішінде төленуге тиісті ойын бизнесі салығы осы Кодекстің 367-2-бабында айқындалған әрбір салық салу объектісіне тиісті салық ставкасын қолдану арқылы айқындалады.
2. Ойын бизнесі салығы есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 20-сынан кешіктірілмей салық салу объектілерінің тіркелген орны бойынша бюджетке төленуге тиіс.
367-6-бап. Салық есептілігін табыс ету
Салық төлеушілер салық салу объектілерінің тіркелген орны бойынша салық органдарына ойын бизнесі салығы бойынша декларацияны есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 15-інен кешіктірмей табыс етуге міндетті.
367-7-бап. Ойын бизнесі салығын төлеушілердің қосымша төлемі
1. Қосымша төлем ойын бизнесі саласындағы қызметтен алынған табыс осы баптың 2-тармағында белгіленген кірістің шекті сомасынан асып кеткен жағдайда есептеледі.
2. Ойын бизнесі салығын төлеушілер үшін салық кезеңі ішіндегі кірістің шекті мөлшері:
казино қызметінен - 135 000 айлық есептік көрсеткішті;
ойын автоматтары залы қызметінен - 25 000 айлық есептік көрсеткішті;
тотализатор қызметінен - 2 500 айлық есептік көрсеткішті;
букмекер кеңсесі қызметінен - 2 000 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
367-8-бап. Қосымша төлемді есептеу және төлеу тәртібі
1. Қосымша төлем кірістің шекті мөлшерінен асып кеткен сомасына отыз процент мөлшеріндегі ставканы қолдану арқылы есептеледі және ол есепті салық кезеңінен кейінгі айдың 20-ынан кешіктірілмей төленуге тиіс.
2. Ойын бизнесі салығын төлеушілер ойын бизнесі саласындағы қызметтің бірнеше түрін жүзеге асырған кезде қосымша төлем ойын бизнесі саласындағы әрбір қызмет түрінен алынған табыстан бөлек есептеледі.";
15)391-бапта:
2), 3), 5), 8) 9), 10) тармақшалар алып тасталсын;
6) тармақшадағы ", соның ішінде құмар ойындар" деген сөздер алып тасталсын;
16) 392-баптың 1-тармағының 1), 6) тармақшалары алып тасталып, 5) тармақша "бойынша" деген сөзден кейін "қызметтер көрсететін жеке кәсіпкерлердің, заңды тұлғалардың, олардың филиалдарының, өкілдіктерінің және өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінің қызметіне қолданылады." деген сөздермен толықтырылсын;
17) 393-баптың 1), 6) тармақшалары алып тасталсын;
18)438-бапта:
1-тармақ "беру (қайта рәсімдеу) кезінде" деген сөздерден кейін "және осы тарауда көзделген өзге де жағдайларда" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта "заң актісінде" деген сөздер "заңнамалық актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 440-бап мынадай редакцияда жазылсын:

Статья 367-4. Налоговый период
Налоговым периодом для исчисления и уплаты налога на игорный бизнес является квартал.
Статья 367-5. Порядок и срок уплаты налога
1. Налог на игорный бизнес, подлежащий уплате за налоговый период, определяется путем применения соответствующей ставки налога к каждому объекту налогообложения, определенному в статье 367-2 настоящего Кодекса.
2. Налог на игорный бизнес подлежит уплате в бюджет по месту регистрации объектов налогообложения не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Статья 367-6. Представление налоговой отчетности
Налогоплательщики обязаны представлять в налоговые органы по месту регистрации объектов налогообложения декларацию по налогу на игорный бизнес не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Статья 367-7. Дополнительный платеж плательщиков налога
на игорный бизнес
1. Дополнительный платеж исчисляется в случае превышения дохода, полученного от деятельности в сфере игорного бизнеса, над предельной суммой дохода, установленной пунктом 2 настоящей статьи.
2. Предельный размер дохода за налоговый период для плательщиков налога на игорный бизнес составляет:
с деятельности казино - 135 000 месячных расчетных показателей;
с деятельности зала игровых автоматов - 25 000 месячных расчетных показателей;
с деятельности тотализатора - 2 500 месячных расчетных показателей;
с деятельности букмекерской конторы - 2 000 месячных расчетных показателей.
Статья 367-8. Порядок исчисления и уплаты дополнительного платежа
1. Дополнительный платеж исчисляется путем применения к сумме превышения предельного размера дохода ставки в размере тридцати процентов и подлежит уплате не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
2. При осуществлении плательщиками налога на игорный бизнес нескольких видов деятельности в сфере игорного бизнеса дополнительный платеж исчисляется отдельно с дохода каждого вида деятельности в сфере игорного бизнеса.";
15) в статье 391:
подпункты 2), 3), 5), 8), 9), 10) исключить;
в подпункте 6) слова ", в том числе азартных" исключить;
16) подпункты 1), 6) пункта 1 статьи 392 исключить;
17) подпункты 1), 6) статьи 393 исключить;
18) в статье 438:
пункт 1 дополнить словами ", и в иных случаях, предусмотренных настоящей главой";
в пункте 2 слова "законодательным актом" заменить словами "законодательными актами";
19) статью 440 изложить в следующей редакции:

"440-бап. Алымды есептеу, төлеу және төленген сомаларды
қайтару тәртібі
1. Алым сомасы, осы тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ставкалар бойынша есептеледі.
Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыруға лицензия алатын (алған) төлеушілер үшін лицензиялық алымның мөлшері:
1) казино мен ойын автоматтары залы үшін - жылына 3 845 айлық есептік көрсеткішті;
2) тотализатор мен букмекер кеңсесі үшін - жылына 640 айлық есептік көрсеткішті құрайды.
2. Алым сомасы лицензиарға тиісті құжаттарды бергенге дейін алым төлеушінің салық төлеуші ретінде мемлекеттік тіркелген жері бойынша бюджетке енгізіледі.
Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыруға лицензия алған төлеушілер алым сомасын жыл сайын ағымдағы жылдың 20 қаңтарына дейін төлейді.
Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асырудың бірінші жылында лицензия алатын төлеушілер алым сомасын лицензиарға тиісті құжаттарды бергенге дейін төлейді.
3. Алым төлеген тұлғалар лицензиарға тиісті құжаттарды бергенге дейін лицензия алудан бас тартқан жағдайларды қоспағанда, төленген алым сомасы қайтарылмайды.
Бұл орайда төленген алым сомасы тиісті лицензиар берген, лицензия алуға арналған құжаттарды аталған тұлғаның табыс етпегенін растайтын құжатты төлеуші табыс еткеннен кейін қайтарылады.
20) 531-баптың 3-тармағында:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Объектілерді есепке алудың тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде, салық төлеуші салық салу объектілерінің жалпы саны өзгерерден он жұмыс күні бұрын объектілерді есепке алуды тіркеу карточкасына тиісті өзгерістер енгізу үшін тиісті салық органына салық салу объектілері мен салық салуға байланысты объектілерді қайта тіркеу туралы өтініш береді.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыруды тоқтатқан кезде, сондай-ақ салық салу объектілерінің жалпы саны шығып қалған кезде объектілерді есепке алудың тіркеу карточкасы қызметті жүзеге асыру тоқтатылған, салық салу объектілері шығып қалған кезден бастап он жұмыс күні ішінде салық органына тапсырылуға тиіс.";
21) 546-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыратындарының;".
3. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 79-құжат; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
РҚАО-ның ескертуі. 1-баптың 3-тармағы 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.

"Статья 440. Порядок исчисления, уплаты сбора и возврата
уплаченных сумм
1. Сумма сбора исчисляется по ставкам, установленным Правительством Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящим пунктом.
Размер лицензионного сбора для плательщиков, получающих (получивших) лицензию на осуществление деятельности в сфере игорного бизнеса, составляет:
1) для казино и зала игровых автоматов - 3 845 месячных расчетных показателей в год;
2) для тотализатора и букмекерской конторы - 640 месячных расчетных показателей в год.
2. Сумма сбора вносится в бюджет по месту государственной регистрации плательщика сбора в качестве налогоплательщика до подачи соответствующих документов лицензиару.
Плательщики, получившие лицензию на осуществление деятельности в сфере игорного бизнеса, уплачивают сумму сбора ежегодно до 20 января текущего года.
Плательщики, получающие лицензию в первый год осуществления деятельности в сфере игорного бизнеса, уплачивают сумму сбора до подачи соответствующих документов лицензиару.
3. Возврат уплаченных сумм сбора не производится, за исключением случаев отказа лиц, уплативших сбор, от получения лицензии до подачи соответствующих документов лицензиару.
При этом возврат производится после представления плательщиком документа, выданного соответствующим лицензиаром, подтверждающим непредставление указанным лицом документов на получение лицензии.";
20) в пункте 3 статьи 531:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"При изменении сведений, указанных в регистрационной карточке учета объектов, налогоплательщик за десять рабочих дней до изменения общего количества объектов налогообложения подает в соответствующий налоговый орган заявление о перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, для внесения соответствующих изменений в регистрационную карточку учета объектов.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"При прекращении осуществления деятельности в сфере игорного бизнеса, а также при выбытии общего количества объектов налогообложения регистрационная карточка учета объектов подлежит сдаче в налоговый орган в течение десяти рабочих дней с момента прекращения осуществления деятельности, выбытия объектов налогообложения.";
21) подпункт 2) части второй пункта 1 статьи 546 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"осуществляющих деятельность в сфере игорного бизнеса;".
3. В Бюджетный  кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 79; N 13, ст. 86; N 16, ст. 97;  Закон  Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):

1) 46-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) ойын бизнесі салығы;";
2) 48-баптың 1-тармағы 7) тармақшасының алтыншы абзацы алып тасталсын;
3) 49-баптың 1-тармағы 7) тармақшасының алтыншы абзацы алып тасталсын.
4."Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 5,27-құжат; N 10, 54-құжат; N 14, 82-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, N 91-құжат; N 17, 98-құжат; 2005 ж. N 7-8, 23-құжат; N 11, 37-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат; N 13, 85-құжат; N 15, 92-құжат; N 16, 97, 102-құжаттар):
1) 4-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "операциясын жүргізуге" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасында белгіленген мерзім шегінде ойын бизнесі саласындағы қызмет түрлерімен айналысуға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 15-бап мынадай мазмұндағы он үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыруға лицензиялар берудің шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасында айқындалады.";
3) 18-баптың екінші бөлігінде "Қызметтің" деген сөз "Ойын бизнесі саласындағы қызметті лицензиялауды қоспағанда, қызметтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 19-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген біліктілік талаптарына сай келмесе;".
2-бап.  Осы Заң, 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 2 және 3-тармақтарын қоспағанда, 2007 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) пункт 1 статьи 46 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) налог на игорный бизнес;";
2) абзац шестой подпункта 7) пункта 1 статьи 48 исключить;
3) абзац шестой подпункта 7) пункта 1 статьи 49 исключить.
4. В  Закон  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г., N 2, ст. 9; N 5, ст. 27; N 10, ст. 54; N 14, ст. 82; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 17, ст. 98; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 11, ст. 37; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 8, ст. 45; N 13, ст. 85; N 15, ст. 92; N 16, ст. 97, 102):
1) подпункт 2) пункта 2 статьи 4 дополнить словами ", на занятие видами деятельности в сфере игорного бизнеса в пределах срока, установленного законодательством Республики Казахстан об игорном бизнесе";
2) статью 15 дополнить частью тринадцатой следующего содержания:
"Условия и порядок выдачи лицензий на осуществление деятельности в сфере игорного бизнеса определяются законодательством Республики Казахстан об игорном бизнесе.";
3) часть вторую статьи 18 дополнить словами ", за исключением лицензирования деятельности в сфере игорного бизнеса";
4) подпункт 4) пункта 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"4) заявитель не соответствует квалификационным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 апреля 2007 года, за исключением пунктов 2 и 3 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2008 года.
Президент
Республики Казахстан