Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Ембі полигонын пайдалану және жалға беру шарттары туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманы ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі N 283 Заңы.
Мәскеуде 2006 жылғы 4 сәуірде қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Ембі полигонын пайдалану және жалға беру шарттары туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы
1995 жылғы 20 қаңтардағы Эмба полигонын пайдалану және жалға
беру шарттары туралы келісімге өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
ХАТТАМА
(2007 жылғы 3 тамызда күшіне енді - СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Эмба полигонын пайдалану және жалға беру шарттары туралы келісімге (бұдан әрі - Келісім) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізуге келісті:
1) атауындағы және кіріспенің төртінші мен бесінші абзацтарындағы "Эмба полигонын", "Эмба полигонының" деген сөздерден кейін "(5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 1-бапта:
бірінші абзацта "Эмба полигоны" деген сөздерден кейін "(5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта "қосымшада" деген сөздің алдынан "N 1" деген цифрмен толықтырылсын;
бап мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Полигонның әскери объектілерінің тізбесі осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын N 2 қосымшада келтірілген.
Ресей Федерациясына Полигонда жалға берілген Қазақстан Республикасы мүлкінің тізбесі осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын N 3 қосымшада келтірілген.";
3) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы жер учаскелерін жалға беру шартымен Полигонның онда орналасқан жылжымалы және жылжымайтын мүлік объектілерімен бірге Ресей Федерациясына уақытша пайдалануға береді.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Эмба сынақ полигонын жалға беру туралы 1996 жылғы 18 қазандағы шартқа сәйкес жер учаскелерінің, оның ішінде онда орналасқан жылжымалы және жылжымайтын мүлік объектілерімен бірге жер учаскелерінің жалға берілу кезеңінде Ресей Федерациясының мүддесінде Ресей Федерациясы Полигонды пайдаланғаны үшін ақы төлеуді жүзеге асырады.";

О ратификации Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года
Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года N 283
Ратифицировать Протокол о внесении изменений и дополнений в  Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года, подписанный в Москве 4 апреля 2006 года.
Президент
Республики Казахстан
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Соглашение
между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
об условиях использования и аренды полигона Эмба
от 20 января 1995 года
(Официальный сайт МИД РК - вступило в силу 3 августа 2007 г.)
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
согласились внести в  Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года (далее - Соглашение) следующие изменения и дополнения:
1) наименование и абзацы четвертый и пятый преамбулы после слова "Эмба" дополнить словами "(5580 база обеспечения испытательных работ)";
2) в статье 1:
абзац первый после слов "Эмба" дополнить словами "(5580 база обеспечения испытательных работ)";
в абзаце втором слово "приложении" заменить словами "Приложении N 1";
дополнить статью абзацами следующего содержания:
"Перечень военных объектов Полигона приведен в Приложении N 2, являющемся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Перечень имущества Республики Казахстан переданного в аренду Российской Федерации на Полигоне, приведен в Приложении N 3, являющемся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.";
3) статью 3 изложить в следующей редакции:
"1. Республика Казахстан передает во временное пользование Российской Федерации на условиях аренды земельные участки с расположенными на них объектами движимого и недвижимого имущества Полигона.
2. Российская Федерация осуществляет оплату использования Полигоном в интересах Российской Федерации земельных участков, в том числе земельных участков с расположенными на них объектами движимого и недвижимого имущества, в период их аренды в соответствии с Договором между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона Эмба от 18 октября 1996 года.";

4) 6-баптың 1-тармағында "статусы Тараптардың жеке келісімімен" деген сөздер ", олардың құрамына кіретін адамдар мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесі, сондай-ақ Ресей Федерациясының құзыретті органдарының Полигон аумағындағы заңдық құзыры мәселелері Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында уақытша орналасқан Ресей Федерациясының әскери құрамаларының мәртебесі туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келісіммен және Тараптардың басқа да келісімдерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 7-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Полигон қызметі Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрімен келісім бойынша Ресей Федерациясының Қорғаныс министрі бекітетін Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің Мемлекеттік орталық түраралық полигонының құрылымдық бөлімшелері, объектілері және ұрыс алаңдары туралы ережемен (бұдан әрі - Полигон туралы ереже) регламенттеледі және:";
6) 8-бапта:
екінші абзацтағы "қалпына келтіруді және" деген сөздер алып тасталсын;
тоғызыншы абзацтағы "қамтамасыз етуді міндеттенеді." деген сөздер ";" деген белгімен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"нысаналар мен ракеталар құлаған алқаптарды қайта өңдеуді (қажет болған жағдайда Тараптардың келісімі бойынша айқындалатын тәртіппен) қамтамасыз етуді міндеттенеді.";
бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы Келісімнің 7-бабында көзделген ғылыми-зерттеу және сынақ жұмыстарының жылдық жоспарлары негізінде Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінің 929 Мемлекеттік ұшу-сынақ орталығының мүддесіне, сынақ жұмыстарын жүргізу кезінде Полигонының жер учаскелері мен әуе кеңістігін пайдалануға жол беріледі.";
7) 9-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Полигонның аумағында жер кадастрын және мониторингті жүргізуді, жердің мақсатты пайдаланылуын бақылауды Полигонның қолбасшылығымен келісілген тәртіппен және мерзімдерде Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органы жүзеге асырады.";
8) Келісімге қосымша N 1 қосымша деп есептелсін және мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Эмба полигонының (5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы) жер учаскелерінің шекарасы
Нүкте нөмірі
Географиялық координаталары
солтүстік ендік
шығыс бойлық
Ақтөбе облысы Мұғалжар ауданы мына координаталармен шектелген N 1 учаскесі (солтүстік учаске):
1

4) в пункте 1 статьи 6 слова "определяется отдельным Соглашением Сторон" заменить словами "лиц, входящих в их состав, и членов их семей, а также вопросы юрисдикции компетентных органов Российской Федерации на территории Полигона определяются Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, от 20 января 1995 года и другими соглашениями Сторон";
5) абзац первый статьи 7 изложить в следующей редакции:
"Деятельность Полигона регламентируется положением о структурных подразделениях, объектах и боевых полях Государственного центрального межвидового полигона Министерства обороны Российской Федерации, размещенных на территории Республики Казахстан, утверждаемым Министром обороны Российской Федерации по согласованию с Министром обороны Республики Казахстан (далее - положение о Полигоне), и осуществляется на основании:";
6) в статье 8:
в абзаце втором слова "восстановление и" исключить;
после абзаца девятого дополнить абзацем следующего содержания:
"рекультивацию полей падения мишеней и ракет (при необходимости в порядке, определяемом по согласованию Сторон).";
дополнить статью абзацем следующего содержания:
"Допускается использование земельных участков и воздушного пространства Полигона при проведении испытательных работ в интересах 929 Государственного летно-испытательного центра Министерства обороны Российской Федерации на основании годовых планов научно-исследовательских и испытательных работ, предусмотренных статьей 7 настоящего Соглашения.";
7) статью 9 дополнить абзацем следующего содержания:
"Ведение земельного кадастра и мониторинга на территории Полигона, контроль за целевым использованием земель осуществляет уполномоченный государственный орган по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан в порядке и сроки, согласованные с командованием Полигона.";
8) Приложение к Соглашению считать Приложением N 1 и изложить его в следующей редакции:
"Границы земельных участков полигона Эмба
(5580 база обеспечения испытательных работ),
расположенных на территории Республики Казахстан
Номер
точки
Географические координаты
северная широта
восточная долгота
Мугалжарский район Актюбинской области:
участок N 1, ограниченный координатами
(северный участок):
1

алаңы 2 га N 3 учаскесі
елді мекендегі тұрғын үйлер және өндірістік объектілер
(Эмба-5 әскери қалашығы)";
9) Келісім мынадай редакциядағы N 2 қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағына қоныс аударылған Эмба полигоны (5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы) әскери объектілерінің ТІЗБЕСІ
Бөлімшенің, объектінің атауы
Қоныс аудару орны
5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы
Ақтөбе облысы, Мұғалжар ауданы, Ембі кенті";
10) Келісім мынадай редакциядағы N 3 қосымшамен толықтырылсын:
"Ресей Федерациясына Эмба полигонында (5580 сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы) жалға берілген Қазақстан Республикасы мүлкінің ТІЗБЕСІ
Мүліктің атауы
Саны
(бірлік)
Бас жоспар бойынша
нөмірі
1.
Кешенді ғимарат
1
86
2.
Тұрғын үй
1
25
3.
"Россиянка" жатақханасы
1
42"
Осы Хаттаманың ережелерін түсіндіру және қолдану кезінде туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктер өзара консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
Тараптардың біреуінде бірлескен шешімді талап ететін мәселелер туындаған кезде осы Тарап екінші Тарапты келіссөздер басталғанға дейін 30 күннен кешіктірмей ол туралы жазбаша хабардар етеді.
Осы Хаттама Тараптар оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны дипломатиялық арналар бойынша алған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы Хаттама өз қолданысын Келісімнің қолданысы тоқтатылған кезде бір мезгілде тоқтатады.
Мәскеу қаласында 2006 жылғы 4 сәуірде әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтіннің күші бірдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
ҮШІН ҮШІН
Осымен 2006 жылғы 4 сәуірде Мәскеу қаласында қол қойылған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Эмба полигонын пайдалану және жалға беру шарттары туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Хаттаманың бұл көшірмесінің дәлдігін куәландырамын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
Халықаралық-құқық департаментінің
Халықаралық шарттар басқармасы
Бастығы

участок N 3 площадью 2 га - жилые и
производственные объекты в населенном
пункте (военный городок Эмба-5)";
9) дополнить Соглашение Приложением N 2 в следующей редакции:
"ПЕРЕЧЕНЬ
военных объектов полигона Эмба
(5580 база обеспечения испытательных работ),
дислоцирующихся на территории
Республики Казахстан
____________________________________________________________
Наименование подразделения, |         Место дислокации
объекта                     |
____________________________|_______________________________
5580 база обеспечения        Актюбинская область,
испытательных работ          Мугалжарский район, пос. Эмба";
10) дополнить Соглашение Приложением N 3 в следующей редакции:
"ПЕРЕЧЕНЬ
имущества Республики Казахстан,
переданного в аренду Российской Федерации
на полигоне Эмба
(5580 база обеспечения испытательных работ)
Наименование
Имущества
Количество
(единиц)
Номер по
генеральному
плану
1.
Комплексное
здание
1
86
2.
Жилой дом
1
25
3.
Общежитие "Россиянка"
1
42".
Все споры и разногласия между Сторонами, возникающие при толковании и применении положений настоящего Протокола, будут решаться путем взаимных консультаций и переговоров.
При возникновении у одной из Сторон вопросов, требующих совместного решения, данная Сторона письменно уведомляет об этом другую Сторону не позднее, чем за 30 дней до начала переговоров.
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол прекращает свое действие одновременно с прекращением действия Соглашения.
Совершено в городе Москва 4 апреля 2006 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Республику Казахстан       За Российскую Федерацию