Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне миноритарлық инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 19 ақпандағы N 230 Заңы
РҚАО-ның ескертуі. Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан  қараңыз.
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының  Азаматтық кодексіне  (Жалпы бөлім)(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж. N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж. N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат):
1) 61-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде:
"құрылтайшылары" деген сөз "қатысушылары" деген сөзбен ауыстырылсын;
"құрылтайшылары" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 79-баптың 2-тармағының 6) тармақшасында»"құжаттарды" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 91-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Акционерлік қоғам қамтамасыз етілген облигациялар және қамтамасыз етілмеген облигациялар шығаруға құқылы.".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Азаматтық кодексіне  (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат, N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж.,.№N 10, 102-құжат; 2003 ж. N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, N 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24, 25-құжаттар; N 8, 45-құжат; N 11, 35-құжат; N 13, 85-құжат):
728-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктерге осы банк эмитенті болып табылатын акциялармен қамтамасыз етілген заемдар беруге не осы акцияларды сатып алуға арналған заемдар беруге тыйым салынады.".

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав миноритарных инвесторов
Закон Республики Казахстан от 19 февраля 2007 года N 230
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 13, ст. 85):
1) в части второй пункта 2 статьи 61:
слово "Учредители" заменить словом "Участники";
после слова "предусмотренные" дополнить словами "законодательными актами Республики Казахстан и";
2) подпункт 6) пункта 2 статьи 79 дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан";
3) в статье 91:
часть вторую пункта 1 исключить;
первое предложение пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество вправе выпускать обеспеченные облигации и облигации без обеспечения.".
2. В  Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 21-22, ст. 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24, 25; N 8, ст. 45; N 11, ст. 35; N 13, ст. 85):
статью 728 дополнить частью второй следующего содержания:
"Банкам запрещается выдача займов, обеспеченных акциями, эмитентом которых является данный банк, либо займов на покупку данных акций.".

3. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72-құжат; N 13, 86-құжат):
159-баптың 1-тармағында:
1) тармақша "ақшаға" деген сөзден кейін "және сауда-саттық ұйымдастырушылар ашық сауда-саттық әдісімен сауда жүйелерінде жасасқан»репо»операциясы бойынша нысана болып табылатын мүлікке де" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша "адамның" деген сөзден кейін "(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру және (немесе) одан айыру, қаржы ұйымдарын консервациялауды жүргізу жөніндегі актілерін, сондай-ақ олардың жазбаша нұсқамаларын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18,   241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 жылғы 17 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 30 қаңтарда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңы ; 2007 жылғы 24 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 25 қаңтарда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңы ):

3. В  Гражданский процессуальный  кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53; N 24, ст. 123; 2006 г., N 2, ст. 19; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72; N 13, ст. 86):
в пункте 1 статьи 159:
подпункт 1) после слова "банка" дополнить словами ", и имущество, являющееся предметом по операциям "репо", заключенным в торговых системах организаторов торгов методом открытых торгов";
подпункт 5) дополнить словами "(за исключением актов Национального Банка Республики Казахстан или государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, по приостановлению действий и (или) лишению лицензий на осуществление деятельности на финансовом рынке, проведению консервации финансовых организаций, а также их письменных предписаний)".
4. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141;  Закон  Республики Казахстан от 9 января 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 января 2007 г. и "Казахстанская правда" 30 января 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 12 января 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 января 2007 г. и "Казахстанская правда" 25 января 2007 г.):

1) 168-2-бап мынадай мазмұндағы он екінші бөлікпен толықтырылсын:
"12. Клиенттермен жасалатын шарттарда банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық қызмет бойынша шынайы, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептелген сыйақы ставкаларын көрсету жөніндегі, сондай-ақ қаржылық қызметтер бойынша сыйақының шамалары туралы ақпаратты тарату, оның ішінде оны жариялау кезіндегі міндеттерін орындамауы,-
лауазымды адамға - отыз айлық, заңды тұлғаға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) мынадай мазмұндағы 172-2-баппен толықтырылсын:
"172-2-бап. Жинақтаушы зейнетақы қорларының ықпал етудің
шектеу шараларын қолдану арқылы жүктелген
міндеттемелерді орындамауы
Жинақтаушы зейнетақы қорларының өздеріне уәкілетті орган ықпал етудің шектеу шараларын қолдану арқылы жүктеген міндеттемелерді орындамауы, -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің төрт жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 187-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"187-бап. Резиденттің валютаны репатриациялау жөніндегі
міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етпеуі
Резидент өзі тауарлар (жұмыстар, қызметтер көрсету) экспортына төлеуге алған не резидент емес міндеттемелерді мәміле талаптарында көзделген мерзімдерде орындамаған және (немесе) толық орындамаған жағдайда, тауарлар (жұмыстар, қызметтер көрсету) импорты бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін резидент еместің пайдасына резидент аударған ұлттық және шетелдік валютаны уәкілетті банктегі банк шоттарына есептеуді қамтамасыз етпеуі, -
жеке және лауазымды адамдарға, жеке кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің бес жүзден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту. Осы бапта көзделген құқық бұзушылық жасағаны үшін жауаптылық есептелмеген валюта он мың АҚШ долларына баламалы сомадан асып кеткен жағдайларда және егер осы іс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса туындайды.";
4) 190-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"190-бап. Инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану
Инсайдерлердің инсайдерлік ақпаратты үшінші тұлғаларға беру немесе оны заңсыз ашу бойынша іс-әрекеттері, сондай-ақ үшінші тұлғаларға бағалы қағаздармен мәмілелер жасасу туралы инсайдерлік ақпаратқа негізделген ұсынымдар беру, егер олар үлкен зиян келтірмесе, -
айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

1) статью 168-2 дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"12. Невыполнение банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанности по указанию ставки вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении в договорах, заключаемых с клиентами, а также при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам, в том числе ее публикации, -
влечет штраф на должностное лицо в размере тридцати, на юридическое лицо - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
2) дополнить статьей 172-2 следующего содержания:
"Статья 172-2. Невыполнение накопительными пенсионными
фондами обязанностей, возложенных посредством
применения ограниченных мер воздействия
Невыполнение накопительными пенсионными фондами обязанностей, возложенных на них уполномоченным органом посредством применения ограниченных мер воздействия, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от сорока до семидесяти, на юридическое лицо - в размере до четырехсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
3) статью 187 изложить в следующей редакции:
"Статья 187. Необеспечение резидентом выполнения
обязанности по репатриации валюты
Необеспечение резидентом зачисления на банковские счета в уполномоченных банках национальной и иностранной валюты, полученной резидентом в оплату экспорта товаров (работ, услуг) либо переведенной резидентом в пользу нерезидента для осуществления расчетов по импорту товаров (работ, услуг), в случае неисполнения и (или) неполного исполнения обязательств нерезидентом в сроки, предусмотренные условиями сделки, -
влечет штраф на физических и должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.
Примечание. Ответственность за совершение правонарушений, предусмотренных настоящей статьей, наступает в случаях, когда незачисленная валюта превышает сумму, эквивалентную десяти тысячам долларов США, и если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния.";
4) статью 190 изложить в следующей редакции:
"Статья 190. Незаконное использование инсайдерской информации
Действия инсайдеров по передаче инсайдерской информации третьим лицам или незаконному ее раскрытию, а также представление третьим лицам рекомендаций о совершении сделок с ценными бумагами, основанных на инсайдерской информации, если они не причинили крупный ущерб, -
влекут штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";

5) 193-баптың бірінші бөлігінде:
"уәкілетті органның ұйғарымын" деген сөздер "уәкілетті органның ықпал етудің шектеу шараларында көрсетілген талаптарын бағалы қағаздар нарығы субъектісінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңды тұлғаларға" деген сөздердің алдынан "лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі мөлшерінде," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 194-баптың бірінші бөлігі "(дивидендтер төлеу)" деген сөздерден кейін ", бағалы қағаздарды артықшылықпен сатып алу" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 541-баптың бірінші бөлігіндегі "197, 199," деген цифрлар алып тасталсын;
8) 555-баптың бірінші бөлігіндегі "187 (бірінші бөлігінде)" деген сөздер алып тасталсын;
9) 572-баптың бірінші бөлігіндегі "(екінші бөлігінде)" деген сөздер алып тасталсын;
10) 573-баптың бірінші бөлігінде:
"168-2 (бірінші - тоғызыншы" деген сөздерден кейін ", он екінші" деген сөзбен толықтырылсын;
"196-1," деген цифрлардан кейін "197," деген цифрлармен толықтырылсын;
"198," деген цифрлардан кейін "199," деген цифрлармен толықтырылсын;
11) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасының жиырма төртінші абзацындағы "197, 199" деген цифрлар алып тасталсын.
5. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Бюджет кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 жылғы 17 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 30 қаңтарда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңы ; 2007 жылғы 24 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 25 қаңтарда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңы ):
1) 40-баптың 6-тармағының үшінші бөлігіндегі "1) тармақшасында" деген сөздер "1) және 1-1) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 117-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің мөлшері Қазақстан Республикасы Үкіметінің және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың тиісті бюджетті іске асыру туралы актілерін қабылдау жолымен өзгертілген;".

5) в части первой статьи 193:
слова "предписаний уполномоченного органа" заменить словами "субъектом рынка ценных бумаг требований уполномоченного органа, указанных в ограниченных мерах воздействия,";
после слова "штраф" дополнить словами "на должностное лицо в размере от сорока до семидесяти,";
6) часть первую статьи 194 после слов "(выплаты дивидендов)," дополнить словами "на преимущественную покупку ценных бумаг,";
7) в части первой статьи 541 цифры "197, 199," исключить;
8) в части первой статьи 555 слова "187 (частью первой)" исключить;
9) в части первой статьи 572 слова "(часть вторая)" исключить;
10) часть первую статьи 573:
после слов "168-2 (части первая - девятая" дополнить словом ", двенадцатая";
после цифр "196-1," дополнить цифрами "197,";
после цифр "198," дополнить цифрами "199,";
11) в абзаце двадцать четвертом подпункта 1) части первой статьи 636 цифры "197, 199," исключить.
5. В  Бюджетный  кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 86; N 16, ст. 97; N 23, ст. 141;  Закон  Республики Казахстан от 9 января 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 января 2007 г. и "Казахстанская правда" 30 января 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 12 января 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 января 2007 г. и "Казахстанская правда" 25 января 2007 г.):
1) в части третьей пункта 6 статьи 40 слова "подпунктом 1)" заменить словами "подпунктами 1) и 1-1)";
2) пункт 4 статьи 117 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) изменения размеров выделенных целевых трансфертов и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета путем принятия актов Правительства Республики Казахстан и (или) местных исполнительных органов о реализации соответствующего бюджета;".

6. Қазақстан Республикасы Президентінің "Шаруашылық серіктестіктері туралы" 1995 жылғы 2 мамырдағы N 2255 заң күші бар  Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 7, 49-құжат; N 15-16, 109-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 205, 210-құжаттар; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 24, 178-құжат):
1) актінің нысаны және тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шаруашылық серіктестіктері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кіріспе алып тасталсын;
3) бүкіл мәтін бойынша "Жарлықты", «Жарлықтан", "Жарлықтағыдан", "Жарлықпен", "Жарлықтың", "Жарлыққа", "Жарлықта" деген сөздер тиісінше "Заңды", "Заңнан", "Заңдағыдан", "Заңмен", "Заңның", "Заңға", "Заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 2-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының шаруашылық серіктестіктері туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзгеше ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.";
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "- банктердің, сақтандыру қоғамдарының, бірлескен кәсіпорындардың және басқаларының" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Заңда қамтылатын шаруашылық серіктестіктері туралы жалпы ережелер олардың қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген ерекшеліктері ескеріле отырып, шаруашылық серіктестіктердің жекелеген түрлеріне қолданылады.";
5) 4-бапта:
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шаруашылық серіктестігінің құрылтай шартында серіктестік қатысушыларының тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), тұрғылықты жері және жеке тұлғалар болып табылатын құрылтайшылардың жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, сондай-ақ заңды тұлғалар болып табылатын құрылтайшылардың атауы және орналасқан жері көрсетілген тізбесі қамтылуға тиіс.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Шаруашылық серіктестігінің жарғысын құрылтайшылар бекітеді, бұл құрылтай шартында көрсетіледі.
Шаруашылық серіктестігінің жарғысында мыналар айқындалады: серіктестіктің түрі, оның атауы, орналасқан жері, қызмет мерзімі (егер ол серіктестікті құру кезінде белгіленсе), басшысының өкілеттіктері, басқару және бақылау органдары, олардың құзыреті, мүлікті құрау тәртібі, пайданы бөлу және залалдарды өтеу тәртібі, серіктестіктің қатысушыларына құжаттарды және серіктестіктің қызметі туралы ақпаратты, сондай-ақ үлестерді сатып алушыларға серіктестіктің қызметі туралы ақпаратты беру тәртібі мен мерзімдері; серіктестік қатысушыларының құқықтары мен міндеттері, серіктестіктің ішкі қызметін реттейтін құжаттарды бекіту тәртібі және оларды қабылдау рәсімдері, серіктестік органдарының шешімдер қабылдау және олардың күшін жою тәртібі, серіктестіктің қызметін тоқтату (қайта ұйымдастыру немесе тарату) шарттары, сондай-ақ серіктестік пен құрылтайшылар (қатысушылар) арасындағы өзара қатынастар.
Шаруашылық серіктестігінің жарғысында серіктестік қатысушыларының тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), тұрғылықты жері және жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (жеке тұлғалар үшін), сондай-ақ атауы және орналасқан жері (заңды тұлғалар үшін) көрсетілген тізбесі қамтылуға тиіс.
Жарғыда Қазақстан Республикасының заңдары немесе құрылтайшылар көздеген басқа да ережелер қамтылуы мүмкін.";

6. В  Указ  Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 2 мая 1995 г. N 2255 "О хозяйственных товариществах" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 7, ст. 49; N 15-16, ст. 109; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 205, 210; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 2003 г., N 11, ст. 56; N 24, ст. 178):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О хозяйственных товариществах";
2) преамбулу исключить;
3) по всему тексту слова "Указа", "Указе", "Указом", "Указ" заменить соответственно словами "Закона", "Законе", "Законом", "Закон";
4) в статье 2:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Законодательство Республики Казахстан о хозяйственных товариществах основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.";
в пункте 3:
в части первой слова "- банков, страховых обществ, совместных предприятий и других -" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Общие правила о хозяйственных товариществах, содержащиеся в настоящем Законе, применяются к отдельным видам хозяйственных товариществ с учетом особенностей, установленных законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими их деятельность.";
5) в статье 4:
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
"Учредительный договор хозяйственного товарищества должен содержать перечень участников товарищества с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), места жительства и данных документа, удостоверяющего личность, учредителей, являющихся физическими лицами, а также наименования и места нахождения учредителей, являющихся юридическими лицами.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Устав хозяйственного товарищества утверждается учредителями, что отражается в учредительном договоре.
В уставе хозяйственного товарищества определяются: вид товарищества, его наименование, место нахождения, срок деятельности (если он установлен при его учреждении), полномочия руководителя, органы управления и контроля, их компетенция, порядок образования имущества, порядок распределения прибыли и возмещения убытков, порядок и сроки предоставления участникам товарищества документов и информации о деятельности товарищества, а также приобретателям долей информации о деятельности товарищества; права и обязанности участников товарищества, порядок утверждения документов, регулирующих внутреннюю деятельность товарищества, и процедуры их принятия, порядок принятия решений органами товарищества и их отмены, условия прекращения деятельности (реорганизации или ликвидации) товарищества, а также взаимоотношения между товариществом и учредителями (участниками).
Устав хозяйственного товарищества должен содержать перечень участников товарищества с указанием фамилий, имен и отчеств (при их наличии), места жительства и данных документа, удостоверяющего личность (для физических лиц), а также наименования и места нахождения (для юридических лиц).
В уставе могут содержаться и другие положения, предусмотренные законами Республики Казахстан или учредителями.";

6) мынадай мазмұндағы 8-1 және 8-2-баптармен толықтырылсын:
"8-1-бап. Шаруашылық серіктестіктерінің ақпарат беруі
1. Шаруашылық серіктестігі өзінің қатысушыларының талап етуі бойынша серіктестіктің қызметі туралы, оның қатысушыларының мүдделерін қозғайтын ақпарат беруге міндетті.
Шаруашылық серіктестіктері қатысушыларының мүдделерін қозғайтын ақпарат деп:
1) серіктестік қатысушыларының жалпы жиналысында қабылданған, серіктестіктің байқау кеңесінің, атқарушы органының, тексеру комиссиясының (ревизорының) шешімдері және қабылданған шешімдердің орындалуы туралы ақпарат;
2) серіктестіктің өз капиталы мөлшерінің жиырма бес және одан да көп процентін құрайтын мөлшерде серіктестіктің қарыз алуы;
3) жасалған мәміле нәтижесінде серіктестіктің өз меншігіндегі капиталы мөлшерінің жиырма бес және одан да көп процентін құрайтын сомадағы мүлік сатып алынатын немесе иеліктен шығарылатын ірі мәмілені немесе өзара байланыстағы мәмілелерді серіктестіктің жасауы;
4) серіктестіктің қандай да болсын қызметтің түрін жүзеге асыруға және (немесе) белгілі бір іс-әрекеттер жасауға лицензиялар алуы, олардың қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату, сондай-ақ серіктестіктің қандай да болсын қызметтің түрін жүзеге асыруға және (немесе) белгілі бір іс-әрекеттер жасауға бұрын алған лицензияларынан айыру;
5) серіктестіктің мүлкіне тыйым салу;
6) нәтижесінде серіктестіктің баланстық құны қоғам активтері жалпы мөлшерінің он немесе одан да көп процентін құрайтын мүлкі жойылған төтенше сипаттағы жағдайлардың басталуы;
7) серіктестікті және (немесе) оның лауазымды тұлғаларын
әкімшілік жауапкершілікке тарту;
8) серіктестікті мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру туралы шешім;
9) аудиторлық есеп (ол бар болса);
10) серіктестіктің жарғысына сәйкес серіктестік қатысушыларының мүдделерін қозғайтын өзге де ақпарат танылады.
2. Шаруашылық серіктестігінің қызметі туралы, оның қатысушыларының мүдделерін қозғайтын ақпаратты беру осы Заңға және серіктестіктің жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Үлестерді сатып алушыларға шаруашылық серіктестігінің қызметі туралы ақпаратты беру серіктестіктің жарғысына сәйкес жүзеге асырылады. Ақпаратты беру тәртібі мен көлемі жарғыда және үлестерді сатып алу туралы алдын ала жасалған шартта белгіленеді.
8-2-бап. Шаруашылық серіктестігінің қызметі туралы құжаттар
1. Шаруашылық серіктестігінің қызметіне қатысты құжаттарды серіктестік өз қызметінің бүкіл мерзімі ішінде серіктестіктің атқарушы органы орналасқан жер бойынша немесе оның жарғысында айқындалған өзге жерде сақтауға тиіс.

6) дополнить статьями 8-1 и 8-2 следующего содержания:
"Статья 8-1. Предоставление информации хозяйственным
товариществом
1. Хозяйственное товарищество обязано по требованию своих участников предоставлять информацию о деятельности товарищества, затрагивающую интересы его участников.
Информацией, затрагивающей интересы участников хозяйственного товарищества, признаются:
1) решения, принятые общим собранием участников товарищества, наблюдательного совета, исполнительного органа, ревизионной комиссии (ревизора) товарищества и информация об исполнении принятых решений;
2) получение товариществом займа в размере, составляющем двадцать пять и более процентов от размера собственного капитала товарищества;
3) совершение товариществом крупной сделки или совокупности взаимосвязанных между собой сделок, в результате которой (которых) приобретается или отчуждается имущество на сумму, составляющую двадцать пять и более процентов от размера собственного капитала товарищества;
4) получение товариществом лицензий на осуществление каких-либо видов деятельности и (или) совершение определенных действий, приостановление или прекращение их действий, а также лишение ранее полученных товариществом лицензий на осуществление каких-либо видов деятельности и (или) совершение определенных действий;
5) арест имущества товарищества;
6) наступление обстоятельств, носящих чрезвычайный характер, в результате которых было уничтожено имущество товарищества, балансовая стоимость которого составляла десять или более процентов от общего размера активов общества;
7) привлечение товарищества и (или) его должностных лиц к административной ответственности;
8) решение о принудительной реорганизации товарищества;
9) аудиторский отчет (при его наличии);
10) иная информация, затрагивающая интересы участников товарищества, в соответствии с уставом товарищества.
2. Предоставление информации о деятельности хозяйственного товарищества, затрагивающей интересы его участников, осуществляется в соответствии с настоящим Законом и уставом товарищества.
3. Предоставление информации о деятельности хозяйственного товарищества приобретателям долей осуществляется в соответствии с уставом товарищества. Порядок предоставления и объем информации устанавливаются уставом и предварительным договором о приобретении долей.
Статья 8-2. Документы о деятельности хозяйственного товарищества
1. Документы хозяйственного товарищества, касающиеся его деятельности, подлежат хранению товариществом в течение всего срока его деятельности по месту нахождения исполнительного органа товарищества или в ином месте, определенном его уставом.

2. Мынадай құжаттар сақталуға тиіс:
1) серіктестіктің жарғысы, серіктестіктің жарғысына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар;
2) құрылтай жиналыстарының хаттамалары;
3) құрылтай шарты, құрылтай шартына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар;
4) шаруашылық серіктестігін заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік;
5) серіктестіктің статистикалық карточкасы;
6) серіктестіктің белгілі бір қызмет түрлерімен айналысуына және (немесе) белгілі бір іс-әрекет жасауына арналған лицензиялар;
7) серіктестіктің оның балансындағы (балансында болған) мүлікке құқығын растайтын құжаттар;
8) серіктестіктің филиалдары мен өкілдіктері туралы ереже;
9) серіктестік қатысушылары жалпы жиналыстарының хаттамалары, серіктестік қатысушылары жалпы жиналыстары күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдар;
10) серіктестік қатысушыларының жалпы жиналысын өткізу үшін ұсынылған серіктестік қатысушыларының тізімі;
11) байқау кеңесі күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдары, бақылау кеңесі отырыстарының хаттамалары (сырттай отырыстарының шешімдері);
12) атқарушы орган отырыстарының хаттамалары (шешімдері).
3. Өзге құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген мерзім ішінде сақталады.
4. Серіктестік шаруашылық серіктестігі қатысушысының талап етуі бойынша оған осы Заңда көзделген құжаттардың көшірмелерін серіктестіктің жарғысында белгіленген тәртіппен беруге міндетті.";
7) 11-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасында "құқығы бар." деген сөздер ";" тыныс белгісімен ауыстырылып, тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) осы Заңда және (немесе) серіктестіктің жарғысында көзделген өз құқықтарын бұзатын серіктестік органдарының шешімдеріне сот тәртібімен дау айтуға құқығы бар.";
4-тармақтың 5) тармақшасындағы "міндетті." деген сөз ";" тыныс белгісімен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) серіктестіктің атқарушы органына тұрғылықты жерінің және жеке басын куәландыратын құжат деректерінің өзгергені туралы жазбаша хабарлауға міндетті.";
8) 27-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "құқығы бар." деген сөздер ";" тыныс белгісімен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) серіктестіктің қызметі туралы ақпарат алуға;
6) осы Заңда және (немесе) серіктестіктің жарғысында көзделген өз құқықтарын бұзатын серіктестік органдарының шешімдеріне сот тәртібімен дау айтуға құқығы бар.";
4-тармақтың 3) тармақшасындағы "міндетті." деген сөз ";" тыныс белгісімен ауыстырылып, тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

2. Хранению подлежат следующие документы:
1) устав товарищества, изменения и дополнения, внесенные в устав товарищества;
2) протоколы учредительных собраний;
3) учредительный договор, изменения и дополнения, внесенные в учредительный договор;
4) свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) хозяйственного товарищества как юридического лица;
5) статистическая карточка товарищества;
6) лицензии на занятие товариществом определенными видами деятельности и (или) совершение определенных действий;
7) документы, подтверждающие права товарищества на имущество, которое находится (находилось) на его балансе;
8) положение о филиалах и представительствах товарищества;
9) протоколы общих собраний участников товарищества, материалы по вопросам повестки дня общих собраний участников товарищества;
10) списки участников товарищества, представляемые для проведения общего собрания участников товарищества;
11) материалы по вопросам повестки дня наблюдательного совета, протоколы заседаний (решений заочных заседаний) наблюдательного совета;
12) протоколы заседаний (решений) исполнительного органа.
3. Иные документы хранятся в течение срока, установленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. По требованию участника хозяйственного товарищества товарищество обязано представить ему копии документов, предусмотренных настоящим Законом, в порядке, определенном уставом товарищества.";
7) в статье 11:
пункт 1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) оспаривать в судебном порядке решения органов товарищества, нарушающие их права, предусмотренные настоящим Законом и (или) уставом товарищества.";
пункт 4 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) письменно извещать исполнительный орган товарищества об изменении места жительства и данных документа, удостоверяющего личность.";
8) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) получать информацию о деятельности товарищества;
6) оспаривать в судебном порядке решения органов товарищества, нарушающие их права, предусмотренные настоящим Законом и (или) уставом товарищества.";
пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) серіктестіктің атқарушы органына жеке тұлғалар үшін - тұрғылықты жерінің және жеке басын куәландыратын құжат деректерінің, заңды тұлғалар үшін атауының және орналасқан жерінің өзгергені туралы жазбаша хабарлауға міндетті.".
7. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 16, 99-құжат):
1) 2-бапта:
3) тармақшаның екінші абзацындағы "банк" деген сөз "банктің дауыс беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада:
бірінші абзацтағы "жағдайларды" деген сөзден кейін ", сондай-ақ осы Заңда көзделген" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацтағы "банк" деген сөз "банктің дауыс беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) жарғылық капиталға қатысу үлестерін жанама иелену не заңды тұлғалардың акцияларын иелену (акцияларымен дауыс беру) - заңды тұлғаның, заңды тұлғаның ірі қатысушысының немесе басқа заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерімен) иелену (акцияларымен дауыс беру) арқылы бірлесіп заңды тұлғаның ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін анықтау мүмкіндігі;
13) мінсіз іскерлік бедел - кәсіпқойлықты, адалдықты, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстары немесе орташа ауырлықтағы, ауыр және аса ауыр қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген сотталғандығы жоқ екенін растайтын фактілердің болуы.";
2) 6-баптың 1-тармағының в) тармақшасы "өкілдіктеріне," деген сөзден кейін "банктердің еншілес ұйымдарына," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 8-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 1-тармақта белгіленген тыйым салу:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарының облигацияларымен;
уәкілетті орган белгілеген рейтинг агенттіктерінің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингі бар облигациялармен мәмілелерді жүзеге асыруға қолданылмайды.";

"4) письменно извещать исполнительный орган товарищества об изменении места жительства и данных документа, удостоверяющего личность - для физических лиц, либо наименования и места нахождения - для юридических лиц.".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51;  N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 11, ст. 55; N 16, ст. 99):
1) в статье 2:
абзац второй подпункта 3) после слова "процентами" дополнить словом "голосующих";
в подпункте 5):
абзац первый после слов "управляющая компания" дополнить словами ", а также случаев, предусмотренных настоящим Законом";
абзац второй после слова "процентами" дополнить словом "голосующих";
дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) косвенное владение долями участия в уставном капитале либо владение (голосование) акциями юридического лица - возможность определять решения юридического лица, крупного участника юридического лица или лиц, совместно являющихся крупным участником юридического лица, через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) других юридических лиц;
13) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления.";
2) подпункт в) пункта 1 статьи 6 после слов "представительства банков," дополнить словами "дочерние организации банков,";
3) пункт 5 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"5. Запрет, установленный пунктом 1 настоящей статьи, не распространяется на осуществление сделок с:
облигациями международных финансовых организаций, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
облигациями, имеющими минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, установленных уполномоченным органом.";

4) 11-1-баптың 5-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) банктің көзделетін еншілес ұйымдарының болуы нәтижесінде құрамына банк кіретін банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді сақтамауы;";
6) тармақша "пруденциалдық нормативтерді" деген сөздерден кейін "және басқа да сақталуға міндетті нормативтер мен лимиттерді," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 16-баптың 8-тармағының бірінші бөлігінде:
"келесі үш күнтізбелік ай бойы" деген сөздер алып тасталсын;
6) 17-баптың 4-тармағындағы "келесі үш күнтізбелік ай бойы" деген сөздер алып тасталсын;
7) 17-1) бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктің орналастырылған акцияларының он немесе одан да көп процентін тікелей иеленуші немесе ең төменгі талап етілетін рейтингі бар банктің дауыс беретін он немесе одан да көп акцияларымен дауыс беру мүмкіндігіне ие банктің ірі қатысушысының акцияларын (қатысу үлестерін) иелену (акцияларымен дауыс беру) арқылы банктің орналастырылған акцияларының он немесе одан да көп процентін жанама иеленуді немесе банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп акцияларымен жанама дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмейді.
Банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғалар банк акцияларын өздеріне меншік құқығымен тиесілі мүліктің құнынан аспайтын мөлшерде төлейді.";
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) банктің қаржы жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайларында банкті қайта капиталдандыру жоспарын;
3-2) растайтын құжаттар көшірмелері қоса тіркелген мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
3-3) жеке тұлға тұратын елдің салық органдары немесе өзге де уәкілетті тұлғалары растаған кірістер мен мүлік туралы мәліметтерді;
4) тармақшадағы ", сотталғандығының бар-жоғы туралы сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар, қаржы, салық салу саласында құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылғаны" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақта:
2) тармақшадағы "1)-3)" деген цифрлар "1), 2), 3) және 3-1)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) өзінің басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;";
4) тармақшадағы ", сотталғандығының бар-жоғы туралы сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар, қаржы, салық салу саласындағы құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылғаны" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта:
1) тармақшада:
"1)-3)" деген цифрлар "1), 2), 3) және 3-1)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"3)-6)" деген цифрлар "2-1), 3), 4), 5) және 6)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "тізбесін" деген сөздің алдынан ", осы баптың 1-тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта:
оныншы абзац "тұлғада" деген сөзден кейін ", осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
оныншы абзацтағы "болмауы негіз болып табылады." деген сөздер "болмауы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он бірінші және он екінші абзацтармен толықтырылсын:
"банктің қаржы жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайларында банкті қайта капиталдандырудың ұсынылған жоспарының тиімсіздігі;
өтініш берушіде - жеке тұлғада, өтініш берушінің басшы қызметкерінде - заңды тұлғада мінсіз іскерлік беделдің болмауы негіз болып табылады.";

4) в пункте 5 статьи 11-1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) несоблюдение пруденциальных нормативов банковским конгломератом, в состав которого входит банк, в результате предполагаемого наличия дочерних организаций банка;";
подпункт 6) после слов "пруденциальных нормативов" дополнить словами "и других обязательных к соблюдению норм и лимитов";
5) в части первой пункта 8 статьи 16 слова "в течение трех последовательных календарных месяцев" исключить;
6) в пункте 4 статьи 17 слова "в течение трех последовательных календарных месяцев" исключить;
7) в статье 17-1):
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами размещенных акций банка или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций банка через владение (голосование) акциями (долями участия) крупного участника банка, прямо владеющего десятью или более процентами размещенных акций банка или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций банка, имеющего минимальный требуемый рейтинг.
Крупные участники банка - физические лица оплачивают акции банка в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности.";
в пункте 4:
дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-1) план рекапитализации банка в случаях возможного ухудшения финансового положения банка;
3-2) сведения о безупречной деловой репутации с приложением копий подтверждающих документов;
3-3) сведения о доходах и имуществе, заверенные налоговыми органами или иными уполномоченными лицами страны проживания физического лица;";
в подпункте 4) слова ", наличии судимости, привлечении к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, правонарушения в области финансов, налогообложения" исключить;
в пункте 5:
в подпункте 2) цифры "1)-3)" заменить словами "1), 2), 3) и 3-1)";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников;";
в подпункте 4) слова "о наличии судимости, привлечении к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, правонарушения в области финансов, налогообложения" исключить;
в пункте 6:
в подпункте 1):
цифры "1)-3)" заменить словами "1), 2), 3) и 3-1)";
цифры "3)-6)" заменить словами "2-1), 3), 4), 5) и 6)";
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи";
в пункте 9:
абзац десятый дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи";
дополнить абзацами одиннадцатым и двенадцатым следующего содержания:
"неэффективность представленного плана рекапитализации банка в случае возможного ухудшения финансового состояния банка;
отсутствие у заявителя - физического лица, у руководящего работника заявителя - юридического лица безупречной деловой репутации.";

мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Мынадай:
1) акционерлердің кезектен тыс жалпы жиналысын шақыру немесе директорлар кеңесі акционерлердің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда оны шақыру туралы сотқа талап-арызбен жүгіну;
2) акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелер енгізу;
3) директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
4) өз есебінен қоғамға аудиторлық ұйымның аудит өткізуі мәселелері бойынша акционерлердің шешім қабылдауын көздейтін олардың арасында жасалған келісім негізінде әрекет ететін банктің дауыс беруші акцияларының жиынтығы он және одан да көп проценті өздеріне тиесілі акционерлер банктің ірі қатысушылары болып табылмайды.";
18-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктің ірі қатысушысына, банк холдингіне тиесілі банк акциялары санының банктің орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акциялары шегеріле отырып) акцияларының санына және (немесе) банктің дауыс беретін акцияларының санына проценттік арақатынасы ұлғаю жағына қарай өзгерген жағдайда банктің ірі қатысушысы, банк холдингі уәкілетті органға растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса тіркеп, банк акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы ақпарат ұсынуға тиіс.";
8) 20-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;";
4-тармақта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасындағы "тәуелсіз директоры," деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Тәуелсіз директорды қоспағанда, директорлар" деген сөздер "Директорлар" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "қолдану негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы." деген сөздер "қолдану;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) уәкілетті органның осы бапта аталған адамдарды банктің аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде қызметтік міндеттерді орындаудан шеттету негіздері бойынша кері шақыртып алуға құқылы.";
9) 29-бапта:
2, 8, 11, 13 және 14-тармақтардағы "он төрт" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақта:
2) тармақшада "тіркелген күннің" деген сөздерден кейін "және филиал туралы ережеде банктің жұмыс істеп тұрған филиалының, оның ішінде бірнеше мекен-жайдағы қосымша үй-жайларының санын көбейту бөлігіндегі қосымшалардың әділет органдарында тіркелген күнінің" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Не являются крупными участниками банка акционеры, которым в совокупности принадлежат десять и более процентов голосующих акций банка и действующие на основании заключенного между ними соглашения, предусматривающего принятие ими решений по следующим вопросам:
1) созыв внеочередного общего собрания акционеров или обращение в суд с иском о его созыве в случае отказа совета директоров в созыве общего собрания акционеров;
2) включение дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров;
3) созыв заседания совета директоров;
4) проведение аудиторской организацией аудита общества за свой счет.";
пункт 18 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае изменения процентного соотношения количества акций банка, принадлежащих крупному участнику банка, банковскому холдингу, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций и (или) к количеству голосующих акций банка в сторону увеличения крупный участник банка, банковский холдинг должны предоставить в уполномоченный орган информацию об источниках средств, используемых для приобретения акций банка, с приложением копий подтверждающих документов.";
8) в статье 20:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) не имеющее безупречной деловой репутации;";
в пункте 4:
в подпункте 1) части первой слова "независимого директора," исключить;
в части второй слова ", за исключением независимого директора," исключить;
часть первую пункта 9 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) банка не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан.";
9) в статье 29:
в пунктах 2, 8, 11, 13 и 14 слово "четырнадцати" заменить словом "тридцати";
в пункте 6:
подпункт 2) дополнить словами "и дате регистрации в органах юстиции дополнений в положение о филиале в части увеличения количества дополнительных помещений действующего филиала банка, в том числе находящихся по нескольким адресам";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:

"3) уәкілетті органның филиал әділет органдарында есептік тіркелген күннің және филиал туралы ережеде банктің жұмыс істеп тұрған филиалының, оның ішінде бірнеше мекен-жайдағы қосымша үй-жайларының санын көбейту бөлігіндегі қосымшалардың әділет органдарында тіркелген күнінің алдындағы үш ай ішінде банкке осы Заңның 47-бабы 2-тармағының б)-з) тармақшаларында көзделген санкцияларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің  168-2-бабының  2, 3, 5, 7 және 8 бөліктерінде және  356-бабында  көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жаза түріндегі санкцияларды қолданбауы;";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Банк - Қазақстан Республикасының резиденті Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органының ақпарат алмасу туралы келісімі болған жағдайда ғана филиал ашуға құқылы.";
10) 31-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Банктердің кредит беру жөніндегі құжаттаманы жүргізу тәртібі және қажетті құжаттар тізілімі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен айқындалады.";
11) 32-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
12) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Ставкалар мен тарифтер
1. Сыйақылар мен комиссиялардың ставкаларын, сондай-ақ банк қызметі көрсетілгені үшін тарифтерді банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар дербес белгілейді.
2. Банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар тәртібін уәкілетті орган белгілейтін шынайы, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептелетін сыйақы ставкаларын клиенттермен жасалған шарттарда, сондай-ақ қаржылық қызмет бойынша сыйақының шамалары туралы ақпаратты тарату, оның ішінде оны жариялау кезінде көрсетуге міндетті.
Аталған талаптар сақталмаған жағдайда уәкілетті орган банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға осы Заңның 47-бабында көзделген санкцияларды қолдануға құқылы.";
13) 42-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Банк немесе банк конгломератының қатысушысы уәкілетті органның қаржы және (немесе) өзге де есептілік деректерін түзету жөнінде жазбаша нұсқамада көрсетілген талаптарын орындамаған жағдайда, пруденциалдық нормативтердің және басқа міндетті нормалар мен лимиттердің есебін уәкілетті орган өзі түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.";
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "холдингі" деген сөзден кейін ", банктің ірі қатысушысы - банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған (банктің артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес проценттен астамын тікелей немесе жанама иеленуші жеке тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;

"3) неприменение уполномоченным органом к банку в течение трех месяцев, предшествующих дате учетной регистрации филиала в органах юстиции и дате регистрации в органах юстиции дополнений в положение о филиале в части увеличения количества дополнительных помещений действующего филиала банка, в том числе находящихся по нескольким адресам, санкций, предусмотренных подпунктами б) - з) пункта 2 статьи 47 настоящего Закона, а также санкций в виде наложения административного взыскания за административное правонарушение, предусмотренное частями 2, 3, 5, 7 и 8  статьи 168-2  и   статьей 356  Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Банк-резидент Республики Казахстан вправе открыть филиал за пределами Республики Казахстан только в случае наличия соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией.";
10) статью 31 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Порядок ведения банками документации по кредитованию и перечень необходимых документов определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
11) пункт 4 статьи 32 исключить;
12) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Ставки и тарифы
1. Ставки вознаграждения и комиссии, а также тарифы за оказание банковских услуг устанавливаются банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, самостоятельно.
2. Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны указывать ставки вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении, порядок которого устанавливается уполномоченным органом, в договорах, заключаемых с клиентами, а также при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам, в том числе ее публикации.
В случае несоблюдения указанного требования уполномоченный орган вправе применить к банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, санкции, предусмотренные статьей 47 настоящего Закона.";
13) в статье 42:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При неисполнении банком или участником банковского конгломерата требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.";
в части второй пункта 5 слово "обязан" заменить словами ", крупный участник банка - физическое лицо, владеющее прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка, обязаны";

14) 46-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы бапта келтірілген шаралар, банк холдингіне, банк конгломератының құрамына кіретін ұйымдарға, банктің ірі қатысушыларына қатысты, олар осы Заң талаптарын бұзған жағдайларда, сондай-ақ егер уәкілетті орган осы тұлғалардың, олардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз әрекеттері немесе әрекетсіздігі банктің қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаған жағдайда қолданылуы мүмкін.";
15) 47-бапта:
2-тармақта:
д) тармақшасындағы "және осы Заңның 48-бабы 1-тармағының г) тармақшасында көзделген негіздемелер бар болса," деген сөздер алып тасталсын;
е) тармақшасында:
"осы мәселені банктің тиісті органы қарағанға дейін," деген сөздер алып тасталсын;
"осы" деген сөздің алдынан "банктің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін бір мезгілде кері қайтарып ала отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
16) 47-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "банк холдингтеріне" деген сөздерден кейін "және банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) жиырма бес процентінен астамын тікелей және жанама иеленетін банктің ірі қатысушыларына - жеке тұлғаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 48-бапта:
1-тармақтың м-1) тармақшасында "банк холдингінің" деген сөздерден кейін "банктің дауыс беретін және (немесе) орналастырылған акцияларының (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды шегере отырып) жиырма бес процентінен астамын тікелей және жанама иеленетін, банктің ірі қатысушылары - жеке тұлғалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұлттық Банктің немесе уәкілетті органның барлық немесе жекелеген банк операцияларын жүргізуге берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұру не одан айыру туралы шешімдеріне шағым жасауы аталған шешімдерді орындауды тоқтата тұрмайды.";
18) 50-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Банк құпиясы бар ақпараттар ақпараттарды алмасу көзделетін Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде беріледі.";
19) 54-1-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Есептілікті ұсынудың тәртібі және нысандары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктің ірі қатысушысы - заңды тұлға немесе банк холдингі басшы қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда банктің ірі қатысушысы - заңды тұлға немесе банк холдингі растайтын құжаттарды тіркей отырып, басшы қызметкерлердің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді ұсынады.";

14) пункт 8 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"8. Меры, приведенные в настоящей статье, могут применяться в отношении банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, крупных участников банка в случаях нарушения ими требований настоящего Закона, а также в случае, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерные действия или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние банка.";
15) в статье 47:
в пункте 2:
в подпункте д) слова "и при наличии оснований, предусмотренных подпунктом г) пункта 1 статьи 48 настоящего Закона," исключить;
в подпункте е):
слова "до рассмотрения этого вопроса соответствующим органом банка" исключить;
дополнить словами "с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка;";
16) часть вторую пункта 1 статьи 47-1 после слов "банковским холдингам" дополнить словами "и крупным участникам банка - физическим лицам, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка,";
17) в статье 48:
подпункт м-1) пункта 1 после слов "банковским холдингом" дополнить словами ", крупным участником банка - физическим лицом, владеющим прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих и (или) размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций банка,";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Обжалование решений Национального Банка или уполномоченного органа о приостановлении действия либо лишении лицензии на проведение всех либо отдельных банковских операций не приостанавливает исполнения данных решений.";
18) пункт 10 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"10. Информация, содержащая банковскую тайну, предоставляется на основании международных договоров Республики Казахстан, предусматривающих обмен информацией.";
19) в статье 54-1:
часть вторую пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае изменения состава руководящих работников крупного участника банка - юридического лица или банковского холдинга крупный участник банка - юридическое лицо или банковский холдинг представляет сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников с приложением подтверждающих документов.";

20) 65-баптың 1-тармағының а) және в) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"а) осы банк эмитенті болып табылатын банк акционерлерінің акцияларды пайдалану мен билік ету жөніндегі құқықтары тоқтатыла тұрады;";
"в) банкті басқару жөніндегі барлық өкілеттік, сондай-ақ осы банк эмитенті болып табылатын банк акционерлерінің акцияларды пайдалану жөніндегі құқықтары уақытша әкімшілікке (уақытша басқарушыға) көшеді;";
21) 10-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер";
22) мынадай мазмұндағы 76-1-баппен толықтырылсын:
"76-1-бап. Өтпелі ережелер
Осы Заңның 57-бабы 1-1-тармағы үшінші бөлігінің талаптары 2005 және 2006 жылдардың қорытындылары бойынша банк конгломераты қатысушыларына аудитті жүзеге асыруда қолданылмайды.".
8. "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 165-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; 2003 ж., N 11, 67-құжат; 2005 ж., N 23, 104-құжат):
5-3-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ипотекалық ұйымдар уәкілетті органның қаржылық және (немесе) өзге де есептілігіндегі деректерді түзету бойынша жазбаша нұсқамасында көрсетілген талаптарын орындамаған жағдайда уәкілетті орган пруденциалдық нормативтерді есептеуді олардың түзетілген есептілігі негізінде жүзеге асырады.".
9. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 69-құжат; N 23, 141-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) мінсіз іскерлік бедел - кәсібилікті, адалдықты, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар немесе ауырлығы орташа, ауыр және аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқ екендігін растайтын фактілердің болуы;";
15-4) тармақшада:
бірінші абзацтағы "(мемлекет осындай иеленуші болып табылатын жағдайларды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;
"процентімен" деген сөздің алдынан "дауыс беретін" деген сөздермен толықтырылсын;

20) в пункте 1 статьи 65 подпункты а) и в) изложить в следующей редакции:
"а) приостанавливаются права акционеров банка по пользованию и распоряжению акциями, эмитентом которых является данный банк;";
"в) все полномочия по управлению банком, а также права акционеров банка по пользованию акциями, эмитентом которых является данный банк, переходят к временной администрации (временному управляющему);";
21) заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Заключительные и переходные положения";
22) дополнить статьей 76-1 следующего содержания:
"Статья 76-1. Переходные положения
Требования части третьей пункта 1-1 статьи 57 настоящего Закона не применяются при осуществлении аудита участников банковского конгломерата по итогам 2005 и 2006 годов.".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 23 декабря 1995 г. "Об ипотеке недвижимого имущества" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 165; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205; 2000 г., N 18, ст. 336; 2003 г., N 11, ст. 67; 2005 г., N 23, ст. 104):
статью 5-3 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При неисполнении ипотечной организацией требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 69; N 23, ст. 141):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления;";
в подпункте 15-4):
абзац первый после слова "государство" дополнить словами ", а также случаев, предусмотренных настоящим Законом";
абзац второй после слова "процентами" дополнить словом "голосующих";

мынадай мазмұндағы 15-5) тармақшамен толықтырылсын:
"15-5) заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін жанама иелену не акцияларын иелену (олармен дауыс беру) - басқа заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін иелену (олармен дауыс беру) арқылы заңды тұлғаның, заңды тұлғаның ірі қатысушысының немесе бірлесіп заңды тұлғаның ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін айқындау мүмкіндігі;";
2) 35-баптың 2, 8 және 9-тармақтарындағы "он төрт" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 36-1-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының он немесе одан да көп процентін тікелей иеленетін немесе ең аз талап етілетін рейтингі бар ашық жинақтаушы зейнетақы қорының он немесе одан да көп процентпен дауыс беру мүмкіндігі бар ашық жинақтаушы зейнетақы қоры ірі қатысушысының акцияларын (қатысу үлестерін) иелену (олармен дауыс беру) арқылы ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процентін жанама иеленуді немесе ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процентімен жанама дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмейді.
Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушылары - жеке тұлғалар ашық жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын өздеріне меншік құқығымен тиесілі мүлік құнынан аспайтын мөлшерде төлейді.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жинақтаушы зейнетақы қорының он немесе одан да көп проценті жиынтығымен тиесілі және мынадай:
1) акционерлердің жалпы жиналысын шақыру немесе директорлар кеңесі акционерлердің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда оны шақыру туралы сотқа талап-арызбен жүгіну;
2) акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелерді енгізу;
3) директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
4) өз есебінен қоғамның аудитін аудиторлық ұйымның жүргізуі мәселелері бойынша олардың шешім қабылдауын көздейтін өздерінің арасында жасалған келісімнің негізінде әрекет ететін акционерлер жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы болып табылмайды.";
4-тармақ:
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) ашық жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайы нашарлауы ықтимал жағдайларында осы қордың қайта капиталдандыру жоспарын;
3-2) растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;

дополнить подпунктом 15-5) следующего содержания:
"15-5) косвенное владение долями участия в уставном капитале либо владение (голосование) акциями юридического лица - возможность определять решения юридического лица, крупного участника юридического лица или лиц, совместно являющихся крупным участником юридического лица, через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) других юридических лиц;";
2) в пунктах 2, 8 и 9 статьи 35 слово "четырнадцати" заменить словом "тридцати";
3) в статье 36-1:
пункт 1 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда через владение (голосование) акциями (долями участия) крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, прямо владеющего десятью или более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда, имеющего минимальный требуемый рейтинг.
Крупные участники открытого накопительного пенсионного фонда - физические лица оплачивают акции открытого накопительного пенсионного фонда в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Не являются крупными участниками накопительного пенсионного фонда акционеры, которым в совокупности принадлежат десять и более процентов голосующих акций накопительного пенсионного фонда и действующие на основании заключенного между ними соглашения, предусматривающего принятие ими решений по следующим вопросам:
1) созыв внеочередного общего собрания акционеров или обращение в суд с иском о его созыве в случае отказа совета директоров в созыве общего собрания акционеров;
2) включение дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров;
3) созыв заседания совета директоров;
4) проведение аудиторской организацией аудита общества за свой счет.";
в пункте 4:
дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-1) план рекапитализации открытого накопительного пенсионного фонда в случаях возможного ухудшения финансового положения данного фонда;
3-2) сведения о безупречной деловой репутации с приложением копий подтверждающих документов;

3-3) жеке тұлға тұратын елдің салық органдары немесе өзге де уәкілетті тұлғалары куәландырған кірістері мен мүліктері туралы мәліметтерді;";
4) тармақшадағы "сондай-ақ сотталғандығы бар-жоғы туралы, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар, қаржы, салық салу саласында құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылғандығы туралы" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақта:
2) тармақшадағы "1)-3)" деген цифрлар "1), 2), 3) және 3-1)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) оның басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;";
4) тармақшада "сондай-ақ сотталғандығы бар-жоғы туралы, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар, қаржы, салық салу саласында құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылғандығы туралы" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта:
1) тармақшадағы "1)-3)" деген цифрлар "1), 2), 3) және 3-1)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"3)-6)" деген цифрлар "2-1), 3), 4), 5) және 6)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "тізбесін" деген сөздің алдынан "осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысына тиесілі ашық жинақтаушы зейнетақы қорының акциялары санының ашық жинақтаушы зейнетақы қорының дауыс беретін акцияларының санына проценттік қатынасының ұлғаю жағына өзгеруі жағдайында, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы уәкілетті органға растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса тіркей отырып, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы ақпарат ұсынуға тиіс.";
4) 36-2-бапта:
1-тармақта:
10) тармақша "тізбесін" деген сөздің алдынан "осы Заңның 36-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшадағы "болмауы негіз болып табылады." деген сөздер "болмауы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) ашық жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жай-күйінің ықтимал нашарлауы жағдайында ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ұсынылған қайта капиталдандыру жоспарының тиімсіздігі;
12) өтініш беруші - жеке тұлғада, өтініш беруші - заңды тұлғаның басшы қызметкерлерінде мінсіз іскерлік беделдің болмауы негіз болып табылады.";
5) 40-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"1. Жинақтаушы зейнетақы қоры міндетті түрде мынадай алқалы органдарды қалыптастырады:
1) директорлар кеңесі - басқару органы;

3-3) сведения о доходах и имуществе, заверенные налоговыми органами или иными уполномоченными лицами страны проживания физического лица;";
в подпункте 4) слова ", наличии судимости, привлечении к административной ответственности за совершение коррупционных правонарушений, правонарушений в области финансов, налогообложения" исключить;
в пункте 5:
в подпункте 2) цифры "1)-3)" заменить словами "1), 2), 3) и 3-1)";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников;";
в подпункте 4) слова "о наличии судимости, привлечении к административной ответственности за совершение коррупционных правонарушений, правонарушений в области финансов, налогообложения" исключить;
в пункте 6:
в подпункте 1):
цифры "1)-3)" заменить словами "1), 2), 3) и 3-1)";
цифры "3)-6)" заменить словами "2-1), 3), 4), 5) и 6)";
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи";
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае изменения процентного соотношения количества акций открытого накопительного пенсионного фонда, принадлежащих крупному участнику открытого накопительного пенсионного фонда, к количеству голосующих акций открытого накопительного пенсионного фонда в сторону увеличения крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда должен предоставить в уполномоченный орган информацию об источниках средств, используемых для приобретения акций открытого накопительного пенсионного фонда, с приложением копий подтверждающих документов.";
4) в статье 36-2:
в пункте 1:
подпункт 10) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 36-1 настоящего Закона";
дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) неэффективность представленного плана рекапитализации открытого накопительного пенсионного фонда в случае возможного ухудшения финансового состояния данного фонда;
12) отсутствие у заявителя - физического лица, а также у руководящих работников заявителя - юридического лица безупречной деловой репутации.";
5) в статье 40:
пункт 1 дополнить частью первой следующего содержания:
"1. Накопительный пенсионный фонд в обязательном порядке формирует следующие коллегиальные органы:
1) совет директоров - орган управления;

2) басқарма - атқарушы орган;
3) ішкі аудит қызметі - бақылаушы орган.";
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;";
4-тармақта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасындағы "тәуелсіз директоры," деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Тәуелсіз директорды қоспағанда, директорлар" деген сөздер "Директорлар" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша "басшы қызметкерге" деген сөздерден кейін "және (немесе) жинақтаушы зейнетақы қорына" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "қолдану негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы." деген сөздер "қолдану;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) уәкілетті орган осы бапта көрсетілген тұлғаларды жинақтаушы зейнетақы қорының аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы.";
6) 41-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органның жазбаша нұсқамасында көрсетілген қаржылық және (немесе) өзге де есептіліктегі деректерді түзету жөніндегі талаптарды орындамаған кезде, пруденциалдық нормативтерді және басқа да міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуді уәкілетті орган өздері түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.";
7) 42-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"42-бап. Уәкілетті орган қолданатын ықпал етудің шектеулі
шаралары және санкциялар
1. Уәкілетті орган пруденциалдық нормативтердің және басқа да сақталуға міндетті нормалар мен лимиттердің бұзылғандығын, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің бұзылғандығын тапқан, жинақтаушы зейнетақы қорының лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің заңсыз іс-әрекеттері немесе әрекетсіздіктері анықталған жағдайларда уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорына ықпал жасаудың мынадай шектеулі шараларының бірін қолдануға:
1) анықталған кемшіліктерді белгіленген мерзімде жою жөнінде орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беруге;
2) жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерін қызметінен шеттету туралы акционерлер алдында мәселе қоюға;
3) міндеттеме-хат талап етуге;
4) жинақтаушы зейнетақы қорымен жазбаша келісім жасауға құқылы.
2. Жинақтаушы зейнетақы қорының міндеттеме-хатында орын алған кемшіліктерді мойындау фактісі және жинақтаушы зейнетақы қоры басшыларының оларды қатаң белгіленген мерзімде жою және (немесе) жоспарланған іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, алдағы уақытта мұндай кемшіліктерді болдырмау жөнінде кепілдігі қамтылуға тиіс.

2) правление - исполнительный орган;
3) служба внутреннего аудита - контрольный орган.";
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) не имеющее безупречной деловой репутации;";
в пункте 4:
в подпункте 1) части первой слова "независимого директора," исключить;
в части второй слова ", за исключением независимого директора," исключить;
в части первой пункта 9:
подпункт 2) после слова "работнику" дополнить словами "и (или) к накопительному пенсионному фонду";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан.";
6) пункт 4 статьи 41 дополнить частью второй следующего содержания:
"При неисполнении накопительным пенсионным фондом требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.";
7) статью 42 изложить в следующей редакции:
"Статья 42. Ограниченные меры воздействия и санкции,
применяемые уполномоченным органом
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, нарушений нормативных правовых актов уполномоченного органа, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников накопительного пенсионного фонда уполномоченный орган вправе применить к накопительному пенсионному фонду одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) давать обязательное для исполнения письменное предписание об устранении выявленных недостатков в установленные сроки;
2) ставить вопрос перед акционерами об отстранении руководящих работников накопительного пенсионного фонда;
3) затребовать письмо-обязательство;
4) составить с накопительным пенсионным фондом письменное соглашение.
2. Письмо-обязательство накопительного пенсионного фонда должно содержать факт признания имеющихся недостатков и гарантию руководства накопительного пенсионного фонда по их устранению в строго определенные сроки и (или) недопущению впредь подобных нарушений с указанием перечня запланированных мероприятий.

3. Жазбаша келісім - бұл анықталған кемшіліктерді дереу жою қажеттігі туралы және осыған байланысты бірінші кезектегі шараларды бекіту жөнінде жинақтаушы зейнетақы қоры мен уәкілетті орган арасындағы келісім.
4. Жинақтаушы зейнетақы қоры міндеттеме-хаттың немесе жазбаша келісімнің осы құжатта көрсетілген мерзімде орындалғандығы жөнінде уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
5. Ықпал етудің шектеулі шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
6. Уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорына оған бұрын қолданған ықпал ету шараларына қарамастан санкция қолдануға құқылы.
7. Уәкілетті орган санкция ретінде мынадай шаралар қолдануға:
1) Осы Заңның 42-1, 42-2, 42-3, 42-4, 42-5 және 42-6-баптарында белгіленген негіздемелер бойынша және тәртіппен консервациялау енгізуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айыппұл салуға және өндіртіп алуға;
3) лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға не одан айыруға;
4) жинақтаушы зейнетақы қорының аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеті Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтіндігін тану үшін жеткілікті деректердің негізінде, сонымен бір мезгілде жинақтаушы зейнетақы қорының басқарушы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып ала отырып, осы Заңның 40-бабында көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуге құқылы.
8. Уәкілетті орган мынадай негіздемелердің кез-келгені бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту жөніндегі қызметке лицензияның қолданылуын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұруға құқылы:
1) негіздемесі бойынша лицензия берілген ақпараттың дәйексіздігі;
2) лицензия берілген сәттен бастап жинақтаушы зейнетақы қоры қызметінің басталуын бір жылдан астам уақытқа кешіктіруі;
3) жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт бойынша міндеттемелерін жүйелі түрде (күнтізбелік он екі ай ішінде қатарынан үш және одан да көп жағдайларда) орындамауы немесе тиісті дәрежеде орындамауы;
4) уәкілетті орган белгілеген нормативтерді және жинақтаушы зейнетақы қоры орындауға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді жүйелі түрде (күнтізбелік он екі ай ішінде қатарынан үш және одан да көп жағдайларда) бұзуы;
5) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы ережелерін жүйелі түрде (күнтізбелік он екі ай ішінде қатарынан үш және одан да көп жағдайларда) бұзуы не уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын орындамауы;

3. Письменное соглашение - это соглашение между накопительным пенсионным фондом и уполномоченным органом о необходимости незамедлительного устранения выявленных недостатков и об утверждении в связи с этим первоочередных мер.
4. Накопительный пенсионный фонд обязан уведомить уполномоченный орган об исполнении письма-обязательства или письменного соглашения в срок, указанный в данном документе.
5. Порядок применения ограниченных мер воздействия устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
6. Уполномоченный орган вправе применить санкции к накопительному пенсионному фонду вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.
7. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить следующие меры:
1) вводить консервацию по основаниям и в порядке, которые установлены статьями 42-1, 42-2, 42-3, 42-4, 42-5 и 42-6 настоящего Закона;
2) налагать и взыскивать штрафы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) приостанавливать действие либо лишать лицензии;
4) отстранять от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 40 настоящего Закона, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) накопительного пенсионного фонда не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника накопительного пенсионного фонда.
8. Уполномоченный орган вправе приостановить действие лицензии на деятельность по привлечению пенсионных взносов накопительного пенсионного фонда на срок до шести месяцев по любому из следующих оснований:
1) недостоверность информации, на основании которой была выдана лицензия;
2) задержка начала деятельности накопительного пенсионного фонда более года с момента выдачи лицензии;
3) систематическое (три и более случая в течение двенадцати календарных месяцев подряд) невыполнение или ненадлежащее выполнение накопительным пенсионным фондом обязательств по договорам о пенсионном обеспечении;
4) систематическое (три и более случая в течение двенадцати календарных месяцев подряд) нарушение установленных уполномоченным органом нормативов и других обязательных к исполнению накопительным пенсионным фондом норм и лимитов;
5) систематическое (три и более случая в течение двенадцати календарных месяцев подряд) нарушение нормативных правовых актов Республики Казахстан, пенсионных правил накопительного пенсионного фонда либо невыполнение письменных предписаний уполномоченного органа;

6) жүргізілген аудит туралы аудиторлық ұйымдардың есебінде көрсетілген бұзушылықтарды жинақтаушы зейнетақы қорының осы Заңның 49-3-бабының 2-тармағында көрсетілген мерзімде жоймауы;
7) есептілік пен мәліметтер бермеу немесе қасақана дәйексіз
есептілік пен мәліметтер беру.
9. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту жөніндегі қызметті жүзеге асыру және бұрын тартылған салымшыларға зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру құқығын сақтай отырып, жаңа салымшыларды тартуға, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық қызметін жүзеге асыруына тыйым салуға әкеп соғады.
10. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы жарналарын тарту жөніндегі қызметіне берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы уәкілетті орган қабылдаған шешімді жинақтаушы зейнетақы қоры екі баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарлама жариялау арқылы он күн ішінде салымшылар мен алушыларды хабардар етеді.
11. Жинақтаушы зейнетақы қоры лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұруының себептерін белгіленген мерзімде жоймаса, уәкілетті органның лицензиядан айыруы үшін негіз болып табылады.
12. Өзіне қатысты уәкілетті орган ықпал етудің шектеулі шараларын немесе санкция қолданған жинақтаушы зейнетақы қоры, оның шешіміне сот тәртібімен шағымдануға құқылы. Уәкілетті органның аталған шешімдеріне шағымдану, оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
13. Егер уәкілетті орган ірі қатысушылардың немесе олардың
лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің тәртіп бұзушылығы, заңсыз іс-әрекеттері немесе әрекетсіздігі ашық жинақтаушы зейнетақы қорының қаржылық жағдайын нашарлатқандығын айқындаса, осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында келтірілген шаралар ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушыларына да қолданылады.";
8) 42-4-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) эмитенті аталған қор болып табылатын жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің акцияларды пайдалану және оған билік ету бойынша құқығы тоқтатыла тұрады;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жинақтаушы зейнетақы қорын басқару жөніндегі жинақтаушы зейнетақы қоры акционерлерінің барлық құқықтары, сондай-ақ эмитенті аталған қор болып табылатын акцияларды пайдалану құқығы уақытша әкімшілікке (жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша меңгерушісіне) өтеді.";
9) 49-2-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Есептілікті ұсыну тәртібі мен оның нысандары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысының - заңды тұлғасының басшы қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда, ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы - заңды тұлғасы растаушы құжаттарды қоса бере отырып, басшы қызметкерлердің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді табыс етеді.";

6) неустранение накопительным пенсионным фондом нарушений, указанных в отчете аудиторской организации о проведенном аудите, в сроки, указанные в пункте 2 статьи 49-3 настоящего Закона;
7) непредставление или представление заведомо недостоверных отчетности и сведений.
9. Приостановление действия лицензии влечет запрет на привлечение новых вкладчиков с сохранением за накопительным пенсионным фондом права осуществления деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат ранее привлеченным вкладчикам, а также осуществления накопительным пенсионным фондом инвестиционной деятельности.
10. Принятое уполномоченным органом решение о приостановлении действия лицензии на деятельность по привлечению пенсионных взносов накопительного пенсионного фонда доводится накопительным пенсионным фондом до сведения вкладчиков и получателей путем публикации объявления в двух печатных изданиях на государственном и русском языках в течение десяти дней.
11. Неустранение в установленный срок накопительным пенсионным фондом причин, по которым приостановлено действие лицензии, является основанием для лишения лицензии уполномоченным органом.
12. Накопительный пенсионный фонд либо лицо, по отношению к которому уполномоченный орган принял ограниченные меры воздействия или санкции, вправе обжаловать его решения в судебном порядке. Обжалование указанных решений уполномоченного органа не приостанавливает их исполнения.
13. Меры, приведенные в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, могут также применяться в отношении крупных участников открытых накопительных пенсионных фондов, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие крупных участников, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние открытого накопительного пенсионного фонда.";
8) в пункте 1 статьи 42-4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) приостанавливаются права акционеров накопительного пенсионного фонда по пользованию и распоряжению акциями, эмитентом которых является данный фонд;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) все права акционеров накопительного пенсионного фонда по управлению накопительным пенсионным фондом, а также право пользования акциями, эмитентом которых является данный фонд, переходят к временной администрации (временному управляющему накопительным пенсионным фондом);";
9) в статье 49-2:
часть вторую пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае изменения состава руководящих работников крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда - юридического лица крупный участник открытого накопительного пенсионного фонда - юридическое лицо представляет сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников с приложением подтверждающих документов.";

10) 55-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы "шарттарды" деген сөзден кейін ", сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 57-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Зейнетақы активтерін немесе жинақтаушы зейнетақы қорын инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын ұйымдар, қаржылық және (немесе) өзге де есептілік мәліметтерін түзету бойынша жазбаша нұсқамада көрсетілген уәкілетті органның талаптарын орындамаған жағдайда, пруденциялдық нормативтердің және басқа да міндетті нормалар мен лимиттердің есебін уәкілетті орган өздері түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.".
10. "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 5-6, 49-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2002 ж. N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат;№ 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24, 25-құжаттар; N 8, 45-құжат):
1) 11-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "тоқтатуға құқылы." деген сөздер "тоқтатуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) осы Заңда және (немесе) серіктестіктің жарғысында көзделген олардың құқықтарын бұзған серіктестік органдарының шешімдеріне сот тәртібімен дау айтуға құқылы.";
2) 12-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "етпеуге міндетті." деген сөздер "етпеуге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) серіктестікке қатысушылардың тізілімін жүргізген жағдайда осы Заңның 17-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген мәліметтердің өзгергені туралы атқарушы органға, сондай-ақ тіркеушіге жазбаша хабарлауға міндетті.";
3) 17-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасындағы "тәртібі болуға тиіс." деген сөздер "тәртібі;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) серіктестікке қатысушыларға және үлестерді сатып алушыларға серіктестіктің қызметі туралы ақпаратты ұсыну тәртібі және мерзімі;
8) серіктестікке қатысушылардың құқықтары мен міндеттері болуға тиіс";
4) 29-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Серіктестік мүлкіндегі үлес кепілін тіркеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Тіркеуші серіктестікке қатысушылардың тізілімін жүргізген жағдайда серіктестік мүлкіндегі үлес кепілін тіркеу осы Заңның және (немесе) серіктестік жарғысының талаптарын сақтаған кезде тіркеушінің ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.";

10) подпункт 3) пункта 2 статьи 55 дополнить словами ", а также случаев, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа";
11) статью 57 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При неисполнении организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами или накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 22 апреля 1998 г. "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 5-6, ст. 49; 1999 г., N 20, ст. 727; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 11, ст. 56; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24, 25; N 8, ст. 45):
1) пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) оспаривать в судебном порядке решения органов товарищества, нарушающие их права, предусмотренные настоящим Законом и (или) уставом товарищества.";
2) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) письменно извещать исполнительный орган, а также регистратора в случае ведения реестра участников товарищества об изменении сведений, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 17 настоящего Закона.";
3) часть первую пункта 2 статьи 17 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) порядок и сроки предоставления участникам товарищества и приобретателям долей информации о деятельности товарищества;
8) права и обязанности участников товарищества.";
4) статью 29 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Регистрация залога доли в имуществе товарищества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В случае ведения реестра участников товарищества регистратором регистрация залога доли в имуществе товарищества осуществляется в соответствии с внутренними документами регистратора при соблюдении требований настоящего Закона и (или) устава товарищества.";

5) 43-бапта:
2-тармақта:
5) тармақшадағы "серіктестіктің" деген сөздің алдынан "оларды бекіту серіктестіктің жарғысында серіктестіктің өзге органдарының құзыретіне жатқызылған құжаттардан басқа;" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақшасындағы "шешім шығару жатады." деген сөздер "шешім шығару;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) серіктестікке қатысушыларға және үлестерді сатып алушыларға серіктестіктің қызметі туралы ақпаратты ұсыну тәртібін және мерзімдерін бекіту жатады.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қатысушылардың жалпы жиналысы, егер серіктестіктің жарғысында өзгеше айқындалмаса, серіктестіктің ішкі қызметіне қатысты мәселелер бойынша жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің өзге де органдарының кез келген шешімінің күшін жоюға құқылы.";
6) 46-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жалпы жиналыстың күн тәртібіне "әр түрлі", "өзге де", "басқа" және осыларға ұқсас тұжырымдауларды қоса алғанда, жалпылама ұғымдағы мәселелерді енгізуге тыйым салынады.";
7) 50-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"50-бап. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік органдарының
шешімдеріне дау айту";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің өзге де органдарының шешімдеріне дау айту осы баптың бірінші бөлігінде көзделген тәртіп пен мерзімдерде жүзеге асырылады.";
8) 65-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Жауапкершілігі шектеулі серіктестікті қайта құру нәтижесінде құрылған акционерлік қоғам қоғамның акцияларын тек қана жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қатысушылары арасында орналастырады (сатады). Қайта құрылған жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қатысушыларына берілетін акциялардың саны әрбір қатысушының үлесінің баланстық құнының қайта ұйымдастырылатын жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің меншікті капиталының жалпы мөлшеріне арақатынасы негізінде айқындалады.
4. Құрылатын акционерлік қоғамның жарғылық капиталы оған қабылдау-тапсыру актісіне сәйкес берілген активтер мен міндеттемелер арасындағы айырмаға тең болады және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  10-бабында  белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.".
11. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 1998 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 13, 195-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 24, 153-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат):

5) в статье 43:
в пункте 2:
подпункт 5) дополнить словами ", кроме документов, утверждение которых уставом товарищества отнесено к компетенции иных органов товарищества";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) утверждение порядка и сроков предоставления участникам товарищества и приобретателям долей информации о деятельности товарищества.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Общее собрание участников вправе отменить любое решение иных органов товарищества с ограниченной ответственностью по вопросам, относящимся к внутренней деятельности товарищества, если иное не определено уставом товарищества.";
6) пункт 3 статьи 46 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Запрещается включение в повестку дня общего собрания вопросов с широким пониманием, включая "разное", "иное", "другие" и аналогичные им формулировки.";
7) в статье 50:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 50. Оспаривание решений органов товарищества
с ограниченной ответственностью";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Оспаривание решений иных органов товарищества с ограниченной ответственностью осуществляется в порядке и сроки, которые предусмотрены частью первой настоящей статьи.";
8) статью 65 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Акционерное общество, созданное в результате преобразования товарищества с ограниченной ответственностью, размещает (реализует) акции общества только среди участников товарищества с ограниченной ответственностью. Количество акций, передаваемое участникам преобразованного товарищества с ограниченной ответственностью, определяется исходя из соотношения балансовой стоимости доли каждого участника к общему размеру собственного капитала реорганизуемого товарищества с ограниченной ответственностью.
4. Уставный капитал создаваемого акционерного общества равен разнице между активами и обязательствами, переданными ему в соответствии с передаточным актом, и должен соответствовать требованиям, установленным  статьей 10  Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах.".
11. В  Закон  Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 11, ст. 67; 2004 г., N 24, ст. 153; 2006 г., N 11, ст. 55):

1) 15-бап мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен
толықтырылсын:
"7-1) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айыру немесе оның қолданылуын тоқтата тұру туралы немесе қаржы ұйымдарын консервациялауды жүргізу бойынша шешім қабылдаған;
7-2) сот банкті, жинақтаушы зейнетақы қорының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғаған;";
2) 39-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сауда-саттық ұйымдастырушыларының сауда-саттық жүйелерінде ашық сауда-саттық әдісімен жасалған "репо" операциялары бойынша оның нысанасы болып табылатын мүлікке тыйым салу осы "репо" операциялары жабылғаннан кейін ғана қолданылуы мүмкін.";
3) 40-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сауда-саттық ұйымдастырушыларының сауда-саттық жүйелерінде ашық сауда-саттық әдісімен жасалған "репо" операциялары бойынша оның нысанасы болып табылатын мүлікке тыйым салу азаматтық іс жүргізу барысында осы "репо" операциялары жабылғаннан кейін ғана қолданылуы мүмкін.".
12. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 22, 309-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 5-құжат; N 8, 52-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 86-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 23, 138-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат):
1) 16-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 6) тармақшасындағы "жүзеге асырмау негіздеме болып табылады." деген сөздер "жүзеге асырмау;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның өтінішхаты негіздеме болып табылады.";
2) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Қаржы ұйымының аудитін жүргізу ерекшеліктері
1. Қаржы ұйымының аудиторлық есебін жасау және оны уәкілетті органға ұсыну мерзімдері қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісімен айқындалады.
2. Қаржы ұйымының аудиторлық есебі бір мезгілде қаржы ұйымына және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ұсынылады.
3. Қаржы ұйымының аудиторлық есебін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға ұсынудың белгіленген мерзімдері бұзылған жағдайда қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган аудиторлық есепті белгіленген мерзімде ұсыну туралы жазбаша нұсқама жіберуге құқылы.

1) статью 15 дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) принятия государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций, решения о лишении или приостановлении действия лицензий на осуществление деятельности на финансовом рынке или решения по проведению консервации финансовой организации;
7-2) возбуждения судом дела о принудительной ликвидации банка, страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда;";
2) статью 39 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Взыскание на имущество, являющееся предметом по операциям "репо", заключенным в торговых системах организаторов торгов методом открытых торгов, может быть обращено только после закрытия данных операций "репо".";
3) пункт 2 статьи 40 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Арест на имущество, являющееся предметом по операциям "репо", заключенным в торговых системах организаторов торгов методом открытых торгов, в ходе гражданского судопроизводства может быть наложен только после закрытия данных операций "репо".".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 20 ноября 1998 г. "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 22, ст. 309; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 5; N 8, ст. 52; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 86; N 15, ст. 139; 2004 г., N 23, ст. 138; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 8, ст. 45):
1) часть первую пункта 2 статьи 16 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) ходатайство уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
2) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Особенности проведения аудита финансовой организации
1. Сроки составления аудиторского отчета финансовых организаций и его представления в уполномоченный орган определяются нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
2. Аудиторский отчет финансовой организации представляется одновременно финансовой организации и уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
3. В случае нарушения установленных сроков представления аудиторского отчета финансовой организации уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций вправе направить письменное предписание о представлении аудиторского отчета в установленный срок.

4. Аудиторлық ұйым жазбаша нұсқаманы орындамаған жағдайда қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган лицензияның қолданылуын тоқтата тұру қажеттілігі туралы өтінішхатпен уәкілетті органға жүгінуге құқылы.".
13. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 85-құжат; N 16, 99-құжат):
1) 3-бапта:
он үшінші абзац "жағдайларды" деген сөзден кейін ", сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы жиырмасыншы және жиырма бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"мінсіз іскерлік бедел - кәсібилілікті, адалдықты, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар немесе ауырлығы орташа қылмыстар, ауыр және аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқ екендігін растайтын фактілердің болуы;
заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін жанама иелену не акцияларын иелену (олармен дауыс беру) - басқа заңды тұлғалардың акцияларын (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін иелену (олармен дауыс беру) арқылы заңды тұлғаның, заңды тұлғаның ірі қатысушысының немесе бірлесіп заңды тұлғаның ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың шешімдерін айқындау мүмкіндігі;";
2) 26-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процентін тікелей иеленетін немесе ең аз талап етілетін рейтингі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процентімен дауыс беру мүмкіндігі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының акцияларын (қатысу үлестерін) иелену (олармен дауыс беру) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процентін жанама иеленуді немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп процентімен жанама дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғасы үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмейді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары - жеке тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын өздеріне меншік құқығында тиесілі мүлік құнынан аспайтын мөлшерде төлейді.";
4-тармақта:

4. В случае неисполнения письменного предписания аудиторской организацией уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций вправе обратиться с ходатайством в уполномоченный орган о необходимости приостановления действия лицензии.".
13. В  Закон  Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; 2005 г., N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25; N 8, ст. 45; N 13, ст. 85; N 16, ст. 99):
1) в статье 3:
абзац тринадцатый после слов "управляющая компания" дополнить словами ", а также случаев, предусмотренных настоящим Законом";
дополнить абзацами двадцатым и двадцать первым следующего содержания:
"безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления;
косвенное владение долями участия в уставном капитале либо владение (голосование) акциями юридического лица - возможность определять решения юридического лица, крупного участника юридического лица или лиц, совместно являющихся крупным участником юридического лица, через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) других юридических лиц;";
2) в статье 26:
пункт 1 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица - нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации через владение (голосование) акциями (долями участия) крупного участника страховой (перестраховочной) организации, прямо владеющего десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, имеющего минимальный требуемый рейтинг.
Крупные участники страховой (перестраховочной) организации - физические лица оплачивают акции страховой (перестраховочной) организации в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего им на праве собственности.";
в пункте 4:

мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) және 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайларында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта капиталдандыру жоспарын;
3-2) растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, мінсіз іскерлік бедел туралы мәліметтерді;
3-3) жеке тұлға тұратын елдің салық органдары немесе өзге де уәкілетті тұлғалары растаған кірістер мен мүлік туралы мәліметтерді;";
4-тармақшадағы ", сондай-ақ сотталғандығы бар-жоғы туралы, әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар, қаржы, салық салу саласында құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылғаны туралы" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақта:
2) тармақшадағы "1)-3)" деген цифрлар "1), 2), 3) және 3-1)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) оның басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;";
4-тармақшадағы ", сондай-ақ сотталғандығы бар-жоғы туралы, әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар, қаржы, салық салу саласында құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылғаны туралы" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта:
1) тармақшада:
"1-3)" деген цифрлар "1), 2), 3) және 3-1)" деген сөздермен, "3-6)" деген цифрлар "2-1), 3), 4), 5) және 6)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "тізбесін" деген сөздің алдынан "осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Мыналар бойынша:
1) кезектен тыс акционерлердің жалпы жиналысын шақыру немесе директорлар кеңесі акционерлердің жалпы жиналысын шақырудан бас тартқан жағдайда оны шақыру туралы сотқа талап-арызбен жүгіну;
2) акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қосымша мәселелер енгізу;
3) директорлар кеңесінің отырысын шақыру;
4) аудиторлық ұйымның қоғамның өз есебінен аудит өткізуі мәселелері бойынша акционерлердің шешім қабылдауын көздейтін олардың арасында жасалған келісім негізінде әрекет ететін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының жиынтығы он және одан да көп проценті өздеріне тиесілі акционерлер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары болып табылмайды.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының санына проценттік қатынасының ұлғаю жағына өзгеруі жағдайында, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы уәкілетті органға растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы ақпарат ұсынуға тиіс.";

дополнить подпунктами 3-1), 3-2) и 3-3) следующего содержания:
"3-1) план рекапитализации страховой (перестраховочной) организации в случаях возможного ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации;
3-2) сведения о безупречной деловой репутации с приложением копий подтверждающих документов;
3-3) сведения о доходах и имуществе, заверенные налоговыми органами или иными уполномоченными лицами страны проживания физического лица;";
в подпункте 4) слова ", наличии судимости, привлечении к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, правонарушения в области финансов, налогообложения" исключить;
в пункте 5:
в подпункте 2) цифры "1)-3)" заменить словами "1), 2), 3) и 3-1)";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников;";
в подпункте 4) слова "о наличии судимости, привлечении к административной ответственности за совершение административного коррупционного правонарушения, правонарушения в области финансов, налогообложения" исключить;
в пункте 6:
в подпункте 1):
цифры "1)-3)" заменить словами "1), 2), 3) и 3-1)";
цифры "3)-6)" заменить словами "2-1), 3), 4), 5) и 6)";
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Не являются крупными участниками страховой (перестраховочной) организации акционеры, которым в совокупности принадлежат десять и более процентов голосующих акций страховой (перестраховочной) организации и действующие на основании заключенного между ними соглашения, предусматривающего принятие ими решений по следующим вопросам:
1) созыв внеочередного общего собрания акционеров или обращение в суд с иском о его созыве в случае отказа совета директоров в созыве общего собрания акционеров;
2) включение дополнительных вопросов в повестку дня общего собрания акционеров;
3) созыв заседания совета директоров;
4) проведение аудиторской организацией аудита общества за свой счет.";
пункт 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае изменения процентного соотношения количества акций страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации в сторону увеличения крупный участник страховой (перестраховочной) организации должен предоставить в уполномоченный орган информацию об источниках средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, с приложением копий подтверждающих документов.";

3) 26-1-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жай-күйінің ықтимал нашарлауы жағдайында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұсынылған қайта капиталдандыру жоспарының тиімсіздігі;
3-2) өтініш беруші - жеке тұлғада, өтініш беруші - заңды тұлғаның басшы қызметкерінде мінсіз іскерлік беделдің болмауы;";
10) тармақша "тізбесін" деген сөздің алдынан "осы Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 33-баптың 2, 7, 10, 12 және 13-тармақтарындағы "он төрт" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 34-бапта:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;";
4-тармақта:
1) тармақшаның бірінші бөлігіндегі "тәуелсіз директоры" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "Тәуелсіз директорды қоспағанда, директорлар" деген сөздер "Директорлар" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "қолдануы негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы." деген сөздер "қолдануы;" деген сөзбен ауыстырылып, бөлік мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы бапта аталған тұлғаларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы.";
6) 43-бап мынадай мазмұндағы 3-5) тармақшамен толықтырылсын:
"3-5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін тәуекелдерді басқару жүйесінің болуы жөнінде талаптар белгілейді;";
7) 46-бап мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы уәкілетті органның жазбаша нұсқамада көрсетілген, қаржылық және (немесе) өзге де есептілікке деректерді түзету жөніндегі талаптарын орындамаған кезде, пруденциялдық нормативтерді және басқа да міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуді уәкілетті орган өзі түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.";
8) 53-2-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның жазбаша нұсқамасына сотқа шағымдану оны орындауды тоқтата тұрмайды.";
9) 53-3-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "сатуды қолдануға құқылы." деген сөздер "сатуды;" деген сөзбен ауыстырылып, тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) осы Заңның 34-бабында аталған тұлғаларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін қолданыстағы заңнаманың талаптарына сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде бір мезгілде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерінің лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді кері қайтарып ала отырып, қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуді қолдануға құқылы.";

3) в пункте 1 статьи 26-1:
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) неэффективность представленного плана рекапитализации страховой (перестраховочной) организации в случае возможного ухудшения финансового состояния страховой (перестраховочной) организации;
3-2) отсутствие у заявителя - физического лица, у руководящего работника заявителя - юридического лица безупречной деловой репутации;";
подпункт 10) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 настоящего Закона";
4) в пунктах 2, 7, 10, 12 и 13 статьи 33 слово "четырнадцати" заменить словом "тридцати";
5) в статье 34:
в пункте 2 подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) не имеющее безупречной деловой репутации;";
в пункте 4:
в подпункте 1) части первой слова "независимого директора," исключить;
в части второй слова ", за исключением независимого директора," исключить;
часть первую пункта 9 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) отстранение от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) страховой (перестраховочной) организации не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан.";
6) статью 43 дополнить подпунктом 3-5) следующего содержания:
"3-5) устанавливает требования по наличию системы управления рисками для страховых (перестраховочных) организаций;";
7) статью 46 дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. При неисполнении страховой (перестраховочной) организацией, крупным участником страховой (перестраховочной) организации требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.";
8) пункт 3 статьи 53-2 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Обжалование письменного предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.";
9) пункт 2 статьи 53-3 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) отстранение от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) страховой (перестраховочной) организации не соответствующими требованиям действующего законодательства с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации;";

10) 54-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын орындамаған;";
11) 59-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын орындамаған;";
12) 74-1-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Есептілікті ұсыну тәртібі мен нысандары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы - заңды тұлғаның басшы қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы - заңды тұлға растайтын құжаттарды тіркей отырып, басшы қызметкерлердің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметті ұсынады.".
14. "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 4-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) миноритарлық инвестор - дауыс беретін акциялардың он процентінен аз (қатысушылар дауысының жалпы санының он процентінен аз) мөлшерінде инвестицияны жүзеге асырған инвестор;";
2) 2-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде туындайтын және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының қолданылатын аясына қатысты қатынастарға осы Заңның ережелері Қазақстан Республикасының осындай заңдарына қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.";
3) 3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Инвесторлардың кәсіпкерлік қызметтің инвестициялар жүзеге асырылатын объектілері мен түрлеріне қатысты құқықтары мен міндеттері осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде және тиісті шарттарда белгіленеді.";
4) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Мемлекеттік органдардың инвесторларға қатысты
қызметінің жариялылығы және инвесторлардың
инвестициялық қызметті жүзеге асыруға байланысты
ақпаратқа қол жеткізуін қамтамасыз ету
1. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының инвесторлардың мүдделерін қозғайтын ресми хабарлары және нормативтік құқықтық актілері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жарияланады.
2. Миноритарлық инвесторларды қоса алғанда, инвесторлардың заңды тұлғаларды тіркеу туралы, олардың жарғылары туралы, жылжымайтын мүлікпен мәмілелерді тіркеу туралы, берілген лицензиялар туралы ақпаратқа, сондай-ақ олардың инвестициялық қызметті жүзеге асыруымен байланысты коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтымайтын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген өзге де ақпаратқа еркін қол жеткізуі қамтамасыз етіледі.".

10) подпункт 1) пункта 1 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"1) невыполнение требований ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;";
11) подпункт 1-1) пункта 1 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"1-1) невыполнение требований ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;";
12) в статье 74-1:
часть вторую пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае изменения состава руководящих работников крупного участника страховой (перестраховочной) организации - юридического лица крупный участник страховой (перестраховочной) организации - юридическое лицо представляет сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников с приложением подтверждающих документов.".
14. В  Закон  Республики Казахстан от 8 января 2003 г. "Об инвестициях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 1-2, ст. 4; 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) статью 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) миноритарный инвестор - инвестор, осуществивший инвестиции в размере менее десяти процентов от голосующих акций (менее десяти процентов голосов от общего количества голосов участников);";
2) пункт 3 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"3. К отношениям, возникающим при осуществлении инвестиций и относящимся к сфере действия иных законов Республики Казахстан, положения настоящего Закона применяются в части, не противоречащей таким законам Республики Казахстан.";
3) пункт 1 статьи 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Права и обязанности инвесторов в отношении объектов и видов предпринимательской деятельности, в которые осуществляются инвестиции, устанавливаются настоящим Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан и соответствующими договорами.";
4) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Гласность деятельности государственных органов в
отношении инвесторов и обеспечение доступа
инвесторов к информации, связанной с
осуществлением инвестиционной деятельности
1. Официальные сообщения государственных органов Республики Казахстан и нормативные правовые акты, затрагивающие интересы инвесторов, публикуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Инвесторам, включая миноритарных инвесторов, обеспечивается свободный доступ к информации о регистрации юридических лиц, об их уставах, о регистрации сделок с недвижимостью, выданных лицензиях, а также к иной предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан информации, которая связана с осуществлением ими инвестиционной деятельности и не содержит коммерческой и иной охраняемой законом тайны.".

15. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 10, 52-құжат; N 16, 99-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-2) және 6-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-2) корпоративтік веб-сайт - Интернет желісіндегі қоғамға тиесілі және уәкілетті орган белгілеген талаптарға жауап беретін ресми электронды сайт. Жария компаниялар үшін корпоративтік веб-сайттың болуы міндетті;
6-3) корпоративтік хатшы - директорлар кеңесінің мүшесі болып табылмайтын акционерлік қоғамның не қоғамның атқарушы органының қызметкері, оны қоғамның директорлар кеңесі тағайындайды және қоғамның директорлар кеңесіне есеп береді, сондай-ақ өз қызметі шеңберінде акционерлер жиналысының және қоғамның директорлар кеңесінің отырыстарын дайындауды және жүргізуді бақылайды, акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіндегі мәселелер бойынша материалдарды және қоғамның директорлар кеңесінің отырысына материалдарды қалыптастыруды қамтамасыз етеді, оларға қол жеткізудің қамтамасыз етілуін бақылайды. Корпоративтік хатшының құзыреті және қызметі қоғамның ішкі құжаттарымен айқындалады;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) миноритарлық акционер - акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларының он процентінен азы тиесілі акционер;";
12) тармақшада "ұйымдардың - сол қоғамның аффилиирленген тұлғаларының лауазымды адамдарымен бағыныштылығы жағынан байланысты емес;" деген сөздерден кейін "мемлекеттік қызметші болып табылмайтын;" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Жария компания
1. Мынадай өлшемдерге сәйкес келетін қоғам жария компания болып танылады:
1) қоғам өзінің жай акцияларын, осы акцияларды инвесторлардың шектеусіз тобына ұсына отырып, бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған және (немесе) ұйымдастырылған нарығына орналастыруды жүзеге асыруға тиіс;
2) қоғамның орналастырылған жай акцияларының жалпы санының кемінде отыз проценті, олардың әрқайсысы қоғамның орналастырылған жай акцияларының жалпы санынан қоғамның жай акцияларының бес процентінен аспайтын акционерлерге тиесілі болуға тиіс;
3) қоғамның жай акцияларының сауда-саттық көлемі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиіс;
4) қоғамның акциялары Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының тізімдер санатында болуға тиіс, енгізілуі және онда болуы үшін қор биржасының ішкі құжаттарымен бағалы қағаздарға және олардың эмитенттеріне арнайы (листингілік) талаптар белгіленеді не олар Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы арнайы сауда алаңдарының тізіміне енгізіледі.

15. В  Закон  Республики Казахстан от 13 мая 2003 г. "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 55; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 23, ст. 140; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 10, ст. 52; N 16, ст. 99):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 6-2) и 6-3) следующего содержания:
"6-2) корпоративный веб-сайт - официальный электронный сайт в сети Интернет, принадлежащий обществу и отвечающий установленным уполномоченным органом требованиям. Наличие корпоративного веб-сайта для публичных компаний обязательно;
6-3) корпоративный секретарь - работник акционерного общества, не являющийся членом совета директоров либо исполнительного органа общества, который назначен советом директоров общества и подотчетен совету директоров общества, а также в рамках своей деятельности контролирует подготовку и проведение заседаний собрания акционеров и совета директоров общества, обеспечивает формирование материалов по вопросам повестки дня общего собрания акционеров и материалов к заседанию совета директоров общества, ведет контроль за обеспечением доступа к ним. Компетенция и деятельность корпоративного секретаря определяются внутренними документами общества;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) миноритарный акционер - акционер, которому принадлежат менее десяти процентов голосующих акций акционерного общества;";
подпункт 12) после слов "организаций - аффилированных лиц данного акционерного общества;" дополнить словами "не является государственным служащим;";
2) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Публичная компания
1. Публичной компанией признается общество, которое соответствует следующим критериям:
1) общество должно осуществить размещение своих простых акций на неорганизованном и (или) организованном рынках ценных бумаг, предложив данные акции неограниченному кругу инвесторов;
2) не менее тридцати процентов от общего количества размещенных простых акций общества должно принадлежать акционерам, каждый из которых владеет не более чем пятью процентами простых акций общества от общего количества размещенных простых акций общества;
3) объем торгов простыми акциями общества должен соответствовать требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4) акции общества должны находиться в категории списка фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, для включения и нахождения в которой внутренними документами фондовой биржи установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам либо они включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы.

2. Жария компанияның жарғысында:
1) корпоративтік басқару кодексінің;
2) корпоративтік хатшы лауазымының;
3) корпоративтік веб-сайттың;
4) "алтын акцияға" тыйым салудың болуы көзделуге тиіс.
3. Уәкілетті орган қоғамды жария компания деп тануды немесе одан жария компанияның мәртебесін қайтарып алуды қоғамның өтініші негізінде өзі белгілеген тәртіппен жүргізеді.
4. Қоғам мынадай:
1) қатарынан соңғы үш айдың ішінде осы баптың 1-тармағының 2) және (немесе) 3) тармақшаларындағы талаптарды сақтамаған;
2) осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайларда жария компания мәртебесінен айырылады.";
3) 6-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
4-1) қоғамның акцияларына айырбастауға жататын қоғамның бағалы қағаздарын айырбастаудың шарттары мен тәртібін белгілейді;
4-2) осы Заңға сәйкес қоғам акцияларды сатып алған кезде олардың құнын белгілеудің әдістемесін бекітеді;";
4) 14-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "тіркеушіден" деген сөз "қоғамның тіркеушісінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 15-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "тіркеуші мен" деген сөздер "қоғамның тіркеушісіне және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "тіркеуші" деген сөз "қоғамның тіркеушісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 18-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігінде ", ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында сату" деген сөздер "не бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында өткізілетін жазылу немесе аукционда сату" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Акционер артықшылықпен сатып алу құқығына сәйкес оған акцияны немесе қоғамның жай акцияларына айналдырылатын басқа бағалы қағазды сатып алуға өтініш беру үшін берілген отыз күннің ішінде акцияны немесе қоғамның жай акцияларына айналдырылатын басқа бағалы қағазды иеліктен айырған кезде, егер акцияның бұрынғы иесі мұндай өтініш бермеген жағдайда осы құқық акцияның немесе қоғамның жай акцияларына айналдырылатын басқа бағалы қағазды жаңа иесіне ауысады.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жазылу арқылы қоғам орналастыратын акциялар, акцияларды артықшылықты сатып алу құқығына сәйкес сатып алатын акционерлерді қоспағанда, осы орналастыру шегінде акцияларды сатып алатын барлық тұлғалар үшін бірдей сату бағасы бойынша сатылуға тиіс.
Акционерлер акцияларды артықшылықты сатып алу құқығына сәйкес орналастыру туралы шешім қабылдаған қоғамның органы белгілеген бірыңғай орналастыру бағасы бойынша сатып алады.
3. Акцияларды орналастыру туралы шешім қабылдаған қоғамның органы осы орналастыру үшін белгілеген акцияларды орналастыру бағасы осы акциялардың сатылуы мүмкін неғұрлым төменгі бағасы болып табылады.";

2. Уставом публичной компании должно быть предусмотрено наличие:
1) кодекса корпоративного управления;
2) должности корпоративного секретаря;
3) корпоративного веб-сайта;
4) запрета "золотой акции".
3. Признание общества публичной компанией или отзыв у него статуса публичной компании производится уполномоченным органом в установленном им порядке на основании заявления общества.
4. Общество утрачивает статус публичной компании в случаях:
1) несоблюдения в течение трех последовательных месяцев требований подпунктов 2) и (или) 3) пункта 1 настоящей статьи;
2) несоответствия подпункту 4) пункта 1 настоящей статьи.";
3) пункт 2 статьи 6 дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) устанавливают условия и порядок конвертирования ценных бумаг общества, подлежащих обмену на акции общества;
4-2) утверждают методику определения стоимости акций при их выкупе обществом в соответствии с настоящим Законом;";
4) подпункт 4) пункта 1 статьи 14 после слова "регистратора" дополнить словом "общества";
5) в статье 15:
подпункт 2) пункта 1 после слова "регистратора" дополнить словом "общества";
пункт 2 после слова "регистратор" дополнить словом "общества";
6) в статье 18:
в части третьей пункта 1 слова "продажи на организованном рынке ценных бумаг" заменить словами "либо подписки или аукциона, проводимых на организованном рынке ценных бумаг";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При отчуждении акционером акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в течение тридцати дней, предоставленных ему для подачи заявки на приобретение акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в соответствии с правом преимущественной покупки данное право переходит к новому собственнику акции или другой ценной бумаги, конвертируемой в простые акции общества, в случае, если прежний собственник не подал такой заявки.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Акции, размещаемые обществом посредством подписки, подлежат продаже по единой цене для всех лиц, приобретающих акции, в пределах данного размещения, за исключением акционеров, приобретающих акции в соответствии с правом преимущественной покупки.
Акционеры приобретают акции в соответствии с правом преимущественной покупки по единой цене размещения, установленной органом общества, принявшим решение о размещении.
3. Цена размещения акций, установленная для данного размещения органом общества, принявшим решение о размещении акций, является наименьшей ценой, по которой данные акции могут быть проданы.";

7) 22-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қоғамның артықшылықты акциялары бойынша бағалы қағаздармен дивидендтер төлеуге жол берілмейді.";
"Төленбеген дивидендтері бар акцияларды иеліктен алу, егер акцияларды иеліктен алу туралы шартта өзгеше көзделмесе, акцияның жаңа иесінің оларды алу құқығымен жүзеге асырылады.";
8) 23-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер қоғамның жарғысында осындай төлем көзделген болса, қоғамның жай акциялары бойынша тоқсан немесе жарты жылдық қорытындылары бойынша дивидендтер төлеу тек қана акционерлердің жалпы жиналысының шешімімен ғана жүзеге асырылады.";
үшінші бөлікте "аталған органдары" деген сөздер "акционерлерінің жалпы жиналысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте жария компаниялар осы шешімді өздерінің корпоративтік веб-сайтында да жариялауға тиіс.";
9) 25-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте жария компанияның акционерлеріне ұсыныс корпоративтік веб-сайтта жариялануға тиіс.";
10) 26-баптың 1-тармағында "акционерлердің жалпы жиналысы бекіткен әдістемесіне сәйкес" деген сөздер "осы Заңда белгіленген тәртіпке сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 27-баптың 1-1-тармағында "акционерлердің жалпы жиналысы бекіткен әдістемесіне сәйкес" деген сөздер "осы Заңда белгіленген тәртіпке сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 30-баптың 3-тармағында "проспектісімен белгіленеді" деген сөздер "проспектісінде көрсетіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 33-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
14) 35-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Акционерлердің жыл сайынғы жалпы жиналысында:
1) қоғамның жылдық қаржылық есептілігі бекітіледі;
2) қоғамның аяқталған қаржы жылы үшін таза кірісін бөлу тәртібі және қоғамның бір жай акциясына есептелген дивиденд мөлшері айқындалады;
3) акционерлердің қоғамның және оның лауазымды тұлғаларының іс-әрекетіне өтініштері және оларды қарау қорытындылары туралы мәселе қаралады.
Директорлар кеңесінің төрағасы директорлар кеңесінің және қоғамның атқарушы органының мүшелеріне сыйақы беру мөлшері және олардың құрамы туралы қоғамның акционерлеріне хабарлайды.
Акционерлердің жылдық жалпы жиналысы олар бойынша шешімдер қабылдау акционерлердің жалпы жиналысының құзыретіне жатқызылған басқа мәселелерді де қарауға құқылы.";
15) 36-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) қоғамның бағалы қағаздарын айырбастау шарттары мен тәртібін, сондай-ақ оларды өзгертуді айқындау;";
8) тармақшада "жыл қорытындылары бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
14) тармақшада "әдістемесін бекіту" деген сөздер "әдістемесіне өзгерістерді бекіту (егер оны құрылтай жиналысы бекітпесе, әдістемені бекіту)" деген сөздермен ауыстырылсын;

7) пункт 1 статьи 22 дополнить частями второй и четвертой следующего содержания:
"Выплата дивидендов ценными бумагами по привилегированным акциям общества не допускается.";
"Отчуждение акции с невыплаченными дивидендами осуществляется с правом на их получение новым собственником акции, если иное не предусмотрено договором об отчуждении акций.";
8) в статье 23:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Выплата дивидендов по простым акциям общества по итогам квартала или полугодия осуществляется только по решению общего собрания акционеров в случае, если такая выплата предусмотрена уставом общества. В решении общего собрания о выплате дивидендов по простым акциям по итогам квартала или полугодия указывается размер дивиденда на одну простую акцию.";
в части третьей слова "Указанные органы" заменить словами "Общее собрание акционеров";
пункт 2 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом публичные компании должны опубликовать данное решение также на своем корпоративном веб-сайте.";
9) часть первую пункта 3 статьи 25 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом предложение акционерам публичной компании должно быть опубликовано на корпоративном веб-сайте.";
10) в пункте 1 статьи 26 слова "общим собранием акционеров" заменить словами "в порядке, установленном настоящим Законом";
11) в пункте 1-1 статьи 27 слова "общим собранием акционеров" заменить словами "в порядке, установленном настоящим Законом";
12) в пункте 3 статьи 30 слова "определяются проспектом" заменить словами "указываются в проспекте";
13) пункт 4 статьи 33 исключить;
14) пункт 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"2. На ежегодном общем собрании акционеров:
1) утверждается годовая финансовая отчетность общества;
2) определяются порядок распределения чистого дохода общества за истекший финансовый год и размер дивиденда в расчете на одну простую акцию общества;
3) рассматривается вопрос об обращениях акционеров на действия общества и его должностных лиц и итогах их рассмотрения.
Председатель совета директоров информирует акционеров общества о размере и составе вознаграждения членов совета директоров и исполнительного органа общества.
Годовое общее собрание акционеров вправе рассматривать и другие вопросы, принятие решений по которым отнесено к компетенции общего собрания акционеров.";
15) в пункте 1 статьи 36:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) определение условий и порядка конвертирования ценных бумаг общества, а также их изменение;";
в подпункте 8) слова "по итогам года" исключить;
в подпункте 14) слова "утверждение методики" заменить словами "утверждение изменений в методику (утверждение методики, если она не была утверждена учредительным собранием)";

16) 41-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Акционерлердің жалпы жиналысын өткізу туралы хабарлама бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға не оларға жіберілуге тиіс. Егер компания акционерлерінің саны елу акционерден аспаса, хабарлама акционерге жазбаша хабарлама жолдау арқылы жіберілуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Миноритарлық акционер акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібінде көрсетілген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау кезінде басқа акционерлермен бірігу мақсатында қоғамның тіркеушісіне өтініш жасауға құқылы.
Миноритарлық акционердің өтініш беру және қоғам тіркеушісінің басқа акционерлерге ақпарат тарату тәртібі бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі шартта белгіленеді.";
17) 43-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде "кешіктірілмей" деген сөзден кейін "немесе осы баптың 4-тармағында белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Күн тәртібінде, "әр түрлі", "өзге", "басқалары" деген сөздерді қоса алғанда, жалпылама ұғымдағы тұжырымдамаларды және осыларға ұқсас тұжырымдамаларды пайдалануға тыйым салынады.";
18) 44-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қоғамға аффилиирленгені туралы мәліметтер;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібіне қоғамның директорлар кеңесін (директорлар кеңесінің жаңа мүшесін) сайлау туралы мәселе енгізілген жағдайда материалдарда мыналар: директорлар кеңесінің мүшелігіне ұсынылып отырған кандидат қандай акционердің өкілі болып табылатындығы және (немесе) ол қоғамның тәуелсіз директоры лауазымына кандидат болып табылатын-табылмайтындығы көрсетілуге тиіс.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Акционерлердің жалпы жиналысының күн тәртібінің мәселелері бойынша материалдар акционерлер танысуы үшін қоғамның атқарушы органы орналасқан жерде жиналыс өткізілетін күннен он күн бұрын дайын әрі қол жетімді болуға тиіс, ал акционердің сауал салуы болған кезде - сауал салу алынғаннан кейін оған үш жұмыс күні ішінде жіберілуге тиіс, егер жарғыда өзгеше көзделмесе, құжаттар көшірмелерін жасауға және құжаттарды жеткізуге кеткен шығыстар акционерге жүктеледі.";
19) 49-баптың 2-тармағында "Қоғамның" деген сөз "Жария компанияларды қоспағанда, қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 52-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жалпы жиналыста қоғамның директорлар кеңесін (директорлар кеңесінің жаңа мүшесін) сайлау туралы мәселе қаралған жағдайда жалпы жиналыстың хаттамасында: директорлар кеңесінің сайланған мүшесі қандай акционердің өкілі болып табылатыны және (немесе) директорлар кеңесінің сайланған мүшелерінің қайсысы тәуелсіз директор болып табылатыны көрсетіледі.";

16) в статье 41:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Извещение о проведении общего собрания акционеров должно быть опубликовано в средствах массовой информации либо направлено им. Если количество акционеров компании не превышает пятидесяти акционеров, извещение должно быть доведено до сведения акционера посредством направления ему письменного извещения.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Миноритарный акционер вправе обратиться к регистратору общества в целях объединения с другими акционерами при принятии решений по вопросам, указанным в повестке дня общего собрания акционеров.
Порядок обращения миноритарного акционера и распространения информации регистратором общества другим акционерам устанавливается договором по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.";
17) в статье 43:
часть вторую пункта 1 дополнить словами "или в порядке, установленном пунктом 4 настоящей статьи";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Запрещается использовать в повестке дня формулировки с широким пониманием, включая "разное", "иное", "другие" и аналогичные им формулировки.";
18) в статье 44:
пункт 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) сведения об аффилиированности к обществу;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае включения в повестку дня общего собрания акционеров вопроса об избрании совета директоров общества (избрании нового члена совета директоров) в материалах должно быть указано, представителем какого акционера является предлагаемый кандидат в члены совета директоров и (или) является ли он кандидатом на должность независимого директора общества.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Материалы по вопросам повестки дня общего собрания акционеров должны быть готовы и доступны по месту нахождения исполнительного органа общества для ознакомления акционеров не позднее чем за десять дней до даты проведения собрания, а при наличии запроса акционера - направлены ему в течение трех рабочих дней со дня получения запроса; расходы за изготовление копий документов и доставку документов несет акционер, если иное не предусмотрено уставом.";
19) пункт 2 статьи 49 после слова "общества" дополнить словами ", за исключением публичных компаний,";
20) пункт 2 статьи 52 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае рассмотрения на общем собрании вопроса об избрании совета директоров общества (избрании нового члена совета директоров) в протоколе общего собрания указывается, представителем какого акционера является выбранный член совета директоров и (или) кто из избранных членов совета директоров является независимым директором.";

21) 53-баптың 2-тармағында:
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) корпоративтік хатшыны тағайындау, оның өкілеттік мерзімін айқындау, оның өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ корпоративтік хатшының лауазымдық жалақысы мөлшерін және сыйақы шарттарын айқындау;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) аудиторлық ұйымның, сондай-ақ қоғамның акцияларын төлеуге берілген не ірі мәміле нысанасы болып табылатын мүліктің нарықтық құнын бағалау жөніндегі бағалаушының қызметіне ақы төлеу мөлшерін айқындау;";
13) тармақшадағы "бекіту (бұған қоғам қызметін ұйымдастыру мақсатында атқарушы орган қабылдайтын құжаттар қосылмайды)" деген сөздер "(бұған қоғам қызметін ұйымдастыру мақсатында атқарушы орган қабылдайтын құжаттар қосылмайды), оның ішінде аукциондар өткізу және қоғамның бағалы қағаздарына қол қою шарттары мен тәртібін белгілейтін ішкі құжатты бекіту" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) қоғамның басқа заңды тұлғалардың акцияларының он және одан да көп процентін (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) сатып алу туралы шешімдерін қабылдау, сондай-ақ олардың қызметі мәселелері бойынша шешімдер қабылдау;";
17) тармақшадағы "бұрынғы тіркеушімен" деген сөздер "қоғамның бұрынғы тіркеушісімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) мынадай мазмұндағы 53-1-баппен толықтырылсын:
"53-1-бап. Директорлар кеңесінің комитеттері
1. Директорлар кеңесінің неғұрлым маңызды мәселелерін қарау және ұсынымдарын дайындау үшін жария компанияларда:
1) стратегиялық жоспарлау;
2) кадрлар және сыйақылар;
3) ішкі аудит;
4) әлеуметтік мәселелер;
5) қоғамның ішкі құжатында көзделген өзге мәселелер бойынша директорлар кеңесінің комитеттері құрылады, ал өзге қоғамдарда құрылуы мүмкін.
2. Директорлар кеңесінің комитеттері директорлар кеңесінің мүшелерінен және нақты комитетте жұмыс істеу үшін қажетті кәсіби білімі бар сарапшылардан тұрады.
Атқарушы органның басшысы директорлар кеңесі комитетінің төрағасы бола алмайды.
3. Директорлар кеңесі комитеттерін қалыптастыру және олардың жұмыс істеу тәртібі, сондай-ақ олардың сандық құрамы директорлар кеңесі бекітетін қоғамның ішкі құжатымен белгіленеді.";
23) 57-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Директорлар кеңесінің отырысын өткізу туралы директорлар кеңесінің мүшелеріне хабарлама жіберу тәртібін - директорлар кеңесі, ал "алтын акция" иесіне хабарлама жіберу тәртібін қоғамның жарғысы айқындайды.";
24) 58-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Жария компанияның директорлар кеңесінің отырысына міндетті түрде тәуелсіз директорлардың жалпы санының жартысынан кем емес мөлшерде тәуелсіз директорлар ұсынылуға тиіс.";

21) в пункте 2 статьи 53:
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) назначение, определение срока полномочий корпоративного секретаря, досрочное прекращение его полномочий, а также определение размера должностного оклада и условий вознаграждения корпоративного секретаря;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) определение размера оплаты услуг аудиторской организации, а также оценщика по оценке рыночной стоимости имущества, переданного в оплату акций общества либо являющегося предметом крупной сделки;";
подпункт 13) дополнить словами ", в том числе внутреннего документа, устанавливающего условия и порядок проведения аукционов и подписки ценных бумаг общества";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) принятие решения о приобретении обществом десяти и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) других юридических лиц, а также принятие решений по вопросам их деятельности;";
подпункт 17) после слова "регистратором" дополнить словом "общества";
22) дополнить статьей 53-1 следующего содержания:
"Статья 53-1. Комитеты совета директоров
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в публичных компаниях создаются, а в иных обществах могут создаваться комитеты совета директоров по вопросам:
1) стратегического планирования;
2) кадров и вознаграждений;
3) внутреннего аудита;
4) социальным вопросам;
5) иным вопросам, предусмотренным внутренним документом общества.
2. Комитеты совета директоров состоят из членов совета директоров и экспертов, обладающих необходимыми профессиональными знаниями для работы в конкретном комитете.
Руководитель исполнительного органа не может быть председателем комитета совета директоров.
3. Порядок формирования и работы комитетов совета директоров, а также их количественный состав устанавливаются внутренним документом общества, утверждаемым советом директоров.";
23) пункт 3 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок направления уведомления членам совета директоров о проведении заседания совета директоров определяется советом директоров, а владельцу "золотой акции" - уставом общества.";
24) часть первую пункта 1 статьи 58 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В обязательном порядке на заседании совета директоров публичной компании должны быть представлены независимые директоры в количестве не менее половины от общего числа независимых директоров.";

25) 59-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Атқарушы органның басшысы не қоғамның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын адам атқарушы орган басшысының не басқа заңды тұлғаның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын адамның лауазымын атқаруға құқығы жоқ.";
26) 62-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) егер қоғамның ішкі құжаттарында өзгеше белгіленбесе, қоғамның қызметі туралы ақпараттың құпиялылығын, оның ішінде қоғамдағы жұмыс тоқтатылған сәттен бастап үш жылдың ішінде сақтауға тиіс.";
27) 63-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"63-бап. Қоғамның лауазымды адамдарының жауапкершілігі
1. Қоғамның лауазымды адамдары өздерінің әрекеттерінен (әрекетсіздігінен) келтірілген зиян үшін, оның ішінде:
1) қателесуге әкеліп соқтыратын ақпарат немесе көрінеу жалған ақпарат берудің;
2) осы Заңда белгіленген ақпарат беру тәртібін бұзудың нәтижесінде келтірілген зиян үшін қоғам мен акционерлер алдында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
2. Қоғам акционерлердің жалпы жиналысының шешімі негізінде олардың қоғамға келтірген зиянын не залалын лауазымды тұлғаға өтету туралы талап-арызбен сотқа жүгінуге құқылы.
3. Қоғамның не акционердің залалға ұшырауына әкеп соқтырған қоғамның органы қабылдаған шешімге қарсы дауыс берген немесе дауыс беруге қатыспаған жағдайда қоғамның лауазымды тұлғалары жауапкершіліктен босатылады.";
28) 64-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшада "лауазымды тұлғасы" деген сөздердің алдынан ", тәуелсіз директорды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада:
"қоғамның немесе" деген сөздерден кейін ", тәуелсіз директорды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың ережелері коммерциялық емес ұйым болып табылатын қоғамдарға және кредиттік бюроларға қолданылмайды.
Мыналар:
1) коммерциялық емес ұйымның немесе кредиттік бюроның ірі акционерлері (қатысушылары) болып табылатын тұлғалар;
2) іс-әрекетке қабілетсіз және іс-әрекетке қабілеті шектеулі тұлғалар аффилиирленген тұлғалар болып табылмайды.";
29) 79-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жария компания осы баптың 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларында көрсетілген ақпаратты корпоративтік веб-сайтқа орналастыруға міндетті.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қоғам қызметтік немесе коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратқа ие қоғам қызметкерлерінің тізімін міндетті түрде жүргізуді қамтамасыз етеді.";
30) 80-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінің 14) тармақшасындағы "хаттамалары сақталуға тиіс." деген сөздер "хаттамалары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:

25) пункт 2 статьи 59 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Руководитель исполнительного органа либо лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа общества, не вправе занимать должность руководителя исполнительного органа либо лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа, другого юридического лица.";
26) статью 62 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) соблюдать конфиденциальность информации о деятельности общества, в том числе в течение трех лет с момента прекращения работы в обществе, если иное не установлено внутренними документами общества.";
27) статью 63 изложить в следующей редакции:
"Статья 63. Ответственность должностных лиц общества
1. Должностные лица общества несут ответственность перед обществом и акционерами за вред, причиненный их действиями (бездействием), в соответствии с законами Республики Казахстан, в том числе за убытки, понесенные в результате:
1) предоставления информации, вводящей в заблуждение, или заведомо ложной информации;
2) нарушения порядка предоставления информации, установленного настоящим Законом.
2. Общество вправе на основании решения общего собрания акционеров обратиться в суд с иском к должностному лицу о возмещении вреда либо убытков, нанесенных им обществу.
3. Должностные лица общества освобождаются от ответственности в случае, если голосовали против решения, принятого органом общества, повлекшего убытки общества либо акционера, или не принимали участия в голосовании.";
28) в статье 64:
в пункте 1:
подпункт 2) после слов "должностным лицом" дополнить словами ", за исключением независимого директора,";
подпункт 3) дополнить словами ", за исключением независимого директора";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Положения настоящей статьи не распространяются на общества, являющиеся некоммерческими организациями и кредитными бюро.
Не являются аффилиированными:
1) лица, являющиеся крупными акционерами (участниками) некоммерческой организации или кредитного бюро;
2) недееспособные и ограниченно дееспособные лица.";
29) в статье 79:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Публичная компания обязана разместить на корпоративном веб-сайте информацию, указанную в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 9) пункта 1 настоящей статьи.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Общество обеспечивает обязательное ведение списка работников общества, обладающих информацией, составляющей служебную или коммерческую тайну.";
30) в статье 80:
часть вторую пункта 1 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:

"15) бар болған жағдайда, корпоративтік басқару кодексі сақталуға тиіс.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қоғамның қызметтік, коммерциялық немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын ақпарат қамтылған бағалы қағаздарын шығару, орналастыру, айналысқа шығару және айырбастаудың жекелеген мәселелерін регламенттейтін құжаттар оның талабы бойынша танысу үшін акционерге берілуге тиіс.";
31) 86-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Акциялар шығарылымының күші жойылған күні қоғамның тіркеушісі жасаған акционерлер тізіміне енгізілген тұлғалар акционерлік қоғамнан қайта құрылған жаңа заңды тұлғаның қатысушылары болады.".
16. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) мінсіз іскерлік бедел - кәсіби білікті, адалдығын растайтын факторлардың болуы, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар үшін немесе ауырлығы орташа қылмыстар, ауыр және аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы;";
23), 25) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 26-2) және 26-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-2) инсайдер - эмитенттің немесе оның аффилиирленген тұлғасының акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлесін) иеленуіне, эмитенттің немесе оның аффилиирленген тұлғасының басқару органдарына мүше болуына, эмитентпен немесе оның аффилиирленген тұлғасымен еңбек шартын немесе азаматтық-құқықтық шартын жасауына, оған мемлекеттік органның лауазымды тұлғасы ретінде берілген өкілеттіктерге байланысты инсайдерлік ақпаратқа қол жеткізе алатын тұлға;
26-3) инсайдерлік ақпарат - эмиссиялық бағалы қағаздар және олармен жасалған мәмілелер туралы, сондай-ақ осы бағалы қағаздардың эмитенті және ол жүзеге асыратын қызмет туралы үшінші тұлғаларға белгісіз, жария етілуі негізгі активтері осы бағалы қағаздар болып табылатын осы бағалы қағаздардың немесе туынды бағалы қағаздардың рыноктағы бағасына елеулі түрде әсер етуі мүмкін кез келген ақпарат;";
31) тармақша алып тасталсын;
81) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жіберілген" деген сөздер "халықаралық қаржылық есептілік стандарттарымен айқындалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-баптың 2-тармағында:
18) және 20) тармақшалар алып тасталсын;

"15) кодекс корпоративного управления при его наличии.";
пункт 3 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Документы, регламентирующие отдельные вопросы выпуска, размещения, обращения и конвертирования ценных бумаг общества, содержащие информацию, составляющую служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну, должны быть представлены для ознакомления акционеру по его требованию.";
31) пункт 5 статьи 86 изложить в следующей редакции:
"5. Лица, включенные в список акционеров, составленный на дату аннулирования выпуска акций регистратором общества, становятся участниками нового юридического лица, преобразованного из акционерного общества.".
16. В  Закон  Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления;";
подпункты 23), 25) исключить;
дополнить подпунктами 26-2) и 26-3) следующего содержания:
"26-2) инсайдер - лицо, которое имеет доступ к инсайдерской информации в силу владения акциями (долями участия в уставном капитале) эмитента или его аффилиированного лица, членства в органах управления эмитента или его аффилиированного лица, заключенного с эмитентом или его аффилиированным лицом трудового договора или гражданско-правового договора, предоставленных ему полномочий как должностному лицу государственного органа;
26-3) инсайдерская информация - любая информация об эмиссионных ценных бумагах и сделках с ними, а также об эмитенте этих ценных бумаг и осуществляемой им деятельности, не известная третьим лицам, раскрытие которой может оказать существенное влияние на рыночную цену этих ценных бумаг или производных ценных бумаг, базовым активом которых являются данные ценные бумаги;";
подпункт 31) исключить;
в подпункте 81) слова "допущенные к обращению на территории Республики Казахстан" заменить словами "определенные международными стандартами финансовой отчетности";
2) в пункте 2 статьи 3:
подпункты 18) и 20) исключить;

мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"22-1) қор биржасындағы сауда-саттықты тоқтата тұрудың және қалпына келтірудің шарттары мен тәртібін айқындайды;";
3) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Уәкілетті орган қолданатын ықпал етудің шектеулі
шаралары және санкциялар
1. Уәкілетті орган пруденциалдық нормативтердің және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттердің бұзылғандығын, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің бұзылғандығын тапқан, бағалы қағаздар рыногының субъектілері лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздіктерін анықтаған жағдайларда уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногының субъектілеріне ықпал етудің мынадай шектеулі шараларының бірін қолдануға:
1) анықталған кемшіліктерді белгіленген мерзімде жою жөнінде орындалуы міндетті жазбаша нұсқама беруге;
2) акционерлер алдына бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің басшы қызметкерлерін қызметінен шеттету туралы мәселе қоюға;
3) міндеттеме-хат талап етуге;
4) бағалы қағаздар рыногының субъектісімен жазбаша келісім жасауға құқылы.
2. Бағалы қағаздар рыногы субъектісінің міндеттеме-хатында орын алған кемшіліктерді мойындау фактісі және бағалы қағаздар рыногы субъектісі басшылығының оларды қатаң айқындалған мерзімдерде жою және (немесе) жоспарланған іс-шаралардың тізбесін көрсете отырып, алдағы уақытта мұндай кемшіліктерді болдырмау жөніндегі кепілдігі болуға тиіс.
3. Жазбаша келісім - бұл бағалы қағаздар рыногының субъектісі мен уәкілетті органның арасындағы анықталған кемшіліктерді шұғыл жою қажеттігі туралы және осыған байланысты бірінші кезектегі шараларды бекіту жөніндегі келісім.
4. Жазбаша нұсқама - бағалы қағаздар рыногының субъектісіне белгіленген мерзімде анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған, орындалуға міндетті түзету шараларын қабылдау туралы нұсқау.
Сотта уәкілетті органның жазбаша нұсқамасына шағымдану оның орындалуын тоқтатпайды.
5. Бағалы қағаздар рыногының субъектісі міндеттеме-хаттың, жазбаша нұсқаманың немесе жазбаша келісімнің осы құжатта көрсетілген мерзімде орындалғандығы туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
6. Ықпал етудің шектеулі шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
7. Уәкілетті орган бағалы қағаздар рыногының субъектісіне оған бұрын қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан санкция қолдануға құқылы.
8. Уәкілетті орган санкция ретінде мынадай шаралар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айыппұл салуға және оны өндіртіп алуға;

дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) определяет условия и порядок приостановления и возобновления торгов на фондовой бирже;";
3) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Ограниченные меры воздействия и санкции,
применяемые уполномоченным органом
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов, нарушений нормативных правовых актов уполномоченного органа, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников субъектов рынка ценных бумаг уполномоченный орган вправе применить к субъектам рынка ценных бумаг одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) давать обязательное для исполнения письменное предписание об устранении выявленных недостатков в установленные сроки;
2) ставить вопрос перед акционерами об отстранении руководящих работников субъекта рынка ценных бумаг;
3) затребовать письмо-обязательство;
4) составить с субъектом рынка ценных бумаг письменное соглашение.
2. Письмо-обязательство субъекта рынка ценных бумаг должно содержать факт признания имеющихся недостатков и гарантию руководства субъекта рынка ценных бумаг по их устранению в строго определенные сроки и (или) недопущению впредь подобных нарушений с указанием перечня запланированных мероприятий.
3. Письменное соглашение - это соглашение между субъектом рынка ценных бумаг и уполномоченным органом о необходимости незамедлительного устранения выявленных недостатков и об утверждении в связи с этим первоочередных мер.
4. Письменное предписание - указание субъекту рынка ценных бумаг о принятии обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных недостатков в установленный срок.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
5. Субъект рынка ценных бумаг обязан уведомить уполномоченный орган об исполнении письма-обязательства, письменного предписания или письменного соглашения в срок, указанный в данном документе.
6. Порядок применения ограниченных мер воздействия устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
7. Уполномоченный орган вправе применить санкции к субъекту рынка ценных бумаг вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.
8. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить следующие меры:
1) налагать и взыскивать штрафы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

2) лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға;
3) лицензиядан айыруға;
4) бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің басқарушы қызметкерлерін тағайындауға уәкілетті органның келісімін қайтарып алуға құқылы.";
4) 4-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында "уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен" деген сөздер алып тасталсын;
5) 9-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) эмитенттің жарғылық капиталындағы үлестің он және одан да көп процентіне иелік ететін ірі акционерлері және (немесе) қатысушылары туралы;";
2-тармақта:
бірінші бөлікте "(Эмитенттің)" деген сөз "Қоғам оларды сатып алу кезіндегі акциялардың құнын айқындау әдістемесі, сондай-ақ эмитенттің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аяқталған қаржы жылының қаржылық есептілігінің аудиторлық есебі болмаған жағдайда ағымдағы жылдың 1 қаңтарынан бастап 1 маусымына дейінгі кезеңде қоғам уәкілетті органға аяқталған соңғы жылдың алдындағы екі жылдың қаржылық есептілігін және аталған кезеңдегі қаржылық есептілігінің аудиторлық есебін ұсынады (аяқталған қаржылық жылдың аудиттік есебін және қаржылық есептілігін қоғам жылдық қаржылық есептілікті акционерлердің жалпы жиналысы бекіткен күннен бастап бір ай ішінде ұсынады).";
6) 11-баптың 7-тармағында "барлық жарияланған акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті (есептерді)" деген сөздер  "қоғам құрылтайшыларының акцияларды төлеу жөніндегі міндеттемелерінің орындалғанын растайтын жарияланған акцияларды орналастырудың қорытындылары туралы есепті" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 14-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Эмитент мынадай талаптарды сақтаған жағдайда ғана:";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) облигациялар шығару туралы шешім қабылдаған күні міндеттемелерді орындамау фактілері болмаған;";
8) 22-баптың 3-тармағының екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аукциондар немесе жазылуды өткізу шарттары мен тәртібі эмитенттің ішкі құжаттарымен белгіленеді және ол орналастырылатын эмиссиялық бағалы қағаздарды сатып алуға ниеті бар инвесторларға қойылатын талаптарды қамтуға тиіс.";
9) 22-1-бапта:
1-тармақта:
4) тармақшасының бірінші абзацындағы "акцияларды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ акционерлік қоғамның бастамасы бойынша немесе оның қатысуымен шығарылатын және базалық активтері осы акционерлік қоғамның акциялары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша алып тасталсын;

2) приостанавливать действие лицензии;
3) лишать лицензии;
4) отзывать согласие уполномоченного органа на назначение руководящих работников субъектов рынка ценных бумаг.";
4) в подпункте 2) пункта 1 статьи 4 слова "в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа" исключить;
5) в статье 9:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) о крупных акционерах и (или) участниках, владеющих десятью и более процентами долей в уставном капитале эмитента;";
в пункте 2:
часть первую после слова "являются" дополнить словами "методика определения стоимости акций при их выкупе обществом, а также";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отсутствия аудиторского отчета финансовой отчетности за завершенный финансовый год в период с 1 января по 1 июня текущего года общество представляет в уполномоченный орган финансовую отчетность за два года, предшествующих последнему завершенному году, и аудиторский отчет финансовой отчетности за указанный период (аудиторский отчет и финансовая отчетность за завершенный финансовый год представляются обществом в течение месяца с даты утверждения годовой финансовой отчетности общим собранием акционеров).";
6) в пункте 7 статьи 11 слова "(отчетов) об итогах размещения всех объявленных акций" заменить словами "об итогах размещения объявленных акций, подтверждающего выполнение учредителями общества обязательств по оплате акций";
7) в пункте 1 статьи 14:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Эмитент вправе осуществлять выпуски облигаций в пределах облигационной программы только при соблюдении следующих условий:";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) не иметь фактов невыполнения обязательств на дату принятия решения о выпуске облигаций;";
8) второе предложение пункта 3 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"Условия и порядок проведения аукционов или подписки устанавливаются внутренними документами эмитента и должны содержать требования к инвесторам, намеренным приобрести размещаемые эмиссионные ценные бумаги.";
9) в статье 22-1:
в пункте 1:
абзац первый подпункта 4) дополнить словами ", а также производных ценных бумаг, выпускаемых по инициативе или при участии акционерного общества и базовым активом которых являются акции этого акционерного общества";
подпункт 5) исключить;

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар және (немесе) тиімді басқару орны (нақты басқару органдары) Қазақстан Республикасында орналасқан өзге де заңды тұлғалар осы Заңның мақсатында Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары болып танылады.
Заңды тұлғаның кәсіпкерлік қызметін жүргізу үшін негізгі басқару және қажетті стратегиялық коммерциялық шешімдер қабылдау жүзеге асырылатын орын тиімді басқару орны (нақты басқару органы) болып танылады.";
10) 23-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі алып тасталсын;
11) 25-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "бұзылған жағдайларда эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру туралы шешім қабылдауға" деген сөздер "бұзылған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сыйақы төлеу немесе бұрын шығарылған облигацияларды өтеу жөніндегі міндеттемелерді уақтылы орындамау немесе орындамау фактілері болған жағдайларда эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру туралы шешім қабылдауға құқылы.";
12) 30-бапта:
1-тармақтағы "таратылуына байланысты, не" деген сөздерден кейін "осы Заңда белгіленген өзге де жағдайларда, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті орган акциялар шығарылымын жою туралы шешімді эмитентке, тіркеушіге және орталық депозитарийге жібереді.
Жарияланған акциялар шығарылымының жойылуына байланысты эмитенттің бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерін тіркеуді тоқтату тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
13) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
"30-1-бап. Облигациялар шығарылымын жою
1. Облигациялар шығарылымын жою туралы шешімді уәкілетті орган облигациялар шығарылымын жою туралы шешім қабылдаған эмитент органының шешімі негізінде осы шығарылымның бір де бір облигациясы орналастырылмаған жағдайда қабылдайды.
2. Облигациялар шығарылымын жою тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
14) 34-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Базалық активі аталған ұйымдардың эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын, депозитарлық қолхаттарды немесе өзге де бағалы қағаздарды шығару және орналастыру арқылы Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының бағалы қағаздарын қайталама рынокта сатуды жоспарлаушы тұлға шығарылым туралы уәкілетті органды оның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен хабардар етуге міндетті.";
2-тармақтағы "Эмитент не эмитенттердің -" деген сөздер алып тасталып, "шығаруды жүзеге асырған эмитент не өзге де тұлға" деген сөздер "орналастыруды жүзеге асырған Қазақстан Республикасының резидент ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "депозитарийге" деген сөзден кейін "және уәкілетті органға оның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Организациями-резидентами Республики Казахстан в целях настоящего Закона признаются юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и (или) иные юридические лица, место эффективного управления (фактические органы управления) которых находится в Республике Казахстан.
Местом эффективного управления (фактическим органом управления) признается место осуществления основного управления и принятия стратегических коммерческих решений, необходимых для проведения предпринимательской деятельности юридического лица.";
10) часть первую пункта 3 статьи 23 исключить;
11) пункт 1 статьи 25 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) наличия фактов несвоевременного исполнения или неисполнения обязательств по выплате вознаграждения или погашению ранее выпущенных облигаций.";
12) в статье 30:
пункт 1 после слов "ликвидации либо" дополнить словами "в иных случаях, установленных настоящим Законом, а также";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Решение об аннулировании выпуска акций направляется уполномоченным органом эмитенту, регистратору и центральному депозитарию.
Порядок прекращения регистрации сделок с ценными бумагами эмитента в связи с аннулированием выпуска объявленных акций устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
13) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Аннулирование выпуска облигаций
1. Решение об аннулировании выпуска облигаций принимается уполномоченным органом на основании решения органа эмитента, принявшего решение об аннулировании выпуска облигаций, при условии, что ни одна облигация данного выпуска не была размещена.
2. Порядок аннулирования выпуска облигаций устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
14) в статье 34:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лицо, планирующее реализовать на вторичном рынке ценных бумаг ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан посредством выпуска и размещения депозитарных расписок или иных ценных бумаг, базовым активом которых являются эмиссионные ценные бумаги указанных организаций, обязано уведомить о выпуске уполномоченный орган в порядке, предусмотренном его нормативным правовым актом.";
в пункте 2 слова "Эмитент либо иное лицо, осуществившие выпуск" заменить словами "Организация-резидент Республики Казахстан, осуществившая размещение";
пункт 3 дополнить словами "и уполномоченному органу в соответствии с его нормативным правовым актом";

15) 36-бапта:
1-тармақтағы "осы Заңға" деген сөздерден кейін "және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақтағы "мәмілені тіркеуді, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда," деген сөздер "мәмілені және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттарды тіркеуді" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Бағалы қағаздар рыногындағы коммерциялық құпия
1. Бағалы қағаздар рыногындағы коммерциялық құпияны мынадай (осы баптың 2-тармағында белгіленгендерді қоспағанда):
1) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесіндегі және нақтылы ұстауды есепке алу жүйесіндегі жеке шоттардағы акционерлік қоғамның жай акциялары мен оның жай акцияларына айналдырылған эмиссиялық бағалы қағаздарының қалдықтары мен қозғалысы туралы;
2) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесіндегі және нақтылы ұстауды есепке алу жүйесіндегі жеке шоттардағы, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілгендерден басқа, эмиссиялық бағалы қағаздардың болу-болмауы және олардың иелері туралы, осы шоттардағы эмиссиялық бағалы қағаздардың қалдықтары мен қозғалысы туралы ақпарат құрайды.
2. Мынадай:
1) акционерлік қоғамның ірі акционерлеріне қатысты бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесіндегі және нақтылы ұстауды есепке алу жүйесіндегі жеке шоттардағы жай акциялардың қалдықтары мен қозғалысы туралы;
2) осы Заңның 19-тарауына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ашуға жататын эмиссиялық бағалы қағаздар мен олардың ұстаушылары туралы;
3) қор биржасының ережелеріне сәйкес оған берілуге тиіс эмиссиялық бағалы қағаздар мен олардың ұстаушылары туралы;
4) осы бағалы қағаздар бойынша төлемдерді жүзеге асыру мақсатында ашуға жататын эмиссиялық бағалы қағаздар мен олардың ұстаушылары туралы ақпарат бағалы қағаздар рыногындағы коммерциялық құпияны құрамайды.";
17) мынадай мазмұндағы 47-1-баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Лицензиат органдары
Лицензиат (Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган тіркеген тіркеушіні, трансфер-агентті, сондай-ақ брокерді және (немесе) дилерді қоспағанда) міндетті түрде мынадай алқалы органдарды қалыптастырады:
1) директорлар кеңесі - басқару органы;
2) басқарма - атқарушы орган;
3) ішкі аудит қызметі - бақылаушы орган.";
18) 48-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтініш берушінің оны құру мақсаттарын ашатын бизнес-жоспарының болуы, қызметінің негізгі бағыттарын және оған өтініш беруші бағдар жасаған рынок сегменті, қызмет түрлері, маркетинг жоспары, өтініш берушінің кәсіптік қызметімен байланысты тәуекелдер және оларды азайтудың тәсілдері, қаржылық перспективасы (есептік балансы, алғашқы үш қаржы (операциялық) жылындағы кірістер мен шығыстардың есептері), еңбек ресурстарын тарту жоспары;";
3-тармақ алып тасталсын;

15) в статье 36:
пункт 1 дополнить словами "и нормативными правовыми актами уполномоченного органа";
пункт 2 исключить;
в пункте 3 слова ", за исключением случаев, установленных законами" заменить словами "и иных документов, установленных законодательством";
16) статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Коммерческая тайна на рынке ценных бумаг
1. Коммерческую тайну на рынке ценных бумаг составляет следующая информация (за исключениями, установленными пунктом 2 настоящей статьи):
1) об остатках и движении простых акций и эмиссионных ценных бумагах акционерного общества, конвертируемых в его простые акции, на лицевых счетах в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания;
2) о наличии и владельцах эмиссионных ценных бумаг, помимо указанных в подпункте 1 настоящего пункта, на лицевых счетах в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания, об остатках и движении эмиссионных ценных бумаг на этих счетах.
2. Не составляет коммерческой тайны на рынке ценных бумаг следующая информация:
1) об остатках и движении простых акций на лицевых счетах в системе реестров держателей ценных бумаг и системе учета номинального держания, относящаяся к крупным акционерам акционерного общества;
2) об эмиссионных ценных бумагах и их держателях, подлежащая раскрытию в соответствии с главой 19 настоящего Закона и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) об эмиссионных ценных бумагах и их держателях, подлежащая предоставлению фондовой бирже в соответствии с ее правилами;
4) об эмиссионных ценных бумагах и их держателях, необходимая к раскрытию в целях осуществления выплат по данным ценным бумагам.";
17) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
"Статья 47-1. Органы лицензиата
Лицензиат (за исключением регистратора, трансфер-агента, а также брокера и (или) дилера, зарегистрированных уполномоченным государственным органом по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы) в обязательном порядке формирует следующие коллегиальные органы:
1) совет директоров - орган управления;
2) правление - исполнительный орган;
3) службу внутреннего аудита - контрольный орган.";
18) в статье 48:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) наличие бизнес-плана, раскрывающего цели создания заявителя, основные направления деятельности и сегмент рынка, на который ориентирован заявитель, виды услуг, план маркетинга, риски, связанные с профессиональной деятельностью заявителя, и способы их снижения, финансовые перспективы (расчетный баланс, счет доходов и расходов за первые три финансовых (операционных) года), план привлечения трудовых ресурсов;";
пункт 3 исключить;

19) 49-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Лицензиат уәкілетті органның жазбаша нұсқамасында көрсетілген қаржылық және (немесе) өзге де есептіліктегі деректерді түзету жөніндегі талаптарды орындамаған кезде, пруденциалдық нормативтерді және басқа да міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуді уәкілетті орган өздері түзеткен есептілік негізінде жүзеге асырады.";
20) 54-бапта:
1-тармақтағы "басқармасының бірінші басшысы" деген сөздерден кейін "(тіркеушінің атқарушы органының, трансфер-агенттің функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мінсіз іскерлік беделі жоқ;";
5) тармақшадағы "басқармасының бірінші басшысы" деген сөздерден кейін "(тіркеушінің атқарушы органының, трансфер-агенттің функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
1) тармақшаның бірінші бөлігінде:
"тәуелсіз директоры," деген сөздер алып тасталсын;
"басқармасының бірінші басшысы" деген сөздерден кейін "(тіркеушінің атқарушы органының, трансфер-агенттің функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте "Тәуелсіз директорды қоспағанда, директорлар" деген сөздер "Директорлар" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Уәкілетті орган осы бапта көрсетілген тұлғаларды өтініш берушінің (лицензиаттың) аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуге құқылы.";
9-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша "басшы қызметкерге" деген сөздерден кейін "және (немесе) лицензиатқа" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "қолдануы негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы." деген сөздер "қолдану;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) уәкілетті орган осы бапта көрсетілген тұлғаларды өтініш берушінің (лицензиаттың) аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) іс-әрекеттерін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді деп тану үшін жеткілікті деректердің негізінде қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы.";
21) 56-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) инсайдерлік ақпарат пайдаланылып жасалған бағалы қағаздармен мәмілелер бағалы қағаздар бағаларымен айла-шарғы жасау мақсатында жасалған мәмілелер деп танылады.";

19) статью 49 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При неисполнении лицензиатом требований уполномоченного органа, указанных в письменном предписании, по корректировке данных в финансовой и (или) иной отчетности расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов осуществляется уполномоченным органом на основании откорректированной им отчетности.";
20) в статье 54:
пункт 1 после слов "совета директоров, первый руководитель" дополнить словами "(лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента)";
в пункте 2:
подпункт 2) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) не имеющее безупречной деловой репутации;";
подпункт 5) после слов "первым руководителем правления" дополнить словами "(лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента)";
в пункте 4:
в подпункте 1) части первой:
слова "независимого директора," исключить;
после слов "руководителя правления" дополнить словами "(лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа регистратора, трансфер-агента)";
в части второй слова ", за исключением независимого директора," исключить;
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Уполномоченный орган вправе отстранить от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) заявителя (лицензиата) не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан.";
в части первой пункта 9:
подпункт 2) дополнить словами "и (или) лицензиату";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) отстранение уполномоченным органом от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье, на основании достаточных данных для признания действий указанного руководящего работника (работников) заявителя (лицензиата) не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан.";
21) подпункт 4) пункта 3 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"4) сделки с ценными бумагами с использованием инсайдерской информации.";

22) мынадай мазмұндағы 56-1-баппен толықтырылсын:
"56-1-бап. Инсайдерлік ақпаратқа билік етуді және оны
пайдалануды шектеу
1. Инсайдерлік ақпаратқа осы Заңға сәйкес оны ашқан сәтке дейін коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат жатады.
Жалпыға бірдей қолжетімді ақпараттың негізінде жүргізілген эмитенттің бағалы қағаздардың құнын бағалау және (немесе) эмитенттің мүліктік жағдайын бағалау қамтылған ақпарат инсайдерлік ақпаратқа жатпайды.
2. Инсайдерлер, сондай-ақ олардың аффилиирленген тұлғалары:
1) инсайдерлік ақпаратты пайдалану арқылы өз мүдделерінде немесе үшінші тұлғалардың мүдделерінде бағалы қағаздармен мәмілелер жасауға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, инсайдерлік ақпаратты немесе оған негізделген ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге немесе үшінші тұлғалар үшін қол жетерліктей жасауына;
3) үшінші тұлғаларға инсайдерлік ақпаратқа негізделген бағалы қағаздармен мәмілелер жасасу туралы ұсынымдар беруге құқығы жоқ.";
23) 61-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
24) 63-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
25) 64-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Уәкілетті орган берген банкілік қарыз беру операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар брокер және (немесе) дилер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен факторинг операцияларын (төленбеу тәуекелін қабылдай отырып, (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) сатып алушыдан төлем талап ету құқықтарын сатып алуды) және форфейтинг операцияларын (сатушыға айналымсыз вексельді сатып алу арқылы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушының борыштық міндеттемесін төлеуді) жүзеге асыруға құқылы.";
6-тармақта:
бірінші абзацтағы "қағаздар шығарылымын" деген сөздер "қағаздарды" деген сөзбен, 2) тармақшадағы "олардың шығарылымын" деген сөздер "оларды" деген сөзбен, 3) тармақшадағы "қағаздар шығарылымын" деген сөздер "қағаздарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "бағалы қағаздардың бүкіл шығарылымын" деген сөздер "барлық орналастырылатын эмиссиялық бағалы қағаздарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 65-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Тіркеушінің лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған, одан айырған жағдайларда уәкілетті орган бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесін жүргізу жөнінде эмитент жаңа шарт жасасқан тіркеушіге оларды кейіннен беру үшін бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесін құрайтын деректердің резервтік көшірмелерін алып қоюға құқылы.";
27) 67-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

22) дополнить статьей 56-1 следующего содержания:
"Статья 56-1. Ограничения на распоряжение и использование
инсайдерской информации
1. К инсайдерской информации относится информация, составляющая коммерческую тайну в соответствии с настоящим Законом до момента ее раскрытия.
К инсайдерской информации не относится информация, содержащая оценку стоимости ценных бумаг и (или) оценку имущественного положения эмитента, произведенную на основе общедоступной информации.
2. Инсайдеры, а также их аффилиированные лица не вправе:
1) совершать сделки с ценными бумагами с использованием инсайдерской информации в своих интересах или в интересах третьих лиц;
2) передавать третьим лицам или делать доступной для третьих лиц инсайдерскую информацию или основанную на ней информацию, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
3) давать третьим лицам рекомендации о совершении сделок с ценными бумагами, основанные на инсайдерской информации.";
23) пункт 3 статьи 61 исключить;
24) пункт 6 статьи 63 исключить;
25) в статье 64:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Брокер и (или) дилер, имеющий лицензию на осуществление банковских заемных операций, выданную уполномоченным органом, вправе осуществлять факторинговые операции (приобретение прав требования платежа с покупателя товаров (работ, услуг) с принятием риска неплатежа) и форфейтинговые операции (оплату долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца) в порядке, установленном нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
в пункте 6:
в абзаце первом, подпунктах 2) и 3) слово "выпуска" исключить;
в подпункте 1) слова "весь выпуск эмиссионных ценных бумаг" заменить словами "все размещаемые эмиссионные ценные бумаги";
26) статью 65 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случаях приостановления действия, лишения лицензии регистратора уполномоченный орган вправе изъять резервные копии данных, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг, для последующей передачи их регистратору, с которым эмитент заключил новый договор по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.";
27) статью 67 дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. Лицензияның қолданылуы бір айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған, сондай-ақ лицензиядан айырған жағдайда бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесін жүргізу жөніндегі шарт бұзылады.";
28) 72-баптағы "тиісті санаттағы біліктілік куәліктері бар қызметкерлерден тұратын, саны кемінде үш адам болатын" деген сөздер "құрамында кемінде үш адам болатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 80-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "оның депоненттерінің" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес тиісті лицензиясыз брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын өзге тұлғалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) қаржы құралдарымен жасалған мәмілелер бойынша қаржы құралдарындағы және (немесе) ақшадағы клиринг қызметін көрсетеді.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"қаржы құралдары бойынша кірісті төлеу жөніндегі және оларды өтеу кезінде төлем агентінің функцияларын орындауды;";
3) тармақшадағы "ашуды;" деген сөз "ашуды жүзеге асырады." деген сөздермен ауыстырылып, 4) тармақша алып тасталсын;
30) 81-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын;
31) 84-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қор биржасы акционерлерінің жалпы жиналысы акцияларды шоғырландыру (қор биржасының орналастырылған акцияларының жалпы санына қарай әрбір акционерге тиесілі акциялардың сандық арақатынасы сақталған кезде, осы қор биржасының жарияланған акцияларының санын азайту) мақсатында олардың шығарылымын тіркеумен бір мезгілде жарияланған акциялар шығарылымының күшін жою туралы шешім қабылдауға құқылы. Шығарылатын акциялардың жиынтық құны акциялар шығарылымының күші жойылған күнгі қор биржасының жарғылық капиталының мөлшеріне сәйкес келуге тиіс.";
32) 85-баптың 4-тармағында:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) қор биржасындағы сауда-саттықты тоқтата тұрудың және қайта бастаудың шарттары мен тәртібін;";
7) тармақша алып тасталсын;
33) 88-баптың 2-тармағының 8) тармақшасындағы "функцияларын" деген сөз алып тасталып, тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) қор биржасындағы сауда-саттықты тоқтата тұрудың және қайта бастаудың шарттары мен тәртібін айқындау функцияларын;";
34) 18-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-тарау. Бағалы қағаздар рыногындағы өзін-өзі реттейтін
ұйымдар және өзара сақтандыру қоғамдары";
35) мынадай мазмұндағы 100-1-баппен толықтырылсын:
"100-1-бап. Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының
жауапкершілігін өзара сақтандыру қоғамдары

"5. В случае приостановления действия лицензии на срок более одного месяца, а также лишения лицензии договор по ведению системы реестров держателей ценных бумаг расторгается.";
28) в статье 72 слова "который состоит из работников, обладающих квалификационными свидетельствами соответствующей категории, в количестве, составляющем не менее трех человек" заменить словами "в составе которого должно быть не менее трех человек";
29) в статье 80:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами ", а также иных лиц, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность без соответствующей лицензии в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) клиринг по сделкам с финансовыми инструментами в финансовых инструментах и (или) в деньгах.";
в пункте 2:
подпункт 2) после слова "инструментам" дополнить словом "и";
подпункт 4) исключить;
30) подпункт 7) пункта 2 статьи 81 исключить;
31) пункт 2 статьи 84 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Общее собрание акционеров фондовой биржи вправе принять решение об аннулировании выпуска объявленных акций с одновременной регистрацией выпуска акций в целях их консолидации (уменьшения количества объявленных акций данной фондовой биржи при сохранении количественного соотношения акций, принадлежащих каждому акционеру, к общему количеству размещенных акций фондовой биржи). Суммарная стоимость выпускаемых акций должна соответствовать размеру уставного капитала фондовой биржи на дату аннулирования выпуска акций).";
32) в пункте 4 статьи 85:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) условия и порядок приостановления и возобновления торгов на фондовой бирже;";
подпункт 7) исключить;
33) пункт 2 статьи 88 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) определение условий и порядка приостановления и возобновления торгов на фондовой бирже;";
34) заголовок главы 18 изложить в следующей редакции:
"Глава 18. Саморегулируемые организации и общества взаимного страхования на рынке ценных бумаг";
35) дополнить статьей 100-1 следующего содержания:
"Статья 100-1. Общества взаимного страхования ответственности
профессиональных участников рынка ценных бумаг

1. Инвесторларға бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары келтірген залалдарды өтеуді қамтамасыз ету мақсатында бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен өзара сақтандыру қоғамдарын құруға құқылы.
2. Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының өзара сақтандыру қоғамдарын құрудың және олардың жұмысының ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
36) 101-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) акционерлік қоғамның бағалы қағаздарының аукциондары мен оған жазылудың шарттарын және өткізу тәртібін белгілейтін ішкі құжатта қамтылған;";
37) 106-бапта:
1-1) және 3) тармақшадағы "себептері туралы;" деген сөздер "себептері туралы ақпаратты өзінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес атап көрсетуге тиіс." деген сөздермен ауыстырылып, 4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының ақпарат алмасу көзделетін халықаралық шарттары негізінде бағалы қағаздар рыногындағы қызметтік және коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтерді береді.";
38) мынадай мазмұндағы 113-2-баппен толықтырылсын:
"113-2-бап. Нақтылы ұстаушының клиенттері туралы
ақпаратты ашу
Нақтылы ұстаушы "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне бағалы қағаздар нарығы және акционерлік қоғамдардың мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған нақтылы ұстау туралы шартқа сәйкес нақтылы ұстаушыға өзі туралы мәліметтерді ашуға құқық бермеген клиенттің орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі тиісті қосалқы шотын ашу үшін міндетті түрде қажет болатын деректемелерін оларды орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі тиісті қосалқы шотта көрсету үшін орталық депозитарийге ұсынуға міндетті.".
17. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 85-құжат; N 15, 95-құжат):
РҚАО-ның ескертуі. Осы Заңның 1-бабы 17-тармағының қолданысқа енгізілу тәртібін  2-баптан  қараңыз.
1) 1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қаржы қызметтері - сақтандыру рыногына, бағалы қағаздар рыногына, жинақтаушы зейнетақы қорларына қатысушылардың қызметі, банк қызметі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар негізінде жүзеге асырылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметі, сондай-ақ орталық депозитарийдің және лицензиялауға жатпайтын өзара сақтандыру қоғамдарының қызметі.";

1. В целях обеспечения возмещения инвесторам убытков, причиненных профессиональными участниками рынка ценных бумаг, профессиональные участники рынка ценных бумаг вправе создавать общества взаимного страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о взаимном страховании.
2. Особенности создания и функционирования обществ взаимного страхования профессиональных участников рынка ценных бумаг устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
36) пункт 1 статьи 101 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) содержащуюся во внутреннем документе, устанавливающем условия и порядок проведения аукционов и подписки ценных бумаг акционерного общества;";
37) в статье 106:
подпункты 1-1) и 4) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган представляет сведения, составляющие служебную и коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, на основании международных договоров Республики Казахстан, предусматривающих обмен информацией.";
38) дополнить статьей 113-2 следующего содержания:
"Статья 113-2. Раскрытие информации о клиентах номинального
держателя
Номинальный держатель обязан представить центральному депозитарию обязательные для открытия субсчета в системе учета центрального депозитария реквизиты клиента, который не предоставил номинальному держателю право раскрывать сведения о нем в соответствии с заключенным до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и акционерных обществ" от 8 июля 2005 года договором о номинальном держании для их отражения на соответствующем субсчете в системе учета центрального депозитария.".
17. В  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; 2005 г., N 14, ст. 55; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 13, ст. 85; N 15, ст. 95):
1) подпункт 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) финансовые услуги - деятельность участников страхового рынка, рынка ценных бумаг, накопительных пенсионных фондов, банковская деятельность, деятельность организаций по проведению отдельных видов банковских операций, осуществляемые на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также деятельность центрального депозитария и обществ взаимного страхования, не подлежащая лицензированию.";

2) 9-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "заң актілерінде", "кері қайтарып алу", "кері қайтарып алады" деген сөздер тиісінше "лицензиялау туралы заңнамасында", "айыру", "одан айырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 10-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке және заңды тұлғалардың банктің және банктік холдингтің ірі қатысушысы мәртебесіне ие болуына келісім беру және келісім беруден бас тарту, банктердің еншілес ұйым құруына және оған ие болуына рұқсат беру тәртібін айқындайды, аталған келісімдерді және рұқсаттарды береді не беруден бас тартады;";
5) тармақша алып тасталсын;
10) тармақшадағы "лицензияны кері қайтарып алу туралы" деген сөздер "лицензиядан айыру туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 11-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке және заңды тұлғалардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесіне ие болуына келісім беру және келісім беруден бас тарту, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйым құруына және оған ие болуына рұқсат беру тәртібін айқындайды, аталған келісімдерді және рұқсаттарды береді не оларды беруден бас тартады;";
10) тармақшадағы "лицензияны кері қайтарып алу туралы" деген сөздер "лицензиядан айыру туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 12-бапта:
5)-7) тармақшалар алып тасталсын;
9) тармақшадағы "және бағалы қағаздар рыногындағы қызметті жүзеге асыру құқығына берілген біліктілік куәліктерінің тізілімін" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14-2) тармақшамен толықтырылсын:
"14-2) бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары үшін тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуы жөніндегі талаптарды белгілейді;";
6) 13-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке және заңды тұлғалардың ашық жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушысы мәртебесіне ие болуына келісім беру және келісім беруден бас тарту тәртібін, аталған келісімді алу үшін ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды айқындайды, осындай келісімді береді не беруден бас тартады;";
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) жинақтаушы зейнетақы қорларының еншілес ұйым құруына және ие болуына рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, жинақтаушы зейнетақы қорының басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына едәуір қатысуына рұқсат беру тәртібін айқындайды, аталған рұқсаттарды береді не беруден бас тартады;
4-2) жинақтаушы зейнетақы қорлары үшін тәуекелдерді басқару жүйелерінің болуы жөніндегі талаптарды белгілейді;";
7) тармақшадағы "лицензиясын қайтарып алу туралы" деген сөздер "лицензиясынан айыру туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 9 слова "отзыва", "законодательными актами Республики Казахстан", "и отзывает указанные лицензии" заменить соответственно словами "лишения", "законодательством Республики Казахстан о лицензировании", "действие и лишает указанных лицензий";
3) в статье 10:
в подпункте 1):
слово "разрешения" заменить словом "согласия";
после слова "холдинга," дополнить словом "разрешения";
после слова "указанных" дополнить словами "согласий и";
подпункт 5) исключить;
в подпункте 10) слова "об отзыве" заменить словами "о лишении";
4) в статье 11:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) определяет порядок выдачи и отказа в выдаче согласия на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, разрешения на создание и приобретение страховой (перестраховочной) организацией дочерней организации, выдает указанные согласие и разрешение либо отказывает в их выдаче;";
в подпункте 10) слова "об отзыве" заменить словами "о лишении";
5) в статье 12:
подпункты 5)-7) исключить;
в подпункте 9) слова "и реестр выданных квалификационных свидетельств на право осуществления деятельности на рынке ценных бумаг" исключить;
дополнить подпунктом 14-2) следующего содержания:
"14-2) устанавливает требования по наличию системы управления рисками для профессиональных участников рынка ценных бумаг.";
6) в статье 13:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) определяет порядок выдачи и отказа в выдаче согласия на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, выдает либо отказывает в выдаче такого согласия;";
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) определяет порядок выдачи и отказа в выдаче разрешения на создание и приобретение накопительными пенсионными фондами дочерней организации, разрешения на значительное участие накопительного пенсионного фонда в уставном капитале других юридических лиц, выдает либо отказывает в выдаче указанных разрешений;
4-2) устанавливает требования по наличию системы управления рисками для накопительных пенсионных фондов;";
в подпункте 7) слова "об отзыве" заменить словами "о лишении";

7) 13-1-бапта:
тақырыбындағы "бағалы қағаздар эмитенттерін," деген сөздерден кейін "кредиттік бюроларды," деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
орыс тілдегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"бағалы қағаздар эмитенттерін," деген сөздерден кейін "кредиттік бюроларды," деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Ұйым тексеру тобынан сауалды алған күні не сауалда белгіленген мерзімдерде тексеру нәтижелері туралы аралық және қорытынды есептерге қоса тіркеу үшін барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды, соның ішінде олардың көшірмелерін табыс етуге міндетті.";
12-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган қажет болған жағдайда тексеру нәтижелері туралы қорытынды есеп жасау мерзімін ұзарта алады.".
2-бап.
1. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш айдың ішінде заңды тұлғалар өз қызметін оның ережелеріне сәйкес келтірсін.
3. Осы Заңның 1-бабы 17-тармағының 2) тармақшасы, 3) тармақшасының жетінші абзацы, 4) тармақшасының төртінші абзацы, 6) тармақшасының жетінші абзацы ол ресми жарияланған күннен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

7) в статье 13-1:
заголовок после слов "эмитентов ценных бумаг," дополнить словами "кредитных бюро,";
пункт 1:
после слов "финансовых организаций" дополнить словами "и их аффилиированных лиц";
после слов "эмитентов ценных бумаг," дополнить словами "кредитных бюро,";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Организация обязана в день получения запроса от проверяющей группы либо в сроки, установленные в запросе, представить все необходимые сведения и документы, в том числе их копии, для приобщения к промежуточному и итоговому отчетам о результатах проверки.";
пункт 12 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган при необходимости может продлить срок составления итогового отчета о результатах проверки.".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
2. Юридическим лицам привести свою деятельность в соответствие с положениями настоящего Закона в течение трех месяцев со дня введения его в действие.
3. Подпункт 2), абзац седьмой подпункта 3), абзац четвертый подпункта 4), абзац седьмой подпункта 6) пункта 17 статьи 1 настоящего Закона вводятся в действие по истечении шести месяцев со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан